KODI Main - en to ro_ro translation catalogue (4113 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
ro_ro: Programe

[ctx: #1]
en: Pictures
ro_ro: Imagini

[ctx: #2]
en: Music
ro_ro: Muzică

[ctx: #3]
en: Videos
ro_ro: Video

[ctx: #4]
en: TV guide
ro_ro: Ghid TV

[ctx: #5]
en: Settings
ro_ro: Setări

[ctx: #6]
en: Kodi GIT
ro_ro: GIT Kodi

[ctx: #7]
en: File manager
ro_ro: Gestionar de fișiere

[ctx: #8]
en: Weather
ro_ro: Meteo

[ctx: #9]
en: Kodi media center
ro_ro: Centrul media Kodi

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
ro_ro: Luni

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
ro_ro: Marți

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
ro_ro: Miercuri

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
ro_ro: Joi

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
ro_ro: Vineri

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
ro_ro: Sâmbătă

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
ro_ro: Duminică

[ctx: #21]
en: January
ro_ro: Ianuarie

[ctx: #22]
en: February
ro_ro: Februarie

[ctx: #23]
en: March
ro_ro: Martie

[ctx: #24]
en: April
ro_ro: Aprilie

[ctx: #25]
en: May
ro_ro: Mai

[ctx: #26]
en: June
ro_ro: Iunie

[ctx: #27]
en: July
ro_ro: Iulie

[ctx: #29]
en: September
ro_ro: Septembrie

[ctx: #30]
en: October
ro_ro: Octombrie

[ctx: #31]
en: November
ro_ro: Noiembrie

[ctx: #32]
en: December
ro_ro: Decembrie

[ctx: #41]
en: Mon
ro_ro: Lun

[ctx: #42]
en: Tue
ro_ro: Mar

[ctx: #43]
en: Wed
ro_ro: Mie

[ctx: #44]
en: Thu
ro_ro: Joi

[ctx: #45]
en: Fri
ro_ro: Vin

[ctx: #46]
en: Sat
ro_ro: Sâm

[ctx: #47]
en: Sun
ro_ro: Dum

[ctx: #51]
en: Jan
ro_ro: Ian

[ctx: #55]
en: May
ro_ro: Mai

[ctx: #56]
en: Jun
ro_ro: Iun

[ctx: #57]
en: Jul
ro_ro: Iul

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
ro_ro: SSV

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
ro_ro: SV

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
ro_ro: VSV

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
ro_ro: V

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
ro_ro: VNV

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
ro_ro: NV

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
ro_ro: NNV

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
ro_ro: Sud

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
ro_ro: Nord

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
ro_ro: Vest

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
ro_ro: Est

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
ro_ro: Variabilă

[ctx: #98]
en: View: Auto
ro_ro: Vizualizare: Automat

[ctx: #99]
en: View: Auto big
ro_ro: Vizualizare: Automat mare

[ctx: #100]
en: View: Icons
ro_ro: Vizualizare: Pictograme

[ctx: #101]
en: View: List
ro_ro: Vizualizare: Listă

[ctx: #102]
en: Scan
ro_ro: Scanare

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
ro_ro: Sortare după: Nume

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
ro_ro: Sortare după: Dată

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
ro_ro: Sortare după: Mărime

[ctx: #106]
en: No
ro_ro: Nu

[ctx: #107]
en: Yes
ro_ro: Da

[ctx: #108]
en: Slideshow
ro_ro: Diaporamă

[ctx: #109]
en: Create thumbs
ro_ro: Creează miniaturi

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
ro_ro: Creează miniaturi

[ctx: #111]
en: Shortcuts
ro_ro: Scurtături

[ctx: #112]
en: Paused
ro_ro: În pauză

[ctx: #113]
en: Update failed
ro_ro: Actualizarea a eșuat

[ctx: #114]
en: Installation failed
ro_ro: Instalarea a eșuat

[ctx: #115]
en: Copy
ro_ro: Copiază

[ctx: #116]
en: Move
ro_ro: Mută

[ctx: #117]
en: Delete
ro_ro: Șterge

[ctx: #118]
en: Rename
ro_ro: Redenumire

[ctx: #119]
en: New folder
ro_ro: Dosar nou

[ctx: #120]
en: Confirm copy
ro_ro: Confirmare copiere

[ctx: #121]
en: Confirm move
ro_ro: Confirmare mutare

[ctx: #122]
en: Confirm delete
ro_ro: Confirmare ștergere

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
ro_ro: Doriți să copiați fișierele selectate?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
ro_ro: Doriți să mutați fișierele selectate?

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
ro_ro: Sigur doriți să ștegeți fișierele selectate?[CR]Atenție - această acțiune nu poate fi anulată!

[ctx: #126]
en: Status
ro_ro: Stare

[ctx: #127]
en: Objects
ro_ro: Obiecte

[ctx: #128]
en: General
ro_ro: Generale

[ctx: #129]
en: Slideshow
ro_ro: Diaporamă

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
ro_ro: Informații sistem

[ctx: #131]
en: Display
ro_ro: Ecran

[ctx: #132]
en: Albums
ro_ro: Albume

[ctx: #133]
en: Artists
ro_ro: Artiști

[ctx: #134]
en: Songs
ro_ro: Cântece

[ctx: #135]
en: Genres
ro_ro: Genuri

[ctx: #136]
en: Playlists
ro_ro: Liste de redare

[ctx: #137]
en: Search
ro_ro: Căutare

[ctx: #138]
en: System information
ro_ro: Informații sistem

[ctx: #139]
en: Temperatures:
ro_ro: Temperaturi:

[ctx: #140]
en: CPU:
ro_ro: Procesor:

[ctx: #141]
en: GPU:
ro_ro: Placă video:

[ctx: #142]
en: Time:
ro_ro: Oră:

[ctx: #143]
en: Current:
ro_ro: Actual:

[ctx: #144]
en: Build:
ro_ro: Versiune:

[ctx: #145]
en: Network:
ro_ro: Rețea:

[ctx: #146]
en: Type:
ro_ro: Tip:

[ctx: #149]
en: MAC address
ro_ro: Adresă MAC

[ctx: #150]
en: IP address
ro_ro: Adresă IP

[ctx: #151]
en: Link:
ro_ro: Legătură:

[ctx: #154]
en: Storage
ro_ro: Stocare

[ctx: #155]
en: Drive
ro_ro: Unitate

[ctx: #156]
en: Free
ro_ro: Liberă

[ctx: #158]
en: Free memory
ro_ro: Memorie liberă

[ctx: #159]
en: No link
ro_ro: Nicio legărură

[ctx: #160]
en: Free
ro_ro: liberi

[ctx: #162]
en: Tray open
ro_ro: Tăviță de disc deschisă

[ctx: #163]
en: Reading
ro_ro: Se citește

[ctx: #164]
en: No disc
ro_ro: Niciun disc

[ctx: #165]
en: Disc present
ro_ro: Disc prezent

[ctx: #166]
en: Skin
ro_ro: Costum

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
ro_ro: Renunță la operațiile cu fișiere

[ctx: #169]
en: Resolution
ro_ro: Rezoluție

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
ro_ro: Ajustare rată de reîmprospătare ecran

[ctx: #171]
en: Sort title
ro_ro: Sortare nume

[ctx: #172]
en: Release date
ro_ro: Dată de lansare

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
ro_ro: Afișează filmele 4:3 ca

[ctx: #174]
en: Compiled:
ro_ro: Compilat:

[ctx: #175]
en: Moods
ro_ro: Tonuri

[ctx: #176]
en: Styles
ro_ro: Stiluri

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
ro_ro: {0:s} a pornit cu succes

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
ro_ro: {0:s} a pornit cu succes.

[ctx: #179]
en: Song
ro_ro: Cântec

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
ro_ro: Durată

[ctx: #181]
en: Select album
ro_ro: Selectați albumul

[ctx: #182]
en: Tracks
ro_ro: Piste

[ctx: #183]
en: Review
ro_ro: Prezentare

[ctx: #184]
en: Refresh
ro_ro: Reîmprospătare

[ctx: #185]
en: Searching album
ro_ro: Căutare album

[ctx: #186]
en: OK
ro_ro: Bine

[ctx: #187]
en: No albums found!
ro_ro: Nu a fost găsit niciun album!

[ctx: #188]
en: Select all
ro_ro: Selectează toate

[ctx: #189]
en: Scanning media information
ro_ro: Se scanează informațiile media

[ctx: #190]
en: Save
ro_ro: Salvează

[ctx: #191]
en: Shuffle
ro_ro: Amestecă

[ctx: #192]
en: Clear
ro_ro: Golește

[ctx: #193]
en: Scan
ro_ro: Scanează

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
ro_ro: Se caută...

[ctx: #195]
en: No information found!
ro_ro: Nicio informație găsită!

[ctx: #196]
en: Select movie:
ro_ro: Selectați filmul artistic:

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
ro_ro: Se cer {0:s} informații

[ctx: #198]
en: Loading movie details
ro_ro: Încărcare informații film artistic

[ctx: #199]
en: Web interface
ro_ro: Interfață web

[ctx: #200]
en: Audio encoders
ro_ro: Codoare audio

[ctx: #201]
en: Audio decoders
ro_ro: Decodoare audio

[ctx: #202]
en: Tagline
ro_ro: Slogan

[ctx: #203]
en: Plot outline
ro_ro: Scurtă descriere

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
ro_ro: Copmpilare

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
ro_ro: Voturi

[ctx: #206]
en: Cast
ro_ro: Distribuție

[ctx: #207]
en: Plot
ro_ro: Intrigă

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
ro_ro: Redă

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
ro_ro: Următorul

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
ro_ro: Precedentul

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
ro_ro: Calibrare interfață utilizator...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
ro_ro: Calibrare video

[ctx: #215]
en: Soften
ro_ro: Atenuare

[ctx: #216]
en: Zoom amount
ro_ro: Grad de mărire

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
ro_ro: Raport pixel

[ctx: #218]
en: DVD drive
ro_ro: Unitate DVD

[ctx: #219]
en: Please insert disc
ro_ro: Inserați discul

[ctx: #220]
en: Remote share
ro_ro: Partajare la distanță

[ctx: #221]
en: Network is not connected
ro_ro: Nu există conectare la rețea

[ctx: #222]
en: Cancel
ro_ro: Renunță

[ctx: #224]
en: Speed
ro_ro: Viteză

[ctx: #225]
en: Vertical shift
ro_ro: Deplasare verticală

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
ro_ro: Încarcă informații CD dintr-un serviciu de pe Internet

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
ro_ro: Amestecă lista de redare la încărcare

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
ro_ro: Timp încetinire HDD

[ctx: #230]
en: Video filters
ro_ro: Filtre video

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
ro_ro: Nimic

[ctx: #232]
en: Point
ro_ro: Punct

[ctx: #233]
en: Linear
ro_ro: Liniar

[ctx: #237]
en: Minification
ro_ro: Micșorare

[ctx: #238]
en: Magnification
ro_ro: Mărire

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
ro_ro: La sfârșit curăță lista

[ctx: #240]
en: Display mode
ro_ro: Mod de afișare

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
ro_ro: Pe tot ecranul #{0:d}

[ctx: #242]
en: Windowed
ro_ro: În fereastră

[ctx: #243]
en: Refresh rate
ro_ro: Rată de reîmprospătare

[ctx: #244]
en: Full screen
ro_ro: Ecran complet

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
ro_ro: Dimensionare: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Mărire x{4:2.2f}) RdeA:{5:2.2f}:1 (Pixeli: {6:2.2f}:1) (DeplasareV: {7:2.2f})

[ctx: #247]
en: Scripts
ro_ro: Scripturi

[ctx: #248]
en: Language
ro_ro: Limbă

[ctx: #249]
en: Music
ro_ro: Muzică

[ctx: #250]
en: Visualisation
ro_ro: Vizualizare

[ctx: #251]
en: Select destination directory
ro_ro: Selectați dosarul destinație

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
ro_ro: Convertire sunet stereo în canale mai multe

[ctx: #253]
en: Number of channels
ro_ro: Număr de canale

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
ro_ro: Receptor capabil de redare DTS

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
ro_ro: Obținere informații CD

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
ro_ro: Eroare

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
ro_ro: Activează citire etichete

[ctx: #259]
en: Opening
ro_ro: Se deschide

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
ro_ro: Se așteaptă începerea...

[ctx: #262]
en: Scripts output
ro_ro: Ieșire scripturi

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
ro_ro: Permite controlul de la distanță prin HTTP

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
ro_ro: Înregistrează

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
ro_ro: Oprește înreg.

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
ro_ro: Sortare după: Pistă

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
ro_ro: Sortare după: Timp

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
ro_ro: Sortare după: Nume

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
ro_ro: Sortare după: Artist

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
ro_ro: Sort. după: Album

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
ro_ro: Ajustare raport pixel

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
ro_ro: Ajustați dreptunghiul până ce devine un pătrat perfect

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
ro_ro: Compensare suprascanare stânga-sus

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
ro_ro: Compensare suprascanare dreapta-jos

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
ro_ro: Ajustați săgeata pentru a modifica gradul de suprascanare

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
ro_ro: Poziționare subtitlu

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
ro_ro: Ajustați bara pe verticală pentru a modifica poziția afișării subtitlurilor

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
ro_ro: Nu s-au putut încărca setările

[ctx: #280]
en: Using default settings
ro_ro: Se folosesc setările implicite

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
ro_ro: Verificați fișierele XML

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
ro_ro: Găsite {0:d} elemente

[ctx: #283]
en: Search results
ro_ro: Rezultate căutare

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
ro_ro: Nu s-au găsit rezultate.

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
ro_ro: Limbă sonor preferată

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
ro_ro: Limbă preferată subtitlu

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
ro_ro: Subtitluri

[ctx: #289]
en: Size
ro_ro: Mărime

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
ro_ro: Comprimare interval dinamic

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
ro_ro: Răsfoire subtitluri

[ctx: #294]
en: Create bookmark
ro_ro: Creează semn de carte

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
ro_ro: Elimină semne de carte

[ctx: #297]
en: Audio offset
ro_ro: Decalaj audio

[ctx: #298]
en: Bookmarks
ro_ro: Semne de carte

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
ro_ro: Semn de carte {0:d}

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
ro_ro: Receptor capabil de redare MP1

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
ro_ro: Receptor capabil de redare MP2

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
ro_ro: Receptor capabil de redare MP3

[ctx: #303]
en: Delay
ro_ro: Întârziere

[ctx: #304]
en: Language
ro_ro: Limbă

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
ro_ro: Activat

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
ro_ro: Non-intercalat

[ctx: #307]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "default" if available.
en: Media default
ro_ro: Pista implicită

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
ro_ro: Limbă originală

[ctx: #309]
en: User interface language
ro_ro: Limba interfeței

[ctx: #310]
note: Setting in international settings
en: Virtual keyboard layouts
ro_ro: Aranjamente tastatură virtuală

[ctx: #312]
en: (0=auto)
ro_ro: (0=automat)

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
ro_ro: Curățare bază de date

[ctx: #314]
en: Preparing...
ro_ro: Pregătire...

[ctx: #315]
en: Database error
ro_ro: Eroare bază de date

[ctx: #316]
en: Searching songs...
ro_ro: Se caută cântece...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
ro_ro: Reorganizarea bazei de date s-a încheiat cu succes

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
ro_ro: Curățare cântece...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
ro_ro: Eroare reorganizare cântece

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
ro_ro: Curățare artiști...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
ro_ro: Eroare reorganizare artiști

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
ro_ro: Se curăță genurile, rolurile etc....

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
ro_ro: Error la curățarea genurilor, rolurilor etc....

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
ro_ro: Curățare căi...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
ro_ro: Eroare reorganizare căi

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
ro_ro: Reorganizare albume...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
ro_ro: Eroare reorganizare albume

[ctx: #328]
en: Writing changes...
ro_ro: Se scriu modificările...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
ro_ro: Eroare la scrierea modificărilor

[ctx: #330]
en: This may take some time...
ro_ro: S-ar putea să dureze ceva timp...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
ro_ro: Se comprimă baza de date...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
ro_ro: Eroare comprimare bază de date

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
ro_ro: Doriți să curățați mediateca?

[ctx: #334]
en: Clean library...
ro_ro: Curățare mediatecă...

[ctx: #335]
en: Start
ro_ro: Pornește

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
ro_ro: Conversie rată de cadre

[ctx: #337]
en: Output configuration
ro_ro: Configurație ieșire

[ctx: #338]
en: Fixed
ro_ro: Fixă

[ctx: #339]
en: Optimized
ro_ro: Optimizată

[ctx: #340]
en: Various artists
ro_ro: Artiști diferiți

[ctx: #341]
en: Play disc
ro_ro: Redă discul

[ctx: #342]
en: Movies
ro_ro: Filme artistice

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
ro_ro: Ajustează rata de cadre

[ctx: #344]
en: Actors
ro_ro: Actori

[ctx: #345]
en: Year
ro_ro: An

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
ro_ro: Păstrează volumul original când se micșorează numărul de canale

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
ro_ro: Receptor capabil de redare DTS-HD

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
ro_ro: Permite traversarea

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
ro_ro: Receptor capabil de redare TrueHD

[ctx: #350]
en: Programs
ro_ro: Programe

[ctx: #351]
en: Off
ro_ro: Oprită

[ctx: #352]
en: Dim
ro_ro: Întunecat

[ctx: #353]
en: Black
ro_ro: Negru

[ctx: #354]
en: Matrix trails
ro_ro: Matrix

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
ro_ro: Perioadă de așteptare

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
ro_ro: Mod protector de ecran

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
ro_ro: Cronometru oprire sistem

[ctx: #358]
en: All albums
ro_ro: Toate albumele

[ctx: #359]
en: Recently added albums
ro_ro: Albume adăugate recent

[ctx: #360]
en: Screensaver
ro_ro: Protector de ecran

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
ro_ro: Diaporamă recursivă

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
ro_ro: Nivel de întunecare protector de ecran

[ctx: #363]
en: Sort by: File
ro_ro: Sortare după: Fișier

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
ro_ro: Receptor capabil de redare Dolby Digital (AC3)

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
ro_ro: Sortare după: Nume

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
ro_ro: Sortare după: An

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
ro_ro: Sortare după: Notă

[ctx: #369]
en: Title
ro_ro: Nume

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
ro_ro: furtuni (cu trăznete)

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
ro_ro: parțial

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
ro_ro: în general

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
ro_ro: însorit

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
ro_ro: înnorat

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
ro_ro: ninsoare

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
ro_ro: ploaie

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
ro_ro: slab

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
ro_ro: averse de ploaie

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
ro_ro: slab

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
ro_ro: pe alocuri

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
ro_ro: Vânt

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
ro_ro: puternic

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
ro_ro: senin

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
ro_ro: senin

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
ro_ro: Nori

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
ro_ro: devreme

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
ro_ro: aversă de ploaie

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
ro_ro: ninsoare

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
ro_ro: Minim

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
ro_ro: mediu

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
ro_ro: Maxim

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
ro_ro: ceață

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
ro_ro: ceață ușoară

[ctx: #396]
en: Select location
ro_ro: Selectați locație

[ctx: #397]
en: Refresh time
ro_ro: Interval de reîmprospătare

[ctx: #398]
en: Temperature units
ro_ro: Unități de măsurare temperatură

[ctx: #399]
en: Speed units
ro_ro: Unități de măsurare viteză

[ctx: #400]
en: Weather
ro_ro: Meteo

[ctx: #402]
en: Feels like
ro_ro: Se simte

[ctx: #403]
en: UV index
ro_ro: Index UV

[ctx: #404]
en: Wind
ro_ro: Vânt

[ctx: #405]
en: Dew point
ro_ro: Punct de rouă

[ctx: #406]
en: Humidity
ro_ro: Umiditate

[ctx: #407]
en: Hardware keyboard layouts
ro_ro: Aranjamente tastatură fizică

[ctx: #409]
en: Defaults
ro_ro: Implicit

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
ro_ro: Se accesează serviciul de prognoză

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
ro_ro: Se obține prognoza pentru:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
ro_ro: Nu se pot obține date despre vreme.

[ctx: #414]
en: No review for this album
ro_ro: Nicio prezentare pentru acest album.

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
ro_ro: Se descărcare miniatură...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
ro_ro: Afișare: Pictograme mari

[ctx: #418]
en: Low
ro_ro: Minim

[ctx: #419]
en: High
ro_ro: Maxim

[ctx: #420]
en: Best match
ro_ro: Cea mai bună potrivire

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
ro_ro: Ține dispozitivul audio activ

[ctx: #422]
en: Delete album information
ro_ro: Șterge informații album

[ctx: #423]
en: Delete CD information
ro_ro: Șterge informații CD

[ctx: #424]
en: Select
ro_ro: Selectează

[ctx: #425]
en: No album information found
ro_ro: Nu s-au găsit informații album

[ctx: #426]
en: No CD information found
ro_ro: Nu s-au găsit informații CD

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
ro_ro: Inserați discul CD / DVD corect

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
ro_ro: Inserați următorul disc:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
ro_ro: Sortare după: DVD#

[ctx: #431]
en: No cache
ro_ro: Fără stocare în avans

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
ro_ro: Eliminare film artistic din mediatecă

[ctx: #433]
en: Would you really like to remove '{0:s}' from the library?
ro_ro: Sigur doriți să eliminați „{0:s}” din mediatecă?

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
ro_ro: De la {0:s} la {1:d} {2:s}

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
ro_ro: Nu a fost găsit nici un disc optic.

[ctx: #436]
note: Message body of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: This video is stored on an optical disc (e.g. DVD, Blu-ray) and cannot be played as your device does not have an appropriate drive.
ro_ro: Acest video este stocat pe un disc optic (de ex. DVD, Blu-ray) și nu poate fi redat pentru că dispozitivul dumneavostră nu are o unitate potrivită.

[ctx: #437]
en: Removable disk
ro_ro: Disc detașabil

[ctx: #438]
en: Opening file
ro_ro: Se deschide fișierul

[ctx: #439]
en: Cache
ro_ro: Stocare în avans

[ctx: #440]
en: Hard disk
ro_ro: Disc dur

[ctx: #442]
en: Local network
ro_ro: Rețea locală

[ctx: #447]
en: Autorun media
ro_ro: Redare media automat

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
ro_ro: Receptor capabil de redare Dolby Digital Plus (E-AC3)

[ctx: #449]
en: Enabled
ro_ro: Activat

[ctx: #450]
en: Columns
ro_ro: Coloane

[ctx: #451]
en: Row 1 address
ro_ro: Adresă rând 1

[ctx: #452]
en: Row 2 address
ro_ro: Adresă rând 2

[ctx: #453]
en: Row 3 address
ro_ro: Adresă rând 3

[ctx: #454]
en: Row 4 address
ro_ro: Adresă rând 4

[ctx: #455]
en: Rows
ro_ro: Rânduri

[ctx: #456]
en: Mode
ro_ro: Mod

[ctx: #457]
en: Switch view
ro_ro: Schimbă vizualizarea

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
ro_ro: Limitează rata de eșantionare (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
ro_ro: Subtitluri

[ctx: #460]
en: Audio stream
ro_ro: Flux audio

[ctx: #461]
en: [active]
ro_ro: [activ]

[ctx: #463]
en: Backlight
ro_ro: Lumină fundal

[ctx: #464]
en: Brightness
ro_ro: Luminozitate

[ctx: #467]
en: Type
ro_ro: Tip

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
ro_ro: Mutați bara pentru schimbarea poziției OSD

[ctx: #469]
en: OSD position
ro_ro: Poziție OSD

[ctx: #470]
en: Credits
ro_ro: Autori

[ctx: #474]
en: Off
ro_ro: Oprită

[ctx: #475]
en: Music only
ro_ro: Doar muzică

[ctx: #476]
en: Music & video
ro_ro: Muzică și video

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
ro_ro: Nu s-a putut încărca lista de redare

[ctx: #479]
en: Skin & language
ro_ro: Costum și limbă

[ctx: #480]
en: Appearance
ro_ro: Aspect

[ctx: #481]
en: Audio options
ro_ro: Opțiuni audio

[ctx: #482]
en: About Kodi
ro_ro: Despre Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
ro_ro: Șterge album

[ctx: #486]
en: Repeat
ro_ro: Repetă

[ctx: #487]
en: Repeat one
ro_ro: Repetă odată

[ctx: #488]
en: Repeat folder
ro_ro: Repetă dosar

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
ro_ro: Redă următorul cântec automat

[ctx: #491]
en: - Use big icons
ro_ro: - Folosește pictograme mari

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
ro_ro: Redimensionază VobSubs

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
ro_ro: Opțiuni avansate (doar pentru experți!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
ro_ro: Headroom audio per total

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
ro_ro: Mărește fișierele video până la rezoluția interfeței

[ctx: #496]
en: Calibration
ro_ro: Calibrare

[ctx: #497]
en: Show file extensions
ro_ro: Arată extensiile fișierelor

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
ro_ro: Sortare după: tip

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
ro_ro: Imposibil de conectat la serviciul de căutare online

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
ro_ro: Descărcarea informațiilor album a eșuat

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
ro_ro: Se caută nume albume...

[ctx: #502]
en: Open
ro_ro: Deschide

[ctx: #503]
en: Busy
ro_ro: se verifică

[ctx: #504]
en: Empty
ro_ro: Gol

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
ro_ro: Se încarcă informații media din fișiere...

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
ro_ro: Se verifică fișierele media...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
ro_ro: SoSortare după: Utilizare

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
ro_ro: Activează vizualizări

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
ro_ro: Activează schimbare mod video

[ctx: #512]
en: Startup window
ro_ro: Pagina de pornire

[ctx: #513]
en: Home window
ro_ro: Pagina inițială

[ctx: #514]
en: Manual settings
ro_ro: Setări manuale

[ctx: #515]
en: Genre
ro_ro: Gen

[ctx: #517]
en: Recently played albums
ro_ro: Albume redate recent

[ctx: #518]
en: Launch
ro_ro: Lansează

[ctx: #519]
en: Launch in...
ro_ro: Lansează în...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
ro_ro: Compilații

[ctx: #522]
en: Remove source
ro_ro: Elimină sursa

[ctx: #523]
en: Switch media
ro_ro: Schimbare media

[ctx: #524]
en: Select playlist
ro_ro: Selectați lista de redare

[ctx: #525]
en: New playlist...
ro_ro: Listă de redare nouă...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
ro_ro: Adaugă în lista de redare

[ctx: #527]
en: Manually add to library
ro_ro: Adaugă în mediatecă manual

[ctx: #528]
en: Enter title
ro_ro: Introduceți nume

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
ro_ro: Eroare: Nume duplicat

[ctx: #530]
en: Select genre
ro_ro: Selectați gen

[ctx: #531]
en: New genre
ro_ro: Gen nou

[ctx: #532]
en: Manual addition
ro_ro: Adăugare manuală

[ctx: #533]
en: Enter genre
ro_ro: Introduceți gen

[ctx: #534]
en: View: {0:s}
ro_ro: Arat: {0:s}

[ctx: #535]
en: List
ro_ro: Listă

[ctx: #536]
en: Icons
ro_ro: Imagini

[ctx: #537]
en: Big list
ro_ro: Listă mare

[ctx: #538]
en: Big icons
ro_ro: Pictograme mari

[ctx: #539]
en: Wide
ro_ro: Lat

[ctx: #540]
en: Big wide
ro_ro: Mare și lat

[ctx: #541]
en: Album icons
ro_ro: Pictograme album

[ctx: #542]
en: DVD icons
ro_ro: Pictograme DVD

[ctx: #544]
en: Media info
ro_ro: Informații media

[ctx: #545]
en: Audio output device
ro_ro: Dispozitiv de ieșire audio

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
ro_ro: Dispozitiv de ieșire traversare

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
ro_ro: Nu există biografie pentru acest artist.

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
ro_ro: Micșorează sunetul multicanal în stereo

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
ro_ro: Număr

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
ro_ro: Sortare după: {0:s}

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
ro_ro: Nume

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
ro_ro: Dată

[ctx: #553]
en: Size
ro_ro: Mărime

[ctx: #554]
en: Track
ro_ro: Pistă

[ctx: #555]
en: Time
ro_ro: Durată

[ctx: #556]
en: Title
ro_ro: Nume

[ctx: #559]
en: Playlist
ro_ro: Listă de redare

[ctx: #561]
en: File
ro_ro: Fișier

[ctx: #562]
en: Year
ro_ro: An

[ctx: #563]
en: Rating
ro_ro: Notă

[ctx: #564]
en: Type
ro_ro: Tip

[ctx: #565]
en: Usage
ro_ro: Utilizare

[ctx: #566]
en: Album artist
ro_ro: Artist album

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
ro_ro: Număr de redări

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
ro_ro: Ultima redare

[ctx: #569]
en: Comment
ro_ro: Comentariu

[ctx: #570]
en: Date added
ro_ro: Data adăugării

[ctx: #571]
en: Default
ro_ro: Implicit

[ctx: #573]
en: Path
ro_ro: Cale

[ctx: #574]
en: Country
ro_ro: Țară

[ctx: #575]
en: In progress
ro_ro: În progres

[ctx: #576]
en: Times played
ro_ro: Număr redări

[ctx: #577]
en: Date taken
ro_ro: Data creării

[ctx: #578]
en: Artist / Year
ro_ro: Artist / An

[ctx: #580]
en: Sort direction
ro_ro: Direcție de sortare

[ctx: #581]
en: Sort method
ro_ro: Metodă de sortare

[ctx: #582]
en: View mode
ro_ro: Mod de vizualizare

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
ro_ro: Memorează vizualizările pentru dosare diferite

[ctx: #584]
en: Ascending
ro_ro: Ascendent

[ctx: #585]
en: Descending
ro_ro: Descendent

[ctx: #586]
en: Edit playlist
ro_ro: Modificare listă de redare

[ctx: #587]
en: Filter
ro_ro: Filtrare

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
ro_ro: Renunță la modul petrecere

[ctx: #589]
en: Party mode
ro_ro: Mod petrecere

[ctx: #590]
en: Random
ro_ro: Aleator

[ctx: #591]
en: Off
ro_ro: Oprit

[ctx: #592]
en: One
ro_ro: Unu

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
ro_ro: Toate

[ctx: #594]
en: Off
ro_ro: oprit

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
ro_ro: Repetare: Oprită

[ctx: #596]
en: Repeat: One
ro_ro: Repetare: Una

[ctx: #597]
en: Repeat: All
ro_ro: Repetare: Toate

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
ro_ro: Copiază CD audio

[ctx: #601]
en: Medium
ro_ro: medie

[ctx: #603]
en: Extreme
ro_ro: extremă

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
ro_ro: Rată de biți constantă

[ctx: #605]
en: Ripping...
ro_ro: Se copiază...

[ctx: #607]
en: To:
ro_ro: Către:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
ro_ro: CD-ul sau pista nu pot fi copiate deoarece CDDARipPath nu este setat.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
ro_ro: Copiază pistă audio

[ctx: #611]
en: Enter number
ro_ro: Introduceți număr

[ctx: #612]
en: Bits/sample
ro_ro: Biți/eșantion

[ctx: #613]
en: Sample rate
ro_ro: Rată de eșantionare

[ctx: #614]
en: Virtual folder
ro_ro: Dosar virtual

[ctx: #620]
en: Audio CDs
ro_ro: CD-uri audio

[ctx: #621]
en: Encoder
ro_ro: Codor

[ctx: #622]
en: Quality
ro_ro: Calitate

[ctx: #623]
en: Bitrate
ro_ro: Rată de biți

[ctx: #624]
en: Include track number
ro_ro: Include număr pistă

[ctx: #625]
en: All songs of
ro_ro: Toate cântecele din

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
ro_ro: Filme seriale în curs de vizionare

[ctx: #629]
en: View mode
ro_ro: Mod de vizualizare

[ctx: #631]
en: Zoom
ro_ro: Scalate

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
ro_ro: Întinde la 4:3

[ctx: #633]
en: Wide zoom
ro_ro: Scalate lat

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
ro_ro: Întinse la 16:9

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
ro_ro: Dimensiune originală

[ctx: #636]
en: Custom
ro_ro: Particularizat

[ctx: #637]
en: ReplayGain
ro_ro: Normalizare volum

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
ro_ro: Ajustări volum

[ctx: #639]
en: Use track levels
ro_ro: Folosește nivele pistă

[ctx: #640]
en: Use album levels
ro_ro: Folosește nivele album

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
ro_ro: Fișiere cu informații pentru normalizarea volumului

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
ro_ro: Fișiere fără informații pentru normalizarea volumului

[ctx: #643]
en: Avoid clipping protection on ReplayGained files
ro_ro: Evitați protecția la decupare în fișierele ReplayGain

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
ro_ro: Întinse la 16:9 - Nonliniar

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
ro_ro: Un fișier mare trebuie dezarhivat. Continuați?

[ctx: #646]
en: Remove from library
ro_ro: Elimină din mediatecă

[ctx: #647]
en: Export video library
ro_ro: Exportare mediatecă video

[ctx: #648]
en: Import video library
ro_ro: Importare mediatecă video

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
ro_ro: Importare

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
ro_ro: Se exportă

[ctx: #651]
en: Browse for library
ro_ro: Răsfoire după mediatecă

[ctx: #652]
en: Years
ro_ro: Ani

[ctx: #653]
en: Update library
ro_ro: Actualizează mediateca

[ctx: #654]
en: Show debug information
ro_ro: Arată informații de depanare

[ctx: #655]
en: Browse for executable
ro_ro: Răsfoire după executabil

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
ro_ro: Răsfoire după listă de redare

[ctx: #657]
en: Browse for folder
ro_ro: Răsfoire după dosar

[ctx: #658]
en: Song information
ro_ro: Informații cântec

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
ro_ro: Întinderere non-liniară

[ctx: #660]
en: Volume amplification
ro_ro: Amplificare volum

[ctx: #661]
en: Choose export folder
ro_ro: Alegeți dosar de export

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
ro_ro: Acest fișier nu mai este disponibil.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
ro_ro: Doriți să îl eliminați din mediatecă?

[ctx: #664]
en: Browse for script
ro_ro: Răsfoire după script

[ctx: #665]
en: Compression level
ro_ro: Nivel de comprimare

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
ro_ro: Activează jurnalizare depanare specifică pe componente

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
ro_ro: Activează transcodare Dolby Digital (AC3)

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
ro_ro: Specificare componente jurnalizare depanare specifică pe componente...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru biblioteca [B]SMB[/B]

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru biblioteca [B]libcURL[/B] (HTTP(S), DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru bibliotecile [B]FFmpeg[/B]

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru apelurile [B]D-Bus[/B]

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru cererile [B]JSON-RPC[/B]

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru componenta [B]Audio[/B]

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru biblioteca [B]AirTunes[/B]

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru componentele [B]UPnP[/B]

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru biblioteca [B]libCEC[/B]

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru componenta [B]Video[/B]

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru componenta [B]Servitor web[/B]

[ctx: #682]
en: Verbose logging for the [B]Database[/B] component
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru componenta [B]Bază de date[/B]

[ctx: #683]
en: Verbose logging of [B]audio/video timing information[/B]
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru [B]Informațiile de timp audio/video[/B]

[ctx: #684]
en: Verbose logging of [B]Windowing[/B] component
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru componenta [B]Gestionare de ferestre[/B]

[ctx: #685]
en: Verbose logging of [B]PVR[/B] component
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru componenta [B]PVR[/B]

[ctx: #686]
en: Verbose logging of [B]EPG[/B] component
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru componenta [B]EPG[/B]

[ctx: #687]
en: From metadata
ro_ro: Din metadate

[ctx: #688]
note: Description of setting with label #39159 "Border size"
en: Set the border size.
ro_ro: Stabilire dimensiune margine.

[ctx: #689]
note: Description of setting with label #39160 "Border colour"
en: Set the border colour.
ro_ro: Stabilire culoare margine.

[ctx: #690]
note: Description of setting with label #39173 "Blur"
en: Set the blur.
ro_ro: Stabilire încețoșare.

[ctx: #691]
note: Description of setting with label #39171 "Shadow colour"
en: Set the shadow colour.
ro_ro: Stabilire culoare umbră.

[ctx: #692]
note: Description of setting with label #39172 "Shadow opacity"
en: Set the shadow opacity.
ro_ro: Stabilire opacitate umbră.

[ctx: #693]
note: Description of setting with label #39170 "Shadow size"
en: Set the shadow size.
ro_ro: Stabilire dimensiune umbră.

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
ro_ro: Se curăță mediateca

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
ro_ro: Se elimină cântecele vechi din mediatecă

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
ro_ro: Această cale a mai fost scanată

[ctx: #703]
en: Can't clean up library while running background tasks
ro_ro: Mediateca nu poate fi curățată în timp ce se rulează sarcini pe fundal

[ctx: #705]
en: Network
ro_ro: Rețea

[ctx: #708]
en: Use proxy server
ro_ro: Folosește server de proximitate

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
ro_ro: Portul specificat nu este valid. Valoarea trebuie să fie între 1 și 65535.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
ro_ro: Server de proximitate HTTP

[ctx: #715]
en: Assignment
ro_ro: Sarcină

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
ro_ro: Automat (DHCP)

[ctx: #719]
en: IP address
ro_ro: Adresă IP

[ctx: #721]
en: Default gateway
ro_ro: Poartă de comunicare implicită

[ctx: #722]
en: DNS server
ro_ro: Server DNS

[ctx: #723]
en: Save & restart
ro_ro: Salvează și repornește

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
ro_ro: Adresa specificată nu este validă. Standardul este AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
ro_ro: cu numere între 0 și 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
ro_ro: Modificările nu au fost salvate. Continuați fără a le salva?

[ctx: #727]
en: Web server
ro_ro: Server web

[ctx: #728]
en: FTP server
ro_ro: Server FTP

[ctx: #729]
en: Enable SSL
ro_ro: activează SSL (transfer în rețea securizat)

[ctx: #731]
en: Black
ro_ro: Negru

[ctx: #732]
en: Save & apply
ro_ro: Salvează și aplică

[ctx: #733]
en: Password
ro_ro: Parolă

[ctx: #734]
en: No pass
ro_ro: Nicio parolă

[ctx: #735]
en: Character set
ro_ro: Set de caractere

[ctx: #736]
en: Style
ro_ro: Stil

[ctx: #737]
en: Colour
ro_ro: Culoare

[ctx: #739]
en: Bold
ro_ro: Aldin

[ctx: #740]
en: Italics
ro_ro: Cursiv

[ctx: #741]
en: Bold italics
ro_ro: Cursiv aldin

[ctx: #742]
en: White
ro_ro: Alb

[ctx: #743]
en: Yellow
ro_ro: Galben

[ctx: #744]
en: Files
ro_ro: Fișiere

[ctx: #745]
en: Background colour
ro_ro: Culoare fundal

[ctx: #746]
en: Background opacity
ro_ro: Opacitate fundal

[ctx: #747]
en: Error loading image
ro_ro: Eroare la încărcarea imaginii

[ctx: #748]
en: Edit path
ro_ro: Modificare cale

[ctx: #749]
en: Mirror image
ro_ro: Oglindire imagine

[ctx: #750]
en: Are you sure?
ro_ro: Sigur doriți acest lucru?

[ctx: #751]
en: Removing source
ro_ro: Eliminare sursă

[ctx: #752]
en: Opacity
ro_ro: Opacitate

[ctx: #754]
en: Add program link
ro_ro: Adaugă legătură program

[ctx: #755]
en: Edit program path
ro_ro: Modificare cale program

[ctx: #756]
en: Edit program name
ro_ro: Modificare nume program

[ctx: #757]
en: Edit path depth
ro_ro: Modificare adâncime cale

[ctx: #759]
en: View: Big list
ro_ro: Vizualizare: Listă mare

[ctx: #760]
en: Yellow
ro_ro: Galben

[ctx: #761]
en: White
ro_ro: Alb

[ctx: #762]
en: Blue
ro_ro: Albastru

[ctx: #763]
en: Bright green
ro_ro: Verde deschis

[ctx: #764]
en: Yellow green
ro_ro: Verde galben

[ctx: #766]
en: Light grey
ro_ro: Gri deschis

[ctx: #767]
en: Grey
ro_ro: Gri

[ctx: #768]
en: Dark Grey
ro_ro: Gri Închis

[ctx: #770]
en: Error {0:d}: share not available
ro_ro: Eroare {0:d}: partajarea nu este disponibilă

[ctx: #773]
en: Seeking
ro_ro: Salt

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
ro_ro: Dosar diaporamă

[ctx: #790]
en: Remote control
ro_ro: Telecomandă

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
ro_ro: Permite controlul de la distanță de către programele de pe acest sistem

[ctx: #793]
en: Port range
ro_ro: Interval porturi

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
ro_ro: Permite controlul de la distanță de către programele de pe alte sisteme

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
ro_ro: Înârziere la repetare inițială (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
ro_ro: Întârziere la repetare continuă (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
ro_ro: Număr maxim de clienți

[ctx: #798]
en: Internet access
ro_ro: Acces la Internet

[ctx: #799]
en: Library update
ro_ro: Actualizare mediatecă

[ctx: #802]
note: Label of progress bar which shows the available/total space of pvr backend
en: {0:s} of {1:s} available
ro_ro: {0:s} din {1:s} disponibili

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
ro_ro: Tip

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
ro_ro: Ghid de căutare pentru

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
ro_ro: Introduceți textul de căutat pentru a verifica elementele care se potrivesc în ghid

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
ro_ro: Căutare text complet (sau doar căutare nume)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
ro_ro: Orice zi

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
ro_ro: Fiecare zi

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
ro_ro: Orice canal

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
ro_ro: Începe oricând

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
ro_ro: Grup de înregistrare

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
ro_ro: Previne apariția episoadelor duplicate

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
ro_ro: Timp în plus la început

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
ro_ro: Timp în plus la sfârșit

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
ro_ro: Înregistrează toate episoadele

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
ro_ro: Înregistrează doar noile episoade

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
ro_ro: Se termină oricând

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
ro_ro: Maxim de înregistrări

[ctx: #819]
note: Representation of a one-time timer which has been scheduled by a timer rule.
en: One time (Scheduled by timer rule)
ro_ro: O singură dată (programată după regula temporizatorului)

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
ro_ro: O singură dată

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
ro_ro: O singură dată (bazată pe ghid)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
ro_ro: Regulă cronometru

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
ro_ro: Regulă cronometru (bazată pe ghid)

[ctx: #825]
note: Complete prefixed representation of a recording timer type.
en: Recording: {0:s}
ro_ro: Înregistrare: {0:s}

[ctx: #826]
note: Label for buttons to add a PVR reminder timer
en: Set reminder
ro_ro: Setează memento

[ctx: #827]
note: Label for a context menu entry to delete a reminder timer
en: Delete reminder
ro_ro: Șterge memento

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
ro_ro: Regulă cronometru ștearsă

[ctx: #829]
note: Label for a context menu entry to view a read-only reminder timer
en: View reminder
ro_ro: Vezi memento

[ctx: #830]
note: Label for a context menu entry to edit a reminder timer
en: Edit reminder
ro_ro: Modifică memento

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
ro_ro: Lunile

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
ro_ro: Marțile

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
ro_ro: Miercurile

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
ro_ro: Joile

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
ro_ro: Vinerile

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
ro_ro: Sâmbetele

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
ro_ro: Duminicile

[ctx: #838]
note: Label for a TV show Premiere
en: Première
ro_ro: Premieră

[ctx: #839]
note: Label for a Live TV show
en: Live
ro_ro: În direct

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
ro_ro: Doriți să ștergeți acest cronometru sau și regula cronometru care l-a planificat?

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
ro_ro: Doar acesta

[ctx: #842]
note: Label for a first aired TV show
en: New
ro_ro: Nou

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
ro_ro: Activează

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
ro_ro: Dezactivează

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
ro_ro: Sigur doriți să ștergeți această regulă cronometru și toate cronometrele pe care le-a planificat?

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
ro_ro: Sigur doriți să ștergeți acest cronometru?

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
ro_ro: Confirmare oprire înregistrare

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
ro_ro: Sigur doriță să opriți această înregistrare?

[ctx: #849]
note: Label for a finale of a TV show
en: Finale
ro_ro: Final

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
ro_ro: Număr portului nu este valid

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
ro_ro: Interval valid de porturi este 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
ro_ro: Interval valid de porturi este 1024-65535

[ctx: #853]
note: Label for denoting any channel for a certain client in timer settings dialog
en: Any channel from client "{0:s}"
ro_ro: Orice canal de la clientul „{0:s}”

[ctx: #854]
note: Label for denoting any channel from any available client in timer settings dialog
en: Any channel from any client
ro_ro: Orice canal de la oricare client

[ctx: #855]
note: Label for Estuary 'Recently added channels' 'home screen widget
en: Recently added channels
ro_ro: Canale adăugate recent

[ctx: #857]
note: Label for the origin of a channel group (automatically created by Kodi).
en: System
ro_ro: Sistem

[ctx: #858]
note: Label for the origin of a channel group (manually created by the user).
en: User
ro_ro: Utilizator

[ctx: #859]
note: Label postfix for channel groups containing content from all channels (e.g. "PVR Client 1 [All channels]")
en: {0:s} [All channels]
ro_ro: {0:s} [Toate canalele]

[ctx: #860]
note: Label for setting 'Delete after watching' and delete confirmation dialog box.
en: Delete after watching
ro_ro: Șterge după privire

[ctx: #861]
note: Help text for setting 'Delete after watching'.
en: Configure whether recordings should be deleted after watching.
ro_ro: Configurați dacă înregistrările ar trebui să fie șterse după ce au fost vizionate.

[ctx: #862]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Keep after watching.
en: No
ro_ro: Nu

[ctx: #863]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Confirm delete.
en: Ask
ro_ro: Întreabă

[ctx: #864]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Delete after watching.
en: Yes
ro_ro: Da

[ctx: #865]
note: Text for delete after watch confirmation dialog box.
en: Do you want to delete this recording?
ro_ro: Doriți să ștergeți această înregistrare?

[ctx: #866]
note: Text for auto delete after watch toast message.
en: Recording deleted: '{0:s}'
ro_ro: Înregistrare ștearsă: „{0:s}”

[ctx: #997]
en: Add pictures...
ro_ro: Adăugare imagini...

