KODI Main - en to sr_rs@latin translation catalogue (3263 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
sr_rs@latin: Programi

[ctx: #1]
en: Pictures
sr_rs@latin: Slike

[ctx: #2]
en: Music
sr_rs@latin: Muzika

[ctx: #3]
en: Videos
sr_rs@latin: Videi

[ctx: #4]
en: TV guide
sr_rs@latin: TV vodič

[ctx: #5]
en: Settings
sr_rs@latin: Podešavanja

[ctx: #7]
en: File manager
sr_rs@latin: Menadžer datoteka

[ctx: #8]
en: Weather
sr_rs@latin: Vreme

[ctx: #9]
en: Kodi media center
sr_rs@latin: Kodi medijski centar

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
sr_rs@latin: ponedeljak

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
sr_rs@latin: utorak

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
sr_rs@latin: sreda

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
sr_rs@latin: četvrtak

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
sr_rs@latin: petak

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
sr_rs@latin: subota

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
sr_rs@latin: nedelja

[ctx: #21]
en: January
sr_rs@latin: januar

[ctx: #22]
en: February
sr_rs@latin: februar

[ctx: #23]
en: March
sr_rs@latin: mart

[ctx: #24]
en: April
sr_rs@latin: april

[ctx: #25]
en: May
sr_rs@latin: maj

[ctx: #26]
en: June
sr_rs@latin: jun

[ctx: #27]
en: July
sr_rs@latin: jul

[ctx: #28]
en: August
sr_rs@latin: avgust

[ctx: #29]
en: September
sr_rs@latin: septembar

[ctx: #30]
en: October
sr_rs@latin: oktobar

[ctx: #31]
en: November
sr_rs@latin: novembar

[ctx: #32]
en: December
sr_rs@latin: decembar

[ctx: #41]
en: Mon
sr_rs@latin: pon

[ctx: #42]
en: Tue
sr_rs@latin: uto

[ctx: #43]
en: Wed
sr_rs@latin: sre

[ctx: #44]
en: Thu
sr_rs@latin: čet

[ctx: #45]
en: Fri
sr_rs@latin: pet

[ctx: #46]
en: Sat
sr_rs@latin: sub

[ctx: #47]
en: Sun
sr_rs@latin: ned

[ctx: #51]
en: Jan
sr_rs@latin: jan

[ctx: #52]
en: Feb
sr_rs@latin: feb

[ctx: #53]
en: Mar
sr_rs@latin: mar

[ctx: #54]
en: Apr
sr_rs@latin: apr

[ctx: #55]
en: May
sr_rs@latin: maj

[ctx: #56]
en: Jun
sr_rs@latin: jun

[ctx: #57]
en: Jul
sr_rs@latin: jul

[ctx: #58]
en: Aug
sr_rs@latin: avg

[ctx: #59]
en: Sep
sr_rs@latin: sep

[ctx: #60]
en: Oct
sr_rs@latin: okt

[ctx: #61]
en: Nov
sr_rs@latin: nov

[ctx: #62]
en: Dec
sr_rs@latin: dec

[ctx: #71]
note: Weather token
en: N
sr_rs@latin: S

[ctx: #72]
note: Weather token
en: NNE
sr_rs@latin: SSI

[ctx: #73]
note: Weather token
en: NE
sr_rs@latin: SI

[ctx: #74]
note: Weather token
en: ENE
sr_rs@latin: ISI

[ctx: #75]
note: Weather token
en: E
sr_rs@latin: I

[ctx: #76]
note: Weather token
en: ESE
sr_rs@latin: IJI

[ctx: #77]
note: Weather token
en: SE
sr_rs@latin: JI

[ctx: #78]
note: Weather token
en: SSE
sr_rs@latin: JJI

[ctx: #79]
note: Weather token
en: S
sr_rs@latin: J

[ctx: #80]
note: Weather token
en: SSW
sr_rs@latin: JJZ

[ctx: #81]
note: Weather token
en: SW
sr_rs@latin: JZ

[ctx: #82]
note: Weather token
en: WSW
sr_rs@latin: ZJZ

[ctx: #83]
note: Weather token
en: W
sr_rs@latin: Z

[ctx: #84]
note: Weather token
en: WNW
sr_rs@latin: ZSZ

[ctx: #85]
note: Weather token
en: NW
sr_rs@latin: SZ

[ctx: #86]
note: Weather token
en: NNW
sr_rs@latin: SSZ

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
sr_rs@latin: Jug

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
sr_rs@latin: Sever

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
sr_rs@latin: Zapad

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
sr_rs@latin: Istok

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
sr_rs@latin: Promenljiva

[ctx: #98]
en: View: Auto
sr_rs@latin: Prikaz: Automatski

[ctx: #99]
en: View: Auto big
sr_rs@latin: Prikaz: Automatski veliko

[ctx: #100]
en: View: Icons
sr_rs@latin: Prikaz: Ikone

[ctx: #101]
en: View: List
sr_rs@latin: Prikaz: Lista

[ctx: #102]
en: Scan
sr_rs@latin: Pretraži

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
sr_rs@latin: Složi po: Imenu

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
sr_rs@latin: Složi po: Datumu

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
sr_rs@latin: Složi po: Veličini

[ctx: #106]
en: No
sr_rs@latin: Ne

[ctx: #107]
en: Yes
sr_rs@latin: Da

[ctx: #108]
en: Slideshow
sr_rs@latin: Reprodukcija slajdova

[ctx: #109]
en: Create thumbs
sr_rs@latin: Napravi sličice

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
sr_rs@latin: Napravi sličice

[ctx: #111]
en: Shortcuts
sr_rs@latin: Prečice

[ctx: #112]
en: Paused
sr_rs@latin: Pauzirano

[ctx: #113]
en: Update failed
sr_rs@latin: Neuspelo ažuriranje

[ctx: #114]
en: Installation failed
sr_rs@latin: Instalacija nije uspela

[ctx: #115]
en: Copy
sr_rs@latin: Kopiraj

[ctx: #116]
en: Move
sr_rs@latin: Premesti

[ctx: #117]
en: Delete
sr_rs@latin: Izbriši

[ctx: #118]
en: Rename
sr_rs@latin: Preimenuj

[ctx: #119]
en: New folder
sr_rs@latin: Nova fascikla

[ctx: #120]
en: Confirm copy
sr_rs@latin: Potvrdite kopiranje

[ctx: #121]
en: Confirm move
sr_rs@latin: Potvrdite premeštanje

[ctx: #122]
en: Confirm delete
sr_rs@latin: Potvrdite brisanje

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
sr_rs@latin: Da li biste želeli da kopirate odabranu datoteku(e)?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
sr_rs@latin: Da li biste želeli da premestite odabranu datoteku(e)?

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
sr_rs@latin: Da li biste želeli da izbrišete odabranu datoteku(e)? [CR]Upozorenje - ova akcija se ne može opozvati.

[ctx: #126]
en: Status
sr_rs@latin: Stanje

[ctx: #127]
en: Objects
sr_rs@latin: Objekti

[ctx: #128]
en: General
sr_rs@latin: Opšte

[ctx: #129]
en: Slideshow
sr_rs@latin: Reprodukcija slajdova

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
sr_rs@latin: Podaci o sistemu

[ctx: #131]
en: Display
sr_rs@latin: Prikaz

[ctx: #132]
en: Albums
sr_rs@latin: Albumi

[ctx: #133]
en: Artists
sr_rs@latin: Izvođači

[ctx: #134]
en: Songs
sr_rs@latin: Pesme

[ctx: #135]
en: Genres
sr_rs@latin: Žanrovi

[ctx: #136]
en: Playlists
sr_rs@latin: Lista za reproukciju

[ctx: #137]
en: Search
sr_rs@latin: Pretraga

[ctx: #138]
en: System information
sr_rs@latin: Podaci sistema

[ctx: #139]
en: Temperatures:
sr_rs@latin: Temperature:

[ctx: #142]
en: Time:
sr_rs@latin: Vreme:

[ctx: #143]
en: Current:
sr_rs@latin: Trenutno:

[ctx: #144]
en: Build:
sr_rs@latin: Izdanje:

[ctx: #145]
en: Network:
sr_rs@latin: Mreža:

[ctx: #146]
en: Type:
sr_rs@latin: Vrsta:

[ctx: #147]
en: Static
sr_rs@latin: Statička

[ctx: #149]
en: MAC address
sr_rs@latin: MAC adresa

[ctx: #150]
en: IP address
sr_rs@latin: IP adresa

[ctx: #151]
en: Link:
sr_rs@latin: Veza:

[ctx: #152]
en: Half duplex
sr_rs@latin: Polu dupleks

[ctx: #153]
en: Full duplex
sr_rs@latin: Puni dupleks

[ctx: #154]
en: Storage
sr_rs@latin: Skladište

[ctx: #155]
en: Drive
sr_rs@latin: Uređaj

[ctx: #156]
en: Free
sr_rs@latin: Slobodno

[ctx: #158]
en: Free memory
sr_rs@latin: Slobodna memorija

[ctx: #159]
en: No link
sr_rs@latin: Nema linka

[ctx: #160]
en: Free
sr_rs@latin: Slobodno

[ctx: #162]
en: Tray open
sr_rs@latin: Vrata otvorena

[ctx: #163]
en: Reading
sr_rs@latin: Čitanje

[ctx: #164]
en: No disc
sr_rs@latin: Nema diska

[ctx: #165]
en: Disc present
sr_rs@latin: Disk je prisutan

[ctx: #166]
en: Skin
sr_rs@latin: Maska

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
sr_rs@latin: Otkaži operacije sa datotekama

[ctx: #169]
en: Resolution
sr_rs@latin: Rezolucija

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
sr_rs@latin: Podesite učestanost osvežavanja ekrana

[ctx: #171]
en: Sort title
sr_rs@latin: Sortirajte naslov

[ctx: #172]
en: Release date
sr_rs@latin: Datum izdavanja

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
sr_rs@latin: Prikaži 4:3 videe kao

[ctx: #174]
en: Compiled:
sr_rs@latin: Sastavljeno:

[ctx: #175]
en: Moods
sr_rs@latin: Raspoloženja

[ctx: #176]
en: Styles
sr_rs@latin: Stilovi

[ctx: #177]
note: <application name> successfully started
en: {0:s} successfully started
sr_rs@latin: {0:s} je uspešno pokrenuto

[ctx: #178]
note: <application name> has been successfully started.
en: {0:s} has been successfully started.
sr_rs@latin: {0:s} je uspešno pokrenut.

[ctx: #179]
en: Song
sr_rs@latin: Pesma

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
sr_rs@latin: Trajanje

[ctx: #181]
en: Select album
sr_rs@latin: Odaberi album

[ctx: #182]
en: Tracks
sr_rs@latin: Numere

[ctx: #183]
en: Review
sr_rs@latin: Recenzija

[ctx: #184]
en: Refresh
sr_rs@latin: Osveži

[ctx: #185]
en: Searching album
sr_rs@latin: Pretraživanje albuma

[ctx: #186]
en: OK
sr_rs@latin: U redu

[ctx: #187]
en: No albums found!
sr_rs@latin: Nijedan album nije pronađen!

[ctx: #188]
en: Select all
sr_rs@latin: Odabrati sve

[ctx: #189]
en: Scanning media information
sr_rs@latin: Pretraživanje podataka medija

[ctx: #190]
en: Save
sr_rs@latin: Sačuvaj

[ctx: #191]
en: Shuffle
sr_rs@latin: Nasumično

[ctx: #192]
en: Clear
sr_rs@latin: Poništi

[ctx: #193]
en: Scan
sr_rs@latin: Pretraži

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
sr_rs@latin: Pretraživanje...

[ctx: #195]
en: No information found!
sr_rs@latin: Nisu pronađeni podaci!

[ctx: #196]
en: Select movie:
sr_rs@latin: Odaberite film:

[ctx: #197]
en: Querying {0:s} information
sr_rs@latin: Zahtevanje podataka o {0:s}

[ctx: #198]
en: Loading movie details
sr_rs@latin: Učitavanje podataka o filmu

[ctx: #199]
en: Web interface
sr_rs@latin: Web interfejs

[ctx: #200]
en: Audio encoders
sr_rs@latin: Koderi zvuka

[ctx: #201]
en: Audio decoders
sr_rs@latin: Dekoderi zvuka

[ctx: #202]
en: Tagline
sr_rs@latin: Slogan

[ctx: #203]
en: Plot outline
sr_rs@latin: Kratak opis

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
sr_rs@latin: Kompilacija

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
sr_rs@latin: Glasova

[ctx: #206]
en: Cast
sr_rs@latin: Uloge

[ctx: #207]
en: Plot
sr_rs@latin: Opis

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
sr_rs@latin: Pusti

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
sr_rs@latin: Sledeće

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
sr_rs@latin: Prethodno

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
sr_rs@latin: Prilagodite korisničko okruženje...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
sr_rs@latin: Prilagođavanje slike

[ctx: #215]
en: Soften
sr_rs@latin: Omekšano

[ctx: #216]
en: Zoom amount
sr_rs@latin: Nivo uvećanja

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
sr_rs@latin: Odnos pikselizacije

[ctx: #218]
en: DVD drive
sr_rs@latin: DVD uređaj

[ctx: #219]
en: Please insert disc
sr_rs@latin: Molimo, ubacite disk

[ctx: #220]
en: Remote share
sr_rs@latin: Udaljena deljena lokacija

[ctx: #221]
en: Network is not connected
sr_rs@latin: Mreža nije povezana

[ctx: #222]
en: Cancel
sr_rs@latin: Otkaži

[ctx: #224]
en: Speed
sr_rs@latin: Brzina

[ctx: #225]
en: Vertical shift
sr_rs@latin: Vertikalno pomeranje

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
sr_rs@latin: Učitaj podatke audio CD-a sa Internet servisa

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
sr_rs@latin: Izmešaj listu za reprodukciju pri učitavanju

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
sr_rs@latin: Vreme usporenja HDD-a

[ctx: #230]
en: Video filters
sr_rs@latin: Video filteri

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
sr_rs@latin: Ništa

[ctx: #232]
en: Point
sr_rs@latin: Tačka

[ctx: #233]
en: Linear
sr_rs@latin: Linearno

[ctx: #234]
en: Anisotropic
sr_rs@latin: Anizotropija

[ctx: #237]
en: Minification
sr_rs@latin: Umanjenje

[ctx: #238]
en: Magnification
sr_rs@latin: Uveličanje

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
sr_rs@latin: Poništi listu za reprodukciju po završetku

[ctx: #240]
en: Display mode
sr_rs@latin: Režim prikazivanja

[ctx: #241]
en: Full screen #{0:d}
sr_rs@latin: Ceo ekran #{0:d}

[ctx: #242]
en: Windowed
sr_rs@latin: U prozoru

[ctx: #243]
en: Refresh rate
sr_rs@latin: Učestanost osvežavanja

[ctx: #244]
en: Full screen
sr_rs@latin: Ceo ekran

[ctx: #245]
en: Sizing: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Zoom x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Pixels: {6:2.2f}:1) (VShift: {7:2.2f})
sr_rs@latin: Veličina: ({0:d},{1:d})->({2:d},{3:d}) (Uvećanje x{4:2.2f}) AR:{5:2.2f}:1 (Piksela: {6:2.2f}:1) (VPomeraj: {7:2.2f})

[ctx: #247]
en: Scripts
sr_rs@latin: Skripte

[ctx: #248]
en: Language
sr_rs@latin: Jezik

[ctx: #249]
en: Music
sr_rs@latin: Muzika

[ctx: #250]
en: Visualisation
sr_rs@latin: Vizuelizacija

[ctx: #251]
en: Select destination directory
sr_rs@latin: Odaberite odredišnu fasciklu

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
sr_rs@latin: Stereo povećanje broja kanala

[ctx: #253]
en: Number of channels
sr_rs@latin: Broj kanala

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
sr_rs@latin: Prijemnik sposoban za DTS

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
sr_rs@latin: Preuzimanje CD podataka

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
sr_rs@latin: Greška

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
sr_rs@latin: Omogući čitanje oznaka

[ctx: #259]
en: Opening
sr_rs@latin: Otvaranje

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
sr_rs@latin: Čekanje na početak...

[ctx: #262]
en: Scripts output
sr_rs@latin: Izlaz skripti

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
sr_rs@latin: Dopusti daljinsko upravljanje pomoću HTTP

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
sr_rs@latin: Snimi

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
sr_rs@latin: Zaustavi Snim.

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
sr_rs@latin: Složi po: Numeri

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
sr_rs@latin: Složi po: Vremenu

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
sr_rs@latin: Složi po: Naslovu

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
sr_rs@latin: Složi po: Izvođaču

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
sr_rs@latin: Složi po: Albumu

[ctx: #271]
en: Top 100
sr_rs@latin: Najboljih 100

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
sr_rs@latin: Podešavanje odnosa pikselizacije

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
sr_rs@latin: Podesite pravougaonik tako da dobijete savršeni kvadrat

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
sr_rs@latin: Gornja-Leva kompenzacija uklapanja ekrana

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
sr_rs@latin: Donja-Desna kompenzacija uklapanja ekrana

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
sr_rs@latin: Pomerajte strelicu kako biste promenili ishod uklapanja ekrana

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
sr_rs@latin: Pozicioniranje titla

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
sr_rs@latin: Pomerajte traku kako biste promenili poziciju titlova

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
sr_rs@latin: Nije moguće učitati podešavanja

[ctx: #280]
en: Using default settings
sr_rs@latin: Korišćenje podrazumevanih podešavanja

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
sr_rs@latin: Molimo, proverite XML datoteke

[ctx: #282]
en: Found {0:d} items
sr_rs@latin: Pronađeno {0:d} stavki

[ctx: #283]
en: Search results
sr_rs@latin: Rezultati pretrage

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
sr_rs@latin: Bez rezultata

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
sr_rs@latin: Željeni audio jezik

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
sr_rs@latin: Željeni jezik titla

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
sr_rs@latin: Titlovi

[ctx: #289]
en: Size
sr_rs@latin: Veličina

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
sr_rs@latin: Komprimovanje dinamičkog opsega

[ctx: #292]
en: Audio
sr_rs@latin: Zvuk

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
sr_rs@latin: Potraži titlove

[ctx: #294]
en: Create bookmark
sr_rs@latin: Napravi obeleživač

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
sr_rs@latin: Poništi obeleživač

[ctx: #297]
en: Audio offset
sr_rs@latin: Pomeraj zvuka u vremenu

[ctx: #298]
en: Bookmarks
sr_rs@latin: Obeleživači

[ctx: #299]
en: Bookmark {0:d}
sr_rs@latin: Obeleživač {0:d}

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
sr_rs@latin: Prijemnik sposoban za MP1

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
sr_rs@latin: Prijemnik sposoban za MP2

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
sr_rs@latin: Prijemnik sposoban za MP3

[ctx: #303]
en: Delay
sr_rs@latin: Odlaganje

[ctx: #304]
en: Language
sr_rs@latin: Jezik

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
sr_rs@latin: Omogućeno

[ctx: #306]
en: Non-interleaved
sr_rs@latin: Neisprepletani

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
sr_rs@latin: Originalni jezik

[ctx: #309]
en: User interface language
sr_rs@latin: Jezik korisničkog interfejsa

[ctx: #312]
en: (0=auto)
sr_rs@latin: (0=automatski)

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
sr_rs@latin: Čišćenje baze

[ctx: #314]
en: Preparing...
sr_rs@latin: Pripremanje...

[ctx: #315]
en: Database error
sr_rs@latin: Greška baze podataka

[ctx: #316]
en: Searching songs...
sr_rs@latin: Pretraživanje pesama...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
sr_rs@latin: Baza podataka je uspešno očišćena

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
sr_rs@latin: Čišćenje pesama...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
sr_rs@latin: Greška čišćenja pesama

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
sr_rs@latin: Čišćenje izvođača...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
sr_rs@latin: Greška čišćenja izvođača

[ctx: #322]
en: Cleaning genres, roles etc....
sr_rs@latin: Čišćenje žanrova, uloga itd...

[ctx: #323]
en: Error cleaning genres, roles etc.
sr_rs@latin: Greška pri čišćenju žanrova, uloga itd.

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
sr_rs@latin: Čišćenje putanja...

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
sr_rs@latin: Greška čišćenja putanja

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
sr_rs@latin: Čišćenje albuma...

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
sr_rs@latin: Greška čišćenja albuma

[ctx: #328]
en: Writing changes...
sr_rs@latin: Upisivanje promena...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
sr_rs@latin: Greška upisivanja promena

[ctx: #330]
en: This may take some time...
sr_rs@latin: Ovo može potrajati neko vreme...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
sr_rs@latin: Komprimovanje baze podataka...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
sr_rs@latin: Greška komprimovanja baze podataka

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
sr_rs@latin: Da li želite da očistite biblioteku?

[ctx: #334]
en: Clean library...
sr_rs@latin: Očisti biblioteku...

[ctx: #335]
en: Start
sr_rs@latin: Pokreni

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
sr_rs@latin: Konverzija broja slika u sekundi

[ctx: #337]
en: Output configuration
sr_rs@latin: Podešavanje izlaza

[ctx: #338]
en: Fixed
sr_rs@latin: Fiksno

[ctx: #339]
en: Optimized
sr_rs@latin: Optimizovano

[ctx: #340]
en: Various artists
sr_rs@latin: Različiti izvođači

[ctx: #341]
en: Play disc
sr_rs@latin: Pusti disk

[ctx: #342]
en: Movies
sr_rs@latin: Filmovi

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
sr_rs@latin: Prilagodi broj slika u sekundi

[ctx: #344]
en: Actors
sr_rs@latin: Glumci

[ctx: #345]
en: Year
sr_rs@latin: Godina

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
sr_rs@latin: Održi originalni nivo zvuka pri smanjivanju broja kanala

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
sr_rs@latin: Prijemnik sposoban za DTS-HD

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
sr_rs@latin: Dozvoli prolazni prenos

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
sr_rs@latin: Prijemnik sposoban za TrueHD

[ctx: #350]
en: Programs
sr_rs@latin: Programi

[ctx: #351]
en: Off
sr_rs@latin: Isključi

[ctx: #352]
en: Dim
sr_rs@latin: Priguši

[ctx: #353]
en: Black
sr_rs@latin: Crno

[ctx: #354]
en: Matrix trails
sr_rs@latin: Matrix tragovi

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
sr_rs@latin: Vreme čekanja

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
sr_rs@latin: Režim čuvara ekrana

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
sr_rs@latin: Funkcija tajmera isključivanja

[ctx: #358]
en: All albums
sr_rs@latin: Svi albumi

[ctx: #359]
en: Recently added albums
sr_rs@latin: Nedavno dodati albumi

[ctx: #360]
en: Screensaver
sr_rs@latin: Čuvar ekrana

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
sr_rs@latin: Rekurzivna reprodukcija slajdova

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
sr_rs@latin: Nivo prigušenja čuvara ekrana

[ctx: #363]
en: Sort by: File
sr_rs@latin: Složi po: Datoteci

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
sr_rs@latin: Prijemnik sposoban za Dolby Digital (AC3)

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
sr_rs@latin: Složi po: Imenu

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
sr_rs@latin: Složi po: Godini

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
sr_rs@latin: Složi po: Oceni

[ctx: #369]
en: Title
sr_rs@latin: Naziv

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
sr_rs@latin: Grmljavina

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
sr_rs@latin: Delimično

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
sr_rs@latin: Pretežno

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
sr_rs@latin: Sunčano

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
sr_rs@latin: Oblačno

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
sr_rs@latin: Sneg

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
sr_rs@latin: Kiša

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
sr_rs@latin: Slab(a)

[ctx: #378]
note: Weather token
en: AM
sr_rs@latin: Prepodne

[ctx: #379]
note: Weather token
en: PM
sr_rs@latin: Popodne

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
sr_rs@latin: Pljuskovi

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
sr_rs@latin: Nekoliko

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
sr_rs@latin: Mestimično

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
sr_rs@latin: Vetar

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
sr_rs@latin: Jak

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
sr_rs@latin: Umereno

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
sr_rs@latin: Vedro

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
sr_rs@latin: Oblaci

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
sr_rs@latin: Rani

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
sr_rs@latin: Pljusak

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
sr_rs@latin: Susnežica

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
sr_rs@latin: Slab

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
sr_rs@latin: Umeren

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
sr_rs@latin: Jak

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
sr_rs@latin: Magla

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
sr_rs@latin: Izmaglica

[ctx: #396]
en: Select location
sr_rs@latin: Odaberite lokaciju

[ctx: #397]
en: Refresh time
sr_rs@latin: Vreme osvežavanja

[ctx: #398]
en: Temperature units
sr_rs@latin: Jedinice za temperaturu

[ctx: #399]
en: Speed units
sr_rs@latin: Jedinice za brzinu

[ctx: #400]
en: Weather
sr_rs@latin: Vreme

[ctx: #401]
en: Temp
sr_rs@latin: Temperatura

[ctx: #402]
en: Feels like
sr_rs@latin: Osećaj

[ctx: #403]
en: UV index
sr_rs@latin: UV indeks

[ctx: #404]
en: Wind
sr_rs@latin: Vetar

[ctx: #405]
en: Dew point
sr_rs@latin: Tačka rose

[ctx: #406]
en: Humidity
sr_rs@latin: Vlažnost

[ctx: #407]
en: Hardware keyboard layouts
sr_rs@latin: Hardverski rasporedi tastature

[ctx: #409]
en: Defaults
sr_rs@latin: Podrazumevano

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
sr_rs@latin: Pristupanje servisu vremenske prognoze

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
sr_rs@latin: Preuzimanje vremenske prognoze za:

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
sr_rs@latin: Nije moguće preuzeti podatke o vremenskoj prognozi

[ctx: #413]
en: Manual
sr_rs@latin: Ručno

[ctx: #414]
en: No review for this album
sr_rs@latin: Ne postoji recenzija za ovaj album

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
sr_rs@latin: Preuzimanje sličica...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
sr_rs@latin: Prikaz: Velike ikone

[ctx: #418]
en: Low
sr_rs@latin: Nisko

[ctx: #419]
en: High
sr_rs@latin: Visoko

[ctx: #420]
en: Best match
sr_rs@latin: Najbolje podudaranje

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
sr_rs@latin: Održavaj audio uređaj aktivnim

[ctx: #422]
en: Delete album information
sr_rs@latin: Izbriši podatke albuma

[ctx: #423]
en: Delete CD information
sr_rs@latin: Izbriši CD podatke

[ctx: #424]
en: Select
sr_rs@latin: Odaberi

[ctx: #425]
en: No album information found
sr_rs@latin: Nisu pronađeni podaci albuma

[ctx: #426]
en: No CD information found
sr_rs@latin: Nisu pronađeni CD podaci

[ctx: #427]
en: Disc
sr_rs@latin: Disk

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
sr_rs@latin: Ubacite korektan CD / DVD

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
sr_rs@latin: Molimo, ubacite sledeći disk

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
sr_rs@latin: Složi po: DVD#

[ctx: #431]
en: No cache
sr_rs@latin: Bez keša

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
sr_rs@latin: Ukloni film iz biblioteke

[ctx: #434]
note: From <wind dir.> at <speed> <unit>
en: From {0:s} at {1:d} {2:s}
sr_rs@latin: Od {0:s} na {1:d} {2:s}

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
sr_rs@latin: Optički disk nije otkriven

[ctx: #436]
note: Message body of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: This video is stored on an optical disc (e.g. DVD, Blu-ray) and cannot be played as your device does not have an appropriate drive.
sr_rs@latin: Ovaj video zapis se čuva na optičkom disku (npr. DVD, Blu-ray) i ne može se reprodukovati jer vaš uređaj nema odgovarajuću disk jedinicu.

[ctx: #437]
en: Removable disk
sr_rs@latin: Prenosivi disk

[ctx: #438]
en: Opening file
sr_rs@latin: Otvaranje datoteke

[ctx: #439]
en: Cache
sr_rs@latin: Keš

[ctx: #442]
en: Local network
sr_rs@latin: Lokalna mreža

[ctx: #445]
en: Audio
sr_rs@latin: Zvuk

[ctx: #447]
en: Autorun media
sr_rs@latin: Automatski reprodukuj medije

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
sr_rs@latin: Prijemnik sposoban za Dolby Digital Plus (E-AC3)

[ctx: #449]
en: Enabled
sr_rs@latin: Omogućeno

[ctx: #450]
en: Columns
sr_rs@latin: Kolone

[ctx: #451]
en: Row 1 address
sr_rs@latin: 1. red adrese

[ctx: #452]
en: Row 2 address
sr_rs@latin: 2. red adrese

[ctx: #453]
en: Row 3 address
sr_rs@latin: 3. red adrese

[ctx: #454]
en: Row 4 address
sr_rs@latin: 4. red adrese

[ctx: #455]
en: Rows
sr_rs@latin: Redovi

[ctx: #456]
en: Mode
sr_rs@latin: Režim

[ctx: #457]
en: Switch view
sr_rs@latin: Promeni prikaz

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
sr_rs@latin: Ograniči učestanost odabiranja (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
sr_rs@latin: Titlovi

[ctx: #460]
en: Audio stream
sr_rs@latin: Audio zapis

[ctx: #461]
en: [active]
sr_rs@latin: [aktivno]

[ctx: #463]
en: Backlight
sr_rs@latin: Pozadinsko osvetljenje

[ctx: #464]
en: Brightness
sr_rs@latin: Osvetljenost

[ctx: #465]
en: Contrast
sr_rs@latin: Kontrast

[ctx: #466]
en: Gamma
sr_rs@latin: Opseg boje

[ctx: #467]
en: Type
sr_rs@latin: Vrsta

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
sr_rs@latin: Pomerajte traku da biste promenili OSD poziciju

[ctx: #469]
en: OSD position
sr_rs@latin: OSD pozicija

[ctx: #470]
en: Credits
sr_rs@latin: Zasluge

[ctx: #474]
en: Off
sr_rs@latin: Isključi

[ctx: #475]
en: Music only
sr_rs@latin: Samo muzika

[ctx: #476]
en: Music & video
sr_rs@latin: Muzika i video

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
sr_rs@latin: Nije moguće učitati listu za reprodukciju

[ctx: #479]
en: Skin & language
sr_rs@latin: Maska i jezik

[ctx: #480]
en: Appearance
sr_rs@latin: Izgled

[ctx: #481]
en: Audio options
sr_rs@latin: Opcije zvuka

[ctx: #482]
en: About Kodi
sr_rs@latin: O sistemu Kodi

[ctx: #485]
en: Delete album
sr_rs@latin: Izbriši album

[ctx: #486]
en: Repeat
sr_rs@latin: Ponovi

[ctx: #487]
en: Repeat one
sr_rs@latin: Ponovi jednom

[ctx: #488]
en: Repeat folder
sr_rs@latin: Ponovi fasciklu

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
sr_rs@latin: Automatski pusti sledeću pesmu

[ctx: #491]
en: - Use big icons
sr_rs@latin: - Koristi velike ikone

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
sr_rs@latin: Promeni veličinu za VobSubs

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
sr_rs@latin: Napredne opcije (samo za stručnjake!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
sr_rs@latin: Ukupno pojačanje zvuka

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
sr_rs@latin: Uvećaj videe do GUI rezolucije

[ctx: #496]
en: Calibration
sr_rs@latin: Prilagođavanje

[ctx: #497]
en: Show file extensions
sr_rs@latin: Prikaži tipove datoteka

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
sr_rs@latin: Složi po: Vrsti

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
sr_rs@latin: Nije moguće povezivanje sa Internet servisom pretrage

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
sr_rs@latin: Neuspelo preuzimanje podataka albuma

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
sr_rs@latin: Traženje naziva albuma...

[ctx: #502]
en: Open
sr_rs@latin: Otvori

[ctx: #503]
en: Busy
sr_rs@latin: Zauzeto

[ctx: #504]
en: Empty
sr_rs@latin: Prazno

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
sr_rs@latin: Učitavanje podataka medija iz datoteka...

