KODI Main - en to ja_jp translation catalogue (3902 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
ja_jp: プログラム

[ctx: #1]
en: Pictures
ja_jp: ピクチャー

[ctx: #2]
en: Music
ja_jp: ミュージック

[ctx: #3]
en: Videos
ja_jp: ビデオ

[ctx: #4]
en: TV guide
ja_jp: 番組表

[ctx: #5]
en: Settings
ja_jp: 設定

[ctx: #7]
en: File manager
ja_jp: ファイルマネージャー

[ctx: #8]
en: Weather
ja_jp: 天気予報

[ctx: #9]
en: Kodi media center
ja_jp: Kodi メディアセンター

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
ja_jp: 月曜日

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
ja_jp: 火曜日

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
ja_jp: 水曜日

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
ja_jp: 木曜日

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
ja_jp: 金曜日

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
ja_jp: 土曜日

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
ja_jp: 日曜日

[ctx: #21]
en: January
ja_jp: 1月

[ctx: #22]
en: February
ja_jp: 2月

[ctx: #23]
en: March
ja_jp: 3月

[ctx: #24]
en: April
ja_jp: 4月

[ctx: #25]
en: May
ja_jp: 5月

[ctx: #26]
en: June
ja_jp: 6月

[ctx: #27]
en: July
ja_jp: 7月

[ctx: #28]
en: August
ja_jp: 8月

[ctx: #29]
en: September
ja_jp: 9月

[ctx: #30]
en: October
ja_jp: 10月

[ctx: #31]
en: November
ja_jp: 11月

[ctx: #32]
en: December
ja_jp: 12月

[ctx: #41]
en: Mon
ja_jp: 月

[ctx: #42]
en: Tue
ja_jp: 火

[ctx: #43]
en: Wed
ja_jp: 水

[ctx: #44]
en: Thu
ja_jp: 木

[ctx: #45]
en: Fri
ja_jp: 金

[ctx: #46]
en: Sat
ja_jp: 土

[ctx: #47]
en: Sun
ja_jp: 日

[ctx: #51]
en: Jan
ja_jp: 1月

[ctx: #52]
en: Feb
ja_jp: 2月

[ctx: #53]
en: Mar
ja_jp: 3月

[ctx: #54]
en: Apr
ja_jp: 4月

[ctx: #55]
en: May
ja_jp: 5月

[ctx: #56]
en: Jun
ja_jp: 6月

[ctx: #57]
en: Jul
ja_jp: 7月

[ctx: #58]
en: Aug
ja_jp: 8月

[ctx: #59]
en: Sep
ja_jp: 9月

[ctx: #60]
en: Oct
ja_jp: 10月

[ctx: #61]
en: Nov
ja_jp: 11月

[ctx: #62]
en: Dec
ja_jp: 12月

[ctx: #71]
note: Weather token
en: N
ja_jp: 北

[ctx: #72]
note: Weather token
en: NNE
ja_jp: 北北東

[ctx: #73]
note: Weather token
en: NE
ja_jp: 北東

[ctx: #74]
note: Weather token
en: ENE
ja_jp: 東北東

[ctx: #75]
note: Weather token
en: E
ja_jp: 東

[ctx: #76]
note: Weather token
en: ESE
ja_jp: 東南東

[ctx: #77]
note: Weather token
en: SE
ja_jp: 南東

[ctx: #78]
note: Weather token
en: SSE
ja_jp: 南南東

[ctx: #79]
note: Weather token
en: S
ja_jp: 南

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
ja_jp: 南南西

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
ja_jp: 南西

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
ja_jp: 西南西

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
ja_jp: 西

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
ja_jp: 西北西

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
ja_jp: 北西

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
ja_jp: 北北西

[ctx: #87]
note: Weather token
en: VAR
ja_jp: 不定

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
ja_jp: 南

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
ja_jp: 北

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
ja_jp: 西

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
ja_jp: 東

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
ja_jp: 不安定

[ctx: #98]
en: View: Auto
ja_jp: 表示: 自動

[ctx: #99]
en: View: Auto big
ja_jp: 表示: 自動 （大）

[ctx: #100]
en: View: Icons
ja_jp: 表示: アイコン

[ctx: #101]
en: View: List
ja_jp: 表示: リスト

[ctx: #102]
en: Scan
ja_jp: スキャン

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
ja_jp: 並替: 名前

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
ja_jp: 並替: 日付

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
ja_jp: 並替: サイズ

[ctx: #106]
en: No
ja_jp: いいえ

[ctx: #107]
en: Yes
ja_jp: はい

[ctx: #108]
en: Slideshow
ja_jp: スライドショー

[ctx: #109]
en: Create thumbs
ja_jp: サムネイル作成

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
ja_jp: サムネイル(複数)作成

[ctx: #111]
en: Shortcuts
ja_jp: ショートカット

[ctx: #112]
en: Paused
ja_jp: 一時停止

[ctx: #113]
en: Update failed
ja_jp: 更新失敗

[ctx: #114]
en: Installation failed
ja_jp: インストール失敗

[ctx: #115]
en: Copy
ja_jp: コピー

[ctx: #116]
en: Move
ja_jp: 移動

[ctx: #117]
en: Delete
ja_jp: 削除

[ctx: #118]
en: Rename
ja_jp: 名前の変更

[ctx: #119]
en: New folder
ja_jp: 新規フォルダー

[ctx: #120]
en: Confirm copy
ja_jp: コピーの確認

[ctx: #121]
en: Confirm move
ja_jp: 移動の確認

[ctx: #122]
en: Confirm delete
ja_jp: 削除の確認

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
ja_jp: 選択されたファイルをコピーしますか？

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
ja_jp: 選択されたファイルを移動しますか？

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
ja_jp: 選択されたファイルを削除しますか？[CR]警告 - この操作は取り消すことができません。

[ctx: #126]
en: Status
ja_jp: ステータス

[ctx: #127]
en: Objects
ja_jp: オブジェクト

[ctx: #128]
en: General
ja_jp: 一般

[ctx: #129]
en: Slideshow
ja_jp: スライドショー

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
ja_jp: システム情報

[ctx: #131]
en: Display
ja_jp: 画面

[ctx: #132]
en: Albums
ja_jp: アルバム

[ctx: #133]
en: Artists
ja_jp: アーティスト

[ctx: #134]
en: Songs
ja_jp: 曲

[ctx: #135]
en: Genres
ja_jp: ジャンル

[ctx: #136]
en: Playlists
ja_jp: プレイリスト

[ctx: #137]
en: Search
ja_jp: 検索

[ctx: #138]
en: System information
ja_jp: システム情報

[ctx: #139]
en: Temperatures:
ja_jp: 温度:

[ctx: #142]
en: Time:
ja_jp: 時間:

[ctx: #143]
en: Current:
ja_jp: 現在:

[ctx: #144]
en: Build:
ja_jp: ビルド:

[ctx: #145]
en: Network:
ja_jp: ネットワーク:

[ctx: #146]
en: Type:
ja_jp: タイプ:

[ctx: #147]
en: Static
ja_jp: 固定

[ctx: #149]
en: MAC address
ja_jp: MAC アドレス

[ctx: #150]
en: IP address
ja_jp: IP アドレス

[ctx: #151]
en: Link:
ja_jp: リンク:

[ctx: #152]
en: Half duplex
ja_jp: 半二重

[ctx: #153]
en: Full duplex
ja_jp: 全二重

[ctx: #154]
en: Storage
ja_jp: ストレージ

[ctx: #155]
en: Drive
ja_jp: ドライブ

[ctx: #156]
en: Free
ja_jp: 空き

[ctx: #157]
en: Video
ja_jp: ビデオ

[ctx: #158]
en: Free memory
ja_jp: 空きメモリー

[ctx: #159]
en: No link
ja_jp: リンクしていません

[ctx: #160]
en: Free
ja_jp: 空き

[ctx: #162]
en: Tray open
ja_jp: トレーが開いています

[ctx: #163]
en: Reading
ja_jp: 読み込み中...

[ctx: #164]
en: No disc
ja_jp: ディスク無し

[ctx: #165]
en: Disc present
ja_jp: ディスク有り

[ctx: #166]
en: Skin
ja_jp: スキン

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
ja_jp: ファイル操作のキャンセル

[ctx: #169]
en: Resolution
ja_jp: 画面解像度

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
ja_jp: ディスプレイのリフレッシュレートを調整

[ctx: #171]
en: Sort title
ja_jp: タイトルによりソート

[ctx: #172]
en: Release date
ja_jp: 発売日

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
ja_jp: アスペクト比 4:3 のビデオの再生

[ctx: #174]
en: Compiled:
ja_jp: コンパイル:

[ctx: #175]
en: Moods
ja_jp: ムード

[ctx: #176]
en: Styles
ja_jp: スタイル

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
ja_jp: {0:s} は正常に開始しました

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
ja_jp: {0:s} は正常に開始されました。

[ctx: #179]
en: Song
ja_jp: 曲

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
ja_jp: 長さ

[ctx: #181]
en: Select album
ja_jp: アルバムの選択

[ctx: #182]
en: Tracks
ja_jp: トラック

[ctx: #183]
en: Review
ja_jp: レビュー

[ctx: #184]
en: Refresh
ja_jp: 更新

[ctx: #185]
en: Searching album
ja_jp: アルバムの検索

[ctx: #187]
en: No albums found!
ja_jp: アルバムが見つかりません!

[ctx: #188]
en: Select all
ja_jp: すべて選択

[ctx: #189]
en: Scanning media information
ja_jp: メディア情報をスキャン中

[ctx: #190]
en: Save
ja_jp: 保存

[ctx: #191]
en: Shuffle
ja_jp: シャッフル

[ctx: #192]
en: Clear
ja_jp: クリア

[ctx: #193]
en: Scan
ja_jp: スキャン

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
ja_jp: 検索中...

[ctx: #195]
en: No information found!
ja_jp: 情報が見つかりませんでした

[ctx: #196]
en: Select movie:
ja_jp: ムービーの選択：

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
ja_jp: クエリー {0:s} 情報

[ctx: #198]
en: Loading movie details
ja_jp: ムービーの詳細を読込中...

[ctx: #199]
en: Web interface
ja_jp: Web インターフェイス

[ctx: #200]
en: Audio encoders
ja_jp: オーディオエンコーダー

[ctx: #201]
en: Audio decoders
ja_jp: オーディオデコーダー

[ctx: #202]
en: Tagline
ja_jp: キャッチフレーズ

[ctx: #203]
en: Plot outline
ja_jp: あらすじ

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
ja_jp: コンピレーション

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
ja_jp: 評価

[ctx: #206]
en: Cast
ja_jp: 出演者

[ctx: #207]
en: Plot
ja_jp: ストーリー

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
ja_jp: 再生

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
ja_jp: 次へ

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
ja_jp: 前へ

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
ja_jp: UI の設定...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
ja_jp: 画面補正

[ctx: #215]
en: Soften
ja_jp: ソフト化

[ctx: #216]
en: Zoom amount
ja_jp: 拡大

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
ja_jp: ピクセル比

[ctx: #218]
en: DVD drive
ja_jp: DVD ドライブ

[ctx: #219]
en: Please insert disc
ja_jp: ディスクを入れて下さい

[ctx: #220]
en: Remote share
ja_jp: リモート共有

[ctx: #221]
en: Network is not connected
ja_jp: ネットワークに接続されていません

[ctx: #222]
en: Cancel
ja_jp: キャンセル

[ctx: #224]
en: Speed
ja_jp: 表示時間

[ctx: #225]
en: Vertical shift
ja_jp: 表示位置の上下微調整

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
ja_jp: オーディオCD情報をオンラインサービスから読み込む

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
ja_jp: プレイリストのランダム再生

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
ja_jp: HDD停止までの時間(分)

[ctx: #230]
en: Video filters
ja_jp: ビデオフィルター

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
ja_jp: 無し

[ctx: #232]
en: Point
ja_jp: ポイントフィルタ

[ctx: #233]
en: Linear
ja_jp: バイリニア補間(シャープ)

[ctx: #234]
en: Anisotropic
ja_jp: 異方性フィルタリング(ノーマル)

[ctx: #235]
en: Quincunx
ja_jp: クインカンクス(ソフト)

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
ja_jp: ガウスキュービック(ベリーソフト)

[ctx: #237]
en: Minification
ja_jp: 縮小フィルタリング

[ctx: #238]
en: Magnification
ja_jp: 拡大フィルタリング

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
ja_jp: 終了時にプレイリストを消去

[ctx: #240]
en: Display mode
ja_jp: 表示モード

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
ja_jp: フルスクリーン #{0:d}

[ctx: #242]
en: Windowed
ja_jp: ウィンドウ化

[ctx: #243]
en: Refresh rate
ja_jp: リフレッシュレート

[ctx: #244]
en: Full screen
ja_jp: フルスクリーン

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
ja_jp: サイズ: ({0:d},{1:d}) ⇒ ({2:d},{3:d}) (ズーム x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (ピクセル: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})

[ctx: #246]
en: Monitor
ja_jp: モニター

[ctx: #247]
en: Scripts
ja_jp: スクリプト

[ctx: #248]
en: Language
ja_jp: 言語

[ctx: #249]
en: Music
ja_jp: ミュージック

[ctx: #250]
en: Visualisation
ja_jp: 視覚化

[ctx: #251]
en: Select destination directory
ja_jp: ディレクトリの選択

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
ja_jp: ステレオアップミックス

[ctx: #253]
en: Number of channels
ja_jp: チャンネル数

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
ja_jp: DTS 対応レシーバー

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
ja_jp: CDDB 情報取得中

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
ja_jp: エラー

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
ja_jp: タグを読み込む

[ctx: #259]
en: Opening
ja_jp: 開始

[ctx: #260]
en: Shoutcast
ja_jp: SHOUTcast

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
ja_jp: お待ち下さい...

[ctx: #262]
en: Scripts output
ja_jp: スクリプト出力

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
ja_jp: HTTPを介したリモートコントロールを許可

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
ja_jp: 録音

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
ja_jp: 録音停止

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
ja_jp: 並替: トラック番号

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
ja_jp: 並替: 時間

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
ja_jp: 並替: タイトル名

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
ja_jp: 並替: アーティスト名

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
ja_jp: 並替: アルバム名

[ctx: #271]
en: Top 100
ja_jp: トップ 100

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
ja_jp: ピクセル比の調整

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
ja_jp: 正方形になるように調整して下さい

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
ja_jp: 左側上部枠の補正

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
ja_jp: 右側下部枠の補正

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
ja_jp: 画面位置の調整

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
ja_jp: 字幕の位置

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
ja_jp: 字幕位置の調整

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
ja_jp: 設定が読み込めません

[ctx: #280]
en: Using default settings
ja_jp: 設定の初期化

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
ja_jp: XML ファイルをチェックして下さい

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
ja_jp: {0:d} 個のアイテムが見つかりました

[ctx: #283]
en: Search results
ja_jp: 検索結果

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
ja_jp: 見つかりませんでした

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
ja_jp: 優先する音声言語

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
ja_jp: 優先する字幕言語

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
ja_jp: 字幕

[ctx: #288]
en: Font
ja_jp: フォント

[ctx: #289]
en: Size
ja_jp: サイズ

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
ja_jp: ダイナミックレンジの圧縮

[ctx: #291]
en: Video
ja_jp: ビデオ

[ctx: #292]
en: Audio
ja_jp: オーディオ

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
ja_jp: 字幕を参照

[ctx: #294]
en: Create bookmark
ja_jp: ブックマークの作成

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
ja_jp: ブックマークをクリア

[ctx: #297]
en: Audio offset
ja_jp: 音声オフセット

[ctx: #298]
en: Bookmarks
ja_jp: ブックマーク

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
ja_jp: ブックマーク {0:d}

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
ja_jp: MP1 対応レシーバー

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
ja_jp: MP2 対応レシーバー

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
ja_jp: MP3 対応レシーバー

[ctx: #303]
en: Delay
ja_jp: 遅延

[ctx: #304]
en: Language
ja_jp: 言語

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
ja_jp: 有効

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
ja_jp: 非インターリーブ

[ctx: #307]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "default" if available.
en: Media default
ja_jp: メディアデフォルト

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
ja_jp: オリジナル言語

[ctx: #309]
en: User interface language
ja_jp: ユーザーインターフェースの言語

[ctx: #310]
note: Setting in international settings
en: Virtual keyboard layouts
ja_jp: 仮想キーボードのレイアウト

[ctx: #312]
en: (0=auto)
ja_jp: (0=自動)

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
ja_jp: データベースを更新中

[ctx: #314]
en: Preparing...
ja_jp: 準備中...

[ctx: #315]
en: Database error
ja_jp: データベースエラー

[ctx: #316]
en: Searching songs...
ja_jp: 曲の検索中...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
ja_jp: データベースの更新が完了しました

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
ja_jp: 曲の更新中...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
ja_jp: 曲を更新できません

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
ja_jp: アーティストの更新中...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
ja_jp: アーティストを更新できません

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
ja_jp: ジャンル、ロールなどの整理をしています...

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
ja_jp: ジャンル、ロールなどの整理時にエラー。

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
ja_jp: パスの更新中...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
ja_jp: パスを更新できません

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
ja_jp: アルバムの更新中...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
ja_jp: アルバムを更新できません

[ctx: #328]
en: Writing changes...
ja_jp: 変更を書き込み中...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
ja_jp: 書き込みができません

[ctx: #330]
en: This may take some time...
ja_jp: お待ち下さい...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
ja_jp: データベースの圧縮中...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
ja_jp: データベースを圧縮できません

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
ja_jp: ライブラリの整理をしますか？

[ctx: #334]
en: Clean library...
ja_jp: ライブラリをクリーンアップ...

[ctx: #335]
en: Start
ja_jp: 開始

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
ja_jp: フレームレート変換

[ctx: #337]
en: Output configuration
ja_jp: 出力構成

[ctx: #338]
en: Fixed
ja_jp: 固定

[ctx: #339]
en: Optimized
ja_jp: 最適化

[ctx: #340]
en: Various artists
ja_jp: VA/オムニバス

[ctx: #341]
en: Play disc
ja_jp: ディスクの再生

[ctx: #342]
en: Movies
ja_jp: ムービー

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
ja_jp: アジャスト フレームレート

[ctx: #344]
en: Actors
ja_jp: アクター

[ctx: #345]
en: Year
ja_jp: 年

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
ja_jp: ダウンミックス時に、オリジナルの音量を維持する

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
ja_jp: DTS-HD対応レシーバー

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
ja_jp: パススルーを有効にする

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
ja_jp: TrueHD対応レシーバー

[ctx: #350]
en: Programs
ja_jp: プログラム

[ctx: #351]
en: Off
ja_jp: オフ

[ctx: #352]
en: Dim
ja_jp: 薄暗い

[ctx: #353]
en: Black
ja_jp: 黒

[ctx: #354]
en: Matrix trails
ja_jp: マトリックス トレイルズ

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
ja_jp: 待ち時間

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
ja_jp: スクリーンセーバー モード

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
ja_jp: シャットダウン機能タイマー

[ctx: #358]
en: All albums
ja_jp: すべてのアルバム

[ctx: #359]
en: Recently added albums
ja_jp: 最近追加されたアルバム

[ctx: #360]
en: Screensaver
ja_jp: スクリーンセーバー

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
ja_jp: 再帰的スライドショー

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
ja_jp: スクリーンセーバーの暗さ

[ctx: #363]
en: Sort by: File
ja_jp: ソート: ファイル

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
ja_jp: ドルビー デジタル(AC3)対応レシーバー

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
ja_jp: ソート: 名前

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
ja_jp: ソート: 公開年

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
ja_jp: ソート: レーティング

[ctx: #369]
en: Title
ja_jp: タイトル

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
ja_jp: 雷雨

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
ja_jp: 時々

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
ja_jp: ほぼ

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
ja_jp: 晴れ

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
ja_jp: 曇り

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
ja_jp: 雪

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
ja_jp: 雨

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
ja_jp: 小

[ctx: #378]
note: Weather token
en: AM
ja_jp: 午前

[ctx: #379]
note: Weather token
en: PM
ja_jp: 午後

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
ja_jp: にわか雨

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
ja_jp: わずかな

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
ja_jp: ところどころ

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
ja_jp: 風

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
ja_jp: 強い

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
ja_jp: 好天

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
ja_jp: クリア

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
ja_jp: 曇り

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
ja_jp: 早朝

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
ja_jp: にわか雨

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
ja_jp: 突風

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
ja_jp: 最低気温

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
ja_jp: 中間気温

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
ja_jp: 最高気温

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
ja_jp: 霧

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
ja_jp: もや

[ctx: #396]
en: Select location
ja_jp: ロケーション選択

[ctx: #397]
en: Refresh time
ja_jp: 更新時間

[ctx: #398]
en: Temperature units
ja_jp: 温度の単位

[ctx: #399]
en: Speed units
ja_jp: 風速の単位

[ctx: #400]
en: Weather
ja_jp: 天気

[ctx: #401]
en: Temp
ja_jp: 現在の気温

[ctx: #402]
en: Feels like
ja_jp: 体感温度

[ctx: #403]
en: UV index
ja_jp: 紫外線指数

[ctx: #404]
en: Wind
ja_jp: 風

[ctx: #405]
en: Dew point
ja_jp: 露点

[ctx: #406]
en: Humidity
ja_jp: 湿度

[ctx: #407]
en: Hardware keyboard layouts
ja_jp: ハードウェアキーボードのレイアウト

[ctx: #409]
en: Defaults
ja_jp: デフォルト

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
ja_jp: 気象サービスへのアクセス

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
ja_jp: 天気を取得しています:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
ja_jp: 天気データを取得することができません

[ctx: #413]
en: Manual
ja_jp: マニュアル

[ctx: #414]
en: No review for this album
ja_jp: このアルバムのレビューはありません

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
ja_jp: サムネイルのダウンロードをしています...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
ja_jp: 表示: アイコン(大)

[ctx: #418]
en: Low
ja_jp: 低

[ctx: #419]
en: High
ja_jp: 高

[ctx: #420]
en: Best match
ja_jp: ベストマッチ

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
ja_jp: オーディオデバイスのスリープをさせない

[ctx: #422]
en: Delete album information
ja_jp: アルバム情報の削除

[ctx: #423]
en: Delete CD information
ja_jp: CDDB情報の削除

[ctx: #424]
en: Select
ja_jp: 選択

[ctx: #425]
en: No album information found
ja_jp: アルバム情報が見つかりません

[ctx: #426]
en: No CD information found
ja_jp: CD情報が見つかりません

[ctx: #427]
en: Disc
ja_jp: ディスク

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
ja_jp: 正しいCD/DVDを入れてください

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
ja_jp: 次のCD/DVDを挿入してください:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
ja_jp: ソート: DVD#

[ctx: #431]
en: No cache
ja_jp: キャッシュなし

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
ja_jp: ライブラリからムービーを取り除く

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
ja_jp: {0:s} から {1:d} {2:s}

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
ja_jp: 光学ディスク ドライブを検出できませんでした

[ctx: #436]
note: Message body of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: This video is stored on an optical disc (e.g. DVD, Blu-ray) and cannot be played as your device does not have an appropriate drive.
ja_jp: このビデオは光ディスク(DVD、Blu-rayなど)に保存されていますが、デバイスに適切なドライブがないため再生できません。

[ctx: #437]
en: Removable disk
ja_jp: リムーバブル ディスク

[ctx: #438]
en: Opening file
ja_jp: ファイルを開く

[ctx: #439]
en: Cache
ja_jp: キャッシュ

[ctx: #440]
en: Hard disk
ja_jp: ハードディスク

[ctx: #442]
en: Local network
ja_jp: ローカル ネットワーク

[ctx: #443]
en: Internet
ja_jp: インターネット

[ctx: #444]
en: Video
ja_jp: ビデオ

[ctx: #445]
en: Audio
ja_jp: オーディオ

[ctx: #447]
en: Autorun media
ja_jp: 自動再生するメディア

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
ja_jp: ドルビー デジタル プラス(E-AC3)対応レシーバー

[ctx: #449]
en: Enabled
ja_jp: 有効化

[ctx: #450]
en: Columns
ja_jp: コラム

[ctx: #451]
en: Row 1 address
ja_jp: 1行目のアドレス

[ctx: #452]
en: Row 2 address
ja_jp: 2行目のアドレス

[ctx: #453]
en: Row 3 address
ja_jp: 3行目のアドレス

[ctx: #454]
en: Row 4 address
ja_jp: 4行目のアドレス

[ctx: #455]
en: Rows
ja_jp: 行数

[ctx: #456]
en: Mode
ja_jp: モード

[ctx: #457]
en: Switch view
ja_jp: ビューの切り替え

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
ja_jp: サンプリングレートに制限 (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
ja_jp: サブ

[ctx: #460]
en: Audio stream
ja_jp: オーディオ ストリーム

[ctx: #461]
en: [active]
ja_jp: [アクティブ]

[ctx: #463]
en: Backlight
ja_jp: バックライト

[ctx: #464]
en: Brightness
ja_jp: ブライトネス

[ctx: #465]
en: Contrast
ja_jp: コントラスト

[ctx: #466]
en: Gamma
ja_jp: ガンマ

[ctx: #467]
en: Type
ja_jp: タイプ

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
ja_jp: バーを移動してOSDの位置を変更

[ctx: #469]
en: OSD position
ja_jp: OSDの位置

[ctx: #470]
en: Credits
ja_jp: クレジット

[ctx: #474]
en: Off
ja_jp: オフ

[ctx: #475]
en: Music only
ja_jp: ミュージックのみ

[ctx: #476]
en: Music & video
ja_jp: ミュージック & ビデオ

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
ja_jp: プレイリストにロードすることができません

[ctx: #479]
en: Skin & language
ja_jp: スキン & 言語

[ctx: #480]
en: Appearance
ja_jp: 見た目

[ctx: #481]
en: Audio options
ja_jp: オーディオ設定

[ctx: #482]
en: About Kodi
ja_jp: Kodiについて

[ctx: #485]
en: Delete album
ja_jp: アルバム削除

[ctx: #486]
en: Repeat
ja_jp: リピート

[ctx: #487]
en: Repeat one
ja_jp: リピート one

[ctx: #488]
en: Repeat folder
ja_jp: リピート フォルダ

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
ja_jp: 自動的に次の楽曲を再生

[ctx: #491]
en: - Use big icons
ja_jp: - ビッグアイコンを使用

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
ja_jp: VobSubsのリサイズ

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
ja_jp: 高度な設定 (エキスパート専用！)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
ja_jp: 全体的なオーディオヘッドルーム

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
ja_jp: ビデオのGUI解像度をアップスケール

[ctx: #496]
en: Calibration
ja_jp: キャリブレーション

[ctx: #497]
en: Show file extensions
ja_jp: 拡張子の表示をする

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
ja_jp: ソート: タイプ

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
ja_jp: オンライン検索サービスに接続することができません

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
ja_jp: アルバム情報のダウンロードに失敗しました

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
ja_jp: アルバム名を探しています...

[ctx: #502]
en: Open
ja_jp: 開く

[ctx: #503]
en: Busy
ja_jp: ビジー

[ctx: #504]
en: Empty
ja_jp: 空

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
ja_jp: ファイルからメディア情報をロードしています...

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
ja_jp: メディア ファイルの確認をしています...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
ja_jp: ソート: 回数

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
ja_jp: ビジュアライザを有効にする

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
ja_jp: ビデオモードの切り替えを有効にする

[ctx: #512]
en: Startup window
ja_jp: スタートアップ画面

[ctx: #513]
en: Home window
ja_jp: ホーム画面

[ctx: #514]
en: Manual settings
ja_jp: 手動設定

[ctx: #515]
en: Genre
ja_jp: ジャンル

[ctx: #517]
en: Recently played albums
ja_jp: 最近再生されたアルバム

[ctx: #518]
en: Launch
ja_jp: 起動

[ctx: #519]
en: Launch in...
ja_jp: 起動...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
ja_jp: コンピレーション

[ctx: #522]
en: Remove source
ja_jp: ソースを取り除く

[ctx: #523]
en: Switch media
ja_jp: メディアの切り替え

[ctx: #524]
en: Select playlist
ja_jp: プレイリスト選択

[ctx: #525]
en: New playlist...
ja_jp: 新規プレイリスト...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
ja_jp: プレイリストに追加

[ctx: #527]
en: Manually add to library
ja_jp: ライブラリに手動で追加

[ctx: #528]
en: Enter title
ja_jp: タイトルの入力

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
ja_jp: エラー: タイトル重複

[ctx: #530]
en: Select genre
ja_jp: ジャンルを選択

[ctx: #531]
en: New genre
ja_jp: 新規ジャンル

[ctx: #532]
en: Manual addition
ja_jp: 手動で追加

[ctx: #533]
en: Enter genre
ja_jp: ジャンルの入力

[ctx: #534]
en: View: {0:s}
ja_jp: 表示: {0:s}

[ctx: #535]
en: List
ja_jp: リスト

[ctx: #536]
en: Icons
ja_jp: アイコン

[ctx: #537]
en: Big list
ja_jp: リスト(大)

[ctx: #538]
en: Big icons
ja_jp: アイコン(大)

[ctx: #539]
en: Wide
ja_jp: ワイド

[ctx: #540]
en: Big wide
ja_jp: ワイド(大)

[ctx: #541]
en: Album icons
ja_jp: アルバム アイコン

[ctx: #542]
en: DVD icons
ja_jp: DVDアイコン

[ctx: #544]
en: Media info
ja_jp: メディア情報

[ctx: #545]
en: Audio output device
ja_jp: オーディオ出力デバイス

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
ja_jp: パススルー出力デバイス

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
ja_jp: このアーティストの人物紹介がありません

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
ja_jp: マルチチャンネル オーディオをステレオにダウンミックス

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
ja_jp: 番号

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
ja_jp: ソート: {0:s}

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
ja_jp: 名前

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
ja_jp: 日付

[ctx: #553]
en: Size
ja_jp: サイズ

[ctx: #554]
en: Track
ja_jp: トラック

[ctx: #555]
en: Time
ja_jp: 時間

[ctx: #556]
en: Title
ja_jp: タイトル

[ctx: #557]
en: Artist
ja_jp: アーティスト

[ctx: #558]
en: Album
ja_jp: アルバム

[ctx: #559]
en: Playlist
ja_jp: プレイリスト

[ctx: #561]
en: File
ja_jp: ファイル

[ctx: #562]
en: Year
ja_jp: 年

[ctx: #563]
en: Rating
ja_jp: レーティング

[ctx: #564]
en: Type
ja_jp: タイプ

[ctx: #565]
en: Usage
ja_jp: 回数

[ctx: #566]
en: Album artist
ja_jp: アルバム アーティスト

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
ja_jp: 再生回数

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
ja_jp: 最後に再生した

[ctx: #569]
en: Comment
ja_jp: コメント

[ctx: #570]
en: Date added
ja_jp: 追加された日付

[ctx: #571]
en: Default
ja_jp: デフォルト

[ctx: #572]
en: Studio
ja_jp: スタジオ

[ctx: #573]
en: Path
ja_jp: パス

[ctx: #574]
en: Country
ja_jp: 国

[ctx: #575]
en: In progress
ja_jp: 進行中

[ctx: #576]
en: Times played
ja_jp: 再生回数

[ctx: #577]
en: Date taken
ja_jp: 撮影日

[ctx: #578]
en: Artist / Year
ja_jp: アーティスト / 年

[ctx: #580]
en: Sort direction
ja_jp: ソート方向

[ctx: #581]
en: Sort method
ja_jp: ソート方法

[ctx: #582]
en: View mode
ja_jp: ビュー モード

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
ja_jp: さまざまなフォルダのビューを記憶

[ctx: #584]
en: Ascending
ja_jp: 昇順

[ctx: #585]
en: Descending
ja_jp: 降順

[ctx: #586]
en: Edit playlist
ja_jp: プレイリストの編集

[ctx: #587]
en: Filter
ja_jp: フィルター

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
ja_jp: パーティーモードのキャンセル

[ctx: #589]
en: Party mode
ja_jp: パーティーモード

[ctx: #590]
en: Random
ja_jp: ランダム

[ctx: #591]
en: Off
ja_jp: オフ

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
ja_jp: すべて

[ctx: #594]
en: Off
ja_jp: オフ

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
ja_jp: リピート: off

[ctx: #596]
en: Repeat: One
ja_jp: リピート: One

[ctx: #597]
en: Repeat: All
ja_jp: リピート: All

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
ja_jp: オーディオCDのリップ

[ctx: #601]
en: Medium
ja_jp: 中

[ctx: #602]
en: Standard
ja_jp: スタンダード

[ctx: #603]
en: Extreme
ja_jp: エクストリーム(高音質)

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
ja_jp: 固定ビットレート

[ctx: #605]
en: Ripping...
ja_jp: リッピング...

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
ja_jp: CDDAをリップするパスがセットされていないので、CDもしくはトラックをリップできませんでした。

[ctx: #610]
en: Rip audio track
ja_jp: オーディオトラックのリップ

[ctx: #611]
en: Enter number
ja_jp: 番号の入力

[ctx: #612]
en: Bits/sample
ja_jp: ビット/サンプル

[ctx: #613]
en: Sample rate
ja_jp: サンプルレート

[ctx: #614]
en: Virtual folder
ja_jp: 仮想フォルダ

[ctx: #620]
en: Audio CDs
ja_jp: オーディオCD

[ctx: #621]
en: Encoder
ja_jp: エンコーダー

[ctx: #622]
en: Quality
ja_jp: 品質

[ctx: #623]
en: Bitrate
ja_jp: ビットレート

[ctx: #624]
en: Include track number
ja_jp: トラック番号を含める

[ctx: #625]
en: All songs of
ja_jp: のすべての楽曲

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
ja_jp: 進行中のテレビ番組

[ctx: #629]
en: View mode
ja_jp: ビュー モード

[ctx: #630]
note: Label for stretching the displayed video to its normal size
en: Normal
ja_jp: ノーマル

[ctx: #631]
en: Zoom
ja_jp: ズーム

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
ja_jp: 画面比 4:3

[ctx: #633]
en: Wide zoom
ja_jp: ワイド ズーム

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
ja_jp: 画面比 16:9

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
ja_jp: オリジナル サイズ

[ctx: #636]
en: Custom
ja_jp: カスタム

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
ja_jp: 音量調整

[ctx: #639]
en: Use track levels
ja_jp: トラックレベルを使用する

[ctx: #640]
en: Use album levels
ja_jp: アルバムレベルを使用する

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
ja_jp: ReplayGain情報のあるファイル

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
ja_jp: ReplayGain情報のないファイル

[ctx: #643]
en: Avoid clipping protection on ReplayGained files
ja_jp: ReplayGainedファイルのクリッピング保護を回避する

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
ja_jp: 16:9に拡大 - 非線形

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
ja_jp: 大きなファイルを展開する必要があります。続けますか?

