KODI Main - en to pl_pl translation catalogue (4298 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
pl_pl: Programy

[ctx: #1]
en: Pictures
pl_pl: Obrazy

[ctx: #2]
en: Music
pl_pl: Muzyka

[ctx: #3]
en: Videos
pl_pl: Wideo

[ctx: #4]
en: TV guide
pl_pl: Przewodnik

[ctx: #5]
en: Settings
pl_pl: Ustawienia

[ctx: #6]
en: Kodi GIT
pl_pl: Repozytorium Kodi

[ctx: #7]
en: File manager
pl_pl: Menedżer plików

[ctx: #8]
en: Weather
pl_pl: Pogoda

[ctx: #9]
en: Kodi media center
pl_pl: Centrum multimedialne Kodi

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
pl_pl: poniedziałek

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
pl_pl: wtorek

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
pl_pl: środa

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
pl_pl: czwartek

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
pl_pl: piątek

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
pl_pl: sobota

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
pl_pl: niedziela

[ctx: #21]
en: January
pl_pl: stycznia

[ctx: #22]
en: February
pl_pl: lutego

[ctx: #23]
en: March
pl_pl: marca

[ctx: #24]
en: April
pl_pl: kwietnia

[ctx: #25]
en: May
pl_pl: maja

[ctx: #26]
en: June
pl_pl: czerwca

[ctx: #27]
en: July
pl_pl: lipca

[ctx: #28]
en: August
pl_pl: sierpnia

[ctx: #29]
en: September
pl_pl: września

[ctx: #30]
en: October
pl_pl: października

[ctx: #31]
en: November
pl_pl: listopada

[ctx: #32]
en: December
pl_pl: grudnia

[ctx: #41]
en: Mon
pl_pl: pon.

[ctx: #42]
en: Tue
pl_pl: wt.

[ctx: #43]
en: Wed
pl_pl: śr.

[ctx: #44]
en: Thu
pl_pl: czw.

[ctx: #45]
en: Fri
pl_pl: pt.

[ctx: #46]
en: Sat
pl_pl: sob.

[ctx: #47]
en: Sun
pl_pl: niedz.

[ctx: #51]
en: Jan
pl_pl: sty

[ctx: #52]
en: Feb
pl_pl: lut

[ctx: #53]
en: Mar
pl_pl: mar

[ctx: #54]
en: Apr
pl_pl: kwi

[ctx: #55]
en: May
pl_pl: maj

[ctx: #56]
en: Jun
pl_pl: cze

[ctx: #57]
en: Jul
pl_pl: lip

[ctx: #58]
en: Aug
pl_pl: sie

[ctx: #59]
en: Sep
pl_pl: wrz

[ctx: #60]
en: Oct
pl_pl: paź

[ctx: #61]
en: Nov
pl_pl: lis

[ctx: #62]
en: Dec
pl_pl: gru

[ctx: #71]
note: Weather token
en: N
pl_pl: płn.

[ctx: #72]
note: Weather token
en: NNE
pl_pl: pn.-wsch.

[ctx: #73]
note: Weather token
en: NE
pl_pl: pn.-wsch.

[ctx: #74]
note: Weather token
en: ENE
pl_pl: wsch.-pn.-wsch.

[ctx: #75]
note: Weather token
en: E
pl_pl: wsch.

[ctx: #76]
note: Weather token
en: ESE
pl_pl: wsch.-pd.-wsch.

[ctx: #77]
note: Weather token
en: SE
pl_pl: pd.-wsch.

[ctx: #78]
note: Weather token
en: SSE
pl_pl: pd.-pd.-wsch.

[ctx: #79]
note: Weather token
en: S
pl_pl: płd.

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
pl_pl: pd.-pd.-zach.

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
pl_pl: pd.-zach.

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
pl_pl: zach.-pd.-zach.

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
pl_pl: zach.

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
pl_pl: zach.-pn.-zach.

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
pl_pl: pn.-zach.

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
pl_pl: pn.-pn.-zach.

[ctx: #87]
note: Weather token
en: VAR
pl_pl: zmienny

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
pl_pl: Południe

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
pl_pl: Północ

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
pl_pl: Zachód

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
pl_pl: Wschód

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
pl_pl: Zmienny

[ctx: #98]
en: View: Auto
pl_pl: Widok: Automatyczny

[ctx: #99]
en: View: Auto big
pl_pl: Widok: Szeroki

[ctx: #100]
en: View: Icons
pl_pl: Widok: Plakaty

[ctx: #101]
en: View: List
pl_pl: Widok: Lista

[ctx: #102]
en: Scan
pl_pl: Skanuj

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
pl_pl: Sortowanie: Nazwa

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
pl_pl: Sortowanie: Data

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
pl_pl: Sortowanie: Rozmiar

[ctx: #106]
en: No
pl_pl: Nie

[ctx: #107]
en: Yes
pl_pl: Tak

[ctx: #108]
en: Slideshow
pl_pl: Pokaz slajdów

[ctx: #109]
en: Create thumbs
pl_pl: Utwórz miniatury

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
pl_pl: Utwórz miniatury

[ctx: #111]
en: Shortcuts
pl_pl: Skróty

[ctx: #112]
en: Paused
pl_pl: Pauza

[ctx: #113]
en: Update failed
pl_pl: Nieudana aktualizacja

[ctx: #114]
en: Installation failed
pl_pl: Nieudana instalacja

[ctx: #115]
en: Copy
pl_pl: Kopiuj

[ctx: #116]
en: Move
pl_pl: Przenieś

[ctx: #117]
en: Delete
pl_pl: Usuń

[ctx: #118]
en: Rename
pl_pl: Przemianuj

[ctx: #119]
en: New folder
pl_pl: Nowy folder

[ctx: #120]
en: Confirm copy
pl_pl: Potwierdź kopiowanie

[ctx: #121]
en: Confirm move
pl_pl: Potwierdź przeniesienie

[ctx: #122]
en: Confirm delete
pl_pl: Potwierdź usunięcie

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
pl_pl: Czy chcesz skopiować wybrane plik(i)?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
pl_pl: Czy chcesz przenieść wybrane plik(i)?

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
pl_pl: Czy chcesz usunąć wybrane plik(i)?[CR]Uwaga - ta operacja nie może zostać wycofana!

[ctx: #126]
en: Status
pl_pl: Stan

[ctx: #127]
en: Objects
pl_pl: Pozycje

[ctx: #128]
en: General
pl_pl: Ogólne

[ctx: #129]
en: Slideshow
pl_pl: Pokaz slajdów

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
pl_pl: O systemie

[ctx: #131]
en: Display
pl_pl: Wyświetlacz

[ctx: #132]
en: Albums
pl_pl: Albumy

[ctx: #133]
en: Artists
pl_pl: Wykonawcy

[ctx: #134]
en: Songs
pl_pl: Utwory

[ctx: #135]
en: Genres
pl_pl: Gatunki

[ctx: #136]
en: Playlists
pl_pl: Listy

[ctx: #137]
en: Search
pl_pl: Szukaj

[ctx: #138]
en: System information
pl_pl: O systemie

[ctx: #139]
en: Temperatures:
pl_pl: Temperatury:

[ctx: #140]
en: CPU:
pl_pl: Procesor:

[ctx: #141]
en: GPU:
pl_pl: Procesor graficzny:

[ctx: #142]
en: Time:
pl_pl: Godzina:

[ctx: #143]
en: Current:
pl_pl: Aktualnie:

[ctx: #144]
en: Build:
pl_pl: Wersja:

[ctx: #145]
en: Network:
pl_pl: Sieć:

[ctx: #146]
en: Type:
pl_pl: Typ:

[ctx: #147]
en: Static
pl_pl: Statyczny

[ctx: #149]
en: MAC address
pl_pl: Adres MAC

[ctx: #150]
en: IP address
pl_pl: Adres IP

[ctx: #151]
en: Link:
pl_pl: Połączenie:

[ctx: #152]
en: Half duplex
pl_pl: Półdupleks

[ctx: #153]
en: Full duplex
pl_pl: Pełny dupleks

[ctx: #154]
en: Storage
pl_pl: Magazyn

[ctx: #155]
en: Drive
pl_pl: Dysk

[ctx: #156]
en: Free
pl_pl: Dostępne

[ctx: #157]
en: Video
pl_pl: Wideo

[ctx: #158]
en: Free memory
pl_pl: Wolna pamięć

[ctx: #159]
en: No link
pl_pl: Brak połączenia

[ctx: #160]
en: Free
pl_pl: Dostępne

[ctx: #162]
en: Tray open
pl_pl: Wysunięta tacka

[ctx: #163]
en: Reading
pl_pl: Wczytywanie

[ctx: #164]
en: No disc
pl_pl: Brak dysku w napędzie

[ctx: #165]
en: Disc present
pl_pl: Dysk w napędzie

[ctx: #166]
en: Skin
pl_pl: Skóra

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
pl_pl: Anuluj operacje plikowe

[ctx: #168]
en: {0:s}- {1:s}
pl_pl: {0:s} - {1:s}

[ctx: #169]
en: Resolution
pl_pl: Rozdzielczość

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
pl_pl: Dostosuj częstotliwość odświeżania

[ctx: #171]
en: Sort title
pl_pl: Tytuł sortowania

[ctx: #172]
en: Release date
pl_pl: Data wydania

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
pl_pl: Wyświetlaj wideo w formacie 4:3 w trybie

[ctx: #174]
en: Compiled:
pl_pl: Skompilowany:

[ctx: #175]
en: Moods
pl_pl: Nastroje

[ctx: #176]
en: Styles
pl_pl: Style

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
pl_pl: Uruchomienie {0:s} zakończone powodzeniem

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
pl_pl: Uruchomienie {0:s} zostało zakończone powodzeniem.

[ctx: #179]
en: Song
pl_pl: Utwór

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
pl_pl: Czas trwania

[ctx: #181]
en: Select album
pl_pl: Wybierz album

[ctx: #182]
en: Tracks
pl_pl: Utwory

[ctx: #183]
en: Review
pl_pl: Recenzja

[ctx: #184]
en: Refresh
pl_pl: Odśwież

[ctx: #185]
en: Searching album
pl_pl: Wyszukiwanie albumu

[ctx: #187]
en: No albums found!
pl_pl: Nie odnaleziono albumu!

[ctx: #188]
en: Select all
pl_pl: Zaznacz wszystko

[ctx: #189]
en: Scanning media information
pl_pl: Wyszukiwanie informacji o mediach

[ctx: #190]
en: Save
pl_pl: Zapisz

[ctx: #191]
en: Shuffle
pl_pl: Losuj kolejność

[ctx: #192]
en: Clear
pl_pl: Wyczyść

[ctx: #193]
en: Scan
pl_pl: Skanuj

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
pl_pl: Wyszukiwanie...

[ctx: #195]
en: No information found!
pl_pl: Nie odnaleziono informacji!

[ctx: #196]
en: Select movie:
pl_pl: Wybierz film:

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
pl_pl: Wyszukiwanie informacji o {0:s}

[ctx: #198]
en: Loading movie details
pl_pl: Wczytywanie informacji o filmie

[ctx: #199]
en: Web interface
pl_pl: Interfejs webowy

[ctx: #200]
en: Audio encoders
pl_pl: Kodery dźwięku

[ctx: #201]
en: Audio decoders
pl_pl: Dekodery dźwięku

[ctx: #202]
en: Tagline
pl_pl: Slogan

[ctx: #203]
en: Plot outline
pl_pl: Zarys

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
pl_pl: Kompilacja

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
pl_pl: Głosy

[ctx: #206]
en: Cast
pl_pl: Obsada

[ctx: #207]
en: Plot
pl_pl: Opis

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
pl_pl: Odtwórz

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
pl_pl: Następny

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
pl_pl: Poprzedni

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
pl_pl: Kalibracja interfejsu użytkownika...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
pl_pl: Kalibracja ekranu

[ctx: #215]
en: Soften
pl_pl: Wygładź

[ctx: #216]
en: Zoom amount
pl_pl: Poziom powiększenia

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
pl_pl: Proporcje pikseli

[ctx: #218]
en: DVD drive
pl_pl: Napęd DVD

[ctx: #219]
en: Please insert disc
pl_pl: Proszę włożyć dysk

[ctx: #220]
en: Remote share
pl_pl: Udział zdalny

[ctx: #221]
en: Network is not connected
pl_pl: Sieć nie jest podłączona

[ctx: #222]
en: Cancel
pl_pl: Anuluj

[ctx: #224]
en: Speed
pl_pl: Prędkość

[ctx: #225]
en: Vertical shift
pl_pl: Przesunięcie w pionie

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
pl_pl: Pobieraj informacje o dysku CD-Audio z serwisów internetowych

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
pl_pl: Losuj kolejność listy

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
pl_pl: Zatrzymaj dysk po upływie

[ctx: #230]
en: Video filters
pl_pl: Filtry wideo

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
pl_pl: Brak

[ctx: #232]
en: Point
pl_pl: Punktowy

[ctx: #233]
en: Linear
pl_pl: Liniowy

[ctx: #234]
en: Anisotropic
pl_pl: Anizotropowy

[ctx: #235]
en: Quincunx
pl_pl: Kwinkunks

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
pl_pl: Sześcian Gaussian

[ctx: #237]
en: Minification
pl_pl: Pomniejszenie

[ctx: #238]
en: Magnification
pl_pl: Powiększenie

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
pl_pl: Wyczyść listę po zakończeniu odtwarzania

[ctx: #240]
en: Display mode
pl_pl: Tryb wyświetlania

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
pl_pl: Pełen ekran #{0:d}

[ctx: #242]
en: Windowed
pl_pl: Tryb okienkowy

[ctx: #243]
en: Refresh rate
pl_pl: Częstotliwość odświeżania

[ctx: #244]
en: Full screen
pl_pl: Pełny ekran

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
pl_pl: Rozmiar: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Powiększenie x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Piksele: {6:2.2f}:1) (Przesunięcie w pionie: {7:2.2f})

[ctx: #247]
en: Scripts
pl_pl: Skrypty

[ctx: #248]
en: Language
pl_pl: Język

[ctx: #249]
en: Music
pl_pl: Muzyka

[ctx: #250]
en: Visualisation
pl_pl: Wizualizacja

[ctx: #251]
en: Select destination directory
pl_pl: Wybierz folder docelowy

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
pl_pl: Miksowanie stereo w górę

[ctx: #253]
en: Number of channels
pl_pl: Liczba kanałów

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
pl_pl: Obsługuje format DTS

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
pl_pl: Pobieranie informacji o dysku CD-Audio

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
pl_pl: Błąd

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
pl_pl: Aktywuj obsługę znaczników

[ctx: #259]
en: Opening
pl_pl: Otwieranie

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
pl_pl: Oczekiwanie na rozpoczęcie...

[ctx: #262]
en: Scripts output
pl_pl: Monitor skryptów

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
pl_pl: Zezwalaj na zdalne sterowanie przez HTTP

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
pl_pl: Nagrywaj

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
pl_pl: Zatrzymaj nagrywanie

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
pl_pl: Sortowanie: Utwór

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
pl_pl: Sortowanie: Czas

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
pl_pl: Sortowanie: Tytuł

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
pl_pl: Sortowanie: Wykonawca

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
pl_pl: Sortowanie: Album

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
pl_pl: Regulacja proporcji pikseli

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
pl_pl: Dopasuj prostokąt, aby stał się idealnym kwadratem

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
pl_pl: Kompensacja nadmiarowości ekranu Góra-Lewo

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
pl_pl: Kompensacja nadmiarowości ekranu Dół-Prawo

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
pl_pl: Ruszaj strzałką, aby zmieniać wielkość nadmiarowości ekranu

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
pl_pl: Pozycja napisów

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
pl_pl: Przesuń linię, aby zmienić pozycję napisów

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
pl_pl: Nieudane wczytywanie ustawień

[ctx: #280]
en: Using default settings
pl_pl: Zostaną użyte ustawienia domyślne

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
pl_pl: Sprawdź pliki XML

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
pl_pl: Znaleziono {0:d} pozycji

[ctx: #283]
en: Search results
pl_pl: Rezultaty wyszukiwania

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
pl_pl: Brak wyników wyszukiwania

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
pl_pl: Preferuj ścieżkę dzwiękową w języku

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
pl_pl: Preferuj napisy w języku

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
pl_pl: Napisy

[ctx: #288]
en: Font
pl_pl: Czcionka

[ctx: #289]
en: Size
pl_pl: Rozmiar

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
pl_pl: Kompresja zakresu dynamiki

[ctx: #291]
en: Video
pl_pl: Wideo

[ctx: #292]
en: Audio
pl_pl: Dźwięk

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
pl_pl: Wybierz napisy

[ctx: #294]
en: Create bookmark
pl_pl: Utwórz zakładkę

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
pl_pl: Wyczyść zakładki

[ctx: #297]
en: Audio offset
pl_pl: Przesunięcie dźwięku

[ctx: #298]
en: Bookmarks
pl_pl: Zakładki

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
pl_pl: Zakładka {0:d}

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
pl_pl: Obsługuje format MP1

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
pl_pl: Obsługuje format MP2

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
pl_pl: Obsługuje format MP3

[ctx: #303]
en: Delay
pl_pl: Opóźnienie

[ctx: #304]
en: Language
pl_pl: Język

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
pl_pl: Aktywne

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
pl_pl: Bez przeplotu

[ctx: #307]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "default" if available.
en: Media default
pl_pl: Domyślne dla mediów

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
pl_pl: Język oryginalny

[ctx: #309]
en: User interface language
pl_pl: Język interfejsu

[ctx: #310]
note: Setting in international settings
en: Virtual keyboard layouts
pl_pl: Układy klawiatury wirtualnej

[ctx: #312]
en: (0=auto)
pl_pl: (0=automat)

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
pl_pl: Czyszczenie bazy danych

[ctx: #314]
en: Preparing...
pl_pl: Przygotowywanie...

[ctx: #315]
en: Database error
pl_pl: Błąd bazy danych

[ctx: #316]
en: Searching songs...
pl_pl: Przeszukiwanie utworów...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
pl_pl: Czyszczenie bazy danych zakończone powodzeniem

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
pl_pl: Czyszczenie listy utworów...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
pl_pl: Błąd podczas czyszczenia listy utworów

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
pl_pl: Czyszczenie bazy wykonawców...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
pl_pl: Wystąpił błąd podczas czyszczenia bazy wykonawców

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
pl_pl: Czyszczenie gatunków, roli i tym podobnych...

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
pl_pl: Błąd czyszczenia gatunków, roli i tym podobnych.

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
pl_pl: Czyszczenie ścieżek...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
pl_pl: Błąd podczas czyszczenia ścieżek

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
pl_pl: Czyszczenie listy albumów...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
pl_pl: Błąd podczas czyszczenia listy albumów

[ctx: #328]
en: Writing changes...
pl_pl: Zapisywanie zmian...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
pl_pl: Błąd zapisu zmian

[ctx: #330]
en: This may take some time...
pl_pl: Proszę czekać...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
pl_pl: Kompresowanie bazy danych...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
pl_pl: Błąd podczas kompresji bazy

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
pl_pl: Czy chcesz wyczyścić bibliotekę?

[ctx: #334]
en: Clean library...
pl_pl: Wyczyść bibliotekę....

[ctx: #335]
en: Start
pl_pl: Rozpocznij

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
pl_pl: Konwersja klatkażu

[ctx: #337]
en: Output configuration
pl_pl: Konfiguracja odtwarzania

[ctx: #338]
en: Fixed
pl_pl: Stała

[ctx: #339]
en: Optimized
pl_pl: Zoptymalizowana

[ctx: #340]
en: Various artists
pl_pl: Różni wykonawcy

[ctx: #341]
en: Play disc
pl_pl: Odtwórz dysk

[ctx: #342]
en: Movies
pl_pl: Filmy

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
pl_pl: Dostosuj klatkaż

[ctx: #344]
en: Actors
pl_pl: Obsada

[ctx: #345]
en: Year
pl_pl: Rok

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
pl_pl: Zachowuj oryginalną głośność miksując w dół

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
pl_pl: Obsługuje format DTS-HD

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
pl_pl: Zezwalaj na przekazywanie dźwięku

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
pl_pl: Obsługuje format TrueHD

[ctx: #350]
en: Programs
pl_pl: Programy

[ctx: #351]
en: Off
pl_pl: Nieaktywne

[ctx: #352]
en: Dim
pl_pl: Przyciemnienie

[ctx: #353]
en: Black
pl_pl: Czarny ekran

[ctx: #354]
en: Matrix trails
pl_pl: Matrix

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
pl_pl: Czas oczekiwania

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
pl_pl: Tryb wygaszacza

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
pl_pl: Opóźnienie zaplanowanego zamknięcia

[ctx: #358]
en: All albums
pl_pl: Wszystkie albumy

[ctx: #359]
en: Recently added albums
pl_pl: Albumy ostatnio dodane

[ctx: #360]
en: Screensaver
pl_pl: Wygaszacz ekranu

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
pl_pl: Uwzględniaj podfoldery

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
pl_pl: Poziom przyciemnienia

[ctx: #363]
en: Sort by: File
pl_pl: Sortowanie: Plik

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
pl_pl: Obsługuje format Dolby Digital (AC3)

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
pl_pl: Sortowanie: Nazwa

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
pl_pl: Sortowanie: Rok

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
pl_pl: Sortowanie: Ocena

[ctx: #369]
en: Title
pl_pl: Tytuł

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
pl_pl: burze

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
pl_pl: częściowo

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
pl_pl: przeważnie

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
pl_pl: słonecznie

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
pl_pl: pochmurnie

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
pl_pl: śnieg

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
pl_pl: deszcz

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
pl_pl: niewielkie

[ctx: #378]
note: Weather token
en: AM
pl_pl: przed południem

[ctx: #379]
note: Weather token
en: PM
pl_pl: po południu

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
pl_pl: przelotne deszcze

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
pl_pl: niewielkie

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
pl_pl: sporadyczne

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
pl_pl: wiatr

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
pl_pl: silne

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
pl_pl: pogodnie

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
pl_pl: bezchmurnie

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
pl_pl: Zachmurzenie

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
pl_pl: wcześnie

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
pl_pl: przelotny deszcz

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
pl_pl: śnieżyce

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
pl_pl: Min.

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
pl_pl: średnie

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
pl_pl: Maks.

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
pl_pl: mgła

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
pl_pl: zamglenie

[ctx: #396]
en: Select location
pl_pl: Wybierz lokalizację

[ctx: #397]
en: Refresh time
pl_pl: Częstotliwość odświeżania

[ctx: #398]
en: Temperature units
pl_pl: Jednostka temperatury

[ctx: #399]
en: Speed units
pl_pl: Jednostki prędkości

[ctx: #400]
en: Weather
pl_pl: Pogoda

[ctx: #401]
en: Temp
pl_pl: Temperatura

[ctx: #402]
en: Feels like
pl_pl: Odczuwalna

[ctx: #403]
en: UV index
pl_pl: Wskaźnik UV

[ctx: #404]
en: Wind
pl_pl: Wiatr

[ctx: #405]
en: Dew point
pl_pl: Punkt rosy

[ctx: #406]
en: Humidity
pl_pl: Wilgotność

[ctx: #407]
en: Hardware keyboard layouts
pl_pl: Układy klawiatury sprzętowej

[ctx: #409]
en: Defaults
pl_pl: Domyślne

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
pl_pl: Łączenie z serwisem pogodowym

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
pl_pl: Pobieranie pogody dla:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
pl_pl: Nieudane pobieranie danych pogodowych

[ctx: #413]
en: Manual
pl_pl: Manualnie

[ctx: #414]
en: No review for this album
pl_pl: Brak recenzji tego albumu

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
pl_pl: Pobieranie miniatury...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
pl_pl: Widok: Duże plakaty

[ctx: #418]
en: Low
pl_pl: Min.

[ctx: #419]
en: High
pl_pl: Maks.

[ctx: #420]
en: Best match
pl_pl: Dopasowana

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
pl_pl: Podtrzymuj aktywność urządzenia odtwarzania

[ctx: #422]
en: Delete album information
pl_pl: Usuń informacje o albumie

[ctx: #423]
en: Delete CD information
pl_pl: Usuń informacje o CD-Audio

[ctx: #424]
en: Select
pl_pl: Zaznacz

[ctx: #425]
en: No album information found
pl_pl: Brak informacji o albumie

[ctx: #426]
en: No CD information found
pl_pl: Brak informacji o CD

[ctx: #427]
en: Disc
pl_pl: Dysk

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
pl_pl: Włóż właściwy dysk CD/DVD

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
pl_pl: Proszę włożyć następujący dysk:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
pl_pl: Sortowanie: DVD#

[ctx: #431]
en: No cache
pl_pl: Bez bufora

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
pl_pl: Usuń film z biblioteki

[ctx: #433]
en: Would you really like to remove '{0:s}' from the library?
pl_pl: Czy na pewno chcesz usunąć '{0:s}' z biblioteki?

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
pl_pl: Od {0:s} do {1:d} {2:s}

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
pl_pl: Nie wykryto napędu optycznego

[ctx: #436]
note: Message body of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: This video is stored on an optical disc (e.g. DVD, Blu-ray) and cannot be played as your device does not have an appropriate drive.
pl_pl: To wideo jest przechowywane na dysku optycznym (np. DVD, Blu-ray) i nie można go odtworzyć, ponieważ urządzenie nie ma odpowiedniego napędu.

[ctx: #437]
en: Removable disk
pl_pl: Dysk wymienny

[ctx: #438]
en: Opening file
pl_pl: Trwa otwieranie pliku

[ctx: #439]
en: Cache
pl_pl: Bufor

[ctx: #440]
en: Hard disk
pl_pl: Dysk twardy

[ctx: #442]
en: Local network
pl_pl: Sieć lokalna

[ctx: #444]
en: Video
pl_pl: Wideo

[ctx: #445]
en: Audio
pl_pl: Dźwięk

[ctx: #447]
en: Autorun media
pl_pl: Odtwarzaj automatycznie

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
pl_pl: Obsługuje format Dolby Digital Plus (E-AC3)

[ctx: #449]
en: Enabled
pl_pl: Aktywne

[ctx: #450]
en: Columns
pl_pl: Kolumn

[ctx: #451]
en: Row 1 address
pl_pl: Adres 1 rzędu

[ctx: #452]
en: Row 2 address
pl_pl: Adres 2 rzędu

[ctx: #453]
en: Row 3 address
pl_pl: Adres 3 rzędu

[ctx: #454]
en: Row 4 address
pl_pl: Adres 4 rzędu

[ctx: #455]
en: Rows
pl_pl: Rzędów

[ctx: #456]
en: Mode
pl_pl: Tryb

[ctx: #457]
en: Switch view
pl_pl: Przełącz widok

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
pl_pl: Limit częstotliwości próbkowania (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
pl_pl: Napisy

[ctx: #460]
en: Audio stream
pl_pl: Ścieżka dźwiękowa

[ctx: #461]
en: [active]
pl_pl: [aktywny]

[ctx: #462]
en: Subtitle stream
pl_pl: Strumień napisów

[ctx: #463]
en: Backlight
pl_pl: Podświetlanie

[ctx: #464]
en: Brightness
pl_pl: Jasność

[ctx: #465]
en: Contrast
pl_pl: Kontrast

[ctx: #467]
en: Type
pl_pl: Typ

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
pl_pl: Przesuń pasek, aby zmienić pozycję menu ekranowego

[ctx: #469]
en: OSD position
pl_pl: Położenie menu ekranowego

[ctx: #470]
en: Credits
pl_pl: Ekipa

[ctx: #474]
en: Off
pl_pl: Nieaktywne

[ctx: #475]
en: Music only
pl_pl: Tylko muzyka

[ctx: #476]
en: Music & video
pl_pl: Muzyka i wideo

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
pl_pl: Nieudane wczytywanie listy odtwarzania

[ctx: #478]
en: OSD
pl_pl: Menu ekranowe

[ctx: #479]
en: Skin & language
pl_pl: Skóra i język

[ctx: #480]
en: Appearance
pl_pl: Wygląd

[ctx: #481]
en: Audio options
pl_pl: Opcje dźwięku

[ctx: #482]
en: About Kodi
pl_pl: O Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
pl_pl: Usuń album

[ctx: #486]
en: Repeat
pl_pl: Powtarzaj

[ctx: #487]
en: Repeat one
pl_pl: Powtarzaj jednorazowo

[ctx: #488]
en: Repeat folder
pl_pl: Powtarzaj utwory z folderu

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
pl_pl: Odtwarzaj następny utwór automatycznie

[ctx: #491]
en: - Use big icons
pl_pl: - Używaj dużych ikon

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
pl_pl: Zmieniaj rozmiar napisów VobSub

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
pl_pl: Ustawienia zaawansowane (tylko dla ekspertów!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
pl_pl: Całkowity zapas przed przesterowaniem

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
pl_pl: Skaluj wideo do rozdzielczości interfejsu

[ctx: #496]
en: Calibration
pl_pl: Kalibracja

[ctx: #497]
en: Show file extensions
pl_pl: Pokazuj rozszerzenia plików

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
pl_pl: Sortowanie: Typ

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
pl_pl: Nieudane połączenie z serswiem wyszukiwania

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
pl_pl: Nieudane pobieranie informacji o albumie

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
pl_pl: Wyszukanie nazw albumu...

[ctx: #502]
en: Open
pl_pl: Otwórz

[ctx: #503]
en: Busy
pl_pl: Zajęty

[ctx: #504]
en: Empty
pl_pl: Pusty

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
pl_pl: Wczytywanie informacji o mediach z plików...

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
pl_pl: Sprawdzanie plików mediów...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
pl_pl: Sortowanie: Użycie

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
pl_pl: Aktywuj wizualizacje

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
pl_pl: Aktywuj przełączanie trybu wyświetlania

[ctx: #512]
en: Startup window
pl_pl: Ekran początkowy

[ctx: #513]
en: Home window
pl_pl: Ekran główny

[ctx: #514]
en: Manual settings
pl_pl: Ustawienia manualne

[ctx: #515]
en: Genre
pl_pl: Gatunek

[ctx: #517]
en: Recently played albums
pl_pl: Albumy ostatnio odtwarzane

[ctx: #518]
en: Launch
pl_pl: Uruchom

[ctx: #519]
en: Launch in...
pl_pl: Uruchom w...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
pl_pl: Kompilacje

[ctx: #522]
en: Remove source
pl_pl: Usuń źródło

[ctx: #523]
en: Switch media
pl_pl: Przełącz media

[ctx: #524]
en: Select playlist
pl_pl: Wybierz listę

[ctx: #525]
en: New playlist...
pl_pl: Nowa lista...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
pl_pl: Dodaj do listy

[ctx: #527]
en: Manually add to library
pl_pl: Dodaj manualnie do biblioteki

[ctx: #528]
en: Enter title
pl_pl: Wprowadź tytuł

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
pl_pl: Błąd: Tytuł już istnieje

[ctx: #530]
en: Select genre
pl_pl: Wybierz gatunek

[ctx: #531]
en: New genre
pl_pl: Nowy gatunek

[ctx: #532]
en: Manual addition
pl_pl: Dodano manualnie

[ctx: #533]
en: Enter genre
pl_pl: Wprowadź gatunek

[ctx: #534]
en: View: {0:s}
pl_pl: Widok: {0:s}

[ctx: #535]
en: List
pl_pl: Lista

[ctx: #536]
en: Icons
pl_pl: Plakaty

[ctx: #537]
en: Big list
pl_pl: Lista szeroka

[ctx: #538]
en: Big icons
pl_pl: Plakaty duże

[ctx: #539]
en: Wide
pl_pl: Szeroki

[ctx: #540]
en: Big wide
pl_pl: Rozszerzony

[ctx: #541]
en: Album icons
pl_pl: Ikony albumów

[ctx: #542]
en: DVD icons
pl_pl: Ikony DVD

[ctx: #544]
en: Media info
pl_pl: Informacje o mediach

[ctx: #545]
en: Audio output device
pl_pl: Urządzenie odtwarzania

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
pl_pl: Urządzenie odbiorcze

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
pl_pl: Biografia wykonawcy niedostępna

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
pl_pl: Miksuj dźwięk wielokanałowy do stereo

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
pl_pl: Numer

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
pl_pl: Sortowanie: {0:s}

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
pl_pl: Nazwa

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
pl_pl: Data

[ctx: #553]
en: Size
pl_pl: Rozmiar

[ctx: #554]
en: Track
pl_pl: Utwór

[ctx: #555]
en: Time
pl_pl: Godzina

[ctx: #556]
en: Title
pl_pl: Tytuł

[ctx: #557]
en: Artist
pl_pl: Wykonawca

[ctx: #559]
en: Playlist
pl_pl: Lista odtwarzania

[ctx: #561]
en: File
pl_pl: Plik

[ctx: #562]
en: Year
pl_pl: Rok

[ctx: #563]
en: Rating
pl_pl: Ocena

[ctx: #564]
en: Type
pl_pl: Typ

[ctx: #565]
en: Usage
pl_pl: Użycie

[ctx: #566]
en: Album artist
pl_pl: Wykonawca albumu

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
pl_pl: Liczba odtworzeń

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
pl_pl: Ostatnio odtwarzany

[ctx: #569]
en: Comment
pl_pl: Komentarz

[ctx: #570]
en: Date added
pl_pl: Data dodania

[ctx: #571]
en: Default
pl_pl: Domyślny

[ctx: #572]
en: Studio
pl_pl: Wytwórnia

[ctx: #573]
en: Path
pl_pl: Folder

[ctx: #574]
en: Country
pl_pl: Kraj

[ctx: #575]
en: In progress
pl_pl: W trakcie oglądania

[ctx: #576]
en: Times played
pl_pl: Odtworzeń

[ctx: #577]
en: Date taken
pl_pl: Data wykonania

[ctx: #578]
en: Artist / Year
pl_pl: Wykonawca / Rok

[ctx: #580]
en: Sort direction
pl_pl: Kierunek sortowania

[ctx: #581]
en: Sort method
pl_pl: Metoda sortowania

[ctx: #582]
en: View mode
pl_pl: Tryb widoku

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
pl_pl: Zapamiętuj widoki dla różnych folderów

[ctx: #584]
en: Ascending
pl_pl: Rosnąco

[ctx: #585]
en: Descending
pl_pl: Malejąco

[ctx: #586]
en: Edit playlist
pl_pl: Edytuj listę

[ctx: #587]
en: Filter
pl_pl: Filtr

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
pl_pl: Przerwij tryb imprezy

[ctx: #589]
en: Party mode
pl_pl: Tryb imprezy

[ctx: #590]
en: Random
pl_pl: Losowo

[ctx: #591]
en: Off
pl_pl: Nieaktywne

[ctx: #592]
en: One
pl_pl: Jeden

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
pl_pl: Wszystkie

[ctx: #594]
en: Off
pl_pl: Nieaktywne

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
pl_pl: Powtórz: Nieaktywne

[ctx: #596]
en: Repeat: One
pl_pl: Powtórz: Raz

[ctx: #597]
en: Repeat: All
pl_pl: Powtórz: Wszystkie

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
pl_pl: Zgraj CD-Audio

[ctx: #601]
en: Medium
pl_pl: Średnia

[ctx: #602]
en: Standard
pl_pl: Standardowa

[ctx: #603]
en: Extreme
pl_pl: Najwyższa

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
pl_pl: Stała przepływność

[ctx: #605]
en: Ripping...
pl_pl: Zgrywanie...

[ctx: #607]
en: To:
pl_pl: Do:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
pl_pl: Nie można zgrać dysku CD-Audio lub utworu, bo ścieżka do folderu zgrywania nie została ustawiona.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
pl_pl: Zgraj utwór

[ctx: #611]
en: Enter number
pl_pl: Wprowadź numer

[ctx: #612]
en: Bits/sample
pl_pl: Bitów/próbkę

[ctx: #613]
en: Sample rate
pl_pl: Częstotliwość próbkowania

[ctx: #614]
en: Virtual folder
pl_pl: Folder wirtualny

[ctx: #620]
en: Audio CDs
pl_pl: CD-Audio

[ctx: #621]
en: Encoder
pl_pl: Koder

[ctx: #622]
en: Quality
pl_pl: Jakość

[ctx: #623]
en: Bitrate
pl_pl: Przepływność

[ctx: #624]
en: Include track number
pl_pl: Dołączaj numer utworu

[ctx: #625]
en: All songs of
pl_pl: Wszystkie utwory

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
pl_pl: Seriale w trakcie oglądania

[ctx: #629]
en: View mode
pl_pl: Tryb wyświetlania

[ctx: #630]
note: Label for stretching the displayed video to its normal size
en: Normal
pl_pl: Normalny

[ctx: #631]
en: Zoom
pl_pl: Powiększenie

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
pl_pl: Rozciąganie 4:3

[ctx: #633]
en: Wide zoom
pl_pl: Szerokie powiększenie

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
pl_pl: Rozciąganie 16:9

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
pl_pl: Oryginalny

[ctx: #636]
en: Custom
pl_pl: Niestandardowy

[ctx: #637]
en: ReplayGain
pl_pl: Normalizacja dźwięku

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
pl_pl: Dopasowanie poziomu głośności

[ctx: #639]
en: Use track levels
pl_pl: Używaj poziomu utworu

[ctx: #640]
en: Use album levels
pl_pl: Używaj poziomu albumu

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
pl_pl: Pliki z informacjami o normalizacji głośności

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
pl_pl: Pliki bez informacji o normalizacji głośności

[ctx: #643]
en: Avoid clipping protection on ReplayGained files
pl_pl: Omijaj ochronę przed przesterowaniem w plikach znormalizowanych

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
pl_pl: Proporcje 16:9 - Nieliniowo

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
pl_pl: Trzeba rozpakować duży plik. Kontynuować?

[ctx: #646]
en: Remove from library
pl_pl: Usuń z biblioteki

[ctx: #647]
en: Export video library
pl_pl: Eksportuj bibliotekę wideo

[ctx: #648]
en: Import video library
pl_pl: Importuj bibliotekę wideo

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
pl_pl: Importowanie

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
pl_pl: Eksportowanie

[ctx: #651]
en: Browse for library
pl_pl: Wybierz bibliotekę

[ctx: #652]
en: Years
pl_pl: Lata

[ctx: #653]
en: Update library
pl_pl: Aktualizuj bibliotekę

[ctx: #654]
en: Show debug information
pl_pl: Pokazuj komunikaty diagnostyczne

[ctx: #655]
en: Browse for executable
pl_pl: Wybierz plik wykonywalny

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
pl_pl: Wybierz listę

[ctx: #657]
en: Browse for folder
pl_pl: Wybierz folder

[ctx: #658]
en: Song information
pl_pl: O utworze

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
pl_pl: Rozciąganie nieliniowe

[ctx: #660]
en: Volume amplification
pl_pl: Wzmocnienie głośności

[ctx: #661]
en: Choose export folder
pl_pl: Wybierz folder eksportu

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
pl_pl: Ten plik nie jest już dostępny.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
pl_pl: Chcesz usunąć pozycję z biblioteki?

[ctx: #664]
en: Browse for script
pl_pl: Wybierz skrypt

[ctx: #665]
en: Compression level
pl_pl: Poziom kompresji

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
pl_pl: Rejestruj zdarzenia generowane przez komponenty

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
pl_pl: Transkoduj do formatu Dolby Digital (AC3)

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
pl_pl: Wybierz komponenty...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
pl_pl: Rejestruj zdarzenia biblioteki [B]SMB[/B]

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
pl_pl: Rejestruj zdarzenia biblioteki [B]libcURL[/B] (HTTP(S), DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
pl_pl: Rejestruj zdarzenia bibliotek [B]FFmpeg[/B]

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
pl_pl: Rejestruj zdarzenia wywołań [B]D-Bus[/B]

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
pl_pl: Rejestruj zdarzenia żądań [B]JSON-RPC[/B]

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
pl_pl: Rejestruj zdarzenia komponentu [B]Dźwięk[/B]

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
pl_pl: Rejestruj zdarzenia biblioteki [B]AirTunes[/B]

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
pl_pl: Rejestruj zdarzenia komponentów [B]UPnP[/B]

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
pl_pl: Rejestruj zdarzenia biblioteki [B]libCEC[/B]

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
pl_pl: Rejestruj zdarzenia komponentu [B]Wideo[/B]

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
pl_pl: Rejestruj zdarzenia komponentu [B]Serwer WWW[/B]

[ctx: #682]
en: Verbose logging for the [B]Database[/B] component
pl_pl: Rejestruj zdarzenia komponentu [B]bazy danych[/B]

[ctx: #683]
en: Verbose logging of [B]audio/video timing information[/B]
pl_pl: Rejestruj zdarzenia [B]informacji synchronizacji dźwięku/wideo[/B]

[ctx: #684]
en: Verbose logging of [B]Windowing[/B] component
pl_pl: Rejestruj zdarzenia komponentu [B]Windowing[/B]

[ctx: #685]
en: Verbose logging of [B]PVR[/B] component
pl_pl: Rejestruj zdarzenia komponentu [B]Telewizja[/B]

[ctx: #686]
en: Verbose logging of [B]EPG[/B] component
pl_pl: Rejestruj zdarzenia komponentu [B]Przewodnik[/B]

[ctx: #687]
en: From metadata
pl_pl: Z metadanych

[ctx: #688]
note: Description of setting with label #39159 "Border size"
en: Set the border size.
pl_pl: Ustaw rozmiar obramowania.

[ctx: #689]
note: Description of setting with label #39160 "Border colour"
en: Set the border colour.
pl_pl: Ustaw kolor obramowania.

[ctx: #690]
note: Description of setting with label #39173 "Blur"
en: Set the blur.
pl_pl: Ustaw rozmycie.

[ctx: #691]
note: Description of setting with label #39171 "Shadow colour"
en: Set the shadow colour.
pl_pl: Ustaw kolor cienia.

[ctx: #692]
note: Description of setting with label #39172 "Shadow opacity"
en: Set the shadow opacity.
pl_pl: Ustaw krycie cienia.

[ctx: #693]
note: Description of setting with label #39170 "Shadow size"
en: Set the shadow size.
pl_pl: Ustaw rozmiar cienia.

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
pl_pl: Czyszczenie biblioteki

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
pl_pl: Usuwanie starych utworów z biblioteki

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
pl_pl: Ta ścieżka była już skanowana

[ctx: #703]
en: Can't clean up library while running background tasks
pl_pl: Nie można wyczyścić biblioteki podczas wykonywania zadań w tle

[ctx: #705]
en: Network
pl_pl: Sieć

[ctx: #706]
en: Server
pl_pl: Serwer

[ctx: #708]
en: Use proxy server
pl_pl: Używaj serwera proxy

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
pl_pl: Protokół internetowy (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
pl_pl: Wprowadzono nieprawidłowy port. Dopuszczalne wartości z przedziału 1-65535.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
pl_pl: Serwer proxy HTTP

[ctx: #715]
en: Assignment
pl_pl: Przypisanie

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
pl_pl: Automatyczny (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
pl_pl: Ręczny (statyczny)

[ctx: #719]
en: IP address
pl_pl: Adres IP

[ctx: #720]
en: Netmask
pl_pl: Maska podsieci

[ctx: #721]
en: Default gateway
pl_pl: Brama domyślna

[ctx: #722]
en: DNS server
pl_pl: Serwer DNS

[ctx: #723]
en: Save & restart
pl_pl: Zapisz i uruchom ponownie

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
pl_pl: Wprowadzono nieprawidłowy adres. Dopuszczalna wartość w formacie AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
pl_pl: z liczbami z przedziału od 0 do 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
pl_pl: Zmiany nie zostały zapisane. Kontynuować bez zapisywania?

[ctx: #727]
en: Web server
pl_pl: Serwer WWW

[ctx: #728]
en: FTP server
pl_pl: Serwer FTP

[ctx: #729]
en: Enable SSL
pl_pl: Aktywuj SSL

[ctx: #731]
en: Black
pl_pl: Czarny ekran

[ctx: #732]
en: Save & apply
pl_pl: Zastosuj i zapisz

[ctx: #733]
en: Password
pl_pl: Hasło

[ctx: #734]
en: No pass
pl_pl: Bez hasła

[ctx: #735]
en: Character set
pl_pl: Zestaw znaków

[ctx: #736]
en: Style
pl_pl: Styl

[ctx: #737]
en: Colour
pl_pl: Kolor

[ctx: #738]
en: Normal
pl_pl: Normalna

[ctx: #739]
en: Bold
pl_pl: Pogrubiona

[ctx: #740]
en: Italics
pl_pl: Kursywa

[ctx: #741]
en: Bold italics
pl_pl: Pogrubiona kursywa

[ctx: #742]
en: White
pl_pl: Biały

[ctx: #743]
en: Yellow
pl_pl: Żółty

[ctx: #744]
en: Files
pl_pl: Pliki

[ctx: #745]
en: Background colour
pl_pl: Kolor tła

[ctx: #746]
en: Background opacity
pl_pl: Nieprzezroczystość tła

[ctx: #747]
en: Error loading image
pl_pl: Błąd wczytywania obrazu

[ctx: #748]
en: Edit path
pl_pl: Edytuj ścieżkę

[ctx: #749]
en: Mirror image
pl_pl: Lustrzane odbicie obrazu

[ctx: #750]
en: Are you sure?
pl_pl: Czy na pewno to zrobić?

[ctx: #751]
en: Removing source
pl_pl: Usuwanie źródła

[ctx: #752]
en: Opacity
pl_pl: Nieprzezroczystość

[ctx: #754]
en: Add program link
pl_pl: Dodaj ścieżkę do programu

[ctx: #755]
en: Edit program path
pl_pl: Edytuj ścieżkę do programu

[ctx: #756]
en: Edit program name
pl_pl: Edytuj nazwę programu

[ctx: #757]
en: Edit path depth
pl_pl: Edytuj głębokość ścieżki

[ctx: #759]
en: View: Big list
pl_pl: Widok: Lista szeroka

[ctx: #760]
en: Yellow
pl_pl: Żółty

[ctx: #761]
en: White
pl_pl: Biały

[ctx: #762]
en: Blue
pl_pl: Niebieski

[ctx: #763]
en: Bright green
pl_pl: Jasnozielony

[ctx: #764]
en: Yellow green
pl_pl: Żółtozielony

[ctx: #765]
en: Cyan
pl_pl: Turkusowy

[ctx: #766]
en: Light grey
pl_pl: Jasnoszary

[ctx: #767]
en: Grey
pl_pl: Szary

[ctx: #768]
en: Dark Grey
pl_pl: Ciemny szary

[ctx: #770]
en: Error {0:d}: share not available
pl_pl: Błąd {0:d}: udział niedostępny

[ctx: #772]
en: Audio
pl_pl: Dźwięk

[ctx: #773]
en: Seeking
pl_pl: Przewijanie

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
pl_pl: Folder pokazu slajdów

[ctx: #790]
en: Remote control
pl_pl: Zdalne sterowanie

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
pl_pl: Zezwalaj lokalnym programom na sterowanie aplikacją

[ctx: #793]
en: Port range
pl_pl: Zakres portów

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
pl_pl: Zezwalaj zdalnym programom na sterowanie aplikacją

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
pl_pl: Początkowe opóźnienie powtarzania (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
pl_pl: Stałe opóźnienie powtarzania (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
pl_pl: Maksymalna liczba klientów

[ctx: #798]
en: Internet access
pl_pl: Internet

[ctx: #799]
en: Library update
pl_pl: Aktualizacja biblioteki

[ctx: #802]
note: Label of progress bar which shows the available/total space of pvr backend
en: {0:s} of {1:s} available
pl_pl: {0:s} z {1:s} dostępne

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
pl_pl: Typ

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
pl_pl: Przeszukaj przewodnik

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
pl_pl: Wprowadź szukane wyrażenie, aby użyć funkcji dopasowywania zdarzeń w przewodniku

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
pl_pl: Wyszukiwanie pełnotekstowe (lub tylko w tytule)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
pl_pl: Dowolny dzień

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
pl_pl: Każdego dnia

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
pl_pl: Dowolny kanał

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
pl_pl: Rozpocznij o dowolnej godzinie

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
pl_pl: Grupa nagrywania

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
pl_pl: Zapobiegaj duplikowaniu nagrań odcinków

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
pl_pl: Nagrywaj przed zaplanowanym czasem początku

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
pl_pl: Nagrywaj po zaplanowanym czasie końca

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
pl_pl: Nagrywaj wszystkie odcinki

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
pl_pl: Nagrywaj tylko nowe odcinki

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
pl_pl: Zakończ o dowolnej godzinie

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
pl_pl: Maksymalna liczba nagrań

[ctx: #819]
note: Representation of a one-time timer which has been scheduled by a timer rule.
en: One time (Scheduled by timer rule)
pl_pl: Jednorazowo (zaplanowane według reguły timera)

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
pl_pl: Raz

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
pl_pl: Raz (wg przednika)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
pl_pl: Reguła harmonogramu

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
pl_pl: Reguła harmonogramu (bazująca na przewodniku)

[ctx: #824]
note: Complete prefixed representation of a reminder timer type.
en: Reminder: {0:s}
pl_pl: Przypomnienie: {0:s}

[ctx: #825]
note: Complete prefixed representation of a recording timer type.
en: Recording: {0:s}
pl_pl: Nagranie: {0:s}

[ctx: #826]
note: Label for buttons to add a PVR reminder timer
en: Set reminder
pl_pl: Ustaw przypomnienie

[ctx: #827]
note: Label for a context menu entry to delete a reminder timer
en: Delete reminder
pl_pl: Usuń przypomnienie

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
pl_pl: Reguła harmonogramu została usunięta

[ctx: #829]
note: Label for a context menu entry to view a read-only reminder timer
en: View reminder
pl_pl: Wyświetl przypomnienie

[ctx: #830]
note: Label for a context menu entry to edit a reminder timer
en: Edit reminder
pl_pl: Edytuj przypomnienie

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
pl_pl: Poniedziałki

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
pl_pl: Wtorki

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
pl_pl: Środy

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
pl_pl: Czwartki

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
pl_pl: Piątki

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
pl_pl: Soboty

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
pl_pl: Niedziele

[ctx: #838]
note: Label for a TV show Premiere
en: Première
pl_pl: Premiera

[ctx: #839]
note: Label for a Live TV show
en: Live
pl_pl: Na żywo

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
pl_pl: Czy chcesz usunąć tylko zadanie, czy także regułę harmonogramu, przez którą to zadanie zostało utworzone?

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
pl_pl: Tylko to

[ctx: #842]
note: Label for a first aired TV show
en: New
pl_pl: Nowe

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
pl_pl: Aktywuj

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
pl_pl: Dezaktywuj

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
pl_pl: Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć regułę harmonogramu i wszystkie zadania przez nią utworzone?

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
pl_pl: Jesteś pewien, że chcesz usunąć to zadanie?

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
pl_pl: Potwierdź zatrzymanie nagrywania

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
pl_pl: Jesteś pewien, że chcesz zatrzymać nagrywanie?

[ctx: #849]
note: Label for a finale of a TV show
en: Finale
pl_pl: Ostatni

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
pl_pl: Wprowadzono nieprawidłowy numer portu

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
pl_pl: Dopuszczalne wartości z przedziału 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
pl_pl: Dopuszczalne wartości z przedziału 1024-65535

[ctx: #853]
note: Label for denoting any channel for a certain client in timer settings dialog
en: Any channel from client "{0:s}"
pl_pl: Dowolny kanał od klienta "{0:s}"

[ctx: #854]
note: Label for denoting any channel from any available client in timer settings dialog
en: Any channel from any client
pl_pl: Dowolny kanał od dowolnego klienta

[ctx: #855]
note: Label for Estuary 'Recently added channels' 'home screen widget
en: Recently added channels
pl_pl: Ostatnio dodane kanały

[ctx: #856]
note: Label for the origin of a channel group (provided by a PVR client add-on).
en: Client
pl_pl: Klient

[ctx: #858]
note: Label for the origin of a channel group (manually created by the user).
en: User
pl_pl: Użytkownik

[ctx: #859]
note: Label postfix for channel groups containing content from all channels (e.g. "PVR Client 1 [All channels]")
en: {0:s} [All channels]
pl_pl: {0:s} [Wszystkie kanały]

[ctx: #860]
note: Label for setting 'Delete after watching' and delete confirmation dialog box.
en: Delete after watching
pl_pl: Usuń po obejrzeniu

[ctx: #861]
note: Help text for setting 'Delete after watching'.
en: Configure whether recordings should be deleted after watching.
pl_pl: Skonfiguruj, czy nagrania mają zostać usunięte po obejrzeniu.

[ctx: #862]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Keep after watching.
en: No
pl_pl: Nie

[ctx: #863]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Confirm delete.
en: Ask
pl_pl: Zapytaj

[ctx: #864]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Delete after watching.
en: Yes
pl_pl: Tak

[ctx: #865]
note: Text for delete after watch confirmation dialog box.
en: Do you want to delete this recording?
pl_pl: Czy chcesz usunąć to nagranie?

