KODI Main - en to pt_pt translation catalogue (3742 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
pt_pt: Programas

[ctx: #1]
en: Pictures
pt_pt: Fotografias

[ctx: #2]
en: Music
pt_pt: Música

[ctx: #3]
en: Videos
pt_pt: Vídeos

[ctx: #4]
en: TV guide
pt_pt: Guia de TV

[ctx: #5]
en: Settings
pt_pt: Definições

[ctx: #7]
en: File manager
pt_pt: Gestor de Ficheiros

[ctx: #8]
en: Weather
pt_pt: Tempo

[ctx: #9]
en: Kodi media center
pt_pt: Kodi - Centro de Multimédia

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
pt_pt: Segunda-feira

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
pt_pt: Terça-feira

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
pt_pt: Quarta-feira

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
pt_pt: Quinta-feira

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
pt_pt: Sexta-feira

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
pt_pt: Sábado

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
pt_pt: Domingo

[ctx: #21]
en: January
pt_pt: Janeiro

[ctx: #22]
en: February
pt_pt: Fevereiro

[ctx: #23]
en: March
pt_pt: Março

[ctx: #24]
en: April
pt_pt: Abril

[ctx: #25]
en: May
pt_pt: Maio

[ctx: #26]
en: June
pt_pt: Junho

[ctx: #27]
en: July
pt_pt: Julho

[ctx: #28]
en: August
pt_pt: Agosto

[ctx: #29]
en: September
pt_pt: Setembro

[ctx: #30]
en: October
pt_pt: Outubro

[ctx: #31]
en: November
pt_pt: Novembro

[ctx: #32]
en: December
pt_pt: Dezembro

[ctx: #41]
en: Mon
pt_pt: seg

[ctx: #42]
en: Tue
pt_pt: ter

[ctx: #43]
en: Wed
pt_pt: qua

[ctx: #44]
en: Thu
pt_pt: qui

[ctx: #45]
en: Fri
pt_pt: sex

[ctx: #46]
en: Sat
pt_pt: sáb

[ctx: #47]
en: Sun
pt_pt: dom

[ctx: #51]
en: Jan
pt_pt: jan

[ctx: #52]
en: Feb
pt_pt: fev

[ctx: #53]
en: Mar
pt_pt: mar

[ctx: #54]
en: Apr
pt_pt: abr

[ctx: #55]
en: May
pt_pt: mai

[ctx: #56]
en: Jun
pt_pt: jun

[ctx: #57]
en: Jul
pt_pt: jul

[ctx: #58]
en: Aug
pt_pt: ago

[ctx: #59]
en: Sep
pt_pt: set

[ctx: #60]
en: Oct
pt_pt: out

[ctx: #61]
en: Nov
pt_pt: nov

[ctx: #62]
en: Dec
pt_pt: dez

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
pt_pt: SSO

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
pt_pt: SO

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
pt_pt: OSO

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
pt_pt: O

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
pt_pt: ONO

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
pt_pt: NO

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
pt_pt: NNO

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
pt_pt: Sul

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
pt_pt: Norte

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
pt_pt: Oeste

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
pt_pt: Este

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
pt_pt: Variável

[ctx: #98]
en: View: Auto
pt_pt: Visualização: Automática

[ctx: #99]
en: View: Auto big
pt_pt: Visualização: Automática grande

[ctx: #100]
en: View: Icons
pt_pt: Visualização: Ícones

[ctx: #101]
en: View: List
pt_pt: Visualização: Lista

[ctx: #102]
en: Scan
pt_pt: Analisar

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
pt_pt: Ordenar por: Nome

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
pt_pt: Ordenar por: Data

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
pt_pt: Ordenar por: Tamanho

[ctx: #106]
en: No
pt_pt: Não

[ctx: #107]
en: Yes
pt_pt: Sim

[ctx: #108]
en: Slideshow
pt_pt: Diaporama

[ctx: #109]
en: Create thumbs
pt_pt: Criar miniaturas

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
pt_pt: Criar miniaturas

[ctx: #111]
en: Shortcuts
pt_pt: Atalhos

[ctx: #112]
en: Paused
pt_pt: Pausada

[ctx: #113]
en: Update failed
pt_pt: Falha ao atualizar

[ctx: #114]
en: Installation failed
pt_pt: Falha ao instalar

[ctx: #115]
en: Copy
pt_pt: Copiar

[ctx: #116]
en: Move
pt_pt: Mover

[ctx: #117]
en: Delete
pt_pt: Eliminar

[ctx: #118]
en: Rename
pt_pt: Renomear

[ctx: #119]
en: New folder
pt_pt: Nova pasta

[ctx: #120]
en: Confirm copy
pt_pt: Confirmar cópia

[ctx: #121]
en: Confirm move
pt_pt: Confirmar mover

[ctx: #122]
en: Confirm delete
pt_pt: Confirmar eliminação

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
pt_pt: Gostaria de copiar os ficheiros selecionados?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
pt_pt: Gostaria de mover os ficheiros selecionados?

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
pt_pt: Gostaria de eliminar os ficheiros selecionados?[CR]Aviso - esta ação não pode ser anulada!

[ctx: #126]
en: Status
pt_pt: Estado

[ctx: #127]
en: Objects
pt_pt: Objetos

[ctx: #128]
en: General
pt_pt: Geral

[ctx: #129]
en: Slideshow
pt_pt: Diaporama

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
pt_pt: Informação do Sistema

[ctx: #131]
en: Display
pt_pt: Ecrã

[ctx: #132]
en: Albums
pt_pt: Álbuns

[ctx: #133]
en: Artists
pt_pt: Artistas

[ctx: #134]
en: Songs
pt_pt: Músicas

[ctx: #135]
en: Genres
pt_pt: Géneros

[ctx: #136]
en: Playlists
pt_pt: Listas de reprodução

[ctx: #137]
en: Search
pt_pt: Procurar

[ctx: #138]
en: System information
pt_pt: Informação do Sistema

[ctx: #139]
en: Temperatures:
pt_pt: Temperaturas:

[ctx: #142]
en: Time:
pt_pt: Hora:

[ctx: #143]
en: Current:
pt_pt: Atual:

[ctx: #144]
en: Build:
pt_pt: Compilação:

[ctx: #145]
en: Network:
pt_pt: Rede:

[ctx: #146]
en: Type:
pt_pt: Tipo:

[ctx: #147]
en: Static
pt_pt: Estático

[ctx: #149]
en: MAC address
pt_pt: Endereço de MAC

[ctx: #150]
en: IP address
pt_pt: Endereço de IP

[ctx: #151]
en: Link:
pt_pt: Hiperligação:

[ctx: #152]
en: Half duplex
pt_pt: Bidirecional - metade

[ctx: #153]
en: Full duplex
pt_pt: Bidirecional - completo

[ctx: #154]
en: Storage
pt_pt: Armazenamento

[ctx: #155]
en: Drive
pt_pt: Unidade

[ctx: #156]
en: Free
pt_pt: Livre

[ctx: #157]
en: Video
pt_pt: Vídeo

[ctx: #158]
en: Free memory
pt_pt: Memória livre

[ctx: #159]
en: No link
pt_pt: Nenhuma hiperligação

[ctx: #160]
en: Free
pt_pt: Livre

[ctx: #162]
en: Tray open
pt_pt: Bandeja aberta

[ctx: #163]
en: Reading
pt_pt: Leitura

[ctx: #164]
en: No disc
pt_pt: Nenhum disco

[ctx: #165]
en: Disc present
pt_pt: Disco presente

[ctx: #166]
en: Skin
pt_pt: Tema

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
pt_pt: Cancelar operações de ficheiro

[ctx: #168]
en: {0:s}- {1:s}
pt_pt: {0:s} - {1:s}

[ctx: #169]
en: Resolution
pt_pt: Resolução

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
pt_pt: Ajustar taxa de atualização do monitor

[ctx: #171]
en: Sort title
pt_pt: Título

[ctx: #172]
en: Release date
pt_pt: Data de lançamento

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
pt_pt: Mostrar vídeos 4:3 como

[ctx: #174]
en: Compiled:
pt_pt: Compilado:

[ctx: #175]
en: Moods
pt_pt: Disposições

[ctx: #176]
en: Styles
pt_pt: Estilos

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
pt_pt: {0:s} iniciado com sucesso

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
pt_pt: {0:s} foi iniciado com sucesso.

[ctx: #179]
en: Song
pt_pt: Música

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
pt_pt: Duração

[ctx: #181]
en: Select album
pt_pt: Selecionar álbum

[ctx: #182]
en: Tracks
pt_pt: Faixas

[ctx: #183]
en: Review
pt_pt: Crítica

[ctx: #184]
en: Refresh
pt_pt: Atualizar

[ctx: #185]
en: Searching album
pt_pt: A procurar álbum

[ctx: #186]
en: OK
pt_pt: CONFIRMAR

[ctx: #187]
en: No albums found!
pt_pt: Não foram encontrados álbuns!

[ctx: #188]
en: Select all
pt_pt: Selecionar tudo

[ctx: #189]
en: Scanning media information
pt_pt: A analisar a informação do disco

[ctx: #190]
en: Save
pt_pt: Guardar

[ctx: #191]
en: Shuffle
pt_pt: Aleatório

[ctx: #192]
en: Clear
pt_pt: Limpar

[ctx: #193]
en: Scan
pt_pt: Analisar

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
pt_pt: A procurar...

[ctx: #195]
en: No information found!
pt_pt: Não foi encontrada informação!

[ctx: #196]
en: Select movie:
pt_pt: Selecionar filme:

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
pt_pt: Consultando {0:s} informação

[ctx: #198]
en: Loading movie details
pt_pt: A carregar os detalhes do filme

[ctx: #199]
en: Web interface
pt_pt: Interface da Web

[ctx: #200]
en: Audio encoders
pt_pt: Codificadores de áudio

[ctx: #201]
en: Audio decoders
pt_pt: Descodificadores de áudio

[ctx: #202]
en: Tagline
pt_pt: Slogan

[ctx: #203]
en: Plot outline
pt_pt: Sinopse

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
pt_pt: Compilação

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
pt_pt: Votos

[ctx: #206]
en: Cast
pt_pt: Elenco

[ctx: #207]
en: Plot
pt_pt: Enredo

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
pt_pt: Reproduzir

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
pt_pt: Seguinte

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
pt_pt: Anterior

[ctx: #211]
en: 50 Hz
pt_pt: 50Hz

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
pt_pt: Calibrar interface do utilizador...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
pt_pt: Calibração do vídeo

[ctx: #215]
en: Soften
pt_pt: Suavizar

[ctx: #216]
en: Zoom amount
pt_pt: Nível de ampliação

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
pt_pt: Proporção dos pixels

[ctx: #218]
en: DVD drive
pt_pt: Unidade de DVD

[ctx: #219]
en: Please insert disc
pt_pt: Por favor, Introduza o disco

[ctx: #220]
en: Remote share
pt_pt: Partilha remota

[ctx: #221]
en: Network is not connected
pt_pt: A rede não está ligada

[ctx: #222]
en: Cancel
pt_pt: Cancelar

[ctx: #224]
en: Speed
pt_pt: Velocidade

[ctx: #225]
en: Vertical shift
pt_pt: Deslocamento vertical

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
pt_pt: Carregar a informação do CD de áudio a partir de um serviço on-line

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
pt_pt: Misturar a lista de reprodução ao carregar

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
pt_pt: Tempo de paragem do HDD

[ctx: #230]
en: Video filters
pt_pt: Filtros de vídeo

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
pt_pt: Nenhum

[ctx: #232]
en: Point
pt_pt: Ponto

[ctx: #234]
en: Anisotropic
pt_pt: Anisotrópico

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
pt_pt: Cúbico gaussiano

[ctx: #237]
en: Minification
pt_pt: Diminuição

[ctx: #238]
en: Magnification
pt_pt: Ampliação

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
pt_pt: Limpar a lista de reprodução ao terminar

[ctx: #240]
en: Display mode
pt_pt: Modo de exibição

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
pt_pt: Ecrã completo #{0:d}

[ctx: #242]
en: Windowed
pt_pt: Em janela

[ctx: #243]
en: Refresh rate
pt_pt: Taxa de atualização

[ctx: #244]
en: Full screen
pt_pt: Ecrã completo

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
pt_pt: Tamanho: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})

[ctx: #248]
en: Language
pt_pt: Idioma

[ctx: #249]
en: Music
pt_pt: Música

[ctx: #250]
en: Visualisation
pt_pt: Visualização

[ctx: #251]
en: Select destination directory
pt_pt: Selecionar pasta de destino

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
pt_pt: Remistura estéreo aumentada

[ctx: #253]
en: Number of channels
pt_pt: Número de canais

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
pt_pt: Recetor compatível com DTS

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
pt_pt: A obter a informação do CD

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
pt_pt: Erro

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
pt_pt: Ativar a leitura de etiquetas

[ctx: #259]
en: Opening
pt_pt: A abrir

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
pt_pt: A aguardar início...

[ctx: #262]
en: Scripts output
pt_pt: Destino dos scripts

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
pt_pt: Permitir controlo remoto via HTTP

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
pt_pt: Gravar

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
pt_pt: Parar gravação

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
pt_pt: Ordenar por: Faixa

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
pt_pt: Ordenar por: Hora

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
pt_pt: Ordenar por: Título

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
pt_pt: Ordenar por: Artista

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
pt_pt: Ordenar por: Álbum

[ctx: #271]
en: Top 100
pt_pt: Melhores 100

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
pt_pt: Ajuste da proporção dos pixeis

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
pt_pt: Ajuste o retângulo para ficar um quadrado perfeito

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
pt_pt: Compensação da imagem na margem superior esquerda

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
pt_pt: Compensação da imagem na margem inferior direita

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
pt_pt: Ajuste a seta para compensar o tamanho da imagem

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
pt_pt: Posição das legendas

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
pt_pt: Ajuste a barra para alterar a posição das legendas

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
pt_pt: Não é possível carregar as definições

[ctx: #280]
en: Using default settings
pt_pt: A utilizar os valores predefinidos

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
pt_pt: Verifique os ficheiros XML

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
pt_pt: Encontrados {0:d} itens

[ctx: #283]
en: Search results
pt_pt: Resultados da procura

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
pt_pt: Não foram encontrados resultados

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
pt_pt: Idioma do áudio preferido

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
pt_pt: Idioma das legendas preferido

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
pt_pt: Legendas

[ctx: #288]
en: Font
pt_pt: Tipo de letra

[ctx: #289]
en: Size
pt_pt: Tamanho

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
pt_pt: Compressão dinâmica do intervalo

[ctx: #291]
en: Video
pt_pt: Vídeo

[ctx: #292]
en: Audio
pt_pt: Áudio

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
pt_pt: Explorar legendas

[ctx: #294]
en: Create bookmark
pt_pt: Criar marcador

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
pt_pt: Limpar marcadores

[ctx: #297]
en: Audio offset
pt_pt: Corrigir sincronização do áudio

[ctx: #298]
en: Bookmarks
pt_pt: Marcadores

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
pt_pt: Marcador {0:d}

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
pt_pt: Recetor compatível com MP1

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
pt_pt: Recetor compatível com MP2

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
pt_pt: Recetor compatível com MP3

[ctx: #303]
en: Delay
pt_pt: Atraso

[ctx: #304]
en: Language
pt_pt: Idioma

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
pt_pt: Ativado

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
pt_pt: Não entrelaçado

[ctx: #307]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "default" if available.
en: Media default
pt_pt: Padrão de Média

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
pt_pt: Idioma original

[ctx: #309]
en: User interface language
pt_pt: Idioma da interface do utilizador

[ctx: #310]
note: Setting in international settings
en: Virtual keyboard layouts
pt_pt: Layouts de teclado virtual

[ctx: #312]
en: (0=auto)
pt_pt: (0=automático)

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
pt_pt: A limpar a base de dados

[ctx: #314]
en: Preparing...
pt_pt: A preparar...

[ctx: #315]
en: Database error
pt_pt: Erro na base de dados

[ctx: #316]
en: Searching songs...
pt_pt: A procurar músicas...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
pt_pt: A base de dados foi limpa com êxito

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
pt_pt: A limpar as músicas...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
pt_pt: Erro ao limpar as músicas

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
pt_pt: A limpar os artistas...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
pt_pt: Erro ao limpar os artistas

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
pt_pt: Limpando géneros, papeis, etc...

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
pt_pt: Erro ao limpar géneros, papeis, etc...

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
pt_pt: A limpar os caminhos...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
pt_pt: Erro ao limpar os caminhos

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
pt_pt: A limpar os álbuns...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
pt_pt: Erro ao limpar os álbuns

[ctx: #328]
en: Writing changes...
pt_pt: A gravar as alterações...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
pt_pt: Erro ao gravar as alterações

[ctx: #330]
en: This may take some time...
pt_pt: Isto pode demorar algum tempo...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
pt_pt: A comprimir a base de dados...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
pt_pt: Erro ao comprimir a base de dados

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
pt_pt: Pretende limpar toda a coleção?

[ctx: #334]
en: Clean library...
pt_pt: Limpar coleção...

[ctx: #335]
en: Start
pt_pt: Iniciar

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
pt_pt: Conversão da taxa de imagens

[ctx: #337]
en: Output configuration
pt_pt: Configuração de saída

[ctx: #338]
en: Fixed
pt_pt: Fixa

[ctx: #339]
en: Optimized
pt_pt: Otimizado

[ctx: #340]
en: Various artists
pt_pt: Vários artistas

[ctx: #341]
en: Play disc
pt_pt: Reproduzir disco

[ctx: #342]
en: Movies
pt_pt: Filmes

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
pt_pt: Ajustar taxa de imagens

[ctx: #344]
en: Actors
pt_pt: Atores

[ctx: #345]
en: Year
pt_pt: Ano

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
pt_pt: Manter volume original em remistura

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
pt_pt: Recetor compatível com DTS-HD

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
pt_pt: Permitir passagem

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
pt_pt: Recetor compatível com TrueHD

[ctx: #350]
en: Programs
pt_pt: Programas

[ctx: #351]
en: Off
pt_pt: Desligado

[ctx: #352]
en: Dim
pt_pt: Obscurecer

[ctx: #353]
en: Black
pt_pt: Preto

[ctx: #354]
en: Matrix trails
pt_pt: Faixas de matriz

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
pt_pt: Tempo de espera

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
pt_pt: Modo da proteção de ecrã

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
pt_pt: Temporizador para encerrar

[ctx: #358]
en: All albums
pt_pt: Todos os álbuns

[ctx: #359]
en: Recently added albums
pt_pt: Álbuns adicionados recentemente

[ctx: #360]
en: Screensaver
pt_pt: Proteção de ecrã

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
pt_pt: Diaporama recursivo

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
pt_pt: Nível de obscurecimento do protetor de ecrã

[ctx: #363]
en: Sort by: File
pt_pt: Ordenar por: Ficheiro

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
pt_pt: Recetor compatível com Dolby Digital (AC3)

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
pt_pt: Ordenar por: Nome

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
pt_pt: Ordenar por: Ano

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
pt_pt: Ordenar por: Classificação

[ctx: #369]
en: Title
pt_pt: Título

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
pt_pt: Trovoadas

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
pt_pt: Parcialmente

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
pt_pt: Na generalidade

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
pt_pt: Soalheiro

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
pt_pt: Nublado

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
pt_pt: Neve

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
pt_pt: Chuva

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
pt_pt: Leve

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
pt_pt: Aguaceiros

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
pt_pt: Poucos

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
pt_pt: Disperso

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
pt_pt: Vento

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
pt_pt: Forte

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
pt_pt: Calmo

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
pt_pt: Limpo

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
pt_pt: Nuvens

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
pt_pt: Cedo

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
pt_pt: Aguaceiro

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
pt_pt: Nevada

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
pt_pt: Mínima

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
pt_pt: Média

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
pt_pt: Máxima

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
pt_pt: Nevoeiro

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
pt_pt: Névoa

[ctx: #396]
en: Select location
pt_pt: Selecionar localização

[ctx: #397]
en: Refresh time
pt_pt: Tempo entre atualizações

[ctx: #398]
en: Temperature units
pt_pt: Unidades de temperatura

[ctx: #399]
en: Speed units
pt_pt: Unidades de velocidade

[ctx: #400]
en: Weather
pt_pt: Meteorologia

[ctx: #401]
en: Temp
pt_pt: Temperatura

[ctx: #402]
en: Feels like
pt_pt: Parece que está

[ctx: #403]
en: UV index
pt_pt: Índice ultravioleta

[ctx: #404]
en: Wind
pt_pt: Vento

[ctx: #405]
en: Dew point
pt_pt: Ponto de orvalho

[ctx: #406]
en: Humidity
pt_pt: Humidade

[ctx: #409]
en: Defaults
pt_pt: Padrões

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
pt_pt: A aceder ao serviço de meteorologia

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
pt_pt: A obter previsão para:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
pt_pt: Não foi possível a previsão

[ctx: #414]
en: No review for this album
pt_pt: Nenhuma crítica para este álbum

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
pt_pt: A descarregar miniatura...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
pt_pt: Vista: Ícones grandes

[ctx: #418]
en: Low
pt_pt: Mínima

[ctx: #419]
en: High
pt_pt: Máxima

[ctx: #420]
en: Best match
pt_pt: Melhor correspondência

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
pt_pt: Manter dispositivo áudio ativo

[ctx: #422]
en: Delete album information
pt_pt: Apagar informação do álbum

[ctx: #423]
en: Delete CD information
pt_pt: Apagar informação do CD

[ctx: #424]
en: Select
pt_pt: Selecionar

[ctx: #425]
en: No album information found
pt_pt: Não foi encontrada informação do álbum

[ctx: #426]
en: No CD information found
pt_pt: Não foi encontrada informação do CD

[ctx: #427]
en: Disc
pt_pt: Disco

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
pt_pt: Introduza o CD/DVD correto

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
pt_pt: Introduza o seguinte disco:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
pt_pt: Ordenar por DVD#

[ctx: #431]
en: No cache
pt_pt: Sem cache

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
pt_pt: Remover filme da coleção

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
pt_pt: De {0:s} a {1:d} {2:s}

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
pt_pt: Nenhuma unidade ótica detetada

[ctx: #437]
en: Removable disk
pt_pt: Disco amovível

[ctx: #438]
en: Opening file
pt_pt: A abrir ficheiro

[ctx: #440]
en: Hard disk
pt_pt: Disco rígido

[ctx: #442]
en: Local network
pt_pt: Rede local

[ctx: #444]
en: Video
pt_pt: Vídeo

[ctx: #445]
en: Audio
pt_pt: Áudio

[ctx: #447]
en: Autorun media
pt_pt: Arranque automático

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
pt_pt: Recetor compatível com Dolby Digital Plus (E-AC3)

[ctx: #449]
en: Enabled
pt_pt: Ativado

[ctx: #450]
en: Columns
pt_pt: Colunas

[ctx: #451]
en: Row 1 address
pt_pt: Endereço da linha 1

[ctx: #452]
en: Row 2 address
pt_pt: Endereço da linha 2

[ctx: #453]
en: Row 3 address
pt_pt: Endereço da linha 3

[ctx: #454]
en: Row 4 address
pt_pt: Endereço da linha 4

[ctx: #455]
en: Rows
pt_pt: Linhas

[ctx: #456]
en: Mode
pt_pt: Modo

[ctx: #457]
en: Switch view
pt_pt: Trocar de vista

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
pt_pt: Limitar frequência (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
pt_pt: Legendas

[ctx: #460]
en: Audio stream
pt_pt: Faixa áudio

[ctx: #461]
en: [active]
pt_pt: [ativo]

[ctx: #463]
en: Backlight
pt_pt: Luz de fundo

[ctx: #464]
en: Brightness
pt_pt: Brilho

[ctx: #465]
en: Contrast
pt_pt: Contraste

[ctx: #466]
en: Gamma
pt_pt: Gama

[ctx: #467]
en: Type
pt_pt: Tipo

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
pt_pt: Mova a barra para mudar a posição do visor

[ctx: #469]
en: OSD position
pt_pt: Posição do visor

[ctx: #470]
en: Credits
pt_pt: Créditos

[ctx: #474]
en: Off
pt_pt: Desligado

[ctx: #475]
en: Music only
pt_pt: Apenas música

[ctx: #476]
en: Music & video
pt_pt: Música e vídeo

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
pt_pt: Não é possível carregar a lista de reprodução

[ctx: #478]
en: OSD
pt_pt: Visor

[ctx: #479]
en: Skin & language
pt_pt: Tema e idioma

[ctx: #480]
en: Appearance
pt_pt: Aparência

[ctx: #481]
en: Audio options
pt_pt: Opções de áudio

[ctx: #482]
en: About Kodi
pt_pt: Acerca do Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
pt_pt: Apagar álbum

[ctx: #486]
en: Repeat
pt_pt: Repetir

[ctx: #487]
en: Repeat one
pt_pt: Repetir uma vez

[ctx: #488]
en: Repeat folder
pt_pt: Repetir a pasta

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
pt_pt: Reproduzir automaticamente a próxima faixa

[ctx: #491]
en: - Use big icons
pt_pt: - Utilizar ícones grandes

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
pt_pt: Redimensionar VobSubs

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
pt_pt: Opções avançadas (para especialistas!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
pt_pt: Máximo de volume áudio (dB)

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
pt_pt: Ajustar vídeos para a resolução da interface

[ctx: #496]
en: Calibration
pt_pt: Calibração

[ctx: #497]
en: Show file extensions
pt_pt: Mostrar extensões de ficheiro

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
pt_pt: Ordenar por tipo

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
pt_pt: Não foi possível estabelecer a ligação ao serviço web

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
pt_pt: Falha ao descarregar a informação do álbum

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
pt_pt: A procurar nomes de álbuns...

[ctx: #502]
en: Open
pt_pt: Abrir

[ctx: #503]
en: Busy
pt_pt: Ocupada

[ctx: #504]
en: Empty
pt_pt: Sem disco

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
pt_pt: A carregar informação multimédia dos ficheiros...

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
pt_pt: Verificando ficheiros média...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
pt_pt: Ordenar por utilização

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
pt_pt: Ativar visualizações

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
pt_pt: Ativar alteração do modo de vídeo

[ctx: #512]
en: Startup window
pt_pt: Janela inicial

[ctx: #513]
en: Home window
pt_pt: Janela principal

[ctx: #514]
en: Manual settings
pt_pt: Definições manuais

[ctx: #515]
en: Genre
pt_pt: Género

[ctx: #517]
en: Recently played albums
pt_pt: Últimos álbuns reproduzidos

[ctx: #518]
en: Launch
pt_pt: Executar

[ctx: #519]
en: Launch in...
pt_pt: Executar em...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
pt_pt: Compilações

[ctx: #522]
en: Remove source
pt_pt: Remover fonte

[ctx: #523]
en: Switch media
pt_pt: Trocar multimédia

[ctx: #524]
en: Select playlist
pt_pt: Selecionar lista de reprodução

[ctx: #525]
en: New playlist...
pt_pt: Nova lista de reprodução...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
pt_pt: Adicionar à lista de reprodução

[ctx: #527]
en: Manually add to library
pt_pt: Adicionar manualmente à coleção

[ctx: #528]
en: Enter title
pt_pt: Introduza o título

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
pt_pt: Erro: Título duplicado

[ctx: #530]
en: Select genre
pt_pt: Selecionar género

[ctx: #531]
en: New genre
pt_pt: Novo género

[ctx: #532]
en: Manual addition
pt_pt: Adição manual

[ctx: #533]
en: Enter genre
pt_pt: Introduza o género

[ctx: #534]
en: View: {0:s}
pt_pt: Vista: {0:s}

[ctx: #535]
en: List
pt_pt: Lista

[ctx: #536]
en: Icons
pt_pt: Ícones

[ctx: #537]
en: Big list
pt_pt: Lista grande

[ctx: #538]
en: Big icons
pt_pt: Ícones grandes

[ctx: #539]
en: Wide
pt_pt: Ampla

[ctx: #540]
en: Big wide
pt_pt: Muito ampla

[ctx: #541]
en: Album icons
pt_pt: Ícones de álbum

[ctx: #542]
en: DVD icons
pt_pt: Ícones de DVD

[ctx: #544]
en: Media info
pt_pt: Informação multimédia

[ctx: #545]
en: Audio output device
pt_pt: Dispositivo de saída de áudio

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
pt_pt: Dispositivo de passagem áudio

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
pt_pt: Não há biografia para este artista

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
pt_pt: Converter áudio multicanal para estéreo

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
pt_pt: Número

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
pt_pt: Ordenar por: {0:s}

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
pt_pt: Nome

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
pt_pt: Data

[ctx: #553]
en: Size
pt_pt: Tamanho

[ctx: #554]
en: Track
pt_pt: Faixa

[ctx: #555]
en: Time
pt_pt: Duração

[ctx: #556]
en: Title
pt_pt: Título

[ctx: #557]
en: Artist
pt_pt: Artista

[ctx: #558]
en: Album
pt_pt: Álbum

[ctx: #559]
en: Playlist
pt_pt: Lista de reprodução

[ctx: #561]
en: File
pt_pt: Ficheiro

[ctx: #562]
en: Year
pt_pt: Ano

[ctx: #563]
en: Rating
pt_pt: Avaliação

[ctx: #564]
en: Type
pt_pt: Tipo

[ctx: #565]
en: Usage
pt_pt: Utilização

[ctx: #566]
en: Album artist
pt_pt: Artista do álbum

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
pt_pt: Reproduções

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
pt_pt: Última reprodução

[ctx: #569]
en: Comment
pt_pt: Comentário

[ctx: #570]
en: Date added
pt_pt: Data de adição

[ctx: #571]
en: Default
pt_pt: Padrão

[ctx: #572]
en: Studio
pt_pt: Estúdio

[ctx: #573]
en: Path
pt_pt: Caminho

[ctx: #574]
en: Country
pt_pt: País

[ctx: #575]
en: In progress
pt_pt: Em curso

[ctx: #576]
en: Times played
pt_pt: Número de reproduções

[ctx: #577]
en: Date taken
pt_pt: Data de obtenção

[ctx: #578]
en: Artist / Year
pt_pt: Artista/Ano

[ctx: #580]
en: Sort direction
pt_pt: Direção da ordenação

[ctx: #581]
en: Sort method
pt_pt: Método de ordenação

[ctx: #582]
en: View mode
pt_pt: Tipo de vista

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
pt_pt: Memorizar vistas para as diferentes pastas

[ctx: #584]
en: Ascending
pt_pt: Ascendente

[ctx: #585]
en: Descending
pt_pt: Descendente

[ctx: #586]
en: Edit playlist
pt_pt: Editar lista de reprodução

[ctx: #587]
en: Filter
pt_pt: Filtro

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
pt_pt: Cancelar modo de festa

[ctx: #589]
en: Party mode
pt_pt: Modo de festa

[ctx: #590]
en: Random
pt_pt: Aleatório

[ctx: #591]
en: Off
pt_pt: Desligar

[ctx: #592]
en: One
pt_pt: Uma

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
pt_pt: Todas

[ctx: #594]
en: Off
pt_pt: Desligar

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
pt_pt: Repetição: Desligada

[ctx: #596]
en: Repeat: One
pt_pt: Repetir: Uma vez

[ctx: #597]
en: Repeat: All
pt_pt: Repetir: Todas

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
pt_pt: Extrair CD áudio

[ctx: #601]
en: Medium
pt_pt: Média

[ctx: #602]
en: Standard
pt_pt: Normal

[ctx: #603]
en: Extreme
pt_pt: Máxima

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
pt_pt: Taxa de dados constante

[ctx: #605]
en: Ripping...
pt_pt: A extrair...

[ctx: #607]
en: To:
pt_pt: Para:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
pt_pt: Não é possível extrair o CD ou faixa porque CDDARipPath não está definido.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
pt_pt: Extrair faixa de áudio

[ctx: #611]
en: Enter number
pt_pt: Introduza o número

[ctx: #613]
en: Sample rate
pt_pt: Taxa de amostragem

[ctx: #614]
en: Virtual folder
pt_pt: Pasta virtual

[ctx: #620]
en: Audio CDs
pt_pt: CD áudio

[ctx: #621]
en: Encoder
pt_pt: Codificador

[ctx: #622]
en: Quality
pt_pt: Qualidade

[ctx: #624]
en: Include track number
pt_pt: Incluir o número de faixa

[ctx: #625]
en: All songs of
pt_pt: Todas as músicas de

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
pt_pt: Séries de TV em curso

[ctx: #629]
en: View mode
pt_pt: Tipo de Vista

[ctx: #631]
en: Zoom
pt_pt: Ampliação

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
pt_pt: Esticado 4:3

[ctx: #633]
en: Wide zoom
pt_pt: Esticado

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
pt_pt: Esticado 16:9

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
pt_pt: Tamanho original

[ctx: #636]
en: Custom
pt_pt: Personalizado

[ctx: #637]
en: ReplayGain
pt_pt: Normalização de volume

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
pt_pt: Ajustar volume

[ctx: #639]
en: Use track levels
pt_pt: Usar níveis da faixa

[ctx: #640]
en: Use album levels
pt_pt: Usar níveis do álbum

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
pt_pt: Ficheiros com informação ReplayGain

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
pt_pt: Ficheiros sem informação ReplayGain

[ctx: #643]
en: Avoid clipping protection on ReplayGained files
pt_pt: Evitar proteção da distorção em ficheiros normalizados

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
pt_pt: Esticar a 16:9 - Não linear

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
pt_pt: É necessário descompactar um ficheiro grande. Continuar?

[ctx: #646]
en: Remove from library
pt_pt: Remover da coleção

[ctx: #647]
en: Export video library
pt_pt: Exportar coleção de vídeos

[ctx: #648]
en: Import video library
pt_pt: Importar coleção de vídeos

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
pt_pt: A importar

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
pt_pt: A exportar

[ctx: #651]
en: Browse for library
pt_pt: Procurar coleção

[ctx: #652]
en: Years
pt_pt: Anos

[ctx: #653]
en: Update library
pt_pt: Atualizar coleção

[ctx: #654]
en: Show debug information
pt_pt: Mostrar informação de depuração

[ctx: #655]
en: Browse for executable
pt_pt: Procurar executável

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
pt_pt: Pesquisar lista de reprodução

[ctx: #657]
en: Browse for folder
pt_pt: Procurar pasta

[ctx: #658]
en: Song information
pt_pt: Informação da música

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
pt_pt: Esticar de forma não-linear

[ctx: #660]
en: Volume amplification
pt_pt: Amplificação de volume

[ctx: #661]
en: Choose export folder
pt_pt: Escolha a pasta para a exportação

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
pt_pt: O ficheiro já não está disponível.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
pt_pt: Gostaria de removê-lo da coleção?

[ctx: #664]
en: Browse for script
pt_pt: Procurar script

[ctx: #665]
en: Compression level
pt_pt: Nível de compressão

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
pt_pt: Ativar registo específico do componente

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
pt_pt: Ativar transcodificação Dolby Digital (AC3)

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
pt_pt: Especificar registo específico por componente...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
pt_pt: Registo detalhado para a biblioteca [B]SMB[/B]

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
pt_pt: Registo detalhado para a biblioteca [B]libcURL[/B] (HTTP(S), DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
pt_pt: Registo detalhado para a biblioteca [B]FFmpeg[/B]

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
pt_pt: Histórico detalhado para as chamadas [B]D-Bus[/B]

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
pt_pt: Registo detalhado para pedidos [B]JSON-RPC[/B]

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
pt_pt: Registo detalhado para o componente [B]Áudio[/B]

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
pt_pt: Registo detalhado para a biblioteca [B]AirTunes[/B]

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
pt_pt: Registo detalhado para os componentes [B]UPnP[/B]

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
pt_pt: Registo detalhado para a biblioteca [B]libCEC[/B]

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
pt_pt: Registo detalhado para o componente [B]Video[/B]

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
pt_pt: Registo detalhado para o componente [B]Webserver[/B]

[ctx: #682]
en: Verbose logging for the [B]Database[/B] component
pt_pt: Registo detalhado para o componente [B]Database[/B]

[ctx: #683]
en: Verbose logging of [B]audio/video timing information[/B]
pt_pt: Registo detalhado para o componente [B]informação do tempo áudio/vídeo[/B]

[ctx: #684]
en: Verbose logging of [B]Windowing[/B] component
pt_pt: Registo detalhado para o componente [B]Vista em janela[/B]

[ctx: #685]
en: Verbose logging of [B]PVR[/B] component
pt_pt: Registo detalhado para o componente [B]PVR[/B]

[ctx: #686]
en: Verbose logging of [B]EPG[/B] component
pt_pt: Registo detalhado para o componente [B]EPG[/B]

[ctx: #687]
en: From metadata
pt_pt: Dos metadados

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
pt_pt: A limpar coleção

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
pt_pt: A remover músicas antigas da coleção

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
pt_pt: Esta caminho já foi analisado anteriormente

[ctx: #705]
en: Network
pt_pt: Rede

[ctx: #706]
en: Server
pt_pt: Servidor

[ctx: #708]
en: Use proxy server
pt_pt: Usar servidor proxy

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
pt_pt: Protocolo de Internet (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
pt_pt: Porta de rede inválida. Valor válido entre 1 e 65535.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
pt_pt: HTTP Proxy

[ctx: #715]
en: Assignment
pt_pt: Tarefa

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
pt_pt: Automático (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
pt_pt: Manual (estático)

[ctx: #719]
en: IP address
pt_pt: Endereço IP

[ctx: #720]
en: Netmask
pt_pt: Máscara de rede

[ctx: #721]
en: Default gateway
pt_pt: Gateway padrão

[ctx: #722]
en: DNS server
pt_pt: Servidor DNS

[ctx: #723]
en: Save & restart
pt_pt: Guardar e reiniciar

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
pt_pt: Endereço IP inválido. O valor deve ser AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
pt_pt: com números entre 0 e 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
pt_pt: As alterações não foram guardadas! Continuar sem guardar?