[ctx: #646]
en: Remove from library
ja_jp: ライブラリから取り除く

[ctx: #647]
en: Export video library
ja_jp: ビデオライブラリのエクスポート

[ctx: #648]
en: Import video library
ja_jp: ビデオライブラリのインポート

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
ja_jp: インポートしています

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
ja_jp: エクスポート

[ctx: #651]
en: Browse for library
ja_jp: ライブラリ参照

[ctx: #652]
en: Years
ja_jp: 製作年

[ctx: #653]
en: Update library
ja_jp: アップデート ライブラリ

[ctx: #654]
en: Show debug information
ja_jp: デバッグ情報の表示をする

[ctx: #655]
en: Browse for executable
ja_jp: 実行可能ファイルを参照

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
ja_jp: プレイリストを参照

[ctx: #657]
en: Browse for folder
ja_jp: フォルダを参照

[ctx: #658]
en: Song information
ja_jp: 楽曲情報

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
ja_jp: ノンリニア ストレッチ

[ctx: #660]
en: Volume amplification
ja_jp: 音量増幅

[ctx: #661]
en: Choose export folder
ja_jp: エクスポート フォルダの選択

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
ja_jp: このファイルは使用できなくなりました。

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
ja_jp: ライブラリから取り除きますか？

[ctx: #664]
en: Browse for script
ja_jp: スクリプトを参照

[ctx: #665]
en: Compression level
ja_jp: 圧縮レベル

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
ja_jp: コンポーネント固有のロギングを有効にする

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
ja_jp: ドルビー デジタル(AC3)トランスコードを有効にする

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
ja_jp: コンポーネント固有のロギング...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
ja_jp: [B]SMB[/B] ライブラリの詳細なロギング

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
ja_jp: [B]libcURL[/B] (HTTP(S)、DAV) ライブラリの詳細なロギング

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
ja_jp: [B]FFmpeg[/B] ライブラリの詳細なロギング

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
ja_jp: [B]D-Bus[/B] コールの詳細なロギング

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
ja_jp: [B]JSON-RPC[/B] リクエストの詳細なロギング

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
ja_jp: [B]オーディオ[/B] コンポーネントの詳細なロギング

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
ja_jp: [B]AirTunes[/B] ライブラリの詳細なロギング

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
ja_jp: [B]UPnP[/B] コンポーネントの詳細なロギング

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
ja_jp: [B]libCEC[/B] ライブラリの詳細なロギング

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
ja_jp: [B]ビデオ[/B] コンポーネントの詳細なロギング

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
ja_jp: [B]Webサーバー[/B] コンポーネントの詳細なロギング

[ctx: #682]
en: Verbose logging for the [B]Database[/B] component
ja_jp: [B]データベース[/B] コンポーネントの詳細なロギング

[ctx: #683]
en: Verbose logging of [B]audio/video timing information[/B]
ja_jp: [B]オーディオ/ビデオのタイミング情報[/B] の詳細なロギング

[ctx: #684]
en: Verbose logging of [B]Windowing[/B] component
ja_jp: [B]ウィンドウの挙動[/B] コンポーネントの詳細なロギング

[ctx: #685]
en: Verbose logging of [B]PVR[/B] component
ja_jp: [B]PVR[/B] コンポーネントの詳細なロギング

[ctx: #686]
en: Verbose logging of [B]EPG[/B] component
ja_jp: [B]EPG[/B] コンポーネントの詳細なロギング

[ctx: #687]
en: From metadata
ja_jp: メタデータから

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
ja_jp: ライブラリのクリーンアップ

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
ja_jp: ライブラリから古い楽曲を取り除いています

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
ja_jp: このパスは以前にスキャンされています

[ctx: #703]
en: Can't clean up library while running background tasks
ja_jp: バックグラウンドタスクの実行中はライブラリをクリーンアップできません

[ctx: #705]
en: Network
ja_jp: ネットワーク

[ctx: #706]
en: Server
ja_jp: サーバー

[ctx: #708]
en: Use proxy server
ja_jp: プロキシサーバーを使用する

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
ja_jp: インターネット プロトコル(IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
ja_jp: 無効なポートが指定されました。1から65535の間となります。

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
ja_jp: HTTPプロキシ

[ctx: #715]
en: Assignment
ja_jp: 割り当て

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
ja_jp: 自動(DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
ja_jp: 手動(固定)

[ctx: #719]
en: IP address
ja_jp: IPアドレス

[ctx: #720]
en: Netmask
ja_jp: ネットマスク

[ctx: #721]
en: Default gateway
ja_jp: デフォルトゲートウェイ

[ctx: #722]
en: DNS server
ja_jp: DNSサーバー

[ctx: #723]
en: Save & restart
ja_jp: 保存 & 再起動

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
ja_jp: 無効なアドレスです。AAA.BBB.CCC.DDD のように記述してください

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
ja_jp: 0 と 255 の間から選んでください。

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
ja_jp: 変更は保存されませんでした。セーブせずに続けますか？

[ctx: #727]
en: Web server
ja_jp: Webサーバー

[ctx: #728]
en: FTP server
ja_jp: FTPサーバー

[ctx: #729]
en: Enable SSL
ja_jp: SSLを有効にする

[ctx: #730]
en: Port
ja_jp: ポート

[ctx: #731]
en: Black
ja_jp: ブラック

[ctx: #732]
en: Save & apply
ja_jp: 保存 & 適用

[ctx: #733]
en: Password
ja_jp: パスワード

[ctx: #734]
en: No pass
ja_jp: パスワードなし

[ctx: #735]
en: Character set
ja_jp: 文字セット

[ctx: #736]
en: Style
ja_jp: スタイル

[ctx: #737]
en: Colour
ja_jp: 色

[ctx: #738]
en: Normal
ja_jp: ノーマル

[ctx: #739]
en: Bold
ja_jp: 太字

[ctx: #740]
en: Italics
ja_jp: イタリック体

[ctx: #741]
en: Bold italics
ja_jp: イタリック体太字

[ctx: #742]
en: White
ja_jp: ホワイト

[ctx: #743]
en: Yellow
ja_jp: イエロー

[ctx: #744]
en: Files
ja_jp: ファイル

[ctx: #745]
en: Background colour
ja_jp: バックグラウンドの色

[ctx: #746]
en: Background opacity
ja_jp: バックグラウンドの不透明度

[ctx: #747]
en: Error loading image
ja_jp: 画像の読み込みエラー

[ctx: #748]
en: Edit path
ja_jp: パスの編集

[ctx: #749]
en: Mirror image
ja_jp: ミラー イメージ

[ctx: #750]
en: Are you sure?
ja_jp: よろしいですか？

[ctx: #751]
en: Removing source
ja_jp: ソースを取り除いています

[ctx: #752]
en: Opacity
ja_jp: 不透明度

[ctx: #754]
en: Add program link
ja_jp: プログラムリンクを追加

[ctx: #755]
en: Edit program path
ja_jp: プログラムパスの編集

[ctx: #756]
en: Edit program name
ja_jp: プログラム名の編集

[ctx: #757]
en: Edit path depth
ja_jp: パスの階層を編集

[ctx: #759]
en: View: Big list
ja_jp: 表示: リスト(大)

[ctx: #760]
en: Yellow
ja_jp: イエロー

[ctx: #761]
en: White
ja_jp: ホワイト

[ctx: #762]
en: Blue
ja_jp: ブルー

[ctx: #763]
en: Bright green
ja_jp: ブライトグリーン

[ctx: #764]
en: Yellow green
ja_jp: イエローグリーン

[ctx: #765]
en: Cyan
ja_jp: シアン

[ctx: #766]
en: Light grey
ja_jp: ライトグレイ

[ctx: #767]
en: Grey
ja_jp: グレイ

[ctx: #768]
en: Dark Grey
ja_jp: ダークグレイ

[ctx: #770]
en: Error {0:d}: share not available
ja_jp: エラー {0:d}: 共有が利用できません

[ctx: #772]
en: Audio
ja_jp: オーディオ

[ctx: #773]
en: Seeking
ja_jp: シーク中

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
ja_jp: スライドショー フォルダ

[ctx: #790]
en: Remote control
ja_jp: リモートコントロール

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
ja_jp: このシステムのプログラムによるリモートコントロールを許可する

[ctx: #792]
en: Port
ja_jp: ポート

[ctx: #793]
en: Port range
ja_jp: ポート範囲

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
ja_jp: 他のシステムのプログラムによるリモートコントロールを許可する

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
ja_jp: リピートの冒頭に遅延 (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
ja_jp: 連続リピートでの遅延 (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
ja_jp: 最大クライアント数

[ctx: #798]
en: Internet access
ja_jp: インターネットアクセス

[ctx: #799]
en: Library update
ja_jp: ライブラリ アップデート

[ctx: #802]
note: Label of progress bar which shows the available/total space of pvr backend
en: {0:s} of {1:s} available
ja_jp: {1:s} の {0:s} が利用可能

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
ja_jp: タイプ

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
ja_jp: のガイドを検索

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
ja_jp: ガイドで一致するイベントを検索するために使用する文字列を入力

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
ja_jp: 全文検索(もしくはタイトル検索のみ)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
ja_jp: いつでも

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
ja_jp: 毎日

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
ja_jp: どのチャンネルでも

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
ja_jp: いつでも開始

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
ja_jp: 録画グループ

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
ja_jp: 話(回)の重複を防止

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
ja_jp: 開始時の余剰時間

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
ja_jp: 終了後の延長時間

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
ja_jp: すべてのエピソードを録画

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
ja_jp: 新しい話(回)のみ録画

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
ja_jp: いつでも終了

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
ja_jp: 最大録画数

[ctx: #819]
note: Representation of a one-time timer which has been scheduled by a timer rule.
en: One time (Scheduled by timer rule)
ja_jp: 1度だけ(タイマールールによる予約)

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
ja_jp: 1度だけ

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
ja_jp: 1度だけ(番組ベース)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
ja_jp: タイマールール

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
ja_jp: タイマールール(ガイドベース)

[ctx: #824]
note: Complete prefixed representation of a reminder timer type.
en: Reminder: {0:s}
ja_jp: リマインダー: {0:s}

[ctx: #825]
note: Complete prefixed representation of a recording timer type.
en: Recording: {0:s}
ja_jp: 録画: {0:s}

[ctx: #826]
note: Label for buttons to add a PVR reminder timer
en: Set reminder
ja_jp: リマインダー設定

[ctx: #827]
note: Label for a context menu entry to delete a reminder timer
en: Delete reminder
ja_jp: リマインダーを削除

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
ja_jp: タイマールールの削除をしました

[ctx: #829]
note: Label for a context menu entry to view a read-only reminder timer
en: View reminder
ja_jp: リマインダー表示

[ctx: #830]
note: Label for a context menu entry to edit a reminder timer
en: Edit reminder
ja_jp: リマインダーを編集

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
ja_jp: 毎週月曜

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
ja_jp: 毎週火曜

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
ja_jp: 毎週水曜

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
ja_jp: 毎週木曜

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
ja_jp: 毎週金曜

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
ja_jp: 毎週土曜

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
ja_jp: 毎週日曜

[ctx: #838]
note: Label for a TV show Premiere
en: Première
ja_jp: プレミア

[ctx: #839]
note: Label for a Live TV show
en: Live
ja_jp: ライブ

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
ja_jp: このタイマーのみを削除、もしくは予約したタイマールールも削除しますか？

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
ja_jp: この予約のみ

[ctx: #842]
note: Label for a first aired TV show
en: New
ja_jp: ニュース

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
ja_jp: 有効にする

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
ja_jp: 無効にする

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
ja_jp: このタイマールールと予約したすべてのタイマーを削除してもよろしいですか？

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
ja_jp: この録画タイマーを削除してもよろしいですか？

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
ja_jp: 録画停止の確認

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
ja_jp: この録画を停止してもよろしいですか？

[ctx: #849]
note: Label for a finale of a TV show
en: Finale
ja_jp: フィナーレ

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
ja_jp: 無効なポート番号が入力されました

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
ja_jp: 有効なポート番号の範囲 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
ja_jp: 有効なポート番号の範囲 1024-65535

[ctx: #997]
en: Add pictures...
ja_jp: ピクチャーを追加...

[ctx: #998]
en: Add music...
ja_jp: ミュージックを追加...

[ctx: #999]
en: Add videos...
ja_jp: ビデオを追加...

[ctx: #1000]
en: Preview
ja_jp: プレビュー

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
ja_jp: 接続することができません

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
ja_jp: ネットワークロケーションへの接続を確立できませんでした。これはおそらくネットワークに接続されていません。それでも追加しますか？

[ctx: #1006]
en: IP address
ja_jp: IPアドレス

[ctx: #1007]
en: Add network location
ja_jp: ネットワーク上の場所を追加

[ctx: #1008]
en: Protocol
ja_jp: プロトコル

[ctx: #1009]
en: Server address
ja_jp: サーバーアドレス

[ctx: #1010]
en: Server name
ja_jp: サーバー名

[ctx: #1011]
en: Remote path
ja_jp: リモートパス

[ctx: #1012]
en: Shared folder
ja_jp: 共有フォルダ

[ctx: #1013]
en: Port
ja_jp: ポート

[ctx: #1014]
en: Username
ja_jp: ユーザー名

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
ja_jp: ネットワークサーバーを参照

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
ja_jp: サーバーのネットワークアドレスの入力

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
ja_jp: サーバー上のパスの入力

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
ja_jp: ポート番号の入力

[ctx: #1019]
en: Enter the username
ja_jp: ユーザー名の入力

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
ja_jp: パスを入力するかメディアの場所を参照。

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
ja_jp: このメディアソース名の入力。

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
ja_jp: 新しい共有を参照

[ctx: #1024]
en: Browse
ja_jp: 参照

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
ja_jp: ディレクトリ情報を取得することができませんでした。ネットワークが接続されていないかもしれません。このまま気にせず追加しますか？

[ctx: #1026]
en: Add source
ja_jp: ソースを追加

[ctx: #1027]
en: Edit source
ja_jp: ソースの編集

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
ja_jp: 新しいラベルの入力

[ctx: #1030]
en: Browse for image
ja_jp: イメージを参照

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
ja_jp: イメージフォルダを参照

[ctx: #1032]
en: Add network location...
ja_jp: ネットワーク上の場所を追加...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
ja_jp: ファイルを参照

[ctx: #1034]
en: Submenu
ja_jp: サブメニュー

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
ja_jp: サブメニューボタンを有効にする

[ctx: #1036]
en: Favourites
ja_jp: お気に入り

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
ja_jp: ビデオ アドオン

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
ja_jp: ミュージックアドオン

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
ja_jp: ピクチャーアドオン

[ctx: #1040]
en: Loading directory
ja_jp: ディレクトリをロードしています

[ctx: #1041]
en: Retrieved {0:d} items
ja_jp: {0:d} 個のアイテムを取得しました

[ctx: #1042]
en: Retrieved {0:d} of {1:d} items
ja_jp: {1:d} アイテムのうち {0:d} を取得しました

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
ja_jp: プログラムアドオン

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
ja_jp: プラグイン サムのセット

[ctx: #1046]
en: Access points
ja_jp: アクセスポイント

[ctx: #1048]
en: Username
ja_jp: ユーザー名

[ctx: #1049]
en: Script settings
ja_jp: スクリプト設定

[ctx: #1050]
en: Singles
ja_jp: シングル

[ctx: #1051]
en: Enter web address
ja_jp: Webアドレスの入力

[ctx: #1052]
en: Require authentication
ja_jp: 認証が必要

[ctx: #1053]
en: Choose whether requests to the web server require a username and a password, which must be set below if enabled. It is recommended to always leave this setting enabled.
ja_jp: Webサーバーへのリクエストにユーザー名とパスワードが必要かどうかを選択します。これらを有効にする場合は、下記で設定しておく必要があります。なお、この設定は常に有効にしておくことをお勧めします。

[ctx: #1180]
en: Proxy type
ja_jp: プロキシタイプ

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
ja_jp: SOCKS5では外部のDNSで名前の解決をする

[ctx: #1200]
en: SMB client
ja_jp: SMBクライアント

[ctx: #1201]
en: NFS Client
ja_jp: NFSクライアント

[ctx: #1202]
en: Workgroup
ja_jp: SMBワークグループ

[ctx: #1203]
en: Default username
ja_jp: SMBユーザー名

[ctx: #1204]
en: Default password
ja_jp: SMBパスワード

[ctx: #1207]
en: WINS server
ja_jp: WINSサーバー

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
ja_jp: SMB共有のマウント

[ctx: #1210]
en: Remove
ja_jp: 取り除く

[ctx: #1211]
en: Music
ja_jp: ミュージック

[ctx: #1212]
en: Video
ja_jp: ビデオ

[ctx: #1213]
en: Pictures
ja_jp: ピクチャー

[ctx: #1214]
en: Files
ja_jp: ファイル

[ctx: #1215]
en: Music & video
ja_jp: ミュージック & ビデオ

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
ja_jp: ミュージック & ピクチャー

[ctx: #1217]
en: Music & files
ja_jp: ミュージック & ファイル

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
ja_jp: ビデオ & ピクチャー

[ctx: #1219]
en: Video & files
ja_jp: ビデオ & ファイル

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
ja_jp: ピクチャー & ファイル

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
ja_jp: ミュージック & ビデオ & ピクチャー

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
ja_jp: ミュージック & ビデオ & ピクチャー & ファイル

[ctx: #1223]
en: Disabled
ja_jp: 無効化

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
ja_jp: ファイル & ミュージック & ビデオ

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
ja_jp: ファイル & ピクチャー & ミュージック

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
ja_jp: ファイル & ピクチャー & ビデオ

[ctx: #1229]
en: Music & programs
ja_jp: ミュージック & プログラム

[ctx: #1230]
en: Video & programs
ja_jp: ビデオ & プログラム

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
ja_jp: ピクチャー & プログラム

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
ja_jp: ミュージック & ビデオ & ピクチャー & プログラム

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
ja_jp: プログラム & ビデオ & ミュージック

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
ja_jp: プログラム & ピクチャー & ミュージック

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
ja_jp: プログラム & ピクチャー & ビデオ

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
ja_jp: 他のシステムにサービスをアナウンスする

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
ja_jp: AirPlayの"ビデオ"と"ピクチャー"のサポートを有効にする

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
ja_jp: 音量調整を許可する

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
ja_jp: AirPlayを有効にする

[ctx: #1271]
en: Device name
ja_jp: デバイス名

[ctx: #1272]
en: Use password protection
ja_jp: パスワード保護を使用する

[ctx: #1275]
note: Filter movies/tvshows/music/episodes/artists/musicvideos/albums/songs
en: Filter {0:s}
ja_jp: フィルター {0:s}

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
ja_jp: オーディオデバイスのカスタム

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
ja_jp: パススルーデバイスのカスタム

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
ja_jp: 音量調整ステップ

[ctx: #1374]
note: Weather token
en: Breezy
ja_jp: さわやかな

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
ja_jp: 温度

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
ja_jp: 気圧

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
ja_jp: 付近

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
ja_jp: 強さ

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
ja_jp: 不規則

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
ja_jp: とても

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
ja_jp: エクストリーム(高音質)

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
ja_jp: 旋風

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
ja_jp: 晴天

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
ja_jp: 破損

[ctx: #1385]
note: Weather token
en: Tornado
ja_jp: 竜巻

[ctx: #1386]
note: Weather token
en: Tropical
ja_jp: 南国の

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
ja_jp: 台風

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
ja_jp: 寒い

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
ja_jp: 風を伴う

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
ja_jp: 設定

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
ja_jp: 吹雪

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
ja_jp: 穏やかな

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
ja_jp: 暴風、強風

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
ja_jp: きびしい

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
ja_jp: 猛烈な

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
ja_jp: 漂う

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
ja_jp: と

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
ja_jp: 氷結

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
ja_jp: 遅くなって

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
ja_jp: 局地的な

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
ja_jp: 雷雨

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
ja_jp: 雷

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
ja_jp: 晴れ

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
ja_jp: まとまった

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
ja_jp: 付近

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
ja_jp: 氷

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
ja_jp: クリスタル

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
ja_jp: おだやか

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
ja_jp: と

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
ja_jp: 風を伴う

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
ja_jp: パッチ

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
ja_jp: 雷雨

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
ja_jp: 小雨

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
ja_jp: 深い霧

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
ja_jp: 粒

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
ja_jp: 雷雨

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
ja_jp: 浅い

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
ja_jp: 穏やか

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
ja_jp: とても高い

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
ja_jp: 風を伴う

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
ja_jp: 霧

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
ja_jp: 曇り

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
ja_jp: 小粒

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
ja_jp: あられ

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
ja_jp: スモーク

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
ja_jp: 火山の

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
ja_jp: 灰

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
ja_jp: 広範囲

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
ja_jp: ダスト

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
ja_jp: 砂

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
ja_jp: スプレー

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
ja_jp: 旋風

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
ja_jp: 砂嵐

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
ja_jp: 吹いている

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
ja_jp: 小粒

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
ja_jp: 小さく

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
ja_jp: と

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
ja_jp: みぞれ

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
ja_jp: と

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
ja_jp: チャンス

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
ja_jp: の

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
ja_jp: ファンネル

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
ja_jp: クラウド

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
ja_jp: 不明

[ctx: #1447]
note: Weather token
en: Squalls
ja_jp: スコール

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
ja_jp: 降雨量

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
ja_jp: 部分

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
ja_jp: システムが右の時間以上アイドル状態が続くと画面をスリープさせる

[ctx: #2050]
en: Runtime
ja_jp: ランタイム

[ctx: #2080]
en: Empty list
ja_jp: 空のリスト

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
ja_jp: アクティブなリストが空だったため、親のリストに戻りました

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
ja_jp: 新しいバージョンが必要です。このメッセージについての詳細情報はログを確認してください。

[ctx: #2102]
note: Notification message indicating an add-on error. "<Add-on name> error".
en: {0:s} error
ja_jp: {0:s} エラー

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
ja_jp: アドオンエラー

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
ja_jp: 詳細情報はログを確認してください。

[ctx: #2203]
en: Use DTS Core
ja_jp: DTSコアを使用

[ctx: #10000]
en: Home
ja_jp: ホーム

[ctx: #10001]
en: Programs
ja_jp: プログラム

[ctx: #10002]
en: Pictures
ja_jp: ピクチャー

[ctx: #10003]
en: File manager
ja_jp: ファイルマネージャー

[ctx: #10004]
en: Settings
ja_jp: 設定

[ctx: #10005]
en: Not available
ja_jp: 利用できません

[ctx: #10007]
en: System information
ja_jp: システム情報

[ctx: #10008]
en: Play next
ja_jp: 次を再生する

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
ja_jp: 設定 - ビデオ - スクリーン キャリブレーション

[ctx: #10016]
en: Settings - System
ja_jp: 設定 - システム

[ctx: #10018]
en: Settings - Service
ja_jp: 設定 - サービス

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
ja_jp: 設定 - テレビ

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
ja_jp: 設定 - ゲーム

[ctx: #10024]
en: Titles
ja_jp: タイトル

[ctx: #10025]
en: Videos
ja_jp: ビデオ

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
ja_jp: ビデオ / プレイリスト

[ctx: #10029]
en: Login screen
ja_jp: ログイン画面

[ctx: #10030]
en: Settings - Player
ja_jp: 設定 - プレーヤー

[ctx: #10031]
en: Settings - Media
ja_jp: 設定 - メディア

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
ja_jp: 設定 - インターフェース

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
ja_jp: 設定 - プロファイル

[ctx: #10035]
en: Skin Settings
ja_jp: スキン設定

[ctx: #10036]
en: Basic
ja_jp: ベーシック

[ctx: #10037]
en: Standard
ja_jp: スタンダード

[ctx: #10038]
en: Advanced
ja_jp: アドバンスド

[ctx: #10039]
en: Expert
ja_jp: エキスパート

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
ja_jp: アドオンブラウザー

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
ja_jp: 上記設定をすべてデフォルトに戻す

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
ja_jp: このカテゴリーの設定をすべてリセットしてもよろしいですか？

[ctx: #10043]
en: Help
ja_jp: ヘルプ

[ctx: #10044]
en: No help available
ja_jp: ヘルプがありません

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
ja_jp: 上の設定をすべてデフォルト値に戻します。

[ctx: #10046]
en: No categories available
ja_jp: 利用可能なカテゴリーはありません

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
ja_jp: 設定レベルを変えてみてください。追加のカテゴリーと設定項目が見えるようになります。

[ctx: #10048]
en: Add video source
ja_jp: ビデオソースを追加

[ctx: #10049]
en: Add music source
ja_jp: ミュージックソースを追加

[ctx: #10050]
en: Event log
ja_jp: イベントログ

[ctx: #10051]
en: Add program source
ja_jp: プログラムソースを追加

[ctx: #10052]
en: Add file source
ja_jp: ファイルソースを追加

[ctx: #10053]
en: Edit video source
ja_jp: ビデオソースの編集

[ctx: #10054]
en: Edit music source
ja_jp: ミュージックソースの編集

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
ja_jp: ピクチャーソースの編集

[ctx: #10056]
en: Edit program source
ja_jp: プログラムソースの編集

[ctx: #10057]
en: Edit file source
ja_jp: ファイルソースの編集

[ctx: #10058]
en: Remove tag from library
ja_jp: ライブラリからタグを取り除く

[ctx: #10060]
en: Favourites
ja_jp: お気に入り

[ctx: #10099]
en: Pointer
ja_jp: ポインター

[ctx: #10100]
en: Yes / No dialog
ja_jp: はい / いいえ ダイアログ

[ctx: #10101]
en: Progress dialog
ja_jp: 更新状況 ダイアログ

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
ja_jp: 仮想キーボード

[ctx: #10104]
en: Volume bar
ja_jp: 音量バー

[ctx: #10106]
en: Context menu
ja_jp: コンテキストメニュー

[ctx: #10107]
en: Notification dialog
ja_jp: 通知ダイアログ

[ctx: #10109]
en: Numeric Input
ja_jp: 数字の入力

[ctx: #10110]
en: Gamepad input
ja_jp: ゲームパッド入力

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
ja_jp: シャットダウンメニュー

[ctx: #10114]
en: Player controls
ja_jp: プレーヤー コントロール

[ctx: #10115]
en: Seek bar
ja_jp: シークバー

[ctx: #10116]
en: Player process info
ja_jp: プレーヤー プロセス インフォ

[ctx: #10120]
en: Music OSD
ja_jp: ミュージックOSD

[ctx: #10122]
en: Visualization preset list
ja_jp: ビジュアライザのプリセットリスト

[ctx: #10123]
en: Video OSD settings
ja_jp: ビデオのOSD設定

[ctx: #10124]
en: Audio OSD settings
ja_jp: オーディオのOSD設定

[ctx: #10125]
en: Video bookmarks
ja_jp: ビデオ ブックマーク

[ctx: #10126]
en: File browser
ja_jp: ファイルの参照

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
ja_jp: チャンネル

[ctx: #10128]
en: Network setup
ja_jp: ネットワーク設定

[ctx: #10129]
en: Media source
ja_jp: メディアソース

[ctx: #10130]
en: Profile settings
ja_jp: プロファイル設定

[ctx: #10131]
en: Lock settings
ja_jp: ロックの設定

[ctx: #10132]
en: Content settings
ja_jp: コンテンツの設定

[ctx: #10134]
en: Favourites
ja_jp: お気に入り

[ctx: #10135]
en: Song info
ja_jp: 楽曲インフォ

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
ja_jp: スマートプレイリスト エディター

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
ja_jp: スマートプレイリスト ルールエディター

[ctx: #10139]
en: Picture info
ja_jp: ピクチャー インフォ

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
ja_jp: アドオン設定

[ctx: #10142]
en: Fullscreen info
ja_jp: フルスクリーン インフォ

[ctx: #10145]
en: Slider dialog
ja_jp: スライダーダイアログ

[ctx: #10146]
en: Add-on info
ja_jp: アドオン インフォ

[ctx: #10147]
en: Text viewer
ja_jp: テキストビュアー

[ctx: #10150]
en: Peripheral settings
ja_jp: 周辺機器設定

[ctx: #10151]
en: Extended progress dialog
ja_jp: 拡張の更新状況ダイアログ

[ctx: #10152]
en: Media filter
ja_jp: メディアフィルタ

[ctx: #10153]
en: Subtitle search
ja_jp: 字幕の検索

[ctx: #10157]
en: OSD CMS settings
ja_jp: OSD CMS設定

[ctx: #10159]
en: Subtitle OSD settings
ja_jp: 字幕のOSD設定

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
ja_jp: 字幕を検索しています...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
ja_jp: 字幕をキャッシュしています...

[ctx: #10212]
en: terminating
ja_jp: 終了中

[ctx: #10213]
en: buffering
ja_jp: バッファリング

[ctx: #10214]
en: Opening stream
ja_jp: ストリームを開いています

[ctx: #10500]
en: Music playlist
ja_jp: ミュージックプレイリスト

[ctx: #10502]
en: Music
ja_jp: ミュージック

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
ja_jp: ミュージック プレイリスト エディター

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
ja_jp: Top 100 楽曲

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
ja_jp: Top 100 アルバム

[ctx: #10506]
en: Programs
ja_jp: プログラム

[ctx: #10507]
en: Configuration
ja_jp: 設定

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
ja_jp: 天気予報

[ctx: #10509]
en: Network gaming
ja_jp: ネットワークゲーム

[ctx: #10510]
en: Extensions
ja_jp: エクステンション

[ctx: #10511]
en: System info
ja_jp: システム インフォ

[ctx: #10516]
en: Music - Library
ja_jp: ミュージック - ライブラリ

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
ja_jp: 現在再生中 - ミュージック

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
ja_jp: 現在再生中 - ビデオ

[ctx: #10523]
en: Album information
ja_jp: アルバム情報

[ctx: #10524]
en: Movie information
ja_jp: ムービー情報

[ctx: #10550]
en: Teletext
ja_jp: 文字多重放送

[ctx: #10600]
en: PVR guide info
ja_jp: PVR ガイド インフォ

[ctx: #10601]
en: PVR recording info
ja_jp: PVR録画インフォ

[ctx: #10602]
en: PVR timer setting
ja_jp: PVRタイマー詳細

[ctx: #10603]
en: PVR group manager
ja_jp: PVR グループ マネージャー

[ctx: #10604]
en: PVR channel manager
ja_jp: PVR チャンネル マネージャー

[ctx: #10605]
en: PVR guide search
ja_jp: PVRガイドの検索

[ctx: #10606]
en: PVR channel scan
ja_jp: PVRでチャンネルのスキャン

[ctx: #10607]
en: PVR update progress
ja_jp: PVR更新状況

[ctx: #10608]
en: PVR OSD channels
ja_jp: PVR OSDチャンネル

[ctx: #10609]
en: PVR OSD guide
ja_jp: PVR OSDガイド

[ctx: #10610]
en: PVR radio RDS info
ja_jp: PVRラジオRDSインフォ

[ctx: #10611]
en: PVR recording setting
ja_jp: PVR録画設定

[ctx: #10700]
en: TV channels
ja_jp: テレビチャンネル

[ctx: #10701]
en: TV recordings
ja_jp: テレビ録画

[ctx: #10702]
en: TV guide
ja_jp: 番組表

[ctx: #10703]
en: TV timers
ja_jp: テレビ録画予約

[ctx: #10704]
en: TV search
ja_jp: テレビ検索

[ctx: #10705]
en: Radio channels
ja_jp: ラジオチャンネル

[ctx: #10706]
en: Radio recordings
ja_jp: ラジオ録音

[ctx: #10707]
en: Radio guide
ja_jp: ラジオ ガイド

[ctx: #10708]
en: Radio timers
ja_jp: ラジオタイマー

[ctx: #10709]
en: Radio search
ja_jp: ラジオ検索

[ctx: #10710]
en: TV timer rules
ja_jp: テレビ録画予約ルール

[ctx: #10711]
en: Radio timer rules
ja_jp: ラジオタイマールール

[ctx: #10800]
en: Fullscreen live TV
ja_jp: テレビ放送を全画面表示

[ctx: #10801]
en: Fullscreen radio
ja_jp: フルスクリーンラジオ

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
ja_jp: コントローラの設定

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
ja_jp: ゲーム

[ctx: #10822]
note: Title of the in-game OSD menu
en: Menu
ja_jp: メニュー

[ctx: #10825]
note: Title of the in-game volume dialog
en: Volume
ja_jp: 音量

[ctx: #12000]
en: Select dialog
ja_jp: ダイアログを選択

[ctx: #12001]
en: Music info
ja_jp: ミュージック インフォ

[ctx: #12002]
en: OK dialog
ja_jp: OKダイアログ

[ctx: #12003]
en: Video info
ja_jp: ビデオ インフォ

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
ja_jp: フルスクリーンビデオ

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
ja_jp: オーディオのビジュアライザ

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
ja_jp: オーディオのビジュアライザ

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
ja_jp: インデックスの再構築...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
ja_jp: ミュージックのウィンドウに戻る

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
ja_jp: ビデオのウィンドウに戻る

[ctx: #12012]
en: Last used
ja_jp: 最後に使用した

[ctx: #12013]
en: Install date
ja_jp: インストール日時

[ctx: #12014]
en: Last updated
ja_jp: 最終更新

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
ja_jp: 最初から再生

[ctx: #12022]
note: Label of various controls for resuming playback from a certain point in time
en: Resume from {0:s}
ja_jp: {0:s} から再開

[ctx: #12308]
note: Label of the show password button in the keyboard dialog
en: Show password
ja_jp: パスワードを表示

[ctx: #12309]
note: Label of the hide password button in the keyboard dialog
en: Hide password
ja_jp: パスワードを隠す

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
ja_jp: ロック中されています！コードを入力…

[ctx: #12326]
en: Enter password
ja_jp: パスワードの入力

[ctx: #12327]
en: Enter master code
ja_jp: マスターコードの入力

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
ja_jp: アンロックコードの入力

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
ja_jp: もしくは"C"を押してキャンセル

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
ja_jp: ゲームパッドでボタンのコンボを入力し

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
ja_jp: "OK"を押す、または、"戻る"でキャンセル

[ctx: #12332]
en: Set lock
ja_jp: セット ロック

[ctx: #12333]
en: Unlock
ja_jp: アンロック

[ctx: #12334]
en: Reset lock
ja_jp: リセット ロック

[ctx: #12335]
en: Remove lock
ja_jp: ロックを取り除く

[ctx: #12337]
en: Numeric password
ja_jp: 数字のパスワード

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
ja_jp: ゲームパッドのボタンのコンボ

[ctx: #12339]
en: Full-text password
ja_jp: 全テキストパスワード

[ctx: #12340]
en: Enter new password
ja_jp: 新しいパスワードの入力

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
ja_jp: 新しいパスワードを再度入力

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
ja_jp: パスワードが違います、

[ctx: #12343]
en: retries left
ja_jp: 残りの再試行

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
ja_jp: パスワードが一致しません。

[ctx: #12345]
en: Access denied
ja_jp: アクセスが拒否されました

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
ja_jp: パスワードの入力回数が上限を超えました。

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
ja_jp: システムの電源を切る。

[ctx: #12348]
en: Item locked
ja_jp: アイテム ロック

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
ja_jp: ロック復活

[ctx: #12356]
en: Change lock
ja_jp: ロックの変更

[ctx: #12357]
en: Source lock
ja_jp: ソースロック

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
ja_jp: パスワードが未記入です。記入してください。

[ctx: #12360]
en: Master lock
ja_jp: マスターロック

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
ja_jp: マスターロックのリトライ回数を超えた場合、システムを停止する

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
ja_jp: マスターコードが無効です。有効なマスターコードを入力してください。

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
ja_jp: 設定 & ファイルマネージャー

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
ja_jp: すべてのメディアに対してデフォルトとしてセットする

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
ja_jp: 以前に保存されている値はすべてリセットされます。よろしいですか？

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
ja_jp: 一枚の表示時間

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
ja_jp: パンおよびズームエフェクトを使用する

[ctx: #12381]
en: Switch to visualisation on playback
ja_jp: 再生時にビジュアライザに切り替える

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
ja_jp: 12時間計

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
ja_jp: 24時間計

[ctx: #12385]
en: Day / Month
ja_jp: 日 / 月

[ctx: #12386]
en: Month / Day
ja_jp: 月 / 日

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
ja_jp: プライバシーポリシー

[ctx: #12390]
en: System uptime
ja_jp: システム稼動時間

[ctx: #12391]
en: Minutes
ja_jp: 分

[ctx: #12392]
en: Hours
ja_jp: 時間

[ctx: #12393]
en: Days
ja_jp: 日

[ctx: #12394]
en: Total uptime
ja_jp: 合計稼働時間

[ctx: #12395]
en: Battery level
ja_jp: バッテリーレベル

[ctx: #12600]
en: Weather
ja_jp: 天気

[ctx: #12900]
en: Screensaver
ja_jp: スクリーンセーバー

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
ja_jp: フルスクリーンOSD

[ctx: #12906]
en: Fullscreen game
ja_jp: フルスクリーン ゲーム

[ctx: #12999]
en: Startup
ja_jp: スタートアップ

[ctx: #13000]
en: System
ja_jp: システム

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
ja_jp: すぐにHDDをスピンダウン

[ctx: #13002]
en: Video only
ja_jp: ビデオのみ

[ctx: #13003]
en: - Delay
ja_jp: - 遅延

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
ja_jp: - 最小ファイル継続時間

[ctx: #13005]
en: Shutdown
ja_jp: シャットダウン

[ctx: #13006]
en: Add picture source
ja_jp: ピクチャーソースを追加

[ctx: #13007]
en: Reset
ja_jp: リセット

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
ja_jp: シャットダウン機能

[ctx: #13009]
en: Quit
ja_jp: 終了

[ctx: #13010]
en: Hibernate
ja_jp: ハイバネート

[ctx: #13011]
en: Suspend
ja_jp: サスペンド

[ctx: #13012]
en: Exit
ja_jp: 終了

[ctx: #13013]
en: Reboot
ja_jp: 再起動

[ctx: #13014]
en: Minimise
ja_jp: 最小化

[ctx: #13015]
en: Power button action
ja_jp: 電源ボタンを押したときの動作

[ctx: #13016]
en: Power off system
ja_jp: システムの電源を切る

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
ja_jp: アイドル シャットダウンを禁止

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
ja_jp: アイドル シャットダウンを許可する

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
ja_jp: 別のセッションが動作しています、ひょっとしたらssh経由かも？

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
ja_jp: リムーバブル ストレージ デバイスをマウントしました

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
ja_jp: 安全ではないストレージ デバイスの取り外し

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
ja_jp: ストレージ デバイスが正常に取り外されました

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
ja_jp: アクセスがあったら、リモートサーバーのウェイクアップを試みる

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
ja_jp: ネットワーク接続中...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
ja_jp: Wake-on-LANの実行に失敗しました！

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
ja_jp: サーバー起動中...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
ja_jp: サーバーをウェイクアップさせるための待機時間...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
ja_jp: サービスの起動中です。お待ちください...

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
ja_jp: MACの探索

[ctx: #13034]
en: Updated for {0:s}
ja_jp: {0:s} の更新

[ctx: #13035]
en: Found for {0:s}
ja_jp: {0:s} で見つかりました

[ctx: #13036]
en: Failed for {0:s}
ja_jp: {0:s} を失敗しました

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
ja_jp: バッテリー不足

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
ja_jp: フリッカーフィルタ

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
ja_jp: ドライバに任せる (再起動が必要)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
ja_jp: 無効化

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
ja_jp: ビデオの再生中にだけ有効にする

[ctx: #13108]
en: Always enabled
ja_jp: 常に有効にする

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
ja_jp: 解像度のテスト & 適用

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
ja_jp: この解像度を保存しますか？

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
ja_jp: この変更を保持しますか？

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
ja_jp: 高品質アップコンバート

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
ja_jp: 無効化

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
ja_jp: SD画質のコンテンツのみ有効にする

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
ja_jp: 常に有効にする

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
ja_jp: アップコンバートの方法

[ctx: #13117]
note: unused?
en: Bicubic
ja_jp: バイキュービック

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
ja_jp: スキンのキープをしますか？

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
ja_jp: 他のディスプレイをブランクにする

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
ja_jp: 無効化

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
ja_jp: ブランク ディスプレイ

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
ja_jp: アクディブな接続が検出されました！

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
ja_jp: このまま続けると、このアプリケーションを誰も長時間に渡って操作することができなくなります。本当にイベントサーバーを停止してもよろしいですか？

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
ja_jp: Apple Remoteモードの変更をしますか？

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
ja_jp: 現在、Apple Remoteを使用してこのアプリケーションを操作している場合、この設定を変更すると引き続きこのまま操作を継続できなくなるかもしれません。続けてもよろしいですか？

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
ja_jp: サブネットマスク

[ctx: #13160]
en: Gateway
ja_jp: ゲートウェイ

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
ja_jp: プライマリDNS

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
ja_jp: 初期化に失敗しました

[ctx: #13170]
en: Never
ja_jp: 使用しない

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
ja_jp: 即時

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
ja_jp: 残り {0:d} 秒

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
ja_jp: HDDの設置日時:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
ja_jp: HDDの電源投入回数:

[ctx: #13200]
en: Profiles
ja_jp: プロファイル

[ctx: #13201]
en: Delete profile '{0:s}'?
ja_jp: プロファイルの削除 '{0:s}'？

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
ja_jp: 最後にロードしたプロファイル:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
ja_jp: 不明

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
ja_jp: 上書き

[ctx: #13207]
note: Subtitle selection to only use forced subtitles
en: Forced only
ja_jp: 強制のみ

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
ja_jp: アラームクロック

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
ja_jp: アラームクロック間隔 (分)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in {0:d}m
ja_jp: 開始、{0:d} 分のアラーム

[ctx: #13211]
en: Alarm!
ja_jp: アラーム！

[ctx: #13212]
en: Cancelled with {0:d}m{1:d}s left
ja_jp: {0:d}分{1:d}秒、残っているのでキャンセルされました

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
ja_jp: RARファイル内から字幕を探す

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
ja_jp: 字幕を参照...

