KODI Main - en to th_th translation catalogue (3239 entries)

[ctx: #0]
en: Programs
th_th: โปรแกรม

[ctx: #1]
en: Pictures
th_th: รูปภาพ

[ctx: #2]
en: Music
th_th: เพลง

[ctx: #3]
en: Videos
th_th: วิดีโอ

[ctx: #4]
en: TV guide
th_th: ตารางทีวี

[ctx: #5]
en: Settings
th_th: ตั้งค่า

[ctx: #7]
en: File manager
th_th: จัดการแฟ้ม

[ctx: #8]
en: Weather
th_th: สภาพอากาศ

[ctx: #9]
en: Kodi media center
th_th: ศูนย์สื่อ Kodi

[ctx: #11]
note: Weather token
en: Monday
th_th: จันทร์

[ctx: #12]
note: Weather token
en: Tuesday
th_th: อังคาร

[ctx: #13]
note: Weather token
en: Wednesday
th_th: พุธ

[ctx: #14]
note: Weather token
en: Thursday
th_th: พฤหัสบดี

[ctx: #15]
note: Weather token
en: Friday
th_th: ศกร์

[ctx: #16]
note: Weather token
en: Saturday
th_th: เสาร์

[ctx: #17]
note: Weather token
en: Sunday
th_th: อาทิตย์

[ctx: #21]
en: January
th_th: มกราคม

[ctx: #22]
en: February
th_th: กุมภาพันธ์

[ctx: #23]
en: March
th_th: มีนาคม

[ctx: #24]
en: April
th_th: เมษายน

[ctx: #25]
en: May
th_th: พฤษภาคม

[ctx: #26]
en: June
th_th: มิถุนายน

[ctx: #27]
en: July
th_th: กรกฎาคม

[ctx: #28]
en: August
th_th: สิงหาคม

[ctx: #29]
en: September
th_th: กันยายน

[ctx: #30]
en: October
th_th: ตุลาคม

[ctx: #31]
en: November
th_th: พฤศจิกายน

[ctx: #32]
en: December
th_th: ธันวาคม

[ctx: #41]
en: Mon
th_th: จ

[ctx: #42]
en: Tue
th_th: อ

[ctx: #43]
en: Wed
th_th: พ

[ctx: #44]
en: Thu
th_th: พฤ

[ctx: #45]
en: Fri
th_th: ศ

[ctx: #46]
en: Sat
th_th: ส

[ctx: #47]
en: Sun
th_th: อ

[ctx: #51]
en: Jan
th_th: ม.ค.

[ctx: #52]
en: Feb
th_th: ก.พ.

[ctx: #53]
en: Mar
th_th: มี.ค.

[ctx: #54]
en: Apr
th_th: เม.ย.

[ctx: #55]
en: May
th_th: พ.ค.

[ctx: #56]
en: Jun
th_th: มิ.ย.

[ctx: #57]
en: Jul
th_th: ก.ค.

[ctx: #58]
en: Aug
th_th: ส.ค.

[ctx: #59]
en: Sep
th_th: ก.ย.

[ctx: #60]
en: Oct
th_th: ต.ค.

[ctx: #61]
en: Nov
th_th: พ.ย.

[ctx: #62]
en: Dec
th_th: ธ.ค.

[ctx: #88]
note: Weather token
en: South
th_th: ใต้

[ctx: #89]
note: Weather token
en: North
th_th: เหนือ

[ctx: #90]
note: Weather token
en: West
th_th: ตะวันตก

[ctx: #91]
note: Weather token
en: East
th_th: ตะวันออก

[ctx: #92]
note: Weather token
en: Variable
th_th: ผันแปร

[ctx: #98]
en: View: Auto
th_th: มุมมอง: อัตโนมัติ

[ctx: #99]
en: View: Auto big
th_th: มุมมอง: ใหญ่ อัตโนมัติ

[ctx: #100]
en: View: Icons
th_th: มุมมอง: ไอคอน

[ctx: #101]
en: View: List
th_th: มุมมอง: รายการ

[ctx: #102]
en: Scan
th_th: สำรวจข้อมูล

[ctx: #103]
en: Sort by: Name
th_th: เรียงลำดับ: ชื่อ

[ctx: #104]
en: Sort by: Date
th_th: เรียงลำดับ: วันที่

[ctx: #105]
en: Sort by: Size
th_th: เรียงลำดับ: ขนาด

[ctx: #106]
en: No
th_th: ไม่

[ctx: #107]
en: Yes
th_th: ใช่

[ctx: #108]
en: Slideshow
th_th: สไลด์โชว์

[ctx: #109]
en: Create thumbs
th_th: สร้างรูปย่อ

[ctx: #110]
en: Create thumbnails
th_th: สร้างรูปย่อ

[ctx: #111]
en: Shortcuts
th_th: ทางลัด

[ctx: #112]
en: Paused
th_th: หยุดชั่วขณะ

[ctx: #113]
en: Update failed
th_th: อัพเดทล้มเหลว

[ctx: #114]
en: Installation failed
th_th: การติดตั้งล้มเหลว

[ctx: #115]
en: Copy
th_th: คัดลอก

[ctx: #116]
en: Move
th_th: ย้าย

[ctx: #117]
en: Delete
th_th: ลบ

[ctx: #118]
en: Rename
th_th: เปลี่ยนชื่อ

[ctx: #119]
en: New folder
th_th: สร้างโฟลเดอร์ใหม่

[ctx: #120]
en: Confirm copy
th_th: ยืนยันการคัดลอก

[ctx: #121]
en: Confirm move
th_th: ยืนยันการย้าย

[ctx: #122]
en: Confirm delete
th_th: ยืนยันการลบ

[ctx: #123]
en: Would you like to copy the selected file(s)?
th_th: คุณต้องการที่จะคัดลอกแฟ้ม(s)ที่เลือก?

[ctx: #124]
en: Would you like to move the selected file(s)?
th_th: คุณต้องการที่จะย้ายแฟ้ม(s)ที่เลือก?

[ctx: #125]
en: Would you like to delete the selected file(s)?[CR]Warning - this action can't be undone!
th_th: คุณต้องการที่จะลบแฟ้ม(s)ที่เลือก?[CR]คำเตือน - การกระทำนี้ ไม่สามารถย้อนกลับได้!

[ctx: #126]
en: Status
th_th: สถานะ

[ctx: #127]
en: Objects
th_th: วัตถุ

[ctx: #128]
en: General
th_th: ทั่วไป

[ctx: #129]
en: Slideshow
th_th: สไลด์โชว์

[ctx: #130]
note: skin sub-menu
en: System info
th_th: ข้อมูลระบบ

[ctx: #131]
en: Display
th_th: การแสดงผล

[ctx: #132]
en: Albums
th_th: อัลบั้ม

[ctx: #133]
en: Artists
th_th: ศิลปิน

[ctx: #134]
en: Songs
th_th: เพลง

[ctx: #135]
en: Genres
th_th: ประเภท

[ctx: #136]
en: Playlists
th_th: รายการเล่น

[ctx: #137]
en: Search
th_th: ค้นหา

[ctx: #138]
en: System information
th_th: ข้อมูลระบบ

[ctx: #139]
en: Temperatures:
th_th: อุณหภูมิ:

[ctx: #140]
en: CPU:
th_th: ซีพียู:

[ctx: #141]
en: GPU:
th_th: จีพียู:

[ctx: #142]
en: Time:
th_th: เวลา:

[ctx: #143]
en: Current:
th_th: ปัจจุบัน:

[ctx: #144]
en: Build:
th_th: รุ่น

[ctx: #145]
en: Network:
th_th: เครือข่าย:

[ctx: #146]
en: Type:
th_th: ชนิด:

[ctx: #147]
en: Static
th_th: ค่าคงที่

[ctx: #148]
en: DHCP
th_th: รับที่อยู่ IP โดยอัตโนมัติ

[ctx: #149]
en: MAC address
th_th: หมายเลขฮาร์ดแวร์

[ctx: #150]
en: IP address
th_th: ที่อยู่ไอพี

[ctx: #151]
en: Link:
th_th: การเชื่อมต่อ:

[ctx: #152]
en: Half duplex
th_th: รับส่ง แบบสลับ

[ctx: #153]
en: Full duplex
th_th: รับส่งพร้อมกัน

[ctx: #154]
en: Storage
th_th: แหล่งเก็บข้อมูล

[ctx: #155]
en: Drive
th_th: ไดร์ฟ

[ctx: #156]
en: Free
th_th: ว่าง

[ctx: #157]
en: Video
th_th: วิดีโอ

[ctx: #158]
en: Free memory
th_th: หน่วยความจำที่ว่าง

[ctx: #159]
en: No link
th_th: ไม่มีการเชื่อมต่อ

[ctx: #160]
en: Free
th_th: ว่าง

[ctx: #162]
en: Tray open
th_th: เปิดถาด

[ctx: #163]
en: Reading
th_th: กำลังอ่าน

[ctx: #164]
en: No disc
th_th: ไม่มีแผ่น

[ctx: #165]
en: Disc present
th_th: มีแผ่นดิสก์

[ctx: #166]
en: Skin
th_th: หน้าตา

[ctx: #167]
en: Cancel file operations
th_th: ยกเลิกการดำเนินการแฟ้ม

[ctx: #169]
en: Resolution
th_th: ความละเอียดจอ

[ctx: #170]
en: Adjust display refresh rate
th_th: ปรับแต่งอัตรารีเฟรชจอภาพ

[ctx: #171]
en: Sort title
th_th: เรียง ชื่อเรื่อง

[ctx: #172]
en: Release date
th_th: วันที่ออก

[ctx: #173]
en: Display 4:3 videos as
th_th: แสดงผลวีดีโอ 4:3 เป็น

[ctx: #174]
en: Compiled:
th_th: รวบรวม:

[ctx: #175]
en: Moods
th_th: อารมณ์

[ctx: #176]
en: Styles
th_th: รูปแบบ

[ctx: #179]
en: Song
th_th: เพลง

[ctx: #180]
note: generic "duration" label used in different places
en: Duration
th_th: ระยะเวลา

[ctx: #181]
en: Select album
th_th: เลือกอัลบั้ม

[ctx: #182]
en: Tracks
th_th: ลำดับ

[ctx: #183]
en: Review
th_th: ความเห็น

[ctx: #184]
en: Refresh
th_th: เรียกใหม่

[ctx: #185]
en: Searching album
th_th: ค้นหาอัลบั้ม

[ctx: #186]
en: OK
th_th: ตกลง

[ctx: #187]
en: No albums found!
th_th: ไม่พบอัลบั้มที่ค้นหา!

[ctx: #188]
en: Select all
th_th: เลือกทั้งหมด

[ctx: #189]
en: Scanning media information
th_th: สำรวจข้อมูลของสื่อ

[ctx: #190]
en: Save
th_th: บันทึก

[ctx: #191]
en: Shuffle
th_th: สุ่มลำดับ

[ctx: #192]
en: Clear
th_th: ล้าง

[ctx: #193]
en: Scan
th_th: สำรวจ

[ctx: #194]
note: label for "searching" message box heading
en: Searching...
th_th: ค้นหา...

[ctx: #195]
en: No information found!
th_th: ไม่พบข้อมูล!

[ctx: #196]
en: Select movie:
th_th: เลือกภาพยนต์:

[ctx: #198]
en: Loading movie details
th_th: กำลังโหลดรายละเอียดภาพยนตร์

[ctx: #199]
en: Web interface
th_th: ส่วนติดต่อผ่านเว็บ

[ctx: #200]
en: Audio encoders
th_th: ตัวถอดรหัสเสียง

[ctx: #201]
en: Audio decoders
th_th: ตัวถอดรหัสเสียง

[ctx: #202]
en: Tagline
th_th: คำโปรย

[ctx: #203]
en: Plot outline
th_th: เค้าร่าง

[ctx: #204]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for albums on compilations
en: Compilation
th_th: การรวบรวม

[ctx: #205]
note: label of a smartplaylist filter option to filter for songs or albums on votes for rating
en: Votes
th_th: โหวต

[ctx: #206]
en: Cast
th_th: นักแสดง

[ctx: #207]
en: Plot
th_th: เรื่องย่อ

[ctx: #208]
note: generic "play" (some sort of media) label used in different places
en: Play
th_th: เล่น

[ctx: #209]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the next item
en: Next
th_th: ต่อไป

[ctx: #210]
note: used as label for an action/button to play or navigate to the previous item
en: Previous
th_th: ก่อนหน้า

[ctx: #213]
en: Calibrate user interface...
th_th: ปรับเทียบ ส่วนติดต่อผู้ใช้...

[ctx: #214]
note: To open window screen calibration and as window title
en: Video calibration
th_th: ปรับเทียบวิดีโอ

[ctx: #215]
en: Soften
th_th: นิ่มนวล

[ctx: #216]
en: Zoom amount
th_th: ปริมาณซูม

[ctx: #217]
en: Pixel ratio
th_th: อัตราส่วนพิกเซล

[ctx: #218]
en: DVD drive
th_th: ดีวีดีไดร์ฟ

[ctx: #219]
en: Please insert disc
th_th: กรุณาใส่แผ่น

[ctx: #220]
en: Remote share
th_th: แบ่งปันจากแหล่งทางไกล

[ctx: #221]
en: Network is not connected
th_th: ยังไม่ได้เชื่อมต่อเครือข่าย

[ctx: #222]
en: Cancel
th_th: ยกเลิก

[ctx: #224]
en: Speed
th_th: ความเร็ว

[ctx: #225]
en: Vertical shift
th_th: เปลี่ยนแปลงในแนวตั้ง

[ctx: #227]
en: Load audio CD information from online service
th_th: โหลดข้อมูลซีดีเพลง จากบริการออนไลน์

[ctx: #228]
en: Shuffle playlist on load
th_th: สุ่มลำดับในรายการที่จะเล่นเมื่อเริ่มต้น

[ctx: #229]
en: HDD spindown time
th_th: เวลาที่ลดรอบหมุนของฮาร์ตดิสก์

[ctx: #230]
en: Video filters
th_th: ฟิลเตอร์วิดีโอ

[ctx: #231]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: None
th_th: ไม่มี

[ctx: #232]
en: Point
th_th: จุด

[ctx: #233]
en: Linear
th_th: เชิงเส้น

[ctx: #237]
en: Minification
th_th: ย่อลง

[ctx: #238]
en: Magnification
th_th: ขยายขึ้น

[ctx: #239]
en: Clear playlist on finish
th_th: ล้างรายการเล่นเมื่อจบ

[ctx: #240]
en: Display mode
th_th: โหมดการแสดงผล

[ctx: #242]
en: Windowed
th_th: ในหน้าต่าง

[ctx: #243]
en: Refresh rate
th_th: อัตราการรีเฟรช

[ctx: #244]
en: Full screen
th_th: เต็มจอ

[ctx: #246]
en: Monitor
th_th: จอแสดงผล

[ctx: #247]
en: Scripts
th_th: สคริปต์

[ctx: #248]
en: Language
th_th: ภาษา

[ctx: #249]
en: Music
th_th: เพลง

[ctx: #250]
en: Visualisation
th_th: การแสดงแสงสี

[ctx: #251]
en: Select destination directory
th_th: เลือกไดเร็คทอรีเป้าหมาย

[ctx: #252]
en: Stereo upmix
th_th: ขยายช่องสัญญาณ สเตอริโอ

[ctx: #253]
en: Number of channels
th_th: จำนวนของช่อง

[ctx: #254]
en: DTS capable receiver
th_th: ตัวรับที่สนับสนุน DTS

[ctx: #256]
en: Fetching CD information
th_th: การเรียกข้อมูลซีดี

[ctx: #257]
note: xbmc/pvr/timers/PVRTimerInfoTag.cpp
en: Error
th_th: ผิดพลาด

[ctx: #258]
en: Enable tag reading
th_th: เปิดใช้งานการอ่าน tag

[ctx: #259]
en: Opening
th_th: กำลังเปิด

[ctx: #261]
en: Waiting for start...
th_th: กำลังรอเปิด...

[ctx: #262]
en: Scripts output
th_th: ผลลัพธ์ของสคริปต์

[ctx: #263]
en: Allow remote control via HTTP
th_th: อนุญาตให้ควบคุมระยะไกลผ่านทาง HTTP

[ctx: #264]
note: Label for a context menu entry / button to start/schedule a recording
en: Record
th_th: บันทึก

[ctx: #265]
en: Stop Rec.
th_th: หยุดบันทึก.

[ctx: #266]
en: Sort by: Track
th_th: เรียงลำดับ: ลำดับเพลง

[ctx: #267]
en: Sort by: Time
th_th: เรียงลำดับ: เวลา

[ctx: #268]
en: Sort by: Title
th_th: เรียงลำดับ: ชื่อ

[ctx: #269]
en: Sort by: Artist
th_th: เรียงลำดับ: ศิลปิน

[ctx: #270]
en: Sort by: Album
th_th: เรียงลำดับ: อัลบั้ม

[ctx: #271]
en: Top 100
th_th: 100 อันดับ

[ctx: #272]
note: Window screen calibration: calibration from the rectangle box
en: Pixel ratio adjustment
th_th: ปรับอัตราส่วนพิกเซล

[ctx: #273]
note: Window screen calibration: calibration by using the rectangle box
en: Adjust the rectangle so it is perfectly square
th_th: ปรับรูปสี่เหลี่ยมให้เป็นจัตุรัสอย่างสมบูรณ์

[ctx: #274]
note: Window screen calibration: calibration from the top-left angle
en: Top-Left overscan compensation
th_th: บน-ซ้าย ชดเชย โอเวอร์สแกน

[ctx: #275]
note: Window screen calibration: calibration from the bottom-right angle
en: Bottom-Right overscan compensation
th_th: ล่าง-ขวา ชดเชย โอเวอร์สแกน

[ctx: #276]
note: Window screen calibration: calibration by using the top-left or bottom-right arrows
en: Adjust the arrow to change the amount of overscan
th_th: ปรับลูกศรเพื่อเปลี่ยนปริมาณการโอเวอร์สแกน

[ctx: #277]
note: Window screen calibration: calibration of subtitle bar
en: Subtitle positioning
th_th: ตำแหน่งของ คำบรรยาย

[ctx: #278]
note: Window screen calibration: calibration by using the subtitle bar
en: Adjust the bar to change the subtitles position
th_th: ปรับแถบเพื่อเปลี่ยนตำแหน่งคำบรรยาย

[ctx: #279]
en: Unable to load settings
th_th: ไม่สามารถโหลดการตั้งค่าได้

[ctx: #280]
en: Using default settings
th_th: ใช้การตั้งค่ามาตรฐาน

[ctx: #281]
en: Please check the XML files
th_th: กรุณาตรวจสอบแฟ้ม XML

[ctx: #283]
en: Search results
th_th: ผลการค้นหา

[ctx: #284]
note: generic "no search results found" label used in different places
en: No results found
th_th: ไม่พบผลลัพธ์

[ctx: #285]
en: Preferred audio language
th_th: ภาษาของเสียงที่ต้องการ

[ctx: #286]
en: Preferred subtitle language
th_th: ภาษาของคำบรรยายที่ต้องการ

[ctx: #287]
note: Title of category and group menu subtitles
en: Subtitles
th_th: คำบรรยาย

[ctx: #288]
en: Font
th_th: ตัวอักษร

[ctx: #289]
en: Size
th_th: ขนาด

[ctx: #290]
en: Dynamic range compression
th_th: การบีบอัดช่วงไดนามิก

[ctx: #291]
en: Video
th_th: วิดีโอ

[ctx: #292]
en: Audio
th_th: เพลง

[ctx: #293]
en: Browse for subtitles
th_th: ค้นหาคำบรรยาย

[ctx: #294]
en: Create bookmark
th_th: สร้างที่คั่นหน้า

[ctx: #296]
en: Clear bookmarks
th_th: ล้างที่คั่นหน้า

[ctx: #297]
en: Audio offset
th_th: เลื่อนเสียง

[ctx: #298]
en: Bookmarks
th_th: ที่คั่นหน้า

[ctx: #300]
en: MP1 capable receiver
th_th: ตัวรับที่สนับสนุน MP1

[ctx: #301]
en: MP2 capable receiver
th_th: ตัวรับที่สนับสนุน MP2

[ctx: #302]
en: MP3 capable receiver
th_th: ตัวรับที่สนับสนุน MP3

[ctx: #303]
en: Delay
th_th: หน่วงเวลา

[ctx: #304]
en: Language
th_th: ภาษา

[ctx: #305]
note: Label of 'Enabled' radiobutton in PVR timer settings dialog Label of timers state in PVR timer/timer rule window
en: Enabled
th_th: เปิดใช้แล้ว

[ctx: #308]
note: Select option for the setting "Preferred audio language". Will prefer the stream marked as "original" if available.
en: Original language
th_th: ภาษาต้นฉบับ

[ctx: #309]
en: User interface language
th_th: ภาษาของส่วนติดต่อผู้ใช้

[ctx: #312]
en: (0=auto)
th_th: (0=อัตโนมัติ)

[ctx: #313]
note: generic "cleaning database" label used in different places
en: Cleaning database
th_th: ล้างฐานข้อมูล

[ctx: #314]
en: Preparing...
th_th: กำลังจัดเตรียม...

[ctx: #315]
en: Database error
th_th: ฐานข้อมูลผิดพลาด

[ctx: #316]
en: Searching songs...
th_th: กำลังค้นหาเพลง...

[ctx: #317]
en: Cleaned database successfully
th_th: ล้างฐานข้อมูลเรียบร้อยแล้ว

[ctx: #318]
en: Cleaning songs...
th_th: กำลังล้างข้อมูลเพลง...

[ctx: #319]
en: Error cleaning songs
th_th: ล้างข้อมูลเพลงผิดพลาด

[ctx: #320]
en: Cleaning artists...
th_th: ล้างข้อมูลศิลปิน...

[ctx: #321]
en: Error cleaning artists
th_th: ล้างข้อมูลศิลปินผิดพลาด

[ctx: #324]
en: Cleaning paths...
th_th: ล้างข้อมูลที่อยู่แฟ้ม

[ctx: #325]
en: Error cleaning paths
th_th: ล้างข้อมูลที่อยู่แฟ้มผิดพลาด

[ctx: #326]
en: Cleaning albums...
th_th: ล้างข้อมูลอัลบั้ม

[ctx: #327]
en: Error cleaning albums
th_th: ล้างข้อมูลอัลบั้มผิดพลาด

[ctx: #328]
en: Writing changes...
th_th: กำลังเขียนข้อมูลการเปลี่ยนแปลง...

[ctx: #329]
en: Error writing changes
th_th: การเขียนข้อมูลผิดพลาด

[ctx: #330]
en: This may take some time...
th_th: การกระทำนี้จะใช้เวลาซักครู่...

[ctx: #331]
en: Compressing database...
th_th: กำลังบีบอัดฐานข้อมูล...

[ctx: #332]
en: Error compressing database
th_th: บีบอัดฐานข้อมูลผิดพลาด

[ctx: #333]
en: Do you want to clean the library?
th_th: ต้องการจะล้างคลังข้อมูลหรือไม่?

[ctx: #334]
en: Clean library...
th_th: ล้างคลังข้อมูล...

[ctx: #335]
en: Start
th_th: เริ่ม

[ctx: #336]
en: Framerate conversion
th_th: แปลง เฟรมเรต

[ctx: #337]
en: Output configuration
th_th: ปรับตั้งค่า ส่งสัญญาณออก

[ctx: #338]
en: Fixed
th_th: ค่าแน่นอน

[ctx: #339]
en: Optimized
th_th: ปรับให้เหมาะสม

[ctx: #340]
en: Various artists
th_th: ศิลปิน

[ctx: #341]
en: Play disc
th_th: เล่นแผ่น

[ctx: #342]
en: Movies
th_th: ภาพยนตร์

[ctx: #343]
en: Adjust framerate
th_th: ปรับค่า เฟรมเรต

[ctx: #344]
en: Actors
th_th: นักแสดง

[ctx: #345]
en: Year
th_th: ปี

[ctx: #346]
en: Maintain original volume on downmix
th_th: รักษาระดับความดัง เมื่อรวมช่องเสียง

[ctx: #347]
en: DTS-HD capable receiver
th_th: ตัวรับที่สนับสนุน DTS-HD

[ctx: #348]
en: Allow passthrough
th_th: อนุญาตการส่งผ่านเสียง

[ctx: #349]
en: TrueHD capable receiver
th_th: ตัวรับที่สนับสนุน TrueHD

[ctx: #350]
en: Programs
th_th: โปรแกรม

[ctx: #351]
en: Off
th_th: ปิด

[ctx: #352]
en: Dim
th_th: มืดลง

[ctx: #353]
en: Black
th_th: ดำ

[ctx: #354]
en: Matrix trails
th_th: เส้นทางเมทริกซ์

[ctx: #355]
note: Label of a setting to configure the idle time until the screensaver kicks in
en: Wait time
th_th: รอเวลา

[ctx: #356]
en: Screensaver mode
th_th: โหมดการพักหน้าจอ

[ctx: #357]
en: Shutdown function timer
th_th: เวลาปิดเครื่องอัตโนมัติ

[ctx: #358]
en: All albums
th_th: ทุกอัลบั้ม

[ctx: #359]
en: Recently added albums
th_th: อัลบั้มที่เพิ่งเพิ่ม

[ctx: #360]
en: Screensaver
th_th: พักหน้าจอ

[ctx: #361]
en: Recursive slideshow
th_th: การเรียกสไลด์โชว์ซ้ำ

[ctx: #362]
en: Screensaver dim level
th_th: ระดับการมืดลงของพักหน้าจอ

[ctx: #363]
en: Sort by: File
th_th: เรียงลำดับ: แฟ้ม

[ctx: #364]
en: Dolby Digital (AC3) capable receiver
th_th: ตัวรับที่สนับสนุน Dolby Digital (AC3)

[ctx: #365]
en: Sort by: Name
th_th: เรียงลำดับ: ชื่อ

[ctx: #366]
en: Sort by: Year
th_th: เรียงลำดับ: ปี

[ctx: #367]
en: Sort by: Rating
th_th: เรียงลำดับ: เรตติ้ง

[ctx: #369]
en: Title
th_th: ชื่อเรื่อง

[ctx: #370]
note: Weather token
en: Thunderstorms
th_th: พายุฝนฟ้าคะนอง

[ctx: #371]
note: Weather token
en: Partly
th_th: บางส่วน

[ctx: #372]
note: Weather token
en: Mostly
th_th: ทั่วไป

[ctx: #373]
note: Weather token
en: Sunny
th_th: แดด

[ctx: #374]
note: Weather token
en: Cloudy
th_th: เมฆมาก

[ctx: #375]
note: Weather token
en: Snow
th_th: หิมะตก

[ctx: #376]
note: Weather token
en: Rain
th_th: ฝน

[ctx: #377]
note: Weather token
en: Light
th_th: สว่าง

[ctx: #380]
note: Weather token
en: Showers
th_th: ฝน

[ctx: #381]
note: Weather token
en: Few
th_th: เล็กน้อย

[ctx: #382]
note: Weather token
en: Scattered
th_th: กระจาย

[ctx: #383]
note: Weather token
en: Wind
th_th: ลม

[ctx: #384]
note: Weather token
en: Strong
th_th: แรง

[ctx: #385]
note: Weather token
en: Fair
th_th: ปกติ

[ctx: #386]
note: Weather token
en: Clear
th_th: โปร่ง

[ctx: #387]
note: Weather token
en: Clouds
th_th: มีเมฆ

[ctx: #388]
note: Weather token
en: Early
th_th: เช้า

[ctx: #389]
note: Weather token
en: Shower
th_th: ฝน

[ctx: #390]
note: Weather token
en: Flurries
th_th: ละออง

[ctx: #391]
note: Weather token
en: Low
th_th: ต่ำ

[ctx: #392]
note: Weather token
en: Medium
th_th: ปานกลาง

[ctx: #393]
note: Weather token
en: High
th_th: สูง

[ctx: #394]
note: Weather token
en: Fog
th_th: หมอก

[ctx: #395]
note: Weather token
en: Haze
th_th: เมฆหมอก

[ctx: #396]
en: Select location
th_th: เลือกสถานที่

[ctx: #397]
en: Refresh time
th_th: เวลาเรียกใหม่

[ctx: #398]
en: Temperature units
th_th: หน่วยอุณหภูมิ

[ctx: #399]
en: Speed units
th_th: หน่วยความเร็ว

[ctx: #400]
en: Weather
th_th: สภาพอากาศ

[ctx: #401]
en: Temp
th_th: อุณหภูมิ

[ctx: #402]
en: Feels like
th_th: รู้สึกคล้าย

[ctx: #403]
en: UV index
th_th: ดัชนี UV

[ctx: #404]
en: Wind
th_th: ลม

[ctx: #405]
en: Dew point
th_th: จุดน้ำค้าง

[ctx: #406]
en: Humidity
th_th: ความชื้นสัมพัทธ์

[ctx: #409]
en: Defaults
th_th: ค่าเดิม

[ctx: #410]
en: Accessing weather service
th_th: เข้าถึงบริการสภาพอากาศ

[ctx: #411]
en: Getting weather for:
th_th: เรียกดูสภาพอากาศของ :

[ctx: #412]
en: Unable to get weather data
th_th: ไม่สามารถดึงข้อมูลสภาพอากาศ

[ctx: #413]
en: Manual
th_th: ด้วยตนเอง

[ctx: #414]
en: No review for this album
th_th: ไม่มีข้อคิดเห็นสำหรับอัลบั้มนี้

[ctx: #415]
en: Downloading thumbnail...
th_th: กำลังโหลดรูปย่อ...

[ctx: #417]
en: View: Big icons
th_th: มุมมอง : ไอคอนขนาดใหญ่

[ctx: #418]
en: Low
th_th: ต่ำ

[ctx: #419]
en: High
th_th: สูง

[ctx: #420]
en: Best match
th_th: ตรงกันที่สุด

[ctx: #421]
en: Keep audio device alive
th_th: คงการใช้งานอุปกรณ์เสียง

[ctx: #422]
en: Delete album information
th_th: ลบข้อมูลอัลบั้ม

[ctx: #423]
en: Delete CD information
th_th: ลบข้อมูลซีดี

[ctx: #424]
en: Select
th_th: เลือก

[ctx: #425]
en: No album information found
th_th: ไม่พบข้อมูลอัลบั้ม

[ctx: #426]
en: No CD information found
th_th: ไม่พบข้อมูลซีดี

[ctx: #427]
en: Disc
th_th: แผ่น

[ctx: #428]
en: Insert correct CD / DVD
th_th: ป้อน ซีดี/ดีวีดี ที่ถูกต้อง

[ctx: #429]
en: Please insert the following disc:
th_th: ใส่ซีดี/ดีวีดีต่อไปนี้

[ctx: #430]
en: Sort by: DVD#
th_th: เรียงลำดับ: ดีวีดี#

[ctx: #431]
en: No cache
th_th: ไม่มีแคช

[ctx: #432]
en: Remove movie from library
th_th: ลบภาพยนตร์ จาก คลังข้อมูล

[ctx: #435]
note: Headline of a dialog that pops up when a user tries to play a video that is located on an optical disc (Blu-ray, DVD) but the current KODI device doesn't have the according drive
en: No optical disc drive detected
th_th: ไม่พบ ไดร์ฟออปติคอล

[ctx: #437]
en: Removable disk
th_th: สื่อภายนอก

[ctx: #438]
en: Opening file
th_th: กำลังเปิดแฟ้ม

[ctx: #439]
en: Cache
th_th: แคช

[ctx: #440]
en: Hard disk
th_th: ฮาร์ดดิสก์

[ctx: #442]
en: Local network
th_th: เครือข่ายท้องถิ่น

[ctx: #443]
en: Internet
th_th: อินเตอร์เน็ต

[ctx: #444]
en: Video
th_th: วิดีโอ

[ctx: #445]
en: Audio
th_th: เสียง

[ctx: #446]
en: DVD
th_th: ดีวีดี

[ctx: #447]
en: Autorun media
th_th: สื่อที่ทำงานอัตโนมัติ

[ctx: #448]
en: Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver
th_th: ตัวรับที่สนับสนุน Dolby Digital Plus (E-AC3)

[ctx: #449]
en: Enabled
th_th: ใช้งาน

[ctx: #450]
en: Columns
th_th: คอลัมน์

[ctx: #451]
en: Row 1 address
th_th: ที่อยู่แถวหนึ่ง

[ctx: #452]
en: Row 2 address
th_th: ที่อยู่แถวสอง

[ctx: #453]
en: Row 3 address
th_th: ที่อยู่แถวสาม

[ctx: #454]
en: Row 4 address
th_th: ที่อยู่แถวสี่

[ctx: #455]
en: Rows
th_th: แถว

[ctx: #456]
en: Mode
th_th: โหมด

[ctx: #457]
en: Switch view
th_th: เปลี่ยนมุมมอง

[ctx: #458]
en: Limit sampling rate (kHz)
th_th: จำกัด อัตราสุ่ม (kHz)

[ctx: #459]
en: Subs
th_th: ย่อย

[ctx: #460]
en: Audio stream
th_th: กระแสเสียง

[ctx: #461]
en: [active]
th_th: [ทำงาน]

[ctx: #463]
en: Backlight
th_th: แสงส่องหลัง

[ctx: #464]
en: Brightness
th_th: ความสว่าง

[ctx: #465]
en: Contrast
th_th: ความคมชัด

[ctx: #466]
en: Gamma
th_th: ความเข้มจาง

[ctx: #467]
en: Type
th_th: ชนิด

[ctx: #468]
en: Move the bar to change the OSD position
th_th: ขยับแถบเพื่อเปลี่ยนตำแหน่งของ OSD

[ctx: #469]
en: OSD position
th_th: ตำแหน่งของ OSD

[ctx: #470]
en: Credits
th_th: เครดิต

[ctx: #474]
en: Off
th_th: ปิด

[ctx: #475]
en: Music only
th_th: เพลงเท่านั้น

[ctx: #476]
en: Music & video
th_th: เพลง & วิดีโอ

[ctx: #477]
en: Unable to load playlist
th_th: ไม่สามารถโหลดรายการเล่น

[ctx: #479]
en: Skin & language
th_th: หน้าตา & ภาษา

[ctx: #480]
en: Appearance
th_th: การแสดงผล

[ctx: #481]
en: Audio options
th_th: ตัวเลือกเสียง

[ctx: #482]
en: About Kodi
th_th: เกี่ยวกับโปรแกรม

[ctx: #485]
en: Delete album
th_th: ลบอัลบั้ม

[ctx: #486]
en: Repeat
th_th: เล่นซ้ำ

[ctx: #487]
en: Repeat one
th_th: เล่นซ้ำหนึ่งครั้ง

[ctx: #488]
en: Repeat folder
th_th: เล่นซ้ำทั้งโฟลเดอร์

[ctx: #489]
en: Play next song automatically
th_th: เล่นเพลงถัดไปโดยอัตโนมัติ

[ctx: #491]
en: - Use big icons
th_th: - ใช้ไอคอนขนาดใหญ่

[ctx: #492]
en: Resize VobSubs
th_th: ลดขนาด VobSubs

[ctx: #493]
en: Advanced options (experts only!)
th_th: ตัวเลือกขั้นสูง (ผู้เชี่ยวชาญเท่านั้น!)

[ctx: #494]
en: Overall audio headroom
th_th: ช่วงห่างเสียงโดยรวม

[ctx: #495]
en: Upscale videos to GUI resolution
th_th: ขยายขนาดวิดีโอไปตามความละเอียด GUI

[ctx: #496]
en: Calibration
th_th: ปรับเทียบ

[ctx: #497]
en: Show file extensions
th_th: แสดงส่วนขยายแฟ้ม

[ctx: #498]
en: Sort by: Type
th_th: เรียงลำดับ: ชนิด

[ctx: #499]
en: Unable to connect to online lookup service
th_th: ไม่สามารถเชื่อมต่อการค้นหาออนไลน์ได้

[ctx: #500]
en: Downloading album information failed
th_th: ไม่สามารถโหลดข้อมูลอัลบั้ม

[ctx: #501]
en: Looking for album names...
th_th: ค้นหาชื่ออัลบั้ม...

[ctx: #502]
en: Open
th_th: เปิด

[ctx: #503]
en: Busy
th_th: กำลังประมวลผล

[ctx: #504]
en: Empty
th_th: ว่างเปล่า

[ctx: #505]
note: label for library update progress bar when scanning media files
en: Loading media information from files...
th_th: กำลังโหลดข้อมูลของสื่อจากแฟ้ม...

[ctx: #507]
en: Sort by: Usage
th_th: เรียงลำดับ: การใช้

[ctx: #510]
en: Enable visualisations
th_th: เปิดใช้ การแสดงแสงสี

[ctx: #511]
en: Enable video mode switching
th_th: ใช้งานการเปลี่ยนโหมดวิดีโอ

[ctx: #512]
en: Startup window
th_th: หน้าต่างเริ่มต้น

[ctx: #513]
en: Home window
th_th: หน้าต่างหลัก

[ctx: #514]
en: Manual settings
th_th: ตั้งค่าด้วยตนเอง

[ctx: #515]
en: Genre
th_th: ประเภท

[ctx: #517]
en: Recently played albums
th_th: อัลบั้มที่เพิ่งเล่นไป

[ctx: #518]
en: Launch
th_th: ทำงาน

[ctx: #519]
en: Launch in...
th_th: ทำงานใน...

[ctx: #521]
note: Node title for compilation albums, plural of #204
en: Compilations
th_th: การรวบรวม

[ctx: #522]
en: Remove source
th_th: ลบแหล่งข้อมูล

[ctx: #523]
en: Switch media
th_th: เปลี่ยนสื่อ

[ctx: #524]
en: Select playlist
th_th: เลือกรายการเล่น

[ctx: #525]
en: New playlist...
th_th: สร้างรายการเล่น...

