KODI Main - en to de_de translation catalogue (4160 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
de_de: Programme

[ctx: #1]
en: Pictures
de_de: Bilder

[ctx: #2]
en: Music
de_de: Musik

[ctx: #4]
en: TV guide
de_de: TV-Programmübersicht

[ctx: #5]
en: Settings
de_de: Einstellungen

[ctx: #7]
en: File manager
de_de: Dateimanager

[ctx: #8]
en: Weather
de_de: Wetter

[ctx: #9]
en: Kodi media center
de_de: Kodi Media Center

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
de_de: Montag

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
de_de: Dienstag

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
de_de: Mittwoch

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
de_de: Donnerstag

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
de_de: Freitag

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
de_de: Samstag

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
de_de: Sonntag

[ctx: #21]
en: January
de_de: Januar

[ctx: #22]
en: February
de_de: Februar

[ctx: #23]
en: March
de_de: März

[ctx: #25]
en: May
de_de: Mai

[ctx: #26]
en: June
de_de: Juni

[ctx: #27]
en: July
de_de: Juli

[ctx: #30]
en: October
de_de: Oktober

[ctx: #32]
en: December
de_de: Dezember

[ctx: #41]
en: Mon
de_de: Mo

[ctx: #42]
en: Tue
de_de: Di

[ctx: #43]
en: Wed
de_de: Mi

[ctx: #44]
en: Thu
de_de: Do

[ctx: #45]
en: Fri
de_de: Fr

[ctx: #46]
en: Sat
de_de: Sa

[ctx: #47]
en: Sun
de_de: So

[ctx: #53]
en: Mar
de_de: Mär

[ctx: #55]
en: May
de_de: Mai

[ctx: #60]
en: Oct
de_de: Okt

[ctx: #62]
en: Dec
de_de: Dez

[ctx: #72]
note: Weather token
en: NNE
de_de: NNO

[ctx: #73]
note: Weather token
en: NE
de_de: NO

[ctx: #74]
note: Weather token
en: ENE
de_de: ONO

[ctx: #75]
note: Weather token
en: E
de_de: O

[ctx: #76]
note: Weather token
en: ESE
de_de: OSO

[ctx: #77]
note: Weather token
en: SE
de_de: SO

[ctx: #78]
note: Weather token
en: SSE
de_de: SSO

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
de_de: Süd

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
de_de: Nord

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
de_de: Ost

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
de_de: Unbeständig

[ctx: #98]
en: View: Auto
de_de: Ansicht: Automatisch

[ctx: #99]
en: View: Auto big
de_de: Ansicht: Automatisch groß

[ctx: #100]
en: View: Icons
de_de: Ansicht: Symbole

[ctx: #101]
en: View: List
de_de: Ansicht: Liste

[ctx: #102]
en: Scan
de_de: Durchsuchen

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
de_de: Sortieren nach: Name

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
de_de: Sortieren nach: Datum

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
de_de: Sortieren nach: Größe

[ctx: #106]
en: No
de_de: Nein

[ctx: #107]
en: Yes
de_de: Ja

[ctx: #108]
en: Slideshow
de_de: Diashow

[ctx: #109]
en: Create thumbs
de_de: Vorschaubilder erzeugen

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
de_de: Vorschaubilder erzeugen

[ctx: #111]
en: Shortcuts
de_de: Verknüpfungen

[ctx: #112]
en: Paused
de_de: Pause

[ctx: #113]
en: Update failed
de_de: Aktualisierung fehlgeschlagen

[ctx: #114]
en: Installation failed
de_de: Installation fehlgeschlagen

[ctx: #115]
en: Copy
de_de: Kopieren

[ctx: #116]
en: Move
de_de: Verschieben

[ctx: #117]
en: Delete
de_de: Löschen

[ctx: #118]
en: Rename
de_de: Umbenennen

[ctx: #119]
en: New folder
de_de: Neuer Ordner

[ctx: #120]
en: Confirm copy
de_de: Kopieren bestätigen

[ctx: #121]
en: Confirm move
de_de: Verschieben bestätigen

[ctx: #122]
en: Confirm delete
de_de: Löschen bestätigen

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
de_de: Sollen die ausgewählten Dateien kopiert werden?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
de_de: Sollen die ausgewählten Dateien verschoben werden?

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
de_de: Sollen die ausgewählten Dateien gelöscht werden?[CR]Warnung: Dies kann nicht rückgängig gemacht werden!

[ctx: #127]
en: Objects
de_de: Objekte

[ctx: #128]
en: General
de_de: Allgemein

[ctx: #129]
en: Slideshow
de_de: Diashow

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
de_de: Systeminformationen

[ctx: #131]
en: Display
de_de: Anzeige

[ctx: #132]
en: Albums
de_de: Alben

[ctx: #133]
en: Artists
de_de: Interpreten

[ctx: #134]
en: Songs
de_de: Titel

[ctx: #135]
en: Genres
de_de: Genre

[ctx: #136]
en: Playlists
de_de: Wiedergabelisten

[ctx: #137]
en: Search
de_de: Suchen

[ctx: #138]
en: System information
de_de: Systeminformationen

[ctx: #139]
en: Temperatures:
de_de: Temperaturen:

[ctx: #142]
en: Time:
de_de: Uhrzeit:

[ctx: #143]
en: Current:
de_de: Aktuell:

[ctx: #144]
en: Build:
de_de: Version:

[ctx: #145]
en: Network:
de_de: Netzwerk:

[ctx: #146]
en: Type:
de_de: Typ:

[ctx: #147]
en: Static
de_de: Statisch

[ctx: #149]
en: MAC address
de_de: MAC-Adresse

[ctx: #150]
en: IP address
de_de: IP-Adresse

[ctx: #151]
en: Link:
de_de: Verbindung:

[ctx: #152]
en: Half duplex
de_de: Halbduplex

[ctx: #153]
en: Full duplex
de_de: Vollduplex

[ctx: #154]
en: Storage
de_de: Speicher

[ctx: #155]
en: Drive
de_de: Laufwerk

[ctx: #156]
en: Free
de_de: Frei

[ctx: #158]
en: Free memory
de_de: Freier Speicher

[ctx: #159]
en: No link
de_de: Keine Verbindung

[ctx: #160]
en: Free
de_de: Frei

[ctx: #162]
en: Tray open
de_de: Laufwerk offen

[ctx: #163]
en: Reading
de_de: Einlesen

[ctx: #164]
en: No disc
de_de: Keine Disk

[ctx: #165]
en: Disc present
de_de: Disk eingelegt

[ctx: #166]
en: Skin
de_de: Skins

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
de_de: Dateioperationen abbrechen

[ctx: #169]
en: Resolution
de_de: Auflösung

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
de_de: Bildwiederholrate anpassen

[ctx: #171]
en: Sort title
de_de: Sortierungstitel

[ctx: #172]
en: Release date
de_de: Veröffentlichungsdatum

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
de_de: 4:3-Videoanzeigemethode

[ctx: #174]
en: Compiled:
de_de: Kompiliert:

[ctx: #175]
en: Moods
de_de: Stimmungen

[ctx: #176]
en: Styles
de_de: Stile

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
de_de: {0:s} erfolgreich gestartet

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
de_de: {0:s} wurde erfolgreich gestartet.

[ctx: #179]
en: Song
de_de: Titel

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
de_de: Dauer

[ctx: #181]
en: Select album
de_de: Album auswählen

[ctx: #183]
en: Review
de_de: Rezension

[ctx: #184]
en: Refresh
de_de: Aktualisieren

[ctx: #185]
en: Searching album
de_de: Album wird gesucht

[ctx: #187]
en: No albums found!
de_de: Keine Alben gefunden!

[ctx: #188]
en: Select all
de_de: Alle auswählen

[ctx: #189]
en: Scanning media information
de_de: Medieninformationen werden durchsucht

[ctx: #190]
en: Save
de_de: Speichern

[ctx: #191]
en: Shuffle
de_de: Zufall

[ctx: #192]
en: Clear
de_de: Löschen

[ctx: #193]
en: Scan
de_de: Durchsuchen

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
de_de: Suche läuft ...

[ctx: #195]
en: No information found!
de_de: Keine Informationen gefunden!

[ctx: #196]
en: Select movie:
de_de: Film auswählen:

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
de_de: {0:s}-Informationen werden gesucht

[ctx: #198]
en: Loading movie details
de_de: Filminformationen werden geladen

[ctx: #199]
en: Web interface
de_de: Weboberfläche

[ctx: #200]
en: Audio encoders
de_de: Audioencoder

[ctx: #201]
en: Audio decoders
de_de: Audiodecoder

[ctx: #202]
en: Tagline
de_de: Slogan

[ctx: #203]
en: Plot outline
de_de: Handlungsübersicht

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
de_de: Kompilation

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
de_de: Stimmen

[ctx: #206]
en: Cast
de_de: Besetzung

[ctx: #207]
en: Plot
de_de: Handlung

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
de_de: Wiedergeben

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
de_de: Weiter

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
de_de: Zurück

[ctx: #211]
en: 50 Hz
de_de: 50 Hz

[ctx: #212]
en: 59.94 Hz
de_de: 59,94 Hz

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
de_de: Benutzeroberfläche kalibrieren ...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
de_de: Videokalibrierung

[ctx: #215]
en: Soften
de_de: Weichzeichnen

[ctx: #216]
en: Zoom amount
de_de: Vergrößerung

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
de_de: Pixelseitenverhältnis

[ctx: #218]
en: DVD drive
de_de: DVD-Laufwerk

[ctx: #219]
en: Please insert disc
de_de: Bitte eine Disk einlegen

[ctx: #220]
en: Remote share
de_de: Netzwerkfreigabe

[ctx: #221]
en: Network is not connected
de_de: Keine Verbindung zum Netzwerk

[ctx: #222]
en: Cancel
de_de: Abbrechen

[ctx: #224]
en: Speed
de_de: Geschwindigkeit

[ctx: #225]
en: Vertical shift
de_de: Vertikale Verschiebung

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
de_de: Audio-CD-Informationen von Onlinedienst laden

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
de_de: Zufällige Reihenfolge der Wiedergabeliste nach dem Laden

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
de_de: Festplattenabschaltzeit

[ctx: #230]
en: Video filters
de_de: Videofilter

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
de_de: Keine

[ctx: #232]
en: Point
de_de: Punkt

[ctx: #234]
en: Anisotropic
de_de: Anisotropisch

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
de_de: Gaussian Cubic

[ctx: #237]
en: Minification
de_de: Verkleinerung

[ctx: #238]
en: Magnification
de_de: Vergrößerung

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
de_de: Wiedergabeliste nach der Wiedergabe löschen

[ctx: #240]
en: Display mode
de_de: Anzeigemodus

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
de_de: Vollbild auf Monitor #{0:d}

[ctx: #242]
en: Windowed
de_de: Fenster

[ctx: #243]
en: Refresh rate
de_de: Bildwiederholrate

[ctx: #244]
en: Full screen
de_de: Vollbild

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
de_de: Größenanpassung: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixel: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})

[ctx: #246]
en: Monitor
de_de: Bildschirm

[ctx: #247]
en: Scripts
de_de: Skripte

[ctx: #248]
en: Language
de_de: Sprache

[ctx: #249]
en: Music
de_de: Musik

[ctx: #250]
en: Visualisation
de_de: Visualisierung

[ctx: #251]
en: Select destination directory
de_de: Zielverzeichnis auswählen

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
de_de: Stereo Upmix

[ctx: #253]
en: Number of channels
de_de: Anzahl Sender

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
de_de: DTS-fähiger Receiver

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
de_de: CD-Informationen werden abgerufen

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
de_de: Fehler

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
de_de: Auslesen von Tags aktivieren

[ctx: #259]
en: Opening
de_de: Öffnen

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
de_de: Auf Start warten ...

[ctx: #262]
en: Scripts output
de_de: Skriptausgabe

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
de_de: Steuerung über HTTP erlauben

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
de_de: Aufnehmen

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
de_de: Aufnahme beenden

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
de_de: Sortieren nach: Track

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
de_de: Sortieren nach: Zeit

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
de_de: Sortieren nach: Titel

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
de_de: Sortieren nach: Interpret

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
de_de: Sortieren nach: Album

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
de_de: Pixelseitenverhältnis anpassen

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
de_de: Das Rechteck so ändern, dass sich ein perfektes Quadrat ergibt

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
de_de: Bildbereich oben links ausrichten

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
de_de: Bildbereich unten rechts ausrichten

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
de_de: Den Pfeil bewegen, um den sichtbaren Bildbereich anzupassen

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
de_de: Untertitelposition

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
de_de: Den Balken bewegen, um die Position der Untertitel anzupassen

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
de_de: Einstellungen können nicht geladen werden

[ctx: #280]
en: Using default settings
de_de: Standardeinstellungen verwenden

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
de_de: Bitte die XML-Dateien überprüfen

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
de_de: {0:d} Einträge gefunden

[ctx: #283]
en: Search results
de_de: Suchergebnisse

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
de_de: Keine Ergebnisse gefunden

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
de_de: Bevorzugte Audiosprache

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
de_de: Bevorzugte Untertitelsprache

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
de_de: Untertitel

[ctx: #288]
en: Font
de_de: Schriftart

[ctx: #289]
en: Size
de_de: Größe

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
de_de: Lautstärke dynamisch anpassen (DRC)

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
de_de: Nach Untertiteln suchen

[ctx: #294]
en: Create bookmark
de_de: Lesezeichen erstellen

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
de_de: Lesezeichen löschen

[ctx: #297]
en: Audio offset
de_de: Audioversatz

[ctx: #298]
en: Bookmarks
de_de: Lesezeichen

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
de_de: Lesezeichen {0:d}

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
de_de: MP1-fähiger Receiver

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
de_de: MP2-fähiger Receiver

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
de_de: MP3-fähiger Receiver

[ctx: #303]
en: Delay
de_de: Verzögerung

[ctx: #304]
en: Language
de_de: Sprache

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
de_de: Aktiviert

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
de_de: Nicht-interleaved

[ctx: #307]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "default" if available.
en: Media default
de_de: Medienstandard

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
de_de: Originalsprache

[ctx: #309]
en: User interface language
de_de: Sprache der Benutzeroberfläche

[ctx: #310]
note: Setting in international settings
en: Virtual keyboard layouts
de_de: Virtuelle Tastaturlayouts

[ctx: #312]
en: (0=auto)
de_de: (0=automatisch)

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
de_de: Datenbank bereinigen

[ctx: #314]
en: Preparing...
de_de: Vorbereitung ...

[ctx: #315]
en: Database error
de_de: Datenbankfehler

[ctx: #316]
en: Searching songs...
de_de: Titel werden durchsucht ...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
de_de: Die Datenbank wurde erfolgreich bereinigt

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
de_de: Titel werden bereinigt ...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
de_de: Fehler beim Bereinigen der Titel

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
de_de: Interpreten werden bereinigt ...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
de_de: Fehler beim Bereinigen der Interpreten

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
de_de: Genres, Rollen usw. werden bereinigt ...

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
de_de: Fehler beim Bereinigen der Genres, Rollen usw.

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
de_de: Pfade werden bereinigt ...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
de_de: Fehler beim Bereinigen der Pfade

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
de_de: Alben werden bereinigt ...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
de_de: Fehler beim Bereinigen der Alben

[ctx: #328]
en: Writing changes...
de_de: Änderungen werden gespeichert ...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
de_de: Fehler beim Speichern der Änderungen

[ctx: #330]
en: This may take some time...
de_de: Dieser Vorgang kann etwas dauern ...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
de_de: Datenbank wird komprimiert ...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
de_de: Fehler beim Komprimieren der Datenbank

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
de_de: Soll die Bibliothek bereinigt werden?

[ctx: #334]
en: Clean library...
de_de: Bibliothek bereinigen ...

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
de_de: Bildwiederholrate konvertieren

[ctx: #337]
en: Output configuration
de_de: Ausgabekonfiguration

[ctx: #338]
en: Fixed
de_de: Fest eingestellt

[ctx: #339]
en: Optimized
de_de: Optimiert

[ctx: #340]
en: Various artists
de_de: Verschiedene Interpreten

[ctx: #341]
en: Play disc
de_de: Disk wiedergeben

[ctx: #342]
en: Movies
de_de: Filme

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
de_de: Bildwiederholrate anpassen

[ctx: #344]
en: Actors
de_de: Darsteller

[ctx: #345]
en: Year
de_de: Jahr

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
de_de: Originallautstärke beim Heruntermischen beibehalten

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
de_de: DTS-HD-fähiger Receiver

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
de_de: Passthrough erlauben

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
de_de: Dolby-TrueHD-fähiger Receiver

[ctx: #350]
en: Programs
de_de: Programme

[ctx: #351]
en: Off
de_de: Aus

[ctx: #352]
en: Dim
de_de: Dimmen

[ctx: #353]
en: Black
de_de: Schwarz

[ctx: #354]
en: Matrix trails
de_de: Matrix-Effekt

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
de_de: Wartezeit

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
de_de: Bildschirmschonermodus

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
de_de: System automatisch ausschalten nach

[ctx: #358]
en: All albums
de_de: Alle Alben

[ctx: #359]
en: Recently added albums
de_de: Zuletzt hinzugefügte Alben

[ctx: #360]
en: Screensaver
de_de: Bildschirmschoner

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
de_de: Rekursive Diashow

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
de_de: Bildschirm verdunkeln um

[ctx: #363]
en: Sort by: File
de_de: Sortieren nach: Datei

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
de_de: Dolby-Digital-(AC3)-fähiger Receiver

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
de_de: Sortieren nach: Name

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
de_de: Sortieren nach: Jahr

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
de_de: Sortieren nach: Bewertung

[ctx: #369]
en: Title
de_de: Titel

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
de_de: Gewitter

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
de_de: Teilweise

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
de_de: Überwiegend

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
de_de: Sonnig

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
de_de: Bewölkt

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
de_de: Schnee

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
de_de: Regen

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
de_de: Leichter

[ctx: #378]
note: Weather token
en: AM
de_de: Vormittags

[ctx: #379]
note: Weather token
en: PM
de_de: Nachmittags

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
de_de: Schauer

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
de_de: Wenig

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
de_de: Vereinzelt

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
de_de: Stark

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
de_de: Schön

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
de_de: Klar

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
de_de: Wolken

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
de_de: Morgens

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
de_de: Regenschauer

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
de_de: Windböen

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
de_de: Tief

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
de_de: Mittel

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
de_de: Hoch

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
de_de: Nebel

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
de_de: Dunst

[ctx: #396]
en: Select location
de_de: Standort auswählen

[ctx: #397]
en: Refresh time
de_de: Aktualisierungsintervall

[ctx: #398]
en: Temperature units
de_de: Temperatureinheiten

[ctx: #399]
en: Speed units
de_de: Geschwindigkeitseinheiten

[ctx: #400]
en: Weather
de_de: Wetter

[ctx: #401]
en: Temp
de_de: Temperatur

[ctx: #402]
en: Feels like
de_de: Gefühlt

[ctx: #403]
en: UV index
de_de: UV-Wert

[ctx: #405]
en: Dew point
de_de: Taupunkt

[ctx: #406]
en: Humidity
de_de: Luftfeuchtigkeit

[ctx: #407]
en: Hardware keyboard layouts
de_de: Hardware-Tastaturlayouts

[ctx: #409]
en: Defaults
de_de: Standardwerte

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
de_de: Zugriff auf Wetterdienst

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
de_de: Wetterdaten laden für:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
de_de: Wetterdaten können nicht geladen werden

[ctx: #413]
en: Manual
de_de: Manuell

[ctx: #414]
en: No review for this album
de_de: Keine Rezension für dieses Album vorhanden

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
de_de: Vorschaubild wird heruntergeladen ...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
de_de: Ansicht: Große Symbole

[ctx: #418]
en: Low
de_de: Tief

[ctx: #419]
en: High
de_de: Hoch

[ctx: #420]
en: Best match
de_de: Beste Übereinstimmung

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
de_de: Audiogerät aktiv halten

[ctx: #422]
en: Delete album information
de_de: Albuminformationen löschen

[ctx: #423]
en: Delete CD information
de_de: CD-Informationen löschen

[ctx: #424]
en: Select
de_de: Auswählen

[ctx: #425]
en: No album information found
de_de: Keine Albuminformationen gefunden

[ctx: #426]
en: No CD information found
de_de: Keine CD-Informationen gefunden

[ctx: #427]
en: Disc
de_de: Disk

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
de_de: Bitte korrekte CD/DVD einlegen

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
de_de: Bitte folgende Disk einlegen:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
de_de: Sortieren nach: DVD-Nummer

[ctx: #431]
en: No cache
de_de: Kein Cache

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
de_de: Film aus der Bibliothek entfernen

[ctx: #433]
en: Would you really like to remove '{0:s}' from the library?
de_de: Soll „{0:s}“ wirklich aus der Bibliothek entfernt werden?

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
de_de: Aus {0:s} mit {1:d} {2:s}

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
de_de: Kein optisches Laufwerk gefunden

[ctx: #436]
note: Message body of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: This video is stored on an optical disc (e.g. DVD, Blu-ray) and cannot be played as your device does not have an appropriate drive.
de_de: Dieses Video befindet sich auf einer optischen Disk (z. B. DVD, Blu-ray) und kann nicht abgespielt werden, weil kein entsprechendes Laufwerk im Gerät vorhanden ist.

[ctx: #437]
en: Removable disk
de_de: Wechsellaufwerk

[ctx: #438]
en: Opening file
de_de: Datei wird geöffnet

[ctx: #440]
en: Hard disk
de_de: Festplatte

[ctx: #442]
en: Local network
de_de: Lokales Netzwerk

[ctx: #447]
en: Autorun media
de_de: Medien automatisch wiedergeben

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
de_de: Dolby-Digital-Plus-(E-AC3)-fähiger Receiver

[ctx: #449]
en: Enabled
de_de: Aktiviert

[ctx: #450]
en: Columns
de_de: Spalten

[ctx: #451]
en: Row 1 address
de_de: Zeile 1

[ctx: #452]
en: Row 2 address
de_de: Zeile 2

[ctx: #453]
en: Row 3 address
de_de: Zeile 3

[ctx: #454]
en: Row 4 address
de_de: Zeile 4

[ctx: #455]
en: Rows
de_de: Zeilen

[ctx: #456]
en: Mode
de_de: Modus

[ctx: #457]
en: Switch view
de_de: Ansicht wechseln

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
de_de: Abtastrate begrenzen (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
de_de: Untertitel

[ctx: #460]
en: Audio stream
de_de: Audiostream

[ctx: #461]
en: [active]
de_de: [aktiv]

[ctx: #462]
en: Subtitle stream
de_de: Untertitel-Stream

[ctx: #463]
en: Backlight
de_de: Hintergrundbeleuchtung

[ctx: #464]
en: Brightness
de_de: Helligkeit

[ctx: #465]
en: Contrast
de_de: Kontrast

[ctx: #467]
en: Type
de_de: Typ

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
de_de: Die Leiste bewegen, um die OSD-Position zu verändern

[ctx: #469]
en: OSD position
de_de: OSD-Position

[ctx: #470]
en: Credits
de_de: Danksagung

[ctx: #474]
en: Off
de_de: Aus

[ctx: #475]
en: Music only
de_de: Nur Musik

[ctx: #476]
en: Music & video
de_de: Musik und Video

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
de_de: Wiedergabeliste konnte nicht geladen werden

[ctx: #479]
en: Skin & language
de_de: Skin und Sprache

[ctx: #480]
en: Appearance
de_de: Auftritt

[ctx: #481]
en: Audio options
de_de: Audiooptionen

[ctx: #482]
en: About Kodi
de_de: Über Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
de_de: Album löschen

[ctx: #486]
en: Repeat
de_de: Wiederholen

[ctx: #487]
en: Repeat one
de_de: Einen Track wiederholen

[ctx: #488]
en: Repeat folder
de_de: Inhalt eines Ordners wiederholen

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
de_de: Nächsten Titel automatisch wiedergeben

[ctx: #491]
en: - Use big icons
de_de: - Große Symbole verwenden

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
de_de: Vob-Untertitel vergrößern

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
de_de: Erweiterte Optionen (nur für Experten!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
de_de: Übersteuerungsreserve

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
de_de: Videos auf Auflösung der Benutzeroberfläche hochskalieren

[ctx: #496]
en: Calibration
de_de: Kalibrierung

[ctx: #497]
en: Show file extensions
de_de: Dateierweiterungen anzeigen

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
de_de: Sortieren nach: Typ

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
de_de: Verbindung mit Onlinedienst konnte nicht hergestellt werden

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
de_de: Fehler beim Herunterladen der Albuminformationen

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
de_de: Albumnamen werden gesucht ...

[ctx: #502]
en: Open
de_de: Öffnen

[ctx: #503]
en: Busy
de_de: Beschäftigt

[ctx: #504]
en: Empty
de_de: Leer

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
de_de: Metainformationen werden geladen ...

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
de_de: Mediendateien werden geprüft ...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
de_de: Sortieren nach: Verwendung

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
de_de: Visualisierungen aktivieren

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
de_de: Videomoduswechsel aktivieren

[ctx: #512]
en: Startup window
de_de: Startfenster

[ctx: #513]
en: Home window
de_de: Hauptfenster

[ctx: #514]
en: Manual settings
de_de: Manuelle Einstellungen

[ctx: #517]
en: Recently played albums
de_de: Zuletzt gehörte Alben

[ctx: #518]
en: Launch
de_de: Ausführen

[ctx: #519]
en: Launch in...
de_de: Ausführen in ...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
de_de: Kompilationen

[ctx: #522]
en: Remove source
de_de: Quelle entfernen

[ctx: #523]
en: Switch media
de_de: Medium wechseln

[ctx: #524]
en: Select playlist
de_de: Wiedergabeliste auswählen

[ctx: #525]
en: New playlist...
de_de: Neue Wiedergabeliste ...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
de_de: Zur Wiedergabeliste hinzufügen

[ctx: #527]
en: Manually add to library
de_de: Manuell zur Bibliothek hinzufügen

[ctx: #528]
en: Enter title
de_de: Titel eingeben

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
de_de: Fehler: Doppelter Titel

[ctx: #530]
en: Select genre
de_de: Genre auswählen

[ctx: #531]
en: New genre
de_de: Neues Genre

[ctx: #532]
en: Manual addition
de_de: Manuell hinzugefügt

[ctx: #533]
en: Enter genre
de_de: Genre eingeben

[ctx: #534]
en: View: {0:s}
de_de: Ansicht: {0:s}

[ctx: #535]
en: List
de_de: Liste

[ctx: #536]
en: Icons
de_de: Symbole

[ctx: #537]
en: Big list
de_de: Große Liste

[ctx: #538]
en: Big icons
de_de: Große Symbole

[ctx: #539]
en: Wide
de_de: Breit

[ctx: #540]
en: Big wide
de_de: Große, breite Liste

[ctx: #541]
en: Album icons
de_de: Albumsymbole

[ctx: #542]
en: DVD icons
de_de: DVD-Symbole

[ctx: #544]
en: Media info
de_de: Medieninformationen

[ctx: #545]
en: Audio output device
de_de: Audioausgabegerät

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
de_de: Digitales Ausgabegerät für Passthrough

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
de_de: Keine Biografie für diesen Interpreten vorhanden

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
de_de: Mehrkanalton auf Stereo reduzieren

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
de_de: Nummer

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
de_de: Sortieren nach: {0:s}

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
de_de: Datum

[ctx: #553]
en: Size
de_de: Größe

[ctx: #555]
en: Time
de_de: Zeit

[ctx: #556]
en: Title
de_de: Titel

[ctx: #557]
en: Artist
de_de: Interpret

[ctx: #559]
en: Playlist
de_de: Wiedergabeliste

[ctx: #560]
en: ID
de_de: Kennung

[ctx: #561]
en: File
de_de: Datei

[ctx: #562]
en: Year
de_de: Jahr

[ctx: #563]
en: Rating
de_de: Bewertung

[ctx: #564]
en: Type
de_de: Typ

[ctx: #565]
en: Usage
de_de: Verwendung

[ctx: #566]
en: Album artist
de_de: Albuminterpret

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
de_de: Wiedergabezähler

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
de_de: Letzte Wiedergabe

[ctx: #569]
en: Comment
de_de: Kommentar

[ctx: #570]
en: Date added
de_de: Hinzugefügt am

[ctx: #571]
en: Default
de_de: Standard

[ctx: #573]
en: Path
de_de: Pfad

[ctx: #574]
en: Country
de_de: Land

[ctx: #575]
en: In progress
de_de: Begonnen

[ctx: #576]
en: Times played
de_de: Wiedergegeben

[ctx: #577]
en: Date taken
de_de: Aufnahmedatum

[ctx: #578]
en: Artist / Year
de_de: Interpret / Jahr

[ctx: #580]
en: Sort direction
de_de: Sortierrichtung

[ctx: #581]
en: Sort method
de_de: Sortiermethode

[ctx: #582]
en: View mode
de_de: Ansicht

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
de_de: Ansichten für verschiedene Ordner merken

[ctx: #584]
en: Ascending
de_de: Aufsteigend

[ctx: #585]
en: Descending
de_de: Absteigend

[ctx: #586]
en: Edit playlist
de_de: Wiedergabeliste bearbeiten

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
de_de: Partymodus abbrechen

[ctx: #589]
en: Party mode
de_de: Partymodus

[ctx: #590]
en: Random
de_de: Zufällig

[ctx: #591]
en: Off
de_de: Aus

[ctx: #592]
en: One
de_de: Eins

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
de_de: Alle

[ctx: #594]
en: Off
de_de: Aus

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
de_de: Wiederholung: Aus

[ctx: #596]
en: Repeat: One
de_de: Wiederholung: Eins

[ctx: #597]
en: Repeat: All
de_de: Wiederholung: Alle

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
de_de: Audio-CD rippen

[ctx: #601]
en: Medium
de_de: Mittel

[ctx: #603]
en: Extreme
de_de: Extrem

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
de_de: Konstante Bitrate

[ctx: #605]
en: Ripping...
de_de: Rippen ...

[ctx: #607]
en: To:
de_de: An:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
de_de: CD oder Track konnte nicht gerippt werden, weil CDDARipPath nicht gesetzt ist.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
de_de: Audiotrack rippen

[ctx: #611]
en: Enter number
de_de: Nummer eingeben

[ctx: #612]
en: Bits/sample
de_de: Bits/Sample

[ctx: #613]
en: Sample rate
de_de: Abtastrate

[ctx: #614]
en: Virtual folder
de_de: Virtueller Ordner

[ctx: #620]
en: Audio CDs
de_de: Audio-CDs

[ctx: #622]
en: Quality
de_de: Qualität

[ctx: #624]
en: Include track number
de_de: Tracknummer einbeziehen

[ctx: #625]
en: All songs of
de_de: Alle Titel von

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
de_de: Begonnene Serien

[ctx: #629]
en: View mode
de_de: Ansicht

[ctx: #631]
en: Zoom
de_de: Vergrößert

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
de_de: 4:3 gestreckt

[ctx: #633]
en: Wide zoom
de_de: Breite vergrößert

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
de_de: 16:9 gestreckt

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
de_de: Originalgröße

[ctx: #636]
en: Custom
de_de: Benutzerdefiniert

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
de_de: Lautstärkeanpassungen

[ctx: #639]
en: Use track levels
de_de: Tracklautstärke verwenden

[ctx: #640]
en: Use album levels
de_de: Albumlautstärke verwenden

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
de_de: Dateien mit ReplayGain-Informationen

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
de_de: Dateien ohne ReplayGain-Informationen

[ctx: #643]
en: Avoid clipping protection on ReplayGained files
de_de: Clipping-Schutz für Dateien mit ReplayGain-Informationen vermeiden

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
de_de: 16:9 gestreckt - nichtlinear

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
de_de: Eine große Datei muss entpackt werden. Fortfahren?

[ctx: #646]
en: Remove from library
de_de: Aus Bibliothek entfernen

[ctx: #647]
en: Export video library
de_de: Videobibliothek exportieren

[ctx: #648]
en: Import video library
de_de: Videobibliothek importieren

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
de_de: Importieren

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
de_de: Exportieren

[ctx: #651]
en: Browse for library
de_de: Nach Bibliothek suchen

[ctx: #652]
en: Years
de_de: Jahre

[ctx: #653]
en: Update library
de_de: Bibliothek aktualisieren

[ctx: #654]
en: Show debug information
de_de: Debug-Informationen anzeigen

[ctx: #655]
en: Browse for executable
de_de: Nach ausführbarer Datei suchen

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
de_de: Nach Wiedergabeliste suchen

[ctx: #657]
en: Browse for folder
de_de: Nach Ordner suchen

[ctx: #658]
en: Song information
de_de: Titelinformationen

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
de_de: Nichtlineare Streckung

[ctx: #660]
en: Volume amplification
de_de: Lautstärkeanhebung

[ctx: #661]
en: Choose export folder
de_de: Exportordner auswählen

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
de_de: Diese Datei ist nicht mehr verfügbar.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
de_de: Soll der Eintrag aus der Bibliothek entfernt werden?

[ctx: #664]
en: Browse for script
de_de: Nach Skript suchen

[ctx: #665]
en: Compression level
de_de: Komprimierungsgrad

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
de_de: Komponentenspezifische Protokollierung aktivieren

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
de_de: Dolby-Digital-(AC3)-Umwandlung aktivieren

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
de_de: Konfiguration der komponentenspezifischen Protokollierung ...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]SMB[/B]-Bibliothek

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
de_de: Ausführliche Protokollierung [B]libcURL[/B]-Bibliothek (HTTP(S), DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]FFmpeg[/B]-Bibliotheken

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]D-Bus[/B]-Aufrufe

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]JSON-RPC[/B]-Anfragen

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]Audio[/B]-Komponente

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]AirTunes[/B]-Bibliothek

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]UPnP[/B]-Komponenten

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]libCEC[/B]-Bibliothek

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]Video[/B]-Komponente

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]Webserver[/B]-Komponente

[ctx: #682]
en: Verbose logging for the [B]Database[/B] component
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]Datenbank[/B]-Komponente

[ctx: #683]
en: Verbose logging of [B]audio/video timing information[/B]
de_de: Ausführliche Protokollierung von [B]Audio-/Video-Timing-Informationen[/B]

[ctx: #684]
en: Verbose logging of [B]Windowing[/B] component
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]Windowing[/B]-Komponente

[ctx: #685]
en: Verbose logging of [B]PVR[/B] component
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]PVR[/B]-Komponente

[ctx: #686]
en: Verbose logging of [B]EPG[/B] component
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]EPG[/B]-Komponente

[ctx: #687]
en: From metadata
de_de: Aus Metadaten

[ctx: #688]
note: Description of setting with label #39159 "Border size"
en: Set the border size.
de_de: Festlegen der Rahmengröße.

[ctx: #689]
note: Description of setting with label #39160 "Border colour"
en: Set the border colour.
de_de: Festlegen der Rahmenfarbe.

[ctx: #690]
note: Description of setting with label #39173 "Blur"
en: Set the blur.
de_de: Festlegen des Weichzeichnungsgrades.

[ctx: #691]
note: Description of setting with label #39171 "Shadow colour"
en: Set the shadow colour.
de_de: Festlegen der Schattenfarbe.

[ctx: #692]
note: Description of setting with label #39172 "Shadow opacity"
en: Set the shadow opacity.
de_de: Festlegen der Schattendeckkraft.

[ctx: #693]
note: Description of setting with label #39170 "Shadow size"
en: Set the shadow size.
de_de: Festlegen der Schattengröße.

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
de_de: Bibliothek wird bereinigt

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
de_de: Alte Titel aus der Bibliothek löschen

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
de_de: Dieser Pfad wurde bereits durchsucht

[ctx: #703]
en: Can't clean up library while running background tasks
de_de: Bibliothek kann nicht bereinigt werden, während Hintergrundaufgaben ausgeführt werden

[ctx: #705]
en: Network
de_de: Netzwerk

[ctx: #708]
en: Use proxy server
de_de: Proxyserver verwenden

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
de_de: Internetprotokoll (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
de_de: Es wurde ein ungültiger Port angegeben. Der Port muss zwischen 1 und 65535 liegen.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
de_de: HTTP-Proxy

[ctx: #715]
en: Assignment
de_de: Zuordnung

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
de_de: Automatisch (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
de_de: Manuell (statisch)

[ctx: #719]
en: IP address
de_de: IP-Adresse

[ctx: #720]
en: Netmask
de_de: Netzmaske

[ctx: #721]
en: Default gateway
de_de: Standardgateway

[ctx: #722]
en: DNS server
de_de: DNS-Server

[ctx: #723]
en: Save & restart
de_de: Speichern und neu starten

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
de_de: Ungültige Adresse. Das Format muss AAA.BBB.CCC.DDD entsprechen,

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
de_de: mit Zahlen zwischen 0 und 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
de_de: Änderungen nicht gespeichert. Ohne Speichern fortfahren?

[ctx: #727]
en: Web server
de_de: Webserver

[ctx: #728]
en: FTP server
de_de: FTP-Server

[ctx: #729]
en: Enable SSL
de_de: SSL aktivieren

[ctx: #731]
en: Black
de_de: Schwarz

[ctx: #732]
en: Save & apply
de_de: Speichern und anwenden

[ctx: #733]
en: Password
de_de: Passwort

[ctx: #734]
en: No pass
de_de: Kein Passwort

[ctx: #735]
en: Character set
de_de: Zeichensatz

[ctx: #736]
en: Style
de_de: Stil

[ctx: #737]
en: Colour
de_de: Farbe

[ctx: #739]
en: Bold
de_de: Fett

[ctx: #740]
en: Italics
de_de: Kursiv

[ctx: #741]
en: Bold italics
de_de: Fett kursiv

[ctx: #742]
en: White
de_de: Weiß

[ctx: #743]
en: Yellow
de_de: Gelb

[ctx: #744]
en: Files
de_de: Dateien

[ctx: #745]
en: Background colour
de_de: Hintergrundfarbe

[ctx: #746]
en: Background opacity
de_de: Hintergrunddeckkraft

[ctx: #747]
en: Error loading image
de_de: Fehler beim Laden des Bildes

[ctx: #748]
en: Edit path
de_de: Pfad bearbeiten

[ctx: #749]
en: Mirror image
de_de: Bild spiegeln

[ctx: #750]
en: Are you sure?
de_de: Ganz sicher?

[ctx: #751]
en: Removing source
de_de: Quelle entfernen

[ctx: #752]
en: Opacity
de_de: Deckkraft

[ctx: #754]
en: Add program link
de_de: Programmverknüpfung hinzufügen

[ctx: #755]
en: Edit program path
de_de: Programmpfad bearbeiten

[ctx: #756]
en: Edit program name
de_de: Programmnamen bearbeiten

[ctx: #757]
en: Edit path depth
de_de: Pfadtiefe bearbeiten

[ctx: #759]
en: View: Big list
de_de: Große Liste

[ctx: #760]
en: Yellow
de_de: Gelb

[ctx: #761]
en: White
de_de: Weiß

[ctx: #762]
en: Blue
de_de: Blau

[ctx: #763]
en: Bright green
de_de: Hellgrün

[ctx: #764]
en: Yellow green
de_de: Gelbgrün

[ctx: #765]
en: Cyan
de_de: Blaugrün

[ctx: #766]
en: Light grey
de_de: Hellgrau

[ctx: #767]
en: Grey
de_de: Grau

[ctx: #768]
en: Dark Grey
de_de: Dunkelgrau

[ctx: #770]
en: Error {0:d}: share not available
de_de: Fehler {0:d}: Netzwerkfreigabe ist nicht verfügbar

[ctx: #773]
en: Seeking
de_de: Suche läuft

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
de_de: Diashowordner

[ctx: #790]
en: Remote control
de_de: Fernsteuerung

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
de_de: Fernsteuerung durch die auf diesem System befindlichen Programme zulassen

[ctx: #793]
en: Port range
de_de: Portbereich

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
de_de: Fernsteuerung durch auf anderen Systemen befindlichen Programme zulassen

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
de_de: Anfängliche Wiederholungsverzögerung (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
de_de: Kontinuierliche Wiederholungsverzögerung (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
de_de: Maximale Anzahl von Clients

[ctx: #798]
en: Internet access
de_de: Internetzugriff

[ctx: #799]
en: Library update
de_de: Bibliotheksaktualisierung

[ctx: #802]
note: Label of progress bar which shows the available/total space of pvr backend
en: {0:s} of {1:s} available
de_de: {0:s} von {1:s} verfügbar

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
de_de: Typ

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
de_de: In Programmübersicht suchen nach

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
de_de: Zeichenkette, mit der in der Programmübersicht nach passenden Sendungen gesucht werden soll

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
de_de: Volltextsuche (oder nur Titelsuche)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
de_de: Beliebiger Tag

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
de_de: jeder Tag

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
de_de: Beliebiger Sender

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
de_de: Beliebige Startzeit

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
de_de: Aufnahmegruppe

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
de_de: Doppelte Episoden verhindern

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
de_de: Vorlaufzeit

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
de_de: Nachlaufzeit

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
de_de: Alle Episoden aufnehmen

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
de_de: Nur neue Episoden aufnehmen

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
de_de: Beliebige Endzeit

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
de_de: Maximale Aufnahmeanzahl

[ctx: #819]
note: Representation of a one-time timer which has been scheduled by a timer rule.
en: One time (Scheduled by timer rule)
de_de: Einmalig (Erzeugt von Timerregel)

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
de_de: Einmalig

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
de_de: Einmalig (Programmübersichtsbasiert)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
de_de: Timerregel

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
de_de: Timerregel (Programmübersichtsbasiert)

[ctx: #824]
note: Complete prefixed representation of a reminder timer type.
en: Reminder: {0:s}
de_de: Erinnerung: {0:s}

[ctx: #825]
note: Complete prefixed representation of a recording timer type.
en: Recording: {0:s}
de_de: Aufnahme: {0:s}

[ctx: #826]
note: Label for buttons to add a PVR reminder timer
en: Set reminder
de_de: Erinnern

[ctx: #827]
note: Label for a context menu entry to delete a reminder timer
en: Delete reminder
de_de: Erinnerung löschen

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
de_de: Timerregel gelöscht

[ctx: #829]
note: Label for a context menu entry to view a read-only reminder timer
en: View reminder
de_de: Erinnerung ansehen

[ctx: #830]
note: Label for a context menu entry to edit a reminder timer
en: Edit reminder
de_de: Erinnerung bearbeiten

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
de_de: Montags

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
de_de: Dienstags

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
de_de: Mittwochs

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
de_de: Donnerstags

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
de_de: Freitags

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
de_de: Samstags

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
de_de: Sonntags

[ctx: #838]
note: Label for a TV show Premiere
en: Première
de_de: Premiere

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
de_de: Soll nur der Timer gelöscht werden oder auch die Timerregel, durch die er geplant wurde?

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
de_de: Nur dieser

[ctx: #842]
note: Label for a first aired TV show
en: New
de_de: Neu

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
de_de: Aktivieren

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
de_de: Deaktivieren

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
de_de: Sollen diese Timerregel und alle dadurch geplanten Timer gelöscht werden?

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
de_de: Soll dieser Timer wirklich gelöscht werden?

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
de_de: Aufnahmestopp bestätigen

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
de_de: Soll diese Aufnahme gestoppt werden?

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
de_de: Ungültige Port-Nummer eingegeben

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
de_de: Gültige Ports: 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
de_de: Gültige Ports: 1024-65535

[ctx: #853]
note: Label for denoting any channel for a certain client in timer settings dialog
en: Any channel from client "{0:s}"
de_de: Beliebiger Sender von Client „{0:s}“

[ctx: #854]
note: Label for denoting any channel from any available client in timer settings dialog
en: Any channel from any client
de_de: Beliebiger Sender von beliebigem Client

[ctx: #855]
note: Label for Estuary 'Recently added channels' 'home screen widget
en: Recently added channels
de_de: Zuletzt hinzugefügte Sender

[ctx: #858]
note: Label for the origin of a channel group (manually created by the user).
en: User
de_de: Benutzer

[ctx: #859]
note: Label postfix for channel groups containing content from all channels (e.g. "PVR Client 1 [All channels]")
en: {0:s} [All channels]
de_de: {0:s} [Alle Sender]

[ctx: #860]
note: Label for setting 'Delete after watching' and delete confirmation dialog box.
en: Delete after watching
de_de: Löschen nach Ansehen

[ctx: #861]
note: Help text for setting 'Delete after watching'.
en: Configure whether recordings should be deleted after watching.
de_de: Einstellen, ob Aufnahmen nach dem Ansehen gelöscht werden sollen.

[ctx: #862]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Keep after watching.
en: No
de_de: Nein

[ctx: #863]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Confirm delete.
en: Ask
de_de: Nachfragen

[ctx: #864]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Delete after watching.
en: Yes
de_de: Ja

[ctx: #865]
note: Text for delete after watch confirmation dialog box.
en: Do you want to delete this recording?
de_de: Soll diese Aufnahme gelöscht werden?

[ctx: #866]
note: Text for auto delete after watch toast message.
en: Recording deleted: '{0:s}'
de_de: Aufnahme gelöscht: ‚{0:s}‘

[ctx: #997]
en: Add pictures...
de_de: Bilder hinzufügen ...

[ctx: #998]
en: Add music...
de_de: Musik hinzufügen ...

[ctx: #999]
en: Add videos...
de_de: Videos hinzufügen ...

[ctx: #1000]
en: Preview
de_de: Vorschau

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
de_de: Verbindung nicht möglich

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
de_de: Es konnte keine Netzwerkverbindung hergestellt werden. Soll die Quelle trotzdem hinzugefügt werden?

[ctx: #1006]
en: IP address
de_de: IP-Adresse

[ctx: #1007]
en: Add network location
de_de: Netzwerkfreigabe hinzufügen

[ctx: #1008]
en: Protocol
de_de: Protokoll

[ctx: #1009]
en: Server address
de_de: Serveradresse

[ctx: #1010]
en: Server name
de_de: Server

[ctx: #1011]
en: Remote path
de_de: Remote-Pfad

[ctx: #1012]
en: Shared folder
de_de: Netzwerkfreigabe

[ctx: #1014]
en: Username
de_de: Benutzername

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
de_de: Nach Netzwerkserver suchen

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
de_de: Bitte die Netzwerkadresse des Servers eingeben

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
de_de: Bitte den Namen der Netzwerkfreigabe eingeben

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
de_de: Bitte die Port-Nummer eingeben

[ctx: #1019]
en: Enter the username
de_de: Bitte den Benutzernamen eingeben

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
de_de: Speicherort der Dateien für diese Medienquelle eintragen oder danach suchen.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
de_de: Bitte einen Namen für diese Medienquelle eingeben.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
de_de: Nach einer neuen Netzwerkfreigabe suchen

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
de_de: Die Verzeichnisstruktur konnte nicht gelesen werden. Soll die Quelle trotzdem hinzugefügt werden?

[ctx: #1026]
en: Add source
de_de: Quelle hinzufügen

[ctx: #1027]
en: Edit source
de_de: Quelle bearbeiten

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
de_de: Bitte eine neue Bezeichnung eingeben

[ctx: #1030]
en: Browse for image
de_de: Nach Bild suchen

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
de_de: Nach Bilderordner suchen

[ctx: #1032]
en: Add network location...
de_de: Netzwerkfreigabe hinzufügen ...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
de_de: Nach Datei suchen

[ctx: #1034]
en: Submenu
de_de: Untermenü

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
de_de: Untermenüeinträge aktivieren

[ctx: #1036]
en: Favourites
de_de: Favoriten

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
de_de: Video-Addons

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
de_de: Musik-Addons

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
de_de: Bilder-Addons

[ctx: #1040]
en: Loading directory
de_de: Ordner wird geladen

[ctx: #1041]
en: Retrieved {0:d} items
de_de: {0:d} Einträge geladen

[ctx: #1042]
en: Retrieved {0:d} of {1:d} items
de_de: {0:d} von {1:d} Einträgen geladen

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
de_de: Programm-Addons

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
de_de: Plugin-Vorschaubild festlegen

[ctx: #1046]
en: Access points
de_de: Zugangspunkte

[ctx: #1048]
en: Username
de_de: Benutzername

[ctx: #1049]
en: Script settings
de_de: Skripteinstellungen

[ctx: #1051]
en: Enter web address
de_de: Webadresse eingeben

[ctx: #1052]
en: Require authentication
de_de: Authentifizierung erforderlich

[ctx: #1053]
en: Choose whether requests to the web server require a username and a password, which must be set below if enabled. It is recommended to always leave this setting enabled.
de_de: Auswählen, ob Anfragen an den Webserver Benutzername und Passwort erfordern. Es wird empfohlen, diese Einstellung immer aktiviert zu lassen.