[ctx: #13251]
en: Move item
ja_jp: アイテムの移動

[ctx: #13252]
en: Move item here
ja_jp: アイテムをここに移動

[ctx: #13253]
en: Cancel move
ja_jp: 移動のキャンセル

[ctx: #13270]
en: Hardware:
ja_jp: ハードウェア:

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
ja_jp: CPU使用率:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
ja_jp: 接続しましたが、利用可能なDNSがありません。

[ctx: #13275]
en: Hard disk
ja_jp: ハードディスク

[ctx: #13277]
en: Storage
ja_jp: ストレージ

[ctx: #13278]
en: Default
ja_jp: デフォルト

[ctx: #13279]
en: Network
ja_jp: ネットワーク

[ctx: #13280]
en: Video
ja_jp: ビデオ

[ctx: #13281]
en: Hardware
ja_jp: ハードウェア

[ctx: #13283]
en: Operating system:
ja_jp: オペレーティングシステム:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
ja_jp: CPU速度:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
ja_jp: ビデオエンコーダー:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
ja_jp: 画面解像度:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
ja_jp: A/Vケーブル:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
ja_jp: DVDのリージョン:

[ctx: #13295]
en: Internet:
ja_jp: インターネット:

[ctx: #13296]
en: Connected
ja_jp: 接続しました

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
ja_jp: 接続されていません。ネットワーク設定を確認してください。

[ctx: #13299]
en: Target temperature
ja_jp: ターゲット温度

[ctx: #13300]
en: Fan speed
ja_jp: ファンスピード

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
ja_jp: 自動温度コントロール

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
ja_jp: ファン速度の手動設定

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
ja_jp: 双方向文字列の反転を有効にする

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
ja_jp: RSSフィードの表示をする

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
ja_jp: 親フォルダ アイテムの表示をする

[ctx: #13307]
en: Track naming template
ja_jp: トラック命名テンプレート

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
ja_jp: このアプリケーションだけではなく、システムを再起動しますか？

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
ja_jp: ズーム エフェクト

[ctx: #13311]
en: Float effect
ja_jp: フロートエフェクト

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
ja_jp: ブラックバー 縮小

[ctx: #13313]
en: Restart
ja_jp: リスタート

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
ja_jp: 楽曲間のクロスフェード

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
ja_jp: サムネイル再生成

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
ja_jp: 再帰的サムネイル

[ctx: #13317]
en: View slideshow
ja_jp: スライドショーの表示

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
ja_jp: 再帰的スライドショー

[ctx: #13319]
en: Randomise
ja_jp: ランダム化する

[ctx: #13320]
en: Stereo
ja_jp: ステレオ

[ctx: #13321]
en: Left only
ja_jp: 左のみ

[ctx: #13322]
en: Right only
ja_jp: 右のみ

[ctx: #13324]
en: Background transparency
ja_jp: バックグラウンドの透明度

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
ja_jp: フォアグラウンドの透明度

[ctx: #13326]
en: A/V delay
ja_jp: A/V遅延

[ctx: #13328]
en: {0:s} not found
ja_jp: {0:s} が見つかりません

[ctx: #13329]
en: Error opening {0:s}
ja_jp: 開くのにエラー {0:s}

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
ja_jp: {0:s} にロードすることができません

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
ja_jp: エラー: メモリー不足

[ctx: #13332]
en: Move up
ja_jp: 上へ

[ctx: #13333]
en: Move down
ja_jp: 下へ

[ctx: #13334]
en: Edit label
ja_jp: レーベルの編集

[ctx: #13335]
en: Make default
ja_jp: デフォルトにする

[ctx: #13336]
en: Remove button
ja_jp: リムーブ ボタン

[ctx: #13340]
en: Leave as is
ja_jp: 現状

[ctx: #13341]
en: Green
ja_jp: グリーン

[ctx: #13342]
en: Orange
ja_jp: オレンジ

[ctx: #13343]
en: Red
ja_jp: レッド

[ctx: #13344]
en: Cycle
ja_jp: サイクル

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
ja_jp: 再生でLEDのON/OFF

[ctx: #13346]
en: Movie information
ja_jp: ムービー情報

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
ja_jp: キュー アイテム

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
ja_jp: IMDbの検索...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
ja_jp: 新しいコンテンツをスキャンする

[ctx: #13350]
en: Current playlist
ja_jp: 現在のプレイリスト

[ctx: #13351]
en: Album information
ja_jp: アルバム情報

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
ja_jp: アイテムをスキャンしてライブラリに

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
ja_jp: スキャニングの停止

[ctx: #13354]
en: Render method
ja_jp: 描画方法

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
ja_jp: 低品質ピクセルシェーダ

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
ja_jp: ハードウェアオーバーレイ

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
ja_jp: 高品質ピクセルシェーダ

[ctx: #13358]
en: Play item
ja_jp: アイテムの再生

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
ja_jp: アーティスト サムのセット

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
ja_jp: サムネイルを自動的に作成する

[ctx: #13361]
en: Enable voice
ja_jp: 音声を有効にする

[ctx: #13375]
en: Enable device
ja_jp: デバイスを有効にする

[ctx: #13376]
en: Volume
ja_jp: 音量

[ctx: #13377]
en: Default view mode
ja_jp: デフォルト ビューモード

[ctx: #13378]
en: Default brightness
ja_jp: ブライトネス デフォルト

[ctx: #13379]
en: Default contrast
ja_jp: コントラスト デフォルト

[ctx: #13380]
en: Default gamma
ja_jp: ガンマ デフォルト

[ctx: #13381]
en: Resume video
ja_jp: ビデオの再開

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
ja_jp: Voice Mask - Port 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
ja_jp: Voice Mask - Port 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
ja_jp: Voice Mask - Port 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
ja_jp: Voice Mask - Port 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
ja_jp: タイムベースのシークを使用する

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
ja_jp: トラック命名テンプレート - 右

[ctx: #13388]
en: Preset
ja_jp: プリセット

[ctx: #13389]
en: There are no presets available for this visualisation
ja_jp: このビジュアライザに利用可能なプリセットはありません

[ctx: #13390]
en: There are no settings available[CR]for this visualisation
ja_jp: このビジュアライザに[CR]設定はありません

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
ja_jp: イジェクト / ロード

[ctx: #13393]
en: Calculate size
ja_jp: サイズの計算

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
ja_jp: フォルダサイズの計算

[ctx: #13395]
en: Video settings
ja_jp: ビデオの設定

[ctx: #13396]
en: Audio settings
ja_jp: オーディオ設定

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
ja_jp: 字幕を有効にする

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
ja_jp: ショートカット

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
ja_jp: 並べ替えの際に、冠詞は無視する

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
ja_jp: 同じアルバムで楽曲間をクロスフェード

[ctx: #13401]
en: Browse for {0:s}
ja_jp: {0:s} をブラウズ

[ctx: #13402]
en: Show track position
ja_jp: トラックポジションの表示をする

[ctx: #13403]
en: Clear default
ja_jp: クリア デフォルト

[ctx: #13404]
en: Resume
ja_jp: 再開

[ctx: #13405]
en: Get thumb
ja_jp: サムの入手

[ctx: #13406]
en: Picture information
ja_jp: ピクチャー情報

[ctx: #13407]
en: {0:s} presets
ja_jp: {0:s} プリセット

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
ja_jp: (IMDbユーザーによるレーティング)

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
ja_jp: Last.fmを聴く

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
ja_jp: ファン速度最低

[ctx: #13412]
en: Play from here
ja_jp: ここから再生

[ctx: #13413]
en: Downloading
ja_jp: ダウンロードしています

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
ja_jp: 楽曲とアルバム アーティストの表示をする

[ctx: #13415]
en: Render method
ja_jp: レンダリング方法

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
ja_jp: 自動検出

[ctx: #13419]
en: Software
ja_jp: ソフトウェア

[ctx: #13420]
en: Remove safely
ja_jp: 安全に取り除く

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
ja_jp: ここからスライドショーの開始

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
ja_jp: このパスを記憶

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
ja_jp: ハードウェアアクセラレーションを許可する - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
ja_jp: ハードウェアアクセラレーションを許可する - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
ja_jp: ハードウェアアクセラレーションを許可する - DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
ja_jp: ハードウェアアクセラレーションを許可する - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
ja_jp: ハードウェアアクセラレーションを許可する - VTBDecoder

[ctx: #13430]
en: Allow using DRM PRIME decoder
ja_jp: DRM PRIMEデコーダーの使用を許可する

[ctx: #13431]
en: Pixel shaders
ja_jp: ピクセルシェーダー

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
ja_jp: ハードウェアアクセラレーションを許可する - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
ja_jp: 自動的に次のビデオを再生

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
ja_jp: これだけを再生

[ctx: #13435]
en: Enable HQ scalers for scaling above
ja_jp: 拡大縮小の際に高画質で行う

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
ja_jp: VDPAUビデオミキサーを優先する

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration with DRM PRIME
ja_jp: DRM PRIMEでハードウェアアクセラレーションを許可する

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
ja_jp: ハードウェアアクセラレーションを許可する - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
ja_jp: ハードウェアアクセラレーションを許可する - メディアコーデック (Surface)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
ja_jp: MPEG-2 VDPAUを使用する

[ctx: #13442]
note: Description of setting with label #13441 "Use MPEG-2 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
ja_jp: このオプションを有効にすると、MPEG-(1 / 2)コーデックでハードウェアアクセラレーションを使用します。無効にすると代わりにCPUを利用します。古いRadeonカードでこの設定を有効にするとセグメンテーション違反をする傾向があります。

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
ja_jp: MPEG-4 VDPAUを利用する

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
ja_jp: このオプションを有効にすると、MPEG-4 コーデックでハードウェアアクセラレーションを使用します。無効にすると代わりにCPUを利用します。いくつかのIONハードウエアでは、この設定を有効にすると問題が発生します。

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
ja_jp: VC-1 VDPAUを使用する

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
ja_jp: このオプションを有効にすると、VC-1ベースのコーデックでハードウェアアクセラレーションを使用します。無効にすると代わりにCPUを利用します。VDPAU 搭載のAMDハードウエアでは、VC-1シンプルをデコードできません。

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
ja_jp: MPEG-2 VAAPIを使用する

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
ja_jp: このオプションを有効にすると、MPEG-(1 / 2)コーデックでハードウェアアクセラレーションを使用します。無効にすると代わりにCPUを利用します。MPEG-2ビデオでは場合により緑色の画像の乱れが発生します。

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
ja_jp: MPEG-4 VAAPIを使用する

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
ja_jp: このオプションを有効にすると、MPEG-4 コーデックでハードウェアアクセラレーションを使用します。無効にすると代わりにCPUを利用します。

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
ja_jp: VC-1 VAAPIを使用する

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
ja_jp: このオプションを有効にすると、VC-1ベースのコーデックでハードウェアアクセラレーションを使用します。無効にすると代わりにCPUを利用します。IntelハードウエアではVC-1のインターレース表示が著しく破綻します。

[ctx: #13453]
en: Use VP8 VAAPI
ja_jp: VP8 VAAPIを使用する

[ctx: #13454]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP8 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP8 codec. If disabled the CPU will be used instead.
ja_jp: このオプションを有効にすると、このオプションは、VP8コーデックでハードウェアアクセラレーションを使用します。無効にすると代わりにCPUを利用します。

[ctx: #13455]
en: Use VP9 VAAPI
ja_jp: VP9 VAAPIを使用する

[ctx: #13456]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP9 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP9 codec. If disabled the CPU will be used instead.
ja_jp: このオプションを有効にすると、このオプションは、VP9コーデックでハードウェアアクセラレーションを使用します。無効にすると代わりにCPUを利用します。

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
ja_jp: VAAPI描画を優先する

[ctx: #13460]
en: Use HEVC VAAPI
ja_jp: HEVC VAAPIを使用する

[ctx: #13461]
note: Description of setting with label #13460 "Use HEVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the HEVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
ja_jp: このオプションを有効にすると、HEVCコーデックでハードウェアアクセラレーションを使用します。無効にすると代わりにCPU利用します。

[ctx: #13462]
note: Option for setting the PRIME render method
en: PRIME Render Method
ja_jp: PRIMEレンダリング方式

[ctx: #13463]
note: Description of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: This option switches between direct-to-plane and EGL rendering methods.
ja_jp: このオプションは、直接描画(direct-to-plane)とEGLレンダリング方法を切り替えます。

[ctx: #13464]
note: String for options 1 of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: Direct To Plane
ja_jp: 直接描画(Direct To Plane)

[ctx: #13467]
en: Unlimited / 1080 (>30Hz)
ja_jp: 制限なし / 1080 (>30Hz)

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
ja_jp: AV1 VAAPIを使用する

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
ja_jp: このオプションを有効にすると、このオプションは、AV1コーデックでハードウェアアクセラレーションを使用します。無効にすると代わりにCPUを利用します。

[ctx: #13505]
en: Resample quality
ja_jp: リサンプル クオリティ

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
ja_jp: 低 (高速)

[ctx: #13507]
en: Medium
ja_jp: 中

[ctx: #13508]
en: High
ja_jp: 高

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
ja_jp: 最高 (遅い)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
ja_jp: ディスプレイの同期周波数に合わせて再生する

[ctx: #13511]
en: Choose art
ja_jp: アートの選択

[ctx: #13512]
en: Current art
ja_jp: 現在のアート

[ctx: #13513]
en: Remote art
ja_jp: リモート アート

[ctx: #13514]
en: Local art
ja_jp: ローカル アート

[ctx: #13515]
en: No art
ja_jp: アートなし

[ctx: #13516]
note: Button to add a new type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Add art type
ja_jp: アート タイプを追加

[ctx: #13517]
en: Threshold for pitch correction
ja_jp: ピッチ補正の閾値

[ctx: #13519]
en: Embedded art
ja_jp: 内蔵されている(Embedded)アート

[ctx: #13520]
en: Embedded fanart
ja_jp: 内蔵されている(Embedded)ファンアート

[ctx: #13521]
note: Heading for selection of a type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Choose art type
ja_jp: アート タイプの選択

[ctx: #13522]
note: label of a setting that allows splitting of albums into component discs
en: Split albums into individual discs
ja_jp: アルバムを個々のディスクに分割する

[ctx: #13523]
note: Description of setting with label #13522 "Split albums into individual discs"
en: When enabled, opening a multi-disc album shows the discs as individual items instead of all the songs. Opening a disc then shows the songs on that disc.
ja_jp: 有効にすると、マルチディスクアルバムを開いたとき、すべての楽曲ではなく個別のアイテムとしてディスクが表示されます。ディスクを開くと、そのディスク上の楽曲が表示されます。

[ctx: #13524]
note: Label of a setting that allows original release dates to be used instead of album release date
en: Use original release date of albums for year
ja_jp: リリース日時にオリジナルアルバムのものを使用する

[ctx: #13525]
note: Description of setting with label #13524
en: When enabled, use the original year of release rather than the album release year (if available).
ja_jp: 有効にすると、アルバムのリリース年ではなく、オリジナルのリリース年を使用します。(利用可能な場合)

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
ja_jp: リフレッシュレートの変更後に遅延させる

[ctx: #13551]
en: Off
ja_jp: オフ

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
ja_jp: {0:.1f} 秒

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
ja_jp: {0:.1f} 秒

[ctx: #13554]
en: {0:d} Minute
ja_jp: {0:d} 分

[ctx: #13555]
en: {0:d} Minutes
ja_jp: {0:d} 分

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
ja_jp: スキップのステップ数

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
ja_jp: スキップ時の遅延

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
ja_jp: リモートからKodiの起動を許可する

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
ja_jp: シーケンスの遅延時間

[ctx: #13610]
en: Disabled
ja_jp: 無効化

[ctx: #13611]
en: Standard
ja_jp: スタンダード

[ctx: #13612]
en: Universal remote
ja_jp: ユニバーサル リモート

[ctx: #13613]
en: Harmony remote
ja_jp: Harmonyリモート

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
ja_jp: Apple Remote エラー

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
ja_jp: Apple Remote サポートを有効にできませんでした。

[ctx: #14000]
en: Stack
ja_jp: スタック

[ctx: #14001]
en: Unstack
ja_jp: スタックの解除

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
ja_jp: プレイリスト ファイルのダウンロードをしています...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
ja_jp: ストリーム リストのダウンロードをしています...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
ja_jp: ストリーム リストを解析しています...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
ja_jp: ストリーム リストのダウンロードに失敗しました

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
ja_jp: プレイリスト ファイルのダウンロードに失敗しました

[ctx: #14009]
en: Games directory
ja_jp: ゲーム ディレクトリ

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
ja_jp: サム ベースの表示へ自動切り替え

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
ja_jp: サムビューへの自動切り替えを有効にする

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
ja_jp: - ラージアイコンを使用

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
ja_jp: - をベースとして切り替える

[ctx: #14014]
en: - Percentage
ja_jp: - パーセンテージ

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
ja_jp: ファイルがなく、少なくとも1つのサム

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
ja_jp: 少なくとも1つのファイルとサム

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
ja_jp: サムのパーセンテージ

[ctx: #14018]
en: View options
ja_jp: 表示オプション

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
ja_jp: エリアコード 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
ja_jp: エリアコード 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
ja_jp: エリアコード 3

[ctx: #14022]
en: Library
ja_jp: ライブラリ

[ctx: #14023]
en: No TV
ja_jp: テレビなし

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
ja_jp: 最も近い大都市名の入力

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
ja_jp: ビデオ/オーディオ/DVD キャッシュ - HDD

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
ja_jp: ビデオキャッシュ - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
ja_jp: ビデオキャッシュ - ローカルネットワーク

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
ja_jp: ビデオキャッシュ - インターネット

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
ja_jp: オーディオキャッシュ - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
ja_jp: オーディオキャッシュ - ローカルネットワーク

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
ja_jp: オーディオキャッシュ - インターネット

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
ja_jp: DVDキャッシュ - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
ja_jp: ローカル ネットワーク

[ctx: #14036]
en: Services
ja_jp: サービス

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
ja_jp: DVDキャッシュ - ローカルネットワーク

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
ja_jp: ネットワークの設定が変更されました

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
ja_jp: ネットワークの設定を変更するには再起動が必要です。今すぐ再起動をしますか？

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
ja_jp: インターネット接続の帯域を制限する

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
ja_jp: - 再生中でもシャットダウン

[ctx: #14044]
en: {0:d} min
ja_jp: {0:d} 分

[ctx: #14045]
en: {0:d} sec
ja_jp: {0:d} 秒

[ctx: #14046]
en: {0:d} ms
ja_jp: {0:d} ミリ秒

[ctx: #14051]
en: Time format
ja_jp: 時刻形式

[ctx: #14052]
en: Date format
ja_jp: 日付形式

[ctx: #14053]
en: GUI filters
ja_jp: GUI フィルター

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
ja_jp: バックグラウンド スキャンを使用する

[ctx: #14056]
en: Stop scan
ja_jp: スキャンの停止

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
ja_jp: メディア情報のスキャン中は不可能

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
ja_jp: フィルムの粒子エフェクト

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
ja_jp: リモート共有上のサムネイルを検索する

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
ja_jp: 不明なタイプのキャッシュ - インターネット

[ctx: #14062]
en: Enter username for
ja_jp: ユーザー名の入力

[ctx: #14063]
en: Date & time
ja_jp: 日付 & 時間

[ctx: #14064]
en: Set date
ja_jp: 日付のセット

[ctx: #14065]
en: Set time
ja_jp: 時間のセット

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
ja_jp: 時刻を24時間表示 HH:MM形式で入力

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
ja_jp: DD/MM/YYYY 形式で入力

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
ja_jp: IP アドレスの入力

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
ja_jp: これらの設定を適用しますか？

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
ja_jp: 設定を今すぐ適用する

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
ja_jp: ファイル名の変更と削除を許可する

[ctx: #14074]
en: Set timezone
ja_jp: タイムゾーンのセット

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
ja_jp: サマータイムを使用する

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
ja_jp: お気に入りに追加

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
ja_jp: お気に入りから取り除く

[ctx: #14078]
en: Colours
ja_jp: 色

[ctx: #14081]
en: File lists
ja_jp: ファイルリスト

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
ja_jp: フルスクリーンウィンドウを使用する

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
ja_jp: 選択した楽曲をキューへ投入

[ctx: #14086]
en: Playback
ja_jp: 再生

[ctx: #14087]
en: Discs
ja_jp: ディスク

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
ja_jp: DVDの自動再生

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
ja_jp: フォント

[ctx: #14090]
en: International
ja_jp: インターナショナル

[ctx: #14091]
en: Character set
ja_jp: 文字セット

[ctx: #14092]
en: Logging
ja_jp: ロギング

[ctx: #14093]
en: Security
ja_jp: セキュリティ

[ctx: #14094]
en: Devices
ja_jp: デバイス

[ctx: #14095]
en: Power saving
ja_jp: 省電力

[ctx: #14096]
en: Rip
ja_jp: リップ

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
ja_jp: オーディオCD挿入時の動作

[ctx: #14098]
en: Play
ja_jp: 再生

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
ja_jp: リッピング完了後にCDをイジェクト

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
ja_jp: CDのリッピングを停止

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
ja_jp: プロセシング

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
ja_jp: ブルーレイの再生モード

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
ja_jp: メインムービーの再生

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
ja_jp: 簡易化したメニューの表示をする

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
ja_jp: 温度の単位

[ctx: #14106]
en: Speed unit
ja_jp: 速度の単位

[ctx: #14107]
en: Time format
ja_jp: 時刻形式

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
ja_jp: 12 / 24 時形式を使用

[ctx: #14109]
en: Short date format
ja_jp: 短い日付形式

[ctx: #14110]
en: Long date format
ja_jp: 長い日付形式

[ctx: #14111]
en: Events
ja_jp: イベント

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
ja_jp: イベント ロギングを有効にする

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
ja_jp: 通知イベント ロギングを有効にする

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
ja_jp: イベント ログの表示をする

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
ja_jp: ベーシック

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
ja_jp: 情報

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
ja_jp: 警告

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
ja_jp: エラー

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
ja_jp: レベル: {0:s}

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
ja_jp: より高いレベルの表示をする

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
ja_jp: ブルーレイのリージョンコード

[ctx: #14122]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region A
ja_jp: リージョン A

[ctx: #14123]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region B
ja_jp: リージョン B

[ctx: #14124]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region C
ja_jp: リージョン C

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
ja_jp: インプット

[ctx: #14126]
en: Whitelist
ja_jp: ホワイトリスト

[ctx: #14127]
en: Allow 3:2 pulldown refresh rates
ja_jp: 3:2 のプルダウンリフレッシュレートを許可する

[ctx: #14128]
en: Allow double refresh rates
ja_jp: 2倍のリフレッシュレートを許可する

[ctx: #14200]
en: Player
ja_jp: プレーヤー

[ctx: #14201]
en: Player settings
ja_jp: プレーヤー設定

[ctx: #14202]
en: Library
ja_jp: ライブラリ

[ctx: #14203]
en: Library settings
ja_jp: ライブラリ設定

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
ja_jp: PVR・テレビ放送

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
ja_jp: PVR・テレビ放送設定

[ctx: #14206]
en: Interface
ja_jp: インターフェース

[ctx: #14207]
en: Interface settings
ja_jp: インターフェース設定

[ctx: #14208]
en: Service settings
ja_jp: サービス設定

[ctx: #14209]
en: System settings
ja_jp: システム設定

[ctx: #14210]
en: Profile settings
ja_jp: プロファイル設定

[ctx: #14211]
en: Media
ja_jp: メディア

[ctx: #14212]
en: Media settings
ja_jp: メディア設定

[ctx: #14215]
en: Videos
ja_jp: ビデオ

[ctx: #14216]
en: Music
ja_jp: ミュージック

[ctx: #14217]
en: Pictures
ja_jp: ピクチャー

[ctx: #14218]
en: Language
ja_jp: 言語

[ctx: #14219]
en: Databases
ja_jp: データベース

[ctx: #14220]
en: Display
ja_jp: ディスプレイ

[ctx: #14221]
en: Audio
ja_jp: オーディオ

[ctx: #14222]
en: Regional
ja_jp: 地域

[ctx: #14223]
en: Control
ja_jp: コントロール

[ctx: #14224]
en: Startup
ja_jp: スタートアップ

[ctx: #14225]
en: Network Control
ja_jp: ネットワーク コントロール

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
ja_jp: ソースの管理

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
ja_jp: スタートアップの設定

[ctx: #14230]
en: Actions
ja_jp: アクション

[ctx: #14231]
en: Processing
ja_jp: プロセシング

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
ja_jp: 立体3D

[ctx: #14233]
en: Teletext
ja_jp: 文字多重放送

[ctx: #14234]
en: Blu-ray
ja_jp: ブルーレイ

[ctx: #14235]
en: Download Services
ja_jp: ダウンロード サービス

[ctx: #14236]
en: Video Library
ja_jp: ビデオ ライブラリ

[ctx: #14237]
en: Music Library
ja_jp: ミュージック ライブラリ

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
ja_jp: リスト & ビュー

[ctx: #14241]
en: Metadata
ja_jp: メタデータ

[ctx: #14242]
en: Videos...
ja_jp: ビデオ...

[ctx: #14243]
en: Music...
ja_jp: ミュージック...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
ja_jp: ピクチャー...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
ja_jp: 起動時にライブラリのアップデート

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
ja_jp: ライブラリの更新状況を隠す

[ctx: #14247]
en: Clean library
ja_jp: ライブラリの整理

[ctx: #14248]
en: Export library
ja_jp: ライブラリのエクスポート

[ctx: #14249]
en: Import library
ja_jp: ライブラリのインポート

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
ja_jp: オーディオデコーダー

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
ja_jp: オーディオ パススルー

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
ja_jp: スリープ / シャットダウン

[ctx: #14256]
en: Wake
ja_jp: ウェイク

[ctx: #14260]
en: Debug
ja_jp: デバッグ

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
ja_jp: スキンの構成...

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
ja_jp: 単位の書式

[ctx: #14271]
en: Region default format
ja_jp: 地域の標準的な書式

[ctx: #14275]
en: Application control
ja_jp: アプリケーション コントロール

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
ja_jp: このシステムのアプリケーションからリモートコントロールを許可する

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
ja_jp: 他のシステムのアプリケーションからリモートコントロールを許可する

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
ja_jp: チャンネル

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
ja_jp: アイコン

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
ja_jp: アップデート

[ctx: #14304]
note: pvr "RDS" settings group label
en: RDS Radio
ja_jp: RDSラジオ

[ctx: #15011]
en: {0:d} Items failed to export
ja_jp: {0:d} 個のアイテムのエクスポートに失敗しました

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
ja_jp: ソース利用不可

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from {0:s}
ja_jp: {0:s} のメディアアイテムをどうしますか？

[ctx: #15014]
en: Keep
ja_jp: キープ

[ctx: #15015]
en: Remove
ja_jp: 取り除く

[ctx: #15016]
en: Games
ja_jp: ゲーム

[ctx: #15019]
en: Add
ja_jp: 追加

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
ja_jp: 使用可能なモード

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
ja_jp: 動作中のモード

[ctx: #15052]
en: Password
ja_jp: パスワード

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
ja_jp: 動作モードのクリア

[ctx: #15067]
en: Close
ja_jp: 閉じる

[ctx: #15100]
en: Library
ja_jp: ライブラリ

[ctx: #15101]
en: Database
ja_jp: データベース

[ctx: #15102]
en: * All albums
ja_jp: * すべてのアルバム

[ctx: #15103]
en: * All artists
ja_jp: * すべてのアーティスト

[ctx: #15104]
en: * All songs
ja_jp: * すべての楽曲

[ctx: #15105]
en: * All genres
ja_jp: * すべてのジャンル

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
ja_jp: スキン ビルトイン

[ctx: #15107]
en: Buffering...
ja_jp: バッファリング...

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
ja_jp: GUIの音

[ctx: #15109]
en: Skin default
ja_jp: スキンデフォルト

[ctx: #15110]
en: Larger font size
ja_jp: より大きいフォントサイズ

[ctx: #15111]
en: Theme
ja_jp: テーマ

[ctx: #15112]
en: Default theme
ja_jp: デフォルトのテーマ

[ctx: #15207]
en: Connected
ja_jp: 接続しました

[ctx: #15208]
en: Not connected
ja_jp: 接続できません

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
ja_jp: ...を使用して再生する

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
ja_jp: スムースな A/V の同期を使用する

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
ja_jp: サムビューでファイル名を隠す

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
ja_jp: パーティーモードで再生

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
ja_jp: その他 / 不明

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
ja_jp: プロバイダ

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
ja_jp: パスが見つからないか、パスが無効です

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
ja_jp: サーバーに接続できませんでした

[ctx: #15302]
en: No servers found
ja_jp: サーバーが見つかりません

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
ja_jp: ワークグループが見つかりません

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
ja_jp: マルチパスソースを開く

[ctx: #15311]
en: Path:
ja_jp: パス:

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
ja_jp: 保存

[ctx: #16000]
en: General
ja_jp: 一般

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
ja_jp: インターネット ルックアップ

[ctx: #16003]
en: Player
ja_jp: プレーヤー

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
ja_jp: ディスクからメディアの再生

[ctx: #16008]
en: Enter new title
ja_jp: 新しいタイトルの入力

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
ja_jp: ムービー名の入力

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
ja_jp: プロファイル名の入力

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
ja_jp: アルバム名の入力

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
ja_jp: プレイリスト名の入力

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
ja_jp: 新しいファイル名の入力

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
ja_jp: フォルダ名の入力

[ctx: #16015]
en: Enter directory
ja_jp: ディレクトリの入力

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
ja_jp: 使用可能なオプション：%A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
ja_jp: 検索文字列の入力

[ctx: #16018]
en: None
ja_jp: なし

[ctx: #16019]
en: Auto select
ja_jp: 自動選択

[ctx: #16020]
en: Deinterlace
ja_jp: インターレース解除

[ctx: #16021]
en: Bob
ja_jp: Bob - ODDフィールド表示

[ctx: #16022]
en: Bob - Inverted
ja_jp: Bob - EVENフィールド表示

[ctx: #16023]
en: Choose operator
ja_jp: オペレーターの選択

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
ja_jp: キャンセルしています...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
ja_jp: アーティスト名の入力

[ctx: #16026]
en: Playback failed
ja_jp: 再生に失敗しました

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
ja_jp: 少なくとも1つ以上のアイテムを再生できませんでした。このメッセージについての詳細情報はログを確認してください。

[ctx: #16028]
en: Enter value
ja_jp: 値の入力

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
ja_jp: このメッセージについての詳細情報はログを確認してください。

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
ja_jp: パーティーモードの中断をしました。

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
ja_jp: ライブラリに一致する楽曲はありませんでした。

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
ja_jp: データベースを初期化できませんでした。

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
ja_jp: データベースを開けませんでした。

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
ja_jp: データベースから楽曲を取得できませんでした。

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
ja_jp: パーティモード プレイリスト

[ctx: #16036]
en: Deinterlace (half)
ja_jp: インターレース解除 (Half)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
ja_jp: ビデオのインターレースを解除

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
ja_jp: インターレースの解除方法

[ctx: #16039]
en: Off
ja_jp: オフ

[ctx: #16041]
en: On
ja_jp: オン

[ctx: #16100]
en: All videos
ja_jp: すべてのビデオ

[ctx: #16101]
en: Unwatched
ja_jp: 未視聴

[ctx: #16102]
en: Watched
ja_jp: 視聴済み

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
ja_jp: 視聴済みとしてマーク

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
ja_jp: 未視聴としてマーク

[ctx: #16105]
en: Edit title
ja_jp: タイトルの編集

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
ja_jp: 管理...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
ja_jp: 並べ替えタイトルの編集

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
ja_jp: オペレーションが中断されました

[ctx: #16201]
en: Copy failed
ja_jp: コピーに失敗しました

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
ja_jp: 少なくとも1つのファイルでコピーをできませんでした。このメッセージについての詳細情報はログを確認してください。

[ctx: #16203]
en: Move failed
ja_jp: 移動に失敗しました

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
ja_jp: 少なくとも1つのファイルで移動をできませんでした。このメッセージについての詳細情報はログを確認してください。

[ctx: #16205]
en: Delete failed
ja_jp: 削除に失敗しました

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
ja_jp: 少なくとも1つのファイルで削除をできませんでした。このメッセージについての詳細情報はログを確認してください。

[ctx: #16296]
note: Name of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Pixelate
ja_jp: ピクセルレート

[ctx: #16297]
note: Name of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Smooth
ja_jp: スムース

[ctx: #16298]
note: Description of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Shows the game's pixels without any modifications.
ja_jp: ゲームのピクセルに変更を加えず表示する。

[ctx: #16299]
note: Description of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Removes the jagged edges of pixels by evenly fading between adjacent pixels.
ja_jp: 隣接するピクセル間を均等にならすことで、ピクセルのギザギザなエッジを取り除きます。

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
ja_jp: ビデオのスケーリング方式

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
ja_jp: ニアレストネイバー

[ctx: #16302]
en: Bilinear
ja_jp: バイリニア

[ctx: #16303]
en: Bicubic (B-Spline)
ja_jp: バイキュービック(B-Spline)

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
ja_jp: バイキュービック(ソフトウェア)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
ja_jp: Lanczos (ソフトウェア)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
ja_jp: Sinc (ソフトウェア)

[ctx: #16312]
en: VDPAU - Noise reduction
ja_jp: VDPAU - ノイズリダクション

[ctx: #16313]
en: VDPAU - Sharpness
ja_jp: VDPAU - シャープネス

[ctx: #16314]
en: Bicubic (Mitchell)
ja_jp: バイキュービック(Mitchell)

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
ja_jp: Lanczos3 - 最適化

[ctx: #16316]
en: Auto
ja_jp: 自動

[ctx: #16321]
en: Bicubic (Catmull-Rom)
ja_jp: バイキュービック(Catmull-Rom)

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
ja_jp: Spline36 - 最適化

[ctx: #16324]
en: Software - Blend
ja_jp: ソフトウェア - Blend

[ctx: #16326]
en: Bicubic (0,0.75)
ja_jp: バイキュービック(0,0.75)

[ctx: #16328]
en: VAAPI - Motion adaptive
ja_jp: VAAPI - Motion適応

[ctx: #16329]
en: VAAPI - Motion compensated
ja_jp: VAAPI - Motion補正

[ctx: #16330]
en: Bicubic (0,1.)
ja_jp: バイキュービック(0,1.)

[ctx: #16400]
en: Post-processing
ja_jp: 後処理

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
ja_jp: ディスプレイ スリープ タイムアウト

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
ja_jp: {0:d} 時間

[ctx: #17999]
en: {0:d} days
ja_jp: {0:d} 日

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
ja_jp: チャンネルに切り替える

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
ja_jp: 検索語を、AND 、ORや / または、NOTを使用して区切ります。

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
ja_jp: あるいは、"The wizard of Oz"のようにすると、フレーズの完全一致で検索ができます。

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
ja_jp: 似ているものを探す

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
ja_jp: クライアントからガイドのインポート

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
ja_jp: PVRストリーム情報

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
ja_jp: デバイス取得中

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
ja_jp: デバイスの状態

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
ja_jp: 信号品質

[ctx: #19012]
note: label for PVR backend name in system information's PVR section
en: PVR backend
ja_jp: PVRバックエンド

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
ja_jp: Free to air (無料衛星放送)

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
ja_jp: 固定

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
ja_jp: 暗号化

[ctx: #19016]
note: unused?
en: PVR backend {0:d} - {1:s}
ja_jp: PVRバックエンド {0:d} - {1:s}

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
ja_jp: 録画

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
ja_jp: チャンネル アイコンのフォルダ

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
ja_jp: チャンネル

[ctx: #19020]
note: generic label for 'Live TV' used in different places
en: TV
ja_jp: テレビ

[ctx: #19021]
note: generic label for pvr-provided 'Radio' used in different places
en: Radio
ja_jp: ラジオ

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
ja_jp: 隠す

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
ja_jp: テレビチャンネル

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
ja_jp: ラジオチャンネル

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
ja_jp: 次回録画

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
ja_jp: タイマーを追加...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
ja_jp: 検索結果はありません

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
ja_jp: ガイド データがありません

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
ja_jp: チャンネル

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
ja_jp: 今

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
ja_jp: 次

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
ja_jp: タイムライン

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
ja_jp: 情報

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
ja_jp: このイベントはすでにタイマーにセットされています

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
ja_jp: シグナルの品質状態を表示する

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
ja_jp: PVRバックエンドでサポートされていません。

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
ja_jp: このチャンネルを隠してもよろしいですか？

[ctx: #19040]
en: Timers
ja_jp: タイマー

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
ja_jp: 録画

[ctx: #19046]
en: New channel
ja_jp: 新規チャンネル

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
ja_jp: 番組情報

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
ja_jp: グループマネージャー

[ctx: #19049]
en: Show channel
ja_jp: チャンネルの表示をする

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
ja_jp: 見えているチャンネルの表示をする

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
ja_jp: 隠されたチャンネルを表示する

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
ja_jp: チャンネルの移動:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
ja_jp: 録画情報

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
ja_jp: チャンネルを隠す

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
ja_jp: 利用可能な情報がありません

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
ja_jp: 新規タイマー

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
ja_jp: タイマーの無効化

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
ja_jp: タイマーの有効化

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
ja_jp: 録画を停止

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
ja_jp: タイマーの削除

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
ja_jp: タイマーを追加

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
ja_jp: ソート: チャンネル

[ctx: #19063]
note: Label for epg grid window "jump to grid start" (oldest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First programme
ja_jp: 最初の番組

[ctx: #19064]
note: Label for epg grid window "jump to grid end" (youngest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last programme
ja_jp: 最後の番組

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
ja_jp: タイマー設定

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
ja_jp: チャンネルアイコン

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
ja_jp: このイベントはすでに録画されています。

[ctx: #19068]
note: Label for recording settings dialog header
en: Recording settings
ja_jp: 録画設定

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
ja_jp: ガイド

[ctx: #19070]
note: Label for epg grid window "jump to now" (current programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Current programme
ja_jp: 現在の番組

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
ja_jp: アップデート インターバル

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
ja_jp: チャンネル切り替えの遅延

[ctx: #19074]
en: Active
ja_jp: 有効

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
ja_jp: 名前

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
ja_jp: フォルダ

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
ja_jp: 無効化を隠す

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
ja_jp: チャンネル

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
ja_jp: 曜日

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
ja_jp: 開始

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
ja_jp: 終了

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
ja_jp: 優先度

[ctx: #19083]
note: Label of lifetime selector in PVR timer and recording settings dialog
en: Lifetime
ja_jp: 保存期間

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
ja_jp: 初日

[ctx: #19085]
note: default for channels without a name. place holder will be filled with channel number.
en: Unknown channel {0:s}
ja_jp: チャンネル不明 {0:s}

[ctx: #19086]
note: Label for "Instant recording action" setting
en: Instant recording action
ja_jp: インスタント録画

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
ja_jp: 現在の番組を録画(ガイド データが有効な場合)

[ctx: #19088]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record for a fixed period of time (Instant recording duration)
ja_jp: 一定時間の録画(インスタント録画する長さ)

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
ja_jp: 何をするか尋ねる

[ctx: #19090]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record the next {0:d} minutes
ja_jp: 次の録画を表示 {0:d} 分

[ctx: #19091]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record current show ({0:s})
ja_jp: 現在の録画を表示 ({0:s})

[ctx: #19092]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record next show ({0:s})
ja_jp: 次の録画を表示 ({0:s})

[ctx: #19093]
note: Instant recording summary. Expands to "Instant recording: <recording start and end times>", for example "Instant recording: 31/05/2016 from 9:00 to 11:00"
en: Instant recording: {0:s}
ja_jp: インスタント録画: {0:s}

[ctx: #19094]
note: error message displayed in case adding a timer failed because no suitable epg-based timer type could be found.
en: Timer creation failed. Unsupported timer type.
ja_jp: タイマーの作成に失敗しました。タイマーの種類をサポートしていません。

[ctx: #19095]
note: error message displayed in case adding a timer rule failed because no suitable epg-based timer rule type could be found.
en: Timer rule creation failed. Unsupported timer type.
ja_jp: タイマールールの作成に失敗しました。タイマーの種類をサポートしていません。

[ctx: #19096]
note: label of a value for default epg event select action, where the action is choosen depending on whether the event is in the past, now or in the future
en: "Smart select"
ja_jp: "スマート セレクト"

[ctx: #19097]
note: label of the help text for the name edit field in PVR timer and recording settings dialog
en: Enter the name for the timer
ja_jp: タイマー名の入力

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
ja_jp: 警告！

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
ja_jp: サービス

[ctx: #19100]
note: mux label in pvr info dialog
en: Mux
ja_jp: 多重化

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
ja_jp: プロバイダ

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
ja_jp: 別のチャンネルに切り替えてください。

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
ja_jp: チャンネルに移動

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
ja_jp: 録画用のフォルダ名の入力

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
ja_jp: チャンネルを選んでください

[ctx: #19106]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: Next recording on
ja_jp: 次の録画

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
ja_jp: :

[ctx: #19108]
note: label for PVR settings "tv fallback framerate" (in Hz) selector
en: Fallback framerate
ja_jp: フォールバック フレームレート

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
ja_jp: この録画を削除しますか？

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
ja_jp: このフォルダの録画をすべて削除しますか？

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
ja_jp: バージョン

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
ja_jp: アドレス

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
ja_jp: ディスクサイズ

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
ja_jp: チャンネルを検索

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
ja_jp: 検索中にPVR機能は使用できません。

[ctx: #19119]
note: channel scan backend selection dialog text
en: On which backend do you want to search?
ja_jp: どのバックエンドで検索しますか？

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
ja_jp: クライアント番号

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
ja_jp: リピートしない

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
ja_jp: このタイマーを現在録画しています。このタイマーを削除してよろしいですか？

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
ja_jp: Free to air(無料衛星放送)のみ

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
ja_jp: 現在のタイマーを無視

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
ja_jp: 現在の録画を無視

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
ja_jp: 開始時刻

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
ja_jp: 終了時刻

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
ja_jp: 開始日時

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
ja_jp: 終了日時

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
ja_jp: 最小継続時間

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
ja_jp: 最大継続時間

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
ja_jp: 不明なジャンルを含める

[ctx: #19133]
en: Search string
ja_jp: 検索文字

[ctx: #19134]
en: Include description
ja_jp: ディスクリプションを含める

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
ja_jp: 大文字と小文字を区別

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
ja_jp: チャンネル利用不可

[ctx: #19137]
note: channel group manager dialog error message box text
en: No groups defined. Please create a group first
ja_jp: グループが定義されていません。先にグループを作成してください

[ctx: #19138]
note: Label of timer rules tv/radio home submenu item
en: Timer rules
ja_jp: タイマールール

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
ja_jp: 新しいグループ名

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
ja_jp: 検索...

