KODI Main - en to ru_ru translation catalogue (4343 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
ru_ru: Программы

[ctx: #1]
en: Pictures
ru_ru: Изображения

[ctx: #2]
en: Music
ru_ru: Музыка

[ctx: #3]
en: Videos
ru_ru: Видео

[ctx: #4]
en: TV guide
ru_ru: Телепрограмма

[ctx: #5]
en: Settings
ru_ru: Настройки

[ctx: #7]
en: File manager
ru_ru: Файлы

[ctx: #8]
en: Weather
ru_ru: Погода

[ctx: #9]
en: Kodi media center
ru_ru: Медиацентр Kodi

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
ru_ru: Понедельник

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
ru_ru: Вторник

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
ru_ru: Среда

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
ru_ru: Четверг

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
ru_ru: Пятница

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
ru_ru: Суббота

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
ru_ru: Воскресенье

[ctx: #21]
en: January
ru_ru: января

[ctx: #22]
en: February
ru_ru: февраля

[ctx: #23]
en: March
ru_ru: марта

[ctx: #24]
en: April
ru_ru: апреля

[ctx: #25]
en: May
ru_ru: мая

[ctx: #26]
en: June
ru_ru: июня

[ctx: #27]
en: July
ru_ru: июля

[ctx: #28]
en: August
ru_ru: августа

[ctx: #29]
en: September
ru_ru: сентября

[ctx: #30]
en: October
ru_ru: октября

[ctx: #31]
en: November
ru_ru: ноября

[ctx: #32]
en: December
ru_ru: декабря

[ctx: #41]
en: Mon
ru_ru: пн.

[ctx: #42]
en: Tue
ru_ru: вт.

[ctx: #43]
en: Wed
ru_ru: ср.

[ctx: #44]
en: Thu
ru_ru: чт.

[ctx: #45]
en: Fri
ru_ru: пт.

[ctx: #46]
en: Sat
ru_ru: сб.

[ctx: #47]
en: Sun
ru_ru: вс.

[ctx: #51]
en: Jan
ru_ru: янв.

[ctx: #52]
en: Feb
ru_ru: фев.

[ctx: #53]
en: Mar
ru_ru: мар.

[ctx: #54]
en: Apr
ru_ru: апр.

[ctx: #55]
en: May
ru_ru: мая

[ctx: #56]
en: Jun
ru_ru: июня

[ctx: #57]
en: Jul
ru_ru: июля

[ctx: #58]
en: Aug
ru_ru: авг.

[ctx: #59]
en: Sep
ru_ru: сент.

[ctx: #60]
en: Oct
ru_ru: окт.

[ctx: #61]
en: Nov
ru_ru: нояб.

[ctx: #62]
en: Dec
ru_ru: дек.

[ctx: #71]
note: Weather token
en: N
ru_ru: С

[ctx: #72]
note: Weather token
en: NNE
ru_ru: ССВ

[ctx: #73]
note: Weather token
en: NE
ru_ru: СВ

[ctx: #74]
note: Weather token
en: ENE
ru_ru: ВСВ

[ctx: #75]
note: Weather token
en: E
ru_ru: В

[ctx: #76]
note: Weather token
en: ESE
ru_ru: ВЮВ

[ctx: #77]
note: Weather token
en: SE
ru_ru: ЮВ

[ctx: #78]
note: Weather token
en: SSE
ru_ru: ЮЮВ

[ctx: #79]
note: Weather token
en: S
ru_ru: Ю

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
ru_ru: ЮЮЗ

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
ru_ru: ЮЗ

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
ru_ru: ЗЮЗ

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
ru_ru: З

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
ru_ru: ЗСЗ

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
ru_ru: СЗ

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
ru_ru: ССЗ

[ctx: #87]
note: Weather token
en: VAR
ru_ru: перем.

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
ru_ru: южный

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
ru_ru: северный

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
ru_ru: западный

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
ru_ru: восточный

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
ru_ru: переменный

[ctx: #98]
en: View: Auto
ru_ru: Вид: авто

[ctx: #99]
en: View: Auto big
ru_ru: Вид: авто крупный

[ctx: #100]
en: View: Icons
ru_ru: Вид: значки

[ctx: #101]
en: View: List
ru_ru: Вид: список

[ctx: #102]
en: Scan
ru_ru: Сканировать

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
ru_ru: По имени

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
ru_ru: По дате

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
ru_ru: По размеру

[ctx: #106]
en: No
ru_ru: Нет

[ctx: #107]
en: Yes
ru_ru: Да

[ctx: #108]
en: Slideshow
ru_ru: Слайд-шоу

[ctx: #109]
en: Create thumbs
ru_ru: Создать эскизы

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
ru_ru: Создать миниатюры

[ctx: #111]
en: Shortcuts
ru_ru: Ярлыки

[ctx: #112]
en: Paused
ru_ru: Пауза

[ctx: #113]
en: Update failed
ru_ru: Не удалось обновить

[ctx: #114]
en: Installation failed
ru_ru: Не удалось установить

[ctx: #115]
en: Copy
ru_ru: Копировать

[ctx: #116]
en: Move
ru_ru: Переместить

[ctx: #117]
en: Delete
ru_ru: Удалить

[ctx: #118]
en: Rename
ru_ru: Переименовать

[ctx: #119]
en: New folder
ru_ru: Новая папка

[ctx: #120]
en: Confirm copy
ru_ru: Подтверждение копирования

[ctx: #121]
en: Confirm move
ru_ru: Подтверждение перемещения

[ctx: #122]
en: Confirm delete
ru_ru: Подтверждение удаления

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
ru_ru: Скопировать выбранные файлы?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
ru_ru: Переместить выбранные файлы?

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
ru_ru: Удалить выбранные файлы?[CR]Внимание! Их нельзя будет восстановить!

[ctx: #126]
en: Status
ru_ru: Состояние

[ctx: #127]
en: Objects
ru_ru: Объектов

[ctx: #128]
en: General
ru_ru: Общие

[ctx: #129]
en: Slideshow
ru_ru: Слайд-шоу

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
ru_ru: Сведения о системе

[ctx: #131]
en: Display
ru_ru: Экран

[ctx: #132]
en: Albums
ru_ru: Альбомы

[ctx: #133]
en: Artists
ru_ru: Исполнители

[ctx: #134]
en: Songs
ru_ru: Песни

[ctx: #135]
en: Genres
ru_ru: Жанры

[ctx: #136]
en: Playlists
ru_ru: Плейлисты

[ctx: #137]
en: Search
ru_ru: Поиск

[ctx: #138]
en: System information
ru_ru: Сведения о системе

[ctx: #139]
en: Temperatures:
ru_ru: Температура:

[ctx: #140]
en: CPU:
ru_ru: ЦП:

[ctx: #141]
en: GPU:
ru_ru: ГП:

[ctx: #142]
en: Time:
ru_ru: Время:

[ctx: #143]
en: Current:
ru_ru: Сейчас:

[ctx: #144]
en: Build:
ru_ru: Версия:

[ctx: #145]
en: Network:
ru_ru: Сеть:

[ctx: #146]
en: Type:
ru_ru: Тип:

[ctx: #147]
en: Static
ru_ru: Статический

[ctx: #149]
en: MAC address
ru_ru: MAC-адрес

[ctx: #150]
en: IP address
ru_ru: IP-адрес

[ctx: #151]
en: Link:
ru_ru: Соединение:

[ctx: #152]
en: Half duplex
ru_ru: Полудуплекс

[ctx: #153]
en: Full duplex
ru_ru: Полный дуплекс

[ctx: #154]
en: Storage
ru_ru: Накопители

[ctx: #155]
en: Drive
ru_ru: Диск

[ctx: #156]
en: Free
ru_ru: Свободно

[ctx: #157]
en: Video
ru_ru: Видео

[ctx: #158]
en: Free memory
ru_ru: Свободно памяти

[ctx: #159]
en: No link
ru_ru: Нет соединения

[ctx: #160]
en: Free
ru_ru: Свободно

[ctx: #162]
en: Tray open
ru_ru: Лоток открыт

[ctx: #163]
en: Reading
ru_ru: Чтение

[ctx: #164]
en: No disc
ru_ru: Нет диска в приводе

[ctx: #165]
en: Disc present
ru_ru: Диск в приводе

[ctx: #166]
en: Skin
ru_ru: Обложка

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
ru_ru: Отменить операции с файлами

[ctx: #169]
en: Resolution
ru_ru: Разрешение

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
ru_ru: Корректировка частоты обновления экрана

[ctx: #171]
en: Sort title
ru_ru: Название для сортировки

[ctx: #172]
en: Release date
ru_ru: Дата выпуска

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
ru_ru: Показывать формат 4:3 как

[ctx: #174]
en: Compiled:
ru_ru: Сборка:

[ctx: #175]
en: Moods
ru_ru: Настроения

[ctx: #176]
en: Styles
ru_ru: Стили

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
ru_ru: {0:s} успешно запущен

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
ru_ru: {0:s} был успешно запущен.

[ctx: #179]
en: Song
ru_ru: Песня

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
ru_ru: Длительность

[ctx: #181]
en: Select album
ru_ru: Выберите альбом

[ctx: #182]
en: Tracks
ru_ru: Треки

[ctx: #183]
en: Review
ru_ru: Обзор

[ctx: #184]
en: Refresh
ru_ru: Обновить

[ctx: #185]
en: Searching album
ru_ru: Поиск альбома

[ctx: #186]
en: OK
ru_ru: ОК

[ctx: #187]
en: No albums found!
ru_ru: Альбомы не найдены!

[ctx: #188]
en: Select all
ru_ru: Выбрать все

[ctx: #189]
en: Scanning media information
ru_ru: Получение информации

[ctx: #190]
en: Save
ru_ru: Сохранить

[ctx: #191]
en: Shuffle
ru_ru: Перемешать

[ctx: #192]
en: Clear
ru_ru: Очистить

[ctx: #193]
en: Scan
ru_ru: Сканировать

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
ru_ru: Поиск…

[ctx: #195]
en: No information found!
ru_ru: Информация не найдена!

[ctx: #196]
en: Select movie:
ru_ru: Выберите фильм:

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
ru_ru: Запрос {0:s} информации

[ctx: #198]
en: Loading movie details
ru_ru: Загрузка данных о фильме

[ctx: #199]
en: Web interface
ru_ru: Веб-интерфейс

[ctx: #200]
en: Audio encoders
ru_ru: Кодировщики звука

[ctx: #201]
en: Audio decoders
ru_ru: Декодировщики звука

[ctx: #202]
en: Tagline
ru_ru: Слоган

[ctx: #203]
en: Plot outline
ru_ru: Описание сюжета

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
ru_ru: Сборник

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
ru_ru: Голосов

[ctx: #206]
en: Cast
ru_ru: В ролях

[ctx: #207]
en: Plot
ru_ru: Сюжет

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
ru_ru: Воспроизвести

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
ru_ru: Следующий

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
ru_ru: Предыдущий

[ctx: #211]
en: 50 Hz
ru_ru: 50 Гц

[ctx: #212]
en: 59.94 Hz
ru_ru: 59,94 Гц

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
ru_ru: Калибровка интерфейса…

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
ru_ru: Калибровка видео

[ctx: #215]
en: Soften
ru_ru: Сглаживание

[ctx: #216]
en: Zoom amount
ru_ru: Степень увеличения

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
ru_ru: Пропорции

[ctx: #218]
en: DVD drive
ru_ru: DVD-привод

[ctx: #219]
en: Please insert disc
ru_ru: Вставьте диск

[ctx: #220]
en: Remote share
ru_ru: Удалённый ресурс

[ctx: #221]
en: Network is not connected
ru_ru: Нет подключения к сети

[ctx: #222]
en: Cancel
ru_ru: Отмена

[ctx: #224]
en: Speed
ru_ru: Скорость

[ctx: #225]
en: Vertical shift
ru_ru: Вертикальное смещение

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
ru_ru: Загружать сведения об аудио-CD из интернета

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
ru_ru: Перемешать плейлист при загрузке

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
ru_ru: Останавливать HDD через (мин.)

[ctx: #230]
en: Video filters
ru_ru: Видеофильтры

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
ru_ru: Нет

[ctx: #232]
en: Point
ru_ru: Точка

[ctx: #233]
en: Linear
ru_ru: Линейный

[ctx: #234]
en: Anisotropic
ru_ru: Анизотропный

[ctx: #235]
en: Quincunx
ru_ru: Шахматный

[ctx: #236]
en: Gaussian cubic
ru_ru: Кубический по Гауссу

[ctx: #237]
en: Minification
ru_ru: Уменьшение

[ctx: #238]
en: Magnification
ru_ru: Увеличение

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
ru_ru: Очищать плейлист после воспроизведения

[ctx: #240]
en: Display mode
ru_ru: Режим дисплея

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
ru_ru: Полный экран #{0:d}

[ctx: #242]
en: Windowed
ru_ru: В окне

[ctx: #243]
en: Refresh rate
ru_ru: Частота обновления

[ctx: #244]
en: Full screen
ru_ru: Полный экран

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
ru_ru: Размер: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Увеличение x{4:2.2f}) Соотношение:{5:2.2f}:1 (Пикселей: {6:2.2f}:1) (Верт. смещение: {7:2.2f})

[ctx: #246]
en: Monitor
ru_ru: Монитор

[ctx: #247]
en: Scripts
ru_ru: Скрипты

[ctx: #248]
en: Language
ru_ru: Язык

[ctx: #249]
en: Music
ru_ru: Музыка

[ctx: #250]
en: Visualisation
ru_ru: Визуализация

[ctx: #251]
en: Select destination directory
ru_ru: Выберите папку назначения

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
ru_ru: Стерео на все каналы

[ctx: #253]
en: Number of channels
ru_ru: Количество каналов

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
ru_ru: Выводить звук в формате DTS

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
ru_ru: Получение данных о CD

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
ru_ru: Ошибка

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
ru_ru: Считывать информацию из тегов

[ctx: #259]
en: Opening
ru_ru: Открытие

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
ru_ru: Ожидание запуска…

[ctx: #262]
en: Scripts output
ru_ru: Журнал работы скриптов

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
ru_ru: Разрешить удалённое управление по HTTP

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
ru_ru: Запись

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
ru_ru: Остановить запись.

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
ru_ru: По дорожке

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
ru_ru: По времени

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
ru_ru: По названию

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
ru_ru: По исполнителю

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
ru_ru: По альбому

[ctx: #271]
en: Top 100
ru_ru: 100 лучших

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
ru_ru: Регулировка соотношения пикселей

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
ru_ru: Отрегулируйте прямоугольник так, чтобы он был идеально квадратным

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
ru_ru: Выравнивание оверскана по левому верхнему краю

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
ru_ru: Выравнивание оверскана по правому верхнему краю

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
ru_ru: Двигайте стрелки для регулировки размеров экрана

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
ru_ru: Позиционирование субтитров

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
ru_ru: Отрегулируйте полосу, чтобы изменить положение субтитров

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
ru_ru: Не удалось загрузить настройки

[ctx: #280]
en: Using default settings
ru_ru: Используются настройки по умолчанию

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
ru_ru: Проверьте файлы XML

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
ru_ru: Найдено {0:d} объектов

[ctx: #283]
en: Search results
ru_ru: Результаты поиска

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
ru_ru: Ничего не найдено

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
ru_ru: Предпочтительный язык звука

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
ru_ru: Предпочтительный язык субтитров

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
ru_ru: Субтитры

[ctx: #288]
en: Font
ru_ru: Шрифт

[ctx: #289]
en: Size
ru_ru: Размер

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
ru_ru: Сжатие динамического диапазона

[ctx: #291]
en: Video
ru_ru: Видео

[ctx: #292]
en: Audio
ru_ru: Звук

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
ru_ru: Выбрать субтитры

[ctx: #294]
en: Create bookmark
ru_ru: Создать закладку

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
ru_ru: Очистить закладки

[ctx: #297]
en: Audio offset
ru_ru: Смещение звука

[ctx: #298]
en: Bookmarks
ru_ru: Закладки

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
ru_ru: Закладка {0:d}

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
ru_ru: Выводить звук в формате МР1

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
ru_ru: Выводить звук в формате МР2

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
ru_ru: Выводить звук в формате МР3

[ctx: #303]
en: Delay
ru_ru: Задержка

[ctx: #304]
en: Language
ru_ru: Язык

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
ru_ru: Включено

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
ru_ru: Без чередования

[ctx: #307]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "default" if available.
en: Media default
ru_ru: По умолчанию

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
ru_ru: Оригинальный язык

[ctx: #309]
en: User interface language
ru_ru: Язык интерфейса

[ctx: #310]
note: Setting in international settings
en: Virtual keyboard layouts
ru_ru: Раскладки виртуальной клавиатуры

[ctx: #312]
en: (0=auto)
ru_ru: (0=авто)

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
ru_ru: Очистка базы данных

[ctx: #314]
en: Preparing...
ru_ru: Подготовка…

[ctx: #315]
en: Database error
ru_ru: Ошибка базы данных

[ctx: #316]
en: Searching songs...
ru_ru: Поиск песен…

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
ru_ru: Очистка базы данных выполнена

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
ru_ru: Очистка песен…

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
ru_ru: Ошибка очистки песен

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
ru_ru: Очистка исполнителей…

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
ru_ru: Ошибка очистки исполнителей

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
ru_ru: Очистка жанров, ролей…

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
ru_ru: Ошибка очистки жанров, ролей и т.п.

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
ru_ru: Очистка путей...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
ru_ru: Ошибка очистки путей

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
ru_ru: Очистка альбомов…

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
ru_ru: Ошибка очистки альбомов

[ctx: #328]
en: Writing changes...
ru_ru: Запись изменений…

[ctx: #329]
en: Error writing changes
ru_ru: Ошибка записи изменений

[ctx: #330]
en: This may take some time...
ru_ru: Это займёт некоторое время…

[ctx: #331]
en: Compressing database...
ru_ru: Сжатие базы данных…

[ctx: #332]
en: Error compressing database
ru_ru: Ошибка сжатия базы данных

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
ru_ru: Очистить медиатеку?

[ctx: #334]
en: Clean library...
ru_ru: Очистка медиатеки…

[ctx: #335]
en: Start
ru_ru: Старт

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
ru_ru: Преобразование частоты кадров

[ctx: #337]
en: Output configuration
ru_ru: Настройка вывода

[ctx: #338]
en: Fixed
ru_ru: Фиксированный

[ctx: #339]
en: Optimized
ru_ru: Оптимизированный

[ctx: #340]
en: Various artists
ru_ru: Различные исполнители

[ctx: #341]
en: Play disc
ru_ru: Играть диск

[ctx: #342]
en: Movies
ru_ru: Фильмы

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
ru_ru: Настроить частоту кадров

[ctx: #344]
en: Actors
ru_ru: Актёры

[ctx: #345]
en: Year
ru_ru: Год

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
ru_ru: Сохранять исходную громкость при микшировании

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
ru_ru: Выводить звук в формате DTS-HD

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
ru_ru: Разрешить прямой вывод

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
ru_ru: Выводить звук в формате TrueHD

[ctx: #350]
en: Programs
ru_ru: Программы

[ctx: #351]
en: Off
ru_ru: Откл.

[ctx: #352]
en: Dim
ru_ru: Затемнение

[ctx: #353]
en: Black
ru_ru: Чёрный экран

[ctx: #354]
en: Matrix trails
ru_ru: Экран из «Матрицы»

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
ru_ru: Время ожидания

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
ru_ru: Заставка

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
ru_ru: Завершить работу через

[ctx: #358]
en: All albums
ru_ru: Все альбомы

[ctx: #359]
en: Recently added albums
ru_ru: Последние альбомы

[ctx: #360]
en: Screensaver
ru_ru: Заставка

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
ru_ru: Рекурсивное слайд-шоу

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
ru_ru: Уровень затемнения экрана

[ctx: #363]
en: Sort by: File
ru_ru: По файлу

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
ru_ru: Выводить звук в формате Dolby Digital (AC3)

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
ru_ru: По имени

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
ru_ru: По году

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
ru_ru: По рейтингу

[ctx: #369]
en: Title
ru_ru: Название

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
ru_ru: грозы

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
ru_ru: местами

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
ru_ru: преимущественно

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
ru_ru: солнечно

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
ru_ru: облачно

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
ru_ru: снег

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
ru_ru: дождь

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
ru_ru: небольшой

[ctx: #378]
note: Weather token
en: AM
ru_ru: до полудня

[ctx: #379]
note: Weather token
en: PM
ru_ru: после полудня

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
ru_ru: ливни

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
ru_ru: немного

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
ru_ru: одиночные

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
ru_ru: ветер

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
ru_ru: сильный

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
ru_ru: безоблачно

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
ru_ru: ясно

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
ru_ru: облака

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
ru_ru: ранние

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
ru_ru: ливень

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
ru_ru: снегопад

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
ru_ru: Мин.

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
ru_ru: Среднее

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
ru_ru: Макс.

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
ru_ru: туман

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
ru_ru: дымка

[ctx: #396]
en: Select location
ru_ru: Выберите регион

[ctx: #397]
en: Refresh time
ru_ru: Время обновления

[ctx: #398]
en: Temperature units
ru_ru: Единица измерения температуры

[ctx: #399]
en: Speed units
ru_ru: Единица измерения скорости ветра

[ctx: #400]
en: Weather
ru_ru: Погода

[ctx: #401]
en: Temp
ru_ru: Темп.

[ctx: #402]
en: Feels like
ru_ru: Ощущается

[ctx: #403]
en: UV index
ru_ru: УФ-индекс

[ctx: #404]
en: Wind
ru_ru: Ветер

[ctx: #405]
en: Dew point
ru_ru: Точка росы

[ctx: #406]
en: Humidity
ru_ru: Влажность

[ctx: #407]
en: Hardware keyboard layouts
ru_ru: Раскладки реальной клавиатуры

[ctx: #409]
en: Defaults
ru_ru: По умолчанию

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
ru_ru: Подключение к службе погоды

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
ru_ru: Получение прогноза для:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
ru_ru: Не удалось получить прогноз

[ctx: #413]
en: Manual
ru_ru: Вручную

[ctx: #414]
en: No review for this album
ru_ru: Нет описания этого альбома

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
ru_ru: Загрузка миниатюры...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
ru_ru: Вид: крупные значки

[ctx: #418]
en: Low
ru_ru: Мин.

[ctx: #419]
en: High
ru_ru: Макс.

[ctx: #420]
en: Best match
ru_ru: Лучший результат

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
ru_ru: Поддерживать работу аудиоустройства

[ctx: #422]
en: Delete album information
ru_ru: Удалить сведения об альбоме

[ctx: #423]
en: Delete CD information
ru_ru: Удалить сведения о CD

[ctx: #424]
en: Select
ru_ru: Выбор

[ctx: #425]
en: No album information found
ru_ru: Сведения об альбоме не найдены

[ctx: #426]
en: No CD information found
ru_ru: Сведения о CD не найдены

[ctx: #427]
en: Disc
ru_ru: Диск

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
ru_ru: Вставьте правильный CD/DVD-диск

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
ru_ru: Вставьте следующий диск:

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
ru_ru: По № DVD

[ctx: #431]
en: No cache
ru_ru: Без кеша

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
ru_ru: Удалить фильм из медиатеки

[ctx: #433]
en: Would you really like to remove '{0:s}' from the library?
ru_ru: Вы действительно хотите удалить '{0:s}' из медиатеки?

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
ru_ru: {0:s} – {1:d} {2:s}

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
ru_ru: Оптический привод не обнаружен

[ctx: #436]
note: Message body of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: This video is stored on an optical disc (e.g. DVD, Blu-ray) and cannot be played as your device does not have an appropriate drive.
ru_ru: Это видео находится на оптическом диске (DVD, Blu-ray) и не может быть воспроизведено, поскольку у вас нет соответствующего привода.

[ctx: #437]
en: Removable disk
ru_ru: Съёмный диск

[ctx: #438]
en: Opening file
ru_ru: Открытие файла

[ctx: #439]
en: Cache
ru_ru: Кеш

[ctx: #440]
en: Hard disk
ru_ru: Жёсткий диск

[ctx: #442]
en: Local network
ru_ru: Локальная сеть

[ctx: #443]
en: Internet
ru_ru: Интернет

[ctx: #444]
en: Video
ru_ru: Видео

[ctx: #445]
en: Audio
ru_ru: Звук

[ctx: #447]
en: Autorun media
ru_ru: Автозапуск

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
ru_ru: Выводить звук в формате Dolby Digital Plus (E-AC3)

[ctx: #449]
en: Enabled
ru_ru: Включено

[ctx: #450]
en: Columns
ru_ru: Количество знакомест в строке

[ctx: #451]
en: Row 1 address
ru_ru: Адрес 1-й строки

[ctx: #452]
en: Row 2 address
ru_ru: Адрес 2-й строки

[ctx: #453]
en: Row 3 address
ru_ru: Адрес 3-й строки

[ctx: #454]
en: Row 4 address
ru_ru: Адрес 4-й строки

[ctx: #455]
en: Rows
ru_ru: Количество строк

[ctx: #456]
en: Mode
ru_ru: Режим

[ctx: #457]
en: Switch view
ru_ru: Сменить вид

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
ru_ru: Ограничить частоту сэмплирования (кГц)

[ctx: #459]
en: Subs
ru_ru: Субтитры

[ctx: #460]
en: Audio stream
ru_ru: Аудиопоток

[ctx: #461]
en: [active]
ru_ru: [работает]

[ctx: #462]
en: Subtitle stream
ru_ru: Субтитры

[ctx: #463]
en: Backlight
ru_ru: Яркость подсветки

[ctx: #464]
en: Brightness
ru_ru: Яркость

[ctx: #465]
en: Contrast
ru_ru: Контрастность

[ctx: #466]
en: Gamma
ru_ru: Гамма

[ctx: #467]
en: Type
ru_ru: Тип

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
ru_ru: Двигайте полоску, чтобы изменить положение экранного меню (OSD)

[ctx: #469]
en: OSD position
ru_ru: Положение экранного меню (OSD)

[ctx: #470]
en: Credits
ru_ru: Создатели

[ctx: #474]
en: Off
ru_ru: Откл.

[ctx: #475]
en: Music only
ru_ru: Только музыка

[ctx: #476]
en: Music & video
ru_ru: Музыка и видео

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
ru_ru: Не удалось загрузить плейлист

[ctx: #478]
en: OSD
ru_ru: Экранное меню (OSD)

[ctx: #479]
en: Skin & language
ru_ru: Обложка и язык

[ctx: #480]
en: Appearance
ru_ru: Внешний вид

[ctx: #481]
en: Audio options
ru_ru: Параметры звука

[ctx: #482]
en: About Kodi
ru_ru: О Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
ru_ru: Удалить альбом

[ctx: #486]
en: Repeat
ru_ru: Повторять

[ctx: #487]
en: Repeat one
ru_ru: Повторить 1 раз

[ctx: #488]
en: Repeat folder
ru_ru: Повтор папки

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
ru_ru: Автоматически проигрывать следующую композицию

[ctx: #491]
en: - Use big icons
ru_ru: - Использовать большие значки

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
ru_ru: Масштабировать субтитры

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
ru_ru: Расширенные параметры (только для экспертов!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
ru_ru: Общий уровень шума в комнате (дБ)

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
ru_ru: Масштабировать видео до разрешения GUI

[ctx: #496]
en: Calibration
ru_ru: Калибровка

[ctx: #497]
en: Show file extensions
ru_ru: Показывать расширения файлов

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
ru_ru: По типу

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
ru_ru: Не удалось подключиться к поисковой службе

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
ru_ru: Не удалось загрузить данные об альбоме

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
ru_ru: Поиск названий альбомов…

[ctx: #502]
en: Open
ru_ru: Открыть

[ctx: #503]
en: Busy
ru_ru: Ожидайте

[ctx: #504]
en: Empty
ru_ru: Пусто

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
ru_ru: Загрузка информации из файлов…

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
ru_ru: Проверка медиа файлов...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
ru_ru: По частоте

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
ru_ru: Включить визуализацию

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
ru_ru: Автопереключение видеорежима

[ctx: #512]
en: Startup window
ru_ru: Стартовое окно

[ctx: #513]
en: Home window
ru_ru: Главное меню

[ctx: #514]
en: Manual settings
ru_ru: Ручная настройка

[ctx: #515]
en: Genre
ru_ru: Жанр

[ctx: #517]
en: Recently played albums
ru_ru: Недавно прослушанные альбомы

[ctx: #518]
en: Launch
ru_ru: Запустить

[ctx: #519]
en: Launch in...
ru_ru: Запустить в режиме…

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
ru_ru: Сборники

[ctx: #522]
en: Remove source
ru_ru: Удалить источник

[ctx: #523]
en: Switch media
ru_ru: Перейти к разделу

[ctx: #524]
en: Select playlist
ru_ru: Выбрать плейлист

[ctx: #525]
en: New playlist...
ru_ru: Создать новый плейлист…

[ctx: #526]
en: Add to playlist
ru_ru: Добавить в плейлист

[ctx: #527]
en: Manually add to library
ru_ru: Добавить в медиатеку

[ctx: #528]
en: Enter title
ru_ru: Введите название

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
ru_ru: Ошибка: одинаковые названия

[ctx: #530]
en: Select genre
ru_ru: Выберите жанр

[ctx: #531]
en: New genre
ru_ru: Новый жанр

[ctx: #532]
en: Manual addition
ru_ru: Ручное добавление

[ctx: #533]
en: Enter genre
ru_ru: Введите жанр

[ctx: #534]
en: View: {0:s}
ru_ru: Вид: {0:s}

[ctx: #535]
en: List
ru_ru: Список

[ctx: #536]
en: Icons
ru_ru: Значки

[ctx: #537]
en: Big list
ru_ru: Широкий список

[ctx: #538]
en: Big icons
ru_ru: Крупные значки

[ctx: #539]
en: Wide
ru_ru: Баннеры

[ctx: #540]
en: Big wide
ru_ru: Широкий крупный

[ctx: #541]
en: Album icons
ru_ru: Значки альбомов

[ctx: #542]
en: DVD icons
ru_ru: Значки DVD

[ctx: #544]
en: Media info
ru_ru: Информация

[ctx: #545]
en: Audio output device
ru_ru: Устройство вывода звука

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
ru_ru: Устройство прямого вывода звука

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
ru_ru: Для этого исполнителя нет биографии

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
ru_ru: Сводить многоканальный звук в стерео

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
ru_ru: Номер

[ctx: #550]
en: Sort by: {0:s}
ru_ru: По {0:s}

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
ru_ru: Название

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
ru_ru: Дата

[ctx: #553]
en: Size
ru_ru: Размер

[ctx: #554]
en: Track
ru_ru: Трек

[ctx: #555]
en: Time
ru_ru: Время

[ctx: #556]
en: Title
ru_ru: Название

[ctx: #557]
en: Artist
ru_ru: Исполнитель

[ctx: #558]
en: Album
ru_ru: Альбом

[ctx: #559]
en: Playlist
ru_ru: Плейлист

[ctx: #561]
en: File
ru_ru: Файл

[ctx: #562]
en: Year
ru_ru: Год

[ctx: #563]
en: Rating
ru_ru: Рейтинг

[ctx: #564]
en: Type
ru_ru: Тип

[ctx: #565]
en: Usage
ru_ru: Частота

[ctx: #566]
en: Album artist
ru_ru: Исполнитель альбома

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
ru_ru: Кол-во воспроизведений

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
ru_ru: Последнее воспроизведение

[ctx: #569]
en: Comment
ru_ru: Комментарий

[ctx: #570]
en: Date added
ru_ru: Дата добавления

[ctx: #571]
en: Default
ru_ru: По умолчанию

[ctx: #572]
en: Studio
ru_ru: Студия

[ctx: #573]
en: Path
ru_ru: Путь

[ctx: #574]
en: Country
ru_ru: Страна

[ctx: #575]
en: In progress
ru_ru: Неоконченные

[ctx: #576]
en: Times played
ru_ru: Время воспроизведения

[ctx: #577]
en: Date taken
ru_ru: Дата создания

[ctx: #578]
en: Artist / Year
ru_ru: Исполнитель / год

[ctx: #580]
en: Sort direction
ru_ru: Направление сортировки

[ctx: #581]
en: Sort method
ru_ru: Метод сортировки

[ctx: #582]
en: View mode
ru_ru: Режим просмотра

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
ru_ru: Помнить параметры отображения каждой папки

[ctx: #584]
en: Ascending
ru_ru: По возрастанию

[ctx: #585]
en: Descending
ru_ru: По убыванию

[ctx: #586]
en: Edit playlist
ru_ru: Изменить плейлист

[ctx: #587]
en: Filter
ru_ru: Фильтр

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
ru_ru: Отключить режим вечеринки

[ctx: #589]
en: Party mode
ru_ru: Режим вечеринки

[ctx: #590]
en: Random
ru_ru: Случайно

[ctx: #591]
en: Off
ru_ru: Откл.

[ctx: #592]
en: One
ru_ru: Один трек

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
ru_ru: Все

[ctx: #594]
en: Off
ru_ru: Откл.

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
ru_ru: Повтор: выкл.

[ctx: #596]
en: Repeat: One
ru_ru: Повтор: один трек

[ctx: #597]
en: Repeat: All
ru_ru: Повтор: все треки

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
ru_ru: Оцифровать аудио-CD

[ctx: #601]
en: Medium
ru_ru: Среднее

[ctx: #602]
en: Standard
ru_ru: Стандартное

[ctx: #603]
en: Extreme
ru_ru: Максимальное

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
ru_ru: Постоянный битрейт

[ctx: #605]
en: Ripping...
ru_ru: Оцифровка…

[ctx: #607]
en: To:
ru_ru: В:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
ru_ru: Не удалось оцифровать CD или трек, потому что не установлен CDDARipPath.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
ru_ru: Оцифровать звуковую дорожку

[ctx: #611]
en: Enter number
ru_ru: Введите номер

[ctx: #612]
en: Bits/sample
ru_ru: Бит/сэмпл

[ctx: #613]
en: Sample rate
ru_ru: Частота сэмплов

[ctx: #614]
en: Virtual folder
ru_ru: Виртуальная папка

[ctx: #620]
en: Audio CDs
ru_ru: Аудио-CD

[ctx: #621]
en: Encoder
ru_ru: Кодировщик

[ctx: #622]
en: Quality
ru_ru: Качество

[ctx: #623]
en: Bitrate
ru_ru: Битрейт

[ctx: #624]
en: Include track number
ru_ru: Добавить номер трека

[ctx: #625]
en: All songs of
ru_ru: Все песни

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
ru_ru: Просматриваемые сериалы

[ctx: #629]
en: View mode
ru_ru: Режим просмотра

[ctx: #630]
note: Label for stretching the displayed video to its normal size
en: Normal
ru_ru: Нормальный

[ctx: #631]
en: Zoom
ru_ru: Увеличенный

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
ru_ru: Растянутый 4:3

[ctx: #633]
en: Wide zoom
ru_ru: Растянутый

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
ru_ru: Растянутый 16:9

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
ru_ru: Оригинальный размер

[ctx: #636]
en: Custom
ru_ru: Заданный

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
ru_ru: Корректировки громкости

[ctx: #639]
en: Use track levels
ru_ru: По уровням композиции

[ctx: #640]
en: Use album levels
ru_ru: По уровням альбома

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
ru_ru: Файлы с информацией Replay Gain

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
ru_ru: Файлы без информации Replay Gain

[ctx: #643]
en: Avoid clipping protection on ReplayGained files
ru_ru: Избегать защиту от клиппинга для файлов с ReplayGain

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
ru_ru: Нелин. растянутый 16:9

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
ru_ru: Необходимо распаковать большой файл. Продолжить?

[ctx: #646]
en: Remove from library
ru_ru: Удалить из медиатеки

[ctx: #647]
en: Export video library
ru_ru: Экспорт видеотеки

[ctx: #648]
en: Import video library
ru_ru: Импорт видеотеки

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
ru_ru: Импортирование

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
ru_ru: Экспортирование

[ctx: #651]
en: Browse for library
ru_ru: Выберите медиатеку

[ctx: #652]
en: Years
ru_ru: Годы

[ctx: #653]
en: Update library
ru_ru: Обновить медиатеку

[ctx: #654]
en: Show debug information
ru_ru: Показать отладочные сведения

[ctx: #655]
en: Browse for executable
ru_ru: Укажите программу

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
ru_ru: Укажите плейлист

[ctx: #657]
en: Browse for folder
ru_ru: Укажите папку

[ctx: #658]
en: Song information
ru_ru: Сведения о песне

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
ru_ru: Нелинейное увеличение

[ctx: #660]
en: Volume amplification
ru_ru: Усиление громкости

[ctx: #661]
en: Choose export folder
ru_ru: Укажите папку для экспорта

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
ru_ru: Этот файл больше не доступен.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
ru_ru: Удалить его из медиатеки?

[ctx: #664]
en: Browse for script
ru_ru: Выбрать скрипт

[ctx: #665]
en: Compression level
ru_ru: Степень сжатия

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
ru_ru: Включить журнал отладки компонентов

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
ru_ru: Включить перекодирование в Dolby Digital (AC3)

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
ru_ru: Задать отладку для определённого компонента...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
ru_ru: Подробный журнал для библиотеки [B]SMB[/B]

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
ru_ru: Подробный журнал для библиотеки [B]libcURL[/B] (HTTP(S), DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
ru_ru: Подробный журнал для библиотек [B]FFmpeg[/B]

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
ru_ru: Подробный журнал для вызовов [B]D-Bus[/B]

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
ru_ru: Подробный журнал для запросов [B]JSON-RPC[/B]

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
ru_ru: Ведение подробного журнала для компонента [B]Аудио[/B]

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
ru_ru: Подробный журнал для библиотеки [B]AirTunes[/B]

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
ru_ru: Подробный журнал для компонентов [B]UPnP[/B]

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
ru_ru: Подробный журнал для библиотеки [B]libCEC[/B]

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
ru_ru: Подробный журнал подсистемы [B]Видео[/B]

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
ru_ru: Подробное ведение журнала для компонента [B]Веб-сервер[/B]

[ctx: #682]
en: Verbose logging for the [B]Database[/B] component
ru_ru: Подробный журнал для компонента [B]базы данных[/B]

[ctx: #683]
en: Verbose logging of [B]audio/video timing information[/B]
ru_ru: Подробный журнал для [B]сведений о синхронизации звука/видео[/B]

[ctx: #684]
en: Verbose logging of [B]Windowing[/B] component
ru_ru: Подробный журнал для [B]Windowing[/B] компонентов

[ctx: #685]
en: Verbose logging of [B]PVR[/B] component
ru_ru: Подробное журналирование [B]PVR[/B]

[ctx: #686]
en: Verbose logging of [B]EPG[/B] component
ru_ru: Подробный журнал для [B]EPG[/B] компонентов

[ctx: #687]
en: From metadata
ru_ru: Из метаданных

[ctx: #688]
note: Description of setting with label #39159 "Border size"
en: Set the border size.
ru_ru: Установить размер рамки.

[ctx: #689]
note: Description of setting with label #39160 "Border colour"
en: Set the border colour.
ru_ru: Установить цвет рамки.

[ctx: #690]
note: Description of setting with label #39173 "Blur"
en: Set the blur.
ru_ru: Установить размытие.

[ctx: #691]
note: Description of setting with label #39171 "Shadow colour"
en: Set the shadow colour.
ru_ru: Установить цвет тени.

[ctx: #692]
note: Description of setting with label #39172 "Shadow opacity"
en: Set the shadow opacity.
ru_ru: Установить непрозрачность тени.

[ctx: #693]
note: Description of setting with label #39170 "Shadow size"
en: Set the shadow size.
ru_ru: Установить размер тени.

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
ru_ru: Очистка медиатеки

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
ru_ru: Удаление старых песен из медиатеки

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
ru_ru: Эта папка была просканирована ранее

[ctx: #703]
en: Can't clean up library while running background tasks
ru_ru: Невозможно очистить медиатеку во время выполнения фоновых задач

[ctx: #705]
en: Network
ru_ru: Сеть

[ctx: #706]
en: Server
ru_ru: Сервер

[ctx: #708]
en: Use proxy server
ru_ru: Использовать прокси-сервер

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
ru_ru: Интернет-протокол (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
ru_ru: Недопустимый порт. Введите значение от 1 до 65535.

[ctx: #713]
en: HTTP proxy
ru_ru: HTTP-прокси

[ctx: #715]
en: Assignment
ru_ru: Назначение

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
ru_ru: Автоматически (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
ru_ru: Вручную (статический)

[ctx: #719]
en: IP address
ru_ru: IP-адрес

[ctx: #720]
en: Netmask
ru_ru: Маска подсети

[ctx: #721]
en: Default gateway
ru_ru: Шлюз по умолчанию

[ctx: #722]
en: DNS server
ru_ru: DNS-сервер

[ctx: #723]
en: Save & restart
ru_ru: Сохранить и перезапустить

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
ru_ru: Неправильный адрес. Введите значение в виде AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
ru_ru: с числами от 0 до 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
ru_ru: Изменения не сохранены. Продолжить без сохранения?

[ctx: #727]
en: Web server
ru_ru: Веб-сервер

[ctx: #728]
en: FTP server
ru_ru: FTP-сервер

[ctx: #729]
en: Enable SSL
ru_ru: Включить SSL

[ctx: #730]
en: Port
ru_ru: Порт

[ctx: #731]
en: Black
ru_ru: Чёрный экран

[ctx: #732]
en: Save & apply
ru_ru: Сохранить и применить

[ctx: #733]
en: Password
ru_ru: Пароль

[ctx: #734]
en: No pass
ru_ru: Без пароля

[ctx: #735]
en: Character set
ru_ru: Кодировка

[ctx: #736]
en: Style
ru_ru: Стиль

[ctx: #737]
en: Colour
ru_ru: Цвет

[ctx: #738]
en: Normal
ru_ru: Нормальный

[ctx: #739]
en: Bold
ru_ru: Жирный

[ctx: #740]
en: Italics
ru_ru: Курсив

[ctx: #741]
en: Bold italics
ru_ru: Жирный курсив

[ctx: #742]
en: White
ru_ru: Белый

[ctx: #743]
en: Yellow
ru_ru: Желтый

[ctx: #744]
en: Files
ru_ru: Файлы

[ctx: #745]
en: Background colour
ru_ru: Цвет фона

[ctx: #746]
en: Background opacity
ru_ru: Прозрачность фона

[ctx: #747]
en: Error loading image
ru_ru: Ошибка загрузки картинки

[ctx: #748]
en: Edit path
ru_ru: Изменить путь

[ctx: #749]
en: Mirror image
ru_ru: Зеркально

[ctx: #750]
en: Are you sure?
ru_ru: Вы уверены?

[ctx: #751]
en: Removing source
ru_ru: Удаление источника

[ctx: #752]
en: Opacity
ru_ru: Непрозрачность

[ctx: #754]
en: Add program link
ru_ru: Добавить ссылку на программу

[ctx: #755]
en: Edit program path
ru_ru: Изменить путь программы

[ctx: #756]
en: Edit program name
ru_ru: Изменить название программы

[ctx: #757]
en: Edit path depth
ru_ru: Изменить глубину пути

[ctx: #759]
en: View: Big list
ru_ru: Вид: широкий список

[ctx: #760]
en: Yellow
ru_ru: Желтый

[ctx: #761]
en: White
ru_ru: Белый

[ctx: #762]
en: Blue
ru_ru: Синий

[ctx: #763]
en: Bright green
ru_ru: Светло-зеленый

[ctx: #764]
en: Yellow green
ru_ru: Желто-зеленый

[ctx: #765]
en: Cyan
ru_ru: Голубой

[ctx: #766]
en: Light grey
ru_ru: Светло-серый

[ctx: #767]
en: Grey
ru_ru: Серый

[ctx: #768]
en: Dark Grey
ru_ru: Тёмно-серый

[ctx: #770]
en: Error {0:d}: share not available
ru_ru: Ошибка {0:d}: ресурс недоступен

[ctx: #772]
en: Audio
ru_ru: Звук

[ctx: #773]
en: Seeking
ru_ru: Поиск

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
ru_ru: Папка для слайд-шоу

[ctx: #790]
en: Remote control
ru_ru: Удалённое[CR]управление

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
ru_ru: Разрешить управление программам на этой системе

[ctx: #792]
en: Port
ru_ru: Порт

[ctx: #793]
en: Port range
ru_ru: Диапазон портов

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
ru_ru: Разрешить управление программам на других системах

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
ru_ru: Задержка начального повтора (мс)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
ru_ru: Задержка последующих повторов (мс)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
ru_ru: Максимальное количество клиентов

[ctx: #798]
en: Internet access
ru_ru: Доступ в сеть

[ctx: #799]
en: Library update
ru_ru: Обновление медиатеки

[ctx: #802]
note: Label of progress bar which shows the available/total space of pvr backend
en: {0:s} of {1:s} available
ru_ru: {0:s} из {1:s} доступно

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
ru_ru: Тип

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
ru_ru: Искать в телепрограмме

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
ru_ru: Введите строку для поиска соответствующих событий в программе

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
ru_ru: Полнотекстовый поиск (или только в заголовках)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
ru_ru: Любой день

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
ru_ru: Каждый день

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
ru_ru: Любой канал

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
ru_ru: Начинать в любое время

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
ru_ru: Группа записи

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
ru_ru: Не допускать повторов

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
ru_ru: Интервал в начале записи

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
ru_ru: Интервал в конце записи

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
ru_ru: Записывать все серии

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
ru_ru: Записывать только новые серии

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
ru_ru: Завершать в любое время

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
ru_ru: Максимальное кол-во записей

[ctx: #819]
note: Representation of a one-time timer which has been scheduled by a timer rule.
en: One time (Scheduled by timer rule)
ru_ru: Один раз по таймеру

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
ru_ru: Один раз

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
ru_ru: Один раз (по программе)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
ru_ru: Правило таймера

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
ru_ru: Правило таймера (по программе)

[ctx: #824]
note: Complete prefixed representation of a reminder timer type.
en: Reminder: {0:s}
ru_ru: Напоминание: {0:s}

[ctx: #825]
note: Complete prefixed representation of a recording timer type.
en: Recording: {0:s}
ru_ru: Запись: {0:s}

[ctx: #826]
note: Label for buttons to add a PVR reminder timer
en: Set reminder
ru_ru: Поставить напоминание

[ctx: #827]
note: Label for a context menu entry to delete a reminder timer
en: Delete reminder
ru_ru: Удалить напоминание

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
ru_ru: Правило таймера удалено

[ctx: #829]
note: Label for a context menu entry to view a read-only reminder timer
en: View reminder
ru_ru: Показать напоминание

[ctx: #830]
note: Label for a context menu entry to edit a reminder timer
en: Edit reminder
ru_ru: Править напоминание

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
ru_ru: По понедельникам

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
ru_ru: По вторникам

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
ru_ru: По средам

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
ru_ru: По четвергам

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
ru_ru: По пятницам

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
ru_ru: По субботам

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
ru_ru: По воскресениям

[ctx: #838]
note: Label for a TV show Premiere
en: Première
ru_ru: Премьера

[ctx: #839]
note: Label for a Live TV show
en: Live
ru_ru: Прямой эфир

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
ru_ru: Вы хотите удалить только этот таймер или также запланированное правило для него?

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
ru_ru: Только этот

[ctx: #842]
note: Label for a first aired TV show
en: New
ru_ru: Новинка

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
ru_ru: Включить

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
ru_ru: Выключить

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
ru_ru: Вы уверены что хотите удалить это правило для таймера и все запланированные таймеры?

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
ru_ru: Удалить этот таймер?

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
ru_ru: Подтверждение остановки записи

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
ru_ru: Остановить эту запись?

[ctx: #849]
note: Label for a finale of a TV show
en: Finale
ru_ru: Финал

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
ru_ru: Недопустимый номер порта

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
ru_ru: Доступный диапазон портов: 1–65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
ru_ru: Доступный диапазон портов: 1024–65535

[ctx: #853]
note: Label for denoting any channel for a certain client in timer settings dialog
en: Any channel from client "{0:s}"
ru_ru: Любой канал от клиента "{0:s}"

[ctx: #854]
note: Label for denoting any channel from any available client in timer settings dialog
en: Any channel from any client
ru_ru: Любой канал от любого клиента

[ctx: #855]
note: Label for Estuary 'Recently added channels' 'home screen widget
en: Recently added channels
ru_ru: Недавно добавленные каналы

[ctx: #856]
note: Label for the origin of a channel group (provided by a PVR client add-on).
en: Client
ru_ru: Клиент

[ctx: #857]
note: Label for the origin of a channel group (automatically created by Kodi).
en: System
ru_ru: Система

[ctx: #858]
note: Label for the origin of a channel group (manually created by the user).
en: User
ru_ru: Пользователь

[ctx: #859]
note: Label postfix for channel groups containing content from all channels (e.g. "PVR Client 1 [All channels]")
en: {0:s} [All channels]
ru_ru: {0:s} [Все каналы]

[ctx: #860]
note: Label for setting 'Delete after watching' and delete confirmation dialog box.
en: Delete after watching
ru_ru: Удалять после просмотра

[ctx: #861]
note: Help text for setting 'Delete after watching'.
en: Configure whether recordings should be deleted after watching.
ru_ru: Включить опцию удаления записей после просмотра.