[ctx: #506]
note: label for library update progress bar when checking for new or changed media files
en: Checking media files...
sr_rs@latin: Provera medijskih datoteka...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
sr_rs@latin: Složi po: Upotrebi

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
sr_rs@latin: Omogući vizuelizacije

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
sr_rs@latin: Omogući promenu režima videa

[ctx: #512]
en: Startup window
sr_rs@latin: Početni ekran

[ctx: #513]
en: Home window
sr_rs@latin: Glavni ekran

[ctx: #514]
en: Manual settings
sr_rs@latin: Ručna podešavanja

[ctx: #515]
en: Genre
sr_rs@latin: Žanr

[ctx: #517]
en: Recently played albums
sr_rs@latin: Nedavno reprodukovani albumi

[ctx: #518]
en: Launch
sr_rs@latin: Pokreni

[ctx: #519]
en: Launch in...
sr_rs@latin: Pokreni u...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
sr_rs@latin: Kompilacije

[ctx: #522]
en: Remove source
sr_rs@latin: Ukloni izvor

[ctx: #523]
en: Switch media
sr_rs@latin: Promeni medij

[ctx: #524]
en: Select playlist
sr_rs@latin: Odaberite listu za reprodukciju

[ctx: #525]
en: New playlist...
sr_rs@latin: Nova lista za reprodukciju...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
sr_rs@latin: Dodaj u listu za reprodukciju

[ctx: #527]
en: Manually add to library
sr_rs@latin: Ručno dodaj u biblioteku

[ctx: #528]
en: Enter title
sr_rs@latin: Unesite naslov

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
sr_rs@latin: Greška: Dupliran naslov

[ctx: #530]
en: Select genre
sr_rs@latin: Odaberite žanr

[ctx: #531]
en: New genre
sr_rs@latin: Novi žanr

[ctx: #532]
en: Manual addition
sr_rs@latin: Ručno dodavanje

[ctx: #533]
en: Enter genre
sr_rs@latin: Unesite žanr

[ctx: #535]
en: List
sr_rs@latin: Lista

[ctx: #536]
en: Icons
sr_rs@latin: Ikone

[ctx: #537]
en: Big list
sr_rs@latin: Velika lista

[ctx: #538]
en: Big icons
sr_rs@latin: Velike ikone

[ctx: #539]
en: Wide
sr_rs@latin: Široko

[ctx: #540]
en: Big wide
sr_rs@latin: Veoma široko

[ctx: #541]
en: Album icons
sr_rs@latin: Ikone albuma

[ctx: #542]
en: DVD icons
sr_rs@latin: DVD ikone

[ctx: #544]
en: Media info
sr_rs@latin: Podaci o mediju

[ctx: #545]
en: Audio output device
sr_rs@latin: Uređaj za audio izlaz

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
sr_rs@latin: Uređaj za izlaz prolaznog prenosa

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
sr_rs@latin: Ovaj izvođač nema popunjenu biografiju

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
sr_rs@latin: Pretvori višekanalni zvuk u stereo

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
sr_rs@latin: Broj

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
sr_rs@latin: Ime

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
sr_rs@latin: Datum

[ctx: #553]
en: Size
sr_rs@latin: Veličina

[ctx: #554]
en: Track
sr_rs@latin: Numera

[ctx: #555]
en: Time
sr_rs@latin: Trajanje

[ctx: #556]
en: Title
sr_rs@latin: Naslov

[ctx: #557]
en: Artist
sr_rs@latin: Izvođač

[ctx: #559]
en: Playlist
sr_rs@latin: Lista za reprodukciju

[ctx: #561]
en: File
sr_rs@latin: Datoteka

[ctx: #562]
en: Year
sr_rs@latin: Godina

[ctx: #563]
en: Rating
sr_rs@latin: Ocena

[ctx: #564]
en: Type
sr_rs@latin: Vrsta

[ctx: #565]
en: Usage
sr_rs@latin: Korišćenje

[ctx: #566]
en: Album artist
sr_rs@latin: Izvođač albuma

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
sr_rs@latin: Broj reprodukcija

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
sr_rs@latin: Poslednja reprodukcija

[ctx: #569]
en: Comment
sr_rs@latin: Komentar

[ctx: #570]
en: Date added
sr_rs@latin: Datum dodavanja

[ctx: #571]
en: Default
sr_rs@latin: Podrazumevano

[ctx: #573]
en: Path
sr_rs@latin: Putanja

[ctx: #574]
en: Country
sr_rs@latin: Zemlja

[ctx: #575]
en: In progress
sr_rs@latin: U toku

[ctx: #576]
en: Times played
sr_rs@latin: Broj pregleda

[ctx: #577]
en: Date taken
sr_rs@latin: Datum fotografisanja

[ctx: #578]
en: Artist / Year
sr_rs@latin: Izvođač / Godina

[ctx: #580]
en: Sort direction
sr_rs@latin: Smer slaganja

[ctx: #581]
en: Sort method
sr_rs@latin: Način slaganja

[ctx: #582]
en: View mode
sr_rs@latin: Režim prikaza

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
sr_rs@latin: Zapamti prikaze različitih fascikli

[ctx: #584]
en: Ascending
sr_rs@latin: Uzlazno

[ctx: #585]
en: Descending
sr_rs@latin: Silazno

[ctx: #586]
en: Edit playlist
sr_rs@latin: Uredi listu za repodukciju

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
sr_rs@latin: Otkaži režim žurke

[ctx: #589]
en: Party mode
sr_rs@latin: Režim žurke

[ctx: #590]
en: Random
sr_rs@latin: Nasumično

[ctx: #591]
en: Off
sr_rs@latin: Isključi

[ctx: #592]
en: One
sr_rs@latin: Jednom

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
sr_rs@latin: Sve

[ctx: #594]
en: Off
sr_rs@latin: Isključi

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
sr_rs@latin: Ponavljanje: Isključeno

[ctx: #596]
en: Repeat: One
sr_rs@latin: Ponavljanje: Jednom

[ctx: #597]
en: Repeat: All
sr_rs@latin: Ponavljanje: Sve

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
sr_rs@latin: Ripuj audio CD

[ctx: #601]
en: Medium
sr_rs@latin: Srednje

[ctx: #602]
en: Standard
sr_rs@latin: Uobičajeno

[ctx: #603]
en: Extreme
sr_rs@latin: Ekstremno

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
sr_rs@latin: Nepromenljiva stopa bita

[ctx: #605]
en: Ripping...
sr_rs@latin: Ripovanje...

[ctx: #607]
en: To:
sr_rs@latin: Za:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
sr_rs@latin: Ripovanje CD-a nije moguće jer putanja za CDDARIP nije odabrana.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
sr_rs@latin: Ripuj audio numeru

[ctx: #611]
en: Enter number
sr_rs@latin: Unesite broj

[ctx: #612]
en: Bits/sample
sr_rs@latin: Bita/uzorku

[ctx: #613]
en: Sample rate
sr_rs@latin: Učestanost odabiranja

[ctx: #614]
en: Virtual folder
sr_rs@latin: Virtuelna fascikla

[ctx: #620]
en: Audio CDs
sr_rs@latin: Audio CD-ovi

[ctx: #621]
en: Encoder
sr_rs@latin: Koder

[ctx: #622]
en: Quality
sr_rs@latin: Kvalitet

[ctx: #623]
en: Bitrate
sr_rs@latin: Stopa bita

[ctx: #624]
en: Include track number
sr_rs@latin: Uključi broj numere

[ctx: #625]
en: All songs of
sr_rs@latin: Sve pesme od

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
sr_rs@latin: TV serije u toku

[ctx: #629]
en: View mode
sr_rs@latin: Režim prikaza

[ctx: #630]
note: Label for stretching the displayed video to its normal size
en: Normal
sr_rs@latin: Normalan

[ctx: #631]
en: Zoom
sr_rs@latin: Uvećanje

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
sr_rs@latin: Razvučeno 4:3

[ctx: #633]
en: Wide zoom
sr_rs@latin: Široko uvećanje

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
sr_rs@latin: Razvučeno 16:9

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
sr_rs@latin: Originalna veličina

[ctx: #636]
en: Custom
sr_rs@latin: Prilagođeno

[ctx: #637]
en: ReplayGain
sr_rs@latin: Jačina zvuka ponavljanja

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
sr_rs@latin: Regulisanje jačine zvuka

[ctx: #639]
en: Use track levels
sr_rs@latin: Koristi nivoe numere

[ctx: #640]
en: Use album levels
sr_rs@latin: Koristi nivoe albuma

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
sr_rs@latin: Datoteke sa podacima o jačini zvuka ponavljanja

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
sr_rs@latin: Datoteke bez podataka o jačini zvuka ponavljanja

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
sr_rs@latin: Razvučeno 16:9 - Nelinearno

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
sr_rs@latin: Potrebno je raspakivanje velike datoteke. Nastaviti?

[ctx: #646]
en: Remove from library
sr_rs@latin: Ukloni iz biblioteke

[ctx: #647]
en: Export video library
sr_rs@latin: Izvezi biblioteku filmova

[ctx: #648]
en: Import video library
sr_rs@latin: Uvezi biblioteku filmova

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
sr_rs@latin: Uvoženje

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
sr_rs@latin: Izvoženje

[ctx: #651]
en: Browse for library
sr_rs@latin: Potraži biblioteku

[ctx: #652]
en: Years
sr_rs@latin: Godine

[ctx: #653]
en: Update library
sr_rs@latin: Ažuriraj biblioteku

[ctx: #654]
en: Show debug information
sr_rs@latin: Prikaži informacije za traženje grešaka

[ctx: #655]
en: Browse for executable
sr_rs@latin: Potraži izvršne datoteke

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
sr_rs@latin: Potraži listu za reprodukciju

[ctx: #657]
en: Browse for folder
sr_rs@latin: Potraži fasciklu

[ctx: #658]
en: Song information
sr_rs@latin: Podaci pesme

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
sr_rs@latin: Nelinearno istezanje

[ctx: #660]
en: Volume amplification
sr_rs@latin: Pojačavanje zvuka

[ctx: #661]
en: Choose export folder
sr_rs@latin: Izaberite fasciklu za izvoz

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
sr_rs@latin: Ova datoteka više nije dostupna.

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
sr_rs@latin: Da li biste želeli da uklonite ovo iz biblioteke?

[ctx: #664]
en: Browse for script
sr_rs@latin: Potraži skriptu

[ctx: #665]
en: Compression level
sr_rs@latin: Nivo komprimovanja

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
sr_rs@latin: Omogući evidentiranje zasebnih komponenti

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
sr_rs@latin: Omogući Dolby Digital (AC3) prekodiranje

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
sr_rs@latin: Odredite evidentiranje zasebnih komponenti...

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
sr_rs@latin: Opširno evidentiranje za [B]SMB[/B] biblioteku

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
sr_rs@latin: Opširno evidentiranje za [B]libcURL[/B] biblioteku (HTTP(S), DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
sr_rs@latin: Opširno evidentiranje za [B]FFmpeg[/B] biblioteke

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
sr_rs@latin: Opširno evidentiranje za [B]D-Bus[/B] pozive

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
sr_rs@latin: Opširno evidentiranje za [B]JSON-RPC[/B] zahteve

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
sr_rs@latin: Opširno evidentiranje za [B]Audio[/B] komponentu

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
sr_rs@latin: Opširno evidentiranje za [B]AirTunes[/B] biblioteku

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
sr_rs@latin: Opširno evidentiranje za [B]UPnP[/B] komponente

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
sr_rs@latin: Opširno evidentiranje za [B]libCEC[/B] biblioteku

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
sr_rs@latin: Opširno evidentiranje za [B]Video[/B] komponentu

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
sr_rs@latin: Opširno evidentiranje za [B]Webserver[/B] komponentu

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
sr_rs@latin: Čišćenje biblioteke

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
sr_rs@latin: Uklanjanje starih pesama iz biblioteke

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
sr_rs@latin: Ova putanja je već pretražena

[ctx: #705]
en: Network
sr_rs@latin: Mreža

[ctx: #708]
en: Use proxy server
sr_rs@latin: Koristi proxy server

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
sr_rs@latin: Internet Protokol (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
sr_rs@latin: Odredili ste neispravan port. Vrednost mora biti između 1 i 65535.

[ctx: #715]
en: Assignment
sr_rs@latin: Zadatak

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
sr_rs@latin: Automatski (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
sr_rs@latin: Ručno (statičko)

[ctx: #719]
en: IP address
sr_rs@latin: IP adresa

[ctx: #720]
en: Netmask
sr_rs@latin: Mrežna maska

[ctx: #721]
en: Default gateway
sr_rs@latin: Podrazumevani mrežni prolaz

[ctx: #723]
en: Save & restart
sr_rs@latin: Sačuvaj i ponovo pokreni

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
sr_rs@latin: Odredili ste neispravnu adresu. Vrednost mora biti AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
sr_rs@latin: sa brojevima između 0 i 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
sr_rs@latin: Promene nisu sačuvane. Nastaviti bez čuvanja?

[ctx: #731]
en: Black
sr_rs@latin: Crno

[ctx: #732]
en: Save & apply
sr_rs@latin: Sačuvaj i primeni

[ctx: #733]
en: Password
sr_rs@latin: Lozinka

[ctx: #734]
en: No pass
sr_rs@latin: Bez lozinke

[ctx: #735]
en: Character set
sr_rs@latin: Skup znakova

[ctx: #736]
en: Style
sr_rs@latin: Stil

[ctx: #737]
en: Colour
sr_rs@latin: Boja

[ctx: #738]
en: Normal
sr_rs@latin: Normalan

[ctx: #739]
en: Bold
sr_rs@latin: Podebljan

[ctx: #740]
en: Italics
sr_rs@latin: Kurziv

[ctx: #741]
en: Bold italics
sr_rs@latin: Podebljani kurziv

[ctx: #742]
en: White
sr_rs@latin: Bela

[ctx: #743]
en: Yellow
sr_rs@latin: Žuta

[ctx: #744]
en: Files
sr_rs@latin: Datoteke

[ctx: #747]
en: Error loading image
sr_rs@latin: Greška učitavanja slike

[ctx: #748]
en: Edit path
sr_rs@latin: Uredi putanju

[ctx: #749]
en: Mirror image
sr_rs@latin: Kopija slike

[ctx: #750]
en: Are you sure?
sr_rs@latin: Da li ste sigurni?

[ctx: #751]
en: Removing source
sr_rs@latin: Uklanjanje izvora

[ctx: #754]
en: Add program link
sr_rs@latin: Dodaj vezu ka programu

[ctx: #755]
en: Edit program path
sr_rs@latin: Uredi putanju programa

[ctx: #756]
en: Edit program name
sr_rs@latin: Uredi ime programa

[ctx: #757]
en: Edit path depth
sr_rs@latin: Uredi dubinu putanje

[ctx: #759]
en: View: Big list
sr_rs@latin: Prikaz: Velika lista

[ctx: #760]
en: Yellow
sr_rs@latin: Žuta

[ctx: #761]
en: White
sr_rs@latin: Bela

[ctx: #762]
en: Blue
sr_rs@latin: Plava

[ctx: #763]
en: Bright green
sr_rs@latin: Svetlo zelena

[ctx: #764]
en: Yellow green
sr_rs@latin: Žutozelena

[ctx: #765]
en: Cyan
sr_rs@latin: Azurno plava

[ctx: #766]
en: Light grey
sr_rs@latin: Svetlo siva

[ctx: #767]
en: Grey
sr_rs@latin: Siva

[ctx: #772]
en: Audio
sr_rs@latin: Zvuk

[ctx: #773]
en: Seeking
sr_rs@latin: Pozicioniranje

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
sr_rs@latin: Fascikla reprodukcije slajdova

[ctx: #790]
en: Remote control
sr_rs@latin: Daljinsko upravljanje

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
sr_rs@latin: Dopusti daljinsko upravljanje od strane programa na ovom sistemu

[ctx: #793]
en: Port range
sr_rs@latin: Opseg portova

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
sr_rs@latin: Dopusti daljinsko upravljanje od strane programa na drugim sistemima

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
sr_rs@latin: Početno odlaganje ponavljanja (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
sr_rs@latin: Neprekidno odlaganje ponavljanja (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
sr_rs@latin: Maksimalan broj klijenata

[ctx: #798]
en: Internet access
sr_rs@latin: Pristup Internetu

[ctx: #799]
en: Library update
sr_rs@latin: Ažuriranje biblioteke

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
sr_rs@latin: Vrsta

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
sr_rs@latin: Pretraži vodič za

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
sr_rs@latin: Unesite reč za pretragu radi korišćenja pri traženju podudarajućih događaja u vodiču

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
sr_rs@latin: Pretraga punog teksta (ili samo pretraga naziva)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
sr_rs@latin: Bilo koji dan

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
sr_rs@latin: Svaki dan

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
sr_rs@latin: Bilo koji kanal

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
sr_rs@latin: Započni u bilo kom trenutku

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
sr_rs@latin: Grupa za snimanje

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
sr_rs@latin: Sprečiti dupliranje epizoda

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
sr_rs@latin: Početak vremena popunjavanja

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
sr_rs@latin: Kraj vremena popunjavanja

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
sr_rs@latin: Snimi sve epizode

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
sr_rs@latin: Snimi samo nove epizode

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
sr_rs@latin: Prekini u bilo kom trenutku

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
sr_rs@latin: Maksimalno snimaka

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
sr_rs@latin: Jednom

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
sr_rs@latin: Jednom (zasnovano na vodiču)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
sr_rs@latin: Pravilo tajmera

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
sr_rs@latin: Pravilo tajmera (zasnovano na vodiču)

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
sr_rs@latin: Pravilo tajmera izbrisano

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
sr_rs@latin: Ponedeljcima

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
sr_rs@latin: Utorcima

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
sr_rs@latin: Sredama

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
sr_rs@latin: Četvrtcima

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
sr_rs@latin: Pecima

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
sr_rs@latin: Subotama

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
sr_rs@latin: Nedeljama

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
sr_rs@latin: Da li želite da izbrišete samo ovaj tajmer ili takođe i pravilo tajmera koje ga je zakazalo?

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
sr_rs@latin: Samo ovo

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
sr_rs@latin: Aktiviraj

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
sr_rs@latin: Deaktiviraj

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
sr_rs@latin: Da li ste sigurni da želite da izbrišete ovo pravilo tajmera i sve tajmere koje je zakazao?

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
sr_rs@latin: Da li ste sigurni da želite da izbrišete ovaj tajmer?

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
sr_rs@latin: Potvrdite zaustavljanje snimanja

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
sr_rs@latin: Da li ste sigurni da želite da zaustavite ovo snimanje?

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
sr_rs@latin: Uneli ste pogrešan broj porta

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
sr_rs@latin: Ispravan opseg porta je 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
sr_rs@latin: Ispravan opseg porta je 1024-65535

[ctx: #997]
en: Add pictures...
sr_rs@latin: Dodaj slike...

[ctx: #998]
en: Add music...
sr_rs@latin: Dodaj muziku...

[ctx: #999]
en: Add videos...
sr_rs@latin: Dodaj videe...

[ctx: #1000]
en: Preview
sr_rs@latin: Pregled

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
sr_rs@latin: Nije moguće povezivanje

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
sr_rs@latin: Veza sa mrežnom lokacijom ne može da se uspostavi. To može da se desi ako mreža nije povezana. Da li biste želeli da dodate u svakom slučaju?

[ctx: #1006]
en: IP address
sr_rs@latin: IP adresa

[ctx: #1007]
en: Add network location
sr_rs@latin: Dodaj mrežnu lokaciju

[ctx: #1008]
en: Protocol
sr_rs@latin: Protokol

[ctx: #1009]
en: Server address
sr_rs@latin: Adresa servera

[ctx: #1010]
en: Server name
sr_rs@latin: Ime servera

[ctx: #1011]
en: Remote path
sr_rs@latin: Udaljena putanja

[ctx: #1012]
en: Shared folder
sr_rs@latin: Deljena fascikla

[ctx: #1014]
en: Username
sr_rs@latin: Korisničko ime

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
sr_rs@latin: Potraži mrežni server

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
sr_rs@latin: Unesite mrežnu adresu servera

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
sr_rs@latin: Unesite putanju na serveru

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
sr_rs@latin: Unesite broj porta

[ctx: #1019]
en: Enter the username
sr_rs@latin: Unesite korisničko ime

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
sr_rs@latin: Unesite putanje ili potražite lokacije medija.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
sr_rs@latin: Unesite ime za ovaj medijski izvor.

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
sr_rs@latin: Potraži nove deljene lokacije

[ctx: #1024]
en: Browse
sr_rs@latin: Potraži

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
sr_rs@latin: Neuspešno preuzimanje podataka fascikle. Ovo se može desiti ako mreža nije povezana. Da li biste želeli da je dodate u svakom slučaju?

[ctx: #1026]
en: Add source
sr_rs@latin: Dodaj izvor

[ctx: #1027]
en: Edit source
sr_rs@latin: Uredi izvor

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
sr_rs@latin: Unesite novu oznaku

[ctx: #1030]
en: Browse for image
sr_rs@latin: Potraži sliku

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
sr_rs@latin: Potraži fasciklu sa slikama

[ctx: #1032]
en: Add network location...
sr_rs@latin: Dodaj mrežnu lokaciju...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
sr_rs@latin: Potraži datoteku

[ctx: #1034]
en: Submenu
sr_rs@latin: Podmeni

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
sr_rs@latin: Omogući tastere podmenija

[ctx: #1036]
en: Favourites
sr_rs@latin: Omiljeno

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
sr_rs@latin: Video dodatni programi

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
sr_rs@latin: Muzički dodatni programi

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
sr_rs@latin: Dodatni programi za slike

[ctx: #1040]
en: Loading directory
sr_rs@latin: Učitavanje fascikle

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
sr_rs@latin: Dodatni programi za programe

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
sr_rs@latin: Postavi sličicu priključka

[ctx: #1046]
en: Access points
sr_rs@latin: Pristupna tačka

[ctx: #1048]
en: Username
sr_rs@latin: Korisničko ime

[ctx: #1049]
en: Script settings
sr_rs@latin: Podešavanje skripte

[ctx: #1050]
en: Singles
sr_rs@latin: Pojedinačni

[ctx: #1051]
en: Enter web address
sr_rs@latin: Unesite internet adresu

[ctx: #1180]
en: Proxy type
sr_rs@latin: Vrsta proxya

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
sr_rs@latin: SOCKS5 sa daljinskim DNS odlučivanjem

[ctx: #1200]
en: SMB client
sr_rs@latin: SMB klijent

[ctx: #1202]
en: Workgroup
sr_rs@latin: Radna grupa

[ctx: #1203]
en: Default username
sr_rs@latin: Podrazumevano korisničko ime

[ctx: #1204]
en: Default password
sr_rs@latin: Podrazumevana lozinka

[ctx: #1208]
en: Mount SMB shares
sr_rs@latin: Prikači SMB deljenja

[ctx: #1210]
en: Remove
sr_rs@latin: Ukloni

[ctx: #1211]
en: Music
sr_rs@latin: Muzika

[ctx: #1213]
en: Pictures
sr_rs@latin: Slike

[ctx: #1214]
en: Files
sr_rs@latin: Datoteke

[ctx: #1215]
en: Music & video
sr_rs@latin: Muzika i video

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
sr_rs@latin: Muzika i slike

[ctx: #1217]
en: Music & files
sr_rs@latin: Muzika i datoteke

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
sr_rs@latin: Video i slike

[ctx: #1219]
en: Video & files
sr_rs@latin: Video i datoteke

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
sr_rs@latin: Slike i datoteke

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
sr_rs@latin: Muzika, video i slike

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
sr_rs@latin: Muzika, video, slike i datoteke

[ctx: #1223]
en: Disabled
sr_rs@latin: Onemogućeno

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
sr_rs@latin: Datoteke, muzika i video

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
sr_rs@latin: Datoteke, slike i muzika

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
sr_rs@latin: Datoteke, slike i video

[ctx: #1229]
en: Music & programs
sr_rs@latin: Muzika i programi

[ctx: #1230]
en: Video & programs
sr_rs@latin: Video i programi

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
sr_rs@latin: Slike i programi

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
sr_rs@latin: Muzika, video, slike i programi

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
sr_rs@latin: Programi, video i muzika

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
sr_rs@latin: Programi, slike i muzika

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
sr_rs@latin: Programi, slike i video

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
sr_rs@latin: Objavi servise drugim sistemima

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
sr_rs@latin: Omogući AirPlay podršku "Videa" i "Slika"

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
sr_rs@latin: Dopusti podešavanje jačine zvuka

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
sr_rs@latin: Omogući AirPlay podršku

[ctx: #1271]
en: Device name
sr_rs@latin: Ime uređaja

[ctx: #1272]
en: Use password protection
sr_rs@latin: Koristi zaštitu lozinkom

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
sr_rs@latin: Prilagođen audio uređaj

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
sr_rs@latin: Prilagođen uređaj prolaznog prenosa

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
sr_rs@latin: Koraci podešavanja jačine zvuka

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
sr_rs@latin: Temperatura

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
sr_rs@latin: Pritisak

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
sr_rs@latin: Udaljenost

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
sr_rs@latin: Intenzitet

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
sr_rs@latin: Dronjav

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
sr_rs@latin: Veoma

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
sr_rs@latin: Ekstremno

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
sr_rs@latin: Vihori

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
sr_rs@latin: Nebo je čisto

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
sr_rs@latin: Raštrkani

[ctx: #1386]
note: Weather token
en: Tropical
sr_rs@latin: Tropski

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
sr_rs@latin: Uragan

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
sr_rs@latin: Hladno

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
sr_rs@latin: Vetrovito

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
sr_rs@latin: Podešavanja

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
sr_rs@latin: Povetarac

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
sr_rs@latin: Lagan

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
sr_rs@latin: Jak vetar, skoro olujni

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
sr_rs@latin: Žestoka

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
sr_rs@latin: Silovit

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
sr_rs@latin: Klizavo

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
sr_rs@latin: i

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
sr_rs@latin: Poledica

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
sr_rs@latin: Zakasneli

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
sr_rs@latin: Izolovani

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
sr_rs@latin: Pljuskovi sa grmljavinom

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
sr_rs@latin: Grmljavina

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
sr_rs@latin: Sunce

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
sr_rs@latin: Obilno

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
sr_rs@latin: u

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
sr_rs@latin: Blizini

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
sr_rs@latin: Led

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
sr_rs@latin: Kristali

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
sr_rs@latin: Blago

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
sr_rs@latin: sa

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
sr_rs@latin: vetrovito

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
sr_rs@latin: Mestimično

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
sr_rs@latin: Oluja

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
sr_rs@latin: Rominjanje

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
sr_rs@latin: Maglovito

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
sr_rs@latin: Grad

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
sr_rs@latin: Oluje

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
sr_rs@latin: Plitko

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
sr_rs@latin: Srednje

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
sr_rs@latin: Veoma jako

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
sr_rs@latin: Vetrovito

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
sr_rs@latin: Magla

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
sr_rs@latin: Oblačno

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
sr_rs@latin: Grad

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
sr_rs@latin: Grad

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
sr_rs@latin: Dim

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
sr_rs@latin: Vulkanski

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
sr_rs@latin: Pepeo

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
sr_rs@latin: Rasprostranjen

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
sr_rs@latin: Prašina

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
sr_rs@latin: Pesak

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
sr_rs@latin: Sprej

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
sr_rs@latin: Vihori

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
sr_rs@latin: Peščana oluja

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
sr_rs@latin: Duvanje

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
sr_rs@latin: Grad

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
sr_rs@latin: Malo

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
sr_rs@latin: i

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
sr_rs@latin: Susnežica

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
sr_rs@latin: sa

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
sr_rs@latin: Verovatnoća

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
sr_rs@latin: od

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
sr_rs@latin: Tornado

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
sr_rs@latin: Oblak

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
sr_rs@latin: Nepoznato

[ctx: #1447]
note: Weather token
en: Squalls
sr_rs@latin: Olujni vetar

[ctx: #1448]
note: Weather token
en: Precipitation
sr_rs@latin: Padavine

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
sr_rs@latin: Delimično

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
sr_rs@latin: Postavi ekran na spavanje pri neaktivnosti

[ctx: #2050]
en: Runtime
sr_rs@latin: Trajanje

[ctx: #2080]
en: Empty list
sr_rs@latin: Prazna lista

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
sr_rs@latin: Vraćanje na matičnu listu jer je aktivna lista ispražnjena

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
sr_rs@latin: Novija verzija je potrebna. Proverite evidenciju za više informacija o ovoj poruci.

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
sr_rs@latin: Greška dodatnih programa

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
sr_rs@latin: Proverite evidenciju za više informacija.

[ctx: #10000]
en: Home
sr_rs@latin: Glavni ekran

[ctx: #10001]
en: Programs
sr_rs@latin: Programi

[ctx: #10002]
en: Pictures
sr_rs@latin: Slike

[ctx: #10003]
en: File manager
sr_rs@latin: Menadžer datoteka

[ctx: #10004]
en: Settings
sr_rs@latin: Podešavanja

[ctx: #10005]
en: Not available
sr_rs@latin: Nije dostupno

[ctx: #10007]
en: System information
sr_rs@latin: Podaci sistema

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
sr_rs@latin: Podešavanja - Videi - Prilagođavanje ekrana

[ctx: #10016]
en: Settings - System
sr_rs@latin: Podešavanja - Sistem

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
sr_rs@latin: Podešavanja - TV

[ctx: #10024]
en: Titles
sr_rs@latin: Nazivi

[ctx: #10025]
en: Videos
sr_rs@latin: Videi

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
sr_rs@latin: Videi / Lista za reprodukciju

[ctx: #10029]
en: Login screen
sr_rs@latin: Ekran za prijavu

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
sr_rs@latin: Podešavanja - Profili

[ctx: #10036]
en: Basic
sr_rs@latin: Osnovno

[ctx: #10037]
en: Standard
sr_rs@latin: Uobičajeno

[ctx: #10038]
en: Advanced
sr_rs@latin: Napredno

[ctx: #10039]
en: Expert
sr_rs@latin: Stručno

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
sr_rs@latin: Pretraživač dodatnih programa

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
sr_rs@latin: Vrati podešavanja na podrazumevana

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
sr_rs@latin: Da li ste sigurni da želite da vratite podešavanja u ovoj kategoriji na podrazumevana?

[ctx: #10043]
en: Help
sr_rs@latin: Pomoć

[ctx: #10044]
en: No help available
sr_rs@latin: Pomoć nije dostupna

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
sr_rs@latin: Vraća sva vidljiva podešavanja na njihove podrazumevane vrednosti

[ctx: #10046]
en: No categories available
sr_rs@latin: Kategorije nisu dostupne

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
sr_rs@latin: Probajte da promenite nivo podešavanja da bi videli dodatne kategorije i podešavanja.

[ctx: #10048]
en: Add video source
sr_rs@latin: Dodaj izvor videa

[ctx: #10049]
en: Add music source
sr_rs@latin: Dodaj izvor muzike

[ctx: #10050]
en: Event log
sr_rs@latin: Evidencija događaja

[ctx: #10051]
en: Add program source
sr_rs@latin: Dodaj izvor programa

[ctx: #10052]
en: Add file source
sr_rs@latin: Dodaj izvor datoteka

[ctx: #10053]
en: Edit video source
sr_rs@latin: Uredi izvor videa

[ctx: #10054]
en: Edit music source
sr_rs@latin: Uredi izvor muzike

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
sr_rs@latin: Uredi izvor slika

[ctx: #10056]
en: Edit program source
sr_rs@latin: Uredi izvor programa

[ctx: #10057]
en: Edit file source
sr_rs@latin: Uredi izvor datoteka

[ctx: #10060]
en: Favourites
sr_rs@latin: Omiljeno

[ctx: #10116]
en: Player process info
sr_rs@latin: Informacije procesa uređaja za reprodukciju

[ctx: #10120]
en: Music OSD
sr_rs@latin: Muzički OSD

[ctx: #10126]
en: File browser
sr_rs@latin: Pretraživač datoteka

[ctx: #10128]
en: Network setup
sr_rs@latin: Podešavanje mreže

[ctx: #10129]
en: Media source
sr_rs@latin: Medijski izvor

[ctx: #10130]
en: Profile settings
sr_rs@latin: Podešavanja profila

[ctx: #10131]
en: Lock settings
sr_rs@latin: Podešavanja zaključavanja

[ctx: #10132]
en: Content settings
sr_rs@latin: Podešavanja sadržaja

[ctx: #10134]
en: Favourites
sr_rs@latin: Omiljeno

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
sr_rs@latin: Uređivanje pametne liste za reprodukciju

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
sr_rs@latin: Uređivanje pravila pametne liste za reprodukciju

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
sr_rs@latin: Podešavanja dodatnih programa

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
sr_rs@latin: Traženje titlova...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
sr_rs@latin: Traženje ili keširanje titlova...

[ctx: #10212]
en: terminating
sr_rs@latin: prekidanje

[ctx: #10213]
en: buffering
sr_rs@latin: predmemorisanje

[ctx: #10214]
en: Opening stream
sr_rs@latin: Otvaranje zapisa

[ctx: #10500]
en: Music playlist
sr_rs@latin: Lista za reprodukciju muzike

[ctx: #10502]
en: Music
sr_rs@latin: Muzika

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
sr_rs@latin: 100 najboljih pesama

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
sr_rs@latin: 100 najboljih albuma

[ctx: #10506]
en: Programs
sr_rs@latin: Programi

[ctx: #10507]
en: Configuration
sr_rs@latin: Podešavanja

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
sr_rs@latin: Vremenska prognoza

[ctx: #10509]
en: Network gaming
sr_rs@latin: Mrežno igranje

[ctx: #10510]
en: Extensions
sr_rs@latin: Proširenja

[ctx: #10511]
en: System info
sr_rs@latin: Podaci o sistemu

[ctx: #10516]
en: Music - Library
sr_rs@latin: Muzika - Biblioteka

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
sr_rs@latin: Sada pušteno - Muzika

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
sr_rs@latin: Sada pušteno - Videi

[ctx: #10523]
en: Album information
sr_rs@latin: Podaci albuma

[ctx: #10524]
en: Movie information
sr_rs@latin: Podaci filma

[ctx: #10550]
en: Teletext
sr_rs@latin: Teletekst

[ctx: #10700]
en: TV channels
sr_rs@latin: TV kanali

[ctx: #10702]
en: TV guide
sr_rs@latin: TV vodič

[ctx: #10705]
en: Radio channels
sr_rs@latin: Radio kanali

[ctx: #10707]
en: Radio guide
sr_rs@latin: Radio vodič

[ctx: #10820]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
sr_rs@latin: Podešavanja kontrolera

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
sr_rs@latin: Igre

[ctx: #10822]
note: Title of the in-game OSD menu
en: Menu
sr_rs@latin: Meni

[ctx: #10825]
note: Title of the in-game volume dialog
en: Volume
sr_rs@latin: Jačina zvuka

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
sr_rs@latin: Video preko celog ekrana

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
sr_rs@latin: Vizuelizacija zvuka

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
sr_rs@latin: Vizuelizacija zvuka

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
sr_rs@latin: Reindeksiranje...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
sr_rs@latin: Povratak na prozor sa muzikom

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
sr_rs@latin: Povratak na prozor sa videima

[ctx: #12012]
en: Last used
sr_rs@latin: Poslednji put korišćeno

[ctx: #12013]
en: Install date
sr_rs@latin: Datum instalacije

[ctx: #12014]
en: Last updated
sr_rs@latin: Poslednji put ažurirano

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
sr_rs@latin: Pusti od početka

[ctx: #12321]
en: OK
sr_rs@latin: U redu

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
sr_rs@latin: Zaključano! Unesite kod...

[ctx: #12326]
en: Enter password
sr_rs@latin: Unesite lozinku

[ctx: #12327]
en: Enter master code
sr_rs@latin: Unesite glavni kod

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
sr_rs@latin: Unesite kod za otključavanje

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
sr_rs@latin: ili pritisnite "C" za poništenje

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
sr_rs@latin: Unesite kombinaciju tastera upravljača za igre

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
sr_rs@latin: pritisnite "U redu", ili "Nazad" za poništenje

[ctx: #12332]
en: Set lock
sr_rs@latin: Zaključaj

[ctx: #12333]
en: Unlock
sr_rs@latin: Otključaj

[ctx: #12334]
en: Reset lock
sr_rs@latin: Poništi kod

[ctx: #12335]
en: Remove lock
sr_rs@latin: Ukloni kod

[ctx: #12337]
en: Numeric password
sr_rs@latin: Numerička lozinka

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
sr_rs@latin: Kombinacija tastera upravljača za igre

[ctx: #12339]
en: Full-text password
sr_rs@latin: Lozinka sa svim znacima

[ctx: #12340]
en: Enter new password
sr_rs@latin: Unesite novu lozinku

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
sr_rs@latin: Ponovo unesite novu lozinku

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
sr_rs@latin: Lozinka nije ispravna,

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
sr_rs@latin: Unete lozinke se ne podudaraju.