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
ja_jp: グループ

[ctx: #19142]
en: Search guide
ja_jp: ガイドの検索

[ctx: #19143]
en: Group management
ja_jp: グループ管理

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
ja_jp: グループがまだ定義されていません

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
ja_jp: グループ化された

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
ja_jp: グループ

[ctx: #19147]
note: Dialog warning text for lifetime recording setting
en: Setting the lifetime of this recording to {0:d} days will immediately expire the recording, which might result in instant deletion of the recording. Proceed anyway?
ja_jp: この録画の有効期間を {0:d} 日にセットすると、録画はすぐに期限切れになります。その結果、録画が即座に削除される可能性があります。このまま続けますか？

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
ja_jp: チャンネル

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
ja_jp: 月

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
ja_jp: 火

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
ja_jp: 水

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
ja_jp: 木

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
ja_jp: 金

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
ja_jp: 土

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
ja_jp: 日

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
ja_jp: から

[ctx: #19157]
en: Next recording
ja_jp: 次の録画

[ctx: #19158]
en: Currently recording
ja_jp: 現在の録画

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
ja_jp: から

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
ja_jp: から

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
ja_jp: 何時でも

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
ja_jp: 録画有効

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
ja_jp: 録画

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
ja_jp: 切り替え

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
ja_jp: PVR情報

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
ja_jp: アイコンがないのをスキャンする

[ctx: #19168]
note: label for PVR number of deleted recordings in system information's PVR section
en: Deleted and recoverable recordings
ja_jp: 削除されたが回復できる録画

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
ja_jp: ビデオ情報ボックスを隠す

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
ja_jp: フルスクリーンに切り替える

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
ja_jp: インスタント録画の長さ

[ctx: #19173]
note: generic label for 'Live TV channel groups' used in different places
en: TV channel groups
ja_jp: テレビチャンネルグループ

[ctx: #19174]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channel groups' used in different places
en: Radio channel groups
ja_jp: ラジオのチャンネルグループ

[ctx: #19175]
note: pvr settings "default time to add before the start of an event to record (according to its epg data)" setting label
en: Default start padding time
ja_jp: 標準前倒し時間

[ctx: #19176]
note: pvr settings "default time to add after the end of an event to record (according to epg its data)" setting label
en: Default end padding time
ja_jp: 標準延長時間

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
ja_jp: 再生

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
ja_jp: チャンネル切り替え時にチャンネル情報の表示をする

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
ja_jp: 削除しました

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
ja_jp: テレビチャンネル

[ctx: #19181]
note: pvr settings "Menu / OSD" category label
en: Menu / OSD
ja_jp: メニュー / OSD

[ctx: #19182]
note: pvr settings "future epg days to display" setting value
en: Future days to display
ja_jp: 先の表示日数

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
ja_jp: ラジオチャンネル

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
ja_jp: 削除された録画

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
ja_jp: クリア データ

[ctx: #19189]
note: message box text stating that the PVR backend forbids to record a given epg event.
en: The PVR backend does not allow to record this event.
ja_jp: PVRバックエンドはこのイベントを録画することを許可していません。

[ctx: #19190]
note: generic "play program" label used in different places
en: Play programme
ja_jp: プログラム再生

[ctx: #19191]
en: PVR service
ja_jp: PVRサービス

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
ja_jp: 接続されているPVRバックエンドはどれもチャネルのスキャニングをサポートしていません。

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
ja_jp: 続けますか？

[ctx: #19195]
note: pvr settings "delay mark last watched" setting label
en: Delay mark last watched
ja_jp: 最後に見た遅延マーク

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
ja_jp: PVRクライアント個別のアクション

[ctx: #19197]
note: text for "recording started on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording started on: {0:s}
ja_jp: 録画を開始しました: {0:s}

[ctx: #19198]
note: text for "recording finished on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording finished on: {0:s}
ja_jp: 録画が終了しました: {0:s}

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
ja_jp: チャンネルマネージャー

[ctx: #19200]
en: Guide source:
ja_jp: ガイドソース:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
ja_jp: チャンネル名:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
ja_jp: チャンネルアイコン:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
ja_jp: チャンネルの編集

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
ja_jp: 新規チャンネル

[ctx: #19205]
en: Group management
ja_jp: グループ管理

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
ja_jp: ガイドを有効にする:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
ja_jp: グループ:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
ja_jp: 新しいチャンネル名の入力

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
ja_jp: Kodi 仮想バックエンド

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
ja_jp: クライアント

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
ja_jp: チャンネルの削除

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
ja_jp: このリストには変更が含まれます

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
ja_jp: バックエンドの選択

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
ja_jp: 新しいチャンネルの有効なURLを入力

[ctx: #19215]
note: generic label for PVR reminders used in different places
en: Reminders
ja_jp: リマインダー

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
ja_jp: すべてのラジオチャンネル

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
ja_jp: すべてのテレビチャンネル

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
ja_jp: 表示

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
ja_jp: グループ化されていないチャンネル

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
ja_jp: チャンネル:

[ctx: #19222]
en: Guide
ja_jp: ガイド

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
ja_jp: PVRアドオンを有効にできませんでした。設定を見直すか、ログを参照してください。

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
ja_jp: 録画が中断されました

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
ja_jp: 録画を予約しました

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
ja_jp: 録画を開始しました

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
ja_jp: 録画が完了しました

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
ja_jp: タイマーを削除しました

[ctx: #19229]
note: pvr settings "past epg days to display" setting value
en: Past days to display
ja_jp: 過去の表示日数

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
ja_jp: 再生中のアップデートを防ぐ

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
ja_jp: バックエンドからチャンネルの並び順を使用する

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
ja_jp: 検索結果のクリア

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
ja_jp: タイマーの更新に関する通知を表示する

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
ja_jp: バックエンドからチャンネル番号を使用する

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
ja_jp: PVRマネージャーを起動中

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
ja_jp: クライアントからチャンネルをロードしています

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
ja_jp: クライアントからタイマーをロードしています

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
ja_jp: クライアントから録画をロードしています

[ctx: #19240]
note: label for pvr settings client priorities control and client priorities dialog heading.
en: Client priorities
ja_jp: クライアントの優先度

[ctx: #19241]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer (read-only)
en: View timer
ja_jp: タイマーの表示

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
ja_jp: タイマーの編集

[ctx: #19243]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule
en: Edit timer rule
ja_jp: タイマールールの編集

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
ja_jp: バックエンドのアイドル時間

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
ja_jp: ウェイクアップコマンド

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
ja_jp: 録画前にウェイクアップ

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
ja_jp: 毎日のウェイクアップ

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
ja_jp: 毎日のウェイクアップ時間 (時:分:秒)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
ja_jp: チャンネルをフィルター

[ctx: #19250]
note: Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV and radio channels
ja_jp: テレビ・ラジオ チャンネル

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
ja_jp: ガイド情報の更新

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
ja_jp: このチャンネルのガイド更新をスケジュールしますか？

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
ja_jp: チャンネルのガイドの更新が予定されています

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
ja_jp: チャンネルのガイドの更新に失敗しました

[ctx: #19255]
note: for a timer rule, the number of child timers which are currently scheduled to record. For use in "status" fields.
en: {0:d} scheduled
ja_jp: {0:d} 予約済み

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
ja_jp: 完了しました

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
ja_jp: チャンネルのロック

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
ja_jp: チャンネルのアンロック

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
ja_jp: パレンタルコントロール

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
ja_jp: アンロックの持続期間

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
ja_jp: PINの変更

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
ja_jp: パレンタルコントロール。PINを入力:

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
ja_jp: PINが違います

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
ja_jp: 入力されたPINに誤りがあります。

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
ja_jp: パレンタルロックしています

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
ja_jp: パレンタルロックしています

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
ja_jp: ”情報がありません”のラベルを隠す

[ctx: #19269]
note: pvr settings "Preselect playing channel in lists" control label
en: Preselect playing channel in lists
ja_jp: リストで再生チャンネルを事前選択する

[ctx: #19270]
note: Label of the option to switch between a grouped recordings list and a non-grouped recordings list in pvr recordings window.
en: Group Items
ja_jp: グループ アイテム

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
ja_jp: PVRアドオンが見つかりません

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
ja_jp: 番組表

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
ja_jp: ラジオガイド

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
ja_jp: 重複警告

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
ja_jp: 重複エラー

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
ja_jp: 録画が重複しています

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
ja_jp: 録画エラー

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
ja_jp: PVRクライアント

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
ja_jp: クライアント固有の設定

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
ja_jp: "OK"を押して、チャンネル切り替えを確認する

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
ja_jp: 現在のアイコン

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
ja_jp: アイコンがありません

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
ja_jp: アイコンの選択

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
ja_jp: アイコンを参照

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
ja_jp: チャンネルアイコンの検索をしています

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
ja_jp: すべてのチャンネル

[ctx: #19288]
note: Label for epg grid window "go to date" context menu entry
en: Date selector
ja_jp: 日付セレクター

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
ja_jp: グループを隠す

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
ja_jp: 削除の取り消し

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
ja_jp: 完全に削除

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
ja_jp: すべてを完全に削除

[ctx: #19293]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog text
en: Remove all deleted recordings from trash? This operation cannot be reverted.
ja_jp: 削除した録画をすべてゴミ箱から取り除きますか？ この操作は元に戻せません。

[ctx: #19294]
note: "remove deleted recording from trash" dialog text
en: Remove this deleted recording from trash? This operation cannot be reverted.
ja_jp: ゴミ箱からこの削除した録画を取り除きますか？ この操作は元に戻せません。

[ctx: #19295]
note: Label for context menu entry to delete a timer rule
en: Delete timer rule
ja_jp: タイマールールの削除

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
ja_jp: PVRアドオンが有効になっていません

[ctx: #19297]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout, used in pvr guide window
en: Vertical channels
ja_jp: 縦型チャンネル

[ctx: #19298]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout, used in pvr guide window
en: Horizontal channels
ja_jp: 水平チャンネル

[ctx: #19299]
note: generic "expiration" label used in different places
en: Expires
ja_jp: 期限切れ

[ctx: #19300]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Vertical channels, no group selector
ja_jp: 縦型チャンネルでは、グループの選択はできません

[ctx: #19301]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Horizontal channels, no group selector
ja_jp: 水平チャンネルでは、グループを選択できません

[ctx: #19302]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to record the selected programme or to switch to the current programme?
ja_jp: 選択した番組の録画をしますか？それとも現在の番組に切り替えますか？

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
ja_jp: チャンネルを切り替えたあとにチャンネルのOSDを閉じる

[ctx: #19304]
note: label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule (read-only)
en: View timer rule
ja_jp: タイマールールの表示

[ctx: #19309]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will schedule a recording...)
ja_jp: (このリマインダーは自動的に閉じられ録画が予約されます...)

[ctx: #19312]
note: heading for pvr reminder notification dialog
en: PVR reminder
ja_jp: PVRリマインダー

[ctx: #19313]
note: pvr settings "reminder auto close delay" setting label
en: Automatically close reminder popup after
ja_jp: 自動的にリマインダーのポップアップを閉じる

[ctx: #19315]
note: generic 'backend order' label
en: Backend order
ja_jp: バックエンドオーダー

[ctx: #19317]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours back" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours back
ja_jp: 12時間戻す

[ctx: #19318]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours forward" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours forward
ja_jp: 12時間進める

[ctx: #19319]
note: Label for epg grid window "Activate previous channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Previous group
ja_jp: 前のグループ

[ctx: #19320]
note: Label for epg grid window "Activate next channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Next group
ja_jp: 次のグループ

[ctx: #19321]
note: Label for epg grid window "Activate channel group selector" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Group selector
ja_jp: グループを選択

[ctx: #19322]
note: Label for epg grid window "Jump to first channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First channel
ja_jp: 最初のチャンネル

[ctx: #19323]
note: Label for epg grid window "Jump to playing channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Playing channel
ja_jp: 再生中のチャンネル

[ctx: #19324]
note: Label for epg grid window "Jump to last channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last channel
ja_jp: 最後のチャンネル

[ctx: #19325]
note: Label for epg grid controls "Programme" group header"
en: Programme
ja_jp: 番組

[ctx: #19326]
note: Label for epg grid window "Navigate..." context menu entry
en: Navigate...
ja_jp: ナビゲート...

[ctx: #19327]
note: Label for a context menu entry to delete alle watched recordings contained in a folder
en: Delete watched
ja_jp: 視聴済みな録画を削除

[ctx: #19328]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all watched recordings in this folder?
ja_jp: このフォルダ内にある視聴済みなすべての録画を削除しますか？

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
ja_jp: プロバイダ

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
ja_jp: その他 / 不明

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
ja_jp: ムービー / ドラマ

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
ja_jp: 探偵・刑事もの / スリラー

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
ja_jp: アドベンチャー / 西部 / 戦争

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
ja_jp: SF / ファンタジー / ホラー

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
ja_jp: コメディー・お笑い

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
ja_jp: ソープ / メロドラマ / 民話

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
ja_jp: 恋愛もの

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
ja_jp: シリアス / クラシック / 宗教的 / 歴史ムービー / ドラマ

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
ja_jp: アダルトムービー / ドラマ

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
ja_jp: ニュース / 時事

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
ja_jp: ニュース / 天気予報

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
ja_jp: ニュース雑誌

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
ja_jp: ドキュメンタリー

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
ja_jp: 議論 / インタビュー / 討論

[ctx: #19532]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Show / Game show
ja_jp: ショー / ゲームショー

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
ja_jp: ゲームショー / クイズ / コンテスト

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
ja_jp: バラエティショー

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
ja_jp: トークショー

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
ja_jp: スポーツ

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
ja_jp: スペシャルイベント

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
ja_jp: スポーツマガジン

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
ja_jp: サッカー

[ctx: #19552]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Tennis / Squash
ja_jp: テニス / スカッシュ

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
ja_jp: チームスポーツ

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
ja_jp: 陸上競技

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
ja_jp: モータースポーツ

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
ja_jp: ウォータースポーツ

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
ja_jp: ウィンタースポーツ

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
ja_jp: 乗馬スポーツ

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
ja_jp: 武術・格闘技

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
ja_jp: 子供 / 若者向け番組

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
ja_jp: 幼児向け番組

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
ja_jp: 6歳から14歳向けのエンターテインメント番組

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
ja_jp: 10歳から16歳向けのエンターテインメント番組

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
ja_jp: 情報 / 教育 / 学習番組

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
ja_jp: アニメ / 人形

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
ja_jp: ミュージック / バレエ / ダンス

[ctx: #19581]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Rock / Pop
ja_jp: ロック / ポップ

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
ja_jp: シリアス / クラシックミュージック

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
ja_jp: フォーク / 伝統音楽

[ctx: #19585]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Musical / Opera
ja_jp: ミュージカル / オペラ

[ctx: #19586]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Ballet
ja_jp: バレエ

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
ja_jp: アート / カルチャー

[ctx: #19597]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Performing arts
ja_jp: 舞台芸術

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
ja_jp: 美術

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
ja_jp: 宗教

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
ja_jp: ポピュラー文化 / 伝統アート

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
ja_jp: 文学

[ctx: #19602]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Film / Cinema
ja_jp: ムービー

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
ja_jp: 実験ムービー / ビデオ

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
ja_jp: 放送 / プレス

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
ja_jp: ニューメディア

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
ja_jp: アート / カルチャーマガジン

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
ja_jp: ファッション

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
ja_jp: 社会 / 政治 / 経済

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
ja_jp: マガジン / レポート / ドキュメンタリー

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
ja_jp: 経済 / 社会状況

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
ja_jp: 注目すべき人々

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
ja_jp: 教育 / サイエンス

[ctx: #19629]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Nature / Animals / Environment
ja_jp: 自然 / 動物 / 環境

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
ja_jp: テクノロジー / 自然科学

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
ja_jp: 医学 / 生理学 / 心理学

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
ja_jp: 海外 / 探検

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
ja_jp: ソーシャル / スピリチュアルサイエンス

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
ja_jp: 生涯教育

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
ja_jp: 言語

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
ja_jp: レジャー / 趣味

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
ja_jp: 観光 / 旅行

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
ja_jp: 手芸

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
ja_jp: クルマ

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
ja_jp: フィットネス & 健康

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
ja_jp: 料理

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
ja_jp: 宣伝 / ショッピング

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
ja_jp: ガーデニング

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
ja_jp: 特殊

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
ja_jp: オリジナル言語

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
ja_jp: 白黒

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
ja_jp: 非公開

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
ja_jp: 生放送

[ctx: #19676]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Drama
ja_jp: ドラマ

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
ja_jp: 探偵・刑事もの / スリラー

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
ja_jp: アドベンチャー / 西部 / 戦争

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
ja_jp: SF / ファンタジー / ホラー

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
ja_jp: コメディー・お笑い

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
ja_jp: ソープ / メロドラマ / 民話

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
ja_jp: 恋愛もの

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
ja_jp: シリアス / クラシック / 宗教 / 歴史

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
ja_jp: アダルト

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
ja_jp: シャットダウンの確認

[ctx: #19686]
note: Label for buttons to open channel guide dialog
en: Channel guide
ja_jp: チャンネルガイド

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
ja_jp: 録画の再生

[ctx: #19691]
note: Text for shutdown confirmation dialog.
en: PVR is currently recording '{0:s}' on channel '{1:s}'.
ja_jp: PVRは現在チャンネル '{1:s}' に '{0:s}' を録画しています。

[ctx: #19692]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR will start recording '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
ja_jp: PVRは、{2:s} のチャンネル '{1:s}' に '{0:s}' の録画を開始します。

[ctx: #19693]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: Daily wakeup is due in {0:s}.
ja_jp: 毎日のウェイクアップは {0:s} になります。

[ctx: #19694]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: {0:d} minutes
ja_jp: {0:d} 分

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
ja_jp: 約1分

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
ja_jp: 強制シャットダウン

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
ja_jp: 保存されたミュージック フォルダ

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
ja_jp: 外部のDVDプレーヤーを使用する

[ctx: #20002]
en: External DVD player
ja_jp: 外部のDVDプレーヤー

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
ja_jp: トレイナー フォルダ

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
ja_jp: スクリーンショットのフォルダ

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
ja_jp: プレイリストのフォルダ

[ctx: #20007]
en: Recordings
ja_jp: 録画

[ctx: #20008]
en: Screenshots
ja_jp: スクリーンショット

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
ja_jp: Kodiを使用する

[ctx: #20011]
en: Music playlists
ja_jp: ミュージック プレイリスト

[ctx: #20012]
en: Video playlists
ja_jp: ビデオのプレイリスト

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
ja_jp: ゲームの起動をしますか？

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
ja_jp: ソート: プレイリスト

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
ja_jp: リモート サム

[ctx: #20016]
en: Current thumb
ja_jp: 現在のサム

[ctx: #20017]
en: Local thumb
ja_jp: ローカル サム

[ctx: #20018]
en: No thumb
ja_jp: サムなし

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
ja_jp: サムネイルの選択

[ctx: #20020]
note: Name of an artwork type
en: Banner
ja_jp: バナー

[ctx: #20021]
note: Name of an artwork type
en: Poster
ja_jp: ポスター

[ctx: #20023]
en: Conflict
ja_jp: 重複

[ctx: #20024]
en: Scan new
ja_jp: 新規スキャン

[ctx: #20025]
en: Scan all
ja_jp: すべてスキャン

[ctx: #20026]
en: Region
ja_jp: リージョン

[ctx: #20035]
en: Regional ({0:s})
ja_jp: 地域 ({0:s})

[ctx: #20037]
en: Summary
ja_jp: サマリー

[ctx: #20038]
en: Lock music window
ja_jp: ミュージックウィンドウのロック

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
ja_jp: ビデオウィンドウのロック

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
ja_jp: ピクチャーウィンドウのロック

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
ja_jp: プログラム & スクリプトウィンドウをロック

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
ja_jp: ファイルマネージャーのロック

[ctx: #20043]
en: Lock settings
ja_jp: ロックの設定

[ctx: #20044]
en: Start fresh
ja_jp: フレッシュ スタート

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
ja_jp: マスターモードに入る

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
ja_jp: マスターモードから抜ける

[ctx: #20047]
en: Create profile '{0:s}'?
ja_jp: プロファイル作成 '{0:s}' ？

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings or copy from default?
ja_jp: デフォルトからコピー、または設定を初期化して起動しますか？

[ctx: #20049]
en: Best available
ja_jp: 利用可能で最善の

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
ja_jp: 16x9 と 4x3 を自動切り替え

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
ja_jp: 単一なファイルをスタックして特別なファイルにする

[ctx: #20052]
en: Caution
ja_jp: 注意

[ctx: #20053]
en: Left master mode
ja_jp: マスターモードから抜けました

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
ja_jp: マスターモードに入りました

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
ja_jp: サムネイルを取り除く

[ctx: #20058]
en: Add profile...
ja_jp: プロファイルを追加...

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
ja_jp: すべてのアルバム情報をクエリー

[ctx: #20060]
en: Media info
ja_jp: メディア インフォ

[ctx: #20061]
en: Separate
ja_jp: セパレート

[ctx: #20062]
en: Shares with default
ja_jp: デフォルトで共有

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
ja_jp: デフォルトで共有(読み取り専用)

[ctx: #20064]
en: Copy default
ja_jp: コピーデフォルト

[ctx: #20065]
en: Profile picture
ja_jp: プロファイル画像

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
ja_jp: 設定のロック

[ctx: #20067]
en: Edit profile
ja_jp: プロファイルの編集

[ctx: #20068]
en: Profile lock
ja_jp: プロファイルをロック

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
ja_jp: フォルダを作成できませんでした

[ctx: #20070]
en: Profile directory
ja_jp: プロファイル ディレクトリ

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
ja_jp: メディアソースをデフォルトからコピーまたは、初期化して起動しますか？

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
ja_jp: 選択したフォルダが書き込み可能であることと、新しいフォルダの名前が有効か確認してください

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
ja_jp: MPAAレーティング

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
ja_jp: マスターロックコードの入力

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
ja_jp: 起動時にマスターロックコードを尋ねる

[ctx: #20077]
en: Skin settings
ja_jp: スキン設定

[ctx: #20078]
en: - no link set -
ja_jp: - リンクがセットされていません -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
ja_jp: アニメーションを有効にする

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
ja_jp: ミュージック再生中はRSSを無効にする

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
ja_jp: ショートカットボタンを有効にする

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
ja_jp: メインメニューに"プログラム"の表示をする

[ctx: #20083]
en: Show music information
ja_jp: ミュージック情報の表示

[ctx: #20084]
en: Show weather information
ja_jp: 天気情報の表示をする

[ctx: #20085]
en: Show system information
ja_jp: システム情報の表示をする

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
ja_jp: C: E: F: の利用可能な空き容量の表示をする

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
ja_jp: E: F: G: の利用可能な空き容量の表示をする

[ctx: #20088]
en: Weather information
ja_jp: 天気情報

[ctx: #20089]
en: Drive space free
ja_jp: ドライブの空き容量

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
ja_jp: 既存の共有名の入力

[ctx: #20091]
en: Lock code
ja_jp: ロックコード

[ctx: #20092]
en: Load profile
ja_jp: プロファイルのロード

[ctx: #20093]
en: Profile name
ja_jp: プロファイル名

[ctx: #20094]
en: Media sources
ja_jp: メディアソース

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
ja_jp: プロファイル ロックコードの入力

[ctx: #20096]
en: Login screen
ja_jp: ログイン画面

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
ja_jp: アルバム情報の取得をしています

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
ja_jp: アルバム情報の取得をしています

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
ja_jp: CDまたはトラックが再生されている状態でリップすることはできません

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
ja_jp: マスターロックコードと設定

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
ja_jp: マスターロックコードを入力すると、常にマスターモードが有効になります

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
ja_jp: プロファイルに変更内容を保存しますか？

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
ja_jp: 古い設定が見つかりました。それを使用しますか？

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
ja_jp: 古いメディアソースが見つかりました。それを使用しますか？

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
ja_jp: セパレート(ロック済み)

[ctx: #20108]
en: Root
ja_jp: ルート

[ctx: #20109]
en: Zoom
ja_jp: ズーム

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
ja_jp: UPnP設定

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
ja_jp: UPnP クライアントを自動起動する

[ctx: #20112]
en: Last login: {0:s}
ja_jp: 最終ログイン: {0:s}

[ctx: #20113]
en: Never logged on
ja_jp: ログイン履歴なし

[ctx: #20114]
en: Profile {0:d} / {1:d}
ja_jp: プロファイル {0:d} / {1:d}

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
ja_jp: ユーザーログイン / プロファイルの選択

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
ja_jp: ログイン画面でロックを使用する

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
ja_jp: ロックコードが不正です。

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
ja_jp: マスターロックのセットが必要です。いますぐセットしますか？

[ctx: #20120]
en: Loading program information
ja_jp: プログラム情報をロードしています

[ctx: #20121]
en: Party on!
ja_jp: パーティー開始！

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
ja_jp: 飲み物を混ぜる

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
ja_jp: 双方向メガネ

[ctx: #20125]
en: Logged on as
ja_jp: ログイン済み:

[ctx: #20126]
en: Log off
ja_jp: ログオフ

[ctx: #20130]
en: Weave - Inverted
ja_jp: Weave - 反転

[ctx: #20131]
en: Blend
ja_jp: ブレンド

[ctx: #20132]
en: Restart video
ja_jp: ビデオのリスタート

[ctx: #20133]
en: Edit network location
ja_jp: ネットワークの場所を編集

[ctx: #20134]
en: Remove network location
ja_jp: ネットワーク上の場所を取り除く

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
ja_jp: フォルダのスキャンをしますか？

[ctx: #20136]
en: Memory unit
ja_jp: メモリユニット

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
ja_jp: メモリユニットがマウントされました

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
ja_jp: メモリユニットをマウントすることができません

[ctx: #20139]
en: In port {0:d}, slot {1:d}
ja_jp: In port {0:d}, スロット {1:d}

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
ja_jp: スクリーンセーバーのロック

[ctx: #20141]
en: Set
ja_jp: セット

[ctx: #20142]
en: Username
ja_jp: ユーザー名

[ctx: #20143]
en: Enter password for
ja_jp: パスワードの入力

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
ja_jp: シャットダウンタイマー

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
ja_jp: シャットダウンまでの時間 (分単位)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in {0:d}m
ja_jp: 開始、シャットダウン {0:d} 分

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
ja_jp: 30分後にシャットダウン

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
ja_jp: 60分後にシャットダウン

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
ja_jp: 120分後にシャットダウン

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
ja_jp: シャットダウンタイマーのカスタム

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
ja_jp: シャットダウンタイマーのキャンセル

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for {0:s}
ja_jp: {{0:s} の設定をロック

[ctx: #20153]
en: Browse...
ja_jp: 参照...

[ctx: #20154]
en: Summary information
ja_jp: サマリー情報

[ctx: #20155]
en: Storage information
ja_jp: ストレージ情報

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
ja_jp: ハードディスク情報

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
ja_jp: DVD-ROM情報

[ctx: #20158]
en: Network information
ja_jp: ネットワーク情報

[ctx: #20159]
en: Video information
ja_jp: ビデオ情報

[ctx: #20160]
en: Hardware information
ja_jp: ハードウェア情報

[ctx: #20161]
en: Total
ja_jp: 合計

[ctx: #20162]
en: Used
ja_jp: 使用済み

[ctx: #20163]
en: of
ja_jp: の

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
ja_jp: ロックはサポートされていません

[ctx: #20165]
en: Not locked
ja_jp: ロックされていません

[ctx: #20166]
en: Locked
ja_jp: ロックしました

[ctx: #20167]
en: Frozen
ja_jp: 凍結

[ctx: #20168]
en: Requires reset
ja_jp: リセットする必要があります

[ctx: #20169]
en: Week
ja_jp: 週

[ctx: #20170]
en: Line
ja_jp: 行

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
ja_jp: Windowsネットワーク(SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
ja_jp: XBMSPサーバー

[ctx: #20173]
en: FTP server
ja_jp: FTPサーバー

[ctx: #20174]
en: FTPS server
ja_jp: FTPSサーバー

[ctx: #20175]
en: UPnP server
ja_jp: UPnPサーバー

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
ja_jp: ビデオ情報の表示をする

[ctx: #20177]
en: Done
ja_jp: 完了

[ctx: #20183]
en: Reload skin
ja_jp: スキンのリロード

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
ja_jp: テレビで、ポスター ビュー スタイルを使用する

[ctx: #20186]
en: Please wait
ja_jp: お待ちください

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
ja_jp: ライブラリの更新をアナウンスする

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
ja_jp: プロットとレビューで自動スクロールを有効にする

[ctx: #20190]
en: Custom
ja_jp: カスタム

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
ja_jp: デバッグ ロギングを有効にする

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
ja_jp: アップデート中に追加情報の取得をする

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
ja_jp: アルバム情報のデフォルト プロバイダー

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
ja_jp: アーティスト情報のデフォルト プロバイダー

[ctx: #20195]
en: Change information provider
ja_jp: プロバイダの変更

[ctx: #20196]
en: Export music library
ja_jp: ミュージックライブラリのエクスポート

[ctx: #20197]
en: Import music library
ja_jp: ミュージックライブラリのインポート

[ctx: #20198]
en: No artist found!
ja_jp: アーティストが見つかりません！

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
ja_jp: アーティスト情報のダウンロードに失敗しました

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
ja_jp: オンラインの情報を優先する

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
ja_jp: これを有効にすると、アルバムやアーティスト用にダウンロードされた情報は、ジャンル、年、楽曲のアーティストなど、楽曲のタグにセットしたものを上書きします。楽曲のタグにMusicBrainzの識別子がある場合は便利な機能です。

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
ja_jp: 外部の字幕を探す

[ctx: #20223]
en: Artist information folder
ja_jp: アーティスト情報フォルダ

[ctx: #20224]
en: Prefer online album art
ja_jp: オンラインのアルバムアートを優先する

[ctx: #20225]
note: Description of setting with label #20224 "Prefer online album art"
en: Where no local album cover exists, online art will be used. Where neither is available, cover images embedded in music files will be used
ja_jp: ローカルにアルバムカバーがなかった場合は、オンラインのアートが使用されます。どちらも利用できない場合は、ミュージックファイルに内蔵されている(Embedded)カバー画像が使用されます

[ctx: #20226]
en: Movie set information folder
ja_jp: ムービー セットの情報フォルダー

[ctx: #20228]
en: Use artist sortname when sorting by artist
ja_jp: アーティストでソートするときはアーティストの＜sortname＞タグを使用する

[ctx: #20240]
en: Android music
ja_jp: Androidミュージック

[ctx: #20241]
en: Android videos
ja_jp: Androidビデオ

[ctx: #20242]
en: Android pictures
ja_jp: Androidピクチャー

[ctx: #20243]
en: Android photos
ja_jp: Androidフォト

[ctx: #20244]
en: Android apps
ja_jp: Androidアプリ

[ctx: #20245]
en: Windows music library
ja_jp: Windowsミュージックライブラリ

[ctx: #20246]
en: Windows videos library
ja_jp: Windowsビデオライブラリ

[ctx: #20247]
en: Windows pictures library
ja_jp: Windowsピクチャーライブラリ

[ctx: #20248]
en: Windows photos library
ja_jp: Windowsフォトライブラリ

[ctx: #20249]
en: Windows documents
ja_jp: Windowsドキュメントライブラリ

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
ja_jp: パーティー開始！(ビデオ)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
ja_jp: 飲み物を混ぜる(ビデオ)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
ja_jp: 双方向メガネ(ビデオ)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
ja_jp: WebDAVサーバー(HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
ja_jp: WebDAVサーバー(HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
ja_jp: 初回のログインです。あなたのプロファイルを編集してください

[ctx: #20259]
en: Network File System (NFS)
ja_jp: ネットワークファイルシステム(NFS)

[ctx: #20260]
en: Secure Shell (SSH / SFTP)
ja_jp: セキュアシェル(SSH / SFTP)

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
ja_jp: Zeroconfブラウザー

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
ja_jp: Webサーバーディレクトリ(HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
ja_jp: Webサーバーディレクトリ(HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
ja_jp: フォルダに書き込みすることができません:

[ctx: #20304]
en: RSS Feed (HTTP)
ja_jp: RSSフィード (HTTP)

[ctx: #20305]
en: RSS Feed (HTTPS)
ja_jp: RSSフィード (HTTPS)

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
ja_jp: セカンダリDNS

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
ja_jp: DHCPサーバー:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
ja_jp: 新規フォルダの作成

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
ja_jp: 不明、またはオンボード (protected)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
ja_jp: ビデオ - ライブラリ

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
ja_jp: ソート: ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using {0:s}
ja_jp: {0:s} を使用してムービーをスキャンしています

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using {0:s}
ja_jp: {0:s} を使用してミュージックビデオをスキャンしています

[ctx: #20319]
en: Scanning TV shows using {0:s}
ja_jp: {0:s} でテレビ番組をスキャンしています

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using {0:s}
ja_jp: {0:s} を使用してアーティストをスキャンしています

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using {0:s}
ja_jp: {0:s} を使用してアルバムをスキャンしています

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
ja_jp: コンテンツのスキャンオプション

[ctx: #20323]
en: Movie plot
ja_jp: ムービー プロット

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
ja_jp: パートの再生...

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
ja_jp: キャリブレーション リセット

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
ja_jp: 送り先を参照

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
ja_jp: ムービーのタイトルに一致する別のフォルダにあります

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
ja_jp: フォルダ名も検索対象に使用する

[ctx: #20331]
en: File
ja_jp: ファイル

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
ja_jp: ファイル名またはフォルダ名を検索対象にしますか？

[ctx: #20333]
en: Set content
ja_jp: セット コンテンツ

[ctx: #20334]
en: Folder
ja_jp: フォルダ

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
ja_jp: コンテンツを再帰的に探索しますか？

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
ja_jp: アンロックソース

[ctx: #20337]
en: Actor
ja_jp: アクター

[ctx: #20338]
en: Movie
ja_jp: ムービー

[ctx: #20339]
en: Director
ja_jp: 監督

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
ja_jp: このパスの中にあるすべてのアイテムをライブラリから取り除きますか？

[ctx: #20342]
en: Movies
ja_jp: ムービー

[ctx: #20343]
en: TV shows
ja_jp: テレビ番組

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
ja_jp: このディレクトリには

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
ja_jp: 自動スキャンの実行

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
ja_jp: 再帰的にスキャン

[ctx: #20347]
en: as
ja_jp: のように

[ctx: #20348]
en: Directors
ja_jp: 監督

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
ja_jp: このパスにはビデオファイルが見つかりません！

[ctx: #20351]
en: TV show information
ja_jp: テレビ番組情報

[ctx: #20352]
en: Episode information
ja_jp: エピソード情報

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
ja_jp: テレビ番組の詳細を読み込んでいます

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
ja_jp: エピソード ガイドの取得をしています

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
ja_jp: ディレクトリ内のエピソード情報をロードしています

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
ja_jp: テレビ番組の選択:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
ja_jp: テレビ番組名を入力してください

[ctx: #20358]
en: Season {0:d}
ja_jp: シーズン {0:d}

[ctx: #20359]
en: Episode
ja_jp: エピソード

[ctx: #20360]
en: Episodes
ja_jp: エピソード

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
ja_jp: エピソードの詳細をロードしています

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
ja_jp: エピソードをライブラリから取り除く

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
ja_jp: テレビ番組をライブラリから削除する

[ctx: #20364]
en: TV show
ja_jp: テレビ番組

[ctx: #20365]
en: Episode plot
ja_jp: エピソード プロット

[ctx: #20366]
en: * All seasons
ja_jp: * すべてのシーズン

[ctx: #20367]
en: Hide watched
ja_jp: 視聴済みを隠す

[ctx: #20368]
en: Prod code
ja_jp: 製品コード

[ctx: #20369]
en: Show information for unwatched items
ja_jp: 未視聴なアイテムの情報を表示する

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
ja_jp: * あらすじを表示しない *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
ja_jp: シーズン サムのセット

[ctx: #20372]
en: Season image
ja_jp: シーズン画像

[ctx: #20373]
en: Season
ja_jp: シーズン

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
ja_jp: ムービー情報のダウンロードをしています

[ctx: #20375]
en: Unassign content
ja_jp: 割り得てのないコンテンツ

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
ja_jp: オリジナル タイトル

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
ja_jp: テレビ番組情報の更新

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
ja_jp: すべてのエピソード情報を更新しますか？

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
ja_jp: 選択したフォルダにはテレビ番組が 1 件含まれています

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
ja_jp: 選択したフォルダをスキャン対象から除外

[ctx: #20381]
en: Specials
ja_jp: スペシャル

[ctx: #20382]
en: Recently added
ja_jp: 最近追加された

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
ja_jp: 選択したフォルダには単一のビデオが含まれています

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
ja_jp: テレビ番組へのリンク

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
ja_jp: テレビ番組へのリンクを削除する

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
ja_jp: 最近追加されたムービー

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
ja_jp: 最近追加されたエピソード

[ctx: #20388]
en: Studios
ja_jp: スタジオ

[ctx: #20389]
en: Music videos
ja_jp: ミュージックビデオ

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
ja_jp: 最近追加されたミュージックビデオ

[ctx: #20391]
en: Music video
ja_jp: ミュージックビデオ

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
ja_jp: ライブラリからミュージックビデオを取り除く

[ctx: #20393]
en: Music video information
ja_jp: ミュージックビデオ情報

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
ja_jp: ミュージックビデオ情報をロードしています

[ctx: #20395]
en: Mixed
ja_jp: ミックス

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
ja_jp: アーティストごとにアルバムに移動

[ctx: #20397]
en: Go to album
ja_jp: アルバムに移動

[ctx: #20398]
en: Play song
ja_jp: 楽曲の再生

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
ja_jp: アルバムからミュージックビデオに移動

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
ja_jp: アーティストごとにミュージックビデオに移動

[ctx: #20401]
en: Play music video
ja_jp: ミュージックビデオの再生

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
ja_jp: アクターのサムネイルをダウンロードする

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
ja_jp: アクター サムのセット

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
ja_jp: ブックマークを取り除く

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
ja_jp: エピソードのブックマークを取り除く

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
ja_jp: エピソード ブックマークのセット

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
ja_jp: 情報プロバイダの設定

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
ja_jp: ミュージックビデオ情報のダウンロードをしています

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
ja_jp: テレビ番組情報をダウンロードしています

[ctx: #20410]
en: Trailer
ja_jp: トレーラー

[ctx: #20411]
en: Flatten
ja_jp: フラット化する

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
ja_jp: テレビ番組のシーズンをフラット化

[ctx: #20413]
en: Get fanart
ja_jp: ファンアートの入手

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
ja_jp: ビデオとミュージックライブラリでファンアートの表示をする

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
ja_jp: 新しいコンテンツをスキャンしています

[ctx: #20416]
en: First aired
ja_jp: 初回放映

[ctx: #20417]
en: Writer
ja_jp: 脚本

[ctx: #20418]
en: Writers
ja_jp: 脚本家

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
ja_jp: ファイル名をライブラリのタイトルに置き換える

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
ja_jp: 使用しない

[ctx: #20421]
en: If only one season
ja_jp: 1シーズンのみの場合

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
ja_jp: 常時

[ctx: #20423]
en: Has trailer
ja_jp: トレーラーあり

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
ja_jp: ファンアート スライドショー

[ctx: #20426]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export to a single file or separate files per entry?
ja_jp: エントリーごとに単一のファイルまたは個別のファイルとしてエクスポートしますか？

[ctx: #20427]
en: Choose rule type
ja_jp: ルール タイプの選択

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
ja_jp: シングル ファイル

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
ja_jp: セパレート

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
ja_jp: サムネイルとファンアートのエクスポートしますか？

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
ja_jp: 古いファイルを上書きしますか？

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
ja_jp: ライブラリ アップデートからパスの除外

[ctx: #20433]
en: Extract video information from files
ja_jp: ファイルからビデオ情報を引用

[ctx: #20434]
en: Sets
ja_jp: セット

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
ja_jp: 分割されたビデオ アイテムの結合をする

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
ja_jp: アクターのサムをエクスポートしますか？

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
ja_jp: ファンアートの選択

[ctx: #20438]
en: Local fanart
ja_jp: ローカル ファンアート

[ctx: #20439]
en: No fanart
ja_jp: ファンアートはありません

[ctx: #20440]
en: Current fanart
ja_jp: 現在のファンアート

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
ja_jp: リモート ファンアート

[ctx: #20442]
en: Change content
ja_jp: コンテンツ変更

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
ja_jp: このパスの中にあるすべてのアイテムの情報を更新しますか？

[ctx: #20444]
en: Add to library
ja_jp: ライブラリに追加

[ctx: #20445]
note: Name of an artwork type
en: Fanart
ja_jp: ファンアート

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
ja_jp: ローカルに保存されている情報を発見しました。無視してインターネットから更新しますか？

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
ja_jp: ライブラリにこのソースからメディアを追加しますか？

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
ja_jp: 情報をダウンロードできませんでした

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
ja_jp: リモートサーバーに接続することができません

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
ja_jp: リモートサーバーに接続することができません。このままスキャンを続けますか？

[ctx: #20451]
en: Countries
ja_jp: 国

[ctx: #20452]
en: episode
ja_jp: エピソード

[ctx: #20453]
en: episodes
ja_jp: エピソード

[ctx: #20454]
en: Listener
ja_jp: リスナー

[ctx: #20455]
en: Listeners
ja_jp: リスナー

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
ja_jp: 階層のフラット化

[ctx: #20457]
en: Movie set
ja_jp: ムービー セット

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
ja_jp: ムービー セットの表示

[ctx: #20459]
en: Tags
ja_jp: タグ

[ctx: #20460]
en: Add {0:s}
ja_jp: 追加 {0:s}

[ctx: #20461]
en: Remove {0:s}
ja_jp: 取り除く {0:s}

[ctx: #20462]
en: New tag...
ja_jp: 新規タグ...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '{0:s}' already exists.
ja_jp: '{0:s}' という名前のタグは既に存在します。

[ctx: #20464]
en: Select {0:s}
ja_jp: 選択 {0:s}

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
ja_jp: ムービー セットの管理

[ctx: #20466]
en: Select movie set
ja_jp: ムービー セット選択

[ctx: #20467]
en: No set (remove from {0:s})
ja_jp: セットなし ({0:s} から取り除く)

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
ja_jp: ムービーを新規セットに追加

[ctx: #20469]
en: Keep current set ({0:s})
ja_jp: 現在のセットをキープ ({0:s})

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
ja_jp: 単一のムービーを含むセットを含める

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
ja_jp: 空白のテレビ番組を表示する

[ctx: #20473]
en: Premiered
ja_jp: 封切り

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
ja_jp: 隠されたファイルとディレクトリを表示する

[ctx: #21331]
en: New media detected
ja_jp: 新しいメディアが検出されました

[ctx: #21332]
en: Browse videos
ja_jp: ビデオを参照

[ctx: #21333]
en: Browse music
ja_jp: ミュージックを参照

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
ja_jp: ピクチャーを参照

[ctx: #21335]
en: Browse files
ja_jp: ファイルの参照

[ctx: #21336]
en: Connecting to: {0:s}
ja_jp: 接続しています: {0:s}

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
ja_jp: なし

[ctx: #21338]
en: Select version
ja_jp: バージョンの選択

[ctx: #21339]
en: Version {0:s}
ja_jp: バージョン {0:s}

[ctx: #21340]
en: Auto-update
ja_jp: 自動アップデート

[ctx: #21341]
en: No updates available
ja_jp: 利用可能なアップデートはありません

[ctx: #21342]
en: There are currently no versions available for this add-on.
ja_jp: 現在、このアドオンで利用できるバージョンはありません。

[ctx: #21343]
en: Use video tags
ja_jp: ビデオタグを使用する

[ctx: #21345]
note: Used in AutoPlayNextItem dialogs for not categorized listItem directories
en: Uncategorized
ja_jp: カテゴリーなし

[ctx: #21358]
en: Enable UPnP support
ja_jp: UPnPのサポートを有効にする

[ctx: #21359]
en: Add media share...
ja_jp: メディア共有を追加...