[ctx: #866]
note: Text for auto delete after watch toast message.
en: Recording deleted: '{0:s}'
pl_pl: Nagranie zostało usunięte: '{0:s}'

[ctx: #997]
en: Add pictures...
pl_pl: Dodaj źródło obrazów...

[ctx: #998]
en: Add music...
pl_pl: Dodaj źródło muzyki...

[ctx: #999]
en: Add videos...
pl_pl: Dodaj źródło wideo...

[ctx: #1000]
en: Preview
pl_pl: Podgląd

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
pl_pl: Nieudane połączenie

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
pl_pl: Nie można nawiązać połączenia z lokalizacją sieciową. Może to być spowodowane brakiem połączenia z siecią. Czy chcesz mimo to dodać lokalizację?

[ctx: #1006]
en: IP address
pl_pl: Adres IP

[ctx: #1007]
en: Add network location
pl_pl: Dodaj lokalizację sieciową

[ctx: #1008]
en: Protocol
pl_pl: Protokół

[ctx: #1009]
en: Server address
pl_pl: Adres serwera

[ctx: #1010]
en: Server name
pl_pl: Nazwa serwera

[ctx: #1011]
en: Remote path
pl_pl: Ścieżka zdalna

[ctx: #1012]
en: Shared folder
pl_pl: Folder współdzielony

[ctx: #1014]
en: Username
pl_pl: Użytkownik

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
pl_pl: Wybierz serwer sieciowy

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
pl_pl: Wprowadź adres sieciowy serwera

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
pl_pl: Wybierz ścieżkę do folderu na serwerze

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
pl_pl: Wprowadź numer portu

[ctx: #1019]
en: Enter the username
pl_pl: Wprowadź nazwę użytkownika

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
pl_pl: Wprowadź ścieżki lub wybierz lokalizacje mediów.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
pl_pl: Wprowadź nazwę tego źródła mediów.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
pl_pl: Wybierz nowy udział

[ctx: #1024]
en: Browse
pl_pl: Przeglądaj

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
pl_pl: Nie można uzyskać informacji o folderze. Może to być spowodowane brakiem połączenia za siecią. Czy chcesz mimo to dodać lokalizację?

[ctx: #1026]
en: Add source
pl_pl: Dodaj źródło

[ctx: #1027]
en: Edit source
pl_pl: Edytuj źródło

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
pl_pl: Wprowadź nową etykietę

[ctx: #1030]
en: Browse for image
pl_pl: Wybierz obraz

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
pl_pl: Wybierz folder obrazów

[ctx: #1032]
en: Add network location...
pl_pl: Dodaj lokalizację sieciową...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
pl_pl: Wybierz plik

[ctx: #1034]
en: Submenu
pl_pl: Podmenu

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
pl_pl: Aktywuj przyciski podmenu

[ctx: #1036]
en: Favourites
pl_pl: Ulubione

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
pl_pl: Wtyczki wideo

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
pl_pl: Wtyczki muzyki

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
pl_pl: Wtyczki obrazów

[ctx: #1040]
en: Loading directory
pl_pl: Wczytywanie folderu

[ctx: #1041]
en: Retrieved {0:d} items
pl_pl: Pobrano {0:d} pozycji

[ctx: #1042]
en: Retrieved {0:d} of {1:d} items
pl_pl: Pobrano {0:d} z {1:d} pozycji

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
pl_pl: Programy

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
pl_pl: Ustaw miniaturę dodatku

[ctx: #1046]
en: Access points
pl_pl: Punkty dostępowe

[ctx: #1048]
en: Username
pl_pl: Użytkownik

[ctx: #1049]
en: Script settings
pl_pl: Ustawienia skryptu

[ctx: #1050]
en: Singles
pl_pl: Single

[ctx: #1051]
en: Enter web address
pl_pl: Wprowadź adres internetowy

[ctx: #1052]
en: Require authentication
pl_pl: Wymagaj uwierzytelnienia

[ctx: #1053]
en: Choose whether requests to the web server require a username and a password, which must be set below if enabled. It is recommended to always leave this setting enabled.
pl_pl: Wybierz, czy żądania wysyłane do serwera WWW wymagają nazwy użytkownika i hasła, które należy ustawić poniżej, jeśli są włączone. Zaleca się, aby zawsze pozostawić to ustawienie włączone.

[ctx: #1180]
en: Proxy type
pl_pl: Typ serwera proxy

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
pl_pl: SOCKS5 ze zdalnym rozwiązywanie nazw DNS

[ctx: #1200]
en: SMB client
pl_pl: Klient SMB

[ctx: #1201]
en: NFS Client
pl_pl: Klient NFS

[ctx: #1202]
en: Workgroup
pl_pl: Grupa robocza

[ctx: #1203]
en: Default username
pl_pl: Domyślny użytkownik

[ctx: #1204]
en: Default password
pl_pl: Domyślne hasło

[ctx: #1207]
en: WINS server
pl_pl: Serwer WINS

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
pl_pl: Podłącz udziały SMB

[ctx: #1210]
en: Remove
pl_pl: Usuń

[ctx: #1211]
en: Music
pl_pl: Muzyka

[ctx: #1212]
en: Video
pl_pl: Wideo

[ctx: #1213]
en: Pictures
pl_pl: Obrazy

[ctx: #1214]
en: Files
pl_pl: Pliki

[ctx: #1215]
en: Music & video
pl_pl: Muzyka i wideo

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
pl_pl: Muzyka i obrazy

[ctx: #1217]
en: Music & files
pl_pl: Muzyka i pliki

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
pl_pl: Wideo i obrazy

[ctx: #1219]
en: Video & files
pl_pl: Wideo i pliki

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
pl_pl: Obrazy i pliki

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
pl_pl: Muzyka, wideo i obrazy

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
pl_pl: Muzyka, wideo, obrazy i pliki

[ctx: #1223]
en: Disabled
pl_pl: Nieaktywne

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
pl_pl: Pliki, muzyka i wideo

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
pl_pl: Pliki, obrazy i muzyka

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
pl_pl: Pliki, obrazy i wideo

[ctx: #1229]
en: Music & programs
pl_pl: Muzyka i programy

[ctx: #1230]
en: Video & programs
pl_pl: Wideo i programy

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
pl_pl: Obrazy i programy

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
pl_pl: Muzyka, wideo, obrazy i programy

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
pl_pl: Programy, wideo i muzyka

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
pl_pl: Programy, obrazy i muzyka

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
pl_pl: Programy, obrazy i wideo

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
pl_pl: Rozgłaszaj usługi do innych systemów

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
pl_pl: Aktywuj obsługę wideo i obrazów dla AirPlay

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
pl_pl: Zezwalaj na regulację głośności

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
pl_pl: Aktywuj obsługę AirPlay

[ctx: #1271]
en: Device name
pl_pl: Nazwa urządzenia

[ctx: #1272]
en: Use password protection
pl_pl: Zabezpieczaj dostęp hasłem

[ctx: #1275]
note: Filter movies/tvshows/music/episodes/artists/musicvideos/albums/songs
en: Filter {0:s}
pl_pl: Filtr {0:s}

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
pl_pl: Niestandardowe urządzenie odtwarzania

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
pl_pl: Niestandardowe urządzenie odbiorcze

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
pl_pl: Poziomy sterowania głośnością

[ctx: #1374]
note: Weather token
en: Breezy
pl_pl: bryza

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
pl_pl: temperatura

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
pl_pl: ciśnienie

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
pl_pl: sąsiedztwo

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
pl_pl: stężenie

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
pl_pl: strzępiaste

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
pl_pl: typowe

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
pl_pl: ektremalne

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
pl_pl: wiry

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
pl_pl: czyste niebo

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
pl_pl: załamanie

[ctx: #1385]
note: Weather token
en: Tornado
pl_pl: cyklon

[ctx: #1386]
note: Weather token
en: Tropical
pl_pl: tropikalne

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
pl_pl: huragan

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
pl_pl: zimno

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
pl_pl: wietrznie

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
pl_pl: Ustawienia

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
pl_pl: bryza

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
pl_pl: łagodne

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
pl_pl: silny wiatr, blisko wichury

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
pl_pl: ekstremalne

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
pl_pl: gwałtowne

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
pl_pl: zamiecie

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
pl_pl: i

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
pl_pl: śnieżyce

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
pl_pl: późno

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
pl_pl: pojedyncze

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
pl_pl: burze

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
pl_pl: wyładowania atmosferyczne

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
pl_pl: słonecznie

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
pl_pl: silne

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
pl_pl: w

[ctx: #1406]
note: Weather token
en: the
pl_pl: ten

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
pl_pl: w pobliżu

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
pl_pl: lód

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
pl_pl: szadź

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
pl_pl: spokojnie

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
pl_pl: z

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
pl_pl: wietrznie

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
pl_pl: pierzaste

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
pl_pl: burza

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
pl_pl: mżawka

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
pl_pl: mgliście

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
pl_pl: śnieg ziarnisty

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
pl_pl: burze

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
pl_pl: płytki

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
pl_pl: umiarkowane

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
pl_pl: Bardzo wysokie

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
pl_pl: wietrznie

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
pl_pl: mgła

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
pl_pl: pochmurnie

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
pl_pl: krupy śnieżne

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
pl_pl: grad

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
pl_pl: dym

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
pl_pl: wulkaniczny

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
pl_pl: popiół

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
pl_pl: rozległy

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
pl_pl: kurz

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
pl_pl: piasek

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
pl_pl: mżawka

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
pl_pl: wiry

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
pl_pl: burza piaskowa

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
pl_pl: podmuchy

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
pl_pl: krupy śnieżne

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
pl_pl: małe

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
pl_pl: i

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
pl_pl: deszcz ze śniegiem

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
pl_pl: z

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
pl_pl: możliwe

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
pl_pl: z

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
pl_pl: trąba powietrzna

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
pl_pl: chmura

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
pl_pl: nieznany

[ctx: #1447]
note: Weather token
en: Squalls
pl_pl: Szkwały

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
pl_pl: Opady

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
pl_pl: częściowe

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
pl_pl: Wygaszaj wyświetlacze podczas bezczynności

[ctx: #2050]
en: Runtime
pl_pl: Czas trwania

[ctx: #2080]
en: Empty list
pl_pl: Pusta lista

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
pl_pl: Wrócono do nadrzędnej listy, gdyż aktywna lista została opróżniona

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
pl_pl: Wymagana nowsza wersja. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w pliku dziennika zdarzeń.

[ctx: #2102]
note: Notification message indicating an add-on error. "<Add-on name> error".
en: {0:s} error
pl_pl: Błąd {0:s}

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
pl_pl: Błąd dodatku

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
pl_pl: Więcej informacji na ten temat znajdziesz w pliku dziennika zdarzeń.

[ctx: #2203]
en: Use DTS Core
pl_pl: Użyj rdzenia DTS

[ctx: #2204]
en: Select this option if you want to passthrough DTS-HD formats as DTS, otherwise, DTS-HD formats will be played via PCM
pl_pl: Wybierz tę opcję, jeśli chcesz przekazać formaty DTS-HD jako DTS, w przeciwnym razie formaty DTS-HD będą odtwarzane przez PCM

[ctx: #10000]
en: Home
pl_pl: Start

[ctx: #10001]
en: Programs
pl_pl: Programy

[ctx: #10002]
en: Pictures
pl_pl: Obrazy

[ctx: #10003]
en: File manager
pl_pl: Menedżer plików

[ctx: #10004]
en: Settings
pl_pl: Ustawienia

[ctx: #10005]
en: Not available
pl_pl: Brak

[ctx: #10006]
note: Abbreviation of "Not Available"
en: N/A
pl_pl: Brak

[ctx: #10007]
en: System information
pl_pl: O systemie

[ctx: #10008]
en: Play next
pl_pl: Odtwórz następny

[ctx: #10009]
note: Header label for add-on configuration removal dialog
en: Confirm add-on configuration removal
pl_pl: Potwierdź usunięcie konfiguracji dodatku

[ctx: #10010]
note: Header label for add-on configuration removal selection dialog
en: Select add-on configuration to remove
pl_pl: Wybierz konfigurację dodatku do usunięcia

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
pl_pl: Ustawienia - Wideo - Kalibracja ekranu

[ctx: #10012]
note: Header label for add-on configuration selection dialog
en: Add-on configurations and settings
pl_pl: Konfiguracje i ustawienia dodatku

[ctx: #10013]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Edit add-on settings
pl_pl: Edytuj ustawienia dodatku

[ctx: #10014]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Add add-on configuration
pl_pl: Dodaj konfigurację dodatku

[ctx: #10015]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Remove add-on configuration
pl_pl: Usuń konfigurację dodatku

[ctx: #10016]
en: Settings - System
pl_pl: Ustawienia - System

[ctx: #10017]
note: Settings group label
en: Add-on configuration
pl_pl: Konfiguracja dodatku

[ctx: #10018]
en: Settings - Service
pl_pl: Ustawienia - Usługi

[ctx: #10019]
note: Item label for add-on configuration removal dialog
en: Do you want to remove the add-on configuration "{0:s}"?
pl_pl: Czy chcesz usunąć konfigurację dodatku "{0:s}"?

[ctx: #10020]
note: Item label used in add-on setup selection dialog
en: Edit "{0:s}" [{1:s}]
pl_pl: Edytuj "{0:s}" [{1:s}]

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
pl_pl: Ustawienia - TV

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
pl_pl: Ustawienia - Gry

[ctx: #10024]
en: Titles
pl_pl: Tytuły

[ctx: #10025]
en: Videos
pl_pl: Wideo

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
pl_pl: Wideo / Lista

[ctx: #10029]
en: Login screen
pl_pl: Ekran logowania

[ctx: #10030]
en: Settings - Player
pl_pl: Ustawienia - Odtwarzacz

[ctx: #10031]
en: Settings - Media
pl_pl: Ustawienia - Media

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
pl_pl: Ustawienia - Interfejs

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
pl_pl: Ustawienia - Profile

[ctx: #10035]
en: Skin Settings
pl_pl: Ustawienia skóry

[ctx: #10036]
en: Basic
pl_pl: Podstawowy

[ctx: #10037]
en: Standard
pl_pl: Standardowy

[ctx: #10038]
en: Advanced
pl_pl: Zaawansowany

[ctx: #10039]
en: Expert
pl_pl: Ekspercki

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
pl_pl: Menedżer dodatków

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
pl_pl: Przywróć powyższe ustawienia do domyślnych

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
pl_pl: Czy na pewno chcesz zresetować ustawienia w tej kategorii?

[ctx: #10043]
en: Help
pl_pl: Pomoc

[ctx: #10044]
en: No help available
pl_pl: Pomoc niedostępna

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
pl_pl: Przywraca wszystkie ustawienia do wartości domyślnych.

[ctx: #10046]
en: No categories available
pl_pl: Brak dostępnych kategorii

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
pl_pl: Spróbuj zmienić poziom ustawień, aby zobaczyć dodatkowe kategorie i ustawienia.

[ctx: #10048]
en: Add video source
pl_pl: Dodaj źródło wideo

[ctx: #10049]
en: Add music source
pl_pl: Dodaj źródło muzyki

[ctx: #10050]
en: Event log
pl_pl: Dziennik zdarzeń

[ctx: #10051]
en: Add program source
pl_pl: Dodaj źródło programów

[ctx: #10052]
en: Add file source
pl_pl: Dodaj źródło plików

[ctx: #10053]
en: Edit video source
pl_pl: Edytuj źródło wideo

[ctx: #10054]
en: Edit music source
pl_pl: Edytuj źródło muzyki

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
pl_pl: Edytuj źródło obrazów

[ctx: #10056]
en: Edit program source
pl_pl: Edytuj źródło programów

[ctx: #10057]
en: Edit file source
pl_pl: Edytuj źródło plików

[ctx: #10058]
en: Remove tag from library
pl_pl: Usuń znacznik z biblioteki

[ctx: #10060]
en: Favourites
pl_pl: Ulubione

[ctx: #10099]
en: Pointer
pl_pl: Wskaźnik

[ctx: #10100]
en: Yes / No dialog
pl_pl: Okno Tak / Nie

[ctx: #10101]
en: Progress dialog
pl_pl: Okno postępu

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
pl_pl: Klawiatura wirtualna

[ctx: #10104]
en: Volume bar
pl_pl: Pasek głośności

[ctx: #10106]
en: Context menu
pl_pl: Menu kontekstowe

[ctx: #10107]
en: Notification dialog
pl_pl: Okno powiadomienia

[ctx: #10109]
en: Numeric Input
pl_pl: Klawiatura numeryczna

[ctx: #10110]
en: Gamepad input
pl_pl: Kontroler

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
pl_pl: Menu zamykania

[ctx: #10114]
en: Player controls
pl_pl: Przyciski odtwarzacza

[ctx: #10115]
en: Seek bar
pl_pl: Pasek przewijania

[ctx: #10116]
en: Player process info
pl_pl: Właściwości odtwarzania

[ctx: #10120]
en: Music OSD
pl_pl: Menu ekranowe muzyki

[ctx: #10122]
en: Visualization preset list
pl_pl: Lista szablonów wizualizacji

[ctx: #10123]
en: Video OSD settings
pl_pl: Ustawienia menu ekranowego wideo

[ctx: #10124]
en: Audio OSD settings
pl_pl: Ustawienia menu ekranowego muzyki

[ctx: #10125]
en: Video bookmarks
pl_pl: Zakładki wideo

[ctx: #10126]
en: File browser
pl_pl: Przeglądarka plików

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
pl_pl: kanały

[ctx: #10128]
en: Network setup
pl_pl: Konfiguracja sieci

[ctx: #10129]
en: Media source
pl_pl: Źródło mediów

[ctx: #10130]
en: Profile settings
pl_pl: Ustawienia profilu

[ctx: #10131]
en: Lock settings
pl_pl: Ustawienia blokady

[ctx: #10132]
en: Content settings
pl_pl: Ustawienia zawartości

[ctx: #10134]
en: Favourites
pl_pl: Ulubione

[ctx: #10135]
en: Song info
pl_pl: O utworze

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
pl_pl: Edytor listy inteligentnej

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
pl_pl: Edytor reguł

[ctx: #10139]
en: Picture info
pl_pl: O obrazie

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
pl_pl: Ustawienia dodatku

[ctx: #10142]
en: Fullscreen info
pl_pl: O trybie pełnoekranowym

[ctx: #10145]
en: Slider dialog
pl_pl: Okno przewijania

[ctx: #10146]
en: Add-on info
pl_pl: O dodatku

[ctx: #10147]
en: Text viewer
pl_pl: Przeglądarka tekstu

[ctx: #10150]
en: Peripheral settings
pl_pl: Ustawienia peryferiów

[ctx: #10151]
en: Extended progress dialog
pl_pl: Rozszerzone okno postępu

[ctx: #10152]
en: Media filter
pl_pl: Filtr mediów

[ctx: #10153]
en: Subtitle search
pl_pl: Wyszukiwanie napisów

[ctx: #10157]
en: OSD CMS settings
pl_pl: Ustawienia menu ekranowego CMS

[ctx: #10159]
en: Subtitle OSD settings
pl_pl: Ustawienia menu ekranowego napisów

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
pl_pl: Trwa szukanie napisów...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
pl_pl: Trwa szukanie lub buforowanie napisów...

[ctx: #10212]
en: terminating
pl_pl: przerywanie

[ctx: #10213]
en: buffering
pl_pl: buforowanie

[ctx: #10214]
en: Opening stream
pl_pl: Otwieranie transmisji

[ctx: #10500]
en: Music playlist
pl_pl: Lista utworów

[ctx: #10502]
en: Music
pl_pl: Muzyka

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
pl_pl: Edytor list odtwarzania muzyki

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
pl_pl: Top 100 piosenek

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
pl_pl: Top 100 albumów

[ctx: #10506]
en: Programs
pl_pl: Programy

[ctx: #10507]
en: Configuration
pl_pl: Konfiguracja

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
pl_pl: Prognoza pogody

[ctx: #10509]
en: Network gaming
pl_pl: Gry sieciowe

[ctx: #10510]
en: Extensions
pl_pl: Rozszerzenia

[ctx: #10511]
en: System info
pl_pl: O systemie

[ctx: #10516]
en: Music - Library
pl_pl: Muzyka - Biblioteka

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
pl_pl: Teraz odtwarzane - Muzyka

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
pl_pl: Teraz odtwarzane - Wideo

[ctx: #10523]
en: Album information
pl_pl: O albumie

[ctx: #10524]
en: Movie information
pl_pl: O filmie

[ctx: #10550]
en: Teletext
pl_pl: Teletekst

[ctx: #10600]
en: PVR guide info
pl_pl: O przewodniku

[ctx: #10601]
en: PVR recording info
pl_pl: O nagraniu

[ctx: #10602]
en: PVR timer setting
pl_pl: Ustawienia zadania

[ctx: #10603]
en: PVR group manager
pl_pl: Menedżer grup

[ctx: #10604]
en: PVR channel manager
pl_pl: Menedżer kanałów

[ctx: #10605]
en: PVR guide search
pl_pl: Przeszukiwanie przewodnika

[ctx: #10606]
en: PVR channel scan
pl_pl: Skanowanie kanałów

[ctx: #10607]
en: PVR update progress
pl_pl: Postęp aktualizacji

[ctx: #10608]
en: PVR OSD channels
pl_pl: Menu ekranowe kanałów

[ctx: #10609]
en: PVR OSD guide
pl_pl: Menu ekranowe przewodnika

[ctx: #10610]
en: PVR radio RDS info
pl_pl: O systemie RDS

[ctx: #10611]
en: PVR recording setting
pl_pl: Ustawienia nagrywania

[ctx: #10700]
en: TV channels
pl_pl: Kanały telewizyjne

[ctx: #10701]
en: TV recordings
pl_pl: Nagrania telewizyjne

[ctx: #10702]
en: TV guide
pl_pl: Przewodnik

[ctx: #10703]
en: TV timers
pl_pl: Harmonogram nagrań telewizyjnych

[ctx: #10704]
en: TV search
pl_pl: Wyszukiwanie programów telewizyjnych

[ctx: #10705]
en: Radio channels
pl_pl: Kanały radiowe

[ctx: #10706]
en: Radio recordings
pl_pl: Nagrania radiowe

[ctx: #10707]
en: Radio guide
pl_pl: Przewodnik

[ctx: #10708]
en: Radio timers
pl_pl: Harmonogram nagrań radiowych

[ctx: #10709]
en: Radio search
pl_pl: Wyszukiwanie programów radiowych

[ctx: #10710]
en: TV timer rules
pl_pl: Reguły harmonogramu telewizyjnego

[ctx: #10711]
en: Radio timer rules
pl_pl: Reguły harmonogramu radiowego

[ctx: #10800]
en: Fullscreen live TV
pl_pl: Telewizja w trybie pełnoekranowym

[ctx: #10801]
en: Fullscreen radio
pl_pl: Radio w trybie pełnoekranowym

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
pl_pl: Konfiguracja kontrolera

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
pl_pl: Gry

[ctx: #10823]
note: Title of the in-game video filter selection dialog
en: Video Filter
pl_pl: Filtr wideo

[ctx: #10824]
note: Title of the in-game video stretch mode selection dialog
en: Stretch Mode
pl_pl: Tryb rozciągania

[ctx: #10825]
note: Title of the in-game volume dialog
en: Volume
pl_pl: Głośność

[ctx: #10826]
note: Title of the in-game dialog for advanced emulator settings
en: Advanced Settings
pl_pl: Ustawienia zaawansowane

[ctx: #10827]
note: Title of the in-game video rotation selection dialog
en: Video Rotation
pl_pl: Obrót wideo

[ctx: #10828]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
pl_pl: Konfiguracja portów

[ctx: #10829]
note: Title of the in-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
pl_pl: Wybierz stan zapisu

[ctx: #10830]
note: Title of the out-of-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
pl_pl: Wybierz stan zapisu

[ctx: #10831]
note: Name of window for viewing and configuring players while playing a game
en: Players
pl_pl: Gracze

[ctx: #12000]
en: Select dialog
pl_pl: Okno wyboru

[ctx: #12001]
en: Music info
pl_pl: O muzyce

[ctx: #12002]
en: OK dialog
pl_pl: Okno Ok

[ctx: #12003]
en: Video info
pl_pl: O wideo

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
pl_pl: Tryb pełnoekranowy

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
pl_pl: Wizualizacja dźwięku

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
pl_pl: Wizualizacja dźwięku

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
pl_pl: Przebudowywanie indeksu...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
pl_pl: Wróć do okna muzyki

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
pl_pl: Wróć do okna filmów

[ctx: #12012]
en: Last used
pl_pl: Ostatnio używany

[ctx: #12013]
en: Install date
pl_pl: Data instalacji

[ctx: #12014]
en: Last updated
pl_pl: Ostatnia aktualizacja

[ctx: #12015]
en: Select video version
pl_pl: Wybierz wersję wideo

[ctx: #12016]
en: Select video extra
pl_pl: Wybierz dodatek wideo

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
pl_pl: Odtwarzaj od początku

[ctx: #12022]
note: Label of various controls for resuming playback from a certain point in time
en: Resume from {0:s}
pl_pl: Wznów od {0:s}

[ctx: #12308]
note: Label of the show password button in the keyboard dialog
en: Show password
pl_pl: Pokaż hasło

[ctx: #12309]
note: Label of the hide password button in the keyboard dialog
en: Hide password
pl_pl: Ukryj hasło

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
pl_pl: Dostęp zablokowany! Wprowadź kod...

[ctx: #12326]
en: Enter password
pl_pl: Wprowadź hasło

[ctx: #12327]
en: Enter master code
pl_pl: Wprowadź hasło administratora

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
pl_pl: Wprowadź kod odblokowujący

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
pl_pl: albo naciśnij C, aby anulować

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
pl_pl: Wprowadź kombinację przycisków na kontrolerze

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
pl_pl: i naciśnij Ok, aby zatwierdzić lub naciśnij Powrót, aby anulować

[ctx: #12332]
en: Set lock
pl_pl: Ustaw blokadę

[ctx: #12333]
en: Unlock
pl_pl: Odblokuj

[ctx: #12334]
en: Reset lock
pl_pl: Wyczyść blokady

[ctx: #12335]
en: Remove lock
pl_pl: Usuń blokadę

[ctx: #12337]
en: Numeric password
pl_pl: Hasło numeryczne

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
pl_pl: Kombinacja przycisków kontrolera

[ctx: #12339]
en: Full-text password
pl_pl: Hasło tekstowe

[ctx: #12340]
en: Enter new password
pl_pl: Wprowadź nowe hasło

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
pl_pl: Potwierdź nowe hasło

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
pl_pl: Nieprawidłowe hasło,

[ctx: #12343]
en: retries left
pl_pl: pozostało prób

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
pl_pl: Wprowadzone hasła nie pasują.

[ctx: #12345]
en: Access denied
pl_pl: Odmowa dostępu

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
pl_pl: Przekroczono limit ponowień wprowadzenia hasła.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
pl_pl: System zostanie teraz zamknięty.

[ctx: #12348]
en: Item locked
pl_pl: Pozycja zablokowana

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
pl_pl: Reaktywuj blokadę

[ctx: #12356]
en: Change lock
pl_pl: Zmień blokadę

[ctx: #12357]
en: Source lock
pl_pl: Blokada źródła

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
pl_pl: Wprowadzone hasło było puste. Spróbuj ponownie.

[ctx: #12360]
en: Master lock
pl_pl: Kontrola dostępu

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
pl_pl: Zamknij system po przekroczeniu limitu prób logowania

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
pl_pl: Niepoprawne hasło administratora. Wprowadź poprawne hasło administratora.

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
pl_pl: Ustawienia i menedżer plików

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
pl_pl: Ustaw jako domyślne dla wszystkich mediów

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
pl_pl: Spowoduje to wyczyszczenie wcześniej zapisanych wartości. Czy na pewno to zrobić?

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
pl_pl: Czas wyświetlania każdego obrazu

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
pl_pl: Używaj efektu zbliżania i przesuwania

[ctx: #12381]
en: Switch to visualisation on playback
pl_pl: Przełącz na wizualizację podczas odtwarzania

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
pl_pl: Zegar 12-godzinny

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
pl_pl: Zegar 24-godzinny

[ctx: #12385]
en: Day / Month
pl_pl: Dzień / Miesiąc

[ctx: #12386]
en: Month / Day
pl_pl: Miesiąc / Dzień

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
pl_pl: Polityka prywatności

[ctx: #12390]
en: System uptime
pl_pl: Czas pracy systemu

[ctx: #12391]
en: Minutes
pl_pl: minut

[ctx: #12392]
en: Hours
pl_pl: godzin

[ctx: #12393]
en: Days
pl_pl: dni

[ctx: #12394]
en: Total uptime
pl_pl: Całkowity czas pracy

[ctx: #12395]
en: Battery level
pl_pl: Poziom baterii

[ctx: #12600]
en: Weather
pl_pl: Pogoda

[ctx: #12900]
en: Screensaver
pl_pl: Wygaszacz ekranu

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
pl_pl: Menu ekranowe

[ctx: #12906]
en: Fullscreen game
pl_pl: Gra w trybie pełnoekranowym

[ctx: #12999]
en: Startup
pl_pl: Uruchamianie

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
pl_pl: Natychmiastowe zatrzymanie dysku

[ctx: #13002]
en: Video only
pl_pl: Tylko wideo

[ctx: #13003]
en: - Delay
pl_pl: - Opóźnienie

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
pl_pl: - Minimalny czas trwania pliku

[ctx: #13005]
en: Shutdown
pl_pl: Zamknij system

[ctx: #13006]
en: Add picture source
pl_pl: Dodaj źródło obrazów

[ctx: #13007]
en: Reset
pl_pl: Wyczyść

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
pl_pl: Funkcja zamykania

[ctx: #13009]
en: Quit
pl_pl: Zamknij

[ctx: #13010]
en: Hibernate
pl_pl: Hibernuj

[ctx: #13011]
en: Suspend
pl_pl: Uśpij

[ctx: #13012]
en: Exit
pl_pl: Zamknij

[ctx: #13013]
en: Reboot
pl_pl: Uruchom ponownie

[ctx: #13014]
en: Minimise
pl_pl: Minimalizuj

[ctx: #13015]
en: Power button action
pl_pl: Działanie przycisku zasilania

[ctx: #13016]
en: Power off system
pl_pl: Zamknij system

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
pl_pl: Zapobiegaj zamykaniu podczas bezczynności

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
pl_pl: Zezwalaj na zamykanie podczas bezczynności

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
pl_pl: Czy inna sesja jest aktywna, może przez ssh?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
pl_pl: Zamontowano wymienny nośnik danych

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
pl_pl: Niebezpieczne usunięcie wymiennego nośnika danych

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
pl_pl: Usunięcie wymiennego nośnika danych zakończone sukcesem

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
pl_pl: Próbuj wybudzać serwery przed próbą dostępu

[ctx: #13027]
en: Wake-on-LAN ({0:s})
pl_pl: Zdalne wybudzanie ({0:s})

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
pl_pl: Oczekiwanie na połączenie z siecią...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
pl_pl: Nieudane wybudzanie serwera!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
pl_pl: Oczekiwanie na wybudzenie serwera...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
pl_pl: Wydłużone oczekiwanie na wybudzenie serwera...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
pl_pl: Oczekiwanie na uruchomienie usług...

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
pl_pl: Wykrywanie adresu MAC

[ctx: #13034]
en: Updated for {0:s}
pl_pl: Aktualizacja dla {0:s}

[ctx: #13035]
en: Found for {0:s}
pl_pl: Znalezionych dla {0:s}

[ctx: #13036]
en: Failed for {0:s}
pl_pl: Nieudane dla {0:s}

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
pl_pl: Niski poziom baterii

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
pl_pl: Filtr migotania

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
pl_pl: Zezwalaj wybrać sterownikowi (wymaga ponownego uruchomienia)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
pl_pl: Nieaktywne

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
pl_pl: Aktywna podczas odtwarzania

[ctx: #13108]
en: Always enabled
pl_pl: Zawsze aktywna

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
pl_pl: Testuj i zastosuj rozdzielczość

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
pl_pl: Zapisać tę rozdzielczość?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
pl_pl: Czy chcesz zachować zmiany?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
pl_pl: Skalowanie wysokiej jakości

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
pl_pl: Nieaktywne

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
pl_pl: Aktywne dla zawartości SD

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
pl_pl: Zawsze aktywne

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
pl_pl: Metoda skalowania

[ctx: #13117]
note: unused?
en: Bicubic
pl_pl: Dwusześcienna

[ctx: #13118]
note: unused?
en: Lanczos
pl_pl: Lanczosa

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
pl_pl: Zachować skórę?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
pl_pl: Wygaszaj inne wyświetlacze

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
pl_pl: Nieaktywne

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
pl_pl: Wygaszaj wyświetlacze

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
pl_pl: Wykryto aktywne połączenie!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
pl_pl: W przypadku kontynuacji możesz stracić możliwości sterowania tą aplikacją. Jesteś pewien, że chcesz zatrzymać serwer zdarzeń?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
pl_pl: Zmienić tryb pilota Apple?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
pl_pl: Jeśli używasz pilota Apple do sterowania aplikacją, zmiana tego ustawienia może wpłynąć na możliwość dalszego sterowanią nią. Czy chcesz kontynuować?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
pl_pl: Maska podsieci

[ctx: #13160]
en: Gateway
pl_pl: Brama

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
pl_pl: Podstawowy DNS

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
pl_pl: Nieudana inicjalizacja

[ctx: #13170]
en: Never
pl_pl: Nigdy

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
pl_pl: Natychmiast

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
pl_pl: Po {0:d} sekundach

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
pl_pl: Data zainstalowania:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
pl_pl: Liczba cykli zasilania:

[ctx: #13200]
en: Profiles
pl_pl: Profile

[ctx: #13201]
en: Delete profile '{0:s}'?
pl_pl: Czy usunąć profil '{0:s}'?

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
pl_pl: Ostatni załadowany profil:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
pl_pl: Nieznany

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
pl_pl: Zastąp

[ctx: #13207]
note: Subtitle selection to only use forced subtitles
en: Forced only
pl_pl: Tylko wymuszone

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
pl_pl: Alarm

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
pl_pl: Częstotliwość ponawiania alarmu (w minutach)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in {0:d}m
pl_pl: Rozpoczęto, alarm za {0:d} minut

[ctx: #13212]
en: Cancelled with {0:d}m{1:d}s left
pl_pl: Anulowano z pozostałymi {0:d}m{1:d}s

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
pl_pl: Szukaj napisów w archiwach RAR

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
pl_pl: Wybierz napisy...

[ctx: #13251]
en: Move item
pl_pl: Przenieś pozycję

[ctx: #13252]
en: Move item here
pl_pl: Przenieś tutaj

[ctx: #13253]
en: Cancel move
pl_pl: Cofnij przeniesienie

[ctx: #13270]
en: Hardware:
pl_pl: Sprzęt:

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
pl_pl: Użycie procesora:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
pl_pl: Połączony, ale DNS jest niedostępny.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
pl_pl: Dysk twardy

[ctx: #13276]
en: DVD-ROM
pl_pl: Napęd optyczny

[ctx: #13277]
en: Storage
pl_pl: Magazyn

[ctx: #13278]
en: Default
pl_pl: Domyślne

[ctx: #13279]
en: Network
pl_pl: Sieć

[ctx: #13280]
en: Video
pl_pl: Grafika

[ctx: #13281]
en: Hardware
pl_pl: Architektura

[ctx: #13283]
en: Operating system:
pl_pl: System operacyjny:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
pl_pl: Taktowanie procesora:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
pl_pl: Koder wideo:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
pl_pl: Rozdzielczość ekranu:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
pl_pl: Kabel A/V:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
pl_pl: Region DVD:

[ctx: #13296]
en: Connected
pl_pl: Dostępny

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
pl_pl: Brak połączenia. Zweryfikuj ustawienia sieci.

[ctx: #13298]
note: Label of the button used to disconnect a game controller from the emulated game port
en: Disconnected
pl_pl: Rozłączony

[ctx: #13299]
en: Target temperature
pl_pl: Docelowa temperatura

[ctx: #13300]
en: Fan speed
pl_pl: Obroty wentylatora

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
pl_pl: Sterowanie temperaturą

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
pl_pl: Kontrola obrotów wentylatora

[ctx: #13303]
en: Fonts
pl_pl: Czcionki

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
pl_pl: Aktywuj obsługę czcionek odwróconych

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
pl_pl: Pokazuj strumień nagłówków RSS

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
pl_pl: Pokazuj folder nadrzędny (..)

[ctx: #13307]
en: Track naming template
pl_pl: Szablon nazewnictwa utworu

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
pl_pl: Czy chcesz uruchomić system ponownie zamiast ponownego uruchomienia aplikacji?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
pl_pl: Efekt powiększenia

[ctx: #13311]
en: Float effect
pl_pl: Efekt fali

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
pl_pl: Redukcja czarnego paska

[ctx: #13313]
en: Restart
pl_pl: Uruchom ponownie

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
pl_pl: Płynne przejścia między utworami

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
pl_pl: Odśwież miniatury

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
pl_pl: Uwzględniaj podfoldery

[ctx: #13317]
en: View slideshow
pl_pl: Rozpocznij pokaz slajdów

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
pl_pl: Uwzględniaj podfoldery

[ctx: #13319]
en: Randomise
pl_pl: Losuj kolejność

[ctx: #13321]
en: Left only
pl_pl: Tylko lewy

[ctx: #13322]
en: Right only
pl_pl: Tylko prawy

[ctx: #13324]
en: Background transparency
pl_pl: Przezroczystość tła

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
pl_pl: Przezroczystość pierwszego planu

[ctx: #13326]
en: A/V delay
pl_pl: Opóźnienie A/V

[ctx: #13328]
en: {0:s} not found
pl_pl: Nie znaleziono {0:s}

[ctx: #13329]
en: Error opening {0:s}
pl_pl: Błąd otwierania {0:s}

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
pl_pl: Nieudane wczytywanie {0:s}

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
pl_pl: Błąd: brak pamięci

[ctx: #13332]
en: Move up
pl_pl: Przesuń do góry

[ctx: #13333]
en: Move down
pl_pl: Przesuń w dół

[ctx: #13334]
en: Edit label
pl_pl: Edytuj etykietę

[ctx: #13335]
en: Make default
pl_pl: Ustaw jako domyślny

[ctx: #13336]
en: Remove button
pl_pl: Przycisk Usuń

[ctx: #13340]
en: Leave as is
pl_pl: Zostaw jak jest

[ctx: #13341]
en: Green
pl_pl: Zielona

[ctx: #13342]
en: Orange
pl_pl: Pomarańczowa

[ctx: #13343]
en: Red
pl_pl: Czerwona

[ctx: #13344]
en: Cycle
pl_pl: Mrugająca

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
pl_pl: Wyłączaj diodę podczas odtwarzania

[ctx: #13346]
en: Movie information
pl_pl: O filmie

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
pl_pl: Dodaj do kolejki

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
pl_pl: Wyszukiwanie w IMDb...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
pl_pl: Szukaj nowej zawartości

[ctx: #13350]
en: Current playlist
pl_pl: Aktualna lista

[ctx: #13351]
en: Album information
pl_pl: Informacje o albumie

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
pl_pl: Dodaj pozycję do biblioteki

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
pl_pl: Zatrzymaj wyszukiwanie

[ctx: #13354]
en: Render method
pl_pl: Metoda renderowania

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
pl_pl: Przetwarzanie pikseli niskiej jakości

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
pl_pl: Sprzętowe buforowanie wideo

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
pl_pl: Przetwarzanie pikseli wysokiej jakości

[ctx: #13358]
en: Play item
pl_pl: Odtwórz pozycję

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
pl_pl: Ustaw porter wykonawcy

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
pl_pl: Generuj miniatury automatycznie

[ctx: #13361]
en: Enable voice
pl_pl: Aktywuj głos

[ctx: #13362]
note: label for resume context menu item for video folders (like a TV show or a single season of a TV show)
en: Continue watching
pl_pl: Kontynuuj oglądanie

[ctx: #13375]
en: Enable device
pl_pl: Aktywuj urządzenie

[ctx: #13376]
en: Volume
pl_pl: Głośność

[ctx: #13377]
en: Default view mode
pl_pl: Domyślny tryb wyświetlania

[ctx: #13378]
en: Default brightness
pl_pl: Domyślna jasność

[ctx: #13379]
en: Default contrast
pl_pl: Domyślny kontrast

[ctx: #13380]
en: Default gamma
pl_pl: Domyślna gamma

[ctx: #13381]
en: Resume video
pl_pl: Wznów odtwarzanie

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
pl_pl: Maskowanie głosu - port 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
pl_pl: Maskowanie głosu - port 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
pl_pl: Maskowanie głosu - port 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
pl_pl: Maskowanie głosu - port 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
pl_pl: Używaj przewijania czasowego

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
pl_pl: Szablon nazewnictwa utworu - prawa strona

[ctx: #13388]
en: Preset
pl_pl: Ustawienie wstępne

[ctx: #13389]
en: There are no presets available for this visualisation
pl_pl: Brak dostępnych ustawień dla tej wizualizacji

[ctx: #13390]
en: There are no settings available[CR]for this visualisation
pl_pl: Brak dostępnych ustawień[CR]dla tej wizualizacji

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
pl_pl: Wysuń / Wsuń

[ctx: #13392]
en: Stream selection
pl_pl: Wybór strumienia

[ctx: #13393]
en: Calculate size
pl_pl: Oblicz rozmiar

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
pl_pl: Obliczanie rozmiaru folderu

[ctx: #13395]
en: Video settings
pl_pl: Ustawienia obrazu

[ctx: #13396]
en: Audio settings
pl_pl: Ustawienia dźwięku

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
pl_pl: Pokazuj napisy

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
pl_pl: Skróty

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
pl_pl: Ignoruj przedimki podczas sortowania

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
pl_pl: Przechodź płynnie między utworami z tego samego albumu

[ctx: #13401]
en: Browse for {0:s}
pl_pl: Wybierz {0:s}

[ctx: #13402]
en: Show track position
pl_pl: Pokazuj pozycję utworu

[ctx: #13403]
en: Clear default
pl_pl: Przywróć domyślne

[ctx: #13404]
en: Resume
pl_pl: Wznów

[ctx: #13405]
en: Get thumb
pl_pl: Pobierz miniaturę

[ctx: #13406]
en: Picture information
pl_pl: Informacje o obrazie

[ctx: #13407]
en: {0:s} presets
pl_pl: {0:s} szablony

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
pl_pl: (Ocena użytkowników IMDb)

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
pl_pl: Podłącz do Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
pl_pl: Minimalne obroty wentylatora

[ctx: #13412]
en: Play from here
pl_pl: Odtwórz z tego miejsca

[ctx: #13413]
en: Downloading
pl_pl: Pobieranie

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
pl_pl: Pokazuj wykonawców utworów i albumów

[ctx: #13415]
en: Render method
pl_pl: Metoda renderowania

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
pl_pl: Automatyczne wykrywanie

[ctx: #13417]
en: Allow use DXVA Video Super Resolution
pl_pl: Zezwól na użycie super rozdzielczości wideo DXVA

[ctx: #13418]
note: Setting Player / Video
en: Use high precision processing
pl_pl: Użyj przetwarzania o wysokiej precyzji

[ctx: #13419]
en: Software
pl_pl: Programowa

[ctx: #13420]
en: Remove safely
pl_pl: Usuń bezpiecznie

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
pl_pl: Rozpocznij pokaz slajdów tutaj

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
pl_pl: Zapamiętaj dla tej ścieżki

[ctx: #13424]
note: Shown on context menu when a bluray:// or dvd:// playlist has already been saved Giving the user a chance to select a new one via the simple menu dialog
en: Choose playlist
pl_pl: Wybierz listę odtwarzania

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
pl_pl: Zezwalaj na sprzętową akcelerację - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
pl_pl: Zezwalaj na sprzętową akcelerację - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
pl_pl: Zezwalaj na sprzętową akcelerację - DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
pl_pl: Zezwalaj na sprzętową akcelerację - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
pl_pl: Zezwalaj na sprzętową akcelerację - VTBDecoder

[ctx: #13430]
en: Allow using DRM PRIME decoder
pl_pl: Zezwalaj na używanie dekodera DRM PRIME

[ctx: #13431]
en: Pixel shaders
pl_pl: Przetwarzanie pikseli

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
pl_pl: Zezwalaj na sprzętową akcelerację - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
pl_pl: Odtwarzaj następne wideo automatycznie

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
pl_pl: Odtwórz tylko to

[ctx: #13435]
en: Enable HQ scalers for scaling above
pl_pl: Aktywuj skalery HQ dla skalowania ponad

[ctx: #13436]
en: Adjust display HDR mode
pl_pl: Dostosuj tryb wyświetlania HDR

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
pl_pl: Preferuj mikser wideo VDPAU

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration with DRM PRIME
pl_pl: Zezwalaj na sprzętową akcelerację - DRM PRIME

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
pl_pl: Zezwalaj na sprzętową akcelerację - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
pl_pl: Zezwalaj na sprzętową akcelerację - MediaCodec (Powierzchniowy)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
pl_pl: Używaj VDPAU dla MPEG-2

[ctx: #13442]
note: Description of setting with label #13441 "Use MPEG-2 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, aby używać sprzętowego dekodowania MPEG-(1 / 2), w przeciwnym przypadku do dekodowania zostanie użyty procesor. Na starszych kartach z serii Radeon, w przypadku zaznaczenia tej opcji, mogą wystąpić poważne błędy.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
pl_pl: Używaj VDPAU dla MPEG-4

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, aby używać sprzętowego dekodowania MPEG-4, w przeciwnym przypadku do dekodowania zostanie użyty procesor. Podczas dekodowania sprzętowego na architekturze ION mogą wystąpić problemy.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
pl_pl: Używaj VDPAU dla VC-1

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, aby używać sprzętowego dekodowania VC-1, w przeciwnym przypadku do dekodowania zostanie użyty procesor. Architektura AMD uniemożliwia dekodowanie wideo VC-1 o profilu Simple przy pomocy VDPAU.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
pl_pl: Używaj VAAPI dla MPEG-2

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, aby używać sprzętowego dekodowania MPEG-(1 / 2), w przeciwnym przypadku do dekodowania zostanie użyty procesor. Podczas odtwarzania niektórych plików wideo MPEG-2 mogą pojawić się zielone artefakty.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
pl_pl: Używaj VAAPI dla MPEG-4

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, aby używać sprzętowego dekodowania MPEG-4, w przeciwnym przypadku do dekodowania zostanie użyty procesor.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
pl_pl: Używaj VAAPI dla VC-1

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, aby używać sprzętowego dekodowania VC-1, w przeciwnym przypadku do dekodowania zostanie użyty procesor. Dekodowanie wideo VC-1 z przeplotem może zakończyć się niepowodzeniem, zwłaszcza na architekturze Intela.

[ctx: #13453]
en: Use VP8 VAAPI
pl_pl: Używaj VAAPI dla VP8

[ctx: #13454]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP8 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP8 codec. If disabled the CPU will be used instead.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, aby używać sprzętowego dekodowania VP8, w przeciwnym przypadku do dekodowania zostanie użyty procesor.

[ctx: #13455]
en: Use VP9 VAAPI
pl_pl: Używaj VAAPI dla VP9

[ctx: #13456]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP9 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP9 codec. If disabled the CPU will be used instead.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, aby używać sprzętowego dekodowania VP9, w przeciwnym przypadku do dekodowania zostanie użyty procesor.

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
pl_pl: Preferuj metodę renderowania VAAPI

[ctx: #13460]
en: Use HEVC VAAPI
pl_pl: Używaj VAAPI dla HEVC

[ctx: #13461]
note: Description of setting with label #13460 "Use HEVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the HEVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, aby używać sprzętowego dekodowania HEVC, w przeciwnym przypadku do dekodowania zostanie użyty procesor.

[ctx: #13462]
note: Option for setting the PRIME render method
en: PRIME Render Method
pl_pl: Metoda renderowania PRIME

[ctx: #13463]
note: Description of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: This option switches between direct-to-plane and EGL rendering methods.
pl_pl: Umożliwia przełączanie pomiędzy metodami renderowania Direct To Plane i EGL.

[ctx: #13467]
en: Unlimited / 1080 (>30Hz)
pl_pl: Nielimitowane / 1080 (>30Hz)

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
pl_pl: Używaj VAAPI dla AV1

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, aby używać sprzętowego dekodowania AV1, w przeciwnym przypadku do dekodowania zostanie użyty procesor.

[ctx: #13470]
en: Use AVC VAAPI
pl_pl: Używaj VAAPI dla AVC

[ctx: #13471]
note: Description of setting with label #13470 "Use AVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, aby używać sprzętowego dekodowania AVC, w przeciwnym przypadku do dekodowania zostanie użyty procesor.

[ctx: #13472]
en: HQ upscaler intermediate format
pl_pl: Format pośredni upscalera HQ

[ctx: #13473]
note: Description of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: Sets the precision of the intermediate scaling buffer used in the GPU rendering path. 16 bit precision likely demands more performance. If the hardware is unable to support the selected format, Kodi will fall back to the next best format.
pl_pl: Ustawia dokładność pośredniego bufora skalowania używanego w ścieżce renderowania GPU. Precyzja 16-bitowa prawdopodobnie wymaga większej wydajności. Jeśli sprzęt nie obsługuje wybranego formatu, Kodi powróci do następnego najlepszego formatu.

[ctx: #13474]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 8 bit per channel
pl_pl: 8 bitów na kanał

[ctx: #13475]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 10 bit per channel
pl_pl: 10 bitów na kanał

[ctx: #13476]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 16 bit per channel
pl_pl: 16 bitów na kanał

[ctx: #13505]
en: Resample quality
pl_pl: Jakość próbkowania

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
pl_pl: Niska (szybkie)

[ctx: #13507]
en: Medium
pl_pl: Średnia

[ctx: #13508]
en: High
pl_pl: Wysoka

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
pl_pl: Bardzo wysoka (wolne)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
pl_pl: Synchronizuj odtwarzanie z wyświetlaczem

[ctx: #13511]
en: Choose art
pl_pl: Wybierz grafikę

[ctx: #13512]
en: Current art
pl_pl: Aktualna grafika

[ctx: #13513]
en: Remote art
pl_pl: Zdalna grafika

[ctx: #13514]
en: Local art
pl_pl: Lokalna grafika

[ctx: #13515]
en: No art
pl_pl: Brak grafiki

[ctx: #13516]
note: Button to add a new type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Add art type
pl_pl: Dodaj typ grafiki

[ctx: #13517]
en: Threshold for pitch correction
pl_pl: Próg korekcji wysokości tonów

[ctx: #13518]
en: When the speed change exceeds this threshold, a pitch-correction filter will be applied. This avoids the "chipmunk voices" that normally result from speeding up a video
pl_pl: Gdy zmiana prędkości przekroczy ten próg, zastosowany zostanie filtr korekcji wysokości tonu. Pozwala to uniknąć „głosów wiewiórki”, które zwykle powstają w wyniku przyspieszania wideo

[ctx: #13519]
en: Embedded art
pl_pl: Grafika wbudowana

[ctx: #13520]
en: Embedded fanart
pl_pl: Fototapeta wbudowana

[ctx: #13521]
note: Heading for selection of a type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Choose art type
pl_pl: Wybierz typ grafiki

[ctx: #13522]
note: label of a setting that allows splitting of albums into component discs
en: Split albums into individual discs
pl_pl: Podziel albumy na pojedyncze dyski

[ctx: #13523]
note: Description of setting with label #13522 "Split albums into individual discs"
en: When enabled, opening a multi-disc album shows the discs as individual items instead of all the songs. Opening a disc then shows the songs on that disc.
pl_pl: Gdy ta opcja jest włączona, otwieranie albumu wielopłytowego wyświetla dyski jako pojedyncze elementy, a nie wszystkie utwory. Otwarcie dysku powoduje wyświetlenie utworów z tego dysku.

[ctx: #13524]
note: Label of a setting that allows original release dates to be used instead of album release date
en: Use original release date of albums for year
pl_pl: Użyj daty wydania oryginału dla roku

[ctx: #13525]
note: Description of setting with label #13524
en: When enabled, use the original year of release rather than the album release year (if available).
pl_pl: Po włączeniu użyj oryginalnego roku wydania zamiast roku wydania albumu (jeśli jest dostępny).

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
pl_pl: Opóźnienie po zmianie częstotliwości odświeżania

[ctx: #13551]
en: Off
pl_pl: Nieaktywne

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
pl_pl: {0:.1f} sekunda

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
pl_pl: {0:.1f} sekund

[ctx: #13554]
en: {0:d} Minute
pl_pl: {0:d} minuta

[ctx: #13555]
en: {0:d} Minutes
pl_pl: {0:d} minut

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
pl_pl: Kroki przeskoku

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
pl_pl: Opóźnienie przeskakiwania

[ctx: #13600]
en: Apple Remote
pl_pl: Pilot Apple

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
pl_pl: Zezwalaj na uruchomienie Kodi przy pomocy pilota

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
pl_pl: Opóźnienie sekwencji

[ctx: #13610]
en: Disabled
pl_pl: Nieaktywne

[ctx: #13611]
en: Standard
pl_pl: Standardowe

[ctx: #13612]
en: Universal remote
pl_pl: Pilot uniwersalny

[ctx: #13613]
en: Harmony remote
pl_pl: Pilot Logitech Harmony

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
pl_pl: Błąd pilota Apple

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
pl_pl: Obsługa pilota Apple nie może zostać aktywowana.