[ctx: #862]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Keep after watching.
en: No
ru_ru: Нет

[ctx: #863]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Confirm delete.
en: Ask
ru_ru: Спрашивать

[ctx: #864]
note: Value for setting 'Delete after watching'. Delete after watching.
en: Yes
ru_ru: Да

[ctx: #865]
note: Text for delete after watch confirmation dialog box.
en: Do you want to delete this recording?
ru_ru: Удалить запись?

[ctx: #866]
note: Text for auto delete after watch toast message.
en: Recording deleted: '{0:s}'
ru_ru: Запись удалена: '{0:s}'

[ctx: #997]
en: Add pictures...
ru_ru: Добавить фото...

[ctx: #998]
en: Add music...
ru_ru: Добавить музыку…

[ctx: #999]
en: Add videos...
ru_ru: Добавить видео…

[ctx: #1000]
en: Preview
ru_ru: Предпросмотр

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
ru_ru: Не удалось подключиться

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
ru_ru: Не удалось подключиться к источнику в сети. Возможно, сеть не подключена. Все равно добавить источник?

[ctx: #1006]
en: IP address
ru_ru: IP-адрес

[ctx: #1007]
en: Add network location
ru_ru: Добавить сетевой адрес

[ctx: #1008]
en: Protocol
ru_ru: Протокол

[ctx: #1009]
en: Server address
ru_ru: Адрес сервера

[ctx: #1010]
en: Server name
ru_ru: Имя сервера

[ctx: #1011]
en: Remote path
ru_ru: Сетевой путь

[ctx: #1012]
en: Shared folder
ru_ru: Общая папка

[ctx: #1013]
en: Port
ru_ru: Порт

[ctx: #1014]
en: Username
ru_ru: Имя пользователя

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
ru_ru: Укажите сетевой сервер

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
ru_ru: Введите адрес сервера

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
ru_ru: Введите путь на сервере

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
ru_ru: Введите номер порта

[ctx: #1019]
en: Enter the username
ru_ru: Введите имя пользователя

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
ru_ru: Введите путь или укажите расположение файлов.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
ru_ru: Введите название медиаисточника.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
ru_ru: Выберите новый ресурс

[ctx: #1024]
en: Browse
ru_ru: Обзор

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
ru_ru: Не удалось получить информацию о папке. Возможно, сеть не подключена. Все равно добавить папку?

[ctx: #1026]
en: Add source
ru_ru: Добавить источник

[ctx: #1027]
en: Edit source
ru_ru: Изменить источник

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
ru_ru: Введите новое название

[ctx: #1030]
en: Browse for image
ru_ru: Укажите картинку

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
ru_ru: Укажите папку с картинками

[ctx: #1032]
en: Add network location...
ru_ru: Добавить сетевой адрес…

[ctx: #1033]
en: Browse for file
ru_ru: Укажите файл

[ctx: #1034]
en: Submenu
ru_ru: Подменю

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
ru_ru: Включить пункты подменю

[ctx: #1036]
en: Favourites
ru_ru: Избранное

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
ru_ru: Видеодополнения

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
ru_ru: Aудиодополнения

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
ru_ru: Фотодополнения

[ctx: #1040]
en: Loading directory
ru_ru: Загрузка папки

[ctx: #1041]
en: Retrieved {0:d} items
ru_ru: Получено {0:d} объектов

[ctx: #1042]
en: Retrieved {0:d} of {1:d} items
ru_ru: Получено {0:d} из {1:d} объектов

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
ru_ru: Программные дополнения

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
ru_ru: Выбрать эскиз для дополнения

[ctx: #1046]
en: Access points
ru_ru: Точки доступа

[ctx: #1048]
en: Username
ru_ru: Имя пользователя

[ctx: #1049]
en: Script settings
ru_ru: Настройки скриптов

[ctx: #1050]
en: Singles
ru_ru: Синглы

[ctx: #1051]
en: Enter web address
ru_ru: Введите веб-адрес

[ctx: #1052]
en: Require authentication
ru_ru: Требуется аутентификация

[ctx: #1053]
en: Choose whether requests to the web server require a username and a password, which must be set below if enabled. It is recommended to always leave this setting enabled.
ru_ru: Выберите, требуется ли для запросов к веб-серверу имя пользователя и пароль (которые указываются ниже, если включено). Рекомендуется всегда оставлять этот параметр включённым.

[ctx: #1180]
en: Proxy type
ru_ru: Тип прокси-сервера

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
ru_ru: SOCKS5 с удалённым разрешением DNS

[ctx: #1200]
en: SMB client
ru_ru: SMB-клиент

[ctx: #1201]
en: NFS Client
ru_ru: Клиент NFS

[ctx: #1202]
en: Workgroup
ru_ru: Рабочая группа

[ctx: #1203]
en: Default username
ru_ru: Имя пользователя по умолчанию

[ctx: #1204]
en: Default password
ru_ru: Пароль по умолчанию

[ctx: #1207]
en: WINS server
ru_ru: WINS-сервер

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
ru_ru: Монтировать SMB-ресурсы

[ctx: #1210]
en: Remove
ru_ru: Удалить

[ctx: #1211]
en: Music
ru_ru: Музыка

[ctx: #1212]
en: Video
ru_ru: Видео

[ctx: #1213]
en: Pictures
ru_ru: Фото

[ctx: #1214]
en: Files
ru_ru: Файлы

[ctx: #1215]
en: Music & video
ru_ru: Музыка и видео

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
ru_ru: Музыка и фото

[ctx: #1217]
en: Music & files
ru_ru: Музыка и файлы

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
ru_ru: Видео и фото

[ctx: #1219]
en: Video & files
ru_ru: Видео и файлы

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
ru_ru: Фото и файлы

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
ru_ru: Музыка, видео и фото

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
ru_ru: Музыка, видео, фото и файлы

[ctx: #1223]
en: Disabled
ru_ru: Отключено

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
ru_ru: Файлы, музыка и видео

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
ru_ru: Файлы, фото и музыка

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
ru_ru: Файлы, фото и видео

[ctx: #1229]
en: Music & programs
ru_ru: Музыка и программы

[ctx: #1230]
en: Video & programs
ru_ru: Видео и программы

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
ru_ru: Фото и программы

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
ru_ru: Музыка, видео, фото и программы

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
ru_ru: Программы, видео и музыка

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
ru_ru: Программы, фото и музыка

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
ru_ru: Программы, фото и видео

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
ru_ru: Объявлять службы другим системам

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
ru_ru: Включить «Видео» и «Изображения» в AirPlay

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
ru_ru: Включить регулировку громкости

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
ru_ru: Включить поддержку AirPlay

[ctx: #1271]
en: Device name
ru_ru: Имя устройства

[ctx: #1272]
en: Use password protection
ru_ru: Защитить паролем

[ctx: #1275]
note: Filter movies/tvshows/music/episodes/artists/musicvideos/albums/songs
en: Filter {0:s}
ru_ru: Фильтр {0:s}

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
ru_ru: Другое аудиоустройство

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
ru_ru: Другое устройство прямого вывода звука

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
ru_ru: Шаги регулировки громкости

[ctx: #1374]
note: Weather token
en: Breezy
ru_ru: ветрено

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
ru_ru: Температура

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
ru_ru: Давление

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
ru_ru: Поблизости

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
ru_ru: Интенсивность

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
ru_ru: грубый

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
ru_ru: очень

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
ru_ru: экстремальный

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
ru_ru: вихри

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
ru_ru: ясно

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
ru_ru: Испорчен

[ctx: #1385]
note: Weather token
en: Tornado
ru_ru: торнадо

[ctx: #1386]
note: Weather token
en: Tropical
ru_ru: тропический

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
ru_ru: ураган

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
ru_ru: холодный

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
ru_ru: ветреный

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
ru_ru: Настройки

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
ru_ru: бриз

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
ru_ru: легкий

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
ru_ru: сильный ветер, почти шторм

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
ru_ru: сильный

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
ru_ru: очень сильный

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
ru_ru: гололед

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
ru_ru: и

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
ru_ru: морозно

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
ru_ru: поздний

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
ru_ru: местами

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
ru_ru: ливень с грозами

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
ru_ru: гроза

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
ru_ru: солнце

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
ru_ru: сильный

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
ru_ru: в

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
ru_ru: окрестностях

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
ru_ru: лёд

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
ru_ru: кристаллы

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
ru_ru: спокойно

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
ru_ru: с

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
ru_ru: ветрено

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
ru_ru: местами

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
ru_ru: гроза

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
ru_ru: изморось

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
ru_ru: туманно

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
ru_ru: град

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
ru_ru: грозы

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
ru_ru: мелкий

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
ru_ru: умеренный

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
ru_ru: очень высокий

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
ru_ru: ветрено

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
ru_ru: туман

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
ru_ru: пасмурно

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
ru_ru: крупа

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
ru_ru: град

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
ru_ru: дым

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
ru_ru: вулканический

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
ru_ru: пепел

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
ru_ru: повсеместно

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
ru_ru: пыль

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
ru_ru: песок

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
ru_ru: моросящ. дождь

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
ru_ru: вихри

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
ru_ru: песчаная буря

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
ru_ru: дующий

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
ru_ru: град

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
ru_ru: Небольшие

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
ru_ru: и

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
ru_ru: дождь со снегом

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
ru_ru: и

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
ru_ru: возможно

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
ru_ru: вихревое

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
ru_ru: облако

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
ru_ru: Неизвестно

[ctx: #1447]
note: Weather token
en: Squalls
ru_ru: Шквалы

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
ru_ru: Осадки

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
ru_ru: местами

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
ru_ru: Выключать экран во время простоя

[ctx: #2050]
en: Runtime
ru_ru: Длительность

[ctx: #2080]
en: Empty list
ru_ru: Пустой список

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
ru_ru: Открыт родительский список, поскольку активный список пуст

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
ru_ru: Требуется более новая версия. Cм. журнал, чтобы узнать больше об этом сообщении.

[ctx: #2102]
note: Notification message indicating an add-on error. "<Add-on name> error".
en: {0:s} error
ru_ru: Ошибка {0:s}

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
ru_ru: Ошибка дополнения

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
ru_ru: См. журнал, чтобы узнать подробнее.

[ctx: #2203]
en: Use DTS Core
ru_ru: Использовать DTS Core

[ctx: #2204]
en: Select this option if you want to passthrough DTS-HD formats as DTS, otherwise, DTS-HD formats will be played via PCM
ru_ru: Выберите эту опцию, если вы хотите воспроизводить форматы DTS-HD как DTS, в противном случае форматы DTS-HD будут воспроизводиться через PCM

[ctx: #10000]
en: Home
ru_ru: Главное меню

[ctx: #10001]
en: Programs
ru_ru: Программы

[ctx: #10002]
en: Pictures
ru_ru: Фото

[ctx: #10003]
en: File manager
ru_ru: Менеджер файлов

[ctx: #10004]
en: Settings
ru_ru: Настройки

[ctx: #10005]
en: Not available
ru_ru: Нет данных

[ctx: #10006]
note: Abbreviation of "Not Available"
en: N/A
ru_ru: Н/Д

[ctx: #10007]
en: System information
ru_ru: Сведения о системе

[ctx: #10008]
en: Play next
ru_ru: Воспроизвести следующий

[ctx: #10009]
note: Header label for add-on configuration removal dialog
en: Confirm add-on configuration removal
ru_ru: Подтверждение удаления конфигурации дополнения

[ctx: #10010]
note: Header label for add-on configuration removal selection dialog
en: Select add-on configuration to remove
ru_ru: Выберите конфигурацию дополнения для удаления

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
ru_ru: Настройки - Видео - Калибровка дисплея

[ctx: #10012]
note: Header label for add-on configuration selection dialog
en: Add-on configurations and settings
ru_ru: Конфигурации и настройки дополнения

[ctx: #10013]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Edit add-on settings
ru_ru: Править настройки дополнения

[ctx: #10014]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Add add-on configuration
ru_ru: Добавить конфигурацию дополнения

[ctx: #10015]
note: Item label used in add-on configuration selection dialog
en: Remove add-on configuration
ru_ru: Удалить конфигурацию дополнения

[ctx: #10016]
en: Settings - System
ru_ru: Настройки - Система

[ctx: #10017]
note: Settings group label
en: Add-on configuration
ru_ru: Конфигурация дополнения

[ctx: #10018]
en: Settings - Service
ru_ru: Настройки - Служба

[ctx: #10019]
note: Item label for add-on configuration removal dialog
en: Do you want to remove the add-on configuration "{0:s}"?
ru_ru: Хотите удалить конфигурацию дополнения «{0:s}»?

[ctx: #10020]
note: Item label used in add-on setup selection dialog
en: Edit "{0:s}" [{1:s}]
ru_ru: Править «{0:s}» [{1:s}]

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
ru_ru: Настройки - ТВ

[ctx: #10022]
en: Settings - Games
ru_ru: Настройки - Игры

[ctx: #10024]
en: Titles
ru_ru: Названия

[ctx: #10025]
en: Videos
ru_ru: Видео

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
ru_ru: Видео/плейлист

[ctx: #10029]
en: Login screen
ru_ru: Экран входа

[ctx: #10030]
en: Settings - Player
ru_ru: Настройки - Проигрыватель

[ctx: #10031]
en: Settings - Media
ru_ru: Настройки - Медиа

[ctx: #10032]
en: Settings - Interface
ru_ru: Настройки - Интерфейс

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
ru_ru: Настройки - Профили

[ctx: #10035]
en: Skin Settings
ru_ru: Настройки обложки

[ctx: #10036]
en: Basic
ru_ru: Базовый

[ctx: #10037]
en: Standard
ru_ru: Стандартный

[ctx: #10038]
en: Advanced
ru_ru: Расширенный

[ctx: #10039]
en: Expert
ru_ru: Экспертный

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
ru_ru: Браузер дополнений

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
ru_ru: Вернуть настройки по умолчанию

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
ru_ru: Сбросить настройки в этом разделе?

[ctx: #10043]
en: Help
ru_ru: Справка

[ctx: #10044]
en: No help available
ru_ru: Справка недоступна

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
ru_ru: Вернуть настройки по умолчанию для всех видимых.

[ctx: #10046]
en: No categories available
ru_ru: Нет доступных категорий

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
ru_ru: Попробуйте поменять уровень настроек, чтобы увидеть дополнительные категории и настройки.

[ctx: #10048]
en: Add video source
ru_ru: Добавить видео источник

[ctx: #10049]
en: Add music source
ru_ru: Добавить аудио источник

[ctx: #10050]
en: Event log
ru_ru: Журнал событий

[ctx: #10051]
en: Add program source
ru_ru: Добавить источник приложений

[ctx: #10052]
en: Add file source
ru_ru: Добавить источник файлов

[ctx: #10053]
en: Edit video source
ru_ru: Изменить видео источник

[ctx: #10054]
en: Edit music source
ru_ru: Изменить аудио источник

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
ru_ru: Изменить источник изображений

[ctx: #10056]
en: Edit program source
ru_ru: Изменить источник приложений

[ctx: #10057]
en: Edit file source
ru_ru: Изменить источник файлов

[ctx: #10058]
en: Remove tag from library
ru_ru: Удалить тэг из медиатеки

[ctx: #10060]
en: Favourites
ru_ru: Избранное

[ctx: #10099]
en: Pointer
ru_ru: Указатель

[ctx: #10100]
en: Yes / No dialog
ru_ru: Диалог «Да — Нет»

[ctx: #10101]
en: Progress dialog
ru_ru: Диалог выполнения

[ctx: #10103]
en: Virtual keyboard
ru_ru: Виртуальная клавиатура

[ctx: #10104]
en: Volume bar
ru_ru: Регулятор громкости

[ctx: #10106]
en: Context menu
ru_ru: Контекстное меню

[ctx: #10107]
en: Notification dialog
ru_ru: Диалог уведомления

[ctx: #10109]
en: Numeric Input
ru_ru: Цифровой ввод

[ctx: #10110]
en: Gamepad input
ru_ru: Ввод с джойстика

[ctx: #10111]
en: Shutdown menu
ru_ru: Меню выключения

[ctx: #10114]
en: Player controls
ru_ru: Управление проигрывателем

[ctx: #10115]
en: Seek bar
ru_ru: Полоса перемотки

[ctx: #10116]
en: Player process info
ru_ru: Сведения о проигрывателе

[ctx: #10120]
en: Music OSD
ru_ru: Экранное меню музыки

[ctx: #10122]
en: Visualization preset list
ru_ru: Список настроек визуализации

[ctx: #10123]
en: Video OSD settings
ru_ru: Настройки видео OSD

[ctx: #10124]
en: Audio OSD settings
ru_ru: Настройки аудио OSD

[ctx: #10125]
en: Video bookmarks
ru_ru: Закладки видео

[ctx: #10126]
en: File browser
ru_ru: Браузер файлов

[ctx: #10127]
note: Audio Channel count
en: channels
ru_ru: каналы

[ctx: #10128]
en: Network setup
ru_ru: Настройки сети

[ctx: #10129]
en: Media source
ru_ru: Медиа-источник

[ctx: #10130]
en: Profile settings
ru_ru: Настройки профиля

[ctx: #10131]
en: Lock settings
ru_ru: Заблокировать настройки

[ctx: #10132]
en: Content settings
ru_ru: Настройки содержимого

[ctx: #10134]
en: Favourites
ru_ru: Избранное

[ctx: #10135]
en: Song info
ru_ru: Информация о песне

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
ru_ru: Редактор умного плейлиста

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
ru_ru: Редактор правил умного плейлиста

[ctx: #10139]
en: Picture info
ru_ru: Информация о фото

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
ru_ru: Настройки дополнения

[ctx: #10142]
en: Fullscreen info
ru_ru: Полноэкранная информация

[ctx: #10145]
en: Slider dialog
ru_ru: Ползунок

[ctx: #10146]
en: Add-on info
ru_ru: Информация о дополнении

[ctx: #10147]
en: Text viewer
ru_ru: Просмотр текста

[ctx: #10150]
en: Peripheral settings
ru_ru: Настройки периферийных устройств

[ctx: #10151]
en: Extended progress dialog
ru_ru: Расширенный диалог выполнения

[ctx: #10152]
en: Media filter
ru_ru: Фильтр медиа

[ctx: #10153]
en: Subtitle search
ru_ru: Поиск субтитров

[ctx: #10157]
en: OSD CMS settings
ru_ru: Настройки OSD CMS

[ctx: #10159]
en: Subtitle OSD settings
ru_ru: Настройки субтитров OSD

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
ru_ru: Поиск субтитров…

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
ru_ru: Поиск или кэширование субтитров…

[ctx: #10212]
en: terminating
ru_ru: завершение

[ctx: #10213]
en: buffering
ru_ru: буферизация

[ctx: #10214]
en: Opening stream
ru_ru: Открытие потока

[ctx: #10500]
en: Music playlist
ru_ru: Музыкальный плейлист

[ctx: #10502]
en: Music
ru_ru: Музыка

[ctx: #10503]
en: Music playlist editor
ru_ru: Редактор музыкальных плейлистов

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
ru_ru: Топ 100 — песни

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
ru_ru: Топ 100 — альбомы

[ctx: #10506]
en: Programs
ru_ru: Программы

[ctx: #10507]
en: Configuration
ru_ru: Настройка

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
ru_ru: Прогноз погоды

[ctx: #10509]
en: Network gaming
ru_ru: Сетевая игра

[ctx: #10510]
en: Extensions
ru_ru: Дополнения

[ctx: #10511]
en: System info
ru_ru: Сведения о системе

[ctx: #10516]
en: Music - Library
ru_ru: Музыка — медиатека

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
ru_ru: Текущий плейлист — музыка

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
ru_ru: Текущий плейлист — видео

[ctx: #10523]
en: Album information
ru_ru: Сведения об альбомах

[ctx: #10524]
en: Movie information
ru_ru: Сведения о фильмах

[ctx: #10550]
en: Teletext
ru_ru: Телетекст

[ctx: #10600]
en: PVR guide info
ru_ru: Сведения о телепрограмме PVR

[ctx: #10601]
en: PVR recording info
ru_ru: Информация о записи PVR

[ctx: #10602]
en: PVR timer setting
ru_ru: Настройка таймера PVR

[ctx: #10603]
en: PVR group manager
ru_ru: Менеджер групп PVR

[ctx: #10604]
en: PVR channel manager
ru_ru: Менеджер каналов PVR

[ctx: #10605]
en: PVR guide search
ru_ru: Поиск в телепрограмме PVR

[ctx: #10606]
en: PVR channel scan
ru_ru: Сканирование каналов PVR

[ctx: #10607]
en: PVR update progress
ru_ru: Ход обновления PVR

[ctx: #10608]
en: PVR OSD channels
ru_ru: PVR OSD каналы

[ctx: #10609]
en: PVR OSD guide
ru_ru: PVR OSD программа

[ctx: #10610]
en: PVR radio RDS info
ru_ru: PVR радио RDS информация

[ctx: #10611]
en: PVR recording setting
ru_ru: PVR настройки записи

[ctx: #10700]
en: TV channels
ru_ru: Телеканалы

[ctx: #10701]
en: TV recordings
ru_ru: ТВ записи

[ctx: #10702]
en: TV guide
ru_ru: Телепрограмма

[ctx: #10703]
en: TV timers
ru_ru: ТВ таймеры

[ctx: #10704]
en: TV search
ru_ru: Поиск ТВ

[ctx: #10705]
en: Radio channels
ru_ru: Радиостанции

[ctx: #10706]
en: Radio recordings
ru_ru: Радио записи

[ctx: #10707]
en: Radio guide
ru_ru: Программа радио

[ctx: #10708]
en: Radio timers
ru_ru: Радио таймеры

[ctx: #10709]
en: Radio search
ru_ru: Поиск радио

[ctx: #10710]
en: TV timer rules
ru_ru: Правила таймера ТВ

[ctx: #10711]
en: Radio timer rules
ru_ru: Правила таймера радио

[ctx: #10800]
en: Fullscreen live TV
ru_ru: Полноэкранное ТВ

[ctx: #10801]
en: Fullscreen radio
ru_ru: Полноэкранное радио

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
ru_ru: Конфигурация контроллера

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
ru_ru: Игры

[ctx: #10822]
note: Title of the in-game OSD menu
en: Menu
ru_ru: Меню

[ctx: #10823]
note: Title of the in-game video filter selection dialog
en: Video Filter
ru_ru: Фильтр видео

[ctx: #10824]
note: Title of the in-game video stretch mode selection dialog
en: Stretch Mode
ru_ru: Режим растягивания

[ctx: #10825]
note: Title of the in-game volume dialog
en: Volume
ru_ru: Громкость

[ctx: #10826]
note: Title of the in-game dialog for advanced emulator settings
en: Advanced Settings
ru_ru: Расширенные настройки

[ctx: #10827]
note: Title of the in-game video rotation selection dialog
en: Video Rotation
ru_ru: Вращение видео

[ctx: #10828]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
ru_ru: Настройка порта

[ctx: #10829]
note: Title of the in-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
ru_ru: Выбрать Сохранение

[ctx: #10830]
note: Title of the out-of-game dialog to select a savestate for the current game
en: Select Savestate
ru_ru: Выбрать Сохранение

[ctx: #10831]
note: Name of window for viewing and configuring players while playing a game
en: Players
ru_ru: Игроки

[ctx: #12000]
en: Select dialog
ru_ru: Диалог выбора

[ctx: #12001]
en: Music info
ru_ru: Информация о музыке

[ctx: #12002]
en: OK dialog
ru_ru: Диалог подтверждения выбора

[ctx: #12003]
en: Video info
ru_ru: Информация о видео

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
ru_ru: Полноэкранное видео

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
ru_ru: Визуализация звука

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
ru_ru: Визуализация звука

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
ru_ru: Переиндексация…

[ctx: #12010]
en: Return to music window
ru_ru: Вернуться в «Музыку»

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
ru_ru: Вернуться в «Видео»

[ctx: #12012]
en: Last used
ru_ru: Последнее использованное

[ctx: #12013]
en: Install date
ru_ru: Установить дату

[ctx: #12014]
en: Last updated
ru_ru: Последнее обновление

[ctx: #12015]
en: Select video version
ru_ru: Выбрать версию видео

[ctx: #12016]
en: Select video extra
ru_ru: Выбрать дополнительное видео

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
ru_ru: Воспроизвести с начала

[ctx: #12022]
note: Label of various controls for resuming playback from a certain point in time
en: Resume from {0:s}
ru_ru: Продолжить с {0:s}

[ctx: #12308]
note: Label of the show password button in the keyboard dialog
en: Show password
ru_ru: Показать пароль

[ctx: #12309]
note: Label of the hide password button in the keyboard dialog
en: Hide password
ru_ru: Скрыть пароль

[ctx: #12321]
en: OK
ru_ru: ОК

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
ru_ru: Заблокировано. Введите код…

[ctx: #12326]
en: Enter password
ru_ru: Введите пароль

[ctx: #12327]
en: Enter master code
ru_ru: Введите код защиты

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
ru_ru: Введите код разблокирования

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
ru_ru: или нажмите «C» для отмены

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
ru_ru: Нажмите нужные кнопки на джойстике,

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
ru_ru: а затем «OK» или «Назад» для отмены

[ctx: #12332]
en: Set lock
ru_ru: Установить защиту

[ctx: #12333]
en: Unlock
ru_ru: Разблокировать

[ctx: #12334]
en: Reset lock
ru_ru: Сбросить защиту

[ctx: #12335]
en: Remove lock
ru_ru: Удалить защиту

[ctx: #12337]
en: Numeric password
ru_ru: Цифровой пароль

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
ru_ru: Комбинация кнопок на джойстике

[ctx: #12339]
en: Full-text password
ru_ru: Текстовый пароль

[ctx: #12340]
en: Enter new password
ru_ru: Введите новый пароль

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
ru_ru: Повторите новый пароль

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
ru_ru: Неверный пароль,

[ctx: #12343]
en: retries left
ru_ru: попыток осталось

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
ru_ru: Введенные пароли не совпадают.

[ctx: #12345]
en: Access denied
ru_ru: Доступ запрещен

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
ru_ru: Количество попыток ввода пароля исчерпано.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
ru_ru: Сейчас система будет выключена.

[ctx: #12348]
en: Item locked
ru_ru: Заблокировано

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
ru_ru: Восстановить защиту

[ctx: #12356]
en: Change lock
ru_ru: Сменить защиту

[ctx: #12357]
en: Source lock
ru_ru: Защита источника

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
ru_ru: Пустой пароль. Повторите ввод.

[ctx: #12360]
en: Master lock
ru_ru: Общая защита

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
ru_ru: Выключить систему, если количество неудачных попыток исчерпано

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
ru_ru: Неправильный код защиты. Пожалуйста введите верный код.

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
ru_ru: Настройки и менеджер файлов

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
ru_ru: Установить по умолчанию для всех медиа

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
ru_ru: Это сбросит все ранее сохранённые значения. Вы уверены?

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
ru_ru: Время показа каждого слайда

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
ru_ru: Эффекты панорамы и увеличения

[ctx: #12381]
en: Switch to visualisation on playback
ru_ru: Переключить визуализацию при воспроизведении

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
ru_ru: 12 ч. часы

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
ru_ru: 24 ч. часы

[ctx: #12385]
en: Day / Month
ru_ru: День / месяц

[ctx: #12386]
en: Month / Day
ru_ru: Месяц / день

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
ru_ru: Политика конфиденциальности

[ctx: #12390]
en: System uptime
ru_ru: Время работы системы

[ctx: #12391]
en: Minutes
ru_ru: мин

[ctx: #12392]
en: Hours
ru_ru: ч

[ctx: #12393]
en: Days
ru_ru: дн.

[ctx: #12394]
en: Total uptime
ru_ru: Общее время работы

[ctx: #12395]
en: Battery level
ru_ru: Уровень батареи

[ctx: #12600]
en: Weather
ru_ru: Погода

[ctx: #12900]
en: Screensaver
ru_ru: Заставка

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
ru_ru: Полноэкранный OSD

[ctx: #12906]
en: Fullscreen game
ru_ru: Полноэкранная игра

[ctx: #12999]
en: Startup
ru_ru: Запуск

[ctx: #13000]
en: System
ru_ru: Система

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
ru_ru: Немедленная остановка HDD

[ctx: #13002]
en: Video only
ru_ru: Только видео

[ctx: #13003]
en: - Delay
ru_ru: - Задержка

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
ru_ru: - Минимальная длительность файла

[ctx: #13005]
en: Shutdown
ru_ru: Выключение

[ctx: #13006]
en: Add picture source
ru_ru: Добавить источник изображений

[ctx: #13007]
en: Reset
ru_ru: Сброс

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
ru_ru: Режим выключения

[ctx: #13009]
en: Quit
ru_ru: Выйти

[ctx: #13010]
en: Hibernate
ru_ru: В спящий режим

[ctx: #13011]
en: Suspend
ru_ru: В ждущий режим

[ctx: #13012]
en: Exit
ru_ru: Выйти

[ctx: #13013]
en: Reboot
ru_ru: Перезагрузить

[ctx: #13014]
en: Minimise
ru_ru: Свернуть

[ctx: #13015]
en: Power button action
ru_ru: Действие кнопки питания

[ctx: #13016]
en: Power off system
ru_ru: Выключить систему

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
ru_ru: Запретить отключение по неактивности

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
ru_ru: Разрешить отключение по неактивности

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
ru_ru: Проверьте, не активен ли другой сеанс (напр. SSH)?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
ru_ru: Подключенное съемное устройство

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
ru_ru: Небезопасное извлечение устройства

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
ru_ru: Успешно удалённое устройство

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
ru_ru: Пытаться разбудить удалённые серверы при доступе

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
ru_ru: Ожидание подключения к сети...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
ru_ru: Не удалось выполнить Wake -on-Lan!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
ru_ru: Ожидание пробуждения сервера...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
ru_ru: Длительное ожидание пробуждения сервера...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
ru_ru: Ожидание запуска служб...

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
ru_ru: Обнаружение MAC-адресов

[ctx: #13034]
en: Updated for {0:s}
ru_ru: Обновлено для {0:s}

[ctx: #13035]
en: Found for {0:s}
ru_ru: Найдено для {0:s}

[ctx: #13036]
en: Failed for {0:s}
ru_ru: Ошибка для {0:s}

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
ru_ru: Низкий заряд батареи

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
ru_ru: Фильтр мерцания

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
ru_ru: По выбору драйвера (требуется перезапуск)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
ru_ru: Отключена

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
ru_ru: Только при просмотре видео

[ctx: #13108]
en: Always enabled
ru_ru: Всегда включена

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
ru_ru: Проверить и применить разрешение

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
ru_ru: Сохранить это разрешение?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
ru_ru: Сохранить изменения?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
ru_ru: Высококачественное масштабирование

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
ru_ru: Отключено

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
ru_ru: Только для SD-содержимого

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
ru_ru: Всегда включено

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
ru_ru: Метод масштабирования

[ctx: #13117]
note: unused?
en: Bicubic
ru_ru: Бикубический

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
ru_ru: Оставить эту обложку?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
ru_ru: Гасить другие дисплеи

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
ru_ru: Отключено

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
ru_ru: Погасить дисплеи

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
ru_ru: Обнаружены активные соединения!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
ru_ru: В случае продолжения возможна потеря управления приложением. Действительно остановить сервер событий?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
ru_ru: Изменить режим пульта Apple?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
ru_ru: Если вы используете пульт Apple для управления, изменение этого параметра может нарушить управление приложением. Продолжить?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
ru_ru: Маска подсети

[ctx: #13160]
en: Gateway
ru_ru: Шлюз

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
ru_ru: Основной DNS

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
ru_ru: Не удалось инициализировать

[ctx: #13170]
en: Never
ru_ru: Никогда

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
ru_ru: Немедленно

[ctx: #13172]
note: unused?
en: After {0:d} secs
ru_ru: После {0:d} секунд

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
ru_ru: Дата установки HDD:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
ru_ru: Кол-во циклов включения/выключения HDD:

[ctx: #13200]
en: Profiles
ru_ru: Профили

[ctx: #13201]
en: Delete profile '{0:s}'?
ru_ru: Удалить профиль '{0:s}'?

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
ru_ru: Последний загруженный профиль:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
ru_ru: Неизвестно

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
ru_ru: Перезаписать

[ctx: #13207]
note: Subtitle selection to only use forced subtitles
en: Forced only
ru_ru: Только принудительные

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
ru_ru: Таймер напоминаний

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
ru_ru: Период таймера напоминаний (в мин.)

[ctx: #13210]
en: Started, alarm in {0:d}m
ru_ru: Запущено, сработает через {0:d} минут

[ctx: #13211]
en: Alarm!
ru_ru: НАПОМИНАНИЕ!

[ctx: #13212]
en: Cancelled with {0:d}m{1:d}s left
ru_ru: Отменено: осталось {0:d}m{1:d}s

[ctx: #13213]
note: minutes (left from countdown)
en: {0:2.0f}m
ru_ru: {0:2.0f} мин

[ctx: #13214]
note: seconds (left from countdown)
en: {0:2.0f}s
ru_ru: {0:2.0f} с

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
ru_ru: Искать субтитры в архивах RAR

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
ru_ru: Выбрать субтитры…

[ctx: #13251]
en: Move item
ru_ru: Переместить объект

[ctx: #13252]
en: Move item here
ru_ru: Переместить объект сюда

[ctx: #13253]
en: Cancel move
ru_ru: Отменить перемещение

[ctx: #13270]
en: Hardware:
ru_ru: Оборудование:

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
ru_ru: Загрузка ЦП:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
ru_ru: Подключено, но DNS-сервер недоступен.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
ru_ru: Жесткий диск

[ctx: #13276]
en: DVD-ROM
ru_ru: Привод DVD

[ctx: #13277]
en: Storage
ru_ru: Накопители

[ctx: #13278]
en: Default
ru_ru: По умолчанию

[ctx: #13279]
en: Network
ru_ru: Сеть

[ctx: #13280]
en: Video
ru_ru: Видео

[ctx: #13281]
en: Hardware
ru_ru: Оборудование

[ctx: #13283]
en: Operating system:
ru_ru: Операционная система:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
ru_ru: Частота ЦП:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
ru_ru: Кодировщик видео:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
ru_ru: Разрешение экрана:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
ru_ru: Кабель А/В:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
ru_ru: Регион DVD:

[ctx: #13295]
en: Internet:
ru_ru: Интернет:

[ctx: #13296]
en: Connected
ru_ru: подключен

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
ru_ru: не подключен. Проверьте настройки сети.

[ctx: #13298]
note: Label of the button used to disconnect a game controller from the emulated game port
en: Disconnected
ru_ru: Отключено

[ctx: #13299]
en: Target temperature
ru_ru: Поддерживать температуру

[ctx: #13300]
en: Fan speed
ru_ru: Скорость вентилятора

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
ru_ru: Автоматический контроль температуры

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
ru_ru: Управление скоростью вентилятора

[ctx: #13303]
en: Fonts
ru_ru: Шрифты

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
ru_ru: Разрешить обратное направление строк

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
ru_ru: Включить RSS-новости

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
ru_ru: Показывать значок родительской папки

[ctx: #13307]
en: Track naming template
ru_ru: Шаблон именования треков

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
ru_ru: Перезагрузить систему, а не только приложение?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
ru_ru: Эффект увеличения

[ctx: #13311]
en: Float effect
ru_ru: Эффект скольжения

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
ru_ru: Уменьшение чёрных полос

[ctx: #13313]
en: Restart
ru_ru: Перезапуск

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
ru_ru: Плавный переход между песнями

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
ru_ru: Обновить эскизы

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
ru_ru: Рекурсивные эскизы

[ctx: #13317]
en: View slideshow
ru_ru: Просмотр слайд-шоу

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
ru_ru: Рекурсивное слайд-шоу

[ctx: #13319]
en: Randomise
ru_ru: Перемешать

[ctx: #13320]
en: Stereo
ru_ru: Стерео

[ctx: #13321]
en: Left only
ru_ru: Только левый

[ctx: #13322]
en: Right only
ru_ru: Только правый

[ctx: #13324]
en: Background transparency
ru_ru: Уровень прозрачности фона

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
ru_ru: Уровень прозрачности текста

[ctx: #13326]
en: A/V delay
ru_ru: Задержка звука относительно изображения

[ctx: #13328]
en: {0:s} not found
ru_ru: Не удалось найти {0:s}

[ctx: #13329]
en: Error opening {0:s}
ru_ru: Ошибка открытия {0:s}

[ctx: #13330]
en: Unable to load {0:s}
ru_ru: Не удалось загрузить {0:s}

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
ru_ru: Ошибка: недостаточно памяти

[ctx: #13332]
en: Move up
ru_ru: Переместить вверх

[ctx: #13333]
en: Move down
ru_ru: Переместить вниз

[ctx: #13334]
en: Edit label
ru_ru: Изменить название

[ctx: #13335]
en: Make default
ru_ru: Сделать по умолчанию

[ctx: #13336]
en: Remove button
ru_ru: Убрать кнопку

[ctx: #13340]
en: Leave as is
ru_ru: Оставить как есть

[ctx: #13341]
en: Green
ru_ru: Зеленый

[ctx: #13342]
en: Orange
ru_ru: Оранжевый

[ctx: #13343]
en: Red
ru_ru: Красный

[ctx: #13344]
en: Cycle
ru_ru: Циклически

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
ru_ru: Выключать индикатор при воспроизведении

[ctx: #13346]
en: Movie information
ru_ru: Сведения о фильме

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
ru_ru: Добавить в плейлист

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
ru_ru: Поиск в IMDb…

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
ru_ru: Сканировать содержимое

[ctx: #13350]
en: Current playlist
ru_ru: Текущий плейлист

[ctx: #13351]
en: Album information
ru_ru: Сведения об альбоме

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
ru_ru: Сканировать в медиатеку

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
ru_ru: Остановить сканирование

[ctx: #13354]
en: Render method
ru_ru: Метод обработки

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
ru_ru: Пикс. шейдер низк. качества

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
ru_ru: Аппаратное наложение

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
ru_ru: Пикс. шейдер высок. качества

[ctx: #13358]
en: Play item
ru_ru: Воспроизвести объект

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
ru_ru: Выбрать эскиз исполнителя

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
ru_ru: Автоматически создавать эскизы

[ctx: #13361]
en: Enable voice
ru_ru: Включить микрофон

[ctx: #13362]
note: label for resume context menu item for video folders (like a TV show or a single season of a TV show)
en: Continue watching
ru_ru: Продолжить просмотр

[ctx: #13375]
en: Enable device
ru_ru: Включить устройство

[ctx: #13376]
en: Volume
ru_ru: Громкость

[ctx: #13377]
en: Default view mode
ru_ru: Режим просмотра по умолчанию

[ctx: #13378]
en: Default brightness
ru_ru: Яркость по умолчанию

[ctx: #13379]
en: Default contrast
ru_ru: Контрастность по умолчанию

[ctx: #13380]
en: Default gamma
ru_ru: Гамма по умолчанию

[ctx: #13381]
en: Resume video
ru_ru: Продолжить видео

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
ru_ru: Маска для голоса 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
ru_ru: Маска для голоса 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
ru_ru: Маска для голоса 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
ru_ru: Маска для голоса 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
ru_ru: Позиционировать по времени

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
ru_ru: Правая колонка в списке

[ctx: #13388]
en: Preset
ru_ru: Предустановка

[ctx: #13389]
en: There are no presets available for this visualisation
ru_ru: Для этой визуализации предустановок нет

[ctx: #13390]
en: There are no settings available[CR]for this visualisation
ru_ru: Нет настроек[CR]для этой визуализации

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
ru_ru: Открыть / Закрыть

[ctx: #13393]
en: Calculate size
ru_ru: Вычислить размер

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
ru_ru: Вычисляется размер папки

[ctx: #13395]
en: Video settings
ru_ru: Настройки видео

[ctx: #13396]
en: Audio settings
ru_ru: Настройки звука

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
ru_ru: Включить субтитры

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
ru_ru: Ярлыки

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
ru_ru: Не учитывать артикли при сортировке

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
ru_ru: Переход между песнями в том же альбоме

[ctx: #13401]
en: Browse for {0:s}
ru_ru: Выбрать {0:s}

[ctx: #13402]
en: Show track position
ru_ru: Показать положение трека

[ctx: #13403]
en: Clear default
ru_ru: Очистить по умолчанию

[ctx: #13404]
en: Resume
ru_ru: Продолжить

[ctx: #13405]
en: Get thumb
ru_ru: Эскиз

[ctx: #13406]
en: Picture information
ru_ru: Сведения о фото

[ctx: #13407]
en: {0:s} presets
ru_ru: Предустановок: {0:s}

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
ru_ru: (Рейтинг пользователей IMDb)

[ctx: #13409]
en: Top 250
ru_ru: Топ 250

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
ru_ru: Настройки Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
ru_ru: Минимальная скорость вентиляторов

[ctx: #13412]
en: Play from here
ru_ru: Воспроизвести отсюда

[ctx: #13413]
en: Downloading
ru_ru: Загрузка

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
ru_ru: Показывать песни и альбомы исполнителя

[ctx: #13415]
en: Render method
ru_ru: Метод обработки

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
ru_ru: Автоопределение

[ctx: #13417]
en: Allow use DXVA Video Super Resolution
ru_ru: Разрешить использовать видео высокого разрешения DXVA

[ctx: #13418]
note: Setting Player / Video
en: Use high precision processing
ru_ru: Использовать высокоточную обработку

[ctx: #13419]
en: Software
ru_ru: Программный

[ctx: #13420]
en: Remove safely
ru_ru: Безопасное удаление

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
ru_ru: Начать слайдшоу отсюда

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
ru_ru: Запомнить путь

[ctx: #13424]
note: Shown on context menu when a bluray:// or dvd:// playlist has already been saved Giving the user a chance to select a new one via the simple menu dialog
en: Choose playlist
ru_ru: Выбрать плейлист

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
ru_ru: Включить аппаратное ускорение - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
ru_ru: Включить аппаратное ускорение - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
ru_ru: Включить аппаратное ускорение - DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
ru_ru: Включить аппаратное ускорение - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
ru_ru: Разрешить аппаратное ускорение - VTBDecoder

[ctx: #13430]
en: Allow using DRM PRIME decoder
ru_ru: Разрешить использование декодера DRM PRIME

[ctx: #13431]
en: Pixel shaders
ru_ru: Пиксельные шейдеры

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
ru_ru: Включить аппаратное ускорение - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
ru_ru: Автоматически проигрывать следующее видео

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
ru_ru: Проигрывать только этот файл

[ctx: #13435]
en: Enable HQ scalers for scaling above
ru_ru: Разрешить высококач. методы при масштабировании свыше

[ctx: #13436]
en: Adjust display HDR mode
ru_ru: Настройка режима HDR

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
ru_ru: Испрользовать VDPAU Video Mixer по умолчанию

[ctx: #13438]
en: Allow hardware acceleration with DRM PRIME
ru_ru: Разрешить аппаратное ускорение для DRM PRIME

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
ru_ru: Включить аппаратное ускорение - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
ru_ru: Разрешить аппаратное ускорение - MediaCodec (Surface)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
ru_ru: Использовать MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13442]
note: Description of setting with label #13441 "Use MPEG-2 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
ru_ru: Включите, чтобы использовать аппаратное декодирование форматов MPEG-(1 / 2). В противном случае декодирование будет выполняться ЦП. Включение этой настройки может вызывать сбои на старых видеокартах Radeon.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
ru_ru: Использовать MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
ru_ru: Включите для аппаратного декодирование MPEG-4. В противном случае декодирование будет выполняться ЦП. Может вызывать сбои в системах на базе ION.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
ru_ru: Использовать VC-1 VDPAU

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
ru_ru: Включите, чтобы использовать аппаратное декодирование форматов VC-1. В противном случае декодирование будет выполняться ЦП. Системы на базе AMD с VDPAU не могут декодировать VC-1 Simple.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
ru_ru: Использовать MPEG-2 VAAPI

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
ru_ru: Включите, чтобы использовать аппаратное декодирование форматов MPEG-(1 / 2). В противном случае декодирование будет выполняться средствами ЦП. На некоторых видеофайлах MPEG-2 могут возникать зеленые артефакты.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
ru_ru: Использовать MPEG-4 VAAPI

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
ru_ru: Включите, чтобы использовать аппаратное декодирование формата MPEG-4. В противном случае декодирование будет выполняться ЦП.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
ru_ru: Использовать VC-1 VAAPI

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
ru_ru: Включите, чтобы использовать аппаратное декодирование форматов VC-1. В противном случае декодирование будет выполняться ЦП. Системы на базе Intel не могут декодировать чересстрочное видео VC-1.

[ctx: #13453]
en: Use VP8 VAAPI
ru_ru: Использовать VP8 VAAPI

[ctx: #13454]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP8 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP8 codec. If disabled the CPU will be used instead.
ru_ru: Включите, чтобы использовать аппаратное декодирование для кодека VP8. В противном случае будет использоваться ЦП.

[ctx: #13455]
en: Use VP9 VAAPI
ru_ru: Использовать VP9 VAAPI

[ctx: #13456]
note: Description of setting with label #13453 "Use VP9 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the VP9 codec. If disabled the CPU will be used instead.
ru_ru: Включите, чтобы использовать аппаратное декодирование для кодека VP9. В противном случае будет использоваться ЦП.

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
ru_ru: Предпочитать обработку VAAPI

[ctx: #13460]
en: Use HEVC VAAPI
ru_ru: Использовать HEVC VAAPI

[ctx: #13461]
note: Description of setting with label #13460 "Use HEVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the HEVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
ru_ru: Включите, чтобы использовать аппаратное декодирование для кодека HEVC. В противном случае будет использоваться ЦП.

[ctx: #13462]
note: Option for setting the PRIME render method
en: PRIME Render Method
ru_ru: PRIME обработка

[ctx: #13463]
note: Description of setting with label #13462 "PRIME Render Method"
en: This option switches between direct-to-plane and EGL rendering methods.
ru_ru: Эта опция переключает метод обработки между direct-to-plane и EGL.

[ctx: #13466]
en: 1080 / 720 (>30Hz)
ru_ru: 1080 / 720 (>30Гц)

[ctx: #13467]
en: Unlimited / 1080 (>30Hz)
ru_ru: Без ограничений / 1080 (>30 Гц)

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
ru_ru: Использовать AV1 VAAPI

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
ru_ru: Включите, чтобы использовать аппаратное декодирование для кодека AV1. В противном случае будет использоваться ЦП.

[ctx: #13470]
en: Use AVC VAAPI
ru_ru: Использовать AVC VAAPI

[ctx: #13471]
note: Description of setting with label #13470 "Use AVC VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AVC codec. If disabled the CPU will be used instead.
ru_ru: Включите, чтобы использовать аппаратное ускорение для кодека AVC. Если отключено — будет использоваться процессор.

[ctx: #13472]
en: HQ upscaler intermediate format
ru_ru: Промежуточный формат HQ upscaler

[ctx: #13473]
note: Description of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: Sets the precision of the intermediate scaling buffer used in the GPU rendering path. 16 bit precision likely demands more performance. If the hardware is unable to support the selected format, Kodi will fall back to the next best format.
ru_ru: Устанавливает точность промежуточного буфера масштабирования, используемого при рендеринге GPU. 16-битная точность требует большей производительности. Если оборудование не может поддерживать выбранный формат, Kodi перейдёт к следующему лучшему формату.

[ctx: #13474]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 8 bit per channel
ru_ru: 8 бит на канал

[ctx: #13475]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 10 bit per channel
ru_ru: 10 бит на канал

[ctx: #13476]
note: Value of setting with label #13472 "HQ upscaler intermediate format"
en: 16 bit per channel
ru_ru: 16 бит на канал

[ctx: #13505]
en: Resample quality
ru_ru: Качество преобразования

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
ru_ru: Низкое (быстро)

[ctx: #13507]
en: Medium
ru_ru: Среднее

[ctx: #13508]
en: High
ru_ru: Высокое

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
ru_ru: Очень высокое (медленно!)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
ru_ru: Синхронизировать видео с частотой дисплея

[ctx: #13511]
en: Choose art
ru_ru: Иллюстрации

[ctx: #13512]
en: Current art
ru_ru: Текущие иллюстрации

[ctx: #13513]
en: Remote art
ru_ru: Внешние иллюстрации

[ctx: #13514]
en: Local art
ru_ru: Локальные иллюстрации

[ctx: #13515]
en: No art
ru_ru: Без иллюстраций

[ctx: #13516]
note: Button to add a new type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Add art type
ru_ru: Добавить тип изображения

[ctx: #13517]
en: Threshold for pitch correction
ru_ru: Порог коррекции тона

[ctx: #13518]
en: When the speed change exceeds this threshold, a pitch-correction filter will be applied. This avoids the "chipmunk voices" that normally result from speeding up a video
ru_ru: Когда изменённая скорость превысит этот порог, будет применён фильтр коррекции высоты тона. Это позволит избежать эффекта "голос бурундуков", который обычно возникает при ускорении видео

[ctx: #13519]
en: Embedded art
ru_ru: Встроенные иллюстрации

[ctx: #13520]
en: Embedded fanart
ru_ru: Встроенный фанарт

[ctx: #13521]
note: Heading for selection of a type of art e.g. "thumb", "poster", "fanart" etc.
en: Choose art type
ru_ru: Выберите тип изображения

[ctx: #13522]
note: label of a setting that allows splitting of albums into component discs
en: Split albums into individual discs
ru_ru: Разбить альбом на диски

[ctx: #13523]
note: Description of setting with label #13522 "Split albums into individual discs"
en: When enabled, opening a multi-disc album shows the discs as individual items instead of all the songs. Opening a disc then shows the songs on that disc.
ru_ru: Если включено, то при открытии многодисковых альбомов каждый диск будет показан как один пункт. Отрытие диска покажет песни на диске.

