kdelibs4 - en to ar translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Sound_check)
en: Play a &sound
ar: ا&قرأ صوتًا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Sound_select)
en: Select the sound to play
ar: اختر الصوت الذي تريد تشغيله

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Popup_check)
en: Show a message in a &popup
ar: اعرض رسالة في منب&ثقة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Logfile_check)
en: Log to a file
ar: سجّل في ملف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Taskbar_check)
en: Mark &taskbar entry
ar: علّم مدخلة &شريط المهام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Execute_check)
en: Run &command
ar: نفّذ أ&مرًا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Execute_select)
en: Select the command to run
ar: اختر أمرًا لتشغيله

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TTS_check)
en: Sp&eech
ar: ا&نطق

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, TTS_combo)
en: <qt>Specifies how knotify should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
ar: يُحدّد الطريقة التي على «مُخطرك» فيها نطق الحدث عندما يستلمه. إن اخترت «انطق نصًا مخصصًا“، فأدخِل النص في المربع. يمكنك استخدام نصوص الاستبدال الآتية في النص:<dl><dt>‎%e</dt><dd>اسم الحدث</dd><dt>‎%a</dt><dd>التطبيق الذي أرسل الحدث</dd><dt>‎%m</dt><dd>الرسالة التي أرسلها التطبيق</dd></dl>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Event Message
ar: انطق رسالة الحدث

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Event Name
ar: انطق اسم الحدث

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Custom Text
ar: انطق نصًا مخصصًا

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, TTS_select)
en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
ar: يُحدّد الطريقة التي على Jovie فيها نطق الحدث عندما يستلمه. إن اخترت «انطق نصًا مخصصًا“، فأدخِل النص في المربع. يمكنك استخدام نصوص الاستبدال الآتية في النص:<dl><dt>‎%e</dt><dd>اسم الحدث</dd><dt>‎%a</dt><dd>التطبيق الذي أرسل الحدث</dd><dt>‎%m</dt><dd>الرسالة التي أرسلها التطبيق</dd></dl>

en: Configure Notifications
ar: اضبط الإخطارات

[ctx: State of the notified event]
en: State
ar: الحالة

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
ar: العنوان

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
ar: الوصف
