kdelibs4 - en to id translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Sound_check)
en: Play a &sound
id: Bunyikan &suara

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Sound_select)
en: Select the sound to play
id: Pilih suara yang akan diputar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Popup_check)
en: Show a message in a &popup
id: Tampilkan pesan dalam &sembul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Logfile_check)
en: Log to a file
id: Log ke file

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Taskbar_check)
en: Mark &taskbar entry
id: Tandai entri &taskbar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Execute_check)
en: Run &command
id: Jalankan &perintah

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Execute_select)
en: Select the command to run
id: Pilih perintah yang akan dijalankan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TTS_check)
en: Sp&eech
id: Li&san

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, TTS_combo)
en: <qt>Specifies how knotify should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
id: <qt>Tentukan bagaimana knotify harus bicara ketika peristiwa diterima. Jika kamu memilih "Bicarakan teks kustom", masukkan teks di dalam kotak. Kamu dapat menggunakan string substitusi berikut di dalam teks:<dl><dt>%e</dt><dd>Nama peristiwa</dd><dt>%a</dt><dd>Aplikasi yang mengirim peristiwa</dd><dt>%m</dt><dd>Pesan yang dikirim oleh aplikasi</dd></dl></qt>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Event Message
id: Katakan Pesan Peristiwa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Event Name
id: Katakan Nama Peristiwa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Custom Text
id: Katakan Teks Kustom

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, TTS_select)
en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
id: <qt>Tentukan cara Jovie harus bicara ketika peristiwa diterima. Jika anda memilih "Bicarakan teks kustom", masukkan teks di dalam kotak. Anda dapat menggunakan string substitusi berikut di dalam teks:<dl><dt>%e</dt><dd>Nama peristiwa</dd><dt>%a</dt><dd>Aplikasi yang mengirim peristiwa</dd><dt>%m</dt><dd>Pesan yang dikirim oleh aplikasi</dd></dl></qt>

en: Configure Notifications
id: Konfigurasikan Notifikasi

[ctx: State of the notified event]
en: State
id: Keadaan

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
id: Judul

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
id: Keterangan
