KODI Main - en to ast_es translation catalogue (1051 entries)

[ctx: #4]
en: TV guide
ast_es: Guía de TV

[ctx: #5]
en: Settings
ast_es: Axustes

[ctx: #7]
en: File manager
ast_es: Xestor de ficheros

[ctx: #8]
en: Weather
ast_es: Clima

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
ast_es: Llunes

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
ast_es: Martes

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
ast_es: Miércoles

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
ast_es: Xueves

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
ast_es: Vienres

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
ast_es: Sábadu

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
ast_es: Domingu

[ctx: #21]
en: January
ast_es: Xineru

[ctx: #22]
en: February
ast_es: Febreru

[ctx: #23]
en: March
ast_es: Marzu

[ctx: #24]
en: April
ast_es: Abril

[ctx: #25]
en: May
ast_es: Mayu

[ctx: #26]
en: June
ast_es: Xunu

[ctx: #27]
en: July
ast_es: Xunetu

[ctx: #28]
en: August
ast_es: Agostu

[ctx: #29]
en: September
ast_es: Setiembre

[ctx: #30]
en: October
ast_es: Ochobre

[ctx: #31]
en: November
ast_es: Payares

[ctx: #32]
en: December
ast_es: Avientu

[ctx: #41]
en: Mon
ast_es: Llu

[ctx: #42]
en: Tue
ast_es: Mar

[ctx: #43]
en: Wed
ast_es: Mié

[ctx: #44]
en: Thu
ast_es: Xue

[ctx: #45]
en: Fri
ast_es: Vie

[ctx: #46]
en: Sat
ast_es: Sáb

[ctx: #47]
en: Sun
ast_es: Dom

[ctx: #51]
en: Jan
ast_es: Xin

[ctx: #54]
en: Apr
ast_es: Abr

[ctx: #56]
en: Jun
ast_es: Xun

[ctx: #57]
en: Jul
ast_es: Xnt

[ctx: #58]
en: Aug
ast_es: Ago

[ctx: #59]
en: Sep
ast_es: Set

[ctx: #60]
en: Oct
ast_es: Och

[ctx: #61]
en: Nov
ast_es: Pay

[ctx: #62]
en: Dec
ast_es: Avi

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
ast_es: SSO

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
ast_es: SO

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
ast_es: OSO

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
ast_es: O

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
ast_es: ONO

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
ast_es: NO

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
ast_es: NNO

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
ast_es: Sur

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
ast_es: Norte

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
ast_es: Oeste

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
ast_es: Este

[ctx: #99]
en: View: Auto big
ast_es: Vista: Grandor automáticu

[ctx: #100]
en: View: Icons
ast_es: Vista: Iconos

[ctx: #101]
en: View: List
ast_es: Vista: Llista

[ctx: #106]
en: No
ast_es: Non

[ctx: #107]
en: Yes
ast_es: Sí

[ctx: #111]
en: Shortcuts
ast_es: Atayos

[ctx: #112]
en: Paused
ast_es: Posóse

[ctx: #113]
en: Update failed
ast_es: Falló l'anovamientu

[ctx: #115]
en: Copy
ast_es: Copiar

[ctx: #116]
en: Move
ast_es: Mover

[ctx: #117]
en: Delete
ast_es: Desaniciar

[ctx: #118]
en: Rename
ast_es: Renomar

[ctx: #119]
en: New folder
ast_es: Carpeta nueva

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
ast_es: ¿Prestaríate copiar los ficheros esbillaos?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
ast_es: ¿Prestaríate mover los ficheros esbillaos?

[ctx: #126]
en: Status
ast_es: Estáu

[ctx: #128]
en: General
ast_es: Xeneral

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
ast_es: Información del sistema

[ctx: #132]
en: Albums
ast_es: Álbumes

[ctx: #133]
en: Artists
ast_es: Artistes

[ctx: #134]
en: Songs
ast_es: Canciones

[ctx: #135]
en: Genres
ast_es: Xéneros

[ctx: #136]
en: Playlists
ast_es: Llistes de reproducción

[ctx: #137]
en: Search
ast_es: Guetar

[ctx: #138]
en: System information
ast_es: Información del sistema

[ctx: #144]
en: Build:
ast_es: Compilación:

[ctx: #145]
en: Network:
ast_es: Rede:

[ctx: #146]
en: Type:
ast_es: Triba:

[ctx: #149]
en: MAC address
ast_es: Direición MAC

[ctx: #150]
en: IP address
ast_es: Direición IP

[ctx: #151]
en: Link:
ast_es: Enllaz:

[ctx: #154]
en: Storage
ast_es: Almacenamientu

[ctx: #157]
en: Video
ast_es: Videu

[ctx: #158]
en: Free memory
ast_es: Memoria llibre

[ctx: #166]
en: Skin
ast_es: Aspeutu

[ctx: #169]
en: Resolution
ast_es: Resolución

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
ast_es: Amosar los vídeos a 4:3 como

[ctx: #174]
en: Compiled:
ast_es: Compilóse'l

[ctx: #176]
en: Styles
ast_es: Estilos

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
ast_es: {0:s} anició con ésitu.

[ctx: #179]
en: Song
ast_es: Canción

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
ast_es: Duración

[ctx: #182]
en: Tracks
ast_es: Pistes

[ctx: #184]
en: Refresh
ast_es: Refrescar

[ctx: #186]
en: OK
ast_es: Aceutar

[ctx: #188]
en: Select all
ast_es: Esbillar too

[ctx: #192]
en: Clear
ast_es: Llimpiar

[ctx: #199]
en: Web interface
ast_es: Interfaz web

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
ast_es: Votos

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
ast_es: Reproducir / Xugar

[ctx: #216]
en: Zoom amount
ast_es: Cantidá de zoom

[ctx: #222]
en: Cancel
ast_es: Encaboxar

[ctx: #224]
en: Speed
ast_es: Velocidá

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
ast_es: Nada

[ctx: #240]
en: Display mode
ast_es: Mou d'amuesa

[ctx: #242]
en: Windowed
ast_es: En ventana

[ctx: #244]
en: Full screen
ast_es: A pantalla completa

[ctx: #246]
en: Monitor
ast_es: Pantalla

[ctx: #248]
en: Language
ast_es: Llingua

[ctx: #249]
en: Music
ast_es: Música

[ctx: #250]
en: Visualisation
ast_es: Visualización

[ctx: #253]
en: Number of channels
ast_es: Númberu de canales

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
ast_es: Fallu

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
ast_es: Permitir el control remotu per HTTP

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
ast_es: Axusta la barra pa camudar la posición de los sotítulos

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
ast_es: Nun puen cargase los axustes

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
ast_es: Alcontráronse {0:d} elementos

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
ast_es: Llingua preferida de los sostítulos

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
ast_es: Sotítulos

[ctx: #289]
en: Size
ast_es: Tamañu

[ctx: #291]
en: Video
ast_es: Videu

[ctx: #292]
en: Audio
ast_es: Audiu

[ctx: #294]
en: Create bookmark
ast_es: Crear un marcador

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
ast_es: Llimpiar un marcador

[ctx: #298]
en: Bookmarks
ast_es: Marcadores

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
ast_es: Marcador {0:d}

[ctx: #304]
en: Language
ast_es: Llingua

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
ast_es: Llingua orixinal

[ctx: #309]
en: User interface language
ast_es: Llingua de la interfaz

[ctx: #314]
en: Preparing...
ast_es: Tresnando...

[ctx: #328]
en: Writing changes...
ast_es: Escribiendo los cambeos...