[ctx: #13524]
note: Label of a setting that allows original release dates to be used instead of album release date
en: Use original release date of albums for year
ru_ru: Использовать первоначальную дату выпуска альбомов

[ctx: #13525]
note: Description of setting with label #13524
en: When enabled, use the original year of release rather than the album release year (if available).
ru_ru: Если включено, используется исходный год выпуска, а не год выпуска альбома (если доступно).

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
ru_ru: Задержка после изменения частоты обновления

[ctx: #13551]
en: Off
ru_ru: Откл.

[ctx: #13552]
en: {0:.1f} second
ru_ru: {0:.1f} секунды

[ctx: #13553]
en: {0:.1f} seconds
ru_ru: {0:.1f} секунд

[ctx: #13554]
en: {0:d} Minute
ru_ru: {0:d} минуты

[ctx: #13555]
en: {0:d} Minutes
ru_ru: {0:d} минут

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
ru_ru: Шаги перемотки

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
ru_ru: Задержка перемотки

[ctx: #13600]
en: Apple Remote
ru_ru: Пульт Apple

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
ru_ru: Разрешить запуск Kodi с пульта ДУ

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
ru_ru: Интервал последовательности

[ctx: #13610]
en: Disabled
ru_ru: Отключено

[ctx: #13611]
en: Standard
ru_ru: Стандартный

[ctx: #13612]
en: Universal remote
ru_ru: Универсальный пульт

[ctx: #13613]
en: Harmony remote
ru_ru: Пульт Harmony

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
ru_ru: Ошибка пульта Apple

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
ru_ru: Не удалось включить поддержку пульта Apple.

[ctx: #14000]
en: Stack
ru_ru: Сгруппировать

[ctx: #14001]
en: Unstack
ru_ru: Разгруппировать

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
ru_ru: Загружается файл плейлиста…

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
ru_ru: Загружается список потоков…

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
ru_ru: Анализ списка потоков…

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
ru_ru: Не удалось загрузить список потоков

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
ru_ru: Не удалось загрузить файл плейлиста

[ctx: #14009]
en: Games directory
ru_ru: Папка с играми

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
ru_ru: Автопереключение вида на эскизы по

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
ru_ru: Включить автопереключение вида на эскизы

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
ru_ru: - Использовать большие значки

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
ru_ru: - Переключать по

[ctx: #14014]
en: - Percentage
ru_ru: - Процентное соотношение

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
ru_ru: Нет файлов и хотя бы один эскиз

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
ru_ru: Хотя бы один файл и эскиз

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
ru_ru: Процентное соотношение эскизов

[ctx: #14018]
en: View options
ru_ru: Настройки просмотра

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
ru_ru: Местность 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
ru_ru: Местность 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
ru_ru: Местность 3

[ctx: #14022]
en: Library
ru_ru: Медиатека

[ctx: #14023]
en: No TV
ru_ru: Без ТВ

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
ru_ru: Введите ближайший крупный город

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
ru_ru: Кэш аудио/видео/DVD — с ЖД

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
ru_ru: Кэш видео - с DVD-диска

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
ru_ru: Кэш видео — Локальная сеть

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
ru_ru: Кэш видео — Интернет

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
ru_ru: Кэш аудио - с DVD-диска

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
ru_ru: Кэш аудио — локальная сеть

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
ru_ru: Кэш аудио — Интернет

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
ru_ru: Кэш DVD - с DVD-диска

[ctx: #14035]
en: Local network
ru_ru: Локальная сеть

[ctx: #14036]
en: Services
ru_ru: Службы

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
ru_ru: Кэш DVD — локальная сеть

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
ru_ru: Настройки локальной сети изменены

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
ru_ru: Для изменения настроек сети требуется перезапуск. Перезапустить сейчас?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
ru_ru: Ограничение скорости интернет-соединения

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
ru_ru: - Выключать при воспроизведении

[ctx: #14044]
en: {0:d} min
ru_ru: {0:d} мин

[ctx: #14045]
en: {0:d} sec
ru_ru: {0:d} сек

[ctx: #14046]
en: {0:d} ms
ru_ru: {0:d} мс

[ctx: #14048]
en: {0:d} kbps
ru_ru: {0:d} кбит/с

[ctx: #14049]
en: {0:d} kb
ru_ru: {0:d} кбит

[ctx: #14050]
en: {0:d}.0 dB
ru_ru: {0:d}.0 дБ

[ctx: #14051]
en: Time format
ru_ru: Формат времени

[ctx: #14052]
en: Date format
ru_ru: Формат даты

[ctx: #14053]
en: GUI filters
ru_ru: Фильтры интерфейса

[ctx: #14054]
en: {0:2.1f} dB
ru_ru: {0:2.1f} дБ

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
ru_ru: Сканировать в фоновом режиме

[ctx: #14056]
en: Stop scan
ru_ru: Остановить сканирование

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
ru_ru: Невозможно, пока сканируются файлы

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
ru_ru: Эффект кинопленки

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
ru_ru: Искать эскизы на внешних ресурсах

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
ru_ru: Кэш неизвестных файлов - из Интернета

[ctx: #14062]
en: Enter username for
ru_ru: Введите имя пользователя для

[ctx: #14063]
en: Date & time
ru_ru: Дата и время

[ctx: #14064]
en: Set date
ru_ru: Установить дату

[ctx: #14065]
en: Set time
ru_ru: Установить время

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
ru_ru: Введите время в 24-часовом формате ЧЧ:ММ

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
ru_ru: Введите дату в формате ДД/ММ/ГГГГ

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
ru_ru: Введите IP-адрес

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
ru_ru: Применить эти настройки сейчас?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
ru_ru: Применить изменения сейчас

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
ru_ru: Разрешить переименование и удаление файлов

[ctx: #14074]
en: Set timezone
ru_ru: Выбрать часовой пояс

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
ru_ru: Учитывать летнее/зимнее время

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
ru_ru: Добавить в избранное

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
ru_ru: Удалить из избранного

[ctx: #14078]
en: Colours
ru_ru: Цвета

[ctx: #14081]
en: File lists
ru_ru: Списки файлов

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
ru_ru: Использовать окно на весь экран

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
ru_ru: Добавлять треки в очередь при выборе

[ctx: #14086]
en: Playback
ru_ru: Воспроизведение

[ctx: #14087]
en: Discs
ru_ru: Диски

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
ru_ru: Воспроизводить DVD автоматически

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
ru_ru: Шрифт

[ctx: #14090]
en: International
ru_ru: Языковые[CR]настройки

[ctx: #14091]
en: Character set
ru_ru: Кодировка

[ctx: #14092]
en: Logging
ru_ru: Журнал

[ctx: #14093]
en: Security
ru_ru: Безопасность

[ctx: #14094]
en: Devices
ru_ru: Устройства

[ctx: #14095]
en: Power saving
ru_ru: Энергосбережение

[ctx: #14096]
en: Rip
ru_ru: Оцифровать

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
ru_ru: Действие при вставке CD

[ctx: #14098]
en: Play
ru_ru: Воспроизвести

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
ru_ru: Извлекать CD по окончании оцифровки

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
ru_ru: Остановить оцифровку CD

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
ru_ru: Обработка

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
ru_ru: Режим воспроизведения Blu-ray

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
ru_ru: Воспроизвести главный фильм

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
ru_ru: Показывать упрощенное меню

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
ru_ru: Единица измерения температуры

[ctx: #14106]
en: Speed unit
ru_ru: Единица измерения скорости

[ctx: #14107]
en: Time format
ru_ru: Формат времени

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
ru_ru: Использовать 12 / 24-часовой формат

[ctx: #14109]
en: Short date format
ru_ru: Укороченный формат даты

[ctx: #14110]
en: Long date format
ru_ru: Полный формат даты

[ctx: #14111]
en: Events
ru_ru: События

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
ru_ru: Включить запись событий

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
ru_ru: Включить оповещение записи событий

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
ru_ru: Показать журнал событий

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
ru_ru: Базовый

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
ru_ru: Сведения

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
ru_ru: Предупреждение

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
ru_ru: Ошибка

[ctx: #14119]
note: Label to show the currently active/displayed event level in the event log window
en: Level: {0:s}
ru_ru: Уровень: {0:s}

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
ru_ru: Показать верхние уровни

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
ru_ru: Код региона Blu-ray

[ctx: #14122]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region A
ru_ru: Регион A

[ctx: #14123]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region B
ru_ru: Регион B

[ctx: #14124]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region C
ru_ru: Регион C

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
ru_ru: Ввод

[ctx: #14126]
en: Whitelist
ru_ru: Белый список

[ctx: #14127]
en: Allow 3:2 pulldown refresh rates
ru_ru: Разрешить частоту обновления 3:2 по нисходящему потоку

[ctx: #14128]
en: Allow double refresh rates
ru_ru: Разрешить двойную частоту обновления

[ctx: #14187]
en: Advanced
ru_ru: Расширенные

[ctx: #14188]
en: Player audio/video queues
ru_ru: Очереди воспроизведения аудио/видео

[ctx: #14200]
en: Player
ru_ru: Проигрыватель

[ctx: #14201]
en: Player settings
ru_ru: Настройки проигрывателя

[ctx: #14202]
en: Library
ru_ru: Медиатека

[ctx: #14203]
en: Library settings
ru_ru: Настройки медиатеки

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
ru_ru: PVR и ТВ

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
ru_ru: Настройки PVR и ТВ

[ctx: #14206]
en: Interface
ru_ru: Интерфейс

[ctx: #14207]
en: Interface settings
ru_ru: Настройки интерфейса

[ctx: #14208]
en: Service settings
ru_ru: Сервисные настройки

[ctx: #14209]
en: System settings
ru_ru: Системные настройки

[ctx: #14210]
en: Profile settings
ru_ru: Настройки профиля

[ctx: #14211]
en: Media
ru_ru: Мультимедиа

[ctx: #14212]
en: Media settings
ru_ru: Настройки медиатеки

[ctx: #14215]
en: Videos
ru_ru: Видео

[ctx: #14216]
en: Music
ru_ru: Музыка

[ctx: #14217]
en: Pictures
ru_ru: Фото

[ctx: #14218]
en: Language
ru_ru: Язык

[ctx: #14219]
en: Databases
ru_ru: Базы данных

[ctx: #14220]
en: Display
ru_ru: Экран

[ctx: #14221]
en: Audio
ru_ru: Аудио

[ctx: #14222]
en: Regional
ru_ru: Региональные

[ctx: #14223]
en: Control
ru_ru: Управление

[ctx: #14224]
en: Startup
ru_ru: Запуск

[ctx: #14225]
en: Network Control
ru_ru: Управление сетью

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
ru_ru: Управление источниками

[ctx: #14227]
en: Startup Settings
ru_ru: Настройки запуска

[ctx: #14230]
en: Actions
ru_ru: Действия

[ctx: #14231]
en: Processing
ru_ru: Обработка

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
ru_ru: Стереоскопическое 3D

[ctx: #14233]
en: Teletext
ru_ru: Телетекст

[ctx: #14235]
en: Download Services
ru_ru: Загрузить сервисы

[ctx: #14236]
en: Video Library
ru_ru: Медиатека видео

[ctx: #14237]
en: Music Library
ru_ru: Музыкальная медиатека

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
ru_ru: Списки и Виды

[ctx: #14241]
en: Metadata
ru_ru: Метаданные

[ctx: #14242]
en: Videos...
ru_ru: Видео...

[ctx: #14243]
en: Music...
ru_ru: Музыка...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
ru_ru: Изображения...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
ru_ru: Обновлять медиатеку при запуске

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
ru_ru: Скрывать состояние обновления медиатеки

[ctx: #14247]
en: Clean library
ru_ru: Очистить медиатеку

[ctx: #14248]
en: Export library
ru_ru: Экспорт медиатеки

[ctx: #14249]
en: Import library
ru_ru: Импорт медиатеки

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
ru_ru: Декодер звука

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
ru_ru: Прямой вывод звука

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
ru_ru: Сон/выключение

[ctx: #14256]
en: Wake
ru_ru: Выход из сна

[ctx: #14260]
en: Debug
ru_ru: Отладка

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
ru_ru: Настроить обложку...

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
ru_ru: Форматы

[ctx: #14271]
en: Region default format
ru_ru: Регион по умочанию

[ctx: #14275]
en: Application control
ru_ru: Контроль приложения

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
ru_ru: Разрешить управление приложениями на этой системе

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
ru_ru: Разрешить управление приложениями на других системах

[ctx: #14280]
en: Maintenance
ru_ru: Обслуживание

[ctx: #14281]
en: Clean image cache
ru_ru: Очистить кэш изображений

[ctx: #14282]
en: Immediately remove unused images from the cache - images not associated with an item in the media library nor viewed recently. Kodi does this over time in the background.
ru_ru: Удалить неиспользуемые изображения из кэша - не связанные с какими-либо элементами в медиатеке и не просматривавшиеся в последнее время. Kodi делает это в фоновом режиме.

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
ru_ru: Каналы

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
ru_ru: Значки

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
ru_ru: Обновления

[ctx: #14304]
note: pvr "RDS" settings group label
en: RDS Radio
ru_ru: RDS Радио

[ctx: #15011]
en: {0:d} Items failed to export
ru_ru: Не удалось экспортировать {0:d} элементов

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
ru_ru: Источник недоступен

[ctx: #15013]
en: What would you like to do with media items from {0:s}
ru_ru: Что делать с медиафайлами из {0:s}

[ctx: #15014]
en: Keep
ru_ru: Сохранить

[ctx: #15015]
en: Remove
ru_ru: Удалить

[ctx: #15016]
en: Games
ru_ru: Игры

[ctx: #15019]
en: Add
ru_ru: Добавить

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
ru_ru: Доступные режимы

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
ru_ru: Активные режимы

[ctx: #15052]
en: Password
ru_ru: Пароль

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
ru_ru: Очистить активные режимы

[ctx: #15067]
en: Close
ru_ru: Закрыть

[ctx: #15100]
en: Library
ru_ru: Медиатека

[ctx: #15101]
en: Database
ru_ru: База данных

[ctx: #15102]
en: * All albums
ru_ru: * Все альбомы

[ctx: #15103]
en: * All artists
ru_ru: * Все исполнители

[ctx: #15104]
en: * All songs
ru_ru: * Все песни

[ctx: #15105]
en: * All genres
ru_ru: * Все жанры

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
ru_ru: Как в обложке

[ctx: #15107]
en: Buffering...
ru_ru: Буферизация…

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
ru_ru: Звуки интерфейса

[ctx: #15109]
en: Skin default
ru_ru: По умолчанию

[ctx: #15110]
en: Larger font size
ru_ru: Крупный шрифт

[ctx: #15111]
en: Theme
ru_ru: Тема

[ctx: #15112]
en: Default theme
ru_ru: Тема по умолчанию

[ctx: #15207]
en: Connected
ru_ru: Подключено

[ctx: #15208]
en: Not connected
ru_ru: Не подключено

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
ru_ru: Воспроизвести с помощью…

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
ru_ru: Плавная синхронизация звука и видео

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
ru_ru: Скрывать имена файлов в режиме эскизов

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
ru_ru: Воспроизводить в режиме вечеринки

[ctx: #15217]
note: Label for actions associated with favourites
en: Action
ru_ru: Действие

[ctx: #15218]
note: Label for an action associated with a favourite.
en: Play media
ru_ru: Воспроизвести

[ctx: #15219]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Show picture
ru_ru: Показать изображение

[ctx: #15220]
note: Label for an action associated with a favourite. Placeholder will be filled with the name of the window the favourite's content will be displayed in.
en: Show content in "{}"
ru_ru: Показать содержимое в "{}"

[ctx: #15221]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute script
ru_ru: Выполнить скрипт

[ctx: #15222]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute Android app
ru_ru: Выполнить приложение Android

[ctx: #15223]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Execute add-on
ru_ru: Выполнить дополнение

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
ru_ru: Другое / неизвестно

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
ru_ru: Источник

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
ru_ru: Неверный или несуществующий путь

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
ru_ru: Не удалось подключиться к серверу

[ctx: #15302]
en: No servers found
ru_ru: Серверы не найдены

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
ru_ru: Рабочая группа не найдена

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
ru_ru: Открытие источника с множеством путей

[ctx: #15311]
en: Path:
ru_ru: Путь:

[ctx: #15312]
note: Game settings category name
en: Achievements
ru_ru: Достижения

[ctx: #15313]
note: Group label for Achievements category in game settings
en: Login to RetroAchievements
ru_ru: Войти в RetroAchievements

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
ru_ru: Сохранить

[ctx: #15315]
note: Caption for "Save" button in the in-game savestate manager
en: Save progress to a new save file
ru_ru: Сохранить достигнутые результаты в новый файл

[ctx: #15316]
note: Label for savestates created automatically by "Autosave" function
en: Autosave
ru_ru: Автосохранение

[ctx: #16000]
en: General
ru_ru: Общие

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
ru_ru: Поиск в Интернете

[ctx: #16003]
en: Player
ru_ru: Проигрыватель

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
ru_ru: Воспроизвести файл с диска

[ctx: #16008]
en: Enter new title
ru_ru: Введите новое название

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
ru_ru: Введите название фильма

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
ru_ru: Введите название профиля

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
ru_ru: Введите название альбома

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
ru_ru: Введите название плейлиста

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
ru_ru: Введите новое имя файла

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
ru_ru: Введите название папки

[ctx: #16015]
en: Enter directory
ru_ru: Введите папку

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
ru_ru: Доступные значения: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
ru_ru: Строка поиска

[ctx: #16018]
en: None
ru_ru: Нет

[ctx: #16019]
en: Auto select
ru_ru: Автовыбор

[ctx: #16020]
en: Deinterlace
ru_ru: Деинтерлейсинг

[ctx: #16022]
en: Bob - Inverted
ru_ru: Bob - инвертированный

[ctx: #16023]
en: Choose operator
ru_ru: Выберите оператор

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
ru_ru: Отмена…

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
ru_ru: Введите имя исполнителя

[ctx: #16026]
en: Playback failed
ru_ru: Воспроизведение плейлиста прервано

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
ru_ru: Не удалось воспроизвести как минимум один файл. См. журнал чтобы получить больше информации об этом сообщении.

[ctx: #16028]
en: Enter value
ru_ru: Введите значение

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
ru_ru: Проверьте лог файл чтобы получить больше информации об этом сообщении.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
ru_ru: Режим вечеринки отключён.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
ru_ru: Нет похожих песен в медиатеке.

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
ru_ru: Не удалось инициализировать базу данных.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
ru_ru: Не удалось открыть базу данных.

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
ru_ru: Не удалось получить песни из базы данных.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
ru_ru: Плейлист для вечеринки

[ctx: #16036]
en: Deinterlace (half)
ru_ru: Деинтерлейсинг (1 поле)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
ru_ru: Деинтерлейсинг

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
ru_ru: Метод деинтерлейсинга

[ctx: #16039]
en: Off
ru_ru: Откл.

[ctx: #16041]
en: On
ru_ru: Вкл.

[ctx: #16100]
en: All videos
ru_ru: Все видео

[ctx: #16101]
en: Unwatched
ru_ru: Непросмотренные

[ctx: #16102]
en: Watched
ru_ru: Просмотренные

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
ru_ru: Отметить как просмотренное

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
ru_ru: Отметить как непросмотренное

[ctx: #16105]
en: Edit title
ru_ru: Изменить название

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
ru_ru: Управление...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
ru_ru: Править название сортировки

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
ru_ru: Операция прервана

[ctx: #16201]
en: Copy failed
ru_ru: Не удалось скопировать

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
ru_ru: Не удалось скопировать как минимум один файл. См. журнал, чтобы узнать больше об этом сообщении.

[ctx: #16203]
en: Move failed
ru_ru: Не удалось переместить

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
ru_ru: Не удалось переместить как минимум один файл. См. журнал, чтобы узнать больше об этом сообщении.

[ctx: #16205]
en: Delete failed
ru_ru: Не удалось удалить

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
ru_ru: Не удалось удалить как минимум один файл. См. журнал, чтобы узнать больше об этом сообщении.

[ctx: #16296]
note: Name of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Pixelate
ru_ru: Пиксельно

[ctx: #16297]
note: Name of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Smooth
ru_ru: Сглаженно

[ctx: #16298]
note: Description of the video filter that uses jagged pixels without smoothing
en: Shows the game's pixels without any modifications.
ru_ru: Выводить пиксели игры без какого-либо изменения.

[ctx: #16299]
note: Description of the video filter that smooths pixels to remove jagged edges
en: Removes the jagged edges of pixels by evenly fading between adjacent pixels.
ru_ru: Убрать зубчатые края сглаживая их за счет находящихся рядом пикселей.

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
ru_ru: Метод масштабирования видео

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
ru_ru: Ближайшего соседа

[ctx: #16302]
en: Bilinear
ru_ru: Билинейная

[ctx: #16303]
en: Bicubic (B-Spline)
ru_ru: Бикубическая (B-сплайн)

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
ru_ru: Bicubic (программный)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
ru_ru: Lanczos (программн.)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
ru_ru: Sinc (программный)

[ctx: #16310]
en: Temporal
ru_ru: Временной

[ctx: #16311]
en: Temporal / Spatial
ru_ru: Пространственно-временной

[ctx: #16312]
en: VDPAU - Noise reduction
ru_ru: VDPAU - Шумоподавление

[ctx: #16313]
en: VDPAU - Sharpness
ru_ru: VDPAU - Резкость

[ctx: #16314]
en: Bicubic (Mitchell)
ru_ru: Бикубический (Митчелл)

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
ru_ru: Lanczos3 (оптимизир.)

[ctx: #16316]
en: Auto
ru_ru: Авто

[ctx: #16317]
en: Temporal (half)
ru_ru: Temporal (1 поле)

[ctx: #16318]
en: Temporal / Spatial (half)
ru_ru: Temporal / Spatial (1 поле)

[ctx: #16321]
en: Bicubic (Catmull-Rom)
ru_ru: Бикубический (Catmull-Rom)

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
ru_ru: Spline36 (оптимизир.)

[ctx: #16324]
en: Software - Blend
ru_ru: Программный - Blend

[ctx: #16325]
en: VDPAU - Bob
ru_ru: VDPAU Bob

[ctx: #16326]
en: Bicubic (0,0.75)
ru_ru: Бикубический (0,0.75)

[ctx: #16328]
en: VAAPI - Motion adaptive
ru_ru: VAAPI - Адаптация движения

[ctx: #16329]
en: VAAPI - Motion compensated
ru_ru: VAAPI - Компенсация движения

[ctx: #16330]
en: Bicubic (0,1.)
ru_ru: Бикубический (0,1.)

[ctx: #16334]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16334
en: Bob (half)
ru_ru: Bob (1 поле)

[ctx: #16335]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16335
en: IMX - Advanced (half)
ru_ru: IMX - расширен. (часть)

[ctx: #16336]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16336
en: IMX - Advanced
ru_ru: IMX - расширенный

[ctx: #16400]
en: Post-processing
ru_ru: Постобработка

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
ru_ru: Переход дисплея в спящий режим через

[ctx: #17997]
en: {0:d} MByte
ru_ru: {0:d} МБ

[ctx: #17998]
en: {0:d} hours
ru_ru: {0:d} часов

[ctx: #17999]
en: {0:d} days
ru_ru: {0:d} дней

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
ru_ru: Переключиться на канал

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
ru_ru: Разделяйте слова в поисковом запросе с помощью AND, OR и/или NOT.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
ru_ru: или используйте словосочетания, чтобы найти точное совпадение, например "Волшебник из страны Оз".

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
ru_ru: Найти похожее

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
ru_ru: Импорт телепрограммы от клиентов

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
ru_ru: Информация о PVR-потоке

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
ru_ru: Приемное устройство

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
ru_ru: Состояние устройства

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
ru_ru: Качество сигнала

[ctx: #19012]
note: label for PVR backend name in system information's PVR section
en: PVR backend
ru_ru: Сервер PVR

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
ru_ru: Без шифрования

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
ru_ru: Фиксированный

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
ru_ru: Шифрование

[ctx: #19016]
note: unused?
en: PVR backend {0:d} - {1:s}
ru_ru: Сервер PVR {0:d} - {1:s}

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
ru_ru: Записи

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
ru_ru: Папка со значками каналов

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
ru_ru: Каналы

[ctx: #19020]
note: generic label for 'Live TV' used in different places
en: TV
ru_ru: ТВ

[ctx: #19021]
note: generic label for pvr-provided 'Radio' used in different places
en: Radio
ru_ru: Радио

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
ru_ru: Скрытые

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
ru_ru: Телеканалы

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
ru_ru: Радиостанции

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
ru_ru: Предстоящие записи

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
ru_ru: Добавить таймер…

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
ru_ru: Ничего не найдено

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
ru_ru: Нет записей телепрограммы

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
ru_ru: Канал

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
ru_ru: Сейчас

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
ru_ru: Далее

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
ru_ru: Расписание

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
ru_ru: Информация

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
ru_ru: Для этого события таймер уже установлен

[ctx: #19035]
note: message box text stating that a pvr channel could not be played.
en: {0:s} can't be played.
ru_ru: {0:s} не может быть воспроизведено.

[ctx: #19036]
en: This recording can't be played.
ru_ru: Эта запись не может быть воспроизведена.

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
ru_ru: Отображать качество сигнала

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
ru_ru: Не поддерживается сервером PVR .

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
ru_ru: Вы точно хотите скрыть этот канал?

[ctx: #19040]
en: Timers
ru_ru: Таймеры

[ctx: #19041]
note: Label for button to refresh the channel logos
en: Refresh channel logos
ru_ru: Обновить логотипы каналов

[ctx: #19042]
note: label for PVR backend number of channel groups in system information's PVR section
en: Channel Groups
ru_ru: Группы каналов

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
ru_ru: Запись

[ctx: #19044]
en: Please check your configuration.
ru_ru: Пожалуйста, проверьте конфигурацию.

[ctx: #19045]
en: No PVR clients have been started yet. Wait for the PVR clients to start up.
ru_ru: Клиенты PVR еще не запущены. Дождитесь запуска клиентов.

[ctx: #19046]
en: New channel
ru_ru: Новый канал

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
ru_ru: Сведения о канале

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
ru_ru: Управление группами

[ctx: #19049]
en: Show channel
ru_ru: Показать канал

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
ru_ru: Отображать видимые каналы

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
ru_ru: Отображать скрытые каналы

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
ru_ru: Переместить канал:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
ru_ru: Сведения о записи

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
ru_ru: Скрыть канал

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
ru_ru: Сведения недоступны

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
ru_ru: Новый таймер

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
ru_ru: Таймер выключен

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
ru_ru: Таймер включен

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
ru_ru: Остановить запись

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
ru_ru: Удалить таймер

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
ru_ru: Добавить таймер

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
ru_ru: По каналу

[ctx: #19063]
note: Label for epg grid window "jump to grid start" (oldest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First programme
ru_ru: Первая программа

[ctx: #19064]
note: Label for epg grid window "jump to grid end" (youngest available programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last programme
ru_ru: Последняя программа

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
ru_ru: Установки таймера

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
ru_ru: Значки каналов

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
ru_ru: Это событие уже записывается.

[ctx: #19068]
note: Label for recording settings dialog header
en: Recording settings
ru_ru: Настройки записи

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
ru_ru: Программа

[ctx: #19070]
note: Label for epg grid window "jump to now" (current programme) context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Current programme
ru_ru: Текущая программа

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
ru_ru: Интервал обновления

[ctx: #19072]
note: Dialog warning text for invalid timer setting
en: In order to add/update a timer the end date and time must be greater than the start date and time.
ru_ru: Для добавления/обновления таймера дата и время окончания должны быть больше, чем дата и время начала.

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
ru_ru: Задержка переключения каналов

[ctx: #19074]
en: Active
ru_ru: Активный

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
ru_ru: Название

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
ru_ru: Папка

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
ru_ru: Скрыть отключенные

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
ru_ru: Канал

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
ru_ru: Дни недели

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
ru_ru: Начало

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
ru_ru: Окончание

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
ru_ru: Приоритет

[ctx: #19083]
note: Label of lifetime selector in PVR timer and recording settings dialog
en: Lifetime
ru_ru: Продолжительность

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
ru_ru: Первый день

[ctx: #19085]
note: default for channels without a name. place holder will be filled with channel number.
en: Unknown channel {0:s}
ru_ru: Неизвестный канал {0:s}

[ctx: #19086]
note: Label for "Instant recording action" setting
en: Instant recording action
ru_ru: Быстрая запись

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
ru_ru: Записывать текущую передачу (если данные доступны)

[ctx: #19088]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record for a fixed period of time (Instant recording duration)
ru_ru: Записывать фиксированный промежуток времени

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
ru_ru: Спросить, что нужно сделать

[ctx: #19090]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record the next {0:d} minutes
ru_ru: Записать следующие {0:d} минут

[ctx: #19091]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record current show ({0:s})
ru_ru: Записывать текущую передачу ({0:s})

[ctx: #19092]
note: Label for "Instant recording action" dialog settings value
en: Record next show ({0:s})
ru_ru: Записывать следующую передачу ({0:s})

[ctx: #19093]
note: Instant recording summary. Expands to "Instant recording: <recording start and end times>", for example "Instant recording: 31/05/2016 from 9:00 to 11:00"
en: Instant recording: {0:s}
ru_ru: Быстрая запись: {0:s}

[ctx: #19094]
note: error message displayed in case adding a timer failed because no suitable epg-based timer type could be found.
en: Timer creation failed. Unsupported timer type.
ru_ru: Не удалось установить таймер. Неподдерживаемый тип таймера.

[ctx: #19095]
note: error message displayed in case adding a timer rule failed because no suitable epg-based timer rule type could be found.
en: Timer rule creation failed. Unsupported timer type.
ru_ru: Не удалось создать правило таймера. Неподдерживаемый тип таймера.

[ctx: #19096]
note: label of a value for default epg event select action, where the action is choosen depending on whether the event is in the past, now or in the future
en: "Smart select"
ru_ru: «Умный выбор»

[ctx: #19097]
note: label of the help text for the name edit field in PVR timer and recording settings dialog
en: Enter the name for the timer
ru_ru: Введите имя для таймера

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
ru_ru: Внимание!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
ru_ru: Служба

[ctx: #19100]
note: mux label in pvr info dialog
en: Mux
ru_ru: Микшировать

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
ru_ru: Источник

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
ru_ru: Переключитесь на другой канал.

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
ru_ru: Перейти к каналу

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
ru_ru: Введите имя папки для записи

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
ru_ru: Выберите канал

[ctx: #19106]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: Next recording on
ru_ru: Следующая запись в

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
ru_ru: в

[ctx: #19108]
note: label for PVR settings "tv fallback framerate" (in Hz) selector
en: Fallback framerate
ru_ru: Резервная частота кадров

[ctx: #19109]
note: message box text stating that a timer could not be saved
en: Could not save the timer.
ru_ru: Не удалось сохранить таймер.

[ctx: #19110]
note: message box text stating that a timer could not be deleted
en: Could not delete the timer.
ru_ru: Не удалось удалить таймер.

[ctx: #19111]
note: message box text stating that a PVR backend error occurred
en: PVR backend error.
ru_ru: Ошибка сервера PVR.

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
ru_ru: Удалить эту запись?

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
ru_ru: Удалить все записи в этой папке?

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
ru_ru: Версия

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
ru_ru: Адрес

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
ru_ru: Размер диска

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
ru_ru: Поиск каналов

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
ru_ru: Невозможно использовать функции PVR во время поиска.

[ctx: #19119]
note: channel scan backend selection dialog text
en: On which backend do you want to search?
ru_ru: На каком сервере выполнить поиск?

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
ru_ru: Номер клиента

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
ru_ru: Избегать повторений

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
ru_ru: Производится запись по этому таймеру. Действительно удалить его?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
ru_ru: Только открытые каналы

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
ru_ru: Игнорировать существующие таймеры

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
ru_ru: Игнорировать существующие записи

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
ru_ru: Время начала

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
ru_ru: Время окончания

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
ru_ru: Дата начала

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
ru_ru: Дата окончания

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
ru_ru: Мин. длительность

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
ru_ru: Макс. длительность

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
ru_ru: Включая неизвестные жанры

[ctx: #19133]
en: Search string
ru_ru: Поисковая строка

[ctx: #19134]
en: Include description
ru_ru: Искать в описании

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
ru_ru: С учетом регистра

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
ru_ru: Канал недоступен

[ctx: #19137]
note: channel group manager dialog error message box text
en: No groups defined. Please create a group first
ru_ru: Группы не заданы — сначала создайте группу

[ctx: #19138]
note: Label of timer rules tv/radio home submenu item
en: Timer rules
ru_ru: Правила таймера

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
ru_ru: Имя новой группы

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
ru_ru: Поиск…

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
ru_ru: Группа

[ctx: #19142]
en: Search guide
ru_ru: Поиск в программе

[ctx: #19143]
en: Group management
ru_ru: Управление группами

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
ru_ru: Группы не заданы

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
ru_ru: Группы

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
ru_ru: Группы

[ctx: #19147]
note: Dialog warning text for lifetime recording setting
en: Setting the lifetime of this recording to {0:d} days will immediately expire the recording, which might result in instant deletion of the recording. Proceed anyway?
ru_ru: Установка времени хранения записи равным {0:d} дн. приведен к немедленному истечению срока хранения записи, что может привести к ее удалению. Все равно подолжить?

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
ru_ru: Канал

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
ru_ru: Пн

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
ru_ru: Вт

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
ru_ru: Ср

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
ru_ru: Чт

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
ru_ru: Пт

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
ru_ru: Сб

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
ru_ru: Вс

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
ru_ru: из

[ctx: #19157]
en: Next recording
ru_ru: Следующая запись

[ctx: #19158]
en: Currently recording
ru_ru: Ведется запись

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
ru_ru: с

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
ru_ru: по

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
ru_ru: любое время

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
ru_ru: Запись активна

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
ru_ru: Записи

[ctx: #19164]
note: error box text stating that recording could not be started
en: Could not start recording.
ru_ru: Не удалось начать запись.

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
ru_ru: Переключить

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
ru_ru: Сведения PVR

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
ru_ru: Искать недостающие значки

[ctx: #19168]
note: label for PVR number of deleted recordings in system information's PVR section
en: Deleted and recoverable recordings
ru_ru: Удалённые и восстановимые записи

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
ru_ru: Скрыть окно сведений о видео

[ctx: #19170]
note: error box text stating that recording could not be stopped
en: Could not stop recording.
ru_ru: Не удалось остановить запись.

[ctx: #19171]
note: pvr settings "start playback full screen" setting label
en: Switch to full screen
ru_ru: Переключиться в полноэкранный режим

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
ru_ru: Длительность быстрой записи

[ctx: #19173]
note: generic label for 'Live TV channel groups' used in different places
en: TV channel groups
ru_ru: Группы телевизионных каналов

[ctx: #19174]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channel groups' used in different places
en: Radio channel groups
ru_ru: Группы радиоканалов

[ctx: #19175]
note: pvr settings "default time to add before the start of an event to record (according to its epg data)" setting label
en: Default start padding time
ru_ru: Начальная задержка по умолчанию

[ctx: #19176]
note: pvr settings "default time to add after the end of an event to record (according to epg its data)" setting label
en: Default end padding time
ru_ru: Конечная задержка по умолчанию

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
ru_ru: Воспроизведение

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
ru_ru: Отображать сведения о канале при переключении

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
ru_ru: Удалено

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
ru_ru: Телеканалы

[ctx: #19181]
note: pvr settings "Menu / OSD" category label
en: Menu / OSD
ru_ru: Меню / OSD

[ctx: #19182]
note: pvr settings "future epg days to display" setting value
en: Future days to display
ru_ru: Сколько будущих дней показывать

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
ru_ru: Радиостанции

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
ru_ru: Удалённые записи

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
ru_ru: Очистить данные

[ctx: #19186]
note: message box text for pvr data reset confirmation
en: All selected data will be cleared. Some information cannot be restored from the clients afterwards. Proceed anyway?
ru_ru: Все выбранные данные будут очищены. Некоторая информация не может быть восстановлена из клиентов после этого. Все равно продолжить?

[ctx: #19187]
note: progress dialog text shown while purging pvr data
en: Clearing data.
ru_ru: Очистка данных.

[ctx: #19188]
note: message box text for epg data reset confirmation
en: All guide data will be cleared. Are you sure?
ru_ru: Все данные будут очищены. Вы уверены?

[ctx: #19189]
note: message box text stating that the PVR backend forbids to record a given epg event.
en: The PVR backend does not allow to record this event.
ru_ru: Сервер PVR не поддерживает запись этого события.

[ctx: #19190]
note: generic "play program" label used in different places
en: Play programme
ru_ru: Воспроизвести программу

[ctx: #19191]
en: PVR service
ru_ru: Служба PVR

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
ru_ru: Подключенные серверы PVR не поддерживают сканирование каналов.

[ctx: #19193]
note: error message box text stating that a given pvr channel could not be played
en: The channel scan can't be started.
ru_ru: Невозможно запустить сканирование каналов.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
ru_ru: Продолжить?

[ctx: #19195]
note: pvr settings "delay mark last watched" setting label
en: Delay mark last watched
ru_ru: Задержка для отметки просмотра

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
ru_ru: Операции клиентов PVR

[ctx: #19197]
note: text for "recording started on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording started on: {0:s}
ru_ru: Время начала записи: {0:s}

[ctx: #19198]
note: text for "recording finished on <pvr client name>" pvr client addon callback notification
en: Recording finished on: {0:s}
ru_ru: Время окончания записи: {0:s}

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
ru_ru: Управление каналами

[ctx: #19200]
en: Guide source:
ru_ru: Источник телепрограммы:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
ru_ru: Название канала:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
ru_ru: Значок канала:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
ru_ru: Изменить канал

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
ru_ru: Новый канал

[ctx: #19205]
en: Group management
ru_ru: Управление группами

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
ru_ru: Активировать телепрограмму:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
ru_ru: Группа:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
ru_ru: Введите название нового канала

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
ru_ru: Виртуальный сервер Kodi

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
ru_ru: Клиент

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
ru_ru: Удалить канал

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
ru_ru: Этот список содержит изменения

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
ru_ru: Выберите сервер

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
ru_ru: Введите правильный URL нового канала

[ctx: #19215]
note: generic label for PVR reminders used in different places
en: Reminders
ru_ru: Напоминания

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
ru_ru: Все радиостанции

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
ru_ru: Все телеканалы

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
ru_ru: Видимые

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
ru_ru: Несгруппированные каналы

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
ru_ru: Каналы в

[ctx: #19222]
en: Guide
ru_ru: Программа

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
ru_ru: Не удалось включить дополнения PVR. Проверьте настройки или см. журнал, чтобы узнать подробнее.

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
ru_ru: Запись отменена

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
ru_ru: Запись запланирована

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
ru_ru: Запись начата

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
ru_ru: Запись завершена

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
ru_ru: Таймер удалён

[ctx: #19229]
note: pvr settings "past epg days to display" setting value
en: Past days to display
ru_ru: Сколько прошедших дней показывать

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
ru_ru: Отключить обновление во время воспроизведения

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
ru_ru: Использовать порядок каналов с сервера(ов)

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
ru_ru: Очистить результаты поиска

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
ru_ru: Уведомлять о обновлении таймеров

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
ru_ru: Использовать номера каналов с сервера

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
ru_ru: Менеджер PVR запускается

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
ru_ru: Загрузка каналов с клиентов

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
ru_ru: Загрузка таймеров с клиентов

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
ru_ru: Загрузка записей с клиентов

[ctx: #19239]
note: label for PVR client creation progress control
en: Creating PVR clients
ru_ru: Создание клиентов PVR

[ctx: #19240]
note: label for pvr settings client priorities control and client priorities dialog heading.
en: Client priorities
ru_ru: Приоритеты клиента

[ctx: #19241]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer (read-only)
en: View timer
ru_ru: Показать таймер

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
ru_ru: Изменить таймер

[ctx: #19243]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule
en: Edit timer rule
ru_ru: Изменить правило таймера

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
ru_ru: Время простоя сервера PVR

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
ru_ru: Команда пробуждения

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
ru_ru: Пробуждение перед записью за

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
ru_ru: Ежедневное пробуждение

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
ru_ru: Время ежедневного пробуждения (ЧЧ:ММ:СС)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
ru_ru: Фильтровать каналы

[ctx: #19250]
note: Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV and radio channels
ru_ru: Телеканалы и радиостанции

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
ru_ru: Обновление телепрограмы

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
ru_ru: Запланировать обновление телепрограммы для этого канала?

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
ru_ru: Запланировано обновление телепрограммы для канала

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
ru_ru: Не удалось обновить телепрограмму для канала

[ctx: #19255]
note: for a timer rule, the number of child timers which are currently scheduled to record. For use in "status" fields.
en: {0:d} scheduled
ru_ru: {0:d} запланировано

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
ru_ru: Завершено

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
ru_ru: Заблокировать канал

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
ru_ru: Разблокировать канал

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
ru_ru: Родительский[CR]контроль

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
ru_ru: Период разблокирования

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
ru_ru: Изменить код

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
ru_ru: Родительский контроль. Введите код:

[ctx: #19263]
note: message box text stating that a timer could not be updated
en: Could not update the timer.
ru_ru: Не удалось обновить таймер.

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
ru_ru: Неверный код

[ctx: #19265]
note: label for 'incorrect pin' error dialog text
en: The entered PIN was incorrect.
ru_ru: Введен неверный код.

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
ru_ru: Родительская блокировка

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
ru_ru: Родительская блокировка:

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
ru_ru: Не отображать метки "Сведения недоступны"

[ctx: #19269]
note: pvr settings "Preselect playing channel in lists" control label
en: Preselect playing channel in lists
ru_ru: Предварительный выбор проигрываемого канала в списках

[ctx: #19270]
note: Label of the option to switch between a grouped recordings list and a non-grouped recordings list in pvr recordings window.
en: Group Items
ru_ru: Группировать записи

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
ru_ru: Дополнения PVR не найдены

[ctx: #19272]
note: label for 'pvr configuration incomplete' information dialog text
en: To use PVR you need to install, enable and configure a PVR add-on. Please visit http://kodi.wiki/view/PVR to learn more.
ru_ru: Для использования PVR необходимо установить, включить и настроить дополнение PVR. Посетите сайт http://kodi.wiki/view/PVR, чтобы узнать больше.

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
ru_ru: Телепрограмма

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
ru_ru: Программа радио

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
ru_ru: Предупреждение о конфликте

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
ru_ru: Ошибка из-за конфликта

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
ru_ru: Конфликт при записи

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
ru_ru: Ошибка записи

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
ru_ru: Клиенты PVR

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
ru_ru: Настройки клиента

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
ru_ru: Подтверждать переключение каналов нажатием "ОК"

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
ru_ru: Текущий значок

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
ru_ru: Без значка

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
ru_ru: Выбрать значок

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
ru_ru: Найти значок

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
ru_ru: Поиск значков для каналов

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
ru_ru: Все каналы

[ctx: #19288]
note: Label for epg grid window "go to date" context menu entry
en: Date selector
ru_ru: Выбор даты

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
ru_ru: Скрыть группу

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
ru_ru: Восстановить

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
ru_ru: Удалить навсегда

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
ru_ru: Удалить все навсегда

[ctx: #19293]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog text
en: Remove all deleted recordings from trash? This operation cannot be reverted.
ru_ru: Очистить корзину? Внимание, данные пропадут безвозвратно.

[ctx: #19294]
note: "remove deleted recording from trash" dialog text
en: Remove this deleted recording from trash? This operation cannot be reverted.
ru_ru: Удалить выбранные файлы из корзины? Внимание, данные пропадут безвозвратно.

[ctx: #19295]
note: Label for context menu entry to delete a timer rule
en: Delete timer rule
ru_ru: Удалить правило таймера

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
ru_ru: Нет активных дополнений PVR

[ctx: #19297]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout, used in pvr guide window
en: Vertical channels
ru_ru: Каналы по вертикали

[ctx: #19298]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout, used in pvr guide window
en: Horizontal channels
ru_ru: Каналы по горизонтали

[ctx: #19299]
note: generic "expiration" label used in different places
en: Expires
ru_ru: Срок действия

[ctx: #19300]
note: 'Viewtype' label for vertical channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Vertical channels, no group selector
ru_ru: Вертикальные каналы, без выбора группы

[ctx: #19301]
note: 'Viewtype' label for horizontal channel layout without channel group selctor, used in pvr guide window
en: Horizontal channels, no group selector
ru_ru: Горизонтальные каналы, без выбора группы

[ctx: #19302]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to record the selected programme or to switch to the current programme?
ru_ru: Вы хотите записать выбранную программу или перейти к текущей программе?

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
ru_ru: Закрывать OSD после переключения каналов

[ctx: #19304]
note: label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule (read-only)
en: View timer rule
ru_ru: Показать шкалу таймера

[ctx: #19305]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
ru_ru: Удалено пропущенное напоминание PVR для '{0:s}' на канале '{1:s}' в '{2:s}'

[ctx: #19306]
note: text for event log entry for logging auto deleted missed reminders
en: Deleted missed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
ru_ru: Удалено пропущенное напоминание PVR для канала '{0:s}' в '{1:s}'

[ctx: #19307]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for [B]{0:s}[/B] on channel [B]{1:s}[/B] at [B]{2:s}[/B].
ru_ru: Напоминание для [B]{0:s}[/B] на канале [B]{1:s}[/B] в [B]{2:s}[/B].

[ctx: #19308]
note: text for reminder announcement dialog
en: Reminder for channel [B]{0:s}[/B] at [B]{1:s}[/B].
ru_ru: Напоминание для канала [B]{0:s}[/B] в [B]{1:s}[/B].

[ctx: #19309]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will schedule a recording...)
ru_ru: (При автоматическом закрытии этого напоминания будет запланирована запись...)

[ctx: #19310]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
ru_ru: Запланированная запись для автоматически закрытого напоминания PVR для '{0:s}' на канале '{1:s}' в '{2:s}'

[ctx: #19311]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Scheduled recording for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
ru_ru: Запланированная запись для автоматически закрытого напоминания PVR для канала '{0:s}' в '{1:s}'

[ctx: #19312]
note: heading for pvr reminder notification dialog
en: PVR reminder
ru_ru: Напоминание PVR

[ctx: #19313]
note: pvr settings "reminder auto close delay" setting label
en: Automatically close reminder popup after
ru_ru: Автоматически закрывать окно напоминания через

[ctx: #19314]
note: pvr settings "schedule recording on reminder auto-close" setting label
en: Schedule recording when auto-closing the reminder popup
ru_ru: Планирование записи при автоматическом закрытии окна напоминания

[ctx: #19315]
note: generic 'backend order' label
en: Backend order
ru_ru: Порядок сервера

[ctx: #19316]
note: pvr settings "Start all group channel numbers from 1" setting label
en: Start group channel numbers from 1
ru_ru: Начинать нумерацию групп каналов с 1

[ctx: #19317]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours back" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours back
ru_ru: 12 часов назад

[ctx: #19318]
note: Label for epg grid window "Jump 12 hours forward" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: 12 hours forward
ru_ru: 12 часов вперед

[ctx: #19319]
note: Label for epg grid window "Activate previous channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Previous group
ru_ru: Предыдущая группа

[ctx: #19320]
note: Label for epg grid window "Activate next channel group" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Next group
ru_ru: Следующая группа

[ctx: #19321]
note: Label for epg grid window "Activate channel group selector" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Group selector
ru_ru: Выбор группы

[ctx: #19322]
note: Label for epg grid window "Jump to first channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: First channel
ru_ru: Первый канал

[ctx: #19323]
note: Label for epg grid window "Jump to playing channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Playing channel
ru_ru: Воспроизводимый канал

[ctx: #19324]
note: Label for epg grid window "Jump to last channel" context menu entry and epg grid controls dialog help text
en: Last channel
ru_ru: Последний канал

[ctx: #19325]
note: Label for epg grid controls "Programme" group header"
en: Programme
ru_ru: Программа

[ctx: #19326]
note: Label for epg grid window "Navigate..." context menu entry
en: Navigate...
ru_ru: Перейти...

[ctx: #19327]
note: Label for a context menu entry to delete alle watched recordings contained in a folder
en: Delete watched
ru_ru: Удалить просмотренные

[ctx: #19328]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all watched recordings in this folder?
ru_ru: Удалить все просмотренные записи в этой папке ?