[ctx: #727]
en: Web server
pt_pt: Servidor Web

[ctx: #728]
en: FTP server
pt_pt: Servidor FTP

[ctx: #729]
en: Enable SSL
pt_pt: Ativar SSL

[ctx: #730]
en: Port
pt_pt: Porta

[ctx: #731]
en: Black
pt_pt: Preto

[ctx: #732]
en: Save & apply
pt_pt: Guardar e aplicar

[ctx: #733]
en: Password
pt_pt: Palavra-passe

[ctx: #734]
en: No pass
pt_pt: Sem palavra-passe

[ctx: #735]
en: Character set
pt_pt: Conjunto de caracteres

[ctx: #736]
en: Style
pt_pt: Estilo

[ctx: #737]
en: Colour
pt_pt: Cor

[ctx: #739]
en: Bold
pt_pt: Negrito

[ctx: #740]
en: Italics
pt_pt: Itálico

[ctx: #741]
en: Bold italics
pt_pt: Negrito e Itálico

[ctx: #742]
en: White
pt_pt: Branco

[ctx: #743]
en: Yellow
pt_pt: Amarelo

[ctx: #744]
en: Files
pt_pt: Ficheiros

[ctx: #745]
en: Background colour
pt_pt: Cor de fundo

[ctx: #746]
en: Background opacity
pt_pt: Ofuscação do fundo

[ctx: #747]
en: Error loading image
pt_pt: Erro ao carregar a imagem

[ctx: #748]
en: Edit path
pt_pt: Editar caminho

[ctx: #749]
en: Mirror image
pt_pt: Espelhar imagem

[ctx: #750]
en: Are you sure?
pt_pt: Tem a certeza?

[ctx: #751]
en: Removing source
pt_pt: A remover fonte

[ctx: #752]
en: Opacity
pt_pt: Opacidade

[ctx: #754]
en: Add program link
pt_pt: Adicionar atalho para aplicação

[ctx: #755]
en: Edit program path
pt_pt: Editar caminho da aplicação

[ctx: #756]
en: Edit program name
pt_pt: Editar nome da aplicação

[ctx: #757]
en: Edit path depth
pt_pt: Editar extensão do caminho

[ctx: #759]
en: View: Big list
pt_pt: Vista: Lista grande

[ctx: #760]
en: Yellow
pt_pt: Amarelo

[ctx: #761]
en: White
pt_pt: Branco

[ctx: #762]
en: Blue
pt_pt: Azul

[ctx: #763]
en: Bright green
pt_pt: Verde brilhante

[ctx: #764]
en: Yellow green
pt_pt: Amarelo esverdeado

[ctx: #765]
en: Cyan
pt_pt: Ciano

[ctx: #766]
en: Light grey
pt_pt: Azul claro

[ctx: #767]
en: Grey
pt_pt: Cinzento claro

[ctx: #768]
en: Dark Grey
pt_pt: Cinzento escuro

[ctx: #770]
en: Error {0:d}: share not available
pt_pt: Erro {0:d}: partilha indisponível

[ctx: #772]
en: Audio
pt_pt: Áudio

[ctx: #773]
en: Seeking
pt_pt: A procurar

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
pt_pt: Pasta de apresentações

[ctx: #790]
en: Remote control
pt_pt: Remoto

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
pt_pt: Permitir controlo remoto por programas neste sistema

[ctx: #792]
en: Port
pt_pt: Porta

[ctx: #793]
en: Port range
pt_pt: Intervalo de portas

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
pt_pt: Permitir controlo remoto por programas noutros sistemas

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
pt_pt: Atraso inicial de repetição (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
pt_pt: Atraso contínuo de repetição (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
pt_pt: Número máximo de clientes

[ctx: #798]
en: Internet access
pt_pt: Acesso Internet

[ctx: #799]
en: Library update
pt_pt: Atualização da coleção

[ctx: #802]
note: Label of progress bar which shows the available/total space of pvr backend
en: {0:s} of {1:s} available
pt_pt: {0:s} de {1:s} disponível

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
pt_pt: Tipo

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
pt_pt: Pesquisar guia para

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
pt_pt: Introduza a cadeia de pesquisa para procurar ocorrências no guia

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
pt_pt: Pesquisa de texto completo (ou apenas no título)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
pt_pt: Qualquer dia

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
pt_pt: Todos os dias

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
pt_pt: Qualquer canal

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
pt_pt: Iniciar a qualquer momento

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
pt_pt: Grupo de gravação

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
pt_pt: Excluir episódios duplicados

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
pt_pt: Margem inicial da gravação

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
pt_pt: Margem final da gravação

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
pt_pt: Gravar todos os episódios

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
pt_pt: Gravar apenas novos episódios

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
pt_pt: Termina a qualquer momento

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
pt_pt: Máx. gravações

[ctx: #819]
note: Representation of a one-time timer which has been scheduled by a timer rule.
en: One time (Scheduled by timer rule)
pt_pt: Uma vez (Agendado pelas regras do temporizador)

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
pt_pt: Uma vez

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
pt_pt: Uma vez (baseado no guia)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
pt_pt: Regra de temporização

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
pt_pt: Regra de temporização (baseada no guia)

[ctx: #824]
note: Complete prefixed representation of a reminder timer type.
en: Reminder: {0:s}
pt_pt: Lembrete: {0:s}

[ctx: #825]
note: Complete prefixed representation of a recording timer type.
en: Recording: {0:s}
pt_pt: Gravação: {0:s}

[ctx: #826]
note: Label for buttons to add a PVR reminder timer
en: Set reminder
pt_pt: Definir lembrete

[ctx: #827]
note: Label for a context menu entry to delete a reminder timer
en: Delete reminder
pt_pt: Apagar lembrete

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
pt_pt: Regra de temporização apagada

[ctx: #829]
note: Label for a context menu entry to view a read-only reminder timer
en: View reminder
pt_pt: Ver lembrete

[ctx: #830]
note: Label for a context menu entry to edit a reminder timer
en: Edit reminder
pt_pt: Editar lembrete

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
pt_pt: Segundas-Feiras

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
pt_pt: Terças-Feiras

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
pt_pt: Quartas-Feiras

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
pt_pt: Quintas-Feiras

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
pt_pt: Sextas-Feiras

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
pt_pt: Sábados

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
pt_pt: Domingos

[ctx: #838]
note: Label for a TV show Premiere
en: Première
pt_pt: Estreia

[ctx: #839]
note: Label for a Live TV show
en: Live
pt_pt: Ao vivo

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
pt_pt: Deseja remover esta temporização ou também a regra que a agendou?

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
pt_pt: Apenas isto

[ctx: #842]
note: Label for a first aired TV show
en: New
pt_pt: Novo

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
pt_pt: Ativar

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
pt_pt: Desativar

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
pt_pt: Tem a certeza que deseja apagar esta regra temporizada e todos os horários agendados?

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
pt_pt: Tem a certeza de que pretende apagar este temporizador?

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
pt_pt: Confirmar paragem da gravação

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
pt_pt: Tem a certeza de que pretende parar esta gravação?

[ctx: #849]
note: Label for a finale of a TV show
en: Finale
pt_pt: Final

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
pt_pt: O número de porta introduzido é inválido

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
pt_pt: Portas válidas de 1 a 65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
pt_pt: Portas válidas de 1024 a 65535

[ctx: #997]
en: Add pictures...
pt_pt: Adicionar imagens...

[ctx: #998]
en: Add music...
pt_pt: Adicionar música...

[ctx: #999]
en: Add videos...
pt_pt: Adicionar vídeos...

[ctx: #1000]
en: Preview
pt_pt: Pré-visualizar

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
pt_pt: Falha de ligação

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
pt_pt: Não foi possível estabelecer a ligação à rede. É possível que a rede não esteja ligada. Ainda assim deseja adicionar?

[ctx: #1006]
en: IP address
pt_pt: Endereço IP

[ctx: #1007]
en: Add network location
pt_pt: Adicionar localização de rede

[ctx: #1008]
en: Protocol
pt_pt: Protocolo

[ctx: #1009]
en: Server address
pt_pt: Endereço do servidor

[ctx: #1010]
en: Server name
pt_pt: Nome do Servidor

[ctx: #1011]
en: Remote path
pt_pt: Caminho remoto

[ctx: #1012]
en: Shared folder
pt_pt: Pasta partilhada

[ctx: #1013]
en: Port
pt_pt: Porta

[ctx: #1014]
en: Username
pt_pt: Utilizador

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
pt_pt: Procurar servidor na rede

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
pt_pt: Introduza o endereço de rede do servidor

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
pt_pt: Introduza o caminho do servidor

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
pt_pt: Introduza o número da porta

[ctx: #1019]
en: Enter the username
pt_pt: Introduza o nome de utilizador

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
pt_pt: Introduza o caminho ou explore as localizações multimédia.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
pt_pt: Introduza o nome para esta fonte multimédia.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
pt_pt: Procurar nova partilha

[ctx: #1024]
en: Browse
pt_pt: Procurar

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
pt_pt: Não foi possível obter a informação da pasta. Isto pode dever-se à rede não estar ligada. Mesmo assim quer adicionar?

[ctx: #1026]
en: Add source
pt_pt: Adicionar fonte

[ctx: #1027]
en: Edit source
pt_pt: Editar fonte

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
pt_pt: Introduza a nova etiqueta

[ctx: #1030]
en: Browse for image
pt_pt: Procurar imagem

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
pt_pt: Procurar pasta de imagens

[ctx: #1032]
en: Add network location...
pt_pt: Adicionar localização de rede...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
pt_pt: Procurar ficheiro

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
pt_pt: Ativar botões de submenu

[ctx: #1036]
en: Favourites
pt_pt: Favoritos

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
pt_pt: Vídeo - Add-ons

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
pt_pt: Música - Add-ons

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
pt_pt: Imagem - Add-ons

[ctx: #1040]
en: Loading directory
pt_pt: A carregar pasta

[ctx: #1041]
en: Retrieved {0:d} items
pt_pt: {0:d} itens encontrados

[ctx: #1042]
en: Retrieved {0:d} of {1:d} items
pt_pt: Encontrados {0:d} de {1:d} itens

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
pt_pt: Programas - Add-ons

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
pt_pt: Definir miniatura para plugin

[ctx: #1046]
en: Access points
pt_pt: Pontos de acesso

[ctx: #1048]
en: Username
pt_pt: Nome de Utilizador

[ctx: #1049]
en: Script settings
pt_pt: Definições do script

[ctx: #1050]
en: Singles
pt_pt: Faixas

[ctx: #1051]
en: Enter web address
pt_pt: Introduza o endereço web

[ctx: #1052]
en: Require authentication
pt_pt: Pedir autenticação

[ctx: #1053]
en: Choose whether requests to the web server require a username and a password, which must be set below if enabled. It is recommended to always leave this setting enabled.
pt_pt: Definir se os pedidos para o servidor web necessitam de nome de utilizador e password, que deverão ser definidos abaixo se ativo. É recomendado que esta definição esteja sempre ativa.

[ctx: #1180]
en: Proxy type
pt_pt: Tipo de proxy

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
pt_pt: SOCKS5 com resolução de DNS remota

[ctx: #1200]
en: SMB client
pt_pt: Cliente SMB

[ctx: #1202]
en: Workgroup
pt_pt: Grupo de trabalho

[ctx: #1203]
en: Default username
pt_pt: Nome de utilizador padrão

[ctx: #1204]
en: Default password
pt_pt: Palavra-passe padrão

[ctx: #1207]
en: WINS server
pt_pt: Servidor WINS

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
pt_pt: Montar partilhas de SMB

[ctx: #1210]
en: Remove
pt_pt: Remover

[ctx: #1211]
en: Music
pt_pt: Música

[ctx: #1212]
en: Video
pt_pt: Vídeo

[ctx: #1213]
en: Pictures
pt_pt: Imagens

[ctx: #1214]
en: Files
pt_pt: Ficheiros

[ctx: #1215]
en: Music & video
pt_pt: Música e Vídeo

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
pt_pt: Música e Imagens

[ctx: #1217]
en: Music & files
pt_pt: Músicas e ficheiros

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
pt_pt: Vídeo e Imagens

[ctx: #1219]
en: Video & files
pt_pt: Vídeos e ficheiros

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
pt_pt: Imagens e ficheiros

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
pt_pt: Música, Vídeo e Imagens

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
pt_pt: Músicas, vídeos, imagens e ficheiros

[ctx: #1223]
en: Disabled
pt_pt: Desativado

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
pt_pt: Ficheiros, músicas e vídeos

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
pt_pt: Ficheiros, imagens e músicas

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
pt_pt: Ficheiros, imagens e vídeos

[ctx: #1229]
en: Music & programs
pt_pt: Musica e Programas

[ctx: #1230]
en: Video & programs
pt_pt: Vídeo e Programas

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
pt_pt: Imagens e Programas

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
pt_pt: Música, Vídeo, Imagens e Programas

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
pt_pt: Programas, Vídeo e Música

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
pt_pt: Programas, Imagens e Música

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
pt_pt: Programas, Imagens e Vídeo

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
pt_pt: Anunciar serviço a outros sistemas

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
pt_pt: Ativar suporte a vídeos e imagens via AirPlay

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
pt_pt: Permitir controlo de volume

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
pt_pt: Ativar suporte AirPlay

[ctx: #1271]
en: Device name
pt_pt: Nome do Dispositivo

[ctx: #1272]
en: Use password protection
pt_pt: Usar protecção com palavra-passe

[ctx: #1275]
note: Filter movies/tvshows/music/episodes/artists/musicvideos/albums/songs
en: Filter {0:s}
pt_pt: Filtro {0:s}

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
pt_pt: Dispositivo áudio personalizado

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
pt_pt: Dispositivo de passagem personalizado

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
pt_pt: Etapas de controlo de volume

[ctx: #1374]
note: Weather token
en: Breezy
pt_pt: Ventoso

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
pt_pt: Temperatura

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
pt_pt: Pressão

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
pt_pt: Proximidade

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
pt_pt: Intensidade

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
pt_pt: Irregular

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
pt_pt: Muito

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
pt_pt: Máxima

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
pt_pt: Redemoinhos

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
pt_pt: Céu Limpo

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
pt_pt: Danificado

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
pt_pt: Furacão

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
pt_pt: Frio

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
pt_pt: Ventoso

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
pt_pt: Definições

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
pt_pt: Brisa

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
pt_pt: Suave

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
pt_pt: Vento forte, perto de vendaval

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
pt_pt: Severo

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
pt_pt: Violento

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
pt_pt: Vento fraco

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
pt_pt: e

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
pt_pt: Gelado

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
pt_pt: No fim do dia

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
pt_pt: Isolado

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
pt_pt: Chuva e trovoada

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
pt_pt: Trovões

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
pt_pt: Sol

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
pt_pt: Pesado

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
pt_pt: em

[ctx: #1406]
note: Weather token
en: the
pt_pt: o (a)

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
pt_pt: Proximidade

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
pt_pt: Gelo

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
pt_pt: Cristais

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
pt_pt: Calmo

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
pt_pt: com

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
pt_pt: ventoso

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
pt_pt: Retalhos

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
pt_pt: Trovoada

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
pt_pt: Aguaceiro

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
pt_pt: Nevoeiro

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
pt_pt: Grãos

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
pt_pt: Trovoadas

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
pt_pt: Leve

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
pt_pt: Moderado

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
pt_pt: Muito alto

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
pt_pt: Ventoso

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
pt_pt: Neblina

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
pt_pt: Nublado

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
pt_pt: Grãos de Gelo

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
pt_pt: Granizo

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
pt_pt: Fumo

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
pt_pt: Vulcânico

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
pt_pt: Cinza

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
pt_pt: Disperso(a)

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
pt_pt: Pó

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
pt_pt: Areia

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
pt_pt: Salpicos

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
pt_pt: Redemoinhos

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
pt_pt: Tempestade de areia

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
pt_pt: A soprar

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
pt_pt: Grão de Gelo

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
pt_pt: Pequena

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
pt_pt: e

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
pt_pt: Chuva com Neve

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
pt_pt: com

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
pt_pt: Possibilidade

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
pt_pt: de

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
pt_pt: Nuvem Funil

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
pt_pt: Nuvem

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
pt_pt: Desconhecido

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
pt_pt: Precipitação

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
pt_pt: Parcial

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
pt_pt: Suspender ecrã quando o sistema estiver inactivo

[ctx: #2050]
en: Runtime
pt_pt: Duração

[ctx: #2080]
en: Empty list
pt_pt: Lista vazia

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
pt_pt: Regressou à lista anterior porque a lista ativa foi esvaziada

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
pt_pt: Nova versão necessária. Verifique o registo para mais informação sobre esta mensagem.

[ctx: #2102]
note: Notification message indicating an add-on error. "<Add-on name> error".
en: {0:s} error
pt_pt: {0:s} erro

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
pt_pt: Erro de add-on

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
pt_pt: Verifique o registo para mais informação.

[ctx: #10000]
en: Home
pt_pt: Início

[ctx: #10001]
en: Programs
pt_pt: Programas

[ctx: #10002]
en: Pictures
pt_pt: Imagens

[ctx: #10003]
en: File manager
pt_pt: Gestor de ficheiros

[ctx: #10004]
en: Settings
pt_pt: Definições

[ctx: #10005]
en: Not available
pt_pt: Indisponível

[ctx: #10006]
note: Abbreviation of "Not Available"
en: N/A
pt_pt: N/D

[ctx: #10007]
en: System information
pt_pt: Informação do sistema

[ctx: #10008]
en: Play next
pt_pt: Reproduzir o próximo

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
pt_pt: Definições - Vídeos - Calibração do Ecrã

[ctx: #10016]
en: Settings - System
pt_pt: Definições - Sistema

[ctx: #10018]
en: Settings - Service
pt_pt: Configurações - Serviço

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
pt_pt: Definições - Televisão

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
pt_pt: Configurações - Jogos

[ctx: #10024]
en: Titles
pt_pt: Títulos

[ctx: #10025]
en: Videos
pt_pt: Vídeos

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
pt_pt: Vídeos/lista de reprodução

[ctx: #10029]
en: Login screen
pt_pt: Início de sessão

[ctx: #10030]
en: Settings - Player
pt_pt: Configurações - Leitor Multimédia

[ctx: #10031]
en: Settings - Media
pt_pt: Configurações - Multimédia

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
pt_pt: Configurações - Interface

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
pt_pt: Definições - Perfis

[ctx: #10035]
en: Skin Settings
pt_pt: Configurações da Skin

[ctx: #10036]
en: Basic
pt_pt: Básico

[ctx: #10037]
en: Standard
pt_pt: Predefinido

[ctx: #10038]
en: Advanced
pt_pt: Avançado

[ctx: #10039]
en: Expert
pt_pt: Experiente

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
pt_pt: Explorador de add-ons

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
pt_pt: Redefinir as definições acima para a predefinição

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
pt_pt: Tem a certeza que pretende redefinir as definições nesta categoria?

[ctx: #10043]
en: Help
pt_pt: Ajuda

[ctx: #10044]
en: No help available
pt_pt: Não existe ajuda disponível

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
pt_pt: Redefine todas as definições visíveis para os seus valores predefinidos.

[ctx: #10046]
en: No categories available
pt_pt: Sem categorias disponíveis

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
pt_pt: Tente alterar o nível das definições para ver categorias e definições adicionais.

[ctx: #10048]
en: Add video source
pt_pt: Adicionar fonte de vídeos

[ctx: #10049]
en: Add music source
pt_pt: Adicionar fonte de músicas

[ctx: #10050]
en: Event log
pt_pt: Registo de eventos

[ctx: #10051]
en: Add program source
pt_pt: Adicionar fonte de programas

[ctx: #10052]
en: Add file source
pt_pt: Adicionar fonte de ficheiros

[ctx: #10053]
en: Edit video source
pt_pt: Editar fonte de vídeos

[ctx: #10054]
en: Edit music source
pt_pt: Editar fonte de músicas

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
pt_pt: Editar fonte de imagens

[ctx: #10056]
en: Edit program source
pt_pt: Editar fonte de programas

[ctx: #10057]
en: Edit file source
pt_pt: Editar fonte de ficheiros

[ctx: #10058]
en: Remove tag from library
pt_pt: Apagar etiqueta da biblioteca

[ctx: #10060]
en: Favourites
pt_pt: Favoritos

[ctx: #10099]
en: Pointer
pt_pt: Cursor

[ctx: #10100]
en: Yes / No dialog
pt_pt: Diálogo Sim/Não

[ctx: #10101]
en: Progress dialog
pt_pt: Janela de progresso

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
pt_pt: Teclado virtual

[ctx: #10104]
en: Volume bar
pt_pt: Barra de Volume

[ctx: #10106]
en: Context menu
pt_pt: Menu de contexto

[ctx: #10107]
en: Notification dialog
pt_pt: Notificações

[ctx: #10109]
en: Numeric Input
pt_pt: Entrada Numérica

[ctx: #10110]
en: Gamepad input
pt_pt: Entrada de Gamepad

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
pt_pt: Menu de Encerramento

[ctx: #10114]
en: Player controls
pt_pt: Controlos do Leitor

[ctx: #10115]
en: Seek bar
pt_pt: Barra de Pesquisa

[ctx: #10116]
en: Player process info
pt_pt: Informação do processo do reprodutor

[ctx: #10120]
en: Music OSD
pt_pt: Controlos de música

[ctx: #10122]
en: Visualization preset list
pt_pt: Lista de predefinições de visualização

[ctx: #10123]
en: Video OSD settings
pt_pt: Configurações do OSD do Vídeo

[ctx: #10124]
en: Audio OSD settings
pt_pt: Configurações do OSD do Áudio

[ctx: #10125]
en: Video bookmarks
pt_pt: Marcadores de Vídeo

[ctx: #10126]
en: File browser
pt_pt: Explorador de ficheiros

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
pt_pt: canais

[ctx: #10128]
en: Network setup
pt_pt: Definições de rede

[ctx: #10129]
en: Media source
pt_pt: Fonte multimédia

[ctx: #10130]
en: Profile settings
pt_pt: Definições de perfil

[ctx: #10131]
en: Lock settings
pt_pt: Bloquear definições

[ctx: #10132]
en: Content settings
pt_pt: Definições de conteúdo

[ctx: #10134]
en: Favourites
pt_pt: Favoritos

[ctx: #10135]
en: Song info
pt_pt: Info da Música

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
pt_pt: Editor da lista de reprodução inteligente

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
pt_pt: Editor das regras da lista de reprodução inteligente

[ctx: #10139]
en: Picture info
pt_pt: Info da Imagem

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
pt_pt: Definições do Add-on

[ctx: #10142]
en: Fullscreen info
pt_pt: Info em Ecrã Inteiro

[ctx: #10145]
en: Slider dialog
pt_pt: Diálogo deslizante

[ctx: #10146]
en: Add-on info
pt_pt: Info do Add-on

[ctx: #10147]
en: Text viewer
pt_pt: Visualizador de Texto

[ctx: #10150]
en: Peripheral settings
pt_pt: Configurações de Periféricos

[ctx: #10151]
en: Extended progress dialog
pt_pt: Diálogo de progresso extendido

[ctx: #10152]
en: Media filter
pt_pt: Filtro de média

[ctx: #10153]
en: Subtitle search
pt_pt: Pesquisa de legenda

[ctx: #10157]
en: OSD CMS settings
pt_pt: Configurações do OSD CMS

[ctx: #10159]
en: Subtitle OSD settings
pt_pt: Configurações de legendas do OSD

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
pt_pt: A procurar legendas...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
pt_pt: A procurar ou a colocar legendas em cache...

[ctx: #10212]
en: terminating
pt_pt: a terminar

[ctx: #10213]
en: buffering
pt_pt: a carregar

[ctx: #10214]
en: Opening stream
pt_pt: A abrir emissão

[ctx: #10500]
en: Music playlist
pt_pt: Lista de reprodução de música

[ctx: #10502]
en: Music
pt_pt: Música

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
pt_pt: Editor da lista de reprodução de música

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
pt_pt: As 100 melhores músicas

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
pt_pt: Os 100 melhores álbuns

[ctx: #10506]
en: Programs
pt_pt: Programas

[ctx: #10507]
en: Configuration
pt_pt: Configuração

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
pt_pt: Previsão do tempo

[ctx: #10509]
en: Network gaming
pt_pt: Jogos em Rede

[ctx: #10510]
en: Extensions
pt_pt: Extensões

[ctx: #10511]
en: System info
pt_pt: Info do sistema

[ctx: #10516]
en: Music - Library
pt_pt: Música - Coleção

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
pt_pt: Em reprodução - Música

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
pt_pt: Em reprodução - Vídeos

[ctx: #10523]
en: Album information
pt_pt: Informação de álbuns

[ctx: #10524]
en: Movie information
pt_pt: Informação de vídeos

[ctx: #10550]
en: Teletext
pt_pt: Teletexto

[ctx: #10600]
en: PVR guide info
pt_pt: Info do guia de PVR

[ctx: #10601]
en: PVR recording info
pt_pt: Info de gravação de PVR

[ctx: #10602]
en: PVR timer setting
pt_pt: Configuração do temporizador de PVR

[ctx: #10603]
en: PVR group manager
pt_pt: Gestor de grupos do PVR

[ctx: #10604]
en: PVR channel manager
pt_pt: Gestor de canais do PVR

[ctx: #10605]
en: PVR guide search
pt_pt: Procurar no guia de PVR

[ctx: #10606]
en: PVR channel scan
pt_pt: Análise de canais de PVR

[ctx: #10607]
en: PVR update progress
pt_pt: Atualização do progresso de PVR

[ctx: #10608]
en: PVR OSD channels
pt_pt: Canais no OSD de PVR

[ctx: #10609]
en: PVR OSD guide
pt_pt: Guia no OSD de PVR

[ctx: #10610]
en: PVR radio RDS info
pt_pt: Info de RDS no rádio do PVR

[ctx: #10611]
en: PVR recording setting
pt_pt: Configuração de gravação do PVR

[ctx: #10700]
en: TV channels
pt_pt: Canais de TV

[ctx: #10701]
en: TV recordings
pt_pt: Gravações de TV

[ctx: #10702]
en: TV guide
pt_pt: Guia de TV

[ctx: #10703]
en: TV timers
pt_pt: Temporizadores de TV

[ctx: #10704]
en: TV search
pt_pt: Busca em TV

[ctx: #10705]
en: Radio channels
pt_pt: Canais de rádio

[ctx: #10706]
en: Radio recordings
pt_pt: Gravações de rádio

[ctx: #10707]
en: Radio guide
pt_pt: Guia de rádio

[ctx: #10708]
en: Radio timers
pt_pt: Temporizadores de rádio

[ctx: #10709]
en: Radio search
pt_pt: Busca em Rádio

[ctx: #10710]
en: TV timer rules
pt_pt: Regras de temporização de TV

[ctx: #10711]
en: Radio timer rules
pt_pt: Regras de temporização de Rádio

[ctx: #10800]
en: Fullscreen live TV
pt_pt: TV em Direto em ecrã inteiro

[ctx: #10801]
en: Fullscreen radio
pt_pt: Rádio em Ecrã Inteiro

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
pt_pt: Configuração do Controlador

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
pt_pt: Jogos

[ctx: #12000]
en: Select dialog
pt_pt: Diálogo de seleção

[ctx: #12001]
en: Music info
pt_pt: Informação de música

[ctx: #12002]
en: OK dialog
pt_pt: Diálogo de aceitação

[ctx: #12003]
en: Video info
pt_pt: Informação de vídeo

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
pt_pt: Vídeo em ecrã cheio

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
pt_pt: Visualização áudio

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
pt_pt: Visualização áudio

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
pt_pt: Recriar índice...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
pt_pt: Voltar à janela da música

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
pt_pt: Voltar à janela de vídeos

[ctx: #12012]
en: Last used
pt_pt: Último utilizado

[ctx: #12013]
en: Install date
pt_pt: Data de instalação

[ctx: #12014]
en: Last updated
pt_pt: Última atualização

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
pt_pt: Reproduzir do início

[ctx: #12022]
note: Label of various controls for resuming playback from a certain point in time
en: Resume from {0:s}
pt_pt: Continuar a partir de {0:s}

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
pt_pt: Bloqueado! Introduza o código...

[ctx: #12326]
en: Enter password
pt_pt: Introduza a palavra-passe

[ctx: #12327]
en: Enter master code
pt_pt: Introduza o código mestre

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
pt_pt: Introduza o código de desbloqueio

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
pt_pt: ou pressione "C" para cancelar

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
pt_pt: Introduza a combinação de botões do comando e

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
pt_pt: pressione "OK", ou "Voltar" para cancelar

[ctx: #12332]
en: Set lock
pt_pt: Definir bloqueio

[ctx: #12333]
en: Unlock
pt_pt: Desbloquear

[ctx: #12334]
en: Reset lock
pt_pt: Predefinição de bloqueio

[ctx: #12335]
en: Remove lock
pt_pt: Remover bloqueio

[ctx: #12337]
en: Numeric password
pt_pt: Palavra-passe numérica

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
pt_pt: Combinação de botões do comando de jogos

[ctx: #12339]
en: Full-text password
pt_pt: Palavra-passe de texto

[ctx: #12340]
en: Enter new password
pt_pt: Introduza a nova palavra-passe

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
pt_pt: Reintroduza a nova palavra-passe

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
pt_pt: Palavra-passe incorrecta,

[ctx: #12343]
en: retries left
pt_pt: tentativas restantes

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
pt_pt: As palavras-passe introduzidas não são iguais.

[ctx: #12345]
en: Access denied
pt_pt: Acesso negado

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
pt_pt: Atingido o limite de tentativas da palavra-passe.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
pt_pt: O sistema será desligado agora.

[ctx: #12348]
en: Item locked
pt_pt: Item bloqueado

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
pt_pt: Reativar bloqueio

[ctx: #12356]
en: Change lock
pt_pt: Alterar bloqueio

[ctx: #12357]
en: Source lock
pt_pt: Bloqueio de fonte

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
pt_pt: Nenhuma palavra-passe introduzida. Tente de novo.

[ctx: #12360]
en: Master lock
pt_pt: Bloqueio mestre

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
pt_pt: Encerrar o sistema ao exceder o número de tentativas do bloqueio mestre

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
pt_pt: O código mestre não é válido. Introduza um código mestre válido.

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
pt_pt: Gestor de ficheiro e definições

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
pt_pt: Definir como padrão para todos os tipos multimédia

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
pt_pt: Irá repor quaisquer valores anteriormente guardados. Tem a certeza?

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
pt_pt: Mostrar cada imagem durante este tempo

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
pt_pt: Usar efeitos de movimento e ampliação

[ctx: #12381]
en: Switch to visualisation on playback
pt_pt: Alternar para a visualização da reprodução

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
pt_pt: Relógio de 12h

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
pt_pt: Relógio de 24h

[ctx: #12385]
en: Day / Month
pt_pt: Dia/Mês

[ctx: #12386]
en: Month / Day
pt_pt: Mês/Dia

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
pt_pt: Política de privacidade

[ctx: #12390]
en: System uptime
pt_pt: Sistema ligado há

[ctx: #12391]
en: Minutes
pt_pt: Minutos

[ctx: #12392]
en: Hours
pt_pt: Horas

[ctx: #12393]
en: Days
pt_pt: Dias

[ctx: #12394]
en: Total uptime
pt_pt: Tempo total do sistema ligado

[ctx: #12395]
en: Battery level
pt_pt: Nível de bateria

[ctx: #12600]
en: Weather
pt_pt: Meteorologia

[ctx: #12900]
en: Screensaver
pt_pt: Proteção de ecrã

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
pt_pt: OSD em ecrã completo

[ctx: #12906]
en: Fullscreen game
pt_pt: Jogo em Ecrã Inteiro

[ctx: #12999]
en: Startup
pt_pt: Iniciar

[ctx: #13000]
en: System
pt_pt: Sistema

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
pt_pt: Desligar imediatamente o disco rígido

[ctx: #13002]
en: Video only
pt_pt: Apenas vídeo

[ctx: #13003]
en: - Delay
pt_pt: - Atraso

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
pt_pt: - Duração mínima do ficheiro

[ctx: #13005]
en: Shutdown
pt_pt: Encerrar

[ctx: #13006]
en: Add picture source
pt_pt: Adicionar fonte de imagens

[ctx: #13007]
en: Reset
pt_pt: Predefinições

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
pt_pt: Função de encerramento

[ctx: #13009]
en: Quit
pt_pt: Sair

[ctx: #13010]
en: Hibernate
pt_pt: Hibernar

[ctx: #13011]
en: Suspend
pt_pt: Suspender

[ctx: #13012]
en: Exit
pt_pt: Sair

[ctx: #13013]
en: Reboot
pt_pt: Reiniciar

[ctx: #13014]
en: Minimise
pt_pt: Minimizar

[ctx: #13015]
en: Power button action
pt_pt: Ação do botão de energia

[ctx: #13016]
en: Power off system
pt_pt: Desligar o sistema

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
pt_pt: Não encerrar se inativo

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
pt_pt: Encerrar se inativo

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
pt_pt: Estará outra sessão ativa, talvez em ssh?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
pt_pt: Dispositivo amovível montado

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
pt_pt: Dispositivo não removido em segurança

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
pt_pt: Dispositivo removido com sucesso

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
pt_pt: Tentar acordar os servidores remotos ao aceder

[ctx: #13027]
en: Wake-on-LAN ({0:s})
pt_pt: Acordar em LAN ({0:s})

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
pt_pt: À espera da ligação de rede...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
pt_pt: Falha ao acordar por LAN!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
pt_pt: A esperar pelo acordar dos servidores...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
pt_pt: A esperar ainda pelo acordar dos servidores...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
pt_pt: A esperar pela iniciação dos serviços...

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
pt_pt: Descobrir endereço MAC

[ctx: #13034]
en: Updated for {0:s}
pt_pt: Atualizado para {0:s}

[ctx: #13035]
en: Found for {0:s}
pt_pt: Encontrado para {0:s}

[ctx: #13036]
en: Failed for {0:s}
pt_pt: Falha para {0:s}

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
pt_pt: A bateria está com pouca carga

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
pt_pt: Filtro flicker

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
pt_pt: Deixar o dispositivo escolher (requer reinicialização)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
pt_pt: Desativado

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
pt_pt: Ativado durante a reprodução de vídeo

[ctx: #13108]
en: Always enabled
pt_pt: Sempre ativo

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
pt_pt: Testar e aplicar resolução

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
pt_pt: Guardar resolução?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
pt_pt: Gostaria de manter esta alteração?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
pt_pt: Escalonamento de alta qualidade

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
pt_pt: Desativado

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
pt_pt: Ativo para conteúdo SD

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
pt_pt: Sempre ativo

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
pt_pt: Método de escalonamento

[ctx: #13117]
note: unused?
en: Bicubic
pt_pt: Bicúbico

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
pt_pt: Manter tema?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
pt_pt: Desligar os outros ecrãs

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
pt_pt: Desativado

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
pt_pt: Desligar ecrãs

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
pt_pt: Detetadas ligações ativas!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
pt_pt: Se prosseguir, pode não ser capaz de controlar esta aplicação por mais tempo. Tem a certeza de que quer parar o servidor de eventos?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
pt_pt: Alterar modo do Apple Remote?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
pt_pt: Se está a utilizar o Apple Remote para controlar esta aplicação, ao alterar esta definição pode afetar a capacidade de a controlar. Que prosseguir?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
pt_pt: Máscara de subrede

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
pt_pt: DNS primário

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
pt_pt: Falha ao inicializar

[ctx: #13170]
en: Never
pt_pt: Nunca

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
pt_pt: Imediatamente

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
pt_pt: Após {0:d} segundos

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
pt_pt: Data de instalação do HDD:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
pt_pt: Número do ciclos do HDD:

[ctx: #13200]
en: Profiles
pt_pt: Perfis

[ctx: #13201]
en: Delete profile '{0:s}'?
pt_pt: Apagar perfil '{0:s}'?

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
pt_pt: Último perfil carregado:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
pt_pt: Desconhecido

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
pt_pt: Substituir

[ctx: #13207]
note: Subtitle selection to only use forced subtitles
en: Forced only
pt_pt: Apenas forçado

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
pt_pt: Alarme

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
pt_pt: Intervalo do alarme (em minutos)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in {0:d}m
pt_pt: Iniciado, alarme em {0:d} m

[ctx: #13211]
en: Alarm!
pt_pt: Alarme!

[ctx: #13212]
en: Cancelled with {0:d}m{1:d}s left
pt_pt: Cancelado com {0:d}m{1:d}s restantes

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
pt_pt: Pesquisar legendas em RARs

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
pt_pt: Procurar legenda...