[ctx: #337]
en: Output configuration
ast_es: Configuración de la salida

[ctx: #342]
en: Movies
ast_es: Películes

[ctx: #344]
en: Actors
ast_es: Actores

[ctx: #345]
en: Year
ast_es: Añu

[ctx: #350]
en: Programs
ast_es: Programes

[ctx: #351]
en: Off
ast_es: Non

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
ast_es: Tiempu d'espera

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
ast_es: Mou del aforrador de pantalla

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
ast_es: Temporizador de la función d'apagáu

[ctx: #358]
en: All albums
ast_es: Tolos álbumes

[ctx: #359]
en: Recently added albums
ast_es: Episodios amestaos apocayá

[ctx: #360]
en: Screensaver
ast_es: Aforrador de pantalla

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
ast_es: Ordenar por: Valoración

[ctx: #369]
en: Title
ast_es: Títulu

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
ast_es: Llimpiar

[ctx: #400]
en: Weather
ast_es: Clima

[ctx: #409]
en: Defaults
ast_es: Reafitar

[ctx: #420]
en: Best match
ast_es: La meyor coincidencia

[ctx: #424]
en: Select
ast_es: Esbillar

[ctx: #427]
en: Disc
ast_es: Discu

[ctx: #439]
en: Cache
ast_es: Caché

[ctx: #440]
en: Hard disk
ast_es: Discu duru

[ctx: #442]
en: Local network
ast_es: Rede llocal

[ctx: #444]
en: Video
ast_es: Videu

[ctx: #445]
en: Audio
ast_es: Audiu

[ctx: #450]
en: Columns
ast_es: Columnes

[ctx: #455]
en: Rows
ast_es: Fileres

[ctx: #456]
en: Mode
ast_es: Mou

[ctx: #465]
en: Contrast
ast_es: Contraste

[ctx: #474]
en: Off
ast_es: Non

[ctx: #476]
en: Music & video
ast_es: Música y videu

[ctx: #480]
en: Appearance
ast_es: Aspeutu

[ctx: #486]
en: Repeat
ast_es: Repitir

[ctx: #496]
en: Calibration
ast_es: Calibración

[ctx: #497]
en: Show file extensions
ast_es: Amosar les estensiones de los ficheros

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
ast_es: Cargando la información de los ficheros...

[ctx: #515]
en: Genre
ast_es: Xéneru

[ctx: #517]
en: Recently played albums
ast_es: Álbumes reproducíos apocayá

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
ast_es: Compilaciones

[ctx: #522]
en: Remove source
ast_es: Desaniciar l'orixe

[ctx: #536]
en: Icons
ast_es: Iconos

[ctx: #537]
en: Big list
ast_es: Llista grande

[ctx: #538]
en: Big icons
ast_es: Iconos grandes

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
ast_es: Númberu

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
ast_es: Clasificación por {0:s}

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
ast_es: Nome

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
ast_es: Data

[ctx: #553]
en: Size
ast_es: Tamañu

[ctx: #554]
en: Track
ast_es: Pista

[ctx: #556]
en: Title
ast_es: Títulu

[ctx: #557]
en: Artist
ast_es: Artista

[ctx: #558]
en: Album
ast_es: Álbum

[ctx: #561]
en: File
ast_es: Ficheru

[ctx: #562]
en: Year
ast_es: Añu

[ctx: #563]
en: Rating
ast_es: Valoración

[ctx: #565]
en: Usage
ast_es: Usu

[ctx: #570]
en: Date added
ast_es: Data d'amiestu

[ctx: #571]
en: Default
ast_es: Por defeutu

[ctx: #572]
en: Studio
ast_es: Estudiu

[ctx: #573]
en: Path
ast_es: Camín

[ctx: #574]
en: Country
ast_es: País

[ctx: #575]
en: In progress
ast_es: En cursu

[ctx: #577]
en: Date taken
ast_es: Data de fechura

[ctx: #578]
en: Artist / Year
ast_es: Artista / Añu

[ctx: #584]
en: Ascending
ast_es: Ascendente

[ctx: #585]
en: Descending
ast_es: Descendente

[ctx: #587]
en: Filter
ast_es: Peñerar

[ctx: #590]
en: Random
ast_es: Debalar

[ctx: #591]
en: Off
ast_es: Non

[ctx: #594]
en: Off
ast_es: Non

[ctx: #602]
en: Standard
ast_es: Estándar

[ctx: #614]
en: Virtual folder
ast_es: Carpeta virtual

[ctx: #620]
en: Audio CDs
ast_es: CDs d'audiu

[ctx: #621]
en: Encoder
ast_es: Codificador

[ctx: #622]
en: Quality
ast_es: Calidá

[ctx: #625]
en: All songs of
ast_es: Toles canciones de

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
ast_es: Programes de TV en cursu

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
ast_es: Tamañu orixinal

[ctx: #652]
en: Years
ast_es: Años

[ctx: #653]
en: Update library
ast_es: Anovar la biblioteca

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
ast_es: Esti ficheru yá nun ta disponible.

[ctx: #665]
en: Compression level
ast_es: Nivel de compresión

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
ast_es: Esti camín yá s'escanió enantes

[ctx: #705]
en: Network
ast_es: Rede

[ctx: #706]
en: Server
ast_es: Sirvidor

[ctx: #719]
en: IP address
ast_es: Direición IP

[ctx: #720]
en: Netmask
ast_es: Mázcara de rede

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
ast_es: con númberos ente 0 y 255.

[ctx: #727]
en: Web server
ast_es: Sirvidor web

[ctx: #728]
en: FTP server
ast_es: Sirvidor FTP

[ctx: #730]
en: Port
ast_es: Puertu

[ctx: #733]
en: Password
ast_es: Contraseña

[ctx: #735]
en: Character set
ast_es: Conxuntu de caráuteres

[ctx: #736]
en: Style
ast_es: Estilu

[ctx: #737]
en: Colour
ast_es: Color

[ctx: #739]
en: Bold
ast_es: Negrina

[ctx: #740]
en: Italics
ast_es: Cursiva

[ctx: #741]
en: Bold italics
ast_es: Negrina cursiva

[ctx: #744]
en: Files
ast_es: Ficheros

[ctx: #745]
en: Background colour
ast_es: Color del fondu

[ctx: #746]
en: Background opacity
ast_es: Opacidá del fondu

[ctx: #750]
en: Are you sure?
ast_es: ¿De xuru?

[ctx: #751]
en: Removing source
ast_es: Desaniciu del orixe

[ctx: #762]
en: Blue
ast_es: Azul

[ctx: #764]
en: Yellow green
ast_es: Verde amarellao

[ctx: #765]
en: Cyan
ast_es: Cianu

[ctx: #766]
en: Light grey
ast_es: Buxu claro

[ctx: #767]
en: Grey
ast_es: Buxu

[ctx: #772]
en: Audio
ast_es: Audiu

[ctx: #792]
en: Port
ast_es: Puertu

[ctx: #793]
en: Port range
ast_es: Rangu de puertos

[ctx: #798]
en: Internet access
ast_es: Accesu a internet

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
ast_es: Caldía

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
ast_es: Los llunes

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
ast_es: Los martes

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
ast_es: Los miércoles

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
ast_es: Los xueves

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
ast_es: Los vienres

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
ast_es: Los sábados

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
ast_es: Los domingos

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
ast_es: ¿De xuru que quies parar esta grabación?

[ctx: #997]
en: Add pictures...
ast_es: Amestar semeyes...

[ctx: #998]
en: Add music...
ast_es: Amestar música...

[ctx: #999]
en: Add videos...
ast_es: Amestar vídeos...

[ctx: #1000]
en: Preview
ast_es: Previsualizar

[ctx: #1006]
en: IP address
ast_es: Direición IP

[ctx: #1007]
en: Add network location
ast_es: Amiestu d'un allugamientu na rede

[ctx: #1008]
en: Protocol
ast_es: Protocolu

[ctx: #1010]
en: Server name
ast_es: Nome del sirvidor

[ctx: #1012]
en: Shared folder
ast_es: Carpeta compartida

[ctx: #1013]
en: Port
ast_es: Puertu

[ctx: #1014]
en: Username
ast_es: Nome d'usuariu

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
ast_es: Introduz la direición de rede al sirvidor

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
ast_es: Introduz el camín nel sirvidor

[ctx: #1019]
en: Enter the username
ast_es: Introduz el nome d'usuariu

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
ast_es: Introduz los caminos o restola allugamientos de medios.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
ast_es: Introduz un nome pa esti orixe.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
ast_es: Restolar d'una compartición nueva

[ctx: #1024]
en: Browse
ast_es: Restolar

[ctx: #1026]
en: Add source
ast_es: Amestar un orixe

[ctx: #1027]
en: Edit source
ast_es: Editar l'orixe

[ctx: #1030]
en: Browse for image
ast_es: Restolar d'una imaxe

[ctx: #1032]
en: Add network location...
ast_es: Amestar un allugamientu na rede...