[ctx: #19329]
note: label for PVR settings use backend channel numbers always
en: Allow backend channel numbers with more than one PVR add-on
ru_ru: Разрешить номера каналов сервера с более чем одним дополнением PVR

[ctx: #19330]
note: pvr settings "switch to channel on reminder auto-close" setting label
en: Switch to channel when auto-closing the reminder popup
ru_ru: Переключение на канал при автоматическом закрытии окна напоминания

[ctx: #19331]
note: additional text for reminder announcement dialog, used if a recording can be scheduled
en: (Auto-close of this reminder will switch to channel...)
ru_ru: (Автоматическое закрытие этого напоминания приведёт к переключению на канал...)

[ctx: #19332]
note: text for event log entry for logging auto channel switch for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' at '{2:s}'
ru_ru: Переключение на канал при автозакрытии напоминания PVR для '{0:s}' на канале '{1:s}' в '{2:s}'

[ctx: #19333]
note: text for event log entry for logging auto scheduled recordings for auto-closed reminders
en: Switched to channel for auto-closed PVR reminder for channel '{0:s}' at '{1:s}'
ru_ru: Переключение на канал при автозакрытии напоминания PVR для канала '{0:s}' в '{1:s}'

[ctx: #19334]
note: generic label for pvr providers used in different places
en: Providers
ru_ru: Поставщики

[ctx: #19335]
note: label for special PVR search window list item
en: New search...
ru_ru: Новый поиск...

[ctx: #19336]
note: label for special PVR search window list item
en: Edit search...
ru_ru: Редактирование поиска...

[ctx: #19337]
note: label for special PVR search window list item
en: Saved searches
ru_ru: Сохранённые поисковые запросы

[ctx: #19338]
note: delete saved search confirmation message box text
en: Delete this saved search?
ru_ru: Удалить этот сохраненный запрос?

[ctx: #19339]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore finished broadcasts
ru_ru: Игнорировать завершённые передачи

[ctx: #19340]
note: PVR guide search dialog label
en: Ignore future broadcasts
ru_ru: Игнорировать будущие передачи

[ctx: #19341]
note: label to ask user to save an EPG search
en: Save the current search?
ru_ru: Сохранить текущий запрос?

[ctx: #19342]
note: "search not saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [not saved]
ru_ru: [не сохранено]

[ctx: #19343]
note: "search saved" label, used in PVR search window breadcrumb
en: [saved]
ru_ru: [сохранено]

[ctx: #19344]
note: text for yes no dialog shown when user selects a future programme in the guide window and default select action is 'smart select'
en: Do you want to set a reminder for the selected programme or to switch to the current programme?
ru_ru: Хотите установить напоминание для выбранной программы или переключиться на текущую программу?

[ctx: #19345]
note: settings label to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: PVR client add-ons
ru_ru: Дополнения для клиентов PVR

[ctx: #19346]
note: help text for setting to open add-ons manager window with available PVR client add-ons
en: Display and manage available PVR client add-ons.
ru_ru: Отображение и управление доступными дополнениями клиента PVR.

[ctx: #19347]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does provide client-specific settings
en: None of the active PVR clients provide client-specific settings.
ru_ru: Ни один из активных клиентов PVR не предоставляет настроек, относящихся к данному клиенту.

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
ru_ru: Источник

[ctx: #19349]
note: label for 'by user preference' sort method
en: User preference
ru_ru: Предпочтение пользователя

[ctx: #19350]
note: label for PVR setting use backend channel group order control
en: Use channel group order from backend(s)
ru_ru: Использовать порядок групп каналов из сервера(ов)

[ctx: #19351]
note: label for PVR settings category for live tv catchup and video on demand
en: Catchup / Video On Demand
ru_ru: Вслед за эфиром / Видео по запросу

[ctx: #19352]
note: label for PVR setting play next programme automatically in catchup / vod mode
en: Play next programme automatically
ru_ru: Автоматически воспроизвести следующую программу

[ctx: #19353]
note: Label of a context menu entry to kick catchup / VOD playback, starting with the selected item, auto playing all following programmes
en: Play programmes from here
ru_ru: Воспроизводить программы отсюда

[ctx: #19354]
note: Label of a context menu entry to kick catchup / VOD playback of only the selected item, not auto playing any following programmes
en: Play only this programme
ru_ru: Воспроизводить только эту программу

[ctx: #19355]
note: Label of a context menu entry to create a copy of an EPG saved saerch
en: Duplicate
ru_ru: Дубликат

[ctx: #19356]
note: Initial title of a duplicated EPG saved search.
en: Copy of '{0:s}'
ru_ru: Копия '{0:s}'

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
ru_ru: Другое / неизвестно

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
ru_ru: Фильм / драма

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
ru_ru: Детектив / триллер

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
ru_ru: Приключения / Вестерн / Боевик

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
ru_ru: Фантастика / Фэнтези / Ужасы

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
ru_ru: Комедия

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
ru_ru: Мелодрама / Фольклор

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
ru_ru: Романтика

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
ru_ru: Классика / Религия / Исторический фильм / Драма

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
ru_ru: Для взрослых / драма

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
ru_ru: Новости / События

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
ru_ru: Новости / Погода

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
ru_ru: Выпуск новостей

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
ru_ru: Документальный

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
ru_ru: Обсуждения / Интервью / Дебаты

[ctx: #19532]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Show / Game show
ru_ru: Шоу / Игровое шоу

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
ru_ru: Игровое шоу / Викторина / Конкурс

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
ru_ru: Эстрадный концерт

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
ru_ru: Ток-шоу

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
ru_ru: Спорт

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
ru_ru: Специально событие

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
ru_ru: Спортивный выпуск

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
ru_ru: Футбол

[ctx: #19552]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Tennis / Squash
ru_ru: Теннис / Сквош

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
ru_ru: Командные виды спорта

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
ru_ru: Атлетика

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
ru_ru: Автомотоспорт

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
ru_ru: Водные виды спорта

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
ru_ru: Зимние виды спорта

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
ru_ru: Конный спорт

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
ru_ru: Единоборства

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
ru_ru: Программы для детей и юношества

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
ru_ru: Детские дошкольные передачи

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
ru_ru: Развлекательные передачи от 6 до 14

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
ru_ru: Развлекательные передачи от 10 до 16

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
ru_ru: Информация / Обучение / Для школьников

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
ru_ru: Мультфильмы

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
ru_ru: Музыка / Балет / Танцы

[ctx: #19581]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Rock / Pop
ru_ru: Рок / Поп музыка

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
ru_ru: Серьезная / Классическая музыка

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
ru_ru: Народная / Традиционная музыка

[ctx: #19584]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Jazz
ru_ru: Джаз

[ctx: #19585]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Musical / Opera
ru_ru: Мюзикл / Опера

[ctx: #19586]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Ballet
ru_ru: Балет

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
ru_ru: Искусство / Культура

[ctx: #19597]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Performing arts
ru_ru: Выступления

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
ru_ru: Изящные искусства

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
ru_ru: Религия

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
ru_ru: Поп-культура / Традиционные искусства

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
ru_ru: Литература

[ctx: #19602]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Film / Cinema
ru_ru: Кино

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
ru_ru: Экспериментальное кино / Видео

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
ru_ru: Вещание / Пресса

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
ru_ru: Новые СМИ

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
ru_ru: Передачи о культуре и искусстве

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
ru_ru: Мода

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
ru_ru: Общество / Политика / Экономика

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
ru_ru: Журналы / Репортажи / Документалистика

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
ru_ru: Экономические и социальные советы

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
ru_ru: Замечательные люди

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
ru_ru: Образование / Наука / Факты

[ctx: #19629]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Nature / Animals / Environment
ru_ru: Природа / Животные / Экология

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
ru_ru: Наука и техника

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
ru_ru: Медицина / Физиология / Психология

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
ru_ru: Зарубежные страны / Путешествия

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
ru_ru: Общественные и духовные науки

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
ru_ru: Последипломное обучение

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
ru_ru: Языки

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
ru_ru: Досуг / Хобби

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
ru_ru: Туризм / Путешествия

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
ru_ru: Ремесла

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
ru_ru: Авто-мото

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
ru_ru: Фитнес и здоровье

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
ru_ru: Кулинария

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
ru_ru: Реклама и шоппинг

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
ru_ru: Сад и огород

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
ru_ru: Особые характеристики

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
ru_ru: Оригинальный язык

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
ru_ru: Чёрно-белое

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
ru_ru: Неопубликованное

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
ru_ru: Прямая трансляция

[ctx: #19676]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Drama
ru_ru: Драма

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
ru_ru: Детектив / триллер

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
ru_ru: Приключения / Вестерн / Боевик

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
ru_ru: Фантастика / Фэнтези / Ужасы

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
ru_ru: Комедия

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
ru_ru: Мелодрама / Фольклор

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
ru_ru: Романтика

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
ru_ru: Классика / Религия / История

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
ru_ru: Для взрослых

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
ru_ru: Подтвердить выключение

[ctx: #19686]
note: Label for buttons to open channel guide dialog
en: Channel guide
ru_ru: Телепрограмма канала

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
ru_ru: Воспроизвести запись

[ctx: #19690]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR has scheduled a reminder for '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
ru_ru: PVR запланировал напоминание для '{0:s}' на канале '{1:s}' в {2:s}.

[ctx: #19691]
note: Text for shutdown confirmation dialog.
en: PVR is currently recording '{0:s}' on channel '{1:s}'.
ru_ru: Ведется запись '{0:s}' на канале '{1:s}'.

[ctx: #19692]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: PVR will start recording '{0:s}' on channel '{1:s}' in {2:s}.
ru_ru: Запись '{0:s}' на канале '{1:s}' начнется через {2:s}.

[ctx: #19693]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: Daily wakeup is due in {0:s}.
ru_ru: Ежедневное пробуждение запланировано в {0:s}.

[ctx: #19694]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: {0:d} minutes
ru_ru: {0:d} минут

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
ru_ru: около минуты

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
ru_ru: Выключить всё равно

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
ru_ru: Папка сохраненной музыки

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
ru_ru: Использовать внешний проигрыватель DVD

[ctx: #20002]
en: External DVD player
ru_ru: Внешний проигрыватель DVD

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
ru_ru: Папка для трейнеров

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
ru_ru: Папка для скриншотов

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
ru_ru: Папка для плейлистов

[ctx: #20007]
en: Recordings
ru_ru: Записи

[ctx: #20008]
en: Screenshots
ru_ru: Скриншоты

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
ru_ru: Использовать Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
ru_ru: Музыкальные плейлисты

[ctx: #20012]
en: Video playlists
ru_ru: Плейлисты видео

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
ru_ru: Запустить игру?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
ru_ru: По плейлисту

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
ru_ru: Внешний эскиз

[ctx: #20016]
en: Current thumb
ru_ru: Текущий эскиз

[ctx: #20017]
en: Local thumb
ru_ru: Локальный эскиз

[ctx: #20018]
en: No thumb
ru_ru: Без эскиза

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
ru_ru: Выбрать эскиз

[ctx: #20020]
note: Name of an artwork type
en: Banner
ru_ru: Баннер

[ctx: #20021]
note: Name of an artwork type
en: Poster
ru_ru: Постер

[ctx: #20023]
en: Conflict
ru_ru: Конфликт

[ctx: #20024]
en: Scan new
ru_ru: Сканировать новое

[ctx: #20025]
en: Scan all
ru_ru: Сканировать всё

[ctx: #20026]
en: Region
ru_ru: Регион

[ctx: #20035]
en: Regional ({0:s})
ru_ru: Региональный ({0:s})

[ctx: #20037]
en: Summary
ru_ru: Сведения

[ctx: #20038]
en: Lock music window
ru_ru: Заблокировать «Музыку»

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
ru_ru: Заблокировать «Видео»

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
ru_ru: Заблокировать «Изображения»

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
ru_ru: Заблокировать разделы "Программы" и "Скрипты"

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
ru_ru: Заблокировать «Файлы»

[ctx: #20043]
en: Lock settings
ru_ru: Заблокировать «Настройки»

[ctx: #20044]
en: Start fresh
ru_ru: Чистый старт

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
ru_ru: Включить режим полного доступа

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
ru_ru: Выключить режим полного доступа

[ctx: #20047]
en: Create profile '{0:s}'?
ru_ru: Создать профиль '{0:s}'?

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings or copy from default?
ru_ru: Запустить с чистыми настройками или скопировать из профиля по умолчанию?

[ctx: #20049]
en: Best available
ru_ru: Лучший из доступных

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
ru_ru: Автоматический выбор 16:9 или 4:3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
ru_ru: Рассматривать составные файлы как единый файл

[ctx: #20052]
en: Caution
ru_ru: Внимание

[ctx: #20053]
en: Left master mode
ru_ru: Отключен режим полного доступа

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
ru_ru: Включен режим полного доступа

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
ru_ru: Эскиз с Allmusic.com

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
ru_ru: Удалить эскиз

[ctx: #20058]
en: Add profile...
ru_ru: Добавить профиль…

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
ru_ru: Получить сведения обо всех альбомах

[ctx: #20060]
en: Media info
ru_ru: Информация

[ctx: #20061]
en: Separate
ru_ru: Разделять

[ctx: #20062]
en: Shares with default
ru_ru: Стандартные ресурсы

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
ru_ru: Стандартные ресурсы (только чтение)

[ctx: #20064]
en: Copy default
ru_ru: Копировать стандартные

[ctx: #20065]
en: Profile picture
ru_ru: Изображение профиля

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
ru_ru: Заблокировать предпочтения

[ctx: #20067]
en: Edit profile
ru_ru: Изменить профиль

[ctx: #20068]
en: Profile lock
ru_ru: Заблокировать профиль

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
ru_ru: Не удалось создать папку

[ctx: #20070]
en: Profile directory
ru_ru: Папка профиля

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
ru_ru: Запустить с новыми источниками или скопировать настройки по-умолчанию?

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
ru_ru: Убедитесь, что выбранная папка доступна для записи и указано правильное имя новой папки

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
ru_ru: Рейтинг MPAA

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
ru_ru: Введите код защиты

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
ru_ru: Запрашивать код защиты при старте

[ctx: #20077]
en: Skin settings
ru_ru: Настройки обложки

[ctx: #20078]
en: - no link set -
ru_ru: - нет связи -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
ru_ru: Использовать анимацию

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
ru_ru: Отключить RSS-ленту при воспроизведении музыки

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
ru_ru: Включить кнопки ярлыков

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
ru_ru: Показывать "Программы" в главном меню

[ctx: #20083]
en: Show music information
ru_ru: Показывать сведения о музыке

[ctx: #20084]
en: Show weather information
ru_ru: Показывать сведения о погоде

[ctx: #20085]
en: Show system information
ru_ru: Сведения о системе

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
ru_ru: Показывать свободное место на дисках C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
ru_ru: Показывать свободное место на дисках E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather information
ru_ru: Погода

[ctx: #20089]
en: Drive space free
ru_ru: Свободное место на диске

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
ru_ru: Введите имя существующего ресурса

[ctx: #20091]
en: Lock code
ru_ru: Код защиты

[ctx: #20092]
en: Load profile
ru_ru: Загрузить профиль

[ctx: #20093]
en: Profile name
ru_ru: Название профиля

[ctx: #20094]
en: Media sources
ru_ru: Источники данных

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
ru_ru: Введите код защиты профиля

[ctx: #20096]
en: Login screen
ru_ru: Экран входа

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
ru_ru: Получение сведений об альбоме

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
ru_ru: Получение сведений для альбома

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
ru_ru: Во время воспроизведения оцифровка невозможна

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
ru_ru: Код защиты и его настройки

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
ru_ru: Ввод кода защиты всегда переключает в режим полного доступа

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
ru_ru: Сохранить изменения профиля?

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
ru_ru: Найдены старые настройки. Использовать их?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
ru_ru: Найдены старые медиа-ресурсы. Использовать их?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
ru_ru: Раздельно (закрыто)

[ctx: #20108]
en: Root
ru_ru: Корень

[ctx: #20109]
en: Zoom
ru_ru: Увеличение

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
ru_ru: Настройки UPnP

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
ru_ru: Автозапуск клиента UPnP

[ctx: #20112]
en: Last login: {0:s}
ru_ru: Последний вход: {0:s}

[ctx: #20113]
en: Never logged on
ru_ru: Не входил никогда

[ctx: #20114]
en: Profile {0:d} / {1:d}
ru_ru: Профиль {0:d} / {1:d}

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
ru_ru: Вход пользователя / выбор профиля

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
ru_ru: Использовать защиту экрана входа

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
ru_ru: Неверный код защиты.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
ru_ru: Необходимо установить код защиты. Установить сейчас?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
ru_ru: Загрузка сведений о программе

[ctx: #20121]
en: Party on!
ru_ru: Вечеринка началась!

[ctx: #20122]
en: True
ru_ru: Да

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
ru_ru: Смешивание напитков

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
ru_ru: Наполнение бокалов

[ctx: #20125]
en: Logged on as
ru_ru: Текущий пользователь

[ctx: #20126]
en: Log off
ru_ru: Выход

[ctx: #20129]
en: Weave
ru_ru: Сплетение

[ctx: #20130]
en: Weave - Inverted
ru_ru: Сплетение (обратное)

[ctx: #20131]
en: Blend
ru_ru: Смешивание

[ctx: #20132]
en: Restart video
ru_ru: Перезапустить видео

[ctx: #20133]
en: Edit network location
ru_ru: Изменить сетевой ресурс

[ctx: #20134]
en: Remove network location
ru_ru: Удалить сетевой ресурс

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
ru_ru: Сканировать папку?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
ru_ru: Карта памяти

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
ru_ru: Карта памяти подключена

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
ru_ru: Не удалось подключить карту памяти

[ctx: #20139]
en: In port {0:d}, slot {1:d}
ru_ru: В порт {0:d}, слот {1:d}

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
ru_ru: Заблокировать заставку

[ctx: #20141]
en: Set
ru_ru: Установить

[ctx: #20142]
en: Username
ru_ru: Имя пользователя

[ctx: #20143]
en: Enter password for
ru_ru: Введите пароль для

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
ru_ru: Таймер выключения

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
ru_ru: Интервал выключения (в минутах)

[ctx: #20146]
en: Started, shutdown in {0:d}m
ru_ru: Запущен, выключение через {0:d} мин

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
ru_ru: Выключение через 30 минут

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
ru_ru: Выключение через 60 минут

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
ru_ru: Выключение через 120 минут

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
ru_ru: Выключить по таймеру

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
ru_ru: Отменить таймер выключения

[ctx: #20152]
en: Lock preferences for {0:s}
ru_ru: Заблокировать предпочтения для {0:s}

[ctx: #20153]
en: Browse...
ru_ru: Обзор…

[ctx: #20154]
en: Summary information
ru_ru: Основные сведения

[ctx: #20155]
en: Storage information
ru_ru: Сведения о накопителях

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
ru_ru: Сведения о ЖД

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
ru_ru: Сведения о DVD-ROM

[ctx: #20158]
en: Network information
ru_ru: Сведения о сети

[ctx: #20159]
en: Video information
ru_ru: Сведения о видеоподсистеме

[ctx: #20160]
en: Hardware information
ru_ru: Сведения об оборудовании

[ctx: #20161]
en: Total
ru_ru: Всего

[ctx: #20162]
en: Used
ru_ru: Занято

[ctx: #20163]
en: of
ru_ru: из

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
ru_ru: Защита не поддерживается

[ctx: #20165]
en: Not locked
ru_ru: Не заблокировано

[ctx: #20166]
en: Locked
ru_ru: Заблокировано

[ctx: #20167]
en: Frozen
ru_ru: Заморожен

[ctx: #20168]
en: Requires reset
ru_ru: Требуется сброс

[ctx: #20169]
en: Week
ru_ru: Неделя

[ctx: #20170]
en: Line
ru_ru: Линия

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
ru_ru: Сеть Windows (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
ru_ru: XBMSP-сервер

[ctx: #20173]
en: FTP server
ru_ru: FTP-сервер

[ctx: #20174]
en: FTPS server
ru_ru: FTPS сервер

[ctx: #20175]
en: UPnP server
ru_ru: UPnP-сервер

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
ru_ru: Показывать сведения о видео

[ctx: #20177]
en: Done
ru_ru: Готово

[ctx: #20180]
en: Symbols
ru_ru: Символы

[ctx: #20181]
en: Backspace
ru_ru: <---

[ctx: #20182]
en: Space
ru_ru: Пробел

[ctx: #20183]
en: Reload skin
ru_ru: Перезагрузить обложку

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
ru_ru: Использовать представления с постерами для сериалов

[ctx: #20186]
en: Please wait
ru_ru: Подождите

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
ru_ru: Сообщать об обновлении медиатеки

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
ru_ru: Включить автопрокрутку для сюжетов и обзоров

[ctx: #20190]
en: Custom
ru_ru: Дополнительно

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
ru_ru: Включить журнал отладки

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
ru_ru: Получать дополнительную информацию во время обновлений

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
ru_ru: Источник сведений по умолчанию для альбомов

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
ru_ru: Источник сведений по умолчанию для исполнителей

[ctx: #20195]
en: Change information provider
ru_ru: Изменить источник сведений

[ctx: #20196]
en: Export music library
ru_ru: Экспорт медиатеки музыки

[ctx: #20197]
en: Import music library
ru_ru: Импорт медиатеки музыки

[ctx: #20198]
en: No artist found!
ru_ru: Исполнитель не найден!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
ru_ru: Загрузка сведений об исполнителе

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
ru_ru: Предпочитать информацию из сети

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
ru_ru: При включении этой настройки сведения об альбомах и исполнителях, загруженные из Интернета, заменят все сведения из тэгов композиций, такие как жанры, год, исполнители и т. п. Полезно при наличии идентификаторов MusicBrainz в тэгах композиций.

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
ru_ru: Поиск внешних субтитров

[ctx: #20223]
en: Artist information folder
ru_ru: Каталог сведений об исполнителях

[ctx: #20224]
en: Prefer online album art
ru_ru: Предпочитать сетевые обложки альбомов

[ctx: #20225]
note: Description of setting with label #20224 "Prefer online album art"
en: Where no local album cover exists, online art will be used. Where neither is available, cover images embedded in music files will be used
ru_ru: Если обложка альбома отсутствует, будет использована обложка из сети; если ни одна из них не доступна, будет использовано изображение обложки, встроенное в музыкальный файл

[ctx: #20226]
en: Movie set information folder
ru_ru: Папка с данными о киноколлекции

[ctx: #20228]
en: Use artist sortname when sorting by artist
ru_ru: Использовать тег “sortname” при сортировке по исполнителю

[ctx: #20240]
en: Android music
ru_ru: Музыка Android

[ctx: #20241]
en: Android videos
ru_ru: Видео Android

[ctx: #20242]
en: Android pictures
ru_ru: Изображения Android

[ctx: #20243]
en: Android photos
ru_ru: Фото Android

[ctx: #20244]
en: Android apps
ru_ru: Приложения Android

[ctx: #20245]
en: Windows music library
ru_ru: Музыкальная медиатека Windows

[ctx: #20246]
en: Windows videos library
ru_ru: Медиатека видео Windows

[ctx: #20247]
en: Windows pictures library
ru_ru: Медиатека изображений Windows

[ctx: #20248]
en: Windows photos library
ru_ru: Медиатека изображений Windows

[ctx: #20249]
en: Windows documents
ru_ru: Документы Windows

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
ru_ru: Вечеринка началась! (Видео)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
ru_ru: Смешивание напитков (видео)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
ru_ru: Наполнение бокалов (видео)

[ctx: #20253]
en: WebDAV server (HTTP)
ru_ru: WebDAV-сервер (HTTP)

[ctx: #20254]
en: WebDAV server (HTTPS)
ru_ru: WebDAV-сервер (HTTPS)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
ru_ru: Первый вход; настройте свой профиль

[ctx: #20259]
en: Network File System (NFS)
ru_ru: Протокол NFS

[ctx: #20260]
en: Secure Shell (SSH / SFTP)
ru_ru: Протокол SSH/SFTP

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
ru_ru: Браузер Zeroconf

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
ru_ru: Папка веб-сервера (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
ru_ru: Папка веб-сервера (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
ru_ru: Не удалось записать в папку:

[ctx: #20304]
en: RSS Feed (HTTP)
ru_ru: RSS-лента (HTTP)

[ctx: #20305]
en: RSS Feed (HTTPS)
ru_ru: RSS-лента (HTTPS)

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
ru_ru: Дополнительный DNS

[ctx: #20308]
en: DHCP server:
ru_ru: Сервер DHCP:

[ctx: #20309]
en: Make new folder
ru_ru: Создать новую папку

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
ru_ru: Неизвестный или встроенный (защищенный)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
ru_ru: Видео - Медиатека

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
ru_ru: По ID

[ctx: #20317]
en: Scanning movies using {0:s}
ru_ru: Сканирование фильмов с помощью {0:s}

[ctx: #20318]
en: Scanning music videos using {0:s}
ru_ru: Клипы сканируются с помощью {0:s}

[ctx: #20319]
en: Scanning TV shows using {0:s}
ru_ru: Сканирование TV шоу, используя {0:s}

[ctx: #20320]
en: Scanning artists using {0:s}
ru_ru: Сканирование исполнителей с помощью {0:s}

[ctx: #20321]
en: Scanning albums using {0:s}
ru_ru: Сканирование альбомов с помощью {0:s}

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
ru_ru: Параметры сканирования содержимого

[ctx: #20323]
en: Movie plot
ru_ru: Сюжет фильма

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
ru_ru: Воспр. часть…

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
ru_ru: Сброс калибровки

[ctx: #20326]
note: Window screen calibration: ask to reset calibration settings
en: Do you want reset the calibration to their defaults for "{0:s}" resolution?
ru_ru: Вы хотите сбросить калибровку на значения по умолчанию для разрешения "{0:s}"?

[ctx: #20327]
note: Window screen calibration: the current calibration value
en: Current value: {}
ru_ru: Текущее значение: {}

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
ru_ru: Укажите назначение

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
ru_ru: Файлы в отдельных папках с названиями фильмов

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
ru_ru: Использовать имена папок для поиска

[ctx: #20331]
en: File
ru_ru: Файл

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
ru_ru: Использовать имена файлов или папок для поиска?

[ctx: #20333]
en: Set content
ru_ru: Выбрать тип содержимого

[ctx: #20334]
en: Folder
ru_ru: Папка

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
ru_ru: Просматривать содержимое вложенных папок?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
ru_ru: Разблокировать источники

[ctx: #20337]
en: Actor
ru_ru: Актёр

[ctx: #20338]
en: Movie
ru_ru: Фильм

[ctx: #20339]
en: Director
ru_ru: Режиссёр

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
ru_ru: Удалить все объекты по этому пути из медиатеки?

[ctx: #20342]
en: Movies
ru_ru: Фильмы

[ctx: #20343]
en: TV shows
ru_ru: Сериалы

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
ru_ru: Эта папка содержит

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
ru_ru: Запустить автоматическое сканирование

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
ru_ru: Сканировать с подпапками

[ctx: #20347]
en: as
ru_ru: в роли

[ctx: #20348]
en: Directors
ru_ru: Режиссёры

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
ru_ru: Не найдено видеофайлов по этому пути!

[ctx: #20350]
note: Label for showing media rating and votes (combined), for example: "9.1 (87 votes)"
en: {0:s} ({1:s} votes)
ru_ru: {0:s} ({1:s} голосов)

[ctx: #20351]
en: TV show information
ru_ru: Сведения о сериале

[ctx: #20352]
en: Episode information
ru_ru: Сведения о серии

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
ru_ru: Загрузка сведений о сериале

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
ru_ru: Получение расписание серий

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
ru_ru: Загружаются сведения о сериях в папке

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
ru_ru: Выберите сериал:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
ru_ru: Введите название сериала

[ctx: #20358]
en: Season {0:d}
ru_ru: Сезон {0:d}

[ctx: #20359]
en: Episode
ru_ru: Серия

[ctx: #20360]
en: Episodes
ru_ru: Серии

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
ru_ru: Загрузка сведений о серии

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
ru_ru: Удалить серию из медиатеки

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
ru_ru: Удалить сериал из медиатеки

[ctx: #20364]
en: TV show
ru_ru: Сериал

[ctx: #20365]
en: Episode plot
ru_ru: Сюжет серии

[ctx: #20366]
en: * All seasons
ru_ru: * Все сезоны

[ctx: #20367]
en: Hide watched
ru_ru: Скрывать просмотренные

[ctx: #20368]
en: Prod code
ru_ru: Код продукта

[ctx: #20369]
en: Show information for unwatched items
ru_ru: Показывать информацию для непросмотренного

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
ru_ru: * Скрыто, чтобы избежать спойлеров *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
ru_ru: Выбрать эскиз для сезона

[ctx: #20372]
en: Season image
ru_ru: Миниатюра для сезона

[ctx: #20373]
en: Season
ru_ru: Сезон

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
ru_ru: Загрузка сведений о фильме

[ctx: #20375]
en: Unassign content
ru_ru: Очистить тип содержимого

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
ru_ru: Оригинальное название

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
ru_ru: Обновить сведения о сериале

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
ru_ru: Обновить сведения обо всех сериях?

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
ru_ru: Указанная папка содержит отдельный сериал

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
ru_ru: Не сканировать выбранную папку

[ctx: #20381]
en: Specials
ru_ru: Дополнения

[ctx: #20382]
en: Recently added
ru_ru: Последние

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
ru_ru: Указанная папка содержит отдельный видеофайл

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
ru_ru: Связать с сериалом

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
ru_ru: Убрать связь с сериалом

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
ru_ru: Последние фильмы

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
ru_ru: Последние серии

[ctx: #20388]
en: Studios
ru_ru: Студии

[ctx: #20389]
en: Music videos
ru_ru: Клипы

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
ru_ru: Последние клипы

[ctx: #20391]
en: Music video
ru_ru: Клип

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
ru_ru: Удалить клип из медиатеки

[ctx: #20393]
en: Music video information
ru_ru: Сведения о клипе

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
ru_ru: Загрузка сведений о клипе

[ctx: #20395]
en: Mixed
ru_ru: Муз. микс

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
ru_ru: Перейти к альбомам по исполнителям

[ctx: #20397]
en: Go to album
ru_ru: Перейти к альбому

[ctx: #20398]
en: Play song
ru_ru: Воспр. песню

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
ru_ru: Перейти к клипам из альбома

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
ru_ru: Перейти к клипам по исполнителю

[ctx: #20401]
en: Play music video
ru_ru: Воспроизвести клип

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
ru_ru: Загружать миниатюры для актёров

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
ru_ru: Выбрать миниатюру для актёра

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
ru_ru: Удалить закладку

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
ru_ru: Удалить закладку серии

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
ru_ru: Создать закладку для серии

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
ru_ru: Установки источника сведений

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
ru_ru: Загрузка сведений о клипе

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
ru_ru: Загрузка сведений о сериале

[ctx: #20410]
en: Trailer
ru_ru: Трейлер

[ctx: #20411]
en: Flatten
ru_ru: Скрыть категории

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
ru_ru: Скрывать списки сезонов сериалов

[ctx: #20413]
en: Get fanart
ru_ru: Фанарт

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
ru_ru: Показывать фанарт в медиатеке

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
ru_ru: Сканирование нового содержимого

[ctx: #20416]
en: First aired
ru_ru: Премьера

[ctx: #20417]
en: Writer
ru_ru: Сценарий

[ctx: #20418]
en: Writers
ru_ru: Сценаристы

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
ru_ru: Показывать названия из медиатеки вместо имен файлов

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
ru_ru: Никогда

[ctx: #20421]
en: If only one season
ru_ru: Если один сезон

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
ru_ru: Всегда

[ctx: #20423]
en: Has trailer
ru_ru: Есть трейлер

[ctx: #20424]
en: False
ru_ru: Нет

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
ru_ru: Слайд-шоу фанартов

[ctx: #20426]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export to a single file or separate files per entry?
ru_ru: Экспортировать в один файл или в разные файлы для каждого элемента?

[ctx: #20427]
en: Choose rule type
ru_ru: Выберите тип правила

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
ru_ru: В одну папку

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
ru_ru: Разделять

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
ru_ru: Экспортировать эскизы и фанарт?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
ru_ru: Перезаписать файлы?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
ru_ru: Исключить путь из обновлений медиатеки

[ctx: #20433]
en: Extract video information from files
ru_ru: Извлекать информацию о видео из файлов

[ctx: #20434]
en: Sets
ru_ru: Киноколлекции

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
ru_ru: Объединять части одного видео

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
ru_ru: Экспортировать миниатюры актёров?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
ru_ru: Выбрать фанарт

[ctx: #20438]
en: Local fanart
ru_ru: Локальный фанарт

[ctx: #20439]
en: No fanart
ru_ru: Без фанарта

[ctx: #20440]
en: Current fanart
ru_ru: Текущий фанарт

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
ru_ru: Внешний фанарт

[ctx: #20442]
en: Change content
ru_ru: Изменить тип содержимого

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
ru_ru: Обновить сведения для всех объектов по этому пути?

[ctx: #20444]
en: Add to library
ru_ru: Добавиьт в медиатеку

[ctx: #20445]
note: Name of an artwork type
en: Fanart
ru_ru: Фанарт

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
ru_ru: Найдены локальные сведения. Игнорировать и обновить из Интернет?

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
ru_ru: Добавить контент из этого источника в медиатеку?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
ru_ru: Не удалось загрузить сведения

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
ru_ru: Сервер недоступен

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
ru_ru: Не возможно подключиться к удалённому серверу. Продолжить сканирование?

[ctx: #20451]
en: Countries
ru_ru: Страны

[ctx: #20452]
en: episode
ru_ru: серия

[ctx: #20453]
en: episodes
ru_ru: серии

[ctx: #20454]
en: Listener
ru_ru: Слушатель

[ctx: #20455]
en: Listeners
ru_ru: Слушателей

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
ru_ru: Скрыть подкатегории

[ctx: #20457]
en: Movie set
ru_ru: Киноколлекция

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
ru_ru: Использовать киноколлекции

[ctx: #20459]
en: Tags
ru_ru: Теги

[ctx: #20460]
en: Add {0:s}
ru_ru: Добавить {0:s}

[ctx: #20461]
en: Remove {0:s}
ru_ru: Удалить {0:s}

[ctx: #20462]
en: New tag...
ru_ru: Новый тег...

[ctx: #20463]
en: A tag with the name '{0:s}' already exists.
ru_ru: Тег с именем '{0:s}' уже существует.

[ctx: #20464]
en: Select {0:s}
ru_ru: Выбрать {0:s}

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
ru_ru: Управление киноколлекцией

[ctx: #20466]
en: Select movie set
ru_ru: Выбрать киноколлекцию

[ctx: #20467]
en: No set (remove from {0:s})
ru_ru: Нет коллекции (убрать из {0:s})

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
ru_ru: Добавить фильм в новую коллекцию

[ctx: #20469]
en: Keep current set ({0:s})
ru_ru: Оставить текущую коллекцию ({0:s})

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
ru_ru: Включая коллекции, содержащие единственный фильм

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
ru_ru: Отображать пустые сериалы

[ctx: #20472]
en: Show all performers for music videos
ru_ru: Показывать всех исполнителей для музыкальных клипов

[ctx: #20473]
en: Premiered
ru_ru: Премьера

[ctx: #20474]
note: Used in smart playlists to select items based on the HDR type (HDR10, HLG, Dolbyvision)
en: HDR type
ru_ru: Тип HDR

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
ru_ru: Показывать скрытые файлы и папки

[ctx: #21331]
en: New media detected
ru_ru: Обнаружены новые медиафайлы

[ctx: #21332]
en: Browse videos
ru_ru: Обзор видео

[ctx: #21333]
en: Browse music
ru_ru: Обзор музыки

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
ru_ru: Обзор изображений

[ctx: #21335]
en: Browse files
ru_ru: Обзор файлов

[ctx: #21336]
en: Connecting to: {0:s}
ru_ru: Подключение к: {0:s}

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
ru_ru: Никогда

[ctx: #21338]
en: Select version
ru_ru: Выберите версию

[ctx: #21339]
en: Version {0:s}
ru_ru: Версия {0:s}

[ctx: #21340]
en: Auto-update
ru_ru: Автообновление

[ctx: #21341]
en: No updates available
ru_ru: Нет доступных обновлений

[ctx: #21342]
en: There are currently no versions available for this add-on.
ru_ru: В данный момент нет доступных версий для этого дополнения.

[ctx: #21343]
en: Use video tags
ru_ru: Использовать видео теги

[ctx: #21344]
en: Enable to use embedded tags in mp4 or mkv files for library metadata. Will prevent scrapers from operating correctly.
ru_ru: Разрешить использование встроенных тегов в файлах mp4 или mkv для метаданных медиатеки. Будет препятствовать корректной работе сканирования сайтов с базами данных.

[ctx: #21345]
note: Used in AutoPlayNextItem dialogs for not categorized listItem directories
en: Uncategorized
ru_ru: Не категоризовано

[ctx: #21346]
note: Used to give heading list entry for an file extension description, e.g. to show as 'Extension: ".mp3"'
en: Extension: "{0:s}"
ru_ru: Расширение: «{0:s}»

[ctx: #21347]
note: Used to give heading list entry for an mimetype description, e.g. to show as 'MIME type: "audio/mpeg3"'
en: MIME type: "{0:s}"
ru_ru: Тип МIME: «{0:s}»

[ctx: #21358]
en: Enable UPnP support
ru_ru: Включить поддержку UPnP

[ctx: #21359]
en: Add media share...
ru_ru: Добавить медиаресурс…

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
ru_ru: Включить доступ к медиатеке

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
ru_ru: Поиск сетевых плееров UPnP

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
ru_ru: Закладка создана

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
ru_ru: Закладка на серии создана

[ctx: #21364]
en: Edit media share
ru_ru: Изменить медиаресурс

[ctx: #21365]
en: Remove media share
ru_ru: Удалить медиаресурс

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
ru_ru: Папка субтитров

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
ru_ru: Папка для фильмов и альтернативных субтитров

[ctx: #21368]
en: Override subtitles fonts
ru_ru: Изменить шрифты субтитров

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
ru_ru: Включить мышь и сенсорный экран

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
ru_ru: Звуки интерфейса во время воспроизведения

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
ru_ru: Эскиз

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
ru_ru: Установить регион DVD-проигрывателя

[ctx: #21373]
en: Display
ru_ru: Экран

[ctx: #21374]
en: Video aspect
ru_ru: Соотношение сторон видео

[ctx: #21375]
en: Normal
ru_ru: Нормальное

[ctx: #21376]
en: Letterbox
ru_ru: 4:3

[ctx: #21377]
en: Widescreen
ru_ru: Широкоформатное

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
ru_ru: Включить 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
ru_ru: Включить 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
ru_ru: Включить 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
ru_ru: Введите имя нового плейлиста

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
ru_ru: Показывать кнопки «Добавить источник»

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
ru_ru: Включить полосы прокрутки

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
ru_ru: Отмечать просмотренное видео в медиатеке

[ctx: #21385]
en: Open
ru_ru: Открыть

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
ru_ru: Управление уровнем шума

[ctx: #21387]
en: Fast
ru_ru: Скорость

[ctx: #21388]
en: Quiet
ru_ru: Тишина

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
ru_ru: Использовать собственный фон

[ctx: #21390]
en: Power management level
ru_ru: Управление питанием

[ctx: #21391]
en: High power
ru_ru: Полная мощность

[ctx: #21392]
en: Low power
ru_ru: Пониженная мощность

[ctx: #21393]
en: High standby
ru_ru: Полное ожидание

[ctx: #21394]
en: Low standby
ru_ru: Пониженное ожидание

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
ru_ru: Не удалось кэшировать файлы размером более 4 ГБ

[ctx: #21396]
en: Chapter
ru_ru: Глава

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
ru_ru: Качеств. пиксельные шейдеры в. 2

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
ru_ru: Анимация отскакивания панелей

[ctx: #21400]
en: contains
ru_ru: содержит

[ctx: #21401]
en: does not contain
ru_ru: не содержит

[ctx: #21402]
en: is
ru_ru: равно

[ctx: #21403]
en: is not
ru_ru: не

[ctx: #21404]
en: starts with
ru_ru: начинается с

[ctx: #21405]
en: ends with
ru_ru: заканчивается на

[ctx: #21406]
en: greater than
ru_ru: больше, чем

[ctx: #21407]
en: less than
ru_ru: меньше, чем

[ctx: #21408]
en: after
ru_ru: после

[ctx: #21409]
en: before
ru_ru: перед

[ctx: #21410]
en: in the last
ru_ru: в конце

[ctx: #21411]
en: not in the last
ru_ru: не в конце

[ctx: #21412]
en: Information providers
ru_ru: Источники сведений

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
ru_ru: Источник сведений по умолчанию для фильмов

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
ru_ru: Источник сведений по умолчанию для сериалов

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
ru_ru: Источник сведений по умолчанию для клипов

[ctx: #21416]
en: Select first unwatched TV show season / episode
ru_ru: Выбирать первый непросмотренный сезон или серию

[ctx: #21417]
en: Settings
ru_ru: Настройки

[ctx: #21418]
en: Multilingual
ru_ru: Многоязычность

[ctx: #21419]
en: No information providers present
ru_ru: Источники сведений отсутствуют

[ctx: #21420]
en: Value to match
ru_ru: Значение для поиска

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
ru_ru: Правило умного плейлиста

[ctx: #21422]
en: Match items where
ru_ru: Выбрать объекты, в которых

[ctx: #21423]
en: New rule...
ru_ru: Новое правило…

[ctx: #21424]
en: Items must match
ru_ru: Объекты должны соответствовать

[ctx: #21425]
en: all of the rules
ru_ru: всем правилам

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
ru_ru: одному или более правилам

[ctx: #21427]
en: Limit to
ru_ru: Ограничить до

[ctx: #21428]
en: No limit
ru_ru: Без ограничений

[ctx: #21429]
en: Order by
ru_ru: Упорядочить по

[ctx: #21430]
en: ascending
ru_ru: возрастанию

[ctx: #21431]
en: descending
ru_ru: убыванию

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
ru_ru: Изменить умный плейлист

[ctx: #21433]
en: Playlist name
ru_ru: Имя плейлиста

[ctx: #21434]
en: Find items where
ru_ru: Найти объекты, у которых

[ctx: #21435]
en: Edit
ru_ru: Изменить

[ctx: #21436]
en: {0:d} items
ru_ru: {0:d} элементов

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
ru_ru: Новый умный плейлист...

[ctx: #21438]
en: {0:c} Drive
ru_ru: Диск {0:c}

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
ru_ru: Изменить правила режима вечеринки

[ctx: #21440]
en: Home folder
ru_ru: Домашняя папка

[ctx: #21441]
en: Watched count
ru_ru: Количество просмотров

[ctx: #21442]
en: Episode title
ru_ru: Название серии

[ctx: #21443]
en: Video resolution
ru_ru: Разрешение видео

[ctx: #21444]
en: Audio channels
ru_ru: Каналов аудио

[ctx: #21445]
en: Video codec
ru_ru: Кодек видео

[ctx: #21446]
en: Audio codec
ru_ru: Кодек аудио

[ctx: #21447]
en: Audio language
ru_ru: Язык аудио

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
ru_ru: Язык субтитров

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
ru_ru: Пульт ДУ посылает коды нажатий клавиш

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
ru_ru: Изменить

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
ru_ru: Требуется подключение к Интернету.

[ctx: #21452]
en: Get more...
ru_ru: Еще…

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
ru_ru: Корневая ФС

[ctx: #21454]
en: Source too slow
ru_ru: Источник очень медленный

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
ru_ru: Скорость чтения слишком маленькая для непрерывного воспроизведения

[ctx: #21456]
en: External storage
ru_ru: Внешнее хранилище

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
ru_ru: Просмотренных серий

[ctx: #21458]
en: Group by
ru_ru: Группировать по

[ctx: #21459]
en: mixed
ru_ru: смешанно

[ctx: #21460]
note: Subtitle position on screen setting list
en: Position on screen
ru_ru: Расположение на экране

[ctx: #21461]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Manual
ru_ru: Вручную

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
ru_ru: Снизу видео

[ctx: #21463]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of screen
ru_ru: Снизу экрана

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
ru_ru: Сверху видео

[ctx: #21465]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of screen
ru_ru: Сверху экрана

[ctx: #21466]
note: Description of setting with label #21416 "Select first unwatched TV show season/episode"
en: When entering a TV show season or episode view automatically select the first unwatched season or episode.[CR][On first entry] The first unwatched item will be selected only when a view is entered for the first time.[CR][Always] The first unwatched item will be selected every time a view is entered.
ru_ru: При выборе сериала или сезона автоматически выбирать первый не просмотренный сезон или эпизод.[CR][При первом выборе] первый не просмотренный сезон или эпизод будет выбран только при первом входе в просмотр.[CR][Всегда] первый не просмотренный сезон или эпизод будет выбран при каждом выборе просмотра.

[ctx: #21467]
note: Filter (media data) from float value to float value
en: {0:.1f} to {1:.1f}
ru_ru: {0:.1f} - {1:.1f}

[ctx: #21468]
note: Filter (media data) from int value to int value
en: {0:d} to {1:d}
ru_ru: {0:d} - {1:d}

[ctx: #21469]
note: Filter (media data) from string value to string value
en: {0:s} to {1:s}
ru_ru: {0:s} - {1:s}

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
ru_ru: При первом выборе

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
ru_ru: Включая "Все сезоны" и "Дополнения"

[ctx: #21473]
note: Description of setting with label #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Whether or not to consider the items from "All seasons" and "Specials" in the unwatched item selection.
ru_ru: Учитывать или нет пункты из «Всех сезонов» и «Спецвыпусков» при выборе непросмотренных.