[ctx: #1180]
en: Proxy type
de_de: Proxytyp

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
de_de: SOCKS5 mit entfernter DNS-Auflösung

[ctx: #1200]
en: SMB client
de_de: SMB-Client

[ctx: #1201]
en: NFS Client
de_de: NFS-Client

[ctx: #1202]
en: Workgroup
de_de: Arbeitsgruppe

[ctx: #1203]
en: Default username
de_de: Standardbenutzername

[ctx: #1204]
en: Default password
de_de: Standardpasswort

[ctx: #1207]
en: WINS server
de_de: WINS-Server

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
de_de: SMB-Freigaben einhängen

[ctx: #1210]
en: Remove
de_de: Entfernen

[ctx: #1211]
en: Music
de_de: Musik

[ctx: #1213]
en: Pictures
de_de: Bilder

[ctx: #1214]
en: Files
de_de: Dateien

[ctx: #1215]
en: Music & video
de_de: Musik und Videos

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
de_de: Musik und Bilder

[ctx: #1217]
en: Music & files
de_de: Musik und Dateien

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
de_de: Videos und Bilder

[ctx: #1219]
en: Video & files
de_de: Videos und Dateien

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
de_de: Bilder und Dateien

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
de_de: Musik, Videos und Bilder

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
de_de: Musik, Videos, Bilder und Dateien

[ctx: #1223]
en: Disabled
de_de: Deaktiviert

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
de_de: Dateien, Musik und Videos

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
de_de: Dateien, Bilder und Musik

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
de_de: Dateien, Bilder und Videos

[ctx: #1229]
en: Music & programs
de_de: Musik und Programme

[ctx: #1230]
en: Video & programs
de_de: Videos und Programme

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
de_de: Bilder und Programme

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
de_de: Musik, Videos, Bilder und Programme

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
de_de: Programme, Videos und Musik

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
de_de: Programme, Bilder und Musik

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
de_de: Programme, Bilder und Videos

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
de_de: Verfügbare Dienste anderen Systemen melden

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
de_de: AirPlay-Unterstützung für „Videos“ und „Bilder“ aktivieren

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
de_de: Lautstärkeregelung erlauben

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
de_de: AirPlay-Unterstützung aktivieren

[ctx: #1271]
en: Device name
de_de: Gerätename

[ctx: #1272]
en: Use password protection
de_de: Passwortschutz verwenden

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
de_de: Benutzerdefiniertes Audiogerät

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
de_de: Benutzerdefiniertes Audiogerät für Passthrough

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
de_de: Lautstärkesteuerungsschritte

[ctx: #1374]
note: Weather token
en: Breezy
de_de: Windig

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
de_de: Temperatur

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
de_de: Druck

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
de_de: Nähe

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
de_de: Intensität

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
de_de: Vereinzelt

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
de_de: Sehr

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
de_de: Extrem

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
de_de: Wirbel

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
de_de: Klarer Himmel

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
de_de: Defekt

[ctx: #1386]
note: Weather token
en: Tropical
de_de: Tropisch

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
de_de: Hurrikan

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
de_de: Kalt

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
de_de: Windig

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
de_de: Cache-Einstellungen

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
de_de: Brise

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
de_de: Schwache Brise

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
de_de: Starker Wind, fast sturmartig

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
de_de: Heftig

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
de_de: Stürmisch

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
de_de: Rutschig

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
de_de: und

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
de_de: Eiskalt

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
de_de: Spät

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
de_de: Vereinzelt

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
de_de: Gewitterschauer

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
de_de: Donner

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
de_de: Sonne

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
de_de: Bedeckt

[ctx: #1406]
note: Weather token
en: the
de_de: der

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
de_de: Umgebung

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
de_de: Eis

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
de_de: Kristalle

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
de_de: Windstill

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
de_de: mit

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
de_de: Windig

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
de_de: Einzelne Schwaden

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
de_de: Gewitter

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
de_de: Niesel

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
de_de: Neblig

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
de_de: Graupel

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
de_de: Gewitter

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
de_de: Flach

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
de_de: Mäßig

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
de_de: Sehr hoch

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
de_de: Windig

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
de_de: Dunst

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
de_de: Bewölkt

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
de_de: Graupel

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
de_de: Hagel

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
de_de: Rauch

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
de_de: Vulkanisch

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
de_de: Asche

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
de_de: Verbreitet

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
de_de: Staub

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
de_de: Gischt

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
de_de: Wirbel

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
de_de: Sandsturm

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
de_de: Treibend

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
de_de: Eiskorn

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
de_de: Klein

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
de_de: und

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
de_de: Frostgraupel

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
de_de: mit

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
de_de: Möglichkeit

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
de_de: von

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
de_de: Trichter

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
de_de: Wolke

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
de_de: Unbekannt

[ctx: #1447]
note: Weather token
en: Squalls
de_de: Windböen

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
de_de: Niederschlag

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
de_de: Teilweise

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
de_de: Bildschirm während Leerlauf in den Ruhezustand versetzen

[ctx: #2050]
en: Runtime
de_de: Laufzeit

[ctx: #2080]
en: Empty list
de_de: Leere Liste

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
de_de: Zurück zur Vorgängerliste, weil aktive Liste geleert wurde

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
de_de: Neuere Version wird benötigt. Für mehr Details Protokoll einsehen.

[ctx: #2102]
note: Notification message indicating an add-on error. "<Add-on name> error".
en: {0:s} error
de_de: {0:s}-Fehler

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
de_de: Addon-Fehler

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
de_de: Für mehr Informationen Protokoll einsehen.

[ctx: #2203]
en: Use DTS Core
de_de: DTS-Core verwenden

[ctx: #2204]
en: Select this option if you want to passthrough DTS-HD formats as DTS, otherwise, DTS-HD formats will be played via PCM
de_de: Diese Option auswählen, um DTS-HD-Formate als DTS zu behandeln. Andernfalls werden diese Formate als PCM wiedergegeben

[ctx: #10000]
en: Home
de_de: Hauptmenü

[ctx: #10001]
en: Programs
de_de: Programme

[ctx: #10002]
en: Pictures
de_de: Bilder

[ctx: #10003]
en: File manager
de_de: Dateimanager

[ctx: #10004]
en: Settings
de_de: Einstellungen

[ctx: #10005]
en: Not available
de_de: Nicht verfügbar

[ctx: #10007]
en: System information
de_de: Systeminformationen

[ctx: #10008]
en: Play next
de_de: Als Nächstes wiedergeben

[ctx: #10009]
note: Header label for add-on configuration removal dialog
en: Confirm add-on configuration removal
de_de: Entfernen einer Addon-Konfiguration bestätigen

[ctx: #10010]
note: Header label for add-on configuration removal selection dialog
en: Select add-on configuration to remove
de_de: Bitte die zu entfernende Addon-Konfiguration auswählen

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
de_de: Einstellungen > Videos > Bildschirmkalibrierung

[ctx: #10012]
note: Header label for add-on configuration selection dialog
en: Add-on configurations and settings
de_de: Addon-Konfigurationen und -Einstellungen

[ctx: #10013]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Edit add-on settings
de_de: Addon-Einstellungen bearbeiten

[ctx: #10014]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Add add-on configuration
de_de: Addon-Konfiguration hinzufügen

[ctx: #10015]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Remove add-on configuration
de_de: Addon-Konfiguration entfernen

[ctx: #10016]
en: Settings - System
de_de: Einstellungen > System

[ctx: #10017]
note: Settings group label
en: Add-on configuration
de_de: Addon-Konfiguration

[ctx: #10018]
en: Settings - Service
de_de: Einstellungen > Dienste

[ctx: #10019]
note: Item label for add-on configuration removal dialog
en: Do you want to remove the add-on configuration "{0:s}"?
de_de: Soll die Addon-Konfiguration „{0:s}“ entfernt werden?

[ctx: #10020]
note: Item label used in add-on setup selection dialog
en: Edit "{0:s}" [{1:s}]
de_de: „{0:s}“ [{1:s}] bearbeiten

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
de_de: Einstellungen > PVR und TV

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
de_de: Einstellungen > Spiele

[ctx: #10024]
en: Titles
de_de: Titel

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
de_de: Videos / Wiedergabeliste

[ctx: #10029]
en: Login screen
de_de: Anmeldebildschirm

[ctx: #10030]
en: Settings - Player
de_de: Einstellungen > Player

[ctx: #10031]
en: Settings - Media
de_de: Einstellungen > Medien

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
de_de: Einstellungen > Benutzeroberfläche

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
de_de: Einstellungen > Profile

[ctx: #10035]
en: Skin Settings
de_de: Skin-Einstellungen

[ctx: #10036]
en: Basic
de_de: Einfach

[ctx: #10038]
en: Advanced
de_de: Fortgeschritten

[ctx: #10039]
en: Expert
de_de: Experte

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
de_de: Addon-Browser

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
de_de: Obige Einstellungen auf Standardwerte zurücksetzen

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
de_de: Sollen die Einstellungen in dieser Kategorie wirklich zurückgesetzt werden?

[ctx: #10043]
en: Help
de_de: Hilfe

[ctx: #10044]
en: No help available
de_de: Keine Hilfe verfügbar

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
de_de: Setzt alle sichtbaren Einstellungen auf ihren Standardwert zurück.

[ctx: #10046]
en: No categories available
de_de: Keine Kategorien verfügbar

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
de_de: Einstellungsstufe ändern, um weitere Kategorien und Einstellungen zu sehen.

[ctx: #10048]
en: Add video source
de_de: Videoquelle hinzufügen

[ctx: #10049]
en: Add music source
de_de: Musikquelle hinzufügen

[ctx: #10050]
en: Event log
de_de: Ereignisprotokoll

[ctx: #10051]
en: Add program source
de_de: Programmquelle hinzufügen

[ctx: #10052]
en: Add file source
de_de: Dateiquelle hinzufügen

[ctx: #10053]
en: Edit video source
de_de: Videoquelle bearbeiten

[ctx: #10054]
en: Edit music source
de_de: Musikquelle bearbeiten

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
de_de: Bildquelle bearbeiten

[ctx: #10056]
en: Edit program source
de_de: Programmquelle bearbeiten

[ctx: #10057]
en: Edit file source
de_de: Dateiquelle bearbeiten

[ctx: #10058]
en: Remove tag from library
de_de: Tag aus Bibliothek entfernen

[ctx: #10060]
en: Favourites
de_de: Favoriten

[ctx: #10099]
en: Pointer
de_de: Zeiger

[ctx: #10100]
en: Yes / No dialog
de_de: Ja/Nein-Dialog

[ctx: #10101]
en: Progress dialog
de_de: Fortschrittsdialog

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
de_de: Virtuelle Tastatur

[ctx: #10104]
en: Volume bar
de_de: Lautstärke

[ctx: #10106]
en: Context menu
de_de: Kontextmenü

[ctx: #10107]
en: Notification dialog
de_de: Benachrichtigungsdialog

[ctx: #10109]
en: Numeric Input
de_de: Nummerneingabe

[ctx: #10110]
en: Gamepad input
de_de: Gamepad-Eingabe

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
de_de: Ausschaltmenü

[ctx: #10114]
en: Player controls
de_de: Playersteuerung

[ctx: #10115]
en: Seek bar
de_de: Suchleiste

[ctx: #10116]
en: Player process info
de_de: Playerinformation

[ctx: #10120]
en: Music OSD
de_de: Musik-OSD

[ctx: #10122]
en: Visualization preset list
de_de: Visualisierungsvoreinstellungsliste

[ctx: #10123]
en: Video OSD settings
de_de: Video-OSD-Einstellungen

[ctx: #10124]
en: Audio OSD settings
de_de: Audio-OSD-Einstellungen

[ctx: #10125]
en: Video bookmarks
de_de: Videolesezeichen

[ctx: #10126]
en: File browser
de_de: Dateibrowser

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
de_de: Kanäle

[ctx: #10128]
en: Network setup
de_de: Netzwerkeinstellungen

[ctx: #10129]
en: Media source
de_de: Medienquelle

[ctx: #10130]
en: Profile settings
de_de: Profileinstellungen

[ctx: #10131]
en: Lock settings
de_de: Einstellungen sperren

[ctx: #10132]
en: Content settings
de_de: Inhaltseinstellungen

[ctx: #10134]
en: Favourites
de_de: Favoriten

[ctx: #10135]
en: Song info
de_de: Titelinformation

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
de_de: Editor für Intelligente Wiedergabelisten

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
de_de: Regeleditor für Intelligente Wiedergabelisten

[ctx: #10139]
en: Picture info
de_de: Bildinformation

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
de_de: Addon-Einstellungen

[ctx: #10142]
en: Fullscreen info
de_de: Vollbildinformation

[ctx: #10145]
en: Slider dialog
de_de: Schiebereglerdialog

[ctx: #10146]
en: Add-on info
de_de: Addon-Information

[ctx: #10147]
en: Text viewer
de_de: Textbetrachter

[ctx: #10150]
en: Peripheral settings
de_de: Peripheriegeräteeinstellungen

[ctx: #10151]
en: Extended progress dialog
de_de: Erweiterter Fortschrittsdialog

[ctx: #10152]
en: Media filter
de_de: Medienfilter

[ctx: #10153]
en: Subtitle search
de_de: Untertitelsuche

[ctx: #10157]
en: OSD CMS settings
de_de: CMS-Einstellungs-OSD

[ctx: #10159]
en: Subtitle OSD settings
de_de: Untertitel-OSD-Einstellungen

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
de_de: Suchen nach Untertiteln ...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
de_de: Suchen oder Zwischenspeichern von Untertiteln ...

[ctx: #10212]
en: terminating
de_de: Abbruch

[ctx: #10213]
en: buffering
de_de: Zwischenspeichern

[ctx: #10214]
en: Opening stream
de_de: Stream wird geöffnet

[ctx: #10500]
en: Music playlist
de_de: Musikwiedergabeliste

[ctx: #10502]
en: Music
de_de: Musik

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
de_de: Musikwiedergabelisteneditor

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
de_de: Top-100-Titel

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
de_de: Top-100-Alben

[ctx: #10506]
en: Programs
de_de: Programme

[ctx: #10507]
en: Configuration
de_de: Einstellungen

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
de_de: Wettervorhersage

[ctx: #10509]
en: Network gaming
de_de: Netzwerkspiele

[ctx: #10510]
en: Extensions
de_de: Erweiterungen

[ctx: #10511]
en: System info
de_de: Systeminformationen

[ctx: #10516]
en: Music - Library
de_de: Musik - Bibliothek

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
de_de: Gerade läuft - Musik

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
de_de: Gerade läuft - Videos

[ctx: #10523]
en: Album information
de_de: Albuminformationen

[ctx: #10524]
en: Movie information
de_de: Filminformationen

[ctx: #10600]
en: PVR guide info
de_de: Programmübersichtsinformation

[ctx: #10601]
en: PVR recording info
de_de: PVR-Aufnahmeinformation

[ctx: #10602]
en: PVR timer setting
de_de: PVR-Timereinstellungen

[ctx: #10603]
en: PVR group manager
de_de: PVR-Gruppenmanager

[ctx: #10604]
en: PVR channel manager
de_de: PVR-Sendermanager

[ctx: #10605]
en: PVR guide search
de_de: PVR-Programmübersichtssuche

[ctx: #10606]
en: PVR channel scan
de_de: PVR-Sendersuche

[ctx: #10607]
en: PVR update progress
de_de: PVR-Aktualisierungsfortschritt

[ctx: #10608]
en: PVR OSD channels
de_de: PVR-Sender-OSD

[ctx: #10609]
en: PVR OSD guide
de_de: PVR-Programmübersichts-OSD

[ctx: #10610]
en: PVR radio RDS info
de_de: PVR-RDS-Information

[ctx: #10611]
en: PVR recording setting
de_de: PVR-Aufnahmeeinstellungen

[ctx: #10700]
en: TV channels
de_de: TV-Sender

[ctx: #10701]
en: TV recordings
de_de: TV-Aufnahmen

[ctx: #10702]
en: TV guide
de_de: TV-Programmübersicht

[ctx: #10703]
en: TV timers
de_de: TV-Timer

[ctx: #10704]
en: TV search
de_de: TV-Programmübersichtssuche

[ctx: #10705]
en: Radio channels
de_de: Radiosender

[ctx: #10706]
en: Radio recordings
de_de: Radioaufnahmen

[ctx: #10707]
en: Radio guide
de_de: Radioprogrammübersicht

[ctx: #10708]
en: Radio timers
de_de: Radiotimer

[ctx: #10709]
en: Radio search
de_de: Radioprogrammübersichtssuche

[ctx: #10710]
en: TV timer rules
de_de: TV-Timerregeln

[ctx: #10711]
en: Radio timer rules
de_de: Radio-Timerregeln

[ctx: #10800]
en: Fullscreen live TV
de_de: Vollbild-TV

[ctx: #10801]
en: Fullscreen radio
de_de: Vollbildradio

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
de_de: Controllerkonfiguration

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
de_de: Spiele

[ctx: #10822]
note: Title of the in-game OSD menu
en: Menu
de_de: Menü

[ctx: #10823]
note: Title of the in-game video filter selection dialog
en: Video Filter
de_de: Videofilter

[ctx: #10824]
note: Title of the in-game video stretch mode selection dialog
en: Stretch Mode
de_de: Stretchmodus

[ctx: #10825]
note: Title of the in-game volume dialog
en: Volume
de_de: Lautstärke

[ctx: #10826]
note: Title of the in-game dialog for advanced emulator settings
en: Advanced Settings
de_de: Erweiterte Einstellungen

[ctx: #10827]
note: Title of the in-game video rotation selection dialog
en: Video Rotation
de_de: Videorotation

[ctx: #10828]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
de_de: Port-Einstellungen

[ctx: #10829]
note: Title of the in-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
de_de: Spielstand auswählen

[ctx: #10830]
note: Title of the out-of-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
de_de: Spielstand auswählen

[ctx: #10831]
note: Name of window for viewing and configuring players while playing a game
en: Players
de_de: Spieler

[ctx: #12000]
en: Select dialog
de_de: Auswahldialog

[ctx: #12001]
en: Music info
de_de: Musikinformation

[ctx: #12002]
en: OK dialog
de_de: OK-Dialog

[ctx: #12003]
en: Video info
de_de: Videoinformation

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
de_de: Vollbildvideo

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
de_de: Audiovisualisierung

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
de_de: Audiovisualisierung

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
de_de: Index neu erstellen ...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
de_de: Zurück zu „Musik“

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
de_de: Zurück zu „Videos“

[ctx: #12012]
en: Last used
de_de: Zuletzt verwendet

[ctx: #12013]
en: Install date
de_de: Installationsdatum

[ctx: #12014]
en: Last updated
de_de: Zuletzt aktualisiert

[ctx: #12015]
en: Select video version
de_de: Videoversion auswählen

[ctx: #12016]
en: Select video extra
de_de: Videoextra auswählen

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
de_de: Von Anfang an wiedergeben

[ctx: #12022]
note: Label of various controls for resuming playback from a certain point in time
en: Resume from {0:s}
de_de: Bei {0:s} fortsetzen

[ctx: #12308]
note: Label of the show password button in the keyboard dialog
en: Show password
de_de: Passwort anzeigen

[ctx: #12309]
note: Label of the hide password button in the keyboard dialog
en: Hide password
de_de: Passwort ausblenden

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
de_de: Gesperrt! Bitte Passwort eingeben ...

[ctx: #12326]
en: Enter password
de_de: Bitte Passwort eingeben

[ctx: #12327]
en: Enter master code
de_de: Bitte Masterpasswort eingeben

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
de_de: Bitte Entsperrpasswort eingeben

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
de_de: oder mit Taste „C“ abbrechen

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
de_de: Bitte die Gamepad-Tastenkombination eingeben

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
de_de: mit „OK“ bestätigen, mit „Zurück“ abbrechen

[ctx: #12332]
en: Set lock
de_de: Sperren

[ctx: #12333]
en: Unlock
de_de: Entsperren

[ctx: #12334]
en: Reset lock
de_de: Sperre zurücksetzen

[ctx: #12335]
en: Remove lock
de_de: Sperre entfernen

[ctx: #12337]
en: Numeric password
de_de: Numerisches Passwort

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
de_de: Gamepad-Tastenkombination

[ctx: #12339]
en: Full-text password
de_de: Volltextpasswort

[ctx: #12340]
en: Enter new password
de_de: Bitte neues Passwort eingeben

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
de_de: Bitte neues Passwort wiederholen

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
de_de: Falsches Passwort,

[ctx: #12343]
en: retries left
de_de: Verbleibende Versuche

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
de_de: Die eingegebenen Passwörter stimmen nicht überein.

[ctx: #12345]
en: Access denied
de_de: Zugriff verweigert

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
de_de: Anzahl der erlaubten Fehlversuche erreicht.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
de_de: Das System schaltet sich nun ab.

[ctx: #12348]
en: Item locked
de_de: Eintrag gesperrt

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
de_de: Sperre reaktivieren

[ctx: #12356]
en: Change lock
de_de: Sperre ändern

[ctx: #12357]
en: Source lock
de_de: Sperre

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
de_de: Kein Passwort eingegeben. Bitte noch einmal versuchen.

[ctx: #12360]
en: Master lock
de_de: Mastersperre

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
de_de: System ausschalten, wenn Anzahl erlaubter Fehlversuche für Mastersperre überschritten ist

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
de_de: Das eingegebene Masterpasswort ist ungültig. Bitte ein gültiges Masterpasswort eingeben.

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
de_de: Einstellungen und Dateimanager

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
de_de: Als Standard für alle Medien setzen

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
de_de: Alle vorherigen Werte werden damit überschrieben. Ganz sicher?

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
de_de: Anzeigedauer pro Bild

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
de_de: Schwenk- und Zoomeffekte verwenden

[ctx: #12381]
en: Switch to visualisation on playback
de_de: Bei Wiedergabestart zu Visualisierung wechseln

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
de_de: 12-Stunden-Darstellung

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
de_de: 24-Stunden-Darstellung

[ctx: #12385]
en: Day / Month
de_de: Tag/Monat

[ctx: #12386]
en: Month / Day
de_de: Monat/Tag

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
de_de: Datenschutzerklärung

[ctx: #12390]
en: System uptime
de_de: Systembetriebszeit

[ctx: #12391]
en: Minutes
de_de: Minuten

[ctx: #12392]
en: Hours
de_de: Stunden

[ctx: #12393]
en: Days
de_de: Tage

[ctx: #12394]
en: Total uptime
de_de: Gesamtbetriebszeit

[ctx: #12395]
en: Battery level
de_de: Ladestand der Batterie

[ctx: #12600]
en: Weather
de_de: Wetter

[ctx: #12900]
en: Screensaver
de_de: Bildschirmschoner

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
de_de: Vollbild-OSD

[ctx: #12906]
en: Fullscreen game
de_de: Spielvollbild

[ctx: #12999]
en: Startup
de_de: Start

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
de_de: Sofortiger HDD-Spindown

[ctx: #13002]
en: Video only
de_de: nur Video

[ctx: #13003]
en: - Delay
de_de: - Verzögerung

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
de_de: - minimale Dauer der Datei

[ctx: #13005]
en: Shutdown
de_de: Ausschalten

[ctx: #13006]
en: Add picture source
de_de: Bildquelle hinzufügen

[ctx: #13007]
en: Reset
de_de: Zurücksetzen

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
de_de: Funktion für „Ausschalten“

[ctx: #13009]
en: Quit
de_de: Beenden

[ctx: #13010]
en: Hibernate
de_de: Ruhezustand

[ctx: #13011]
en: Suspend
de_de: Bereitschaft

[ctx: #13012]
en: Exit
de_de: Verlassen

[ctx: #13013]
en: Reboot
de_de: Neustart

[ctx: #13014]
en: Minimise
de_de: Minimieren

[ctx: #13015]
en: Power button action
de_de: Funktion für die Power-Taste

[ctx: #13016]
en: Power off system
de_de: Ausschalten

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
de_de: Ausschalten bei Leerlauf verhindern

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
de_de: Ausschalten bei Leerlauf erlauben

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
de_de: Ist noch eine weitere Sitzung aktiv (evtl. SSH)?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
de_de: Wechseldatenträger wurde eingebunden

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
de_de: Datenträger wurde unsicher entfernt

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
de_de: Datenträger wurde erfolgreich entfernt

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
de_de: Versuchen, Server auf anderen Systemen beim Zugriff zu wecken

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
de_de: Auf Netzwerkverbindung warten ...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
de_de: Fehler beim Ausführen von Wake-on-LAN!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
de_de: Auf Aufwachen des Servers warten ...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
de_de: Verlängertes Warten auf Aufwachen des Servers ...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
de_de: Auf Start der Dienste warten ...

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
de_de: MAC-Adresserkennung

[ctx: #13034]
en: Updated for {0:s}
de_de: Für {0:s} aktualisiert

[ctx: #13035]
en: Found for {0:s}
de_de: Für {0:s} gefunden

[ctx: #13036]
en: Failed for {0:s}
de_de: Für {0:s} fehlgeschlagen

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
de_de: Der Akku ist fast leer

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
de_de: Flickerfilter

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
de_de: Wie Treiber (benötigt Neustart)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
de_de: Deaktiviert

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
de_de: Aktiviert während der Videowiedergabe

[ctx: #13108]
en: Always enabled
de_de: Immer aktiviert

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
de_de: Testen und Auflösung übernehmen

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
de_de: Auflösung speichern?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
de_de: Soll diese Änderung beibehalten werden?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
de_de: Hochqualitatives Hochrechnen der Auflösung (Upscaling)

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
de_de: Deaktiviert

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
de_de: Nur für SD-Inhalte aktivieren

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
de_de: Immer aktiviert

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
de_de: Methode für Hochrechnen der Auflösung (Upscaling)

[ctx: #13117]
note: unused?
en: Bicubic
de_de: Bikubisch

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
de_de: Diesen Skin beibehalten?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
de_de: Andere Bildschirme abschalten

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
de_de: Deaktiviert

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
de_de: Bildschirminhalte löschen

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
de_de: Aktive Verbindungen erkannt!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
de_de: Den Ereignisdienst wirklich beenden? Dadurch kann möglicherweise diese Anwendung nicht mehr gesteuert werden. Fortfahren?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
de_de: Apple-Remote-Modus wechseln?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
de_de: Wenn aktuell Apple Remote verwendet wird, kann das Ändern dieser Einstellung die weitere Steuerung dieser Anwendung beeinträchtigen. Fortfahren?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
de_de: Subnetzmaske

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
de_de: Primärer DNS-Server

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
de_de: Initialisierung fehlgeschlagen

[ctx: #13170]
en: Never
de_de: Nie

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
de_de: Sofort

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
de_de: Nach {0:d} s

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
de_de: Festplatte hinzugefügt am:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
de_de: Anzahl Festplattenstarts:

[ctx: #13200]
en: Profiles
de_de: Profile

[ctx: #13201]
en: Delete profile '{0:s}'?
de_de: Soll das Profil „{0:s}“ gelöscht werden?

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
de_de: Zuletzt geladenes Profil:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
de_de: Unbekannt

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
de_de: Überschreiben

[ctx: #13207]
note: Subtitle selection to only use forced subtitles
en: Forced only
de_de: Nur erzwungene

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
de_de: Wecker

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
de_de: Intervall (in Minuten)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in {0:d}m
de_de: Gestartet, Alarm in {0:d} min

[ctx: #13212]
en: Cancelled with {0:d}m{1:d}s left
de_de: Abgebrochen, {0:d} min {1:d} s verbleiben noch

[ctx: #13213]
note: minutes (left from countdown)
en: {0:2.0f}m
de_de: {0:2.0f} min

[ctx: #13214]
note: seconds (left from countdown)
en: {0:2.0f}s
de_de: {0:2.0f} s

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
de_de: Untertitel in RAR-Dateien suchen

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
de_de: Untertitel suchen ...

[ctx: #13251]
en: Move item
de_de: Verschieben

[ctx: #13252]
en: Move item here
de_de: Hierhin verschieben

[ctx: #13253]
en: Cancel move
de_de: Verschieben abbrechen

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
de_de: System-CPU-Auslastung:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
de_de: Verbunden, aber es ist kein DNS verfügbar.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
de_de: Festplatte

[ctx: #13276]
en: DVD-ROM
de_de: DVD-Laufwerk

[ctx: #13277]
en: Storage
de_de: Speicherplatz

[ctx: #13278]
en: Default
de_de: Standard

[ctx: #13279]
en: Network
de_de: Netzwerk

[ctx: #13280]
en: Video
de_de: Grafik

[ctx: #13283]
en: Operating system:
de_de: Betriebssystem:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
de_de: CPU-Geschwindigkeit:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
de_de: Videoencoder:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
de_de: Bildschirmauflösung:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
de_de: A/V-Kabel:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
de_de: DVD-Region:

[ctx: #13296]
en: Connected
de_de: Verbunden

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
de_de: Keine Verbindung. Bitte Netzwerkeinstellungen überprüfen.

[ctx: #13298]
note: Label of the button used to disconnect a game controller from the emulated game port
en: Disconnected
de_de: Nicht verbunden

[ctx: #13299]
en: Target temperature
de_de: Angestrebte CPU-Temperatur

[ctx: #13300]
en: Fan speed
de_de: Lüftergeschwindigkeit

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
de_de: Lüftergeschwindigkeit über CPU-Temperatur regeln

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
de_de: Lüftergeschwindigkeit manuell einstellen

[ctx: #13303]
en: Fonts
de_de: Schriftarten

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
de_de: Links-/Rechtsläufige Zeichenfolgen aktivieren

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
de_de: RSS-Newsfeeds aktivieren

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
de_de: Symbol für übergeordneten Ordner anzeigen

[ctx: #13307]
en: Track naming template
de_de: Vorlage für Trackdateinamen

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
de_de: Soll das ganze System oder nur diese Anwendung neu gestartet werden?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
de_de: Übergang streckend

[ctx: #13311]
en: Float effect
de_de: Übergang gleitend

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
de_de: Schwarzen Rand reduzieren

[ctx: #13313]
en: Restart
de_de: Neustart

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
de_de: Zwischen Titeln überblenden

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
de_de: Vorschaubilder neu erstellen

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
de_de: Rekursive Vorschaubilder

[ctx: #13317]
en: View slideshow
de_de: Diashow ansehen

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
de_de: Rekursive Diashow

[ctx: #13319]
en: Randomise
de_de: Zufällige Reihenfolge

[ctx: #13321]
en: Left only
de_de: Nur links

[ctx: #13322]
en: Right only
de_de: Nur rechts

[ctx: #13324]
en: Background transparency
de_de: Hintergrundtransparenz

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
de_de: Vordergrundtransparenz

[ctx: #13326]
en: A/V delay
de_de: A/V-Verzögerung

[ctx: #13328]
en: {0:s} not found
de_de: {0:s} wurde nicht gefunden

[ctx: #13329]
en: Error opening {0:s}
de_de: Fehler beim Öffnen von {0:s}

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
de_de: Das Laden von {0:s} ist fehlgeschlagen

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
de_de: Fehler: Nicht genügend Speicher

[ctx: #13332]
en: Move up
de_de: Nach oben

[ctx: #13333]
en: Move down
de_de: Nach unten

[ctx: #13334]
en: Edit label
de_de: Beschriftung bearbeiten

[ctx: #13335]
en: Make default
de_de: Als Standardquelle verwenden

[ctx: #13336]
en: Remove button
de_de: Taste entfernen

[ctx: #13340]
en: Leave as is
de_de: Nicht ändern

[ctx: #13341]
en: Green
de_de: Grün

[ctx: #13343]
en: Red
de_de: Rot

[ctx: #13344]
en: Cycle
de_de: Zyklisch

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
de_de: LED während der Wiedergabe ausschalten

[ctx: #13346]
en: Movie information
de_de: Filminformationen

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
de_de: In Wiedergabeliste einreihen

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
de_de: Auf IMDb suchen ...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
de_de: Neue Inhalte suchen

[ctx: #13350]
en: Current playlist
de_de: Aktuelle Wiedergabeliste

[ctx: #13351]
en: Album information
de_de: Albuminformationen

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
de_de: In Bibliothek aufnehmen

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
de_de: Aktualisieren abbrechen

[ctx: #13354]
en: Render method
de_de: Rendermethode

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
de_de: Pixel Shader (niedrige Qualität)

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
de_de: Hardware-Overlays

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
de_de: Pixel Shader (hohe Qualität)

[ctx: #13358]
en: Play item
de_de: Wiedergeben

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
de_de: Interpretenvorschaubild festlegen

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
de_de: Vorschaubilder automatisch erstellen

[ctx: #13361]
en: Enable voice
de_de: Spracheingabe aktivieren

[ctx: #13362]
note: label for resume context menu item for video folders (like a TV show or a single season of a TV show)
en: Continue watching
de_de: Wiedergabe fortsetzen

[ctx: #13375]
en: Enable device
de_de: Gerät aktivieren

[ctx: #13376]
en: Volume
de_de: Lautstärke

[ctx: #13377]
en: Default view mode
de_de: Standardansichtsmodus

[ctx: #13378]
en: Default brightness
de_de: Standardhelligkeit

[ctx: #13379]
en: Default contrast
de_de: Standardkontrast

[ctx: #13380]
en: Default gamma
de_de: Standardgamma

[ctx: #13381]
en: Resume video
de_de: Video fortsetzen

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
de_de: Stimmenmaske - Port 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
de_de: Stimmenmaske - Port 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
de_de: Stimmenmaske - Port 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
de_de: Stimmenmaske - Port 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
de_de: Zeitbasiertes Vor-/Zurückspulen

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
de_de: Vorlage für Trackdateinamen - rechts

[ctx: #13388]
en: Preset
de_de: Voreinstellung

[ctx: #13389]
en: There are no presets available for this visualisation
de_de: Es gibt keine Voreinstellungen für diese Visualisierung

[ctx: #13390]
en: There are no settings available[CR]for this visualisation
de_de: Diese Visualisierung bietet keine Einstellungen

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
de_de: Öffnen/Schließen

[ctx: #13392]
en: Stream selection
de_de: Streamauswahl

[ctx: #13393]
en: Calculate size
de_de: Größe berechnen

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
de_de: Größe des Ordners wird berechnet

[ctx: #13395]
en: Video settings
de_de: Videoeinstellungen

[ctx: #13396]
en: Audio settings
de_de: Audioeinstellungen

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
de_de: Untertitel aktivieren

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
de_de: Verknüpfungen

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
de_de: Artikel beim Sortieren ignorieren

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
de_de: Überblenden bei Titeln des gleichen Albums

[ctx: #13401]
en: Browse for {0:s}
de_de: Nach {0:s} suchen

[ctx: #13402]
en: Show track position
de_de: Trackposition anzeigen

[ctx: #13403]
en: Clear default
de_de: Nicht mehr als Standardquelle verwenden

[ctx: #13404]
en: Resume
de_de: Fortsetzen

[ctx: #13405]
en: Get thumb
de_de: Vorschaubild laden

[ctx: #13406]
en: Picture information
de_de: Bildinformation

[ctx: #13407]
en: {0:s} presets
de_de: {0:s}-Voreinstellungen

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
de_de: (IMDb-Benutzerbewertung)

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
de_de: Last.fm einschalten

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
de_de: Minimale Lüftergeschwindigkeit

[ctx: #13412]
en: Play from here
de_de: Ab hier wiedergeben

[ctx: #13413]
en: Downloading
de_de: Herunterladen

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
de_de: Titel- und Albuminterpreten anzeigen

[ctx: #13415]
en: Render method
de_de: Rendermethode

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
de_de: Autom. Erkennung

[ctx: #13417]
en: Allow use DXVA Video Super Resolution
de_de: Verwendung von „DXVA Video Super Resolution“ erlauben

[ctx: #13418]
note: Setting Player / Video
en: Use high precision processing
de_de: Hochpräzise Verarbeitung verwenden

[ctx: #13420]
en: Remove safely
de_de: Sicher entfernen

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
de_de: Diashow hier starten

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
de_de: Für diesen Pfad merken

[ctx: #13424]
note: Shown on context menu when a bluray:// or dvd:// playlist has already been saved Giving the user a chance to select a new one via the simple menu dialog
en: Choose playlist
de_de: Wiedergabeliste auswählen

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
de_de: Hardware-Beschleunigung erlauben - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
de_de: Hardwarebeschleunigung erlauben - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
de_de: Hardware-Beschleunigung erlauben - DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
de_de: Hardware-Beschleunigung erlauben - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
de_de: Hardware-Beschleunigung erlauben - VTBDecoder

[ctx: #13430]
en: Allow using DRM PRIME decoder
de_de: Verwendung des DRM-PRIME-Decoders erlauben

[ctx: #13431]
en: Pixel shaders
de_de: Pixel Shader

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
de_de: Hardware-Beschleunigung erlauben - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
de_de: Nächstes Video automatisch wiedergeben

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
de_de: Nur dieses Video wiedergeben

[ctx: #13435]
en: Enable HQ scalers for scaling above
de_de: HQ-Scaler aktivieren für Skalierungen größer als

[ctx: #13436]
en: Adjust display HDR mode
de_de: HDR-Modus des Bildschirms anpassen

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
de_de: VDPAU-Videomixer bevorzugen

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration with DRM PRIME
de_de: Hardware-Beschleunigung erlauben - DRM PRIME

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
de_de: Hardware-Beschleunigung erlauben - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
de_de: Hardware-Beschleunigung erlauben - MediaCodec (Surface)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
de_de: MPEG-2 VDPAU verwenden

[ctx: #13442]
note: Description of setting with label #13441 "Use MPEG-2 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
de_de: Diese Option aktivieren, um die Hardwarebeschleunigung für MPEG-(1/2)-Codecs zu verwenden. Wenn deaktiviert, wird stattdessen die CPU verwendet. Ältere Radeon-Karten neigen bei aktivierter Option zu einer Schutzverletzung.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
de_de: MPEG-4 VDPAU verwenden

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
de_de: Diese Option aktivieren, um die Hardwarebeschleunigung für den MPEG-4-Codec zu verwenden. Wenn deaktiviert, wird stattdessen die CPU verwendet. Eine aktivierte Standardeinstellung sorgt bei mancher ION-Hardware für Probleme.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
de_de: VC-1 VDPAU verwenden

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
de_de: Diese Option aktivieren, um die Hardwarebeschleunigung für den VC-1 Codec zu verwenden. Wenn deaktiviert, wird stattdessen die CPU verwendet. AMD-Hardware mit VDPAU kann VC-1 Simple nicht dekodieren.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
de_de: MPEG-2 VAAPI verwenden

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
de_de: Diese Option aktivieren, um die Hardwarebeschleunigung für MPEG-(1/2)-Codecs zu verwenden. Wenn deaktiviert, wird stattdessen die CPU verwendet. Manche MPEG-2-Videos könnten grüne Artefakte haben.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
de_de: MPEG-4-VAAPI verwenden

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
de_de: Diese Option aktivieren, um die Hardwarebeschleunigung für den MPEG-4-Codec zu verwenden. Wenn deaktiviert, wird stattdessen die CPU verwendet.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
de_de: VC-1-VAAPI verwenden

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
de_de: Diese Option aktivieren, um die Hardwarebeschleunigung für den VC-1-Codec zu verwenden. Wenn deaktiviert, wird stattdessen die CPU verwendet. Besonders VC-1 Interlaced macht auf Intel-Hardware große Probleme.

[ctx: #13453]
en: Use VP8 VAAPI
de_de: VP8-VAAPI verwenden

[ctx: #13454]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP8 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP8 codec. If disabled the CPU will be used instead.
de_de: Diese Option aktivieren, um die Hardwarebeschleunigung für den VP8-Codec zu verwenden. Wenn deaktiviert, wird stattdessen die CPU verwendet.

[ctx: #13455]
en: Use VP9 VAAPI
de_de: VP9-VAAPI verwenden

[ctx: #13456]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP9 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP9 codec. If disabled the CPU will be used instead.
de_de: Diese Option aktivieren, um die Hardwarebeschleunigung für den VP9-Codec zu verwenden. Wenn deaktiviert, wird stattdessen die CPU verwendet.

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
de_de: VAAPI-Rendermethode bevorzugen

[ctx: #13460]
en: Use HEVC VAAPI
de_de: HEVC-VAAPI verwenden

[ctx: #13461]
note: Description of setting with label #13460 "Use HEVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the HEVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
de_de: Diese Option aktivieren, um die Hardwarebeschleunigung für den HEVC-Codec zu verwenden. Wenn deaktiviert, wird stattdessen die CPU verwendet.

[ctx: #13462]
note: Option for setting the PRIME render method
en: PRIME Render Method
de_de: PRIME-Rendermethode

[ctx: #13463]
note: Description of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: This option switches between direct-to-plane and EGL rendering methods.
de_de: Diese Option schaltet zwischen Direct-To-Plane- und EGL-Rendering um.

[ctx: #13464]
note: String for options 1 of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: Direct To Plane
de_de: Direct-to-Plane

[ctx: #13466]
en: 1080 / 720 (>30Hz)
de_de: 1080 / 720 (>30 Hz)

[ctx: #13467]
en: Unlimited / 1080 (>30Hz)
de_de: Unbegrenzt / 1080 (>30 Hz)

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
de_de: AV1-VAAPI verwenden

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
de_de: Diese Option aktivieren, um die Hardwarebeschleunigung für den AV1-Codec zu verwenden. Wenn deaktiviert, wird stattdessen die CPU verwendet.

[ctx: #13470]
en: Use AVC VAAPI
de_de: AVC-VAAPI verwenden

[ctx: #13471]
note: Description of setting with label #13470 "Use AVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
de_de: Diese Option aktivieren, um die Hardwarebeschleunigung für den AVC-Codec zu verwenden. Wenn deaktiviert, wird stattdessen die CPU verwendet.

[ctx: #13472]
en: HQ upscaler intermediate format
de_de: Zwischenformat für HQ-Upscaler

[ctx: #13473]
note: Description of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: Sets the precision of the intermediate scaling buffer used in the GPU rendering path. 16 bit precision likely demands more performance. If the hardware is unable to support the selected format, Kodi will fall back to the next best format.
de_de: Legt die Präzision für den Skalierungszwischenpuffer fest, der im GPU Rendering-Pfad verwendet wird. 16-bit-Präzision benötigt wahrscheinlich mehr Rechenleistung. Wenn die Hardware das gewählte Format nicht unterstützt, wählt Kodi das nächstbeste Format.

[ctx: #13474]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 8 bit per channel
de_de: 8 Bits pro Kanal

[ctx: #13475]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 10 bit per channel
de_de: 10 Bits pro Kanal

[ctx: #13476]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 16 bit per channel
de_de: 16 Bits pro Kanal

[ctx: #13505]
en: Resample quality
de_de: Qualität der Anpassung

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
de_de: Niedrig (schnell)

[ctx: #13507]
en: Medium
de_de: Mittel

[ctx: #13508]
en: High
de_de: Hoch

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
de_de: Sehr hoch (langsam)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
de_de: Wiedergabe mit Bildschirm synchronisieren

[ctx: #13511]
en: Choose art
de_de: Grafik auswählen

[ctx: #13512]
en: Current art
de_de: Aktuelle Grafik

[ctx: #13513]
en: Remote art
de_de: Onlinegrafik

[ctx: #13514]
en: Local art
de_de: Lokale Grafik

[ctx: #13515]
en: No art
de_de: Keine Grafik

[ctx: #13516]
note: Button to add a new type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Add art type
de_de: Artworktyp hinzufügen

[ctx: #13517]
en: Threshold for pitch correction
de_de: Schwellenwert für Tonhöhenkorrektur

[ctx: #13518]
en: When the speed change exceeds this threshold, a pitch-correction filter will be applied. This avoids the "chipmunk voices" that normally result from speeding up a video
de_de: Wenn die Geschwindigkeitsänderung diesen Wert überschreitet, wird ein Tonhöhenfilter angewendet. Dieser verhindert „Chipmunk-Stimmen“, die normalerweise bei erhöhten Videogeschwindigkeiten entstehen

[ctx: #13519]
en: Embedded art
de_de: Eingebettete Grafik

[ctx: #13520]
en: Embedded fanart
de_de: Eingebettete Fanart

[ctx: #13521]
note: Heading for selection of a type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Choose art type
de_de: Artworktyp auswählen

[ctx: #13522]
note: label of a setting that allows splitting of albums into component discs
en: Split albums into individual discs
de_de: Alben in einzelne Disks aufteilen

[ctx: #13523]
note: Description of setting with label #13522 "Split albums into individual discs"
en: When enabled, opening a multi-disc album shows the discs as individual items instead of all the songs. Opening a disc then shows the songs on that disc.
de_de: Wenn aktiviert, werden für ein Multidiskalbum anstelle einer Liste mit allen Titeln des Albums die einzelnen Disks angezeigt. Für jede Disk werden dann die Titel der Disk angezeigt.

[ctx: #13524]
note: Label of a setting that allows original release dates to be used instead of album release date
en: Use original release date of albums for year
de_de: Originalveröffentlichungsjahr anstelle des Albumveröffentlichungsjahres verwenden

[ctx: #13525]
note: Description of setting with label #13524
en: When enabled, use the original year of release rather than the album release year (if available).
de_de: Wenn aktiviert, wird das Jahr des Originalveröffentlichungsdatums anstelle des Jahres des Albumveröffentlichungsdatums verwendet (wenn verfügbar).

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
de_de: Verzögerung nach Änderung der Bildwiederholrate

[ctx: #13551]
en: Off
de_de: Aus

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
de_de: {0:.1f} Sekunde

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
de_de: {0:.1f} Sekunden

[ctx: #13554]
en: {0:d} Minute
de_de: {0:d} Minute

[ctx: #13555]
en: {0:d} Minutes
de_de: {0:d} Minuten

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
de_de: Sprungschritte

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
de_de: Sprungverzögerung

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
de_de: Starten von Kodi mit der Fernbedienung erlauben

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
de_de: Ablaufverzögerung

[ctx: #13610]
en: Disabled
de_de: Deaktiviert

[ctx: #13612]
en: Universal remote
de_de: Universalfernbedienung

[ctx: #13613]
en: Harmony remote
de_de: Harmony-Fernbedienung

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
de_de: Apple Remote - Fehler

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
de_de: Unterstützung für Apple Remote konnte nicht aktiviert werden.