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
ja_jp: Myライブラリの共有

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
ja_jp: リモートUPnPプレーヤーを探す

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
ja_jp: ブックマークを作成しました

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
ja_jp: エピソードのブックマークを作成しました

[ctx: #21364]
en: Edit media share
ja_jp: メディア共有の編集

[ctx: #21365]
en: Remove media share
ja_jp: メディア共有を取り除く

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
ja_jp: 字幕フォルダのカスタム

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
ja_jp: ムービー ＆ 代替字幕ディレクトリ

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
ja_jp: マウスとタッチスクリーンのサポートを有効にする

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
ja_jp: メディアの再生中でもGUIの音を再生する

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
ja_jp: サムネイル

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
ja_jp: DVDプレーヤーのリージョンを強制的に指定

[ctx: #21373]
en: Display
ja_jp: ディスプレイ

[ctx: #21374]
en: Video aspect
ja_jp: ビデオ アスペクト

[ctx: #21375]
en: Normal
ja_jp: ノーマル

[ctx: #21376]
en: Letterbox
ja_jp: レターボックス

[ctx: #21377]
en: Widescreen
ja_jp: ワイドスクリーン

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
ja_jp: 480p を有効にする

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
ja_jp: 720p を有効にする

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
ja_jp: 1080i を有効にする

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
ja_jp: 新しいプレイリスト名の入力

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
ja_jp: ”ソースの追加” ボタンの表示をする

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
ja_jp: スクロールバーを有効にする

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
ja_jp: ビデオライブラリに視聴済みをフィルタリングするトグルボタンを作成

[ctx: #21385]
en: Open
ja_jp: 開く

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
ja_jp: 音響管理レベル

[ctx: #21387]
en: Fast
ja_jp: 早送り

[ctx: #21388]
en: Quiet
ja_jp: 静けさ(Quiet)

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
ja_jp: カスタム バックグラウンドを有効にする

[ctx: #21390]
en: Power management level
ja_jp: パワーマネージメント レベル

[ctx: #21391]
en: High power
ja_jp: ハイ パワー

[ctx: #21392]
en: Low power
ja_jp: ロー パワー

[ctx: #21393]
en: High standby
ja_jp: ハイ スタンバイ

[ctx: #21394]
en: Low standby
ja_jp: ロー スタンバイ

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
ja_jp: 4GB以上のファイルはキャッシュすることができません

[ctx: #21396]
en: Chapter
ja_jp: チャプター

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
ja_jp: 高品質ピクセルシェーダ v2

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
ja_jp: Tweenアニメーションを使用する

[ctx: #21400]
en: contains
ja_jp: 含む

[ctx: #21401]
en: does not contain
ja_jp: 含まない

[ctx: #21402]
en: is
ja_jp: です

[ctx: #21403]
en: is not
ja_jp: ではありません

[ctx: #21404]
en: starts with
ja_jp: で始まる

[ctx: #21405]
en: ends with
ja_jp: 終了時間

[ctx: #21406]
en: greater than
ja_jp: より大きい

[ctx: #21407]
en: less than
ja_jp: 未満

[ctx: #21408]
en: after
ja_jp: 後

[ctx: #21409]
en: before
ja_jp: 前

[ctx: #21410]
en: in the last
ja_jp: 最後に

[ctx: #21411]
en: not in the last
ja_jp: 最後ではない

[ctx: #21412]
en: Information providers
ja_jp: 情報プロパイダ

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
ja_jp: ムービー情報のデフォルト プロバイダー

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
ja_jp: テレビ番組情報のデフォルト プロバイダー

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
ja_jp: ミュージックビデオ情報のデフォルト プロバイダー

[ctx: #21416]
en: Select first unwatched TV show season / episode
ja_jp: 未視聴のテレビ番組の最初のシーズン / エピソードを選択

[ctx: #21417]
en: Settings
ja_jp: 設定

[ctx: #21418]
en: Multilingual
ja_jp: 多言語

[ctx: #21419]
en: No information providers present
ja_jp: プロバイダから情報が提供されていません

[ctx: #21420]
en: Value to match
ja_jp: 一致する値

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
ja_jp: スマート プレイリスト ルール

[ctx: #21422]
en: Match items where
ja_jp: 一致するアイテム

[ctx: #21423]
en: New rule...
ja_jp: 新しいルール...

[ctx: #21424]
en: Items must match
ja_jp: アイテムは一致する必要があります

[ctx: #21425]
en: all of the rules
ja_jp: すべてのルール

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
ja_jp: 1つ以上のルール

[ctx: #21427]
en: Limit to
ja_jp: に制限

[ctx: #21428]
en: No limit
ja_jp: 制限なし

[ctx: #21429]
en: Order by
ja_jp: 並べ替え

[ctx: #21430]
en: ascending
ja_jp: 昇順

[ctx: #21431]
en: descending
ja_jp: 降順

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
ja_jp: スマートプレイリストの編集

[ctx: #21433]
en: Playlist name
ja_jp: プレイリスト名

[ctx: #21434]
en: Find items where
ja_jp: アイテムを見つける

[ctx: #21435]
en: Edit
ja_jp: 編集

[ctx: #21436]
en: {0:d} items
ja_jp: {0:d} アイテム

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
ja_jp: 新規スマート プレイリスト...

[ctx: #21438]
en: {0:c} Drive
ja_jp: {0:c} ドライブ

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
ja_jp: パーティモード ルールの編集

[ctx: #21440]
en: Home folder
ja_jp: ホームフォルダ

[ctx: #21441]
en: Watched count
ja_jp: 視聴回数

[ctx: #21442]
en: Episode title
ja_jp: エピソード タイトル

[ctx: #21443]
en: Video resolution
ja_jp: ビデオの解像度

[ctx: #21444]
en: Audio channels
ja_jp: オーディオチャンネル

[ctx: #21445]
en: Video codec
ja_jp: ビデオコーデック

[ctx: #21446]
en: Audio codec
ja_jp: オーディオコーデック

[ctx: #21447]
en: Audio language
ja_jp: オーディオ言語

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
ja_jp: 字幕の言語

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
ja_jp: リモート コントロールはキーボードの押下を送信します

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
ja_jp: 編集

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
ja_jp: インターネット接続が必要です。

[ctx: #21452]
en: Get more...
ja_jp: さらに入手...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
ja_jp: ルート ファイルシステム

[ctx: #21454]
en: Source too slow
ja_jp: 読み込み速度低下

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
ja_jp: 再生を続けるには読み込み速度が不足しています

[ctx: #21456]
en: External storage
ja_jp: エクスターナル ストレージ

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
ja_jp: 視聴したエピソード数

[ctx: #21458]
en: Group by
ja_jp: グループで

[ctx: #21459]
en: mixed
ja_jp: ミックス

[ctx: #21461]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Manual
ja_jp: マニュアル

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
ja_jp: ビデオの下側に重ねる

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
ja_jp: ビデオの上側に重ねる

[ctx: #21466]
note: Description of setting with label #21416 "Select first unwatched TV show season/episode"
en: When entering a TV show season or episode view automatically select the first unwatched season or episode.[CR][On first entry] The first unwatched item will be selected only when a view is entered for the first time.[CR][Always] The first unwatched item will be selected every time a view is entered.
ja_jp: テレビ番組のシーズン一覧またはエピソード一覧を表示したとき、未視聴のうち、いちばん最初のシーズンまたはエピソードを自動的に選択します。[CR][最初のみ] 初めて表示したときだけ、最初の未視聴アイテムを選択します。[CR][常に] いつでも、最初の未視聴アイテムを選択します。

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
ja_jp: 初回エントリー時

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
ja_jp: ”すべてのシーズン” と ”スペシャル”を含める

[ctx: #21473]
note: Description of setting with label #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Whether or not to consider the items from "All seasons" and "Specials" in the unwatched item selection.
ja_jp: 未視聴アイテムの選択で、"オールシーズン"と"スペシャル"のアイテムを考慮するかどうか。

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
ja_jp: どちらでもない

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
ja_jp: 両方

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
ja_jp: ”すべてのシーズン”のみ

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
ja_jp: ”スペシャル”のみ

[ctx: #21478]
en: Open
ja_jp: 開く

[ctx: #21479]
en: Run
ja_jp: 実行

[ctx: #21480]
en: Use
ja_jp: 使用

[ctx: #21481]
en: Audio track count
ja_jp: オーディオトラック数

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
ja_jp: 字幕のトラック数

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
ja_jp: ビュー

[ctx: #21602]
en: (External)
ja_jp: (外部)

[ctx: #21800]
en: File name
ja_jp: ファイル名

[ctx: #21801]
en: File path
ja_jp: ファイルパス

[ctx: #21802]
en: File size
ja_jp: ファイルサイズ

[ctx: #21803]
en: File date / time
ja_jp: ファイル日付 / 時間

[ctx: #21804]
en: Slide index
ja_jp: スライド インデックス

[ctx: #21805]
en: Resolution
ja_jp: 解像度

[ctx: #21806]
en: Comment
ja_jp: コメント

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
ja_jp: カラー / 白黒

[ctx: #21808]
en: JPEG process
ja_jp: JPEG処理

[ctx: #21820]
en: Date / Time
ja_jp: 日付 / 時間

[ctx: #21821]
en: Description
ja_jp: 説明

[ctx: #21822]
en: Camera make
ja_jp: カメラメーカー

[ctx: #21823]
en: Camera model
ja_jp: カメラの型番

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
ja_jp: EXIFコメント

[ctx: #21826]
en: Aperture
ja_jp: 絞り

[ctx: #21827]
en: Focal length
ja_jp: 焦点距離

[ctx: #21828]
en: Focus distance
ja_jp: ピント位置

[ctx: #21829]
en: Exposure
ja_jp: 露出

[ctx: #21830]
en: Exposure time
ja_jp: 露出時間

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
ja_jp: 露出バイアス

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
ja_jp: 露出モード

[ctx: #21833]
en: Flash used
ja_jp: フラッシュの有無

[ctx: #21834]
en: White-balance
ja_jp: ホワイトバランス

[ctx: #21835]
en: Light source
ja_jp: 光源

[ctx: #21836]
en: Metering mode
ja_jp: 測光方式

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
ja_jp: デジタル ズーム

[ctx: #21839]
en: CCD width
ja_jp: CCDの横幅

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
ja_jp: GPS 緯度

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
ja_jp: GPS 経度

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
ja_jp: GPS 高度

[ctx: #21843]
en: Orientation
ja_jp: 写真の向き

[ctx: #21844]
en: XP comment
ja_jp: XPコメント

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
ja_jp: スキャンしてライブラリに

[ctx: #21857]
en: Sub-location
ja_jp: サブロケーション

[ctx: #21858]
en: Image type
ja_jp: イメージタイプ

[ctx: #21859]
en: Time created
ja_jp: 作成時間

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
ja_jp: 追加カテゴリー

[ctx: #21861]
en: Keywords
ja_jp: キーワード

[ctx: #21862]
en: Caption
ja_jp: キャプション

[ctx: #21863]
en: Author
ja_jp: 作者

[ctx: #21864]
en: Headline
ja_jp: ヘッドライン

[ctx: #21865]
en: Special instructions
ja_jp: 特記事項

[ctx: #21866]
en: Category
ja_jp: カテゴリー

[ctx: #21867]
en: Byline
ja_jp: 署名

[ctx: #21868]
en: Byline title
ja_jp: 署名のタイトル

[ctx: #21869]
en: Credit
ja_jp: クレジット

[ctx: #21870]
en: Source
ja_jp: ソース

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
ja_jp: 著作権情報

[ctx: #21872]
en: Object name
ja_jp: オブジェクト名

[ctx: #21873]
en: City
ja_jp: 都市

[ctx: #21874]
en: State
ja_jp: 州

[ctx: #21875]
en: Country
ja_jp: 国

[ctx: #21876]
en: Original TX reference
ja_jp: Original TXリファレンス

[ctx: #21877]
en: Date created
ja_jp: 作成日

[ctx: #21878]
en: Urgency
ja_jp: 緊急

[ctx: #21879]
en: Country code
ja_jp: 国コード

[ctx: #21880]
en: Reference service
ja_jp: リファレンス サービス

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
ja_jp: UPnPを経由したリモート コントロールを許可する

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
ja_jp: 可能ならばDVDのメニューより前にあるイントロダクションをスキップする

[ctx: #21883]
en: Saved music
ja_jp: 保存されたミュージック

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
ja_jp: すべてのアーティスト情報をクエリー

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
ja_jp: アルバム情報のダウンロードをしています

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
ja_jp: アーティスト情報のダウンロードをしています

[ctx: #21887]
en: Biography
ja_jp: 人物紹介

[ctx: #21888]
en: Discography
ja_jp: ディスコグラフィー

[ctx: #21889]
en: Searching artist
ja_jp: アーティストの検索をしています

[ctx: #21890]
en: Select artist
ja_jp: アーティストの選択

[ctx: #21891]
en: Artist information
ja_jp: アーティスト情報

[ctx: #21892]
en: Instruments
ja_jp: インストルメント

[ctx: #21893]
en: Born
ja_jp: 生まれ

[ctx: #21894]
en: Formed
ja_jp: 結成

[ctx: #21895]
en: Themes
ja_jp: テーマ

[ctx: #21896]
en: Disbanded
ja_jp: 解散

[ctx: #21897]
en: Died
ja_jp: 死去

[ctx: #21898]
en: Years active
ja_jp: 活動年数

[ctx: #21899]
en: Label
ja_jp: レーベル

[ctx: #21900]
en: Born / Formed
ja_jp: 生誕 / 結成

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
ja_jp: 起動時にライブラリのアップデート

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
ja_jp: ライブラリの更新状況を隠す

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
ja_jp: DNSサフィックス

[ctx: #22004]
en: Delayed by: {0:2.3f}s
ja_jp: 送りだし: {0:2.3f}s

[ctx: #22005]
en: Ahead by: {0:2.3f}s
ja_jp: 頭だし: {0:2.3f}s

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
ja_jp: 字幕のオフセット

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
ja_jp: OpenGLベンダー:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
ja_jp: OpenGLレンダラー:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
ja_jp: OpenGLバージョン:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
ja_jp: GPU温度:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
ja_jp: CPU温度:

[ctx: #22012]
en: Total memory
ja_jp: 合計メモリー

[ctx: #22013]
en: Profile data
ja_jp: プロファイルデータ

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
ja_jp: ビデオ再生中に一時停止したら画面を暗くする

[ctx: #22015]
en: All recordings
ja_jp: すべての録画

[ctx: #22016]
en: By title
ja_jp: タイトル順

[ctx: #22017]
en: By group
ja_jp: グループ順

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
ja_jp: 録画(タイトル順)

[ctx: #22020]
en: Guide
ja_jp: ガイド

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
ja_jp: 黒いバーを最小化

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
ja_jp: ビデオファイルの一覧表示をする

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
ja_jp: Direct3Dバージョン:

[ctx: #22030]
en: Font
ja_jp: フォント

[ctx: #22031]
en: Size
ja_jp: サイズ

[ctx: #22032]
en: Colours
ja_jp: 色

[ctx: #22033]
en: Charset
ja_jp: 文字コード

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
ja_jp: 再開

[ctx: #22079]
en: Default select action
ja_jp: デフォルトの選択動作

[ctx: #22080]
en: Choose
ja_jp: 選択

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
ja_jp: 情報を表示する

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
ja_jp: さらに...

[ctx: #22083]
en: Play all
ja_jp: すべて再生

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
ja_jp: 文字多重放送がありません

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
ja_jp: 文字多重放送を有効にする

[ctx: #23051]
note: Label for disc stack part and number
en: Part {0:d}
ja_jp: パート {0:d}

[ctx: #23052]
en: Buffering {0:d} bytes
ja_jp: バッファリング {0:d} bytes

[ctx: #23053]
en: Stopping
ja_jp: 停止しています

[ctx: #23054]
en: Running
ja_jp: 実行中

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
ja_jp: 文字多重放送を4:3にスケーリング

[ctx: #23100]
en: External player active
ja_jp: 外部のプレーヤーをアクティブにする

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
ja_jp: "OK"を押してプレーヤーを強制終了させる

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
ja_jp: "OK"を押して再生を終了させる

[ctx: #24000]
en: Add-on
ja_jp: アドオン

[ctx: #24001]
en: Add-ons
ja_jp: アドオン

[ctx: #24002]
en: Add-on options
ja_jp: アドオン オプション

[ctx: #24003]
en: Add-on information
ja_jp: アドオン情報

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
ja_jp: 最近アップデートされた

[ctx: #24005]
en: Media sources
ja_jp: メディアソース

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
ja_jp: GUIの音

[ctx: #24007]
en: Movie information
ja_jp: ムービー情報

[ctx: #24008]
en: Screensaver
ja_jp: スクリーンセーバー

[ctx: #24009]
en: Script
ja_jp: スクリプト

[ctx: #24010]
en: Visualisation
ja_jp: ビジュアライザ

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
ja_jp: アドオン レポジトリ

[ctx: #24012]
en: Subtitles
ja_jp: 字幕

[ctx: #24013]
en: Lyrics
ja_jp: 歌詞

[ctx: #24014]
en: TV information
ja_jp: テレビ情報

[ctx: #24015]
en: Music video information
ja_jp: ミュージックビデオ情報

[ctx: #24016]
en: Album information
ja_jp: アルバム情報

[ctx: #24017]
en: Artist information
ja_jp: アーティスト情報

[ctx: #24018]
en: Services
ja_jp: サービス

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
ja_jp: PVRクライアント

[ctx: #24020]
en: Configure
ja_jp: 設定

[ctx: #24021]
en: Disable
ja_jp: 無効

[ctx: #24022]
en: Enable
ja_jp: 有効

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
ja_jp: 無効化

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
ja_jp: アドオン無効化

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
ja_jp: コンテキストメニュー

[ctx: #24026]
en: Languages
ja_jp: 言語

[ctx: #24027]
en: Weather
ja_jp: 天気

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
ja_jp: Weather.com(標準)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
ja_jp: 天気情報用サービス

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
ja_jp: このアドオンは設定できません

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
ja_jp: 設定の読み込みエラー

[ctx: #24032]
en: All add-ons
ja_jp: すべてのアドオン

[ctx: #24033]
en: Install from repository
ja_jp: ﾘﾎﾟｼﾞﾄﾘからｲﾝｽﾄｰﾙ

[ctx: #24034]
en: Check for updates
ja_jp: アップデートを確認する

[ctx: #24035]
en: Image collections
ja_jp: 画像コレクション

[ctx: #24036]
en: Changelog
ja_jp: 変更履歴

[ctx: #24037]
en: Uninstall
ja_jp: アンインストール

[ctx: #24038]
en: Install
ja_jp: インストール

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
ja_jp: 無効化されたアドオン

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
ja_jp: (現在の設定をクリア)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
ja_jp: zipﾌｧｲﾙからｲﾝｽﾄｰﾙ

[ctx: #24042]
note: Used to show on addon list the current download process
en: Downloading {0:d}%
ja_jp: ダウンロード中 {0:d}%

[ctx: #24043]
en: Available updates
ja_jp: 利用可能なアップデート

[ctx: #24044]
note: Used to show on addon list the current install process (shown after 24042)
en: Installing {0:d}%
ja_jp: インストールしています {0:d}%

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
ja_jp: zipファイルからのアドオンのインストールに失敗しました

[ctx: #24046]
en: {0:s} is used by the following installed add-on(s)
ja_jp: {0:s} は、以下にインストールされているアドオンによって使用されています。

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
ja_jp: このアドオンはアンインストールできません

[ctx: #24048]
en: VideoPlayer InputStream
ja_jp: ビデオプレーヤー インプットストリーム

[ctx: #24049]
note: To show addon as deprecated over icon
en: Add-on has been marked deprecated in repository.
ja_jp: アドオンはリポジトリで非推奨としてマークされています。

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
ja_jp: 利用可能なアドオン

[ctx: #24051]
en: Version:
ja_jp: バージョン:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
ja_jp: 注意書き

[ctx: #24053]
en: License:
ja_jp: ライセンス:

[ctx: #24054]
en: What's new
ja_jp: 更新情報

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
ja_jp: アップデートを確認する

[ctx: #24056]
note: Used in the Add-on Manager to specify last update time
en: Last updated {0:s}
ja_jp: 最終更新 {0:s}

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
ja_jp: インストールしています {0:s}...

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
ja_jp: 依存関係の確認をしています...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
ja_jp: このアドオンを有効にしますか？

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
ja_jp: このアドオンを無効にしますか？

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
ja_jp: 利用可能なアドオンのアップデートがあります

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
ja_jp: 有効なアドオン

[ctx: #24063]
en: Auto update
ja_jp: 自動アップデート

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
ja_jp: アドオン有効化

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
ja_jp: アドオンが更新されました

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
ja_jp: アドオンのダウンロードをキャンセルしますか？

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
ja_jp: 現在ダウンロードしているアドオン

[ctx: #24068]
en: Update available
ja_jp: アップデート可能

[ctx: #24069]
en: Versions
ja_jp: バージョン

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
ja_jp: アドオンが読み込めませんでした。

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
ja_jp: 原因不明のエラーが発生しました。

[ctx: #24072]
en: Settings required
ja_jp: 設定が必要です

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
ja_jp: 接続不可

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
ja_jp: 再起動が必要です

[ctx: #24075]
en: Disable
ja_jp: 無効

[ctx: #24076]
en: Add-on required
ja_jp: アドオンが必要です

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
ja_jp: ダウンロードしたアドオンを検証しています...

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
ja_jp: アドオンのダウンロードをしています...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
ja_jp: 依存関係のあるアドオンをインストールしています...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
ja_jp: 再接続しますか？

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
ja_jp: ヘルパー アドオン

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
ja_jp: アドオン ライブラリ

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
ja_jp: 情報ライブラリ

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
ja_jp: アドオンをインストールしました

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
ja_jp: 依存関係のインストールに失敗しました

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
ja_jp: アドオンのインストールをしています...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
ja_jp: すべてのリポジトリ

[ctx: #24088]
note: Used as a text in the progress dialog when install of a repo fails
en: Failed to install repository
ja_jp: リポジトリのインストールに失敗しました

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
ja_jp: アドオン リスタート

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
ja_jp: アドオンマネージャーのロック

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
ja_jp: このアドオンは無効化できません

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
ja_jp: アドオンのアップデートを確認しています

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
ja_jp: {0:s} の確認をしています...

[ctx: #24094]
en: Add-on disabled due to being marked broken in repository.
ja_jp: アドオンはリポジトリで破損としてマークされているため、無効にされました。

[ctx: #24095]
en: Local package cache
ja_jp: ローカル パッケージキャッシュ

[ctx: #24096]
note: To show addon as broken over icon
en: Add-on has been marked broken in repository.
ja_jp: アドオンはリポジトリで破損としてマークされています。

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
ja_jp: このシステムで無効にしますか？

[ctx: #24098]
en: Broken
ja_jp: 破損

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
ja_jp: このスキンに切り替えますか？

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
ja_jp: この機能を使うには以下のアドオンのダウンロードが必要です:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
ja_jp: このアドオンをダウンロードしますか？

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
ja_jp: スキンにロードすることができません

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
ja_jp: スキンにいくつかのファイルがありません

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
ja_jp: アドオンは、依存関係を満たさないため互換性がありません。

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
ja_jp: 字幕の検索中は一時停止する

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
ja_jp: ダウンロードした字幕を保存する場所を指定してください。ビデオと同じ場所か、カスタムした場所となります。

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
ja_jp: 字幕の検索をしています ...

[ctx: #24108]
en: {0:d} subtitles found
ja_jp: {0:d} 字幕を見つけました

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
ja_jp: 字幕が見つかりませんでした

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
ja_jp: 字幕のダウンロードをしています ...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
ja_jp: 字幕のダウンロードをする言語

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
ja_jp: 字幕を検索するときに使用する言語をセット。[CR]注意: すべての字幕サービスがすべての言語を使用するわけではありません。

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
ja_jp: 字幕のダウンロードに失敗しました

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
ja_jp: 字幕サービスがインストールされていません

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
ja_jp: 字幕の保存場所

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
ja_jp: デフォルトのテレビ番組サービス

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
ja_jp: テレビ番組の字幕を検索する、デフォルトのサービスを選択てください。

[ctx: #24118]
en: Default movie service
ja_jp: デフォルトのムービーサービス

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
ja_jp: ムービーの字幕を検索するためにデフォルトとして使用されるサービスの選択をする。

[ctx: #24120]
en: Manual search string
ja_jp: 手動検索文字列

[ctx: #24121]
en: Enter search string
ja_jp: 検索文字列の入力

[ctx: #24122]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all add-ons when auto-updating is off.
en: Install all updates
ja_jp: すべてのアップデートをインストールする

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
ja_jp: 字幕の検索中に現在の動画を一時停止し、字幕が利用可能になると再開します。

[ctx: #24124]
en: Next to the video
ja_jp: ビデオの隣

[ctx: #24125]
en: Custom location
ja_jp: ロケーションのカスタム

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
ja_jp: 最初の字幕を自動でダウンロードする

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
ja_jp: 検索結果のリストから、最初の字幕を自動的にダウンロードする

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
ja_jp: クローズドキャプションの解析を有効にする

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
ja_jp: ビデオストリームのCCの解析を有効にする。CPUに多少負荷がかかります

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
ja_jp: この言語に切り替えますか？

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
ja_jp: 字幕の設定

[ctx: #24134]
en: Download subtitle...
ja_jp: 字幕のダウンロード...

[ctx: #24135]
en: To use this feature you must enable an add-on:
ja_jp: この機能を使用するにはこのアドオンを有効にすることが必要です:

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
ja_jp: このアドオンを有効にしますか？

[ctx: #24137]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all possible add-ons when auto-updating is off.
en: Install auto updates only
ja_jp: 自動更新のみをインストールする

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
ja_jp: アップデート

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
ja_jp: アドオンビュー

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
ja_jp: ビュー

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
ja_jp: アドオン無効化

[ctx: #24142]
note: The dependency on <addon id> version <addon version> could not be satisfied.
en: The dependency on {0:s} version {1:s} could not be satisfied.
ja_jp: {0:s} バージョン {1:s} の依存関係を満たすことができませんでした。

[ctx: #24143]
note: Installing the addon from zip file located at <path to zip file> failed due to an invalid structure.
en: Installing the add-on from zip file located at {0:s} failed due to an invalid structure.
ja_jp: {0:s} にあるzipファイルからアドオンのインストールに失敗しました。無効な構造です。

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
ja_jp: アドオンをアンインストールしました

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
ja_jp: ビデオライブラリ スキャナー

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
ja_jp: ミュージックライブラリ スキャナー

[ctx: #24147]
note: Used as an event log description for files that failed to be processed by the library scanner Failed to scan <media type>: <filename>
en: Failed to scan {0:s}: {1:s}
ja_jp: スキャンに失敗しました {0:s}: {1:s}

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
ja_jp: 互換性のないアドオン

[ctx: #24149]
en: The following add-ons are incompatible with this version of Kodi and have been automatically disabled: {0:s}.
ja_jp: 以下のアドオンはこのバージョンのKodiと互換性がなく、自動的に無効化されています: {0:s}。

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
ja_jp: データベースの移行中です - お待ちください

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
ja_jp: アドオンの移行中です - お待ちください

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
ja_jp: アドオンは、このバージョンのKodiと互換性がありません。

[ctx: #24153]
en: Enable to make the Siri remote match the normal Apple tvOS behavior
ja_jp: Siri Remote を通常の Apple tvOS の動作と一致させます

[ctx: #24156]
en: 30 Seconds
ja_jp: 30秒

[ctx: #24157]
en: 60 Seconds
ja_jp: 60秒

[ctx: #24158]
en: 90 Seconds
ja_jp: 90秒

[ctx: #24159]
en: 120 Seconds
ja_jp: 120秒

[ctx: #24162]
en: Use Kodi virtual keyboard
ja_jp: Kodiの仮想キーボードを使用する

[ctx: #24164]
note: Header text for yes/no dialog about enable of broken add-on
en: Add-on "{0:s}" broken
ja_jp: アドオン "{0:s}" は壊れています

[ctx: #24165]
note: Yes/no dialog text with add-on broken string value and to ask for use
en: Add-on marked as broken with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
ja_jp: 次に示すアドオンは破損としてマークされています:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]有効にしますか？

[ctx: #24166]
note: Header text for yes/no dialog about enable of deprecated add-on
en: Add-on "{0:s}" deprecated
ja_jp: アドオン "{0:s}" は非推奨

[ctx: #24167]
note: Yes/no dialog text with add-on deprecated string value and to ask for use
en: Add-on marked as deprecated with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
ja_jp: 次に示すアドオンは非推奨としてマークされています:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]有効にしますか？

[ctx: #24168]
note: Notification event to show addon marked as deprecated.
en: Deprecated: {0:s}
ja_jp: 非推奨: {0:s}

[ctx: #24169]
note: Lifecycle state name, for normal addons (no special). Used also on skin to compare and identify related state.
en: Normal
ja_jp: 中

[ctx: #24170]
note: Lifecycle state name, for deprecated addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Deprecated
ja_jp: 非推奨

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
ja_jp: 破損

[ctx: #24180]
note: The minimum version a dependency must meet. This is set in the <requires> tag of the dependee {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s}{3:s}
ja_jp: 最小Ver: {0:s}{3:s}

[ctx: #24181]
note: The minimum version, plus the version going to be installed {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} => Install: {2:s}{3:s}
ja_jp: 最小Ver: {0:s} => インストール: {2:s}{3:s}

[ctx: #24182]
note: The minimum version, plus the currently installed version {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s}{3:s}
ja_jp: 最小Ver: {0:s} => インストール済: {1:s}{3:s}

[ctx: #24183]
note: The minimum version, the currently installed, plus the updated version we're going to install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s} => Update to: {2:s}{3:s}
ja_jp: 最小Ver: {0:s} => インストール済: {1:s} => 更新先: {2:s}{3:s}

[ctx: #24184]
note: used in #24180 - #24183 as {3:s}
en:  (optional)
ja_jp:  (任意)

[ctx: #24185]
note: The minimum version, only lower versions are available for install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Not available{3:s}
ja_jp: 最小Ver: {0:s} / 利用不可{3:s}

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
ja_jp: リポジトリに接続できません。

[ctx: #24992]
en: System
ja_jp: システム

[ctx: #24993]
en: Information providers
ja_jp: 情報プロパイダ

[ctx: #24994]
en: Running
ja_jp: 実行中

[ctx: #24995]
en: Orphaned
ja_jp: 孤立

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
ja_jp: 依存関係の管理

[ctx: #24997]
en: Look and feel
ja_jp: 外観と見た目

[ctx: #24998]
en: My add-ons
ja_jp: Myアドオン

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
ja_jp: 互換性なしを隠す

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
ja_jp: 通知

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
ja_jp: 他の国を隠す

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
ja_jp: すべてのタイトルから選択...

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
ja_jp: ブルーレイ メニューの表示をする

[ctx: #25004]
en: Play main title: {0:d}
ja_jp: メインタイトルの再生: {0:d}

[ctx: #25005]
en: Title: {0:d}
ja_jp: タイトル: {0:d}

[ctx: #25006]
en: Select playback item
ja_jp: 再生アイテム選択

[ctx: #25007]
en: Chapters: {0:d} - duration: {1:s}
ja_jp: チャプター: {0:d} - 長さ: {1:s}

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
ja_jp: ブルーレイの再生に失敗しました

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
ja_jp: このブルーレイのメニューはサポートされていません

[ctx: #25010]
en: Chapter {0:d}
ja_jp: チャプター {0:d}

[ctx: #25011]
en: Commercial
ja_jp: コマーシャル

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
ja_jp: 自動スキップ オフ

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
ja_jp: 自動スキップ オン

[ctx: #25014]
note: Used to tell addon origin type xbmc/guilib/guiinfo/AddonsGUIInfo.cpp
en: Manual
ja_jp: マニュアル

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
ja_jp: QWERTYキーボード

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
ja_jp: 使用中のパススルーオーディオ

[ctx: #29803]
note: Header text for the BD-J warning dialog
en: BD-J menu error
ja_jp: BD-Jメニューエラー

[ctx: #29804]
note: Body text for the BD-J warning dialog
en: There was an error encountered loading Java, so BD-J menus will not be functional at this time. BD-J menus require the Java Runtime Environment so make sure this is installed and functioning on your system.
ja_jp: Javaをロードしているときにエラーが発生したので、現時点ではBD-Jメニューは機能しません。BD-JメニューにはJava Runtime Environmentが必要です。システムにインストールされ機能していることを確認してください。

[ctx: #29805]
note: Body text for the encryption error kaitoast
en: This Blu-ray disc (or file) is encrypted and can't be played.
ja_jp: このブルーレイ ディスク(またはファイル)は暗号化されているので再生できません。

[ctx: #29900]
note: Header string on RDS Radiotext+ Info dialog
en: RadioText Plus info
ja_jp: RadioText Plusインフォ

[ctx: #29901]
note: Music band name which make the song (if present)
en: Band
ja_jp: バンド

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
ja_jp: スタイル

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
ja_jp: 作曲

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
ja_jp: アーティスト

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
ja_jp: 指揮

[ctx: #29906]
note: Moderator currently on radio (if present)
en: Moderator
ja_jp: 司会者

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
ja_jp: 編集スタッフ

[ctx: #29908]
note: Current playing program name
en: Program
ja_jp: プログラム

[ctx: #29909]
note: Studio name (if present)
en: Studio
ja_jp: スタジオ

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
ja_jp: 電話番号

[ctx: #29913]
note: Hotline phone (if present)
en: Hotline
ja_jp: ホットライン

[ctx: #29914]
note: Website address (if present)
en: Website
ja_jp: Webサイト

[ctx: #29915]
note: General information news, in list selector (if present)
en: Info
ja_jp: インフォ

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
ja_jp: ニュース

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
ja_jp: ローカル ニュース

[ctx: #29918]
note: Sport news, in list selector (if present)
en: Sport
ja_jp: スポーツ

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
ja_jp: 宝くじ

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
ja_jp: 株価

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
ja_jp: その他

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
ja_jp: 占い

[ctx: #29926]
note: Program style name
en: Adult hits
ja_jp: アダルトヒッツ

[ctx: #29927]
note: Program style name
en: Spanish talk
ja_jp: スペイン語トーク

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
ja_jp: スペインミュージック

[ctx: #29929]
note: Program style name
en: Hip hop
ja_jp: ヒップホップ

[ctx: #29930]
note: Program style name
en: Radio Traffic advisory message!
ja_jp: ラジオ交通情報メッセージ！

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
ja_jp: ラジオメッセージ

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
ja_jp: 言語

[ctx: #29933]
note: Program style name
en: College
ja_jp: カレッジ

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
ja_jp: パーソナリティ

[ctx: #29935]
note: Program style name
en: Public
ja_jp: パブリック

[ctx: #29936]
note: Program style name
en: Soft music
ja_jp: ソフトミュージック

[ctx: #29937]
note: Program style name
en: Adult hits
ja_jp: アダルトヒッツ

[ctx: #29938]
note: Program style name
en: Soft rock
ja_jp: ソフトロック

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
ja_jp: トーク

[ctx: #29940]
note: Program style name
en: No programme type
ja_jp: プログラムタイプなし

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
ja_jp: ニュース

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
ja_jp: 時事

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
ja_jp: 情報

[ctx: #29944]
note: Program style name
en: Sport
ja_jp: スポーツ

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
ja_jp: 教育

[ctx: #29946]
note: Program style name
en: Drama
ja_jp: ドラマ

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
ja_jp: カルチャー

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
ja_jp: サイエンス

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
ja_jp: 色々な

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
ja_jp: ポップミュージック

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
ja_jp: ロックミュージック

[ctx: #29952]
note: Program style name
en: Easy listening music
ja_jp: イージー リスニング ミュージック

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
ja_jp: ライトクラシカル

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
ja_jp: シリアスクラシカル

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
ja_jp: 別のミュージック

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
ja_jp: 天気

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
ja_jp: 金融

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
ja_jp: 子供向け

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
ja_jp: 社交

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
ja_jp: 宗教

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
ja_jp: 視聴者電話参加番組

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
ja_jp: 旅行

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
ja_jp: レジャー

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
ja_jp: ジャズミュージック

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
ja_jp: カントリーミュージック

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
ja_jp: 民族音楽

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
ja_jp: オールディーズ ミュージック

[ctx: #29968]
note: Program style name
en: Folk Music
ja_jp: フォークミュージック

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
ja_jp: ドキュメンタリー

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
ja_jp: アラーム テスト

[ctx: #29971]
note: Program style name
en: Alarm
ja_jp: アラーム

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
ja_jp: クラシックロックミュージック

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
ja_jp: クラシカル

[ctx: #29979]
note: Program style name
en: Nostalgia
ja_jp: ノスタルジア

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
ja_jp: ラジオチャンネルのRDSを有効にする

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
ja_jp: RDSデータが存在するときは使用する

[ctx: #29982]
note: Boolean value to enable traffic advisory from RDS
en: Message traffic advisory
ja_jp: 交通情報のアドバイス

[ctx: #29983]
note: Help text of boolean on/off value
en: RDS informs you about traffic advisory messages
ja_jp: RDS交通情報をアドバイス

[ctx: #29984]
note: Boolean value on settings
en: Increase volume on traffic advisory
ja_jp: 交通情報のアドバイス時ボリュームを上げる

[ctx: #29985]
note: Help text of boolean on/off value
en: If traffic advisory is send from RDS, volume is increased
ja_jp: RDSから交通情報のアドバイスを受信したらボリュームを上げる

[ctx: #29987]
note: Node title for music artist role, plural of #38036
en: Remixers
ja_jp: リミックス

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
ja_jp: 編曲者

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
ja_jp: 作曲者

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
ja_jp: 指揮者

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
ja_jp: DJミキサー

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
ja_jp: 作詞者

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
ja_jp: オーケストラ

[ctx: #29994]
note: Title for music artist roles node
en: Roles
ja_jp: ロール

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
ja_jp: トレーラー品質

[ctx: #33002]
en: Stream
ja_jp: ストリーム

[ctx: #33003]
en: Download
ja_jp: ダウンロード

[ctx: #33004]
en: Download & play
ja_jp: ダウンロード & 再生

[ctx: #33005]
en: Download & save
ja_jp: ダウンロード & 保存

[ctx: #33006]
en: Today
ja_jp: 今日

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
ja_jp: 明日

[ctx: #33008]
en: Saving
ja_jp: 保存しています

[ctx: #33009]
en: Copying
ja_jp: コピーしています

[ctx: #33010]
en: Set download directory
ja_jp: ダウンロードディレクトリのセット

[ctx: #33011]
en: Search duration
ja_jp: 検索期間

[ctx: #33012]
en: Short
ja_jp: 短い

[ctx: #33013]
en: Long
ja_jp: 長い

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
ja_jp: 通常のプレーヤーの代わりにDVDプレーヤーを使用する

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
ja_jp: ビデオを再生する前にダウンロードするか確認する