[ctx: #14000]
en: Stack
pl_pl: Scalaj

[ctx: #14001]
en: Unstack
pl_pl: Podziel

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
pl_pl: Pobieranie pliku listy...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
pl_pl: Pobieranie listy transmisji...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
pl_pl: Przetwarzanie listy transmisji...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
pl_pl: Nieudane pobieranie listy transmisji

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
pl_pl: Nieudane pobieranie pliku listy

[ctx: #14009]
en: Games directory
pl_pl: Folder gier

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
pl_pl: Przełączaj automatycznie do widoku miniatur

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
pl_pl: Przełączaj automatycznie do widoku miniatur

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
pl_pl: - Używaj dużych ikon

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
pl_pl: - Metoda

[ctx: #14014]
en: - Percentage
pl_pl: - Procent

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
pl_pl: Miniatury, jeżeli nie ma plików

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
pl_pl: Przynajmniej jeden plik i miniatura

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
pl_pl: Procentowo miniatury

[ctx: #14018]
en: View options
pl_pl: Opcje widoku

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
pl_pl: Ustaw miasto 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
pl_pl: Ustaw miasto 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
pl_pl: Ustaw miasto 3

[ctx: #14022]
en: Library
pl_pl: Biblioteka

[ctx: #14023]
en: No TV
pl_pl: Bez TV

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
pl_pl: Wprowadź nazwę miasta

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
pl_pl: Bufor Wideo/Audio/DVD - Dysk twardy

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
pl_pl: Bufor wideo - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
pl_pl: Bufor wideo - Sieć lokalna

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
pl_pl: Bufor wideo - Internet

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
pl_pl: Bufor dźwięku - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
pl_pl: Bufor muzyki - Sieć lokalna

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
pl_pl: Bufor dźwięku - Internet

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
pl_pl: Bufor DVD - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
pl_pl: Sieć lokalna

[ctx: #14036]
en: Services
pl_pl: Usługi

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
pl_pl: Bufor DVD - Sieć lokalna

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
pl_pl: Zmieniono ustawienia sieci

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
pl_pl: Zmiana konfiguracji sieci wymaga ponownego uruchomienia. Czy chcesz teraz uruchomić ponownie?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
pl_pl: Ograniczaj użycie po‭łączenia internetowego

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
pl_pl: - Zamknij w trakcie odtwarzania

[ctx: #14045]
en: {0:d} sec
pl_pl: {0:d} sek

[ctx: #14051]
en: Time format
pl_pl: Format czasu

[ctx: #14052]
en: Date format
pl_pl: Format daty

[ctx: #14053]
en: GUI filters
pl_pl: Filtry interfejsu użytkownika

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
pl_pl: Szukaj informacji w tle

[ctx: #14056]
en: Stop scan
pl_pl: Zatrzymaj skanowanie

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
pl_pl: Niemożliwe podczas wyszukiwania informacji o mediach

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
pl_pl: Efekt ziarnistości

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
pl_pl: Szukaj miniatur w udziałach sieciowych

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
pl_pl: Bufor nieznanego typu - Internet

[ctx: #14062]
en: Enter username for
pl_pl: Wprowadź użytkownika dla

[ctx: #14063]
en: Date & time
pl_pl: Data i czas

[ctx: #14064]
en: Set date
pl_pl: Ustaw datę

[ctx: #14065]
en: Set time
pl_pl: Ustaw czas

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
pl_pl: Wprowadź godzinę w formacie 24-godzinnym GG:MM

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
pl_pl: Wprowadź datę w formacie DD/MM/RRRR

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
pl_pl: Wprowadź adres IP

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
pl_pl: Zastosować te ustawienia?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
pl_pl: Zastosuj zmiany

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
pl_pl: Zezwalaj na zmianę nazwy i kasowanie plików

[ctx: #14074]
en: Set timezone
pl_pl: Ustaw strefę czasową

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
pl_pl: Uwzględniaj zmianę czasu na letni

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
pl_pl: Dodaj do ulubionych

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
pl_pl: Usuń z ulubionych

[ctx: #14078]
en: Colours
pl_pl: Kolory

[ctx: #14081]
en: File lists
pl_pl: Listy plików

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
pl_pl: Używaj pełnoekranowego okna

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
pl_pl: Dodawaj zaznaczone utwory do kolejki

[ctx: #14086]
en: Playback
pl_pl: Odtwarzanie

[ctx: #14087]
en: Discs
pl_pl: Dyski

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
pl_pl: Odtwarzaj dyski DVD automatycznie

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
pl_pl: Czcionka

[ctx: #14090]
en: International
pl_pl: Regionalne

[ctx: #14091]
en: Character set
pl_pl: Zestaw znaków

[ctx: #14092]
en: Logging
pl_pl: Diagnostyka

[ctx: #14093]
en: Security
pl_pl: Bezpieczeństwo

[ctx: #14094]
en: Devices
pl_pl: Urządzenia

[ctx: #14095]
en: Power saving
pl_pl: Zasilanie

[ctx: #14096]
en: Rip
pl_pl: Zgrywaj

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
pl_pl: Wykonuj po włożeniu dysku CD-Audio

[ctx: #14098]
en: Play
pl_pl: Odtwórz

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
pl_pl: Wysuwaj dysk CD-Audio po zgraniu zawartości

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
pl_pl: Zatrzymaj zgrywanie CD-Audio

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
pl_pl: Przetwarzanie

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
pl_pl: Tryb odtwarzania dysków Blu-ray

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
pl_pl: Odtwórz główną ścieżkę

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
pl_pl: Pokaż menu uproszczone

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
pl_pl: Jednostka temperatury

[ctx: #14106]
en: Speed unit
pl_pl: Jednostka prędkości

[ctx: #14107]
en: Time format
pl_pl: Format czasu

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
pl_pl: Używaj formatu czasu

[ctx: #14109]
en: Short date format
pl_pl: Krótki format daty

[ctx: #14110]
en: Long date format
pl_pl: Długi format daty

[ctx: #14111]
en: Events
pl_pl: Zdarzenia

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
pl_pl: Rejestruj zdarzenia w pliku dziennika

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
pl_pl: Rejestruj powiadomienia w pliku dziennika zdarzeń

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
pl_pl: Pokaż rejestr zdarzeń

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
pl_pl: Podstawowy

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
pl_pl: Informacje

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
pl_pl: Ostrzeżenie

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
pl_pl: Błąd

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
pl_pl: Poziom: {0:s}

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
pl_pl: Pokazuj wyższe poziomy

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
pl_pl: Kod regionu Blu-ray

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
pl_pl: Wejście

[ctx: #14126]
en: Whitelist
pl_pl: Biała lista

[ctx: #14127]
en: Allow 3:2 pulldown refresh rates
pl_pl: Zezwalaj na rozwijane częstotliwości odświeżania 3:2

[ctx: #14128]
en: Allow double refresh rates
pl_pl: Zezwalaj na podwójne częstotliwości odświeżania

[ctx: #14187]
en: Advanced
pl_pl: Zaawansowane

[ctx: #14188]
en: Player audio/video queues
pl_pl: Kolejki audio/wideo odtwarzacza

[ctx: #14200]
en: Player
pl_pl: Odtwarzacz

[ctx: #14201]
en: Player settings
pl_pl: Ustawienia odtwarzacza

[ctx: #14202]
en: Library
pl_pl: Biblioteka

[ctx: #14203]
en: Library settings
pl_pl: Ustawienia biblioteki

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
pl_pl: Telewizja

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
pl_pl: Ustawienia telewizji

[ctx: #14206]
en: Interface
pl_pl: Interfejs

[ctx: #14207]
en: Interface settings
pl_pl: Ustawienia interfejsu

[ctx: #14208]
en: Service settings
pl_pl: Ustawienia usług

[ctx: #14209]
en: System settings
pl_pl: Ustawienia systemu

[ctx: #14210]
en: Profile settings
pl_pl: Ustawienia profilu

[ctx: #14212]
en: Media settings
pl_pl: Ustawienia mediów

[ctx: #14215]
en: Videos
pl_pl: Wideo

[ctx: #14216]
en: Music
pl_pl: Muzyka

[ctx: #14217]
en: Pictures
pl_pl: Obrazy

[ctx: #14218]
en: Language
pl_pl: Język

[ctx: #14219]
en: Databases
pl_pl: Baza danych

[ctx: #14220]
en: Display
pl_pl: Wyświetlacz

[ctx: #14221]
en: Audio
pl_pl: Dźwięk

[ctx: #14222]
en: Regional
pl_pl: Regionalne

[ctx: #14223]
en: Control
pl_pl: Sterowanie

[ctx: #14224]
en: Startup
pl_pl: Uruchamianie

[ctx: #14225]
en: Network Control
pl_pl: Zdalne sterowanie

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
pl_pl: Zarządzanie źródłami

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
pl_pl: Ustawienia uruchamiania

[ctx: #14230]
en: Actions
pl_pl: Czynności

[ctx: #14231]
en: Processing
pl_pl: Przetwarzanie

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
pl_pl: Stereoskopowy tryb 3D

[ctx: #14233]
en: Teletext
pl_pl: Teletekst

[ctx: #14235]
en: Download Services
pl_pl: Usługi pobierania

[ctx: #14236]
en: Video Library
pl_pl: Biblioteka wideo

[ctx: #14237]
en: Music Library
pl_pl: Biblioteka muzyki

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
pl_pl: Listy i widoki

[ctx: #14241]
en: Metadata
pl_pl: Metadane

[ctx: #14242]
en: Videos...
pl_pl: Wideo...

[ctx: #14243]
en: Music...
pl_pl: Muzyka...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
pl_pl: Obrazy...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
pl_pl: Aktualizuj bibliotekę po uruchomieniu

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
pl_pl: Ukrywaj postęp aktualizacji biblioteki

[ctx: #14247]
en: Clean library
pl_pl: Wyczyść bibliotekę

[ctx: #14248]
en: Export library
pl_pl: Eksportuj bibliotekę

[ctx: #14249]
en: Import library
pl_pl: Importuj bibliotekę

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
pl_pl: Dekoder dźwięku

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
pl_pl: Przekazywanie dźwięku

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
pl_pl: Zamykanie

[ctx: #14256]
en: Wake
pl_pl: Wybudzanie

[ctx: #14260]
en: Debug
pl_pl: Diagnostyka

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
pl_pl: Konfiguracja skóry...

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
pl_pl: Formaty jednostek

[ctx: #14271]
en: Region default format
pl_pl: Domyślny format regionu

[ctx: #14275]
en: Application control
pl_pl: Sterowanie aplikacją

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
pl_pl: Zezwalaj lokalnym programom na sterowanie aplikacją

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
pl_pl: Zezwalaj zdalnym programom na sterowanie aplikacją

[ctx: #14280]
en: Maintenance
pl_pl: Konserwacja

[ctx: #14281]
en: Clean image cache
pl_pl: Wyczyść pamięć podręczną obrazów

[ctx: #14282]
en: Immediately remove unused images from the cache - images not associated with an item in the media library nor viewed recently. Kodi does this over time in the background.
pl_pl: Natychmiast usuń z pamięci podręcznej nieużywane obrazy, które nie są powiązane z elementem w bibliotece multimediów ani nie były ostatnio przeglądane. Kodi robi to z czasem w tle.

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
pl_pl: Kanały

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
pl_pl: Ikony

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
pl_pl: Aktualizacje

[ctx: #14304]
note: pvr "RDS" settings group label
en: RDS Radio
pl_pl: System danych radiowych RDS

[ctx: #15011]
en: {0:d} Items failed to export
pl_pl: Nieudane eksportowanie {0:d} pozycji

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
pl_pl: Źródło niedostępne

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from {0:s}
pl_pl: Co chcesz zrobić z pozycjami multimedialnymi z {0:s}

[ctx: #15014]
en: Keep
pl_pl: Zachowaj

[ctx: #15015]
en: Remove
pl_pl: Usuń

[ctx: #15016]
en: Games
pl_pl: Gry

[ctx: #15019]
en: Add
pl_pl: Dodaj

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
pl_pl: Dostępne tryby

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
pl_pl: Aktywne tryby

[ctx: #15052]
en: Password
pl_pl: Hasło

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
pl_pl: Wyczyść aktywne tryby

[ctx: #15067]
en: Close
pl_pl: Zamknij

[ctx: #15100]
en: Library
pl_pl: Biblioteka

[ctx: #15101]
en: Database
pl_pl: Baza danych

[ctx: #15102]
en: * All albums
pl_pl: * Wszystkie albumy

[ctx: #15103]
en: * All artists
pl_pl: * Wszyscy wykonawcy

[ctx: #15104]
en: * All songs
pl_pl: * Wszystkie utwory

[ctx: #15105]
en: * All genres
pl_pl: * Wszystkie gatunki

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
pl_pl: Wbudowane

[ctx: #15107]
en: Buffering...
pl_pl: Trwa buforowanie...

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
pl_pl: Dźwięki interfejsu

[ctx: #15109]
en: Skin default
pl_pl: Domyślne

[ctx: #15110]
en: Larger font size
pl_pl: Większa czcionka

[ctx: #15111]
en: Theme
pl_pl: Motyw

[ctx: #15112]
en: Default theme
pl_pl: Domyślny

[ctx: #15207]
en: Connected
pl_pl: Połączony

[ctx: #15208]
en: Not connected
pl_pl: Niepołączony

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
pl_pl: Odtwórz, używając...

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
pl_pl: Używaj płynnej synchronizacji A/V

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
pl_pl: Ukrywaj nazwy plików w widoku miniatur

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
pl_pl: Odtwarzaj w trybie imprezy

[ctx: #15217]
note: Label for actions associated with favourites
en: Action
pl_pl: Czynność

[ctx: #15218]
note: Label for an action associated with a favourite.
en: Play media
pl_pl: Odtwórz multimedia

[ctx: #15219]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Show picture
pl_pl: Pokaż obraz

[ctx: #15220]
note: Label for an action associated with a favourite. Placeholder will be filled with the name of the window the favourite's content will be displayed in.
en: Show content in "{}"
pl_pl: Pokaż treść w "{}"

[ctx: #15221]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute script
pl_pl: Uruchom skrypt

[ctx: #15222]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute Android app
pl_pl: Uruchom aplikację systemu Android

[ctx: #15223]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute add-on
pl_pl: Uruchom dodatek

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
pl_pl: Inny / Nieznany

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
pl_pl: Dostawca

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
pl_pl: Niepoprawna ścieżka do folderu

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
pl_pl: Nieudane połączenie z serwerem

[ctx: #15302]
en: No servers found
pl_pl: Nie znaleziono żadnego serwera

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
pl_pl: Grupa robocza nie została odnaleziona

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
pl_pl: Otwieranie wielościeżkowego źródła

[ctx: #15311]
en: Path:
pl_pl: Ścieżka:

[ctx: #15312]
note: Game settings category name
en: Achievements
pl_pl: Osiągnięcia

[ctx: #15313]
note: Group label for Achievements category in game settings
en: Login to RetroAchievements
pl_pl: Zaloguj się do RetroAchievements

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
pl_pl: Zapisz

[ctx: #15315]
note: Caption for "Save" button in the in-game savestate manager
en: Save progress to a new save file
pl_pl: Zapisz postęp w nowym pliku zapisu

[ctx: #15316]
note: Label for savestates created automatically by "Autosave" function
en: Autosave
pl_pl: Automatyczne zapisywanie

[ctx: #16000]
en: General
pl_pl: Ogólne

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
pl_pl: Wyszukiwanie w Internecie

[ctx: #16003]
en: Player
pl_pl: Odtwarzacz

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
pl_pl: Odtwarzaj media z dysku

[ctx: #16008]
en: Enter new title
pl_pl: Wprowadź nowy tytuł

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
pl_pl: Wprowadź nazwę filmu

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
pl_pl: Wprowadź nazwę profilu

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
pl_pl: Wprowadź nazwę albumu

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
pl_pl: Wprowadź nazwę listy

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
pl_pl: Wprowadź nazwę pliku

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
pl_pl: Wprowadź nazwę folderu

[ctx: #16015]
en: Enter directory
pl_pl: Przejdź do folderu

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
pl_pl: Dostępne opcje: %A , %T , %N , %B , %D , %G , %Y , %F , %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
pl_pl: Wprowadź szukany tekst

[ctx: #16018]
en: None
pl_pl: Brak

[ctx: #16019]
en: Auto select
pl_pl: Automatyczny wybór

[ctx: #16020]
en: Deinterlace
pl_pl: Usuwanie przeplotu

[ctx: #16021]
en: Bob
pl_pl: Liniowo

[ctx: #16022]
en: Bob - Inverted
pl_pl: Liniowo - odwrócone

[ctx: #16023]
en: Choose operator
pl_pl: Wybierz operator

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
pl_pl: Anulowanie...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
pl_pl: Wprowadź nazwę wykonawcy

[ctx: #16026]
en: Playback failed
pl_pl: Nieudane odtwarzanie

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
pl_pl: Nieudane odtwarzanie jednej lub więcej pozycji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w pliku dziennika zdarzeń.

[ctx: #16028]
en: Enter value
pl_pl: Wprowadź wartość

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
pl_pl: Więcej informacji na ten temat znajdziesz w pliku dziennika zdarzeń.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
pl_pl: Tryb imprezy został przerwany.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
pl_pl: Nie ma utworów spełniających twoje kryteria.

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
pl_pl: Nieudana inicjalizacja bazy danych.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
pl_pl: Nieudane otworzenie bazy danych.

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
pl_pl: Nieudane pobranie utworów z bazy danych.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
pl_pl: Lista trybu imprezy

[ctx: #16036]
en: Deinterlace (half)
pl_pl: Usuwanie przeplotu (półobrazy)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
pl_pl: Usuwanie przeplotu

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
pl_pl: Metoda usuwania przeplotu

[ctx: #16039]
en: Off
pl_pl: Nieaktywne

[ctx: #16041]
en: On
pl_pl: Aktywne

[ctx: #16100]
en: All videos
pl_pl: Wszystkie

[ctx: #16101]
en: Unwatched
pl_pl: Nieobejrzane

[ctx: #16102]
en: Watched
pl_pl: Obejrzane

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
pl_pl: Oznacz jako obejrzane

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
pl_pl: Oznacz jako nieobejrzane

[ctx: #16105]
en: Edit title
pl_pl: Edytuj tytuł

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
pl_pl: Zarządzaj...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
pl_pl: Edytuj tytuł sortowania

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
pl_pl: Operacja została przerwana

[ctx: #16201]
en: Copy failed
pl_pl: Nieudane kopiowanie

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
pl_pl: Nieudane kopiowanie jednego lub więcej plików. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w pliku dziennika zdarzeń.

[ctx: #16203]
en: Move failed
pl_pl: Nieudane przeniesienie

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
pl_pl: Nieudane przenoszenie jednego lub więcej plików. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w pliku dziennika zdarzeń.

[ctx: #16205]
en: Delete failed
pl_pl: Nieudane usuwanie

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
pl_pl: Nieudane usuwanie jednego lub więcej plików. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w pliku dziennika zdarzeń.

[ctx: #16296]
note: Name of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Pixelate
pl_pl: Zamazany

[ctx: #16297]
note: Name of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Smooth
pl_pl: Gładki

[ctx: #16298]
note: Description of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Shows the game's pixels without any modifications.
pl_pl: Wyświetla piksele gry bez żadnych modyfikacji.

[ctx: #16299]
note: Description of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Removes the jagged edges of pixels by evenly fading between adjacent pixels.
pl_pl: Umożliwia usuwanie poszarpanych krawędzi poprzez rozmazywanie sąsiadujących pikseli.

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
pl_pl: Metoda skalowania

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
pl_pl: Najbliższe sąsiedztwo

[ctx: #16302]
en: Bilinear
pl_pl: Dwuliniowo

[ctx: #16303]
en: Bicubic (B-Spline)
pl_pl: Dwusześciennie (krzywa B)

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
pl_pl: Dwusześciennie (programowo)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
pl_pl: Lanczosz (programowo)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
pl_pl: Sinc (programowo)

[ctx: #16310]
en: Temporal
pl_pl: Czasowo

[ctx: #16311]
en: Temporal / Spatial
pl_pl: Czasowo / Przestrzennie

[ctx: #16312]
en: VDPAU - Noise reduction
pl_pl: VDPAU - Redukcja szumu

[ctx: #16313]
en: VDPAU - Sharpness
pl_pl: VDPAU - Ostrość

[ctx: #16314]
en: Bicubic (Mitchell)
pl_pl: Dwusześciennie (Mitchell)

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
pl_pl: Lanczos3 - Zoptymalizowana

[ctx: #16316]
en: Auto
pl_pl: Automatycznie

[ctx: #16317]
en: Temporal (half)
pl_pl: Czasowo (połówkowo)

[ctx: #16318]
en: Temporal / Spatial (half)
pl_pl: Czasowo / Przestrzennie (półobrazy)

[ctx: #16321]
en: Bicubic (Catmull-Rom)
pl_pl: Dwusześciennie (Catmull-Rom)

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
pl_pl: Spline36 - Zoptymalizowana

[ctx: #16324]
en: Software - Blend
pl_pl: Programowo - Miksowanie

[ctx: #16325]
en: VDPAU - Bob
pl_pl: VDPAU - Liniowo

[ctx: #16326]
en: Bicubic (0,0.75)
pl_pl: Dwusześcienna (0,0.75)

[ctx: #16327]
en: VAAPI - Bob
pl_pl: VAAPI - Liniowo

[ctx: #16328]
en: VAAPI - Motion adaptive
pl_pl: VAAPI - Adaptacyjnie

[ctx: #16329]
en: VAAPI - Motion compensated
pl_pl: VAAPI - Kompensacja ruchu

[ctx: #16330]
en: Bicubic (0,1.)
pl_pl: Dwusześcienna (0,1.)

[ctx: #16334]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16334
en: Bob (half)
pl_pl: Liniowo (półobrazy)

[ctx: #16335]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16335
en: IMX - Advanced (half)
pl_pl: IMX - Zaawansowane (półobrazy)

[ctx: #16336]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16336
en: IMX - Advanced
pl_pl: IMX - Zaawansowane

[ctx: #16400]
en: Post-processing
pl_pl: Przetwarzanie finalne

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
pl_pl: Wyświetlaj czas pozostały do uśpienia

[ctx: #17997]
en: {0:d} MByte
pl_pl: {0:d} MBajt

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
pl_pl: {0:d} godzin

[ctx: #17999]
en: {0:d} days
pl_pl: {0:d} dni

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
pl_pl: Przełącz na kanał

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
pl_pl: Oddzielaj szukane słowa wyrażeniami AND, OR i / lub NOT.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
pl_pl: lub używaj fraz by znaleźć dokładny wynik, np. "Czarnoksiężnik z krainy Oz".

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
pl_pl: Znajdź podobne

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
pl_pl: Importowanie danych przewodnika z serwerów

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
pl_pl: Informacje o transmisji telewizyjnej

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
pl_pl: Urządzenie odbiorcze

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
pl_pl: Status urządzenia

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
pl_pl: Jakość sygnału

[ctx: #19012]
note: label for PVR backend name in system information's PVR section
en: PVR backend
pl_pl: Serwer telewizji

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
pl_pl: Niekodowane

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
pl_pl: Stałe

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
pl_pl: Kodowanie

[ctx: #19016]
note: unused?
en: PVR backend {0:d} - {1:s}
pl_pl: Serwer telewizji {0:d} - {1:s}

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
pl_pl: Nagrania

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
pl_pl: Folder z ikonami kanałów

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
pl_pl: Kanały

[ctx: #19020]
note: generic label for 'Live TV' used in different places
en: TV
pl_pl: Telewizja

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
pl_pl: Ukryty

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
pl_pl: Kanały telewizyjne

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
pl_pl: Stacje radiowe

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
pl_pl: Harmonogram nagrań

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
pl_pl: Dodaj zadanie...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
pl_pl: Brak wyników wyszukiwania

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
pl_pl: Brak danych

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
pl_pl: Kanał

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
pl_pl: Teraz

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
pl_pl: Następnie

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
pl_pl: Oś czasu

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
pl_pl: Informacje

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
pl_pl: Utworzono już zadanie dla tego zdarzenia

[ctx: #19035]
note: message box text stating that a pvr channel could not be played.
en: {0:s} can't be played.
pl_pl: Nie można odtworzyć {0:s}.

[ctx: #19036]
en: This recording can't be played.
pl_pl: Nie można odtworzyć tego nagrania.

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
pl_pl: Pokazuj jakość sygnału

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
pl_pl: Nieobsługiwane przez serwer telewizji.

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
pl_pl: Czy na pewno chcesz ukryć ten kanał?

[ctx: #19040]
en: Timers
pl_pl: Zadania

[ctx: #19041]
note: Label for button to refresh the channel logos
en: Refresh channel logos
pl_pl: Odśwież logo kanałów

[ctx: #19042]
note: label for PVR backend number of channel groups in system information's PVR section
en: Channel Groups
pl_pl: Grupy kanałów

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
pl_pl: Nagrywanie

[ctx: #19044]
en: Please check your configuration.
pl_pl: Sprawdź swoją konfigurację.

[ctx: #19045]
en: No PVR clients have been started yet. Wait for the PVR clients to start up.
pl_pl: Żaden klient PVR nie został jeszcze uruchomiony. Poczekaj na uruchomienie klientów PVR.

[ctx: #19046]
en: New channel
pl_pl: Nowy kanał

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
pl_pl: O programie

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
pl_pl: Menedżer grup

[ctx: #19049]
en: Show channel
pl_pl: Pokaż kanał

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
pl_pl: Pokazuj widoczne kanały

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
pl_pl: Pokazuj ukryte kanały

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
pl_pl: Przenieś kanał do:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
pl_pl: Informacje o nagraniu

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
pl_pl: Ukryj kanał

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
pl_pl: Informacje niedostępne

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
pl_pl: Nowe zadanie

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
pl_pl: Zadanie nieaktywne

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
pl_pl: Zmień stan

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
pl_pl: Zatrzymaj nagrywanie

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
pl_pl: Usuń zadanie

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
pl_pl: Nagrywaj

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
pl_pl: Sortuj po: Kanał

[ctx: #19063]
note: Label for epg grid window "jump to grid start" (oldest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First programme
pl_pl: Pierwszy program

[ctx: #19064]
note: Label for epg grid window "jump to grid end" (youngest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last programme
pl_pl: Ostatni program

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
pl_pl: Ustawienia zadania

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
pl_pl: Ikony kanałów

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
pl_pl: To zdarzenie zostało już nagrane.

[ctx: #19068]
note: Label for recording settings dialog header
en: Recording settings
pl_pl: Ustawienia nagrywania

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
pl_pl: Przewodnik

[ctx: #19070]
note: Label for epg grid window "jump to now" (current programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Current programme
pl_pl: Aktualny program

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
pl_pl: Częstotliwość aktualizacji

[ctx: #19072]
note: Dialog warning text for invalid timer setting
en: In order to add/update a timer the end date and time must be greater than the start date and time.
pl_pl: Aby dodać/zaktualizować licznik czasu, data i godzina zakończenia muszą być późniejsze niż data i godzina rozpoczęcia.

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
pl_pl: Opóźniaj zmianę kanału o

[ctx: #19074]
en: Active
pl_pl: Aktywne

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
pl_pl: Nazwa

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
pl_pl: Ukrywaj nieaktywne

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
pl_pl: Kanał

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
pl_pl: Dni tygodnia

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
pl_pl: Początek

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
pl_pl: Koniec

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
pl_pl: Priorytet

[ctx: #19083]
note: Label of lifetime selector in PVR timer and recording settings dialog
en: Lifetime
pl_pl: Dożywotnio

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
pl_pl: Pierwszy dzień

[ctx: #19085]
note: default for channels without a name. place holder will be filled with channel number.
en: Unknown channel {0:s}
pl_pl: Nieznany kanał {0:s}

[ctx: #19086]
note: Label for "Instant recording action" setting
en: Instant recording action
pl_pl: Działanie natychmiastowego nagrywania

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
pl_pl: Nagraj bieżącą audycję (jeśli są dostępne dane w przewodniku)

[ctx: #19088]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record for a fixed period of time (Instant recording duration)
pl_pl: Nagrywaj przez określony czas (zdefiniowany poniżej)

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
pl_pl: Pytaj co zrobić

[ctx: #19090]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record the next {0:d} minutes
pl_pl: Nagraj następne {0:d} minut

[ctx: #19091]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record current show ({0:s})
pl_pl: Nagraj aktualną audycję ({0:s})

[ctx: #19092]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record next show ({0:s})
pl_pl: Nagraj następną audycję ({0:s})

[ctx: #19093]
note: Instant recording summary. Expands to "Instant recording: <recording start and end times>", for example "Instant recording: 31/05/2016 from 9:00 to 11:00"
en: Instant recording: {0:s}
pl_pl: Natychmiastowe nagranie: {0:s}

[ctx: #19094]
note: error message displayed in case adding a timer failed because no suitable epg-based timer type could be found.
en: Timer creation failed. Unsupported timer type.
pl_pl: Utworzenie licznika czasu nie powiodło się. Nieobsługiwany typ licznika czasu.

[ctx: #19095]
note: error message displayed in case adding a timer rule failed because no suitable epg-based timer rule type could be found.
en: Timer rule creation failed. Unsupported timer type.
pl_pl: Nie udało się utworzyć reguły licznika czasu. Nieobsługiwany typ timera.

[ctx: #19096]
note: label of a value for default epg event select action, where the action is choosen depending on whether the event is in the past, now or in the future
en: "Smart select"
pl_pl: "Inteligentny wybór"

[ctx: #19097]
note: label of the help text for the name edit field in PVR timer and recording settings dialog
en: Enter the name for the timer
pl_pl: Wprowadź nazwę zadania

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
pl_pl: Ostrzeżenie!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
pl_pl: Usługa

[ctx: #19100]
note: mux label in pvr info dialog
en: Mux
pl_pl: Multipleks

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
pl_pl: Dostawca

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
pl_pl: Proszę przełącz na inny kanał.

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
pl_pl: Wybór kanału

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
pl_pl: Wprowadź nazwę folderu z nagraniami

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
pl_pl: Proszę wybierz kanał

[ctx: #19106]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: Next recording on
pl_pl: Następne nagranie

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
pl_pl: o

[ctx: #19108]
note: label for PVR settings "tv fallback framerate" (in Hz) selector
en: Fallback framerate
pl_pl: Zapasowy klatkaż

[ctx: #19109]
note: message box text stating that a timer could not be saved
en: Could not save the timer.
pl_pl: Nie udało się zapisać timera.

[ctx: #19110]
note: message box text stating that a timer could not be deleted
en: Could not delete the timer.
pl_pl: Nie udało się usunąć timera.

[ctx: #19111]
note: message box text stating that a PVR backend error occurred
en: PVR backend error.
pl_pl: Błąd backendu PVR.

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
pl_pl: Usunąć to nagranie?

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
pl_pl: Usunąć wszystkie nagrania w tym folderze?

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
pl_pl: Wersja

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
pl_pl: Adres

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
pl_pl: Rozmiar dysku

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
pl_pl: Szukaj kanałów

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
pl_pl: Nie można używać funkcji telewizyjnych podczas wyszukiwania.

[ctx: #19119]
note: channel scan backend selection dialog text
en: On which backend do you want to search?
pl_pl: Na którym serwerze chcesz wyszukiwać?

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
pl_pl: Numer klienta

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
pl_pl: Unikaj powtórzeń

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
pl_pl: To zadanie nagrywania ciągle trwa. Na pewno chcesz je usunąć?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
pl_pl: Tylko niekodowane kanały

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
pl_pl: Ignoruj aktualne zadania

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
pl_pl: Ignoruj istniejące nagrania

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
pl_pl: Początek

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
pl_pl: Koniec

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
pl_pl: Data rozpoczęcia

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
pl_pl: Data zakończenia

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
pl_pl: Minimalny czas trwania

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
pl_pl: Maksymalny czas trwania

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
pl_pl: Uwzględniaj nieznane gatunki

[ctx: #19133]
en: Search string
pl_pl: Wyrażenie wyszukiwania

[ctx: #19134]
en: Include description
pl_pl: Uwzględniaj opis

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
pl_pl: Uwzględniaj wielkość liter

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
pl_pl: Kanał niedostępny

[ctx: #19137]
note: channel group manager dialog error message box text
en: No groups defined. Please create a group first
pl_pl: Brak zdefiniowanych grup. Utwórz najpierw grupę

[ctx: #19138]
note: Label of timer rules tv/radio home submenu item
en: Timer rules
pl_pl: Reguły harmonogramu

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
pl_pl: Nazwa nowej grupy

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
pl_pl: Szukaj...

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
pl_pl: Grupa

[ctx: #19142]
en: Search guide
pl_pl: Wyszukaj w przewodniku

[ctx: #19143]
en: Group management
pl_pl: Zarządzanie grupami

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
pl_pl: Brak zdefiniowanych grup

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
pl_pl: W grupie

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
pl_pl: Grupy

[ctx: #19147]
note: Dialog warning text for lifetime recording setting
en: Setting the lifetime of this recording to {0:d} days will immediately expire the recording, which might result in instant deletion of the recording. Proceed anyway?
pl_pl: Ustawienie czasu życia tego nagrania na {0:d} dni spowoduje natychmiastowe jego przeterminowanie, co może spowodować natychmiastowe usunięcie nagrania. Czy kontynuować mimo to?

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
pl_pl: Kanał

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
pl_pl: Pn

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
pl_pl: Wt

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
pl_pl: Śr

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
pl_pl: Czw

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
pl_pl: Pi

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
pl_pl: Sb

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
pl_pl: Nd

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
pl_pl: od

[ctx: #19157]
en: Next recording
pl_pl: Następne nagranie

[ctx: #19158]
en: Currently recording
pl_pl: Trwa nagrywanie

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
pl_pl: od

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
pl_pl: do

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
pl_pl: kiedykolwiek

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
pl_pl: Nagrywanie aktywne

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
pl_pl: Nagrania

[ctx: #19164]
note: error box text stating that recording could not be started
en: Could not start recording.
pl_pl: Nie udało się rozpocząć nagrywania.

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
pl_pl: Przełącz

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
pl_pl: O telewizji

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
pl_pl: Wyszukaj brakujących ikon

[ctx: #19168]
note: label for PVR number of deleted recordings in system information's PVR section
en: Deleted and recoverable recordings
pl_pl: Nagrania usunięte i możliwe do odzyskania

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
pl_pl: Ukrywaj informacje o wideo

[ctx: #19170]
note: error box text stating that recording could not be stopped
en: Could not stop recording.
pl_pl: Nie udało się zatrzymać nagrywania.

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
pl_pl: Przełącz do pełnego ekranu

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
pl_pl: Czas trwania natychmiastowego nagrania

[ctx: #19173]
note: generic label for 'Live TV channel groups' used in different places
en: TV channel groups
pl_pl: Grupa kanałów telewizyjnych

[ctx: #19174]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channel groups' used in different places
en: Radio channel groups
pl_pl: Grupa kanałów radiowych

[ctx: #19175]
note: pvr settings "default time to add before the start of an event to record (according to its epg data)" setting label
en: Default start padding time
pl_pl: Nagrywaj przed zaplanowanym czasem początku

[ctx: #19176]
note: pvr settings "default time to add after the end of an event to record (according to epg its data)" setting label
en: Default end padding time
pl_pl: Nagrywaj po zaplanowanym czasie końca

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
pl_pl: Odtwarzanie

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
pl_pl: Pokazuj informację o kanale podczas zmiany kanału

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
pl_pl: Usunięte

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
pl_pl: Kanały telewizyjne

[ctx: #19181]
note: pvr settings "Menu / OSD" category label
en: Menu / OSD
pl_pl: Menu ekranowe

[ctx: #19182]
note: pvr settings "future epg days to display" setting value
en: Future days to display
pl_pl: Liczba wyświetlanych dni z przyszłości

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
pl_pl: Kanały radiowe

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
pl_pl: Usunięte nagrania

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
pl_pl: Wyczyść dane

[ctx: #19186]
note: message box text for pvr data reset confirmation
en: All selected data will be cleared. Some information cannot be restored from the clients afterwards. Proceed anyway?
pl_pl: Wszystkie wybrane dane zostaną usunięte. Niektórych informacji nie da się potem przywrócić z klientów. Kontynuować mimo to?

[ctx: #19187]
note: progress dialog text shown while purging pvr data
en: Clearing data.
pl_pl: Czyszczenie danych.

[ctx: #19188]
note: message box text for epg data reset confirmation
en: All guide data will be cleared. Are you sure?
pl_pl: Wszystkie dane przewodnika zostaną usunięte. Czy na pewno to zrobić?

[ctx: #19189]
note: message box text stating that the PVR backend forbids to record a given epg event.
en: The PVR backend does not allow to record this event.
pl_pl: Server telewizji nie zezwala na nagranie tej audycji.

[ctx: #19190]
note: generic "play program" label used in different places
en: Play programme
pl_pl: Odtwarzaj program

[ctx: #19191]
en: PVR service
pl_pl: Telewizja

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
pl_pl: Żaden z podłączonych serwerów telewizji nie obsługuje wyszukiwania kanałów.

[ctx: #19193]
note: error message box text stating that a given pvr channel could not be played
en: The channel scan can't be started.
pl_pl: Nie można rozpocząć skanowania kanałów.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
pl_pl: Kontynuować?

[ctx: #19195]
note: pvr settings "delay mark last watched" setting label
en: Delay mark last watched
pl_pl: Opóźnij oznaczenie ostatnio oglądanego

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
pl_pl: Specyficzne działanie klienta telewizji

[ctx: #19197]
note: text for "recording started on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording started on: {0:s}
pl_pl: Nagranie rozpoczęte o: {0:s}

[ctx: #19198]
note: text for "recording finished on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording finished on: {0:s}
pl_pl: Nagranie zakończone o: {0:s}

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
pl_pl: Menedżer kanałów

[ctx: #19200]
en: Guide source:
pl_pl: Źródło przewodnika:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
pl_pl: Nazwa kanału:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
pl_pl: Ikona kanału:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
pl_pl: Edytuj kanał

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
pl_pl: Nowy kanał

[ctx: #19205]
en: Group management
pl_pl: Zarządzanie grupami

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
pl_pl: Aktywuj przewodnik:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
pl_pl: Grupa:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
pl_pl: Wprowadź nazwę nowego kanału

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
pl_pl: Wirtualny serwer dla Kodi

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
pl_pl: Klient

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
pl_pl: Usuń kanał

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
pl_pl: Ta lista zawiera zmiany

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
pl_pl: Wybierz serwer

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
pl_pl: Wprowadź poprawny adres URL dla nowego kanału

[ctx: #19215]
note: generic label for PVR reminders used in different places
en: Reminders
pl_pl: Przypomnienia

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
pl_pl: Wszystkie

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
pl_pl: Wszystkie

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
pl_pl: Widoczny

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
pl_pl: Bez grupy

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
pl_pl: Kanały w

[ctx: #19222]
en: Guide
pl_pl: Przewodnik

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
pl_pl: Nie można aktywować żadnego klienta telewizji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w pliku dziennika zdarzeń.

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
pl_pl: Nagrywanie anulowane

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
pl_pl: Zaplanowano nagrywanie

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
pl_pl: Nagrywanie rozpoczęte

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
pl_pl: Nagrywanie zakończone

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
pl_pl: Usunięto zadanie

[ctx: #19229]
note: pvr settings "past epg days to display" setting value
en: Past days to display
pl_pl: Liczba wyświetlanych dni z przeszłości

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
pl_pl: Zapobiegaj aktualizacji podczas odtwarzania

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
pl_pl: Używaj kolejności kanałów z serwera(-ów)

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
pl_pl: Wyczyść wyniki wyszukiwania

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
pl_pl: Wyświetlaj powiadomienie o aktualizacji zadania

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
pl_pl: Używaj numerów kanałów z serwera

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
pl_pl: Uruchamianie menedżera telewizji

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
pl_pl: Wczytywanie kanałów z serwerów

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
pl_pl: Wczytywanie harmonogramu nagrań

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
pl_pl: Wczytywanie nagrań z serwerów

[ctx: #19239]
note: label for PVR client creation progress control
en: Creating PVR clients
pl_pl: Tworzenie klientów telewizji

[ctx: #19240]
note: label for pvr settings client priorities control and client priorities dialog heading.
en: Client priorities
pl_pl: Priorytety klientów

[ctx: #19241]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer (read-only)
en: View timer
pl_pl: Pokaż zadanie

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
pl_pl: Edytuj zadanie

[ctx: #19243]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule
en: Edit timer rule
pl_pl: Edytuj regułę zadań

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
pl_pl: Czas bezczynności serwera

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
pl_pl: Polecenie wybudzania

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
pl_pl: Wybudzaj przed rozpoczęciem nagrywania

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
pl_pl: Wybudzaj codzienne

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
pl_pl: Godzina wybudzania (GG:MM:SS)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
pl_pl: Filtruj kanały

[ctx: #19250]
note: Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV and radio channels
pl_pl: Kanały telewizyjne i radiowe

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
pl_pl: Aktualizuj dane przewodnika

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
pl_pl: Zaplanować aktualizację przewodnika dla tego kanału?

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
pl_pl: Zaplanowano aktualizację przewodnika dla kanału

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
pl_pl: Nieudana aktualizacja przewodnika dla kanału

[ctx: #19255]
note: for a timer rule, the number of child timers which are currently scheduled to record. For use in "status" fields.
en: {0:d} scheduled
pl_pl: {0:d} zaplanowane

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
pl_pl: Zakończone

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
pl_pl: Zablokuj kanał

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
pl_pl: Odblokuj kanał

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
pl_pl: Kontrola rodzicielska

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
pl_pl: Czas trwania odblokowania

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
pl_pl: Zmień kod PIN

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
pl_pl: Kontrola rodzicielska. Wprowadź kod PIN:

[ctx: #19263]
note: message box text stating that a timer could not be updated
en: Could not update the timer.
pl_pl: Nie udało się zaktualizować timera.

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
pl_pl: Niepoprawny kod PIN

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
pl_pl: Wprowadzony kod był niepoprawny.

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
pl_pl: Blokada rodzicielska

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
pl_pl: Blokada rodzicielska:

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
pl_pl: Ukrywaj etykiety "Informacje niedostępne"

[ctx: #19269]
note: pvr settings "Preselect playing channel in lists" control label
en: Preselect playing channel in lists
pl_pl: Wybieraj odtwarzanie kanału na listach

[ctx: #19270]
note: Label of the option to switch between a grouped recordings list and a non-grouped recordings list in pvr recordings window.
en: Group Items
pl_pl: Grupowanie

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
pl_pl: Brak zainstalowanych klientów telewizji

[ctx: #19272]
note: label for 'pvr configuration incomplete' information dialog text
en: To use PVR you need to install, enable and configure a PVR add-on. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
pl_pl: Aby korzystać z telewizji, musisz zainstalować, włączyć i skonfigurować klienta telewizji. Odwiedź http://kodi.wiki/view/PVR, aby dowiedzieć się więcej.

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
pl_pl: Przewodnik

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
pl_pl: Przewodnik

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
pl_pl: Ostrzeżenie o konflikcie

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
pl_pl: Błąd konfliktu

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
pl_pl: Konflikt nagrywania

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
pl_pl: Błąd nagrywania

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
pl_pl: Klienty telewizji

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
pl_pl: Specjalne ustawienia klienta

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
pl_pl: Potwierdzaj zmianę kanału przyciskiem "OK"

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
pl_pl: Aktualna ikona

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
pl_pl: Brak ikony

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
pl_pl: Wybierz ikonę

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
pl_pl: Wybierz ikonę

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
pl_pl: Wyszukiwanie ikon kanałów

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
pl_pl: Wszystkie

[ctx: #19288]
note: Label for epg grid window "go to date" context menu entry
en: Date selector
pl_pl: Wybór daty

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
pl_pl: Ukryj grupę

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
pl_pl: Cofnij usunięcie

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
pl_pl: Usuń permanentnie

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
pl_pl: Usuń wszystkie permanentnie

[ctx: #19293]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog text
en: Remove all deleted recordings from trash? This operation cannot be reverted.
pl_pl: Usunąć wszystkie nagrania przeniesione do kosza? Po wykonaniu tej operacji nie będzie można ich już przywrócić.

[ctx: #19294]
note: "remove deleted recording from trash" dialog text
en: Remove this deleted recording from trash? This operation cannot be reverted.
pl_pl: Usunąć to nagranie przeniesione do kosza? Po wykonaniu tej operacji nie będzie można go już przywrócić.

[ctx: #19295]
note: Label for context menu entry to delete a timer rule
en: Delete timer rule
pl_pl: Usuń regułę harmonogramu

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
pl_pl: Brak aktywnego klienta telewizyjnego

[ctx: #19297]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout, used in pvr guide window
en: Vertical channels
pl_pl: Kanały pionowo

[ctx: #19298]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout, used in pvr guide window
en: Horizontal channels
pl_pl: Kanały poziomo

[ctx: #19299]
note: generic "expiration" label used in different places
en: Expires
pl_pl: Wygasa

[ctx: #19300]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Vertical channels, no group selector
pl_pl: Kanały pionowo, bez wyboru grupy

[ctx: #19301]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Horizontal channels, no group selector
pl_pl: Kanały poziomo, bez wyboru grupy

[ctx: #19302]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to record the selected programme or to switch to the current programme?
pl_pl: Czy chcesz nagrać wybraną audycję, czy przełączyć na tę audycję?

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
pl_pl: Ukrywaj menu ekranowe po zmianie kanału

[ctx: #19304]
note: label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule (read-only)
en: View timer rule
pl_pl: Wyświetl regułę harmonogramu

[ctx: #19305]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
pl_pl: Usunięto przypomnienie o nieodebranym PVR dla '{0:s}' na kanale '{1:s}' o '{2:s}'

[ctx: #19306]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
pl_pl: Usunięto przypomnienie o nieodebranym PVR dla kanału '{0:s}' o godzinie '{1:s}'

[ctx: #19307]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for [B]{0:s}[/B] on channel [B]{1:s}[/B] at [B]{2:s}[/B].
pl_pl: Przypomnienie dla [B]{0:s}[/B] na kanale [B]{1:s}[/B] o [B]{2:s}[/B].

[ctx: #19308]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for channel [B]{0:s}[/B] at [B]{1:s}[/B].
pl_pl: Przypomnienie dla kanału [B]{0:s}[/B] o [B]{1:s}[/B].

[ctx: #19309]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will schedule a recording...)
pl_pl: (Automatyczne zamknięcie tego przypomnienia spowoduje zaplanowanie nagrywania...)

[ctx: #19310]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
pl_pl: Zaplanowane nagrywanie dla przypomnienia o automatycznie zamkniętym PVR dla '{0:s}' na kanale '{1:s}' o '{2:s}'

[ctx: #19311]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
pl_pl: Zaplanowane nagrywanie dla przypomnienia o automatycznym zamknięciu PVR dla kanału '{0:s}' o '{1:s}'

[ctx: #19312]
note: heading for pvr reminder notification dialog
en: PVR reminder
pl_pl: Harmonogram PVR

[ctx: #19313]
note: pvr settings "reminder auto close delay" setting label
en: Automatically close reminder popup after
pl_pl: Automatycznie zamknij wyskakujące okienko z przypomnieniem po

[ctx: #19314]
note: pvr settings "schedule recording on reminder auto-close" setting label
en: Schedule recording when auto-closing the reminder popup
pl_pl: Zaplanuj nagrywanie podczas automatycznego zamykania wyskakującego przypomnienia

[ctx: #19315]
note: generic 'backend order' label
en: Backend order
pl_pl: Kolejność serwerów

[ctx: #19316]
note: pvr settings "Start all group channel numbers from 1" setting label
en: Start group channel numbers from 1
pl_pl: Rozpocznij numery kanałów grupowych od 1

[ctx: #19317]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours back" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours back
pl_pl: 12 godzin wstecz

[ctx: #19318]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours forward" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours forward
pl_pl: 12 godzin do przodu

[ctx: #19319]
note: Label for epg grid window "Activate previous channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Previous group
pl_pl: Poprzednia grupa

[ctx: #19320]
note: Label for epg grid window "Activate next channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Next group
pl_pl: Następna grupa

[ctx: #19321]
note: Label for epg grid window "Activate channel group selector" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Group selector
pl_pl: Wybór grupy

[ctx: #19322]
note: Label for epg grid window "Jump to first channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First channel
pl_pl: Pierwszy kanał

[ctx: #19323]
note: Label for epg grid window "Jump to playing channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Playing channel
pl_pl: Odtwarzam kanał

[ctx: #19324]
note: Label for epg grid window "Jump to last channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last channel
pl_pl: Ostatni kanał

[ctx: #19325]
note: Label for epg grid controls "Programme" group header"
en: Programme
pl_pl: Program

[ctx: #19326]
note: Label for epg grid window "Navigate..." context menu entry
en: Navigate...
pl_pl: Nawigowanie...

[ctx: #19327]
note: Label for a context menu entry to delete alle watched recordings contained in a folder
en: Delete watched
pl_pl: Usuń obejrzane

[ctx: #19328]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all watched recordings in this folder?
pl_pl: Usunąć wszystkie obejrzane nagrania w tym folderze?

[ctx: #19329]
note: label for PVR settings use backend channel numbers always
en: Allow backend channel numbers with more than one PVR add-on
pl_pl: Zezwalaj na numery kanałów zaplecza z więcej niż jednym dodatkiem PVR

[ctx: #19330]
note: pvr settings "switch to channel on reminder auto-close" setting label
en: Switch to channel when auto-closing the reminder popup
pl_pl: Przełącz na kanał podczas automatycznego zamykania wyskakującego przypomnienia

[ctx: #19331]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will switch to channel...)
pl_pl: (Automatyczne zamknięcie tego przypomnienia przełączy się na kanał ...)

[ctx: #19332]
note: text for event log entry for logging auto channel switch for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
pl_pl: Przełączono na kanał dla przypomnienia o automatycznym zamknięciu PVR dla '{0:s}' na kanale '{1:s}' o'{2:s}'

[ctx: #19333]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
pl_pl: Przełączono na kanał dla przypomnienia o automatycznym zamknięciu PVR dla kanału '{0:s}' o '{1:s}'

[ctx: #19334]
note: generic label for pvr providers used in different places
en: Providers
pl_pl: Dostawcy

[ctx: #19335]
note: label for special PVR search window list item
en: New search...
pl_pl: Nowe wyszukiwanie...

[ctx: #19336]
note: label for special PVR search window list item
en: Edit search...
pl_pl: Edytuj wyszukiwanie...

[ctx: #19337]
note: label for special PVR search window list item
en: Saved searches
pl_pl: Zapisane wyszukiwania

[ctx: #19338]
note: delete saved search confirmation message box text
en: Delete this saved search?
pl_pl: Usunąć to zapisane wyszukiwanie?

[ctx: #19339]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore finished broadcasts
pl_pl: Ignoruj zakończone transmisje

[ctx: #19340]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore future broadcasts
pl_pl: Ignoruj przyszłe transmisje

[ctx: #19341]
note: label to ask user to save an EPG search
en: Save the current search?
pl_pl: Zapisać bieżące wyszukiwanie?

[ctx: #19342]
note: "search not saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [not saved]
pl_pl: [niezapisane]

[ctx: #19343]
note: "search saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [saved]
pl_pl: [zapisane]

[ctx: #19344]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to set a reminder for the selected programme or to switch to the current programme?
pl_pl: Czy chcesz ustawić przypomnienie dla wybranego programu czy przełączyć się na bieżący program?

[ctx: #19345]
note: settings label to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: PVR client add-ons
pl_pl: Dodatki klienta telewizji

[ctx: #19346]
note: help text for setting to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: Display and manage available PVR client add-ons.
pl_pl: Wyświetlaj i zarządzaj dostępnymi dodatkami klienta telewizji.

[ctx: #19347]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does provide client-specific settings
en: None of the active PVR clients provide client-specific settings.
pl_pl: Żaden z aktywnych klientów telewizji nie udostępnia ustawień specyficznych dla klienta.

