knotes - en to ro translation catalogue (88 entries)

en: Suppress creation of a new note on a non-unique instance.
ro: Suprimă crearea de notițe noi pe o instanță ne-unică.

en: New Note
ro: Notiță nouă

en: New Note From Clipboard
ro: Notiță nouă din clipboard

en: Show All Notes
ro: Arată toate notițele

en: Hide All Notes
ro: Ascunde toate notițele

en: No Notes
ro: Nicio notiță

en: Settings
ro: Configurări

note: i18n: ectx: Menu (knotes_context)
en: KNotes
ro: KNotițe

en: KDE Notes
ro: Notițe pentru KDE

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: Previous Maintainer
ro: Fostul responsabil

en: Original KNotes Author
ro: Autor original KNotes

en: Ported KNotes to KDE 2
ro: Portare KNotes la KDE 2

en: Network Interface
ro: Interfață de rețea

en: Started KDE Resource Framework Integration
ro: A început integrarea platformei de resurse KDE

en: Idea and initial code for the new look & feel
ro: Ideea și codul inițial pentru noul aspect

en: Folders
ro: Dosare

en: Search...
ro: Caută...

en: &Select All
ro: &Selectează tot

en: &Unselect All
ro: &Deselectează tot

en: Rename notes...
ro: Redenumește note...

[ctx: @info]
en: Select the folder where the note will be saved:
ro: Alegeți dosarul în care va fi salvată nota:

en: Accounts
ro: Conturi

en: Rename Notes
ro: Redenumește note

en: Name:
ro: Denumire:

en: Rename note
ro: Redenumește nota

en: &Text color:
ro: Culoare &text:

en: &Background color:
ro: Culoare &fundal:

en: &Show note in taskbar
ro: &Afișează notița în bara de procese

en: &Remember desktop
ro: &Reține biroul

en: Default &width:
ro: &Lățime implicită:

en: Default &height:
ro: Î&nălțime implicită:

en: &Tab size:
ro: Mărime &TAB:

en: Auto &indent
ro: &Indentare automată

en: &Rich text
ro: Text &complex

en: Text font:
ro: Font text:

en: Title font:
ro: Font titlu:

en: Editor Settings
ro: Configurări editor

en: Display Settings
ro: Configurări afișare

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
ro: &Ajutor

note: i18n: ectx: Menu (notes_menu)
en: Notes
ro: Notițe

en: Note Actions
ro: Acțiuni notiță

en: Show number of notes in tray icon
ro: Arată numărul notelor în tava de sistem

en: Default Title:
ro: Titlu implicit:

en: <a href="whatsthis">How does this work?</a>
ro: <a href="whatsthis">Cum funcționează?</a>

en: Theme:
ro: Tematică:

en: Bold
ro: Aldin

en: Italic
ro: Cursiv

en: Underline
ro: Subliniat

en: Strike Out
ro: Tăiat

en: Align Left
ro: Aliniază la stânga

en: Align Center
ro: Aliniază la centru

en: Align Right
ro: Aliniază la dreapta

en: Align Block
ro: Aliniere bloc

en: List
ro: Listă

en: Superscript
ro: Indice sus

en: Subscript
ro: Indice jos

en: Increase Indent
ro: Mărește spațierea

en: Decrease Indent
ro: Micșorează spațierea

en: Text Color...
ro: Culoare text...

en: Text Background Color...
ro: Culoare de fundal a textului...

en: Text Font
ro: Font text

en: Text Size
ro: Dimensiune text

en: Insert Date
ro: Inserează data

en: Mail...
ro: Poștă...

en: Send...
ro: Trimite...

en: Set Alarm...
ro: Stabilire alarmă...

en: Save As...
ro: Salvare ca...

en: Lock
ro: Blochează

en: Unlock
ro: Deblochează

en: Save As
ro: Salvează ca

en: <qt>A file named <b>%1</b> already exists.<br />Are you sure you want to overwrite it?</qt>
ro: <qt>Există deja un fișier cu denumirea <b>%1</b>.<br />Sigur doriți să îl suprascrieți?</qt>

en: <qt>Do you really want to delete note <b>%1</b>?</qt>
ro: <qt>Sigur ștergeți notița <b>%1</b>?</qt>

en: Confirm Delete
ro: Confirmare ștergere

en: &Delete
ro: Ș&terge

en: Please enter the new name:
ro: Introduceți un nume nou:

en: Save note as plain text
ro: Salvează notița ca text simplu

en: &All Desktops
ro: To&ate birourile

en: New
ro: Nou

en: Rename...
ro: Redenumire...

en: Hide
ro: Ascunde

en: Delete
ro: Șterge

en: Preferences...
ro: Preferințe...

en: Keep Above Others
ro: Ține deasupra celorlalte

en: Keep Below Others
ro: Ține sub celelalte

en: To Desktop
ro: Spre biroul

en: Walk Through Notes
ro: Parcurge notițele

en: Print Note | Print %1 notes
ro[0]: Tipărește notița
ro[1]: Tipărește %1 notițe
ro[2]: Tipărește %1 de notițe