[ctx: #998]
en: Add music...
ro_ro: Adăugare muzică...

[ctx: #999]
en: Add videos...
ro_ro: Adăugare fișiere video...

[ctx: #1000]
en: Preview
ro_ro: Previzualizează

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
ro_ro: Nu se poate realiza conexiunea

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
ro_ro: Conexiunea la locația din rețea nu a putut fi stabilită. Aceasta poate fi din cauză că rețeaua nu este conectată. Doriți să o adăugați oricum?

[ctx: #1006]
en: IP address
ro_ro: Adresă IP

[ctx: #1007]
en: Add network location
ro_ro: Adăugare locație din rețea

[ctx: #1009]
en: Server address
ro_ro: Adresă server

[ctx: #1010]
en: Server name
ro_ro: Nume server

[ctx: #1011]
en: Remote path
ro_ro: Cale la distanță

[ctx: #1012]
en: Shared folder
ro_ro: Dosar partajat

[ctx: #1014]
en: Username
ro_ro: Utilizator

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
ro_ro: Răsfoire după server în rețea

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
ro_ro: Introduceți adresa de rețea a server-ului

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
ro_ro: Introduceți calea de pe server

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
ro_ro: Introduceți număr port

[ctx: #1019]
en: Enter the username
ro_ro: Introduceți nume utilizator

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
ro_ro: Introduceți căi sau răsfoiți pentru locații media.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
ro_ro: Introduceți un nume pentru această sursă media

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
ro_ro: Răsfoire după partajare nouă

[ctx: #1024]
en: Browse
ro_ro: Răsfoire

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
ro_ro: Nu au putut fi preluate informațiile directorului. Aceasta poate fi din cauză că rețeaua nu este conectată. Doriți să o adăugați oricum?

[ctx: #1026]
en: Add source
ro_ro: Adăugare sursă

[ctx: #1027]
en: Edit source
ro_ro: Modificare sursă

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
ro_ro: Introduceți noua etichetă

[ctx: #1030]
en: Browse for image
ro_ro: Răsfoire după imagine

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
ro_ro: Răsfoire după dosar de imagini

[ctx: #1032]
en: Add network location...
ro_ro: Adăugare locație din rețea...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
ro_ro: Răsfoire după fișier

[ctx: #1034]
en: Submenu
ro_ro: Submeniu

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
ro_ro: Activează butoane submeniu

[ctx: #1036]
en: Favourites
ro_ro: Favorite

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
ro_ro: Suplimente video

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
ro_ro: Suplimente audio

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
ro_ro: Suplimente imagini

[ctx: #1040]
en: Loading directory
ro_ro: Se încarcă directorul

[ctx: #1041]
en: Retrieved {0:d} items
ro_ro: S-au obținut {0:d} elemente

[ctx: #1042]
en: Retrieved {0:d} of {1:d} items
ro_ro: S-au obținut {0:d} din {1:d} elemente

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
ro_ro: Suplimente programe

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
ro_ro: Setări miniatură modul

[ctx: #1046]
en: Access points
ro_ro: Puncte de acces

[ctx: #1048]
en: Username
ro_ro: Utilizator

[ctx: #1049]
en: Script settings
ro_ro: Setări script

[ctx: #1050]
en: Singles
ro_ro: Individuale

[ctx: #1051]
en: Enter web address
ro_ro: Introduceți adresă web

[ctx: #1052]
en: Require authentication
ro_ro: Necesită autentificare

[ctx: #1053]
en: Choose whether requests to the web server require a username and a password, which must be set below if enabled. It is recommended to always leave this setting enabled.
ro_ro: Alegeți dacă solicitările către serverul web necesită un nume de utilizator și o parolă, care trebuie setate mai jos dacă sunt activate. Este recomandat să lăsați întotdeauna această setare activată.

[ctx: #1180]
en: Proxy type
ro_ro: Tip proxy

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
ro_ro: SOCKS5 cu rezolvare DNS la distanță

[ctx: #1200]
en: SMB client
ro_ro: Client SMB

[ctx: #1201]
en: NFS Client
ro_ro: Client NFS

[ctx: #1202]
en: Workgroup
ro_ro: Grup de lucru

[ctx: #1203]
en: Default username
ro_ro: Nume utilizator implicit

[ctx: #1204]
en: Default password
ro_ro: Parolă implicită

[ctx: #1207]
en: WINS server
ro_ro: Server WINS

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
ro_ro: Monteză partajări SMB

[ctx: #1210]
en: Remove
ro_ro: Elimină

[ctx: #1211]
en: Music
ro_ro: Muzică

[ctx: #1213]
en: Pictures
ro_ro: Imagini

[ctx: #1214]
en: Files
ro_ro: Fișiere

[ctx: #1215]
en: Music & video
ro_ro: Muzică și video

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
ro_ro: Muzică și imagini

[ctx: #1217]
en: Music & files
ro_ro: Muzică și fișiere

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
ro_ro: Video și imagini

[ctx: #1219]
en: Video & files
ro_ro: Video și fișiere

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
ro_ro: Imagini și fișiere

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
ro_ro: Muzică, video și imagini

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
ro_ro: Muzică, video, imagini și fișiere

[ctx: #1223]
en: Disabled
ro_ro: Dezactivat

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
ro_ro: Fișiere, muzică și video

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
ro_ro: Fișiere, imagini și muzică

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
ro_ro: Fișiere, imagini și video

[ctx: #1229]
en: Music & programs
ro_ro: Muzică și programe

[ctx: #1230]
en: Video & programs
ro_ro: Video și programe

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
ro_ro: Imagini și programe

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
ro_ro: Muzică, video, imagini și programe

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
ro_ro: Programe, video și muzică

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
ro_ro: Programe, imagini și muzică

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
ro_ro: Programe, imagini și video

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
ro_ro: Anunță serviciile către alte sisteme

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
ro_ro: Activează sprijinul pentru AirPlay pentru „Video” și „Imagini”

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
ro_ro: Permite control volum

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
ro_ro: Activează sprijinul pentru AirPlay

[ctx: #1271]
en: Device name
ro_ro: Nume dispozitiv

[ctx: #1272]
en: Use password protection
ro_ro: Folosește o parolă pentru protecție

[ctx: #1275]
note: Filter movies/tvshows/music/episodes/artists/musicvideos/albums/songs
en: Filter {0:s}
ro_ro: Filtrare {0:s}

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
ro_ro: Dispozitiv audio specific

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
ro_ro: Dispozitiv pentru traversare personalizat

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
ro_ro: Pași control volum

[ctx: #1374]
note: Weather token
en: Breezy
ro_ro: Răcoros

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
ro_ro: Temperatură

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
ro_ro: Presiune

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
ro_ro: Apropiere

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
ro_ro: Intensitate

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
ro_ro: Neregulat

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
ro_ro: Doarte

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
ro_ro: extremă

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
ro_ro: Vârtejuri

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
ro_ro: Cerul este senin

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
ro_ro: Defect

[ctx: #1385]
note: Weather token
en: Tornado
ro_ro: Tornadă

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
ro_ro: Uragan

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
ro_ro: Frig

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
ro_ro: mult vânt

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
ro_ro: Setări

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
ro_ro: Briză

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
ro_ro: Ușor

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
ro_ro: Vânt puternic, aproape furtună

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
ro_ro: Puternic

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
ro_ro: Intens

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
ro_ro: curenți

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
ro_ro: și

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
ro_ro: îngheț

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
ro_ro: mai târziu

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
ro_ro: izolat

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
ro_ro: ploi cu tunete

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
ro_ro: tunet

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
ro_ro: soare

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
ro_ro: puternic

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
ro_ro: în

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
ro_ro: apropiere

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
ro_ro: gheață

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
ro_ro: cristale

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
ro_ro: calm

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
ro_ro: cu

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
ro_ro: mult vânt

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
ro_ro: Petice

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
ro_ro: furtună cu trăznete

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
ro_ro: burniță

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
ro_ro: încețoșat

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
ro_ro: picățele

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
ro_ro: Furtuni (cu trăznete)

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
ro_ro: Superficial

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
ro_ro: moderat

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
ro_ro: Foarte ridicat

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
ro_ro: mult vânt

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
ro_ro: ceață

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
ro_ro: Acoperit de nori

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
ro_ro: Particule

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
ro_ro: Grindină

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
ro_ro: Fum

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
ro_ro: Vulcanic

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
ro_ro: Cenușă

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
ro_ro: Pe scară largă

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
ro_ro: Praf

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
ro_ro: Nisip

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
ro_ro: Stropi

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
ro_ro: Vârtejuri

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
ro_ro: Furtună de nisip

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
ro_ro: Suflând

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
ro_ro: Particulă

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
ro_ro: Mică

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
ro_ro: şi

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
ro_ro: Lapoviță

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
ro_ro: cu

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
ro_ro: Șansă

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
ro_ro: de a

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
ro_ro: Pâlnie

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
ro_ro: Nor

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
ro_ro: Necunoscut

[ctx: #1447]
note: Weather token
en: Squalls
ro_ro: Vijelii

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
ro_ro: Precipitații

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
ro_ro: Parțial

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
ro_ro: Pune ecranul în repaus în perioada de inactivitate

[ctx: #2050]
en: Runtime
ro_ro: Durată

[ctx: #2080]
en: Empty list
ro_ro: Listă goală

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
ro_ro: Am revenit la lista părinte pentru că lista activă a fost golită

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
ro_ro: Este necesară o versiune mai nouă. Verificați jurnalul pentru mai multe informații despre acest mesaj.

[ctx: #2102]
note: Notification message indicating an add-on error. "<Add-on name> error".
en: {0:s} error
ro_ro: {0:s} eroare

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
ro_ro: Eroare supliment

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
ro_ro: Verificați jurnalul pentru mai multe informații.

[ctx: #2203]
en: Use DTS Core
ro_ro: Folosește DTS Core

[ctx: #2204]
en: Select this option if you want to passthrough DTS-HD formats as DTS, otherwise, DTS-HD formats will be played via PCM
ro_ro: Selectați această opțiune dacă doriți să activați trecerea nemodificată a formatelor DTS-HD ca DTS, altfel, Formatele DTS-HD vor fi redate prin PCM

[ctx: #10000]
en: Home
ro_ro: Acasă

[ctx: #10001]
en: Programs
ro_ro: Programe

[ctx: #10002]
en: Pictures
ro_ro: Imagini

[ctx: #10003]
en: File manager
ro_ro: Gestionar de fișiere

[ctx: #10004]
en: Settings
ro_ro: Setări

[ctx: #10005]
en: Not available
ro_ro: Indisponibil

[ctx: #10006]
note: Abbreviation of "Not Available"
en: N/A
ro_ro: Nedisponibil

[ctx: #10007]
en: System information
ro_ro: Informații sistem

[ctx: #10008]
en: Play next
ro_ro: Redă următorul

[ctx: #10009]
note: Header label for add-on configuration removal dialog
en: Confirm add-on configuration removal
ro_ro: Confirmați eliminarea configurației suplimentului

[ctx: #10010]
note: Header label for add-on configuration removal selection dialog
en: Select add-on configuration to remove
ro_ro: Selectați configurația suplimentului de eliminat

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
ro_ro: Setări - Video - Calibrare ecran

[ctx: #10012]
note: Header label for add-on configuration selection dialog
en: Add-on configurations and settings
ro_ro: Setări și configurații supliment

[ctx: #10013]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Edit add-on settings
ro_ro: Editare setări supliment

[ctx: #10014]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Add add-on configuration
ro_ro: Adaugă configurație supliment

[ctx: #10015]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Remove add-on configuration
ro_ro: Elimină configurație supliment

[ctx: #10016]
en: Settings - System
ro_ro: Setări - Sistem

[ctx: #10017]
note: Settings group label
en: Add-on configuration
ro_ro: Configurație supliment

[ctx: #10018]
en: Settings - Service
ro_ro: Setări - Service

[ctx: #10019]
note: Item label for add-on configuration removal dialog
en: Do you want to remove the add-on configuration "{0:s}"?
ro_ro: Doriți să eliminați configurația suplimentului „{0:s}”?

[ctx: #10020]
note: Item label used in add-on setup selection dialog
en: Edit "{0:s}" [{1:s}]
ro_ro: Editare „{0:s}” [{1:s}]

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
ro_ro: Setări - TV

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
ro_ro: Setari - Jocuri

[ctx: #10024]
en: Titles
ro_ro: Titluri

[ctx: #10025]
en: Videos
ro_ro: Videouri

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
ro_ro: Video / Listă de redare

[ctx: #10029]
en: Login screen
ro_ro: Ecran de autentificare

[ctx: #10030]
en: Settings - Player
ro_ro: Setări - Player

[ctx: #10031]
en: Settings - Media
ro_ro: Setări - Media

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
ro_ro: Setări - Interfata

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
ro_ro: Setări - Profile

[ctx: #10035]
en: Skin Settings
ro_ro: Stabiliri costum

[ctx: #10036]
en: Basic
ro_ro: De bază

[ctx: #10038]
en: Advanced
ro_ro: Avansat

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
ro_ro: Navigator suplimente

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
ro_ro: Resetează setările de mai sus la valorile implicite

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
ro_ro: Sigur doriți să restabiliți setările acestei categorii?

[ctx: #10043]
en: Help
ro_ro: Ajutor

[ctx: #10044]
en: No help available
ro_ro: Ajutor indisponibil

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
ro_ro: Resetează toate setările vizibile la valorile lor implicite.

[ctx: #10046]
en: No categories available
ro_ro: Nicio categorie disponibilă

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
ro_ro: Încercați să schimbați nivelul setărilor pentru a vedea categorii și setări adiționale.

[ctx: #10048]
en: Add video source
ro_ro: Adaugă sursă video

[ctx: #10049]
en: Add music source
ro_ro: Adaugă sursă muzică

[ctx: #10050]
en: Event log
ro_ro: Jurnal de evenimente

[ctx: #10051]
en: Add program source
ro_ro: Adaugă sursă programe

[ctx: #10052]
en: Add file source
ro_ro: Adaugă sursă fișiere

[ctx: #10053]
en: Edit video source
ro_ro: Editează sursă video

[ctx: #10054]
en: Edit music source
ro_ro: Editează sursă muzică

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
ro_ro: Editează sursă imagini

[ctx: #10056]
en: Edit program source
ro_ro: Editează sursă programe

[ctx: #10057]
en: Edit file source
ro_ro: Editează sursă fișiere

[ctx: #10058]
en: Remove tag from library
ro_ro: Elimină eticheta din mediatecă

[ctx: #10060]
en: Favourites
ro_ro: Favorite

[ctx: #10099]
en: Pointer
ro_ro: Indicator

[ctx: #10100]
en: Yes / No dialog
ro_ro: Dialog Da / Nu

[ctx: #10101]
en: Progress dialog
ro_ro: Dialog de progres

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
ro_ro: Tastatură virtuală

[ctx: #10104]
en: Volume bar
ro_ro: Bară de sonor

[ctx: #10106]
en: Context menu
ro_ro: Meniu contextual

[ctx: #10107]
en: Notification dialog
ro_ro: Dialog Notificari

[ctx: #10109]
en: Numeric Input
ro_ro: Intrare numerică

[ctx: #10110]
en: Gamepad input
ro_ro: Intrare manetă

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
ro_ro: Meniu oprire sistem

[ctx: #10114]
en: Player controls
ro_ro: Controale redator

[ctx: #10115]
en: Seek bar
ro_ro: Bara de sărire

[ctx: #10116]
en: Player process info
ro_ro: Informații de procesare redator

[ctx: #10120]
en: Music OSD
ro_ro: Meniu audio

[ctx: #10122]
en: Visualization preset list
ro_ro: Vizualizare listă prestabilită

[ctx: #10123]
en: Video OSD settings
ro_ro: Setări video OSD

[ctx: #10124]
en: Audio OSD settings
ro_ro: Setări audio OSD

[ctx: #10125]
en: Video bookmarks
ro_ro: Semne de carte Video

[ctx: #10126]
en: File browser
ro_ro: Navigator fișiere

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
ro_ro: Canale

[ctx: #10128]
en: Network setup
ro_ro: Configurare rețea

[ctx: #10129]
en: Media source
ro_ro: Sursă media

[ctx: #10130]
en: Profile settings
ro_ro: Setări profil

[ctx: #10131]
en: Lock settings
ro_ro: Blochează setări

[ctx: #10132]
en: Content settings
ro_ro: Setări conținut

[ctx: #10134]
en: Favourites
ro_ro: Favorite

[ctx: #10135]
en: Song info
ro_ro: Informații cântec

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
ro_ro: Editor listă inteligentă

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
ro_ro: Editor reguli listă inteligentă

[ctx: #10139]
en: Picture info
ro_ro: Informații imagine

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
ro_ro: Setări supliment

[ctx: #10142]
en: Fullscreen info
ro_ro: Informații ecran complet

[ctx: #10145]
en: Slider dialog
ro_ro: Dialog glisator

[ctx: #10146]
en: Add-on info
ro_ro: Informații supliment

[ctx: #10147]
en: Text viewer
ro_ro: Vizualizator de text

[ctx: #10150]
en: Peripheral settings
ro_ro: Setari periferice

[ctx: #10151]
en: Extended progress dialog
ro_ro: Fereastra de dialog extinsă

[ctx: #10152]
en: Media filter
ro_ro: Filtru media

[ctx: #10153]
en: Subtitle search
ro_ro: Căutare subtitluri

[ctx: #10157]
en: OSD CMS settings
ro_ro: Setări CMS OSD

[ctx: #10159]
en: Subtitle OSD settings
ro_ro: Setări OSD pentru subtitrare

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
ro_ro: Se caută subtitluri...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
ro_ro: Se caută sau stochează subtitluri..

[ctx: #10212]
en: terminating
ro_ro: se oprește

[ctx: #10213]
en: buffering
ro_ro: se preîncarcă

[ctx: #10214]
en: Opening stream
ro_ro: Se deschide fluxul

[ctx: #10500]
en: Music playlist
ro_ro: Listă de redare muzică

[ctx: #10502]
en: Music
ro_ro: Muzică

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
ro_ro: Editor de playlisturi muzicale

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
ro_ro: Top 100 de cântece

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
ro_ro: Top 100 de albume

[ctx: #10506]
en: Programs
ro_ro: Programe

[ctx: #10507]
en: Configuration
ro_ro: Configurație

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
ro_ro: Prognoză meteo

[ctx: #10509]
en: Network gaming
ro_ro: Jocuri în rețea

[ctx: #10510]
en: Extensions
ro_ro: Extensii

[ctx: #10511]
en: System info
ro_ro: Informații sistem

[ctx: #10516]
en: Music - Library
ro_ro: Muzică - Mediatecă

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
ro_ro: Acum în redare - Muzică

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
ro_ro: Acum în redare - Video

[ctx: #10523]
en: Album information
ro_ro: Informații albume

[ctx: #10524]
en: Movie information
ro_ro: Informații film artistic

[ctx: #10600]
en: PVR guide info
ro_ro: Informații despre ghid PVR

[ctx: #10601]
en: PVR recording info
ro_ro: Informații de înregistrare PVR

[ctx: #10602]
en: PVR timer setting
ro_ro: Setare temporizator PVR

[ctx: #10603]
en: PVR group manager
ro_ro: Gestionar de grup PVR

[ctx: #10604]
en: PVR channel manager
ro_ro: Gestionar de canale PVR

[ctx: #10605]
en: PVR guide search
ro_ro: Căutare de ghid PVR

[ctx: #10606]
en: PVR channel scan
ro_ro: Scanare canal PVR

[ctx: #10607]
en: PVR update progress
ro_ro: Progresul actualizării PVR

[ctx: #10608]
en: PVR OSD channels
ro_ro: canale PVR OSD

[ctx: #10609]
en: PVR OSD guide
ro_ro: Ghid PVR OSD

[ctx: #10610]
en: PVR radio RDS info
ro_ro: Informatie Radio PVR RDS

[ctx: #10611]
en: PVR recording setting
ro_ro: Setare înregistrare PVR

[ctx: #10700]
en: TV channels
ro_ro: Canale TV

[ctx: #10701]
en: TV recordings
ro_ro: Înregistrări TV

[ctx: #10702]
en: TV guide
ro_ro: Ghid TV

[ctx: #10703]
en: TV timers
ro_ro: Cronometre TV

[ctx: #10704]
en: TV search
ro_ro: Căutare TV

[ctx: #10705]
en: Radio channels
ro_ro: Canale radio

[ctx: #10706]
en: Radio recordings
ro_ro: Înregistrări Radio

[ctx: #10707]
en: Radio guide
ro_ro: Ghid radio

[ctx: #10708]
en: Radio timers
ro_ro: Cronometre Radio

[ctx: #10709]
en: Radio search
ro_ro: Căutare Radio

[ctx: #10710]
en: TV timer rules
ro_ro: Reguli cronometru TV

[ctx: #10711]
en: Radio timer rules
ro_ro: Reguli cronometru Radio

[ctx: #10800]
en: Fullscreen live TV
ro_ro: Ecran televiziune în direct

[ctx: #10801]
en: Fullscreen radio
ro_ro: Radio pe tot ecranul

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
ro_ro: Configurație controlator

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
ro_ro: Jocuri

[ctx: #10822]
note: Title of the in-game OSD menu
en: Menu
ro_ro: Meniu

[ctx: #10823]
note: Title of the in-game video filter selection dialog
en: Video Filter
ro_ro: Filtru video

[ctx: #10824]
note: Title of the in-game video stretch mode selection dialog
en: Stretch Mode
ro_ro: Mod de întindere

[ctx: #10825]
note: Title of the in-game volume dialog
en: Volume
ro_ro: Volum

[ctx: #10826]
note: Title of the in-game dialog for advanced emulator settings
en: Advanced Settings
ro_ro: Setări avansate

[ctx: #10827]
note: Title of the in-game video rotation selection dialog
en: Video Rotation
ro_ro: Rotație video

[ctx: #10828]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
ro_ro: Configurare port

[ctx: #10829]
note: Title of the in-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
ro_ro: Selectați Starea de salvare

[ctx: #10830]
note: Title of the out-of-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
ro_ro: Selectare stare salvare

[ctx: #10831]
note: Name of window for viewing and configuring players while playing a game
en: Players
ro_ro: Jucători

[ctx: #12000]
en: Select dialog
ro_ro: Selecteaza dialog

[ctx: #12001]
en: Music info
ro_ro: Informații muzică

[ctx: #12002]
en: OK dialog
ro_ro: Dialog de confirmare

[ctx: #12003]
en: Video info
ro_ro: Informații video

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
ro_ro: Video pe tot ecranul

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
ro_ro: Vizualizare audio

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
ro_ro: Vizualizare audio

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
ro_ro: Se reface indexul...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
ro_ro: Revino la fereastra de muzică

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
ro_ro: Revino la fereastra de filme

[ctx: #12012]
en: Last used
ro_ro: Ultimul folosit

[ctx: #12013]
en: Install date
ro_ro: Data instalării

[ctx: #12014]
en: Last updated
ro_ro: Ultima actualizare

[ctx: #12015]
en: Select video version
ro_ro: Selectare versiune video

[ctx: #12016]
en: Select video extra
ro_ro: Selectare extra video

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
ro_ro: Redă de la început

[ctx: #12022]
note: Label of various controls for resuming playback from a certain point in time
en: Resume from {0:s}
ro_ro: Reia de la {0:s}

[ctx: #12308]
note: Label of the show password button in the keyboard dialog
en: Show password
ro_ro: Arată parola

[ctx: #12309]
note: Label of the hide password button in the keyboard dialog
en: Hide password
ro_ro: Ascunde parola

[ctx: #12321]
en: OK
ro_ro: Bine

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
ro_ro: Blocat! Introduceți codul...

[ctx: #12326]
en: Enter password
ro_ro: Introduceți parola

[ctx: #12327]
en: Enter master code
ro_ro: Introduceți codul principal

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
ro_ro: Introduceți codul de deblocare

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
ro_ro: sau apăsați tasta „C” pentru a renunța

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
ro_ro: Introduceți combinație de butoane manetă

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
ro_ro: apăsați „Bine”, sau „Înapoi” pentru a renunța

[ctx: #12332]
en: Set lock
ro_ro: Setați blocarea

[ctx: #12333]
en: Unlock
ro_ro: Deblochează

[ctx: #12334]
en: Reset lock
ro_ro: Resetează blocarea

[ctx: #12335]
en: Remove lock
ro_ro: Elimină blocare

[ctx: #12337]
en: Numeric password
ro_ro: Parolă numerică

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
ro_ro: Combinație de butoane manetă

[ctx: #12339]
en: Full-text password
ro_ro: Parolă completă

[ctx: #12340]
en: Enter new password
ro_ro: Introduceți noua parolă

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
ro_ro: Reintroduceți noua parolă

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
ro_ro: Parola nu este corectă,

[ctx: #12343]
en: retries left
ro_ro: încercări rămase

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
ro_ro: Parolele introduse nu se potrivesc.

[ctx: #12345]
en: Access denied
ro_ro: Acces refuzat

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
ro_ro: S-a ajuns la limita de încercări.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
ro_ro: Sistemul se va opri acum.

[ctx: #12348]
en: Item locked
ro_ro: Element blocat

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
ro_ro: Reactivează blocarea

[ctx: #12356]
en: Change lock
ro_ro: Schimbă blocare

[ctx: #12357]
en: Source lock
ro_ro: Blocare sursă

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
ro_ro: Parola nu a fost introdusă. Încercați din nou.

[ctx: #12360]
en: Master lock
ro_ro: Blocare principală

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
ro_ro: Oprește sistemul dacă s-a depășit numărul de reîncercări pentru blocarea principală

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
ro_ro: Codul pentru blocarea principală nu este valid. Introduceți un cod pentru blocarea principală valid.

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
ro_ro: Setări și gestionar de fișiere

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
ro_ro: Setează ca implicit pentru toate fișierele media

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
ro_ro: Aceasta va reseta toate valorile salvate anterior. Sigur doriți acest lucru?

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
ro_ro: Durată de afișare pentru fiecare imagine

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
ro_ro: Folosește efecte de mișcare și mărire

[ctx: #12381]
en: Switch to visualisation on playback
ro_ro: Treceți în modul de vizualizare în timpul redării

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
ro_ro: Ceas în format 12 ore

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
ro_ro: Ceas în format 24 de ore

[ctx: #12385]
en: Day / Month
ro_ro: Zi / Lună

[ctx: #12386]
en: Month / Day
ro_ro: Lună / Zi

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
ro_ro: Politica de intimitate

[ctx: #12390]
en: System uptime
ro_ro: Sistem pornit de

[ctx: #12391]
en: Minutes
ro_ro: minute

[ctx: #12392]
en: Hours
ro_ro: ore

[ctx: #12393]
en: Days
ro_ro: zile

[ctx: #12394]
en: Total uptime
ro_ro: Timp total de funcționare

[ctx: #12395]
en: Battery level
ro_ro: Nivel acumulator

[ctx: #12600]
en: Weather
ro_ro: Meteo

[ctx: #12900]
en: Screensaver
ro_ro: Protector de ecran

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
ro_ro: OSD în mod ecran complet

[ctx: #12906]
en: Fullscreen game
ro_ro: Joc pe tot ecranul

[ctx: #12999]
en: Startup
ro_ro: Pornire

[ctx: #13000]
en: System
ro_ro: Sistem

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
ro_ro: Încetinire imediată disc dur

[ctx: #13002]
en: Video only
ro_ro: Doar video

[ctx: #13003]
en: - Delay
ro_ro: - Întârziere

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
ro_ro: - Durată minimă fișier

[ctx: #13005]
en: Shutdown
ro_ro: Oprește sistemul

[ctx: #13006]
en: Add picture source
ro_ro: Adaugă sursă imagini

[ctx: #13007]
en: Reset
ro_ro: Resetare

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
ro_ro: Tip de închidere

[ctx: #13009]
en: Quit
ro_ro: Închide programul

[ctx: #13010]
en: Hibernate
ro_ro: Hibernează

[ctx: #13011]
en: Suspend
ro_ro: Suspendă

[ctx: #13012]
en: Exit
ro_ro: Închide programul

[ctx: #13013]
en: Reboot
ro_ro: Repornește

[ctx: #13014]
en: Minimise
ro_ro: Minimizează programul

[ctx: #13015]
en: Power button action
ro_ro: Acțiune buton de pornire (power)

[ctx: #13016]
en: Power off system
ro_ro: Oprește sistemul

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
ro_ro: Prevenire oprire în cazul inactivităţii

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
ro_ro: Permite oprire în cazul inactivităţii

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
ro_ro: Este activă o altă sesiune, poate peste ssh?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
ro_ro: Dispozitiv de stocare detașabil montat

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
ro_ro: Eliminare nesigură a dispozitivului de stocare

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
ro_ro: Dispozitivul de stocare a fost eliminat cu succes

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
ro_ro: Încearcă să trezești servitoarele de la distanță când sunt accesate

[ctx: #13027]
en: Wake-on-LAN ({0:s})
ro_ro: Trezire în rețeaua locală ({0:s})

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
ro_ro: Se așteaptă conectarea la retea...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
ro_ro: Executare deșteptării în rețea (Wake-on-LAN) a eșuat!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
ro_ro: Se așteaptă pornirea server-ului...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
ro_ro: Așteptare extinsă pentru ca server-ul să pornească...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
ro_ro: Se așteaptă lansarea serviciilor...

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
ro_ro: Descoperire MAC

[ctx: #13034]
en: Updated for {0:s}
ro_ro: Actualizat pentru {0:s}

[ctx: #13035]
en: Found for {0:s}
ro_ro: Găsit pentru {0:s}

[ctx: #13036]
en: Failed for {0:s}
ro_ro: Eșuat pentru {0:s}

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
ro_ro: Energie acumulator scăzută

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
ro_ro: Filtru pâlpâire

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
ro_ro: Permite ghidorului (driver-ului) să aleagă (necesită repornire)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
ro_ro: Dezactivat

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
ro_ro: Activată în timpul redării video

[ctx: #13108]
en: Always enabled
ro_ro: Activată întotdeauna

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
ro_ro: Testare și aplicare rezoluție

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
ro_ro: Salvați această rezoluție?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
ro_ro: Doriți să păstrați această modificare?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
ro_ro: Suprascalare de calitate înaltă

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
ro_ro: Dezactivat

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
ro_ro: Activat pentru conținut SD

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
ro_ro: Activată întotdeauna

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
ro_ro: Metodă de mărire (upscaling)

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
ro_ro: Păstrați costumul?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
ro_ro: Întunecă celelalte ecrane

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
ro_ro: Dezactivat

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
ro_ro: Întunecă ecrane

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
ro_ro: Au fost detectate conexiuni active!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
ro_ro: Dacă veți continua, este posibil să nu mai puteți controla această aplicație. Sigur doriți să opriți server-ul de evenimente?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
ro_ro: Schimbați modul telecomenzii Apple?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
ro_ro: Dacă actualmente folosiți o telecomandă Apple pentru controlul acestei aplicații, schimbarea acestei setări vă poate afecta abilitatea de a continua să o controlați. Doriți să continuați?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
ro_ro: Mască de rețea

[ctx: #13160]
en: Gateway
ro_ro: Poartă de comunicare

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
ro_ro: DNS primar

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
ro_ro: Inițializare eșuată

[ctx: #13170]
en: Never
ro_ro: Niciodată

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
ro_ro: Imediat

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
ro_ro: După {0:d} secunde

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
ro_ro: Dată instalare HDD:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
ro_ro: Număr de porniri stocare cu discuri dure:

[ctx: #13200]
en: Profiles
ro_ro: Profile

[ctx: #13201]
en: Delete profile '{0:s}'?
ro_ro: Ștergeți profilul „{0:s}”?

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
ro_ro: Ultimul profil încărcat:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
ro_ro: Necunoscut

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
ro_ro: Suprascrie

[ctx: #13207]
note: Subtitle selection to only use forced subtitles
en: Forced only
ro_ro: Doar forțate

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
ro_ro: Ceas alarmă

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
ro_ro: Interval ceas alarmă (în minute)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in {0:d}m
ro_ro: Alarma incepe in {0:d}m

[ctx: #13211]
en: Alarm!
ro_ro: Alarmă!

[ctx: #13212]
en: Cancelled with {0:d}m{1:d}s left
ro_ro: Abandonat cu {0:d}m{1:d}s rămase

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
ro_ro: Caută subtitluri în arhive RAR

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
ro_ro: Răsfoire după subtitlu...

[ctx: #13251]
en: Move item
ro_ro: Mută elementul

[ctx: #13252]
en: Move item here
ro_ro: Mută elementul aici

[ctx: #13253]
en: Cancel move
ro_ro: Renunță la mutare

[ctx: #13270]
en: Hardware:
ro_ro: Componente fizice:

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
ro_ro: Utilizare procesor sistem:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
ro_ro: Conectat, dar nu este disponibil nici un server DNS.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
ro_ro: Disc dur

[ctx: #13277]
en: Storage
ro_ro: Stocare

[ctx: #13278]
en: Default
ro_ro: Implicit

[ctx: #13279]
en: Network
ro_ro: Rețea

[ctx: #13281]
en: Hardware
ro_ro: Componente

[ctx: #13283]
en: Operating system:
ro_ro: Sistem de operare:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
ro_ro: Viteză procesor:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
ro_ro: Codor video:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
ro_ro: Rezoluție ecran:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
ro_ro: Cablu A/V:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
ro_ro: Regiune DVD:

[ctx: #13296]
en: Connected
ro_ro: conectat

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
ro_ro: Neconectat. Verificați setările rețelei.

[ctx: #13298]
note: Label of the button used to disconnect a game controller from the emulated game port
en: Disconnected
ro_ro: Deconectat

[ctx: #13299]
en: Target temperature
ro_ro: Temperatură țintă

[ctx: #13300]
en: Fan speed
ro_ro: Viteză ventilator

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
ro_ro: Control temperatură automat

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
ro_ro: Înlocuire viteză ventilator

[ctx: #13303]
en: Fonts
ro_ro: Fonturi

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
ro_ro: Activează inversare pentru textele bi-direcționale

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
ro_ro: Afișează fluxuri de știri RSS

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
ro_ro: Arată elementele dosarului părinte

[ctx: #13307]
en: Track naming template
ro_ro: Model de numire piste

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
ro_ro: Doriți să reporniți sistemul în loc să fie repornit acest program?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
ro_ro: Efect de mărire

[ctx: #13311]
en: Float effect
ro_ro: Efect de plutire

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
ro_ro: Reducere bări negre

[ctx: #13313]
en: Restart
ro_ro: Repornire

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
ro_ro: Suprapunere cântece

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
ro_ro: Generează miniaturi din nou

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
ro_ro: Miniaturi recursive

[ctx: #13317]
en: View slideshow
ro_ro: Prezentare diaporamă

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
ro_ro: Diaporamă recursivă

[ctx: #13319]
en: Randomise
ro_ro: Amestecă

[ctx: #13321]
en: Left only
ro_ro: Doar în stânga

[ctx: #13322]
en: Right only
ro_ro: Doar în dreapta

[ctx: #13324]
en: Background transparency
ro_ro: Transparență fundal

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
ro_ro: Transparență prim plan

[ctx: #13326]
en: A/V delay
ro_ro: Întârziere A/V

[ctx: #13328]
en: {0:s} not found
ro_ro: {0:s} negăsit

[ctx: #13329]
en: Error opening {0:s}
ro_ro: Eroare la deschiderea {0:s}

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
ro_ro: Nu s-a putut încărca {0:s}

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
ro_ro: Eroare: Memorie insuficientă

[ctx: #13332]
en: Move up
ro_ro: Mută mai sus

[ctx: #13333]
en: Move down
ro_ro: Mută mai jos

[ctx: #13334]
en: Edit label
ro_ro: Modificare etichetă

[ctx: #13335]
en: Make default
ro_ro: Setează ca implicit

[ctx: #13336]
en: Remove button
ro_ro: Elimină buton

[ctx: #13340]
en: Leave as is
ro_ro: Lasă-l așa

[ctx: #13341]
en: Green
ro_ro: Verde

[ctx: #13342]
en: Orange
ro_ro: Portocaliu

[ctx: #13343]
en: Red
ro_ro: Roșu

[ctx: #13344]
en: Cycle
ro_ro: Ciclu

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
ro_ro: Oprește LED-ul la redare

[ctx: #13346]
en: Movie information
ro_ro: Informații film artistic

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
ro_ro: Adaugă în lista de redare

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
ro_ro: Căutare pe IMDb...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
ro_ro: Scanează pentru conținut nou

[ctx: #13350]
en: Current playlist
ro_ro: Listă de redare actuală

[ctx: #13351]
en: Album information
ro_ro: Informații album

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
ro_ro: Scanează în mediatecă

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
ro_ro: Oprește scanarea

[ctx: #13354]
en: Render method
ro_ro: Metodă de randare

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
ro_ro: Nuanțator de pixeli de calitate scăzută

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
ro_ro: Straturi suprapuse fizice

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
ro_ro: Nuanțator de pixeli de calitate ridicată

[ctx: #13358]
en: Play item
ro_ro: Redă element

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
ro_ro: Setare miniatură artist

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
ro_ro: Generează miniaturi automat

[ctx: #13361]
en: Enable voice
ro_ro: Activează voce

[ctx: #13362]
note: label for resume context menu item for video folders (like a TV show or a single season of a TV show)
en: Continue watching
ro_ro: Continuă vizionarea

[ctx: #13375]
en: Enable device
ro_ro: Activează dispozitiv

[ctx: #13376]
en: Volume
ro_ro: Volum

[ctx: #13377]
en: Default view mode
ro_ro: Mod de vizualizare implicit

[ctx: #13378]
en: Default brightness
ro_ro: Luminozitate implicită

[ctx: #13379]
en: Default contrast
ro_ro: Contrast implicit

[ctx: #13380]
en: Default gamma
ro_ro: Gamma implicită

[ctx: #13381]
en: Resume video
ro_ro: Reia video

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
ro_ro: Mascare voce - Port 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
ro_ro: Mascare voce - Port 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
ro_ro: Mascare voce - Port 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
ro_ro: Mascare voce - Port 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
ro_ro: Folosește saltul bazat pe timp

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
ro_ro: Model de numire pistă - dreapta

[ctx: #13388]
en: Preset
ro_ro: Prestabilire

[ctx: #13389]
en: There are no presets available for this visualisation
ro_ro: Nu există presetări disponibile pentru această vizualizare

[ctx: #13390]
en: There are no settings available[CR]for this visualisation
ro_ro: Nu există setări disponibile[CR]pentru această vizualizare

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
ro_ro: Scoate/Încarcă

[ctx: #13393]
en: Calculate size
ro_ro: Calculează dimensiune

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
ro_ro: Se calculează dimensiune dosar

[ctx: #13395]
en: Video settings
ro_ro: Setări video

[ctx: #13396]
en: Audio settings
ro_ro: Setari Audio

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
ro_ro: Activează subtitluri

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
ro_ro: Scurtături

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
ro_ro: Ignoră articolele la sortare

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
ro_ro: Suprapune cântece din același album

[ctx: #13401]
en: Browse for {0:s}
ro_ro: Răsfoire după {0:s}

[ctx: #13402]
en: Show track position
ro_ro: Arată poziția pistei

[ctx: #13403]
en: Clear default
ro_ro: Elimină implicit

[ctx: #13404]
en: Resume
ro_ro: Reia

[ctx: #13405]
en: Get thumb
ro_ro: Obține miniatură

[ctx: #13406]
en: Picture information
ro_ro: Informații imagine

[ctx: #13407]
en: {0:s} presets
ro_ro: {0:s} prestabiliri

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
ro_ro: (Notă IMDb)

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
ro_ro: Prinde radio Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
ro_ro: Viteză minimă ventilator

[ctx: #13412]
en: Play from here
ro_ro: Redă începând de aici

[ctx: #13413]
en: Downloading
ro_ro: Se descarcă

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
ro_ro: Arată numele artiștilor

[ctx: #13415]
en: Render method
ro_ro: Metodă de randare

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
ro_ro: Detectare automată

[ctx: #13417]
en: Allow use DXVA Video Super Resolution
ro_ro: Permite utilizarea Supra Rezoluției video DXVA

[ctx: #13418]
note: Setting Player / Video
en: Use high precision processing
ro_ro: Folosește procesarea de preciziei ridicată

[ctx: #13420]
en: Remove safely
ro_ro: Elimină în siguranță

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
ro_ro: Pornește diaporama de aici

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
ro_ro: Memorează pentru această cale

[ctx: #13424]
note: Shown on context menu when a bluray:// or dvd:// playlist has already been saved Giving the user a chance to select a new one via the simple menu dialog
en: Choose playlist
ro_ro: Alegeți lista de redare

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
ro_ro: Permite accelerare dispozitiv fizic - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
ro_ro: Permite accelerare dispozitiv fizic - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
ro_ro: Permite accelerare dispozitiv fizic - DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
ro_ro: Permite accelerare dispozitiv fizic - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
ro_ro: Permite accelerare dispozitiv fizic - VTBDecoder

[ctx: #13430]
en: Allow using DRM PRIME decoder
ro_ro: Permiteți utilizarea decodorului DRM PRIME

[ctx: #13431]
en: Pixel shaders
ro_ro: Nuanțatoare de pixeli

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
ro_ro: Permite accelerare dispozitiv fizic - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
ro_ro: Redă următorul video automat

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
ro_ro: Redă doar asta

[ctx: #13435]
en: Enable HQ scalers for scaling above
ro_ro: Activează scalatori de înaltă calitate pentru scalări peste

[ctx: #13436]
en: Adjust display HDR mode
ro_ro: Ajustare mod HDR al ecranului

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
ro_ro: Preferă VDPAU video mixer

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration with DRM PRIME
ro_ro: Permiteți accelerarea hardware cu DRM PRIME

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
ro_ro: Permite accelerare dispozitiv fizic - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
ro_ro: Permite accelerare dispozitiv fizic - MediaCodec (Surface)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
ro_ro: Folosește MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13442]
note: Description of setting with label #13441 "Use MPEG-2 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
ro_ro: Activați această opțiune pentru a folosi accelerarea, oferită de o componentă fizică, pentru codecurile MPEG-(1/2). Dacă este dezactivată, se va folosi procesorul. Plăcile video Radeon mai vechi au tendința să dea segfault cu această opțiune activată.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
ro_ro: Folosește MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
ro_ro: Activați această opțiune pentru a folosi accelerarea, oferită de o componentă fizică (hardware), pentru codecul MPEG-4. Dacă este dezactivată, se va folosi procesorul. Componentele fizice de tip ION poate avea probleme cu această opțiune activată.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
ro_ro: Folosește VC-1 VDPAU

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
ro_ro: Activați această opțiune pentru a folosi accelerarea, oferită de o componentă fizică (hardware), pentru codecurile bazate pe VC-1. Dacă este dezactivată, se va folosi procesorul. Componentele fizice de tip AMD cu VDPAU nu pot decoda VC-1 simplu.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
ro_ro: Folosește MPEG-2 VAAPI

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
ro_ro: Activați această opțiune pentru a folosi accelerarea, oferită de o componentă fizică, pentru codecurile MPEG-(1/2). Dacă este dezactivată, se va folosi procesorul în loc. Unele fișiere video MPEG-2 pot avea artefacte verzi.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
ro_ro: Folosește MPEG-4 VAAPI

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
ro_ro: Activați această opțiune pentru a folosi accelerarea, oferită de o componentă fizică, pentru codecul MPEG-4. Dacă este dezactivată, se va folosi procesorul.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
ro_ro: Folosește VC-1 VAAPI

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
ro_ro: Activați această opțiune pentru a folosi accelerarea, oferită de o componentă fizică (hardware), pentru codecurile bazate pe VC-1. Dacă este dezactivată, se va folosi procesorul în loc. În special eșuează VC-1 întrețesut pe componente fizice Intel.

[ctx: #13453]
en: Use VP8 VAAPI
ro_ro: Foloseste VP8 VAAPI

[ctx: #13454]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP8 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP8 codec. If disabled the CPU will be used instead.
ro_ro: Activează această opțiune pentru a utiliza accelerația hardware pentru codecul VP8. Dacă este dezactivat, CPU va fi utilizat în schimb.

[ctx: #13455]
en: Use VP9 VAAPI
ro_ro: Foloseste VP9 VAAPI

[ctx: #13456]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP9 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP9 codec. If disabled the CPU will be used instead.
ro_ro: Activează această opțiune pentru a utiliza accelerația hardware pentru codecul VP9. Dacă este dezactivat, CPU va fi utilizat în schimb.

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
ro_ro: Preferă metoda de randare VAAPI

[ctx: #13460]
en: Use HEVC VAAPI
ro_ro: Foloseste HEVC VAAPI

[ctx: #13461]
note: Description of setting with label #13460 "Use HEVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the HEVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
ro_ro: Activează această opțiune pentru a utiliza accelerația hardware pentru codecul HEVC. Dacă este dezactivat, CPU va fi utilizat în schimb.

[ctx: #13462]
note: Option for setting the PRIME render method
en: PRIME Render Method
ro_ro: Metoda de redare PRIME

[ctx: #13463]
note: Description of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: This option switches between direct-to-plane and EGL rendering methods.
ro_ro: Această opțiune comută între metodele de redare direct-to-plane și EGL.

[ctx: #13467]
en: Unlimited / 1080 (>30Hz)
ro_ro: Nelimitat / 1080 (>30Hz)

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
ro_ro: Folosește AV1 VAAPI

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
ro_ro: Activează această opțiune pentru a utiliza accelerația hardware pentru codecul AV1. Dacă este dezactivat, CPU va fi utilizat în schimb.

[ctx: #13470]
en: Use AVC VAAPI
ro_ro: Folosește VAAPI pentru AVC

[ctx: #13471]
note: Description of setting with label #13470 "Use AVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
ro_ro: Activați această opțiune pentru a utiliza accelerarea fizică pentru codecul AVC. Dacă este dezactivată, atunci procesorul va fi folosit în schimb.