[ctx: #526]
en: Add to playlist
th_th: เพิ่มไปยังรายการเล่น

[ctx: #527]
en: Manually add to library
th_th: เพิ่มไปยังคลังข้อมูลด้วยตนเอง

[ctx: #528]
en: Enter title
th_th: ใส่ชื่อเรื่อง

[ctx: #529]
en: Error: Duplicate title
th_th: ผิดพลาด: ชื่อเรื่องซ้ำ

[ctx: #530]
en: Select genre
th_th: เลือกชนิด

[ctx: #531]
en: New genre
th_th: สร้างประเภทใหม่

[ctx: #532]
en: Manual addition
th_th: ที่เพิ่มเข้าด้วยตนเอง

[ctx: #533]
en: Enter genre
th_th: ป้อนประเภท

[ctx: #535]
en: List
th_th: รายการ

[ctx: #536]
en: Icons
th_th: ไอคอน

[ctx: #537]
en: Big list
th_th: รายการขนาดใหญ่

[ctx: #538]
en: Big icons
th_th: ไอคอนขนาดใหญ่

[ctx: #539]
en: Wide
th_th: กว้าง

[ctx: #540]
en: Big wide
th_th: กว้าง ใหญ่

[ctx: #541]
en: Album icons
th_th: ไอคอนอัลบั้ม

[ctx: #542]
en: DVD icons
th_th: ไอคอนดีวีดี

[ctx: #543]
en: DVD
th_th: ดีวีดี

[ctx: #544]
en: Media info
th_th: ข้อมูลสื่อ

[ctx: #545]
en: Audio output device
th_th: อุปกรณ์ส่งออกเสียง

[ctx: #546]
en: Passthrough output device
th_th: อุปกรณืที่ใช้ส่งผ่านเสียง

[ctx: #547]
en: No biography for this artist
th_th: ไม่พบประวัติศิลปินคนนี้

[ctx: #548]
en: Downmix multichannel audio to stereo
th_th: รวมสัญญาณเสียงหลายช่องไปยังระบบสเตอริโอ

[ctx: #549]
note: generic "number" label used in different places
en: Number
th_th: หมายเลข

[ctx: #551]
note: generic "name" label used in different places
en: Name
th_th: ชื่อ

[ctx: #552]
note: generic "date" label used in different places
en: Date
th_th: วันที่

[ctx: #553]
en: Size
th_th: ขนาด

[ctx: #554]
en: Track
th_th: เพลงที่

[ctx: #555]
en: Time
th_th: เวลา

[ctx: #556]
en: Title
th_th: ชื่อเรื่อง

[ctx: #557]
en: Artist
th_th: ศิลปิน

[ctx: #558]
en: Album
th_th: อัลบั้ม

[ctx: #559]
en: Playlist
th_th: รายการเล่น

[ctx: #560]
en: ID
th_th: ไอดี

[ctx: #561]
en: File
th_th: แฟ้ม

[ctx: #562]
en: Year
th_th: ปี

[ctx: #563]
en: Rating
th_th: เรตติ้ง

[ctx: #564]
en: Type
th_th: ชนิด

[ctx: #565]
en: Usage
th_th: การเล่นเพลง

[ctx: #566]
en: Album artist
th_th: ศิลปิน

[ctx: #567]
note: generic "play count" label used in different places
en: Play count
th_th: จำนวนการเล่น

[ctx: #568]
note: generic "last played" label used in different places
en: Last played
th_th: เล่นครั้งสุดท้าย

[ctx: #569]
en: Comment
th_th: ข้อคิดเห็น

[ctx: #570]
en: Date added
th_th: วันที่เพิ่ม

[ctx: #571]
en: Default
th_th: ค่าปริยาย

[ctx: #572]
en: Studio
th_th: สตูดิโอ

[ctx: #573]
en: Path
th_th: เส้นทาง

[ctx: #574]
en: Country
th_th: ประเทศ

[ctx: #575]
en: In progress
th_th: อยู่ในการดำเนินการ

[ctx: #576]
en: Times played
th_th: เวลาที่ใช้เล่น

[ctx: #577]
en: Date taken
th_th: วันที่ถ่าย

[ctx: #578]
en: Artist / Year
th_th: ศิลปิน / ปี

[ctx: #580]
en: Sort direction
th_th: ทิศทางการเรียงลำดับ

[ctx: #581]
en: Sort method
th_th: วิธีการเรียงลำดับ

[ctx: #582]
en: View mode
th_th: มุมมองแบบ

[ctx: #583]
en: Remember views for different folders
th_th: จำค่ามุมมองสำหรับทุกโฟลเดอร์

[ctx: #584]
en: Ascending
th_th: น้อยไปมาก

[ctx: #585]
en: Descending
th_th: มากไปน้อย

[ctx: #586]
en: Edit playlist
th_th: แก้ไขรายการเล่น

[ctx: #587]
en: Filter
th_th: ตัวกรอง

[ctx: #588]
en: Cancel party mode
th_th: ยกเลิกโหมดปาร์ตี้

[ctx: #589]
en: Party mode
th_th: ปาร์ตี้โหมด

[ctx: #590]
en: Random
th_th: สุ่ม

[ctx: #591]
en: Off
th_th: ปิด

[ctx: #592]
en: One
th_th: ครั้งเดียว

[ctx: #593]
note: Label used for buttons and select options as a reference to match all items or occurrences.
en: All
th_th: ทั้งหมด

[ctx: #594]
en: Off
th_th: ปิด

[ctx: #595]
en: Repeat: Off
th_th: เล่นซ้ำ: ปิด

[ctx: #596]
en: Repeat: One
th_th: เล่นซ้ำ: ครั้งเดียว

[ctx: #597]
en: Repeat: All
th_th: เล่นซ้ำ: ทั้งหมด

[ctx: #600]
en: Rip audio CD
th_th: ริป ซีดีเสียง

[ctx: #601]
en: Medium
th_th: ปานกลาง

[ctx: #602]
en: Standard
th_th: มาตรฐาน

[ctx: #603]
en: Extreme
th_th: สูงสุด

[ctx: #604]
en: Constant bitrate
th_th: ค่าบิตเรตคงที่

[ctx: #605]
en: Ripping...
th_th: กำลังริป...

[ctx: #607]
en: To:
th_th: ถึง:

[ctx: #608]
en: Couldn't rip CD or track because CDDARipPath is not set.
th_th: ไม่สามารถริปซีดีหรือแทรค เพราะเส้นทางการริป แผ่นดิสก์เสียง ไม่ได้กำหนดไว้.

[ctx: #610]
en: Rip audio track
th_th: ริป แทร็กเสียง

[ctx: #611]
en: Enter number
th_th: ป้อนหมายเลข

[ctx: #612]
en: Bits/sample
th_th: บิต/แซมเปิล

[ctx: #613]
en: Sample rate
th_th: อัตรา แซมเปิล

[ctx: #614]
en: Virtual folder
th_th: โฟลเดอร์ เสมือน

[ctx: #620]
en: Audio CDs
th_th: ซีดีเพลง

[ctx: #621]
en: Encoder
th_th: การแปลงเสียง

[ctx: #622]
en: Quality
th_th: คุณภาพ

[ctx: #623]
en: Bitrate
th_th: บิทเรต

[ctx: #624]
en: Include track number
th_th: รวมหมายเลขแทร็ก

[ctx: #625]
en: All songs of
th_th: เพลงทั้งหมดจาก

[ctx: #626]
en: In progress TV shows
th_th: รายการทีวี ที่ดำเนินการอยู่

[ctx: #629]
en: View mode
th_th: มุมมอง

[ctx: #630]
note: Label for stretching the displayed video to its normal size
en: Normal
th_th: ปกติ

[ctx: #631]
en: Zoom
th_th: ซูม

[ctx: #632]
note: Label for stretching the displayed video to a 4:3 aspect ratio
en: Stretch 4:3
th_th: ปรับเป็น 4:3

[ctx: #633]
en: Wide zoom
th_th: ซูมด้านกว้าง

[ctx: #634]
note: Label for stretching the displayed video to a 16:9 aspect ratio
en: Stretch 16:9
th_th: ปรับเป็น 16:9

[ctx: #635]
note: Label for stretching the displayed video to the original size of the video stream
en: Original size
th_th: ขนาดต้นฉบับ

[ctx: #636]
en: Custom
th_th: กำหนดเอง

[ctx: #637]
en: ReplayGain
th_th: ระดับเสียงการเล่น

[ctx: #638]
en: Volume adjustments
th_th: การปรับแต่งระดับเสียง

[ctx: #639]
en: Use track levels
th_th: ใช้ระดับของแทร็ก

[ctx: #640]
en: Use album levels
th_th: ใช้ระดับของอัลบั้ม

[ctx: #641]
en: Files with ReplayGain information
th_th: แฟ้มที่มีข้อมูล ระดับเสียงในการเล่น

[ctx: #642]
en: Files without ReplayGain information
th_th: แฟ้มที่ไม่มีข้อมูล ระดับเสียงในการเล่น

[ctx: #644]
en: Stretch 16:9 - Nonlinear
th_th: ยืดเป็น 16:9 - แบบไม่เชิงเส้น

[ctx: #645]
en: Need to unpack a big file. Continue?
th_th: ต้องการขยายแฟ้มขนาดใหญ่ ทำต่อหรือไม่?

[ctx: #646]
en: Remove from library
th_th: ลบจากคลังข้อมูล

[ctx: #647]
en: Export video library
th_th: ส่งออกคลังวิดีโอ

[ctx: #648]
en: Import video library
th_th: นำเข้าคลังวิดีโอ

[ctx: #649]
note: unused?
en: Importing
th_th: กำลังนำเข้า

[ctx: #650]
note: unused?
en: Exporting
th_th: กำลังส่งออก

[ctx: #651]
en: Browse for library
th_th: เรียกดูคลังข้อมูล

[ctx: #652]
en: Years
th_th: ปี

[ctx: #653]
en: Update library
th_th: อัพเดทคลังข้อมูล

[ctx: #654]
en: Show debug information
th_th: แสดงข้อมูล แก้ไขจุดบกพร่อง

[ctx: #655]
en: Browse for executable
th_th: เรียกดูแฟ้มที่สามารถทำงานได้

[ctx: #656]
en: Browse for playlist
th_th: เรียกดูรายการเล่น

[ctx: #657]
en: Browse for folder
th_th: เรียกดูโฟล์เดอร์

[ctx: #658]
en: Song information
th_th: ข้อมูลเพลง

[ctx: #659]
en: Non-linear stretch
th_th: ยืดแบบไม่เชิงเส้น

[ctx: #660]
en: Volume amplification
th_th: ส่วนขยายเสียง

[ctx: #661]
en: Choose export folder
th_th: เลือกโฟลเดอร์ส่งออก

[ctx: #662]
en: This file is no longer available.
th_th: แฟ้มนี้ไม่สามารถใช้ได้

[ctx: #663]
en: Would you like to remove it from the library?
th_th: คุณต้องการมราจะลบจากคลังข้อมูล?

[ctx: #664]
en: Browse for script
th_th: เรียกดูสคริปท์

[ctx: #665]
en: Compression level
th_th: ระดับการบีบอัด

[ctx: #666]
en: Enable component-specific logging
th_th: เปิดใช้งาน การบันทึกในเฉพาะส่วนประกอบ

[ctx: #667]
en: Enable Dolby Digital (AC3) transcoding
th_th: เปิดใช้งาน การแปลงรหัส Dolby Digital (AC3)

[ctx: #668]
en: Specify component-specific logging...
th_th: ระบุ ส่วนประกอบเฉพาะ ที่จะบันทึก

[ctx: #669]
en: Verbose logging for the [B]SMB[/B] library
th_th: การบันทึกโดยละเอียดสำหรับ คลังข้อมูล [B]SMB[/B]

[ctx: #670]
en: Verbose logging for the [B]libcURL[/B] library (HTTP(S), DAV)
th_th: การบันทึกโดยละเอียดสำหรับ คลังข้อมูล [B]libcURL[/B] (HTTP(S), DAV)

[ctx: #672]
en: Verbose logging for the [B]FFmpeg[/B] libraries
th_th: การบันทึกโดยละเอียดสำหรับ คลังข้อมูล [B]FFmpeg[/B]

[ctx: #674]
en: Verbose logging for [B]D-Bus[/B] calls
th_th: การบันทึกโดยละเอียดสำหรับ การเรียก [B]D-Bus[/B]

[ctx: #675]
en: Verbose logging for [B]JSON-RPC[/B] requests
th_th: การบันทึกโดยละเอียดสำหรับ การร้องขอ [B]JSON-RPC[/B]

[ctx: #676]
en: Verbose logging for the [B]Audio[/B] component
th_th: การบันทึกโดยละเอียดสำหรับ ส่วนประกอบ [B]Audio[/B]

[ctx: #677]
en: Verbose logging for the [B]AirTunes[/B] library
th_th: การบันทึกโดยละเอียดสำหรับ คลังข้อมูล [B]AirTunes[/B]

[ctx: #678]
en: Verbose logging for the [B]UPnP[/B] components
th_th: การบันทึกโดยละเอียดสำหรับ ส่วนประกอบ [B]UPnP[/B]

[ctx: #679]
en: Verbose logging for the [B]libCEC[/B] library
th_th: การบันทึกโดยละเอียดสำหรับ คลังข้อมูล [B]libCEC[/B]

[ctx: #680]
en: Verbose logging for the [B]Video[/B] component
th_th: การบันทึกโดยละเอียดสำหรับ ส่วนประกอบ [B]Video[/B]

[ctx: #681]
en: Verbose logging for the [B]Webserver[/B] component
th_th: การบันทึกโดยละเอียดสำหรับ ส่วนประกอบ [B]Webserver[/B]

[ctx: #700]
en: Cleaning up library
th_th: ทำความสะอาดคลังข้อมูล

[ctx: #701]
en: Removing old songs from the library
th_th: ลบเพลงเก่าจากคลังข้อมูล

[ctx: #702]
en: This path has been scanned before
th_th: เส้นทางนี้ได้รับการสำรวจแล้ว

[ctx: #705]
en: Network
th_th: เครือข่าย

[ctx: #706]
en: Server
th_th: เซิร์ฟเวอร์

[ctx: #708]
en: Use proxy server
th_th: ใช้งานเซิร์ฟเวอร์พร็อกซี่

[ctx: #711]
en: Internet Protocol (IP)
th_th: อินเตอร์เน็ตโพรโทคอล (IP)

[ctx: #712]
en: Invalid port specified. Value must be between 1 and 65535.
th_th: หมายเลขพอร์ตผิดพลาด. ตัวเลขต้องอยู่ระหว่าง 1 ถึง 65535.

[ctx: #715]
en: Assignment
th_th: การกำหนด

[ctx: #716]
en: Automatic (DHCP)
th_th: อัตโนมัติ (DHCP)

[ctx: #717]
en: Manual (static)
th_th: ด้วยตนเอง (ค่าคงที่)

[ctx: #719]
en: IP address
th_th: ที่อยู่ไอพี

[ctx: #720]
en: Netmask
th_th: กรองเครือข่าย

[ctx: #721]
en: Default gateway
th_th: เกตเวย์เริ่มต้น

[ctx: #722]
en: DNS server
th_th: เซิร์ฟเวอร์ DNS

[ctx: #723]
en: Save & restart
th_th: บันทึก & ทำงานใหม่

[ctx: #724]
en: Invalid address specified. Value must be AAA.BBB.CCC.DDD
th_th: ที่อยู่ผิดพลาด. ค่าต้องอยู่ในรูปแบบ AAA.BBB.CCC.DDD

[ctx: #725]
en: with numbers between 0 and 255.
th_th: ด้วยตัวเลขระหว่าง 0 ถึง 255.

[ctx: #726]
en: Changes not saved. Continue without saving?
th_th: การเปลี่ยนแปลงไม่บันทึก ต้องการทำต่อโดยไม่บันทึกหรือไม่?

[ctx: #730]
en: Port
th_th: พอร์ต

[ctx: #731]
en: Black
th_th: ดำ

[ctx: #732]
en: Save & apply
th_th: จัดเก็บ & นำไปใช้

[ctx: #733]
en: Password
th_th: รหัสผ่าน

[ctx: #734]
en: No pass
th_th: ไม่มีรหัส

[ctx: #735]
en: Character set
th_th: ชุดอักขระ

[ctx: #736]
en: Style
th_th: รูปแบบ

[ctx: #737]
en: Colour
th_th: สี

[ctx: #738]
en: Normal
th_th: ปกติ

[ctx: #739]
en: Bold
th_th: หนา

[ctx: #740]
en: Italics
th_th: เอียง

[ctx: #741]
en: Bold italics
th_th: หนา เอียง

[ctx: #742]
en: White
th_th: ขาว

[ctx: #743]
en: Yellow
th_th: เหลือง

[ctx: #744]
en: Files
th_th: แฟ้ม

[ctx: #747]
en: Error loading image
th_th: ผิดพลาด! ขณะโหลดรูปภาพ

[ctx: #748]
en: Edit path
th_th: แก้ไขเส้นทาง

[ctx: #749]
en: Mirror image
th_th: สำเนาภาพ

[ctx: #750]
en: Are you sure?
th_th: คุณแน่ใจหรือไม่?

[ctx: #751]
en: Removing source
th_th: กำลังลบแหล่งข้อมูล

[ctx: #754]
en: Add program link
th_th: เพิ่มลิงค์โปรแกรม

[ctx: #755]
en: Edit program path
th_th: แก้ไขเส้นทางของโปรแกรม

[ctx: #756]
en: Edit program name
th_th: แก้ไขชื่อโปรแกรม

[ctx: #757]
en: Edit path depth
th_th: แก้ไขความลึกของเส้นทาง

[ctx: #759]
en: View: Big list
th_th: มุมมอง: รายการขนาดใหญ่

[ctx: #760]
en: Yellow
th_th: เหลือง

[ctx: #761]
en: White
th_th: ขาว

[ctx: #762]
en: Blue
th_th: น้ำเงิน

[ctx: #763]
en: Bright green
th_th: เขียวอ่อน

[ctx: #764]
en: Yellow green
th_th: เขียวเหลือง

[ctx: #765]
en: Cyan
th_th: คราม

[ctx: #766]
en: Light grey
th_th: เทาอ่อน

[ctx: #767]
en: Grey
th_th: เทา

[ctx: #772]
en: Audio
th_th: เสียง

[ctx: #773]
en: Seeking
th_th: ค้นหา

[ctx: #774]
en: Slideshow folder
th_th: สไลด์โชว์โฟลเดอร์

[ctx: #790]
en: Remote control
th_th: รีโมทคอนโทรล

[ctx: #791]
en: Allow remote control by programs on this system
th_th: อนุญาตให้ควบคุมระยะไกล โดยโปรแกรมบนระบบนี้

[ctx: #792]
en: Port
th_th: พอร์ต

[ctx: #793]
en: Port range
th_th: ความกว้างของพอร์ต

[ctx: #794]
en: Allow remote control by programs on other systems
th_th: อนุญาตให้ควบคุมระยะไกล โดยโปรแกรมบนระบบอื่น

[ctx: #795]
en: Initial repeat delay (ms)
th_th: หน่วงเวลาเริ่มเล่นซ้ำ (ms)

[ctx: #796]
en: Continuous repeat delay (ms)
th_th: หน่วงเวลาเล่นซ้ำแบบต่อเนื่อง (ms)

[ctx: #797]
en: Maximum number of clients
th_th: จำนวนลูกข่ายสูงสุด

[ctx: #798]
en: Internet access
th_th: การเข้าถึงอินเตอร์เน็ต

[ctx: #799]
en: Library update
th_th: ปรับปรุงคลังข้อมูล

[ctx: #803]
note: Label of list control for choosing the timer type (one time, repeating, ...) in PVR timer settings dialog
en: Type
th_th: ชนิด

[ctx: #804]
note: Label of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Search guide for
th_th: ค้นหาผังรายการสำหรับ

[ctx: #805]
note: Help of 'Guide data title search' edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the search string to use to lookup matching events in the guide
th_th: ป้อนคำค้นเพื่อใช้ในการค้นหาเหตุการณ์ ที่ตรงกันในผังรายการ

[ctx: #806]
note: Label of "Fulltext search" edit field in PVR timer settings dialog
en: Fulltext search (or title search only)
th_th: ค้นหาแบบเต็มคำ (หรือค้นเพียงชื่อเรื่องเท่านั้น)

[ctx: #807]
note: special days of week representation value for a timer rule
en: Any day
th_th: วันใดวันหนึ่ง

[ctx: #808]
note: special days of week representation for a timer rule
en: Every day
th_th: ทุกวัน

[ctx: #809]
note: special channel representation value for a timer rule
en: Any channel
th_th: ช่องใดช่องหนึ่ง

[ctx: #810]
note: Label of "Start any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: Start any time
th_th: เริ่มต้นในเวลาใดเวลาหนึ่ง

[ctx: #811]
note: Label of recording group list control in the PVR timer settings dialog Part of value of recording group list control in the PVR timer settings dialog (e.g. "Recording Group 1")
en: Recording group
th_th: กลุ่มการบันทึก

[ctx: #812]
note: Label for setting TV->Recordings->Prevent duplicate episodes Label of prevent duplicate episodes list control (if user does not want to record the same episode multiple times) in PVR timer settings dialog
en: Prevent duplicate episodes
th_th: ป้องกันตอนที่ซ้ำกัน

[ctx: #813]
note: Label of start padding time list control in PVR timer settings dialog
en: Start padding time
th_th: ขยายเวลาเริ่ม

[ctx: #814]
note: Label of end padding time list control in PVR timer settings dialog
en: End padding time
th_th: ขยายเวลาจบ

[ctx: #815]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record all episodes
th_th: บันทึกทุกตอน

[ctx: #816]
note: Value of prevent duplicate episodes list control in PVR timer settings dialog
en: Record only new episodes
th_th: บันทึกเฉพาะตอนใหม่

[ctx: #817]
note: Label of "End any time" radio button in PVR timer settings dialog
en: End any time
th_th: สิ้นสุดในเวลาใดเวลาหนึ่ง

[ctx: #818]
note: Label of "MaxRecordings" list in the PVR timer settings dialog
en: Max recordings
th_th: การบันทึกสูงสุด

[ctx: #820]
note: Representation of a one-time timer.
en: One time
th_th: ครั้งเดียว

[ctx: #821]
note: Representation of an epg-based one-time timer.
en: One time (guide-based)
th_th: ครั้งเดียว (โดย-ผังรายการ)

[ctx: #822]
note: Representation of a timer rule
en: Timer rule
th_th: กฎการตั้งเวลา

[ctx: #823]
note: Representation of an epg-based timer rule.
en: Timer rule (guide-based)
th_th: กฎการตั้งเวลา (โดย-ผังรายการ)

[ctx: #828]
note: Text for notification that a timer rule has been deleted
en: Timer rule deleted
th_th: กฎการจับเวลา ถูกลบแล้ว

[ctx: #831]
note: Weekday representation
en: Mondays
th_th: ทุกวันจันทร์

[ctx: #832]
note: Weekday representation
en: Tuesdays
th_th: ทุกวันอังคาร

[ctx: #833]
note: Weekday representation
en: Wednesdays
th_th: ทุกวันพุธ

[ctx: #834]
note: Weekday representation
en: Thursdays
th_th: ทุกวันพฤหัสบดี

[ctx: #835]
note: Weekday representation
en: Fridays
th_th: ทุกวันศุกร์

[ctx: #836]
note: Weekday representation
en: Saturdays
th_th: ทุกวันเสาร์

[ctx: #837]
note: Weekday representation
en: Sundays
th_th: ทุกวันอาทิตย์

[ctx: #840]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Do you only want to delete this timer or also the timer rule that has scheduled it?
th_th: คุณต้องการที่จะลบเพียงตัวตั้งเวลานี้ หรือรวมทั้งกฎการจับเวลาที่ได้ถูกกำหนดไว้ด้วย?

[ctx: #841]
note: Label for No button in a dialog when a user wants to delete a timer that was scheduled by a timer rule
en: Only this
th_th: เพียงอันนี้

[ctx: #843]
note: Label for a context menu entry to activate a currently inactive timer
en: Activate
th_th: ใช้งาน

[ctx: #844]
note: Label for a context menu entry to deactivate a currently active timer
en: Deactivate
th_th: เลิกใช้งาน

[ctx: #845]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer rule
en: Are you sure you want to delete this timer rule and all timers it has scheduled?
th_th: คุณแน่ใจหรือว่า ต้องการลบกฎการจับเวลาและตัวตั้งเวลาทั้งหมดที่ได้ถูกกำหนดไว้?

[ctx: #846]
note: Message in a dialog when a user wants to delete a timer
en: Are you sure you want to delete this timer?
th_th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบตัวตั้งเวลานี้?

[ctx: #847]
note: Heading for a dialog for confirming to stop an active recording
en: Confirm stop recording
th_th: ยืนยันการหยุดบันทึก

[ctx: #848]
note: Message in a dialog when a user wants to stop an active recording
en: Are you sure you want to stop this recording?
th_th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการหยุดการบันทึกนี้?

[ctx: #850]
en: Invalid port number entered
th_th: ป้อนหมายเลขพอร์ตไม่ถูกต้อง

[ctx: #851]
en: Valid port range is 1-65535
th_th: ช่วงพอร์ตที่ถูกต้องคือ 1-65535

[ctx: #852]
en: Valid port range is 1024-65535
th_th: ช่วงพอร์ตที่ถูกต้องคือ 1024-65535

[ctx: #997]
en: Add pictures...
th_th: เพิ่มรูปภาพ...

[ctx: #998]
en: Add music...
th_th: เพิ่มเพลง...

[ctx: #999]
en: Add videos...
th_th: เพิ่มวิดีโอ...

[ctx: #1000]
en: Preview
th_th: แสดงตัวอย่าง

[ctx: #1001]
en: Unable to connect
th_th: ไม่สามารถเชื่อมต่อได้

[ctx: #1002]
en: The connection to the network location couldn't be established. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
th_th: การเชื่อมต่อไปยังตำแหน่งบนเครือข่าย ไม่สามารถทำได้ ซึ่งอาจจะเป็นเพราะเครือข่ายไม่ถูกเชื่อมต่อ คุณยังต้องการเพิ่มมันหรือไม่?

[ctx: #1006]
en: IP address
th_th: ไอพี

[ctx: #1007]
en: Add network location
th_th: เพิ่มเครือข่าย

[ctx: #1008]
en: Protocol
th_th: โปรโตคอล

[ctx: #1009]
en: Server address
th_th: ที่อยู่เซิฟเวอร์

[ctx: #1010]
en: Server name
th_th: ชื่อเซิฟเวอร์

[ctx: #1011]
en: Remote path
th_th: เส้นทางของรีโมท

[ctx: #1012]
en: Shared folder
th_th: โฟลเดอร์ที่แบ่งปัน

[ctx: #1013]
en: Port
th_th: พอร์ต

[ctx: #1014]
en: Username
th_th: ชื่อผู้ใช้

[ctx: #1015]
en: Browse for network server
th_th: เรียกดูเซิฟเวอร์เครือข่าย

[ctx: #1016]
en: Enter the network address of the server
th_th: ป้อนที่อยู่เครือข่าย

[ctx: #1017]
en: Enter the path on the server
th_th: ป้อนเส้นทางของเซิฟเวอร์

[ctx: #1018]
en: Enter the port number
th_th: ป้อนหมายเลขพอร์ต

[ctx: #1019]
en: Enter the username
th_th: ป้อนชื่อผู้ใช้

[ctx: #1021]
en: Enter the paths or browse for the media locations.
th_th: ป้อนเส้นทางหรือเรียกดูสื่อ.

[ctx: #1022]
en: Enter a name for this media source.
th_th: ป้อนชื่อสำหรับแหล่งข้อมูลนี้

[ctx: #1023]
en: Browse for new share
th_th: เรียกดูการแบ่งปัน

[ctx: #1024]
en: Browse
th_th: เรียกดู

[ctx: #1025]
en: Couldn't retrieve directory information. This could be due to the network not being connected. Would you like to add it anyway?
th_th: ไม่สามารถรับข้อมูลไดเรคทอรี ซึ่งอาจจะเป็นเพราะเครือข่ายไม่ถูกเชื่อมต่อ คุณยังต้องการเพิ่มมันหรือไม่?

[ctx: #1026]
en: Add source
th_th: เพิ่มแหล่งข้อมูล

[ctx: #1027]
en: Edit source
th_th: แก้ไขแหล่งข้อมูล

[ctx: #1029]
en: Enter the new label
th_th: ป้อนป้ายชื่อใหม่

[ctx: #1030]
en: Browse for image
th_th: เรียกดูรูปภาพ

[ctx: #1031]
en: Browse for image folder
th_th: เรียกดูรูปภาพโฟลเดอร์

[ctx: #1032]
en: Add network location...
th_th: เพื่มที่อยู่เครือข่าย...

[ctx: #1033]
en: Browse for file
th_th: เรียกดูแฟ้ม

[ctx: #1034]
en: Submenu
th_th: เมนูย่อย

[ctx: #1035]
en: Enable submenu buttons
th_th: เปิดใช้ปุ่มเมนูย่อย

[ctx: #1036]
en: Favourites
th_th: ที่ชื่นชอบ

[ctx: #1037]
en: Video add-ons
th_th: ส่วนเสริมวิดีโอ

[ctx: #1038]
en: Music add-ons
th_th: ส่วนเสริมเพลง

[ctx: #1039]
en: Picture add-ons
th_th: ส่วนเสริมรูปภาพ

[ctx: #1040]
en: Loading directory
th_th: กำลังโหลดไดรเร็กทอรี่

[ctx: #1043]
en: Program add-ons
th_th: ส่วนเสริมโปรแกรม

[ctx: #1044]
en: Set plug-in thumb
th_th: กำหนดรูปย่อของปลั๊กอิน

[ctx: #1048]
en: Username
th_th: ชื่อผู้ใช้

[ctx: #1049]
en: Script settings
th_th: การตั้งค่าสคริปต์

[ctx: #1050]
en: Singles
th_th: ซิงเกิ้ล

[ctx: #1051]
en: Enter web address
th_th: ป้อนที่อยู่เว็บ

[ctx: #1180]
en: Proxy type
th_th: ชนิดของพร็อกซี่

[ctx: #1185]
en: SOCKS5 with remote DNS resolving
th_th: SOCKS5 ด้วยการแก้ไข DNS ระยะไกล

[ctx: #1203]
en: Default username
th_th: ชื่อผู้ใช้เริ่มต้น

[ctx: #1204]
en: Default password
th_th: รหัสผ่านเริ่มต้น

[ctx: #1210]
en: Remove
th_th: ลบ

[ctx: #1211]
en: Music
th_th: เพลง

[ctx: #1212]
en: Video
th_th: วิดีโอ

[ctx: #1213]
en: Pictures
th_th: รูปภาพ

[ctx: #1214]
en: Files
th_th: แฟ้ม

[ctx: #1215]
en: Music & video
th_th: เพลง & วิดีโอ

[ctx: #1216]
en: Music & pictures
th_th: เพลง & รูปภาพ

[ctx: #1217]
en: Music & files
th_th: เพลง & แฟ้ม

[ctx: #1218]
en: Video & pictures
th_th: วิดีโอ & รูปภาพ

[ctx: #1219]
en: Video & files
th_th: วิดีโอ & แฟ้ม

[ctx: #1220]
en: Pictures & files
th_th: รูปภาพ & แฟ้ม

[ctx: #1221]
en: Music & video & pictures
th_th: เพลง & วิดีโอ & รูปภาพ

[ctx: #1222]
en: Music & video & pictures & files
th_th: เพลง & วิดีโอ & รูปภาพ & แฟ้ม

[ctx: #1223]
en: Disabled
th_th: ปิดใช้งาน

[ctx: #1226]
en: Files & music & video
th_th: แฟ้ม & เพลง & วิดีโอ

[ctx: #1227]
en: Files & pictures & music
th_th: แฟ้ม & รูปภาพ & เพลง

[ctx: #1228]
en: Files & pictures & video
th_th: แฟ้ม & รูปภาพ & วิดีโอ

[ctx: #1229]
en: Music & programs
th_th: เพลง & โปรแกรม

[ctx: #1230]
en: Video & programs
th_th: วิดีโอ & โปรแกรม

[ctx: #1231]
en: Pictures & programs
th_th: รูปภาพ & โปรแกรม

[ctx: #1232]
en: Music & video & pictures & programs
th_th: เพลง & วิดีโอ & รูปภาพ & โปรแกรม

[ctx: #1233]
en: Programs & video & music
th_th: โปรแกรม & วิดีโอ & เพลง

[ctx: #1234]
en: Programs & pictures & music
th_th: โปรแกรม & รูปภาพ & เพลง

[ctx: #1235]
en: Programs & pictures & video
th_th: โปรแกรม & รูปภาพ & วิดีโอ

[ctx: #1260]
en: Announce services to other systems
th_th: ประกาศการบริการไปยังระบบอื่น ๆ

[ctx: #1268]
en: Enable AirPlay "Videos" and "Pictures" support
th_th: เปิดใช้งาน การรองรับ AirPlay "วิดีโอ" และ "รูปภาพ"

[ctx: #1269]
en: Allow volume control
th_th: อนุญาตให้มีการควบคุมระดับเสียง

[ctx: #1270]
en: Enable AirPlay support
th_th: เปิดใช้งาน การรองรับ AirPlay

[ctx: #1271]
en: Device name
th_th: ชื่ออุปกรณ์

[ctx: #1272]
en: Use password protection
th_th: ใช้การป้องกัน ด้วยรหัสผ่าน

[ctx: #1300]
en: Custom audio device
th_th: ปรับแต่งอุปกรณ์เสียง

[ctx: #1301]
en: Custom passthrough device
th_th: ปรับแต่งอุปกรณ์ส่งผ่านเสียง

[ctx: #1302]
en: Volume control steps
th_th: ระดับขั้นการปรับเสียง

[ctx: #1375]
note: Weather token
en: Temperature
th_th: อุณหภูมิ

[ctx: #1376]
note: Weather token
en: Pressure
th_th: ความกดอากาศ

[ctx: #1377]
note: Weather token
en: Proximity
th_th: ความใกล้ชิด

[ctx: #1378]
note: Weather token
en: Intensity
th_th: ความหนาแน่น

[ctx: #1379]
note: Weather token
en: Ragged
th_th: ไม่สม่ำเสมอ

[ctx: #1380]
note: Weather token
en: Very
th_th: มาก

[ctx: #1381]
note: Weather token
en: Extreme
th_th: สูงสุด

[ctx: #1382]
note: Weather token
en: Whirls
th_th: พายุ

[ctx: #1383]
note: Weather token
en: Sky is clear
th_th: ท้องฟ้าโปร่ง

[ctx: #1384]
note: Weather token
en: Broken
th_th: เสียหาย

[ctx: #1385]
note: Weather token
en: Tornado
th_th: พายุทอร์นาโด

[ctx: #1386]
note: Weather token
en: Tropical
th_th: พายุโซนร้อน

[ctx: #1387]
note: Weather token
en: Hurricane
th_th: พายุเฮอริเคน

[ctx: #1388]
note: Weather token
en: Cold
th_th: หนาวเย็น

[ctx: #1389]
note: Weather token
en: Windy
th_th: ลมแรง

[ctx: #1390]
note: Weather token
en: Settings
th_th: การตั้งค่า

[ctx: #1391]
note: Weather token
en: Breeze
th_th: มีลม

[ctx: #1392]
note: Weather token
en: Gentle
th_th: เบาๆ

[ctx: #1393]
note: Weather token
en: High wind, near gale
th_th: ลมแรง, ใกล้พายุ

[ctx: #1394]
note: Weather token
en: Severe
th_th: สภาพเลวร้าย

[ctx: #1395]
note: Weather token
en: Violent
th_th: รุนแรง

[ctx: #1396]
note: Weather token
en: Drifting
th_th: ลอย

[ctx: #1397]
note: Weather token
en: and
th_th: และ

[ctx: #1398]
note: Weather token
en: Freezing
th_th: เย็อกแข็ง

[ctx: #1399]
note: Weather token
en: Late
th_th: ปลาย

[ctx: #1400]
note: Weather token
en: Isolated
th_th: แยกตัว

[ctx: #1401]
note: Weather token
en: Thundershowers
th_th: ฝนฟ้าคะนอง

[ctx: #1402]
note: Weather token
en: Thunder
th_th: ฟ้าร้อง

[ctx: #1403]
note: Weather token
en: Sun
th_th: แดดจัด

[ctx: #1404]
note: Weather token
en: Heavy
th_th: หนักมาก

[ctx: #1405]
note: Weather token
en: in
th_th: ใน

[ctx: #1407]
note: Weather token
en: Vicinity
th_th: บริเวณใกล้เคียง

[ctx: #1408]
note: Weather token
en: Ice
th_th: น้ำแข็ง

[ctx: #1409]
note: Weather token
en: Crystals
th_th: ผลึก

[ctx: #1410]
note: Weather token
en: Calm
th_th: เงียบสงบ

[ctx: #1411]
note: Weather token
en: with
th_th: โดย

[ctx: #1412]
note: Weather token
en: windy
th_th: ลมแรง

[ctx: #1413]
note: Weather token
en: Patches
th_th: หย่อม

[ctx: #1414]
note: Weather token
en: Thunderstorm
th_th: ฝนฟ้าคะนอง

[ctx: #1415]
note: Weather token
en: Drizzle
th_th: ฝนตกปรอยๆ

[ctx: #1416]
note: Weather token
en: Foggy
th_th: หมอก

[ctx: #1417]
note: Weather token
en: Grains
th_th: เม็ด

[ctx: #1418]
note: Weather token
en: Thunderstorms
th_th: พายุฝนฟ้าคะนอง

[ctx: #1419]
note: Weather token
en: Shallow
th_th: ชายฝั่ง

[ctx: #1420]
note: Weather token
en: Moderate
th_th: ปานกลาง

[ctx: #1421]
note: Weather token
en: Very high
th_th: สูงมาก

[ctx: #1422]
note: Weather token
en: Windy
th_th: ลมแรง

[ctx: #1423]
note: Weather token
en: Mist
th_th: หมอก

[ctx: #1424]
note: Weather token
en: Overcast
th_th: มีเมฆมาก

[ctx: #1425]
note: Weather token
en: Pellets
th_th: หิมะตก

[ctx: #1426]
note: Weather token
en: Hail
th_th: ลูกเห็บ

[ctx: #1427]
note: Weather token
en: Smoke
th_th: หมอกควัน

[ctx: #1428]
note: Weather token
en: Volcanic
th_th: ของภูเขาไฟ

[ctx: #1429]
note: Weather token
en: Ash
th_th: เถ้าถ่าน

[ctx: #1430]
note: Weather token
en: Widespread
th_th: กระจาย

[ctx: #1431]
note: Weather token
en: Dust
th_th: ฝุ่น

[ctx: #1432]
note: Weather token
en: Sand
th_th: หาดทราย

[ctx: #1433]
note: Weather token
en: Spray
th_th: โปรย

[ctx: #1434]
note: Weather token
en: Whirls
th_th: พายุ

[ctx: #1435]
note: Weather token
en: Sandstorm
th_th: พายุทราย

[ctx: #1436]
note: Weather token
en: Blowing
th_th: พัดผ่าน

[ctx: #1437]
note: Weather token
en: Pellet
th_th: หิมะ

[ctx: #1438]
note: Weather token
en: Small
th_th: เล็ก

[ctx: #1439]
note: Weather token
en: and
th_th: รวมทั้ง

[ctx: #1440]
note: Weather token
en: Sleet
th_th: ฝนหิมะ

[ctx: #1441]
note: Weather token
en: with
th_th: ด้วย

[ctx: #1442]
note: Weather token
en: Chance
th_th: โอกาส

[ctx: #1443]
note: Weather token
en: of
th_th: ของ

[ctx: #1444]
note: Weather token
en: Funnel
th_th: กรวย

[ctx: #1445]
note: Weather token
en: Cloud
th_th: เมฆ

[ctx: #1446]
note: Weather token
en: Unknown
th_th: ไม่รู้จัก

[ctx: #1447]
note: Weather token
en: Squalls
th_th: พายุ

[ctx: #1449]
note: Weather token
en: Partial
th_th: เป็นบางส่วน

[ctx: #1450]
en: Put display to sleep when idle
th_th: พักหน้าจอเมื่อไม่ทำงาน

[ctx: #2050]
en: Runtime
th_th: เวลาใช้งาน

[ctx: #2080]
en: Empty list
th_th: รายการที่ว่าง

[ctx: #2081]
en: Went back to parent list because the active list has been emptied
th_th: กลับไปที่รายการหลัก เพราะรายการที่ใช้งานได้ถูกเอาออก

[ctx: #2101]
en: Newer version needed. Check the log for more information about this message.
th_th: จำเป็นต้องใช้เวอร์ชั่นที่ใหม่กว่า ตรวจสอบบันทึกระบบ สำหรับช้อมูลเกี่ยวกับการแจ้งเตือนนี้

[ctx: #2103]
note: Fallback message indicating an add-on error.
en: Add-on error
th_th: ส่วนเสริม ผิดพลาด

[ctx: #2104]
note: Used for add-on error kaitoast.
en: Check the log for more information.
th_th: ตรวจสอบบันทึกระบบ สำหรับข้อมูลเพิ่มเติม

[ctx: #10000]
en: Home
th_th: หน้าหลัก

[ctx: #10001]
en: Programs
th_th: โปรแกรม

[ctx: #10002]
en: Pictures
th_th: รูปภาพ

[ctx: #10003]
en: File manager
th_th: จัดการแฟ้ม

[ctx: #10004]
en: Settings
th_th: การตั้งค่า

[ctx: #10005]
en: Not available
th_th: ไม่สามารถใช้ได้

[ctx: #10007]
en: System information
th_th: ข้อมูลระบบ

[ctx: #10011]
en: Settings - Videos - Screen calibration
th_th: การตั้งค่า - วิดีโอ - การปรับเทียบหน้าจอ

[ctx: #10016]
en: Settings - System
th_th: การตั้งค่า - ระบบ

[ctx: #10021]
en: Settings - TV
th_th: การตั้งค่า - ทีวี

[ctx: #10025]
en: Videos
th_th: วิดีโอ

[ctx: #10028]
en: Videos / Playlist
th_th: วิดีโอ / รายการเล่น

[ctx: #10029]
en: Login screen
th_th: หน้าจอเข้าระบบ

[ctx: #10034]
en: Settings - Profiles
th_th: การตั้งค่า - ข้อมูลส่วนตัว

[ctx: #10036]
en: Basic
th_th: เบื้องต้น

[ctx: #10037]
en: Standard
th_th: มาตรฐาน

[ctx: #10038]
en: Advanced
th_th: ขั้นสูง

[ctx: #10039]
en: Expert
th_th: ผู้เชี่ยวชาญ

[ctx: #10040]
en: Add-on browser
th_th: สืบค้น ส่วนเสริม

[ctx: #10041]
en: Reset above settings to default
th_th: คืนค่า การตั้งค่าข้างต้น สู่ค่าเริ่มต้น

[ctx: #10042]
en: Are you sure you want to reset the settings in this category?
th_th: คุณแน่ใจหรือว่าคุณต้องการ คืนค่าเดิมของการตั้งค่า ในหมวดนี้?

