kdelibs4 - en to bs translation catalogue (16 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Sound_check)
en: Play a &sound
bs: Pusti &zvuk

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Sound_select)
en: Select the sound to play
bs: Izaberi zvuk za puštanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Popup_check)
en: Show a message in a &popup
bs: Prikaži &iskačuću poruku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Logfile_check)
en: Log to a file
bs: Zabilježi u datoteku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Taskbar_check)
en: Mark &taskbar entry
bs: Označi stavku &trake zadataka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Execute_check)
en: Run &command
bs: Izvrši &naredbu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Execute_select)
en: Select the command to run
bs: Izaberite naredbu za izvršavanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TTS_check)
en: Sp&eech
bs: &Govor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Event Message
bs: Izgovori poruku događaja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Event Name
bs: Izgovori naziv događaja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Custom Text
bs: Izgovori poseban tekst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, TTS_select)
en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
bs: <qt>Određuje kako treba da govori Jovie kada se desi događaj. Ako izaberete "Govori prilagođeni tekst", unesite tekst u polje. Možete koristiti sljedeće zamjenske nizove u tekstu:<dl><dt>%e</dt><dd>Ime događaja</dd><dt>%a</dt><dd>Program koji je poslao događaj</dd><dt>%m</dt><dd>Poruka koju je poslao program</dd></dl></qt>

en: Configure Notifications
bs: Podesi obavještenja

[ctx: State of the notified event]
en: State
bs: Stanje

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
bs: Naslov

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
bs: Opis