[ctx: #13472]
en: HQ upscaler intermediate format
ro_ro: Format intermediar pentru scalator în sus de înaltă calitate

[ctx: #13473]
note: Description of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: Sets the precision of the intermediate scaling buffer used in the GPU rendering path. 16 bit precision likely demands more performance. If the hardware is unable to support the selected format, Kodi will fall back to the next best format.
ro_ro: Stabilește precizia tamponului de scalare intermediară folosit în calea de randare a plăcii video. Precizia pe 16 biți cel mai probabil necesită mai multă performanță. Dacă componentele fizice nu pot susține formatul selectat, Kodi va reveni la următorul cel mai bun format.

[ctx: #13474]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 8 bit per channel
ro_ro: 8 biți per canal

[ctx: #13475]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 10 bit per channel
ro_ro: 10 biți per canal

[ctx: #13476]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 16 bit per channel
ro_ro: 16 biți per canal

[ctx: #13505]
en: Resample quality
ro_ro: Calitate reeșantionare

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
ro_ro: Scăzută (rapidă)

[ctx: #13507]
en: Medium
ro_ro: Medie

[ctx: #13508]
en: High
ro_ro: Ridicată

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
ro_ro: Foarte înalt(încet!)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
ro_ro: Sincronizează redarea cu reîmprospătarea ecranului

[ctx: #13511]
en: Choose art
ro_ro: Alegere artă

[ctx: #13512]
en: Current art
ro_ro: Imaginea actuală

[ctx: #13513]
en: Remote art
ro_ro: Artă la distanță

[ctx: #13514]
en: Local art
ro_ro: Imagine locală

[ctx: #13515]
en: No art
ro_ro: Nicio imagine

[ctx: #13516]
note: Button to add a new type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Add art type
ro_ro: Adăugare tip de artă

[ctx: #13517]
en: Threshold for pitch correction
ro_ro: Prag pentru corectarea intensității

[ctx: #13518]
en: When the speed change exceeds this threshold, a pitch-correction filter will be applied. This avoids the "chipmunk voices" that normally result from speeding up a video
ro_ro: Când viteza depășește acest prag, un filtru de corectare a tonurilor va fi aplicat. Acesta elimină „vocile de veveriță” care rezultă în mod normal la mărirea vitezei de redare a unui fișier video

[ctx: #13519]
en: Embedded art
ro_ro: Artă integrată

[ctx: #13520]
en: Embedded fanart
ro_ro: Decor integrat

[ctx: #13521]
note: Heading for selection of a type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Choose art type
ro_ro: Alegeți tipul artei

[ctx: #13522]
note: label of a setting that allows splitting of albums into component discs
en: Split albums into individual discs
ro_ro: Împarte albumele în discuri individuale

[ctx: #13523]
note: Description of setting with label #13522 "Split albums into individual discs"
en: When enabled, opening a multi-disc album shows the discs as individual items instead of all the songs. Opening a disc then shows the songs on that disc.
ro_ro: Când este activată, deschiderea unui album multi-disc afișează discurile ca elemente individuale în loc de toate melodiile. Deschiderea unui disc arată apoi melodiile de pe acel disc.

[ctx: #13524]
note: Label of a setting that allows original release dates to be used instead of album release date
en: Use original release date of albums for year
ro_ro: Folosiți data de lansare originală a albumelor pentru an

[ctx: #13525]
note: Description of setting with label #13524
en: When enabled, use the original year of release rather than the album release year (if available).
ro_ro: Când este activat, utilizați anul de lansare original, mai degrabă decât anul de lansare al albumului (dacă este disponibil).

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
ro_ro: Întârziere după schimbarea ratei de reîmprospătare

[ctx: #13551]
en: Off
ro_ro: Oprit

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
ro_ro: {0:.1f} secundă

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
ro_ro: {0:.1f} secunde

[ctx: #13554]
en: {0:d} Minute
ro_ro: {0:d} Minut

[ctx: #13555]
en: {0:d} Minutes
ro_ro: {0:d} Minute

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
ro_ro: Salturi în pași

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
ro_ro: Întârziere salt

[ctx: #13600]
en: Apple Remote
ro_ro: Telecomandă Apple

[ctx: #13601]
en: Apple TV
ro_ro: Televizor Apple

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
ro_ro: Permite pornirea Kodi folosind telecomanda

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
ro_ro: Timp secvență de întârziere

[ctx: #13610]
en: Disabled
ro_ro: Dezactivat

[ctx: #13612]
en: Universal remote
ro_ro: Telecomandă universală

[ctx: #13613]
en: Harmony remote
ro_ro: Telecomandă Harmony

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
ro_ro: Eroare telecomandă Apple

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
ro_ro: Sprijinul pentru telecomanda Apple nu a putut fi activat.

[ctx: #14000]
en: Stack
ro_ro: Stivă

[ctx: #14001]
en: Unstack
ro_ro: Scoate din stivă

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
ro_ro: Se descarcă fișierul listă de redare...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
ro_ro: Se descarcă lista de fluxuri...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
ro_ro: Se analizează lista de fluxuri...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
ro_ro: Descărcarea listei de fluxuri a eșuat

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
ro_ro: Descărcarea fișierului listă de redare a eșuat

[ctx: #14009]
en: Games directory
ro_ro: Director de jocuri

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
ro_ro: Comutare automată a miniaturilor bazată pe

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
ro_ro: Activează comutare automată către vizualizare miniaturi

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
ro_ro: - Folosește pictrograme mari

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
ro_ro: - Comutare bazată pe

[ctx: #14014]
en: - Percentage
ro_ro: - Procentaj

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
ro_ro: Niciun fișier și cel puțin o miniatură

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
ro_ro: Cel puțin un fișier și o miniatură

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
ro_ro: Procentaj miniaturi

[ctx: #14018]
en: View options
ro_ro: Opțiuni de afișare

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
ro_ro: Schimbare cod regiune 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
ro_ro: Schimbare cod regiune 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
ro_ro: Schimbare cod regiune 3

[ctx: #14022]
en: Library
ro_ro: Mediatecă

[ctx: #14023]
en: No TV
ro_ro: Fără TV

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
ro_ro: Introduceți cel mai mare oraș apropiat

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
ro_ro: Prestocare Video/Audio/DVD - Disc dur

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
ro_ro: Preîncărcare video - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
ro_ro: Prestocare video - Rețea locală

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
ro_ro: Prestocare video - Internet

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
ro_ro: Preîncărcare audio - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
ro_ro: Prestocare audio - Rețea locală

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
ro_ro: Prestocare audio - Internet

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
ro_ro: Preîncărcare DVD - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
ro_ro: Rețea locală

[ctx: #14036]
en: Services
ro_ro: Servicii

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
ro_ro: Prestocare DVD - Rețea locală

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
ro_ro: Setările rețelei au fost schimbate

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
ro_ro: Este necesară o repornire pentru a schimba configurația rețelei. Doriți ca repornirea să se facă acum?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
ro_ro: Limitare bandă conexiune Internet

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
ro_ro: - Oprire sistem în timpul redării

[ctx: #14051]
en: Time format
ro_ro: Format oră

[ctx: #14052]
en: Date format
ro_ro: Format dată

[ctx: #14053]
en: GUI filters
ro_ro: Filtre interfață

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
ro_ro: Folosește scanarea pe fundal

[ctx: #14056]
en: Stop scan
ro_ro: Oprește scanarea

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
ro_ro: Nu se poate în timpul scanării pentru informații media

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
ro_ro: Efect granularitate film

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
ro_ro: Caută miniaturi pe partajări la distanță

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
ro_ro: Preîncărcare tip necunoscut - Internet

[ctx: #14062]
en: Enter username for
ro_ro: Introduceți nume utilizator pentru

[ctx: #14063]
en: Date & time
ro_ro: Dată și oră

[ctx: #14064]
en: Set date
ro_ro: Setare dată

[ctx: #14065]
en: Set time
ro_ro: Setare oră

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
ro_ro: Introduceți ora în format 24 ore HH:MM

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
ro_ro: Introduceți data în format DD/MM/YYYY

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
ro_ro: Introduceți adresa IP

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
ro_ro: Aplicați aceste setări acum?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
ro_ro: Aplică modificările acum

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
ro_ro: Permite redenumirea și ștergerea fișierelor

[ctx: #14074]
en: Set timezone
ro_ro: Setare fus orar

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
ro_ro: Folosește ora de vară

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
ro_ro: Adaugă la favorite

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
ro_ro: Elimină din favorite

[ctx: #14078]
en: Colours
ro_ro: Culori

[ctx: #14081]
en: File lists
ro_ro: Liste de fișiere

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
ro_ro: Folosește o fereastră pe tot ecranul

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
ro_ro: La selectare pune cântecele la coadă

[ctx: #14086]
en: Playback
ro_ro: Redare

[ctx: #14087]
en: Discs
ro_ro: Discuri

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
ro_ro: Redă DVD-urile automat

[ctx: #14090]
en: International
ro_ro: Internațional

[ctx: #14091]
en: Character set
ro_ro: Set de caractere

[ctx: #14092]
en: Logging
ro_ro: Jurnalizare

[ctx: #14093]
en: Security
ro_ro: Securitate

[ctx: #14094]
en: Devices
ro_ro: Dispozitive

[ctx: #14095]
en: Power saving
ro_ro: Reducere consum

[ctx: #14096]
en: Rip
ro_ro: Copiază

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
ro_ro: Acțiune la inserarea unui CD audio

[ctx: #14098]
en: Play
ro_ro: Redă

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
ro_ro: Scoate discul când procesul de copiere s-a încheiat

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
ro_ro: Oprire copiere CD

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
ro_ro: Procesare

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
ro_ro: Mod de redare disc Blu-ray

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
ro_ro: Redă filmul artistic principal

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
ro_ro: Arată meniul simplificat

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
ro_ro: Unitate temperatură

[ctx: #14106]
en: Speed unit
ro_ro: Unitate viteză

[ctx: #14107]
en: Time format
ro_ro: Format oră

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
ro_ro: Folosire format 12 / 24-ore

[ctx: #14109]
en: Short date format
ro_ro: Format scurt pentru dată

[ctx: #14110]
en: Long date format
ro_ro: Format lung pentru dată

[ctx: #14111]
en: Events
ro_ro: Evenimente

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
ro_ro: Activează jurnalizare evenimente

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
ro_ro: Activează jurnalizarea evenimentelor pentru notificări

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
ro_ro: Arată jurnalul de evenimente

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
ro_ro: De bază

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
ro_ro: Informații

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
ro_ro: Avertizare

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
ro_ro: Eroare

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
ro_ro: Nivel: {0:s}

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
ro_ro: Arată nivelurile superioare

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
ro_ro: Cod regiune disc Blu-ray

[ctx: #14122]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region A
ro_ro: Regiunea A

[ctx: #14123]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region B
ro_ro: Regiunea B

[ctx: #14124]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region C
ro_ro: Regiunea C

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
ro_ro: Intrare

[ctx: #14126]
en: Whitelist
ro_ro: Listă albă

[ctx: #14127]
en: Allow 3:2 pulldown refresh rates
ro_ro: Permiteți rate de reîmprospătare 3:2

[ctx: #14128]
en: Allow double refresh rates
ro_ro: Permiteți rate duble de reîmprospătare

[ctx: #14187]
en: Advanced
ro_ro: Avansate

[ctx: #14188]
en: Player audio/video queues
ro_ro: Cozile audio/video ale redatorului

[ctx: #14200]
en: Player
ro_ro: Redator

[ctx: #14201]
en: Player settings
ro_ro: Setări redator

[ctx: #14202]
en: Library
ro_ro: Mediatecă

[ctx: #14203]
en: Library settings
ro_ro: Setări mediatecă

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
ro_ro: PVR & TV în direct

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
ro_ro: Setări PVR & TV în direct

[ctx: #14206]
en: Interface
ro_ro: Interfață

[ctx: #14207]
en: Interface settings
ro_ro: Setări interfață

[ctx: #14208]
en: Service settings
ro_ro: Setări servicii

[ctx: #14209]
en: System settings
ro_ro: Setări sistem

[ctx: #14210]
en: Profile settings
ro_ro: Setări profil

[ctx: #14212]
en: Media settings
ro_ro: Setări media

[ctx: #14215]
en: Videos
ro_ro: Video

[ctx: #14216]
en: Music
ro_ro: Muzică

[ctx: #14217]
en: Pictures
ro_ro: Imagini

[ctx: #14218]
en: Language
ro_ro: Limbă

[ctx: #14219]
en: Databases
ro_ro: Baze de date

[ctx: #14220]
en: Display
ro_ro: Ecran

[ctx: #14224]
en: Startup
ro_ro: Pornire

[ctx: #14225]
en: Network Control
ro_ro: Control rețea

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
ro_ro: Gestionare surse

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
ro_ro: Setari Pornire

[ctx: #14230]
en: Actions
ro_ro: Acțiuni

[ctx: #14231]
en: Processing
ro_ro: Procesare

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
ro_ro: 3D stereoscopic

[ctx: #14235]
en: Download Services
ro_ro: Servicii descărcare

[ctx: #14236]
en: Video Library
ro_ro: Mediateca video

[ctx: #14237]
en: Music Library
ro_ro: Mediateca audio

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
ro_ro: Liste și afișări

[ctx: #14242]
en: Videos...
ro_ro: Videouri...

[ctx: #14243]
en: Music...
ro_ro: Muzică...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
ro_ro: Imagini...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
ro_ro: Actualizează mediateca la pornire

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
ro_ro: Ascunde progresul când se actualizează mediateca

[ctx: #14247]
en: Clean library
ro_ro: Curățare mediatecă

[ctx: #14248]
en: Export library
ro_ro: Exportare mediatecă

[ctx: #14249]
en: Import library
ro_ro: Importare mediatecă

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
ro_ro: Decodor audio

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
ro_ro: Traversare audio

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
ro_ro: Suspendare / Oprire sistem

[ctx: #14256]
en: Wake
ro_ro: Trezire

[ctx: #14260]
en: Debug
ro_ro: Depanare

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
ro_ro: Configurare costum...

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
ro_ro: Format unități

[ctx: #14271]
en: Region default format
ro_ro: Format implicit regional

[ctx: #14275]
en: Application control
ro_ro: Control aplicație

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
ro_ro: Permite controlul de la distanță de către programele de pe acest sistem

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
ro_ro: Permite controlul de la distanță de către programele de pe alte sisteme

[ctx: #14280]
en: Maintenance
ro_ro: Întreținere

[ctx: #14281]
en: Clean image cache
ro_ro: Curăță depozitul de imagini

[ctx: #14282]
en: Immediately remove unused images from the cache - images not associated with an item in the media library nor viewed recently. Kodi does this over time in the background.
ro_ro: Elimină imediat imaginile nefolosite din depozit - imaginile neasociate cu un element în mediatecă nici văzute recent. Kodi face asta de-a lungul timpului pe fundal.

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
ro_ro: Canale

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
ro_ro: Imagini

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
ro_ro: Actualizări

[ctx: #14304]
note: pvr "RDS" settings group label
en: RDS Radio
ro_ro: Radio RDS

[ctx: #15011]
en: {0:d} Items failed to export
ro_ro: {0:d} Elementele nu au reușit să fie exportate

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
ro_ro: Sursă indisponibilă

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from {0:s}
ro_ro: Ce ai dori să faci cu elementele media din {0: s}

[ctx: #15014]
en: Keep
ro_ro: Păstrează

[ctx: #15015]
en: Remove
ro_ro: Elimină

[ctx: #15016]
en: Games
ro_ro: Jocuri

[ctx: #15019]
en: Add
ro_ro: Adaugă

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
ro_ro: Moduri disponibile

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
ro_ro: Moduri active

[ctx: #15052]
en: Password
ro_ro: Parolă

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
ro_ro: Elimină modurile active

[ctx: #15067]
en: Close
ro_ro: Închide

[ctx: #15100]
en: Library
ro_ro: Mediatecă

[ctx: #15101]
en: Database
ro_ro: Bază de date

[ctx: #15102]
en: * All albums
ro_ro: * Toate albumele

[ctx: #15103]
en: * All artists
ro_ro: * Toți artiștii

[ctx: #15104]
en: * All songs
ro_ro: * Toate cântecele

[ctx: #15105]
en: * All genres
ro_ro: * Toate genurile

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
ro_ro: Implicit pentru costum

[ctx: #15107]
en: Buffering...
ro_ro: Preîncărcare...

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
ro_ro: Sunete interfață

[ctx: #15109]
en: Skin default
ro_ro: Implicit pentru costum

[ctx: #15110]
en: Larger font size
ro_ro: Font mai mare

[ctx: #15111]
en: Theme
ro_ro: Temă

[ctx: #15112]
en: Default theme
ro_ro: Temă implicită

[ctx: #15207]
en: Connected
ro_ro: conectat

[ctx: #15208]
en: Not connected
ro_ro: Neconectat

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
ro_ro: Redă folosind...

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
ro_ro: Flolosește sincronizare audio video fină

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
ro_ro: Ascunde numele fișierelor în vizualizare miniaturi

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
ro_ro: Redă în mod petrecere

[ctx: #15217]
note: Label for actions associated with favourites
en: Action
ro_ro: Acțiune

[ctx: #15218]
note: Label for an action associated with a favourite.
en: Play media
ro_ro: Redă media

[ctx: #15219]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Show picture
ro_ro: Arată imaginea

[ctx: #15220]
note: Label for an action associated with a favourite. Placeholder will be filled with the name of the window the favourite's content will be displayed in.
en: Show content in "{}"
ro_ro: Arată conținutul în „{}”

[ctx: #15221]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute script
ro_ro: Execută scriptul

[ctx: #15222]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute Android app
ro_ro: Execută aplicația de Android

[ctx: #15223]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute add-on
ro_ro: Execută suplimentul

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
ro_ro: Altele / Necunoscut

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
ro_ro: Furnizor

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
ro_ro: Calea nu a putut fi găsită sau nu este validă.

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
ro_ro: Nu se poate realiza conexiunea la server-ul din rețea.

[ctx: #15302]
en: No servers found
ro_ro: Nici un server găsit.

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
ro_ro: Grupul de lucru nu a fost gasit.

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
ro_ro: Se deschide sursă multi-căi

[ctx: #15311]
en: Path:
ro_ro: Cale:

[ctx: #15312]
note: Game settings category name
en: Achievements
ro_ro: Realizări

[ctx: #15313]
note: Group label for Achievements category in game settings
en: Login to RetroAchievements
ro_ro: Autentificați-vă în  RetroAchievements

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
ro_ro: Salvează

[ctx: #15315]
note: Caption for "Save" button in the in-game savestate manager
en: Save progress to a new save file
ro_ro: Salvați progresul într-un fișier nou de salvare

[ctx: #15316]
note: Label for savestates created automatically by "Autosave" function
en: Autosave
ro_ro: Salvare automată

[ctx: #16000]
en: General
ro_ro: Generale

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
ro_ro: Căutare Internet

[ctx: #16003]
en: Player
ro_ro: Redator

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
ro_ro: Redă media de pe disc

[ctx: #16008]
en: Enter new title
ro_ro: Introduceți nume nou

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
ro_ro: Introduceți numele filmului artistic

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
ro_ro: Introduceți nume profil

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
ro_ro: Introduceți nume album

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
ro_ro: Introduceți nume listă de redare

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
ro_ro: Introduceți un nume nou pentru fișier

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
ro_ro: Introduceți nume dosar

[ctx: #16015]
en: Enter directory
ro_ro: Introduceți director

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
ro_ro: Opțiuni disponibile: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
ro_ro: Introduceți text de căutat

[ctx: #16018]
en: None
ro_ro: Niciuna

[ctx: #16019]
en: Auto select
ro_ro: Selectare automată

[ctx: #16020]
en: Deinterlace
ro_ro: Deîntrețesere

[ctx: #16022]
en: Bob - Inverted
ro_ro: Bob - Inversat

[ctx: #16023]
en: Choose operator
ro_ro: Alegeți operatorul

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
ro_ro: Renunțare...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
ro_ro: Introduceți nume artist

[ctx: #16026]
en: Playback failed
ro_ro: Redarea a eșuat

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
ro_ro: Redarea unuia sau a mai multor elemente a eșuat. Verificați jurnalul pentru mai multe informații despre acest mesaj.

[ctx: #16028]
en: Enter value
ro_ro: Introduceți valoare

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
ro_ro: Verificați jurnalul pentru mai multe informații despre acest mesaj.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
ro_ro: Mod petrecere anulat.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
ro_ro: Niciun cântec care să se potrivească în mediatecă.

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
ro_ro: Baza de date nu a putut fi inițializată.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
ro_ro: Baza de date nu a putut fi deschisă.

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
ro_ro: Nu pot fi preluate cântece din baza de date.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
ro_ro: Listă de redare mod petrecere

[ctx: #16036]
en: Deinterlace (half)
ro_ro: Deîntrețese (jumătate)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
ro_ro: Deîntrețesere video

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
ro_ro: Metodă deîntrețesere

[ctx: #16039]
en: Off
ro_ro: Oprită

[ctx: #16041]
en: On
ro_ro: Pornită

[ctx: #16100]
en: All videos
ro_ro: Toate fișierele video

[ctx: #16101]
en: Unwatched
ro_ro: nevăzute

[ctx: #16102]
en: Watched
ro_ro: văzute

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
ro_ro: Marchează ca văzut

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
ro_ro: Marchează ca nevăzut

[ctx: #16105]
en: Edit title
ro_ro: Modificare nume

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
ro_ro: Gestionare...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
ro_ro: Modificare nume pentru sortare

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
ro_ro: Operațiunea a fost anulată

[ctx: #16201]
en: Copy failed
ro_ro: Copierea a eșuat

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
ro_ro: Copierea a cel puțin a unui fișier a eșuat. Verificați jurnalul pentru mai multe informații despre acest mesaj.

[ctx: #16203]
en: Move failed
ro_ro: Mutarea a eșuat

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
ro_ro: Mutarea a cel puțin a unui fișier a eșuat. Verificați jurnalul pentru mai multe informații despre acest mesaj.

[ctx: #16205]
en: Delete failed
ro_ro: Ștergerea a eșuat

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
ro_ro: Ștergerea a cel puțin a unui fișier a eșuat. Verificați jurnalul pentru mai multe informații despre acest mesaj.

[ctx: #16296]
note: Name of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Pixelate
ro_ro: Pixelare

[ctx: #16297]
note: Name of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Smooth
ro_ro: Netezire

[ctx: #16298]
note: Description of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Shows the game's pixels without any modifications.
ro_ro: Arată pixelii jocului fără vreo modificare.

[ctx: #16299]
note: Description of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Removes the jagged edges of pixels by evenly fading between adjacent pixels.
ro_ro: Îndepărtează marginile zimțate ale pixelilor, decolorând uniform între pixelii adiacenți.

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
ro_ro: Metodă scalare video

[ctx: #16302]
en: Bilinear
ro_ro: Biliniară

[ctx: #16311]
en: Temporal / Spatial
ro_ro: Temporal / Spațial

[ctx: #16312]
en: VDPAU - Noise reduction
ro_ro: VDPAU - Reducere zgomot

[ctx: #16313]
en: VDPAU - Sharpness
ro_ro: VDPAU - Claritate

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
ro_ro: Lanczos3 optimizat

[ctx: #16316]
en: Auto
ro_ro: Automată

[ctx: #16317]
en: Temporal (half)
ro_ro: Temporal (jumătate)

[ctx: #16318]
en: Temporal / Spatial (half)
ro_ro: Temporal / Spațial (jumătate)

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
ro_ro: Spline36 - Optimizat

[ctx: #16328]
en: VAAPI - Motion adaptive
ro_ro: VAAPI - Adaptare pentru mișcare

[ctx: #16329]
en: VAAPI - Motion compensated
ro_ro: VAAPI - Compensare pentru mișcare

[ctx: #16334]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16334
en: Bob (half)
ro_ro: Bob (jumătate)

[ctx: #16335]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16335
en: IMX - Advanced (half)
ro_ro: IMX - Avansat (jumătate)

[ctx: #16336]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16336
en: IMX - Advanced
ro_ro: IMX - Avansat

[ctx: #16400]
en: Post-processing
ro_ro: Post-procesare video

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
ro_ro: Timp de așteptare repaus ecran

[ctx: #17997]
en: {0:d} MByte
ro_ro: {0:d} MOctet

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
ro_ro: {0:d} ore

[ctx: #17999]
en: {0:d} days
ro_ro: {0:d} zile

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
ro_ro: Schimbă pe acest canal

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
ro_ro: Separă cuvintele căutării folosind AND, OR și / sau NOT.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
ro_ro: sau folosiți fraze pentru o căutare exactă, cum ar fi „Vrăjitorul din Oz”

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
ro_ro: Găseşte similare

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
ro_ro: Se importă ghidul de la clienți

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
ro_ro: Informații flux PVR

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
ro_ro: Dispozitiv receptor

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
ro_ro: Stare dispozitiv

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
ro_ro: Calitate semnal

[ctx: #19012]
note: label for PVR backend name in system information's PVR section
en: PVR backend
ro_ro: Furnizorul din spatele PVR

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
ro_ro: Necodificat

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
ro_ro: Fixă

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
ro_ro: Criptare

[ctx: #19016]
note: unused?
en: PVR backend {0:d} - {1:s}
ro_ro: Furnizor din spate pentru PVR {0:d} - {1:s}

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
ro_ro: Înregistrări

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
ro_ro: Dosar cu sigle canale

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
ro_ro: Canale

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
ro_ro: Ascuns

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
ro_ro: Canale TV

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
ro_ro: Canale Radio

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
ro_ro: Înregistrări următoare

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
ro_ro: Adaugă cronometru...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
ro_ro: Niciun rezultat pentru căutare

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
ro_ro: Nicio intrare în ghid

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
ro_ro: Canal

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
ro_ro: Acum

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
ro_ro: Următorul

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
ro_ro: Cronologie

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
ro_ro: Informații

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
ro_ro: Este seta deja un cronometru pentru acest eveniment

[ctx: #19035]
note: message box text stating that a pvr channel could not be played.
en: {0:s} can't be played.
ro_ro: {0:s} nu poate fi redat.

[ctx: #19036]
en: This recording can't be played.
ro_ro: Această înregistrare nu poate fi redată.

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
ro_ro: Arată calitate semnal.

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
ro_ro: Acțiunea nu este sprijinită de către furnizorul din spatele PVR.

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
ro_ro: Sigur doriți să ascundeți acest canal?

[ctx: #19040]
en: Timers
ro_ro: Cronometre

[ctx: #19041]
note: Label for button to refresh the channel logos
en: Refresh channel logos
ro_ro: Reîmprospătează siglele canalelor

[ctx: #19042]
note: label for PVR backend number of channel groups in system information's PVR section
en: Channel Groups
ro_ro: Grupuri de canale

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
ro_ro: Înregistrare

[ctx: #19044]
en: Please check your configuration.
ro_ro: Vă rugăm să verificați configurația.

[ctx: #19045]
en: No PVR clients have been started yet. Wait for the PVR clients to start up.
ro_ro: Deocamdată nu a fost pornit niiciun client PVR. Așteptați ca clienții PVR să pornească.

[ctx: #19046]
en: New channel
ro_ro: Canal nou

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
ro_ro: Informații program

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
ro_ro: Gestionar de grupuri

[ctx: #19049]
en: Show channel
ro_ro: Arată canal

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
ro_ro: Arată canale vizibile

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
ro_ro: Arată canale ascunse

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
ro_ro: Mută canal pe:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
ro_ro: Informații înregistrare

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
ro_ro: Ascunde canal

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
ro_ro: Nicio informație disponibilă

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
ro_ro: Cronometru nou

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
ro_ro: Cronometru dezactivat

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
ro_ro: Cronometru activat

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
ro_ro: Opreşte inregistrarea

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
ro_ro: Șterge cronometru

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
ro_ro: Adaugă cronometru

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
ro_ro: Sortare după: Canal

[ctx: #19063]
note: Label for epg grid window "jump to grid start" (oldest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First programme
ro_ro: Primul program

[ctx: #19064]
note: Label for epg grid window "jump to grid end" (youngest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last programme
ro_ro: Ultimul program

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
ro_ro: Setări cronometru

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
ro_ro: Pictograme canale

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
ro_ro: Acest eveniment deja se înregistrează.

[ctx: #19068]
note: Label for recording settings dialog header
en: Recording settings
ro_ro: Setari Inregistrare

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
ro_ro: Ghid

[ctx: #19070]
note: Label for epg grid window "jump to now" (current programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Current programme
ro_ro: Programul actual

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
ro_ro: Interval actualizare

[ctx: #19072]
note: Dialog warning text for invalid timer setting
en: In order to add/update a timer the end date and time must be greater than the start date and time.
ro_ro: Pentru a adăuga / actualiza un cronometru, data și ora de încheiere trebuie să fie mai mari decât data și ora de începere.

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
ro_ro: Întârziere schimbare canal

[ctx: #19074]
en: Active
ro_ro: Activ

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
ro_ro: Nume

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
ro_ro: Dosar

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
ro_ro: Ascunde dezactivate

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
ro_ro: Canal

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
ro_ro: Zile ale săptămânii

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
ro_ro: Începe

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
ro_ro: Sfârșește

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
ro_ro: Prioritate

[ctx: #19083]
note: Label of lifetime selector in PVR timer and recording settings dialog
en: Lifetime
ro_ro: Pe viață

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
ro_ro: Prima zi

[ctx: #19085]
note: default for channels without a name. place holder will be filled with channel number.
en: Unknown channel {0:s}
ro_ro: Canal necunoscut {0:s}

[ctx: #19086]
note: Label for "Instant recording action" setting
en: Instant recording action
ro_ro: Acțiune înregistrare instantanee

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
ro_ro: Înregistrează emisiunea actuală (dacă sunt disponibile date în ghid)

[ctx: #19088]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record for a fixed period of time (Instant recording duration)
ro_ro: Înregistrează pentru o perioadă fixă de timp (durată înregistrare instantanee)

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
ro_ro: Întreabă ce să faci

[ctx: #19090]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record the next {0:d} minutes
ro_ro: Inregistreaza urmatoarele {0:d} minute

[ctx: #19091]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record current show ({0:s})
ro_ro: Înregistrați spectacolul curent ({0: s})

[ctx: #19092]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record next show ({0:s})
ro_ro: Înregistrați următorul show ({0: s})

[ctx: #19093]
note: Instant recording summary. Expands to "Instant recording: <recording start and end times>", for example "Instant recording: 31/05/2016 from 9:00 to 11:00"
en: Instant recording: {0:s}
ro_ro: Inregistrare instantanee: {0:s}

[ctx: #19094]
note: error message displayed in case adding a timer failed because no suitable epg-based timer type could be found.
en: Timer creation failed. Unsupported timer type.
ro_ro: Crearea temporizatorului a eșuat. Tipul de temporizator neacceptat.

[ctx: #19095]
note: error message displayed in case adding a timer rule failed because no suitable epg-based timer rule type could be found.
en: Timer rule creation failed. Unsupported timer type.
ro_ro: Crearea regulii de temporizare a eșuat. Tipul de temporizator neacceptat.

[ctx: #19096]
note: label of a value for default epg event select action, where the action is choosen depending on whether the event is in the past, now or in the future
en: "Smart select"
ro_ro: „Selectare deșteaptă”

[ctx: #19097]
note: label of the help text for the name edit field in PVR timer and recording settings dialog
en: Enter the name for the timer
ro_ro: Introduceți numele cronometrului

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
ro_ro: Atenție!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
ro_ro: Serviciu

[ctx: #19100]
note: mux label in pvr info dialog
en: Mux
ro_ro: Multiplexare

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
ro_ro: Furnizor

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
ro_ro: Vă rugăm schimbați pe alt canal.

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
ro_ro: Du-te la canal

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
ro_ro: Introduceți numele dosarului pentru înregistrări

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
ro_ro: Vă rugăm să selectați un canal

[ctx: #19106]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: Next recording on
ro_ro: Următoarea înregistrare pe

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
ro_ro: la

[ctx: #19108]
note: label for PVR settings "tv fallback framerate" (in Hz) selector
en: Fallback framerate
ro_ro: Rată de cadre de rezervă

[ctx: #19109]
note: message box text stating that a timer could not be saved
en: Could not save the timer.
ro_ro: Temporizatorul nu a putut fi salvat.

[ctx: #19110]
note: message box text stating that a timer could not be deleted
en: Could not delete the timer.
ro_ro: Temporizatorul nu a putut fi șters.

[ctx: #19111]
note: message box text stating that a PVR backend error occurred
en: PVR backend error.
ro_ro: Eroare furnizor PVR.

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
ro_ro: Ștergeți această înregistrare?

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
ro_ro: Ștergeți toate înregistrările din acest dosar?

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
ro_ro: Versiune

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
ro_ro: Adresă

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
ro_ro: Dimensiune disc

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
ro_ro: Căutare canale

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
ro_ro: Funcțiile PVR nu pot fi folosite în timpul căutării.

[ctx: #19119]
note: channel scan backend selection dialog text
en: On which backend do you want to search?
ro_ro: Pe care furnizor din spate doriți să căutați?

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
ro_ro: Număr client

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
ro_ro: Evită repetările

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
ro_ro: Acest cronometru încă înregistrează. Sigur doriți să ștergeți acest cronometru?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
ro_ro: Doar canale necriptate (FTA)

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
ro_ro: Ignoră cronometrele prezente

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
ro_ro: Ignoră înregistrările prezente

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
ro_ro: Oră de pornire

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
ro_ro: Oră de încheiere

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
ro_ro: Dată de pornire

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
ro_ro: Dată de încheiere

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
ro_ro: - Durată minimă

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
ro_ro: - Durată minimă

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
ro_ro: Include genuri necunoscute

[ctx: #19133]
en: Search string
ro_ro: Termen căutare

[ctx: #19134]
en: Include description
ro_ro: Include descriere

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
ro_ro: Sensibil la majuscule

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
ro_ro: Canal indisponibil

[ctx: #19137]
note: channel group manager dialog error message box text
en: No groups defined. Please create a group first
ro_ro: Niciun grup definit. Prima dată creați un grup

[ctx: #19138]
note: Label of timer rules tv/radio home submenu item
en: Timer rules
ro_ro: Reguli cronometru

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
ro_ro: Noul nume al grupului

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
ro_ro: Căutare...

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
ro_ro: Grup

[ctx: #19142]
en: Search guide
ro_ro: Caută în ghid

[ctx: #19143]
en: Group management
ro_ro: Gestionare grupuri

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
ro_ro: Nu există grupuri definite

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
ro_ro: Grupate

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
ro_ro: Grupuri

[ctx: #19147]
note: Dialog warning text for lifetime recording setting
en: Setting the lifetime of this recording to {0:d} days will immediately expire the recording, which might result in instant deletion of the recording. Proceed anyway?
ro_ro: Setarea duratei de viață a acestei înregistrări pe {0: d} zile va expira înregistrarea imediată, ceea ce poate duce la ștergerea instantanee a înregistrării. Continua oricum?

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
ro_ro: Canal

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
ro_ro: Lu

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
ro_ro: Ma

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
ro_ro: Mi

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
ro_ro: Joi

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
ro_ro: Vi

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
ro_ro: Sâ

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
ro_ro: Du

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
ro_ro: de la

[ctx: #19157]
en: Next recording
ro_ro: Următoarea înregistrare

[ctx: #19158]
en: Currently recording
ro_ro: Momentan se înregistrează

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
ro_ro: de la

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
ro_ro: către

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
ro_ro: Oricând

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
ro_ro: Înregistrare activă

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
ro_ro: Înregistrări

[ctx: #19164]
note: error box text stating that recording could not be started
en: Could not start recording.
ro_ro: Înregistrarea nu a putut fi pornită.

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
ro_ro: Schimbă

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
ro_ro: Informații PVR

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
ro_ro: Scanează după icoane lipsă

[ctx: #19168]
note: label for PVR number of deleted recordings in system information's PVR section
en: Deleted and recoverable recordings
ro_ro: Înregistrări șterse și recuperabile

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
ro_ro: Ascunde fereastra cu informații video

[ctx: #19170]
note: error box text stating that recording could not be stopped
en: Could not stop recording.
ro_ro: Înregistrarea nu a putut fi oprită.

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
ro_ro: Treceți la ecran complet

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
ro_ro: Durată înregistrare instant

[ctx: #19173]
note: generic label for 'Live TV channel groups' used in different places
en: TV channel groups
ro_ro: Grupuri de canale TV

[ctx: #19174]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channel groups' used in different places
en: Radio channel groups
ro_ro: Grupuri de canale radio

[ctx: #19175]
note: pvr settings "default time to add before the start of an event to record (according to its epg data)" setting label
en: Default start padding time
ro_ro: Durată implicită de umplere la început

[ctx: #19176]
note: pvr settings "default time to add after the end of an event to record (according to epg its data)" setting label
en: Default end padding time
ro_ro: Durată implicită de umplere la sfârșit

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
ro_ro: Redare

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
ro_ro: Arată informații canal la schimbarea canalelor

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
ro_ro: Șterg

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
ro_ro: Canale TV

[ctx: #19181]
note: pvr settings "Menu / OSD" category label
en: Menu / OSD
ro_ro: Meniu / OSD

[ctx: #19182]
note: pvr settings "future epg days to display" setting value
en: Future days to display
ro_ro: Afișati zilele viitoare

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
ro_ro: Canale radio

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
ro_ro: Înregistrări șterse

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
ro_ro: Elimină datele

[ctx: #19186]
note: message box text for pvr data reset confirmation
en: All selected data will be cleared. Some information cannot be restored from the clients afterwards. Proceed anyway?
ro_ro: Toate datele selectate vor fi șterse. Unele informații nu pot fi restaurate de la clienți după aceea. Continuați oricum?

[ctx: #19187]
note: progress dialog text shown while purging pvr data
en: Clearing data.
ro_ro: Se șterg datele.

[ctx: #19188]
note: message box text for epg data reset confirmation
en: All guide data will be cleared. Are you sure?
ro_ro: Toate datele ghidului vor fi șterse. Sigur doriți să continuați?

[ctx: #19189]
note: message box text stating that the PVR backend forbids to record a given epg event.
en: The PVR backend does not allow to record this event.
ro_ro: Furnizorul din spatele PVR nu permite înregistrarea acestui eveniment.

[ctx: #19190]
note: generic "play program" label used in different places
en: Play programme
ro_ro: Ruleaza programul

[ctx: #19191]
en: PVR service
ro_ro: Serviciu PVR

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
ro_ro: Niciunul dintre furnizorii din spatele PVR conectați nu sprijină căutarea de canale.

[ctx: #19193]
note: error message box text stating that a given pvr channel could not be played
en: The channel scan can't be started.
ro_ro: Acest canal nu poate fi pornit.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
ro_ro: Continuați?

[ctx: #19195]
note: pvr settings "delay mark last watched" setting label
en: Delay mark last watched
ro_ro: Intarzire marcajul urmărit ultima dată

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
ro_ro: Acțiuni specifice clientului PVR

[ctx: #19197]
note: text for "recording started on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording started on: {0:s}
ro_ro: Înregistrarea a început la: {0: s}

[ctx: #19198]
note: text for "recording finished on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording finished on: {0:s}
ro_ro: Înregistrarea s-a sfarsit la: {0: s}

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
ro_ro: Gestionar de canale

[ctx: #19200]
en: Guide source:
ro_ro: Sursă ghid:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
ro_ro: Nume canal:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
ro_ro: Siglă canal:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
ro_ro: Modificare canal

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
ro_ro: Canal nou

[ctx: #19205]
en: Group management
ro_ro: Gestionare grupuri

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
ro_ro: Activare ghid:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
ro_ro: Grup:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
ro_ro: Introduceți numele noului canal

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
ro_ro: Furnizor din spate virtual Kodi

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
ro_ro: Șterge canalul

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
ro_ro: Această listă conține modificări

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
ro_ro: Selectați furnizor din spate

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
ro_ro: Introduceți un URL valid pentru noul canal

[ctx: #19215]
note: generic label for PVR reminders used in different places
en: Reminders
ro_ro: Memento-uri

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
ro_ro: Toate canalele radio

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
ro_ro: Toate canalele TV

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
ro_ro: Vizibil

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
ro_ro: Canale negrupate

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
ro_ro: Canale în

[ctx: #19222]
en: Guide
ro_ro: Ghid

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
ro_ro: Nu a putut fi activat niciun supliment PVR. Verificați setările sau jurnalul pentru mai multe informații.

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
ro_ro: Înregistrare eșuată

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
ro_ro: Înregistrare planificată

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
ro_ro: Înregistrare pornită

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
ro_ro: Înregistrare completă

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
ro_ro: Cronometru șters

[ctx: #19229]
note: pvr settings "past epg days to display" setting value
en: Past days to display
ro_ro: Afiseaza zilele trecute

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
ro_ro: Împiedică actualizări în timpul redării

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
ro_ro: Folosește ordonarea canalelor din furnizorul(ii) din spate

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
ro_ro: Șterge rezultatele căutării

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
ro_ro: Afișează o notificare la actulizări de cronometru

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
ro_ro: Folosește numerotarea canalelor de la furnizorul din spate

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
ro_ro: Se pornește gestionarul PVR

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
ro_ro: Se încarcă canale de la clienți

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
ro_ro: Se încarcă cronometre de la clienți

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
ro_ro: Se încarcă înregistrări de la clienți

[ctx: #19239]
note: label for PVR client creation progress control
en: Creating PVR clients
ro_ro: Se creează clienții PVR

[ctx: #19240]
note: label for pvr settings client priorities control and client priorities dialog heading.
en: Client priorities
ro_ro: Priorități client

[ctx: #19241]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer (read-only)
en: View timer
ro_ro: Vizualizați cronometrul

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
ro_ro: Modificare cronometru

[ctx: #19243]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule
en: Edit timer rule
ro_ro: Editare regulă cronometru

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
ro_ro: Timp inactivitate furnizor din spate

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
ro_ro: Comandă de deșteptare

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
ro_ro: Deșteptare înainte de înregistrare

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
ro_ro: Deșteptare zilnică

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
ro_ro: Oră deșteptare zilnică (HH:MM:SS)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
ro_ro: Filtru canale

[ctx: #19250]
note: Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV and radio channels
ro_ro: Canale TV și radio

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
ro_ro: Actualizează informațiile ghidului

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
ro_ro: Planificați actualizarea ghidului pentru acest canal?

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
ro_ro: Actualizarea ghidului pentru canal a fost planificată

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
ro_ro: Actualizarea ghidului pentru canal a eșuat

[ctx: #19255]
note: for a timer rule, the number of child timers which are currently scheduled to record. For use in "status" fields.
en: {0:d} scheduled
ro_ro: {0:d} programat

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
ro_ro: Complet

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
ro_ro: Blochează canalul

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
ro_ro: Deblochează canalul

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
ro_ro: Control parental

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
ro_ro: Durată deblocare

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
ro_ro: Modificare PIN

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
ro_ro: Control parental. Introduceți PIN:

[ctx: #19263]
note: message box text stating that a timer could not be updated
en: Could not update the timer.
ro_ro: Temporizatorul nu poate fi actualizat.

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
ro_ro: PIN incorect

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
ro_ro: PIN-ul nu este corect

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
ro_ro: Blocat parental

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
ro_ro: Blocat parental:

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
ro_ro: Ascunde etichetele de tipul „Nicio informație disponibilă”

[ctx: #19269]
note: pvr settings "Preselect playing channel in lists" control label
en: Preselect playing channel in lists
ro_ro: Preselectează canalul de redare în liste

[ctx: #19270]
note: Label of the option to switch between a grouped recordings list and a non-grouped recordings list in pvr recordings window.
en: Group Items
ro_ro: Grupează elemente

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
ro_ro: Nu a putut fi găsit niciun supliment PVR

[ctx: #19272]
note: label for 'pvr configuration incomplete' information dialog text
en: To use PVR you need to install, enable and configure a PVR add-on. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
ro_ro: Pentru a folosi PVR trebuie să instalați, activați și configurați un supiment PVR. Vă rugăm să vizitați http://kodi.wiki/view/PVR pentru a învăța mai multe.

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
ro_ro: Ghid tv

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
ro_ro: Ghid radio

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
ro_ro: Avertizare conflict

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
ro_ro: Eroare de tip conflict

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
ro_ro: Conflict înregistrare

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
ro_ro: Eroare înregistrare

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
ro_ro: Clienți PVR

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
ro_ro: Setări specifice clientului

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
ro_ro: Confirmare schimbare canal prin apăsarea butonului „Bine”

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
ro_ro: Pictogramă actuală

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
ro_ro: Nicio pictogramă

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
ro_ro: Alegere pictogramă

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
ro_ro: Răsfoire după pictogramă

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
ro_ro: Căutare pictograme canale

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
ro_ro: Toate canalele

[ctx: #19288]
note: Label for epg grid window "go to date" context menu entry
en: Date selector
ro_ro: Selector de dată

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
ro_ro: Ascunde grup

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
ro_ro: Anulează ștergerea

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
ro_ro: Șterge permanent

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
ro_ro: Șterge toate permanent

[ctx: #19293]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog text
en: Remove all deleted recordings from trash? This operation cannot be reverted.
ro_ro: Ștergeți toate înregistrările din coșul de gunoi? Această operație nu poate fi inversată.

[ctx: #19294]
note: "remove deleted recording from trash" dialog text
en: Remove this deleted recording from trash? This operation cannot be reverted.
ro_ro: Ștergeți această înregistrare din coșul de gunoi? Această operație nu poate fi inversată.

[ctx: #19295]
note: Label for context menu entry to delete a timer rule
en: Delete timer rule
ro_ro: Șterge regulă cronometru

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
ro_ro: Niciun supliment PVR activat

[ctx: #19297]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout, used in pvr guide window
en: Vertical channels
ro_ro: Canale verticale

[ctx: #19298]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout, used in pvr guide window
en: Horizontal channels
ro_ro: Canale orizontale

[ctx: #19299]
note: generic "expiration" label used in different places
en: Expires
ro_ro: Expiră

[ctx: #19300]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Vertical channels, no group selector
ro_ro: Canalele verticale, fără selector de grupuri

[ctx: #19301]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Horizontal channels, no group selector
ro_ro: Canalele orizontale, fără selector de grupuri

[ctx: #19302]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to record the selected programme or to switch to the current programme?
ro_ro: Doriți să înregistrați programul selectat sau să treceți la programul curent?