[ctx: #13251]
en: Move item
pt_pt: Mover item

[ctx: #13252]
en: Move item here
pt_pt: Mover item para aqui

[ctx: #13253]
en: Cancel move
pt_pt: Cancelar mover

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
pt_pt: Utilização da CPU do sistema:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
pt_pt: Ligado, mas com DNS indisponível.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
pt_pt: Disco rígido

[ctx: #13277]
en: Storage
pt_pt: Armazenamento

[ctx: #13278]
en: Default
pt_pt: Padrão

[ctx: #13279]
en: Network
pt_pt: Rede

[ctx: #13280]
en: Video
pt_pt: Vídeo

[ctx: #13283]
en: Operating system:
pt_pt: Sistema operativo:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
pt_pt: Velocidade do CPU:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
pt_pt: Codificador de vídeo:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
pt_pt: Resolução do ecrã:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
pt_pt: Cabo A/V:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
pt_pt: Região do DVD:

[ctx: #13296]
en: Connected
pt_pt: Ligado

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
pt_pt: Desligado. Verifique as definições de rede.

[ctx: #13298]
note: Label of the button used to disconnect a game controller from the emulated game port
en: Disconnected
pt_pt: Desconectado

[ctx: #13299]
en: Target temperature
pt_pt: Temperatura definida

[ctx: #13300]
en: Fan speed
pt_pt: Velocidade da ventoinha

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
pt_pt: Controlo automático da temperatura

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
pt_pt: Controlo da velocidade da ventoinha

[ctx: #13303]
en: Fonts
pt_pt: Tipos de letra

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
pt_pt: Ativar troca de cadeias bidirecionais

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
pt_pt: Mostrar fontes RSS de notícias

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
pt_pt: Mostrar itens da pasta superior

[ctx: #13307]
en: Track naming template
pt_pt: Modelo para nome das faixas

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
pt_pt: Deseja reiniciar o sistema em vez de apenas reiniciar a aplicação?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
pt_pt: Efeito de ampliação

[ctx: #13311]
en: Float effect
pt_pt: Efeito flutuante

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
pt_pt: Redução de barras pretas

[ctx: #13313]
en: Restart
pt_pt: Reiniciar

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
pt_pt: Sobreposição entre músicas

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
pt_pt: Recriar miniaturas

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
pt_pt: Miniaturas recursivas

[ctx: #13317]
en: View slideshow
pt_pt: Ver apresentação

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
pt_pt: Apresentação recursiva

[ctx: #13319]
en: Randomise
pt_pt: Aleatória

[ctx: #13320]
en: Stereo
pt_pt: Estéreo

[ctx: #13321]
en: Left only
pt_pt: Apenas esquerda

[ctx: #13322]
en: Right only
pt_pt: Apenas direita

[ctx: #13324]
en: Background transparency
pt_pt: Transparência do fundo

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
pt_pt: Transparência de primeiro plano

[ctx: #13326]
en: A/V delay
pt_pt: Atraso A/V

[ctx: #13328]
en: {0:s} not found
pt_pt: {0:s} não encontrado

[ctx: #13329]
en: Error opening {0:s}
pt_pt: Erro ao abrir {0:s}

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
pt_pt: Incapaz de carregar {0:s}

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
pt_pt: Erro: sem memória

[ctx: #13332]
en: Move up
pt_pt: Mover para cima

[ctx: #13333]
en: Move down
pt_pt: Mover para baixo

[ctx: #13334]
en: Edit label
pt_pt: Editar etiqueta

[ctx: #13335]
en: Make default
pt_pt: Guardar como padrão

[ctx: #13336]
en: Remove button
pt_pt: Remover botão

[ctx: #13340]
en: Leave as is
pt_pt: Deixar como está

[ctx: #13341]
en: Green
pt_pt: Verde

[ctx: #13342]
en: Orange
pt_pt: Laranja

[ctx: #13343]
en: Red
pt_pt: Vermelho

[ctx: #13344]
en: Cycle
pt_pt: Ciclo

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
pt_pt: Desligar LED durante a reprodução

[ctx: #13346]
en: Movie information
pt_pt: Informação do filme

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
pt_pt: Colocar item na fila

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
pt_pt: Pesquisar no IMDb...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
pt_pt: Procurar novo conteúdo

[ctx: #13350]
en: Current playlist
pt_pt: Lista de reprodução atual

[ctx: #13351]
en: Album information
pt_pt: Informação do álbum

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
pt_pt: Inserir item na coleção

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
pt_pt: Parar de analisar

[ctx: #13354]
en: Render method
pt_pt: Método de renderização

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
pt_pt: Shader de baixa qualidade

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
pt_pt: Sobreposição por hardware

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
pt_pt: Shader de alta qualidade

[ctx: #13358]
en: Play item
pt_pt: Reproduzir item

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
pt_pt: Definir miniatura do artista

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
pt_pt: Gerar miniaturas automaticamente

[ctx: #13361]
en: Enable voice
pt_pt: Ativar voz

[ctx: #13375]
en: Enable device
pt_pt: Ativar dispositivo

[ctx: #13377]
en: Default view mode
pt_pt: Modo de vista padrão

[ctx: #13378]
en: Default brightness
pt_pt: Brilho padrão

[ctx: #13379]
en: Default contrast
pt_pt: Contraste padrão

[ctx: #13380]
en: Default gamma
pt_pt: Gama padrão

[ctx: #13381]
en: Resume video
pt_pt: Continuar vídeo

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
pt_pt: Máscara de voz - Porta 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
pt_pt: Máscara de voz - Porta 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
pt_pt: Máscara de voz - Porta 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
pt_pt: Máscara de voz - Porta 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
pt_pt: Usar procura baseada no tempo

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
pt_pt: Modelo para nome das faixas - à direita

[ctx: #13388]
en: Preset
pt_pt: Pré-ajuste

[ctx: #13389]
en: There are no presets available for this visualisation
pt_pt: Não existem presets para esta visualização

[ctx: #13390]
en: There are no settings available[CR]for this visualisation
pt_pt: Não existe definições[CR]para esta visualização

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
pt_pt: Ejetar/Carregar

[ctx: #13393]
en: Calculate size
pt_pt: Calcular tamanho

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
pt_pt: A calcular tamanho da pasta

[ctx: #13395]
en: Video settings
pt_pt: Definições de vídeo

[ctx: #13396]
en: Audio settings
pt_pt: Configurações de Áudio

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
pt_pt: Ativar legendas

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
pt_pt: Atalhos

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
pt_pt: Ignorar artigos ao ordenar

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
pt_pt: Sobreposição entre músicas do mesmo álbum

[ctx: #13401]
en: Browse for {0:s}
pt_pt: Procurar por {0:s}

[ctx: #13402]
en: Show track position
pt_pt: Mostrar posição da faixa

[ctx: #13403]
en: Clear default
pt_pt: Limpar predefinições

[ctx: #13404]
en: Resume
pt_pt: Continuar

[ctx: #13405]
en: Get thumb
pt_pt: Obter miniatura

[ctx: #13406]
en: Picture information
pt_pt: Informação da imagem

[ctx: #13407]
en: {0:s} presets
pt_pt: Pré-ajustes de {0:s}

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
pt_pt: (Avaliação do IMDB)

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
pt_pt: Sintonizar na Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
pt_pt: Velocidade mínima da ventoinha

[ctx: #13412]
en: Play from here
pt_pt: Iniciar reprodução aqui

[ctx: #13413]
en: Downloading
pt_pt: A descarregar

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
pt_pt: Mostrar os artistas da música e do álbum

[ctx: #13415]
en: Render method
pt_pt: Método de renderização

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
pt_pt: Deteção automática

[ctx: #13420]
en: Remove safely
pt_pt: Remover com segurança

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
pt_pt: Iniciar apresentação aqui

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
pt_pt: Memorizar para este caminho

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
pt_pt: Permitir aceleração por hardware - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
pt_pt: Permitir aceleração por hardware - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
pt_pt: Permitir aceleração por hardware - DXVA2

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
pt_pt: Permitir aceleração por hardware - VTBDecoder

[ctx: #13430]
en: Allow using DRM PRIME decoder
pt_pt: Utilizar descodificador DRM PRIME

[ctx: #13431]
en: Pixel shaders
pt_pt: Pixel Shaders

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
pt_pt: Permitir aceleração por hardware - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
pt_pt: Reproduzir automaticamente o vídeo seguinte

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
pt_pt: Reproduzir apenas isto

[ctx: #13435]
en: Enable HQ scalers for scaling above
pt_pt: Ativar escalas HQ para Ajustar acima

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
pt_pt: Preferir gestor de vídeo VDPAU

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration with DRM PRIME
pt_pt: Ativar aceleração por hardware com DRM PRIME

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
pt_pt: Permitir aceleração por hardware - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
pt_pt: Permitir aceleração por hardware - MediaCodec (Surface)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
pt_pt: Utilizar MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13442]
note: Description of setting with label #13441 "Use MPEG-2 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
pt_pt: Ative esta opção para utilizar aceleração por hardware para codificadores MPEG-(1/2). Se inativa, será utilizado o CPU. As placas Radeon antigas tendem a ter falhas de segmentação se a opção estiver ativa.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
pt_pt: Utilizar MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
pt_pt: Ative esta opção para utilizar aceleração por hardware para o codificador MPEG-4. Se inativa, será utilizado o CPU. Algum hardware ION tem problemas quando esta opção está ativa.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
pt_pt: Utilizar VC-1 VDPAU

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
pt_pt: Ative esta opção para utilizar aceleração por hardware para codificadores baseados em VC-1. Se inativa, será utilizado o CPU. Os equipamentos AMD com VDPAU não conseguem descodificar VC-1 simples.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
pt_pt: Utilizar MPEG-2 VAAPI

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
pt_pt: Ative esta opção para utilizar aceleração por hardware para codificadores MPEG-(1/2). Se inativa, será utilizado o CPU. Alguns vídeos MPEG-2 poderão ter artefatos verdes.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
pt_pt: Utilizar MPEG-4 VAAPI

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
pt_pt: Ative esta opção para utilizar aceleração por hardware para o codificador MPEG-4. Se inativa, será utilizado o CPU.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
pt_pt: Utilizar VC-1 VAAPI

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
pt_pt: Ative esta opção para utilizar aceleração por hardware para codificadores baseados em VC-1. Se inativa, será utilizado o CPU. VC-1 entrelaçado falha bastante em equipamentos Intel.

[ctx: #13453]
en: Use VP8 VAAPI
pt_pt: Utilizar VP8 VAAPI

[ctx: #13454]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP8 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP8 codec. If disabled the CPU will be used instead.
pt_pt: Ative esta opção para utilizar aceleração por hardware para o codificador VP8. Se inativa, será utilizado o CPU.

[ctx: #13455]
en: Use VP9 VAAPI
pt_pt: Utilizar VP9 VAAPI

[ctx: #13456]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP9 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP9 codec. If disabled the CPU will be used instead.
pt_pt: Ative esta opção para utilizar aceleração por hardware para o codificador VP9. Se inativa, será utilizado o CPU.

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
pt_pt: Preferir método de renderização VAAPI

[ctx: #13460]
en: Use HEVC VAAPI
pt_pt: Utilizar HEVC VAAPI

[ctx: #13461]
note: Description of setting with label #13460 "Use HEVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the HEVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
pt_pt: Ative esta opção para utilizar aceleração por hardware para o codificador HEVC. Se inativa, será utilizado o CPU.

[ctx: #13462]
note: Option for setting the PRIME render method
en: PRIME Render Method
pt_pt: Método de renderização PRIME

[ctx: #13463]
note: Description of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: This option switches between direct-to-plane and EGL rendering methods.
pt_pt: Esta opção alterna entre os métodos de renderização direto ou EGL.

[ctx: #13464]
note: String for options 1 of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: Direct To Plane
pt_pt: Direto

[ctx: #13467]
en: Unlimited / 1080 (>30Hz)
pt_pt: Ilimitado / 1080 (>30Hz)

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
pt_pt: Utilizar AV1 VAAPI

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
pt_pt: Ative esta opção para utilizar aceleração por hardware para o codificador AV1. Se inativa, será utilizado o CPU.

[ctx: #13505]
en: Resample quality
pt_pt: Qualidade de reamostragem

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
pt_pt: Baixa (rápida)

[ctx: #13507]
en: Medium
pt_pt: Média

[ctx: #13508]
en: High
pt_pt: Alta

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
pt_pt: Muito alta (lenta)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
pt_pt: Sincronizar reprodução ao ecrã

[ctx: #13511]
en: Choose art
pt_pt: Escolha a imagem

[ctx: #13512]
en: Current art
pt_pt: Imagem atual

[ctx: #13513]
en: Remote art
pt_pt: Imagem remota

[ctx: #13514]
en: Local art
pt_pt: Imagem local

[ctx: #13515]
en: No art
pt_pt: Sem imagem

[ctx: #13516]
note: Button to add a new type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Add art type
pt_pt: Adicionar tipo de imagem

[ctx: #13517]
en: Threshold for pitch correction
pt_pt: Limite para correção da colocação

[ctx: #13519]
en: Embedded art
pt_pt: Arte embutida

[ctx: #13520]
en: Embedded fanart
pt_pt: Fanart embutido

[ctx: #13521]
note: Heading for selection of a type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Choose art type
pt_pt: Escolher tipo de imagem

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
pt_pt: Atraso antes de alterar a taxa de atualização

[ctx: #13551]
en: Off
pt_pt: Desligado

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
pt_pt: {0:.1f} segundo

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
pt_pt: {0:.1f} segundos

[ctx: #13554]
en: {0:d} Minute
pt_pt: {0:d} Minuto

[ctx: #13555]
en: {0:d} Minutes
pt_pt: {0:d} Minutos

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
pt_pt: Ignorar etapas

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
pt_pt: Ignorar atraso

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
pt_pt: Permitir iniciar o Kodi com o controlo remoto

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
pt_pt: Atraso da sequência

[ctx: #13610]
en: Disabled
pt_pt: Desativado

[ctx: #13611]
en: Standard
pt_pt: Padrão

[ctx: #13612]
en: Universal remote
pt_pt: Comando universal

[ctx: #13613]
en: Harmony remote
pt_pt: Comando harmónico

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
pt_pt: Erro no Apple Remote

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
pt_pt: Não foi possível ativar o suporte ao Apple Remote.

[ctx: #14000]
en: Stack
pt_pt: Agregar

[ctx: #14001]
en: Unstack
pt_pt: Desagregar

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
pt_pt: A descarregar lista de reprodução...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
pt_pt: A descarregar lista de emissões...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
pt_pt: A analisar lista de emissões...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
pt_pt: Falha ao descarregar a lista de emissões

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
pt_pt: Falha ao descarregar a lista de reprodução

[ctx: #14009]
en: Games directory
pt_pt: Diretório de jogos

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
pt_pt: Troca automática de miniaturas baseada em

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
pt_pt: Ativar troca automática para a vista de miniaturas

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
pt_pt: - Utilizar ícones grandes

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
pt_pt: - Trocar com base em

[ctx: #14014]
en: - Percentage
pt_pt: - Percentagem

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
pt_pt: Nenhum ficheiro e pelo menos uma miniatura

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
pt_pt: Pelo menos um ficheiro e uma miniatura

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
pt_pt: Percentagem de miniaturas

[ctx: #14018]
en: View options
pt_pt: Opções de vista

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
pt_pt: Alterar código de área 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
pt_pt: Alterar código de área 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
pt_pt: Alterar código de área 3

[ctx: #14022]
en: Library
pt_pt: Coleção

[ctx: #14023]
en: No TV
pt_pt: Sem TV

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
pt_pt: Introduza a cidade mais próxima

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
pt_pt: Cache de vídeo/áudio/DVD - Disco rígido

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
pt_pt: Cache de vídeo - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
pt_pt: Cache de video - Rede Local

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
pt_pt: Cache de Video - internet

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
pt_pt: Cache de áudio - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
pt_pt: Cache de Áudio - Rede Local

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
pt_pt: Cache de Áudio - Internet

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
pt_pt: Cache de DVD - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
pt_pt: Rede local

[ctx: #14036]
en: Services
pt_pt: Serviços

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
pt_pt: Cache de DVD - Rede local

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
pt_pt: As definições de rede foram alteradas

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
pt_pt: Tem que reiniciar para alterar a configuração de rede. Deseja reiniciar agora?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
pt_pt: Limitar largura de banda da ligação à Internet

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
pt_pt: - Encerrar durante a reprodução

[ctx: #14045]
en: {0:d} sec
pt_pt: {0:d} seg

[ctx: #14051]
en: Time format
pt_pt: Formato de hora

[ctx: #14052]
en: Date format
pt_pt: Formato de data

[ctx: #14053]
en: GUI filters
pt_pt: Filtros da interface

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
pt_pt: Analisar em segundo plano

[ctx: #14056]
en: Stop scan
pt_pt: Parar análise

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
pt_pt: Impossível durante a análise da informação multimédia

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
pt_pt: Efeito de grão no filme

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
pt_pt: Pesquisar miniaturas nas partilhas remotas

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
pt_pt: Tipo de cache desconhecido - Internet

[ctx: #14062]
en: Enter username for
pt_pt: Introduza o nome do utilizador para

[ctx: #14063]
en: Date & time
pt_pt: Data e hora

[ctx: #14064]
en: Set date
pt_pt: Definir data

[ctx: #14065]
en: Set time
pt_pt: Definir hora

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
pt_pt: Introduza a hora no formato 24 horas (HH:MM)

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
pt_pt: Introduza a data no formato DD/MM/YYYY

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
pt_pt: Introduza o endereço IP

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
pt_pt: Aplicar agora estas definições?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
pt_pt: Aplicar alterações agora

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
pt_pt: Permitir renomear e apagar ficheiros

[ctx: #14074]
en: Set timezone
pt_pt: Definir fuso horário

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
pt_pt: Utilizar hora de verão

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
pt_pt: Adicionar aos favoritos

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
pt_pt: Remover dos favoritos

[ctx: #14078]
en: Colours
pt_pt: Cores

[ctx: #14081]
en: File lists
pt_pt: Listas de ficheiros

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
pt_pt: Utilizar ecrã completo

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
pt_pt: Ao selecionar, colocar músicas na fila

[ctx: #14086]
en: Playback
pt_pt: Reprodução

[ctx: #14087]
en: Discs
pt_pt: Discos

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
pt_pt: Reproduzir DVD automaticamente

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
pt_pt: Tipo de letra

[ctx: #14090]
en: International
pt_pt: Internacional

[ctx: #14091]
en: Character set
pt_pt: Conjunto de caracteres

[ctx: #14092]
en: Logging
pt_pt: Registos

[ctx: #14093]
en: Security
pt_pt: Segurança

[ctx: #14094]
en: Devices
pt_pt: Dispositivos

[ctx: #14095]
en: Power saving
pt_pt: Energia

[ctx: #14096]
en: Rip
pt_pt: Extrair

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
pt_pt: Ação ao introduzir um CD de áudio

[ctx: #14098]
en: Play
pt_pt: Reproduzir

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
pt_pt: Ejetar disco ao terminar a extração

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
pt_pt: Parar extração do CD

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
pt_pt: Processamento

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
pt_pt: Modo de reprodução Blu-Ray

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
pt_pt: Reproduzir filme principal

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
pt_pt: Mostrar menu simplificado

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
pt_pt: Unidade de temperatura

[ctx: #14106]
en: Speed unit
pt_pt: Unidade de velocidade

[ctx: #14107]
en: Time format
pt_pt: Formato de hora

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
pt_pt: Utilizar formato 12/24 horas

[ctx: #14109]
en: Short date format
pt_pt: Formato curto de data

[ctx: #14110]
en: Long date format
pt_pt: Formato longo de data

[ctx: #14111]
en: Events
pt_pt: Eventos

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
pt_pt: Ativar registo de eventos

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
pt_pt: Ativar registo de notificação de eventos

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
pt_pt: Mostrar registo de eventos

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
pt_pt: Básico

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
pt_pt: Informação

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
pt_pt: Aviso

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
pt_pt: Erro

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
pt_pt: Nivel: {0:s}

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
pt_pt: Mostrar níveis mais altos

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
pt_pt: Código de região do Blu-ray

[ctx: #14122]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region A
pt_pt: Região A

[ctx: #14123]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region B
pt_pt: Região B

[ctx: #14124]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region C
pt_pt: Região C

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
pt_pt: Entrada

[ctx: #14126]
en: Whitelist
pt_pt: Lista branca

[ctx: #14200]
en: Player
pt_pt: Leitor

[ctx: #14201]
en: Player settings
pt_pt: Definições do reprodutor

[ctx: #14202]
en: Library
pt_pt: Coleção

[ctx: #14203]
en: Library settings
pt_pt: Definições da biblioteca

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
pt_pt: PVR e TV em Direto

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
pt_pt: Definições de PVR e TV em Direto

[ctx: #14207]
en: Interface settings
pt_pt: Definições da interface

[ctx: #14208]
en: Service settings
pt_pt: Definições do serviço

[ctx: #14209]
en: System settings
pt_pt: Definições do sistema

[ctx: #14210]
en: Profile settings
pt_pt: Definições de perfil

[ctx: #14211]
en: Media
pt_pt: Multimédia

[ctx: #14212]
en: Media settings
pt_pt: Definições multimédia

[ctx: #14215]
en: Videos
pt_pt: Vídeos

[ctx: #14216]
en: Music
pt_pt: Música

[ctx: #14217]
en: Pictures
pt_pt: Imagens

[ctx: #14218]
en: Language
pt_pt: Idioma

[ctx: #14219]
en: Databases
pt_pt: Bases de dados

[ctx: #14220]
en: Display
pt_pt: Ecrã

[ctx: #14221]
en: Audio
pt_pt: Áudio

[ctx: #14223]
en: Control
pt_pt: Controlo

[ctx: #14224]
en: Startup
pt_pt: Iniciar

[ctx: #14225]
en: Network Control
pt_pt: Controlo de Rede

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
pt_pt: Gerir fontes

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
pt_pt: Configurações de início

[ctx: #14230]
en: Actions
pt_pt: Ações

[ctx: #14231]
en: Processing
pt_pt: Processamento

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
pt_pt: Estereoscópico 3D

[ctx: #14233]
en: Teletext
pt_pt: Teletexto

[ctx: #14235]
en: Download Services
pt_pt: Transferir Serviços

[ctx: #14236]
en: Video Library
pt_pt: Coleção de vídeos

[ctx: #14237]
en: Music Library
pt_pt: Coleção de músicas

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
pt_pt: Listas e Visualizações

[ctx: #14241]
en: Metadata
pt_pt: Metadados

[ctx: #14242]
en: Videos...
pt_pt: Vídeos...

[ctx: #14243]
en: Music...
pt_pt: Músicas...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
pt_pt: Imagens...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
pt_pt: Atualizar coleção ao arrancar

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
pt_pt: Ocultar evolução das atualizações da coleção

[ctx: #14247]
en: Clean library
pt_pt: Limpar biblioteca

[ctx: #14248]
en: Export library
pt_pt: Exportar biblioteca

[ctx: #14249]
en: Import library
pt_pt: Importar biblioteca

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
pt_pt: Descodificador de Áudio

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
pt_pt: Passagem de Áudio

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
pt_pt: Hibernar / Encerrar

[ctx: #14256]
en: Wake
pt_pt: Acordar

[ctx: #14260]
en: Debug
pt_pt: Depurar

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
pt_pt: Configurar tema...

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
pt_pt: Formatos de Unidade

[ctx: #14271]
en: Region default format
pt_pt: Formato de região predefinido

[ctx: #14275]
en: Application control
pt_pt: Controlo de aplicação

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
pt_pt: Permitir o controlo remoto a partir das aplicações neste sistema

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
pt_pt: Permitir o controlo remoto a partir das aplicações de outros sistemas

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
pt_pt: Canais

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
pt_pt: Ícones

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
pt_pt: Atualizações

[ctx: #14304]
note: pvr "RDS" settings group label
en: RDS Radio
pt_pt: Rádio RDS

[ctx: #15011]
en: {0:d} Items failed to export
pt_pt: Não foi possível exportar {0:d} itens

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
pt_pt: Fonte indisponível

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from {0:s}
pt_pt: O que pretende fazer com os itens multimédia em {0:s}

[ctx: #15014]
en: Keep
pt_pt: Manter

[ctx: #15015]
en: Remove
pt_pt: Remover

[ctx: #15016]
en: Games
pt_pt: Jogos

[ctx: #15019]
en: Add
pt_pt: Adicionar

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
pt_pt: Modos disponíveis

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
pt_pt: Modos ativos

[ctx: #15052]
en: Password
pt_pt: Palavra-passe

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
pt_pt: Limpar modos ativos

[ctx: #15067]
en: Close
pt_pt: Fechar

[ctx: #15100]
en: Library
pt_pt: Coleção

[ctx: #15101]
en: Database
pt_pt: Base de dados

[ctx: #15102]
en: * All albums
pt_pt: * Todos os álbuns

[ctx: #15103]
en: * All artists
pt_pt: * Todos os artistas

[ctx: #15104]
en: * All songs
pt_pt: * Todas as músicas

[ctx: #15105]
en: * All genres
pt_pt: * Todos os géneros

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
pt_pt: Tema nativo

[ctx: #15107]
en: Buffering...
pt_pt: A processar...

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
pt_pt: Sons da GUI

[ctx: #15109]
en: Skin default
pt_pt: Padrão do tema

[ctx: #15110]
en: Larger font size
pt_pt: Tamanho de letra maior

[ctx: #15111]
en: Theme
pt_pt: Tema

[ctx: #15112]
en: Default theme
pt_pt: Tema padrão

[ctx: #15207]
en: Connected
pt_pt: Ligado

[ctx: #15208]
en: Not connected
pt_pt: Desligado

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
pt_pt: Reproduzir com...

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
pt_pt: Utilizar sincronização A/V suave

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
pt_pt: Ocultar nome de ficheiros na vista de miniaturas

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
pt_pt: Reproduzir no modo de festa

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
pt_pt: Outros/Desconhecidos

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
pt_pt: Serviço

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
pt_pt: Caminho não encontrado ou inválido

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
pt_pt: Não foi possível estabelecer ligação ao servidor

[ctx: #15302]
en: No servers found
pt_pt: Não foram encontrados servidores

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
pt_pt: Grupo de trabalho não encontrado

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
pt_pt: A abrir fonte com vários caminhos

[ctx: #15311]
en: Path:
pt_pt: Caminho:

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
pt_pt: Guardar

[ctx: #16000]
en: General
pt_pt: Geral

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
pt_pt: Pesquisa na Internet

[ctx: #16003]
en: Player
pt_pt: Leitor

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
pt_pt: Reproduzir multimédia do disco

[ctx: #16008]
en: Enter new title
pt_pt: Introduza o novo título

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
pt_pt: Introduza o nome do filme

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
pt_pt: Introduza o nome do perfil

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
pt_pt: Introduza o nome do álbum

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
pt_pt: Introduza o nome da lista de reprodução

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
pt_pt: Introduza o novo nome do ficheiro

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
pt_pt: Introduza o nome da pasta

[ctx: #16015]
en: Enter directory
pt_pt: Introduza a pasta

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
pt_pt: Opções disponíveis: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
pt_pt: Introduza o texto a pesquisar

[ctx: #16018]
en: None
pt_pt: Nada

[ctx: #16019]
en: Auto select
pt_pt: Seleção automática

[ctx: #16020]
en: Deinterlace
pt_pt: Desentrelaçar

[ctx: #16022]
en: Bob - Inverted
pt_pt: Bob - Invertido

[ctx: #16023]
en: Choose operator
pt_pt: Escolher operador

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
pt_pt: A cancelar...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
pt_pt: Introduza o nome do artista

[ctx: #16026]
en: Playback failed
pt_pt: Falha ao reproduzir

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
pt_pt: Falha ao reproduzir um ou mais itens. Verifique o registo para mais informação sobre esta mensagem.

[ctx: #16028]
en: Enter value
pt_pt: Introduza o valor

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
pt_pt: Verifique o registo para mais informação sobre esta mensagem.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
pt_pt: O modo de festa foi cancelado.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
pt_pt: Não existem músicas coincidentes na coleção.

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
pt_pt: Não foi possível iniciar a base de dados.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
pt_pt: Não foi possível abrir a base de dados.

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
pt_pt: Não foi possível obter músicas da base de dados.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
pt_pt: Lista de reprodução em modo de festa

[ctx: #16036]
en: Deinterlace (half)
pt_pt: Desentrelaçar (metade)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
pt_pt: Desentrelaçar video

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
pt_pt: Método de desentrelaçar

[ctx: #16039]
en: Off
pt_pt: Desligado

[ctx: #16041]
en: On
pt_pt: Ligado

[ctx: #16100]
en: All videos
pt_pt: Todos os vídeos

[ctx: #16101]
en: Unwatched
pt_pt: Não vistos

[ctx: #16102]
en: Watched
pt_pt: Vistos

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
pt_pt: Marcar como visto

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
pt_pt: Marcar como não visto

[ctx: #16105]
en: Edit title
pt_pt: Editar título

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
pt_pt: Gerir...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
pt_pt: Editar título de ordenação

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
pt_pt: Operação cancelada

[ctx: #16201]
en: Copy failed
pt_pt: Falha ao copiar

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
pt_pt: Um ou mais ficheiros não foram copiados. Verifique o registo para mais informação sobre esta mensagem.

[ctx: #16203]
en: Move failed
pt_pt: Falha ao mover

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
pt_pt: Falha ao mover um ou mais ficheiros. Verifique o registo para mais informação sobre esta mensagem.

[ctx: #16205]
en: Delete failed
pt_pt: Falha ao apagar

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
pt_pt: Um ou mais ficheiros não foram apagados. Verifique o registo para mais informação sobre esta mensagem.

[ctx: #16296]
note: Name of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Pixelate
pt_pt: Pixelizar

[ctx: #16297]
note: Name of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Smooth
pt_pt: Suavizar

[ctx: #16298]
note: Description of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Shows the game's pixels without any modifications.
pt_pt: Mostra os pixeis do jogo sem modificações

[ctx: #16299]
note: Description of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Removes the jagged edges of pixels by evenly fading between adjacent pixels.
pt_pt: Remove as bordas dos pixeis desvanecendo igualmente entre pixeis adjacentes

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
pt_pt: Método de escaldo do vídeo

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
pt_pt: Vizinhança mais próxima

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
pt_pt: Bicúbico (software)

[ctx: #16311]
en: Temporal / Spatial
pt_pt: Temporal/Espacial

[ctx: #16312]
en: VDPAU - Noise reduction
pt_pt: VDPAU - Redução de ruído

[ctx: #16313]
en: VDPAU - Sharpness
pt_pt: VDPAU - Nitidez

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
pt_pt: Lanczos3 - Otimizado

[ctx: #16316]
en: Auto
pt_pt: Automático

[ctx: #16317]
en: Temporal (half)
pt_pt: Temporal (metade)

[ctx: #16318]
en: Temporal / Spatial (half)
pt_pt: Temporal/Espacial (metade)

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
pt_pt: Spline36 - Otimizado

[ctx: #16324]
en: Software - Blend
pt_pt: Software - Mistura

[ctx: #16328]
en: VAAPI - Motion adaptive
pt_pt: VAAPI - Movimento adaptável

[ctx: #16329]
en: VAAPI - Motion compensated
pt_pt: VAAPI - Movimento compensado

[ctx: #16334]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16334
en: Bob (half)
pt_pt: Bob (metade)

[ctx: #16335]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16335
en: IMX - Advanced (half)
pt_pt: IMX - Avançado (metade)

[ctx: #16336]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16336
en: IMX - Advanced
pt_pt: IMX - Avançado

[ctx: #16400]
en: Post-processing
pt_pt: Pós-processamento

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
pt_pt: Tempo limite para suspender o ecrã

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
pt_pt: {0:d} horas

[ctx: #17999]
en: {0:d} days
pt_pt: {0:d} dias

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
pt_pt: Mudar para canal

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
pt_pt: Separe as palavras a pesquisar usando AND, OR, e/ou NOT.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
pt_pt: ou utilize frases para encontrar uma ocorrência exata, como "O Feiticeiro de OZ".

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
pt_pt: Localizar similares

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
pt_pt: A importar guia dos clientes

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
pt_pt: Informação da emissão PVR

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
pt_pt: Dispositivo de receção

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
pt_pt: Estado do dispositivo

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
pt_pt: Qualidade do sinal

[ctx: #19012]
note: label for PVR backend name in system information's PVR section
en: PVR backend
pt_pt: Infraestrutura PVR

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
pt_pt: Emissão livre

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
pt_pt: Fixa

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
pt_pt: Encriptação

[ctx: #19016]
note: unused?
en: PVR backend {0:d} - {1:s}
pt_pt: Infraestrutura PVR {0:d} - {1:s}

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
pt_pt: Gravações

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
pt_pt: Pasta com ícones de canais

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
pt_pt: Canais

[ctx: #19020]
note: generic label for 'Live TV' used in different places
en: TV
pt_pt: Televisão

[ctx: #19021]
note: generic label for pvr-provided 'Radio' used in different places
en: Radio
pt_pt: Rádio

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
pt_pt: Oculto

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
pt_pt: Canais de TV

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
pt_pt: Canais de rádio

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
pt_pt: Gravações futuras

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
pt_pt: Adicionar temporizador...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
pt_pt: Nenhum resultado

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
pt_pt: Nenhuma entrada no guia

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
pt_pt: Canal

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
pt_pt: Agora

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
pt_pt: Seguinte

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
pt_pt: Cronologia

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
pt_pt: Informação

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
pt_pt: Já existe uma agenda definida para este evento

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
pt_pt: Mostrar qualidade do sinal

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
pt_pt: Não suportado pela infraestrutura PVR.

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
pt_pt: Tem a certeza de que deseja ocultar este canal?

[ctx: #19040]
en: Timers
pt_pt: Temporizadores

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
pt_pt: Gravação

[ctx: #19046]
en: New channel
pt_pt: Novo canal

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
pt_pt: Informação do programa

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
pt_pt: Gestor de grupos

[ctx: #19049]
en: Show channel
pt_pt: Mostrar canal

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
pt_pt: Mostrar canais visíveis

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
pt_pt: Mostrar canais ocultos

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
pt_pt: Mover canal para:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
pt_pt: Informação da gravação

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
pt_pt: Ocultar canal

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
pt_pt: Sem informação disponível

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
pt_pt: Novo temporizador

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
pt_pt: Temporizador desativado

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
pt_pt: Temporizador ativado

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
pt_pt: Parar gravação

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
pt_pt: Apagar temporizador

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
pt_pt: Adicionar temporizador

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
pt_pt: Ordenar por canal

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
pt_pt: Definições do temporizador

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
pt_pt: Ícones de canais

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
pt_pt: Este evento já está a ser gravado.

[ctx: #19068]
note: Label for recording settings dialog header
en: Recording settings
pt_pt: Configuração de gravação

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
pt_pt: Guia

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
pt_pt: Intervalo de atualização

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
pt_pt: Atrasar mudança de canal

[ctx: #19074]
en: Active
pt_pt: Ativo

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
pt_pt: Nome

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
pt_pt: Pasta

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
pt_pt: Ocultar desativada

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
pt_pt: Canal

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
pt_pt: Dias da semana

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
pt_pt: Início

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
pt_pt: Fim

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
pt_pt: Prioridade

[ctx: #19083]
note: Label of lifetime selector in PVR timer and recording settings dialog
en: Lifetime
pt_pt: Tempo de vida

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
pt_pt: Primeiro dia

[ctx: #19085]
note: default for channels without a name. place holder will be filled with channel number.
en: Unknown channel {0:s}
pt_pt: Canal desconhecido {0:s}

[ctx: #19086]
note: Label for "Instant recording action" setting
en: Instant recording action
pt_pt: Acção de gravação imediata

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
pt_pt: Gravar o programa actual (se os dados do guia estiverem disponíveis)

[ctx: #19088]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record for a fixed period of time (Instant recording duration)
pt_pt: Gravar durante um período de tempo fixo (Duração da gravação imediata)

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
pt_pt: Perguntar o que fazer

[ctx: #19090]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record the next {0:d} minutes
pt_pt: Gravar os {0:d} minutos seguintes

[ctx: #19091]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record current show ({0:s})
pt_pt: Gravar o programa actual ({0:s})

[ctx: #19092]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record next show ({0:s})
pt_pt: Gravar o programa seguinte ({0:s})

[ctx: #19093]
note: Instant recording summary. Expands to "Instant recording: <recording start and end times>", for example "Instant recording: 31/05/2016 from 9:00 to 11:00"
en: Instant recording: {0:s}
pt_pt: Gravação instantânea: {0:s}

[ctx: #19096]
note: label of a value for default epg event select action, where the action is choosen depending on whether the event is in the past, now or in the future
en: "Smart select"
pt_pt: "Seleção inteligente"

[ctx: #19097]
note: label of the help text for the name edit field in PVR timer and recording settings dialog
en: Enter the name for the timer
pt_pt: Introduza um nome para o temporizador

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
pt_pt: Aviso!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
pt_pt: Serviço

[ctx: #19100]
note: mux label in pvr info dialog
en: Mux
pt_pt: Multiplexador

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
pt_pt: Serviço

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
pt_pt: Por favor mude para outro canal.

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
pt_pt: Ir para o canal

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
pt_pt: Introduza o nome da pasta para a gravação

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
pt_pt: Por favor selecione um canal

[ctx: #19106]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: Next recording on
pt_pt: Próxima gravação a

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
pt_pt: a

[ctx: #19108]
note: label for PVR settings "tv fallback framerate" (in Hz) selector
en: Fallback framerate
pt_pt: Taxa de frames de recurso

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
pt_pt: Apagar esta gravação?

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
pt_pt: Apagar todas as gravações nesta pasta?

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
pt_pt: Versão

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
pt_pt: Endereço

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
pt_pt: Espaço em disco

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
pt_pt: Pesquisar canais

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
pt_pt: Não pode utilizar as funções PVR durante a pesquisa.