[ctx: #14000]
en: Stack
de_de: Videos stapeln

[ctx: #14001]
en: Unstack
de_de: Videos nicht stapeln

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
de_de: Wiedergabeliste wird heruntergeladen ...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
de_de: Liste mit Streams wird heruntergeladen ...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
de_de: Liste mit Streams wird verarbeitet ...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
de_de: Herunterladen der Liste mit Streams ist fehlgeschlagen

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
de_de: Herunterladen der Wiedergabeliste ist fehlgeschlagen

[ctx: #14009]
en: Games directory
de_de: Spieleverzeichnis

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
de_de: Zu Vorschaubildern automatisch wechseln basierend auf

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
de_de: Automatischen Wechsel zur Vorschaubilderansicht aktivieren

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
de_de: - Große Symbole verwenden

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
de_de: - Wechsel basierend auf

[ctx: #14014]
en: - Percentage
de_de: - Prozent

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
de_de: Keine Dateien und mindestens ein Vorschaubild

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
de_de: Mindestens eine Datei und ein Vorschaubild

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
de_de: Vorschaubilder in Prozent

[ctx: #14018]
en: View options
de_de: Ansichtsoptionen

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
de_de: Stadt 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
de_de: Stadt 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
de_de: Stadt 3

[ctx: #14022]
en: Library
de_de: Bibliothek

[ctx: #14023]
en: No TV
de_de: Kein TV

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
de_de: Bitte die nächste große Stadt eingeben

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
de_de: Video-/Audio-/DVD-Cache - Festplatte

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
de_de: Videocache - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
de_de: Videocache - Lokales Netzwerk

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
de_de: Videocache - Internet

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
de_de: Audiocache - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
de_de: Audiocache - Lokales Netzwerk

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
de_de: Audiocache - Internet

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
de_de: DVD-Cache - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
de_de: Lokales Netzwerk

[ctx: #14036]
en: Services
de_de: Dienste

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
de_de: DVD-Cache - Lokales Netzwerk

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
de_de: Netzwerkeinstellungen wurden geändert

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
de_de: Geänderte Netzwerkeinstellungen werden erst nach einem Neustart wirksam. Jetzt neu starten?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
de_de: Bandbreitenbegrenzung für Internetverbindung

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
de_de: - Auch während der Wiedergabe ausschalten

[ctx: #14044]
en: {0:d} min
de_de: {0:d} min

[ctx: #14045]
en: {0:d} sec
de_de: {0:d} s

[ctx: #14047]
en: {0:d} %
de_de: {0:d} %

[ctx: #14048]
en: {0:d} kbps
de_de: {0:d} kbps

[ctx: #14049]
en: {0:d} kb
de_de: {0:d} kb

[ctx: #14050]
en: {0:d}.0 dB
de_de: {0:d}.0 dB

[ctx: #14051]
en: Time format
de_de: Zeitformat

[ctx: #14052]
en: Date format
de_de: Datumsformat

[ctx: #14053]
en: GUI filters
de_de: Benutzeroberflächenfilter

[ctx: #14054]
en: {0:2.1f} dB
de_de: {0:2.1f} dB

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
de_de: Hintergrundsuche verwenden

[ctx: #14056]
en: Stop scan
de_de: Suche beenden

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
de_de: Nicht möglich während der Suche nach Medieninformationen

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
de_de: Filmkörnungseffekt

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
de_de: Netzwerkfreigaben nach Vorschaubildern durchsuchen

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
de_de: Unbekannter Typcache - Internet

[ctx: #14062]
en: Enter username for
de_de: Bitte Benutzernamen eingeben für

[ctx: #14063]
en: Date & time
de_de: Datum und Uhrzeit

[ctx: #14064]
en: Set date
de_de: Datum festlegen

[ctx: #14065]
en: Set time
de_de: Uhrzeit festlegen

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
de_de: Bitte die Uhrzeit im 24-Stundenformat HH:MM eingeben

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
de_de: Bitte das Datum im Format TT/MM/JJJJ eingeben

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
de_de: Bitte IP-Adresse eingeben

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
de_de: Einstellungen jetzt übernehmen?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
de_de: Übernehmen

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
de_de: Löschen und Umbenennen von Dateien erlauben

[ctx: #14074]
en: Set timezone
de_de: Zeitzone

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
de_de: Sommerzeit verwenden

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
de_de: Zu Favoriten hinzufügen

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
de_de: Aus Favoriten entfernen

[ctx: #14078]
en: Colours
de_de: Farben

[ctx: #14081]
en: File lists
de_de: Dateilisten

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
de_de: Vollbildfenster verwenden

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
de_de: Titel bei Auswahl in Wiedergabeliste einreihen

[ctx: #14086]
en: Playback
de_de: Wiedergabe

[ctx: #14087]
en: Discs
de_de: Disks

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
de_de: DVDs automatisch wiedergeben

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
de_de: Schriftart

[ctx: #14090]
en: International
de_de: Sprache und Region

[ctx: #14091]
en: Character set
de_de: Zeichensatz

[ctx: #14092]
en: Logging
de_de: Protokollierung

[ctx: #14093]
en: Security
de_de: Sicherheit

[ctx: #14094]
en: Devices
de_de: Geräte

[ctx: #14095]
en: Power saving
de_de: Energiesparen

[ctx: #14096]
en: Rip
de_de: Rippen

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
de_de: Aktion nach Einlegen einer Audio-CD

[ctx: #14098]
en: Play
de_de: Wiedergeben

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
de_de: CD auswerfen, wenn das Rippen beendet wurde

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
de_de: Rippen der CD stoppen

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
de_de: Verarbeitung

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
de_de: Blu-ray-Wiedergabemodus

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
de_de: Hauptfilm wiedergeben

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
de_de: Vereinfachtes Menü anzeigen

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
de_de: Temperaturmaßeinheit

[ctx: #14106]
en: Speed unit
de_de: Geschwindigkeitsmaßeinheit

[ctx: #14107]
en: Time format
de_de: Zeitformat

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
de_de: 12/24-Stundenformat verwenden

[ctx: #14109]
en: Short date format
de_de: Kurzes Datumsformat

[ctx: #14110]
en: Long date format
de_de: Langes Datumsformat

[ctx: #14111]
en: Events
de_de: Ereignisse

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
de_de: Ereignisprotokollierung aktivieren

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
de_de: Ereignisprotokollierung für Benachrichtigungen aktivieren

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
de_de: Ereignisprotokoll anzeigen

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
de_de: Einfach

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
de_de: Warnung

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
de_de: Fehler

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
de_de: Stufe: {0:s}

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
de_de: Höhere Stufen anzeigen

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
de_de: Blu-ray-Regionalcode

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
de_de: Eingabe

[ctx: #14126]
en: Whitelist
de_de: Erlaubte Auflösungen

[ctx: #14127]
en: Allow 3:2 pulldown refresh rates
de_de: 3:2-Pulldown-Bildwiederholraten erlauben

[ctx: #14128]
en: Allow double refresh rates
de_de: Bildwiederholratenverdopplung erlauben

[ctx: #14187]
en: Advanced
de_de: Fortgeschritten

[ctx: #14188]
en: Player audio/video queues
de_de: Player Audio-/Video-Queues

[ctx: #14201]
en: Player settings
de_de: Player

[ctx: #14202]
en: Library
de_de: Bibliothek

[ctx: #14203]
en: Library settings
de_de: Bibliothekseinstellungen

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
de_de: PVR und TV

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
de_de: PVR und TV

[ctx: #14206]
en: Interface
de_de: Benutzeroberfläche

[ctx: #14207]
en: Interface settings
de_de: Benutzeroberfläche

[ctx: #14208]
en: Service settings
de_de: Dienste

[ctx: #14209]
en: System settings
de_de: System

[ctx: #14210]
en: Profile settings
de_de: Benutzerprofile

[ctx: #14211]
en: Media
de_de: Medien

[ctx: #14212]
en: Media settings
de_de: Medien

[ctx: #14216]
en: Music
de_de: Musik

[ctx: #14217]
en: Pictures
de_de: Bilder

[ctx: #14218]
en: Language
de_de: Sprache

[ctx: #14219]
en: Databases
de_de: Datenbanken

[ctx: #14220]
en: Display
de_de: Anzeige

[ctx: #14223]
en: Control
de_de: Steuerung

[ctx: #14224]
en: Startup
de_de: Start

[ctx: #14225]
en: Network Control
de_de: Netzwerksteuerung

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
de_de: Quellen verwalten

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
de_de: Starteinstellungen

[ctx: #14230]
en: Actions
de_de: Aktionen

[ctx: #14231]
en: Processing
de_de: Verarbeitung

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
de_de: Stereoskopisches 3D

[ctx: #14235]
en: Download Services
de_de: Downloaddienste

[ctx: #14236]
en: Video Library
de_de: Videobibliothek

[ctx: #14237]
en: Music Library
de_de: Musikbibliothek

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
de_de: Listen und Ansichten

[ctx: #14241]
en: Metadata
de_de: Metadaten

[ctx: #14242]
en: Videos...
de_de: Videos ...

[ctx: #14243]
en: Music...
de_de: Musik ...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
de_de: Bilder ...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
de_de: Bibliothek beim Start aktualisieren

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
de_de: Fortschritt von Bibliotheksaktualisierungen ausblenden

[ctx: #14247]
en: Clean library
de_de: Bibliothek bereinigen

[ctx: #14248]
en: Export library
de_de: Bibliothek exportieren

[ctx: #14249]
en: Import library
de_de: Bibliothek importieren

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
de_de: Audiodecoder

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
de_de: Audio-Passthrough

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
de_de: Ruhezustand / Ausschalten

[ctx: #14256]
en: Wake
de_de: Aufwecken

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
de_de: Skin konfigurieren ...

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
de_de: Formate für Maßeinheiten

[ctx: #14271]
en: Region default format
de_de: Standardformat für Region

[ctx: #14275]
en: Application control
de_de: Anwendungssteuerung

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
de_de: Fernsteuerung durch die auf diesem System befindlichen Anwendungen zulassen

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
de_de: Fernsteuerung durch auf anderen Systemen befindlichen Anwendungen zulassen

[ctx: #14280]
en: Maintenance
de_de: Wartung

[ctx: #14281]
en: Clean image cache
de_de: Bildercache bereinigen

[ctx: #14282]
en: Immediately remove unused images from the cache - images not associated with an item in the media library nor viewed recently. Kodi does this over time in the background.
de_de: Bilder, die weder mit einem Eintrag in der Medienbibliothek verknüpft sind, noch kürzlich angesehen wurden, sofort aus dem Cache entfernen. Ansonsten passiert das über die Zeit auch automatisch.

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
de_de: Sender

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
de_de: Symbole

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
de_de: Aktualisierungen

[ctx: #14304]
note: pvr "RDS" settings group label
en: RDS Radio
de_de: RDS-Radio

[ctx: #15011]
en: {0:d} Items failed to export
de_de: {0:d} Einträge konnten nicht exportiert werden

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
de_de: Quelle nicht verfügbar

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from {0:s}
de_de: Was soll mit den Medieninhalten aus {0:s} geschehen?

[ctx: #15014]
en: Keep
de_de: Behalten

[ctx: #15015]
en: Remove
de_de: Entfernen

[ctx: #15016]
en: Games
de_de: Spiele

[ctx: #15019]
en: Add
de_de: Hinzufügen

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
de_de: Verfügbare Modi

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
de_de: Aktive Modi

[ctx: #15052]
en: Password
de_de: Passwort

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
de_de: Aktive Modi bereinigen

[ctx: #15067]
en: Close
de_de: Schließen

[ctx: #15100]
en: Library
de_de: Bibliothek

[ctx: #15101]
en: Database
de_de: Datenbank

[ctx: #15102]
en: * All albums
de_de: * Alle Alben

[ctx: #15103]
en: * All artists
de_de: * Alle Interpreten

[ctx: #15104]
en: * All songs
de_de: * Alle Titel

[ctx: #15105]
en: * All genres
de_de: * Alle Genres

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
de_de: Skin-Standard

[ctx: #15107]
en: Buffering...
de_de: Zwischenspeichern ...

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
de_de: Klangschemata

[ctx: #15109]
en: Skin default
de_de: Standardwert des Skins

[ctx: #15110]
en: Larger font size
de_de: Größere Schrift

[ctx: #15111]
en: Theme
de_de: Thema

[ctx: #15112]
en: Default theme
de_de: Standardthema

[ctx: #15207]
en: Connected
de_de: Verbunden

[ctx: #15208]
en: Not connected
de_de: Nicht verbunden

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
de_de: Wiedergeben mit ...

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
de_de: Ausgeglichene Audio-/Videosynchronisation verwenden

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
de_de: Dateinamen in der Vorschaubildansicht ausblenden

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
de_de: Im Partymodus wiedergeben

[ctx: #15217]
note: Label for actions associated with favourites
en: Action
de_de: Aktion

[ctx: #15218]
note: Label for an action associated with a favourite.
en: Play media
de_de: Medium wiedergeben

[ctx: #15219]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Show picture
de_de: Bild anzeigen

[ctx: #15220]
note: Label for an action associated with a favourite. Placeholder will be filled with the name of the window the favourite's content will be displayed in.
en: Show content in "{}"
de_de: Inhalt anzeigen in „{}“

[ctx: #15221]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute script
de_de: Skript ausführen

[ctx: #15222]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute Android app
de_de: Android-App ausführen

[ctx: #15223]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute add-on
de_de: Addon ausführen

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
de_de: Andere / Unbekannt

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
de_de: Anbieter

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
de_de: Pfad nicht gefunden oder ungültig

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
de_de: Keine Verbindung zum Netzwerkserver

[ctx: #15302]
en: No servers found
de_de: Keine Server gefunden

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
de_de: Arbeitsgruppe nicht gefunden

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
de_de: Multipfadquelle wird geöffnet

[ctx: #15311]
en: Path:
de_de: Pfad:

[ctx: #15312]
note: Game settings category name
en: Achievements
de_de: Erfolge

[ctx: #15313]
note: Group label for Achievements category in game settings
en: Login to RetroAchievements
de_de: Anmelden bei RetroAchievements

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
de_de: Speichern

[ctx: #15315]
note: Caption for "Save" button in the in-game savestate manager
en: Save progress to a new save file
de_de: Spielstand in neuer Datei speichern

[ctx: #16000]
en: General
de_de: Allgemein

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
de_de: Internetanfrage

[ctx: #16003]
en: Player
de_de: Spieler

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
de_de: Inhalt der Disk wiedergaben

[ctx: #16008]
en: Enter new title
de_de: Bitte einen neuen Titel eingeben

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
de_de: Bitte den Namen des Films eingeben

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
de_de: Bitte einen Namen für dieses Profil eingeben

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
de_de: Bitte den Namen des Albums eingeben

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
de_de: Bitte den Namen der Wiedergabeliste eingeben

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
de_de: Bitte einen neuen Dateinamen eingeben

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
de_de: Bitte einen Namen für diesen Ordner eingeben

[ctx: #16015]
en: Enter directory
de_de: In das Verzeichnis wechseln

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
de_de: Verfügbare Optionen: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
de_de: Bitte einen Suchbegriff eingeben

[ctx: #16018]
en: None
de_de: Aus

[ctx: #16019]
en: Auto select
de_de: Auto

[ctx: #16022]
en: Bob - Inverted
de_de: Bob - Invertiert

[ctx: #16023]
en: Choose operator
de_de: Operator auswählen

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
de_de: Abbrechen ...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
de_de: Bitte den Namen des Interpreten eingeben

[ctx: #16026]
en: Playback failed
de_de: Wiedergabe nicht möglich

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
de_de: Allgemeiner Fehler bei der Wiedergabe. Für mehr Informationen Protokoll einsehen.

[ctx: #16028]
en: Enter value
de_de: Wert eingeben

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
de_de: Für mehr Informationen Protokoll einsehen.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
de_de: Der Partymodus wurde abgebrochen.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
de_de: Es sind keine passenden Titel in der Bibliothek.

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
de_de: Die Datenbank konnte nicht initialisiert werden.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
de_de: Die Datenbank konnte nicht geöffnet werden.

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
de_de: Es konnten keine Titel aus der Datenbank geladen werden.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
de_de: Partymoduswiedergabeliste

[ctx: #16036]
en: Deinterlace (half)
de_de: Deinterlace (halb)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
de_de: Deinterlace Video

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
de_de: Deinterlacing-Methode

[ctx: #16039]
en: Off
de_de: Inaktiv

[ctx: #16041]
en: On
de_de: Aktiv

[ctx: #16100]
en: All videos
de_de: Alle Videos

[ctx: #16101]
en: Unwatched
de_de: Nicht gesehen

[ctx: #16102]
en: Watched
de_de: Gesehen

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
de_de: Als „gesehen“ markieren

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
de_de: Als „ungesehen“ markieren

[ctx: #16105]
en: Edit title
de_de: Titel bearbeiten

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
de_de: Verwalten ...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
de_de: Sortierungstitel bearbeiten

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
de_de: Vorgang wurde abgebrochen

[ctx: #16201]
en: Copy failed
de_de: Fehler beim Kopieren

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
de_de: Mindestens eine Datei konnte nicht kopiert werden. Für mehr Informationen Protokoll einsehen.

[ctx: #16203]
en: Move failed
de_de: Fehler beim Verschieben

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
de_de: Mindestens eine Datei konnte nicht verschoben werden. Für mehr Informationen Protokoll einsehen.

[ctx: #16205]
en: Delete failed
de_de: Fehler beim Löschen

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
de_de: Mindestens eine Datei konnte nicht gelöscht werden. Für mehr Informationen Protokoll einsehen.

[ctx: #16296]
note: Name of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Pixelate
de_de: Verpixeln

[ctx: #16297]
note: Name of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Smooth
de_de: Glätten

[ctx: #16298]
note: Description of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Shows the game's pixels without any modifications.
de_de: Zeigt die Pixel des Spiels ohne Veränderung an.

[ctx: #16299]
note: Description of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Removes the jagged edges of pixels by evenly fading between adjacent pixels.
de_de: Entfernt zackige Kanten von Pixeln durch einen gleichmäßigen Verlauf über benachbarte Pixel.

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
de_de: Videoskalierungsmethode

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
de_de: Nächster Nachbar

[ctx: #16303]
en: Bicubic (B-Spline)
de_de: Bikubisch (B-Spline)

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
de_de: Bikubisch (Software)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
de_de: Lanczos (Software)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
de_de: Sinc (Software)

[ctx: #16310]
en: Temporal
de_de: Zeitlich

[ctx: #16311]
en: Temporal / Spatial
de_de: Zeitlich/Räumlich

[ctx: #16312]
en: VDPAU - Noise reduction
de_de: VDPAU - Rauschunterdrückung

[ctx: #16313]
en: VDPAU - Sharpness
de_de: VDPAU - Schärfe

[ctx: #16314]
en: Bicubic (Mitchell)
de_de: Bikubisch (Mitchell)

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
de_de: Lanczos3 - Optimiert

[ctx: #16316]
en: Auto
de_de: Automatisch

[ctx: #16317]
en: Temporal (half)
de_de: Zeitlich (halb)

[ctx: #16318]
en: Temporal / Spatial (half)
de_de: Zeitlich/Räumlich (halb)

[ctx: #16321]
en: Bicubic (Catmull-Rom)
de_de: Bikubisch (Catmull-Rom)

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
de_de: Spline36 - Optimiert

[ctx: #16326]
en: Bicubic (0,0.75)
de_de: Bikubisch (0, 0,75)

[ctx: #16328]
en: VAAPI - Motion adaptive
de_de: VAAPI - Bewegungsadaptiv

[ctx: #16329]
en: VAAPI - Motion compensated
de_de: VAAPI - Bewegungskompensiert

[ctx: #16330]
en: Bicubic (0,1.)
de_de: Bikubisch (0, 1,)

[ctx: #16334]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16334
en: Bob (half)
de_de: Bob (halb)

[ctx: #16335]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16335
en: IMX - Advanced (half)
de_de: IMX - Erweitert (halb)

[ctx: #16336]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16336
en: IMX - Advanced
de_de: IMX - Erweitert

[ctx: #16400]
en: Post-processing
de_de: Videonachbearbeitung

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
de_de: Dauer bis zum Stand-by des Bildschirms

[ctx: #17997]
en: {0:d} MByte
de_de: {0:d} MByte

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
de_de: {0:d} Stunden

[ctx: #17999]
en: {0:d} days
de_de: {0:d} Tage

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
de_de: Zum Sender wechseln

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
de_de: Suchbegriffe mit AND, OR und / oder NOT trennen

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
de_de: oder Anführungszeichen für eine genaue Übereinstimmung verwenden, z. B. "Der Pate".

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
de_de: Ähnliches suchen

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
de_de: Programmübersicht wird von den PVR-Clients importiert

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
de_de: PVR-Streaminformationen

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
de_de: Tuner

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
de_de: Gerätestatus

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
de_de: Signalqualität

[ctx: #19012]
note: label for PVR backend name in system information's PVR section
en: PVR backend
de_de: PVR-Backend

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
de_de: Frei empfangbar

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
de_de: Fest eingestellt

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
de_de: Verschlüsselung

[ctx: #19016]
note: unused?
en: PVR backend {0:d} - {1:s}
de_de: PVR-Backend {0:d} - {1:s}

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
de_de: Aufnahmen

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
de_de: Ordner mit Sendersymbolen

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
de_de: Sender

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
de_de: Versteckte

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
de_de: TV-Sender

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
de_de: Radiosender

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
de_de: Anstehende Aufnahmen

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
de_de: Timer hinzufügen ...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
de_de: Keine Suchergebnisse

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
de_de: Keine Einträge in der Programmübersicht

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
de_de: Sender

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
de_de: Jetzt

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
de_de: Als nächstes

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
de_de: Zeitlinie

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
de_de: Informationen

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
de_de: Für diese Sendung existiert bereits ein Timer

[ctx: #19035]
note: message box text stating that a pvr channel could not be played.
en: {0:s} can't be played.
de_de: {0:s} kann nicht wiedergegeben werden.

[ctx: #19036]
en: This recording can't be played.
de_de: Diese Aufnahme kann nicht wiedergegeben werden.

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
de_de: Signalqualität anzeigen

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
de_de: Wird nicht vom PVR-Backend unterstützt.

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
de_de: Sender wirklich ausblenden?

[ctx: #19040]
en: Timers
de_de: Timer

[ctx: #19041]
note: Label for button to refresh the channel logos
en: Refresh channel logos
de_de: Sendersymbole aktualisieren

[ctx: #19042]
note: label for PVR backend number of channel groups in system information's PVR section
en: Channel Groups
de_de: Sendergruppen

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
de_de: Aufnahme

[ctx: #19044]
en: Please check your configuration.
de_de: Bitte Konfiguration überprüfen.

[ctx: #19045]
en: No PVR clients have been started yet. Wait for the PVR clients to start up.
de_de: Bisher sind keine PVR-Clients gestartet. Bitte warten.

[ctx: #19046]
en: New channel
de_de: Neuer Sender

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
de_de: Informationen zur Sendung

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
de_de: Sendergruppenmanager

[ctx: #19049]
en: Show channel
de_de: Sender anzeigen

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
de_de: Sichtbare Sender anzeigen

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
de_de: Ausgeblendete Sender anzeigen

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
de_de: Sender verschieben nach:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
de_de: Aufnahmeinformationen

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
de_de: Sender ausblenden

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
de_de: Keine Informationen verfügbar

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
de_de: Neuer Timer

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
de_de: Timer deaktiviert

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
de_de: Timer aktiviert

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
de_de: Aufnahme beenden

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
de_de: Timer löschen

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
de_de: Timer hinzufügen

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
de_de: Sortiert nach: Sender

[ctx: #19063]
note: Label for epg grid window "jump to grid start" (oldest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First programme
de_de: Älteste Sendung

[ctx: #19064]
note: Label for epg grid window "jump to grid end" (youngest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last programme
de_de: Jüngste Sendung

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
de_de: Timereinstellungen

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
de_de: Sendersymbole

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
de_de: Diese Sendung wird bereits aufgenommen.

[ctx: #19068]
note: Label for recording settings dialog header
en: Recording settings
de_de: Aufnahmeeinstellungen

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
de_de: Programmübersicht

[ctx: #19070]
note: Label for epg grid window "jump to now" (current programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Current programme
de_de: Aktuelle Sendung

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
de_de: Aktualisierungsintervall

[ctx: #19072]
note: Dialog warning text for invalid timer setting
en: In order to add/update a timer the end date and time must be greater than the start date and time.
de_de: Damit der Timer aktualisiert werden kann, müssen Enddatum und -zeit größer sein als Anfangsdatum und -zeit.

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
de_de: Verzögerung bei Senderwechsel

[ctx: #19074]
en: Active
de_de: Aktiv

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
de_de: Ordner

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
de_de: Deaktivierte ausblenden

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
de_de: Sender

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
de_de: Wochentage

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
de_de: Start

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
de_de: Ende

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
de_de: Priorität

[ctx: #19083]
note: Label of lifetime selector in PVR timer and recording settings dialog
en: Lifetime
de_de: Lebensdauer

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
de_de: Erster Tag

[ctx: #19085]
note: default for channels without a name. place holder will be filled with channel number.
en: Unknown channel {0:s}
de_de: Unbekannter Sender {0:s}

[ctx: #19086]
note: Label for "Instant recording action" setting
en: Instant recording action
de_de: Sofortaufnahmeaktion

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
de_de: Aktuelle Sendung aufnehmen (wenn Programmübersichtsdaten verfügbar)

[ctx: #19088]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record for a fixed period of time (Instant recording duration)
de_de: Eine festgelegte Zeit lang aufnehmen (Sofortaufnahmedauer)

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
de_de: Fragen, was getan werden soll

[ctx: #19090]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record the next {0:d} minutes
de_de: Die nächsten {0:d} Minuten aufnehmen

[ctx: #19091]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record current show ({0:s})
de_de: Aktuelle Sendung aufnehmen ({0:s})

[ctx: #19092]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record next show ({0:s})
de_de: Nächste Sendung aufnehmen ({0:s})

[ctx: #19093]
note: Instant recording summary. Expands to "Instant recording: <recording start and end times>", for example "Instant recording: 31/05/2016 from 9:00 to 11:00"
en: Instant recording: {0:s}
de_de: Sofortaufnahme: {0:s}

[ctx: #19094]
note: error message displayed in case adding a timer failed because no suitable epg-based timer type could be found.
en: Timer creation failed. Unsupported timer type.
de_de: Timer konnte nicht erstellt werden. Timertyp wird nicht unterstützt.

[ctx: #19095]
note: error message displayed in case adding a timer rule failed because no suitable epg-based timer rule type could be found.
en: Timer rule creation failed. Unsupported timer type.
de_de: Timerregel konnte nicht erstellt werden. Timertyp wird nicht unterstützt.

[ctx: #19096]
note: label of a value for default epg event select action, where the action is choosen depending on whether the event is in the past, now or in the future
en: "Smart select"
de_de: „Intelligente Auswahl“

[ctx: #19097]
note: label of the help text for the name edit field in PVR timer and recording settings dialog
en: Enter the name for the timer
de_de: Bitte einen Namen für den Timer eingeben

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
de_de: Warnung!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
de_de: Dienst

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
de_de: Anbieter

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
de_de: Bitte zu einem anderen Sender wechseln.

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
de_de: Zu Sender wechseln

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
de_de: Bitte einen Ordnernamen für die Aufnahmen eingeben

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
de_de: Bitte einen Sender auswählen

[ctx: #19106]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: Next recording on
de_de: Nächste Aufnahme am

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
de_de: um

[ctx: #19108]
note: label for PVR settings "tv fallback framerate" (in Hz) selector
en: Fallback framerate
de_de: Ersatzbildwiederholrate

[ctx: #19109]
note: message box text stating that a timer could not be saved
en: Could not save the timer.
de_de: Timer konnte nicht gespeichert werden.

[ctx: #19110]
note: message box text stating that a timer could not be deleted
en: Could not delete the timer.
de_de: Timer konnte nicht gelöscht werden.

[ctx: #19111]
note: message box text stating that a PVR backend error occurred
en: PVR backend error.
de_de: PVR-Backend-Fehler.

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
de_de: Diese Aufnahme löschen?

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
de_de: Alle Aufnahmen in diesem Ordner löschen?

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
de_de: Adresse

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
de_de: Festplattenplatz

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
de_de: Sendersuche

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
de_de: PVR-Funktionen können während der Suche nicht verwendet werden.

[ctx: #19119]
note: channel scan backend selection dialog text
en: On which backend do you want to search?
de_de: Auf welchem Backend soll gesucht werden?

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
de_de: Clientnummer

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
de_de: Wiederholungen vermeiden

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
de_de: Dieser Timer nimmt momentan auf. Soll er wirklich gelöscht werden?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
de_de: Nur frei empfangbare Sender

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
de_de: Vorhandene Timer ignorieren

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
de_de: Vorhandene Aufnahmen ignorieren

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
de_de: Startzeit

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
de_de: Endzeit

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
de_de: Startdatum

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
de_de: Enddatum

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
de_de: Minimale Dauer

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
de_de: Maximale Dauer

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
de_de: Unbekannte Genres einbeziehen

[ctx: #19133]
en: Search string
de_de: Suchzeichenfolge

[ctx: #19134]
en: Include description
de_de: Beschreibung einbeziehen

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
de_de: Groß-/Kleinschreibung unterscheiden

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
de_de: Sender nicht verfügbar

[ctx: #19137]
note: channel group manager dialog error message box text
en: No groups defined. Please create a group first
de_de: Es sind keine Sendergruppen angelegt. Bitte zuerst eine Gruppe erstellen

[ctx: #19138]
note: Label of timer rules tv/radio home submenu item
en: Timer rules
de_de: Timerregeln

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
de_de: Name der neuen Sendergruppe

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
de_de: Suchen ...

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
de_de: Sendergruppe

[ctx: #19142]
en: Search guide
de_de: Programmübersicht durchsuchen

[ctx: #19143]
en: Group management
de_de: Sendergruppenverwaltung

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
de_de: Keine Sendergruppen festgelegt

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
de_de: Gruppiert

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
de_de: Sendergruppen

[ctx: #19147]
note: Dialog warning text for lifetime recording setting
en: Setting the lifetime of this recording to {0:d} days will immediately expire the recording, which might result in instant deletion of the recording. Proceed anyway?
de_de: Wenn die Lebensdauer auf {0:d} Tage gesetzt wird, verfällt die Aufnahme umgehend. Dies kann dazu führen, dass die Aufnahme sofort gelöscht wird. Trotzdem fortfahren?

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
de_de: Sender

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
de_de: Di

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
de_de: Mi

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
de_de: Do

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
de_de: So

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
de_de: von

[ctx: #19157]
en: Next recording
de_de: Nächste Aufnahme

[ctx: #19158]
en: Currently recording
de_de: Momentane Aufnahme

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
de_de: von

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
de_de: bis

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
de_de: beliebige Zeit

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
de_de: Aufnahme aktiv

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
de_de: Aufnahmen

[ctx: #19164]
note: error box text stating that recording could not be started
en: Could not start recording.
de_de: Aufnahme konnte nicht gestartet werden.

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
de_de: Umschalten

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
de_de: PVR-Informationen

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
de_de: Nach fehlenden Sendersymbolen suchen

[ctx: #19168]
note: label for PVR number of deleted recordings in system information's PVR section
en: Deleted and recoverable recordings
de_de: Gelöschte und wiederherstellbare Aufnahmen

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
de_de: Videoinformationen ausblenden

[ctx: #19170]
note: error box text stating that recording could not be stopped
en: Could not stop recording.
de_de: Aufnahme konnte nicht gestoppt werden.

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
de_de: Auf Vollbild umschalten

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
de_de: Sofortaufnahmedauer

[ctx: #19173]
note: generic label for 'Live TV channel groups' used in different places
en: TV channel groups
de_de: TV-Sendergruppen

[ctx: #19174]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channel groups' used in different places
en: Radio channel groups
de_de: Radiosendergruppen

[ctx: #19175]
note: pvr settings "default time to add before the start of an event to record (according to its epg data)" setting label
en: Default start padding time
de_de: Standardvorlaufzeit

[ctx: #19176]
note: pvr settings "default time to add after the end of an event to record (according to epg its data)" setting label
en: Default end padding time
de_de: Standardnachlaufzeit

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
de_de: Wiedergabe

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
de_de: Während des Umschaltens Senderinformationen anzeigen

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
de_de: Gelöscht

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
de_de: TV-Sender

[ctx: #19181]
note: pvr settings "Menu / OSD" category label
en: Menu / OSD
de_de: Menü / OSD

[ctx: #19182]
note: pvr settings "future epg days to display" setting value
en: Future days to display
de_de: Anzuzeigende zukünftige Tage

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
de_de: Radiosender

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
de_de: Gelöschte Aufnahmen

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
de_de: Daten löschen

[ctx: #19186]
note: message box text for pvr data reset confirmation
en: All selected data will be cleared. Some information cannot be restored from the clients afterwards. Proceed anyway?
de_de: Die ausgewählten Daten werden gelöscht. Einige Informationen können danach nicht von den PVR-Clients wiederhergestellt werden. Trotzdem fortfahren?

[ctx: #19187]
note: progress dialog text shown while purging pvr data
en: Clearing data.
de_de: Daten werden gelöscht.

[ctx: #19188]
note: message box text for epg data reset confirmation
en: All guide data will be cleared. Are you sure?
de_de: Alle Programmübersichtsdaten werden gelöscht. Trotzdem fortfahren?

[ctx: #19189]
note: message box text stating that the PVR backend forbids to record a given epg event.
en: The PVR backend does not allow to record this event.
de_de: Das PVR-Backend gestattet das Aufnehmen dieser Sendung nicht.

[ctx: #19190]
note: generic "play program" label used in different places
en: Play programme
de_de: Sendung ansehen

[ctx: #19191]
en: PVR service
de_de: PVR-Dienst

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
de_de: Sendersuche wird von keinem der PVR-Backends unterstützt.

[ctx: #19193]
note: error message box text stating that a given pvr channel could not be played
en: The channel scan can't be started.
de_de: Kanalsuche kann nicht gestartet werden.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
de_de: Fortsetzen?

[ctx: #19195]
note: pvr settings "delay mark last watched" setting label
en: Delay mark last watched
de_de: Verzögerung beim Markieren als „zuletzt gesehen“

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
de_de: PVR-Client-spezifische Aktionen

[ctx: #19197]
note: text for "recording started on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording started on: {0:s}
de_de: Aufnahme gestartet auf Client: {0:s}

[ctx: #19198]
note: text for "recording finished on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording finished on: {0:s}
de_de: Aufnahme beendet auf Client: {0:s}

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
de_de: Sendermanager

[ctx: #19200]
en: Guide source:
de_de: Quelle für Programmübersicht:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
de_de: Sendername:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
de_de: Sendersymbol:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
de_de: Sender bearbeiten

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
de_de: Neuer Sender

[ctx: #19205]
en: Group management
de_de: Sendergruppenverwaltung

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
de_de: Programmübersicht aktivieren:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
de_de: Gruppe:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
de_de: Bitte Namen für den neuen Sender eingeben

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
de_de: Virtuelles Kodi-Backend

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
de_de: Sender löschen

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
de_de: Diese Liste enthält Änderungen

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
de_de: Ein Backend auswählen

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
de_de: Bitte eine gültige URL für den neuen Sender eingeben

[ctx: #19215]
note: generic label for PVR reminders used in different places
en: Reminders
de_de: Erinnerungen

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
de_de: Alle Radiosender

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
de_de: Alle TV-Sender

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
de_de: Sichtbare

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
de_de: Nichtgruppierte Sender

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
de_de: Sender in

[ctx: #19222]
en: Guide
de_de: Programmübersicht

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
de_de: Es konnte kein PVR-Addon aktiviert werden. Bitte Einstellungen überprüfen oder für mehr Informationen Protokoll einsehen.

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
de_de: Aufnahme abgebrochen

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
de_de: Aufnahme geplant

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
de_de: Aufnahme gestartet

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
de_de: Aufnahme abgeschlossen

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
de_de: Timer gelöscht

[ctx: #19229]
note: pvr settings "past epg days to display" setting value
en: Past days to display
de_de: Anzuzeigende vergangene Tage

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
de_de: Aktualisierungen während Wiedergabe verhindern

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
de_de: Senderreihenfolge der Backend(s) verwenden

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
de_de: Suchergebnisse löschen

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
de_de: Hinweis bei Timeraktualisierungen anzeigen

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
de_de: Sendernummern des Backends verwenden

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
de_de: PVR-Manager wird gestartet

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
de_de: Sender werden von den PVR-Clients geladen

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
de_de: Timer werden von den PVR-Clients geladen

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
de_de: Aufnahmen werden von den PVR-Clients geladen

[ctx: #19239]
note: label for PVR client creation progress control
en: Creating PVR clients
de_de: PVR-Clients werden erzeugt

[ctx: #19240]
note: label for pvr settings client priorities control and client priorities dialog heading.
en: Client priorities
de_de: Priorität der Clients

[ctx: #19241]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer (read-only)
en: View timer
de_de: Timer ansehen

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
de_de: Timer bearbeiten

[ctx: #19243]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule
en: Edit timer rule
de_de: Timerregel bearbeiten

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
de_de: Backend-Leerlaufzeit

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
de_de: Aufwachbefehl

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
de_de: Vor der Aufnahme aufwachen

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
de_de: Tägliches Aufwachen

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
de_de: Aufwachzeitpunkt (HH:MM:SS)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
de_de: Senderfilter

[ctx: #19250]
note: Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV and radio channels
de_de: TV- und Radiosender

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
de_de: Programmübersichtsinformationen aktualisieren

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
de_de: Programmübersichtsaktualisierung für diesen Sender anstoßen?

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
de_de: Programmübersichtsaktualisierung angestoßen für den Sender

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
de_de: Programmübersichtsaktualisierung fehlgeschlagen für Sender

[ctx: #19255]
note: for a timer rule, the number of child timers which are currently scheduled to record. For use in "status" fields.
en: {0:d} scheduled
de_de: {0:d} geplant

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
de_de: Abgeschlossen

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
de_de: Sender sperren

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
de_de: Sender entsperren

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
de_de: Kindersicherung

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
de_de: Entsperrdauer

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
de_de: PIN ändern

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
de_de: Kindersicherung. PIN eingeben:

[ctx: #19263]
note: message box text stating that a timer could not be updated
en: Could not update the timer.
de_de: Timer konnte nicht aktualisiert werden.

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
de_de: Ungültige PIN

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
de_de: Die eingegebene PIN ist nicht korrekt.

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
de_de: Kindersicherung

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
de_de: Kindersicherung:

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
de_de: Anzeige „Keine Informationen verfügbar“ ausblenden

[ctx: #19269]
note: pvr settings "Preselect playing channel in lists" control label
en: Preselect playing channel in lists
de_de: Gerade wiedergegebenen Sender in Listen vorwählen

[ctx: #19270]
note: Label of the option to switch between a grouped recordings list and a non-grouped recordings list in pvr recordings window.
en: Group Items
de_de: Einträge gruppieren

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
de_de: Es wurden keine PVR-Addons gefunden

[ctx: #19272]
note: label for 'pvr configuration incomplete' information dialog text
en: To use PVR you need to install, enable and configure a PVR add-on. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
de_de: Um PVR nutzen zu können, muss ein PVR-Addon installiert, aktiviert und konfiguriert werden. Mehr Information dazu sind unter http://kodi.wiki/view/PVR zu finden.

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
de_de: TV-Programmübersicht

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
de_de: Radio-Programmübersicht

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
de_de: Konfliktwarnung

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
de_de: Konfliktfehler

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
de_de: Aufnahmekonflikt

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
de_de: Aufnahmefehler

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
de_de: PVR-Clients

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
de_de: Clientspezifische Einstellungen

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
de_de: Senderwechsel durch Drücken von „OK“ bestätigen

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
de_de: Aktuelles Symbol

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
de_de: Kein Symbol

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
de_de: Symbol wählen

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
de_de: Nach Symbol suchen

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
de_de: Sendersymbole werden gesucht

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
de_de: Alle Sender

[ctx: #19288]
note: Label for epg grid window "go to date" context menu entry
en: Date selector
de_de: Datumsauswahl

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
de_de: Gruppe ausblenden

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
de_de: Wiederherstellen

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
de_de: Dauerhaft löschen

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
de_de: Alle dauerhaft löschen

[ctx: #19293]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog text
en: Remove all deleted recordings from trash? This operation cannot be reverted.
de_de: Alle gelöschten Aufnahmen endgültig löschen? Dies kann nicht rückgängig gemacht werden.

[ctx: #19294]
note: "remove deleted recording from trash" dialog text
en: Remove this deleted recording from trash? This operation cannot be reverted.
de_de: Diese gelöschte Aufnahme endgültig löschen? Dies kann nicht rückgängig gemacht werden.

[ctx: #19295]
note: Label for context menu entry to delete a timer rule
en: Delete timer rule
de_de: Timerregel löschen

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
de_de: Kein PVR-Addon aktiviert

[ctx: #19297]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout, used in pvr guide window
en: Vertical channels
de_de: Vertikale Sender

[ctx: #19298]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout, used in pvr guide window
en: Horizontal channels
de_de: Horizontale Sender

[ctx: #19299]
note: generic "expiration" label used in different places
en: Expires
de_de: Verfällt

[ctx: #19300]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Vertical channels, no group selector
de_de: Vertikale Sender, keine Gruppenauswahl

[ctx: #19301]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Horizontal channels, no group selector
de_de: Horizontale Sender, keine Gruppenauswahl

[ctx: #19302]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to record the selected programme or to switch to the current programme?
de_de: Die ausgewählte Sendung aufnehmen oder zum Sender wechseln?

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
de_de: Sender-OSD nach Senderwechsel schließen

[ctx: #19304]
note: label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule (read-only)
en: View timer rule
de_de: Timerregel ansehen

[ctx: #19305]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
de_de: Verpasste PVR-Erinnerung für „{0:s}“ auf Sender „{1:s}“ um „{2:s}“ wurde gelöscht

[ctx: #19306]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
de_de: Verpasste PVR-Erinnerung für Sender „{0:s}“ um „{1:s}“ wurde gelöscht

[ctx: #19307]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for [B]{0:s}[/B] on channel [B]{1:s}[/B] at [B]{2:s}[/B].
de_de: Erinnerung für [B]{0:s}[/B] auf Sender [B]{1:s}[/B] um [B]{2:s}[/B].

[ctx: #19308]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for channel [B]{0:s}[/B] at [B]{1:s}[/B].
de_de: Erinnerung für Sender [B]{0:s}[/B] um [B]{1:s}[/B].

[ctx: #19309]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will schedule a recording...)
de_de: (Autom. Schließen der Erinnerung startet Aufnahme ...)

[ctx: #19310]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
de_de: Aufnahme für autom. geschlossene PVR-Erinnerung „{0:s}“ auf Sender „{1:s}“ um „{2:s}“ wurde gestartet

[ctx: #19311]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
de_de: Aufnahme für autom. geschlossene PVR-Erinnerung für Sender „{0:s}“ um „{1:s}“ wurde gestartet

[ctx: #19312]
note: heading for pvr reminder notification dialog
en: PVR reminder
de_de: PVR-Erinnerung

[ctx: #19313]
note: pvr settings "reminder auto close delay" setting label
en: Automatically close reminder popup after
de_de: Erinnerungs-Popup schließen nach

[ctx: #19314]
note: pvr settings "schedule recording on reminder auto-close" setting label
en: Schedule recording when auto-closing the reminder popup
de_de: Beim autom. Schließen von Erinnerungs-Popups Aufnahme starten

[ctx: #19315]
note: generic 'backend order' label
en: Backend order
de_de: Backend-Reihenfolge

[ctx: #19316]
note: pvr settings "Start all group channel numbers from 1" setting label
en: Start group channel numbers from 1
de_de: Sendernummerierung in Gruppen mit „1“ beginnen

[ctx: #19317]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours back" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours back
de_de: 12 Stunden zurück

[ctx: #19318]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours forward" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours forward
de_de: 12 Stunden vor

[ctx: #19319]
note: Label for epg grid window "Activate previous channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Previous group
de_de: Vorherige Gruppe

[ctx: #19320]
note: Label for epg grid window "Activate next channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Next group
de_de: Nächste Gruppe

[ctx: #19321]
note: Label for epg grid window "Activate channel group selector" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Group selector
de_de: Gruppenauswahl

[ctx: #19322]
note: Label for epg grid window "Jump to first channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First channel
de_de: Erster Sender

[ctx: #19323]
note: Label for epg grid window "Jump to playing channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Playing channel
de_de: Aktiver Sender

[ctx: #19324]
note: Label for epg grid window "Jump to last channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last channel
de_de: Letzter Sender

[ctx: #19325]
note: Label for epg grid controls "Programme" group header"
en: Programme
de_de: Sendung

[ctx: #19326]
note: Label for epg grid window "Navigate..." context menu entry
en: Navigate...
de_de: Navigation ...

[ctx: #19327]
note: Label for a context menu entry to delete alle watched recordings contained in a folder
en: Delete watched
de_de: „Gesehene“ löschen

[ctx: #19328]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all watched recordings in this folder?
de_de: Alle gesehenen Aufnahmen in diesem Ordner löschen?

[ctx: #19329]
note: label for PVR settings use backend channel numbers always
en: Allow backend channel numbers with more than one PVR add-on
de_de: Verwendung von Backend-Sendernummern mit mehr als einem PVR-Addon erlauben

[ctx: #19330]
note: pvr settings "switch to channel on reminder auto-close" setting label
en: Switch to channel when auto-closing the reminder popup
de_de: Beim autom. Schließen von Erinnerungs-Popups zum Sender umschalten

[ctx: #19331]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will switch to channel...)
de_de: (Autom. Schließen der Erinnerung schaltet um ...)

[ctx: #19332]
note: text for event log entry for logging auto channel switch for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
de_de: Umgeschaltet für autom. geschlossene PVR-Erinnerung „{0:s}“ auf Sender „{1:s}“ um „{2:s}“

[ctx: #19333]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
de_de: Umgeschaltet für autom. geschlossene PVR-Erinnerung auf Sender „{0:s}“ um „{1:s}“

[ctx: #19334]
note: generic label for pvr providers used in different places
en: Providers
de_de: Anbieter

[ctx: #19335]
note: label for special PVR search window list item
en: New search...
de_de: Neue Suche ...

[ctx: #19336]
note: label for special PVR search window list item
en: Edit search...
de_de: Suche bearbeiten ...

[ctx: #19337]
note: label for special PVR search window list item
en: Saved searches
de_de: Gespeicherte Suchen

[ctx: #19338]
note: delete saved search confirmation message box text
en: Delete this saved search?
de_de: Diese gespeicherte Suche löschen?

[ctx: #19339]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore finished broadcasts
de_de: Beendete Sendungen ignorieren

[ctx: #19340]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore future broadcasts
de_de: Nicht begonnene Sendungen ignorieren

[ctx: #19341]
note: label to ask user to save an EPG search
en: Save the current search?
de_de: Die aktuelle Suche speichern?

[ctx: #19342]
note: "search not saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [not saved]
de_de: [nicht gespeichert]

[ctx: #19343]
note: "search saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [saved]
de_de: [gespeichert]

[ctx: #19344]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to set a reminder for the selected programme or to switch to the current programme?
de_de: Eine Erinnerung für die ausgewählte Sendung setzen oder zum Sender wechseln?

[ctx: #19345]
note: settings label to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: PVR client add-ons
de_de: PVR-Client-Addons

[ctx: #19346]
note: help text for setting to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: Display and manage available PVR client add-ons.
de_de: Verfügbare PVR-Client-Addons anzeigen und verwalten.

[ctx: #19347]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does provide client-specific settings
en: None of the active PVR clients provide client-specific settings.
de_de: Keiner der aktiven PVR-Clients bietet clientspezifische Einstellungen.

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
de_de: Anbieter

[ctx: #19349]
note: label for 'by user preference' sort method
en: User preference
de_de: Anwenderpräferenz

[ctx: #19350]
note: label for PVR setting use backend channel group order control
en: Use channel group order from backend(s)
de_de: Sendergruppenreihenfolge der Backend(s) verwenden

[ctx: #19352]
note: label for PVR setting play next programme automatically in catchup / vod mode
en: Play next programme automatically
de_de: Nächste Sendung automatisch wiedergeben

[ctx: #19353]
note: Label of a context menu entry to kick catchup / VOD playback, starting with the selected item, auto playing all following programmes
en: Play programmes from here
de_de: Sendungen ab hier wiedergeben

[ctx: #19354]
note: Label of a context menu entry to kick catchup / VOD playback of only the selected item, not auto playing any following programmes
en: Play only this programme
de_de: Nur diese Sendung wiedergeben

[ctx: #19355]
note: Label of a context menu entry to create a copy of an EPG saved saerch
en: Duplicate
de_de: Duplizieren

[ctx: #19356]
note: Initial title of a duplicated EPG saved search.
en: Copy of '{0:s}'
de_de: Kopie von ‚{0:s}‘

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
de_de: Andere / Unbekannt

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
de_de: Film / Drama

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
de_de: Krimi / Thriller

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
de_de: Abenteuer / Western / Krieg

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
de_de: Science-Fiction / Fantasy / Horror

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
de_de: Soap / Melodrama / Folkore

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
de_de: Romanze

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
de_de: Ernster / Klassischer / Religiöser / Historischer Film / Drama

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
de_de: Erwachsenenfilm / Drama

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
de_de: Nachrichten / Tagesgeschehen

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
de_de: Nachrichten / Wetterbericht

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
de_de: Nachrichtenmagazin

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
de_de: Dokumentation

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
de_de: Diskussion / Interview / Debatte

[ctx: #19532]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Show / Game show
de_de: Show / Spielshow

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
de_de: Spielshow / Quiz / Wettbewerb

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
de_de: Varieté

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
de_de: Talk Show

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
de_de: Sport

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
de_de: Sonderveranstaltung

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
de_de: Sportmagazin

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
de_de: Fußball

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
de_de: Mannschaftssport

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
de_de: Leichtathletik

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
de_de: Motorsport

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
de_de: Wassersport

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
de_de: Wintersport

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
de_de: Reitsport

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
de_de: Kampfsport

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
de_de: Kinder- /Jugendprogramm

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
de_de: Vorschulkinderprogramm

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
de_de: Unterhaltungsprogramm - Altersgruppe 6 bis 14 Jahre

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
de_de: Unterhaltungsprogramm - Altersgruppe 10 bis 16 Jahre

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
de_de: Informations-/Bildungs-/Schulprogramm

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
de_de: Zeichentrick / Puppentheater

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
de_de: Musik / Ballet / Tanz

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
de_de: Ernste / Klassische Musik

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
de_de: Folk / Traditionelle Musik

[ctx: #19585]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Musical / Opera
de_de: Musical / Oper

[ctx: #19586]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Ballet
de_de: Ballett

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
de_de: Kunst / Kultur

[ctx: #19597]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Performing arts
de_de: Darstellende Künste

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
de_de: Bildende Künste

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
de_de: Beliebte Kultur / Traditionelle Künste

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
de_de: Literatur

[ctx: #19602]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Film / Cinema
de_de: Film / Kino

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
de_de: Experimenteller Film / Video

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
de_de: Rundfunk / Presse

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
de_de: Neue Medien

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
de_de: Kunst-/Kulturmagazin

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
de_de: Mode

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
de_de: Sozial / Politisch / Wirtschaft

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
de_de: Magazine / Berichte / Dokumentation

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
de_de: Ökonomie / Sozialberatung

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
de_de: Bemerkenswerte Menschen

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
de_de: Bildung / Wissenschaft / Tatsachen

[ctx: #19629]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Nature / Animals / Environment
de_de: Natur / Tiere / Umwelt

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
de_de: Technologie / Naturwissenschaften

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
de_de: Medizin / Physiologie / Psychologie

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
de_de: Fremde Länder / Expeditionen

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
de_de: Sozial- / Geisteswissenschaften

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
de_de: Weiterbildung

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
de_de: Sprachen

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
de_de: Erholung / Hobbys

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
de_de: Tourismus / Reisen

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
de_de: Kunsthandwerk

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
de_de: Auto

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
de_de: Fitness und Gesundheit

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
de_de: Kochen

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
de_de: Werbung / Shopping

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
de_de: Garten

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
de_de: Spezielle Charakteristik

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
de_de: Originalsprache

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
de_de: Schwarzweiß

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
de_de: Unveröffentlicht

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
de_de: Liveübertragung

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
de_de: Krimi / Thriller

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
de_de: Abenteuer / Western / Krieg

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
de_de: Science-Fiction / Fantasy / Horror

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
de_de: Soap / Melodrama / Folkore

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
de_de: Romanze

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
de_de: Ernst / Klassisch / Religiös / Historisch

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
de_de: Erotik

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
de_de: Ausschalten bestätigen

[ctx: #19686]
note: Label for buttons to open channel guide dialog
en: Channel guide
de_de: Sender-Programmübersicht

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
de_de: Aufnahme wiedergeben

[ctx: #19690]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR has scheduled a reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
de_de: PVR-Erinnerung für „{0:s}“ auf Sender „{1:s}“ in {2:s} gestartet.