[ctx: #10043]
en: Help
th_th: ช่วยเหลือ

[ctx: #10044]
en: No help available
th_th: ไม่มี ส่วนช่วยเหลือ ที่มีอยู่

[ctx: #10045]
en: Resets all the visible settings to their default values.
th_th: คืนค่า การตั้งค่าที่ปรากฎทั้งหมด สู่ค่าเริ่มต้น

[ctx: #10046]
en: No categories available
th_th: ไม่มีหมวดหมู่ที่ใช้ได้

[ctx: #10047]
en: Try changing the setting level to see additional categories and settings.
th_th: ลองเปลี่ยนระดับการตั้งค่า เพื่อดูการตั้งค่าและหมวดหมู่เพิ่มเติม.

[ctx: #10048]
en: Add video source
th_th: เพิ่มแหล่งข้อมูลวิดีโอ

[ctx: #10049]
en: Add music source
th_th: เพิ่มแหล่งข้อมูลเพลง

[ctx: #10050]
en: Event log
th_th: บันทึกกิจกรรม

[ctx: #10051]
en: Add program source
th_th: เพิ่มแหล่งข้อมูลโปรแกรม

[ctx: #10052]
en: Add file source
th_th: เพิ่มแหล่งข้อมูลแฟ้ม

[ctx: #10053]
en: Edit video source
th_th: แก้ไขแหล่งข้อมูลวิดีโอ

[ctx: #10054]
en: Edit music source
th_th: แก้ไขแหล่งข้อมูลเพลง

[ctx: #10055]
en: Edit picture source
th_th: แก้ไขแหล่งข้อมูลรูปภาพ

[ctx: #10056]
en: Edit program source
th_th: แก้ไขแหล่งข้อมูลโปรแกรม

[ctx: #10057]
en: Edit file source
th_th: แก้ไขแหล่งข้อมูลแฟ้ม

[ctx: #10060]
en: Favourites
th_th: ที่ชื่นชอบ

[ctx: #10116]
en: Player process info
th_th: ข้อมูลการดำเนินการของตัวเล่น

[ctx: #10120]
en: Music OSD
th_th: OSD เพลง

[ctx: #10126]
en: File browser
th_th: เรียกดู แฟ้ม

[ctx: #10128]
en: Network setup
th_th: ติดตั้งเครือข่าย

[ctx: #10129]
en: Media source
th_th: แหล่งของสื่อ

[ctx: #10130]
en: Profile settings
th_th: การตั้งค่า ข้อมูลส่วนตัว

[ctx: #10131]
en: Lock settings
th_th: ล๊อคการตั้งค่า

[ctx: #10132]
en: Content settings
th_th: การตั้งค่า เนื้อหา

[ctx: #10134]
en: Favourites
th_th: ที่ชื่นชอบ

[ctx: #10136]
en: Smart playlist editor
th_th: ตัวแก้ไข รายการเล่นอัจฉริยะ

[ctx: #10137]
en: Smart playlist rule editor
th_th: ตัวแก้ไข ข้อบังคับ รายการเล่นอัจฉริยะ

[ctx: #10140]
en: Add-on settings
th_th: การตั้งค่าส่วนเสริม

[ctx: #10210]
en: Looking for subtitles...
th_th: มองหา คำบรรยาย...

[ctx: #10211]
en: Looking for or caching subtitles...
th_th: ค้นหา คำบรรยาย...

[ctx: #10212]
en: terminating
th_th: จบการทำงาน

[ctx: #10213]
en: buffering
th_th: บัฟเฟอร์

[ctx: #10214]
en: Opening stream
th_th: เปิดกระแสข้อมูล

[ctx: #10500]
en: Music playlist
th_th: รายการเล่นเพลง

[ctx: #10502]
en: Music
th_th: เพลง

[ctx: #10504]
en: Top 100 songs
th_th: เพลง 100 อันดับ

[ctx: #10505]
en: Top 100 albums
th_th: อัลบั้ม 100 อันดับ

[ctx: #10506]
en: Programs
th_th: โปรแกรม

[ctx: #10507]
en: Configuration
th_th: ปรับตั้งค่า

[ctx: #10508]
en: Weather forecast
th_th: การพยากรณ์อากาศ

[ctx: #10509]
en: Network gaming
th_th: เกมบนเครือข่าย

[ctx: #10510]
en: Extensions
th_th: ส่วนเสริม

[ctx: #10511]
en: System info
th_th: ข้อมูลระบบ

[ctx: #10516]
en: Music - Library
th_th: เพลง - คลังข้อมูล

[ctx: #10517]
en: Now playing - Music
th_th: ขณะนี้กำลังเล่น - เพลง

[ctx: #10522]
en: Now playing - Videos
th_th: ขณะนี้กำลังเล่น - วิดีโอ

[ctx: #10523]
en: Album information
th_th: ข้อมูลอัลบัม

[ctx: #10524]
en: Movie information
th_th: ข้อมูลภาพยนตร์

[ctx: #10550]
en: Teletext
th_th: เทเลเท็กซ์

[ctx: #10700]
en: TV channels
th_th: ช่อง ทีวี

[ctx: #10702]
en: TV guide
th_th: ตารางทีวี

[ctx: #10705]
en: Radio channels
th_th: ช่อง วิทยุ

[ctx: #10707]
en: Radio guide
th_th: ผังวิทยุ

[ctx: #10821]
note: Title of the "My Games" window
en: Games
th_th: เกมส์

[ctx: #12005]
en: Fullscreen video
th_th: วิดีโอเต็มจอ

[ctx: #12006]
en: Audio visualisation
th_th: การแสดงแสงสี ประกอบเสียง

[ctx: #12007]
en: Audio visualisation
th_th: การแสดงแสงสี ประกอบเสียง

[ctx: #12009]
note: Does not match window ID description
en: Rebuild index...
th_th: กำลังสร้างดัชนีใหม่...

[ctx: #12010]
en: Return to music window
th_th: กลับไปยังหน้าต่างเพลง

[ctx: #12011]
en: Return to videos window
th_th: กลับไปยังหน้าต่างวิดีโอ

[ctx: #12012]
en: Last used
th_th: การใช้งานล่าสุด

[ctx: #12013]
en: Install date
th_th: ว้นที่ติดตั้ง

[ctx: #12014]
en: Last updated
th_th: ปรับปรุงล่าสุด

[ctx: #12021]
note: Label of various controls for starting playback from the beginning
en: Play from beginning
th_th: เล่นจากจุดเริ่มต้น

[ctx: #12321]
en: OK
th_th: ตกลง

[ctx: #12325]
en: Locked! Enter code...
th_th: ล๊อค! ป้อนรหัส...

[ctx: #12326]
en: Enter password
th_th: ป้อนรหัสผ่าน

[ctx: #12327]
en: Enter master code
th_th: ป้อนรหัสหลัก

[ctx: #12328]
en: Enter unlock code
th_th: ป้อนรหัสเพื่อปลดล๊อค

[ctx: #12329]
en: or press "C" to cancel
th_th: หรือ กด "C" เพื่อยกเลิก

[ctx: #12330]
en: Enter gamepad button combo and
th_th: ป้อนปุ่มคำสั่งผสม(Combo)บนจอยสติ๊กและ

[ctx: #12331]
en: press "OK", or "Back" to cancel
th_th: กด "OK", หรือ "Back" เพื่อยกเลิก

[ctx: #12332]
en: Set lock
th_th: ตั้งค่าล๊อค

[ctx: #12333]
en: Unlock
th_th: ปลดล๊อค

[ctx: #12334]
en: Reset lock
th_th: ตั้งต่าล๊อคใหม่

[ctx: #12335]
en: Remove lock
th_th: ลบการล๊อค

[ctx: #12337]
en: Numeric password
th_th: รหัสผ่านแบบตัวเลข

[ctx: #12338]
en: Gamepad button combo
th_th: ปุ่มคำสั่งผสม(Combo)บนจอยสติ๊ก

[ctx: #12339]
en: Full-text password
th_th: รหัสผ่านตัวแบบอักษรล้วน

[ctx: #12340]
en: Enter new password
th_th: ป้อนรหัสใหม่

[ctx: #12341]
en: Re-enter new password
th_th: ป้อนรหัสผ่านใหม่อีกครั้ง

[ctx: #12342]
en: Incorrect password,
th_th: รหัสผ่านผิด,

[ctx: #12344]
en: Passwords entered did not match.
th_th: รหัสผ่านที่ป้อนไม่ตรง.

[ctx: #12345]
en: Access denied
th_th: ไม่สามารถเข้าถึงได้

[ctx: #12346]
en: Password retry limit exceeded.
th_th: ป้อนรหัสผ่านผิดเกินจำนวนที่จำกัด.

[ctx: #12347]
en: The system will now power down.
th_th: ระบบจะปิดลงในขณะนี้.

[ctx: #12348]
en: Item locked
th_th: ล๊อครายการ

[ctx: #12353]
en: Reactivate lock
th_th: ล๊อคอีกครั้ง

[ctx: #12356]
en: Change lock
th_th: เปลี่ยนล๊อค

[ctx: #12357]
en: Source lock
th_th: ล๊อคแหล่งข้อมูล

[ctx: #12358]
en: Password entry was blank. Try again.
th_th: รหัสผ่านที่ป้อนว่าง กรุณาป้อนใหม่อีกครั้ง.

[ctx: #12360]
en: Master lock
th_th: ผู้ดูแล

[ctx: #12362]
en: Shutdown system if number of master lock retries is exceeded
th_th: ปิดระบบ ถ้าจำนวนการพยายามเข้าใช้แบบมาสเตอร์เกินกำหนด

[ctx: #12367]
en: Master code is not valid. Please enter a valid master code.
th_th: รหัสมาสเตอร์ไม่ถูกต้อง โปรดป้อนรหัสมาสเตอร์ที่ถูกต้อง

[ctx: #12373]
en: Settings & file manager
th_th: การตั้งค่า & จัดการแฟ้ม

[ctx: #12376]
en: Set as default for all media
th_th: ตั้งเป็นค่าเริ่มต้น สำหรับสื่อทั้งหมด

[ctx: #12377]
en: This will reset any previously saved values. Are you sure?
th_th: การกระทำนี้จะล้างค่าที่บันทึกไว้ก่อนหน้า คุณแน่ใจหรือ?

[ctx: #12378]
en: Amount of time to display each image
th_th: เวลาที่ใช้ในการแสดงต่อภาพ

[ctx: #12379]
en: Use pan and zoom effects
th_th: ใช้เอฟเฟ็คการกวาดและซูม

[ctx: #12383]
en: 12-hour clock
th_th: นาฬิกา 12-ชั่วโมง

[ctx: #12384]
en: 24-hour clock
th_th: นาฬิกา 24-ชั่วโมง

[ctx: #12385]
en: Day / Month
th_th: วัน / เดือน

[ctx: #12386]
en: Month / Day
th_th: เดือน / วัน

[ctx: #12389]
en: Privacy policy
th_th: นโยบายความเป็นส่วนตัว

[ctx: #12390]
en: System uptime
th_th: เวลาที่ระบบทำงาน

[ctx: #12391]
en: Minutes
th_th: นาที

[ctx: #12392]
en: Hours
th_th: ชั่วโมง

[ctx: #12393]
en: Days
th_th: วัน

[ctx: #12394]
en: Total uptime
th_th: เวลาทำงานทั้งหมด

[ctx: #12395]
en: Battery level
th_th: ระดับแบตเตอรี่

[ctx: #12600]
en: Weather
th_th: อากาศ

[ctx: #12900]
en: Screensaver
th_th: พักหน้าจอ

[ctx: #12901]
en: Fullscreen OSD
th_th: OSD เต็มจอ

[ctx: #13000]
en: System
th_th: ระบบ

[ctx: #13001]
en: Immediate HDD spindown
th_th: ลดการหมุน HDD โดยทันที

[ctx: #13002]
en: Video only
th_th: วิดีโอเท่านั้น

[ctx: #13003]
en: - Delay
th_th: - หน่วงเวลา

[ctx: #13004]
en: - Minimum file duration
th_th: - เวลาน้อยสุดของแฟ้ม

[ctx: #13005]
en: Shutdown
th_th: ปิดระบบ

[ctx: #13006]
en: Add picture source
th_th: เพิ่มแหล่งข้อมูลรูปภาพ

[ctx: #13007]
en: Reset
th_th: คืนค่า

[ctx: #13008]
en: Shutdown function
th_th: การกระทำเมื่อปิด

[ctx: #13009]
en: Quit
th_th: ออก

[ctx: #13010]
en: Hibernate
th_th: จำศีล

[ctx: #13011]
en: Suspend
th_th: หยุดทำงานชั่วคราว

[ctx: #13012]
en: Exit
th_th: ออก

[ctx: #13013]
en: Reboot
th_th: เริ่มระบบใหม่

[ctx: #13014]
en: Minimise
th_th: ทำให้เล็กลง

[ctx: #13015]
en: Power button action
th_th: การกระทำของปุ่มปิด

[ctx: #13016]
en: Power off system
th_th: ปิดระบบ

[ctx: #13017]
en: Inhibit idle shutdown
th_th: ยับยั้งการปิดเมื่อไม่ได้ใช้งาน

[ctx: #13018]
en: Allow idle shutdown
th_th: อนุญาตให้ปิดเมื่อไม่ได้ใช้งาน

[ctx: #13020]
en: Is another session active, perhaps over ssh?
th_th: ส่วนอื่นทำงานอยู่หรือไม่, หรืออาจจะเป็น ssh?

[ctx: #13021]
en: Mounted removable storage device
th_th: เชื่อมต่ออุปกรณ์บันทึกข้อมูลแบบถอดได้

[ctx: #13022]
en: Unsafe storage device removal
th_th: เอาอุปกรณ์บันทึกข้อมูลออกอย่างไม่ปลอดภัย

[ctx: #13023]
en: Successfully removed storage device
th_th: เอาอุปกรณ์บันทึกข้อมูลออกเรียบร้อยแล้ว

[ctx: #13026]
en: Try to wakeup remote servers on access
th_th: พยายามปลุกแม่ข่ายระยะไกลในการเข้าถึง

[ctx: #13028]
en: Waiting for network to connect...
th_th: กำลังรอ เครือข่ายที่จะเชื่อมต่อ

[ctx: #13029]
en: Failed to execute Wake-on-LAN!
th_th: ล้มเหลวในการดำเนินการ ปลุก-ด้วย-LAN!

[ctx: #13030]
en: Waiting for server to wake up...
th_th: กำลังรอ เพื่อให้เซิร์ฟเวอร์ถูกปลุก...

[ctx: #13031]
en: Extended wait for server to wake up...
th_th: เพิ่มช่วงการรอ เพื่อให้เซิร์ฟเวอร์ถูกปลุก...

[ctx: #13032]
en: Waiting for services to launch...
th_th: กำลังรอ เพื่อให้บริการเริ่มทำงาน

[ctx: #13033]
en: MAC discovery
th_th: การค้นหา MAC

[ctx: #13050]
en: Running low on battery
th_th: แบตเตอรี่ต่ำ

[ctx: #13100]
en: Flicker filter
th_th: ตัวกรอง Flicker

[ctx: #13101]
en: Let driver choose (requires restart)
th_th: ให้ไดร์ฟเวอร์เลือก(ต้องการเริ่มการทำงานใหม่)

[ctx: #13106]
note: generic "disabled" label used in different places
en: Disabled
th_th: ปิดใช้งาน

[ctx: #13107]
en: Enabled during video playback
th_th: เปิดใช้งานระหว่างการเล่นวิดีโอ

[ctx: #13108]
en: Always enabled
th_th: เปิดใช้งานเสมอ

[ctx: #13109]
note: unused?
en: Test & apply the resolution
th_th: ทดสอบ & นำไปใช้ ความละเอียดหน้าจอ

[ctx: #13110]
en: Save this resolution?
th_th: จัดเก็บความละเอียดหน้าจอนี้?

[ctx: #13111]
en: Would you like to keep this change?
th_th: คุณต้องการที่จะจัดเก็บการเปลี่ยนแปลงนี้ ใช่หรือไม่?

[ctx: #13112]
note: unused?
en: High quality upscaling
th_th: การปรับขนาดแบบคุณภาพสูง

[ctx: #13113]
note: used by several skins
en: Disabled
th_th: ปิดใช้งาน

[ctx: #13114]
note: unused?
en: Enabled for SD content
th_th: เปิดใช้งานเนื้อหา SD

[ctx: #13115]
note: unused?
en: Always enabled
th_th: เปิดใช้งานเสมอ

[ctx: #13116]
note: unused?
en: Upscaling method
th_th: กระบวนการ ปรับขนาด

[ctx: #13123]
en: Keep skin?
th_th: คงค่าหน้าตา?

[ctx: #13130]
en: Blank other displays
th_th: ยกเลิกการแสดงผลที่จออื่น

[ctx: #13131]
note: unused?
en: Disabled
th_th: ปิดการใช้งาน

[ctx: #13132]
note: unused?
en: Blank displays
th_th: ปิดการแสดงผล

[ctx: #13140]
en: Active connections detected!
th_th: การเชื่อมต่อที่ใช้งานได้ ถูกตรวจพบ!

[ctx: #13141]
en: If you proceed, you might not be able to control this application any longer. Are you sure you want to stop the event server?
th_th: หากคุณดำเนินการต่อ, คุณอาจจะไม่สามารถควบคุมโปรแกรมนี้ได้อีกต่อไป. คุณแน่ใจว่าคุณต้องการ หยุดแม่ข่ายกิจกรรม?

[ctx: #13144]
en: Change Apple Remote mode?
th_th: เปลี่ยนโหมด Apple รีโมท?

[ctx: #13145]
en: If you are currently using the Apple Remote to control this application, changing this setting might affect your ability to continue controlling it. Do you want to proceed?
th_th: ถ้าในตอนนี้คุณกำลังใช้ รีโมตแอปเปิ้ล ในการควบคุมโปรแกรมนี้, การเปลี่ยนการตั้งค่านี้ อาจส่งผลต่อความสามารถในการควบคุมมันต่อไป คุณต้องการดำเนินการหรือไม่?

[ctx: #13162]
note: unused?
en: Initialise failed
th_th: การเริ่มต้นประสบความล้มเหลว

[ctx: #13170]
en: Never
th_th: ไม่เคย

[ctx: #13171]
note: unused?
en: Immediately
th_th: ทันที

[ctx: #13173]
note: unused?
en: HDD install date:
th_th: วันที่ติดตั้งฮาร์ดดิสก์:

[ctx: #13174]
note: unused?
en: HDD power cycle count:
th_th: จำนวนรอบใช้พลังงานของฮาร์ดดิสก์:

[ctx: #13200]
en: Profiles
th_th: ข้อมูลส่วนตัว

[ctx: #13204]
note: used by several skins
en: Last loaded profile:
th_th: ครั้งสุดท้ายที่เรียกใช้ข้อมูลส่วนตัว:

[ctx: #13205]
note: generic "unknown" label used in different places
en: Unknown
th_th: ไม่รู้จัก

[ctx: #13206]
note: Label in the game OSD to overwrite an existing savestate
en: Overwrite
th_th: เขียนทับ

[ctx: #13207]
note: Subtitle selection to only use forced subtitles
en: Forced only
th_th: บังคับเท่านั้น

[ctx: #13208]
en: Alarm clock
th_th: นาฬิกาปลุก

[ctx: #13209]
en: Alarm clock interval (in minutes)
th_th: ระยะห่างในการปลุก(นาที)

[ctx: #13211]
en: Alarm!
th_th: ปลุก!

[ctx: #13249]
en: Search for subtitles in RARs
th_th: ค้นหาคำบรรยายในแฟ้ม RARs

[ctx: #13250]
en: Browse for subtitle...
th_th: เรียกดูคำบรรยาย...

[ctx: #13251]
en: Move item
th_th: ย้ายรายการ

[ctx: #13252]
en: Move item here
th_th: ย้ายมาที่นี่

[ctx: #13253]
en: Cancel move
th_th: ยกเลิกการย้าย

[ctx: #13270]
en: Hardware:
th_th: ฮาร์ดแวร์:

[ctx: #13271]
en: System CPU usage:
th_th: การใช้งานซีพียูของระบบ:

[ctx: #13274]
en: Connected, but no DNS is available.
th_th: เชื่อมต่อแล้ว แต่ไม่มี DNS.

[ctx: #13275]
en: Hard disk
th_th: ฮาร์ดดิสก์

[ctx: #13276]
en: DVD-ROM
th_th: ดีวีดีรอม

[ctx: #13277]
en: Storage
th_th: หน่วยเก็บข้อมูล

[ctx: #13278]
en: Default
th_th: ค่าพื้นฐาน

[ctx: #13279]
en: Network
th_th: เครือข่าย

[ctx: #13280]
en: Video
th_th: วิดีโอ

[ctx: #13281]
en: Hardware
th_th: ฮาร์ดแวร์

[ctx: #13283]
en: Operating system:
th_th: ระบบปฏิบัติการ:

[ctx: #13284]
en: CPU speed:
th_th: ความเร็วซีพียู:

[ctx: #13286]
en: Video encoder:
th_th: ตัวถอดรหัสวิดีโอ:

[ctx: #13287]
en: Screen resolution:
th_th: ความละเอียดหน้าจอ:

[ctx: #13294]
en: DVD region:
th_th: DVD โซน:

[ctx: #13295]
en: Internet:
th_th: อินเตอร์เน็ต:

[ctx: #13296]
en: Connected
th_th: เชื่อมต่อแล้ว

[ctx: #13297]
en: Not connected. Check network settings.
th_th: ยังไม่เชื่อมต่อ ตรวจสอบการตั้งค่าเครือข่าย.

[ctx: #13299]
en: Target temperature
th_th: อุณหภูมิเป้าหมาย

[ctx: #13300]
en: Fan speed
th_th: ความเร็วพัดลม

[ctx: #13301]
en: Auto temperature control
th_th: ควบคุมอุณภูมิอัตโนมัติ

[ctx: #13302]
en: Fan speed override
th_th: แทนที่ความเร็วพัดลม

[ctx: #13303]
en: Fonts
th_th: ตัวอักษร

[ctx: #13305]
en: Show RSS news feeds
th_th: แสดงข่าว RSS

[ctx: #13306]
en: Show parent folder items
th_th: แสดงโฟลเดอร์หลัก

[ctx: #13307]
en: Track naming template
th_th: แม่แบบชื่อเพลง

[ctx: #13308]
en: Do you wish to reboot your system instead of just this application?
th_th: คุณประสงค์ที่จะเริ่มระบบของคุณใหม่ แทนที่จะเป็นแค่โปรแกรมนี้?

[ctx: #13310]
en: Zoom effect
th_th: ซูม

[ctx: #13311]
en: Float effect
th_th: ลอย

[ctx: #13312]
en: Black bar reduction
th_th: การลดแถบสีดำ

[ctx: #13313]
en: Restart
th_th: เริ่มระบบใหม่

[ctx: #13314]
en: Crossfade between songs
th_th: ครอสเฟดระหว่างเพลง

[ctx: #13315]
en: Regenerate thumbnails
th_th: สร้างรูปย่อ

[ctx: #13316]
en: Recursive thumbnails
th_th: โหลดซ้ำรูปย่อ

[ctx: #13317]
en: View slideshow
th_th: ดูไสลด์โชว์

[ctx: #13318]
en: Recursive slideshow
th_th: การเรียกสไลด์โชว์ซ้ำ

[ctx: #13319]
en: Randomise
th_th: แบบสุ่ม

[ctx: #13320]
en: Stereo
th_th: สเตอริโอ

[ctx: #13321]
en: Left only
th_th: ซ้ายเท่านั้น

[ctx: #13322]
en: Right only
th_th: ขวาเท่านั้น

[ctx: #13324]
en: Background transparency
th_th: พื้นหลังโปร่งใส

[ctx: #13325]
en: Foreground transparency
th_th: พื้นหน้าโปร่งแสง

[ctx: #13326]
en: A/V delay
th_th: หน่วงเวลา A/V

[ctx: #13331]
en: Error: Out of memory
th_th: ผิดพลาด: หน่วยความจำไม่พอ

[ctx: #13332]
en: Move up
th_th: ย้ายขึ้น

[ctx: #13333]
en: Move down
th_th: ย้ายลง

[ctx: #13334]
en: Edit label
th_th: แก้ป้ายชื่อ

[ctx: #13335]
en: Make default
th_th: ตั้งเป็นค่าพื้นฐาน

[ctx: #13336]
en: Remove button
th_th: ลบปุ่ม

[ctx: #13340]
en: Leave as is
th_th: คงค่าเดิม

[ctx: #13341]
en: Green
th_th: เขียว

[ctx: #13342]
en: Orange
th_th: ส้ม

[ctx: #13343]
en: Red
th_th: แดง

[ctx: #13344]
en: Cycle
th_th: วน

[ctx: #13345]
en: Switch LED off on playback
th_th: ปิด LED ขณะเล่น

[ctx: #13346]
en: Movie information
th_th: ข้อมูลภาพยนตร์

[ctx: #13347]
note: Label for 'queue item' (adds an item to a playlist), used at several places
en: Queue item
th_th: เพิ่มลงรายการที่จะเล่น

[ctx: #13348]
en: Search IMDb...
th_th: ค้นหา IMDb...

[ctx: #13349]
en: Scan for new content
th_th: สำรวจสำหรับเนื้อหาใหม่

[ctx: #13350]
en: Current playlist
th_th: รายการเล่น ปัจจุบัน

[ctx: #13351]
en: Album information
th_th: ข้อมูลอัลบั้ม

[ctx: #13352]
en: Scan item to library
th_th: สำรวจรายการไปยังคลังข้อมูล

[ctx: #13353]
en: Stop scanning
th_th: หยุดสำรวจ

[ctx: #13354]
en: Render method
th_th: วิธีการเรนเดอร์

[ctx: #13355]
en: Low quality pixel shader
th_th: แรเงาพิกเซลคุณภาพต่ำ

[ctx: #13357]
en: High quality pixel shader
th_th: แรเงาพิกเซลคุณภาพสูง

[ctx: #13358]
en: Play item
th_th: เล่นรายการ

[ctx: #13359]
en: Set artist thumb
th_th: ตั้งรูปย่อ

[ctx: #13360]
en: Automatically generate thumbnails
th_th: สร้างรูปย่ออัตโนมัติ

[ctx: #13361]
en: Enable voice
th_th: เปิดใช้เสียง

[ctx: #13375]
en: Enable device
th_th: เปิดใช้อุปกรณ์

[ctx: #13376]
en: Volume
th_th: เสียง

[ctx: #13377]
en: Default view mode
th_th: มุมมองมาตรฐาน

[ctx: #13378]
en: Default brightness
th_th: ความสว่างมาตรฐาน

[ctx: #13379]
en: Default contrast
th_th: ความคมชัดสีมาตรฐาน

[ctx: #13380]
en: Default gamma
th_th: ความเข้มจางมาตรฐาน

[ctx: #13381]
en: Resume video
th_th: เล่นวิดีโอต่อ

[ctx: #13382]
en: Voice mask - Port 1
th_th: Voice mask - พอร์ต 1

[ctx: #13383]
en: Voice mask - Port 2
th_th: Voice mask - พอร์ต 2

[ctx: #13384]
en: Voice mask - Port 3
th_th: Voice mask - พอร์ต 3

[ctx: #13385]
en: Voice mask - Port 4
th_th: Voice mask - พอร์ต 4

[ctx: #13386]
en: Use time based seeking
th_th: ใช่เวลาค้นหา

[ctx: #13387]
note: unused?
en: Track naming template - right
th_th: แม่แบบการตั้งชื่อ - ขวา

[ctx: #13388]
en: Preset
th_th: ค่าที่กำหนดไว้

[ctx: #13391]
en: Eject / Load
th_th: เอาออก / บรรจุ

[ctx: #13393]
en: Calculate size
th_th: คำนวณขนาด

[ctx: #13394]
en: Calculating folder size
th_th: คำนวณขนาดโฟลเดอร์

[ctx: #13395]
en: Video settings
th_th: วิดีโอ การตั้งค่า

[ctx: #13397]
en: Enable subtitles
th_th: ใช้งานคำบรรยาย

[ctx: #13398]
en: Shortcuts
th_th: ปุ่มลัด

[ctx: #13399]
en: Ignore articles when sorting
th_th: ไม่สนใจคำนำหน้า เมื่อเรียงลำดับ

[ctx: #13400]
en: Crossfade between songs on the same album
th_th: ครอสเฟดเพลงในอัลบั้มเดียวกัน

[ctx: #13402]
en: Show track position
th_th: แสดงตำแหน่งแทร็ก

[ctx: #13403]
en: Clear default
th_th: เคลียร์ค่ามาตรฐาน

[ctx: #13404]
en: Resume
th_th: เล่นต่อ

[ctx: #13405]
en: Get thumb
th_th: รับรูปย่อ

[ctx: #13406]
en: Picture information
th_th: ข้อมูลรูปภาพ

[ctx: #13408]
en: (IMDb user rating)
th_th: (การให้อันดับของผู้ใช้ IMDb)

[ctx: #13409]
en: Top 250
th_th: 250 อันดับ

[ctx: #13411]
en: Minimum fan speed
th_th: ความเร็วพัดลมต่ำสุด

[ctx: #13412]
en: Play from here
th_th: เล่นจากตรงนี้

[ctx: #13413]
en: Downloading
th_th: กำลังดาวน์โหลด

[ctx: #13414]
en: Show song and album artists
th_th: แสดงศิลปินของเพลงและอัลบั้ม

[ctx: #13415]
en: Render method
th_th: วิธีการเรนเดอร์

[ctx: #13416]
note: Value for setting with label #13415 "Player / Videos / Render method" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Auto detect
th_th: ค้นหาอัตโนมัติ

[ctx: #13419]
en: Software
th_th: ซอฟแวร์

[ctx: #13420]
en: Remove safely
th_th: ถอดแบบปลอดภัย

[ctx: #13422]
en: Start slideshow here
th_th: เริ่มแสดงสไลด์ที่นี่

[ctx: #13423]
en: Remember for this path
th_th: จดจำเส้นทางนี้

[ctx: #13425]
en: Allow hardware acceleration - VDPAU
th_th: อนุญาตให้เร่งฮาร์ดแวร์ - VDPAU

[ctx: #13426]
en: Allow hardware acceleration - VAAPI
th_th: อนุญาตให้เร่งฮาร์ดแวร์ - VAAPI

[ctx: #13427]
en: Allow hardware acceleration - DXVA2
th_th: อนุญาตให้เร่งฮาร์ดแวร์ - DXVA2

[ctx: #13428]
en: Allow hardware acceleration - CrystalHD
th_th: อนุญาตให้เร่งฮาร์ดแวร์ - CrystalHD

[ctx: #13429]
en: Allow hardware acceleration - VTBDecoder
th_th: เปิดใช้การเร่งความเร็วฮาร์ดแวร์ - VTBDecoder

[ctx: #13431]
en: Pixel shaders
th_th: พิกเซลเฉดเดอร์

[ctx: #13432]
en: Allow hardware acceleration - VideoToolbox
th_th: อนุญาตให้เร่งฮาร์ดแวร์ - VideoToolbox

[ctx: #13433]
en: Play next video automatically
th_th: เล่นวิดีโอถัดไป โดยอัตโนมัติ

[ctx: #13434]
note: If autoplay next video is set true
en: Play only this
th_th: เล่นเพียงแค่นี้

[ctx: #13435]
en: Enable HQ scalers for scaling above
th_th: เปิดใช้ HQ scalers เมื่อปรับขนาดมากกว่า

[ctx: #13437]
en: Prefer VDPAU video mixer
th_th: เลือกใช้ ตัวผสมวิดีโอ VDPAU

[ctx: #13439]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec
th_th: อนุญาตให้เร่งฮาร์ดแวร์ - MediaCodec

[ctx: #13440]
en: Allow hardware acceleration - MediaCodec (Surface)
th_th: เปิดใช้การเร่งความเร็วฮาร์ดแวร์ - MediaCodec (Surface)

[ctx: #13441]
en: Use MPEG-2 VDPAU
th_th: ใช้ MPEG-2 VDPAU

[ctx: #13442]
note: Description of setting with label #13441 "Use MPEG-2 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Older Radeon Cards tend to segfault with this enabled.
th_th: เปิดใช้ตัวเลือกนี้ เพื่อใข้การเร่งฮาร์ดแวร์ สำหรับการเข้ารหัส Mpeg-(1/2) ถ้าปิดใช้งานซีพียูจะถูกใช้แทน การ์ด Radeon รุ่นเก่า มีแนวโน้มแสดงบางส่วนผิดพลาด ถ้าเปิดใช้ตัวเลือกนี้

[ctx: #13443]
en: Use MPEG-4 VDPAU
th_th: ใช้งาน MPEG-4 VDPAU

[ctx: #13444]
note: Description of setting with label #13443 "Use MPEG-4 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead. Some ION hardware has problems with this being enabled by default.
th_th: เปิดใช้ตัวเลือกนี้ เพื่อใข้การเร่งฮาร์ดแวร์ สำหรับการเข้ารหัส Mpeg-4 ถ้าปิดใช้งาน ซีพียูจะถูกใช้แทน ฮาร์ดแวร์ ION บางรุ่น มีปัญหากับการเปิดใช้ตัวเลือกนี้โดยค่าเริ่มต้น

[ctx: #13445]
en: Use VC-1 VDPAU
th_th: ใช้งาน VC-1 VDPAU

[ctx: #13446]
note: Description of setting with label #13445 "Use VC-1 VDPAU"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. AMD hardware with VDPAU can't decode VC-1 Simple.
th_th: เปิดใช้ตัวเลือกนี้ เพื่อใข้การเร่งฮาร์ดแวร์ สำหรับการเข้ารหัสพื้นฐาน VC-1 ถ้าปิดใช้งาน ซีพียูจะถูกใช้แทน ฮาร์ดแวร์ AMD ที่ใช้ VDPAU ไม่สามารถถอดรหัส VC-1 พื้นๆได้

[ctx: #13447]
en: Use MPEG-2 VAAPI
th_th: ใช้งาน MPEG-2 VAAPI

[ctx: #13448]
note: Description of setting with label #13447 "Use MPEG-2 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for MPEG-(1 / 2) codecs. If disabled the CPU will be used instead. Some MPEG-2 videos might have green artifacts.
th_th: เปิดใช้ตัวเลือกนี้ เพื่อใข้การเร่งฮาร์ดแวร์ สำหรับการเข้ารหัส Mpeg-(1/2) ถ้าปิดใช้งาน ซีพียูจะถูกใช้แทน วิดีโอ Mpeg-2 บางแฟ้ม อาจมีรอยสีเขียวแทรก

[ctx: #13449]
en: Use MPEG-4 VAAPI
th_th: ใช้งาน MPEG-4 VAAPI

[ctx: #13450]
note: Description of setting with label #13449 "Use MPEG-4 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the MPEG-4 codec. If disabled the CPU will be used instead.
th_th: เปิดใช้ตัวเลือกนี้ เพื่อใข้การเร่งความเร็วด้วยฮาร์ดแวร์ สำหรับการเข้ารหัส Mpeg-4. ถ้าปิดใช้งาน จะใช้ซีพียูแทน.

[ctx: #13451]
en: Use VC-1 VAAPI
th_th: ใช้งาน VC-1 VAAPI

[ctx: #13452]
note: Description of setting with label #13451 "Use VC-1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for VC-1 based codecs. If disabled the CPU will be used instead. Especially VC-1 interlaced fails hard on Intel hardware.
th_th: เปิดใช้ตัวเลือกนี้ เพื่อใข้การเร่งฮาร์ดแวร์ สำหรับการเข้ารหัสพื้นฐาน VC-1 ถ้าปิดใช้งาน ซีพียูถูกใช้แทน โดยเฉพาะการลบเส้นทางขวาง VC-1 ล้มเหลวมากบนฮาร์ดแวร์อินเทล

[ctx: #13457]
note: Option for video related setting #13454: sw filter
en: Prefer VAAPI render method
th_th: กำหนดไห้ใช้ กระบวนการแสดงผลด้วย VAAPI

[ctx: #13468]
en: Use AV1 VAAPI
th_th: ใช้งาน AV1 VAAPI

[ctx: #13469]
note: Description of setting with label #13468 "Use AV1 VAAPI"
en: Enable this option to use hardware acceleration for the AV1 codec. If disabled the CPU will be used instead.
th_th: เปิดใช้ตัวเลือกนี้ เพื่อใข้การเร่งความเร็วด้วยฮาร์ดแวร์ สำหรับการเข้ารหัส AV1. ถ้าปิดใช้งาน จะใช้ซีพียูแทน.

[ctx: #13505]
en: Resample quality
th_th: คุณภาพ อัตราสุ่ม

[ctx: #13506]
en: Low (fast)
th_th: ต่ำ (เร็ว)

[ctx: #13507]
en: Medium
th_th: ปานกลาง

[ctx: #13508]
en: High
th_th: สูง

[ctx: #13509]
en: Really high (slow)
th_th: สูงมาก (ช้า)

[ctx: #13510]
en: Sync playback to display
th_th: การเล่นเพลงพร้อมกับการแสดงผล

[ctx: #13511]
en: Choose art
th_th: เลือก งานศิลป์

[ctx: #13512]
en: Current art
th_th: งานศิลป์ ที่ใช้อยู่

[ctx: #13513]
en: Remote art
th_th: งานศิลป์ จากแหล่งข้อมูล

[ctx: #13514]
en: Local art
th_th: งานศิลป์ ในเครื่อง

[ctx: #13515]
en: No art
th_th: ไม่มี งานศิลป์

[ctx: #13517]
en: Threshold for pitch correction
th_th: ช่วงสำหรับการแก้ไขระดับเสียง

[ctx: #13550]
en: Delay after change of refresh rate
th_th: หน่วงเวลาหลังจากเปลี่ยนอัตรารีเฟรช

[ctx: #13551]
en: Off
th_th: ปิด

[ctx: #13556]
note: Label of a setting that allows to select the skip step sizes to use for skipping
en: Skip steps
th_th: ระดับการข้าม

[ctx: #13557]
note: Name of a setting to configure the time to wait for subsequent keypresses in order to apply additive skipping
en: Skip delay
th_th: หน่วงการข้าม

[ctx: #13600]
en: Apple Remote
th_th: รีโมท แอปเปิ้ล

[ctx: #13602]
en: Allow start of Kodi using the remote
th_th: อนุญาตเริ่มการใช้งานด้วยรีโมท

[ctx: #13603]
en: Sequence delay time
th_th: รอบการหน่วงเวลา

[ctx: #13610]
en: Disabled
th_th: ปิดการใช้งาน

[ctx: #13611]
en: Standard
th_th: มาตรฐาน

[ctx: #13612]
en: Universal remote
th_th: รีโมท ทั่วไป

[ctx: #13613]
en: Harmony remote
th_th: รีโมท ฮาร์โมนี่

[ctx: #13620]
en: Apple Remote error
th_th: ข้อผิดพลาด รีโมทแอปเปิ้ล

[ctx: #13621]
en: Apple Remote support couldn't be enabled.
th_th: การรองรับรีโมทแอปเปิ้ล ไม่สามารถเปิดใช้ได้

[ctx: #14000]
en: Stack
th_th: ซ้อน

[ctx: #14001]
en: Unstack
th_th: ยกเลิกการซ้อน

[ctx: #14003]
en: Downloading playlist file...
th_th: กำลังโหลดแฟ้มรายการเล่น...

[ctx: #14004]
en: Downloading streams list...
th_th: กำลังโหลด รายการสตรีม...

[ctx: #14005]
en: Parsing streams list...
th_th: แยก รายการสตรีม...