[ctx: #1036]
en: Favourites
ast_es: Favoritos

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
ast_es: Compl. de videu

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
ast_es: Compl. de música

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
ast_es: Compl. de semeyes

[ctx: #1041]
en: Retrieved {0:d} items
ast_es: Recuperáronse {0:d} elementos

[ctx: #1042]
en: Retrieved {0:d} of {1:d} items
ast_es: Recuperáronse {0:d} de {1:d} elementos

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
ast_es: Compl. de programes

[ctx: #1046]
en: Access points
ast_es: Puntos d'accesu

[ctx: #1048]
en: Username
ast_es: Nome d'usuariu

[ctx: #1180]
en: Proxy type
ast_es: Triba del sirvidor

[ctx: #1202]
en: Workgroup
ast_es: Grupu de trabayu

[ctx: #1207]
en: WINS server
ast_es: Sirvidor WINS

[ctx: #1211]
en: Music
ast_es: Música

[ctx: #1212]
en: Video
ast_es: Videu

[ctx: #1213]
en: Pictures
ast_es: Semeyes

[ctx: #1214]
en: Files
ast_es: Ficheros

[ctx: #1215]
en: Music & video
ast_es: Música y videu

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
ast_es: Música y semeyes

[ctx: #1217]
en: Music & files
ast_es: Música y ficheros

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
ast_es: Videu y semeyes

[ctx: #1219]
en: Video & files
ast_es: Videu y ficheros

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
ast_es: Música y videu y semeyes

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
ast_es: Música y videu y semeyes y ficheros

[ctx: #1223]
en: Disabled
ast_es: Desactivóse

[ctx: #1229]
en: Music & programs
ast_es: Música y programes

[ctx: #1230]
en: Video & programs
ast_es: Videu y programes

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
ast_es: Música y videu y semeyes y programes

[ctx: #1271]
en: Device name
ast_es: Nome del preséu

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
ast_es: Temperatura

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
ast_es: Proximidá

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
ast_es: Intensidá

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
ast_es: Axustes

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
ast_es: y

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
ast_es: Dom

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
ast_es: con

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
ast_es: y

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
ast_es: con

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
ast_es: Precipitación

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
ast_es: Suspender la pantalla cuando heba inactividá

[ctx: #10001]
en: Programs
ast_es: Programes

[ctx: #10002]
en: Pictures
ast_es: Semeyes

[ctx: #10003]
en: File manager
ast_es: Xestor de ficheros

[ctx: #10004]
en: Settings
ast_es: Axustes

[ctx: #10005]
en: Not available
ast_es: Nun ta disponible

[ctx: #10006]
note: Abbreviation of "Not Available"
en: N/A
ast_es: N/D

[ctx: #10007]
en: System information
ast_es: Información del sistema

[ctx: #10016]
en: Settings - System
ast_es: Axustes - Sistema

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
ast_es: Axustes - TV

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
ast_es: Axustes - Xuegos

[ctx: #10024]
en: Titles
ast_es: Títulos

[ctx: #10025]
en: Videos
ast_es: Vídeos

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
ast_es: Axustes - Interfaz

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
ast_es: Axustes - Perfiles

[ctx: #10036]
en: Basic
ast_es: Básico

[ctx: #10037]
en: Standard
ast_es: Estándar

[ctx: #10038]
en: Advanced
ast_es: Avanzao

[ctx: #10039]
en: Expert
ast_es: Esperto

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
ast_es: Restolador de compl.

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
ast_es: Reafitar los axustes d'enriba

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
ast_es: ¿De xuru que quies reafitar los axustes d'esta estaya?

[ctx: #10043]
en: Help
ast_es: Ayuda

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
ast_es: Reafita tolos axustes visibles.

[ctx: #10048]
en: Add video source
ast_es: Amiestu d'un orixe de vídeos

[ctx: #10049]
en: Add music source
ast_es: Amiestu d'un orixe de música

[ctx: #10051]
en: Add program source
ast_es: Amiestu d'un orixe de programes

[ctx: #10052]
en: Add file source
ast_es: Amiestu d'un orixe de ficheros

[ctx: #10060]
en: Favourites
ast_es: Favoritos

[ctx: #10100]
en: Yes / No dialog
ast_es: Diálogu de sí / non

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
ast_es: Tecláu virtual

[ctx: #10106]
en: Context menu
ast_es: Menú contestual

[ctx: #10109]
en: Numeric Input
ast_es: Entrada numbérica

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
ast_es: Menú d'apagáu

[ctx: #10126]
en: File browser
ast_es: Restolador de ficheros

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
ast_es: canales

[ctx: #10134]
en: Favourites
ast_es: Favoritos

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
ast_es: Axustes del compl.

[ctx: #10502]
en: Music
ast_es: Música

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
ast_es: Editor de llistes de repoducción musicales

[ctx: #10506]
en: Programs
ast_es: Programes

[ctx: #10507]
en: Configuration
ast_es: Configuración

[ctx: #10509]
en: Network gaming
ast_es: Xuegu per rede

[ctx: #10510]
en: Extensions
ast_es: Estensiones

[ctx: #10511]
en: System info
ast_es: Información del sistema

[ctx: #10516]
en: Music - Library
ast_es: Música - Biblioteca

[ctx: #10523]
en: Album information
ast_es: Información d'álbumes

[ctx: #10524]
en: Movie information
ast_es: Información de películes

[ctx: #10550]
en: Teletext
ast_es: Teletestu

[ctx: #10700]
en: TV channels
ast_es: Canales de TV

[ctx: #10701]
en: TV recordings
ast_es: Grabaciones de TV

[ctx: #10702]
en: TV guide
ast_es: Guía de TV

[ctx: #10705]
en: Radio channels
ast_es: Cadenes de radio

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
ast_es: Configuración del mandu

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
ast_es: Xuegos

[ctx: #10822]
note: Title of the in-game OSD menu
en: Menu
ast_es: Menú

[ctx: #12321]
en: OK
ast_es: Aceutar

[ctx: #12326]
en: Enter password
ast_es: Introduz la contraseña

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
ast_es: o primi «C» pa encaboxar

[ctx: #12337]
en: Numeric password
ast_es: Contraseña numbérica

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
ast_es: Combinación de botones

[ctx: #12340]
en: Enter new password
ast_es: Introduz una contraseña

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
ast_es: Les contraseñes introducíes nun concasen.

[ctx: #12360]
en: Master lock
ast_es: Bloquéu maestru

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
ast_es: Predeterminar pa tolos medios

[ctx: #12385]
en: Day / Month
ast_es: Día / Mes

[ctx: #12386]
en: Month / Day
ast_es: Mes / Día

[ctx: #12391]
en: Minutes
ast_es: Minutos

[ctx: #12392]
en: Hours
ast_es: Hores

[ctx: #12393]
en: Days
ast_es: Díes

[ctx: #12600]
en: Weather
ast_es: Clima

[ctx: #12900]
en: Screensaver
ast_es: Aforrador de pantalla

[ctx: #13000]
en: System
ast_es: Sistema

[ctx: #13005]
en: Shutdown
ast_es: Apagar

[ctx: #13006]
en: Add picture source
ast_es: Amiestu d'un orixe de semeyes

[ctx: #13007]
en: Reset
ast_es: Reafitar

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
ast_es: Función d'apagáu

[ctx: #13009]
en: Quit
ast_es: Colar

[ctx: #13010]
en: Hibernate
ast_es: Ivernar

[ctx: #13011]
en: Suspend
ast_es: Suspender

[ctx: #13012]
en: Exit
ast_es: Colar

[ctx: #13013]
en: Reboot
ast_es: Reaniciar

[ctx: #13014]
en: Minimise
ast_es: Minimizar

[ctx: #13016]
en: Power off system
ast_es: Apagar el sistema

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
ast_es: Desactivóse

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
ast_es: ¿Prestaríate caltener esti cambéu?

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
ast_es: Desactivóse

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
ast_es: Desactivóse

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
ast_es: ¿Camudar el mou del Apple Remote?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
ast_es: Si tas usando un Apple Remote pa controlar esta aplicación, el cambéu d'esti axuste quiciabes afeute a la to capacidá de siguir controlándola. ¿Quies siguir?