[ctx: #19119]
note: channel scan backend selection dialog text
en: On which backend do you want to search?
pt_pt: Em que infraestrutura pretende pesquisar?

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
pt_pt: Número do cliente

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
pt_pt: Evitar repetições

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
pt_pt: Este temporizador ainda está a gravar. Tem a certeza de que pretende apagar este temporizador?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
pt_pt: Apenas canais com emissão livre

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
pt_pt: Ignorar temporizadores ativos

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
pt_pt: Ignorar gravações ativas

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
pt_pt: Hora de início

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
pt_pt: Hora de fim

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
pt_pt: Data de início

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
pt_pt: Data de fim

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
pt_pt: Duração mínima

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
pt_pt: Duração máxima

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
pt_pt: Incluir géneros desconhecidos.

[ctx: #19133]
en: Search string
pt_pt: Texto a pesquisar

[ctx: #19134]
en: Include description
pt_pt: Incluir descrição

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
pt_pt: Sensível a maiúsculas

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
pt_pt: Canal indisponível

[ctx: #19137]
note: channel group manager dialog error message box text
en: No groups defined. Please create a group first
pt_pt: Não existem grupos definidos. Crie primeiro um grupo.

[ctx: #19138]
note: Label of timer rules tv/radio home submenu item
en: Timer rules
pt_pt: Regras de temporização

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
pt_pt: Nome do novo grupo

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
pt_pt: Pesquisar...

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
pt_pt: Grupo

[ctx: #19142]
en: Search guide
pt_pt: Pesquisar no guia

[ctx: #19143]
en: Group management
pt_pt: Manutenção de grupos

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
pt_pt: Sem grupos definidos

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
pt_pt: Agrupado

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
pt_pt: Grupos

[ctx: #19147]
note: Dialog warning text for lifetime recording setting
en: Setting the lifetime of this recording to {0:d} days will immediately expire the recording, which might result in instant deletion of the recording. Proceed anyway?
pt_pt: Configurar o tempo desta gravação para {0:d} dias imediatamente expira a gravação, que pode resultar na mesma ser apagada de imediato. Continuar?

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
pt_pt: Canal

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
pt_pt: Seg

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
pt_pt: Ter

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
pt_pt: Qua

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
pt_pt: Qui

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
pt_pt: Sex

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
pt_pt: Sáb

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
pt_pt: Dom

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
pt_pt: de

[ctx: #19157]
en: Next recording
pt_pt: Próxima gravação

[ctx: #19158]
en: Currently recording
pt_pt: Gravação atual

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
pt_pt: de

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
pt_pt: para

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
pt_pt: qualquer hora

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
pt_pt: Gravação ativa

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
pt_pt: Gravações

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
pt_pt: Trocar

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
pt_pt: Informação PVR

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
pt_pt: Procurar ícones em falta

[ctx: #19168]
note: label for PVR number of deleted recordings in system information's PVR section
en: Deleted and recoverable recordings
pt_pt: Gravações apagadas e recuperáveis

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
pt_pt: Ocultar caixa de informação de vídeo

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
pt_pt: Mudar para Ecrã Inteiro

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
pt_pt: Duração da gravação instantânea

[ctx: #19173]
note: generic label for 'Live TV channel groups' used in different places
en: TV channel groups
pt_pt: Grupo de canais de TV

[ctx: #19174]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channel groups' used in different places
en: Radio channel groups
pt_pt: Grupo de Estações de Rádio

[ctx: #19175]
note: pvr settings "default time to add before the start of an event to record (according to its epg data)" setting label
en: Default start padding time
pt_pt: Margem inicial da gravação (padrão)

[ctx: #19176]
note: pvr settings "default time to add after the end of an event to record (according to epg its data)" setting label
en: Default end padding time
pt_pt: Margem final da gravação (padrão)

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
pt_pt: Reprodução

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
pt_pt: Mostrar informação do canal ao trocar de canais

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
pt_pt: Apagada

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
pt_pt: Canais de TV

[ctx: #19181]
note: pvr settings "Menu / OSD" category label
en: Menu / OSD
pt_pt: Menu/OSD

[ctx: #19182]
note: pvr settings "future epg days to display" setting value
en: Future days to display
pt_pt: Dias futuros para mostrar

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
pt_pt: Canais de rádio

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
pt_pt: Gravações apagadas

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
pt_pt: Limpar dados

[ctx: #19189]
note: message box text stating that the PVR backend forbids to record a given epg event.
en: The PVR backend does not allow to record this event.
pt_pt: A infraestrutura PVR não permite a gravação deste evento.

[ctx: #19190]
note: generic "play program" label used in different places
en: Play programme
pt_pt: Reproduzir programa

[ctx: #19191]
en: PVR service
pt_pt: Serviço PVR

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
pt_pt: Nenhuma das infraestruturas PVR ligadas permite procurar canais.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
pt_pt: Continuar?

[ctx: #19195]
note: pvr settings "delay mark last watched" setting label
en: Delay mark last watched
pt_pt: Adiar marcação de último reproduzido

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
pt_pt: Ações específicas do cliente PVR

[ctx: #19197]
note: text for "recording started on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording started on: {0:s}
pt_pt: Gravação iniciada em: {0:s}

[ctx: #19198]
note: text for "recording finished on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording finished on: {0:s}
pt_pt: Gravação concluída em: {0:s}

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
pt_pt: Gestor de canais

[ctx: #19200]
en: Guide source:
pt_pt: Fonte do guia:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
pt_pt: Nome do canal:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
pt_pt: Ícone do canal:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
pt_pt: Editar canal

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
pt_pt: Novo canal

[ctx: #19205]
en: Group management
pt_pt: Gestão de grupos

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
pt_pt: Ativar guia:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
pt_pt: Grupo:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
pt_pt: Introduza o nome do novo canal

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
pt_pt: Infraestrutura virtual do Kodi

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
pt_pt: Cliente

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
pt_pt: Apagar canal

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
pt_pt: Esta lista foi alterada

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
pt_pt: Selecionar infraestrutura

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
pt_pt: Introduza um URL válido para o novo canal

[ctx: #19215]
note: generic label for PVR reminders used in different places
en: Reminders
pt_pt: Lembretes

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
pt_pt: Todos os canais de rádio

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
pt_pt: Todos os canais de TV

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
pt_pt: Visível

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
pt_pt: Canais não agrupados

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
pt_pt: Canais em

[ctx: #19222]
en: Guide
pt_pt: Guia

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
pt_pt: Não foi possível ativar qualquer add-on de PVR. Verifique as suas definições ou o registo para mais informação.

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
pt_pt: Gravação cancelada

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
pt_pt: Gravação programada

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
pt_pt: Gravação iniciada

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
pt_pt: Gravação terminada

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
pt_pt: Temporizador apagado

[ctx: #19229]
note: pvr settings "past epg days to display" setting value
en: Past days to display
pt_pt: Dias anteriores para mostrar

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
pt_pt: Não permitir atualizações durante a reprodução

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
pt_pt: Usar ordenação de canais da(s) infraestrutura(s)

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
pt_pt: Limpar resultados da pesquisa

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
pt_pt: Notificar ao atualizar os temporizadores

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
pt_pt: Utilizar número de canal da infraestrutura

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
pt_pt: O gestor PVR está ser iniciado

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
pt_pt: A carregar canais dos clientes

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
pt_pt: A carregar temporizadores dos clientes

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
pt_pt: A carregar gravações dos clientes

[ctx: #19240]
note: label for pvr settings client priorities control and client priorities dialog heading.
en: Client priorities
pt_pt: Prioridades do cliente

[ctx: #19241]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer (read-only)
en: View timer
pt_pt: Ver temporizador

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
pt_pt: Editar temporizador

[ctx: #19243]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule
en: Edit timer rule
pt_pt: Editar a regra de temporização

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
pt_pt: Tempo de inatividade da infraestrutura

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
pt_pt: Comando para acordar

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
pt_pt: Acordar antes de gravar

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
pt_pt: Acordar diariamente

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
pt_pt: Hora do acordar diário (HH:MM:SS)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
pt_pt: Filtrar canais

[ctx: #19250]
note: Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV and radio channels
pt_pt: Canais de TV e Rádio

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
pt_pt: Atualizar informação do guia

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
pt_pt: Agendar atualização do guia para este canal?

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
pt_pt: Agendada a atualização do guia para este canal

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
pt_pt: Falha ao atualizar o guia

[ctx: #19255]
note: for a timer rule, the number of child timers which are currently scheduled to record. For use in "status" fields.
en: {0:d} scheduled
pt_pt: {0:d} programado

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
pt_pt: Concluído

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
pt_pt: Bloquear canal

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
pt_pt: Desbloquear canal

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
pt_pt: Controlo parental

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
pt_pt: Duração do desbloqueio

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
pt_pt: Alterar PIN

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
pt_pt: Controlo parental. Introduza o PIN:

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
pt_pt: PIN incorreto

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
pt_pt: O PIN inserido está incorreto.

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
pt_pt: Bloqueio parental

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
pt_pt: Bloqueio parental:

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
pt_pt: Ocultar etiquetas "Nenhuma informação disponível"

[ctx: #19269]
note: pvr settings "Preselect playing channel in lists" control label
en: Preselect playing channel in lists
pt_pt: Pré-seleccionar o canal de reprodução em listas

[ctx: #19270]
note: Label of the option to switch between a grouped recordings list and a non-grouped recordings list in pvr recordings window.
en: Group Items
pt_pt: Agrupar itens

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
pt_pt: Não foi possível encontrar quaisquer add-ons PVR

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
pt_pt: Guia de TV

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
pt_pt: Guia de rádio

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
pt_pt: Aviso de conflito

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
pt_pt: Erro de conflito

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
pt_pt: Conflito na gravação

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
pt_pt: Erro na gravação

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
pt_pt: Clientes PVR

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
pt_pt: Definições específicas do cliente

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
pt_pt: Confirme as alterações de canais clicando em "OK"

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
pt_pt: Ícone actual

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
pt_pt: Sem ícone

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
pt_pt: Escolher ícone

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
pt_pt: Procurar ícone

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
pt_pt: A pesquisar ícones dos canais

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
pt_pt: Todos os canais

[ctx: #19288]
note: Label for epg grid window "go to date" context menu entry
en: Date selector
pt_pt: Selecionador de data

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
pt_pt: Ocultar grupo

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
pt_pt: Recuperar

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
pt_pt: Apagar permanentemente

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
pt_pt: Apagar tudo permanentemente

[ctx: #19293]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog text
en: Remove all deleted recordings from trash? This operation cannot be reverted.
pt_pt: Remover todas as gravações apagadas do lixo? Esta operação não pode ser revertida.

[ctx: #19294]
note: "remove deleted recording from trash" dialog text
en: Remove this deleted recording from trash? This operation cannot be reverted.
pt_pt: Remover esta gravação apagada do lixo? Esta operação não pode ser revertida.

[ctx: #19295]
note: Label for context menu entry to delete a timer rule
en: Delete timer rule
pt_pt: Apagar a regra de temporização

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
pt_pt: Não existem add-ons PVR ativos

[ctx: #19297]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout, used in pvr guide window
en: Vertical channels
pt_pt: Canais verticais

[ctx: #19298]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout, used in pvr guide window
en: Horizontal channels
pt_pt: Canais horizontais

[ctx: #19299]
note: generic "expiration" label used in different places
en: Expires
pt_pt: Expira

[ctx: #19300]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Vertical channels, no group selector
pt_pt: Canais na vertical, sem selector de grupo

[ctx: #19301]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Horizontal channels, no group selector
pt_pt: Canais na horizontal, sem selector de grupo

[ctx: #19302]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to record the selected programme or to switch to the current programme?
pt_pt: Deseja gravar o programa seleccionado ou trocar para o programa actual?

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
pt_pt: Fechar OSD do canal ao trocar de canais

[ctx: #19304]
note: label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule (read-only)
en: View timer rule
pt_pt: Ver regra do temporizador

[ctx: #19319]
note: Label for epg grid window "Activate previous channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Previous group
pt_pt: Grupo anterior

[ctx: #19320]
note: Label for epg grid window "Activate next channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Next group
pt_pt: Próximo grupo

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
pt_pt: Serviço

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
pt_pt: Outros/Desconhecidos

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
pt_pt: Filme/Drama

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
pt_pt: Policial/Suspense

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
pt_pt: Aventura/Western/Guerra

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
pt_pt: Ficção científica/Fantasia/Terror

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
pt_pt: Comédia

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
pt_pt: Novela/ Melodrama/Folclore

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
pt_pt: Sério/Clássico/Religioso/Filme histórico/Drama

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
pt_pt: Filmes de adultos/Drama

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
pt_pt: Notícias/Assuntos atuais

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
pt_pt: Notícias/Previsões meteorológicas

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
pt_pt: Revistas de notícias

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
pt_pt: Documentário

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
pt_pt: Discussões/Entrevistas/Debates

[ctx: #19532]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Show / Game show
pt_pt: Séries/Competições

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
pt_pt: Competições/Jogos/Concursos

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
pt_pt: Série de variedades

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
pt_pt: Talk-shows

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
pt_pt: Desporto

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
pt_pt: Eventos especiais

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
pt_pt: Revistas desportivas

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
pt_pt: Futebol

[ctx: #19552]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Tennis / Squash
pt_pt: Ténis/Squash

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
pt_pt: Desportos de equipa

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
pt_pt: Atletismo

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
pt_pt: Desportos motorizados

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
pt_pt: Desportos aquáticos

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
pt_pt: Desportos de inverno

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
pt_pt: Desportos equestres

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
pt_pt: Desportos de combate

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
pt_pt: Programas infantis/juvenis

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
pt_pt: Programas pré-escolares

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
pt_pt: Programas de entretenimento dos 6 aos 14 anos

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
pt_pt: Programas de entretenimento dos 10 aos 16 anos

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
pt_pt: Programas informativos/Educativos/Escolares

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
pt_pt: Desenhos animados/Marionetas

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
pt_pt: Música/Ballet/Dança

[ctx: #19581]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Rock / Pop
pt_pt: Rock/Pop

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
pt_pt: Séria/Música clássica

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
pt_pt: Música folclórica/Tradicional

[ctx: #19585]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Musical / Opera
pt_pt: Musical/Ópera

[ctx: #19586]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Ballet
pt_pt: Bailado

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
pt_pt: Artes/Cultura

[ctx: #19597]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Performing arts
pt_pt: Artes cénicas

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
pt_pt: Belas artes

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
pt_pt: Religião

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
pt_pt: Artes tradicionais/Cultura popular

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
pt_pt: Literatura

[ctx: #19602]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Film / Cinema
pt_pt: Filmes/Cinema

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
pt_pt: Filmes/vídeos experimentais

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
pt_pt: Radiodifusão/Imprensa

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
pt_pt: Nova imprensa

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
pt_pt: Revistas artísticas/culturais

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
pt_pt: Moda

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
pt_pt: Sociedade/Política/Economia

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
pt_pt: Revistas/Relatórios/Documentários

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
pt_pt: Aconselhamento económico/social

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
pt_pt: Pessoas notáveis

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
pt_pt: Educação/Ciência/Factos

[ctx: #19629]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Nature / Animals / Environment
pt_pt: Natureza/Animais/Meio ambiente

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
pt_pt: Tecnologia/Ciências naturais

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
pt_pt: Medicina/Fisiologia/Psicologia

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
pt_pt: Países estrangeiros/Expedições

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
pt_pt: Ciências sociais/espirituais

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
pt_pt: Educação superior

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
pt_pt: Línguas

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
pt_pt: Lazer/Diversão

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
pt_pt: Turismo/Viagens

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
pt_pt: Artesanato

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
pt_pt: Desportos motorizados

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
pt_pt: Fitness/Saúde

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
pt_pt: Culinária

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
pt_pt: Publicidade/Compras

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
pt_pt: Jardinagem

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
pt_pt: Características especiais

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
pt_pt: Idioma original

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
pt_pt: Preto e branco

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
pt_pt: Não editado

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
pt_pt: Emissão em direto

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
pt_pt: Detetives/Suspense

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
pt_pt: Aventura/Western/Guerra

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
pt_pt: Ficção científica/Fantasia/Terror

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
pt_pt: Comédia

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
pt_pt: Novela/Melodrama/Folclore

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
pt_pt: Sério/Clássico/Religião/Histórico

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
pt_pt: Adulto

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
pt_pt: Confirme o encerramento

[ctx: #19686]
note: Label for buttons to open channel guide dialog
en: Channel guide
pt_pt: Guia do canal

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
pt_pt: Reproduzir gravação

[ctx: #19691]
note: Text for shutdown confirmation dialog.
en: PVR is currently recording '{0:s}' on channel '{1:s}'.
pt_pt: O cliente PVR está a gravar '{0:s}' no canal '{1:s}'.

[ctx: #19692]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR will start recording '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
pt_pt: O cliente PVR iniciará a gravação de '{0:s}' no canal '{1:s}' em {2:s}.

[ctx: #19693]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: Daily wakeup is due in {0:s}.
pt_pt: Acordar diariamente às {0:s}.

[ctx: #19694]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: {0:d} minutes
pt_pt: {0:d} minutos

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
pt_pt: cerca de um minuto

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
pt_pt: Encerrar

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
pt_pt: Pasta para guardar músicas

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
pt_pt: Utilizar leitor externo de DVD

[ctx: #20002]
en: External DVD player
pt_pt: Leitor externo de DVD

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
pt_pt: Pasta de trailers

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
pt_pt: Pasta para capturas de ecrã

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
pt_pt: Pasta para listas de reprodução

[ctx: #20007]
en: Recordings
pt_pt: Gravações

[ctx: #20008]
en: Screenshots
pt_pt: Capturas de ecrã

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
pt_pt: Utilizar o Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
pt_pt: Listas de reprodução de música

[ctx: #20012]
en: Video playlists
pt_pt: Listas de reprodução de vídeo

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
pt_pt: Deseja iniciar o jogo?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
pt_pt: Ordenar por lista de reprodução

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
pt_pt: Miniatura remota

[ctx: #20016]
en: Current thumb
pt_pt: Miniatura atual

[ctx: #20017]
en: Local thumb
pt_pt: Miniatura local

[ctx: #20018]
en: No thumb
pt_pt: Sem miniatura

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
pt_pt: Escolher miniatura

[ctx: #20020]
note: Name of an artwork type
en: Banner
pt_pt: Faixa

[ctx: #20021]
note: Name of an artwork type
en: Poster
pt_pt: Póster

[ctx: #20023]
en: Conflict
pt_pt: Conflito

[ctx: #20024]
en: Scan new
pt_pt: Procurar novos

[ctx: #20025]
en: Scan all
pt_pt: Procurar tudo

[ctx: #20026]
en: Region
pt_pt: Região

[ctx: #20037]
en: Summary
pt_pt: Resumo

[ctx: #20038]
en: Lock music window
pt_pt: Bloquear janela de músicas

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
pt_pt: Bloquear janela de vídeos

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
pt_pt: Bloquear janela de imagens

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
pt_pt: Bloquear janela de programas e scripts

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
pt_pt: Bloquear gestor de ficheiros

[ctx: #20043]
en: Lock settings
pt_pt: Bloquear definições

[ctx: #20044]
en: Start fresh
pt_pt: Começar de novo

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
pt_pt: Entrar em modo mestre

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
pt_pt: Sair do modo mestre

[ctx: #20047]
en: Create profile '{0:s}'?
pt_pt: Criar o perfil "{0:s}"?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings or copy from default?
pt_pt: Iniciar com as definições novas ou copiar da predefinição?

[ctx: #20049]
en: Best available
pt_pt: O melhor disponível

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
pt_pt: Troca automática entre 16x9 e 4x3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
pt_pt: Tratar ficheiros agregados como um único ficheiro

[ctx: #20052]
en: Caution
pt_pt: Cuidado

[ctx: #20053]
en: Left master mode
pt_pt: Saiu do modo mestre

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
pt_pt: Entrou no modo mestre

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
pt_pt: Miniatura de Allmusic.com

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
pt_pt: Remover miniatura

[ctx: #20058]
en: Add profile...
pt_pt: Adicionar perfil...

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
pt_pt: Obter informação para todos os álbuns

[ctx: #20060]
en: Media info
pt_pt: Informação multimédia

[ctx: #20061]
en: Separate
pt_pt: Separar

[ctx: #20062]
en: Shares with default
pt_pt: Partilhar com padrão

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
pt_pt: Partilhar com padrão (só leitura)

[ctx: #20064]
en: Copy default
pt_pt: Copiar definições padrão

[ctx: #20065]
en: Profile picture
pt_pt: Imagem do perfil

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
pt_pt: Bloquear preferências

[ctx: #20067]
en: Edit profile
pt_pt: Editar perfil

[ctx: #20068]
en: Profile lock
pt_pt: Bloqueio do perfil

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
pt_pt: Não foi possível criar a pasta

[ctx: #20070]
en: Profile directory
pt_pt: Pasta do perfil

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
pt_pt: Iniciar com novas fontes multimédia ou copiar das originais?

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
pt_pt: Certifique-se de que a pasta selecionada pode ser escrita e que o nome da pasta é válido

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
pt_pt: Avaliação MPAA

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
pt_pt: Introduza o código de bloqueio mestre

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
pt_pt: Pedir código de bloqueio mestre no arranque

[ctx: #20077]
en: Skin settings
pt_pt: Definições de tema

[ctx: #20078]
en: - no link set -
pt_pt: - nenhuma ligação definida -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
pt_pt: Ativar animações

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
pt_pt: Desativar RSS durante a reprodução de músicas

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
pt_pt: Ativar teclas de atalho

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
pt_pt: Mostrar programas no menu principal

[ctx: #20083]
en: Show music information
pt_pt: Mostrar informações de música

[ctx: #20084]
en: Show weather information
pt_pt: Mostrar informações meteorológicas

[ctx: #20085]
en: Show system information
pt_pt: Mostrar informações de sistema

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
pt_pt: Mostrar espaço livre nos discos C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
pt_pt: Mostrar espaço livre nos discos E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather information
pt_pt: Informação meteorológica

[ctx: #20089]
en: Drive space free
pt_pt: Espaço livre em disco

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
pt_pt: Introduza o nome de uma partilha existente

[ctx: #20091]
en: Lock code
pt_pt: Código de bloqueio

[ctx: #20092]
en: Load profile
pt_pt: Carregar perfil

[ctx: #20093]
en: Profile name
pt_pt: Nome do perfil

[ctx: #20094]
en: Media sources
pt_pt: Fontes multimédia

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
pt_pt: Introduza o código de bloqueio do perfil

[ctx: #20096]
en: Login screen
pt_pt: Ecrã de início de sessão

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
pt_pt: A obter informação dos álbuns

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
pt_pt: A obter informação do álbum

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
pt_pt: O CD ou a faixa não pode ser extraída durante a reprodução

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
pt_pt: Código de bloqueio principal e definições

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
pt_pt: Ao introduzir o código de bloqueio mestre, ativa sempre o modo mestre

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
pt_pt: Guardar alterações ao perfil?

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
pt_pt: Encontradas definições antigas. Pretende utilizá-las?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
pt_pt: Encontradas fontes multimédia antigas. Pretende utilizá-las?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
pt_pt: Separar (bloqueado)

[ctx: #20108]
en: Root
pt_pt: Raiz

[ctx: #20109]
en: Zoom
pt_pt: Ampliação

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
pt_pt: Definições de UPnP

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
pt_pt: Iniciar cliente UPnP automaticamente

[ctx: #20112]
en: Last login: {0:s}
pt_pt: Último início de sessão: {0:s}

[ctx: #20113]
en: Never logged on
pt_pt: Nunca iniciou sessão

[ctx: #20114]
en: Profile {0:d} / {1:d}
pt_pt: Perfil {0:d} / {1:d}

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
pt_pt: Início de sessão/selecionar um perfil

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
pt_pt: Utilizar bloqueio no ecrã de início de sessão

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
pt_pt: Código de bloqueio inválido.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
pt_pt: Isto requer a definição de um bloqueio mestre. Gostaria de o definir agora?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
pt_pt: A carregar informação do programa

[ctx: #20121]
en: Party on!
pt_pt: A festa começou!

[ctx: #20122]
en: True
pt_pt: Verdadeiro

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
pt_pt: A misturar bebidas

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
pt_pt: A encher copos

[ctx: #20125]
en: Logged on as
pt_pt: Sessão iniciada como

[ctx: #20126]
en: Log off
pt_pt: Sair da sessão

[ctx: #20129]
en: Weave
pt_pt: Onda

[ctx: #20130]
en: Weave - Inverted
pt_pt: Onda invertida

[ctx: #20131]
en: Blend
pt_pt: Mistura

[ctx: #20132]
en: Restart video
pt_pt: Reiniciar vídeo

[ctx: #20133]
en: Edit network location
pt_pt: Editar localização de rede

[ctx: #20134]
en: Remove network location
pt_pt: Remover localização de rede

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
pt_pt: Pretende analisar a pasta?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
pt_pt: Unidade de memória

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
pt_pt: Unidade de memória ligada

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
pt_pt: Não foi possível montar a unidade de memória

[ctx: #20139]
en: In port {0:d}, slot {1:d}
pt_pt: Na porta {0:d}, slot {1:d}

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
pt_pt: Bloquear proteção de ecrã

[ctx: #20141]
en: Set
pt_pt: Definir

[ctx: #20142]
en: Username
pt_pt: Nome de utilizador

[ctx: #20143]
en: Enter password for
pt_pt: Introduza a palavra-passe para

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
pt_pt: Temporizador de encerramento

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
pt_pt: Intervalo para encerramento (em minutos)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in {0:d}m
pt_pt: Iniciado, encerrar em {0:d}m

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
pt_pt: Encerrar daqui a 30 minutos

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
pt_pt: Encerrar daqui a 60 minutos

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
pt_pt: Encerrar daqui a 120 minutos

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
pt_pt: Temporizador de encerramento personalizado

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
pt_pt: Cancelar temporizador de encerramento

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for {0:s}
pt_pt: Bloquear preferências para {0:s}

[ctx: #20153]
en: Browse...
pt_pt: Navegar...

[ctx: #20154]
en: Summary information
pt_pt: Informação básica

[ctx: #20155]
en: Storage information
pt_pt: Informação de armazenamento

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
pt_pt: Informação de disco rígido

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
pt_pt: Informação de DVD-ROM

[ctx: #20158]
en: Network information
pt_pt: Informação de rede

[ctx: #20159]
en: Video information
pt_pt: Informação de vídeo

[ctx: #20160]
en: Hardware information
pt_pt: Informação de hardware

[ctx: #20162]
en: Used
pt_pt: Utilizado

[ctx: #20163]
en: of
pt_pt: de

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
pt_pt: Bloqueio não suportado

[ctx: #20165]
en: Not locked
pt_pt: Não bloqueado

[ctx: #20166]
en: Locked
pt_pt: Bloqueado

[ctx: #20167]
en: Frozen
pt_pt: Congelado

[ctx: #20168]
en: Requires reset
pt_pt: Requer reposição

[ctx: #20169]
en: Week
pt_pt: Semana

[ctx: #20170]
en: Line
pt_pt: Linha

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
pt_pt: Rede Windows (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
pt_pt: Servidor XBMSP

[ctx: #20173]
en: FTP server
pt_pt: Servidor FTP

[ctx: #20174]
en: FTPS server
pt_pt: Servidor FTPS

[ctx: #20175]
en: UPnP server
pt_pt: Servidor UPnP

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
pt_pt: Mostrar informação do vídeo

[ctx: #20177]
en: Done
pt_pt: Concluir

[ctx: #20180]
en: Symbols
pt_pt: Símbolos

[ctx: #20182]
en: Space
pt_pt: Espaço

[ctx: #20183]
en: Reload skin
pt_pt: Recarregar tema

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
pt_pt: Utilizar vistas de cartaz para séries de TV

[ctx: #20186]
en: Please wait
pt_pt: Aguarde

[ctx: #20187]
en: UPnP / DLNA
pt_pt: UPnP/DLNA

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
pt_pt: Anunciar atualizações de coleção

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
pt_pt: Ativar deslocamento automático para sinopse e crítica

[ctx: #20190]
en: Custom
pt_pt: Personalizado

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
pt_pt: Ativar registo de depuração

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
pt_pt: Obter informação adicional durante as atualizações

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
pt_pt: Serviço padrão para informações de álbum

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
pt_pt: Serviço padrão para informações de artistas

[ctx: #20195]
en: Change information provider
pt_pt: Alterar serviço de informação

[ctx: #20196]
en: Export music library
pt_pt: Exportar coleção de músicas

[ctx: #20197]
en: Import music library
pt_pt: Importar coleção de músicas

[ctx: #20198]
en: No artist found!
pt_pt: Nenhum artista encontrado!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
pt_pt: Falha ao descarregar a informação do artista

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
pt_pt: Preferir informação online

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
pt_pt: Se ativa, qualquer informação descarregada de álbuns e artistas irá sobrescrever tudo o que definiu nas suas etiquetas de músicas, tais como género, ano, artista, etc. Útil se tiver identificadores MusicBrainz nas suas etiquetas de músicas.

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
pt_pt: Procurar legendas externas

[ctx: #20223]
en: Artist information folder
pt_pt: Pasta de informações de artista

[ctx: #20224]
en: Prefer online album art
pt_pt: Preferir album de imagens online

[ctx: #20225]
note: Description of setting with label #20224 "Prefer online album art"
en: Where no local album cover exists, online art will be used. Where neither is available, cover images embedded in music files will be used
pt_pt: Não existindo capa de album local, serão usadas imagens online. Se nenhuma estiver disponível, serão usadas as imagens embutidas no ficheiro.

[ctx: #20228]
en: Use artist sortname when sorting by artist
pt_pt: Usar nome de ordenação do artista quando ordenar por artista

[ctx: #20240]
en: Android music
pt_pt: Música do Android

[ctx: #20241]
en: Android videos
pt_pt: Vídeos do Android

[ctx: #20242]
en: Android pictures
pt_pt: Imagens do Android

[ctx: #20243]
en: Android photos
pt_pt: Fotografias do Android

[ctx: #20244]
en: Android apps
pt_pt: Aplicações do Android

[ctx: #20245]
en: Windows music library
pt_pt: Coleção de música do Windows

[ctx: #20246]
en: Windows videos library
pt_pt: Coleção de vídeos do Windows

[ctx: #20247]
en: Windows pictures library
pt_pt: Coleção de imagens do Windows

[ctx: #20248]
en: Windows photos library
pt_pt: Coleção de fotos do Windows

[ctx: #20249]
en: Windows documents
pt_pt: Documentos do Windows

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
pt_pt: A festa começou! (vídeos)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
pt_pt: A misturar bebidas (vídeos)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
pt_pt: A encher copos (vídeos)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
pt_pt: Servidor WebDAV (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
pt_pt: Servidor WebDAV (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
pt_pt: Primeira sessão, edite o seu perfil

[ctx: #20259]
en: Network File System (NFS)
pt_pt: Sistema de ficheiros de rede (NFS)

[ctx: #20260]
en: Secure Shell (SSH / SFTP)
pt_pt: Consola (SSH/SFTP)

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
pt_pt: Explorador Zeroconf

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
pt_pt: Diretório do servidor web (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
pt_pt: Diretório do servidor web (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
pt_pt: Incapaz de escrever na pasta:

[ctx: #20304]
en: RSS Feed (HTTP)
pt_pt: Fonte RSS (HTTP)

[ctx: #20305]
en: RSS Feed (HTTPS)
pt_pt: Fonte RSS (HTTPS)

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
pt_pt: DNS secundário

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
pt_pt: Servidor DHCP:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
pt_pt: Criar nova pasta

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
pt_pt: Desconhecido ou 'onboard' (protegido)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
pt_pt: Vídeos - Coleção

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
pt_pt: Ordenar por ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using {0:s}
pt_pt: A analisar filmes utilizando {0:s}

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using {0:s}
pt_pt: A analisar vídeos de música utilizando {0:s}

[ctx: #20319]
en: Scanning TV shows using {0:s}
pt_pt: A analisar séries de TV utilizando {0:s}

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using {0:s}
pt_pt: A analisar artistas utilizando {0:s}

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using {0:s}
pt_pt: A analisar álbuns utilizando {0:s}

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
pt_pt: Opções de pesquisa de conteúdo

[ctx: #20323]
en: Movie plot
pt_pt: Enredo do filme

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
pt_pt: Reproduzir parte...

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
pt_pt: Reposição de calibração

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
pt_pt: Procurar destino

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
pt_pt: Os filmes estão em pastas separadas e que têm o título do filme

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
pt_pt: Utilizar nomes das pastas na procura

[ctx: #20331]
en: File
pt_pt: Ficheiro

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
pt_pt: Utilizar nome dos ficheiros ou das pastas nas procuras?

[ctx: #20333]
en: Set content
pt_pt: Definir conteúdo

[ctx: #20334]
en: Folder
pt_pt: Pasta

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
pt_pt: Procurar conteúdo recursivamente?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
pt_pt: Desbloquear fontes

[ctx: #20337]
en: Actor
pt_pt: Ator

[ctx: #20338]
en: Movie
pt_pt: Vídeo

[ctx: #20339]
en: Director
pt_pt: Realizador

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
pt_pt: Deseja remover da coleção todos os itens neste caminho?

[ctx: #20342]
en: Movies
pt_pt: Filmes

[ctx: #20343]
en: TV shows
pt_pt: Séries de TV

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
pt_pt: Esta pasta contém

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
pt_pt: Iniciar análise automática

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
pt_pt: Análise recursiva

[ctx: #20347]
en: as
pt_pt: como

[ctx: #20348]
en: Directors
pt_pt: Realizadores

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
pt_pt: Não existem vídeos neste caminho!

[ctx: #20350]
note: Label for showing media rating and votes (combined), for example: "9.1 (87 votes)"
en: {0:s} ({1:s} votes)
pt_pt: {0:s} ({1:s} votos)

[ctx: #20351]
en: TV show information
pt_pt: Informação da série de TV

[ctx: #20352]
en: Episode information
pt_pt: Informação do episódio

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
pt_pt: A carregar detalhes da série de TV

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
pt_pt: A obter guia de episódios

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
pt_pt: A carregar informação para episódios na pasta

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
pt_pt: Selecione a série de TV:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
pt_pt: Introduza o nome da série de TV

[ctx: #20358]
en: Season {0:d}
pt_pt: Temporada {0:d}

[ctx: #20359]
en: Episode
pt_pt: Episódio

[ctx: #20360]
en: Episodes
pt_pt: Episódios

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
pt_pt: A carregar detalhes do episódio

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
pt_pt: Remover episódio da coleção

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
pt_pt: Remover série da coleção

[ctx: #20364]
en: TV show
pt_pt: Série de TV

[ctx: #20365]
en: Episode plot
pt_pt: Enredo do episódio

[ctx: #20366]
en: * All seasons
pt_pt: * Todas as temporadas

[ctx: #20367]
en: Hide watched
pt_pt: Ocultar já vistos

[ctx: #20368]
en: Prod code
pt_pt: Código de produção

[ctx: #20369]
en: Show information for unwatched items
pt_pt: Mostrar informação para itens não vistos

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
pt_pt: * Oculto, para prevenir spoilers *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
pt_pt: Definir miniatura da temporada

[ctx: #20372]
en: Season image
pt_pt: Imagem da temporada

[ctx: #20373]
en: Season
pt_pt: Temporada

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
pt_pt: A descarregar informação do filme

[ctx: #20375]
en: Unassign content
pt_pt: Desativar atribuição de conteúdo

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
pt_pt: Título original

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
pt_pt: Atualizar informação da série de TV

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
pt_pt: Atualizar informação de todos os episódios?

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
pt_pt: A pasta selecionada apenas contém um episódio

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
pt_pt: Excluir a pasta selecionada das análises

[ctx: #20381]
en: Specials
pt_pt: Especiais

[ctx: #20382]
en: Recently added
pt_pt: Adições recentes

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
pt_pt: A pasta selecionada apenas contém um vídeo

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
pt_pt: Associar a série de TV

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
pt_pt: Dissociar série de TV

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
pt_pt: Filmes recentes

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
pt_pt: Episódios recentes

[ctx: #20388]
en: Studios
pt_pt: Estúdios

[ctx: #20389]
en: Music videos
pt_pt: Vídeos de música

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
pt_pt: Vídeos de música recentes

[ctx: #20391]
en: Music video
pt_pt: Vídeo de música

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
pt_pt: Remover vídeo de música da coleção

[ctx: #20393]
en: Music video information
pt_pt: Informação do vídeo de música

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
pt_pt: A carregar informação do vídeo de música

[ctx: #20395]
en: Mixed
pt_pt: Mistura

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
pt_pt: Ir para álbuns por artista

[ctx: #20397]
en: Go to album
pt_pt: Ir para o álbum

[ctx: #20398]
en: Play song
pt_pt: Reproduzir música

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
pt_pt: Ir para o vídeo de música do álbum

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
pt_pt: Ir para o vídeo de música do artista

[ctx: #20401]
en: Play music video
pt_pt: Reproduzir vídeo de música

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
pt_pt: Descarregar miniaturas do ator

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
pt_pt: Definir miniatura do ator

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
pt_pt: Remover marcador

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
pt_pt: Remover marcador do episódio

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
pt_pt: Definir marcador de episódio

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
pt_pt: Definições do serviço de informação

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
pt_pt: A descarregar informação do vídeo de música

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
pt_pt: A descarregar informação da série de TV

[ctx: #20411]
en: Flatten
pt_pt: Agrupar

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
pt_pt: Agrupar temporadas de séries de TV

[ctx: #20413]
en: Get fanart
pt_pt: Obter fanart

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
pt_pt: Mostrar fanart nas coleções de vídeo e música

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
pt_pt: A procurar novo conteúdo

[ctx: #20416]
en: First aired
pt_pt: Estreia

[ctx: #20417]
en: Writer
pt_pt: Argumentista

[ctx: #20418]
en: Writers
pt_pt: Argumentistas

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
pt_pt: Substituir nomes dos ficheiros por títulos da coleção

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
pt_pt: Nunca

[ctx: #20421]
en: If only one season
pt_pt: Se apenas uma temporada

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
pt_pt: Sempre

[ctx: #20423]
en: Has trailer
pt_pt: Tem trailer

[ctx: #20424]
en: False
pt_pt: Falso

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
pt_pt: Apresentação fanart

[ctx: #20426]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export to a single file or separate files per entry?
pt_pt: Exportar para um ficheiro ou separar ficheiros por entrada?

