kdelibs4 - en to ro translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Sound_check)
en: Play a &sound
ro: Redă un &sunet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Sound_select)
en: Select the sound to play
ro: Alegeți sunetul de redat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Popup_check)
en: Show a message in a &popup
ro: Ar&ată un mesaj contextual

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Logfile_check)
en: Log to a file
ro: Scrie jurnal într-un fișier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Taskbar_check)
en: Mark &taskbar entry
ro: Marchează înregis&trarea din bara de sarcini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Execute_check)
en: Run &command
ro: Rulează &comandă

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Execute_select)
en: Select the command to run
ro: Alegeți comanda de rulat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TTS_check)
en: Sp&eech
ro: Pronunțar&e

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, TTS_combo)
en: <qt>Specifies how knotify should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
ro: <qt>Specifică ce ar trebui knotify să pronunțe când este primit un eveniment.  Dacă alegeți „Pronunță text personalizat”, introduceți textul în casetă.  Puteți folosi șiruri de substituție în text:<dl><dt>%e</dt><dd>Denumirea evenimentului</dd><dt>%a</dt><dd>Aplicația care a trimis evenimentul</dd><dt>%m</dt><dd>Mesajul trimis de aplicație</dd></dl></qt>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Event Message
ro: Pronunță mesajul evenimentului

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Event Name
ro: Pronunță nume eveniment

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Custom Text
ro: Pronunță text personalizat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, TTS_select)
en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
ro: <qt>Specifică ce ar trebui Jovie să pronunțe când este primit un eveniment.  Dacă selectați "Pronunță test personalizat", introduceți textul în căsuță.  Puteți folosi șiruri de substituție în text:<dl><dt>%e</dt><dd>Numele evenimentului</dd><dt>%a</dt><dd>Aplicația care a trimis evenimentul</dd><dt>%m</dt><dd>Mesajul trimis de aplicație</dd></dl></qt>

en: Configure Notifications
ro: Configurează notificările

[ctx: State of the notified event]
en: State
ro: Stare

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
ro: Titlu

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
ro: Descriere