[ctx: #13170]
en: Never
ast_es: Enxamás

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
ast_es: Nel intre

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
ast_es: Dempués de {0:d}s

[ctx: #13200]
en: Profiles
ast_es: Perfiles

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
ast_es: Usu de la CPU del sistema:

[ctx: #13275]
en: Hard disk
ast_es: Discu duru

[ctx: #13277]
en: Storage
ast_es: Almacenamientu

[ctx: #13278]
en: Default
ast_es: Por defeutu

[ctx: #13279]
en: Network
ast_es: Rede

[ctx: #13280]
en: Video
ast_es: Videu

[ctx: #13283]
en: Operating system:
ast_es: Sistema operativu:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
ast_es: Velocidá de la CPU:

[ctx: #13303]
en: Fonts
ast_es: Fontes

[ctx: #13319]
en: Randomise
ast_es: Debalar

[ctx: #13324]
en: Background transparency
ast_es: Tresparencia del fondu

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
ast_es: Nun pue cargase {0:s}

[ctx: #13335]
en: Make default
ast_es: Predeterminar

[ctx: #13341]
en: Green
ast_es: Verde

[ctx: #13346]
en: Movie information
ast_es: Información de películes

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
ast_es: Amestar l'elementu a la cola

[ctx: #13351]
en: Album information
ast_es: Información d'álbumes

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
ast_es: Parar la gueta

[ctx: #13354]
en: Render method
ast_es: Métodu del renderizador

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
ast_es: Mázcara de voz - Puertu 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
ast_es: Mázcara de voz - Puertu 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
ast_es: Mázcara de voz - Puertu 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
ast_es: Mázcara de voz - Puertu 4

[ctx: #13388]
en: Preset
ast_es: Preaxuste

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
ast_es: Activar los sotítulos

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
ast_es: Atayos

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
ast_es: Inorar los artículos al ordenar

[ctx: #13415]
en: Render method
ast_es: Métodu del renderizador

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
ast_es: Autodeteutar

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
ast_es: Permitir l'aceleración per hardware - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
ast_es: Permitir l'aceleración per hardware - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
ast_es: Permitir l'aceleración per hardware - DXVA2

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
ast_es: Permitir l'aceleración per hardware - VTBDecoder

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
ast_es: Permitir l'aceleración per hardware - VideoToolbox

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
ast_es: Permitir l'aceleración per hardware - MediaCodec

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
ast_es: Sincronizar la reproducción cola pantalla

[ctx: #13551]
en: Off
ast_es: Non

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
ast_es: {0:.1f} segundu

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
ast_es: {0:.1f} segundos

[ctx: #13610]
en: Disabled
ast_es: Desactivóse

[ctx: #13611]
en: Standard
ast_es: Estándar

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
ast_es: Fallu del Apple Remote

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
ast_es: Nun pudo activase'l sofitu p'Apple Remote.

[ctx: #14014]
en: - Percentage
ast_es: - Porcentaxe

[ctx: #14018]
en: View options
ast_es: Opciones de la vista

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
ast_es: Caché d'audiu - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
ast_es: Caché d'audiu - Rede llocal

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
ast_es: Caché d'audiu - Internet

[ctx: #14035]
en: Local network
ast_es: Rede llocal

[ctx: #14036]
en: Services
ast_es: Servicios

[ctx: #14045]
en: {0:d} sec
ast_es: {0:d}s

[ctx: #14063]
en: Date & time
ast_es: Data y hora

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
ast_es: Introduz una direición IP

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
ast_es: Permitir el renomáu y desaniciu de los ficheros

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
ast_es: Amestar a Favoritos

[ctx: #14078]
en: Colours
ast_es: Colores

[ctx: #14086]
en: Playback
ast_es: Reproducción

[ctx: #14087]
en: Discs
ast_es: Discos

[ctx: #14091]
en: Character set
ast_es: Conxuntu de caráuteres

[ctx: #14092]
en: Logging
ast_es: Rexistru

[ctx: #14093]
en: Security
ast_es: Seguranza

[ctx: #14094]
en: Devices
ast_es: Preseos

[ctx: #14095]
en: Power saving
ast_es: Aforru d'enerxía

[ctx: #14098]
en: Play
ast_es: Reproducir / Xugar

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
ast_es: Procesamientu

[ctx: #14111]
en: Events
ast_es: Eventos

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
ast_es: Activar el rexistru d'eventos

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
ast_es: Amosar el rexistru d'eventos

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
ast_es: Básicu

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
ast_es: Información

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
ast_es: Alvertencia

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
ast_es: Fallu

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
ast_es: Nivel: {0:s}

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
ast_es: Amosar niveles penriba

[ctx: #14122]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region A
ast_es: Rexón A

[ctx: #14123]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region B
ast_es: Rexón B

[ctx: #14124]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region C
ast_es: Rexón C

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
ast_es: Entrada

[ctx: #14126]
en: Whitelist
ast_es: Llista blanca

[ctx: #14200]
en: Player
ast_es: Reproductor

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
ast_es: PVR y TV en direuto

[ctx: #14206]
en: Interface
ast_es: Interfaz

[ctx: #14209]
en: System settings
ast_es: Axustes del sistema

[ctx: #14215]
en: Videos
ast_es: Vídeos

[ctx: #14216]
en: Music
ast_es: Música

[ctx: #14217]
en: Pictures
ast_es: Semeyes

[ctx: #14218]
en: Language
ast_es: Llingua

[ctx: #14219]
en: Databases
ast_es: Bases de datos

[ctx: #14221]
en: Audio
ast_es: Audiu

[ctx: #14222]
en: Regional
ast_es: Rexonal

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
ast_es: Axustes del aniciu

[ctx: #14230]
en: Actions
ast_es: Aiciones

[ctx: #14231]
en: Processing
ast_es: Procesamientu

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
ast_es: 3D estereoscópicu

[ctx: #14233]
en: Teletext
ast_es: Teletestu

[ctx: #14235]
en: Download Services
ast_es: Servicios de descarga

[ctx: #14236]
en: Video Library
ast_es: Videoteca

[ctx: #14237]
en: Music Library
ast_es: Musicoteca

[ctx: #14242]
en: Videos...
ast_es: Vídeos...

[ctx: #14243]
en: Music...
ast_es: Música...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
ast_es: Semeyes...

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
ast_es: Decodificador d'audiu

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
ast_es: Suspesión / Apagáu

[ctx: #14256]
en: Wake
ast_es: Esconsueñu

[ctx: #14260]
en: Debug
ast_es: Depuración

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
ast_es: Configurar l'aspeutu...

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
ast_es: Formatos de midida

[ctx: #14275]
en: Application control
ast_es: Control de l'aplicación

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
ast_es: Permitir el control remotu dende aplicaciones d'esti sistema

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
ast_es: Permitir el control remotu dende apliciones d'otros sistemes

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
ast_es: Canales

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
ast_es: Iconos

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
ast_es: Anovamientos

[ctx: #15016]
en: Games
ast_es: Xuegos

[ctx: #15019]
en: Add
ast_es: Amestar

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
ast_es: Moos disponibles

[ctx: #15052]
en: Password
ast_es: Contraseña

[ctx: #15067]
en: Close
ast_es: Zarrar

[ctx: #15102]
en: * All albums
ast_es: * Tolos álbumes

[ctx: #15103]
en: * All artists
ast_es: * Tolos artistes

[ctx: #15104]
en: * All songs
ast_es: * Toles canciones

[ctx: #15105]
en: * All genres
ast_es: * Tolos xéneros

[ctx: #15109]
en: Skin default
ast_es: Lo predeterminao

[ctx: #15111]
en: Theme
ast_es: Estilu

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
ast_es: Reproducir usando...

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
ast_es: Fornidor

[ctx: #15311]
en: Path:
ast_es: Camín:

[ctx: #16000]
en: General
ast_es: Xeneral

[ctx: #16003]
en: Player
ast_es: Reproductor

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
ast_es: Introduz el nome de la llista de reproducción

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
ast_es: Opciones disponibles: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
ast_es: Introduz una cadena de gueta

[ctx: #16018]
en: None
ast_es: Nada

[ctx: #16023]
en: Choose operator
ast_es: Escoyeta d'un operador

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
ast_es: Encaboxando...

[ctx: #16028]
en: Enter value
ast_es: Introduz un valor

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
ast_es: Nun pudo aniciase la base de datos.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
ast_es: Nun pudo abrise la base de datos.