[ctx: #20427]
en: Choose rule type
pt_pt: Escolha o tipo de regra

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
pt_pt: Um ficheiro

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
pt_pt: Separados

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
pt_pt: Exportar miniaturas e fanart?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
pt_pt: Substituir ficheiros antigos?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
pt_pt: Excluir caminho das atualizações da coleção

[ctx: #20433]
en: Extract video information from files
pt_pt: Extrair informação de vídeo dos ficheiros

[ctx: #20434]
en: Sets
pt_pt: Conjuntos

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
pt_pt: Juntar itens de vídeo separados

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
pt_pt: Exportar miniaturas do ator?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
pt_pt: Escolher fanart

[ctx: #20438]
en: Local fanart
pt_pt: Fanart local

[ctx: #20439]
en: No fanart
pt_pt: Sem fanart

[ctx: #20440]
en: Current fanart
pt_pt: Fanart atual

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
pt_pt: Fanart remota

[ctx: #20442]
en: Change content
pt_pt: Alterar conteúdo

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
pt_pt: Deseja atualizar a informação para todos os itens neste caminho?

[ctx: #20444]
en: Add to library
pt_pt: Adicionar à coleção

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
pt_pt: Encontrada informação guardada localmente. Ignorar e atualizar a partir da internet?

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
pt_pt: Deseja adicionar à coleção todos os itens multimédia desta fonte?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
pt_pt: Não foi possível descarregar a informação

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
pt_pt: Não foi possível ligar ao servidor remoto

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
pt_pt: Incapaz de ligar ao servidor remoto. Deseja continuar a análise?

[ctx: #20451]
en: Countries
pt_pt: Países

[ctx: #20452]
en: episode
pt_pt: episódio

[ctx: #20453]
en: episodes
pt_pt: episódios

[ctx: #20454]
en: Listener
pt_pt: Ouvinte

[ctx: #20455]
en: Listeners
pt_pt: Ouvintes

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
pt_pt: Agrupar hierarquia

[ctx: #20457]
en: Movie set
pt_pt: Conjunto de filme

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
pt_pt: Mostrar os conjuntos de filmes

[ctx: #20459]
en: Tags
pt_pt: Etiquetas

[ctx: #20460]
en: Add {0:s}
pt_pt: Adicionar {0:s}

[ctx: #20461]
en: Remove {0:s}
pt_pt: Remover {0:s}

[ctx: #20462]
en: New tag...
pt_pt: Nova etiqueta...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '{0:s}' already exists.
pt_pt: Já existe uma etiqueta com o nome '{0:s}'.

[ctx: #20464]
en: Select {0:s}
pt_pt: Selecione {0:s}

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
pt_pt: Gerir conjunto de filmes

[ctx: #20466]
en: Select movie set
pt_pt: Selecionar conjunto de filmes

[ctx: #20467]
en: No set (remove from {0:s})
pt_pt: Não definido (remover de {0:s})

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
pt_pt: Adicionar filme a um novo conjunto

[ctx: #20469]
en: Keep current set ({0:s})
pt_pt: Manter conjunto atual ({0:s})

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
pt_pt: Incluir os conjuntos com apenas um filme

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
pt_pt: Mostrar séries de TV vazias

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
pt_pt: Mostrar ficheiros e pastas ocultas

[ctx: #21331]
en: New media detected
pt_pt: Detetados novos itens multimédia

[ctx: #21332]
en: Browse videos
pt_pt: Procurar vídeos

[ctx: #21333]
en: Browse music
pt_pt: Procurar músicas

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
pt_pt: Procurar imagens

[ctx: #21335]
en: Browse files
pt_pt: Procurar ficheiros

[ctx: #21336]
en: Connecting to: {0:s}
pt_pt: A estabelecer ligação a: {0:s}

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
pt_pt: Nunca

[ctx: #21338]
en: Select version
pt_pt: Selecione a versão

[ctx: #21339]
en: Version {0:s}
pt_pt: Versão {0:s}

[ctx: #21340]
en: Auto-update
pt_pt: Atualização automática

[ctx: #21341]
en: No updates available
pt_pt: Não existem atualizações

[ctx: #21343]
en: Use video tags
pt_pt: Usar etiquetas de vídeo

[ctx: #21345]
note: Used in AutoPlayNextItem dialogs for not categorized listItem directories
en: Uncategorized
pt_pt: Não categorizado

[ctx: #21358]
en: Enable UPnP support
pt_pt: Ativar suporte UPnP

[ctx: #21359]
en: Add media share...
pt_pt: Adicionar partilha multimédia...

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
pt_pt: Partilhar as minhas coleções

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
pt_pt: Procurar leitores UPnP remotos

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
pt_pt: Marcador criado

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
pt_pt: Marcador de episódio criado

[ctx: #21364]
en: Edit media share
pt_pt: Editar partilha multimédia

[ctx: #21365]
en: Remove media share
pt_pt: Remover partilha multimédia

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
pt_pt: Pasta de legendas personalizada

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
pt_pt: Pasta alternativa para vídeo e legendas

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
pt_pt: Ativar suporte para rato e ecrã tátil

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
pt_pt: Reproduzir sons da interface durante a reprodução

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
pt_pt: Miniatura

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
pt_pt: Forçar região do leitor de DVD

[ctx: #21373]
en: Display
pt_pt: Ecrã

[ctx: #21374]
en: Video aspect
pt_pt: Aspeto do vídeo

[ctx: #21377]
en: Widescreen
pt_pt: Panorâmico

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
pt_pt: Ativar 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
pt_pt: Ativar 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
pt_pt: Ativar 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
pt_pt: Introduza o nome da nova lista de reprodução

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
pt_pt: Mostrar botões "Adicionar fonte"

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
pt_pt: Ativar barras de deslocamento

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
pt_pt: Ativar filtro "Vistos/Não vistos" na coleção de vídeo

[ctx: #21385]
en: Open
pt_pt: Abrir

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
pt_pt: Gestão do nível acústico

[ctx: #21387]
en: Fast
pt_pt: Rápido

[ctx: #21388]
en: Quiet
pt_pt: Silencioso

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
pt_pt: Ativar fundo personalizado

[ctx: #21390]
en: Power management level
pt_pt: Nível da poupança de energia

[ctx: #21391]
en: High power
pt_pt: Muita energia

[ctx: #21392]
en: Low power
pt_pt: Pouca energia

[ctx: #21393]
en: High standby
pt_pt: Modo de espera alto

[ctx: #21394]
en: Low standby
pt_pt: Modo de espera baixo

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
pt_pt: A cache não aceita ficheiros maiores que 4GB

[ctx: #21396]
en: Chapter
pt_pt: Capítulo

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
pt_pt: Pixel Shader V2 de alta qualidade

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
pt_pt: Utilizar animações de transição

[ctx: #21400]
en: contains
pt_pt: contém

[ctx: #21401]
en: does not contain
pt_pt: não contém

[ctx: #21402]
en: is
pt_pt: é

[ctx: #21403]
en: is not
pt_pt: não é

[ctx: #21404]
en: starts with
pt_pt: começa com

[ctx: #21405]
en: ends with
pt_pt: acaba com

[ctx: #21406]
en: greater than
pt_pt: maior que

[ctx: #21407]
en: less than
pt_pt: menor que

[ctx: #21408]
en: after
pt_pt: depois de

[ctx: #21409]
en: before
pt_pt: antes de

[ctx: #21410]
en: in the last
pt_pt: nos últimos

[ctx: #21411]
en: not in the last
pt_pt: não nos últimos

[ctx: #21412]
en: Information providers
pt_pt: Serviços de informação

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
pt_pt: Serviço padrão para informação de filmes

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
pt_pt: Serviço padrão para informação de séries de TV

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
pt_pt: Serviço padrão para informação de músicas

[ctx: #21416]
en: Select first unwatched TV show season / episode
pt_pt: Selecione o 1.º episódio/temporada não vista da série de TV

[ctx: #21417]
en: Settings
pt_pt: Definições

[ctx: #21418]
en: Multilingual
pt_pt: Multi-idioma

[ctx: #21419]
en: No information providers present
pt_pt: Serviço de informação não disponível

[ctx: #21420]
en: Value to match
pt_pt: Valor de correspondência

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
pt_pt: Regra para lista de reprodução inteligente

[ctx: #21422]
en: Match items where
pt_pt: Corresponder a itens onde

[ctx: #21423]
en: New rule...
pt_pt: Nova regra...

[ctx: #21424]
en: Items must match
pt_pt: Os itens devem corresponder com

[ctx: #21425]
en: all of the rules
pt_pt: todas as regras

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
pt_pt: uma ou mais regras

[ctx: #21427]
en: Limit to
pt_pt: Limitar a

[ctx: #21428]
en: No limit
pt_pt: Não limitar

[ctx: #21429]
en: Order by
pt_pt: Ordem

[ctx: #21430]
en: ascending
pt_pt: ascendente

[ctx: #21431]
en: descending
pt_pt: descendente

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
pt_pt: Editar lista de reprodução inteligente

[ctx: #21433]
en: Playlist name
pt_pt: Nome da lista de reprodução

[ctx: #21434]
en: Find items where
pt_pt: Localizar itens onde

[ctx: #21435]
en: Edit
pt_pt: Editar

[ctx: #21436]
en: {0:d} items
pt_pt: {0:d} itens

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
pt_pt: Nova lista de reprodução inteligente...

[ctx: #21438]
en: {0:c} Drive
pt_pt: Unidade {0:c}

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
pt_pt: Definir regras para o modo de festa

[ctx: #21440]
en: Home folder
pt_pt: Pasta inicial

[ctx: #21441]
en: Watched count
pt_pt: Contagem de vistos

[ctx: #21442]
en: Episode title
pt_pt: Título do episódio

[ctx: #21443]
en: Video resolution
pt_pt: Resolução de vídeo

[ctx: #21444]
en: Audio channels
pt_pt: Canais de áudio

[ctx: #21445]
en: Video codec
pt_pt: Codificador de vídeo

[ctx: #21446]
en: Audio codec
pt_pt: Codificador de áudio

[ctx: #21447]
en: Audio language
pt_pt: Idioma do áudio

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
pt_pt: Idioma da legenda

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
pt_pt: Controlo remoto envia códigos de teclado

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
pt_pt: Editar

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
pt_pt: Requer uma ligação à Internet.

[ctx: #21452]
en: Get more...
pt_pt: Obter mais...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
pt_pt: Raiz do sistema

[ctx: #21454]
en: Source too slow
pt_pt: Fonte muito lenta

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
pt_pt: A taxa de leitura é demasiado baixa para uma reprodução contínua

[ctx: #21456]
en: External storage
pt_pt: Armazenamento externo

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
pt_pt: Número de episódios vistos

[ctx: #21458]
en: Group by
pt_pt: Agrupar por

[ctx: #21459]
en: mixed
pt_pt: mistura

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
pt_pt: Na base do video

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
pt_pt: No topo do vídeo

[ctx: #21466]
note: Description of setting with label #21416 "Select first unwatched TV show season/episode"
en: When entering a TV show season or episode view automatically select the first unwatched season or episode.[CR][On first entry] The first unwatched item will be selected only when a view is entered for the first time.[CR][Always] The first unwatched item will be selected every time a view is entered.
pt_pt: Ao entrar na vista de temporadas ou episódios de Séries será automaticamente selecionado a primeira temporada ou episódio não visto. [CR][Na primeira entrada] O primeiro item por ver será selecionado apenas ao entrar pela primeira vez.[CR][Sempre] O primeiro item por ver será selecionado sempre que entrar numa das vistas.

[ctx: #21467]
note: Filter (media data) from float value to float value
en: {0:.1f} to {1:.1f}
pt_pt: {0:.1f} até {1:.1f}

[ctx: #21468]
note: Filter (media data) from int value to int value
en: {0:d} to {1:d}
pt_pt: {0:d} até {1:d}

[ctx: #21469]
note: Filter (media data) from string value to string value
en: {0:s} to {1:s}
pt_pt: {0:s} até {1:s}

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
pt_pt: Na primeira entrada

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
pt_pt: Incluir "Todas as temporadas" e "Especiais"

[ctx: #21473]
note: Description of setting with label #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Whether or not to consider the items from "All seasons" and "Specials" in the unwatched item selection.
pt_pt: Considerar ou não todos os itens de "Todas as temporadas" e "Especiais" na seleção de itens não vistos.

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
pt_pt: Nenhum

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
pt_pt: Ambos

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
pt_pt: Apenas "Todas as temporadas"

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
pt_pt: Apenas "Especiais"

[ctx: #21478]
en: Open
pt_pt: Abrir

[ctx: #21479]
en: Run
pt_pt: Executar

[ctx: #21480]
en: Use
pt_pt: Utilizar

[ctx: #21481]
en: Audio track count
pt_pt: Número de faixas de áudio

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
pt_pt: Número de faixas de legendas

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
pt_pt: Ver

[ctx: #21602]
en: (External)
pt_pt: (Externo)

[ctx: #21800]
en: File name
pt_pt: Nome do ficheiro

[ctx: #21801]
en: File path
pt_pt: Caminho do ficheiro

[ctx: #21802]
en: File size
pt_pt: Tamanho do ficheiro

[ctx: #21803]
en: File date / time
pt_pt: Data/hora do ficheiro

[ctx: #21804]
en: Slide index
pt_pt: Índice da apresentação

[ctx: #21805]
en: Resolution
pt_pt: Resolução

[ctx: #21806]
en: Comment
pt_pt: Comentário

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
pt_pt: Cor/Preto e branco

[ctx: #21808]
en: JPEG process
pt_pt: Processo JPEG

[ctx: #21820]
en: Date / Time
pt_pt: Data/Hora

[ctx: #21821]
en: Description
pt_pt: Descrição

[ctx: #21822]
en: Camera make
pt_pt: Marca da câmara

[ctx: #21823]
en: Camera model
pt_pt: Modelo da câmara

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
pt_pt: Comentário EXIF

[ctx: #21826]
en: Aperture
pt_pt: Abertura

[ctx: #21827]
en: Focal length
pt_pt: Dimensão focal

[ctx: #21828]
en: Focus distance
pt_pt: Distância focal

[ctx: #21829]
en: Exposure
pt_pt: Exposição

[ctx: #21830]
en: Exposure time
pt_pt: Tempo de exposição

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
pt_pt: Desvio de exposição

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
pt_pt: Modo de exposição

[ctx: #21833]
en: Flash used
pt_pt: Utilizado flash

[ctx: #21834]
en: White-balance
pt_pt: Balanço de brancos

[ctx: #21835]
en: Light source
pt_pt: Fonte de luz

[ctx: #21836]
en: Metering mode
pt_pt: Método de medição

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
pt_pt: Ampliação digital

[ctx: #21839]
en: CCD width
pt_pt: Largura do CCD

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
pt_pt: Latitude (GPS)

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
pt_pt: Longitude (GPS)

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
pt_pt: Altitude (GPS)

[ctx: #21843]
en: Orientation
pt_pt: Orientação

[ctx: #21844]
en: XP comment
pt_pt: Comentário XP

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
pt_pt: Digitalizar para a biblioteca

[ctx: #21857]
en: Sub-location
pt_pt: Sublocalização

[ctx: #21858]
en: Image type
pt_pt: Tipo de imagem

[ctx: #21859]
en: Time created
pt_pt: Hora de criação

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
pt_pt: Categorias adicionais

[ctx: #21861]
en: Keywords
pt_pt: Palavras-chave

[ctx: #21862]
en: Caption
pt_pt: Descrição

[ctx: #21863]
en: Author
pt_pt: Autor

[ctx: #21864]
en: Headline
pt_pt: Título

[ctx: #21865]
en: Special instructions
pt_pt: Instruções especiais

[ctx: #21866]
en: Category
pt_pt: Categoria

[ctx: #21867]
en: Byline
pt_pt: Sumário

[ctx: #21868]
en: Byline title
pt_pt: Título do sumário

[ctx: #21869]
en: Credit
pt_pt: Créditos

[ctx: #21870]
en: Source
pt_pt: Fonte

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
pt_pt: Direitos de autor

[ctx: #21872]
en: Object name
pt_pt: Nome do objeto

[ctx: #21873]
en: City
pt_pt: Cidade

[ctx: #21874]
en: State
pt_pt: Estado

[ctx: #21875]
en: Country
pt_pt: País

[ctx: #21876]
en: Original TX reference
pt_pt: Referência TX original

[ctx: #21877]
en: Date created
pt_pt: Data de criação

[ctx: #21878]
en: Urgency
pt_pt: Urgência

[ctx: #21879]
en: Country code
pt_pt: Código do país

[ctx: #21880]
en: Reference service
pt_pt: Serviço de referência

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
pt_pt: Permitir controlo remoto via UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
pt_pt: Tentar ignorar a introdução antes do menu do DVD

[ctx: #21883]
en: Saved music
pt_pt: Música guardada

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
pt_pt: Obter informação de todos os artistas

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
pt_pt: A descarregar informação do álbum

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
pt_pt: A descarregar informação do artista

[ctx: #21887]
en: Biography
pt_pt: Biografia

[ctx: #21888]
en: Discography
pt_pt: Discografia

[ctx: #21889]
en: Searching artist
pt_pt: A pesquisar artista

[ctx: #21890]
en: Select artist
pt_pt: Selecione o artista

[ctx: #21891]
en: Artist information
pt_pt: Informação de artista

[ctx: #21892]
en: Instruments
pt_pt: Instrumentos

[ctx: #21893]
en: Born
pt_pt: Naturalidade

[ctx: #21894]
en: Formed
pt_pt: Formação

[ctx: #21895]
en: Themes
pt_pt: Temas

[ctx: #21896]
en: Disbanded
pt_pt: Dissolvido

[ctx: #21897]
en: Died
pt_pt: Falecido

[ctx: #21898]
en: Years active
pt_pt: Anos de atividade

[ctx: #21899]
en: Label
pt_pt: Editora

[ctx: #21900]
en: Born / Formed
pt_pt: Naturalidade / Formação

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
pt_pt: Atualizar coleção ao arrancar

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
pt_pt: Ocultar evolução das atualizações da coleção

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
pt_pt: Sufixo DNS

[ctx: #22004]
en: Delayed by: {0:2.3f}s
pt_pt: Atrasado em: {0:2.3f}s

[ctx: #22005]
en: Ahead by: {0:2.3f}s
pt_pt: Adiantado em: {0:2.3f}s

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
pt_pt: Deslocação das legendas

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
pt_pt: Fabricante OpenGL:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
pt_pt: Processador OpenGL:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
pt_pt: Versão OpenGL:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
pt_pt: Temperatura do GPU:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
pt_pt: Temperatura do CPU:

[ctx: #22012]
en: Total memory
pt_pt: Memória total

[ctx: #22013]
en: Profile data
pt_pt: Dados do perfil

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
pt_pt: Obscurecer ecrã se a reprodução estiver em pausa

[ctx: #22015]
en: All recordings
pt_pt: Todas as gravações

[ctx: #22016]
en: By title
pt_pt: Por título

[ctx: #22017]
en: By group
pt_pt: Por grupo

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
pt_pt: Gravações por título

[ctx: #22020]
en: Guide
pt_pt: Guia

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
pt_pt: Minimizar barras negras

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
pt_pt: Mostrar ficheiros de vídeo em lista

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
pt_pt: Versão Direct3D:

[ctx: #22030]
en: Font
pt_pt: Tipo de letra

[ctx: #22031]
en: Size
pt_pt: Tamanho

[ctx: #22032]
en: Colours
pt_pt: Cores

[ctx: #22033]
en: Charset
pt_pt: Conjunto de caracteres

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
pt_pt: Continuar

[ctx: #22079]
en: Default select action
pt_pt: Ação padrão ao selecionar

[ctx: #22080]
en: Choose
pt_pt: Escolher

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
pt_pt: Mostrar informação

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
pt_pt: Mais...

[ctx: #22083]
en: Play all
pt_pt: Reproduzir tudo

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
pt_pt: Teletexto indisponível

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
pt_pt: Ativar teletexto

[ctx: #23051]
note: Label for disc stack part and number
en: Part {0:d}
pt_pt: Parte {0:d}

[ctx: #23052]
en: Buffering {0:d} bytes
pt_pt: A processar {0:d} bytes

[ctx: #23053]
en: Stopping
pt_pt: A parar

[ctx: #23054]
en: Running
pt_pt: A reproduzir

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
pt_pt: Ajustar teletexto para 4:3

[ctx: #23100]
en: External player active
pt_pt: Reprodutor externo ativo

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
pt_pt: Clique "OK" para terminar o reprodutor

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
pt_pt: Clique "OK" ao terminar a reprodução

[ctx: #24002]
en: Add-on options
pt_pt: Opções do add-on

[ctx: #24003]
en: Add-on information
pt_pt: Informação do add-on

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
pt_pt: Atualizado recentemente

[ctx: #24005]
en: Media sources
pt_pt: Fontes multimédia

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
pt_pt: Sons da interface

[ctx: #24007]
en: Movie information
pt_pt: Informação do filme

[ctx: #24008]
en: Screensaver
pt_pt: Proteção de ecrã

[ctx: #24010]
en: Visualisation
pt_pt: Visualização

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
pt_pt: Repositórios de add-ons

[ctx: #24012]
en: Subtitles
pt_pt: Legendas

[ctx: #24013]
en: Lyrics
pt_pt: Letras de músicas

[ctx: #24014]
en: TV information
pt_pt: Informação de TV

[ctx: #24015]
en: Music video information
pt_pt: Informação de vídeos de música

[ctx: #24016]
en: Album information
pt_pt: Informação de álbuns

[ctx: #24017]
en: Artist information
pt_pt: Informação de artista

[ctx: #24018]
en: Services
pt_pt: Serviços

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
pt_pt: Clientes PVR

[ctx: #24020]
en: Configure
pt_pt: Configurar

[ctx: #24021]
en: Disable
pt_pt: Desativar

[ctx: #24022]
en: Enable
pt_pt: Ativar

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
pt_pt: Desligado

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
pt_pt: Add-on desativado

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
pt_pt: Menus de contexto

[ctx: #24026]
en: Languages
pt_pt: Idiomas

[ctx: #24027]
en: Weather
pt_pt: Meteorologia

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
pt_pt: Weather.com (padrão)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
pt_pt: Serviço de informação de meteorologia

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
pt_pt: Este add-on não pode ser configurado

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
pt_pt: Erro ao carregar as definições

[ctx: #24032]
en: All add-ons
pt_pt: Todos os add-ons

[ctx: #24033]
en: Install from repository
pt_pt: Instalar do repositório

[ctx: #24034]
en: Check for updates
pt_pt: Procurar atualizações

[ctx: #24035]
en: Image collections
pt_pt: Coleções de imagem

[ctx: #24036]
en: Changelog
pt_pt: Registo de alterações

[ctx: #24037]
en: Uninstall
pt_pt: Desinstalar

[ctx: #24038]
en: Install
pt_pt: Instalar

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
pt_pt: Add-ons desativados

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
pt_pt: (Apagar a definição existente)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
pt_pt: Instalar de um ficheiro zip

[ctx: #24042]
note: Used to show on addon list the current download process
en: Downloading {0:d}%
pt_pt: A descarregar {0:d}%

[ctx: #24043]
en: Available updates
pt_pt: Atualizações disponíveis

[ctx: #24044]
note: Used to show on addon list the current install process (shown after 24042)
en: Installing {0:d}%
pt_pt: A instalar {0:d}%

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
pt_pt: Falha ao instalar o add-on a partir do ficheiro zip

[ctx: #24046]
en: {0:s} is used by the following installed add-on(s)
pt_pt: {0:s} é usado pelo(s) seguinte(s) add-on(s) instalado(s)

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
pt_pt: Este add-on não pode ser desinstalado

[ctx: #24048]
en: VideoPlayer InputStream
pt_pt: Entrada do VideoPlayer

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
pt_pt: Add-ons disponíveis

[ctx: #24051]
en: Version:
pt_pt: Versão:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
pt_pt: Sobre:

[ctx: #24053]
en: License:
pt_pt: Licença:

[ctx: #24054]
en: What's new
pt_pt: Novidades

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
pt_pt: Procurar atualizações

[ctx: #24056]
note: Used in the Add-on Manager to specify last update time
en: Last updated {0:s}
pt_pt: Última atualização em {0:s}

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
pt_pt: A instalar {0:s}....

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
pt_pt: A verificar dependências

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
pt_pt: Gostaria de ativar este add-on?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
pt_pt: Gostaria de desativar este add-on?

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
pt_pt: Atualizações para add-ons

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
pt_pt: Add-ons ativados

[ctx: #24063]
en: Auto update
pt_pt: Atualização automática

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
pt_pt: Add-on ativado

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
pt_pt: Add-on atualizado

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
pt_pt: Cancelar descarga do add-on?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
pt_pt: A descarregar o add-on...

[ctx: #24068]
en: Update available
pt_pt: Atualização disponível

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
pt_pt: Não foi possível carregar o add-on.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
pt_pt: Ocorreu um erro desconhecido.

[ctx: #24072]
en: Settings required
pt_pt: Requer definições

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
pt_pt: Não foi possível ligar

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
pt_pt: Tem que reiniciar

[ctx: #24075]
en: Disable
pt_pt: Desligar

[ctx: #24076]
en: Add-on required
pt_pt: Requer um add-on

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
pt_pt: A verificar o add-on descarregado...

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
pt_pt: A descarregar add-on...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
pt_pt: A instalar dependências do add-on...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
pt_pt: Tentar nova ligação?

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
pt_pt: Add-ons de Ajuda

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
pt_pt: Bibliotecas do add-on

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
pt_pt: Bibliotecas de informação

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
pt_pt: Add-on instalado

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
pt_pt: Falha ao instalar uma dependência

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
pt_pt: A instalar add-on...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
pt_pt: Todos os repositórios

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
pt_pt: Reiniciar add-on

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
pt_pt: Bloquear gestor de add-on

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
pt_pt: Este add-on não pode ser desativado

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
pt_pt: A procurar atualizações para o add-on

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
pt_pt: A verificar {0:s}...

[ctx: #24094]
en: Add-on disabled due to being marked broken in repository.
pt_pt: O add-on foi desativado por estar marcado como danificado no repositório.

[ctx: #24095]
en: Local package cache
pt_pt: Cache local de pacotes

[ctx: #24096]
note: To show addon as broken over icon
en: Add-on has been marked broken in repository.
pt_pt: O add-on foi marcado como danificado no repositório.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
pt_pt: Gostaria de desativar este add-on?

[ctx: #24098]
en: Broken
pt_pt: Danificado

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
pt_pt: Gostaria de mudar para este tema?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
pt_pt: Para utilizar esta funcionalidade, tem que descarregar um add-on:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
pt_pt: Gostaria de descarregar este add-on?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
pt_pt: Não foi possível carregar o tema

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
pt_pt: O tema tem alguns ficheiros em falta

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
pt_pt: O add-on é incompatível devido a dependências não cumpridas.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
pt_pt: Colocar em pausa ao pesquisar legendas

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
pt_pt: Especifique o local para guardar as legendas descarregadas: na mesma localização do vídeo ou numa localização personalizada.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
pt_pt: A pesquisar legendas...

[ctx: #24108]
en: {0:d} subtitles found
pt_pt: Encontradas {0:d} legendas

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
pt_pt: Não foram encontradas legendas

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
pt_pt: A descarregar legendas...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
pt_pt: Descarregar legendas para estes idiomas

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
pt_pt: Define os idiomas a utilizar para a procura de legendas.[CR]Noata: alguns serviços de legendas podem não dispor do idioma escolhido.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
pt_pt: Falha ao descarregar a legenda

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
pt_pt: Nenhum serviço de legendas está instalado

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
pt_pt: Localização para guardar legendas

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
pt_pt: Serviço padrão para séries de TV

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
pt_pt: Selecione o serviço a utilizar como padrão para pesquisar legendas das séries de TV.

[ctx: #24118]
en: Default movie service
pt_pt: Serviço padrão para filmes

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
pt_pt: Selecione o serviço a utilizar como padrão para pesquisar legendas dos filmes.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
pt_pt: Procura manual

[ctx: #24121]
en: Enter search string
pt_pt: Introduza o texto a pesquisar

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
pt_pt: Colocar o vídeo em pausa ao pesquisar por legendas e continuar assim que a legenda esteja disponível.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
pt_pt: Junto do vídeo

[ctx: #24125]
en: Custom location
pt_pt: Localização personalizada

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
pt_pt: Descarregar automaticamente a primeira legenda

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
pt_pt: Descarregar automaticamente a primeira legenda da lista de resultados

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
pt_pt: Ativar legendas ocultas

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
pt_pt: Ativar legendas ocultas (CC) em vídeos. Aumenta a utilização do CPU.

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
pt_pt: Deseja alterar e utilizar este idioma?

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
pt_pt: Configurações de legendas

[ctx: #24134]
en: Download subtitle...
pt_pt: Descarregar legendas...

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
pt_pt: Gostaria de ativar este add-on?

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
pt_pt: Atualizar

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
pt_pt: Add-on de visualização

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
pt_pt: Ver

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
pt_pt: Add-on desativado

[ctx: #24142]
note: The dependency on <addon id> version <addon version> could not be satisfied.
en: The dependency on {0:s} version {1:s} could not be satisfied.
pt_pt: Não foi possível satisfazer a dependência de {0:s}, versão {1:s}.

[ctx: #24143]
note: Installing the addon from zip file located at <path to zip file> failed due to an invalid structure.
en: Installing the add-on from zip file located at {0:s} failed due to an invalid structure.
pt_pt: Não foi possível instalar o add-on a partir do ficheiro zip localizado em {0:s} devido a uma estrutura inválida.

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
pt_pt: Add-on desinstalado

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
pt_pt: Analisador da coleção de vídeos

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
pt_pt: Analisador da coleção de músicas

[ctx: #24147]
note: Used as an event log description for files that failed to be processed by the library scanner Failed to scan <media type>: <filename>
en: Failed to scan {0:s}: {1:s}
pt_pt: Falha ao analisar {0:s}: {1:s}

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
pt_pt: Add-ons incompatíveis

[ctx: #24149]
en: The following add-ons are incompatible with this version of Kodi and have been automatically disabled: {0:s}.
pt_pt: Os add-ons seguintes são incompatíveis com esta versão do Kodi e foram automaticamente desativados: {0:s}.

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
pt_pt: Migração da base de dados em progresso - aguarde, por favor

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
pt_pt: Migração de add-ons em progresso - aguarde, por favor

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
pt_pt: O add-on não é compatível com esta versão do Kodi.

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
pt_pt: Danificado

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
pt_pt: Não foi possível estabelecer ligação ao repositório.

[ctx: #24992]
en: System
pt_pt: Sistema

[ctx: #24993]
en: Information providers
pt_pt: Serviços de informação

[ctx: #24994]
en: Running
pt_pt: Em execução

[ctx: #24995]
en: Orphaned
pt_pt: Órfão

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
pt_pt: Gerir as dependências

[ctx: #24997]
en: Look and feel
pt_pt: Aspeto e comportamento

[ctx: #24998]
en: My add-ons
pt_pt: Os meus add-ons

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
pt_pt: Ocultar incompatíveis

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
pt_pt: Notificações

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
pt_pt: Ocultar estrangeiros

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
pt_pt: Selecionar de todos os títulos...

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
pt_pt: Mostrar menu Blu-ray

[ctx: #25004]
en: Play main title: {0:d}
pt_pt: Reproduzir titulo principal: {0:d}

[ctx: #25005]
en: Title: {0:d}
pt_pt: Titulo: {0:d}

[ctx: #25006]
en: Select playback item
pt_pt: Selecionar o item de reprodução

[ctx: #25007]
en: Chapters: {0:d} - duration: {1:s}
pt_pt: Capítulos: {0:d} - duração: {1:s}

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
pt_pt: Falha ao reproduzir o Blu-ray

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
pt_pt: O menu deste disco Blu-ray não é suportado

[ctx: #25010]
en: Chapter {0:d}
pt_pt: Capítulo {0:d}

[ctx: #25011]
en: Commercial
pt_pt: Comercial

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
pt_pt: Salto automático desligado

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
pt_pt: Salto automático ligado

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
pt_pt: Teclado QWERTY

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
pt_pt: Passagem de áudio em utilização

[ctx: #29803]
note: Header text for the BD-J warning dialog
en: BD-J menu error
pt_pt: Erro de menu BD-J

[ctx: #29804]
note: Body text for the BD-J warning dialog
en: There was an error encountered loading Java, so BD-J menus will not be functional at this time. BD-J menus require the Java Runtime Environment so make sure this is installed and functioning on your system.
pt_pt: Foi encontrado um erro ao carregar o Java, pelo que os menus BD-J não estarão funcionais por enquanto. Os menus BD-J requerem o Java Runtime Environment, certifique-se de que este está instalado e a correr no seu sistema.

[ctx: #29805]
note: Body text for the encryption error kaitoast
en: This Blu-ray disc (or file) is encrypted and can't be played.
pt_pt: O disco (ou ficheiro) Blu-ray está encriptado e não pode ser reproduzido.

[ctx: #29900]
note: Header string on RDS Radiotext+ Info dialog
en: RadioText Plus info
pt_pt: Informação do RadioText Plus

[ctx: #29901]
note: Music band name which make the song (if present)
en: Band
pt_pt: Banda

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
pt_pt: Estilo

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
pt_pt: Autor

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
pt_pt: Artista

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
pt_pt: Maestro

[ctx: #29906]
note: Moderator currently on radio (if present)
en: Moderator
pt_pt: Moderador

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
pt_pt: Equipa editorial

[ctx: #29908]
note: Current playing program name
en: Program
pt_pt: Programa

[ctx: #29909]
note: Studio name (if present)
en: Studio
pt_pt: Estúdio

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
pt_pt: Telefone

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
pt_pt: E-mail

[ctx: #29913]
note: Hotline phone (if present)
en: Hotline
pt_pt: Linha direta

[ctx: #29914]
note: Website address (if present)
en: Website
pt_pt: Sítio web

[ctx: #29915]
note: General information news, in list selector (if present)
en: Info
pt_pt: Informações

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
pt_pt: Notícias

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
pt_pt: Notícias locais

[ctx: #29918]
note: Sport news, in list selector (if present)
en: Sport
pt_pt: Desporto

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
pt_pt: Lotaria

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
pt_pt: Bolsa

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
pt_pt: Outras

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
pt_pt: Horóscopo

[ctx: #29926]
note: Program style name
en: Adult hits
pt_pt: Êxitos de adultos

[ctx: #29927]
note: Program style name
en: Spanish talk
pt_pt: Conversas em espanhol

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
pt_pt: Música espanhola

[ctx: #29929]
note: Program style name
en: Hip hop
pt_pt: Hip-Hop

[ctx: #29930]
note: Program style name
en: Radio Traffic advisory message!
pt_pt: Mensagem Rádio de consulta de trânsito!

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
pt_pt: Mensagem de rádio

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
pt_pt: Idioma

[ctx: #29933]
note: Program style name
en: College
pt_pt: Colégio

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
pt_pt: Personalidade

[ctx: #29935]
note: Program style name
en: Public
pt_pt: Público

[ctx: #29936]
note: Program style name
en: Soft music
pt_pt: Música calma

[ctx: #29937]
note: Program style name
en: Adult hits
pt_pt: Êxitos de adultos

[ctx: #29938]
note: Program style name
en: Soft rock
pt_pt: Rock calmo

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
pt_pt: Conversa

[ctx: #29940]
note: Program style name
en: No programme type
pt_pt: Nenhum tipo de programa

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
pt_pt: Notícias

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
pt_pt: Assuntos atuais

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
pt_pt: Informação

[ctx: #29944]
note: Program style name
en: Sport
pt_pt: Desporto

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
pt_pt: Educação

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
pt_pt: Cultura

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
pt_pt: Ciência

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
pt_pt: Variedades

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
pt_pt: Música pop

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
pt_pt: Música rock

[ctx: #29952]
note: Program style name
en: Easy listening music
pt_pt: Música calma

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
pt_pt: Clássica ligeira

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
pt_pt: Clássica séria

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
pt_pt: Outras músicas

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
pt_pt: Meteorologia

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
pt_pt: Finanças

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
pt_pt: Programas infantis

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
pt_pt: Assuntos sociais

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
pt_pt: Religião

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
pt_pt: Entrada de telefone

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
pt_pt: Viagens

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
pt_pt: Lazer

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
pt_pt: Música jazz

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
pt_pt: Música country

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
pt_pt: Música nacional

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
pt_pt: Música oldies

[ctx: #29968]
note: Program style name
en: Folk Music
pt_pt: Música folk

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
pt_pt: Documentário

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
pt_pt: Teste de alarme

[ctx: #29971]
note: Program style name
en: Alarm
pt_pt: Alarme

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
pt_pt: Rock clássico

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
pt_pt: Clássica

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
pt_pt: Ativar RDS para canais de rádio

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
pt_pt: Se presentes, os dados RDS podem ser usados

[ctx: #29982]
note: Boolean value to enable traffic advisory from RDS
en: Message traffic advisory
pt_pt: Mensagem de consulta de trânsito

[ctx: #29983]
note: Help text of boolean on/off value
en: RDS informs you about traffic advisory messages
pt_pt: RDS informa-o de mensagens de consulta de trânsito.