[ctx: #12345]
en: Access denied
sr_rs@latin: Pristup odbijen

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
sr_rs@latin: Prekomerni broj pokušaja unosa lozinke.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
sr_rs@latin: Sistem će se sada isključiti

[ctx: #12348]
en: Item locked
sr_rs@latin: Stavka je zaključana

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
sr_rs@latin: Ponovo aktiviraj zaključavanje

[ctx: #12356]
en: Change lock
sr_rs@latin: Promeni kod

[ctx: #12357]
en: Source lock
sr_rs@latin: Zaključavanje izvora

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
sr_rs@latin: Lozinka ne može biti prazna. Pokušajte ponovo.

[ctx: #12360]
en: Master lock
sr_rs@latin: Glavni kod

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
sr_rs@latin: Isključiti sistem ako je dostignut prekomerni broj pokušaja unosa glavnog koda.

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
sr_rs@latin: Glavni kod nije ispravan. Molimo, unesite ispravan glavni kod.

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
sr_rs@latin: Menadžer podešavanja i datoteka

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
sr_rs@latin: Postaviti kao podrazumevano za sve medije

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
sr_rs@latin: Ovo će poništiti bilo koje prethodno sačuvane vrednosti. Da li ste sigurni?

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
sr_rs@latin: Vreme prikazivanja svake slike

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
sr_rs@latin: Koristi efekat pomeranja i uvećanja

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
sr_rs@latin: 12-časovni sat

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
sr_rs@latin: 24-časovni sat

[ctx: #12385]
en: Day / Month
sr_rs@latin: Dan / Mesec

[ctx: #12386]
en: Month / Day
sr_rs@latin: Mesec / Dan

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
sr_rs@latin: Polisa privatnosti

[ctx: #12390]
en: System uptime
sr_rs@latin: Sistem je aktivan

[ctx: #12391]
en: Minutes
sr_rs@latin: Minuta

[ctx: #12392]
en: Hours
sr_rs@latin: Časova

[ctx: #12393]
en: Days
sr_rs@latin: Dana

[ctx: #12394]
en: Total uptime
sr_rs@latin: Ukupno vreme

[ctx: #12395]
en: Battery level
sr_rs@latin: Nivo baterije

[ctx: #12600]
en: Weather
sr_rs@latin: Vreme

[ctx: #12900]
en: Screensaver
sr_rs@latin: Čuvar ekrana

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
sr_rs@latin: OSD preko celog ekrana

[ctx: #13000]
en: System
sr_rs@latin: Sistem

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
sr_rs@latin: Momentano usporenje HDD

[ctx: #13002]
en: Video only
sr_rs@latin: Samo video materijal

[ctx: #13003]
en: - Delay
sr_rs@latin: - Odlaganje

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
sr_rs@latin: - Minimalno trajanje datoteke

[ctx: #13005]
en: Shutdown
sr_rs@latin: Isključi

[ctx: #13006]
en: Add picture source
sr_rs@latin: Dodaj izvor slika

[ctx: #13007]
en: Reset
sr_rs@latin: Resetuj

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
sr_rs@latin: Funkcija isključivanja

[ctx: #13009]
en: Quit
sr_rs@latin: Izađi

[ctx: #13010]
en: Hibernate
sr_rs@latin: Hibernacija

[ctx: #13011]
en: Suspend
sr_rs@latin: Stanje spavanja

[ctx: #13012]
en: Exit
sr_rs@latin: Izlaz

[ctx: #13013]
en: Reboot
sr_rs@latin: Ponovo pokreni

[ctx: #13014]
en: Minimise
sr_rs@latin: Umanji

[ctx: #13015]
en: Power button action
sr_rs@latin: Akcija tastera za uključivanje

[ctx: #13016]
en: Power off system
sr_rs@latin: Isključi sistem

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
sr_rs@latin: Spreči gašenje zbog neaktivnosti

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
sr_rs@latin: Dopusti gašenje zbog neaktivnosti

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
sr_rs@latin: Da li je druga sesija aktivna, možda putem ssh?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
sr_rs@latin: Prikačen prenosivi uređaj za skladištenje

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
sr_rs@latin: Nebezbedno uklanjanje uređaja za skladištenje

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
sr_rs@latin: Uspešno uklonjen uređaj za skladištenje

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
sr_rs@latin: Pokušaj da probudiš udaljene servere pri pristupu

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
sr_rs@latin: Čekanje da se mreža poveže...

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
sr_rs@latin: Neuspelo izvršenje Buđenja-preko-LAN!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
sr_rs@latin: Čekanje da se server probudi...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
sr_rs@latin: Produženo čekanje da se server probudi...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
sr_rs@latin: Čekanje da se servisi pokrenu...

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
sr_rs@latin: MAC otkrivanje

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
sr_rs@latin: Baterija je pri kraju

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
sr_rs@latin: Prepusti izbor upravljačkom programu (zahteva ponovno pokretanje)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
sr_rs@latin: Onemogućeno

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
sr_rs@latin: Omogućeno tokom reprodukcije video materijala

[ctx: #13108]
en: Always enabled
sr_rs@latin: Uvek je omogućeno

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
sr_rs@latin: Isprobaj & primeni rezoluciju

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
sr_rs@latin: Sačuvati ovu rezoluciju?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
sr_rs@latin: Da li biste želeli da sačuvate ovu izmenu?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
sr_rs@latin: Visok kvalitet uvećanja

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
sr_rs@latin: Onemogućen

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
sr_rs@latin: Omogućeno za SD sadržaj

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
sr_rs@latin: Uvek je omogućeno

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
sr_rs@latin: Način uvećanja

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
sr_rs@latin: Zadržati masku?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
sr_rs@latin: Zacrni ostale ekrane

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
sr_rs@latin: Onemogućeno

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
sr_rs@latin: Zacrni ekrane

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
sr_rs@latin: Otkrivene su aktivne veze!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
sr_rs@latin: Ako nastavite dalje, možda više nećete moći da upravljate ovom aplikacijom. Da li ste sigurni da želite da zaustavite server događaja?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
sr_rs@latin: Promeniti režim Apple Daljinskog Upravljača?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
sr_rs@latin: Ako trenutno koristite Apple Daljinski Upravljač da bi upravljali ovom aplikacijom, promena ovog podešavanja bi moglo da utiče na vašu sposobnost kontrolisanja. Da li želite da nastavite?

[ctx: #13159]
en: Subnet mask
sr_rs@latin: Podmaska mreže

[ctx: #13160]
en: Gateway
sr_rs@latin: Mrežni prolaz

[ctx: #13161]
en: Primary DNS
sr_rs@latin: Primarni DNS

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
sr_rs@latin: Neuspelo pokretanje

[ctx: #13170]
en: Never
sr_rs@latin: Nikada

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
sr_rs@latin: Odmah

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
sr_rs@latin: Datum postavljanja HDD-a:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
sr_rs@latin: Brojač cicklusa paljenja/gašenja HDD-a:

[ctx: #13200]
en: Profiles
sr_rs@latin: Profili

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
sr_rs@latin: Poslednji učitan profil:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
sr_rs@latin: Nepoznato

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
sr_rs@latin: Prepiši

[ctx: #13207]
note: Subtitle selection to only use forced subtitles
en: Forced only
sr_rs@latin: Samo nametnuto

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
sr_rs@latin: Budilnik

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
sr_rs@latin: Interval za budilnik (u minutima)

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
sr_rs@latin: Pretraži titlove u RAR-ovima

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
sr_rs@latin: Potraži titl...

[ctx: #13251]
en: Move item
sr_rs@latin: Premesti stavku

[ctx: #13252]
en: Move item here
sr_rs@latin: Premesti stavku ovde

[ctx: #13253]
en: Cancel move
sr_rs@latin: Otkaži premeštanje

[ctx: #13270]
en: Hardware:
sr_rs@latin: Hardver:

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
sr_rs@latin: Sistemsko korišćenje CPU:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
sr_rs@latin: Povezano, ali DNS nije dostupan.

[ctx: #13277]
en: Storage
sr_rs@latin: Skladište

[ctx: #13278]
en: Default
sr_rs@latin: Podrazumevano

[ctx: #13279]
en: Network
sr_rs@latin: Mreža

[ctx: #13281]
en: Hardware
sr_rs@latin: Hardver

[ctx: #13283]
en: Operating system:
sr_rs@latin: Operativni sistem:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
sr_rs@latin: Brzina CPU:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
sr_rs@latin: Video koder:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
sr_rs@latin: Rezolucija ekrana:

[ctx: #13292]
en: A/V cable:
sr_rs@latin: A/V kabl:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
sr_rs@latin: DVD regija:

[ctx: #13296]
en: Connected
sr_rs@latin: Povezano

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
sr_rs@latin: Nije povezano. Proverite mrežna podešavanja.

[ctx: #13299]
en: Target temperature
sr_rs@latin: Željena temperatura

[ctx: #13300]
en: Fan speed
sr_rs@latin: Brzina ventilatora

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
sr_rs@latin: Automatsko kontrolisanje temperature

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
sr_rs@latin: Premošćavanje brzine ventilatora

[ctx: #13303]
en: Fonts
sr_rs@latin: Fontovi

[ctx: #13304]
en: Enable flipping bi-directional strings
sr_rs@latin: Omogući obrtanje bi-direkcionih stringova

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
sr_rs@latin: Prikaži RSS novosti

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
sr_rs@latin: Prikaži stavke matične fascikle

[ctx: #13307]
en: Track naming template
sr_rs@latin: Šablon imenovanja numera

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
sr_rs@latin: Da li želite da ponovo pokrenete vaš sistem umesto samo ove aplikacije?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
sr_rs@latin: Efekat uvećanja

[ctx: #13311]
en: Float effect
sr_rs@latin: Efekat plutanja

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
sr_rs@latin: Umanjenje crnih traka

[ctx: #13313]
en: Restart
sr_rs@latin: Ponovo pokreni

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
sr_rs@latin: Preklapanje između pesama

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
sr_rs@latin: Obnovi sličice

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
sr_rs@latin: Rekurzivne sličice

[ctx: #13317]
en: View slideshow
sr_rs@latin: Prikaži reprodukciju slajdova

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
sr_rs@latin: Rekurzivna reprodukcija slajdova

[ctx: #13319]
en: Randomise
sr_rs@latin: Promešaj nasumično

[ctx: #13321]
en: Left only
sr_rs@latin: Samo levi

[ctx: #13322]
en: Right only
sr_rs@latin: Samo desni

[ctx: #13324]
en: Background transparency
sr_rs@latin: Providnost pozadine

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
sr_rs@latin: Providnost prednjeg plana

[ctx: #13326]
en: A/V delay
sr_rs@latin: A/V odlaganje

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
sr_rs@latin: Greška: Nedovoljno memorije

[ctx: #13332]
en: Move up
sr_rs@latin: Premesti gore

[ctx: #13333]
en: Move down
sr_rs@latin: Premesti dole

[ctx: #13334]
en: Edit label
sr_rs@latin: Uredi oznaku

[ctx: #13335]
en: Make default
sr_rs@latin: Napravi podrazumevanim

[ctx: #13336]
en: Remove button
sr_rs@latin: Ukloni taster

[ctx: #13340]
en: Leave as is
sr_rs@latin: Ostavi kako jeste

[ctx: #13341]
en: Green
sr_rs@latin: Zelena

[ctx: #13342]
en: Orange
sr_rs@latin: Narandžasta

[ctx: #13343]
en: Red
sr_rs@latin: Crvena

[ctx: #13344]
en: Cycle
sr_rs@latin: Ciklus

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
sr_rs@latin: Isključi LED prilikom reprodukcije

[ctx: #13346]
en: Movie information
sr_rs@latin: Podaci filma

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
sr_rs@latin: Stavi u red za reprodukciju

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
sr_rs@latin: Pretraži IMDb...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
sr_rs@latin: Pretraži za novi sadržaj

[ctx: #13350]
en: Current playlist
sr_rs@latin: Trenutna lista za reprodukciju

[ctx: #13351]
en: Album information
sr_rs@latin: Podaci albuma

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
sr_rs@latin: Pretraži stavku i uvezi u biblioteku

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
sr_rs@latin: Zaustavi pretraživanje

[ctx: #13354]
en: Render method
sr_rs@latin: Način prikazivanja

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
sr_rs@latin: Nizak kvalitet senčenja piksela

[ctx: #13356]
en: Hardware overlays
sr_rs@latin: Hardverska preklapanja

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
sr_rs@latin: Visok kvalitet senčenja piksela

[ctx: #13358]
en: Play item
sr_rs@latin: Pusti stavku

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
sr_rs@latin: Postavi sličicu izvođača

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
sr_rs@latin: Automatski napravi sličice

[ctx: #13361]
en: Enable voice
sr_rs@latin: Omogući glas

[ctx: #13375]
en: Enable device
sr_rs@latin: Omogući uređaj

[ctx: #13376]
en: Volume
sr_rs@latin: Jačina zvuka

[ctx: #13377]
en: Default view mode
sr_rs@latin: Podrazumevani režim prikaza

[ctx: #13378]
en: Default brightness
sr_rs@latin: Podrazumevana osvetljenost

[ctx: #13379]
en: Default contrast
sr_rs@latin: Podrazumevani kontrast

[ctx: #13380]
en: Default gamma
sr_rs@latin: Podrazumevani opseg boja

[ctx: #13381]
en: Resume video
sr_rs@latin: Nastavi video

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
sr_rs@latin: Glasovna maska - Port 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
sr_rs@latin: Glasovna maska - Port 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
sr_rs@latin: Glasovna maska - Port 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
sr_rs@latin: Glasovna maska - Port 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
sr_rs@latin: Koristi traženje zasnovano na vremenu

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
sr_rs@latin: Šablon imenovanja numera - desno

[ctx: #13388]
en: Preset
sr_rs@latin: Unapred zadato podešavanje

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
sr_rs@latin: Izbaci / Učitaj

[ctx: #13393]
en: Calculate size
sr_rs@latin: Izračunaj veličinu

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
sr_rs@latin: Računanje veličine fascikle

[ctx: #13395]
en: Video settings
sr_rs@latin: Video podešavanja

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
sr_rs@latin: Omogući titlove

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
sr_rs@latin: Prečice

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
sr_rs@latin: Ignorisati artikle tokom slaganja

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
sr_rs@latin: Preklapanje između pesama sa istog albuma

[ctx: #13402]
en: Show track position
sr_rs@latin: Prikaži poziciju numere

[ctx: #13403]
en: Clear default
sr_rs@latin: Ukloni podrazumevano

[ctx: #13404]
en: Resume
sr_rs@latin: Nastavi

[ctx: #13405]
en: Get thumb
sr_rs@latin: Preuzmi omot

[ctx: #13406]
en: Picture information
sr_rs@latin: Podaci slike

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
sr_rs@latin: (IMDb ocena korisnika)

[ctx: #13409]
en: Top 250
sr_rs@latin: Najboljih 250

[ctx: #13410]
en: Tune in on Last.fm
sr_rs@latin: Namesti na Last.fm

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
sr_rs@latin: Minimalna brzina ventilatora

[ctx: #13412]
en: Play from here
sr_rs@latin: Pusti odavde

[ctx: #13413]
en: Downloading
sr_rs@latin: Preuzimanje

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
sr_rs@latin: Prikaži izvođače pesama i albuma

[ctx: #13415]
en: Render method
sr_rs@latin: Način prikazivanja

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
sr_rs@latin: Automatsko otkrivanje

[ctx: #13419]
en: Software
sr_rs@latin: Softver

[ctx: #13420]
en: Remove safely
sr_rs@latin: Bezbedno ukloni

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
sr_rs@latin: Pokreni reprodukciju slajdova odavde

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
sr_rs@latin: Zapamti za ovu putanju

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
sr_rs@latin: Dopusti hardversko ubrzanje - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
sr_rs@latin: Dopusti hardversko ubrzanje - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
sr_rs@latin: Dopusti hardversko ubrzanje - DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
sr_rs@latin: Dopusti hardversko ubrzanje - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
sr_rs@latin: Dopusti hardversko ubrzanje - VTBDecoder

[ctx: #13431]
en: Pixel shaders
sr_rs@latin: Senčenje piksela

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
sr_rs@latin: Dopusti hardversko ubrzanje - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
sr_rs@latin: Automatski pusti sledeći video

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
sr_rs@latin: Pusti samo ovo

[ctx: #13435]
en: Enable HQ scalers for scaling above
sr_rs@latin: Omogući HQ skalere za razmeru iznad

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
sr_rs@latin: Dati prednost VDPAU video mikseru

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
sr_rs@latin: Dopusti hardversko ubrzanje - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
sr_rs@latin: Dopusti hardversko ubrzanje - MediaCodec (Surface)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
sr_rs@latin: Koristi MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13442]
note: Description of setting with label #13441 "Use MPEG-2 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
sr_rs@latin: Omogućite ovu opciju radi korišćenja hardverskog ubrzanja za MPEG-(1 / 2) kodeke. Ako je onemogućeno CPU će biti korišćen umesto toga. Starije Radeon Karte imaju tendenicju da segfault sa ovim omogućenim.

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
sr_rs@latin: Koristi MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
sr_rs@latin: Omogućite ovu opciju radi korišćenja hardverskog ubrzanja za MPEG-4 kodek. Ako je onemogućeno CPU će biti korišćen umesto toga. Neki ION hardver ima probleme sa ovim omogućenim kao podrazumevano.

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
sr_rs@latin: Koristi VC-1 VDPAU

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
sr_rs@latin: Omogućite ovu opciju radi korišćenja hardverskog ubrzanja za VC-1 zasnovane kodeke. Ako je onemogućeno CPU će biti korišćen umesto toga. AMD hardver sa VDPAU ne može da dekodira VC-1 Simple.

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
sr_rs@latin: Koristi MPEG-2 VAAPI

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
sr_rs@latin: Omogućite ovu opciju da bi koristili hardversko ubrzanje za MPEG-(1 / 2) kodeke. Ako je onemogućeno CPU će biti korišćen umesto toga. Neki MPEG-2 videi mogu imati zelene artefakte.

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
sr_rs@latin: Koristi MPEG-4 VAAPI

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
sr_rs@latin: Omogućite ovu opciju radi korišćenja hardverskog ubrzanja za MPEG-4 kodek. Ako je onemogućeno CPU će biti korišćen umesto toga.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
sr_rs@latin: Koristi VC-1 VAAPI

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
sr_rs@latin: Omogućite ovu opciju radi korišćenja hardverskog ubrzanja za VC-1 zasnovane kodeke. Ako je onemogućeno CPU će biti korišćen umesto toga. Specijalno VC-1 isprepletan ozbiljno podbacuje na Intelovom hardveru.

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
sr_rs@latin: Dati prednost VAAPI načinu prikazivanja

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
sr_rs@latin: Koristi AV1 VAAPI

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
sr_rs@latin: Omogućite ovu opciju radi korišćenja hardverskog ubrzanja za AV1 kodek. Ako je onemogućeno CPU će biti korišćen umesto toga.

[ctx: #13505]
en: Resample quality
sr_rs@latin: Kvalitet ponovnog odabiranja

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
sr_rs@latin: Nizak (brzo)

[ctx: #13507]
en: Medium
sr_rs@latin: Srednji

[ctx: #13508]
en: High
sr_rs@latin: Visok

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
sr_rs@latin: Veoma visok (sporo)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
sr_rs@latin: Sinhronizuj reprodukciju prema prikazu

[ctx: #13511]
en: Choose art
sr_rs@latin: Izaberite umetnost

[ctx: #13512]
en: Current art
sr_rs@latin: Trenutna umetnost

[ctx: #13513]
en: Remote art
sr_rs@latin: Udaljena umetnost

[ctx: #13514]
en: Local art
sr_rs@latin: Lokalna umetnost

[ctx: #13515]
en: No art
sr_rs@latin: Bez umetnosti

[ctx: #13517]
en: Threshold for pitch correction
sr_rs@latin: Prag za korigovanje visine tona

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
sr_rs@latin: Odlaganje nakon promene učestanosti osvežavanja

[ctx: #13551]
en: Off
sr_rs@latin: Isključeno

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
sr_rs@latin: Koraci preskakanja

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
sr_rs@latin: Odlaganje preskakanja

[ctx: #13600]
en: Apple Remote
sr_rs@latin: Apple Daljinski Upravljač

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
sr_rs@latin: Dopusti pokretanje Kodi aplikacije korišćenjem daljinskog upravljača

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
sr_rs@latin: Vreme odlaganja sekvence

[ctx: #13610]
en: Disabled
sr_rs@latin: Onemogućeno

[ctx: #13611]
en: Standard
sr_rs@latin: Uobičajeno

[ctx: #13612]
en: Universal remote
sr_rs@latin: Univerzalni daljinski upravljač

[ctx: #13613]
en: Harmony remote
sr_rs@latin: Harmony daljinski upravljač

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
sr_rs@latin: Greška Apple Daljinskog Upravljača

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
sr_rs@latin: Neuspelo omogućavanje podrške Apple Daljinskog Upravljača

[ctx: #14000]
en: Stack
sr_rs@latin: Postavi na skladište

[ctx: #14001]
en: Unstack
sr_rs@latin: Ukloni sa skladišta

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
sr_rs@latin: Preuzimanje datoteke liste za reprodukciju...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
sr_rs@latin: Preuzimanje liste zapisa...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
sr_rs@latin: Razlaganje liste zapisa...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
sr_rs@latin: Neuspelo preuzimanje liste zapisa

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
sr_rs@latin: Neuspelo preuzimanje datoteke liste za reprodukciju

[ctx: #14009]
en: Games directory
sr_rs@latin: Katalog igara

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
sr_rs@latin: Automatski prebaci na sličice zasnovane na

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
sr_rs@latin: Omogući automatsko prebacivanje na prikaz omota

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
sr_rs@latin: - Koristi velike ikone

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
sr_rs@latin: - Prebacivanje zasnovano na

[ctx: #14014]
en: - Percentage
sr_rs@latin: - Procenat

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
sr_rs@latin: Bez datoteka i bar jedne sličice

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
sr_rs@latin: Bar jedna datoteka i sličica

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
sr_rs@latin: Procenat sličica

[ctx: #14018]
en: View options
sr_rs@latin: Opcije prikaza

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
sr_rs@latin: Promeni kod područja 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
sr_rs@latin: Promeni kod područja 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
sr_rs@latin: Promeni kod područja 3

[ctx: #14022]
en: Library
sr_rs@latin: Biblioteka

[ctx: #14023]
en: No TV
sr_rs@latin: Bez TV

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
sr_rs@latin: Unesite najbliži veći grad

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
sr_rs@latin: Video/Audio/DVD keš - Hard disk

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
sr_rs@latin: Video keš - DVD-ROM

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
sr_rs@latin: Video keš - Lokalna mreža

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
sr_rs@latin: Video keš - Internet

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
sr_rs@latin: Audio keš - DVD-ROM

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
sr_rs@latin: Audio keš - Lokalna mreža

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
sr_rs@latin: Audio keš - Internet

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
sr_rs@latin: DVD keš - DVD-ROM

[ctx: #14035]
en: Local network
sr_rs@latin: Lokalna mreža

[ctx: #14036]
en: Services
sr_rs@latin: Servisi

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
sr_rs@latin: DVD keš - Lokalna mreža

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
sr_rs@latin: Promenjena mrežna podešavanja

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
sr_rs@latin: Ponovno pokretanje je potrebno da bi se promenila vaša mrežna postavka. Da li biste želeli da sada ponovo pokrenete?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
sr_rs@latin: Ograničavanje protoka Internet veze

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
sr_rs@latin: - Isključi dok se reprodukuje

[ctx: #14051]
en: Time format
sr_rs@latin: Oblik prikaza vremena

[ctx: #14052]
en: Date format
sr_rs@latin: Oblik prikaza datuma

[ctx: #14053]
en: GUI filters
sr_rs@latin: GUI filteri

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
sr_rs@latin: Koristi pretraživanje u pozadini

[ctx: #14056]
en: Stop scan
sr_rs@latin: Zaustavi pretraživanje

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
sr_rs@latin: Nije moguće tokom pretraživanja podataka medija

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
sr_rs@latin: Zrnasti efekat prikaza

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
sr_rs@latin: Potraži sličice na udaljenim deljenim lokacijama

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
sr_rs@latin: Nepoznata vrsta keša - Internet

[ctx: #14062]
en: Enter username for
sr_rs@latin: Unesite korisničko ime za

[ctx: #14063]
en: Date & time
sr_rs@latin: Datum i vreme

[ctx: #14064]
en: Set date
sr_rs@latin: Postavi datum

[ctx: #14065]
en: Set time
sr_rs@latin: Postavi vreme

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
sr_rs@latin: Unesite vreme u obliku 24-časa ČČ:MM

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
sr_rs@latin: Unesite datum u obliku DD/MM/GGGG

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
sr_rs@latin: Unesite IP adresu

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
sr_rs@latin: Odmah primeniti ova podešavanja?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
sr_rs@latin: Odmah primeni promene

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
sr_rs@latin: Dopusti preimenovanje i brisanje datoteka

[ctx: #14074]
en: Set timezone
sr_rs@latin: Postavi vremensku zonu

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
sr_rs@latin: Koristi letnje računanje vremena

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
sr_rs@latin: Dodaj u omiljeno

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
sr_rs@latin: Ukloni iz omiljenog

[ctx: #14078]
en: Colours
sr_rs@latin: Boje

[ctx: #14081]
en: File lists
sr_rs@latin: Liste datoteka

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
sr_rs@latin: Koristi prozor preko celog ekrana

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
sr_rs@latin: Stavi pesme u red prilikom izbora

[ctx: #14086]
en: Playback
sr_rs@latin: Reprodukcija

[ctx: #14087]
en: Discs
sr_rs@latin: Diskovi

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
sr_rs@latin: Automatski pusti DVD-ove

[ctx: #14090]
en: International
sr_rs@latin: Međunarodno

[ctx: #14091]
en: Character set
sr_rs@latin: Skup znakova

[ctx: #14092]
en: Logging
sr_rs@latin: Beleženje

[ctx: #14093]
en: Security
sr_rs@latin: Bezbednost

[ctx: #14094]
en: Devices
sr_rs@latin: Uređaji

[ctx: #14095]
en: Power saving
sr_rs@latin: Ušteda energije

[ctx: #14096]
en: Rip
sr_rs@latin: Ripovanje

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
sr_rs@latin: Akcija pri ubacivanju audio CD-a

[ctx: #14098]
en: Play
sr_rs@latin: Pusti

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
sr_rs@latin: Izbaci disk kada ripovanje CD-a bude završeno

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
sr_rs@latin: Zaustavi ripovanje CD-a

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
sr_rs@latin: Obrada

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
sr_rs@latin: Blu-ray režim reprodukcije

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
sr_rs@latin: Pusti glavni film

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
sr_rs@latin: Prikaži pojednostavljeni meni

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
sr_rs@latin: Jedinica temperature

[ctx: #14106]
en: Speed unit
sr_rs@latin: Jedinica brzine

[ctx: #14107]
en: Time format
sr_rs@latin: Oblik prikaza vremena

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
sr_rs@latin: Koristi 12 / 24-časovni oblik prikazivanja vremena

[ctx: #14109]
en: Short date format
sr_rs@latin: Oblik prikaza kratkog datuma

[ctx: #14110]
en: Long date format
sr_rs@latin: Oblik prikaza dugačkog datuma

[ctx: #14111]
en: Events
sr_rs@latin: Događaji

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
sr_rs@latin: Omogući evidenciju događaja

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
sr_rs@latin: Omogući evidenciju događaja obaveštenja

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
sr_rs@latin: Prikaži evidenciju događaja

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
sr_rs@latin: Osnovno

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
sr_rs@latin: Podaci

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
sr_rs@latin: Upozorenje

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
sr_rs@latin: Greška

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
sr_rs@latin: Prikaži više nivoe

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
sr_rs@latin: Kod blu-ray regiona

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
sr_rs@latin: Ulaz

[ctx: #14200]
en: Player
sr_rs@latin: Uređaj za reprodukciju

[ctx: #14201]
en: Player settings
sr_rs@latin: Podešavanja uređaja za reprodukciju

[ctx: #14202]
en: Library
sr_rs@latin: Biblioteka

[ctx: #14203]
en: Library settings
sr_rs@latin: Podešavanja biblioteke

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
sr_rs@latin: PVR & Televizija Uživo

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
sr_rs@latin: Podešavanja PVR & Televizija Uživo

[ctx: #14206]
en: Interface
sr_rs@latin: Interfejs

[ctx: #14207]
en: Interface settings
sr_rs@latin: Podešavanja interfejsa

[ctx: #14208]
en: Service settings
sr_rs@latin: Podešavanja servisa

[ctx: #14209]
en: System settings
sr_rs@latin: Sistemska podešavanja

[ctx: #14210]
en: Profile settings
sr_rs@latin: Podešavanja profila

[ctx: #14211]
en: Media
sr_rs@latin: Mediji

[ctx: #14212]
en: Media settings
sr_rs@latin: Podešavanja medija

[ctx: #14215]
en: Videos
sr_rs@latin: Videi

[ctx: #14216]
en: Music
sr_rs@latin: Muzika

[ctx: #14217]
en: Pictures
sr_rs@latin: Slike

[ctx: #14218]
en: Language
sr_rs@latin: Jezik

[ctx: #14219]
en: Databases
sr_rs@latin: Baze podataka

[ctx: #14220]
en: Display
sr_rs@latin: Prikaz

[ctx: #14221]
en: Audio
sr_rs@latin: Zvuk

[ctx: #14222]
en: Regional
sr_rs@latin: Regionalni

[ctx: #14223]
en: Control
sr_rs@latin: Kontrola

[ctx: #14225]
en: Network Control
sr_rs@latin: Mrežna Kontrola

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
sr_rs@latin: Upravljajte Izvorima

[ctx: #14230]
en: Actions
sr_rs@latin: Akcije

[ctx: #14231]
en: Processing
sr_rs@latin: Obrada

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
sr_rs@latin: Stereoskopski 3D

[ctx: #14233]
en: Teletext
sr_rs@latin: Teletekst

[ctx: #14235]
en: Download Services
sr_rs@latin: Preuzmi Servise

[ctx: #14236]
en: Video Library
sr_rs@latin: Video biblioteka

[ctx: #14237]
en: Music Library
sr_rs@latin: Muzička biblioteka

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
sr_rs@latin: Liste & Prikazi

[ctx: #14241]
en: Metadata
sr_rs@latin: Meta podaci

[ctx: #14242]
en: Videos...
sr_rs@latin: Videi...

[ctx: #14243]
en: Music...
sr_rs@latin: Muzika...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
sr_rs@latin: Slike...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
sr_rs@latin: Ažuriraj biblioteku prilikom pokretanja

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
sr_rs@latin: Sakrij napredak ažuriranja biblioteke

[ctx: #14247]
en: Clean library
sr_rs@latin: Očisti biblioteku

[ctx: #14248]
en: Export library
sr_rs@latin: Izvezi biblioteku

[ctx: #14249]
en: Import library
sr_rs@latin: Uvezi biblioteku

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
sr_rs@latin: Dekoder zvuka

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
sr_rs@latin: Prolazni prenos zvuka

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
sr_rs@latin: Spavanje / Isključi

[ctx: #14256]
en: Wake
sr_rs@latin: Probudi

[ctx: #14260]
en: Debug
sr_rs@latin: Traženje grešaka

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
sr_rs@latin: Podesite masku...

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
sr_rs@latin: Oblici prikaza jedinica

[ctx: #14271]
en: Region default format
sr_rs@latin: Podrazumevani regionalni format

[ctx: #14275]
en: Application control
sr_rs@latin: Kontrola aplikacije

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
sr_rs@latin: Dopusti daljinsko upravljanje od strane aplikacija na ovom sistemu

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
sr_rs@latin: Dopusti daljinsko upravljanje od strane aplikacija na drugim sistemima

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
sr_rs@latin: Kanali

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
sr_rs@latin: Ikone

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
sr_rs@latin: Novije verzije

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
sr_rs@latin: Nedostupan izvor

[ctx: #15014]
en: Keep
sr_rs@latin: Zadrži

[ctx: #15015]
en: Remove
sr_rs@latin: Ukloni

[ctx: #15016]
en: Games
sr_rs@latin: Igre

[ctx: #15019]
en: Add
sr_rs@latin: Dodaj

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
sr_rs@latin: Dostupni režimi

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
sr_rs@latin: Aktivni režimi

[ctx: #15052]
en: Password
sr_rs@latin: Lozinka

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
sr_rs@latin: Ukloni aktivne režime

[ctx: #15067]
en: Close
sr_rs@latin: Zatvori

[ctx: #15100]
en: Library
sr_rs@latin: Biblioteka

[ctx: #15101]
en: Database
sr_rs@latin: Baza podataka

[ctx: #15102]
en: * All albums
sr_rs@latin: * Svi albumi

[ctx: #15103]
en: * All artists
sr_rs@latin: * Svi izvođači

[ctx: #15104]
en: * All songs
sr_rs@latin: * Sve pesme

[ctx: #15105]
en: * All genres
sr_rs@latin: * Svi žanrovi

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
sr_rs@latin: Ugrađena maska

[ctx: #15107]
en: Buffering...
sr_rs@latin: Predmemorisanje...

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
sr_rs@latin: GUI zvukovi

[ctx: #15109]
en: Skin default
sr_rs@latin: Maskino podrazumevano

[ctx: #15110]
en: Larger font size
sr_rs@latin: Veća veličina fonta

[ctx: #15111]
en: Theme
sr_rs@latin: Tema

[ctx: #15112]
en: Default theme
sr_rs@latin: Podrazumevana tema

[ctx: #15207]
en: Connected
sr_rs@latin: Povezano

[ctx: #15208]
en: Not connected
sr_rs@latin: Nije povezano

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
sr_rs@latin: Pusti pomoću...