[ctx: #14006]
en: Downloading streams list failed
th_th: ไม่สามารถโหลด รายการสตรีม

[ctx: #14007]
en: Downloading playlist file failed
th_th: ไม่สามารถโหลดแฟ้ม รายการเล่น

[ctx: #14009]
en: Games directory
th_th: เกมส์ไดเรกทอรี

[ctx: #14010]
en: Auto switch to thumbs based on
th_th: สลับใช้รูปย่ออัตโนมัติ

[ctx: #14011]
en: Enable auto switching to thumbs view
th_th: ใช้งานสลับไปใช้รูปย่ออัตโนมัติ

[ctx: #14012]
en: - Use large icons
th_th: - ใช้ไอคอนขนาดใหญ่

[ctx: #14013]
en: - Switch based on
th_th: - ขึ้นกับการสลับ

[ctx: #14014]
en: - Percentage
th_th: - เปอร์เซนต์

[ctx: #14015]
en: No files and at least one thumb
th_th: ไม่มีรูปย่ออัตโนมัติ

[ctx: #14016]
en: At least one file and thumb
th_th: อย่างน้อยหนึ่งแฟ้มและรูปย่อ

[ctx: #14017]
en: Percentage of thumbs
th_th: เปอร์เซ็นต์ของรูปย่อ

[ctx: #14018]
en: View options
th_th: ตัวเลือกการดู

[ctx: #14019]
en: Change area code 1
th_th: เปลี่ยนรหัสพื้นที่ 1

[ctx: #14020]
en: Change area code 2
th_th: เปลี่ยนรหัสพื้นที่ 2

[ctx: #14021]
en: Change area code 3
th_th: เปลี่ยนรหัสพื้นที่ 3

[ctx: #14022]
en: Library
th_th: คลังข้อมูล

[ctx: #14023]
en: No TV
th_th: ไม่มี ทีวี

[ctx: #14024]
en: Enter the nearest large town
th_th: ป้อนเมืองขนาดใหญ่ที่อยู่ใกล้ที่สุด

[ctx: #14025]
en: Video/Audio/DVD cache - Hard disk
th_th: แคช Video/Audio/DVD - ฮาร์ดดิสก์

[ctx: #14026]
en: Video cache - DVD-ROM
th_th: วิดีโอ แคช - ดีวีดี รอม

[ctx: #14027]
en: Video cache - Local network
th_th: แคชวิดีโอ - เครือข่ายท้องถิ่น

[ctx: #14028]
en: Video cache - Internet
th_th: แคชของวิดีโอ - ผ่านอินเตอร์เน็ต

[ctx: #14030]
en: Audio cache - DVD-ROM
th_th: แคชเสียง - ดีวีดี รอม

[ctx: #14031]
en: Audio cache - Local network
th_th: แคชเสียง - เครือข่ายท้องถิ่น

[ctx: #14032]
en: Audio cache - Internet
th_th: แคชของออดิโอ - ผ่านอินเตอร์เน็ต

[ctx: #14034]
en: DVD cache - DVD-ROM
th_th: ดีวีดี แคช - ดีวีดี รอม

[ctx: #14035]
en: Local network
th_th: เครือข่ายท้องถิ่น

[ctx: #14036]
en: Services
th_th: บริการ

[ctx: #14037]
en: DVD cache - Local network
th_th: แคชดีวีดี - เครือข่ายท้องถิ่น

[ctx: #14038]
en: Network settings changed
th_th: กาารตั้งค่าเครือข่ายเปลี่ยนแปลง

[ctx: #14039]
en: A restart is required to change your network setup. Would you like to restart now?
th_th: การเริ่มระบบใหม่จำเป็นในการเปลี่ยนการตั้งค่าเครือข่ายของคุณ คุณอยากจะเริ่มใหม่ตอนนี้หรือไม่?

[ctx: #14041]
en: Internet connection bandwidth limitation
th_th: จำกัดความเร็วของการเชื่อมต่ออินเตอร์เน็ต

[ctx: #14043]
en: - Shutdown while playing
th_th: - ปิดเครื่องระหว่างเล่นเพลง

[ctx: #14051]
en: Time format
th_th: รูปแบบเวลา

[ctx: #14052]
en: Date format
th_th: รูปแบบวันที่

[ctx: #14055]
en: Use background scanning
th_th: ใช้การสำรวจแบบเบื้องหลัง

[ctx: #14056]
en: Stop scan
th_th: หยุดการสำรวจ

[ctx: #14057]
en: Not possible while scanning for media information
th_th: ไม่สามารถทำได้ขณะกำลังสำรวจข้อมูลสื่อ

[ctx: #14058]
en: Film grain effect
th_th: เอฟเฟ็ค Film grain

[ctx: #14059]
en: Search for thumbnails on remote shares
th_th: ค้นหารูปย่อบนเครือข่าย

[ctx: #14060]
en: Unknown type cache - Internet
th_th: ไม่ทราบชนิดแคช - อินเตอร์เน็ต

[ctx: #14062]
en: Enter username for
th_th: ป้อนรหัสผ่านสำหรับ

[ctx: #14063]
en: Date & time
th_th: วันที่ & เวลา

[ctx: #14064]
en: Set date
th_th: ตั้งวันที่

[ctx: #14065]
en: Set time
th_th: ตั้งเวลา

[ctx: #14066]
en: Enter the time in 24-hour HH:MM format
th_th: ป้อนเวลาใน 24-ชั่วโมง รูปแบบ HH:MM

[ctx: #14067]
en: Enter the date in DD/MM/YYYY format
th_th: ป้อนวันที่ในรูปแบบ DD/MM/YYYY

[ctx: #14068]
en: Enter the IP address
th_th: ป้อนที่อยู่อินเตอร์เน็ต

[ctx: #14069]
en: Apply these settings now?
th_th: จัดเก็บการตั้งค่าปัจจุบัน?

[ctx: #14070]
en: Apply changes now
th_th: ใช้การตั้งค่าปัจจุบัน

[ctx: #14071]
en: Allow file renaming and deletion
th_th: อนุญาตเปลี่ยนชื่อและลบ

[ctx: #14074]
en: Set timezone
th_th: ตั้งโซนเวลา

[ctx: #14075]
en: Use daylight saving time
th_th: ใช้ปรับเวลาตามฤดูกาล

[ctx: #14076]
en: Add to favourites
th_th: เพิ่มที่ชื่นชอบ

[ctx: #14077]
en: Remove from favourites
th_th: ลบที่ชื่นชอบ

[ctx: #14078]
en: Colours
th_th: สี

[ctx: #14081]
en: File lists
th_th: รายการแฟ้ม

[ctx: #14083]
en: Use fullscreen window
th_th: ใช้หน้าต่างแบบเต็มจอ

[ctx: #14084]
en: Queue songs on selection
th_th: จัดลำดับเพลงเมื่อเลือก

[ctx: #14086]
en: Playback
th_th: เล่นเพลง

[ctx: #14087]
en: Discs
th_th: แผ่นดิสก์

[ctx: #14088]
en: Play DVDs automatically
th_th: เล่นดีวีดีอัตโนมัติ

[ctx: #14089]
note: Subtitle font selection setting
en: Font
th_th: ตัวอักษร

[ctx: #14090]
en: International
th_th: นานาชาติ

[ctx: #14091]
en: Character set
th_th: ชุดอักขระ

[ctx: #14092]
en: Logging
th_th: บันทึกระบบ

[ctx: #14093]
en: Security
th_th: ความปลอดภัย

[ctx: #14094]
en: Devices
th_th: อุปกรณ์

[ctx: #14095]
en: Power saving
th_th: ประหยัดพลังงาน

[ctx: #14096]
en: Rip
th_th: ริป

[ctx: #14097]
en: Audio CD insert action
th_th: การทำงานเมื่อป้อนซีดีเพลง

[ctx: #14098]
en: Play
th_th: เล่น

[ctx: #14099]
en: Eject disc when the CD ripping is complete
th_th: ดันแผ่นออกเมื่อการริปแผ่นซีดีเสร็จสมบูรณ์

[ctx: #14100]
en: Stop ripping CD
th_th: หยุดการริป แผ่นซีดี

[ctx: #14101]
note: Name of a settings category related to video playback
en: Processing
th_th: ประมวลผล

[ctx: #14102]
note: Name of a setting for Blu-ray playback mode
en: Blu-ray playback mode
th_th: โหมดการเล่น บลูเรย์

[ctx: #14103]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Play main movie
th_th: เล่นภาพยนตร์หลัก

[ctx: #14104]
note: Playback mode option for Blu-ray
en: Show simplified menu
th_th: แสดงเมนูแบบง่าย

[ctx: #14105]
en: Temperature unit
th_th: หน่วยอุณหภูมิ

[ctx: #14106]
en: Speed unit
th_th: หน่วยความเร็ว

[ctx: #14107]
en: Time format
th_th: รูปแบบเวลา

[ctx: #14108]
en: Use 12 / 24-hour format
th_th: ใช้รูปแบบ 12 / 24-ชั่วโมง

[ctx: #14109]
en: Short date format
th_th: รูปแบบวันที่ย่อ

[ctx: #14110]
en: Long date format
th_th: รูปแบบวันที่ยาว

[ctx: #14111]
en: Events
th_th: กิจกรรม

[ctx: #14112]
note: Label of setting to enable/disable event logging
en: Enable event logging
th_th: เปิดใช้งาน การบันทึกกิจกรรม

[ctx: #14113]
note: Label of setting to enable/disable event logging for notifications
en: Enable notification event logging
th_th: เปิดใช้งาน แจ้งเตือนการบันทึกกิจกรรม

[ctx: #14114]
note: Label of setting to go into the event log window
en: Show event log
th_th: แสดงบันทึกกิจกรรม

[ctx: #14115]
note: Label for the "Basic" event level
en: Basic
th_th: เบื้องต้น

[ctx: #14116]
note: Label for the "Information" event level
en: Information
th_th: ข้อมูล

[ctx: #14117]
note: Label for the "Warning" event level
en: Warning
th_th: คำเตือน

[ctx: #14118]
note: Label for the "Error" event level
en: Error
th_th: ผิดพลาด

[ctx: #14120]
note: Label for the option to show/hide higher level events in the event log window
en: Show higher levels
th_th: แสดงระดับที่สูงกว่า

[ctx: #14121]
note: Name of a setting for Blu-ray region codes
en: Blu-ray region Code
th_th: รหัสภูมิภาคของบลูเรย์

[ctx: #14122]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region A
th_th: ภูมิภาค A

[ctx: #14123]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region B
th_th: ภูมิภาค B

[ctx: #14124]
note: Region Code option for Blu-ray
en: Region C
th_th: ภูมิภาค C

[ctx: #14125]
note: This is in the context of input devices!
en: Input
th_th: ขาเข้า

[ctx: #14200]
en: Player
th_th: ตัวเล่น

[ctx: #14201]
en: Player settings
th_th: การตั้งค่าตัวเล่น

[ctx: #14202]
en: Library
th_th: คลังข้อมูล

[ctx: #14203]
en: Library settings
th_th: การตั้งค่าคลังข้อมูล

[ctx: #14204]
en: PVR & Live TV
th_th: PVR & ทีวี สด

[ctx: #14205]
en: PVR & Live TV settings
th_th: การตั้งค่า PVR & ทีวี สด

[ctx: #14206]
en: Interface
th_th: หน้าตา

[ctx: #14207]
en: Interface settings
th_th: การตั้งค่าหน้าตา

[ctx: #14208]
en: Service settings
th_th: การตั้งค่าบริการ

[ctx: #14209]
en: System settings
th_th: การตั้งค่าระบบ

[ctx: #14210]
en: Profile settings
th_th: การตั้งค่า ข้อมูลส่วนตัว

[ctx: #14211]
en: Media
th_th: สื่อ

[ctx: #14212]
en: Media settings
th_th: การตั้งค่าสื่อ

[ctx: #14215]
en: Videos
th_th: วิดีโอ

[ctx: #14216]
en: Music
th_th: เพลง

[ctx: #14217]
en: Pictures
th_th: รูปภาพ

[ctx: #14218]
en: Language
th_th: ภาษา

[ctx: #14219]
en: Databases
th_th: ฐานข้อมูล

[ctx: #14220]
en: Display
th_th: การแสดงผล

[ctx: #14221]
en: Audio
th_th: เสียง

[ctx: #14222]
en: Regional
th_th: ในภูมิภาค

[ctx: #14223]
en: Control
th_th: ควบคุม

[ctx: #14225]
en: Network Control
th_th: ควบคุมเครือข่าย

[ctx: #14226]
en: Manage Sources
th_th: จัดการแหล่งข้อมูล

[ctx: #14230]
en: Actions
th_th: การกระทำ

[ctx: #14231]
en: Processing
th_th: ประมวลผล

[ctx: #14232]
en: Stereoscopic 3D
th_th: การแยกภาพ 3 มิติ

[ctx: #14233]
en: Teletext
th_th: เทเลเท็กซ์

[ctx: #14234]
en: Blu-ray
th_th: บลูเรย์

[ctx: #14235]
en: Download Services
th_th: ดาวน์โหลดส่วนบริการ

[ctx: #14236]
en: Video Library
th_th: คลังข้อมูลวิดีโอ

[ctx: #14237]
en: Music Library
th_th: คลังข้อมูลเพลง

[ctx: #14240]
en: Lists & Views
th_th: รายการ & มุมมอง

[ctx: #14241]
en: Metadata
th_th: ข้อมูลเมต้า

[ctx: #14242]
en: Videos...
th_th: วิดีโอ...

[ctx: #14243]
en: Music...
th_th: เพลง...

[ctx: #14244]
en: Pictures...
th_th: รูปภาพ...

[ctx: #14245]
en: Update library on startup
th_th: ปรับปรุงคลังข้อมูลเมื่อเริ่มต้นการทำงาน

[ctx: #14246]
en: Hide progress of library updates
th_th: ปรังปรุงคลังแบบพื้นหลังเสมอ

[ctx: #14247]
en: Clean library
th_th: ล้างคลังข้อมูล

[ctx: #14248]
en: Export library
th_th: ส่งออกคลังข้อมูล

[ctx: #14249]
en: Import library
th_th: นำเข้าคลังข้อมูล

[ctx: #14250]
en: Audio Decoder
th_th: ตัวถอดรหัสเสียง

[ctx: #14252]
en: Audio Passthrough
th_th: การส่งผ่านเสียง

[ctx: #14255]
en: Sleep / Shutdown
th_th: หลับ / ปิดระบบ

[ctx: #14256]
en: Wake
th_th: ปลุก

[ctx: #14260]
en: Debug
th_th: แก้จุดบกพร่อง

[ctx: #14261]
en: Configure skin...
th_th: กำหนดค่า หน้าตา...

[ctx: #14270]
en: Unit Formats
th_th: รูปแบบหน่วย

[ctx: #14271]
en: Region default format
th_th: รูปแบบเริ่มต้นของภูมิภาค

[ctx: #14275]
en: Application control
th_th: ควบคุมโปรแกรม

[ctx: #14276]
en: Allow remote control from applications on this system
th_th: อนุญาตให้ควบคุมระยะไกล จากโปรแกรมบนระบบนี้

[ctx: #14277]
en: Allow remote control from applications on other systems
th_th: อนุญาตให้ควบคุมระยะไกล จากโปรแกรมบนระบบอื่น

[ctx: #14301]
note: pvr "channels" settings group label
en: Channels
th_th: ช่องสัญญาณ

[ctx: #14302]
note: pvr "icons" settings group label
en: Icons
th_th: ไอคอน

[ctx: #14303]
note: pvr "epg updates" settings group label
en: Updates
th_th: อัพเดต

[ctx: #14304]
note: pvr "RDS" settings group label
en: RDS Radio
th_th: วิทยุ RDS

[ctx: #15012]
en: Unavailable source
th_th: ไม่พบแหล่งข้อมูล

[ctx: #15014]
en: Keep
th_th: เก็บ

[ctx: #15015]
en: Remove
th_th: ลบ

[ctx: #15016]
en: Games
th_th: เกมส์

[ctx: #15019]
en: Add
th_th: เพิ่ม

[ctx: #15050]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Available modes
th_th: โหมดที่มีอยู่

[ctx: #15051]
note: Name of a list with amount of entries behind on GUI
en: Active modes
th_th: โหมดที่ใช้งาน

[ctx: #15052]
en: Password
th_th: รหัสผ่าน

[ctx: #15066]
note: Button to disable all enabled modes on current selected type
en: Clear active modes
th_th: ล้างโหมดที่ใช้งาน

[ctx: #15067]
en: Close
th_th: ปิด

[ctx: #15100]
en: Library
th_th: คลังข้อมูล

[ctx: #15101]
en: Database
th_th: ฐานข้อมูล

[ctx: #15102]
en: * All albums
th_th: * อัลบั้มทั้งหมด

[ctx: #15103]
en: * All artists
th_th: * นักร้องทั้งหมด

[ctx: #15104]
en: * All songs
th_th: * เพลงทั้งหมด

[ctx: #15105]
en: * All genres
th_th: * ประเภททั้งหมด

[ctx: #15106]
en: Skin built-in
th_th: รวมมากับหน้าตา

[ctx: #15107]
en: Buffering...
th_th: กำลังบัฟเฟอร์

[ctx: #15108]
en: GUI Sounds
th_th: เสียง GUI

[ctx: #15109]
en: Skin default
th_th: หน้าตาพื้นฐาน

[ctx: #15110]
en: Larger font size
th_th: ขนาดตัวอักษรใหญ่ขึ้น

[ctx: #15111]
en: Theme
th_th: ชุดรูปแบบ

[ctx: #15112]
en: Default theme
th_th: รูปแบบพื้นฐาน

[ctx: #15207]
en: Connected
th_th: เชื่อมต่อแล้ว

[ctx: #15208]
en: Not connected
th_th: ไม่สามารถเชื่อมต่อ

[ctx: #15213]
note: Label for context menu action to choose a player and play
en: Play using...
th_th: เล่นโดยใช้...

[ctx: #15214]
en: Use smoothed A/V synchronisation
th_th: ใช้การประสาน ภาพ/เสียง แบบลื่นไหล

[ctx: #15215]
en: Hide file names in thumbs view
th_th: ซ่อนชื่อแฟ้มในมุมมองรูปย่อ

[ctx: #15216]
en: Play in party mode
th_th: เล่นในโหมดปาร์ตี้

[ctx: #15224]
note: Label for an action associated with a favourite
en: Other / Unknown
th_th: อื่นๆ / ไม่ระบุ

[ctx: #15225]
note: genric label for 'provider'
en: Provider
th_th: ผู้ให้บริการ

[ctx: #15300]
en: Path not found or invalid
th_th: ไม่พบเส้นทางหรือไม่ถูกต้อง

[ctx: #15301]
en: Couldn't connect to network server
th_th: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยังเซิฟเวอร์เครือข่าย

[ctx: #15302]
en: No servers found
th_th: ไม่พบเซิฟเวอร์

[ctx: #15303]
en: Workgroup not found
th_th: ไม่พบ Workgroup

[ctx: #15310]
en: Opening multi-path source
th_th: กำลังเปิด แหล่งข้อมูลหลายเส้นทาง

[ctx: #15311]
en: Path:
th_th: เส้นทาง:

[ctx: #15314]
note: Label for button which creates a new savestate in the in-game savestate manager
en: Save
th_th: บันทึก

[ctx: #16000]
en: General
th_th: ทั่วไป

[ctx: #16002]
en: Internet lookup
th_th: ค้นหาจากอินเตอร์เน็ต

[ctx: #16003]
en: Player
th_th: ตัวเล่น

[ctx: #16004]
en: Play media from disc
th_th: เล่นสื่อจากแผ่น

[ctx: #16008]
en: Enter new title
th_th: ป้อนชื่อเรื่องใหม่

[ctx: #16009]
en: Enter the movie name
th_th: ป้อนชื่อภาพยนตร์

[ctx: #16010]
en: Enter the profile name
th_th: ป้อนชื่อข้อมูลผู้ใช้

[ctx: #16011]
en: Enter the album name
th_th: ป้อนชื่ออัลบั้ม

[ctx: #16012]
en: Enter the playlist name
th_th: ป้อนชื่อ รายการเล่น

[ctx: #16013]
en: Enter new filename
th_th: ป้อนชื่อแฟ้ม

[ctx: #16014]
en: Enter folder name
th_th: ป้อนชื่อโฟลเดอร์

[ctx: #16015]
en: Enter directory
th_th: แก้ไขไดเรกทอรี

[ctx: #16016]
en: Available options: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S
th_th: ตัวเลือกที่ใช้ได้: %A, %T, %N, %B, %D, %G, %Y, %F, %S

[ctx: #16017]
en: Enter search string
th_th: ป้อนคำค้น

[ctx: #16018]
en: None
th_th: ไม่มี

[ctx: #16019]
en: Auto select
th_th: เลือกอัตโนมัติ

[ctx: #16020]
en: Deinterlace
th_th: ลดเส้นทางขวาง

[ctx: #16022]
en: Bob - Inverted
th_th: Bob - กลับค่า

[ctx: #16023]
en: Choose operator
th_th: เลือก การดำเนินการ

[ctx: #16024]
en: Cancelling...
th_th: กำลังยกเลิก..

[ctx: #16025]
en: Enter the artist name
th_th: ป้อนชื่อศิลปิน

[ctx: #16026]
en: Playback failed
th_th: เล่นเพลงผิดพลาด

[ctx: #16027]
en: One or more items failed to play. Check the log for more information about this message.
th_th: หนึ่งรายการหรือมากกว่าล้มเหลวในการเล่น ตรวจสอบบันทึกระบบ สำหรับข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับการแจ้งเตือนนี้

[ctx: #16028]
en: Enter value
th_th: ป้อนค่า

[ctx: #16029]
note: General error messages dialog text.
en: Check the log for more information about this message.
th_th: ตรวจสอบบันทึกระบบ สำหรับข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับการแจ้งเตือนนี้

[ctx: #16030]
en: Party mode aborted.
th_th: ยกเลิกโหมดปาตี้

[ctx: #16031]
en: No matching songs in the library.
th_th: ไม่พบเพลงที่ตรงกันในคลังข้อมูล

[ctx: #16032]
en: Couldn't initialise database.
th_th: ไม่สามารถเริ่มใช้ฐานข้อมูล

[ctx: #16033]
en: Couldn't open database.
th_th: ไม่สามารถเปิดฐานข้อมูล

[ctx: #16034]
en: Couldn't get songs from database.
th_th: ไม่สามารถดึงเพลงจากฐานข้อมูล

[ctx: #16035]
en: Party mode playlist
th_th: รายการเล่น โหมดปาร์ตี้

[ctx: #16036]
en: Deinterlace (half)
th_th: ลดเส้นทางขวาง (ครึ่ง)

[ctx: #16037]
en: Deinterlace video
th_th: ลบเส้นทางขวาง ของวิดีโอ

[ctx: #16038]
en: Deinterlace method
th_th: วิธีการ ลบเส้นทางขวาง

[ctx: #16039]
en: Off
th_th: ปิด

[ctx: #16041]
en: On
th_th: เปิด

[ctx: #16100]
en: All videos
th_th: วิดีโอทั้งหมด

[ctx: #16101]
en: Unwatched
th_th: ยังไม่ดู

[ctx: #16102]
en: Watched
th_th: ดูแล้ว

[ctx: #16103]
note: Label for a context menu entry to mark an item as watched
en: Mark as watched
th_th: ทำว่าดูแล้ว

[ctx: #16104]
note: Label for a context menu entry to mark an item as unwatched
en: Mark as unwatched
th_th: ทำว่ายังไม่ได้ดู

[ctx: #16105]
en: Edit title
th_th: แก้ไขชื่อเรื่อง

[ctx: #16106]
note: Label for a context menu entry that opens a submenu with further actions for the selected item
en: Manage...
th_th: จัดการ...

[ctx: #16107]
en: Edit sort title
th_th: แก้ไข การจัดลำดับ ชื่อเรื่อง

[ctx: #16200]
en: Operation was aborted
th_th: การทำงานถูกยกเลิก

[ctx: #16201]
en: Copy failed
th_th: คัดลอกผิดพลาด

[ctx: #16202]
en: Failed to copy at least one file. Check the log for more information about this message.
th_th: ล้มเหลวในการคัดลอกอย่างน้อยหนึ่งแฟ้ม ตรวจสอบบันทึกระบบ สำหรับข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับการแจ้งเตือนนี้

[ctx: #16203]
en: Move failed
th_th: ย้ายผิดพลาด

[ctx: #16204]
en: Failed to move at least one file. Check the log for more information about this message.
th_th: ไม่สามารถที่จะย้ายอย่างน้อยหนึ่งแฟ้ม ตรวจสอบบันทึกระบบ สำหรับข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับการแจ้งเตือนนี้

[ctx: #16205]
en: Delete failed
th_th: ลบผิดพลาด

[ctx: #16206]
en: Failed to delete at least one file. Check the log for more information about this message.
th_th: ไม่สามารถลบอย่างน้อยหนึ่งแฟ้ม ตรวจสอบบันทึกระบบ สำหรับข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับการแจ้งเตือนนี้

[ctx: #16300]
en: Video scaling method
th_th: วิธีการปรับขนาดวิดีโอ

[ctx: #16310]
en: Temporal
th_th: (VDPAU)Temporal

[ctx: #16311]
en: Temporal / Spatial
th_th: ชั่วขณะ / เชิงพื้นที่

[ctx: #16312]
en: VDPAU - Noise reduction
th_th: VDPAU - ลดจุดรบกวน

[ctx: #16313]
en: VDPAU - Sharpness
th_th: VDPAU - ความคมชัด

[ctx: #16315]
en: Lanczos3 - Optimised
th_th: Lanczos3 - อย่างเหมาะสม

[ctx: #16316]
en: Auto
th_th: อัตโนมัติ

[ctx: #16317]
en: Temporal (half)
th_th: ชั่วขณะ (ครึ่ง)

[ctx: #16318]
en: Temporal / Spatial (half)
th_th: ชั่วขณะ / เชิงพื้นที่ (ครึ่ง)

[ctx: #16323]
en: Spline36 - Optimised
th_th: Spline36 - อย่างเหมาะสม

[ctx: #16324]
en: Software - Blend
th_th: ซอฟแวร์ - ผสม

[ctx: #16328]
en: VAAPI - Motion adaptive
th_th: VAAPI - ปรับการเคลื่อนไหว

[ctx: #16329]
en: VAAPI - Motion compensated
th_th: VAAPI - ชดเชยการเคลื่อนไหว

[ctx: #16334]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16334
en: Bob (half)
th_th: Bob (ครึ่ง)

[ctx: #16335]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16335
en: IMX - Advanced (half)
th_th: IMX - ขั้นสูง (ครึ่ง)

[ctx: #16336]
note: Description of OSD video settings for deinterlace method with label #16336
en: IMX - Advanced
th_th: IMX - ขั้นสูง

[ctx: #16400]
en: Post-processing
th_th: การประมวลผลหลัง

[ctx: #17500]
en: Display sleep timeout
th_th: เวลาพักหน้าจอ

[ctx: #19000]
note: Live TV channels 'play' context menu item label
en: Switch to channel
th_th: เปลี่ยนช่อง

[ctx: #19001]
en: Separate the search words by using AND, OR and / or NOT.
th_th: แยกคำค้นหาโดยการใช้ AND, OR and / or NOT.

[ctx: #19002]
en: or use phrases to find an exact match, like "The wizard of Oz".
th_th: หรือใช้วลีที่จะหาจับคู่ที่ตรงกันเช่น "Wizard of Oz"

[ctx: #19003]
note: Label of a context menu entry to find similar programs (matching a given epg event)
en: Find similar
th_th: พบวิดีโอที่คล้ายกัน

[ctx: #19004]
note: label for epg import progress control
en: Importing guide from clients
th_th: นำเข้าผังรายการจากลูกข่าย

[ctx: #19005]
note: used by several skins
en: PVR stream information
th_th: ข้อมูลสตรีม PVR

[ctx: #19006]
note: label for 'tuner name' in pvr player information dialog
en: Receiving device
th_th: อุปกรณ์ ที่ได้รับ

[ctx: #19007]
note: label for 'device status' in pvr player information dialog
en: Device status
th_th: สถานะของอุปกรณ์

[ctx: #19008]
note: label for 'signal quality' in pvr player information dialog
en: Signal quality
th_th: คุณภาพของสัญญาณ

[ctx: #19012]
note: label for PVR backend name in system information's PVR section
en: PVR backend
th_th: ส่วนหลัง PVR

[ctx: #19013]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for free to air channels
en: Free to air
th_th: ออกอากาศฟรี

[ctx: #19014]
note: PVR 'channel encryption system' textual presentation for 'fixed' channels
en: Fixed
th_th: ค่าแน่นอน

[ctx: #19015]
note: label for 'channel encryption' in pvr player information dialog
en: Encryption
th_th: การเข้ารหัส

[ctx: #19017]
note: generic label for pvr recordings used in different places
en: Recordings
th_th: กำลังบันทึก

[ctx: #19018]
note: Name of a setting, asking to enter the path to a folder that contains icons for TV channels
en: Folder with channel icons
th_th: โฟลเดอร์ที่มีไอคอนช่องรายการ

[ctx: #19019]
note: generic label for pvr channels used in different places
en: Channels
th_th: ช่องสัญญาณ

[ctx: #19020]
note: generic label for 'Live TV' used in different places
en: TV
th_th: ทีวี

[ctx: #19021]
note: generic label for pvr-provided 'Radio' used in different places
en: Radio
th_th: วิทยุ

[ctx: #19022]
note: generic 'hidden' label used in different places
en: Hidden
th_th: ซ่อนอยู่

[ctx: #19023]
note: generic label for 'Live TV channels' used in different places
en: TV channels
th_th: ช่อง ทีวี

[ctx: #19024]
note: generic label for pvr-provided 'Radio channels' used in different places
en: Radio channels
th_th: ช่อง วิทยุ

[ctx: #19025]
note: label for PVR backend number of timers in system information's PVR section
en: Upcoming recordings
th_th: ที่จะบันทึก

[ctx: #19026]
note: label for "add timer..." list item used in pvr timers / timer rules window
en: Add timer...
th_th: เพิ่มตั้งเวลา ...

[ctx: #19027]
note: unused?
en: No search results
th_th: ไม่มีผลการค้นหา

[ctx: #19028]
note: label used in pvr guide window views to indicate that there are no epg data for the current view (channel, now, next)
en: No guide entries
th_th: ไม่มีข้อมูลผังรายการ

[ctx: #19029]
note: generic 'channel' label used in different places
en: Channel
th_th: ช่อง

[ctx: #19030]
note: generic 'now' label used in different places
en: Now
th_th: ขณะนี้

[ctx: #19031]
note: generic 'next' label used in different places in pvr context
en: Next
th_th: ต่อไป

[ctx: #19032]
note: 'timeline' label used in pvr guide window
en: Timeline
th_th: ระยะเวลา

[ctx: #19033]
note: generic 'information' label used in different places, like labels for message box headers
en: Information
th_th: ข้อมูล

[ctx: #19034]
note: message box text stating that a timer is already set for a given epg event.
en: There is already a timer set for this event
th_th: การตั้งเวลาสำหรับเหตุการณ์นี้มีอยู่แล้ว

[ctx: #19037]
note: pvr settings "show signal quality" label
en: Show signal quality
th_th: แสดงคุณภาพของสัญญาณ

[ctx: #19038]
note: message box text stating that a PVR backend does not support a certain functionality.
en: Not supported by the PVR backend.
th_th: ไม่ได้รับการสนับสนุนโดยส่วนหลัง PVR

[ctx: #19039]
note: message box text asking for confirmation to hide a channel.
en: Are you sure you want to hide this channel?
th_th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการซ่อนช่องนี้?

[ctx: #19040]
en: Timers
th_th: ตั้งเวลา

[ctx: #19043]
note: pvr settings "recording" category label
en: Recording
th_th: การบันทึก

[ctx: #19046]
en: New channel
th_th: ช่องใหม่

[ctx: #19047]
note: Label for a context menu entry to open an EPG event information dialog
en: Programme information
th_th: ข้อมูลรายการ

[ctx: #19048]
note: pvr settings "group manager" action button label Label for a context menu entry to open the pvr channel group manager dialog
en: Group manager
th_th: ตัวจัดการกลุ่ม

[ctx: #19049]
en: Show channel
th_th: แสดงช่อง

[ctx: #19050]
en: Show visible channels
th_th: แสดงช่องปรากฏ

[ctx: #19051]
en: Show hidden channels
th_th: แสดงช่องที่ซ่อนอยู่

[ctx: #19052]
en: Move channel to:
th_th: ย้ายช่องไป:

[ctx: #19053]
note: Label for a context menu entry to open recording info dialog
en: Recording information
th_th: ข้อมูลการบันทึก

[ctx: #19054]
note: header label for hide channel confirmation message box
en: Hide channel
th_th: ซ่อนช่องรายการ

[ctx: #19055]
note: generic text used in several places to state that there is no information available
en: No information available
th_th: ไม่มีข้อมูลปรากฏ

[ctx: #19056]
note: Label for a new timer
en: New timer
th_th: ตั้งเวลาใหม่

[ctx: #19057]
note: Notification text to announce that a timer was disabled
en: Timer disabled
th_th: ปิดใช้งาน การตั้งเวลา

[ctx: #19058]
note: Notification text to announce that a timer was enabled
en: Timer enabled
th_th: เปิดใช้การตั้งเวลา

[ctx: #19059]
note: Label for a context menu entry and for a button to stop a recording
en: Stop recording
th_th: หยุดการบันทึก

[ctx: #19060]
note: Label for a context menu entry to delete a timer associated with an epg event and for a button to delete a timer in epg event info dialog
en: Delete timer
th_th: ลบการตั้งเวลา

[ctx: #19061]
note: Label for a context menu entry to open the timer settings dialog
en: Add timer
th_th: เพิ่มการตั้งเลา

[ctx: #19062]
en: Sort by: Channel
th_th: เรียงโดย: ช่อง

[ctx: #19065]
note: Label for timer settings dialog header
en: Timer settings
th_th: การตั้งค่าตัวจับเวลา

[ctx: #19066]
note: Name of a shortcut to a custom folder for channel icons
en: Channel icons
th_th: ไอคอนช่องรายการ

[ctx: #19067]
note: message box text stating that an epg event is already being recorded
en: This event is already being recorded.
th_th: เหตุการณ์นี้ได้ถูกบันทึกไว้แล้ว

[ctx: #19069]
note: generic label for the electronic program guide (EPG) used in different places
en: Guide
th_th: ไกด์

[ctx: #19071]
note: pvr settings "epg update interval" setting label
en: Update interval
th_th: ช่วงเวลาการปรับปรุง

[ctx: #19073]
note: pvr settings "delay channel switch" setting label
en: Delay channel switch
th_th: หน่วงเวลาการเปลี่ยนช่อง

[ctx: #19074]
en: Active
th_th: ใช้งาน

[ctx: #19075]
note: Label of name edit in PVR timer and recording settings dialog
en: Name
th_th: ชื่อ

[ctx: #19076]
note: Label of recording folder edit in PVR timer settings dialog
en: Folder
th_th: โฟลเดอร์

[ctx: #19077]
en: Hide disabled
th_th: ปิดใช้งาน การซ่อน

[ctx: #19078]
note: Label of channel selector list in PVR timer settings dialog
en: Channel
th_th: ช่อง

[ctx: #19079]
note: Heading for PVR timer days of week settings dialog Label of days of week button in PVR timer settings dialog
en: Days of week
th_th: วันในสัปดาห์

[ctx: #19080]
note: used by several skins
en: Begin
th_th: เริ่ม

[ctx: #19081]
note: used by several skins
en: End
th_th: สิ้นสุด

[ctx: #19082]
note: Label of priority spinner in PVR timer settings dialog
en: Priority
th_th: ความสำคัญ

[ctx: #19083]
note: Label of lifetime selector in PVR timer and recording settings dialog
en: Lifetime
th_th: เวลาใช้งาน

[ctx: #19084]
note: Label of first day (dd mm yy) button in PVR timer settings dialog
en: First day
th_th: วันแรก

[ctx: #19086]
note: Label for "Instant recording action" setting
en: Instant recording action
th_th: การกระทำบันทึกทันที

[ctx: #19087]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record current show (if guide data available)
th_th: บันทึกรายการปัจจุบัน (ถ้าพบข้อมูลผังรายการ)

[ctx: #19088]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Record for a fixed period of time (Instant recording duration)
th_th: บันทึกตามช่วงเวลาทีกำหนด (ระยะของการบันทึกทันที)

[ctx: #19089]
note: Label for "Instant recording action" settings value
en: Ask what to do
th_th: ถามว่าจะทำอย่างไร

[ctx: #19098]
note: generic warning label used at several places
en: Warning!
th_th: คำเตือน!

[ctx: #19099]
note: service label in pvr info dialog
en: Service
th_th: บริการ

[ctx: #19100]
note: mux label in pvr info dialog
en: Mux
th_th: รวมสัญญาณ

[ctx: #19101]
note: provider label in pvr info dialog
en: Provider
th_th: ผู้ให้บริการ

[ctx: #19102]
en: Please switch to another channel.
th_th: โปรดเปลี่ยนไปยังช่องอื่น

[ctx: #19103]
note: Title of numeric dialog for choosing a channel by entering a number
en: Go to channel
th_th: ไปยังช่องรายการ

[ctx: #19104]
note: label of the help text for the recording folder edit field in PVR timer settings dialog
en: Enter the name of the folder for the recording
th_th: ป้อนชื่อโฟลเดอร์สำหรับการบันทึก

[ctx: #19105]
note: unused?
en: Please select a channel
th_th: กรุณาเลือกช่องรายการ

[ctx: #19107]
note: part of timer information text (e.g. "Next recording on 10/10/2016 at 9:00 AM")
en: at
th_th: ที่

[ctx: #19108]
note: label for PVR settings "tv fallback framerate" (in Hz) selector
en: Fallback framerate
th_th: อัตราเฟรม สำรอง

[ctx: #19112]
note: delete recordings confirmation message box text
en: Delete this recording?
th_th: ลบการบันทึกนี้หรือไม่

[ctx: #19113]
note: delete multiple recordings confirmation message box text
en: Delete all recordings in this folder?
th_th: ลบการบันทึกทั้งหมดภายในแฟ้มนี้หรือไม่

[ctx: #19114]
note: label for PVR backend version in system information's PVR section
en: Version
th_th: เวอร์ชั่น

[ctx: #19115]
note: label for PVR backend address (e.g. ID address of the PVR backend server) in system information's PVR section
en: Address
th_th: ตำแหน่ง

[ctx: #19116]
note: label for PVR backend disk size in system information's PVR section
en: Disksize
th_th: พี้นที่ดิสก์

[ctx: #19117]
note: label for PVR settings channels search action control
en: Search for channels
th_th: ค้นหาช่องสัญญาณ

[ctx: #19118]
note: unused?
en: Can't use PVR functions while searching.
th_th: ไม่สามารถใช้การทำงาน PVR ขณะทำการค้นหา

[ctx: #19120]
note: label for PVR client number in system information's PVR section
en: Client number
th_th: หมายเลข ลูกข่าบ

[ctx: #19121]
en: Avoid repeats
th_th: หลีกเลี่ยงการซ้ำ

[ctx: #19122]
note: delete active timer confirmation message box text
en: This timer is still recording. Are you sure you want to delete this timer?
th_th: การตั้งเวลานี้ยังคงบันทึกอยู่ คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบการตั้งเวลานี้?

[ctx: #19123]
en: Free to air channels only
th_th: ช่องฟรีทีวีเท่านั้น

[ctx: #19124]
en: Ignore present timers
th_th: ละเว้นตัวตั้งเวลาปัจจุบัน

[ctx: #19125]
en: Ignore present recordings
th_th: ละเว้นการบันทึกในปัจจุบัน

[ctx: #19126]
note: Label of "Start time" spinner in PVR timer settings dialog
en: Start time
th_th: เวลาเริ่มต้น

[ctx: #19127]
note: Label of "End time" edit field in PVR timer settings dialog
en: End time
th_th: เวลาสิ้นสุด

[ctx: #19128]
note: Label of "Start date" spinner field in PVR timer settings dialog
en: Start date
th_th: วันที่เริ่มต้น

[ctx: #19129]
note: Label of "End date" edit field in PVR timer settings dialog
en: End date
th_th: วันที่สิ้นสุด

[ctx: #19130]
en: Minimum duration
th_th: ระยะเวลาน้อยสุด

[ctx: #19131]
en: Maximum duration
th_th: ระยะเวลาสูงสุด

[ctx: #19132]
en: Include unknown genres
th_th: รวมถึงประเภทที่ไม่รู้จัก

[ctx: #19133]
en: Search string
th_th: คำค้น

[ctx: #19134]
en: Include description
th_th: รวมถึงคำอธิบาย

[ctx: #19135]
en: Case sensitive
th_th: ตัวพิมพ์ตรงกันเท่านั้น

[ctx: #19136]
en: Channel unavailable
th_th: ช่อง ไม่พร้อมใช้งาน

[ctx: #19137]
note: channel group manager dialog error message box text
en: No groups defined. Please create a group first
th_th: ไม่มีการกำหนดกลุ่ม โปรดสร้างกลุ่มก่อน

[ctx: #19138]
note: Label of timer rules tv/radio home submenu item
en: Timer rules
th_th: กฎการตั้งเวลา

[ctx: #19139]
note: channel group manager dialog create group / rename group message box text
en: Name of the new group
th_th: ชื่อของกลุ่มใหม่

[ctx: #19140]
note: PVR search window 'search' list item label
en: Search...
th_th: ค้นหา...