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
ro_ro: Închide OSD canal după schimbarea canalelor

[ctx: #19304]
note: label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule (read-only)
en: View timer rule
ro_ro: Vizualizați regula cronometrului

[ctx: #19305]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
ro_ro: Memento PVR ratat șters pentru „{0:s}” de pe canalul „{1:s}” la „{2:s}”

[ctx: #19306]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
ro_ro: Memento PVR ratat șters pentru canalul „{0:s}” la „{1:s}”

[ctx: #19307]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for [B]{0:s}[/B] on channel [B]{1:s}[/B] at [B]{2:s}[/B].
ro_ro: Memento pentru [B]{0: s}[/B] pe canalul [B] {1:s} [/B] la [B] {2:s} [/B].

[ctx: #19308]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for channel [B]{0:s}[/B] at [B]{1:s}[/B].
ro_ro: Memento pentru canalul [B] {0:s} [/B] la [B] {1:s} [/B].

[ctx: #19309]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will schedule a recording...)
ro_ro: (Închiderea automată a acestui memento va programa o înregistrare...)

[ctx: #19310]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
ro_ro: Înregistrare programată pentru memento PVR închis automat pentru „{0:s}” pe canalul „{1:s}” la „{2:s}”

[ctx: #19311]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
ro_ro: Înregistrare programată pentru memento PVR închis automat pentru canalul „{0:s}” la „{1:s}”

[ctx: #19312]
note: heading for pvr reminder notification dialog
en: PVR reminder
ro_ro: Memento PVR

[ctx: #19313]
note: pvr settings "reminder auto close delay" setting label
en: Automatically close reminder popup after
ro_ro: Închide automat fereastra pop-up de memento după

[ctx: #19314]
note: pvr settings "schedule recording on reminder auto-close" setting label
en: Schedule recording when auto-closing the reminder popup
ro_ro: Programați înregistrarea la închiderea automată a ferestrei pop-up de memento

[ctx: #19315]
note: generic 'backend order' label
en: Backend order
ro_ro: Comandă backend

[ctx: #19316]
note: pvr settings "Start all group channel numbers from 1" setting label
en: Start group channel numbers from 1
ro_ro: Porniți numerele canalelor de grup de la 1

[ctx: #19317]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours back" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours back
ro_ro: 12 ore în urmă

[ctx: #19318]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours forward" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours forward
ro_ro: 12 ore înainte

[ctx: #19319]
note: Label for epg grid window "Activate previous channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Previous group
ro_ro: Precedentul grup

[ctx: #19320]
note: Label for epg grid window "Activate next channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Next group
ro_ro: Următorul grup

[ctx: #19321]
note: Label for epg grid window "Activate channel group selector" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Group selector
ro_ro: Selector de grup

[ctx: #19322]
note: Label for epg grid window "Jump to first channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First channel
ro_ro: Primul canal

[ctx: #19323]
note: Label for epg grid window "Jump to playing channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Playing channel
ro_ro: Redare canal

[ctx: #19324]
note: Label for epg grid window "Jump to last channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last channel
ro_ro: Ultimul canal

[ctx: #19325]
note: Label for epg grid controls "Programme" group header"
en: Programme
ro_ro: Program

[ctx: #19326]
note: Label for epg grid window "Navigate..." context menu entry
en: Navigate...
ro_ro: Navigați...

[ctx: #19327]
note: Label for a context menu entry to delete alle watched recordings contained in a folder
en: Delete watched
ro_ro: Ștergeți vizionate

[ctx: #19328]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all watched recordings in this folder?
ro_ro: Ștergeți toate înregistrările vizionate din acest dosar?

[ctx: #19329]
note: label for PVR settings use backend channel numbers always
en: Allow backend channel numbers with more than one PVR add-on
ro_ro: Permiteți numerele de canale backend cu mai mult de un addon PVR

[ctx: #19330]
note: pvr settings "switch to channel on reminder auto-close" setting label
en: Switch to channel when auto-closing the reminder popup
ro_ro: Comută pe canal când se închide automat fereastra de reamintire din prim-plan

[ctx: #19331]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will switch to channel...)
ro_ro: Închiderea automată a acestui amintitor va comuta pe canalul...)

[ctx: #19332]
note: text for event log entry for logging auto channel switch for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
ro_ro: S-a comutat pe canal pe închiderea automată a amintitorului PVR pentru „{0:s}” pe canalul „{1:s}” la „{2:s}”

[ctx: #19333]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
ro_ro: S-a comutat pe canal pentru amintitorul PVR închis automat pentru canalul „{0:s}” at „{1:s}”

[ctx: #19334]
note: generic label for pvr providers used in different places
en: Providers
ro_ro: Furnizori

[ctx: #19335]
note: label for special PVR search window list item
en: New search...
ro_ro: Căutare nouă...

[ctx: #19336]
note: label for special PVR search window list item
en: Edit search...
ro_ro: Editare căutare...

[ctx: #19337]
note: label for special PVR search window list item
en: Saved searches
ro_ro: Căutări salvate

[ctx: #19338]
note: delete saved search confirmation message box text
en: Delete this saved search?
ro_ro: Ștergeți această căutare salvată?

[ctx: #19339]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore finished broadcasts
ro_ro: Ignoră difuzările terminate

[ctx: #19340]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore future broadcasts
ro_ro: Ignoră difuzările viitoare

[ctx: #19341]
note: label to ask user to save an EPG search
en: Save the current search?
ro_ro: Salvați căutarea actuală?

[ctx: #19342]
note: "search not saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [not saved]
ro_ro: [nesalvată]

[ctx: #19343]
note: "search saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [saved]
ro_ro: [salvată]

[ctx: #19344]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to set a reminder for the selected programme or to switch to the current programme?
ro_ro: Doriți să puneți un amintitor pentru programul selectat sau să comutați la programul actual?

[ctx: #19345]
note: settings label to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: PVR client add-ons
ro_ro: Suplimente de tip client PVR

[ctx: #19346]
note: help text for setting to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: Display and manage available PVR client add-ons.
ro_ro: Arată și gestionează suplimentele de tip client PVR.

[ctx: #19347]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does provide client-specific settings
en: None of the active PVR clients provide client-specific settings.
ro_ro: Niciunul dintre clienții de tip PVR activi nu oferă setări specifice clientului.

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
ro_ro: Furnizor

[ctx: #19349]
note: label for 'by user preference' sort method
en: User preference
ro_ro: Preferință utilizator

[ctx: #19350]
note: label for PVR setting use backend channel group order control
en: Use channel group order from backend(s)
ro_ro: Folosește ordonarea grupurilor de canale de la furnizor(ii) din spate

[ctx: #19351]
note: label for PVR settings category for live tv catchup and video on demand
en: Catchup / Video On Demand
ro_ro: Ajunge din urmă / Video la Cerere

[ctx: #19352]
note: label for PVR setting play next programme automatically in catchup / vod mode
en: Play next programme automatically
ro_ro: Redă următorul program automat

[ctx: #19353]
note: Label of a context menu entry to kick catchup / VOD playback, starting with the selected item, auto playing all following programmes
en: Play programmes from here
ro_ro: Redă programele de aici

[ctx: #19354]
note: Label of a context menu entry to kick catchup / VOD playback of only the selected item, not auto playing any following programmes
en: Play only this programme
ro_ro: Redă doar acest program

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
ro_ro: Altele / Necunoscut

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
ro_ro: Film artistic / Dramă

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
ro_ro: Detectiv / Suspans

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
ro_ro: Aventură / Vestul sălbatic / Război

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
ro_ro: Științifico-fantastic / Fantezie / Groază

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
ro_ro: Comedie

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
ro_ro: Telenovelă / Melodramă / Folcloric

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
ro_ro: Romantic

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
ro_ro: Serios / Clasic / Religios / Film istoric / dramă

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
ro_ro: Film pentru adulți / dramă

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
ro_ro: Știri / Discuții de actualitate

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
ro_ro: Știri / Reportaj meteo

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
ro_ro: Știri detaliate

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
ro_ro: Documentar

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
ro_ro: Discuție / Interviu / Dezbatere

[ctx: #19532]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Show / Game show
ro_ro: Emisiune / Emisiune cu jocuri

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
ro_ro: Emisiune de jocuri / Întrebări / Concurs

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
ro_ro: Divertisment variat

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
ro_ro: Conversație

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
ro_ro: Sport

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
ro_ro: Eveniment special

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
ro_ro: Emisiune sportivă

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
ro_ro: Fotbal

[ctx: #19552]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Tennis / Squash
ro_ro: Tenis / Squash

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
ro_ro: Sporturi de echipă

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
ro_ro: Atletism

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
ro_ro: Sporturi motorizate

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
ro_ro: Sporturi acvatice

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
ro_ro: Sporturi de iarnă

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
ro_ro: Ecvestru

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
ro_ro: Sporturi marțiale

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
ro_ro: Programe pentru tineri

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
ro_ro: Programe pentru copii preșcolari

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
ro_ro: Programe de divertisment pentru vârste între 6 și 14 ani

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
ro_ro: Programe de divertisment pentru vârste între 10 și 16 ani

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
ro_ro: Informațional / Educațional / Program școlar

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
ro_ro: Desene animate / Păpuși

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
ro_ro: Muzică / Balet / Dans

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
ro_ro: Serios / Muzică clasică

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
ro_ro: Folclor / Muzică tradițională

[ctx: #19585]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Musical / Opera
ro_ro: Muzical / Operă

[ctx: #19586]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Ballet
ro_ro: Balet

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
ro_ro: Arte / Cultură

[ctx: #19597]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Performing arts
ro_ro: Arte prezentate în spectacol

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
ro_ro: Arte frumoase

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
ro_ro: Religie

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
ro_ro: Cultură populară / Arte tradiționale

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
ro_ro: Literatură

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
ro_ro: Film experimental / video

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
ro_ro: Difuzare / Presă

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
ro_ro: Media digitală

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
ro_ro: Arte / Emisiuni culturale

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
ro_ro: Modă

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
ro_ro: Social / Politic / Economic

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
ro_ro: Publicații / Reportaje / Documentar

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
ro_ro: Economie / Consultații sociale

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
ro_ro: Oameni remarcabili

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
ro_ro: Educație / Stiință / Non-ficțiune

[ctx: #19629]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Nature / Animals / Environment
ro_ro: Natură / Animale / Mediu înconjurător

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
ro_ro: Tehnologie / Științele naturii

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
ro_ro: Medicină / Fiziologie / Psihologie

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
ro_ro: Țări străine / Expediții

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
ro_ro: Social / Științe spirituale

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
ro_ro: Educație superioară

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
ro_ro: Limbi

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
ro_ro: Timp liber / Pasiuni

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
ro_ro: Turism / Călătorii

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
ro_ro: Artizanat

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
ro_ro: Automobilism

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
ro_ro: Sport și sănătate

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
ro_ro: Gătit

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
ro_ro: Reclame / Cumpărături

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
ro_ro: Grădinărit

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
ro_ro: Caracteristici speciale

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
ro_ro: Limbă originală

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
ro_ro: Alb-negru

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
ro_ro: Nepublicat

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
ro_ro: Difuzare în direct

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
ro_ro: Detectiv / Suspans

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
ro_ro: Aventură / Vestul sălbatic / Război

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
ro_ro: Științifico-fantastic / Fantezie / Groază

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
ro_ro: Comedie

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
ro_ro: Telenovelă / Melodramă / Folcloric

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
ro_ro: Romantic

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
ro_ro: Serios / Clasic / Religie / Istoric

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
ro_ro: Confirmare oprire sistem

[ctx: #19686]
note: Label for buttons to open channel guide dialog
en: Channel guide
ro_ro: Ghid canal

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
ro_ro: Redă înregistrare

[ctx: #19690]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR has scheduled a reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
ro_ro: Funcția PVR a planificat un amintitor pentru „{0:s}” pe canalul „{1:s}” în {2:s}.

[ctx: #19691]
note: Text for shutdown confirmation dialog.
en: PVR is currently recording '{0:s}' on channel '{1:s}'.
ro_ro: PVR înregistrează în prezent „{0:s}” pe canalul „{1:s}”.

[ctx: #19692]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR will start recording '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
ro_ro: PVR va începe înregistrarea '{0:s}' pe canalul '{1:s}' în {2:s}.

[ctx: #19693]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: Daily wakeup is due in {0:s}.
ro_ro: Trezirea zilnică se face în {0: s}.

[ctx: #19694]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: {0:d} minutes
ro_ro: {0:d} minute

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
ro_ro: cam un minut

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
ro_ro: Oprește sistemul oricum

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
ro_ro: Dosar muzică salvată

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
ro_ro: Folosește redatorul DVD extern

[ctx: #20002]
en: External DVD player
ro_ro: Redator DVD extern

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
ro_ro: Dosar trainers

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
ro_ro: Dosar capturi de ecran

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
ro_ro: Dosar liste de redare

[ctx: #20007]
en: Recordings
ro_ro: Înregistrări

[ctx: #20008]
en: Screenshots
ro_ro: Capturi de ecran

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
ro_ro: Folosește Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
ro_ro: Liste de redare muzică

[ctx: #20012]
en: Video playlists
ro_ro: Liste de redare video

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
ro_ro: Doriți să lansați acest joc?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
ro_ro: Sortare după: Listă de redare

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
ro_ro: Miniatură la distanță

[ctx: #20016]
en: Current thumb
ro_ro: Miniatură actuală

[ctx: #20017]
en: Local thumb
ro_ro: Miniatură locală

[ctx: #20018]
en: No thumb
ro_ro: Nicio miniatură

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
ro_ro: Alegere miniatură

[ctx: #20020]
note: Name of an artwork type
en: Banner
ro_ro: Drapel

[ctx: #20021]
note: Name of an artwork type
en: Poster
ro_ro: Afiș

[ctx: #20024]
en: Scan new
ro_ro: Scanează noi

[ctx: #20025]
en: Scan all
ro_ro: Scanează toate

[ctx: #20026]
en: Region
ro_ro: Regiune

[ctx: #20037]
en: Summary
ro_ro: Rezumat

[ctx: #20038]
en: Lock music window
ro_ro: Blochează fereastra de muzică

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
ro_ro: Blochează fereastra de video

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
ro_ro: Blochează fereastra de imagini

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
ro_ro: Blochează ferestrele programe și scripturi

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
ro_ro: Blochează gestionarul de fișiere

[ctx: #20043]
en: Lock settings
ro_ro: Blochează setările

[ctx: #20044]
en: Start fresh
ro_ro: Pornește nou

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
ro_ro: Intrare în modul principal

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
ro_ro: Părăsire mod principal

[ctx: #20047]
en: Create profile '{0:s}'?
ro_ro: Creați profilul „{0:s}”?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings or copy from default?
ro_ro: Porniți cu setări noi sau le copiați pe cele implicite?

[ctx: #20049]
en: Best available
ro_ro: Cel mai bun disponibil

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
ro_ro: Schimbă automat între 16:9 și 4:3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
ro_ro: Tratează fișierele în stivă ca fișiere singulare

[ctx: #20052]
en: Caution
ro_ro: Atenție

[ctx: #20053]
en: Left master mode
ro_ro: Am părăsit modul principal

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
ro_ro: Am intrat în modul principal

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
ro_ro: Miniatură Allmusic.com

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
ro_ro: Elimină miniatură

[ctx: #20058]
en: Add profile...
ro_ro: Adăugare profil...

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
ro_ro: Obține informații pentru toate albumele

[ctx: #20060]
en: Media info
ro_ro: Informații media

[ctx: #20062]
en: Shares with default
ro_ro: Partajări implicite

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
ro_ro: Partajări implicite (doar citire)

[ctx: #20064]
en: Copy default
ro_ro: Copiază implicite

[ctx: #20065]
en: Profile picture
ro_ro: Imagine profil

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
ro_ro: Preferințe blocare

[ctx: #20067]
en: Edit profile
ro_ro: Modificare profil

[ctx: #20068]
en: Profile lock
ro_ro: Blocare profil

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
ro_ro: Dosarul nu a putut fi creat

[ctx: #20070]
en: Profile directory
ro_ro: Director profil

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
ro_ro: Porniți cu surse media noi sau le copiați pe cele implicite?

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
ro_ro: Verificați ca dosarul selectat să aibă permisiuni de scriere și numele noului dosar să fie valid

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
ro_ro: Clasificare MPAA

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
ro_ro: Introduceți codul de blocare principal

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
ro_ro: Cere codul principal la pornire

[ctx: #20077]
en: Skin settings
ro_ro: Setări costum

[ctx: #20078]
en: - no link set -
ro_ro: - nicio legătură setată -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
ro_ro: Activează animații

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
ro_ro: Dezactivează RSS în timpul redării audio

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
ro_ro: Activează butoanele scurtături

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
ro_ro: Afișează programe în meniul principal

[ctx: #20083]
en: Show music information
ro_ro: Arată informații despre muzică

[ctx: #20084]
en: Show weather information
ro_ro: Arată informații meteo

[ctx: #20085]
en: Show system information
ro_ro: Arată informații sistem

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
ro_ro: Arată spațiu disponibil C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
ro_ro: Arată spațiu disponibil E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather information
ro_ro: Informații meteo

[ctx: #20089]
en: Drive space free
ro_ro: Spațiu liber pe disc

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
ro_ro: Introduceți numele unei partajări existente

[ctx: #20091]
en: Lock code
ro_ro: Cod de blocare

[ctx: #20092]
en: Load profile
ro_ro: Încarcă profilul

[ctx: #20093]
en: Profile name
ro_ro: Nume profil

[ctx: #20094]
en: Media sources
ro_ro: Surse media

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
ro_ro: Introduceți codul de blocare profil

[ctx: #20096]
en: Login screen
ro_ro: Autentificare

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
ro_ro: Descărcare informații album

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
ro_ro: Descărcare informații pentru album

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
ro_ro: O pistă de pe CD nu poate fi copiată în timp ce este redată

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
ro_ro: Cod blocare principală și setări

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
ro_ro: Introducând codul de blocare principal activează întotdeauna modul principal

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
ro_ro: Salvați modificările în profil?

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
ro_ro: Au fost găsite setări vechi. Doriți să le folosiți?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
ro_ro: Au fost găsite surse media vechi. Doriți să le folosiți?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
ro_ro: Separă (blocat)

[ctx: #20108]
en: Root
ro_ro: Rădăcină

[ctx: #20109]
en: Zoom
ro_ro: Scalare

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
ro_ro: Setări UPnP

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
ro_ro: Pornește client UPnP automat

[ctx: #20112]
en: Last login: {0:s}
ro_ro: Ultima autntificare: {0:s}

[ctx: #20113]
en: Never logged on
ro_ro: Niciodată autentificat

[ctx: #20114]
en: Profile {0:d} / {1:d}
ro_ro: Profil {0:d} / {1:d}

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
ro_ro: Autentificare utilizator / Selectați un profil

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
ro_ro: Folosește blocare în ecranul de autentificare

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
ro_ro: Codul de blocare nu este valid.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
ro_ro: Aceasta necesită ca blocarea principală să fie setată. Doriți să o setați acum?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
ro_ro: Se încarcă informații program

[ctx: #20121]
en: Party on!
ro_ro: Petrecere activată!

[ctx: #20122]
en: True
ro_ro: Adevărat

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
ro_ro: Amestecare băuturi

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
ro_ro: Umplere pahare

[ctx: #20125]
en: Logged on as
ro_ro: Autentificat ca

[ctx: #20126]
en: Log off
ro_ro: Deconectează

[ctx: #20130]
en: Weave - Inverted
ro_ro: Weave - Inversat

[ctx: #20132]
en: Restart video
ro_ro: Repornește video

[ctx: #20133]
en: Edit network location
ro_ro: Modificare locație din rețea

[ctx: #20134]
en: Remove network location
ro_ro: Elimină locație din rețea

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
ro_ro: Doriți să scanați dosarul?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
ro_ro: Unitate de memorie

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
ro_ro: Unitate de memorie montată

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
ro_ro: Nu se poate monta unitatea de memorie

[ctx: #20139]
en: In port {0:d}, slot {1:d}
ro_ro: În portul {0:d}, slotul {1:d}

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
ro_ro: Blochează protectorul de ecran

[ctx: #20141]
en: Set
ro_ro: Setează

[ctx: #20142]
en: Username
ro_ro: Nume utilizator

[ctx: #20143]
en: Enter password for
ro_ro: Introduceți parola pentru

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
ro_ro: Planificator oprire sistem

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
ro_ro: Planificare oprire sistem (în minute)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in {0:d}m
ro_ro: Începută, se oprește sistemul în {0:d}m

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
ro_ro: Oprire sistem în 30 de minute

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
ro_ro: Oprire sistem în 60 de minute

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
ro_ro: Oprire sistem în 120 de minute

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
ro_ro: Planificator oprire sistem personalizat

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
ro_ro: Anulează planificatorul de oprire sistem

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for {0:s}
ro_ro: Blochează preferințele pentru {0:s}

[ctx: #20153]
en: Browse...
ro_ro: Răsfoire...

[ctx: #20154]
en: Summary information
ro_ro: Rezumat informații

[ctx: #20155]
en: Storage information
ro_ro: Informații stocare

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
ro_ro: Informații disc dur (hard disk)

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
ro_ro: Informații DVD-ROM

[ctx: #20158]
en: Network information
ro_ro: Informații rețea

[ctx: #20159]
en: Video information
ro_ro: Informații video

[ctx: #20160]
en: Hardware information
ro_ro: Informații componente fizice

[ctx: #20162]
en: Used
ro_ro: Folosit

[ctx: #20163]
en: of
ro_ro: din

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
ro_ro: Blocarea nu este sprijinită

[ctx: #20165]
en: Not locked
ro_ro: Neblocat

[ctx: #20166]
en: Locked
ro_ro: Blocat

[ctx: #20167]
en: Frozen
ro_ro: Înghețat

[ctx: #20168]
en: Requires reset
ro_ro: Necesită resetare

[ctx: #20169]
en: Week
ro_ro: Slab

[ctx: #20170]
en: Line
ro_ro: Linie

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
ro_ro: Rețea Windows (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
ro_ro: Server XBMSP

[ctx: #20173]
en: FTP server
ro_ro: Server FTP

[ctx: #20174]
en: FTPS server
ro_ro: Server FTPS

[ctx: #20175]
en: UPnP server
ro_ro: Server UPnP

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
ro_ro: Arată informații video

[ctx: #20177]
en: Done
ro_ro: Gata

[ctx: #20178]
en: Shift
ro_ro: Schimbare

[ctx: #20179]
en: Caps Lock
ro_ro: Majuscule

[ctx: #20180]
en: Symbols
ro_ro: Simbloluri

[ctx: #20181]
en: Backspace
ro_ro: Șterge

[ctx: #20182]
en: Space
ro_ro: Spațiu

[ctx: #20183]
en: Reload skin
ro_ro: Reîncarcă costumul

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
ro_ro: Folosește stiluri vizualizare afiș pentru filmele seriale

[ctx: #20186]
en: Please wait
ro_ro: Vă rugăm așteptați

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
ro_ro: Anunță actualizările mediatecii

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
ro_ro: Activează derulare automată pentru intrigă și recenzie

[ctx: #20190]
en: Custom
ro_ro: Particularizat

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
ro_ro: Activează jurnalizare depanare

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
ro_ro: Obține informații adiționale în timpul actualizărilor

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
ro_ro: Furnizor implicit de informații albume

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
ro_ro: Furnizor implicit de informații artiști

[ctx: #20195]
en: Change information provider
ro_ro: Schimbare furnizor de informații

[ctx: #20196]
en: Export music library
ro_ro: Exportare mediatecă audio

[ctx: #20197]
en: Import music library
ro_ro: Importare mediatecă audio

[ctx: #20198]
en: No artist found!
ro_ro: Niciun artist găsit!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
ro_ro: Descărcarea informațiilor despre artist a eșuat

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
ro_ro: Preferă informațiile online

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
ro_ro: Dacă este activată, Orice informație care este descărcată pentru albume și artiști va fi folosită în locul oricărei informații pe care o aveți definită în etichetele cântecelor, cum ar fi genuri, ani, artiști cântec etc. Folositoare dacă aveți identificatori MusicBrainz în etichetele cântecelor.

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
ro_ro: Uită-te după subtitluri externe

[ctx: #20223]
en: Artist information folder
ro_ro: Dosar Informatii Artist

[ctx: #20224]
en: Prefer online album art
ro_ro: Preferă informatiile preluate din online

[ctx: #20225]
note: Description of setting with label #20224 "Prefer online album art"
en: Where no local album cover exists, online art will be used. Where neither is available, cover images embedded in music files will be used
ro_ro: Acolo unde nu există copertă de album locală, se va folosi artă online. În cazul în care niciuna dintre acestea nu este disponibilă, se vor folosi imaginile de acoperire încorporate în fișierele de muzică

[ctx: #20226]
en: Movie set information folder
ro_ro: Dosar informații colecție de filme artistice

[ctx: #20228]
en: Use artist sortname when sorting by artist
ro_ro: Folosiți numele de sortare al artistului atunci când sortați după artist

[ctx: #20240]
en: Android music
ro_ro: Muzică Android

[ctx: #20241]
en: Android videos
ro_ro: Video Android

[ctx: #20242]
en: Android pictures
ro_ro: Imagini Android

[ctx: #20243]
en: Android photos
ro_ro: Fotografii Android

[ctx: #20244]
en: Android apps
ro_ro: Aplicații Android

[ctx: #20245]
en: Windows music library
ro_ro: Biblioteca de muzică din Windows

[ctx: #20246]
en: Windows videos library
ro_ro: Biblioteca de videoclipuri din Windows

[ctx: #20247]
en: Windows pictures library
ro_ro: Biblioteca de imagini din Windows

[ctx: #20248]
en: Windows photos library
ro_ro: Biblioteca de poze din Windows

[ctx: #20249]
en: Windows documents
ro_ro: Documente Windows

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
ro_ro: Petrecere pornită! (video)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
ro_ro: Amestecare băuturi (video)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
ro_ro: Umplere pahare (video)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
ro_ro: Server WebDAV (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
ro_ro: Server WebDAV (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
ro_ro: Prima autentificare, modificați-vă profilul

[ctx: #20259]
en: Network File System (NFS)
ro_ro: Sistem de fișiere în rețea (NFS)

[ctx: #20260]
en: Secure Shell (SSH / SFTP)
ro_ro: Canal sigur (SSH / SFTP)

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
ro_ro: Navigator Zeroconf

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
ro_ro: Director server web (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
ro_ro: Director server web (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
ro_ro: Nu se poate scrie în dosarul:

[ctx: #20304]
en: RSS Feed (HTTP)
ro_ro: RSS Sursa (HTTP)

[ctx: #20305]
en: RSS Feed (HTTPS)
ro_ro: RSS Sursa (HTTPS)

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
ro_ro: DNS secundar

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
ro_ro: Server DHCP:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
ro_ro: Creează dosar nou

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
ro_ro: Necunoscut sau integrat (protejat)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
ro_ro: Videouri - Mediatecă

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
ro_ro: Sort. după: ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using {0:s}
ro_ro: Se scanează filmele artistice folosind {0:s}

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using {0:s}
ro_ro: Se scanează videoclipurile muzicale folosind {0:s}

[ctx: #20319]
en: Scanning TV shows using {0:s}
ro_ro: Se scanează filmele seriale folosind {0:s}

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using {0:s}
ro_ro: Se scanează artiștii folosind {0:s}

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using {0:s}
ro_ro: Se scanează albumele folosind {0:s}

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
ro_ro: Opțiuni scanare conținut

[ctx: #20323]
en: Movie plot
ro_ro: Intrigă film artistic

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
ro_ro: Redă parte...

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
ro_ro: Restabilire calibrare

[ctx: #20326]
note: Window screen calibration: ask to reset calibration settings
en: Do you want reset the calibration to their defaults for "{0:s}" resolution?
ro_ro: Doriți să restabiliți calibrarea la valorile implicite pentru rezoluția „{0:s}”?

[ctx: #20327]
note: Window screen calibration: the current calibration value
en: Current value: {}
ro_ro: Valoarea actuală: {}

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
ro_ro: Răsfoire după destinație

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
ro_ro: Filmele artistice sunt în dosare separate care se potrivesc cu numele filmului

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
ro_ro: Folosește nume dosare la căutări

[ctx: #20331]
en: File
ro_ro: Fișier

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
ro_ro: Folosește nume fișier sau nume dosar la căutări?

[ctx: #20333]
en: Set content
ro_ro: Setare conținut

[ctx: #20334]
en: Folder
ro_ro: Dosar

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
ro_ro: Căutare conținut în mod recursiv?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
ro_ro: Deblochează surse

[ctx: #20338]
en: Movie
ro_ro: Film artistic

[ctx: #20339]
en: Director
ro_ro: Regizor

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
ro_ro: Doriți să eliminați toate elementele din interiorul acestei căi din mediatecă?

[ctx: #20342]
en: Movies
ro_ro: Filme artistice

[ctx: #20343]
en: TV shows
ro_ro: Filme seriale

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
ro_ro: Acest dosar conține

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
ro_ro: Execută scanare automată

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
ro_ro: Scanează recursiv

[ctx: #20347]
en: as
ro_ro: ca

[ctx: #20348]
en: Directors
ro_ro: Regizori

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
ro_ro: Nu a fost găsit niciun fișier video în această cale!

[ctx: #20350]
note: Label for showing media rating and votes (combined), for example: "9.1 (87 votes)"
en: {0:s} ({1:s} votes)
ro_ro: {0:s} ({1:s} voturi )

[ctx: #20351]
en: TV show information
ro_ro: Informații film serial

[ctx: #20352]
en: Episode information
ro_ro: Informații episod

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
ro_ro: Încărcare informații film serial

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
ro_ro: Se obține ghid episoade

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
ro_ro: Se descarcă informații pentru episoadele din director

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
ro_ro: Selectați filmul serial:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
ro_ro: Introduceți numele filmului serial

[ctx: #20358]
en: Season {0:d}
ro_ro: Sezonul {0:d}

[ctx: #20359]
en: Episode
ro_ro: Episod

[ctx: #20360]
en: Episodes
ro_ro: Episoade

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
ro_ro: Se descarcă informații episod

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
ro_ro: Eliminare episod din mediatecă

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
ro_ro: Eliminare film serial din mediatecă

[ctx: #20364]
en: TV show
ro_ro: Film serial

[ctx: #20365]
en: Episode plot
ro_ro: Intrigă episod

[ctx: #20366]
en: * All seasons
ro_ro: * Toate sezoanele

[ctx: #20367]
en: Hide watched
ro_ro: Ascunde văzute

[ctx: #20368]
en: Prod code
ro_ro: Cod producție

[ctx: #20369]
en: Show information for unwatched items
ro_ro: Afișează informații pentru articole neobservate

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
ro_ro: * Ascuns pentru a preveni descoperirea acțiunii *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
ro_ro: Setare miniatură sezon

[ctx: #20372]
en: Season image
ro_ro: Imagine sezon

[ctx: #20373]
en: Season
ro_ro: Sezon

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
ro_ro: Descărcare informații filme artistice

[ctx: #20375]
en: Unassign content
ro_ro: Eliminare atribuire conținut

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
ro_ro: Nume original

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
ro_ro: Actualizare informații film serial

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
ro_ro: Reîmprospătare informații pentru toate episoadele?

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
ro_ro: Dosarul selectat conține un singur film serial

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
ro_ro: Exclude dosarul selectat la scanări

[ctx: #20381]
en: Specials
ro_ro: Speciale

[ctx: #20382]
en: Recently added
ro_ro: Adăugate recent

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
ro_ro: Dosarul selectat conține un singur fișier video

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
ro_ro: Legătură către film serial

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
ro_ro: Elimină legătură către film serial

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
ro_ro: Filme artistice adăugate recent

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
ro_ro: Episoade adăugate recent

[ctx: #20388]
en: Studios
ro_ro: Studiouri

[ctx: #20389]
en: Music videos
ro_ro: Videoclipuri

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
ro_ro: Videoclipuri adăugate recent

[ctx: #20391]
en: Music video
ro_ro: Videoclip

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
ro_ro: Eliminare videoclip din mediatecă

[ctx: #20393]
en: Music video information
ro_ro: Informații videoclip

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
ro_ro: Încărcare informații videoclip

[ctx: #20395]
en: Mixed
ro_ro: Mixtă

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
ro_ro: Du-te la albume după artist

[ctx: #20397]
en: Go to album
ro_ro: Du-te la album

[ctx: #20398]
en: Play song
ro_ro: Redă cântec

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
ro_ro: Du-te la videoclipuri din album

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
ro_ro: Du-te la videoclipuri după artist

[ctx: #20401]
en: Play music video
ro_ro: Redă videoclip

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
ro_ro: Descarcă miniaturi actori

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
ro_ro: Setare miniatură actor

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
ro_ro: Eliminare semn de carte

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
ro_ro: Elimină semn de carte episod

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
ro_ro: Setare semn de carte episod

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
ro_ro: Setare furnizor de informații

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
ro_ro: Descărcare informații videoclipuri

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
ro_ro: Descărcare informații film serial

[ctx: #20410]
en: Trailer
ro_ro: Secvențe

[ctx: #20411]
en: Flatten
ro_ro: Netezește

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
ro_ro: Netezește sezoanele filmelor seriale

[ctx: #20413]
en: Get fanart
ro_ro: Obține decor

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
ro_ro: Arată decoruri în mediateca video și cea audio

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
ro_ro: Se scanează pentru conținut nou

[ctx: #20416]
en: First aired
ro_ro: Prima difuzare

[ctx: #20417]
en: Writer
ro_ro: Scenarist

[ctx: #20418]
en: Writers
ro_ro: Scenariști

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
ro_ro: Înlocuiește numele fișierelor cu numele din mediatecă

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
ro_ro: Niciodată

[ctx: #20421]
en: If only one season
ro_ro: Doar dacă este un singur sezon

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
ro_ro: Întotdeauna

[ctx: #20423]
en: Has trailer
ro_ro: Are secvențe (trailer)

[ctx: #20424]
en: False
ro_ro: Fals

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
ro_ro: Diaporamă decoruri

[ctx: #20426]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export to a single file or separate files per entry?
ro_ro: Exportare către un singur fișier sau fișiere separate pentru fiecare intrare?

[ctx: #20427]
en: Choose rule type
ro_ro: Alegeți tipul regulei

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
ro_ro: Un singur fișier

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
ro_ro: Exportare miniaturi și decoruri?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
ro_ro: Suprascrie fișierele vechi?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
ro_ro: Exclude calea din actualizăriile mediatecii

[ctx: #20433]
en: Extract video information from files
ro_ro: Extrage informații video din fișiere

[ctx: #20434]
en: Sets
ro_ro: Colecții

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
ro_ro: Combină elementele video împărțite

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
ro_ro: Exportare imagini actori?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
ro_ro: Alegeți decor (artă pentru fani)

[ctx: #20438]
en: Local fanart
ro_ro: Decor local

[ctx: #20439]
en: No fanart
ro_ro: Niciun decor

[ctx: #20440]
en: Current fanart
ro_ro: Decor actual

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
ro_ro: Decor la distanță

[ctx: #20442]
en: Change content
ro_ro: Schimbare conținut

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
ro_ro: Doriți să reîmprospătați informațiile pentru toate elementele din această cale?

[ctx: #20444]
en: Add to library
ro_ro: Adăugare în mediatecă

[ctx: #20445]
note: Name of an artwork type
en: Fanart
ro_ro: Decor

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
ro_ro: Au fost găsite informații stocate local. Ignorați și reîmprospătați de pe Internet?

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
ro_ro: Doriți să adăugați fișierele media din această sursă la mediateca dumneavoastră?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
ro_ro: Informațiile nu au putut fi descărcate

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
ro_ro: Nu se poate realiza conexiunea la server-ul de la distanță

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
ro_ro: Conexiunea la server nu poate fi realizată. Doriți ca scanarea să continue?

[ctx: #20451]
en: Countries
ro_ro: Țări

[ctx: #20452]
en: episode
ro_ro: episod

[ctx: #20453]
en: episodes
ro_ro: episoade

[ctx: #20454]
en: Listener
ro_ro: Ascultător

[ctx: #20455]
en: Listeners
ro_ro: Ascultători

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
ro_ro: Netezește ierarhia

[ctx: #20457]
en: Movie set
ro_ro: Colecție de filme artistice

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
ro_ro: Arată colecțiile de filme artistice

[ctx: #20459]
en: Tags
ro_ro: Etichete

[ctx: #20460]
en: Add {0:s}
ro_ro: Adăugare {0:s}

[ctx: #20461]
en: Remove {0:s}
ro_ro: Elimină {0:s}

[ctx: #20462]
en: New tag...
ro_ro: Etichetă nouă...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '{0:s}' already exists.
ro_ro: Există deja o etichetă cu numele „{0: s}”.

[ctx: #20464]
en: Select {0:s}
ro_ro: Selectare {0:s}

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
ro_ro: Gestionare colecție de filme

[ctx: #20466]
en: Select movie set
ro_ro: Selectați colecție de filme artistice

[ctx: #20467]
en: No set (remove from {0:s})
ro_ro: Fără set (eliminat din {0: s})

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
ro_ro: Adaugă film la colecție nouă

[ctx: #20469]
en: Keep current set ({0:s})
ro_ro: Mențineți setul curent ({0: s})

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
ro_ro: Include colecții care conțin un singur film artistic

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
ro_ro: Arată filmele seriale goale

[ctx: #20472]
en: Show all performers for music videos
ro_ro: Arată toți cântăreții din videoclipurile muzicale

[ctx: #20473]
en: Premiered
ro_ro: Premierat

[ctx: #20474]
note: Used in smart playlists to select items based on the HDR type (HDR10, HLG, Dolbyvision)
en: HDR type
ro_ro: Tip HDR

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
ro_ro: Arată dosarele și fișierele ascunse

[ctx: #21331]
en: New media detected
ro_ro: A fost detectat un dispozitiv media nou

[ctx: #21332]
en: Browse videos
ro_ro: Răsfoire fișiere video

[ctx: #21333]
en: Browse music
ro_ro: Răsfoire muzică

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
ro_ro: Răsfoire imagini

[ctx: #21335]
en: Browse files
ro_ro: Răsfoire fișiere

[ctx: #21336]
en: Connecting to: {0:s}
ro_ro: Se conecteaza la: {0:s}

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
ro_ro: Niciodată

[ctx: #21338]
en: Select version
ro_ro: Selectare versiune

[ctx: #21339]
en: Version {0:s}
ro_ro: Versiune {0:s}

[ctx: #21340]
en: Auto-update
ro_ro: Actualizare automată

[ctx: #21341]
en: No updates available
ro_ro: Nu sunt disponibili actualizări

[ctx: #21342]
en: There are currently no versions available for this add-on.
ro_ro: Momentan nu sunt disponibile alte versiuni pentru acest supliment

[ctx: #21343]
en: Use video tags
ro_ro: Folosește etichetele video

[ctx: #21344]
en: Enable to use embedded tags in mp4 or mkv files for library metadata. Will prevent scrapers from operating correctly.
ro_ro: Activați-o pentru a folosi etichetele integrate în fișierele mp4 sau mkv pentru metadatele mediatecii. Va prevenii cataloagele de filme să funcționeze corect.

[ctx: #21345]
note: Used in AutoPlayNextItem dialogs for not categorized listItem directories
en: Uncategorized
ro_ro: Necategorisite

[ctx: #21346]
note: Used to give heading list entry for an file extension description, e.g. to show as 'Extension: ".mp3"'
en: Extension: "{0:s}"
ro_ro: Extensie: „{0:s}”

[ctx: #21347]
note: Used to give heading list entry for an mimetype description, e.g. to show as 'MIME type: "audio/mpeg3"'
en: MIME type: "{0:s}"
ro_ro: Tip MIME: „{0:s}”

[ctx: #21358]
en: Enable UPnP support
ro_ro: Activează sprijinul UPnP

[ctx: #21359]
en: Add media share...
ro_ro: Adăugare partajare media...

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
ro_ro: Partajează mediatecile mele

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
ro_ro: Vezi dacă sunt redatoare UPnP la distanță

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
ro_ro: Semn de carte creat

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
ro_ro: A fost creat semn de carte pentru episod

[ctx: #21364]
en: Edit media share
ro_ro: Modificare partajare media

[ctx: #21365]
en: Remove media share
ro_ro: Elimină partajare media

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
ro_ro: Director de subtitluri personalizat

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
ro_ro: Director de film și subtitluri alternativ

[ctx: #21368]
en: Override subtitles fonts
ro_ro: Înlocuiește fonturile subtitlurilor

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
ro_ro: Activează sprijinul pentru maus și ecran tactil

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
ro_ro: Redă sunetele interfeței în timpul redării media

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
ro_ro: Miniatură

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
ro_ro: Regiune forțată redator DVD

[ctx: #21373]
en: Display
ro_ro: Ecran

[ctx: #21374]
en: Video aspect
ro_ro: Aspect video

[ctx: #21376]
en: Letterbox
ro_ro: Cutie de scrisori

[ctx: #21377]
en: Widescreen
ro_ro: Ecran lat

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
ro_ro: Activează 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
ro_ro: Activează 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
ro_ro: Activează 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
ro_ro: Introduceți nume pentru listă de redare nouă

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
ro_ro: Arată butoanele „Adăugare sursă”

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
ro_ro: Activează bare de derulare

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
ro_ro: Afișare filtrare văzute ca un comutator în mediateca video

[ctx: #21385]
en: Open
ro_ro: Deschide

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
ro_ro: Nivel gestionare acustică

[ctx: #21387]
en: Fast
ro_ro: Rapid

[ctx: #21388]
en: Quiet
ro_ro: Silențios

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
ro_ro: Activează fundal personalizat

[ctx: #21390]
en: Power management level
ro_ro: Nivel gestionare energie

[ctx: #21391]
en: High power
ro_ro: Putere ridicată

[ctx: #21392]
en: Low power
ro_ro: Putere scăzută

[ctx: #21393]
en: High standby
ro_ro: Stare de veghe înaltă

[ctx: #21394]
en: Low standby
ro_ro: Stare de veghe joasă

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
ro_ro: Nu se pot preîncărca fișiere mai mari de 4 GB

[ctx: #21396]
en: Chapter
ro_ro: Capitolul

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
ro_ro: Nuanțator de pixeli de calitate ridicată v2

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
ro_ro: Folosește animații tween

[ctx: #21400]
en: contains
ro_ro: conține

[ctx: #21401]
en: does not contain
ro_ro: nu conține

[ctx: #21402]
en: is
ro_ro: este

[ctx: #21403]
en: is not
ro_ro: nu este

[ctx: #21404]
en: starts with
ro_ro: începe cu

[ctx: #21405]
en: ends with
ro_ro: se termină cu

[ctx: #21406]
en: greater than
ro_ro: mai mare decât

[ctx: #21407]
en: less than
ro_ro: mai mic decât

[ctx: #21408]
en: after
ro_ro: după

[ctx: #21409]
en: before
ro_ro: înainte de

[ctx: #21410]
en: in the last
ro_ro: în ultimul

[ctx: #21411]
en: not in the last
ro_ro: nu în ultimul

[ctx: #21412]
en: Information providers
ro_ro: Furnizori de informații

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
ro_ro: Furnizor implicit de informați pentru filmele artistice

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
ro_ro: Furnizor implicit de informații filme seriale

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
ro_ro: Furnizor implicit de informații muzică

[ctx: #21416]
en: Select first unwatched TV show season / episode
ro_ro: Selectare primul sezon / episod nevăzut al filmului serial

[ctx: #21417]
en: Settings
ro_ro: Setări

[ctx: #21419]
en: No information providers present
ro_ro: Nu este prezent niciun furnizor de informații

[ctx: #21420]
en: Value to match
ro_ro: Valoare pentru potrivire

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
ro_ro: Regulă listă de redare inteligentă

[ctx: #21422]
en: Match items where
ro_ro: Potrivește elemente unde

[ctx: #21423]
en: New rule...
ro_ro: Regulă nouă...

[ctx: #21424]
en: Items must match
ro_ro: Elementele trebuie să respecte

[ctx: #21425]
en: all of the rules
ro_ro: toate regulile

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
ro_ro: una sau mai multe reguli

[ctx: #21427]
en: Limit to
ro_ro: Limitează la

[ctx: #21428]
en: No limit
ro_ro: Nicio limită

[ctx: #21429]
en: Order by
ro_ro: Ordonează după

[ctx: #21430]
en: ascending
ro_ro: ascendent

[ctx: #21431]
en: descending
ro_ro: descendent

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
ro_ro: Modificare listă de redare inteligentă

[ctx: #21433]
en: Playlist name
ro_ro: Nume listă de redare

[ctx: #21434]
en: Find items where
ro_ro: Găsește elemente unde

[ctx: #21435]
en: Edit
ro_ro: Modificare

[ctx: #21436]
en: {0:d} items
ro_ro: {0:d} elemente

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
ro_ro: Listă de redare inteligentă nouă...

[ctx: #21438]
en: {0:c} Drive
ro_ro: Unitatea {0:c}

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
ro_ro: Modificare reguli mod petrecere

[ctx: #21440]
en: Home folder
ro_ro: Dosar principal

[ctx: #21441]
en: Watched count
ro_ro: Număr văzute

[ctx: #21442]
en: Episode title
ro_ro: Nume episod

[ctx: #21443]
en: Video resolution
ro_ro: Rezoluție video

[ctx: #21444]
en: Audio channels
ro_ro: Canale audio

[ctx: #21445]
en: Video codec
ro_ro: Codec video

[ctx: #21446]
en: Audio codec
ro_ro: Codec audio

[ctx: #21447]
en: Audio language
ro_ro: Limbă audio

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
ro_ro: Limbă subtitluri

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
ro_ro: Telecomanda trimite apăsări de taste

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
ro_ro: Modificare

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
ro_ro: Este necesară o conexiune la Internet.