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
ru_ru: Ни один

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
ru_ru: Оба

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
ru_ru: Только «Все сезоны»

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
ru_ru: Только «Спецвыпуски»

[ctx: #21478]
en: Open
ru_ru: Открыть

[ctx: #21479]
en: Run
ru_ru: Запустить

[ctx: #21480]
en: Use
ru_ru: Использовать

[ctx: #21481]
en: Audio track count
ru_ru: Количество звуковых дорожек

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
ru_ru: Количество субтитров

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
ru_ru: Вид

[ctx: #21484]
note: Button label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Show support
ru_ru: Показать поддерживаемые

[ctx: #21485]
note: Dialog header label to show list of supported types, e.g. supported file extensions
en: Supported file extensions and media types
ru_ru: Поддерживаемые расширения файлов и типы носителей

[ctx: #21602]
en: (External)
ru_ru: (Внешние)

[ctx: #21800]
en: File name
ru_ru: Имя файла

[ctx: #21801]
en: File path
ru_ru: Путь к файлу

[ctx: #21802]
en: File size
ru_ru: Размер файла

[ctx: #21803]
en: File date / time
ru_ru: Дата и время файла

[ctx: #21804]
en: Slide index
ru_ru: № в слайдшоу

[ctx: #21805]
en: Resolution
ru_ru: Разрешение

[ctx: #21806]
en: Comment
ru_ru: Комментарий

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
ru_ru: Цвет / Черно-белое

[ctx: #21808]
en: JPEG process
ru_ru: Алгоритм JPEG

[ctx: #21820]
en: Date / Time
ru_ru: Дата / Время

[ctx: #21821]
en: Description
ru_ru: Описание

[ctx: #21822]
en: Camera make
ru_ru: Производитель

[ctx: #21823]
en: Camera model
ru_ru: Модель фотоаппарата

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
ru_ru: Комментарий EXIF

[ctx: #21826]
en: Aperture
ru_ru: Диафрагма

[ctx: #21827]
en: Focal length
ru_ru: Фокусное расстояние

[ctx: #21828]
en: Focus distance
ru_ru: Дистанция фокусировки

[ctx: #21829]
en: Exposure
ru_ru: Экспозиция

[ctx: #21830]
en: Exposure time
ru_ru: Время экспозиции

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
ru_ru: Сдвиг экспозиции

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
ru_ru: Режим экспозиции

[ctx: #21833]
en: Flash used
ru_ru: Со вспышкой

[ctx: #21834]
en: White-balance
ru_ru: Баланс белого

[ctx: #21835]
en: Light source
ru_ru: Источник света

[ctx: #21836]
en: Metering mode
ru_ru: Режим измерения

[ctx: #21837]
en: ISO
ru_ru: Чувствительность ISO

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
ru_ru: Цифровое увеличение

[ctx: #21839]
en: CCD width
ru_ru: Ширина CCD

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
ru_ru: Широта GPS

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
ru_ru: Долгота GPS

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
ru_ru: Высота GPS

[ctx: #21843]
en: Orientation
ru_ru: Ориентация

[ctx: #21844]
en: XP comment
ru_ru: Комментарий XP

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
ru_ru: Сканировать в медиатеку

[ctx: #21857]
en: Sub-location
ru_ru: Доп. расположение

[ctx: #21858]
en: Image type
ru_ru: Тип изображения

[ctx: #21859]
en: Time created
ru_ru: Время создания

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
ru_ru: Дополнительные категории

[ctx: #21861]
en: Keywords
ru_ru: Ключевые слова

[ctx: #21862]
en: Caption
ru_ru: Заголовок

[ctx: #21863]
en: Author
ru_ru: Автор

[ctx: #21864]
en: Headline
ru_ru: Рубрика

[ctx: #21865]
en: Special instructions
ru_ru: Специальные инструкции

[ctx: #21866]
en: Category
ru_ru: Категория

[ctx: #21867]
en: Byline
ru_ru: Подпись

[ctx: #21868]
en: Byline title
ru_ru: Название подписи

[ctx: #21869]
en: Credit
ru_ru: Создатель

[ctx: #21870]
en: Source
ru_ru: Источник

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
ru_ru: Авторское право

[ctx: #21872]
en: Object name
ru_ru: Название объекта

[ctx: #21873]
en: City
ru_ru: Город

[ctx: #21874]
en: State
ru_ru: Область

[ctx: #21875]
en: Country
ru_ru: Страна

[ctx: #21876]
en: Original TX reference
ru_ru: Оригинальный TX reference

[ctx: #21877]
en: Date created
ru_ru: Дата создания

[ctx: #21878]
en: Urgency
ru_ru: Срочность

[ctx: #21879]
en: Country code
ru_ru: Код страны

[ctx: #21880]
en: Reference service
ru_ru: Справочная служба

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
ru_ru: Разрешить удалённое управление через UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
ru_ru: Пытаться пропустить вступление перед меню DVD

[ctx: #21883]
en: Saved music
ru_ru: Оцифрованные аудио-CD

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
ru_ru: Данные обо всех исполнителях

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
ru_ru: Загрузка данных об альбоме

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
ru_ru: Загрузка данных об исполнителе

[ctx: #21887]
en: Biography
ru_ru: Биография

[ctx: #21888]
en: Discography
ru_ru: Дискография

[ctx: #21889]
en: Searching artist
ru_ru: Поиск исполнителя

[ctx: #21890]
en: Select artist
ru_ru: Выберите исполнителя

[ctx: #21891]
en: Artist information
ru_ru: Сведения об исполнителе

[ctx: #21892]
en: Instruments
ru_ru: Инструменты

[ctx: #21893]
en: Born
ru_ru: Рождение

[ctx: #21894]
en: Formed
ru_ru: Формирование

[ctx: #21895]
en: Themes
ru_ru: Темы

[ctx: #21896]
en: Disbanded
ru_ru: Распад

[ctx: #21897]
en: Died
ru_ru: Смерть

[ctx: #21898]
en: Years active
ru_ru: Годы активности

[ctx: #21899]
en: Label
ru_ru: Студия

[ctx: #21900]
en: Born / Formed
ru_ru: Рождение / Формирование

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
ru_ru: Обновлять медиатеку при запуске

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
ru_ru: Скрывать состояние обновления медиатеки

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
ru_ru: Суффикс DNS

[ctx: #22003]
en: {0:2.3f}s
ru_ru: {0:2.3f}с

[ctx: #22004]
en: Delayed by: {0:2.3f}s
ru_ru: Задержка на {0:2.3f} с

[ctx: #22005]
en: Ahead by: {0:2.3f}s
ru_ru: Опережение на {0:2.3f} с

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
ru_ru: Смещение субтитров

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
ru_ru: Производитель OpenGL:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
ru_ru: Обработчик OpenGL:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
ru_ru: Версия OpenGL:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
ru_ru: Температура ГП:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
ru_ru: Температура ЦП:

[ctx: #22012]
en: Total memory
ru_ru: Всего памяти

[ctx: #22013]
en: Profile data
ru_ru: Данные профиля

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
ru_ru: Затемнять при паузе во время просмотра видео

[ctx: #22015]
en: All recordings
ru_ru: Все записи

[ctx: #22016]
en: By title
ru_ru: По имени

[ctx: #22017]
en: By group
ru_ru: По группе

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
ru_ru: Записи по имени

[ctx: #22020]
en: Guide
ru_ru: Программа

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
ru_ru: Минимизировать чёрные полосы

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
ru_ru: Показывать видеофайлы в списках

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
ru_ru: Версия Direct3D:

[ctx: #22030]
en: Font
ru_ru: Шрифт

[ctx: #22031]
en: Size
ru_ru: Размер

[ctx: #22032]
en: Colours
ru_ru: Цвета

[ctx: #22033]
en: Charset
ru_ru: Кодировка

[ctx: #22076]
note: Label for setting to choose the default action for "play"
en: Default play action
ru_ru: Действие воспроизведения по умолчанию

[ctx: #22077]
note: Label for value for default play action setting
en: Ask if resumable
ru_ru: Спрашивать, если возобновляемое

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
ru_ru: Продолжить

[ctx: #22079]
en: Default select action
ru_ru: Действие по умолчанию при выборе

[ctx: #22080]
en: Choose
ru_ru: Выбрать

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
ru_ru: Показать сведения

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
ru_ru: Еще…

[ctx: #22083]
en: Play all
ru_ru: Воспроизвести все

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
ru_ru: Телетекст недоступен

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
ru_ru: Активировать телетекст

[ctx: #23051]
note: Label for disc stack part and number
en: Part {0:d}
ru_ru: Часть {0:d}

[ctx: #23052]
en: Buffering {0:d} bytes
ru_ru: Буферизация: {0:d} байт

[ctx: #23053]
en: Stopping
ru_ru: Остановка

[ctx: #23054]
en: Running
ru_ru: Запуск

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
ru_ru: Масштабировать телетекст до 4:3

[ctx: #23100]
en: External player active
ru_ru: Активирован внешний проигрыватель

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
ru_ru: Нажмите "ОК" для закрытия проигрывателя

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
ru_ru: Нажмите "ОК" по завершении воспроизведения

[ctx: #24000]
en: Add-on
ru_ru: Дополнение

[ctx: #24001]
en: Add-ons
ru_ru: Дополнения

[ctx: #24002]
en: Add-on options
ru_ru: Параметры дополнения

[ctx: #24003]
en: Add-on information
ru_ru: Сведения о дополнении

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
ru_ru: Последнее обновление

[ctx: #24005]
en: Media sources
ru_ru: Источники данных

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
ru_ru: Звуки интерфейса

[ctx: #24007]
en: Movie information
ru_ru: Сведения о фильмах

[ctx: #24008]
en: Screensaver
ru_ru: Заставка

[ctx: #24009]
en: Script
ru_ru: Скрипт

[ctx: #24010]
en: Visualisation
ru_ru: Визуализация

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
ru_ru: Репозиторий дополнений

[ctx: #24012]
en: Subtitles
ru_ru: Субтитры

[ctx: #24013]
en: Lyrics
ru_ru: Тексты песен

[ctx: #24014]
en: TV information
ru_ru: Сведения о сериалах

[ctx: #24015]
en: Music video information
ru_ru: Сведения о клипе

[ctx: #24016]
en: Album information
ru_ru: Сведения об альбомах

[ctx: #24017]
en: Artist information
ru_ru: Сведения об исполнителях

[ctx: #24018]
en: Services
ru_ru: Службы

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
ru_ru: Клиенты PVR

[ctx: #24020]
en: Configure
ru_ru: Настроить

[ctx: #24021]
en: Disable
ru_ru: Отключить

[ctx: #24022]
en: Enable
ru_ru: Включить

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
ru_ru: Отключено

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
ru_ru: Дополнение отключено

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
ru_ru: Контекстные меню

[ctx: #24026]
en: Languages
ru_ru: Языки

[ctx: #24027]
en: Weather
ru_ru: Погода

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
ru_ru: Weather.com (стандартно)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
ru_ru: Служба прогноза погоды

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
ru_ru: Невозможно настроить данное дополнение

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
ru_ru: Ошибка при загрузке настроек

[ctx: #24032]
en: All add-ons
ru_ru: Все дополнения

[ctx: #24033]
en: Install from repository
ru_ru: Установить из репозитория

[ctx: #24034]
en: Check for updates
ru_ru: Проверить обновления

[ctx: #24035]
en: Image collections
ru_ru: Коллекция изображений

[ctx: #24036]
en: Changelog
ru_ru: Список изменений

[ctx: #24037]
en: Uninstall
ru_ru: Удалить

[ctx: #24038]
en: Install
ru_ru: Установить

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
ru_ru: Отключенные дополнения

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
ru_ru: (Очистить текущие настройки)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
ru_ru: Установить из zip-файла

[ctx: #24042]
note: Used to show on addon list the current download process
en: Downloading {0:d}%
ru_ru: Загрузка: {0:d}%

[ctx: #24043]
en: Available updates
ru_ru: Доступные обновления

[ctx: #24044]
note: Used to show on addon list the current install process (shown after 24042)
en: Installing {0:d}%
ru_ru: Установка {0:d}%

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
ru_ru: Не удалось установить дополнение из zip-файла

[ctx: #24046]
en: {0:s} is used by the following installed add-on(s)
ru_ru: {0:s} используется установленными дополнениями

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
ru_ru: Невозможно удалить дополнение

[ctx: #24049]
note: To show addon as deprecated over icon
en: Add-on has been marked deprecated in repository.
ru_ru: Дополнение помечено в репозитории как устаревшее.

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
ru_ru: Доступные дополнения

[ctx: #24051]
en: Version:
ru_ru: Версия:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
ru_ru: Уведомление

[ctx: #24053]
en: License:
ru_ru: Лицензия:

[ctx: #24054]
en: What's new
ru_ru: Что нового

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
ru_ru: Проверить обновления

[ctx: #24056]
note: Used in the Add-on Manager to specify last update time
en: Last updated {0:s}
ru_ru: Последнее обновление {0:s}

[ctx: #24057]
note: Used as a title in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing {0:s}...
ru_ru: Установка {0:s}...

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
ru_ru: Проверка зависимостей...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
ru_ru: Включить это дополнение?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
ru_ru: Отключить это дополнение?

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
ru_ru: Доступны обновления дополнений

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
ru_ru: Включенные дополнения

[ctx: #24063]
en: Auto update
ru_ru: Автообновление

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
ru_ru: Дополнение включено

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
ru_ru: Дополнение обновлено

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
ru_ru: Отменить загрузку дополнения?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
ru_ru: Загружаемые дополнения

[ctx: #24068]
en: Update available
ru_ru: Доступно обновление

[ctx: #24069]
en: Versions
ru_ru: Версии

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
ru_ru: Не удалось загрузить дополнение.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
ru_ru: Неизвестная ошибка.

[ctx: #24072]
en: Settings required
ru_ru: Требуется настройка

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
ru_ru: Не удалось подключиться

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
ru_ru: Требуется перезапуск

[ctx: #24075]
en: Disable
ru_ru: Отключить

[ctx: #24076]
en: Add-on required
ru_ru: Требуется дополнение

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
ru_ru: Проверка загруженного дополнения...

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
ru_ru: Загрузка дополнения...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
ru_ru: Установка зависимостей дополнения...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
ru_ru: Подключиться повторно?

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
ru_ru: Вспомогательные дополнения

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
ru_ru: Программные библиотеки

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
ru_ru: Библиотеки сведений

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
ru_ru: Дополнение установлено

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
ru_ru: Не удалось установить зависимости

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
ru_ru: Установка дополнения...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
ru_ru: Все репозитории

[ctx: #24088]
note: Used as a text in the progress dialog when install of a repo fails
en: Failed to install repository
ru_ru: Не удалось настроить репозиторий

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
ru_ru: Дополнение перезапускается

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
ru_ru: Заблокировать менеджер дополнений

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
ru_ru: Невозможно отключить дополнение

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
ru_ru: Проверить обновления

[ctx: #24093]
note: Used as a text in the progress dialog when checking for add-on updates. {0:s} contains repository name
en: Checking {0:s}...
ru_ru: Проверка {0:s}...

[ctx: #24094]
en: Add-on disabled due to being marked broken in repository.
ru_ru: Дополнение отключено, поскольку в репозитории оно отмечено как "испорченное".

[ctx: #24095]
en: Local package cache
ru_ru: Локальный кеш пакетов

[ctx: #24096]
note: To show addon as broken over icon
en: Add-on has been marked broken in repository.
ru_ru: Дополнение было отмечено как "испорченное" в репозитории.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
ru_ru: Отключить его в системе?

[ctx: #24098]
en: Broken
ru_ru: Испорчен

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
ru_ru: Переключиться на эту обложку?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
ru_ru: Для этой функции необходимо загрузить дополнение:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
ru_ru: Загрузить это дополнение?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
ru_ru: Не удаётся загрузить обложку

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
ru_ru: В обложке не хватает некоторых файлов

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
ru_ru: Модуль несовместим из-за несоблюдения зависимостей.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
ru_ru: Пауза при поиске субтитров

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
ru_ru: Укажите, где будут сохраняться загруженные субтитры: рядом с видеофайлом или в другом месте.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
ru_ru: Поиск субтитров…

[ctx: #24108]
en: {0:d} subtitles found
ru_ru: Найдено субтитров: {0:d}

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
ru_ru: Субтитры не найдены

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
ru_ru: Загрузка субтитров…

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
ru_ru: Языки загружаемых субтитров

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
ru_ru: Выбрать языки для поиска субтитров.[CR]Не все службы субтитров поддерживают нужные языки.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
ru_ru: Не удалось загрузить субтитры

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
ru_ru: Службы субтитров не установлены

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
ru_ru: Путь сохранения субтитров

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
ru_ru: Служба субтитров для сериалов

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
ru_ru: Выбор службы, используемой по умолчанию для поиска субтитров к сериалам.

[ctx: #24118]
en: Default movie service
ru_ru: Служба субтитров для фильмов

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
ru_ru: Выбор службы, используемой по умолчанию для поиска субтитров к фильмам.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
ru_ru: Поисковый запрос

[ctx: #24121]
en: Enter search string
ru_ru: Строка поиска

[ctx: #24122]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all add-ons when auto-updating is off.
en: Install all updates
ru_ru: Установить все обновления

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
ru_ru: Приостановить текущее видео при поиске субтитров и возобновить, как только субтитры станут доступными.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
ru_ru: Рядом с видео

[ctx: #24125]
en: Custom location
ru_ru: В отдельной папке

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
ru_ru: Автоматически загружать первые субтитры

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
ru_ru: Автоматически загружать первые найденные субтитры

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
ru_ru: Разрешить поиск субтитров

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
ru_ru: Разрешить поиск субтитров в видео потоке. Требует немного больше процессорного времени

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
ru_ru: Желаете переключиться на этот языковой пакет?

[ctx: #24133]
en: Subtitle settings
ru_ru: Настройки субтитров

[ctx: #24134]
en: Download subtitle...
ru_ru: Скачать субтитры...

[ctx: #24135]
en: To use this feature you must enable an add-on:
ru_ru: Для этой функции необходимо включить дополнение:

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
ru_ru: Включить это дополнение?

[ctx: #24137]
note: Button in Add-on Manager -> Available Updates for updating all possible add-ons when auto-updating is off.
en: Install auto updates only
ru_ru: Установить только автообновления

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
ru_ru: Обновить

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
ru_ru: Просмотр дополнения

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
ru_ru: Перейти

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
ru_ru: Дополнение отключено

[ctx: #24142]
note: The dependency on <addon id> version <addon version> could not be satisfied.
en: The dependency on {0:s} version {1:s} could not be satisfied.
ru_ru: Требуемое дополнение {0:s} версии {1:s} не найдено.

[ctx: #24143]
note: Installing the addon from zip file located at <path to zip file> failed due to an invalid structure.
en: Installing the add-on from zip file located at {0:s} failed due to an invalid structure.
ru_ru: Установка дополнения из zip-файла, расположенного по ссылке {0:s}, не удалась из-за неверной структуры.

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
ru_ru: Дополнение удалено

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
ru_ru: Сканер медиатеки видео

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
ru_ru: Сканер музыкальной медиатеки

[ctx: #24147]
note: Used as an event log description for files that failed to be processed by the library scanner Failed to scan <media type>: <filename>
en: Failed to scan {0:s}: {1:s}
ru_ru: Ошибка сканирования {0:s}: {1:s}

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
ru_ru: Несовместимые дополнения

[ctx: #24149]
en: The following add-ons are incompatible with this version of Kodi and have been automatically disabled: {0:s}.
ru_ru: Указанные дополнения несовместимы с этой версией Kodi и были автоматически отключены: {0:s}.

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
ru_ru: Подождите, выполняется миграция базы данных

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
ru_ru: Подождите, выполняется миграция дополнений

[ctx: #24152]
note: Inform about not supported addon if tried to enable
en: The add-on is not compatible with this version of Kodi.
ru_ru: Дополнение несовместимо с этой версией Kodi.

[ctx: #24153]
en: Enable to make the Siri remote match the normal Apple tvOS behavior
ru_ru: Включите, чтобы настроить Siri в соответствии с обычным поведением Apple tvOS

[ctx: #24154]
en: Consider Siri remote in idle state after N seconds
ru_ru: Обратите внимание, что Siri перейдёт в состояние ожидания через N секунд

[ctx: #24155]
en: Time to wait before considering the Siri remote in idle state
ru_ru: Время, через которое Siri перейдёт в состояние ожидания

[ctx: #24156]
en: 30 Seconds
ru_ru: 30 секунд

[ctx: #24157]
en: 60 Seconds
ru_ru: 60 секунд

[ctx: #24158]
en: 90 Seconds
ru_ru: 90 секунд

[ctx: #24159]
en: 120 Seconds
ru_ru: 120 секунд

[ctx: #24160]
en: Ignore first tap/swipe/pan of the Siri remote after a period of inactivity
ru_ru: Игнорировать первое действие с пультом Siri после периода бездействия

[ctx: #24161]
en: This prevents you from accidental tap/swipe/pan action when you grab the remote in your hand
ru_ru: Это предотвращает случайное воздействие (нажатие/пролистывание) на пульт, когда вы берёте его в руку

[ctx: #24162]
en: Use Kodi virtual keyboard
ru_ru: Использовать экранную клавиатуру Kodi

[ctx: #24163]
en: The higher the value, the more sensitive the pan gesture
ru_ru: Чем выше значение, тем чувствительнее панорамирование

[ctx: #24164]
note: Header text for yes/no dialog about enable of broken add-on
en: Add-on "{0:s}" broken
ru_ru: Дополнение «{0:s}» повреждено

[ctx: #24165]
note: Yes/no dialog text with add-on broken string value and to ask for use
en: Add-on marked as broken with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
ru_ru: Дополнение помечено как неработающее со следующим примечанием:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Действительно хотите его включить?

[ctx: #24166]
note: Header text for yes/no dialog about enable of deprecated add-on
en: Add-on "{0:s}" deprecated
ru_ru: Дополнение «{0:s}» устарело

[ctx: #24167]
note: Yes/no dialog text with add-on deprecated string value and to ask for use
en: Add-on marked as deprecated with following note:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Do you want to enable?
ru_ru: Дополнение помечено как устаревшее со следующим примечанием:[CR][B][I]{0:s}[/I][/B][CR][CR]Действительно хотите его включить?

[ctx: #24168]
note: Notification event to show addon marked as deprecated.
en: Deprecated: {0:s}
ru_ru: Устаревшее: {0:s}

[ctx: #24169]
note: Lifecycle state name, for normal addons (no special). Used also on skin to compare and identify related state.
en: Normal
ru_ru: Нормальное

[ctx: #24170]
note: Lifecycle state name, for deprecated addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Deprecated
ru_ru: Устаревшее

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
ru_ru: Нерабочее

[ctx: #24180]
note: The minimum version a dependency must meet. This is set in the <requires> tag of the dependee {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s}{3:s}
ru_ru: Минимум: {0:s}{3:s}

[ctx: #24181]
note: The minimum version, plus the version going to be installed {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} => Install: {2:s}{3:s}
ru_ru: Минимум: {0:s} => Установить: {2:s}{3:s}

[ctx: #24182]
note: The minimum version, plus the currently installed version {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s}{3:s}
ru_ru: Минимум: {0:s} / Установлено: {1:s}{3:s}

[ctx: #24183]
note: The minimum version, the currently installed, plus the updated version we're going to install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Installed: {1:s} => Update to: {2:s}{3:s}
ru_ru: Минимум: {0:s} / Установлено: {1:s} => Обновление до: {2:s}{3:s}

[ctx: #24184]
note: used in #24180 - #24183 as {3:s}
en:  (optional)
ru_ru:  (опционально)

[ctx: #24185]
note: The minimum version, only lower versions are available for install {3:s} reserved for an empty string or the " (optional)" optional string. see #24184
en: Minimum: {0:s} / Not available{3:s}
ru_ru: Минимум: {0:s} / Недоступно{3:s}

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
ru_ru: Не удалось подключиться к репозиторию.

[ctx: #24992]
en: System
ru_ru: Система

[ctx: #24993]
en: Information providers
ru_ru: Источники сведений

[ctx: #24994]
en: Running
ru_ru: Запущенные

[ctx: #24995]
en: Orphaned
ru_ru: Заброшено

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
ru_ru: Управление зависимостями

[ctx: #24997]
en: Look and feel
ru_ru: Внешний вид

[ctx: #24998]
en: My add-ons
ru_ru: Мои дополнения

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
ru_ru: Скрывать несовместимые

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
ru_ru: Уведомления

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
ru_ru: Скрывать иноязычные

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
ru_ru: Выбрать тайтл…

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
ru_ru: Показать меню Blu-ray

[ctx: #25004]
en: Play main title: {0:d}
ru_ru: Воспроизвести заглавную тему: {0:d}

[ctx: #25005]
en: Title: {0:d}
ru_ru: Тайтл: {0:d}

[ctx: #25006]
en: Select playback item
ru_ru: Выбрать объект для воспроизведения

[ctx: #25007]
en: Chapters: {0:d} - duration: {1:s}
ru_ru: Главы: {0:d} - длительность: {1:s}

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
ru_ru: Не удалось воспроизвести диск Blu-ray

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
ru_ru: Меню этого диска Blu-ray не поддерживается

[ctx: #25010]
en: Chapter {0:d}
ru_ru: Глава {0:d}

[ctx: #25011]
en: Commercial
ru_ru: Реклама

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
ru_ru: Автопропуск выключен

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
ru_ru: Автопропуск включен

[ctx: #25014]
note: Used to tell addon origin type xbmc/guilib/guiinfo/AddonsGUIInfo.cpp
en: Manual
ru_ru: Вручную

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
ru_ru: Клавиатура QWERTY

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
ru_ru: Используется прямой вывод звука

[ctx: #29803]
note: Header text for the BD-J warning dialog
en: BD-J menu error
ru_ru: Ошибка меню BD-J

[ctx: #29804]
note: Body text for the BD-J warning dialog
en: There was an error encountered loading Java, so BD-J menus will not be functional at this time. BD-J menus require the Java Runtime Environment so make sure this is installed and functioning on your system.
ru_ru: Произошла ошибка при загрузке Java, меню BD-J не будет работоспособно в этот раз. Для работы меню BD-J требуется среда Java Runtime Environment, поэтому убедитесь, что она установлена и функционирует правильно.

[ctx: #29805]
note: Body text for the encryption error kaitoast
en: This Blu-ray disc (or file) is encrypted and can't be played.
ru_ru: Этот диск (или файл) Blu-ray зашифрован и не может быть воспроизведен.

[ctx: #29900]
note: Header string on RDS Radiotext+ Info dialog
en: RadioText Plus info
ru_ru: Информация Радиотекст Плюс

[ctx: #29901]
note: Music band name which make the song (if present)
en: Band
ru_ru: Группа

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
ru_ru: Стиль

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
ru_ru: Композитор

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
ru_ru: Исполнитель

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
ru_ru: Дерижер

[ctx: #29906]
note: Moderator currently on radio (if present)
en: Moderator
ru_ru: Ведущий

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
ru_ru: Сотрудники редакции

[ctx: #29908]
note: Current playing program name
en: Program
ru_ru: Программа

[ctx: #29909]
note: Studio name (if present)
en: Studio
ru_ru: Студия

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
ru_ru: Телефон

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
ru_ru: E-Mail

[ctx: #29912]
note: SMS message number (if present)
en: SMS
ru_ru: СМС

[ctx: #29913]
note: Hotline phone (if present)
en: Hotline
ru_ru: Горячая линия

[ctx: #29914]
note: Website address (if present)
en: Website
ru_ru: Сайт

[ctx: #29915]
note: General information news, in list selector (if present)
en: Info
ru_ru: Информация

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
ru_ru: Новости

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
ru_ru: Местные новости

[ctx: #29918]
note: Sport news, in list selector (if present)
en: Sport
ru_ru: Спорт

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
ru_ru: Лотерея

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
ru_ru: Акции

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
ru_ru: Другое

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
ru_ru: Гороскоп

[ctx: #29926]
note: Program style name
en: Adult hits
ru_ru: Хиты для взрослых

[ctx: #29927]
note: Program style name
en: Spanish talk
ru_ru: Испанский разговорный

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
ru_ru: Испанская музыка

[ctx: #29929]
note: Program style name
en: Hip hop
ru_ru: Хип-хоп

[ctx: #29930]
note: Program style name
en: Radio Traffic advisory message!
ru_ru: Информационное сообщение о трафике!

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
ru_ru: Радио сообщение

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
ru_ru: Язык

[ctx: #29933]
note: Program style name
en: College
ru_ru: Студенческие

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
ru_ru: Персоналии

[ctx: #29935]
note: Program style name
en: Public
ru_ru: Общественные

[ctx: #29936]
note: Program style name
en: Soft music
ru_ru: Легкая музыка

[ctx: #29937]
note: Program style name
en: Adult hits
ru_ru: Хиты для взрослых

[ctx: #29938]
note: Program style name
en: Soft rock
ru_ru: Легкий рок

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
ru_ru: Разговорные

[ctx: #29940]
note: Program style name
en: No programme type
ru_ru: Без типа

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
ru_ru: Новости

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
ru_ru: События

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
ru_ru: Сведения

[ctx: #29944]
note: Program style name
en: Sport
ru_ru: Спорт

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
ru_ru: Обучение

[ctx: #29946]
note: Program style name
en: Drama
ru_ru: Драма

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
ru_ru: Культура

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
ru_ru: Наука

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
ru_ru: Разное

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
ru_ru: Популярная музыка

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
ru_ru: Рок музыка

[ctx: #29952]
note: Program style name
en: Easy listening music
ru_ru: Легкая музыка

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
ru_ru: Легкая класика

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
ru_ru: Серьезная класика

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
ru_ru: Другая музыка

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
ru_ru: Погода

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
ru_ru: Финансы

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
ru_ru: Программы для детей

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
ru_ru: Социальные вопросы

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
ru_ru: Религия

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
ru_ru: Телефонные звонки

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
ru_ru: Путешествия

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
ru_ru: Досуг

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
ru_ru: Джазовая музыка

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
ru_ru: Кантри

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
ru_ru: Национальная музыка

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
ru_ru: Старое доброе

[ctx: #29968]
note: Program style name
en: Folk Music
ru_ru: Народная музыка

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
ru_ru: Документальный

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
ru_ru: Тест тревоги

[ctx: #29971]
note: Program style name
en: Alarm
ru_ru: Тревога

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
ru_ru: Классический рок

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
ru_ru: Класическая

[ctx: #29979]
note: Program style name
en: Nostalgia
ru_ru: Ностальгия

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
ru_ru: Включить RDS для радио каналов

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
ru_ru: Данные RDS могут быть использованы если присутствуют

[ctx: #29982]
note: Boolean value to enable traffic advisory from RDS
en: Message traffic advisory
ru_ru: Информационное сообщение о трафике

[ctx: #29983]
note: Help text of boolean on/off value
en: RDS informs you about traffic advisory messages
ru_ru: RDS будет информировать вас об информационных сообщениях о трафике

[ctx: #29984]
note: Boolean value on settings
en: Increase volume on traffic advisory
ru_ru: Увеличивать громкость для сообщений о трафике

[ctx: #29985]
note: Help text of boolean on/off value
en: If traffic advisory is send from RDS, volume is increased
ru_ru: Громкость будет увеличена если поступило сообщение о трафике

[ctx: #29987]
note: Node title for music artist role, plural of #38036
en: Remixers
ru_ru: Ремиксеры

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
ru_ru: Аранжировщики

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
ru_ru: Композиторы

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
ru_ru: Дирижеры

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
ru_ru: Миксы DJ-ев

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
ru_ru: Автор слов

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
ru_ru: Оркестровые группы

[ctx: #29994]
note: Title for music artist roles node
en: Roles
ru_ru: Роли

[ctx: #29995]
note: Label for multi-disc movies, including movie title (param 0) and disc number (param 1).
en: {0:s} (Disc {1:s})
ru_ru: {0:s} (диск {1:s})

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
ru_ru: Качество трейлера

[ctx: #33002]
en: Stream
ru_ru: Поток

[ctx: #33003]
en: Download
ru_ru: Загрузить

[ctx: #33004]
en: Download & play
ru_ru: Загрузить и воспроизвести

[ctx: #33005]
en: Download & save
ru_ru: Загрузить и сохранить

[ctx: #33006]
en: Today
ru_ru: Сегодня

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
ru_ru: Завтра

[ctx: #33008]
en: Saving
ru_ru: Сохранение

[ctx: #33009]
en: Copying
ru_ru: Копирование

[ctx: #33010]
en: Set download directory
ru_ru: Выбрать папку для загрузки

[ctx: #33011]
en: Search duration
ru_ru: Длительность поиска

[ctx: #33012]
en: Short
ru_ru: Короткая

[ctx: #33013]
en: Long
ru_ru: Длинная

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
ru_ru: Использовать проигрыватель DVD вместо обычного

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
ru_ru: Предлагать загрузку видео перед воспроизведением

[ctx: #33016]
en: Clips
ru_ru: Клипы

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
ru_ru: Перезапустить дополнение для активации

[ctx: #33018]
en: Tonight
ru_ru: Сегодня вечером

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
ru_ru: Завтра вечером

[ctx: #33020]
en: Condition
ru_ru: Условия

[ctx: #33021]
en: Precipitation
ru_ru: Осадки

[ctx: #33022]
en: Precip
ru_ru: Осадки

[ctx: #33023]
en: Humid
ru_ru: Влажность

[ctx: #33024]
en: Feels
ru_ru: Ощущается

[ctx: #33025]
en: Observed
ru_ru: Наблюдается

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
ru_ru: Отклонение от нормы

[ctx: #33027]
en: Sunrise
ru_ru: Восход

[ctx: #33028]
en: Sunset
ru_ru: Закат

[ctx: #33029]
en: Details
ru_ru: Сведения

[ctx: #33030]
en: Outlook
ru_ru: Прогноз

[ctx: #33031]
en: Coverflow
ru_ru: Карусель постеров

[ctx: #33032]
en: Translate text
ru_ru: Перевести текст

[ctx: #33033]
en: Map list {0:s} category
ru_ru: Категория списка карт: {0:s}

[ctx: #33034]
en: 36-hour
ru_ru: 36-часов

[ctx: #33035]
en: Maps
ru_ru: Карты

[ctx: #33036]
en: Hourly
ru_ru: Ежечасно

[ctx: #33037]
en: Weekend
ru_ru: Выходные

[ctx: #33038]
en: {0:s} day
ru_ru: {0:s} дн.

[ctx: #33040]
note: Used in the media source dialog. Will result in "HDHomerun Devices"
en: {0:s} devices
ru_ru: Устройства {0:s}

[ctx: #33049]
en: Alert
ru_ru: Предупреждение

[ctx: #33050]
en: Alerts
ru_ru: Предупреждения

[ctx: #33051]
en: Choose your
ru_ru: Выберите

[ctx: #33052]
en: Check
ru_ru: Проверить

[ctx: #33053]
en: Configure the
ru_ru: Настройте

[ctx: #33054]
en: Seasons
ru_ru: Сезоны

[ctx: #33055]
en: Use your
ru_ru: Используйте

[ctx: #33056]
en: Watch your
ru_ru: Смотрите

[ctx: #33057]
en: Listen to
ru_ru: Слушайте

[ctx: #33058]
en: View your
ru_ru: Просматривайте

[ctx: #33059]
en: Configure the
ru_ru: Настройте

[ctx: #33060]
en: Power
ru_ru: Питание

[ctx: #33061]
en: Menu
ru_ru: Меню

[ctx: #33062]
en: Play the
ru_ru: Воспроизводите

[ctx: #33063]
en: Options
ru_ru: Параметры

[ctx: #33065]
en: Editor
ru_ru: Редактор

[ctx: #33066]
en: About your
ru_ru: Сведения о

[ctx: #33067]
en: Star rating
ru_ru: Рейтинг

[ctx: #33068]
en: Background
ru_ru: Фон

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
ru_ru: Варианты фона

[ctx: #33070]
en: Custom background
ru_ru: Собственный фон

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
ru_ru: Собственные фоны

[ctx: #33072]
en: View readme
ru_ru: Просмотреть информацию

[ctx: #33073]
en: View changelog
ru_ru: Просмотреть список изменений

[ctx: #33077]
en: No data found!
ru_ru: Данные не найдены!

[ctx: #33078]
en: Next page
ru_ru: Следующая страница

[ctx: #33079]
en: Love
ru_ru: Нравится

[ctx: #33080]
en: Hate
ru_ru: Не нравится

[ctx: #33082]
en: Path to script
ru_ru: Путь к скрипту

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
ru_ru: Включить кнопку выбранного скрипта

[ctx: #33084]
en: Auto login
ru_ru: Автоматический вход

[ctx: #33100]
en: Failed to start
ru_ru: Не удалось запустить

[ctx: #33101]
en: Web server
ru_ru: Веб-сервер

[ctx: #33102]
en: Event server
ru_ru: Сервер событий

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
ru_ru: Сервер удалённого доступа

[ctx: #33104]
en: You have previously enabled the web interface without setting up a password. The web server has been disabled until you either explicitly allow this or set up authentication. Please review your settings.
ru_ru: Веб-интерфейс был включён без установки пароля. Теперь веб-сервер отключен, пока вы не настроите аутентификацию. Пожалуйста, перепроверьте свои настройки.

[ctx: #33200]
en: Detected new connection
ru_ru: Обнаружено новое подключение

[ctx: #34008]
en: When you need to enter some text, Kodi virtual keyboard will show up instead of the built-in tvOS keyboard
ru_ru: Когда вам нужно ввести текст, вместо встроенной клавиатуры tvOS появится виртуальная клавиатура Kodi

[ctx: #34009]
en: Siri remote pan gesture horizontal sensitivity
ru_ru: Чувствительность по горизонтали жеста перемещения Siri

[ctx: #34010]
en: Siri remote pan gesture vertical sensitivity
ru_ru: Чувствительность по вертикали жеста перемещения Siri

[ctx: #34100]
en: Number of channels
ru_ru: Количество каналов

[ctx: #34111]
note: Description of setting with label #421 "Keep audio device alive"
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds.[CR][Always] Continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications.[CR][1-10 Minutes] Same as [Always] except that after the selected period of time audio enters a suspended state.[CR][Off] Audio output enters a suspended state. Note: Sounds can be missed if audio enters suspended state.
ru_ru: Действие при отсутствии звуков воспроизведения или интерфейса.[CR][Всегда] - непрерывный вывод неслышимого сигнала, чтобы предотвратить отключение ресивера/усилителя. При этом могут блокироваться звуки других приложений.[CR][1-10 мин.] - то же, что и [Всегда], но по истечении указанного интервала времени вывод аудио отключается.[CR][Откл.] - вывод аудио отключается. Примечание: в этом режиме возможен пропуск звука.

[ctx: #34112]
note: Indicates if Audio Engine should transmit noise or real silence
en: Send low volume noise
ru_ru: Передавать слабый шум

[ctx: #34113]
note: Description of setting with label #34112 "Send low volume noise"
en: To keep certain AVRs powered we send an inaudible random noise signal. You can disable this setting if you are using headphone or analog output.
ru_ru: Для предотвращения автоматического отключения некоторых типов ресиверов передается слабый шумовой сигнал. При использовании наушников или аналогового выхода эту настройку можно отключить.

[ctx: #34114]
note: Indicates if Audio Engine should include lfe when downmixing
en: Include LFE when downmixing
ru_ru: Включать LFE при понижающем микшировании

[ctx: #34115]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: If enabled, this setting will include lfe channel into the mixing when there is no dedicated LFE output channel available. This only makes sense for full range speakers.
ru_ru: Если эта настройка включена, то при отсутствии выделенного выходного канала LFE в микширование будет включен канал lfe. Это имеет смысл только для полнодиапазонных колонок.

[ctx: #34116]
note: Description of setting with label #34114 "Include LFE when downmixing"
en: Off
ru_ru: Выкл.

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
ru_ru: Звуки интерфейса

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
ru_ru: Только при остановленном воспроизведении

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
ru_ru: Всегда

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
ru_ru: Никогда

[ctx: #34124]
note: SPDIF max sampling rate
en: 44.1
ru_ru: 44,1

[ctx: #34125]
note: SPDIF max sampling rate
en: 48.0
ru_ru: 48,0

[ctx: #34126]
note: SPDIF max sampling rate
en: 88.2
ru_ru: 88,2

[ctx: #34127]
note: SPDIF max sampling rate
en: 96.0
ru_ru: 96,0

[ctx: #34128]
note: SPDIF max sampling rate
en: 192.0
ru_ru: 192,0

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
ru_ru: Не удается найти следующий файл

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
ru_ru: Не удается найти предыдущий файл

[ctx: #34220]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On/Off toast caption
en: HDR status
ru_ru: статус HDR

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
ru_ru: Откл.

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
ru_ru: Вкл.

[ctx: #34224]
en: Tone mapping method
ru_ru: Метод тонального отображения

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
ru_ru: Не удалось запустить Zeroconf

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
ru_ru: Проверьте, установлена ли служба Apple Bonjour. См. журнал, чтобы узнать больше об этом сообщении.

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
ru_ru: Не удалось запустить AirPlay потому, что требуется включение Zeroconf.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
ru_ru: Не удалось остановить Zeroconf. AirPlay и AirTunes зависят от запущенного Zeroconf.

[ctx: #34400]
en: Video rendering
ru_ru: Вывод видео

[ctx: #34401]
en: Failed to initialize video filters / scalers, falling back to bilinear scaling
ru_ru: Не удалось активировать фильтры видео, возврат к билинейному масштабированию

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
ru_ru: Не удалось активировать аудиоустройство

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
ru_ru: Проверьте настройки аудио

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
ru_ru: Использовать жесты для навигации:

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
ru_ru: Одиночный свайп пальцем вверх/вниз/вправо/влево - движение курсора

[ctx: #34406]
en: Two finger swipe left for backspace
ru_ru: Свайп двумя пальцами влево — Backspace

[ctx: #34407]
en: One finger single tap for enter
ru_ru: Однократное нажатие одним пальцем — ввод

[ctx: #34408]
en: Two finger single tap or one finger long press for contextmenu
ru_ru: Однократное нажатие двумя пальцами — контекстное меню

[ctx: #35000]
en: Peripherals
ru_ru: Периферия

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
ru_ru: Типовое HID-устройство

[ctx: #35002]
en: Generic network adapter
ru_ru: Типовой сетевой адаптер

[ctx: #35003]
en: Generic disk
ru_ru: Типовой диск

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
ru_ru: Для этого периферийного устройства нет настроек.

[ctx: #35005]
en: New device configured
ru_ru: Настроено новое устройство

[ctx: #35006]
en: Device removed
ru_ru: Устройство удалено

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
ru_ru: Раскладка для этого устройства

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
ru_ru: Раскладка включена

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
ru_ru: Не использовать пользовательскую раскладку для этого устройства

[ctx: #35010]
note: Name of add-ons extending the kodi.peripheral extension point
en: Peripheral libraries
ru_ru: Библиотеки периферии

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
ru_ru: Обнаружен новый контроллер

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
ru_ru: Обнаружен новый контроллер. Его можно настроить в разделе "Настройки -> Системные настройки -> Ввод". Настроить сейчас?

[ctx: #35014]
note: Help text of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog. {0:s} - list of disabled buttons and axes
en: Some controllers have buttons and axes that interfere with mapping. Press these now to disable them:[CR]{0:s}
ru_ru: Кнопки и оси некоторых контроллеров несовместимы с настройками управления. Нажмите, чтобы отключить их:[CR]{0:s}

[ctx: #35015]
note: Name of a controller button, e.g. Button 1. {0:d} - button index
en: Button {0:d}
ru_ru: Кнопка {0:d}

[ctx: #35016]
note: Name of a controller axis, e.g. Axis 2. {0:d} - axis index
en: Axis {0:d}
ru_ru: Ось {0:d}

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
ru_ru: Не удалось настроить контролеры

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
ru_ru: Конфигурация контроллера использует отключенное дополнение. Включить его?

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
ru_ru: Игнорировать ввод

[ctx: #35020]
note: Help text of the dialog to detect analog buttons on controllers. {0:s} - list of detected axes
en: Press all analog buttons now to detect them:[CR][CR]{0:s}
ru_ru: Для идентификации кнопок на контроллёре, нажмите их сейчас: [CR][CR]{0:s}

[ctx: #35021]
note: Button in the controller configuration dialog to install all controller profiles
en: Get all
ru_ru: Получить все

[ctx: #35022]
note: Message shown in the controller dialog when there is nothing to map, for example hubs (multitaps) have no buttons
en: Nothing to map
ru_ru: Нечего назначать

[ctx: #35047]
note: Name of setting to configure peripheral add-ons
en: Driver settings
ru_ru: Настройки драйвера

[ctx: #35048]
note: Description of setting with label #35047 "Driver settings"
en: View and configure peripheral add-ons.
ru_ru: Просмотр и настройка второстепенных дополнений.

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
ru_ru: Игровые дополнения

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
ru_ru: Профили контроллера

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
ru_ru: Проверка вибро

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
ru_ru: Активировать звуковой режим для двигателей на всех контроллерах.

[ctx: #35053]
note: Setting to enable rumble for GUI notifications
en: Enable rumble for notifications
ru_ru: Включить вибрацию для оповещений

[ctx: #35054]
note: Description of setting to enable rumble for GUI notifications
en: Activates controller rumble motors when a notification occurs.
ru_ru: Активировать вибро на контроллере для оповещений.

[ctx: #35055]
note: Help text for controller window
en: Use the keyboard or remote to select a controller profile. When prompted, press the button on your game controller that best matches what you see on the screen. If you make a mistake you can repeat the process.
ru_ru: Используйте клавиатуру или пульт ДУ для выбора профиля контроллера. Когда появится запрос, нажмите кнопку на игровом контроллере, который наилучшим образом соответствует тому, что вы видите на экране. Если вы сделаете ошибку, вы можете повторить процесс снова.

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
ru_ru: Конфигурация контроллера

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
ru_ru: Кнопки

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
ru_ru: Сбросить профиль контроллера

[ctx: #35061]
note: Prompt to reset a controller profile for all devices
en: Would you like to reset this controller profile for all attached devices?
ru_ru: Сбросить профиль этого контроллера на всех подключённых устройствах?

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
ru_ru: Все доступные профили контроллера установлены.

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
ru_ru: Настройка подключённых контроллеров

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
ru_ru: Сопряжение контроллеров с устройствами ввода различных игровых систем.

[ctx: #35071]
note: Label for buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Racing wheel
ru_ru: Рулевое колесо

[ctx: #35072]
note: Label for paddle buttons that appear on a racing wheel for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Paddles
ru_ru: Колесо

[ctx: #35073]
note: Label for buttons that appear on a joystick for games. Used in the controller mapping dialog.
en: Joysticks
ru_ru: Джойстики

[ctx: #35074]
note: Label for buttons that appear on the face of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Face buttons
ru_ru: Лицевые кнопки

[ctx: #35075]
note: Label for buttons that appear on the shoulders of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoulder buttons
ru_ru: Боковые кнопки

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
ru_ru: Курки

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
ru_ru: Аналоговые стики

[ctx: #35078]
note: Setting title for left analog stick deadzone
en: Left stick deadzone
ru_ru: Мертвая зона левого стика

[ctx: #35079]
note: Setting title for right analog stick deadzone
en: Right stick deadzone
ru_ru: Мертвая зона правого стика

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
ru_ru: Отключать контроллеры при выходе

[ctx: #35089]
note: Description for the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Powers off any controller that supports it on exit.
ru_ru: Отключать любой контроллер при выходе, если он это поддерживает.

[ctx: #35090]
note: Button prompt without timeout. {0:s} - button name
en: Press {0:s}
ru_ru: Нажмите {0:s}

[ctx: #35091]
note: Button prompt with timeout. {0:s} - button name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Press {0:s} ({1:d})
ru_ru: Нажмите {0:s} ({1:d})

[ctx: #35092]
note: Analog stick up prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} up
ru_ru: Переместить {0:s} вверх

[ctx: #35093]
note: Analog stick up prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} up ({1:d})
ru_ru: Переместить {0:s} вверх ({1:d})

[ctx: #35094]
note: Analog stick down prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} down
ru_ru: Переместить {0:s} вниз

[ctx: #35095]
note: Analog stick down prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} down ({1:d})
ru_ru: Переместить {0:s} вниз ({1:d})

[ctx: #35096]
note: Analog stick right prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} right
ru_ru: Переместить {0:s} вправо

[ctx: #35097]
note: Analog stick right prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} right ({1:d})
ru_ru: Переместить {0:s} вправо ({1:d})

[ctx: #35098]
note: Analog stick left prompt without timeout. {0:s} - analog stick name
en: Move {0:s} left
ru_ru: Переместить {0:s} влево

[ctx: #35099]
note: Analog stick left prompt with timeout. {0:s} - analog stick name, {1:d} - seconds left in prompt
en: Move {0:s} left ({1:d})
ru_ru: Переместить {0:s} влево ({1:d})

[ctx: #35100]
en: Enable controller support
ru_ru: Включить поддержку контроллера

[ctx: #35102]
en: Disable controllers when this device is present
ru_ru: Отключение контроллеров при наличии данного устройства

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
ru_ru: Кнопки

[ctx: #35104]
note: Label for relative mounters like the mouse pointer. Used in the controller mapping dialog.
en: Pointers
ru_ru: Указатели

[ctx: #35105]
note: Heading for buttons mounted on a light gun. Used in the controller mapping dialog.
en: Light gun
ru_ru: Световой пистолет

[ctx: #35106]
note: Heading for the button that shoots the lightgun offscreen when pressed. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoot offscreen
ru_ru: Cтрелять за кадром

[ctx: #35107]
note: Heading for switches found on a game console, such as the Atari 2600. Used in the controller mapping dialog.
en: Console switches
ru_ru: Консольные переключатели

[ctx: #35108]
note: Heading for buttons that control the game console hardware, such as a microphone button. Used in the controller mapping dialog.
en: Hardware buttons
ru_ru: Аппаратные клавиши

[ctx: #35109]
note: Heading for buttons on a numeric keypad (containing 0-9, star and pound). Used in the controller mapping dialog.
en: Keypad
ru_ru: Цифровая клавиатура

[ctx: #35110]
note: Label for the button that opens the port setup dialog
en: Ports
ru_ru: Порты

[ctx: #35111]
note: Title of the window for setting up controller ports used by the game
en: Port Setup
ru_ru: Настройка порта

[ctx: #35112]
note: Label of a port with a numeric identifier. {0:s} is the port ID, e.g. "1" for "Port 1"
en: Port {0:s}
ru_ru: Порт {0:s}

[ctx: #35113]
note: Title of the dialog for selecting a game controller
en: Select a Controller
ru_ru: Выберите контроллер

[ctx: #35114]
note: Title of the error dialog when changing a controller port fails
en: Failed to change controller
ru_ru: Не удалось сменить контроллер

[ctx: #35150]
note: Name of keyboard category in the settings category window
en: Keyboard
ru_ru: Клавиатура

[ctx: #35151]
note: Name of group in "Games -> Keyboard" for configuring keyboard players
en: Player configuration
ru_ru: Настройка проигрывателя

[ctx: #35152]
note: Name of setting for enabling the keyboard during gameplay
en: Enable keyboard
ru_ru: Включить клавиатуру

[ctx: #35153]
note: Description of setting with label #35152 "Enable keyboard"
en: This allows the keyboard to emulate up to 8 game controllers. If disabled, the keyboard can still be used to control emulators like DOSBox which require a full keyboard.
ru_ru: Это позволяет клавиатуре эмулировать до 8 джойстиков. Если выключено, клавиатуру всё равно можно использовать в эмуляторах наподобие DOSBox, требующих клавиатуру.

[ctx: #35154]
note: Setting name for number of keyboard players
en: Number of keyboard players
ru_ru: Количество игроков на клавиатуре

[ctx: #35155]
note: Description of settings with label #35066
en: Set the number of players using the keyboard. This is intended for devices that use keyboard drivers, but you can also see how many people fit around a keyboard!
ru_ru: Устанавливает количество игроков, использующих клавиатуру.