[ctx: #19141]
note: generic PVR channel 'group' label used in different places
en: Group
th_th: กลุ่ม

[ctx: #19142]
en: Search guide
th_th: คู่มือการค้นหา

[ctx: #19143]
en: Group management
th_th: การจัดการ กลุ่ม

[ctx: #19144]
note: used by several skins
en: No groups defined
th_th: ยังไม่มีการกำหนดกลุ่ม

[ctx: #19145]
note: used by several skins
en: Grouped
th_th: จัดกลุ่ม

[ctx: #19146]
note: generic label for pvr channel groups used in different places
en: Groups
th_th: กลุ่ม

[ctx: #19148]
note: generic PVR 'channel' label used in different places
en: Channel
th_th: ช่อง

[ctx: #19149]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Mo
th_th: จ

[ctx: #19150]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Tu
th_th: อ

[ctx: #19151]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: We
th_th: พ

[ctx: #19152]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Th
th_th: พฤ

[ctx: #19153]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Fr
th_th: ศ

[ctx: #19154]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Sa
th_th: ส

[ctx: #19155]
note: part of timer rule textual weekdays representation (e.g. "Mo-Tu-Fr-Su", "Mo-Tu-__-__-Fr-__-Su")
en: Su
th_th: อา

[ctx: #19156]
note: unused?
en: from
th_th: จาก

[ctx: #19157]
en: Next recording
th_th: การบันทึกถัดไป

[ctx: #19158]
en: Currently recording
th_th: การบันทึกในปัจุบัน

[ctx: #19159]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: from
th_th: จาก

[ctx: #19160]
note: part of timer / timer rule textual representation (e.g. "10/10/2016 from 11:00 PM to 10/11/2016 1:00 AM". "Mondays from any time to any time")
en: to
th_th: ถึง

[ctx: #19161]
note: timer rule presentation string. (start-day-date|days-of-week) "from" (start-day-time|"any time") "to" (end-day-time|"any time")
en: any time
th_th: เมื่อใดก็ได้

[ctx: #19162]
note: timer status textual representation
en: Recording active
th_th: ใช้งาน การบันทึก

[ctx: #19163]
note: label for number of PVR recordings in system information's PVR section
en: Recordings
th_th: กำลังบันทึก

[ctx: #19165]
note: Label for "switch to channel" button""
en: Switch
th_th: สลับไป

[ctx: #19166]
note: label for header of misc PVR GUI elements
en: PVR information
th_th: ข้อมูล PVR

[ctx: #19167]
note: pvr settings "scan for missing channel icons" action button label
en: Scan for missing icons
th_th: สแกนหาไอคอนที่ไม่มี

[ctx: #19168]
note: label for PVR number of deleted recordings in system information's PVR section
en: Deleted and recoverable recordings
th_th: การบันทึกที่ลบไปและสามารถกู้คืนได้

[ctx: #19169]
note: unused?
en: Hide video information box
th_th: ซ่อนกล่องแสดงข้อมูลวิดีโอ

[ctx: #19172]
note: pvr settings "duration for an instant recording" setting label
en: Instant recording duration
th_th: ระยะเวลาของการบันทึกทันที

[ctx: #19175]
note: pvr settings "default time to add before the start of an event to record (according to its epg data)" setting label
en: Default start padding time
th_th: ขยายเวลาเริ่ม ค่าเริ่มต้น

[ctx: #19176]
note: pvr settings "default time to add after the end of an event to record (according to epg its data)" setting label
en: Default end padding time
th_th: ขยายเวลาจบ ค่าเริ่มต้น

[ctx: #19177]
note: pvr settings category and group label
en: Playback
th_th: เล่นเพลง

[ctx: #19178]
note: pvr setting "show channel info while switching channels" value
en: Show channel information when switching channels
th_th: แสดงข้อมูลช่องสัญญาณ เมื่อมีการเปลี่ยนช่อง

[ctx: #19179]
note: header used in pvr recordings window
en: Deleted
th_th: ลบแล้ว

[ctx: #19180]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: TV channels
th_th: ช่อง ทีวี

[ctx: #19181]
note: pvr settings "Menu / OSD" category label
en: Menu / OSD
th_th: เมนู / OSD

[ctx: #19183]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value Settings -> PVR -> Playback -> Switch to fullscreen value
en: Radio channels
th_th: ช่อง วิทยุ

[ctx: #19184]
note: label for "deleted recordings" data source in media source window
en: Deleted recordings
th_th: การบันทึกถูกลบแล้ว

[ctx: #19185]
note: pvr settings "clear epg data" action button label
en: Clear data
th_th: ล้างข้อมูล

[ctx: #19191]
en: PVR service
th_th: บริการ PVR

[ctx: #19192]
note: info message box text stating that none of the available pvr clients does support channel scanning
en: None of the connected PVR backends supports scanning for channels.
th_th: ไม่มีการเชื่อมต่อส่วนหลัง PVR ที่สนับสนุนการค้นหาช่อง

[ctx: #19194]
note: unused?
en: Continue?
th_th: ดำเนินการต่อ?

[ctx: #19196]
note: value for "pvr client specific actions" dialog headers
en: PVR client specific actions
th_th: การทำงานที่ระบุไว้ของลูกข่าย PVR

[ctx: #19199]
note: pvr settings "channel manager" action button label
en: Channel manager
th_th: ตัวจัดการช่อง

[ctx: #19200]
en: Guide source:
th_th: แหล่งผังรายการ:

[ctx: #19201]
en: Channel name:
th_th: ชื่อของช่อง

[ctx: #19202]
en: Channel icon:
th_th: รูปย่อของช่อง

[ctx: #19203]
note: used by several skins
en: Edit channel
th_th: แก้ไขช่อง

[ctx: #19204]
note: initial name for new channels, used in pvr channel manager dialog
en: New channel
th_th: ช่องใหม่

[ctx: #19205]
en: Group management
th_th: การจัดการกลุ่ม

[ctx: #19206]
en: Activate guide:
th_th: เปิดใช้ ผังรายการ:

[ctx: #19207]
note: used by several skins
en: Group:
th_th: กลุ่ม:

[ctx: #19208]
note: text for "new channel name input" dialog
en: Enter the name of the new channel
th_th: ป้อนชื่อของช่องใหม่

[ctx: #19210]
note: pvr channel manager "epg source" selector value
en: Client
th_th: ลูกข่าย

[ctx: #19211]
note: Heading of a channel delete confirmation dialog
en: Delete channel
th_th: ลบช่อง

[ctx: #19212]
note: pvr channel manager "save changes", part of confirmation dialog message
en: This list contains changes
th_th: รายการนี้มีการเปลี่ยนแปลง

[ctx: #19213]
note: pvr channel manager "create new channel", backend selector dialog message
en: Select backend
th_th: เลือก backend

[ctx: #19214]
note: @@@ dead code in pvr channel manager, action for a context menu item never added?
en: Enter a valid URL for the new channel
th_th: ใส่ URL ที่ถูกต้องสำหรับช่องใหม่

[ctx: #19216]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr radio guide search dialog
en: All radio channels
th_th: ทุกช่องวิทยุ

[ctx: #19217]
note: label for 'all channels' value for 'channels' selector control in pvr TV guide search dialog
en: All TV channels
th_th: ทุกช่องทีวี

[ctx: #19218]
note: 'visible' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Visible TV groups"
en: Visible
th_th: ปรากฏ

[ctx: #19219]
note: label for 'ungrouped' control in pvr channel group manager dialog
en: Ungrouped channels
th_th: ช่องที่ไม่ได้จัดกลุ่ม

[ctx: #19220]
note: 'channels in' label used as prefix for 'group' control label in pvr channel group manager dialog, e.g. "Channels in My Sports Channels Group"
en: Channels in
th_th: ช่อง ใน

[ctx: #19222]
en: Guide
th_th: ไกด์

[ctx: #19223]
note: unused?
en: No PVR add-on could be enabled. Check your settings or the log for more information.
th_th: ไม่มีส่วนเสริม PVR ที่จะถูกเปิดใช้ ตรวจสอบการตั้งค่าของคุณหรือบันทึกระบบ เพื่อดูข้อมูลเพิ่มเติม

[ctx: #19224]
note: Notification text to announce that a recording was aborted
en: Recording aborted
th_th: ยกเลิกการบันทึก

[ctx: #19225]
note: Notification text to announce that a recording was scheduled
en: Recording scheduled
th_th: กำหนดเวลา การบันทึก

[ctx: #19226]
note: Notification text to announce that a recording started
en: Recording started
th_th: เริ่มการบันทึก

[ctx: #19227]
note: Notification text to announce that a recording completed
en: Recording completed
th_th: เสร็จสิ้นการบันทึก

[ctx: #19228]
note: Notification text to announce that a timer was deleted
en: Timer deleted
th_th: ตัวตั้งเวลา ถูกลบแล้ว

[ctx: #19230]
note: label for PVR settings no epg updates during playback control
en: Prevent updates during playback
th_th: ป้องกันการปรับปรุง ขณะทำการเล่นกลับ

[ctx: #19231]
note: label for PVR settings use backend channel order control
en: Use channel order from backend(s)
th_th: ใช้การจัดลำดับช่อง จากส่วนหลัง(s)

[ctx: #19232]
note: label for pvr epg search window 'clear search results' context menu item
en: Clear search results
th_th: ล้างผลการค้นหา

[ctx: #19233]
note: label for PVR settings timer updates notification control
en: Display a notification on timer updates
th_th: แสดงการแจ้งเตือนในการปรับปรุงตัวตั้งเวลา

[ctx: #19234]
note: label for PVR settings use backend channel numbers control
en: Use channel numbers from backend
th_th: ใช้หมายเลขช่อง จากส่วนหลัง

[ctx: #19235]
note: label 'pvr starting up' for progress dialog text
en: PVR manager is starting up
th_th: การจัดการ PVR กำลังเริ่มขึ้น

[ctx: #19236]
note: label 'loading channels' for progress dialog text
en: Loading channels from clients
th_th: โหลดช่องรายการ จากลูกข่าย

[ctx: #19237]
note: label 'loading timers' for progress dialog text
en: Loading timers from clients
th_th: โหลดการตั้งเวลาจาก ลูกข่าย

[ctx: #19238]
note: label 'loading recordings' for progress dialog text
en: Loading recordings from clients
th_th: โหลดการบันทึกจาก ลูกข่าย

[ctx: #19242]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer
en: Edit timer
th_th: แก้ไขการตั้งเวลา

[ctx: #19243]
note: Label for context menu entry to open settings dialog for a timer rule
en: Edit timer rule
th_th: แก้ไขกฎการตั้งเวลา

[ctx: #19244]
note: label for PVR settings pvr backend idle time control. if enabled, kodi will be automatically shutdown after the defined amount of pvr backend idle time.
en: Backend idle time
th_th: ช่วงว่างของ Backend

[ctx: #19245]
note: label for PVR settings wakeup command control. if not empty, kodi will execute the given command upon waking up from suspend.
en: Wakeup command
th_th: คำสั่งปลุก

[ctx: #19246]
note: label for PVR settings wakeup before recording control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on before a recording starts.
en: Wakeup before recording
th_th: ปลุกระบบก่อนการบันทึก

[ctx: #19247]
note: label for PVR settings daily wakeup control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup
th_th: ปลุกระบบรายวัน

[ctx: #19248]
note: label for PVR settings daily wakeup time control. if checked, the box where kodi is installed on will be automatically turned on at the given time.
en: Daily wakeup time (HH:MM:SS)
th_th: เวลาปลุกระบบรายวัน (HH:MM:SS)

[ctx: #19249]
note: unused?
en: Filter channels
th_th: ตัวกรอง ช่องรายการ

[ctx: #19251]
note: label for 'update epg' context menu item and 'update epg' confirmation dialog header
en: Update guide information
th_th: ปรับปรุง ข้อมูลผังรายการ

[ctx: #19252]
note: label for 'update channel epg' confirmation dialog text
en: Schedule guide update for this channel?
th_th: กำหนดเวลาการปรับปรุงผังรายการ สำหรับช่องนึ้?

[ctx: #19253]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel was started
en: Guide update scheduled for channel
th_th: ผังรายการถูกกำหนดเวลาปรับปรุง สำหรับช่องแล้ว

[ctx: #19254]
note: label for notification text stating that an epg data update for a given channel failed
en: Guide update failed for channel
th_th: ปรับปรุงผังรายการสำหรับช่อง ล้มเหลว

[ctx: #19256]
note: for a timer rule or timer to indicate this item has completed the intended recordings. For use in "status" fields.
en: Completed
th_th: เสร็จสิ้น

[ctx: #19257]
note: unused?
en: Lock channel
th_th: ล็อค ช่อง

[ctx: #19258]
note: unused?
en: Unlock channel
th_th: ปลดล็อค ช่อง

[ctx: #19259]
note: pvr settings category label
en: Parental control
th_th: ควบคุมโดยผู้ปกครอง

[ctx: #19260]
note: pvr settings 'parental control channel unlock duration' setting label
en: Unlock duration
th_th: ปลดล็อคระยะเวลา

[ctx: #19261]
note: pvr settings 'parental control change pin' setting label
en: Change PIN
th_th: เปลี่ยน PIN

[ctx: #19262]
note: generic 'parental control enter pin' label
en: Parental control. Enter PIN:
th_th: ควบคุมโดยผู้ปกครอง ป้อน PIN:

[ctx: #19264]
note: label for 'incorrect pin' error dialog header
en: Incorrect PIN
th_th: PIN ไม่ถูกต้อง

[ctx: #19266]
note: label to use for epg tag title instead of actual event title if the respective channel is parental locked
en: Parental locked
th_th: ล็อคโดยผู้ปกครอง

[ctx: #19267]
en: Parental locked:
th_th: ล็อคโดยผู้ปกครอง:

[ctx: #19268]
note: pvr settings 'hide no info available labels' setting label. Instead of displaying "no information available" text (for example in epg grid for time spans without epg data), show nothing
en: Hide "No information available" labels
th_th: ซ่อนป้าย "ไม่มีข้อมูลปรากฏ"

[ctx: #19270]
note: Label of the option to switch between a grouped recordings list and a non-grouped recordings list in pvr recordings window.
en: Group Items
th_th: จัดกลุ่มรายการ

[ctx: #19271]
note: unused?
en: No PVR add-ons could be found
th_th: ไม่มีส่วนเสริม PVR ที่สามารถค้นพบ

[ctx: #19273]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: TV guide
th_th: ตารางทีวี

[ctx: #19274]
note: Settings -> Interface -> Other -> Startup window value
en: Radio guide
th_th: ผังวิทยุ

[ctx: #19275]
note: timer status textual representation
en: Conflict warning
th_th: แจ้งเตือน ความไม่เข้ากัน

[ctx: #19276]
note: timer status textual representation
en: Conflict error
th_th: ข้อผิดพลาด ความไม่เข้ากัน

[ctx: #19277]
note: Notification text to announce that a recording has a conflict
en: Recording conflict
th_th: ความขัดแย้ง ในการบันทึก

[ctx: #19278]
note: Notification text to announce that a recording has an error
en: Recording error
th_th: ข้อผิดพลาด ในการบันทึก

[ctx: #19279]
note: pvr settings 'PVR clients' group label.
en: PVR clients
th_th: ลูกข่าย PVR

[ctx: #19280]
note: pvr client specific settings 'client specific settings' action control label.
en: Client specific settings
th_th: ตั้งค่า การระบุลูกข่าย

[ctx: #19281]
note: pvr settings 'confirm channel switch' setting label.
en: Confirm channel switches by pressing "OK"
th_th: ยืนยันการเปลี่ยนช่อง โดยการกด "ตกลง"

[ctx: #19282]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: Current icon
th_th: ไอคอน ปัจจุบัน

[ctx: #19283]
note: Label for a select option or list item, representing an icon graphic (like a TV channel icon)
en: No icon
th_th: ไม่มี ไอคอน

[ctx: #19284]
note: used by several skins and PVR
en: Choose icon
th_th: เลือก ไอคอน

[ctx: #19285]
note: Label for a select/menu option to select an icon graphic
en: Browse for icon
th_th: เรียกดูไอคอน

[ctx: #19286]
note: Label for channel icon search progress dialog
en: Searching for channel icons
th_th: ค้นหา ไอคอนช่องรายการ

[ctx: #19287]
note: Label for the pvr 'all chnanels' 'channel group
en: All channels
th_th: ช่องรายการทั้งหมด

[ctx: #19289]
note: Label for button to hide a group in the group manager
en: Hide group
th_th: ซ่อนกลุ่ม

[ctx: #19290]
note: Label for a context menu entry of a recording to undelete a deleted recording
en: Undelete
th_th: เลิกลบ

[ctx: #19291]
note: Label for a context menu entry of a recording to permanently delete a deleted recording
en: Delete permanently
th_th: ลบอย่างถาวร

[ctx: #19292]
note: "remove deleted recordings from trash" dialog header
en: Delete all permanently
th_th: ลบทั้งหมดอย่างถาวร

[ctx: #19295]
note: Label for context menu entry to delete a timer rule
en: Delete timer rule
th_th: ลบกฎการตั้งเวลา

[ctx: #19296]
note: Label if no pvr addons are enabled
en: No PVR add-on enabled
th_th: ไม่มีส่วนเสริม PVR ที่เปิดใช้

[ctx: #19303]
note: label for PVR settings close channel OSD after channel switch control
en: Close channel OSD after switching channels
th_th: ปิด OSD ของช่อง หลังจากเปลี่ยนช่อง

[ctx: #19348]
note: generic label for a pvr provider used in different places
en: Provider
th_th: ผู้ให้บริการ

[ctx: #19499]
note: label for epg genre value
en: Other / Unknown
th_th: อื่นๆ / ไม่ระบุ

[ctx: #19500]
note: label for epg "movie/drama" genre value
en: Movie / Drama
th_th: ภาพยนตร์ / ละคร

[ctx: #19501]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Detective / Thriller
th_th: สืบสวน / ระทึกขวัญ

[ctx: #19502]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adventure / Western / War
th_th: ผจญภัย / ตะวันตก / สงคราม

[ctx: #19503]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
th_th: นิยายวิทยาศาสตร์ / จินตนาการ / สยองขวัญ

[ctx: #19504]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Comedy
th_th: ตลก

[ctx: #19505]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
th_th: ละคร / ประโลมโลก / พื้นบ้าน

[ctx: #19506]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Romance
th_th: โรแมนติก

[ctx: #19507]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Serious / Classical / Religious / Historical movie / drama
th_th: จริงจัง / คลาสสิก / ศาสนา / หนังประวัติศาสตร์ / ละคร

[ctx: #19508]
note: label for epg "movie/drama" subgenre value
en: Adult movie / drama
th_th: หนังผู้ใหญ่ / ละคร

[ctx: #19516]
note: label for "news/current affairs" epg genre value
en: News / Current affairs
th_th: ข่าว / เหตุการณ์ปัจจุบัน

[ctx: #19517]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News / Weather report
th_th: ข่าว / รายงานสภาพอากาศ

[ctx: #19518]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: News magazine
th_th: นิตยสารข่าว

[ctx: #19519]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Documentary
th_th: สารคดี

[ctx: #19520]
note: label for "news/current affairs" epg subgenre value
en: Discussion / Interview / Debate
th_th: พูดคุย / สัมภาษณ์ / อภิปราย

[ctx: #19532]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Show / Game show
th_th: การแสดง / เกมส์โชว์

[ctx: #19533]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Game show / Quiz / Contest
th_th: เกมส์โชว์ / ตอบปัญหา / การแข่งขัน

[ctx: #19534]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Variety show
th_th: รายการวาไรตี้

[ctx: #19535]
note: label for "show/game show" epg subgenre value
en: Talk show
th_th: ทอล์คโชว์

[ctx: #19548]
note: label for "sports" epg genre value
en: Sports
th_th: กีฬา

[ctx: #19549]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Special event
th_th: กิจกรรมพิเศษ

[ctx: #19550]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Sport magazine
th_th: นิตยสารกีฬา

[ctx: #19551]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Football
th_th: ฟุตบอล

[ctx: #19552]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Tennis / Squash
th_th: เทนนิส / สควอช

[ctx: #19553]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Team sports
th_th: กีฬาแบบทีม

[ctx: #19554]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Athletics
th_th: กรีฑา

[ctx: #19555]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Motor sport
th_th: กีฬายานยนตร์

[ctx: #19556]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Water sport
th_th: กีฬาทางน้ำ

[ctx: #19557]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Winter sports
th_th: กีฬาฤดูหนาว

[ctx: #19558]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Equestrian
th_th: ขี่ม้า

[ctx: #19559]
note: label for "sports" epg subgenre value
en: Martial sports
th_th: กีฬาการต่อสู้

[ctx: #19564]
note: label for "children's/youth programmes" epg genre value
en: Children's / Youth programmes
th_th: รายการ เด็ก / เยาวชน

[ctx: #19565]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Pre-school children's programmes
th_th: รายการเด็ก ก่อนวัยเรียน

[ctx: #19566]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 6 to 14
th_th: รายการบันเทิง สำหรับวัย 6 ถึง 14

[ctx: #19567]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Entertainment programmes for 10 to 16
th_th: รายการบันเทิง สำหรับวัย 10 ถึง 16

[ctx: #19568]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Informational / Educational / School programme
th_th: ข้อมูล / การศึกษา / หลักสูตรโรงเรียน

[ctx: #19569]
note: label for "children's/youth programmes" epg subgenre value
en: Cartoons / Puppets
th_th: การ์ตูน / ตุ๊กตาหุ่น

[ctx: #19580]
note: label for "music/ballet/dance" epg genre value
en: Music / Ballet / Dance
th_th: เพลง / บัลเลต์ / เต้นรำ

[ctx: #19581]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Rock / Pop
th_th: ร็อค / ป๊อป

[ctx: #19582]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Serious / Classical music
th_th: จริงจัง / เพลงคลาสสิก

[ctx: #19583]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Folk / Traditional music
th_th: พื้นบ้าน / เพลงพื้นเมือง

[ctx: #19585]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Musical / Opera
th_th: ละครเพลง / โอเปร่า

[ctx: #19586]
note: label for "music/ballet/dance" epg subgenre value
en: Ballet
th_th: บัลเล่ต์

[ctx: #19596]
note: label for "arts/culture" epg genre value
en: Arts / Culture
th_th: ศิลปะ / วัฒนธรรม

[ctx: #19597]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Performing arts
th_th: ศิลปะการแสดง

[ctx: #19598]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fine arts
th_th: ศิลปกรรม

[ctx: #19599]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Religion
th_th: ศาสนา

[ctx: #19600]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Popular culture / Traditional arts
th_th: วัฒนธรรมป๊อป / ศิลปะพื้นเมือง

[ctx: #19601]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Literature
th_th: วรรณกรรม

[ctx: #19602]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Film / Cinema
th_th: ฟิล์ม / ภาพยนตร์

[ctx: #19603]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Experimental film / video
th_th: หนัง / วิดีโอ เชิงทดลอง

[ctx: #19604]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Broadcasting / Press
th_th: ออกอากาศ / ตีพิมพ์

[ctx: #19605]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: New media
th_th: สื่อใหม่

[ctx: #19606]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Arts / Culture magazines
th_th: นิตยสาร ศิลปะ / วัฒนธรรม

[ctx: #19607]
note: label for "arts/culture" epg subgenre value
en: Fashion
th_th: แฟชั่น

[ctx: #19612]
note: label for "social/political/economics" epg genre value
en: Social / Political / Economics
th_th: สังคม / การเมือง / เศรษฐกิจ

[ctx: #19613]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Magazines / Reports / Documentary
th_th: นิตยสาร / รายงาน / สารคดี

[ctx: #19614]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Economics / Social advisory
th_th: เศรษฐกิจ / ส่งเสริมสังคม

[ctx: #19615]
note: label for "social/political/economics" epg subgenre value
en: Remarkable people
th_th: บุคคลที่โดดเด่น

[ctx: #19628]
note: label for "education/science/factual" epg genre value
en: Education / Science / Factual
th_th: การศึกษา / วิทยาศาสตร์ / ข้อเท็จจริง

[ctx: #19629]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Nature / Animals / Environment
th_th: ธรรมชาติ / สัตว์ / สิ่งแวดล้อม

[ctx: #19630]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Technology / Natural sciences
th_th: เทคโนโลยี / วิทยาศาสตร์ธรรมชาติ

[ctx: #19631]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Medicine / Physiology / Psychology
th_th: การแพทย์ / สรีรวิทยา / จิตวิทยา

[ctx: #19632]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Foreign countries / Expeditions
th_th: ต่างประเทศ / การเดินทาง

[ctx: #19633]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Social / Spiritual sciences
th_th: สังคม / วิทยาศาสตร์ทางจิต

[ctx: #19634]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Further education
th_th: การศึกษาต่อ

[ctx: #19635]
note: label for "education/science/factual" epg subgenre value
en: Languages
th_th: ภาษา

[ctx: #19644]
note: label for "leisure/hobbies" epg genre value
en: Leisure / Hobbies
th_th: สันทนาการ / งานอดิเรก

[ctx: #19645]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Tourism / Travel
th_th: ท่องเที่ยว / การเดินทาง

[ctx: #19646]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Handicraft
th_th: งานฝีมือ

[ctx: #19647]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Motoring
th_th: ยานยนต์

[ctx: #19648]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Fitness & health
th_th: การออกกำลังกาย & สุขภาพ

[ctx: #19649]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Cooking
th_th: ทำอาหาร

[ctx: #19650]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Advertisement / Shopping
th_th: โฆษณา / ช้อปปิ้ง

[ctx: #19651]
note: label for "leisure/hobbies" epg subgenre value
en: Gardening
th_th: การจัดสวน

[ctx: #19660]
note: label for "special characteristics" epg genre value
en: Special characteristics
th_th: ลักษณะพิเศษ

[ctx: #19661]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Original language
th_th: ภาษาต้นฉบับ

[ctx: #19662]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Black & white
th_th: ขาว & ดำ

[ctx: #19663]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Unpublished
th_th: ไม่ถูกเผยแพร่

[ctx: #19664]
note: label for "special characteristics" epg subgenre value
en: Live broadcast
th_th: ถ่ายทอดสด

[ctx: #19676]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Drama
th_th: ละครชีวิต

[ctx: #19677]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Detective / Thriller
th_th: สืบสวน / ระทึกขวัญ

[ctx: #19678]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adventure / Western / War
th_th: ผจญภัย / ตะวันตก / สงคราม

[ctx: #19679]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Science fiction / Fantasy / Horror
th_th: นิยายวิทยาศาสตร์ / จินตนาการ / สยองขวัญ

[ctx: #19680]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Comedy
th_th: ตลก

[ctx: #19681]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Soap / Melodrama / Folkloric
th_th: ละคร / ประโลมโลก / พื้นบ้าน

[ctx: #19682]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Romance
th_th: โรแมนติก

[ctx: #19683]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Serious / Classical / Religion / Historical
th_th: เรื่องจริง / คลาสสิก / ศาสนา / ประวัติศาสตร์

[ctx: #19684]
note: label for "user defined" epg subgenre value
en: Adult
th_th: ผู้ใหญ่

[ctx: #19685]
note: Title for shutdown confirmation dialog
en: Confirm shutdown
th_th: ยืนยันการปิดระบบ

[ctx: #19687]
note: Label for context menu entries, dialog heading, button to start playing a recording
en: Play recording
th_th: เล่นการบันทึก

[ctx: #19695]
note: Text for shutdown confirmation dialog
en: about a minute
th_th: ราวๆนาที

[ctx: #19696]
note: Yes button label for shutdown confirmation dialog
en: Shutdown anyway
th_th: ปิดระบบ ต่อไป

[ctx: #20000]
en: Saved music folder
th_th: โฟลเดอร์บันทึกเพลง

[ctx: #20001]
en: Use external DVD player
th_th: ใช้ตัวเล่นดีวีดีภายนอก

[ctx: #20002]
en: External DVD player
th_th: ตัวเล่นดีวีดีภายนอก

[ctx: #20004]
en: Screenshot folder
th_th: โฟลเดอร์ ภาพจับหน้าจอ

[ctx: #20006]
en: Playlists folder
th_th: โฟลเดอร์รายการเล่น

[ctx: #20007]
en: Recordings
th_th: กำลังบันทึก

[ctx: #20008]
en: Screenshots
th_th: จับภาพหน้าจอ

[ctx: #20009]
en: Use Kodi
th_th: ใช้ Kodi

[ctx: #20011]
en: Music playlists
th_th: รายการเล่นเพลง

[ctx: #20012]
en: Video playlists
th_th: รายการเล่นวิดีโอ

[ctx: #20013]
en: Do you wish to launch the game?
th_th: คุณต้องการเริ่มต้นเกม?

[ctx: #20014]
en: Sort by: Playlist
th_th: เรียงลำดับโดย: รายการเล่น

[ctx: #20015]
en: Remote thumb
th_th: รูปย่อรีโมท

[ctx: #20016]
en: Current thumb
th_th: รูปย่อปัจจุบัน

[ctx: #20017]
en: Local thumb
th_th: รูปย่อในเครื่อง

[ctx: #20018]
en: No thumb
th_th: ไม่มีรูปย่อ

[ctx: #20019]
en: Choose thumbnail
th_th: เลือกรูปย่อ

[ctx: #20020]
note: Name of an artwork type
en: Banner
th_th: ป้าย

[ctx: #20021]
note: Name of an artwork type
en: Poster
th_th: โปสเตอร์

[ctx: #20023]
en: Conflict
th_th: ขัดแย้ง

[ctx: #20024]
en: Scan new
th_th: สำรวจใหม่

[ctx: #20025]
en: Scan all
th_th: สำรวจทั้งหมด

[ctx: #20026]
en: Region
th_th: ภูมิภาค

[ctx: #20037]
en: Summary
th_th: สรุป

[ctx: #20038]
en: Lock music window
th_th: ล๊อคหน้าต่างเพลง

[ctx: #20039]
en: Lock videos window
th_th: ล๊อคหน้าต่างวิดีโอ

[ctx: #20040]
en: Lock pictures window
th_th: ล๊อคหน้าต่างรูปภาพ

[ctx: #20041]
en: Lock programs & scripts windows
th_th: ล๊อคหน้าต่างโปรแกรมมสคริปต์

[ctx: #20042]
en: Lock file manager
th_th: ล๊อคหน้าต่างจัดการแฟ้ม

[ctx: #20043]
en: Lock settings
th_th: ล๊อคการตั้งค่า

[ctx: #20044]
en: Start fresh
th_th: เริ่มต้นใหม่

[ctx: #20045]
en: Enter master mode
th_th: เข้าสู่โหมดผู้ดูแล

[ctx: #20046]
en: Leave master mode
th_th: ออกโหมดผู้ดูแล

[ctx: #20048]
en: Start with fresh settings or copy from default?
th_th: เริ่มด้วยการตั้งค่าใหม่ หรือคัดลอกจากค่าเริ่มต้น?

[ctx: #20049]
en: Best available
th_th: ดีที่สุด

[ctx: #20050]
en: Auto-switch between 16x9 and 4x3
th_th: สลับอัตโนมัติระหว่าง 16x9 และ4x3

[ctx: #20051]
en: Treat stacked files as single file
th_th: ทำงานกับแฟ้มที่ซ้อนกันเหมือนกับแฟ้มเดี่ยว

[ctx: #20052]
en: Caution
th_th: คำเตือน

[ctx: #20053]
en: Left master mode
th_th: ออกโหมดผู้ดูแล

[ctx: #20054]
en: Entered master mode
th_th: เข้าสู่โหมดผู้ดูแลแล้ว

[ctx: #20055]
en: Allmusic.com thumb
th_th: รูปย่อจาก Allmusic.com

[ctx: #20057]
en: Remove thumbnail
th_th: ลบรูปบ่อ

[ctx: #20058]
en: Add profile...
th_th: เพิ่มข้อมูลส่วนตัว

[ctx: #20059]
note: Context menu entry
en: Query info for all albums
th_th: สอบถามข้อมูลอัลบั้มทั้งหมด

[ctx: #20060]
en: Media info
th_th: ข้อมูลสื่อ

[ctx: #20061]
en: Separate
th_th: แยก

[ctx: #20062]
en: Shares with default
th_th: แบ่งปันตามค่าเริ่มต้น

[ctx: #20063]
en: Shares with default (read only)
th_th: แบ่งปันตามค่าเริ่มต้น (อ่านอย่างเดียว)

[ctx: #20064]
en: Copy default
th_th: คัดลอกปริยาย

[ctx: #20065]
en: Profile picture
th_th: รูปภาพ ข้อมูลส่วนตัว

[ctx: #20066]
en: Lock preferences
th_th: ล๊อคการแสดงผล

[ctx: #20067]
en: Edit profile
th_th: แก้ไข ข้อมูลส่วนตัว

[ctx: #20068]
en: Profile lock
th_th: ล๊อค ข้อมูลส่วนตัว

[ctx: #20069]
en: Couldn't create folder
th_th: ไม่สามารถสร้างโฟลเดอร์

[ctx: #20070]
en: Profile directory
th_th: ไดเรกทอรีข้อมูลส่วนตัว

[ctx: #20071]
en: Start with fresh media sources or copy from default?
th_th: เริ่มต้นด้วยแหล่งสื่อใหม่ หรือคัดลอกจากค่าเริ่มต้น?

[ctx: #20072]
en: Make sure the selected folder is writable and that the new folder name is valid
th_th: ให้แน่ใจว่าโฟลดอร์ที่เลือกสามารถเขียนได้ และโฟลเดอร์ใหม่นั้นมีชื่อที่ถูกต้อง

[ctx: #20075]
en: Enter master lock code
th_th: ป้อนรหัสผู้ดูแล

[ctx: #20076]
en: Ask for master lock code on startup
th_th: ถามรหัสผู้ดูแลเมื่อเริ่มการทำงาน

[ctx: #20077]
en: Skin settings
th_th: การตั้งค่าหน้าตา

[ctx: #20078]
en: - no link set -
th_th: - ไม่ได้ตั้งค่า link -

[ctx: #20079]
en: Enable animations
th_th: ใช้งานภาพเคลื่อนไหว

[ctx: #20080]
en: Disable RSS during music
th_th: ปิดใช้งาน RSS ระหว่างเล่นเพลง

[ctx: #20081]
en: Enable shortcut buttons
th_th: ใช้งานปุ่มทางลัด

[ctx: #20082]
en: Show programs in main menu
th_th: แสดงโปรแกรมในเมนูหลัก

[ctx: #20083]
en: Show music information
th_th: แสดงข้อมูลเพลง

[ctx: #20084]
en: Show weather information
th_th: แสดงข้อมูลสภาพอากาศ

[ctx: #20085]
en: Show system information
th_th: แสดงข้อมูลระบบ

[ctx: #20086]
en: Show available disk space C: E: F:
th_th: แสดงพื้นที่ว่างของดิสก์ C: E: F:

[ctx: #20087]
en: Show available disk space E: F: G:
th_th: แสดงพื้นที่ว่างของดิสก์ E: F: G:

[ctx: #20088]
en: Weather information
th_th: ข้อมูลสภาพอากาศ

[ctx: #20089]
en: Drive space free
th_th: พื้นที่ว่างในไดร์ฟ

[ctx: #20090]
en: Enter the name of an existing share
th_th: ป้อนชื่อการแบ่งปันที่มีอยู่

[ctx: #20091]
en: Lock code
th_th: รหัสล๊อค

[ctx: #20092]
en: Load profile
th_th: โหลด ข้อมูลส่วนตัว

[ctx: #20093]
en: Profile name
th_th: ชื่อ ข้อมูลส่วนตัว

[ctx: #20094]
en: Media sources
th_th: แหล่งข้อมูลสื่อ

[ctx: #20095]
en: Enter profile lock code
th_th: ป้อนรหัส ล๊อคข้อมูลส่วนตัว

[ctx: #20096]
en: Login screen
th_th: หน้าจอเข้าระบบ

[ctx: #20097]
en: Fetching album information
th_th: ดึงข้อมูลอัลบั้ม

[ctx: #20098]
en: Fetching information for album
th_th: ดึงข้อมูลสำหรับอัลบั้ม

[ctx: #20099]
en: A CD or track can't be ripped while being played
th_th: แผ่นซีดีหรือแทรค ไม่สามารถริปในขณะที่กำลังเล่นอยู่

[ctx: #20100]
en: Master lock code and settings
th_th: รหัสผู้ดูแลและการตั้งค่า

[ctx: #20101]
en: Entering master lock code always enables master mode
th_th: การป้อนรหัสผู้ดูแลจะเป็นการเปิดโหมดผู้ดูแลเสมอ

[ctx: #20103]
en: Save changes to profile?
th_th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง ไปยังข้อมูลส่วนตัว?

[ctx: #20104]
en: Old settings found. Do you want to use them?
th_th: พบการตั้งค่าเดิม คุณต้องการที่จะใช้มันหรือไม่?

[ctx: #20106]
en: Old media sources found. Do you want to use them?
th_th: พบแหล่งข้อมูลเดิม คุณต้องการที่จะใช้มันหรือไม่?

[ctx: #20107]
en: Separate (locked)
th_th: แยก (ล๊อค)

[ctx: #20109]
en: Zoom
th_th: ซูม

[ctx: #20110]
en: UPnP settings
th_th: การตั้งค่า UPnP

[ctx: #20111]
en: Autostart UPnP client
th_th: เริ่มต้นลูกข่าย UPnP อัตโนมัมติ

[ctx: #20113]
en: Never logged on
th_th: ไม่เคยเข้าสู่ระบบ

[ctx: #20115]
en: User login / Select a profile
th_th: ผู้ใช้เข้าระบบ / เลือกข้อมูลส่วนตัว

[ctx: #20116]
en: Use lock on login screen
th_th: ใช้ล๊อคในหน้าต่างเข้าระบบ

[ctx: #20117]
en: Invalid lock code.
th_th: รหัสล๊อคผิดพลาด

[ctx: #20118]
en: This requires the master lock to be set. Would you like to set it now?
th_th: นี้ต้องใช้ มาสเตอร์ล็อค ที่จะตั้งค่า คุณต้องการที่จะตั้งค่ามันเลยหรือไม่?

[ctx: #20120]
en: Loading program information
th_th: โหลดข้อมูลโปรแกรม

[ctx: #20121]
en: Party on!
th_th: เริ่มปาร์ตี้!

[ctx: #20122]
en: True
th_th: จริง

[ctx: #20123]
en: Mixing drinks
th_th: ผสมเครื่องดื่ม

[ctx: #20124]
en: Filling glasses
th_th: เติมแก้ว

[ctx: #20125]
en: Logged on as
th_th: เข้าระบบเป็น

[ctx: #20126]
en: Log off
th_th: ออกจากระบบ

[ctx: #20130]
en: Weave - Inverted
th_th: Weave - กลับค่า

[ctx: #20132]
en: Restart video
th_th: เริ่มวิดีโอใหม่

[ctx: #20133]
en: Edit network location
th_th: แก้ไขตำแหน่งของเครือข่าย

[ctx: #20134]
en: Remove network location
th_th: ลบตำแหน่งของเครือข่าย

[ctx: #20135]
en: Do you want to scan the folder?
th_th: คุณต้องการจะสำรวจโฟลเดอร์?