[ctx: #21452]
en: Get more...
ro_ro: Obține mai multe...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
ro_ro: Sistem de fișiere rădăcină

[ctx: #21454]
en: Source too slow
ro_ro: Sursă prea lentă

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
ro_ro: Rata de citire este prea mică pentru redarea continuă

[ctx: #21456]
en: External storage
ro_ro: Stocare externă

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
ro_ro: Număr episoade văzute

[ctx: #21458]
en: Group by
ro_ro: Grupează după

[ctx: #21459]
en: mixed
ro_ro: amestecat

[ctx: #21460]
note: Subtitle position on screen setting list
en: Position on screen
ro_ro: Poziția pe ecran

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
ro_ro: Jos pe video

[ctx: #21463]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of screen
ro_ro: În partea de jos a ecranului

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
ro_ro: Sus pe video

[ctx: #21465]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of screen
ro_ro: În partea de sus a ecranului

[ctx: #21466]
note: Description of setting with label #21416 "Select first unwatched TV show season/episode"
en: When entering a TV show season or episode view automatically select the first unwatched season or episode.[CR][On first entry] The first unwatched item will be selected only when a view is entered for the first time.[CR][Always] The first unwatched item will be selected every time a view is entered.
ro_ro: Când intrați într-o vizualizare a unui sezon sau episod de film serial, primul sezon sau episod nevăzut va fi selectat automat.[CR][La prima intrare] Primul element nevăzut va fi selectat doar la prima intrare.[CR][Întotdeauna] Primul element nevăzut va fi selectat la fiecare intrare.

[ctx: #21467]
note: Filter (media data) from float value to float value
en: {0:.1f} to {1:.1f}
ro_ro: {0:.1f} pana la {1:.1f}

[ctx: #21468]
note: Filter (media data) from int value to int value
en: {0:d} to {1:d}
ro_ro: {0:d} pana la {1:d}

[ctx: #21469]
note: Filter (media data) from string value to string value
en: {0:s} to {1:s}
ro_ro: {0:s} pana la {1:s}

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
ro_ro: La prima intrare

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
ro_ro: Include „Toate sezoanele” și „Speciale”

[ctx: #21473]
note: Description of setting with label #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Whether or not to consider the items from "All seasons" and "Specials" in the unwatched item selection.
ro_ro: Dacă să fie considerate și elementele din „Toate sezoanele” și „Speciale” la selectarea elementelor nevăzute.

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
ro_ro: Niciuna

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
ro_ro: Ambele

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
ro_ro: Doar „Toate sezoanele”

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
ro_ro: Doar „Speciale”

[ctx: #21478]
en: Open
ro_ro: Deschide

[ctx: #21479]
en: Run
ro_ro: Rulează

[ctx: #21480]
en: Use
ro_ro: Utilizează

[ctx: #21481]
en: Audio track count
ro_ro: Număr de piste audio

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
ro_ro: Număr de piste subtitlu

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
ro_ro: Vizualizează

[ctx: #21484]
note: Button label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Show support
ro_ro: Arată asistența

[ctx: #21485]
note: Dialog header label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Supported file extensions and media types
ro_ro: Tipurile media ale extensiilor de fișiere sprijinite

[ctx: #21602]
en: (External)
ro_ro: (extern)

[ctx: #21800]
en: File name
ro_ro: Nume fișier

[ctx: #21801]
en: File path
ro_ro: Cale fișier

[ctx: #21802]
en: File size
ro_ro: Mărime fișier

[ctx: #21803]
en: File date / time
ro_ro: Dată / Oră fișier

[ctx: #21804]
en: Slide index
ro_ro: Index diaporamă

[ctx: #21805]
en: Resolution
ro_ro: Rezoluție

[ctx: #21806]
en: Comment
ro_ro: Comentariu

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
ro_ro: Color / Alb-negru

[ctx: #21808]
en: JPEG process
ro_ro: Proces JPEG

[ctx: #21820]
en: Date / Time
ro_ro: Dată / Oră

[ctx: #21821]
en: Description
ro_ro: Descriere

[ctx: #21822]
en: Camera make
ro_ro: Aparat foto

[ctx: #21823]
en: Camera model
ro_ro: Model aparat

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
ro_ro: Comentariu EXIF

[ctx: #21826]
en: Aperture
ro_ro: Deschidere

[ctx: #21827]
en: Focal length
ro_ro: Distanță focală

[ctx: #21828]
en: Focus distance
ro_ro: Distanță de focalizare

[ctx: #21829]
en: Exposure
ro_ro: Expunere

[ctx: #21830]
en: Exposure time
ro_ro: Durată expunere

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
ro_ro: Favorizare expunere

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
ro_ro: Mod de expunere

[ctx: #21833]
en: Flash used
ro_ro: Bliț folosit

[ctx: #21834]
en: White-balance
ro_ro: Balanță de alb

[ctx: #21835]
en: Light source
ro_ro: Sursă de lumină

[ctx: #21836]
en: Metering mode
ro_ro: Mod măsurare

[ctx: #21837]
en: ISO
ro_ro: Viteză ISO

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
ro_ro: Mărire digitală

[ctx: #21839]
en: CCD width
ro_ro: Lățime CCD

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
ro_ro: Latitudine GPS

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
ro_ro: Longitudine GPS

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
ro_ro: Altitudine GPS

[ctx: #21843]
en: Orientation
ro_ro: Orientare

[ctx: #21844]
en: XP comment
ro_ro: Comentariu XP

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
ro_ro: Scanează în mediatecă

[ctx: #21857]
en: Sub-location
ro_ro: Sub-locație

[ctx: #21858]
en: Image type
ro_ro: Tip imagine

[ctx: #21859]
en: Time created
ro_ro: Data creării

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
ro_ro: Categorii suplimentare

[ctx: #21861]
en: Keywords
ro_ro: Cuvinte cheie

[ctx: #21862]
en: Caption
ro_ro: Titlu

[ctx: #21863]
en: Author
ro_ro: Autor

[ctx: #21864]
en: Headline
ro_ro: Titlu de ziar

[ctx: #21865]
en: Special instructions
ro_ro: Instrucțiuni speciale

[ctx: #21866]
en: Category
ro_ro: Categorie

[ctx: #21867]
en: Byline
ro_ro: Autor

[ctx: #21868]
en: Byline title
ro_ro: Titlu autor

[ctx: #21869]
en: Credit
ro_ro: Mulțumiri

[ctx: #21870]
en: Source
ro_ro: Sursă

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
ro_ro: Drept de autor

[ctx: #21872]
en: Object name
ro_ro: Nume obiect

[ctx: #21873]
en: City
ro_ro: Oraș

[ctx: #21874]
en: State
ro_ro: Stat

[ctx: #21875]
en: Country
ro_ro: Țară

[ctx: #21876]
en: Original TX reference
ro_ro: Referință TX originală

[ctx: #21877]
en: Date created
ro_ro: Dată creare

[ctx: #21878]
en: Urgency
ro_ro: rgență

[ctx: #21879]
en: Country code
ro_ro: Cod țară

[ctx: #21880]
en: Reference service
ro_ro: Serviciu referință

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
ro_ro: Permite controlul de la distanță prin UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
ro_ro: Încearcă să sari peste introducere înainte de meniul DVD

[ctx: #21883]
en: Saved music
ro_ro: Muzică salvată

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
ro_ro: Obține informații pentru toți artiștii

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
ro_ro: Descărcare informații albume

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
ro_ro: Descărcare informații artiști

[ctx: #21887]
en: Biography
ro_ro: Biografie

[ctx: #21888]
en: Discography
ro_ro: Discografie

[ctx: #21889]
en: Searching artist
ro_ro: Se caută artist

[ctx: #21890]
en: Select artist
ro_ro: Selectați artist

[ctx: #21891]
en: Artist information
ro_ro: Informații artist

[ctx: #21892]
en: Instruments
ro_ro: Instrumente

[ctx: #21893]
en: Born
ro_ro: Născut

[ctx: #21894]
en: Formed
ro_ro: Formată

[ctx: #21895]
en: Themes
ro_ro: Teme

[ctx: #21896]
en: Disbanded
ro_ro: Desființată

[ctx: #21897]
en: Died
ro_ro: Mort

[ctx: #21898]
en: Years active
ro_ro: Ani activi

[ctx: #21899]
en: Label
ro_ro: Etichetă

[ctx: #21900]
en: Born / Formed
ro_ro: Născut / Format

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
ro_ro: Actualizează mediateca la pornire

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
ro_ro: Ascunde progresul când se actualizează mediateca

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
ro_ro: Sufix DNS

[ctx: #22004]
en: Delayed by: {0:2.3f}s
ro_ro: Intarziat cu: {0:2.3f}s

[ctx: #22005]
en: Ahead by: {0:2.3f}s
ro_ro: Inainte cu: {0:2.3f}s

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
ro_ro: Decalaj subtitlu

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
ro_ro: Furnizor OpenGL:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
ro_ro: Randor OpenGL:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
ro_ro: Versiune OpenGL:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
ro_ro: Temperatură placă video:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
ro_ro: Temperatură procesor:

[ctx: #22012]
en: Total memory
ro_ro: Memorie totală

[ctx: #22013]
en: Profile data
ro_ro: Date profil

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
ro_ro: Folosește întunecare dacă se pune pauză în timpul redării video

[ctx: #22015]
en: All recordings
ro_ro: Toate înregistrăriile

[ctx: #22016]
en: By title
ro_ro: După titlu

[ctx: #22017]
en: By group
ro_ro: După grup

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
ro_ro: Înregistrări după titlu

[ctx: #22020]
en: Guide
ro_ro: Ghid

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
ro_ro: Minimizare bare negre

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
ro_ro: Arată fișierele video la listare

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
ro_ro: Versiune Direct3D:

[ctx: #22031]
en: Size
ro_ro: Mărime

[ctx: #22032]
en: Colours
ro_ro: Culori

[ctx: #22033]
en: Charset
ro_ro: Set de caractere

[ctx: #22076]
note: Label for setting to choose the default action for "play"
en: Default play action
ro_ro: Acțiune de redare implicită

[ctx: #22077]
note: Label for value for default play action setting
en: Ask if resumable
ro_ro: Întreabă dacă este reluabil

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
ro_ro: Reia

[ctx: #22079]
en: Default select action
ro_ro: Acțiune standard la selectare

[ctx: #22080]
en: Choose
ro_ro: Alegere

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
ro_ro: Arată informații

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
ro_ro: Mai multe...

[ctx: #22083]
en: Play all
ro_ro: Redă toate

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
ro_ro: Teletextul nu este disponibil

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
ro_ro: Activează teletext

[ctx: #23051]
note: Label for disc stack part and number
en: Part {0:d}
ro_ro: Partea {0:d}

[ctx: #23052]
en: Buffering {0:d} bytes
ro_ro: Se incarca {0:d} bytes

[ctx: #23053]
en: Stopping
ro_ro: Se oprește

[ctx: #23054]
en: Running
ro_ro: În execuție

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
ro_ro: Scalează teletextul la 4:3

[ctx: #23100]
en: External player active
ro_ro: Redator extern activ

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
ro_ro: Dați clic pe „Bine” pentru a închide redatorul

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
ro_ro: Dați clic pe „Bine„ când redarea s-a terminat

[ctx: #24000]
en: Add-on
ro_ro: Supliment

[ctx: #24001]
en: Add-ons
ro_ro: Suplimente

[ctx: #24002]
en: Add-on options
ro_ro: Opțiuni suplimente

[ctx: #24003]
en: Add-on information
ro_ro: Informații supliment

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
ro_ro: Actualizate recent

[ctx: #24005]
en: Media sources
ro_ro: Surse media

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
ro_ro: Sunete interfață

[ctx: #24007]
en: Movie information
ro_ro: Informații filme artistice

[ctx: #24008]
en: Screensaver
ro_ro: Protector de ecran

[ctx: #24010]
en: Visualisation
ro_ro: Vizualizare

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
ro_ro: Depozit de suplimente

[ctx: #24012]
en: Subtitles
ro_ro: Subtitlu

[ctx: #24013]
en: Lyrics
ro_ro: Versuri

[ctx: #24014]
en: TV information
ro_ro: Informații seriale

[ctx: #24015]
en: Music video information
ro_ro: Informații videoclipuri

[ctx: #24016]
en: Album information
ro_ro: Informații albume

[ctx: #24017]
en: Artist information
ro_ro: Informații artiști

[ctx: #24018]
en: Services
ro_ro: Servicii

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
ro_ro: Clienți PVR

[ctx: #24020]
en: Configure
ro_ro: Configurare

[ctx: #24021]
en: Disable
ro_ro: Dezactivează

[ctx: #24022]
en: Enable
ro_ro: Activează

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
ro_ro: Dezactivat

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
ro_ro: Supliment dezactivat

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
ro_ro: Meniuri contextuale

[ctx: #24026]
en: Languages
ro_ro: Limbi

[ctx: #24027]
en: Weather
ro_ro: Meteo

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
ro_ro: Serviciu pentru informații meteorologice

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
ro_ro: Acest supliment nu poate fi configurat

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
ro_ro: Eroare la încărcarea setărilor

[ctx: #24032]
en: All add-ons
ro_ro: Toate suplimentele

[ctx: #24033]
en: Install from repository
ro_ro: Instalare din depozit

[ctx: #24034]
en: Check for updates
ro_ro: Caută actualizări

[ctx: #24035]
en: Image collections
ro_ro: Colecții de imagini

[ctx: #24036]
en: Changelog
ro_ro: Istoric modificări

[ctx: #24037]
en: Uninstall
ro_ro: Dezinstalează

[ctx: #24038]
en: Install
ro_ro: Instalează

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
ro_ro: Suplimente dezactivate

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
ro_ro: (Elimină setarea actuală)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
ro_ro: Instalare din fișier zip

[ctx: #24042]
note: Used to show on addon list the current download process
en: Downloading {0:d}%
ro_ro: Se descarcă {0:d}%

[ctx: #24043]
en: Available updates
ro_ro: Actualizări disponibile

[ctx: #24044]
note: Used to show on addon list the current install process (shown after 24042)
en: Installing {0:d}%
ro_ro: Se instalează {0:d}%

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
ro_ro: Nu s-a putut instala suplimentul din fișierul zip

[ctx: #24046]
en: {0:s} is used by the following installed add-on(s)
ro_ro: {0:s} este folosit de către următoarele suplimente instalate

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
ro_ro: Acest supliment nu poate fi dezinstalat

[ctx: #24048]
en: VideoPlayer InputStream
ro_ro: Flux de intrare redator video

[ctx: #24049]
note: To show addon as deprecated over icon
en: Add-on has been marked deprecated in repository.
ro_ro: Suplimentul a fost marcat ca învechit în depozit.

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
ro_ro: Suplimente disponibile

[ctx: #24051]
en: Version:
ro_ro: Versiune:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
ro_ro: Neasumare responsabilitate

[ctx: #24053]
en: License:
ro_ro: Licență:

[ctx: #24054]
en: What's new
ro_ro: Noutăți

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
ro_ro: Caută actualizări

[ctx: #24056]
note: Used in the Add-on Manager to specify last update time
en: Last updated {0:s}
ro_ro: Ultima actualizare {0:s}

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
ro_ro: Se instalează {0:s}...

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
ro_ro: Se verifică dependențele...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
ro_ro: Doriți să activați acest supliment?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
ro_ro: Doriți să dezactivați acest supliment?

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
ro_ro: Sunt disponibile actualizări pentru supliment

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
ro_ro: Suplimente activate

[ctx: #24063]
en: Auto update
ro_ro: Auto-actualizare

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
ro_ro: Supliment activat

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
ro_ro: Supliment actualizat

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
ro_ro: Renunțați la descărcarea suplimentului?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
ro_ro: Suplimente momentan în descărcare

[ctx: #24068]
en: Update available
ro_ro: Actualizare disponibilă

[ctx: #24069]
en: Versions
ro_ro: Versiuni

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
ro_ro: Suplimentul nu a putut fi încărcat.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
ro_ro: S-a produs o eroare necunoscută.

[ctx: #24072]
en: Settings required
ro_ro: Sunt necesare setări

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
ro_ro: Imposibil de conectat

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
ro_ro: Trebuie să fie repornit

[ctx: #24075]
en: Disable
ro_ro: Dezactivează

[ctx: #24076]
en: Add-on required
ro_ro: Supliment necesar

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
ro_ro: Se verifică suplimentul descărcat...

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
ro_ro: Descărcare supliment...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
ro_ro: Se instalează dependențele suplimentului...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
ro_ro: Încercați reconectarea?

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
ro_ro: Suplimente ajutătoare

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
ro_ro: Biblioteci de suplimente

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
ro_ro: Biblioteci de informații

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
ro_ro: Supliment instalat

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
ro_ro: Instalarea unei dependențe a eșuat

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
ro_ro: Se instalează suplimentul...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
ro_ro: Toate depozitele

[ctx: #24088]
note: Used as a text in the progress dialog when install of a repo fails
en: Failed to install repository
ro_ro: Instalarea depozitului a eșuat

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
ro_ro: Reporniri supliment

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
ro_ro: Blochează gestionarul de suplimente

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
ro_ro: Acest supliment nu poate fi dezactivat

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
ro_ro: Căutare actualizări pentru suplimente

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
ro_ro: Se verifică {0:s}...

[ctx: #24094]
en: Add-on disabled due to being marked broken in repository.
ro_ro: Suplimentul a fost dezactivat deoarece a fost marcat ca stricat în depozit.

[ctx: #24095]
en: Local package cache
ro_ro: Stocarea pachetelor locală

[ctx: #24096]
note: To show addon as broken over icon
en: Add-on has been marked broken in repository.
ro_ro: Suplimentul a fost marcat ca stricat în depozit.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
ro_ro: Doriți să îl dezactivați pe sistemul dumneavoastră?

[ctx: #24098]
en: Broken
ro_ro: Defect

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
ro_ro: Doriți să folosiți acum aceast costum?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
ro_ro: Pentru a utliza această capabilitate trebuie să descărcați un supliment:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
ro_ro: Doriți să descărcați acest supliment?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
ro_ro: Costumul nu poate fi încărcat

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
ro_ro: Costumului îi lipsesc unele fișiere

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
ro_ro: Supliment incompatibil din cauza dependențelor neîndeplinite

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
ro_ro: Pune pauză când se caută subtitluri

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
ro_ro: Specificați unde să fie salvate subtitlurile descărcate, aceeași locație ca și filmul sau o locație personalizată.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
ro_ro: Se caută subtitluri ...

[ctx: #24108]
en: {0:d} subtitles found
ro_ro: {0:d} subtitluri găsite

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
ro_ro: Nu a fost găsit niciun subtitlu

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
ro_ro: Se descarcă subtitluri ...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
ro_ro: Limbile pentru care se descarcă subtitluri

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
ro_ro: Setați limbile care să fie folosite când se caută subtitluri.[CR]Atenție: Nu toate serviciile de subtitluri vor folosi toate limbile.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
ro_ro: Subtitlul nu poate fi descărcat

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
ro_ro: Nu este instalat niciun serviciu pentru subtitluri

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
ro_ro: Locație stocare subtitluri

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
ro_ro: Serviciu implicit pentru filmele seriale

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
ro_ro: Selectați care va fi serviciul folosit implicit pentru căutarea subtitlurilor pentru filmele seriale.

[ctx: #24118]
en: Default movie service
ro_ro: Serviciu implicit pentru filmele artistice

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
ro_ro: Selectați care va fi serviciul folosit implicit pentru căutarea subtitlurilor pentru filmele artistice.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
ro_ro: Căutare manuală

[ctx: #24121]
en: Enter search string
ro_ro: Introduceți text de căutat

[ctx: #24122]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all add-ons when auto-updating is off.
en: Install all updates
ro_ro: Instalați toate actualizările

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
ro_ro: Pune în pauză filmul actual în timp ce se caută subtitluri și reia redarea după ce subtitlul a fost descărcat.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
ro_ro: Lângă film

[ctx: #24125]
en: Custom location
ro_ro: Locație personalizată

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
ro_ro: Descarcă automat primul subtitlu

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
ro_ro: Descarcă automat primul subtitlu din lista de rezultate.

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
ro_ro: Activează analizare pentru subtitluri

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
ro_ro: Permite analizarea subtitlurilor din fluxul video pentru cei cu probleme de vedere sau auz . Pune puțin mai multă încărcare pe procesor

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
ro_ro: Doriți să folosiți această limbă?

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
ro_ro: Setari Subtitrare

[ctx: #24134]
en: Download subtitle...
ro_ro: Descărcare subtitlu...

[ctx: #24135]
en: To use this feature you must enable an add-on:
ro_ro: Pentru a utiliza această caracteristică trebuie să activați un addon:

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
ro_ro: Doriți să activați acest supliment?

[ctx: #24137]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all possible add-ons when auto-updating is off.
en: Install auto updates only
ro_ro: Instalați numai actualizări automate

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
ro_ro: Actualizează

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
ro_ro: Arată suplimentul

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
ro_ro: Vezi

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
ro_ro: Supliment dezactivat

[ctx: #24142]
note: The dependency on <addon id> version <addon version> could not be satisfied.
en: The dependency on {0:s} version {1:s} could not be satisfied.
ro_ro: Dependența de versiunea {0:s} {1:s} nu a putut fi satisfăcută.

[ctx: #24143]
note: Installing the addon from zip file located at <path to zip file> failed due to an invalid structure.
en: Installing the add-on from zip file located at {0:s} failed due to an invalid structure.
ro_ro: Instalarea suplimentului din fișierul zip cu locația la {0:s} a eșuat din cauza unei structuri nevalide.

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
ro_ro: Supliment dezinstalat

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
ro_ro: Scanor mediatecă video

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
ro_ro: Scanor mediatecă audio

[ctx: #24147]
note: Used as an event log description for files that failed to be processed by the library scanner Failed to scan <media type>: <filename>
en: Failed to scan {0:s}: {1:s}
ro_ro: Nu s-a putut scana {0:s}: {1:s}

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
ro_ro: Suplimente necompatibile

[ctx: #24149]
en: The following add-ons are incompatible with this version of Kodi and have been automatically disabled: {0:s}.
ro_ro: Următoarele module sunt incompatibile cu această versiune de Kodi și au fost dezactivate automat: {0: s}.

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
ro_ro: Migrarea bazei de date este în progres - vă rugăm așteptați

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
ro_ro: Migrarea suplimentelor este în progres - vă rugăm așteptați

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
ro_ro: Suplimentul nu este compatibil cu această versiune a lui Kodi.

[ctx: #24153]
en: Enable to make the Siri remote match the normal Apple tvOS behavior
ro_ro: Activați-o ca să faceți telecomanda Siri să se potrivească cu comportamentul sistemului de operare pentru televizoare ( tvOS) de la Apple.

[ctx: #24154]
en: Consider Siri remote in idle state after N seconds
ro_ro: Consideră telecomanda Siri că e în starea de inactivitate după N secunde

[ctx: #24155]
en: Time to wait before considering the Siri remote in idle state
ro_ro: Durata de timp de așteptare înainte de a considera telecomanda Siri că e în starea de inactivitate.

[ctx: #24156]
en: 30 Seconds
ro_ro: 30 secunde

[ctx: #24157]
en: 60 Seconds
ro_ro: 60 secunde

[ctx: #24158]
en: 90 Seconds
ro_ro: 90 secunde

[ctx: #24159]
en: 120 Seconds
ro_ro: 120 secunde

[ctx: #24160]
en: Ignore first tap/swipe/pan of the Siri remote after a period of inactivity
ro_ro: Ignoră prima atingere/glisare/mărire a telecomenzii Siri după o perioadă de inactivitate

[ctx: #24161]
en: This prevents you from accidental tap/swipe/pan action when you grab the remote in your hand
ro_ro: Aceasta previne o acțiune de atingere/glisare/mărere accidentală când luați telecomanda în mână.

[ctx: #24162]
en: Use Kodi virtual keyboard
ro_ro: Utilizați tastatura virtuală Kodi

[ctx: #24163]
en: The higher the value, the more sensitive the pan gesture
ro_ro: Cu cât e mai mare valoarea, cu atât e mai sensibil gestul de mărire.

[ctx: #24164]
note: Header text for yes/no dialog about enable of broken add-on
en: Add-on "{0:s}" broken
ro_ro: Addon „{0:s}” este stricat

[ctx: #24165]
note: Yes/no dialog text with add-on broken string value and to ask for use
en: Add-on marked as broken with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
ro_ro: Suplimentul a fost marcat ca defect cu următoarea notiță:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Sigur doriți să-l activați?

[ctx: #24166]
note: Header text for yes/no dialog about enable of deprecated add-on
en: Add-on "{0:s}" deprecated
ro_ro: Supliment „{0:s}” învechit

[ctx: #24167]
note: Yes/no dialog text with add-on deprecated string value and to ask for use
en: Add-on marked as deprecated with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
ro_ro: Suplimentul a fost marcat ca învechi cu următoarea notiță:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Doriți să îl activați?

[ctx: #24168]
note: Notification event to show addon marked as deprecated.
en: Deprecated: {0:s}
ro_ro: Învechit: {0:s}

[ctx: #24170]
note: Lifecycle state name, for deprecated addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Deprecated
ro_ro: Învechit

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
ro_ro: Defect

[ctx: #24180]
note: The minimum version a dependency must meet. This is set in the <requires> tag of the dependee {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s}{3:s}
ro_ro: Minim: {0:s}{3:s}

[ctx: #24181]
note: The minimum version, plus the version going to be installed {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} => Install: {2:s}{3:s}
ro_ro: Minim: {0:s} => Instalare: {2:s}{3:s}

[ctx: #24182]
note: The minimum version, plus the currently installed version {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s}{3:s}
ro_ro: Minim: {0:s} / Instalat: {1:s}{3:s}

[ctx: #24183]
note: The minimum version, the currently installed, plus the updated version we're going to install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s} => Update to: {2:s}{3:s}
ro_ro: Minim: {0:s} / Instalat: {1:s} => Actualizat la: {2:s}{3:s}

[ctx: #24184]
note: used in #24180 - #24183 as {3:s}
en:  (optional)
ro_ro:  (opțional)

[ctx: #24185]
note: The minimum version, only lower versions are available for install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Not available{3:s}
ro_ro: Minim: {0:s} / Nedisponibil{3:s}

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
ro_ro: Imposibil de conectat la depozit.

[ctx: #24992]
en: System
ro_ro: Sistem

[ctx: #24993]
en: Information providers
ro_ro: Furnizori de informații

[ctx: #24994]
en: Running
ro_ro: În execuție

[ctx: #24995]
en: Orphaned
ro_ro: Orfanat

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
ro_ro: Gestionează dependințe

[ctx: #24997]
en: Look and feel
ro_ro: Aspect și comportament

[ctx: #24998]
en: My add-ons
ro_ro: Suplimentele mele

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
ro_ro: Ascunde incompatibile

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
ro_ro: Notificări

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
ro_ro: Ascunde străine

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
ro_ro: Selectați din toate numele ...

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
ro_ro: Arată meniul discului Blu-ray

[ctx: #25004]
en: Play main title: {0:d}
ro_ro: Redă titlul principal: {0:d}

[ctx: #25005]
en: Title: {0:d}
ro_ro: Titlul: {0:d}

[ctx: #25006]
en: Select playback item
ro_ro: Selectați articolul pentru redare

[ctx: #25007]
en: Chapters: {0:d} - duration: {1:s}
ro_ro: Capitole: {0:d} - durată: {1:s}

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
ro_ro: Redare disc Blu-ray eșuată

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
ro_ro: Meniul acestui disc Blu-ray nu este sprijinit (compatibil)

[ctx: #25010]
en: Chapter {0:d}
ro_ro: Capitolul {0:d}

[ctx: #25011]
en: Commercial
ro_ro: Comercial

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
ro_ro: Omitere automată oprită

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
ro_ro: Omitere automată pornită

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
ro_ro: Tastatură QWERTY

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
ro_ro: Este folosită traversarea audio (trecerea nemodificată a sunetului)

[ctx: #29803]
note: Header text for the BD-J warning dialog
en: BD-J menu error
ro_ro: Eroare meniu BD-J

[ctx: #29804]
note: Body text for the BD-J warning dialog
en: There was an error encountered loading Java, so BD-J menus will not be functional at this time. BD-J menus require the Java Runtime Environment so make sure this is installed and functioning on your system.
ro_ro: A apărut o eroare la încărcarea Java, astfel că meniurile BD-J nu vor fi funcționale în acest moment. Meniurile BD-J necesită Java Runtime Environment, astfel încât să vă asigurați că acesta este instalat și funcționează pe sistemul dvs.

[ctx: #29805]
note: Body text for the encryption error kaitoast
en: This Blu-ray disc (or file) is encrypted and can't be played.
ro_ro: Acest disc (sau fișier) Blu-ray este criptat și nu poate fi redat.

[ctx: #29900]
note: Header string on RDS Radiotext+ Info dialog
en: RadioText Plus info
ro_ro: Informații RadioText Plus

[ctx: #29901]
note: Music band name which make the song (if present)
en: Band
ro_ro: Trupă

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
ro_ro: Stil

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
ro_ro: Compozitor

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
ro_ro: Dirijor

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
ro_ro: Personal redacțional

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
ro_ro: Telefon

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
ro_ro: Adresă poștă electronică

[ctx: #29913]
note: Hotline phone (if present)
en: Hotline
ro_ro: Telefon roșu

[ctx: #29914]
note: Website address (if present)
en: Website
ro_ro: Sit web

[ctx: #29915]
note: General information news, in list selector (if present)
en: Info
ro_ro: Informații

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
ro_ro: Știri

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
ro_ro: Știri locale

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
ro_ro: Loterie

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
ro_ro: Finanțe

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
ro_ro: Altele

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
ro_ro: Horoscop

[ctx: #29926]
note: Program style name
en: Adult hits
ro_ro: Accesări adulți

[ctx: #29927]
note: Program style name
en: Spanish talk
ro_ro: Discuție spaniolă

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
ro_ro: Muzică spaniolă

[ctx: #29929]
note: Program style name
en: Hip hop
ro_ro: Hip-hop

[ctx: #29930]
note: Program style name
en: Radio Traffic advisory message!
ro_ro: Mesaj radio consultativ de trafic!

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
ro_ro: Mesaj radio

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
ro_ro: Limbă

[ctx: #29933]
note: Program style name
en: College
ro_ro: Colegiu

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
ro_ro: Personalitate

[ctx: #29936]
note: Program style name
en: Soft music
ro_ro: Muzică ușoară

[ctx: #29937]
note: Program style name
en: Adult hits
ro_ro: Accesări adulți

[ctx: #29938]
note: Program style name
en: Soft rock
ro_ro: Rock ușor

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
ro_ro: Discuții

[ctx: #29940]
note: Program style name
en: No programme type
ro_ro: Niciun tip de program

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
ro_ro: Știri

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
ro_ro: Chestiuni actuale

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
ro_ro: Informații

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
ro_ro: Educație

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
ro_ro: Cultură

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
ro_ro: Știință

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
ro_ro: Variate

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
ro_ro: Muzică Pop

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
ro_ro: Muzică Rock

[ctx: #29952]
note: Program style name
en: Easy listening music
ro_ro: Muzică relaxantă

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
ro_ro: Clasică ușoară

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
ro_ro: Clasică serioasă

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
ro_ro: Altă muzică

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
ro_ro: Meteo

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
ro_ro: Finanțe

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
ro_ro: Programe pentru copii

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
ro_ro: Chestiuni sociale

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
ro_ro: Religie

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
ro_ro: Dialog la telefon cu ascultătorii

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
ro_ro: Călătorie

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
ro_ro: Timp liber

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
ro_ro: Muzică Jazz

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
ro_ro: Muzică Country

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
ro_ro: Muzică națională

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
ro_ro: Muzică veche

[ctx: #29968]
note: Program style name
en: Folk Music
ro_ro: Muzică folclorică

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
ro_ro: Documentar

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
ro_ro: Test alarmă

[ctx: #29971]
note: Program style name
en: Alarm
ro_ro: Alarmă

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
ro_ro: Muzică rock clasică

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
ro_ro: Clasică

[ctx: #29979]
note: Program style name
en: Nostalgia
ro_ro: Nostalgie

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
ro_ro: Activează RDS pentru canalele radio

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
ro_ro: Datele RDS pot fi folosite, dacă sunt prezente

[ctx: #29982]
note: Boolean value to enable traffic advisory from RDS
en: Message traffic advisory
ro_ro: Mesaj consultativ de trafic

[ctx: #29983]
note: Help text of boolean on/off value
en: RDS informs you about traffic advisory messages
ro_ro: RDS vă informează despre mesajele de consultanță în trafic

[ctx: #29984]
note: Boolean value on settings
en: Increase volume on traffic advisory
ro_ro: Mărește sonorul la consultativele de trafic

[ctx: #29985]
note: Help text of boolean on/off value
en: If traffic advisory is send from RDS, volume is increased
ro_ro: Dacă un consultativ de trafic este trimis din RDS, volumul este mărit

[ctx: #29987]
note: Node title for music artist role, plural of #38036
en: Remixers
ro_ro: Reamestecători

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
ro_ro: Aranjatori

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
ro_ro: Compozitori

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
ro_ro: Dirijori

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
ro_ro: Amestecătoare DJ

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
ro_ro: Versuratori

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
ro_ro: Orchestre

[ctx: #29994]
note: Title for music artist roles node
en: Roles
ro_ro: Roluri

[ctx: #29995]
note: Label for multi-disc movies, including movie title (param 0) and disc number (param 1).
en: {0:s} (Disc {1:s})
ro_ro: {0:s} (Discul {1:s})

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
ro_ro: Calitate secvențe

[ctx: #33002]
en: Stream
ro_ro: Flux

[ctx: #33003]
en: Download
ro_ro: Descarcă

[ctx: #33004]
en: Download & play
ro_ro: Descarcă și redă

[ctx: #33005]
en: Download & save
ro_ro: Descarcă și salvează

[ctx: #33006]
en: Today
ro_ro: Astăzi

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
ro_ro: Mâine

[ctx: #33008]
en: Saving
ro_ro: Se salvează

[ctx: #33009]
en: Copying
ro_ro: Se copiază

[ctx: #33010]
en: Set download directory
ro_ro: Setare dosar de descărcare

[ctx: #33011]
en: Search duration
ro_ro: Durată căutare

[ctx: #33012]
en: Short
ro_ro: Scurt

[ctx: #33013]
en: Long
ro_ro: Lung

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
ro_ro: Folosește redatorul DVD în locul redatorului normal

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
ro_ro: Întreabă pentru descărcare înainte de a reda video

[ctx: #33016]
en: Clips
ro_ro: Clipuri

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
ro_ro: Reporniți modulul pentru activare

[ctx: #33018]
en: Tonight
ro_ro: La noapte

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
ro_ro: Mâine noapte

[ctx: #33020]
en: Condition
ro_ro: Condiție

[ctx: #33021]
en: Precipitation
ro_ro: Precipitații

[ctx: #33023]
en: Humid
ro_ro: Umiditate

[ctx: #33024]
en: Feels
ro_ro: Se simte

[ctx: #33025]
en: Observed
ro_ro: Observat

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
ro_ro: Plecare de la normal

[ctx: #33027]
en: Sunrise
ro_ro: Răsărit

[ctx: #33028]
en: Sunset
ro_ro: Apus

[ctx: #33029]
en: Details
ro_ro: Detalii

[ctx: #33030]
en: Outlook
ro_ro: Perspectivă

[ctx: #33031]
en: Coverflow
ro_ro: Acoperire

[ctx: #33032]
en: Translate text
ro_ro: Traduce text

[ctx: #33033]
en: Map list {0:s} category
ro_ro: Categorie listă {0: s}

[ctx: #33034]
en: 36-hour
ro_ro: 36 de ore

[ctx: #33035]
en: Maps
ro_ro: Hărți

[ctx: #33036]
en: Hourly
ro_ro: La fiecare oră

[ctx: #33037]
en: Weekend
ro_ro: Sfârșit de săptămână

[ctx: #33038]
en: {0:s} day
ro_ro: {0:s} zi

[ctx: #33040]
note: Used in the media source dialog. Will result in "HDHomerun Devices"
en: {0:s} devices
ro_ro: {0:s} dispozitive

[ctx: #33049]
en: Alert
ro_ro: Alertă

[ctx: #33050]
en: Alerts
ro_ro: Alerte

[ctx: #33051]
en: Choose your
ro_ro: Alegeți-vă

[ctx: #33052]
en: Check
ro_ro: Verifică

[ctx: #33053]
en: Configure the
ro_ro: Configurați

[ctx: #33054]
en: Seasons
ro_ro: Sezoane

[ctx: #33055]
en: Use your
ro_ro: Folosiți-vă

[ctx: #33056]
en: Watch your
ro_ro: Atenție la

[ctx: #33057]
en: Listen to
ro_ro: Ascultă

[ctx: #33058]
en: View your
ro_ro: Vedeți

[ctx: #33059]
en: Configure the
ro_ro: Configurați

[ctx: #33060]
en: Power
ro_ro: Energie

[ctx: #33061]
en: Menu
ro_ro: Meniu

[ctx: #33062]
en: Play the
ro_ro: Redă

[ctx: #33063]
en: Options
ro_ro: Opțiuni

[ctx: #33066]
en: About your
ro_ro: Despre

[ctx: #33067]
en: Star rating
ro_ro: Notă cu stele

[ctx: #33068]
en: Background
ro_ro: Fundal

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
ro_ro: Fundaluri

[ctx: #33070]
en: Custom background
ro_ro: Fundal personalizat

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
ro_ro: Fundale personalizate

[ctx: #33072]
en: View readme
ro_ro: Vedeți fișierul Citește-mă (readme)

[ctx: #33073]
en: View changelog
ro_ro: Vizualizare istoric modificări

[ctx: #33077]
en: No data found!
ro_ro: Nu au fost găsite date!

[ctx: #33078]
en: Next page
ro_ro: Pagina următoare

[ctx: #33079]
en: Love
ro_ro: Iubire

[ctx: #33080]
en: Hate
ro_ro: Ură

[ctx: #33082]
en: Path to script
ro_ro: Cale către script

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
ro_ro: Activează buton personalizat script

[ctx: #33084]
en: Auto login
ro_ro: Autentificare automată

[ctx: #33100]
en: Failed to start
ro_ro: Nu poate fi pornit

[ctx: #33101]
en: Web server
ro_ro: Server web

[ctx: #33102]
en: Event server
ro_ro: Server de evenimente

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
ro_ro: Server comunicare la distanță

[ctx: #33104]
en: You have previously enabled the web interface without setting up a password. The web server has been disabled until you either explicitly allow this or set up authentication. Please review your settings.
ro_ro: Ați activat anterior interfața web fără a stabili o parolă. Servitorul web a fost dezactivat până ce o să permiteți asta în mod explicit sau configurați autentificarea. Vă rugăm să revizuiți configurările.

[ctx: #33200]
en: Detected new connection
ro_ro: A fost detectată o nouă conexiune

[ctx: #34006]
en: MPEG-4 audio (FFmpeg M4A AAC)
ro_ro: Audio MPEG-4 (FFmpeg M4A AAC)

[ctx: #34008]
en: When you need to enter some text, Kodi virtual keyboard will show up instead of the built-in tvOS keyboard
ro_ro: Când trebuie să introduceți un text, tastatura virtuală din Kodi va apărea în locul celei integrate în sistemul de operare al televizorului

[ctx: #34009]
en: Siri remote pan gesture horizontal sensitivity
ro_ro: Sensibilitatea orizontală a gestului de măriree a telecomenzii Siri

[ctx: #34010]
en: Siri remote pan gesture vertical sensitivity
ro_ro: Sensibilitatea verticală a gestului de măriree a telecomenzii Siri

[ctx: #34100]
en: Number of channels
ro_ro: Număr de canale

[ctx: #34111]
note: Description of setting with label #421 "Keep audio device alive"
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds.[CR][Always] Continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications.[CR][1-10 Minutes] Same as [Always] except that after the selected period of time audio enters a suspended state.[CR][Off] Audio output enters a suspended state. Note: Sounds can be missed if audio enters suspended state.
ro_ro: Selectați comportamentul când nu este necesar niciun sunet pentru redare sau interfață.[CR][Întotdeauna] Este scos un semnal inaudibil continuu, acesta ține activ dispozitivul audio receptor pentru orice sunet nou, totuși aceasta poate de asemenea să blocheze sunetul de la alte aplicații.[CR][1-10 Minute] La fel ca [Întotdeauna] doar că după perioada de timp selectată sunetul intră într-o stare de suspendare.[CR][Oprit] Ieșirea audio intră într-o stare de suspendare. Atenție: Dacă ieșirea audio este într-o stare de suspendare sunete pot fi pierdute.

[ctx: #34112]
note: Indicates if Audio Engine should transmit noise or real silence
en: Send low volume noise
ro_ro: Trimite zgomot redus

[ctx: #34113]
note: Description of setting with label #34112 "Send low volume noise"
en: To keep certain AVRs powered we send an inaudible random noise signal. You can disable this setting if you are using headphone or analog output.
ro_ro: Pentru a menține active unele receptoare audio video (stații), trimitem un semnal de zgomot inaudibil aleator. Puteți dezactiva această setare dacă folosiți căști sau un dispozitiv analogic.

[ctx: #34114]
note: Indicates if Audio Engine should include lfe when downmixing
en: Include LFE when downmixing
ro_ro: Include efectele de frecvență joasă (pentru subwoofer) când este scăzut numărul de canale

[ctx: #34115]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: If enabled, this setting will include lfe channel into the mixing when there is no dedicated LFE output channel available. This only makes sense for full range speakers.
ro_ro: Dacă o activați, această opțiune va include canalul de sunete de frecvență joasă (LFE), pentru subwoofer, în amestec când nu există niciun canal dedicat de ieșire pentru act tip de sunete de frecvență joasă (lipsește subwooferul). Aceasta are logică doar pentru difuzoare care pot redat tot intervalul de sunete.

[ctx: #34116]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: Off
ro_ro: Oprită

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
ro_ro: Redă sunete interfață

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
ro_ro: Doar când redarea s-a oprit

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
ro_ro: Întotdeauna

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
ro_ro: Niciodată

[ctx: #34124]
note: SPDIF max sampling rate
en: 44.1
ro_ro: 44,1

[ctx: #34125]
note: SPDIF max sampling rate
en: 48.0
ro_ro: 48,0

[ctx: #34126]
note: SPDIF max sampling rate
en: 88.2
ro_ro: 88,2

[ctx: #34127]
note: SPDIF max sampling rate
en: 96.0
ro_ro: 96,0

[ctx: #34128]
note: SPDIF max sampling rate
en: 192.0
ro_ro: 192,0

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
ro_ro: Următorul element de redat nu poate fi găsit

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
ro_ro: Elementul anterior de redat nu poate fi găsit

[ctx: #34220]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On/Off toast caption
en: HDR status
ro_ro: Stare interval dinamic ridicat (HDR)

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
ro_ro: Oprită

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
ro_ro: Pornită

[ctx: #34224]
en: Tone mapping method
ro_ro: Metodă de cartografiere nuanțe

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
ro_ro: Zeroconf nu a putut fi pornit

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
ro_ro: Serviciul Bonjour de la Apple este instalat? Verificați jurnalul pentru mai multe informații despre acest mesaj.

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
ro_ro: AirPlay nu a putut fi pornit deoarece necesită ca Zeroconf să fie activat.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
ro_ro: Zeroconf nu poate fi oprit. AirPlay și AirTunes necesită ca Zeroconf să ruleze.

[ctx: #34400]
en: Video rendering
ro_ro: Randare video

[ctx: #34401]
en: Failed to initialize video filters / scalers, falling back to bilinear scaling
ro_ro: Filtrele / Scalatorii video nu au putu fi inițializați, se revine la scalarea biliniară

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
ro_ro: Inițializarea dispozitivului audio a eșuat

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
ro_ro: Verificați setările audio

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
ro_ro: Folosește gesturi pentru navigare:

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
ro_ro: Glisare la stânga cu un deget pentru stânga,dreapta,sus,jos pentru cursori

[ctx: #34406]
en: Two finger swipe left for backspace
ro_ro: Glisare la stânga cu două degete pentru backspace

[ctx: #34407]
en: One finger single tap for enter
ro_ro: Apăsare cu un deget pentru enter

[ctx: #34408]
en: Two finger single tap or one finger long press for contextmenu
ro_ro: Apăsare singulară cu două degete sau apăsare lungă pentru meniul contextual

[ctx: #35000]
en: Peripherals
ro_ro: Periferice

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
ro_ro: Dispozitiv HID generic

[ctx: #35002]
en: Generic network adapter
ro_ro: Adaptor de rețea general

[ctx: #35003]
en: Generic disk
ro_ro: Disc generic

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
ro_ro: Nu există setări disponibile pentru acest periferic.

[ctx: #35005]
en: New device configured
ro_ro: Dispozitiv nou configurat

[ctx: #35006]
en: Device removed
ro_ro: Dispozitiv eliminat

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
ro_ro: Hartă de taste de folosit pentru acest dispozitiv

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
ro_ro: Hartă de taste activată

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
ro_ro: Nu folosi o hartă atribuire taste pentru acest dispozitiv

[ctx: #35010]
note: Name of add-ons extending the kodi.peripheral extension point
en: Peripheral libraries
ro_ro: Librării periferice

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
ro_ro: Controlator nou detectat

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
ro_ro: A fost detectat un nou controlator. Îl puteți configura oricând la "Setări -> Setări de sistem -> Intrare". Doriți să îl configurați acum?

[ctx: #35014]
note: Help text of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog. {0:s} - list of disabled buttons and axes
en: Some controllers have buttons and axes that interfere with mapping. Press these now to disable them:[CR]{0:s}
ro_ro: Unele controlatoare au butoane și axe care interferează cu asocierea. Apăsați-le acum pentru a le dezactiva:[CR]{0:s}

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
ro_ro: Buton {0:d}

[ctx: #35016]
note: Name of a controller axis, e.g. Axis 2. {0:d} - axis index
en: Axis {0:d}
ro_ro: Axă {0:d}

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
ro_ro: Nu se pot configura controlatoarele

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
ro_ro: Configurarea controlatorului depinde de un supliment dezactivat. Doriți să îl activați?