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
sr_rs@latin: Koristi glatku A/V sinhronizaciju

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
sr_rs@latin: Sakrij nazive datoteka prilikom prikaza omota

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
sr_rs@latin: Pusti u režimu žurke

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
sr_rs@latin: Ostalo / Nepoznato

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
sr_rs@latin: Provajder

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
sr_rs@latin: Putanja nije pronađena ili je nevažeća

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
sr_rs@latin: Nije moguće povezivanje sa mrežnim serverom

[ctx: #15302]
en: No servers found
sr_rs@latin: Nijedan server nije pronađen

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
sr_rs@latin: Radna grupa nije pronađena

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
sr_rs@latin: Otvaranje izvora sa više putanja

[ctx: #15311]
en: Path:
sr_rs@latin: Putanja:

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
sr_rs@latin: Sačuvaj

[ctx: #16000]
en: General
sr_rs@latin: Opšte

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
sr_rs@latin: Pretraživanje Interneta

[ctx: #16003]
en: Player
sr_rs@latin: Uređaj za reprodukciju

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
sr_rs@latin: Pusti medij sa diska

[ctx: #16008]
en: Enter new title
sr_rs@latin: Unesite novi naslov

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
sr_rs@latin: Unesite ime filma

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
sr_rs@latin: Unesite ime profila

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
sr_rs@latin: Unesite ime albuma

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
sr_rs@latin: Unesite ime liste za reprodukciju

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
sr_rs@latin: Unesite novo ime datoteke

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
sr_rs@latin: Unesite ime fascikle

[ctx: #16015]
en: Enter directory
sr_rs@latin: Unesite fasciklu

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
sr_rs@latin: Dostupne opcije: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
sr_rs@latin: Unesite reč za pretragu

[ctx: #16018]
en: None
sr_rs@latin: Ništa

[ctx: #16019]
en: Auto select
sr_rs@latin: Automatski odabir

[ctx: #16020]
en: Deinterlace
sr_rs@latin: Otplitanje

[ctx: #16022]
en: Bob - Inverted
sr_rs@latin: Bob - Obrnut

[ctx: #16023]
en: Choose operator
sr_rs@latin: Izaberite operatera

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
sr_rs@latin: Otkazivanje...

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
sr_rs@latin: Unesite ime izvođača

[ctx: #16026]
en: Playback failed
sr_rs@latin: Neuspela reprodukcija

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
sr_rs@latin: Neuspela reprodukcija jedne ili više stavki. Proverite evidenciju za više informacija o ovoj poruci.

[ctx: #16028]
en: Enter value
sr_rs@latin: Unesite vrednost

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
sr_rs@latin: Proverite evidenciju za više informacija o ovoj poruci.

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
sr_rs@latin: Režim žurke je prekinut.

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
sr_rs@latin: Nema podudarajućih pesama u biblioteci.

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
sr_rs@latin: Nije moguće pokrenuti bazu podatka.

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
sr_rs@latin: Nije moguće otvoriti bazu podataka.

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
sr_rs@latin: Nije moguće dobiti pesme iz baze podataka.

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
sr_rs@latin: Lista za reprodukciju režima žurke

[ctx: #16036]
en: Deinterlace (half)
sr_rs@latin: Otplitanje (polovično)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
sr_rs@latin: Otplitanje videa

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
sr_rs@latin: Način otplitanja

[ctx: #16039]
en: Off
sr_rs@latin: Isključi

[ctx: #16041]
en: On
sr_rs@latin: Uključi

[ctx: #16100]
en: All videos
sr_rs@latin: Svi videi

[ctx: #16101]
en: Unwatched
sr_rs@latin: Neodgledano

[ctx: #16102]
en: Watched
sr_rs@latin: Odgledano

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
sr_rs@latin: Obeleži kao odgledano

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
sr_rs@latin: Obeleži kao neodgledano

[ctx: #16105]
en: Edit title
sr_rs@latin: Uredi naslov

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
sr_rs@latin: Upravljanje...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
sr_rs@latin: Uredi naslov za slaganje

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
sr_rs@latin: Operacija je prekinuta

[ctx: #16201]
en: Copy failed
sr_rs@latin: Kopiranje nije uspelo

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
sr_rs@latin: Neuspelo kopiranje bar jedne datoteke. Proverite evidenciju za više informacija o ovoj poruci.

[ctx: #16203]
en: Move failed
sr_rs@latin: Premeštanje nije uspelo

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
sr_rs@latin: Neuspelo premeštanje bar jedne datoteke. Proverite evidenciju za više informacija o ovoj poruci.

[ctx: #16205]
en: Delete failed
sr_rs@latin: Brisanje nije uspelo

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
sr_rs@latin: Neuspelo brisanje bar jedne datoteke. Proverite evidenciju za više informacija o ovoj poruci.

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
sr_rs@latin: Režim video skaliranja

[ctx: #16301]
en: Nearest neighbour
sr_rs@latin: Najbliži komšija

[ctx: #16307]
en: Bicubic (software)
sr_rs@latin: Bicubic (softverski)

[ctx: #16308]
en: Lanczos (software)
sr_rs@latin: Lanczos (softverski)

[ctx: #16309]
en: Sinc (software)
sr_rs@latin: Sinc (softverski)

[ctx: #16310]
en: Temporal
sr_rs@latin: Vremenski

[ctx: #16311]
en: Temporal / Spatial
sr_rs@latin: Vremenski / Prostorni

[ctx: #16312]
en: VDPAU - Noise reduction
sr_rs@latin: VDPAU - Umanjivanje šuma

[ctx: #16313]
en: VDPAU - Sharpness
sr_rs@latin: VDPAU - Oštrina

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
sr_rs@latin: Lanczos3 - Optimizovan

[ctx: #16316]
en: Auto
sr_rs@latin: Automatski

[ctx: #16317]
en: Temporal (half)
sr_rs@latin: Vremenski (polovično)

[ctx: #16318]
en: Temporal / Spatial (half)
sr_rs@latin: Vremenski / Prostorni (polovično)

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
sr_rs@latin: Spline36 - Optimizovan

[ctx: #16324]
en: Software - Blend
sr_rs@latin: Softverski - Mešavina

[ctx: #16328]
en: VAAPI - Motion adaptive
sr_rs@latin: VAAPI - Prilagodiv kretanju

[ctx: #16329]
en: VAAPI - Motion compensated
sr_rs@latin: VAAPI - Kompenzovan kretanju

[ctx: #16334]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16334
en: Bob (half)
sr_rs@latin: Bob (polovično)

[ctx: #16335]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16335
en: IMX - Advanced (half)
sr_rs@latin: IMX - Napredni (polovično)

[ctx: #16336]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16336
en: IMX - Advanced
sr_rs@latin: IMX - Napredni

[ctx: #16400]
en: Post-processing
sr_rs@latin: Naknadna obrada

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
sr_rs@latin: Vreme nakon kog će ekran preći u stanje spavanja

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
sr_rs@latin: Prebaci na kanal

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
sr_rs@latin: Odvojite reči pretrage koristeći AND, OR i / ili NOT.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
sr_rs@latin: ili koristite fraze radi nalaženja potpunog podudaranja, kao "The wizard of Oz".

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
sr_rs@latin: Nađi slično

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
sr_rs@latin: Uvoženje vodiča iz klijenata

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
sr_rs@latin: Podaci PVR zapisa

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
sr_rs@latin: Prijemni uređaj

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
sr_rs@latin: Status uređaja

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
sr_rs@latin: Kvalitet signala

[ctx: #19012]
note: label for PVR backend name in system information's PVR section
en: PVR backend
sr_rs@latin: PVR pozadina

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
sr_rs@latin: Nekodirani

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
sr_rs@latin: Fiksirano

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
sr_rs@latin: Zaštita

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
sr_rs@latin: Snimci

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
sr_rs@latin: Fascikla sa ikonama kanala

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
sr_rs@latin: Kanali

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
sr_rs@latin: Skriveni

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
sr_rs@latin: TV kanali

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
sr_rs@latin: Radio kanali

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
sr_rs@latin: Predstojeća snimanja

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
sr_rs@latin: Dodaj tajmer...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
sr_rs@latin: Nema rezultata pretrage

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
sr_rs@latin: Nema unosa vodiča

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
sr_rs@latin: Kanal

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
sr_rs@latin: Sada

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
sr_rs@latin: Sledeće

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
sr_rs@latin: Vremenska linija

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
sr_rs@latin: Podaci

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
sr_rs@latin: Već je podešen tajmer za ovaj događaj

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
sr_rs@latin: Prikaži kvalitet signala

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
sr_rs@latin: Nije podržano od strane PVR pozadine

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
sr_rs@latin: Da li ste sigurni da želite da sakrijete ovaj kanal?

[ctx: #19040]
en: Timers
sr_rs@latin: Tajmeri

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
sr_rs@latin: Snimanje

[ctx: #19046]
en: New channel
sr_rs@latin: Novi kanal

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
sr_rs@latin: Programski podaci

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
sr_rs@latin: Menadžer grupa

[ctx: #19049]
en: Show channel
sr_rs@latin: Prikaži kanal

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
sr_rs@latin: Prikaži vidljive kanale

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
sr_rs@latin: Prikaži skrivene kanale

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
sr_rs@latin: Premesti kanal na:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
sr_rs@latin: Podaci snimanja

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
sr_rs@latin: Sakrij kanal

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
sr_rs@latin: Podaci nisu dostupni

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
sr_rs@latin: Novi tajmer

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
sr_rs@latin: Tajmer onemogućen

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
sr_rs@latin: Tajmer omogućen

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
sr_rs@latin: Zaustavi snimanje

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
sr_rs@latin: Izbriši tajmer

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
sr_rs@latin: Dodaj tajmer

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
sr_rs@latin: Složi po: Kanalu

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
sr_rs@latin: Podešavanja tajmera

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
sr_rs@latin: Ikone kanala

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
sr_rs@latin: Ovaj događaj se već snima.

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
sr_rs@latin: Vodič

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
sr_rs@latin: Interval ažuriranja

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
sr_rs@latin: Odloži promenu kanala

[ctx: #19074]
en: Active
sr_rs@latin: Aktivno

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
sr_rs@latin: Ime

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
sr_rs@latin: Fascikla

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
sr_rs@latin: Sakrij onemogućeno

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
sr_rs@latin: Kanal

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
sr_rs@latin: Dani nedelje

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
sr_rs@latin: Početak

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
sr_rs@latin: Kraj

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
sr_rs@latin: Prioritet

[ctx: #19083]
note: Label of lifetime selector in PVR timer and recording settings dialog
en: Lifetime
sr_rs@latin: Doživotno

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
sr_rs@latin: Prvi dan

[ctx: #19086]
note: Label for "Instant recording action" setting
en: Instant recording action
sr_rs@latin: Akcija momentalnog snimanja

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
sr_rs@latin: Snimi trenutnu emisiju (ako su podaci vodiča dostupni)

[ctx: #19088]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record for a fixed period of time (Instant recording duration)
sr_rs@latin: Snimaj fiksiran period vremena (Trajanje momentalnog snimanja)

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
sr_rs@latin: Pitaj šta da se radi

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
sr_rs@latin: Upozorenje!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
sr_rs@latin: Servis

[ctx: #19100]
note: mux label in pvr info dialog
en: Mux
sr_rs@latin: Multipleksiranje

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
sr_rs@latin: Provajder

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
sr_rs@latin: Molimo, prebacite na drugi kanal

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
sr_rs@latin: Idi na kanal

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
sr_rs@latin: Unesite ime za fasciklu za snimanje

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
sr_rs@latin: Molimo, odaberite kanal

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
sr_rs@latin: u

[ctx: #19108]
note: label for PVR settings "tv fallback framerate" (in Hz) selector
en: Fallback framerate
sr_rs@latin: Rezervni broj slika u sekundi

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
sr_rs@latin: Izbrisati ovaj snimak?

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
sr_rs@latin: Izbrisati sve snimke u ovoj fascikli?

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
sr_rs@latin: Verzija

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
sr_rs@latin: Adresa

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
sr_rs@latin: Veličina diska

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
sr_rs@latin: Pretraga za kanalima

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
sr_rs@latin: Ne mogu se koristiti PVR funkcije tokom pretrage.

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
sr_rs@latin: Broj klijenta

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
sr_rs@latin: Izbegavati ponavljanja

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
sr_rs@latin: Ovaj tajmer još uvek snima. Da li ste sigurni da želite da izbrišete ovaj tajmer?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
sr_rs@latin: Samo nekodirani kanali

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
sr_rs@latin: Ignorisati prisutne tajmere

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
sr_rs@latin: Ignorisati prisutna snimanja

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
sr_rs@latin: Vreme početka

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
sr_rs@latin: Vreme kraja

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
sr_rs@latin: Datum početka

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
sr_rs@latin: Datum kraja

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
sr_rs@latin: Minimalno trajanje

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
sr_rs@latin: Maksimalno trajanje

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
sr_rs@latin: Uključi nepoznate žanrove

[ctx: #19133]
en: Search string
sr_rs@latin: Reč za pretragu

[ctx: #19134]
en: Include description
sr_rs@latin: Uključi opis

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
sr_rs@latin: Osetljivo na veličinu slova

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
sr_rs@latin: Kanal nedostupan

[ctx: #19137]
note: channel group manager dialog error message box text
en: No groups defined. Please create a group first
sr_rs@latin: Grupe nisu definisane. Molimo, napravite grupu prvo

[ctx: #19138]
note: Label of timer rules tv/radio home submenu item
en: Timer rules
sr_rs@latin: Pravila tajmera

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
sr_rs@latin: Ime nove grupe

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
sr_rs@latin: Pretraga...

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
sr_rs@latin: Grupa

[ctx: #19142]
en: Search guide
sr_rs@latin: Pretraga vodiča

[ctx: #19143]
en: Group management
sr_rs@latin: Upravljanje grupama

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
sr_rs@latin: Grupe nisu definisane

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
sr_rs@latin: Grupisano

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
sr_rs@latin: Grupe

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
sr_rs@latin: Kanal

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
sr_rs@latin: Po

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
sr_rs@latin: Ut

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
sr_rs@latin: Sr

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
sr_rs@latin: Če

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
sr_rs@latin: Pe

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
sr_rs@latin: Su

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
sr_rs@latin: Ne

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
sr_rs@latin: od

[ctx: #19157]
en: Next recording
sr_rs@latin: Sledeće snimanje

[ctx: #19158]
en: Currently recording
sr_rs@latin: Trenutno snimanje

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
sr_rs@latin: od

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
sr_rs@latin: do

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
sr_rs@latin: bilo koje vreme

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
sr_rs@latin: Snimanje aktivno

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
sr_rs@latin: Snimci

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
sr_rs@latin: Promena

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
sr_rs@latin: PVR podaci

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
sr_rs@latin: Pretraga za ikonama koje nedostaju

[ctx: #19168]
note: label for PVR number of deleted recordings in system information's PVR section
en: Deleted and recoverable recordings
sr_rs@latin: Izbrisani snimci i oni koji se mogu povratiti

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
sr_rs@latin: Sakrij okvir video podataka

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
sr_rs@latin: Trajanje momentalnog snimanja

[ctx: #19175]
note: pvr settings "default time to add before the start of an event to record (according to its epg data)" setting label
en: Default start padding time
sr_rs@latin: Podrazumevani početak vremena popunjavanja

[ctx: #19176]
note: pvr settings "default time to add after the end of an event to record (according to epg its data)" setting label
en: Default end padding time
sr_rs@latin: Podrazumevani kraj vremena popunjavanja

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
sr_rs@latin: Reprodukcija

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
sr_rs@latin: Prikaži podatke kanala pri promeni kanala

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
sr_rs@latin: Izbrisano

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
sr_rs@latin: TV kanali

[ctx: #19181]
note: pvr settings "Menu / OSD" category label
en: Menu / OSD
sr_rs@latin: Meni / OSD

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
sr_rs@latin: Radio kanali

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
sr_rs@latin: Izbrisani snimci

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
sr_rs@latin: Ukloni podatke

[ctx: #19191]
en: PVR service
sr_rs@latin: PVR servis

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
sr_rs@latin: Nijedna od povezanih PVR pozadina ne podržava pretragu kanala.

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
sr_rs@latin: Nastaviti?

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
sr_rs@latin: Specifične akcije PVR klijenta

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
sr_rs@latin: Menadžer kanala

[ctx: #19200]
en: Guide source:
sr_rs@latin: Izvor vodiča:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
sr_rs@latin: Ime kanala:

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
sr_rs@latin: Ikona kanala:

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
sr_rs@latin: Uredi kanal

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
sr_rs@latin: Novi kanal

[ctx: #19205]
en: Group management
sr_rs@latin: Upravljanje grupama

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
sr_rs@latin: Aktiviraj vodič:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
sr_rs@latin: Grupa:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
sr_rs@latin: Unesite ime novog kanala

[ctx: #19209]
note: unused?
en: Kodi virtual backend
sr_rs@latin: Kodi virtuelna pozadina

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
sr_rs@latin: Klijent

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
sr_rs@latin: Izbriši kanal

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
sr_rs@latin: Ova lista sadrži promene

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
sr_rs@latin: Odaberite pozadinu

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
sr_rs@latin: Unesite ispravan URL za novi kanal

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
sr_rs@latin: Svi radio kanali

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
sr_rs@latin: Svi TV kanali

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
sr_rs@latin: Vidljivi

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
sr_rs@latin: Negrupisani kanali

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
sr_rs@latin: Kanala u

[ctx: #19222]
en: Guide
sr_rs@latin: Vodič

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
sr_rs@latin: Nijedan PVR dodatni program nije mogao biti omogućen. Proverite vaša podešavanja ili evidenciju za više informacija.

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
sr_rs@latin: Snimanje prekinuto

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
sr_rs@latin: Snimanje zakazano

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
sr_rs@latin: Snimanje započeto

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
sr_rs@latin: Snimanje završeno

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
sr_rs@latin: Tajmer izbrisan

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
sr_rs@latin: Spreči osvežavanje tokom reprodukcije

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
sr_rs@latin: Koristi red kanala iz pozadine(a)

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
sr_rs@latin: Ukloni rezultate pretrage

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
sr_rs@latin: Prikaži obaveštenje pri ažuriranju tajmera

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
sr_rs@latin: Koristi brojeve kanala iz pozadine

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
sr_rs@latin: PVR menadžer se pokreće

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
sr_rs@latin: Učitavanje kanala od klijenata

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
sr_rs@latin: Učitavanje tajmera od klijenata

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
sr_rs@latin: Učitavanje snimaka od klijenata

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
sr_rs@latin: Uredi tajmer

[ctx: #19243]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule
en: Edit timer rule
sr_rs@latin: Uredi pravilo tajmera

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
sr_rs@latin: Vreme neaktivnosti pozadine

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
sr_rs@latin: Komanda za buđenje

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
sr_rs@latin: Buđenje pre snimanja

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
sr_rs@latin: Dnevno buđenje

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
sr_rs@latin: Vreme dnevnog buđenja (ČČ:MM:SS)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
sr_rs@latin: Filtriraj kanale

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
sr_rs@latin: Ažuriraj podatke vodiča

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
sr_rs@latin: Zakazati ažuriranje vodiča za ovaj kanal?

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
sr_rs@latin: Zakazano ažuriranje vodiča za kanal

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
sr_rs@latin: Neuspelo ažuriranje vodiča za kanal

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
sr_rs@latin: Završeno

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
sr_rs@latin: Zaključaj kanal

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
sr_rs@latin: Otključaj kanal

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
sr_rs@latin: Roditeljska kontrola

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
sr_rs@latin: Trajanje otključavanja

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
sr_rs@latin: Promeni PIN

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
sr_rs@latin: Roditeljska kontrola. Unesite PIN:

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
sr_rs@latin: Neispravan PIN

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
sr_rs@latin: Roditeljski zaključano

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
sr_rs@latin: Roditeljski zaključano:

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
sr_rs@latin: Sakrij oznake "Podaci nisu dostupni"

[ctx: #19270]
note: Label of the option to switch between a grouped recordings list and a non-grouped recordings list in pvr recordings window.
en: Group Items
sr_rs@latin: Grupiši stavke

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
sr_rs@latin: Nijedan PVR dodatni program nije mogao biti pronađen

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
sr_rs@latin: TV vodič

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
sr_rs@latin: Radio vodič

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
sr_rs@latin: Upozorenje neusaglašenosti

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
sr_rs@latin: Greška neusaglašenosti

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
sr_rs@latin: Neusaglašenost pri snimanju

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
sr_rs@latin: Greška snimanja

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
sr_rs@latin: PVR klijenti

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
sr_rs@latin: Specifična podešavanja klijenta

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
sr_rs@latin: Potvrdite promene kanala pritiskom na "U redu"

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
sr_rs@latin: Trenutna ikona

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
sr_rs@latin: Bez ikone

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
sr_rs@latin: Izaberite ikonu

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
sr_rs@latin: Potraži ikonu

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
sr_rs@latin: Pretraga za ikonama kanala

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
sr_rs@latin: Svi kanali

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
sr_rs@latin: Sakrij grupu

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
sr_rs@latin: Povratiti

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
sr_rs@latin: Izbrisati trajno

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
sr_rs@latin: Izbrisati sve trajno

[ctx: #19295]
note: Label for context menu entry to delete a timer rule
en: Delete timer rule
sr_rs@latin: Izbriši pravilo tajmera

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
sr_rs@latin: Nijedan PVR dodatni program nije omogućen

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
sr_rs@latin: Zatvori OSD kanala nakon promene kanala

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
sr_rs@latin: Provajder

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
sr_rs@latin: Ostalo / Nepoznato

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
sr_rs@latin: Film / Drama

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
sr_rs@latin: Detektivski / Triler

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
sr_rs@latin: Avantura / Vestern / Rat

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
sr_rs@latin: Naučna fantastika / Fantazija / Horor

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
sr_rs@latin: Komedija

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
sr_rs@latin: Sapunica / Melodrama / Folklorni

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
sr_rs@latin: Romansa

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
sr_rs@latin: Ozbiljan / Klasični / Religiozni / Istorijski film / Drama

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
sr_rs@latin: Film za odrasle / Drama

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
sr_rs@latin: Novosti / Aktuelni događaji

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
sr_rs@latin: Vesti / Vremenska prognoza

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
sr_rs@latin: Informativni časopis

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
sr_rs@latin: Dokumentarac

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
sr_rs@latin: Diskusija / Intervju / Debata

[ctx: #19532]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Show / Game show
sr_rs@latin: Emisija / Televizijska igra

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
sr_rs@latin: Televizijska igra / Kviz / Takmičenje

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
sr_rs@latin: Raznolika emisija

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
sr_rs@latin: Zabavna emisija

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
sr_rs@latin: Sportovi

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
sr_rs@latin: Specijalni događaj

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
sr_rs@latin: Sportski časopis

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
sr_rs@latin: Fudbal

[ctx: #19552]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Tennis / Squash
sr_rs@latin: Tenis/ Skvoš

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
sr_rs@latin: Timski sportovi

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
sr_rs@latin: Atletika

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
sr_rs@latin: Motorni sport

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
sr_rs@latin: Vodeni sport

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
sr_rs@latin: Zimski sportovi

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
sr_rs@latin: Jahački

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
sr_rs@latin: Borilačke veštine

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
sr_rs@latin: Dečiji / Programi za mlade

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
sr_rs@latin: Predškolski dečiji programi

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
sr_rs@latin: Zabavni programi od 6 do 14

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
sr_rs@latin: Zabavni programi od 10 do 16

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
sr_rs@latin: Informativni / Edukativni / Školski programi

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
sr_rs@latin: Crtani / Lutkarski

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
sr_rs@latin: Muzika / Balet / Ples

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
sr_rs@latin: Ozbiljna / Klasična muzika

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
sr_rs@latin: Folklorna / Tradicionalna muzika

[ctx: #19585]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Musical / Opera
sr_rs@latin: Mjuzikl / Opera

[ctx: #19586]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Ballet
sr_rs@latin: Balet

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
sr_rs@latin: Umetnost / Kultura

[ctx: #19597]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Performing arts
sr_rs@latin: Izvođačke umetnosti

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
sr_rs@latin: Likovne umetnosti

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
sr_rs@latin: Religija

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
sr_rs@latin: Popularna kultura / Tradicionalna umetnost

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
sr_rs@latin: Književnost

[ctx: #19602]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Film / Cinema
sr_rs@latin: Filmovi / Bioskop

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
sr_rs@latin: Eksperimentalni film / video

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
sr_rs@latin: Emitovanje / Štampa

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
sr_rs@latin: Novi mediji

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
sr_rs@latin: Umetnički / Kulturni časopisi

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
sr_rs@latin: Moda

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
sr_rs@latin: Društveni / Politički / Ekonomski

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
sr_rs@latin: Časopisi / Reportaže / Dokumentarci

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
sr_rs@latin: Ekonomsko / Društveno savetovanje

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
sr_rs@latin: Izvanredni ljudi

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
sr_rs@latin: Obrazovanje / Nauka / Činjenično

[ctx: #19629]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Nature / Animals / Environment
sr_rs@latin: Priroda / Životinje / Prirodna sredina

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
sr_rs@latin: Tehnologija / Prirodne nauke

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
sr_rs@latin: Medicina / Fiziologija / Psihologija

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
sr_rs@latin: Strane zemlje / Ekspedicije

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
sr_rs@latin: Društvene / Duhovne nauke

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
sr_rs@latin: Dalje obrazovanje

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
sr_rs@latin: Jezici

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
sr_rs@latin: Slobodno vreme / Hobiji

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
sr_rs@latin: Turizam / Putovanja

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
sr_rs@latin: Rukotvorine

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
sr_rs@latin: Automobilizam

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
sr_rs@latin: Fitnes & zdravlje

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
sr_rs@latin: Kuvanje

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
sr_rs@latin: Reklamiranje / Kupovina

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
sr_rs@latin: Baštovanstvo

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
sr_rs@latin: Specijalne karakteristike

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
sr_rs@latin: Originalni jezik

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
sr_rs@latin: Crno & belo

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
sr_rs@latin: Neizdato

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
sr_rs@latin: Direktan prenos

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
sr_rs@latin: Detektivski / Triler

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
sr_rs@latin: Avantura / Vestern / Rat

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
sr_rs@latin: Naučna fantastika / Fantazija / Horor

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
sr_rs@latin: Komedija

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
sr_rs@latin: Sapunica / Melodrama / Folklorni

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
sr_rs@latin: Romansa

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
sr_rs@latin: Ozbiljan / Klasični / Religiozni / Istorijski

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
sr_rs@latin: Za odrasle

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
sr_rs@latin: Potvrdite gašenje

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
sr_rs@latin: Pusti snimak

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
sr_rs@latin: za oko minut

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
sr_rs@latin: Ugasi u svakom slučaju

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
sr_rs@latin: Fascikla sa sačuvanom muzikom

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
sr_rs@latin: Koristi spoljašnji DVD uređaj za reprodukciju

[ctx: #20002]
en: External DVD player
sr_rs@latin: Spoljašnji DVD uređaj za reprodukciju

[ctx: #20003]
en: Trainers folder
sr_rs@latin: Fascikla modifikatora igara

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
sr_rs@latin: Fascikla sa slikama ekrana

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
sr_rs@latin: Fascikla sa listama za reprodukciju

[ctx: #20007]
en: Recordings
sr_rs@latin: Snimci

[ctx: #20008]
en: Screenshots
sr_rs@latin: Slike ekrana

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
sr_rs@latin: Koristi Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
sr_rs@latin: Liste za reprodukciju muzike

[ctx: #20012]
en: Video playlists
sr_rs@latin: Liste za reprodukciju videa

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
sr_rs@latin: Želite li da pokrenete igru?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
sr_rs@latin: Složi po: Lista za reprodukciju

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
sr_rs@latin: Udaljena sličica

[ctx: #20016]
en: Current thumb
sr_rs@latin: Trenutna sličica

[ctx: #20017]
en: Local thumb
sr_rs@latin: Lokalna sličica

[ctx: #20018]
en: No thumb
sr_rs@latin: Nema sličice

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
sr_rs@latin: Izaberite sličicu

[ctx: #20023]
en: Conflict
sr_rs@latin: Neusaglašenost

[ctx: #20024]
en: Scan new
sr_rs@latin: Pretraživanje novih

[ctx: #20025]
en: Scan all
sr_rs@latin: Pretraživanje svih

[ctx: #20026]
en: Region
sr_rs@latin: Regija

[ctx: #20037]
en: Summary
sr_rs@latin: Kratak pregled

[ctx: #20038]
en: Lock music window
sr_rs@latin: Zaključaj prozor sa muzikom

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
sr_rs@latin: Zaključaj prozor sa videima

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
sr_rs@latin: Zaključaj prozor sa slikama

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
sr_rs@latin: Zaključaj prozor sa programima i skriptama

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
sr_rs@latin: Zaključaj menadžera datoteka

[ctx: #20043]
en: Lock settings
sr_rs@latin: Zaključaj podešavanja

[ctx: #20044]
en: Start fresh
sr_rs@latin: Novi početak

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
sr_rs@latin: Uđi u glavni režim

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
sr_rs@latin: Napusti glavni režim

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings or copy from default?
sr_rs@latin: Pokrenuti sa svežim podešavanjima ili kopirati iz podrazumevanih?

[ctx: #20049]
en: Best available
sr_rs@latin: Najbolje moguće

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
sr_rs@latin: Automatsko prebacivanje između 16x9 i 4x3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
sr_rs@latin: Postupaj prema složenim datotekama kao prema jednoj datoteci

[ctx: #20052]
en: Caution
sr_rs@latin: Oprez

[ctx: #20053]
en: Left master mode
sr_rs@latin: Napušten glavni režim

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
sr_rs@latin: Pristupljeno glavnom režimu

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
sr_rs@latin: Omot sa Allmusic.com

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
sr_rs@latin: Ukloni sličicu

[ctx: #20058]
en: Add profile...
sr_rs@latin: Dodaj profil...

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
sr_rs@latin: Zahtevaj podatke za sve albume

[ctx: #20060]
en: Media info
sr_rs@latin: Podaci medija

[ctx: #20061]
en: Separate
sr_rs@latin: Odvojeno

[ctx: #20062]
en: Shares with default
sr_rs@latin: Deli sa podrazumevanim

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
sr_rs@latin: Deli sa podrazumevanim (samo čitanje)

[ctx: #20064]
en: Copy default
sr_rs@latin: Kopiraj podrazumevano

[ctx: #20065]
en: Profile picture
sr_rs@latin: Slika profila

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
sr_rs@latin: Zaključaj podešavanja

[ctx: #20067]
en: Edit profile
sr_rs@latin: Uredi profil

[ctx: #20068]
en: Profile lock
sr_rs@latin: Zaključaj profil

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
sr_rs@latin: Nije moguće napraviti fasciklu

[ctx: #20070]
en: Profile directory
sr_rs@latin: Fascikla profila

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
sr_rs@latin: Pokrenuti sa svežim izvorima medija ili kopirati iz podrazumevanih?

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
sr_rs@latin: Proveriti da li je moguće upisanje u odabranu fasciklu i da je ime nove fascikle ispravno

[ctx: #20074]
en: MPAA rating
sr_rs@latin: MPAA ocena

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
sr_rs@latin: Unesite glavni kod za otključavanje

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
sr_rs@latin: Pitaj za glavni kod prilikom pokretanja

[ctx: #20077]
en: Skin settings
sr_rs@latin: Podešavanja maske

[ctx: #20078]
en: - no link set -
sr_rs@latin: - veza nije postavljena -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
sr_rs@latin: Omogući animacije

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
sr_rs@latin: Onemogući RSS novosti tokom reprodukcije muzike

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
sr_rs@latin: Omogući tastere za prečice

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
sr_rs@latin: Prikaži programe u glavnom meniju

[ctx: #20083]
en: Show music information
sr_rs@latin: Prikaži muzičke podatke

[ctx: #20084]
en: Show weather information
sr_rs@latin: Prikaži podatke vremenske prognoze

[ctx: #20085]
en: Show system information
sr_rs@latin: Prikaži podatke sistema

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
sr_rs@latin: Prikaži dostupni prostor na disku C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
sr_rs@latin: Prikaži dostupni prostor na disku E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather information
sr_rs@latin: Podaci vremenske prognoze

[ctx: #20089]
en: Drive space free
sr_rs@latin: Slobodan prostor na disku

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
sr_rs@latin: Unesite ime postojeće deljene lokacije

[ctx: #20091]
en: Lock code
sr_rs@latin: Kod za zaključavanje

[ctx: #20092]
en: Load profile
sr_rs@latin: Učitaj profil

[ctx: #20093]
en: Profile name
sr_rs@latin: Ime profila

[ctx: #20094]
en: Media sources
sr_rs@latin: Izvori medija

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
sr_rs@latin: Unesite kod za otključavanje profila

[ctx: #20096]
en: Login screen
sr_rs@latin: Ekran za prijavu

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
sr_rs@latin: Preuzimanje podataka albuma

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
sr_rs@latin: Preuzimanje podataka za album

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
sr_rs@latin: CD ili numera ne mogu biti ripovani dok se reprodukuju

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
sr_rs@latin: Glavni kod za zaključavanje i podešavanja

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
sr_rs@latin: Unosom glavnog koda uvek omogućavate glavni režim rada

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
sr_rs@latin: Sačuvati promene u profil?

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
sr_rs@latin: Pronađena stara podešavanja. Da li želite njih da koristite?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
sr_rs@latin: Pronađeni stari izvori medija. Da li želite njih da koristite?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
sr_rs@latin: Razdvajanje (zaključano)

[ctx: #20108]
en: Root
sr_rs@latin: Korena fascikla

[ctx: #20109]
en: Zoom
sr_rs@latin: Uvećanje

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
sr_rs@latin: UPnP podešavanja

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
sr_rs@latin: Automatsko pokretanje UPnP klijenta

[ctx: #20113]
en: Never logged on
sr_rs@latin: Nije bilo prijave do sada

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
sr_rs@latin: Prijava korisnika / Odaberite profil

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
sr_rs@latin: Koristi zaključavanje ekrana za prijavu

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
sr_rs@latin: Kod nije ispravan.

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
sr_rs@latin: Ovo zahteva da glavni kod bude postavljen. Da li biste želeli sada da ga postavite?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
sr_rs@latin: Učitavanje podataka programa

[ctx: #20121]
en: Party on!
sr_rs@latin: Žurka!

