knotes - en to tr translation catalogue (170 entries)

en: Suppress creation of a new note on a non-unique instance.
tr: Benzersiz olmayan bir örnekte not oluştururken bilgi verme.

en: KNotes: Sticky notes by KDE
tr: K Notlar: KDE'den yapışkan notlar

en: New Note
tr: Yeni Not

en: New Note From Clipboard
tr: Panodan Yeni Not

en: New Note From Text File...
tr: Metin Dosyasından Yeni Not...

en: Show All Notes
tr: Tüm Notları Göster

en: Hide All Notes
tr: Tüm Notları Gizle

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Selected Notes...
tr: Seçilen Notları Yazdır...

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete Selected Notes...
tr: Seçilen Notları Sil...

en: Select Text File
tr: Metin Dosyası Seç

en: Text File
tr: Metin Dosyası

en: Error during open text file: %1
tr: Metin dosyası açılırken hata: %1

en: Open Text File
tr: Metin Dosyası Aç

en: Note from file '%1'
tr: '%1' dosyasından not

en: No Notes
tr: Not Yok

en: Settings
tr: Ayarlar

note: i18n: ectx: Menu (knotes_context)
en: KNotes
tr: K Notlar

en: KDE Notes
tr: KDE Notları

en: Copyright © 1997–%1 KNotes authors
tr: Telif hakkı © 1997–%1 K Notlar yazarları

en: Maintainer
tr: Projeyi Yürüten

en: Previous Maintainer
tr: Önceki Geliştirici

en: Original KNotes Author
tr: K Notlar Özgün Yazarı

en: Ported KNotes to KDE 2
tr: K Notlar'ı KDE 2'ye taşıdı

en: Network Interface
tr: Ağ Arayüzü

en: Started KDE Resource Framework Integration
tr: KDE Kaynak Altyapısı Bütünleştirmesi Başladı

en: Idea and initial code for the new look & feel
tr: Yeni görünüm ve biçim için yeni fikir ve ilk kodlar

en: Folders
tr: Klasörler

en: Select which KNotes folders to show:
tr: Gösterilecek K Notlar klasörlerini seçin:

en: Search...
tr: Ara...

en: &Select All
tr: &Tümünü Seç

en: &Unselect All
tr: &Seçimleri Kaldır

en: Rename notes...
tr: Notları yeniden adlandır...

[ctx: @info]
en: Select the folder where the note will be saved:
tr: Notların kaydedileceği klasörü seçin:

en: Notes accounts
tr: Not hesapları

en: Accounts
tr: Hesaplar

en: Rename Notes
tr: Notları Yeniden Adlandır

en: Name:
tr: Ad:

en: An error was occurred during renaming: %1
tr: Yeniden adlandırırken hata oluştu: %1

en: Rename note
tr: Notu yeniden adlandır

en: &Text color:
tr: &Yazı rengi:

en: &Background color:
tr: &Arka plan rengi:

en: &Show note in taskbar
tr: &Notu görev çubuğunda göster

en: &Remember desktop
tr: &Masaüstünü Anımsa

en: Default &width:
tr: Ö&ntanımlı genişlik:

en: Default &height:
tr: Ön&tanımlı yükseklik:

en: &Tab size:
tr: Sek&me boyutu:

en: Auto &indent
tr: Otomatik &girinti

en: &Rich text
tr: &Zengin metin biçimi

en: Text font:
tr: Metin yazıtipi:

en: Title font:
tr: Başlık yazıtipi:

en: Editor Settings
tr: Düzenleyici Ayarları

en: Display Settings
tr: Ekran Ayarları

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
tr: &Yardım

note: i18n: ectx: Menu (notes_menu)
en: Notes
tr: Notlar

[ctx: @title:window]
en: Select notes to delete
tr: Silinecek notları seçin

[ctx: @title:window]
en: Select notes
tr: Notları seç

[ctx: @title:window]
en: Configure Shortcuts
tr: Kısayolları Yapılandır

en: Note Actions
tr: Not Eylemleri

[ctx: @title:window]
en: Search Notes
tr: Notlarda Ara

[ctx: @label:textbox]
en: Search notes:
tr: Notlarda ara:

[ctx: @action:button Search notes]
en: Search...
tr: Ara...