[ctx: #16039]
en: Off
ast_es: Non

[ctx: #16041]
en: On
ast_es: Sí

[ctx: #16100]
en: All videos
ast_es: Tolos vídeos

[ctx: #16311]
en: Temporal / Spatial
ast_es: Temporal / Espacial

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
ast_es: {0:d} hores

[ctx: #17999]
en: {0:d} days
ast_es: {0:d} díes

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
ast_es: N'abertal

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
ast_es: Cifráu

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
ast_es: Grabaciones

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
ast_es: Canales

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
ast_es: Canales de TV

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
ast_es: Cadenes de radio

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
ast_es: Canal

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
ast_es: Agora

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
ast_es: Información

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
ast_es: ¿De xuru que quies anubrir esta canal?

[ctx: #19040]
en: Timers
ast_es: Temporizadores

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
ast_es: Grabación

[ctx: #19046]
en: New channel
ast_es: Canal nueva

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
ast_es: Xestor de grupos

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
ast_es: Parar la grabación

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
ast_es: Esti eventu yá ta grabándose.

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
ast_es: Guía

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
ast_es: Intervalu d'anovamientu

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
ast_es: Nome

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
ast_es: Carpeta

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
ast_es: Canal

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
ast_es: Prioridá

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
ast_es: Entrugar qué facer

[ctx: #19096]
note: label of a value for default epg event select action, where the action is choosen depending on whether the event is in the past, now or in the future
en: "Smart select"
ast_es: «Esbilla intelixente»

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
ast_es: ¡Alvertencia!

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
ast_es: Fornidor

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
ast_es: Versión

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
ast_es: Direición

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
ast_es: Guetar canales

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
ast_es: Namái canales n'abertal

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
ast_es: Grupos

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
ast_es: Canal

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
ast_es: Ll

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
ast_es: Ma

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
ast_es: Mi

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
ast_es: Xu

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
ast_es: Vi

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
ast_es: Sá

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
ast_es: Do

[ctx: #19157]
en: Next recording
ast_es: Grabación siguiente

[ctx: #19158]
en: Currently recording
ast_es: Grabación actual

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
ast_es: Grabaciones

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
ast_es: Cambiar a pantalla completa

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
ast_es: Reproducción

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
ast_es: Canales de TV

[ctx: #19181]
note: pvr settings "Menu / OSD" category label
en: Menu / OSD
ast_es: Menú / OSD

[ctx: #19182]
note: pvr settings "future epg days to display" setting value
en: Future days to display
ast_es: Dies nel futuru a amosar

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
ast_es: Cadenes de radio

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
ast_es: Llimpiar los datos

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
ast_es: ¿Siguir?

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
ast_es: Xestor de canales

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
ast_es: Canal nueva

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
ast_es: Grupu:

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
ast_es: Veceru

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
ast_es: Tolos canales de radio

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
ast_es: Tolos canales de TV

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
ast_es: Canales en

[ctx: #19222]
en: Guide
ast_es: Guía

[ctx: #19229]
note: pvr settings "past epg days to display" setting value
en: Past days to display
ast_es: Dies nel pasáu a amosar

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
ast_es: Evitar los anovamientos na reproducción

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
ast_es: Comandu pa esconsañar

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
ast_es: Esconsoñar enantes de grabar

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
ast_es: Esconsueñu diariu

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
ast_es: Hora del esconsueñu diariu (HH:MM:SS)

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
ast_es: Duración del bloquéu

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
ast_es: Camudar el PIN

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
ast_es: Códigu PIN incorreutu

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
ast_es: El códigu PIN introducíu nun yera correutu.

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
ast_es: Guía de TV

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
ast_es: Iconu actual

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
ast_es: Toles canales

[ctx: #19302]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to record the selected programme or to switch to the current programme?
ast_es: ¿Quies grabar el programa esbilláu o cambiar al actual?

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
ast_es: Fornidor

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
ast_es: Ciencia ficción / Fantasía / Horror

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
ast_es: Comedia

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
ast_es: Documental

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
ast_es: Deportes

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
ast_es: Fútbol

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
ast_es: Deportes de motor

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
ast_es: Deportes acuáticos

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
ast_es: Deportes d'iviernu

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
ast_es: Deportes marciales

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
ast_es: Lliteratura

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
ast_es: Teunoloxía / Ciencies naturales

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
ast_es: Llingües

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
ast_es: Cocina

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
ast_es: Carauterístiques especiales

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
ast_es: Llingua orixinal

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
ast_es: Ciencia ficción / Fantasía / Horror

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
ast_es: Comedia

[ctx: #19694]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: {0:d} minutes
ast_es: {0:d} minutos

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
ast_es: Carpeta de les captures de pantalla

[ctx: #20007]
en: Recordings
ast_es: Grabaciones

[ctx: #20011]
en: Music playlists
ast_es: Llistes de reproducción musicales

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
ast_es: ¿Deseyes llanzar el xuegu?

[ctx: #20016]
en: Current thumb
ast_es: Miniatura actual

[ctx: #20018]
en: No thumb
ast_es: Ensin miniatura

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
ast_es: Escoyer una miniatura

[ctx: #20026]
en: Region
ast_es: Rexón

[ctx: #20035]
en: Regional ({0:s})
ast_es: Rexonal ({0:s})

[ctx: #20037]
en: Summary
ast_es: Sumariu

[ctx: #20038]
en: Lock music window
ast_es: Bloquiar la ventana Música

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
ast_es: Bloquiar la ventana Videu

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
ast_es: Bloquiar la ventana Semeyes

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
ast_es: Bloquiar el xestor de ficheros

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
ast_es: Minitatura d'Allmusic.com

[ctx: #20058]
en: Add profile...
ast_es: Amestar un perfil...

[ctx: #20065]
en: Profile picture
ast_es: Semeya del perfil

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
ast_es: Preferencies del bloquéu

[ctx: #20067]
en: Edit profile
ast_es: Edición d'un perfil

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
ast_es: Nun pudo crease la carpeta

[ctx: #20070]
en: Profile directory
ast_es: Direutoriu del perfil

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
ast_es: Pidir el códigu del bloquéu maestru nel aniciu

[ctx: #20077]
en: Skin settings
ast_es: Axustes del aspeutu

[ctx: #20093]
en: Profile name
ast_es: Nome del perfil

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
ast_es: Nun puen ripease CDs o pistes mentanto se reproducen

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
ast_es: Códigu y axustes del bloquéu maestru

[ctx: #20108]
en: Root
ast_es: Raigañu

[ctx: #20141]
en: Set
ast_es: Conxuntu

[ctx: #20142]
en: Username
ast_es: Nome d'usuariu

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
ast_es: Afitar un temporizador

[ctx: #20153]
en: Browse...
ast_es: Restolar...

[ctx: #20169]
en: Week
ast_es: Selmana

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
ast_es: Rede de Windows (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
ast_es: Sirvidor XBMSP

[ctx: #20173]
en: FTP server
ast_es: Sirvidor FTP

[ctx: #20174]
en: FTPS server
ast_es: Sirvidor FTPS

[ctx: #20175]
en: UPnP server
ast_es: Sirvidor UPnP

[ctx: #20177]
en: Done
ast_es: Fecho

[ctx: #20178]
en: Shift
ast_es: Mayúscules

[ctx: #20179]
en: Caps Lock
ast_es: Bloq Mayús

[ctx: #20180]
en: Symbols
ast_es: Símbolos

[ctx: #20181]
en: Backspace
ast_es: Retrocesu

[ctx: #20182]
en: Space
ast_es: Espaciu

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
ast_es: Guetar sotítulos esternos

[ctx: #20245]
en: Windows music library
ast_es: Musicoteca de Windows

[ctx: #20246]
en: Windows videos library
ast_es: Videoteca de Windows

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
ast_es: Sirvidor WebDAV (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
ast_es: Sirvidor WebDAV (HTTPS)

[ctx: #20259]
en: Network File System (NFS)
ast_es: Sistema de ficheros en rede (NFS)

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
ast_es: Restolador de Zeroconf

[ctx: #20309]
en: Make new folder
ast_es: Crear una carpeta

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
ast_es: Vídeos - Videoteca

[ctx: #20331]
en: File
ast_es: Ficheru

[ctx: #20334]
en: Folder
ast_es: Carpeta

[ctx: #20338]
en: Movie
ast_es: Filme

[ctx: #20342]
en: Movies
ast_es: Películes

[ctx: #20343]
en: TV shows
ast_es: Programes de TV

[ctx: #20348]
en: Directors
ast_es: Directores

[ctx: #20350]
note: Label for showing media rating and votes (combined), for example: "9.1 (87 votes)"
en: {0:s} ({1:s} votes)
ast_es: {0:s} ({1:s} votos)