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
ro_ro: Ignoră intrarea

[ctx: #35020]
note: Help text of the dialog to detect analog buttons on controllers. {0:s} - list of detected axes
en: Press all analog buttons now to detect them:[CR][CR]{0:s}
ro_ro: Apăsați acum toate butoanele analogice pentru a le detecta: [CR][CR]{0:s}

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
ro_ro: Obține toate

[ctx: #35022]
note: Message shown in the controller dialog when there is nothing to map, for example hubs (multitaps) have no buttons
en: Nothing to map
ro_ro: Nimic de mapat

[ctx: #35047]
note: Name of setting to configure peripheral add-ons
en: Driver settings
ro_ro: Setari driver

[ctx: #35048]
note: Description of setting with label #35047 "Driver settings"
en: View and configure peripheral add-ons.
ro_ro: Vizualizați și configurați suplimentele periferice.

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
ro_ro: Suplimente jocuri

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
ro_ro: Profile controlatoare

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
ro_ro: Testează vuietul

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
ro_ro: Activează motoarele de vuiet (vibrații) ale tuturor controlatoarelor.

[ctx: #35053]
note: Setting to enable rumble for GUI notifications
en: Enable rumble for notifications
ro_ro: Activează vuietul pentru notificări

[ctx: #35054]
note: Description of setting to enable rumble for GUI notifications
en: Activates controller rumble motors when a notification occurs.
ro_ro: Activează motoarele de vuiet ale controlatorului când apare o notificare.

[ctx: #35055]
note: Help text for controller window
en: Use the keyboard or remote to select a controller profile. When prompted, press the button on your game controller that best matches what you see on the screen. If you make a mistake you can repeat the process.
ro_ro: Folosiți tastatura sau telecomanda pentru a selecta un profil controlator. Când vi se va cere, apăsați pe butonul controlatorului de joc care se potrivește cel mai bine cu ceea ce vedeți pe ecran. Dacă faceți o greșeală, puteți repeta procesul.

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
ro_ro: Configurație controlator

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
ro_ro: Butoane

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
ro_ro: Restabilelește profilul controlatorului

[ctx: #35061]
note: Prompt to reset a controller profile for all devices
en: Would you like to reset this controller profile for all attached devices?
ro_ro: Doriți să restabiliți profilul controlatorului pentru toate dispozitivele atașate?

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
ro_ro: Toate profilele controlatoarelor disponibile sunt instalate.

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
ro_ro: Configurați controlatoarele atașate

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
ro_ro: Asociați controlatoarele dumneavoastră cu diferite dispozitive de intrare ale diverselor sistemelor de joc.

[ctx: #35071]
note: Label for buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Racing wheel
ro_ro: Volan de curse

[ctx: #35072]
note: Label for paddle buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Paddles
ro_ro: Paletele

[ctx: #35073]
note: Label for buttons that appear on a joystick for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Joysticks
ro_ro: Manșe

[ctx: #35074]
note: Label for buttons that appear on the face of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Face buttons
ro_ro: Butoanele de deasupra

[ctx: #35075]
note: Label for buttons that appear on the shoulders of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoulder buttons
ro_ro: Butoanele laterale

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
ro_ro: Declanșatoare

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
ro_ro: Bețe analoage

[ctx: #35078]
note: Setting title for left analog stick deadzone
en: Left stick deadzone
ro_ro: Zona moartă a bățului stâng

[ctx: #35079]
note: Setting title for right analog stick deadzone
en: Right stick deadzone
ro_ro: Zona moartă a bățului drept

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
ro_ro: Oprește controlatoarele la ieșire

[ctx: #35089]
note: Description for the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Powers off any controller that supports it on exit.
ro_ro: Oprește orice controlor, care sprijină acest lucru, la ieșire.

[ctx: #35090]
note: Button prompt without timeout. {0:s} - button name
en: Press {0:s}
ro_ro: Apăsați {0:s}

[ctx: #35091]
note: Button prompt with timeout. {0:s} - button name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Press {0:s} ({1:d})
ro_ro: Apăsați {0:s} ({1:d})

[ctx: #35092]
note: Analog stick up prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} up
ro_ro: Mișcați {0:s} în sus

[ctx: #35093]
note: Analog stick up prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} up ({1:d})
ro_ro: Mișcați {0:s} în sus ({1:d})

[ctx: #35094]
note: Analog stick down prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} down
ro_ro: Mișcați {0:s} în jos

[ctx: #35095]
note: Analog stick down prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} down ({1:d})
ro_ro: Mișcați {0:s} în jos ({1:d})

[ctx: #35096]
note: Analog stick right prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} right
ro_ro: Mișcați {0:s} spre dreapta

[ctx: #35097]
note: Analog stick right prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} right ({1:d})
ro_ro: Mișcați {0:s} spre dreapta ({1:d})

[ctx: #35098]
note: Analog stick left prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} left
ro_ro: Mișcați {0:s} spre stânga

[ctx: #35099]
note: Analog stick left prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} left ({1:d})
ro_ro: Mișcați {0:s} spre stânga ({1:d})

[ctx: #35100]
en: Enable controller support
ro_ro: Activează sprijinul controlatoarelor

[ctx: #35102]
en: Disable controllers when this device is present
ro_ro: Dezactivează controlatoarele când acest dispozitiv este prezent

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
ro_ro: Butoane

[ctx: #35104]
note: Label for relative mounters like the mouse pointer. Used in the controller mapping dialog.
en: Pointers
ro_ro: Indicatoare

[ctx: #35105]
note: Heading for buttons mounted on a light gun. Used in the controller mapping dialog.
en: Light gun
ro_ro: Armă ușoară

[ctx: #35106]
note: Heading for the button that shoots the lightgun offscreen when pressed. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoot offscreen
ro_ro: Trage pe lângă ecran

[ctx: #35107]
note: Heading for switches found on a game console, such as the Atari 2600. Used in the controller mapping dialog.
en: Console switches
ro_ro: Comutatoare consolă

[ctx: #35108]
note: Heading for buttons that control the game console hardware, such as a microphone button. Used in the controller mapping dialog.
en: Hardware buttons
ro_ro: Butoane fizice

[ctx: #35109]
note: Heading for buttons on a numeric keypad (containing 0-9, star and pound). Used in the controller mapping dialog.
en: Keypad
ro_ro: Tastatură

[ctx: #35110]
note: Label for the button that opens the port setup dialog
en: Ports
ro_ro: Porturi

[ctx: #35111]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
ro_ro: Configurare porturi

[ctx: #35113]
note: Title of the dialog for selecting a game controller
en: Select a Controller
ro_ro: Selectați un controlator (manetă)

[ctx: #35114]
note: Title of the error dialog when changing a controller port fails
en: Failed to change controller
ro_ro: Eșuarea la schimbarea controlatorului (manetei)

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
ro_ro: Tastatură

[ctx: #35151]
note: Name of group in "Games -> Keyboard" for configuring keyboard players
en: Player configuration
ro_ro: Configurație jucător

[ctx: #35152]
note: Name of setting for enabling the keyboard during gameplay
en: Enable keyboard
ro_ro: Activare tastatură

[ctx: #35153]
note: Description of setting with label #35152 "Enable keyboard"
en: This allows the keyboard to emulate up to 8 game controllers. If disabled, the keyboard can still be used to control emulators like DOSBox which require a full keyboard.
ro_ro: Aceasta permite tastaturii să emuleze până la 8 controlatoare de joc. Dacă este dezactivată, tastatură încă poate fi folosită pentru a controla emulatoare ca DOSBox care necesită o tastatură întreagă.

[ctx: #35154]
note: Setting name for number of keyboard players
en: Number of keyboard players
ro_ro: Numărul de jucători de la tastatură

[ctx: #35155]
note: Description of settings with label #35066
en: Set the number of players using the keyboard. This is intended for devices that use keyboard drivers, but you can also see how many people fit around a keyboard!
ro_ro: Setați numărul de utilizatori care utilizează tastatura. Acest lucru este destinat dispozitivelor care folosesc drivere de tastatură, dar puteți vedea, de asemenea, cât de mulți oameni se potrivesc în jurul unei tastaturi!

[ctx: #35157]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 1
ro_ro: Configurați tastatura pentru jucătorul 1

[ctx: #35158]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 2
ro_ro: Configurați tastatura pentru jucătorul 2

[ctx: #35159]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 3
ro_ro: Configurați tastatura pentru jucătorul 3

[ctx: #35160]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 4
ro_ro: Configurați tastatura pentru jucătorul 4

[ctx: #35161]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 5
ro_ro: Configurați tastatura pentru jucătorul 5

[ctx: #35162]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 6
ro_ro: Configurați tastatura pentru jucătorul 6

[ctx: #35163]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 7
ro_ro: Configurați tastatura pentru jucătorul 7

[ctx: #35164]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 8
ro_ro: Configurați tastatura pentru jucătorul 8

[ctx: #35165]
note: Name of the keyboard-emulated controller in the list of peripherals
en: Keyboard player
ro_ro: Jucător de la tastatură

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
ro_ro: Toate tastele

[ctx: #35167]
note: Heading for the button that lets the user map individual keyboard keys. Used in the controller mapping dialog.
en: Single keys
ro_ro: Taste individuale

[ctx: #35168]
note: Name of the button that prompts you to select a key on the keyboard. Used in the controller mapping dialog.
en: Select key
ro_ro: Selectare tastă

[ctx: #35169]
note: Keyboard prompt without a timeout. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key
ro_ro: Apăsați o tastă

[ctx: #35170]
note: Keyboard prompt with timeout. {1:d} - seconds left in prompt. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key ({1:d})
ro_ro: Apăsați o tastă ({1:d})

[ctx: #35171]
note: Name of mouse connected to the device
en: Mouse
ro_ro: Maus

[ctx: #35172]
note: Name of window for configuring players while playing a game
en: Players
ro_ro: Jucători

[ctx: #35173]
note: Notification shown when no controllers are connected in the in-game dialog that lets users configure player assignment
en: No controllers connected
ro_ro: Niciun controlator (manetă) conectat

[ctx: #35200]
note: This string is an early meme from the late 1990's that made fun of the poor translation in the 16-bit game Zero Wing from the late 1980's. DO NOT TRANSLATE!
en: ALL YOUR BASE ARE BELONG[CR]TO US
ro_ro: BAZA TA ESTE DETINUTA [CR] DE NOI

[ctx: #35201]
note: Name of group in "Games -> General" for configuring gameplay
en: Gameplay
ro_ro: Modul de joc

[ctx: #35203]
en: Enable rewind (if supported)
ro_ro: Activează derularea înapoi (dacă e sprijinită)

[ctx: #35204]
en: Enable real-time rewinding during game play, if supported. Press rewind or manually seek backwards using the seek bar.
ro_ro: Activează derularea înapoi în-timp-real pe parcursul jocului, dacă este sprijinită. Apăsați derulare înapoi sau săriți manul înapoi folosind bara de sărire.

[ctx: #35205]
en: Maximum rewind time
ro_ro: Durată maximă de derulare înapoi

[ctx: #35206]
en: Maximum time possible to rewind, if supported. Large rewind histories can use a lot of RAM.
ro_ro: Durata maximă posibilă de derulare înapoi, dacă este sprijinită. Istoricele mari de derulare înapoi pot folosi o cantitate mare din memoria RAM.

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
ro_ro: Emulatoare

[ctx: #35208]
note: Description of add-on category for standalone games
en: Standalone games
ro_ro: Jocuri independente

[ctx: #35209]
en: Game resources
ro_ro: Resurse joc

[ctx: #35210]
note: Dialog title when gameplay fails
en: Failed to play game
ro_ro: Pornirea jocului a eșuat

[ctx: #35211]
note: Error dialog text when the game requires restricted files to play. {0:s} - emulator ID
en: This game requires the following add-on: {0:s}
ro_ro: Acest joc necesită următorul supliment: {0:s}

[ctx: #35212]
note: Error dialog text when launching a game and no emulators are compatible
en: This game isn't compatible with any available emulators.
ro_ro: Acest joc nu este compatibil cu niciun emulator disponibil.

[ctx: #35213]
note: Error dialog text when launching a game and the emulator has an internal error. {0:s} - emulator name
en: The emulator "{0:s}" had an internal error.
ro_ro: Emulatorul „{0:s}” a întâmpinat o eroare internă.

[ctx: #35214]
note: Error dialog text when the game can't be played because it's not on a hard drive or partition
en: This game can only be played directly from a hard drive or partition. Compressed files must be extracted.
ro_ro: Acest joc poate fi redat doar direct de pe un hard disk sau partiție. Fișierele comprimate trebuie extrase.

[ctx: #35215]
note: Error dialog text when libretro support is disabled
en: This game depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
ro_ro: Acest joc depinde de un modul dezactivat. Doriți să il activați?

[ctx: #35216]
note: Description of add-on category for game support add-ons like game.libretro (the libretro wrapper)
en: Support add-ons
ro_ro: Sprijin suplimente

[ctx: #35217]
note: Dialog text asking user to overwrite their savestate file
en: The savestate can only be loaded with "{0:s}". Erase savestate and continue?
ro_ro: Savestate poate fi încărcat doar cu „{0: s}”. Ștergeți savestate și continuați?

[ctx: #35218]
note: Button to erase the savestate
en: Erase savestate
ro_ro: Ștergeți savestate

[ctx: #35219]
note: Error dialog text when trying to play a game and the game's files aren't found.
en: The required files can't be found.
ro_ro: Fișierele necesare nu pot fi găsite.

[ctx: #35220]
note: Description of add-on category for game providers
en: Game providers
ro_ro: Furnizori de jocuri

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
ro_ro: Meniu

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
ro_ro: Închide programul

[ctx: #35223]
note: Help text shown when playaing a game with missing add-on dependencies. {0:s} - list of add-ons that are missing
en: Missing: {0:s}
ro_ro: Lipsește: {0: s}

[ctx: #35224]
note: Label of button in the in-game menu for pausing and resuming playback
en: Pause / Resume
ro_ro: Pauzează / Reia

[ctx: #35225]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video filter (also called a video shader)
en: Video filter
ro_ro: Filtru video

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
ro_ro: Stabiliri avansate

[ctx: #35227]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video rotation
en: Rotation
ro_ro: Rotație

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
ro_ro: Ecran complet

[ctx: #35233]
note: Label of the setting in the in-game menu for stretching the game to fit the monitor
en: Stretch mode
ro_ro: Mod de întindere

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
ro_ro: Controale

[ctx: #35235]
note: Help text shown when the user first plays a game. {0:s} - Button combo to open the in-game menu
en: Press {0:s} to open the in-game menu.
ro_ro: Apăsați {0: s} pentru a deschide meniul în joc.

[ctx: #35236]
note: Additional help text shown when the user first plays a game. This will be removed in the future.
en: In this release, only controllers can be used to play games.
ro_ro: În această versiune, doar controlerele pot fi folosite pentru a juca jocuri.

[ctx: #35249]
note: Button to open the savestate manager from the game OSD
en: Save / Load
ro_ro: Salvează / Încarcă

[ctx: #35250]
en: Add games...
ro_ro: Adăugare jocuri...

[ctx: #35251]
en: Add game source
ro_ro: Adăugare sursă joc

[ctx: #35252]
en: Edit game source
ro_ro: Editare sursă joc

[ctx: #35253]
en: Enable autosave (if supported)
ro_ro: Activează salvarea automată (dacă e sprijinită)

[ctx: #35254]
en: Save the game automatically during game play, if supported. Resume playing where you left off.
ro_ro: Salvați automat jocul în timpul jocului, dacă este acceptat. Reluați jocul unde ați plecat.

[ctx: #35255]
note: Label for showing which emulator the game was saved with
en: Saved with:
ro_ro: Salvat cu:

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
ro_ro: Instalarea suplimentului a eșuat.

[ctx: #35257]
note: Label on installed emulators in the emulator selection dialog
en: Installed
ro_ro: Instalat

[ctx: #35258]
note: Title of the dialog to select an emulator for the current game. {0:s} - game file extension
en: Select emulator for {0:s} file
ro_ro: Selectați emulatorul pentru fișierul {0: s}

[ctx: #35259]
note: Label on emulators with a savestate in the emulator selection dialog
en: Saved
ro_ro: Salvat

[ctx: #35260]
note: Title of the dialog to select a savestate for the current game
en: Select savestate
ro_ro: Selectare stare salvare

[ctx: #35261]
note: Button for creating a new save state from the select savestate dialog
en: New
ro_ro: Nou

[ctx: #35262]
note: Help text for RetroAchievements username input setting
en: Enter your RetroAchievements account username
ro_ro: Introduceți numele de utilizator al contului dumneavoastră de pe RetroAchievements

[ctx: #35263]
note: Help text for RetroAchievements password input setting
en: Enter your RetroAchievements account password
ro_ro: Introduceți parola contului dumneavoastră de pe RetroAchievements

[ctx: #35264]
note: Label for notification events regarding RetroAchievements login
en: RetroAchievements
ro_ro: RetroAchievements (realizări pentru jocurile retro)

[ctx: #35265]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Incorrect User/Password!
ro_ro: Numele de utilizator/parola nu este corectă!

[ctx: #35266]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Failed to contact server
ro_ro: Eșuare la contactarea servitorului

[ctx: #35267]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Invalid response from server
ro_ro: Răspun nevalid de la servitor

[ctx: #35268]
note: Setting to show if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Logged in
ro_ro: Autentificat(ă)

[ctx: #35269]
note: Help text for the setting that shows if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Toggle this setting to log in or out of RetroAchievements.
ro_ro: Comutați această opțiune pentru a vă atentifica / dezautentifica din contrul dumneavoastră de pe RetroAchievements.

[ctx: #35270]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Your account is not verified. Please check your email to complete your sign up.
ro_ro: Contul dumneavoastră nu este verificat. Verificați-vă poșta electronică pentru a vă finaliza înregistrarea.

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
ro_ro: Server-ul nu poate fi contactat.

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
ro_ro: Server-ul nu răspunde adecvat.

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
ro_ro: Versiunea server-ului nu este compatibilă.

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
ro_ro: Acces refuzat

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
ro_ro: Connectare la furnizorul din spate.

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adapter
ro_ro: Adaptor CEC Pulse-Eight

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
ro_ro: Comandă de comutare la parte tastatură

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
ro_ro: Comandă de comutare la parte telecomandă

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
ro_ro: Comandă apasă buton „utilizator”

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
ro_ro: Activează comenzi de schimbare a părții

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
ro_ro: Adaptorul nu poate fi deschis

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
ro_ro: Dispozitive de aprins la pornire

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
ro_ro: Dispozitive de stins la oprirea sistemului

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
ro_ro: Pune dispozitivele în modul repaus când protectorul de ecran este activat

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
ro_ro: Deșteaptă dispozitivele când se dezactivează protectorul de ecran

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
ro_ro: Portul com CEC nu a putut fi detectat. Vă rugăm să-l configurați manual.

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
ro_ro: Adaptorul CEC nu a putut fi inițializat. Vă rugăm să verificați setările.

[ctx: #36013]
note: CEC adapter setting to set the type of device that libCEC reports to the TV (Recording, Playback or Tuner Device)
en: CEC client device mode
ro_ro: Mod dispozitiv client CEC

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
ro_ro: Număr port HDMI

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
ro_ro: Conectat

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
ro_ro: Adaptorul CEC nu a putut fi inițializat: libCEC nu a fost găsită pe sistemul dumneavoastră.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
ro_ro: Folosește setările de limbă ale televizorului

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
ro_ro: Conectarea la dispozitivul HDMI

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
ro_ro: Schimbă sursa la acest dispozitiv la pornire

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
ro_ro: Adresă fizică (nu ține cont de portulHDMI)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
ro_ro: Configurația a fost actualizată

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
ro_ro: Noua configurație nu a putut fi inițializată. Vă rugăm verificați setările.

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
ro_ro: Trimite comanda „Sursă inactivă” la oprirea sistemului

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
ro_ro: Dispozitive de pus de asemenea în modul suspendare

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
ro_ro: Dispozitivul necesită service

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
ro_ro: Ignoră

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
ro_ro: Când televizorul este închis

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
ro_ro: Conexiune pierdută

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
ro_ro: Acest utilizator nu are permisiunea de a deschide adaptorul CEC

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
ro_ro: Portul este ocupat. Doar un program poate accesa adaptorul CEC

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
ro_ro: Acțiune când se schimbă pe altă sursă

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
ro_ro: Conexiune realizată

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
ro_ro: Întotdeauna

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
ro_ro: La pornire / oprire

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
ro_ro: Amplificator / Dispozitiv receptor audio-video

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
ro_ro: Televizor și dispozitiv receptor audio-video (explicit)

[ctx: #36040]
en: Detected version of libCEC interface ({0:x}) is lower than the supported version {1:x}.
ro_ro: Vresiunea interfeței libCEC detectată ({0:x}) este mai mică decât versiunea sprijinită {1:x}.

[ctx: #36041]
en: * Item folder
ro_ro: * Dosar element

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
ro_ro: Folosește interval limitat de culori (16-235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
ro_ro: Număr de preîncărcări folosite de ghidorul grafic

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
ro_ro: Oprește redarea

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
ro_ro: Pauzează redarea

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
ro_ro: Forțează AVR-ul să se trezească atunci când Kodi este activat

[ctx: #36047]
en: Remote button press delay before repeating (ms)
ro_ro: Apăsați pe butonul de la distanță înainte de a repeta (ms)

[ctx: #36048]
en: Remote button press repeat rate (ms)
ro_ro: Apăsați butonul pe telecomanda, rata de repetare (ms)

[ctx: #36049]
en: Remote button press release time (ms)
ro_ro: Timp de lansare a butonului (ms)

[ctx: #36050]
en: On start
ro_ro: La început

[ctx: #36051]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Recording Device
ro_ro: Dispozitiv de înregistrare

[ctx: #36052]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Playback Device
ro_ro: Dispozitiv de redare

[ctx: #36053]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Tuner Device
ro_ro: Dispozitiv de prindere

[ctx: #36096]
note: Label of setting "System / Display / Use system HDR/SDR brightness balance"
en: Use system HDR/SDR brightness balance
ro_ro: Folosește echilibrarea HDR/SDR a sistemului

[ctx: #36097]
note: Label of setting "System / Display / GUI peak luminance in HDR PQ mode"
en: GUI peak luminance in HDR PQ mode
ro_ro: Luminanța maximă a interfeței grafice în modul HDR PQ

[ctx: #36098]
note: Label of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Use 10 bit for SDR
ro_ro: Folosește 10 biți pentru SDR

[ctx: #36099]
en: Dithering
ro_ro: Oscilare

[ctx: #36100]
en: Dither depth
ro_ro: Adâncime oscilare

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
ro_ro: Schimbă aspectul și experiența avută cu interfața cu utilizatorul.

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
ro_ro: Această categorie conține toate stabilirile conexe costumului.

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
ro_ro: Selectați costumul pentru interfața cu utilizatorul. Aceasta va defini aspectul și experiența avută cu aceast program.

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
ro_ro: Selectați pentru a modifica stabilirile specifice costumului. Opțiunile disponibile depind de capabilitățile oferite de costum.

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
ro_ro: Schimbați tema asociată cu costumul selectat.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
ro_ro: Schimbați culorile costumului selectat.

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
ro_ro: Alegeți fonturile cu care este afișată interfața. Seturile de fonturi sunt configurate de costumul dumneavoastră.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
ro_ro: Redimensionați afișarea interfeței cu utilizatorul

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
ro_ro: Selectați fereastra media care să fie afișată la pornire.

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
ro_ro: Selectați sau dezactivați sunetele folosite în interfața cu utilizatorul.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
ro_ro: Dezactivați această opțiune pentru a elimina bara rulantă de știri.

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
ro_ro: Modificați fluxurile RSS.

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
ro_ro: Această categorie conține toate setărie de locație / regionale.

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
ro_ro: Alegeți limba interfeței cu utilizatorul.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
ro_ro: Alegeți formatele pentru temperatură, oră și dată. Opțiunile disponibile depind de limba aleasă.

[ctx: #36116]
note: Description of setting with label #14091 "Character set"
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface. This doesn't change the character set used for subtitles, for that go to Player > Language.
ro_ro: Alegeți setul de caractere folosit pentru afișarea textului interfeței utilizatorului. Nu se schimbă setul de caractere folosit pentru subtitluri, pentru aceasta mergeți la Redator > Limbă.

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
ro_ro: Implicit va fi aleasă limba audio selectată dacă sunt disponibile mai mult de una.

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
ro_ro: Implicit va fi aleasă limba selectată pentru subtitlu dacă sunt disponibile mai mult de o limbă.

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
ro_ro: Această categorie conține setări pentru afișarea listelor media.

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
ro_ro: Arată elementul (..) în liste pentru a merge în dosarul părinte

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
ro_ro: Arată extensiile pentru fișierele media, de exemplu „melodie” va fi afișată ca „melodie.mp3”.

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
ro_ro: Ignoră anumite articole hotărâte din fața cuvintelor la sortare. De exemplu articolul hotărât „the” din limba engleză

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
ro_ro: Permite ștergerea și redenumirea fișierelor prin interfața cu utilizatorul, cu ajutorul meniului contextual, de exemplu: când un element este selectat, apăsați tasta „C” pentru a vedea acest meniu.

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
ro_ro: Arată butonul „Adăugare sursă” în secțiunile rădăcină ale interfeței.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
ro_ro: Arată fișierele și dosarele ascunse la listarea fișierelor

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
ro_ro: Această categorie conține setări pentru gestionarea suplimentelor protector de ecran.

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
ro_ro: Setați cât trebuie să se aștepte pentru ca orice activitate să aibă loc înainte de a afișa protectorul de ecran.

[ctx: #36130]
note: Description of setting with label #356 "Screensaver mode"
en: Select the screensaver. The "Dim" screensaver will be forced when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
ro_ro: Selectați protectorul de ecran. Protectorul de ecran „Dim” va fi folosit forțat când redarea unui fișier video pe tot ecranul este în pauză sau o casetă de dialog este activă.

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
ro_ro: Selectați pentru a modifica setările specifice protectorului de ecran. Opțiunile disponibile depind de capabilitățile oferite de suplimentul protectorului de ecran.

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
ro_ro: Previzualizați protectorul de ecran selectat

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
ro_ro: Întunecă ecranul când media este în pauză. Nu este valid pentru protectorul de ecran „Dim”.

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
ro_ro: Deocamdată nu este disponibilă nicio informație.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
ro_ro: Deocamdată nu este disponibilă nicio informație.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
ro_ro: Deocamdată nu este disponibilă nicio informație.

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
ro_ro: Secțiune care conține setările pentru fișierele video și modul în care sunt ele gestionate.

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea mediatecii video.

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
ro_ro: Alegeți care unitate să fie folosită pentru afișarea temperaturilor în interfața cu utilizatorul.

[ctx: #36141]
note: Description of setting with label #20369 "Show information for unwatched items"
en: Show information for unwatched media in the video library or hide them if not selected to prevent spoilers. Available options are 'Movie plot', 'Episode plot' and 'Episode thumb'.
ro_ro: Arată informații pentru fișierele media nevăzute din mediateca video sau le ascunde dacă nu sunt selectate pentru a preveni stricătoarele de chef (spoilers). Opțiunile disponibile sunt „Intrigă film artistic”, „Intrigă episod” și „Miniatură episod”.

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
ro_ro: Alegeți care unitate să fie folosită pentru afișarea vitezelor în interfața cu utilizatorul.

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
ro_ro: Descarcă imagini pentru actori din bazele de date de pe internet când se adaugă fișiere media în mediatecă.

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
ro_ro: Selectați în care cazuri doriți să ascundeți noduri sezoane pentru filmele seriale. Dacă sunt ascunse, selectând un film serial vă va duce direct la vizualizarea episoadelor.

[ctx: #36145]
note: Description of setting with label #20458 "Group movies in sets"
en: When enabled, movies belonging to a "Movie set" are grouped together under one entry for the set in the movie library, this entry can then be opened to display the individual movies. When disabled, each movie will have its own entry in the movie library even if it belongs to a set.
ro_ro: Când este activat, filmele artistice aparținând unei „colecții de filme artistice” sunt grupate sub o intrare pentru setul din mediateca de filme, această intrare poate fi apoi deschisă pentru a afișa filmele individuale. Când este dezactivat, fiecare film va avea propria intrare în biblioteca de filme, chiar dacă aparține unei colecții.

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
ro_ro: Verifică dacă sunt fișiere media noi la pornire.

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
ro_ro: Ascunde bara de progres scanare mediatecă în timpul scanărilor.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
ro_ro: Elimină elementele din mediateca dumneavoastră care nu pot fi găsite (au fost redenumite, șterse, sau pe o memorie detașabilă care acum este deconectată).

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
ro_ro: Exportați baza de date a mediatecii video în fișiere XML. Aceasta va suprascrie opțional fișierele XML actuale.

[ctx: #36150]
note: Description of setting with label #648 "Import video library"
en: Import an XML file into the video library database.
ro_ro: Importați un fișier XML în baza de date a bibliotecii video.

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea redării video.

[ctx: #36152]
note: Description of setting with label #13433 "Play next video automatically"
en: Enable automatic playback of the next file in the list for selected playlist types.
ro_ro: Activați redarea automată a următorului fișier din listă pentru tipurile de playlist selectate.

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
ro_ro: Ajustați metoda folosită pentru procesare și afișare video

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
ro_ro: Folosește scalatoare de calitate înaltă când se mărește un video cu cel puțin acest procent. O valoare sub 5% nu prea are sens deoarece videoul este procesat cu o încărcare mare a plăcii grafice fără îmbunătățiri ale imaginii vizibile.

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
ro_ro: Activează decodare dispozitiv fizic VDPAU pentru fișierele video, folosită în general pentru plăcile video NVIDIA și în unele circumstanțe și pentru cele AMD

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
ro_ro: Activează decodare dispozitiv fizic VAAPI pentru fișierele video, folosită în general pentru plăcile video Intel și în unele circumstanțe și pentru cele AMD

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
ro_ro: Când este activată, o intrare „Colecție de filme” este folosită chiar dacă mediateca video conține doar un singur film din acel set. Când este dezactivată, o intrare „Colecție de filme” este folosită doar dacă mediateca video conține mai mult de un singur film din acel set.

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
ro_ro: Activează decodarea oferită de o componentă fizică prin DXVA2 pentru fișierele video.

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
ro_ro: Activează decodare CrystalHD pentru fișierele video.

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
ro_ro: Activează decodare dispozitiv fizic VTB pentru fișierele video.

[ctx: #36161]
note: Description of setting with label #508 "Startup action"
en: Select an action Kodi will perform on startup.
ro_ro: Selectați o acțiune pe care Kodi o va efectua la pornire.

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
ro_ro: Activează decodare dispozitiv fizic VideoToolbox pentru fișierele video.

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
ro_ro: Arată filmele serialele fără niciun episod când se navighează prin mediateca video.

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
ro_ro: Permite ca rata de reîmprospătare a ecranului să fie modificată pentru a se potrivi cât mai bine cu rata de cadre a fișierului video. Aceasta poate oferi o redare video mai lină.

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
ro_ro: Întârzierea unui eveniment de resetare după o schimbare a ratei de reîmprospătare

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
ro_ro: Sincronizează fluxul video și audio cu rata de reîmprospătare a monitorului. Player-ul video nu va folosi traversarea sunetul în acest caz deoarece s-ar putea să fie necesară reeșantionarea.

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
ro_ro: Alegeți care format să fie folosit pentru afișarea orei în interfața cu utilizatorul.

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
ro_ro: Alegeți dacă să fie folosit formatul de 12 ore sau 24 de ore pentru afișarea orei în interfața cu utilizatorul.

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
ro_ro: Selectați calitatea re-eșantionării pentru cazurile unde ieșirea audio trebuie să fie la o rată diferită de eșantionare față de cea folosită de sursă.[CR][Scăzută] este rapidă și va avea un impact minim asupra resurselor sistemului cum ar fi folosirea procesorului.[CR][Medie] și [Ridicată] vor folosi progresiv mai multe resurse ale sistemului.

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
ro_ro: Întinde video până la procentul definit pentru a minimiza barele negre.

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
ro_ro: Alegeți nivelul de mărire pentru video 4:3 care sunt afișate pe un ecran lat

[ctx: #36172]
note: Description of setting with label #13430 "Allow hardware acceleration - PRIME"
en: Enable PRIME decoding of video files
ro_ro: Activează decodarea PRIME a fișierelor video

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
ro_ro: Alegeți care format scurt să fie folosit pentru afișarea datei în interfața cu utilizatorul.

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
ro_ro: Activează teletextul când se urmărește un flux TV.

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
ro_ro: Scalează Teletext la un raport de 4:3.

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea listelor de fișiere video.

[ctx: #36177]
note: Description of setting with label #22079 "Default select action"
en: Toggle between [Choose], [Play] (default), [Resume], [Show information] and [Queue item].[CR][Choose] will open a context menu to select an item, e.g. show information.[CR][Play] will automatically play videos from the beginning or if a resume point is present ask whether to play from beginning or to resume.[CR][Resume] Will automatically resume videos from the last position that you were viewing them.[CR][Show information] will open the video's information dialog.[CR][Queue item] will append the video to the video playlist.
ro_ro: Comutați între [Alegere], [Redă] (implicit), [Reia], [Arată informații] și [Adaugă elementul la coadă].[CR][Alegere] va deschide un meniul contextual pentru a alege un element, de ex. Arată informații.[CR][Redă] va reda automat fișierele video de la început sau dacă un punct de reluare este prezent, vă va întreba dacă doriți să redați de la început sau să reluați de unde ați rămas.[CR][Reia] Va relua automat fișierele video de la ultima poziție la care ați rămas când le-ați vizionat.[CR][Arată informații] va deschide pagina de informații pentru acel fișier video.[CR][Adaugă elementul la coadă] va adăuga fișierul video la sfârșitul listei de redare video.

[ctx: #36178]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
ro_ro: Extrageți informații despre metadate, cum ar fi codecul și raportul de aspect din videoclipuri.

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
ro_ro: Când un fișier este scanat în mediatecă va fi afișat numele din metadate în loc de numele fișierului.

[ctx: #36180]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract thumbnails to display in library mode.
ro_ro: Extrageți miniaturile pentru a fi afișate în modul biblioteca.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
ro_ro: Deocamdată nu este disponibilă nicio informație.

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
ro_ro: Combină fișiere video din mai multe părți, dosare DVD, dosare filme artistice într-un singur element când vizualizarea nu se face în mod mediatecă.

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
ro_ro: Elimină nodurile „Nume”, „Gen”, etc. din afișarea mediatecii. Selectând o categorie vă duce direct la afișarea numelor.

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
ro_ro: Această categorie conține setări pentru gestionarea subtitlurilor.

[ctx: #36185]
note: Description of setting with label #14089 "Font"
en: Set the font type to be used for subtitles.
ro_ro: Stabiliți tipul fontului folosit pentru subtitluri.

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
ro_ro: Alegeți mărimea fontului folosit pentru subtitluri.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
ro_ro: Alegeți stilul fontului folosit pentru subtitluri.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
ro_ro: Alegeți culoarea fontului folosit pentru subtitluri.

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
ro_ro: Alegeți setul de caractere al fontului folosit pentru subtitluri.

[ctx: #36190]
note: Description of setting with label #21368 "Override subtitles fonts"
en: Override subtitles fonts in subtitle formats such as ASS / SSA.
ro_ro: Suprascrie fonturile subtitlurilor în formate ca ASS / SSA.

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
ro_ro: Alegeți un dosar pentru subtitlurile dvs. Poate fi și o partajare de fișiere.

[ctx: #36192]
note: Description of setting with label #21460 "Subtitle location on screen"
en: Location of subtitles on the screen. [Bottom of video] / [Top of video] When possible the subtitles will be positioned within the video area (depends on video encoding). Please note that some forced positions in the subtitles cannot be changed.
ro_ro: Locația subtitlurilor pe ecran. [Jos pe video] / [Sus pe video] Când e posibil, subtitlurile vor fi poziționate înăuntrul zonei video (depinde de codarea video). Țineți minte totuși că unele poziționări forțate din subtitluri nu pot fi schimbate.

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
ro_ro: Această categorie conține setări pentru cum sunt manevrate discurile Blu-ray, DVD și CD.

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
ro_ro: Redă automat discurile DVD când sunt introduse în unitate

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
ro_ro: Forțează o regiune pentru redare DVD

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
ro_ro: Încearcă să sari peste introducerile „De nesărit” înainte de meniul DVD.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
ro_ro: Deocamdată nu este disponibilă nicio informație.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
ro_ro: Selectați sursa implicită pentru informații filme artistice. Vedeți gestionarul de suplimente pentru opțiuni.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
ro_ro: Selectați sursa implicită pentru informații filme seriale. Vedeți gestionarul de suplimente pentru opțiuni.

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
ro_ro: Selectați sursa implicită pentru informații muzică. Vedeți gestionarul de suplimente pentru opțiuni.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
ro_ro: Setări pentru PVR & TV în direct.

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
ro_ro: Această categorie conține setări generale pentru PVR / TV în direct.

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
ro_ro: Activează capabilitățile „Înregistrării video personale” (PVR). Aceasta necesită ca cel puțin un supliment PVR să fie instalat.

[ctx: #36205]
en: Sort the channels by channel number from the backend, but use local numbering for channels.
ro_ro: Sortează canalele după numărul canalului de la furnizorul din spate, dar folosește numerotarea locală a canalelor.

[ctx: #36206]
en: Use the channel numbering from the backend.
ro_ro: Folosește numerotarea canalelor de la furnizorul din spate.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
ro_ro: Deschide gestionarul de canale, care pemite modificarea ordonării, numelui, siglei etc. pentru canale.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
ro_ro: Instruiește furnizorul din spate să caute canale (dacă este sprijinită).

[ctx: #36210]
en: Open the client priorities dialog which allows modifying the priority for enabled PVR clients according to your personal preferences, for instance to order channels client by client. Higher value means higher priority.
ro_ro: Deschideți dialogul cu prioritățile clientului care permite modificarea priorității pentru clienții PVR activi în funcție de preferințele dvs. personale, de exemplu pentru a ordona client cu client. Valoare mai mare înseamnă prioritate mai mare.

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
ro_ro: Afișează informațiile programului când se schimbă canalele, cum ar fi filmul serial actual.

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
ro_ro: Deschide gestionarul de canale, care permite modificarea grupurilor și a canalelor respective.

[ctx: #36214]
en: Preselect the playing channel in windows and dialogs containing channel lists. If enabled and there is a playing channel, the playing channel will be selected when opening a window or dialog containing a channel list. If disabled, the channel previously selected in a window or dialog will be selected when opening a window containing a channel list.
ro_ro: Preselectați canalul de redare în ferestre și dialoguri care conțin liste de canale. Dacă este activat și există un canal de redare, canalul de redare va fi selectat atunci când deschideți o fereastră sau un dialog care conține o listă de canale. Dacă este dezactivat, canalul selectat anterior într-o fereastră sau dialog va fi selectat la deschiderea unei ferestre care conține o listă de canale.

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
ro_ro: Alegeți care format lung să fie folosit pentru afișarea datei în interfața cu utilizatorul.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
ro_ro: Dosar unde sunt salvate pictogramele canalelor

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
ro_ro: Scanează pentru pictograme canale lipsă

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru ghidul tv electronic (EPG).

[ctx: #36219]
en: Number of past days to show in the guide and to import from backends.
ro_ro: Număr de zile trecute care trebuie afișate în ghid și de importat din backends.

[ctx: #36220]
en: Number of future days to show in the guide and to import from backends.
ro_ro: Numărul de zile viitoare care trebuie afișate în ghid și de importat din backends.

[ctx: #36221]
en: Time between imports of guide data from backends.
ro_ro: Durata de timp între importurile datelor ghidului tv de la furnizorii din spate.

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
ro_ro: Nu importa datele ghidului în timp ce se redă un post tv pentru a minimiza utilizarea procesorului.

[ctx: #36223]
note: Description of setting with label #13438 "Allow Hardware Accelleration with DRM PRIME"
en: Enable PRIME hardware decoding of video files, used if ffmpeg PRIME hwaccel is available.
ro_ro: Activați decodificarea hardware PRIME a fișierelor video, folosită dacă este disponibilă ffmpeg PRIME hwaccel.

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
ro_ro: Ascunde etichetele de tipul „Nicio informație disponibilă” când nu sunt disponibile date ghid canal.

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
ro_ro: Șterge datele ghidului stocate și le reimportă de la furnizorul din spate.

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru redarea și schimbarea canalelor PVR.

[ctx: #36228]
note: Description of setting with label #745 "Background Colour"
en: Set the colour to be used for the subtitle background.
ro_ro: Setați culoarea care va fi utilizată pentru fundalul subtitrării.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
ro_ro: Arată calitatea semnalului în fereastra de informații codec (dacă este sprijinită de supliment și de furnizorul din spate).

[ctx: #36230]
note: Description of setting with label #746 "Background Opacity"
en: Set the subtitle background opacity.
ro_ro: Stabiliți opacitatea fundalului pentru subtitluri.

[ctx: #36231]
en: When flipping through channels using channel up/down buttons, channel switches must be confirmed using the OK button.
ro_ro: Când treceți prin canale folosind butoanele de sus / jos ale canalului, comutatoarele de canale trebuie confirmate cu ajutorul butonului „Bine”.

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
ro_ro: Când se schimbă pe următorul sau anteriorul canal, schimbarea este întârziată, permițând utilizatorului să treacă la un număr cana fără a aștepta pentru fiecare schimbare de canal.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button. This value will be taken into account if "Instant recording action" is set to "Record for a fixed period of time"
ro_ro: Durata înregistrărilor instantanee când este apăsat butonul de înregistrare. Această valoare este luată în considerare dacă „Acțiune înregistrare instantanee” este setată ca „Înregistrează pentru o perioadă fixă de timp”

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
ro_ro: Închide meniul cu controale după schimbarea canalului.

[ctx: #36236]
en: If set to a value greater than zero last watched time of channels will be stored the given amount of time after start of channel playback. Otherwise the last watched time will be stored immediately at start of channel playback.
ro_ro: Dacă este setată la o valoare mai mare de zero ultima dată urmărită a canalelor, va fi stocată perioada dată după începerea redării canalului. În caz contrar, ultima oră urmărită va fi stocată imediat la începutul redării canalului.

[ctx: #36237]
en: Additional time to record before the scheduled start time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
ro_ro: Timp adițional de înregistrat înainte de timpul de începere planificat pentru a permite schimbări minore ale difuzării. Nu este sprijinită de către toate suplimentele și furnizorii din spate.

[ctx: #36238]
en: Additional time to record after the scheduled end time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
ro_ro: Timp adițional de înregistrat după timpul de încheiere planificat pentru a permite schimbări minore ale difuzării. Nu este sprijinită de către toate suplimentele și furnizorii din spate.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
ro_ro: Arată o notificare când cronometrele sunt adăugate, terminate sau eliminate de furnizorul din spate.

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
ro_ro: Această categorie conține setările PVR pentru economisirea energiei electrice, cum ar fi momentul când să fie pornit server-ul furnizorului din spatele PVR.

[ctx: #36241]
en: Execute the wakeup command below when exiting this application or going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
ro_ro: Execută comanda de deșteptare de mai jos când se închide acest program sau se intră în modul hibernare. Marca temporală a următoarei înregistrări planificate este trimisă ca parametru.

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
ro_ro: Comanda nu va fi executată când o înregistrare este pornită în această limită de timp.

[ctx: #36243]
en: The command to execute (cmd [timestamp]).
ro_ro: Comanda de executat (cmd [marcă_temporală]).

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
ro_ro: Timp de scăzut din ora de început a următoarei înregistrări planificate.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
ro_ro: Execută comanda de deșteptare în fiecare zi la această oră

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
ro_ro: Când să fie executată comanda de deșteptare zilnică

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru controlul parental, dacă server-ul PVR al furnizorului din spate sprijină controlul parental.

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can't be played or recorded without entering a pin code, and the guide information is hidden for those channels.
ro_ro: Întreabă de codul PIN la accesarea canalelor blocate parental. Canalele pot fi marcate ca blocate în editorul de canale la fila „Generale”. Canalele blocate parental nu pot fi redate sau înregistrate fără introducerea unui cod PIN, și informațiile ghidului tv sunt ascunse pentru acele canale.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
ro_ro: Introduceți un cod PIN nou pentru a debloca canalele blocate parental.

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
ro_ro: Întreabă pentru codul PIN din nou când se încearcă accesarea unui canal blocat parental și nu s-a întrebat pentru cod pe această durată.

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
ro_ro: Această categorie conține setările specifice furnizorului din spatele PVR, dacă este sprijinit de către suplimentul PVR și furnizorul din spate.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if supported by the PVR add-on and backend.
ro_ro: Această opțiune vă va duce la setările specifice furnizorului din spatele funcției PVR, dacă este sprijinit de către suplimentul PVR și furnizorul din spate.

[ctx: #36253]
note: Description of settings section with label #2 "Music"
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
ro_ro: Secțiune care conține setările pentru fișierele de muzică și gestionarea lor.

[ctx: #36254]
en: Action to perform when pressing the record button. [Record current show] will record the current show from "now" to the end of the show. If no TV guide data is currently available a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration" will be scheduled. [Record for a fixed period of time] will schedule a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration". [Ask what to do] will open a dialogue containing different recording actions to choose from, like "Record current show", "Record next show" and some fixed duration recordings.
ro_ro: Acțiunea de efectuat la apăsarea butonului de înregistrare. [Înregistrează emisiunea actuală] va înregistra emisiunea actuală începând de „acum” până la sfârșitul emisiunii. Dacă nu există date ghid tv momentan disponibile o înregistrare de lungime fixă începând de „acum”, cu valoarea stabilită pentru „Durata înregistrării instantanee” va fi planificată. [Înregistrează pentru o perioadă fixă de timp] va planifica o înregistrare de lungime fixă începând de „acum”, cu valoarea stabilită pentru „Durată înregistrare instantanee”. [Întreabă ce e de făcut] va deschide un dialog conținând acțiuni de înregistrare diferit din care să se aleagă, la fel cum „Înregistrează emisiunea actuală”, „Înregistrează următoarea emisiune” și unele înregistrări de lungime fixă.

