kdelibs4 - en to vi translation catalogue (17 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Sound_check)
en: Play a &sound
vi: Phát một â&m thanh

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Sound_select)
en: Select the sound to play
vi: Chọn âm thanh để phát

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Popup_check)
en: Show a message in a &popup
vi: Hiện một thông điệp trong một ô &bật lên

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Logfile_check)
en: Log to a file
vi: Ghi nhật kí vào một tệp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Taskbar_check)
en: Mark &taskbar entry
vi: Đánh dấu mục &thanh tác vụ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, Execute_check)
en: Run &command
vi: Chạy &lệnh

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, Execute_select)
en: Select the command to run
vi: Chọn lệnh để chạy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TTS_check)
en: Sp&eech
vi: Tiếng &nói

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, TTS_combo)
en: <qt>Specifies how knotify should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
vi: <qt>Chỉ định cách knotify sẽ nói về sự kiện khi nhận được. Nếu bạn chọn "Nói ra văn bản tự chọn", hãy nhập văn bản vào hộp văn bản. Bạn có thể dùng các chuỗi thay thế sau trong văn bản:<dl><dt>%e</dt><dd>Tên sự kiện</dd><dt>%a</dt><dd>Ứng dụng đã gửi sự kiện</dd><dt>%m</dt><dd>Thông điệp do ứng dụng gửi</dd></dl></qt>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Event Message
vi: Nói ra thông điệp sự kiện

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Event Name
vi: Nói ra tên sự kiện

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, TTS_combo)
en: Speak Custom Text
vi: Nói ra văn bản tự chọn

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, TTS_select)
en: <qt>Specifies how Jovie should speak the event when received.  If you select "Speak custom text", enter the text in the box.  You may use the following substitution strings in the text:<dl><dt>%e</dt><dd>Name of the event</dd><dt>%a</dt><dd>Application that sent the event</dd><dt>%m</dt><dd>The message sent by the application</dd></dl></qt>
vi: <qt>Chỉ định cách Jovie sẽ nói về sự kiện khi nhận được. Nếu bạn chọn "Nói ra văn bản tự chọn", hãy nhập văn bản vào hộp văn bản. Bạn có thể dùng các chuỗi thay thế sau trong văn bản:<dl><dt>%e</dt><dd>Tên sự kiện</dd><dt>%a</dt><dd>Ứng dụng đã gửi sự kiện</dd><dt>%m</dt><dd>Thông điệp do ứng dụng gửi</dd></dl></qt>

en: Configure Notifications
vi: Cấu hình thông báo

[ctx: State of the notified event]
en: State
vi: Trạng thái

[ctx: Title of the notified event]
en: Title
vi: Tiêu đề

[ctx: Description of the notified event]
en: Description
vi: Mô tả