[ctx: #20358]
en: Season {0:d}
ast_es: Temporada {0:d}

[ctx: #20359]
en: Episode
ast_es: Episodiu

[ctx: #20360]
en: Episodes
ast_es: Episodios

[ctx: #20366]
en: * All seasons
ast_es: * Toles temporaes

[ctx: #20373]
en: Season
ast_es: Temporada

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
ast_es: Títulu orixinal

[ctx: #20382]
en: Recently added
ast_es: Amestóse apocayá

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
ast_es: Películes amestaes apocayá

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
ast_es: Álbumes amestaos apocayá

[ctx: #20388]
en: Studios
ast_es: Estudios

[ctx: #20389]
en: Music videos
ast_es: Vídeos musicales

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
ast_es: Vídeos musicales amestaos apocayá

[ctx: #20391]
en: Music video
ast_es: Vídeos musicales

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
ast_es: Desaniciar el marcador

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
ast_es: Enxamás

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
ast_es: Siempres

[ctx: #20444]
en: Add to library
ast_es: Amiestu a la musicoteca

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
ast_es: ¿Quies amestar los medios d'esti orixe a la musicoteca?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
ast_es: Nun pudo baxase la información

[ctx: #20451]
en: Countries
ast_es: Países

[ctx: #20452]
en: episode
ast_es: episodiu

[ctx: #20453]
en: episodes
ast_es: episodios

[ctx: #20459]
en: Tags
ast_es: Etiquetes

[ctx: #20462]
en: New tag...
ast_es: Etiqueta nueva...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '{0:s}' already exists.
ast_es: Yá esiste una etiqueta col nome «{0:s}».

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
ast_es: Amosar los ficheros y direutorios anubríos

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
ast_es: Enxamás

[ctx: #21341]
en: No updates available
ast_es: Ensin anovamientos disponibles

[ctx: #21358]
en: Enable UPnP support
ast_es: Activar el sofitu pa UPnP

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
ast_es: Compartir les biblioteques de mio

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
ast_es: Activar el sofitu pa mures y pantalles táutiles

[ctx: #21396]
en: Chapter
ast_es: Capítulu

[ctx: #21400]
en: contains
ast_es: contién

[ctx: #21401]
en: does not contain
ast_es: nun contién

[ctx: #21402]
en: is
ast_es: ye

[ctx: #21403]
en: is not
ast_es: nun ye

[ctx: #21404]
en: starts with
ast_es: apienze per

[ctx: #21405]
en: ends with
ast_es: acaba per

[ctx: #21412]
en: Information providers
ast_es: Fornidores d'información

[ctx: #21417]
en: Settings
ast_es: Axustes

[ctx: #21420]
en: Value to match
ast_es: Valor a concasar

[ctx: #21422]
en: Match items where
ast_es: Concasar los elementos onde

[ctx: #21423]
en: New rule...
ast_es: Regla nueva...

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
ast_es: una o más d'este regles

[ctx: #21427]
en: Limit to
ast_es: Llendar a

[ctx: #21428]
en: No limit
ast_es: Ensin llende

[ctx: #21429]
en: Order by
ast_es: Ordenar por

[ctx: #21435]
en: Edit
ast_es: Editar

[ctx: #21436]
en: {0:d} items
ast_es: {0:d} elementos

[ctx: #21438]
en: {0:c} Drive
ast_es: Unidá {0:c}

[ctx: #21444]
en: Audio channels
ast_es: Canales d'audiu

[ctx: #21445]
en: Video codec
ast_es: Códec de videu

[ctx: #21446]
en: Audio codec
ast_es: Códec d'audiu

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
ast_es: Editar

[ctx: #21452]
en: Get more...
ast_es: Consiguir más...

[ctx: #21456]
en: External storage
ast_es: Almacenamientu esternu

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
ast_es: No baxero del videu

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
ast_es: No cimero del videu

[ctx: #21479]
en: Run
ast_es: Executar

[ctx: #21480]
en: Use
ast_es: Usar

[ctx: #21805]
en: Resolution
ast_es: Resolución

[ctx: #21820]
en: Date / Time
ast_es: Data / Hora

[ctx: #21821]
en: Description
ast_es: Descripción

[ctx: #21823]
en: Camera model
ast_es: Modelu de la cámara

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
ast_es: Comentariu EXIF

[ctx: #21826]
en: Aperture
ast_es: Apertura

[ctx: #21829]
en: Exposure
ast_es: Esposición

[ctx: #21830]
en: Exposure time
ast_es: Tiempu d'esposición

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
ast_es: Mou d'esposición

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
ast_es: Zoom dixital

[ctx: #21843]
en: Orientation
ast_es: Orientación

[ctx: #21857]
en: Sub-location
ast_es: Soallugamientu

[ctx: #21861]
en: Keywords
ast_es: Pallabres clave

[ctx: #21865]
en: Special instructions
ast_es: Instrucciones especiales

[ctx: #21866]
en: Category
ast_es: Estaya

[ctx: #21873]
en: City
ast_es: Ciudá

[ctx: #21874]
en: State
ast_es: Estáu

[ctx: #21875]
en: Country
ast_es: País

[ctx: #21877]
en: Date created
ast_es: Data de creación

[ctx: #21878]
en: Urgency
ast_es: Urxencia

[ctx: #21879]
en: Country code
ast_es: Códigu de país

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
ast_es: Permitir el control remotu per UPnP

[ctx: #21887]
en: Biography
ast_es: Biografía

[ctx: #21888]
en: Discography
ast_es: Discografía

[ctx: #21891]
en: Artist information
ast_es: Información d'artistes

[ctx: #21892]
en: Instruments
ast_es: Instrumentos

[ctx: #21898]
en: Years active
ast_es: Años n'activo

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
ast_es: Renderizador d'OpenGL:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
ast_es: Versión d'OpenGL:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
ast_es: Temperatura de la GPU:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
ast_es: Temperatura de la CPU:

[ctx: #22012]
en: Total memory
ast_es: Memoria total

[ctx: #22015]
en: All recordings
ast_es: Toles grabaciones

[ctx: #22016]
en: By title
ast_es: Pol títulu

[ctx: #22017]
en: By group
ast_es: Pol grupu

[ctx: #22020]
en: Guide
ast_es: Guía

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
ast_es: Amenorgar les barres prietes

[ctx: #22031]
en: Size
ast_es: Tamañu

[ctx: #22032]
en: Colours
ast_es: Colores

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
ast_es: Más...

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
ast_es: El teletestu nun ta disponible

[ctx: #23054]
en: Running
ast_es: N'execución

[ctx: #24000]
en: Add-on
ast_es: Complementu

[ctx: #24001]
en: Add-ons
ast_es: Complementos

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
ast_es: Anovóse apocayá

[ctx: #24007]
en: Movie information
ast_es: Información de películes

[ctx: #24008]
en: Screensaver
ast_es: Aforradores de pantalla

[ctx: #24010]
en: Visualisation
ast_es: Visualización

[ctx: #24012]
en: Subtitles
ast_es: Sotítulos

[ctx: #24013]
en: Lyrics
ast_es: Lletres

[ctx: #24014]
en: TV information
ast_es: Información de TV

[ctx: #24016]
en: Album information
ast_es: Información d'álbumes

[ctx: #24017]
en: Artist information
ast_es: Información d'artistes

[ctx: #24018]
en: Services
ast_es: Servicios

[ctx: #24020]
en: Configure
ast_es: Configurar

[ctx: #24021]
en: Disable
ast_es: Desactivar

[ctx: #24022]
en: Enable
ast_es: Activar / Habilitar

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
ast_es: Desactivóse

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
ast_es: Desactivóse'l complementu

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
ast_es: Menús contestuales

[ctx: #24026]
en: Languages
ast_es: Llingües

[ctx: #24027]
en: Weather
ast_es: Clima

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
ast_es: Weather.com (estándar)

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
ast_es: Esti complementu nun pue configurase

[ctx: #24032]
en: All add-ons
ast_es: Tolos complementos

[ctx: #24033]
en: Install from repository
ast_es: Instalar dende un depósitu

[ctx: #24035]
en: Image collections
ast_es: Coleiciones d'imáxenes

[ctx: #24036]
en: Changelog
ast_es: Rexistru de cambeos

[ctx: #24037]
en: Uninstall
ast_es: Desinstalar

[ctx: #24038]
en: Install
ast_es: Instalar

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
ast_es: Instalar dende un ficheru zip

[ctx: #24043]
en: Available updates
ast_es: Anovamientos disponibles

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
ast_es: Fallu al instalar el complementu del ficheru zip

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
ast_es: Esti complementu nun pue desinstalase

[ctx: #24051]
en: Version:
ast_es: Versión:

[ctx: #24053]
en: License:
ast_es: Llicencia:

[ctx: #24054]
en: What's new
ast_es: Qué hai nuevo

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
ast_es: Instalando {0:s}...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
ast_es: ¿Prestaríate activar esti complementu?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
ast_es: ¿Prestaríate desactivar esti complementu?