[ctx: #19691]
note: Text for shutdown confirmation dialog.
en: PVR is currently recording '{0:s}' on channel '{1:s}'.
de_de: Es wird gerade „{0:s}“ auf Sender „{1:s}“ aufgenommen.

[ctx: #19692]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR will start recording '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
de_de: Eine Aufnahme von „{0:s}“ auf Sender „{1:s}“ startet in {2:s}.

[ctx: #19693]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: Daily wakeup is due in {0:s}.
de_de: Tägliches Aufwachen ist fällig in {0:s}.

[ctx: #19694]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: {0:d} minutes
de_de: {0:d} Minuten

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
de_de: etwa einer Minute

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
de_de: Trotzdem ausschalten

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
de_de: Ordner für CD-Kopien

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
de_de: Externen DVD-Player verwenden

[ctx: #20002]
en: External DVD player
de_de: Externer DVD-Player

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
de_de: Ordner für Trainer

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
de_de: Ordner für Bildschirmfotos

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
de_de: Ordner für Wiedergabelisten

[ctx: #20007]
en: Recordings
de_de: Aufnahmen

[ctx: #20008]
en: Screenshots
de_de: Bildschirmfotos

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
de_de: Kodi verwenden

[ctx: #20011]
en: Music playlists
de_de: Musikwiedergabelisten

[ctx: #20012]
en: Video playlists
de_de: Videowiedergabelisten

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
de_de: Das Spiel jetzt starten?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
de_de: Sortieren nach: Wiedergabeliste

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
de_de: Online-Vorschaubild

[ctx: #20016]
en: Current thumb
de_de: Aktuelles Vorschaubild

[ctx: #20017]
en: Local thumb
de_de: Lokales Vorschaubild

[ctx: #20018]
en: No thumb
de_de: Kein Vorschaubild

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
de_de: Vorschaubild auswählen

[ctx: #20023]
en: Conflict
de_de: Konflikt

[ctx: #20024]
en: Scan new
de_de: Nur neue

[ctx: #20025]
en: Scan all
de_de: Komplett

[ctx: #20037]
en: Summary
de_de: Zusammenfassung

[ctx: #20038]
en: Lock music window
de_de: Musikbereich sperren

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
de_de: Videosbereich sperren

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
de_de: Bilderbereich sperren

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
de_de: Programme- und Skriptbereich sperren

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
de_de: Dateimanager sperren

[ctx: #20043]
en: Lock settings
de_de: Einstellungen sperren

[ctx: #20044]
en: Start fresh
de_de: Neu beginnen

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
de_de: Mastermodus aktivieren

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
de_de: Mastermodus deaktivieren

[ctx: #20047]
en: Create profile '{0:s}'?
de_de: Profil „{0:s}“ erstellen?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings or copy from default?
de_de: Mit neuen Einstellungen beginnen oder Standardeinstellungen verwenden?

[ctx: #20049]
en: Best available
de_de: Bestmögliche

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
de_de: Zwischen 16:9 und 4:3 automatisch umschalten

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
de_de: Gestapelte Dateien als eine Datei behandeln

[ctx: #20052]
en: Caution
de_de: Achtung

[ctx: #20053]
en: Left master mode
de_de: Mastermodus deaktiviert

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
de_de: Mastermodus aktiviert

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
de_de: Vorschaubild von Allmusic.com

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
de_de: Vorschaubild entfernen

[ctx: #20058]
en: Add profile...
de_de: Profil hinzufügen ...

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
de_de: Information für alle Alben abrufen

[ctx: #20060]
en: Media info
de_de: Medieninformationen

[ctx: #20061]
en: Separate
de_de: Eigenständig

[ctx: #20062]
en: Shares with default
de_de: Wie Hauptbenutzer

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
de_de: Wie Hauptbenutzer (Nur lesen)

[ctx: #20064]
en: Copy default
de_de: Vom Hauptbenutzer kopieren

[ctx: #20065]
en: Profile picture
de_de: Profilbild

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
de_de: Sperren konfigurieren

[ctx: #20067]
en: Edit profile
de_de: Profil bearbeiten

[ctx: #20068]
en: Profile lock
de_de: Profilpasswort

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
de_de: Der Ordner konnte nicht erstellt werden

[ctx: #20070]
en: Profile directory
de_de: Profilverzeichnis

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
de_de: Mit neuen Medienquellen beginnen oder vom Hauptbenutzer kopieren?

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
de_de: Bitte sicherstellen, dass der gewählte Ordner beschreibbar und der neue Ordnername gültig ist

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
de_de: Altersfreigabe

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
de_de: Bitte das Masterpasswort eingeben

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
de_de: Masterpasswort beim Start abfragen

[ctx: #20077]
en: Skin settings
de_de: Skin

[ctx: #20078]
en: - no link set -
de_de: - nicht gesetzt -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
de_de: Animationen aktivieren

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
de_de: RSS während Musikwiedergabe deaktivieren

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
de_de: Eigene Verknüpfungen aktivieren

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
de_de: Programme im Hauptmenü anzeigen

[ctx: #20083]
en: Show music information
de_de: Musikinformationen anzeigen

[ctx: #20084]
en: Show weather information
de_de: Wetterinformationen anzeigen

[ctx: #20085]
en: Show system information
de_de: Systeminformationen anzeigen

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
de_de: Verfügbaren Speicherplatz für C: E: F: anzeigen

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
de_de: Verfügbaren Speicherplatz für E: F: G: anzeigen

[ctx: #20088]
en: Weather information
de_de: Wetterinformationen

[ctx: #20089]
en: Drive space free
de_de: Verfügbarer Speicherplatz

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
de_de: Bitte den Namen einer vorhandenen Netzwerkfreigabe eingeben

[ctx: #20091]
en: Lock code
de_de: Passwort

[ctx: #20092]
en: Load profile
de_de: Profil laden

[ctx: #20093]
en: Profile name
de_de: Profilname

[ctx: #20094]
en: Media sources
de_de: Medienquellen

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
de_de: Bitte Profilpasswort eingeben

[ctx: #20096]
en: Login screen
de_de: Anmeldung

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
de_de: Albuminformationen werden abgerufen

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
de_de: Informationen für das Album werden abgerufen

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
de_de: Wenn eine CD abgespielt wird, kann sie nicht gerippt werden

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
de_de: Masterpasswort und Sperren

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
de_de: Masterpasswort aktiviert immer den Mastermodus

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
de_de: Sollen die Änderungen des Profils gespeichert werden?

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
de_de: Es wurden alte Einstellungen gefunden. Sollen diese verwendet werden?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
de_de: Es wurden alte Medienquellen gefunden. Sollen diese verwendet werden?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
de_de: Eigenständig (nur lesen)

[ctx: #20108]
en: Root
de_de: Hauptordner

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
de_de: UPnP-Einstellungen

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
de_de: UPnP-Client automatisch starten

[ctx: #20112]
en: Last login: {0:s}
de_de: Letzte Anmeldung: {0:s}

[ctx: #20113]
en: Never logged on
de_de: Noch nie angemeldet

[ctx: #20114]
en: Profile {0:d} / {1:d}
de_de: Profil {0:d} / {1:d}

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
de_de: Benutzeranmeldung / Profil auswählen

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
de_de: Anmeldung sperren

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
de_de: Das eingegebene Passwort ist ungültig.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
de_de: Hierfür muss die Mastersperre gesetzt werden. Soll dies jetzt getan werden?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
de_de: Programminformationen werden geladen

[ctx: #20121]
en: Party on!
de_de: Partymodus ist aktiviert!

[ctx: #20122]
en: True
de_de: Richtig

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
de_de: Titel werden zusammengestellt

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
de_de: Titel werden hinzugefügt

[ctx: #20125]
en: Logged on as
de_de: Angemeldet als

[ctx: #20126]
en: Log off
de_de: Abmelden

[ctx: #20130]
en: Weave - Inverted
de_de: Weave - Invertiert

[ctx: #20132]
en: Restart video
de_de: Video neu starten

[ctx: #20133]
en: Edit network location
de_de: Netzwerkpfad bearbeiten

[ctx: #20134]
en: Remove network location
de_de: Netzwerkpfad entfernen

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
de_de: Diesen Ordner jetzt durchsuchen?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
de_de: Speicherkarte

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
de_de: Speicherkarte eingehängt

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
de_de: Die Speicherkarte konnte nicht eingehängt werden

[ctx: #20139]
en: In port {0:d}, slot {1:d}
de_de: In Port {0:d}, Slot {1:d}

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
de_de: Bildschirmschoner sperren

[ctx: #20141]
en: Set
de_de: Festlegen

[ctx: #20142]
en: Username
de_de: Benutzername

[ctx: #20143]
en: Enter password for
de_de: Bitte Passwort eingeben für

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
de_de: Ausschalttimer

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
de_de: Ausschaltintervall (in Minuten)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in {0:d}m
de_de: Gestartet. Ausschalten in {0:d} min

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
de_de: In 30 Minuten ausschalten

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
de_de: In 60 Minuten ausschalten

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
de_de: In 120 Minuten ausschalten

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
de_de: Benutzerdefinierter Ausschalttimer

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
de_de: Ausschalttimer abbrechen

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for {0:s}
de_de: Einstellungen für {0:s} sperren

[ctx: #20153]
en: Browse...
de_de: Browse ...

[ctx: #20154]
en: Summary information
de_de: Zusammenfassende Informationen

[ctx: #20155]
en: Storage information
de_de: Speicherplatzinformationen

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
de_de: Festplatteninformationen

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
de_de: DVD-ROM-Informationen

[ctx: #20158]
en: Network information
de_de: Netzwerkinformationen

[ctx: #20159]
en: Video information
de_de: Grafikinformationen

[ctx: #20160]
en: Hardware information
de_de: Hardwareinformationen

[ctx: #20161]
en: Total
de_de: Gesamt

[ctx: #20162]
en: Used
de_de: Belegt

[ctx: #20163]
en: of
de_de: von

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
de_de: Sperren nicht unterstützt

[ctx: #20165]
en: Not locked
de_de: Nicht gesperrt

[ctx: #20166]
en: Locked
de_de: Gesperrt

[ctx: #20167]
en: Frozen
de_de: Angehalten

[ctx: #20168]
en: Requires reset
de_de: Reset erforderlich

[ctx: #20169]
en: Week
de_de: Woche

[ctx: #20170]
en: Line
de_de: Linie

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
de_de: Windows-Netzwerk (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
de_de: XBMSP-Server

[ctx: #20173]
en: FTP server
de_de: FTP-Server

[ctx: #20174]
en: FTPS server
de_de: FTPS-Server

[ctx: #20175]
en: UPnP server
de_de: UPnP-Server

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
de_de: Videoinformationen anzeigen

[ctx: #20177]
en: Done
de_de: Fertig

[ctx: #20178]
en: Shift
de_de: Umschalttaste

[ctx: #20179]
en: Caps Lock
de_de: Feststelltaste

[ctx: #20180]
en: Symbols
de_de: Symbole

[ctx: #20181]
en: Backspace
de_de: Löschtaste

[ctx: #20182]
en: Space
de_de: Leertaste

[ctx: #20183]
en: Reload skin
de_de: Skin neu laden

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
de_de: Posteransicht für Serien verwenden

[ctx: #20186]
en: Please wait
de_de: Bitte warten

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
de_de: Bibliotheksaktualisierungen bekanntgeben

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
de_de: Autoscrolling für Handlung und Rezension aktivieren

[ctx: #20190]
en: Custom
de_de: Benutzerdefiniert

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
de_de: Debugprotokollierung aktivieren

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
de_de: Beim Aktualisieren zusätzliche Informationen abrufen

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
de_de: Standardanbieter für Albuminformationen

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
de_de: Standardanbieter für Interpreteninformationen

[ctx: #20195]
en: Change information provider
de_de: Informationsanbieter ändern

[ctx: #20196]
en: Export music library
de_de: Musikbibliothek exportieren

[ctx: #20197]
en: Import music library
de_de: Musikbibliothek importieren

[ctx: #20198]
en: No artist found!
de_de: Kein Interpret gefunden!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
de_de: Herunterladen der Interpreteninformationen fehlgeschlagen

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
de_de: Online-Informationen bevorzugen

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
de_de: Wenn aktiviert, werden heruntergeladene Informationen von Alben und Interpreten, wie Genre, Jahr, Titelinterpret usw., denen der lokalen Tags bevorzugt. Dies ist nützlich, wenn die Titel über ein Tag mit MusicBrainz-Kennung verfügt.

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
de_de: Nach externen Untertiteln suchen

[ctx: #20223]
en: Artist information folder
de_de: Ordner für Interpreteninformationen

[ctx: #20224]
en: Prefer online album art
de_de: Online-Albumgrafik bevorzugen

[ctx: #20225]
note: Description of setting with label #20224 "Prefer online album art"
en: Where no local album cover exists, online art will be used. Where neither is available, cover images embedded in music files will be used
de_de: Wenn kein lokales Album-Cover existiert, wird eine Online-Grafik verwendet. Wenn weder lokale noch Online-Grafiken verfügbar sind, werden Bilder, die in den Musikdateien eingebettet sind, verwendet

[ctx: #20226]
en: Movie set information folder
de_de: Ordner für Informationen für Filmreihen

[ctx: #20228]
en: Use artist sortname when sorting by artist
de_de: Beim Sortieren nach Interpret Sortiernamen verwenden

[ctx: #20240]
en: Android music
de_de: Android Musik

[ctx: #20241]
en: Android videos
de_de: Android Videos

[ctx: #20242]
en: Android pictures
de_de: Android Bilder

[ctx: #20243]
en: Android photos
de_de: Android Photos

[ctx: #20244]
en: Android apps
de_de: Android Apps

[ctx: #20245]
en: Windows music library
de_de: Windows Musikbibliothek

[ctx: #20246]
en: Windows videos library
de_de: Windows Videobibliothek

[ctx: #20247]
en: Windows pictures library
de_de: Windows Bildberibliothek

[ctx: #20248]
en: Windows photos library
de_de: Windows Fotobibliothek

[ctx: #20249]
en: Windows documents
de_de: Windows Dokumente

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
de_de: Partymodus ist aktiviert! (Videos)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
de_de: Titel werden zusammengestellt ... (Videos)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
de_de: Titel werden hinzugefügt ... (Videos)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
de_de: WebDAV-Server (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
de_de: WebDAV-Server (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
de_de: Erste Anmeldung. Bitte das Profil anpassen

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
de_de: Zeroconf-Browser

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
de_de: Webserver-Verzeichnis (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
de_de: Webserver-Verzeichnis (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
de_de: Ordner ist nicht beschreibbar:

[ctx: #20304]
en: RSS Feed (HTTP)
de_de: RSS-Feed (HTTP)

[ctx: #20305]
en: RSS Feed (HTTPS)
de_de: RSS-Feed (HTTPS)

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
de_de: Sekundärer DNS-Server

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
de_de: DHCP-Server:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
de_de: Neuen Ordner erstellen

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
de_de: Unbekannt oder Onboard (geschützt)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
de_de: Videobibliothek

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
de_de: Sortieren nach: ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using {0:s}
de_de: Filme werden durchsucht mit {0:s}

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using {0:s}
de_de: Musikvideos werden durchsucht mit {0:s}

[ctx: #20319]
en: Scanning TV shows using {0:s}
de_de: Serien werden durchsucht mit {0:s}

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using {0:s}
de_de: Interpreten werden durchsucht mit {0:s}

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using {0:s}
de_de: Alben werden durchsucht mit {0:s}

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
de_de: Einstellungen für Durchsuchen von Inhalten

[ctx: #20323]
en: Movie plot
de_de: Filmhandlung

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
de_de: Einzelnen Part wiedergeben ...

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
de_de: Kalibrierung zurücksetzen

[ctx: #20326]
note: Window screen calibration: ask to reset calibration settings
en: Do you want reset the calibration to their defaults for "{0:s}" resolution?
de_de: Soll die Kalibrierung für die Auflösung „{0:s}“ auf Standardwerte zurück gesetzt werden?

[ctx: #20327]
note: Window screen calibration: the current calibration value
en: Current value: {}
de_de: Aktueller Wert: {}

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
de_de: Speicherort festlegen

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
de_de: Filme liegen in getrennten Ordnern, die den Filmtiteln entsprechen

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
de_de: Ordnernamen für Anfragen verwenden

[ctx: #20331]
en: File
de_de: Dateinamen

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
de_de: Datei- oder Ordnernamen für Anfragen verwenden?

[ctx: #20333]
en: Set content
de_de: Inhalt festlegen

[ctx: #20334]
en: Folder
de_de: Ordnernamen

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
de_de: Im Ordner rekursiv nach Inhalten suchen?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
de_de: Quellen freigeben

[ctx: #20337]
en: Actor
de_de: Darsteller

[ctx: #20338]
en: Movie
de_de: Film

[ctx: #20339]
en: Director
de_de: Regisseur

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
de_de: Alle Einträge innerhalb dieses Pfades aus der Bibliothek entfernen?

[ctx: #20342]
en: Movies
de_de: Filme

[ctx: #20343]
en: TV shows
de_de: Serien

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
de_de: Dieser Ordner beinhaltet

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
de_de: Automatisierte Suche ausführen

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
de_de: Rekursives Suchen

[ctx: #20347]
en: as
de_de: als

[ctx: #20348]
en: Directors
de_de: Regisseure

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
de_de: Es wurden keine Videodateien in diesem Pfad gefunden!

[ctx: #20350]
note: Label for showing media rating and votes (combined), for example: "9.1 (87 votes)"
en: {0:s} ({1:s} votes)
de_de: {0:s} ({1:s} Stimmen)

[ctx: #20351]
en: TV show information
de_de: Serieninformation

[ctx: #20352]
en: Episode information
de_de: Episodeninformation

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
de_de: Seriendetails werden geladen

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
de_de: Episodenguide wird abgerufen

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
de_de: Episodeninformationen werden geladen

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
de_de: Serienauswahl:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
de_de: Bitte den Namen der Serie eingeben

[ctx: #20358]
en: Season {0:d}
de_de: Staffel {0:d}

[ctx: #20360]
en: Episodes
de_de: Episoden

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
de_de: Episodendetails werden geladen

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
de_de: Episode aus der Bibliothek entfernen

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
de_de: Serie aus der Bibliothek entfernen

[ctx: #20364]
en: TV show
de_de: Serie

[ctx: #20365]
en: Episode plot
de_de: Episodenhandlung

[ctx: #20366]
en: * All seasons
de_de: * Alle Staffeln

[ctx: #20367]
en: Hide watched
de_de: Gesehene ausblenden

[ctx: #20368]
en: Prod code
de_de: Produktionscode

[ctx: #20369]
en: Show information for unwatched items
de_de: Informationen für ungesehene Inhalte anzeigen

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
de_de: * Ausgeblendet, um Spoiler zu verhindern *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
de_de: Staffelvorschaubild festlegen

[ctx: #20372]
en: Season image
de_de: Staffelcover

[ctx: #20373]
en: Season
de_de: Staffel

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
de_de: Filminformationen werden geladen

[ctx: #20375]
en: Unassign content
de_de: Inhalt zurücksetzen

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
de_de: Originaltitel

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
de_de: Serieninformationen aktualisieren

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
de_de: Informationen für alle Episoden aktualisieren?

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
de_de: Ausgewählter Ordner beinhaltet eine einzelne Serie

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
de_de: Ausgewählten Ordner beim Durchsuchen ausschließen

[ctx: #20382]
en: Recently added
de_de: Zuletzt hinzugefügt

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
de_de: Ausgewählter Ordner enthält ein einzelnes Video

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
de_de: Link zur Serie

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
de_de: Link zur Serie entfernen

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
de_de: Zuletzt hinzugefügte Filme

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
de_de: Zuletzt hinzugefügte Episoden

[ctx: #20389]
en: Music videos
de_de: Musikvideos

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
de_de: Zuletzt hinzugefügte Musikvideos

[ctx: #20391]
en: Music video
de_de: Musikvideo

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
de_de: Musikvideo aus der Bibliothek entfernen

[ctx: #20393]
en: Music video information
de_de: Musikvideoinformationen

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
de_de: Musikvideoinformationen werden geladen

[ctx: #20395]
en: Mixed
de_de: Gemischt

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
de_de: Zu Alben dieses Interpreten wechseln

[ctx: #20397]
en: Go to album
de_de: Zum Album wechseln

[ctx: #20398]
en: Play song
de_de: Titel wiedergeben

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
de_de: Zu den Musikvideos dieses Albums wechseln

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
de_de: Zu den Musikvideos dieses Interpreten wechseln

[ctx: #20401]
en: Play music video
de_de: Musikvideo wiedergeben

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
de_de: Darstellerbilder herunterladen

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
de_de: Darstellerbild festlegen

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
de_de: Lesezeichen entfernen

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
de_de: Episodenlesezeichen entfernen

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
de_de: Episodenlesezeichen festlegen

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
de_de: Informationsanbietereinstellungen

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
de_de: Musikvideoinformationen werden heruntergeladen

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
de_de: Serieninformationen werden heruntergeladen

[ctx: #20411]
en: Flatten
de_de: Reduzieren

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
de_de: Serienstaffeln reduzieren

[ctx: #20413]
en: Get fanart
de_de: Fanart laden

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
de_de: Fanart in Video- und Musikbibliotheken anzeigen

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
de_de: Neue Inhalte werden gesucht

[ctx: #20416]
en: First aired
de_de: Erstausstrahlung

[ctx: #20417]
en: Writer
de_de: Autor

[ctx: #20418]
en: Writers
de_de: Autoren

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
de_de: Dateinamen durch Bibliothekseinträge ersetzen

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
de_de: Nie

[ctx: #20421]
en: If only one season
de_de: Wenn es nur eine Staffel gibt

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
de_de: Immer

[ctx: #20423]
en: Has trailer
de_de: Trailer vorhanden

[ctx: #20424]
en: False
de_de: Falsch

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
de_de: Fanart-Diashow

[ctx: #20426]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export to a single file or separate files per entry?
de_de: In eine einzelne Datei oder in separate Dateien pro Eintrag exportieren?

[ctx: #20427]
en: Choose rule type
de_de: Regeltyp wählen

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
de_de: Einzeln

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
de_de: Separat

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
de_de: Sollen Vorschaubilder und Fanart exportiert werden?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
de_de: Alte Dateien überschreiben?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
de_de: Pfad von Aktualisierungen der Bibliothek ausschließen

[ctx: #20433]
en: Extract video information from files
de_de: Videoinformationen aus Dateien extrahieren

[ctx: #20434]
en: Sets
de_de: Filmreihen

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
de_de: Aufgeteilte Videos kombinieren

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
de_de: Darstellervorschaubilder exportieren?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
de_de: Fanart auswählen

[ctx: #20438]
en: Local fanart
de_de: Lokale Fanart

[ctx: #20439]
en: No fanart
de_de: Keine Fanart

[ctx: #20440]
en: Current fanart
de_de: Aktuelle Fanart

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
de_de: Online-Fanart

[ctx: #20442]
en: Change content
de_de: Inhalt wechseln

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
de_de: Sollen die Informationen für alle Einträge in diesem Pfad aktualisiert werden?

[ctx: #20444]
en: Add to library
de_de: Zur Bibliothek hinzufügen

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
de_de: Es wurden lokal gespeicherte Informationen gefunden. Sollen diese Daten ignoriert und aus dem Internet aktualisiert werden?

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
de_de: Sollen die Medien dieser Quelle zur Bibliothek hinzugefügt werden?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
de_de: Informationen können nicht heruntergeladen werden

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
de_de: Es kann keine Verbindung zum Server hergestellt werden

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
de_de: Verbindung mit dem Server konnte nicht hergestellt werden. Mit der Aktualisierung fortfahren?

[ctx: #20451]
en: Countries
de_de: Länder

[ctx: #20452]
en: episode
de_de: Episode

[ctx: #20453]
en: episodes
de_de: Episoden

[ctx: #20454]
en: Listener
de_de: Zuhörer

[ctx: #20455]
en: Listeners
de_de: Zuhörer

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
de_de: Nicht hierarchisch anzeigen

[ctx: #20457]
en: Movie set
de_de: Filmreihe

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
de_de: Filmreihen anzeigen

[ctx: #20460]
en: Add {0:s}
de_de: {0:s} hinzufügen

[ctx: #20461]
en: Remove {0:s}
de_de: {0:s} entfernen

[ctx: #20462]
en: New tag...
de_de: Neues Tag ...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '{0:s}' already exists.
de_de: Ein Tag mit dem Namen {0:s} existiert bereits.

[ctx: #20464]
en: Select {0:s}
de_de: {0:s} auswählen

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
de_de: Filmreihe verwalten

[ctx: #20466]
en: Select movie set
de_de: Filmreihe auswählen

[ctx: #20467]
en: No set (remove from {0:s})
de_de: Keine Filmreihe (aus {0:s} entfernen)

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
de_de: Film zu neuer Filmreihe hinzufügen

[ctx: #20469]
en: Keep current set ({0:s})
de_de: Aktuelle Filmreihe beibehalten ({0:s})

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
de_de: Filmreihen mit nur einem Film einschließen

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
de_de: Serien ohne Episoden anzeigen

[ctx: #20472]
en: Show all performers for music videos
de_de: Alle Künstler von Musikvideos anzeigen

[ctx: #20473]
en: Premiered
de_de: Erstaufführung

[ctx: #20474]
note: Used in smart playlists to select items based on the HDR type (HDR10, HLG, Dolbyvision)
en: HDR type
de_de: HDR-Typ

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
de_de: Versteckte Dateien und Verzeichnisse anzeigen

[ctx: #21331]
en: New media detected
de_de: Neue Medien gefunden

[ctx: #21332]
en: Browse videos
de_de: Videos durchsuchen

[ctx: #21333]
en: Browse music
de_de: Musik durchsuchen

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
de_de: Bilder durchsuchen

[ctx: #21335]
en: Browse files
de_de: Dateien durchsuchen

[ctx: #21336]
en: Connecting to: {0:s}
de_de: Verbinden zu: {0:s}

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
de_de: Nie

[ctx: #21338]
en: Select version
de_de: Version auswählen

[ctx: #21340]
en: Auto-update
de_de: Automatische Aktualisierung

[ctx: #21341]
en: No updates available
de_de: Keine Aktualisierungen verfügbar

[ctx: #21342]
en: There are currently no versions available for this add-on.
de_de: Derzeit sind keine Versionen dieses Addons verfügbar.

[ctx: #21343]
en: Use video tags
de_de: Videotags verwenden

[ctx: #21344]
en: Enable to use embedded tags in mp4 or mkv files for library metadata. Will prevent scrapers from operating correctly.
de_de: Wenn MP4- oder MKV-Dateien Videotags enthalten, diese für Bibliotheksmetadaten verwenden. Dies wird verhindern, dass die Scraper richtig funktionieren.

[ctx: #21345]
note: Used in AutoPlayNextItem dialogs for not categorized listItem directories
en: Uncategorized
de_de: Unkategorisiert

[ctx: #21346]
note: Used to give heading list entry for an file extension description, e.g. to show as 'Extension: ".mp3"'
en: Extension: "{0:s}"
de_de: Dateierweiterung: „{0:s}“

[ctx: #21347]
note: Used to give heading list entry for an mimetype description, e.g. to show as 'MIME type: "audio/mpeg3"'
en: MIME type: "{0:s}"
de_de: MIME-Type: „{0:s}“

[ctx: #21358]
en: Enable UPnP support
de_de: UPnP-Unterstützung aktivieren

[ctx: #21359]
en: Add media share...
de_de: Medien-Netzwerkfreigabe hinzufügen ...

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
de_de: Bibliotheken teilen

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
de_de: Nach UPnP-Playern suchen

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
de_de: Lesezeichen wurde erstellt

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
de_de: Episodenlesezeichen wurde erstellt

[ctx: #21364]
en: Edit media share
de_de: Medien-Netzwerkfreigabe bearbeiten

[ctx: #21365]
en: Remove media share
de_de: Medien-Netzwerkfreigabe entfernen

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
de_de: Benutzerdefinierter Ordner für Untertitel

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
de_de: Film- und alternatives Untertitelverzeichnis

[ctx: #21368]
en: Override subtitles fonts
de_de: Untertitelschriftarten überschreiben

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
de_de: Maus- und Touchscreen-Unterstützung aktivieren

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
de_de: Töne des Klangschemas auch während Medienwiedergabe erlauben

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
de_de: Vorschaubild

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
de_de: Erzwungene DVD-Player-Region

[ctx: #21373]
en: Display
de_de: Anzeige

[ctx: #21374]
en: Video aspect
de_de: Bildseitenverhältnis

[ctx: #21376]
en: Letterbox
de_de: 4:3 Letterbox

[ctx: #21377]
en: Widescreen
de_de: 16:9 Widescreen

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
de_de: 480p-Auflösung aktivieren

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
de_de: 720p-Auflösung aktivieren

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
de_de: 1080i-Auflösung aktivieren

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
de_de: Bitte einen Namen für die neue Wiedergabelliste eingeben

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
de_de: „Quelle hinzufügen“ anzeigen

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
de_de: Scrollleiste aktivieren

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
de_de: „Gesehen“-Filter als Umschalter in der Videobibliothek

[ctx: #21385]
en: Open
de_de: Öffnen

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
de_de: Acoustic-Managementstufe

[ctx: #21387]
en: Fast
de_de: Schnell

[ctx: #21388]
en: Quiet
de_de: Leise

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
de_de: Benutzerdefinierten Hintergrund aktivieren

[ctx: #21390]
en: Power management level
de_de: Energiemanagementstufe

[ctx: #21391]
en: High power
de_de: Hoher Stromverbrauch

[ctx: #21392]
en: Low power
de_de: Niedriger Stromverbrauch

[ctx: #21393]
en: High standby
de_de: Hohes Stand-by

[ctx: #21394]
en: Low standby
de_de: Niedriges Standby

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
de_de: Es ist nicht möglich, Dateien größer als 4 GB zwischenzuspeichern

[ctx: #21396]
en: Chapter
de_de: Kapitel

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
de_de: Pixelshader V2 (Hohe Qualität)

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
de_de: Zwischenanimationen aktivieren

[ctx: #21400]
en: contains
de_de: beinhaltet

[ctx: #21401]
en: does not contain
de_de: beinhaltet nicht

[ctx: #21402]
en: is
de_de: ist

[ctx: #21403]
en: is not
de_de: ist nicht

[ctx: #21404]
en: starts with
de_de: beginnt mit

[ctx: #21405]
en: ends with
de_de: endet mit

[ctx: #21406]
en: greater than
de_de: größer als

[ctx: #21407]
en: less than
de_de: kleiner als

[ctx: #21408]
en: after
de_de: nach

[ctx: #21409]
en: before
de_de: vor

[ctx: #21410]
en: in the last
de_de: im letzten

[ctx: #21411]
en: not in the last
de_de: nicht im letzten

[ctx: #21412]
en: Information providers
de_de: Informationsanbieter

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
de_de: Standardanbieter für Filminformationen

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
de_de: Standardanbieter für Serieninformationen

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
de_de: Standardanbieter für Musikvideoinformationen

[ctx: #21416]
en: Select first unwatched TV show season / episode
de_de: Erste ungesehene Staffel/Episode von Serien auswählen

[ctx: #21417]
en: Settings
de_de: Einstellungen

[ctx: #21418]
en: Multilingual
de_de: Mehrsprachig

[ctx: #21419]
en: No information providers present
de_de: Keine Informationsanbieter vorhanden

[ctx: #21420]
en: Value to match
de_de: Vergleichswert

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
de_de: Intelligente Wiedergabelisten-Regel

[ctx: #21422]
en: Match items where
de_de: Einträge passen, wenn

[ctx: #21423]
en: New rule...
de_de: Neue Regel ...

[ctx: #21424]
en: Items must match
de_de: Einträge müssen übereinstimmen mit

[ctx: #21425]
en: all of the rules
de_de: allen Regeln

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
de_de: einer oder mehreren Regeln

[ctx: #21427]
en: Limit to
de_de: Beschränken auf

[ctx: #21428]
en: No limit
de_de: Keine Beschränkung

[ctx: #21429]
en: Order by
de_de: Sortieren nach

[ctx: #21430]
en: ascending
de_de: Aufsteigend

[ctx: #21431]
en: descending
de_de: Absteigend

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
de_de: Intelligente Wiedergabeliste bearbeiten

[ctx: #21433]
en: Playlist name
de_de: Name der Wiedergabeliste

[ctx: #21434]
en: Find items where
de_de: Passende Einträge suchen anhand

[ctx: #21435]
en: Edit
de_de: Bearbeiten

[ctx: #21436]
en: {0:d} items
de_de: {0:d} Einträge

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
de_de: Neue intelligente Wiedergabeliste ...

[ctx: #21438]
en: {0:c} Drive
de_de: Laufwerk {0:c}

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
de_de: Partymodusregeln bearbeiten

[ctx: #21440]
en: Home folder
de_de: Home-Ordner

[ctx: #21441]
en: Watched count
de_de: Gesehen-Zähler

[ctx: #21442]
en: Episode title
de_de: Episodentitel

[ctx: #21443]
en: Video resolution
de_de: Videoauflösung

[ctx: #21444]
en: Audio channels
de_de: Audiokanäle

[ctx: #21445]
en: Video codec
de_de: Videocodec

[ctx: #21446]
en: Audio codec
de_de: Audio-Codec

[ctx: #21447]
en: Audio language
de_de: Audiosprache

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
de_de: Untertitelsprache

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
de_de: Fernbedienung sendet Tastatureingaben

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
de_de: Bearbeiten

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
de_de: Internetverbindung benötigt.

[ctx: #21452]
en: Get more...
de_de: Mehr ...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
de_de: Root-Dateisystem

[ctx: #21454]
en: Source too slow
de_de: Quelle ist zu langsam

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
de_de: Leserate ist für eine flüssige Wiedergabe zu gering

[ctx: #21456]
en: External storage
de_de: Externer Speicher

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
de_de: Anzahl gesehener Episoden

[ctx: #21458]
en: Group by
de_de: Gruppieren nach

[ctx: #21459]
en: mixed
de_de: gemischt

[ctx: #21460]
note: Subtitle position on screen setting list
en: Position on screen
de_de: Bildschirmposition

[ctx: #21461]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Manual
de_de: Manuell

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
de_de: Unterhalb des Bildes

[ctx: #21463]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of screen
de_de: Unterer Bildschirmrand

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
de_de: Oberhalb des Bildes

[ctx: #21465]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of screen
de_de: Oberer Bildschirmrand

[ctx: #21466]
note: Description of setting with label #21416 "Select first unwatched TV show season/episode"
en: When entering a TV show season or episode view automatically select the first unwatched season or episode.[CR][On first entry] The first unwatched item will be selected only when a view is entered for the first time.[CR][Always] The first unwatched item will be selected every time a view is entered.
de_de: In Serien Staffel- oder Episodenansichten, automatisch die erste ungesehene Staffel oder Episode auswählen.[CR][Beim ersten Öffnen] Das erste ungesehene Serienelement wird nur beim ersten Öffnen der Ansicht ausgewählt.[CR][Immer] Das erste ungesehene Serienelement wird bei jedem Öffnen der Ansicht ausgewählt.

[ctx: #21467]
note: Filter (media data) from float value to float value
en: {0:.1f} to {1:.1f}
de_de: {0:.1f} bis {1:.1f}

[ctx: #21468]
note: Filter (media data) from int value to int value
en: {0:d} to {1:d}
de_de: {0:d} bis {1:d}

[ctx: #21469]
note: Filter (media data) from string value to string value
en: {0:s} to {1:s}
de_de: {0:s} bis {1:s}

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
de_de: Beim ersten Öffnen

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
de_de: „Alle Staffeln“ und „Specials“ einbeziehen

[ctx: #21473]
note: Description of setting with label #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Whether or not to consider the items from "All seasons" and "Specials" in the unwatched item selection.
de_de: Legt fest, ob Einträge aus „Alle Staffeln“ und „Specials“ bei der Auswahl von ungesehenen Einträgen berücksichtigt werden sollen.

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
de_de: Weder noch

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
de_de: Beide

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
de_de: Nur „Alle Staffeln“

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
de_de: Nur „Specials“

[ctx: #21478]
en: Open
de_de: Öffnen

[ctx: #21479]
en: Run
de_de: Ausführen

[ctx: #21480]
en: Use
de_de: Verwenden

[ctx: #21481]
en: Audio track count
de_de: Anzahl Tonspuren

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
de_de: Anzahl Untertitel

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
de_de: Ansehen

[ctx: #21484]
note: Button label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Show support
de_de: Unterstützte Typen anzeigen

[ctx: #21485]
note: Dialog header label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Supported file extensions and media types
de_de: Unterstützte Dateierweiterungen und Medientypen

[ctx: #21602]
en: (External)
de_de: (Extern)

[ctx: #21800]
en: File name
de_de: Dateiname

[ctx: #21801]
en: File path
de_de: Dateipfad

[ctx: #21802]
en: File size
de_de: Dateigröße

[ctx: #21803]
en: File date / time
de_de: Dateidatum/-uhrzeit

[ctx: #21804]
en: Slide index
de_de: Dia-Index

[ctx: #21805]
en: Resolution
de_de: Auflösung

[ctx: #21806]
en: Comment
de_de: Kommentar

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
de_de: Farbe/Schwarzweiß

[ctx: #21808]
en: JPEG process
de_de: JPEG-Prozess

[ctx: #21820]
en: Date / Time
de_de: Datum / Uhrzeit

[ctx: #21821]
en: Description
de_de: Beschreibung

[ctx: #21822]
en: Camera make
de_de: Kamerahersteller

[ctx: #21823]
en: Camera model
de_de: Kameramodell

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
de_de: Exif-Kommentar

[ctx: #21826]
en: Aperture
de_de: Blendeneinstellung

[ctx: #21827]
en: Focal length
de_de: Brennweite

[ctx: #21828]
en: Focus distance
de_de: Fokusabstand

[ctx: #21829]
en: Exposure
de_de: Belichtung

[ctx: #21830]
en: Exposure time
de_de: Belichtungszeit

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
de_de: Belichtungsausrichtung

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
de_de: Belichtungsmodus

[ctx: #21833]
en: Flash used
de_de: Blitz

[ctx: #21834]
en: White-balance
de_de: Weißabgleich

[ctx: #21835]
en: Light source
de_de: Lichtquelle

[ctx: #21836]
en: Metering mode
de_de: Messmodus

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
de_de: Digitalzoom

[ctx: #21839]
en: CCD width
de_de: CCD-Weite

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
de_de: GPS-Breitengrad

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
de_de: GPS-Längengrad

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
de_de: GPS-Höhe

[ctx: #21843]
en: Orientation
de_de: Ausrichtung

[ctx: #21844]
en: XP comment
de_de: XP-Kommentar

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
de_de: In Bibliothek aufnehmen

[ctx: #21857]
en: Sub-location
de_de: Unterverzeichnis

[ctx: #21858]
en: Image type
de_de: Bildtyp

[ctx: #21859]
en: Time created
de_de: Erstellungsuhrzeit

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
de_de: Zusätzliche Kategorien

[ctx: #21861]
en: Keywords
de_de: Stichwörter

[ctx: #21862]
en: Caption
de_de: Bildtext

[ctx: #21863]
en: Author
de_de: Autor

[ctx: #21864]
en: Headline
de_de: Schlagzeile

[ctx: #21865]
en: Special instructions
de_de: Besondere Anweisungen

[ctx: #21866]
en: Category
de_de: Kategorie

[ctx: #21867]
en: Byline
de_de: Verfasserzeile

[ctx: #21868]
en: Byline title
de_de: Titel der Verfasserzeile

[ctx: #21870]
en: Source
de_de: Quelle

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
de_de: Urheberrechtshinweis

[ctx: #21872]
en: Object name
de_de: Objektname

[ctx: #21873]
en: City
de_de: Stadt

[ctx: #21874]
en: State
de_de: Bundesland/Staat

[ctx: #21875]
en: Country
de_de: Land

[ctx: #21876]
en: Original TX reference
de_de: Originale TX-Abhängigkeit

[ctx: #21877]
en: Date created
de_de: Erstellungsdatum

[ctx: #21878]
en: Urgency
de_de: Dringlichkeit

[ctx: #21879]
en: Country code
de_de: Länderkennzahl

[ctx: #21880]
en: Reference service
de_de: Auskunftsdienst

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
de_de: Fernsteuerung über UPnP erlauben

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
de_de: Filmeinleitung vor dem DVD-Menü überspringen

[ctx: #21883]
en: Saved music
de_de: Kopierte Audio-CDs

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
de_de: Informationen für alle Interpreten abfragen

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
de_de: Albuminformationen werden heruntergeladen

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
de_de: Interpreteninformationen werden heruntergeladen

[ctx: #21887]
en: Biography
de_de: Biografie

[ctx: #21888]
en: Discography
de_de: Diskografie

[ctx: #21889]
en: Searching artist
de_de: Interpret wird gesucht

[ctx: #21890]
en: Select artist
de_de: Interpret auswählen

[ctx: #21891]
en: Artist information
de_de: Interpreteninformationen

[ctx: #21892]
en: Instruments
de_de: Instrumente

[ctx: #21893]
en: Born
de_de: Geboren

[ctx: #21894]
en: Formed
de_de: Gegründet

[ctx: #21895]
en: Themes
de_de: Themen

[ctx: #21896]
en: Disbanded
de_de: Aufgelöst

[ctx: #21897]
en: Died
de_de: Gestorben

[ctx: #21898]
en: Years active
de_de: Aktive Jahre

[ctx: #21900]
en: Born / Formed
de_de: Geboren / Gegründet

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
de_de: Bibliothek beim Start aktualisieren

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
de_de: Fortschritt von Bibliotheksaktualisierungen ausblenden

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
de_de: DNS-Suffix

[ctx: #22003]
en: {0:2.3f}s
de_de: {0:2.3f} s

[ctx: #22004]
en: Delayed by: {0:2.3f}s
de_de: Verzögert um: {0:2.3f} s

[ctx: #22005]
en: Ahead by: {0:2.3f}s
de_de: Beschleunigt um: {0:2.3f} s

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
de_de: Untertitelabstand

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
de_de: OpenGL-Anbieter:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
de_de: OpenGL-Renderer:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
de_de: OpenGL-Version:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
de_de: GPU-Temperatur:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
de_de: CPU-Temperatur:

[ctx: #22012]
en: Total memory
de_de: Gesamter Speicher

[ctx: #22013]
en: Profile data
de_de: Profildaten

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
de_de: Dimmen, wenn die Videowiedergabe pausiert wird

[ctx: #22015]
en: All recordings
de_de: Alle Aufnahmen

[ctx: #22016]
en: By title
de_de: Nach Titel

[ctx: #22017]
en: By group
de_de: Nach Interpret

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
de_de: Aufnahmen nach Titel

[ctx: #22020]
en: Guide
de_de: Programmübersicht

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
de_de: Schwarze Balken verringern

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
de_de: Videodateien in Listen anzeigen

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
de_de: Direct3D-Version:

[ctx: #22030]
en: Font
de_de: Schriftart

[ctx: #22031]
en: Size
de_de: Größe

[ctx: #22032]
en: Colours
de_de: Farben

[ctx: #22033]
en: Charset
de_de: Zeichensatz

[ctx: #22076]
note: Label for setting to choose the default action for "play"
en: Default play action
de_de: Standardwiedergabeaktion

[ctx: #22077]
note: Label for value for default play action setting
en: Ask if resumable
de_de: Fragen, wenn fortsetzbar

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
de_de: Fortsetzen

[ctx: #22079]
en: Default select action
de_de: Standardauswahlaktion

[ctx: #22080]
en: Choose
de_de: Auswählen

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
de_de: Informationen anzeigen

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
de_de: Mehr ...

[ctx: #22083]
en: Play all
de_de: Alles wiedergeben

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
de_de: Teletext nicht verfügbar

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
de_de: Teletext aktivieren

[ctx: #23051]
note: Label for disc stack part and number
en: Part {0:d}
de_de: Teil {0:d}

[ctx: #23052]
en: Buffering {0:d} bytes
de_de: Zwischenspeichern: {0:d} Bytes

[ctx: #23053]
en: Stopping
de_de: Wird beendet

[ctx: #23054]
en: Running
de_de: Läuft

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
de_de: Teletext auf 4:3-Format skalieren

[ctx: #23100]
en: External player active
de_de: Externer Player aktiv

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
de_de: „OK“ drücken, um den Player zu beenden

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
de_de: „OK“ drücken, wenn die Wiedergabe beendet ist

[ctx: #24000]
en: Add-on
de_de: Addon

[ctx: #24001]
en: Add-ons
de_de: Addons

[ctx: #24002]
en: Add-on options
de_de: Addon-Einstellungen

[ctx: #24003]
en: Add-on information
de_de: Addon-Informationen

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
de_de: Zuletzt aktualisiert

[ctx: #24005]
en: Media sources
de_de: Medienquellen

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
de_de: Klangschemas

[ctx: #24007]
en: Movie information
de_de: Filminformationen

[ctx: #24008]
en: Screensaver
de_de: Bildschirmschoner

[ctx: #24009]
en: Script
de_de: Skript

[ctx: #24010]
en: Visualisation
de_de: Visualisierungen

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
de_de: Addon-Repository

[ctx: #24012]
en: Subtitles
de_de: Untertitel

[ctx: #24013]
en: Lyrics
de_de: Liedtexte

[ctx: #24014]
en: TV information
de_de: TV-Informationen

[ctx: #24015]
en: Music video information
de_de: Musikvideoinformationen

[ctx: #24016]
en: Album information
de_de: Albuminformationen

[ctx: #24017]
en: Artist information
de_de: Interpreteninformationen

[ctx: #24018]
en: Services
de_de: Dienste

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
de_de: PVR-Clients

[ctx: #24020]
en: Configure
de_de: Konfigurieren

[ctx: #24021]
en: Disable
de_de: Deaktivieren

[ctx: #24022]
en: Enable
de_de: Aktivieren

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
de_de: Deaktiviert

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
de_de: Addon deaktiviert

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
de_de: Kontextmenüs

[ctx: #24026]
en: Languages
de_de: Sprachpakete

[ctx: #24027]
en: Weather
de_de: Wetter

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
de_de: Weather.com (Standard)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
de_de: Wetterdienst

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
de_de: Dieses Addon kann nicht konfiguriert werden

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
de_de: Fehler beim Laden der Einstellungen

[ctx: #24032]
en: All add-ons
de_de: Alle Addons

[ctx: #24033]
en: Install from repository
de_de: Aus Repository installieren

[ctx: #24034]
en: Check for updates
de_de: Aktualisierungen suchen

[ctx: #24035]
en: Image collections
de_de: Bildersammlungen

[ctx: #24036]
en: Changelog
de_de: Änderungen

[ctx: #24037]
en: Uninstall
de_de: Deinstallieren

[ctx: #24038]
en: Install
de_de: Installieren

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
de_de: Deaktivierte Addons

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
de_de: (Die aktuelle Einstellung löschen)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
de_de: Aus ZIP-Datei installieren

[ctx: #24042]
note: Used to show on addon list the current download process
en: Downloading {0:d}%
de_de: Herunterladen: {0:d} %

[ctx: #24043]
en: Available updates
de_de: Verfügbare Aktualisierungen

[ctx: #24044]
note: Used to show on addon list the current install process (shown after 24042)
en: Installing {0:d}%
de_de: Installieren: {0:d} %

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
de_de: Installation des Addons aus ZIP-Datei fehlgeschlagen

[ctx: #24046]
en: {0:s} is used by the following installed add-on(s)
de_de: {0:s} wird von folgenden installierten Addon(s) verwendet

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
de_de: Dieses Addon kann nicht deinstalliert werden

[ctx: #24048]
en: VideoPlayer InputStream
de_de: VideoPlayer-InputStream-Addons

[ctx: #24049]
note: To show addon as deprecated over icon
en: Add-on has been marked deprecated in repository.
de_de: Addon wurde im Repository als veraltet gekennzeichnet.