[ctx: #29984]
note: Boolean value on settings
en: Increase volume on traffic advisory
pt_pt: Aumentar o volume dos consulta de trânsito

[ctx: #29985]
note: Help text of boolean on/off value
en: If traffic advisory is send from RDS, volume is increased
pt_pt: Se a consulta de transito for enviado por RDS, o volume será aumentado

[ctx: #29987]
note: Node title for music artist role, plural of #38036
en: Remixers
pt_pt: Criador de remixes

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
pt_pt: Compositores

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
pt_pt: Autores

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
pt_pt: Maestros

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
pt_pt: DJ's

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
pt_pt: Compositores

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
pt_pt: Orquestras

[ctx: #29994]
note: Title for music artist roles node
en: Roles
pt_pt: Funções

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
pt_pt: Qualidade do trailer

[ctx: #33002]
en: Stream
pt_pt: Emissão

[ctx: #33003]
en: Download
pt_pt: Descarregar

[ctx: #33004]
en: Download & play
pt_pt: Descarregar e reproduzir

[ctx: #33005]
en: Download & save
pt_pt: Descarregar e guardar

[ctx: #33006]
en: Today
pt_pt: Hoje

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
pt_pt: Amanhã

[ctx: #33008]
en: Saving
pt_pt: A guardar

[ctx: #33009]
en: Copying
pt_pt: A copiar

[ctx: #33010]
en: Set download directory
pt_pt: Definir pasta de descargas

[ctx: #33011]
en: Search duration
pt_pt: Duração da pesquisa

[ctx: #33012]
en: Short
pt_pt: Curta

[ctx: #33013]
en: Long
pt_pt: Longa

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
pt_pt: Utilizar leitor de DVD em vez do leitor normal

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
pt_pt: Pedir para descarregar antes de reproduzir o vídeo

[ctx: #33016]
en: Clips
pt_pt: Excertos

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
pt_pt: Reinicie o plug-in para ativar

[ctx: #33018]
en: Tonight
pt_pt: Esta noite

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
pt_pt: Amanhã à noite

[ctx: #33020]
en: Condition
pt_pt: Condição

[ctx: #33021]
en: Precipitation
pt_pt: Precipitação

[ctx: #33022]
en: Precip
pt_pt: Precipitação

[ctx: #33023]
en: Humid
pt_pt: Húmido

[ctx: #33024]
en: Feels
pt_pt: Parece que está

[ctx: #33025]
en: Observed
pt_pt: Observado

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
pt_pt: Além do normal

[ctx: #33027]
en: Sunrise
pt_pt: Nascer do sol

[ctx: #33028]
en: Sunset
pt_pt: Pôr do sol

[ctx: #33029]
en: Details
pt_pt: Detalhes

[ctx: #33032]
en: Translate text
pt_pt: Traduzir texto

[ctx: #33033]
en: Map list {0:s} category
pt_pt: Mapear lista {0:s} à categoria

[ctx: #33034]
en: 36-hour
pt_pt: 36 horas

[ctx: #33035]
en: Maps
pt_pt: Mapas

[ctx: #33036]
en: Hourly
pt_pt: De hora a hora

[ctx: #33037]
en: Weekend
pt_pt: Fim de semana

[ctx: #33038]
en: {0:s} day
pt_pt: {0:s} dia

[ctx: #33040]
note: Used in the media source dialog. Will result in "HDHomerun Devices"
en: {0:s} devices
pt_pt: {0:s} dispositivos

[ctx: #33049]
en: Alert
pt_pt: Alerta

[ctx: #33050]
en: Alerts
pt_pt: Alertas

[ctx: #33051]
en: Choose your
pt_pt: Escolha o seu

[ctx: #33052]
en: Check
pt_pt: Verificar

[ctx: #33053]
en: Configure the
pt_pt: Configurar

[ctx: #33054]
en: Seasons
pt_pt: Temporadas

[ctx: #33055]
en: Use your
pt_pt: Utilizar o seu

[ctx: #33056]
en: Watch your
pt_pt: Ver o seu

[ctx: #33057]
en: Listen to
pt_pt: Ouvir

[ctx: #33058]
en: View your
pt_pt: Ver o seu

[ctx: #33059]
en: Configure the
pt_pt: Configurar

[ctx: #33060]
en: Power
pt_pt: Energia

[ctx: #33062]
en: Play the
pt_pt: Reproduzir

[ctx: #33063]
en: Options
pt_pt: Opções

[ctx: #33066]
en: About your
pt_pt: Sobre o seu

[ctx: #33067]
en: Star rating
pt_pt: Avaliação por estrelas

[ctx: #33068]
en: Background
pt_pt: Fundo

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
pt_pt: Fundos

[ctx: #33070]
en: Custom background
pt_pt: Fundo personalizado

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
pt_pt: Fundos personalizados

[ctx: #33072]
en: View readme
pt_pt: Ver o ficheiro readme

[ctx: #33073]
en: View changelog
pt_pt: Ver registo de alterações

[ctx: #33077]
en: No data found!
pt_pt: Não existem dados!

[ctx: #33078]
en: Next page
pt_pt: Próxima página

[ctx: #33079]
en: Love
pt_pt: Gosto

[ctx: #33080]
en: Hate
pt_pt: Odeio

[ctx: #33082]
en: Path to script
pt_pt: Caminho do script

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
pt_pt: Ativar botão script personalizado

[ctx: #33084]
en: Auto login
pt_pt: Início de sessão automático

[ctx: #33100]
en: Failed to start
pt_pt: Falha ao iniciar

[ctx: #33101]
en: Web server
pt_pt: Servidor web

[ctx: #33102]
en: Event server
pt_pt: Servidor de eventos

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
pt_pt: Servidor de comunicação remota

[ctx: #33200]
en: Detected new connection
pt_pt: Nova ligação detetada

[ctx: #34006]
en: MPEG-4 audio (FFmpeg M4A AAC)
pt_pt: MPEG-4 áudio (FFmpeg M4A AAC)

[ctx: #34007]
en: Windows media audio 2 (FFmpeg wmav2)
pt_pt: Windows media áudio 2 (FFmpeg wmav2)

[ctx: #34100]
en: Number of channels
pt_pt: Número de canais

[ctx: #34111]
note: Description of setting with label #421 "Keep audio device alive"
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds.[CR][Always] Continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications.[CR][1-10 Minutes] Same as [Always] except that after the selected period of time audio enters a suspended state.[CR][Off] Audio output enters a suspended state. Note: Sounds can be missed if audio enters suspended state.
pt_pt: Selecione o comportamento se não forem necessários sons para a reprodução ou para a interface.[CR][Sempre] Emite um som inaudível contínuo e mantém o dispositivo recetor de áudio pronto para quaisquer novos sons. Contudo, isto também pode bloquear o som de outras aplicações.[CR][1-10 minutos] Igual a [Sempre] exceto que depois do período de áudio selecionado, entra em modo de suspensão.[CR][Desligado] A emissão de áudio entra num modo de suspensão. Nota: podem não ser ouvidos sons se o áudio entrar em modo de suspensão.

[ctx: #34112]
note: Indicates if Audio Engine should transmit noise or real silence
en: Send low volume noise
pt_pt: Enviar ruído de baixo volume

[ctx: #34113]
note: Description of setting with label #34112 "Send low volume noise"
en: To keep certain AVRs powered we send an inaudible random noise signal. You can disable this setting if you are using headphone or analog output.
pt_pt: Para manter alguns AVRs ativos enviamos um sinal sonoro inaudível. Pode desativar esta definição se estiver a usar fones de ouvido ou uma saída analógica.

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
pt_pt: Reproduzir sons da interface

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
pt_pt: Apenas com reprodução parada

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
pt_pt: Sempre

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
pt_pt: Nunca

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
pt_pt: O item seguinte não foi encontrado

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
pt_pt: O item anterior não foi encontrado

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
pt_pt: Desligado

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
pt_pt: Ligado

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
pt_pt: Falha ao iniciar Zeroconf

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
pt_pt: O serviço Apple Bonjour está instalado? Verifique o registo para mais informação sobre esta mensagem.

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
pt_pt: Não foi possível iniciar o AirPlay, uma vez que requer que o Zeroconf esteja ativo.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
pt_pt: Não foi possível parar o Zeroconf. O AirPlay e o AirTunes dependem da execução do Zeroconf.

[ctx: #34400]
en: Video rendering
pt_pt: Processamento de vídeo

[ctx: #34401]
en: Failed to initialize video filters / scalers, falling back to bilinear scaling
pt_pt: Falha ao iniciar os filtros/escalas de vídeo, a utilizar a escala bilinear

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
pt_pt: Não foi possível iniciar o dispositivo áudio

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
pt_pt: Verifique as suas definições de áudio

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
pt_pt: Utilizar gestos para navegação:

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
pt_pt: Um dedo para a esquerda, direita, cima, baixo para cursores

[ctx: #34406]
en: Two finger swipe left for backspace
pt_pt: Dois dedos para a esquerda para recuar

[ctx: #34407]
en: One finger single tap for enter
pt_pt: Um toque de um dedo para entrar

[ctx: #34408]
en: Two finger single tap or one finger long press for contextmenu
pt_pt: Toque único de dois dedos ou pressão longa de um dedo para menu de contexto

[ctx: #35000]
en: Peripherals
pt_pt: Periféricos

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
pt_pt: Dispositivo HID genérico

[ctx: #35002]
en: Generic network adapter
pt_pt: Adaptador genérico de rede

[ctx: #35003]
en: Generic disk
pt_pt: Disco genérico

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
pt_pt: Não tem definições disponíveis para este periférico.

[ctx: #35005]
en: New device configured
pt_pt: Novo dispositivo configurado

[ctx: #35006]
en: Device removed
pt_pt: Dispositivo removido

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
pt_pt: Mapa de teclas a utilizar neste dispositivo

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
pt_pt: Mapa de teclas ativado

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
pt_pt: Não utilizar mapa de teclas personalizado para este dispositivo

[ctx: #35010]
note: Name of add-ons extending the kodi.peripheral extension point
en: Peripheral libraries
pt_pt: Bibliotecas periféricas

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
pt_pt: Detetado novo controlador

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
pt_pt: Um controlador novo foi detetado. Pode ser configurado em qualquer altura em "Definições -> Definições do Sistema -> Entrada". Gostaria de configurá-lo agora?

[ctx: #35014]
note: Help text of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog. {0:s} - list of disabled buttons and axes
en: Some controllers have buttons and axes that interfere with mapping. Press these now to disable them:[CR]{0:s}
pt_pt: Alguns controladores têm botões e eixos que interferem com o mapeamento. Pressione-os agora para os desativar:[CR]{0:s}

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
pt_pt: Botão {0:d}

[ctx: #35016]
note: Name of a controller axis, e.g. Axis 2. {0:d} - axis index
en: Axis {0:d}
pt_pt: Eixo {0:d}

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
pt_pt: Não é possível configurar os controladores

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
pt_pt: A configuração do comando depende de um add-on desativado. Deseja ativá-lo?

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
pt_pt: Ignorar entrada

[ctx: #35020]
note: Help text of the dialog to detect analog buttons on controllers. {0:s} - list of detected axes
en: Press all analog buttons now to detect them:[CR][CR]{0:s}
pt_pt: Pressione todos os botões analógicos agora para detetá-los:[CR][CR]{0:s}

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
pt_pt: Obter tudo

[ctx: #35022]
note: Message shown in the controller dialog when there is nothing to map, for example hubs (multitaps) have no buttons
en: Nothing to map
pt_pt: Nada a mapear

[ctx: #35047]
note: Name of setting to configure peripheral add-ons
en: Driver settings
pt_pt: Definições do driver

[ctx: #35048]
note: Description of setting with label #35047 "Driver settings"
en: View and configure peripheral add-ons.
pt_pt: Ver e configurar add-ons de periféricos

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
pt_pt: Add-ons de Jogos

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
pt_pt: Perfis de controlador

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
pt_pt: Testar vibração

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
pt_pt: Ativar os motores de vibração de todos os controladores.

[ctx: #35053]
note: Setting to enable rumble for GUI notifications
en: Enable rumble for notifications
pt_pt: Ativar vibração para notificações

[ctx: #35054]
note: Description of setting to enable rumble for GUI notifications
en: Activates controller rumble motors when a notification occurs.
pt_pt: Ativar motor de vibração do controlador quando ocorre uma notificação.

[ctx: #35055]
note: Help text for controller window
en: Use the keyboard or remote to select a controller profile. When prompted, press the button on your game controller that best matches what you see on the screen. If you make a mistake you can repeat the process.
pt_pt: Use o teclado ou o comando para seleccionar um perfil de controlador. Quando lhe for pedido, carregue no botão do seu controlador de jogo que melhor corresponda ao que vê no ecrã. Se cometer algum erro, poderá repetir o processo.

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
pt_pt: Configuração do Controlador

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
pt_pt: Botões

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
pt_pt: Redefinir perfil de controlador

[ctx: #35061]
note: Prompt to reset a controller profile for all devices
en: Would you like to reset this controller profile for all attached devices?
pt_pt: Gostaria de redefinir este perfil de controlador para todos os dispositivos ligados?

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
pt_pt: Todos os perfis de controlador disponíveis estão instalados.

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
pt_pt: Configurar controladores ligados

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
pt_pt: Aparelhe os seus controladores com os vários dispositivos de entrada de sistemas de jogos diferentes.

[ctx: #35071]
note: Label for buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Racing wheel
pt_pt: Volante de corridas

[ctx: #35072]
note: Label for paddle buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Paddles
pt_pt: Pedais

[ctx: #35074]
note: Label for buttons that appear on the face of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Face buttons
pt_pt: Botões de face

[ctx: #35075]
note: Label for buttons that appear on the shoulders of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoulder buttons
pt_pt: Botões de ombro

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
pt_pt: Gatilhos

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
pt_pt: Comandos analógicos

[ctx: #35078]
note: Setting title for left analog stick deadzone
en: Left stick deadzone
pt_pt: Zona morta do controle esquerdo

[ctx: #35079]
note: Setting title for right analog stick deadzone
en: Right stick deadzone
pt_pt: Zona morta do controle direito

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
pt_pt: Desligar os controladores ao sair

[ctx: #35089]
note: Description for the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Powers off any controller that supports it on exit.
pt_pt: Desligar quaisquer controladores ao sair, se suportado.

[ctx: #35090]
note: Button prompt without timeout. {0:s} - button name
en: Press {0:s}
pt_pt: Pressione {0:s}

[ctx: #35091]
note: Button prompt with timeout. {0:s} - button name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Press {0:s} ({1:d})
pt_pt: Pressione {0:s} ({1:d})

[ctx: #35092]
note: Analog stick up prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} up
pt_pt: Mover {0:s} para cima

[ctx: #35093]
note: Analog stick up prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} up ({1:d})
pt_pt: Mover {0:s} para cima ({1:d})

[ctx: #35094]
note: Analog stick down prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} down
pt_pt: Mover {0:s} para baixo

[ctx: #35095]
note: Analog stick down prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} down ({1:d})
pt_pt: Mover {0:s} para baixo ({1:d})

[ctx: #35096]
note: Analog stick right prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} right
pt_pt: Mover {0:s} para a direita

[ctx: #35097]
note: Analog stick right prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} right ({1:d})
pt_pt: Mover {0:s} para a direita ({1:d})

[ctx: #35098]
note: Analog stick left prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} left
pt_pt: Mover {0:s} para a esquerda

[ctx: #35099]
note: Analog stick left prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} left ({1:d})
pt_pt: Mover {0:s} para a esquerda ({1:d})

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
pt_pt: Botões

[ctx: #35104]
note: Label for relative mounters like the mouse pointer. Used in the controller mapping dialog.
en: Pointers
pt_pt: Apontadores

[ctx: #35105]
note: Heading for buttons mounted on a light gun. Used in the controller mapping dialog.
en: Light gun
pt_pt: Arma de raios

[ctx: #35106]
note: Heading for the button that shoots the lightgun offscreen when pressed. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoot offscreen
pt_pt: Disparo fora do ecrã

[ctx: #35107]
note: Heading for switches found on a game console, such as the Atari 2600. Used in the controller mapping dialog.
en: Console switches
pt_pt: Interruptores da consola

[ctx: #35108]
note: Heading for buttons that control the game console hardware, such as a microphone button. Used in the controller mapping dialog.
en: Hardware buttons
pt_pt: Botões de hardware

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
pt_pt: Teclado

[ctx: #35151]
note: Name of group in "Games -> Keyboard" for configuring keyboard players
en: Player configuration
pt_pt: Configuração do jogador

[ctx: #35152]
note: Name of setting for enabling the keyboard during gameplay
en: Enable keyboard
pt_pt: Ativar teclado

[ctx: #35153]
note: Description of setting with label #35152 "Enable keyboard"
en: This allows the keyboard to emulate up to 8 game controllers. If disabled, the keyboard can still be used to control emulators like DOSBox which require a full keyboard.
pt_pt: Isto permite ao teclado emular até 8 controladores. Se desativado, o teclado pode ainda ser usado para controlar emuladores como o DOSBox que requer um teclado completo.

[ctx: #35154]
note: Setting name for number of keyboard players
en: Number of keyboard players
pt_pt: Número de jogadores num teclado

[ctx: #35155]
note: Description of settings with label #35066
en: Set the number of players using the keyboard. This is intended for devices that use keyboard drivers, but you can also see how many people fit around a keyboard!
pt_pt: Define o número de jogadores a usar um teclado. Isto é próprio para dispositivos que usam drivers de teclado, mas pode ver igualmente quantas pessoas cabem à volta de um teclado!

[ctx: #35157]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 1
pt_pt: Configurar jogador 1 no teclado

[ctx: #35158]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 2
pt_pt: Configurar jogador 2 no teclado

[ctx: #35159]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 3
pt_pt: Configurar jogador 3 no teclado

[ctx: #35160]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 4
pt_pt: Configurar jogador 4 no teclado

[ctx: #35161]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 5
pt_pt: Configurar jogador 5 no teclado

[ctx: #35162]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 6
pt_pt: Configurar jogador 6 no teclado

[ctx: #35163]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 7
pt_pt: Configurar jogador 7 no teclado

[ctx: #35164]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 8
pt_pt: Configurar jogador 8 no teclado

[ctx: #35165]
note: Name of the keyboard-emulated controller in the list of peripherals
en: Keyboard player
pt_pt: Jogador no teclado

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
pt_pt: Todas as teclas

[ctx: #35167]
note: Heading for the button that lets the user map individual keyboard keys. Used in the controller mapping dialog.
en: Single keys
pt_pt: Teclas singulares

[ctx: #35168]
note: Name of the button that prompts you to select a key on the keyboard. Used in the controller mapping dialog.
en: Select key
pt_pt: Selecione tecla

[ctx: #35169]
note: Keyboard prompt without a timeout. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key
pt_pt: Pressione uma tecla

[ctx: #35170]
note: Keyboard prompt with timeout. {1:d} - seconds left in prompt. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key ({1:d})
pt_pt: Pressione uma tecla ({1:d})

[ctx: #35171]
note: Name of mouse connected to the device
en: Mouse
pt_pt: Rato

[ctx: #35201]
note: Name of group in "Games -> General" for configuring gameplay
en: Gameplay
pt_pt: Jogabilidade

[ctx: #35204]
en: Enable real-time rewinding during game play, if supported. Press rewind or manually seek backwards using the seek bar.
pt_pt: Ativar retroceder em tempo real durante o jogo, se suportado. Pressione retroceder ou pesquise para trás manualmente usando a barra de pesquisa.

[ctx: #35205]
en: Maximum rewind time
pt_pt: Tempo máximo de retrocesso

[ctx: #35206]
en: Maximum time possible to rewind, if supported. Large rewind histories can use a lot of RAM.
pt_pt: Tempo máximo de retrocesso possível, se suportado. Grande históricos de retrocesso podem usar uma grande quantidade de memória.

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
pt_pt: Emuladores

[ctx: #35208]
note: Description of add-on category for standalone games
en: Standalone games
pt_pt: Jogos autónomos

[ctx: #35209]
en: Game resources
pt_pt: Recursos de jogo

[ctx: #35210]
note: Dialog title when gameplay fails
en: Failed to play game
pt_pt: Falha ao iniciar o jogo

[ctx: #35211]
note: Error dialog text when the game requires restricted files to play. {0:s} - emulator ID
en: This game requires the following add-on: {0:s}
pt_pt: Este jogo requer o seguinte add-on: {0:s}

[ctx: #35212]
note: Error dialog text when launching a game and no emulators are compatible
en: This game isn't compatible with any available emulators.
pt_pt: Este jogo não é compatível com nenhum dos emuladores disponíveis.

[ctx: #35213]
note: Error dialog text when launching a game and the emulator has an internal error. {0:s} - emulator name
en: The emulator "{0:s}" had an internal error.
pt_pt: O emulador "{0:s}" produziu um erro interno.

[ctx: #35214]
note: Error dialog text when the game can't be played because it's not on a hard drive or partition
en: This game can only be played directly from a hard drive or partition. Compressed files must be extracted.
pt_pt: Este jogo só pode ser jogado diretamente de um disco rígido ou partição. Os ficheiros comprimidos devem ser extraídos.

[ctx: #35215]
note: Error dialog text when libretro support is disabled
en: This game depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
pt_pt: Este jogo depende de um add-on desativado. Deseja ativá-lo?

[ctx: #35216]
note: Description of add-on category for game support add-ons like game.libretro (the libretro wrapper)
en: Support add-ons
pt_pt: Add-ons de suporte

[ctx: #35217]
note: Dialog text asking user to overwrite their savestate file
en: The savestate can only be loaded with "{0:s}". Erase savestate and continue?
pt_pt: A gravação do jogo só pode ser obtida com "{0:s}". Apagar gravação de jogo e continuar?

[ctx: #35218]
note: Button to erase the savestate
en: Erase savestate
pt_pt: Apagar gravação de jogo

[ctx: #35219]
note: Error dialog text when trying to play a game and the game's files aren't found.
en: The required files can't be found.
pt_pt: Os ficheiros necessários não foram encontrados.

[ctx: #35220]
note: Description of add-on category for game providers
en: Game providers
pt_pt: Fornecedor de Jogo

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
pt_pt: Sair

[ctx: #35223]
note: Help text shown when playaing a game with missing add-on dependencies. {0:s} - list of add-ons that are missing
en: Missing: {0:s}
pt_pt: Em falta: {0:s}

[ctx: #35224]
note: Label of button in the in-game menu for pausing and resuming playback
en: Pause / Resume
pt_pt: Pausa / Voltar

[ctx: #35225]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video filter (also called a video shader)
en: Video filter
pt_pt: Filtro de vídeo

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
pt_pt: Definições avançadas

[ctx: #35227]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video rotation
en: Rotation
pt_pt: Rotação

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
pt_pt: Ecrã Inteiro

[ctx: #35233]
note: Label of the setting in the in-game menu for stretching the game to fit the monitor
en: Stretch mode
pt_pt: Modo esticado

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
pt_pt: Controlos

[ctx: #35235]
note: Help text shown when the user first plays a game. {0:s} - Button combo to open the in-game menu
en: Press {0:s} to open the in-game menu.
pt_pt: Pressione {0:s} para abir o menu no jogo.

[ctx: #35236]
note: Additional help text shown when the user first plays a game. This will be removed in the future.
en: In this release, only controllers can be used to play games.
pt_pt: Nesta versão, apenas pode jogar com controladores.

[ctx: #35250]
en: Add games...
pt_pt: Adicionar jogos...

[ctx: #35251]
en: Add game source
pt_pt: Adicionar fonte do jogo

[ctx: #35252]
en: Edit game source
pt_pt: Editar fonte do jogo

[ctx: #35254]
en: Save the game automatically during game play, if supported. Resume playing where you left off.
pt_pt: Grava o jogo automáticamente durante o mesmo, se suportado. Retoma o jogo onde parou.

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
pt_pt: Falha ao instalar add-on

[ctx: #35257]
note: Label on installed emulators in the emulator selection dialog
en: Installed
pt_pt: instalado

[ctx: #35258]
note: Title of the dialog to select an emulator for the current game. {0:s} - game file extension
en: Select emulator for {0:s} file
pt_pt: Seleccione emulador para {0:s} ficheiro

[ctx: #35259]
note: Label on emulators with a savestate in the emulator selection dialog
en: Saved
pt_pt: Guardado

[ctx: #35261]
note: Button for creating a new save state from the select savestate dialog
en: New
pt_pt: Novo

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
pt_pt: O servidor está indisponível

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
pt_pt: O servidor não responde devidamente.

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
pt_pt: A versão do servidor não é compatível.

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
pt_pt: Acesso negado.

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
pt_pt: A ligar à infraestrutura.

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adapter
pt_pt: Adaptador Pulse-Eight CEC

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
pt_pt: Comando ao mudar para teclado

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
pt_pt: Comando ao mudar para controlo remoto

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
pt_pt: Comando ao premir no botão "User"

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
pt_pt: Ativar comandos diferentes para cada lado

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
pt_pt: Não foi possível abrir o adaptador

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
pt_pt: Dispositivos a ligar durante o arranque

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
pt_pt: Dispositivos a desligar durante o encerramento

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
pt_pt: Colocar dispositivos em modo de espera ao ativar a proteção de ecrã

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
pt_pt: Acordar dispositivos ao desativar a proteção de ecrã

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
pt_pt: Não foi possível detetar a porta CEC com. Configure-a manualmente.

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
pt_pt: Não foi possível iniciar o adaptador CEC. Por favor, verifique as suas definições.

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
pt_pt: Número da porta HDMI

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
pt_pt: Ligado

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
pt_pt: Não foi possível iniciar o adaptador CEC: libCEC não encontrado no seu sistema.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
pt_pt: Utilizar definições de idioma da TV

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
pt_pt: Ligado ao dispositivo HDMI

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
pt_pt: Ao arrancar, mudar fonte para este dispositivo

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
pt_pt: Endereço físico (anula a porta HDMI)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
pt_pt: Configuração atualizada

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
pt_pt: Não foi possível definir a nova configuração. Por favor, verifique as suas definições.

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
pt_pt: Enviar comando "Fonte inativa" ao encerrar

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
pt_pt: Dispositivos para também colocar em modo de espera

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
pt_pt: Este dispositivo precisa de manutenção

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
pt_pt: Ignorar

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
pt_pt: Ao desligar a televisão

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
pt_pt: Ligação perdida

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
pt_pt: Este utilizador não tem permissões para abrir o adaptador CEC

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
pt_pt: Esta porta está ocupada. Apenas um programa pode aceder ao adaptador CEC

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
pt_pt: Ação a realizar ao trocar para outra fonte

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
pt_pt: Ligação estabelecida

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
pt_pt: Sempre

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
pt_pt: Ao iniciar/parar

[ctx: #36037]
en: TV
pt_pt: Televisão

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
pt_pt: Dispositivo amplificador/AVR

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
pt_pt: Dispositivos TV e AVR (explícito)

[ctx: #36040]
en: Detected version of libCEC interface ({0:x}) is lower than the supported version {1:x}.
pt_pt: A versão detetada da interface libCEC ({0:x}) é inferior à versão suportada {1:x}.

[ctx: #36041]
en: * Item folder
pt_pt: * Pasta de itens

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
pt_pt: Utilizar gama de cores limitada (16-235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
pt_pt: Número de buffers utilizados no controlador de gráficos

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
pt_pt: Parar reprodução

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
pt_pt: Pausa na reprodução

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
pt_pt: Forçar o despertar do AVR quando o Kodi é ativado

[ctx: #36047]
en: Remote button press delay before repeating (ms)
pt_pt: Atraso ao pressionar o botão do comando antes de repetir (ms)

[ctx: #36048]
en: Remote button press repeat rate (ms)
pt_pt: Rácio de repetição da pressão no botão do comando (ms)

[ctx: #36049]
en: Remote button press release time (ms)
pt_pt: Tempo de libertação da pressão no botão do comando (ms)

[ctx: #36050]
en: On start
pt_pt: Ao Iniciar

[ctx: #36099]
en: Dithering
pt_pt: Desenho em meios-tons

[ctx: #36100]
en: Dither depth
pt_pt: Profundidade dos meios-tons

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
pt_pt: Alterar a aparência da interface do utilizador.

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
pt_pt: Esta categoria contém todas as definições relacionadas com temas.

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
pt_pt: Selecione o tema da interface de utilizador. Isto irá definir o aspeto da aplicação.

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
pt_pt: Selecione para alterar as definições específicas do tema. As opções disponíveis dependem das funcionalidades disponibilizadas pelo tema.

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
pt_pt: Alterar o tema associado ao seu tema selecionado.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
pt_pt: Alterar as cores do seu tema selecionado.

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
pt_pt: Escolha os tipos de letra para a interface de utilizador. O tipo de letra é definido pelo tema.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
pt_pt: Redimensionar a vista da interface.

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
pt_pt: Selecione a janela multimédia a mostrar no arranque.

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
pt_pt: Selecione ou desative os sons utilizados na interface de utilizador.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
pt_pt: Desative esta opção para remover o rodapé de notícias RSS.

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
pt_pt: Editar as fontes RSS.

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
pt_pt: Esta categoria contém todas as definições locais e regionais.

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
pt_pt: Escolhe o idioma da interface de utilizador.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
pt_pt: Selecione os formatos para a temperatura, hora e data. As opções disponíveis dependem do idioma selecionado.

[ctx: #36116]
note: Description of setting with label #14091 "Character set"
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface. This doesn't change the character set used for subtitles, for that go to Player > Language.
pt_pt: Escolha os conjuntos de carateres utilizados para mostrar texto na interface do utilizador. Isto não altera o conjunto de carateres usado para legendas, para tal vá a Leitor > Idioma.

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
pt_pt: Utiliza o idioma áudio selecionado se estiver disponível mais do que um idioma.

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
pt_pt: Utilizar o idioma da legenda selecionado se estiver disponível mais do que um idioma.

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para a exibição das listas de multimédia.

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
pt_pt: Mostrar o item (...) nas listas para navegar até à pasta superior.

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
pt_pt: Mostrar extensões de ficheiro nos ficheiros multimédia, por exemplo "You Enjoy Myself" seria mostrado como "You Enjoy Myself.mp3".

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
pt_pt: Ignorar certos tokens, como "The", durante as operações de ordenação. Por exemplo: "The Simpsons" seria ordenado como "Simpsons".

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
pt_pt: Permite que os ficheiros sejam apagados e renomeados através da menu de contexto da interface de utilizador, ex: prima "C" no teclado para mostrar este menu.

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
pt_pt: Mostrar o botão "Adicionar fonte" nas secções raiz da interface do utilizador.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
pt_pt: Mostrar ficheiros e pasta ocultas ao listar ficheiros.

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular os add-ons de proteção de ecrã.

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
pt_pt: Define o tempo de espera de uma atividade antes de mostrar a proteção de ecrã.

[ctx: #36130]
note: Description of setting with label #356 "Screensaver mode"
en: Select the screensaver. The "Dim" screensaver will be forced when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
pt_pt: Selecione a proteção de ecrã. A proteção "Obscurecimento" será utilizada quando a reprodução de vídeo em ecrã completo estiver em pausa ou uma caixa de diálogo estiver ativa.

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
pt_pt: Selecione para alterar as definições específicas da proteção de ecrã. As opções disponíveis para configuração dependem das funcionalidades proporcionadas pelo add-on.

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
pt_pt: Pré-visualizar proteção de ecrã selecionada.

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
pt_pt: Escurece o ecrã ao colocar a reprodução em pausa. Não é válido para a proteção de ecrã "Obscurecimento"

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
pt_pt: Ainda não há informação disponível.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
pt_pt: Ainda não há informação disponível.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
pt_pt: Ainda não há informação disponível.

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
pt_pt: Categoria que contém as definições relacionadas com vídeos e sua manipulação.

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular a coleção de vídeos.

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
pt_pt: Escolha a unidade de temperatura para mostrar na interface de utilizador.

[ctx: #36141]
note: Description of setting with label #20369 "Show information for unwatched items"
en: Show information for unwatched media in the video library or hide them if not selected to prevent spoilers. Available options are 'Movie plot', 'Episode plot' and 'Episode thumb'.
pt_pt: Mostrar informação para média não vista na coleção de video ou ocultar se não selecionado para prevenir spoilers. Opções disponíveis são 'Enredo do filme', 'Enredo do episódio' e 'Miniatura do episódio'.

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
pt_pt: Escolha a unidade de velocidade para mostrar velocidades na interface do utilizador.

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
pt_pt: Descarregar miniaturas de atores das bases de dados online ao adicionar os ficheiros multimédia à coleção.

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
pt_pt: Selecione em que casos quer ocultar as temporadas de séries de TV. Se ocultos, ao selecionar uma série de TV irá diretamente para a vista de episódios.

[ctx: #36145]
note: Description of setting with label #20458 "Group movies in sets"
en: When enabled, movies belonging to a "Movie set" are grouped together under one entry for the set in the movie library, this entry can then be opened to display the individual movies. When disabled, each movie will have its own entry in the movie library even if it belongs to a set.
pt_pt: Quando activo, filmes que pertençam a um "Set de Filmes" serão agrupados num set na biblioteca de filmes, que poderá ser expandida para mostrar os filme individuais. Quando desactivada, cada filme terá a sua entrada individual mesmo que pertença a um set.

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
pt_pt: Procurar novos ficheiros multimédia ao arrancar.

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
pt_pt: Ocultar barra de evolução durante a análise da coleção.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
pt_pt: Remover itens não encontrados da sua coleção (renomeados, apagados ou em discos amovíveis desligados).

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
pt_pt: Exportar base de dados da coleção de vídeos para ficheiros XML. Isto vai opcionalmente sobrescrever os seus ficheiros XML atuais.

[ctx: #36150]
note: Description of setting with label #648 "Import video library"
en: Import an XML file into the video library database.
pt_pt: Importar um ficheiro XML para a base de dados da coleção de vídeos.

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular a reprodução de vídeo.

[ctx: #36152]
note: Description of setting with label #13433 "Play next video automatically"
en: Enable automatic playback of the next file in the list for selected playlist types.
pt_pt: Activar reprodução automática do próximo ficheiro na lista para os tipos de playlists seleccionados.

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
pt_pt: Ajuste o método utilizado para processar e mostrar vídeos.

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
pt_pt: Usar escalas de alta qualidade quando aumentar a escala de um vídeo numa percentagem maior que este valor. Um valor abaixo de 5% faz pouco sentido, dado que o vídeo é processado com uma carga de GPU elevada, sem qualquer melhorias visíveis na qualidade da imagem.

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
pt_pt: Ativar descodificação VDPAU para ficheiros de vídeo, utilizado principalmente em placas gráficas NVIDIA e, em algumas situações, AMD.

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
pt_pt: Ativar descodificação VAAPI para ficheiros de vídeo, utilizado principalmente em placas gráficas Intel e, em algumas situações, AMD.

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
pt_pt: Quando estiver activa, será usado um item "Conjunto de filmes", mesmo que a biblioteca de filmes possua apenas um único filme nesse conjunto. Se estiver desativada, será usado um item "Conjunto de filmes" apenas se a biblioteca possuir mais que um filme nesse conjunto.

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
pt_pt: Ativar descodificação DXVA2 para ficheiros de vídeo.

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
pt_pt: Ativar descodificação CrystalHD para ficheiros de vídeo.

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
pt_pt: Ativar descodificação de hardware VTB dos ficheiros de vídeo.

[ctx: #36161]
note: Description of setting with label #508 "Startup action"
en: Select an action Kodi will perform on startup.
pt_pt: Seleccione uma acção que o Kodi irá executar ao inicializar.

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
pt_pt: Ativar descodificação VideoToolbox para ficheiros de vídeo.

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
pt_pt: Mostra séries sem episódios na navegação da biblioteca de vídeo.

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
pt_pt: Permitir que a taxa de atualização do ecrã seja alterada para corresponder à taxa de fotogramas do vídeo. Isto poderá resultar numa reprodução de vídeo mais suave.

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
pt_pt: Atraso do evento de reposição após uma mudança na taxa de atualização

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
pt_pt: Sincronizar o vídeo e o áudio com a taxa de atualização do monitor. O VideoPlayer não irá usar o áudio passado neste caso, porque poderá ser necessária uma nova amostragem do mesmo.

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
pt_pt: Escolha o formato horário utilizado para mostrar as horas na interface do utilizador.

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
pt_pt: Escolha entre o formato 12 ou 24 horas para mostrar as horas na interface do utilizador.

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
pt_pt: Selecione a qualidade da amostragem para os casos em que a saída de áudio tem de ter uma taxa de amostragem diferente da usada na origem.[CR][Baixa] É rápida e terá um impacto mínimo nos recursos do sistema, como o uso do CPU.[CR]A [Média] & [Alta] irão usar cada vez mais recursos no sistema.