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
pl_pl: Dostawca

[ctx: #19349]
note: label for 'by user preference' sort method
en: User preference
pl_pl: Preferencje użytkownika

[ctx: #19350]
note: label for PVR setting use backend channel group order control
en: Use channel group order from backend(s)
pl_pl: Użyj kolejności grup kanałów z serwera(-ów)

[ctx: #19351]
note: label for PVR settings category for live tv catchup and video on demand
en: Catchup / Video On Demand
pl_pl: Nadrabianie zaległości / Wideo na życzenie

[ctx: #19352]
note: label for PVR setting play next programme automatically in catchup / vod mode
en: Play next programme automatically
pl_pl: Odtwórz następny program automatycznie

[ctx: #19353]
note: Label of a context menu entry to kick catchup / VOD playback, starting with the selected item, auto playing all following programmes
en: Play programmes from here
pl_pl: Odtwórz programy odtąd

[ctx: #19354]
note: Label of a context menu entry to kick catchup / VOD playback of only the selected item, not auto playing any following programmes
en: Play only this programme
pl_pl: Odtwórz tylko ten program

[ctx: #19355]
note: Label of a context menu entry to create a copy of an EPG saved saerch
en: Duplicate
pl_pl: Duplikuj

[ctx: #19356]
note: Initial title of a duplicated EPG saved search.
en: Copy of '{0:s}'
pl_pl: Kopia '{0:s}'

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
pl_pl: Inny / Nieznany

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
pl_pl: Film / Dramat

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
pl_pl: Kryminał / Dreszczowiec

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
pl_pl: Przygodowy / Western / Wojenny

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
pl_pl: Fantastyka naukowa / Fantastyczny / Horror

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
pl_pl: Komedia

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
pl_pl: Opera mydlana / Melodramat / Folklor

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
pl_pl: Romans

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
pl_pl: Poważny / Klasyczny / Religijny / Historyczny / Dramat

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
pl_pl: Dla dorosłych / Dramat

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
pl_pl: Wiadomości / Aktualności

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
pl_pl: Wiadomości / Prognoza pogody

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
pl_pl: Magazyn informacyjny

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
pl_pl: Dokument

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
pl_pl: Dyskusja / Wywiad / Debata

[ctx: #19532]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Show / Game show
pl_pl: Widowisko / Teleturniej

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
pl_pl: Teleturniej / Quiz / Konkurs

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
pl_pl: Rewia

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
pl_pl: Program dyskusyjny

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
pl_pl: Sportowy

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
pl_pl: Wydarzenie

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
pl_pl: Magazyn sportowy

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
pl_pl: Piłka nożna

[ctx: #19552]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Tennis / Squash
pl_pl: Tenis / Squash

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
pl_pl: Sporty drużynowe

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
pl_pl: Lekka atletyka

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
pl_pl: Sporty motorowe

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
pl_pl: Sporty wodne

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
pl_pl: Sporty zimowe

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
pl_pl: Jeździectwo

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
pl_pl: Sporty walki

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
pl_pl: Dziecięce / Młodzieżowe

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
pl_pl: Programy dla przedszkolaków

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
pl_pl: Programy rozrywkowe od 6 do 14 lat

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
pl_pl: Programy rozrywkowe od 10 do 16 lat

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
pl_pl: Informacyjny / Edukacyjny / Szkolny

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
pl_pl: Animowany / Kukiełkowy

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
pl_pl: Muzyka / Balet / Taniec

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
pl_pl: Muzyka poważna / Muzyka klasyczna

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
pl_pl: Folk / Muzyka tradycyjna

[ctx: #19586]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Ballet
pl_pl: Balet

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
pl_pl: Sztuka / Kultura

[ctx: #19597]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Performing arts
pl_pl: Występy

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
pl_pl: Sztuka piękna

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
pl_pl: Religia

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
pl_pl: Kultura popularna / Sztuka tradycyjna

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
pl_pl: Literatura

[ctx: #19602]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Film / Cinema
pl_pl: Film / Kino

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
pl_pl: Film / wideo eksperymentalne

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
pl_pl: Publicystyczny / Prasowy

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
pl_pl: Nowe media

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
pl_pl: Sztuka / Magazyn kulturalny

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
pl_pl: Moda

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
pl_pl: Społeczny / Polityczny / Ekonomiczny

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
pl_pl: Magazyn / Reportaż / Dokument

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
pl_pl: Ekonomika / Doradztwo społeczne

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
pl_pl: Wyjątkowi ludzie

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
pl_pl: Edukacja / Nauka / Na faktach

[ctx: #19629]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Nature / Animals / Environment
pl_pl: Przyroda / Zwierzęta / Środowisko

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
pl_pl: Technologia / Nauki przyrodnicze

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
pl_pl: Medycyna / Fizjologia / Psychologia

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
pl_pl: Zagraniczne / Wyprawy

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
pl_pl: Nauki społeczne i religijne

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
pl_pl: Doskonalenie zawodowe

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
pl_pl: Języki

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
pl_pl: Wypoczynek / Hobby

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
pl_pl: Turystyka / Podróże

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
pl_pl: Rękodzieło

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
pl_pl: Motoryzacja

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
pl_pl: Fitness i zdrowie

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
pl_pl: Gotowanie

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
pl_pl: Reklama / Zakupy

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
pl_pl: Ogrodnictwo

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
pl_pl: Cechy specjalne

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
pl_pl: Język oryginalny

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
pl_pl: Czarno-białe

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
pl_pl: Niepublikowane

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
pl_pl: Transmisja na żywo

[ctx: #19676]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Drama
pl_pl: Dramat

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
pl_pl: Kryminał / Dreszczowiec

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
pl_pl: Przygodowy / Western / Wojenny

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
pl_pl: Fantastyka naukowa / Fantastyczny / Horror

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
pl_pl: Komedia

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
pl_pl: Opera mydlana / Melodramat / Folklor

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
pl_pl: Romans

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
pl_pl: Poważny / Klasyczny / Religijny / Historyczny / Dramat

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
pl_pl: Dla dorosłych

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
pl_pl: Potwierdź zamknięcie

[ctx: #19686]
note: Label for buttons to open channel guide dialog
en: Channel guide
pl_pl: Przewodnik

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
pl_pl: Odtwórz nagranie

[ctx: #19690]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR has scheduled a reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
pl_pl: PVR zaplanował przypomnienie dla '{0:s}' na kanale '{1:s}' w {2:s}.

[ctx: #19691]
note: Text for shutdown confirmation dialog.
en: PVR is currently recording '{0:s}' on channel '{1:s}'.
pl_pl: Menedżer nagrywania aktualnie nagrywa '{0:s}' na kanale '{1:s}'.

[ctx: #19692]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR will start recording '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
pl_pl: Menedżer nagrywania rozpocznie nagrywanie '{0:s}' na kanale ''{1:s}' za {2:s}.

[ctx: #19693]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: Daily wakeup is due in {0:s}.
pl_pl: Codzienne wybudzenie zaplanowano na godzinę {0:s}.

[ctx: #19694]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: {0:d} minutes
pl_pl: {0:d} minut

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
pl_pl: za około minutę

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
pl_pl: Zamknij mimo to

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
pl_pl: Folder zapisywanej muzyki

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
pl_pl: Używaj zewnętrznego odtwarzacza dysków

[ctx: #20002]
en: External DVD player
pl_pl: Zewnętrzny odtwarzacz dysków

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
pl_pl: Folder zwiastunów

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
pl_pl: Folder zrzutów ekranu

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
pl_pl: Folder list odtwarzania

[ctx: #20007]
en: Recordings
pl_pl: Nagrania

[ctx: #20008]
en: Screenshots
pl_pl: Zrzuty ekranu

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
pl_pl: Użyj Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
pl_pl: Lista utworów

[ctx: #20012]
en: Video playlists
pl_pl: Lista wideo

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
pl_pl: Czy chcesz uruchomić tę grę?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
pl_pl: Sortowanie: Lista

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
pl_pl: Miniatura z Internetu

[ctx: #20016]
en: Current thumb
pl_pl: Aktualna miniatura

[ctx: #20017]
en: Local thumb
pl_pl: Lokalna miniatura

[ctx: #20018]
en: No thumb
pl_pl: Brak miniatury

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
pl_pl: Wybierz miniaturę

[ctx: #20020]
note: Name of an artwork type
en: Banner
pl_pl: Baner

[ctx: #20021]
note: Name of an artwork type
en: Poster
pl_pl: Plakat

[ctx: #20023]
en: Conflict
pl_pl: Konflikt

[ctx: #20024]
en: Scan new
pl_pl: Skanuj nowe

[ctx: #20025]
en: Scan all
pl_pl: Skanuj wszystko

[ctx: #20035]
en: Regional ({0:s})
pl_pl: Regionalne ({0:s})

[ctx: #20037]
en: Summary
pl_pl: Podsumowanie

[ctx: #20038]
en: Lock music window
pl_pl: Zablokuj dostęp do menu Muzyki

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
pl_pl: Zablokuj dostęp do menu Wideo

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
pl_pl: Zablokuj dostęp do menu Obrazy

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
pl_pl: Zablokuj dostęp do menu Programy

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
pl_pl: Zablokuj dostęp do Menedżera plików

[ctx: #20043]
en: Lock settings
pl_pl: Zablokuj dostęp do menu Ustawienia

[ctx: #20044]
en: Start fresh
pl_pl: Rozpocznij od nowa

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
pl_pl: Przejdź do trybu administracyjnego

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
pl_pl: Opuść tryb administracyjny

[ctx: #20047]
en: Create profile '{0:s}'?
pl_pl: Utworzyć profil '{0:s}'?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings or copy from default?
pl_pl: Ropocząć od nowa z nowymi ustawieniami czy skopiować domyślne?

[ctx: #20049]
en: Best available
pl_pl: Najlepszy z dostępnych

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
pl_pl: Przełączaj automatycznie pomiędzy proporcjami 16x9 i 4x3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
pl_pl: Traktuj scalone pliki jako jeden

[ctx: #20052]
en: Caution
pl_pl: Uwaga

[ctx: #20053]
en: Left master mode
pl_pl: Opuszczono tryb administracyjny

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
pl_pl: Wszedłeś do trybu administracyjnego

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
pl_pl: Miniatura z Allmusic.com

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
pl_pl: Usuń miniaturę

[ctx: #20058]
en: Add profile...
pl_pl: Dodaj profil...

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
pl_pl: Szukaj informacji dla wszystkich albumów

[ctx: #20060]
en: Media info
pl_pl: O mediach

[ctx: #20061]
en: Separate
pl_pl: Osobne

[ctx: #20062]
en: Shares with default
pl_pl: Współdziel z domyślnym profilem

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
pl_pl: Współdziel z domyślnym profilem (tylko odczyt)

[ctx: #20064]
en: Copy default
pl_pl: Kopiuj

[ctx: #20065]
en: Profile picture
pl_pl: Portret profilu

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
pl_pl: Ustawienia kontroli dostępu

[ctx: #20067]
en: Edit profile
pl_pl: Edytuj profil

[ctx: #20068]
en: Profile lock
pl_pl: Profil zablokowany

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
pl_pl: Nie można utworzyć folderu

[ctx: #20070]
en: Profile directory
pl_pl: Folder profilu

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
pl_pl: Rozpocząć od nowa z nowymi źródłami mediów czy skopiować z domyślnego profilu?

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
pl_pl: Upewnij się, że czy masz uprawienia do zapisu w folderze i nazwa nowego folderu jest prawidłowa

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
pl_pl: Kategoria wiekowa

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
pl_pl: Wprowadź hasło administratora

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
pl_pl: Pytaj o hasło administratora po uruchomieniu

[ctx: #20077]
en: Skin settings
pl_pl: Ustawienia skóry

[ctx: #20078]
en: - no link set -
pl_pl: - nieprzypisany -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
pl_pl: Aktywuj animacje

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
pl_pl: Ukrywaj strumień nagłówków RSS podczas odtwarzania muzyki

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
pl_pl: Aktywuj przyciski skrótów

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
pl_pl: Pokazuj programy w menu startowym

[ctx: #20083]
en: Show music information
pl_pl: Pokazuj informacje o muzyce

[ctx: #20084]
en: Show weather information
pl_pl: Pokazuj informacje o pogodzie

[ctx: #20085]
en: Show system information
pl_pl: Pokazuj informacje o systemie

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
pl_pl: Pokazuj wolne miejsce na dyskach C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
pl_pl: Pokazuj wolne miejsce na dyskach E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather information
pl_pl: O pogodzie

[ctx: #20089]
en: Drive space free
pl_pl: Wolna przestrzeń dyskowa

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
pl_pl: Wprowadź nazwę istniejącego udziału

[ctx: #20091]
en: Lock code
pl_pl: Hasło

[ctx: #20092]
en: Load profile
pl_pl: Wczytaj profil

[ctx: #20093]
en: Profile name
pl_pl: Nazwa profilu

[ctx: #20094]
en: Media sources
pl_pl: Źródła mediów

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
pl_pl: Wprowadź hasło do profilu

[ctx: #20096]
en: Login screen
pl_pl: Ekran logowania

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
pl_pl: Pobieranie informacji o albumie

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
pl_pl: Pobieranie informacji dla albumu

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
pl_pl: Zgrywanie, dysku CD-Audio lub ścieżki, jest niemożliwe podczas ich odtwarzania

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
pl_pl: Ustawienia kontroli dostępu

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
pl_pl: Wprowadzenie hasła administratora uruchamia tryb administracyjny

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
pl_pl: Zapisać zmiany w profilu?

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
pl_pl: Znaleziono wcześniejsze ustawienia. Czy chcesz ich używać?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
pl_pl: Znaleziono wcześniejsze źródła mediów. Czy chcesz ich używać?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
pl_pl: Osobny (zablokowany)

[ctx: #20108]
en: Root
pl_pl: Główny

[ctx: #20109]
en: Zoom
pl_pl: Powiększenie

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
pl_pl: Ustawienia UPnP

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
pl_pl: Uruchamiaj klienta UPnP automatycznie

[ctx: #20112]
en: Last login: {0:s}
pl_pl: Ostatnie logowanie: {0:s}

[ctx: #20113]
en: Never logged on
pl_pl: Nigdy nie zalogowano

[ctx: #20114]
en: Profile {0:d} / {1:d}
pl_pl: Profil {0:d} / {1:d}

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
pl_pl: Logowanie / Wybierz profil

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
pl_pl: Blokada dostępu do ekranu logowania

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
pl_pl: Nieprawidłowe hasło.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
pl_pl: Wymaga to ustawienia hasła administratora. Czy chcesz ustawić je teraz?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
pl_pl: Wczytywanie informacji o programie

[ctx: #20121]
en: Party on!
pl_pl: Imprezujemy!

[ctx: #20122]
en: True
pl_pl: Prawda

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
pl_pl: Robię drinki

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
pl_pl: Napełniam szklaneczki

[ctx: #20125]
en: Logged on as
pl_pl: Zalogowano jako

[ctx: #20126]
en: Log off
pl_pl: Wyloguj

[ctx: #20129]
en: Weave
pl_pl: Splot

[ctx: #20130]
en: Weave - Inverted
pl_pl: Splot - Odwrócony

[ctx: #20132]
en: Restart video
pl_pl: Uruchom wideo ponownie

[ctx: #20133]
en: Edit network location
pl_pl: Edytuj lokalizację sieciową

[ctx: #20134]
en: Remove network location
pl_pl: Usuń lokalizację sieciową

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
pl_pl: Skanować ten folder?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
pl_pl: Karta pamięci

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
pl_pl: Karta pamięci podłączona

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
pl_pl: Nieudane podłączenie karty pamięci

[ctx: #20139]
en: In port {0:d}, slot {1:d}
pl_pl: w porcie {0:d} slot {1:d}

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
pl_pl: Zablokuj wygaszacz ekranu

[ctx: #20141]
en: Set
pl_pl: Ustaw

[ctx: #20142]
en: Username
pl_pl: Użytkownik

[ctx: #20143]
en: Enter password for
pl_pl: Wprowadź hasło dla

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
pl_pl: Zaplanowane zamknięcie

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
pl_pl: Zamknij za (w minutach)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in {0:d}m
pl_pl: Uruchomiono, zamknięcie za {0:d}m

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
pl_pl: Zamknięcie za 30 minut

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
pl_pl: Zamknięcie za 60 minut

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
pl_pl: Zamknięcie za 120 minut

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
pl_pl: Zaplanuj zamknięcie

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
pl_pl: Anuluj zamknięcie

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for {0:s}
pl_pl: Zablokuj ustawienia dla {0:s}

[ctx: #20153]
en: Browse...
pl_pl: Przeglądaj...

[ctx: #20154]
en: Summary information
pl_pl: Informacje podsumowujące

[ctx: #20155]
en: Storage information
pl_pl: Informacje o magazynie danych

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
pl_pl: Dysk twardy

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
pl_pl: Napęd DVD-ROM

[ctx: #20158]
en: Network information
pl_pl: Informacje o interfejsie sieciowym

[ctx: #20159]
en: Video information
pl_pl: Informacje o podsystemie grafiki

[ctx: #20160]
en: Hardware information
pl_pl: Informacje o architekturze sprzętowej

[ctx: #20161]
en: Total
pl_pl: Razem

[ctx: #20162]
en: Used
pl_pl: Zajęte

[ctx: #20163]
en: of
pl_pl: z

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
pl_pl: Blokowanie nieobsługiwane

[ctx: #20165]
en: Not locked
pl_pl: Dostępny

[ctx: #20166]
en: Locked
pl_pl: Zablokowany

[ctx: #20167]
en: Frozen
pl_pl: Zamrożony

[ctx: #20168]
en: Requires reset
pl_pl: Wymagane ponowne uruchomienie

[ctx: #20169]
en: Week
pl_pl: Tydzień

[ctx: #20170]
en: Line
pl_pl: Linia

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
pl_pl: Otoczenie sieciowe Windows (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
pl_pl: Serwer XBMSP

[ctx: #20173]
en: FTP server
pl_pl: Serwer FTP

[ctx: #20174]
en: FTPS server
pl_pl: Server FTPS

[ctx: #20175]
en: UPnP server
pl_pl: Serwer UPnP

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
pl_pl: Pokazuj informacje o wideo

[ctx: #20177]
en: Done
pl_pl: Gotowe

[ctx: #20180]
en: Symbols
pl_pl: Symbole

[ctx: #20182]
en: Space
pl_pl: Spacja

[ctx: #20183]
en: Reload skin
pl_pl: Przeładuj skórę

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
pl_pl: Używaj widoku plakatu dla seriali

[ctx: #20186]
en: Please wait
pl_pl: Proszę czekać

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
pl_pl: Rozgłaszaj informacje o aktualizacjach biblioteki

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
pl_pl: Przewijaj opis i recenzję

[ctx: #20190]
en: Custom
pl_pl: Niestandardowe

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
pl_pl: Rejestruj komunikaty diagnostyczne

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
pl_pl: Pobieraj dodatkowe informacje podczas aktualizacji

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
pl_pl: Domyślny dostawca informacji o albumach

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
pl_pl: Domyślny dostawca informacji o wykonawcach

[ctx: #20195]
en: Change information provider
pl_pl: Zmień dostawcę informacji

[ctx: #20196]
en: Export music library
pl_pl: Eksportuj bibliotekę muzyki

[ctx: #20197]
en: Import music library
pl_pl: Importuj bibliotekę muzyki

[ctx: #20198]
en: No artist found!
pl_pl: Nie znaleziono wykonawcy!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
pl_pl: Nieudane pobieranie informacji o wykonawcy

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
pl_pl: Preferuj informacje z Internetu

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
pl_pl: Jeśli aktywne, informacje o albumach i wykonawcach pobrane z sieci, zastąpią wcześniej wprowadzone wartości znaczników takich, jak: gatunek, rok, wykonawca itd. Użyteczne, jeśli znaczniki utworów posiadają identyfikatory MusicBrainz.

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
pl_pl: Szukaj zewnętrznych napisów

[ctx: #20223]
en: Artist information folder
pl_pl: Folder informacji o wykonawcach

[ctx: #20224]
en: Prefer online album art
pl_pl: Preferuj okładkę albumu z Internetu

[ctx: #20225]
note: Description of setting with label #20224 "Prefer online album art"
en: Where no local album cover exists, online art will be used. Where neither is available, cover images embedded in music files will be used
pl_pl: W przypadku, gry brakuje lokalnego, używane będą okładki z Internetu. Gdy obie są niedostępne, użyte zostaną okładki wbudowane w pliki muzyczne

[ctx: #20226]
en: Movie set information folder
pl_pl: Folder informacji o zestawie filmowym

[ctx: #20228]
en: Use artist sortname when sorting by artist
pl_pl: Użyj imienia i nazwiska podczas sortowania według wykonawcy

[ctx: #20240]
en: Android music
pl_pl: Muzyka Android

[ctx: #20241]
en: Android videos
pl_pl: Filmy Android

[ctx: #20242]
en: Android pictures
pl_pl: Obrazy Android

[ctx: #20243]
en: Android photos
pl_pl: Zdjęcia Android

[ctx: #20244]
en: Android apps
pl_pl: Aplikacje Androida

[ctx: #20245]
en: Windows music library
pl_pl: Biblioteka muzyki Windows

[ctx: #20246]
en: Windows videos library
pl_pl: Biblioteka wideo Windows

[ctx: #20247]
en: Windows pictures library
pl_pl: Biblioteka obrazów Windows

[ctx: #20248]
en: Windows photos library
pl_pl: Biblioteka zdjęć Windows

[ctx: #20249]
en: Windows documents
pl_pl: Dokumenty Windows

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
pl_pl: Imprezujemy! (wideo)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
pl_pl: Robimy drinki (wideo)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
pl_pl: Napełniamy szklaneczki (wideo)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
pl_pl: Serwer WebDAV (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
pl_pl: Serwer WebDAV (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
pl_pl: Pierwsze logowanie, skonfiguruj profil

[ctx: #20259]
en: Network File System (NFS)
pl_pl: Sieciowy system plików (NFS)

[ctx: #20260]
en: Secure Shell (SSH / SFTP)
pl_pl: Bezpieczna powłoka (SSH / SFTP)

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
pl_pl: Przeglądarka Zeroconf

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
pl_pl: Folder serwera WWW (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
pl_pl: Folder serwera WWW (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
pl_pl: Nieudany zapisy w folderze:

[ctx: #20304]
en: RSS Feed (HTTP)
pl_pl: Strumień nagłówków RSS (HTTP)

[ctx: #20305]
en: RSS Feed (HTTPS)
pl_pl: Strumień nagłówków RSS (HTTPS)

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
pl_pl: Alternatywny DNS

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
pl_pl: Serwery DHCP:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
pl_pl: Utwórz nowy folder

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
pl_pl: Nieznany lub zintegrowany (zabezpieczony)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
pl_pl: Wideo - Biblioteka

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
pl_pl: Sortowanie: Identyfikator

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using {0:s}
pl_pl: Wyszukiwanie filmów przy użyciu {0:s}

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using {0:s}
pl_pl: Wyszukiwanie teledysków przy użyciu {0:s}

[ctx: #20319]
en: Scanning TV shows using {0:s}
pl_pl: Wyszukiwanie seriali przy użyciu {0:s}

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using {0:s}
pl_pl: Wyszukiwanie wykonawców przy użyciu {0:s}

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using {0:s}
pl_pl: Wyszukiwanie albumów przy użyciu {0:s}

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
pl_pl: Opcje skanowania zawartości

[ctx: #20323]
en: Movie plot
pl_pl: Fabuła filmu

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
pl_pl: Odtwórz część...

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
pl_pl: Czyszczenie ustawień kalibracji

[ctx: #20326]
note: Window screen calibration: ask to reset calibration settings
en: Do you want reset the calibration to their defaults for "{0:s}" resolution?
pl_pl: Czy chcesz zresetować kalibrację do wartości domyślnych rozdzielczości "{0:s}"?

[ctx: #20327]
note: Window screen calibration: the current calibration value
en: Current value: {}
pl_pl: Bieżąca wartość: {}

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
pl_pl: Wybierz folder docelowy

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
pl_pl: Nazwa folderu jako podstawa szukania

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
pl_pl: Nazwa folderu jako podstawa szukania

[ctx: #20331]
en: File
pl_pl: Plik

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
pl_pl: Używać nazwy pliku lub folderu jako podstawy szukania?

[ctx: #20333]
en: Set content
pl_pl: Określ zawartość

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
pl_pl: Uwzględniać zawartość podfolderów?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
pl_pl: Odblokuj źródła

[ctx: #20337]
en: Actor
pl_pl: Aktor

[ctx: #20338]
en: Movie
pl_pl: Film

[ctx: #20339]
en: Director
pl_pl: Reżyser

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
pl_pl: Czy chcesz usunąć wszystkie pozycje powiązane z tą ścieżka ze swojej biblioteki?

[ctx: #20342]
en: Movies
pl_pl: Filmy

[ctx: #20343]
en: TV shows
pl_pl: Seriale

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
pl_pl: Folder zawiera

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
pl_pl: Uruchom skanowanie automatyczne

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
pl_pl: Uwzględniaj podfoldery

[ctx: #20347]
en: as
pl_pl: jako

[ctx: #20348]
en: Directors
pl_pl: Reżyseria

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
pl_pl: Folder o podanej ścieżce nie zawiera żadnych plików video!

[ctx: #20350]
note: Label for showing media rating and votes (combined), for example: "9.1 (87 votes)"
en: {0:s} ({1:s} votes)
pl_pl: {0:s} ({1:s} głosów)

[ctx: #20351]
en: TV show information
pl_pl: O serialu

[ctx: #20352]
en: Episode information
pl_pl: O odcinku

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
pl_pl: Wczytywanie informacji o serialu

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
pl_pl: Pobieranie opisów odcinków

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
pl_pl: Wczytywanie informacji o odcinkach w folderze

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
pl_pl: Wybierz serial:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
pl_pl: Wprowadź tytuł serialu

[ctx: #20358]
en: Season {0:d}
pl_pl: Sezon {0:d}

[ctx: #20359]
en: Episode
pl_pl: Odcinek

[ctx: #20360]
en: Episodes
pl_pl: Odcinki

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
pl_pl: Wczytywanie informacji o odcinkach

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
pl_pl: Usuń odcinek z biblioteki

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
pl_pl: Usuń serial z biblioteki

[ctx: #20364]
en: TV show
pl_pl: Serial

[ctx: #20365]
en: Episode plot
pl_pl: Fabuła odcinka

[ctx: #20366]
en: * All seasons
pl_pl: * Wszystkie sezony

[ctx: #20367]
en: Hide watched
pl_pl: Ukrywaj obejrzane

[ctx: #20368]
en: Prod code
pl_pl: Kod prod.

[ctx: #20369]
en: Show information for unwatched items
pl_pl: Pokazuj informacje o nieobejrzanych pozycjach

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
pl_pl: * Fabuła została ukryta *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
pl_pl: Ustaw miniaturę sezonu

[ctx: #20372]
en: Season image
pl_pl: Miniatura sezonu

[ctx: #20373]
en: Season
pl_pl: Sezon

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
pl_pl: Pobieranie informacji o filmie

[ctx: #20375]
en: Unassign content
pl_pl: Nieokreślona zawartość

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
pl_pl: Tytuł oryginalny

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
pl_pl: Odśwież informację o serialu

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
pl_pl: Odświeżyć informacje o wszystkich odcinkach?

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
pl_pl: Wybrany folder zawiera jeden serial

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
pl_pl: Wykluczaj wybrany folder ze skanowania

[ctx: #20381]
en: Specials
pl_pl: Odcinki specjalne

[ctx: #20382]
en: Recently added
pl_pl: Ostatnio dodane

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
pl_pl: Wybrany folder zawiera jeden plik wideo

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
pl_pl: Łącze do serialu

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
pl_pl: Usuń łącze do serialu

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
pl_pl: Filmy ostatnio dodane

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
pl_pl: Odcinki ostatnio dodane

[ctx: #20388]
en: Studios
pl_pl: Wytwórnie

[ctx: #20389]
en: Music videos
pl_pl: Teledyski

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
pl_pl: Teledyski ostatnio dodane

[ctx: #20391]
en: Music video
pl_pl: Teledysk

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
pl_pl: Usuń teledysk z biblioteki

[ctx: #20393]
en: Music video information
pl_pl: O teledysku

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
pl_pl: Wczytywanie informacji o teledysku

[ctx: #20395]
en: Mixed
pl_pl: Mieszany

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
pl_pl: Przejdź do albumów tego wykonawcy

[ctx: #20397]
en: Go to album
pl_pl: Przejdź do albumu

[ctx: #20398]
en: Play song
pl_pl: Odtwórz utwór

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
pl_pl: Przejdź do teledysków z tego albumu

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
pl_pl: Przejdź do teledysków tego wykonawcy

[ctx: #20401]
en: Play music video
pl_pl: Odtwórz teledysk

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
pl_pl: Pobieraj portrety aktorów

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
pl_pl: Ustaw portret aktora

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
pl_pl: Usuń zakładkę

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
pl_pl: Usuń zakładkę odcinka

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
pl_pl: Ustaw zakładkę odcinka

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
pl_pl: Ustawienia dostawcy informacji

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
pl_pl: Pobieranie informacji o teledysku

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
pl_pl: Pobieranie informacji o serialu

[ctx: #20410]
en: Trailer
pl_pl: Zwiastun

[ctx: #20411]
en: Flatten
pl_pl: Tylko tytuły

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
pl_pl: Ukrywaj widok sezonów serialu

[ctx: #20413]
en: Get fanart
pl_pl: Pobierz fototapetę

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
pl_pl: Pokazuj fototapety wideo i muzyki w trybie biblioteki

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
pl_pl: Wyszukiwanie nowych pozycji

[ctx: #20416]
en: First aired
pl_pl: Premiera

[ctx: #20417]
en: Writer
pl_pl: Scenariusz

[ctx: #20418]
en: Writers
pl_pl: Autorzy

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
pl_pl: Pokazuj metadane w widoku plików

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
pl_pl: Nigdy

[ctx: #20421]
en: If only one season
pl_pl: Gdy serial ma jeden sezon

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
pl_pl: Zawsze

[ctx: #20423]
en: Has trailer
pl_pl: Dostępny zwiastun

[ctx: #20424]
en: False
pl_pl: Fałsz

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
pl_pl: Pokaz fototapet

[ctx: #20426]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export to a single file or separate files per entry?
pl_pl: Eksportować do pojedynczego pliku czy do osobnych plików dla każdej pozycji?

[ctx: #20427]
en: Choose rule type
pl_pl: Wybierz typ reguły

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
pl_pl: Jeden

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
pl_pl: Osobno

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
pl_pl: Eksportować miniatury i fototapety?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
pl_pl: Nadpisać istniejące pliki?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
pl_pl: Pomijaj ścieżkę podczas aktualizacji biblioteki

[ctx: #20433]
en: Extract video information from files
pl_pl: Wyodrębniaj informacje z plików wideo

[ctx: #20434]
en: Sets
pl_pl: Serie

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
pl_pl: Scalaj podzielone pliki wideo

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
pl_pl: Eksportować portrety aktorów?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
pl_pl: Wybierz fototapetę

[ctx: #20438]
en: Local fanart
pl_pl: Fototapeta lokalna

[ctx: #20439]
en: No fanart
pl_pl: Brak fototapety

[ctx: #20440]
en: Current fanart
pl_pl: Fototapeta aktualna

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
pl_pl: Fototapeta zdalna

[ctx: #20442]
en: Change content
pl_pl: Zmień typ zawartości

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
pl_pl: Czy chcesz odświeżyć informacje dla wszystkich pozycji powiązanych z tą ścieżką?

[ctx: #20444]
en: Add to library
pl_pl: Dodaj do biblioteki

[ctx: #20445]
note: Name of an artwork type
en: Fanart
pl_pl: Fototapeta

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
pl_pl: Znaleziono lokalnie przechowywane informacje. Zignorowac je i odświeżyć z Internetu?

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
pl_pl: Czy chcesz dodać media z tego źródła do swojej biblioteki?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
pl_pl: Nieudane pobieranie informacji

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
pl_pl: Nieudane połączenie zdalnym serwerem

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
pl_pl: Nieudane połączenie zdalnym serwerem. Czy chcesz kontynuować skanowanie?

[ctx: #20451]
en: Countries
pl_pl: Kraje

[ctx: #20452]
en: episode
pl_pl: odcinek

[ctx: #20453]
en: episodes
pl_pl: odcinki

[ctx: #20454]
en: Listener
pl_pl: Słuchacz

[ctx: #20455]
en: Listeners
pl_pl: Słuchaczy

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
pl_pl: Ukrywaj widoki kategorii

[ctx: #20457]
en: Movie set
pl_pl: Seria filmowa

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
pl_pl: Pokazuj serie filmowe

[ctx: #20459]
en: Tags
pl_pl: Znaczniki

[ctx: #20460]
en: Add {0:s}
pl_pl: Dodaj {0:s}

[ctx: #20461]
en: Remove {0:s}
pl_pl: Usuń {0:s}

[ctx: #20462]
en: New tag...
pl_pl: Nowy znacznik...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '{0:s}' already exists.
pl_pl: Znacznik o nazwie '{0:s}' już istnieje.

[ctx: #20464]
en: Select {0:s}
pl_pl: Wybierz {0:s}

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
pl_pl: Zarządzaj serią filmową

[ctx: #20466]
en: Select movie set
pl_pl: Wybierz serię filmową

[ctx: #20467]
en: No set (remove from {0:s})
pl_pl: Brak serii (Usuń z {0:s})

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
pl_pl: Dodaj do nowej serii

[ctx: #20469]
en: Keep current set ({0:s})
pl_pl: Zachowaj aktualną serię ({0:s})

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
pl_pl: Uwzględniaj serie zawierające jeden film

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
pl_pl: Pokazuj seriale bez odcinków

[ctx: #20472]
en: Show all performers for music videos
pl_pl: Pokaż wszystkich wykonawców teledysków

[ctx: #20473]
en: Premiered
pl_pl: Po premierze

[ctx: #20474]
note: Used in smart playlists to select items based on the HDR type (HDR10, HLG, Dolbyvision)
en: HDR type
pl_pl: Typ HDR

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
pl_pl: Pokazuj ukryte pliki i foldery

[ctx: #21331]
en: New media detected
pl_pl: Wykryto nowe media

[ctx: #21332]
en: Browse videos
pl_pl: Przeglądaj wideo

[ctx: #21333]
en: Browse music
pl_pl: Przeglądaj muzykę

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
pl_pl: Przeglądaj obrazy

[ctx: #21335]
en: Browse files
pl_pl: Przeglądaj pliki

[ctx: #21336]
en: Connecting to: {0:s}
pl_pl: Trwa łączenie z: {0:s}

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
pl_pl: Nigdy

[ctx: #21338]
en: Select version
pl_pl: Wybierz wersję

[ctx: #21339]
en: Version {0:s}
pl_pl: Wersja {0:s}

[ctx: #21340]
en: Auto-update
pl_pl: Aktualizacja automatyczna

[ctx: #21341]
en: No updates available
pl_pl: Brak dostępnych aktualizacji

[ctx: #21342]
en: There are currently no versions available for this add-on.
pl_pl: Obecnie nie ma dostępnych wersji tego dodatku.

[ctx: #21343]
en: Use video tags
pl_pl: Używaj znaczników wideo

[ctx: #21344]
en: Enable to use embedded tags in mp4 or mkv files for library metadata. Will prevent scrapers from operating correctly.
pl_pl: Aktywuj, aby używać osadzonych znaczników w plikach mp4 lub mkv dla metadanych biblioteki. Uniemożliwi prawidłowe działanie skrobaków.

[ctx: #21345]
note: Used in AutoPlayNextItem dialogs for not categorized listItem directories
en: Uncategorized
pl_pl: Bez kategorii

[ctx: #21346]
note: Used to give heading list entry for an file extension description, e.g. to show as 'Extension: ".mp3"'
en: Extension: "{0:s}"
pl_pl: Rozszerzenie: "{0:s}"

[ctx: #21347]
note: Used to give heading list entry for an mimetype description, e.g. to show as 'MIME type: "audio/mpeg3"'
en: MIME type: "{0:s}"
pl_pl: Typ MIME: "{0:s}"

[ctx: #21358]
en: Enable UPnP support
pl_pl: Aktywuj obsługę UPnP

[ctx: #21359]
en: Add media share...
pl_pl: Dodaj udział...

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
pl_pl: Udostępniaj biblioteki mediów

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
pl_pl: Szukaj zdalnych odtwarzaczy UPnP

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
pl_pl: Utworzono zakładkę

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
pl_pl: Utworzono zakładkę odcinka

[ctx: #21364]
en: Edit media share
pl_pl: Edytuj udział

[ctx: #21365]
en: Remove media share
pl_pl: Usuń udział sieciowy

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
pl_pl: Niestandardowy folder napisów

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
pl_pl: Film i alternatywny folder napisów

[ctx: #21368]
en: Override subtitles fonts
pl_pl: Zastąp czcionki napisów

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
pl_pl: Aktywuj obsługę myszy i ekranu dotykowego

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
pl_pl: Odtwarzaj dźwięki interfejsu podczas odtwarzania mediów

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
pl_pl: Miniatura

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
pl_pl: Narzucaj region DVD

[ctx: #21373]
en: Display
pl_pl: Wyświetlacz

[ctx: #21374]
en: Video aspect
pl_pl: Format obrazu

[ctx: #21375]
en: Normal
pl_pl: Normalny

[ctx: #21376]
en: Letterbox
pl_pl: Czarne pasy

[ctx: #21377]
en: Widescreen
pl_pl: Panoramiczny

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
pl_pl: Aktywuj 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
pl_pl: Aktywuj 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
pl_pl: Aktywuj 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
pl_pl: Wprowadź nazwę nowej listy

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
pl_pl: Pokazuj przycisk "Dodaj źródło"

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
pl_pl: Pokazuj pasek przewijania

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
pl_pl: Używaj filtru obejrzanych pozycji jako przełącznika w bibliotece

[ctx: #21385]
en: Open
pl_pl: Otwórz

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
pl_pl: Poziom głośności pracy

[ctx: #21387]
en: Fast
pl_pl: Szybki

[ctx: #21388]
en: Quiet
pl_pl: Cichy

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
pl_pl: Pokazuj niestandardowe tło

[ctx: #21390]
en: Power management level
pl_pl: Zarządzanie poziomem użycia energii

[ctx: #21391]
en: High power
pl_pl: Wysoka wydajność

[ctx: #21392]
en: Low power
pl_pl: Niska wydajność

[ctx: #21393]
en: High standby
pl_pl: Wysoka gotowość

[ctx: #21394]
en: Low standby
pl_pl: Niska gotowość

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
pl_pl: Nieudane buforowanie plików większych niż 4GB

[ctx: #21396]
en: Chapter
pl_pl: Rozdział

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
pl_pl: Przetwarzanie pikseli wysokiej jakości v2

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
pl_pl: Używaj animacji przejściowych

[ctx: #21400]
en: contains
pl_pl: zawiera

[ctx: #21401]
en: does not contain
pl_pl: nie zawiera

[ctx: #21402]
en: is
pl_pl: jest

[ctx: #21403]
en: is not
pl_pl: nie jest

[ctx: #21404]
en: starts with
pl_pl: zaczyna od

[ctx: #21405]
en: ends with
pl_pl: kończy na

[ctx: #21406]
en: greater than
pl_pl: więcej niż

[ctx: #21407]
en: less than
pl_pl: mniej niż

[ctx: #21408]
en: after
pl_pl: po

[ctx: #21409]
en: before
pl_pl: przed

[ctx: #21410]
en: in the last
pl_pl: w ostatnich

[ctx: #21411]
en: not in the last
pl_pl: nie w ostatnich

[ctx: #21412]
en: Information providers
pl_pl: Dostawcy informacji

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
pl_pl: Domyślny dostawca informacji o filmach

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
pl_pl: Domyślny dostawca informacji o serialach

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
pl_pl: Domyślny dostawca informacji o teledyskach

[ctx: #21416]
en: Select first unwatched TV show season / episode
pl_pl: Wybieraj pierwszy nieodtwarzany sezon / odcinek serialu

[ctx: #21417]
en: Settings
pl_pl: Ustawienia

[ctx: #21418]
en: Multilingual
pl_pl: wielojęzyczny

[ctx: #21419]
en: No information providers present
pl_pl: Brak dostawców informacji

[ctx: #21420]
en: Value to match
pl_pl: Wartości do spełnienia

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
pl_pl: Reguła inteligentnej listy

[ctx: #21422]
en: Match items where
pl_pl: Dopasuj pozycje gdzie

[ctx: #21423]
en: New rule...
pl_pl: Nowa reguła...

[ctx: #21424]
en: Items must match
pl_pl: Pozycje muszą spełniać

[ctx: #21425]
en: all of the rules
pl_pl: wszystkie reguły

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
pl_pl: przynajmniej jedna reguła

[ctx: #21427]
en: Limit to
pl_pl: Ograniczaj do

[ctx: #21428]
en: No limit
pl_pl: Bez ograniczeń

[ctx: #21429]
en: Order by
pl_pl: Sortowanie

[ctx: #21430]
en: ascending
pl_pl: rosnąco

[ctx: #21431]
en: descending
pl_pl: malejąco

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
pl_pl: Edytuj inteligentną listę

[ctx: #21433]
en: Playlist name
pl_pl: Nazwa listy

[ctx: #21434]
en: Find items where
pl_pl: Reguły wyszukiwania

[ctx: #21435]
en: Edit
pl_pl: Edytuj

[ctx: #21436]
en: {0:d} items
pl_pl: {0:d} pozycji

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
pl_pl: Nowa inteligentna lista...

[ctx: #21438]
en: {0:c} Drive
pl_pl: Dysk {0:c}

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
pl_pl: Edytuj reguły trybu imprezy

[ctx: #21440]
en: Home folder
pl_pl: Folder domowy

[ctx: #21441]
en: Watched count
pl_pl: Liczba odtworzeń

[ctx: #21442]
en: Episode title
pl_pl: Tytuł odcinka

[ctx: #21443]
en: Video resolution
pl_pl: Rozdzielczość wideo

[ctx: #21444]
en: Audio channels
pl_pl: Kanały dźwięku

[ctx: #21445]
en: Video codec
pl_pl: Kodek wideo

[ctx: #21446]
en: Audio codec
pl_pl: Kodek dźwięku

[ctx: #21447]
en: Audio language
pl_pl: Język dźwięku

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
pl_pl: Język napisów

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
pl_pl: Przyciski pilota emulują naciśnięcia klawiszy

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
pl_pl: Edytuj

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
pl_pl: Wymagane połączenie z Internetem.

[ctx: #21452]
en: Get more...
pl_pl: Pobierz więcej...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
pl_pl: Główny system plików

[ctx: #21454]
en: Source too slow
pl_pl: Źródło odpowiada za wolno

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
pl_pl: Poziom bufora za niski dla ciągłego odtwarzania

[ctx: #21456]
en: External storage
pl_pl: Nośnik przenośny

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
pl_pl: Liczba odtworzeń

[ctx: #21458]
en: Group by
pl_pl: Grupuj

[ctx: #21459]
en: mixed
pl_pl: miksowane

[ctx: #21460]
note: Subtitle position on screen setting list
en: Position on screen
pl_pl: Pozycja na ekranie

[ctx: #21461]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Manual
pl_pl: Manualna

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
pl_pl: Na dole wideo

[ctx: #21463]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of screen
pl_pl: Dół ekranu

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
pl_pl: Na górze wideo

[ctx: #21465]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of screen
pl_pl: Góra ekranu

[ctx: #21466]
note: Description of setting with label #21416 "Select first unwatched TV show season/episode"
en: When entering a TV show season or episode view automatically select the first unwatched season or episode.[CR][On first entry] The first unwatched item will be selected only when a view is entered for the first time.[CR][Always] The first unwatched item will be selected every time a view is entered.
pl_pl: Umożliwia automatyczne zaznaczanie pierwszego nieobejrzanego sezonu lub odcinka w widokach sezonów i odcinków serialu.[CR][Jednorazowo] Pierwsza nieobejrzana pozycja zostanie zaznaczona tylko podczas pierwszych odwiedzin danego widoku.[CR][Zawsze] Pierwsza nieobejrzana pozycja zostanie zaznaczona podczas każdorazowych odwiedzin danego widoku.

[ctx: #21467]
note: Filter (media data) from float value to float value
en: {0:.1f} to {1:.1f}
pl_pl: {0:.1f} do {1:.1f}

[ctx: #21468]
note: Filter (media data) from int value to int value
en: {0:d} to {1:d}
pl_pl: {0:d} do {1:d}

[ctx: #21469]
note: Filter (media data) from string value to string value
en: {0:s} to {1:s}
pl_pl: {0:s} do {1:s}

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
pl_pl: Przy pierwszym wystąpieniu

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
pl_pl: Uwzględniaj listy "Wszystkie sezony" i "Odcinki specjalne"

[ctx: #21473]
note: Description of setting with label #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Whether or not to consider the items from "All seasons" and "Specials" in the unwatched item selection.
pl_pl: Określa, czy uwzględniać pozycje z list "Wszystkie sezony" i "Odcinki specjalne", podczas wyboru nieobejrzanej pozycji.

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
pl_pl: Brak

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
pl_pl: Obie

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
pl_pl: Tylko "Wszystkie sezony"

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
pl_pl: Tylko "Odcinki specjalne"

[ctx: #21478]
en: Open
pl_pl: Otwórz

[ctx: #21479]
en: Run
pl_pl: Uruchom

[ctx: #21480]
en: Use
pl_pl: Użyj

[ctx: #21481]
en: Audio track count
pl_pl: Liczba ścieżek dźwięku

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
pl_pl: Liczba ścieżek napisów

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
pl_pl: Widok

[ctx: #21484]
note: Button label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Show support
pl_pl: Pokaż obsługiwane

[ctx: #21485]
note: Dialog header label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Supported file extensions and media types
pl_pl: Obsługiwane rozszerzenia plików i typy multimediów

[ctx: #21602]
en: (External)
pl_pl: (Zewnętrzny)

[ctx: #21800]
en: File name
pl_pl: Nazwa pliku

[ctx: #21801]
en: File path
pl_pl: Ścieżka do folderu plików

[ctx: #21802]
en: File size
pl_pl: Rozmiar pliku

[ctx: #21803]
en: File date / time
pl_pl: Data / Czas pliku

[ctx: #21804]
en: Slide index
pl_pl: Indeks slajdu

[ctx: #21805]
en: Resolution
pl_pl: Rozdzielczość

[ctx: #21806]
en: Comment
pl_pl: Komentarz

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
pl_pl: Kolorowe / Czarno-Białe

[ctx: #21808]
en: JPEG process
pl_pl: Przetwarzanie JPEG

[ctx: #21820]
en: Date / Time
pl_pl: Data / Godzina

[ctx: #21821]
en: Description
pl_pl: Opis

[ctx: #21822]
en: Camera make
pl_pl: Marka aparatu

[ctx: #21823]
en: Camera model
pl_pl: Model aparatu

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
pl_pl: Komentarz EXIF

[ctx: #21826]
en: Aperture
pl_pl: Przesłona

[ctx: #21827]
en: Focal length
pl_pl: Ogniskowa

[ctx: #21828]
en: Focus distance
pl_pl: Nastawiona ostrość

[ctx: #21829]
en: Exposure
pl_pl: Ekspozycja

[ctx: #21830]
en: Exposure time
pl_pl: Czas ekspozycji

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
pl_pl: Korekta ekspozycji

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
pl_pl: Tryb ekspozycji

[ctx: #21833]
en: Flash used
pl_pl: Lampa błyskowa

[ctx: #21834]
en: White-balance
pl_pl: Balans bieli

[ctx: #21835]
en: Light source
pl_pl: Źródło światła

[ctx: #21836]
en: Metering mode
pl_pl: Tryb pomiaru

[ctx: #21837]
en: ISO
pl_pl: Czułość ISO

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
pl_pl: Powiększenie cyfrowe

[ctx: #21839]
en: CCD width
pl_pl: Szerokość CCD

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
pl_pl: Szerokość geograficzna (GPS)

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
pl_pl: Długość geograficzna (GPS)

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
pl_pl: Wysokość bezwzględna (GPS)

[ctx: #21843]
en: Orientation
pl_pl: Orientacja

[ctx: #21844]
en: XP comment
pl_pl: Komentarz

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
pl_pl: Skanowanie do biblioteki

[ctx: #21857]
en: Sub-location
pl_pl: Lokalizacja dodatkowa

[ctx: #21858]
en: Image type
pl_pl: Rodzaj obrazu

[ctx: #21859]
en: Time created
pl_pl: Data utworzenia

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
pl_pl: Kategorie dodatkowe

[ctx: #21861]
en: Keywords
pl_pl: Słowa kluczowe

[ctx: #21862]
en: Caption
pl_pl: Podpis

[ctx: #21863]
en: Author
pl_pl: Autor

[ctx: #21864]
en: Headline
pl_pl: Nagłówek

[ctx: #21865]
en: Special instructions
pl_pl: Specjalne instrukcje

[ctx: #21866]
en: Category
pl_pl: Kategoria

[ctx: #21867]
en: Byline
pl_pl: Nagłówek

[ctx: #21868]
en: Byline title
pl_pl: Tytuł podsumowania

[ctx: #21869]
en: Credit
pl_pl: Lista zasług

[ctx: #21870]
en: Source
pl_pl: Źródło

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
pl_pl: Prawa autorskie

[ctx: #21872]
en: Object name
pl_pl: Nazwa obiektu

[ctx: #21873]
en: City
pl_pl: Miasto

[ctx: #21874]
en: State
pl_pl: Jednostka administracyjna

[ctx: #21875]
en: Country
pl_pl: Kraj

[ctx: #21876]
en: Original TX reference
pl_pl: Oryginalny odnośnik Transifexa

[ctx: #21877]
en: Date created
pl_pl: Data utworzenia

[ctx: #21878]
en: Urgency
pl_pl: Pilne

[ctx: #21879]
en: Country code
pl_pl: Kod kraju

[ctx: #21880]
en: Reference service
pl_pl: Odwołanie do usługi

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
pl_pl: Zezwalaj na zdalne sterowanie przez UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
pl_pl: Próbuj przeskoczyć wstęp przed menu DVD

[ctx: #21883]
en: Saved music
pl_pl: Zapisana muzyka

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
pl_pl: Szukaj informacji dla wszystkich wykonawców

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
pl_pl: Pobieranie informacji o albumie

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
pl_pl: Pobieranie informacji o wykonawcy

[ctx: #21887]
en: Biography
pl_pl: Biografia

[ctx: #21888]
en: Discography
pl_pl: Dyskografia

[ctx: #21889]
en: Searching artist
pl_pl: Wyszukiwanie wykonawcy

[ctx: #21890]
en: Select artist
pl_pl: Wybierz wykonawcę

[ctx: #21891]
en: Artist information
pl_pl: O wykonawcy

[ctx: #21892]
en: Instruments
pl_pl: Instrumenty

[ctx: #21893]
en: Born
pl_pl: Data urodzenia

[ctx: #21894]
en: Formed
pl_pl: Data powstania

[ctx: #21895]
en: Themes
pl_pl: Motywy

[ctx: #21896]
en: Disbanded
pl_pl: Rozwiązana

[ctx: #21897]
en: Died
pl_pl: Data śmierci

[ctx: #21898]
en: Years active
pl_pl: Lata aktywności

[ctx: #21899]
en: Label
pl_pl: Wytwórnia

[ctx: #21900]
en: Born / Formed
pl_pl: Data urodzenia / powstania

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
pl_pl: Aktualizuj bibliotekę po uruchomieniu

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
pl_pl: Ukrywaj postęp aktualizacji biblioteki

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
pl_pl: Sufiks DNS

[ctx: #22004]
en: Delayed by: {0:2.3f}s
pl_pl: Opóźnione o: {0:2.3f}s

[ctx: #22005]
en: Ahead by: {0:2.3f}s
pl_pl: Przyśpieszone o: {0:2.3f}s

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
pl_pl: Przesunięcie napisów

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
pl_pl: Dostawca OpenGL:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
pl_pl: Silnik renderujący OpenGL:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
pl_pl: Wersja OpenGL:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
pl_pl: Temperatura procesora:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
pl_pl: Temperatura procesora:

[ctx: #22012]
en: Total memory
pl_pl: Rozmiar pamięci

[ctx: #22013]
en: Profile data
pl_pl: Dane profilu

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
pl_pl: Używaj przyciemnienia, jeśli wstrzymano odtwarzanie

[ctx: #22015]
en: All recordings
pl_pl: Wszystkie nagrania

[ctx: #22016]
en: By title
pl_pl: po tytułach

[ctx: #22017]
en: By group
pl_pl: po grupach

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
pl_pl: Nagrania po tytułach

[ctx: #22020]
en: Guide
pl_pl: Przewodnik

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
pl_pl: Minimalizuj czarne pasy

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
pl_pl: Pokazuj pliki wideo na listach

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
pl_pl: Wersja Direct3D:

[ctx: #22030]
en: Font
pl_pl: Czcionka

[ctx: #22031]
en: Size
pl_pl: Rozmiar

[ctx: #22032]
en: Colours
pl_pl: Kolory

[ctx: #22033]
en: Charset
pl_pl: Zestaw znaków

[ctx: #22076]
note: Label for setting to choose the default action for "play"
en: Default play action
pl_pl: Domyślna czynność odtwarzania

[ctx: #22077]
note: Label for value for default play action setting
en: Ask if resumable
pl_pl: Zapytaj, jeśli można wznowić

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
pl_pl: Wznów

[ctx: #22079]
en: Default select action
pl_pl: Domyślna czynność po wybraniu

[ctx: #22080]
en: Choose
pl_pl: Wybierz

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
pl_pl: Pokazuj informacje

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
pl_pl: Więcej...