[ctx: #20136]
en: Memory unit
th_th: หน่วยความจำ

[ctx: #20137]
en: Memory unit mounted
th_th: หน่วยความจำที่เมานท์

[ctx: #20138]
en: Unable to mount memory unit
th_th: ไม่สามารถเมานท์หน่วยความจำ

[ctx: #20140]
en: Lock screensaver
th_th: ล๊อคการพักหน้าจอ

[ctx: #20141]
en: Set
th_th: ตั้งค่า

[ctx: #20142]
en: Username
th_th: ชื่อผู้ใช้

[ctx: #20143]
en: Enter password for
th_th: ป้อนรหัสผ่านสำหรับ

[ctx: #20144]
en: Shutdown timer
th_th: เวลาปิดเครื่อง

[ctx: #20145]
en: Shutdown interval (in minutes)
th_th: รอบการปิดเครื่อง (นาที)

[ctx: #20147]
en: Shutdown in 30 minutes
th_th: ปิดเครื่องใน 30 นาที

[ctx: #20148]
en: Shutdown in 60 minutes
th_th: ปิดเครื่องใน 60 นาที

[ctx: #20149]
en: Shutdown in 120 minutes
th_th: ปิดเครื่องใน 120 นาที

[ctx: #20150]
en: Custom shutdown timer
th_th: กำหนดเวลาปิดเครื่อง

[ctx: #20151]
en: Cancel shutdown timer
th_th: ยกเลิกการตั้งเวลาปิดเครื่อง

[ctx: #20153]
en: Browse...
th_th: เรียกดู

[ctx: #20154]
en: Summary information
th_th: สรุปผลข้อมูล

[ctx: #20155]
en: Storage information
th_th: ข้อมูลหน่วยจัดเก็บข้อมูล

[ctx: #20156]
en: Hard disk information
th_th: ข้อมูลฮาร์ดดิสก์

[ctx: #20157]
en: DVD-ROM information
th_th: ข้อมูลดีวีดีรอม

[ctx: #20158]
en: Network information
th_th: ข้อมูลเครือข่าย

[ctx: #20159]
en: Video information
th_th: ข้อมูลวิดีโอ

[ctx: #20160]
en: Hardware information
th_th: ข้อมูลฮาร์ดแวร์

[ctx: #20161]
en: Total
th_th: ทั้งหมด

[ctx: #20162]
en: Used
th_th: ใช้

[ctx: #20163]
en: of
th_th: จาก

[ctx: #20164]
en: Locking not supported
th_th: การล๊อคไม่สนับสนุน

[ctx: #20165]
en: Not locked
th_th: ไม่ล๊อค

[ctx: #20166]
en: Locked
th_th: ล๊อคแล้ว

[ctx: #20167]
en: Frozen
th_th: แช่แข็ง

[ctx: #20168]
en: Requires reset
th_th: ต้องการทำงานใหม่

[ctx: #20169]
en: Week
th_th: สัปดาห์

[ctx: #20170]
en: Line
th_th: บรรทัด

[ctx: #20171]
en: Windows network (SMB)
th_th: เครือข่ายวินโดว์ (SMB)

[ctx: #20172]
en: XBMSP server
th_th: เซิฟเวอร์ XBMSP

[ctx: #20173]
en: FTP server
th_th: เซิฟเวอร์ FTP

[ctx: #20176]
note: Label used for a video info message box
en: Show video information
th_th: แสดงข้อมูลวิดีโอ

[ctx: #20177]
en: Done
th_th: สำเร็จ

[ctx: #20183]
en: Reload skin
th_th: โหลดหน้าตาอีกครั้ง

[ctx: #20185]
en: Use poster view styles for TV shows
th_th: ใช้มุมมองแบบโปสเตอร์สำหรับรายการทีวี

[ctx: #20186]
en: Please wait
th_th: กรุณารอสักครู่

[ctx: #20188]
en: Announce library updates
th_th: แจ้งเตือนการปรับปรุงคลังข้อมูล

[ctx: #20189]
en: Enable auto scrolling for plot & review
th_th: ใช้งานแถบเลื่อนอัตโนมัติสำหรับ plot & review

[ctx: #20190]
en: Custom
th_th: กำหนดเอง

[ctx: #20192]
en: Fetch additional information during updates
th_th: ดึงข้อมูลเพิ่มเติม ขณะทำการปรับปรุง

[ctx: #20193]
en: Default provider for album information
th_th: ผู้ให้บริการเริ่มต้นสำหรับข้อมูลอัลบั้ม

[ctx: #20194]
en: Default provider for artist information
th_th: ผู้ให้บริการเริ่มต้น สำหรับข้อมูลศิลปิน

[ctx: #20195]
en: Change information provider
th_th: เปลี่ยนผู้ให้บริการข้อมูล

[ctx: #20196]
en: Export music library
th_th: ส่งออกคลังเพลง

[ctx: #20197]
en: Import music library
th_th: นำเข้าคลังเสียง

[ctx: #20198]
en: No artist found!
th_th: ไม่พบศิลปิน

[ctx: #20199]
en: Downloading artist information failed
th_th: การดาวน์โหลดข้อมูลศิลปินล้มเหลว

[ctx: #20220]
en: Prefer online information
th_th: เลือกใช้ข้อมูลออนไลน์

[ctx: #20221]
note: Description of setting with label #20220 "Prefer online information"
en: With this enabled, any information that is downloaded for albums and artists will override anything you have set in your song tags, such as genres, year, song artists etc. Useful if you have MusicBrainz identifiers in your song tags.
th_th: ด้วยการเปิดใช้ส่วนนี้, ทุกข้อมูลที่ถูกดาวน์โหลดสำหรับอัลบั้มและศิลปิน จะแทนที่ทุกอย่างที่คุณกำหนดไว้ในแท็กเพลง, อย่างเช่น ประเภท, ปี, ศิลปินเพลง อื่นๆ. มีประโยชน์ถ้าคุณมีการระบุไอดีของ MusicBrainz ในแท็กเพลงของคุณ.

[ctx: #20222]
en: Look for external subtitles
th_th: มองหาคำบรรยายภายนอก

[ctx: #20240]
en: Android music
th_th: เพลง Android

[ctx: #20241]
en: Android videos
th_th: วิดีโอ Android

[ctx: #20242]
en: Android pictures
th_th: รูปภาพ Android

[ctx: #20243]
en: Android photos
th_th: ภาพถ่าย Android

[ctx: #20244]
en: Android apps
th_th: แอพ Android

[ctx: #20250]
en: Party on! (videos)
th_th: เริ่มปาร์ตี้! (วิดีโอ)

[ctx: #20251]
en: Mixing drinks (videos)
th_th: ผสมเครื่องดื่ม (วิดีโอ)

[ctx: #20252]
en: Filling glasses (videos)
th_th: เติมแก้ว (วิดีโอ)

[ctx: #20255]
en: First logon, edit your profile
th_th: เข้าสู่ระบบครั้งแรก, แก้ไขข้อมูลส่วนตัวของคุณ

[ctx: #20259]
en: Network File System (NFS)
th_th: ระบบแฟ้มเครือข่าย (NFS)

[ctx: #20260]
en: Secure Shell (SSH / SFTP)
th_th: เชลล์แบบปลอดภัย (SSH / SFTP)

[ctx: #20262]
en: Zeroconf browser
th_th: ตัวเรียกดู Zeroconf

[ctx: #20302]
en: Unable to write to folder:
th_th: ไม่สามารถเขียนไปยังโฟลเดอร์

[ctx: #20307]
en: Secondary DNS
th_th: DNS สำรอง

[ctx: #20309]
en: Make new folder
th_th: สร้างโฟลเดอ ร์ใหม่

[ctx: #20314]
en: Videos - Library
th_th: วิดีโอ - คลังข้อมูล

[ctx: #20316]
en: Sort by: ID
th_th: เรียงลำดับ: ไอดี

[ctx: #20322]
en: Content scanning options
th_th: ตัวเลือกการสืบค้นเนื้อหา

[ctx: #20323]
en: Movie plot
th_th: เรื่องย่อ ภาพยนตร์

[ctx: #20324]
note: Label for context menu entry to start playback of a part of a video stack
en: Play part...
th_th: ส่วนที่เล่น

[ctx: #20325]
note: Window screen calibration: as title to reset calibration settings
en: Calibration reset
th_th: คืนค่า การปรับเทียบ

[ctx: #20328]
en: Browse for destination
th_th: เรียกดูเป้าหมาย

[ctx: #20329]
en: Movies are in separate folders that match the movie title
th_th: ภาพยนตร์อยู่ในโฟลเดอร์แยก ที่ตรงกับชื่อภาพยนตร์

[ctx: #20330]
en: Use folder names for lookups
th_th: ใช้ชื่อโฟลเดอร์ในการค้นหา

[ctx: #20331]
en: File
th_th: แฟ้ม

[ctx: #20332]
en: Use file or folder names in lookups?
th_th: ใช้ชื่อแฟ้มหรือโฟลเดอร์ในการค้นหา?

[ctx: #20333]
en: Set content
th_th: ตั้งค่าเนื้อหา

[ctx: #20334]
en: Folder
th_th: โฟลเดอร์

[ctx: #20335]
en: Look for content recursively?
th_th: มองหาเนื้อหาที่เกี่ยวข้อง?

[ctx: #20336]
en: Unlock sources
th_th: ปลดล๊อคแหล่งข้อมูล

[ctx: #20337]
en: Actor
th_th: นักแสดง

[ctx: #20338]
en: Movie
th_th: ภาพยนตร์

[ctx: #20339]
en: Director
th_th: ผู้กำกับ

[ctx: #20340]
en: Do you want to remove all items within this path from your library?
th_th: คุณต้องการลบทุกรายการภายในเส้นทางนี้ จากคลังข้อมูลของคุณ?

[ctx: #20342]
en: Movies
th_th: ภาพยนตร์

[ctx: #20343]
en: TV shows
th_th: รายการทีวี

[ctx: #20344]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: This directory contains
th_th: ไดเรกทอรีนี้มี

[ctx: #20345]
en: Run automated scan
th_th: ทำการสำรวจอัตโนมัติ

[ctx: #20346]
en: Scan recursively
th_th: สำรวจข้อมูลเกี่ยวข้อง

[ctx: #20347]
en: as
th_th: เป็น

[ctx: #20348]
en: Directors
th_th: ผู้กำกับ

[ctx: #20349]
en: No video files found in this path!
th_th: ไม่พบวิดีโอในพาธนี้!

[ctx: #20351]
en: TV show information
th_th: ข้อมูลรายการทีวี

[ctx: #20352]
en: Episode information
th_th: ข้อมูลตอน

[ctx: #20353]
en: Loading TV show details
th_th: โหลดข้อมูลรายการทีวี

[ctx: #20354]
en: Fetching episode guide
th_th: ดึงข้อมูลนำทาง ตอน

[ctx: #20355]
en: Loading information for episodes in directory
th_th: โหลดข้อมูลสำหรับตอน ในไดเรกทอรี

[ctx: #20356]
en: Select TV show:
th_th: เลือกรายการทีวี:

[ctx: #20357]
en: Enter the TV show name
th_th: ป้อนชื่อรายการทีวี

[ctx: #20359]
en: Episode
th_th: ตอน

[ctx: #20360]
en: Episodes
th_th: ตอน

[ctx: #20361]
en: Loading episode details
th_th: โหลดรายละเอียดตอน

[ctx: #20362]
en: Remove episode from library
th_th: ลบตอนออกจากคลัง

[ctx: #20363]
en: Remove TV show from library
th_th: ลบรายากรทีวีออกจากคลัง

[ctx: #20364]
en: TV show
th_th: รายการทีวี

[ctx: #20365]
en: Episode plot
th_th: เรื่องย่อ ตอน

[ctx: #20366]
en: * All seasons
th_th: * ทุก ฤดู

[ctx: #20367]
en: Hide watched
th_th: ซ่อน ที่ดูแล้ว

[ctx: #20370]
en: * Hidden to prevent spoilers *
th_th: * ซ่อนไว้ เพื่อป้องกันการสปอยล์ *

[ctx: #20371]
en: Set season thumb
th_th: ตั้งภาพย่อฤดู

[ctx: #20372]
en: Season image
th_th: รูปภาพฤดู

[ctx: #20373]
en: Season
th_th: ฤดู

[ctx: #20374]
en: Downloading movie information
th_th: กำลังดาวน์โหลดข้อมูลภาพยนต์

[ctx: #20375]
en: Unassign content
th_th: ยกเลิกกำหนดเนื้อหา

[ctx: #20376]
note: Original title of the movie/tvshow (could differ from local distributor title) (ListItem.OriginalTitle)
en: Original title
th_th: ชื่อดั้งเดิม

[ctx: #20377]
en: Refresh TV show information
th_th: เรียกข้อมูลรายการทีวีใหม่

[ctx: #20378]
en: Refresh information for all episodes?
th_th: ฟื้นฟูข้อมูลสำหรับทุกตอน?

[ctx: #20379]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Selected folder contains a single TV show
th_th: โฟลเดอร์ที่เลือกประกอบด้วยรายการทีวี

[ctx: #20380]
en: Exclude selected folder from scans
th_th: แยกโฟลเดอร์ที่เลือกระหว่างสำรวจ

[ctx: #20381]
en: Specials
th_th: พิเศษ

[ctx: #20382]
en: Recently added
th_th: ที่เพิ่งเพิ่ม

[ctx: #20383]
en: Selected folder contains a single video
th_th: โฟลเดอร์ที่เลือกมีวิดีโอเดียว

[ctx: #20384]
en: Link to TV show
th_th: ลิ้งค์รายการทีวี

[ctx: #20385]
en: Remove link to TV show
th_th: ลบลิงค์รายการทีวี

[ctx: #20386]
en: Recently added movies
th_th: ภาพยนต์ที่เพิ่งเพิ่ม

[ctx: #20387]
en: Recently added episodes
th_th: ตอนที่เพิ่งเพิ่ม

[ctx: #20388]
en: Studios
th_th: สตูดิโอ

[ctx: #20389]
en: Music videos
th_th: วิดีโอเพลง

[ctx: #20390]
en: Recently added music videos
th_th: วิดีโอเพลงที่เพิ่งเพิ่ม

[ctx: #20391]
en: Music video
th_th: วิดีโอเพลง

[ctx: #20392]
en: Remove music video from library
th_th: ลบวิดีโอเพลงจากคลังข้อมูล

[ctx: #20393]
en: Music video information
th_th: ข้อมูลวิดีโอเพลง

[ctx: #20394]
en: Loading music video information
th_th: กำลังโหลดข้อมูลวิดีโอเพลง

[ctx: #20395]
en: Mixed
th_th: ผสม

[ctx: #20396]
en: Go to albums by artist
th_th: ไปยังอัลบั้มตามศิลปิน

[ctx: #20397]
en: Go to album
th_th: ไปยังอัลบั้ม

[ctx: #20398]
en: Play song
th_th: เล่นเพลง

[ctx: #20399]
en: Go to music videos from album
th_th: ไปยังวิดีโอเพลงจากอัลบั้ม

[ctx: #20400]
en: Go to music videos by artist
th_th: ไปยังวิดีโอเพลงตามชื่อศิลปิน

[ctx: #20401]
en: Play music video
th_th: เล่นวิดีโอเพลง

[ctx: #20402]
en: Download actor thumbnails
th_th: ดาวน์โหลดรูปย่อนักแสดง

[ctx: #20403]
en: Set actor thumb
th_th: ตั้งค่ารูปย่อนักแสดง

[ctx: #20404]
en: Remove bookmark
th_th: เอาที่คั่นหน้าออก

[ctx: #20405]
en: Remove episode bookmark
th_th: ลบที่คั่นหน้าตอน

[ctx: #20406]
en: Set episode bookmark
th_th: กำหนดที่คั่นหน้าตอน

[ctx: #20407]
en: Information provider settings
th_th: การตั้งค่าผู้ให้บริการข้อมูล

[ctx: #20408]
en: Downloading music video information
th_th: ดาวน์โหลดข้อมูลวิดีโอเพลง

[ctx: #20409]
en: Downloading TV show information
th_th: ดาวน์โหลดข้อมูลรายการทีวี

[ctx: #20410]
en: Trailer
th_th: ตัวอย่างภาพยนต์

[ctx: #20411]
en: Flatten
th_th: เรียบง่าย

[ctx: #20412]
en: Flatten TV show seasons
th_th: รวม ฤดูของรายการทีวี

[ctx: #20413]
en: Get fanart
th_th: รับ แฟนอาร์ต

[ctx: #20414]
en: Show fanart in video and music libraries
th_th: แสดง แฟนอาร์ต ในคลังวิดีโอและเพลง

[ctx: #20415]
en: Scanning for new content
th_th: สำรวจเนื้อหาใหม่

[ctx: #20416]
en: First aired
th_th: ออกอากาศครั้งแรก

[ctx: #20417]
en: Writer
th_th: เขียน

[ctx: #20418]
en: Writers
th_th: นักเขียน

[ctx: #20419]
en: Replace file names with library titles
th_th: แทนชื่อไฟล์ ด้วยชื่อเรื่องจากคลังข้อมูล

[ctx: #20420]
note: Value for setting with label #19171 "PVR & Live TV / Playback / Switch to full screen" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Never
th_th: ไม่เคย

[ctx: #20421]
en: If only one season
th_th: ถ้ามีเพียงหนึ่งฤดู

[ctx: #20422]
note: Value for setting with label #170 "Player / Videos / Adjust display refresh rate" Value for setting with label #36098 "System / Display / Use 10 bit for SDR"
en: Always
th_th: เสมอ

[ctx: #20423]
en: Has trailer
th_th: มีตัวอย่าง

[ctx: #20424]
en: False
th_th: ไม่จริง

[ctx: #20425]
en: Fanart slideshow
th_th: แสดงสไลด์ แฟนอาร์ต

[ctx: #20426]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export to a single file or separate files per entry?
th_th: ส่งออกเป็นแฟ้มเดี่ยว หรือแยกแฟ้มแต่ละรายการ?

[ctx: #20427]
en: Choose rule type
th_th: เลือก แบบของกฎ

[ctx: #20428]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Single file
th_th: แฟ้มเดียว

[ctx: #20429]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Separate
th_th: แยก

[ctx: #20430]
note: xbmc/interfaces/builtins/LibraryBuiltins.cpp
en: Export thumbnails and fanart?
th_th: ส่งออกรูปย่อและแฟนอาร์ต?

[ctx: #20431]
en: Overwrite old files?
th_th: เขียนทับแฟ้มเดิมหรือไม่?

[ctx: #20432]
note: xbmc/settings/dialogs/GUIDialogContentSettings.cpp
en: Exclude path from library updates
th_th: แยกพาธจากการอัพเดทคลังข้อมูล

[ctx: #20434]
en: Sets
th_th: ชุด

[ctx: #20435]
en: Combine split video items
th_th: รวมรายการวิดีโอที่ถูกแบ่ง

[ctx: #20436]
en: Export actor thumbs?
th_th: ส่งออกรูปย่อนักแสดง

[ctx: #20437]
en: Choose fanart
th_th: เลือก แฟนอาร์ต

[ctx: #20438]
en: Local fanart
th_th: แฟนอาร์ต ในเครื่อง

[ctx: #20439]
en: No fanart
th_th: ไม่มี แฟนอาร์ต

[ctx: #20440]
en: Current fanart
th_th: แฟนอาร์ต ที่ใช้อยู่

[ctx: #20441]
en: Remote fanart
th_th: แฟนอาร์ต รีโมท

[ctx: #20442]
en: Change content
th_th: เปลี่ยนเนื้อหา

[ctx: #20443]
en: Do you want to refresh information for all items within this path?
th_th: คุณต้องการฟื้นฟูข้อมูล สำหรับทุกรายการ ภายในเส้นทางนี้?

[ctx: #20444]
en: Add to library
th_th: เพิ่มไปยังคลังข้อมูล

[ctx: #20445]
note: Name of an artwork type
en: Fanart
th_th: แฟนอาร์ต

[ctx: #20446]
note: Ask user when refreshing music or video info if they want to use data from NFO file
en: Locally stored information found. Ignore and refresh from Internet?
th_th: พบข้อมูลที่เก็บไว้ภายใน ละเว้นแล้วฟื้นฟูจากอินเทอร์เน็ต?

[ctx: #20447]
en: Do you want to add the media from this source to your library?
th_th: คุณต้องการเพิ่มสื่อจากแหล่งข้อมูลนี้ ไปยังคลังข้อมูลของคุณ?

[ctx: #20448]
en: Couldn't download information
th_th: ไม่สามารถดาวน์โหลดข้อมูล

[ctx: #20449]
en: Unable to connect to remote server
th_th: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยังรีโมทเซิร์ฟเวอร์

[ctx: #20450]
en: Unable to connect to remote server. Would you like to continue scanning?
th_th: ไม่สามารถเชื่อมต่อไปยังรีโมทเซิร์ฟเวอร์ คุณยังต้องการที่จะทำการสแกนต่อ?

[ctx: #20451]
en: Countries
th_th: ประเทศ

[ctx: #20452]
en: episode
th_th: ตอน

[ctx: #20453]
en: episodes
th_th: ตอน

[ctx: #20454]
en: Listener
th_th: ผู้ฟัง

[ctx: #20455]
en: Listeners
th_th: ผู้ฟัง

[ctx: #20456]
note: Label of a setting to use a simplified (flattened) hierarchy
en: Flatten hierarchy
th_th: รวมลำดับชั้น

[ctx: #20457]
en: Movie set
th_th: ภาพยนตร์ชุด

[ctx: #20458]
en: Show movie sets
th_th: แสดงชุดภาพยนตร์

[ctx: #20462]
en: New tag...
th_th: tag ใหม่...

[ctx: #20465]
en: Manage movie set
th_th: จัดการ ชุดภาพยนตร์

[ctx: #20466]
en: Select movie set
th_th: เลือก ชุดภาพยนตร์

[ctx: #20468]
en: Add movie to a new set
th_th: เพิ่มภาพยนตร์ ไปยังชุดใหม่

[ctx: #20470]
en: Include sets containing a single movie
th_th: รวมถึงชุดที่มีภาพยนตร์เรื่องเดียว

[ctx: #20471]
en: Show empty TV shows
th_th: แสดง รายการทีวี ที่ว่างเปล่า

[ctx: #21330]
en: Show hidden files and directories
th_th: แสดงแฟ้มและโฟลเดอร์ที่ซ่อน

[ctx: #21331]
en: New media detected
th_th: ตรวจพบสื่อใหม่

[ctx: #21332]
en: Browse videos
th_th: เรียกดูวิดีโอ

[ctx: #21333]
en: Browse music
th_th: เรียกดูเพลง

[ctx: #21334]
en: Browse pictures
th_th: เรียกดูรูปภาพ

[ctx: #21335]
en: Browse files
th_th: เรียกดูแฟ้ม

[ctx: #21337]
note: Used in the add-on browser under "Last updated" when a repository has never been updated
en: Never
th_th: ไม่เลย

[ctx: #21338]
en: Select version
th_th: เลือก เวอร์ชัน

[ctx: #21340]
en: Auto-update
th_th: ปรับรุ่น-อัตโนมัติ

[ctx: #21341]
en: No updates available
th_th: ไม่มีพบการปรับรุ่น

[ctx: #21359]
en: Add media share...
th_th: เพิ่มสื่อที่แบ่งปัน...

[ctx: #21360]
en: Share my libraries
th_th: แบ่งปันคลังข้อมูลของฉัน

[ctx: #21361]
en: Look for remote UPnP players
th_th: มองหาตัวเล่น UPnP ระยะไกล

[ctx: #21362]
en: Bookmark created
th_th: ที่คั่นหน้าถูกสร้าง

[ctx: #21363]
en: Episode bookmark created
th_th: ที่คั่นหน้าตอนถูกสร้าง

[ctx: #21364]
en: Edit media share
th_th: แก้ไขสื่อที่แบ่งปัน

[ctx: #21365]
en: Remove media share
th_th: สื่อที่แบ่งปัน

[ctx: #21366]
en: Custom subtitle folder
th_th: โฟลเดอร์คำบรรยายที่กำหนดเอง

[ctx: #21367]
en: Movie & alternate subtitle directory
th_th: ไดเร็กทอรี่ภาพยนตร์ & คำบรรยายสำรอง

[ctx: #21369]
en: Enable mouse and touch screen support
th_th: เปิดใช้งาน การรองรับเมาส์และหน้าจอสัมผัส

[ctx: #21370]
en: Play GUI sounds during media playback
th_th: เล่นเสียง GUI ในระหว่างทำการเล่นกลับสื่อ

[ctx: #21371]
note: Name of an artwork type
en: Thumbnail
th_th: รูปย่อ

[ctx: #21372]
en: Forced DVD player region
th_th: บังคับตัวเล่นดีวีดีตามภูมิภาค

[ctx: #21373]
en: Display
th_th: การแสดงผล

[ctx: #21374]
en: Video aspect
th_th: ลักษณะวิดีโอ

[ctx: #21375]
en: Normal
th_th: ปกติ

[ctx: #21376]
en: Letterbox
th_th: กล่องจดหมาย

[ctx: #21377]
en: Widescreen
th_th: จอกว้าง

[ctx: #21378]
en: Enable 480p
th_th: เปิดใช้งาน 480p

[ctx: #21379]
en: Enable 720p
th_th: เปิดใช้งาน 720p

[ctx: #21380]
en: Enable 1080i
th_th: เปิดใช้งาน 1080i

[ctx: #21381]
en: Enter name of new playlist
th_th: ป้อนชื่อรายการเล่นใหม่

[ctx: #21382]
en: Show "Add source" buttons
th_th: แสดงปุ่ม "เพิ่มแหล่งข้อมูล"

[ctx: #21383]
en: Enable scrollbars
th_th: เปิดใช้แถบเลื่อน

[ctx: #21384]
en: Make watched filtering a toggle in video library
th_th: Make watched filtering a toggle in วิดีโอ คลังข้อมูล

[ctx: #21385]
en: Open
th_th: เปิด

[ctx: #21386]
en: Acoustic management level
th_th: ระดับการจัดการเสียง

[ctx: #21387]
en: Fast
th_th: เร็ว

[ctx: #21388]
en: Quiet
th_th: เงียบ

[ctx: #21389]
en: Enable custom background
th_th: เปิดใช้งานปรับแต่งพื้นหลัง

[ctx: #21390]
en: Power management level
th_th: ระดับการจัดการพลังงาน

[ctx: #21395]
en: Unable to cache files bigger than 4GB
th_th: ไม่สามารถแคชแฟ้มใหญ่กว่า 4GB

[ctx: #21396]
en: Chapter
th_th: บท

[ctx: #21397]
en: High quality pixel shader v2
th_th: การไล่สีพิกเซลคุณภาพสูง v2

[ctx: #21399]
en: Use tween animations
th_th: ใช้ภาพเคลื่อนไหว

[ctx: #21400]
en: contains
th_th: ประกอบด้วย

[ctx: #21401]
en: does not contain
th_th: ไม่ประกอบด้วย

[ctx: #21402]
en: is
th_th: เป็น

[ctx: #21403]
en: is not
th_th: ไม่ใช่

[ctx: #21404]
en: starts with
th_th: เริ่มต้นด้วย

[ctx: #21405]
en: ends with
th_th: จบด้วย

[ctx: #21406]
en: greater than
th_th: มากกว่า

[ctx: #21407]
en: less than
th_th: น้อยกว่า

[ctx: #21408]
en: after
th_th: หลัง

[ctx: #21409]
en: before
th_th: ก่อน

[ctx: #21410]
en: in the last
th_th: เป็นตัวสุดท้าย

[ctx: #21411]
en: not in the last
th_th: ไม่เป็นตัวสุดท้าย

[ctx: #21412]
en: Information providers
th_th: ผู้ให้บริการข้อมูล

[ctx: #21413]
en: Default provider for movie information
th_th: ผู้ให้บริการเริ่มต้น สำหรับข้อมูลภาพยนตร์

[ctx: #21414]
en: Default provider for TV show information
th_th: ผู้ให้บริการเริ่มต้น สำหรับข้อมูลรายการทีวี

[ctx: #21415]
en: Default provider for music video information
th_th: ผู้ให้บริการเริ่มต้น สำหรับข้อมูลวิดีโอเพลง

[ctx: #21416]
en: Select first unwatched TV show season / episode
th_th: เลือกอันดับแรก ฤดู / ตอน ของรายการทีวีที่ยังไม่ดู

[ctx: #21417]
en: Settings
th_th: ตั้งค่า

[ctx: #21418]
en: Multilingual
th_th: หลายภาษา

[ctx: #21419]
en: No information providers present
th_th: ไม่ปรากฏผู้ให้บริการข้อมูล

[ctx: #21420]
en: Value to match
th_th: ค่าที่ตรงกัน

[ctx: #21421]
en: Smart playlist rule
th_th: ตัวกรองรายการเล่น

[ctx: #21422]
en: Match items where
th_th: รายการตรงตาม

[ctx: #21423]
en: New rule...
th_th: สร้างรูปแบบการแสดงผล

[ctx: #21424]
en: Items must match
th_th: รายการต้องตรงตาม

[ctx: #21425]
en: all of the rules
th_th: รูปแบบการแสดงผลทั้งหมด

[ctx: #21426]
en: one or more of the rules
th_th: หนึ่งหรือมากกกว่า

[ctx: #21427]
en: Limit to
th_th: จำกัด

[ctx: #21428]
en: No limit
th_th: ไม่จำกัด

[ctx: #21429]
en: Order by
th_th: เรียงลำดับตาม

[ctx: #21430]
en: ascending
th_th: น้อยไปมาก

[ctx: #21431]
en: descending
th_th: มากไปน้อย

[ctx: #21432]
en: Edit smart playlist
th_th: แก้ไขรายการเล่น

[ctx: #21433]
en: Playlist name
th_th: ชื่อรายการเล่น

[ctx: #21434]
en: Find items where
th_th: ค้นหารายการ

[ctx: #21435]
en: Edit
th_th: - แก้ไข

[ctx: #21437]
en: New smart playlist...
th_th: สร้างรายการเล่นอัจฉริยะ...

[ctx: #21439]
en: Edit party mode rules
th_th: แก้ไขปาร์ตี้โหมด

[ctx: #21440]
en: Home folder
th_th: โฟลเดอร์หลัก

[ctx: #21441]
en: Watched count
th_th: จำนวนคนดู

[ctx: #21442]
en: Episode title
th_th: ชื่อตอน

[ctx: #21443]
en: Video resolution
th_th: ความละเอียดภาพยนต์

[ctx: #21444]
en: Audio channels
th_th: ช่องเสียง

[ctx: #21445]
en: Video codec
th_th: ตัวแปลงสัญญาณวิดีโอ

[ctx: #21446]
en: Audio codec
th_th: ตัวแปลงสัญญาณเสียง

[ctx: #21447]
en: Audio language
th_th: ภาษาเสียง

[ctx: #21448]
en: Subtitle language
th_th: ภาษาของคำบรรยาย

[ctx: #21449]
en: Remote control sends keyboard presses
th_th: รีโมทส่งคำสั่งคีย์บอร์ด

[ctx: #21450]
note: Label for controls used to edit something (e.g. setting "Appearance -> Skin -> Edit" or a context menu entry to open timer settings dialog)
en: Edit
th_th: - แก้ไข

[ctx: #21451]
en: Internet connection required.
th_th: จำเป็นต้องมีการเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ต

[ctx: #21452]
en: Get more...
th_th: รับอื่นๆ...

[ctx: #21453]
en: Root filesystem
th_th: ระบบแฟ้ม Root

[ctx: #21454]
en: Source too slow
th_th: แหล่งข้อมูลช้าเกินไป

[ctx: #21455]
en: Read rate too low for continuous playback
th_th: อัตราการอ่านช้าเกินที่จะทำการเล่นอย่างต่อเนื่อง

[ctx: #21456]
en: External storage
th_th: แหล่งเก็บข้อมูลภายนอก

[ctx: #21457]
en: Watched episode count
th_th: จำนวนตอนที่ดูแล้ว

[ctx: #21458]
en: Group by
th_th: จัดกลุ่ม โดย

[ctx: #21459]
en: mixed
th_th: ผสม

[ctx: #21461]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Manual
th_th: ด้วยตนเอง

[ctx: #21462]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Bottom of video
th_th: ล่างสุดของวิดีโอ

[ctx: #21464]
note: Item list value of setting with label #21460 "Subtitle position on screen"
en: Top of video
th_th: บนสุดของวิดีโอ

[ctx: #21466]
note: Description of setting with label #21416 "Select first unwatched TV show season/episode"
en: When entering a TV show season or episode view automatically select the first unwatched season or episode.[CR][On first entry] The first unwatched item will be selected only when a view is entered for the first time.[CR][Always] The first unwatched item will be selected every time a view is entered.
th_th: เมื่อเข้าสู่ฤดูหรือตอนของรายการทีวี มุมมองจะเลือกฤดูหรือตอนที่ยังไม่ดูอันดับแรกโดยอัตโนมัติ[CR][ในครั้งแรก] รายการแรกที่ยังไม่ได้ดู จะถูกเลือกเมื่อมุมมองถูกเข้าถึงในครั้งแรกเท่านั้น[CR][เสมอ] รายการแรกที่ยังไม่ได้ดู จะถูกเลือกทุกครั้ง เมื่อมุมมองถูกเข้าถึง

[ctx: #21471]
note: One of the values valid for "Videos -> Library -> Select first unwatched TV show season / episode" with label #21416
en: On first entry
th_th: ในครั้งแรกที่เข้า

[ctx: #21472]
en: Include "All seasons" and "Specials"
th_th: รวมถึง "ทุกฤดู" และ "พิเศษ"

[ctx: #21473]
note: Description of setting with label #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Whether or not to consider the items from "All seasons" and "Specials" in the unwatched item selection.
th_th: ไม่ว่าจะใช่หรือไม่ ในการพิจารณารายการจาก "ทุกฤดู" และ "พิเศษ" ในการเลือกรายการที่ยังไม่ได้ดู

[ctx: #21474]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Neither
th_th: ไม่ใช่

[ctx: #21475]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Both
th_th: ทั้งหมด

[ctx: #21476]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "All seasons"
th_th: เพียง "ทุกฤดู"

[ctx: #21477]
note: One of the values valid for settings #21472 "Include All Seasons and Specials"
en: Just "Specials"
th_th: เพียง "พิเศษ"

[ctx: #21478]
en: Open
th_th: เปิด

[ctx: #21479]
en: Run
th_th: ดำเนินการ

[ctx: #21480]
en: Use
th_th: ใช้

[ctx: #21481]
en: Audio track count
th_th: นับแทร็กเสียง

[ctx: #21482]
en: Subtitle track count
th_th: นับแทร็กคำบรรยาย

[ctx: #21483]
note: Label for controls used to view something (e.g. a context menu entry to open read-only timer settings dialog)
en: View
th_th: มุมมอง

[ctx: #21602]
en: (External)
th_th: (ภายนอก)

[ctx: #21800]
en: File name
th_th: ชื่อแฟ้ม

[ctx: #21801]
en: File path
th_th: พาธแฟ้ม

[ctx: #21802]
en: File size
th_th: ขนาดแฟ้ม

[ctx: #21803]
en: File date / time
th_th: วัน / เวลา แฟ้ม

[ctx: #21804]
en: Slide index
th_th: ดัชนี

[ctx: #21805]
en: Resolution
th_th: ความละเอียด

[ctx: #21806]
en: Comment
th_th: ข้อคิดเห็น

[ctx: #21807]
en: Colour / B&W
th_th: สี / ขาว&ดำ

[ctx: #21820]
en: Date / Time
th_th: วัน / เวลา

[ctx: #21821]
en: Description
th_th: คำอธิบาย

[ctx: #21822]
en: Camera make
th_th: กล้องที่ใช้

[ctx: #21823]
en: Camera model
th_th: รุ่นกล้อง

[ctx: #21824]
en: EXIF comment
th_th: ข้อความกำกับจาก EXIF

[ctx: #21826]
en: Aperture
th_th: ช่อง

[ctx: #21827]
en: Focal length
th_th: ความยาวโฟกัส

[ctx: #21828]
en: Focus distance
th_th: ระยะโฟกัส

[ctx: #21829]
en: Exposure
th_th: ความเร็วชัตเตอร์

[ctx: #21830]
en: Exposure time
th_th: ความเร็วชัตเตอร์

[ctx: #21831]
en: Exposure bias
th_th: การชดเชยแสง

[ctx: #21832]
en: Exposure mode
th_th: โหมดความเร็วชัตเตอร์

[ctx: #21833]
en: Flash used
th_th: ใช้แฟรช

[ctx: #21834]
en: White-balance
th_th: สมดุลแสงขาว

[ctx: #21835]
en: Light source
th_th: แหล่งของแสง

[ctx: #21836]
en: Metering mode
th_th: โหมดการวัด

[ctx: #21838]
en: Digital zoom
th_th: ดิจิทัลซูม

[ctx: #21839]
en: CCD width
th_th: CCD กว้าง

[ctx: #21840]
en: GPS latitude
th_th: GPS ละติจูด

[ctx: #21841]
en: GPS longitude
th_th: GPS ลองติจูด

[ctx: #21842]
en: GPS altitude
th_th: GPS ระดับความสูล

[ctx: #21843]
en: Orientation
th_th: ปฐมนิเทศ

[ctx: #21844]
en: XP comment
th_th: อธิบาย XP

[ctx: #21845]
note: Used in context menu
en: Scan to library
th_th: สำรวจไปยังคลังข้อมูล

[ctx: #21857]
en: Sub-location
th_th: ตำแหน่ง-ย่อย

[ctx: #21858]
en: Image type
th_th: ชนิดของรูปภาพ

[ctx: #21859]
en: Time created
th_th: ตั้งเวลาแล้ว

[ctx: #21860]
en: Supplemental categories
th_th: ประเภทเพิ่มเติม

[ctx: #21861]
en: Keywords
th_th: คำสำคัญ

[ctx: #21862]
en: Caption
th_th: คำบรรยาย

[ctx: #21863]
en: Author
th_th: ผู้แต่ง

[ctx: #21864]
en: Headline
th_th: หัวเรื่อง

[ctx: #21865]
en: Special instructions
th_th: คำแนะนำพิเศษ

[ctx: #21866]
en: Category
th_th: หมวด

[ctx: #21867]
en: Byline
th_th: เรื่องย่อย

[ctx: #21868]
en: Byline title
th_th: ชื่อเรื่องย่อย

[ctx: #21869]
en: Credit
th_th: เครดิต

[ctx: #21870]
en: Source
th_th: แหล่งข้อมูล

[ctx: #21871]
en: Copyright notice
th_th: แจ้งให้ทราบเกี่ยวกับลิขสิทธิ์

[ctx: #21872]
en: Object name
th_th: ชื่อวัตถุ

[ctx: #21873]
en: City
th_th: เมือง

[ctx: #21874]
en: State
th_th: ถนน

[ctx: #21875]
en: Country
th_th: ประเทศ

[ctx: #21876]
en: Original TX reference
th_th: ต้นฉบับ อ้างอิง TX

[ctx: #21877]
en: Date created
th_th: วันที่สร้าง

[ctx: #21878]
en: Urgency
th_th: เร่งด่วน

[ctx: #21879]
en: Country code
th_th: รหัสประเทศ

[ctx: #21880]
en: Reference service
th_th: บริการอ้างอิง

[ctx: #21881]
en: Allow remote control via UPnP
th_th: อนุญาตให้ควบคุมระยะไกลผ่าน UPnP

[ctx: #21882]
en: Attempt to skip introduction before DVD menu
th_th: ข้ามการแนะนำก่อนเมนู

[ctx: #21883]
en: Saved music
th_th: เพลงที่เก็บไว้

[ctx: #21884]
en: Query info for all artists
th_th: สอบถามข้อมูสำหรับศิลปินทั้งหมด

[ctx: #21885]
en: Downloading album information
th_th: กำลังโหลดข้อมูลอัลบั้ม

[ctx: #21886]
en: Downloading artist information
th_th: กำลังโหลดข้อมูลศิลปิน

[ctx: #21887]
en: Biography
th_th: ประวัติ

[ctx: #21888]
en: Discography
th_th: ของสะสม

[ctx: #21889]
en: Searching artist
th_th: ค้นหาศิลปิน

[ctx: #21890]
en: Select artist
th_th: ศิลปินที่เลือก

[ctx: #21891]
en: Artist information
th_th: ข้อมูลศิลปิน

[ctx: #21892]
en: Instruments
th_th: เครื่องเสียง

[ctx: #21893]
en: Born
th_th: เกิด

[ctx: #21894]
en: Formed
th_th: รูปแบบ

[ctx: #21895]
en: Themes
th_th: ชุดตกแต่ง

[ctx: #21896]
en: Disbanded
th_th: แยกย้าย

[ctx: #21897]
en: Died
th_th: สิ้นอายุ

[ctx: #21898]
en: Years active
th_th: ปี

[ctx: #21899]
en: Label
th_th: ป้ายชื่อ

[ctx: #21900]
en: Born / Formed
th_th: เกิด / ที่เกิดขึ้น

[ctx: #22000]
en: Update library on startup
th_th: ปรับปรุงคลังข้อมูลเมื่อเริ่มต้นการทำงาน

[ctx: #22001]
en: Hide progress of library updates
th_th: ปรังปรุงคลังแบบพื้นหลังเสมอ

[ctx: #22002]
en: DNS suffix
th_th: ส่วนต่อท้าย DNS

[ctx: #22006]
en: Subtitle offset
th_th: เลื่อนเวลาคำบรรยาย

[ctx: #22007]
en: OpenGL vendor:
th_th: ผู้ผลิด OpenGL:

[ctx: #22008]
en: OpenGL renderer:
th_th: ตัวสร้างภาพ OpenGL:

[ctx: #22009]
en: OpenGL version:
th_th: รุ่น OpenGL:

[ctx: #22010]
en: GPU temperature:
th_th: GPU อุณหภูมิ:

[ctx: #22011]
en: CPU temperature:
th_th: CPU อุณหภูมิ:

[ctx: #22012]
en: Total memory
th_th: หน่วยความจำทั้งหมด

[ctx: #22013]
en: Profile data
th_th: ข้อมูลส่วนตัว

[ctx: #22014]
en: Use dim if paused during video playback
th_th: ใช้การมืดลงถ้าหยุดชั่วขณะในระหว่างเล่นวิดีโอ

[ctx: #22015]
en: All recordings
th_th: ที่จดจำทั้งหมด

[ctx: #22016]
en: By title
th_th: ชื่อเรื่อง

[ctx: #22017]
en: By group
th_th: กลุ่ม

[ctx: #22019]
en: Recordings by title
th_th: บันทึกตามชื่อเรื่อง

[ctx: #22020]
en: Guide
th_th: ไกด์

[ctx: #22021]
en: Minimise black bars
th_th: ลดแถบดำ

[ctx: #22022]
en: Show video files in listings
th_th: แสดงแฟ้มวิดีโอระหว่างฟังเพลง

[ctx: #22024]
en: Direct3D version:
th_th: Direct3D เวอร์ชัน:

[ctx: #22030]
en: Font
th_th: ตัวอักษร

[ctx: #22031]
en: Size
th_th: ขนาด

[ctx: #22032]
en: Colours
th_th: สี

[ctx: #22033]
en: Charset
th_th: ชุดอักขระ

[ctx: #22078]
note: Label for value for default play action setting
en: Resume
th_th: เล่นต่อ

[ctx: #22079]
en: Default select action
th_th: ค่าเริ่มต้นการกระทำเมื่อเลือก

[ctx: #22080]
en: Choose
th_th: เลือก

[ctx: #22081]
note: Label for video select action 'show info'
en: Show information
th_th: แสดงข้อมูล

[ctx: #22082]
note: Label to denote that there is something 'more' xbmc/favourites/ContextMenus.h
en: More...
th_th: อีก...