[ctx: #20122]
en: True
sr_rs@latin: Ispravno

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
sr_rs@latin: Mešanje pića

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
sr_rs@latin: Punjenje čaša

[ctx: #20125]
en: Logged on as
sr_rs@latin: Prijavljen kao

[ctx: #20126]
en: Log off
sr_rs@latin: Odjavi se

[ctx: #20129]
en: Weave
sr_rs@latin: Tkanje

[ctx: #20130]
en: Weave - Inverted
sr_rs@latin: Tkanje - Obrnuto

[ctx: #20131]
en: Blend
sr_rs@latin: Mešovito

[ctx: #20132]
en: Restart video
sr_rs@latin: Ponovo pokreni video

[ctx: #20133]
en: Edit network location
sr_rs@latin: Uredi mrežnu lokaciju

[ctx: #20134]
en: Remove network location
sr_rs@latin: Ukloni mrežnu lokaciju

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
sr_rs@latin: Želite li da pretražite fasciklu?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
sr_rs@latin: Jedinica memorije

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
sr_rs@latin: Jedinica memorije je prikačena

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
sr_rs@latin: Nije moguće prikačiti jedinicu memorije

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
sr_rs@latin: Zaključaj čuvara ekrana

[ctx: #20141]
en: Set
sr_rs@latin: Postavi

[ctx: #20142]
en: Username
sr_rs@latin: Korisničko ime

[ctx: #20143]
en: Enter password for
sr_rs@latin: Unesite lozinku za

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
sr_rs@latin: Tajmer za isključivanje

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
sr_rs@latin: Interval isključivanja (u minutima)

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
sr_rs@latin: Isključivanje za 30 minuta

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
sr_rs@latin: Isključivanje za 60 minuta

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
sr_rs@latin: Isključivanje za 120 minuta

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
sr_rs@latin: Prilagođeno odbrojavanje do isključenja

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
sr_rs@latin: Otkaži odbrojavanje

[ctx: #20153]
en: Browse...
sr_rs@latin: Potraži...

[ctx: #20154]
en: Summary information
sr_rs@latin: Kratak pregled informacija

[ctx: #20155]
en: Storage information
sr_rs@latin: Podaci skladišta

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
sr_rs@latin: Podaci hard diska

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
sr_rs@latin: Podaci DVD-ROM-a

[ctx: #20158]
en: Network information
sr_rs@latin: Mrežni podaci

[ctx: #20159]
en: Video information
sr_rs@latin: Video podaci

[ctx: #20160]
en: Hardware information
sr_rs@latin: Hardverski podaci

[ctx: #20161]
en: Total
sr_rs@latin: Ukupno

[ctx: #20162]
en: Used
sr_rs@latin: Iskorišćeno

[ctx: #20163]
en: of
sr_rs@latin: od

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
sr_rs@latin: Zaključavanje nije podržano

[ctx: #20165]
en: Not locked
sr_rs@latin: Nije zaključano

[ctx: #20166]
en: Locked
sr_rs@latin: Zaključano

[ctx: #20167]
en: Frozen
sr_rs@latin: Zamrznuto

[ctx: #20168]
en: Requires reset
sr_rs@latin: Zahteva ponovno pokretanje

[ctx: #20169]
en: Week
sr_rs@latin: Nedelja

[ctx: #20170]
en: Line
sr_rs@latin: Linija

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
sr_rs@latin: Windows mreža (SMB)

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
sr_rs@latin: Prikaži video podatke

[ctx: #20177]
en: Done
sr_rs@latin: Završeno

[ctx: #20179]
en: Caps Lock
sr_rs@latin: Veličina slova

[ctx: #20180]
en: Symbols
sr_rs@latin: Simboli

[ctx: #20181]
en: Backspace
sr_rs@latin: Brisanje unazad

[ctx: #20182]
en: Space
sr_rs@latin: Razmak

[ctx: #20183]
en: Reload skin
sr_rs@latin: Ponovo učitaj masku

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
sr_rs@latin: Koristi postere za stil prikaza TV serija

[ctx: #20186]
en: Please wait
sr_rs@latin: Molimo sačekajte

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
sr_rs@latin: Objavi ažuriranje biblioteke

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
sr_rs@latin: Omogući automatsko pomeranje opisa i recenzija

[ctx: #20190]
en: Custom
sr_rs@latin: Prilagođeno

[ctx: #20191]
en: Enable debug logging
sr_rs@latin: Omogući evidenciju grešaka

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
sr_rs@latin: Preuzmi dodatne podatke tokom ažuriranja

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
sr_rs@latin: Podrazumevani provajder za podatke albuma

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
sr_rs@latin: Podrazumevani provajder za podatke izvođača

[ctx: #20195]
en: Change information provider
sr_rs@latin: Promeniti provajdera podataka

[ctx: #20196]
en: Export music library
sr_rs@latin: Izvezi muzičku biblioteku

[ctx: #20197]
en: Import music library
sr_rs@latin: Uvezi muzičku biblioteku

[ctx: #20198]
en: No artist found!
sr_rs@latin: Izvođač nije pronađen!

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
sr_rs@latin: Neuspelo preuzimanje podataka izvođača

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
sr_rs@latin: Dati prednost Internet podacima

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
sr_rs@latin: Sa ovim omogućenim, bilo koji podaci koji su preuzeti za albume i izvođače će premostiti bilo šta što ste postavili u oznake pesme, kao što su žanrovi, godina, izvođač pesme itd. Korisno ako imate MusicBrainz identifikatore u oznakama vaše pesme.

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
sr_rs@latin: Potraži spoljašnje titlove

[ctx: #20240]
en: Android music
sr_rs@latin: Android muzika

[ctx: #20241]
en: Android videos
sr_rs@latin: Android videi

[ctx: #20242]
en: Android pictures
sr_rs@latin: Android slike

[ctx: #20243]
en: Android photos
sr_rs@latin: Android fotografije

[ctx: #20244]
en: Android apps
sr_rs@latin: Android aplikacije

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
sr_rs@latin: Žurka! (videi)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
sr_rs@latin: Mešanje pića (videi)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
sr_rs@latin: Punjenje čaša (videi)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
sr_rs@latin: Izmenite vaš profil prilikom prvog prijavljivanja

[ctx: #20259]
en: Network File System (NFS)
sr_rs@latin: Mrežni sistem datoteka (NFS)

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
sr_rs@latin: Zeroconf pretraživač

[ctx: #20300]
en: Web server directory (HTTP)
sr_rs@latin: Fascikla Web servera (HTTP)

[ctx: #20301]
en: Web server directory (HTTPS)
sr_rs@latin: Fascikla Web servera (HTTPS)

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
sr_rs@latin: Nije moguće upisivanje u fasciklu:

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
sr_rs@latin: Alternativni DNS

[ctx: #20309]
en: Make new folder
sr_rs@latin: Napravi novu fasciklu

[ctx: #20311]
en: Unknown or onboard (protected)
sr_rs@latin: Nepoznato ili je ugrađen na ploči (zaštićeno)

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
sr_rs@latin: Videi - Biblioteka

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
sr_rs@latin: Složi po: ID

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
sr_rs@latin: Opcije analiziranja sadržaja

[ctx: #20323]
en: Movie plot
sr_rs@latin: Opis filma

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
sr_rs@latin: Pusti deo...

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
sr_rs@latin: Ponovno prilagođavanje

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
sr_rs@latin: Potraži odredište

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
sr_rs@latin: Filmovi su u različitim fasciklama koje se podudaraju sa nazivom filma

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
sr_rs@latin: Koristi imena fascikli za pretragu

[ctx: #20331]
en: File
sr_rs@latin: Datoteka

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
sr_rs@latin: Korišćenje imena datoteke ili fascikle za pretragu?

[ctx: #20333]
en: Set content
sr_rs@latin: Postavi sadržaj

[ctx: #20334]
en: Folder
sr_rs@latin: Fascikla

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
sr_rs@latin: Rekurzivna pretraga sadržaja?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
sr_rs@latin: Otključaj izvore

[ctx: #20337]
en: Actor
sr_rs@latin: Glumac

[ctx: #20338]
en: Movie
sr_rs@latin: Film

[ctx: #20339]
en: Director
sr_rs@latin: Režiser

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
sr_rs@latin: Da li želite da uklonite sve stavke sa ove putanje iz vaše biblioteke?

[ctx: #20342]
en: Movies
sr_rs@latin: Filmovi

[ctx: #20343]
en: TV shows
sr_rs@latin: TV serije

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
sr_rs@latin: Ova fascikla sadrži

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
sr_rs@latin: Pokreni automatsko pretraživanje

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
sr_rs@latin: Rekurzivno pretraživanje

[ctx: #20347]
en: as
sr_rs@latin: kao

[ctx: #20348]
en: Directors
sr_rs@latin: Režiseri

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
sr_rs@latin: Na ovoj putanji ne postoje video datoteke!

[ctx: #20351]
en: TV show information
sr_rs@latin: Podaci TV serije

[ctx: #20352]
en: Episode information
sr_rs@latin: Podaci epizoda

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
sr_rs@latin: Učitavanje detalja TV serije

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
sr_rs@latin: Preuzimanje vodiča epizoda

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
sr_rs@latin: Učitavanje podataka za epizode iz fascikle

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
sr_rs@latin: Odaberite TV seriju:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
sr_rs@latin: Unesite naziv TV serije

[ctx: #20359]
en: Episode
sr_rs@latin: Epizoda

[ctx: #20360]
en: Episodes
sr_rs@latin: Epizode

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
sr_rs@latin: Učitavanje detalja epizode

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
sr_rs@latin: Ukloni epizodu iz biblioteke

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
sr_rs@latin: Ukloni TV seriju iz biblioteke

[ctx: #20364]
en: TV show
sr_rs@latin: TV serija

[ctx: #20365]
en: Episode plot
sr_rs@latin: Opis epizode

[ctx: #20366]
en: * All seasons
sr_rs@latin: * Sve sezone

[ctx: #20367]
en: Hide watched
sr_rs@latin: Sakrij odgledane

[ctx: #20368]
en: Prod code
sr_rs@latin: Šifra proizvoda

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
sr_rs@latin: * Skriveno da bi se sprečili spojleri *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
sr_rs@latin: Postavi sličicu za sezonu

[ctx: #20372]
en: Season image
sr_rs@latin: Slika za sezonu

[ctx: #20373]
en: Season
sr_rs@latin: Sezona

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
sr_rs@latin: Preuzimanje podataka filma

[ctx: #20375]
en: Unassign content
sr_rs@latin: Neodređen sadržaj

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
sr_rs@latin: Originalni naziv

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
sr_rs@latin: Osveži podatke TV serije

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
sr_rs@latin: Osvežiti podatke za sve epizode?

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
sr_rs@latin: Odabrana fascikla sadrži jednu TV seriju

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
sr_rs@latin: Izuzmi odabranu fasciklu iz pretraživanja

[ctx: #20381]
en: Specials
sr_rs@latin: Posebne emisije

[ctx: #20382]
en: Recently added
sr_rs@latin: Nedavno dodato

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
sr_rs@latin: Odabrana fascikla sadrži jedan video

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
sr_rs@latin: Veza ka TV seriji

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
sr_rs@latin: Ukloni vezu ka TV seriji

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
sr_rs@latin: Nedavno dodati filmovi

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
sr_rs@latin: Nedavno dodate epizode

[ctx: #20388]
en: Studios
sr_rs@latin: Studiji

[ctx: #20389]
en: Music videos
sr_rs@latin: Muzički spotovi

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
sr_rs@latin: Nedavno dodati muzički spotovi

[ctx: #20391]
en: Music video
sr_rs@latin: Muzički spot

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
sr_rs@latin: Ukloni muzički spot iz biblioteke

[ctx: #20393]
en: Music video information
sr_rs@latin: Podaci muzičkog spota

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
sr_rs@latin: Učitavanje podataka muzičkog spota

[ctx: #20395]
en: Mixed
sr_rs@latin: Mešano

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
sr_rs@latin: Idi na albume izvođača

[ctx: #20397]
en: Go to album
sr_rs@latin: Idi na album

[ctx: #20398]
en: Play song
sr_rs@latin: Pusti pesmu

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
sr_rs@latin: Idi na muzičke spotove iz albuma

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
sr_rs@latin: Idi na muzičke spotove izvođača

[ctx: #20401]
en: Play music video
sr_rs@latin: Pusti muzički spot

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
sr_rs@latin: Preuzmi sličice glumaca

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
sr_rs@latin: Postavi sliku glumca

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
sr_rs@latin: Ukloni obeležavanje

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
sr_rs@latin: Ukloni obeleživač epizode

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
sr_rs@latin: Postavi obeleživač epizode

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
sr_rs@latin: Podešavanja provajdera informacija

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
sr_rs@latin: Preuzimanje podataka muzičkog spota

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
sr_rs@latin: Preuzimanje podataka TV serije

[ctx: #20410]
en: Trailer
sr_rs@latin: Najava

[ctx: #20411]
en: Flatten
sr_rs@latin: Poravnaj

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
sr_rs@latin: Poravnaj sezone TV serija

[ctx: #20413]
en: Get fanart
sr_rs@latin: Preuzmi umetnost ljubitelja

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
sr_rs@latin: Prikaži umetnost ljubitelja u video i muzičkoj biblioteci

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
sr_rs@latin: Pretraživanje za novim sadržajem

[ctx: #20416]
en: First aired
sr_rs@latin: Premijera

[ctx: #20417]
en: Writer
sr_rs@latin: Scenarista

[ctx: #20418]
en: Writers
sr_rs@latin: Scenaristi

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
sr_rs@latin: Zameni imena datoteka sa nazivima iz biblioteke

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
sr_rs@latin: Nikada

[ctx: #20421]
en: If only one season
sr_rs@latin: Ukoliko je samo jedna sezona

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
sr_rs@latin: Uvek

[ctx: #20423]
en: Has trailer
sr_rs@latin: Ima najavu

[ctx: #20424]
en: False
sr_rs@latin: Netačno

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
sr_rs@latin: Reprodukcija slajdova umetnosti ljubitelja

[ctx: #20426]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export to a single file or separate files per entry?
sr_rs@latin: Izvesti u jednu datoteku ili odvojene datoteke po unosu?

[ctx: #20427]
en: Choose rule type
sr_rs@latin: Izaberite vrstu pravila

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
sr_rs@latin: Jedna datoteka

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
sr_rs@latin: Odvojeno

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
sr_rs@latin: Izvesti sličice i umetnosti ljubitelja?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
sr_rs@latin: Zameniti stare datoteke?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
sr_rs@latin: Izuzmi putanju iz ažuriranja biblioteke

[ctx: #20434]
en: Sets
sr_rs@latin: Kompleti

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
sr_rs@latin: Spoji podeljene video stavke

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
sr_rs@latin: Izvesti sličice glumca?

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
sr_rs@latin: Izaberite umetnost ljubitelja

[ctx: #20438]
en: Local fanart
sr_rs@latin: Lokalna umetnost ljubitelja

[ctx: #20439]
en: No fanart
sr_rs@latin: Bez umetnosti ljubitelja

[ctx: #20440]
en: Current fanart
sr_rs@latin: Trenutna umetnost ljubitelja

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
sr_rs@latin: Udaljena umetnost ljubitelja

[ctx: #20442]
en: Change content
sr_rs@latin: Promeni sadržaj

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
sr_rs@latin: Da li želite da osvežite podatke za sve stavke sa ove putanje?

[ctx: #20444]
en: Add to library
sr_rs@latin: Dodaj u biblioteku

[ctx: #20445]
note: Name of an artwork type
en: Fanart
sr_rs@latin: Umetnost ljubitelja

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
sr_rs@latin: Pronađeni su lokalno sačuvani podaci. Ignorisati ih i osvežiti sa Interneta?

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
sr_rs@latin: Da li želite da dodate medije sa ovog izvora u vašu biblioteku?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
sr_rs@latin: Nije moguće preuzeti podatke

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
sr_rs@latin: Nije moguće povezivanje sa udaljenim serverom.

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
sr_rs@latin: Nije moguće povezivanje sa udaljenim serverom. Da li biste želeli da nastavite sa pretraživanjem?

[ctx: #20451]
en: Countries
sr_rs@latin: Države

[ctx: #20452]
en: episode
sr_rs@latin: epizoda

[ctx: #20453]
en: episodes
sr_rs@latin: epizode

[ctx: #20454]
en: Listener
sr_rs@latin: Slušalac

[ctx: #20455]
en: Listeners
sr_rs@latin: Slušaoci

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
sr_rs@latin: Poravnaj hierarhiju

[ctx: #20457]
en: Movie set
sr_rs@latin: Komplet filmova

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
sr_rs@latin: Prikaži filmske komplete

[ctx: #20459]
en: Tags
sr_rs@latin: Oznake

[ctx: #20462]
en: New tag...
sr_rs@latin: Nova oznaka...

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
sr_rs@latin: Upravljanje kompletima filmova

[ctx: #20466]
en: Select movie set
sr_rs@latin: Odaberite komplet filmova

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
sr_rs@latin: Dodaj film u novi komplet

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
sr_rs@latin: Uključi komplete koji sadrže jedan film

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
sr_rs@latin: Prikaži prazne TV serije

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
sr_rs@latin: Prikaži skrivene datoteke i fascikle

[ctx: #21331]
en: New media detected
sr_rs@latin: Otkriven novi medij

[ctx: #21332]
en: Browse videos
sr_rs@latin: Potraži videe

[ctx: #21333]
en: Browse music
sr_rs@latin: Potraži muziku

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
sr_rs@latin: Potraži slike

[ctx: #21335]
en: Browse files
sr_rs@latin: Potraži datoteke

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
sr_rs@latin: Nikada

[ctx: #21338]
en: Select version
sr_rs@latin: Odaberite verziju

[ctx: #21340]
en: Auto-update
sr_rs@latin: Automatsko ažuriranje

[ctx: #21341]
en: No updates available
sr_rs@latin: Nove verzije nisu dostupne

[ctx: #21359]
en: Add media share...
sr_rs@latin: Dodaj deljenu lokaciju medija...

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
sr_rs@latin: Deli moje biblioteke

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
sr_rs@latin: Potraži udaljene UPnP uređaje za reprodukciju

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
sr_rs@latin: Napravljen obeleživač

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
sr_rs@latin: Napravljen obeleživač epizode

[ctx: #21364]
en: Edit media share
sr_rs@latin: Uredi deljenu lokaciju medija

[ctx: #21365]
en: Remove media share
sr_rs@latin: Ukloni deljenu lokaciju medija

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
sr_rs@latin: Prilagođena fascikla za titlove

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
sr_rs@latin: Fascikla filmova & alternativnih titlova

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
sr_rs@latin: Omogući podršku za miša i ekran osetljiv na dodir

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
sr_rs@latin: Puštaj GUI zvukove tokom reprodukcije medija

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
sr_rs@latin: Sličica

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
sr_rs@latin: Nametnuta regija DVD uređaja za reprodukciju

[ctx: #21373]
en: Display
sr_rs@latin: Prikaz

[ctx: #21374]
en: Video aspect
sr_rs@latin: Format slike videa

[ctx: #21375]
en: Normal
sr_rs@latin: Normalno

[ctx: #21377]
en: Widescreen
sr_rs@latin: Široki ekran

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
sr_rs@latin: Omogući 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
sr_rs@latin: Omogući 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
sr_rs@latin: Omogući 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
sr_rs@latin: Unesite ime nove liste za reprodukciju

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
sr_rs@latin: Prikaži tastere "Dodaj izvor"

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
sr_rs@latin: Omogući trake za pomeranje

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
sr_rs@latin: Napravi u video biblioteci prekidač od filtriranja po odgledanosti

[ctx: #21385]
en: Open
sr_rs@latin: Otvori

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
sr_rs@latin: Upravljanje nivoom akustičnosti

[ctx: #21387]
en: Fast
sr_rs@latin: Brzo

[ctx: #21388]
en: Quiet
sr_rs@latin: Tiho

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
sr_rs@latin: Omogući prilagođenu pozadinu

[ctx: #21390]
en: Power management level
sr_rs@latin: Upravljanje nivoom potrošnje

[ctx: #21391]
en: High power
sr_rs@latin: Viša potrošnja

[ctx: #21392]
en: Low power
sr_rs@latin: Niža potrošnja

[ctx: #21393]
en: High standby
sr_rs@latin: Visoka pripravnost

[ctx: #21394]
en: Low standby
sr_rs@latin: Niska pripravnost

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
sr_rs@latin: Nije moguće keširati datoteke veće od 4GB

[ctx: #21396]
en: Chapter
sr_rs@latin: Poglavlje

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
sr_rs@latin: Visoko kvalitetno senčenje piksela v2

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
sr_rs@latin: Koristi međukorake u animaciji

[ctx: #21400]
en: contains
sr_rs@latin: sadrži

[ctx: #21401]
en: does not contain
sr_rs@latin: ne sadrži

[ctx: #21402]
en: is
sr_rs@latin: je

[ctx: #21403]
en: is not
sr_rs@latin: nije

[ctx: #21404]
en: starts with
sr_rs@latin: počinje sa

[ctx: #21405]
en: ends with
sr_rs@latin: završava se sa

[ctx: #21406]
en: greater than
sr_rs@latin: je veće od

[ctx: #21407]
en: less than
sr_rs@latin: je manje od

[ctx: #21408]
en: after
sr_rs@latin: nakon

[ctx: #21409]
en: before
sr_rs@latin: pre

[ctx: #21410]
en: in the last
sr_rs@latin: u poslednjih

[ctx: #21411]
en: not in the last
sr_rs@latin: nije u poslednjih

[ctx: #21412]
en: Information providers
sr_rs@latin: Provajderi informacija

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
sr_rs@latin: Podrazumevani provajder za filmske podatke

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
sr_rs@latin: Podrazumevani provajder za podatke TV serija

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
sr_rs@latin: Podrazumevani provajder za podatke muzičkih spotova

[ctx: #21416]
en: Select first unwatched TV show season / episode
sr_rs@latin: Odaberi prvu neodgledanu sezonu / epizodu TV serije

[ctx: #21417]
en: Settings
sr_rs@latin: Podešavanja

[ctx: #21418]
en: Multilingual
sr_rs@latin: Višejezično

[ctx: #21419]
en: No information providers present
sr_rs@latin: Provajderi informacja nisu prisutni

[ctx: #21420]
en: Value to match
sr_rs@latin: Vrednost za podudaranje

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
sr_rs@latin: Pravilo pametne liste za reprodukciju

[ctx: #21422]
en: Match items where
sr_rs@latin: Podudari stavke gde

[ctx: #21423]
en: New rule...
sr_rs@latin: Novo pravilo...

[ctx: #21424]
en: Items must match
sr_rs@latin: Stavke se moraju podudarati

[ctx: #21425]
en: all of the rules
sr_rs@latin: sa svim pravilima

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
sr_rs@latin: sa jednim ili više pravila

[ctx: #21427]
en: Limit to
sr_rs@latin: Ograniči na

[ctx: #21428]
en: No limit
sr_rs@latin: Bez ograničenja

[ctx: #21429]
en: Order by
sr_rs@latin: Složi po

[ctx: #21430]
en: ascending
sr_rs@latin: rastućem redu

[ctx: #21431]
en: descending
sr_rs@latin: opadajućem redu

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
sr_rs@latin: Uredi pametnu listu za reprodukciju

[ctx: #21433]
en: Playlist name
sr_rs@latin: Ime liste za reprodukciju

[ctx: #21434]
en: Find items where
sr_rs@latin: Pronađi stavke gde

[ctx: #21435]
en: Edit
sr_rs@latin: Uredi

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
sr_rs@latin: Nova pametna lista za reprodukciju...

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
sr_rs@latin: Uredi pravila režima žurke

[ctx: #21440]
en: Home folder
sr_rs@latin: Glavna fascikla

[ctx: #21441]
en: Watched count
sr_rs@latin: Broj odgledanih

[ctx: #21442]
en: Episode title
sr_rs@latin: Naslov epizode

[ctx: #21443]
en: Video resolution
sr_rs@latin: Rezolucija videa

[ctx: #21444]
en: Audio channels
sr_rs@latin: Audio kanali

[ctx: #21445]
en: Video codec
sr_rs@latin: Video kodek

[ctx: #21446]
en: Audio codec
sr_rs@latin: Audio kodek

[ctx: #21447]
en: Audio language
sr_rs@latin: Audio jezik

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
sr_rs@latin: Jezik titla

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
sr_rs@latin: Daljinski upravljač šalje pritiskanja tastature

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
sr_rs@latin: Uredi

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
sr_rs@latin: Internet konekcija je neophodna

[ctx: #21452]
en: Get more...
sr_rs@latin: Nabavi još...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
sr_rs@latin: Koren sistema datoteka

[ctx: #21454]
en: Source too slow
sr_rs@latin: Izvor je prespor

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
sr_rs@latin: Brzina čitanja je premala za neprekidnu reprodukciju

[ctx: #21456]
en: External storage
sr_rs@latin: Spoljašnje skladištenje

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
sr_rs@latin: Broj odgledanih epizoda

[ctx: #21458]
en: Group by
sr_rs@latin: Grupiši po

[ctx: #21459]
en: mixed
sr_rs@latin: mešano

[ctx: #21461]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Manual
sr_rs@latin: Ručno

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
sr_rs@latin: Na dnu videa

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
sr_rs@latin: Na vrhu videa

[ctx: #21466]
note: Description of setting with label #21416 "Select first unwatched TV show season/episode"
en: When entering a TV show season or episode view automatically select the first unwatched season or episode.[CR][On first entry] The first unwatched item will be selected only when a view is entered for the first time.[CR][Always] The first unwatched item will be selected every time a view is entered.
sr_rs@latin: Prilikom ulaska u prikaz sezone ili epizode TV serije automatski odabrati prvu neodgledanu sezonu ili epizodu.[CR][Prilikom prvog ulaska] Prva nepregledana stavka će biti odabrana samo kada se u prikaz uđe prvi put.[CR][Uvek] Prva nepregledana stavka će biti odabrana svaki put kada se uđe u prikaz.

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
sr_rs@latin: Pri prvom ulasku

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
sr_rs@latin: Uključi "Sve sezone" i "Specijalne"

[ctx: #21473]
note: Description of setting with label #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Whether or not to consider the items from "All seasons" and "Specials" in the unwatched item selection.
sr_rs@latin: Da li uzeti u obzir ili ne stavke iz "Sve sezone" i "Specijalne" u odabiru neodgledanih stavki.

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
sr_rs@latin: Nijednu

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
sr_rs@latin: Obe

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
sr_rs@latin: Samo "Sve sezone"

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
sr_rs@latin: Samo "Specijalne"

[ctx: #21478]
en: Open
sr_rs@latin: Otvori

[ctx: #21479]
en: Run
sr_rs@latin: Pokreni

[ctx: #21480]
en: Use
sr_rs@latin: Koristi

[ctx: #21481]
en: Audio track count
sr_rs@latin: Broj audio numera

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
sr_rs@latin: Broj zapisa titlova

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
sr_rs@latin: Prikaz

[ctx: #21602]
en: (External)
sr_rs@latin: (Spoljašnje)

[ctx: #21800]
en: File name
sr_rs@latin: Ime datoteke

[ctx: #21801]
en: File path
sr_rs@latin: Putanja datoteke

[ctx: #21802]
en: File size
sr_rs@latin: Veličina datoteke

[ctx: #21803]
en: File date / time
sr_rs@latin: Datum / vreme datoteke

[ctx: #21804]
en: Slide index
sr_rs@latin: Indeks slajdova

[ctx: #21805]
en: Resolution
sr_rs@latin: Rezolucija

[ctx: #21806]
en: Comment
sr_rs@latin: Komentar

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
sr_rs@latin: Boja / Crno&Belo

[ctx: #21808]
en: JPEG process
sr_rs@latin: Obrada JPEG-a

[ctx: #21820]
en: Date / Time
sr_rs@latin: Datum / Vreme

[ctx: #21821]
en: Description
sr_rs@latin: Opis

[ctx: #21822]
en: Camera make
sr_rs@latin: Marka fotoaparata

[ctx: #21823]
en: Camera model
sr_rs@latin: Model fotoaparata

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
sr_rs@latin: EXIF komentar

[ctx: #21826]
en: Aperture
sr_rs@latin: Blenda

[ctx: #21827]
en: Focal length
sr_rs@latin: Fokusno rastojanje

[ctx: #21828]
en: Focus distance
sr_rs@latin: Žižna daljina

[ctx: #21829]
en: Exposure
sr_rs@latin: Ekspozicija

[ctx: #21830]
en: Exposure time
sr_rs@latin: Vreme ekspozicije

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
sr_rs@latin: Odstupanje ekspozicije

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
sr_rs@latin: Režim ekspozicije

[ctx: #21833]
en: Flash used
sr_rs@latin: Korišćenje blica

[ctx: #21834]
en: White-balance
sr_rs@latin: Balans belog

[ctx: #21835]
en: Light source
sr_rs@latin: Izvor svetla

[ctx: #21836]
en: Metering mode
sr_rs@latin: Režim merenja količine svetla

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
sr_rs@latin: Digitalno uvećanje

[ctx: #21839]
en: CCD width
sr_rs@latin: CCD širina

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
sr_rs@latin: GPS geografska širina

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
sr_rs@latin: GPS geografska dužina

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
sr_rs@latin: GPS geografska visina

[ctx: #21843]
en: Orientation
sr_rs@latin: Orijentacija

[ctx: #21844]
en: XP comment
sr_rs@latin: XP komentar

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
sr_rs@latin: Pretraži i uvezi u biblioteku

[ctx: #21857]
en: Sub-location
sr_rs@latin: Pod-lokacija

[ctx: #21858]
en: Image type
sr_rs@latin: Vrsta slike

[ctx: #21859]
en: Time created
sr_rs@latin: Vreme pravljenja

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
sr_rs@latin: Dodatne kategorije

[ctx: #21861]
en: Keywords
sr_rs@latin: Ključne reči

[ctx: #21862]
en: Caption
sr_rs@latin: Natpis

[ctx: #21863]
en: Author
sr_rs@latin: Autor

[ctx: #21864]
en: Headline
sr_rs@latin: Naslov

[ctx: #21865]
en: Special instructions
sr_rs@latin: Posebna uputstva

[ctx: #21866]
en: Category
sr_rs@latin: Kategorija

[ctx: #21867]
en: Byline
sr_rs@latin: Potpis autora

[ctx: #21868]
en: Byline title
sr_rs@latin: Potpis autora naslova

[ctx: #21869]
en: Credit
sr_rs@latin: Zasluga

[ctx: #21870]
en: Source
sr_rs@latin: Izvor

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
sr_rs@latin: Autorska prava

[ctx: #21872]
en: Object name
sr_rs@latin: Ime objekta

[ctx: #21873]
en: City
sr_rs@latin: Grad

[ctx: #21874]
en: State
sr_rs@latin: Država

[ctx: #21875]
en: Country
sr_rs@latin: Zemlja

[ctx: #21876]
en: Original TX reference
sr_rs@latin: Originalna TX referenca

[ctx: #21877]
en: Date created
sr_rs@latin: Datum pravljenja

[ctx: #21878]
en: Urgency
sr_rs@latin: Hitnost

[ctx: #21879]
en: Country code
sr_rs@latin: Kod zemlje

[ctx: #21880]
en: Reference service
sr_rs@latin: Referentni servis

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
sr_rs@latin: Dopusti daljinsko upravljanje preko UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
sr_rs@latin: Pokušaj da preskočiš uvodni deo pre DVD menija

[ctx: #21883]
en: Saved music
sr_rs@latin: Sačuvana muzika

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
sr_rs@latin: Zahtevanje podataka za sve izvođače

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
sr_rs@latin: Preuzimanje podataka albuma

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
sr_rs@latin: Preuzimanje podataka izvođača

[ctx: #21887]
en: Biography
sr_rs@latin: Biografija

[ctx: #21888]
en: Discography
sr_rs@latin: Diskografija

[ctx: #21889]
en: Searching artist
sr_rs@latin: Pronalaženje izvođača

[ctx: #21890]
en: Select artist
sr_rs@latin: Odaberite izvođača

[ctx: #21891]
en: Artist information
sr_rs@latin: Podaci izvođača

[ctx: #21892]
en: Instruments
sr_rs@latin: Instrumenti

[ctx: #21893]
en: Born
sr_rs@latin: Rođen

[ctx: #21894]
en: Formed
sr_rs@latin: Oformljen

[ctx: #21895]
en: Themes
sr_rs@latin: Teme

[ctx: #21896]
en: Disbanded
sr_rs@latin: Rasformirano

[ctx: #21897]
en: Died
sr_rs@latin: Preminuo

[ctx: #21898]
en: Years active
sr_rs@latin: Godina aktivan

[ctx: #21899]
en: Label
sr_rs@latin: Muzička kompanija

[ctx: #21900]
en: Born / Formed
sr_rs@latin: Rođen / Oformljen

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
sr_rs@latin: Ažuriraj biblioteku prilikom pokretanja

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
sr_rs@latin: Sakrij napredak ažuriranja biblioteke

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
sr_rs@latin: DNS nastavak

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
sr_rs@latin: Pomeraj titla u vremenu

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
sr_rs@latin: OpenGL proizvođač:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
sr_rs@latin: OpenGL prikazivač:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
sr_rs@latin: OpenGL verzija:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
sr_rs@latin: GPU temperatura:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
sr_rs@latin: CPU temperatura:

[ctx: #22012]
en: Total memory
sr_rs@latin: Ukupna memorija

[ctx: #22013]
en: Profile data
sr_rs@latin: Podaci profila

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
sr_rs@latin: Koristi prigušenje ukoliko se pauzira prilikom reprodukcije videa

[ctx: #22015]
en: All recordings
sr_rs@latin: Sva snimanja

[ctx: #22016]
en: By title
sr_rs@latin: Po nazivu

[ctx: #22017]
en: By group
sr_rs@latin: Po grupi

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
sr_rs@latin: Snimci po nazivu

[ctx: #22020]
en: Guide
sr_rs@latin: Vodič

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
sr_rs@latin: Umanji crne trake

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
sr_rs@latin: Prikaži video datoteke u listama

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
sr_rs@latin: Direct3D verzija:

[ctx: #22031]
en: Size
sr_rs@latin: Veličina

[ctx: #22032]
en: Colours
sr_rs@latin: Boje

[ctx: #22033]
en: Charset
sr_rs@latin: Skup karaktera

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
sr_rs@latin: Nastavi

[ctx: #22079]
en: Default select action
sr_rs@latin: Podrazumevana akcija odabira

[ctx: #22080]
en: Choose
sr_rs@latin: Izaberite

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
sr_rs@latin: Prikaži informacije

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
sr_rs@latin: Više...