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
de_de: Verfügbare Addons

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
de_de: Haftungsausschluss

[ctx: #24053]
en: License:
de_de: Lizenz:

[ctx: #24054]
en: What's new
de_de: Letzte Änderungen

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
de_de: Aktualisierungen suchen

[ctx: #24056]
note: Used in the Add-on Manager to specify last update time
en: Last updated {0:s}
de_de: Zuletzt aktualisiert: {0:s}

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
de_de: {0:s} wird installiert ...

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
de_de: Abhängigkeiten werden geprüft ...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
de_de: Soll dieses Addon aktiviert werden?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
de_de: Soll dieses Addon deaktiviert werden?

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
de_de: Addon-Aktualisierungen verfügbar

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
de_de: Aktivierte Addons

[ctx: #24063]
en: Auto update
de_de: Automatische Aktualisierung

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
de_de: Addon aktiviert

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
de_de: Addon aktualisiert

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
de_de: Herunterladen von Addons abbrechen?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
de_de: Addons werden heruntergeladen

[ctx: #24068]
en: Update available
de_de: Aktualisierung verfügbar

[ctx: #24069]
en: Versions
de_de: Versionen

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
de_de: Das Addon kann nicht geladen werden.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
de_de: Ein unbekannter Fehler ist aufgetreten.

[ctx: #24072]
en: Settings required
de_de: Einstellungen fehlen oder sind ungültig

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
de_de: Die Verbindung kann nicht hergestellt werden

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
de_de: Neustart erforderlich

[ctx: #24075]
en: Disable
de_de: Deaktivieren

[ctx: #24076]
en: Add-on required
de_de: Ein Addon wird benötigt

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
de_de: Heruntergeladenes Addon wird überprüft ...

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
de_de: Addon wird heruntergeladen ...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
de_de: Addon-Abhängigkeiten werden installiert ...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
de_de: Versuchen erneut zu verbinden?

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
de_de: Helfer-Addons

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
de_de: Addon-Bibliotheken

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
de_de: Informationsbibliotheken

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
de_de: Addon wurde installiert

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
de_de: Installieren einer Abhängigkeit fehlgeschlagen

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
de_de: Addon wird installiert ...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
de_de: Alle Repositorys

[ctx: #24088]
note: Used as a text in the progress dialog when install of a repo fails
en: Failed to install repository
de_de: Installation des Repositorys fehlgeschlagen

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
de_de: Addon startet neu

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
de_de: Addon-Manager sperren

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
de_de: Dieses Addon kann nicht deaktiviert werden

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
de_de: Addon-Aktualisierungen werden gesucht

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
de_de: {0:s} wird geprüft ...

[ctx: #24094]
en: Add-on disabled due to being marked broken in repository.
de_de: Addon deaktiviert, weil es im Repository als defekt markiert ist.

[ctx: #24095]
en: Local package cache
de_de: Lokaler Addon-Cache

[ctx: #24096]
note: To show addon as broken over icon
en: Add-on has been marked broken in repository.
de_de: Das Addon wurde im Addon-Repository als defekt markiert.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
de_de: Soll es deaktiviert werden?

[ctx: #24098]
en: Broken
de_de: Defekt

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
de_de: Diesen Skin jetzt verwenden?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
de_de: Für diese Funktion wird ein Addon benötigt:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
de_de: Soll dieses Addon heruntergeladen werden?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
de_de: Skin kann nicht geladen werden

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
de_de: Einige Dateien des Skins fehlen

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
de_de: Addon ist aufgrund unerfüllter Abhängigkeiten nicht kompatibel.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
de_de: Wiedergabe während der Suche nach Untertiteln pausieren

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
de_de: Legt fest, wo heruntergeladene Untertitel gespeichert werden sollen – am selben Ort wie das Video oder an einem benutzerdefinierten Ort.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
de_de: Untertitel werden gesucht ...

[ctx: #24108]
en: {0:d} subtitles found
de_de: {0:d} Untertitel gefunden

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
de_de: Keine Untertitel gefunden

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
de_de: Untertitel werden heruntergeladen ...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
de_de: Sprachen, für die Untertitel heruntergeladen werden sollen

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
de_de: Sprachen, in denen nach Untertiteln gesucht werden soll.[CR]Hinweis: Nicht alle Untertiteldienste stellen alle Sprachen zur Verfügung.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
de_de: Herunterladen des Untertitels fehlgeschlagen

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
de_de: Keine Untertiteldienste installiert

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
de_de: Speicherort für Untertitel

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
de_de: Standarddienst für Serien

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
de_de: Standarddienst zur Untertitelsuche für Serien auswählen.

[ctx: #24118]
en: Default movie service
de_de: Standarddienst für Filme

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
de_de: Standarddienst zur Untertitelsuche für Filme auswählen.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
de_de: Suchbegriff

[ctx: #24121]
en: Enter search string
de_de: Bitte Suchbegriff eingeben

[ctx: #24122]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all add-ons when auto-updating is off.
en: Install all updates
de_de: Alle Aktualisierungen installieren

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
de_de: Videowiedergabe während der Suche nach Untertiteln pausieren und fortsetzen, sobald Untertitel verfügbar sind.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
de_de: Zusammen mit dem Video

[ctx: #24125]
en: Custom location
de_de: Benutzerdefinierter Ort

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
de_de: Ersten Untertitel automatisch herunterladen

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
de_de: Ersten Untertitel aus der Suchergebnisliste automatisch herunterladen

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
de_de: Nach Untertiteln mit erklärendem Text suchen

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
de_de: Aktiviert die Suche nach erklärendem Text in Videostreams (sog. closed captions). Erhöht ein wenig die CPU-Last

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
de_de: Soll zu dieser Sprache gewechselt werden?

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
de_de: Untertiteleinstellungen

[ctx: #24134]
en: Download subtitle...
de_de: Untertitel herunterladen ...

[ctx: #24135]
en: To use this feature you must enable an add-on:
de_de: Für diese Funktion muss ein Addon aktiviert werden:

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
de_de: Soll dieses Addon aktiviert werden?

[ctx: #24137]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all possible add-ons when auto-updating is off.
en: Install auto updates only
de_de: Nur automatische Aktualisierungen installieren

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
de_de: Aktualisieren

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
de_de: Addon anzeigen

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
de_de: Anzeigen

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
de_de: Addon deaktiviert

[ctx: #24142]
note: The dependency on <addon id> version <addon version> could not be satisfied.
en: The dependency on {0:s} version {1:s} could not be satisfied.
de_de: Die Abhängigkeit auf {0:s} in Version {1:s} konnte nicht aufgelöst werden.

[ctx: #24143]
note: Installing the addon from zip file located at <path to zip file> failed due to an invalid structure.
en: Installing the add-on from zip file located at {0:s} failed due to an invalid structure.
de_de: Installation des Addons aus ZIP-Datei von {0:s} ist wegen ungültiger Dateistruktur fehlgeschlagen.

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
de_de: Addon deinstalliert

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
de_de: Videobibliotheksscanner

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
de_de: Musikbibliotheksscanner

[ctx: #24147]
note: Used as an event log description for files that failed to be processed by the library scanner Failed to scan <media type>: <filename>
en: Failed to scan {0:s}: {1:s}
de_de: Fehler beim Durchsuchen von {0:s}: {1:s}

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
de_de: Inkompatible Addons

[ctx: #24149]
en: The following add-ons are incompatible with this version of Kodi and have been automatically disabled: {0:s}.
de_de: Folgende Addons sind nicht kompatibel mit dieser Kodi-Version und wurden deshalb automatisch deaktiviert: {0:s}.

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
de_de: Datenbankmigration läuft. Bitte warten

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
de_de: Addon-Migration läuft. Bitte warten

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
de_de: Das Addon ist nicht kompatibel mit dieser Kodi-Version.

[ctx: #24153]
en: Enable to make the Siri remote match the normal Apple tvOS behavior
de_de: Aktivieren, um die Siri Remote wie das normale Apple tvOS agieren zu lassen

[ctx: #24154]
en: Consider Siri remote in idle state after N seconds
de_de: Siri Remote als inaktiv behandeln nach N Sekunden

[ctx: #24155]
en: Time to wait before considering the Siri remote in idle state
de_de: Die Zeit, die gewartet werden soll, bevor Siri Remote als inaktiv behandelt wird

[ctx: #24156]
en: 30 Seconds
de_de: 30 Sekunden

[ctx: #24157]
en: 60 Seconds
de_de: 60 Sekunden

[ctx: #24158]
en: 90 Seconds
de_de: 90 Sekunden

[ctx: #24159]
en: 120 Seconds
de_de: 120 Sekunden

[ctx: #24160]
en: Ignore first tap/swipe/pan of the Siri remote after a period of inactivity
de_de: Die erste Tipp-/Wisch-/Schwenkgeste von Siri Remote nach einer gewissen Inaktivitätszeit ignorieren

[ctx: #24161]
en: This prevents you from accidental tap/swipe/pan action when you grab the remote in your hand
de_de: Verhindert versehentliches Auslösen von Aktionen für Tipp-/Wisch-/Schwenkgesten beim In-die-Hand-nehmen der Fernbedienung

[ctx: #24162]
en: Use Kodi virtual keyboard
de_de: Kodis virtuelle Tastatur verwenden

[ctx: #24163]
en: The higher the value, the more sensitive the pan gesture
de_de: Je höher der Wert ist, desto empfindlicher sind die Schwenkgesten

[ctx: #24164]
note: Header text for yes/no dialog about enable of broken add-on
en: Add-on "{0:s}" broken
de_de: Addon „{0:s}“ defekt

[ctx: #24165]
note: Yes/no dialog text with add-on broken string value and to ask for use
en: Add-on marked as broken with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
de_de: Addon als defekt markiert mit folgender Bemerkung:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Aktivieren?

[ctx: #24166]
note: Header text for yes/no dialog about enable of deprecated add-on
en: Add-on "{0:s}" deprecated
de_de: Addon „{0:s}“ veraltet

[ctx: #24167]
note: Yes/no dialog text with add-on deprecated string value and to ask for use
en: Add-on marked as deprecated with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
de_de: Addon als veraltet markiert mit folgender Bemerkung:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Aktivieren?

[ctx: #24168]
note: Notification event to show addon marked as deprecated.
en: Deprecated: {0:s}
de_de: Veraltet: {0:s}

[ctx: #24170]
note: Lifecycle state name, for deprecated addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Deprecated
de_de: Veraltet

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
de_de: Defekt

[ctx: #24180]
note: The minimum version a dependency must meet. This is set in the <requires> tag of the dependee {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s}{3:s}
de_de: Minimal: {0:s}{3:s}

[ctx: #24181]
note: The minimum version, plus the version going to be installed {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} => Install: {2:s}{3:s}
de_de: Minimal: {0:s} => Zu installieren: {2:s}{3:s}

[ctx: #24182]
note: The minimum version, plus the currently installed version {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s}{3:s}
de_de: Minimal: {0:s} / Installiert: {1:s}{3:s}

[ctx: #24183]
note: The minimum version, the currently installed, plus the updated version we're going to install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s} => Update to: {2:s}{3:s}
de_de: Minimal: {0:s} / Installiert: {1:s} (Aktualisieren auf: {2:s}{3:s})

[ctx: #24185]
note: The minimum version, only lower versions are available for install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Not available{3:s}
de_de: Minimal: {0:s} / Nicht verfügbar{3:s}

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
de_de: Die Verbindung zum Repository kann nicht hergestellt werden.

[ctx: #24992]
en: System
de_de: System-Addons

[ctx: #24993]
en: Information providers
de_de: Informationsanbieter

[ctx: #24994]
en: Running
de_de: Aktive Addons

[ctx: #24995]
en: Orphaned
de_de: Verwaist

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
de_de: Abhängigkeiten verwalten

[ctx: #24997]
en: Look and feel
de_de: Aussehen und Verhalten

[ctx: #24998]
en: My add-ons
de_de: Benutzer-Addons

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
de_de: Inkompatible ausblenden

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
de_de: Benachrichtigungen

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
de_de: Ausländische ausblenden

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
de_de: Auswahl aus allen Titeln ...

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
de_de: Blu-ray-Menü anzeigen

[ctx: #25004]
en: Play main title: {0:d}
de_de: Hauptfilm wiedergeben: {0:d}

[ctx: #25005]
en: Title: {0:d}
de_de: Titel: {0:d}

[ctx: #25006]
en: Select playback item
de_de: Eintrag für die Wiedergabe auswählen

[ctx: #25007]
en: Chapters: {0:d} - duration: {1:s}
de_de: Kapitel: {0:d} - Dauer: {1:s}

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
de_de: Die Wiedergabe der Blu-ray ist fehlgeschlagen

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
de_de: Das Menü dieser Blu-ray wird nicht unterstützt

[ctx: #25010]
en: Chapter {0:d}
de_de: Kapitel {0:d}

[ctx: #25011]
en: Commercial
de_de: Werbung

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
de_de: Automatisches Überspringen aus

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
de_de: Automatisches Überspringen ein

[ctx: #25014]
note: Used to tell addon origin type xbmc/guilib/guiinfo/AddonsGUIInfo.cpp
en: Manual
de_de: Manuell

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
de_de: QWERTZ-Tastatur

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
de_de: Audio-Passthrough wird verwendet

[ctx: #29803]
note: Header text for the BD-J warning dialog
en: BD-J menu error
de_de: BD-J-Menü-Fehler

[ctx: #29804]
note: Body text for the BD-J warning dialog
en: There was an error encountered loading Java, so BD-J menus will not be functional at this time. BD-J menus require the Java Runtime Environment so make sure this is installed and functioning on your system.
de_de: Es gab einen Fehler beim Laden von Java. Darum funktionieren BD-J-Menüs derzeit nicht. BD-J-Menüs benötigen ein Java Runtime Environment.

[ctx: #29805]
note: Body text for the encryption error kaitoast
en: This Blu-ray disc (or file) is encrypted and can't be played.
de_de: Diese Blu-ray Disc (oder Datei) ist verschlüsselt und kann nicht wiedergegeben werden.

[ctx: #29900]
note: Header string on RDS Radiotext+ Info dialog
en: RadioText Plus info
de_de: RadioText-Plus-Information

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
de_de: Komponist

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
de_de: Interpret

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
de_de: Dirigent

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
de_de: Redaktion

[ctx: #29908]
note: Current playing program name
en: Program
de_de: Programm

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
de_de: Telefon

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
de_de: E-Mail

[ctx: #29915]
note: General information news, in list selector (if present)
en: Info
de_de: Informationen

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
de_de: Nachrichten

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
de_de: Lokalnachrichten

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
de_de: Lotterie

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
de_de: Aktien

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
de_de: Sonstiges

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
de_de: Horoskop

[ctx: #29926]
note: Program style name
en: Adult hits
de_de: Hits für Erwachsene

[ctx: #29927]
note: Program style name
en: Spanish talk
de_de: Spanische Anrufsendung

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
de_de: Spanische Musik

[ctx: #29929]
note: Program style name
en: Hip hop
de_de: Hip-Hop

[ctx: #29930]
note: Program style name
en: Radio Traffic advisory message!
de_de: Verkehrsmeldung!

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
de_de: Radionachricht

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
de_de: Sprache

[ctx: #29933]
note: Program style name
en: College
de_de: Hochschule

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
de_de: Persönlichkeit

[ctx: #29935]
note: Program style name
en: Public
de_de: Öffentlich

[ctx: #29936]
note: Program style name
en: Soft music
de_de: Sanfte Musik

[ctx: #29937]
note: Program style name
en: Adult hits
de_de: Hits für Erwachsene

[ctx: #29938]
note: Program style name
en: Soft rock
de_de: Sanfter Rock

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
de_de: Anrufsendungen

[ctx: #29940]
note: Program style name
en: No programme type
de_de: Kein Programmtyp

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
de_de: Nachrichten

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
de_de: Aktuelle Angelegenheiten

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
de_de: Informationen

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
de_de: Bildung

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
de_de: Kultur

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
de_de: Wissenschaft

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
de_de: Verschiedenes

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
de_de: Pop

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
de_de: Rock

[ctx: #29952]
note: Program style name
en: Easy listening music
de_de: Easy Listening

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
de_de: Leichte Klassik

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
de_de: Ernste Klassik

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
de_de: Andere Musik

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
de_de: Wetter

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
de_de: Finanzen

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
de_de: Kinderprogramme

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
de_de: Soziale Angelegenheiten

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
de_de: Anrufsendung

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
de_de: Reise

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
de_de: Freizeit

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
de_de: Jazz

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
de_de: Country

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
de_de: Nationale Musik

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
de_de: Oldies

[ctx: #29968]
note: Program style name
en: Folk Music
de_de: Volksmusik

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
de_de: Dokumentation

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
de_de: Alarmtest

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
de_de: Klassischer Rock

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
de_de: Klassik

[ctx: #29979]
note: Program style name
en: Nostalgia
de_de: Nostalgie

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
de_de: RDS für Radiosender aktivieren

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
de_de: RDS-Daten können verwendet werden, sofern vorhanden

[ctx: #29982]
note: Boolean value to enable traffic advisory from RDS
en: Message traffic advisory
de_de: Verkehrsfunk

[ctx: #29983]
note: Help text of boolean on/off value
en: RDS informs you about traffic advisory messages
de_de: RDS für Verkehrsinformationen nutzen

[ctx: #29984]
note: Boolean value on settings
en: Increase volume on traffic advisory
de_de: Lautstärke bei Verkehrsmeldungen erhöhen

[ctx: #29985]
note: Help text of boolean on/off value
en: If traffic advisory is send from RDS, volume is increased
de_de: Wenn Verkehrsmeldungen per RDS empfangen werden, wird die Lautstärke erhöht

[ctx: #29987]
note: Node title for music artist role, plural of #38036
en: Remixers
de_de: Remixer

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
de_de: Arrangeure

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
de_de: Komponisten

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
de_de: Dirigenten

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
de_de: DJ-Mixer

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
de_de: Texter

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
de_de: Orchester

[ctx: #29994]
note: Title for music artist roles node
en: Roles
de_de: Rollen

[ctx: #29995]
note: Label for multi-disc movies, including movie title (param 0) and disc number (param 1).
en: {0:s} (Disc {1:s})
de_de: {0:s} (Disk {1:s})

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
de_de: Trailerqualität

[ctx: #33002]
en: Stream
de_de: Streamen

[ctx: #33003]
en: Download
de_de: Herunterladen

[ctx: #33004]
en: Download & play
de_de: Herunterladen und wiedergeben

[ctx: #33005]
en: Download & save
de_de: Herunterladen und speichern

[ctx: #33006]
en: Today
de_de: Heute

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
de_de: Morgen

[ctx: #33008]
en: Saving
de_de: Speichern

[ctx: #33009]
en: Copying
de_de: Kopieren

[ctx: #33010]
en: Set download directory
de_de: Downloadordner festlegen

[ctx: #33011]
en: Search duration
de_de: Suchdauer

[ctx: #33012]
en: Short
de_de: Kurz

[ctx: #33013]
en: Long
de_de: Lang

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
de_de: VideoPlayer anstelle des Standardplayers verwenden

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
de_de: Erlaubnis zum Herunterladen vor Wiedergabe von Videos einholen

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
de_de: Zum Aktivieren das Plugin neu starten

[ctx: #33018]
en: Tonight
de_de: Heute Abend

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
de_de: Morgen Abend

[ctx: #33020]
en: Condition
de_de: Bedingung

[ctx: #33021]
en: Precipitation
de_de: Niederschlag

[ctx: #33022]
en: Precip
de_de: Niederschlag

[ctx: #33023]
en: Humid
de_de: feucht

[ctx: #33024]
en: Feels
de_de: gefühlt

[ctx: #33025]
en: Observed
de_de: beobachtet

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
de_de: Abweichung vom Normalwert

[ctx: #33027]
en: Sunrise
de_de: Sonnenaufgang

[ctx: #33028]
en: Sunset
de_de: Sonnenuntergang

[ctx: #33030]
en: Outlook
de_de: Ausblick

[ctx: #33032]
en: Translate text
de_de: Text übersetzen

[ctx: #33033]
en: Map list {0:s} category
de_de: Kartenliste: Kategorie {0:s}

[ctx: #33034]
en: 36-hour
de_de: 36 Stunden

[ctx: #33035]
en: Maps
de_de: Karten

[ctx: #33036]
en: Hourly
de_de: Stündlich

[ctx: #33037]
en: Weekend
de_de: Wochenende

[ctx: #33038]
en: {0:s} day
de_de: {0:s} Tag

[ctx: #33040]
note: Used in the media source dialog. Will result in "HDHomerun Devices"
en: {0:s} devices
de_de: {0:s} Geräte

[ctx: #33049]
en: Alert
de_de: Alarm

[ctx: #33050]
en: Alerts
de_de: Alarme

[ctx: #33051]
en: Choose your
de_de: Auswählen

[ctx: #33052]
en: Check
de_de: Prüfen

[ctx: #33053]
en: Configure the
de_de: Konfigurieren von

[ctx: #33054]
en: Seasons
de_de: Staffeln

[ctx: #33055]
en: Use your
de_de: Verwenden

[ctx: #33056]
en: Watch your
de_de: Ansehen

[ctx: #33057]
en: Listen to
de_de: Hören

[ctx: #33058]
en: View your
de_de: Ansehen

[ctx: #33059]
en: Configure the
de_de: Konfigurieren von

[ctx: #33061]
en: Menu
de_de: Menü

[ctx: #33062]
en: Play the
de_de: Wiedergeben von

[ctx: #33063]
en: Options
de_de: Optionen

[ctx: #33066]
en: About your
de_de: Über

[ctx: #33067]
en: Star rating
de_de: Sternebewertung

[ctx: #33068]
en: Background
de_de: Hintergrund

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
de_de: Hintergründe

[ctx: #33070]
en: Custom background
de_de: Benutzerdefinierter Hintergrund

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
de_de: Benutzerdefinierte Hintergründe

[ctx: #33072]
en: View readme
de_de: Anleitung ansehen

[ctx: #33073]
en: View changelog
de_de: Änderungen ansehen

[ctx: #33077]
en: No data found!
de_de: Keine Daten gefunden!

[ctx: #33078]
en: Next page
de_de: Nächste Seite

[ctx: #33079]
en: Love
de_de: Liebe

[ctx: #33080]
en: Hate
de_de: Hass

[ctx: #33082]
en: Path to script
de_de: Skriptpfad

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
de_de: Benutzerdefinierte Skript-Taste aktivieren

[ctx: #33084]
en: Auto login
de_de: Automatische Anmeldung

[ctx: #33100]
en: Failed to start
de_de: Starten fehlgeschlagen

[ctx: #33101]
en: Web server
de_de: Webserver

[ctx: #33102]
en: Event server
de_de: Eventserver

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
de_de: Entfernter Kommunikationsserver

[ctx: #33104]
en: You have previously enabled the web interface without setting up a password. The web server has been disabled until you either explicitly allow this or set up authentication. Please review your settings.
de_de: Die Weboberfläche wurde ohne Angabe von Benutzername und Passwort aktiviert. Der Webserver wird solange deaktiviert, bis dies explizit erlaubt wird oder Benutzername und Passwort angegeben werden. Bitte Einstellungen überprüfen.

[ctx: #33200]
en: Detected new connection
de_de: Neue Verbindung erkannt

[ctx: #34006]
en: MPEG-4 audio (FFmpeg M4A AAC)
de_de: MPEG-4-Audio (FFmpeg, M4A, AAC)

[ctx: #34007]
en: Windows media audio 2 (FFmpeg wmav2)
de_de: Windows Media Audio 2 (FFmpeg, wmav2)

[ctx: #34008]
en: When you need to enter some text, Kodi virtual keyboard will show up instead of the built-in tvOS keyboard
de_de: Zum Eingeben von Text wird Kodis virtuelle Tastatur anstelle der tvOS-Tastatur angezeigt

[ctx: #34009]
en: Siri remote pan gesture horizontal sensitivity
de_de: Horizontale Empfindlichkeit für Schwenkgesten von Siri Remote

[ctx: #34010]
en: Siri remote pan gesture vertical sensitivity
de_de: Vertikale Empfindlichkeit für Schwenkgesten von Siri Remote

[ctx: #34100]
en: Number of channels
de_de: Anzahl Audiokanäle

[ctx: #34111]
note: Description of setting with label #421 "Keep audio device alive"
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds.[CR][Always] Continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications.[CR][1-10 Minutes] Same as [Always] except that after the selected period of time audio enters a suspended state.[CR][Off] Audio output enters a suspended state. Note: Sounds can be missed if audio enters suspended state.
de_de: Festlegen des Verhaltens, wenn gerade kein Ton wiedergegeben wird.[CR][Immer] Ein nicht wahrnehmbares Signal wird ausgegeben, welches das angeschlossene Audiogerät für weitere Tonsignale in Bereitschaft hält. Dies kann die Tonwiedergabe anderer Anwendungen unterdrücken.[CR][1-10 Minuten] Wie [Immer], jedoch wird das Audiogerät nach der angegebenen Zeit freigegeben und kann in den Ruhezustand wechseln.[CR][Aus] Das Audiogerät wird sofort freigegeben. Hinweis: Töne können verloren gehen, wenn das Audiogerät in den Ruhezustand wechselt.

[ctx: #34112]
note: Indicates if Audio Engine should transmit noise or real silence
en: Send low volume noise
de_de: Unhörbares Signal ausgeben

[ctx: #34113]
note: Description of setting with label #34112 "Send low volume noise"
en: To keep certain AVRs powered we send an inaudible random noise signal. You can disable this setting if you are using headphone or analog output.
de_de: Ein unhörbares Signal senden, um bestimmte AV-Receiver am selbständigen Ausschalten zu hindern. Diese Einstellung kann abgeschaltet werden, wenn Kopfhörer oder ein analoger Tonausgang verwendet werden.

[ctx: #34114]
note: Indicates if Audio Engine should include lfe when downmixing
en: Include LFE when downmixing
de_de: Beim Heruntermischen LFE berücksichtigen

[ctx: #34115]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: If enabled, this setting will include lfe channel into the mixing when there is no dedicated LFE output channel available. This only makes sense for full range speakers.
de_de: Wenn aktiviert, wird der LFE-Kanal beim Mischen berücksichtigt, falls kein dedizierter LFE-Ausgabekanal verfügbar ist. Nur sinnvoll für Fullrange-Lautsprecher.

[ctx: #34116]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: Off
de_de: Aus

[ctx: #34117]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: 50%
de_de: 50 %

[ctx: #34118]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: 100%
de_de: 100 %

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
de_de: Töne des Klangschemas wiedergeben

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
de_de: Nur bei gestoppter Wiedergabe

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
de_de: Immer

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
de_de: Nie

[ctx: #34124]
note: SPDIF max sampling rate
en: 44.1
de_de: 44,1

[ctx: #34125]
note: SPDIF max sampling rate
en: 48.0
de_de: 48,0

[ctx: #34126]
note: SPDIF max sampling rate
en: 88.2
de_de: 88,2

[ctx: #34127]
note: SPDIF max sampling rate
en: 96.0
de_de: 96,0

[ctx: #34128]
note: SPDIF max sampling rate
en: 192.0
de_de: 192,0

[ctx: #34129]
note: SPDIF max sampling rate
en: 352.8
de_de: 352,8

[ctx: #34130]
note: SPDIF max sampling rate
en: 384.0
de_de: 384,0

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
de_de: Kein weiterer Eintrag für die Wiedergabe gefunden

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
de_de: Kein vorheriger Eintrag für die Wiedergabe gefunden

[ctx: #34220]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On/Off toast caption
en: HDR status
de_de: HDR-Status

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
de_de: Inaktiv

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
de_de: Aktiv

[ctx: #34224]
en: Tone mapping method
de_de: Methode für Tone-Mapping

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
de_de: Zeroconf konnte nicht gestartet werden

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
de_de: Ist der Apple-Bonjour-Dienst installiert? Für mehr Informationen Logdatei einsehen.

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
de_de: AirPlay konnte nicht gestartet werden, weil Zeroconf nicht aktiv ist.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
de_de: Der Zeroconf-Dienst kann nicht gestoppt werden. AirPlay und AirTunes setzen ein laufendes Zeroconf voraus.

[ctx: #34400]
en: Video rendering
de_de: Videorendering

[ctx: #34401]
en: Failed to initialize video filters / scalers, falling back to bilinear scaling
de_de: Videofilter/-scaler konnte nicht initialisiert werden. Bilineares Scaling wird verwendet

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
de_de: Audiogerät konnte nicht initialisiert werden

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
de_de: Audioeinstellungen überprüfen

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
de_de: Navigationsgesten verwenden:

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
de_de: 1-Finger-Wisch nach links, rechts, hoch, runter für Cursorbewegung

[ctx: #34406]
en: Two finger swipe left for backspace
de_de: 2-Finger-Wisch nach links für Zurück

[ctx: #34407]
en: One finger single tap for enter
de_de: 1-Finger-Tipp für Enter

[ctx: #34408]
en: Two finger single tap or one finger long press for contextmenu
de_de: 2-Finger-Tipp oder langer 1-Finger-Tipp für Kontextmenü

[ctx: #35000]
en: Peripherals
de_de: Peripheriegeräte

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
de_de: Generisches HID-Gerät

[ctx: #35002]
en: Generic network adapter
de_de: Generischer Netzwerkadapter

[ctx: #35003]
en: Generic disk
de_de: Festplatte

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
de_de: Es gibt keine Einstellungen für dieses Peripheriegerät.

[ctx: #35005]
en: New device configured
de_de: Neues Gerät konfiguriert

[ctx: #35006]
en: Device removed
de_de: Gerät entfernt

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
de_de: Tastenbelegung für dieses Gerät

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
de_de: Tastenbelegung aktiviert

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
de_de: Keine benutzerdefinierte Tastenbelegung für dieses Gerät verwenden

[ctx: #35010]
note: Name of add-ons extending the kodi.peripheral extension point
en: Peripheral libraries
de_de: Peripheriegerätebibliotheken

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
de_de: Neuer Controller erkannt

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
de_de: Ein neuer Controller wurde erkannt. Dieser kann jederzeit unter „Einstellungen > System > Eingabe“ konfiguriert werden. Soll der Controller jetzt konfiguriert werden?

[ctx: #35014]
note: Help text of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog. {0:s} - list of disabled buttons and axes
en: Some controllers have buttons and axes that interfere with mapping. Press these now to disable them:[CR]{0:s}
de_de: Manche Controller besitzen Tasten und Achsen, welche die Konfiguration der Tastenbelegung stören. Zum Deaktivieren, diese jetzt drücken:[CR]{0:s}

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
de_de: Taste {0:d}

[ctx: #35016]
note: Name of a controller axis, e.g. Axis 2. {0:d} - axis index
en: Axis {0:d}
de_de: Achse {0:d}

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
de_de: Controller können nicht konfiguriert werden

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
de_de: Für die Konfiguration von Controllern wird ein derzeit deaktiviertes Addon benötigt. Soll es aktiviert werden?

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
de_de: Eingabe ignorieren

[ctx: #35020]
note: Help text of the dialog to detect analog buttons on controllers. {0:s} - list of detected axes
en: Press all analog buttons now to detect them:[CR][CR]{0:s}
de_de: Alle analogen Tasten drücken, um sie zu erkennen:[CR][CR]{0:s}

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
de_de: Alle installieren

[ctx: #35022]
note: Message shown in the controller dialog when there is nothing to map, for example hubs (multitaps) have no buttons
en: Nothing to map
de_de: Keine Tasten zum Zuweisen verfügbar

[ctx: #35047]
note: Name of setting to configure peripheral add-ons
en: Driver settings
de_de: Treibereinstellungen

[ctx: #35048]
note: Description of setting with label #35047 "Driver settings"
en: View and configure peripheral add-ons.
de_de: Peripheriegeräte-Addons ansehen und konfigurieren.

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
de_de: Spiele-Addons

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
de_de: Controllerprofile

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
de_de: Vibration testen

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
de_de: Vibrationsmotoren von allen angeschlossenen Controllern aktivieren.

[ctx: #35053]
note: Setting to enable rumble for GUI notifications
en: Enable rumble for notifications
de_de: Vibration für Benachrichtigungen aktivieren

[ctx: #35054]
note: Description of setting to enable rumble for GUI notifications
en: Activates controller rumble motors when a notification occurs.
de_de: Aktiviert die Controller-Vibrationsmotoren bei Benachrichtigungen.

[ctx: #35055]
note: Help text for controller window
en: Use the keyboard or remote to select a controller profile. When prompted, press the button on your game controller that best matches what you see on the screen. If you make a mistake you can repeat the process.
de_de: Tastatur oder Fernbedienung verwenden, um ein Controllerprofil zu wählen. Nach Aufforderung die Taste des eigenen Controllers drücken, der am Besten zu der angezeigten Taste passt. Bei Fehleingabe kann der Vorgang wiederholt werden.

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
de_de: Controllereinstellungen

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
de_de: Tasten

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
de_de: Controllerprofil zurücksetzen

[ctx: #35061]
note: Prompt to reset a controller profile for all devices
en: Would you like to reset this controller profile for all attached devices?
de_de: Soll dieses Controllerprofil für alle angeschlossenen Geräte zurücksetzt werden?

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
de_de: Alle verfügbaren Controllerprofile sind installiert.

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
de_de: Angeschlossene Controller konfigurieren

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
de_de: Controller mit den Eingabegeräten der verschiedenen Spielsysteme verknüpfen.

[ctx: #35071]
note: Label for buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Racing wheel
de_de: Rennlenkrad

[ctx: #35072]
note: Label for paddle buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Paddles
de_de: Pedale

[ctx: #35074]
note: Label for buttons that appear on the face of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Face buttons
de_de: Obere Tasten

[ctx: #35075]
note: Label for buttons that appear on the shoulders of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoulder buttons
de_de: Seitliche Tasten

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
de_de: Trigger

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
de_de: Analogsticks

[ctx: #35078]
note: Setting title for left analog stick deadzone
en: Left stick deadzone
de_de: Nullstellung linker Stick

[ctx: #35079]
note: Setting title for right analog stick deadzone
en: Right stick deadzone
de_de: Nullstellung rechter Stick

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
de_de: Controller beim Beenden ausschalten

[ctx: #35089]
note: Description for the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Powers off any controller that supports it on exit.
de_de: Schaltet beim Beenden alle Controller aus, die diese Funktion unterstützen.

[ctx: #35090]
note: Button prompt without timeout. {0:s} - button name
en: Press {0:s}
de_de: {0:s} drücken

[ctx: #35091]
note: Button prompt with timeout. {0:s} - button name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Press {0:s} ({1:d})
de_de: {0:s} ({1:d}) drücken

[ctx: #35092]
note: Analog stick up prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} up
de_de: {0:s} nach oben bewegen

[ctx: #35093]
note: Analog stick up prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} up ({1:d})
de_de: {0:s} nach oben ({1:d}) bewegen

[ctx: #35094]
note: Analog stick down prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} down
de_de: {0:s} nach unten bewegen

[ctx: #35095]
note: Analog stick down prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} down ({1:d})
de_de: {0:s} nach unten ({1:d}) bewegen

[ctx: #35096]
note: Analog stick right prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} right
de_de: {0:s} nach rechts bewegen

[ctx: #35097]
note: Analog stick right prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} right ({1:d})
de_de: {0:s} nach rechts ({1:d}) bewegen

[ctx: #35098]
note: Analog stick left prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} left
de_de: {0:s} nach links bewegen

[ctx: #35099]
note: Analog stick left prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} left ({1:d})
de_de: {0:s} nach links ({1:d}) bewegen

[ctx: #35100]
en: Enable controller support
de_de: Unterstützung für Controller aktivieren

[ctx: #35102]
en: Disable controllers when this device is present
de_de: Controller deaktivieren, wenn dieses Gerät verfügbar ist

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
de_de: Tasten

[ctx: #35104]
note: Label for relative mounters like the mouse pointer. Used in the controller mapping dialog.
en: Pointers
de_de: Zeiger

[ctx: #35105]
note: Heading for buttons mounted on a light gun. Used in the controller mapping dialog.
en: Light gun
de_de: Lightgun

[ctx: #35106]
note: Heading for the button that shoots the lightgun offscreen when pressed. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoot offscreen
de_de: Offscreen-Schießen

[ctx: #35107]
note: Heading for switches found on a game console, such as the Atari 2600. Used in the controller mapping dialog.
en: Console switches
de_de: Konsolenschalter

[ctx: #35108]
note: Heading for buttons that control the game console hardware, such as a microphone button. Used in the controller mapping dialog.
en: Hardware buttons
de_de: Hardwaretasten

[ctx: #35111]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
de_de: Portsetup

[ctx: #35113]
note: Title of the dialog for selecting a game controller
en: Select a Controller
de_de: Controller auswählen

[ctx: #35114]
note: Title of the error dialog when changing a controller port fails
en: Failed to change controller
de_de: Änderung des Controllers fehlgeschlagen

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
de_de: Tastatur

[ctx: #35151]
note: Name of group in "Games -> Keyboard" for configuring keyboard players
en: Player configuration
de_de: Spielereinstellungen

[ctx: #35152]
note: Name of setting for enabling the keyboard during gameplay
en: Enable keyboard
de_de: Tastatur aktivieren

[ctx: #35153]
note: Description of setting with label #35152 "Enable keyboard"
en: This allows the keyboard to emulate up to 8 game controllers. If disabled, the keyboard can still be used to control emulators like DOSBox which require a full keyboard.
de_de: Erlaubt der Tastatur, bis zu 8 Controller zu emulieren. Wenn deaktiviert, kann die Tastatur trotzdem in Emulatoren verwendet werden, die eine komplette Tastatur benötigen, z. B. DOSBox .

[ctx: #35154]
note: Setting name for number of keyboard players
en: Number of keyboard players
de_de: Anzahl der Tastaturspieler

[ctx: #35155]
note: Description of settings with label #35066
en: Set the number of players using the keyboard. This is intended for devices that use keyboard drivers, but you can also see how many people fit around a keyboard!
de_de: Anzahl der Spieler konfigurieren, die die Tastatur verwenden. Dies ist vorgesehen für Geräte, die Tastaturtreiber verwenden. Es kann aber auch geprüft werden, wie viele Spieler an einer Tastatur Platz haben!

[ctx: #35157]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 1
de_de: Tastaturspieler 1 konfigurieren

[ctx: #35158]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 2
de_de: Tastaturspieler 2 konfigurieren

[ctx: #35159]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 3
de_de: Tastaturspieler 3 konfigurieren

[ctx: #35160]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 4
de_de: Tastaturspieler 4 konfigurieren

[ctx: #35161]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 5
de_de: Tastaturspieler 5 konfigurieren

[ctx: #35162]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 6
de_de: Tastaturspieler 6 konfigurieren

[ctx: #35163]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 7
de_de: Tastaturspieler 7 konfigurieren

[ctx: #35164]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 8
de_de: Tastaturspieler 8 konfigurieren

[ctx: #35165]
note: Name of the keyboard-emulated controller in the list of peripherals
en: Keyboard player
de_de: Tastaturspieler

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
de_de: Alle Tasten

[ctx: #35167]
note: Heading for the button that lets the user map individual keyboard keys. Used in the controller mapping dialog.
en: Single keys
de_de: Einzelne Tasten

[ctx: #35168]
note: Name of the button that prompts you to select a key on the keyboard. Used in the controller mapping dialog.
en: Select key
de_de: Taste wählen

[ctx: #35169]
note: Keyboard prompt without a timeout. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key
de_de: Eine Taste drücken

[ctx: #35170]
note: Keyboard prompt with timeout. {1:d} - seconds left in prompt. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key ({1:d})
de_de: Eine Taste drücken ({1:d})

[ctx: #35171]
note: Name of mouse connected to the device
en: Mouse
de_de: Maus

[ctx: #35172]
note: Name of window for configuring players while playing a game
en: Players
de_de: Spieler

[ctx: #35173]
note: Notification shown when no controllers are connected in the in-game dialog that lets users configure player assignment
en: No controllers connected
de_de: Keine Controller verbunden

[ctx: #35203]
en: Enable rewind (if supported)
de_de: Rücklauf aktivieren (falls unterstützt)

[ctx: #35204]
en: Enable real-time rewinding during game play, if supported. Press rewind or manually seek backwards using the seek bar.
de_de: Echtzeit-Rückspulen wärend des Spielens aktivieren, falls unterstützt. „Zurück“ drücken oder die Suchleiste verwenden, um manuell zurückzuspulen.

[ctx: #35205]
en: Maximum rewind time
de_de: Maximale Rückspulzeit

[ctx: #35206]
en: Maximum time possible to rewind, if supported. Large rewind histories can use a lot of RAM.
de_de: Maximale Zeit, die zurückgespult werden kann, falls unterstützt. Große Rückspulpuffer können viel Speicher verbrauchen.

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
de_de: Emulatoren

[ctx: #35208]
note: Description of add-on category for standalone games
en: Standalone games
de_de: Offline-Spiele

[ctx: #35209]
en: Game resources
de_de: Spielequellen

[ctx: #35210]
note: Dialog title when gameplay fails
en: Failed to play game
de_de: Spiel konnte nicht gestartet werden

[ctx: #35211]
note: Error dialog text when the game requires restricted files to play. {0:s} - emulator ID
en: This game requires the following add-on: {0:s}
de_de: Dieses Spiel benötigt das folgende Addon: {0:s}

[ctx: #35212]
note: Error dialog text when launching a game and no emulators are compatible
en: This game isn't compatible with any available emulators.
de_de: Dieses Spiel ist mit keinem der installierten Emulatoren kompatibel.

[ctx: #35213]
note: Error dialog text when launching a game and the emulator has an internal error. {0:s} - emulator name
en: The emulator "{0:s}" had an internal error.
de_de: Der Emulator „{0:s}“ meldet einen internen Fehler.

[ctx: #35214]
note: Error dialog text when the game can't be played because it's not on a hard drive or partition
en: This game can only be played directly from a hard drive or partition. Compressed files must be extracted.
de_de: Dieses Spiel kann nur direkt von einer Partition oder einer Festplatte gespielt werden. Komprimierte Dateien müssen vorher ausgepackt werden.

[ctx: #35215]
note: Error dialog text when libretro support is disabled
en: This game depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
de_de: Dieses Spiel benötigt ein aktuell deaktiviertes Addon. Soll es aktiviert werden?

[ctx: #35216]
note: Description of add-on category for game support add-ons like game.libretro (the libretro wrapper)
en: Support add-ons
de_de: Unterstützungs-Addons

[ctx: #35217]
note: Dialog text asking user to overwrite their savestate file
en: The savestate can only be loaded with "{0:s}". Erase savestate and continue?
de_de: Der Spielstand kann nur mit „{0:s}“ geladen werden. Spielstand löschen und fortsetzen?

[ctx: #35218]
note: Button to erase the savestate
en: Erase savestate
de_de: Spielstand löschen

[ctx: #35219]
note: Error dialog text when trying to play a game and the game's files aren't found.
en: The required files can't be found.
de_de: Die benötigten Dateien können nicht gefunden werden.

[ctx: #35220]
note: Description of add-on category for game providers
en: Game providers
de_de: Spieleanbieter

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
de_de: Menü

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
de_de: Verlassen

[ctx: #35223]
note: Help text shown when playaing a game with missing add-on dependencies. {0:s} - list of add-ons that are missing
en: Missing: {0:s}
de_de: Es fehlt: {0:s}

[ctx: #35224]
note: Label of button in the in-game menu for pausing and resuming playback
en: Pause / Resume
de_de: Pause/Fortsetzen

[ctx: #35225]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video filter (also called a video shader)
en: Video filter
de_de: Videofilter

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
de_de: Erweitert

[ctx: #35227]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video rotation
en: Rotation
de_de: Drehung

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
de_de: Vollbild

[ctx: #35233]
note: Label of the setting in the in-game menu for stretching the game to fit the monitor
en: Stretch mode
de_de: Gestreckt

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
de_de: Steuerung

[ctx: #35235]
note: Help text shown when the user first plays a game. {0:s} - Button combo to open the in-game menu
en: Press {0:s} to open the in-game menu.
de_de: Zum Öffnen des In-Game-Menüs, {0:s} drücken.

[ctx: #35236]
note: Additional help text shown when the user first plays a game. This will be removed in the future.
en: In this release, only controllers can be used to play games.
de_de: In dieser Version können nur Controller zum Spielen verwendet werden.

[ctx: #35249]
note: Button to open the savestate manager from the game OSD
en: Save / Load
de_de: Speichern/Laden

[ctx: #35250]
en: Add games...
de_de: Spiele hinzufügen ...

[ctx: #35251]
en: Add game source
de_de: Spielequelle hinzufügen

[ctx: #35252]
en: Edit game source
de_de: Spielequelle bearbeiten

[ctx: #35253]
en: Enable autosave (if supported)
de_de: Autosave aktivieren (falls unterstützt)

[ctx: #35254]
en: Save the game automatically during game play, if supported. Resume playing where you left off.
de_de: Das Spiel automatisch während des Spielens speichern, falls unterstützt.

[ctx: #35255]
note: Label for showing which emulator the game was saved with
en: Saved with:
de_de: Gespeichert mit:

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
de_de: Die Installation des Addons ist fehlgeschlagen.

[ctx: #35257]
note: Label on installed emulators in the emulator selection dialog
en: Installed
de_de: Installiert

[ctx: #35258]
note: Title of the dialog to select an emulator for the current game. {0:s} - game file extension
en: Select emulator for {0:s} file
de_de: Emulator für {0:s}-Datei auswählen

[ctx: #35259]
note: Label on emulators with a savestate in the emulator selection dialog
en: Saved
de_de: Gespeichert

[ctx: #35260]
note: Title of the dialog to select a savestate for the current game
en: Select savestate
de_de: Gespeicherten Zustand auswählen

[ctx: #35261]
note: Button for creating a new save state from the select savestate dialog
en: New
de_de: Neu

[ctx: #35262]
note: Help text for RetroAchievements username input setting
en: Enter your RetroAchievements account username
de_de: Benutzername für RetroAchievements-Konto eingeben

[ctx: #35263]
note: Help text for RetroAchievements password input setting
en: Enter your RetroAchievements account password
de_de: Passwort für RetroAchievements-Konto eingeben

[ctx: #35265]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Incorrect User/Password!
de_de: Benutzername/Passwort nicht korrekt!

[ctx: #35266]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Failed to contact server
de_de: Server konnte nicht kontaktiert werden

[ctx: #35267]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Invalid response from server
de_de: Ungültige Antwort vom Server

[ctx: #35268]
note: Setting to show if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Logged in
de_de: Angemeldet

[ctx: #35269]
note: Help text for the setting that shows if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Toggle this setting to log in or out of RetroAchievements.
de_de: Einstellung zum An- und Abmelden bei RetroAchievements verwenden.

[ctx: #35270]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Your account is not verified. Please check your email to complete your sign up.
de_de: Konto wurde nicht bestätigt. Bitte E-Mails prüfen, um die Anmeldung abzuschließen.

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
de_de: Server ist nicht erreichbar.

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
de_de: Server antwortet nicht korrekt.

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
de_de: Serverversion ist nicht kompatibel.

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
de_de: Zugriff verweigert.

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
de_de: Verbindung zum Backend wird hergestellt.

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adapter
de_de: Pulse-Eight CEC-Adapter

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
de_de: Befehl zum Wechsel zur Tastatursteuerung

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
de_de: Befehl zum Wechsel zur Fernbedienungssteuerung

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
de_de: Befehl für „Benutzertaste drücken“

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
de_de: Steuerungswechselbefehle aktivieren

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
de_de: Der Adapter konnte nicht angesprochen werden

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
de_de: Beim Starten von Kodi einschalten

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
de_de: Beim Ausschalten von Kodi ausschalten

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
de_de: Geräte bei Bildschirmschoneraktivierung in Standby versetzen

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
de_de: Geräte aufwecken, wenn der Bildschirmschoner deaktiviert wird

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
de_de: Der CEC-Port konnte nicht automatisch ermittelt werden. Bitte manuell festlegen.

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
de_de: Der CEC-Adapter konnte nicht initialisiert werden. Bitte Einstellungen überprüfen.

[ctx: #36013]
note: CEC adapter setting to set the type of device that libCEC reports to the TV (Recording, Playback or Tuner Device)
en: CEC client device mode
de_de: CEC-Client-Gerätemodus

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
de_de: HDMI-Portnummer

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
de_de: Verbunden

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
de_de: Der CEC-Adapter konnte nicht initialisiert werden. libCEC wurde nicht gefunden.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
de_de: Spracheinstellung des TV nutzen

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
de_de: Verbunden mit HDMI-Gerät

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
de_de: Beim Starten Kodi als aktive Quelle melden

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
de_de: Physikalische Adresse (verwirft HDMI-Port)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
de_de: Konfiguration aktualisiert

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
de_de: Konfiguration konnte nicht aktualisiert werden. Bitte Einstellungen überprüfen.