[ctx: #22083]
en: Play all
th_th: เล่นทั้งหมด

[ctx: #23049]
en: Teletext not available
th_th: เทเลเท็กซ์ไม่สามารถใช้ได้

[ctx: #23050]
en: Activate teletext
th_th: เปิดใช้งาน เทเลเท็กซ์

[ctx: #23053]
en: Stopping
th_th: กำลังหยุด

[ctx: #23054]
en: Running
th_th: กำลังดำเนินการ

[ctx: #23055]
en: Scale teletext to 4:3
th_th: ปรับขนาด เทเลเท็กซ์ ไปที่ 4:3

[ctx: #23100]
en: External player active
th_th: ตัวเล่นภายนอกทำงาน

[ctx: #23101]
en: Click "OK" to terminate the player
th_th: คลิก "ตกลง" เพื่อปิดตัวเล่น

[ctx: #23104]
en: Click "OK" when playback has ended
th_th: คลิก "ตกลง" เมื่อการเล่นกลับสิ้นสุด

[ctx: #24000]
en: Add-on
th_th: ส่วนเสริม

[ctx: #24001]
en: Add-ons
th_th: ส่วนเสริม

[ctx: #24002]
en: Add-on options
th_th: ตัวเลือก ส่วนเสริม

[ctx: #24003]
en: Add-on information
th_th: ข้อมูล ส่วนเสริม

[ctx: #24004]
note: Name of menu in the add-on browser
en: Recently updated
th_th: ที่เพิ่งอัพเดต

[ctx: #24005]
en: Media sources
th_th: แหล่งข้อมูลสื่อ

[ctx: #24006]
note: Name of an add-on type
en: GUI sounds
th_th: เสียง GUI

[ctx: #24007]
en: Movie information
th_th: ข้อมูลภาพยนตร์

[ctx: #24008]
en: Screensaver
th_th: พักหน้าจอ

[ctx: #24009]
en: Script
th_th: สคริปต์

[ctx: #24010]
en: Visualisation
th_th: การแสดงแสงสี

[ctx: #24011]
en: Add-on repository
th_th: แหล่งแฟ้มข้อมูล ส่วนเสริม

[ctx: #24012]
en: Subtitles
th_th: คำบรรยาย

[ctx: #24013]
en: Lyrics
th_th: เนื้อเพลง

[ctx: #24014]
en: TV information
th_th: ข้อมูลรายการทีวี

[ctx: #24015]
en: Music video information
th_th: ข้อมูลวิดีโอเพลง

[ctx: #24016]
en: Album information
th_th: ข้อมูลอัลบัม

[ctx: #24017]
en: Artist information
th_th: ข้อมูลศิลปิน

[ctx: #24018]
en: Services
th_th: บริการ

[ctx: #24019]
note: generic label to denote the addon type pvr clients, used in different places
en: PVR clients
th_th: ลูกข่าย PVR

[ctx: #24020]
en: Configure
th_th: ปรับแต่ง

[ctx: #24021]
en: Disable
th_th: ปิดการใช้งาน

[ctx: #24022]
en: Enable
th_th: เปิดการใช้งาน

[ctx: #24023]
note: Defines the state of the add-on in the add-on manager window
en: Disabled
th_th: ปิดการใช้งาน

[ctx: #24024]
note: Used as an error message (triggered from content dialog) on disabled scrapers
en: Add-on disabled
th_th: ส่วนเสริม ถูกระงับ

[ctx: #24025]
note: Used as the type name for context item addons
en: Context menus
th_th: เมนูเนื้อหา

[ctx: #24026]
en: Languages
th_th: ภาษา

[ctx: #24027]
en: Weather
th_th: สภาพอากาศ

[ctx: #24028]
en: Weather.com (standard)
th_th: Weather.com (มาตรฐาน)

[ctx: #24029]
en: Service for weather information
th_th: บริการข้อมูลของสภาพอากาศ

[ctx: #24030]
en: This add-on can't be configured
th_th: ส่วนเสริมนี้ ปรับแต่งไม่ได้

[ctx: #24031]
en: Error loading settings
th_th: ผิดพลาดขณะโหลด การตั้งค่า

[ctx: #24032]
en: All add-ons
th_th: ส่วนเสริม ทั้งหมด

[ctx: #24033]
en: Install from repository
th_th: ติดตั้งจากแหล่งข้อมูล

[ctx: #24034]
en: Check for updates
th_th: ตรวจสอบอัพเดท

[ctx: #24035]
en: Image collections
th_th: การรวบรวมรูปภาพ

[ctx: #24036]
en: Changelog
th_th: บันทึกการปรับเปลี่ยน

[ctx: #24037]
en: Uninstall
th_th: ถอนการติดตั้ง

[ctx: #24038]
en: Install
th_th: ติดตั้ง

[ctx: #24039]
en: Disabled add-ons
th_th: ส่วนเสริม ที่ไม่ใช้งาน

[ctx: #24040]
en: (Clear the current setting)
th_th: (ล้างการตั้งค่านี้)

[ctx: #24041]
en: Install from zip file
th_th: ติดตั้งจาก ไฟล์ zip

[ctx: #24043]
en: Available updates
th_th: ที่มีการปรับรุ่น

[ctx: #24045]
note: Used as an event log description for add-ons failed to install from zip
en: Failed to install add-on from zip file
th_th: ล้มเหลวในการติดตั้งส่วนเสริมจากแฟ้ม zip

[ctx: #24047]
en: This add-on can't be uninstalled
th_th: ส่วนเสริมนี้ ไม่สามารถถอนการติดตั้ง

[ctx: #24048]
en: VideoPlayer InputStream
th_th: สตรีมขาเข้า ตัวเล่นวิดีโอ

[ctx: #24050]
en: Available add-ons
th_th: ส่วนเสริม ที่มีอยู่

[ctx: #24051]
en: Version:
th_th: เวอร์ชั่น:

[ctx: #24052]
en: Disclaimer
th_th: ปฏิเสธ

[ctx: #24053]
en: License:
th_th: ลิขสิทธิ์:

[ctx: #24054]
en: What's new
th_th: มีอะไรใหม่

[ctx: #24055]
note: Used in the Add-on Manager
en: Check for updates
th_th: ตรวจสอบอัพเดท

[ctx: #24058]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Checking dependencies...
th_th: กำลังตรวจสอบ ที่ต้องใช้ร่วมกัน...

[ctx: #24059]
en: Would you like to enable this add-on?
th_th: คุณต้องการจะเปิดใช้ ส่วนเสริม นี้?

[ctx: #24060]
en: Would you like to disable this add-on?
th_th: คุณต้องการจะปิดการใช้ ส่วนเสริม นี้?

[ctx: #24061]
en: Add-on updates available
th_th: ส่วนเสริม ที่พร้อมปรับรุ่น

[ctx: #24062]
en: Enabled add-ons
th_th: ส่วนเสริม ที่เปิดใช้

[ctx: #24063]
en: Auto update
th_th: ปรับรุ่น อัตโนมัติ

[ctx: #24064]
note: Used as an event log description for add-ons that have been installed/enabled
en: Add-on enabled
th_th: ส่วนเสริม เปิดใช้แล้ว

[ctx: #24065]
en: Add-on updated
th_th: ส่วนเสริม ปรับรุ่นแล้ว

[ctx: #24066]
en: Cancel add-on download?
th_th: ยกเลิกการดาวน์โหลด ส่วนเสริม?

[ctx: #24067]
en: Currently downloading add-ons
th_th: ส่วนเสริม ที่กำลังดาวน์โหลดในขณะนี้

[ctx: #24068]
en: Update available
th_th: มีที่พร้อมปรับรุ่น

[ctx: #24070]
en: Add-on couldn't be loaded.
th_th: ส่วนเสริม ไม่สามารถโหลดได้

[ctx: #24071]
en: An unknown error has occurred.
th_th: เกิดข้อผิดพลาดที่ไม่รู้จัก

[ctx: #24072]
en: Settings required
th_th: จำเป็นต้องตั้งค่า

[ctx: #24073]
en: Couldn't connect
th_th: ไม่สามารถเชื่อมต่อ

[ctx: #24074]
en: Needs to restart
th_th: ต้องการ เริ่มระบบใหม่

[ctx: #24075]
en: Disable
th_th: ปิดการใช้งาน

[ctx: #24076]
en: Add-on required
th_th: ส่วนเสริม ที่ต้องใช้

[ctx: #24077]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Verifying downloaded add-on...
th_th: ทำการตรวจสอบ ส่วนเสริมที่ดาวน์โหลด

[ctx: #24078]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Downloading add-on...
th_th: ทำการดาวน์โหลดส่วนเสริม...

[ctx: #24079]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on dependencies...
th_th: ทำการติดตั้ง ที่ต้องใช้ร่วมกับส่วนเสริม...

[ctx: #24080]
en: Try to reconnect?
th_th: ลองเชื่อมต่ออีกครั้ง

[ctx: #24081]
note: The label in the add-ons manager for helper add-ons
en: Helper add-ons
th_th: ส่วนเสริม ตัวช่วยเหลือ

[ctx: #24082]
note: The label in the add-ons manager for add-on libraries
en: Add-on libraries
th_th: คลังข้อมูล ส่วนเสริม

[ctx: #24083]
note: The label in the add-ons manager for information libraries
en: Information libraries
th_th: คลังข้อมูล รายละเอียด

[ctx: #24085]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Failed to install a dependency
th_th: ล้มเหลวในการติดตั้งที่ต้องใช้ร่วมกัน

[ctx: #24086]
note: Used as a text in the progress dialog when installing an add-on
en: Installing add-on...
th_th: ทำการติดตั้ง ส่วนเสริม...

[ctx: #24087]
note: Used in add-on browser
en: All repositories
th_th: แหล่งข้อมูลทั้งหมด

[ctx: #24089]
en: Add-on restarts
th_th: เริ่ม ส่วนเสริม ใหม่

[ctx: #24090]
en: Lock add-on manager
th_th: ล็อคตัวจัดการส่วนเสริม

[ctx: #24091]
en: This add-on can't be disabled
th_th: ส่วนเสริมนี้ ปิดการใช้งานไม่ได้

[ctx: #24092]
note: Used as title of the progress dialog when checking for add-on updates in add-on browser
en: Checking for add-on updates
th_th: ทำการตรวจสอบเพื่อหา การปรับรุ่นของส่วนเสริม

[ctx: #24095]
en: Local package cache
th_th: แคชแพคเกจภายใน

[ctx: #24097]
en: Would you like to disable it on your system?
th_th: คุณต้องการที่จะปิดมันบนระบบของคุณ?

[ctx: #24098]
en: Broken
th_th: เสียหาย

[ctx: #24099]
en: Would you like to switch to this skin?
th_th: คุณต้องการที่จะสลับไปใช้สกินนี้?

[ctx: #24100]
en: To use this feature you must download an add-on:
th_th: การใช้คุณสมบัตินี้คุณต้องดาวน์โหลด ส่วนเสริม:

[ctx: #24101]
en: Would you like to download this add-on?
th_th: คุณต้องการดาวน์โหลด ส่วนเสริม นี้?

[ctx: #24102]
en: Unable to load skin
th_th: ไม่สามารถโหลดสกิน

[ctx: #24103]
en: Skin is missing some files
th_th: สกินมีบางไฟล์ที่หายไป

[ctx: #24104]
note: Error message shown when a game add-on can't be loaded due to missing dependencies
en: Add-on is incompatible due to unmet dependencies.
th_th: ส่วนเสริมที่ไม่รองรับ จากการไม่พบส่วนที่ต้องใช้ร่วมกัน

[ctx: #24105]
en: Pause when searching for subtitles
th_th: หยุดชั่วขณะ เมื่อทำการต้นหาคำบรรยาย

[ctx: #24106]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Save subtitles to movie folder" with label #24115
en: Specify where downloaded subtitles should be saved, the same location as the video or a custom location.
th_th: กำหนดตำแหน่งบันทึกคำบรรยายที่ถูกดาวน์โหลด, ในที่เดียวกับวิดีโอ หรือตำแหน่งที่กำหนดเอง.

[ctx: #24107]
en: Searching for subtitles ...
th_th: ทำการค้นหา คำบรรยาย

[ctx: #24109]
en: No subtitles found
th_th: ไม่พบ คำบรรยาย

[ctx: #24110]
en: Downloading subtitles ...
th_th: ทำการดาวน์โหลด คำบรรยาย ...

[ctx: #24111]
en: Languages to download subtitles for
th_th: เลือกภาษาที่จะดาวน์โหลดคำบรรยาย

[ctx: #24112]
note: Description of setting "Videos -> Subtitles -> Languages to download subtitles for" with label #24111
en: Set languages to use when searching for subtitles.[CR]Note: Not all subtitle services will use all languages.
th_th: กำหนดภาษาที่จะใช้ เมื่อทำการค้นหาคำบรรยาย[CR]บันทึก: ไม่ใช่ทุกบริการคำบรรยาย จะใช้ได้ทุกภาษา

[ctx: #24113]
en: Failed to download subtitle
th_th: ล้มเหลวในการดาวน์โหลดคำบรรยาย

[ctx: #24114]
en: No subtitle services installed
th_th: ไม่มีบริการคำบรรยายติดตั้งอยู่

[ctx: #24115]
en: Subtitle storage location
th_th: ตำแหน่งของแหล่งเก็บคำบรรยาย

[ctx: #24116]
en: Default TV show service
th_th: ค่าเริ่มต้น บริการรายการทีวี

[ctx: #24117]
note: Description of setting with label #24116 "Default TV Service"
en: Select the service that will be used as default to search for TV show subtitles.
th_th: เลือกบริการที่จะใช้เป็นค่าเริ่มต้น ในการค้นหาคำบรรยายของรายการทีวี

[ctx: #24118]
en: Default movie service
th_th: ค่าเริ่มต้น บริการภาพยนตร์

[ctx: #24119]
note: Description of setting with label #24118 "Default Movie Service"
en: Select the service that will be used as default to search for movie subtitles.
th_th: เลือกบริการที่จะใช้เป็นค่าเริ่มต้น ในการค้นหาคำบรรยายของภาพยนตร์

[ctx: #24120]
en: Manual search string
th_th: คำค้น ที่กำหนดเอง

[ctx: #24121]
en: Enter search string
th_th: ป้อนคำค้น

[ctx: #24123]
note: Description of setting with label #24105 "Pause when searching for subtitles"
en: Pause the current video while searching for subtitles and resume once the subtitle is available.
th_th: หยุดวิดีโอชั่วคราว ในขณะที่กำลังค้นหาคำบรรยาย และเล่นต่ออีกครั้ง เมื่อมีคำบรรยาย.

[ctx: #24124]
en: Next to the video
th_th: ถัดไปยังวิดีโอ

[ctx: #24125]
en: Custom location
th_th: ตำแหน่งที่กำหนดเอง

[ctx: #24126]
en: Auto download first subtitle
th_th: ดาวน์โหลดบทบรรยายแรกอัตโนมัติ

[ctx: #24127]
note: Description of setting with label #24126 "Auto download first subtitle"
en: Automatically download first subtitle from the search result list
th_th: ดาวน์โหลดบทบรรยายแรกจากผลการค้นหาอัตโนมัติ

[ctx: #24130]
en: Enable parsing for closed captions
th_th: เปิดใช้งาน การแยกสำหรับคำบรรยาย

[ctx: #24131]
en: Enable to parse for CC in video stream. Puts slightly more load on the CPU
th_th: การเปิดใช้การแยกสำหรับ CC ในกระแสวิดีโอ ทำให้การโหลดของซีพียูมากขึ้นเล็กน้อย

[ctx: #24132]
en: Would you like to switch to this language?
th_th: คุณต้องการที่จะเปลี่ยนไปใช้ภาษานี้?

[ctx: #24136]
en: Would you like to enable this add-on?
th_th: คุณต้องการจะเปิดใช้ ส่วนเสริม นี้?

[ctx: #24138]
note: Button caption in DialogAddoninfo
en: Update
th_th: อัพเดท

[ctx: #24139]
note: Label for the action provided by addon management events to jump to a specific add-on
en: View add-on
th_th: ดูส่วนเสริม

[ctx: #24140]
note: Label for the action provided by media library events to jump to a specific path/file
en: View
th_th: มุมมอง

[ctx: #24141]
note: Used as an event log description for add-ons that have been disabled
en: Add-on disabled
th_th: ส่วนเสริม ถูกระงับ

[ctx: #24144]
note: Used as an event log description for add-ons that have been uninstalled
en: Add-on uninstalled
th_th: ส่วนเสริม ถอนการติดตั้งแล้ว

[ctx: #24145]
note: Used as an event log title for the video library scanner
en: Video library scanner
th_th: ตัวสแกนคลังข้อมูลวิดีโอ

[ctx: #24146]
note: Used as an event log title for the music library scanner
en: Music library scanner
th_th: ตัวสแกนคลังข้อมูลเพลง

[ctx: #24148]
en: Incompatible add-ons
th_th: ส่วนเสริมที่ไม่รองรับ

[ctx: #24150]
note: Progress text on splash screen
en: Database migration in progress - please wait
th_th: การย้ายฐานข้อมูลอยู่ในการดำเนินการ - โปรดรอสักครู่

[ctx: #24151]
note: Progress text on splash screen
en: Add-on migration in progress - please wait
th_th: การย้ายส่วนเสริมอยู่ในการดำเนินการ - โปรดรอสักครู่

[ctx: #24169]
note: Lifecycle state name, for normal addons (no special). Used also on skin to compare and identify related state.
en: Normal
th_th: ปกติ

[ctx: #24171]
note: Lifecycle state name, for broken and not usable addons. Used also on skin to compare and identify related state.
en: Broken
th_th: เสียหาย

[ctx: #24991]
note: Used as error message in add-on browser when add-on repository data could not be downloaded
en: Could not connect to repository.
th_th: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับแหล่งข้อมูลโปรแกรม

[ctx: #24992]
en: System
th_th: ระบบ

[ctx: #24993]
en: Information providers
th_th: ผู้ให้บริการข้อมูล

[ctx: #24994]
en: Running
th_th: กำลังดำเนินการ

[ctx: #24995]
en: Orphaned
th_th: ไร้ประโยชน์

[ctx: #24996]
en: Manage dependencies
th_th: จัดการส่วนต้องใช้ร่วม

[ctx: #24997]
en: Look and feel
th_th: ลักษณะและความรู้สึก

[ctx: #24998]
en: My add-ons
th_th: ส่วนเสริมของฉัน

[ctx: #24999]
note: Used in add-on browser
en: Hide incompatible
th_th: ซ่อน ที่ไม่รองรับ

[ctx: #25000]
note: Used in add-on browser
en: Notifications
th_th: การแจ้งเตือน

[ctx: #25001]
note: Used in add-on browser
en: Hide foreign
th_th: ซ่อน ประเทศอื่น

[ctx: #25002]
en: Select from all titles ...
th_th: เลือกจากชื่อเรื่องทั้งหมด ...

[ctx: #25003]
note: A Blu-ray playback mode and a option in the simplified Blu-ray menu
en: Show Blu-ray menu
th_th: แสดง เมนูบลูเรย์

[ctx: #25006]
en: Select playback item
th_th: เลือกรายการที่เล่น

[ctx: #25008]
en: Playback of Blu-ray failed
th_th: การเล่นของบลูเรย์ ล้มเหลว

[ctx: #25009]
en: The menu of this Blu-ray is not supported
th_th: เมนูของบลูเรย์นี้ ไม่รองรับ

[ctx: #25011]
en: Commercial
th_th: เชิงพาณิชย์

[ctx: #25012]
en: Auto-skip off
th_th: ปิด ข้าม-อัตโนมัติ

[ctx: #25013]
en: Auto-skip on
th_th: เปิด ข้าม-อัตโนมัติ

[ctx: #25014]
note: Used to tell addon origin type xbmc/guilib/guiinfo/AddonsGUIInfo.cpp
en: Manual
th_th: ด้วยตนเอง

[ctx: #29801]
en: QWERTY keyboard
th_th: คีย์บอร์ด QWERTY

[ctx: #29802]
en: Passthrough audio in use
th_th: การส่งผ่านสียงใช้งานอยู่

[ctx: #29900]
note: Header string on RDS Radiotext+ Info dialog
en: RadioText Plus info
th_th: ข้อมูล RadioText Plus

[ctx: #29901]
note: Music band name which make the song (if present)
en: Band
th_th: วงดนตรี

[ctx: #29902]
note: Style of the current playing radio
en: Style
th_th: รูปแบบ

[ctx: #29903]
note: Concert composer of the music (if present)
en: Composer
th_th: ผู้เรียบเรีบง

[ctx: #29904]
note: Artists which sing the music (if present)
en: Artist
th_th: ศิลปิน

[ctx: #29905]
note: Conductor of the classic music (if present)
en: Conductor
th_th: วาทยกร

[ctx: #29906]
note: Moderator currently on radio (if present)
en: Moderator
th_th: ผู้ดูแล

[ctx: #29907]
note: List of editoral staff (if present)
en: Editorial Staff
th_th: กองบรรณาธิการ

[ctx: #29908]
note: Current playing program name
en: Program
th_th: โปรแกรม

[ctx: #29909]
note: Studio name (if present)
en: Studio
th_th: สตูดิโอ

[ctx: #29910]
note: Phone number (if present)
en: Phone
th_th: โทรศัพท์

[ctx: #29911]
note: EMail address (if present)
en: EMail
th_th: อีเมล์

[ctx: #29912]
note: SMS message number (if present)
en: SMS
th_th: ข้อความ

[ctx: #29913]
note: Hotline phone (if present)
en: Hotline
th_th: ฮอตไลน์

[ctx: #29914]
note: Website address (if present)
en: Website
th_th: เว็บไซท์

[ctx: #29915]
note: General information news, in list selector (if present)
en: Info
th_th: ข้อมูล

[ctx: #29916]
note: News, in list selector (if present)
en: News
th_th: ข่าว

[ctx: #29917]
note: Local news, in list selector (if present)
en: News local
th_th: ข่าวท้องถิ่น

[ctx: #29918]
note: Sport news, in list selector (if present)
en: Sport
th_th: กีฬา

[ctx: #29919]
note: Lottery information, in list selector (if present)
en: Lottery
th_th: ลอตเตอรี่

[ctx: #29920]
note: Stock information, in list selector (if present)
en: Stock
th_th: คลังสินค้า

[ctx: #29921]
note: Other informations, in list selector (if present)
en: Other
th_th: อื่นๆ

[ctx: #29922]
note: Horoscope messages, in list selector (if present)
en: Horoscope
th_th: ดวงชะตา

[ctx: #29926]
note: Program style name
en: Adult hits
th_th: ฮิตของผู้ใหญ่

[ctx: #29927]
note: Program style name
en: Spanish talk
th_th: พูดคุยภาษาสเปน

[ctx: #29928]
note: Program style name
en: Spanish music
th_th: เพลงภาษาสเปน

[ctx: #29929]
note: Program style name
en: Hip hop
th_th: ฮิปฮอป

[ctx: #29930]
note: Program style name
en: Radio Traffic advisory message!
th_th: ข้อความช่วยเหลือวิทยุจราจร!

[ctx: #29931]
note: Program style name
en: Radio message
th_th: ข้อความทางวิทยุ

[ctx: #29932]
note: Program style name
en: Language
th_th: ภาษา

[ctx: #29933]
note: Program style name
en: College
th_th: วิทยาลัย

[ctx: #29934]
note: Program style name
en: Personality
th_th: ส่วนบุคคล

[ctx: #29935]
note: Program style name
en: Public
th_th: สาธารณะ

[ctx: #29936]
note: Program style name
en: Soft music
th_th: เพลงเบาๆ

[ctx: #29937]
note: Program style name
en: Adult hits
th_th: ฮิตของผู้ใหญ่

[ctx: #29938]
note: Program style name
en: Soft rock
th_th: ร็อคเบาๆ

[ctx: #29939]
note: Program style name
en: Talk
th_th: พูดคุย

[ctx: #29940]
note: Program style name
en: No programme type
th_th: ไม่มีประเภทรายการ

[ctx: #29941]
note: Program style name
en: News
th_th: ข่าว

[ctx: #29942]
note: Program style name
en: Current affairs
th_th: สถานการณ์ปัจจุบัน

[ctx: #29943]
note: Program style name
en: Information
th_th: ข้อมูล

[ctx: #29944]
note: Program style name
en: Sport
th_th: กีฬา

[ctx: #29945]
note: Program style name
en: Education
th_th: การศึกษา

[ctx: #29946]
note: Program style name
en: Drama
th_th: ละครชีวิต

[ctx: #29947]
note: Program style name
en: Culture
th_th: วัฒนธรรม

[ctx: #29948]
note: Program style name
en: Science
th_th: วิทยาศาสตร์

[ctx: #29949]
note: Program style name
en: Varied
th_th: หลายชนิด

[ctx: #29950]
note: Program style name
en: Pop music
th_th: เพลงป๊อป

[ctx: #29951]
note: Program style name
en: Rock music
th_th: เพลงร็อค

[ctx: #29952]
note: Program style name
en: Easy listening music
th_th: เพลงฟังสบายๆ

[ctx: #29953]
note: Program style name
en: Light classical
th_th: คลาสสิคเบาๆ

[ctx: #29954]
note: Program style name
en: Serious classical
th_th: คลาสสิคที่จริงจัง

[ctx: #29955]
note: Program style name
en: Other music
th_th: เพลงประเภทอื่น

[ctx: #29956]
note: Program style name
en: Weather
th_th: สภาพอากาศ

[ctx: #29957]
note: Program style name
en: Finance
th_th: การเงิน

[ctx: #29958]
note: Program style name
en: Children's Programmes
th_th: รายการของเด็ก

[ctx: #29959]
note: Program style name
en: Social Affairs
th_th: กิจการสังคม

[ctx: #29960]
note: Program style name
en: Religion
th_th: ศาสนา

[ctx: #29961]
note: Program style name
en: Phone-in
th_th: โทรเข้า

[ctx: #29962]
note: Program style name
en: Travel
th_th: ท่องเที่ยว

[ctx: #29963]
note: Program style name
en: Leisure
th_th: สันทนาการ

[ctx: #29964]
note: Program style name
en: Jazz Music
th_th: เพลงแจ้ส

[ctx: #29965]
note: Program style name
en: Country Music
th_th: เพลงคันทรี่

[ctx: #29966]
note: Program style name
en: National Music
th_th: เพลงชาติ

[ctx: #29967]
note: Program style name
en: Oldies Music
th_th: เพลงเก่า

[ctx: #29968]
note: Program style name
en: Folk Music
th_th: เพลงพื้นบ้าน

[ctx: #29969]
note: Program style name
en: Documentary
th_th: สารคดี

[ctx: #29970]
note: Program style name
en: Alarm Test
th_th: ทดสอบปลุก

[ctx: #29971]
note: Program style name
en: Alarm
th_th: ปลุก

[ctx: #29977]
note: Program style name
en: Classic rock music
th_th: เพลงร็อคคลาสสิค

[ctx: #29978]
note: Program style name
en: Classical
th_th: คลาสสิค

[ctx: #29979]
note: Program style name
en: Nostalgia
th_th: รำลึก

[ctx: #29980]
note: Settings boolean value to enable/disable RDS
en: Enable RDS for radio channels
th_th: เปิดใช้งาน RDS สำหรับช่องรายการวิทยุ

[ctx: #29981]
note: Help text for RDS enable/disable
en: RDS data can be used if present
th_th: ข้อมูล RDS สามารถใช้ได้ ถ้ามี

[ctx: #29982]
note: Boolean value to enable traffic advisory from RDS
en: Message traffic advisory
th_th: แจ้งข้อความแนะนำการจราจร

[ctx: #29984]
note: Boolean value on settings
en: Increase volume on traffic advisory
th_th: เพิ่มระดับเสียงของแนะนำการจราจร

[ctx: #29985]
note: Help text of boolean on/off value
en: If traffic advisory is send from RDS, volume is increased
th_th: หากการแนะนำจราจรถูกส่งจาก RDS, ระดับเสียงจะถูกเพิ่ม

[ctx: #29987]
note: Node title for music artist role, plural of #38036
en: Remixers
th_th: ผู้รีมิกซ์

[ctx: #29988]
note: Node title for music artist role, plural of #38037
en: Arrangers
th_th: ผู้เรียบเรียงดนตรี

[ctx: #29989]
note: Node title for music artist role, plural of #29903
en: Composers
th_th: ผู้ประพันธ์เพลง

[ctx: #29990]
note: Node title for music artist role, plural of #29905
en: Conductors
th_th: วาทยกร

[ctx: #29991]
note: Node title for music artist role, plural of #38040
en: DJ Mixers
th_th: ดีเจ มิกเซอร์

[ctx: #29992]
note: Node title for music artist role, plural of #38035
en: Lyricists
th_th: ผู้แต่งคำร้อง

[ctx: #29993]
note: Node title for music artist role, plural of #38034
en: Orchestras
th_th: วงออเคสตรา

[ctx: #29994]
note: Title for music artist roles node
en: Roles
th_th: ตำแหน่ง

[ctx: #33001]
en: Trailer quality
th_th: คุณภาพของตัวอย่าง

[ctx: #33002]
en: Stream
th_th: สตรีม

[ctx: #33003]
en: Download
th_th: ดาวน์โหลด

[ctx: #33004]
en: Download & play
th_th: ดาวน์โหลด & เล่น

[ctx: #33005]
en: Download & save
th_th: ดาวน์โหลด & บันทึก

[ctx: #33006]
en: Today
th_th: วันนี้

[ctx: #33007]
en: Tomorrow
th_th: พรุ่งนี้

[ctx: #33008]
en: Saving
th_th: บันทึก

[ctx: #33009]
en: Copying
th_th: คัดลอก

[ctx: #33010]
en: Set download directory
th_th: จัดโฟล์เดอร์เก็บไฟล์ดาวน์โหลด

[ctx: #33011]
en: Search duration
th_th: ระยะเวลาการค้นหา

[ctx: #33012]
en: Short
th_th: สั้น

[ctx: #33013]
en: Long
th_th: นาน

[ctx: #33014]
en: Use DVD player instead of regular player
th_th: ใช้ตัวเล่นดีวีดีแทนตัวเล่นปกติ

[ctx: #33015]
en: Ask for download before playing video
th_th: ถามการดาวน์โหลดก่อนเริ่มเล่น

[ctx: #33016]
en: Clips
th_th: คลิป

[ctx: #33017]
en: Restart plug-in to enable
th_th: เริ่มการใช้งานปล๊ักอินใหม่ เพื่อเปิดใช้

[ctx: #33018]
en: Tonight
th_th: คืนนี้

[ctx: #33019]
en: Tomorrow night
th_th: คืนพรุ่งนี้

[ctx: #33020]
en: Condition
th_th: เงื่อนไข

[ctx: #33021]
en: Precipitation
th_th: เกิดฝน

[ctx: #33022]
en: Precip
th_th: ฝนตก

[ctx: #33023]
en: Humid
th_th: ความชื้น

[ctx: #33024]
en: Feels
th_th: รู้สึก

[ctx: #33025]
en: Observed
th_th: สังเกต

[ctx: #33026]
en: Departure from normal
th_th: เริ่มต้นจากปกติ

[ctx: #33027]
en: Sunrise
th_th: พระอาทิตย์ขั้น

[ctx: #33028]
en: Sunset
th_th: พระอาทิตย์ตก

[ctx: #33029]
en: Details
th_th: รายละเอียด

[ctx: #33031]
en: Coverflow
th_th: เลื่อนปก

[ctx: #33032]
en: Translate text
th_th: ตัวอักษรแปล

[ctx: #33034]
en: 36-hour
th_th: 36-ชั่วโมง

[ctx: #33035]
en: Maps
th_th: แผนที่

[ctx: #33036]
en: Hourly
th_th: ทุกชั่วโมง

[ctx: #33037]
en: Weekend
th_th: สุดสัปดาห์

[ctx: #33049]
en: Alert
th_th: เตือน

[ctx: #33050]
en: Alerts
th_th: เตือน

[ctx: #33051]
en: Choose your
th_th: เลือก

[ctx: #33052]
en: Check
th_th: ตรวจสอบ

[ctx: #33053]
en: Configure the
th_th: ปรับแต่ง

[ctx: #33054]
en: Seasons
th_th: ฤดู

[ctx: #33055]
en: Use your
th_th: ใช้

[ctx: #33056]
en: Watch your
th_th: ดู

[ctx: #33057]
en: Listen to
th_th: ฟัง

[ctx: #33058]
en: View your
th_th: ดู

[ctx: #33059]
en: Configure the
th_th: ปรับตั้งค่า

[ctx: #33060]
en: Power
th_th: ปิดเครื่อง

[ctx: #33061]
en: Menu
th_th: เมนู

[ctx: #33062]
en: Play the
th_th: เล่น

[ctx: #33063]
en: Options
th_th: ตัวเลือก

[ctx: #33065]
en: Editor
th_th: ตัวแก้ไข

[ctx: #33066]
en: About your
th_th: เกี่ยวกับคุณ

[ctx: #33067]
en: Star rating
th_th: จัดอันดับให้ดาว

[ctx: #33068]
en: Background
th_th: พื้นหลัง

[ctx: #33069]
en: Backgrounds
th_th: พื้นหลัง

[ctx: #33070]
en: Custom background
th_th: ปรับแต่งพื้นหลัง

[ctx: #33071]
en: Custom backgrounds
th_th: ปรับแต่งพื้นหลัง

[ctx: #33072]
en: View readme
th_th: ดูแฟ้มกำกับ

[ctx: #33073]
en: View changelog
th_th: ดูข้อมูลการปรับรุ่น

[ctx: #33077]
en: No data found!
th_th: ไม่พบข้อมูล!

[ctx: #33078]
en: Next page
th_th: หน้าต่อไป

[ctx: #33079]
en: Love
th_th: รัก

[ctx: #33080]
en: Hate
th_th: เกลียด

[ctx: #33082]
en: Path to script
th_th: เส้นทางของสคริปต์

[ctx: #33083]
en: Enable custom script button
th_th: เปิดใช้ปุ่มสริปต์กำหนดเอง

[ctx: #33084]
en: Auto login
th_th: เข้าระบบอัตโนมัติ

[ctx: #33100]
en: Failed to start
th_th: ล้มเหลวในการเริ่มต้น

[ctx: #33102]
en: Event server
th_th: เซิร์ฟเวอร์กิจกรรม

[ctx: #33103]
en: Remote communication server
th_th: เซิร์ฟเวอร์การสื่อสารระยะไกล

[ctx: #33200]
en: Detected new connection
th_th: ตรวจพบการเชื่อมต่อใหม่

[ctx: #34006]
en: MPEG-4 audio (FFmpeg M4A AAC)
th_th: เสียง MPEG-4 (FFmpeg M4A AAC)

[ctx: #34007]
en: Windows media audio 2 (FFmpeg wmav2)
th_th: เสียง Windows media 2 (FFmpeg wmav2)

[ctx: #34100]
en: Number of channels
th_th: จำนวนของช่อง

[ctx: #34111]
note: Description of setting with label #421 "Keep audio device alive"
en: Select the behaviour when no sound is required for either playback or GUI sounds.[CR][Always] Continuous inaudible signal is output, this keeps the receiving audio device alive for any new sounds, however this might also block sound from other applications.[CR][1-10 Minutes] Same as [Always] except that after the selected period of time audio enters a suspended state.[CR][Off] Audio output enters a suspended state. Note: Sounds can be missed if audio enters suspended state.
th_th: เลือกลักษณะการทำงาน เมื่อไม่มีเสียงที่ต้องใช้ในการเล่นกลับใดๆ หรือเสียง GUI[CR][เสมอ] สัญญาณเสียงเงียบจะถูกส่งออกต่อไป ชึ่งทำให้อุปกรณ์เสียงที่รับสัญญาณคงการใช้งานอยู่ เพื่อเสียงใหม่อื่นๆ, อย่างไรก็ตามนี่ยังปิดกั้นเสียงจากโปรแกรมอื่นๆด้วย[CR][1-10 นาที] เช่นเดียวกับ [เสมอ] เว้นแต่ว่า หลังจากช่วงเวลาที่เลือก เสียงจะเข้าสู่สถานะปิด[CR][ปิด] สัญญาณเสียงออก เข้าสู่สถานะปิด ข้อควรจำ: เสียงอาจขาดหายถ้าเสียงเข้าสู่สถานะปิด

[ctx: #34112]
note: Indicates if Audio Engine should transmit noise or real silence
en: Send low volume noise
th_th: ส่งสัญญาณรบกวนระดับต่ำ

[ctx: #34113]
note: Description of setting with label #34112 "Send low volume noise"
en: To keep certain AVRs powered we send an inaudible random noise signal. You can disable this setting if you are using headphone or analog output.
th_th: เพื่อให้ AVRs บางส่วนทำงาน เราจะส่งสัญญาณรบกวนเสียงเงียบแบบสุ่ม คุณสามารถปิดการตั้งค่านี้ถ้าคุณใช้หูฟังหรือสัญญาณแบบอนาล็อกอยู่

[ctx: #34120]
en: Play GUI sounds
th_th: เล่นเสียง GUI

[ctx: #34121]
note: play GUI sounds
en: Only when playback stopped
th_th: เฉพาะเมื่อหยุดเล่น

[ctx: #34122]
note: play GUI sounds
en: Always
th_th: เสมอ

[ctx: #34123]
note: play GUI sounds
en: Never
th_th: ไม่เลย

[ctx: #34201]
en: Can't find a next item to play
th_th: ไม่พบรายการถัดไปที่จะเล่น

[ctx: #34202]
en: Can't find a previous item to play
th_th: ไม่พบรายการก่อนหน้าที่จะเล่น

[ctx: #34221]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR Off toast message
en: Off
th_th: ปิด

[ctx: #34222]
note: Manual HDR toggle (ACTION_HDR_TOGGLE) - HDR On toast message
en: On
th_th: เปิด

[ctx: #34300]
en: Failed to start Zeroconf
th_th: ล้มเหลวในการเริ่ม Zeroconf

[ctx: #34301]
en: Is Apple's Bonjour service installed? Check the log for more information about this message.
th_th: บริการ Apple's Bonjour ได้ถูกติดตั้งหรือยัง? ตรวจสอบบันทึกระบบ สำหรับข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับการแจ้งเตือนนี้

[ctx: #34302]
en: Failed to start AirPlay as it requires Zeroconf to be enabled.
th_th: ล้มเหลวในการเริ่ม AirPlay ซึ่งต้องการเปิดใช้งาน Zeroconf

[ctx: #34303]
en: Unable to stop Zeroconf. AirPlay and AirTunes depend on Zeroconf running.
th_th: ไม่สามารถทำการหยุด Zeroconf. AirPlay และ AirTunes ขึ้นอยู่กับการทำงานของ Zeroconf

[ctx: #34400]
en: Video rendering
th_th: การสร้างภาพวิดีโอ

[ctx: #34401]
en: Failed to initialize video filters / scalers, falling back to bilinear scaling
th_th: ไม่สามารถเริ่มต้น ฟิลเตอร์ / ปรับขนาด วิดีโอ, เปลี่ยนไปใช้การปรับขนาดแบบ bilinear

[ctx: #34402]
en: Failed to initialise audio device
th_th: ล้มเหลวในการเริ่มต้นอุปกรณ์เสียง

[ctx: #34403]
en: Check your audio settings
th_th: ตรวจสอบการตั้งค่าเสียงของคุณ

[ctx: #34404]
en: Use gestures for navigation:
th_th: ใช้การวาดนิ้วสำหรับการควบคุม

[ctx: #34405]
en: One finger swipe left,right,up,down for cursors
th_th: ลากนิ้วเดียว ซ้าย, ขวา, ขึ้น, ลง เพื่อเลื่อนตัวชี้

[ctx: #34406]
en: Two finger swipe left for backspace
th_th: ลาก2นิ้ว ไปทางซ้าย เพื่อย้อนกลับ

[ctx: #34407]
en: One finger single tap for enter
th_th: แตะหนึ่งทีด้วยนิ้วเดียว เพื่อเข้าถึง

[ctx: #34408]
en: Two finger single tap or one finger long press for contextmenu
th_th: แตะหนึ่งทีด้วยสองนิ้ว หรือแตะค้างด้วยนิ้วเดียว เพื่อเมนูตามเนื้อหา

[ctx: #35000]
en: Peripherals
th_th: อุปกรณ์ต่อพ่วง

[ctx: #35001]
en: Generic HID device
th_th: อุปกรณ์ HID ทั่วไป

[ctx: #35002]
en: Generic network adapter
th_th: การ์ดเชื่อมต่อเครือข่ายทั่วไป

[ctx: #35003]
en: Generic disk
th_th: ดิสก์ทั่วไป

[ctx: #35004]
en: There are no settings available for this peripheral.
th_th: ไม่มีการตั้งค่าสำหรับอุปกรณ์ต่อพ่วงนี้

[ctx: #35005]
en: New device configured
th_th: อุปกรณ์ใหม่ กำหนดค่าแล้ว

[ctx: #35006]
en: Device removed
th_th: อุปกรณ์ถูกนำออก

[ctx: #35007]
en: Keymap to use for this device
th_th: ผังปุ่มกด ที่จะใช้สำหรับอุปกรณ์นี้

[ctx: #35008]
en: Keymap enabled
th_th: เปิดการใช้งาน ผังปุ่มกด

[ctx: #35009]
en: Don't use the custom keymap for this device
th_th: ไม่ใช้ ผังปุ่มกดที่กำหนดเอง สำหรับอุปกรณ์นี้

[ctx: #35010]
note: Name of add-ons extending the kodi.peripheral extension point
en: Peripheral libraries
th_th: คลังข้อมูลอุปกรณ์ต่อพ่วง

[ctx: #35011]
note: Title of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: New controller detected
th_th: ตัวควบคุมใหม่ ถูกตรวจพบ

[ctx: #35012]
note: Text of dialog to ask users if they would like to configure a new controller
en: A new controller has been detected. Configuration can be done at any time in "Settings -> System Settings -> Input". Would you like to configure it now?
th_th: ตัวควบคุมอันใหม่ถูกตรวจพบ การกำหนดค่าสามารถทำได้ทุกเวลา ใน "การตั้งค่า -> การตั้งค่าระบบ -> ป้อนข้อมูล" คุณต้องการที่จะกำหนดค่าตอนนี้หรือไม่?