[ctx: #35157]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 1
ru_ru: Настройки клавиатуры игрока 1

[ctx: #35158]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 2
ru_ru: Настройки клавиатуры игрока 2

[ctx: #35159]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 3
ru_ru: Настройки клавиатуры игрока 3

[ctx: #35160]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 4
ru_ru: Настройки клавиатуры игрока 4

[ctx: #35161]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 5
ru_ru: Настройки клавиатуры игрока 5

[ctx: #35162]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 6
ru_ru: Настройки клавиатуры игрока 6

[ctx: #35163]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 7
ru_ru: Настройки клавиатуры игрока 7

[ctx: #35164]
note: Name of setting to configure a keyboard player's controller configuration
en: Configure keyboard player 8
ru_ru: Настройки клавиатуры игрока 8

[ctx: #35165]
note: Name of the keyboard-emulated controller in the list of peripherals
en: Keyboard player
ru_ru: Клавиатура

[ctx: #35166]
note: Heading for the button that lets the user map any keyboard key. Used in the controller mapping dialog.
en: All keys
ru_ru: Все клавиши

[ctx: #35167]
note: Heading for the button that lets the user map individual keyboard keys. Used in the controller mapping dialog.
en: Single keys
ru_ru: Одиночные клавиши

[ctx: #35168]
note: Name of the button that prompts you to select a key on the keyboard. Used in the controller mapping dialog.
en: Select key
ru_ru: Выбрать клавишу

[ctx: #35169]
note: Keyboard prompt without a timeout. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key
ru_ru: Нажать клавишу

[ctx: #35170]
note: Keyboard prompt with timeout. {1:d} - seconds left in prompt. Used in the controller mapping dialog.
en: Press a key ({1:d})
ru_ru: Нажать клавишу ({1:d})

[ctx: #35171]
note: Name of mouse connected to the device
en: Mouse
ru_ru: Мышь

[ctx: #35172]
note: Name of window for configuring players while playing a game
en: Players
ru_ru: Игроки

[ctx: #35173]
note: Notification shown when no controllers are connected in the in-game dialog that lets users configure player assignment
en: No controllers connected
ru_ru: Контроллеры не подключены

[ctx: #35201]
note: Name of group in "Games -> General" for configuring gameplay
en: Gameplay
ru_ru: Геймплей

[ctx: #35203]
en: Enable rewind (if supported)
ru_ru: Включить перемотку (если поддерживается)

[ctx: #35204]
en: Enable real-time rewinding during game play, if supported. Press rewind or manually seek backwards using the seek bar.
ru_ru: Включить перемотку в реальном времени, если это возможно. Нажмите перемотку или отмотайте вручную, используя полосу перемотки.

[ctx: #35205]
en: Maximum rewind time
ru_ru: Максимальное время перемотки

[ctx: #35206]
en: Maximum time possible to rewind, if supported. Large rewind histories can use a lot of RAM.
ru_ru: Максимальное время перемотки. Большое значение использует больше оперативной памяти.

[ctx: #35207]
note: Description of add-on category for emulators
en: Emulators
ru_ru: Эмуляторы

[ctx: #35208]
note: Description of add-on category for standalone games
en: Standalone games
ru_ru: Оффлайн игры

[ctx: #35209]
en: Game resources
ru_ru: Игровые ресурсы

[ctx: #35210]
note: Dialog title when gameplay fails
en: Failed to play game
ru_ru: Игра завершилась с ошибкой

[ctx: #35211]
note: Error dialog text when the game requires restricted files to play. {0:s} - emulator ID
en: This game requires the following add-on: {0:s}
ru_ru: Игре требуются следующие дополнения: {0:s}

[ctx: #35212]
note: Error dialog text when launching a game and no emulators are compatible
en: This game isn't compatible with any available emulators.
ru_ru: Не найдено совместимых эмуляторов для запуска данной игры.

[ctx: #35213]
note: Error dialog text when launching a game and the emulator has an internal error. {0:s} - emulator name
en: The emulator "{0:s}" had an internal error.
ru_ru: Ошибка эмулятора "{0:s}".

[ctx: #35214]
note: Error dialog text when the game can't be played because it's not on a hard drive or partition
en: This game can only be played directly from a hard drive or partition. Compressed files must be extracted.
ru_ru: В эту игру можно играть только с жесткого диска или раздела. Сжатые файлы должны быть извлечены.

[ctx: #35215]
note: Error dialog text when libretro support is disabled
en: This game depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
ru_ru: Игра использует отключенное дополнение. Включить его?

[ctx: #35216]
note: Description of add-on category for game support add-ons like game.libretro (the libretro wrapper)
en: Support add-ons
ru_ru: Поддержка дополнений

[ctx: #35217]
note: Dialog text asking user to overwrite their savestate file
en: The savestate can only be loaded with "{0:s}". Erase savestate and continue?
ru_ru: Сохранение может быть загружено только с "{0:s}". Стереть сохранение и продолжить?

[ctx: #35218]
note: Button to erase the savestate
en: Erase savestate
ru_ru: Стереть сохранение

[ctx: #35219]
note: Error dialog text when trying to play a game and the game's files aren't found.
en: The required files can't be found.
ru_ru: Необходимые файлы не могут быть найдены.

[ctx: #35220]
note: Description of add-on category for game providers
en: Game providers
ru_ru: Поставщики игр

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
ru_ru: Меню

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
ru_ru: Выход

[ctx: #35223]
note: Help text shown when playaing a game with missing add-on dependencies. {0:s} - list of add-ons that are missing
en: Missing: {0:s}
ru_ru: Отсутствует: {0:s}

[ctx: #35224]
note: Label of button in the in-game menu for pausing and resuming playback
en: Pause / Resume
ru_ru: Приостановить/Продолжить

[ctx: #35225]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video filter (also called a video shader)
en: Video filter
ru_ru: Видеофильтр

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
ru_ru: Дополнительные настройки

[ctx: #35227]
note: Label of button in the in-game menu for changing the video rotation
en: Rotation
ru_ru: Вращение

[ctx: #35232]
note: Label of thumbnail in the in-game menu for stretching the video to fullscreen
en: Fullscreen
ru_ru: Полноэкранный режим

[ctx: #35233]
note: Label of the setting in the in-game menu for stretching the game to fit the monitor
en: Stretch mode
ru_ru: Растянутый режим

[ctx: #35234]
note: Label of button in the in-game menu for configuring the game's controls
en: Controls
ru_ru: Управление

[ctx: #35235]
note: Help text shown when the user first plays a game. {0:s} - Button combo to open the in-game menu
en: Press {0:s} to open the in-game menu.
ru_ru: Нажмите {0:s} для открытия игрового меню.

[ctx: #35236]
note: Additional help text shown when the user first plays a game. This will be removed in the future.
en: In this release, only controllers can be used to play games.
ru_ru: В этой версии для управления в играх могут быть использованы только контроллеры.

[ctx: #35249]
note: Button to open the savestate manager from the game OSD
en: Save / Load
ru_ru: Сохранить / загрузить

[ctx: #35250]
en: Add games...
ru_ru: Добавить игру...

[ctx: #35251]
en: Add game source
ru_ru: Добавить источник игр

[ctx: #35252]
en: Edit game source
ru_ru: Изменить источник игр

[ctx: #35253]
en: Enable autosave (if supported)
ru_ru: Включить автосохранение (если поддерживается)

[ctx: #35254]
en: Save the game automatically during game play, if supported. Resume playing where you left off.
ru_ru: Сохранять автоматически во время игры, если это возможно. Возобновите игру с момента, где вы остановились.

[ctx: #35255]
note: Label for showing which emulator the game was saved with
en: Saved with:
ru_ru: Сохранено с:

[ctx: #35256]
note: Error message when a game client fails to install when a game is being launched
en: Failed to install add-on.
ru_ru: Не удалось установить дополнение.

[ctx: #35257]
note: Label on installed emulators in the emulator selection dialog
en: Installed
ru_ru: Установлено

[ctx: #35258]
note: Title of the dialog to select an emulator for the current game. {0:s} - game file extension
en: Select emulator for {0:s} file
ru_ru: Выбрать эмулятор для {0:s} файла

[ctx: #35259]
note: Label on emulators with a savestate in the emulator selection dialog
en: Saved
ru_ru: Сохранено

[ctx: #35260]
note: Title of the dialog to select a savestate for the current game
en: Select savestate
ru_ru: Выбрать сохранение

[ctx: #35261]
note: Button for creating a new save state from the select savestate dialog
en: New
ru_ru: Новинка

[ctx: #35262]
note: Help text for RetroAchievements username input setting
en: Enter your RetroAchievements account username
ru_ru: Введите логин RetroAchievements

[ctx: #35263]
note: Help text for RetroAchievements password input setting
en: Enter your RetroAchievements account password
ru_ru: Введите пароль RetroAchievements

[ctx: #35265]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Incorrect User/Password!
ru_ru: Неверный логин/пароль!

[ctx: #35266]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Failed to contact server
ru_ru: Не удалось подключиться к серверу

[ctx: #35267]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Invalid response from server
ru_ru: Некорректный ответ от сервера

[ctx: #35268]
note: Setting to show if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Logged in
ru_ru: Вход выполнен

[ctx: #35269]
note: Help text for the setting that shows if the user is logged in to RetroAchievements Settings -> Games -> Achievements -> Logged in
en: Toggle this setting to log in or out of RetroAchievements.
ru_ru: Переключите этот параметр, чтобы войти или выйти из RetroAchievements.

[ctx: #35270]
note: Description for notification event regarding unsuccessful RetroAchievements login
en: Your account is not verified. Please check your email to complete your sign up.
ru_ru: Ваша учётная запись не подтверждена. Пожалуйста, проверьте почту, чтобы завершить регистрацию.

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
ru_ru: Сервер не доступен.

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
ru_ru: Некорректный ответ сервера.

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
ru_ru: Версия сервера не совместима.

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
ru_ru: Доступ запрещен.

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
ru_ru: Соединяемся с сервером.

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adapter
ru_ru: Адаптер CEC Pulse-Eight

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
ru_ru: Включить дополнительные команды клавиатуры

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
ru_ru: Включить дополнительные команды ДУ

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
ru_ru: Нажмите настраиваемую кнопку "user"

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
ru_ru: Включить дополнительные команды

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
ru_ru: Не удалось открыть адаптер

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
ru_ru: Включить устройства при запуске

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
ru_ru: Выключить устройства при выключении

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
ru_ru: Переводить устройства в спящий режим при активной заставке

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
ru_ru: Пробуждать устройства при отключении заставки

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
ru_ru: Не удалось обнаружить порт CEC. Настройте его вручную.

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
ru_ru: Не удалось инициализировать адаптер CEC. Проверьте настройки.

[ctx: #36013]
note: CEC adapter setting to set the type of device that libCEC reports to the TV (Recording, Playback or Tuner Device)
en: CEC client device mode
ru_ru: Режим клиентского устройства CEC

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
ru_ru: Номер порта HDMI

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
ru_ru: Подключено

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
ru_ru: Не удалось инициализировать адаптер CEC: libCEC не найден.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
ru_ru: Использовать языковые настройки ТВ

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
ru_ru: Подключено к устройству HDMI

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
ru_ru: Переключить источник на это устройство при запуске

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
ru_ru: Физический адрес (игнорировать № порта HDMI)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
ru_ru: Конфигурация обновлена

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
ru_ru: Не удалось применить новую конфигурацию. Проверьте настройки.

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
ru_ru: Отправлять команду "источник неактивен" при выключении

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
ru_ru: Перевести устроства в спящий режим

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
ru_ru: Устройству требует обслуживания

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
ru_ru: Игнорировать

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
ru_ru: При выключении телевизора

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
ru_ru: Соединение потеряно

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
ru_ru: У текущего пользователя нет прав для подключения к адаптеру CEC

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
ru_ru: Порт занят. Только одна программа может использовать адаптер CEC

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
ru_ru: Действие при переключении источников

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
ru_ru: Соединение установлено

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
ru_ru: Всегда

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
ru_ru: При запуске / остановке

[ctx: #36037]
en: TV
ru_ru: ТВ

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
ru_ru: Усилитель/АВ-ресивер

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
ru_ru: ТВ и АВ-ресивер (явно)

[ctx: #36040]
en: Detected version of libCEC interface ({0:x}) is lower than the supported version {1:x}.
ru_ru: Данная версия libCEC ({0:x}) не поддерживается, требуется версия {1:x}.

[ctx: #36041]
en: * Item folder
ru_ru: * Папка объекта

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
ru_ru: Использовать ограниченный цветовой диапазон (16—235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
ru_ru: Число буферов, используемых графическим драйвером

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
ru_ru: Остановить воспроизведение

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
ru_ru: Приостановить воспроизведение

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
ru_ru: Пробуждать ресивер при активации Kodi

[ctx: #36047]
en: Remote button press delay before repeating (ms)
ru_ru: Задержка нажатия кнопки перед повторением (мс)

[ctx: #36048]
en: Remote button press repeat rate (ms)
ru_ru: Частота повторного нажатия кнопки (мс)

[ctx: #36049]
en: Remote button press release time (ms)
ru_ru: Время нажатия кнопки (мс)

[ctx: #36050]
en: On start
ru_ru: На старте

[ctx: #36051]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Recording Device
ru_ru: Записывающее устройство

[ctx: #36052]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Playback Device
ru_ru: Устройство воспроизведения

[ctx: #36053]
note: Item list value of setting with label #36013 "CEC client device mode"
en: Tuner Device
ru_ru: Тюнер

[ctx: #36096]
note: Label of setting "System / Display / Use system HDR/SDR brightness balance"
en: Use system HDR/SDR brightness balance
ru_ru: Использовать системный баланс яркости HDR/SDR

[ctx: #36097]
note: Label of setting "System / Display / GUI peak luminance in HDR PQ mode"
en: GUI peak luminance in HDR PQ mode
ru_ru: Максимальная яркость графического интерфейса в режиме HDR PQ

[ctx: #36098]
note: Label of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Use 10 bit for SDR
ru_ru: Использовать 10 бит для SDR

[ctx: #36099]
en: Dithering
ru_ru: Сглаживание

[ctx: #36100]
en: Dither depth
ru_ru: Интенсивность сглаживания

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
ru_ru: Изменить внешний вид пользовательского интерфейса.

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
ru_ru: Эта категория содержит все настройки, связанные с обложкой.

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
ru_ru: Выбор обложки для пользовательского интерфейса, которая определяет внешний вид и поведение Kodi.

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
ru_ru: Изменение настроек, специфичных для обложки. То, какие параметры доступны для настройки, зависит от выбранной обложки.

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
ru_ru: Изменить тему выбранной обложки.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
ru_ru: Изменить цветовую схему выбранной обложки.

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
ru_ru: Выбрать шрифты для интерфейса, наборы которых определяются обложкой.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
ru_ru: Масштабирование интерфейса.

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
ru_ru: Выбор окна, открываемого при запуске.

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
ru_ru: Выберите или отключите звуки пользовательского интерфейса.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
ru_ru: Включение новостной ленты RSS.

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
ru_ru: Изменение лент RSS.

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки языка и региона.

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
ru_ru: Выбор языка интерфейса.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
ru_ru: Выбор форматов температуры и даты. Доступные настройки зависят от выбранного языка.

[ctx: #36116]
note: Description of setting with label #14091 "Character set"
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface. This doesn't change the character set used for subtitles, for that go to Player > Language.
ru_ru: Выберите кодировку для отображения текста интерфейса. Эта настройка не изменит кодировку субтитров, для ее изменения перейдите в Меню > Язык.

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
ru_ru: Выбор языка аудиодорожки по умолчанию при наличии нескольких аудиодорожек.

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
ru_ru: Выбор языка субтитров по умолчанию при наличии нескольких субтитров.

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки списков медиатеки.

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
ru_ru: Отображать символ папки верхнего уровня (..).

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
ru_ru: Показывать расширения файлов. Например, файл "You Enjoy Myself" будет показан как "You Enjoy Myself.mp3".

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
ru_ru: Игнорировать артикли, например "The", при сортировке. Например, файл "The Simpsons" будет отсортирован как "Simpsons".

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
ru_ru: Разрешить удаление и переименование файлов посредством контекстного меню интерфейса, например клавиша "С" на клавиатуре для вызова этого меню.

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
ru_ru: Показывать кнопку "Добавить источник" в корневых разделах интерфейса.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
ru_ru: Показывать скрытые папки и файлы в списке.

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки заставки.

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
ru_ru: Время бездействия до включения заставки.

[ctx: #36130]
note: Description of setting with label #356 "Screensaver mode"
en: Select the screensaver. The "Dim" screensaver will be forced when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
ru_ru: Выбор заставки. При паузе воспроизведения или при активном диалоговом окне будет отображена заставка "Dim".

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
ru_ru: Настройка заставки. Доступные параметры зависят от выбранной заставки.

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
ru_ru: Предварительный просмотр заставки.

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
ru_ru: Затемнять дисплей на паузе. Не применимо к заставке "Dim".

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
ru_ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
ru_ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
ru_ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
ru_ru: Настройки обработки и отображения видео.

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки видеотеки.

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
ru_ru: Выберите единицы измерения температуры для отображения в пользовательском интерфейсе.

[ctx: #36141]
note: Description of setting with label #20369 "Show information for unwatched items"
en: Show information for unwatched media in the video library or hide them if not selected to prevent spoilers. Available options are 'Movie plot', 'Episode plot' and 'Episode thumb'.
ru_ru: Показывать информацию о непросмотренных видео в медиатеке или спрятать её для избегания спойлеров. Доступные опции: сюжет фильма, сюжет серии или эскиз серии.

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
ru_ru: Выберите единицы измерения скорости для отображения в пользовательском интерфейсе.

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
ru_ru: Загружать миниатюры актёров при добавлении медиафайлов в медиатеку.

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
ru_ru: Выберите, в каких случаях вы хотите скрыть сезоны сериала. Если скрыто, то при выборе сериала будет выполнен переход к обзору серий.

[ctx: #36145]
note: Description of setting with label #20458 "Group movies in sets"
en: When enabled, movies belonging to a "Movie set" are grouped together under one entry for the set in the movie library, this entry can then be opened to display the individual movies. When disabled, each movie will have its own entry in the movie library even if it belongs to a set.
ru_ru: Когда включено, фильмы, входящие в коллекцию, группируются вместе в одну запись в видеотеке и её можно открыть для отображения фильмов по отдельности. Когда выключено, каждый фильм будет иметь собственную запись в видеотеке, даже если входит в какую-либо киноколлекцию.

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
ru_ru: Проверять наличие новых медиафайлов при запуске.

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
ru_ru: Скрывать индикатор сканирования медиатеки.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
ru_ru: Убрать из медиатеки недоступные объекты: переименованные, удалённые или находящиеся на отключённых носителях.

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
ru_ru: Экспортировать медиатеку видео в файлы XML. Существующие файлы XML могут быть перезаписаны.

[ctx: #36150]
note: Description of setting with label #648 "Import video library"
en: Import an XML file into the video library database.
ru_ru: Импортировать файл XML в медиатеку видео.

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки воспроизведения видео.

[ctx: #36152]
note: Description of setting with label #13433 "Play next video automatically"
en: Enable automatic playback of the next file in the list for selected playlist types.
ru_ru: Включить автоматическое воспроизведение следующего файла в списке для выбранных списков воспроизведения.

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
ru_ru: Выбор метода обработки и отображения видео.

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
ru_ru: Использовать высококачественные алгоритмы при масштабировании, начиная с указанной величины в %. Величину менее 5 % ставить не рекомендуется, поскольку это приведет к высокой загрузке графического процессора без видимого улучшения качества.

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
ru_ru: Включить аппаратное декодирование видео при помощи VDPAU, используемое главным образом в картах Nvidia и в некоторых картах AMD.

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
ru_ru: Включить аппаратное декодирование видео при помощи VAAPI, которое, в основном, используется в картах Intel и в некоторых картах AMD.

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
ru_ru: Когда включено, "Киноколлекция" используется, даже если фильмотека содержит только один фильм из этой коллекции. При отключении - "Киноколлекция" используется, если фильмотека содержит более одного фильма из коллекции.

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
ru_ru: Включить аппаратное декодирование видео при помощи DXVA2.

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
ru_ru: Включить декодирование видео при помощи CrystalHD.

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
ru_ru: Включение аппаратного декодирования видео при помощи VTB.

[ctx: #36161]
note: Description of setting with label #508 "Startup action"
en: Select an action Kodi will perform on startup.
ru_ru: Укажите действие, которое будет выполняться при запуске Kodi.

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
ru_ru: Включить аппаратное декодирование видео при помощи VideoToolbox.

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
ru_ru: Показывать сериалы без серий при просмотре видеотеки.

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
ru_ru: Разрешить изменять частоту обновления дисплея, чтобы она соответствовала частоте кадров видео. Это может обеспечить более плавное воспроизведение видео.

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
ru_ru: Задержка сброса событий после изменения частоты обновления

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
ru_ru: Синхронизировать видео и звук с частотой обновления дисплея. В этом случае VideoPlayer не использует прямой вывод звука, поскольку может потребоваться ресэмплинг.

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
ru_ru: Выберите формат времени для отображения в пользовательском интерфейсе.

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
ru_ru: Выберите 12-часовой или 24-часовой формат времени для отображения в пользовательском интерфейсе.

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
ru_ru: Выбор качества преобразования частоты сэмплирования, если звук нужно вывести с частотой, отличной от источника.[CR][Низк.] обеспечивает высокую скорость и минимальную нагрузку на системные ресурсы, например ЦП.[CR][Средн.] и [Высок.], соответственно, используют больше системных ресурсов.

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
ru_ru: Растянуть видео до заданного значения в процентах, чтобы минимизировать чёрные полосы.

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
ru_ru: Выбор увеличения видео 4:3 при показе на широкоформатных дисплеях.

[ctx: #36172]
note: Description of setting with label #13430 "Allow hardware acceleration - PRIME"
en: Enable PRIME decoding of video files
ru_ru: Включить декодирование видеофайлов в режиме PRIME

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
ru_ru: Выберите укороченный формат даты для отображения в пользовательском интерфейсе.

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
ru_ru: Включить телетекст при просмотре потокового ТВ.

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
ru_ru: Масштабировать телетекст до соотношения 4:3.

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки списков видеофайлов.

[ctx: #36177]
note: Description of setting with label #22079 "Default select action"
en: Toggle between [Choose], [Play] (default), [Resume], [Show information] and [Queue item].[CR][Choose] will open a context menu to select an item, e.g. show information.[CR][Play] will automatically play videos from the beginning or if a resume point is present ask whether to play from beginning or to resume.[CR][Resume] Will automatically resume videos from the last position that you were viewing them.[CR][Show information] will open the video's information dialog.[CR][Queue item] will append the video to the video playlist.
ru_ru: Переключение между [Выбрать], [Воспроизвести] (по умолчанию), [Продолжить], [Показать информацию] и [В очередь].[CR][Выбрать] откроет контекстное меню для выбора элемента, например, показать информацию.[CR][Воспроизвести] автоматически воспроизведет видео с начала или, если присутствует точка возобновления, спросит, воспроизводить с начала или возобновить. [CR][Продолжить] автоматически возобновит воспроизведение видео с последнего места просмотра.[CR][Показать информацию] откроет диалог информации о видео.[CR][В очередь] добавит видео в список воспроизведения.

[ctx: #36178]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract metadata information such as codec and aspect ratio from videos.
ru_ru: Извлекать метаданные, такие как кодеки и соотношение сторон из видеофайлов.

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
ru_ru: Если файл добавлен в медиатеку, вместо имени файла будет отображаться название фильма/серии.

[ctx: #36180]
note: Description of setting with label #20433 "Extract thumbnails and video information"
en: Extract thumbnails to display in library mode.
ru_ru: Извлекать эскизы для отображения в режиме медиатеки.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
ru_ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
ru_ru: Объединение видеофайлов, состоящих из нескольких частей, папок DVD и папок фильмов в один объект в представлении файлов.

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
ru_ru: Не показывать подразделы "Название", "Жанр", "Год" и т. п. в представлении медиатеки. При выборе разделов стразу открывается список фильмов/сериалов.

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки субтитров.

[ctx: #36185]
note: Description of setting with label #14089 "Font"
en: Set the font type to be used for subtitles.
ru_ru: Установите шрифт, который будет использоваться для отображения субтитров.

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
ru_ru: Установить размер шрифта для показа субтитров.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
ru_ru: Установить стиль шрифта для показа субтитров.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
ru_ru: Установить цвет шрифта для показа субтитров.

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
ru_ru: Установить набор символов для показа субтитров.

[ctx: #36190]
note: Description of setting with label #21368 "Override subtitles fonts"
en: Override subtitles fonts in subtitle formats such as ASS / SSA.
ru_ru: Переопределение шрифтов субтитров для таких форматов, как ASS / SSA.

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
ru_ru: Укажите собственную папку для субтитров. Это может быть сетевой ресурс.

[ctx: #36192]
note: Description of setting with label #21460 "Subtitle location on screen"
en: Location of subtitles on the screen. [Bottom of video] / [Top of video] When possible the subtitles will be positioned within the video area (depends on video encoding). Please note that some forced positions in the subtitles cannot be changed.
ru_ru: Расположение субтитров на экране. [Под видео] / [Над видео] Когда это возможно, субтитры будут располагаться внутри видео (в зависимости от кодировки видео). Обратите внимание, что некоторые принудительно установленные позиции субтитров нельзя изменить.

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки для DVD, Blu-ray и CD.

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
ru_ru: Автоматический запуск дисков DVD-видео при вставке их в привод.

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
ru_ru: Принудительный выбор региона для воспроизведения DVD.

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
ru_ru: Пытаться пропустить вступление перед меню DVD.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
ru_ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
ru_ru: Выберите используемый по умолчанию источник сведений о фильмах. Доступные службы см. в менеджере дополнений.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
ru_ru: Выберите используемый по умолчанию источник сведений о сериалах. Доступные службы см. в менеджере дополнений.

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
ru_ru: Выберите используемый по-умолчанию источник сведений о музыке. Доступные службы см. в менеджере дополнений.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
ru_ru: Настройки просмотра и записи ТВ.

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
ru_ru: Этот раздел содержит общие настройки просмотра и записи ТВ.

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
ru_ru: Активировать функции просмотра и записи ТВ (PVR). Для этого требуется по крайней мере одно дополнение PVR.

[ctx: #36204]
note: Description of setting with label #22076 "Default play action"
en: Toggle between [Ask if resumable] (default) and [Resume].[CR][Ask if resumable] will ask whether to play from beginning or to resume (if a resume point is present).[CR][Resume] will automatically resume videos from the last position that you were viewing them.[CR]If no resume point is set, playback will automatically start from the beginning.
ru_ru: Переключение между [Спросить, если можно продолжить] (по умолчанию) и [Продолжить].[CR][Спросить, если можно продолжить] спросит, начинать ли воспроизведение с начала или продолжить (если есть точка для продолжения).[CR][Продолжить] автоматически продолжит воспроизведение видео с последней позиции, в которой вы его просматривали.[CR]Если точка продолжения не установлена, воспроизведение автоматически начнется с начала.

[ctx: #36205]
en: Sort the channels by channel number from the backend, but use local numbering for channels.
ru_ru: Сортировать каналы по номеру канала сервера, но использовать локальную нумерацию каналов.

[ctx: #36206]
en: Use the channel numbering from the backend.
ru_ru: Использовать нумерацию каналов сервера.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
ru_ru: Открыть менеджер каналов для настройки порядка каналов, их названий и значков и т. п.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
ru_ru: Выполнить поиск каналов на ТВ-сервере (если функция поддерживается).

[ctx: #36209]
en: Clear the databases for PVR data like channels, groups, reminders and guide. Please note that not all data can be restored from the backend afterwards.
ru_ru: Очистка баз данных PVR, таких как каналы, группы, напоминания и программа. Обратите внимание, что не все данные могут быть восстановлены после этого.

[ctx: #36210]
en: Open the client priorities dialog which allows modifying the priority for enabled PVR clients according to your personal preferences, for instance to order channels client by client. Higher value means higher priority.
ru_ru: Открыть диалоговое окно приоритетов клиента, которое позволяет изменить приоритет для включенных клиентов PVR в соответствии с вашими личными предпочтениями, например, чтобы сортировать каналы клиент за клиентом. Более высокое значение означает более высокий приоритет.

[ctx: #36211]
en: This category contains the settings for PVR channels and channel groups.
ru_ru: Эта категория содержит настройки для записываемых каналов и групп каналов.

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
ru_ru: Выводить сведения о телепрограмме при переключении канала, такие как название текущей передачи.

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
ru_ru: Открыть диспетчер групп, который позволяет редактировать группы и соответствующие им каналы

[ctx: #36214]
en: Preselect the playing channel in windows and dialogs containing channel lists. If enabled and there is a playing channel, the playing channel will be selected when opening a window or dialog containing a channel list. If disabled, the channel previously selected in a window or dialog will be selected when opening a window containing a channel list.
ru_ru: Предварительный выбор проигрываемого канала в окнах и диалогах содержащих список каналов. Если включено и проигрывается канал, то проигрываемый канал будет выбран при открытии окна или диалога, содержащего список каналов. Если выключено, то канал ранее выбранный в окне или диалоге будет выбран при открытии окна содержащего список каналов.

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
ru_ru: Выберите полный формат даты для отображения в пользовательском интерфейсе.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
ru_ru: Папка, где хранятся значки каналов.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
ru_ru: Искать недостающие значки каналов.

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки электронной программы передач (EPG).

[ctx: #36219]
en: Number of past days to show in the guide and to import from backends.
ru_ru: Число прошедших дней для отображения в телепрограмме и импорта данных с серверов.

[ctx: #36220]
en: Number of future days to show in the guide and to import from backends.
ru_ru: Число будующих дней для отображения в телепрограмме и импорта данных с серверов.

[ctx: #36221]
en: Time between imports of guide data from backends.
ru_ru: Интервал между импортом данных телепрограммы с серверов.

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
ru_ru: Не импортировать данные телепрограммы во время просмотра ТВ, чтобы снизить нагрузку на ЦП.

[ctx: #36223]
note: Description of setting with label #13438 "Allow Hardware Accelleration with DRM PRIME"
en: Enable PRIME hardware decoding of video files, used if ffmpeg PRIME hwaccel is available.
ru_ru: Включить PRIME аппаратное декодирование видеофайлов; использовать, если доступно аппаратное ускорение ffmpeg PRIME.

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
ru_ru: Скрыть метки "сведения недоступны", если данные телепрограммы не доступны для канала.

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
ru_ru: Удалить данные телепрограммы, а затем повторно получить данные с сервера.

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки просмотра и переключения телеканалов.

[ctx: #36227]
en: Switch to full screen display when starting playback of channels.
ru_ru: Переключиться в полноэкранный режим при запуске воспроизведения каналов.

[ctx: #36228]
note: Description of setting with label #745 "Background Colour"
en: Set the colour to be used for the subtitle background.
ru_ru: Установить цвет, используемый для фона субтитров.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
ru_ru: Отображать сведения о качестве сигнала в окне сведений о кодеке (если поддерживается дополнением и сервером).

[ctx: #36230]
note: Description of setting with label #746 "Background Opacity"
en: Set the subtitle background opacity.
ru_ru: Установить непрозрачность фона субтитров.

[ctx: #36231]
en: When flipping through channels using channel up/down buttons, channel switches must be confirmed using the OK button.
ru_ru: При переключении каналов в полноэкранном режиме с помощью клавиш вверх/вниз, переключение канала должно быть подтверждено с помощью кнопки OK.

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
ru_ru: Задержка при циклическом переключении каналов вверх или вниз, чтобы быстро перескакивать через каналы, вместо длительного последовательного переключения с канала на канал.

[ctx: #36233]
en: This category contains settings for recordings.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки записи.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button. This value will be taken into account if "Instant recording action" is set to "Record for a fixed period of time"
ru_ru: Длительность быстрой записи при нажатии на соответствующую кнопку. Эта величина учитывается, если настройка "Быстрая запись" имеет значение "Записывать фиксированный промежуток времени"

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
ru_ru: Скрывать кнопки управления на дисплее после переключения каналов.

[ctx: #36236]
en: If set to a value greater than zero last watched time of channels will be stored the given amount of time after start of channel playback. Otherwise the last watched time will be stored immediately at start of channel playback.
ru_ru: Если установлено значение больше нуля, время последнего просмотра каналов будет сохраняться только по истечении заданного времени после начала воспроизведения канала. В противном случае время последнего просмотра будет сохранено сразу при запуске воспроизведения канала.

[ctx: #36237]
en: Additional time to record before the scheduled start time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
ru_ru: Дополнительное время записи перед запланированным временем при незначительных изменениях в вещании. Поддерживается не всеми дополнениями и ТВ-серверами.

[ctx: #36238]
en: Additional time to record after the scheduled end time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
ru_ru: Дополнительное время записи после запланированного времени при незначительных изменениях в вещании. Поддерживается не всеми дополнениями и ТВ-серверами.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
ru_ru: Показывать уведомление при добавлении, удалении или завершении таймеров ТВ-сервером.

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки управления питанием ТВ-серверов, такие как время пробуждения ТВ-сервера.

[ctx: #36241]
en: Execute the wakeup command below when exiting this application or going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
ru_ru: Выполнять указанную ниже "команду пробуждения" при выходе из приложения или переходе в спящий режим. Время следующей запланированной записи передается как параметр.

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
ru_ru: При начале записи команда будет выполнена через указанный интервал времени.

[ctx: #36243]
en: The command to execute (cmd [timestamp]).
ru_ru: Выполняемая команда (cmd [timestamp]).

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
ru_ru: Время, вычитаемое от начала следующей запланированной записи.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
ru_ru: Выполнять команду пробуждения каждый день в заданное время.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
ru_ru: Когда выполнять ежедневную команду пробуждения.

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки родительского контроля, если их поддерживает ТВ-сервер.

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can't be played or recorded without entering a pin code, and the guide information is hidden for those channels.
ru_ru: Запрашивать пин-код для доступа к заблокированным родительским контролем каналам. Каналы могут быть помечены как заблокированные в редакторе каналов на основной вкладке. Заблокированные родительским контролем каналы можно просматривать или записывать только после ввода пин-кода, а данные телепрограммы для этих каналов скрыты.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
ru_ru: Введите новый пин-код для открытия заблокированных от детей каналов.

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
ru_ru: Если в течении этого интервала времени не было попыток доступа к заблокированным от детей каналам, при очередной попытке пин-код будет запрошен вновь.

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
ru_ru: Настройки ТВ-сервера, если поддерживается дополнением и сервером.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if supported by the PVR add-on and backend.
ru_ru: Раздел настроек для вашего ТВ-сервера, если поддерживается дополнением и сервером.

[ctx: #36253]
note: Description of settings section with label #2 "Music"
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
ru_ru: Настройки отображения музыкальных файлов.

[ctx: #36254]
en: Action to perform when pressing the record button. [Record current show] will record the current show from "now" to the end of the show. If no TV guide data is currently available a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration" will be scheduled. [Record for a fixed period of time] will schedule a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration". [Ask what to do] will open a dialogue containing different recording actions to choose from, like "Record current show", "Record next show" and some fixed duration recordings.
ru_ru: Действие при нажатии кнопки записи. "Записывать текущую передачу": запись текущей передачи от настоящего момента до конца. Если телепрограмма недоступна, запись будет вестись в течение фиксированного интервала времени, определяемого настройкой "Длительность быстрой записи". "Записывать фиксированный промежуток времени": записывать в течение фиксированного интервала времени, определяемого настройкой "Длительность быстрой записи". "Спросить, что нужно сделать": открыть диалог с доступными вариантами, например "Записывать текущую передачу", "Записывать следующую передачу" или запись в течение фиксированного интервала времени.

[ctx: #36255]
note: Description of setting with label #13414 "Show song and album artists"
en: When enabled, both song and album artists are shown. When disabled, only album artists are shown and artists that appear only on individual songs from an album are excluded.
ru_ru: Если настройка включена, будут отображаться исполнители композиций и альбомов. Если настройка выключена, будут отображаться только исполнители альбомов, а исполнители отдельных композиций будут скрыты.

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
ru_ru: Автоматически загружать сведения об альбомах и исполнителях из источника сведений во время сканирования.

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
ru_ru: Выбрать источник сведений по умолчанию для альбомов.

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
ru_ru: Выбрать источник сведений по умолчанию для исполнителей.

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
ru_ru: Проверять наличие новых и удалённых медиафайлов при запуске.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
ru_ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
ru_ru: Если включено, эта частота кадров используется для потоков у которых не удалось определить частоту кадров.

[ctx: #36262]
note: Description of setting with label #20196 "Export music library"
en: Export parts of the music library to an XML file or NFO files. This will optionally overwrite your current NFO and artwork files.
ru_ru: Экспорт частей музыкальной медиатеки в формат XML или NFO. Существующие файлы NFO и иллюстрации могут быть перезаписаны.

[ctx: #36263]
note: Description of setting with label #20197 "Import music library"
en: Import an XML file into the music library database.
ru_ru: Импорт музыкальной медиатеки из файла XML.

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки воспроизведения музыки.

[ctx: #36265]
note: Description of setting with label #489 "Play next song automatically"
en: Automatically plays the next item in the current folder, for example in "Files" view after a track has been played, the next track in the same folder will automatically play.
ru_ru: Автоматическое воспроизведение следующей позиции в текущей папке. Например, в режиме просмотра файлов после окончания текущего файла, следующий файл в этой же папке будет воспроизведен автоматически.

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
ru_ru: Выбранные композиции не воспроизводятся сразу, а добавляются в плейлист.

[ctx: #36267]
note: Description of setting with label #638 "Volume adjustments"
en: Read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
ru_ru: Читать информацию Replay Gain, закодированную в музыкальных файлах такими программами, как MP3Gain, и соответственно выравнивать уровень звука.

[ctx: #36268]
note: Description of setting with label #641 "Files with ReplayGain information"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files with encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
ru_ru: Справочный уровень громкости (уровень PreAmp) используемый для файлов с закодированной информацией ReplayGain. По умолчанию — 89 дБ, согласно стандарту. Будьте осторожны при изменении.

[ctx: #36269]
note: Description of setting with label #642 "PreAmp Level - Non ReplayGained files"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files without encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
ru_ru: Справочный уровень громкости (уровень PreAmp) используемый для файлов без закодированной информации ReplayGain. По умолчанию — 89 дБ, согласно стандарту. Будьте осторожны при изменении.

[ctx: #36270]
note: Description of setting with label #643 "Avoid clipping protection on ReplayGained files"
en: Play file at lower volume, if necessary, to avoid audio limiting clipping protection. Otherwise clipping protection will be provided by the audioengine in those parts that need it.
ru_ru: При необходимости воспроизводить файл на более низкой громкости, чтобы избежать ограничения звука. В противном случае защита предоставляется AudioEngine в тех частях, в которых необходимо.

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
ru_ru: Плавный переход между музыкальными композициями. Можно выбрать длительность перехода 1—15 с.

[ctx: #36272]
note: Description of setting with label #13400 "Crossfade between songs on the same album"
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
ru_ru: Разрешить плавный переход, если обе композиции с одного альбома.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
ru_ru: Выбрать визуализацию, которая будет использоваться при прослушивании музыки.

[ctx: #36274]
note: Description of setting with label #39125 "Enable tag reading in file view"
en: When browsing music files in file view read the tags of those not in the music library as you go. This can make large directories slow to display, especially over a network.
ru_ru: При просмотре музыкальных файлов в режиме "Файлы" теги тех файлов, которые не находятся в медиатеке музыки, будут считываться по ходу просмотра. Это может замедлить отображение больших каталогов, особенно по сети.

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
ru_ru: Настройка отображения названий песен в интерфейсе пользователя. Для нормальной работы необходимы тэги ID3.

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
ru_ru: Формат отображения второго столбца в списке файлов.

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
ru_ru: Настройка отображения названий песен в списке "Сейчас проигрывается".

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
ru_ru: Формат отображения второго столбца в списке "Сейчас проигрывается".

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
ru_ru: Настройка отображения названий песен в списках медиатеки.

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
ru_ru: Формат отображения второго столбца в списках медиатеки.

[ctx: #36281]
note: Description of setting with label #14059 "Search for thumbnails on remote shares"
en: Search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
ru_ru: Искать эскизы в сетевых папках и на оптических дисках. Это может замедлить процесс сканирования сетевых папок.

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки для CD.

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
ru_ru: Автоматический запуск CD-диска при его вставке.

[ctx: #36284]
note: Description of setting with label #227 "Load audio CD information from online service"
en: Read the information belonging to an audio CD, like song title and artist, from the Internet database gnudb.org.
ru_ru: Считывать информацию, относящуюся к Audio CD (например, название песни и исполнителя) из интернет-базы данных gnudb.org.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
ru_ru: Выбрать место на диске для хранения оцифрованных музыкальных композиций.

[ctx: #36286]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in audiocds.trackpathformat
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
ru_ru: Настройка отображения сведений о музыке из тэгов. Теги: [B]%N[/B]: НомерТрека, [B]%S[/B]: Номер диска, [B]%A[/B]: Исполнитель, [B]%T[/B]: Название, [B]%B[/B]: Альбом, [B]%G[/B]: Жанр, [B]%Y[/B]: Год, [B]%F[/B]: Имя файла, [B]%D[/B]: Длительность, [B]%J[/B]: Дата, [B]%R[/B]: Рейтинг, [B]%I[/B]: Размер файла.

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
ru_ru: Выбрать кодировщик звука для оцифровки композиций.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
ru_ru: Выбрать качество оцифровки музыкальных композиций.

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
ru_ru: Выбор битрейта компрессии кодировщика звука.

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
ru_ru: Установить уровень сжатия FLAC. По умолчанию — 5.

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
ru_ru: Автоматически извлекать диск после оцифровки.

[ctx: #36292]
note: Description of settings category "Interface -> Startup" with label #14224
en: This category contains startup settings.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки запуска.

[ctx: #36293]
note: Description of setting with label #20223 "Artist information folder"
en: Select the folder where artist information (nfo files and images) should be saved in.
ru_ru: Выберите папку для сохранения информации об исполнителях (изображений и NFO файлов).

[ctx: #36294]
note: Description of setting with label #20228 "Use artist sortname"
en: When sorting music items by artist use sortname e.g. Parton, Dolly rather than name.
ru_ru: При включении опции для сортировки музыкальных элементов сначала используется фамилия, например "Чайковский, Пётр", а не имя.

[ctx: #36295]
note: Description of setting with label #752 "Opacity"
en: Set the subtitle opacity.
ru_ru: Установить непрозрачность субтитров.

[ctx: #36296]
en: This category contains settings for reminders.
ru_ru: В этой категории содержатся настройки для напоминаний.

[ctx: #36297]
en: Choose a time in seconds after which PVR reminder popups will be automatically closed.
ru_ru: Время (в секундах), по истечении которого окна с напоминаниями PVR будут автоматически закрываться.

[ctx: #36298]
en: If enabled, a recording for the programme to remind will be scheduled when auto-closing the reminder popup, if supported by the PVR add-on and backend.
ru_ru: Если включено, запись напоминания будет запланирована при автоматическом закрытии всплывающего окна напоминания, если это поддерживается надстройкой PVR и сервером.

[ctx: #36299]
note: Description of setting with label #13436 "Adjust display HDR mode"
en: Allow the HDR mode of the display to be changed to best match the media. When disabled, Kodi applies tonemapping if needed (and if supported on your hardware) to adapt the media to the current HDR mode of the display.
ru_ru: Позволяет изменять режим HDR дисплея для наилучшего соответствия медиа. Если отключено, Kodi применяет тональное отображение, если это необходимо (и если это поддерживается вашим оборудованием), чтобы адаптировать медиа к текущему режиму HDR на дисплее.

[ctx: #36300]
note: Description of setting with label #20226 "Movie set information folder"
en: Select the folder where movie set information (images) are saved locally.
ru_ru: Выберите папку, в которой будет храниться информация (изображения) о киноколлекции.

[ctx: #36301]
en: No 'Movie set information folder' is configured to store movie set images so they will not be exported. Do you want to proceed?
ru_ru: Папка для хранения данных (изображений) киноколлекций не настроена, поэтому они не будут экспортированы. Вы хотите продолжить?

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
ru_ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
ru_ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
ru_ru: Настройка обработки графических файлов.

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки списков изображений.

[ctx: #36306]
en: If not using backend channel numbers then start all groups channel numbers from 1.
ru_ru: Если не используются номера каналов сервера, то номера каналов всех групп начинаются с 1.

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
ru_ru: Автоматически создавать эскизы при открытии папки с изображениями.

[ctx: #36308]
note: Description of setting with label #20472 "Show all performers for music videos"
en: When enabled, shows all performers in the artist list for music videos, not just the main artist
ru_ru: Если включено, в списке исполнителей музыкальных клипов отображаются все исполнители, а не только основной исполнитель

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
ru_ru: Показывать видеофайлы в списках фото.

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
ru_ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки слайд-шоу.

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
ru_ru: Укажите промежуток времени, отведенный для показа фото в режиме слайдшоу.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
ru_ru: К фото в слайдшоу будут применяться эффекты панорамы и увеличения.

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
ru_ru: Показывать фото слайд-шоу в случайном порядке.

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
ru_ru: Настройка отображения прогноза погоды.

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки прогноза погоды.

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
ru_ru: Выберите до трех местоположений, для которых нужно показывать погоду.

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
ru_ru: Выберите источник прогноза погоды по-умолчанию. Доступные службы см. в менеджере дополнений.

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки различных служб.

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки всех служб.

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
ru_ru: Имя этого устройства, которое используется различными сетевыми службами.

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки службы UPnP, который также часто называют DLNA.

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
ru_ru: Включение сервера UPnP. Позволяет потоковую передачу медиафайлов из вашей медиатеки на клиент UPnP.

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
ru_ru: Уведомлять клиенты UPnP при ручном или автоматическом обновлении медиатеки.

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
ru_ru: Включение клиента UPnP для потоковой передачи медиафайлов с сервера UPnP. При этом управление воспроизведением осуществляется на сервере.

[ctx: #36326]
note: Description of setting with label #21361 "Look for remote UPnP players"
en: Enable the UPnP control point. This allows you to stream media to any UPnP client and control its playback.
ru_ru: Включение управления по UPnP. Позволяет передавать медиафайлы на любой клиент UPnP и управлять его воспроизведением.

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки веб-сервера и службы управления приложением.

[ctx: #36328]
note: Description of setting with label #263 "Allow remote control via HTTP"
en: Enable remote users to control this application through the built-in web server. Never expose the web server port to the Internet.
ru_ru: Позволяет удалённым пользователям управлять этим приложением через встроенный веб-сервер. Никогда не открывайте порт веб-сервера в Интернет.

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
ru_ru: Укажите номер порта веб-сервера.

[ctx: #36330]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Define the web server username. Must be set when authentication is enabled.
ru_ru: Задайте имя пользователя веб-сервера. Необходимо при включённой аутентификации.

[ctx: #36331]
note: Description of setting with label #1048 "Password"
en: Define the web server password. Must be set when authentication is enabled.
ru_ru: Задайте пароль веб-сервера. Необходимо при включённой аутентификации.

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
ru_ru: Выберите веб-интерфейсы, установленные при помощи менеджера дополнений.

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки сервиса удалённого управления.

[ctx: #36334]
note: Description of setting with label #791 "Allow remote control from programs on this system"
en: Allow programs on this device to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication.
ru_ru: Разрешить программам на этом устройстве управлять приложением с помощью протоколов JSON-RPC через WebSocket, JSON-RPC через TCP или EventServer без аутентификации.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
ru_ru: Задать порт для удалённого управления.

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
ru_ru: Задать диапазон портов для удалённого управления.

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
ru_ru: Задать максимальное число подключаемых клиентов.

[ctx: #36338]
note: Description of setting with label #794 "Allow remote control from programs on other systems"
en: Allow programs on the network to control this application via the JSON-RPC over WebSocket, JSON-RPC over TCP, or EventServer protocol, without authentication. It allows anyone with access to the network to completely control this application and, therefore, this device. Never expose these interfaces to the Internet.
ru_ru: Позволяет программам в сети управлять этим приложением с помощью протоколов JSON-RPC через WebSocket, JSON-RPC через TCP или EventServer без аутентификации. Это позволяет любому человеку, имеющему доступ к сети, полностью контролировать данное приложение и, следовательно, данное устройство. Никогда не открывайте эти интерфейсы в Интернет.

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
ru_ru: Задержка начального повтора (мс).

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
ru_ru: Задержка последующих повторов (мс).

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки сетевой службы обнаружения Zeroconf, которая необходима для AirPlay.

[ctx: #36342]
note: Description of setting with label #1260 "Announce services to other systems"
en: Allows applications on the network to discover enabled services via Zeroconf.
ru_ru: Разрешить приложениям в сети обнаруживать работающие службы через Zeroconf.

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
ru_ru: Если включено, позволяет принимать содержимое от других устройств или приложений AirPlay.

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
ru_ru: Включить защиту AirPlay при помощи пароля.

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
ru_ru: Установить пароль для AirPlay.

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки клиента сетевой службы SMB (Samba).

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
ru_ru: Если в сети имеется WINS-сервер, введите его IP-адрес. В противном случае оставьте поле пустым.

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
ru_ru: Если в сети имеется WINS-сервер, введите его рабочую группу. В противном случае оставьте поле пустым.

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
ru_ru: Раздел содержащий настройки системы для устройства на котором установлено это приложение.

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
ru_ru: Автоматически посылать сигнал Wake-On-LAN на сервер(ы), прежде чем пытаться получить доступ к общим папкам или службам.

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
ru_ru: Изменяет способ отображения приложения на выбранном экране. В окне или в полноэкранном режиме.

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
ru_ru: Изменить разрешение пользовательского интерфейса.

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
ru_ru: Изменить частоту кадров отображения пользовательского интерфейса.