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
de_de: Beim Ausschalten Kodi als inaktive Quelle melden

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
de_de: Geräte zusammen mit Kodi in Standby versetzen

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
de_de: Dieses Gerät benötigt Wartung

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
de_de: Ignorieren

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
de_de: Wenn der TV ausgeschaltet wird

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
de_de: Verbindung unterbrochen

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
de_de: Dieser Benutzer hat nicht die benötigten Rechte, um den CEC-Adapter anzusprechen

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
de_de: Der Port ist belegt. Nur ein Programm kann auf den CEC-Adapter zugreifen

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
de_de: Aktion beim Umschalten auf eine andere Quelle

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
de_de: Verbindung hergestellt

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
de_de: Immer

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
de_de: Beim Starten/Stoppen

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
de_de: Verstärker/AV-Receiver

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
de_de: TV und AV-Receiver (explizit)

[ctx: #36040]
en: Detected version of libCEC interface ({0:x}) is lower than the supported version {1:x}.
de_de: Die ermittelte Version der libCEC-Schnittstelle ({0:x}) ist niedriger als die unterstützte Version {1:x}.

[ctx: #36041]
en: * Item folder
de_de: * Eintrags-Ordner

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
de_de: Begrenzten Farbraum (16-235) verwenden

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
de_de: Anzahl der vom Grafiktreiber verwendeten Puffer

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
de_de: Wiedergabe stoppen

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
de_de: Wiedergabe pausieren

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
de_de: Aufwecken des AV-Receivers beim Aktivieren von Kodi erzwingen

[ctx: #36047]
en: Remote button press delay before repeating (ms)
de_de: Wiederholungsverzögerung für Fernbedienungstasten (ms)

[ctx: #36048]
en: Remote button press repeat rate (ms)
de_de: Wiederholungsrate für Fernbedienungstasten (ms)

[ctx: #36049]
en: Remote button press release time (ms)
de_de: Zeit für das Loslassen von Fernbedienungstasten (ms)

[ctx: #36050]
en: On start
de_de: Beim Starten

[ctx: #36051]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Recording Device
de_de: Aufnahmegerät

[ctx: #36052]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Playback Device
de_de: Wiedergabegerät

[ctx: #36053]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Tuner Device
de_de: Tunergerät

[ctx: #36096]
note: Label of setting "System / Display / Use system HDR/SDR brightness balance"
en: Use system HDR/SDR brightness balance
de_de: Systemeinstellung für HDR-/SDR-Helligkeitsbalance verwenden

[ctx: #36097]
note: Label of setting "System / Display / GUI peak luminance in HDR PQ mode"
en: GUI peak luminance in HDR PQ mode
de_de: Maximale Leuchtdichte der GUI im HDR-PQ-Modus

[ctx: #36098]
note: Label of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Use 10 bit for SDR
de_de: 10 bit für HDR verwenden

[ctx: #36100]
en: Dither depth
de_de: Dither-Tiefe

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
de_de: Verändern von Verhalten und Aussehen der Benutzeroberfläche.

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
de_de: Kategorie mit sämtlichen skinbezogenen Einstellungen.

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
de_de: Auswahl des Skins für die Benutzeroberfläche. Skins legen Aussehen und Verhalten des Programms fest.

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
de_de: Auswählen, um skinspezifische Einstellungen zu verändern. Die verfügbaren Optionen hängen vom aktuell aktiven Skin ab.

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
de_de: Ändern des Themas des ausgewählten Skins.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
de_de: Ändern der Farben des ausgewählten Skins.

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
de_de: Auswahl der Schriftarten für die Benutzeroberfläche. Der Skin legt die verfügbaren Schriftarten fest.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
de_de: Anpassung der Größe der Benutzeroberfläche.

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
de_de: Auswahl des beim Start anzuzeigenden Medienfensters.

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
de_de: Auswahl oder Abschalten der Töne der Benutzeroberfläche.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
de_de: Ein-/Ausschalten des RSS-Newstickers.

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
de_de: RSS-Feeds bearbeiten.

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
de_de: Kategorie mit sämtlichen lokalen/regionalen Einstellungen.

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
de_de: Auswahl der Sprache der Benutzeroberfläche.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
de_de: Auswahl der Darstellung von Temperatur, Zeit und Datum. Die verfügbaren Optionen hängen von der ausgewählten Sprache ab.

[ctx: #36116]
note: Description of setting with label #14091 "Character set"
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface. This doesn't change the character set used for subtitles, for that go to Player > Language.
de_de: Auswahl des Zeichensatzes der Benutzeroberfläche. Dies ändert nicht den Zeichensatz für Untertitel. Dieser ist änderbar unter Player > Sprache.

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
de_de: Wenn mehr als eine Sprache verfügbar ist, wird die ausgewählte Sprache für den Ton verwendet.

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
de_de: Wenn mehr als eine Sprache verfügbar ist, wird die ausgewählte Sprache für Untertitel verwendet.

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die Darstellung von Medienlisten.

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
de_de: Anzeige des „..“-Eintrags in Listen (übergeordneter Ordner).

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
de_de: Anzeige von Dateierweiterungen von Mediendateien. Zum Beispiel „Freude schöner Götterfunken.mp3“ statt „Freude schöner Götterfunken“.

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
de_de: Beim Sortieren, verschiedene Textbestandteile ignorieren (z. B. „Der“, „Die“, „Das“). „Die Simpsons“ wird dann z. B. unter „S“ einsortiert.

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
de_de: Umbenennen und Löschen von Dateien (z. B. über das Kontextmenü) erlauben.

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
de_de: Taste „Quelle hinzufügen“ in Hauptverzeichnissen der Benutzeroberfläche anzeigen.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
de_de: Versteckte Dateien und Verzeichnisse anzeigen.

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für Bildschirmschoner-Addons.

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
de_de: Bildschirmschoneraktivierungszeit einstellen.

[ctx: #36130]
note: Description of setting with label #356 "Screensaver mode"
en: Select the screensaver. The "Dim" screensaver will be forced when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
de_de: Auswahl des Bildschirmschoners. Davon unabhängig wird der Bildschirm immer abgedunkelt, wenn ein Vollbildvideo pausiert wird oder eine Dialogbox aktiv ist.

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
de_de: Verändert Einstellungen des Bildschirmschoners. Die verfügbaren Optionen hängen vom gewählten Bildschirmschoner-Addon ab.

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
de_de: Vorschau des ausgewählten Bildschirmschoners.

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
de_de: Dunkelt den Bildschirm ab, wenn die Medienwiedergabe pausiert ist. Nicht zulässig für den Bildschirmschonermodus „Dim“.

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
de_de: Noch keine Informationen vorhanden.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
de_de: Noch keine Informationen vorhanden.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
de_de: Noch keine Informationen vorhanden.

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
de_de: Einstellungen für den Umgang mit Videos.

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die Videobibliothek.

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
de_de: Auswahl der Maßeinheit, die für die Anzeige von Temperaturen in der Benutzeroberfläche verwendet werden soll.

[ctx: #36141]
note: Description of setting with label #20369 "Show information for unwatched items"
en: Show information for unwatched media in the video library or hide them if not selected to prevent spoilers. Available options are 'Movie plot', 'Episode plot' and 'Episode thumb'.
de_de: Informationen für ungesehene Inhalte der Videobibliothek anzeigen oder ausblenden, um Spoiler zu verhindern. Verfügbare Optionen sind „Filmhandlung“, „Episodenhandlung“ und „Episodenvorschaubild“.

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
de_de: Auswahl der Maßeinheit, die für die Anzeige von Geschwindigkeiten in der Benutzeroberfläche verwendet werden soll.

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
de_de: Vorschaubilder für Darsteller aus Online-Datenquellen herunterladen, wenn Medien zur Bibliothek hinzugefügt werden.

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
de_de: Auswahl, wann die Staffeleinträge von Serien ausgeblendet werden sollen. Wenn ein Staffeleintrag ausgeblendet ist, wird bei Auswahl einer Serie direkt in die Episodenansicht gewechselt.

[ctx: #36145]
note: Description of setting with label #20458 "Group movies in sets"
en: When enabled, movies belonging to a "Movie set" are grouped together under one entry for the set in the movie library, this entry can then be opened to display the individual movies. When disabled, each movie will have its own entry in the movie library even if it belongs to a set.
de_de: Wenn aktiviert, werden Filme, die zu „Filmreihen“ gehören, in der Filmbibliothek unter einem gemeinsamen Eintrag zusammengefasst. Dieser Eintrag kann dann geöffnet werden, um auf die einzelnen Filme zuzugreifen. Wenn deaktiviert, erhält jeder Film seinen eigenen Eintrag in der Filmbibliothek, auch wenn der Film zu einer Filmreihe gehört.

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
de_de: Beim Start nach neuen Mediendateien suchen.

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
de_de: Fortschrittsbalken während des Bibliotheksscan ausblenden.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
de_de: Entfernt Einträge aus der Bibliothek, die nicht gefunden werden können (z. B. für umbenannte, gelöschte oder auf einem nicht angeschlossenen Wechseldatenträger befindliche Dateien).

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
de_de: Die Videobibliotheksdatenbank in XML-Dateien exportieren. Vor Überschreiben von vorhandenen XML-Dateien wird nachgefragt.

[ctx: #36150]
note: Description of setting with label #648 "Import video library"
en: Import an XML file into the video library database.
de_de: Eine XML-Datei in die Videobibliotheksdatenbank importieren.

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die Videowiedergabe.

[ctx: #36152]
note: Description of setting with label #13433 "Play next video automatically"
en: Enable automatic playback of the next file in the list for selected playlist types.
de_de: Aktiviert die automatische Wiedergabe der nächsten Datei in der Liste für die ausgewählten Wiedergabelistentypen.

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
de_de: Passt die Methode an, die genutzt wird, um Videos anzuzeigen und zu verarbeiten.

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
de_de: Skalierung auf hohe Qualität beim Wiedergeben eines Videos bei mindestens dieser Prozentzahl verwenden. Ein Wert unter 5 Prozent ist wenig sinnvoll, weil dies bei keiner sichtbaren Bildverbesserung zu einer hohen Belastung der GPU führt.

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
de_de: Aktiviert VDPAU-Hardware-Decodierung von Videos. Hauptsächlich für NVIDIA- und manche AMD-Grafikkarten verwendet.

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
de_de: Aktiviert VAAPI-Hardware-Decodierung von Videos. Hauptsächlich für Intel- und einige AMD-Grafikkarten verwendet.

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
de_de: Wenn aktiviert, wird ein Eintrag „Filmreihe“ in der Filmbibliothek auch erzeugt, wenn nur ein Film der Filmreihe in der Bibliothek enthalten ist. Wenn deaktiviert, wird ein solcher Eintrag nur erzeugt, wenn mehr als ein Film der Filmreihe in der Bibliothek vorhanden ist.

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
de_de: Aktiviert DXVA2-Hardwaredecodierung von Videos.

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
de_de: Aktiviert CrystalHD-Hardwaredecodierung von Videos.

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
de_de: Aktiviert VTB-Hardwaredecodierung von Videos.

[ctx: #36161]
note: Description of setting with label #508 "Startup action"
en: Select an action Kodi will perform on startup.
de_de: Auswahl einer Aktion, die Kodi beim Starten ausführen soll.

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
de_de: Aktiviert VideoToolbox-Hardwaredecodierung von Videos.

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
de_de: In der Videobibliothek Serien anzeigen, die keine Episoden enthalten.

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
de_de: Erlaubt die Anpassung der Bildwiederholrate des Bildschirms an die Bildwiederholrate des Videos. Das kann die Wiedergabe verbessern.

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
de_de: Verzögerung nach Änderung der Bildwiederholrate

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
de_de: Bild und Ton mit der Bildwiederholrate des Monitors synchronisieren. Wenn aktiviert, verwendet VideoPlayer kein Audio-Passthrough, weil hierfür eine Anpassung des Tons (Resampling) notwendig sein kann.

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
de_de: Auswahl des Formats, das für Zeitanzeigen in der Benutzeroberfläche verwendet werden soll.

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
de_de: Auswahl, ob das 12- oder 24-Stundenformat für die Zeitanzeige in der Benutzeroberfläche verwendet werden soll.

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
de_de: Gewünschte Resamplingqualität für Fälle, bei denen die Tonausgabe eine andere Samplingrate benötigt, als die des Quellmaterials.[CR][Gering] Schnellste Variante mit minimalen Auswirkungen auf die Systemressourcen, wie z. B. die Prozessorauslastung.[CR][Mittel] und [Hoch] Benötigen entsprechend mehr Ressourcen.

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
de_de: Das Video wird um die angegebene Prozentzahl vergrößert, um schwarze Ränder zu minimieren.

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
de_de: Zoomstufe, die für 4:3-Videos auf Widescreenbildschirmen verwendet wird.

[ctx: #36172]
note: Description of setting with label #13430 "Allow hardware acceleration - PRIME"
en: Enable PRIME decoding of video files
de_de: PRIME-Decodierung für Videos aktivieren

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
de_de: Auswahl des Kurzformats, das für Datumsanzeigen in der Benutzeroberfläche verwendet werden soll.

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
de_de: Aktivierung von Teletext für TV.

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
de_de: Teletext auf Seitenverhältnis 4:3 skalieren.

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen zur Verarbeitung von Videodateilisten.

[ctx: #36177]
note: Description of setting with label #22079 "Default select action"
en: Toggle between [Choose], [Play] (default), [Resume], [Show information] and [Queue item].[CR][Choose] will open a context menu to select an item, e.g. show information.[CR][Play] will automatically play videos from the beginning or if a resume point is present ask whether to play from beginning or to resume.[CR][Resume] Will automatically resume videos from the last position that you were viewing them.[CR][Show information] will open the video's information dialog.[CR][Queue item] will append the video to the video playlist.
de_de: Wahl zwischen [Auswählen], [Wiedergeben[ (Standard), [Fortsetzen], [Informationen anzeigen] und [In Wiedergabeliste einreihen].[CR][Auswählen] wird ein Kontextmenü zum Wählen einer Aktion öffnen, z. B. Informationen anzeigen.[CR][Wiedergeben] wird Videos automatisch von Anfang an wiedergeben oder wenn eine Wiedergabeposition gespeichert ist, fragen, ob fortgesetzt oder von Anfang an wiedergegeben werden soll.[CR][Fortsetzen] wird die Videowiedergabe automatisch da fortsetzen, wo sie zuletzt beendet wurde.[CR][Informationen anzeigen] wird den Videoinformationsdialog öffnen.[CR][In Wiedergabeliste einreihen] wird das Video am Ende der Videowiedergabeliste hinzufügen.

[ctx: #36178]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
de_de: Metadaten, wie den verwendeten Codec sowie Seitenverhältnis aus Videos auslesen.

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
de_de: Wenn eine Datei in die Bibliothek aufgenommen wurde, wird statt des Dateinamens der Name aus den Metadaten der Datei angezeigt.

[ctx: #36180]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract thumbnails to display in library mode.
de_de: Vorschaubilder für Anzeige im Bibliotheksmodus extrahieren.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
de_de: Noch keine Informationen vorhanden.

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
de_de: Kombiniert mehrteilige Videodateien, DVD-Ordner und Filmordner zu einem einzelnen Element in Nicht-Bibliotheksansichten.

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
de_de: Entfernt die Knoten „Titel“, „Genre“ usw. aus der Bibliotheksansicht. Bei Auswahl einer Kategorie wird sofort in die Titelansicht gewechselt.

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die Darstellung von Untertiteln.

[ctx: #36185]
note: Description of setting with label #14089 "Font"
en: Set the font type to be used for subtitles.
de_de: Auswahl des Schrifttyps für Untertitel.

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
de_de: Auswahl der Schriftgröße für Untertitel.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
de_de: Auswahl des Schriftstils für Untertitel.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
de_de: Auswahl der Schriftfarbe für Untertitel.

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
de_de: Auswahl des Zeichensatzes für Untertitel.

[ctx: #36190]
note: Description of setting with label #21368 "Override subtitles fonts"
en: Override subtitles fonts in subtitle formats such as ASS / SSA.
de_de: Untertitelschriftarten für Formate wie ASS/SSA überschreiben.

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
de_de: Angabe eines benutzerdefinierten Verzeichnisses für Untertitel. Dies kann auch eine Netzwerkdateifreigabe sein.

[ctx: #36192]
note: Description of setting with label #21460 "Subtitle location on screen"
en: Location of subtitles on the screen. [Bottom of video] / [Top of video] When possible the subtitles will be positioned within the video area (depends on video encoding). Please note that some forced positions in the subtitles cannot be changed.
de_de: Position von Untertiteln auf dem Bildschirm. [Unter dem Video] / [Über dem Video] Untertitel werden, wenn möglich, innerhalb des Videobereichs positioniert (hängt vom Videoencoding ab). Bitte beachten, dass einige erzwungene Positionen von Untertiteln nicht verändert werden können.

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die Wiedergabe von DVDs, Blu-rays und CDs.

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
de_de: Autostart von DVDs, wenn sie in das Laufwerk eingelegt werden.

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
de_de: Erzwingt eine Region für die DVD-Wiedergabe.

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
de_de: Versucht, die „nicht überspringbaren“ Einleitungen vor dem DVD-Menü zu überspringen.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
de_de: Noch keine Informationen vorhanden.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
de_de: Standardinformationsquelle für Filme auswählen. Bitte im Addon-Manager verfügbare Optionen einsehen.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
de_de: Standardinformationsquelle für Serien auswählen. Bitte im Addon-Manager verfügbare Optionen einsehen.

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
de_de: Standardinformationsquelle für Musikvideos auswählen. Bitte im Addon-Manager verfügbare Optionen einsehen.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
de_de: Einstellungen für die PVR- und TV-Funktionen.

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
de_de: Kategorie mit allgemeinen Einstellungen für die PVR- und TV-Funktionen.

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
de_de: Aktiviert den „Personal Video Recorder“ (PVR). Dafür muss mindestens ein PVR-Addon installiert sein.

[ctx: #36204]
note: Description of setting with label #22076 "Default play action"
en: Toggle between [Ask if resumable] (default) and [Resume].[CR][Ask if resumable] will ask whether to play from beginning or to resume (if a resume point is present).[CR][Resume] will automatically resume videos from the last position that you were viewing them.[CR]If no resume point is set, playback will automatically start from the beginning.
de_de: Wahl zwischen [Fragen, wenn fortsetzbar] (Standard) und [Fortsetzen].[CR][Fragen, wenn fortsetzbar] wird nachfragen, ob die Wiedergabe fortgesetzt oder von Anfang an erfolgen soll (wenn eine Wiedergabeposition gespeichert ist).[CR][Fortsetzen] wird die Videowiedergabe automatisch da fortsetzen, wo sie zuletzt beendet wurde.[CR]Wenn keine Wiedergabeposition vorhanden ist, wird das Video automatisch von Anfang an widergegeben.

[ctx: #36205]
en: Sort the channels by channel number from the backend, but use local numbering for channels.
de_de: Sortierung der Sender nach den vom Backend vergebenen Sendernummern, aber Verwendung lokaler Nummern für die Sender.

[ctx: #36206]
en: Use the channel numbering from the backend.
de_de: Sendernummerierung des Backends verwenden.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
de_de: Öffnet den Sendermanager, der das Bearbeiten von Sendersortierung, Sendername, Symbol usw. ermöglicht.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
de_de: Weist das Backend an, nach Sender zu suchen. Funktion wird nicht von allen Backends unterstützt.

[ctx: #36209]
en: Clear the databases for PVR data like channels, groups, reminders and guide. Please note that not all data can be restored from the backend afterwards.
de_de: Datenbanken für z. B. Sender, Gruppen, Erinnerungen und Programmübersicht bereinigen. Bitte beachten, dass danach nicht alle Daten von den Backends wiederhergestellt werden können.

[ctx: #36210]
en: Open the client priorities dialog which allows modifying the priority for enabled PVR clients according to your personal preferences, for instance to order channels client by client. Higher value means higher priority.
de_de: Dialog zum Verändern der Priorität von aktivierten PVR-Clients öffnen, um z. B. Sender pro Client zu sortieren. Höhere Werte bedeuten höhere Priorität.

[ctx: #36211]
en: This category contains the settings for PVR channels and channel groups.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für PVR-Sender und Sendergruppen.

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
de_de: Beim Senderwechsel Programminformationen anzeigen, wie z. B. die aktuelle Sendung.

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
de_de: Öffnet den Sendergruppenmanager. Mit diesem können Gruppen und zugehörige Sender bearbeitet werden

[ctx: #36214]
en: Preselect the playing channel in windows and dialogs containing channel lists. If enabled and there is a playing channel, the playing channel will be selected when opening a window or dialog containing a channel list. If disabled, the channel previously selected in a window or dialog will be selected when opening a window containing a channel list.
de_de: Wenn aktiviert, wird der aktive Sender beim Öffnen von Fenstern und Dialogen mit Senderlisten vorausgewählt. Wenn deaktiviert oder es keinen aktiven Sender gibt, wird der Sender vorgewählt, der im zuletzt geöffneten Fenster oder Dialog ausgewählt war.

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
de_de: Auswahl des Langformats, das für Datumsanzeigen in der Benutzeroberfläche verwendet werden soll.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
de_de: Ordner zum Speichern von Sendersymbolen.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
de_de: Nach fehlenden Sendersymbolen suchen.

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die elektronische Programmübersicht (EPG).

[ctx: #36219]
en: Number of past days to show in the guide and to import from backends.
de_de: Anzahl von vergangenen Tagen, die in der Programmübersicht angezeigt und entsprechend Daten vom Backend importiert werden sollen.

[ctx: #36220]
en: Number of future days to show in the guide and to import from backends.
de_de: Anzahl von zukünftigen Tagen, die in der Programmübersicht angezeigt und entsprechend Daten vom Backend importiert werden sollen.

[ctx: #36221]
en: Time between imports of guide data from backends.
de_de: Zeitspanne zwischen Programmübersichtsimportvorgängen.

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
de_de: Kein Programmübersichtsimport während aktiver Wiedergabe, um die CPU-Last zu reduzieren.

[ctx: #36223]
note: Description of setting with label #13438 "Allow Hardware Accelleration with DRM PRIME"
en: Enable PRIME hardware decoding of video files, used if ffmpeg PRIME hwaccel is available.
de_de: Aktiviert PRIME-Hardwaredekodierung von Videos.

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
de_de: Anzeige „Keine Informationen verfügbar“ ausblenden, wenn für einen Sender keine Programmübersichtsdaten verfügbar sind.

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
de_de: Gespeicherte Programmübersichtsdaten löschen und erneut importieren.

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
de_de: Kategorie mit Einstellungen zur PVR-Wiedergabe und zum Senderwechsel.

[ctx: #36227]
en: Switch to full screen display when starting playback of channels.
de_de: Auf Vollbild umschalten, wenn TV- oder Radiosender aktiviert wird.

[ctx: #36228]
note: Description of setting with label #745 "Background Colour"
en: Set the colour to be used for the subtitle background.
de_de: Farbe für den Untertitelhintergrund festlegen.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
de_de: Signalqualität im PVR-Informationsfenster anzeigen (wenn von Addon und Backend unterstützt).

[ctx: #36230]
note: Description of setting with label #746 "Background Opacity"
en: Set the subtitle background opacity.
de_de: Deckkraft für den Untertitelhintergrund festlegen.

[ctx: #36231]
en: When flipping through channels using channel up/down buttons, channel switches must be confirmed using the OK button.
de_de: Beim Durchblättern der Sender mit Hoch/Runter-Tasten einen Senderwechsel mit OK bestätigen.

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
de_de: Beim Betätigen der Tasten für Senderwechsel wird der tatsächliche Wechsel verzögert, um dem Benutzer zu erlauben, Sender zu überspringen. Es muss also für den nächsten Wechsel nicht erst auf Abschluss des vorherigen Wechsels gewartet werden.

[ctx: #36233]
en: This category contains settings for recordings.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für Aufnahmen.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button. This value will be taken into account if "Instant recording action" is set to "Record for a fixed period of time"
de_de: Länge von Sofortaufnahmen. Dieser Wert wird auch berücksichtigt, wenn „Sofortaufnahmeaktion“ auf „Eine festgelegte Zeit lang aufnehmen“ eingestellt ist

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
de_de: Das OSD nach dem Umschalten von Sendern schließen.

[ctx: #36236]
en: If set to a value greater than zero last watched time of channels will be stored the given amount of time after start of channel playback. Otherwise the last watched time will be stored immediately at start of channel playback.
de_de: Wenn ein Wert größer Null eingestellt wird, werden Sender erst nach der angegebenen Zeit als gesehen markiert und nicht sofort nach dem Umschalten.

[ctx: #36237]
en: Additional time to record before the scheduled start time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
de_de: Zusätzliche Aufnahmezeit vor Start der Sendung, um eventuelle kleinere Sendezeitverschiebungen auszugleichen. Nicht von allen Addons und Backends unterstützt.

[ctx: #36238]
en: Additional time to record after the scheduled end time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
de_de: Zusätzliche Aufnahmezeit nach Ende der Sendung, um eventuelle kleinere Sendezeitverschiebungen auszugleichen. Nicht von allen Addons und Backends unterstützt.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
de_de: Zeigt eine Benachrichtigung, wenn Timer durch das PVR-Backend hinzugefügt, beendet oder entfernt werden.

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
de_de: Kategorie für PVR-Energiemanagement-Einstellungen, z. B. Festlegen, wann das PVR-Backend automatisch geweckt werden soll.

[ctx: #36241]
en: Execute the wakeup command below when exiting this application or going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
de_de: Führt den hier festgelegten Aufweckbefehl beim Beenden des Programms oder beim Übergang in den Ruhezustand aus. Als Parameter muss der Zeitstempel der nächsten aufzunehmenden Sendung übergeben werden.

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
de_de: Dieser Befehl wird nicht ausgeführt, wenn eine Aufnahme innerhalb dieser Zeitspanne gestartet werden wird.

[ctx: #36243]
en: The command to execute (cmd [timestamp]).
de_de: Der auszuführende Weckbefehl (cmd [Zeitstempel]).

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
de_de: Zeit, die von der Startzeit des nächsten geplanten Aufnahmezeitpunkts abgezogen werden soll.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
de_de: Der Weckbefehl soll jeden Tag zur festgelegten Uhrzeit ausgeführt werden.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
de_de: Ausführungszeit des täglichen Weckbefehls.

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
de_de: Kategorie für Kindersicherungseinstellungen, falls das PVR-Backend diese unterstützt.

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can't be played or recorded without entering a pin code, and the guide information is hidden for those channels.
de_de: Fragt nach einem PIN-Code beim Zugriff auf Sender mit Kindersicherung. Sender können im Sendermanager mit einer Kindersicherung versehen werden. Solche Sender können ohne vorherige Eingabe des PIN-Codes weder angesehen noch aufgenommen werden. Außerdem sind die Programmübersichtsinformationen für solche Sender versteckt.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
de_de: Einen neuen PIN-Code eingeben, um Sender mit Kindersicherung freizugeben.

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
de_de: Erneut nach dem PIN-Code fragen, wenn versucht wird, auf einen Sender mit Kindersicherung zuzugreifen und während der angegebenen Zeitspanne noch nicht nach dem Code gefragt wurde.

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
de_de: Kategorie für PVR-Backend-spezifische Einstellungen, falls von PVR-Addon und Backend unterstützt.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if supported by the PVR add-on and backend.
de_de: Öffnet PVR-Backend-spezifische Einstellungen, falls von PVR-Addons und Backend unterstützt.

[ctx: #36253]
note: Description of settings section with label #2 "Music"
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
de_de: Einstellungen für den Umgang mit Musikdateien.

[ctx: #36254]
en: Action to perform when pressing the record button. [Record current show] will record the current show from "now" to the end of the show. If no TV guide data is currently available a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration" will be scheduled. [Record for a fixed period of time] will schedule a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration". [Ask what to do] will open a dialogue containing different recording actions to choose from, like "Record current show", "Record next show" and some fixed duration recordings.
de_de: Aktion, die auszuführen ist, wenn die Aufnahmetaste betätigt wird. [Aktuelle Sendung aufnehmen] nimmt die aktuelle Sendung von „jetzt“ bis zum Ende der Sendung auf. Wenn aktuell keine Programmübersichtsdaten verfügbar sind, wird eine Aufnahme mit der Länge gestartet, die mit „Sofortaufnahmedauer“ festgelegt wurde. [Eine festgelegte Zeit lang aufnehmen] nimmt von „jetzt“ mit der Länge auf, die mit „Sofortaufnahmedauer“ festgelegt wurde. [Fragen, was getan werden soll] öffnet einen Dialog mit verschiedenen Auswahlmöglichkeiten, z. B. „Aktuelle Sendung aufnehmen“, „Nächste Sendung aufnehmen“ und einige Optionen für feste Aufnahmelängen.

[ctx: #36255]
note: Description of setting with label #13414 "Show song and album artists"
en: When enabled, both song and album artists are shown. When disabled, only album artists are shown and artists that appear only on individual songs from an album are excluded.
de_de: Wenn aktiviert, werden Titel- und Albuminterpreten gezeigt. Wenn deaktiviert, werden nur Albuminterpreten gezeigt und Interpreten, die nur bei einzelnen Titeln eines Albums auftauchen, werden ausgelassen.

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
de_de: Beim Hinzufügen von Titeln zur Bibliothek, Album- und Interpreteninformationen automatisch abrufen.

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
de_de: Auswahl des Standardanbieters für Albuminformationen.

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
de_de: Auswahl des Standardanbieters für Interpreteninformationen.

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
de_de: Beim Start nach neuen und entfernten Mediendateien suchen.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
de_de: Noch keine Informationen vorhanden.

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
de_de: Wenn aktiviert, wird die hier angegebene Bildwiederholrate verwendet, sofern diese nicht automatisch ermittelt werden konnte. Hinweis: 59,94 Hz für NTSC und 50 Hz für PAL verwenden.

[ctx: #36262]
note: Description of setting with label #20196 "Export music library"
en: Export parts of the music library to an XML file or NFO files. This will optionally overwrite your current NFO and artwork files.
de_de: Teile der Musikbibliothek in eine XML-Datei oder NFO-Dateien exportieren. Eventuell vorhandene Dateien sind optional überschreibbar.

[ctx: #36263]
note: Description of setting with label #20197 "Import music library"
en: Import an XML file into the music library database.
de_de: Eine XML-Datei in die Musikbibliotheksdatenbank importieren.

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die Musikwiedergabe.

[ctx: #36265]
note: Description of setting with label #489 "Play next song automatically"
en: Automatically plays the next item in the current folder, for example in "Files" view after a track has been played, the next track in the same folder will automatically play.
de_de: Nächsten Eintrag im aktuellen Ordner automatisch wiedergeben. Zum Beispiel wird in der Dateiansicht automatisch der nächste Track desselben Ordners wiedergegeben, nachdem ein Track zu Ende ist.

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
de_de: Nach Auswahl von Titeln werden diese nur zur Wiedergabeliste hinzugefügt, anstatt sofort wiedergegeben zu werden.

[ctx: #36267]
note: Description of setting with label #638 "Volume adjustments"
en: Read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
de_de: ReplayGain-Informationen aus Musikdateien auslesen und Lautstärkepegel entsprechend anpassen. Solche Informationen werden von Programmen wie MP3Gain in die Dateien geschrieben.

[ctx: #36268]
note: Description of setting with label #641 "Files with ReplayGain information"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files with encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
de_de: Referenzlautstärke (PreAmp level) für Dateien mit eingebetteten ReplayGain-Informationen. Voreingestellt ist 89 dB, wie der ReplayGain-Standard es vorsieht. Bitte Vorsicht bei Änderungen.

[ctx: #36269]
note: Description of setting with label #642 "PreAmp Level - Non ReplayGained files"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files without encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
de_de: Referenzlautsärke (PreAmp level) für Dateien ohne eingebettete ReplayGain-Informationen. Voreingestellt ist 89 dB, wie der ReplayGain-Standard es vorsieht. Bitte Vorsicht bei Änderungen.

[ctx: #36270]
note: Description of setting with label #643 "Avoid clipping protection on ReplayGained files"
en: Play file at lower volume, if necessary, to avoid audio limiting clipping protection. Otherwise clipping protection will be provided by the audioengine in those parts that need it.
de_de: Wenn notwendig, Dateien leiser wiedergeben, um einen Übersteuerungsschutz zu verhindern. Ansonsten erfolgt eine Begrenzung durch die Audiokomponente, wenn dies notwendig ist.

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
de_de: Übergangslos von einem Titel zum nächsten wechseln. Die Überlappungsdauer ist von 1 bis 15 Sekunden wählbar.

[ctx: #36272]
note: Description of setting with label #13400 "Crossfade between songs on the same album"
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
de_de: Überblenden erlauben, wenn beide Titel aus demselben Album stammen.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
de_de: Die Visualisierung festlegen, die während der Musikwiedergabe angezeigt wird.

[ctx: #36274]
note: Description of setting with label #39125 "Enable tag reading in file view"
en: When browsing music files in file view read the tags of those not in the music library as you go. This can make large directories slow to display, especially over a network.
de_de: Beim Blättern durch Musikdateilisten in der Dateiansicht, Tags von nicht in der Datenbank befindlichen Dateien lesen. Dies kann die Anzeige von großen Listen verlangsamen, inbesondere über Netzwerk.

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
de_de: Steuert, wie Titelnamen in der Benutzeroberfläche dargestellt werden. Für eine einwandfreie Funktion muss das Lesen von Tag-Informationen aktiviert sein.

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
de_de: Für die Formatierung der zweiten Spalte in Dateilisten genutzt.

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
de_de: Legt die Darstellung der Titelnamen in der Wiedergabeliste fest.

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
de_de: Für die Formatierung der zweiten Spalte in der aktuellen Wiedergabeliste genutzt.

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
de_de: Legt die Darstellung der Titelnamen in Bibliothekslisten fest.

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
de_de: Für die Formatierung der zweiten Spalte in den Bibliotheken genutzt.

[ctx: #36281]
note: Description of setting with label #14059 "Search for thumbnails on remote shares"
en: Search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
de_de: Auf Netzwerkfreigaben und optischen Laufwerken nach Vorschaubildern suchen. Dies kann die Auflistung von Netzwerkordnern oft verlangsamen.

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die CD-Wiedergabe.

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
de_de: Autostart, wenn CDs in das Laufwerk eingelegt werden.

[ctx: #36284]
note: Description of setting with label #227 "Load audio CD information from online service"
en: Read the information belonging to an audio CD, like song title and artist, from the Internet database gnudb.org.
de_de: Audio-CD-Informationen, wie Titel und Interpret, von der Internetdatenbank gnudb.org herunterladen.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
de_de: Speicherort für gerippte Tracks.

[ctx: #36286]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in audiocds.trackpathformat
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
de_de: Steuert die Benennung von gespeicherter Musik mithilfe der Tags. Tags: [B]%N[/B]: Titelnummer, [B]%S[/B]: Disknummer, [B]%A[/B]: Interpret, [B]%T[/B]: Titel, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Jahr, [B]%F[/B]: Dateiname, [B]%D[/B]: Dauer, [B]%J[/B]: Datum, [B]%R[/B]: Bewertung, [B]%I[/B]: Dateigröße.

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
de_de: Auswahl des Audioencoders, der beim Rippen verwendet werden soll.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
de_de: Qualität auswählen, mit der gerippt werden soll.

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
de_de: Bitrate auswählen, die für die Komprimierung mit dem ausgewählten Audioencoder verwendet werden soll.

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
de_de: FLAC-Komprimierungsstufe festlegen. Standard ist 5.

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
de_de: Disk auswerfen, wenn Rip fertiggestellt wurde.

[ctx: #36292]
note: Description of settings category "Interface -> Startup" with label #14224
en: This category contains startup settings.
de_de: Kategorie mit Starteinstellungen.

[ctx: #36293]
note: Description of setting with label #20223 "Artist information folder"
en: Select the folder where artist information (nfo files and images) should be saved in.
de_de: Ordner auswählen, in dem Interpreteninformationen (NFO-Dateien und Bilder) gespeichert werden sollen.

[ctx: #36294]
note: Description of setting with label #20228 "Use artist sortname"
en: When sorting music items by artist use sortname e.g. Parton, Dolly rather than name.
de_de: Beim Sortieren von Titeln nach Interpret, den Sortiernamen, z. B. „Parton, Dolly“, anstelle des Namens „Dolly Parton“ verwenden.

[ctx: #36295]
note: Description of setting with label #752 "Opacity"
en: Set the subtitle opacity.
de_de: Durchlässigkeit für Untertitel festlegen.

[ctx: #36296]
en: This category contains settings for reminders.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für Erinnerungen.

[ctx: #36297]
en: Choose a time in seconds after which PVR reminder popups will be automatically closed.
de_de: Zeit in Sekunden auswählen, nach der PVR-Erinnerungs-Popups automatisch geschlossen werden.

[ctx: #36298]
en: If enabled, a recording for the programme to remind will be scheduled when auto-closing the reminder popup, if supported by the PVR add-on and backend.
de_de: Wenn aktiviert, wird eine Aufnahme für die Sendung gestartet, für die ein Erinnerungs-Popup automatisch geschlossen wurde, sofern dies vom PVR-Backend unterstützt wird.

[ctx: #36299]
note: Description of setting with label #13436 "Adjust display HDR mode"
en: Allow the HDR mode of the display to be changed to best match the media. When disabled, Kodi applies tonemapping if needed (and if supported on your hardware) to adapt the media to the current HDR mode of the display.
de_de: Änderung des HDR-Modus des Bildschirms erlauben, so dass der Modus am besten zu den wiedergegebenen Inhalten passt. Wenn deaktiviert, wird bei Bedarf (und wenn von der Hardware unterstützt) Tonemapping angewendet, um die Medienwiedergabe an den aktuellen HDR-Modus anzupassen.

[ctx: #36300]
note: Description of setting with label #20226 "Movie set information folder"
en: Select the folder where movie set information (images) are saved locally.
de_de: Ordner auswählen, in dem Informationen für Filmreihen (Bilder) gespeichert werden sollen.

[ctx: #36301]
en: No 'Movie set information folder' is configured to store movie set images so they will not be exported. Do you want to proceed?
de_de: Es wurde kein Ordner zum Speichern von Informationen für Filmreihen konfiguriert. Darum können diese nicht exportiert werden. Trotzdem fortfahren?

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
de_de: Noch keine Informationen vorhanden.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
de_de: Noch keine Informationen vorhanden.

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
de_de: Einstellungen für den Umgang mit Bildern.

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen zur Verarbeitung von Bilddateilisten.

[ctx: #36306]
en: If not using backend channel numbers then start all groups channel numbers from 1.
de_de: Wenn keine Backend-Sendernummern verwendet werden, gruppenspezifische Sendernummern mit 1 beginnen.

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
de_de: Automatische Generierung von Vorschaubildern beim Öffnen von Bildordnern.

[ctx: #36308]
note: Description of setting with label #20472 "Show all performers for music videos"
en: When enabled, shows all performers in the artist list for music videos, not just the main artist
de_de: Wenn aktiviert, werden alle Künstler in der Künstlerliste von Musikvideos angezeigt, nicht nur der Hauptkünstler

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
de_de: Videos in Bilddateilisten anzeigen.

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
de_de: Noch keine Informationen vorhanden.

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für Diashows.

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
de_de: Auswahl der Anzeigedauer für jedes Bild in einer Diashow.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
de_de: Bilder in einer Diashow werden bei der Darstellung geschwenkt und vergrößert.

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
de_de: Bilder in Diashows in zufälliger Reihenfolge anzeigen.

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
de_de: Kategorie mit Wettereinstellungen.

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für den Wetterdienst.

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
de_de: Bis zu 3 Orten auswählen, für die das Wetter angezeigt werden kann.

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
de_de: Standardinformationsquelle für Wetterdaten auswählen. Bitte im Addon-Manager verfügbare Optionen einsehen.

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für Dienste.

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für alle Dienste.

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
de_de: Gerätename, der beim Verwenden verschiedener Netzwerkdienste angezeigt wird.

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für UPnP-Dienste. UPnP wird in den meisten Produkten auch „DLNA“ genannt.

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
de_de: Aktiviert den UPnP-Server. Damit können Medien aus der Bibliothek an UPnP-Clients gestreamt werden.

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
de_de: UPnP-Clients über manuelle oder automatische Bibliotheksaktualisierungen informieren.

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
de_de: Aktiviert den UPnP-Client. Dies ermöglicht, Medien von beliebigen UPnP-Servern mit einem Controlpoint zu streamen und deren Wiedergabe zu steuern.

[ctx: #36326]
note: Description of setting with label #21361 "Look for remote UPnP players"
en: Enable the UPnP control point. This allows you to stream media to any UPnP client and control its playback.
de_de: Aktiviert den UPnP Control Point. Dies erlaubt, Medien zu beliebigen UPnP-Clients zu streamen und deren Wiedergabe zu steueren.

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
de_de: Diese Kategorie enthält Einstellungen für den Webserverdienst und den Anwendungsteuerungsdienst.

[ctx: #36328]
note: Description of setting with label #263 "Allow remote control via HTTP"
en: Enable remote users to control this application through the built-in web server. Never expose the web server port to the Internet.
de_de: Ermöglicht die Fernsteuerung dieser Anwendung mit dem eingebauten Webserver. Niemals den Webserverport im Internet zugänglich machen.

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
de_de: Legt den Webserverport fest.

[ctx: #36330]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Define the web server username. Must be set when authentication is enabled.
de_de: Benutzername für den Webserver festlegen. Muss angegeben werden, wenn Authentifizierung aktiviert ist.

[ctx: #36331]
note: Description of setting with label #1048 "Password"
en: Define the web server password. Must be set when authentication is enabled.
de_de: Passwort für den Webserver festlegen. Muss angegeben werden, wenn Authentifizierung aktiviert ist.

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
de_de: Zwischen Weboberflächen auswählen. Diese können mit dem Addon-Manager installiert werden.

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen zum Umgang mit Fernbedienungsdiensten.

[ctx: #36334]
note: Description of setting with label #791 "Allow remote control from programs on this system"
en: Allow programs on this device to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication.
de_de: Steuerung durch Anwendungen auf diesem Gerät via JSON-RPC über WebSocket, JSON-RPC über TCP oder das EventServer-Protokoll ohne Authentifizierung erlauben.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
de_de: Legt den Fernbedienungsport fest.

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
de_de: Legt den Bereich der Fernbedienungsports fest.

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
de_de: Bestimmt die maximale Anzahl Clients, die sich verbinden dürfen.

[ctx: #36338]
note: Description of setting with label #794 "Allow remote control from programs on other systems"
en: Allow programs on the network to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication. It allows anyone with access to the network to completely control this application and, therefore, this device. Never expose these interfaces to the Internet.
de_de: Steuerung durch Anwendungen auf diesem Gerät via JSON-RPC über WebSocket, JSON-RPC über TCP oder das EventServer-Protokoll ohne Authentifizierung erlauben. Erlaubt Jedem mit Zugang zum Netzwerk, diese Anwendung komplett zu steuern und somit auch dieses Gerät. Niemals die entsprechenden Zugangspunkte im Internet zugänglich machen.

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
de_de: Anfängliche Wiederholungsverzögerung (ms).

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
de_de: Kontinuierliche Wiederholungsverzögerung (ms).

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für den Zeroconf-Netzwerkerkennungsdienst. Für AirPlay erforderlich.

[ctx: #36342]
note: Description of setting with label #1260 "Announce services to other systems"
en: Allows applications on the network to discover enabled services via Zeroconf.
de_de: Erlaubt im Netzwerk installierten Anwendungen, aktivierte Dienste via Zeroconf zu ermitteln.

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
de_de: Wenn aktiviert, können Inhalte von anderen AirPlay-Geräten oder AirPlay-Anwendungen empfangen werden.

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
de_de: Aktiviert den AirPlay-Passwortschutz.

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
de_de: Legt das AirPlay-Passwort fest.

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für den Umgang mit dem SMB-Client-(Samba)-Dienst.

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
de_de: Eingabe der IP-Adresse des WINS-Server, falls ein solcher Server im Netzwerk läuft. Sonst leer lassen.

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
de_de: Eingabe des Namens der Arbeitsgruppe, wenn ein WINS-Server im Netzwerk läuft. Sonst leer lassen.

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
de_de: Abschnitt mit Systemeinstellungen für das Gerät, auf dem diese Anwendung installiert ist.

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
de_de: Automatisch ein Wake-On-LAN-Kommando an Server senden, kurz bevor auf Dateien oder Dienste auf diesem Servern zugegriffen werden soll.

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
de_de: Ändert, wie das Programm auf dem ausgewählten Bildschirm dargestellt wird – in einem Fenster oder als Vollbild.

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
de_de: Ändern der Bildauflösung, mit der die Benutzeroberfläche angezeigt wird.

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
de_de: Ändern der Bildwiederholrate, mit der die Benutzeroberfläche angezeigt wird.

[ctx: #36354]
note: Description of setting with label #14083 "Use fullscreen window"
en: If enabled, fullscreen mode will be applied by using a window instead of a real fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, so that other applications can be used in parallel more easily. This uses more resources so playback may be less smooth.
de_de: Wenn aktiviert, wird der Vollbildmodus mit einem bildschirmfüllenden Fenster realisiert anstelle eines echten Vollbildes. Hauptvorteil ist, dass für Mehrschirmkonfigurationen andere Programme parallel einfacher verwendet werden können. Diese Einstellung benötigt mehr Ressourcen und die Videowiedergabe ist möglicherweise nicht ruckelfrei.

[ctx: #36355]
note: Description of setting with label #13130 "Blank other displays"
en: In a multi-screen configuration, the screens not displaying this application are blacked out.
de_de: In einer Mehrschirmkonfiguration erscheint auf Bildschirmen, die diese Anwendung nicht anzeigen, kein Bild.

[ctx: #36356]
note: Description of settings category with label #1201 "NFS Client"
en: This category contains the settings for how the NFS client is handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für den NFS-Client.

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
de_de: Kalibriert die Benutzeroberfläche durch das Einstellen des Overscans. Dieses Hilfsmittel verwenden, wenn das angezeigte Bild zu groß oder zu klein für den Bildschirm ist.

[ctx: #36358]
en: Allow using channel numbering from multiple backends. Note that the All channels group can contain multiple of the same channel number if using this option. This means that jump to channel number may not work correctly for the All channels group.
de_de: Verwendung der Sendernummerierung von mehreren Backends erlauben. Bitte beachten, dass die Gruppe „Alle Sender“ bei Aktivierung dieser Einstellung mehrere Sender mit der gleichen Nummer enthalten kann. Das heißt, dass das Wählen eines Senders durch Eingabe seiner Sendernummer dann nicht immer zuverlässig funktionieren wird.

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
de_de: Nutzung eines eingeschränkten Farbraums (16-235) anstelle des vollen Bereiches (0-255). Der eingeschränkte Farbraum sollte verwendet werden, wenn Kodi an einem HDMI-TV ohne PC-Modus bzw. ohne vollen Farbraum verwendet wird. Falls ein PC-Monitor verwendet wird, sollte diese Einstellung deaktiviert bleiben, um ein korrektes Schwarz zu erhalten.

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die Audioausgabe.

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
de_de: Eigenschaften für die Tonausgabe:[CR][Fest eingestellt] Ausgabe verwendet stets die festgelegte Samplingrate und Lautsprecherkonfiguration.[CR][Beste Übereinstimmung] Ausgabe wird stets so gut wie möglich an das Quellformat angepasst.[CR][Optimiert] Ausgabe wird einmalig zu Beginn der Wiedergabe konfiguriert und gleicht sich während dieser nicht mehr einem geänderten Quellformat an.

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
de_de: Anzahl der Kanäle, die von der Audioverbindung unterstützt wird oder die Anzahl an Lautsprechern bei analogen Anschlüssen. Diese Einstellung gilt nicht für Passthrough-Audio. Hinweis: S/PDIF unterstützt nur 2.0-Kanäle, kann jedoch Mehrkanalton ausgeben, wenn ein über Passthrough unterstütztes Format verwendet wird.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
de_de: Verstärkung von AC3-Spuren, die auf 2 Kanäle reduziert wurden.

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
de_de: Umwandlung von 2-Kanalton in die Anzahl an Audiokanälen, die entsprechend der Kanalkonfiguration festgelegt sind.

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
de_de: Diese Option wählen, wenn der Receiver die Decodierung von Dolby-Digital-(AC3)-Streams unterstützt.

