kdelibs4 - en to hi translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Sound_check)
en: Play a &sound
hi: एक ध्वनि बजाएँ(&s)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Sound_select)
en: Select the sound to play
hi: बजाने के लिए ध्वनि चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Popup_check)
en: Show a message in a &popup
hi: पॉप अप विंडो में संदेश दिखाएँ (&p)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Logfile_check)
en: Log to a file
hi: एक फ़ाइल में लॉग करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Taskbar_check)
en: Mark &taskbar entry
hi: कार्य पट्टी प्रविष्टि चिह्नित करें (&t)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Execute_check)
en: Run &command
hi: समादेश चलाएँ(&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Execute_select)
en: Select the command to run
hi: चलाने के लिए समादेश चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TTS_check)
en: Sp&eech
hi: कथन (&e)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, TTS_combo)
en: <qt>Specifies how knotify should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
hi: <qt>केनोटिफ़ाई को किस प्रकार से घटना को बोलना है यह स्पष्ट करता है। अगर आप "मनपसंद पाठ बोलें" का चयन करते हैं तब डिब्बे में पाठ भरें। आप निम्नलिखित प्रतिस्थापन पाठ का प्रयोग कर सकते हैं<dl><dt>%e</dt><dd>घटना का नाम</dd><dt>%a</dt><dd>अनुप्रयोग जिसने घटना भेजी</dd><dt>%m</dt><dd>अनुप्रयोग द्वारा भेजा गया सन्देश</dd></dl></qt>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Event Message
hi: कार्यक्रम संदेश बोलें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Event Name
hi: कार्यक्रम नाम बोलें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Custom Text
hi: मनपसंद पाठ बोलें

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, TTS_select)
en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
hi: <qt>जोवी को किस प्रकार से घटना को बोलना है यह स्पष्ट करता है।  अगर आप "मनपसंद पाठ बोलें" का चयन करते हैं तब डिब्बे में पाठ भरें. आप निम्नलिखित प्रतिस्थापन पाठ का प्रयोग कर सकते हैं<dl><dt>%e</dt><dd>घटना का नाम</dd><dt>%a</dt><dd>अनुप्रयोग जिसने घटना भेजी</dd><dt>%m</dt><dd>अनुप्रयोग द्वारा भेजा गया सन्देश</dd></dl></qt>

en: Configure Notifications
hi: सूचनाएँ विन्यस्त करें

[ctx: State of the notified event]
en: State
hi: स्थिति

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
hi: शीर्षक

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
hi: वर्णन