[ctx: #22083]
en: Play all
pl_pl: Odtwórz wszystkie

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
pl_pl: Brak teletekstu

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
pl_pl: Aktywuj telegazetę

[ctx: #23051]
note: Label for disc stack part and number
en: Part {0:d}
pl_pl: Część {0:d}

[ctx: #23052]
en: Buffering {0:d} bytes
pl_pl: Trwa buforowanie {0:d} bajtów

[ctx: #23053]
en: Stopping
pl_pl: Zatrzymywanie

[ctx: #23054]
en: Running
pl_pl: Uruchomiony

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
pl_pl: Skaluj telegazetę do 4:3

[ctx: #23100]
en: External player active
pl_pl: Zewnętrzny odtwarzacz jest aktywny

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
pl_pl: Naciśnij "OK", aby zakończyć odtwarzanie

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
pl_pl: Naciśnij "OK" po zakończeniu odtwarzania

[ctx: #24000]
en: Add-on
pl_pl: Dodatek

[ctx: #24001]
en: Add-ons
pl_pl: Dodatki

[ctx: #24002]
en: Add-on options
pl_pl: Opcje dodatków

[ctx: #24003]
en: Add-on information
pl_pl: O dodatku

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
pl_pl: Ostatnio zaktualizowane

[ctx: #24005]
en: Media sources
pl_pl: Źródła mediów

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
pl_pl: Dźwięki interfejsu

[ctx: #24007]
en: Movie information
pl_pl: Informacje o filmie

[ctx: #24008]
en: Screensaver
pl_pl: Wygaszacz ekranu

[ctx: #24009]
en: Script
pl_pl: Skrypt

[ctx: #24010]
en: Visualisation
pl_pl: Wizualizacja

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
pl_pl: Repozytorium dodatków

[ctx: #24012]
en: Subtitles
pl_pl: Napisy

[ctx: #24013]
en: Lyrics
pl_pl: Tekst utworu

[ctx: #24014]
en: TV information
pl_pl: Informacje o serialu

[ctx: #24015]
en: Music video information
pl_pl: Informacje o teledysku

[ctx: #24016]
en: Album information
pl_pl: Informacje o albumie

[ctx: #24017]
en: Artist information
pl_pl: Informacje o wykonawcy

[ctx: #24018]
en: Services
pl_pl: Usługi

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
pl_pl: Klienty telewizji

[ctx: #24020]
en: Configure
pl_pl: Konfiguruj

[ctx: #24021]
en: Disable
pl_pl: Dezaktywuj

[ctx: #24022]
en: Enable
pl_pl: Aktywuj

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
pl_pl: Nieaktywne

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
pl_pl: Ekstraktor nieaktywny

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
pl_pl: Menu kontekstowe

[ctx: #24026]
en: Languages
pl_pl: Języki

[ctx: #24027]
en: Weather
pl_pl: Pogoda

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
pl_pl: Weather.com (standardowe)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
pl_pl: Dostawca prognozy pogody

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
pl_pl: Ten dodatek nie udostępnia konfiguracji

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
pl_pl: Błąd wczytywania ustawień

[ctx: #24032]
en: All add-ons
pl_pl: Wszystkie dodatki

[ctx: #24033]
en: Install from repository
pl_pl: Zainstaluj z repozytorium

[ctx: #24034]
en: Check for updates
pl_pl: Wyszukaj aktualizacje

[ctx: #24035]
en: Image collections
pl_pl: Pakiety obrazów

[ctx: #24036]
en: Changelog
pl_pl: Dziennik zmian

[ctx: #24037]
en: Uninstall
pl_pl: Odinstaluj

[ctx: #24038]
en: Install
pl_pl: Zainstaluj

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
pl_pl: Dodatki nieaktywne

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
pl_pl: (Wyczyść aktualne ustawienie)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
pl_pl: Zainstaluj z pliku zip

[ctx: #24042]
note: Used to show on addon list the current download process
en: Downloading {0:d}%
pl_pl: Trwa pobieranie {0:d}%

[ctx: #24043]
en: Available updates
pl_pl: Dostępne aktualizacje

[ctx: #24044]
note: Used to show on addon list the current install process (shown after 24042)
en: Installing {0:d}%
pl_pl: Instalowanie {0:d}%

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
pl_pl: Nie udało się zainstalować dodatku z pliku zip

[ctx: #24046]
en: {0:s} is used by the following installed add-on(s)
pl_pl: {0:s} jest używany przez następujące zainstalowane dodatki

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
pl_pl: Tego dodatku nie można odinstalować

[ctx: #24048]
en: VideoPlayer InputStream
pl_pl: Wtyczki strumieniowe

[ctx: #24049]
note: To show addon as deprecated over icon
en: Add-on has been marked deprecated in repository.
pl_pl: Dodatek został oznaczony jako przestarzały w repozytorium.

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
pl_pl: Dostępne dodatki

[ctx: #24051]
en: Version:
pl_pl: Wersja:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
pl_pl: Zastrzeżenia prawne

[ctx: #24053]
en: License:
pl_pl: Licencja:

[ctx: #24054]
en: What's new
pl_pl: Nowości

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
pl_pl: Wyszukaj aktualizacje

[ctx: #24056]
note: Used in the Add-on Manager to specify last update time
en: Last updated {0:s}
pl_pl: Ostatnia aktualizacja {0:s}

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
pl_pl: Trwa instalowanie {0:s}...

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
pl_pl: Sprawdzanie zależności...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
pl_pl: Czy chcesz aktywować ten dodatek?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
pl_pl: Czy chcesz dezaktywować ten dodatek?

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
pl_pl: Dostępna aktualizacja dodatku

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
pl_pl: Dodatki aktywne

[ctx: #24063]
en: Auto update
pl_pl: Aktualizacja automatyczna

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
pl_pl: Dodatek aktywny

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
pl_pl: Dodatek zaktualizowany

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
pl_pl: Anulować pobieranie dodatku?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
pl_pl: Pobierane dodatki

[ctx: #24068]
en: Update available
pl_pl: Dostępna aktualizacja

[ctx: #24069]
en: Versions
pl_pl: Wersje

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
pl_pl: Błąd podczas wczytywania dodatku.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
pl_pl: Wystąpił nieznany błąd.

[ctx: #24072]
en: Settings required
pl_pl: Wymagane ustawienia

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
pl_pl: Nieudane połączenie

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
pl_pl: Wymagane ponowne uruchomienie

[ctx: #24075]
en: Disable
pl_pl: Dezaktywuj

[ctx: #24076]
en: Add-on required
pl_pl: Dodatek wymagany

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
pl_pl: Sprawdzanie pobranego dodatku...

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
pl_pl: Pobieranie dodatku...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
pl_pl: Instalowanie bibliotek wymaganych przez dodatek...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
pl_pl: Ponowić próbę połączenia?

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
pl_pl: Dodatki pomocnicze

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
pl_pl: Biblioteki dodatków

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
pl_pl: Biblioteki metadanych

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
pl_pl: Dodatek został zainstalowany

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
pl_pl: Nieudane instalowanie zależnego dodatku

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
pl_pl: Instalowanie dodatku...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
pl_pl: Wszystkie repozytoria

[ctx: #24088]
note: Used as a text in the progress dialog when install of a repo fails
en: Failed to install repository
pl_pl: Nie udało się zainstalować repozytorium

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
pl_pl: Ponowne uruchomienie dodatku

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
pl_pl: Zablokuj dostęp do Menedżera dodatków

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
pl_pl: Tego dodatku nie można zablokować

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
pl_pl: Wyszukiwanie aktualizacji dodatków

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
pl_pl: Wyszukiwanie {0:s}...

[ctx: #24094]
en: Add-on disabled due to being marked broken in repository.
pl_pl: Dodatek został dezaktywowany z powodu oznaczenia w repozytorium jako uszkodzony.

[ctx: #24095]
en: Local package cache
pl_pl: Lokalny bufor pakietów

[ctx: #24096]
note: To show addon as broken over icon
en: Add-on has been marked broken in repository.
pl_pl: Dodatek został oznaczony w repozytorium jako uszkodzony.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
pl_pl: Czy chcesz ją dezaktywować w Twoim systemie?

[ctx: #24098]
en: Broken
pl_pl: Uszkodzona

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
pl_pl: Chcesz przełączyć na tę skórę?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
pl_pl: Aby skorzystać z tej funkcji musisz pobrać dodatek:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
pl_pl: Czy chcesz pobrać ten dodatek?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
pl_pl: Nieudane wczytywanie skóry

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
pl_pl: W skórze brakuje części plików

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
pl_pl: Dodatek jest niekompatybilny z powodu niespełnianych zależności.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
pl_pl: Wstrzymuj odtwarzanie podczas wyszukiwania napisów

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
pl_pl: Określa lokalizację przechowywania pobranych napisów, w tej samej lokalizacji co plik wideo czy w lokalizacji zdefiniowanej przez użytkownika.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
pl_pl: Trwa szukanie napisów...

[ctx: #24108]
en: {0:d} subtitles found
pl_pl: Znaleziono {0:d} napisów

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
pl_pl: Nie znaleziono napisów

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
pl_pl: Trwa pobieranie napisów...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
pl_pl: Języki, dla których można pobrać napisy

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
pl_pl: Określa języki, które będą używane podczas wyszukiwania napisów.[CR]Uwaga: Niektórzy dostawcy nie udostępniają napisów we wszystkich językach.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
pl_pl: Nieudane pobieranie napisów

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
pl_pl: Brak zainstalowanych dostawców napisów

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
pl_pl: Lokalizacja przechowywania napisów

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
pl_pl: Domyślny dostawca napisów serialowych

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
pl_pl: Określa dostawcę, który będzie domyślnie używany podczas wyszukiwania napisów dla seriali.

[ctx: #24118]
en: Default movie service
pl_pl: Domyślny dostawca napisów filmowych

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
pl_pl: Określa dostawcę, który będzie domyślnie używany, do wyszukiwania napisów dla filmów.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
pl_pl: Tekst wyszukiwania ręcznego

[ctx: #24121]
en: Enter search string
pl_pl: Wprowadź tekst do wyszukania

[ctx: #24122]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all add-ons when auto-updating is off.
en: Install all updates
pl_pl: Zainstaluj wszystkie aktualizacje

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
pl_pl: Wstrzymuje odtwarzanie wideo podczas szukania napisów i wznawia odtwarzanie po ich pobraniu.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
pl_pl: W folderze wideo

[ctx: #24125]
en: Custom location
pl_pl: Niestandardowa lokalizacja

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
pl_pl: Pobieraj pierwszy plik napisów automatycznie

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
pl_pl: Umożliwia automatyczne pobieranie pierwszego pliku napisów z listy wyników wyszukiwania

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
pl_pl: Przetwarzaj napisy formacie CC

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
pl_pl: Umożliwia przetwarzanie napisów formacie CC w ścieżce wideo. Zwiększa nieco obciążenie procesora

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
pl_pl: Czy chcesz przełączyć na ten język?

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
pl_pl: Ustawienia napisów

[ctx: #24134]
en: Download subtitle...
pl_pl: Pobierz napisy...

[ctx: #24135]
en: To use this feature you must enable an add-on:
pl_pl: Aby skorzystać z tej funkcji, musisz włączyć dodatek:

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
pl_pl: Czy chcesz włączyć ten dodatek?

[ctx: #24137]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all possible add-ons when auto-updating is off.
en: Install auto updates only
pl_pl: Instaluj tylko aktualizacje automatyczne

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
pl_pl: Aktualizuj

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
pl_pl: Zobacz dodatek

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
pl_pl: Przeglądaj

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
pl_pl: Ekstraktor nieaktywny

[ctx: #24142]
note: The dependency on <addon id> version <addon version> could not be satisfied.
en: The dependency on {0:s} version {1:s} could not be satisfied.
pl_pl: Zależności od {0:s} w wersji {1:s} nie mogą zostać spełnione.

[ctx: #24143]
note: Installing the addon from zip file located at <path to zip file> failed due to an invalid structure.
en: Installing the add-on from zip file located at {0:s} failed due to an invalid structure.
pl_pl: Zainstalowanie dodatku z pliku zip znajdującego się w {0:s} nie powiodło się z powodu nieprawidłowej struktury.

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
pl_pl: Odinstalowano dodatek

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
pl_pl: Skaner biblioteki wideo

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
pl_pl: Skaner biblioteki muzyki

[ctx: #24147]
note: Used as an event log description for files that failed to be processed by the library scanner Failed to scan <media type>: <filename>
en: Failed to scan {0:s}: {1:s}
pl_pl: Nieudane skanowane {0:s}: {1:s}

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
pl_pl: Dodatki niekompatybilne

[ctx: #24149]
en: The following add-ons are incompatible with this version of Kodi and have been automatically disabled: {0:s}.
pl_pl: Następujące dodatki nie są kompatybilne z tą wersją Kodi i zostały automatycznie dezaktywowane: {0:s}.

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
pl_pl: Migracja bazy danych w toku - proszę czekać

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
pl_pl: Migracja dodatków w toku - proszę czekać

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
pl_pl: Ten dodatek jest niekompatybilny z aktualną wersją Kodi.

[ctx: #24153]
en: Enable to make the Siri remote match the normal Apple tvOS behavior
pl_pl: Włącz, aby pilot Siri pasował do normalnego zachowania Apple tvOS

[ctx: #24154]
en: Consider Siri remote in idle state after N seconds
pl_pl: Rozważ pilota Siri w stanie bezczynności po N sekundach

[ctx: #24155]
en: Time to wait before considering the Siri remote in idle state
pl_pl: Czas do odczekania, zanim uznasz, że pilot Siri jest w stanie bezczynności

[ctx: #24156]
en: 30 Seconds
pl_pl: 30 sekund

[ctx: #24157]
en: 60 Seconds
pl_pl: 60 sekund

[ctx: #24158]
en: 90 Seconds
pl_pl: 90 sekund

[ctx: #24159]
en: 120 Seconds
pl_pl: 120 sekund

[ctx: #24160]
en: Ignore first tap/swipe/pan of the Siri remote after a period of inactivity
pl_pl: Zignoruj pierwsze dotknięcie/przesunięcie/panoramowanie pilota Siri po okresie bezczynności

[ctx: #24161]
en: This prevents you from accidental tap/swipe/pan action when you grab the remote in your hand
pl_pl: Zapobiega to przypadkowemu dotknięciu/przesunięciu/przesuwaniu podczas chwytania pilota w rękę

[ctx: #24162]
en: Use Kodi virtual keyboard
pl_pl: Użyj wirtualnej klawiatury Kodi

[ctx: #24163]
en: The higher the value, the more sensitive the pan gesture
pl_pl: Im wyższa wartość, tym bardziej czuły gest przesuwania

[ctx: #24164]
note: Header text for yes/no dialog about enable of broken add-on
en: Add-on "{0:s}" broken
pl_pl: Dodatek "{0:s}" uszkodzony

[ctx: #24165]
note: Yes/no dialog text with add-on broken string value and to ask for use
en: Add-on marked as broken with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
pl_pl: Dodatek oznaczony jako uszkodzony z dopiskiem:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Czy chcesz włączyć?

[ctx: #24166]
note: Header text for yes/no dialog about enable of deprecated add-on
en: Add-on "{0:s}" deprecated
pl_pl: Dodatek "{0:s}" wycofany

[ctx: #24167]
note: Yes/no dialog text with add-on deprecated string value and to ask for use
en: Add-on marked as deprecated with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
pl_pl: Dodatek oznaczony jako wycofany z dopiskiem:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Czy chcesz włączyć?

[ctx: #24168]
note: Notification event to show addon marked as deprecated.
en: Deprecated: {0:s}
pl_pl: Wycofano: {0:s}

[ctx: #24169]
note: Lifecycle state name, for normal addons (no special). Used also on skin to compare and identify related state.
en: Normal
pl_pl: Normalny

[ctx: #24170]
note: Lifecycle state name, for deprecated addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Deprecated
pl_pl: Wycofany

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
pl_pl: Popsuty

[ctx: #24181]
note: The minimum version, plus the version going to be installed {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} => Install: {2:s}{3:s}
pl_pl: Minimum: {0:s} => Instaluj: {2:s}{3:s}

[ctx: #24182]
note: The minimum version, plus the currently installed version {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s}{3:s}
pl_pl: Minimum: {0:s} / Zainstalowano: {1:s}{3:s}

[ctx: #24183]
note: The minimum version, the currently installed, plus the updated version we're going to install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s} => Update to: {2:s}{3:s}
pl_pl: Minimum: {0:s} / Zainstalowano: {1:s} => Zaktualizowano do: {2:s}{3:s}

[ctx: #24184]
note: used in #24180 - #24183 as {3:s}
en:  (optional)
pl_pl:  (opcjonalne)

[ctx: #24185]
note: The minimum version, only lower versions are available for install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Not available{3:s}
pl_pl: Minimum: {0:s} / Niedostępne{3:s}

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
pl_pl: Nieudane połączenie z repozytorium.

[ctx: #24992]
en: System
pl_pl: Systemowe

[ctx: #24993]
en: Information providers
pl_pl: Dostawcy informacji

[ctx: #24994]
en: Running
pl_pl: Uruchomione

[ctx: #24995]
en: Orphaned
pl_pl: Osierocony

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
pl_pl: Zarządzaj zależnościami

[ctx: #24997]
en: Look and feel
pl_pl: Wygląd i działanie

[ctx: #24998]
en: My add-ons
pl_pl: Moje dodatki

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
pl_pl: Ukrywaj niekompatybilne

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
pl_pl: Powiadomienia

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
pl_pl: Ukrywaj zagraniczne

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
pl_pl: Wybierz spośród wszystkich ścieżek...

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
pl_pl: Pokaż menu dysku

[ctx: #25004]
en: Play main title: {0:d}
pl_pl: Odtwórz główną ścieżkę: {0:d}

[ctx: #25005]
en: Title: {0:d}
pl_pl: Ścieżka: {0:d}

[ctx: #25006]
en: Select playback item
pl_pl: Wybierz pozycję do odtwarzania

[ctx: #25007]
en: Chapters: {0:d} - duration: {1:s}
pl_pl: Rozdziały: {0:d} - czas trwania: {1:s}

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
pl_pl: Nieudane odtwarzanie dysku Blu-ray

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
pl_pl: Menu tego dysku Blu-ray nie jest obsługiwane

[ctx: #25010]
en: Chapter {0:d}
pl_pl: Rozdział {0:d}

[ctx: #25011]
en: Commercial
pl_pl: Komercyjny

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
pl_pl: Pomijanie manualne

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
pl_pl: Pomijanie automatyczne

[ctx: #25014]
note: Used to tell addon origin type xbmc/guilib/guiinfo/AddonsGUIInfo.cpp
en: Manual
pl_pl: Manualnie

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
pl_pl: Klawiatura QWERTY

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
pl_pl: Korzystasz z przekazywania dźwięku do urządzenia odbiorczego

[ctx: #29803]
note: Header text for the BD-J warning dialog
en: BD-J menu error
pl_pl: Błąd menu BD-J

[ctx: #29804]
note: Body text for the BD-J warning dialog
en: There was an error encountered loading Java, so BD-J menus will not be functional at this time. BD-J menus require the Java Runtime Environment so make sure this is installed and functioning on your system.
pl_pl: Wystąpił błąd podczas wczytywania Javy, więc menu BD-J nie będzie działać poprawnie. Menu typu BD-J wymaga zainstalowanego i działającego na systemie środowiska wykonawczego Java.

[ctx: #29805]
note: Body text for the encryption error kaitoast
en: This Blu-ray disc (or file) is encrypted and can't be played.
pl_pl: Ten dysk (lub plik) Blu-ray jest zaszyfrowany i nie może zostać odtworzony.

[ctx: #29900]
note: Header string on RDS Radiotext+ Info dialog
en: RadioText Plus info
pl_pl: Informacje RadioText Plus

[ctx: #29901]
note: Music band name which make the song (if present)
en: Band
pl_pl: Orkiestra

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
pl_pl: Styl

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
pl_pl: Kompozytor

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
pl_pl: Wykonawca

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
pl_pl: Dyrygent

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
pl_pl: Redacja

[ctx: #29908]
note: Current playing program name
en: Program
pl_pl: Audycja

[ctx: #29909]
note: Studio name (if present)
en: Studio
pl_pl: Wytwórnia

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
pl_pl: Telefon

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
pl_pl: Poczta

[ctx: #29913]
note: Hotline phone (if present)
en: Hotline
pl_pl: Gorąca linia

[ctx: #29914]
note: Website address (if present)
en: Website
pl_pl: Strona internetowa

[ctx: #29915]
note: General information news, in list selector (if present)
en: Info
pl_pl: Informacje

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
pl_pl: Wiadomości

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
pl_pl: Lokalne

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
pl_pl: Loteria

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
pl_pl: Giełda

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
pl_pl: Inne

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
pl_pl: Horoskop

[ctx: #29926]
note: Program style name
en: Adult hits
pl_pl: Hity dla dorosłych

[ctx: #29927]
note: Program style name
en: Spanish talk
pl_pl: Hiszpańskie rozmowy

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
pl_pl: Muzyka hiszpańska

[ctx: #29930]
note: Program style name
en: Radio Traffic advisory message!
pl_pl: Radiowa informacja o utrudnieniach w ruchu!

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
pl_pl: Wiadomość radiowa

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
pl_pl: Język

[ctx: #29933]
note: Program style name
en: College
pl_pl: Szkoła wyższa

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
pl_pl: Osobowość

[ctx: #29935]
note: Program style name
en: Public
pl_pl: Publicystyczny

[ctx: #29936]
note: Program style name
en: Soft music
pl_pl: Muzyka lekka

[ctx: #29937]
note: Program style name
en: Adult hits
pl_pl: Hity dla dorosłych

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
pl_pl: Rozmowy

[ctx: #29940]
note: Program style name
en: No programme type
pl_pl: Brak

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
pl_pl: Wiadomości

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
pl_pl: Aktualności

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
pl_pl: Informacje

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
pl_pl: Edukacja

[ctx: #29946]
note: Program style name
en: Drama
pl_pl: Dramat

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
pl_pl: Kultura

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
pl_pl: Nauka

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
pl_pl: Różne

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
pl_pl: Pop

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
pl_pl: Rock

[ctx: #29952]
note: Program style name
en: Easy listening music
pl_pl: Muzyka easy listening

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
pl_pl: Klasyczna lekka

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
pl_pl: Muzyka poważna

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
pl_pl: Muzyka inna

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
pl_pl: Pogoda

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
pl_pl: Finanse

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
pl_pl: Dla dzieci

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
pl_pl: Sprawy społeczne

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
pl_pl: Religia

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
pl_pl: Program na żywo z telefonami od słuchaczy

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
pl_pl: Podróże

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
pl_pl: Wypoczynek

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
pl_pl: Jazz

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
pl_pl: Country

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
pl_pl: Polska

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
pl_pl: Stare przeboje

[ctx: #29968]
note: Program style name
en: Folk Music
pl_pl: Folk

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
pl_pl: Dokument

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
pl_pl: Test alarmu

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
pl_pl: Klasyczny rok

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
pl_pl: Klasyczna

[ctx: #29979]
note: Program style name
en: Nostalgia
pl_pl: Nostalgiczne

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
pl_pl: Aktywuj obsługę systemu danych RDS dla kanałów radiowych

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
pl_pl: Dane systemu RDS mogą być używane, jeśli są dostępne

[ctx: #29982]
note: Boolean value to enable traffic advisory from RDS
en: Message traffic advisory
pl_pl: Informacja o utrudnieniach w ruchu

[ctx: #29983]
note: Help text of boolean on/off value
en: RDS informs you about traffic advisory messages
pl_pl: Umożliwia aktywację powiadomień systemu RDS o utrudnieniach w ruchu

[ctx: #29984]
note: Boolean value on settings
en: Increase volume on traffic advisory
pl_pl: Pogłaśniaj informacje o utrudnieniach w ruchu

[ctx: #29985]
note: Help text of boolean on/off value
en: If traffic advisory is send from RDS, volume is increased
pl_pl: Określa, czy informacje o utrudnieniach w ruchu, przesyłane przez system danych RDS, powinny być pogłaśniane

[ctx: #29987]
note: Node title for music artist role, plural of #38036
en: Remixers
pl_pl: Remikserzy

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
pl_pl: Aranżerzy

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
pl_pl: Kompozytorzy

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
pl_pl: Dyrygenci

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
pl_pl: Mikserzy DJ

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
pl_pl: Tekściarze

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
pl_pl: Orkiestry

[ctx: #29994]
note: Title for music artist roles node
en: Roles
pl_pl: Role

[ctx: #29995]
note: Label for multi-disc movies, including movie title (param 0) and disc number (param 1).
en: {0:s} (Disc {1:s})
pl_pl: {0:s} (Płyta {1:s})

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
pl_pl: Jakość zwiastuna

[ctx: #33002]
en: Stream
pl_pl: Transmituj

[ctx: #33003]
en: Download
pl_pl: Pobierz

[ctx: #33004]
en: Download & play
pl_pl: Pobierz i odtwarzaj

[ctx: #33005]
en: Download & save
pl_pl: Pobierz i zapisz

[ctx: #33006]
en: Today
pl_pl: Dzisiaj

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
pl_pl: Jutro

[ctx: #33008]
en: Saving
pl_pl: Zapisywanie

[ctx: #33009]
en: Copying
pl_pl: Kopiowanie

[ctx: #33010]
en: Set download directory
pl_pl: Ustaw folder pobierania

[ctx: #33011]
en: Search duration
pl_pl: Czas przeszukiwania

[ctx: #33012]
en: Short
pl_pl: Krótki

[ctx: #33013]
en: Long
pl_pl: Długi

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
pl_pl: Używaj odtwarzacza DVD zamiast standardowego

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
pl_pl: Przed odtwarzaniem zapytaj, czy pobrać

[ctx: #33016]
en: Clips
pl_pl: Klipy

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
pl_pl: Dodatek wymaga ponownego uruchomienia

[ctx: #33018]
en: Tonight
pl_pl: Wieczorem

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
pl_pl: Jutro wieczorem

[ctx: #33020]
en: Condition
pl_pl: Warunki

[ctx: #33021]
en: Precipitation
pl_pl: Opady

[ctx: #33022]
en: Precip
pl_pl: Opady

[ctx: #33023]
en: Humid
pl_pl: Wilgotno

[ctx: #33024]
en: Feels
pl_pl: Odczuwalna

[ctx: #33025]
en: Observed
pl_pl: Obserwowany

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
pl_pl: Odejście od normy

[ctx: #33027]
en: Sunrise
pl_pl: Wschód słońca

[ctx: #33028]
en: Sunset
pl_pl: Zachód słońca

[ctx: #33029]
en: Details
pl_pl: Szczegóły

[ctx: #33030]
en: Outlook
pl_pl: Prognoza

[ctx: #33031]
en: Coverflow
pl_pl: Potok okładek

[ctx: #33032]
en: Translate text
pl_pl: Przetłumacz tekst

[ctx: #33033]
en: Map list {0:s} category
pl_pl: Mapowanie kategorii {0:s}

[ctx: #33034]
en: 36-hour
pl_pl: 36 godzinna

[ctx: #33035]
en: Maps
pl_pl: Mapy

[ctx: #33036]
en: Hourly
pl_pl: Godzinna

[ctx: #33037]
en: Weekend
pl_pl: Na weekend

[ctx: #33038]
en: {0:s} day
pl_pl: {0:s} dzień

[ctx: #33040]
note: Used in the media source dialog. Will result in "HDHomerun Devices"
en: {0:s} devices
pl_pl: Urządzenia {0:s}

[ctx: #33049]
en: Alert
pl_pl: Alarm

[ctx: #33050]
en: Alerts
pl_pl: Alarmy

[ctx: #33051]
en: Choose your
pl_pl: Wybierz

[ctx: #33052]
en: Check
pl_pl: Sprawdź

[ctx: #33053]
en: Configure the
pl_pl: Konfiguruj

[ctx: #33054]
en: Seasons
pl_pl: Sezony

[ctx: #33055]
en: Use your
pl_pl: Używaj

[ctx: #33056]
en: Watch your
pl_pl: Obejrzyj

[ctx: #33057]
en: Listen to
pl_pl: Słuchaj

[ctx: #33058]
en: View your
pl_pl: Przeglądaj

[ctx: #33059]
en: Configure the
pl_pl: Konfiguruj

[ctx: #33060]
en: Power
pl_pl: Koniec

[ctx: #33062]
en: Play the
pl_pl: Odtwórz

[ctx: #33063]
en: Options
pl_pl: Opcje

[ctx: #33065]
en: Editor
pl_pl: Edytor

[ctx: #33066]
en: About your
pl_pl: Informacje o

[ctx: #33067]
en: Star rating
pl_pl: Ocena gwiazdkowa

[ctx: #33068]
en: Background
pl_pl: Tło

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
pl_pl: Tła

[ctx: #33070]
en: Custom background
pl_pl: Niestandardowe tło

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
pl_pl: Niestandardowe tła

[ctx: #33072]
en: View readme
pl_pl: Podgląd plik informacji

[ctx: #33073]
en: View changelog
pl_pl: Podgląd dziennika zmian

[ctx: #33077]
en: No data found!
pl_pl: Brak danych!

[ctx: #33078]
en: Next page
pl_pl: Następna strona

[ctx: #33079]
en: Love
pl_pl: Lubię

[ctx: #33080]
en: Hate
pl_pl: Nienawidzę

[ctx: #33082]
en: Path to script
pl_pl: Folderu skryptu

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
pl_pl: Pokazuj niestandardowy przycisk skryptu

[ctx: #33084]
en: Auto login
pl_pl: Logowanie automatyczne

[ctx: #33100]
en: Failed to start
pl_pl: Nieudane uruchomienie

[ctx: #33101]
en: Web server
pl_pl: Serwer WWW

[ctx: #33102]
en: Event server
pl_pl: Serwer zdarzeń

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
pl_pl: Serwer zdalnej komunikacji

[ctx: #33104]
en: You have previously enabled the web interface without setting up a password. The web server has been disabled until you either explicitly allow this or set up authentication. Please review your settings.
pl_pl: Wcześniej włączono interfejs sieciowy bez ustawiania hasła. Serwer sieciowy został wyłączony, dopóki nie zezwolisz na to wprost lub nie skonfigurujesz uwierzytelniania. Sprawdź swoje ustawienia.

[ctx: #33200]
en: Detected new connection
pl_pl: Wykryto nowe połączenie

[ctx: #34006]
en: MPEG-4 audio (FFmpeg M4A AAC)
pl_pl: MPEG-4 Audio (FFmpeg M4A AAC)

[ctx: #34007]
en: Windows media audio 2 (FFmpeg wmav2)
pl_pl: Windows Media Audio 2 (FFmpeg wmav2)

[ctx: #34008]
en: When you need to enter some text, Kodi virtual keyboard will show up instead of the built-in tvOS keyboard
pl_pl: Gdy musisz wprowadzić jakiś tekst, pojawi się wirtualna klawiatura Kodi zamiast wbudowanej klawiatury tvOS

[ctx: #34009]
en: Siri remote pan gesture horizontal sensitivity
pl_pl: Pozioma czułość gestu panoramowania pilota Siri

[ctx: #34010]
en: Siri remote pan gesture vertical sensitivity
pl_pl: Pionowa czułość gestu panoramowania pilota Siri

[ctx: #34100]
en: Number of channels
pl_pl: Liczba kanałów

[ctx: #34111]
note: Description of setting with label #421 "Keep audio device alive"
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds.[CR][Always] Continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications.[CR][1-10 Minutes] Same as [Always] except that after the selected period of time audio enters a suspended state.[CR][Off] Audio output enters a suspended state. Note: Sounds can be missed if audio enters suspended state.
pl_pl: Określa zachowanie, gdy żaden dźwięk nie jest generowany przez odtwarzacz lub interfejs użytkownika.[CR][Zawsze] - wysyłany jest ciągły niesłyszalny sygnał, który utrzymuje urządzenie w stanie gotowości, może jednak blokować dostęp do urządzenia innym programom.[CR][1-10 minut] Działa identycznie jak ustawienie [Zawsze] z ograniczeniem czasowym, po którym urządzenie przechodzi w stan wstrzymania[CR][Wyłączone] Urządzenie wyjściowe przechodzi w stan wstrzymania. Uwaga: W stanie wstrzymania urządzenie może gubić niektóre dźwięki.

[ctx: #34112]
note: Indicates if Audio Engine should transmit noise or real silence
en: Send low volume noise
pl_pl: Wysyłaj cichy szum

[ctx: #34113]
note: Description of setting with label #34112 "Send low volume noise"
en: To keep certain AVRs powered we send an inaudible random noise signal. You can disable this setting if you are using headphone or analog output.
pl_pl: Aby utrzymać zasilanie niektórych amplitunerów, wysyłamy niesłyszalny sygnał szumu. Możesz wyłączyć tę opcję, jeśli używasz słuchawek lub analogowego wyjścia.

[ctx: #34114]
note: Indicates if Audio Engine should include lfe when downmixing
en: Include LFE when downmixing
pl_pl: Uwzględnij LFE podczas miksowania w dół

[ctx: #34115]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: If enabled, this setting will include lfe channel into the mixing when there is no dedicated LFE output channel available. This only makes sense for full range speakers.
pl_pl: Jeśli włączone, to ustawienie będzie obejmować kanał LFE w miksie, gdy nie będzie dostępnego dedykowanego kanału wyjściowego LFE. Ma to sens tylko w przypadku głośników pełnozakresowych.

[ctx: #34116]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: Off
pl_pl: Nieaktywne

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
pl_pl: Odtwarzaj dźwięki interfejsu

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
pl_pl: Tylko po zatrzymaniu odtwarzania

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
pl_pl: Zawsze

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
pl_pl: Nigdy

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
pl_pl: Nie można odnaleźć następnej pozycji do odtworzenia

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
pl_pl: Nie można odnaleźć poprzedniej pozycji do odtworzenia

[ctx: #34220]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On/Off toast caption
en: HDR status
pl_pl: Status HDR

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
pl_pl: Wyłączone

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
pl_pl: Włączone

[ctx: #34224]
en: Tone mapping method
pl_pl: Metoda mapowania tonów

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
pl_pl: Nieudane uruchomienie Zeroconf

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
pl_pl: Czy usługa Bonjour firmy Apple została zainstalowana? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w pliku dziennika zdarzeń.

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
pl_pl: Nieudane uruchomienie AirPlay - brak aktywacji usługi Zeroconf.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
pl_pl: Nieudane zatrzymanie usługi Zeroconf. Usługi AirPlay i AirTunes wymagają uruchomionej usługi Zeroconf.

[ctx: #34400]
en: Video rendering
pl_pl: Renderowanie wideo

[ctx: #34401]
en: Failed to initialize video filters / scalers, falling back to bilinear scaling
pl_pl: Nieudana inicjalizacja filtrów / skalerów wideo, powrót do skalowania bilinearnego

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
pl_pl: Nieudana inicjalizacja urządzenia dźwiękowego

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
pl_pl: Sprawdź ustawienia wyjścia dźwięku

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
pl_pl: Użyj gestów do nawigacji:

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
pl_pl: Przesunięcie jednym palcem w lewo, prawo, górę, dół odpowiada klawiszom kursora

[ctx: #34406]
en: Two finger swipe left for backspace
pl_pl: Przesuwanie dwoma palcami odpowiada klawiszowi Backspace

[ctx: #34407]
en: One finger single tap for enter
pl_pl: Naciśnięciem jednym palcem odpowiada klawiszowi Enter

[ctx: #34408]
en: Two finger single tap or one finger long press for contextmenu
pl_pl: Naciśnięcie dwoma palcami lub dłuższe przytrzymanie jednym palcem wywołuje menu kontekstowe

[ctx: #35000]
en: Peripherals
pl_pl: Peryferia

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
pl_pl: Standardowe urządzenie HID

[ctx: #35002]
en: Generic network adapter
pl_pl: Standardowy adapter sieciowy

[ctx: #35003]
en: Generic disk
pl_pl: Standardowy dysk

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
pl_pl: Brak dostępnych ustawień dla tego urządzenia peryferyjnego.

[ctx: #35005]
en: New device configured
pl_pl: Skonfigurowano nowe urządzenie

[ctx: #35006]
en: Device removed
pl_pl: Urządzenie zostało usunięte

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
pl_pl: Mapa klawiszy dla tego urządzenia

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
pl_pl: Mapa klawiszy aktywna

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
pl_pl: Nie używaj niestandardowej mapy klawiszy dla tego urządzenia

[ctx: #35010]
note: Name of add-ons extending the kodi.peripheral extension point
en: Peripheral libraries
pl_pl: Urządzenia peryferyjne

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
pl_pl: Wykryto nowy kontroler

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
pl_pl: Wykryto nowy kontroler. Konfigurację można wykonać w dowolnym momencie w "Ustawienia -> Ustawienia systemu -> Wejście". Czy chcesz go skonfigurować teraz?

[ctx: #35014]
note: Help text of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog. {0:s} - list of disabled buttons and axes
en: Some controllers have buttons and axes that interfere with mapping. Press these now to disable them:[CR]{0:s}
pl_pl: Niektóre kontrolery wyposażone są w przyciski i osie, które mogą kolidować z mapowaniem. Naciśnij ten przycisk, aby je dezaktywować:[CR]{0:s}

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
pl_pl: Przycisk {0:d}

[ctx: #35016]
note: Name of a controller axis, e.g. Axis 2. {0:d} - axis index
en: Axis {0:d}
pl_pl: Oś {0:d}

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
pl_pl: Nieudana konfiguracja kontrolerów

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
pl_pl: Konfiguracja kontrolera zależy od nieaktywnego dodatku. Czy chcesz go teraz aktywować?

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
pl_pl: Ignoruj urządzenia wejściowe

[ctx: #35020]
note: Help text of the dialog to detect analog buttons on controllers. {0:s} - list of detected axes
en: Press all analog buttons now to detect them:[CR][CR]{0:s}
pl_pl: Naciśnij wszystkie analogowe przyciski w celu ich detekcji:[CR][CR]{0:s}

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
pl_pl: Pobierz wszystko

[ctx: #35022]
note: Message shown in the controller dialog when there is nothing to map, for example hubs (multitaps) have no buttons
en: Nothing to map
pl_pl: Nic do zmapowania

[ctx: #35047]
note: Name of setting to configure peripheral add-ons
en: Driver settings
pl_pl: Ustawienia sterownika

[ctx: #35048]
note: Description of setting with label #35047 "Driver settings"
en: View and configure peripheral add-ons.
pl_pl: Umożliwia podgląd i konfigurację urządzeń peryferyjnych.

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
pl_pl: Wtyczki gier

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
pl_pl: Profile kontrolera

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
pl_pl: Testuj wibracje

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
pl_pl: Umożliwia aktywowanie silników wibracji we wszystkich kontrolerach.

[ctx: #35053]
note: Setting to enable rumble for GUI notifications
en: Enable rumble for notifications
pl_pl: Uruchamiaj wibracje dla powiadomień

[ctx: #35054]
note: Description of setting to enable rumble for GUI notifications
en: Activates controller rumble motors when a notification occurs.
pl_pl: Umożliwia uruchomienie silników wibracji kontrolera przy pojawieniu się powiadomienia.

[ctx: #35055]
note: Help text for controller window
en: Use the keyboard or remote to select a controller profile. When prompted, press the button on your game controller that best matches what you see on the screen. If you make a mistake you can repeat the process.
pl_pl: Użyj klawiatury lub pilota, aby wybrać profil kontrolera. Gdy pojawi się prośba o potwierdzenie, naciśnij przycisk na kontrolerze gier najlepiej pasujący do tego, co widzisz na ekranie. W przypadku pomyłki możesz powtórzyć cały proces.

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
pl_pl: Konfiguracja kontrolera

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
pl_pl: Przyciski

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
pl_pl: Wyczyść profil kontrolera

[ctx: #35061]
note: Prompt to reset a controller profile for all devices
en: Would you like to reset this controller profile for all attached devices?
pl_pl: Czy chciałbyś wyczyść profil kontrolera dla wszystkich podłączonych urządzeń?

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
pl_pl: Profile dla wszystkich dostępnych kontrolerów zostały zainstalowane.

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
pl_pl: Konfiguruj podłączone kontrolery

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
pl_pl: Umożliwia parowania kontrolerów z różnymi urządzeniami wejściowymi dla różnych systemów gier.

[ctx: #35071]
note: Label for buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Racing wheel
pl_pl: Kierownica wyścigowa

[ctx: #35072]
note: Label for paddle buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Paddles
pl_pl: Kontrolery z pokrętłami

[ctx: #35073]
note: Label for buttons that appear on a joystick for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Joysticks
pl_pl: Dżojstiki

[ctx: #35074]
note: Label for buttons that appear on the face of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Face buttons
pl_pl: Przyciski przednie

[ctx: #35075]
note: Label for buttons that appear on the shoulders of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoulder buttons
pl_pl: Przyciski boczne

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
pl_pl: Spusty

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
pl_pl: Drążki analogowe

[ctx: #35078]
note: Setting title for left analog stick deadzone
en: Left stick deadzone
pl_pl: Martwa strefa lewego drążka

[ctx: #35079]
note: Setting title for right analog stick deadzone
en: Right stick deadzone
pl_pl: Martwa strefa prawego drążka

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
pl_pl: Wyłączaj kontrolery w trakcie zamykania

[ctx: #35089]
note: Description for the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Powers off any controller that supports it on exit.
pl_pl: Umożliwia wyłączanie kontrolerów, które wspierają tę funkcję, w trakcie zamykania Kodi.

[ctx: #35090]
note: Button prompt without timeout. {0:s} - button name
en: Press {0:s}
pl_pl: Naciśnij {0:s}

[ctx: #35091]
note: Button prompt with timeout. {0:s} - button name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Press {0:s} ({1:d})
pl_pl: Naciśnij {0:s} ({1:d})

[ctx: #35092]
note: Analog stick up prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} up
pl_pl: Przesuń {0:s} w górę

[ctx: #35093]
note: Analog stick up prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} up ({1:d})
pl_pl: Przesuń {0:s} w górę ({1:d})

[ctx: #35094]
note: Analog stick down prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} down
pl_pl: Przesuń {0:s} w dół

[ctx: #35095]
note: Analog stick down prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} down ({1:d})
pl_pl: Przesuń {0:s} w dół ({1:d})

[ctx: #35096]
note: Analog stick right prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} right
pl_pl: Przesuń {0:s} w prawo

[ctx: #35097]
note: Analog stick right prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} right ({1:d})
pl_pl: Przesuń {0:s} w prawo ({1:d})

[ctx: #35098]
note: Analog stick left prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} left
pl_pl: Przesuń {0:s} w lewo

[ctx: #35099]
note: Analog stick left prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} left ({1:d})
pl_pl: Przesuń {0:s} w lewo ({1:d})

[ctx: #35100]
en: Enable controller support
pl_pl: Włącz obsługę kontrolera

[ctx: #35102]
en: Disable controllers when this device is present
pl_pl: Wyłącz kontrolery, gdy obecne jest to urządzenie

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
pl_pl: Przyciski

[ctx: #35104]
note: Label for relative mounters like the mouse pointer. Used in the controller mapping dialog.
en: Pointers
pl_pl: Wskaźniki

[ctx: #35105]
note: Heading for buttons mounted on a light gun. Used in the controller mapping dialog.
en: Light gun
pl_pl: Pistolet świetlny

[ctx: #35106]
note: Heading for the button that shoots the lightgun offscreen when pressed. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoot offscreen
pl_pl: Zrzuć ekran

[ctx: #35107]
note: Heading for switches found on a game console, such as the Atari 2600. Used in the controller mapping dialog.
en: Console switches
pl_pl: Przełączniki konsoli

[ctx: #35108]
note: Heading for buttons that control the game console hardware, such as a microphone button. Used in the controller mapping dialog.
en: Hardware buttons
pl_pl: Przyciski sprzętowe

[ctx: #35109]
note: Heading for buttons on a numeric keypad (containing 0-9, star and pound). Used in the controller mapping dialog.
en: Keypad
pl_pl: Klawiatura numeryczna

[ctx: #35110]
note: Label for the button that opens the port setup dialog
en: Ports
pl_pl: Porty

[ctx: #35111]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
pl_pl: Konfiguracja portów

[ctx: #35113]
note: Title of the dialog for selecting a game controller
en: Select a Controller
pl_pl: Wybierz kontroler

[ctx: #35114]
note: Title of the error dialog when changing a controller port fails
en: Failed to change controller
pl_pl: Nie udało się zmienić kontrolera

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
pl_pl: Klawiatura

[ctx: #35151]
note: Name of group in "Games -> Keyboard" for configuring keyboard players
en: Player configuration
pl_pl: Konfiguracja gracza

[ctx: #35152]
note: Name of setting for enabling the keyboard during gameplay
en: Enable keyboard
pl_pl: Aktywuj klawiaturę

[ctx: #35153]
note: Description of setting with label #35152 "Enable keyboard"
en: This allows the keyboard to emulate up to 8 game controllers. If disabled, the keyboard can still be used to control emulators like DOSBox which require a full keyboard.
pl_pl: Umożliwia emulowanie przez klawiaturę do 8 kontrolerów gier. Jeśli nieaktywne, klawiatura może być ciągle używana do sterowania emulatorami takimi jak DOSBox, który wymaga pełnoprawnej klawiatury.

[ctx: #35154]
note: Setting name for number of keyboard players
en: Number of keyboard players
pl_pl: Liczba graczy używających klawiatury

[ctx: #35155]
note: Description of settings with label #35066
en: Set the number of players using the keyboard. This is intended for devices that use keyboard drivers, but you can also see how many people fit around a keyboard!
pl_pl: Określa liczbę graczy używających klawiatury. Opcja przeznaczona dla urządzeń, które używają sterowników klawiatury, ale możesz również zobaczyć, ile osób zmieści się wokół klawiatury!

[ctx: #35157]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 1
pl_pl: Konfiguruj klawiaturę gracza 1

[ctx: #35158]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 2
pl_pl: Konfiguruj klawiaturę gracza 2

[ctx: #35159]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 3
pl_pl: Konfiguruj klawiaturę gracza 3

[ctx: #35160]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 4
pl_pl: Konfiguruj klawiaturę gracza 4

[ctx: #35161]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 5
pl_pl: Konfiguruj klawiaturę gracza 5

[ctx: #35162]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 6
pl_pl: Konfiguruj klawiaturę gracza 6

[ctx: #35163]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 7
pl_pl: Konfiguruj klawiaturę gracza 7

[ctx: #35164]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 8
pl_pl: Konfiguruj klawiaturę gracza 8

[ctx: #35165]
note: Name of the keyboard-emulated controller in the list of peripherals
en: Keyboard player
pl_pl: Klawiatura gracza

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
pl_pl: Wszystkie klawisze

[ctx: #35167]
note: Heading for the button that lets the user map individual keyboard keys. Used in the controller mapping dialog.
en: Single keys
pl_pl: Pojedyczne przyciski

[ctx: #35168]
note: Name of the button that prompts you to select a key on the keyboard. Used in the controller mapping dialog.
en: Select key
pl_pl: Wybierz klawisz

[ctx: #35169]
note: Keyboard prompt without a timeout. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key
pl_pl: Naciśnij klawisz

[ctx: #35170]
note: Keyboard prompt with timeout. {1:d} - seconds left in prompt. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key ({1:d})
pl_pl: Naciśnij klawisz ({1:d})

[ctx: #35171]
note: Name of mouse connected to the device
en: Mouse
pl_pl: Mysz

[ctx: #35172]
note: Name of window for configuring players while playing a game
en: Players
pl_pl: Gracze

[ctx: #35173]
note: Notification shown when no controllers are connected in the in-game dialog that lets users configure player assignment
en: No controllers connected
pl_pl: Brak podłączonych kontrolerów

[ctx: #35201]
note: Name of group in "Games -> General" for configuring gameplay
en: Gameplay
pl_pl: Rozgrywka

[ctx: #35203]
en: Enable rewind (if supported)
pl_pl: Włącz przewijanie do tyłu (jeśli jest obsługiwane)

[ctx: #35204]
en: Enable real-time rewinding during game play, if supported. Press rewind or manually seek backwards using the seek bar.
pl_pl: Umożliwia przewijanie do tyłu w czasie rzeczywistym podczas grania, jeśli funkcja jest obsługiwana. Naciśnij przycisk przewijania do tyłu lub manualnie przewiń wstecz przy użyciu paska przewijania.

[ctx: #35205]
en: Maximum rewind time
pl_pl: Maksymalny czas przewijania do tyłu

[ctx: #35206]
en: Maximum time possible to rewind, if supported. Large rewind histories can use a lot of RAM.
pl_pl: Maksymalny możliwy czas przewijania do tyłu, jeśli jest obsługiwane. Duże historie przewijania mogą zużywać sporo pamięci RAM.

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
pl_pl: Emulatory

[ctx: #35208]
note: Description of add-on category for standalone games
en: Standalone games
pl_pl: Samodzielne gry

[ctx: #35209]
en: Game resources
pl_pl: Zasoby gier

[ctx: #35210]
note: Dialog title when gameplay fails
en: Failed to play game
pl_pl: Nieudane uruchomienie gry

[ctx: #35211]
note: Error dialog text when the game requires restricted files to play. {0:s} - emulator ID
en: This game requires the following add-on: {0:s}
pl_pl: Ta gra wymaga następującego dodatku: {0:s}

[ctx: #35212]
note: Error dialog text when launching a game and no emulators are compatible
en: This game isn't compatible with any available emulators.
pl_pl: Ta gra nie jest kompatybilna z żadnym z emulatorów.

[ctx: #35213]
note: Error dialog text when launching a game and the emulator has an internal error. {0:s} - emulator name
en: The emulator "{0:s}" had an internal error.
pl_pl: W emulatorze "{0:s}" wystąpił błąd wewnętrzny.

[ctx: #35214]
note: Error dialog text when the game can't be played because it's not on a hard drive or partition
en: This game can only be played directly from a hard drive or partition. Compressed files must be extracted.
pl_pl: Ta gra możesz zostać uruchomiona tylko bezpośrednio z dysku twardego lub partycji. Pliki skompresowane zostaną rozpakowane.

[ctx: #35215]
note: Error dialog text when libretro support is disabled
en: This game depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
pl_pl: Ta gra wymaga do działania nieaktywnego dodatku. Czy chcesz go teraz aktywować?

[ctx: #35216]
note: Description of add-on category for game support add-ons like game.libretro (the libretro wrapper)
en: Support add-ons
pl_pl: Dodatki pomocnicze

[ctx: #35217]
note: Dialog text asking user to overwrite their savestate file
en: The savestate can only be loaded with "{0:s}". Erase savestate and continue?
pl_pl: Zapisany stan może zostać wczytany tylko z "{0:s}". Wymazać stan i kontynuować?

[ctx: #35218]
note: Button to erase the savestate
en: Erase savestate
pl_pl: Wyczyść zapisany stan

[ctx: #35219]
note: Error dialog text when trying to play a game and the game's files aren't found.
en: The required files can't be found.
pl_pl: Wymagane pliki nie istnieją.

[ctx: #35220]
note: Description of add-on category for game providers
en: Game providers
pl_pl: Dostawcy gier

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
pl_pl: Zamknij

[ctx: #35223]
note: Help text shown when playaing a game with missing add-on dependencies. {0:s} - list of add-ons that are missing
en: Missing: {0:s}
pl_pl: Brak: {0:s}

[ctx: #35224]
note: Label of button in the in-game menu for pausing and resuming playback
en: Pause / Resume
pl_pl: Wstrzymaj / Wznów

[ctx: #35225]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video filter (also called a video shader)
en: Video filter
pl_pl: Filtr wideo

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
pl_pl: Ustawienia zaawansowane

[ctx: #35227]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video rotation
en: Rotation
pl_pl: Rotacja

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
pl_pl: Pełny ekran

[ctx: #35233]
note: Label of the setting in the in-game menu for stretching the game to fit the monitor
en: Stretch mode
pl_pl: Tryb rozciągania

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
pl_pl: Sterowanie

[ctx: #35235]
note: Help text shown when the user first plays a game. {0:s} - Button combo to open the in-game menu
en: Press {0:s} to open the in-game menu.
pl_pl: Naciśnij {0:s}, aby otworzyć menu w grze.

[ctx: #35236]
note: Additional help text shown when the user first plays a game. This will be removed in the future.
en: In this release, only controllers can be used to play games.
pl_pl: W tym wydaniu tylko kontrolery mogą być używane do grania w gry.