[ctx: @label]
en: No Results found in search.
tr: Aramada Sonuç bulunamadı.

en: Show Note
tr: Notu Göster

en: Show number of notes in tray icon
tr: Çekmece simgesinde not sayısını göster

en: Default Title:
tr: Ö&ntanımlı Başlık:

en: <a href="whatsthis">How does this work?</a>
tr: <a href="whatsthis">Bu nasıl çalışır?</a>

en: <qt><p>You can customize title note. You can use:</p><ul><li>%d current date (short format)</li><li>%l current date (long format)</li><li>%t current time</li></ul></qt>
tr: <qt><p>Komut satırını özelleştirebilirsiniz. Kullanabilecekleriniz:</p><ul><li>%d geçerli tarih (kısa biçim)</li><li>%l geçerli tarih (uzun biçim)</li><li>%t geçerli saat</li></ul></qt>

en: Theme:
tr: Tema:

en: Download new printing themes
tr: Yeni yazdırma temaları indir

en: Bold
tr: Kalın

en: Italic
tr: Yatık

en: Underline
tr: Altı Çizili

en: Strike Out
tr: Üzeri Çizili

en: Align Left
tr: Sola Hizala

en: Align Center
tr: Merkeze Hizala

en: Align Right
tr: Sağa Hizala

en: Align Block
tr: Bloku Hizala

en: List
tr: Liste

en: Superscript
tr: Üst Yazı

en: Subscript
tr: Alt Yazı

en: Increase Indent
tr: Girintiyi Artır

en: Decrease Indent
tr: Girintiyi Azalt

en: Text Color...
tr: Metin Rengi...

en: Text Background Color...
tr: Metin Arka Planı Rengi...

en: Text Font
tr: Metin Yazıtipi

en: Text Size
tr: Metin Boyutu

en: Insert Date
tr: Tarih Ekle

en: Insert Checkmark
tr: Onay İşareti Ekle

en: Notes Summary Configuration Dialog
tr: Not Özeti Yapılandırma Penceresi

en: Copyright © 2013-%1 Laurent Montel <montel@kde.org>
tr: Telif Hakkı © 2013-%1 Laurent Montel <montel@kde.org>

[ctx: @action:inmenu create new popup note]
en: &New
tr: &Yeni

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create a new popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can add a new popup note.
tr: Yeni bir açılır not ekleyebileceğiniz bir iletişim kutusu sunulacak.

[ctx: @action:inmenu]
en: Edit...
tr: Düzenle...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Edit popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can modify an existing popup note.
tr: Mevcut açılır notları düzenleyebileceğiniz bir iletişim kutusu sunulacak.

[ctx: @action:inmenu]
en: Rename...
tr: Yeniden adlandır...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Rename popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can rename an existing popup note.
tr: Mevcut açılır notları adlandırabileceğiniz bir iletişim kutusu sunulacak.

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
tr: Sil

[ctx: @info:whatsthis]
en: You will be prompted if you really want to permanently remove the selected popup note.
tr: Seçilen açılır notu gerçekten silmek isteyip istemediğinize dair bir soru sorulacak.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Print popup note" ) );
en: You will be prompted to print the selected popup note.
tr: Seçilen açılır notu yazdırmak isteyip istemediğiniz sorulacak.

[ctx: @action:inmenu]
en: Print Preview Selected Notes...
tr: Seçilen Notları Yazdırma Önizlemesi...

en: Note settings...
tr: Not ayarları...

en: Preferences KNotes...
tr: K Notlar Tercihleri...

en: Mail...
tr: Postala...

en: Send...
tr: Gönder...

en: Set Alarm...
tr: Alarmı Ayarla...

en: Save As...
tr: Farklı Kaydet...

en: Lock
tr: Kilitle

en: Unlock
tr: Kilidi Aç

en: Set Focus to Quick Search
tr: Hızlı Aramayı Odakla

[ctx: @info]
en: To print notes, first select the notes to print from the list.
tr: Notları yazdırmak için listeden notları seçin.

[ctx: @title:window]
en: Print Popup Notes
tr: Açılan Notları Yazdır

en: Note was not created.
tr: Not oluşturulmadı.

en: Create new note
tr: Yeni not oluştur

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete this note?
tr: Bu notu silmek istediğinizden emin misiniz?