[ctx: #36255]
note: Description of setting with label #13414 "Show song and album artists"
en: When enabled, both song and album artists are shown. When disabled, only album artists are shown and artists that appear only on individual songs from an album are excluded.
ro_ro: Când este activată, sunt afișați atât artistul cântecului cât și cel al albumului. Când este dezactivată, sunt afișați doar artiștii albumului și artiștii care apar doar în cântecele individuale dintr-un album sunt excluși.

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
ro_ro: Descarcă automat informații albume și artiști de la furnizorii de informații când sunt adăugate cântece în mediatecă.

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
ro_ro: Selectați furnizorul implicit de informații albume.

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
ro_ro: Selectați furnizorul implicit de informații artiști.

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
ro_ro: Verifică dacă sunt fișiere media noi sau eliminate la pornire.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
ro_ro: Deocamdată nu este disponibilă nicio informație.

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
ro_ro: Dacă este activată, această rată de cadre este folosită pentru fluxurile pentru care nu poate fi detectat cadrele pe secundă.

[ctx: #36262]
note: Description of setting with label #20196 "Export music library"
en: Export parts of the music library to an XML file or NFO files. This will optionally overwrite your current NFO and artwork files.
ro_ro: Exportați părți din biblioteca de muzică într-un fișier XML sau fișiere NFO. În mod opțional, se va suprascrie fișierele NFO curente și lucrările de artă.

[ctx: #36263]
note: Description of setting with label #20197 "Import music library"
en: Import an XML file into the music library database.
ro_ro: Importați un fișier XML în baza de date a bibliotecii de muzică.

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea redării muzicii.

[ctx: #36265]
note: Description of setting with label #489 "Play next song automatically"
en: Automatically plays the next item in the current folder, for example in "Files" view after a track has been played, the next track in the same folder will automatically play.
ro_ro: Redă automat următorul element din dosarul actual, de exemplu în vizualizare „Fișiere” după ce un cântec a fost redat, următorul cântec din același dosar va fi redat automat.

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
ro_ro: Când cântecele sunt selectate, ele sunt puse în coada de redare în loc să pornească imediat.

[ctx: #36267]
note: Description of setting with label #638 "Volume adjustments"
en: Read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
ro_ro: Citește informațiile ReplayGain codate în fișierele audio files de un program cum este MP3Gain și normalizează nivelele sunetului corespunzător.

[ctx: #36268]
note: Description of setting with label #641 "Files with ReplayGain information"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files with encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
ro_ro: Volum de referință (nivel PreAmp) folosit pentru fișierele codate cu informații ReplayGain. Implicit este 89dB as per standard. Modificați cu atenție.

[ctx: #36269]
note: Description of setting with label #642 "PreAmp Level - Non ReplayGained files"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files without encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
ro_ro: Volum de referință (nivel PreAmp) folosit pentru fișierele codate fără informații ReplayGain. Implicit este 89dB as per standard. Modificați cu atenție.

[ctx: #36270]
note: Description of setting with label #643 "Avoid clipping protection on ReplayGained files"
en: Play file at lower volume, if necessary, to avoid audio limiting clipping protection. Otherwise clipping protection will be provided by the audioengine in those parts that need it.
ro_ro: Redați fișierul la un volum mai mic, dacă este necesar, pentru a evita protejarea împotriva tăierii. În caz contrar, protecția audio trebuie să fie asigurată de părțile care au nevoie de acestea.

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
ro_ro: Trecere ușoară de la o pistă audio la alta. Puteți alege durata suprapunerii în intervalul 1-15 secunde.

[ctx: #36272]
note: Description of setting with label #13400 "Crossfade between songs on the same album"
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
ro_ro: Permite suprapunere fină când ambele câtece sunt din același album.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
ro_ro: Alegeți vizualizarea care va fi afișată când se ascultă muzică

[ctx: #36274]
note: Description of setting with label #39125 "Enable tag reading in file view"
en: When browsing music files in file view read the tags of those not in the music library as you go. This can make large directories slow to display, especially over a network.
ro_ro: Când se răsfoiesc fișiere muzicale în vizualizarea de fișiere citește etichetele acelora care nu se află în mediateca audio în timp ce se trece peste ele. Acest lucru poate face ca dosarele mare să dureze mai mult până ce sunt afișate, în special peste rețea.

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
ro_ro: Controlează modul în care numele cântecelor sunt afișate în interfață . Pentru a funcționa cum trebuie, citirea etichetelor trebuie să fie activată.

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
ro_ro: Folosită pentru formatul celei dea doua coloane în listele de fișiere.

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
ro_ro: Controlați modul în care numele cântecelor sunt afișate în lista „Acum în redare”.

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
ro_ro: Folosită pentru formatul celei dea doua coloane în lista „Acum în redare”.

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
ro_ro: Controlați modul în care numele cântecelor sunt afișate în listele mediatecii.

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
ro_ro: Folosită pentru formatul celei dea doua coloane în listele mediatecii.

[ctx: #36281]
note: Description of setting with label #14059 "Search for thumbnails on remote shares"
en: Search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
ro_ro: Caută miniaturi pe partajările la distanță și mediile optice. Aceasta poate de cele mai multe ori să încetinească afișarea dosarelor.

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea discurilor compacte.

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
ro_ro: Redă automat CD-urile când sunt introduse în unitate

[ctx: #36284]
note: Description of setting with label #227 "Load audio CD information from online service"
en: Read the information belonging to an audio CD, like song title and artist, from the Internet database gnudb.org.
ro_ro: Preia informațiile pentru un CD audio, cum ar fi numele cântecului și artistul, din baza de date de pe Internet gnudb.org.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
ro_ro: Selectați o locație unde va fi salvată muzica copiată

[ctx: #36286]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in audiocds.trackpathformat
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
ro_ro: Controlați cum este numită din etichete muzica salvată. Etichete: [B]%N[/B]: Număr pistă, [B]%S[/B]: Număr disc, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Titlu, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Gen, [B]%Y[/B]: An, [B]%F[/B]: Nume fișier, [B]%D[/B]: Durată, [B]%J[/B]: Dată, [B]%R[/B]: Notă, [B]%I[/B]: Dimensiune fișier.

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
ro_ro: Selectați codorul audio folosit pentru copiere.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
ro_ro: Alegeți calitatea la care doriți să copiați fișiere

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
ro_ro: Alegeți ce rată de biți să fie folosită de codorul audio pentru comprimare

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
ro_ro: Pentru FLAC alegeți nivelul de comprimare, implicit e 5.

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
ro_ro: Scoate automat discul după ce copierea s-a terminat

[ctx: #36292]
note: Description of settings category "Interface -> Startup" with label #14224
en: This category contains startup settings.
ro_ro: Această categorie conține setări de pornire.

[ctx: #36293]
note: Description of setting with label #20223 "Artist information folder"
en: Select the folder where artist information (nfo files and images) should be saved in.
ro_ro: Selectați dosarul în care ar trebui salvate informațiile artiștilor (fișiere nfo și imagini).

[ctx: #36294]
note: Description of setting with label #20228 "Use artist sortname"
en: When sorting music items by artist use sortname e.g. Parton, Dolly rather than name.
ro_ro: Când sortați articole de muzică după artist, folosiți nume de sortare, de ex. Parton, Dolly, mai degrabă decât numele.

[ctx: #36295]
note: Description of setting with label #752 "Opacity"
en: Set the subtitle opacity.
ro_ro: Stabiliți opacitatea subtitlurilor.

[ctx: #36300]
note: Description of setting with label #20226 "Movie set information folder"
en: Select the folder where movie set information (images) are saved locally.
ro_ro: Alegeți dosarul unde informațiile colecției de filme (imaginile) vor fi salvate local.

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
ro_ro: Deocamdată nu este disponibilă nicio informație.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
ro_ro: Deocamdată nu este disponibilă nicio informație.

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
ro_ro: Secțiune care conține setările imaginilor și modul în care sunt acestea sunt gestionate.

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea listelor de imagini.

[ctx: #36306]
en: If not using backend channel numbers then start all groups channel numbers from 1.
ro_ro: Dacă nu sunt folosite numerele canalelor de la furnizorul din spate atunci  pornește numerele canalelor pentru toate grupurile de la 1.

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
ro_ro: Generează automat miniaturi la intrarea în dosarul cu imagini

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
ro_ro: Arată și fișierele video în listele de fișiere cu imagini

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
ro_ro: Deocamdată nu este disponibilă nicio informație.

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea diaporamei.

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
ro_ro: Alegeți durata afișării fiecărei imagini din diaporamă.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
ro_ro: Imaginile dintr-o diaporamă se vor trunchia și apropia în timp ce sunt afișate

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
ro_ro: Arată imagini diaporamă în ordine aleatoare.

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
ro_ro: Secțiune care conține setările legate de vreme.

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea serviciului pentru vreme.

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
ro_ro: Selectați până la trei locații pentru care să fie afișate informații meteorologice

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
ro_ro: Specificați sursa implicită pentru informații meteorologice. Vedeți administratorul de suplimente pentru opțiuni.

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
ro_ro: Secțiune care conține setările pentru modul în care sunt gestionate serviciile.

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
ro_ro: Această categorie conține setările folosite de toate serviciile.

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
ro_ro: Numele de afișat pentru acest dispozitiv când se folosesc diverse servicii de rețea

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea serviciului UPnP, care, de asemenea se mai numește și DLNA pe multe dispozitive.

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
ro_ro: Activează server-ul UPnP. Acesta vă permite să difuzați fișierele media din mediateciile dumneavoastră către un client UPnP.

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
ro_ro: Când se efectuează o actualizare manuală sau automată a mediatecii, notifică clienții UPnP.

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
ro_ro: Activează clientul UPnP. Acesta vă permite să difuzați media de la orice server UPnP cu un punct de control și să controlați redarea de pe acel server.

[ctx: #36326]
note: Description of setting with label #21361 "Look for remote UPnP players"
en: Enable the UPnP control point. This allows you to stream media to any UPnP client and control its playback.
ro_ro: Activați punctul de control UPnP. Acest lucru vă permite să transmiteți media pe orice client UPnP și să controlați redarea acestuia.

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea serviciului server-ului web și a serviciului de control al aplicației.

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
ro_ro: Definiți portul pentru server-ul web.

[ctx: #36330]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Define the web server username. Must be set when authentication is enabled.
ro_ro: Definiți numele de utilizator pentru servitorul web. Trebuie să fie stabilit când autentificarea este activată.

[ctx: #36331]
note: Description of setting with label #1048 "Password"
en: Define the web server password. Must be set when authentication is enabled.
ro_ro: Definiți parola pentru servitorul web. Trebuie să fie stabilită când autentificarea este activată.

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
ro_ro: Selectați între interfețele web prin administratorul de suplimente.

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea serviciului de control la distanță.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
ro_ro: Alegeți portul pentru controlul de la distanță

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
ro_ro: Definiți interval porturi pentru controlul de la distanță.

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
ro_ro: Alegeți numărul maxim de clienți care se pot conecta

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
ro_ro: Întârziere repetare inițială (ms).

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
ro_ro: Întârziere repetare continuă (ms).

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea serviciului de descoperire rețea Zeroconf, necesar pentru AirPlay.

[ctx: #36342]
note: Description of setting with label #1260 "Announce services to other systems"
en: Allows applications on the network to discover enabled services via Zeroconf.
ro_ro: Permite aplicațiilor din rețea să descopere prin Zeroconf serviciile activate.

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
ro_ro: Dacă este activată, conținutul de la alte dispozitive AirPlay sau aplicații poate fi primit.

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
ro_ro: Activează protecție prin parolă pentru AirPlay

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
ro_ro: Setați parola AirPlay.

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea serviciului client SMB (Samba).

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
ro_ro: Dacă un server-ul WINS rulează în rețea, introduceți-i adresa IP aici. Dacă nu, lăsați necompletat.

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
ro_ro: Dacă un server-ul WINS rulează în rețea, introduceți-i grupul de lucru aici. Dacă nu, lăsați necompletat.

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
ro_ro: Secțiune care conține setările pentru dispozitivul pe care acest program este instalat.

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
ro_ro: Trimite automat pachetul de deșteptare (WOL) la servitoare chiar înainte de a se încerca accesarea fișierelor sau a serviciilor partajate.

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
ro_ro: Schimbă modul în care acest program este afișat pe ecranul selectat. Într-o fereastră sau pe tot ecranul.

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
ro_ro: Schimbă rezoluția la care este afișată interfața

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
ro_ro: Schimbă rata de reîmprospătare a interfeței cu utilizatorul.

[ctx: #36354]
note: Description of setting with label #14083 "Use fullscreen window"
en: If enabled, fullscreen mode will be applied by using a window instead of a real fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, so that other applications can be used in parallel more easily. This uses more resources so playback may be less smooth.
ro_ro: Dacă este activată, modul ecran complet va fi aplicat folosind o fereastră în locul unui mod ecran complet adevărat. Beneficiul principal este pentru configurațiile cu mai multe ecrane, în așa fel încât alte aplicații să poată fi folosite în paralel mai ușor. Aceasta folosește mai multe resurse, așa că redarea poate să fie mai puțin fluidă.

[ctx: #36355]
note: Description of setting with label #13130 "Blank other displays"
en: In a multi-screen configuration, the screens not displaying this application are blacked out.
ro_ro: Într-o configurație cu mai multe ecrane, ecranele pe acare acest program nu este afișat sunt întunecate.

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
ro_ro: Calibrați interfața cu utilizatorul prin ajustarea suprascanării. Folosiți această unealtă dacă imaginea afișată este prea mare sau prea mică pentru ecranul dumneavoastră.

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
ro_ro: Folosiți interval limitat de culori (16-235) în locul intervalului complet de culori (0-255). Intervalul limitat de culori ar trebui folosit dacă ecranul dumneavoastră este un televizor normal cu HDMI și nu aveți un calculator sau alt mod pentru a afișa intervalul complet de culori, totuși dacă ecranul dumneavoastră e un monitor de calculator atunci lăsați această opțiune dezactivată pentru a obține nuanțele de negru adecvate.

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea ieșirii audio.

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
ro_ro: Selectați cum sunt setate proprietățiile ieșirii audio audio: [Fixă] Proprietățiile ieșirii sunt stabilite întotdeauna de rata de eșantionare și configurația difuzoarelor specificată; [Cea mai bună potrivire] Proprietățiile ieșirii sunt stabilite întotdeauna cât de apropiat posibil de cele ale sursei; [Optimizată] Proprietățiile ieșirii sunt stabilite la începutul redării și nu se vor schimba dacă proprietățiile sursei se schimbă.

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
ro_ro: Selectați numărul de canale sprijinit de conexiunea audio sau numărul de difuzoare dacă sunt conectate printr-o conexiune analogă. Această setare nu se aplică pentru trecerea nemodificată a sunetului. Atenție - S/PDIF suportă doar 2.0 canale, dar totuși poate să scoată sunet pe mai multe canale folosind un format compatibil cu traversarea.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
ro_ro: Amplifică fluxurile AC3 care au fost micșorate la două canale

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
ro_ro: Selectați această opțiune pentru a activa exinderea fluxurilor audio pe două canale la numărul de canale specificat în configurarea canalelor.

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
ro_ro: Selectați această opțiune dacă receptorul dumneavoastră este capabil să decodeze fluxuri Dolby Digital (AC3).

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
ro_ro: Selectați această opțiune dacă receptorul dumneavoastră este capabil să decodeze fluxuri DTS

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
ro_ro: Selectați numărul maxim de canale audio / difuzoare disponibile pentru audio decodat. Dacă sunt folosite ieșiri optice / coaxiale digitale, acesta trebuie să fie setat ca 2.0

[ctx: #36368]
note: Description of setting with label #348 "Enable passthrough"
en: Select to allow passthrough audio for playback of compressed audio such as Dolby Digital (AC3), DTS, etc. The Client of the AudioEngine, for example Videoplayer, might decide to decode the audio stream under certain conditions. In Videoplayer case, passthrough won't be used for live streams and when you sync playback to display.
ro_ro: Selectați pentru a permite traversarea (trecerea nemodificată a) sunetului pentru redarea fluxurilor audio comprimate cum sunt Dolby Digital (AC3), DTS, etc. Clientul AudioEngine, de exemplu Videoplayer-ul, s-ar putea să decidă să decodeze fluxul audio în anumite condiții. În cazul Videoplayer-ului, traversarea nu va fi folosită pentru fluxurile în direct și atunci când sincronizați redarea cu ecanul.

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
ro_ro: Selectați această opțiune dacă receptorul dumneavoastră este capabil să decodeze fluxuri TrueHD

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
ro_ro: Selectați această opțiune dacă receptorul dumneavoastră este capabil să decodeze fluxuri DTS-HD

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
ro_ro: Selectați dispozitivul folosit pentru redarea fișierelor audio care a fost decodate, cum este mp3.

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
ro_ro: Selectați dispozitivul folosit pentru redarea formatelor codate, acestea sunt oricare dintre formatele de mai jos în opțiunile capabil de ale receptorului.

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
ro_ro: Configurați modul în care sunt gestionate sunetele interfeței, cum ar fi navigarea prin meniu și notificările importante.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea dispozitivelor de intrare.

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
ro_ro: Configurați orice dispozitiv periferic atașat

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
ro_ro: Când este activată, tastele săgeți de pe tastatură vor muta selecția pe tastatura virtuală. Când este dezactivată, ele vor muta cursorul din text.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
ro_ro: Folosiți un maus sau un dispozitiv cu ecran tactil pentru a controla interfața. Atenție: Dezactivând această opțiune vă va face să pierdeți controlul asupra acestui program când nu este prezentă nicio tastatură sau telecomandă.

[ctx: #36378]
note: Description of setting with label #35100 "Enable controller support"
en: Use a game controller to control the interface.
ro_ro: Folosiți un controlator de jocuri pentru a controla intefața.

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea accesului la Internet. De asemenea, aici poate fi aleasă și interfața web implicită.

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
ro_ro: Dacă conexiunea dumneavoastră la Internet folosește un server de proximitate (proxy), configurați-l aici.

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
ro_ro: Configurați ce tip de server de proximitate este folosit.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
ro_ro: Configurați adresă server-ului de proximitate.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
ro_ro: Configurați portul server-ului de proximitate.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
ro_ro: Configurați numele de utilizator pentru server-ul de proximitate.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
ro_ro: Configurați parola pentru server-ul de proximitate.

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
ro_ro: Dacă aveți disponibilă o conexiune la Internet cu lățime de bandă limitată, folosiți această setare pentru a menține folosirea lățimii de bandă a acestui program între limitele definite.

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru economisirea energiei electrice.

[ctx: #36388]
note: Description of setting with label #1450 "Put display to sleep when idle"
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
ro_ro: Închide ecranul înperioada de inactivitate. Folositoare pentru televizoarele care se închid când nu este detectat niciun semnal.

[ctx: #36389]
note: Description of setting with label #357 "Shutdown function timer"
en: Set the time to wait for any activity to occur before shutting down.
ro_ro: Stabiliți timpul cât trebuie să se aștepte pentru ca orice activitate să aibă loc înainte de închidere.

[ctx: #36390]
note: Description of setting with label #13008 "Shutdown function"
en: Define what action to perform when the shutdown function timer lapsed.
ro_ro: Definiți ce acțiune să fie luată când cronometrul planificatorului de oprire sistem a ajuns la final.

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru activarea jurnalizării evenimentelor și a depanării. Puteți, de asemenea, activa jurnalizarea depanării specifică pe componente pentru a vă ajuta să depanați problemele conexe oferind mai multe detalii.

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
ro_ro: Activați sau dezactivați jurnalizare depanare. Este folositoare pentru rezolvarea problemelor.

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
ro_ro: Selectați dosarul în care vor fi salvate capturile de ecran.

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
ro_ro: Activează includerea în jurnalul de depanare a mesajelor detaliate din librării adiționale.

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea funcției de blocare principală.

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
ro_ro: Aici puteți activa sau dezactiva blocarea principală și defini codul PIN folosit pentru deblocare. Puteți, de asemenea să specificați care părți ale programului să necesite un cod PIN pentru accesare.

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
ro_ro: Dacă este activată, codul pentru blocarea principală este necesar pentru a debloca acest program la pornire.

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
ro_ro: Definiți numărul maxim de reîncercări înainte ca acest program să se închidă.

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea funcției de cache.

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
ro_ro: Activează stocare în avans pentru redare video, audio sau discuri DVD de pe discul dur.

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
ro_ro: Activează stocare în avans pentru redare video din DVD-ROM.

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
ro_ro: Activează stocare în avans pentru redare video din rețeaua locală.

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
ro_ro: Activează stocare în avans pentru redare video din Internet.

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
ro_ro: Activează stocare în avans pentru redare audio din DVD-ROM.

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
ro_ro: Activează stocare în avans pentru redare audio din rețeaua locală.

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
ro_ro: Activează stocare în avans pentru redare audio din Internet.

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
ro_ro: Activează stocare în avans pentru redare DVD din DVD-ROM.

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
ro_ro: Activează stocare în avans pentru redare DVD din rețeaua locală

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
ro_ro: Activează stocare în avans pentru tipuri necunoscute din Internet.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
ro_ro: Deocamdată nu este disponibilă nicio informație.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
ro_ro: Deocamdată nu este disponibilă nicio informație.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
ro_ro: Deocamdată nu este disponibilă nicio informație.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
ro_ro: Deocamdată nu este disponibilă nicio informație.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
ro_ro: Deocamdată nu este disponibilă nicio informație.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
ro_ro: Deocamdată nu este disponibilă nicio informație.

[ctx: #36416]
note: Description of setting with label #13600 "Apple remote"
en: Specify the type of remote used.
ro_ro: Specificați tipul de telecomandă folosit

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
ro_ro: Rulează întotdeauna un program ajtător pentru Kodi pentru ca telecomanda să poată fi folosită pentru a porni Kodi.

[ctx: #36418]
note: Description of setting with label #13603 "Sequence delay time"
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
ro_ro: Specificați întârzierea între apăsările de butoane pe o telecomandă universală.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
ro_ro: Definiți locațiile pentru care se cer informații meteo

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
ro_ro: Caută subtitluri externe pentru fișierele video care au fost furnizate de servitorul UPnP. Aceasta poate cauza o încărcare considerabilă a procesorului, sistemului de fișiere și a rețelei.

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
ro_ro: Trecând de VDPAU mixer salvează resurse pe sistemele de putere mică dar reduce puțin calitatea imaginii.

[ctx: #36422]
en: Update official add-ons from
ro_ro: Actualizează suplimentele oficiale din

[ctx: #36424]
en: Select what will happen when an item is selected in the guide: [Show context menu] Will trigger the context menu from where you can choose further actions; [Switch to channel] Will instantly tune to the related channel; [Show information] Will display a detailed information with plot and further options; [Record] Will create a recording timer for the selected item. ["Smart select"] The action is choosen dynamically, depending on whether the event is in the past, now or in the future.
ro_ro: Selectați ce se va întâmpla când un articol este selectat în ghid: [Afișați meniul contextual] Va declanșa meniul contextual de unde puteți alege acțiuni suplimentare; [Treceți la canal] Se vor acorda instantaneu la canalul aferent; [Afișare informații] Va afișa informații detaliate cu complot și opțiuni suplimentare; [Înregistrare] Va crea un cronometru de înregistrare pentru elementul selectat. [„Smart select”] Acțiunea este aleasă dinamic, în funcție de faptul dacă evenimentul este în trecut, acum sau în viitor.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
ro_ro: Arată meniul contextual

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
ro_ro: Schimbă pe acel canal

[ctx: #36427]
en: Show information
ro_ro: Arată informații

[ctx: #36428]
en: Record
ro_ro: Înregistrează

[ctx: #36429]
note: Description of setting with label #667 "Enable Dolby Digital transcoding"
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1 (AC-3), such as a S/PDIF connection. If your system supports PCM multichannel audio via HDMI, leave this disabled.
ro_ro: Selectați această opțiune dacă conexiunea audio de ieșire sprijină doar audio pe mai multe canale ca Dolby Digital 5.1 (AC-3), cum este o conexiune S/PDIF. Dacă sistemul dumneavoastră sprijină audio PCM pe mai multe canale prin HDMI, lăsați-o dezactivată.

[ctx: #36430]
note: Description for setting category #14101: "Video Acceleration"
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
ro_ro: Configurați cum va fi accelerată procesarea video. Aceasta include lucruri cum ar fi decodarea și scalarea.

[ctx: #36431]
note: Description of setting with label #13438 "Show event log"
en: Shows all events in the event log for the current profile with options to only show specific levels.
ro_ro: Arată toate evenimentele din jurnalul de evenimente pentru profilul actual cu opțiuni pentru a arăta doar niveluri specifice.

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
ro_ro: Selectați aranjamentele pentru tastatura virtuală

[ctx: #36433]
note: Description for video related setting #13457: "vaapi sw filter"
en: When enabled, VAAPI render method is preferred and the CPU has less load. If you experience hangs, disable this option.
ro_ro: Când este activată, metoda de randare preferată este VAAPI și procesorul are o încărcare mai mică. Dacă întâmpinați blocări, dezactivați această opțiune

[ctx: #36436]
note: Description for setting #407: "Hardware keyboard layouts" Setting in System -> Input -> Hardware keyboard layouts Select the layout of a physically attached keyboard
en: Select hardware keyboard layout.
ro_ro: Selectați aranjamentul tastaturii fizice.

[ctx: #36437]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Official repositories only (default)
ro_ro: Doar depozitele oficiale (implicit)

[ctx: #36438]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Any repositories
ro_ro: Oricare depozit

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
ro_ro: Stabiliți numărul de pași de control al volumului.

[ctx: #36460]
note: Description of settings with label #14112 "Enable event logging"
en: Event logging allows to keep track of what has happened.
ro_ro: Jurnalizarea evenimentelor vă permite să urmăriți ce s-a întâmplat.

[ctx: #36461]
note: Description of settings with label #14113 "Enable notification event logging"
en: Notification event describe regular processes and actions performed by the system or the user.
ro_ro: Evenimentele de notificare descriu procesele normale și acțiunile efectuate de către utilizator.

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
ro_ro: Mod 3D stereoscopic / Actual

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
ro_ro: Mod 3D stereoscopic

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
ro_ro: Dezactivat

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
ro_ro: Deasupra / Dedesubt

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
ro_ro: Cadru lângă cadru

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
ro_ro: Anaglif roșu / turcoaz

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
ro_ro: Anaglif verde / purpuriu

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
ro_ro: Întrețesut

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
ro_ro: Bazată pe o componentă fizică

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
ro_ro: Anaglif galben / albastru

[ctx: #36511]
note: name of a stereoscopic mode
en: Checkerboard
ro_ro: Tablă de șah

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
ro_ro: Mod de redare pentru filme 3D stereoscopice

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
ro_ro: Întreabă-mă

[ctx: #36523]
note: Description of setting with label #458 "Limit sampling rate (kHz)"
en: Maximum sampling rate for S/PDIF or sampling rate for fixed output configuration.
ro_ro: Rată maximă de eșantionare pentru S/PDIF sau rată de eșantionare pentru configurație de ieșire fixă.

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
ro_ro: Mod preferat

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
ro_ro: La fel ca filmul artistic (detectare automată)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
ro_ro: Dezactivează modul 3D stereoscopic când redarea s-a încheiat

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
ro_ro: Selectați mod de redare

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
ro_ro: Selectați modul 3D stereoscopic

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
ro_ro: Selectare mod alternativ...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
ro_ro: La fel ca filmul artistic

[ctx: #36533]
note: Description of setting with label #346 "Normalize levels on downmix"
en: Select how audio is downmixed, e.g. from 5.1 to 2.0.[CR][Enabled] Maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed.[CR][Disabled] Maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note: Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
ro_ro: Selectați cum este micșorat numărul de canale, de exemplu de la 5.1 la 2.0.[CR][Activat] menține nivelul volumului sursei audio originale, totuși intervalul dinamic este comprimat.[CR][Dezactivat] menține intervalul dinamic al sursei audio originale când se micșorează numărul de canale totuși volumul va fi mai scăzut. Atenție- Intervalul dinamic este diferența între cele mai scăzute și cele mai ridicate sunete din sursa audio. Activați această opțiune dacă dialogul din filme abia se aude.

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
ro_ro: Specificați librării adiționale ale căror mesaje detaliate să fie incluse în jurnalul de depanare.

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
ro_ro: Mod 3D stereoscopic pentru video

[ctx: #36536]
note: label of a toggle option that allows to invert the stereoscopic 3d mode
en: Invert stereoscopic 3D mode (flip eyes)
ro_ro: Inversează modul 3D stereoscopic (schimbă ochii)

[ctx: #36537]
note: Description of setting with label #36520 "Playback mode of stereoscopic videos"
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played.[CR][Ask me] Will show a dialogue to select the desired mode for each playback.[CR][Preferred mode] Will use the preferred mode specified in the "System -> Video hardware" section of the settings.[CR][Monoscopic / 2D] Will play the video in mono / 2D.[CR][Ignore] Disables any stereoscopic 3D processing and handling.
ro_ro: Selectați în care mod fișierele video 3D stereoscopice vor fi redate.[CR][Întreabă-mă] Va afișa un dialog pentru a selecta modul dorit pentru fiecare redare.[CR][Mod preferat] Va fi folosit modul preferat specificat în secțiunea „Sistem -> Ieșire video” a setărilor.[CR][Monoscopic / 2D] Va reda fișierul video în mod mono / 2D.[CR][Ignoră] Dezactivează orice procesare și gestionare 3D stereoscopic.

[ctx: #36538]
note: Description of setting with label #36526 Disable stereoscopic mode when playback is stopped
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode, between videos in a playlist or when playback ended.[CR][Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists with mixed stereoscopic 3D and 2D content, then the GUI will also stay in stereoscopic 3D mode even when a non-stereoscopic 2D video is playing.
ro_ro: [Activat] Schimbă interfața (și unele televizoare) înapoi în modul 2D, între fișierele video dintr-o listă de redare sau când redarea s-a terminat.[CR][Dezactivat] Interfața și televizorul vor rămâne în modul 3D stereoscopic. Pentru listele de redare de fișiere video cu conținut mixt 3D stereoscopic și 2D, atunci interfața va rămâne în modul 3D stereoscopic chiar și atunci când este redat n fișier video 2D video non-stereoscopic.

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
ro_ro: Schimbă modul 3D stereoscopic al interfeței cu utilizatorul.

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
ro_ro: Modul preferat în care fișierele media 3D stereoscopice să fie redate.

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
ro_ro: Permite control volum pentru clienții AirPlay

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
ro_ro: Activează decodare dispozitiv fizic pentru fișierele video

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
ro_ro: Adâncime 3D stereoscopic pentru subtitluri

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
ro_ro: Setați adâncimea subtitlurilor pentru fișierele video 3D stereoscopice. Cu cât este mai mare valoarea, cu atât mai aproape vor părea.

[ctx: #36548]
note: Description of setting with label #37021 "Set GUI resolution limit"
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
ro_ro: Limitează rezoluția interfeței pentru a salva memorie. Nu afectează redarea video. Necesită repornirea programului

[ctx: #36549]
note: Description of setting with label #1268 "iOS 8 compatibility mode"
en: Enables support for receiving "Videos" and "Pictures" via AirPlay. This needs to be disabled when using iOS 9 or later clients to restore music streaming via AirPlay. "Videos" and "Pictures" are only supported for iOS clients using iOS 8.x and older.
ro_ro: Activează sprijinul pentru primirea „Video” și „Imagini” prin AirPlay. Aceasta trubuie să fie dezactivată cân se folosește clienți cu iOS 9 sau mai recent pentru a restaura difuzarea în flux a muzicii prin AirPlay. „Video” și „Imagini” sunt suportate doar pentru clienții iOS folosind iOS 8.x sau mai vechi.

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
ro_ro: Puterea efectului 3D stereoscopic

[ctx: #36551]
note: Description of setting with label #36550 "Stereoscopic 3D effect strength"
en: Defines the strength of the stereoscopic 3D effect in the GUI. This is done by controlling the depth of perception within the GUI, so the higher the value, the more elements will pop out of the screen. [Zero] Disables the stereoscopic 3D effect of the GUI.[CR]For a good visual experience, the value should be higher for small screens and lower for large screens. Note: this is not supported by all skins.
ro_ro: Definește puterea efectului 3D stereoscopic al interfeței grafice. Acesta e realizat prin controlarea adâncimii percepției interfeței, astfel încât cu cât este mai mare valoarea, cu atât vor ieși afară elementele din ecran. [Zero] Dezactivează efectul 3D stereoscopic al interfeței.[CR]Pentru o experiență vizuală bună, the valoarea trebuie să fie mai ridicată pentru ecranele mici și mai scăzută pentru ecranele mari. Atenție: aceasta nu este sprijinită de către toate costumele.

[ctx: #36552]
note: Description of setting "System -> Video output -> NoOfBuffers" with label #36043
en: Defines the number of presentation buffers used by the graphics driver. Select 2 if the driver uses double buffering or 3 for triple buffering.
ro_ro: Definește numărul de preîncărcări (încărcări în avans) de prezentare folosite de ghidorul (în engleză driver) grafic. Selectați 2 dacă ghidorul folosește preîncărcarea dublă sau 3 pentru preîncărcarea triplă.

[ctx: #36553]
note: label of a setting, allowing to specify tonemap method
en: Tone mapping
ro_ro: Maparea tonurilor

[ctx: #36554]
note: label of a setting, tone mapping method
en: off
ro_ro: oprit

[ctx: #36556]
note: label of a setting, allowing to specify tone mapping parameter
en: Tone mapping parameter
ro_ro: Parametrul de mapare a tonului

[ctx: #36560]
en: Colour management
ro_ro: Gestionare culori

[ctx: #36561]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management" with label #36560
en: Reproduce video colours accurately using a display profile or a 3D lookup table.
ro_ro: Reproduce culorile video cu acuratețe folosind un profil de afișare sau un tabel de căutare 3D.

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
ro_ro: Mod gestionare culori

[ctx: #36563]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management mode" with label #36562
en: Use a precalculated 3D lookup table for video colour correction, or calculate the transformation for each video from a profile of your display. A precalculated 3D lookup table is preferred as it allows you to take advantage of the advanced features and high precision in ArgyllCMS. Display profile based correction is useful for testing different parameters, or emulating display settings that you don't have a 3D LUT prepared for.
ro_ro: Folosește un tabel de ăutare 3D precalculat pentru corectarea culorilor din video, sau calculează transformarea pentru fiecare video după un profil al ecranului dumneavoastră. Un tabel de căutare 3D precalculat este preferat deoarce vă permite să profitați de capabilitățile avansate și precizia ridicată în ArgyllCMS. Corecția bazată pe profilul ecranului este folositoare pentru testarea parametrilor diferiți, sau emularea setările de ecran pentru care nu aveți pregătit un 3D LUT.

[ctx: #36564]
en: 3D LUT
ro_ro: Tabel de căutare culori (3D LUT)

[ctx: #36565]
note: Description of setting "System -> Video output -> 3D LUT" with label #36564
en: Select the 3DLUT file to be used by default. If you place multiple 3DLUT files in the same directory, then you can switch between them in the OSD menu during video playback. This allows for multiple display profiles to account for different viewing environments and source materials, for example gamma 2.2 for daytime viewing and 2.4 for nighttime.
ro_ro: Selectați fișierul 3DLUT care să fie folosit implicit. Dacă puneți fișiere 3DLUT multiple în același director, atunci puteți schimba între ele în meniul APE (afișaj pe ecran) în timpul redării video. Aceasta permite să se ia în considerare profile de ecran pentru medii de vizualizare și materiale sursă diferite, de exemplu gamma 2.2 pentru vizualizarea pe timp de zi și 2.4 pe timp de noapte.

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
ro_ro: Profil de afișare ICC (standard de culori)

[ctx: #36567]
note: Description of setting "System -> Video output -> ICC display profile" with label #36566
en: By providing a display profile, you can modify video parameters such as gamma, color primaries and whitepoint during playback. An ICC source profile is created based on the parameters and linked with the display ICC profile set here. This support is experimental and lacks near black adjustment towards display native black (causing raised black level) and white level scaling when a different whitepoint from display native is selected (as a workaround, adjust video brightness down to avoid clipping).
ro_ro: Furnizând un profil de ecran, puteți modifica parametrii video cum sunt gamma, primarele de culori și punctul alb în timpul redării. Un profil sursă ICC este creat pe baza parametrilor și legat cu profilul ICC de ecran setat aici. Acest sprijin este experimental și îi lipsește ajustarea aproape de negru către negrul nativ al ecranului (cauzând un nivel de negru crescut) și scalarea nivelului de alb când este selectat un punct alb diferit de la un nativ pentru ecran (ca rezolvare temporară, ajustați luminozitatea vide în jost pentru a evita tăierea).

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
ro_ro: Punct alb

[ctx: #36569]
note: Description of setting "System -> Video output -> Whitepoint" with label #36568
en: Changing video whitepoint to D93 is mainly useful for older Japanese NTSC material which looks too red when played back on a D65 display. Adjust video brightness setting down to avoid clipping to display native whitepoint.
ro_ro: Schimbarea punctului alb video în D93 este utilă în special pentru materialele NTSC japoneze mai vechi care apar prea roșii când sunt redate pe un ecran D65. Ajustați setarea luminozității video în jos pentru a evita tăierea la punctul alb navit al ecranului.

[ctx: #36570]
en: Primaries
ro_ro: Primare

[ctx: #36571]
note: Description of setting "System -> Video output -> Primaries" with label #36570
en: Select the primary color coordinates according to source material. Older HD material may have been mastered on displays with BT.601 primaries.
ro_ro: Selectați coordonatele culorii primare conform materialului sursă. Materialul de rezoluție ridicată (HD) s-ar putea să fi fost procesat pe ecrane cu primare BT.601.

[ctx: #36572]
en: Gamma mode
ro_ro: Mod gama

[ctx: #36573]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma mode" with label #36572
en: Select the gamma curve formula. Use BT.1886 for gamma curve that accounts for display black and white levels and avoids perceptual clipping. Use input offset for a similar curve with a manually specified effective gamma. Output offset allows for perceptual clipping, but can be used to compensate for incorrect mastering monitor settings that lead to too bright dark details. Absolute gamma does not account for display black at all and will clip the lowest levels to display black on any display with higher than zero black level.
ro_ro: Selectați formula curbei gamma. Folosiți BT.1886 pentru curba gamma care este responsabilă pentru nivelel de negru și alb ale ecranului și evită tăierea perceptulă. Folosiți decalajul de intrare pentru o curbă similară cu o gammă efectivă specificată manual. Decalajul de ieșire permite tăierea perceptuală, dar poate fi folosită pentru a compensa pentru setările incorecte ale monitorului de masterizare care duc la detalii de negru prea luminoase. Gamma nu ia în considerare negrul ecranului deloc și va tăia nivelele cele mai mici pentru a afișa negru pe orice ecran cu un nivel de negru mai mare ca zero.

[ctx: #36575]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma" with label #36574
en: Gamma for selected gamma curve type. For input and output offset, the result at 50% will match an absolute gamma curve with this gamma value.
ro_ro: Gamma pentru tipul de curbă gamma selectat. Pentru decalajul de intrare și ieșire, rezultatul la 50% se va potrivă cu o curbă gamma absolută cu această valoare gamma.

[ctx: #36576]
en: Lookup table size
ro_ro: Dimensiune tabel de căutare

[ctx: #36577]
note: Description of setting "System -> Video output -> Lookup table size" with label #36576
en: Specify the resolution for the 3D lookup table. Use a lower resolution for quick preview and higher resolution for more accurate picture. Using a high resolution may take seconds to prepare when parameters are changed or a new video is started.
ro_ro: Specificați rezoluția pentru tabelul de căutare 3D lookup table. Folosiți o rezoluție mai mică pentru o previzualizare rapidă și o rezoluție mai mare pentru o imagine mai precisă. Folosind o rezoluție mare poate face ca pregătirea parametrilor să dureze câteva secunde când parametrii sunt schimbați sau un video nou este pornit.

[ctx: #36578]
note: Description of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR" with label #36098
en: Improves video quality by using 10-bit video surfaces for Standard Dynamic Range (SDR) video.[CR][Auto detect] Enables 10 bit for SDR only if the connected display supports HDR.[CR][Always] Enables 10 bit for SDR even if the connected display doesn't support HDR.[CR][Never] Do not use 10 bit for SDR.[CR]HDR passthrough mode always uses 10-bit regardless of this setting.
ro_ro: Îmbunătățește calitatea video folosind suprafețe video pe 10-biți video surfaces pentru fișierele vide în intervalul dinamic standard (SDR).[CR][Detectare automată] Activează 10-biți pentru SDR doar dacă ecranul conectat sprijină (are) HDR.[CR][Întotdeauna] Activează 10-biți pentru SDR chiar dacă ecranul conectat nu sprijină (are) HDR.[CR][Niciodată] Nu se folosesc 10-biți pentru SDR.[CR]Modul Traversare HDR folosește întotdeauna 10-biți indiferent de valoarea acestei opțiuni.

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
ro_ro: Fișier tabel de căutare culori (3D LUT)

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
ro_ro: Profil ICC

[ctx: #36583]
en: Input offset
ro_ro: Decalaj intrare

[ctx: #36584]
en: Output offset
ro_ro: Decalaj ieșire

[ctx: #36585]
en: Absolute
ro_ro: Absolut

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
ro_ro: Automat

[ctx: #36598]
note: Description of setting with label #36099 "Dither"
en: Eliminate banding caused by RGB level conversion or other processing by adding a small amount of noise to the picture. This can be disabled for slower systems, or when Kodi is set to limited range RGB output and no video processing is needed.
ro_ro: Elimină banding-ul cauzat de convertirea nivelului RGB sau altă procesare prin adăugarea unei cantități mici de zgomot în imagine. Aceasta poate fi dezactivată pentru sistemele mai lente, sau când Kodi are ieșirea setată ca ieșire RGB în interval limitat și nu este nevoie de nici o procesare video.

[ctx: #36599]
note: Description of setting with label #36100 "Dither depth"
en: Video dithering output precision in bits. Use the highest setting that doesn't show banding. The default of 8 is recommended for most systems. If your GPU is set to scale the output RGB levels or you use a laptop screen, a 7 or 6 bit setting may eliminate more banding. Lower settings are available for testing purposes only to make it easy to see whether dithering is applied and that the dither noise pixel size matches the display resolution.
ro_ro: Precizia ieșirii oscilării video în biți. Folosiți setarea cea mai mare care nu arată banding-ul. Valoarea implicită 8 este recomandată pentru majoritatea sistemelor. Dacă placa dvs. video are stabilit să scaleze ieșirea nivelelor RGB sau folosiți un ecran de calculator portabil (laptop), O stabilire de 7 sau 6 biți ar putea elimina mai mult din bandire. Stabilirile mai mici sun disponibile în scop de testare doar pentru a face mai ușoară observarea dacă oscilarea este aplicată și că pixelii de zgomot ai oscilării se potrivesc cu rezoluția ecranului.

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea mediatecii audio.

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea listelor de fișiere audio.

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea serviciului AirPlay.

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru ecrane.

[ctx: #36605]
en: Updates
ro_ro: Actualizări

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
ro_ro: Instalează automat actualizările

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
ro_ro: Notifică, dar nu instala actualizările

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
ro_ro: Nu verifica niciodată dacă există actualizări

[ctx: #36609]
en: Show notifications
ro_ro: Arată memento

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
ro_ro: Această categorie conține setările pentru sistemul de suplimente.

[ctx: #36611]
note: Description of setting with label #36605 "Updates"
en: Change how auto updating of add-ons are handled.
ro_ro: Schimbați cum este gestionată actualizarea automată a suplimentelor.

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
ro_ro: Arată o notificare când un supliment a fost actualizat.

[ctx: #36613]
note: Description of setting with label #24996 "Manage dependencies"
en: Manage modules and support libraries that have been automatically installed as a dependency to other add-ons. Items listed as "Orphaned" are no longer required by any add-ons and are safe to uninstall.
ro_ro: Gestionați modulele și bibliotecilee de sprijin care au fost instalate automat ca o dependență pentru alte suplimente. Elementele listate ca „Orfane” nu mai sunt necesare pentru niciun supliment și se pot dezinstala în siguranță.

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
ro_ro: Arată suplimentele care rulează momentan pe fundal.

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
ro_ro: Surse necunoscute

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
ro_ro: Permite instalarea suplimentelor din surse necunoscute.

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
ro_ro: Pentru securitate, instalarea de suplimente din surse necunoscute este dezactivată.

[ctx: #36618]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "System -> Add-ons -> Unknown sources"
en: Add-ons will be given access to personal data stored on this device. By allowing, you agree that you are solely responsible for any loss of data, unwanted behaviour, or damage to your device. Proceed?
ro_ro: Suplimentelor li se va da accesul la datele personale stocate pe acest dispozitive. Permițând acest lucru, sunteți singurul responsabil pentru orice pierdere a datelor, comportament nedorit, sau daune asupra dispozitivului dumneavoastră. Doriți să continuați?

[ctx: #36619]
note: Label of a setting, allow the user to specify high quality downscaling of pictures
en: High quality downscaling
ro_ro: Subscalare de calitate înaltă

[ctx: #36620]
note: Description of setting "Pictures -> Slideshow -> High Quality Downscaling" with label #36619
en: Enable high quality downscaling of pictures (uses more memory and has moderate performance impact).
ro_ro: Activează subscalarea (scalare în jos, micșorare) de calitate înaltă a imaginilor (folosește mai multă memorie și are un impact moderat asupra performanței).

[ctx: #36621]
note: Label of a setting, allow the maximum smbclient protocol to be configured
en: Maximum protocol version
ro_ro: Versiune protocol maximă

[ctx: #36622]
note: Description of setting with label #36621 "Maximum protocol version"
en: Set the maximum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 or SMBv1 compatibility may be required with older NAS and Windows shares.
ro_ro: Setați versiunea maximă de protocol SMB pentru a negocia atunci când faceți conexiuni. Forțarea compatibilității SMBv2 sau SMBv1 poate fi necesară cu acțiuni mai vechi de NAS și Windows.