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
ast_es: Activóse'l complementu

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
ast_es: Anovóse'l complementu

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
ast_es: Asocedió un fallu desconocíu.

[ctx: #24075]
en: Disable
ast_es: Desactivar

[ctx: #24076]
en: Add-on required
ast_es: Ríquese un complementu

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
ast_es: Instalóse'l complementu

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
ast_es: Fallu la instalar una dependencia

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
ast_es: Instalación d'un complementu

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
ast_es: Tolos depósitos

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
ast_es: Bloquiar el xestor de complementos

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
ast_es: Esti complementu nun pue desactivase

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
ast_es: Comprobando {0:s}...

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
ast_es: ¿Prestaríate cambiar a esti aspeutu?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
ast_es: Pa usar esta carauterística has baxar un complementu:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
ast_es: ¿Prestaríate baxalu?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
ast_es: Nun pue cargase l'aspeutu

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
ast_es: Al aspeutu fálten-y dalgunos ficheros

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
ast_es: Serviciu de programes de TV predetermináu

[ctx: #24118]
en: Default movie service
ast_es: Serviciu de películes predetermináu

[ctx: #24121]
en: Enter search string
ast_es: Introduz una cadena de gueta

[ctx: #24124]
en: Next to the video
ast_es: Xunto al videu

[ctx: #24125]
en: Custom location
ast_es: Allugamientu personalizáu

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
ast_es: ¿Prestaríate cambiar a esta llingua?

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
ast_es: Axustes pa los sotítulos

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
ast_es: ¿Prestaríate activar esti complementu?

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
ast_es: Anovar

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
ast_es: Desactivóse'l complementu

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
ast_es: Complementos incompatibles

[ctx: #24149]
en: The following add-ons are incompatible with this version of Kodi and have been automatically disabled: {0:s}.
ast_es: Los complementos de darréu son incompatibles con esta versión de Kodi y desactiváronse automáticamente: {0:s}.

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
ast_es: El complementu nun ye compatible con esta versión de Kodi.

[ctx: #24992]
en: System
ast_es: Sistema

[ctx: #24993]
en: Information providers
ast_es: Fornidores d'información

[ctx: #24994]
en: Running
ast_es: N'execución

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
ast_es: Xestionar dependencies

[ctx: #24997]
en: Look and feel
ast_es: Aspeutu y estilu

[ctx: #24998]
en: My add-ons
ast_es: Compl. de mio

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
ast_es: Avisos

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
ast_es: Estilu

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
ast_es: Compositor

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
ast_es: Artista

[ctx: #29909]
note: Studio name (if present)
en: Studio
ast_es: Estudiu

[ctx: #29914]
note: Website address (if present)
en: Website
ast_es: Sitiu web

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
ast_es: Llotería

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
ast_es: Horóscopu

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
ast_es: Llingua

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
ast_es: Actualidá

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
ast_es: Información

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
ast_es: Educación

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
ast_es: Cultura

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
ast_es: Ciencia

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
ast_es: Música pop

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
ast_es: Música rock

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
ast_es: Clima

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
ast_es: Documental

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
ast_es: Compositores

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
ast_es: Compositores

[ctx: #33003]
en: Download
ast_es: Descargues

[ctx: #33006]
en: Today
ast_es: Güei

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
ast_es: Mañana

[ctx: #33018]
en: Tonight
ast_es: Pela nueche

[ctx: #33020]
en: Condition
ast_es: Condición

[ctx: #33021]
en: Precipitation
ast_es: Precipitación

[ctx: #33037]
en: Weekend
ast_es: Fin de selmana

[ctx: #33052]
en: Check
ast_es: Comprobar

[ctx: #33061]
en: Menu
ast_es: Menú

[ctx: #33063]
en: Options
ast_es: Opciones

[ctx: #33078]
en: Next page
ast_es: Páxina siguiente

[ctx: #33101]
en: Web server
ast_es: Sirvidor web

[ctx: #34100]
en: Number of channels
ast_es: Númberu de canales

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
ast_es: Siempres

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
ast_es: Enxamás

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
ast_es: Nun pue alcontrase l'elementu siguiente a reproducir

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
ast_es: Nun pue alcontrase l'elementu anterior a reproducir

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
ast_es: Non

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
ast_es: Sí

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
ast_es: Fallu al aniciar Zeroconf

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
ast_es: ¿Instalóse'l serviciu Bonjour d'Apple? Comprueba'l rexistru pa más información tocante a esti fallu.

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
ast_es: Fallu al aniciar AirPlay darréu que rique que Zeroconf tea activáu.

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
ast_es: Fallu al aniciar el preséu d'audiu

[ctx: #35000]
en: Peripherals
ast_es: Periféricos

[ctx: #35003]
en: Generic disk
ast_es: Discu xenéricu

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
ast_es: Deteutóse un mandu nuevu. Pues configuralu cuando quieras n'«Axustes -> Axustes del sistema -> Entrada». ¿Prestaríate configuralu agora?

[ctx: #35014]
note: Help text of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog. {0:s} - list of disabled buttons and axes
en: Some controllers have buttons and axes that interfere with mapping. Press these now to disable them:[CR]{0:s}
ast_es: Dalgunos mandos tienen botones y exes qu'interfieren col mapeáu. Primi estos agora pa desactivalos:[CR]{0:s}

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
ast_es: Botón {0:d}

[ctx: #35016]
note: Name of a controller axis, e.g. Axis 2. {0:d} - axis index
en: Axis {0:d}
ast_es: Exa {0:d}

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
ast_es: Nun puen configurase los mandos

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
ast_es: Inorar la entrada

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
ast_es: Consiguir too

[ctx: #35022]
note: Message shown in the controller dialog when there is nothing to map, for example hubs (multitaps) have no buttons
en: Nothing to map
ast_es: Nada pa mapiar

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
ast_es: Compl. de xuegu

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
ast_es: Perfiles pal mandu

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
ast_es: Probar la vibración

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
ast_es: Activa los motores de vibración de tolos mandos.

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
ast_es: Configuración del mandu

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
ast_es: Botones

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
ast_es: Configurar los mandos coneutaos

[ctx: #35071]
note: Label for buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Racing wheel
ast_es: Volante

[ctx: #35072]
note: Label for paddle buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Paddles
ast_es: Pedales

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
ast_es: Palanques analóxiques

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
ast_es: Botones

[ctx: #35104]
note: Label for relative mounters like the mouse pointer. Used in the controller mapping dialog.
en: Pointers
ast_es: Punteros

[ctx: #35108]
note: Heading for buttons that control the game console hardware, such as a microphone button. Used in the controller mapping dialog.
en: Hardware buttons
ast_es: Botones de hardware

[ctx: #35109]
note: Heading for buttons on a numeric keypad (containing 0-9, star and pound). Used in the controller mapping dialog.
en: Keypad
ast_es: Tecláu numbéricu

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
ast_es: Tecláu

[ctx: #35153]
note: Description of setting with label #35152 "Enable keyboard"
en: This allows the keyboard to emulate up to 8 game controllers. If disabled, the keyboard can still be used to control emulators like DOSBox which require a full keyboard.
ast_es: Esto permite que'l tecláu emule hasta 8 mandos de xuegu. Si se desactiva, el tecláu entá va poder usase pa controlar emuladores como DOSBox que riquen un tecláu completu.