[ctx: #33016]
en: Clips
ja_jp: クリップ

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
ja_jp: プラグインを再起動して有効にする

[ctx: #33018]
en: Tonight
ja_jp: 今夜

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
ja_jp: 明日夜

[ctx: #33020]
en: Condition
ja_jp: コンディション

[ctx: #33021]
en: Precipitation
ja_jp: 降雨量

[ctx: #33022]
en: Precip
ja_jp: 降雨量

[ctx: #33023]
en: Humid
ja_jp: 多湿

[ctx: #33024]
en: Feels
ja_jp: 体感

[ctx: #33025]
en: Observed
ja_jp: 観測

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
ja_jp: 平均気温との差

[ctx: #33027]
en: Sunrise
ja_jp: 日の出

[ctx: #33028]
en: Sunset
ja_jp: 日没

[ctx: #33029]
en: Details
ja_jp: 詳細

[ctx: #33030]
en: Outlook
ja_jp: 見通し

[ctx: #33031]
en: Coverflow
ja_jp: カバーフロー

[ctx: #33032]
en: Translate text
ja_jp: テキストの翻訳

[ctx: #33033]
en: Map list {0:s} category
ja_jp: マップリスト {0:s} カテゴリー

[ctx: #33034]
en: 36-hour
ja_jp: 36時間

[ctx: #33035]
en: Maps
ja_jp: マップ

[ctx: #33036]
en: Hourly
ja_jp: 時間ごと

[ctx: #33037]
en: Weekend
ja_jp: 週末

[ctx: #33038]
en: {0:s} day
ja_jp: {0:s} 日

[ctx: #33040]
note: Used in the media source dialog. Will result in "HDHomerun Devices"
en: {0:s} devices
ja_jp: {0:s} デバイス

[ctx: #33049]
en: Alert
ja_jp: アラート

[ctx: #33050]
en: Alerts
ja_jp: アラート

[ctx: #33051]
en: Choose your
ja_jp: あなたを選択してください

[ctx: #33052]
en: Check
ja_jp: 確認

[ctx: #33053]
en: Configure the
ja_jp: 構成する

[ctx: #33054]
en: Seasons
ja_jp: シーズン

[ctx: #33055]
en: Use your
ja_jp: 使用

[ctx: #33056]
en: Watch your
ja_jp: 観る

[ctx: #33057]
en: Listen to
ja_jp: 聴く

[ctx: #33058]
en: View your
ja_jp: 見る

[ctx: #33059]
en: Configure the
ja_jp: 構成する

[ctx: #33060]
en: Power
ja_jp: 電源

[ctx: #33061]
en: Menu
ja_jp: メニュー

[ctx: #33062]
en: Play the
ja_jp: 再生

[ctx: #33063]
en: Options
ja_jp: オプション

[ctx: #33065]
en: Editor
ja_jp: エディター

[ctx: #33066]
en: About your
ja_jp: あなたの〜について

[ctx: #33067]
en: Star rating
ja_jp: 星で評価

[ctx: #33068]
en: Background
ja_jp: バックグラウンド

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
ja_jp: バックグラウンド

[ctx: #33070]
en: Custom background
ja_jp: バックグラウンドのカスタム

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
ja_jp: バックグラウンドのカスタム

[ctx: #33072]
en: View readme
ja_jp: readmeの表示

[ctx: #33073]
en: View changelog
ja_jp: 変更内容の表示

[ctx: #33077]
en: No data found!
ja_jp: データが見つかりません！

[ctx: #33078]
en: Next page
ja_jp: 次のページ

[ctx: #33079]
en: Love
ja_jp: ラブ

[ctx: #33080]
en: Hate
ja_jp: ヘイト

[ctx: #33082]
en: Path to script
ja_jp: スクリプトのパス

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
ja_jp: カスタムスクリプト用のボタンを有効にする

[ctx: #33084]
en: Auto login
ja_jp: 自動ログイン

[ctx: #33100]
en: Failed to start
ja_jp: 起動に失敗しました

[ctx: #33101]
en: Web server
ja_jp: Webサーバー

[ctx: #33102]
en: Event server
ja_jp: イベントサーバー

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
ja_jp: リモート コミュニケーション サーバー

[ctx: #33200]
en: Detected new connection
ja_jp: 新しい接続を検出しました

[ctx: #34003]
en: DXVA2
ja_jp: DXGA2

[ctx: #34006]
en: MPEG-4 audio (FFmpeg M4A AAC)
ja_jp: MPEG-4 オーディオ(FFmpeg M4A AAC)

[ctx: #34007]
en: Windows media audio 2 (FFmpeg wmav2)
ja_jp: Windowsメディア オーディオ 2(FFmpeg wmav2)

[ctx: #34100]
en: Number of channels
ja_jp: チャンネル数

[ctx: #34111]
note: Description of setting with label #421 "Keep audio device alive"
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds.[CR][Always] Continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications.[CR][1-10 Minutes] Same as [Always] except that after the selected period of time audio enters a suspended state.[CR][Off] Audio output enters a suspended state. Note: Sounds can be missed if audio enters suspended state.
ja_jp: 再生音またはGUIの音のどちらにも音が不要な場合の動作を選択する。[CR][常時] 常に聞き取れない信号が出力され、これを受信したオーディオデバイスが音を出し続け活動するようにします。[CR]ただし、他のアプリケーションからの音が妨げられる可能性があります。[CR][1-10分] 選択した時間が経過するとオーディオがサスペンド状態になることを除いて[常時]と同じです。[CR][オフ] オーディオ出力はサスペンド状態になります。[CR]注意: オーディオがサスペンド状態になると、音の出だしでミスするかもしれません。

[ctx: #34112]
note: Indicates if Audio Engine should transmit noise or real silence
en: Send low volume noise
ja_jp: 低音量のノイズを送信する

[ctx: #34113]
note: Description of setting with label #34112 "Send low volume noise"
en: To keep certain AVRs powered we send an inaudible random noise signal. You can disable this setting if you are using headphone or analog output.
ja_jp: AV機器がスタンバイモードへ移行しないように聞き取れないランダムノイズを送出します。この設定はヘッドフォンやアナログ出力を使用している場合、無効にしてください。

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
ja_jp: GUI音の再生

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
ja_jp: 再生停止時のみ

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
ja_jp: 常時

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
ja_jp: 使用しない

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
ja_jp: 次に再生するアイテムが見つかりません

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
ja_jp: 前に再生するアイテムが見つかりません

[ctx: #34220]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On/Off toast caption
en: HDR status
ja_jp: HDRステータス

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
ja_jp: オフ

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
ja_jp: オン

[ctx: #34224]
en: Tone mapping method
ja_jp: トーンマッピング方式

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
ja_jp: Zeroconfの起動に失敗しました

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
ja_jp: AppleのBonjourサービスはインストールされていますか？ このメッセージについての詳細情報はログを確認してください。

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
ja_jp: AirPlayの起動に失敗しました。Zeroconfを有効にしている必要があります。

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
ja_jp: Zeroconfを停止することができません。AirPlayやAirTunesを利用するには、Zeroconfが起動していることが必要です。

[ctx: #34400]
en: Video rendering
ja_jp: ビデオのレンダリング

[ctx: #34401]
en: Failed to initialize video filters / scalers, falling back to bilinear scaling
ja_jp: ビデオフィルタ / スケーラの初期化に失敗したので、バイリニアスケーリングにフォールバックしました

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
ja_jp: オーディオデバイスの初期化に失敗しました

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
ja_jp: オーディオ設定を確認してください

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
ja_jp: ナビゲーションにジェスチャーを使用:

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
ja_jp: カーソルを1本指で左、右、上、下にスワイプ

[ctx: #34406]
en: Two finger swipe left for backspace
ja_jp: 二本指で左にスワイプしてバックスペース

[ctx: #34407]
en: One finger single tap for enter
ja_jp: 1本指でシングルタップしてエンター

[ctx: #34408]
en: Two finger single tap or one finger long press for contextmenu
ja_jp: 二本指でシングルタップか一本指で長押ししてコンテキストメニュー

[ctx: #35000]
en: Peripherals
ja_jp: 周辺機器

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
ja_jp: 汎用HIDデバイス

[ctx: #35002]
en: Generic network adapter
ja_jp: 汎用ネットワークアダプター

[ctx: #35003]
en: Generic disk
ja_jp: 汎用ディスク

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
ja_jp: この周辺機器に利用可能な設定はありません。

[ctx: #35005]
en: New device configured
ja_jp: 新しいデバイスが構成されました

[ctx: #35006]
en: Device removed
ja_jp: デバイスが取り外されました

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
ja_jp: このデバイスに使用するキーマップ

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
ja_jp: キーマップを有効にする

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
ja_jp: このデバイスにはカスタムしたキーマップを使用しないでください

[ctx: #35010]
note: Name of add-ons extending the kodi.peripheral extension point
en: Peripheral libraries
ja_jp: 周辺機器ライブラリ

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
ja_jp: 新しいコントローラを検出しました

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
ja_jp: 新しいコントローラが検出されました。設定は"設定 ⇒ システム設定 ⇒ インプット"でいつでも行うことができます。今すぐ設定をしますか？

[ctx: #35014]
note: Help text of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog. {0:s} - list of disabled buttons and axes
en: Some controllers have buttons and axes that interfere with mapping. Press these now to disable them:[CR]{0:s}
ja_jp: 一部のコントローラには、マッピングを妨げるボタンと軸があります。無効にするには、ここでこれらを押します:[CR]{0:s}

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
ja_jp: ボタン {0:d}

[ctx: #35016]
note: Name of a controller axis, e.g. Axis 2. {0:d} - axis index
en: Axis {0:d}
ja_jp: 軸 {0:d}

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
ja_jp: コントローラの設定をすることができません

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
ja_jp: コントローラの設定は無効にされているアドオンに依存します。有効にしますか？

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
ja_jp: 入力の無視

[ctx: #35020]
note: Help text of the dialog to detect analog buttons on controllers. {0:s} - list of detected axes
en: Press all analog buttons now to detect them:[CR][CR]{0:s}
ja_jp: 検出されている、すべてのアナログボタンを押す:[CR][CR]{0:s}

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
ja_jp: すべて入手

[ctx: #35022]
note: Message shown in the controller dialog when there is nothing to map, for example hubs (multitaps) have no buttons
en: Nothing to map
ja_jp: マップに該当なし

[ctx: #35047]
note: Name of setting to configure peripheral add-ons
en: Driver settings
ja_jp: ドライバー設定

[ctx: #35048]
note: Description of setting with label #35047 "Driver settings"
en: View and configure peripheral add-ons.
ja_jp: 周辺機器のアドオンを表示して設定する。

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
ja_jp: ゲーム アドオン

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
ja_jp: コントローラ プロファイル

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
ja_jp: 振動のテスト

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
ja_jp: すべてのコントローラでモーターの振動を有効にする。

[ctx: #35053]
note: Setting to enable rumble for GUI notifications
en: Enable rumble for notifications
ja_jp: 振動で通知を有効にする

[ctx: #35054]
note: Description of setting to enable rumble for GUI notifications
en: Activates controller rumble motors when a notification occurs.
ja_jp: 通知時にコントローラのモーターを振動させます。

[ctx: #35055]
note: Help text for controller window
en: Use the keyboard or remote to select a controller profile. When prompted, press the button on your game controller that best matches what you see on the screen. If you make a mistake you can repeat the process.
ja_jp: キーボードまたはリモコンを使ってコントローラのプロファイルを選択する。画面の指示に従って、ゲームコントローラのボタンを押します。間違えた場合は、このプロセスを繰り返すことができます。

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
ja_jp: コントローラの設定

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
ja_jp: ボタン

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
ja_jp: コントローラのプロファイルをリセットする

[ctx: #35061]
note: Prompt to reset a controller profile for all devices
en: Would you like to reset this controller profile for all attached devices?
ja_jp: 添付されているすべてのデバイスのコントローラ プロファイルをリセットしますか？

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
ja_jp: 利用可能なすべてのコントローラ プロファイルがインストールされました。

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
ja_jp: 添付されているコントローラの設定をする

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
ja_jp: コントローラを異なるゲームシステムのさまざまなインプット デバイスとペアリング。

[ctx: #35071]
note: Label for buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Racing wheel
ja_jp: レーシングホイール

[ctx: #35072]
note: Label for paddle buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Paddles
ja_jp: パドル

[ctx: #35073]
note: Label for buttons that appear on a joystick for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Joysticks
ja_jp: ジョイスティック

[ctx: #35074]
note: Label for buttons that appear on the face of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Face buttons
ja_jp: フェイス ボタン

[ctx: #35075]
note: Label for buttons that appear on the shoulders of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoulder buttons
ja_jp: ショルダーボタン

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
ja_jp: トリガー

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
ja_jp: アナログスティック

[ctx: #35078]
note: Setting title for left analog stick deadzone
en: Left stick deadzone
ja_jp: 左スティック無効領域

[ctx: #35079]
note: Setting title for right analog stick deadzone
en: Right stick deadzone
ja_jp: 右スティック無効領域

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
ja_jp: 終了時にコントローラの電源を切る

[ctx: #35089]
note: Description for the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Powers off any controller that supports it on exit.
ja_jp: 終了時に電源オフをサポートしているならコントローラの電源をオフにする。

[ctx: #35090]
note: Button prompt without timeout. {0:s} - button name
en: Press {0:s}
ja_jp: 押す {0:s}

[ctx: #35091]
note: Button prompt with timeout. {0:s} - button name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Press {0:s} ({1:d})
ja_jp: 押す {0:s} ({1:d})

[ctx: #35092]
note: Analog stick up prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} up
ja_jp: 移動 {0:s} 上

[ctx: #35093]
note: Analog stick up prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} up ({1:d})
ja_jp: 移動 {0:s} 上 ({1:d})

[ctx: #35094]
note: Analog stick down prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} down
ja_jp: 移動 {0:s} 下

[ctx: #35095]
note: Analog stick down prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} down ({1:d})
ja_jp: 移動 {0:s} 下 ({1:d})

[ctx: #35096]
note: Analog stick right prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} right
ja_jp: 移動 {0:s} 右

[ctx: #35097]
note: Analog stick right prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} right ({1:d})
ja_jp: 移動 {0:s} 右 ({1:d})

[ctx: #35098]
note: Analog stick left prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} left
ja_jp: 移動 {0:s} 左

[ctx: #35099]
note: Analog stick left prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} left ({1:d})
ja_jp: 移動 {0:s} 左 ({1:d})

[ctx: #35100]
en: Enable controller support
ja_jp: コントローラのサポートを有効にする

[ctx: #35102]
en: Disable controllers when this device is present
ja_jp: このデバイスがあるときはコントローラーを無効にする

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
ja_jp: ボタン

[ctx: #35104]
note: Label for relative mounters like the mouse pointer. Used in the controller mapping dialog.
en: Pointers
ja_jp: ポインター

[ctx: #35105]
note: Heading for buttons mounted on a light gun. Used in the controller mapping dialog.
en: Light gun
ja_jp: ライトガン

[ctx: #35106]
note: Heading for the button that shoots the lightgun offscreen when pressed. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoot offscreen
ja_jp: オフスクリーン撮影

[ctx: #35107]
note: Heading for switches found on a game console, such as the Atari 2600. Used in the controller mapping dialog.
en: Console switches
ja_jp: コンソールの切り替え

[ctx: #35108]
note: Heading for buttons that control the game console hardware, such as a microphone button. Used in the controller mapping dialog.
en: Hardware buttons
ja_jp: ハードウェアボタン

[ctx: #35109]
note: Heading for buttons on a numeric keypad (containing 0-9, star and pound). Used in the controller mapping dialog.
en: Keypad
ja_jp: キーパッド

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
ja_jp: キーボード

[ctx: #35151]
note: Name of group in "Games -> Keyboard" for configuring keyboard players
en: Player configuration
ja_jp: プレーヤー構成

[ctx: #35152]
note: Name of setting for enabling the keyboard during gameplay
en: Enable keyboard
ja_jp: キーボードを有効にする

[ctx: #35153]
note: Description of setting with label #35152 "Enable keyboard"
en: This allows the keyboard to emulate up to 8 game controllers. If disabled, the keyboard can still be used to control emulators like DOSBox which require a full keyboard.
ja_jp: これにより、キーボードを最大8個のゲームのコントローラとしてエミュレートできます。無効にしていてもフルキーボードを必要とするDOSBoxのようなエミュレータはコントロールするためにキーボードを使用することができます。

[ctx: #35154]
note: Setting name for number of keyboard players
en: Number of keyboard players
ja_jp: キーボードプレーヤーの人数

[ctx: #35155]
note: Description of settings with label #35066
en: Set the number of players using the keyboard. This is intended for devices that use keyboard drivers, but you can also see how many people fit around a keyboard!
ja_jp: キーボードを使用しているプレーヤーの人数をセット。これはキーボードドライバを使用するデバイスを対象としていますが、キーボードの周囲にメンツが何人いるかわかったりもします！

[ctx: #35157]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 1
ja_jp: キーボードプレーヤー1の設定

[ctx: #35158]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 2
ja_jp: キーボードプレーヤー2の設定

[ctx: #35159]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 3
ja_jp: キーボードプレーヤー3の設定

[ctx: #35160]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 4
ja_jp: キーボードプレーヤー4の設定

[ctx: #35161]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 5
ja_jp: キーボードプレーヤー5の設定

[ctx: #35162]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 6
ja_jp: キーボードプレーヤー6の設定

[ctx: #35163]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 7
ja_jp: キーボードプレーヤー7の設定

[ctx: #35164]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 8
ja_jp: キーボードプレーヤー8の設定

[ctx: #35165]
note: Name of the keyboard-emulated controller in the list of peripherals
en: Keyboard player
ja_jp: キーボードプレーヤー

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
ja_jp: すべてのキー

[ctx: #35167]
note: Heading for the button that lets the user map individual keyboard keys. Used in the controller mapping dialog.
en: Single keys
ja_jp: シングル キー

[ctx: #35168]
note: Name of the button that prompts you to select a key on the keyboard. Used in the controller mapping dialog.
en: Select key
ja_jp: キーを選択

[ctx: #35169]
note: Keyboard prompt without a timeout. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key
ja_jp: キーを押す

[ctx: #35170]
note: Keyboard prompt with timeout. {1:d} - seconds left in prompt. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key ({1:d})
ja_jp: キーを押す ({1:d})

[ctx: #35171]
note: Name of mouse connected to the device
en: Mouse
ja_jp: マウス

[ctx: #35201]
note: Name of group in "Games -> General" for configuring gameplay
en: Gameplay
ja_jp: ゲームプレイ

[ctx: #35204]
en: Enable real-time rewinding during game play, if supported. Press rewind or manually seek backwards using the seek bar.
ja_jp: サポートしている場合、ゲームプレイ中にリアルタイム巻き戻しを有効にする。巻き戻しを押すか、シークバーを使用して手動で逆方向にシークさせます。

[ctx: #35205]
en: Maximum rewind time
ja_jp: 最大の巻き戻し時間

[ctx: #35206]
en: Maximum time possible to rewind, if supported. Large rewind histories can use a lot of RAM.
ja_jp: サポートされている場合は、巻き戻し可能な最大時間。大きな巻き戻し履歴は大量のRAMを使用します。

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
ja_jp: エミュレータ

[ctx: #35208]
note: Description of add-on category for standalone games
en: Standalone games
ja_jp: スタンドアロン ゲーム

[ctx: #35209]
en: Game resources
ja_jp: ゲーム リソース

[ctx: #35210]
note: Dialog title when gameplay fails
en: Failed to play game
ja_jp: ゲームのプレイに失敗しました

[ctx: #35211]
note: Error dialog text when the game requires restricted files to play. {0:s} - emulator ID
en: This game requires the following add-on: {0:s}
ja_jp: このゲームは以下のアドオンが必要です: {0:s}

[ctx: #35212]
note: Error dialog text when launching a game and no emulators are compatible
en: This game isn't compatible with any available emulators.
ja_jp: このゲームは利用可能なエミュレータと互換性がありません。

[ctx: #35213]
note: Error dialog text when launching a game and the emulator has an internal error. {0:s} - emulator name
en: The emulator "{0:s}" had an internal error.
ja_jp: エミュレータ "{0:s}" の内部でエラーが発生しました。

[ctx: #35214]
note: Error dialog text when the game can't be played because it's not on a hard drive or partition
en: This game can only be played directly from a hard drive or partition. Compressed files must be extracted.
ja_jp: このゲームはハードドライブまたはパーティションから直接プレイすることしかできません。圧縮ファイルを展開しておく必要があります。

[ctx: #35215]
note: Error dialog text when libretro support is disabled
en: This game depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
ja_jp: このゲームは無効化されているアドオンに依存しています。有効にしますか？

[ctx: #35216]
note: Description of add-on category for game support add-ons like game.libretro (the libretro wrapper)
en: Support add-ons
ja_jp: サポートアドオン

[ctx: #35217]
note: Dialog text asking user to overwrite their savestate file
en: The savestate can only be loaded with "{0:s}". Erase savestate and continue?
ja_jp: 保存状態にある "{0:s}" だけをロードできます。保存状態を消去して続けますか？

[ctx: #35218]
note: Button to erase the savestate
en: Erase savestate
ja_jp: 保存状態のデータを消す

[ctx: #35219]
note: Error dialog text when trying to play a game and the game's files aren't found.
en: The required files can't be found.
ja_jp: 必要なファイルが見つかりません。

[ctx: #35220]
note: Description of add-on category for game providers
en: Game providers
ja_jp: ゲームプロパイダ

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
ja_jp: メニュー

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
ja_jp: 終了

[ctx: #35223]
note: Help text shown when playaing a game with missing add-on dependencies. {0:s} - list of add-ons that are missing
en: Missing: {0:s}
ja_jp: 行方不明: {0:s}

[ctx: #35224]
note: Label of button in the in-game menu for pausing and resuming playback
en: Pause / Resume
ja_jp: 一時停止 / 再開

[ctx: #35225]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video filter (also called a video shader)
en: Video filter
ja_jp: ビデオフィルター

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
ja_jp: 詳細設定

[ctx: #35227]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video rotation
en: Rotation
ja_jp: ローテーション

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
ja_jp: フルスクリーン

[ctx: #35233]
note: Label of the setting in the in-game menu for stretching the game to fit the monitor
en: Stretch mode
ja_jp: ストレッチモード

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
ja_jp: 操作

[ctx: #35235]
note: Help text shown when the user first plays a game. {0:s} - Button combo to open the in-game menu
en: Press {0:s} to open the in-game menu.
ja_jp: {0:s} を押してゲーム内でメニューを開く。

[ctx: #35236]
note: Additional help text shown when the user first plays a game. This will be removed in the future.
en: In this release, only controllers can be used to play games.
ja_jp: このリリースでは、ゲームをプレイするのに使用できるのはコントローラだけ。

[ctx: #35250]
en: Add games...
ja_jp: ゲームを追加...

[ctx: #35251]
en: Add game source
ja_jp: ゲームソースを追加

[ctx: #35252]
en: Edit game source
ja_jp: ゲームソースの編集

[ctx: #35254]
en: Save the game automatically during game play, if supported. Resume playing where you left off.
ja_jp: サポートしている場合、ゲームプレイ中にゲームを自動的に保存して中断したところからプレイを再開できます。

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
ja_jp: アドオンのインストールに失敗しました。

[ctx: #35257]
note: Label on installed emulators in the emulator selection dialog
en: Installed
ja_jp: インストール済み

[ctx: #35258]
note: Title of the dialog to select an emulator for the current game. {0:s} - game file extension
en: Select emulator for {0:s} file
ja_jp: {0:s} ファイルのエミュレータを選択

[ctx: #35259]
note: Label on emulators with a savestate in the emulator selection dialog
en: Saved
ja_jp: 保存

[ctx: #35261]
note: Button for creating a new save state from the select savestate dialog
en: New
ja_jp: ニュース

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
ja_jp: サーバーに到達できません。

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
ja_jp: サーバーが正しく応答しません。

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
ja_jp: サーバーのバージョンに互換性がありません。

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
ja_jp: アクセスが拒否されました。

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
ja_jp: バックエンドに接続しています。

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adapter
ja_jp: Pulse-Eight CECアダプタ

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
ja_jp: キーボード側のコマンドに切り替える

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
ja_jp: リモート側のコマンドに切り替える

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
ja_jp: "ユーザー"ボタンコマンドを押す

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
ja_jp: サイドコマンドへの切り替えを有効にする

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
ja_jp: アダプタを開けませんでした

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
ja_jp: 起動時に電源ONにするデバイス

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
ja_jp: 終了時に電源OFFにするデバイス

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
ja_jp: スクリーンセーバーがアクティブになったらデバイスをスタンバイモードにする

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
ja_jp: スクリーンセーバーが非アクティブになったらデバイスを起こす

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
ja_jp: CECコムポートが検出できませんでした。手動で設定してください。

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
ja_jp: CECアダプターが初期化できませんでした。設定を確認してください。

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
ja_jp: HDMIのポート番号

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
ja_jp: 接続しました

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
ja_jp: CECアダプターが初期化できませんでした。libCECがシステム上に見当たりません。

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
ja_jp: テレビの言語設定を使用する

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
ja_jp: HDMIデバイスに接続しました

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
ja_jp: 起動時にこのデバイスにソースを切り替える

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
ja_jp: 物理アドレス(HDMIポート無効にする)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
ja_jp: 設定の更新をしました

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
ja_jp: 新しい構成のセットに失敗しました。設定を確認してください。

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
ja_jp: シャットダウン時に"Inactive source"コマンドを送信する

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
ja_jp: スタンバイモードにするデバイス

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
ja_jp: このデバイスは修復が必要です

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
ja_jp: 無視

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
ja_jp: テレビの電源がオフになったとき

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
ja_jp: 接続切断

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
ja_jp: このユーザーにはCECアダプタを開く権限がありません

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
ja_jp: ポートが使用中です。一つのプログラムだけがCECアダプターにアクセスできます

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
ja_jp: 別のソースに切り替えたときの動作

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
ja_jp: 接続を確立

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
ja_jp: 常時

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
ja_jp: 開始時に / 停止時に

[ctx: #36037]
en: TV
ja_jp: テレビ

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
ja_jp: アンプ / AV機器

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
ja_jp: テレビとAV機器（明示）

[ctx: #36040]
en: Detected version of libCEC interface ({0:x}) is lower than the supported version {1:x}.
ja_jp: 検出したlibCECインターフェースのバージョン ({0:x}) は、サポートされているバージョン {1:x} よりも低いです。

[ctx: #36041]
en: * Item folder
ja_jp: * アイテムフォルダ

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
ja_jp: 色域を制限する (16-235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
ja_jp: グラフィックスドライバによって使用されるバッファ数

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
ja_jp: 再生停止

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
ja_jp: 再生を一時停止

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
ja_jp: Kodiの起動とともにAV機器のウェイクアップを強制

[ctx: #36047]
en: Remote button press delay before repeating (ms)
ja_jp: リモートのボタンを押して繰り返す前の遅延 (ms)

[ctx: #36048]
en: Remote button press repeat rate (ms)
ja_jp: リモートのボタンを押して繰り返す速度 (ms)

[ctx: #36049]
en: Remote button press release time (ms)
ja_jp: リモートのボタンを押して放す時間 (ms)

[ctx: #36050]
en: On start
ja_jp: 起動時に

[ctx: #36099]
en: Dithering
ja_jp: ディザリング

[ctx: #36100]
en: Dither depth
ja_jp: ディザ深さ

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
ja_jp: ユーザーインターフェースの見た目と使い勝手を変更する。

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
ja_jp: このカテゴリーには、スキンに関連するすべての設定が含まれています。

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
ja_jp: ユーザーインターフェイスのスキンを選択する。これはアプリケーションの外観と見た目の定義をします。

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
ja_jp: スキン固有の設定を変更する場合に選択する。設定に使用できるオプションは、スキンにより提供される機能に左右されます。

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
ja_jp: 選択したスキンに関連付けられているテーマを変更する。

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
ja_jp: 選択したスキンの色を変更する。

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
ja_jp: ユーザーインターフェースで表示されるフォントを選択する。フォントセットはスキンによって設定されます。

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
ja_jp: ユーザーインターフェース画面のサイズを変更する。

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
ja_jp: 起動時に表示するメディアウィンドウの選択をする。

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
ja_jp: ユーザーインターフェイスで使用される音を選択または無効にする。

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
ja_jp: スクロールするRSSのニュース ティッカーを取り除くには、これをオフにする。

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
ja_jp: RSSフィードの編集。

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
ja_jp: このカテゴリーには、すべてのロケール / リージョンの設定が含まれています。

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
ja_jp: ユーザーインターフェースの言語を選択する。

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
ja_jp: 気温、時刻、日付形式の選択をする。使用可能なオプションは選択している言語により左右されます。

[ctx: #36116]
note: Description of setting with label #14091 "Character set"
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface. This doesn't change the character set used for subtitles, for that go to Player > Language.
ja_jp: ユーザーインターフェイスでテキストを表示するために使用する文字セットを選択する。字幕に使用されている文字セットは変更されません。その場合は、プレーヤー ⇒ 言語 を選択してください。

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
ja_jp: 複数の言語が使用可能な場合、デフォルトで選択した音声言語が使用されます。

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
ja_jp: 複数の言語が使用可能な場合、デフォルトで選択した字幕言語が使用されます。

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
ja_jp: このカテゴリーには、メディアリストの表示方法の設定が含まれています。

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
ja_jp: 親ディレクトリに移動するための (..) を表示する。

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
ja_jp: メディアファイルのファイル拡張子を表示する。たとえば、"You Enjoy Myself"は"You Enjoy Myself.mp3"と表示されます。

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
ja_jp: 特定のトークンを無視する。例 ソート操作中の"The"、"The Simpsons"は、"Simpsons"としてソートされます。

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
ja_jp: ファイルの削除と名前の変更を、ユーザーインターフェイスのコンテキストメニューを経由して許可する。このメニューを表示するには、キーボードの "C" を押します。

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
ja_jp: ユーザーインターフェースのルートセクションに"ソースの追加"ボタンを表示する。

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
ja_jp: ファイル一覧の表示の際に、隠されたファイルやディレクトリーを表示する。

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
ja_jp: このカテゴリーには、スクリーンセーバー アドオンの扱いを処理する設定が含まれています。

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
ja_jp: スクリーンセーバーが表示されるまで待機する時間をセット。

[ctx: #36130]
note: Description of setting with label #356 "Screensaver mode"
en: Select the screensaver. The "Dim" screensaver will be forced when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
ja_jp: スクリーンセーバーの選択をする。全画面でのビデオ再生が一時停止されているか、ダイアログボックスがアクティブになっていると、"Dim"スクリーンセーバーが強制されます。

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
ja_jp: スクリーンセーバー固有の設定を変更する場合に選択する。設定に使用できるオプションは、スクリーンセーバー アドオンにより提供される機能に左右されます。

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
ja_jp: 選択されたスクリーンセーバーのプレビュー。

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
ja_jp: メディアを一時停止すると、ディスプレイを暗くします。"Dim"スクリーンセーバーモードでは無効。

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
ja_jp: 情報がまだありません。

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
ja_jp: 情報がまだありません。

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
ja_jp: 情報はまだありません。

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
ja_jp: ビデオに関連する設定とその処理方法を含むセクション。

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
ja_jp: このカテゴリーには、ビデオライブラリの扱いを処理する設定が含まれています。

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
ja_jp: ユーザーインターフェイスで温度を表示するために使用される温度の単位を選択する。

[ctx: #36141]
note: Description of setting with label #20369 "Show information for unwatched items"
en: Show information for unwatched media in the video library or hide them if not selected to prevent spoilers. Available options are 'Movie plot', 'Episode plot' and 'Episode thumb'.
ja_jp: ネタバレ防止のため、ビデオライブラリ内の未視聴のメディア情報を表示するか隠すかの選択する。利用可能なオプションは、'ムービー プロット' 、'エピソード プロット' および 'エピソード サム' です。

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
ja_jp: ユーザーインターフェイスで速度を表示するために使用される速度の単位を選択する。

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
ja_jp: メディアをライブラリに追加するとき、オンラインデータベースからアクターのサムネイルをダウンロードする。

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
ja_jp: どの場合にテレビ番組のシーズンノードを非表示にするかを選択します。非表示にすると、テレビ番組を選択すると直接エピソード表示にジャンプします。

[ctx: #36145]
note: Description of setting with label #20458 "Group movies in sets"
en: When enabled, movies belonging to a "Movie set" are grouped together under one entry for the set in the movie library, this entry can then be opened to display the individual movies. When disabled, each movie will have its own entry in the movie library even if it belongs to a set.
ja_jp: 有効にすると、"ムービーセット"に属するムービーは、ムービーライブラリ内で1つのグループのセットとしてエントリーにまとめられます。このエントリーを開くと、単一のムービーとして表示されます。無効にすると、各ムービーはセットに属していても、ムービーライブラリに独自で個別なエントリーを持ちます。

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
ja_jp: 起動時に新しいメディアファイルを確認する。

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
ja_jp: ライブラリスキャンのスキャン状況を示すバーを隠す。

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
ja_jp: ライブラリから見つからないアイテム(名前の変更、削除、またはすでに取り外されているリムーバブルストレージにあったアイテム)を取り除く。

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
ja_jp: ビデオライブラリ データベースをXMLファイルとしてエクスポートする。これにより、オプションで現在のXMLファイルが上書きされます。

[ctx: #36150]
note: Description of setting with label #648 "Import video library"
en: Import an XML file into the video library database.
ja_jp: XMLファイルをビデオライブラリ データベースの中へインポート。

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
ja_jp: このカテゴリーには、ビデオ再生の扱いを処理する設定が含まれています。

[ctx: #36152]
note: Description of setting with label #13433 "Play next video automatically"
en: Enable automatic playback of the next file in the list for selected playlist types.
ja_jp: 選択したプレイリストタイプのリスト内の次のファイルの自動再生を有効にする。

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
ja_jp: ビデオの処理と表示に使用される方法を調整する。

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
ja_jp: 少なくともこのパーセンテージでビデオを拡大する場合は、高品質のスケーラーを使用してください。5％未満の値は、見てわかるほどの改善がないままGPUがビデオの処理で高負荷になるので意味はありません。

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
ja_jp: ビデオファイルのVDPAUハードウェアデコーディングを有効にする。主にNVIDIAのグラフィックスや、一部のAMDのグラフィックスで使用されています。

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
ja_jp: ビデオファイルのVAAPIハードウェアデコーディングを有効にする。主にNVIDIAのグラフィックスや、一部のAMDのグラフィックスで使用されています。

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
ja_jp: 有効にすると、ムービーライブラリにそのセットの単一のムービーしか含まれていなくても、"ムービーセット"エントリーとして扱われます。無効にすると、"ムービーセット"エントリーは、ムービーライブラリにそのセットからの複数のムービーが含まれる場合にだけ使用されます。

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
ja_jp: ビデオファイルでDXA2ハードウェアデコーディングを有効にする。

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
ja_jp: ビデオファイルでCrystalHDデコーディングを有効にする。

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
ja_jp: ビデオファイルでVTBハードウェアデコーディングを有効にする。

[ctx: #36161]
note: Description of setting with label #508 "Startup action"
en: Select an action Kodi will perform on startup.
ja_jp: Kodiが起動時に実行するアクションを選択。

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
ja_jp: ビデオファイルでVideoToolboxハードウェアデコーディングを有効にする。

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
ja_jp: ビデオライブラリを表示する際、エピソードのないテレビ番組を表示します。

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
ja_jp: ビデオのフレームレートに最も一致するように、ディスプレイのリフレッシュレートを変更できるようにします。これにより、よりスムーズなビデオ再生が可能になります。

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
ja_jp: リフレッシュレート変更後のリセットイベントの遅延

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
ja_jp: ビデオとオーディオをモニタのリフレッシュレートに同期させます。この場合リサンプリングが必要なことがあるため、ビデオプレーヤーはパススルーオーディオを使用しません。

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
ja_jp: ユーザーインターフェイスで時間を表示するために使用される時間形式を選択する。

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
ja_jp: ユーザーインターフェイスで時間を表示するために、12時間形式か24時間形式のどちらを使用するかを選択する。

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
ja_jp: オーディオ出力をソースとは異なるサンプリングレートにする必要がある場合に、リサンプリングの品質を選択する。[CR][低] 高速でCPUの使用などのシステムリソースへの影響が最小限に抑えられます。 [CR][中] と[高] 次第に多くのシステムリソースを使用します。

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
ja_jp: 黒いバーを最小限に抑えるようにセットしたパーセンテージまでビデオをストレッチする。

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
ja_jp: ワイドスクリーンディスプレイで、4:3ビデオのズームレベルの選択をする。

[ctx: #36172]
note: Description of setting with label #13430 "Allow hardware acceleration - PRIME"
en: Enable PRIME decoding of video files
ja_jp: ビデオファイルでPRIMEデコーディングを有効にする。

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
ja_jp: ユーザーインターフェイスで日付を表示するために使用される短い日付形式を選択する。

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
ja_jp: テレビ放送ストリームの視聴の際、文字多重放送を有効にします。

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
ja_jp: 文字多重放送を4:3の割合にスケーリング。

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
ja_jp: このカテゴリーには、ビデオファイルリストの扱いを処理する設定が含まれています。

[ctx: #36178]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
ja_jp: ビデオからコーデックやアスペクト比などメタデータ情報の抽出。

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
ja_jp: ファイルがライブラリ内にスキャンされたらファイル名の代わりにメタデータのタイトルを表示する。

[ctx: #36180]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract thumbnails to display in library mode.
ja_jp: 抽出したサムネイルをライブラリ モードで表示

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
ja_jp: 情報がまだありません。

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
ja_jp: 非ライブラリビューで、マルチパートビデオファイル、DVDフォルダ、またはムービーフォルダを1つのアイテムに結合します。

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
ja_jp: ライブラリビューからタイトル、 ジャンルなどのノードを取り除きます。カテゴリーを選択するとタイトルビューに直接移動します。

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
ja_jp: このカテゴリーには、字幕の処理方法の設定が含まれています。

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
ja_jp: 字幕で使用されるフォント サイズをセットする。

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
ja_jp: 字幕で使用されるフォント スタイルをセットする。

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
ja_jp: 字幕で使用されるフォント カラーをセットする。

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
ja_jp: 字幕で使用されるフォントの文字コードセットをセットする。

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
ja_jp: 字幕用のカスタムディレクトリをセットする。これはファイル共有にすることができます。

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
ja_jp: このカテゴリーには、DVD、ブルーレイ、およびCDの扱いを処理する設定が含まれています。

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
ja_jp: ドライブにDVDビデオが挿入されたら自動再生する。

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
ja_jp: DVD再生時のリージョンを強制的に指定。

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
ja_jp: DVDのメニューより前にある"スキップできない"イントロダクションをスキップできるか試す。

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
ja_jp: 情報がまだありません。

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
ja_jp: デフォルトのムービー情報ソースの選択をする。オプションについてはアドオンマネージャーを参照してください。

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
ja_jp: テレビ番組情報ソースのデフォルトを選択します。詳しくはアドオンマネージャーを参照してください。

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
ja_jp: デフォルトのミュージックビデオ情報ソースの選択をする。オプションについてはアドオンマネージャーを参照してください。

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
ja_jp: PVR・テレビ放送の設定です。

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
ja_jp: このカテゴリーには、PVR・テレビ放送の全般設定が含まれています。

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
ja_jp: "パーソナルビデオレコーダー"(PVR)機能を有効にする。これには少なくとも1つのPVRアドオンがインストールされている必要があります。

[ctx: #36206]
en: Use the channel numbering from the backend.
ja_jp: バックエンドからチャネル番号を使用する。

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
ja_jp: チャンネル マネージャーを開いて、チャンネルの並び順、チャンネル名、アイコンなどを変更できます。

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
ja_jp: チャンネルを検索するようにバックエンドへ指示を出す(サポートされている場合)。

[ctx: #36210]
en: Open the client priorities dialog which allows modifying the priority for enabled PVR clients according to your personal preferences, for instance to order channels client by client. Higher value means higher priority.
ja_jp: クライアントの優先順位ダイアログを開くと、個人の好みに応じて有効にされているPVRクライアントの優先順位を変更できます。たとえば、クライアントごとにチャンネルを並べ替えることができます。値が大きいほど優先順位は高くなります。

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
ja_jp: チャンネルを変更する際に、現在のテレビ番組といった、番組情報を表示します。

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
ja_jp: グループマネージャーを開くと、グループとそれぞれのチャネルを変更できます。