[ctx: #36354]
note: Description of setting with label #14083 "Use fullscreen window"
en: If enabled, fullscreen mode will be applied by using a window instead of a real fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, so that other applications can be used in parallel more easily. This uses more resources so playback may be less smooth.
ru_ru: Если включено, полноэкранный режим будет применяться с помощью окна вместо настоящего полноэкранного режима. Основное преимущество для конфигураций с несколькими дисплеями, чтобы иметь возможность параллельно использовать другие приложения. Создает повышенную нагрузку на систему и может приводить к менее плавному воспроизведению видео.

[ctx: #36355]
note: Description of setting with label #13130 "Blank other displays"
en: In a multi-screen configuration, the screens not displaying this application are blacked out.
ru_ru: В системах с несколькими дисплеями затемнять все дисплеи, кроме дисплея с приложением.

[ctx: #36356]
note: Description of settings category with label #1201 "NFS Client"
en: This category contains the settings for how the NFS client is handled.
ru_ru: Эта категория содержит настройки обработки клиента NFS.

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
ru_ru: Калибровка интерфейса пользователя путем настройки поля изображения (оверскана). Используйте калибровку, если изображение не помещается на экране или меньше размеров экрана.

[ctx: #36358]
en: Allow using channel numbering from multiple backends. Note that the All channels group can contain multiple of the same channel number if using this option. This means that jump to channel number may not work correctly for the All channels group.
ru_ru: Разрешить использование нумерации каналов из нескольких серверов. Обратите внимание, что при использовании этой опции группа "Все каналы" может содержать несколько одинаковых номеров каналов. Это означает, что переход к номеру канала может работать некорректно для группы "Все каналы".

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
ru_ru: Использовать цветовой диапазон (16—235) вместо полного диапазона (0—255). Ограниченный диапазон используется, если ваш дисплей — обычный телевизор с HDMI-входом и не имеет режима PC или другого режима для отображения полного цветового диапазона. Если ваш дисплей — монитор компьютера, оставьте выключенным для правильного отображения чёрного цвета.

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки вывода звука.

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
ru_ru: Настройка выбора параметров аудиовыхода: [Фиксир.]: всегда использовать указанную частоту сэмплирования и конфигурацию колонок; [Наилучш.] Параметры аудиовыхода выбираются, чтобы наилучшим образом соответствовать источнику; [Оптимизир.] Параметры аудиовыхода задаются в начале воспроизведения и не меняются при изменение параметров источника.

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
ru_ru: Выберете количество каналов, поддерживаемое ресивером, или конфигурацию колонок при аналоговом подключении. Эта настройка неприменима к устройству прямого вывода аудио. Примечание: интерфейс S/PDIF поддерживает только стерео, но может выводить многоканальный аудиопоток, закодированный в формате, который поддерживается стандартом SPDIF в режиме прямого вывода звука.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
ru_ru: Увеличивать громкость звуковых дорожек AC3 при микшировании до стерео.

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
ru_ru: Преобразовывать 2-канальный звук в многоканальный. Количество каналов задается в параметрах аудиовыхода.

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
ru_ru: Включите эту настройку, если ваш ресивер поддерживает аудиопотоки в формате Dolby Digital (AC3).

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
ru_ru: Включите эту настройку, если ваш ресивер поддерживает аудиопотоки в формате DTS.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
ru_ru: Выбрать максимальное число аудиоканалов / колонок для декодированного аудиопотока. При использовании цифрового оптического/коаксиального выхода выберите 2.0

[ctx: #36368]
note: Description of setting with label #348 "Enable passthrough"
en: Select to allow passthrough audio for playback of compressed audio such as Dolby Digital (AC3), DTS, etc. The Client of the AudioEngine, for example Videoplayer, might decide to decode the audio stream under certain conditions. In Videoplayer case, passthrough won't be used for live streams and when you sync playback to display.
ru_ru: Включить прямой вывод кодированного звука, например Dolby Digital (AC3), DTS и т. п., на ресивер. В определенных случаях клиент подсистемы AudioEngine, например Videoplayer, может декодировать звуковой поток. Videoplayer не использует прямой вывод звука при воспроизведении прямых трансляций и при синхронизации проигрывания с частотой дисплея.

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
ru_ru: Включите эту настройку, если ваш ресивер поддерживает аудиопотоки в формате TrueHD.

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
ru_ru: Включите эту настройку, если ваш ресивер поддерживает аудиопотоки в формате DTS-HD.

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
ru_ru: Выберите устройство воспроизведения декодированного аудиопотока, например в формате mp3.

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
ru_ru: Выбор устройства воспроизведения кодированных форматов. Доступные форматы выбираются настройками "Выводить звук в формате…".

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
ru_ru: Выбрать, когда воспроизводить звуки интерфейса, такие как звуки навигации и важных сообщений.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки устройств ввода.

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
ru_ru: Настройки всех подключённых периферийных устройств.

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
ru_ru: При включенной настройке стрелками пульта выбираются кнопки виртуальной клавиатуры. При выключенной настройке стрелками пульта перемещается курсор.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
ru_ru: Использовать мышь или сенсорный экран для управления интерфейсом. Внимание! Отключение приведет к потере контроля над приложением когда отсутствует клавиатура или пульт дистанционного управления.

[ctx: #36378]
note: Description of setting with label #35100 "Enable controller support"
en: Use a game controller to control the interface.
ru_ru: Использовать игровой контроллер для управления интерфейсом.

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки доступа в интернет. Здесь же можно выбрать веб-интерфейс.

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
ru_ru: Если ваше соединение с Интернет использует прокси-сервер, укажите его настройки здесь.

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
ru_ru: Укажите тип используемого прокси-сервера.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
ru_ru: Укажите адрес прокси-сервера.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
ru_ru: Укажите номер порта прокси-сервера.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
ru_ru: Укажите имя пользователя прокси-сервера.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
ru_ru: Укажите пароль для доступа к прокси-серверу.

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
ru_ru: Если ваше соединение с Интернет имеет ограниченную полосу пропускания, используйте эту настройку чтобы ограничить полосу пропускания, используемую приложением.

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки энергосбережения.

[ctx: #36388]
note: Description of setting with label #1450 "Put display to sleep when idle"
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
ru_ru: Выключать дисплей при простое. Полезно при наличии телевизора, который выключается при отсутствии сигнала.

[ctx: #36389]
note: Description of setting with label #357 "Shutdown function timer"
en: Set the time to wait for any activity to occur before shutting down.
ru_ru: Установите период отсутствия активности до выключения.

[ctx: #36390]
note: Description of setting with label #13008 "Shutdown function"
en: Define what action to perform when the shutdown function timer lapsed.
ru_ru: Выбрать действие, которое будет выполнено по истечении указанного периода отсутствия активности.

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки журналирования событий и отладки. Вы также можете включить журнал отладки для отдельных компонентов для того, чтобы помочь устранить связанные с ними проблемы.

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
ru_ru: Включение и выключение журнала отладки, который можно использовать для диагностики проблем.

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
ru_ru: Выберите папку для сохранения скриншотов.

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
ru_ru: Добавление информации от дополнительных библиотек в журнал отладки.

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки общей блокировки.

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
ru_ru: Здесь можно включить или выключить общую защиту, а также задать пин-код для разблокировки. Так же вы можете определить к каким разделам приложения необходим пин-код для доступа к ним.

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
ru_ru: Если включено, для разблокировки приложения после запуска, необходимо ввести пин-код.

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
ru_ru: Определите максимальное количество попыток ввода, перед тем как приложение будет закрыто.

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки кеширования.

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
ru_ru: Включить кеш для видео, звука или DVD-образов с жёсткого диска.

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
ru_ru: Включить кеш для видео с дисковода.

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
ru_ru: Включить кеш для видео из локальной сети.

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
ru_ru: Включить кеш для видео из интернета.

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
ru_ru: Включить кеш для звука с дисковода.

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
ru_ru: Включить кеш для звука из локальной сети.

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
ru_ru: Включить кеш для звука из интернета.

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
ru_ru: Включить кеш для DVD в дисководе.

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
ru_ru: Включить кеш для DVD из локальной сети.

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
ru_ru: Включить кеш для неизвестных типов файлов из интернета.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
ru_ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
ru_ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
ru_ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
ru_ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
ru_ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
ru_ru: Информация пока недоступна.

[ctx: #36416]
note: Description of setting with label #13600 "Apple remote"
en: Specify the type of remote used.
ru_ru: Укажите тип используемого пульта ДУ.

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
ru_ru: Использовать агент, чтобы запускать Kodi при помощи пульта дистанционного управления.

[ctx: #36418]
note: Description of setting with label #13603 "Sequence delay time"
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
ru_ru: Время задержки между нажатиями клавиш у универсального пульта ДУ.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
ru_ru: Укажите месположения, для которых нужно получать прогноз погоды.

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
ru_ru: Поиск внешних субтитров для видео предоставленных сервером UPnP. Это может вызвать нагрузку на ЦП, файловую систему и сеть.

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
ru_ru: Отключение смесителя VDPAU. Уменьшает нагрузку на систему, но немного снижает качество изображения.

[ctx: #36422]
en: Update official add-ons from
ru_ru: Обновление официальных дополнений из

[ctx: #36423]
note: Description of setting with label #36422 "Update official add-ons from"
en: By default, add-ons from official repositories will be prevented from being auto-updated from private repositories. For cases such as updating from an add-ons beta repository this option can be switched to [Any repositories] (bear in mind this is a less secure option and enabling it could cause incompatibility and crashes).
ru_ru: По умолчанию, дополнения из частных репозиториев не будут автоматически обновляться. Для таких случаев, как обновление из бета-репозитория дополнений, этот параметр можно переключить на [Любые репозитории] (имейте в виду, что это менее безопасный вариант, и его включение может привести к несовместимости и сбоям).

[ctx: #36424]
en: Select what will happen when an item is selected in the guide: [Show context menu] Will trigger the context menu from where you can choose further actions; [Switch to channel] Will instantly tune to the related channel; [Show information] Will display a detailed information with plot and further options; [Record] Will create a recording timer for the selected item. ["Smart select"] The action is choosen dynamically, depending on whether the event is in the past, now or in the future.
ru_ru: Действие при выборе элемента телепрограммы. [Показать контекстное меню] вывод контекстного меню для выбора дальнейших действий; [Переключиться на канал] мгновенное переключение на соответствующий канал; [Показать сведения] подробные сведения о сюжете и другие параметры; [Запись] создание таймера записи для выбранного элемента. ["Умный выбор"] действие выбирается динамически, в зависимости от того, произошло ли событие в прошлом, происходит сейчас или произойдёт в будущем.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
ru_ru: Показать контекстное меню

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
ru_ru: Переключиться на канал

[ctx: #36427]
en: Show information
ru_ru: Показать сведения

[ctx: #36428]
en: Record
ru_ru: Запись

[ctx: #36429]
note: Description of setting with label #667 "Enable Dolby Digital transcoding"
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1 (AC-3), such as a S/PDIF connection. If your system supports PCM multichannel audio via HDMI, leave this disabled.
ru_ru: Включите, если к аудиовыходу подключено устройство, поддерживающее многоканальный звук, такой как Dolby Digital 5.1 (AC-3). Если устройство поддерживает по HDMI только многоканальный звук LPCM, оставьте выключенным.

[ctx: #36430]
note: Description for setting category #14101: "Video Acceleration"
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
ru_ru: Настройки аппаратной обработки видео, включая декодирование и масштабирование.

[ctx: #36431]
note: Description of setting with label #13438 "Show event log"
en: Shows all events in the event log for the current profile with options to only show specific levels.
ru_ru: Показывает все события в журнале событий для текущего профиля с возможностью выбора показывать только определенные уровни.

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
ru_ru: Выбрать раскладки экранной клавиатуры.

[ctx: #36433]
note: Description for video related setting #13457: "vaapi sw filter"
en: When enabled, VAAPI render method is preferred and the CPU has less load. If you experience hangs, disable this option.
ru_ru: При включении этой настройки VAAPI используется как предпочтительный метод обработки что снижает нагрузку на ЦП. Если возникают зависания выключите эту настройку.

[ctx: #36434]
en: If enabled, switch to the channel with the programme to remind when auto-closing the reminder popup.
ru_ru: Если включено – переключение на канал с программой для напоминания при автоматическом закрытии всплывающего окна напоминания.

[ctx: #36435]
en: Sort channel groups by the order supplied by the backend(s). If enabled, groups cannot be reordered in the Group manager
ru_ru: Сортировка групп каналов по порядку, предоставленному сервером(ами). Если включено, группы не могут быть переупорядочены в диспетчере групп

[ctx: #36436]
note: Description for setting #407: "Hardware keyboard layouts" Setting in System -> Input -> Hardware keyboard layouts Select the layout of a physically attached keyboard
en: Select hardware keyboard layout.
ru_ru: Выберите раскладку физически подключённой клавиатуры.

[ctx: #36437]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Official repositories only (default)
ru_ru: Только официальные репозитории (по умолчанию)

[ctx: #36438]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Update official add-ons from"
en: Any repositories
ru_ru: Любые репозитории

[ctx: #36439]
note: Description of setting with label #19352 "Play next programme automatically"
en: Enable automatic playback of the next programme when playing past programmes (catchup) or for Video On Demand (VOD) channels. Please note that catchup and VOD only work if supported by the channel provider.
ru_ru: Включите автоматическое воспроизведение следующей программы при воспроизведении прошедших программ (вслед за эфиром) или для каналов "Видео по запросу" (ВПЗ). Обратите внимание, что функции "вслед за эфиром"и ВПЗ работают только в том случае, если они поддерживаются поставщиком канала.

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
ru_ru: Установите количество шагов регулировки громкости.

[ctx: #36443]
note: Description of setting with label #14126 "Whitelist"
en: Whitelisted modes give the user the control to choose which display modes are allowed or not allowed to be used
ru_ru: Режимы "белого списка" дают пользователю возможность выбирать, какие режимы отображения разрешены или запрещены к использованию

[ctx: #36444]
note: Description of setting with label #14127 "Whitelist"
en: Select this option to allow using 3:2 pulldown refresh rates (playing 23.976 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 24 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 23.976 Hz or 24 Hz mode.
ru_ru: Выберите этот параметр, чтобы разрешить использование понижающей частоты обновления 3:2 (воспроизведение видео со скоростью 23,976 кадр/с на мониторе 59,94 Гц или воспроизведение видео со скоростью 24 кадр/с на мониторе 60 Гц). Вы можете использовать этот параметр, если ваш монитор не имеет режима 23,976 Гц или 24 Гц.

[ctx: #36445]
note: Description of setting with label #14128 "Whitelist"
en: Select this option to allow using double refresh rates (playing 29.97 FPS video on a 59.94 Hz monitor or playing 30 FPS video on a 60 Hz monitor). You may want to use this option if your monitor doesn't have a 29.97 Hz or 30 Hz mode.
ru_ru: Выберите этот параметр, чтобы разрешить использование двойной частоты обновления (воспроизведение видео 29,97 кадр/с на мониторе 59,94 Гц или воспроизведение видео 30 кадр/с на мониторе 60 Гц). Вы можете использовать этот параметр, если ваш монитор не имеет режима 29,97 Гц или 30 Гц.

[ctx: #36460]
note: Description of settings with label #14112 "Enable event logging"
en: Event logging allows to keep track of what has happened.
ru_ru: Журнал событий позволяет отслеживать произошедшие события.

[ctx: #36461]
note: Description of settings with label #14113 "Enable notification event logging"
en: Notification event describe regular processes and actions performed by the system or the user.
ru_ru: Уведомление оповещает о процессах и действиях, выполняемых системой или пользователем.

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
ru_ru: Стереоскопический режим 3D / Текущий

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
ru_ru: Стереоскопический режим 3D

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
ru_ru: Отключена

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
ru_ru: Вертикальная пара

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
ru_ru: Горизонтальная пара

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
ru_ru: Анаглиф красный / голубой

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
ru_ru: Анаглиф зеленый / пурпурный

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
ru_ru: Чересстрочный

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
ru_ru: Аппаратный

[ctx: #36509]
note: name of a stereoscopic mode
en: Monoscopic / 2D
ru_ru: Без стереоскопии / 2D

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
ru_ru: Анаглиф желтый / голубой

[ctx: #36511]
note: name of a stereoscopic mode
en: Checkerboard
ru_ru: Шахматный

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
ru_ru: Режим просмотра стереоскопического видео

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
ru_ru: Спрашивать

[ctx: #36523]
note: Description of setting with label #458 "Limit sampling rate (kHz)"
en: Maximum sampling rate for S/PDIF or sampling rate for fixed output configuration.
ru_ru: Максимальная частота сэмплирования для выхода S/PDIF или частота сэмплирования для фиксированной конфигурации выхода.

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
ru_ru: Предпочтительный режим

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
ru_ru: Как в фильме (автораспознавание)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
ru_ru: Отключать стереоскопический режим 3D при остановке воспроизведения

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
ru_ru: Выбрать режим воспроизведения

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
ru_ru: Выбрать стереоскопический режим 3D

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
ru_ru: Выберите альтернативный режим…

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
ru_ru: Как в фильме

[ctx: #36533]
note: Description of setting with label #346 "Normalize levels on downmix"
en: Select how audio is downmixed, e.g. from 5.1 to 2.0.[CR][Enabled] Maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed.[CR][Disabled] Maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note: Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
ru_ru: Выбор метода микширования звука, например с 5.1 до 2.0.[CR][Вкл.] Сохранение исходного уровня громкости источника звука со сжатием динамического диапазона.[CR][Откл.] Сохранение исходного динамического диапазона источника, но со снижением уровня громкости микшированного звука. Примечание: динамический диапазон — это разница между самым тихим и самым громким звуками источника. Включите эту настройку, если диалоги в фильме плохо слышны.

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
ru_ru: Укажите дополнительные библиотеки, сведения о которых нужно включать в журнал отладки.

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
ru_ru: Стереоскопический режим 3D видео

[ctx: #36536]
note: label of a toggle option that allows to invert the stereoscopic 3d mode
en: Invert stereoscopic 3D mode (flip eyes)
ru_ru: Инвертировать стереоскопический режим (поменять ракурсы местами)

[ctx: #36537]
note: Description of setting with label #36520 "Playback mode of stereoscopic videos"
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played.[CR][Ask me] Will show a dialogue to select the desired mode for each playback.[CR][Preferred mode] Will use the preferred mode specified in the "System -> Video hardware" section of the settings.[CR][Monoscopic / 2D] Will play the video in mono / 2D.[CR][Ignore] Disables any stereoscopic 3D processing and handling.
ru_ru: Выбор режима воспроизведения стереоскопического 3D видео.[CR][Спрашивать]: показывать диалог выбора режима для каждого видео.[CR][Предпочтительный режим]: использовать предпочтительный режим, указанный в разделе "Система" -> "Вывод видео".[CR][Без стереоскопии / 2D]: проигрывать видео без стереоскопии/2D.[CR][Игнорировать]: отключить обработку и вывод стереоскопии.

[ctx: #36538]
note: Description of setting with label #36526 Disable stereoscopic mode when playback is stopped
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode, between videos in a playlist or when playback ended.[CR][Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists with mixed stereoscopic 3D and 2D content, then the GUI will also stay in stereoscopic 3D mode even when a non-stereoscopic 2D video is playing.
ru_ru: [Включено] Переключение графического интерфейса (и некоторых телевизоров) обратно в режим 2D между воспроизводимыми видео в плейлисте или по окончании воспроизведения. [CR][Отключено] Графический интерфейс и телевизор останутся в стереоскопическом 3D-режиме. Для списков воспроизведения видео со смешанным стереоскопическим 3D- и 2D-контентом графический интерфейс также останется в стереоскопическом 3D-режиме, даже когда воспроизводится нестереоскопическое 2D-видео.

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
ru_ru: Изменение стереоскопического (3D) режима пользовательского интерфейса.

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
ru_ru: Предпочтительный режим воспроизведения стереоскопических (3D) видеофайлов.

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
ru_ru: Разрешить регулировку громкости с клиентов AirPlay.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
ru_ru: Включение аппаратного декодирования видеофайлов.

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
ru_ru: Глубина стереоскопических (3D) субтитров

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
ru_ru: Устанавливает визуальную глубину субтитров для стереоскопического (3D) видео. Чем выше значение, тем ближе к зрителю отображаются субтитры.

[ctx: #36547]
note: Description of setting with label #36097 "System / Display / GUI peak luminance in HDR PQ mode"
en: Sets the peak luminance level for GUI elements while the display is in HDR PQ mode. This affects all OSD, subtitles and graphics that are SDR in origin.
ru_ru: Устанавливает пиковый уровень яркости для элементов графического интерфейса, когда дисплей находится в режиме HDR PQ. Это влияет на все экранные меню, субтитры и графику, которые имеют SDR происхождение.

[ctx: #36548]
note: Description of setting with label #37021 "Set GUI resolution limit"
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
ru_ru: Ограничение разрешения графического интерфейса с целью экономии памяти. Не влияет на воспроизведение видео. Требуется перезапуск.

[ctx: #36549]
note: Description of setting with label #1268 "iOS 8 compatibility mode"
en: Enables support for receiving "Videos" and "Pictures" via AirPlay. This needs to be disabled when using iOS 9 or later clients to restore music streaming via AirPlay. "Videos" and "Pictures" are only supported for iOS clients using iOS 8.x and older.
ru_ru: Включает поддержку получения "Видео" и "Фото" через AirPlay. Эта опция должна быть отключена при использовании клиентов c iOS версии 9 или выше, для восстановления возможности потокового воспроизведения музыки через AirPlay. "Видео" и "Фото" поддерживаются только клиентами c iOS 8.x и старше.

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
ru_ru: Сила стереоскопического 3D эффекта

[ctx: #36551]
note: Description of setting with label #36550 "Stereoscopic 3D effect strength"
en: Defines the strength of the stereoscopic 3D effect in the GUI. This is done by controlling the depth of perception within the GUI, so the higher the value, the more elements will pop out of the screen. [Zero] Disables the stereoscopic 3D effect of the GUI.[CR]For a good visual experience, the value should be higher for small screens and lower for large screens. Note: this is not supported by all skins.
ru_ru: Определяет силу стереоскопического 3D-эффекта в интерфейсе. Чем выше значение, тем больше элементы «выступают» из экрана. [Ноль] отключает эффект.[CR]Для лучшего восприятия значение должно быть больше для маленьких экранов и меньше — для больших. Примечание: поддерживается не всеми обложками.

[ctx: #36552]
note: Description of setting "System -> Video output -> NoOfBuffers" with label #36043
en: Defines the number of presentation buffers used by the graphics driver. Select 2 if the driver uses double buffering or 3 for triple buffering.
ru_ru: Определяет количество видеобуферов, используемых драйвером графической подсистемы. Выберите 2, если драйвер использует двойную буферизацию, и 3, если тройную.

[ctx: #36553]
note: label of a setting, allowing to specify tonemap method
en: Tone mapping
ru_ru: Тональное отображение

[ctx: #36554]
note: label of a setting, tone mapping method
en: off
ru_ru: откл.

[ctx: #36556]
note: label of a setting, allowing to specify tone mapping parameter
en: Tone mapping parameter
ru_ru: Параметр тонального отображения

[ctx: #36560]
en: Colour management
ru_ru: Управление цветом

[ctx: #36561]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management" with label #36560
en: Reproduce video colours accurately using a display profile or a 3D lookup table.
ru_ru: Точное воспроизведение цветов видео с использованием профиля дисплея или трехмерной подстановочной таблицы.

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
ru_ru: Режим управления цветом

[ctx: #36563]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management mode" with label #36562
en: Use a precalculated 3D lookup table for video colour correction, or calculate the transformation for each video from a profile of your display. A precalculated 3D lookup table is preferred as it allows you to take advantage of the advanced features and high precision in ArgyllCMS. Display profile based correction is useful for testing different parameters, or emulating display settings that you don't have a 3D LUT prepared for.
ru_ru: Использовать для цветокоррекции предварительно созданную трехмерную подстановочную таблицу (3D LUT) или рассчитывать коррекцию для каждого видео на основе профиля дисплея. Рекомендуется использовать трехмерную подстановочную таблицу, поскольку она позволяет использовать расширенные функции и высокую точность ArgyllCMS. Коррекция на основе профиля дисплея полезна при тестировании различных параметров или для эмуляции настроек дисплея, не имеющего подстановочной таблицы (3D LUT).

[ctx: #36565]
note: Description of setting "System -> Video output -> 3D LUT" with label #36564
en: Select the 3DLUT file to be used by default. If you place multiple 3DLUT files in the same directory, then you can switch between them in the OSD menu during video playback. This allows for multiple display profiles to account for different viewing environments and source materials, for example gamma 2.2 for daytime viewing and 2.4 for nighttime.
ru_ru: Выберите файл 3DLUT для использования по умолчанию. Если вы поместите несколько файлов 3DLUT в одну папку, то сможете переключаться между ними во время воспроизведения в меню OSD. Это даст возможность нескольким профилям дисплея получать доступ к различным окружениям просмотра и источникам, например, для настройки гаммы 2,2 в дневное время суток и 2,4 — в ночное.

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
ru_ru: ICC-профиль дисплея

[ctx: #36567]
note: Description of setting "System -> Video output -> ICC display profile" with label #36566
en: By providing a display profile, you can modify video parameters such as gamma, color primaries and whitepoint during playback. An ICC source profile is created based on the parameters and linked with the display ICC profile set here. This support is experimental and lacks near black adjustment towards display native black (causing raised black level) and white level scaling when a different whitepoint from display native is selected (as a workaround, adjust video brightness down to avoid clipping).
ru_ru: Установив профиль дисплея, вы можете изменить параметры видео: гамму, основные цвета и баланс белого. ICC-профиль источника создаётся на основе параметров и связан с установленным здесь ICC-профилем дисплея. Эта функция экспериментальная, в ней отсутствует корректировка почти чёрных цветов для отображения настоящего чёрного (из-за повышенного уровня баланса чёрного) и уровень баланса белого, если выбран уровень, отличающийся от изначального (чтобы это обойти, уменьшите яркость видео для избежания резкости).

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
ru_ru: Баланс белого

[ctx: #36569]
note: Description of setting "System -> Video output -> Whitepoint" with label #36568
en: Changing video whitepoint to D93 is mainly useful for older Japanese NTSC material which looks too red when played back on a D65 display. Adjust video brightness setting down to avoid clipping to display native whitepoint.
ru_ru: Изменение белой точки видеосигнала на D93 в основном полезно для старого японского материала NTSC, который выглядит слишком красным при воспроизведении на дисплее D65. Настройте яркость так, чтобы избежать обрезки отображения собственной белой точки.

[ctx: #36570]
en: Primaries
ru_ru: Первичные

[ctx: #36571]
note: Description of setting "System -> Video output -> Primaries" with label #36570
en: Select the primary color coordinates according to source material. Older HD material may have been mastered on displays with BT.601 primaries.
ru_ru: Выбор основных цветовых координат согласно материалу источника. Старые HD-видео могут быть записаны на дисплеях с профилем BT.601.

[ctx: #36572]
en: Gamma mode
ru_ru: Режим гамма

[ctx: #36573]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma mode" with label #36572
en: Select the gamma curve formula. Use BT.1886 for gamma curve that accounts for display black and white levels and avoids perceptual clipping. Use input offset for a similar curve with a manually specified effective gamma. Output offset allows for perceptual clipping, but can be used to compensate for incorrect mastering monitor settings that lead to too bright dark details. Absolute gamma does not account for display black at all and will clip the lowest levels to display black on any display with higher than zero black level.
ru_ru: Выберите формулу гамма-кривой. Используйте BT.1886 для гамма-кривой, которая учитывает отображаемые уровни черного и белого и избегает перцепционного ограничения. Используйте входное смещение для аналогичной кривой с заданной вручную эффективной гаммой. Выходное смещение допускает воспринимаемое ограничение, но может использоваться для компенсации неправильных настроек монитора, которые приводят к слишком ярким темным деталям. Абсолютная гамма вообще не учитывает отображение черного цвета и обрезает самые низкие уровни для отображения черного на любом дисплее с уровнем черного выше нуля.

[ctx: #36574]
en: Gamma
ru_ru: Гамма

[ctx: #36575]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma" with label #36574
en: Gamma for selected gamma curve type. For input and output offset, the result at 50% will match an absolute gamma curve with this gamma value.
ru_ru: Гамма для выбранного типа гамма-кривой. Для входного и выходного смещения результат в 50% будет соответствовать абсолютной кривой гаммы с этим значением гаммы.

[ctx: #36576]
en: Lookup table size
ru_ru: Размер таблицы просмотра

[ctx: #36577]
note: Description of setting "System -> Video output -> Lookup table size" with label #36576
en: Specify the resolution for the 3D lookup table. Use a lower resolution for quick preview and higher resolution for more accurate picture. Using a high resolution may take seconds to prepare when parameters are changed or a new video is started.
ru_ru: Укажите разрешение для таблицы соответствия 3D. Используйте более низкое разрешение для быстрого просмотра и более высокое разрешение для более точного изображения. Использование высокого разрешения может занять несколько секунд, чтобы подготовиться к изменению параметров или запуску нового видео.

[ctx: #36578]
note: Description of setting "System / Display / Use 10 bit for SDR" with label #36098
en: Improves video quality by using 10-bit video surfaces for Standard Dynamic Range (SDR) video.[CR][Auto detect] Enables 10 bit for SDR only if the connected display supports HDR.[CR][Always] Enables 10 bit for SDR even if the connected display doesn't support HDR.[CR][Never] Do not use 10 bit for SDR.[CR]HDR passthrough mode always uses 10-bit regardless of this setting.
ru_ru: Улучшает качество видео, используя 10-битные потоки для Standard Dynamic Range (SDR - стандартный динамический диапазон яркости и контрастности видео).[CR][Автоопределение] Включает 10 бит для SDR, только если подключенный дисплей поддерживает HDR (расширенный динамический диапазон).[CR][Всегда] Включает 10 бит для SDR, даже если подключенный дисплей не поддерживает HDR.[CR][Никогда] Не использовать 10 бит для SDR.[CR]Режим HDR passthrough всегда использует 10 бит независимо от этой настройки.

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
ru_ru: Файл 3D LUT

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
ru_ru: ICC-Профиль

[ctx: #36583]
en: Input offset
ru_ru: Смещение ввода

[ctx: #36584]
en: Output offset
ru_ru: Смещение вывода

[ctx: #36585]
en: Absolute
ru_ru: Абсолютный

[ctx: #36587]
en: D93 (Japanese NTSC)
ru_ru: D93 (NTSC-J)

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
ru_ru: Автоматически

[ctx: #36598]
note: Description of setting with label #36099 "Dither"
en: Eliminate banding caused by RGB level conversion or other processing by adding a small amount of noise to the picture. This can be disabled for slower systems, or when Kodi is set to limited range RGB output and no video processing is needed.
ru_ru: Устраняет полосы, вызванные преобразованием уровня RGB или другой обработкой, добавив небольшое количество шума к изображению. Это может быть отключено для более медленных систем, или когда Kodi при использовании ограниченного цветового диапазоном RGB и обработка видео не требуется.

[ctx: #36599]
note: Description of setting with label #36100 "Dither depth"
en: Video dithering output precision in bits. Use the highest setting that doesn't show banding. The default of 8 is recommended for most systems. If your GPU is set to scale the output RGB levels or you use a laptop screen, a 7 or 6 bit setting may eliminate more banding. Lower settings are available for testing purposes only to make it easy to see whether dithering is applied and that the dither noise pixel size matches the display resolution.
ru_ru: Точность вывода видеоизображений в битах. Используйте самые высокие настройки, которые не показывают полосы. Значение по умолчанию 8 рекомендуется для большинства систем. Если ваш графический процессор настроен на масштабирование уровней выходного RGB или вы используете экран ноутбука, настройка 7 или 6 бит может устранить дополнительные полосы. Более низкие настройки предназначаются для тестирования, чтобы было легче увидеть, применяется ли сглаживание, и что размер пикселя сглаживания соответствует разрешению экрана.

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки музыкальной медиатеки.

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки списков музыкальных файлов.

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки службы AirPlay.

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки экранов.

[ctx: #36605]
en: Updates
ru_ru: Обновления

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
ru_ru: Устанавливать обновления автоматически

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
ru_ru: Оповещать, но не устанавливать обновления

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
ru_ru: Никогда не проверять обновления

[ctx: #36609]
en: Show notifications
ru_ru: Показывать уведомления

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
ru_ru: Этот раздел содержит настройки дополнений.

[ctx: #36611]
note: Description of setting with label #36605 "Updates"
en: Change how auto updating of add-ons are handled.
ru_ru: Настройки автообновления дополнений.

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
ru_ru: Показывать уведомление, когда дополнение было обновлено.

[ctx: #36613]
note: Description of setting with label #24996 "Manage dependencies"
en: Manage modules and support libraries that have been automatically installed as a dependency to other add-ons. Items listed as "Orphaned" are no longer required by any add-ons and are safe to uninstall.
ru_ru: Управление модулями и библиотеками, которые были установлены автоматически как зависимость для других дополнений. «Заброшенные» записи, больше не требуются для других дополнений и безопасны для удаления.

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
ru_ru: Показать дополнения, работающие в фоне.

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
ru_ru: Неизвестные источники

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
ru_ru: Разрешить установку дополнений из сторонних источников.

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
ru_ru: В целях обеспечения безопасности установка дополнений из неизвестных источников отключена.

[ctx: #36618]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "System -> Add-ons -> Unknown sources"
en: Add-ons will be given access to personal data stored on this device. By allowing, you agree that you are solely responsible for any loss of data, unwanted behaviour, or damage to your device. Proceed?
ru_ru: Дополнениям будет предоставлен доступ к персональным данным, хранящимся на этом устройстве. Подтверждая, вы соглашаетесь, что вы несете полную ответственность за любую потерю данных, нежелательное поведение, или повреждение устройства. Продолжить?

[ctx: #36619]
note: Label of a setting, allow the user to specify high quality downscaling of pictures
en: High quality downscaling
ru_ru: Высококачественный даунскейлинг

[ctx: #36620]
note: Description of setting "Pictures -> Slideshow -> High Quality Downscaling" with label #36619
en: Enable high quality downscaling of pictures (uses more memory and has moderate performance impact).
ru_ru: Включает высококачественное масштабирование изображения (требует больше памяти и влияет на производительность).

[ctx: #36621]
note: Label of a setting, allow the maximum smbclient protocol to be configured
en: Maximum protocol version
ru_ru: Максимальная версия протокола

[ctx: #36622]
note: Description of setting with label #36621 "Maximum protocol version"
en: Set the maximum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 or SMBv1 compatibility may be required with older NAS and Windows shares.
ru_ru: Установите максимальную версию протокола SMB, которая будет использоваться при попытках подключения. Для совместимости с устаревшими моделями NAS или общими папками компьютеров с устаревшими версиями Windows может потребоваться принудительная установка SMBv2 или SMBv1.

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
ru_ru: Нет

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
ru_ru: Клиент

[ctx: #36628]
note: Label of a setting, allow the minimum smbclient protocol to be configured
en: Minimum protocol version
ru_ru: Минимальная версия протокола

[ctx: #36629]
note: Description of setting with label #36628 "Minimum protocol version"
en: Set the minimum SMB protocol version to negotiate when making connections. Forcing SMBv2 may be required to prevent SMBv1 use on some OS.
ru_ru: Установите минимальную версию протокола SMB, которая будет использоваться при попытках подключения. Принудительная установка SMBv2 может потребоваться для предотвращения использования SMBv1 на некоторых операционных системах.

[ctx: #36630]
note: Label of a setting, sets additional config required for some proprietary SMBv1 implementations (mostly routers)
en: Use legacy security
ru_ru: Использовать классическую систему безопасности

[ctx: #36631]
note: Description of setting with label #36630 "Use legacy security"
en: Force weak SMBv1 security for compatibility with the USB sharing features on some WiFi routers and NAS devices.
ru_ru: Принудительно использовать SMBv1 для совместимости с функцией доступа к USB накопителям некоторых Wi-Fi маршрутизаторов и сетевых хранилищ.

[ctx: #36632]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control via HTTP"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should never be exposed on the Internet. A password should be set below. Proceed?
ru_ru: Любой, кто имеет доступ к веб-интерфейсу, сможет полностью контролировать это приложение и, следовательно, это устройство, поэтому его никогда не следует выставлять в Интернет. Ниже должен быть установлен пароль. Продолжить?

[ctx: #36633]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "Services -> Control -> Allow remote control from applications on other systems"
en: These services offer neither authentication nor encryption. Anyone who can connect to them will be able to completely control this application and, therefore, this device, so they should never be exposed to the Internet. Proceed?
ru_ru: Эти службы не предлагают ни аутентификации, ни шифрования. Любой, кто сможет подключиться к ним, сможет полностью контролировать это приложение и, следовательно, это устройство, поэтому их никогда не следует выставлять в Интернет. Продолжить?

[ctx: #36634]
note: Text in confirm dialog when disabling setting "Services -> Control -> Require authentication"
en: Anyone who has access to the web interface will be able to completely control this application and, therefore, this device, so it should be secured by a password. Are you sure you want to disable authentication?
ru_ru: Любой, кто имеет доступ к веб-интерфейсу, сможет полностью контролировать это приложение и, соответственно, это устройство, поэтому он должен быть защищен паролем. Вы уверены, что хотите отключить аутентификацию?

[ctx: #36635]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration
en: If web server authentication is enabled, a password must be entered as well.
ru_ru: Если включена аутентификация веб-сервера, необходимо ввести пароль.

[ctx: #36636]
note: Text in error dialog when trying to enter an invalid web server configuration by enabling authentication without a password set
en: You must first enter a password before web server authentication can be enabled.
ru_ru: Перед включением аутентификации веб-сервера необходимо ввести пароль.

[ctx: #36638]
note: Menuitem at "Settings -> System -> Add-ons"
en: Remove all orphaned add-ons
ru_ru: Удалить все неактуальные дополнения

[ctx: #36639]
note: Description of setting with label #36638 "Remove all orphaned dependencies"
en: Remove all modules and support libraries that have been automatically installed and are in an orphaned state.
ru_ru: Удалить все модули и библиотеки поддержки, которые были установлены автоматически и теперь не нужны.

[ctx: #36640]
note: Dialog caption
en: Orphaned add-ons
ru_ru: Утратившие актуальность дополнения

[ctx: #36641]
note: Dialog text if orphaned add-ons were found and removed
en: The following orphaned add-ons were removed from your system: {0:s}.
ru_ru: Из вашей системы были удалены следующие дополнения: {0:s}.

[ctx: #36642]
note: Dialog text if no more orphaned add-ons left on the system
en: No orphaned add-ons to remove.
ru_ru: Нет ненужных дополнений для удаления.

[ctx: #36899]
note: Description of setting with label #729 "Enable SSL"
en: Enables SSL encryption in the webserver. Certificate special://userdata/server.pem and Key special://userdata/server.key must be created manually
ru_ru: Включает SSL-шифрование в веб-сервере. Сертификат special://userdata/server.pem и ключ special://userdata/server.key должны быть созданы вручную

[ctx: #36900]
en: movie
ru_ru: фильм

[ctx: #36901]
en: movies
ru_ru: фильмы

[ctx: #36902]
en: TV show
ru_ru: Сериал

[ctx: #36903]
en: TV shows
ru_ru: Сериалы

[ctx: #36904]
en: season
ru_ru: сезон

[ctx: #36905]
en: seasons
ru_ru: сезоны

[ctx: #36906]
en: episode
ru_ru: серия

[ctx: #36907]
en: episodes
ru_ru: серии

[ctx: #36908]
en: music video
ru_ru: клип

[ctx: #36909]
en: music videos
ru_ru: клипы

[ctx: #36910]
en: set
ru_ru: киноколлекция

[ctx: #36911]
en: sets
ru_ru: киноколлекции

[ctx: #36912]
en: video
ru_ru: видео

[ctx: #36913]
en: videos
ru_ru: видео

[ctx: #36914]
en: music
ru_ru: музыка

[ctx: #36915]
en: music
ru_ru: музыка

[ctx: #36916]
en: artist
ru_ru: исполнитель

[ctx: #36917]
en: artists
ru_ru: исполнители

[ctx: #36918]
en: album
ru_ru: альбом

[ctx: #36919]
en: albums
ru_ru: альбомы

[ctx: #36920]
en: song
ru_ru: композиция

[ctx: #36921]
en: songs
ru_ru: композиции

[ctx: #37000]
en: (Visually impaired)
ru_ru: (Для слабовидящих)

[ctx: #37001]
en: (Director's comments)
ru_ru: (Комментарии режиссёра)

[ctx: #37002]
en: (Director's comments 2)
ru_ru: (Комментарии режиссёра 2)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
ru_ru: Последний использованный профиль

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
ru_ru: Открыть

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
ru_ru: Включите эту настройку, если ваш ресивер поддерживает аудиопотоки в формате Dolby Digital Plus (E-AC3).

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
ru_ru: Ограничить разрешение интерфейса

[ctx: #37022]
en: UPnP player
ru_ru: Проигрыватель UPnP

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
ru_ru: Остановить воспроизведение на внешнем устройстве?

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
ru_ru: Настроить параметры кодировщика аудио, например качество и уровень сжатия

[ctx: #37026]
en: Auto
ru_ru: Авто

[ctx: #37030]
en: Unlimited
ru_ru: Неограничено

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
ru_ru: Метод открытия/воспроизведения дисков Blu-ray. В данный момент меню дисков поддерживается не полностью, и его открытие может вызвать проблемы.

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
ru_ru: Cпециальные возможности

[ctx: #37033]
note: Description of category #287 Subtitles
en: This category contains the settings for subtitles
ru_ru: В этом разделе содержатся настройки для субтитров

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
ru_ru: Предпочитать аудио поток для слабовидящих

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
ru_ru: Предпочитать аудио поток для слабовидящих другим потокам на том же языке

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
ru_ru: Предпочитать аудио поток для слабослышащих

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
ru_ru: Предпочитать аудио поток для слабослышащих другим потокам на том же языке

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
ru_ru: Предпочитать субтитры для слабослышащих

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
ru_ru: Предпочитать субтитры для слабослышащих другим субтитрам на том же языке

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
ru_ru: Предпочитать аудио поток по-умолчанию

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
ru_ru: Если включено, аудиопотоки по умолчанию (и соответствующие предпочитаемому языку), предпочитаются аудиопотокам с более высоким качеством (количество каналов, кодек, ...).

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
ru_ru: Определяет какие шаги перемотки использовать при перемотке. Если выбрано несколько шагов они могут быть применены путём последовательного нажатия кнопки перемотки в течении определенного времени задержки. Вперед (положительные) и назад (отрицательные) шаги могут быть определены независимо.

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
ru_ru: Определяет время ожидания для последовательных нажатий перед выполнением перемотки. Применяется только при использовании смарт-перемотки (при использовании более одного шага перемотки в одном направлении).

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
ru_ru: Извлекать эскизы глав

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
ru_ru: Извлекать эскизы глав для показа в диалогах глав и закладок. Это может увеличить нагрузку на процессор.

[ctx: #37048]
note: Setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable WS-Discovery Service
ru_ru: Включить службу WS-Discovery

[ctx: #37049]
note: Description of setting #37048 Enable WS-Discovery Service"
en: Enable service to search for SMB services using the WS-Discovery protocol
ru_ru: Включить службу поиска SMB сервисов, используя протокол WS-Discovery

[ctx: #37050]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]WS-Discovery[/B] component
ru_ru: Подробный журнал для компонента [B]WS-Discovery[/B]

[ctx: #37051]
note: Setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS Protocol Version
ru_ru: Версия протокола NFS

[ctx: #37052]
note: Description of setting #37051 NFS Protocol Version"
en: NFS protocol version to use when establishing NFS connections
ru_ru: Версия протокола NFS, используемая при создании соединений по NFS

[ctx: #37053]
note: Settings / Services "Chunk Size" group label
en: Chunk Size
ru_ru: Размер блока

[ctx: #37054]
note: Setting #37054 "NFS Chunk Size"
en: NFS Chunk Size
ru_ru: Размер блока NFS

[ctx: #37055]
note: Description of setting #37054 "NFS Chunk Size"
en: Data chunk size used on NFS connections
ru_ru: Размер блока данных, используемый в соединениях NFS

[ctx: #37056]
note: Setting #37056 "SMB Chunk Size"
en: SMB Chunk Size
ru_ru: Размер блока SMB

[ctx: #37057]
note: Description of setting #37056 "SMB Chunk Size"
en: Data chunk size used on SMB connections
ru_ru: Размер блока данных, используемый в соединениях SMB

[ctx: #37101]
note: Settings / Services "Caching" category label
en: Caching
ru_ru: Кеширование

[ctx: #37102]
note: Description of category #37101 "Caching"
en: This category contains settings that configure caching of local and network files, and internet streams.
ru_ru: В этой категории собраны параметры настройки кеширования локальных, сетевых файлов и интернет-потоков.

[ctx: #37103]
note: Setting #37103 "Buffer Mode"
en: Buffer Mode
ru_ru: Режим буфера

[ctx: #37104]
note: Description of setting #37103 "Buffer Mode"
en: Configure the media content to buffer.
ru_ru: Настройка буферизации медиаконтента.

[ctx: #37105]
note: Setting #37105 "Memory Size"
en: Memory Size
ru_ru: Размер памяти

[ctx: #37106]
note: Description of setting #37105 "Memory Size"
en: The size of the memory buffer in Mbytes. Setting zero (0) forces buffering to disk, which is not recommend on flash storage devices (eMMC, SD cards, SSD).
ru_ru: Размер буфера памяти в Мбайтах. Установка нуля (0) приводит к буферизации на диск, что не рекомендуется для флеш-накопителей (eMMC, SD-карт, SSD).

[ctx: #37107]
note: Setting #37107 "Read Factor"
en: Read Factor
ru_ru: Фактор чтения

[ctx: #37108]
note: Description of setting #37107 "Read Factor"
en: Determines cache fill rate in terms of avg. bitrate of stream x Read Factor. Increasing this multiple, cache fills faster. Large multiples may cause CPU spikes on some devices, saturate the connection and worsen performance.[CR][Adaptive] Uses dynamically calculated Read Factor based on cache level.
ru_ru: Определяет скорость заполнения кэша как средний битрейт потока x Read Factor. При увеличении этого коэффициента кэш заполняется быстрее. Большие значения могут вызывать скачки процессора на некоторых устройствах, насыщать соединение и ухудшать производительность.[CR][Адаптивный] Использует динамически рассчитываемый коэффициент чтения, основанный на уровне кэша.

[ctx: #37109]
note: Description of setting "Chunk Size"
en: The data chunk size to use when a filesystem or protocol does not force the value, e.g. NFS will override this with its own value.
ru_ru: Размер блока данных для использования, если файловая система или протокол не устанавливают это значение, например, NFS заменит его своим собственным значением.

[ctx: #37110]
note: Value of setting - NONE
en: No buffer
ru_ru: Без буфера

[ctx: #37111]
note: Value of setting - TRUE INTERNET
en: Only buffer true internet streams: HTTP, HTTPS, etc.
ru_ru: Буферизация только интернет-потоков: HTTP, HTTPS и т. д.

[ctx: #37112]
note: Value of setting - INTERNET
en: Buffer all internet filesystems, including: FTP, WebDAV, etc.
ru_ru: Буферизация всех файловых систем в Интернет, включая FTP, WebDAV и т.д.

[ctx: #37113]
note: Value of setting - NETWORK
en: Buffer all network filesystems, including: SMB, NFS, etc.
ru_ru: Буферизация всех файловых систем, включая SMB, NFS и т.д.

[ctx: #37114]
note: Value of setting - ALL
en: Buffer all filesystems, including local files
ru_ru: Буферизация всех файловых систем, включая локальные файлы

[ctx: #37115]
note: Value of setting #37105 "Memory Size"
en: Caches entire file on disk storage
ru_ru: Кэширует весь файл на дисковом накопителе

[ctx: #37116]
note: Value of setting #37107 "Read Factor"
en: Adaptive
ru_ru: Адаптивный

[ctx: #37120]
note: Value of setting - Byte
en: {0:d} Byte
ru_ru: {0:d} байт

[ctx: #37121]
note: Value of setting - KByte
en: {0:d} KB
ru_ru: {0:d} КБ

[ctx: #37122]
note: Value of setting - MByte
en: {0:d} MB
ru_ru: {0:d} МБ

[ctx: #37123]
note: Value of setting - GByte
en: {0:d} GB
ru_ru: {0:d} ГБ

[ctx: #37128]
note: Value of setting - second
en: {0:d} second
ru_ru: {0:d} секунда

[ctx: #37129]
note: Value of setting - seconds
en: {0:d} seconds
ru_ru: {0:d} секунд

[ctx: #37130]
note: Setting "Audio/video queue time"
en: Audio/video queue time
ru_ru: Время ожидания аудио/видео

[ctx: #37131]
note: Description of setting with label #37130 "Audio/video queue time"
en: Duration in seconds of audio/video queues. The duration determines the amount of data stored in memory.
ru_ru: Продолжительность в секундах очередей аудио/видео. Определяет объём данных, хранящихся в памяти.