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
de_de: Diese Option wählen, wenn der Receiver die Decodierung von DTS-Streams unterstützt.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
de_de: Maximale Anzahl an Audiokanälen/Lautsprechern, die für decodierten Ton zur Verfügung stehen. Bei der Verwendung eines optischen/koaxialen Digitalausgangs muss diese Option auf 2.0 gestellt werden

[ctx: #36368]
note: Description of setting with label #348 "Enable passthrough"
en: Select to allow passthrough audio for playback of compressed audio such as Dolby Digital (AC3), DTS, etc. The Client of the AudioEngine, for example Videoplayer, might decide to decode the audio stream under certain conditions. In Videoplayer case, passthrough won't be used for live streams and when you sync playback to display.
de_de: Auswählen, um Audio-Passthrough für komprimierte Formate, wie Dolby Digital (AC3), DTS und andere, zu erlauben. Die Entscheidung, ob Passthrough verwendet wird, liegt beim jeweiligen Client der AudioEngine. Zum Beispiel verwendet VideoPlayer kein Passthrough für Livestreams oder wenn „Wiedergabe mit Bildschirm synchronisieren“ aktiviert ist.

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
de_de: Diese Option wählen, wenn der Receiver die Decodierung von TrueHD-Streams unterstützt.

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
de_de: Diese Option wählen, wenn der Receiver die Decodierung von DTS-HD-Streams unterstützt.

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
de_de: Auswahl des Ausgabegerätes für die Wiedergabe decodierter Audioformate, wie mp3.

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
de_de: Auswahl des Gerätes für die Wiedergabe codierter Formate. Dies betrifft alle Formate, die unter „Verfügbare Receiver“ gewählt sind.

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
de_de: Konfiguriert, wie Töne der Benutzeroberfläche behandelt werden, z. B. die Navigation im Menü oder wichtige Benachrichtigungen.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für Eingabegeräte.

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
de_de: Angeschlossene Peripheriegeräte konfigurieren.

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
de_de: Sofern aktiviert, ändern die Cursortasten die Position des Cursors der Bildschirmtastatur. Wenn diese Funktion deaktiviert ist, ändern sie die Position im Text.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
de_de: Maus oder Touchscreen für Steuerung verwenden. Hinweis: Ein Deaktivieren dieser Option führt zum Verlust der Steuerungsmöglichkeit dieser Anwendung, falls weder Tastatur noch Fernbedienung vorhanden sind.

[ctx: #36378]
note: Description of setting with label #35100 "Enable controller support"
en: Use a game controller to control the interface.
de_de: Gamecontroller für die Steuerung der Benutzeroberfläche verwenden.

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für den Internetzugang. Außerdem kann hier die Standard-Weboberfläche ausgewählt werden.

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
de_de: Falls für den Internetzugang ein Proxyserver nötig ist, wird dieser hier konfiguriert.

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
de_de: Konfiguration der zu nutzenden Proxytypen.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
de_de: Konfiguration der Proxyserveradresse.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
de_de: Konfiguration des Proxyserverports.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
de_de: Konfiguration des Proxybenutzernamens.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
de_de: Konfiguration des Proxyserverpassworts.

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
de_de: Diese Einstellung verwenden, um die Bandbreitennutzung dieser Anwendung in festgelegten Grenzen zu halten. Nützlich, wenn die Internetverbindung nur sehr wenig Bandbreite liefert.

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
de_de: Kategorie mit Energiespareinstellungen.

[ctx: #36388]
note: Description of setting with label #1450 "Put display to sleep when idle"
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
de_de: Die Anzeige bei Inaktivität ausschalten. Nützlich für TV-Geräte, die sich ausschalten, wenn kein Anzeigesignal erkannt wird.

[ctx: #36389]
note: Description of setting with label #357 "Shutdown function timer"
en: Set the time to wait for any activity to occur before shutting down.
de_de: Zeit, die auf eine Aktivität gewartet wird, bevor das System automatisch heruntergefahren wird.

[ctx: #36390]
note: Description of setting with label #13008 "Shutdown function"
en: Define what action to perform when the shutdown function timer lapsed.
de_de: Legt fest, was passieren soll, wenn der Ausschalttimer abgelaufen ist.

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
de_de: Kategorie mit Einstellungen zum Aktivieren von Ereignis- und Debugprotokollierung. Um noch detailliertere Fehlersuche zu ermöglichen, kann hier auch komponentenspezifische Debugprotokollierung angeschaltet werden.

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
de_de: Schaltet die Debugprotokollierung ein oder aus. Nützlich für die Fehlersuche.

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
de_de: Legt den Ordner zum Speichern von Bildschirmfotos fest.

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
de_de: Aktiviert für zusätzliche Komponenten eine erweiterte Protokollierung.

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die Mastersperre.

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
de_de: Hier kann die Mastersperre aktiviert und deaktiviert und der dazugehörige PIN-Code festgelegt werden. Außerdem können hier Bereiche der Anwendung festgelegt werden, auf die nur nach Eingabe einer PIN zugegriffen werden darf.

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
de_de: Wenn aktiviert, muss der Mastercode eingegeben werden, um die Anwendung beim Start zu entsperren.

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
de_de: Legt die maximale Anzahl von Eingabefehlversuchen fest, bevor die Anwendung automatisch beendet wird.

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die Cache-Funktion.

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
de_de: Caching für die Wiedergabe von Video, Audio oder DVDs von Festplatte aktivieren.

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
de_de: Caching für die Wiedergabe von Video von DVD-ROM aktivieren.

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
de_de: Caching für Wiedergabe von Video aus dem lokalen Netzwerk aktivieren.

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
de_de: Caching für Wiedergabe von Video aus dem Internet aktivieren.

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
de_de: Caching für die Wiedergabe von Audio von DVD-ROM aktivieren.

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
de_de: Caching für die Wiedergabe von Audio aus dem lokalen Netzwerk aktivieren.

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
de_de: Caching für die Wiedergabe von Audio aus dem Internet aktivieren.

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
de_de: Caching für die Wiedergabe von DVDs von DVD-ROM aktivieren.

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
de_de: Caching für die Wiedergabe von DVDs aus dem lokalen Netzwerk aktivieren.

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
de_de: Caching für unbekannte Typen aus dem Internet aktivieren.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
de_de: Noch keine Informationen vorhanden.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
de_de: Noch keine Informationen vorhanden.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
de_de: Noch keine Informationen vorhanden.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
de_de: Noch keine Informationen vorhanden.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
de_de: Noch keine Informationen vorhanden.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
de_de: Noch keine Informationen vorhanden.

[ctx: #36416]
note: Description of setting with label #13600 "Apple remote"
en: Specify the type of remote used.
de_de: Legt den Typ der Fernbedienung fest.

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
de_de: Den Start von Kodi mit der Fernbedienung erlauben.

[ctx: #36418]
note: Description of setting with label #13603 "Sequence delay time"
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
de_de: Legt die Verzögerung zwischen Tastenfolgen auf einer Universalfernbedienung fest.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
de_de: Orte festlegen, für die Wetterinformationen abgerufen werden sollen.

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
de_de: Nach externen Untertiteln für Videos suchen, die von UPnP-Servern stammen. Dies kann hohe CPU-, Dateisystem- und Netzwerklast erzeugen.

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
de_de: Den VDPAU-Mixer zu umgehen spart Ressourcen auf schwächeren Systemen, reduziert aber etwas die Bildqualität.

[ctx: #36422]
en: Update official add-ons from
de_de: Offizielle Addons aktualisieren von

[ctx: #36423]
note: Description of setting with label #36422 "Update official add-ons from"
en: By default, add-ons from official repositories will be prevented from being auto-updated from private repositories. For cases such as updating from an add-ons beta repository this option can be switched to [Any repositories] (bear in mind this is a less secure option and enabling it could cause incompatibility and crashes).
de_de: Standardmäßig werden Addons aus offiziellen Repositorys nicht automatisch aus privaten Repositorys aktualisiert. Für Fälle, wie Aktualisierungen aus Beta-Repositorys, kann diese Einstellung auf [Beliebige Repositorys] geändert werden. Bitte beachten, dass dies eine unsichere Option ist und daraus Inkompatibilitäten und Abstürze resultieren können.

[ctx: #36424]
en: Select what will happen when an item is selected in the guide: [Show context menu] Will trigger the context menu from where you can choose further actions; [Switch to channel] Will instantly tune to the related channel; [Show information] Will display a detailed information with plot and further options; [Record] Will create a recording timer for the selected item. ["Smart select"] The action is choosen dynamically, depending on whether the event is in the past, now or in the future.
de_de: Legt fest, was passiert, wenn ein Eintrag in der Programmübersicht ausgewählt wird: [Kontextmenü anzeigen] öffnet ein Kontextmenü, in dem weitere Aktionen ausgewählt werden können; [Zum Sender wechseln] schaltet umgehend zum entsprechenden Sender um; [Informationen anzeigen] zeigt eine detaillierte Übersicht mit Handlung und weiteren Optionen an; [Aufnehmen] legt einen Aufnahmetimer für den ausgewählten Programminhalt an. [„Intelligente Auswahl“] legt die Aktion dynamisch fest, abhängig davon, ob der Programminhalt in der Vergangenheit, Gegenwart oder Zukunft ist.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
de_de: Kontextmenü anzeigen

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
de_de: Zum Sender wechseln

[ctx: #36427]
en: Show information
de_de: Informationen anzeigen

[ctx: #36428]
en: Record
de_de: Aufnehmen

[ctx: #36429]
note: Description of setting with label #667 "Enable Dolby Digital transcoding"
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1 (AC-3), such as a S/PDIF connection. If your system supports PCM multichannel audio via HDMI, leave this disabled.
de_de: Auswählen, wenn der Audioausgang nur Mehrkanalton als Dolby Digital 5.1 (AC-3) unterstützt, wie beispielsweise S/PDIF-Verbindungen. Unterstützt das System PCM-Mehrkanalton über HDMI, dann ausgeschaltet lassen.

[ctx: #36430]
note: Description for setting category #14101: "Video Acceleration"
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
de_de: Legt fest, wie die Videoverarbeitung beschleunigt werden soll. Dazu gehören Dinge wie Decodierung und Skalierung.

[ctx: #36431]
note: Description of setting with label #13438 "Show event log"
en: Shows all events in the event log for the current profile with options to only show specific levels.
de_de: Zeigt für das aktuelle Profil alle Ereignisse im Ereignisprotokoll mit der Option, nur bestimmte Stufen anzuzeigen.

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
de_de: Auswahl virtueller Tastaturbelegungen.

[ctx: #36433]
note: Description for video related setting #13457: "vaapi sw filter"
en: When enabled, VAAPI render method is preferred and the CPU has less load. If you experience hangs, disable this option.
de_de: Wenn aktiviert, wird die VAAPI-Rendermethode bevorzugt und die CPU dadurch weniger beansprucht. Falls es mit dieser Einstellung zu Hängern kommt, bitte deaktivieren.

[ctx: #36434]
en: If enabled, switch to the channel with the programme to remind when auto-closing the reminder popup.
de_de: Wenn aktiviert, wird zu dem Sender umgeschaltet, für den ein Erinnerungs-Popup automatisch geschlossen wurde.

[ctx: #36435]
en: Sort channel groups by the order supplied by the backend(s). If enabled, groups cannot be reordered in the Group manager
de_de: Sendergruppen nach der von den Backend(s) vorgegebenen Reihenfolge sortieren. Wenn aktiviert, können Gruppen im Sendergruppenmanager nicht umsortiert werden

[ctx: #36436]
note: Description for setting #407: "Hardware keyboard layouts" Setting in System -> Input -> Hardware keyboard layouts Select the layout of a physically attached keyboard
en: Select hardware keyboard layout.
de_de: Hardwaretastaturlayout auswählen.

[ctx: #36437]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Official repositories only (default)
de_de: Nur offizielle Repositorys (Standard)

[ctx: #36438]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Any repositories
de_de: Beliebige Repositorys

[ctx: #36439]
note: Description of setting with label #19352 "Play next programme automatically"
en: Enable automatic playback of the next programme when playing past programmes (catchup) or for Video On Demand (VOD) channels. Please note that catchup and VOD only work if supported by the channel provider.
de_de: Automatische Wiedergabe der nächsten Sendung bei der Wiedergabe von vergangenen Sendungen (Catchup) oder Video-on-Demand-Sendern (VOD) aktivieren. Bitte beachten, dass Catchup und VOD nur funktioniert, wenn vom Senderanbieter unterstützt.

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
de_de: Anzahl der Lautstärkeschritte festlegen.

[ctx: #36443]
note: Description of setting with label #14126 "Whitelist"
en: Whitelisted modes give the user the control to choose which display modes are allowed or not allowed to be used
de_de: Legt fest, welche Bildschirmmodi verwendet werden dürfen und welche nicht

[ctx: #36444]
note: Description of setting with label #14127 "Whitelist"
en: Select this option to allow using 3:2 pulldown refresh rates (playing 23.976 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 24 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 23.976 Hz or 24 Hz mode.
de_de: Auswählen, um 3:2-Pulldown-Bildwiederholraten zu erlauben (Wiedergabe von 23,976-FPS-Videos auf einem 59,94-Hz-Monitor oder 24-FPS-Videos auf einem 60-Hz-Monitor). Einstellung kann hilfreich sein, wenn der Monitor keine 23,976-Hz- oder 24-Hz-Modi unterstützt.

[ctx: #36445]
note: Description of setting with label #14128 "Whitelist"
en: Select this option to allow using double refresh rates (playing 29.97 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 30 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 29.97 Hz or 30 Hz mode.
de_de: Auswählen, um verdoppelte Bildwiederholraten zu erlauben (Wiedergabe von 29,97-FPS-Videos auf einem 59,94-Hz-Monitor oder 30-FPS-Videos auf einem 60-Hz-Monitor). Einstellung kann hilfreich sein, wenn der Monitor keine 29,97-Hz- oder 30-Hz-Modi unterstützt.

[ctx: #36460]
note: Description of settings with label #14112 "Enable event logging"
en: Event logging allows to keep track of what has happened.
de_de: Die Ereignisprotokollierung ermöglicht, den Ablauf von Ereignissen zu verfolgen.

[ctx: #36461]
note: Description of settings with label #14113 "Enable notification event logging"
en: Notification event describe regular processes and actions performed by the system or the user.
de_de: Benachrichtigungsereignisse beschreiben normale Prozesse und Aktionen, die vom System oder vom Anwender ausgelöst wurden.

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
de_de: Stereoskopischer 3D-Modus / Aktuell

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
de_de: Stereoskopischer 3D-Modus

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
de_de: Deaktiviert

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
de_de: Über / Unter

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
de_de: Nebeneinander

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
de_de: Anaglyphe Rot/Cyan

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
de_de: Anaglyphe Grün/Magenta

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
de_de: Hardwarebasiert

[ctx: #36509]
note: name of a stereoscopic mode
en: Monoscopic / 2D
de_de: Monoskopisch / 2D

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
de_de: Anaglyphe Gelb/Blau

[ctx: #36511]
note: name of a stereoscopic mode
en: Checkerboard
de_de: Schachbrett

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
de_de: Wiedergabemodus für stereoskopische 3D-Videos

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
de_de: Nachfragen

[ctx: #36523]
note: Description of setting with label #458 "Limit sampling rate (kHz)"
en: Maximum sampling rate for S/PDIF or sampling rate for fixed output configuration.
de_de: Maximale Samplingrate für S/PDIF oder die fest eingestellte Ausgabekonfiguration.

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
de_de: Bevorzugter Modus

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
de_de: Wie Film (automatische Erkennung)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
de_de: Stereoskopischen 3D-Modus nach Wiedergabeende deaktivieren

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
de_de: Wiedergabemodus auswählen

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
de_de: Stereoskopischen 3D-Modus auswählen

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
de_de: Alternativen Modus auswählen ...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
de_de: Wie Film

[ctx: #36533]
note: Description of setting with label #346 "Normalize levels on downmix"
en: Select how audio is downmixed, e.g. from 5.1 to 2.0.[CR][Enabled] Maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed.[CR][Disabled] Maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note: Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
de_de: Legt fest, wie Mehrkanalton heruntergemischt wird, z. B. 5.1 zu 2.0[CR][Aktiviert] Erhält den Lautstärkepegel der Audioquelle, reduziert jedoch den Dynamikumfang.[CR][Deaktiviert] Erhält den Dynamikumfang der Audioquelle, jedoch wird beim Heruntermischen der Lautstärkepegel reduziert. Hinweis: als Dynamikumfang bezeichnet man den Unterschied zwischen den leisesten und lautesten Tönen einer Audioquelle. Diese Einstellung sollte aktiviert werden, wenn Filmdialoge nur schwer zu hören sind.

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
de_de: Angabe von zusätzlichen Komponenten, deren erweiterte Ausgaben in das Debugprotokoll aufgenommen werden sollen.

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
de_de: Stereoskopischer 3D-Modus des Videos

[ctx: #36536]
note: label of a toggle option that allows to invert the stereoscopic 3d mode
en: Invert stereoscopic 3D mode (flip eyes)
de_de: Invertierter stereoskopischer 3D-Modus (flip eyes)

[ctx: #36537]
note: Description of setting with label #36520 "Playback mode of stereoscopic videos"
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played.[CR][Ask me] Will show a dialogue to select the desired mode for each playback.[CR][Preferred mode] Will use the preferred mode specified in the "System -> Video hardware" section of the settings.[CR][Monoscopic / 2D] Will play the video in mono / 2D.[CR][Ignore] Disables any stereoscopic 3D processing and handling.
de_de: Legt fest, in welchem Modus stereoskopische 3D-Videos wiedergegeben werden.[CR][Nachfragen] zeigt vor jeder Wiedergabe einen Dialog, in dem der Modus ausgewählt wird.[CR][Bevorzugter Modus] verwendet den unter „System > Videohardware“ eingestellten Modus.[CR] [Monoskopisch / 2D] spielt das Video in Mono/2D ab.[CR][Ignorieren] schaltet jegliche 3D-Funktionalität ab.

[ctx: #36538]
note: Description of setting with label #36526 Disable stereoscopic mode when playback is stopped
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode, between videos in a playlist or when playback ended.[CR][Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists with mixed stereoscopic 3D and 2D content, then the GUI will also stay in stereoscopic 3D mode even when a non-stereoscopic 2D video is playing.
de_de: [Aktiviert] Schaltet nach Beenden der Wiedergabe die Benutzeroberfläche (und einige TVs) zurück in den 2D-Modus, auch zwischen einzelnen Videos einer Wiedergabeliste, wenn erforderlich.[CR][Deaktiviert] Benutzeroberfläche und TV bleiben im stereoskopischen 3D-Modus. Zwischen einzelnen Videos einer Wiedergabeliste wird der Modus nicht gewechselt, auch nicht für nichtstereoskopische Videos.

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
de_de: Verändert den stereoskopischen 3D-Modus der Benutzeroberfläche.

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
de_de: Der bevorzugte Modus, in dem stereoskopische 3D-Medien wie Videos abgespielt werden sollten.

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
de_de: Lautstärkeregelung für AirPlay-Clients erlauben.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
de_de: Hardwaredecodierung für Videos aktivieren.

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
de_de: Stereoskopische 3D-Tiefe von Untertiteln

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
de_de: Legt die visuelle Tiefe der Untertitel für stereoskopische 3D-Videos fest. Je höher der Wert, desto näher wirken die Untertitel.

[ctx: #36547]
note: Description of setting with label #36097 "System / Display / GUI peak luminance in HDR PQ mode"
en: Sets the peak luminance level for GUI elements while the display is in HDR PQ mode. This affects all OSD, subtitles and graphics that are SDR in origin.
de_de: Einstellen der maximalen Leuchtdichte für GUI-Elemente, wenn der Bildschirm im HDR-PQ-Modus ist. Dies betrifft alle OSDs, Untertitel und Grafiken, die ursprünglich SDR sind.

[ctx: #36548]
note: Description of setting with label #37021 "Set GUI resolution limit"
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
de_de: Auflösung der Benutzeroberfläche begrenzen, um Speicher zu sparen. Wirkt sich nicht auf die Videowiedergabe aus. Neustart erforderlich.

[ctx: #36549]
note: Description of setting with label #1268 "iOS 8 compatibility mode"
en: Enables support for receiving "Videos" and "Pictures" via AirPlay. This needs to be disabled when using iOS 9 or later clients to restore music streaming via AirPlay. "Videos" and "Pictures" are only supported for iOS clients using iOS 8.x and older.
de_de: Aktiviert die Unterstützung für den Empfang von „Videos“ und „Bildern“ über AirPlay. Dies muss deaktiviert sein, um Musikstreaming über AirPlay wiederherzustellen, falls Clients mit iOS 9 oder höher verwendet werden. „Videos“ und „Bilder“ werden nur für iOS-Clients mit iOS 8.x und älter unterstützt.

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
de_de: Stärke des stereoskopischen 3D-Effekts

[ctx: #36551]
note: Description of setting with label #36550 "Stereoscopic 3D effect strength"
en: Defines the strength of the stereoscopic 3D effect in the GUI. This is done by controlling the depth of perception within the GUI, so the higher the value, the more elements will pop out of the screen. [Zero] Disables the stereoscopic 3D effect of the GUI.[CR]For a good visual experience, the value should be higher for small screens and lower for large screens. Note: this is not supported by all skins.
de_de: Definiert die Stärke des stereoskopischen 3D-Effekts in der GUI. Dies wird durch die Steuerung der Tiefenwahrnehmung für die GUI erreicht. Je höher der Wert ist, um so mehr Elemente werden aus dem Bild herausragen. [Zero] Deaktiviert den stereoskopischen 3D Effekt der GUI. [CR]Für ein gutes visuelles Erlebnis sollte der Wert bei kleinen Bildschirmen höher und bei großen Bildschirmen niedriger gewählt werden. Hinweis: Wird nicht von allen Skins unterstützt.

[ctx: #36552]
note: Description of setting "System -> Video output -> NoOfBuffers" with label #36043
en: Defines the number of presentation buffers used by the graphics driver. Select 2 if the driver uses double buffering or 3 for triple buffering.
de_de: Definiert die Anzahl an Anzeigepuffern, die vom Grafiktreiber verwendet werden. 2 auswählen, wenn der Treiber „double buffering“ und 3, falls er „triple buffering“ verwendet.

[ctx: #36553]
note: label of a setting, allowing to specify tonemap method
en: Tone mapping
de_de: Tone-Mapping

[ctx: #36554]
note: label of a setting, tone mapping method
en: off
de_de: Aus

[ctx: #36556]
note: label of a setting, allowing to specify tone mapping parameter
en: Tone mapping parameter
de_de: Parameter für Tone-Mapping

[ctx: #36560]
en: Colour management
de_de: Farbverwaltung

[ctx: #36561]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management" with label #36560
en: Reproduce video colours accurately using a display profile or a 3D lookup table.
de_de: Genaue Farbwiedergabe anhand von Anzeigeprofilen oder 3D-Lookup-Tabelle.

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
de_de: Farbverwaltungsmodus

[ctx: #36563]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management mode" with label #36562
en: Use a precalculated 3D lookup table for video colour correction, or calculate the transformation for each video from a profile of your display. A precalculated 3D lookup table is preferred as it allows you to take advantage of the advanced features and high precision in ArgyllCMS. Display profile based correction is useful for testing different parameters, or emulating display settings that you don't have a 3D LUT prepared for.
de_de: Eine vorberechnete 3D-Lookup-Tabelle für die Videofarbkorrektur verwenden oder die Umwandlung für jedes Video aus einem Anzeigeprofil berechnen. Eine vorberechnete 3D-Lookup-Tabelle wird empfohlen, da sie die erweiterten Funktionen und die hohe Präzision von ArgyllCMS ermöglicht. Die auf einem Anzeigeprofil basierende Korrektur ist hilfreich, um verschiedene Einstellungen zu testen und um Anzeigeeinstellungen zu emulieren, für die kein 3D LUT vorliegt.

[ctx: #36565]
note: Description of setting "System -> Video output -> 3D LUT" with label #36564
en: Select the 3DLUT file to be used by default. If you place multiple 3DLUT files in the same directory, then you can switch between them in the OSD menu during video playback. This allows for multiple display profiles to account for different viewing environments and source materials, for example gamma 2.2 for daytime viewing and 2.4 for nighttime.
de_de: Die 3D-LUT-Datei auswählen, die standardmäßig verwendet werden soll. Sind mehrere 3D-LUT-Dateien im selben Verzeichnis vorhanden, so kann zwischen diesen während der Wiedergabe im OSD-Menü gewechselt werden. Dies ermöglicht die Anpassung des Ausgabeprofils an das Ausgangsmaterial sowie die Umgebung, wie z. B. Gamma 2,2 bei Tageslicht und 2,4 bei Nacht.

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
de_de: ICC-Anzeigeprofil

[ctx: #36567]
note: Description of setting "System -> Video output -> ICC display profile" with label #36566
en: By providing a display profile, you can modify video parameters such as gamma, color primaries and whitepoint during playback. An ICC source profile is created based on the parameters and linked with the display ICC profile set here. This support is experimental and lacks near black adjustment towards display native black (causing raised black level) and white level scaling when a different whitepoint from display native is selected (as a workaround, adjust video brightness down to avoid clipping).
de_de: Wird ein Anzeigeprofil bereitgestellt, so können Videoparameter wie Gamma, Primärfarben und Weißpunkt während der Wiedergabe angepasst werden. Basierend auf diesen Parametern wird ein ICC-Quellprofil erstellt und mit dem hier definierten Anzeigeprofil verknüpft. Diese Funktion ist aktuell experimentell und hat noch Schwächen bei der Anpassung von Beinahe-Schwarzwerten zum Schwarzwert des Anzeigegeräts (verursacht erhöhten Schwarzwert) sowie bei der Verschiebung des Weißwertes, wenn der Weißpunkt von dem des Anzeigegeräts abweicht (zur Umgehung dieses Problems kann die Helligkeit des Videos heruntergesetzt werden).

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
de_de: Weißpunkt

[ctx: #36569]
note: Description of setting "System -> Video output -> Whitepoint" with label #36568
en: Changing video whitepoint to D93 is mainly useful for older Japanese NTSC material which looks too red when played back on a D65 display. Adjust video brightness setting down to avoid clipping to display native whitepoint.
de_de: Den Weißpunkt auf D93 anzupassen, ist hauptsächlich für älteres japanische NTSC-Material nützlich, das auf einem D65-Display zu rot erscheint. Die Helligkeit für Video herunterregeln, um zu vermeiden, dass der Dynamikumfang auf den nativen Weißpunkt des Displays begrenzt wird.

[ctx: #36570]
en: Primaries
de_de: Grundfarben

[ctx: #36571]
note: Description of setting "System -> Video output -> Primaries" with label #36570
en: Select the primary color coordinates according to source material. Older HD material may have been mastered on displays with BT.601 primaries.
de_de: Die Grundfarben passend zum Quellmaterial wählen. Älteres HD-Material kann für Grundfarben nach BT.601 hergestellt worden sein.

[ctx: #36572]
en: Gamma mode
de_de: Gammamodus

[ctx: #36573]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma mode" with label #36572
en: Select the gamma curve formula. Use BT.1886 for gamma curve that accounts for display black and white levels and avoids perceptual clipping. Use input offset for a similar curve with a manually specified effective gamma. Output offset allows for perceptual clipping, but can be used to compensate for incorrect mastering monitor settings that lead to too bright dark details. Absolute gamma does not account for display black at all and will clip the lowest levels to display black on any display with higher than zero black level.
de_de: Auswahl Gammakurvenformel. Verwendung von BT.1886 für die Gammakurve, welche die Schwarzweißwerte der Anzeige berücksichtigt und Wahrnehmungsstörungen vermeidet. Der Eingangsoffset wird für eine ähnliche Kurve mit einem manuell festgelegten effektiven Gamma verwendet. Die Ausgangsverschiebung ermöglicht ein wahrnehmungsmäßiges Clipping, kann aber verwendet werden, um falsche Einstellungen des Hauptmonitors zu kompensieren, die zu aufgehellten dunklen Details führen. Absolutes Gamma berücksichtigt überhaupt nicht die Anzeige von Schwarz und schneidet die niedrigsten Pegel ab, um Schwarz auf jeder Anzeige mit einem höheren als dem Null-Schwarzpegel anzuzeigen.

[ctx: #36575]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma" with label #36574
en: Gamma for selected gamma curve type. For input and output offset, the result at 50% will match an absolute gamma curve with this gamma value.
de_de: Gamma für den ausgewählten Gammakurventyp. Für die Eingangs- und Ausgangsverschiebung entspricht das Ergebnis bei 50 % einer absoluten Gammakurve mit diesem Gammawert.

[ctx: #36576]
en: Lookup table size
de_de: Größe der Lookup-Tabelle

[ctx: #36577]
note: Description of setting "System -> Video output -> Lookup table size" with label #36576
en: Specify the resolution for the 3D lookup table. Use a lower resolution for quick preview and higher resolution for more accurate picture. Using a high resolution may take seconds to prepare when parameters are changed or a new video is started.
de_de: Auflösung für die 3D-Lookup-Tabelle. Eine niedrigere Auflösung für eine schnelle Vorschau und eine höhere Auflösung für ein genaueres Bild verwenden. Bei einer hohen Auflösung kann es unter Umständen Sekunden dauern, bis die Vorbereitung abgeschlossen ist, wenn Parameter geändert werden oder ein neues Video gestartet wird.

[ctx: #36578]
note: Description of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR" with label #36098
en: Improves video quality by using 10-bit video surfaces for Standard Dynamic Range (SDR) video.[CR][Auto detect] Enables 10 bit for SDR only if the connected display supports HDR.[CR][Always] Enables 10 bit for SDR even if the connected display doesn't support HDR.[CR][Never] Do not use 10 bit for SDR.[CR]HDR passthrough mode always uses 10-bit regardless of this setting.
de_de: Verbessert die Videoqualität für Standard Dynamic Range (SDR) durch Verwendung von 10-Bit-Videooberflächen.[CR][Autoerkennung]Aktiviert 10 Bit für SDR nur, wenn der angeschlossene Bildschirm HDR unterstützt.[CR][Immer]Aktiviert 10 Bit für SDR auch, wenn der angeschlossene Bildschirm kein HDR unterstützt.[CR][Nie]10 Bit für SDR wird nicht verwendet.[CR]Der HDR-Passthrough-Modus nutzt 10 Bit, unabhängig von dieser Einstellung.

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
de_de: 3D-LUT-Datei

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
de_de: ICC-Profil

[ctx: #36583]
en: Input offset
de_de: Eingangsverschiebung

[ctx: #36584]
en: Output offset
de_de: Ausgangsverschiebung

[ctx: #36585]
en: Absolute
de_de: Absolut

[ctx: #36586]
note: whitepoint labels
en: D65 (standard)
de_de: D65 (Standard)

[ctx: #36587]
en: D93 (Japanese NTSC)
de_de: D93 (NTSC Japan)

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
de_de: Automatisch

[ctx: #36592]
en: PAL/SECAM 1975 (BT.470 B/G)
de_de: PAL / SECAM 1975 (BT.470 B/G)

[ctx: #36594]
note: 3D LUT size labels
en: 16x16x16
de_de: 16×16×16

[ctx: #36595]
en: 64x64x64
de_de: 64×64×64

[ctx: #36596]
en: 256x256x256
de_de: 256×256×256

[ctx: #36598]
note: Description of setting with label #36099 "Dither"
en: Eliminate banding caused by RGB level conversion or other processing by adding a small amount of noise to the picture. This can be disabled for slower systems, or when Kodi is set to limited range RGB output and no video processing is needed.
de_de: Die von der RGB-Level-Umwandlung oder anderen Nachbearbeitungen verursachten Banding-Effekte durch Hinzufügen von etwas Bildrauschen unterdrücken. Dies kann für langsamere Systeme deaktiviert werden oder wenn Kodi auf eingeschränke RGB-Ausgabe eingestellt ist und keine Videonachbearbeitung erfolgen muss.

[ctx: #36599]
note: Description of setting with label #36100 "Dither depth"
en: Video dithering output precision in bits. Use the highest setting that doesn't show banding. The default of 8 is recommended for most systems. If your GPU is set to scale the output RGB levels or you use a laptop screen, a 7 or 6 bit setting may eliminate more banding. Lower settings are available for testing purposes only to make it easy to see whether dithering is applied and that the dither noise pixel size matches the display resolution.
de_de: Video-Dithering Ausgabegenauigkeit in Bits. Höchste Einstellung, die kein Banding produziert, verwenden. Der Standardwert 8 ist für die meisten Systeme empfohlen. Wenn die GPU das RGB-Level skaliert oder ein Laptop verwendet wird, kann ein Wert von 6 oder 7 Bit das Banding ggf. besser eliminieren. Niedrigere Werte sind nur dazu da, um zu testen, ob das Dithering angewandt wird und dessen Pixelgröße der des Displays entspricht.

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die Musikbibliothek.

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen zum Umgang mit Musikdateilisten.

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für den AirPlay-Dienst.

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für Bildschirme.

[ctx: #36605]
en: Updates
de_de: Aktualisierungen

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
de_de: Aktualisierungen automatisch installieren

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
de_de: Benachrichtigen, aber Aktualisierungen nicht installieren

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
de_de: Niemals auf Aktualisierungen prüfen

[ctx: #36609]
en: Show notifications
de_de: Benachrichtigungen anzeigen

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für das Addon-System.

[ctx: #36611]
note: Description of setting with label #36605 "Updates"
en: Change how auto updating of add-ons are handled.
de_de: Ändern, wie automatische Aktualisierungen für Addons durchgeführt werden.

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
de_de: Benachrichtigung anzeigen, wenn Addons aktualisiert wurden.

[ctx: #36613]
note: Description of setting with label #24996 "Manage dependencies"
en: Manage modules and support libraries that have been automatically installed as a dependency to other add-ons. Items listed as "Orphaned" are no longer required by any add-ons and are safe to uninstall.
de_de: Module und Unterstützungsbibliotheken organisieren, die automatisch als Abhängigkeit anderer Addons installiert wurden. Als „verwaist“ markierte Einträge werden nicht länger von anderen Addons benötigt und können gefahrlos deinstalliert werden.

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
de_de: Addons anzeigen, die aktuell im Hintergrund laufen.

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
de_de: Unbekannte Quellen

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
de_de: Installation von Addons aus unbekannten Quellen erlauben.

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
de_de: Aus Sicherheitsgründen ist die Installation von Addons aus unbekannten Quellen deaktiviert.

[ctx: #36618]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "System -> Add-ons -> Unknown sources"
en: Add-ons will be given access to personal data stored on this device. By allowing, you agree that you are solely responsible for any loss of data, unwanted behaviour, or damage to your device. Proceed?
de_de: Addons aus unbekannten Quellen wird Zugriff auf alle Dateien des Gerätes ermöglicht. Wenn aktiviert, ist der Anwender für den etwaigen Verlust von Daten, Beschädigungen am Gerät, sowie ungewolltem Verhalten selbst verantwortlich. Wirklich fortfahren?

[ctx: #36619]
note: Label of a setting, allow the user to specify high quality downscaling of pictures
en: High quality downscaling
de_de: Herunterskalieren mit hoher Qualität

[ctx: #36620]
note: Description of setting "Pictures -> Slideshow -> High Quality Downscaling" with label #36619
en: Enable high quality downscaling of pictures (uses more memory and has moderate performance impact).
de_de: Aktiviert das Herunterskalieren von Bildern in hoher Qualität (benötigt mehr Arbeitsspeicher und hat mäßige Auswirkungen auf die Leistung).

[ctx: #36621]
note: Label of a setting, allow the maximum smbclient protocol to be configured
en: Maximum protocol version
de_de: Höchste Protokollversion

[ctx: #36622]
note: Description of setting with label #36621 "Maximum protocol version"
en: Set the maximum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 or SMBv1 compatibility may be required with older NAS and Windows shares.
de_de: Einstellen der maximalen SMB-Protokollversion für das Aushandeln von Verbindungen. Es kann nötig sein, für Kompatibilität mit älteren NAS oder Windows-Netzwerkfreigaben, SMBv2 oder SMBv1 zu erzwingen.

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
de_de: Keine

[ctx: #36628]
note: Label of a setting, allow the minimum smbclient protocol to be configured
en: Minimum protocol version
de_de: Minimale Protokollversion

[ctx: #36629]
note: Description of setting with label #36628 "Minimum protocol version"
en: Set the minimum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 may be required to prevent SMBv1 use on some OS.
de_de: Festlegen der minimalen SMB-Protokollversion, die beim Verbindungsaufbau verwendet werden soll. SMBv2 kann erforderlich sein, um die Verwendung von SMBv1 auf einigen Betriebssystemen zu unterbinden.

[ctx: #36630]
note: Label of a setting, sets additional config required for some proprietary SMBv1 implementations (mostly routers)
en: Use legacy security
de_de: Veraltetes Sicherheitskonzept verwenden

[ctx: #36631]
note: Description of setting with label #36630 "Use legacy security"
en: Force weak SMBv1 security for compatibility with the USB sharing features on some WiFi routers and NAS devices.
de_de: Schwaches SMBv1 verwenden für Kompatibilität mit USB-Sharing-Funktionen bestimmter WLAN-Router and NAS-Geräte.

[ctx: #36632]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control via HTTP"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should never be exposed on the Internet. A password should be set below. Proceed?
de_de: Jeder mit Zugang zur Weboberfläche kann die Anwendung komplett steuern und somit auch dieses Gerät. Deshalb niemals die entsprechenden Zugangspunkte im Internet zugänglich machen. Es sollte ein Passwort vergeben werden. Fortfahren?

[ctx: #36633]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control from applications on other systems"
en: These services offer neither authentication nor encryption. Anyone who can connect to them will be able to completely control this application and, therefore, this device, so they should never be exposed to the Internet. Proceed?
de_de: Diese Dienste bieten weder Authentifizierung noch Verschlüsselung an. Jeder mit Zugang zur Weboberfläche kann die Anwendung komplett steuern und somit auch dieses Gerät. Deshalb niemals die entsprechenden Zugangspunkte im Internet zugänglich machen. Fortfahren?

[ctx: #36634]
note: Text in confirm dialog when disabling setting "Services -> Control -> Require authentication"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should be secured by a password. Are you sure you want to disable authentication?
de_de: Jeder mit Zugang zur Weboberfläche kann die Anwendung komplett steuern und somit auch dieses Gerät. Es sollte ein Passwort zu Absicherung vergeben werden. Soll Authentifizierung wirklich deaktiviert werden?

[ctx: #36635]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration
en: If web server authentication is enabled, a password must be entered as well.
de_de: Wenn Webserver-Authentifizierung aktiviert ist, muss ein Passwort angegeben werden.

[ctx: #36636]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration by enabling authentication without a password set
en: You must first enter a password before web server authentication can be enabled.
de_de: Bevor Webserver-Authentifizierung aktiviert werden kann, muss ein Passwort angegeben werden.

[ctx: #36638]
note: Menuitem at "Settings -> System -> Add-ons"
en: Remove all orphaned add-ons
de_de: Alle verwaisten Addons entfernen

[ctx: #36639]
note: Description of setting with label #36638 "Remove all orphaned dependencies"
en: Remove all modules and support libraries that have been automatically installed and are in an orphaned state.
de_de: Alle automatisch installierten Module und Unterstützungsbibliotheken entfernen, die als verwaist markiert sind.

[ctx: #36640]
note: Dialog caption
en: Orphaned add-ons
de_de: Verwaiste Addons

[ctx: #36641]
note: Dialog text if orphaned add-ons were found and removed
en: The following orphaned add-ons were removed from your system: {0:s}.
de_de: Folgende verwaiste Addons wurden entfernt: {0:s}.

[ctx: #36642]
note: Dialog text if no more orphaned add-ons left on the system
en: No orphaned add-ons to remove.
de_de: Keine verwaisten Addons zu entfernen.

[ctx: #36899]
note: Description of setting with label #729 "Enable SSL"
en: Enables SSL encryption in the webserver. Certificate special://userdata/server.pem and Key special://userdata/server.key must be created manually
de_de: Aktiviert die SSL-Verschlüsselung des Webservers. Zertifikat special://userdata/server.pem und Schlüssel special://userdata/server.key sind manuell anzulegen

[ctx: #36900]
en: movie
de_de: Film

[ctx: #36901]
en: movies
de_de: Filme

[ctx: #36902]
en: TV show
de_de: Serie

[ctx: #36903]
en: TV shows
de_de: Serien

[ctx: #36904]
en: season
de_de: Staffel

[ctx: #36905]
en: seasons
de_de: Staffeln

[ctx: #36906]
en: episode
de_de: Episode

[ctx: #36907]
en: episodes
de_de: Episoden

[ctx: #36908]
en: music video
de_de: Musikvideo

[ctx: #36909]
en: music videos
de_de: Musikvideos

[ctx: #36910]
en: set
de_de: Filmreihe

[ctx: #36911]
en: sets
de_de: Filmreihen

[ctx: #36912]
en: video
de_de: Video

[ctx: #36913]
en: videos
de_de: Videos

[ctx: #36914]
en: music
de_de: Musik

[ctx: #36915]
en: music
de_de: Musik

[ctx: #36916]
en: artist
de_de: Interpret

[ctx: #36917]
en: artists
de_de: Interpreten

[ctx: #36918]
en: album
de_de: Album

[ctx: #36919]
en: albums
de_de: Alben

[ctx: #36920]
en: song
de_de: Titel

[ctx: #36921]
en: songs
de_de: Titel

[ctx: #37000]
en: (Visually impaired)
de_de: (Für Sehgeschädigte)

[ctx: #37001]
en: (Director's comments)
de_de: (Kommentare des Regisseurs)

[ctx: #37002]
en: (Director's comments 2)
de_de: (Kommentare des Regisseurs 2)

[ctx: #37003]
note: DVD short name for 1.0 channel layout
en: mono
de_de: Mono

[ctx: #37004]
note: DVD short name for 2.0 channel layout
en: stereo
de_de: Stereo

[ctx: #37014]
en: Last used profile
de_de: Zuletzt verwendetes Profil

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
de_de: Inhalt anzeigen

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
de_de: Diese Option wählen, wenn der Receiver das Decodieren von Dolby-Digital-Plus-(E-AC3)-Streams unterstützt.

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
de_de: Maximale Auflösung der Benutzeroberfläche

[ctx: #37022]
en: UPnP player
de_de: UPnP-Player

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
de_de: Soll die Wiedergabe auf dem Remotegerät angehalten werden?

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
de_de: Konfiguration von Audioencoder-Einstellungen, wie beispielsweise Qualität und Komprimierungsstufe

[ctx: #37026]
en: Auto
de_de: Automatisch

[ctx: #37030]
en: Unlimited
de_de: Unbeschränkt

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
de_de: Legt fest, wie Blu-rays geöffnet/wiedergegeben werden. Hinweis: Menüs werden momentan nicht vollständig unterstützt und können Probleme verursachen.

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
de_de: Barrierefreiheit

[ctx: #37033]
note: Description of category #287 Subtitles
en: This category contains the settings for subtitles
de_de: Kategorie mit Einstellungen für Untertitel

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
de_de: Tonspur für Sehgeschädigte bevorzugen

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
de_de: Tonspur für Sehgeschädigte gegenüber anderen Tonspuren mit derselben Sprache bevorzugen

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
de_de: Tonspur für Hörgeschädigte bevorzugen

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
de_de: Tonspur für Hörgeschädigte gegenüber anderen Tonspuren mit derselben Sprache bevorzugen

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
de_de: Untertitel für Hörgeschädigte bevorzugen

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
de_de: Untertitel für Hörgeschädigte gegenüber anderen Untertiteln mit derselben Sprache bevorzugen

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
de_de: Standardtonspur bevorzugen

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
de_de: Wenn aktiviert, werden als „Standard“ markierte Tonspuren (für die bevorzugte Sprache) gegenüber Tonspuren mit höherer Qualität (mehr Kanäle, besserer Codec, ...) bevorzugt.

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
de_de: Legt die Schrittweiten bei Nutzung der Sprungtasten fest. Wenn mehrere Schritte für eine Sprungrichtung festgelegt wurden, können diese durch mehrmaliges Drücken der Sprungtaste innerhalb der definierten Verzögerungszeit aktiviert werden. Vorwärts- (positive Werte) und Rückwärtsschritte (negative Werte) können unabhängig voneinander festgelegt werden.

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
de_de: Legt die Zeit fest, die auf weitere Tastendrücke gewartet wird, bevor ein Sprung ausgelöst wird. Hat nur eine Bedeutung, wenn intelligentes Skipping verwendet wird (Verwendung von mehr als einer Sprungweite für eine Richtung).

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
de_de: Kapitelvorschaubilder extrahieren

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
de_de: Kapitelvorschaubilder zur Darstellung im Kapitel-/Lesezeichendialog extrahieren. Dies kann die CPU-Last erhöhen.

[ctx: #37048]
note: Setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable WS-Discovery Service
de_de: WS-Discovery-Service aktivieren

[ctx: #37049]
note: Description of setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable service to search for SMB services using the WS-Discovery protocol
de_de: Dienst für die Suche nach SMB-Diensten mittels WS-Discovery-Protokoll aktivieren

[ctx: #37050]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]WS-Discovery[/B] component
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]WS-Discovery[/B]-Komponente

[ctx: #37051]
note: Setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS Protocol Version
de_de: NFS-Protokollversion

[ctx: #37052]
note: Description of setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS protocol version to use when establishing NFS connections
de_de: Für NFS-Verbindungen zu nutzende Protokollversion

[ctx: #37053]
note: Settings / Services "Chunk Size" group label
en: Chunk Size
de_de: Datenblockgröße

[ctx: #37054]
note: Setting #37054 "NFS Chunk Size"
en: NFS Chunk Size
de_de: NFS-Datenblockgröße

[ctx: #37055]
note: Description of setting #37054 "NFS Chunk Size"
en: Data chunk size used on NFS connections
de_de: Datenblockgröße für NFS-Verbindungen

[ctx: #37056]
note: Setting #37056 "SMB Chunk Size"
en: SMB Chunk Size
de_de: SMB-Datenblockgröße

[ctx: #37057]
note: Description of setting #37056 "SMB Chunk Size"
en: Data chunk size used on SMB connections
de_de: Datenblockgröße für SMB-Verbindungen

[ctx: #37102]
note: Description of category #37101 "Caching"
en: This category contains settings that configure caching of local and network files, and internet streams.
de_de: Kategorie mit Einstellungen für das Caching von lokalen und Netzwerkdateien, sowie Internetstreams.

[ctx: #37103]
note: Setting #37103 "Buffer Mode"
en: Buffer Mode
de_de: Puffermodus

[ctx: #37104]
note: Description of setting #37103 "Buffer Mode"
en: Configure the media content to buffer.
de_de: Zu puffernde Medieninhalte konfigurieren.

[ctx: #37105]
note: Setting #37105 "Memory Size"
en: Memory Size
de_de: Speichergröße

[ctx: #37106]
note: Description of setting #37105 "Memory Size"
en: The size of the memory buffer in Mbytes. Setting zero (0) forces buffering to disk, which is not recommend on flash storage devices (eMMC, SD cards, SSD).
de_de: Größe des Speicherpuffers in Mbytes. Ein Wert von Null (0) erzwingt puffern auf Disk, was für Flash-Speichermedien (eMMC, SD-Karten, SSD) nicht zu empfehlen ist.

[ctx: #37107]
note: Setting #37107 "Read Factor"
en: Read Factor
de_de: Lesefaktor

[ctx: #37108]
note: Description of setting #37107 "Read Factor"
en: Determines cache fill rate in terms of avg. bitrate of stream x Read Factor. Increasing this multiple, cache fills faster. Large multiples may cause CPU spikes on some devices, saturate the connection and worsen performance.[CR][Adaptive] Uses dynamically calculated Read Factor based on cache level.
de_de: Ermittelt die Cache-Füllrate als durchnittliche Streambitrate x Lesefaktor. Erhöhung des Multiplikators führt zu schnellerem Füllen des Caches. Große Multiplikatoren können CPU-Lastspitzen auf einigen Geräten erzeugen, die Netzwerkbandbreite absättigen und die Performance verschlechtern.[CR][Adaptiv] Verwendet einen dynamisch berechneten, auf dem Cache-Füllstand besierenden Lesefaktor.

[ctx: #37109]
note: Description of setting "Chunk Size"
en: The data chunk size to use when a filesystem or protocol does not force the value, e.g. NFS will override this with its own value.
de_de: Die zu verwendende Datenblockgröße, wenn das Dateisystem oder das Protokoll den Wert nicht erzwingt - z. B. überschreibt NFS diesen Wert mit einem eigenen Wert.

[ctx: #37110]
note: Value of setting - NONE
en: No buffer
de_de: Kein Puffer

[ctx: #37111]
note: Value of setting - TRUE INTERNET
en: Only buffer true internet streams: HTTP, HTTPS, etc.
de_de: Nur echte Internetstream puffern: HTTP, HTTPS, etc.

[ctx: #37112]
note: Value of setting - INTERNET
en: Buffer all internet filesystems, including: FTP, WebDAV, etc.
de_de: Alle Internetdateisysteme puffern: FTP, WebDAV, etc.

[ctx: #37113]
note: Value of setting - NETWORK
en: Buffer all network filesystems, including: SMB, NFS, etc.
de_de: Alle Netzwerkdateisysteme puffern: SMB, NFS, etc.

