KODI Main - en to de_de translation catalogue (11 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: BioGenesis screensaver
de_de: BioGenesis Bildschirmschoner

[ctx: Addon Description]
en: An implementation of John Conway's famous "Game of Life" with 3 custom coloring rules. A few basic rules govern which cells will live in the next generation depending on the cells current state and the number of its live neighbors.[CR][CR]Screenshots don't do this much justice as the motion of the system bordering between stability and chaos is what looks interesting.[CR][CR]Features:[CR] - 3 custom coloring rules are implemented each yielding interesting results.[CR] - Colony coloring color cells depending on the color of its 'parent' cells.[CR] - Lifetime coloring colors a cell depending on how long its been alive.[CR] - Neighbor coloring a cell depending on the configuration of its neighbors.[CR] - Many parameters are configurable in the settings.
de_de: Eine Implementierung von John Conways berühmtem "Game of Life" mit 3 benutzerdefinierten Farbregeln. Einige Grundregeln regeln, welche Zellen in der nächsten Generation leben werden, abhängig vom aktuellen Zustand der Zellen und der Anzahl ihrer lebenden Nachbarn.[CR][CR]Screenshots werden nicht so sehr gerecht, da die Bewegung des Systems zwischen Stabilität und Chaos interessant aussieht.[CR][CR]Eigenschaften:[CR] - Es werden jeweils 3 benutzerdefinierte Farbregeln implementiert, die interessante Ergebnisse liefern.[CR] - Farbzellen für Kolonien, abhängig von der Farbe der übergeordneten Zellen.[CR] - Die lebenslange Färbung färbt eine Zelle abhängig davon, wie lange sie noch lebt.[CR] - Nachbarn färben eine Zelle abhängig von der Konfiguration ihrer Nachbarn.[CR] - Viele Parameter sind in den Einstellungen konfigurierbar.

[ctx: #30000]
en: General
de_de: Allgemein

[ctx: #30001]
en: Minimum grid size
de_de: Minimale Rastergröße

[ctx: #30002]
en: Maximum grid size
de_de: Maximale Rastergröße

[ctx: #30003]
en: Reset time
de_de: Zeit zurücksetzen

[ctx: #30004]
en: Preset change
de_de: Presetwechsel

[ctx: #30005]
en: Minimum line size
de_de: Minimale Zeilengröße

[ctx: #30006]
en: Use colony colouring
de_de: Verwenden Sie Koloniefarbe

[ctx: #30007]
en: Use lifetime colouring
de_de: Verwenden Sie lebenslange Farben

[ctx: #30008]
en: Use neighbour colouring
de_de: Verwenden Sie die Nachbarfarbe