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
ro_ro: Niciuna

[ctx: #36628]
note: Label of a setting, allow the minimum smbclient protocol to be configured
en: Minimum protocol version
ro_ro: Versiune protocol minimă

[ctx: #36629]
note: Description of setting with label #36628 "Minimum protocol version"
en: Set the minimum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 may be required to prevent SMBv1 use on some OS.
ro_ro: Setați versiunea minimă de protocol SMB pentru a negocia atunci când faceți conexiuni. Forțarea SMBv2 poate fi necesară pentru a preveni utilizarea SMBv1 pe un sistem de operare.

[ctx: #36630]
note: Label of a setting, sets additional config required for some proprietary SMBv1 implementations (mostly routers)
en: Use legacy security
ro_ro: Folosește securitatea moștenită

[ctx: #36631]
note: Description of setting with label #36630 "Use legacy security"
en: Force weak SMBv1 security for compatibility with the USB sharing features on some WiFi routers and NAS devices.
ro_ro: Forțați securitatea SMBv1 slabă pentru compatibilitatea cu caracteristicile de partajare USB pe unele routere WiFi și dispozitive NAS.

[ctx: #36635]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration
en: If web server authentication is enabled, a password must be entered as well.
ro_ro: Dacă autentificarea servitorului web este activată, trebuie de asemenea introdusă și o parolă.

[ctx: #36636]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration by enabling authentication without a password set
en: You must first enter a password before web server authentication can be enabled.
ro_ro: Trebuie să introduceți o parolă înainte ca autentificarea servitorului web să fie activată.

[ctx: #36638]
note: Menuitem at "Settings -> System -> Add-ons"
en: Remove all orphaned add-ons
ro_ro: Elimină toate suplimentele orfanate

[ctx: #36639]
note: Description of setting with label #36638 "Remove all orphaned dependencies"
en: Remove all modules and support libraries that have been automatically installed and are in an orphaned state.
ro_ro: Elimină toate modulele și librăriile de sprijin care au fost instalate automat și care acum sunt într-o stare orfanată (nu mai depinde nimic de ele).

[ctx: #36640]
note: Dialog caption
en: Orphaned add-ons
ro_ro: Suplimente orfanate

[ctx: #36641]
note: Dialog text if orphaned add-ons were found and removed
en: The following orphaned add-ons were removed from your system: {0:s}.
ro_ro: Următoarele suplimente orfanate au fost eliminate de pe sistemul dumneavoastră: {0:s}.

[ctx: #36642]
note: Dialog text if no more orphaned add-ons left on the system
en: No orphaned add-ons to remove.
ro_ro: Niciun supliment orfanat de eliminat.

[ctx: #36899]
note: Description of setting with label #729 "Enable SSL"
en: Enables SSL encryption in the webserver. Certificate special://userdata/server.pem and Key special://userdata/server.key must be created manually
ro_ro: Activează criptarea SSL în webserver. Special certificate: //userdata/server.pem și cheie specială: //userdata/server.key trebuie create manual

[ctx: #36900]
en: movie
ro_ro: film artistic

[ctx: #36901]
en: movies
ro_ro: filme artistice

[ctx: #36902]
en: TV show
ro_ro: Film serial

[ctx: #36903]
en: TV shows
ro_ro: Filme seriale

[ctx: #36904]
en: season
ro_ro: sezon

[ctx: #36905]
en: seasons
ro_ro: sezoane

[ctx: #36906]
en: episode
ro_ro: episod

[ctx: #36907]
en: episodes
ro_ro: episoade

[ctx: #36908]
en: music video
ro_ro: videoclip muzical

[ctx: #36909]
en: music videos
ro_ro: videoclipuri muzicale

[ctx: #36911]
en: sets
ro_ro: Colecții

[ctx: #36912]
en: video
ro_ro: Video

[ctx: #36913]
en: videos
ro_ro: Filme

[ctx: #36914]
en: music
ro_ro: muzică

[ctx: #36915]
en: music
ro_ro: muzică

[ctx: #36917]
en: artists
ro_ro: artiști

[ctx: #36918]
en: album
ro_ro: Album

[ctx: #36919]
en: albums
ro_ro: albume

[ctx: #36920]
en: song
ro_ro: Cântec

[ctx: #36921]
en: songs
ro_ro: Piese

[ctx: #37000]
en: (Visually impaired)
ro_ro: (Pentru cei cu probleme de vedere)

[ctx: #37001]
en: (Director's comments)
ro_ro: (Comentariile regizorului)

[ctx: #37002]
en: (Director's comments 2)
ro_ro: (Comentariile regizorului 2)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
ro_ro: Ultimul profil folosit

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
ro_ro: Răsfoire conținut

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
ro_ro: Selectați această opțiune dacă receptorul dumneavoastră este capabil să decodeze fluxuri Dolby Digital Plus (E-AC3).

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
ro_ro: Setați limita rezoluției pentru interfață

[ctx: #37022]
en: UPnP player
ro_ro: Redator UPnP

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
ro_ro: Doriți să opriți redarea de pe dispozitivul de la distanță?

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
ro_ro: Configurați setările codorului audio cum ar fi calitatea și nivelul de comprimare

[ctx: #37026]
en: Auto
ro_ro: Automat

[ctx: #37030]
en: Unlimited
ro_ro: Nelimitat

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
ro_ro: Specificați cum vor fi deschise / redate discurile Blu-ray. Atenție: Meniurile de pe unele discuri nu sunt sprijinite încă în totalitate și aceasta poate cauza probleme.

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
ro_ro: Accesibilitate

[ctx: #37033]
note: Description of category #287 Subtitles
en: This category contains the settings for subtitles
ro_ro: Această categorie conține configurări pentru subtitluri

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
ro_ro: Preferă fluxul audio pentru cei cu probleme de văz

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
ro_ro: Preferă fluxul audio pentru cei cu deficiențe de vedere în locul celorlate fluxuri audio în aceeași limbă

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
ro_ro: Preferă fluxul audio pentru cei cu probleme de auz

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
ro_ro: Preferă fluxul audio pentru cei cu deficiențe de auz în locul celorlate fluxuri audio în aceeași limbă

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
ro_ro: Preferă subtitlurile pentru cei cu deficiențe de auz

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
ro_ro: Preferă subtitlul pentru cei cu deficiențe de auz în locul celorlate subtitluri în aceeași limbă

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
ro_ro: Preferă fluxurile audio implicite

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
ro_ro: Dacă este activată, fluxurile audio semnalizate ca implicite (și se potrivesc cu limba preferată) sunt preferate în locul fluxurilor audio cu o calitate mai mare (număr de canale, codec, ...).

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
ro_ro: Definește care dimensiuni ale pașilor să fie folosite când sunt apăsate butoanele pentru salt. Dacă sunt selectați mai mulți pași pentru o direcție salt, aceștia pot fi aplicați prin apăsări ulterioare pe butonul de salt în perioada de întârziere salt definită. Pașii înainte (pozitiv) și înapoi (negativ) pot fi definiți independent.

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
ro_ro: Definește cât timp să se aștepte pentru apăsări taste ulterioare înainte de a face saltul. Se aplică doar când snt folosite salturi inteligente (când se folosește mai mult de un pas pentru salt pentru o direcție).

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
ro_ro: Extrage miniaturi capitole

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
ro_ro: Extrage miniaturi capitole pentru prezentarea în dialogul de capitole / semne de carte. Aceasta poate mări încărcarea procesorului.

[ctx: #37048]
note: Setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable WS-Discovery Service
ro_ro: Activează serviciul WS-Discovery

[ctx: #37049]
note: Description of setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable service to search for SMB services using the WS-Discovery protocol
ro_ro: Activați serviciul pentru a căuta servicii SMB folosind protocolul WS-Discovery

[ctx: #37050]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]WS-Discovery[/B] component
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru componenta [B]WS-Discovery[/B]

[ctx: #37051]
note: Setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS Protocol Version
ro_ro: Versiune protocol NFS

[ctx: #37053]
note: Settings / Services "Chunk Size" group label
en: Chunk Size
ro_ro: Dimensiune bucată

[ctx: #37054]
note: Setting #37054 "NFS Chunk Size"
en: NFS Chunk Size
ro_ro: Dimensiune bucată NFS

[ctx: #37055]
note: Description of setting #37054 "NFS Chunk Size"
en: Data chunk size used on NFS connections
ro_ro: Dimensiune bucată (chunk) de date folosită în conexiunile NFS

[ctx: #37056]
note: Setting #37056 "SMB Chunk Size"
en: SMB Chunk Size
ro_ro: Dimensiune bucată SMB

[ctx: #37057]
note: Description of setting #37056 "SMB Chunk Size"
en: Data chunk size used on SMB connections
ro_ro: Dimensiune bucată (chunk) de date folosită în conexiunile SMB

[ctx: #37101]
note: Settings / Services "Caching" category label
en: Caching
ro_ro: Prestocare

[ctx: #37103]
note: Setting #37103 "Buffer Mode"
en: Buffer Mode
ro_ro: Mod tampon

[ctx: #37105]
note: Setting #37105 "Memory Size"
en: Memory Size
ro_ro: Dimensiune memorie

[ctx: #37107]
note: Setting #37107 "Read Factor"
en: Read Factor
ro_ro: Factor de citire

[ctx: #37110]
note: Value of setting - NONE
en: No buffer
ro_ro: Niciun tampon

[ctx: #37114]
note: Value of setting - ALL
en: Buffer all filesystems, including local files
ro_ro: Creează memorie tampon pentru toate sistemele de fișiere, inclusiv pentru fișierele locale

[ctx: #37115]
note: Value of setting #37105 "Memory Size"
en: Caches entire file on disk storage
ro_ro: Prestochează tot fișierul pe stocarea de pe disc

[ctx: #37116]
note: Value of setting #37107 "Read Factor"
en: Adaptive
ro_ro: Adaptiv

[ctx: #37120]
note: Value of setting - Byte
en: {0:d} Byte
ro_ro: {0:d} Octet

[ctx: #37121]
note: Value of setting - KByte
en: {0:d} KB
ro_ro: {0:d} KO

[ctx: #37122]
note: Value of setting - MByte
en: {0:d} MB
ro_ro: {0:d} MO

[ctx: #37123]
note: Value of setting - GByte
en: {0:d} GB
ro_ro: {0:d} GO

[ctx: #37128]
note: Value of setting - second
en: {0:d} second
ro_ro: {0:d} secundă

[ctx: #37129]
note: Value of setting - seconds
en: {0:d} seconds
ro_ro: {0:d} secunde

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
ro_ro: Arată intrarea „Toate elementele”

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
ro_ro: Arată intrarea „Toate elementele” în directoare, de exemplu: „Toate albumele” sau „Toate sezoanele”.

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
ro_ro: Limitează actualizările intefeței în timpul redării

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
ro_ro: Limitează viteza (cadrele pe secundă) folosită pentru actualizarea interfeței când sunt redate fișiere video. Aceasta poate reduce încărcarea procesorului și rezolva problemele de redare când interfața este afișată.

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
ro_ro: Nelimitat

[ctx: #38016]
note: Used to format framerate values. {0:d} will be replaced with the according number/integer, like "24 fps", "50 fps"
en: {0:d} fps
ro_ro: {0:d} cps

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
ro_ro: Regiunea A - Americile, Asia de Est și Asia de Sud-Est. Regiunea B - Africa, Orientul Mijlociu, Asia de Sud-Vest, Europa, Australia, Noua Zeelandă. Regiunea C - Asia Centrală, China continentală, Mongolia, Asia de Sud, Belarus, Rusia, Ucraina, Kazahstan.

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
ro_ro: Nota mea

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
ro_ro: Nicio notă

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
ro_ro: Stabilește nota mea

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
ro_ro: Selectare furnizor de informații

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
ro_ro: Alegeți furnizorul de informații

[ctx: #38026]
en: Appearances
ro_ro: Aspecte

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
ro_ro: Flux video

[ctx: #38032]
note: Label for an option to select the angle to play if current disc has more than one angle
en: Angle
ro_ro: Unghi

[ctx: #38033]
en: Role
ro_ro: Rol

[ctx: #38034]
note: Orchestra playing on the recording (if present)
en: Orchestra
ro_ro: Orchestră

[ctx: #38035]
note: Lyricist that wrote the lyrics of the song (if present)
en: Lyricist
ro_ro: Versurator

[ctx: #38036]
note: Remixer of the song (if present)
en: Remixer
ro_ro: Reamestecător

[ctx: #38037]
note: Arranger of the song (if present)
en: Arranger
ro_ro: Aranjator

[ctx: #38038]
note: Engineer of the song (if present)
en: Engineer
ro_ro: Inginer

[ctx: #38039]
note: Producer of the song (if present)
en: Producer
ro_ro: Producător

[ctx: #38040]
note: DJMixer of the song (if present)
en: DJMixer
ro_ro: Amestecător sunete (DJ)

[ctx: #38041]
note: Mixer of the song (if present)
en: Mixer
ro_ro: Amestecător

[ctx: #38042]
note: Name used when artist name is missing from music file tags
en: [Missing]
ro_ro: [Lipsă]

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
ro_ro: Artiști album

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
ro_ro: Artiști cântec și album

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
ro_ro: Toți contribuitorii

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
ro_ro: Toate rolurile

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
ro_ro: Mediateca audio trebuie să scaneze etichetele din fișiere. Doriți ca scanarea să fie realizată acum?

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
ro_ro: Doriți informații adiționale pentru albume și artiști? Aceasta poate dura, deci poate doriți să o faceți mai târziu

[ctx: #38062]
note: Full tag scanning question on library update (by default tags are only scanned when the file has changed since last time)
en: Do full tag scan even when music files are unchanged?
ro_ro: Scanarea completă a etichetelor chiar și atunci când fișierele muzicale sunt neschimbate?

[ctx: #38063]
note: Item in selection list #38338. Settings will change the default addon used to fetch artist or album information, related to #20195, #20193 and #20194
en: Set default information provider
ro_ro: Setați furnizor de informații implicite

[ctx: #38064]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific artist, related to #20195
en: Set for this artist
ro_ro: Setati pentru acest artist

[ctx: #38065]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all artists in node, related to #20195
en: Set for all artists shown
ro_ro: Setat pentru toți artiștii arătați

[ctx: #38066]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific album, related to #20195
en: Set for this album
ro_ro: Setat pentru acest album

[ctx: #38067]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all albums in node, related to #20195
en: Set for all albums shown
ro_ro: Setat pentru toate albumele

[ctx: #38068]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all artists shown in node, after #38065
en: Use this information provider for all the artists shown here?
ro_ro: Utilizați acest furnizor de informații pentru toți artiștii arătați aici?

[ctx: #38069]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all albums shown in node, after #38067
en: Use this information provider for all the albums shown here?
ro_ro: Utilizați acest furnizor de informații pentru toate albumele afișate aici?

[ctx: #38070]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default artist information provider, after #38063
en: Use this information provider for all artists, clearing any previous settings for specific artists?
ro_ro: Utilizați acest furnizor de informații pentru toți artiștii, ștergând setările anterioare pentru artiști anumiți?

[ctx: #38071]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default album information provider, after #38063
en: Use this information provider for all albums, clearing any previous settings for specific albums?
ro_ro: Utilizați acest furnizor de informații pentru toate albumele, ștergând setările anterioare pentru albume specifice?

[ctx: #38072]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for all the artists or albums in the node immediately
en: Do you want to refresh information for all these items now?
ro_ro: Doriți să reîmprospătați informațiile pentru toate aceste articole acum?

[ctx: #38073]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for the current artist or album immediately
en: Do you want to refresh information for this item now?
ro_ro: Doriți să reîmprospătați informațiile pentru acest articol acum?

[ctx: #38075]
en: * All discs
ro_ro: * Toate discurile

[ctx: #38076]
en: Disc title
ro_ro: Titlu disc

[ctx: #38077]
en: Total discs
ro_ro: Discuri totale

[ctx: #38078]
en: Original year
ro_ro: An original

[ctx: #38079]
en: Original date
ro_ro: Dată originală

[ctx: #38081]
note: Music property - Album release status
en: Release status
ro_ro: Stare lansare

[ctx: #38082]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist
en: Added to end of playlist
ro_ro: Adăugat la sfârșitul listei de redare

[ctx: #38083]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist to play next
en: Added to playlist to play next
ro_ro: Adăugat la lista de redare pentru a fi următorul redat

[ctx: #38100]
note: Description of section #14200 "Player""
en: Section that contains the settings for the playback of media
ro_ro: Secțiune care conține setările pentru redarea fișierelor media

[ctx: #38101]
note: Description of section #14201 "Media"
en: Section that contains the settings for sources and how media information is collected, stored, shown and navigated
ro_ro: Secțiune care conține setările pentru surse și modul în care informațiile media sunt colectate, stocate, arătate și navigate

[ctx: #38102]
note: Description of section #14203 "Customise"
en: Section that contains the settings influencing the GUI experience and for controlling the GUI/system
ro_ro: Secțiune care conține setările pentru influențarea experienței cu interfața grafică și pentru controlarea interfeței grafice/sistemului

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
ro_ro: Această categorie conține setările pentru gestionarea redării video.

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
ro_ro: Această categorie conține setările pentru redarea muzicii.

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
ro_ro: Această categorie conține setările pentru redarea imaginilor într-o diaporamă.

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
ro_ro: Această categorie conține setările pentru modul în care informațiile pentru videouri sunt colectate, stocate, afișate, și navigate

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
ro_ro: Această categorie conține setările pentru modul în care informațiile pentru muzică sunt colectate, stocate, afișate, și navigate

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
ro_ro: Această categorie conține setările pentru modul în care informațiile pentru imagini sunt afișate și navigate

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
ro_ro: Această categorie conține setările pentru bazele de date ale mediatecii

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
ro_ro: Această categorie conține setările pentru interfața grafică

[ctx: #38113]
note: Description of category #14187 "Advanced"
en: This category contains the advanced settings for video playback
ro_ro: Această categorie conține setări avansate pentru redarea video

[ctx: #38190]
en: Extract thumbnails from video files
ro_ro: Extrage miniaturi din fișierele video

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
ro_ro: Arată informațiile EXIF ale imaginilor

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
ro_ro: Dacă există informații EXIF (dată, oră, aparat foto folosit, etc.) acestea vor fi afișate.

[ctx: #38209]
note: Contextmenu entry to remove the resume point of the currently selected item
en: Reset resume position
ro_ro: Restabilește poziția de reluare

[ctx: #38300]
note: Dialog header for settings for how to export specific music library data
en: Export Music Library
ro_ro: Exportă mediateca muzicală

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
ro_ro: Un singur fișier

[ctx: #38302]
note: Kind of export output, see #38304
en: Separate files for each item
ro_ro: Fișiere separate pentru fiecare element

[ctx: #38303]
note: Kind of export output, see #38304
en: To library folders
ro_ro: Către dosarele mediatecii

[ctx: #38304]
note: Selection of export to a single file, many separate files or the library folder(s)
en: Choose kind of export output
ro_ro: Alege tipul de export

[ctx: #38305]
note: Folder path for export output file or files
en: Destination folder
ro_ro: Dosar de destinație

[ctx: #38306]
note: Section of music items to export - albums, album artists, song artists etc.
en: Items to export
ro_ro: Elemente de exportat

[ctx: #38307]
en: Include artwork such as thumbnails and fanart
ro_ro: Include lucrări de artă cum sunt miniaturile și decorurile

[ctx: #38308]
en: Include items that have not been scraped (to create template NFO files)
ro_ro: Includeți elemente care nu au fost gasite (pentru a crea fișiere NFO de șabloane)

[ctx: #38309]
en: Output information to NFO files
ro_ro: Informații de ieșire pentru fișierele NFO

[ctx: #38310]
note: See #38309 when NFO and art export disabled so only artist folders
en: Output information to NFO files (currently exporting artist folders only)
ro_ro: Informații de ieșire în fișierele NFO (exportă în prezent numai dosarele artistului)

[ctx: #38311]
en: Overwrite existing files
ro_ro: Suprascrie fișierele existente

[ctx: #38312]
note: Music item to export output, see #38306
en: Song artists
ro_ro: Artiști cântec

[ctx: #38313]
note: Music item to export output, see #38306
en: Other artists
ro_ro: Alți artiști

[ctx: #38317]
note: Message when trying to do a kind #38303 of export and setting #20223 is empty
en: Unable to export to library folders as the system artist information folder setting is empty
ro_ro: Imposibil de exportat în dosarele mediatecii, deoarece setarea dosarului de sistem cu informații despre artiști este goală

[ctx: #38318]
note: Message when trying to do export and destination folder #38305 does not exist
en: Unable to export data as the destination folder does not exist
ro_ro: Imposibil de exportat date deoarece dosarul de destinație nu există

[ctx: #38319]
note: Button text to start export
en: Export
ro_ro: Exportă

[ctx: #38320]
note: Message when adding music source and setting #20223 is empty
en: Do you have local artist information (NFO) and art files that you want to fetch? Set the location of these artist folders now
ro_ro: Aveți informații despre artiști (NFO) și fișiere de artă pe care doriți să le preluați? Setați acum locația acestor foldere artist

[ctx: #38321]
note: Kind of export output, see #38304
en: Artist folders only
ro_ro: Doar foldere artist

[ctx: #38322]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when albums and artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder and albums to music folders
ro_ro: Artiștii exportați în dosarul pentru informații despre artiști și albumele în dosarele muzicale

[ctx: #38323]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only albums selected
en: Albums exported to music folders
ro_ro: Albume exportate în dosarele de muzică

[ctx: #38324]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder
ro_ro: Artiști exportați în Folder Information Artist

[ctx: #38325]
note: Explanation of what export artist folders only means see #38304
en: Artist subfolders created in Artist Information Folder
ro_ro: Sub-dosarele de artiști create în dosarul de informații pentru artiști

[ctx: #38330]
note: Dialog heading when editing default settings for fetching additional music information
en: Set Music Information Providers
ro_ro: Setați furnizori de informații muzicale

[ctx: #38331]
note: Dialog heading when editing album information provider
en: Set Album Information Provider
ro_ro: Setați furnizor de informații despre album

[ctx: #38332]
note: Dialog heading when editing artist information provider
en: Set Artist Information Provider
ro_ro: Setați furnizor de informații pentru artist

[ctx: #38333]
note: Use scrapers to fetch additional album and artist information and art during scan
en: Fetch additional information and art during scan
ro_ro: Obțineți informații suplimentare și artă în timpul scanării

[ctx: #38334]
note: Scraper to use for additional album information. See #20193
en: Album information provider
ro_ro: Furnizor de informații despre album

[ctx: #38335]
note: Scraper to use for additional artist information. See #20194
en: Artist information provider
ro_ro: Furnizor de informații artist

[ctx: #38336]
note: Location of folder where local art and nfo files can be found for artists. See #20223
en: Local artist information folder
ro_ro: Dosarul informațiilor locale pentru artiști

[ctx: #38337]
note: Group header describing the settings
en: Options for fetching additional information
ro_ro: Opțiuni pentru a obține informații suplimentare

[ctx: #38338]
note: Selecting what items the settings will be used for, selecting from #38064 to 38067
en: Choose how to apply settings
ro_ro: Alegeți cum să aplicați setările

[ctx: #38339]
note: Heading when selecting from list for #38338
en: How to apply information provider settings
ro_ro: Cum se aplică setările furnizorului de informații

[ctx: #38350]
note: Progress statement when importing music library is processing song playback history data
en: Importing song playback history
ro_ro: Importarea istoricului redării melodiilor

[ctx: #38351]
note: Progress statement when importing music library - data matching phase
en: Matching data
ro_ro: Potrivirea datelor

[ctx: #38352]
note: Progress statement when importing music library - song history being updated
en: Updating songs
ro_ro: Importarea cântecelor

[ctx: #38353]
note: Notification of import success "Importing song history - <number of songs matched> updated out of <total songs in xml> imported songs"
en: Importing song history - {0:d} updated out of {0:d} imported songs
ro_ro: Importarea istoricului cântecelor - {0: d} actualizat din {0: d} melodii importate

[ctx: #38354]
note: Message when reading the user specified XML for import to library fails
en: Unable to read xml file
ro_ro: Fisierul xml nu poate fi citit

[ctx: #39005]
note: Description of setting "Videos... with label #14242
en: This provides access to where video sources can be added and otherwise managed.
ro_ro: Acesta oferă acces la locul în care sursele video pot fi adăugate sau gestionate.

[ctx: #39006]
note: Description of setting "Music... with label #14243
en: This provides access to where music sources can be added and otherwise managed.
ro_ro: Acesta oferă acces la locul în care sursele de muzică pot fi adăugate sau gestionate.

[ctx: #39007]
note: Description of setting "Pictures... with label #14244
en: This provides access to where picture sources can be added and otherwise managed.
ro_ro: Acesta oferă acces la locul în care sursele de imagini pot fi adăugate sau gestionate.

[ctx: #39008]
en: Zoom - 120% width
ro_ro: Scalare - 120% din lățime

[ctx: #39009]
en: Zoom - 110% width
ro_ro: Scalare - 110% din lățime

[ctx: #39010]
en: Select sort method
ro_ro: Alegeți metoda de sortare

[ctx: #39011]
en: Maximum wait time for network
ro_ro: Durată maximă de așteptare pentru rețea

[ctx: #39012]
note: Description of setting with label #39011 "Maximum wait time for network"
en: Set the maximum time to wait for the network to come up after starting or waking up. When time has passed before network is up startup will continue.
ro_ro: Setați timpul maxim pentru a aștepta să apară rețeaua după pornire sau trezire. Când timpul a trecut înainte de pornirea rețelei, pornirea va continua.

[ctx: #39013]
en: Virtual filesystems
ro_ro: Sisteme virtuale de fișiere

[ctx: #39014]
note: Message of a dialog, asking if related data of an add-on should also be removed on uninstall
en: Would you also like to remove all related data (e.g. settings) of this add-on?
ro_ro: Ați dori, de asemenea, să eliminați toate datele conexe (de exemplu, setări) ale acestui modul?

[ctx: #39015]
en: Image decoder
ro_ro: Decodor imagine

[ctx: #39016]
en: Resume audiobook
ro_ro: Reia cartea audio

[ctx: #39017]
note: Description of setting with label #21358 "Share my libraries"
en: Enables UPnP. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client and to detect remote UPnP servers.
ro_ro: Activeaza UPnP. Aceasta functie permite să transmiteți fluxul media din mediateca dvs. către un client UPnP și să detectați servere UPnP la distanță.

[ctx: #39018]
en: optional
ro_ro: opțional

[ctx: #39019]
en: installed
ro_ro: instalat

[ctx: #39020]
en: The following additional add-ons will be installed
ro_ro: Următoarele module adiționale vor fi instalate

[ctx: #39021]
en: Proceed with installation?
ro_ro: Continuați cu instalarea?

[ctx: #39024]
en: Dependencies
ro_ro: Dependențe

[ctx: #39025]
note: Artist gender - male, female, other
en: Gender
ro_ro: Gen

[ctx: #39026]
note: Brief comment to distinguish artists with the same name e.g "former bassist with Journey"
en: Disambiguation
ro_ro: Dezambiguizare

[ctx: #39027]
note: Sort name of artist (e.g. Jackson, Michael)
en: Sortname
ro_ro: Nume de sortare

[ctx: #39029]
note: Text for yes/no dialog to indicate that an add-on was manually installed
en: Manually installed
ro_ro: Instalat manual

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
ro_ro: Sursă

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
ro_ro: Surse

[ctx: #39100]
en: Perform on startup
ro_ro: Execută la pornire

[ctx: #39102]
en: Play Radio
ro_ro: Redă radio

[ctx: #39103]
en: Unable to configure network location. Invalid path given.
ro_ro: Imposibil de configurat locația rețelei. Calea nevalidă dată.

[ctx: #39104]
en: View as text
ro_ro: Arată ca text

[ctx: #39105]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_DEFAULT
en: default
ro_ro: implicită

[ctx: #39106]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_FORCED
en: forced
ro_ro: forțată

[ctx: #39107]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_HEARING_IMPAIRED
en: captions
ro_ro: subtitrare

[ctx: #39108]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_VISUAL_IMPAIRED
en: audio description
ro_ro: descriere audio

[ctx: #39109]
en: Select Program
ro_ro: Selectare program

[ctx: #39110]
en: Select Resolution
ro_ro: Selectare rezoluție

[ctx: #39112]
note: Used for a setting which allows centre channel (voice/speech) volume to be adjusted when downmixing.
en: Downmix: Center Mix Level
ro_ro: Convertire sunet în canale mai puține: Nivel sonor central

[ctx: #39113]
note: Help text for 39112
en: Center Mix Level in dB relative to metadata or default (-3 dB)
ro_ro: Nivel sonor central in decibeli in metadata sau implicit (-3 dB)

[ctx: #39114]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode thumb
ro_ro: Miniatură episod

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
ro_ro: Intrigă film

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
ro_ro: Intrigă episod

[ctx: #39117]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Announcer[/B] component
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru componenta [B]Anunțator[/B]

[ctx: #39118]
note: Label for action to present native iOS sharing sheet
en: Share debug log
ro_ro: Partajează jurnalul de depanare

[ctx: #39119]
en: Last modified
ro_ro: Ultima modificare

[ctx: #39120]
en: Skip filename matching for external audio tracks
ro_ro: Omite potrivirea numelui de fișier pentru pistele audio externe

[ctx: #39121]
note: Label for section of settings controling what is shown on the library windows
en: Library Display and Navigation
ro_ro: Navigare și afișare mediatecă

[ctx: #39122]
note: Label for section of settings controling how library is populated
en: Library Information Sources
ro_ro: Surse de informații mediatecă

[ctx: #39123]
note: Label for section of settings, label for artwork file browse dialog
en: Artwork
ro_ro: Creație artistică

[ctx: #39124]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Add-ons[/B] component
ro_ro: Jurnalizare detaliată pentru componenta [B]Suplimente[/B]

[ctx: #39125]
en: Enable tag reading in file view
ro_ro: Activează citirea etichetelor în vizualizarea de fișiere

[ctx: #39127]
en: Use all local image files as artwork
ro_ro: Folosește toate fișierele de imagini locale ca artă

[ctx: #39129]
en: Use all remote artwork fetched by scrapers
ro_ro: Folosește toate lucrurile de artă de la distanță obținute de cataloage

[ctx: #39135]
en: Thumbnail image files
ro_ro: Fișiere de imagini miniatură

[ctx: #39137]
en: Artwork level
ro_ro: Nivel artă

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
ro_ro: Maximă

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
ro_ro: De bază

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
ro_ro: Particularizat

[ctx: #39151]
note: Display Hardware scaling filter setting toggle
en: Display hardware scaling filter
ro_ro: Filtru fizic de scalare a afișajului

[ctx: #39152]
note: Description
en: Integer scaling (IS) is a Nearest-Neighbor(NN) upscaling technique using Display Engine
ro_ro: Scalarea întregilor (IS) este o tehnică de scalare în sus a celui mai apropiat vecin(NN) folosind motorul de afișare

[ctx: #39153]
en: Windowing system:
ro_ro: Sistem gestionare ferestre:

[ctx: #39154]
note: Override subtitles styles setting list
en: Override subtitles styles
ro_ro: Suprascrie stilurile subtitlurilor

[ctx: #39155]
note: Description of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Some subtitle formats such as SSA / ASS / WebVTT can include metadata like font style, colors, size, alignments, positions, etc. you can override the styles with your customizations (please note that side effects may occur in some cases).
ro_ro: Unele formate de subtitluri, cum ar fi SSA / ASS / WebVTT pot include metadate ca stil font, culori, dimensiune, alinieri, poziționări, etc. Puteți trece peste (ignora) acele stiluri cu personalizările dumneavoastră (tuși luați la cunoștință că în unele cazuri pot apărea efecte secundare).

[ctx: #39156]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Positions
ro_ro: Poziționări

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
ro_ro: Stiluri

[ctx: #39158]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles and positions
ro_ro: Stiluri și poziționări

[ctx: #39159]
note: Subtitle border size setting toggle
en: Border size
ro_ro: Dimensiunea marginilor

[ctx: #39160]
note: Subtitle border colour setting
en: Border colour
ro_ro: Culoarea marginilor

[ctx: #39161]
note: CC Subtitles text alignment setting list
en: Text alignment
ro_ro: Alinierea textului

[ctx: #39162]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Left
ro_ro: Stânga

[ctx: #39163]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Center
ro_ro: Centrat

[ctx: #39164]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Right
ro_ro: Dreapta

[ctx: #39165]
note: Type of background for displaying the subtitles
en: Background type
ro_ro: Tipul fundalului

[ctx: #39166]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Shadow
ro_ro: Umbră

[ctx: #39167]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Box
ro_ro: Cutie

[ctx: #39168]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Square box
ro_ro: Cutie pătrată

[ctx: #39169]
note: Description of setting with label #39166 "Background type"
en: Type of background to apply to subtitles.
ro_ro: Tipul de fundal aplicat subtitlurilor.

[ctx: #39170]
note: Subtitle shadow size setting
en: Shadow size
ro_ro: Dimensiunea umbrei

[ctx: #39171]
note: Subtitle shadow colour setting
en: Shadow colour
ro_ro: Culoarea umbrei

[ctx: #39172]
note: Subtitle shadow opacity setting
en: Shadow opacity
ro_ro: Opacitatea umbrei

[ctx: #39173]
note: Subtitle blur setting
en: Blur
ro_ro: Încețoșare

[ctx: #39174]
note: SystemInfo string for the display's supported HDR types
en: Display supported HDR types
ro_ro: Afișează tipurile de HDR sprijinite

[ctx: #39175]
note: Progress text on splash screen, to build the font cache
en: Building font cache in progress - please wait
ro_ro: Se contruiește prestocarea fonturilor - vă rugăm așteptați

[ctx: #39176]
note: Helper text for gui sound volume setting
en: Relative volume for gui sounds
ro_ro: Volumul relativ pentru sunetele interfeței grafice

[ctx: #39177]
note: Dialog caption related to the speech to text process
en: Speech to text
ro_ro: Vorbire către text

[ctx: #39178]
note: Dialog text to notify that the speech service is not available
en: Speech recognition service not available
ro_ro: Niciun serviciu de recunoaștere a vorbirii disponibil

[ctx: #39179]
note: Dialog text to notify that microphone is listening
en: Listening...
ro_ro: Se ascultă...

[ctx: #39180]
note: Dialog text to notify that there has been no matching recognition result
en: No recognition result matched
ro_ro: Nu s-a potrivit niciun rezultat de recunoaștere a vorbirii

[ctx: #39181]
note: Dialog text to notify that there has been a speech recognition error
en: Speech recognition error
ro_ro: Eroare la recunoșterea vorbirii

[ctx: #39182]
note: Subtitle vertical margin setting
en: Vertical margin
ro_ro: Margine verticală

[ctx: #39184]
note: Window screen calibration: the current subtitle calibration value with vertical margin
en: Current value: {0:d} (with vertical margin: {1:d})
ro_ro: Valoarea actuală: {0:d} (cu marginea verticală: {1:d})

[ctx: #39185]
note: Dialog text to notify that there are insufficient permissions for speech recognition
en: Insufficient permissions for speech recognition
ro_ro: Permisiuni insuficiente pentru recunoașterea vorbirii

[ctx: #39186]
note: Title of group menu subtitles
en: Styles for text based subtitles
ro_ro: Stiluri pentru subtitlurile bazate pe text

[ctx: #39188]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: No background
ro_ro: Niciun fundal

[ctx: #39189]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Available only with manual subtitle position
ro_ro: Disponibilă doar cu poziționarea manuală a subtitlurilor

[ctx: #39191]
note: System / Display "HDR" settings group label
en: HDR
ro_ro: HDR (Interval ridicat de luminozitate dinamică)

[ctx: #39192]
en: Disable screensaver when playing audio
ro_ro: Dezactivează protectorul de ecran când sunt redate fișiere audio

[ctx: #39193]
note: Description of setting with label #39192 "Disable screensaver when playing audio"
en: If music is being played, the screensaver will never be activated
ro_ro: Dacă se redă muzică, protectorul de ecran nu va fi activat.

[ctx: #39195]
note: Description of setting with label #13418 "Use high precision processing"
en: Enable this option for the best picture quality. Disabling reduces the load on resource-limited systems.
ro_ro: Activați această opțiune pentru cea mai bună calitate a imaginii. Dezactivarea ei reduce încărcarea pe sistemele cu resurse limitate.

[ctx: #39196]
note: Title of Dolby Vision RPU conversion setting
en: Dolby Vision compatibility mode
ro_ro: Mod compatibilitate cu Dolby Vision

[ctx: #39197]
note: Help text for setting "Convert Dolby Vision for compatibility" of label #39196
en: If enabled, Dolby Vision profile 7 will be converted to profile 8.1, which is more commonly supported by devices. Enable if your device supports Dolby Vision, but has issues with some videos.
ro_ro: Dacă este activată, Dolby Vision profilul 7 va fi convertit în profilul 8.1, care este în general mai compatibil cu dispozitivele. Activați-o dacă dispozitivul dumneavoastră sprijină Dolby Vision, dar s-ar putea să aibă probleme cu unele fișiere video.

[ctx: #39198]
note: Title of "Allowed HDR dynamic metadata formats" setting
en: Allowed HDR dynamic metadata formats
ro_ro: Formate de metadate dinamice pentru HDR permise

[ctx: #39199]
note: Help text for setting "Allowed HDR dynamic metadata formats" of label #39198
en: Alters the video bitstream to remove dynamic HDR metadata. Select the HDR formats your device and display supports.
ro_ro: Modifică fluxul de biți video pentru a elimina metadatele dinamice pentru HDR. Selectați formatele de HDR pe care dispozitivul și ecranul dumneavoastră le sprijină.

[ctx: #40000]
note: Generic video versions label (plural)
en: Versions
ro_ro: Versiuni

[ctx: #40001]
note: Manage video versions context menu item
en: Manage versions
ro_ro: Gestionare versiuni

[ctx: #40002]
note: Manage video version dialog title
en: Add as version to...
ro_ro: Adaugă ca versiune la...

[ctx: #40003]
note: Generic video version label (singular)
en: Version
ro_ro: Versiune

[ctx: #40004]
note: Button to change the version type of a version in Versions Manager
en: Choose type
ro_ro: Alegeți tipul

[ctx: #40005]
note: Warning dialog title
en: Operation not supported
ro_ro: Operațiunea nu este sprijinită

[ctx: #40006]
note: Warning dialog text
en: The selected movie has multiple versions, preventing its conversion into a version of another movie. Remove the versions from the movie, rescan the libray and convert them individually.
ro_ro: Filmul artistic selectat are versiuni multiple, prevenind convertirea lui într-o versiune a altui film artistic. Eliminați versiunile de la filmul artistic, rescanați mediateca și convertiți-le individual.

[ctx: #40007]
note: Warning dialog text
en: The "{0:s}" version already exists!
ro_ro: Versiunea „{0:s}” deja există!

[ctx: #40008]
note: Different video version found dialog title
en: Different movie version found
ro_ro: A fost găsită o versiune a filmului artistic diferită

[ctx: #40009]
note: Different video version found dialog text
en: Found a different version of the movie "{0:s}": {1:s}. Would you like to convert it into an additional version of the original?
ro_ro: A fost găsită o versiune diferită a filmului artistic „{0:s}”: {1:s}. Doriți să o convertiți într-o versiune adițională a originalului?

[ctx: #40010]
note: "video version" string in singular format
en: video version
ro_ro: Versiunea video

[ctx: #40011]
note: "video version" string in plural format
en: video versions
ro_ro: Versiunile video

[ctx: #40012]
note: "video version" string in singular capital format
en: Video version
ro_ro: Versiunea video

[ctx: #40013]
note: "video version" string in plural capital format
en: Video versions
ro_ro: Versiunile video

[ctx: #40014]
note: Add video version dialog title
en: Add version
ro_ro: Adăugare versiune

[ctx: #40015]
note: Add video extra dialog title
en: Add extra
ro_ro: Adăugare extra

[ctx: #40016]
note: Add video version dialog text.
en: The selected video already is the "{0:s}" version of the movie.
ro_ro: Fișierul video selectat deja există în versiunea „{0:s}” a filmului artistic.

[ctx: #40017]
note: Add video version dialog text. Example: The selected video is the "Extended Edition" version of the movie "Movie title". Would you like to move the version to this movie?"
en: The selected video is the "{0:s}" version of the movie "{1:s}". Would you like to move the version to this movie?
ro_ro: Fișierul video selectat este versiunea „{0:s}” a filmului artistic „{1:s}”. Doriți să mutați versiunea către acest film artistic?

[ctx: #40018]
note: Remove video version dialog title
en: Remove video version
ro_ro: Elimină versiunea video

[ctx: #40019]
note: Manage versions, remove: removing the default version of a movie is not allowed.
en: The default version of a movie cannot be removed. Set a different default version and try again.
ro_ro: Versiunea implicită a unui film artistic nu poate fi eliminată. Stabiliți o versiune implicită diferită și încercați din nou.

[ctx: #40020]
note: Remove video version dialog text
en: Are you sure to remove version "{0:s}"?
ro_ro: Sigur doriți să eliminați versiunea „{0:s}”?

[ctx: #40021]
note: Remove item from library text if item has multiple versions
en: Would you really like to remove '{0:s}' and all its versions from the library?
ro_ro: Sigur doriți să eliminați din mediatecă „{0:s}” și toate versiunile lui?

[ctx: #40022]
note: Manage video version dialog title
en: Manage {0:s}
ro_ro: Gestionare {0:s}

[ctx: #40023]
note: Button label to make a video version the default version
en: Set as default
ro_ro: Stabilește ca implicit

[ctx: #40024]
note: Choose/Manage video version dialog title
en: Versions Manager: {0:s}
ro_ro: Gestionarul de versiuni: {0:s}

[ctx: #40025]
note: Choose/Manage video extra dialog title
en: Extras Manager: {0:s}
ro_ro: Gestionarul de bonusuri: {0:s}

[ctx: #40028]
note: Browse the computer files for the file to be added as version
en: Browse files
ro_ro: Răsfoire fișiere

[ctx: #40029]
note: Browse the library for the movie to be added as version
en: Browse library
ro_ro: Răsfoire mediatecă

[ctx: #40030]
note: Select the movie to be added as a version
en: Select movie to add as a version
ro_ro: Selectați un film artistic ca să fie adăugat ca o versiune

[ctx: #40031]
note: No other movies found in the library
en: No other movies found in the library.
ro_ro: Nu a fost găsit niciun alt film artistic în mediatecă.

[ctx: #40032]
note: Add version: no similar movies were found in the library.
en: No similar movies were found in the library.
ro_ro: Nu a fost găsit niciun alt film artistic similar în mediatecă.

[ctx: #40200]
note: Select default video version setting
en: Select default video version
ro_ro: Selectați versiunea video implicită

[ctx: #40201]
note: Help for select default video version setting
en: Defines how to handle selection of videos with multiple versions.[CR][Enabled] Automatically select the default video version without prompting.[CR][Disabled] Display a dialogue to select a version of the video.
ro_ro: Definiți cum să fie mânuite selectarea fișierelor video cu versiuni multiple.[CR][Activată] Se va selecta automat versiunea video implicită fără să se întrebe.[CR][Dezactivată] Afișează un dialogue pentru a selecta versiunea vișierului video.

[ctx: #40202]
note: Ignore different video versions settting
en: Ignore different video versions on scan
ro_ro: Ignoră versiunile video diferite la scanare

[ctx: #40210]
note: Button label for video versions
en: Versions
ro_ro: Versiuni

[ctx: #40215]
note: Title of the dialog for version rename action from Versions Manager
en: Choose version type
ro_ro: Alegeți tipul versiunii

[ctx: #40216]
note: Caption of the button to create a new version type (Versions Manager > Rename)
en: New type...
ro_ro: Tip nou...

[ctx: #40217]
note: Caption of the dialog for keyboard entry of a new version type
en: New version type
ro_ro: Tip nou versiune

[ctx: #40219]
note: Caption of the button to create a new extra name (Extras Manager > Rename)
en: New name...
ro_ro: Nume nou...

[ctx: #40221]
note: Choose video version context menu item label
en: Choose version
ro_ro: Alegeți versiunea

[ctx: #40400]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Standard Edition
ro_ro: Ediția Standard

[ctx: #40401]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Extended Edition
ro_ro: Ediția Extinsă

[ctx: #40402]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Unrated Version
ro_ro: Versiunea Neclasificată

[ctx: #40403]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Uncut Version
ro_ro: Versiunea Netăiată

[ctx: #40404]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Remastered Version
ro_ro: Versiunea Remasterizată

[ctx: #40406]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Theatrical Cut
ro_ro: Tăietura Cinematografică

[ctx: #40407]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Director's Cut
ro_ro: Tăietura Regizorului

[ctx: #40408]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Special Edition
ro_ro: Ediția Specială

[ctx: #40409]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Limited Edition
ro_ro: Ediția Limitată

[ctx: #40410]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Complete Edition
ro_ro: Ediția Completă

[ctx: #40411]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: The Final Cut
ro_ro: Ultima tăietură

[ctx: #40412]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Super Duper Cut
ro_ro: Tăietura Super Duper

[ctx: #40413]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Collector's Edition
ro_ro: Ediția pentru colecționari

[ctx: #40414]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Ultimate Collector's Edition
ro_ro: Ediția Pentru Colecționari Supremă

[ctx: #40415]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Criterion Collection Edition
ro_ro: Ediția Colecția Criterion

[ctx: #40416]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Fan Edit
ro_ro: Editarea fanilor

[ctx: #40417]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Black and White Edition
ro_ro: Ediția în alb-negru

[ctx: #40431]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 10th Anniversary Edition
ro_ro: Ediția A 10-a Aniversare

[ctx: #40432]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 20th Anniversary Edition
ro_ro: Ediția A 20-a Aniversare

[ctx: #40433]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 25th Anniversary Edition
ro_ro: Ediția A 25-a Aniversare

[ctx: #40434]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 30th Anniversary Edition
ro_ro: Ediția A 30-a Aniversare

[ctx: #40435]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 40th Anniversary Edition
ro_ro: Ediția A 40-a Aniversare

[ctx: #40436]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 50th Anniversary Edition
ro_ro: Ediția A 50-a Aniversare