[ctx: #37114]
note: Value of setting - ALL
en: Buffer all filesystems, including local files
de_de: Alle Dateisysteme puffern, inklusive lokale Dateien

[ctx: #37115]
note: Value of setting #37105 "Memory Size"
en: Caches entire file on disk storage
de_de: Speichert gesamte Datei auf Diskspeicher zwischen

[ctx: #37116]
note: Value of setting #37107 "Read Factor"
en: Adaptive
de_de: Adaptiv

[ctx: #37128]
note: Value of setting - second
en: {0:d} second
de_de: {0:d} Sekunde

[ctx: #37129]
note: Value of setting - seconds
en: {0:d} seconds
de_de: {0:d} Sekunden

[ctx: #37130]
note: Setting "Audio/video queue time"
en: Audio/video queue time
de_de: Audio-/Video-Queuezeit

[ctx: #37131]
note: Description of setting with label #37130 "Audio/video queue time"
en: Duration in seconds of audio/video queues. The duration determines the amount of data stored in memory.
de_de: Dauer in Sekunden für die Audio-/Video-Queues. Die Dauer bestimmt die im Speicher gehaltene Datenmenge.

[ctx: #37132]
note: Setting "Video queue maximum size"
en: Video queue maximum size
de_de: Maximale Größe der Video-Queue

[ctx: #37133]
note: Description of setting with label #37132 "Video queue maximum size"
en: Limits the maximum memory usage for the video queue. The amount of memory used depends on the video bitrate and the length of the queue. If the memory limit is reached, the queue time is reduced as necessary.
de_de: Begrenzt den maximalen Speicherverbrauch für die Video-Queue. Die verwendete Speichermenge hängt von der Video-Bitrate und der Länge der Queue ab. Wenn das Speicherlimit erreicht ist, wird die Queue-Zeit verringert, falls nötig.

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
de_de: Eintrag für „Alle Elemente“ anzeigen

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
de_de: Eintrag für „Alle Elemente“ in Verzeichnissen anzeigen, z. B. „Alle Alben“ oder „Alle Staffeln“.

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
de_de: Aktualisierungsrate der Benutzeroberfläche während Wiedergabe begrenzen

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
de_de: Begrenzt die Geschwindigkeit (fps) mit der die Benutzeroberfläche bei Wiedergabe von Videos aktualisiert wird. Dies kann die CPU-Last reduzieren und auftretende Wiedergabeprobleme bei aktivierter Benutzeroberfläche beheben.

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
de_de: Unbeschränkt

[ctx: #38016]
note: Used to format framerate values. {0:d} will be replaced with the according number/integer, like "24 fps", "50 fps"
en: {0:d} fps
de_de: {0:d} fps

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
de_de: Region A: Nord-, Mittel- und Südamerika, Ostasien and Südostasien. Region B: Afrika, Mittlerer Osten, Südwestasien, Europa, Australien, Neuseeland. Region C: Zentralasien, China (Festland), Mongolei, Südasien, Weißrussland, Russland, Ukraine, Kasachstan.

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
de_de: Persönliche Bewertung

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
de_de: Keine Bewertung

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
de_de: Bewerten

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
de_de: Informationsanbieterauswahl

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
de_de: Bitte Informationsanbieter auswählen

[ctx: #38026]
en: Appearances
de_de: Auftritte

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
de_de: Videostream

[ctx: #38032]
note: Label for an option to select the angle to play if current disc has more than one angle
en: Angle
de_de: Blickwinkel

[ctx: #38033]
en: Role
de_de: Rolle

[ctx: #38034]
note: Orchestra playing on the recording (if present)
en: Orchestra
de_de: Orchester

[ctx: #38035]
note: Lyricist that wrote the lyrics of the song (if present)
en: Lyricist
de_de: Texter

[ctx: #38037]
note: Arranger of the song (if present)
en: Arranger
de_de: Arrangeur

[ctx: #38038]
note: Engineer of the song (if present)
en: Engineer
de_de: Toningenieur

[ctx: #38039]
note: Producer of the song (if present)
en: Producer
de_de: Produzent

[ctx: #38040]
note: DJMixer of the song (if present)
en: DJMixer
de_de: DJ-Mixer

[ctx: #38042]
note: Name used when artist name is missing from music file tags
en: [Missing]
de_de: [Fehlt]

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
de_de: Albuminterpreten

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
de_de: Titel- und Albuminterpreten

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
de_de: Alle Mitwirkenden

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
de_de: Alle Rollen

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
de_de: Tags aus den Dateien müssen neu in die Musikbibliothek eingetragen werden. Soll jetzt ein Scan durchgeführt werden?

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
de_de: Zusätzliche Informationen für Alben und Interpreten abrufen? Dies kann etwas dauern

[ctx: #38062]
note: Full tag scanning question on library update (by default tags are only scanned when the file has changed since last time)
en: Do full tag scan even when music files are unchanged?
de_de: Datei-Tags auslesen, auch wenn die Musikdateien sich nicht geändert haben?

[ctx: #38063]
note: Item in selection list #38338. Settings will change the default addon used to fetch artist or album information, related to #20195, #20193 and #20194
en: Set default information provider
de_de: Standardinformationsanbieter festlegen

[ctx: #38064]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific artist, related to #20195
en: Set for this artist
de_de: Festlegen für diesen Interpreten

[ctx: #38065]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all artists in node, related to #20195
en: Set for all artists shown
de_de: Festlegen für alle angezeigten Interpreten

[ctx: #38066]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific album, related to #20195
en: Set for this album
de_de: Festlegen für dieses Album

[ctx: #38067]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all albums in node, related to #20195
en: Set for all albums shown
de_de: Festlegen für alle angezeigten Alben

[ctx: #38068]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all artists shown in node, after #38065
en: Use this information provider for all the artists shown here?
de_de: Diesen Informationsanbieter für alle hier angezeigten Interpreten festlegen?

[ctx: #38069]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all albums shown in node, after #38067
en: Use this information provider for all the albums shown here?
de_de: Diesen Informationsanbieter für alle hier angezeigten Alben festlegen?

[ctx: #38070]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default artist information provider, after #38063
en: Use this information provider for all artists, clearing any previous settings for specific artists?
de_de: Diesen Informationsanbieter für alle Interpreten festlegen und dabei alle vorherigen Einstellungen für einzelne Interpreten zurücksetzen?

[ctx: #38071]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default album information provider, after #38063
en: Use this information provider for all albums, clearing any previous settings for specific albums?
de_de: Diesen Informationsanbieter für alle Alben festlegen und dabei alle vorherigen Einstellungen für einzelne Alben zurücksetzen?

[ctx: #38072]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for all the artists or albums in the node immediately
en: Do you want to refresh information for all these items now?
de_de: Sollen die Informationen für alle Einträge aktualisiert werden?

[ctx: #38073]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for the current artist or album immediately
en: Do you want to refresh information for this item now?
de_de: Sollen die Informationen für diesen Eintrag aktualisiert werden?

[ctx: #38075]
en: * All discs
de_de: * Alle Disks

[ctx: #38076]
en: Disc title
de_de: Disktitel

[ctx: #38077]
en: Total discs
de_de: Anzahl Disks

[ctx: #38078]
en: Original year
de_de: Originaljahr

[ctx: #38079]
en: Original date
de_de: Originaldatum

[ctx: #38081]
note: Music property - Album release status
en: Release status
de_de: Veröffentlichungsstatus

[ctx: #38082]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist
en: Added to end of playlist
de_de: Zum Ende der Wiedergabeliste hinzugefügt

[ctx: #38083]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist to play next
en: Added to playlist to play next
de_de: Zur Wiedergabe als Nächstes der Wiedergabeliste hinzugefügt

[ctx: #38100]
note: Description of section #14200 "Player""
en: Section that contains the settings for the playback of media
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die Medienwiedergabe

[ctx: #38101]
note: Description of section #14201 "Media"
en: Section that contains the settings for sources and how media information is collected, stored, shown and navigated
de_de: Kategorie mit Einstellungen für Medienquellen, für die Mediennavigation und Einstellungen zum Sammeln, Speichern und Anzeigen von Medieninformationen

[ctx: #38102]
note: Description of section #14203 "Customise"
en: Section that contains the settings influencing the GUI experience and for controlling the GUI/system
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die grafische Benutzeroberfläche

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die Videowiedergabe

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die Musikwiedergabe

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
de_de: Kategorie mit Einstellungen für Diashows

[ctx: #38106]
note: Description of category #14213 "Language"
en: This category contains the settings for audio / subtitles language and accessibility
de_de: Kategorie mit Spracheinstellungen für Audio-/Untertitelsprache und Barrierefreiheit

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
de_de: Kategorie mit Einstellungen dafür, wie Informationen für Videos gesammelt, gespeichert, angezeigt und verwaltet werden

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
de_de: Kategorie mit Einstellungen dafür, wie Informationen für Musik gesammelt, gespeichert, angezeigt und verwaltet werden

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
de_de: Kategorie mit Einstellungen dafür, wie Informationen für Bilder gesammelt, gespeichert, angezeigt und verwaltet werden

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
de_de: Kategorie mit Einstellungen für die Datenbanken der Bibliotheken

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
de_de: Kategorie mit weiteren Einstellungen für die grafische Benutzeroberfläche

[ctx: #38112]
note: Description of setting with label #12381 "Switch to visualisation on playback"
en: Automatically go to the visualisation window when audio playback starts
de_de: Wenn Audiowiedergabe startet, automatisch zum Visualisierungsfenster wechseln

[ctx: #38113]
note: Description of category #14187 "Advanced"
en: This category contains the advanced settings for video playback
de_de: Diese Kategorie enthält erweiterte Einstellungen für die Videowiedergabe

[ctx: #38190]
en: Extract thumbnails from video files
de_de: Vorschaubilder aus Videodateien extrahieren

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
de_de: Exif-Bildinformationen anzeigen

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
de_de: Wenn Exif-Informationen (Datum, Zeit, verwendete Kamera usw.) vorhanden sind, werden diese angezeigt.

[ctx: #38209]
note: Contextmenu entry to remove the resume point of the currently selected item
en: Reset resume position
de_de: Position zurücksetzen

[ctx: #38300]
note: Dialog header for settings for how to export specific music library data
en: Export Music Library
de_de: Musikbibliothek exportieren

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
de_de: Eine einzige Datei

[ctx: #38302]
note: Kind of export output, see #38304
en: Separate files for each item
de_de: Einzelne Dateien für jeden Eintrag

[ctx: #38303]
note: Kind of export output, see #38304
en: To library folders
de_de: Bibliotheksordner

[ctx: #38304]
note: Selection of export to a single file, many separate files or the library folder(s)
en: Choose kind of export output
de_de: Art des Exports auswählen

[ctx: #38305]
note: Folder path for export output file or files
en: Destination folder
de_de: Zielordner

[ctx: #38306]
note: Section of music items to export - albums, album artists, song artists etc.
en: Items to export
de_de: Zu exportierende Einträge

[ctx: #38307]
en: Include artwork such as thumbnails and fanart
de_de: Artwork, wie Vorschaubilder und Fanart, einbeziehen

[ctx: #38308]
en: Include items that have not been scraped (to create template NFO files)
de_de: Einträge einbeziehen, die noch nicht ausgelesen wurden (um Vorlagen für NFO-Dateien zu erzeugen)

[ctx: #38309]
en: Output information to NFO files
de_de: Informationen in NFO-Dateien exportieren

[ctx: #38310]
note: See #38309 when NFO and art export disabled so only artist folders
en: Output information to NFO files (currently exporting artist folders only)
de_de: Informationen in NFO-Dateien exportieren (derzeit nur Interpretenordner unterstützt)

[ctx: #38311]
en: Overwrite existing files
de_de: Existierende Dateien überschreiben

[ctx: #38312]
note: Music item to export output, see #38306
en: Song artists
de_de: Titelinterpreten

[ctx: #38313]
note: Music item to export output, see #38306
en: Other artists
de_de: Andere Interpreten

[ctx: #38317]
note: Message when trying to do a kind #38303 of export and setting #20223 is empty
en: Unable to export to library folders as the system artist information folder setting is empty
de_de: Daten können nicht exportiert werden, da in den Einstellungen kein Ordner für Interpreteninformationen angegeben wurde

[ctx: #38318]
note: Message when trying to do export and destination folder #38305 does not exist
en: Unable to export data as the destination folder does not exist
de_de: Daten können nicht exportiert werden, weil der Zielordner nicht existiert

[ctx: #38319]
note: Button text to start export
en: Export
de_de: Exportieren

[ctx: #38320]
note: Message when adding music source and setting #20223 is empty
en: Do you have local artist information (NFO) and art files that you want to fetch? Set the location of these artist folders now
de_de: Sollen vorhandene lokale Interpreteninformationen (NFO) und Artworkdateien verwendet werden? Bitte jetzt festlegen, in welchen Ordnern diese zu finden sind

[ctx: #38321]
note: Kind of export output, see #38304
en: Artist folders only
de_de: Nur Interpretenordner

[ctx: #38322]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when albums and artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder and albums to music folders
de_de: Interpreten werden in Interpreteninformationsordner und Alben in Musikordner exportiert

[ctx: #38323]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only albums selected
en: Albums exported to music folders
de_de: In Musikordner exportierte Alben

[ctx: #38324]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder
de_de: In Interpreteninformationsordner exportierte Interpreten

[ctx: #38325]
note: Explanation of what export artist folders only means see #38304
en: Artist subfolders created in Artist Information Folder
de_de: Im Interpreteninformationsordner angelegte Interpretenunterordner

[ctx: #38330]
note: Dialog heading when editing default settings for fetching additional music information
en: Set Music Information Providers
de_de: Musikinformationsanbieter festlegen

[ctx: #38331]
note: Dialog heading when editing album information provider
en: Set Album Information Provider
de_de: Albuminformationsanbieter festlegen

[ctx: #38332]
note: Dialog heading when editing artist information provider
en: Set Artist Information Provider
de_de: Interpreteninformationsanbieter festlegen

[ctx: #38333]
note: Use scrapers to fetch additional album and artist information and art during scan
en: Fetch additional information and art during scan
de_de: Beim Scannen zusätzliche Informationen abrufen

[ctx: #38334]
note: Scraper to use for additional album information. See #20193
en: Album information provider
de_de: Albuminformationsanbieter

[ctx: #38335]
note: Scraper to use for additional artist information. See #20194
en: Artist information provider
de_de: Interpreteninformationsanbieter

[ctx: #38336]
note: Location of folder where local art and nfo files can be found for artists. See #20223
en: Local artist information folder
de_de: Ordner für Interpreteninformationen

[ctx: #38337]
note: Group header describing the settings
en: Options for fetching additional information
de_de: Optionen für das Abrufen von Zusatzinformationen

[ctx: #38338]
note: Selecting what items the settings will be used for, selecting from #38064 to 38067
en: Choose how to apply settings
de_de: Auswählen, wie die Einstellungen angewendet werden

[ctx: #38339]
note: Heading when selecting from list for #38338
en: How to apply information provider settings
de_de: Anwenden von Informationsanbieter-Einstellungen

[ctx: #38350]
note: Progress statement when importing music library is processing song playback history data
en: Importing song playback history
de_de: Titelwiedergabehistorie wird importiert

[ctx: #38351]
note: Progress statement when importing music library - data matching phase
en: Matching data
de_de: Daten werden geprüft

[ctx: #38352]
note: Progress statement when importing music library - song history being updated
en: Updating songs
de_de: Titel werden aktualisiert

[ctx: #38353]
note: Notification of import success "Importing song history - <number of songs matched> updated out of <total songs in xml> imported songs"
en: Importing song history - {0:d} updated out of {0:d} imported songs
de_de: Titelhistorie wird importiert - {0:d} von {0:d} importierten Titeln aktualisiert

[ctx: #38354]
note: Message when reading the user specified XML for import to library fails
en: Unable to read xml file
de_de: XML-Datei kann nicht gelesen werden

[ctx: #39004]
note: Description of category "Library" with label #14202
en: This category provides access to the windows for source management and library management facilities
de_de: Kategorie mit Einstellungen zur Verwaltung von Medienquellen und Bibliotheken

[ctx: #39005]
note: Description of setting "Videos... with label #14242
en: This provides access to where video sources can be added and otherwise managed.
de_de: Hier können Videoquellen hinzugefügt und verwaltet werden.

[ctx: #39006]
note: Description of setting "Music... with label #14243
en: This provides access to where music sources can be added and otherwise managed.
de_de: Hier können Musikquellen hinzugefügt und verwaltet werden.

[ctx: #39007]
note: Description of setting "Pictures... with label #14244
en: This provides access to where picture sources can be added and otherwise managed.
de_de: Hier können Bildquellen hinzugefügt und verwaltet werden.

[ctx: #39008]
en: Zoom - 120% width
de_de: Zoom - 120 % Breite

[ctx: #39009]
en: Zoom - 110% width
de_de: Zoom - 110 % Breite

[ctx: #39010]
en: Select sort method
de_de: Sortiermethode wählen

[ctx: #39011]
en: Maximum wait time for network
de_de: Maximale Netzwerkstartwartezeit

[ctx: #39012]
note: Description of setting with label #39011 "Maximum wait time for network"
en: Set the maximum time to wait for the network to come up after starting or waking up. When time has passed before network is up startup will continue.
de_de: Die maximale Zeit konfigurieren, die nach Neustart oder Aufwachen auf das Netzwerk gewartet wird. Wenn die Zeit abgelaufen ist, bevor das Netzwerk verfügbar ist, wird der Start fortgesetzt.

[ctx: #39013]
en: Virtual filesystems
de_de: Virtuelle Dateisysteme

[ctx: #39014]
note: Message of a dialog, asking if related data of an add-on should also be removed on uninstall
en: Would you also like to remove all related data (e.g. settings) of this add-on?
de_de: Sollen auch alle mit diesem Addon verknüpften Daten (z. B. Einstellungen) gelöscht werden?

[ctx: #39015]
en: Image decoder
de_de: Bilddecoder

[ctx: #39016]
en: Resume audiobook
de_de: Hörbuch fortsetzen

[ctx: #39017]
note: Description of setting with label #21358 "Share my libraries"
en: Enables UPnP. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client and to detect remote UPnP servers.
de_de: Aktiviert UPnP. Dies erlaubt, Medien aus den Bibliotheken zu einem UPnP-Client zu streamen und UPnP-Server zu finden.

[ctx: #39018]
en: optional
de_de: Optional

[ctx: #39019]
en: installed
de_de: Installiert

[ctx: #39020]
en: The following additional add-ons will be installed
de_de: Folgende zusätzliche Addons sollen installiert werden

[ctx: #39021]
en: Proceed with installation?
de_de: Installation starten?

[ctx: #39024]
en: Dependencies
de_de: Abhängigkeiten

[ctx: #39025]
note: Artist gender - male, female, other
en: Gender
de_de: Geschlecht

[ctx: #39026]
note: Brief comment to distinguish artists with the same name e.g "former bassist with Journey"
en: Disambiguation
de_de: Begriffsklärung

[ctx: #39027]
note: Sort name of artist (e.g. Jackson, Michael)
en: Sortname
de_de: Sortiername

[ctx: #39028]
note: Text for yes/no dialog when silently uninstalling an add-on
en: Add-on: {0:s}[CR]Origin: {1:s}[CR]Version: {2:s}[CR]- will be uninstalled and replaced. Would you like to proceed?
de_de: Addon: {0:s}[CR]Herkunft: {1:s}[CR]Version: {2:s}[CR]- soll deinstalliert und ersetzt werden. Fortfahren?

[ctx: #39029]
note: Text for yes/no dialog to indicate that an add-on was manually installed
en: Manually installed
de_de: Manuell installiert

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
de_de: Quelle

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
de_de: Quellen

[ctx: #39100]
en: Perform on startup
de_de: Aktion beim Starten

[ctx: #39101]
note: Startup action option label
en: Play TV
de_de: TV sehen

[ctx: #39102]
en: Play Radio
de_de: Radio hören

[ctx: #39103]
en: Unable to configure network location. Invalid path given.
de_de: Netzwerkquelle kann nicht konfiguriert werden. Der Pfad ist ungültig.

[ctx: #39104]
en: View as text
de_de: Als Text ansehen

[ctx: #39105]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_DEFAULT
en: default
de_de: Standard

[ctx: #39106]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_FORCED
en: forced
de_de: Erzwungene

[ctx: #39107]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_HEARING_IMPAIRED
en: captions
de_de: Für Hörgeschädigte

[ctx: #39108]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_VISUAL_IMPAIRED
en: audio description
de_de: Audiobeschreibung

[ctx: #39109]
en: Select Program
de_de: Programm auswählen

[ctx: #39110]
en: Select Resolution
de_de: Auflösung auswählen

[ctx: #39111]
note: audio flag - FLAG_ORIGINAL language prefix displayed in audio settings stream selection
en: original
de_de: Original

[ctx: #39112]
note: Used for a setting which allows centre channel (voice/speech) volume to be adjusted when downmixing.
en: Downmix: Center Mix Level
de_de: Heruntermischen: Center-Mixpegel

[ctx: #39113]
note: Help text for 39112
en: Center Mix Level in dB relative to metadata or default (-3 dB)
de_de: Center-Mixpegel in dB, relativ zu Metadaten oder Standard (-3 dB)

[ctx: #39114]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode thumb
de_de: Episodenvorschaubild

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
de_de: Filmhandlung

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
de_de: Episodenhandlung

[ctx: #39117]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Announcer[/B] component
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]Announcer[/B]-Komponente

[ctx: #39118]
note: Label for action to present native iOS sharing sheet
en: Share debug log
de_de: Debugprotokoll teilen

[ctx: #39119]
en: Last modified
de_de: Zuletzt geändert

[ctx: #39120]
en: Skip filename matching for external audio tracks
de_de: Vergleich von Dateinamen für externe Tonspuren überspringen

[ctx: #39121]
note: Label for section of settings controling what is shown on the library windows
en: Library Display and Navigation
de_de: Bibliotheksanzeige und -navigation

[ctx: #39122]
note: Label for section of settings controling how library is populated
en: Library Information Sources
de_de: Informationsquellen für Bibliotheken

[ctx: #39124]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Add-ons[/B] component
de_de: Ausführliche Protokollierung der [B]Addons[/B]-Komponente

[ctx: #39125]
en: Enable tag reading in file view
de_de: Auslesen von Tags in Dateiansicht aktivieren

[ctx: #39127]
en: Use all local image files as artwork
de_de: Alle lokalen Bilder als Artwork verwenden

[ctx: #39128]
note: Description of setting with label #39127 "Use all local image files as artwork"
en: All image files located alongside the media files are picked up as artwork during library scan, with the file name as the art type.
de_de: Alle Bilddateien, die sich neben Mediendateien befinden, werden beim Scannen der Bibliothek als Artwork aufgenommen, wobei der Dateiname den Artworktyp festlegt.

[ctx: #39129]
en: Use all remote artwork fetched by scrapers
de_de: Alle von Scrapern abgerufene Online-Artwork verwenden

[ctx: #39130]
note: Description of setting with label #39129 "Use all remote artwork fetched by scrapers"
en: Use the first of each art type of the remote artwork in scraper results to fill any missing art not populated with local art.
de_de: Mit jeweils dem ersten jedes Artworktyps der Online-Artwork aus den Scraper-Ergebnissen werden alle fehlenden Bilder ergänzt, die lokal nicht vorhanden sind.

[ctx: #39131]
en: Artist art types whitelist
de_de: Erlaubte Artworktypen für Interpreten

[ctx: #39132]
note: Description of setting with label #39131 "Artist art types whitelist"
en: Limit the artist artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
de_de: Interpreten-Artwork beschränken auf lokal abgerufene oder nicht-lokal vom Scraper gelieferte Ergebnisse gemäß erlaubter Artworktypen

[ctx: #39133]
en: Album art types whitelist
de_de: Erlaubte Artworktypen für Alben

[ctx: #39134]
note: Description of setting with label #39133 "Album art types whitelist"
en: Limit the album artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
de_de: Alben-Artwork beschränken auf lokal abgerufene oder nicht-lokal vom Scraper gelieferte Ergebnisse gemäß erlaubter Artworktypen

[ctx: #39135]
en: Thumbnail image files
de_de: Bilddateien für Vorschaubilder

[ctx: #39136]
note: Description of setting with label #39135 "Thumbnail image files"
en: The names of files that contain primary artwork (thumbnails), generally square and used both full and in reduced size to visually identify a folder, artist, album or song
de_de: Die Namen der Dateien, die primäre Artwork (Vorschaubilder) beinhalten. Normalerweise sind diese quadratisch und werden in voller und reduzierter Größe benutzt, um Ordner, Künstler, Alben oder Titel visuell kenntlich zu machen

[ctx: #39137]
en: Artwork level
de_de: Artworkstufe

[ctx: #39138]
note: Description of setting with label #39137 "Artwork level"
en: The amount of artwork automatically selected - [Maximum] all local images and remote art; [Basic] save space on limited devices or when using a simple skin; [Custom] configured by user for detailed control; [None] no art
de_de: Anzahl automatisch ausgewählter Artwork - [Maximal] alle lokale und nicht-lokale Art; [Einfach] Platz auf eingeschränkten Geräten oder bei Verwendung von einfachen Skins sparen; [Benutzerdefiniert] vom Anwender konfiguriert für detaillierte Steuerung; [Keine] keine Art

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
de_de: Maximal

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
de_de: Einfach

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
de_de: Benutzerdefiniert

[ctx: #39143]
en: Movie art types whitelist
de_de: Erlaubte Artworktypen für Filme

[ctx: #39144]
note: Description of setting with label #39150 "Movie art types whitelist"
en: Limit the movie and movie set artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
de_de: Film- und Filmreihen-Artwork beschränken auf lokal abgerufene oder nicht-lokal vom Scraper gelieferte Ergebnisse gemäß erlaubter Artworktypen

[ctx: #39145]
en: TV show art types whitelist
de_de: Erlaubte Artworktypen für Serien

[ctx: #39146]
note: Description of setting with label #39152 "TV show art types whitelist"
en: Limit the TV show and season artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
de_de: Serien-Artwork beschränken auf lokal abgerufene oder nicht-lokal vom Scraper gelieferte Ergebnisse gemäß erlaubter Artworktypen

[ctx: #39147]
en: Episode art types whitelist
de_de: Erlaubte Artworktypen für Episoden

[ctx: #39148]
note: Description of setting with label #39154 "Episode art types whitelist"
en: Limit the episode artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
de_de: Episoden-Artwork beschränken auf lokal abgerufene oder nicht-lokal vom Scraper gelieferte Ergebnisse gemäß erlaubter Artworktypen

[ctx: #39149]
en: Music video art types whitelist
de_de: Erlaubte Artworktypen für Musikvideos

[ctx: #39150]
note: Description of setting with label #39156 "Music video art types whitelist"
en: Limit the music video artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
de_de: Musikvideo-Artwork beschränken auf lokal abgerufene oder nicht-lokal vom Scraper gelieferte Ergebnisse gemäß erlaubter Artworktypen

[ctx: #39151]
note: Display Hardware scaling filter setting toggle
en: Display hardware scaling filter
de_de: Bildschirm-Hardware-Skalierungsfilter

[ctx: #39152]
note: Description
en: Integer scaling (IS) is a Nearest-Neighbor(NN) upscaling technique using Display Engine
de_de: Integer Scaling (IS) ist eine Nearest-Neighbour(NN)-Hochskalierungstechnik, welche die Display Engine der GPU nutzt

[ctx: #39153]
en: Windowing system:
de_de: Windowing-System:

[ctx: #39154]
note: Override subtitles styles setting list
en: Override subtitles styles
de_de: Untertitelstile überschreiben

[ctx: #39155]
note: Description of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Some subtitle formats such as SSA / ASS / WebVTT can include metadata like font style, colors, size, alignments, positions, etc. you can override the styles with your customizations (please note that side effects may occur in some cases).
de_de: Einige Untertitelformate, wie SSA/ASS/ WebTVTT, können Metadaten enthalten (z. B. Schriftstile, Farben, Größe, Ausrichtungen, Positionen). Diese Daten können mit benutzerdefinierten Werten überschrieben werden. Bitte beachten, dass einige Konstellationen Nebeneffekte haben können.

[ctx: #39156]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Positions
de_de: Positionen

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
de_de: Stile

[ctx: #39158]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles and positions
de_de: Stile und Positionen

[ctx: #39159]
note: Subtitle border size setting toggle
en: Border size
de_de: Rahmengröße

[ctx: #39160]
note: Subtitle border colour setting
en: Border colour
de_de: Rahmenfarbe

[ctx: #39161]
note: CC Subtitles text alignment setting list
en: Text alignment
de_de: Textausrichtung

[ctx: #39162]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Left
de_de: Links

[ctx: #39163]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Center
de_de: Mittig

[ctx: #39164]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Right
de_de: Rechts

[ctx: #39165]
note: Type of background for displaying the subtitles
en: Background type
de_de: Hintergrundtyp

[ctx: #39166]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Shadow
de_de: Schatten

[ctx: #39167]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Box
de_de: Kasten

[ctx: #39168]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Square box
de_de: Quadratischer Kasten

[ctx: #39169]
note: Description of setting with label #39166 "Background type"
en: Type of background to apply to subtitles.
de_de: Hintergrundtyp für Untertitel.

[ctx: #39170]
note: Subtitle shadow size setting
en: Shadow size
de_de: Schattengröße

[ctx: #39171]
note: Subtitle shadow colour setting
en: Shadow colour
de_de: Schattenfarbe

[ctx: #39172]
note: Subtitle shadow opacity setting
en: Shadow opacity
de_de: Schattendeckkraft

[ctx: #39173]
note: Subtitle blur setting
en: Blur
de_de: Weichzeichnungsgrad

[ctx: #39174]
note: SystemInfo string for the display's supported HDR types
en: Display supported HDR types
de_de: Vom Bildschirm unterstützte HDR-Typen

[ctx: #39175]
note: Progress text on splash screen, to build the font cache
en: Building font cache in progress - please wait
de_de: Fontcache wird erstellt – bitte warten

[ctx: #39176]
note: Helper text for gui sound volume setting
en: Relative volume for gui sounds
de_de: Relative Lautstärke für Systemklänge

[ctx: #39178]
note: Dialog text to notify that the speech service is not available
en: Speech recognition service not available
de_de: Spracherkennungsdienst nicht verfügbar

[ctx: #39179]
note: Dialog text to notify that microphone is listening
en: Listening...
de_de: Spracheingabe ...

[ctx: #39180]
note: Dialog text to notify that there has been no matching recognition result
en: No recognition result matched
de_de: Keine passenden Ergebnisse

[ctx: #39181]
note: Dialog text to notify that there has been a speech recognition error
en: Speech recognition error
de_de: Spracherkennungsfehler

[ctx: #39182]
note: Subtitle vertical margin setting
en: Vertical margin
de_de: Vertikaler Rand

[ctx: #39183]
note: Help text for setting "Vertical margin" of label #39182
en: Allows you to add a margin in top and bottom aligned text. Changing this setting will affect also subtitle position set with the Video calibration.
de_de: Ermöglicht das Hinzufügen eines Randes für oben und unten ausgerichteten Text. Das Ändern dieser Einstellung beeinflusst die mit der Videokalibrierung eingestellte Untertitelposition.

[ctx: #39184]
note: Window screen calibration: the current subtitle calibration value with vertical margin
en: Current value: {0:d} (with vertical margin: {1:d})
de_de: Aktueller Wert: {0:d} (mit vertikalem Rand: {1:d})

[ctx: #39185]
note: Dialog text to notify that there are insufficient permissions for speech recognition
en: Insufficient permissions for speech recognition
de_de: Unzureichende Berechtigungen für Spracherkennung

[ctx: #39186]
note: Title of group menu subtitles
en: Styles for text based subtitles
de_de: Stile für textbasierte Untertitel

[ctx: #39187]
note: Title of group menu subtitles
en: Closed caption subtitles
de_de: Untertitel mit erklärendem Text

[ctx: #39188]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: No background
de_de: Kein Hintergrund

[ctx: #39189]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Available only with manual subtitle position
de_de: Nur bei manueller Untertitelpositionierung verfügbar

[ctx: #39190]
note: Help text for setting "Use system HDR/SDR brightness balance" of label #36096
en: [ON] The brightness of the GUI in HDR mode follows the system's setting. This affects all OSD, subtitles and graphics that are SDR in origin.[CR][OFF] Set the max brightness manually.
de_de: [EIN] Helligkeit der Benutzeroberfläche im HDR-Modus entspricht Systemeinstellung. Das betrifft alle OSDs, Untertitel und Bilder, die originär SDR sind.[CR][AUS] Maximale Helligkeit wird manuell festgelegt.

[ctx: #39192]
en: Disable screensaver when playing audio
de_de: Bildschirmschoner während Musikwiedergabe deaktivieren

[ctx: #39193]
note: Description of setting with label #39192 "Disable screensaver when playing audio"
en: If music is being played, the screensaver will never be activated
de_de: Bilschirmschoner nicht aktivieren während Musik gehört wird

[ctx: #39194]
note: Help text of setting "Allow use DXVA Video Super Resolution" with label #13417
en: Enables advanced DXVA upscaler using NVIDIA "RTX Video Super Resolution" or "Intel Video Super Resolution".[CR]Used when the video source is 1920x1080 or less and the source resolution is lower than the display resolution.[CR]Only available on specific hardware: NVIDIA RTX 20xx, 30xx, 40xx and above, Intel Arc A770, A750.
de_de: Erweiterten DXVA-Upscaler aktivieren, der NVIDIA "RTX Video Super Resolution" oder "Intel Video Super Resolution" verwendet.[CR]Wird verwendet, wenn die Videoquelle eine Auflösung von 1920x1080 oder weniger hat und die Medienauflösung geringer ist als die des Bildschirms ist.[CR]Nur verfügbar für bestimmte Hardware: NVIDIA RTX 20xx, 30xx, 40xx und höher, Intel Arc A770, A750.

[ctx: #39195]
note: Description of setting with label #13418 "Use high precision processing"
en: Enable this option for the best picture quality. Disabling reduces the load on resource-limited systems.
de_de: Diese Option für beste Bildqualität aktivieren. Deaktivieren verringert die Belastung von Systemen mit eingeschränkten Ressourcen.

[ctx: #39196]
note: Title of Dolby Vision RPU conversion setting
en: Dolby Vision compatibility mode
de_de: Dolby Vision-Kompatibilitätsmodus

[ctx: #39197]
note: Help text for setting "Convert Dolby Vision for compatibility" of label #39196
en: If enabled, Dolby Vision profile 7 will be converted to profile 8.1, which is more commonly supported by devices. Enable if your device supports Dolby Vision, but has issues with some videos.
de_de: Wenn aktiviert, wird das Dolby Vision-Profil 7 konvertiert zu Profil 8.1, welches von mehr Geräten unterstützt wird. Aktivieren, wenn das Gerät Dolby Vision unterstützt, es aber Probleme mit einigen Videos gibt.

[ctx: #39198]
note: Title of "Allowed HDR dynamic metadata formats" setting
en: Allowed HDR dynamic metadata formats
de_de: Erlaubte dynamische Metadatenformate für HDR

[ctx: #39199]
note: Help text for setting "Allowed HDR dynamic metadata formats" of label #39198
en: Alters the video bitstream to remove dynamic HDR metadata. Select the HDR formats your device and display supports.
de_de: Entfernt dynamische HDR-Metadaten aus dem Video-Bitstream. Die HDR-Formate auswählen, die von Gerät und Bildschirm unterstützt werden.

[ctx: #39202]
note: Subtitle line spacing setting
en: Line spacing
de_de: Zeilenabstand

[ctx: #39203]
note: Subtitle line spacing setting help
en: Adjust the space between lines of text. Setting a value too low may cause boxes to overlap when the "Background type" setting is used.
de_de: Abstand zwischen den Textzeilen anpassen. Wenn ein zu kleiner Wert gesetzt und die Einstellung „Hintergrundtyp“ verwendet wird, kann es zu Überlappung der Textbereiche kommen.

[ctx: #40000]
note: Generic video versions label (plural)
en: Versions
de_de: Versionen

[ctx: #40001]
note: Manage video versions context menu item
en: Manage versions
de_de: Versionen verwalten

[ctx: #40002]
note: Manage video version dialog title
en: Add as version to...
de_de: Als Version hinzufügen zu ...

[ctx: #40004]
note: Button to change the version type of a version in Versions Manager
en: Choose type
de_de: Typ auswählen

[ctx: #40005]
note: Warning dialog title
en: Operation not supported
de_de: Funktion nicht unterstützt

[ctx: #40006]
note: Warning dialog text
en: The selected movie has multiple versions, preventing its conversion into a version of another movie. Remove the versions from the movie, rescan the libray and convert them individually.
de_de: Der ausgewählte Film hat mehrere Versionen, darum ist Umwandlung in eine Version eines anderen Films nicht möglich. Bitte die Versionen für den anderen Film entfernen, Bibliothek neu scannen und dann einzeln umwandeln.

[ctx: #40007]
note: Warning dialog text
en: The "{0:s}" version already exists!
de_de: Version „{0:s}“ existiert bereits!

[ctx: #40008]
note: Different video version found dialog title
en: Different movie version found
de_de: Andere Filmversion gefunden

[ctx: #40009]
note: Different video version found dialog text
en: Found a different version of the movie "{0:s}": {1:s}. Would you like to convert it into an additional version of the original?
de_de: Es wurde eine andere Version des Films „{0:s}“: {1:s} gefunden. Soll diese in eine zusätzliche Version des Originals umgewandelt werden?

[ctx: #40010]
note: "video version" string in singular format
en: video version
de_de: Videoversion

[ctx: #40011]
note: "video version" string in plural format
en: video versions
de_de: Videoversionen

[ctx: #40012]
note: "video version" string in singular capital format
en: Video version
de_de: Videoversion

[ctx: #40013]
note: "video version" string in plural capital format
en: Video versions
de_de: Videoversionen

[ctx: #40014]
note: Add video version dialog title
en: Add version
de_de: Version hinzufügen

[ctx: #40015]
note: Add video extra dialog title
en: Add extra
de_de: Extra hinzufügen

[ctx: #40016]
note: Add video version dialog text.
en: The selected video already is the "{0:s}" version of the movie.
de_de: Das ausgewählte Video is bereits Version „{0:s}“ des Films.

[ctx: #40017]
note: Add video version dialog text. Example: The selected video is the "Extended Edition" version of the movie "Movie title". Would you like to move the version to this movie?"
en: The selected video is the "{0:s}" version of the movie "{1:s}". Would you like to move the version to this movie?
de_de: Das ausgewählte Video ist Version „{0:s}“ des Films „{1:s}“. Soll diese Version zu diesem Video hinzugefügt und aus dem anderen entfernt werden?

[ctx: #40018]
note: Remove video version dialog title
en: Remove video version
de_de: Videoversion entfernen

[ctx: #40019]
note: Manage versions, remove: removing the default version of a movie is not allowed.
en: The default version of a movie cannot be removed. Set a different default version and try again.
de_de: Die Standardversion eines Films kann nicht entfernt werden. Bitte eine andere Version als Standard setzen und dann nochmal versuchen.

[ctx: #40020]
note: Remove video version dialog text
en: Are you sure to remove version "{0:s}"?
de_de: Soll Version „{0:s}“ wirklich entfernt werden?

[ctx: #40021]
note: Remove item from library text if item has multiple versions
en: Would you really like to remove '{0:s}' and all its versions from the library?
de_de: Sollen „{0:s}“ und alle Versionen davon wirklich aus der Bibliothek entfernt werden?

[ctx: #40022]
note: Manage video version dialog title
en: Manage {0:s}
de_de: „{0:s}“ verwalten

[ctx: #40023]
note: Button label to make a video version the default version
en: Set as default
de_de: Als Standard festlegen

[ctx: #40024]
note: Choose/Manage video version dialog title
en: Versions Manager: {0:s}
de_de: Versionsmanager: {0:s}

[ctx: #40025]
note: Choose/Manage video extra dialog title
en: Extras Manager: {0:s}
de_de: Extrasmanager: {0:s}

[ctx: #40026]
note: Add extra dialog text.
en: The selected video already is the "{0:s}" extra of the movie.
de_de: Das ausgewählte Video ist bereits Extra „{0:s}“ dieses Films.

[ctx: #40027]
note: Add video extra dialog text. Example: The selected video is the "Behind the scenes" extra of the movie "Movie title". Would you like to move the extra to this movie?"
en: The selected video is the "{0:s}" extra of the movie "{1:s}". Would you like to move the extra to this movie?
de_de: Das ausgewählte Video ist Extra „{0:s}“ des Films „{1:s}“. Soll dieses Extra zu diesem Video hinzugefügt und aus dem anderen entfernt werden?

[ctx: #40028]
note: Browse the computer files for the file to be added as version
en: Browse files
de_de: Dateien durchsuchen

[ctx: #40029]
note: Browse the library for the movie to be added as version
en: Browse library
de_de: Bibliothek durchsuchen

[ctx: #40030]
note: Select the movie to be added as a version
en: Select movie to add as a version
de_de: Film auswählen, der als Version hinzugefügt werden soll

[ctx: #40031]
note: No other movies found in the library
en: No other movies found in the library.
de_de: Keine anderen Filme in der Bibliothek gefunden.

[ctx: #40032]
note: Add version: no similar movies were found in the library.
en: No similar movies were found in the library.
de_de: Keine ähnlichen Filme in der Bibliothek gefunden.

[ctx: #40034]
note: Addition of new extra: a movie with multiple versions cannot be turned into an extra of another movie.
en: The default version of a movie with multiple versions cannot be added as an extra to another movie. Please move or remove the other versions first.
de_de: Die Standardversion eines Films mit mehreren Versionen kann nicht als Extra zu einem anderen Film hinzugefügt werden. Bitte erst die anderen Versionen umziehen oder entfernen.

[ctx: #40035]
note: Addition of new version: the user picked an extra of another movie. Ask for confirmation.
en: You are about to convert a movie extra into a movie version. Are you sure?
de_de: Sicher, dass ein Filmextra in eine Filmversion umgewandelt werden soll?

[ctx: #40036]
note: Addition of new version: the user picked an extra of another movie. Ask for confirmation.
en: You are about to convert a movie version into a movie extra. Are you sure?
de_de: Sicher, dass eine Filmversion in ein Filmextra umgewandelt werden soll?

[ctx: #40037]
note: Addition of new version to a movie: the user chose a movie that has multiple versions. Ask for confirmation.
en: The movie to be added has multiple versions.[CR]The type of the default version will be selected in the next dialog. The other versions will keep their current type.[CR]Do you want to continue?
de_de: Der hinzuzufügende Film hat mehrere Versionen.[CR]Im folgenden Dialog wird der Typ der Standardversion ausgewählt. Die anderen Versionen behalten ihren derzeitigen Typ.[CR]Fortfahren?

[ctx: #40038]
note: Addition of new version: the default version of a movie with multiple versions cannot be turned into a version of another movie.
en: The default version of a movie with multiple versions cannot be added to another movie. Please move or remove the other versions first.
de_de: Die Standardversion eines Films mit mehreren Versionen kann nicht zu einem anderen Film hinzugefügt werden. Bitte erst die anderen Versionen umziehen oder entfernen.

[ctx: #40039]
note: Remove video extra dialog title
en: Remove video extra
de_de: Videoextra entfernen

[ctx: #40040]
note: Remove video extra dialog text
en: Are you sure to remove the extra "{0:s}"?
de_de: Soll das Extra „{0:s}“ wirklich entfernt werden?

[ctx: #40200]
note: Select default video version setting
en: Select default video version
de_de: Standard-Videoversion auswählen

[ctx: #40201]
note: Help for select default video version setting
en: Defines how to handle selection of videos with multiple versions.[CR][Enabled] Automatically select the default video version without prompting.[CR][Disabled] Display a dialogue to select a version of the video.
de_de: Festlegen, wie mit Videos mit mehreren Versionen umgegangen werden soll.[CR][Aktiviert] Ohne Nachfragen automatisch die Standard-Videoversion auswählen.[CR][Deaktiviert] Einen Dialog zum Auswählen der Videoversion anziegen.

[ctx: #40202]
note: Ignore different video versions settting
en: Ignore different video versions on scan
de_de: Beim Scannen verschiedene Versionen ignorieren

[ctx: #40203]
note: Help for Ignore different video versions settting
en: Select scanner action for different video versions.[CR][Enabled] Add different video versions to library seperately without confirmation.[CR][Disabled] Prompt for converting different video versions into additional versions of the original.
de_de: Scanner-Aktion für Videos mit verschiedenen Versionen auswählen.[CR][Aktiviert] Ohne Nachfrage verschiedene Versionen zur Bibliothek hinzufügen.[CR][Deaktiviert] Nachfragen für Konvertierung verschiedener Versionen in zusätzliche Versionen des Originals.

[ctx: #40204]
note: Ignore video extras settting
en: Ignore video extras on scan
de_de: Beim Scannen Videoextras ignorieren

[ctx: #40205]
note: Help for ignore video extras settting
en: Select scanner action for video extras in "extras" folder.[CR][Enabled] Scan video extras like regular videos.[CR][Disabled] Add video extras to library for associated video.
de_de: Scanner-Aktion für Videoextras im Ordner „extras“ auswählen.[CR][Aktiviert] Extras wie normale Videos scannen.[CR][Deaktiviert] Videoextras für das zugehörige Video zur Bibliothek hinzufügen.

[ctx: #40206]
note: Show video versions as folder settting
en: Show videos with multiple versions as folder
de_de: Videos mit mehreren Versionen als Ordner anzeigen

[ctx: #40207]
note: Help for show video versions as folder settting
en: When enabled, a video with multiple versions will be shown as a folder in the video library. This folder can then be opened to display the individual video versions. When disabled, the configured select action will be applied.
de_de: Wenn aktiviert, werden Videos mit mehreren Versionen in der Videobibliothek als Ordner dargestellt. Dieser Ordner kann geöffnet werden, um die verschiedenen Videoversionen anzuzeigen. Wenn deaktiviert, wird die eingestellte Auswahlaktion ausgeführt.

[ctx: #40208]
note: Choose video version dialog title
en: Choose version: {}
de_de: Version auswählen: {}

[ctx: #40209]
note: First choose video version and then select a player and play context menu item label
en: Play version using...
de_de: Version wiedergeben mit...

[ctx: #40210]
note: Button label for video versions
en: Versions
de_de: Versionen

[ctx: #40212]
note: UPnP remote player volume level sync setting
en: Synchronize volume level to remote UPnP players
de_de: Lautstärkepegel mit Netzwerk-UPnP-Playern synchronisieren

[ctx: #40213]
note: Help string for UPnP remote player volume level sync setting
en: If selected the remote player volume level will be synchronized with the volume of this application.[CR]Warning: Global system volume level may be different than the application volume level - they are controlled independently.[CR]This may lead the remote player to be set to 100% volume level if the application has 100% volume level but the overall system volume level is smaller.
de_de: Wenn ausgewählt, wird der Laustärkepegel des Netzwerk-Players mit dem Pegel dieser Applikation synchronisiert.[CR]Warnung: Der Laustärkepegel des Systems kann anders sein als der Pegel der Applikation, da sie unabhängig voneinander gesteuert werden.[CR]Das kann dazu führen, dass der Netzwerk-Player auf 100% Lautstärkepegel gesetzt wird, wenn der Pegel der Applikation 100% ist, aber der Systemlautstärkepegel kann geringer sein.

[ctx: #40214]
note: Dialog title for the selection of the video extra
en: Choose extra: {}
de_de: Extra auswählen: {}

[ctx: #40215]
note: Title of the dialog for version rename action from Versions Manager
en: Choose version type
de_de: Versionstyp auswählen

[ctx: #40216]
note: Caption of the button to create a new version type (Versions Manager > Rename)
en: New type...
de_de: Neuer Typ ...

[ctx: #40217]
note: Caption of the dialog for keyboard entry of a new version type
en: New version type
de_de: Neuer Versionstyp

[ctx: #40218]
note: Title of the dialog for extra rename action from Extras Manager
en: Choose extra name
de_de: Namen für Extra auswählen

[ctx: #40219]
note: Caption of the button to create a new extra name (Extras Manager > Rename)
en: New name...
de_de: Neuer Name ...

[ctx: #40220]
note: Caption of the dialog for keyboard entry of a new extra name
en: New extra name
de_de: Neuer Name für Extra

[ctx: #40221]
note: Choose video version context menu item label
en: Choose version
de_de: Version auswählen

[ctx: #40801]
note: Confirm file deletion
en: Confirm file deletion
de_de: Löschen von Dateien bestätigen

[ctx: #40802]
note: Description of setting with label #40801 "Confirm file deletion"
en: If enabled, a confirmation dialog will be displayed when files shall be deleted. If disabled, files will be deleted without user confirmation.
de_de: Wenn altiviert, wird ein Bestätigungsdialog angezeigt, wenn Dateien gelöscht werden sollen. Wenn dektiviert, werden Dateien ohne vorherige Nachfrage gelöscht.