[ctx: #35249]
note: Button to open the savestate manager from the game OSD
en: Save / Load
pl_pl: Zapisz / Wczytaj

[ctx: #35250]
en: Add games...
pl_pl: Dodaj gry...

[ctx: #35251]
en: Add game source
pl_pl: Dodaj źródło gier

[ctx: #35252]
en: Edit game source
pl_pl: Edytuj źródło gier

[ctx: #35253]
en: Enable autosave (if supported)
pl_pl: Włącz automatyczne zapisywanie (jeśli jest obsługiwane)

[ctx: #35254]
en: Save the game automatically during game play, if supported. Resume playing where you left off.
pl_pl: Automatycznie zapisywanie stanu gry podczas grania, jeśli jest to wspierane. Wznawianie gry od miejsca zakończenia.

[ctx: #35255]
note: Label for showing which emulator the game was saved with
en: Saved with:
pl_pl: Zapisano za pomocą:

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
pl_pl: Nieudana instalacja dodatku.

[ctx: #35257]
note: Label on installed emulators in the emulator selection dialog
en: Installed
pl_pl: Zainstalowany

[ctx: #35258]
note: Title of the dialog to select an emulator for the current game. {0:s} - game file extension
en: Select emulator for {0:s} file
pl_pl: Wybierz emulator dla pliku {0:s}

[ctx: #35259]
note: Label on emulators with a savestate in the emulator selection dialog
en: Saved
pl_pl: Zapisane

[ctx: #35260]
note: Title of the dialog to select a savestate for the current game
en: Select savestate
pl_pl: Wybierz stan zapisu

[ctx: #35261]
note: Button for creating a new save state from the select savestate dialog
en: New
pl_pl: Nowy

[ctx: #35262]
note: Help text for RetroAchievements username input setting
en: Enter your RetroAchievements account username
pl_pl: Wprowadź nazwę użytkownika konta RetroAchievements

[ctx: #35263]
note: Help text for RetroAchievements password input setting
en: Enter your RetroAchievements account password
pl_pl: Wprowadź hasło konta RetroAchievements

[ctx: #35265]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Incorrect User/Password!
pl_pl: Nieprawidłowy użytkownik/hasło!

[ctx: #35266]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Failed to contact server
pl_pl: Nie udało się skontaktować z serwerem

[ctx: #35267]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Invalid response from server
pl_pl: Nieprawidłowa odpowiedź z serwera

[ctx: #35268]
note: Setting to show if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Logged in
pl_pl: Zalogowano

[ctx: #35269]
note: Help text for the setting that shows if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Toggle this setting to log in or out of RetroAchievements.
pl_pl: Przełącz to ustawienie, aby zalogować się lub wylogować się z RetroAchievements.

[ctx: #35270]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Your account is not verified. Please check your email to complete your sign up.
pl_pl: Twoje konto nie jest zweryfikowane. Sprawdź pocztę e-mail, aby dokończyć rejestrację.

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
pl_pl: Serwer jest niedostępny.

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
pl_pl: Serwer nie odpowiada poprawnie.

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
pl_pl: Serwer w niekompatybilnej wersji.

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
pl_pl: Odmowa dostępu.

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
pl_pl: Łączenie z serwerem.

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adapter
pl_pl: Adapter Pulse-Eight CEC

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
pl_pl: Przełącz klawiaturę na układ poleceń

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
pl_pl: Przełącz na zdalne polecenia

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
pl_pl: Naciśnij przycisk "użytkownik"

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
pl_pl: Aktywuj zdalne polecenia

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
pl_pl: Nie można połączyć się z adapterem

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
pl_pl: Urządzenia włączane podczas uruchomienia

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
pl_pl: Urzadzenia wyłączane podczas zamykania

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
pl_pl: Usypiaj urządzenia uruchamiając wygaszacz ekranu

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
pl_pl: Wybudzaj urządzenia podczas zamykania wygaszacza ekranu

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
pl_pl: Nieudane wykrywanie portu komunikacyjnego CEC. Ustaw go manualnie.

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
pl_pl: Nieudana inicjalizacja adaptera CEC. Sprawdź ustawienia.

[ctx: #36013]
note: CEC adapter setting to set the type of device that libCEC reports to the TV (Recording, Playback or Tuner Device)
en: CEC client device mode
pl_pl: Tryb urządzenia klienta CEC

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
pl_pl: Numer portu HDMI

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
pl_pl: Połączono

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
pl_pl: Nieudana inicjalizacja adaptera CEC: brakuje biblioteki libCEC w systemie.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
pl_pl: Używaj ustawień języka telewizora

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
pl_pl: Połączono z urządzeniem HDMI

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
pl_pl: Przełączaj źródło dla tego urządzenia po uruchomieniu

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
pl_pl: Adres fizyczny (unieważnia port HDMI)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
pl_pl: Konfiguracja uaktualniona

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
pl_pl: Nieudana zmiana konfiguracji. Sprawdź ustawienia.

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
pl_pl: Wysyłaj komendę "Nieaktywne źródło" przy zamknięciu

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
pl_pl: Usypiaj dodatkowe urządzenia

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
pl_pl: To urządzenie wymaga naprawy

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
pl_pl: Ignoruj

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
pl_pl: Kiedy telewizor jest wyłączany

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
pl_pl: Połączenie zerwane

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
pl_pl: Użytkownik nie ma uprawnień do połączenia z adapterem CEC

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
pl_pl: Port jest w użyciu. Tylko jeden program może używać adaptera CEC

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
pl_pl: Czynność wykonywana przy zmianie źródła

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
pl_pl: Połączenie zostało nawiązane

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
pl_pl: Zawsze

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
pl_pl: Po uruchomieniu / zatrzymaniu

[ctx: #36037]
en: TV
pl_pl: Telewizor

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
pl_pl: Wzmacniacz / Amplituner

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
pl_pl: Telewizor i amplituner (jawnie)

[ctx: #36040]
en: Detected version of libCEC interface ({0:x}) is lower than the supported version {1:x}.
pl_pl: Wykryta wersja interfejsu libCEC ({0:x}) jest starsza niż obsługiwana wersja {1:x}.

[ctx: #36041]
en: * Item folder
pl_pl: * Folder

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
pl_pl: Używaj ograniczonego zakresu kolorów (16-235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
pl_pl: Liczba buforów używanych przez sterownik grafiki

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
pl_pl: Zatrzymaj odtwarzanie

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
pl_pl: Wstrzymaj odtwarzanie

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
pl_pl: Wymuszaj wybudzenie amplitunera podczas uruchomienia Kodi

[ctx: #36047]
en: Remote button press delay before repeating (ms)
pl_pl: Opóźnienie przed powtórzeniem naciśnięcia przycisku pilota (ms)

[ctx: #36048]
en: Remote button press repeat rate (ms)
pl_pl: Tempo powtórzeń naciśnięcia przycisku pilota (ms)

[ctx: #36049]
en: Remote button press release time (ms)
pl_pl: Czas zwolnienia naciśnięcia przycisku pilota (ms)

[ctx: #36050]
en: On start
pl_pl: Po uruchomieniu

[ctx: #36051]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Recording Device
pl_pl: Nagrywarka

[ctx: #36052]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Playback Device
pl_pl: Odtwarzacz

[ctx: #36053]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Tuner Device
pl_pl: Tuner

[ctx: #36096]
note: Label of setting "System / Display / Use system HDR/SDR brightness balance"
en: Use system HDR/SDR brightness balance
pl_pl: Użyj systemowego balansu jasności HDR/SDR

[ctx: #36097]
note: Label of setting "System / Display / GUI peak luminance in HDR PQ mode"
en: GUI peak luminance in HDR PQ mode
pl_pl: Szczytowa luminancja interfejsu w trybie HDR PQ

[ctx: #36098]
note: Label of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Use 10 bit for SDR
pl_pl: Używaj 10 bitów dla SDR

[ctx: #36099]
en: Dithering
pl_pl: Rozpraszanie tonalne

[ctx: #36100]
en: Dither depth
pl_pl: Głębia rozpraszania

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
pl_pl: Umożliwia zmianę wyglądu i działanie interfejsu użytkownika.

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
pl_pl: Kategoria zawierająca wszystkie ustawienia skóry.

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
pl_pl: Określa skórę interfejsu użytkownika. Definiuje ona wygląd i działanie aplikacji.

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
pl_pl: Umożliwia zmianę specjalnych ustawień skóry. Dostępne opcje są zależne od funkcji udostępnianych przez skórę.

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
pl_pl: Zmiana motywu powiązanego z wybraną skórą.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
pl_pl: Zmiana kolorów aktywnej skóry.

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
pl_pl: Określa czcionki wyświetlane w interfejsie użytkownika. Zestawy czcionek są konfigurowane przez skóry.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
pl_pl: Umożliwia zmianę rozmiaru widocznego obszaru interfejsu użytkownika.

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
pl_pl: Określa ekran mediów wyświetlany po uruchomieniu programu.

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
pl_pl: Określa czy odtwarzać dźwięki interfejsu użytkownika.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
pl_pl: Określa widoczność strumienia nagłówków RSS.

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
pl_pl: Umożliwia edycję strumienia nagłówków RSS.

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia regionalne i językowe.

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
pl_pl: Określa język interfejsu użytkownika.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
pl_pl: Określa format wyświetlania temperatury, czasu i daty. Dostępne opcje zależą od wybranego języka.

[ctx: #36116]
note: Description of setting with label #14091 "Character set"
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface. This doesn't change the character set used for subtitles, for that go to Player > Language.
pl_pl: Określa zestaw znaków używanych do wyświetlania tekstu w interfejsie użytkownika. Ta opcja nie zmienia zestawu znaków używanych przez napisy, w ich przypadku przejdź do Ustawienia odtwarzacza > Język.

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
pl_pl: Określa domyślny język ścieżki dźwiękowej, gdy dostępne są ścieżki dźwiękowe w wielu językach.

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
pl_pl: Określa domyślny język napisów, gdy dostępne są napisy w wielu językach.

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia dotyczące wyświetlania list mediów.

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
pl_pl: Wyświetla na listach dodatkową pozycję (..), która służy do nawigacji do folderu nadrzędnego.

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
pl_pl: Umożliwia wyświetlanie rozszerzeń plików multimedialnych. Na przykład "Innuendo" zostanie wyświetlone jako "Innuendo.mp3".

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
pl_pl: Umożliwia ignorowanie niektórych przedimków, np. "The" podczas sortowania. Na przykład "The Simpsons" zostanie posortowane jako "Simpsons".

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
pl_pl: Umożliwia usuwanie i przemianowywanie plików w interfejsie użytkownika za pomocą menu kontekstowego, dostępnego m.in. po naciśnięciu przycisku "C".

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
pl_pl: Pokazuje przycisk Dodaj źródło w głównych sekcjach interfejsu użytkownika.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
pl_pl: Pokazuje ukryte pliki i foldery na listach plików.

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą wygaszaczy ekranu.

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
pl_pl: Określa wymagany czas bezczynnosci przed uruchomieniem wygaszacza ekranu.

[ctx: #36130]
note: Description of setting with label #356 "Screensaver mode"
en: Select the screensaver. The "Dim" screensaver will be forced when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
pl_pl: Okresla aktywny wygaszacz ekranu. Wygaszacz ekranu "Dim" zostanie wymuszony podczas pełnoekranowego odtwarzania wideo lub wyświetlania okna dialogowego.

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
pl_pl: Umożliwia zmianę specjalnych ustawień wygaszacza ekranu. Dostępne opcje są zależne od funkcji udostępnionych przez wygaszacz ekranu.

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
pl_pl: Umożliwia podgląd wybranego wygaszacza ekranu.

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
pl_pl: Umożliwia przyciemnianie ekranu po wstrzymaniu odtwarzania. Niepoprawne w trybie wygaszacz ekranu "Dim".

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
pl_pl: Brak dostępnych informacji.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
pl_pl: Brak dostępnych informacji.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
pl_pl: Brak dostępnych informacji.

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
pl_pl: Sekcja zawierająca ustawienia związane z plikami wideo i ich obsługą.

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą biblioteki wideo.

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
pl_pl: Określa jednostkę temperatury używaną do wyświetania temperatury w interfejsie użytkownika.

[ctx: #36141]
note: Description of setting with label #20369 "Show information for unwatched items"
en: Show information for unwatched media in the video library or hide them if not selected to prevent spoilers. Available options are 'Movie plot', 'Episode plot' and 'Episode thumb'.
pl_pl: Pokazuje informacje o nieobejrznych mediach w bibliotece wideo lub ukryj je, jeśli nie wybrano, aby zapobiec spoilerom. Dostępne opcje to „Fabuła filmu”, „Fabuła odcinka” i „Miniatura epizodu”.

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
pl_pl: Określa jednostkę prędkości używaną do wyświetania prędkości w interfejsie użytkownika.

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
pl_pl: Umożliwia pobieranie portretów aktorów z internetowych baz danych podczas dodawania mediów do biblioteki.

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
pl_pl: Określa, w których przypadkach ukrywać listę sezonów serialu. W przypadku, gdy lista jest ukrywana, wybranie serialu przenosi bezpośrednio do widoku odcinków.

[ctx: #36145]
note: Description of setting with label #20458 "Group movies in sets"
en: When enabled, movies belonging to a "Movie set" are grouped together under one entry for the set in the movie library, this entry can then be opened to display the individual movies. When disabled, each movie will have its own entry in the movie library even if it belongs to a set.
pl_pl: Jeśli aktywne, filmy należące do "Serii filmowej" będą połączone w jedną pozycję serii w bibliotece filmów i ta pozycja może zostać otworzona, aby wyświetlić pojedyncze filmy. Jeśli nieaktywne, każdy film będzie traktowany jako oddzielna pozycja nawet, jeśli należy do serii.

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
pl_pl: Umożliwia wyszukiwanie nowych plików mediów zaraz po uruchomieniu.

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
pl_pl: Ukrywa pasek postępu aktualizacji biblioteki podczas wyszukiwania.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
pl_pl: Uruchamia proces usuwania pozycji z biblioteki, których nie można znaleźć (o zmienionej nazwie, usunięte lub przechowywane na nośnikach przenośnych, które są aktualnie odłączone).

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
pl_pl: Umożliwia eksport bazy danych biblioteki wideo do plików XML. Opcjonalnie nadpisuje aktualne pliki XML.

[ctx: #36150]
note: Description of setting with label #648 "Import video library"
en: Import an XML file into the video library database.
pl_pl: Umożliwia import plików XML do bazy biblioteki wideo.

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą odtwarzania wideo.

[ctx: #36152]
note: Description of setting with label #13433 "Play next video automatically"
en: Enable automatic playback of the next file in the list for selected playlist types.
pl_pl: Włącza automatyczne odtwarzanie następnego pliku na liście dla wybranych typów list odtwarzania.

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
pl_pl: Określa metodę przetwarzania i wyświetlania wideo.

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
pl_pl: Używa skalerów wysokiej jakości podczas skalowania wideo o co najmniej wskazany procent. Wartości poniżej 5% nie mają wiele sensu, ponieważ wideo jest przetwarzane przy dużym obciążeniu GPU bez widocznej poprawy jakości obrazu.

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
pl_pl: Umożliwia sprzętowe dekodowanie plików wideo przy pomocy VDPAU, używane głównie przez procesory graficzne NVidia i w określonych warunkach przez procesory graficzne AMD.

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
pl_pl: Umożliwia sprzętowe dekodowanie plików wideo przy pomocy VAAPI, używane głównie przez procesory graficzne Intela i w określonych warunkach przez procesory graficzne AMD.

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, aby grupować filmy w serie nawet wtedy, gdy do serii należy tylko jeden film. Odznacz tę opcję, aby grupować filmy w serię tylko wtedy, gdy do serii należy więcej niż jeden film.

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
pl_pl: Umożliwia sprzętowe dekodowanie plików wideo przy pomocy DXVA2.

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
pl_pl: Umożliwia dekodowanie plików wideo przy pomocy CrystalHD.

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
pl_pl: Umożliwia sprzętowe dekodowanie plików wideo przy pomocy VTB.

[ctx: #36161]
note: Description of setting with label #508 "Startup action"
en: Select an action Kodi will perform on startup.
pl_pl: Wybierz operację wykonywaną podczas uruchomienia.

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
pl_pl: Umożliwia sprzętowe dekodowanie plików wideo przy pomocy VideoToolbox.

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
pl_pl: Umożliwia wyświetlanie seriali bez odcinków podczas przeglądania biblioteki wideo.

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
pl_pl: Zezwala na zmianę częstotliwości odświeżania ekranu tak, aby najlepiej pasowała do częstotliwości klatek materiału wideo. Aktywowanie tej funkcji może poprawić płynność odtwarzania.

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
pl_pl: Określa opóźnienie odświeżenia obrazu po zmianie częstotliwości odświeżania

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
pl_pl: Umożliwia synchronizację obrazu i dźwięku z częstotliwością odświeżania wyświetlacza. W tym przypadku funkcja przekazywania dźwięku nie będzie dostępna, gdyż wymagałoby to przetwarzania próbkowania dźwięku.

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
pl_pl: Określa format czasu używany do wyświetania czasu w interfejsie użytkownika.

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
pl_pl: Określa czy używać 12 lub 24 godzinnego formatu do wyświetlania czasu w interfejsie użytkownika.

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
pl_pl: Określa jakość próbkowania w przypadku, gdy urządzenie odtwarzania wymaga innej częstotliwości próbkowania niż te w źródłowej ścieżce dźwiękowej.[CR][Niska] Jest szybkie i ma minimalny wpływ na zasoby systemowe takie jak użycie procesora.[CR][Średnia] i [Wysoka] Będzie używać proporcjonalnie więcej zasobów systemowych.

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
pl_pl: Umożliwia rozciąganie obrazu wideo, do wprowadzonego w procentach poziomu, w celu minimalizacji czarnych pasów.

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
pl_pl: Określa poziom powiększenie materiałów wideo o proporcjach 4:3 na wyświetlaczach panoramicznych.

[ctx: #36172]
note: Description of setting with label #13430 "Allow hardware acceleration - PRIME"
en: Enable PRIME decoding of video files
pl_pl: Włącza dekodowanie plików wideo PRIME

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
pl_pl: Określa skrócony format daty używany do wyświetania daty w interfejsie użytkownika.

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
pl_pl: Umożliwia wyświetlanie teletekstu podczas oglądania telewizji.

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
pl_pl: Umożliwia skalowanie telegazety do proporcji 4:3.

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą list wideo.

[ctx: #36177]
note: Description of setting with label #22079 "Default select action"
en: Toggle between [Choose], [Play] (default), [Resume], [Show information] and [Queue item].[CR][Choose] will open a context menu to select an item, e.g. show information.[CR][Play] will automatically play videos from the beginning or if a resume point is present ask whether to play from beginning or to resume.[CR][Resume] Will automatically resume videos from the last position that you were viewing them.[CR][Show information] will open the video's information dialog.[CR][Queue item] will append the video to the video playlist.
pl_pl: Przełączaj pomiędzy [Wybierz], [Odtwórz] (domyślnie), [Wznów], [Pokazuj informacje] i [Dodaj do kolejki].[CR][Wybierz] otworzy menu kontekstowe, w którym można wybrać element, np. pokazuj informacje.[CR][Odtwórz] automatycznie odtworzy filmy od początku. Jeśli dostępny jest punkt wznowienia, zapyta, czy odtwarzać od początku, czy wznowić.[CR][Wznów] automatycznie wznowi filmy od ostatniej pozycji, w której odtwarzano.[CR][Pokazuj informacje] otworzy okno dialogowe z informacjami o filmie.[CR][Dodaj do kolejki] dołączy film do listy odtwarzania wideo.

[ctx: #36178]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
pl_pl: Umożliwia wyodrębnianie informacji o wideo takich, jak kodek i format obrazu.

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
pl_pl: Gdy plik zostanie zeskanowany do biblioteki, zamiast nazwy pliku zostanie wyświetlony tytuł z metadanych.

[ctx: #36180]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract thumbnails to display in library mode.
pl_pl: Umożliwia wyodrębnianie miniatur wyświetlanych w trybie biblioteki.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
pl_pl: Brak dostępnych informacji.

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
pl_pl: Umożliwia scalanie wielocześciowych plików wideo, folderów dysku DVD lub folderów z filmem, w jedną pozycję w widokach innych niż widok biblioteki.

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
pl_pl: Usuwa dodatkowy ekran z podziałem na tytuły, gatunki i inne z widoków biblioteki. Wybranie kategorii przenosi bezpośrednio do widoku tytułów.

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą napisów.

[ctx: #36185]
note: Description of setting with label #14089 "Font"
en: Set the font type to be used for subtitles.
pl_pl: Określa typ czcionki używanej przez napisy.

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
pl_pl: Określa rozmiar czcionki używanej przez napisy.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
pl_pl: Określa styl czcionki używanej przez napisy.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
pl_pl: Określa kolor czcionki używanej przez napisy.

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
pl_pl: Określa zestaw znaków czcionki używanych przez napisy.

[ctx: #36190]
note: Description of setting with label #21368 "Override subtitles fonts"
en: Override subtitles fonts in subtitle formats such as ASS / SSA.
pl_pl: Zastąp czcionki napisów w formatach napisów, takich jak ASS / SSA.

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
pl_pl: Określa niestandardowy folder przechowywania napisów. Może to być udział sieciowy.

[ctx: #36192]
note: Description of setting with label #21460 "Subtitle location on screen"
en: Location of subtitles on the screen. [Bottom of video] / [Top of video] When possible the subtitles will be positioned within the video area (depends on video encoding). Please note that some forced positions in the subtitles cannot be changed.
pl_pl: Lokalizacja napisów na ekranie. [Dół wideo] / [Góra wideo] Jeśli to możliwe, napisy zostaną umieszczone w obszarze wideo (w zależności od kodowania wideo). Należy pamiętać, że niektórych wymuszonych pozycji w napisach nie można zmienić.

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą dysków CD, DVD i Blu-Ray.

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
pl_pl: Umożliwia odtwarzanie DVD automatycznie po włożeniu dysku do napędu.

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
pl_pl: Umożliwia wymuszenie regionu odtwarzania dysków DVD.

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
pl_pl: Próbuje pomijać automatycznie "niepomijalny" wstęp przed menu DVD.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
pl_pl: Brak dostępnych informacji.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
pl_pl: Określa domyślny serwis informacji o filmie. Więcej opcji w menedżerze dodatków.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
pl_pl: Określa domyślny serwis informacji o serialach. Więcej opcji w menedżerze dodatków.

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
pl_pl: Określa domyślny serwis informacji o teledyskach. Więcej opcji w menedżerze dodatków.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
pl_pl: Ustawienia nagrywania i odtwarzania telewizji.

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
pl_pl: Kategoria zawierająca ogólne ustawienia nagrywania i odtwarzania programów telewizyjnych.

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
pl_pl: Aktywuje funkcje odtwarzania i nagrywania telewizji (PVR). Opcja ta wymaga zainstalowania co najmniej jednego klienta telewizji.

[ctx: #36204]
note: Description of setting with label #22076 "Default play action"
en: Toggle between [Ask if resumable] (default) and [Resume].[CR][Ask if resumable] will ask whether to play from beginning or to resume (if a resume point is present).[CR][Resume] will automatically resume videos from the last position that you were viewing them.[CR]If no resume point is set, playback will automatically start from the beginning.
pl_pl: Przełącz między [Zapytaj, jeśli można wznowić] (domyślnie) i [Wznów]. [CR][Zapytaj, jeśli można wznowić] zapyta, czy odtwarzać od początku, czy wznowić (jeśli obecny jest punkt wznowienia). [CR][Wznów] automatycznie wznowi filmy od ostatniej pozycji, w której były oglądane.[CR]Jeśli nie zostanie ustawiony żaden punkt wznowienia, odtwarzanie rozpocznie się automatycznie od początku.

[ctx: #36205]
en: Sort the channels by channel number from the backend, but use local numbering for channels.
pl_pl: Sortuje kanały według numeru kanału z serwera, ale użyj lokalnego numerowania dla kanałów.

[ctx: #36206]
en: Use the channel numbering from the backend.
pl_pl: Użyj numeracji kanałów z serwera.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
pl_pl: Otwiera menedżera kanałów, który umożliwia zmianę kolejności kanałów, nazwy kanału, ikon, itp.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
pl_pl: Zleca serwerowi telewizji wyszukiwanie kanałów (jeśli obsługiwane).

[ctx: #36209]
en: Clear the databases for PVR data like channels, groups, reminders and guide. Please note that not all data can be restored from the backend afterwards.
pl_pl: Czyści bazy danych z danych nagrywania, takich jak kanały, grupy, przypomnienia i przewodnik. Należy pamiętać, że nie wszystkie dane można później przywrócić z serwera.

[ctx: #36210]
en: Open the client priorities dialog which allows modifying the priority for enabled PVR clients according to your personal preferences, for instance to order channels client by client. Higher value means higher priority.
pl_pl: Otwiera okno dialogowe priorytetów klienta, które pozwala modyfikować priorytet włączonych klientów PVR zgodnie z osobistymi preferencjami, na przykład, aby zamówić kanały klient po kliencie. Wyższa wartość oznacza wyższy priorytet.

[ctx: #36211]
en: This category contains the settings for PVR channels and channel groups.
pl_pl: Ta kategoria zawiera ustawienia dla kanałów telewizyjnych i grup kanałów.

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
pl_pl: Umożliwia wyświetlanie podczas zmiany kanału informacji takich jak nazwa aktualnej audycji.

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
pl_pl: Otwiera menedżera grup, który umożliwia modyfikacje grup i zgrupowanych w nich kanałów

[ctx: #36214]
en: Preselect the playing channel in windows and dialogs containing channel lists. If enabled and there is a playing channel, the playing channel will be selected when opening a window or dialog containing a channel list. If disabled, the channel previously selected in a window or dialog will be selected when opening a window containing a channel list.
pl_pl: Wybiera kanał odtwarzania w oknach i oknach dialogowych zawierających listy kanałów. Jeśli jest włączony i istnieje kanał do odtwarzania, kanał do odtwarzania zostanie wybrany podczas otwierania okna lub okna dialogowego zawierającego listę kanałów. Jeśli wyłączone, kanał wybrany wcześniej w oknie lub oknie dialogowym zostanie wybrany podczas otwierania okna zawierającego listę kanałów.

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
pl_pl: Określa pełny format daty używany do wyświetania daty w interfejsie użytkownika.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
pl_pl: Folder, w którym przechowywane są ikony kanałów.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
pl_pl: Umożliwia wyszukiwanie brakujących ikony kanałów.

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia przewodnika programów.

[ctx: #36219]
en: Number of past days to show in the guide and to import from backends.
pl_pl: Określa liczbę dni z przeszłości wyświetlanych w przewodniku i importowanych z serwerów.

[ctx: #36220]
en: Number of future days to show in the guide and to import from backends.
pl_pl: Określa liczbę dni z przyszłości wyświetlanych w przewodniku i importowanych z serwerów.

[ctx: #36221]
en: Time between imports of guide data from backends.
pl_pl: Określa częstotliwość importowania danych przewodnika z serwerów telewizji.

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
pl_pl: Umożliwia zablokowanie importowania danych przewodnika podczas odtwarzania telewizji, w celu minimalizacji użycia procesora.

[ctx: #36223]
note: Description of setting with label #13438 "Allow Hardware Accelleration with DRM PRIME"
en: Enable PRIME hardware decoding of video files, used if ffmpeg PRIME hwaccel is available.
pl_pl: Włącz sprzętowe dekodowanie plików wideo PRIME, używane, jeśli dostępny jest ffmpeg PRIME hwaccel.

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
pl_pl: Umożliwia ukrywanie etykiety "Informacje niedostępne" w przypadku braku dostępnych danych przewodnika dla kanału.

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
pl_pl: Umożliwia usunięcie zapisanych danych przewodnika i ponowne zaimportowanie ich z serwera telewizji.

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia odtwarzania programów telewizyjnych i przełączania kanałów.

[ctx: #36227]
en: Switch to full screen display when starting playback of channels.
pl_pl: Włącza wyświetlanie pełnoekranowe podczas rozpoczynania odtwarzania kanałów.

[ctx: #36228]
note: Description of setting with label #745 "Background Colour"
en: Set the colour to be used for the subtitle background.
pl_pl: Określa kolor używany jako tło napisów.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
pl_pl: Umożliwia wyświetlanie informacji o jakości sygnału w oknie informacji o kodekach (jeśli obsługiwane przez klienta i serwer telewizji).

[ctx: #36230]
note: Description of setting with label #746 "Background Opacity"
en: Set the subtitle background opacity.
pl_pl: Ustaw przezroczystość tła napisów.

[ctx: #36231]
en: When flipping through channels using channel up/down buttons, channel switches must be confirmed using the OK button.
pl_pl: Podczas przeskakiwania między kanałami przy użyciu przycisków zmiany kanałów, zmiana kanału musi zostać potwierdzona naciśnięciem przycisku OK.

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
pl_pl: Określa zachowanie po zmianie kanału przy pomocy klawiszy dodając opóźnienie, które umożliwia użytkownikowi wprowadzenie numer kanału, bez oczekiwania na przełączenie do wcześniej wybranego kanału.

[ctx: #36233]
en: This category contains settings for recordings.
pl_pl: Ta kategoria zawiera ustawienia nagrań.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button. This value will be taken into account if "Instant recording action" is set to "Record for a fixed period of time"
pl_pl: Czas trwania natychmiastowych nagrań przy użyciu klawisza nagrywania. Ta wartość będzie brana pod uwagę jeśli "Działanie natychmiastowego nagrywania" jest ustawiona na "Nagrywaj przez określony czas"

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
pl_pl: Ukrywa menu ekranowe z przyciskami odtwarzania po przełączeniu kanału.

[ctx: #36236]
en: If set to a value greater than zero last watched time of channels will be stored the given amount of time after start of channel playback. Otherwise the last watched time will be stored immediately at start of channel playback.
pl_pl: Jeśli ustawiona na wartość większą niż zero, ostatni oglądany czas kanałów zostanie zapisany, podany czas po rozpoczęciu odtwarzania kanału. W przeciwnym razie ostatni oglądany czas zostanie zapisany natychmiast po rozpoczęciu odtwarzania kanału.

[ctx: #36237]
en: Additional time to record before the scheduled start time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
pl_pl: Umożliwia rozpoczęcie nagrywania, przed zaplanowanym czasem początku, w określonej tutaj liczbie minut.. Nie wszystkie klienty i serwery telewizji obsługują tę funkcję.

[ctx: #36238]
en: Additional time to record after the scheduled end time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
pl_pl: Umożliwia zakończenie nagrywania, po zaplanowanym czasie końca, w określonej tutaj liczbie minut. Nie wszystkie klienty i serwery telewizji obsługują tę funkcję.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
pl_pl: Wyświetla powiadomienie, gdy zadania są dodawane, zakończone lub usuwane z harmonogramu nagrań.

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia funkcji oszczędzania energii np. godzinę wybudzania serwera telewizji.

[ctx: #36241]
en: Execute the wakeup command below when exiting this application or going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
pl_pl: Umożliwia wykonywanie wprowadzonego polecenia wybudzenia podczas wychodzenia z aplikacji lub przechodzenia w tryb hibernacji. Znacznik czasu następnego zadania w harmonogramie nagrań jest przekazywany jako parametr.

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
pl_pl: Polecenie nie zostanie wykonane, jeśli nagranie rozpocznie się przed upływem wprowadzonego czasu.

[ctx: #36243]
en: The command to execute (cmd [timestamp]).
pl_pl: Polecenie do wykonania (cmd [znacznik czasu]).

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
pl_pl: Określa czas odejmowany od czasu rozpoczęcia następnego zaplanowanego nagrania.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
pl_pl: Uruchamia polecenie wybudzania, każdego dnia o podanej godzinie.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
pl_pl: Określa godzinę uruchamiania polecenia wybudzania.

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia kontroli rodzicielskiej, jeśli używany serwer telewizji obsługuje kontrolę rodzicielską.

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can't be played or recorded without entering a pin code, and the guide information is hidden for those channels.
pl_pl: Prosi o kod PIN dla kanałów zablokowanych przez kontrolę rodzicielską. Kanały mogą zostać oznaczone jako zablokowane w edytorze kanałów w zakładce Ogólne. Kanały zablokowane przez kontrolę rodzicielską nie mogą być odtwarzane ani nagrywane, bez wprowadzenia poprawnego kodu PIN, a informacje przewodnika dla tych kanałów są ukryte.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
pl_pl: Wprowadź nowy kod PIN, aby odblokować kanały zablokowane przez kontrolę rodzicielską.

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
pl_pl: Prosi ponownie o podanie kodu PIN podczas próby uzyskania dostępu do kanału, zablokowanego przez kontrolę rodzicielską, jeśli wcześniej kod PIN nie został wprowadzony.

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia specjalnych funkcji serwera telewizji, jeśli są obsługiwane przez klienta i ten serwer.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if supported by the PVR add-on and backend.
pl_pl: Umożliwia dostęp do specjalnych ustawień serwera telewizji, jeśli są obsługiwane przez klienta i ten serwer.

[ctx: #36253]
note: Description of settings section with label #2 "Music"
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
pl_pl: Sekcja zawierająca ustawienia związane z plikami muzyki i ich obsługą.

[ctx: #36254]
en: Action to perform when pressing the record button. [Record current show] will record the current show from "now" to the end of the show. If no TV guide data is currently available a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration" will be scheduled. [Record for a fixed period of time] will schedule a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration". [Ask what to do] will open a dialogue containing different recording actions to choose from, like "Record current show", "Record next show" and some fixed duration recordings.
pl_pl: Działanie do wykonania gdy użyto klawisza nagrywania. [Nagraj bieżącą audycję] nagra bieżącą audycje od "teraz" do końca audycji. Jeśli dane Przewodnika nie są dostępne, użyty zostanie czas określony wartością "Czas trwania natychmiastowego nagrania". [Nagrywaj przez określony czas] zaplanuje nagrywanie od "teraz" przez czas określony wartością "Czas trwania natychmiastowego nagrania". [Pytaj co zrobić] otworzy okno dialogowe zawierające różne działania nagrywania do wyboru takie jak "Nagraj bieżącą audycję", "Nagraj następną audycję" i kilka ustalonych czasów nagrywania.

[ctx: #36255]
note: Description of setting with label #13414 "Show song and album artists"
en: When enabled, both song and album artists are shown. When disabled, only album artists are shown and artists that appear only on individual songs from an album are excluded.
pl_pl: Jeśli aktywne, widoczni są zarówno twórcy utworu, jak i albumu. Jeśli nieaktywne, widoczni są tylko twórcy albumu, a twórcy pojawiający się tylko przy poszczególnych utworach są ukrywani.

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
pl_pl: Umożliwia automatyczne pobieranie informacji o albumie i wykonawcy od dostawców informacji podczas dodawania utworów do biblioteki.

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
pl_pl: Określa domyślnego dostawcę informacji o albumach.

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
pl_pl: Określa domyślnego dostawcę informacji o wykonawcach.

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
pl_pl: Umożliwia wyszukiwanie nowych i usuniętych plików mediów podczas uruchomienia.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
pl_pl: Brak dostępnych informacji.

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
pl_pl: Określa domyślną częstotliwość odświeżania ekranu, gdy niemożliwe jest wykrycie klatkażu materiału wideo.

[ctx: #36262]
note: Description of setting with label #20196 "Export music library"
en: Export parts of the music library to an XML file or NFO files. This will optionally overwrite your current NFO and artwork files.
pl_pl: Umożliwia eksport części biblioteki muzyki do plików XML lub NFO. Opcjonalnie umożliwia nadpisywanie istniejących plików NFO i grafik.

[ctx: #36263]
note: Description of setting with label #20197 "Import music library"
en: Import an XML file into the music library database.
pl_pl: Umożliwia import plików XML do bazy biblioteki muzyki.

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą odtwarzania muzyki.

[ctx: #36265]
note: Description of setting with label #489 "Play next song automatically"
en: Automatically plays the next item in the current folder, for example in "Files" view after a track has been played, the next track in the same folder will automatically play.
pl_pl: Umożliwia automatyczne odtwarzanie następnej dostępnej pozycji. Na przykład, w widoku "Pliki" po odtworzeniu pliku, kolejny plik w aktualnym folderze zostanie odtworzony automatycznie.

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
pl_pl: Podczas wyboru utworu zostaje on dodany do kolejki, zamiast natychmiastowego rozpoczęcia odtwarzania.

[ctx: #36267]
note: Description of setting with label #638 "Volume adjustments"
en: Read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
pl_pl: Umożliwia wczytywanie informacji o normalizacji głośności zakodowanych w plikach dźwiękowych, przy pomocy programów takich jak MP3Gain, oraz zgodne z nimi dostosowanie poziomów głośności.

[ctx: #36268]
note: Description of setting with label #641 "Files with ReplayGain information"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files with encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
pl_pl: Określa referencyjny poziom głośności (poziom przedwzmacniacza) używany dla plików z zakodowanymi informacjami o normalizacji głośności. Domyślnie jest to, zgodnie z normą, poziom 89dB. Zachowaj ostrożność przy zmianie.

[ctx: #36269]
note: Description of setting with label #642 "PreAmp Level - Non ReplayGained files"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files without encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
pl_pl: Określa referencyjny poziom głośności (poziom przedwzmacniacza) używany dla plików bez zakodowanych informacji o normalizacji głośności. Domyślnie jest to, zgodnie z normą, poziom 89dB. Zachowaj ostrożność przy zmianie.

[ctx: #36270]
note: Description of setting with label #643 "Avoid clipping protection on ReplayGained files"
en: Play file at lower volume, if necessary, to avoid audio limiting clipping protection. Otherwise clipping protection will be provided by the audioengine in those parts that need it.
pl_pl: Umożliwia odtwarzanie pliku przy zmniejszonej głośności, jeśli to konieczne, aby uniknąć ograniczenia przed przesterowaniem dźwięku. W przeciwnym przypadku ochrona przez przesterowaniem będzie oferowana przez silnik dźwiękowy w niezbędnych partiach.

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
pl_pl: Umożliwia płynne przechodzenie między kolejnymi utworami. Można ustawić długość nakładania się dźwięków w przedziale od 1-15 sekund.

[ctx: #36272]
note: Description of setting with label #13400 "Crossfade between songs on the same album"
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
pl_pl: Umożliwia płynne przechodzenie między kolejnymi utworami, jeśli pochodzą z tego samego albumu.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
pl_pl: Określa wizualizację, która będzie wyświetlana podczas odtwarzania muzyki.

[ctx: #36274]
note: Description of setting with label #39125 "Enable tag reading in file view"
en: When browsing music files in file view read the tags of those not in the music library as you go. This can make large directories slow to display, especially over a network.
pl_pl: Przeglądając pliki muzyczne w widoku plików, czytaj znaczniki tych, których nie ma w bibliotece muzycznej. Może to spowodować powolne wyświetlanie dużych katalogów, zwłaszcza w sieci.

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
pl_pl: Określa sposób w jaki nazwy utworów są wyświetlane w interfejsie użytkownika. Do poprawnego działania wymagana jest aktywna funkcja wczytywania znaczników.

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
pl_pl: Wykorzystuje do formatowania drugą kolumnę na liście plików.

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
pl_pl: Określa sposób w jaki nazwy utworów są wyświetlane na liście aktualnie odtwarzanych.

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
pl_pl: Wykorzystuje do formatowania drugą kolumnę na liście aktualnie odtwarzanych.

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
pl_pl: Określa sposób w jaki nazwy utworów są wyświetlane na listach biblioteki.

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
pl_pl: Wykorzystuje do formatowania drugą kolumnę na listach biblioteki.

[ctx: #36281]
note: Description of setting with label #14059 "Search for thumbnails on remote shares"
en: Search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
pl_pl: Umożliwia wyszukiwanie miniatur na zdalnych udziałach i mediach optycznych. Jest częstą przyczyną wolnego wczytywania listy zawartości folderów sieciowych.

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą dysków CD-Audio.

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
pl_pl: Umożliwia odtwarzanie dysków CD-Audio automatycznie po włożeniu dysku do napędu.

[ctx: #36284]
note: Description of setting with label #227 "Load audio CD information from online service"
en: Read the information belonging to an audio CD, like song title and artist, from the Internet database gnudb.org.
pl_pl: Umożliwia pobieranie informacji o dysku CD-Audio, takich jak tytuł utworu i nazwa wykonawcy, z internetowej bazy gnudb.org.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
pl_pl: Określa lokalizację na dysku, gdzie zgrane ścieżki będą zapisywane.

[ctx: #36286]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in audiocds.trackpathformat
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
pl_pl: Określa sposób nazewnictwa utworów na podstawie znaczników. Znaczniki: [B]%N[/B]: Numer utworu, [B]%S[/B]: Numer dysku, [B]%A[/B]: Wykonawca, [B]%T[/B]: Tytuł, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Gatunek, [B]%Y[/B]: Rok, [B]%F[/B]: Nazwa pliku, [B]%D[/B]: Czas trwania, [B]%J[/B]: Data, [B]%R[/B]: Ocena, [B]%I[/B]: Rozmiar pliku.

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
pl_pl: Określa koder dźwięku, który ma być wykorzystany podczas zgrywania dysku.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
pl_pl: Określa jakość zgrywanych plików ścieżek.

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
pl_pl: Określa przepływność wybranego kodera dźwięku używaną do kompresji.

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
pl_pl: Określa poziom kompresji FLAC, domyślnie 5.

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
pl_pl: Umożliwia wysuwanie dysku automatycznie po zgraniu zawartości.

[ctx: #36292]
note: Description of settings category "Interface -> Startup" with label #14224
en: This category contains startup settings.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia uruchamiania.

[ctx: #36293]
note: Description of setting with label #20223 "Artist information folder"
en: Select the folder where artist information (nfo files and images) should be saved in.
pl_pl: Określa folder zapisywania informacji o wykonawcach (plików NFO i obrazów).

[ctx: #36294]
note: Description of setting with label #20228 "Use artist sortname"
en: When sorting music items by artist use sortname e.g. Parton, Dolly rather than name.
pl_pl: Podczas sortowania elementów muzycznych według wykonawców użyj nazwy wykonawcy np. Parton, Dolly zamiast imienia.

[ctx: #36295]
note: Description of setting with label #752 "Opacity"
en: Set the subtitle opacity.
pl_pl: Ustaw przezroczystość napisów.

[ctx: #36296]
en: This category contains settings for reminders.
pl_pl: Ta kategoria zawiera ustawienia przypomnień.

[ctx: #36297]
en: Choose a time in seconds after which PVR reminder popups will be automatically closed.
pl_pl: Wybierz czas w sekundach, po którym wyskakujące przypomnienia telewizji zostaną automatycznie zamknięte.

[ctx: #36298]
en: If enabled, a recording for the programme to remind will be scheduled when auto-closing the reminder popup, if supported by the PVR add-on and backend.
pl_pl: Jeśli jest włączona, nagrywanie programu do przypomnienia będzie zaplanowane podczas automatycznego zamykania wyskakującego okienka przypomnienia, jeśli jest obsługiwane przez dodatek telewizji i serwer.

[ctx: #36299]
note: Description of setting with label #13436 "Adjust display HDR mode"
en: Allow the HDR mode of the display to be changed to best match the media. When disabled, Kodi applies tonemapping if needed (and if supported on your hardware) to adapt the media to the current HDR mode of the display.
pl_pl: Zezwalaj na zmianę trybu HDR wyświetlacza, aby najlepiej pasował do multimediów. Gdy ta opcja jest wyłączona, Kodi stosuje mapowanie tonalne, jeśli jest to konieczne (i jeśli jest obsługiwane przez sprzęt), aby dostosować multimedia do bieżącego trybu HDR wyświetlacza.

[ctx: #36300]
note: Description of setting with label #20226 "Movie set information folder"
en: Select the folder where movie set information (images) are saved locally.
pl_pl: Wybierz folder, w którym informacje o zestawie filmów (obrazy) są zapisywane lokalnie.

[ctx: #36301]
en: No 'Movie set information folder' is configured to store movie set images so they will not be exported. Do you want to proceed?
pl_pl: Żaden 'folder informacji o zestawie filmów' nie jest skonfigurowany do przechowywania obrazów z zestawu filmowego, więc nie zostaną one wyeksportowane. Czy chcesz kontynuować?

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
pl_pl: Brak dostępnych informacji.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
pl_pl: Brak dostępnych informacji.

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
pl_pl: Sekcja zawierająca ustawienia związane z obrazami i ich obsługą.

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą list obrazów.

[ctx: #36306]
en: If not using backend channel numbers then start all groups channel numbers from 1.
pl_pl: Jeśli nie używasz numerów kanałów serwera, zacznij wszystkie numery kanałów grup od 1.

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
pl_pl: Umożliwia tworzenie miniatur obrazów automatycznie przy wejściu do folderu obrazów.

[ctx: #36308]
note: Description of setting with label #20472 "Show all performers for music videos"
en: When enabled, shows all performers in the artist list for music videos, not just the main artist
pl_pl: Jeśli nie używasz numerów kanałów serwera, zacznij wszystkie numery kanałów grup od 1

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
pl_pl: Pokazuje pliki wideo na liście plików obrazów.

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
pl_pl: Brak dostępnych informacji.

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą pokazów slajdów.

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
pl_pl: Określa czas wyświetlania każdego obrazu podczas pokazu slajdów.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
pl_pl: Podczas pokazu slajdów obrazy będą wyświetlane z wykorzystaniem efektu przesuwania i powiększenia.

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
pl_pl: Wymusza losowanie kolejności wyświetlania obrazów w trakcie pokazu slajdów.

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
pl_pl: Sekcja zawierająca ustawienia związane serwisem pogodowym.

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą dostawców prognozy pogody.

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
pl_pl: Wybierz maksymalnie trzy lokalizacje, dla których pogoda może być wyświetlana.

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
pl_pl: Określa domyślny serwis informacji o pogodzie. Więcej opcji w menedżerze dodatków.

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
pl_pl: Sekcja zawierająca ustawienia związane z działaniem usług.

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia wykorzystywane przez wszystkie usługi.

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
pl_pl: Określa nazwę tego urządzenia widzianą przez różne usługi sieciowe.

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z usługą UPnP. Na większości urządzeń elektronicznych UPnP jest określane nazwą DLNA.

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
pl_pl: Aktywuje serwer UPnP. Umożliwia to transmisję mediów z biblioteki do klienta UPnP.

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
pl_pl: Umożliwia powiadamianie klientów UPnP o automatycznej lub manualnej aktualizacji biblioteki.

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
pl_pl: Aktywuje klienta UPnP. Umożliwia to odtwarzanie mediów z dowolnego serwera UPnP z punktem sterowania oraz sterowanie odtwarzaniem mediów z tego serwera.

[ctx: #36326]
note: Description of setting with label #21361 "Look for remote UPnP players"
en: Enable the UPnP control point. This allows you to stream media to any UPnP client and control its playback.
pl_pl: Włącz punkt kontrolny UPnP. Umożliwia to strumieniowe przesyłanie mediów do dowolnego klienta UPnP i kontrolowanie jego odtwarzania.

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą serwera webowego i funkcji zdalnego sterowania.

[ctx: #36328]
note: Description of setting with label #263 "Allow remote control via HTTP"
en: Enable remote users to control this application through the built-in web server. Never expose the web server port to the Internet.
pl_pl: Zezwól użytkownikom zdalnym na kontrolowanie tej aplikacji za pośrednictwem wbudowanego serwera internetowego. Nigdy nie ujawniaj portu serwera WWW w Internecie.

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
pl_pl: Określa port serwera WWW.

[ctx: #36330]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Define the web server username. Must be set when authentication is enabled.
pl_pl: Zdefiniuj nazwę użytkownika serwera WWW. Należy ustawić, gdy włączona jest autoryzacja.

[ctx: #36331]
note: Description of setting with label #1048 "Password"
en: Define the web server password. Must be set when authentication is enabled.
pl_pl: Zdefiniuj hasło serwera WWW. Należy ustawić, gdy włączone jest uwierzytelnianie.

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
pl_pl: Umożliwia wybór interfejsu webowego zainstalowanego przy pomocy menedżera dodatków.

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z usługą zdalnego sterowania.

[ctx: #36334]
note: Description of setting with label #791 "Allow remote control from programs on this system"
en: Allow programs on this device to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication.
pl_pl: Zezwól programom na tym urządzeniu na kontrolowanie tej aplikacji za pośrednictwem protokołu JSON-RPC przez WebSocket, JSON-RPC przez TCP lub EventServer bez uwierzytelniania.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
pl_pl: Określa port zdalnego sterowania.

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
pl_pl: Określa zakres portów zdalnego sterowania.

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
pl_pl: Określa maksymalną listę podłączonych klientów.

[ctx: #36338]
note: Description of setting with label #794 "Allow remote control from programs on other systems"
en: Allow programs on the network to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication. It allows anyone with access to the network to completely control this application and, therefore, this device. Never expose these interfaces to the Internet.
pl_pl: Zezwól programom w sieci na kontrolowanie tej aplikacji za pośrednictwem protokołu JSON-RPC przez WebSocket, JSON-RPC przez TCP lub EventServer bez uwierzytelniania. Pozwala każdemu, kto ma dostęp do sieci, na pełną kontrolę nad tą aplikacją, a tym samym nad tym urządzeniem. Nigdy nie udostępniaj tych interfejsów w Internecie.

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
pl_pl: Początkowe opóźnienie powtarzania (ms).

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
pl_pl: Ciągłe opóźnienie powtarzania (ms).

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z usługą wykrywania sieci ZeroConf, wymaganą przez AirPlay.

[ctx: #36342]
note: Description of setting with label #1260 "Announce services to other systems"
en: Allows applications on the network to discover enabled services via Zeroconf.
pl_pl: Umożliwia aplikacjom na innych urządzeniach wykrywanie dostępnych usług przy pomocy usługi Zeroconf.

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
pl_pl: Umożliwia odbiór zawartości z innych urządzeń i aplikacji AirPlay.

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
pl_pl: Umożliwia ochronę dostępu do usługi AirPlay przy pomocy hasła.

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
pl_pl: Ustawia hasło usługi AirPlay.

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą klienta SMB (Samba).

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
pl_pl: Jeśli w lokalnej sieci uruchomiono serwer WINS, należy wprowadzić jego nazwę. W przeciwnym przypadku należy zostawić pole puste.

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
pl_pl: Jeśli w lokalnej sieci uruchomiono serwer WINS, należy wprowadzić nazwę jego grupy roboczej. W przeciwnym przypadku należy zostawić pole puste.

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
pl_pl: Sekcja zawierająca ustawienia związane z systemem operacyjnym, na którym aplikacja została zainstalowana.

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
pl_pl: Umożliwia wysyłanie polecenia wybudzania do serwera(-ów), przed uzyskaniem dostępu do udostępnionych przez nie plików lub usług.

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
pl_pl: Określa sposób wyświetlania aplikacji na wybranym ekranie. Może to być tryb okienkowy lub pełnoekranowy.

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
pl_pl: Zmienia rozdzielczość, w której wyświetlany jest interfejs użytkownika.

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
pl_pl: Zmienia częstotliwość odświeżania, w której wyświetlany jest interfejs użytkownika.

[ctx: #36354]
note: Description of setting with label #14083 "Use fullscreen window"
en: If enabled, fullscreen mode will be applied by using a window instead of a real fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, so that other applications can be used in parallel more easily. This uses more resources so playback may be less smooth.
pl_pl: Jeśli aktywne, tryb ekranowy będzie wykorzystywał pełnoekranowe okno zamiast rzeczywistego trybu pełnoekranowego. Podstawową korzyścią tego trybu jest bezproblemowe używanie Kodi i innych aplikacji jednocześnie. Zwiększa to użycie zasobów, co może pogarszać płynność odtwarzania.

[ctx: #36355]
note: Description of setting with label #13130 "Blank other displays"
en: In a multi-screen configuration, the screens not displaying this application are blacked out.
pl_pl: Umożliwia w konfiguracji z wieloma wyświetlaczami wygaszanie nieużywanych przez aplikację.

[ctx: #36356]
note: Description of settings category with label #1201 "NFS Client"
en: This category contains the settings for how the NFS client is handled.
pl_pl: Ta kategoria zawiera ustawienia dotyczące obsługi klienta NFS.

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
pl_pl: Kalibruje interfejs użytkownika dostosowując nadmiarowość obrazu. Użyj tego narzędzia, jeśli wyświetlany obraz jest zbyt duży lub mały w stosunku do wyświetlacza.

[ctx: #36358]
en: Allow using channel numbering from multiple backends. Note that the All channels group can contain multiple of the same channel number if using this option. This means that jump to channel number may not work correctly for the All channels group.
pl_pl: Zezwalaj na numerowanie kanałów z wielu serwerów. Zwróć uwagę, że grupa Wszystkie kanały może zawierać wiele takich samych numerów kanałów, jeśli używasz tej opcji. Oznacza to, że skok do numeru kanału może nie działać poprawnie dla grupy Wszystkie kanały.