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
ast_es: Toles tecles

[ctx: #35171]
note: Name of mouse connected to the device
en: Mouse
ast_es: Mur

[ctx: #35201]
note: Name of group in "Games -> General" for configuring gameplay
en: Gameplay
ast_es: Xuegu

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
ast_es: Emuladores

[ctx: #35211]
note: Error dialog text when the game requires restricted files to play. {0:s} - emulator ID
en: This game requires the following add-on: {0:s}
ast_es: Esti xuegu rique'l complementu de darréu: {0:s}

[ctx: #35213]
note: Error dialog text when launching a game and the emulator has an internal error. {0:s} - emulator name
en: The emulator "{0:s}" had an internal error.
ast_es: L'emulador «{0:s}» tuvo un fallu internu.

[ctx: #35214]
note: Error dialog text when the game can't be played because it's not on a hard drive or partition
en: This game can only be played directly from a hard drive or partition. Compressed files must be extracted.
ast_es: Esti xuegu namái pue xugase direutamente dende un discu duru o una partición. Los ficheros comprimíos han descomprimise.

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
ast_es: Menú

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
ast_es: Colar

[ctx: #35223]
note: Help text shown when playaing a game with missing add-on dependencies. {0:s} - list of add-ons that are missing
en: Missing: {0:s}
ast_es: Falta: {0:s}

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
ast_es: Axustes avanzaos

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
ast_es: Pantalla completa

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
ast_es: Controles

[ctx: #35236]
note: Additional help text shown when the user first plays a game. This will be removed in the future.
en: In this release, only controllers can be used to play games.
ast_es: Nesti llanzamientu, los mandos namái puen usase pa xugar.

[ctx: #35250]
en: Add games...
ast_es: Amestar xuegos...

[ctx: #35251]
en: Add game source
ast_es: Amiestu d'un orixe de xuegos

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
ast_es: Fallu al instalar el complementu.

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
ast_es: El sirvidor nun respuende afayadizamente.

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
ast_es: La versión del sirvidor nun ye compatible.

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
ast_es: Nun pudo abrise l'adautador

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
ast_es: Nun pudo aniciase l'adautador CEC. Comprueba los axustes, por favor.

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
ast_es: Inorar

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
ast_es: Siempres

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
ast_es: Usar un rangu de colores llendáu (16-235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
ast_es: Númberu de búferes usaos pol controlador gráficu

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
ast_es: Parar la grabación

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
ast_es: Camuda l'aspeutu y l'estilu de la interfaz d'usuariu.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
ast_es: Esbilla los colores del aspeutu esbilláu.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
ast_es: Redimensiona la vista de la interfaz d'usuariu.

[ctx: #36161]
note: Description of setting with label #508 "Startup action"
en: Select an action Kodi will perform on startup.
ast_es: Esbilla una aición que Kodi va facer nel aniciu.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
ast_es: La carpeta onde s'atroxen los iconos de los canales.

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
ast_es: Esta estaya contién los axustes usaos por tolos servicios.

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
ast_es: Esta estaya contién los axustes pa cómo se remana'l serviciu UPnP. UPnP llámase tamién DLNA na mayoría de productos de consumu.

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
ast_es: Camuda'l mou nel que s'amuesa esta aplicación na pantalla esbillada. Nuna ventana o a pantalla completa.

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
ast_es: Camuda la resolución na que s'amuesa la interfaz d'usuariu.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
ast_es: Esta estaya contién los axustes pa cómo se remanen los preseos d'entrada.

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
ast_es: Configura cualesquier periféricu coneutáu.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
ast_es: Usa un mur o una pantalla táutil pa controlar la interfaz. Nota: La desactivación d'esta opción va facer que pierdas el control d'esta aplicación al nun haber un tecláu o mandu presentes.

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
ast_es: Esta estaya contién los axustes del aforru d'enerxía.

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
ast_es: Equí pues activar o desactivar el bloquéu maestru y afitar un códigu PIN pa desbloquialu. Tamién pues especificar les árees nes que l'aplicación va riquir esi códigu p'acceder a elles.

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
ast_es: Desactivóse

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
ast_es: Arriba / Abaxo

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
ast_es: Esquierda y drecha

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
ast_es: Segun el hardware

[ctx: #36509]
note: name of a stereoscopic mode
en: Monoscopic / 2D
ast_es: Monoscópicu / 2D

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
ast_es: Entrugame

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
ast_es: Mou preferíu

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
ast_es: Fuercia del efeutu 3D estereoscópicu

[ctx: #36560]
en: Colour management
ast_es: Xestión de color

[ctx: #36586]
note: whitepoint labels
en: D65 (standard)
ast_es: D65 (estándar)

[ctx: #36605]
en: Updates
ast_es: Anovamientos

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
ast_es: Instalalos automáticamente

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
ast_es: Avisar pero nun los instalar

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
ast_es: Nun comprobalos enxamás

[ctx: #36609]
en: Show notifications
ast_es: Amosar avisos

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
ast_es: Esta estaya contién los axustes del sistema de complementos.

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
ast_es: Amuesa un avisu cuando s'anueve un complementu.

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
ast_es: Amuesa los complementos que tean n'execución en segundu planu.

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
ast_es: Oríxenes desconocíos

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
ast_es: Permite la instalación de complementos dende oríxenes desconocíos.

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
ast_es: Por seguranza, desactivóse la instalación de complementos dende oríxenes desconocíos

[ctx: #36621]
note: Label of a setting, allow the maximum smbclient protocol to be configured
en: Maximum protocol version
ast_es: Versión máxima del protocolu

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
ast_es: Nada

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
ast_es: Veceru

[ctx: #36628]
note: Label of a setting, allow the minimum smbclient protocol to be configured
en: Minimum protocol version
ast_es: Versión mínima del protocolu

[ctx: #36630]
note: Label of a setting, sets additional config required for some proprietary SMBv1 implementations (mostly routers)
en: Use legacy security
ast_es: Usar la seguranza heredada

[ctx: #36900]
en: movie
ast_es: película

[ctx: #36901]
en: movies
ast_es: películes

[ctx: #36903]
en: TV shows
ast_es: Programes de TV

[ctx: #36904]
en: season
ast_es: temporada

[ctx: #36905]
en: seasons
ast_es: temporaes

[ctx: #36906]
en: episode
ast_es: episodiu

[ctx: #36907]
en: episodes
ast_es: episodios

[ctx: #36908]
en: music video
ast_es: videu musical

[ctx: #36909]
en: music videos
ast_es: vídeos musicales

[ctx: #36912]
en: video
ast_es: videu

[ctx: #36913]
en: videos
ast_es: vídeos

[ctx: #36914]
en: music
ast_es: música

[ctx: #36915]
en: music
ast_es: música

[ctx: #36916]
en: artist
ast_es: artista

[ctx: #36917]
en: artists
ast_es: artistes

[ctx: #36918]
en: album
ast_es: álbum

[ctx: #36919]
en: albums
ast_es: álbumes

[ctx: #36920]
en: song
ast_es: canción

[ctx: #36921]
en: songs
ast_es: canciones

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
ast_es: Accesibilidá

[ctx: #38016]
note: Used to format framerate values. {0:d} will be replaced with the according number/integer, like "24 fps", "50 fps"
en: {0:d} fps
ast_es: {0:d} FPS

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
ast_es: Ensin valoración

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
ast_es: Valorar

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
ast_es: Fluxu de videu

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
ast_es: Tolos collaboradores

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
ast_es: Tolos roles

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
ast_es: Esta estaya contién los axustes de la reproducción de videu.

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
ast_es: Esta estaya contién los axustes de la reproducción de música.

[ctx: #38306]
note: Section of music items to export - albums, album artists, song artists etc.
en: Items to export
ast_es: Elementos a esportar

[ctx: #38313]
note: Music item to export output, see #38306
en: Other artists
ast_es: Otros artistes

[ctx: #39011]
en: Maximum wait time for network
ast_es: Tiempu d'espera máximu pa la rede

[ctx: #39020]
en: The following additional add-ons will be installed
ast_es: Van instalase los complementos de darréu

[ctx: #39021]
en: Proceed with installation?
ast_es: ¿Siguir cola instalación?

[ctx: #39025]
note: Artist gender - male, female, other
en: Gender
ast_es: Sexu

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
ast_es: Oríxenes

[ctx: #39104]
en: View as text
ast_es: Ver como testu

[ctx: #39111]
note: audio flag - FLAG_ORIGINAL language prefix displayed in audio settings stream selection
en: original
ast_es: orixinal

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
ast_es: Básico

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
ast_es: Estilos

[ctx: #40003]
note: Generic video version label (singular)
en: Version
ast_es: Versión