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
pt_pt: Esticar o vídeo até à percentagem escolhida para minimizar as barras pretas.

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
pt_pt: Selecione o nível de ampliação para os vídeos 4:3 em ecrãs panorâmicos.

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
pt_pt: Escolher que tipo de formato curto de data é utilizado para apresentação da data na interface de utilizador

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
pt_pt: Ativar teletexto ao ver uma emissão de TV em Direto.

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
pt_pt: Ajustar teletexto para o rácio 4:3

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular as listas de ficheiros de vídeo.

[ctx: #36178]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
pt_pt: Extrair miniaturas e informação, como os codecs e o rácio de aspecto, dos vídeos.

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
pt_pt: Ao analisar e inserir um ficheiro na coleção, será mostrado o título dos meta-dados em vez do nome do ficheiro.

[ctx: #36180]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract thumbnails to display in library mode.
pt_pt: Extrair miniaturas para mostrar na coleção.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
pt_pt: Ainda não há informação disponível.

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
pt_pt: Combina ficheiros de vídeo, pastas de DVD ou filmes em múltiplas partes num único ficheiro quando visualizando fora do formato de biblioteca.

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
pt_pt: Remove os nódulos de titulo, género, etc no modo de biblioteca. Selecionar uma categoria leva logo para a vista de títulos.

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular as legendas.

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
pt_pt: Definir o tamanho do texto das legendas.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
pt_pt: Definir o estilo do texto das legendas.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
pt_pt: Definir a cor do texto das legendas

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
pt_pt: Definir a codificação do texto das legendas.

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
pt_pt: Definir uma pasta personalizada para as legendas. Pode ser uma pasta partilhada.

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular os CDs, DVDs e BDs.

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
pt_pt: Reproduzir automaticamente o DVD introduzido no leitor.

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
pt_pt: Forçar uma região para reprodução de DVD.

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
pt_pt: Tentar saltar introduções "insaltáveis" antes do menu do DVD

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
pt_pt: Ainda não há informação disponível.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
pt_pt: Selecione o serviço padrão para obter as informações do filme. Veja as opções no gestor de add-ons.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
pt_pt: Selecione a fonte de informação dos programas de TV por omissão. Veja o gestor de add-ons para consultar as opções.

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
pt_pt: Selecione a fonte de informação dos vídeos de música por omissão. Veja o gestor de add-ons para consultar as opções.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
pt_pt: Definições para PVR e TV em Direto.

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para PVR e TV em Direto.

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
pt_pt: Activa as funcionalidades de "Gravador de Vídeo Pessoal" (PVR). É necessário que tenha pelo menos um add-on de PVR instalado.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
pt_pt: Abrir o gestor de canais, que permite modificar a ordem, o nome, o ícone dos canais e muito mais.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
pt_pt: Transmitir à infraestrutura um pedido de pesquisa de canais (se suportado).

[ctx: #36210]
en: Open the client priorities dialog which allows modifying the priority for enabled PVR clients according to your personal preferences, for instance to order channels client by client. Higher value means higher priority.
pt_pt: Abre o diálogo de prioridades do cliente que permite modificar a prioridade dos clientes PVR ativos de acordo com as preferências pessoais, por exemplo para ordenar canais cliente a cliente. O valor mais alto significa maior prioridade.

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
pt_pt: Mostrar informação da programação ao mudar de canais, tais como programa de TV atual.

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
pt_pt: Abrir gestor de grupos para modificar os grupos e os seus canais

[ctx: #36214]
en: Preselect the playing channel in windows and dialogs containing channel lists. If enabled and there is a playing channel, the playing channel will be selected when opening a window or dialog containing a channel list. If disabled, the channel previously selected in a window or dialog will be selected when opening a window containing a channel list.
pt_pt: Pré-seleccione o canal de reprodução em janelas e diálogos contendo listas de canais. Se activado e existe um canal de reprodução, o canal de reprodução será seleccionado ao abrir uma janela ou diálogo contendo uma lista de canais. Se desactivado, o canal previamente seleccionado em uma janela ou diálogo será seleccionado ao abrir uma janela contendo uma lista de canais.

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
pt_pt: Escolha o formato longo de data para mostrar na interface de utilizador.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
pt_pt: Pasta para guardar os ícones de canais.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
pt_pt: Procurar ícones de canais em falta.

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
pt_pt: Esta categoria contém as definições do guia de programação eletrónico (EPG).

[ctx: #36219]
en: Number of past days to show in the guide and to import from backends.
pt_pt: Número de dias passados para mostrar no guia e importação de dados das infraestruturas.

[ctx: #36220]
en: Number of future days to show in the guide and to import from backends.
pt_pt: Número de dias futuros para mostrar no guia e importação de dados das infraestruturas.

[ctx: #36221]
en: Time between imports of guide data from backends.
pt_pt: Intervalo de tempo entre importação de dados das infraestruturas.

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
pt_pt: Não importar dados do guia durante a reprodução de televisão.

[ctx: #36223]
note: Description of setting with label #13438 "Allow Hardware Accelleration with DRM PRIME"
en: Enable PRIME hardware decoding of video files, used if ffmpeg PRIME hwaccel is available.
pt_pt: Ativar descodificação de hardware PRIME dos ficheiros de vídeo, se o ffmpeg PRIME hwaccel estiver disponível.

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
pt_pt: Ocultar etiquetas "Nenhuma informação disponível" quando os dados do guia estiverem disponíveis para um canal.

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
pt_pt: Apagar os dados do guia em cache e re-importá-los a partir da infraestrutura.

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para reproduzir PVR e para alterar canais.

[ctx: #36228]
note: Description of setting with label #745 "Background Colour"
en: Set the colour to be used for the subtitle background.
pt_pt: Definir a cor do fundo das legendas

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
pt_pt: Mostrar a informação da qualidade do sinal na janela de informação do codificador (se for suportada pelo add-on e pela infraestrutura).

[ctx: #36231]
en: When flipping through channels using channel up/down buttons, channel switches must be confirmed using the OK button.
pt_pt: Ao percorrer os canais com os botões para cima/baixo, as mudanças de canal devem ser confirmadas com o botão OK.

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
pt_pt: Quando premir canal acima ou abaixo, a mudança de canal é atrasada, permitindo ao utilizador escolher outro número de canal sem esperar por cada mudança.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button. This value will be taken into account if "Instant recording action" is set to "Record for a fixed period of time"
pt_pt: A duração das gravações imediatas ao carregar no botão de gravação. Este valor será tido em conta se a "Acção de gravação imediata" estiver configurada como "Gravar durante um período de tempo fixo"

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
pt_pt: Fechar os controlos do OSD após mudar de canal.

[ctx: #36236]
en: If set to a value greater than zero last watched time of channels will be stored the given amount of time after start of channel playback. Otherwise the last watched time will be stored immediately at start of channel playback.
pt_pt: Se definido para um valor maior que zero o número de ultimas visualizações de canais, será guardado o número de vezes que iniciou a reprodução de um canal. De outra forma o número de visualizações será guardado imediatamente ao iniciar a reprodução de um canal.

[ctx: #36237]
en: Additional time to record before the scheduled start time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
pt_pt: O tempo adicional a gravar antes da hora agendada, de modo a permitir algumas pequenas mudanças na transmissão. Opção não suportada por todos os add-ons e infraestruturas.

[ctx: #36238]
en: Additional time to record after the scheduled end time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
pt_pt: O tempo adicional a gravar após a hora final agendada, de modo a permitir algumas pequenas mudanças na transmissão. Opção não suportada por todos os add-ons e infraestruturas.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
pt_pt: Mostrar uma notificação quando os temporizadores são adicionados, concluídos ou removidos pela infraestrutura.

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
pt_pt: Esta categoria contém as definições de gestão de energia do PVR; por exemplo, se deve activar o servidor da infraestrutura de PVR.

[ctx: #36241]
en: Execute the wakeup command below when exiting this application or going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
pt_pt: Executa o comando de ativação abaixo ao sair desta aplicação ou ao entrar no modo de hibernação. A hora da próxima gravação agendada é passada como parâmetro.

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
pt_pt: O comando não será executado se uma gravação for iniciada dentro deste tempo limite.

[ctx: #36243]
en: The command to execute (cmd [timestamp]).
pt_pt: O comando a executar (cmd [timestamp]).

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
pt_pt: Valor de tempo a subtrair a partir da hora inicial da próxima gravação agendada.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
pt_pt: Executar o comando de despertar todos os dias a uma certa hora.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
pt_pt: A hora em que o comando deve ser executado.

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
pt_pt: Esta categoria contém as definições de controlo parental, se a infraestrutura tiver suporte a esta opção.

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can't be played or recorded without entering a pin code, and the guide information is hidden for those channels.
pt_pt: Pede um código PIN para aceder aos canais bloqueados pelos adultos. Os canais podem ser marcados como bloqueados no editor de canais, na página 'Geral'. Os canais bloqueados por adultos não podem ser reproduzidos ou gravados sem a introdução de um código PIN, ficando a informação do guia escondida para esses canais.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
pt_pt: Introduza um novo código PIN para desbloquear os canais bloqueados.

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
pt_pt: Pedir novamente o código PIN ao tentar aceder a um canal com bloqueio parental após este intervalo de tempo.

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
pt_pt: Esta categoria contém as definições da sua infraestrutura de PVR específica, se for suportada pelo add-on de PVR e pela infraestrutura.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if supported by the PVR add-on and backend.
pt_pt: Esta opção apresentar-lhe-á as definições específicas da sua infraestrutura de PVR, se for suportada pelo add-on e pela infraestrutura de PVR.

[ctx: #36253]
note: Description of settings section with label #2 "Music"
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
pt_pt: Categoria que contém as definições relacionadas com os ficheiros de música e a sua manipulação.

[ctx: #36254]
en: Action to perform when pressing the record button. [Record current show] will record the current show from "now" to the end of the show. If no TV guide data is currently available a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration" will be scheduled. [Record for a fixed period of time] will schedule a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration". [Ask what to do] will open a dialogue containing different recording actions to choose from, like "Record current show", "Record next show" and some fixed duration recordings.
pt_pt: A ação a efetuar quando carregar no botão de gravação. O [Gravar o programa atual] irá gravar o programa atual a partir de "agora" e até ao fim do mesmo. Se não estiver disponível qualquer dado de guia TV, será feita uma gravação de duração fixa a partir de "agora", usando o valor definido na "Duração da gravação instantânea". O [Gravar durante um período fixo de tempo] irá agendar uma gravação de duração fixa a partir de "agora", usando o valor definido na "Duração da gravação imediata". A opção [Perguntar o que fazer] irá abrir uma janela que contém diferentes ações por onde escolher, como por exemplo "Gravar o programa atual", "Gravar o programa seguinte" e algumas gravações de duração fixa.

[ctx: #36255]
note: Description of setting with label #13414 "Show song and album artists"
en: When enabled, both song and album artists are shown. When disabled, only album artists are shown and artists that appear only on individual songs from an album are excluded.
pt_pt: Quando estiver ativo, tanto os artistas da música como do álbum são apresentados. Caso contrário, só serão apresentados os artistas do álbum, sendo excluídos os artistas que aparecem apenas em músicas individuais do álbum.

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
pt_pt: Ao adicionar faixas à coleção, obter automaticamente as informações do álbum e do artista.

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
pt_pt: Selecione o serviço padrão para as informações do álbum.

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
pt_pt: Selecione o serviço padrão para as informações do artista.

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
pt_pt: Ao arrancar, verificar se existem ficheiro novos ou removidos.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
pt_pt: Ainda não existe informação disponível.

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
pt_pt: Se estiver ativo, esta taxa de fotogramas é usada para as emissões onde não foi possível detetar a mesma.

[ctx: #36262]
note: Description of setting with label #20196 "Export music library"
en: Export parts of the music library to an XML file or NFO files. This will optionally overwrite your current NFO and artwork files.
pt_pt: Exporta a base de dados de músicas para um ficheiro XML ou ficheiro NFO. Isto irá, opcionalmente, substituir os ficheiros NFO e de imagem existentes.

[ctx: #36263]
note: Description of setting with label #20197 "Import music library"
en: Import an XML file into the music library database.
pt_pt: Importar um ficheiro XML para a base de dados de músicas.

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular a reprodução de músicas.

[ctx: #36265]
note: Description of setting with label #489 "Play next song automatically"
en: Automatically plays the next item in the current folder, for example in "Files" view after a track has been played, the next track in the same folder will automatically play.
pt_pt: Reproduz automaticamente o item seguinte na pasta atual; por exemplo, na área de "Ficheiros", após a reprodução de uma dada faixa, irá iniciar a reprodução automática da faixa seguinte na mesma pasta.

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
pt_pt: Ao selecionar músicas, estas serão colocadas em fila em vez de imediatamente reproduzidas.

[ctx: #36267]
note: Description of setting with label #638 "Volume adjustments"
en: Read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
pt_pt: Ler a informação do ReplayGain codificada nos seus ficheiros de áudio por algum programa como o MP3Gain, normalizando os níveis de som de acordo com essa configuração.

[ctx: #36268]
note: Description of setting with label #641 "Files with ReplayGain information"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files with encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
pt_pt: O volume de referência (nível de PreAmp) a usar para os ficheiros com a informação do ReplayGain codificada. O valor-padrão por omissão é de 89dB. Mude com cuidado.

[ctx: #36269]
note: Description of setting with label #642 "PreAmp Level - Non ReplayGained files"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files without encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
pt_pt: O volume de referência (nível de PreAmp) a usar para os ficheiros sem informação do ReplayGain codificada. O valor-padrão por omissão é de 89dB. Mude com cuidado.

[ctx: #36270]
note: Description of setting with label #643 "Avoid clipping protection on ReplayGained files"
en: Play file at lower volume, if necessary, to avoid audio limiting clipping protection. Otherwise clipping protection will be provided by the audioengine in those parts that need it.
pt_pt: Reproduzir ficheiro a baixo volume, para evitar a proteção de limite de áudio. De outra forma será providenciada proteção para o motor de áudio nas partes que dela necessitem.

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
pt_pt: Transição suave entre as faixas áudio. Pode definir o intervalo de sobreposição entre 1 e 15 segundos.

[ctx: #36272]
note: Description of setting with label #13400 "Crossfade between songs on the same album"
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
pt_pt: Permitir sobreposição se ambas as faixas pertencem ao mesmo álbum.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
pt_pt: Selecione a visualização a mostrar durante a reprodução de músicas.

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
pt_pt: Controlar o modo como os nomes das músicas são mostrados na interface de utilizador. Para funcionar corretamente, é necessário que a leitura de etiquetas esteja ativa.

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
pt_pt: Utilizada para formatar a segunda coluna em listas de ficheiros.

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
pt_pt: Controlar o modo como os nomes das músicas são mostrados na lista "A reproduzir".

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
pt_pt: Utilizada para formatar a segunda coluna em listas "A reproduzir".

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
pt_pt: Controlar o modo como os nomes das músicas são mostrados nas listas da coleção.

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
pt_pt: Utilizada para formatar a segunda coluna nas listas da coleção.

[ctx: #36281]
note: Description of setting with label #14059 "Search for thumbnails on remote shares"
en: Search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
pt_pt: Procurar por miniaturas nos discos óticos ou nas partilhas remotas. Esta opção pode atrasar a listagem das pastas de rede.

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular os CD.

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
pt_pt: Reproduzir automaticamente o CD introduzido no leitor.

[ctx: #36284]
note: Description of setting with label #227 "Load audio CD information from online service"
en: Read the information belonging to an audio CD, like song title and artist, from the Internet database gnudb.org.
pt_pt: Descarrega as informações do CD de áudio, tais como o artista e o nome da faixa, a partir da base de dados gnudb.org.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
pt_pt: Selecionar uma localização no seu disco rígido para guardar as faixas extraídas.

[ctx: #36286]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in audiocds.trackpathformat
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
pt_pt: Controlar o modo de gravação das etiquetas dos ficheiros de música. Etiquetas: [B]%N[/B]: Número da faixa, [B]%S[/B]: Número do disco, [B]%A[/B]: Artista, [B]%T[/B]: Título, [B]%B[/B]: Álbum, [B]%G[/B]: Género, [B]%Y[/B]: Ano, [B]%F[/B]: Nome do ficheiro, [B]%D[/B]: Duração, [B]%J[/B]: Data, [B]%R[/B]: Avaliação, [B]%I[/B]: Tamanho do ficheiro.

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
pt_pt: Selecionar o codificador de áudio a utilizar nas extrações.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
pt_pt: Selecionar a qualidade da extração dos ficheiros.

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
pt_pt: Selecionar a taxa de dados a utilizar para a compressão compressão do áudio.

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
pt_pt: Para FLAC, define o nível de compressão. O nível padrão é 5.

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
pt_pt: Ejetar o disco ao terminar a extração.

[ctx: #36292]
note: Description of settings category "Interface -> Startup" with label #14224
en: This category contains startup settings.
pt_pt: Esta categoria contém definições relacionadas com o início.

[ctx: #36293]
note: Description of setting with label #20223 "Artist information folder"
en: Select the folder where artist information (nfo files and images) should be saved in.
pt_pt: Seleccione a pasta onde as informações dos artistas (arquivos NFO e imagens) irão ser guardadas.

[ctx: #36294]
note: Description of setting with label #20228 "Use artist sortname"
en: When sorting music items by artist use sortname e.g. Parton, Dolly rather than name.
pt_pt: Ao ordenar músicas por artista use o nome de artista e.g. Parton, Dolly em vez do nome.

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
pt_pt: Ainda não há informação disponível.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
pt_pt: Ainda não há informação disponível.

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
pt_pt: Categoria que contém as definições relacionadas com imagens e sua manipulação.

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular as listas de ficheiros de imagens.

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
pt_pt: Gerar automaticamente miniaturas das imagens ao entrar numa pasta de imagens.

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
pt_pt: Mostrar ficheiros de vídeo em listas de imagens.

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
pt_pt: Ainda não há informação disponível.

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular as apresentações de imagens.

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
pt_pt: Selecionar o valor de tempo para mostrar cada imagem durante a apresentação.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
pt_pt: As imagens da apresentação mostrarão efeitos de movimento e ampliação.

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
pt_pt: Mostrar imagens aleatoriamente.

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
pt_pt: Categoria que contém as definições relacionadas com a meteorologia.

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições sobre o tratamento do serviço meteorológico.

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
pt_pt: Selecione até três localizações para mostrar a previsão meteorológica.

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
pt_pt: Especifique o serviço padrão para a informação meteorológica. Consulte o gestor de add-ons para mais opções.

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
pt_pt: Uma secção que contém as definições para o tratamento dos serviços.

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
pt_pt: Esta categoria contém as definições de todos os dispositivos.

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
pt_pt: O nome a mostrar para este dispositivo se utilizar vários serviços de rede.

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
pt_pt: Este categoria contém as definições para manipular o serviço UPnP. O serviço UPnP é também conhecido como serviço DLNA.

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
pt_pt: Ativa o servidor UPnP. Este serviço permite-lhe difundir dados multimédia para um cliente UPnP.

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
pt_pt: Ao ocorrer uma atualização automática ou manual da coleção, notificar os clientes UPnP.

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
pt_pt: Ativar o cliente UPnP. Isto permitir-lhe-á transmitir multimédia de qualquer servidor UPnP com um ponto de controlo e controlar a reprodução a partir desse servidor.

[ctx: #36326]
note: Description of setting with label #21361 "Look for remote UPnP players"
en: Enable the UPnP control point. This allows you to stream media to any UPnP client and control its playback.
pt_pt: Ativar o ponto de controlo UPnP. Permite-lhe difundir uma emissão para qualquer cliente UPnP e controlar a sua reprodução.

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular o serviço dos servidores web e a aplicação que manipula o controlo do serviço.

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
pt_pt: Define a porta do servidor web.

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
pt_pt: Selecione uma das diversas interfaces web através do gestor de add-ons.

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular o serviço de controlo remoto.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
pt_pt: Definir a porta do controlo remoto.

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
pt_pt: Definir o intervalo das portas de controlo remoto.

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
pt_pt: Definir o número máximo de clientes que podem ser ligados.

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
pt_pt: Atraso inicial de repetição (ms).

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
pt_pt: Atraso contínuo de repetição (ms).

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipulação da descoberta de rede Zeroconf, necessária para o AirPlay.

[ctx: #36342]
note: Description of setting with label #1260 "Announce services to other systems"
en: Allows applications on the network to discover enabled services via Zeroconf.
pt_pt: Permitir que as aplicações em rede descubram os serviços activos via Zeroconf.

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
pt_pt: Se ativa, pode receber o conteúdo de outras aplicações ou dispositivos AirPlay.

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
pt_pt: Ativar proteção de palavra-passe AirPlay.

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
pt_pt: Definir a palavra-passe AirPlay

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular o serviço SMB (Samba).

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
pt_pt: Se um servidor WINS estiver em execução na rede, introduza o seu endereço IP aqui. Caso contrário, deixe em branco.

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
pt_pt: Se um servidor WINS estiver em execução na rede, introduza o seu nome de grupo de trabalho aqui. Caso contrário, deixe em branco.

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
pt_pt: Esta categoria contém as definições do sistema relacionadas com o dispositivo em que a aplicação está instalada.

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
pt_pt: Enviar Wake-on-LAN automaticamente para o(s) servidor(es) antes de tentar aceder aos ficheiros ou serviços partilhados.

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
pt_pt: Altera o método de exibição da aplicação no ecrã selecionado. Pode optar por ecrã completo ou em janela.

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
pt_pt: Altera a resolução da interface do utilizador.

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
pt_pt: Altera a taxa de atualização da interface do utilizador.

[ctx: #36354]
note: Description of setting with label #14083 "Use fullscreen window"
en: If enabled, fullscreen mode will be applied by using a window instead of a real fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, so that other applications can be used in parallel more easily. This uses more resources so playback may be less smooth.
pt_pt: Se estiver ativo, o modo do ecrã completo será aplicada através do uso de uma janela em vez de um modo de ecrã total verdadeiro. O benefício principal é das configurações multi-ecrã, para que as aplicações possam ser usadas em paralelo de forma mais fácil. Isto usa mais recursos, pelo que a reprodução pode ser menos suave.

[ctx: #36355]
note: Description of setting with label #13130 "Blank other displays"
en: In a multi-screen configuration, the screens not displaying this application are blacked out.
pt_pt: Numa configuração multi-ecrã, os ecrãs que não mostram esta informação encontram-se a preto.

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
pt_pt: Calibrar a interface de utilizador, compensando o tamanho da imagem. Utilize esta ferramenta se a imagem mostrada for demasiado grande ou pequena para o seu ecrã.

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
pt_pt: Utilizar uma gama limitada de cores (16-235) em vez da gama de cores total (0-255). Deve usar uma gama limitada se o seu ecrã for uma televisão HDMI e não tiver um PC ou outro modo para mostrar toda a gama de cores. Porém, se o seu ecrã for um monitor de PC, desligue esta definição para obter bons tons de negro.

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular a saída de áudio.

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
pt_pt: Selecione como as propriedades da saída de áudio são configuradas: [Fixa] As propriedades de saída são configuradas com a taxa de amostragem indicada & as definições dos altifalantes em qualquer altura; [Melhor Correspondência] As propriedades de saída são configuradas da forma mais próxima possível das propriedades da origem; [Otimizada] As propriedades da saída são configuradas no início da reprodução e não irão mudar se as propriedades da origem também mudarem.

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
pt_pt: Selecione o número de canais suportados pela ligação de áudio, ou o número de altifalantes, caso esteja ligado de forma analógica. Esta configuração não se aplica ao áudio passado. O S/PDIF suporta apenas canais 2.0, mas consegue à mesma emitir áudio multi-canais com um formato suportado pela passagem do áudio.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
pt_pt: Aumentar volume em emissões AC3 que foram remisturadas para 2 canais.

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
pt_pt: Selecione para ativar a remistura aumentada de 2 canais de áudio para o número de canais áudio especificados na configuração de canais.

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
pt_pt: Selecione esta opção se o seu recetor for capaz de descodificar emissões Dolby Digital (AC3).

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
pt_pt: Selecione esta opção se o seu recetor consegue descodificar pistas DTS.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
pt_pt: Selecione o número máximo de canais de áudio / altifalantes disponíveis para o áudio descodificado. Se forem usadas saídas óticas / coaxiais, este valor deverá ser igual a 2.0

[ctx: #36368]
note: Description of setting with label #348 "Enable passthrough"
en: Select to allow passthrough audio for playback of compressed audio such as Dolby Digital (AC3), DTS, etc. The Client of the AudioEngine, for example Videoplayer, might decide to decode the audio stream under certain conditions. In Videoplayer case, passthrough won't be used for live streams and when you sync playback to display.
pt_pt: Seleccione para permitir áudio passthrough para a reprodução de áudio compactado, como Dolby Digital (AC3), DTS, etc. O cliente do AudioEngine, por exemplo VideoPlayer, irá decidir a descodificação do fluxo de áudio sob certas condições. No caso do VideoPlayer, o passthrough não será usado para transmissões ao vivo e quando sincronizar a reprodução com seu ecrã.

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
pt_pt: Selecione esta opção se o seu recetor for capaz de descodificar emissões TrueHD.

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
pt_pt: Selecione esta opção se o seu recetor consegue descodificar pistas DTS-HD.

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
pt_pt: Selecione o dispositivo que pretende usar para reproduzir áudio descodificado, como mp3.

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
pt_pt: Selecione o dispositivo que pretende usar para reproduzir os formatos codificados; estes serão alguns dos formatos abaixo indicados nas opções do receptor.

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
pt_pt: Configurar a utilização dos sons da interface, tais como os sons dos menus e notificações importantes.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular os dispositivos de entrada.

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
pt_pt: Configurar os dispositivos periféricos ligados.

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
pt_pt: Se ativa, as setas de direção do seu teclado irão mover a seleção no teclado virtual. Se inativa, irão mover o cursor do seu texto.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
pt_pt: Utilize o rato ou o ecrã táctil para controlar a interface. Nota: se desativar esta opção, pode perder o controlo sobre a aplicação se não existir um teclado ou um controlo remoto.

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para tratar do acesso à Internet. A interface Web por omissão pode ser selecionada aqui.

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
pt_pt: Se utiliza um servidor proxy para se ligar a Internet, configure-o aqui.

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
pt_pt: Definir o tipo de proxy a utilizar.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
pt_pt: Definir o endereço do servidor proxy.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
pt_pt: Definir a porta do servidor proxy.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
pt_pt: Definir o nome de utilizador para o servidor proxy.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
pt_pt: Definir a palavra-passe para o servidor proxy.

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
pt_pt: Se a sua ligação à Internet tem uma largura de banda disponível limitada, use esta configuração para manter a utilização da mesma dentro de limites bem definidos.

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para a gestão de energia.

[ctx: #36388]
note: Description of setting with label #1450 "Put display to sleep when idle"
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
pt_pt: Desliga o ecrã se este estiver inativo. Útil para televisões que se desligam quando não detetam qualquer sinal de imagem.

[ctx: #36389]
note: Description of setting with label #357 "Shutdown function timer"
en: Set the time to wait for any activity to occur before shutting down.
pt_pt: Indique o tempo a esperar pela ocorrência de qualquer atividade antes de encerrar.

[ctx: #36390]
note: Description of setting with label #13008 "Shutdown function"
en: Define what action to perform when the shutdown function timer lapsed.
pt_pt: Defina a ação a executar quando o tempo da função de encerramento atingir o limite.

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para ativar o registo de eventos e de depuração. Também poderá ativar o registo de depuração específico por cada componente para ajudar a manter as questões de resolução de problemas com mais detalhes.

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
pt_pt: Ativa ou desativa o registo de depuração. Útil para resolução de problemas.

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
pt_pt: Selecione a pasta para guardar as capturas de ecrã.

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
pt_pt: Ativa as mensagens detalhadas das bibliotecas adicionais, incluindo-as no registo de depuração.

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
pt_pt: Esta categoria contem as definições que o modo de bloqueio mestre utiliza.

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
pt_pt: Aqui poderá ativar ou desativar o bloqueio mestre e definir o código PIN usado para o desbloquear. Também poderá indicar quais as áreas da aplicação que necessitam de um PIN para aceder a elas.

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
pt_pt: Se activado, o código do bloqueio mestre é necessário para desbloquear esta aplicação no arranque.

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
pt_pt: Define o número máximo de tentativas antes de fechar a aplicação.

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular a funcionalidade de cache.

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
pt_pt: Ativar cache para reprodução de vídeo, áudio e DVD no disco rígido.

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
pt_pt: Ativar cache para reprodução de vídeos a partir de DVD-ROM.

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
pt_pt: Ativar cache para reprodução de vídeos na rede local.

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
pt_pt: Ativar cache para reprodução de vídeos na Internet.

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
pt_pt: Ativar cache para reprodução de áudio a partir de DVD-ROM.

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
pt_pt: Ativar cache para reprodução de áudio na rede local.

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
pt_pt: Ativar cache para reprodução de áudio na Internet.

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
pt_pt: Ativar cache para reprodução de DVD de DVD-ROM.

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
pt_pt: Ativar cache para reprodução de DVD de uma rede local.

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
pt_pt: Ativar cache de tipos desconhecidos da Internet.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
pt_pt: Ainda não há informação disponível.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
pt_pt: Ainda não há informação disponível.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
pt_pt: Ainda não há informação disponível.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
pt_pt: Ainda não há informação disponível.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
pt_pt: Ainda não há informação disponível.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
pt_pt: Ainda não há informação disponível.

[ctx: #36416]
note: Description of setting with label #13600 "Apple remote"
en: Specify the type of remote used.
pt_pt: Especifique o tipo de comando utilizado.

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
pt_pt: Executar sempre uma ajuda do Kodi para que o comando possa ser utilizado para iniciar o Kodi.

[ctx: #36418]
note: Description of setting with label #13603 "Sequence delay time"
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
pt_pt: Especifique o atraso entre sequências de botões, num controlo remoto universal.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
pt_pt: Definir localizações para obter informação de meteorologia.

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
pt_pt: Procurar por legendas externas dos vídeos fornecidos pelo servidor de UPnP. Isto poderá provocar uma carga elevada de CPU, sistema de ficheiros e rede.

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
pt_pt: Ignorar o misturador VDPAU poupa recursos em sistemas menos poderosos, mas também reduz ligeiramente a qualidade de imagem.

[ctx: #36424]
en: Select what will happen when an item is selected in the guide: [Show context menu] Will trigger the context menu from where you can choose further actions; [Switch to channel] Will instantly tune to the related channel; [Show information] Will display a detailed information with plot and further options; [Record] Will create a recording timer for the selected item. ["Smart select"] The action is choosen dynamically, depending on whether the event is in the past, now or in the future.
pt_pt: Seleccione o que acontecerá quando um item estiver seleccionado no guia: [Mostrar menu de contexto] Accionará o menu de contexto a partir do qual poderá escolher outras acções; [Mudar para canal] Sintoniza instantaneamente o canal relacionado; [Mostrar informação] Apresentará uma informação detalhada com o enredo e outras opções; [Gravar] Criará um temporizador de gravação para o item seleccionado. ["Selecção inteligente"] A acção é escolhida dinamicamente, dependendo se o evento está no passado, agora ou no futuro.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
pt_pt: Mostrar menu de contexto

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
pt_pt: Mudar para canal

[ctx: #36427]
en: Show information
pt_pt: Mostrar informação

[ctx: #36428]
en: Record
pt_pt: Gravar

[ctx: #36429]
note: Description of setting with label #667 "Enable Dolby Digital transcoding"
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1 (AC-3), such as a S/PDIF connection. If your system supports PCM multichannel audio via HDMI, leave this disabled.
pt_pt: Selecione isto se a ligação da saída de áudio só suportar o áudio multicanal se for Dolby Digital 5.1 (AC-3), como por exemplo uma ligação S/PDIF. Se o seu sistema suportar o áudio multicanal PCM por HDMI, deixe esta opção desativada.

[ctx: #36430]
note: Description for setting category #14101: "Video Acceleration"
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
pt_pt: Configurar a aceleração do processamento de vídeo. Isto inclui definições como descodificação e escala.

[ctx: #36431]
note: Description of setting with label #13438 "Show event log"
en: Shows all events in the event log for the current profile with options to only show specific levels.
pt_pt: Mostra todos os eventos no registo para o perfil actual, em conjunto com algumas opções para mostrar apenas alguns níveis específicos.

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
pt_pt: Selecionar disposições do teclado virtual.

[ctx: #36433]
note: Description for video related setting #13457: "vaapi sw filter"
en: When enabled, VAAPI render method is preferred and the CPU has less load. If you experience hangs, disable this option.
pt_pt: Quando estiver activo, a renderização com VAAPI será a preferida, para que o CPU tenha uma carga menor. Se notar alguns bloqueios, desative esta opção.

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
pt_pt: Define o número de passos de controlo do volume.

[ctx: #36460]
note: Description of settings with label #14112 "Enable event logging"
en: Event logging allows to keep track of what has happened.
pt_pt: O registo de eventos ajuda-nos a monitorizar o que aconteceu.

[ctx: #36461]
note: Description of settings with label #14113 "Enable notification event logging"
en: Notification event describe regular processes and actions performed by the system or the user.
pt_pt: O evento de notificação descreve os processos e acções normais efetuados pelo sistema ou pelo utilizador.

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
pt_pt: Modo de Estereoscópico 3D / Atual

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
pt_pt: Modo de Estereoscópico 3D

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
pt_pt: Desativado

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
pt_pt: Acima/Abaixo

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
pt_pt: Lado a lado

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
pt_pt: Anáglifo vermelho/ciano

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
pt_pt: Anáglifo verde/magenta

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
pt_pt: Entrelaçado

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
pt_pt: Baseado no hardware

[ctx: #36509]
note: name of a stereoscopic mode
en: Monoscopic / 2D
pt_pt: Monoscópico (2D)

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
pt_pt: Anáglifo amarelo/azul

[ctx: #36511]
note: name of a stereoscopic mode
en: Checkerboard
pt_pt: Xadrez

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
pt_pt: Reprodução de vídeos no modo de estereoscópico 3D

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
pt_pt: Perguntar

[ctx: #36523]
note: Description of setting with label #458 "Limit sampling rate (kHz)"
en: Maximum sampling rate for S/PDIF or sampling rate for fixed output configuration.
pt_pt: A taxa de amostragem máxima para o S/PDIF ou a taxa de amostragem para a configuração de saída fixa.

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
pt_pt: Modo preferido

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
pt_pt: Igual ao do filme (deteção automática)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
pt_pt: Desativar modo de estereoscópico 3D ao terminar a reprodução

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
pt_pt: Selecione o modo de reprodução

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
pt_pt: Selecionar modo de estereoscópico 3D

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
pt_pt: Selecionar o modo alternativo...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
pt_pt: Igual ao do filme

[ctx: #36533]
note: Description of setting with label #346 "Normalize levels on downmix"
en: Select how audio is downmixed, e.g. from 5.1 to 2.0.[CR][Enabled] Maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed.[CR][Disabled] Maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note: Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
pt_pt: Selecione como o áudio é misturado de novo, p.ex. de 5.1 para 2.0.[CR][Ativado] Mantém o nível de volume da fonte de áudio original; contudo, a gama dinâmica é comprimida;[CR][Desativado] Mantém a gama dinâmica da fonte de áudio original na mistura; contudo, o volume será menor. Nota: A gama dinâmica é a diferença entre os sons mais fortes e mais fracos numa fonte de áudio. Ative esta opção se os diálogos dos filmes ficarem quase impossíveis de ouvir.

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
pt_pt: Indique as bibliotecas adicionais cujas mensagens detalhadas são para incluir no registo de depuração.

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
pt_pt: Modo de estereoscópico 3D do vídeo

[ctx: #36536]
note: label of a toggle option that allows to invert the stereoscopic 3d mode
en: Invert stereoscopic 3D mode (flip eyes)
pt_pt: Inverter modo de estereoscópico 3D (inverter olhos)

[ctx: #36537]
note: Description of setting with label #36520 "Playback mode of stereoscopic videos"
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played.[CR][Ask me] Will show a dialogue to select the desired mode for each playback.[CR][Preferred mode] Will use the preferred mode specified in the "System -> Video hardware" section of the settings.[CR][Monoscopic / 2D] Will play the video in mono / 2D.[CR][Ignore] Disables any stereoscopic 3D processing and handling.
pt_pt: Selecione em que modo serão reproduzidos os vídeos 3D estereoscópicos.[CR][Perguntar] irá mostrar uma janela para selecionar o modo desejado em cada reprodução.[CR][Modo preferido] Irá usar o modo preferido indicado na secção "Sistema -> Hardware de vídeo" da configuração.[CR][Monoscópico / 2D] Irá reproduzir o vídeo em mono / 2D.[CR][Ignorar] Desativa todo o processamento e tratamento de 3D estereoscópico.

[ctx: #36538]
note: Description of setting with label #36526 Disable stereoscopic mode when playback is stopped
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode, between videos in a playlist or when playback ended.[CR][Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists with mixed stereoscopic 3D and 2D content, then the GUI will also stay in stereoscopic 3D mode even when a non-stereoscopic 2D video is playing.
pt_pt: [Ativo] Muda a GUI (e algumas TV's) de volta para o modo 2D, entre os vídeos numa lista de reprodução ou quando a reprodução terminou.[CR][Desativado] A GUI e a TV irão permanecer no modo 3D estereoscópico. Para as listas de reprodução de vídeo com conteúdos mistos em 2D e 3D, então a GUI também irá ficar no modo 3D estereoscópico, mesmo quando estiver em reprodução um vídeo 2D não-estereoscópico.