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
pl_pl: Wykorzystuje ograniczony zakres kolorów (16-235) zamiast pełnego zakresu kolorów (0-255). Ograniczony zakres kolorów powinien być używany, jeśli obraz jest przekazywany przez złącze HDMI do telewizora. Jeśli obraz jest wyświetlany na monitorze komputerowym, należy pozostawić tę opcję nieaktywną, aby uzyskać prawidłową czerń.

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą odtwarzania dźwięku.

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
pl_pl: Określa konfigurację odtwarzania: [Stała] Właściwości odtwarzania są ustawione na stałą częstotliwość próbkowania i liczbę głośników za każdym razem; [Dopasowana] Właściwości odtwarzania są jak najlepiej dopasowywane do właściwości źródła; [Zoptymalizowana] Właściwości odtwarzania są ustawiane na początku odtwarzania i pozostają niezmienne nawet po zmianie właściwości źródła.

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
pl_pl: Określa liczbę kanałów obsługiwanych przez złącze dźwiękowe lub liczbę głośników podłączonych do złącz analogowych. To ustawienie nie ma wpływu na ustawienia przekazywania dźwięku do urządzenia odbiorczego. Uwaga: złącze SPDIF obsługuje tylko kanały 2.0, ale umożliwia przekazywania obsługiwanych formatów wielokanałowych do urządzeń odbiorczych.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
pl_pl: Zwiększa poziom głośności ścieżek AC3 zmiksowanych w dół do 2 kanałów.

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
pl_pl: Zaznacz, aby aktywować miksowanie dźwięku 2 kanałowego do liczby kanałów określonych w konfiguracji kanałów.

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, jeśli urządzenie odbiorcze obsługuje dekodowanie ścieżek Dolby Digital (AC3).

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, jeśli urządzenie odbiorcze obsługuje dekodowanie ścieżek DTS.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
pl_pl: Określa maksymalną liczbę kanałów / głośników dostępnych dla zdekodowanych ścieżek dźwiękowych. W przypadku korzystania z cyfrowych wyjść optycznych / elektrycznych, konieczne jest ustawienie tej wartości na 2.0

[ctx: #36368]
note: Description of setting with label #348 "Enable passthrough"
en: Select to allow passthrough audio for playback of compressed audio such as Dolby Digital (AC3), DTS, etc. The Client of the AudioEngine, for example Videoplayer, might decide to decode the audio stream under certain conditions. In Videoplayer case, passthrough won't be used for live streams and when you sync playback to display.
pl_pl: Umożliwia przekazywanie skompresowanego dźwięku, w formatach takich jak Dolby Digital (AC3), DTS i innych, do zewnętrznego urządzenia odbiorczego. Odtwarzacz wideo może jednak zdecydować, w określonych przypadkach, o dekodowaniu ścieżki dźwiękowej. Dotyczy to odtwarzania transmisji oraz opcji synchronizacji obrazu i dźwięku z częstotliwością odświeżania wyświetlacza.

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, jeśli urządzenie odbiorcze obsługuje dekodowanie ścieżek TrueHD.

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, jeśli urządzenie odbiorcze obsługuje dekodowanie ścieżek DTS-HD.

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
pl_pl: Określa urządzenie używane do odtwarzania dźwięku zdekodowanego w formatach takich, jak MP3.

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
pl_pl: Określa urządzenie odbiorcze używane do odtwarzania zakodowanych formatów, zaznacz obsługiwane formaty w opcjach poniżej.

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
pl_pl: Określa sposób obsługi dźwięków interfejsu użytkownika takich, jak nawigacja i powiadomienia.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą urządzeń wejściowych.

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
pl_pl: Konfiguracja podłączonych urządzeń peryferyjnych.

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
pl_pl: Jeśli aktywne, klawisze kursora będą umożliwiały przesunięcie zaznaczenie klawisza na wirtualnej klawiaturze. Jeśli nieaktywne, klawisze kursora będą przesuwały kursor poza tekst.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
pl_pl: Umożliwia używanie myszy lub ekranu dotykowego do sterowania interfejsem użytkownika. Uwaga: Odznaczenie tej opcji może spowodować utratę kontroli nad tą aplikacją, w przypadku braku podłączonej klawiatury lub pilota zdalnego sterowania.

[ctx: #36378]
note: Description of setting with label #35100 "Enable controller support"
en: Use a game controller to control the interface.
pl_pl: Użyj kontrolera gier do sterowania interfejsem.

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą dostępu do Internetu. Umożliwia także wybór domyślnego interfejsu webowego.

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
pl_pl: Jeśli łączysz się z Internetem za pośrednictwem serwera proxy, możesz tutaj skonfigurować jego parametry.

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
pl_pl: Określa typ używanego serwera proxy.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
pl_pl: Określa adres serwera proxy.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
pl_pl: Określa port serwera proxy.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
pl_pl: Określa nazwę użytkownika serwera proxy.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
pl_pl: Określa hasło do serwera proxy.

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
pl_pl: W przypadku, gdy Twoje połączenie z Internetem ma ograniczoną przepustowość, użyj tego ustawienia, aby utrzymywać użycie dostępnej przepustowości, na zdefiniowanym poziomie.

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia oszczędzania energii.

[ctx: #36388]
note: Description of setting with label #1450 "Put display to sleep when idle"
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
pl_pl: Umożliwia wyłączanie wyświetlacza w trybie bezczynności. Użyteczne dla telewizorów, które się wyłączają w przypadku wykrycia braku sygnału.

[ctx: #36389]
note: Description of setting with label #357 "Shutdown function timer"
en: Set the time to wait for any activity to occur before shutting down.
pl_pl: Określa wymagany czas bezczynnosci przed wykonaniem operacji zamykania.

[ctx: #36390]
note: Description of setting with label #13008 "Shutdown function"
en: Define what action to perform when the shutdown function timer lapsed.
pl_pl: Określa czynność wykonywaną po upłynięciu czasu zaplanowanego zamykania.

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
pl_pl: Ta kategoria zawiera ustawienia umożliwiające rejestrowanie zdarzeń i komunikatów diagnostycznych w pliku dziennika. Możliwe jest także rejestrowanie specyficznych komunikatów komponentów, ułatwiające rozwiązywanie problemów.

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
pl_pl: Umożliwia rejestrowanie w pliku dziennika komunikatów diagnostycznych. Pomocne w rozwiązywaniu problemów.

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
pl_pl: Określa folder, w którym powinny być zapisywane zrzuty ekranu.

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
pl_pl: Umożliwia rejestrowanie w pliku dziennika zdarzeń generowanych przez dodatkowe biblioteki i komponenty.

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą funkcji kontroli dostępu.

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
pl_pl: Umożliwia aktywowanie funkcji kontroli dostępu i zdefiniowane kodu PIN niezbędnego do odblokowania programu. Możliwe jest także określenie obszarów aplikacji, dla których wymagane będzie wprowadzenie kodu PIN, przed uzyskaniem do nich dostępu.

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
pl_pl: Jeśli aktywne, wymagane będzie wprowadzenie hasła administracyjnego, aby odblokować dostęp do programu po uruchomieniu.

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
pl_pl: Określa maksymalną listę prób przed zamknięciem tej aplikacji.

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą funkcji buforowania.

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
pl_pl: Umożliwia buforowanie odtwarzania wideo, dźwięku i DVD z dysku twardego.

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
pl_pl: Umożliwia buforowanie odtwarzania wideo z dysków DVD-ROM.

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
pl_pl: Umożliwia buforowanie odtwarzania wideo z sieci lokalnej.

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
pl_pl: Umożliwia buforowanie odtwarzania wideo z Internetu.

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
pl_pl: Umożliwia buforowanie odtwarzania dźwięku z dysków DVD-ROM.

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
pl_pl: Umożliwia buforowanie odtwarzania dźwięku z sieci lokalnej.

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
pl_pl: Umożliwia buforowanie odtwarzania dźwięku z Internetu.

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
pl_pl: Umożliwia buforowanie odtwarzania DVD z dysków DVD-ROM.

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
pl_pl: Umożliwia buforowanie odtwarzania DVD z sieci lokalnej.

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
pl_pl: Umożliwia buforowanie odtwarzania nieznanych mediów z Internetu.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
pl_pl: Brak dostępnych informacji.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
pl_pl: Brak dostępnych informacji.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
pl_pl: Brak dostępnych informacji.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
pl_pl: Brak dostępnych informacji.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
pl_pl: Brak dostępnych informacji.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
pl_pl: Brak dostępnych informacji.

[ctx: #36416]
note: Description of setting with label #13600 "Apple remote"
en: Specify the type of remote used.
pl_pl: Określa typ używanego pilota.

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
pl_pl: Zapewnia działanie w tle programu pomocniczego, który umożliwia uruchomienie Kodi przy pomocy pilota zdalnego sterowania.

[ctx: #36418]
note: Description of setting with label #13603 "Sequence delay time"
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
pl_pl: Określa opóźnienie pomiędzy sekwencjami przycisków na pilocie uniwersalnym.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
pl_pl: Określa lokalizacje, dla których pobierane są informacje o pogodzie.

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
pl_pl: Umożliwia wyszukiwanie zewnętrznych napisów dla wideo odtwarzanych z serwera UPnP. Może powodować wysokie użycie procesora, systemu plików oraz obciążenie sieci.

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
pl_pl: Umożliwia pomijanie miksera VDPAU, co oszczędza zasoby na mało wydajnych systemach, ale obniża nieco jakość obrazu.

[ctx: #36422]
en: Update official add-ons from
pl_pl: Zaktualizuj oficjalne dodatki z

[ctx: #36423]
note: Description of setting with label #36422 "Update official add-ons from"
en: By default, add-ons from official repositories will be prevented from being auto-updated from private repositories. For cases such as updating from an add-ons beta repository this option can be switched to [Any repositories] (bear in mind this is a less secure option and enabling it could cause incompatibility and crashes).
pl_pl: Domyślnie dodatki z oficjalnych repozytoriów nie będą automatycznie aktualizowane z prywatnych repozytoriów. W przypadkach takich jak aktualizacja z repozytorium beta dodatków tę opcję można przełączyć na [Dowolne repozytoria] (pamiętaj, że jest to opcja mniej bezpieczna, a włączenie jej może spowodować niekompatybilność i awarie).

[ctx: #36424]
en: Select what will happen when an item is selected in the guide: [Show context menu] Will trigger the context menu from where you can choose further actions; [Switch to channel] Will instantly tune to the related channel; [Show information] Will display a detailed information with plot and further options; [Record] Will create a recording timer for the selected item. ["Smart select"] The action is choosen dynamically, depending on whether the event is in the past, now or in the future.
pl_pl: Określa operację wykonywaną po wybraniu pozycji w przewodniku: [Pokaż menu] Wyświetla menu kontekstowe z dodatkowymi operacjami; [Przełącz na kanał] Przełącza natychmiast na wybrany kanał; [Pokaż informacje] Wyświetla szczegółowe informacje z opisem i dodatkowymi opcjami; [Nagraj] Tworzy zadanie nagrania wybranej pozycji w harmonogramie. [Inteligenty wybór] Wykonywana operacja jest dobierana dynamicznie, w zależności od tego, czy audycja ma miejsce przeszłości, teraźniejszości lub w przyszłości.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
pl_pl: Pokaż menu

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
pl_pl: Przełącz na kanał

[ctx: #36427]
en: Show information
pl_pl: Pokaż informacje

[ctx: #36428]
en: Record
pl_pl: Nagraj

[ctx: #36429]
note: Description of setting with label #667 "Enable Dolby Digital transcoding"
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1 (AC-3), such as a S/PDIF connection. If your system supports PCM multichannel audio via HDMI, leave this disabled.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, gdy złącze dźwiękowe obsługuje wielokanałowe ścieżki dźwiękowe tylko w formacie Dolby Digital 5.1(AC-3), np. złącze SPDIF. Jeśli Twój system obsługuje wielokanałowy dźwięk w formacie LPCM przez HDMI, pozostaw tę opcję nieaktywną.

[ctx: #36430]
note: Description for setting category #14101: "Video Acceleration"
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
pl_pl: Określa sposób sprzętowej akceleracji przetwarzania wideo, z uwzględnieniem dekodowania i skalowania.

[ctx: #36431]
note: Description of setting with label #13438 "Show event log"
en: Shows all events in the event log for the current profile with options to only show specific levels.
pl_pl: Umożliwia wyświetlanie wszystkich zdarzeń z dziennika dla aktualnego profilu z określonym poziomem szczegółowości.

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
pl_pl: Określa wirtualny układ klawiatury.

[ctx: #36433]
note: Description for video related setting #13457: "vaapi sw filter"
en: When enabled, VAAPI render method is preferred and the CPU has less load. If you experience hangs, disable this option.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, aby używać metody renderowania VAAPI. Zmiejsza ona obciążenie procesora, ale może powodować zawieszenie sterownika.

[ctx: #36434]
en: If enabled, switch to the channel with the programme to remind when auto-closing the reminder popup.
pl_pl: Jeśli jest włączona, przełącz się na kanał z programem, który będzie przypominał o automatycznym zamykaniu okienka przypomnienia.

[ctx: #36435]
en: Sort channel groups by the order supplied by the backend(s). If enabled, groups cannot be reordered in the Group manager
pl_pl: Sortuj grupy kanałów według kolejności podanej przez serwer(y). Jeśli ta opcja jest włączona, nie można zmienić kolejności grup w Menedżerze grup

[ctx: #36436]
note: Description for setting #407: "Hardware keyboard layouts" Setting in System -> Input -> Hardware keyboard layouts Select the layout of a physically attached keyboard
en: Select hardware keyboard layout.
pl_pl: Wybierz układ klawiatury sprzętowej.

[ctx: #36437]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Official repositories only (default)
pl_pl: Tylko oficjalne repozytoria (domyślne)

[ctx: #36438]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Any repositories
pl_pl: Wszelkie repozytoria

[ctx: #36439]
note: Description of setting with label #19352 "Play next programme automatically"
en: Enable automatic playback of the next programme when playing past programmes (catchup) or for Video On Demand (VOD) channels. Please note that catchup and VOD only work if supported by the channel provider.
pl_pl: Włącz automatyczne odtwarzanie następnego programu podczas odtwarzania poprzednich programów (nadrabianie zaległości) lub w przypadku kanałów wideo na życzenie (VOD). Należy pamiętać, że nadrabianie zaległości i VOD działają tylko wtedy, gdy są obsługiwane przez dostawcę kanału.

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
pl_pl: Określa liczbę poziomów regulacji głośności.

[ctx: #36443]
note: Description of setting with label #14126 "Whitelist"
en: Whitelisted modes give the user the control to choose which display modes are allowed or not allowed to be used
pl_pl: Tryby na białej liście dają użytkownikowi kontrolę nad wyborem, które tryby wyświetlania są dozwolone, a które nie

[ctx: #36444]
note: Description of setting with label #14127 "Whitelist"
en: Select this option to allow using 3:2 pulldown refresh rates (playing 23.976 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 24 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 23.976 Hz or 24 Hz mode.
pl_pl: Wybierz tę opcję, aby zezwolić na używanie pulldown częstotliwości 3:2 (odtwarzanie wideo 23,976 FPS na monitorze 59,94 Hz lub odtwarzanie wideo 24 FPS na monitorze 60 Hz). Możesz chcieć użyć tej opcji, jeśli twój monitor nie ma trybu 23,976 Hz lub 24 Hz.

[ctx: #36445]
note: Description of setting with label #14128 "Whitelist"
en: Select this option to allow using double refresh rates (playing 29.97 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 30 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 29.97 Hz or 30 Hz mode.
pl_pl: Wybierz tę opcję, aby zezwolić na używanie podwójnych częstotliwości odświeżania (odtwarzanie wideo 29,97 FPS na monitorze 59,94 Hz lub odtwarzanie wideo 30 FPS na monitorze 60 Hz). Możesz chcieć użyć tej opcji, jeśli twój monitor nie ma trybu 29,97 Hz lub 30 Hz.

[ctx: #36460]
note: Description of settings with label #14112 "Enable event logging"
en: Event logging allows to keep track of what has happened.
pl_pl: Rejestrowanie zdarzeń umożliwia śledzenie tego, co się wydarzyło.

[ctx: #36461]
note: Description of settings with label #14113 "Enable notification event logging"
en: Notification event describe regular processes and actions performed by the system or the user.
pl_pl: Umożliwia rejestrowanie w dzienniku powiadomień opisujących regularne procesy i akcje wykonywane przez system lub użytkownika.

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
pl_pl: Stereoskopowy tryb 3D / Aktualny

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
pl_pl: Stereoskopowy tryb 3D

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
pl_pl: Nieaktywne

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
pl_pl: Powyżej / Poniżej

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
pl_pl: Obok siebie

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
pl_pl: Anaglif czerwony / cyjan

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
pl_pl: Anaglif zielony / magenta

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
pl_pl: Z przeplotem

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
pl_pl: Wspomaganie sprzętowe

[ctx: #36509]
note: name of a stereoscopic mode
en: Monoscopic / 2D
pl_pl: Monoskopowy / 2D

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
pl_pl: Anaglif żółty / niebieski

[ctx: #36511]
note: name of a stereoscopic mode
en: Checkerboard
pl_pl: Szachownica

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
pl_pl: Tryb odtwarzania stereoskopowych wideo 3D

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
pl_pl: Pytaj

[ctx: #36523]
note: Description of setting with label #458 "Limit sampling rate (kHz)"
en: Maximum sampling rate for S/PDIF or sampling rate for fixed output configuration.
pl_pl: Określa maksymalną częstotliwość próbkowania złącza S/PDIF lub częstotliwość próbkowania dla stałej konfiguracji odtwarzania.

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
pl_pl: Tryb preferowany

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
pl_pl: Jak w ścieżce wideo (detekcja)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
pl_pl: Wyjdź ze stereoskopowego trybu 3D po zakończeniu odtwarzania

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
pl_pl: Wybór trybu odtwarzania

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
pl_pl: Wybór stereoskopowego trybu 3D

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
pl_pl: Wybierz tryb alternatywny...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
pl_pl: Jak w ścieżce wideo

[ctx: #36533]
note: Description of setting with label #346 "Normalize levels on downmix"
en: Select how audio is downmixed, e.g. from 5.1 to 2.0.[CR][Enabled] Maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed.[CR][Disabled] Maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note: Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
pl_pl: Określa sposób miksowania dźwięku w dół, na przykład z formatu 5.1 do 2.0.[CR][Aktywne] zachowuje poziom głośności oryginału, ale zmniejsza zakres dynamiki.[CR][Nieaktywne] zachowuje zakres dynamiki oryginału, ale zmniejsza poziom głośności. Uwaga: Zakres dynamiki jest różnicą pomiędzy najcichszym a najgłośniejszym dźwiękiem w źródle audio. Aktywuj tę opcję jeśli dialogi są ledwo słyszalne.

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
pl_pl: Określa dodatkowe biblioteki i komponenty, których zdarzenia będą rejestrowane w pliku dziennika.

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
pl_pl: Stereoskopowy tryb 3D

[ctx: #36536]
note: label of a toggle option that allows to invert the stereoscopic 3d mode
en: Invert stereoscopic 3D mode (flip eyes)
pl_pl: Odwracaj stereoskopowy tryb 3D (zamiana oczu)

[ctx: #36537]
note: Description of setting with label #36520 "Playback mode of stereoscopic videos"
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played.[CR][Ask me] Will show a dialogue to select the desired mode for each playback.[CR][Preferred mode] Will use the preferred mode specified in the "System -> Video hardware" section of the settings.[CR][Monoscopic / 2D] Will play the video in mono / 2D.[CR][Ignore] Disables any stereoscopic 3D processing and handling.
pl_pl: Określa tryb odtwarzania wideo 3D.[CR][Pytaj] wyświetla okno wyboru trybu dla każdego odtwarzania[CR][Tryb preferowany] będzie używany tryb określony w sekcji "System -> Wyświetlanie obrazu".[CR][Monoskopowy / 2D] wideo będzie odtwarzane w trybie monoskopowym / 2D.[CR][Ignoruj] dezaktywuje obsługę stereoskopowych trybów 3D.

[ctx: #36538]
note: Description of setting with label #36526 Disable stereoscopic mode when playback is stopped
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode, between videos in a playlist or when playback ended.[CR][Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists with mixed stereoscopic 3D and 2D content, then the GUI will also stay in stereoscopic 3D mode even when a non-stereoscopic 2D video is playing.
pl_pl: [Aktywne] Przełącza interfejs użytkownika (i niektóre telewizory) z powrotem do trybu 2D pomiędzy pozycjami na liście odtwarzania lub po zakończeniu odtwarzania.[CR][Nieaktywne] Interfejs użytkownika i telewizor pozostanie w stereoskopowym trybie 3D. W przypadku list odtwarzania, stereofoniczny tryb 3D nie zostanie przełączony pomiędzy odtwarzannymi pozycjami, nawet dla ścieżek wideo 2D.

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
pl_pl: Zmienia stereoskopowy tryb 3D interfejsu użytkownika.

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
pl_pl: Określa preferowany tryb stereoskopowy, w jakim materiały wideo 3D powinny być odtwarzane.

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
pl_pl: Umożliwia klientom AirPlay regulację głośności.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
pl_pl: Umożliwia sprzętowe dekodowanie plików wideo.

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
pl_pl: Głębokość stereoskopowych napisów 3D

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
pl_pl: Określa głębię napisów dla stereoskopowych materiałów wideo 3D. Im wyższa wartość, tym napisy wydają się być bliżej widza.

[ctx: #36547]
note: Description of setting with label #36097 "System / Display / GUI peak luminance in HDR PQ mode"
en: Sets the peak luminance level for GUI elements while the display is in HDR PQ mode. This affects all OSD, subtitles and graphics that are SDR in origin.
pl_pl: Ustawia szczytowy poziom luminancji dla elementów interfejsu, gdy wyświetlacz jest w trybie HDR PQ. Dotyczy to wszystkich OSD, napisów i grafiki, które pochodzą z SDR.

[ctx: #36548]
note: Description of setting with label #37021 "Set GUI resolution limit"
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
pl_pl: Ogranicza rozdzielczość interfejsu użytkownika w celu oszczędzania pamięci. Nie ma wpływu na odtwarzanie wideo. Wymaga ponownego uruchomienia.

[ctx: #36549]
note: Description of setting with label #1268 "iOS 8 compatibility mode"
en: Enables support for receiving "Videos" and "Pictures" via AirPlay. This needs to be disabled when using iOS 9 or later clients to restore music streaming via AirPlay. "Videos" and "Pictures" are only supported for iOS clients using iOS 8.x and older.
pl_pl: Umożliwia obsługę odbierania wideo i obrazów za pośrednictwem AirPlay. Ta opcja powinna być nieaktywna, aby przywrócić funkcję transmisji muzyki dla klientów bazujących na systemie iOS 9 lub nowszym. Przesyłanie wideo i obrazów jest wspierane tylko dla klientów używających iOS 8.x i starszych.

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
pl_pl: Moc stereoskopowego efektu 3D

[ctx: #36551]
note: Description of setting with label #36550 "Stereoscopic 3D effect strength"
en: Defines the strength of the stereoscopic 3D effect in the GUI. This is done by controlling the depth of perception within the GUI, so the higher the value, the more elements will pop out of the screen. [Zero] Disables the stereoscopic 3D effect of the GUI.[CR]For a good visual experience, the value should be higher for small screens and lower for large screens. Note: this is not supported by all skins.
pl_pl: Określa siłę stereoskopowego efektu 3D w interfejsie użytkownika. Jest to uzyskiwane poprzez kontrolę głębokości percepcji interfejsu, więc im wyższa wartość, tym więcej elementów znajdzie się poza ekranem.[Zero] Dezaktywuje stereoskopowy efekt 3D w interfejsie użytkownika.[CR]W celu uzyskania dobrych wrażeń wizualnych, wartość powinna być wyższa dla mały ekranów i niska dla dużych. Uwaga: Nie jest obsługiwane przez wszystkie skóry.

[ctx: #36552]
note: Description of setting "System -> Video output -> NoOfBuffers" with label #36043
en: Defines the number of presentation buffers used by the graphics driver. Select 2 if the driver uses double buffering or 3 for triple buffering.
pl_pl: Określa liczbę buforów prezentacji używanych przez sterownik grafiki. Wybierz 2 jeśli sterownik używa podwójnego buforowania lub 3 w przypadku potrójnego buforowania.

[ctx: #36553]
note: label of a setting, allowing to specify tonemap method
en: Tone mapping
pl_pl: Mapowanie tonalne

[ctx: #36554]
note: label of a setting, tone mapping method
en: off
pl_pl: wył.

[ctx: #36556]
note: label of a setting, allowing to specify tone mapping parameter
en: Tone mapping parameter
pl_pl: Parametr mapowania tonalnego

[ctx: #36560]
en: Colour management
pl_pl: Zarządzanie kolorami

[ctx: #36561]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management" with label #36560
en: Reproduce video colours accurately using a display profile or a 3D lookup table.
pl_pl: Umożliwia dokładną reprodukcję kolorów przy użyciu profilu wyświetlacza lub tablicy korekcji 3D LUT.

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
pl_pl: Tryb zarządzania kolorami

[ctx: #36563]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management mode" with label #36562
en: Use a precalculated 3D lookup table for video colour correction, or calculate the transformation for each video from a profile of your display. A precalculated 3D lookup table is preferred as it allows you to take advantage of the advanced features and high precision in ArgyllCMS. Display profile based correction is useful for testing different parameters, or emulating display settings that you don't have a 3D LUT prepared for.
pl_pl: Umożliwia użycie gotowej tablicy korekcji 3D LUT lub obliczenie transformacji każdego materia‭łu wideo na podstawie profilu wyświetlacza. Wstępnie obliczona tablica korekcji 3D LUT jest preferowana, gdyż umożliwia skorzystanie ze zaawansowanych funkcji i wysokiej precyzji systemu ArgyllCMS. Korekcja bazująca na profilu wyświetlacza jest użyteczna podczas testowania różnych parametrów lub emulacji ustawień wyświetlania, dla których nie ma przygotowanej tablicy korekcji 3D LUT.

[ctx: #36565]
note: Description of setting "System -> Video output -> 3D LUT" with label #36564
en: Select the 3DLUT file to be used by default. If you place multiple 3DLUT files in the same directory, then you can switch between them in the OSD menu during video playback. This allows for multiple display profiles to account for different viewing environments and source materials, for example gamma 2.2 for daytime viewing and 2.4 for nighttime.
pl_pl: Określa domyślnie używany plik 3DLUT. Jeśli umieścisz kilka plików 3DLUT w tym samym folderze, będziesz móg‭ł się miedzy nimi prze‭łączać podczas odtwarzania wideo, przy pomocy menu ekranowego. Umożliwi to używanie kilku profili wyświetlacza dla różnych warunków oglądania i materia‭łów źródłowych, dla przyk‭ładu krzywej gamma 2.2 w warunkach dziennych i 2.4 w warunkach nocnych.

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
pl_pl: Profil wyświetlania ICC

[ctx: #36567]
note: Description of setting "System -> Video output -> ICC display profile" with label #36566
en: By providing a display profile, you can modify video parameters such as gamma, color primaries and whitepoint during playback. An ICC source profile is created based on the parameters and linked with the display ICC profile set here. This support is experimental and lacks near black adjustment towards display native black (causing raised black level) and white level scaling when a different whitepoint from display native is selected (as a workaround, adjust video brightness down to avoid clipping).
pl_pl: Używając profili wyświetlacza, możesz zmodyfikować parametry obrazu takie, jak gamma, wzorce kolorów, punkt bieli, używane podczas odtwarzania. Profil ICC źródła jest tworzony na podstawie powyższych parametrów i jest powiązany z ustawionym tutaj profilem. Obsługa profili jest na etapie eksperymentalnym i brakuje dopasowania poziomu czerni (efektem jest zawyżony poziom czerni) oraz skalowania poziomu bieli (wymagane obniżenie jasności w celu uniknięcia błędów w przejściach między odcieniami kolorów), z natywnymi poziomami wyświetlacza.

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
pl_pl: Referencyjny poziom bieli

[ctx: #36569]
note: Description of setting "System -> Video output -> Whitepoint" with label #36568
en: Changing video whitepoint to D93 is mainly useful for older Japanese NTSC material which looks too red when played back on a D65 display. Adjust video brightness setting down to avoid clipping to display native whitepoint.
pl_pl: Umożliwia zmianę referencyjnego poziomu bieli na D93, używanego g‭łównie w starszych materia‭łach wideo japońskiego systemu NTSC, które wyglądają zbyt czerwono podczas odtwarzania na wyświetlaczu z poziomem bieli równym D65. Zmniejsz jasność obrazu, aby uniknąć b‭‭łędów w przejściach między odcieniami kolorów, przy zachowaniu natywnego poziomu bieli.

[ctx: #36570]
en: Primaries
pl_pl: Wzorce koloru

[ctx: #36571]
note: Description of setting "System -> Video output -> Primaries" with label #36570
en: Select the primary color coordinates according to source material. Older HD material may have been mastered on displays with BT.601 primaries.
pl_pl: Określa podstawowe wzorce koloru zgodne z materiałem źródłowym. Starsze materiał‭y HD mog‭ły zostać przygotowane na wyświetlaczach wykorzystujących wzorce BT.601.

[ctx: #36572]
en: Gamma mode
pl_pl: Tryb gamma

[ctx: #36573]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma mode" with label #36572
en: Select the gamma curve formula. Use BT.1886 for gamma curve that accounts for display black and white levels and avoids perceptual clipping. Use input offset for a similar curve with a manually specified effective gamma. Output offset allows for perceptual clipping, but can be used to compensate for incorrect mastering monitor settings that lead to too bright dark details. Absolute gamma does not account for display black at all and will clip the lowest levels to display black on any display with higher than zero black level.
pl_pl: Określa postać funkcji krzywej gamma. W celu uniknięcia błędów w przejściach między odcieniami kolorów, używaj krzywej gamma w standardzie BT.1886, w obliczeniach dotyczących wyświetlania poziomów czerni i bieli. Przesunięcie wyjściowe dopuszcza błędy w przejściach pomiędzy odcieniami, ale może zostać użyte do kompensowania niepoprawnej kalibracji wyświetlacza, prowadzącej do rozjaśnionych czarnych szczegółów. Absolutny poziom gamma nie jest w ogóle uwzględniania do wyświetlania czerni i prowadzi do utraty szczegółowości obrazu w ciemnych obszarach, dla wyświetlaczy z poziomem czerni wyższym niż 0.

[ctx: #36575]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma" with label #36574
en: Gamma for selected gamma curve type. For input and output offset, the result at 50% will match an absolute gamma curve with this gamma value.
pl_pl: Wartość gamma dla wybranego typu krzywej gamma. Dla przesunięcia wejściowego i wyjściowego, wynik będzie odpowiada‭ł w 50% wartości gamma dla absolutnej krzywej gamma.

[ctx: #36576]
en: Lookup table size
pl_pl: Rozmiar tablicy korekcji

[ctx: #36577]
note: Description of setting "System -> Video output -> Lookup table size" with label #36576
en: Specify the resolution for the 3D lookup table. Use a lower resolution for quick preview and higher resolution for more accurate picture. Using a high resolution may take seconds to prepare when parameters are changed or a new video is started.
pl_pl: Określa rozdzielczość tablicy korekcji 3D LUT. Używaj niższej rozdzielczości na potrzeby szybkiego podglądu a wyższej w celu uzyskania wierniejszego odwzorowania obrazu. Używanie wysokiej rozdzielczości może wymagać kliku sekund przygotowania w przypadku zmiany parametrów lub odtwarzania nowego wideo.

[ctx: #36578]
note: Description of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR" with label #36098
en: Improves video quality by using 10-bit video surfaces for Standard Dynamic Range (SDR) video.[CR][Auto detect] Enables 10 bit for SDR only if the connected display supports HDR.[CR][Always] Enables 10 bit for SDR even if the connected display doesn't support HDR.[CR][Never] Do not use 10 bit for SDR.[CR]HDR passthrough mode always uses 10-bit regardless of this setting.
pl_pl: Poprawia jakość obrazu dzięki zastosowaniu 10-bitowych powierzchni wideo dla obrazu o standardowym zakresie dynamicznym (SDR).[CR][Automatyczne wykrywanie] Włącza 10 bitów dla SDR tylko wtedy, gdy podłączony wyświetlacz obsługuje HDR.[CR][Zawsze] Włącza 10 bitów dla SDR, nawet jeśli podłączony wyświetlacz nie obsługuje HDR.[CR][Nigdy] Nie używaj 10 bitów dla SDR.[CR]Tryb przekazywania HDR zawsze używa 10 bitów niezależnie od tego ustawienia.

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
pl_pl: Plik 3D LUT

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
pl_pl: Profil ICC

[ctx: #36583]
en: Input offset
pl_pl: Przesunięcie wejściowe

[ctx: #36584]
en: Output offset
pl_pl: Przesunięcie wyjściowe

[ctx: #36585]
en: Absolute
pl_pl: Absolutny

[ctx: #36586]
note: whitepoint labels
en: D65 (standard)
pl_pl: D65 (standardowy)

[ctx: #36587]
en: D93 (Japanese NTSC)
pl_pl: D93 (japoński NTSC)

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
pl_pl: Automatyczne

[ctx: #36598]
note: Description of setting with label #36099 "Dither"
en: Eliminate banding caused by RGB level conversion or other processing by adding a small amount of noise to the picture. This can be disabled for slower systems, or when Kodi is set to limited range RGB output and no video processing is needed.
pl_pl: Eliminuje efekt fałszywych konturów spowodowany konwersją poziomów RGB lub innym przetwarzaniem, poprzez dodanie niewielkiej ilości szumu do obrazu. Może to zostać wyłączone na wolniejszych systemach lub gdy Kodi ma skonfigurowany ograniczony zakres RGB i żadne przetwarzanie wideo nie jest potrzebne.

[ctx: #36599]
note: Description of setting with label #36100 "Dither depth"
en: Video dithering output precision in bits. Use the highest setting that doesn't show banding. The default of 8 is recommended for most systems. If your GPU is set to scale the output RGB levels or you use a laptop screen, a 7 or 6 bit setting may eliminate more banding. Lower settings are available for testing purposes only to make it easy to see whether dithering is applied and that the dither noise pixel size matches the display resolution.
pl_pl: Precyzja rozpraszania tonalnego w bitach. Używaj najwyższej wartości, która nie powoduje efektu fałszywych konturów. Domyślna wartość 8 jest zalecana dla większości systemów. Jeśli procesor grafiki został skonfigurowany tak, aby skalować wyjściowe poziomy kolorów RGB lub używasz ekranu laptopa, ustawienie 7 lub 6 bitów może dać lepsze efekty. Mniejsze wartości są dostępne wyłącznie w celach testowych, aby ułatwić sprawdzenie czy mechanizm rozsiewania działa i czy rozmiar piksela szumu rozpraszania odpowiada rozdzielczości wyświetlania.

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą biblioteki muzyki.

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą list muzyki.

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z obsługą funkcji AirPlay.

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z wyświetlaczem obrazu.

[ctx: #36605]
en: Updates
pl_pl: Aktualizacje

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
pl_pl: Instaluj automatycznie

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
pl_pl: Powiadamiaj, ale nie instaluj

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
pl_pl: Nigdy nie sprawdzaj

[ctx: #36609]
en: Show notifications
pl_pl: Pokazuj powiadomienia

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z podsystemem dodatków.

[ctx: #36611]
note: Description of setting with label #36605 "Updates"
en: Change how auto updating of add-ons are handled.
pl_pl: Określa sposób obsługi aktualizacji dodatków.

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
pl_pl: Umożliwia wyświetlanie powiadomień o aktualizacji dodatku.

[ctx: #36613]
note: Description of setting with label #24996 "Manage dependencies"
en: Manage modules and support libraries that have been automatically installed as a dependency to other add-ons. Items listed as "Orphaned" are no longer required by any add-ons and are safe to uninstall.
pl_pl: Zarządzanie dodatkami i bibliotekami, które zostały automatycznie zainstalowane jako zależności innych dodatków. Pozycje oznaczone jako "Osierocone", nie są już wymagane przez żaden dodatek i można je bezpiecznie usunąć.

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
pl_pl: Umożliwia podgląd dodatków działających w tle.

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
pl_pl: Nieznane źródła

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
pl_pl: Umożliwia instalację dodatków z nieznanych źródeł.

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
pl_pl: Ze względów bezpieczeństwa instalowanie dodatków z nieznanych źródeł jest wyłączone.

[ctx: #36618]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "System -> Add-ons -> Unknown sources"
en: Add-ons will be given access to personal data stored on this device. By allowing, you agree that you are solely responsible for any loss of data, unwanted behaviour, or damage to your device. Proceed?
pl_pl: Dodatki otrzymają dostęp do osobistych danych na urządzeniu. Zezwalając na to, zgadzasz się, że ponosisz wyłączną odpowiedzialność za jakąkolwiek utratę danych, niepożądane zachowanie lub uszkodzenie urządzenia. Kontynuować?

[ctx: #36619]
note: Label of a setting, allow the user to specify high quality downscaling of pictures
en: High quality downscaling
pl_pl: Skalowanie wysokiej jakości

[ctx: #36620]
note: Description of setting "Pictures -> Slideshow -> High Quality Downscaling" with label #36619
en: Enable high quality downscaling of pictures (uses more memory and has moderate performance impact).
pl_pl: Umożliwia aktywowanie wysokiej jakość skalowania obrazów (używa więcej pamięci i ma średni wpływ na wydajność).

[ctx: #36621]
note: Label of a setting, allow the maximum smbclient protocol to be configured
en: Maximum protocol version
pl_pl: Maksymalna wersja protokołu

[ctx: #36622]
note: Description of setting with label #36621 "Maximum protocol version"
en: Set the maximum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 or SMBv1 compatibility may be required with older NAS and Windows shares.
pl_pl: Określa maksymalną wersję protokołu SMB negocjowaną podczas tworzenia połączenia. Wymuszenie kompatybilności z SMBv2 lub SMBv1 może być wymagane w przypadku starszych serwerów NAS lub udziałów Windows.

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
pl_pl: Brak

[ctx: #36624]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version"
en: SMBv1
pl_pl: SMB wersja 1

[ctx: #36625]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version"
en: SMBv2
pl_pl: SMB wersja 2

[ctx: #36626]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version"
en: SMBv3
pl_pl: SMB wersja 3

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
pl_pl: Klient

[ctx: #36628]
note: Label of a setting, allow the minimum smbclient protocol to be configured
en: Minimum protocol version
pl_pl: Minimalna wersja protokołu

[ctx: #36629]
note: Description of setting with label #36628 "Minimum protocol version"
en: Set the minimum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 may be required to prevent SMBv1 use on some OS.
pl_pl: Określa minimalną wersję protokołu SMG negocjowaną podczas tworzenia połączenia. Wymuszenie wersji SMBv2 może być wymagane na niektóry systemach, aby zapobiec użyciu wersji SMBv1.

[ctx: #36630]
note: Label of a setting, sets additional config required for some proprietary SMBv1 implementations (mostly routers)
en: Use legacy security
pl_pl: Używaj starszych zabezpieczeń

[ctx: #36631]
note: Description of setting with label #36630 "Use legacy security"
en: Force weak SMBv1 security for compatibility with the USB sharing features on some WiFi routers and NAS devices.
pl_pl: Wymusza słabe zabezpieczenia SMBv1 w celu zachowania zgodności z funkcjami udostępniania niektórych ruterów WiFi i urządzeń NAS.

[ctx: #36632]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control via HTTP"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should never be exposed on the Internet. A password should be set below. Proceed?
pl_pl: Każdy, kto ma dostęp do interfejsu internetowego, będzie mógł w pełni kontrolować tę aplikację, a co za tym idzie, to urządzenie, więc nigdy nie powinno być ujawniane w Internecie. Hasło należy ustawić poniżej. Kontynuować?

[ctx: #36633]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control from applications on other systems"
en: These services offer neither authentication nor encryption. Anyone who can connect to them will be able to completely control this application and, therefore, this device, so they should never be exposed to the Internet. Proceed?
pl_pl: Usługi te nie oferują uwierzytelniania ani szyfrowania. Każdy, kto będzie mógł się z nimi połączyć, będzie mógł w pełni kontrolować tę aplikację, a co za tym idzie, to urządzenie, więc nigdy nie powinny być narażone na kontakt z Internetem. Kontynuować?

[ctx: #36634]
note: Text in confirm dialog when disabling setting "Services -> Control -> Require authentication"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should be secured by a password. Are you sure you want to disable authentication?
pl_pl: Każdy, kto ma dostęp do interfejsu internetowego, będzie mógł w pełni kontrolować tę aplikację, a co za tym idzie, to urządzenie, dlatego powinno być zabezpieczone hasłem. Czy na pewno chcesz wyłączyć uwierzytelnianie?

[ctx: #36635]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration
en: If web server authentication is enabled, a password must be entered as well.
pl_pl: Jeśli włączona jest autoryzacja serwera WWW, należy również wprowadzić hasło.

[ctx: #36636]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration by enabling authentication without a password set
en: You must first enter a password before web server authentication can be enabled.
pl_pl: Przed włączeniem uwierzytelniania serwera WWW należy najpierw wprowadzić hasło.

[ctx: #36638]
note: Menuitem at "Settings -> System -> Add-ons"
en: Remove all orphaned add-ons
pl_pl: Usuń wszystkie osierocone dodatki

[ctx: #36639]
note: Description of setting with label #36638 "Remove all orphaned dependencies"
en: Remove all modules and support libraries that have been automatically installed and are in an orphaned state.
pl_pl: Usuwa wszystkie moduły i biblioteki obsługi, które zostały automatycznie zainstalowane i są w stanie osieroconym.

[ctx: #36640]
note: Dialog caption
en: Orphaned add-ons
pl_pl: Osierocone dodatki

[ctx: #36641]
note: Dialog text if orphaned add-ons were found and removed
en: The following orphaned add-ons were removed from your system: {0:s}.
pl_pl: Następujące osierocone dodatki zostały usunięte z systemu: {0:s}.

[ctx: #36642]
note: Dialog text if no more orphaned add-ons left on the system
en: No orphaned add-ons to remove.
pl_pl: Brak osieroconych dodatków do usunięcia.

[ctx: #36899]
note: Description of setting with label #729 "Enable SSL"
en: Enables SSL encryption in the webserver. Certificate special://userdata/server.pem and Key special://userdata/server.key must be created manually
pl_pl: Włącza szyfrowanie SSL na serwerze WWW. Certyfikat special://userdata/server.pem oraz klucz special://userdata/server.key należy utworzyć ręcznie

[ctx: #36900]
en: movie
pl_pl: film

[ctx: #36901]
en: movies
pl_pl: filmy

[ctx: #36902]
en: TV show
pl_pl: serial

[ctx: #36903]
en: TV shows
pl_pl: seriale

[ctx: #36904]
en: season
pl_pl: sezon

[ctx: #36905]
en: seasons
pl_pl: sezony

[ctx: #36906]
en: episode
pl_pl: odcinek

[ctx: #36907]
en: episodes
pl_pl: odcinki

[ctx: #36908]
en: music video
pl_pl: teledysk

[ctx: #36909]
en: music videos
pl_pl: teledyski

[ctx: #36910]
en: set
pl_pl: seria

[ctx: #36911]
en: sets
pl_pl: serie

[ctx: #36912]
en: video
pl_pl: wideo

[ctx: #36913]
en: videos
pl_pl: wideo

[ctx: #36914]
en: music
pl_pl: muzyka

[ctx: #36915]
en: music
pl_pl: muzyka

[ctx: #36916]
en: artist
pl_pl: wykonawca

[ctx: #36917]
en: artists
pl_pl: wykonawcy

[ctx: #36919]
en: albums
pl_pl: albumy

[ctx: #36920]
en: song
pl_pl: utwór

[ctx: #36921]
en: songs
pl_pl: utwory

[ctx: #37000]
en: (Visually impaired)
pl_pl: (Dla niedowidzący)

[ctx: #37001]
en: (Director's comments)
pl_pl: (Komentarz reżyserski)

[ctx: #37002]
en: (Director's comments 2)
pl_pl: (Komentarz reżyserski 2)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
pl_pl: Ostatnio używany

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
pl_pl: Przeglądaj

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
pl_pl: Zaznacz tę opcję, jeśli urządzenie odbiorcze obsługuje dekodowanie ścieżek Dolby Digital Plus (E-AC3).

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
pl_pl: Limit rozdzielczości interfejsu

[ctx: #37022]
en: UPnP player
pl_pl: Odtwarzacz UPnP

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
pl_pl: Chcesz zatrzymać odtwarzanie na zdalnym urządzeniu?

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
pl_pl: Określa ustawienia koderów dźwięku, takie jak jakość i poziom kompresji

[ctx: #37026]
en: Auto
pl_pl: Automatyczny

[ctx: #37030]
en: Unlimited
pl_pl: Nieograniczony

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
pl_pl: Określa sposób otwierania / odtwarzania dysków Blu-ray. Uwaga: Menu niektórych dysków nie są w pełni obsługiwane i mogą powodować problemy.

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
pl_pl: Ułatwienia dostępu

[ctx: #37033]
note: Description of category #287 Subtitles
en: This category contains the settings for subtitles
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z napisami

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
pl_pl: Preferuj ścieżkę dźwiękową dla niedowidzących

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
pl_pl: Umożliwia preferowanie ścieżek dźwiękowych dla niedowidzących, zamiast innych ścieżek dźwiękowych w tym samym języku

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
pl_pl: Preferuj ścieżkę dźwiękową dla niedosłyszących

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
pl_pl: Umożliwia preferowanie ścieżek dźwiękowych dla niedosłyszących, zamiast innych ścieżek dźwiękowych w tym samym języku

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
pl_pl: Preferuj napisy dla niedosłyszących

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
pl_pl: Umożliwia preferowanie napisów dla niedosłyszących, zamiast innych napisów w tym samym języku

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
pl_pl: Preferuj domyślne ścieżki dźwiękowe

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
pl_pl: Jeśli aktywne, ścieżki dźwiękowe oznaczone jako domyślne ( i pasujące do preferowanego języka) będą preferowane zamiast ścieżek o wyższej jakości (liczba kanadłów, kodek, ...).

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
pl_pl: Określa ilość kroków przeskoku używanych po naciśnięciu przycisków przeskakiwania. Jeśli wybrano większą ilość kroków przeskoku w danym kierunku, może to zostać wykorzystane do sekwencyjnych naciśnięć przycisku przeskoku o określonym opóźnieniu. Kroki w kierunku do przodu (dodatnie) i do tyłu (ujemne) mogą zostać określone niezależnie.

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
pl_pl: Określa czas oczekiwania pomiędzy sekwencyjnymi naciśnięciami klawiszy przed wykonaniem przeskoku. Dotyczy tylko trybu inteligentnego przeskakiwania (w przypadku używania więcej niż jednego kroku przeskoku dla danego kierunku).

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
pl_pl: Wyodrębniaj miniatury rozdziałów

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
pl_pl: Umożliwia wyodrębnianie miniatur w celu prezentacji rozdziałów / zakładek. Może zwiększyć użycie procesora.

[ctx: #37048]
note: Setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable WS-Discovery Service
pl_pl: Włącz usługę WS-Discovery

[ctx: #37049]
note: Description of setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable service to search for SMB services using the WS-Discovery protocol
pl_pl: Włącz usługę wyszukiwania usług SMB przy użyciu protokołu WS-Discovery

[ctx: #37050]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]WS-Discovery[/B] component
pl_pl: Rejestruj zdarzenia komponentu [B]WS-Discovery[/B]

[ctx: #37051]
note: Setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS Protocol Version
pl_pl: Wersja protokołu NFS

[ctx: #37052]
note: Description of setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS protocol version to use when establishing NFS connections
pl_pl: Wersja protokołu NFS używana podczas nawiązywania połączeń NFS

[ctx: #37053]
note: Settings / Services "Chunk Size" group label
en: Chunk Size
pl_pl: Rozmiar porcji

[ctx: #37054]
note: Setting #37054 "NFS Chunk Size"
en: NFS Chunk Size
pl_pl: Rozmiar porcji NFS

[ctx: #37055]
note: Description of setting #37054 "NFS Chunk Size"
en: Data chunk size used on NFS connections
pl_pl: Rozmiar porcji danych używany w połączeniach NFS

[ctx: #37056]
note: Setting #37056 "SMB Chunk Size"
en: SMB Chunk Size
pl_pl: Rozmiar porcji SMB

[ctx: #37057]
note: Description of setting #37056 "SMB Chunk Size"
en: Data chunk size used on SMB connections
pl_pl: Rozmiar porcji danych używany w połączeniach SMB

[ctx: #37101]
note: Settings / Services "Caching" category label
en: Caching
pl_pl: Buforowanie

[ctx: #37102]
note: Description of category #37101 "Caching"
en: This category contains settings that configure caching of local and network files, and internet streams.
pl_pl: Ta kategoria zawiera ustawienia konfigurujące buforowanie plików lokalnych i sieciowych oraz strumieni internetowych.

[ctx: #37103]
note: Setting #37103 "Buffer Mode"
en: Buffer Mode
pl_pl: Tryb bufora

[ctx: #37104]
note: Description of setting #37103 "Buffer Mode"
en: Configure the media content to buffer.
pl_pl: Skonfiguruj zawartość multimedialną do buforowania.

[ctx: #37105]
note: Setting #37105 "Memory Size"
en: Memory Size
pl_pl: Rozmiar pamięci

[ctx: #37106]
note: Description of setting #37105 "Memory Size"
en: The size of the memory buffer in Mbytes. Setting zero (0) forces buffering to disk, which is not recommend on flash storage devices (eMMC, SD cards, SSD).
pl_pl: Rozmiar bufora pamięci w MB. Ustawienie zera (0) wymusza buforowanie na dysku, co nie jest zalecane w przypadku urządzeń pamięci flash (eMMC, karty SD, SSD).

[ctx: #37107]
note: Setting #37107 "Read Factor"
en: Read Factor
pl_pl: Współczynnik odczytu

[ctx: #37108]
note: Description of setting #37107 "Read Factor"
en: Determines cache fill rate in terms of avg. bitrate of stream x Read Factor. Increasing this multiple, cache fills faster. Large multiples may cause CPU spikes on some devices, saturate the connection and worsen performance.[CR][Adaptive] Uses dynamically calculated Read Factor based on cache level.
pl_pl: Określa szybkość wypełniania pamięci podręcznej w kategoriach średniej szybkości transmisji współczynnika odczytu strumienia x. Zwiększanie tej wielokrotności powoduje szybsze zapełnianie pamięci podręcznej. Duże wielokrotności mogą powodować skoki wydajności procesora na niektórych urządzeniach, nasycać połączenie i pogarszać wydajność.[CR][Adaptacyjny] Używa dynamicznie obliczanego współczynnika odczytu na podstawie poziomu pamięci podręcznej.

[ctx: #37109]
note: Description of setting "Chunk Size"
en: The data chunk size to use when a filesystem or protocol does not force the value, e.g. NFS will override this with its own value.
pl_pl: Rozmiar fragmentu danych, który ma być używany, gdy system plików lub protokół nie wymusza wartości, np. NFS zastąpi to swoją własną wartością.

[ctx: #37110]
note: Value of setting - NONE
en: No buffer
pl_pl: Brak bufora

[ctx: #37111]
note: Value of setting - TRUE INTERNET
en: Only buffer true internet streams: HTTP, HTTPS, etc.
pl_pl: Buforuj tylko prawdziwe strumienie internetowe: HTTP, HTTPS itp.

[ctx: #37112]
note: Value of setting - INTERNET
en: Buffer all internet filesystems, including: FTP, WebDAV, etc.
pl_pl: Buforuj wszystkie internetowe systemy plików, w tym: FTP, WebDAV itp.

[ctx: #37113]
note: Value of setting - NETWORK
en: Buffer all network filesystems, including: SMB, NFS, etc.
pl_pl: Buforuj wszystkie sieciowe systemy plików, w tym: SMB, NFS itp.

[ctx: #37114]
note: Value of setting - ALL
en: Buffer all filesystems, including local files
pl_pl: Buforuj wszystkie systemy plików, łącznie z plikami lokalnymi

[ctx: #37115]
note: Value of setting #37105 "Memory Size"
en: Caches entire file on disk storage
pl_pl: Buforuje cały plik w pamięci dyskowej

[ctx: #37116]
note: Value of setting #37107 "Read Factor"
en: Adaptive
pl_pl: Adaptacyjny

[ctx: #37120]
note: Value of setting - Byte
en: {0:d} Byte
pl_pl: {0:d} B

[ctx: #37128]
note: Value of setting - second
en: {0:d} second
pl_pl: {0:d} sekunda

[ctx: #37129]
note: Value of setting - seconds
en: {0:d} seconds
pl_pl: {0:d} sekund(y)

[ctx: #37130]
note: Setting "Audio/video queue time"
en: Audio/video queue time
pl_pl: Czas kolejki audio/wideo

[ctx: #37131]
note: Description of setting with label #37130 "Audio/video queue time"
en: Duration in seconds of audio/video queues. The duration determines the amount of data stored in memory.
pl_pl: Czas trwania kolejek audio/wideo w sekundach. Czas trwania określa ilość danych przechowywanych w pamięci.