[ctx: #22083]
en: Play all
sr_rs@latin: Pusti sve

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
sr_rs@latin: Teletekst nije dostupan

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
sr_rs@latin: Aktiviraj teletekst

[ctx: #23053]
en: Stopping
sr_rs@latin: Zaustavljanje

[ctx: #23054]
en: Running
sr_rs@latin: Radi

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
sr_rs@latin: Skalirati teletekst na 4:3

[ctx: #23100]
en: External player active
sr_rs@latin: Spoljašnji uređaj za reprodukciju aktivan

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
sr_rs@latin: Kliknite na "U redu“ da prekinete reprodukciju

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
sr_rs@latin: Kliknite na "U redu“ kada se reprodukcija završi

[ctx: #24000]
en: Add-on
sr_rs@latin: Dodatni program

[ctx: #24001]
en: Add-ons
sr_rs@latin: Dodatni programi

[ctx: #24002]
en: Add-on options
sr_rs@latin: Opcije dodatnih programa

[ctx: #24003]
en: Add-on information
sr_rs@latin: Podaci dodatnih programa

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
sr_rs@latin: Nedavno ažurirano

[ctx: #24005]
en: Media sources
sr_rs@latin: Izvori medija

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
sr_rs@latin: GUI zvukovi

[ctx: #24007]
en: Movie information
sr_rs@latin: Filmski podaci

[ctx: #24008]
en: Screensaver
sr_rs@latin: Čuvar ekrana

[ctx: #24009]
en: Script
sr_rs@latin: Skripta

[ctx: #24010]
en: Visualisation
sr_rs@latin: Vizuelizacija

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
sr_rs@latin: Spremište dodatnih programa

[ctx: #24012]
en: Subtitles
sr_rs@latin: Titlovi

[ctx: #24013]
en: Lyrics
sr_rs@latin: Tekstovi pesama

[ctx: #24014]
en: TV information
sr_rs@latin: TV podaci

[ctx: #24015]
en: Music video information
sr_rs@latin: Podaci muzičkog spota

[ctx: #24016]
en: Album information
sr_rs@latin: Podaci albuma

[ctx: #24017]
en: Artist information
sr_rs@latin: Podaci izvođača

[ctx: #24018]
en: Services
sr_rs@latin: Servisi

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
sr_rs@latin: PVR klijenti

[ctx: #24020]
en: Configure
sr_rs@latin: Podešavanja

[ctx: #24021]
en: Disable
sr_rs@latin: Onemogući

[ctx: #24022]
en: Enable
sr_rs@latin: Omogući

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
sr_rs@latin: Onemogućeno

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
sr_rs@latin: Dodatni program je onemogućen

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
sr_rs@latin: Meniji opcija

[ctx: #24026]
en: Languages
sr_rs@latin: Jezici

[ctx: #24027]
en: Weather
sr_rs@latin: Vreme

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
sr_rs@latin: Weather.com (standardan)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
sr_rs@latin: Servis za vremenske podatke

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
sr_rs@latin: Ovaj dodatni program nije moguće podesiti

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
sr_rs@latin: Greška prilikom učitavanja podešavanja

[ctx: #24032]
en: All add-ons
sr_rs@latin: Svi dodatni programi

[ctx: #24033]
en: Install from repository
sr_rs@latin: Instaliraj iz spremišta

[ctx: #24034]
en: Check for updates
sr_rs@latin: Proveri za nove verzije

[ctx: #24035]
en: Image collections
sr_rs@latin: Kolekcije slika

[ctx: #24036]
en: Changelog
sr_rs@latin: Evidencija izmena

[ctx: #24037]
en: Uninstall
sr_rs@latin: Deintstaliraj

[ctx: #24038]
en: Install
sr_rs@latin: Instaliraj

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
sr_rs@latin: Onemogućeni dodatni program

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
sr_rs@latin: (Ukloni trenutna podešavanja)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
sr_rs@latin: Instaliraj iz zip datoteke

[ctx: #24043]
en: Available updates
sr_rs@latin: Dostupne nove verzije

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
sr_rs@latin: Neuspelo instaliranje dodatnog programa iz zip datoteke

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
sr_rs@latin: Ovaj dodatni program se ne može deinstalirati

[ctx: #24048]
en: VideoPlayer InputStream
sr_rs@latin: VideoPlayer UlazniZapis

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
sr_rs@latin: Dostupni dodatni programi

[ctx: #24051]
en: Version:
sr_rs@latin: Verzija:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
sr_rs@latin: Odricanje

[ctx: #24053]
en: License:
sr_rs@latin: Licenca:

[ctx: #24054]
en: What's new
sr_rs@latin: Šta je novo

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
sr_rs@latin: Proveri za nove verzije

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
sr_rs@latin: Provera zavisnosti...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
sr_rs@latin: Da li biste želeli da omogućite ovaj dodatni program?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
sr_rs@latin: Da li biste želeli da onemogućite ovaj dodatni program?

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
sr_rs@latin: Nove verzije dodatnih programa su dostupne

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
sr_rs@latin: Omogućeni dodatni programi

[ctx: #24063]
en: Auto update
sr_rs@latin: Automatsko ažuriranje

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
sr_rs@latin: Dodatni program je omogućen

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
sr_rs@latin: Dodatni program je ažuriran

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
sr_rs@latin: Prekinuti preuzmanje dodatnog programa?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
sr_rs@latin: Trenutno preuzimanje dodatnih programa

[ctx: #24068]
en: Update available
sr_rs@latin: Nova verzija je dostupna

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
sr_rs@latin: Dodatni program nije moguće učitati.

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
sr_rs@latin: Dogodila se nepoznata greška.

[ctx: #24072]
en: Settings required
sr_rs@latin: Neophodna podešavanja

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
sr_rs@latin: Nije moguće povezivanje

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
sr_rs@latin: Ponovno pokretanje je neophodno

[ctx: #24075]
en: Disable
sr_rs@latin: Onemogući

[ctx: #24076]
en: Add-on required
sr_rs@latin: Dodatni program je potreban

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
sr_rs@latin: Provera preuzetih dodatnih programa

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
sr_rs@latin: Preuzimanje dodatnog programa...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
sr_rs@latin: Instaliranje zavisnosti dodatnog programa...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
sr_rs@latin: Pokušati ponovno uspostavljanje veze?

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
sr_rs@latin: Pomoćni dodatni programi

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
sr_rs@latin: Biblioteke dodatnih programa

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
sr_rs@latin: Biblioteke podataka

[ctx: #24084]
en: Add-on installed
sr_rs@latin: Dodatni program instaliran

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
sr_rs@latin: Neuspelo instaliranje zavisnosti

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
sr_rs@latin: Instaliranje dodatnog programa...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
sr_rs@latin: Sva spremišta

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
sr_rs@latin: Dodatni program se ponovno pokreće

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
sr_rs@latin: Zaključaj menadžera dodatnih programa

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
sr_rs@latin: Ovaj dodatni program se ne može onemogućiti

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
sr_rs@latin: Proveravanje za nove verzije dodatnih programa

[ctx: #24094]
en: Add-on disabled due to being marked broken in repository.
sr_rs@latin: Dodatni program je onemogućen jer je označen kao pokvaren u spremištu.

[ctx: #24095]
en: Local package cache
sr_rs@latin: Keš lokalnih paketa

[ctx: #24096]
note: To show addon as broken over icon
en: Add-on has been marked broken in repository.
sr_rs@latin: Dodatni program je označen kao pokvaren u spremištu.

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
sr_rs@latin: Da li biste želeli da ga onemogućite na vašem sistemu?

[ctx: #24098]
en: Broken
sr_rs@latin: Pokvaren

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
sr_rs@latin: Da li biste želeli da se prebacite na ovu masku?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
sr_rs@latin: Da biste koristili ovu karakteristiku morate preuzeti dodatni program:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
sr_rs@latin: Da li biste želeli da preuzmete ovaj dodatni program?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
sr_rs@latin: Nije moguće učitati masku

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
sr_rs@latin: Masci nedostaju neke datoteke

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
sr_rs@latin: Dodatni program nije kompatibilan zbog nezadovoljenih zavisnosti.

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
sr_rs@latin: Pauziraj tokom traženja titlova

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
sr_rs@latin: Odredite gde bi preuzeti titlovi trebali biti sačuvani, na istoj lokaciji gde i video ili na prilagođenoj lokaciji.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
sr_rs@latin: Traženje titlova...

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
sr_rs@latin: Nisu pronađeni titlovi

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
sr_rs@latin: Preuzimanje titlova...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
sr_rs@latin: Jezici za koje treba preuzeti titlove

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
sr_rs@latin: Postavite jezike koji će se koristiti pri traženju titlova. [CR]Napomena: Neće svi servisi za titlove koristiti sve jezike.

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
sr_rs@latin: Neuspelo preuzimanje titla

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
sr_rs@latin: Nisu instalirani servisi za titlove

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
sr_rs@latin: Lokacija za skladištenje titlova

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
sr_rs@latin: Podrazumevan servis za TV serije

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
sr_rs@latin: Odaberite servis koji će se podrazumevano koristiti za traženje titlova za TV serije.

[ctx: #24118]
en: Default movie service
sr_rs@latin: Podrazumevani filmski servis

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
sr_rs@latin: Odaberite servis koji će se podrazumevano koristiti za traženje titlova za filmove.

[ctx: #24120]
en: Manual search string
sr_rs@latin: Reč za ručnu pretragu

[ctx: #24121]
en: Enter search string
sr_rs@latin: Unesite reč za pretragu

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
sr_rs@latin: Pauziraj trenutni video tokom traženja titlova i nastavi kada titl bude dostupan.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
sr_rs@latin: Pored videa

[ctx: #24125]
en: Custom location
sr_rs@latin: Prilagođena lokacija

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
sr_rs@latin: Automatski preuzmi prvi titl

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
sr_rs@latin: Automatski preuzmi prvi titl sa liste rezultata pretrage

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
sr_rs@latin: Omogući raščlanjivanje skrivenih titlova

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
sr_rs@latin: Omogući raščlanjivanje skrivenih titlova u video zapisu. Blago opterećuje CPU

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
sr_rs@latin: Da li biste želeli da se prebacite na ovaj jezik?

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
sr_rs@latin: Da li biste želeli da omogućite ovaj dodatni program?

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
sr_rs@latin: Ažuriraj

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
sr_rs@latin: Prikaži dodatni program

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
sr_rs@latin: Prikaz

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
sr_rs@latin: Dodatni program je onemogućen

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
sr_rs@latin: Dodatni program je deinstaliran

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
sr_rs@latin: Pretraživač video biblioteke

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
sr_rs@latin: Pretraživač muzičke biblioteke

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
sr_rs@latin: Nekompatibilni dodatni programi

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
sr_rs@latin: Migracija baze podataka u toku - molimo sačekajte

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
sr_rs@latin: Migracija dodatnih programa u toku - molimo sačekajte

[ctx: #24169]
note: Lifecycle state name, for normal addons (no special). Used also on skin to compare and identify related state.
en: Normal
sr_rs@latin: Normalna

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
sr_rs@latin: Raštrkani

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
sr_rs@latin: Nije moguće povezivanje sa spremištem.

[ctx: #24992]
en: System
sr_rs@latin: Sistem

[ctx: #24993]
en: Information providers
sr_rs@latin: Provajderi informacija

[ctx: #24994]
en: Running
sr_rs@latin: Radi

[ctx: #24995]
en: Orphaned
sr_rs@latin: Napušteni

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
sr_rs@latin: Upravljanje zavisnostima

[ctx: #24997]
en: Look and feel
sr_rs@latin: Izgled i osećaj

[ctx: #24998]
en: My add-ons
sr_rs@latin: Moji dodatni programi

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
sr_rs@latin: Sakrij nekompatibilne

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
sr_rs@latin: Obaveštenja

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
sr_rs@latin: Sakrij strane

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
sr_rs@latin: Odaberite iz svih naziva...

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
sr_rs@latin: Prikaži Blu-ray meni

[ctx: #25006]
en: Select playback item
sr_rs@latin: Odaberite stavku za reprodukciju

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
sr_rs@latin: Neuspela reprodukcija Blu-ray-a

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
sr_rs@latin: Meni ovog Blu-ray-a nije podržan

[ctx: #25011]
en: Commercial
sr_rs@latin: Reklama

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
sr_rs@latin: Auto-preskakanje isključeno

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
sr_rs@latin: Auto-preskakanje uključeno

[ctx: #25014]
note: Used to tell addon origin type xbmc/guilib/guiinfo/AddonsGUIInfo.cpp
en: Manual
sr_rs@latin: Ručno

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
sr_rs@latin: QWERTY tastatura

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
sr_rs@latin: Prolazni zvuk u upotrebi

[ctx: #29900]
note: Header string on RDS Radiotext+ Info dialog
en: RadioText Plus info
sr_rs@latin: RadioText Plus podaci

[ctx: #29901]
note: Music band name which make the song (if present)
en: Band
sr_rs@latin: Bend

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
sr_rs@latin: Stil

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
sr_rs@latin: Kompozitor

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
sr_rs@latin: Izvođač

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
sr_rs@latin: Dirigent

[ctx: #29906]
note: Moderator currently on radio (if present)
en: Moderator
sr_rs@latin: Urednik

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
sr_rs@latin: Redakcija

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
sr_rs@latin: Telefon

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
sr_rs@latin: Email

[ctx: #29915]
note: General information news, in list selector (if present)
en: Info
sr_rs@latin: Informacije

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
sr_rs@latin: Novosti

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
sr_rs@latin: Lokalne novosti

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
sr_rs@latin: Lutrija

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
sr_rs@latin: Akcije

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
sr_rs@latin: Ostalo

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
sr_rs@latin: Horoskop

[ctx: #29926]
note: Program style name
en: Adult hits
sr_rs@latin: Hitovi za odrasle

[ctx: #29927]
note: Program style name
en: Spanish talk
sr_rs@latin: Španski razgovor

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
sr_rs@latin: Španska muzika

[ctx: #29930]
note: Program style name
en: Radio Traffic advisory message!
sr_rs@latin: Radio poruka saveta o saobraćaju

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
sr_rs@latin: Radio poruka

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
sr_rs@latin: Jezik

[ctx: #29933]
note: Program style name
en: College
sr_rs@latin: Fakultet

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
sr_rs@latin: Ličnost

[ctx: #29935]
note: Program style name
en: Public
sr_rs@latin: Javno

[ctx: #29936]
note: Program style name
en: Soft music
sr_rs@latin: Lagana muzika

[ctx: #29937]
note: Program style name
en: Adult hits
sr_rs@latin: Hitovi za odrasle

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
sr_rs@latin: Razgovor

[ctx: #29940]
note: Program style name
en: No programme type
sr_rs@latin: Nema programske vrste

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
sr_rs@latin: Novosti

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
sr_rs@latin: Aktuelni događaji

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
sr_rs@latin: Podaci

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
sr_rs@latin: Obrazovanje

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
sr_rs@latin: Kultura

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
sr_rs@latin: Nauka

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
sr_rs@latin: Promenljivi

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
sr_rs@latin: Pop muzika

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
sr_rs@latin: Rock muzika

[ctx: #29952]
note: Program style name
en: Easy listening music
sr_rs@latin: Muzika laka za slušanje

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
sr_rs@latin: Laka klasična

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
sr_rs@latin: Ozbiljna klasična

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
sr_rs@latin: Ostala muzika

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
sr_rs@latin: Vreme

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
sr_rs@latin: Finansije

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
sr_rs@latin: Dečiji programi

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
sr_rs@latin: Društveni Događaji

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
sr_rs@latin: Religija

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
sr_rs@latin: Sa pozivanjem

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
sr_rs@latin: Putovanje

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
sr_rs@latin: Slobodno vreme

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
sr_rs@latin: Jazz muzika

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
sr_rs@latin: Country muzika

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
sr_rs@latin: Nacionalna muzika

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
sr_rs@latin: Starija muzika

[ctx: #29968]
note: Program style name
en: Folk Music
sr_rs@latin: Folk muzika

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
sr_rs@latin: Dokumentarac

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
sr_rs@latin: Proba alarma

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
sr_rs@latin: Klasična rock muzika

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
sr_rs@latin: Klasična

[ctx: #29979]
note: Program style name
en: Nostalgia
sr_rs@latin: Nostalgija

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
sr_rs@latin: Omogući RDS za radio kanale

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
sr_rs@latin: RDS podaci se mogu koristiti ako su prisutni

[ctx: #29982]
note: Boolean value to enable traffic advisory from RDS
en: Message traffic advisory
sr_rs@latin: Poruka saveta o saobraćaju

[ctx: #29984]
note: Boolean value on settings
en: Increase volume on traffic advisory
sr_rs@latin: Pojačaj zvuk pri savetima o saobraćaju

[ctx: #29985]
note: Help text of boolean on/off value
en: If traffic advisory is send from RDS, volume is increased
sr_rs@latin: Ako je savet o saobraćaju poslat iz RDS, zvuk je pojačan

[ctx: #29987]
note: Node title for music artist role, plural of #38036
en: Remixers
sr_rs@latin: Remikseri

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
sr_rs@latin: Aranžeri

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
sr_rs@latin: Kompozitori

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
sr_rs@latin: Dirigenti

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
sr_rs@latin: DJ Mikseri

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
sr_rs@latin: Tekstopisci

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
sr_rs@latin: Orkestri

[ctx: #29994]
note: Title for music artist roles node
en: Roles
sr_rs@latin: Uloge

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
sr_rs@latin: Kvalitet najave

[ctx: #33002]
en: Stream
sr_rs@latin: Zapis

[ctx: #33003]
en: Download
sr_rs@latin: Preuzmi

[ctx: #33004]
en: Download & play
sr_rs@latin: Preuzmi i reprodukuj

[ctx: #33005]
en: Download & save
sr_rs@latin: Preuzmi i sačuvaj

[ctx: #33006]
en: Today
sr_rs@latin: Danas

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
sr_rs@latin: Sutra

[ctx: #33008]
en: Saving
sr_rs@latin: Čuvanje

[ctx: #33009]
en: Copying
sr_rs@latin: Kopiranje

[ctx: #33010]
en: Set download directory
sr_rs@latin: Postavi fasciklu za preuzimanje

[ctx: #33011]
en: Search duration
sr_rs@latin: Potraži trajanje

[ctx: #33012]
en: Short
sr_rs@latin: Kratko

[ctx: #33013]
en: Long
sr_rs@latin: Dugačko

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
sr_rs@latin: Koristi DVD uređaj za reprodukciju umesto uobičajenog uređaja

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
sr_rs@latin: Pitaj za preuzimanje pre reprodukcije videa

[ctx: #33016]
en: Clips
sr_rs@latin: Isečci

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
sr_rs@latin: Ponovo pokreni priključak da bi ga omogućio

[ctx: #33018]
en: Tonight
sr_rs@latin: Noćas

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
sr_rs@latin: Sutra uveče

[ctx: #33020]
en: Condition
sr_rs@latin: Stanje

[ctx: #33021]
en: Precipitation
sr_rs@latin: Obilne padavine

[ctx: #33022]
en: Precip
sr_rs@latin: Padavine

[ctx: #33023]
en: Humid
sr_rs@latin: Vlažno

[ctx: #33024]
en: Feels
sr_rs@latin: Kao da je

[ctx: #33025]
en: Observed
sr_rs@latin: Posmatrano

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
sr_rs@latin: Odstupanje od proseka

[ctx: #33027]
en: Sunrise
sr_rs@latin: Izlazak sunca

[ctx: #33028]
en: Sunset
sr_rs@latin: Zalazak sunca

[ctx: #33029]
en: Details
sr_rs@latin: Detalji

[ctx: #33030]
en: Outlook
sr_rs@latin: Vidik

[ctx: #33031]
en: Coverflow
sr_rs@latin: Prekriven

[ctx: #33032]
en: Translate text
sr_rs@latin: Prevedi tekst

[ctx: #33034]
en: 36-hour
sr_rs@latin: 36-časovna

[ctx: #33035]
en: Maps
sr_rs@latin: Mapa

[ctx: #33036]
en: Hourly
sr_rs@latin: Časovna

[ctx: #33037]
en: Weekend
sr_rs@latin: Vikend

[ctx: #33049]
en: Alert
sr_rs@latin: Upozorenje

[ctx: #33050]
en: Alerts
sr_rs@latin: Upozorenja

[ctx: #33051]
en: Choose your
sr_rs@latin: Izaberite vaš

[ctx: #33052]
en: Check
sr_rs@latin: Proveri

[ctx: #33053]
en: Configure the
sr_rs@latin: Podesite

[ctx: #33054]
en: Seasons
sr_rs@latin: Godišnja doba

[ctx: #33055]
en: Use your
sr_rs@latin: Koristite vaš

[ctx: #33056]
en: Watch your
sr_rs@latin: Gledajte vaš

[ctx: #33057]
en: Listen to
sr_rs@latin: Slušajte

[ctx: #33058]
en: View your
sr_rs@latin: Prikažite vaš

[ctx: #33059]
en: Configure the
sr_rs@latin: Podesite

[ctx: #33060]
en: Power
sr_rs@latin: Napajanje

[ctx: #33061]
en: Menu
sr_rs@latin: Meni

[ctx: #33062]
en: Play the
sr_rs@latin: Pusti

[ctx: #33063]
en: Options
sr_rs@latin: Opcije

[ctx: #33065]
en: Editor
sr_rs@latin: Uređivač

[ctx: #33066]
en: About your
sr_rs@latin: O vašem

[ctx: #33067]
en: Star rating
sr_rs@latin: Ocena zvezdicama

[ctx: #33068]
en: Background
sr_rs@latin: Pozadina

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
sr_rs@latin: Pozadine

[ctx: #33070]
en: Custom background
sr_rs@latin: Prilagođena pozadina

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
sr_rs@latin: Prilagođene pozadine

[ctx: #33072]
en: View readme
sr_rs@latin: Prikazati pročitajme

[ctx: #33073]
en: View changelog
sr_rs@latin: Prikaži evidenciju izmena

[ctx: #33077]
en: No data found!
sr_rs@latin: Podaci nisu pronađeni!

[ctx: #33078]
en: Next page
sr_rs@latin: Sledeća strana

[ctx: #33079]
en: Love
sr_rs@latin: Ljubav

[ctx: #33080]
en: Hate
sr_rs@latin: Mržnja

[ctx: #33082]
en: Path to script
sr_rs@latin: Putanja do skripte

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
sr_rs@latin: Omogući prilagođeni taster za skriptu

[ctx: #33084]
en: Auto login
sr_rs@latin: Automatska prijava

[ctx: #33100]
en: Failed to start
sr_rs@latin: Neuspelo pokretanje

[ctx: #33102]
en: Event server
sr_rs@latin: Server događaja

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
sr_rs@latin: Udaljeni server za komunikaciju

[ctx: #33200]
en: Detected new connection
sr_rs@latin: Otkrivena nova veza

[ctx: #34003]
en: DXVA2
sr_rs@latin: DXVA

[ctx: #34100]
en: Number of channels
sr_rs@latin: Broj kanala

[ctx: #34111]
note: Description of setting with label #421 "Keep audio device alive"
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds.[CR][Always] Continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications.[CR][1-10 Minutes] Same as [Always] except that after the selected period of time audio enters a suspended state.[CR][Off] Audio output enters a suspended state. Note: Sounds can be missed if audio enters suspended state.
sr_rs@latin: Odaberite ponašanje kada zvuk nije potreban ni za reprodukciju ni za GUI zvukove.[CR][Uvek] Neprekidni bezzvučni signal je na izlazu, ovo održava prijemne audio uređaje aktivnim za bilo koje nove zvukove, ali može blokirati zvuk iz drugih aplikacija.[CR][1-10 Minuta] Isto kao [Uvek] osim što nakon odabranog perioda vremena audio ulazi u stanje spavanja.[CR][Isključeno] Audio izlaz ulazi u stanje spavanja. Napomena: Zvukovi se mogu propustiti ako audio uđe u stanje spavanja.

[ctx: #34112]
note: Indicates if Audio Engine should transmit noise or real silence
en: Send low volume noise
sr_rs@latin: Pošalji šum niskog nivoa zvuka

[ctx: #34113]
note: Description of setting with label #34112 "Send low volume noise"
en: To keep certain AVRs powered we send an inaudible random noise signal. You can disable this setting if you are using headphone or analog output.
sr_rs@latin: Da bi održali određene AVR-ove uključenim šaljemo nečujni signal nasumičnog šuma. Možete onemogućiti ovo podešavanje ako koristite slušalice ili analogni izlaz.

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
sr_rs@latin: Reprodukuj GUI zvukove

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
sr_rs@latin: Samo kada je reprodukcija zaustavljena

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
sr_rs@latin: Uvek

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
sr_rs@latin: Nikada

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
sr_rs@latin: Nije pronađena sledeća stavka za reprodukciju

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
sr_rs@latin: Nije pronađena prethodna stavka za reprodukciju

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
sr_rs@latin: Isključeno

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
sr_rs@latin: Uključi

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
sr_rs@latin: Neuspelo pokretanje Zeroconf

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
sr_rs@latin: Da li je Apple-ov Bonjour servis instaliran? Proverite evidenciju za više informacija o ovoj poruci.

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
sr_rs@latin: Neuspelo pokretanje AirPlay-a jer zahteva da Zeroconf bude omogućen.

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
sr_rs@latin: Nije moguće zaustaviti Zeroconf. AirPlay i AirTunes zavise od rada Zeroconf.

[ctx: #34400]
en: Video rendering
sr_rs@latin: Video prikazivanje

[ctx: #34401]
en: Failed to initialize video filters / scalers, falling back to bilinear scaling
sr_rs@latin: Neuspelo pokretanje video filtera / skalera, povratak nazad na bilinearno skaliranje

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
sr_rs@latin: Neuspelo pokretanje audio uređaja

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
sr_rs@latin: Proverite vaša podešavanja zvuka

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
sr_rs@latin: Koristite pokrete za navigaciju:

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
sr_rs@latin: Jednim prstom povucite levo,desno,gore,dole za kursore

[ctx: #34406]
en: Two finger swipe left for backspace
sr_rs@latin: Prevucite sa dva prsta u levo za brisanje u nazad

[ctx: #34407]
en: One finger single tap for enter
sr_rs@latin: Jedan pritisak jednim prstom za enter

[ctx: #34408]
en: Two finger single tap or one finger long press for contextmenu
sr_rs@latin: Jedan pritisak sa dva prsta ili jedan dug pritisak jednim prstom za meni opcija

[ctx: #35000]
en: Peripherals
sr_rs@latin: Periferije

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
sr_rs@latin: Opšti HID uređaj

[ctx: #35002]
en: Generic network adapter
sr_rs@latin: Opšti mrežni adapter

[ctx: #35003]
en: Generic disk
sr_rs@latin: Opšti disk

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
sr_rs@latin: Nema dostupnih podešavanja za ovu periferiju.

[ctx: #35005]
en: New device configured
sr_rs@latin: Novi uređaj je podešen

[ctx: #35006]
en: Device removed
sr_rs@latin: Uređaj je uklonjen

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
sr_rs@latin: Mapirati tastere za korišćenje sa ovim uređajem

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
sr_rs@latin: Mapiranje tastera omogućeno

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
sr_rs@latin: Ne koristiti prilagođenu mapu tastera za ovaj uređaj

[ctx: #35010]
note: Name of add-ons extending the kodi.peripheral extension point
en: Peripheral libraries
sr_rs@latin: Biblioteke periferija

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
sr_rs@latin: Novi kontroler otkriven

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
sr_rs@latin: Novi kontroler je otkriven. Podešavanje može biti izvršeno u bilo kom trenutku u "Podešavanja -> Podešavanja Sistema -> Ulaz". Da li želite sada da ga podesite?

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
sr_rs@latin: Nije moguće podesiti kontrolere

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
sr_rs@latin: Podešavanje kontrolera zavisi od onemogućenog dodatnog programa. Da li biste želeli da ga omogućite?

[ctx: #35019]
note: Label of the button to fix the bug where buttons are skipped in the controller dialog
en: Ignore input
sr_rs@latin: Ignorisati unos

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
sr_rs@latin: Dodatni programi za igre

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
sr_rs@latin: Profili kontrolera

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
sr_rs@latin: Provera vibracije

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
sr_rs@latin: Aktivirati vibracione motore svih kontrolera.

[ctx: #35053]
note: Setting to enable rumble for GUI notifications
en: Enable rumble for notifications
sr_rs@latin: Omogući vibracije za obaveštenja

[ctx: #35054]
note: Description of setting to enable rumble for GUI notifications
en: Activates controller rumble motors when a notification occurs.
sr_rs@latin: Aktivira vibracione motore kontrolera kada se obaveštenje pojavi.

[ctx: #35055]
note: Help text for controller window
en: Use the keyboard or remote to select a controller profile. When prompted, press the button on your game controller that best matches what you see on the screen. If you make a mistake you can repeat the process.
sr_rs@latin: Koristite tastaturu ili daljinski upravljač da bi odabrali profil kontrolera. Kada budete pitani, pritisnite taster na vašem igračkom kontroleru koji najbolje odgovara onome što vidite na ekranu. Ako napravite grešku možete ponoviti proces.

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
sr_rs@latin: Podešavanja kontrolera

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
sr_rs@latin: Tasteri

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
sr_rs@latin: Poništi profil kontrolera

[ctx: #35061]
note: Prompt to reset a controller profile for all devices
en: Would you like to reset this controller profile for all attached devices?
sr_rs@latin: Da li želite da poništite ovaj kontrolerski profil za sve povezane uređaje?

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
sr_rs@latin: Svi dostupni profili kontrolera su instalirani.

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
sr_rs@latin: Podešavanje povezanih kontrolera

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
sr_rs@latin: Uparite vaše kontrolere sa raznim ulaznim uređajima za različite sisteme igara.

[ctx: #35074]
note: Label for buttons that appear on the face of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Face buttons
sr_rs@latin: Prednji tasteri

[ctx: #35075]
note: Label for buttons that appear on the shoulders of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoulder buttons
sr_rs@latin: Zadnji tasteri

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
sr_rs@latin: Okidači

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
sr_rs@latin: Analogne palice

[ctx: #35078]
note: Setting title for left analog stick deadzone
en: Left stick deadzone
sr_rs@latin: Mrtva zona leve palice

[ctx: #35079]
note: Setting title for right analog stick deadzone
en: Right stick deadzone
sr_rs@latin: Mrtva zona desne palice

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
sr_rs@latin: Isključi kontrolere pri izlasku

[ctx: #35089]
note: Description for the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Powers off any controller that supports it on exit.
sr_rs@latin: Isključuje kontrolere koji to podržavaju pri izlasku.

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
sr_rs@latin: Tasteri

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
sr_rs@latin: Meni

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
sr_rs@latin: Izlaz

[ctx: #35226]
note: Label of button in the in-game menu for advanced settings
en: Advanced settings
sr_rs@latin: Napredna podešavanja

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
sr_rs@latin: Server je nedostupan.

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
sr_rs@latin: Server ne odgovara propisno.

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
sr_rs@latin: Verzija servera nije kompatibilna.

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
sr_rs@latin: Pristup odbijen.

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
sr_rs@latin: Povezivanje sa pozadinom.

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
sr_rs@latin: Prebaciti se na sporednu komandu tastature

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
sr_rs@latin: Prebaciti se na sporednu komandu daljinskog

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
sr_rs@latin: Pritisnite "korisnik" komandni taster

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
sr_rs@latin: Omogući komande za promenu strane

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
sr_rs@latin: Neuspelo otvaranje adaptera

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
sr_rs@latin: Uređaji koje treba upaliti prilikom pokretanja

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
sr_rs@latin: Uređaji koje treba isključiti tokom isključivanja

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
sr_rs@latin: Postavi uređaje u režim pripravnosti prilikom aktiviranja čuvara ekrana

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
sr_rs@latin: Probudi uređaje prilikom deaktivacije čuvara ekrana

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
sr_rs@latin: Neuspelo otkrivanje CEC com porta. Molimo, podesite ga ručno.

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
sr_rs@latin: Neuspelo pokretanje CEC adaptera. Molimo, proverite vaša podešavanja.

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
sr_rs@latin: Broj HDMI porta

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
sr_rs@latin: Povezano

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
sr_rs@latin: Neuspelo pokretanje CEC adaptera: libCEC nije pronađen na vašem sistemu.

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
sr_rs@latin: Koristi jezička podešavanja TV-a

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
sr_rs@latin: Povezano sa HDMI uređajem

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
sr_rs@latin: Promeni izvor na ovaj uređaj prilikom pokretanja

[ctx: #36021]
en: Physical address (overrules HDMI port)
sr_rs@latin: Fizička adresa (nadvladava HDMI port)

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
sr_rs@latin: Podešavanja osvežena

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
sr_rs@latin: Neuspelo postavljanje novih podešavanja. Molimo, proverite vaša podešavanja.

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
sr_rs@latin: Pošalji "Neaktivan izvor" komandu pri isključivanju

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
sr_rs@latin: Uređaji koje takođe treba staviti u režim pripravnosti

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
sr_rs@latin: Ovom uređaju je potrebno održavanje

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
sr_rs@latin: Ignorisati

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
sr_rs@latin: Kada je TV isključen

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
sr_rs@latin: Veza izgubljena

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
sr_rs@latin: Ovaj korisnik nema ovlašćenje da otvori CEC adapter

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
sr_rs@latin: Port je zauzet. Samo jedan program može pristupati CEC adapteru

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
sr_rs@latin: Akcija pri prebacivanju na drugi izvor

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
sr_rs@latin: Veza uspostavljena

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
sr_rs@latin: Uvek

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
sr_rs@latin: Prilikom pokretanja / zaustavljanja

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
sr_rs@latin: Pojačalo / AVR uređaj

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
sr_rs@latin: TV i AVR uređaj (određeni)

[ctx: #36041]
en: * Item folder
sr_rs@latin: * Fascikla za stavke

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
sr_rs@latin: Koristi ograničen opseg boja (16-235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
sr_rs@latin: Broj bafera koje koristi grafički drajver

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
sr_rs@latin: Zaustavi Reprodukciju

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
sr_rs@latin: Pauziraj Reprodukciju

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
sr_rs@latin: Nateraj AVR da se probudi kada se Kodi aktivira

[ctx: #36099]
en: Dithering
sr_rs@latin: Međutonovi

[ctx: #36100]
en: Dither depth
sr_rs@latin: Dubina međutonova

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
sr_rs@latin: Promenite izgled i osećaj korisničkog interfejsa.

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži sva podešavanja maske.

