kdelibs4 - en to th translation catalogue (16 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Sound_check)
en: Play a &sound
th: เล่นเ&สียง

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Sound_select)
en: Select the sound to play
th: เลือกเสียงที่จะเล่น

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Popup_check)
en: Show a message in a &popup
th: แสดงข้อความในหน้าต่าง&ผุดขึ้น

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Logfile_check)
en: Log to a file
th: เก็บปูมบันทึกลงแฟ้ม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Taskbar_check)
en: Mark &taskbar entry
th: ทำเครื่องหมายรายการในแ&ถบงาน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Execute_check)
en: Run &command
th: เรียกใช้&คำสั่ง

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Execute_select)
en: Select the command to run
th: เลือกคำสั่งที่จะสั่งประมวลผล

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TTS_check)
en: Sp&eech
th: พู&ด

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Event Message
th: พูดออกเสียงข้อความเหตุการณ์

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Event Name
th: พูดออกเสียงชื่อเหตุการณ์

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Custom Text
th: พูดออกเสียงข้อความที่ตั้งเอง

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, TTS_select)
en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
th: <qt>ระบุว่าจะให้ Jovie พูดออกเสียงอย่างไรเมื่อมีเหตุการณ์เกิดขึ้น ถ้าคุณเลือกที่ "พูดออกเสียงข้อความที่ตั้งเอง" ให้ป้อนข้อความลงไปในกล่องข้อความ คุณอาจจะใช้ตัวอักขระแทนที่ในส่วนข้อความได้ ดังนี้:<dl><dt>%e</dt><dd>ชื่อของเหตุการณ์</dd><dt>%a</dt> <dd>โปรแกรมที่ส่งเหตุการณ์มา</dd><dt>%m</dt><dd>ข้อความที่ส่งโดยโปรแกรม</dd></dl></qt>

en: Configure Notifications
th: ปรับแต่งการแจ้งให้ทราบ

[ctx: State of the notified event]
en: State
th: สถานะ

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
th: หัวเรื่อง

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
th: คำอธิบาย