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
pt_pt: Altera o modo de estereoscópico 3D da interface do utilizador.

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
pt_pt: O modo de estereoscópico 3D preferido para a reprodução de vídeos.

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
pt_pt: Permitir controlo de volume por clientes AirPlay.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
pt_pt: Ativar descodificação por hardware para ficheiros de vídeo.

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
pt_pt: Profundidade das legendas de estereoscópico 3D

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
pt_pt: Definir a profundidade visual das legendas para os vídeos de estereoscópico 3D. Quanto mais alto o valor, mais próximas as legendas ficarão do espetador.

[ctx: #36548]
note: Description of setting with label #37021 "Set GUI resolution limit"
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
pt_pt: Limitar resolução da interface para poupar memória. Não tem impacto na reprodução de vídeo. Tem que reiniciar a aplicação.

[ctx: #36549]
note: Description of setting with label #1268 "iOS 8 compatibility mode"
en: Enables support for receiving "Videos" and "Pictures" via AirPlay. This needs to be disabled when using iOS 9 or later clients to restore music streaming via AirPlay. "Videos" and "Pictures" are only supported for iOS clients using iOS 8.x and older.
pt_pt: Activa o suporte para receber os "Vídeos" e "Imagens" por AirPlay. Isto deve estar desativado quando usar os clientes para iOS 9 ou posterior, de modo a repor a emissão de música por AirPlay. Os "Vídeos" e as "Imagens" só são suportados para os clientes de iOS que usem o iOS 8.x e anteriores.

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
pt_pt: Potência do efeito 3D estereoscópico

[ctx: #36551]
note: Description of setting with label #36550 "Stereoscopic 3D effect strength"
en: Defines the strength of the stereoscopic 3D effect in the GUI. This is done by controlling the depth of perception within the GUI, so the higher the value, the more elements will pop out of the screen. [Zero] Disables the stereoscopic 3D effect of the GUI.[CR]For a good visual experience, the value should be higher for small screens and lower for large screens. Note: this is not supported by all skins.
pt_pt: Define a potência do efeito 3D estereoscópico na GUI. Isso é feito através do controlo da profundidade da perceção na GUI pelo que, quanto maior o valor, mais elementos irão 'saltar' do ecrã. [Zero] Desativa o efeito estereoscópico 3D da GUI.[CR]Para uma boa experiência visual, o valor deverá ser maior para os ecrãs menores e menor para os ecrãs maiores. Nota: isto não é suportado em todos os visuais.

[ctx: #36552]
note: Description of setting "System -> Video output -> NoOfBuffers" with label #36043
en: Defines the number of presentation buffers used by the graphics driver. Select 2 if the driver uses double buffering or 3 for triple buffering.
pt_pt: Define o número de 'buffers' de memória temporária para apresentação usados pelo controlador gráfico. Selecione 2 se o controlador usam 'buffers' duplos ou 3 para triplos.

[ctx: #36553]
note: label of a setting, allowing to specify tonemap method
en: Tone mapping
pt_pt: Mapeamento de tons

[ctx: #36554]
note: label of a setting, tone mapping method
en: off
pt_pt: desligado

[ctx: #36556]
note: label of a setting, allowing to specify tone mapping parameter
en: Tone mapping parameter
pt_pt: Parametros de mapeamento de tons

[ctx: #36560]
en: Colour management
pt_pt: Gestão de cores

[ctx: #36561]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management" with label #36560
en: Reproduce video colours accurately using a display profile or a 3D lookup table.
pt_pt: Reproduz as cores do vídeo com precisão, usando um perfil de visualização ou uma tabela de pesquisa 3D.

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
pt_pt: Modo da gestão de cores

[ctx: #36563]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management mode" with label #36562
en: Use a precalculated 3D lookup table for video colour correction, or calculate the transformation for each video from a profile of your display. A precalculated 3D lookup table is preferred as it allows you to take advantage of the advanced features and high precision in ArgyllCMS. Display profile based correction is useful for testing different parameters, or emulating display settings that you don't have a 3D LUT prepared for.
pt_pt: Usa uma tabela de pesquisa 3D pré-calculada com a correção da cor do vídeo ou calcula a transformação para cada vídeo a partir de um perfil do seu ecrã. Uma tabela de pesquisa 3D pré-calculada é o modo preferido, dado que lhe permite tirar partido das funcionalidades avançadas e de uma maior precisão no ArgyllCMS. A correção com base no perfil de visualização é útil para testar parâmetros diferentes ou para emular configurações de ecrã que não têm um LUT 3D preparado por si.

[ctx: #36564]
en: 3D LUT
pt_pt: LUT 3D

[ctx: #36565]
note: Description of setting "System -> Video output -> 3D LUT" with label #36564
en: Select the 3DLUT file to be used by default. If you place multiple 3DLUT files in the same directory, then you can switch between them in the OSD menu during video playback. This allows for multiple display profiles to account for different viewing environments and source materials, for example gamma 2.2 for daytime viewing and 2.4 for nighttime.
pt_pt: Seleccione o ficheiro 3DLUT a ser usado por padrão. Se colocar vários ficheiros 3DLUT na mesma pasta, poderá alternar entre eles no menu OSD durante a reprodução de vídeo. Isto permite a vários perfis de exibição para explicar diferentes ambientes de exibição e materiais de base, por exemplo gamma 2.2 para visualização diurna e 2,4 para noturna.

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
pt_pt: Perfil de visualização ICC

[ctx: #36567]
note: Description of setting "System -> Video output -> ICC display profile" with label #36566
en: By providing a display profile, you can modify video parameters such as gamma, color primaries and whitepoint during playback. An ICC source profile is created based on the parameters and linked with the display ICC profile set here. This support is experimental and lacks near black adjustment towards display native black (causing raised black level) and white level scaling when a different whitepoint from display native is selected (as a workaround, adjust video brightness down to avoid clipping).
pt_pt: Ao fornecer um perfil de exibição, poderá modificar os parâmetros de vídeo, como gamma, cores primárias e whitepoint durante a reprodução. Um perfil de fonte ICC é criado com base nos parâmetros e vinculado ao perfil ICC de exibição definido aqui. Este suporte é experimental e não tem ajuste próximo ao preto para exibir um preto nativo (causando aumento do nível de preto) e escala de nível de branco quando um ponto branco diferente da exibição nativa é seleccionado (como solução alternativa, baixe o brilho do vídeo).

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
pt_pt: Ponto branco

[ctx: #36569]
note: Description of setting "System -> Video output -> Whitepoint" with label #36568
en: Changing video whitepoint to D93 is mainly useful for older Japanese NTSC material which looks too red when played back on a D65 display. Adjust video brightness setting down to avoid clipping to display native whitepoint.
pt_pt: Mudar o ponto branco de vídeo para D93 é especialmente útil para material antigo japonês NTSC que aparenta ser muito vermelho quando reproduzido num ecrã D65. Ajuste o brilho do vídeo para baixo para evitar o recorte para o ponto branco nativo do ecrã.

[ctx: #36570]
en: Primaries
pt_pt: Primárias

[ctx: #36571]
note: Description of setting "System -> Video output -> Primaries" with label #36570
en: Select the primary color coordinates according to source material. Older HD material may have been mastered on displays with BT.601 primaries.
pt_pt: Seleccione as coordenadas de cores primárias de acordo com material de origem. Material HD mais antigo pode ter sido masterizado em ecrãs com primários BT.601.

[ctx: #36572]
en: Gamma mode
pt_pt: Modo do gama

[ctx: #36573]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma mode" with label #36572
en: Select the gamma curve formula. Use BT.1886 for gamma curve that accounts for display black and white levels and avoids perceptual clipping. Use input offset for a similar curve with a manually specified effective gamma. Output offset allows for perceptual clipping, but can be used to compensate for incorrect mastering monitor settings that lead to too bright dark details. Absolute gamma does not account for display black at all and will clip the lowest levels to display black on any display with higher than zero black level.
pt_pt: Seleccione a fórmula da curva gama. Use BT.1886 para a curva de gamma que é responsável por mostrar negro e níveis de branco e evitar recorte perceptual. Utilize deslocamento para uma curva semelhante com uma gamma eficaz especificada manualmente. Compensar a saída permite recorte perceptual, mas pode ser usado para compensar as configurações de masterização do monitor incorretas que levam a que os detalhes escuros fiquem muito brilhantes. A gamma absoluta não considera a exibição de preto e cortará os níveis mais baixos para exibir preto em qualquer tela com nível de preto maior que zero.

[ctx: #36574]
en: Gamma
pt_pt: Gama

[ctx: #36575]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma" with label #36574
en: Gamma for selected gamma curve type. For input and output offset, the result at 50% will match an absolute gamma curve with this gamma value.
pt_pt: Gama para tipo de curva gama selecionado. Para definições de entrada e saída, o resultado a 50% irá ser equiparado a uma curva absoluta de gama com este valor.

[ctx: #36576]
en: Lookup table size
pt_pt: Tamanho da tabela de pesquisa

[ctx: #36577]
note: Description of setting "System -> Video output -> Lookup table size" with label #36576
en: Specify the resolution for the 3D lookup table. Use a lower resolution for quick preview and higher resolution for more accurate picture. Using a high resolution may take seconds to prepare when parameters are changed or a new video is started.
pt_pt: Especifique a resolução para a tabela 3D. Use uma resolução inferior para vista rápida e resolução superior para uma imagem mais precisa. O uso de uma resolução superior pode levar alguns segundos a preparar quando os parametros são alterados ou um novo vídeo é iniciado.

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
pt_pt: Ficheiro LUT 3D

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
pt_pt: Perfil ICC

[ctx: #36583]
en: Input offset
pt_pt: Deslocamento à entrada

[ctx: #36584]
en: Output offset
pt_pt: Deslocamento à saída

[ctx: #36585]
en: Absolute
pt_pt: Absoluto

[ctx: #36586]
note: whitepoint labels
en: D65 (standard)
pt_pt: D65 (padrão)

[ctx: #36587]
en: D93 (Japanese NTSC)
pt_pt: D93 (NTSC Japonês)

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
pt_pt: Automático

[ctx: #36598]
note: Description of setting with label #36099 "Dither"
en: Eliminate banding caused by RGB level conversion or other processing by adding a small amount of noise to the picture. This can be disabled for slower systems, or when Kodi is set to limited range RGB output and no video processing is needed.
pt_pt: Elimina as bandas provocadas pela conversão de níveis RGB ou por outros processamentos, adicionando uma pequena quantidade de ruído à imagem. Isto poderá ser desativado para os sistemas mais lentos, ou quando o Kodi está configurado para uma saída RGB de gama limitada e não é necessário qualquer processamento do vídeo.

[ctx: #36599]
note: Description of setting with label #36100 "Dither depth"
en: Video dithering output precision in bits. Use the highest setting that doesn't show banding. The default of 8 is recommended for most systems. If your GPU is set to scale the output RGB levels or you use a laptop screen, a 7 or 6 bit setting may eliminate more banding. Lower settings are available for testing purposes only to make it easy to see whether dithering is applied and that the dither noise pixel size matches the display resolution.
pt_pt: A precisão da saída em meios-tons do vídeo em bits. Use a maior configuração que conseguir e que mostra bandas. O valor por omissão de 8 é o recomendado na maioria dos sistemas. Se o seu GPU estiver configurado para escalar os níveis RGB da saída ou se usar um ecrã de portátil, uma configuração de 7 ou 6 bits poderá eliminar mais bandas. As definições mais baixas estão disponíveis para fins de testes, para facilitar a visualização se os meios-tons são aplicados devidamente e se o tamanho dos pixels de ruído corresponde à resolução do ecrã.

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular a coleção de músicas.

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular dos ficheiros de música.

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para manipular o serviço AirPlay.

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para os ecrãs.

[ctx: #36605]
en: Updates
pt_pt: Atualizações

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
pt_pt: Instalar atualizações automaticamente

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
pt_pt: Notificar, mas não instalar as atualizações

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
pt_pt: Nunca procurar por atualizações

[ctx: #36609]
en: Show notifications
pt_pt: Mostrar notificações

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
pt_pt: Esta categoria contém as definições para os add-ons do sistema.

[ctx: #36611]
note: Description of setting with label #36605 "Updates"
en: Change how auto updating of add-ons are handled.
pt_pt: Muda a forma como é tratada a atualização automática dos add-ons.

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
pt_pt: Mostrar a notificação quando um add-on for atualizado.

[ctx: #36613]
note: Description of setting with label #24996 "Manage dependencies"
en: Manage modules and support libraries that have been automatically installed as a dependency to other add-ons. Items listed as "Orphaned" are no longer required by any add-ons and are safe to uninstall.
pt_pt: Faz a gestão dos módulos e bibliotecas de suporte que seriam automaticamente instaladas como dependências de outros add-ons. Os itens apresentados como "Órfãos" não são mais necessários por nenhum add-on, pelo que podem ser desinstalados em segurança.

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
pt_pt: Mostrar os add-ons que estão atualmente a ser executados em segundo plano.

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
pt_pt: Fontes desconhecidas

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
pt_pt: Permitir a instalação de add-ons a partir de fontes desconhecidas.

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
pt_pt: Para segurança, a instalação de add-ons a partir de fontes desconhecidas está desativada.

[ctx: #36618]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "System -> Add-ons -> Unknown sources"
en: Add-ons will be given access to personal data stored on this device. By allowing, you agree that you are solely responsible for any loss of data, unwanted behaviour, or damage to your device. Proceed?
pt_pt: Os add-ons terão acesso aos dados pessoais guardados neste dispositivo. Ao permitir isso, concordará que é o único responsável por qualquer perda de dados, comportamento indesejado ou dano ao seu dispositivo. Deseja prosseguir?

[ctx: #36619]
note: Label of a setting, allow the user to specify high quality downscaling of pictures
en: High quality downscaling
pt_pt: Escalonamento inferior de alta qualidade

[ctx: #36620]
note: Description of setting "Pictures -> Slideshow -> High Quality Downscaling" with label #36619
en: Enable high quality downscaling of pictures (uses more memory and has moderate performance impact).
pt_pt: Ative o escalonamento inferior de alta qualidade de imagens (usa mais memória e tem um impacto moderado na performance).

[ctx: #36621]
note: Label of a setting, allow the maximum smbclient protocol to be configured
en: Maximum protocol version
pt_pt: Versão máxima do protocolo

[ctx: #36622]
note: Description of setting with label #36621 "Maximum protocol version"
en: Set the maximum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 or SMBv1 compatibility may be required with older NAS and Windows shares.
pt_pt: Definir a versão máxima do protocolo SMB para negociar ao estabelecer ligações. Forçar a compatibilidade SMBv2 ou SMBv1 pode ser requerido para NAS ou partilhas de Windows mais antigas.

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
pt_pt: Nada

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
pt_pt: Cliente

[ctx: #36628]
note: Label of a setting, allow the minimum smbclient protocol to be configured
en: Minimum protocol version
pt_pt: Versão mínima do protocolo

[ctx: #36629]
note: Description of setting with label #36628 "Minimum protocol version"
en: Set the minimum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 may be required to prevent SMBv1 use on some OS.
pt_pt: Definir a versão mínima do protocolo SMB para negociar ao estabelecer ligações. Forçar SMBv2 pode ser requerido para prevenir o uso de SMBv1 em alguns SO.

[ctx: #36630]
note: Label of a setting, sets additional config required for some proprietary SMBv1 implementations (mostly routers)
en: Use legacy security
pt_pt: Usar segurança legada

[ctx: #36631]
note: Description of setting with label #36630 "Use legacy security"
en: Force weak SMBv1 security for compatibility with the USB sharing features on some WiFi routers and NAS devices.
pt_pt: Forçar baixa segurança de SMBv1 em compatibilidade com as carateristicas de partilha USB em alguns routers WiFi e dispositivos NAS.

[ctx: #36899]
note: Description of setting with label #729 "Enable SSL"
en: Enables SSL encryption in the webserver. Certificate special://userdata/server.pem and Key special://userdata/server.key must be created manually
pt_pt: Ativa a encriptação SSL no servidor web. O certificado special://userdata/server.pem e a chave special://userdata/server.key devem ser criados manualmente.

[ctx: #36900]
en: movie
pt_pt: filme

[ctx: #36901]
en: movies
pt_pt: filmes

[ctx: #36902]
en: TV show
pt_pt: série de TV

[ctx: #36903]
en: TV shows
pt_pt: séries de TV

[ctx: #36904]
en: season
pt_pt: temporada

[ctx: #36905]
en: seasons
pt_pt: temporadas

[ctx: #36906]
en: episode
pt_pt: episódio

[ctx: #36907]
en: episodes
pt_pt: episódios

[ctx: #36908]
en: music video
pt_pt: vídeo de música

[ctx: #36909]
en: music videos
pt_pt: vídeos de música

[ctx: #36910]
en: set
pt_pt: conjunto

[ctx: #36911]
en: sets
pt_pt: conjuntos

[ctx: #36912]
en: video
pt_pt: vídeo

[ctx: #36913]
en: videos
pt_pt: vídeos

[ctx: #36914]
en: music
pt_pt: música

[ctx: #36915]
en: music
pt_pt: música

[ctx: #36916]
en: artist
pt_pt: artista

[ctx: #36917]
en: artists
pt_pt: artistas

[ctx: #36918]
en: album
pt_pt: álbum

[ctx: #36919]
en: albums
pt_pt: álbuns

[ctx: #36920]
en: song
pt_pt: música

[ctx: #36921]
en: songs
pt_pt: músicas

[ctx: #37000]
en: (Visually impaired)
pt_pt: (Deficientes visuais)

[ctx: #37001]
en: (Director's comments)
pt_pt: (Comentários do diretor)

[ctx: #37002]
en: (Director's comments 2)
pt_pt: (Comentários do diretor 2)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
pt_pt: Último perfil utilizado

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
pt_pt: Navegar em

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
pt_pt: Selecione esta opção se o seu recetor for capaz de descodificar emissões Dolby Digital Plus (E-AC3).

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
pt_pt: Definir limite de resolução da interface

[ctx: #37022]
en: UPnP player
pt_pt: Reprodutor UPnP

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
pt_pt: Deseja parar a reprodução no dispositivo remoto?

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
pt_pt: Configurar definições do codificador de áudio, como a qualidade e o nível de compressão

[ctx: #37026]
en: Auto
pt_pt: Automático

[ctx: #37030]
en: Unlimited
pt_pt: Ilimitado

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
pt_pt: Define como os discos Blu-ray devem ser abertos / reproduzidos. Nota: Alguns menus dos discos não são suportados por completo, podendo causar alguns problemas.

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
pt_pt: Acessibilidade

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
pt_pt: Preferir emissão de áudio para deficientes visuais

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
pt_pt: Preferir a emissão do áudio para as pessoas com necessidades especiais visuais, face às outras emissões de áudio na mesma língua

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
pt_pt: Preferir emissão de áudio para deficientes auditivos

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
pt_pt: Preferir faixas de áudio para pessoas de audição dura a outras faixas da mesma língua.

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
pt_pt: Preferir legendas para deficientes auditivos

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
pt_pt: Preferir faixas de legendas para pessoas de audição dura a outras faixas de legendas da mesma lingua.

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
pt_pt: Preferir emissões de áudio padrão

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
pt_pt: Quando activo faixas de áudio que estejam assinaladas como padrão (e correspondam a lingua preferida) serão preferidas a faixas de áudio de qualidade superior (numero de canais, codec, ...).

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
pt_pt: Define os tamanhos dos passos a usar quando carregar nos botões para saltar. Se forem selecionados mais passos numa dada direção, estes poderão ser aplicados nos usos seguintes desses botões entro do atraso de salto definido. Os passos de avanço (positivos) e recuo (negativos) podem ser definidos de forma independente.

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
pt_pt: Define o tempo de espera para os usos seguintes dos botões, antes de efetuar o salto. Só se aplica se usar um salto inteligente (quando é usado mais que um passo de salto numa dada direção).

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
pt_pt: Extrair miniaturas do capítulo

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
pt_pt: Extrai miniaturas dos capítulos para apresentação nos diálogos de capítulos / favoritos. Isto poderá aumentar a carga do CPU.

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
pt_pt: Mostrar entrada "Todos os itens"

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
pt_pt: Mostrar entrada "Todos os itens" em pasta. Ex.: "Todos os álbuns" ou "Todas as temporadas".

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
pt_pt: Limitar atualizações da interface durante a reprodução

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
pt_pt: Limita a velocidade (fps) utilizada para atualizar a interface durante a reprodução de vídeos. Isto pode reduzir o carregamento do processador e corrigir problemas de reprodução enquanto a interface está visível.

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
pt_pt: Ilimitada

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
pt_pt: Região A - Américas, Ásia oriental e Sudeste da Ásia. Região B - África, Médio Oriente, Sudoeste da Ásia, Europa, Austrália e Nova Zelândia. Região C - Ásia central, China, Mongólia, Sul da Ásia, Bielorrússia, Rússia, Ucrânia e Cazaquistão.

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
pt_pt: Minha avaliação

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
pt_pt: Sem avaliação

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
pt_pt: Definir a minha avaliação

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
pt_pt: Seleção do serviço de informação

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
pt_pt: Escolher serviço de informação

[ctx: #38026]
en: Appearances
pt_pt: Aparências

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
pt_pt: Emissão de vídeo

[ctx: #38032]
note: Label for an option to select the angle to play if current disc has more than one angle
en: Angle
pt_pt: Ângulo

[ctx: #38033]
en: Role
pt_pt: Função

[ctx: #38034]
note: Orchestra playing on the recording (if present)
en: Orchestra
pt_pt: Orquestra

[ctx: #38035]
note: Lyricist that wrote the lyrics of the song (if present)
en: Lyricist
pt_pt: Compositor

[ctx: #38036]
note: Remixer of the song (if present)
en: Remixer
pt_pt: Criador do remix

[ctx: #38037]
note: Arranger of the song (if present)
en: Arranger
pt_pt: Compositor

[ctx: #38038]
note: Engineer of the song (if present)
en: Engineer
pt_pt: Engenheiro

[ctx: #38039]
note: Producer of the song (if present)
en: Producer
pt_pt: Produtor

[ctx: #38040]
note: DJMixer of the song (if present)
en: DJMixer
pt_pt: DJ

[ctx: #38041]
note: Mixer of the song (if present)
en: Mixer
pt_pt: Misturador

[ctx: #38042]
note: Name used when artist name is missing from music file tags
en: [Missing]
pt_pt: [Em falta]

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
pt_pt: Artistas do álbum

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
pt_pt: Música e artistas do álbum

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
pt_pt: Todos os colaboradores

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
pt_pt: Todas as funções

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
pt_pt: A coleção de músicas necessita de analisar as etiquetas dos ficheiros. Deseja analisar agora?

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
pt_pt: Pesquisar informação adicional para álbuns e artistas? Isto pode levar algum tempo pelo que pode preferir fazê-lo mais tarde

[ctx: #38062]
note: Full tag scanning question on library update (by default tags are only scanned when the file has changed since last time)
en: Do full tag scan even when music files are unchanged?
pt_pt: Fazer análise completa de etiquetas quando os ficheiros de música estão inalterados?

[ctx: #38063]
note: Item in selection list #38338. Settings will change the default addon used to fetch artist or album information, related to #20195, #20193 and #20194
en: Set default information provider
pt_pt: Definir o serviço padrão para informações

[ctx: #38064]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific artist, related to #20195
en: Set for this artist
pt_pt: Definir para este artista

[ctx: #38065]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all artists in node, related to #20195
en: Set for all artists shown
pt_pt: Definir para todos os artistas mostrados

[ctx: #38066]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific album, related to #20195
en: Set for this album
pt_pt: Definir para este álbum

[ctx: #38067]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all albums in node, related to #20195
en: Set for all albums shown
pt_pt: Definir para todos os álbuns mostrados

[ctx: #38068]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all artists shown in node, after #38065
en: Use this information provider for all the artists shown here?
pt_pt: Usar este serviço de informações para todos os artistas mostrados aqui?

[ctx: #38069]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all albums shown in node, after #38067
en: Use this information provider for all the albums shown here?
pt_pt: Usar este serviço de informações para todos os álbuns mostrados aqui?

[ctx: #38070]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default artist information provider, after #38063
en: Use this information provider for all artists, clearing any previous settings for specific artists?
pt_pt: Usar este serviço de informações para todos os artistas, apagando qualquer definição anterior para artistas específicos?

[ctx: #38071]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default album information provider, after #38063
en: Use this information provider for all albums, clearing any previous settings for specific albums?
pt_pt: Usar este serviço de informações para todos os álbuns, apagando qualquer definição anterior para álbuns específicos?

[ctx: #38072]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for all the artists or albums in the node immediately
en: Do you want to refresh information for all these items now?
pt_pt: Deseja atualizar de imediato a informação para todos os itens?

[ctx: #38073]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for the current artist or album immediately
en: Do you want to refresh information for this item now?
pt_pt: Deseja atualizar de imediato a informação para este item?

[ctx: #38100]
note: Description of section #14200 "Player""
en: Section that contains the settings for the playback of media
pt_pt: A secção que contém as definições para a reprodução de conteúdos multimédia

[ctx: #38101]
note: Description of section #14201 "Media"
en: Section that contains the settings for sources and how media information is collected, stored, shown and navigated
pt_pt: Esta secção contém as definições para fontes e da recolha, armazenamento, apresentação e navegação da informação multimédia

[ctx: #38102]
note: Description of section #14203 "Customise"
en: Section that contains the settings influencing the GUI experience and for controlling the GUI/system
pt_pt: A secção que contém as definições que influenciam a experiência da GUI e que controlam a GUI/sistema

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
pt_pt: Esta categoria contém as definições para a reprodução de vídeos

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
pt_pt: Esta categoria contém as definições para a reprodução de música

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
pt_pt: Esta categoria contém as definições para a reprodução de imagens com uma apresentação

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
pt_pt: Esta categoria contém as definições para a recolha, armazenamento, apresentação e navegação dos vídeos

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
pt_pt: Esta categoria contém as definições para a recolha, armazenamento, apresentação e navegação da música

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
pt_pt: Esta categoria contém as definições para a apresentação e navegação das imagens

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
pt_pt: Esta categoria contém as definições das bases de dados das bibliotecas

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
pt_pt: Esta categoria contém outras definições para a interface GUI

[ctx: #38190]
en: Extract thumbnails from video files
pt_pt: Extrair miniaturas dos ficheiros de vídeo

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
pt_pt: Exibir informação EXIF da imagem

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
pt_pt: Se existir informação EXIF (data, hora, câmara usada, etc), esta será exibida.

[ctx: #38209]
note: Contextmenu entry to remove the resume point of the currently selected item
en: Reset resume position
pt_pt: Redefinir posição de retoma

[ctx: #38300]
note: Dialog header for settings for how to export specific music library data
en: Export Music Library
pt_pt: Exportar biblioteca de Música

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
pt_pt: Um ficheiro

[ctx: #38302]
note: Kind of export output, see #38304
en: Separate files for each item
pt_pt: Separar ficheiros por item

[ctx: #38303]
note: Kind of export output, see #38304
en: To library folders
pt_pt: Para pastas da coleção

[ctx: #38304]
note: Selection of export to a single file, many separate files or the library folder(s)
en: Choose kind of export output
pt_pt: Escolha tipo de ficheiro da exportação

[ctx: #38305]
note: Folder path for export output file or files
en: Destination folder
pt_pt: Pasta de destino

[ctx: #38306]
note: Section of music items to export - albums, album artists, song artists etc.
en: Items to export
pt_pt: Itens para exportar

[ctx: #38308]
en: Include items that have not been scraped (to create template NFO files)
pt_pt: Incluir itens que não foram recolhidos (para criar ficheiros NFO padrão)

[ctx: #38309]
en: Output information to NFO files
pt_pt: Informação para ficheiros NFO

[ctx: #38310]
note: See #38309 when NFO and art export disabled so only artist folders
en: Output information to NFO files (currently exporting artist folders only)
pt_pt: Informação para ficheiros NFO (a exportar unicamente pastas de artistas)

[ctx: #38311]
en: Overwrite existing files
pt_pt: Substituir ficheiros existentes

[ctx: #38312]
note: Music item to export output, see #38306
en: Song artists
pt_pt: Artistas da música

[ctx: #38313]
note: Music item to export output, see #38306
en: Other artists
pt_pt: Outros artistas

[ctx: #38317]
note: Message when trying to do a kind #38303 of export and setting #20223 is empty
en: Unable to export to library folders as the system artist information folder setting is empty
pt_pt: Impossível exportar para pastas de coleção uma vez que a definição da pasta de sistema de informação do artista está vazia

[ctx: #38318]
note: Message when trying to do export and destination folder #38305 does not exist
en: Unable to export data as the destination folder does not exist
pt_pt: Impossível exportar dados uma vez que a pasta de destino não existe

[ctx: #38319]
note: Button text to start export
en: Export
pt_pt: Exportar

[ctx: #38320]
note: Message when adding music source and setting #20223 is empty
en: Do you have local artist information (NFO) and art files that you want to fetch? Set the location of these artist folders now
pt_pt: Possui informação local sobre o artista (NFO) e ficheiros de imagens que pretende obter? Defina agora a localização da pasta destes artistas

[ctx: #38321]
note: Kind of export output, see #38304
en: Artist folders only
pt_pt: Somente pastas de artistas

[ctx: #38322]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when albums and artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder and albums to music folders
pt_pt: Artistas exportados para a Pasta de Informações de Artistas e álbuns para pastas de música

[ctx: #38323]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only albums selected
en: Albums exported to music folders
pt_pt: Álbuns exportados para pastas de música

[ctx: #38324]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder
pt_pt: Artistas exportados para a Pasta de Informações de Artistas

[ctx: #38325]
note: Explanation of what export artist folders only means see #38304
en: Artist subfolders created in Artist Information Folder
pt_pt: Subpastas de artistas criadas em Pasta de Informações de Artistas

[ctx: #38330]
note: Dialog heading when editing default settings for fetching additional music information
en: Set Music Information Providers
pt_pt: Definir Provedores de Informação de Música

[ctx: #38331]
note: Dialog heading when editing album information provider
en: Set Album Information Provider
pt_pt: Definir Provedor de Informação de Álbuns

[ctx: #38332]
note: Dialog heading when editing artist information provider
en: Set Artist Information Provider
pt_pt: Definir Provedor de Informação de Artistas

[ctx: #38333]
note: Use scrapers to fetch additional album and artist information and art during scan
en: Fetch additional information and art during scan
pt_pt: Obter informação adicional e imagens durante a análise

[ctx: #38334]
note: Scraper to use for additional album information. See #20193
en: Album information provider
pt_pt: Provedor de Informação de Álbuns

[ctx: #38335]
note: Scraper to use for additional artist information. See #20194
en: Artist information provider
pt_pt: Provedor de Informação de Artistas

[ctx: #38336]
note: Location of folder where local art and nfo files can be found for artists. See #20223
en: Local artist information folder
pt_pt: Pasta local de informação de artistas

[ctx: #38337]
note: Group header describing the settings
en: Options for fetching additional information
pt_pt: Opções para obtenção de informação adicional

[ctx: #38338]
note: Selecting what items the settings will be used for, selecting from #38064 to 38067
en: Choose how to apply settings
pt_pt: Escolha como aplicar as configurações

[ctx: #38339]
note: Heading when selecting from list for #38338
en: How to apply information provider settings
pt_pt: Como aplicar definições de provedor de informação

[ctx: #38350]
note: Progress statement when importing music library is processing song playback history data
en: Importing song playback history
pt_pt: Importar histórico de reprodução de músicas

[ctx: #38351]
note: Progress statement when importing music library - data matching phase
en: Matching data
pt_pt: Dados correspondentes

[ctx: #38352]
note: Progress statement when importing music library - song history being updated
en: Updating songs
pt_pt: A atualizar músicas

[ctx: #38353]
note: Notification of import success "Importing song history - <number of songs matched> updated out of <total songs in xml> imported songs"
en: Importing song history - {0:d} updated out of {0:d} imported songs
pt_pt: Importar histórico de músicas - atualizadas {0:d} de {0:d} músicas importadas

[ctx: #38354]
note: Message when reading the user specified XML for import to library fails
en: Unable to read xml file
pt_pt: Impossível ler ficheiro XML

[ctx: #39005]
note: Description of setting "Videos... with label #14242
en: This provides access to where video sources can be added and otherwise managed.
pt_pt: Isto fornece acesso a fontes de vídeo onde podem ser adicionadas e de outro modo geridas.

[ctx: #39006]
note: Description of setting "Music... with label #14243
en: This provides access to where music sources can be added and otherwise managed.
pt_pt: Isto fornece acesso a fontes de música onde podem ser adicionadas e de outro modo geridas.

[ctx: #39007]
note: Description of setting "Pictures... with label #14244
en: This provides access to where picture sources can be added and otherwise managed.
pt_pt: Isto fornece acesso a fontes de imagem onde podem ser adicionadas e de outro modo geridas.

[ctx: #39008]
en: Zoom - 120% width
pt_pt: Tamanho - 120% largura

[ctx: #39009]
en: Zoom - 110% width
pt_pt: Tamanho - 110% largura

[ctx: #39010]
en: Select sort method
pt_pt: Selecione o método de organização

[ctx: #39011]
en: Maximum wait time for network
pt_pt: Tempo máximo de espera por rede

[ctx: #39012]
note: Description of setting with label #39011 "Maximum wait time for network"
en: Set the maximum time to wait for the network to come up after starting or waking up. When time has passed before network is up startup will continue.
pt_pt: Definir tempo máximo de espera pela rede após iniciar ou despertar. Esgotado o tempo de espera a abertura continuará.

[ctx: #39013]
en: Virtual filesystems
pt_pt: Sistema de Ficheiros virtual

[ctx: #39014]
note: Message of a dialog, asking if related data of an add-on should also be removed on uninstall
en: Would you also like to remove all related data (e.g. settings) of this add-on?
pt_pt: Gostaria de remover igualmente todos os dados relacionados (ex: definições) deste add-on?

[ctx: #39015]
en: Image decoder
pt_pt: Descodificador de imagem

[ctx: #39016]
en: Resume audiobook
pt_pt: Continuar áudio-livro

[ctx: #39017]
note: Description of setting with label #21358 "Share my libraries"
en: Enables UPnP. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client and to detect remote UPnP servers.
pt_pt: Ativa o servidor UPnP. Este serviço permite-lhe difundir dados multimédia para um cliente UPnP e detetar servidores UPnP remotos.

[ctx: #39018]
en: optional
pt_pt: opcional

[ctx: #39019]
en: installed
pt_pt: instalado

[ctx: #39020]
en: The following additional add-ons will be installed
pt_pt: Os seguintes add-ons adicionais serão instalados

[ctx: #39021]
en: Proceed with installation?
pt_pt: Continuar com a instalação?

[ctx: #39024]
en: Dependencies
pt_pt: Dependências

[ctx: #39025]
note: Artist gender - male, female, other
en: Gender
pt_pt: Género

[ctx: #39026]
note: Brief comment to distinguish artists with the same name e.g "former bassist with Journey"
en: Disambiguation
pt_pt: Desambiguação

[ctx: #39027]
note: Sort name of artist (e.g. Jackson, Michael)
en: Sortname
pt_pt: Ordenação

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
pt_pt: Fonte

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
pt_pt: Fontes

[ctx: #39100]
en: Perform on startup
pt_pt: Executar no arranque

[ctx: #39101]
note: Startup action option label
en: Play TV
pt_pt: Ver Televisão

[ctx: #39102]
en: Play Radio
pt_pt: Ouvir Rádio

[ctx: #39103]
en: Unable to configure network location. Invalid path given.
pt_pt: Impossível configurar localização da rede. Caminho inválido inserido.

[ctx: #39104]
en: View as text
pt_pt: Ver como texto

[ctx: #39105]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_DEFAULT
en: default
pt_pt: padrão

[ctx: #39106]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_FORCED
en: forced
pt_pt: forçado

[ctx: #39107]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_HEARING_IMPAIRED
en: captions
pt_pt: descrições

[ctx: #39108]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_VISUAL_IMPAIRED
en: audio description
pt_pt: Descrição áudio

[ctx: #39109]
en: Select Program
pt_pt: Selecione Programa

[ctx: #39110]
en: Select Resolution
pt_pt: Selecione Resolução

[ctx: #39112]
note: Used for a setting which allows centre channel (voice/speech) volume to be adjusted when downmixing.
en: Downmix: Center Mix Level
pt_pt: Downmix: Nível Central de Mistura

[ctx: #39113]
note: Help text for 39112
en: Center Mix Level in dB relative to metadata or default (-3 dB)
pt_pt: Nível Central de Mistura em dB relativo a metadados ou padrão (-3 dB)

[ctx: #39114]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode thumb
pt_pt: Miniatura do episódio

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
pt_pt: Enredo do filme

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
pt_pt: Enredo do episódio

[ctx: #39123]
note: Label for section of settings, label for artwork file browse dialog
en: Artwork
pt_pt: Imagens

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
pt_pt: Máxima

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
pt_pt: Básico

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
pt_pt: Personalizado

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
pt_pt: Estilos

[ctx: #40003]
note: Generic video version label (singular)
en: Version
pt_pt: Versão

[ctx: #40028]
note: Browse the computer files for the file to be added as version
en: Browse files
pt_pt: Procurar ficheiros