[ctx: #36214]
en: Preselect the playing channel in windows and dialogs containing channel lists. If enabled and there is a playing channel, the playing channel will be selected when opening a window or dialog containing a channel list. If disabled, the channel previously selected in a window or dialog will be selected when opening a window containing a channel list.
ja_jp: チャンネルリストを含むウィンドウやダイアログで再生しているチャンネルを事前に選択する。有効で再生チャンネルがある場合、チャンネルリストを含むウィンドウまたはダイアログを開くと、再生チャンネルが選択されます。無効にすると、ウィンドウまたはダイアログで以前に選択したチャネルが、チャネルリストを含むウィンドウを開くときに選択されます。

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
ja_jp: ユーザーインターフェイスで日付を表示するために使用される長い日付形式を選択する。

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
ja_jp: チャンネルのアイコンが保存されているフォルダ。

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
ja_jp: アイコンがないチャンネルをスキャンする。

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
ja_jp: このカテゴリーには、Electronic Programming Guide(EPG)の設定が含まれています。

[ctx: #36219]
en: Number of past days to show in the guide and to import from backends.
ja_jp: ガイドに表示し、バックエンドからインポートする過去の日数。

[ctx: #36220]
en: Number of future days to show in the guide and to import from backends.
ja_jp: ガイドに表示し、バックエンドからインポートする将来の日数。

[ctx: #36221]
en: Time between imports of guide data from backends.
ja_jp: バックエンドからガイドデータのインポートをする時間の間隔。

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
ja_jp: CPU使用率を抑えるため、テレビの再生中には番組表データををインポートしない。

[ctx: #36223]
note: Description of setting with label #13438 "Allow Hardware Accelleration with DRM PRIME"
en: Enable PRIME hardware decoding of video files, used if ffmpeg PRIME hwaccel is available.
ja_jp: ffmpeg PRIMEハードウェア アクセレレーションが利用可能な場合、ビデオファイルのffmpeg PRIMEハードウェアデコーディングを有効にする。

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
ja_jp: チャンネルに利用可能なガイドデータがない場合に、"利用可能な情報がありません" というラベルを非表示にする。

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
ja_jp: キャッシュされているガイドデータを削除してバックエンドから再インポートする。

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
ja_jp: このカテゴリーには、PVRの再生とチャンネル切り替えの設定が含まれています。

[ctx: #36227]
en: Switch to full screen display when starting playback of channels.
ja_jp: チャンネルの再生を開始するときにフルスクリーン表示に切り替えます。

[ctx: #36228]
note: Description of setting with label #745 "Background Colour"
en: Set the colour to be used for the subtitle background.
ja_jp: 字幕で使用されるバックグラウンド カラーをセットする。

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
ja_jp: コーデック情報ウィンドウに信号品質情報を表示する(アドオンとバックエンドでサポートされている場合)。

[ctx: #36231]
en: When flipping through channels using channel up/down buttons, channel switches must be confirmed using the OK button.
ja_jp: チャンネルの上下ボタンを使用してチャンネルを切り替える場合、OKボタンを使用してチャンネル切り替えを確認する必要があります。

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
ja_jp: チャンネルを上下に押すと、実際にはチャンネル切り替えに遅延があるため、ユーザーは各チャンネルの切り替えを待たずにそのチャンネルを切り替えることができます。

[ctx: #36233]
en: This category contains settings for recordings.
ja_jp: 録画の設定カテゴリー。

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button. This value will be taken into account if "Instant recording action" is set to "Record for a fixed period of time"
ja_jp: 録画ボタンを押したときのインスタント録画の継続時間。"インスタント録画"で"一定期間録画する"にセットされている場合、この値が考慮されます。

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
ja_jp: チャンネルを切り替えたら、オンスクリーンディスプレイ コントロールを閉じる。

[ctx: #36236]
en: If set to a value greater than zero last watched time of channels will be stored the given amount of time after start of channel playback. Otherwise the last watched time will be stored immediately at start of channel playback.
ja_jp: ゼロより大きい値にセットすると、チャンネルの最後の視聴時間は、チャンネル再生の開始後に指定された時間だけ保存されます。 それ以外の場合、最後に視聴した時間は、チャンネルの再生の開始時にすぐに保存されます。

[ctx: #36237]
en: Additional time to record before the scheduled start time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
ja_jp: 放送時間の変更を考慮して、予約されていた開始時間の前に録画する時間を追加する。すべてのアドオンとバックエンドでサポートされているわけではありません。

[ctx: #36238]
en: Additional time to record after the scheduled end time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
ja_jp: 放送時間の変更を考慮して、予約されていた終了時刻の後に録画する時間を追加する。すべてのアドオンとバックエンドでサポートされているわけではありません。

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
ja_jp: バックエンドによってタイマーが追加、終了、または削除されたときに通知を表示する。

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
ja_jp: このカテゴリーには、PVRバックエンドサーバーをウェイクアップさせる電源管理の設定が含まれています。

[ctx: #36241]
en: Execute the wakeup command below when exiting this application or going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
ja_jp: このアプリケーションを終了するとき、またはハイバネーションモードに入るときに、以下のウェイクアップ コマンドを実行する。次回の予約録画のタイムスタンプはパラメータとして渡されます。

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
ja_jp: このタイムアウト内に録画が開始されると、コマンドは実行されません。

[ctx: #36243]
en: The command to execute (cmd [timestamp]).
ja_jp: 実行するコマンド (cmd [timestamp])。

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
ja_jp: 次に予約されている録画の開始時間から差し引く時間。

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
ja_jp: 特定の時間に毎日ウェイクアップ コマンドを実行。

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
ja_jp: 毎日のウェイクアップコマンドをいつ実行するか。

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
ja_jp: このカテゴリーには、PVRバックエンドがパレンタル コントロールをサポートしている場合の設定が含まれています。

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can't be played or recorded without entering a pin code, and the guide information is hidden for those channels.
ja_jp: パレンタルロックされたチャンネルにアクセスするにはPINコードを要求する。チャンネルは、一般タブのチャンネルエディターでロックされているとマークすることができます。パレンタルロックされたチャンネルは、PINコードを入力しないと再生または録画できず、ガイド情報にもそれらのチャンネルは表示されません。

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
ja_jp: 新しいピンコードを入力してパレンタルロックされたチャンネルを解除。

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
ja_jp: パレンタルロックされたチャンネルにアクセスしようとしたときに、ピンコードを再度要求します。コードはこの期間は要求されていません。

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
ja_jp: このカテゴリーには、PVRアドオンとバックエンドでサポートされている場合、PVRバックエンドの設定が含まれています。

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if supported by the PVR add-on and backend.
ja_jp: PVRアドオンとバックエンドでサポートされている場合、このオプションはPVRバックエンドに対してどんなオプションでもあなたへお届けします。

[ctx: #36253]
note: Description of settings section with label #2 "Music"
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
ja_jp: ミュージックファイルに関連する設定とその処理方法を含むセクション。

[ctx: #36254]
en: Action to perform when pressing the record button. [Record current show] will record the current show from "now" to the end of the show. If no TV guide data is currently available a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration" will be scheduled. [Record for a fixed period of time] will schedule a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration". [Ask what to do] will open a dialogue containing different recording actions to choose from, like "Record current show", "Record next show" and some fixed duration recordings.
ja_jp: 録画ボタンを押したときにおこなう動作。[現在の番組を録画] は、現在の番組を「今」から番組の終わりまで録画します。利用できる番組表データがない場合は、下記の[一定時間の録画]と同じ動作になります。[一定時間の録画] は、「今」から「インスタント録画の長さ」で設定した固定の時間分を録画します。[何をするか尋ねる] は、「現在の番組を録画」、「次の番組を録画」、また「一定時間の録画」などの選択肢から選ぶダイアログを表示します。

[ctx: #36255]
note: Description of setting with label #13414 "Show song and album artists"
en: When enabled, both song and album artists are shown. When disabled, only album artists are shown and artists that appear only on individual songs from an album are excluded.
ja_jp: 有効にすると、楽曲とアルバムの両方のアーティストが表示されます。無効にするとアルバムアーティストだけが表示され、アルバムの個々の楽曲にのみ表示されるアーティストは除外されます。

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
ja_jp: ライブラリに楽曲を追加するとき、情報プロバイダからアルバムとアーティストの情報を自動的に取得する。

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
ja_jp: デフォルトのアルバム情報プロバイダの選択をする。

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
ja_jp: デフォルトのアーティスト情報プロバイダの選択をする。

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
ja_jp: 起動時に新規および削除されたメディアファイルを確認する。

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
ja_jp: 情報がまだありません。

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
ja_jp: 有効にした場合、このフレームレートがfpsを検出できなかったストリームに使用されます。

[ctx: #36262]
note: Description of setting with label #20196 "Export music library"
en: Export parts of the music library to an XML file or NFO files. This will optionally overwrite your current NFO and artwork files.
ja_jp: ミュージックライブラリの一部をXMLファイル、またはNFOファイルにエクスポートする。これにより、現在のNFOファイルとアートワークファイルが上書きされます。

[ctx: #36263]
note: Description of setting with label #20197 "Import music library"
en: Import an XML file into the music library database.
ja_jp: XMLファイルをミュージックライブラリ データベースの中へインポート。

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
ja_jp: このカテゴリーには、ミュージック再生の処理方法の設定が含まれています。

[ctx: #36265]
note: Description of setting with label #489 "Play next song automatically"
en: Automatically plays the next item in the current folder, for example in "Files" view after a track has been played, the next track in the same folder will automatically play.
ja_jp: 現在のフォルダ内の次のアイテムを自動的に再生する。例えば、"ファイル"ビューでは、トラックが再生された後、同じフォルダ内の次のトラックが自動的に再生されます。

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
ja_jp: 楽曲が選択されるとすぐに再生を開始するのではなく、キューへ投入する。

[ctx: #36267]
note: Description of setting with label #638 "Volume adjustments"
en: Read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
ja_jp: MP3GainなどのプログラムでオーディオファイルにエンコードされているReplayGain情報を読み、それに応じて音量をノーマライズします。

[ctx: #36268]
note: Description of setting with label #641 "Files with ReplayGain information"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files with encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
ja_jp: エンコードされたReplayGain情報を持つファイルに使用するリファレンス音量(プリアンプレベル)。デフォルトの標準値は89dBです。注意して変更してください。

[ctx: #36269]
note: Description of setting with label #642 "PreAmp Level - Non ReplayGained files"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files without encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
ja_jp: エンコードされたReplayGain情報のないファイルに使用するリファレンス音量(プリアンプレベル)。デフォルトの標準値は89dBです。注意して変更してください。

[ctx: #36270]
note: Description of setting with label #643 "Avoid clipping protection on ReplayGained files"
en: Play file at lower volume, if necessary, to avoid audio limiting clipping protection. Otherwise clipping protection will be provided by the audioengine in those parts that need it.
ja_jp: 必要に応じて、低音量でファイルを再生することでオーディオに制限を課し、クリッピング保護を回避する。それ以外の場合、クリッピング保護はそれを必要とする部分のオーディオエンジンによって提供されます。

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
ja_jp: ミュージックトラック再生時に、次の楽曲とスムースにクロスフェードさせます。クロスフェードの長さは1秒-15秒の間でセットできます。

[ctx: #36272]
note: Description of setting with label #13400 "Crossfade between songs on the same album"
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
ja_jp: 両方のトラックが同じアルバムな場合、クロスフェードさせます。

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
ja_jp: ミュージック再生中に表示されるビジュアライザの選択をする。

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
ja_jp: 楽曲の名前をユーザーインターフェイスに表示する方法をコントロールする。正しく機能するためには、タグの読み取りを有効にしておく必要があります。

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
ja_jp: ファイルリストの2番目の列の書式設定に使用されます。

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
ja_jp: 現在再生中のリストに楽曲の名前を表示する方法をコントロールする。

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
ja_jp: 現在再生中のリストの2番目の列の書式設定に使用されます。

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
ja_jp: ライブラリリストに楽曲の名前を表示する方法をコントロールする。

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
ja_jp: ライブラリリストの2番目の列の書式設定に使用されます。

[ctx: #36281]
note: Description of setting with label #14059 "Search for thumbnails on remote shares"
en: Search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
ja_jp: リモート共有と光メディアでサムを検索する。これによりネットワークフォルダの一覧表示で多くの場合遅くなります。

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
ja_jp: このカテゴリーには、CDの扱いを処理する設定が含まれています。

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
ja_jp: CDがドライブに挿入されたら、自動再生する。

[ctx: #36284]
note: Description of setting with label #227 "Load audio CD information from online service"
en: Read the information belonging to an audio CD, like song title and artist, from the Internet database gnudb.org.
ja_jp: インターネットデータベースgnudb.orgから、曲のタイトルやアーティストなど、オーディオCDに属する情報を読み取ります。

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
ja_jp: リッピしたトラックの保存をするハードドライブ上の場所を指定する。

[ctx: #36286]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in audiocds.trackpathformat
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
ja_jp: 保存した音楽の名前の付け方をタグから制御する。タグ: [B]%N[/B]: トラック番号、 [B]%S[/B]: ディスク番号、 [B]%A[/B]: アーティスト、 [B]%T[/B]: タイトル、 [B]%B[/B]: アルバム、[B]%G[/B]: ジャンル、 [B]%Y[/B]: 年、[B]%F[/B]: ファイル名、 [B]%D[/B]: 長さ、 [B]%J[/B]: 日付、[B]%R[/B]: レーティング、 [B]%I[/B]: ファイルサイズ。

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
ja_jp: リッピングに使用するオーディオエンコーダーをどれか選んでください。

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
ja_jp: リップ ファイルの品質をどれか選んでください。

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
ja_jp: 指定したオーディオエンコーダーで使うビットレートをどれか選んでください。

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
ja_jp: FLACの圧縮率を定義、デフォルトは5。

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
ja_jp: リッピング完了後、自動でディスクをイジェクトする。

[ctx: #36292]
note: Description of settings category "Interface -> Startup" with label #14224
en: This category contains startup settings.
ja_jp: このカテゴリーには、スタートアップの設定が含まれています。

[ctx: #36293]
note: Description of setting with label #20223 "Artist information folder"
en: Select the folder where artist information (nfo files and images) should be saved in.
ja_jp: アーティスト情報(nfoファイルと画像)の保存をするフォルダの選択。

[ctx: #36294]
note: Description of setting with label #20228 "Use artist sortname"
en: When sorting music items by artist use sortname e.g. Parton, Dolly rather than name.
ja_jp: アーティスト別にミュージックアイテムをソートするときは、＜sortname＞タグを使用する。例 Parton、名前ではなくDolly。

[ctx: #36296]
en: This category contains settings for reminders.
ja_jp: リマインダーを設定するカテゴリー。

[ctx: #36297]
en: Choose a time in seconds after which PVR reminder popups will be automatically closed.
ja_jp: PVRリマインダーポップアップが自動的に閉じるまでの時間を秒単位で選択。

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
ja_jp: 情報がまだありません。

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
ja_jp: 情報がまだありません。

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
ja_jp: ピクチャーに関連する設定とその処理方法を含むセクション。

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
ja_jp: このカテゴリーには、ピクチャーファイルリストの処理方法の設定が含まれています。

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
ja_jp: ピクチャーフォルダに入るときにピクチャー サムネイルを自動的に生成する。

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
ja_jp: ピクチャーファイルのリストをビデオに表示する。

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
ja_jp: 情報がまだありません。

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
ja_jp: このカテゴリーには、ピクチャースライドショーの扱いを処理する設定が含まれています。

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
ja_jp: 各画像がスライドショーに表示される時間の選択をする。

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
ja_jp: スライドショーの画像が表示されている間、パンとズームをさせる。

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
ja_jp: スライドショーの画像をランダムな順序で表示する。

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
ja_jp: 天気関連の設定を含むセクション。

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
ja_jp: このカテゴリーには、気象サービスの扱いを処理する設定が含まれています。

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
ja_jp: 天気の表示できるロケーションを3つまで選べます。

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
ja_jp: デフォルトの天気情報ソースを指定する。オプションについてはアドオンマネージャーを参照してください。

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
ja_jp: サービスの設定とその処理方法を含むセクション。

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
ja_jp: このカテゴリーには、すべてのサービスで使われる設定が含まれています。

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
ja_jp: さまざまなネットワークサービスで使用しているときに表示されるこのデバイスの名前です。

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
ja_jp: このカテゴリーには、UPnP サービスの扱いを処理する設定が含まれています。UPnPは一般的に家電ではDLNAと呼ばれています。

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
ja_jp: UPnPサーバーを有効にする。これにより、ライブラリ内のメディアをUPnPクライアントにストリーミングすることができます。

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
ja_jp: 手動または自動でライブラリの更新が発生したら、UPnPクライアントに通知する。

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
ja_jp: UPnPクライアントを有効にする。コントロールポイントを使用して任意のUPnPサーバーからメディアをストリーミングしたり、サーバーからの再生をコントロールすることができます。

[ctx: #36326]
note: Description of setting with label #21361 "Look for remote UPnP players"
en: Enable the UPnP control point. This allows you to stream media to any UPnP client and control its playback.
ja_jp: UPnPコントロールポイントを有効にする。任意のUPnPクライアントにメディアをストリーミングしたり、再生をコントロールすることができます。

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
ja_jp: このカテゴリーには、Webサーバー サービスとアプリケーション コントロール サービスの扱いを処理する設定が含まれています。

[ctx: #36328]
note: Description of setting with label #263 "Allow remote control via HTTP"
en: Enable remote users to control this application through the built-in web server. Never expose the web server port to the Internet.
ja_jp: リモートのユーザーが内蔵されているwebサーバーを経由して、このアプリケーションの操作をすることを有効にする。絶対にWebサーバーのポートをインターネットに公開しないでください。

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
ja_jp: Webサーバーのポートを定義する。

[ctx: #36330]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Define the web server username. Must be set when authentication is enabled.
ja_jp: Webサーバーのユーザー名を定義します。認証を有効にするには設定をしておく必要があります。

[ctx: #36331]
note: Description of setting with label #1048 "Password"
en: Define the web server password. Must be set when authentication is enabled.
ja_jp: Webサーバーのパスワードを定義します。認証を有効にするには設定をしておく必要があります。

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
ja_jp: アドオンマネージャーを経由してインストールされたWebインターフェイスから選択。

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
ja_jp: このカテゴリーには、リモートコントロールサービスの扱いを処理する設定が含まれています。

[ctx: #36334]
note: Description of setting with label #791 "Allow remote control from programs on this system"
en: Allow programs on this device to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication.
ja_jp: このデバイス上のプログラムが、認証なしで、JSON-RPC over WebSocket、JSON-RPC over TCP、またはEventServerプロトコルを介してこのアプリケーションを制御できるようにします。

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
ja_jp: リモートコントロール用のポート番号を定義する。

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
ja_jp: リモートコントロール用のポート番号の範囲を定義する。

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
ja_jp: 接続可能なクライアントの最大数を定義する。

[ctx: #36338]
note: Description of setting with label #794 "Allow remote control from programs on other systems"
en: Allow programs on the network to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication. It allows anyone with access to the network to completely control this application and, therefore, this device. Never expose these interfaces to the Internet.
ja_jp: ネットワーク上のプログラムが、認証なしで、JSON-RPC over WebSocket、JSON-RPC over TCP、またはEventServerプロトコルを介してこのアプリケーションを制御できるようにします。そのため、ネットワークにアクセスできるすべての人がこのアプリケーション、つまりこのデバイスを完全に制御できるようになります。これらのインターフェースをインターネットに公開しないでください。

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
ja_jp: リピートの遅延 (ms)。

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
ja_jp: 連続リピートで冒頭に遅延 (ms)

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
ja_jp: このカテゴリーには、zeroconfネットワーク検出サービスの扱いを処理する設定が含まれています。AirPlayを利用するには必須のサービスです。

[ctx: #36342]
note: Description of setting with label #1260 "Announce services to other systems"
en: Allows applications on the network to discover enabled services via Zeroconf.
ja_jp: ネットワーク上のアプリケーションがZeroconfを経由して有効なサービスを発見できるようにする。

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
ja_jp: 有効にすると、別のAirPlayデバイスまたはアプリケーションからのコンテンツを受信できます。

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
ja_jp: AirPlayのパスワード保護を有効にする。

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
ja_jp: AirPlayのパスワードをセット。

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
ja_jp: このカテゴリーには、SMBクライアント(Samba)サービスの扱いを処理する設定が含まれています。

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
ja_jp: WINSサーバーがネットワーク上で稼働している場合は、ここにそのIPアドレスを入力してください。それ以外の場合は空白のままにします。

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
ja_jp: ネットワーク上にWINSサーバーが稼働中の場合、ここにそのワークグループ名を入力してください。そうではない場合、空欄のままにします。

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
ja_jp: このアプリケーションがインストールされているデバイスのシステムに関連した設定を含むセクション。

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
ja_jp: 共有ファイルまたはサービスにアクセスする前に、自動的にWake-on-LANをサーバーに送信する。

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
ja_jp: このアプリケーションでスクリーンの表示方法を選択して変更します。ウィンドウかフルスクリーンのどちらかです。

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
ja_jp: ユーザーインターフェイスが表示される解像度を変更する。

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
ja_jp: ユーザーインターフェイスが表示されるリフレッシュレートを変更する。

[ctx: #36354]
note: Description of setting with label #14083 "Use fullscreen window"
en: If enabled, fullscreen mode will be applied by using a window instead of a real fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, so that other applications can be used in parallel more easily. This uses more resources so playback may be less smooth.
ja_jp: 有効にすると、フルスクリーンモードでは、本物のフルスクリーンモードの代わりにウィンドウを使用して適用されます。主な利点はマルチスクリーン構成なので、他のアプリケーションをより簡単に並行して使用できることです。これはより多くのリソースを使用するので、再生はさほどスムースではないかもしれません。

[ctx: #36355]
note: Description of setting with label #13130 "Blank other displays"
en: In a multi-screen configuration, the screens not displaying this application are blacked out.
ja_jp: マルチスクリーン構成の場合、このアプリケーションを表示していない画面はブラックアウトします。

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
ja_jp: オーバースキャンを調整してユーザーインターフェイスを調整します。表示されている画像がディスプレイに対して大きすぎる、または小さすぎる場合は、このツールを使用してください。

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
ja_jp: フルレンジ（0 ～ 255）の色空間の代わりに、リミテッドレンジ（16 ～ 235）を使用します。ディスプレーとして一般の HDMI テレビを使い、PCなどフルレンジを表示するモードがない場合は、リミテッドレンジを使うべきです。一方、PC用のモニターをディスプレーとして使う場合は、無効のままにして適切な黒にします。

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
ja_jp: このカテゴリーには、オーディオの出力を処理する設定が含まれています。

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
ja_jp: 音声出力のプロパティをどのようにセットするかを選択する: [固定] 出力プロパティは常に指定されたサンプリングレートとスピーカーで構成されます。[ベストマッチ] 出力プロパティは常にソースのプロパティと可能な限り一致するように設定されます。[最適化] 出力プロパティは再生開始時にセットされ、ソースのプロパティが変更されても変わりません。

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
ja_jp: オーディオ接続でサポートされているチャンネル数、またはアナログ接続で接続されている場合はスピーカー数の選択をする。この設定はパススルー オーディオには適用されません。注意: S/PDIFは2.0チャンネルのみをサポートしますが、パススルーでサポートされているフォーマットを使用してマルチチャンネルオーディオを出力することができます。

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
ja_jp: 2チャンネルにダウンミックスされブーストされたAC3ストリーム。

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
ja_jp: 2チャンネルオーディオをチャンネル設定で指定されたオーディオチャンネル数にアップミックスする場合に選択する。

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
ja_jp: 受信側がドルビー デジタル(AC3)ストリームのデコードに対応している場合は、このオプションを選択してください。

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
ja_jp: 受信側がDTSストリームのデコードに対応している場合は、このオプションを選択してください。

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
ja_jp: デコードされた音声に使用できる音声チャンネル / スピーカーの最大数を選択する。 光 / 同軸デジタル出力を使用する場合は、これを2.0にセットする必要があります

[ctx: #36368]
note: Description of setting with label #348 "Enable passthrough"
en: Select to allow passthrough audio for playback of compressed audio such as Dolby Digital (AC3), DTS, etc. The Client of the AudioEngine, for example Videoplayer, might decide to decode the audio stream under certain conditions. In Videoplayer case, passthrough won't be used for live streams and when you sync playback to display.
ja_jp: ドルビー デジタル(AC3)、DTSなどの圧縮オーディオの再生にパススルーオーディオを許可する場合に選択する。[CR]ビデオプレーヤーなどのオーディオエンジンのクライアントは、特定の条件下でオーディオストリームをデコードすることを決定する場合があります。[CR]ビデオプレーヤーの場合、パススルーはライブストリームには使用されず、再生を表示に同期するときにも使用されません。

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
ja_jp: 受信側が、TrueHDストリームのデコードに対応している場合は、このオプションを選択してください。

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
ja_jp: 受信側が、DTS+HDストリームのデコードに対応している場合は、このオプションを選択してください。

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
ja_jp: mp3などのデコードされたオーディオの再生に使用するデバイスを選択する。

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
ja_jp: エンコードされた形式の再生に使用されるデバイスの選択をしてください、これらは下記の形式のオプションに対応しているどれかです。

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
ja_jp: メニューの操作や重要な通知など、インターフェイス音の処理方法を設定する。

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
ja_jp: このカテゴリーには、インプット デバイスの扱いを処理する設定が含まれています。

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
ja_jp: 接続されている周辺機器の設定をする。

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
ja_jp: 有効にした場合、キーボードの矢印で仮想キーボードの選択範囲が移動します。無効にした場合、カーソルがテキストから移動します。

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
ja_jp: マウスまたはタッチスクリーンデバイスを使用してインターフェースを操作する。[CR]注意: キーボードやリモコンがないまま無効にすると、このアプリケーションを操作できなくなります。

[ctx: #36378]
note: Description of setting with label #35100 "Enable controller support"
en: Use a game controller to control the interface.
ja_jp: ゲームコントローラー使ってインターフェイスを操作する。

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
ja_jp: このカテゴリーには、インターネットアクセスの扱いを処理する設定が含まれています。デフォルトのWebインターフェースはここで選択できます。

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
ja_jp: インターネット接続にプロキシサーバーを使用している場合は、ここで設定。

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
ja_jp: プロキシのタイプを設定する。

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
ja_jp: プロキシサーバーのアドレスを設定する。

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
ja_jp: プロキシサーバーのポート番号を設定する。

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
ja_jp: プロキシサーバーのユーザー名を設定する。

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
ja_jp: プロキシサーバーのパスワードを設定する。

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
ja_jp: インターネット接続で利用可能な帯域幅が制限されている場合は、この設定を使用してこのアプリケーションによる帯域幅の使用量を定義して制限内で維持します。

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
ja_jp: このカテゴリーには、省電力設定が含まれています。

[ctx: #36388]
note: Description of setting with label #1450 "Put display to sleep when idle"
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
ja_jp: アイドル時にディスプレーをオフにします。表示信号が検出できなくなるとオフになるテレビでは便利です。

[ctx: #36389]
note: Description of setting with label #357 "Shutdown function timer"
en: Set the time to wait for any activity to occur before shutting down.
ja_jp: シャットダウンする前に、アクティビティが発生するのを待機する時間をセット。

[ctx: #36390]
note: Description of setting with label #13008 "Shutdown function"
en: Define what action to perform when the shutdown function timer lapsed.
ja_jp: シャットダウン機能のタイマーを経過したときの機能を定義する。

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
ja_jp: このカテゴリーには、有効にしているイベントやデバッグ ロギングの設定が含まれています。問題の解決をはかるために、コンポーネント固有のデバッグ ロギングを有効にすることができます。

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
ja_jp: デバッグ ロギングをオンまたはオフにする。トラブルシューティングに役立ちます。

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
ja_jp: スクリーンショットの保存をするフォルダの選択。

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
ja_jp: 追加のライブラリからの詳細メッセージをデバッグ ログに含める。

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
ja_jp: このカテゴリーには、マスターロックの処理方法の設定が含まれています。

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
ja_jp: ここで、マスターロックを有効か無効にしたり、ロック解除に使用するPINコードを定義できます。同様にアプリケーションのどの領域にアクセスするためにPINが必要かを指定することも可能です。

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
ja_jp: 有効にすると、起動時にこのアプリケーションのロックを解除するにはマスターロックコードが必要になります。

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
ja_jp: このアプリケーションが終了するまでの最大試行回数を定義する。

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
ja_jp: このカテゴリーには、キャッシュの処理方法の設定が含まれています。

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
ja_jp: ハードディスクのビデオ、オーディオまたはDVDの再生でキャッシュを有効にする。

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
ja_jp: DVD-ROMのビデオ再生でキャッシュを有効にする。

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
ja_jp: ローカルネットワークのビデオの再生でキャッシュを有効にする。

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
ja_jp: インターネットのビデオの再生でキャッシュを有効にする。

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
ja_jp: DVD-ROMのオーディオ再生でキャッシュを有効にする。

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
ja_jp: ローカルネットワークのオーディオ再生でキャッシュを有効にする。

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
ja_jp: インターネットのオーディオ再生でキャッシュを有効にする。

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
ja_jp: DVD-ROMのDVD再生でキャッシュを有効にする。

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
ja_jp: ローカルネットワークのDVD再生でキャッシュを有効にする。

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
ja_jp: インターネットの不明なタイプでもキャッシュを有効にする。

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
ja_jp: 情報がまだありません。

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
ja_jp: 情報がまだありません。

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
ja_jp: 情報がまだありません。

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
ja_jp: 情報がまだありません。

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
ja_jp: 情報がまだありません。

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
ja_jp: 情報がまだありません。

[ctx: #36416]
note: Description of setting with label #13600 "Apple remote"
en: Specify the type of remote used.
ja_jp: 使用するリモートのタイプを指定する。

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
ja_jp: リモートを使用してKodiを起動できるように、必ずKodiヘルパーを実行してください。

[ctx: #36418]
note: Description of setting with label #13603 "Sequence delay time"
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
ja_jp: ユニバーサルリモコンのボタンシーケンスの遅延を指定する。

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
ja_jp: 天気情報の取得に使用する場所を定義する。

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
ja_jp: UPnPサーバーによって提供されるビデオの外部字幕を探します。これによりCPU、ファイルシステム、ネットワークへ広範囲にわたる負荷がかかることがあります。

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
ja_jp: VDPAUミキサーをバイパスすることで、非力なシステムではリソースを節約できますが、画質が若干落ちます。

[ctx: #36422]
en: Update official add-ons from
ja_jp: 公式なアドオンを更新

[ctx: #36423]
note: Description of setting with label #36422 "Update official add-ons from"
en: By default, add-ons from official repositories will be prevented from being auto-updated from private repositories. For cases such as updating from an add-ons beta repository this option can be switched to [Any repositories] (bear in mind this is a less secure option and enabling it could cause incompatibility and crashes).
ja_jp: デフォルトでは、公式リポジトリにあるアドオン類の場合、たとえプライベートリポジトリにあったとしても自動更新される対象にはされません。アドオンのベータリポジトリからの更新などの場合、このオプションを [任意のリポジトリ] に切り替えることができます。(これは安全性を低くするオプションなので、有効にすると互換性の問題やクラッシュが発生しかねないことに注意してください)

[ctx: #36424]
en: Select what will happen when an item is selected in the guide: [Show context menu] Will trigger the context menu from where you can choose further actions; [Switch to channel] Will instantly tune to the related channel; [Show information] Will display a detailed information with plot and further options; [Record] Will create a recording timer for the selected item. ["Smart select"] The action is choosen dynamically, depending on whether the event is in the past, now or in the future.
ja_jp: ガイドでアイテムが選択されたときに何が起こるかを選択する: [コンテキストメニューを表示] 選択し、さらなる動作としてコンテキストメニューをトリガー。[チャンネルに切り替える] 即座に関連したチャンネルへ切り替える。[情報を表示] プロットとその他のオプションで詳細情報を表示。[録画] 選択したアイテムの録画タイマーを作成。["スマート セレクト"] イベントが過去、現在、未来のいずれであるかに応じて、動的に選択されます。

[ctx: #36425]
en: Show context menu
ja_jp: コンテキストメニューの表示をする

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
ja_jp: チャンネルに切り替える

[ctx: #36427]
en: Show information
ja_jp: 情報を表示する

[ctx: #36428]
en: Record
ja_jp: 録画

[ctx: #36429]
note: Description of setting with label #667 "Enable Dolby Digital transcoding"
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1 (AC-3), such as a S/PDIF connection. If your system supports PCM multichannel audio via HDMI, leave this disabled.
ja_jp: S/PDIF接続など、オーディオ出力接続がドルビー デジタル 5.1(AC-3)などの、マルチチャンネルオーディオのみをサポートする場合は、[CR]これを選択する。[CR]システムがHDMI経由のPCMマルチチャンネルオーディオをサポートしている場合、これは無効のままにします。

[ctx: #36430]
note: Description for setting category #14101: "Video Acceleration"
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
ja_jp: ビデオの処理を高速化する方法の設定をする。これには、デコードやスケーリングなどが含まれます。

[ctx: #36431]
note: Description of setting with label #13438 "Show event log"
en: Shows all events in the event log for the current profile with options to only show specific levels.
ja_jp: 現在のプロファイルのイベント ログ内のすべてのイベントを表示し、特定のレベルのみを表示するオプションを使用する。

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
ja_jp: 仮想キーボードのレイアウトを選択する。

[ctx: #36433]
note: Description for video related setting #13457: "vaapi sw filter"
en: When enabled, VAAPI render method is preferred and the CPU has less load. If you experience hangs, disable this option.
ja_jp: 有効にすると、VAAPIのレンダリング方法が優先され、CPUの負荷が軽減されます。ハングアップした場合はこのオプションを無効にしてください。

[ctx: #36437]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Official repositories only (default)
ja_jp: 公式リポジトリのみ(デフォルト)

[ctx: #36438]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Any repositories
ja_jp: 任意のリポジトリ

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
ja_jp: 音量調整のステップ数をセット。

[ctx: #36444]
note: Description of setting with label #14127 "Whitelist"
en: Select this option to allow using 3:2 pulldown refresh rates (playing 23.976 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 24 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 23.976 Hz or 24 Hz mode.
ja_jp: このオプションを選択すると、3:2プルダウンリフレッシュレートになります(59.94Hzモニターで23.976FPSビデオを再生するか、60Hzモニターで24FPSビデオを再生する) モニターに23.976Hzまたは24Hzモードがない場合は、このオプションを使用してみることを勧めします。

[ctx: #36445]
note: Description of setting with label #14128 "Whitelist"
en: Select this option to allow using double refresh rates (playing 29.97 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 30 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 29.97 Hz or 30 Hz mode.
ja_jp: このオプションを選択すると、リフレッシュレートを2倍にします(59.94Hzモニターで29.97FPSビデオを再生するか、60Hzモニターで30FPSビデオを再生する) モニターに29.97Hzまたは30Hzモードがない場合は、このオプションを使用してみることをお勧めします。

[ctx: #36460]
note: Description of settings with label #14112 "Enable event logging"
en: Event logging allows to keep track of what has happened.
ja_jp: イベント ロギングは何があったのかを追跡することを可能にします。

[ctx: #36461]
note: Description of settings with label #14113 "Enable notification event logging"
en: Notification event describe regular processes and actions performed by the system or the user.
ja_jp: 通知イベントは、システムまたはユーザーによって実行される定期的なプロセスとアクションについての説明です。

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
ja_jp: 立体3Dモード / 現在

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
ja_jp: 立体3Dモード

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
ja_jp: 無効化

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
ja_jp: オーバー / アンダー

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
ja_jp: 近接

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
ja_jp: 立体メガネ レッド / シアン

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
ja_jp: 立体メガネ グリーン / マゼンタ

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
ja_jp: インターレース

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
ja_jp: ハードウェアベース

[ctx: #36509]
note: name of a stereoscopic mode
en: Monoscopic / 2D
ja_jp: モノスコピック / 2D

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
ja_jp: 立体メガネ イエロー / ブルー

[ctx: #36511]
note: name of a stereoscopic mode
en: Checkerboard
ja_jp: チェッカーボード

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
ja_jp: 立体3Dビデオの再生モード

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
ja_jp: 尋ねる

[ctx: #36523]
note: Description of setting with label #458 "Limit sampling rate (kHz)"
en: Maximum sampling rate for S/PDIF or sampling rate for fixed output configuration.
ja_jp: S/PDIFの最大サンプリングレート、または固定出力構成のサンプリングレート。

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
ja_jp: 推奨モード

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
ja_jp: ムービーと同じ(自動検出)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
ja_jp: 再生終了後に立体3Dモードを無効にする

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
ja_jp: 再生モードを選択

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
ja_jp: 立体3Dモードを選択

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
ja_jp: 再生モード選択...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
ja_jp: ムービーと同じ

[ctx: #36533]
note: Description of setting with label #346 "Normalize levels on downmix"
en: Select how audio is downmixed, e.g. from 5.1 to 2.0.[CR][Enabled] Maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed.[CR][Disabled] Maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note: Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
ja_jp: 例 5.1から2.0まで音声ダウンミックスの方法を選択する。[CR][有効] 元のオーディオソースの音量レベルを維持しますが、ダイナミックレンジは圧縮されます。[CR][無効] ダウンミックス時に元のオーディオソースのダイナミックレンジを維持しますが、音量は低くなります。[CR]注意: ダイナミックレンジとは、オーディオソースの最も静かな部分と最も大きい部分との音量の差です。ムービーの会話がほとんど聞こえない場合は、この設定を有効にします。

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
ja_jp: 詳細メッセージをデバッグ ログに含める追加ライブラリを指定する。

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
ja_jp: ビデオの立体3Dモード

[ctx: #36536]
note: label of a toggle option that allows to invert the stereoscopic 3d mode
en: Invert stereoscopic 3D mode (flip eyes)
ja_jp: 反転立体3Dモード(flip eyes)

[ctx: #36537]
note: Description of setting with label #36520 "Playback mode of stereoscopic videos"
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played.[CR][Ask me] Will show a dialogue to select the desired mode for each playback.[CR][Preferred mode] Will use the preferred mode specified in the "System -> Video hardware" section of the settings.[CR][Monoscopic / 2D] Will play the video in mono / 2D.[CR][Ignore] Disables any stereoscopic 3D processing and handling.
ja_jp: どのモードで立体3Dビデオを再生するかを選択する。[CR][確認] 各再生に使用するモードを選択するためのダイアログを表示。[CR][推奨モード] 設定のセクション "システム" ⇒ "ビデオ ハードウェア" で指定した優先モードを使用。[CR][モノスコープ/ 2D] モノ/ 2Dでビデオを再生。[CR][無視] 立体3Dの処理と扱いを無効。

[ctx: #36538]
note: Description of setting with label #36526 Disable stereoscopic mode when playback is stopped
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode, between videos in a playlist or when playback ended.[CR][Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists with mixed stereoscopic 3D and 2D content, then the GUI will also stay in stereoscopic 3D mode even when a non-stereoscopic 2D video is playing.
ja_jp: [有効] ビデオのプレイリストを表示するときや再生が終了した後、GUI（および一部のテレビ）を 2D モードへ戻します。[CR][無効] GUIおよびテレビを立体視 3D モードのままにします。立体視 3D と 2D のコンテンツが混在するビデオ プレイリストでは、非立体 2D ビデオを再生している場合でも、GUI は立体視 3D モードのままにします。

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
ja_jp: 立体3Dモードのユーザーインターフェイスを変更する。

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
ja_jp: ビデオなどの立体3Dメディアを再生するときに優先されるモード

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
ja_jp: AirPlayクライアントからの音量調整を許可する。

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
ja_jp: ビデオファイルでハードウェア デコーディングを有効にする。

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
ja_jp: 字幕の立体3D深度

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
ja_jp: 立体3Dビデオの字幕の視覚的な奥行きをセット。値が大きいほど、字幕は視聴者に近づきます。

[ctx: #36548]
note: Description of setting with label #37021 "Set GUI resolution limit"
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
ja_jp: メモリを節約するためにGUIの解像度を制限する。ビデオの再生には影響しません。再起動が必要です。

[ctx: #36549]
note: Description of setting with label #1268 "iOS 8 compatibility mode"
en: Enables support for receiving "Videos" and "Pictures" via AirPlay. This needs to be disabled when using iOS 9 or later clients to restore music streaming via AirPlay. "Videos" and "Pictures" are only supported for iOS clients using iOS 8.x and older.
ja_jp: AirPlayの"ビデオ"と"ピクチャー"を受信するためのサポートを有効にする。iOS 9以降のクライアントを使用してAirPlay経由のミュージックストリーミングを復元する場合は、これを無効にする必要があります。"ビデオ"と"ピクチャー"は、iOS 8.x 以前を使用しているiOSクライアントでのみサポートされています。