[ctx: #37132]
note: Setting "Video queue maximum size"
en: Video queue maximum size
pl_pl: Maksymalny rozmiar kolejki wideo

[ctx: #37133]
note: Description of setting with label #37132 "Video queue maximum size"
en: Limits the maximum memory usage for the video queue. The amount of memory used depends on the video bitrate and the length of the queue. If the memory limit is reached, the queue time is reduced as necessary.
pl_pl: Ogranicza maksymalne wykorzystanie pamięci dla kolejki wideo. Ilość używanej pamięci zależy od szybkości transmisji wideo i długości kolejki. Jeśli zostanie osiągnięty limit pamięci, czas kolejki zostanie w razie potrzeby skrócony.

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
pl_pl: Pokazuj na listach pozycję "Wszystkie pozycje"

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
pl_pl: Umożliwia wyświetlanie pozycji "Wszystkie pozycje" na listach, np. "Wszystkie albumy".

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
pl_pl: Ograniczaj częstotliwość odświeżanie interfejsu podczas odtwarzania

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
pl_pl: Ogracza częstotliwość odświeżana (FPS) interfejsu użytkownika podczas odtwarzania wideo. Funkcja ta redukuje obciążenie procesora i naprawia problemy z odtwarzaniem podczas wyświetlania interfejsu użytkownika.

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
pl_pl: Nieograniczony

[ctx: #38016]
note: Used to format framerate values. {0:d} will be replaced with the according number/integer, like "24 fps", "50 fps"
en: {0:d} fps
pl_pl: {0:d} kl./s

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
pl_pl: Region A - Ameryka Północna i Południowa, Azja Wschodnia i Południowo-Wschodnia. Region B - Afryka, Środkowy Wschód, Azja Południowo-Zachodnia, Europa, Australia i Nowa Zelandia. Region C - Azja Centralna i Południowa, Chiny, Mongolia, Białoruś, Rosja, Kazachstan i Ukraina.

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
pl_pl: Moja ocena

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
pl_pl: Brak oceny

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
pl_pl: Ustawienie oceny

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
pl_pl: Wybór dostawcy informacji

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
pl_pl: Wybierz dostawcę informacji

[ctx: #38026]
en: Appearances
pl_pl: Występy

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
pl_pl: Ścieżka wideo

[ctx: #38032]
note: Label for an option to select the angle to play if current disc has more than one angle
en: Angle
pl_pl: Widok

[ctx: #38033]
en: Role
pl_pl: Rola

[ctx: #38034]
note: Orchestra playing on the recording (if present)
en: Orchestra
pl_pl: Orkiestra

[ctx: #38035]
note: Lyricist that wrote the lyrics of the song (if present)
en: Lyricist
pl_pl: Tekściarz

[ctx: #38036]
note: Remixer of the song (if present)
en: Remixer
pl_pl: Remikser

[ctx: #38037]
note: Arranger of the song (if present)
en: Arranger
pl_pl: Aranżer

[ctx: #38038]
note: Engineer of the song (if present)
en: Engineer
pl_pl: Inżynier dźwięku

[ctx: #38039]
note: Producer of the song (if present)
en: Producer
pl_pl: Producent

[ctx: #38040]
note: DJMixer of the song (if present)
en: DJMixer
pl_pl: Mikser DJ

[ctx: #38041]
note: Mixer of the song (if present)
en: Mixer
pl_pl: Mikser

[ctx: #38042]
note: Name used when artist name is missing from music file tags
en: [Missing]
pl_pl: [Brak]

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
pl_pl: Wykonawcy albumu

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
pl_pl: Wykonawcy utworu i albumu

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
pl_pl: Wszyscy współtwórcy

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
pl_pl: Wszystkie role

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
pl_pl: Biblioteka muzyki wymaga ponownego wczytania znaczników z plików. Czy chcesz to zrobić teraz?

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
pl_pl: Czy pobierać dodatkowe informacje o albumach i wykonawcach? Ta operacja może trwać długo i możesz, jeśli chcesz, zrobić to później

[ctx: #38062]
note: Full tag scanning question on library update (by default tags are only scanned when the file has changed since last time)
en: Do full tag scan even when music files are unchanged?
pl_pl: Wykonać pełne wczytywanie znaczników, jeśli pliki muzyczne nie uległy zmianie?

[ctx: #38063]
note: Item in selection list #38338. Settings will change the default addon used to fetch artist or album information, related to #20195, #20193 and #20194
en: Set default information provider
pl_pl: Ustaw domyślnego dostawcę informacji

[ctx: #38064]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific artist, related to #20195
en: Set for this artist
pl_pl: Ustaw dla tego wykonawcy

[ctx: #38065]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all artists in node, related to #20195
en: Set for all artists shown
pl_pl: Ustaw dla wszystkich pokazanych wykonawców

[ctx: #38066]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific album, related to #20195
en: Set for this album
pl_pl: Ustaw dla tego albumu

[ctx: #38067]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all albums in node, related to #20195
en: Set for all albums shown
pl_pl: Ustaw dla wszystkich pokazanych albumów

[ctx: #38068]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all artists shown in node, after #38065
en: Use this information provider for all the artists shown here?
pl_pl: Czy używać tego dostawcy informacji dla wszystkich widocznych wykonawców?

[ctx: #38069]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all albums shown in node, after #38067
en: Use this information provider for all the albums shown here?
pl_pl: Czy używać tego dostawcy informacji dla wszystkich widocznych albumów?

[ctx: #38070]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default artist information provider, after #38063
en: Use this information provider for all artists, clearing any previous settings for specific artists?
pl_pl: Czy używać tego dostawcy informacji dla wszystkich wykonawców, czyszcząc wszystkie ustawienia dla konkretnych wykonawców?

[ctx: #38071]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default album information provider, after #38063
en: Use this information provider for all albums, clearing any previous settings for specific albums?
pl_pl: Czy używać tego dostawcy informacji dla wszystkich albumów, czyszcząc wszystkie ustawienia dla konkretnych albumów?

[ctx: #38072]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for all the artists or albums in the node immediately
en: Do you want to refresh information for all these items now?
pl_pl: Czy chcesz teraz odświeżyć informację dla wszystkich tych pozycji?

[ctx: #38073]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for the current artist or album immediately
en: Do you want to refresh information for this item now?
pl_pl: Czy chcesz teraz odświeżyć informację dla tej pozycji?

[ctx: #38074]
en: Boxsets
pl_pl: Zestawy

[ctx: #38075]
en: * All discs
pl_pl: * Wszyskie płyty

[ctx: #38076]
en: Disc title
pl_pl: Tytuł płyty

[ctx: #38077]
en: Total discs
pl_pl: Całkowita liczba płyt

[ctx: #38078]
en: Original year
pl_pl: Oryginalny rok

[ctx: #38079]
en: Original date
pl_pl: Oryginalna data

[ctx: #38081]
note: Music property - Album release status
en: Release status
pl_pl: Stan wydania

[ctx: #38082]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist
en: Added to end of playlist
pl_pl: Dodano na końcu listy odtwarzania

[ctx: #38083]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist to play next
en: Added to playlist to play next
pl_pl: Dodano do listy odtwarzania, aby odtworzyć następny

[ctx: #38100]
note: Description of section #14200 "Player""
en: Section that contains the settings for the playback of media
pl_pl: Sekcja zawierająca ustawienia związane z odtwarzaniem mediów

[ctx: #38101]
note: Description of section #14201 "Media"
en: Section that contains the settings for sources and how media information is collected, stored, shown and navigated
pl_pl: Sekcja zawierająca ustawienia źródeł mediów oraz sposobu ich pobierania, składowania i przeglądania

[ctx: #38102]
note: Description of section #14203 "Customise"
en: Section that contains the settings influencing the GUI experience and for controlling the GUI/system
pl_pl: Sekcja zawierająca ustawienia wpływające na interfejs użytkownika oraz na sterowanie aplikacją i systemem

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z odtwarzaniem wideo

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z odtwarzaniem muzyki

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia funkcji odtwarzania pokazów slajdów

[ctx: #38106]
note: Description of category #14213 "Language"
en: This category contains the settings for audio / subtitles language and accessibility
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z językiem ścieżki dźwiękowej / napisów oraz ułatwień dostępu

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
pl_pl: Sekcja zawierająca ustawienia funkcji pobierania, składowania i przeglądania informacji o wideo

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
pl_pl: Sekcja zawierająca ustawienia funkcji pobierania, składowania i przeglądania informacji o muzyce

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia funkcji wyświetlania i przeglądania informacji o obrazach

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
pl_pl: Kategoria zawierająca ustawienia związane z bazami danych biblioteki

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
pl_pl: Kategoria zawierająca pozostałe ustawienia interfejsu użytkownika

[ctx: #38112]
note: Description of setting with label #12381 "Switch to visualisation on playback"
en: Automatically go to the visualisation window when audio playback starts
pl_pl: Automatycznie przejdź do okna wizualizacji po rozpoczęciu odtwarzania dźwięku

[ctx: #38113]
note: Description of category #14187 "Advanced"
en: This category contains the advanced settings for video playback
pl_pl: Ta kategoria zawiera zaawansowane ustawienia odtwarzania wideo

[ctx: #38190]
en: Extract thumbnails from video files
pl_pl: Wyodrębniaj miniatury z plików wideo

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
pl_pl: Pokazuj informacje EXIF obrazu

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
pl_pl: Jeśli istnieją informacje EXIF (data, czas, aparat, itp.), to zostaną wyświetlone.

[ctx: #38209]
note: Contextmenu entry to remove the resume point of the currently selected item
en: Reset resume position
pl_pl: Wyczyść pozycję wznawiania

[ctx: #38300]
note: Dialog header for settings for how to export specific music library data
en: Export Music Library
pl_pl: Eksport biblioteki muzyki

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
pl_pl: Jeden

[ctx: #38302]
note: Kind of export output, see #38304
en: Separate files for each item
pl_pl: Osobne pliki dla każdej pozycji

[ctx: #38303]
note: Kind of export output, see #38304
en: To library folders
pl_pl: Do folderów biblioteki

[ctx: #38304]
note: Selection of export to a single file, many separate files or the library folder(s)
en: Choose kind of export output
pl_pl: Wybierz rodzaj eksportu

[ctx: #38305]
note: Folder path for export output file or files
en: Destination folder
pl_pl: Folder docelowy

[ctx: #38306]
note: Section of music items to export - albums, album artists, song artists etc.
en: Items to export
pl_pl: Pozycje do wyeksportowania

[ctx: #38307]
en: Include artwork such as thumbnails and fanart
pl_pl: Dołącz grafikę, taką jak miniatury i fototapety

[ctx: #38308]
en: Include items that have not been scraped (to create template NFO files)
pl_pl: Uwzględniaj pozycje bez informacji od dostawców (tworzy szablony plików NFO)

[ctx: #38309]
en: Output information to NFO files
pl_pl: Informacje wyjściowe do plików NFO

[ctx: #38310]
note: See #38309 when NFO and art export disabled so only artist folders
en: Output information to NFO files (currently exporting artist folders only)
pl_pl: Informacje wyjściowe do plików NFO (obecnie eksportuje tylko foldery wykonawców)

[ctx: #38311]
en: Overwrite existing files
pl_pl: Nadpisz istniejące pliki

[ctx: #38312]
note: Music item to export output, see #38306
en: Song artists
pl_pl: Wykonawcy utworów

[ctx: #38313]
note: Music item to export output, see #38306
en: Other artists
pl_pl: Inni wykonawcy

[ctx: #38317]
note: Message when trying to do a kind #38303 of export and setting #20223 is empty
en: Unable to export to library folders as the system artist information folder setting is empty
pl_pl: Nieudany eksport do folderów biblioteki - folder informacji o wykonawcach nie został ustawiony

[ctx: #38318]
note: Message when trying to do export and destination folder #38305 does not exist
en: Unable to export data as the destination folder does not exist
pl_pl: Nieudany eksport danych – folder docelowy nie istnieje

[ctx: #38319]
note: Button text to start export
en: Export
pl_pl: Eksportuj

[ctx: #38320]
note: Message when adding music source and setting #20223 is empty
en: Do you have local artist information (NFO) and art files that you want to fetch? Set the location of these artist folders now
pl_pl: Czy posiadasz zapisane informacje o wykonawcach (pliki NFO) oraz pliki grafik, które chcesz wczytać? Ustaw teraz lokalizację tego folderu

[ctx: #38321]
note: Kind of export output, see #38304
en: Artist folders only
pl_pl: Tylko foldery wykonawców

[ctx: #38322]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when albums and artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder and albums to music folders
pl_pl: Wykonawcy wyeksportowani do folderu informacji o wykonawcach, a albumy do folderów muzycznych

[ctx: #38323]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only albums selected
en: Albums exported to music folders
pl_pl: Albumy wyeksportowane do folderów muzycznych

[ctx: #38324]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder
pl_pl: Wykonawcy wyeksportowani do folderu informacji o wykonawcy

[ctx: #38325]
note: Explanation of what export artist folders only means see #38304
en: Artist subfolders created in Artist Information Folder
pl_pl: Podfoldery wykonawców utworzone w folderze informacji o wykonawcach

[ctx: #38330]
note: Dialog heading when editing default settings for fetching additional music information
en: Set Music Information Providers
pl_pl: Ustaw dostawcę informacji o utworach

[ctx: #38331]
note: Dialog heading when editing album information provider
en: Set Album Information Provider
pl_pl: Ustaw dostawcę informacji o albumach

[ctx: #38332]
note: Dialog heading when editing artist information provider
en: Set Artist Information Provider
pl_pl: Ustaw dostawcę informacji o wykonawcach

[ctx: #38333]
note: Use scrapers to fetch additional album and artist information and art during scan
en: Fetch additional information and art during scan
pl_pl: Pobieraj dodatkowe informacje i grafiki podczas skanowania

[ctx: #38334]
note: Scraper to use for additional album information. See #20193
en: Album information provider
pl_pl: Dostawca informacji o albumach

[ctx: #38335]
note: Scraper to use for additional artist information. See #20194
en: Artist information provider
pl_pl: Dostawca informacji o wykonawcach

[ctx: #38336]
note: Location of folder where local art and nfo files can be found for artists. See #20223
en: Local artist information folder
pl_pl: Folder lokalny informacji o wykonawcach

[ctx: #38337]
note: Group header describing the settings
en: Options for fetching additional information
pl_pl: Opcje pobierania dodatkowych informacji

[ctx: #38338]
note: Selecting what items the settings will be used for, selecting from #38064 to 38067
en: Choose how to apply settings
pl_pl: Wybierz sposób zastosowania ustawień

[ctx: #38339]
note: Heading when selecting from list for #38338
en: How to apply information provider settings
pl_pl: Jak zastosować ustawienia dostawcy informacji

[ctx: #38350]
note: Progress statement when importing music library is processing song playback history data
en: Importing song playback history
pl_pl: Importowanie historii odtwarzania utworów

[ctx: #38351]
note: Progress statement when importing music library - data matching phase
en: Matching data
pl_pl: Pasujące dane

[ctx: #38352]
note: Progress statement when importing music library - song history being updated
en: Updating songs
pl_pl: Aktualizowanie utworów

[ctx: #38353]
note: Notification of import success "Importing song history - <number of songs matched> updated out of <total songs in xml> imported songs"
en: Importing song history - {0:d} updated out of {0:d} imported songs
pl_pl: Importowanie historii utworów - {0:d} zaktualizowano z {0:d} zaimportowanych utworów

[ctx: #38354]
note: Message when reading the user specified XML for import to library fails
en: Unable to read xml file
pl_pl: Nie można odczytać pliku XML

[ctx: #39004]
note: Description of category "Library" with label #14202
en: This category provides access to the windows for source management and library management facilities
pl_pl: Ta kategoria zapewnia dostęp do okien służących do zarządzania źródłami i bibliotekami

[ctx: #39005]
note: Description of setting "Videos... with label #14242
en: This provides access to where video sources can be added and otherwise managed.
pl_pl: Umożliwia dostęp do funkcji dodawania i zarządzania źródłami wideo.

[ctx: #39006]
note: Description of setting "Music... with label #14243
en: This provides access to where music sources can be added and otherwise managed.
pl_pl: Umożliwia dostęp do funkcji dodawania i zarządzania źródłami muzyki.

[ctx: #39007]
note: Description of setting "Pictures... with label #14244
en: This provides access to where picture sources can be added and otherwise managed.
pl_pl: Umożliwia dostęp do funkcji dodawania i zarządzania źródłami obrazów.

[ctx: #39008]
en: Zoom - 120% width
pl_pl: Powiększenie - 120% szerokości

[ctx: #39009]
en: Zoom - 110% width
pl_pl: Powiększenie - 110% szerokości

[ctx: #39010]
en: Select sort method
pl_pl: Wybierz metodę sortowania

[ctx: #39011]
en: Maximum wait time for network
pl_pl: Maksymalny czas oczekiwania na inicjalizację interfejsu sieciowego

[ctx: #39012]
note: Description of setting with label #39011 "Maximum wait time for network"
en: Set the maximum time to wait for the network to come up after starting or waking up. When time has passed before network is up startup will continue.
pl_pl: Określa maksymalny czas oczekiwania na inicjalizację interfejsu sieciowego po uruchomieniu lub wybudzeniu. Po przekroczeniu czasu oczekiwania, uruchomienie będzie kontynuowane pomimo braku inicjalizacji interfejsu sieciowego.

[ctx: #39013]
en: Virtual filesystems
pl_pl: Wirtualne systemy plików

[ctx: #39014]
note: Message of a dialog, asking if related data of an add-on should also be removed on uninstall
en: Would you also like to remove all related data (e.g. settings) of this add-on?
pl_pl: Czy chcesz także usunąć wszystkie, powiązane z dodatkiem, dane (np. ustawienia)?

[ctx: #39015]
en: Image decoder
pl_pl: Dekoder obrazu

[ctx: #39016]
en: Resume audiobook
pl_pl: Wznów odtwarzanie audiobooka

[ctx: #39017]
note: Description of setting with label #21358 "Share my libraries"
en: Enables UPnP. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client and to detect remote UPnP servers.
pl_pl: Aktywuje UPnP. Umożliwia to transmisję mediów z biblioteki do klienta UPnP i detekcję zdalnych serwerów UPnP.

[ctx: #39018]
en: optional
pl_pl: opcjonalne

[ctx: #39019]
en: installed
pl_pl: zainstalowane

[ctx: #39020]
en: The following additional add-ons will be installed
pl_pl: Zostaną zainstalowane następujące dodatki

[ctx: #39021]
en: Proceed with installation?
pl_pl: Kontynuować instalację?

[ctx: #39024]
en: Dependencies
pl_pl: Zależności

[ctx: #39025]
note: Artist gender - male, female, other
en: Gender
pl_pl: Gatunek

[ctx: #39026]
note: Brief comment to distinguish artists with the same name e.g "former bassist with Journey"
en: Disambiguation
pl_pl: Ujednoznacznienie

[ctx: #39027]
note: Sort name of artist (e.g. Jackson, Michael)
en: Sortname
pl_pl: Tytuł sortowania

[ctx: #39028]
note: Text for yes/no dialog when silently uninstalling an add-on
en: Add-on: {0:s}[CR]Origin: {1:s}[CR]Version: {2:s}[CR]- will be uninstalled and replaced. Would you like to proceed?
pl_pl: Dodatek: {0:s}[CR]Pochodzenie: {1:s}[CR]Wersja: {2:s}[CR]- zostanie odinstalowany i zastąpiony. Czy chcesz kontynuować?

[ctx: #39029]
note: Text for yes/no dialog to indicate that an add-on was manually installed
en: Manually installed
pl_pl: Ręcznie zainstalowany

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
pl_pl: Źródło

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
pl_pl: Źródła

[ctx: #39100]
en: Perform on startup
pl_pl: Wykonuj podczas uruchamiania

[ctx: #39101]
note: Startup action option label
en: Play TV
pl_pl: Oglądaj telewizję

[ctx: #39102]
en: Play Radio
pl_pl: Słuchaj radia

[ctx: #39103]
en: Unable to configure network location. Invalid path given.
pl_pl: Nieudana konfiguracja lokalizacji sieciowej. Podana ścieżka jest niepoprawna.

[ctx: #39104]
en: View as text
pl_pl: Podejrzyj jako tekst

[ctx: #39105]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_DEFAULT
en: default
pl_pl: domyślne

[ctx: #39106]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_FORCED
en: forced
pl_pl: wymuszone

[ctx: #39107]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_HEARING_IMPAIRED
en: captions
pl_pl: opisy

[ctx: #39108]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_VISUAL_IMPAIRED
en: audio description
pl_pl: opis dźwiękowy

[ctx: #39109]
en: Select Program
pl_pl: Wybierz program

[ctx: #39110]
en: Select Resolution
pl_pl: Wybierz rozdzielczość

[ctx: #39111]
note: audio flag - FLAG_ORIGINAL language prefix displayed in audio settings stream selection
en: original
pl_pl: oryginalne

[ctx: #39112]
note: Used for a setting which allows centre channel (voice/speech) volume to be adjusted when downmixing.
en: Downmix: Center Mix Level
pl_pl: Miksowanie w dół: poziom miksowania centrum

[ctx: #39113]
note: Help text for 39112
en: Center Mix Level in dB relative to metadata or default (-3 dB)
pl_pl: Poziom miksowania centrum w dB w stosunku do metadanych lub wartości domyślnej (-3 dB)

[ctx: #39114]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode thumb
pl_pl: Miniatura odcinka

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
pl_pl: Fabuła filmu

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
pl_pl: Fabuła odcinka

[ctx: #39117]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Announcer[/B] component
pl_pl: Rejestruj zdarzenia komponentu [B]Spiker[/B]

[ctx: #39118]
note: Label for action to present native iOS sharing sheet
en: Share debug log
pl_pl: Udostępnij dziennik debugowania

[ctx: #39119]
en: Last modified
pl_pl: Ostatnio zmodyfikowano

[ctx: #39120]
en: Skip filename matching for external audio tracks
pl_pl: Pomiń dopasowywanie nazw plików dla zewnętrznych ścieżek audio

[ctx: #39121]
note: Label for section of settings controling what is shown on the library windows
en: Library Display and Navigation
pl_pl: Wyświetlanie i nawigacja w bibliotece

[ctx: #39122]
note: Label for section of settings controling how library is populated
en: Library Information Sources
pl_pl: Źródła informacji bibliotecznych

[ctx: #39123]
note: Label for section of settings, label for artwork file browse dialog
en: Artwork
pl_pl: Grafika

[ctx: #39124]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Add-ons[/B] component
pl_pl: Rejestruj zdarzenia komponentu [B]Dodatki[/B]

[ctx: #39125]
en: Enable tag reading in file view
pl_pl: Włącz odczyt znaczików w widoku pliku

[ctx: #39127]
en: Use all local image files as artwork
pl_pl: Użyj wszystkich lokalnych plików graficznych jako grafiki

[ctx: #39128]
note: Description of setting with label #39127 "Use all local image files as artwork"
en: All image files located alongside the media files are picked up as artwork during library scan, with the file name as the art type.
pl_pl: Wszystkie pliki graficzne znajdujące się obok plików multimedialnych są pobierane jako grafika podczas skanowania biblioteki, z nazwą pliku jako typem grafiki.

[ctx: #39129]
en: Use all remote artwork fetched by scrapers
pl_pl: Użyj wszystkich zdalnych grafik pobranych przez skrobaki

[ctx: #39130]
note: Description of setting with label #39129 "Use all remote artwork fetched by scrapers"
en: Use the first of each art type of the remote artwork in scraper results to fill any missing art not populated with local art.
pl_pl: Użyj pierwszego z każdego typu grafiki zdalnej grafiki w wynikach skrobaka, aby wypełnić brakującą grafikę, która nie została wypełniona lokalną grafiką.

[ctx: #39131]
en: Artist art types whitelist
pl_pl: Biała lista typów grafik wykonawcy

[ctx: #39132]
note: Description of setting with label #39131 "Artist art types whitelist"
en: Limit the artist artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
pl_pl: Ogranicz grafikę wykonawcy pobraną lokalnie lub zastosowaną ze zdalnych wyników graficznych do tylko tych typów grafiki, które znajdują się na białej liście

[ctx: #39133]
en: Album art types whitelist
pl_pl: Biała lista typów okładek albumów

[ctx: #39134]
note: Description of setting with label #39133 "Album art types whitelist"
en: Limit the album artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
pl_pl: Ogranicz okładki albumów pobrane lokalnie lub zastosowane ze zdalnych wyników graficznych do tylko tych typów grafiki, które znajdują się na białej liście

[ctx: #39135]
en: Thumbnail image files
pl_pl: Pliki obrazów miniatur

[ctx: #39136]
note: Description of setting with label #39135 "Thumbnail image files"
en: The names of files that contain primary artwork (thumbnails), generally square and used both full and in reduced size to visually identify a folder, artist, album or song
pl_pl: Nazwy plików, które zawierają główną grafikę (miniatury), zazwyczaj kwadratowe i używane zarówno w pełnym, jak i zmniejszonym rozmiarze do wizualnej identyfikacji folderu, wykonawcy, albumu lub utworu

[ctx: #39137]
en: Artwork level
pl_pl: Poziom grafiki

[ctx: #39138]
note: Description of setting with label #39137 "Artwork level"
en: The amount of artwork automatically selected - [Maximum] all local images and remote art; [Basic] save space on limited devices or when using a simple skin; [Custom] configured by user for detailed control; [None] no art
pl_pl: Ilość grafiki wybranej automatycznie - [Maksymalna] wszystkie obrazy lokalne i zdalne grafiki; [Podstawowa] oszczędza miejsce na ograniczonych urządzeniach lub przy użyciu prostej skórki; [Niestandardowa] skonfigurowane przez użytkownika do szczegółowej kontroli; [Brak] brak grafiki

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
pl_pl: Maksymalna

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
pl_pl: Podstawowa

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
pl_pl: Niestandardowa

[ctx: #39143]
en: Movie art types whitelist
pl_pl: Biała lista rodzajów grafiki filmowej

[ctx: #39144]
note: Description of setting with label #39150 "Movie art types whitelist"
en: Limit the movie and movie set artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
pl_pl: Ogranicz film i grafikę planu filmowego pobierane lokalnie lub zastosowane ze zdalnych wyników graficznych skrobaka do tylko tych typów grafiki na białej liście

[ctx: #39145]
en: TV show art types whitelist
pl_pl: Biała lista typów grafiki programów telewizyjnych

[ctx: #39146]
note: Description of setting with label #39152 "TV show art types whitelist"
en: Limit the TV show and season artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
pl_pl: Ogranicz program telewizyjny i sezonową grafikę pobierane lokalnie lub zastosowane ze zdalnych wyników graficznych do tylko tych typów grafiki na białej liście

[ctx: #39147]
en: Episode art types whitelist
pl_pl: Biała lista typów grafiki odcinków

[ctx: #39148]
note: Description of setting with label #39154 "Episode art types whitelist"
en: Limit the episode artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
pl_pl: Ogranicz grafikę odcinka pobieraną lokalnie lub zastosowaną ze zdalnych wyników grafiki do tylko tych typów grafiki, które znajdują się na białej liście

[ctx: #39149]
en: Music video art types whitelist
pl_pl: Biała lista typów grafiki do teledysków

[ctx: #39150]
note: Description of setting with label #39156 "Music video art types whitelist"
en: Limit the music video artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
pl_pl: Ogranicz grafikę teledysku pobieraną lokalnie lub zastosowaną ze zdalnych wyników graficznych skrobaka do tylko tych typów grafiki, które znajdują się na białej liście

[ctx: #39151]
note: Display Hardware scaling filter setting toggle
en: Display hardware scaling filter
pl_pl: Sprzętowy filtr skalowania wyświetlacza

[ctx: #39152]
note: Description
en: Integer scaling (IS) is a Nearest-Neighbor(NN) upscaling technique using Display Engine
pl_pl: Skalowanie liczb całkowitych (IS) to technika skalowania w górę najbliższy sąsiad(NN) wykorzystująca silnik wyświetlacza

[ctx: #39153]
en: Windowing system:
pl_pl: System okienkowy:

[ctx: #39154]
note: Override subtitles styles setting list
en: Override subtitles styles
pl_pl: Zastąp style napisów

[ctx: #39155]
note: Description of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Some subtitle formats such as SSA / ASS / WebVTT can include metadata like font style, colors, size, alignments, positions, etc. you can override the styles with your customizations (please note that side effects may occur in some cases).
pl_pl: Niektóre formaty napisów, takie jak SSA / ASS / WebVTT , mogą zawierać metadane, takie jak styl czcionki, kolory, rozmiar, wyrównanie, pozycje itp. Możesz zastąpić style swoimi modyfikacjami (należy pamiętać, że w niektórych przypadkach mogą wystąpić efekty uboczne).

[ctx: #39156]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Positions
pl_pl: Pozycje

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
pl_pl: Style

[ctx: #39158]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles and positions
pl_pl: Style i pozycje

[ctx: #39159]
note: Subtitle border size setting toggle
en: Border size
pl_pl: Rozmiar obramowania

[ctx: #39160]
note: Subtitle border colour setting
en: Border colour
pl_pl: Kolor obramowania

[ctx: #39161]
note: CC Subtitles text alignment setting list
en: Text alignment
pl_pl: Wyrównanie tekstu

[ctx: #39162]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Left
pl_pl: Do lewej

[ctx: #39163]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Center
pl_pl: Do środka

[ctx: #39164]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Right
pl_pl: Do prawej

[ctx: #39165]
note: Type of background for displaying the subtitles
en: Background type
pl_pl: Typ tła

[ctx: #39166]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Shadow
pl_pl: Cień

[ctx: #39167]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Box
pl_pl: Blok

[ctx: #39168]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Square box
pl_pl: Blok kwadratowy

[ctx: #39169]
note: Description of setting with label #39166 "Background type"
en: Type of background to apply to subtitles.
pl_pl: Rodzaj tła do zastosowania w napisach.

[ctx: #39170]
note: Subtitle shadow size setting
en: Shadow size
pl_pl: Rozmiar cienia

[ctx: #39171]
note: Subtitle shadow colour setting
en: Shadow colour
pl_pl: Kolor cienia

[ctx: #39172]
note: Subtitle shadow opacity setting
en: Shadow opacity
pl_pl: Nieprzezroczystość cienia

[ctx: #39173]
note: Subtitle blur setting
en: Blur
pl_pl: Rozmycie

[ctx: #39174]
note: SystemInfo string for the display's supported HDR types
en: Display supported HDR types
pl_pl: Obsługiwane typy HDR przez wyświetlacz

[ctx: #39175]
note: Progress text on splash screen, to build the font cache
en: Building font cache in progress - please wait
pl_pl: Trwa budowanie pamięci podręcznej czcionek - proszę czekać

[ctx: #39176]
note: Helper text for gui sound volume setting
en: Relative volume for gui sounds
pl_pl: Względna głośność dźwięków interfejsu użytkownika

[ctx: #39177]
note: Dialog caption related to the speech to text process
en: Speech to text
pl_pl: Mowa na tekst

[ctx: #39178]
note: Dialog text to notify that the speech service is not available
en: Speech recognition service not available
pl_pl: Usługa rozpoznawania mowy niedostępna

[ctx: #39179]
note: Dialog text to notify that microphone is listening
en: Listening...
pl_pl: Słuchanie...

[ctx: #39180]
note: Dialog text to notify that there has been no matching recognition result
en: No recognition result matched
pl_pl: Brak dopasowanych wyników rozpoznawania

[ctx: #39181]
note: Dialog text to notify that there has been a speech recognition error
en: Speech recognition error
pl_pl: Błąd rozpoznawania mowy

[ctx: #39182]
note: Subtitle vertical margin setting
en: Vertical margin
pl_pl: Margines pionowy

[ctx: #39183]
note: Help text for setting "Vertical margin" of label #39182
en: Allows you to add a margin in top and bottom aligned text. Changing this setting will affect also subtitle position set with the Video calibration.
pl_pl: Umożliwia dodanie marginesu w tekście wyrównanym do góry i do dołu. Zmiana tego ustawienia wpłynie również na pozycję napisów ustawioną podczas kalibracji wideo.

[ctx: #39184]
note: Window screen calibration: the current subtitle calibration value with vertical margin
en: Current value: {0:d} (with vertical margin: {1:d})
pl_pl: Bieżąca wartość: {0:d} (z marginesem pionowym: {1:d})

[ctx: #39185]
note: Dialog text to notify that there are insufficient permissions for speech recognition
en: Insufficient permissions for speech recognition
pl_pl: Niewystarczające uprawnienia do rozpoznawania mowy

[ctx: #39186]
note: Title of group menu subtitles
en: Styles for text based subtitles
pl_pl: Style napisów tekstowych

[ctx: #39187]
note: Title of group menu subtitles
en: Closed caption subtitles
pl_pl: Napisy dla osób niesłyszących

[ctx: #39188]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: No background
pl_pl: Bez tła

[ctx: #39189]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Available only with manual subtitle position
pl_pl: Dostępne tylko przy ręcznym ustawieniu napisów

[ctx: #39190]
note: Help text for setting "Use system HDR/SDR brightness balance" of label #36096
en: [ON] The brightness of the GUI in HDR mode follows the system's setting. This affects all OSD, subtitles and graphics that are SDR in origin.[CR][OFF] Set the max brightness manually.
pl_pl: [WŁ] Jasność interfejsu GUI w trybie HDR jest zgodna z ustawieniami systemowymi. Ma to wpływ na wszystkie OSD, napisy i grafikę pochodzenia SDR.[CR][WYŁ] Ustaw maksymalną jasność ręcznie.

[ctx: #39192]
en: Disable screensaver when playing audio
pl_pl: Wyłącz wygaszacz ekranu podczas odtwarzania dźwięku

[ctx: #39193]
note: Description of setting with label #39192 "Disable screensaver when playing audio"
en: If music is being played, the screensaver will never be activated
pl_pl: Jeśli odtwarzana jest muzyka, wygaszacz ekranu nigdy się nie włączy

[ctx: #39194]
note: Help text of setting "Allow use DXVA Video Super Resolution" with label #13417
en: Enables advanced DXVA upscaler using NVIDIA "RTX Video Super Resolution" or "Intel Video Super Resolution".[CR]Used when the video source is 1920x1080 or less and the source resolution is lower than the display resolution.[CR]Only available on specific hardware: NVIDIA RTX 20xx, 30xx, 40xx and above, Intel Arc A770, A750.
pl_pl: Umożliwia zaawansowany upscaler DXVA przy użyciu "RTX Video Super Resolution" firmy NVIDIA lub "Intel Video Super Resolution".[CR]Używane, gdy źródło wideo ma rozdzielczość 1920x1080 lub mniejszą, a rozdzielczość źródła jest niższa niż rozdzielczość wyświetlacza.[CR]Dostępne tylko w określonych przypadkach sprzęt: NVIDIA RTX 20xx, 30xx, 40xx i nowsze, Intel Arc A770, A750.

[ctx: #39195]
note: Description of setting with label #13418 "Use high precision processing"
en: Enable this option for the best picture quality. Disabling reduces the load on resource-limited systems.
pl_pl: Włącz tę opcję, aby uzyskać najlepszą jakość obrazu. Wyłączenie zmniejsza obciążenie systemów o ograniczonych zasobach.

[ctx: #39196]
note: Title of Dolby Vision RPU conversion setting
en: Dolby Vision compatibility mode
pl_pl: Tryb zgodności Dolby Vision

[ctx: #39197]
note: Help text for setting "Convert Dolby Vision for compatibility" of label #39196
en: If enabled, Dolby Vision profile 7 will be converted to profile 8.1, which is more commonly supported by devices. Enable if your device supports Dolby Vision, but has issues with some videos.
pl_pl: Jeśli ta opcja jest włączona, profil Dolby Vision 7 zostanie przekonwertowany na profil 8.1, który jest częściej obsługiwany przez urządzenia. Włącz, jeśli to urządzenie obsługuje Dolby Vision, ale występują problemy z niektórymi filmami.

[ctx: #39198]
note: Title of "Allowed HDR dynamic metadata formats" setting
en: Allowed HDR dynamic metadata formats
pl_pl: Dozwolone formaty dynamicznych metadanych HDR

[ctx: #39199]
note: Help text for setting "Allowed HDR dynamic metadata formats" of label #39198
en: Alters the video bitstream to remove dynamic HDR metadata. Select the HDR formats your device and display supports.
pl_pl: Zmienia strumień bitów wideo, aby usunąć dynamiczne metadane HDR. Wybierz formaty HDR obsługiwane przez to urządzenie i wyświetlacz.

[ctx: #39202]
note: Subtitle line spacing setting
en: Line spacing
pl_pl: Odstępy między wierszami

[ctx: #39203]
note: Subtitle line spacing setting help
en: Adjust the space between lines of text. Setting a value too low may cause boxes to overlap when the "Background type" setting is used.
pl_pl: Dostosuj odstęp między wierszami tekstu. Ustawienie zbyt niskiej wartości może spowodować nakładanie się pól, gdy używane jest ustawienie „Typ tła”.

[ctx: #40000]
note: Generic video versions label (plural)
en: Versions
pl_pl: Wersje

[ctx: #40001]
note: Manage video versions context menu item
en: Manage versions
pl_pl: Zarządzaj wersjami

[ctx: #40002]
note: Manage video version dialog title
en: Add as version to...
pl_pl: Dodaj jako wersję do...

[ctx: #40003]
note: Generic video version label (singular)
en: Version
pl_pl: Wersja

[ctx: #40004]
note: Button to change the version type of a version in Versions Manager
en: Choose type
pl_pl: Wybierz typ

[ctx: #40005]
note: Warning dialog title
en: Operation not supported
pl_pl: Operacja nie jest obsługiwana

[ctx: #40006]
note: Warning dialog text
en: The selected movie has multiple versions, preventing its conversion into a version of another movie. Remove the versions from the movie, rescan the libray and convert them individually.
pl_pl: Wybrany film ma wiele wersji, co uniemożliwia jego konwersję na wersję innego filmu. Usuń wersje z filmu, przeskanuj ponownie bibliotekę i skonwertuj je indywidualnie.

[ctx: #40007]
note: Warning dialog text
en: The "{0:s}" version already exists!
pl_pl: Wersja "{0:s}" już istnieje!

[ctx: #40008]
note: Different video version found dialog title
en: Different movie version found
pl_pl: Znaleziono inną wersję filmu

[ctx: #40009]
note: Different video version found dialog text
en: Found a different version of the movie "{0:s}": {1:s}. Would you like to convert it into an additional version of the original?
pl_pl: Znaleziono inną wersję filmu "{0:s}": {1:s}. Czy chcesz ją przekonwertować na dodatkową wersję oryginału?

[ctx: #40010]
note: "video version" string in singular format
en: video version
pl_pl: wersja wideo

[ctx: #40011]
note: "video version" string in plural format
en: video versions
pl_pl: wersje wideo

[ctx: #40012]
note: "video version" string in singular capital format
en: Video version
pl_pl: Wersja wideo

[ctx: #40013]
note: "video version" string in plural capital format
en: Video versions
pl_pl: Wersje wideo

[ctx: #40014]
note: Add video version dialog title
en: Add version
pl_pl: Dodaj wersję

[ctx: #40015]
note: Add video extra dialog title
en: Add extra
pl_pl: Dodaj dodatek

[ctx: #40016]
note: Add video version dialog text.
en: The selected video already is the "{0:s}" version of the movie.
pl_pl: Wybrane wideo jest już wersją "{0:s}" filmu.

[ctx: #40017]
note: Add video version dialog text. Example: The selected video is the "Extended Edition" version of the movie "Movie title". Would you like to move the version to this movie?"
en: The selected video is the "{0:s}" version of the movie "{1:s}". Would you like to move the version to this movie?
pl_pl: Wybrane wideo to wersja "{0:s}" filmu "{1:s}". Czy chcesz przenieść wersję do tego filmu?

[ctx: #40018]
note: Remove video version dialog title
en: Remove video version
pl_pl: Usuń wersję wideo

[ctx: #40019]
note: Manage versions, remove: removing the default version of a movie is not allowed.
en: The default version of a movie cannot be removed. Set a different default version and try again.
pl_pl: Nie można usunąć domyślnej wersji filmu. Ustaw inną wersję domyślną i spróbuj ponownie.

[ctx: #40020]
note: Remove video version dialog text
en: Are you sure to remove version "{0:s}"?
pl_pl: Czy na pewno chcesz usunąć wersję "{0:s}"?

[ctx: #40021]
note: Remove item from library text if item has multiple versions
en: Would you really like to remove '{0:s}' and all its versions from the library?
pl_pl: Czy na pewno chcesz usunąć '{0:s}' i wszystkie jej wersje z biblioteki?

[ctx: #40022]
note: Manage video version dialog title
en: Manage {0:s}
pl_pl: Zarządzaj {0:s}

[ctx: #40023]
note: Button label to make a video version the default version
en: Set as default
pl_pl: Ustaw jako domyślną

[ctx: #40024]
note: Choose/Manage video version dialog title
en: Versions Manager: {0:s}
pl_pl: Menedżer wersji: {0:s}

[ctx: #40025]
note: Choose/Manage video extra dialog title
en: Extras Manager: {0:s}
pl_pl: Menedżer dodatków: {0:s}

[ctx: #40026]
note: Add extra dialog text.
en: The selected video already is the "{0:s}" extra of the movie.
pl_pl: Wybrane wideo jest już dodatkiem do filmu "{0:s}".

[ctx: #40027]
note: Add video extra dialog text. Example: The selected video is the "Behind the scenes" extra of the movie "Movie title". Would you like to move the extra to this movie?"
en: The selected video is the "{0:s}" extra of the movie "{1:s}". Would you like to move the extra to this movie?
pl_pl: Wybrany film to dodatek "{0:s}" do filmu "{1:s}". Czy chcesz przenieść dodatek do tego filmu?

[ctx: #40028]
note: Browse the computer files for the file to be added as version
en: Browse files
pl_pl: Przeglądaj pliki

[ctx: #40029]
note: Browse the library for the movie to be added as version
en: Browse library
pl_pl: Przeglądaj bibliotekę

[ctx: #40030]
note: Select the movie to be added as a version
en: Select movie to add as a version
pl_pl: Wybierz film, który chcesz dodać jako wersję

[ctx: #40031]
note: No other movies found in the library
en: No other movies found in the library.
pl_pl: W bibliotece nie znaleziono innych filmów.

[ctx: #40032]
note: Add version: no similar movies were found in the library.
en: No similar movies were found in the library.
pl_pl: W bibliotece nie znaleziono podobnych filmów.

[ctx: #40034]
note: Addition of new extra: a movie with multiple versions cannot be turned into an extra of another movie.
en: The default version of a movie with multiple versions cannot be added as an extra to another movie. Please move or remove the other versions first.
pl_pl: Domyślnej wersji filmu zawierającej wiele wersji nie można dodać jako dodatku do innego filmu. Najpierw przenieś lub usuń inne wersje.

[ctx: #40035]
note: Addition of new version: the user picked an extra of another movie. Ask for confirmation.
en: You are about to convert a movie extra into a movie version. Are you sure?
pl_pl: Zamierzasz przekonwertować dodatek filmu na wersję filmu. Czy na pewno?

[ctx: #40036]
note: Addition of new version: the user picked an extra of another movie. Ask for confirmation.
en: You are about to convert a movie version into a movie extra. Are you sure?
pl_pl: Zamierzasz przekonwertować wersję filmu na dodatek filmu. Czy na pewno?

[ctx: #40037]
note: Addition of new version to a movie: the user chose a movie that has multiple versions. Ask for confirmation.
en: The movie to be added has multiple versions.[CR]The type of the default version will be selected in the next dialog. The other versions will keep their current type.[CR]Do you want to continue?
pl_pl: Film, który ma zostać dodany, ma wiele wersji.[CR]Typ wersji domyślnej zostanie wybrany w następnym oknie dialogowym. Pozostałe wersje zachowają swój obecny typ.[CR]Czy chcesz kontynuować?

[ctx: #40038]
note: Addition of new version: the default version of a movie with multiple versions cannot be turned into a version of another movie.
en: The default version of a movie with multiple versions cannot be added to another movie. Please move or remove the other versions first.
pl_pl: Domyślnej wersji filmu zawierającej wiele wersji nie można dodać do innego filmu. Najpierw przenieś lub usuń inne wersje.

[ctx: #40039]
note: Remove video extra dialog title
en: Remove video extra
pl_pl: Usuń dodatek wideo

[ctx: #40040]
note: Remove video extra dialog text
en: Are you sure to remove the extra "{0:s}"?
pl_pl: Czy na pewno chcesz usunąć dodatek "{0:s}"?

[ctx: #40200]
note: Select default video version setting
en: Select default video version
pl_pl: Wybierz domyślną wersję wideo

[ctx: #40201]
note: Help for select default video version setting
en: Defines how to handle selection of videos with multiple versions.[CR][Enabled] Automatically select the default video version without prompting.[CR][Disabled] Display a dialogue to select a version of the video.
pl_pl: Określa sposób obsługi wyboru wideo z wieloma wersjami.[CR][Aktywne] Automatycznie wybiera domyślną wersję wideo bez monitowania.[CR][Nieaktywne] Wyświetla okno dialogowe, aby wybrać wersję wideo.

[ctx: #40202]
note: Ignore different video versions settting
en: Ignore different video versions on scan
pl_pl: Podczas skanowania ignoruj różne wersje wideo

[ctx: #40203]
note: Help for Ignore different video versions settting
en: Select scanner action for different video versions.[CR][Enabled] Add different video versions to library seperately without confirmation.[CR][Disabled] Prompt for converting different video versions into additional versions of the original.
pl_pl: Wybierz działanie skanera dla różnych wersji wideo.[CR][Włączone] Dodaj różne wersje wideo do biblioteki osobno bez potwierdzenia.[CR][Wyłączone] Monituj o konwersję różnych wersji wideo na dodatkowe wersje oryginału.

[ctx: #40204]
note: Ignore video extras settting
en: Ignore video extras on scan
pl_pl: Ignoruj dodatki wideo podczas skanowania

[ctx: #40205]
note: Help for ignore video extras settting
en: Select scanner action for video extras in "extras" folder.[CR][Enabled] Scan video extras like regular videos.[CR][Disabled] Add video extras to library for associated video.
pl_pl: Wybierz działanie skanera dla dodatków wideo w folderze "extras".[CR][Włączone] Skanuj dodatki wideo jak zwykłe wideo.[CR][Wyłączone] Dodaj dodatki wideo do biblioteki dla powiązanego wideo.

[ctx: #40206]
note: Show video versions as folder settting
en: Show videos with multiple versions as folder
pl_pl: Pokaż wideo z wieloma wersjami jako folder

[ctx: #40207]
note: Help for show video versions as folder settting
en: When enabled, a video with multiple versions will be shown as a folder in the video library. This folder can then be opened to display the individual video versions. When disabled, the configured select action will be applied.
pl_pl: Gdy aktywne, wideo z wieloma wersjami będzie wyświetlane jako folder w bibliotece wideo. Folder ten można następnie otworzyć, aby wyświetlić poszczególne wersje wideo. Jeśli opcja jest nieaktywna, zostanie zastosowana skonfigurowane działanie wyboru.

[ctx: #40208]
note: Choose video version dialog title
en: Choose version: {}
pl_pl: Wybierz wersję: {}

[ctx: #40209]
note: First choose video version and then select a player and play context menu item label
en: Play version using...
pl_pl: Odtwórz wersję za pomocą...

[ctx: #40210]
note: Button label for video versions
en: Versions
pl_pl: Wersje

[ctx: #40211]
note: Button label for video extras
en: Extras
pl_pl: Dodatki

[ctx: #40212]
note: UPnP remote player volume level sync setting
en: Synchronize volume level to remote UPnP players
pl_pl: Synchronizuj poziom głośności ze zdalnymi odtwarzaczami UPnP

[ctx: #40213]
note: Help string for UPnP remote player volume level sync setting
en: If selected the remote player volume level will be synchronized with the volume of this application.[CR]Warning: Global system volume level may be different than the application volume level - they are controlled independently.[CR]This may lead the remote player to be set to 100% volume level if the application has 100% volume level but the overall system volume level is smaller.
pl_pl: Jeśli ta opcja zostanie wybrana, poziom głośności zdalnego odtwarzacza zostanie zsynchronizowany z głośnością tej aplikacji.[CR]Ostrzeżenie: globalny poziom głośności systemu może różnić się od poziomu głośności aplikacji – są one kontrolowane niezależnie.[CR]Może to spowodować, że zdalny odtwarzacz zostanie ustawiony na 100% poziomu głośności, jeśli aplikacja ma 100% poziom głośności, ale ogólny poziom głośności systemu jest mniejszy.

[ctx: #40214]
note: Dialog title for the selection of the video extra
en: Choose extra: {}
pl_pl: Wybierz dodatek: {}

[ctx: #40215]
note: Title of the dialog for version rename action from Versions Manager
en: Choose version type
pl_pl: Wybierz typ wersji

[ctx: #40216]
note: Caption of the button to create a new version type (Versions Manager > Rename)
en: New type...
pl_pl: Nowy typ...

[ctx: #40217]
note: Caption of the dialog for keyboard entry of a new version type
en: New version type
pl_pl: Nowy typ wersji

[ctx: #40218]
note: Title of the dialog for extra rename action from Extras Manager
en: Choose extra name
pl_pl: Wybierz nazwę dodatku

[ctx: #40219]
note: Caption of the button to create a new extra name (Extras Manager > Rename)
en: New name...
pl_pl: Nowa nazwa...

[ctx: #40220]
note: Caption of the dialog for keyboard entry of a new extra name
en: New extra name
pl_pl: Nowa nazwa dodatku

[ctx: #40221]
note: Choose video version context menu item label
en: Choose version
pl_pl: Wybierz wersję

[ctx: #40400]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Standard Edition
pl_pl: Wersja standardowa

[ctx: #40401]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Extended Edition
pl_pl: Wersja rozszerzona

[ctx: #40402]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Unrated Version
pl_pl: Wersja nieocenzurowana

[ctx: #40403]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Uncut Version
pl_pl: Wersja nieskrócona

[ctx: #40404]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Remastered Version
pl_pl: Wersja zremasterowana

[ctx: #40406]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Theatrical Cut
pl_pl: Wersja kinowa

[ctx: #40407]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Director's Cut
pl_pl: Wersja reżyserska

[ctx: #40408]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Special Edition
pl_pl: Wersja specjalna

[ctx: #40409]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Limited Edition
pl_pl: Wersja limitowana

[ctx: #40410]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Complete Edition
pl_pl: Wersja kompletna

[ctx: #40411]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: The Final Cut
pl_pl: Wersja ostateczna

[ctx: #40412]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Super Duper Cut
pl_pl: Wersja bombowa

[ctx: #40413]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Collector's Edition
pl_pl: Wersja kolekcjonerska

[ctx: #40414]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Ultimate Collector's Edition
pl_pl: Ostateczna wersja kolekcjonerska

[ctx: #40415]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Criterion Collection Edition
pl_pl: Wersja z kolekcji Criterion

[ctx: #40416]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Fan Edit
pl_pl: Wersja fanowska

[ctx: #40417]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Black and White Edition
pl_pl: Wersja czarno-biała

[ctx: #40431]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 10th Anniversary Edition
pl_pl: Wydanie z okazji 10. rocznicy

[ctx: #40432]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 20th Anniversary Edition
pl_pl: Wydanie z okazji 20. rocznicy

[ctx: #40433]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 25th Anniversary Edition
pl_pl: Wydanie z okazji 25. rocznicy

[ctx: #40434]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 30th Anniversary Edition
pl_pl: Wydanie z okazji 30. rocznicy

[ctx: #40435]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 40th Anniversary Edition
pl_pl: Wydanie z okazji 40. rocznicy

[ctx: #40436]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 50th Anniversary Edition
pl_pl: Wydanie z okazji 50. rocznicy

[ctx: #40801]
note: Confirm file deletion
en: Confirm file deletion
pl_pl: Potwierdź usunięcie pliku

[ctx: #40802]
note: Description of setting with label #40801 "Confirm file deletion"
en: If enabled, a confirmation dialog will be displayed when files shall be deleted. If disabled, files will be deleted without user confirmation.
pl_pl: Jeśli włączone, zostanie wyświetlone okno dialogowe potwierdzenia, gdy pliki zostaną usunięte. Jeśli wyłączone, pliki zostaną usunięte bez potwierdzenia użytkownika.