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
sr_rs@latin: Odaberite masku za korisnički interfejs. Ovo će definisati izgled i osećaj aplikacije.

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
sr_rs@latin: Odaberite da bi promenili specifična podešavanja maske. Koje opcije su dostupne za podešavanje zavisi od karakteristika obezbeđenih od strane maske.

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
sr_rs@latin: Promenite temu povezanu sa maskom koju ste odabrali.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
sr_rs@latin: Promenite boje vaše odabrane maske.

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
sr_rs@latin: Izaberite fontove prikazane u korisničkom interfejsu. Kompleti fontova su podešeni od strane vaše maske.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
sr_rs@latin: Promenite veličinu prikaza korisničkog interfejsa.

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
sr_rs@latin: Odaberite medijski prozor koji treba prikazati pri pokretanju.

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
sr_rs@latin: Odaberite ili onemogućite zvukove koji se koriste u korisničkom interfejsu.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
sr_rs@latin: Isključite ovo za uklanjanje pomerajućih RSS vesti.

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
sr_rs@latin: Uredi RSS novosti.

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži sva lokalna / regionalna podešavanja.

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
sr_rs@latin: Bira jezik korisničkog interfejsa.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
sr_rs@latin: Odaberite oblik prikaza za temperaturu, vreme i datum. Dostupne opcije zavise od odabranog jezika.

[ctx: #36116]
note: Description of setting with label #14091 "Character set"
en: Choose which character set is used for displaying text in the user interface. This doesn't change the character set used for subtitles, for that go to Player > Language.
sr_rs@latin: Izaberite koji se skup znakova koristi za prikazivanje teksta u korisničkom interfejsu. Ovo ne menja skup znakova koji se koristi za titlove, za to idite u Uređaj za reprodukciju > Jezik.

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
sr_rs@latin: Odabrani audio jezik će biti podrazumevan ako je dostupno više od jednog jezika.

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
sr_rs@latin: Odabrani jezik titlova će biti podrazumevan ako je dostupno više od jednog jezika.

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će liste medija biti prikazane.

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
sr_rs@latin: Prikaži (..) stavku u listi za posetu matične fascikle.

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
sr_rs@latin: Prikaži nastavke datoteka na medijskim datotekama, na primer "You Enjoy Myself" bi bilo prikazano kao "You Enjoy Myself.mp3".

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
sr_rs@latin: Ignorisati određene izraze, npr. "The", tokom operacija slaganja. "The Simpsons" bi na primer bili složeni kao "Simpsons".

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
sr_rs@latin: Dopusti da datoteke budu izbrisane i preimenovane kroz korisnički interfejs, pomoću menija opcija, npr. pritisnuti "C" na tastaturi da bi se ovaj meni pojavio.

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
sr_rs@latin: Prikaži taster dodaj izvor u korenom odeljku korisničkog interfejsa.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
sr_rs@latin: Prikaži skrivene datoteke i fascikle tokom listanja datoteka.

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema dodatnim programima čuvara ekrana.

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
sr_rs@latin: Postaviti vreme čekanja pojave bilo koje aktivnosti pre prikazivanja čuvara ekrana.

[ctx: #36130]
note: Description of setting with label #356 "Screensaver mode"
en: Select the screensaver. The "Dim" screensaver will be forced when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
sr_rs@latin: Odaberite čuvara ekrana. "Prigušeni" čuvar ekrana će biti forsiran kada je reprodukcija videa preko celog ekrana pauzirana ili je okvir dijaloga aktivan.

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
sr_rs@latin: Odaberite da bi promenili specifična podešavanja čuvara ekrana. Koje opcije su dostupne za podešavanje zavisi od karakteristika obezbeđenih od strane dodatnih programa čuvara ekrana.

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
sr_rs@latin: Pregledajte odabranog čuvara ekrana.

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
sr_rs@latin: Priguši ekran kada je medij pauziran. Nije ispravno za "Prigušeni" režim čuvara ekrana.

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
sr_rs@latin: Podaci još nisu dostupni.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
sr_rs@latin: Podaci još nisu dostupni.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
sr_rs@latin: Podaci još nisu dostupni.

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
sr_rs@latin: Odeljak koji sadrži podešavanja u vezi videa i kako se prema njima postupa.

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema video biblioteci.

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
sr_rs@latin: Izaberite koja će se jedinica za temperaturu koristiti za prikazivanje temperatura u korisničkom interfejsu.

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
sr_rs@latin: Izaberite koja će se jedinica za temperaturu koristiti za prikazivanje temperatura u korisničkom interfejsu.

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
sr_rs@latin: Preuzima sličice glumaca od Internet baze podataka tokom dodavanja medija biblioteci.

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
sr_rs@latin: Odaberite u kojim slučajevima želite da sakrijete tačke grananja sezona TV serija. Ako su sakrivene, odabir TV emisije će vas direktno odvesti u prikaz epizoda.

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
sr_rs@latin: Izvrši proveru za novim medijskim datotekama pri pokretanju.

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
sr_rs@latin: Sakrij traku napretka analize biblioteke tokom pretraživanja.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
sr_rs@latin: Uklanja stavke iz vaše biblioteke koje ne mogu biti pronađene (ili preimenovane, izbrisane, ili na prenosivom skladištu koje je trenutno raskačeno).

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
sr_rs@latin: Izvezi bazu podataka video biblioteke u XML datoteke. Ovo će opciono prepisati vaše trenutne XML datoteke.

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema video reprodukciji.

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
sr_rs@latin: Podesite metod koji se koristi za obradu i prikazivanje videa.

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
sr_rs@latin: Koristi skalere visokog kvaliteta prilikom uvećavanja videa od bar ovoliko procenata. Vrednost ispod 5% nema puno smisla jer se video obrađuje sa visokim opterećenjem GPU bez vidljivog poboljšanja slike.

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
sr_rs@latin: Omogući VDPAU hardversko dekodiranje video datoteka, uglavnom se koristi za NVIDIA grafiku i u nekim slučajevima za AMD grafiku.

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
sr_rs@latin: Omogući VDPAU hardversko dekodiranje video datoteka, uglavnom se koristi za Intel grafiku i u nekim slučajevima za AMD grafiku.

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
sr_rs@latin: Kada je omogućeno, stavka "Komplet filmova" se koristi čak iako biblioteka filmova sadrži samo jedan film iz tog kompleta. Kada je onemogućeno, stavka "Komplet filmova" se koristi samo ako biblioteka filmova sadrži više od jednog filma iz tog kompleta.

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
sr_rs@latin: Omogući DXVA2 hardversko dekodiranje video datoteka.

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
sr_rs@latin: Omogući CrystalHD harversko dekodiranje video datoteka.

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
sr_rs@latin: Omogući VTB hardversko dekodiranje video datoteka.

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
sr_rs@latin: Omogući VideoToolbox hardversko dekodiranje video datoteka.

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
sr_rs@latin: Prikaži TV serije bez epizoda pri razgledanju video biblioteke.

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
sr_rs@latin: Dopusti da se učestanost osvežavanja ekrana može promeniti tako da se najbolje poklopi sa brojem slika videa. Ovo može doprineti glađoj reprodukciji videa.

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
sr_rs@latin: Odlaganje reseta nakon promene učestanosti osvežavanja

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
sr_rs@latin: Sinhronizuj video i audio prema učestanosti osvežavanja ekrana. VideoPlayer u ovom slučaju neće koristiti prolazni prenos zvuka jer će ponovno odabiranje možda biti potrebno.

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
sr_rs@latin: Izaberite koji oblik prikazivanja vremena se koristi za prikazivanje vremena u korisničkom interfejsu.

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
sr_rs@latin: Izaberite da li treba koristiti 12 ili 24-časovni oblik prikazivanja vremena za prikazivanje vremena u korisničkom interfejsu.

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
sr_rs@latin: Odaberite kvalitet ponovnog odabiranja u slučajevima kada audio izlaz treba da bude druge učestanosti odabiranja od one koje se izvorno koristi.[CR][Nizak] Je brz i imaće minimalan uticaj na resurse sistema kao što je korišćenje CPU.[CR][Srednji] & [Visok] Koristiće progresivno više sistemskih resursa.

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
sr_rs@latin: Razvuci video do postavljenog procenta radi umanjenja crnih traka

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
sr_rs@latin: Odaberite nivo uvećanja tako da su 4:3 videi prikazani na širokim ekranima.

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
sr_rs@latin: Izaberite koji oblik prikazivanja kratkog datuma treba koristiti za prikazivanje datuma u korisničkom interfejsu.

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
sr_rs@latin: Omogući teletekst tokom gledanja uživog TV zapisa.

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
sr_rs@latin: Skaliraj teletekst na format slike 4:3.

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema listama video datoteka.

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
sr_rs@latin: Kada se datoteka pretraži i uveze u biblioteku prikazaće naslov iz metapodataka umesto imena datoteke.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
sr_rs@latin: Podaci još nisu dostupni.

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
sr_rs@latin: Spaja video datoteke iz više delova, DVD fascikle ili filmske fascikle, u jednu stavku u prikazima koji nisu prikaz biblioteke.

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
sr_rs@latin: Uklanja tačke grananja naziv, žanr, itd. iz prikaza biblioteke. Odabir kategorije će vas direktno odvesti u prikaz naslova.

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema titlovima.

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
sr_rs@latin: Postavite veličinu fonta koja će se koristiti za titlove.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
sr_rs@latin: Postavite stil fonta koji će se koristiti za titlove.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
sr_rs@latin: Postavite boju fonta koja će se koristiti za titlove.

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
sr_rs@latin: Postavite koji se skup znakova fonta koristi za titlove.

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
sr_rs@latin: Postavite prilagođenu fasciklu za vaše titlove. Ovo može biti razmena datoteka.

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema DVD-ovima, Blu-ray-evima & CD-ovima.

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
sr_rs@latin: Automatski reprodukuj DVD video kada je ubačen u uređaj.

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
sr_rs@latin: Nametni regiju za DVD reprodukciju.

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
sr_rs@latin: Pokušaj da preskočiš "obavezna" uputstva pre DVD menija.

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
sr_rs@latin: Podaci još nisu dostupni.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
sr_rs@latin: Odaberite podrazumevani izvor filmskih podataka. Za opcije vidite menadžera dodatnih programa.

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
sr_rs@latin: Odaberite podrazumevani izvor podataka TV serija. Za opcije vidite menadžera dodatnih programa.

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
sr_rs@latin: Odaberite podrazumevani izvor podataka muzičkih spotova. Za opcije vidite upravljanje dodatnim programima.

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
sr_rs@latin: Podešavanja za PVR & TV Uživo.

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži opšta podešavanja za PVR & TV Uživo.

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
sr_rs@latin: Omogućava karakteristike "Ličnog Video Snimača" (PVR). Ovo zahteva da je bar jedan PVR dodatni program instaliran.

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
sr_rs@latin: Otvori menadžera kanala, koji dopušta promenu reda kanala, ime kanala, ikonu, itd.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
sr_rs@latin: Naloži pozadini da traži kanale (ako je podržano).

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
sr_rs@latin: Prikaži podatke programa prilikom promene kanala, kao što je trenutna TV emisija.

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
sr_rs@latin: Otvori menadžera grupa, koji dopušta promenu grupa i njihovih odgovarajućih kanala

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
sr_rs@latin: Izaberite koji oblik prikazivanja dugačkog datuma treba koristiti za prikazivanje datuma u korisničkom interfejsu.

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
sr_rs@latin: Fascikla u kojoj su ikone kanala sačuvane.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
sr_rs@latin: Pretraži ikone kanala koje nedostaju.

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja elektronskog programskog vodiča (EPG).

[ctx: #36221]
en: Time between imports of guide data from backends.
sr_rs@latin: Vreme između uvoženja podataka vodiča iz pozadina.

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
sr_rs@latin: Nemoj uvoziti podatke vodiča dok se pušta TV da bi se umanjilo korišćenje CPU-a.

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
sr_rs@latin: Sakrij oznake "Podaci nisu dotupni" kada podaci vodiča za kanal nisu dostupni.

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
sr_rs@latin: Izbriši keširane podatke vodiča i ponovo ih uvezi iz pozadine.

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja za PVR reprodukciju i promenu kanala.

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
sr_rs@latin: Prikaži informaciju o kvalitetu signala u prozoru podataka kodeka (ako je podržano od strane dodatnog programa i pozadine).

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
sr_rs@latin: Prilikom pritiskanja kanal gore ili dole, sama promena kanala je odložena, dopuštajući korisniku da prebaci na broj kanala bez čekanja na svaku promenu kanala.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button. This value will be taken into account if "Instant recording action" is set to "Record for a fixed period of time"
sr_rs@latin: Trajanje momentalnih snimanja tokom pritiskanja tastera za snimanje. Ova vrednost će biti uzeta u obzir ako je "Akcija momentalnog snimanja" postavljena na "Snimaj fiksiran period vremena"

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
sr_rs@latin: Zatvori kontrole prikazane na ekranu nakon promene kanala.

[ctx: #36237]
en: Additional time to record before the scheduled start time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
sr_rs@latin: Dodatno vreme koje treba snimiti pre zakazanog vremena početka da bi se predupredile manje promene u emitovanju. Nije podržano od strane svih dodatnih programa i pozadina.

[ctx: #36238]
en: Additional time to record after the scheduled end time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
sr_rs@latin: Dodatno vreme koje treba snimiti nakon zakazanog vremena kraja da bi se predupredile manje promene u emitovanju. Nije podržano od strane svih dodatnih programa i pozadina.

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
sr_rs@latin: Prikaži obaveštenje pri dodavanju, završavanju ili uklanjanju tajmera od strane pozadine.

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja za upravljanje napajanja PVR-a, kao što su kada probuditi PVR pozadinski server.

[ctx: #36241]
en: Execute the wakeup command below when exiting this application or going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
sr_rs@latin: Izvrši donju komandu za buđenje prilikom izlaska iz aplikacije ili prelaska u režim hibernacije. Vremenska oznaka sledećeg zakazanog snimanja će biti prosleđena kao parametar.

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
sr_rs@latin: Komanda neće biti izvršena ako snimanje započne do isteka ovog vremena.

[ctx: #36243]
en: The command to execute (cmd [timestamp]).
sr_rs@latin: Komanda koju treba izvršiti (cmd [timestamp]).

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
sr_rs@latin: Vreme koje treba oduzeti od vremena početka sledećeg zakazanog snimanja.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
sr_rs@latin: Izvrši komandu za buđenje svaki dan u određeno vreme.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
sr_rs@latin: Kada treba izvršiti dnevnu komandu za buđenje.

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja roditeljske kontrole, ako PVR pozadinski server podržava roditeljsku kontrolu.

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can't be played or recorded without entering a pin code, and the guide information is hidden for those channels.
sr_rs@latin: Traži pin kod za pristup roditeljski zaključanim kanalima. Kanali mogu biti označeni kao zaključani pri uređivanju kanala na opštem tab-u. Roditeljski zaključani kanali se ne mogu reprodukovati ili snimiti bez unošenja pin koda, i podaci vodiča su sakriveni za te kanale.

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
sr_rs@latin: Unesite novi pin kod za otključavanje roditeljski zaključanih kanala.

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
sr_rs@latin: Traži ponovo pin kod pri pokušaju pristupa roditeljski zaključanim kanalima i kod nije tražen ovoliko dugo.

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži specifična podešavanja za vaš pozadinski PVR, ako je podržano od strane PVR dodatnih programa i pozadine.

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if supported by the PVR add-on and backend.
sr_rs@latin: Ova opcija će vas dovesti do bilo kojeg specifičnog podešavanja vaše PVR pozadine, ako je podržano od strane PVR dodatnih programa i pozadine.

[ctx: #36253]
note: Description of settings section with label #2 "Music"
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
sr_rs@latin: Odeljak koji sadrži podešavanja u vezi muzičkih datoteka i kako se prema njima postupa.

[ctx: #36254]
en: Action to perform when pressing the record button. [Record current show] will record the current show from "now" to the end of the show. If no TV guide data is currently available a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration" will be scheduled. [Record for a fixed period of time] will schedule a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration". [Ask what to do] will open a dialogue containing different recording actions to choose from, like "Record current show", "Record next show" and some fixed duration recordings.
sr_rs@latin: Akcija koju treba izvršiti prilikom pritiska na taster za snimanje. [Snimi trenutnu emisiju] će snimiti trenutnu emisiju od "sad" do kraja emisije. Ako podaci TV vodiča nisu trenutno dostupni snimanje fiksiranog trajanja koje počinje "sad", sa vrednošću postavljenom za "Trajanje momentalnog snimanja" će biti zakazano. [Snimaj fiksirani period vremena] će zakazati snimanje fiksiranog trajanja koje počinje "sad", sa vrednošću postavljenom za "Trajanje momentalnog snimanja". [Pitaj šta raditi] će otvoriti dijalog koji sadrži različite akcije snimanja od kojih treba odabrati jednu, kao "Snimi trenutnu emisiju", "Snimi sledeću emisiju" i neka snimanja fiksiranog trajanja.

[ctx: #36255]
note: Description of setting with label #13414 "Show song and album artists"
en: When enabled, both song and album artists are shown. When disabled, only album artists are shown and artists that appear only on individual songs from an album are excluded.
sr_rs@latin: Kada je omogućeno, izvođači pesama i albuma su prikazani. Kada je onemogućeno, samo su izvođači albuma prikazani a izvođači koji se pojavljuju samo na pojedinačnim pesmama albuma su izostavljeni.

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
sr_rs@latin: Automatski preuzmi podatke o albumu i izvođaču od provajdera podataka pri dodavanju pesama u biblioteku.

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
sr_rs@latin: Odaberite podrazumevanog provajdera podataka albuma.

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
sr_rs@latin: Odaberite podrazumevanog provajdera podataka izvođača.

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
sr_rs@latin: Izvrši proveru za novim i uklonjenim medijskim datotekama pri pokretanju.

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
sr_rs@latin: Podaci još nisu dostupni.

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
sr_rs@latin: Ako je omogućeno, ovaj broj slika u sekundi će se koristiti za zapise za koje nismo uspeli da otkrijemo fps.

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema muzičkoj reprodukciji.

[ctx: #36265]
note: Description of setting with label #489 "Play next song automatically"
en: Automatically plays the next item in the current folder, for example in "Files" view after a track has been played, the next track in the same folder will automatically play.
sr_rs@latin: Automatski pušta sledeću stavku u trenutnoj fascikli, na primer u prikazu "Datoteke" nakon reprodukcije numere, sledeća numera u istoj datoteci će automatski biti puštena.

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
sr_rs@latin: Kada su pesme odabrane one su stavljene u red za reprodukciju umesto momentalnog započinjanja reprodukcije.

[ctx: #36267]
note: Description of setting with label #638 "Volume adjustments"
en: Read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
sr_rs@latin: Pročitati podatke jačine zvuka ponavljanja kodirane u vaše audio datoteke od strane programa MP3Gain i normalizovati nivoe zvuka u skladu sa njima.

[ctx: #36268]
note: Description of setting with label #641 "Files with ReplayGain information"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files with encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
sr_rs@latin: Referentna jačina zvuka (Nivo pre pojačala) koju treba koristiti za datoteke sa kodiranim podacima jačine zvuka ponavljanja. Podrazumevano je 89dB prema standardu. Oprezno menjati.

[ctx: #36269]
note: Description of setting with label #642 "PreAmp Level - Non ReplayGained files"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files without encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
sr_rs@latin: Referentna jačina zvuka (Nivo pre pojačala) koju treba koristiti za datoteke bez kodiranih podataka jačine zvuka ponavljanja. Podrazumevano je 89dB prema standardu. Oprezno menjati.

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
sr_rs@latin: Glatko pređi sa jedne audio numere na sledeću. Možete postaviti količini preklapanja od 1-15 sekundi.

[ctx: #36272]
note: Description of setting with label #13400 "Crossfade between songs on the same album"
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
sr_rs@latin: Dopusti da se preklapanje dogodi kada su obe numere sa istog albuma.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
sr_rs@latin: Odaberite vizuelizaciju koja će biti korišćena tokom slušanja muzike.

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
sr_rs@latin: Kontrolišite način na koji su imena pesama prikazana u korisničkom interfejsu. Da bi pravilno radilo, čitanje oznaka mora biti omogućeno.

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
sr_rs@latin: Korišćeno za oblikovanje druge kolone u listi datoteka.

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
sr_rs@latin: Kontrolišite način na koji su imena pesama prikazana u sada puštenoj listi.

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
sr_rs@latin: Korišćeno za oblikovanje druge kolone u sada puštenoj listi.

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
sr_rs@latin: Kontrolišite način na koji su imena pesama prikazana u listama biblioteke.

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
sr_rs@latin: Korišćeno za oblikovanje druge kolone u listama biblioteke.

[ctx: #36281]
note: Description of setting with label #14059 "Search for thumbnails on remote shares"
en: Search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
sr_rs@latin: Potraži sličice na udaljenim deljenim lokacijama i optičkim medijima. Ovo često može usporiti listanje mrežnih fascikli.

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema CD-ovima.

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
sr_rs@latin: Automatski reprodukuj CD-ove kada su ubačeni u uređaj.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
sr_rs@latin: Odaberite lokaciju na vašem hard disku gde će ripovane numere biti sačuvane.

[ctx: #36286]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in audiocds.trackpathformat
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
sr_rs@latin: Kontrolišite kako će sačuvana muzika biti nazvana iz oznaka. Oznake: [B]%N[/B]: BrojNumere, [B]%S[/B]: BrojDiska, [B]%A[/B]: Izvođač, [B]%T[/B]: Naziv, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Žanr, [B]%Y[/B]: Godina, [B]%F[/B]: ImeDatoteke, [B]%D[/B]: Trajanje, [B]%J[/B]: Datum, [B]%R[/B]: Ocena, [B]%I[/B]: VeličinaDatoteke.

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
sr_rs@latin: Odaberite koji koder zvuka će biti korišćen pri ripovanju.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
sr_rs@latin: Odaberite koji kvalitet želite za ripovanje svojih datoteka.

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
sr_rs@latin: Odaberite koju stopu bita treba koristiti za određeni koder zvuka pri komprimovanju zvuka.

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
sr_rs@latin: Za FLAC definisati nivo komprimovanja, podrazumevan je 5.

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
sr_rs@latin: Automatski izbaci disk nakon završenog ripovanja.

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
sr_rs@latin: Podaci još nisu dostupni.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
sr_rs@latin: Podaci još nisu dostupni.

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
sr_rs@latin: Odeljak koji sadrži podešavanja u vezi slika i kako se prema njima postupa.

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema listama datoteka slika.

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
sr_rs@latin: Automatski napravi sličice slika prilikom ulaska u fasciklu slika.

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
sr_rs@latin: Prikaži videe u listama datoteka slika.

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
sr_rs@latin: Podaci još nisu dostupni.

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema reprodukciji slajdova slika.

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
sr_rs@latin: Odaberite količinu vremena koliko će svaka slika biti prikazana pri reprodukciji slajdova.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
sr_rs@latin: Slike u reprodukciji slajdova će se pomerati i uvećavati dok su prikazane.

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
sr_rs@latin: Prikaži slike reprodukcije slajdova u nasumičnom redu.

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
sr_rs@latin: Odeljak koji sadrži podešavanja u vezi vremenske prognoze.

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema servisu vremenske prognoze.

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
sr_rs@latin: Odaberite do tri lokacije za koje vremenska prognoza može biti prikazana.

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
sr_rs@latin: Odaberite podrazumevani izvor podataka vremenske prognoze. Za opcije vidite menadžera dodatnih programa.

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
sr_rs@latin: Odeljak koji sadrži podešavanja kako će se postupati prema servisima.

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja korišćena od strane svih servisa.

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
sr_rs@latin: Ime koje treba prikazati za ovaj uređaj prilikom korišćenja različitih mrežnih servisa.

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema UPnP servisu. UPnp se takođe zove DLNA na većini potrošačke elektronike.

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
sr_rs@latin: Omogućava UPnP server. Ovo vam dopušta da strimujete medijske zapise u vašim bibliotekama UPnP klijentu.

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
sr_rs@latin: Kada se ručno ili automatsko ažuriranje biblioteke dogodi, obavestiti UPnP klijente.

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
sr_rs@latin: Omogući UPnP klijent. Ovo vam dopušta da strimujete medije sa bilo kojeg UPnP servera sa kontrolnom tačkom i kontrolom reprodukcije od tog servera.

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema servisu web servera i servisu kontrole aplikacijom.

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
sr_rs@latin: Definišite priključak web porta.

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
sr_rs@latin: Odaberite između web interfejsa instaliranih od strane menadžera dodatnih programa.

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema servisu daljinskog upravljanja.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
sr_rs@latin: Definišite port daljinskog upravljača.

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
sr_rs@latin: Definišite opseg porta daljinskog upravljača.

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
sr_rs@latin: Definišite maksimalan broj broj klijenata koji se mogu povezati.

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
sr_rs@latin: Početno odlaganje ponavljanja (ms)

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
sr_rs@latin: Neprekidno odlaganje ponavljanja (ms)

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema servisu Zeroconf otkrivanja mreže, koji je potreban za AirPlay.

[ctx: #36342]
note: Description of setting with label #1260 "Announce services to other systems"
en: Allows applications on the network to discover enabled services via Zeroconf.
sr_rs@latin: Dopušta aplikacijama na mreži da otkriju omogućene servise pomoću Zeroconf.

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
sr_rs@latin: Ako je omogućeno, sadržaj ostalih AirPlay uređaja ili aplikacija može biti primljen.

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
sr_rs@latin: Omogući zaštitu AirPlay lozinkom.

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
sr_rs@latin: Postavlja AirPlay lozinku.

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema servisu SMB klijenta (Samba).

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
sr_rs@latin: Ako se WINS server nalazi na mreži, unesite ovde njegovu IP adresu. U suprotnom, ostaviti prazvo.

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
sr_rs@latin: Ako se WINS server nalazi na mreži, unesite ovde ime njegove radne grupe. U suprotnom, ostaviti prazvo.

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
sr_rs@latin: Odeljak koji sadrži podešavanja u vezi sistema za uređaj na kome je ova aplikacija instalirana.

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
sr_rs@latin: Automatski pošalji Buđenje-preko-LAN serveru(ima) odmah pre pokušaja pristupa deljenim fasciklama ili servisima.

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
sr_rs@latin: Menja način na koji je ova aplikacija prikazana na odabranom ekranu. Ili u prozoru ili preko celog ekrana

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
sr_rs@latin: Menja rezoluciju u kojoj je korisnički interfejs prikazan.

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
sr_rs@latin: Menja učestanost osvežavanja u kojoj je prikazan korisnički interfejs.

[ctx: #36354]
note: Description of setting with label #14083 "Use fullscreen window"
en: If enabled, fullscreen mode will be applied by using a window instead of a real fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, so that other applications can be used in parallel more easily. This uses more resources so playback may be less smooth.
sr_rs@latin: Ako je omogućeno, režim celog ekrana će biti primenjen koristeći prozor umesto stvarnog režima celog ekrana. Glavna korist je kod konfiguracija sa više ekrana, tako da se druge aplikacije mogu lakše koristiti paralelno. Ovo koristi više resursa pa reprodukcija može biti manje glatka.

[ctx: #36355]
note: Description of setting with label #13130 "Blank other displays"
en: In a multi-screen configuration, the screens not displaying this application are blacked out.
sr_rs@latin: U konfiguraciji sa više ekrana, ekrani koji ne prikazuju ovu aplikaciju biće zamračeni.

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
sr_rs@latin: Prilagodite korisnički interfejs podešavanjem uklapanja ekrana. Koristite ovu alatku ako je prikazana slika previše velika ili mala za vaš ekran.

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
sr_rs@latin: Koristi ograničen opseg boja (16-235) umesto punog opsega boja (0-255). Ograničen opseg bi trebao biti korišćen ako je vaš ekran uobičajen HDMI TV i nema PC ili drugi režim prikazivanja boja, međutim ako je vaš ekran PC monitor onda ostavite ovo onemogućeno da bi imali pravilnu crnu boju.

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema audio izlazu.

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
sr_rs@latin: Odaberite kako će karakteristike audio izlaza biti podešene: [Fiksirane] Karakteristike izlaza su podešene na konkretnu učestanost odabiranja i konfiguraciju zvučnika u svakom trenutku; [Najbolje Podudaranje] Karakteristike izlaza su podešene da se uvek najpribližnije moguće poklope sa karakteristikama izvora; [Optimizovane] Karakteristike izlaza su podešene na početku reprodukcije i neće se menjati pri promeni karakteristika izvora.

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
sr_rs@latin: Odaberite broj kanala podržanih od strane audio veze, ili broja zvučnika ako je povezanost preko analogne veze. Ovo podešavanje se ne odnosi na prolazni zvuk. Napomena: S/PDIF podržava samo 2.0 kanale ali ipak može da proizvede višestruke audio kanale koristeći format podržan od strane prolaznog prenosa.

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
sr_rs@latin: Pojačaj AC3 zapise kojma je broj kanala smanjen na 2 kanala.

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
sr_rs@latin: Odaberite da biste omogućili povećanje broja kanala 2 kanalnog zvuka na broj audio kanala određenih od strane konfiguracije kanala.

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
sr_rs@latin: Odaberite ovu opciju ako je vaš prijemnik sposoban da dekodira Dolby Digital (AC3) zapise.

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
sr_rs@latin: Odaberite ovu opciju ako je vaš prijemnik sposoban da dekodira DTS zapise.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
sr_rs@latin: Odaberite maksimalni broj audio kanala / zvučnika dostupnih za dekodiranje zvuka. Ako se optički / koaksijalni digitalni izlazi koriste, ovo mora biti podešeno na 2.0

[ctx: #36368]
note: Description of setting with label #348 "Enable passthrough"
en: Select to allow passthrough audio for playback of compressed audio such as Dolby Digital (AC3), DTS, etc. The Client of the AudioEngine, for example Videoplayer, might decide to decode the audio stream under certain conditions. In Videoplayer case, passthrough won't be used for live streams and when you sync playback to display.
sr_rs@latin: Odaberite da bi dozvolili prolazni prenos zvuka za reprodukciju komprimovanog zvuka kao što je Dolby Digital (AC3), DTS, itd. Klijent AudioEnginea, npr Videoplayer, može odlučiti da dekodira audio zapis pod određenim uslovima. U slučaju Videoplayera, prolazni prenos neće biti korišćen za strimove uživo i kada sinhronizujete reprodukciju sa ekranom.

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
sr_rs@latin: Odaberite ovu opciju ako je vaš prijemnik sposoban da dekodira TrueHD zapise.

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
sr_rs@latin: Odaberite ovu opciju ako je vaš prijemnik sposoban da dekodira DTS-HD zapise.

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
sr_rs@latin: Odaberite uređaj koji će se koristiti za reprodukciju zvuka koji je dekodiran kao što je mp3.

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
sr_rs@latin: Odaberite uređaj koji će se koristiti za reprodukciju kodiranih formata, ovo su bilo koji od formata koji su ispod u opcijama sposobnosti prijemnika.

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
sr_rs@latin: Podesite kako će se postupati prema zvukovima interfejsa, kao što su navigacija i važna obaveštenja.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema ulaznim uređajima.

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
sr_rs@latin: Podesite bilo koje prikačene periferijske uređaje.

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
sr_rs@latin: Kada je aktivirano, strelice vaše tastature će pomerati selekciju na virtuelnoj tastaturi. Kada je onemogućeno, pomeraće kursor vašeg teksta.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
sr_rs@latin: Koristite miš ili uređaj sa ekranom osetljivim na dodir radi upravljanja interfejsom. Napomena: Onemogućavanje će prouzrokovati gubitak vaše kontrole nad ovom aplikacijom ako tastatura ili daljinski upravljač nisu prisutni.

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema pristupu Internetu. Podrazumevani veb interfejs se takođe može odabrati ovde..

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
sr_rs@latin: Ako vaša Internet veza koristi proxy server, podesiti ga ovde.

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
sr_rs@latin: Podesite koja se vrsta proxya koristi.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
sr_rs@latin: Podesite adresu proxy servera.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
sr_rs@latin: Podesite port proxy servera.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
sr_rs@latin: Podesite korisničko ime proxy servera.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
sr_rs@latin: Podesite lozinku proxy servera.

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
sr_rs@latin: Ako vaša Internet veza ima ograničen protok, koristite ova podešavanja da bi zadržali korišćenje protoka od strane ove aplikacije unutar definisanih ograničenja

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja za uštedu energije.

[ctx: #36388]
note: Description of setting with label #1450 "Put display to sleep when idle"
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
sr_rs@latin: Isključi ekran pri neaktivnosti. Korisno za TV-e koji se isključe kada signal za prikazivanje nije otkriven.

[ctx: #36389]
note: Description of setting with label #357 "Shutdown function timer"
en: Set the time to wait for any activity to occur before shutting down.
sr_rs@latin: Postavite vreme čekanja pojave bilo koje aktivnosti pre isključivanja.

[ctx: #36390]
note: Description of setting with label #13008 "Shutdown function"
en: Define what action to perform when the shutdown function timer lapsed.
sr_rs@latin: Definišite koju akciju treba izvršiti nakon što je tajmer funkcije isključivanja istekao.

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja za omogućavanje evidencije događaja i grešaka. Možete takođe omogućiti evidenciju grešaka specifičnih komponenti kako bi pomogli u rešavanju povezanih problema sa više detalja.

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
sr_rs@latin: Uključiti i isključiti evidenciju grešaka. Korisno pri rešavanju problema.

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
sr_rs@latin: Odaberite fasciklu gde bi trebalo sačuvati slike ekrana.

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
sr_rs@latin: Omogućava da opširne poruke dodatnih biblioteka budu uključene u evidenciju grešaka.

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema funkciji glavnog zaključavanja.

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
sr_rs@latin: Ovde se omogućava ili onemogućava glavni kod i definiše PIN kod koji se koristi za njegovo otključavanje. Možete takođe odrediti za koje oblasti aplikacije je potreban PIN da bi im se pristupilo.

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
sr_rs@latin: Ako je omogućeno, glavni kod će biti potreban za otključavanje aplikacije pri pokretanju.

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
sr_rs@latin: Definišite maksimalan broj ponovnih pokušaja pre nego što se aplikacija zatvori.

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema funkciji keša.