[ctx: #37132]
note: Setting "Video queue maximum size"
en: Video queue maximum size
ru_ru: Максимальный размер очереди видео

[ctx: #37133]
note: Description of setting with label #37132 "Video queue maximum size"
en: Limits the maximum memory usage for the video queue. The amount of memory used depends on the video bitrate and the length of the queue. If the memory limit is reached, the queue time is reduced as necessary.
ru_ru: Ограничивает максимальное использование памяти для очереди видео. Объём используемой памяти зависит от битрейта видео и длины очереди. Если лимит памяти достигнут, время очереди сокращается по мере необходимости.

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
ru_ru: Показывать «Все объекты»

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
ru_ru: Показывать «Все объекты» в каталоге («Все альбомы», «Все сезоны» и т. п.).

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
ru_ru: Ограничить обновление интерфейса при воспроизведении

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
ru_ru: Ограничить скорость обновления (кадров в сек.) интерфейса при воспроизведении видео. Эта настройка может уменьшить нагрузку на процессор и устранить проблемы при воспроизведения при отображении интерфейса.

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
ru_ru: Неограничено

[ctx: #38016]
note: Used to format framerate values. {0:d} will be replaced with the according number/integer, like "24 fps", "50 fps"
en: {0:d} fps
ru_ru: {0:d} кадров в секунду

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
ru_ru: Регион A - Северная и Южная Америка, Восточная Азия и Юго-Восточная Азия. Регион B - Африка, Ближний Восток, Юго-Западная Азия, Европа, Австралия, Новая Зеландия. Регион C - Центральная Азия, материковый Китай, Монголия, Южная Азия, Беларусь, Россия, Украина, Казахстан.

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
ru_ru: Мой рейтинг

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
ru_ru: Без рейтинга

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
ru_ru: Установить мой рейтинг

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
ru_ru: Выбор источника сведений

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
ru_ru: Выбрать источник сведений

[ctx: #38026]
en: Appearances
ru_ru: Внешний вид

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
ru_ru: Видеопоток

[ctx: #38032]
note: Label for an option to select the angle to play if current disc has more than one angle
en: Angle
ru_ru: Угол обзора

[ctx: #38033]
en: Role
ru_ru: Роль

[ctx: #38034]
note: Orchestra playing on the recording (if present)
en: Orchestra
ru_ru: Оркестровая группа

[ctx: #38035]
note: Lyricist that wrote the lyrics of the song (if present)
en: Lyricist
ru_ru: Автор слов

[ctx: #38036]
note: Remixer of the song (if present)
en: Remixer
ru_ru: Автор ремикса

[ctx: #38037]
note: Arranger of the song (if present)
en: Arranger
ru_ru: Аранжировщик

[ctx: #38038]
note: Engineer of the song (if present)
en: Engineer
ru_ru: Звукорежиссёр

[ctx: #38039]
note: Producer of the song (if present)
en: Producer
ru_ru: Продюсер

[ctx: #38040]
note: DJMixer of the song (if present)
en: DJMixer
ru_ru: Диджей

[ctx: #38041]
note: Mixer of the song (if present)
en: Mixer
ru_ru: Автор сведения

[ctx: #38042]
note: Name used when artist name is missing from music file tags
en: [Missing]
ru_ru: [Отсутствует]

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
ru_ru: Исполнители альбомов

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
ru_ru: Исполнители композиций и альбомов

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
ru_ru: Все участники

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
ru_ru: Все роли

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
ru_ru: Необходимо повторно считать тэги аудиофайлов в медиатеку. Считать сейчас?

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
ru_ru: Получать дополнительную информацию об альбомах и исполнителях? Это может занять некоторое время, поэтому эту операцию можно отложить

[ctx: #38062]
note: Full tag scanning question on library update (by default tags are only scanned when the file has changed since last time)
en: Do full tag scan even when music files are unchanged?
ru_ru: Производить полное сканирование тегов, даже если музыкальные файлы не изменены?

[ctx: #38063]
note: Item in selection list #38338. Settings will change the default addon used to fetch artist or album information, related to #20195, #20193 and #20194
en: Set default information provider
ru_ru: Установить источник сведений по умолчанию

[ctx: #38064]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific artist, related to #20195
en: Set for this artist
ru_ru: Применить для этого исполнителя

[ctx: #38065]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all artists in node, related to #20195
en: Set for all artists shown
ru_ru: Применить для всех показанных исполнителей

[ctx: #38066]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for a specific album, related to #20195
en: Set for this album
ru_ru: Применить для этого альбома

[ctx: #38067]
note: Item in selection list #38338 to change the information provider for all albums in node, related to #20195
en: Set for all albums shown
ru_ru: Применить для всех показанных альбомов

[ctx: #38068]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all artists shown in node, after #38065
en: Use this information provider for all the artists shown here?
ru_ru: Использовать этого поставщика информации для всех исполнителей, показанных здесь?

[ctx: #38069]
note: Dialog message asking for confirmation of change the information provider for all albums shown in node, after #38067
en: Use this information provider for all the albums shown here?
ru_ru: Использовать этого поставщика информации для всех альбомов, показанных здесь?

[ctx: #38070]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default artist information provider, after #38063
en: Use this information provider for all artists, clearing any previous settings for specific artists?
ru_ru: Использовать этого поставщика информации для всех исполнителей, очистив предыдущие настройки для отдельных исполнителей?

[ctx: #38071]
note: Dialog message asking for confirmation of change to the default album information provider, after #38063
en: Use this information provider for all albums, clearing any previous settings for specific albums?
ru_ru: Использовать этого поставщика информации для всех исполнителей, очистив предыдущие настройки для отдельных альбомов?

[ctx: #38072]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for all the artists or albums in the node immediately
en: Do you want to refresh information for all these items now?
ru_ru: Обновить информацию обо всех этих объектах сейчас?

[ctx: #38073]
note: Dialog message asking for confirmation to get additional info for the current artist or album immediately
en: Do you want to refresh information for this item now?
ru_ru: Вы хотите обновить информацию об этом элементе сейчас?

[ctx: #38074]
en: Boxsets
ru_ru: Комплекты

[ctx: #38075]
en: * All discs
ru_ru: * Все диски

[ctx: #38076]
en: Disc title
ru_ru: Название диска

[ctx: #38077]
en: Total discs
ru_ru: Всего дисков

[ctx: #38078]
en: Original year
ru_ru: Год выпуска

[ctx: #38079]
en: Original date
ru_ru: Дата выпуска

[ctx: #38080]
note: Music property - Beats Per Minute
en: BPM
ru_ru: уд./мин.

[ctx: #38081]
note: Music property - Album release status
en: Release status
ru_ru: Статус выпуска

[ctx: #38082]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist
en: Added to end of playlist
ru_ru: Добавлено в конец плейлиста

[ctx: #38083]
note: Displayed in a toast notification when music items are added to a playlist to play next
en: Added to playlist to play next
ru_ru: Добавлено в плейлист для следующего воспроизведения

[ctx: #38100]
note: Description of section #14200 "Player""
en: Section that contains the settings for the playback of media
ru_ru: Раздел настройки воспроизведения

[ctx: #38101]
note: Description of section #14201 "Media"
en: Section that contains the settings for sources and how media information is collected, stored, shown and navigated
ru_ru: Раздел содержит настройки источников: сбора, хранения, отображения и просмотра медиа-информации

[ctx: #38102]
note: Description of section #14203 "Customise"
en: Section that contains the settings influencing the GUI experience and for controlling the GUI/system
ru_ru: Настройки, влияющие на отображение и управление интерфейсом пользователя / системы

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
ru_ru: Этот раздел содержит настройки воспроизведения видео

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
ru_ru: Этот раздел содержит настройки воспроизведения музыки

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
ru_ru: Эта категория содержит настройки для воспроизведения изображений в режиме слайд-шоу

[ctx: #38106]
note: Description of category #14213 "Language"
en: This category contains the settings for audio / subtitles language and accessibility
ru_ru: В этом разделе содержатся настройки для выбора языка аудио/субтитров и их доступности

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
ru_ru: Этот раздел содержит настройки сбора, хранения и отображения сведений о видеофайлах

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
ru_ru: Этот раздел содержит настройки сбора, хранения и отображения сведений о музыкальных файлах

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
ru_ru: Этот раздел содержит настройки отображения информации об изображениях

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
ru_ru: Этот раздел содержит настройки базы данных медиатеки

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
ru_ru: Этот раздел содержит настройки интерфейса

[ctx: #38112]
note: Description of setting with label #12381 "Switch to visualisation on playback"
en: Automatically go to the visualisation window when audio playback starts
ru_ru: Переходить к визуализации, когда начинается воспроизведение звука

[ctx: #38113]
note: Description of category #14187 "Advanced"
en: This category contains the advanced settings for video playback
ru_ru: Эта категория содержит расширенные настройки для воспроизведения видео

[ctx: #38190]
en: Extract thumbnails from video files
ru_ru: Извлекать эскизы из видеофайлов

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
ru_ru: Показывать сведения о фото из EXIF

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
ru_ru: Показывать данные EXIF (дата, время, модель фотоаппарата и т. д.), если они есть.

[ctx: #38209]
note: Contextmenu entry to remove the resume point of the currently selected item
en: Reset resume position
ru_ru: Сбросить позицию возобновления

[ctx: #38300]
note: Dialog header for settings for how to export specific music library data
en: Export Music Library
ru_ru: Экспорт Музыкальной Медиатеки

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
ru_ru: В одну папку

[ctx: #38302]
note: Kind of export output, see #38304
en: Separate files for each item
ru_ru: Раздельные файлы для каждого элемента

[ctx: #38303]
note: Kind of export output, see #38304
en: To library folders
ru_ru: В папки медиатеки

[ctx: #38304]
note: Selection of export to a single file, many separate files or the library folder(s)
en: Choose kind of export output
ru_ru: Выбрать тип экспорта

[ctx: #38305]
note: Folder path for export output file or files
en: Destination folder
ru_ru: Папка назначения

[ctx: #38306]
note: Section of music items to export - albums, album artists, song artists etc.
en: Items to export
ru_ru: Элементы на экспорт

[ctx: #38307]
en: Include artwork such as thumbnails and fanart
ru_ru: Включая иллюстрации, такие как миниатюры и фанарт

[ctx: #38308]
en: Include items that have not been scraped (to create template NFO files)
ru_ru: Включая элементы, сведения для которых не были получены из источников сведений (для создания шаблонов NFO файлов)

[ctx: #38309]
en: Output information to NFO files
ru_ru: Экспорт информации в NFO файлы

[ctx: #38310]
note: See #38309 when NFO and art export disabled so only artist folders
en: Output information to NFO files (currently exporting artist folders only)
ru_ru: Экспорт информации в NFO файлы (в настоящее время экспортируются только папки исполнителя)

[ctx: #38311]
en: Overwrite existing files
ru_ru: Перезаписывать существующие файлы

[ctx: #38312]
note: Music item to export output, see #38306
en: Song artists
ru_ru: Исполнители композиций

[ctx: #38313]
note: Music item to export output, see #38306
en: Other artists
ru_ru: Другие исполнители

[ctx: #38317]
note: Message when trying to do a kind #38303 of export and setting #20223 is empty
en: Unable to export to library folders as the system artist information folder setting is empty
ru_ru: Невозможно экспортировать в папки медиатеки, поскольку каталог сведений об исполнителях не задан

[ctx: #38318]
note: Message when trying to do export and destination folder #38305 does not exist
en: Unable to export data as the destination folder does not exist
ru_ru: Невозможно экспортировать данные т.к. папки назначения не существует

[ctx: #38319]
note: Button text to start export
en: Export
ru_ru: Экспорт

[ctx: #38320]
note: Message when adding music source and setting #20223 is empty
en: Do you have local artist information (NFO) and art files that you want to fetch? Set the location of these artist folders now
ru_ru: Есть ли у вас информация о исполнителе (NFO) и файлы которые вы хотите загрузить? Установить расположение папок этих исполнителей сейчас

[ctx: #38321]
note: Kind of export output, see #38304
en: Artist folders only
ru_ru: Только папки исполнителей

[ctx: #38322]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when albums and artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder and albums to music folders
ru_ru: Исполнители экспортированы в папку информации об исполнителях, а альбомы в папки с музыкой

[ctx: #38323]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only albums selected
en: Albums exported to music folders
ru_ru: Альбомы экспортированы в папки музыки

[ctx: #38324]
note: Explanation of what export to library folders means see #38303 when only artists selected
en: Artists exported to Artist Information Folder
ru_ru: Исполнители экспортированы в папку информации об исполнителях

[ctx: #38325]
note: Explanation of what export artist folders only means see #38304
en: Artist subfolders created in Artist Information Folder
ru_ru: Подпапки исполнителей созданы в папке информации об исполнителях

[ctx: #38330]
note: Dialog heading when editing default settings for fetching additional music information
en: Set Music Information Providers
ru_ru: Выбрать источник сведений о музыке

[ctx: #38331]
note: Dialog heading when editing album information provider
en: Set Album Information Provider
ru_ru: Установить поставщика информации об альбоме

[ctx: #38332]
note: Dialog heading when editing artist information provider
en: Set Artist Information Provider
ru_ru: Выбрать источник сведений об исполнителях

[ctx: #38333]
note: Use scrapers to fetch additional album and artist information and art during scan
en: Fetch additional information and art during scan
ru_ru: Получать дополнительную информацию и иллюстрации во время обновлений медиатеки

[ctx: #38334]
note: Scraper to use for additional album information. See #20193
en: Album information provider
ru_ru: Источник сведений об альбоме

[ctx: #38335]
note: Scraper to use for additional artist information. See #20194
en: Artist information provider
ru_ru: Поставщик сведений об исполнителях

[ctx: #38336]
note: Location of folder where local art and nfo files can be found for artists. See #20223
en: Local artist information folder
ru_ru: Локальная папка со сведениями об исполнителях

[ctx: #38337]
note: Group header describing the settings
en: Options for fetching additional information
ru_ru: Параметры получения дополнительной информации

[ctx: #38338]
note: Selecting what items the settings will be used for, selecting from #38064 to 38067
en: Choose how to apply settings
ru_ru: Выберите как применять настройки

[ctx: #38339]
note: Heading when selecting from list for #38338
en: How to apply information provider settings
ru_ru: Как применить настройки источников сведений

[ctx: #38350]
note: Progress statement when importing music library is processing song playback history data
en: Importing song playback history
ru_ru: Импорт истории воспроизведения песен

[ctx: #38351]
note: Progress statement when importing music library - data matching phase
en: Matching data
ru_ru: Сопоставление данных

[ctx: #38352]
note: Progress statement when importing music library - song history being updated
en: Updating songs
ru_ru: Обновление песен

[ctx: #38353]
note: Notification of import success "Importing song history - <number of songs matched> updated out of <total songs in xml> imported songs"
en: Importing song history - {0:d} updated out of {0:d} imported songs
ru_ru: Импорт истории песен - {0:d} обновлено из {0:d} импортированных песен

[ctx: #38354]
note: Message when reading the user specified XML for import to library fails
en: Unable to read xml file
ru_ru: Невозможно прочитать XML файл

[ctx: #39004]
note: Description of category "Library" with label #14202
en: This category provides access to the windows for source management and library management facilities
ru_ru: Эта категория предоставляет доступ к окнам для управления источниками медиатеки

[ctx: #39005]
note: Description of setting "Videos... with label #14242
en: This provides access to where video sources can be added and otherwise managed.
ru_ru: Функции добавления видеоисточников и управления ими.

[ctx: #39006]
note: Description of setting "Music... with label #14243
en: This provides access to where music sources can be added and otherwise managed.
ru_ru: Функции добавления музыкальных источников и управления ими.

[ctx: #39007]
note: Description of setting "Pictures... with label #14244
en: This provides access to where picture sources can be added and otherwise managed.
ru_ru: Функции добавления источников фото и управления ими.

[ctx: #39008]
en: Zoom - 120% width
ru_ru: Увеличение - 120% по ширине

[ctx: #39009]
en: Zoom - 110% width
ru_ru: Увеличение - 110% по ширине

[ctx: #39010]
en: Select sort method
ru_ru: Выбрать метод сортировки

[ctx: #39011]
en: Maximum wait time for network
ru_ru: Максимальное время ожидания сети

[ctx: #39012]
note: Description of setting with label #39011 "Maximum wait time for network"
en: Set the maximum time to wait for the network to come up after starting or waking up. When time has passed before network is up startup will continue.
ru_ru: Установите время ожидания сети при включении или выходе из спящего режима. Загрузка продолжится, если сеть не будет найдена за заданное время.

[ctx: #39013]
en: Virtual filesystems
ru_ru: Виртуальные файловые системы

[ctx: #39014]
note: Message of a dialog, asking if related data of an add-on should also be removed on uninstall
en: Would you also like to remove all related data (e.g. settings) of this add-on?
ru_ru: Удалить также всю сопутствующую информацию (в т.ч. настройки) об этом дополнении?

[ctx: #39015]
en: Image decoder
ru_ru: Декодер изображений

[ctx: #39016]
en: Resume audiobook
ru_ru: Продолжить аудиокнигу

[ctx: #39017]
note: Description of setting with label #21358 "Share my libraries"
en: Enables UPnP. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client and to detect remote UPnP servers.
ru_ru: Включает UPnP. Это позволит вам транслировать содержимое медиатек клиентам UPnP, а так же находить удалённые серверы UPnP.

[ctx: #39018]
en: optional
ru_ru: не обязательный

[ctx: #39019]
en: installed
ru_ru: установлен

[ctx: #39020]
en: The following additional add-ons will be installed
ru_ru: Будут установлены следующие вспомогательные дополнения

[ctx: #39021]
en: Proceed with installation?
ru_ru: Начать установку?

[ctx: #39024]
en: Dependencies
ru_ru: Зависимости

[ctx: #39025]
note: Artist gender - male, female, other
en: Gender
ru_ru: Пол

[ctx: #39026]
note: Brief comment to distinguish artists with the same name e.g "former bassist with Journey"
en: Disambiguation
ru_ru: Устранение неоднозначностей

[ctx: #39027]
note: Sort name of artist (e.g. Jackson, Michael)
en: Sortname
ru_ru: Фамилия

[ctx: #39028]
note: Text for yes/no dialog when silently uninstalling an add-on
en: Add-on: {0:s}[CR]Origin: {1:s}[CR]Version: {2:s}[CR]- will be uninstalled and replaced. Would you like to proceed?
ru_ru: Дополнение: {0:s}[CR]Источник: {1:s}[CR]Версия: {2:s}[CR]- будет деинсталлировано и заменено. Хотите продолжить?

[ctx: #39029]
note: Text for yes/no dialog to indicate that an add-on was manually installed
en: Manually installed
ru_ru: Ручная установка

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
ru_ru: Источник

[ctx: #39031]
note: Node title, plural of #39030
en: Sources
ru_ru: Источники

[ctx: #39100]
en: Perform on startup
ru_ru: Выполнить при запуске

[ctx: #39101]
note: Startup action option label
en: Play TV
ru_ru: Играть ТВ

[ctx: #39102]
en: Play Radio
ru_ru: Играть радио

[ctx: #39103]
en: Unable to configure network location. Invalid path given.
ru_ru: Невозможно настроить сетевое расположение. Введен неправильный путь.

[ctx: #39104]
en: View as text
ru_ru: Посмотреть как текст

[ctx: #39105]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_DEFAULT
en: default
ru_ru: по умолчанию

[ctx: #39106]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_FORCED
en: forced
ru_ru: форсировано

[ctx: #39107]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_HEARING_IMPAIRED
en: captions
ru_ru: заголовки

[ctx: #39108]
note: audio/video/subtitle flag - FLAG_VISUAL_IMPAIRED
en: audio description
ru_ru: Описание аудио

[ctx: #39109]
en: Select Program
ru_ru: Выбрать программу

[ctx: #39110]
en: Select Resolution
ru_ru: Выберите разрешение

[ctx: #39111]
note: audio flag - FLAG_ORIGINAL language prefix displayed in audio settings stream selection
en: original
ru_ru: Оригинал

[ctx: #39112]
note: Used for a setting which allows centre channel (voice/speech) volume to be adjusted when downmixing.
en: Downmix: Center Mix Level
ru_ru: Понижающее микширование: Center Mix Level

[ctx: #39113]
note: Help text for 39112
en: Center Mix Level in dB relative to metadata or default (-3 dB)
ru_ru: Сenter Mix Level в дБ относительно метаданных или по умолчанию (-3 дБ)

[ctx: #39114]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode thumb
ru_ru: Миниатюра серии

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
ru_ru: Сюжет фильма

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
ru_ru: Сюжет серии

[ctx: #39117]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Announcer[/B] component
ru_ru: Подробное ведение журнала для компонента [B]Announcer[/B]

[ctx: #39118]
note: Label for action to present native iOS sharing sheet
en: Share debug log
ru_ru: Отправить журнал отладки

[ctx: #39119]
en: Last modified
ru_ru: Последнее изменение

[ctx: #39120]
en: Skip filename matching for external audio tracks
ru_ru: Пропустить сопоставление имен файлов для внешних аудиодорожек

[ctx: #39121]
note: Label for section of settings controling what is shown on the library windows
en: Library Display and Navigation
ru_ru: Отображение содержимого медиатеки

[ctx: #39122]
note: Label for section of settings controling how library is populated
en: Library Information Sources
ru_ru: Источники информации медиатеки

[ctx: #39123]
note: Label for section of settings, label for artwork file browse dialog
en: Artwork
ru_ru: Иллюстрация

[ctx: #39124]
note: Label for component level debug logging setting
en: Verbose logging for the [B]Add-ons[/B] component
ru_ru: Ведение подробного журнала для компонента [B]Дополнения[/B]

[ctx: #39125]
en: Enable tag reading in file view
ru_ru: Включить чтение тегов в режиме просмотра файлов

[ctx: #39127]
en: Use all local image files as artwork
ru_ru: Использовать все локальные файлы изображений в качестве иллюстраций

[ctx: #39128]
note: Description of setting with label #39127 "Use all local image files as artwork"
en: All image files located alongside the media files are picked up as artwork during library scan, with the file name as the art type.
ru_ru: Все файлы изображений, расположенные рядом с медиафайлами, воспринимаются как иллюстрации во время сканирования медиатеки, при этом в качестве типа иллюстрации указывается имя файла.

[ctx: #39129]
en: Use all remote artwork fetched by scrapers
ru_ru: Использовать все иллюстрации, найденные при сканировании

[ctx: #39130]
note: Description of setting with label #39129 "Use all remote artwork fetched by scrapers"
en: Use the first of each art type of the remote artwork in scraper results to fill any missing art not populated with local art.
ru_ru: В результате сканирования использовать первое изображение из каждого типа иллюстраций, не заполненных локальными иллюстрациями.

[ctx: #39131]
en: Artist art types whitelist
ru_ru: Белый список типов изображений для артистов

[ctx: #39132]
note: Description of setting with label #39131 "Artist art types whitelist"
en: Limit the artist artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
ru_ru: Ограничивает отображение иллюстраций исполнителей, получаемых локально или в результате сканирования, только теми типами изображений, которые указаны в белом списке

[ctx: #39133]
en: Album art types whitelist
ru_ru: Белый список типов изображений для альбомов

[ctx: #39134]
note: Description of setting with label #39133 "Album art types whitelist"
en: Limit the album artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
ru_ru: Ограничивает отображение иллюстраций альбомов, получаемых локально или в результате сканирования, только теми типами изображений, которые указаны в белом списке

[ctx: #39135]
en: Thumbnail image files
ru_ru: Миниатюры файлов изображений

[ctx: #39136]
note: Description of setting with label #39135 "Thumbnail image files"
en: The names of files that contain primary artwork (thumbnails), generally square and used both full and in reduced size to visually identify a folder, artist, album or song
ru_ru: Первичные иллюстрации (миниатюры), обычно квадратные и используемые как в полном, так и в уменьшенном размере для визуальной идентификации папки, исполнителя, альбома или песни

[ctx: #39137]
en: Artwork level
ru_ru: Количество иллюстраций

[ctx: #39138]
note: Description of setting with label #39137 "Artwork level"
en: The amount of artwork automatically selected - [Maximum] all local images and remote art; [Basic] save space on limited devices or when using a simple skin; [Custom] configured by user for detailed control; [None] no art
ru_ru: Количество автоматически выбираемых иллюстраций: [Максимальный] все локальные изображения и удалённые иллюстрации; [Базовый] экономия места на небольших по ёмкости устройствах или при использовании простой обложки; [Пользовательский] настраивается пользователем для детального контроля; [Нет] без иллюстраций

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
ru_ru: Максимальное

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
ru_ru: Базовый

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
ru_ru: Пользовательский

[ctx: #39143]
en: Movie art types whitelist
ru_ru: Белый список типов изображений для фильмов

[ctx: #39144]
note: Description of setting with label #39150 "Movie art types whitelist"
en: Limit the movie and movie set artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
ru_ru: Ограничивает отображение иллюстраций фильмов, получаемых локально или в результате сканирования, только теми типами изображений, которые указаны в белом списке

[ctx: #39145]
en: TV show art types whitelist
ru_ru: Белый список типов изображений для сериалов

[ctx: #39146]
note: Description of setting with label #39152 "TV show art types whitelist"
en: Limit the TV show and season artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
ru_ru: Ограничивает отображение иллюстраций сериалов, получаемых локально или в результате сканирования, только теми типами изображений, которые указаны в белом списке

[ctx: #39147]
en: Episode art types whitelist
ru_ru: Белый список типов изображений для серий

[ctx: #39148]
note: Description of setting with label #39154 "Episode art types whitelist"
en: Limit the episode artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
ru_ru: Ограничивает отображение иллюстраций серий, получаемых локально или в результате сканирования, только теми типами изображений, которые указаны в белом списке

[ctx: #39149]
en: Music video art types whitelist
ru_ru: Белый список типов изображений для клипов

[ctx: #39150]
note: Description of setting with label #39156 "Music video art types whitelist"
en: Limit the music video artwork fetched locally or applied from scraper remote art results to just those art types in the whitelist
ru_ru: Ограничить отображение иллюстраций клипов, получаемых локально или в результате сканирования, только теми типами изображений, которые указаны в белом списке

[ctx: #39151]
note: Display Hardware scaling filter setting toggle
en: Display hardware scaling filter
ru_ru: Фильтр аппаратного масштабирования экрана

[ctx: #39152]
note: Description
en: Integer scaling (IS) is a Nearest-Neighbor(NN) upscaling technique using Display Engine
ru_ru: Целочисленное масштабирование (IS) - это техника масштабирования по ближайшему соседу (NN) с использованием движка Display Engine

[ctx: #39153]
en: Windowing system:
ru_ru: Оконная система:

[ctx: #39154]
note: Override subtitles styles setting list
en: Override subtitles styles
ru_ru: Изменить стили субтитров

[ctx: #39155]
note: Description of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Some subtitle formats such as SSA / ASS / WebVTT can include metadata like font style, colors, size, alignments, positions, etc. you can override the styles with your customizations (please note that side effects may occur in some cases).
ru_ru: Некоторые форматы субтитров (SSA / ASS / WebVTT) могут включать такие метаданные, как стиль шрифта, цвета, размер, выравнивание, положение и т.д. Вы можете переопределить стили с помощью своих настроек (обратите внимание, что в некоторых случаях могут возникнуть побочные эффекты).

[ctx: #39156]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Positions
ru_ru: Позиции

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
ru_ru: Стили

[ctx: #39158]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles and positions
ru_ru: Стили и позиции

[ctx: #39159]
note: Subtitle border size setting toggle
en: Border size
ru_ru: Размер границы субтитров

[ctx: #39160]
note: Subtitle border colour setting
en: Border colour
ru_ru: Цвет границы субтитров

[ctx: #39161]
note: CC Subtitles text alignment setting list
en: Text alignment
ru_ru: Выравнивание текста

[ctx: #39162]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Left
ru_ru: По левому краю

[ctx: #39163]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Center
ru_ru: По центру

[ctx: #39164]
note: Item list value of setting with label #39161 "Text alignment"
en: Right
ru_ru: По правому краю

[ctx: #39165]
note: Type of background for displaying the subtitles
en: Background type
ru_ru: Тип фона

[ctx: #39166]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Shadow
ru_ru: Тени

[ctx: #39167]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Box
ru_ru: Рамка

[ctx: #39168]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: Square box
ru_ru: Квадратная рамка

[ctx: #39169]
note: Description of setting with label #39166 "Background type"
en: Type of background to apply to subtitles.
ru_ru: Тип фона, применяемый к субтитрам.

[ctx: #39170]
note: Subtitle shadow size setting
en: Shadow size
ru_ru: Размер тени

[ctx: #39171]
note: Subtitle shadow colour setting
en: Shadow colour
ru_ru: Цвет тени

[ctx: #39172]
note: Subtitle shadow opacity setting
en: Shadow opacity
ru_ru: Прозрачность тени

[ctx: #39173]
note: Subtitle blur setting
en: Blur
ru_ru: Размытие

[ctx: #39174]
note: SystemInfo string for the display's supported HDR types
en: Display supported HDR types
ru_ru: Отображение поддерживаемых типов HDR

[ctx: #39175]
note: Progress text on splash screen, to build the font cache
en: Building font cache in progress - please wait
ru_ru: Формируется кеш шрифтов - пожалуйста подождите

[ctx: #39176]
note: Helper text for gui sound volume setting
en: Relative volume for gui sounds
ru_ru: Относительная громкость для звуков интерфейса

[ctx: #39177]
note: Dialog caption related to the speech to text process
en: Speech to text
ru_ru: Преобразование речи в текст

[ctx: #39178]
note: Dialog text to notify that the speech service is not available
en: Speech recognition service not available
ru_ru: Функция распознавания речи недоступна

[ctx: #39179]
note: Dialog text to notify that microphone is listening
en: Listening...
ru_ru: Прослушивание...

[ctx: #39180]
note: Dialog text to notify that there has been no matching recognition result
en: No recognition result matched
ru_ru: Нет совпадения результатов распознавания

[ctx: #39181]
note: Dialog text to notify that there has been a speech recognition error
en: Speech recognition error
ru_ru: Ошибка распознавания речи

[ctx: #39182]
note: Subtitle vertical margin setting
en: Vertical margin
ru_ru: Вертикальный отступ

[ctx: #39183]
note: Help text for setting "Vertical margin" of label #39182
en: Allows you to add a margin in top and bottom aligned text. Changing this setting will affect also subtitle position set with the Video calibration.
ru_ru: Добавляет отступ в выровненном сверху и снизу тексте. Изменение этого параметра повлияет также на положение субтитров, установленное с помощью калибровки Видео.

[ctx: #39184]
note: Window screen calibration: the current subtitle calibration value with vertical margin
en: Current value: {0:d} (with vertical margin: {1:d})
ru_ru: Текущее значение: {0:d} (с вертикальным отступом: {1:d})

[ctx: #39185]
note: Dialog text to notify that there are insufficient permissions for speech recognition
en: Insufficient permissions for speech recognition
ru_ru: Недостаточно разрешений для распознавания речи

[ctx: #39186]
note: Title of group menu subtitles
en: Styles for text based subtitles
ru_ru: Стили для текстовых субтитров

[ctx: #39187]
note: Title of group menu subtitles
en: Closed caption subtitles
ru_ru: Закрытые субтитры

[ctx: #39188]
note: Item list value of setting with label #39166 "Background type"
en: No background
ru_ru: Без фона

[ctx: #39189]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Available only with manual subtitle position
ru_ru: Доступно только при ручной позиции субтитров

[ctx: #39190]
note: Help text for setting "Use system HDR/SDR brightness balance" of label #36096
en: [ON] The brightness of the GUI in HDR mode follows the system's setting. This affects all OSD, subtitles and graphics that are SDR in origin.[CR][OFF] Set the max brightness manually.
ru_ru: [ON] Яркость графического интерфейса в режиме HDR определяется настройками системы. Это влияет на все экранные меню, субтитры и графику, которые имеют SDR происхождение.[CR][OFF] Установить максимальную яркость вручную.

[ctx: #39192]
en: Disable screensaver when playing audio
ru_ru: Отключение заставки при воспроизведении аудио

[ctx: #39193]
note: Description of setting with label #39192 "Disable screensaver when playing audio"
en: If music is being played, the screensaver will never be activated
ru_ru: При воспроизведении музыки заставка не запустится

[ctx: #39194]
note: Help text of setting "Allow use DXVA Video Super Resolution" with label #13417
en: Enables advanced DXVA upscaler using NVIDIA "RTX Video Super Resolution" or "Intel Video Super Resolution".[CR]Used when the video source is 1920x1080 or less and the source resolution is lower than the display resolution.[CR]Only available on specific hardware: NVIDIA RTX 20xx, 30xx, 40xx and above, Intel Arc A770, A750.
ru_ru: Включает расширенный апскейлер DXVA используя NVIDIA "RTX Video Super Resolution" или "Intel Video Super Resolution".[CR]Используется, когда источник видео имеет разрешение 1920x1080 или меньше, а разрешение источника меньше разрешения экрана.[CR]Доступно только на следующем оборудовании: NVIDIA RTX 20xx, 30xx, 40xx и выше, Intel Arc A770, A750.

[ctx: #39195]
note: Description of setting with label #13418 "Use high precision processing"
en: Enable this option for the best picture quality. Disabling reduces the load on resource-limited systems.
ru_ru: Включите эту опцию для получения наилучшего качества изображения. Отключение снижает нагрузку на системы с ограниченными ресурсами.

[ctx: #39196]
note: Title of Dolby Vision RPU conversion setting
en: Dolby Vision compatibility mode
ru_ru: Режим совместимости с Dolby Vision

[ctx: #39197]
note: Help text for setting "Convert Dolby Vision for compatibility" of label #39196
en: If enabled, Dolby Vision profile 7 will be converted to profile 8.1, which is more commonly supported by devices. Enable if your device supports Dolby Vision, but has issues with some videos.
ru_ru: Если этот параметр включен, профиль Dolby Vision 7 будет преобразован в профиль 8.1, который чаще всего поддерживается устройствами. Включите, если ваше устройство поддерживает Dolby Vision, но имеет проблемы с некоторыми видеороликами.

[ctx: #39198]
note: Title of "Allowed HDR dynamic metadata formats" setting
en: Allowed HDR dynamic metadata formats
ru_ru: Разрешенные форматы динамических метаданных HDR

[ctx: #39199]
note: Help text for setting "Allowed HDR dynamic metadata formats" of label #39198
en: Alters the video bitstream to remove dynamic HDR metadata. Select the HDR formats your device and display supports.
ru_ru: Изменяет видеопоток, чтобы удалить динамические метаданные HDR. Выберите поддерживаемые устройством и дисплеем форматы HDR.

[ctx: #39202]
note: Subtitle line spacing setting
en: Line spacing
ru_ru: Межстрочный интервал

[ctx: #39203]
note: Subtitle line spacing setting help
en: Adjust the space between lines of text. Setting a value too low may cause boxes to overlap when the "Background type" setting is used.
ru_ru: Настройка расстояния между строками текста. Слишком низкое значение может привести к перекрытию полей при использовании параметра «Тип фона».

[ctx: #40000]
note: Generic video versions label (plural)
en: Versions
ru_ru: Версии

[ctx: #40001]
note: Manage video versions context menu item
en: Manage versions
ru_ru: Управление версиями

[ctx: #40002]
note: Manage video version dialog title
en: Add as version to...
ru_ru: Добавить как версию к...

[ctx: #40003]
note: Generic video version label (singular)
en: Version
ru_ru: Версия

[ctx: #40004]
note: Button to change the version type of a version in Versions Manager
en: Choose type
ru_ru: Выберите тип

[ctx: #40005]
note: Warning dialog title
en: Operation not supported
ru_ru: Операция не поддерживается

[ctx: #40006]
note: Warning dialog text
en: The selected movie has multiple versions, preventing its conversion into a version of another movie. Remove the versions from the movie, rescan the libray and convert them individually.
ru_ru: Выбранный фильм имеет несколько версий, что не позволяет преобразовать его в версию другого фильма. Удалите все версии из фильма, заново отсканируйте медиатеку и конвертируйте их по отдельности.

[ctx: #40007]
note: Warning dialog text
en: The "{0:s}" version already exists!
ru_ru: Версия "{0:s}" уже существует!

[ctx: #40008]
note: Different video version found dialog title
en: Different movie version found
ru_ru: Найдена другая версия фильма

[ctx: #40009]
note: Different video version found dialog text
en: Found a different version of the movie "{0:s}": {1:s}. Would you like to convert it into an additional version of the original?
ru_ru: Найдена другая версия фильма "{0:s}": {1:s}. Вы хотите преобразовать его в дополнительную версию оригинала?

[ctx: #40010]
note: "video version" string in singular format
en: video version
ru_ru: версия видео

[ctx: #40011]
note: "video version" string in plural format
en: video versions
ru_ru: версии видео

[ctx: #40012]
note: "video version" string in singular capital format
en: Video version
ru_ru: Версия видео

[ctx: #40013]
note: "video version" string in plural capital format
en: Video versions
ru_ru: Версии видео

[ctx: #40014]
note: Add video version dialog title
en: Add version
ru_ru: Добавить версию

[ctx: #40015]
note: Add video extra dialog title
en: Add extra
ru_ru: Добавить дополнительно

[ctx: #40016]
note: Add video version dialog text.
en: The selected video already is the "{0:s}" version of the movie.
ru_ru: Выбранное видео уже является версией "{0:s}" фильма .

[ctx: #40017]
note: Add video version dialog text. Example: The selected video is the "Extended Edition" version of the movie "Movie title". Would you like to move the version to this movie?"
en: The selected video is the "{0:s}" version of the movie "{1:s}". Would you like to move the version to this movie?
ru_ru: Выбранное видео - это версия "{0:s}" фильма "{1:s}". Вы хотите переместить версию в этот фильм?

[ctx: #40018]
note: Remove video version dialog title
en: Remove video version
ru_ru: Удалить версию видео

[ctx: #40019]
note: Manage versions, remove: removing the default version of a movie is not allowed.
en: The default version of a movie cannot be removed. Set a different default version and try again.
ru_ru: Версия фильма по умолчанию не может быть удалена. Установите другую версию по умолчанию и повторите попытку.

[ctx: #40020]
note: Remove video version dialog text
en: Are you sure to remove version "{0:s}"?
ru_ru: Вы уверены, что нужно удалить версию "{0:s}"?

[ctx: #40021]
note: Remove item from library text if item has multiple versions
en: Would you really like to remove '{0:s}' and all its versions from the library?
ru_ru: Вы действительно хотите удалить '{0:s}' и все его версии из медиатеки?

[ctx: #40022]
note: Manage video version dialog title
en: Manage {0:s}
ru_ru: Управление {0:s}

[ctx: #40023]
note: Button label to make a video version the default version
en: Set as default
ru_ru: Установить по умолчанию

[ctx: #40024]
note: Choose/Manage video version dialog title
en: Versions Manager: {0:s}
ru_ru: Менеджер версий: {0:s}

[ctx: #40025]
note: Choose/Manage video extra dialog title
en: Extras Manager: {0:s}
ru_ru: Менеджер Экстра: {0:s}

[ctx: #40026]
note: Add extra dialog text.
en: The selected video already is the "{0:s}" extra of the movie.
ru_ru: Выбранное видео уже является "{0:s}" дополнительной частью фильма.

[ctx: #40027]
note: Add video extra dialog text. Example: The selected video is the "Behind the scenes" extra of the movie "Movie title". Would you like to move the extra to this movie?"
en: The selected video is the "{0:s}" extra of the movie "{1:s}". Would you like to move the extra to this movie?
ru_ru: Выбранное видео является "{0:s}" дополнительным к фильму "{1:s}". Хотите ли вы переместить дополнительное видео в этот фильм?

[ctx: #40028]
note: Browse the computer files for the file to be added as version
en: Browse files
ru_ru: Обзор файлов

[ctx: #40029]
note: Browse the library for the movie to be added as version
en: Browse library
ru_ru: Просмотр медиатеки

[ctx: #40030]
note: Select the movie to be added as a version
en: Select movie to add as a version
ru_ru: Выберите фильм для добавления версии

[ctx: #40031]
note: No other movies found in the library
en: No other movies found in the library.
ru_ru: Других фильмов в медиатеке не найдено.

[ctx: #40032]
note: Add version: no similar movies were found in the library.
en: No similar movies were found in the library.
ru_ru: В медиатеке не нашлось ни одного похожего фильма.

[ctx: #40034]
note: Addition of new extra: a movie with multiple versions cannot be turned into an extra of another movie.
en: The default version of a movie with multiple versions cannot be added as an extra to another movie. Please move or remove the other versions first.
ru_ru: Версия по умолчанию фильма с несколькими версиями не может быть добавлена в качестве дополнительной к другому фильму. Пожалуйста, сначала переместите или удалите другие версии.

[ctx: #40035]
note: Addition of new version: the user picked an extra of another movie. Ask for confirmation.
en: You are about to convert a movie extra into a movie version. Are you sure?
ru_ru: Вы собираетесь преобразовать дополнительный фильм в версию фильма. Вы уверены?

[ctx: #40036]
note: Addition of new version: the user picked an extra of another movie. Ask for confirmation.
en: You are about to convert a movie version into a movie extra. Are you sure?
ru_ru: Вы собираетесь преобразовать версию фильма в дополнительный фильм. Вы уверены?

[ctx: #40037]
note: Addition of new version to a movie: the user chose a movie that has multiple versions. Ask for confirmation.
en: The movie to be added has multiple versions.[CR]The type of the default version will be selected in the next dialog. The other versions will keep their current type.[CR]Do you want to continue?
ru_ru: Добавляемый фильм имеет несколько версий.[CR]В следующем диалоге будет выбран тип версии по умолчанию. Остальные версии сохранят свой текущий тип.[CR]Вы хотите продолжить?

[ctx: #40038]
note: Addition of new version: the default version of a movie with multiple versions cannot be turned into a version of another movie.
en: The default version of a movie with multiple versions cannot be added to another movie. Please move or remove the other versions first.
ru_ru: Версия по умолчанию фильма с несколькими версиями не может быть добавлена к другому фильму. Пожалуйста, сначала переместите или удалите другие версии.

[ctx: #40200]
note: Select default video version setting
en: Select default video version
ru_ru: Выбор версии видео по умолчанию

[ctx: #40201]
note: Help for select default video version setting
en: Defines how to handle selection of videos with multiple versions.[CR][Enabled] Automatically select the default video version without prompting.[CR][Disabled] Display a dialogue to select a version of the video.
ru_ru: Определяет, как обрабатывать выбор видео с несколькими версиями.[CR][Включено] Автоматический выбор версии видео по умолчанию без запроса.[CR][Отключено] Отображение диалога для выбора версии видео.

[ctx: #40202]
note: Ignore different video versions settting
en: Ignore different video versions on scan
ru_ru: Игнорировать различные версии видео при сканировании

[ctx: #40203]
note: Help for Ignore different video versions settting
en: Select scanner action for different video versions.[CR][Enabled] Add different video versions to library seperately without confirmation.[CR][Disabled] Prompt for converting different video versions into additional versions of the original.
ru_ru: Выберите действие для разных версий видео при сканировании.[CR][Включено] Добавление разных версий видео в библиотеку по отдельности без подтверждения.[CR][Отключено] Запрос на преобразование разных версий видео в дополнительные версии оригинала.

[ctx: #40204]
note: Ignore video extras settting
en: Ignore video extras on scan
ru_ru: Игнорировать дополнительные видеоматериалы при сканировании

[ctx: #40205]
note: Help for ignore video extras settting
en: Select scanner action for video extras in "extras" folder.[CR][Enabled] Scan video extras like regular videos.[CR][Disabled] Add video extras to library for associated video.
ru_ru: Выберите действие при сканировании для видеофрагментов в папке "extras".[CR][Включено] Сканировать видеофрагменты как обычные видео.[CR][Отключено] Добавить видеофрагменты в медиатеку для соответствующего видео.

[ctx: #40206]
note: Show video versions as folder settting
en: Show videos with multiple versions as folder
ru_ru: Показывать видео с несколькими версиями как папку

[ctx: #40207]
note: Help for show video versions as folder settting
en: When enabled, a video with multiple versions will be shown as a folder in the video library. This folder can then be opened to display the individual video versions. When disabled, the configured select action will be applied.
ru_ru: Если включено, видео с несколькими версиями будет отображаться в виде папки в медиатеке. Эту папку можно открыть, чтобы отобразить отдельные версии видео. Если отключено, будет применяться настроенное действие выбора.

[ctx: #40208]
note: Choose video version dialog title
en: Choose version: {}
ru_ru: Выберите версию: {}

[ctx: #40209]
note: First choose video version and then select a player and play context menu item label
en: Play version using...
ru_ru: Воспроизвести версию, используя...

[ctx: #40210]
note: Button label for video versions
en: Versions
ru_ru: Версии

[ctx: #40211]
note: Button label for video extras
en: Extras
ru_ru: Дополнительные видео

[ctx: #40212]
note: UPnP remote player volume level sync setting
en: Synchronize volume level to remote UPnP players
ru_ru: Синхронизировать громкость с удаленными UPnP-плеерами

[ctx: #40213]
note: Help string for UPnP remote player volume level sync setting
en: If selected the remote player volume level will be synchronized with the volume of this application.[CR]Warning: Global system volume level may be different than the application volume level - they are controlled independently.[CR]This may lead the remote player to be set to 100% volume level if the application has 100% volume level but the overall system volume level is smaller.
ru_ru: При выборе этого параметра уровень громкости удаленного плеера будет синхронизирован с уровнем громкости данного приложения.[CR]Предупреждение: Глобальный уровень громкости системы может отличаться от уровня громкости приложения - они управляются независимо.[CR]Это может привести к тому, что удаленный плеер будет установлен на 100 % громкости, если приложение имеет 100 % громкости, но общий уровень громкости системы меньше.

[ctx: #40214]
note: Dialog title for the selection of the video extra
en: Choose extra: {}
ru_ru: Выберите дополнительное: {}

[ctx: #40215]
note: Title of the dialog for version rename action from Versions Manager
en: Choose version type
ru_ru: Выберите тип версии

[ctx: #40216]
note: Caption of the button to create a new version type (Versions Manager > Rename)
en: New type...
ru_ru: Новый тип...

[ctx: #40217]
note: Caption of the dialog for keyboard entry of a new version type
en: New version type
ru_ru: Новый тип версии

[ctx: #40218]
note: Title of the dialog for extra rename action from Extras Manager
en: Choose extra name
ru_ru: Выберите имя дополнительного

[ctx: #40219]
note: Caption of the button to create a new extra name (Extras Manager > Rename)
en: New name...
ru_ru: Новое имя...

[ctx: #40220]
note: Caption of the dialog for keyboard entry of a new extra name
en: New extra name
ru_ru: Новое имя дополнительного

[ctx: #40221]
note: Choose video version context menu item label
en: Choose version
ru_ru: Выберите версию

[ctx: #40400]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Standard Edition
ru_ru: Стандартное издание

[ctx: #40401]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Extended Edition
ru_ru: Расширенное издание

[ctx: #40402]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Unrated Version
ru_ru: Издание без цензуры

[ctx: #40403]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Uncut Version
ru_ru: Версия без цензуры

[ctx: #40404]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Remastered Version
ru_ru: Восстановленная версия

[ctx: #40406]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Theatrical Cut
ru_ru: Театральная версия

[ctx: #40407]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Director's Cut
ru_ru: Режиссерская версия

[ctx: #40408]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Special Edition
ru_ru: Специальное издание

[ctx: #40409]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Limited Edition
ru_ru: Лимитированное издание

[ctx: #40410]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Complete Edition
ru_ru: Полная версия

[ctx: #40411]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: The Final Cut
ru_ru: Финальная версия

[ctx: #40412]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Super Duper Cut
ru_ru: Супер-пупер версия

[ctx: #40413]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Collector's Edition
ru_ru: Коллекционное издание

[ctx: #40414]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Ultimate Collector's Edition
ru_ru: Коллекционное издание Ultimate

[ctx: #40415]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Criterion Collection Edition
ru_ru: Коллекционное издание Criterion

[ctx: #40416]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Fan Edit
ru_ru: Фанатская версия

[ctx: #40417]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: Black and White Edition
ru_ru: Черно-белая версия

[ctx: #40431]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 10th Anniversary Edition
ru_ru: Юбилейное издание 10 лет

[ctx: #40432]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 20th Anniversary Edition
ru_ru: Юбилейное издание 20 лет

[ctx: #40433]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 25th Anniversary Edition
ru_ru: Юбилейное издание 25 лет

[ctx: #40434]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 30th Anniversary Edition
ru_ru: Юбилейное издание 30 лет

[ctx: #40435]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 40th Anniversary Edition
ru_ru: Юбилейное издание 40 лет

[ctx: #40436]
note: Name of a video version, like "Director's Cut"
en: 50th Anniversary Edition
ru_ru: Юбилейное издание 50 лет

[ctx: #40801]
note: Confirm file deletion
en: Confirm file deletion
ru_ru: Подтвердить удаление файла

[ctx: #40802]
note: Description of setting with label #40801 "Confirm file deletion"
en: If enabled, a confirmation dialog will be displayed when files shall be deleted. If disabled, files will be deleted without user confirmation.
ru_ru: Если включено, то при удалении файлов будет отображаться диалог подтверждения. Отключено — файлы будут удаляться без подтверждения пользователя.