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
ja_jp: 立体3D効果の強さ

[ctx: #36551]
note: Description of setting with label #36550 "Stereoscopic 3D effect strength"
en: Defines the strength of the stereoscopic 3D effect in the GUI. This is done by controlling the depth of perception within the GUI, so the higher the value, the more elements will pop out of the screen. [Zero] Disables the stereoscopic 3D effect of the GUI.[CR]For a good visual experience, the value should be higher for small screens and lower for large screens. Note: this is not supported by all skins.
ja_jp: GUIの立体3D効果の強さを定義する。これは、GUI内の認知の深さを制御することによって行われるため、値が高いほど画面から要素が飛び出します。[ゼロ] GUIの立体3D効果を無効にします。[CR]視覚的に見やすくするために、小さい画面の場合は大きい値、大きい画面の場合は小さい値にする必要があります。注意: これはすべてのスキンでサポートされているわけではありません。

[ctx: #36552]
note: Description of setting "System -> Video output -> NoOfBuffers" with label #36043
en: Defines the number of presentation buffers used by the graphics driver. Select 2 if the driver uses double buffering or 3 for triple buffering.
ja_jp: グラフィックスドライバによって使用されるプレゼンテーションバッファ数を定義する。ドライバがダブルバッファリングを使用する場合は2を、トリプルバッファリングには3を選択します。

[ctx: #36553]
note: label of a setting, allowing to specify tonemap method
en: Tone mapping
ja_jp: トーンマッピング

[ctx: #36554]
note: label of a setting, tone mapping method
en: off
ja_jp: オフ

[ctx: #36555]
note: label of a setting, tone mapping method
en: Reinhard
ja_jp: ラインハルト

[ctx: #36556]
note: label of a setting, allowing to specify tone mapping parameter
en: Tone mapping parameter
ja_jp: トーンマッピング パラメータ

[ctx: #36560]
en: Colour management
ja_jp: 色管理

[ctx: #36561]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management" with label #36560
en: Reproduce video colours accurately using a display profile or a 3D lookup table.
ja_jp: ディスプレイプロファイル、または3Dルックアップテーブルを使用してビデオカラーを正確に再現する。

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
ja_jp: 色管理モード

[ctx: #36563]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management mode" with label #36562
en: Use a precalculated 3D lookup table for video colour correction, or calculate the transformation for each video from a profile of your display. A precalculated 3D lookup table is preferred as it allows you to take advantage of the advanced features and high precision in ArgyllCMS. Display profile based correction is useful for testing different parameters, or emulating display settings that you don't have a 3D LUT prepared for.
ja_jp: ビデオの色補正には事前計算された3Dルックアップテーブルを使用するか、ディスプレイのプロファイルから各ビデオの変換を計算する。事前に計算された3Dルックアップテーブルは、ArgyllCMSの高度な機能と高精度を利用できるので推奨されています。ディスプレイプロファイルベースの補正は、さまざまなパラメータをテストしたり、3D LUTを用意していないディスプレイ設定をエミュレートしたりするのに役立ちます。

[ctx: #36565]
note: Description of setting "System -> Video output -> 3D LUT" with label #36564
en: Select the 3DLUT file to be used by default. If you place multiple 3DLUT files in the same directory, then you can switch between them in the OSD menu during video playback. This allows for multiple display profiles to account for different viewing environments and source materials, for example gamma 2.2 for daytime viewing and 2.4 for nighttime.
ja_jp: デフォルトで使用される3DLUTファイルの選択をしてください。同じディレクトリに複数の3DLUTファイルを配置すると、ビデオの再生中にOSDメニューでそれらを切り替えることができます。これにより、昼間の視聴にはガンマ2.2、夜間の視聴には2.4など、さまざまな視聴環境や素材に合わせて複数のディスプレイプロファイルを設定できます。

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
ja_jp: ICCディスプレイプロファイル

[ctx: #36567]
note: Description of setting "System -> Video output -> ICC display profile" with label #36566
en: By providing a display profile, you can modify video parameters such as gamma, color primaries and whitepoint during playback. An ICC source profile is created based on the parameters and linked with the display ICC profile set here. This support is experimental and lacks near black adjustment towards display native black (causing raised black level) and white level scaling when a different whitepoint from display native is selected (as a workaround, adjust video brightness down to avoid clipping).
ja_jp: ディスプレイプロファイルを指定することで、再生中にガンマ、原色、ホワイトポイントなどのビデオパラメータを調整できます。これらのパラメータに基づいてICCソースプロファイルが作成され、ここで定義したディスプレイプロファイル セットにリンクされます。この機能は現在実験的なもので、ディスプレイ本来の黒レベルと異なる場合、白レベルのずれが発生します。(この問題を回避するため、ビデオの明るさが低下する可能性があります)

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
ja_jp: ホワイトポイント

[ctx: #36569]
note: Description of setting "System -> Video output -> Whitepoint" with label #36568
en: Changing video whitepoint to D93 is mainly useful for older Japanese NTSC material which looks too red when played back on a D65 display. Adjust video brightness setting down to avoid clipping to display native whitepoint.
ja_jp: ビデオのホワイトポイントをD93に変更すると、D65ディスプレイで再生した場合、赤く見えすぎる日本の古いNTSCな素材に役立ちます。ビデオの明るさを下げて、ダイナミックレンジがディスプレイ本来のホワイトポイントで制限されないようにします。

[ctx: #36570]
en: Primaries
ja_jp: プライマリ

[ctx: #36571]
note: Description of setting "System -> Video output -> Primaries" with label #36570
en: Select the primary color coordinates according to source material. Older HD material may have been mastered on displays with BT.601 primaries.
ja_jp: ソースの素材に応じて原色との調和を選択をしてください。かなり古いHD素材は初期のBT.601な表示に最適化されているかもしれません。

[ctx: #36572]
en: Gamma mode
ja_jp: ガンマモード

[ctx: #36573]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma mode" with label #36572
en: Select the gamma curve formula. Use BT.1886 for gamma curve that accounts for display black and white levels and avoids perceptual clipping. Use input offset for a similar curve with a manually specified effective gamma. Output offset allows for perceptual clipping, but can be used to compensate for incorrect mastering monitor settings that lead to too bright dark details. Absolute gamma does not account for display black at all and will clip the lowest levels to display black on any display with higher than zero black level.
ja_jp: ガンマカーブの定式の選択をする。ディスプレイの白黒レベルを考慮し、知覚的なクリッピングを回避するガンマカーブにBT.1886を使用します。手動で指定された相似的なガンマを持つ同様の曲線に対して入力オフセットを使用します。出力オフセットは知覚的なクリッピングを可能にしますが、暗いはずなのに明るすぎなディテールをもたらす誤ったマスタリングモニタの設定を補正するために使用することができます。絶対的ガンマは、ディスプレイの黒をまったく考慮しておらず、最低のレベルをクリップし、ゼロより高い黒レベルを有する任意のディスプレイ上で黒を端折って表示してしまいます。

[ctx: #36574]
en: Gamma
ja_jp: ガンマ

[ctx: #36575]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma" with label #36574
en: Gamma for selected gamma curve type. For input and output offset, the result at 50% will match an absolute gamma curve with this gamma value.
ja_jp: 選択したガンマカーブタイプのガンマ。入力および出力オフセットの場合、50％の結果はこのガンマ値を持つ絶対値のガンマ曲線と一致します。

[ctx: #36576]
en: Lookup table size
ja_jp: テーブルサイズを調査

[ctx: #36577]
note: Description of setting "System -> Video output -> Lookup table size" with label #36576
en: Specify the resolution for the 3D lookup table. Use a lower resolution for quick preview and higher resolution for more accurate picture. Using a high resolution may take seconds to prepare when parameters are changed or a new video is started.
ja_jp: 3Dルックアップテーブルの解像度を指定する。クイックプレビューには低解像度を使用し、より正確な画像には高解像度を使用。高解像度を使用すると、パラメータが変更されたときや新しいビデオが開始されたときの準備で数秒かかることがあります。

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
ja_jp: 3D LUTファイル

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
ja_jp: ICCプロファイル

[ctx: #36583]
en: Input offset
ja_jp: 入力オフセット

[ctx: #36584]
en: Output offset
ja_jp: 出力オフセット

[ctx: #36585]
en: Absolute
ja_jp: 絶対的

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
ja_jp: 自動

[ctx: #36598]
note: Description of setting with label #36099 "Dither"
en: Eliminate banding caused by RGB level conversion or other processing by adding a small amount of noise to the picture. This can be disabled for slower systems, or when Kodi is set to limited range RGB output and no video processing is needed.
ja_jp: 画像に少量のノイズを加えることで、RGBレベルの変換やその他の後処理によって発生するバンディングの影響を抑えます。遅いシステムの場合、またはKodiが限定されたRGB出力にセットされていてビデオの後処理が必要ない場合は、これを無効化することができます。

[ctx: #36599]
note: Description of setting with label #36100 "Dither depth"
en: Video dithering output precision in bits. Use the highest setting that doesn't show banding. The default of 8 is recommended for most systems. If your GPU is set to scale the output RGB levels or you use a laptop screen, a 7 or 6 bit setting may eliminate more banding. Lower settings are available for testing purposes only to make it easy to see whether dithering is applied and that the dither noise pixel size matches the display resolution.
ja_jp: ビデオのディザリング出力精度、単位はビット。バンディングが表示されない最大の設定を使用してください。ほとんどのシステムでは、デフォルトの8が推奨されます。GPUがRGB出力レベルを調整するように設定されている場合、またはノートパソコンの画面を使用している場合は、7または6ビット設定でさらにバンディングが解消される可能性があります。ディザリングが適用されているかどうか、およびディザノイズのピクセルサイズがディスプレイの解像度と一致しているかどうかを簡単に確認できるようにテスト目的でのみ低い設定を使用してください。

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
ja_jp: このカテゴリーには、ミュージックライブラリの扱いを処理する設定が含まれています。

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
ja_jp: このカテゴリーには、ミュージックファイルリストの処理方法の設定が含まれています。

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
ja_jp: このカテゴリーには、AirPlayサービスの処理方法の設定が含まれています。

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
ja_jp: このカテゴリーには、ディスプレイの設定が含まれています。

[ctx: #36605]
en: Updates
ja_jp: アップデート

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
ja_jp: 自動的にアップデートのインストール

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
ja_jp: 通知するが、アップデートのインストールはしない

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
ja_jp: アップデートの確認をしない

[ctx: #36609]
en: Show notifications
ja_jp: 通知の表示をする

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
ja_jp: このカテゴリーには、アドオン システムの設定が含まれています。

[ctx: #36611]
note: Description of setting with label #36605 "Updates"
en: Change how auto updating of add-ons are handled.
ja_jp: アドオンの自動更新の処理方法を変更する。

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
ja_jp: アドオンが更新されたとき通知の表示をする。

[ctx: #36613]
note: Description of setting with label #24996 "Manage dependencies"
en: Manage modules and support libraries that have been automatically installed as a dependency to other add-ons. Items listed as "Orphaned" are no longer required by any add-ons and are safe to uninstall.
ja_jp: 他のアドオンと依存関係ありとして自動的にインストールされたモジュールとサポートライブラリの管理をする。"孤立"と表示されているアイテムはどのアドオンからでも、もはや不要になったものなので、アンインストールしても安全です。

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
ja_jp: 現在バックグラウンドで実行されているアドオンの表示をする。

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
ja_jp: 不明なソース

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
ja_jp: 不明なソースからのアドオンのインストールを許可する。

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
ja_jp: セキュリティ上の理由で、不明なソースからのアドオンのインストールは無効にされています。

[ctx: #36618]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "System -> Add-ons -> Unknown sources"
en: Add-ons will be given access to personal data stored on this device. By allowing, you agree that you are solely responsible for any loss of data, unwanted behaviour, or damage to your device. Proceed?
ja_jp: このデバイスに保存されているすべてのファイルへのアクセスがアドオンに許可されます。これを許可した場合、あなたはあなた自身がデータの喪失、望ましくない動作、デバイスの損傷に対して責任があることに同意します。本当に続けますか？

[ctx: #36619]
note: Label of a setting, allow the user to specify high quality downscaling of pictures
en: High quality downscaling
ja_jp: 高品質ダウンスケーリング

[ctx: #36620]
note: Description of setting "Pictures -> Slideshow -> High Quality Downscaling" with label #36619
en: Enable high quality downscaling of pictures (uses more memory and has moderate performance impact).
ja_jp: ピクチャーの高品質な縮小を可能にする。(メモリを多めに使用するのでパフォーマンスに中程度の影響あり)

[ctx: #36621]
note: Label of a setting, allow the maximum smbclient protocol to be configured
en: Maximum protocol version
ja_jp: 最大プロトコル バージョン

[ctx: #36622]
note: Description of setting with label #36621 "Maximum protocol version"
en: Set the maximum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 or SMBv1 compatibility may be required with older NAS and Windows shares.
ja_jp: 接続時にネゴシエートするSMBプロトコルの最大バージョンをセット。古いNASおよびWindows共有では、SMBv2またはSMBv1で互換性を強制する必要があります。

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
ja_jp: なし

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
ja_jp: クライアント

[ctx: #36628]
note: Label of a setting, allow the minimum smbclient protocol to be configured
en: Minimum protocol version
ja_jp: 最低プロトコル バージョン

[ctx: #36629]
note: Description of setting with label #36628 "Minimum protocol version"
en: Set the minimum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 may be required to prevent SMBv1 use on some OS.
ja_jp: 接続時にネゴシエートするSMBプロトコルの最小バージョンをセット。一部のOSでは、SMBv1を使用しないようにするために、SMBv2を強制する必要があります。

[ctx: #36630]
note: Label of a setting, sets additional config required for some proprietary SMBv1 implementations (mostly routers)
en: Use legacy security
ja_jp: 古いセキュリティを使用する

[ctx: #36631]
note: Description of setting with label #36630 "Use legacy security"
en: Force weak SMBv1 security for compatibility with the USB sharing features on some WiFi routers and NAS devices.
ja_jp: 一部のWiFiルーターがもつUSB共有機能やNASデバイスとの互換性のため、強制的にセキュリティが弱いSMBv1を使用。

[ctx: #36634]
note: Text in confirm dialog when disabling setting "Services -> Control -> Require authentication"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should be secured by a password. Are you sure you want to disable authentication?
ja_jp: Webインターフェイスにアクセスできる人なら誰でも、このアプリケーション、つまりこのデバイスを完全に制御できるため、パスワードで保護する必要があります。認証を無効にしてもよろしいですか？

[ctx: #36635]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration
en: If web server authentication is enabled, a password must be entered as well.
ja_jp: Webサーバー認証が有効になっている場合は、パスワードも入力する必要があります。

[ctx: #36636]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration by enabling authentication without a password set
en: You must first enter a password before web server authentication can be enabled.
ja_jp: Webサーバー認証を有効にする前に、まずパスワードを入力する必要があります。

[ctx: #36899]
note: Description of setting with label #729 "Enable SSL"
en: Enables SSL encryption in the webserver. Certificate special://userdata/server.pem and Key special://userdata/server.key must be created manually
ja_jp: WebサーバーのSSL暗号化を有効にする。Certificate special://userdata/server.pem および、special://userdata/server.key は手動で作成する必要があります

[ctx: #36900]
en: movie
ja_jp: ムービー

[ctx: #36901]
en: movies
ja_jp: ムービー

[ctx: #36902]
en: TV show
ja_jp: テレビ番組

[ctx: #36903]
en: TV shows
ja_jp: テレビ番組

[ctx: #36904]
en: season
ja_jp: シーズン

[ctx: #36905]
en: seasons
ja_jp: シーズン

[ctx: #36906]
en: episode
ja_jp: エピソード

[ctx: #36907]
en: episodes
ja_jp: エピソード

[ctx: #36908]
en: music video
ja_jp: ミュージックビデオ

[ctx: #36909]
en: music videos
ja_jp: ミュージックビデオ

[ctx: #36910]
en: set
ja_jp: セット

[ctx: #36911]
en: sets
ja_jp: セット

[ctx: #36912]
en: video
ja_jp: ビデオ

[ctx: #36913]
en: videos
ja_jp: ビデオ

[ctx: #36914]
en: music
ja_jp: ミュージック

[ctx: #36915]
en: music
ja_jp: ミュージック

[ctx: #36916]
en: artist
ja_jp: アーティスト

[ctx: #36917]
en: artists
ja_jp: アーティスト

[ctx: #36918]
en: album
ja_jp: アルバム

[ctx: #36919]
en: albums
ja_jp: アルバム

[ctx: #36920]
en: song
ja_jp: 楽曲

[ctx: #36921]
en: songs
ja_jp: 楽曲

[ctx: #37000]
en: (Visually impaired)
ja_jp: (視覚障碍者)

[ctx: #37001]
en: (Director's comments)
ja_jp: (監督のコメント)

[ctx: #37002]
en: (Director's comments 2)
ja_jp: (監督のコメント2)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
ja_jp: 前回使用したプロファイル

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
ja_jp: 中を参照

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
ja_jp: 受信側がドルビー デジタル プラス(E-AC3)ストリームのデコードに対応している場合は、このオプションを選択してください。

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
ja_jp: GUIの解像度に制限をセット

[ctx: #37022]
en: UPnP player
ja_jp: UPnPプレーヤー

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
ja_jp: リモート機器の再生を停止しますか？

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
ja_jp: 品質や圧縮レベルなど、オーディオエンコーダの設定を構成する

[ctx: #37026]
en: Auto
ja_jp: 自動

[ctx: #37030]
en: Unlimited
ja_jp: 制限なし

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
ja_jp: ブルーレイを開く / 再生する方法を指定する。注意: 一部のディスクメニューは完全にはサポートされていないため問題が発生することがあります。

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
ja_jp: アクセシビリティ

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
ja_jp: 視覚障碍者用のオーディオストリームを優先する

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
ja_jp: 同じ言語の他の音声ストリームよりも視覚障碍者用の音声ストリームを優先する

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
ja_jp: 聴覚障碍者用のオーディオストリームを優先する

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
ja_jp: 同じ言語の他の音声ストリームよりも聴覚障害用がある音声ストリームを優先する

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
ja_jp: 聴覚障碍者用の字幕を優先する

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
ja_jp: 同じ言語の他の字幕ストリームよりも聴覚障碍者用の字幕ストリームを優先する

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
ja_jp: デフォルトのオーディオストリームを優先する

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
ja_jp: 有効にすると、デフォルトとして設定されている(そして優先している言語に一致する)オーディオストリームが、高品質な(チャンネル数、コーデックなど)オーディオストリームよりも優先されます。

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
ja_jp: スキップボタンのステップ数の定義をする。1つの方向に対して複数のステップが定義されている場合は、定義されたスキップ遅延時間内にスキップボタンを数回押すことでそれらを有効にできます。順方向(正) と 逆方向(負) のステップの値は別々に設定できます。

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
ja_jp: スキップを実行する前に、後続のキー押下を待つ時間の定義をする。スマートスキップを使用している場合(方向に対して複数のスキップステップを使用している場合)にのみ適用されます。

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
ja_jp: チャプター サムネイルの抽出

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
ja_jp: チャプター / ブックマークダイアログの表現用にチャプターのサムネイルを抽出。これはCPU負荷を増やすかもしれません。

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
ja_jp: ”すべてのアイテム”エントリーの表示をする

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
ja_jp: ディレクトリ内の"すべてのアイテム"エントリーの表示。例 "すべてのアルバム"または"すべてのシーズン"。

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
ja_jp: 再生中にGUIの更新に制限をかける

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
ja_jp: ビデオの再生中にGUIを更新するために使用される速度(fps)を制限する。これによりCPUの負荷を減らし、GUIが表示されている間の再生の問題を修正できます。

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
ja_jp: 制限なし

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
ja_jp: リージョン A - アメリカ、東アジア、東南アジア。リージョン B - アフリカ、中東、南西アジア、ヨーロッパ、オーストラリア、ニュージーランド。リージョン C - 中央アジア、中国本土、モンゴル、南アジア、ベラルーシ、ロシア、ウクライナ、カザフスタン。

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
ja_jp: My評価

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
ja_jp: 評価しない

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
ja_jp: My評価のセット

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
ja_jp: 情報プロバイダの選択

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
ja_jp: 情報プロバイダの選択

[ctx: #38026]
en: Appearances
ja_jp: 見た目

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
ja_jp: ビデオのストリーム

[ctx: #38032]
note: Label for an option to select the angle to play if current disc has more than one angle
en: Angle
ja_jp: アングル

[ctx: #38033]
en: Role
ja_jp: ロール

[ctx: #38034]
note: Orchestra playing on the recording (if present)
en: Orchestra
ja_jp: オーケストラ

[ctx: #38035]
note: Lyricist that wrote the lyrics of the song (if present)
en: Lyricist
ja_jp: 作詞家

[ctx: #38036]
note: Remixer of the song (if present)
en: Remixer
ja_jp: リミックス

[ctx: #38037]
note: Arranger of the song (if present)
en: Arranger
ja_jp: 編曲

[ctx: #38038]
note: Engineer of the song (if present)
en: Engineer
ja_jp: エンジニア

[ctx: #38039]
note: Producer of the song (if present)
en: Producer
ja_jp: プロデューサー

[ctx: #38040]
note: DJMixer of the song (if present)
en: DJMixer
ja_jp: DJミキサー

[ctx: #38041]
note: Mixer of the song (if present)
en: Mixer
ja_jp: ミキサー

[ctx: #38042]
note: Name used when artist name is missing from music file tags
en: [Missing]
ja_jp: [行方不明]

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
ja_jp: アルバム アーティスト

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
ja_jp: 楽曲 ＆ アルバムアーティスト

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
ja_jp: すべての協力者

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
ja_jp: すべてのロール

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
ja_jp: ミュージックライブラリは、ファイルからタグを再スキャンする必要があります。今すぐスキャンしますか？

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
ja_jp: アルバムやアーティストの追加情報を取得しますか？これにはしばらく時間がかかるので、後でこれを実行することをお勧めします

[ctx: #38062]
note: Full tag scanning question on library update (by default tags are only scanned when the file has changed since last time)
en: Do full tag scan even when music files are unchanged?
ja_jp: ミュージックファイルが変更されていない場合でも、完全なタグスキャンを行いますか？

[ctx: #38063]
note: Item in selection list #38338. Settings will change the default addon used to fetch artist or album information, related to #20195, #20193 and #20194
en: Set default information provider
ja_jp: デフォルト情報プロバイダのセット

[ctx: #38064]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific artist, related to #20195
en: Set for this artist
ja_jp: このアーティストをセット

[ctx: #38065]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all artists in node, related to #20195
en: Set for all artists shown
ja_jp: すべてのアーティスト表示をセット

[ctx: #38066]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific album, related to #20195
en: Set for this album
ja_jp: このアルバムをセット

[ctx: #38067]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all albums in node, related to #20195
en: Set for all albums shown
ja_jp: すべてのアルバム表示をセット

[ctx: #38068]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all artists shown in node, after #38065
en: Use this information provider for all the artists shown here?
ja_jp: ここに表示されているすべてのアーティストに、この情報プロバイダを使用しますか？

[ctx: #38069]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all albums shown in node, after #38067
en: Use this information provider for all the albums shown here?
ja_jp: ここに表示されているすべてのアルバムに、この情報プロバイダを使用しますか？

[ctx: #38070]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default artist information provider, after #38063
en: Use this information provider for all artists, clearing any previous settings for specific artists?
ja_jp: すべてのアーティストにこの情報プロバイダーを使用して、特定のアーティストの以前の設定をクリアしますか？

[ctx: #38071]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default album information provider, after #38063
en: Use this information provider for all albums, clearing any previous settings for specific albums?
ja_jp: すべてのアルバムにこの情報プロバイダーを使用して、特定のアルバムの以前の設定をクリアしますか？

[ctx: #38072]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for all the artists or albums in the node immediately
en: Do you want to refresh information for all these items now?
ja_jp: これらすべてのアイテムの情報を今すぐ更新しますか？

[ctx: #38073]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for the current artist or album immediately
en: Do you want to refresh information for this item now?
ja_jp: このアイテムの情報を今すぐ更新しますか？

[ctx: #38074]
en: Boxsets
ja_jp: ボックスセット

[ctx: #38075]
en: * All discs
ja_jp: * すべてのディスク

[ctx: #38076]
en: Disc title
ja_jp: ディスク タイトル

[ctx: #38077]
en: Total discs
ja_jp: 合計ディスク

[ctx: #38078]
en: Original year
ja_jp: オリジナル年

[ctx: #38079]
en: Original date
ja_jp: オリジナル日時

[ctx: #38081]
note: Music property - Album release status
en: Release status
ja_jp: リリースステータス

[ctx: #38100]
note: Description of section #14200 "Player""
en: Section that contains the settings for the playback of media
ja_jp: メディア再生の設定を含むセクション

[ctx: #38101]
note: Description of section #14201 "Media"
en: Section that contains the settings for sources and how media information is collected, stored, shown and navigated
ja_jp: ソースの設定とメディア情報の収集、保存、表示、およびナビゲート方法を含むセクション

[ctx: #38102]
note: Description of section #14203 "Customise"
en: Section that contains the settings influencing the GUI experience and for controlling the GUI/system
ja_jp: GUIに影響を与え、GUI/システムを管理するための設定を含むセクション

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
ja_jp: このカテゴリーには、ビデオ再生の設定が含まれています

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
ja_jp: このカテゴリーには、ミュージック再生の設定が含まれています

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
ja_jp: このカテゴリーには、スライドショーを経由してピクチャーを再生する設定が含まれています

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
ja_jp: このカテゴリーには、ビデオの情報を収集、保存、表示、およびナビゲートする方法の設定が含まれています

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
ja_jp: このカテゴリーには、ミュージックの情報を収集、保存、表示、およびナビゲートする方法の設定が含まれています

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
ja_jp: このカテゴリーには、ピクチャー情報の表示およびナビゲートする方法の設定が含まれています

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
ja_jp: このカテゴリーには、ライブラリ データベースの設定が含まれています

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
ja_jp: このカテゴリーには、GUIインターフェイスの他の設定が含まれています

[ctx: #38112]
note: Description of setting with label #12381 "Switch to visualisation on playback"
en: Automatically go to the visualisation window when audio playback starts
ja_jp: オーディオの再生が開始されると、自動的にビジュアライザ ウィンドウに移動します

[ctx: #38190]
en: Extract thumbnails from video files
ja_jp: ビデオファイルからサムネイルの抽出

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
ja_jp: EXIF情報の表示をする

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
ja_jp: EXIF情報(日付、時刻、使用したカメラなど) があれば表示する。

[ctx: #38209]
note: Contextmenu entry to remove the resume point of the currently selected item
en: Reset resume position
ja_jp: レジューム位置のリセット

[ctx: #38300]
note: Dialog header for settings for how to export specific music library data
en: Export Music Library
ja_jp: ミュージックライブラリのエクスポート

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
ja_jp: シングル ファイル

[ctx: #38302]
note: Kind of export output, see #38304
en: Separate files for each item
ja_jp: アイテムごとに個別のファイル

[ctx: #38303]
note: Kind of export output, see #38304
en: To library folders
ja_jp: ライブラリフォルダへ

[ctx: #38304]
note: Selection of export to a single file, many separate files or the library folder(s)
en: Choose kind of export output
ja_jp: エクスポートして出力させる種類の選択をする

[ctx: #38305]
note: Folder path for export output file or files
en: Destination folder
ja_jp: 送り先のフォルダ

[ctx: #38306]
note: Section of music items to export - albums, album artists, song artists etc.
en: Items to export
ja_jp: アイテムのエクスポート

[ctx: #38307]
en: Include artwork such as thumbnails and fanart
ja_jp: サムネイルやファンアートなどのアートワークを含める

[ctx: #38308]
en: Include items that have not been scraped (to create template NFO files)
ja_jp: スクラップしていないアイテムを含める(テンプレートNFOファイルを作成するため)

[ctx: #38309]
en: Output information to NFO files
ja_jp: NFOファイルに情報を出力する

[ctx: #38310]
note: See #38309 when NFO and art export disabled so only artist folders
en: Output information to NFO files (currently exporting artist folders only)
ja_jp: NFOファイルに情報を出力する(現在のアーティストフォルダだけをエクスポート)

[ctx: #38311]
en: Overwrite existing files
ja_jp: 現在のファイルを上書きする

[ctx: #38312]
note: Music item to export output, see #38306
en: Song artists
ja_jp: 楽曲のアーティスト

[ctx: #38313]
note: Music item to export output, see #38306
en: Other artists
ja_jp: 別のアーティスト

[ctx: #38317]
note: Message when trying to do a kind #38303 of export and setting #20223 is empty
en: Unable to export to library folders as the system artist information folder setting is empty
ja_jp: システムアーティスト情報フォルダの設定が空なので、ライブラリフォルダにエクスポートすることができません

[ctx: #38318]
note: Message when trying to do export and destination folder #38305 does not exist
en: Unable to export data as the destination folder does not exist
ja_jp: 送り先のフォルダが存在しないため、データをエクスポートすることができません

[ctx: #38319]
note: Button text to start export
en: Export
ja_jp: エクスポート

[ctx: #38320]
note: Message when adding music source and setting #20223 is empty
en: Do you have local artist information (NFO) and art files that you want to fetch? Set the location of these artist folders now
ja_jp: ローカルのアーティスト情報(NFO)と取得したいアートファイルはありますか？ これらのアーティストフォルダの場所を今すぐセットしてください

[ctx: #38321]
note: Kind of export output, see #38304
en: Artist folders only
ja_jp: アーティスト フォルダのみ

[ctx: #38322]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when albums and artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder and albums to music folders
ja_jp: アーティストはアーティスト情報フォルダにエクスポートされ、アルバムはミュージック フォルダにエクスポートされました

[ctx: #38323]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only albums selected
en: Albums exported to music folders
ja_jp: ミュージックフォルダにエクスポートされたアルバム

[ctx: #38324]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder
ja_jp: アーティスト情報フォルダにエクスポートされたアーティスト

[ctx: #38325]
note: Explanation of what export artist folders only means see #38304
en: Artist subfolders created in Artist Information Folder
ja_jp: アーティスト情報フォルダの中に作成されたアーティストのサブフォルダ

[ctx: #38330]
note: Dialog heading when editing default settings for fetching additional music information
en: Set Music Information Providers
ja_jp: ミュージック情報プロバイダのセット

[ctx: #38331]
note: Dialog heading when editing album information provider
en: Set Album Information Provider
ja_jp: アルバム情報プロバイダのセット

[ctx: #38332]
note: Dialog heading when editing artist information provider
en: Set Artist Information Provider
ja_jp: アーティスト情報プロバイダのセット

[ctx: #38333]
note: Use scrapers to fetch additional album and artist information and art during scan
en: Fetch additional information and art during scan
ja_jp: スキャン中に追加情報とアートの取得をする

[ctx: #38334]
note: Scraper to use for additional album information. See #20193
en: Album information provider
ja_jp: アルバムの情報プロバイダ

[ctx: #38335]
note: Scraper to use for additional artist information. See #20194
en: Artist information provider
ja_jp: アーティスト情報プロバイダ

[ctx: #38336]
note: Location of folder where local art and nfo files can be found for artists. See #20223
en: Local artist information folder
ja_jp: ローカル アーティスト情報フォルダ

[ctx: #38337]
note: Group header describing the settings
en: Options for fetching additional information
ja_jp: 追加情報を取得するためのオプション

[ctx: #38338]
note: Selecting what items the settings will be used for, selecting from #38064 to 38067
en: Choose how to apply settings
ja_jp: 設定の適用方法の選択をする

[ctx: #38339]
note: Heading when selecting from list for #38338
en: How to apply information provider settings
ja_jp: 情報プロバイダ設定の適用方法

[ctx: #38350]
note: Progress statement when importing music library is processing song playback history data
en: Importing song playback history
ja_jp: 楽曲の再生履歴のインポート

[ctx: #38351]
note: Progress statement when importing music library - data matching phase
en: Matching data
ja_jp: マッチング データ

[ctx: #38352]
note: Progress statement when importing music library - song history being updated
en: Updating songs
ja_jp: 楽曲の更新をしています

[ctx: #38353]
note: Notification of import success "Importing song history - <number of songs matched> updated out of <total songs in xml> imported songs"
en: Importing song history - {0:d} updated out of {0:d} imported songs
ja_jp: 楽曲の履歴をインポート - {0:d} 個の楽曲をインポートして、{0:d} 個を更新しました

[ctx: #38354]
note: Message when reading the user specified XML for import to library fails
en: Unable to read xml file
ja_jp: xmlファイルを読むことができません

[ctx: #39005]
note: Description of setting "Videos... with label #14242
en: This provides access to where video sources can be added and otherwise managed.
ja_jp: これにより、ビデオソースを追加したり別の方法で管理する場所にアクセスできます。

[ctx: #39006]
note: Description of setting "Music... with label #14243
en: This provides access to where music sources can be added and otherwise managed.
ja_jp: これにより、ミュージックソースを追加したり別の方法で管理する場所にアクセスできます。

[ctx: #39007]
note: Description of setting "Pictures... with label #14244
en: This provides access to where picture sources can be added and otherwise managed.
ja_jp: これにより、ピクチャーソースを追加したり別の方法で管理する場所にアクセスできます。

[ctx: #39008]
en: Zoom - 120% width
ja_jp: ズーム - 幅 120%

[ctx: #39009]
en: Zoom - 110% width
ja_jp: ズーム - 幅 110%

[ctx: #39010]
en: Select sort method
ja_jp: ソート方法を選択

[ctx: #39011]
en: Maximum wait time for network
ja_jp: ネットワークの最大待ち時間

[ctx: #39012]
note: Description of setting with label #39011 "Maximum wait time for network"
en: Set the maximum time to wait for the network to come up after starting or waking up. When time has passed before network is up startup will continue.
ja_jp: 起動または起動後にネットワークが稼働するまでの最大待機時間をセット。ネットワークが稼働する前に時間が経過すると、起動が続行されます。

[ctx: #39013]
en: Virtual filesystems
ja_jp: 仮想ファイルシステム

[ctx: #39014]
note: Message of a dialog, asking if related data of an add-on should also be removed on uninstall
en: Would you also like to remove all related data (e.g. settings) of this add-on?
ja_jp: このアドオンのすべての関連データ(設定など)も削除しますか？

[ctx: #39015]
en: Image decoder
ja_jp: 画像デコーダー

[ctx: #39016]
en: Resume audiobook
ja_jp: オーディオブックの再開

[ctx: #39017]
note: Description of setting with label #21358 "Share my libraries"
en: Enables UPnP. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client and to detect remote UPnP servers.
ja_jp: UPnPを有効にする。これにより、ライブラリ内のメディアをUPnPクライアントにストリーミングしたり、リモートUPnPサーバーを検出できます。

[ctx: #39018]
en: optional
ja_jp: 任意

[ctx: #39019]
en: installed
ja_jp: インストール済み

[ctx: #39020]
en: The following additional add-ons will be installed
ja_jp: 以下の追加アドオンがインストールされます

[ctx: #39021]
en: Proceed with installation?
ja_jp: インストールを続けますか？

[ctx: #39024]
en: Dependencies
ja_jp: 依存関係

[ctx: #39025]
note: Artist gender - male, female, other
en: Gender
ja_jp: 性別

[ctx: #39026]
note: Brief comment to distinguish artists with the same name e.g "former bassist with Journey"
en: Disambiguation
ja_jp: あいまいさをなくして明確にする

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
ja_jp: ソース

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
ja_jp: ソース

[ctx: #39100]
en: Perform on startup
ja_jp: 起動時に実行する

[ctx: #39101]
note: Startup action option label
en: Play TV
ja_jp: テレビの再生

[ctx: #39102]
en: Play Radio
ja_jp: ラジオの再生

[ctx: #39103]
en: Unable to configure network location. Invalid path given.
ja_jp: ネットワークロケーションの構成をすることができません。無効なパスが指定されました。

[ctx: #39104]
en: View as text
ja_jp: テキストとして表示

[ctx: #39105]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_DEFAULT
en: default
ja_jp: デフォルト

[ctx: #39106]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_FORCED
en: forced
ja_jp: 強制する

[ctx: #39107]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_HEARING_IMPAIRED
en: captions
ja_jp: キャプション

[ctx: #39108]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_VISUAL_IMPAIRED
en: audio description
ja_jp: オーディオの説明

[ctx: #39109]
en: Select Program
ja_jp: プログラム選択

[ctx: #39110]
en: Select Resolution
ja_jp: 解像度の選択

[ctx: #39111]
note: audio flag - FLAG_ORIGINAL language prefix displayed in audio settings stream selection
en: original
ja_jp: オリジナル

[ctx: #39112]
note: Used for a setting which allows centre channel (voice/speech) volume to be adjusted when downmixing.
en: Downmix: Center Mix Level
ja_jp: ダウンミックス: センター ミックスレベル

[ctx: #39113]
note: Help text for 39112
en: Center Mix Level in dB relative to metadata or default (-3 dB)
ja_jp: センターのミックスレベル 値はdB、相対値はメタデータかデフォルトの(-3 dB)

[ctx: #39114]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode thumb
ja_jp: エピソード サム

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
ja_jp: ムービー プロット

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
ja_jp: エピソード プロット

[ctx: #39117]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Announcer[/B] component
ja_jp: [B]アナウンサー[/B] コンポーネントの詳細なロギング

[ctx: #39118]
note: Label for action to present native iOS sharing sheet
en: Share debug log
ja_jp: シェア デバッグログ

[ctx: #39119]
en: Last modified
ja_jp: 最終更新日

[ctx: #39120]
en: Skip filename matching for external audio tracks
ja_jp: 外部オーディオトラックのファイル名マッチングをスキップする

[ctx: #39121]
note: Label for section of settings controling what is shown on the library windows
en: Library Display and Navigation
ja_jp: ライブラリの表示とナビゲーション

[ctx: #39122]
note: Label for section of settings controling how library is populated
en: Library Information Sources
ja_jp: ライブラリー情報のソース

[ctx: #39123]
note: Label for section of settings, label for artwork file browse dialog
en: Artwork
ja_jp: アートワーク

[ctx: #39125]
en: Enable tag reading in file view
ja_jp: ファイルビューでタグの読み取りを有効にする

[ctx: #39127]
en: Use all local image files as artwork
ja_jp: ローカルにあるすべての画像ファイルをアートワークとして使用する

[ctx: #39129]
en: Use all remote artwork fetched by scrapers
ja_jp: スクレーパーによって取り込んだ、リモートアートワークをすべて使用する

[ctx: #39131]
en: Artist art types whitelist
ja_jp: アーティスト アートタイプのホワイトリスト

[ctx: #39133]
en: Album art types whitelist
ja_jp: アルバム アートタイプのホワイトリスト

[ctx: #39135]
en: Thumbnail image files
ja_jp: サムネイルイメージ ファイル

[ctx: #39137]
en: Artwork level
ja_jp: アートワーク レベル

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
ja_jp: 最大

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
ja_jp: ベーシック

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
ja_jp: カスタム

[ctx: #39143]
en: Movie art types whitelist
ja_jp: ムービー アートタイプのホワイトリスト

[ctx: #39145]
en: TV show art types whitelist
ja_jp: テレビ番組のアート種類ホワイトリスト

[ctx: #39146]
note: Description of setting with label #39152 "TV show art types whitelist"
en: Limit the TV show and season artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
ja_jp: テレビ番組やシーズンのアートワークをローカルのものに限定するか、リモート アートのスクレーパによる結果を適用するか、ホワイトリストのアート種類で設定します。

[ctx: #39147]
en: Episode art types whitelist
ja_jp: エピソード アートタイプのホワイトリスト

[ctx: #39149]
en: Music video art types whitelist
ja_jp: ミュージックビデオ アートタイプのホワイトリスト

[ctx: #39151]
note: Display Hardware scaling filter setting toggle
en: Display hardware scaling filter
ja_jp: ハードウェアスケーリングフィルターを表示する

[ctx: #39153]
en: Windowing system:
ja_jp: ウィンドウの処理システム:

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
ja_jp: スタイル

[ctx: #39162]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Left
ja_jp: 左

[ctx: #39164]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Right
ja_jp: 右

[ctx: #40000]
note: Generic video versions label (plural)
en: Versions
ja_jp: バージョン

[ctx: #40003]
note: Generic video version label (singular)
en: Version
ja_jp: バージョン

[ctx: #40028]
note: Browse the computer files for the file to be added as version
en: Browse files
ja_jp: ファイルの参照

[ctx: #40210]
note: Button label for video versions
en: Versions
ja_jp: バージョン