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
sr_rs@latin: Omogući keš za reprodukciju videa, zvuka ili DVD-ova sa hard diska.

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
sr_rs@latin: Omogući keš za reprodukciju videa sa DVD-ROM-a.

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
sr_rs@latin: Omogući keš za reprodukciju videa sa lokalne mreže.

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
sr_rs@latin: Omogući keš za reprodukciju videa sa Interneta.

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
sr_rs@latin: Omogući keš za reprodukciju zvuka sa DVD-ROM-a.

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
sr_rs@latin: Omogući keš za reprodukciju zvuka sa lokalne mreže.

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
sr_rs@latin: Omogući keš za reprodukciju zvuka sa Interneta.

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
sr_rs@latin: Omogući keš za reprodukciju DVD-a sa DVD-ROM-a.

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
sr_rs@latin: Omogući keš za reprodukciju DVD-a sa lokalne mreže.

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
sr_rs@latin: Omogući keš za nepoznate vrste sa Interneta.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
sr_rs@latin: Podaci još nisu dostupni.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
sr_rs@latin: Podaci još nisu dostupni.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
sr_rs@latin: Podaci još nisu dostupni.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
sr_rs@latin: Podaci još nisu dostupni.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
sr_rs@latin: Podaci još nisu dostupni.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
sr_rs@latin: Podaci još nisu dostupni.

[ctx: #36416]
note: Description of setting with label #13600 "Apple remote"
en: Specify the type of remote used.
sr_rs@latin: Odredite vrstu daljinskog upravljača koji se koristi.

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
sr_rs@latin: Uvek pokreni Kodi pomoćnika tako da se daljinski upravljač može koristiti za pokretanje Kodi.

[ctx: #36418]
note: Description of setting with label #13603 "Sequence delay time"
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
sr_rs@latin: Odredite odlaganje između sekvenci tastera na univerzalnom daljinskom upravljaču.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
sr_rs@latin: Definišite lokacije korišćene za preuzimanje podataka vremenske prognoze.

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
sr_rs@latin: Potraži spoljašnje titlove za videe obezbeđene od strane UPnP servera. Ovo može izazvati obimno opterećenje CPU, sistema datoteka i mreže.

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
sr_rs@latin: Zaobilaženje VDPAU miksera štedi resurse na sistemima sa malo snage ali blago smanjuje kvalitet slike.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
sr_rs@latin: Prikaži meni opcija

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
sr_rs@latin: Prebaci na kanal

[ctx: #36427]
en: Show information
sr_rs@latin: Prikaži informacije

[ctx: #36428]
en: Record
sr_rs@latin: Snimi

[ctx: #36429]
note: Description of setting with label #667 "Enable Dolby Digital transcoding"
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1 (AC-3), such as a S/PDIF connection. If your system supports PCM multichannel audio via HDMI, leave this disabled.
sr_rs@latin: Odaberite ovo ako veza audio izlaza podržava samo višekanalni zvuk kao Dolby Digital 5.1 (AC-3), kao što je S/PDIF veza. Ako vaš sistem podržava PCM višekanalni zvuk preko HDMI-ja, ostaviti ovo oneomgućeno.

[ctx: #36430]
note: Description for setting category #14101: "Video Acceleration"
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
sr_rs@latin: Podesite kako će se video obrada ubrzati. Ovo uključuje stvari kao što su dekodiranje i skaliranje.

[ctx: #36431]
note: Description of setting with label #13438 "Show event log"
en: Shows all events in the event log for the current profile with options to only show specific levels.
sr_rs@latin: Prikazuje sve događaje u evidenciji događaja za trenutni profil sa opcijama da se prikažu samo određeni nivoi.

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
sr_rs@latin: Odaberite raspored virtuelne tastature.

[ctx: #36433]
note: Description for video related setting #13457: "vaapi sw filter"
en: When enabled, VAAPI render method is preferred and the CPU has less load. If you experience hangs, disable this option.
sr_rs@latin: Kada je omogućeno, VAAPI metodi prikazivanja je data prednost i CPU ima manje opterećenja. Ako primetite zamrzavanja, onemogućite ovu opciju.

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
sr_rs@latin: Podesite broj koraka podešavanja jačine zvuka.

[ctx: #36460]
note: Description of settings with label #14112 "Enable event logging"
en: Event logging allows to keep track of what has happened.
sr_rs@latin: Evidencija događaja omogućava praćenje stvari koje su se dogodile.

[ctx: #36461]
note: Description of settings with label #14113 "Enable notification event logging"
en: Notification event describe regular processes and actions performed by the system or the user.
sr_rs@latin: Događaj obaveštenja opisuje uobičajene procese i akcije obavljene od strane sistema ili korisnika.

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
sr_rs@latin: Stereoskopski 3D režim / Trenutni

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
sr_rs@latin: Stereoskopski 3D režim

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
sr_rs@latin: Onemogućeno

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
sr_rs@latin: Iznad / Ispod

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
sr_rs@latin: Uporedo

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
sr_rs@latin: Anaglif crveno / plavo-zelena

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
sr_rs@latin: Anaglif zeleno / magenta

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
sr_rs@latin: Prepleteno

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
sr_rs@latin: Zasnovano na hardveru

[ctx: #36509]
note: name of a stereoscopic mode
en: Monoscopic / 2D
sr_rs@latin: Monoskopski / 2D

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
sr_rs@latin: Anaglif žuto / plavo

[ctx: #36511]
note: name of a stereoscopic mode
en: Checkerboard
sr_rs@latin: Šahovska tabla

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
sr_rs@latin: Režim reprodukcije stereoskopskih 3D videa

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
sr_rs@latin: Pitati

[ctx: #36523]
note: Description of setting with label #458 "Limit sampling rate (kHz)"
en: Maximum sampling rate for S/PDIF or sampling rate for fixed output configuration.
sr_rs@latin: Maksimalna učestanost odabiranja za S/PDIF ili učestanost odabiranja za konfiguraciju sa fiksnim izlazom.

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
sr_rs@latin: Željeni režim

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
sr_rs@latin: Isto kao film (automatsko otkrivanje)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
sr_rs@latin: Onemogući stereoskopski 3D režim po završetku reprodukcije

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
sr_rs@latin: Odaberite režim reprodukcije

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
sr_rs@latin: Odaberite stereoskopski 3D režim

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
sr_rs@latin: Odaberite alternativni režim...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
sr_rs@latin: Isto kao film

[ctx: #36533]
note: Description of setting with label #346 "Normalize levels on downmix"
en: Select how audio is downmixed, e.g. from 5.1 to 2.0.[CR][Enabled] Maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed.[CR][Disabled] Maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note: Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
sr_rs@latin: Odaberite kako će biti smanjen broj audio kanala, npr. iz 5.1 u 2.0.[CR][Omogućeno] Održava nivo zvuka od originalnog audio izvora kako god da je dinamički opseg komprimovan.[CR][Onemogućeno] Održava dinamički opseg originalnog audio izvora pri smanjivanju broja kanala međutim nivo zvuka će biti niži. Napomena: Dinamički opseg je razlika između najtiših i najglasnijih zvukova u audio izvoru. Omogućite ovo podešavanje ako se filmski dijalozi jedva čuju.

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
sr_rs@latin: Odredite dodatne biblioteke čije opširne poruke treba uključiti u evidenciju grešaka.

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
sr_rs@latin: Stereoskopski 3D režim videa

[ctx: #36536]
note: label of a toggle option that allows to invert the stereoscopic 3d mode
en: Invert stereoscopic 3D mode (flip eyes)
sr_rs@latin: Obrni stereoskopski 3D režim (zamena očiju)

[ctx: #36537]
note: Description of setting with label #36520 "Playback mode of stereoscopic videos"
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played.[CR][Ask me] Will show a dialogue to select the desired mode for each playback.[CR][Preferred mode] Will use the preferred mode specified in the "System -> Video hardware" section of the settings.[CR][Monoscopic / 2D] Will play the video in mono / 2D.[CR][Ignore] Disables any stereoscopic 3D processing and handling.
sr_rs@latin: Odaberite u kom režimu će stereoskopski 3D videi biti reprodukovani.[CR][Pitaj me] Će prikazati dijalog za odabir željenog režima za svaku reprodukciju.[CR][Željeni režim] Će koristiti željeni režim određen u "System -> Video hardware" odeljku podešavanja.[CR][Monoskopski / 2D] Će pustiti video u mono / 2D.[CR][Ignore] Onemogućava bilo koje stereoskopsko 3D obrađivanje i rukovanje.

[ctx: #36538]
note: Description of setting with label #36526 Disable stereoscopic mode when playback is stopped
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode, between videos in a playlist or when playback ended.[CR][Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists with mixed stereoscopic 3D and 2D content, then the GUI will also stay in stereoscopic 3D mode even when a non-stereoscopic 2D video is playing.
sr_rs@latin: [Omogućeno] Promeniti GUI (i neke TV-ove) nazad u 2D režim, između videa u listi za reprodukciju ili pri završetku reprodukcije.[CR][Onemogućeno] GUI i TV će ostati u stereoskopskom 3D režimu. Za liste za reprodukciju video materijala sa mešanim stereoskopskim 3D i 2D sadržajem, onda će GUI takođe ostati u stereoskopskom 3D režimu čak i kada se ne stereoskopski 2D video materijal reprodukuje.

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
sr_rs@latin: Menja stereoskopski 3D režim korisničkog interfejsa.

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
sr_rs@latin: Željeni režim u kome bi stereoskopski 3D mediji kao videi trebali da se reprodukuju.

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
sr_rs@latin: Dopušta podešavanje jačine tona od strane AirPlay klijenata

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
sr_rs@latin: Omogući hardversko dekodiranje video datoteka.

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
sr_rs@latin: Stereoskopska 3D dubina titlova

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
sr_rs@latin: Postavlja vizuelnu dubinu titla za stereoskopske 3D videe. Što je viša vrednost, to se titl čini bližim gledaocu.

[ctx: #36548]
note: Description of setting with label #37021 "Set GUI resolution limit"
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
sr_rs@latin: Ograničava GUI rezoluciju radi uštede memorije. Nema uticaja na video reprodukciju. Zahteva ponovno pokretanje.

[ctx: #36549]
note: Description of setting with label #1268 "iOS 8 compatibility mode"
en: Enables support for receiving "Videos" and "Pictures" via AirPlay. This needs to be disabled when using iOS 9 or later clients to restore music streaming via AirPlay. "Videos" and "Pictures" are only supported for iOS clients using iOS 8.x and older.
sr_rs@latin: Omogućava podršku za prijem "Videa" i "Slika" putem AirPlay. Ovo mora biti onemogućeno pri korišćenju klijenata sa IOS 9 ili više da bi se povratilo strimovanje muzike putem AirPlay. "Videi" i "Slike" su samo podržani za IOS klijente koji koriste IOS 8.x i starije.

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
sr_rs@latin: Jačina stereoskopskog 3D efekta

[ctx: #36551]
note: Description of setting with label #36550 "Stereoscopic 3D effect strength"
en: Defines the strength of the stereoscopic 3D effect in the GUI. This is done by controlling the depth of perception within the GUI, so the higher the value, the more elements will pop out of the screen. [Zero] Disables the stereoscopic 3D effect of the GUI.[CR]For a good visual experience, the value should be higher for small screens and lower for large screens. Note: this is not supported by all skins.
sr_rs@latin: Definiše jačinu stereoskopskog 3D efekta u GUI. Ovo je izvedeno tako da se kontroliše dubina percepcije unutar GUI, što je veća vrednost, elementi više iskaču iz ekrana. [Nula] Onemogućava stereoskopski 3D efekat za GUI.[CR] Za dobro vizuelno iskustvo, vrednost bi trebala da bude viša za manje ekrane i niža za veće ekrane. Napomena: ovo nije podržano od strane svih maski.

[ctx: #36552]
note: Description of setting "System -> Video output -> NoOfBuffers" with label #36043
en: Defines the number of presentation buffers used by the graphics driver. Select 2 if the driver uses double buffering or 3 for triple buffering.
sr_rs@latin: Definiše broj prezentacionih bafera koje koristi grafički drajver. Odaberite 2 ako drajver koristi dvostruko predmemorisanje ili 3 za trostruko predmemorisanje.

[ctx: #36560]
en: Colour management
sr_rs@latin: Upravljanje bojama

[ctx: #36561]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management" with label #36560
en: Reproduce video colours accurately using a display profile or a 3D lookup table.
sr_rs@latin: Reprodukuj boje videa precizno koristeći profil prikazivanja ili 3D tabelu pretraživanja.

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
sr_rs@latin: Režim upravljanja bojama

[ctx: #36563]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management mode" with label #36562
en: Use a precalculated 3D lookup table for video colour correction, or calculate the transformation for each video from a profile of your display. A precalculated 3D lookup table is preferred as it allows you to take advantage of the advanced features and high precision in ArgyllCMS. Display profile based correction is useful for testing different parameters, or emulating display settings that you don't have a 3D LUT prepared for.
sr_rs@latin: Koristiti prethodno proračunatu 3D tabelu pretraživanja za korekciju boje videa, ili izračunati transformaciju za svaki video prema profilu vašeg ekrana. Prethodno proračunata 3D tabela pretraživanja je poželjnija jer vam dozvoljava da iskoristite napredne mogućnosti i visoku preciznost u ArgyllCMS. Korekcija bazirana na profilu ekrana je korisna za testiranje različitih parametara, ili za imitiranje podešavanja ekrana za koji nemate pripremljen 3D LUT.

[ctx: #36565]
note: Description of setting "System -> Video output -> 3D LUT" with label #36564
en: Select the 3DLUT file to be used by default. If you place multiple 3DLUT files in the same directory, then you can switch between them in the OSD menu during video playback. This allows for multiple display profiles to account for different viewing environments and source materials, for example gamma 2.2 for daytime viewing and 2.4 for nighttime.
sr_rs@latin: Odaberite 3D LUT datoteku koja će biti korišćena kao podrazumevana. Ako stavite više 3D LUT datoteka u istu fasciklu, onda možete da ih menjate u OSD meniju tokom reprodukcije videa. Ovo omogućava višestrukim ekranima da uzmu u obzir različita okruženja gledanja i izvore materijala, na primer opseg boje 2.2 za gledanje u toku dana i 2.4 tokom noći.

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
sr_rs@latin: ICC profil prikaza

[ctx: #36567]
note: Description of setting "System -> Video output -> ICC display profile" with label #36566
en: By providing a display profile, you can modify video parameters such as gamma, color primaries and whitepoint during playback. An ICC source profile is created based on the parameters and linked with the display ICC profile set here. This support is experimental and lacks near black adjustment towards display native black (causing raised black level) and white level scaling when a different whitepoint from display native is selected (as a workaround, adjust video brightness down to avoid clipping).
sr_rs@latin: Obezbeđivanjem profila prikaza, možete promeniti video parametre kao što su opseg boje, osnovne boje i belu tačku tokom reprodukcije. Profil ICC izvora je napravljen na osnovu parametara i povezan sa ICC profilom prikaza postavljenim ovde. Ova podrška je eksperimentalna i nedostaje joj podešavanje za blizinu crne boje prema izvornoj crnoj boji ekrana (prouzrokuje povišene nivoe crne boje) i skaliranje nivoa bele boje kada je drugačija bela tačka od izvorne ekrana odabrana (kao zaobilazno rešenje, smanjite osvetljenje videa da bi izbegli odsecanja)

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
sr_rs@latin: Bela tačka

[ctx: #36569]
note: Description of setting "System -> Video output -> Whitepoint" with label #36568
en: Changing video whitepoint to D93 is mainly useful for older Japanese NTSC material which looks too red when played back on a D65 display. Adjust video brightness setting down to avoid clipping to display native whitepoint.
sr_rs@latin: Promena bele tačke videa u D93 je uglavnom korisna za stariji Japanski NTSC materijal koji izgleda previše crveno kada se reprodukuje na D65 ekranu. Smanjite osvetljenje videa da bi izbegli odsecanja na izvornu belu tačku ekrana.

[ctx: #36570]
en: Primaries
sr_rs@latin: Primarni

[ctx: #36571]
note: Description of setting "System -> Video output -> Primaries" with label #36570
en: Select the primary color coordinates according to source material. Older HD material may have been mastered on displays with BT.601 primaries.
sr_rs@latin: Odaberite koordinate primarne boje prema materijalu izvora. Stariji HD materijal je možda masterovan na ekranima sa BT.601 osnovnim bojama.

[ctx: #36572]
en: Gamma mode
sr_rs@latin: Režim opsega boje

[ctx: #36573]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma mode" with label #36572
en: Select the gamma curve formula. Use BT.1886 for gamma curve that accounts for display black and white levels and avoids perceptual clipping. Use input offset for a similar curve with a manually specified effective gamma. Output offset allows for perceptual clipping, but can be used to compensate for incorrect mastering monitor settings that lead to too bright dark details. Absolute gamma does not account for display black at all and will clip the lowest levels to display black on any display with higher than zero black level.
sr_rs@latin: Odaberite formulu krive opsega boja. Koristite BT.1886 za krivu opsega boja koja uzima u obzir nivoe crne i bele boje ekrana i izbegava vidljivo odsecanje. Koristite pomeraj ulaza za sličnu krivu sa ručno određenim efektivnim opsegom boje. Pomeraj izlaza dozvoljava vidljivo odsecanje, ali se može koristiti radi kompenzacije neispravnih podešavanja masterovanja ekrana koja vode ka previše svetlim tamnim detaljima. Apsolutni opseg boje uopšte ne uzima u obzir crnu boju ekrana i odseći će najniže nivoe na crnu boju ekrana na svim ekranima sa nivoom crne boje većim od nule.

[ctx: #36574]
en: Gamma
sr_rs@latin: Opseg boje

[ctx: #36575]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma" with label #36574
en: Gamma for selected gamma curve type. For input and output offset, the result at 50% will match an absolute gamma curve with this gamma value.
sr_rs@latin: Opseg boje za odabranu vrstu krive opsega boje. Za pomeraj ulaza i izlaza, rezultat na 50% će podudariti apsolutnu krivu opsega boje sa ovom vrednošću opsega boje.

[ctx: #36576]
en: Lookup table size
sr_rs@latin: Veličina tabele pretraživanja

[ctx: #36577]
note: Description of setting "System -> Video output -> Lookup table size" with label #36576
en: Specify the resolution for the 3D lookup table. Use a lower resolution for quick preview and higher resolution for more accurate picture. Using a high resolution may take seconds to prepare when parameters are changed or a new video is started.
sr_rs@latin: Odredite rezoluciju za 3D tabelu pretraživanja. Koristite nižu rezoluciju za brzi pregled i višu rezoluciju za tačniju sliku. Pri korišćenju visoke rezolucije može biti potrebno par sekundi za pripremu kada se parametri promene ili se novi video započne.

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
sr_rs@latin: 3D LUT datoteka

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
sr_rs@latin: ICC Profil

[ctx: #36583]
en: Input offset
sr_rs@latin: Pomeraj ulaza u vremenu

[ctx: #36584]
en: Output offset
sr_rs@latin: Pomeraj izlaza u vremenu

[ctx: #36585]
en: Absolute
sr_rs@latin: Apsolutno

[ctx: #36586]
note: whitepoint labels
en: D65 (standard)
sr_rs@latin: D65 (uobičajeno)

[ctx: #36587]
en: D93 (Japanese NTSC)
sr_rs@latin: D93 (Japanski NTSC)

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
sr_rs@latin: Automatski

[ctx: #36598]
note: Description of setting with label #36099 "Dither"
en: Eliminate banding caused by RGB level conversion or other processing by adding a small amount of noise to the picture. This can be disabled for slower systems, or when Kodi is set to limited range RGB output and no video processing is needed.
sr_rs@latin: Uklanja crte prouzrokovane konverzijom RGB nivoa ili drugim obradama dodavanjem male količine šuma slici. Ovo može biti onemogućeno za sporije sisteme, ili kada je Kodi postavljen na ograničen opseg RGB izlaza i nema potrebe za video obradom.

[ctx: #36599]
note: Description of setting with label #36100 "Dither depth"
en: Video dithering output precision in bits. Use the highest setting that doesn't show banding. The default of 8 is recommended for most systems. If your GPU is set to scale the output RGB levels or you use a laptop screen, a 7 or 6 bit setting may eliminate more banding. Lower settings are available for testing purposes only to make it easy to see whether dithering is applied and that the dither noise pixel size matches the display resolution.
sr_rs@latin: Preciznost u bitima izlaza video podrhtavanja. Koristite najviše podešavanje koje ne prikazuje crte. Podrazumevanih 8 je preporučeno za većinu sistema. Ako je vaš GPU postavljen da skalira RGB nivoe izlaza ili koristite ekran laptopa, podešavanje od 7 ili 6 bita može eliminisati više crta. Niža podešavanja su dostupna za testiranje samo da bi se lakše videlo da li je podrhtavanje primenjeno i da se veličina piksela šuma podrhtavanja podudara sa rezolucijom ekrana.

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema muzičkoj biblioteci.

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema listama muzičkih datoteka.

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako će se postupati prema servisu AirPlay.

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja za ekrane.

[ctx: #36605]
en: Updates
sr_rs@latin: Ažuriranja

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
sr_rs@latin: Instaliraj nove verzije automatski

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
sr_rs@latin: Obavesti, ali nemoj da instaliraš nove verzije

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
sr_rs@latin: Nikad ne proveravaj za nove verzije

[ctx: #36609]
en: Show notifications
sr_rs@latin: Prikaži obaveštenja

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja za sistem dodatnih programa.

[ctx: #36611]
note: Description of setting with label #36605 "Updates"
en: Change how auto updating of add-ons are handled.
sr_rs@latin: Promenite kako će se postupati prema automatskom ažuriranju dodatnih programa.

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
sr_rs@latin: Prikaži obaveštenje nakon ažuriranja dodatnih programa.

[ctx: #36613]
note: Description of setting with label #24996 "Manage dependencies"
en: Manage modules and support libraries that have been automatically installed as a dependency to other add-ons. Items listed as "Orphaned" are no longer required by any add-ons and are safe to uninstall.
sr_rs@latin: Upravljajte modulima i bibliotekama podrške koji su automatski instalirani kao zavisnost od strane drugih dodatnih programa. Stavke označene kao "Napušteno" nisu više potrebne nijednom dodatnom programu i mogu se bezbedno deinstalirati.

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
sr_rs@latin: Prikaži dodatne programe koji se trenutno izvršavaju u pozadini.

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
sr_rs@latin: Nepoznati izvori

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
sr_rs@latin: Dozvoli instalaciju dodatnih programa od nepoznatih izvora.

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
sr_rs@latin: Radi bezbednosti, instalacija dodatnih programa od nepoznatih izvora je onemogućena.

[ctx: #36618]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "System -> Add-ons -> Unknown sources"
en: Add-ons will be given access to personal data stored on this device. By allowing, you agree that you are solely responsible for any loss of data, unwanted behaviour, or damage to your device. Proceed?
sr_rs@latin: Dodatnim programima će biti dat pristup ličnim podacima sačuvanim na ovom uređaju. Dozvoljavanjem, vi prihvatate da se samo vi odgovorni za bilo koji gubitak podataka, nepoželjno ponašanje, ili oštećenje vašeg uređaja. Nastaviti?

[ctx: #36619]
note: Label of a setting, allow the user to specify high quality downscaling of pictures
en: High quality downscaling
sr_rs@latin: Visok kvalitet umanjenja

[ctx: #36620]
note: Description of setting "Pictures -> Slideshow -> High Quality Downscaling" with label #36619
en: Enable high quality downscaling of pictures (uses more memory and has moderate performance impact).
sr_rs@latin: Omogući visok kvalitet umanjenja slika (koristi više memorije i ima osrednji uticaj na performanse)

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
sr_rs@latin: Ništa

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
sr_rs@latin: Klijent

[ctx: #36900]
en: movie
sr_rs@latin: film

[ctx: #36901]
en: movies
sr_rs@latin: filmovi

[ctx: #36902]
en: TV show
sr_rs@latin: TV serija

[ctx: #36903]
en: TV shows
sr_rs@latin: TV serije

[ctx: #36904]
en: season
sr_rs@latin: sezona

[ctx: #36905]
en: seasons
sr_rs@latin: sezone

[ctx: #36906]
en: episode
sr_rs@latin: epizoda

[ctx: #36907]
en: episodes
sr_rs@latin: epizode

[ctx: #36908]
en: music video
sr_rs@latin: muzički spot

[ctx: #36909]
en: music videos
sr_rs@latin: muzički spotovi

[ctx: #36910]
en: set
sr_rs@latin: komplet

[ctx: #36911]
en: sets
sr_rs@latin: kompleti

[ctx: #36913]
en: videos
sr_rs@latin: videi

[ctx: #36914]
en: music
sr_rs@latin: muzika

[ctx: #36915]
en: music
sr_rs@latin: muzika

[ctx: #36916]
en: artist
sr_rs@latin: izvođač

[ctx: #36917]
en: artists
sr_rs@latin: izvođači

[ctx: #36919]
en: albums
sr_rs@latin: albumi

[ctx: #36920]
en: song
sr_rs@latin: pesma

[ctx: #36921]
en: songs
sr_rs@latin: pesme

[ctx: #37000]
en: (Visually impaired)
sr_rs@latin: (Oštećen vid)

[ctx: #37001]
en: (Director's comments)
sr_rs@latin: (Komentari režisera)

[ctx: #37002]
en: (Director's comments 2)
sr_rs@latin: (Komentari režisera 2)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
sr_rs@latin: Poslednji korišćen profil

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
sr_rs@latin: Pretražiti unutar

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
sr_rs@latin: Odaberite ovu opciju ako je vaš prijemnik sposoban da dekodira Dolby Digital Plus (E-AC3) zapise.

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
sr_rs@latin: Postavite ograničenje GUI rezolucije

[ctx: #37022]
en: UPnP player
sr_rs@latin: UPnP uređaj za reprodukciju

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
sr_rs@latin: Da li želite da zaustavite reprodukciju na udaljenom uređaju?

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
sr_rs@latin: Podesite podešavanja kodera zvuka kao što su kvalitet i nivo komprimovanja.

[ctx: #37026]
en: Auto
sr_rs@latin: Automatski

[ctx: #37030]
en: Unlimited
sr_rs@latin: Bez ograničenja

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
sr_rs@latin: Određuje kako bi Blu-ray-evi trebali da budu otvoreni / reprodukovani. Napomena: Neki meniji diskova nisu u potpunosti podržani i mogu prouzrokovati probleme.

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
sr_rs@latin: Pristupačnost

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
sr_rs@latin: Dati prednost audio zapisu za osobe sa oštećenim vidom

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
sr_rs@latin: Dati prednost audio zapisu za osobe sa oštećenim vidom u odnosu na ostale audio zapise istog jezika

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
sr_rs@latin: Dati prednost audi zapisu za osobe sa oštećenim sluhom

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
sr_rs@latin: Dati prednost audio zapisu za osobe sa oštećenim sluhom u odnosu na ostale audio zapise istog jezika

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
sr_rs@latin: Dati prednost titlovima za osobe sa oštećenim sluhom

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
sr_rs@latin: Dati prednost zapisu titla za osobe sa oštećenim sluhom u odnosu na ostale zapise titla istog jezika

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
sr_rs@latin: Dati prednost podrazumevanim audio zapisima

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
sr_rs@latin: Ako je omogućeno, audio zapisima koji su označeni kao prodrazumevani (i podudaraju se sa željenim jezikom) je data prednost u odnosu na audio zapise boljeg kvaliteta (broj kanala, kodek, ...).

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
sr_rs@latin: Definiše koju veličinu koraka koristiti prilikom pritiska tastera za preskakanje. Ako je više koraka odabrano za smer skakanja, oni mogu biti primenjeni uzastopnim pritiscima tastera za preskakanje u okviru definisanog vremena odlaganja preskakanja. Napred (pozitivni) i unazad (negativni) koraci se mogu nezavisno definisati.

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
sr_rs@latin: Definiše vreme čekanja za uzastopnim pritiscima tastera pre izvršenja preskakanja. Primenjuje se samo pri korišćenju pametnog preskakanja (kada se za smer koristi više od jednog koraka preskakanja).

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
sr_rs@latin: Izvadi sličice poglavlja

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
sr_rs@latin: Izvadi sličice poglavlja za izlaganje u dijalozima poglavlja / obeleživača. Ovo može uvećati opterećenje CPU-a.

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
sr_rs@latin: Prikaži unos "Sve stavke"

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
sr_rs@latin: Prikaži unos "Sve stavke" u fascikli, prim. "Svi albumi" ili "Sve sezone".

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
sr_rs@latin: Ograniči GUI osvežavanje tokom reprodukcije

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
sr_rs@latin: Ograničava brzinu (fps) koja se koristi za osvežavanje GUI prilikom puštanja videa. Ovo može umanjiti opterećenje CPU i ispraviti probleme reprodukcije dok je GUI prikazan.

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
sr_rs@latin: Bez ograničenja

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
sr_rs@latin: Region A - Amerike, Istočna Azija i Jugoistočna Azija. region B - Afrika, Bliski Istok, Jugozapadna Azija, Evropa, Australija, Novi Zeland. Region C - Centralna Azija, Kontinentalna Kina, Mongolija, Južna Azija, Belorusija, Rusija, Ukrajna, Kazahstan.

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
sr_rs@latin: Moja ocena

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
sr_rs@latin: Nema ocena

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
sr_rs@latin: Postavi moju ocenu

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
sr_rs@latin: Izbor dobavljača informacija

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
sr_rs@latin: Izaberite dobavljača informacija

[ctx: #38026]
en: Appearances
sr_rs@latin: Izgledi

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
sr_rs@latin: Video zapis

[ctx: #38032]
note: Label for an option to select the angle to play if current disc has more than one angle
en: Angle
sr_rs@latin: Ugao

[ctx: #38033]
en: Role
sr_rs@latin: Uloga

[ctx: #38034]
note: Orchestra playing on the recording (if present)
en: Orchestra
sr_rs@latin: Orkestar

[ctx: #38035]
note: Lyricist that wrote the lyrics of the song (if present)
en: Lyricist
sr_rs@latin: Tekstopisac

[ctx: #38036]
note: Remixer of the song (if present)
en: Remixer
sr_rs@latin: Remikser

[ctx: #38037]
note: Arranger of the song (if present)
en: Arranger
sr_rs@latin: Aranžer

[ctx: #38038]
note: Engineer of the song (if present)
en: Engineer
sr_rs@latin: Inženjer

[ctx: #38039]
note: Producer of the song (if present)
en: Producer
sr_rs@latin: Producent

[ctx: #38040]
note: DJMixer of the song (if present)
en: DJMixer
sr_rs@latin: DJMikser

[ctx: #38041]
note: Mixer of the song (if present)
en: Mixer
sr_rs@latin: Mikser

[ctx: #38042]
note: Name used when artist name is missing from music file tags
en: [Missing]
sr_rs@latin: [Nedostaje]

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
sr_rs@latin: Izvođači albuma

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
sr_rs@latin: Izvođači pesama & albuma

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
sr_rs@latin: Svi autori

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
sr_rs@latin: Sve uloge

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
sr_rs@latin: Muzička biblioteka mora ponovo da pretraži oznake iz datoteka. Da li biste želeli da pretražite sada?

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
sr_rs@latin: Preuzmi dodatne podatke za albume i izvođače? Ovo može potrajati pa možda želite da to uradite kasnije

[ctx: #38100]
note: Description of section #14200 "Player""
en: Section that contains the settings for the playback of media
sr_rs@latin: Odeljak koji sadrži podešavanja za reprodukciju medija

[ctx: #38102]
note: Description of section #14203 "Customise"
en: Section that contains the settings influencing the GUI experience and for controlling the GUI/system
sr_rs@latin: Odeljak koji sadrži podešavanja koja utiču na GUI doživljaj i kontrolišu GUI/sistem

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja za reprodukciju videa

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja za reprodukciju muzike

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja za reprodukciju slika pomoću reprodukcije slajdova

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako se informacije o videima prikupljaju, čuvaju, prikazuju i navigaciju kroz njih

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako se informacije o muzici prikupljaju, čuvaju, prikazuju i navigaciju kroz njih

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja kako se informacije o slikama prikazuju i navigaciju kroz njih

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži podešavanja za baze podataka biblioteke

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
sr_rs@latin: Ova kategorija sadrži ostala podešavanja za GUI interfejs

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
sr_rs@latin: Prikaži EXIF podatke slike

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
sr_rs@latin: Ako EXIF podaci postoje (datum, vreme, korišćen fotoaparat, itd.), biće prikazani.

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
sr_rs@latin: Jedna datoteka

[ctx: #39005]
note: Description of setting "Videos... with label #14242
en: This provides access to where video sources can be added and otherwise managed.
sr_rs@latin: Ovo omogućava pristup lokaciji gde se izvori videa mogu dodati ili se njima može upravljati.

[ctx: #39006]
note: Description of setting "Music... with label #14243
en: This provides access to where music sources can be added and otherwise managed.
sr_rs@latin: Ovo omogućava pristup lokaciji gde se izvori muzike mogu dodati ili se njima može upravljati.

[ctx: #39007]
note: Description of setting "Pictures... with label #14244
en: This provides access to where picture sources can be added and otherwise managed.
sr_rs@latin: Ovo omogućava pristup lokaciji gde se izvori slika mogu dodati ili se njima može upravljati.

[ctx: #39008]
en: Zoom - 120% width
sr_rs@latin: Uvećanje - 120% širine

[ctx: #39009]
en: Zoom - 110% width
sr_rs@latin: Uvećanje - 110% širine

[ctx: #39010]
en: Select sort method
sr_rs@latin: Odaberite način slaganja

[ctx: #39024]
en: Dependencies
sr_rs@latin: Zavisnosti

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
sr_rs@latin: Izvor

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
sr_rs@latin: Opis filma

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
sr_rs@latin: Opis epizode

[ctx: #39123]
note: Label for section of settings, label for artwork file browse dialog
en: Artwork
sr_rs@latin: Ilustracije

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
sr_rs@latin: Maksimalan

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
sr_rs@latin: Osnovno

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
sr_rs@latin: Prilagođeno

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
sr_rs@latin: Stilovi

[ctx: #40003]
note: Generic video version label (singular)
en: Version
sr_rs@latin: Verzija

[ctx: #40028]
note: Browse the computer files for the file to be added as version
en: Browse files
sr_rs@latin: Potraži datoteke