[ctx: @title:window]
en: Confirm Delete
tr: Silmeyi Onayla

[ctx: @title:window]
en: Rename Popup Note
tr: Açılan Notları Yeniden Adlandır

[ctx: @label:textbox]
en: New Name:
tr: Yeni Ad:

en: Show Note...
tr: Notu Göster...

en: Rich text (*.html)
tr: Zengin metin (*.html)

en: Plain text (*.txt)
tr: Düz metin (*.txt)

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: <qt>A file named <b>%1</b> already exists.<br />Are you sure you want to overwrite it?</qt>
tr: <qt><b>%1</b> adlı bir dosya zaten var.<br />Bu dosyanın üzerine yazmak istediğinizden emin misiniz?</qt>

[ctx: @action:inmenu]
en: New Popup Note...
tr: Yeni Açılan Not...

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18nc( "@info:status", "Create new popup note" ) );
en: You will be presented with a dialog where you can create a new popup note.
tr: Yeni bir açılır not oluşturabileceğiniz bir iletişim kutusu sunulacak.

[ctx: @title]
en: KNotes
tr: K Notlar

[ctx: @title]
en: Popup Notes
tr: Açılan Notlar

[ctx: @info:credit]
en: Copyright © 2003–%1 Kontact authors
tr: Telif hakkı © 2003–%1 Kontact yazarları

[ctx: @info:credit]
en: Current Maintainer
tr: Şimdiki Geliştirici

[ctx: @info:credit]
en: Previous Maintainer
tr: Önceki Geliştirici

[ctx: @info:credit]
en: Developer
tr: Geliştirici

[ctx: @item]
en: Meeting
tr: Toplantı

[ctx: @item]
en: Note: %1
tr: Not: %1

[ctx: @item]
en: New Note
tr: Yeni Not

[ctx: @title:window]
en: Show Popup Note
tr: Açılır Notu Göster

[ctx: @title:window]
en: Edit Popup Note
tr: Açılır Notu Düzenle

[ctx: @label popup note name]
en: Name:
tr: Ad:

en: Search notes...
tr: Notları ara...

en: Search notes...<%1>
tr: Notları ara...<%1>

en: (note locked, it will not removed)
tr: (not kilitli, kaldırılmayacak)

en: Do you really want to delete this note? | Do you really want to delete these %1 notes?
tr[0]: Bu notu silmek istediğinizden emin misiniz?
tr[1]: %1 notu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Popup Notes
tr: Açılabilir Notlar

en: No notes found
tr: Not bulunamadı

en: Modify Note...
tr: Notu Değiştir...

en: Delete Note...
tr: Notu Sil...

en: Read Popup Note: "%1"
tr: Açılır Notu Oku: "%1"

en: <qt>Do you really want to delete note <b>%1</b>?</qt>
tr: <qt><b>%1</b> notunu silmek istediğinizden emin misiniz ?</qt>

en: Confirm Delete
tr: Silmeyi Onayla

en: &Delete
tr: &Sil

en: Please enter the new name:
tr: Lütfen yeni adı girin:

en: Save note as plain text
tr: Notu düz metin olarak kaydet

[ctx: @title:window]
en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: &All Desktops
tr: &Tüm Masaüstleri

en: New
tr: Yeni

en: Rename...
tr: Yeniden adlandır...

en: Hide
tr: Gizle

en: Delete
tr: Sil

en: Preferences...
tr: Tercihler...

en: Keep Above Others
tr: Diğerlerinin Üzerinde Tut

en: Keep Below Others
tr: Diğerlerinin Altında Tut

en: To Desktop
tr: Masaüstüne

en: Walk Through Notes
tr: Notlar Arasında Gezin

en: Note is locked
tr: Not kilitli

en: Print Note | Print %1 notes
tr[0]: Notu Yazdır
tr[1]: %1 Notu Yazdır

en: Printing theme was not found.
tr: Yazdırma teması bulunamadı.

en: Printing error
tr: Yazdırma hatası

en: Printing theme:
tr: Yazdırma teması:

en: Preview
tr: Önizleme

en: Print
tr: Yazdır

[ctx: @title:window]
en: Select theme
tr: Tema seç

en: Themes:
tr: Temalar:
