KODI Main - en to fo_fo translation catalogue (1648 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
fo_fo: Forrit

[ctx: #1]
en: Pictures
fo_fo: Myndir

[ctx: #2]
en: Music
fo_fo: Tónleikur

[ctx: #3]
en: Videos
fo_fo: Video

[ctx: #5]
en: Settings
fo_fo: Stillingar

[ctx: #7]
en: File manager
fo_fo: Fíluvørður

[ctx: #8]
en: Weather
fo_fo: Veður

[ctx: #9]
en: Kodi media center
fo_fo: Kodi miðladepil

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
fo_fo: Mánadagur

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
fo_fo: Týsdagur

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
fo_fo: Mikudagur

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
fo_fo: Hósdagur

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
fo_fo: Fríggjadagur

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
fo_fo: Leygardagur

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
fo_fo: Sunnudagur

[ctx: #21]
en: January
fo_fo: Januar

[ctx: #22]
en: February
fo_fo: Februar

[ctx: #23]
en: March
fo_fo: Mars

[ctx: #24]
en: April
fo_fo: Apríl

[ctx: #25]
en: May
fo_fo: Mei

[ctx: #26]
en: June
fo_fo: Juni

[ctx: #27]
en: July
fo_fo: Juli

[ctx: #29]
en: September
fo_fo: Septembur

[ctx: #30]
en: October
fo_fo: Oktobur

[ctx: #31]
en: November
fo_fo: Novembur

[ctx: #32]
en: December
fo_fo: Desembur

[ctx: #41]
en: Mon
fo_fo: Mán

[ctx: #42]
en: Tue
fo_fo: Týs

[ctx: #43]
en: Wed
fo_fo: Mik

[ctx: #44]
en: Thu
fo_fo: Hós

[ctx: #45]
en: Fri
fo_fo: Frí

[ctx: #46]
en: Sat
fo_fo: Ley

[ctx: #55]
en: May
fo_fo: Mei

[ctx: #60]
en: Oct
fo_fo: Okt

[ctx: #62]
en: Dec
fo_fo: Des

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
fo_fo: SSV

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
fo_fo: SV

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
fo_fo: VSV

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
fo_fo: V

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
fo_fo: VNV

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
fo_fo: NV

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
fo_fo: NNV

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
fo_fo: Suður

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
fo_fo: Norður

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
fo_fo: Vestur

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
fo_fo: Eystur

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
fo_fo: Skiftandi

[ctx: #98]
en: View: Auto
fo_fo: Vísing: Sjálvvirkandi

[ctx: #99]
en: View: Auto big
fo_fo: Vísing: Stór sjálvvirkandi

[ctx: #100]
en: View: Icons
fo_fo: Vísing: Ímyndir

[ctx: #101]
en: View: List
fo_fo: Vísing: Listi

[ctx: #102]
en: Scan
fo_fo: Les

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
fo_fo: Skipa eftir: Heiti

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
fo_fo: Skipa eftir: Dagfesting

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
fo_fo: Skipa eftir: Stødd

[ctx: #106]
en: No
fo_fo: Nei

[ctx: #107]
en: Yes
fo_fo: Ja

[ctx: #108]
en: Slideshow
fo_fo: Myndarøð

[ctx: #109]
en: Create thumbs
fo_fo: Ger lítla mynd

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
fo_fo: Ger lítlar myndir

[ctx: #111]
en: Shortcuts
fo_fo: Snarvegir

[ctx: #112]
en: Paused
fo_fo: Steðgur

[ctx: #113]
en: Update failed
fo_fo: Dagføring eydnaðist ikki

[ctx: #114]
en: Installation failed
fo_fo: Innlegging eydnaðist ikki

[ctx: #115]
en: Copy
fo_fo: Avrita

[ctx: #116]
en: Move
fo_fo: Flyt

[ctx: #117]
en: Delete
fo_fo: Strika

[ctx: #118]
en: Rename
fo_fo: Nýnevn

[ctx: #119]
en: New folder
fo_fo: Nýggja skjáttu

[ctx: #126]
en: Status
fo_fo: Støða

[ctx: #127]
en: Objects
fo_fo: Lutir

[ctx: #128]
en: General
fo_fo: Vanligt

[ctx: #129]
en: Slideshow
fo_fo: Myndarøð

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
fo_fo: Skipanar upplýsing

[ctx: #131]
en: Display
fo_fo: Vísing

[ctx: #132]
en: Albums
fo_fo: Útgávur

[ctx: #133]
en: Artists
fo_fo: Tónleikarar

[ctx: #134]
en: Songs
fo_fo: Løg

[ctx: #135]
en: Genres
fo_fo: Evni

[ctx: #136]
en: Playlists
fo_fo: Spælilistar

[ctx: #137]
en: Search
fo_fo: Leita

[ctx: #138]
en: System information
fo_fo: Skipanar upplýsing

[ctx: #139]
en: Temperatures:
fo_fo: Hiti:

[ctx: #142]
en: Time:
fo_fo: Tíð:

[ctx: #143]
en: Current:
fo_fo: Verðandi:

[ctx: #144]
en: Build:
fo_fo: Útgáva:

[ctx: #145]
en: Network:
fo_fo: Net:

[ctx: #146]
en: Type:
fo_fo: Slag:

[ctx: #147]
en: Static
fo_fo: Føst

[ctx: #149]
en: MAC address
fo_fo: MAC adressa

[ctx: #150]
en: IP address
fo_fo: IP adressa

[ctx: #151]
en: Link:
fo_fo: Íbinding:

[ctx: #152]
en: Half duplex
fo_fo: Hálvt duplex

[ctx: #153]
en: Full duplex
fo_fo: Fult duplex

[ctx: #154]
en: Storage
fo_fo: Goymsla

[ctx: #155]
en: Drive
fo_fo: Drev

[ctx: #156]
en: Free
fo_fo: Frítt

[ctx: #158]
en: Free memory
fo_fo: Frítt minni

[ctx: #159]
en: No link
fo_fo: Onkin íbinding

[ctx: #160]
en: Free
fo_fo: Frítt

[ctx: #162]
en: Tray open
fo_fo: Opin bakki

[ctx: #163]
en: Reading
fo_fo: Lesi

[ctx: #164]
en: No disc
fo_fo: Ongin fløga

[ctx: #165]
en: Disc present
fo_fo: Fløga er tøk

[ctx: #166]
en: Skin
fo_fo: Útsjónd

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
fo_fo: Steðga fíluarbeiði

[ctx: #169]
en: Resolution
fo_fo: Skermstødd

[ctx: #172]
en: Release date
fo_fo: Útgávudagur

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
fo_fo: Vís 4:3 video sum

[ctx: #175]
en: Moods
fo_fo: Lag

[ctx: #176]
en: Styles
fo_fo: Stílur

[ctx: #179]
en: Song
fo_fo: Lag

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
fo_fo: Longd

[ctx: #181]
en: Select album
fo_fo: Vel útgávu

[ctx: #182]
en: Tracks
fo_fo: Løg

[ctx: #183]
en: Review
fo_fo: Ummæli

[ctx: #184]
en: Refresh
fo_fo: Dagfør

[ctx: #185]
en: Searching album
fo_fo: Leiti í útgávu

[ctx: #187]
en: No albums found!
fo_fo: Ongin útgáva funnin!

[ctx: #188]
en: Select all
fo_fo: Vel alt

[ctx: #190]
en: Save
fo_fo: Goym

[ctx: #191]
en: Shuffle
fo_fo: Blanda

[ctx: #192]
en: Clear
fo_fo: Reinsa

[ctx: #193]
en: Scan
fo_fo: Les

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
fo_fo: Leiti...

[ctx: #196]
en: Select movie:
fo_fo: Vel film:

[ctx: #198]
en: Loading movie details
fo_fo: Innlesi upplýsing um filmin

[ctx: #199]
en: Web interface
fo_fo: Vev nýtsluflata

[ctx: #202]
en: Tagline
fo_fo: Stutt lýsing

[ctx: #203]
en: Plot outline
fo_fo: Lýsing

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
fo_fo: Atkvøður

[ctx: #206]
en: Cast
fo_fo: Luttakandi

[ctx: #207]
en: Plot
fo_fo: Søgulýsing

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
fo_fo: Spæl

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
fo_fo: Næsta

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
fo_fo: Fyrra

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
fo_fo: Stilla brúkaraflatu...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
fo_fo: Video tillaging

[ctx: #216]
en: Zoom amount
fo_fo: Zoom nøgd

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
fo_fo: Pixel lutfall

[ctx: #218]
en: DVD drive
fo_fo: DVD drev

[ctx: #219]
en: Please insert disc
fo_fo: Vinarliga innset fløgu

[ctx: #221]
en: Network is not connected
fo_fo: Net er ikki íbundi

[ctx: #222]
en: Cancel
fo_fo: Gloym

[ctx: #224]
en: Speed
fo_fo: Fer

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
fo_fo: Blanda spælilistan við byrjan

[ctx: #230]
en: Video filters
fo_fo: Video filtur

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
fo_fo: Onki

[ctx: #232]
en: Point
fo_fo: Punkt

[ctx: #233]
en: Linear
fo_fo: Loddrætt

[ctx: #237]
en: Minification
fo_fo: Minking

[ctx: #238]
en: Magnification
fo_fo: Vaksing

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
fo_fo: Rudda spælilistan tá liðugt er

[ctx: #242]
en: Windowed
fo_fo: Í vindeyga

[ctx: #244]
en: Full screen
fo_fo: Fullan skerm

[ctx: #248]
en: Language
fo_fo: Mál

[ctx: #249]
en: Music
fo_fo: Tónleikur

[ctx: #251]
en: Select destination directory
fo_fo: Vel mappu at goyma í

[ctx: #253]
en: Number of channels
fo_fo: Tal av kanalum

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
fo_fo: DTS tøkur móttakari

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
fo_fo: Heinti upplýsing um fløguna

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
fo_fo: Brek

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
fo_fo: Loyv lesing av frámerkingum

[ctx: #259]
en: Opening
fo_fo: Opni

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
fo_fo: Bíði eftir byrjan...

[ctx: #262]
en: Scripts output
fo_fo: Script útprent

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
fo_fo: Upptøka

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
fo_fo: Steðga upptøku

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
fo_fo: Skipa eftir: Lagi

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
fo_fo: Skipa eftir: Tíð

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
fo_fo: Skipa eftir: Heiti

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
fo_fo: Skipa eftir: Tónleikara

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
fo_fo: Skipa eftir: Útgávu

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
fo_fo: Ovara-Vinstra overscan tillaging

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
fo_fo: Eydnaðist ikki at innlesa stillingar

[ctx: #280]
en: Using default settings
fo_fo: Brúki grundstillingar

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
fo_fo: Vinarliga eftirkanna XML fílir

[ctx: #283]
en: Search results
fo_fo: Úrslit av leiting

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
fo_fo: Fann onki

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
fo_fo: Ynskiligt mál til ljóð

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
fo_fo: Ynskiligt mál til undirtekst

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
fo_fo: Undirtekstir

[ctx: #288]
en: Font
fo_fo: Skrivtslag

[ctx: #289]
en: Size
fo_fo: Stødd

[ctx: #292]
en: Audio
fo_fo: Ljóð

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
fo_fo: Leita eftir undirtekstum

[ctx: #294]
en: Create bookmark
fo_fo: Stovna bókamerki

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
fo_fo: Strika bókamerki

[ctx: #298]
en: Bookmarks
fo_fo: Bókamerkir

[ctx: #303]
en: Delay
fo_fo: Seinking

[ctx: #304]
en: Language
fo_fo: Mál

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
fo_fo: Virkin

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
fo_fo: Ruddi dátugrunn

[ctx: #314]
en: Preparing...
fo_fo: Fyrireiki...

[ctx: #315]
en: Database error
fo_fo: Brek í dátugrunni

[ctx: #316]
en: Searching songs...
fo_fo: Leiti í sangum...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
fo_fo: Dátugrunnur er ruddaður

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
fo_fo: Ruddi sangir...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
fo_fo: Eydnaðist ikki at reinsa sangir

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
fo_fo: Ruddi tónleikarar...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
fo_fo: Eydnaðist ikki at rudda tónleikarar

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
fo_fo: Ruddi útgávur...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
fo_fo: Eydnaðist ikki at rudda útgávur

[ctx: #328]
en: Writing changes...
fo_fo: Goymi broytingar...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
fo_fo: Eydnaðist ikki at goyma broytingar

[ctx: #330]
en: This may take some time...
fo_fo: Hetta kann taka eina løtu...

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
fo_fo: Ynskir tú at rudda savni?

[ctx: #334]
en: Clean library...
fo_fo: Ruddi savn...

[ctx: #335]
en: Start
fo_fo: Byrja

[ctx: #338]
en: Fixed
fo_fo: Rætta

[ctx: #340]
en: Various artists
fo_fo: Ymiskir tónleikarar

[ctx: #341]
en: Play disc
fo_fo: Spæl fløgu

[ctx: #342]
en: Movies
fo_fo: Filmar

[ctx: #344]
en: Actors
fo_fo: Sjónleikarar

[ctx: #345]
en: Year
fo_fo: Ár

[ctx: #350]
en: Programs
fo_fo: Forrit

[ctx: #351]
en: Off
fo_fo: Sløkk

[ctx: #352]
en: Dim
fo_fo: Myrkt

[ctx: #353]
en: Black
fo_fo: Svart

[ctx: #358]
en: All albums
fo_fo: Allar útgávur

[ctx: #359]
en: Recently added albums
fo_fo: Nýggjar útgávur

[ctx: #360]
en: Screensaver
fo_fo: Paususkermur

[ctx: #363]
en: Sort by: File
fo_fo: Skipa eftir: Fíl

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
fo_fo: Skipa eftir: Heiti

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
fo_fo: Skipa eftir: Ári

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
fo_fo: Skipa eftir: Ummæli

[ctx: #369]
en: Title
fo_fo: Heiti

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
fo_fo: Stormur við toruslátti

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
fo_fo: Lutvíst

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
fo_fo: Mest

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
fo_fo: Sól

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
fo_fo: Skýggj

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
fo_fo: Kavi

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
fo_fo: Regn

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
fo_fo: Lætt

[ctx: #378]
note: Weather token
en: AM
fo_fo: Fyrrapart

[ctx: #379]
note: Weather token
en: PM
fo_fo: Seinnapart

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
fo_fo: Ælaveður

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
fo_fo: Nøkur

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
fo_fo: Spjadd

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
fo_fo: Vindur

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
fo_fo: Sterkur

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
fo_fo: Lætt

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
fo_fo: Klárt

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
fo_fo: Skýggj

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
fo_fo: Tíðliga

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
fo_fo: Æl

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
fo_fo: Lágt

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
fo_fo: Miðal

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
fo_fo: Høgt

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
fo_fo: Mjørki

[ctx: #396]
en: Select location
fo_fo: Vel stað

[ctx: #397]
en: Refresh time
fo_fo: Dagføringar tíð

[ctx: #398]
en: Temperature units
fo_fo: Hita eind

[ctx: #399]
en: Speed units
fo_fo: Ferð eind

[ctx: #400]
en: Weather
fo_fo: Veður

[ctx: #401]
en: Temp
fo_fo: Hiti

[ctx: #402]
en: Feels like
fo_fo: Følist sum

[ctx: #403]
en: UV index
fo_fo: UV máting

[ctx: #404]
en: Wind
fo_fo: Vindur

[ctx: #405]
en: Dew point
fo_fo: Døggpunkt

[ctx: #406]
en: Humidity
fo_fo: Væta

[ctx: #409]
en: Defaults
fo_fo: Grund

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
fo_fo: Bindi í veðurstøð

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
fo_fo: Heinti veður fyri:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
fo_fo: Eydnaðist ikki at heinta veður upplýsing

[ctx: #414]
en: No review for this album
fo_fo: Onki ummæli fyri hesa útgávu

[ctx: #417]
en: View: Big icons
fo_fo: Vís: Stórar myndir

[ctx: #418]
en: Low
fo_fo: Lágt

[ctx: #419]
en: High
fo_fo: Høgt

[ctx: #423]
en: Delete CD information
fo_fo: Strika upplýsing um fløguna

[ctx: #424]
en: Select
fo_fo: Vel

[ctx: #425]
en: No album information found
fo_fo: Fann onga upplýsing um útgávuna

[ctx: #426]
en: No CD information found
fo_fo: Fann onga upplýsing um fløguna

[ctx: #427]
en: Disc
fo_fo: Fløga

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
fo_fo: Vinarliga innset hesa fløgu:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
fo_fo: Skipa eftir: DVD#

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
fo_fo: Strika film úr savni

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
fo_fo: Ongin fløguspælari funnin

[ctx: #438]
en: Opening file
fo_fo: Opni fíl

[ctx: #442]
en: Local network
fo_fo: Lokalt net

[ctx: #445]
en: Audio
fo_fo: Ljóð

[ctx: #449]
en: Enabled
fo_fo: Virkin

[ctx: #450]
en: Columns
fo_fo: Rað

[ctx: #455]
en: Rows
fo_fo: Fílir

[ctx: #457]
en: Switch view
fo_fo: Broyt vísing

[ctx: #459]
en: Subs
fo_fo: Tekstir

[ctx: #460]
en: Audio stream
fo_fo: Ljóð spor

[ctx: #461]
en: [active]
fo_fo: [aktivt]

[ctx: #464]
en: Brightness
fo_fo: Ljósstyrki

[ctx: #467]
en: Type
fo_fo: Slag

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
fo_fo: Flyt frámerki fyri at broyta OSD stilling

[ctx: #469]
en: OSD position
fo_fo: OSD stilling

[ctx: #470]
en: Credits
fo_fo: Tøkk

[ctx: #474]
en: Off
fo_fo: Sløkk

[ctx: #475]
en: Music only
fo_fo: Einans tónleik

[ctx: #476]
en: Music & video
fo_fo: Tónleik og video

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
fo_fo: Eydnaðist ikki at lesa spælilista

[ctx: #479]
en: Skin & language
fo_fo: Útsjónd og mál

[ctx: #481]
en: Audio options
fo_fo: Ljóð møguleikar

[ctx: #482]
en: About Kodi
fo_fo: Um Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
fo_fo: Strika útgávu

[ctx: #486]
en: Repeat
fo_fo: Endurtak

[ctx: #487]
en: Repeat one
fo_fo: Eina endurtøku

[ctx: #488]
en: Repeat folder
fo_fo: Endurtak mappu

[ctx: #491]
en: - Use big icons
fo_fo: - Brúka stórar ímyndir

[ctx: #497]
en: Show file extensions
fo_fo: Vís fíl endingar

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
fo_fo: Skipa eftir: Slag

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
fo_fo: Eydnaðist ikki at binda í upplýsingar tænastuna

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
fo_fo: Eydnaðist ikki at heinta upplýsing um útgávu

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
fo_fo: Heinti upplýsing um nøvn á útgávu...

[ctx: #502]
en: Open
fo_fo: Opna

[ctx: #503]
en: Busy
fo_fo: Virkin

[ctx: #504]
en: Empty
fo_fo: Tóm

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
fo_fo: Skipa eftir: Nýtslu

[ctx: #512]
en: Startup window
fo_fo: Byrjunar gluggi

[ctx: #513]
en: Home window
fo_fo: Heima gluggi

[ctx: #514]
en: Manual settings
fo_fo: Manuellar stillingar

[ctx: #515]
en: Genre
fo_fo: Evni

[ctx: #517]
en: Recently played albums
fo_fo: Nýligar spældar útgávur

[ctx: #518]
en: Launch
fo_fo: Tendra

[ctx: #519]
en: Launch in...
fo_fo: Tendra um...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
fo_fo: Útgávur

[ctx: #522]
en: Remove source
fo_fo: Strika keldu

[ctx: #523]
en: Switch media
fo_fo: Skift media

[ctx: #524]
en: Select playlist
fo_fo: Vel spælilista

[ctx: #525]
en: New playlist...
fo_fo: Nýggjan spælilista

[ctx: #526]
en: Add to playlist
fo_fo: Legg afturat spælilista

[ctx: #527]
en: Manually add to library
fo_fo: Legg afturat savni

[ctx: #528]
en: Enter title
fo_fo: Skriva heiti

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
fo_fo: Brek: Heiti finst longu

[ctx: #530]
en: Select genre
fo_fo: Vel evni

[ctx: #531]
en: New genre
fo_fo: Nýtt evni

[ctx: #532]
en: Manual addition
fo_fo: Manuell stovnan

[ctx: #533]
en: Enter genre
fo_fo: Skriva evni

[ctx: #535]
en: List
fo_fo: Listi

[ctx: #536]
en: Icons
fo_fo: Ímyndir

[ctx: #537]
en: Big list
fo_fo: Stórur listi

[ctx: #538]
en: Big icons
fo_fo: Stórar ímyndir

[ctx: #539]
en: Wide
fo_fo: Breið

[ctx: #540]
en: Big wide
fo_fo: Sera breið

[ctx: #541]
en: Album icons
fo_fo: Útgávu ímyndir

[ctx: #542]
en: DVD icons
fo_fo: DVD ímyndir

[ctx: #544]
en: Media info
fo_fo: Útgávu upplýsing

[ctx: #545]
en: Audio output device
fo_fo: Ljóð eind

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
fo_fo: Passthrough output eind

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
fo_fo: Ongin lýsing finst av hesum tónleikara

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
fo_fo: Broyt multichannel ljóð til stereo

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
fo_fo: Navn

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
fo_fo: Dagfesting

[ctx: #553]
en: Size
fo_fo: Stødd

[ctx: #554]
en: Track
fo_fo: Lag

[ctx: #555]
en: Time
fo_fo: Tíð

[ctx: #556]
en: Title
fo_fo: Heiti

[ctx: #557]
en: Artist
fo_fo: Tónleikari

[ctx: #558]
en: Album
fo_fo: Útgáva

[ctx: #559]
en: Playlist
fo_fo: Spælilisti

[ctx: #560]
en: ID
fo_fo: Eyðkenni

[ctx: #561]
en: File
fo_fo: Fíl

[ctx: #562]
en: Year
fo_fo: Ár

[ctx: #563]
en: Rating
fo_fo: Atkvøður

[ctx: #564]
en: Type
fo_fo: Slag

[ctx: #565]
en: Usage
fo_fo: Nýtsla

[ctx: #566]
en: Album artist
fo_fo: Tónleikari á útgávu

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
fo_fo: Tal av spælingum

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
fo_fo: Spælt seinast

[ctx: #569]
en: Comment
fo_fo: Viðmerking

[ctx: #570]
en: Date added
fo_fo: Innlagt

[ctx: #571]
en: Default
fo_fo: Vanligt

[ctx: #573]
en: Path
fo_fo: Stíggi

[ctx: #574]
en: Country
fo_fo: Land

[ctx: #575]
en: In progress
fo_fo: Í gongd

[ctx: #576]
en: Times played
fo_fo: Spælingar

[ctx: #580]
en: Sort direction
fo_fo: Skipanar rað

[ctx: #581]
en: Sort method
fo_fo: Skipanar háttur

[ctx: #582]
en: View mode
fo_fo: Vísing

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
fo_fo: Brúka serligar vísingar fyri mappur

[ctx: #584]
en: Ascending
fo_fo: Vaksandi

[ctx: #585]
en: Descending
fo_fo: Minkandi

[ctx: #586]
en: Edit playlist
fo_fo: Tillaga spælilista

[ctx: #587]
en: Filter
fo_fo: Filtur

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
fo_fo: Steðga ballinun

[ctx: #590]
en: Random
fo_fo: Blanda

[ctx: #591]
en: Off
fo_fo: Sløkk

[ctx: #592]
en: One
fo_fo: Eitt

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
fo_fo: Alt

[ctx: #594]
en: Off
fo_fo: Sløkk

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
fo_fo: Endurtøka: Sløkt

[ctx: #596]
en: Repeat: One
fo_fo: Endurtøka: Ein

[ctx: #597]
en: Repeat: All
fo_fo: Endurtøka: Alt

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
fo_fo: Avrita tónleika fløgu

[ctx: #601]
en: Medium
fo_fo: Miðal

[ctx: #602]
en: Standard
fo_fo: Vanligt

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
fo_fo: Støðug upptøku

[ctx: #605]
en: Ripping...
fo_fo: Avriti...

[ctx: #607]
en: To:
fo_fo: Til:

[ctx: #610]
en: Rip audio track
fo_fo: Avrita tónleika lag

[ctx: #611]
en: Enter number
fo_fo: Skriva tal

[ctx: #620]
en: Audio CDs
fo_fo: Tónleika fløgur

[ctx: #622]
en: Quality
fo_fo: Góðska

[ctx: #624]
en: Include track number
fo_fo: Umfata lag nummar

[ctx: #625]
en: All songs of
fo_fo: Øll løg av

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
fo_fo: Koyrandi sjónvarpsrøðir

[ctx: #629]
en: View mode
fo_fo: Vísing

[ctx: #630]
note: Label for stretching the displayed video to its normal size
en: Normal
fo_fo: Vanligt

[ctx: #636]
en: Custom
fo_fo: Serligt

[ctx: #639]
en: Use track levels
fo_fo: Brúka lag støði

[ctx: #640]
en: Use album levels
fo_fo: Brúka útgávu

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
fo_fo: Má útpakka eina stóra fíl. Framhald?

[ctx: #646]
en: Remove from library
fo_fo: Strika frá savni?

[ctx: #647]
en: Export video library
fo_fo: Útles video savn

[ctx: #648]
en: Import video library
fo_fo: Innles video savn

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
fo_fo: Innlesi

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
fo_fo: Útlesi

[ctx: #651]
en: Browse for library
fo_fo: Leita eftir savni

[ctx: #652]
en: Years
fo_fo: Ár

[ctx: #653]
en: Update library
fo_fo: Dagfør savn

[ctx: #655]
en: Browse for executable
fo_fo: Leita eftir forriti

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
fo_fo: Leita eftir spælilista

[ctx: #657]
en: Browse for folder
fo_fo: Leita eftir mappu

[ctx: #658]
en: Song information
fo_fo: Upplýsing um lagi

[ctx: #661]
en: Choose export folder
fo_fo: Vel mappu til útlesing

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
fo_fo: Henda fíl er ikki longur tøk.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
fo_fo: Ynskir tú at strika hesa frá savni?

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
fo_fo: Ruddi í savni

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
fo_fo: Striki gomul løg frá savni

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
fo_fo: Hesin stíður er longu innlisin

[ctx: #705]
en: Network
fo_fo: Net

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
fo_fo: Skeivt portur ásett. Virði má verða millum 1 og 65535.

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
fo_fo: Automatiskt (DHCP)

[ctx: #719]
en: IP address
fo_fo: IP adressa

[ctx: #723]
en: Save & restart
fo_fo: Goym og endurstarta

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
fo_fo: Skeiv adressa ásett. Virði má verða AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
fo_fo: við tølum millum 0 og 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
fo_fo: Broyting ikki goymd. Framhald uttan at goyma?

[ctx: #727]
en: Web server
fo_fo: Web ambætari

[ctx: #728]
en: FTP server
fo_fo: FTP ambætari

[ctx: #730]
en: Port
fo_fo: Portur

[ctx: #731]
en: Black
fo_fo: Svart

[ctx: #732]
en: Save & apply
fo_fo: Goym og áset

[ctx: #733]
en: Password
fo_fo: Loyniorð

[ctx: #735]
en: Character set
fo_fo: Teknsett

[ctx: #738]
en: Normal
fo_fo: Vanligt

[ctx: #739]
en: Bold
fo_fo: Feit

[ctx: #740]
en: Italics
fo_fo: Skráskrivt

[ctx: #741]
en: Bold italics
fo_fo: Feit skráskrivt

[ctx: #742]
en: White
fo_fo: Hvítt

[ctx: #743]
en: Yellow
fo_fo: Gult

[ctx: #744]
en: Files
fo_fo: Fílir

[ctx: #747]
en: Error loading image
fo_fo: Brek við innlesing av mynd

[ctx: #748]
en: Edit path
fo_fo: Tillaga stíggjan

[ctx: #749]
en: Mirror image
fo_fo: Spegla mynd

[ctx: #750]
en: Are you sure?
fo_fo: Er hetta víst?

[ctx: #751]
en: Removing source
fo_fo: Striki keldu

[ctx: #754]
en: Add program link
fo_fo: Stovna snarveg til forrit

[ctx: #755]
en: Edit program path
fo_fo: Tillaga stíggjan til forriti

[ctx: #756]
en: Edit program name
fo_fo: Tillaga heiti á forriti

[ctx: #757]
en: Edit path depth
fo_fo: Tillaga dýpd á stíggja

[ctx: #759]
en: View: Big list
fo_fo: Vísing: Stórur listi

[ctx: #760]
en: Yellow
fo_fo: Gult

[ctx: #761]
en: White
fo_fo: Hvítt

[ctx: #762]
en: Blue
fo_fo: Blátt

[ctx: #763]
en: Bright green
fo_fo: Ljóst grønt

[ctx: #764]
en: Yellow green
fo_fo: Gulligt grønt

[ctx: #766]
en: Light grey
fo_fo: Ljóst grátt

[ctx: #767]
en: Grey
fo_fo: Grátt

[ctx: #772]
en: Audio
fo_fo: Ljóð

[ctx: #773]
en: Seeking
fo_fo: Leiti

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
fo_fo: Mappa til myndarøð

[ctx: #790]
en: Remote control
fo_fo: Fjarstýring

[ctx: #792]
en: Port
fo_fo: Portur

[ctx: #793]
en: Port range
fo_fo: Port ímillum

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
fo_fo: Mest loyvda tal av brúkarum

[ctx: #798]
en: Internet access
fo_fo: Internet samband

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
fo_fo: Slag

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
fo_fo: Upplýst er skeivt port nummar

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
fo_fo: Loyvd port nummur eru 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
fo_fo: Loyvd port nummur eru 1024-65535

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
fo_fo: Onki samband

[ctx: #1006]
en: IP address
fo_fo: IP adressa

[ctx: #1007]
en: Add network location
fo_fo: Innlegg net stað

[ctx: #1008]
en: Protocol
fo_fo: Protokol

[ctx: #1009]
en: Server address
fo_fo: Ambætara adressa

[ctx: #1010]
en: Server name
fo_fo: Ambætara navn

[ctx: #1012]
en: Shared folder
fo_fo: Deild mappa

[ctx: #1013]
en: Port
fo_fo: Portur

[ctx: #1014]
en: Username
fo_fo: Brúkaranavn

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
fo_fo: Leita eftir net ambætara

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
fo_fo: Skriva adressu á net ambætara

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
fo_fo: Skriva stíggjan á ambætara

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
fo_fo: Skriva portnummari

[ctx: #1019]
en: Enter the username
fo_fo: Skriva brúkaranavni

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
fo_fo: Skriva stíggja ella leita eftir addressu.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
fo_fo: Leita eftir nýggjum savni

[ctx: #1024]
en: Browse
fo_fo: Leita

[ctx: #1026]
en: Add source
fo_fo: Stovna keldu

[ctx: #1027]
en: Edit source
fo_fo: Tillaga keldu

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
fo_fo: Skriva nýggja heiti

[ctx: #1030]
en: Browse for image
fo_fo: Leita eftir mynd

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
fo_fo: Leita eftir mappu til myndina

[ctx: #1032]
en: Add network location...
fo_fo: Stovna íbinding til net savn...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
fo_fo: Leita eftir fílu

[ctx: #1034]
en: Submenu
fo_fo: Undir valmynd

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
fo_fo: Tendra knøttar til undir valmyndir

[ctx: #1036]
en: Favourites
fo_fo: Snarvegir

[ctx: #1040]
en: Loading directory
fo_fo: Lesi mappu

[ctx: #1048]
en: Username
fo_fo: Brúkaranavn

[ctx: #1049]
en: Script settings
fo_fo: Script stillingar

[ctx: #1050]
en: Singles
fo_fo: Stakløg

[ctx: #1051]
en: Enter web address
fo_fo: Áset web adressu

[ctx: #1200]
en: SMB client
fo_fo: SMB klientur

[ctx: #1202]
en: Workgroup
fo_fo: Arbeiðsbólkur

[ctx: #1203]
en: Default username
fo_fo: Vanligt brúkaranavn

[ctx: #1204]
en: Default password
fo_fo: Vanligt loyniorð

[ctx: #1207]
en: WINS server
fo_fo: WINS ambætari

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
fo_fo: Íbind SMB søvn

[ctx: #1210]
en: Remove
fo_fo: Strika

[ctx: #1211]
en: Music
fo_fo: Tónleikur

[ctx: #1213]
en: Pictures
fo_fo: Myndir

[ctx: #1214]
en: Files
fo_fo: Fílir

[ctx: #1215]
en: Music & video
fo_fo: Tónleikur og video

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
fo_fo: Tónleikur og myndir

[ctx: #1217]
en: Music & files
fo_fo: Tónleikur og fílir

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
fo_fo: Video og myndir

[ctx: #1219]
en: Video & files
fo_fo: Video og fílir

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
fo_fo: Myndir og fílir

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
fo_fo: Tónleikur, video og myndir

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
fo_fo: Tónleikur, video, myndir og fílir

[ctx: #1223]
en: Disabled
fo_fo: Sløkt

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
fo_fo: Fílir, tónleikur og video

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
fo_fo: Fílir, myndir og tónleikur

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
fo_fo: Fílir, myndir og video

[ctx: #1229]
en: Music & programs
fo_fo: Tónleikur og forrit

[ctx: #1230]
en: Video & programs
fo_fo: Video og forrit

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
fo_fo: Myndir og forrit

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
fo_fo: Tónleikur, video, myndir og forrit

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
fo_fo: Forrit, video og tónleikur

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
fo_fo: Forrit, myndir og tónleikur

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
fo_fo: Forrit, myndir og video

[ctx: #1271]
en: Device name
fo_fo: Navn á eind

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
fo_fo: Brúkaraásett ljóð eind

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
fo_fo: Brúkaraásett passthrough eind

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
fo_fo: Hvirlur

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
fo_fo: Brotin

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
fo_fo: Vindur

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
fo_fo: Stillingar

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
fo_fo: Skiftandi

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
fo_fo: og

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
fo_fo: Frost

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
fo_fo: Seint

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
fo_fo: Einkultar

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
fo_fo: Torusláttur

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
fo_fo: Tora

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
fo_fo: Sól

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
fo_fo: Sterkur

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
fo_fo: í

[ctx: #1406]
note: Weather token
en: the
fo_fo: um

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
fo_fo: Nánd

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
fo_fo: Ísur

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
fo_fo: Flykrar

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
fo_fo: Stilt

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
fo_fo: við

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
fo_fo: vindur

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
fo_fo: Ábøtur

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
fo_fo: Torusláttur

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
fo_fo: Sirm

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
fo_fo: Mjørki

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
fo_fo: Stormur við toruslátti

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
fo_fo: Lot

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
fo_fo: Miðal

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
fo_fo: Vindur

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
fo_fo: Sirm

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
fo_fo: Yvirskýggja

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
fo_fo: Vátakavi

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
fo_fo: Heglingur

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
fo_fo: Roykur

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
fo_fo: Vulkan

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
fo_fo: Øska

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
fo_fo: Spjatt

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
fo_fo: Støv

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
fo_fo: Sandur

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
fo_fo: Sjórok

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
fo_fo: Hvirlur

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
fo_fo: Sandstormur

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
fo_fo: Blæsur

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
fo_fo: Vátakavi

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
fo_fo: Líti

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
fo_fo: og

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
fo_fo: Vátakavi

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
fo_fo: við

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
fo_fo: møguleika

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
fo_fo: fyri

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
fo_fo: Hvirlum

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
fo_fo: Skýggj

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
fo_fo: Ókennt

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
fo_fo: Avfall

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
fo_fo: Lutvíst

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
fo_fo: Sløkk skermin um onki hendur

[ctx: #2050]
en: Runtime
fo_fo: Spælitíð

[ctx: #2080]
en: Empty list
fo_fo: Tómur listi

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
fo_fo: Fór aftur til høvuðslistan tí hesin listin er tómur

[ctx: #10000]
en: Home
fo_fo: Heim

[ctx: #10001]
en: Programs
fo_fo: Forrit

[ctx: #10002]
en: Pictures
fo_fo: Myndir

[ctx: #10003]
en: File manager
fo_fo: Fílumsiting

[ctx: #10004]
en: Settings
fo_fo: Stillingar

[ctx: #10005]
en: Not available
fo_fo: Ikki tøkt

[ctx: #10007]
en: System information
fo_fo: Skipanar upplýsing

[ctx: #10016]
en: Settings - System
fo_fo: Stillingar - Skipan

[ctx: #10025]
en: Videos
fo_fo: Video

[ctx: #10029]
en: Login screen
fo_fo: Login mynd

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
fo_fo: Stillingar - Uppsetingar

[ctx: #10037]
en: Standard
fo_fo: Vanligt

[ctx: #10060]
en: Favourites
fo_fo: Snarvegir

[ctx: #10120]
en: Music OSD
fo_fo: Tónleika OSD

[ctx: #10131]
en: Lock settings
fo_fo: Læs stillingar

[ctx: #10134]
en: Favourites
fo_fo: Snarvegir

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
fo_fo: Víðkanar stilling

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
fo_fo: Leiti eftir undirtekstum...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
fo_fo: Leiti eftir ella goymi undirtekstir...

[ctx: #10212]
en: terminating
fo_fo: sløkki

[ctx: #10213]
en: buffering
fo_fo: fyrireiki

[ctx: #10214]
en: Opening stream
fo_fo: Opni sending

[ctx: #10502]
en: Music
fo_fo: Tónleikur

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
fo_fo: Top 100 løg

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
fo_fo: Top 100 útgávir

[ctx: #10506]
en: Programs
fo_fo: Forrit

[ctx: #10507]
en: Configuration
fo_fo: Uppseting

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
fo_fo: Veður frásøgn

[ctx: #10509]
en: Network gaming
fo_fo: Net spøl

[ctx: #10510]
en: Extensions
fo_fo: Víðkanir

[ctx: #10511]
en: System info
fo_fo: Skipanar upplýsing

[ctx: #10516]
en: Music - Library
fo_fo: Tónleikur - Savn

[ctx: #10523]
en: Album information
fo_fo: Upplýsing um útgávu

[ctx: #10524]
en: Movie information
fo_fo: Upplýsing um filmin

[ctx: #10700]
en: TV channels
fo_fo: Sjónvarpsrásir

[ctx: #10705]
en: Radio channels
fo_fo: Útvarpsrásir

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
fo_fo: Spøl

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
fo_fo: Video á fullan skerm

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
fo_fo: Endurskipa yvirliti...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
fo_fo: Far aftur til tónleikasavn

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
fo_fo: Far aftur til videosavn

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
fo_fo: Stongt! Skriva kotu...

[ctx: #12326]
en: Enter password
fo_fo: Skriva loyniorð

[ctx: #12327]
en: Enter master code
fo_fo: Skriva høvuðslás

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
fo_fo: Skriva loyniorð

[ctx: #12332]
en: Set lock
fo_fo: Set lás

[ctx: #12333]
en: Unlock
fo_fo: Lat upp

[ctx: #12334]
en: Reset lock
fo_fo: Nýtt lás

[ctx: #12335]
en: Remove lock
fo_fo: Strika lás

[ctx: #12337]
en: Numeric password
fo_fo: Talgilt loyniorð

[ctx: #12339]
en: Full-text password
fo_fo: Tekst loyniorð

[ctx: #12340]
en: Enter new password
fo_fo: Skriva nýtt loyniorð

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
fo_fo: Skeivt loyniorð,

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
fo_fo: Loyniorðini eru ikki eins.

[ctx: #12345]
en: Access denied
fo_fo: Atgongd ikki loyvd

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
fo_fo: Loyniorð skriva ov ofta.

[ctx: #12348]
en: Item locked
fo_fo: Stongdur lutir

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
fo_fo: Brúka lás aftur

[ctx: #12356]
en: Change lock
fo_fo: Broyt lás

[ctx: #12357]
en: Source lock
fo_fo: Keldu lás

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
fo_fo: Loyniorði var blankt. Royn aftur.

[ctx: #12360]
en: Master lock
fo_fo: Høvuðslás

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
fo_fo: Stillingar og fílumsiting

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
fo_fo: Tíð at vísa hvørja mynd

[ctx: #12390]
en: System uptime
fo_fo: Skipan uppi

[ctx: #12391]
en: Minutes
fo_fo: Minuttir

[ctx: #12392]
en: Hours
fo_fo: Tímar

[ctx: #12393]
en: Days
fo_fo: Dagar

[ctx: #12394]
en: Total uptime
fo_fo: Samla tíð

[ctx: #12395]
en: Battery level
fo_fo: Battarístøða

[ctx: #12600]
en: Weather
fo_fo: Veður

[ctx: #12900]
en: Screensaver
fo_fo: Paususkermur

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
fo_fo: OSD á allan skermin

[ctx: #13000]
en: System
fo_fo: Skipan

[ctx: #13002]
en: Video only
fo_fo: Einans video

[ctx: #13003]
en: - Delay
fo_fo: - Seinking

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
fo_fo: - Minsta fíl tíð

[ctx: #13005]
en: Shutdown
fo_fo: Sløkk

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
fo_fo: Sløkki háttur

[ctx: #13009]
en: Quit
fo_fo: Sløkk

[ctx: #13010]
en: Hibernate
fo_fo: Dvala

[ctx: #13011]
en: Suspend
fo_fo: Hvíl

[ctx: #13012]
en: Exit
fo_fo: Gevst

[ctx: #13013]
en: Reboot
fo_fo: Endurstarta telduna

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
fo_fo: Ikki sløkkja um onki hendur

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
fo_fo: Sløkk um onki hendur

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
fo_fo: Er onnur íbinding virkin, kanska umvegis ssh?

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
fo_fo: Næstan onki battarí eftir

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
fo_fo: Lat drivara velja (krevur restart)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
fo_fo: Sløkt

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
fo_fo: Tendra meðan video spælur

[ctx: #13108]
en: Always enabled
fo_fo: Altíð tendra

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
fo_fo: Sløkt

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
fo_fo: Tendra fyri SD innihald

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
fo_fo: Altíð tendra

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
fo_fo: Sløkk aðrar skermar

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
fo_fo: Sløkt

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
fo_fo: Sløkk skermar

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
fo_fo: Fann aðrar íbindingar!

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
fo_fo: Broyt Apple fjarstýring?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
fo_fo: Subnet maska

[ctx: #13160]
en: Gateway
fo_fo: Beinari

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
fo_fo: Høvuðs DNS

[ctx: #13170]
en: Never
fo_fo: Ongantíð

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
fo_fo: Beinanveg

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
fo_fo: Nýstlutøka av harðdiski:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
fo_fo: Harðdiskur brúktur:

[ctx: #13200]
en: Profiles
fo_fo: Uppsetingar

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
fo_fo: Seinasta brúkta uppseting:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
fo_fo: Ókennt

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
fo_fo: Yvirskriva

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
fo_fo: Vekkari

[ctx: #13211]
en: Alarm!
fo_fo: Fráboðan!

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
fo_fo: Leita eftir undirtekstum í RAR fílum

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
fo_fo: Leita eftir undirtekstum...

[ctx: #13251]
en: Move item
fo_fo: Flyt lut

[ctx: #13252]
en: Move item here
fo_fo: Flyt lut hertil

[ctx: #13253]
en: Cancel move
fo_fo: Gloym flyting

[ctx: #13270]
en: Hardware:
fo_fo: Tólbúnaður:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
fo_fo: Samband, men ongin DNS tøkur

[ctx: #13276]
en: DVD-ROM
fo_fo: Fløguspælari

[ctx: #13277]
en: Storage
fo_fo: Goymsla

[ctx: #13278]
en: Default
fo_fo: Vanligt

[ctx: #13279]
en: Network
fo_fo: Net

[ctx: #13281]
en: Hardware
fo_fo: Tólbúnaður

[ctx: #13283]
en: Operating system:
fo_fo: Stýriskipan:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
fo_fo: CPU:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
fo_fo: Video

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
fo_fo: Skerm uppseting:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
fo_fo: A/V kaðal:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
fo_fo: DVD øki:

[ctx: #13296]
en: Connected
fo_fo: Íbundi

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
fo_fo: Onki samband. Endurskoða net uppseting.

[ctx: #13303]
en: Fonts
fo_fo: Skrivtslag

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
fo_fo: Vís tíðindi umvegis RSS

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
fo_fo: Vís lutir í høvuðsmappu

[ctx: #13313]
en: Restart
fo_fo: Endurstarta

[ctx: #13317]
en: View slideshow
fo_fo: Vís myndarøð

[ctx: #13321]
en: Left only
fo_fo: Einans vinstra

[ctx: #13322]
en: Right only
fo_fo: Einans høgra

[ctx: #13326]
en: A/V delay
fo_fo: A/V seinking

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
fo_fo: Brek: Ikki meir minni

[ctx: #13332]
en: Move up
fo_fo: Flyt upp

[ctx: #13333]
en: Move down
fo_fo: Flyt niður

[ctx: #13334]
en: Edit label
fo_fo: Broyt heiti

[ctx: #13335]
en: Make default
fo_fo: Set sum vanligt

[ctx: #13336]
en: Remove button
fo_fo: Strika snarveg

[ctx: #13340]
en: Leave as is
fo_fo: Ikki broyta

[ctx: #13341]
en: Green
fo_fo: Grønt

[ctx: #13342]
en: Orange
fo_fo: Appelsingult

[ctx: #13343]
en: Red
fo_fo: Reytt

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
fo_fo: Sløkk LED við spæling

[ctx: #13346]
en: Movie information
fo_fo: Upplýsing um filmin

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
fo_fo: Set í røð

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
fo_fo: Leita í IMDb...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
fo_fo: Leita eftir nýggjum tilfari

[ctx: #13350]
en: Current playlist
fo_fo: Verðandi spælilisti

[ctx: #13351]
en: Album information
fo_fo: Upplýsing um útgávu

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
fo_fo: Leita eftir luti í savni

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
fo_fo: Steðga leiting

[ctx: #13358]
en: Play item
fo_fo: Spæl lut

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
fo_fo: Áset tónleikara mynd

[ctx: #13361]
en: Enable voice
fo_fo: Tendra samrøðu

[ctx: #13375]
en: Enable device
fo_fo: Tendra eind

[ctx: #13376]
en: Volume
fo_fo: Ljóðstyrki

[ctx: #13377]
en: Default view mode
fo_fo: Vanlig vísing

[ctx: #13378]
en: Default brightness
fo_fo: Vanlig ljósstyrki

[ctx: #13379]
en: Default contrast
fo_fo: Vanlig contrast

[ctx: #13380]
en: Default gamma
fo_fo: Vanlig gamma

[ctx: #13381]
en: Resume video
fo_fo: Far aftur til video

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
fo_fo: Leita á tíð

[ctx: #13388]
en: Preset
fo_fo: Áseting

[ctx: #13393]
en: Calculate size
fo_fo: Les stødd

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
fo_fo: Lesi stødd á mappu

[ctx: #13395]
en: Video settings
fo_fo: Video stillingar

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
fo_fo: Tendra undirtekstir

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
fo_fo: Snarvegir

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
fo_fo: Útjavna ljóð millum løg á somu útgávu

[ctx: #13403]
en: Clear default
fo_fo: Strika vanligt

[ctx: #13404]
en: Resume
fo_fo: Halt fram

[ctx: #13405]
en: Get thumb
fo_fo: Heinta mynd

[ctx: #13406]
en: Picture information
fo_fo: Upplýsing um myndina

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
fo_fo: (IMDb ummæli)

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
fo_fo: Bind í Last.fm

[ctx: #13412]
en: Play from here
fo_fo: Spæl her frá

[ctx: #13413]
en: Downloading
fo_fo: Heinti

[ctx: #13419]
en: Software
fo_fo: Ritbúnaður

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
fo_fo: Byrja myndarøð her

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
fo_fo: Minnst til henda stíggjan

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
fo_fo: Spæl bert hesa

[ctx: #13507]
en: Medium
fo_fo: Miðal

[ctx: #13508]
en: High
fo_fo: Høgt

[ctx: #13511]
en: Choose art
fo_fo: Vel mynd

[ctx: #13512]
en: Current art
fo_fo: Verðandi mynd

[ctx: #13514]
en: Local art
fo_fo: Lokal mynd

[ctx: #13515]
en: No art
fo_fo: Ongin mynd

[ctx: #13551]
en: Off
fo_fo: Sløkk

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
fo_fo: Loyv byrjan av Kodi gjøgnum fjarstýringina

[ctx: #13610]
en: Disabled
fo_fo: Sløkt

[ctx: #13611]
en: Standard
fo_fo: Vanligt

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
fo_fo: Heinti fíl við spælilista...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
fo_fo: Heinti yvirlit yvir sendingar...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
fo_fo: Vísi lista yvir sendingar...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
fo_fo: Eydnaðist ikki at heinta lista yvir sendingar

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
fo_fo: Eydnaðist ikki at heinta fíl við spælilista

[ctx: #14009]
en: Games directory
fo_fo: Mappa við spølum

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
fo_fo: - Brúka stórar myndir

[ctx: #14014]
en: - Percentage
fo_fo: - Prosent

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
fo_fo: Ongin fíl og minst ein mynd

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
fo_fo: Minst ein fíl og mynd

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
fo_fo: Prosent av myndum

[ctx: #14022]
en: Library
fo_fo: Savn

[ctx: #14023]
en: No TV
fo_fo: Onki sjónvarp

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
fo_fo: Skriva nærmasta stóra býin

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
fo_fo: Video goymsla - DVD-ROM

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
fo_fo: Ljóð goymsla - DVD-ROM

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
fo_fo: Fløgu goymsla - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
fo_fo: Lokalt net

[ctx: #14036]
en: Services
fo_fo: Tænastur

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
fo_fo: Net uppseting er broytt

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
fo_fo: Internet sambandi er skert

[ctx: #14051]
en: Time format
fo_fo: Klokku uppseting

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
fo_fo: Leita í bakgrundini

[ctx: #14056]
en: Stop scan
fo_fo: Steðga leiting

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
fo_fo: Leita eftir myndum í øðrum savni

[ctx: #14062]
en: Enter username for
fo_fo: Skriva brúkaranavn fyri

[ctx: #14063]
en: Date & time
fo_fo: Dagf. og tíð

[ctx: #14064]
en: Set date
fo_fo: Áset dagfesting

[ctx: #14065]
en: Set time
fo_fo: Áset tíð

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
fo_fo: Skriva dagfesting í hesum sniði - DD:MM/ÁÁÁÁ

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
fo_fo: Skriva IP adressuna

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
fo_fo: Set hesar stillingar nú?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
fo_fo: Set stillingar nú

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
fo_fo: Loyv broytan og strikan av fílum

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
fo_fo: Brúka summartíð

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
fo_fo: Leg í snarvegir

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
fo_fo: Strika frá snarvegi

[ctx: #14081]
en: File lists
fo_fo: Fílyvirlit

[ctx: #14086]
en: Playback
fo_fo: Avspæling

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
fo_fo: Skrivtslag

[ctx: #14090]
en: International
fo_fo: Altjóða

[ctx: #14091]
en: Character set
fo_fo: Teknsett

[ctx: #14093]
en: Security
fo_fo: Trygd

[ctx: #14095]
en: Power saving
fo_fo: Streym stýring

[ctx: #14096]
en: Rip
fo_fo: Avrita

[ctx: #14098]
en: Play
fo_fo: Spæl

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
fo_fo: Steðga avritan av fløgu

[ctx: #14107]
en: Time format
fo_fo: Klokku uppseting

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
fo_fo: Upplýsing

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
fo_fo: Ávarðing

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
fo_fo: Brek

[ctx: #14200]
en: Player
fo_fo: Avspælari

[ctx: #14202]
en: Library
fo_fo: Savn

[ctx: #14215]
en: Videos
fo_fo: Video

[ctx: #14216]
en: Music
fo_fo: Tónleikur

[ctx: #14217]
en: Pictures
fo_fo: Myndir

[ctx: #14218]
en: Language
fo_fo: Mál

[ctx: #14220]
en: Display
fo_fo: Vísing

[ctx: #14221]
en: Audio
fo_fo: Ljóð

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
fo_fo: Dagfør savn við byrjan

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
fo_fo: Vís ikki støðu av dagføring

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
fo_fo: Rás

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
fo_fo: Ímyndir

[ctx: #15015]
en: Remove
fo_fo: Strika

[ctx: #15016]
en: Games
fo_fo: Spøl

[ctx: #15019]
en: Add
fo_fo: Stovna

[ctx: #15052]
en: Password
fo_fo: Loyniorð

[ctx: #15100]
en: Library
fo_fo: Savn

[ctx: #15101]
en: Database
fo_fo: Dátugrunnur

[ctx: #15102]
en: * All albums
fo_fo: * Allar útgávur

[ctx: #15103]
en: * All artists
fo_fo: * Allir tónleikarar

[ctx: #15104]
en: * All songs
fo_fo: * Øll løg

[ctx: #15105]
en: * All genres
fo_fo: * Øll evni

[ctx: #15107]
en: Buffering...
fo_fo: Fyrireiki...

[ctx: #15109]
en: Skin default
fo_fo: Vanlig útsjónd

[ctx: #15112]
en: Default theme
fo_fo: Vanligur stílur

[ctx: #15207]
en: Connected
fo_fo: Íbundin

[ctx: #15208]
en: Not connected
fo_fo: Ikki íbundin

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
fo_fo: Spæl við...

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
fo_fo: Goym fílnøvn í myndavísing

[ctx: #15302]
en: No servers found
fo_fo: Fann ongan ambætara

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
fo_fo: Fann ikki arbeiðsbólkin

[ctx: #15311]
en: Path:
fo_fo: Stíggi:

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
fo_fo: Goym

[ctx: #16000]
en: General
fo_fo: Vanligt

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
fo_fo: Internet leiting

[ctx: #16003]
en: Player
fo_fo: Avspælari

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
fo_fo: Spæl frá fløgu

[ctx: #16008]
en: Enter new title
fo_fo: Skriva nýtt heiti

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
fo_fo: Skriva heiti á filmi

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
fo_fo: Skriva heiti á uppseting

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
fo_fo: Skriva heiti á útgávu

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
fo_fo: Skriva heiti á spælilista

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
fo_fo: Skriva nýtt navn á fílu

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
fo_fo: Skriva nýtt navn á mappuni

[ctx: #16015]
en: Enter directory
fo_fo: Opna mappu

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
fo_fo: Tøkir møguleikar: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
fo_fo: Skriva leitorð

[ctx: #16018]
en: None
fo_fo: Onki

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
fo_fo: Gloymi...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
fo_fo: Skriva navn á tónleikara

[ctx: #16026]
en: Playback failed
fo_fo: Brek við avspæling

[ctx: #16028]
en: Enter value
fo_fo: Skriva virði

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
fo_fo: Onki tílíkt lag í savni.

[ctx: #16039]
en: Off
fo_fo: Sløkk

[ctx: #16041]
en: On
fo_fo: Tendra

[ctx: #16101]
en: Unwatched
fo_fo: Ikki sæð

[ctx: #16102]
en: Watched
fo_fo: Sæð

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
fo_fo: Merk sum sædd

[ctx: #16105]
en: Edit title
fo_fo: Tillaga heiti

[ctx: #16201]
en: Copy failed
fo_fo: Avritan eydnaðist ikki

[ctx: #16203]
en: Move failed
fo_fo: Flyting eydnaðist ikki

[ctx: #16205]
en: Delete failed
fo_fo: Eydnaðist ikki at strika

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
fo_fo: Nærmast granni

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
fo_fo: Bicubic (ritbúnaður)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
fo_fo: Lanczos (ritbúnaður)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
fo_fo: Sinc (ritbúnaður)

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
fo_fo: Skift til kanal

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
fo_fo: ella brúka setningar fyri neyva leiting. Dømi: "Kall og Svein Ungi".

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
fo_fo: Upplýsing um PVR sending

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
fo_fo: Móttakandi eind

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
fo_fo: Støða um eind

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
fo_fo: Sendigóðska

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
fo_fo: Frítt at senda

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
fo_fo: Rætta

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
fo_fo: Kryptering

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
fo_fo: Upptøkur

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
fo_fo: Rás

[ctx: #19020]
note: generic label for 'Live TV' used in different places
en: TV
fo_fo: Sjónvarp

[ctx: #19021]
note: generic label for pvr-provided 'Radio' used in different places
en: Radio
fo_fo: Útvarp

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
fo_fo: Goymt

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
fo_fo: Sjónvarpsrásir

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
fo_fo: Útvarpsrásir

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
fo_fo: Komandi upptøkur

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
fo_fo: Stovna timer...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
fo_fo: Ongin úrslit av leiting

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
fo_fo: Rás

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
fo_fo: Nú

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
fo_fo: Næsta

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
fo_fo: Tíðarlinja

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
fo_fo: Upplýsing

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
fo_fo: Vís sendi góðsku

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
fo_fo: Kann ikki brúkast av PVR móttakara.

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
fo_fo: Ynskir tú at goyma hesa rás?

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
fo_fo: Upptøka

[ctx: #19046]
en: New channel
fo_fo: Nýggj rás

[ctx: #19049]
en: Show channel
fo_fo: Vís rás

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
fo_fo: Vís sjónligar rásir

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
fo_fo: Vís goymdar rásir

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
fo_fo: Flyt rás til:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
fo_fo: Upplýsing um upptøku

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
fo_fo: Goym rás

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
fo_fo: Ongin upplýsing tøk

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
fo_fo: Nýggj tíðarstýring

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
fo_fo: Tíðarstýring er tendra

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
fo_fo: Steðga upptøku

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
fo_fo: Strika tíðarstýring

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
fo_fo: Stovna tíðarstýring

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
fo_fo: Skipa eftir: Rás

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
fo_fo: Henda hending er longu skrásett.

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
fo_fo: Skrá

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
fo_fo: Seinking við skifti av rás

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
fo_fo: Navn

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
fo_fo: Mappa

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
fo_fo: Rás

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
fo_fo: Vinarliga skift til aðra rás.

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
fo_fo: Skriva heiti á mappuni til upptøkuna

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
fo_fo: um

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
fo_fo: Útgáva

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
fo_fo: Adressa

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
fo_fo: Diskstødd

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
fo_fo: Leita eftir rásum

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
fo_fo: Klientur nummar

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
fo_fo: Henda tíðarstýring tekur enn upp. Ynskir tú at strika hesa tíðarstýring?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
fo_fo: Einans frítt at senda rásir

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
fo_fo: Byrjunar tíð

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
fo_fo: Enda tíð

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
fo_fo: Byrjunardagur

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
fo_fo: Endadagur

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
fo_fo: Minsta longd

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
fo_fo: Mesta longd

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
fo_fo: Fevn eisini um ókend evni

[ctx: #19133]
en: Search string
fo_fo: Leitiorð

[ctx: #19134]
en: Include description
fo_fo: Fevn eisini um lýsing

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
fo_fo: Rás er ikki tøk

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
fo_fo: Heiti á nýggjum bólki

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
fo_fo: Bólkur

[ctx: #19142]
en: Search guide
fo_fo: Leita í skrá

[ctx: #19143]
en: Group management
fo_fo: Umsiting av bólkum

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
fo_fo: Ongin bólkur finst

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
fo_fo: Bólka

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
fo_fo: Bólkar

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
fo_fo: Rás

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
fo_fo: Má

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
fo_fo: Tý

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
fo_fo: Mi

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
fo_fo: Hó

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
fo_fo: Le

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
fo_fo: frá

[ctx: #19157]
en: Next recording
fo_fo: Næsta upptøka

[ctx: #19158]
en: Currently recording
fo_fo: Taki nú upp

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
fo_fo: frá

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
fo_fo: til

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
fo_fo: Upptøka fer fram

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
fo_fo: Upptøkur

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
fo_fo: Skift

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
fo_fo: PVR upplýsing

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
fo_fo: Leita eftir manglandi myndum

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
fo_fo: Goym video upplýsing

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
fo_fo: Longd av snarupptøku

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
fo_fo: Avspæling

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
fo_fo: Vís upplýsing um rás tá skift verður

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
fo_fo: Sjónvarpsrásir

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
fo_fo: Útvarpsrásir

[ctx: #19191]
en: PVR service
fo_fo: PVR tænasta

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
fo_fo: Ongin av íbundnu PVR móttakarum loyva blaðan av rásum.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
fo_fo: Framhald?

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
fo_fo: Serlig PVR klient handling

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
fo_fo: Yvirlit yvir rásir

[ctx: #19201]
en: Channel name:
fo_fo: Heiti á rás:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
fo_fo: Mynd til rás:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
fo_fo: Tillaga rás

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
fo_fo: Nýggj rás

[ctx: #19205]
en: Group management
fo_fo: Umsiting av bólkum

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
fo_fo: Bólkur:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
fo_fo: Skriva heiti á nýggjari rás

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
fo_fo: Kodi móttakari

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
fo_fo: Klientur

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
fo_fo: Strika rás

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
fo_fo: Hesin listi er broyttur

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
fo_fo: Vel móttakara

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
fo_fo: Skriva rætta URL fyri nýggju rásina

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
fo_fo: Allar útvarps rásir

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
fo_fo: Allar sjónvarps rásir

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
fo_fo: Sjónligar

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
fo_fo: Óbólkaðar rásir

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
fo_fo: Rásir í

[ctx: #19222]
en: Guide
fo_fo: Skrá

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
fo_fo: Upptøka er avlýst

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
fo_fo: Ætlan fyri upptøkur

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
fo_fo: Upptøka er byrja

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
fo_fo: Upptøka er liðug

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
fo_fo: Rudda leitiúrslit

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
fo_fo: Vís fráboðan tá tíðarstýring er dagførd

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
fo_fo: PVR umsiting tendrar

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
fo_fo: Innlesi rásir frá klientum

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
fo_fo: Innlesi tíðarstýring frá klientum

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
fo_fo: Innlesi upptøkur frá klientum

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
fo_fo: Broyt tíðarstýring

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
fo_fo: Veking áðrenn upptøku

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
fo_fo: Daglig veking

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
fo_fo: Daglig tíð til veking (TT:MM:SS)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
fo_fo: Skipa rásir

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
fo_fo: Læs rás

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
fo_fo: Opna rás

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
fo_fo: Barnalás

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
fo_fo: Lás galdandi

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
fo_fo: Broyt PIN

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
fo_fo: Barnalás. Skriva PIN:

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
fo_fo: Skeiv PIN

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
fo_fo: Barnalæst.

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
fo_fo: Barnalás:

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
fo_fo: Brek við upptøku

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
fo_fo: PVR klientar

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
fo_fo: Sløkk OSD tá skift er til aðra rás

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
fo_fo: Skemt

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
fo_fo: Romantikkur

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
fo_fo: Frásøgn

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
fo_fo: Ítróttur

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
fo_fo: Fótbóltur

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
fo_fo: Frælsur ítróttur

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
fo_fo: Átrúnaður

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
fo_fo: Móti

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
fo_fo: Mál

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
fo_fo: Matgerð

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
fo_fo: Urtagarðar

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
fo_fo: Skemt

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
fo_fo: Romantikkur

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
fo_fo: Vaksin

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
fo_fo: Mappa til tónleik

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
fo_fo: Brúka annan fløguspælara

[ctx: #20002]
en: External DVD player
fo_fo: Annar fløguspælari

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
fo_fo: Mappa til skermmyndir

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
fo_fo: Mappa til spælilistar

[ctx: #20007]
en: Recordings
fo_fo: Upptøkur

[ctx: #20008]
en: Screenshots
fo_fo: Skermmyndir

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
fo_fo: Brúka Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
fo_fo: Spælilistar til tónleik

[ctx: #20012]
en: Video playlists
fo_fo: Spælilistar til video

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
fo_fo: Ynskir tú at byrja spæli?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
fo_fo: Skipa eftir: Spælilista

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
fo_fo: Fjar mynd

[ctx: #20016]
en: Current thumb
fo_fo: Verðandi mynd

[ctx: #20017]
en: Local thumb
fo_fo: Lokal mynd

[ctx: #20018]
en: No thumb
fo_fo: Ongin mynd

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
fo_fo: Vel mynd

[ctx: #20023]
en: Conflict
fo_fo: Tvístøða

[ctx: #20024]
en: Scan new
fo_fo: Leita eftir nýggjum

[ctx: #20025]
en: Scan all
fo_fo: Leita eftir øllum

[ctx: #20026]
en: Region
fo_fo: Øki

[ctx: #20037]
en: Summary
fo_fo: Samandráttur

[ctx: #20038]
en: Lock music window
fo_fo: Læs tónleika vindeyga

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
fo_fo: Læs video vindeyga

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
fo_fo: Læs mynda vindeyga

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
fo_fo: Læs forrit og script vindeyga

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
fo_fo: Læs fílumsiting

[ctx: #20043]
en: Lock settings
fo_fo: Læs stillingar

[ctx: #20044]
en: Start fresh
fo_fo: Byrja av nýggjum

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
fo_fo: Opna høvuðsstýring

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
fo_fo: Gevst í høvuðsstýring

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
fo_fo: Skift automatiskt millum 16x9 og 4x3

[ctx: #20052]
en: Caution
fo_fo: Varligt

[ctx: #20053]
en: Left master mode
fo_fo: Fór úr høvuðsstýring

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
fo_fo: Byrja høvuðsstýring

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
fo_fo: Allmusic.com mynd

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
fo_fo: Strika mynd

[ctx: #20058]
en: Add profile...
fo_fo: Stovna uppseting...

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
fo_fo: Finn upplýsing fyri allar útgávur

[ctx: #20060]
en: Media info
fo_fo: Útgávu upplýsing

[ctx: #20061]
en: Separate
fo_fo: Støk

[ctx: #20064]
en: Copy default
fo_fo: Avrita vanliga

[ctx: #20065]
en: Profile picture
fo_fo: Mynd til uppseting

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
fo_fo: Læs stillingar

[ctx: #20067]
en: Edit profile
fo_fo: Broyt uppseting

[ctx: #20068]
en: Profile lock
fo_fo: Lás til uppseting

[ctx: #20070]
en: Profile directory
fo_fo: Mappa til uppseting

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
fo_fo: MPAA ummæli

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
fo_fo: Skriva loyniorð til høvuðslás

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
fo_fo: Spyr eftir høvuðsloyniorði við byrjan

[ctx: #20077]
en: Skin settings
fo_fo: Stillingar til útsjónd

[ctx: #20078]
en: - no link set -
fo_fo: - ongin leinja ásett -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
fo_fo: Tendra animations

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
fo_fo: Sløkk RSS tá tónleikur spælur

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
fo_fo: Tendra snarvegis

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
fo_fo: Vís forrit á høvuðsvalmynd

[ctx: #20089]
en: Drive space free
fo_fo: Tøkt pláss

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
fo_fo: Skriva heiti á verðandi savni

[ctx: #20091]
en: Lock code
fo_fo: Loyniorð

[ctx: #20092]
en: Load profile
fo_fo: Les uppseting

[ctx: #20093]
en: Profile name
fo_fo: Heiti á uppseting

[ctx: #20094]
en: Media sources
fo_fo: Media keldur

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
fo_fo: Skriva loyniorð til uppseting

[ctx: #20096]
en: Login screen
fo_fo: Login mynd

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
fo_fo: Loyniorð til høvuðslás og stillingar

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
fo_fo: Nýtsla av høvuðsloyniorði byrjar altíð høvuðsstýring

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
fo_fo: Goym broytingar á uppseting?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
fo_fo: Støk (læst)

[ctx: #20108]
en: Root
fo_fo: Rót

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
fo_fo: UPnP stillingar

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
fo_fo: Byrja UPnP automatiskt

[ctx: #20113]
en: Never logged on
fo_fo: Ongantíð brúkt

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
fo_fo: Brúkara login / Vel eina uppseting

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
fo_fo: Brúka lás á login skermi

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
fo_fo: Skeivt loyniorð.

[ctx: #20120]
en: Loading program information
fo_fo: Heinti upplýsing um forrit

[ctx: #20121]
en: Party on!
fo_fo: So er ball!

[ctx: #20122]
en: True
fo_fo: Satt

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
fo_fo: Blandi sjussar

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
fo_fo: Skonki gløsini

[ctx: #20125]
en: Logged on as
fo_fo: Innritaður sum

[ctx: #20126]
en: Log off
fo_fo: Útrita

[ctx: #20129]
en: Weave
fo_fo: Flætta

[ctx: #20131]
en: Blend
fo_fo: Blanda

[ctx: #20133]
en: Edit network location
fo_fo: Tillaga net stað

[ctx: #20134]
en: Remove network location
fo_fo: Strika net stað

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
fo_fo: Ynskir tú at lesa mappuna?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
fo_fo: Geymi

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
fo_fo: Geymi ísettur

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
fo_fo: Fekk ikki brúkt geyman

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
fo_fo: Læs paususkerm

[ctx: #20142]
en: Username
fo_fo: Brúkaranavn

[ctx: #20143]
en: Enter password for
fo_fo: Skriva loyniorð fyri

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
fo_fo: Sløkk um...

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
fo_fo: Sløkk um (í minuttum)

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
fo_fo: Sløkki um 30 minuttir

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
fo_fo: Sløkki um 60 minuttir

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
fo_fo: Sløkki um 120 minuttir

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
fo_fo: Brúkaraásett sløkking

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
fo_fo: Gloym brúkaraásetta sløkking

[ctx: #20153]
en: Browse...
fo_fo: Leita...

[ctx: #20154]
en: Summary information
fo_fo: Samandráttur

[ctx: #20155]
en: Storage information
fo_fo: Upplýsing um goymslu

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
fo_fo: Upplýsing um harðdisk

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
fo_fo: Upplýsing um fløguspælara

[ctx: #20158]
en: Network information
fo_fo: Upplýsing um net

[ctx: #20159]
en: Video information
fo_fo: Upplýsing um video

[ctx: #20160]
en: Hardware information
fo_fo: Upplýsing um tólbúnað

[ctx: #20161]
en: Total
fo_fo: Samla

[ctx: #20162]
en: Used
fo_fo: Brúkt

[ctx: #20163]
en: of
fo_fo: av

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
fo_fo: Læsing ikki møgulig

[ctx: #20165]
en: Not locked
fo_fo: Ikki læst

[ctx: #20166]
en: Locked
fo_fo: Læst

[ctx: #20167]
en: Frozen
fo_fo: Fryst

[ctx: #20168]
en: Requires reset
fo_fo: Má byrja av nýggjum

[ctx: #20169]
en: Week
fo_fo: Vika

[ctx: #20170]
en: Line
fo_fo: Linja

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
fo_fo: Windows net (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
fo_fo: XBMSP ambætari

[ctx: #20173]
en: FTP server
fo_fo: FTP ambætari

[ctx: #20175]
en: UPnP server
fo_fo: UPnP ambætari

[ctx: #20177]
en: Done
fo_fo: Liðugt

[ctx: #20178]
en: Shift
fo_fo: Stórt

[ctx: #20180]
en: Symbols
fo_fo: Tekin

[ctx: #20181]
en: Backspace
fo_fo: Strika

[ctx: #20182]
en: Space
fo_fo: Millumrúm

[ctx: #20183]
en: Reload skin
fo_fo: Les útsjónd aftur

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
fo_fo: Brúka myndir til vísing av sjónvarpsrøð

[ctx: #20186]
en: Please wait
fo_fo: Vinarliga bíða

[ctx: #20190]
en: Custom
fo_fo: Serligt

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
fo_fo: Tendra skráseting av handlingum

[ctx: #20196]
en: Export music library
fo_fo: Útlesa tónleika savn

[ctx: #20197]
en: Import music library
fo_fo: Innles tónleika savn

[ctx: #20198]
en: No artist found!
fo_fo: Fann ongan tónleikara!

[ctx: #20240]
en: Android music
fo_fo: Android tónleikur

[ctx: #20241]
en: Android videos
fo_fo: Android video

[ctx: #20242]
en: Android pictures
fo_fo: Android myndir

[ctx: #20243]
en: Android photos
fo_fo: Android bíløt

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
fo_fo: So er ball! (video)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
fo_fo: Blandi sjussar (video)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
fo_fo: Skonki gløsini (video)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
fo_fo: WebDAV ambætari (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
fo_fo: WebDAV ambætari (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
fo_fo: Fyrsta innritan, broyt tína uppseting

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
fo_fo: Web ambætara mappa (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
fo_fo: Web ambatara mappa (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
fo_fo: Eydnaðist ikki at skriva í mappu:

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
fo_fo: Annar DNS:

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
fo_fo: DHCP ambætari:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
fo_fo: Stovna nýggja mappu

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
fo_fo: Video - Savn

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
fo_fo: Skipa eftir: Eyðkenni

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
fo_fo: Spæl lut...

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
fo_fo: Strika uppseting

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
fo_fo: Filmar eru í mappum við sama heiti sum filmurin

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
fo_fo: Brúka heiti á mappum til uppsløg

[ctx: #20331]
en: File
fo_fo: Fíl

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
fo_fo: Brúka heiti á fíl ella mappu til uppsløg?

[ctx: #20333]
en: Set content
fo_fo: Set innihald

[ctx: #20334]
en: Folder
fo_fo: Mappa

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
fo_fo: Leita eftir innihaldi í undirmappum?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
fo_fo: Lat upp keldur

[ctx: #20337]
en: Actor
fo_fo: Sjónleikari

[ctx: #20338]
en: Movie
fo_fo: Filmur

[ctx: #20339]
en: Director
fo_fo: Leikstjóri

[ctx: #20342]
en: Movies
fo_fo: Filmar

[ctx: #20343]
en: TV shows
fo_fo: Sjónvarpsrøð

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
fo_fo: Henda mappa fevnir um

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
fo_fo: Innles undirmappur

[ctx: #20347]
en: as
fo_fo: sum

[ctx: #20348]
en: Directors
fo_fo: Leikstjórar

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
fo_fo: Ongin video funnin í hesum stíggja!

[ctx: #20351]
en: TV show information
fo_fo: Upplýsing um sjónvarpsrøð

[ctx: #20352]
en: Episode information
fo_fo: Upplýsing um brot

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
fo_fo: Innlesi upplýsing um sjónvarpsrøð

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
fo_fo: Heinti upplýsing um brot

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
fo_fo: Vel sjónvarpsrøð:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
fo_fo: Skriva heiti á sjónvarpsrøð

[ctx: #20359]
en: Episode
fo_fo: Brot

[ctx: #20360]
en: Episodes
fo_fo: Brot

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
fo_fo: Innlesi upplýsing um broti

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
fo_fo: Strika brot frá savni

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
fo_fo: Strika sjónvarpsrøð frá savni

[ctx: #20364]
en: TV show
fo_fo: Sjónvarpsrøð

[ctx: #20365]
en: Episode plot
fo_fo: Lýsing av broti

[ctx: #20366]
en: * All seasons
fo_fo: * Allar útgávur

[ctx: #20367]
en: Hide watched
fo_fo: Goym sæddar

[ctx: #20368]
en: Prod code
fo_fo: Framleiðslu eyðkenni

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
fo_fo: * Goymt fyri ikki at oyðileggja søguna *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
fo_fo: Áset útgávu mynd

[ctx: #20372]
en: Season image
fo_fo: Útgávu mynd

[ctx: #20373]
en: Season
fo_fo: Útgáva

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
fo_fo: Heinti upplýsing um filmin

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
fo_fo: Uppruna heiti

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
fo_fo: Innles upplýsing av nýggjum um sjónvarpsrøð

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
fo_fo: Henda mappa hevur eina sjónvarpsrøð

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
fo_fo: Tak ikki hesa mappu við í yvirliti

[ctx: #20381]
en: Specials
fo_fo: Serútgávur

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
fo_fo: Henda mappa hevur bert eina video

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
fo_fo: Leinkja til sjónvarpsrøð

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
fo_fo: Strika leinkju til sjónvarpsrøð

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
fo_fo: Nýggir filmar

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
fo_fo: Nýggj brot til sjónvarpsrøð

[ctx: #20388]
en: Studios
fo_fo: Studio

[ctx: #20389]
en: Music videos
fo_fo: Sjónbandaløg

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
fo_fo: Nýggj sjónbandaløg

[ctx: #20391]
en: Music video
fo_fo: Sjónbandalag

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
fo_fo: Strika sjónbandalag frá savni

[ctx: #20393]
en: Music video information
fo_fo: Upplýsing um sjónbandalag

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
fo_fo: Innlesi upplýsing um sjónbandalag

[ctx: #20395]
en: Mixed
fo_fo: Blanda

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
fo_fo: Far til útgávur hjá tónleikara

[ctx: #20397]
en: Go to album
fo_fo: Far til útgávu

[ctx: #20398]
en: Play song
fo_fo: Spæl lag

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
fo_fo: Far til sjónbandaløg av útgávu

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
fo_fo: Far til sjónbandaløg hjá tónleikara

[ctx: #20401]
en: Play music video
fo_fo: Spæl sjónbandalag

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
fo_fo: Áset mynd av sjónleikara

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
fo_fo: Strika bókamerki fra broti

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
fo_fo: Áset bókamerki við brot

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
fo_fo: Heinti upplýsing um sjónbandalag

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
fo_fo: Heinti upplýsing um sjónvarpsrøð

[ctx: #20413]
en: Get fanart
fo_fo: Heinta fjepparatilfar

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
fo_fo: Leiti eftir nýggjum tilfari

[ctx: #20416]
en: First aired
fo_fo: Fyrsta sýning

[ctx: #20417]
en: Writer
fo_fo: Rithøvundur

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
fo_fo: Broyt filunavn til heiti frá savni

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
fo_fo: Ongantíð

[ctx: #20421]
en: If only one season
fo_fo: Um bert ein útgáva er

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
fo_fo: Altíð

[ctx: #20424]
en: False
fo_fo: Skeivt

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
fo_fo: Myndarøð av fjepparatilfari

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
fo_fo: Eina fíl

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
fo_fo: Stakar

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
fo_fo: Útles myndir ella fjepparatilfar

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
fo_fo: Skriva yvir gamlar fílir?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
fo_fo: Útihýs stíggjan frá dagføringum av savni

[ctx: #20434]
en: Sets
fo_fo: Sett

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
fo_fo: Útles myndir av sjónleikara?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
fo_fo: Vel fjepparatilfar

[ctx: #20438]
en: Local fanart
fo_fo: Lokalt fjepparatilfar

[ctx: #20439]
en: No fanart
fo_fo: Onki fjepparatilfar

[ctx: #20440]
en: Current fanart
fo_fo: Verðandi fjepparatilfar

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
fo_fo: Remote fjepparatilfar

[ctx: #20442]
en: Change content
fo_fo: Broyt innihald

[ctx: #20445]
note: Name of an artwork type
en: Fanart
fo_fo: Fjepparatilfar

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
fo_fo: Fekk ikki bundi í ambætaran

[ctx: #20451]
en: Countries
fo_fo: Lond

[ctx: #20452]
en: episode
fo_fo: brot

[ctx: #20453]
en: episodes
fo_fo: brot

[ctx: #20457]
en: Movie set
fo_fo: Film bólkur

[ctx: #20459]
en: Tags
fo_fo: Frámerki

[ctx: #20462]
en: New tag...
fo_fo: Nýtt frámerki...

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
fo_fo: Vís goymdar fílir og mappur

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
fo_fo: Ongantíð

[ctx: #21359]
en: Add media share...
fo_fo: Stovna media savn...

[ctx: #21364]
en: Edit media share
fo_fo: Broyt media savn

[ctx: #21365]
en: Remove media share
fo_fo: Strika media savn

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
fo_fo: Onnur mappa til film og undirtekstir

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
fo_fo: Mynd

[ctx: #21373]
en: Display
fo_fo: Vísing

[ctx: #21374]
en: Video aspect
fo_fo: Video lutfall

[ctx: #21375]
en: Normal
fo_fo: Vanligt

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
fo_fo: Brúka 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
fo_fo: Brúka 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
fo_fo: Brúka 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
fo_fo: Skriva heiti á nýggjum spælilista

[ctx: #21385]
en: Open
fo_fo: Opna

[ctx: #21387]
en: Fast
fo_fo: Skjótt

[ctx: #21388]
en: Quiet
fo_fo: Stilli

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
fo_fo: Tendra serliga bakgrund

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
fo_fo: Ikki møguligt at goyma fíl størri enn 4GB

[ctx: #21396]
en: Chapter
fo_fo: Partur

[ctx: #21400]
en: contains
fo_fo: inniheldur

[ctx: #21401]
en: does not contain
fo_fo: inniheldur ikki

[ctx: #21402]
en: is
fo_fo: er

[ctx: #21403]
en: is not
fo_fo: er ikki

[ctx: #21404]
en: starts with
fo_fo: byrjar við

[ctx: #21405]
en: ends with
fo_fo: endar við

[ctx: #21406]
en: greater than
fo_fo: størri enn

[ctx: #21407]
en: less than
fo_fo: minni enn

[ctx: #21408]
en: after
fo_fo: aftaná

[ctx: #21409]
en: before
fo_fo: áðrenn

[ctx: #21410]
en: in the last
fo_fo: í seinastu

[ctx: #21411]
en: not in the last
fo_fo: ikki í seinastu

[ctx: #21417]
en: Settings
fo_fo: Stillingar

[ctx: #21418]
en: Multilingual
fo_fo: Fleiri mál

[ctx: #21420]
en: Value to match
fo_fo: Virði at finna

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
fo_fo: Regul til smarta spælilistan

[ctx: #21422]
en: Match items where
fo_fo: Finn lutir har

[ctx: #21423]
en: New rule...
fo_fo: Nýggj treyt...

[ctx: #21424]
en: Items must match
fo_fo: Lutir mugu líkjast

[ctx: #21425]
en: all of the rules
fo_fo: allar treytir

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
fo_fo: eina ella fleiri treytir

[ctx: #21427]
en: Limit to
fo_fo: Avmarka til

[ctx: #21428]
en: No limit
fo_fo: Ongin avmarking

[ctx: #21429]
en: Order by
fo_fo: Skipa eftir

[ctx: #21430]
en: ascending
fo_fo: vaksandi

[ctx: #21431]
en: descending
fo_fo: minkandi

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
fo_fo: Broyt smarta spælilistan

[ctx: #21434]
en: Find items where
fo_fo: Finn lutir har

[ctx: #21435]
en: Edit
fo_fo: Broyt

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
fo_fo: Stovna smartan spælilista...

[ctx: #21440]
en: Home folder
fo_fo: Heima mappa

[ctx: #21441]
en: Watched count
fo_fo: Tal av vísingum

[ctx: #21442]
en: Episode title
fo_fo: Heiti á broti

[ctx: #21443]
en: Video resolution
fo_fo: Video stødd

[ctx: #21444]
en: Audio channels
fo_fo: Ljóð kanalir

[ctx: #21447]
en: Audio language
fo_fo: Ljóð mál

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
fo_fo: Mál á undirteksti

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
fo_fo: Fjarstýring sendur knappaborð presses

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
fo_fo: Broyt

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
fo_fo: Internet íbinding er neyðug.

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
fo_fo: Rót fílskipan

[ctx: #21456]
en: External storage
fo_fo: Uttanhýsis goymsla

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
fo_fo: Sæð brot

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
fo_fo: Niðaliga á video

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
fo_fo: Ovaliga á video

[ctx: #21478]
en: Open
fo_fo: Opna

[ctx: #21800]
en: File name
fo_fo: Fílunavn

[ctx: #21801]
en: File path
fo_fo: Fílustíggi

[ctx: #21802]
en: File size
fo_fo: Fílustødd

[ctx: #21805]
en: Resolution
fo_fo: Skermstødd

[ctx: #21806]
en: Comment
fo_fo: Viðmerkingar

[ctx: #21821]
en: Description
fo_fo: Lýsing

[ctx: #21822]
en: Camera make
fo_fo: Myndatól merki

[ctx: #21823]
en: Camera model
fo_fo: Myndatól slag

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
fo_fo: EXIF viðmerking

[ctx: #21826]
en: Aperture
fo_fo: Opni

[ctx: #21835]
en: Light source
fo_fo: Ljós kelda

[ctx: #21839]
en: CCD width
fo_fo: CCD vídd

[ctx: #21861]
en: Keywords
fo_fo: Lyklaorð

[ctx: #21863]
en: Author
fo_fo: Rithøvundur

[ctx: #21864]
en: Headline
fo_fo: Yvirskrivt

[ctx: #21865]
en: Special instructions
fo_fo: Serlig vegleiðing

[ctx: #21866]
en: Category
fo_fo: Bólkur

[ctx: #21867]
en: Byline
fo_fo: Onnur yvirskrivt

[ctx: #21869]
en: Credit
fo_fo: Tøkk

[ctx: #21870]
en: Source
fo_fo: Kelda

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
fo_fo: Lýsing av upphavsrætti

[ctx: #21872]
en: Object name
fo_fo: Heiti á luti

[ctx: #21873]
en: City
fo_fo: Býur

[ctx: #21874]
en: State
fo_fo: Statur

[ctx: #21875]
en: Country
fo_fo: Land

[ctx: #21877]
en: Date created
fo_fo: Framleiðsludagur

[ctx: #21879]
en: Country code
fo_fo: Landakota

[ctx: #21880]
en: Reference service
fo_fo: Tilvísingar tænasta

[ctx: #21883]
en: Saved music
fo_fo: Goymdur tónleikur

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
fo_fo: Heinta upplýsing um allar tónleikarar

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
fo_fo: Heinti upplýsing um útgávu

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
fo_fo: Heinti upplýsing um tónleikara

[ctx: #21887]
en: Biography
fo_fo: Lýsing

[ctx: #21888]
en: Discography
fo_fo: Útgávur

[ctx: #21889]
en: Searching artist
fo_fo: Leiti eftir tónleikara

[ctx: #21890]
en: Select artist
fo_fo: Vel tónleikara

[ctx: #21891]
en: Artist information
fo_fo: Upplýsing um tónleikara

[ctx: #21892]
en: Instruments
fo_fo: Ljóðføri

[ctx: #21893]
en: Born
fo_fo: Føðidagur

[ctx: #21894]
en: Formed
fo_fo: Stovna

[ctx: #21895]
en: Themes
fo_fo: Stílur

[ctx: #21896]
en: Disbanded
fo_fo: Givin

[ctx: #21897]
en: Died
fo_fo: Andaðist

[ctx: #21898]
en: Years active
fo_fo: Ár virkin

[ctx: #21899]
en: Label
fo_fo: Heiti

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
fo_fo: Dagfør savn við byrjan

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
fo_fo: Vís ikki støðu av dagføring

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
fo_fo: OpenGL veitari:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
fo_fo: OpenGL forrit:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
fo_fo: OpenGL útgáva:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
fo_fo: GPU hiti:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
fo_fo: CPU hiti:

[ctx: #22012]
en: Total memory
fo_fo: Minni

[ctx: #22013]
en: Profile data
fo_fo: Uppseting

[ctx: #22015]
en: All recordings
fo_fo: Allar upptøkur

[ctx: #22016]
en: By title
fo_fo: Eftir heiti

[ctx: #22017]
en: By group
fo_fo: Eftir bólki

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
fo_fo: Upptøkur eftir heiti

[ctx: #22020]
en: Guide
fo_fo: Skrá

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
fo_fo: Vís video fíl í yvirlitum

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
fo_fo: Direct3D útgáva:

[ctx: #22030]
en: Font
fo_fo: Skrivttypa

[ctx: #22031]
en: Size
fo_fo: Stødd

[ctx: #22080]
en: Choose
fo_fo: Vel

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
fo_fo: Meir...

[ctx: #22083]
en: Play all
fo_fo: Spæl alt

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
fo_fo: Tekstvarp ikki tøkt

[ctx: #23053]
en: Stopping
fo_fo: Steðgi

[ctx: #23054]
en: Running
fo_fo: Spæli

[ctx: #24000]
en: Add-on
fo_fo: Víðkan

[ctx: #24001]
en: Add-ons
fo_fo: Víðkanir

[ctx: #24002]
en: Add-on options
fo_fo: Stilling av víðkan

[ctx: #24005]
en: Media sources
fo_fo: Media keldur

[ctx: #24007]
en: Movie information
fo_fo: Upplýsing um filmin

[ctx: #24008]
en: Screensaver
fo_fo: Paususkermur

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
fo_fo: Savn við víðkanum

[ctx: #24012]
en: Subtitles
fo_fo: Undirtekstir

[ctx: #24013]
en: Lyrics
fo_fo: Sangtekstir

[ctx: #24014]
en: TV information
fo_fo: Upplýsing um sjónvarp

[ctx: #24015]
en: Music video information
fo_fo: Upplýsing um sjónbandalag

[ctx: #24016]
en: Album information
fo_fo: Upplýsing um útgávu

[ctx: #24017]
en: Artist information
fo_fo: Upplýsing um tónleikara

[ctx: #24018]
en: Services
fo_fo: Tænastur

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
fo_fo: PVR klientar

[ctx: #24020]
en: Configure
fo_fo: Tillaga

[ctx: #24021]
en: Disable
fo_fo: Sløkk

[ctx: #24022]
en: Enable
fo_fo: Tendra

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
fo_fo: Sløkt

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
fo_fo: Víðkan er sløkt

[ctx: #24026]
en: Languages
fo_fo: Mál

[ctx: #24027]
en: Weather
fo_fo: Veður

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
fo_fo: Tænasta til veður upplýsing

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
fo_fo: Brek við innlesing av stillingum

[ctx: #24036]
en: Changelog
fo_fo: Broytingar

[ctx: #24037]
en: Uninstall
fo_fo: Strika

[ctx: #24038]
en: Install
fo_fo: Innles

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
fo_fo: (Strika verðandi stillingar)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
fo_fo: Innles frá zip fílu

[ctx: #24051]
en: Version:
fo_fo: Útgáva:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
fo_fo: Frágreiðing

[ctx: #24053]
en: License:
fo_fo: Loyvi:

[ctx: #24063]
en: Auto update
fo_fo: Automatisk dagføring

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
fo_fo: Víðkan tendra

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
fo_fo: Víðkan dagførd

[ctx: #24068]
en: Update available
fo_fo: Nýggj útgáva tøk

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
fo_fo: Ókennt brek.

[ctx: #24072]
en: Settings required
fo_fo: Stilling neyðug

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
fo_fo: Neyðugt at byrja av nýggjum

[ctx: #24075]
en: Disable
fo_fo: Sløkk

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
fo_fo: Royn íbinding aftur?

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
fo_fo: Víðkan tendrar av nýggjum

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
fo_fo: Ynskir tú at sløkkja hesa í tíni skipan?

[ctx: #24098]
en: Broken
fo_fo: Brotin

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
fo_fo: Ynskir tú at broyta til hesa útsjónd?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
fo_fo: Eydnaðist ikki at innlesa útsjónd

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
fo_fo: Útsjónd manglar nakrar fílir

[ctx: #24121]
en: Enter search string
fo_fo: Skriva leitorð

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
fo_fo: Dagfør

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
fo_fo: Víðkan er sløkt

[ctx: #24169]
note: Lifecycle state name, for normal addons (no special). Used also on skin to compare and identify related state.
en: Normal
fo_fo: Vanligt

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
fo_fo: Brotin

[ctx: #24992]
en: System
fo_fo: Skipan

[ctx: #24994]
en: Running
fo_fo: Spæli

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
fo_fo: Fráboðanir

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
fo_fo: Goym fremmand

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
fo_fo: Vel frá øllum heitum...

[ctx: #25006]
en: Select playback item
fo_fo: Vel lut at spæla

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
fo_fo: QWERTY knappaborð

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
fo_fo: Tónleikari

[ctx: #29915]
note: General information news, in list selector (if present)
en: Info
fo_fo: Upplýsing

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
fo_fo: Mál

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
fo_fo: Upplýsing

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
fo_fo: Veður

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
fo_fo: Átrúnaður

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
fo_fo: Frásøgn

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
fo_fo: Trailer góðska

[ctx: #33002]
en: Stream
fo_fo: Sending

[ctx: #33003]
en: Download
fo_fo: Heinta

[ctx: #33004]
en: Download & play
fo_fo: Heinta og spæl

[ctx: #33005]
en: Download & save
fo_fo: Heinta og goym

[ctx: #33006]
en: Today
fo_fo: Í dag

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
fo_fo: Í morgin

[ctx: #33008]
en: Saving
fo_fo: Goymi

[ctx: #33009]
en: Copying
fo_fo: Avriti

[ctx: #33010]
en: Set download directory
fo_fo: Áset goymslu mappu

[ctx: #33012]
en: Short
fo_fo: Stutt

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
fo_fo: Brúka fløguavspælara og ikki vanligan avspælara

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
fo_fo: Spyr um heintan áðrenn avspæling av video

[ctx: #33016]
en: Clips
fo_fo: Brot

[ctx: #33018]
en: Tonight
fo_fo: Í kvøld

[ctx: #33020]
en: Condition
fo_fo: Treyt

[ctx: #33021]
en: Precipitation
fo_fo: Avfall

[ctx: #33022]
en: Precip
fo_fo: Avfall

[ctx: #33023]
en: Humid
fo_fo: Væta

[ctx: #33024]
en: Feels
fo_fo: Følist

[ctx: #33025]
en: Observed
fo_fo: Sæð

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
fo_fo: Víkir frá vanligum

[ctx: #33027]
en: Sunrise
fo_fo: Sólaris

[ctx: #33028]
en: Sunset
fo_fo: Sólsetur

[ctx: #33029]
en: Details
fo_fo: Útgreina

[ctx: #33030]
en: Outlook
fo_fo: Útlit

[ctx: #33032]
en: Translate text
fo_fo: Umset tekst

[ctx: #33035]
en: Maps
fo_fo: Kort

[ctx: #33036]
en: Hourly
fo_fo: Tímar

[ctx: #33037]
en: Weekend
fo_fo: Vikuskifti

[ctx: #33049]
en: Alert
fo_fo: Ávarðing

[ctx: #33050]
en: Alerts
fo_fo: Ávarðingar

[ctx: #33052]
en: Check
fo_fo: Kanna

[ctx: #33053]
en: Configure the
fo_fo: Stilla

[ctx: #33054]
en: Seasons
fo_fo: Árstíðir

[ctx: #33055]
en: Use your
fo_fo: Brúka tín

[ctx: #33056]
en: Watch your
fo_fo: Ansa tínum

[ctx: #33057]
en: Listen to
fo_fo: Lurta eftir

[ctx: #33058]
en: View your
fo_fo: Hygg at tínum

[ctx: #33059]
en: Configure the
fo_fo: Stilla

[ctx: #33061]
en: Menu
fo_fo: Valmynd

[ctx: #33062]
en: Play the
fo_fo: Spæl

[ctx: #33063]
en: Options
fo_fo: Møguleikar

[ctx: #33066]
en: About your
fo_fo: Um tín

[ctx: #33067]
en: Star rating
fo_fo: Ummæli

[ctx: #33068]
en: Background
fo_fo: Bakgrund

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
fo_fo: Bakgrundir

[ctx: #33070]
en: Custom background
fo_fo: Serlig bakgrund

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
fo_fo: Serligar bakgrundir

[ctx: #33077]
en: No data found!
fo_fo: Fann onga upplýsing!

[ctx: #33078]
en: Next page
fo_fo: Næsta síða

[ctx: #33079]
en: Love
fo_fo: Kærleiki

[ctx: #33080]
en: Hate
fo_fo: Hatur

[ctx: #33082]
en: Path to script
fo_fo: Stíggi til script

[ctx: #33100]
en: Failed to start
fo_fo: Brek við start

[ctx: #33101]
en: Web server
fo_fo: Web ambætari

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
fo_fo: Remote samskiftis ambætari

[ctx: #34100]
en: Number of channels
fo_fo: Tal av kanalum

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
fo_fo: Spæl GUI ljóð

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
fo_fo: Bara tá onki spælur

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
fo_fo: Altíð

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
fo_fo: Ongantíð

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
fo_fo: Finni ikki nýggjan lut at spæla

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
fo_fo: Finni ikki fyrra lut at spæla

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
fo_fo: Sløkk

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
fo_fo: Tendra

[ctx: #35000]
en: Peripherals
fo_fo: Tilhoyr

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
fo_fo: Vanlig HID eind

[ctx: #35003]
en: Generic disk
fo_fo: Vanligur diskur

[ctx: #35005]
en: New device configured
fo_fo: Nýggj eind klar

[ctx: #35006]
en: Device removed
fo_fo: Eind burtur

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
fo_fo: Knappakort at brúka við hesi eind

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
fo_fo: Knappakort tendra

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
fo_fo: Valmynd

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
fo_fo: Gevst

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
fo_fo: Skift til knappaborð serboð

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
fo_fo: Skift til fjarstýring serboð

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
fo_fo: Trýst "brúkara" knappaboð

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
fo_fo: Tendra skifti serboð

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
fo_fo: HDMI port nummar

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
fo_fo: Íbundin

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
fo_fo: Brúka mál frá sjónvarpi

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
fo_fo: Bundin í HDMI eind

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
fo_fo: Stilling dagførd

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
fo_fo: Eydnaðist ikki at brúka nýggjar stillingar. Eftirhygg stillingum.

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
fo_fo: Henda eind tørvar umvæling

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
fo_fo: Tá sjónvarp verður sløkt

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
fo_fo: Mist sambandi

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
fo_fo: Altíð

[ctx: #36037]
en: TV
fo_fo: Sjónvarp

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
fo_fo: Sjónvarp og AVR eind (serlig)

[ctx: #36041]
en: * Item folder
fo_fo: * Lutir í mappu

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
fo_fo: Skift til kanal

[ctx: #36428]
en: Record
fo_fo: Upptøka

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
fo_fo: Sløkt

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
fo_fo: Onki

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
fo_fo: Klientur

[ctx: #36902]
en: TV show
fo_fo: Sjónvarpsrøð

[ctx: #36903]
en: TV shows
fo_fo: Sjónvarpsrøð

[ctx: #36906]
en: episode
fo_fo: brot

[ctx: #36907]
en: episodes
fo_fo: brot

[ctx: #36911]
en: sets
fo_fo: Sett

[ctx: #36912]
en: video
fo_fo: Video

[ctx: #36913]
en: videos
fo_fo: Video

[ctx: #36918]
en: album
fo_fo: Útgáva

[ctx: #36919]
en: albums
fo_fo: Útgáva

[ctx: #36920]
en: song
fo_fo: Lag

[ctx: #36921]
en: songs
fo_fo: Løg

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
fo_fo: Eina fíl

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
fo_fo: Kelda

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
fo_fo: Lýsing av broti

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
fo_fo: Serligt

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
fo_fo: Stílur