[ctx: #35017]
note: Error dialog title when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Unable to configure controllers
th_th: ไม่สามารถกำหนดค่าตัวควบคุม

[ctx: #35018]
note: Error dialog text when the controller dialog is opened but peripheral add-ons are disabled
en: Controller configuration depends on a disabled add-on. Would you like to enable it?
th_th: การกำหนดค่าควบคุมขึ้นอยู่กับส่วนเสริมที่ปิดอยู่ คุณต้องการจะเปิดใช้งานมันหรือไม่

[ctx: #35049]
note: Name of game add-ons category
en: Game add-ons
th_th: ส่วนเสริมเกมส์

[ctx: #35050]
note: Name of controller add-ons
en: Controller profiles
th_th: โปรไฟล์ ตัวควบคุม

[ctx: #35051]
note: Setting to test rumble
en: Test rumble
th_th: ทดสอบการสั่น

[ctx: #35052]
note: Description of setting to test rumble
en: Activate the rumble motors of all controllers.
th_th: เปิดใช้มอเตอร์ส้่นของทุกตัวควบคุม

[ctx: #35055]
note: Help text for controller window
en: Use the keyboard or remote to select a controller profile. When prompted, press the button on your game controller that best matches what you see on the screen. If you make a mistake you can repeat the process.
th_th: ใช้แป้นพิมพ์หรือรีโมตเพื่อเลือกโปรไฟล์ตัวควบคุม เมื่อได้รับการแจ้ง ให้กดปุ่มบนตัวควบคุมเกมของคุณที่ตรงกับสิ่งที่คุณเห็นบนหน้าจอ ถ้าคุณพลาด คุณสามารถทำตามขั้นตอนซ้ำได้

[ctx: #35058]
note: Title of controller configuration window
en: Controller Configuration
th_th: การกำหนดค่าตัวควบคุม

[ctx: #35059]
note: Heading for controller buttons list in controller configuration window
en: Buttons
th_th: ปุ่มกด

[ctx: #35060]
note: Heading for prompt to reset a controller profile for all devices
en: Reset controller profile
th_th: คืนค่า โปรไฟล์ ตัวควบคุม

[ctx: #35061]
note: Prompt to reset a controller profile for all devices
en: Would you like to reset this controller profile for all attached devices?
th_th: คุณต้องการที่จะคืนค่าโปรไฟล์ตัวควบคุมนี้ สำหรับอุปกรณ์ที่เชื่อมต่ออยู่ทั้งหมดหรือไม่?

[ctx: #35062]
note: Notice that all controller profiles are installed
en: All available controller profiles are installed.
th_th: โปรไฟล์ตัวควบคุมที่มีอยู่ทั้งหมดได้ถูกติดตั้ง

[ctx: #35063]
note: Name of the setting that activates the controller configuration window
en: Configure attached controllers
th_th: กำหนดค่าตัวควบคุมที่เชื่อมต่ออยู่

[ctx: #35064]
note: Description for the controller window setting
en: Pair your controllers with the various input devices of different game systems.
th_th: จับคู่ตัวควบคุมของคุณ ด้วยอุปกรณ์ป้อนข้อมูลต่างๆ ของระบบเกมที่แตกต่างกัน

[ctx: #35074]
note: Label for buttons that appear on the face of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Face buttons
th_th: ปุ่มหน้า

[ctx: #35075]
note: Label for buttons that appear on the shoulders of the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Shoulder buttons
th_th: ปุ่มบนไหล่

[ctx: #35076]
note: Label for triggers on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Triggers
th_th: ไกปืน

[ctx: #35077]
note: Label for analog sticks on the controller. Used in the controller mapping dialog.
en: Analog sticks
th_th: แกนอนาล็อก

[ctx: #35078]
note: Setting title for left analog stick deadzone
en: Left stick deadzone
th_th: โซนตาย แกนซ้าย

[ctx: #35079]
note: Setting title for right analog stick deadzone
en: Right stick deadzone
th_th: โซนตาย แกนขวา

[ctx: #35088]
note: Name of the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Power off controllers on exit
th_th: ปิดตัวควบคุมเมื่อออก

[ctx: #35089]
note: Description for the setting that enables/disables powering off controllers on exit
en: Powers off any controller that supports it on exit.
th_th: ปิดตัวควบคุมใดๆ ที่สนับสนุนมัน เมื่อออก

[ctx: #35103]
note: Label for mouse buttons. Used in the controller mapping dialog.
en: Buttons
th_th: ปุ่มกด

[ctx: #35221]
note: Title of the game OSD menu
en: Menu
th_th: เมนู

[ctx: #35222]
note: Label of button in the in-game menu for stopping game playback
en: Exit
th_th: ออก

[ctx: #35505]
note: connection state "host unreachable"
en: Server is unreachable.
th_th: เซิร์ฟเวอร์ไม่สามารถเข้าถึง

[ctx: #35506]
note: connection state "server type mismatch" (reachable, but maybe an HTTP server where an FTP server is expected)
en: Server does not respond properly.
th_th: เซิร์ฟเวอร์ไม่ตอบสนองอย่างถูกต้อง

[ctx: #35507]
note: connection state "client - server version mismatch (reachable, but maybe server version to low)"
en: Server version is not compatible.
th_th: รุ่นของเซิร์ฟเวอร์เข้ากันไม่ได้

[ctx: #35508]
note: connection state "access denied" (e.g. due to wrong credentials)
en: Access denied.
th_th: ปฏิเสธการเข้าใช้

[ctx: #35509]
note: connection state "connecting" (asynchronous addon start)
en: Connecting to backend.
th_th: เชื่อมต่อไปยังส่วนหลัง

[ctx: #36000]
en: Pulse-Eight CEC adapter
th_th: การ์ดเชื่อมต่อ Pulse-Eight CEC

[ctx: #36002]
en: Switch to keyboard side command
th_th: สลับไปที่คำสั่ง ทางด้านคีย์บอร์ด

[ctx: #36003]
en: Switch to remote side command
th_th: สลับไปที่คำสั่ง ทางด้านรีโมท

[ctx: #36004]
en: Press "user" button command
th_th: กดปุ่มคำสั่ง "ผู้ใช้"

[ctx: #36005]
en: Enable switch side commands
th_th: เปิดใช้งานสลับฝั่งคำสั่ง

[ctx: #36006]
en: Couldn't open the adapter
th_th: ไม่สามารถเปิดการ์ดเชื่อมต่อ

[ctx: #36007]
en: Devices to power on during startup
th_th: อุปกรณ์ที่จะเปิด เมื่อเริ่มใช้งาน

[ctx: #36008]
en: Devices to power off during shutdown
th_th: อุปกรณ์ที่จะปิด เมื่อปิดระบบ

[ctx: #36009]
en: Put devices in standby mode when activating the screensaver
th_th: ให้อุปกรณ์อยู่ในโหมดสแตนด์บาย เมื่อเปิดใช้งานตัวพักหน้าจอ

[ctx: #36010]
en: Wake devices when deactivating the screensaver
th_th: ปลุกอุปกรณ์เมื่อเลิกใช้ตัวพักหน้าจอ

[ctx: #36011]
en: Couldn't detect the CEC com port. Please configure it manually.
th_th: ไม่พบ CEC com port โปรดกำหนดด้วยตนเอง

[ctx: #36012]
en: Couldn't initialise the CEC adapter. Please check your settings.
th_th: ไม่สามารถเริ่มงานการ์ดเชื่อมต่อ CEC กรุณาตรวจสอบการตั้งค่าของคุณ

[ctx: #36015]
en: HDMI port number
th_th: หมายเลขพอร์ต HDMI

[ctx: #36016]
note: max. 13 characters
en: Connected
th_th: เชื่อมต่อแล้ว

[ctx: #36017]
en: Couldn't initialise the CEC adapter: libCEC was not found on your system.
th_th: ไม่สามารถเริ่มงานการ์ดเชื่อมต่อ CEC: libCEC ไม่พบบนระบบของคุณ

[ctx: #36018]
en: Use the TV's language setting
th_th: ใช้การตั้งค่าภาษาของช่องทีวี

[ctx: #36019]
en: Connected to HDMI device
th_th: เชื่อมต่อกับอุปกรณ์ HDMI

[ctx: #36020]
en: Switch source to this device on startup
th_th: สลับแหล่งที่มาไปยังอุปกรณ์นี้ ในการเริ่มต้น

[ctx: #36023]
en: Configuration updated
th_th: การกำหนดค่าปรับปรุงแล้ว

[ctx: #36024]
en: Failed to set the new configuration. Please check your settings.
th_th: ล้มเหลวในการตั้งกำหนดค่าใหม่ กรุณาตรวจสอบการตั้งค่าของคุณ

[ctx: #36025]
en: Send "Inactive source" command on shutdown
th_th: ส่งคำสั่ง "แหล่งที่ไม่ได้ใช้งาน" ในการปิดระบบ

[ctx: #36026]
en: Devices to also put in standby mode
th_th: อุปกรณ์ที่จะยังอยู่ในโหมดเตรียมพร้อม

[ctx: #36027]
en: This device needs servicing
th_th: อุปกรณ์นี้ต้องการเซอร์วิส

[ctx: #36028]
note: Label for a select option
en: Ignore
th_th: ไม่สนใจ

[ctx: #36029]
en: When the TV is switched off
th_th: เมื่อทีวีถูกปิดสวิตช์

[ctx: #36030]
note: connection state "connection lost"
en: Connection lost
th_th: การเชื่อมต่อขาดหาย

[ctx: #36031]
en: This user does not have permissions to open the CEC adapter
th_th: ผู้ใช้นี้ไม่มีสิทธิ์ในการเปิดการ์ดเชื่อมต่อ CEC

[ctx: #36032]
en: The port is busy. Only one program can access the CEC adapter
th_th: พอร์ตไม่ว่าง. เพียงโปรแกรมเดียวที่สามารถเข้าถึงการ์ดเชื่อมต่อ CEC

[ctx: #36033]
en: Action when switching to another source
th_th: การกระทำเมื่อทำการสลับไปยังแหล่งข้อมูลอื่น

[ctx: #36034]
note: connection state "connection established"
en: Connection established
th_th: การเชื่อมต่อได้ถูกสร้างขึ้น

[ctx: #36035]
note: adjust refreshrate
en: Always
th_th: เสมอ

[ctx: #36036]
note: adjust refreshrate
en: On start / stop
th_th: เมื่อ เริ่ม/หยุด

[ctx: #36037]
en: TV
th_th: ทีวี

[ctx: #36038]
en: Amplifier / AVR device
th_th: อุปกรณ์ แอมป์/AVR

[ctx: #36039]
en: TV and AVR device (explicit)
th_th: TV และอุปกรณ์ AVR (แน่ชัด)

[ctx: #36041]
en: * Item folder
th_th: * โฟลเดอร์ รายการ

[ctx: #36042]
en: Use limited colour range (16-235)
th_th: ใช้เฉดสีแบบจำกัด (16-235)

[ctx: #36043]
en: Number of buffers used by graphics driver
th_th: จำนวนของบัฟเฟอร์ที่ถูกใช้โดยไดร์เวอร์กราฟิค

[ctx: #36044]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Stop Playback
th_th: หยุดทำการเล่น

[ctx: #36045]
note: Name of an action to perform on a specific event, like changing the CEC source away from Kodi
en: Pause Playback
th_th: เล่นหยุดชั่วคราว

[ctx: #36046]
en: Force AVR to wake up when Kodi is activated
th_th: บังคับให้ AVR ตื่นขึ้นมา เมื่อ Kodi ถูกเปิดใช้งาน

[ctx: #36099]
en: Dithering
th_th: การเกลื่ย

[ctx: #36100]
en: Dither depth
th_th: ความลึกการเกลื่ย

[ctx: #36101]
note: Description of settings section "Appearance"
en: Change the look and feel of the user interface.
th_th: เปลี่ยนรูปลักษณ์และอารมณ์ ของส่วนติดต่อผู้ใช้.

[ctx: #36102]
note: Description of settings category "Appearance -> Skin" with label #166
en: This category contains all skin related settings.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การปรับแต่งทั้งหมดที่เกี่ยวกับสกิน

[ctx: #36103]
note: Description of setting with label #166 "Skin"
en: Select the skin for the user interface. This will define the look and feel of the application.
th_th: เลือกสกินเพื่อเป็นส่วนติดต่อผู้ใช้ ซึ่งจะกำหนดรูปลักษณ์ของโปรแกรม

[ctx: #36104]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the skin specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the skin.
th_th: เลือกเพื่อปรับเปลี่ยนการตั้งค่าเฉพาะสกิน ตัวเลือกที่จะมีเพื่อปรับแต่ง ซึ่งขึ้นอยู่กับคุณสมบัติที่นำเสนอโดยสกิน

[ctx: #36105]
note: Description of setting with label #15111 "Theme"
en: Change the theme associated with your selected skin.
th_th: เปลี่ยนชุดรูปแบบ ที่ขึ้นกับสกินที่คุณเลือกใช้.

[ctx: #36106]
note: Description of setting with label #14078 "Colours"
en: Change the colours of your selected skin.
th_th: เปลี่ยนสีของสกินที่คุณเลือกใช้.

[ctx: #36107]
note: Description of setting with label #13303 "Fonts"
en: Choose the fonts displayed in the user interface. The font sets are configured by your skin.
th_th: เลือกแบบอักษรที่แสดงในส่วนติดต่อผู้ใช้. ซึ่งชุดตัวอักษรจะถูกกำหนดค่าโดยสกินของคุณ.

[ctx: #36108]
note: Description of setting with label #20109 "Zoom"
en: Resize the view of the user interface.
th_th: ปรับขนาดมุมมองของส่วนติดต่อผู้ใช้.

[ctx: #36109]
note: Description of setting with label #512 "Startup window"
en: Select the media window to display on startup.
th_th: เลือกหน้าต่างสื่อที่จะแสดงผลเมื่อเริ่มระบบ

[ctx: #36110]
note: Description of setting with label #15108 "GUI sounds"
en: Select or disable the sounds used in the user interface.
th_th: เลือกหรือปิดใช้งาน เสียงที่ใช้ในส่วนติดต่อผู้ใช้.

[ctx: #36111]
note: Description of setting with label #13305 "Show RSS news feed"
en: Turn this off to remove the scrolling RSS news ticker.
th_th: ปิดตรงนี้ เพื่อเอาป้ายเลื่อน ข่าว RSS ออก

[ctx: #36112]
note: Description of setting with label #21450 "Edit"
en: Edit the RSS feeds.
th_th: แก้ไข RSS feeds.

[ctx: #36113]
note: Description of settings category with label #14090 "Regional"
en: This category contains all locale / regional settings.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าทั้งหมดของท้องถิ่น / ภูมิภาค

[ctx: #36114]
note: Description of setting with label #248 "Language"
en: Chooses the language of the user interface.
th_th: เลือกภาษาของส่วนติดต่อผู้ใช้.

[ctx: #36115]
note: Description of setting with label #20026 "Region"
en: Select the formats for temperature, time and date. The available options depend on the selected language.
th_th: เลือกรูปแบบของอุณหภูมิ, เวลาและวันที่. ตัวเลือกที่มีขึ้นอยู่กับภาษาที่เลือกไว้.

[ctx: #36119]
note: Description of setting with label #285 "Preferred audio language"
en: Defaults to the selected audio language if more than one language is available.
th_th: ค่าเริ่มต้นในการเลือกภาษาของเสีบง ถ้ามีอยู่มากกว่าหนึ่งภาษา

[ctx: #36120]
note: Description of setting with label #286 "Preferred subtitle language"
en: Defaults to the selected subtitle language if more than one language is available.
th_th: ค่าเริ่มต้นในการเลือกภาษาของคำบรรยาย ถ้ามีอยู่มากกว่าหนึ่งภาษา

[ctx: #36121]
note: Description of settings with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how media lists are displayed.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับรายการสื่อที่จะแสดง

[ctx: #36122]
note: Description of setting with label #13306 "Show parent folder items"
en: Display the (..) item in lists for visiting the parent folder.
th_th: แสดง (..) รายการ ในรายการเพื่อไปยังโฟลเดอร์หลัก

[ctx: #36123]
note: Description of setting with label #497 "Show file extensions"
en: Show file extensions on media files, for example "You Enjoy Myself" would be shown as "You Enjoy Myself.mp3".
th_th: แสดงส่วนขยายแฟ้มบนแฟ้มสื่อ, ตัวอย่างเช่น "คุณทำให้ฉันสนุก" จะถูกแสดงเป็น "คุณทำให้ฉันสนุก.mp3".

[ctx: #36124]
note: Description of setting with label #13399 "Ignore articles when sorting"
en: Ignore certain tokens, e.g. "The", during sort operations. "The Simpsons" would for example be sorted as "Simpsons".
th_th: ละเว้นคำขยายบางอย่าง, เช่น "The", ในระหว่างการดำเนินการจัดเรียง "The Simpsons" โดยตัวอย่างถูกจัดเรียงเป็น "Simpsons"

[ctx: #36125]
note: Description of setting with label #14071 "Allow file renaming and deletion"
en: Allow files to be deleted and renamed through the user interface, via the context menu, e.g. press "C" on a keyboard to bring up this menu.
th_th: อนุญาตให้แฟ้มสามารถถูกลบและเปลี่ยนชื่อ โดยส่วนติดต่อผู้ใช้, ผ่านทางเมนูตามเนื้อหา, เช่น กด "C" บนแป้นพิมพ์ เพื่อเรียกเมนูนี้

[ctx: #36126]
note: Description of setting with label #21382 Show "Add source" buttons in files lists"
en: Show the add source button in root sections of the user interface.
th_th: แสดงปุ่มเพิ่มแหล่งข้อมูล ในส่วนแรกสุดของส่วนติดต่อผู้ใช้.

[ctx: #36127]
note: Description of setting with label #21330 "Show hidden files and directories"
en: Show hidden files and directories when listing files.
th_th: แสดงแฟ้มและไดเรกทอรีที่ซ่อน เมื่อเรียกแสดงแฟ้ม.

[ctx: #36128]
note: Description of settings category with label #360 "Screensaver"
en: This category contains the settings for how the screensaver add-ons are handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีการ ที่ส่วนเสริมพักหน้าจอ จะถูกจัดการ

[ctx: #36129]
note: Description of setting with label #355 "Wait time"
en: Set the time to wait for any activity to occur before displaying the screensaver.
th_th: กำหนดช่วงเวลา ในการรอการทำงานใดๆที่เกิดขึ้น ก่อนการแสดงผลพักหน้าจอ

[ctx: #36130]
note: Description of setting with label #356 "Screensaver mode"
en: Select the screensaver. The "Dim" screensaver will be forced when fullscreen video playback is paused or a dialogue box is active.
th_th: เลือกตัวพักหน้าจอ ตัวพักหน้าจอ "มืดลง" จะถูกใช้เมื่อการเล่นวิดีโอเต็มจอถูกหยุดชั่วขณะ หรือกล่องโต้ตอบถูกเรียกขึ้น

[ctx: #36131]
note: #. Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Select to change the screensaver specific settings. Which options are available for configuration depends on the features provided by the screensaver add-on.
th_th: ลือกเพื่อปรับเปลี่ยนการตั้งค่าเฉพาะของพักหน้าจอ ตัวเลือกที่จะมีเพื่อปรับแต่ง ซึ่งขึ้นอยู่กับคุณสมบัติที่นำเสนอโดยส่วนเสริมพักหน้าจอ

[ctx: #36132]
note: Description of setting with label #1000 "Preview"
en: Preview the selected screensaver.
th_th: แสดงตัวอย่าง การพักหน้าจอที่เลือกไว้

[ctx: #36134]
note: Description of setting with label #22014 "Use dim if paused during video playback"
en: Dim the display when media is paused. Not valid for the "Dim" screensaver mode.
th_th: ทำให้จอมืดลงเมื่อสื่อหยุดชั่วขณะ ใช้ไม่ได้กับโหมดพักหน้าจอ "มืดลง"

[ctx: #36135]
en: No info available yet.
th_th: ยังไม่มีข้อมูล.

[ctx: #36136]
en: No info available yet.
th_th: ยังไม่มีข้อมูล.

[ctx: #36137]
en: No info available yet.
th_th: ยังไม่มีข้อมูล.

[ctx: #36138]
note: Description of settings section with label #3 "Videos"
en: Section that contains settings related to videos and how they are handled.
th_th: ส่วนที่มีการตั้งค่า ซึ่งเกี่ยวข้องกับวิดีโอและวิธีการจัดการ.

[ctx: #36139]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the video library is handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีการจัดการ คลังข้อมูลวิดีโอ

[ctx: #36140]
note: Description of setting with label #14105 "Temperature unit"
en: Choose which temperature unit is used for displaying temperatures in the user interface.
th_th: เลือกหน่วยวัดอุณหภูมิ ที่จะใช้เพื่อแสดงผลอุณหภูมิ ในส่วนติดต่อผู้ใช้

[ctx: #36142]
note: Description of setting with label #14106 "Speed unit"
en: Choose which speed unit is used for displaying speeds in the user interface.
th_th: เลือกหน่วยวัดความเร็ว ที่จะใช้เพื่อแสดงผลความเร็ว ในส่วนติดต่อผู้ใช้

[ctx: #36143]
note: Description of setting with label #20402 "Download actor thumbnails"
en: Downloads thumbnails for actors from online databases when adding media to the library.
th_th: ดาวน์โหลดรูปย่อของนักแสดงจากฐานข้อมูลออนไลน์ เมื่อเพิ่มสื่อไปยังคลังข้อมูล

[ctx: #36144]
note: Description of setting with label #20412 "Flatten TV show seasons"
en: Select in which cases you want to hide the season nodes of TV shows. If hidden, selecting a TV show will directly jump into the episodes view.
th_th: เลือกในกรณีที่คุณต้องการซ่อนชั้นฤดูกาลของรายการทีวี ถ้าซ่อน, การเลือกรายการทีวี จะมุ่งไปยังมุมมองตอนโดยตรง

[ctx: #36146]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new media files on startup.
th_th: ตรวจสอบหาแฟ้มสื่อใหม่ เมื่อเริ่มระบบ

[ctx: #36147]
note: Description of setting with label #22001 "Hide progress of library updates"
en: Hide the library scanning progress bar during scans.
th_th: ซ่อนแถบแสดงการดำเนินการสำรวจคลังข้อมูล ขณะทำการสำรวจ.

[ctx: #36148]
note: Description of setting with label #334 "Clean library..."
en: Remove items from your library that can't be found (either renamed, deleted, or on removable storage that is currently unplugged).
th_th: ลบรายการที่ไม่พบ ออกจากคลังข้อมูลของตุณ (อาจจะถูกเปลี่ยนชื่อ, ลบไป, หรืออยู่ในที่เก็บข้อมูลภายนอก ที่ไม่ได้เชื่อมต่อ).

[ctx: #36149]
note: Description of setting with label #647 "Export video library"
en: Export the video library database to XML files. This will optionally overwrite your current XML files.
th_th: ส่งออกฐานข้อมูลคลังวิดีโอไปยังแฟ้ม XML นี่มีตัวเลือกที่จะเขียนทับแฟ้ม XML ในปัจจุบันของคุณ

[ctx: #36151]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how video playback is handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีจัดการเล่นกลับวิดีโอ

[ctx: #36153]
note: Description of setting with label #13415 "Render method"
en: Adjust the method used to process and display video.
th_th: ปรับกระบวนการที่ใช้ ในการประมวลผลและแสดงผลวิดีโอ.

[ctx: #36154]
note: Description of setting with label #13435 "Enable HQ Scalers for scaling above"
en: Use high quality scalers when upscaling a video by at least this percentage. A value below 5% makes little sense as video is processed with high GPU load without any visible picture quality improvements.
th_th: ใช้ตัวปรับขนาดคุณภาพสูงเมื่อขยายขนาดวิดีโอโดยอย่างน้อยร้อยละเท่านี้ ค่าต่ำกว่า 5% ให้มีความรู้สึกเล็กน้อย ซึ่งจะวิดีโอมีการประมวลผลด้วยการโหลดกราฟิคสูง โดยไม่ปรับปรุงคุณภาพของภาพที่สังเกตุได้

[ctx: #36155]
note: Description of setting with label #13425 "Allow hardware acceleration (VDPAU)"
en: Enable VDPAU hardware decoding of video files, mainly used for NVIDIA graphics and in some circumstances AMD graphics.
th_th: เปิดใช้งาน การถอดรหัสด้วยฮาร์ดแวร์ VDPAU ของแฟ้มวิดีโอ, ส่วนใหญ่จะใช้สำหรับกราฟิก NVIDIA และบางกรณีในกราฟิก AMD.

[ctx: #36156]
note: Description of setting with label #13426 "Allow hardware acceleration (VAAPI)"
en: Enable VAAPI hardware decoding of video files, mainly used for Intel graphics and in some circumstances AMD graphics.
th_th: เปิดใช้งาน การถอดรหัสด้วยฮาร์ดแวร์ VAAPI สำหรับแฟ้มวิดีโอ, ส่วนใหญ่จะใช้สำหรับกราฟิกอินเทล และบางกรณีในกราฟิกเอเอ็มดี.

[ctx: #36157]
note: Description of setting with label #20470 "Use movie sets for single movies"
en: When enabled, a "Movie set" entry is used even if the movie library contains only a single movie from that set. When disabled, a "Movie set" entry is used only if the movie library contains more than one movie from that set.
th_th: เมื่อเปิดใช้งาน รายการของ "ภาพยนตร์ชุด" จะถูกใช้ แม้ว่าคลังข้อมูลภาพยนตร์จะมีหนังเพียงเรื่องเดียวจากชุด เมื่อปิดการใช้งาน รายการของ "ภาพยนตร์ชุด" จะถูกใช้เฉพาะในกรณีคลังข้อมูลภาพยนตร์ มีหนังมากกว่าหนึ่งเรื่องจากชุดนั้น

[ctx: #36158]
note: Description of setting with label #13427 "Allow hardware acceleration (DXVA2)"
en: Enable DXVA2 hardware decoding of video files.
th_th: เปิดใช้งาน การถอดรหัสด้วยฮาร์ดแวร์ DXVA2 สำหรับแฟ้มวิดีโอ .

[ctx: #36159]
note: Description of setting with label #13428 "Allow hardware acceleration (CrystalHD)"
en: Enable CrystalHD decoding of video files.
th_th: เปิดใช้งาน การถอดรหัสด้วย CrystalHD สำหรับแฟ้มวิดีโอ.

[ctx: #36160]
note: Description of setting with label #13429 "Allow hardware acceleration (VDADecoder)"
en: Enable VTB hardware decoding of video files.
th_th: เปิดใช้งาน การถอดรหัสด้วยฮาร์ดแวร์ VTB สำหรับแฟ้มวิดีโอ.

[ctx: #36162]
note: Description of setting with label #13432 "Allow hardware acceleration (VideoToolbox)"
en: Enable VideoToolbox hardware decoding of video files.
th_th: เปิดใช้งาน การถอดรหัสด้วยฮาร์ดแวร์ VideoToolbox สำหรับแฟ้มวิดีโอ.

[ctx: #36163]
note: Description of setting with label #20471 "Show empty TV shows"
en: Show TV shows with no episodes when browsing the video library.
th_th: แสดงรายการทีวีที่ไม่มีตอนอยู่ เมื่อเรียกดูคลังข้อมูลวิดีโอ

[ctx: #36164]
note: Description of setting with label #170 "Adjust display refresh rate"
en: Allow the refresh rate of the display to be changed so that it best matches the video frame rate. This may yield smoother video playback.
th_th: ยินยอมให้เปลี่ยนอัตราการรีเฟรชของจอแสดงผล ให้เข้ากันกับเฟรมเรตของวิดีโอ. ซึ่งอาจทำให้การเล่นวิดีโอลื่นไหลยิ่งขึ้น.

[ctx: #36165]
note: Description of setting with label #13550 "Delay after change of refresh rate"
en: Delay of reset event after a change of refresh rate
th_th: หน่วงเวลาการเริ่มค่าใหม่หลังจากเปลี่ยนอัตรารีเฟรช

[ctx: #36166]
note: Description of setting with label #13510 "Sync playback to display"
en: Synchronise video and audio to the refresh rate of the monitor. VideoPlayer won't use passthrough audio in this case because resampling may be required.
th_th: ผสานภาพและเสียงไปสู่อัตราการรีเฟรชของจอภาพ ตัวเล่นวิดีโอจะไม่ใช้เสียงส่งผ่านในกรณีนี้ เพราะการเปลี่ยนอัตราสุ่มอาจจำเป็นต้องใช้

[ctx: #36167]
note: Description of setting with label #14107 "Time format"
en: Choose which time format is used for displaying the time in the user interface.
th_th: เลือกรูปแบบเวลา ที่จะใช้เพื่อแสดงผลเวลา ในส่วนติดต่อผู้ใช้

[ctx: #36168]
note: Description of setting with label #14108 "Use 12/24-hour format"
en: Choose whether to use 12 or 24-hour format for displaying the time in the user interface.
th_th: เลือกว่าจะใช้ รูปแบบ 12 หรือ 24 ชั่วโมง สำหรับการแสดงเวลาในส่วนติดต่อผู้ใช้

[ctx: #36169]
note: Description of setting with label #13505 "Resample quality"
en: Select the quality of resampling for cases where the audio output needs to be at a different sampling rate from that used by the source.[CR][Low] Is fast and will have minimal impact on system resources such as the use of the CPU.[CR][Medium] & [High] Will use progressively more system resources.
th_th: เลือกคุณภาพของการปรับอัตราสุ่ม ในกรณีที่สัญญาณเสียงออกจำเป็นต้องใช้อัตราสุ่มที่แตกต่างจากต้นฉบับ[CR][ต่ำ] เร็วและจะมีผลกระทบน้อยที่สุดกับทรัพยากรของระบบเช่นการใช้ซีพียู[CR][กลาง] & [สูง] จะใช้ทรัพยากรของระบบมากขึ้นตามลำดับ

[ctx: #36170]
note: Description of setting with label #22021 "Minimise black bars"
en: Stretch the video up to the set percentage in order to minimise black bars.
th_th: ยืดวิดีโอไปถึงร้อยละที่กำหนด เพื่อลดแถบสีดำ

[ctx: #36171]
note: Description of setting with label #173 "Display 4:3 videos as"
en: Select the zoom level that 4:3 videos are shown on widescreen displays.
th_th: เลือกระดับการซูมภาพ ที่วิดีโอ สัดส่วน 4:3 จะแสดงบนจอภาพแบบกว้าง.

[ctx: #36173]
note: Description of setting with label #14109 "Short date format"
en: Choose which short date format is used for displaying the date in the user interface.
th_th: เลือกวันที่แบบย่อ ที่จะใช้เพื่อแสดงวันที่ ในส่วนติดต่อผู้ใช้

[ctx: #36174]
note: Description of setting with label #23050 "Activate Teletext"
en: Enable teletext when watching a live TV stream.
th_th: เปิดใช้งาน เทเลเท็กซ์ เมื่อชมกระแสทีวีสด

[ctx: #36175]
note: Description of setting with label #23055 "Scale Teletext to 4:3"
en: Scale teletext to 4:3 ratio.
th_th: ปรับขนาด เทเลเท็กซ์ ไปยังอัตราส่วน 4:3

[ctx: #36176]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how video file lists are handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีจัดการรายการแฟ้มวิดีโอ

[ctx: #36179]
note: Description of setting with label #20419 "Replace file names with library titles"
en: When a file is scanned into the library it will display the metadata title instead of the file name.
th_th: เมื่อแฟ้มถูกสำรวจไปยังคลังข้อมูล มันจะแสดงชื่อจากข้อมูลหลัก แทนการแสดงชื่อแฟ้ม.

[ctx: #36181]
en: No info available yet.
th_th: ยังไม่มีข้อมูล.

[ctx: #36182]
note: Description of setting with label #20435 "Combine split video items"
en: Combines multi-part video files, DVD folders or movie folders, down to a single item in non-library views.
th_th: รวมแฟ้มวิดีโอหลายส่วนเข้าด้วยกัน, โฟลเดอร์ดีวีดีหรือโฟลเดอร์ภาพยนตร์, ยุบรวมเป็นรายการเดียว ในมุมมองที่ไม่ใช่คลังข้อมูล

[ctx: #36183]
note: Description of setting with label #20456 "Flatten hierarchy"
en: Removes the title, genre, etc. nodes from the library view. Selecting a category takes you straight to the title view.
th_th: นำชั้นของ ชื่อเรื่อง, ประเภท, อื่นๆ ออกจากมุมมองของคลังข้อมูล การเลือกหมวดหมู่ จะนำคุณไปสู่มุมมองชื่อเรื่องโดยตรง

[ctx: #36184]
note: Description of settings category with label #287 "Subtitles"
en: This category contains the settings for how subtitles are handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีที่คำบรรยายจะถูกจัดการ

[ctx: #36186]
note: Description of setting with label #289 "Size"
en: Set the font size to be used for subtitles.
th_th: กำหนดขนาดตัวอักษร เพื่อใช้สำหรับคำบรรยาย.

[ctx: #36187]
note: Description of setting with label #736 "Style"
en: Set the font style to be used for subtitles.
th_th: กำหนดลักษณะตัวอักษร เพื่อใช้สำหรับคำบรรยาย.

[ctx: #36188]
note: Description of setting with label #737 "Colour"
en: Set the font colour to be used for subtitles.
th_th: กำหนดสีตัวอักษร เพื่อใช้สำหรับคำบรรยาย.

[ctx: #36189]
note: Description of setting with label #735 "Character set"
en: Set the font character set to be used for subtitles.
th_th: กำหนดชุดอักขระของตัวอักษร เพื่อใช้สำหรับคำบรรยาย.

[ctx: #36191]
note: Description of setting with label #21366 "Custom subtitle folder"
en: Set a custom directory for your subtitles. This can be a file share.
th_th: ตั้งค่าไดเรกทอรีที่กำหนดเอง สำหรับคำบรรยายของคุณ. นี้จะเป็นการใช้แฟ้มร่วมกัน.

[ctx: #36193]
note: Description of settings category with label #14087 "DVDs"
en: This category contains the settings for how DVD's, Blu-ray, & CD's are handled.
th_th: หมวดหมู่นี้มีการตั้งค่าสำหรับกระบวนการที่ ดีวีดี บลูเรย์ และแผ่นซีดี จะถูกจัดการ

[ctx: #36194]
note: Description of setting with label #14088 "Play DVDs automatically"
en: Autorun DVD video when inserted in drive.
th_th: เล่นวิดีโอดีวีดีโดยอัตโนมัติ เมื่อใส่แผ่นในไดว์

[ctx: #36195]
note: Description of setting with label #21372 "Forced DVD player region"
en: Force a region for DVD playback.
th_th: บังคับภูมิภาค สำหรับการเล่นดีวีดี.

[ctx: #36196]
note: Description of setting label #21882 "Attempt to skip introduction before DVD menu"
en: Attempt to skip "unskippable" introductions before DVD menu.
th_th: พยายามที่จะข้าม การนำเสนอ "ที่ข้ามไม่ได้" ก่อนเข้าเมนูดีวีดี

[ctx: #36197]
en: No info available yet.
th_th: ยังไม่มีข้อมูล.

[ctx: #36198]
en: Select the default movie information source. See the add-ons manager for options.
th_th: เลือกค่าเริ่มต้นของแหล่งข้อมูลภาพยนตร์ ดูตัวเลือกในตัวจัดการส่วนเสริม

[ctx: #36199]
en: Select the default TV show information source. See the add-ons manager for options.
th_th: เลือกค่าเริ่มต้นของแหล่งข้อมูลรายการทีวี ดูตัวเลือกในตัวจัดการส่วนเสริม

[ctx: #36200]
en: Select the default music videos information source. See the add-ons manager for options.
th_th: เลือกค่าเริ่มต้นของแหล่งข้อมูลวิดีโอเพลง ดูตัวเลือกในตัวจัดการส่วนเสริม

[ctx: #36201]
en: Settings for PVR & Live TV.
th_th: การตั้งค่า สำหรับ PVR & ทีวีสด

[ctx: #36202]
en: This category contains the general settings for the PVR & Live TV.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าทั่วไปสำหรับ PVR & ทีวี สด

[ctx: #36203]
en: Enables the "Personal Video Recorder" (PVR) features. This requires that at least one PVR add-on is installed.
th_th: เปิดใช้งาน คุณสมบัติ "ตัวอัดวิดีโอส่วนบุคคล" (PVR) ซึ่งจำเป็นต้องมีการติดตั้ง ส่วนเสริม PVR อย่างน้อยหนึ่งตัว

[ctx: #36207]
en: Open the channel manager, which allows modifying the channel order, channel name, icon, etc.
th_th: เปิดตัวจัดการช่องรายการ, ซึ่งสามารถแก้ไขลำดับช่องรายการ, ชื่อข่องรายการ, ไอคอน, อื่นๆ.

[ctx: #36208]
en: Instruct the backend to search for channels (if supported).
th_th: สั่ง backend ในการค้นหาข่อง(ถ้ารองรับ).

[ctx: #36212]
en: Display programming information when changing channels, such as the current TV show.
th_th: แสดงผล รายละเอียดของผังรายการ เมื่อเปลี่ยนช่องรายการ, อย่างเช่น รายการทีวีในปัจจุบัน.

[ctx: #36213]
en: Open the group manager, which allows modification of groups and their respective channels
th_th: เปิดตัวจัดการกลุ่ม ซึ่งจะช่วยปรับแต่งกลุ่มและช่องที่เกี่ยวข้องกัน

[ctx: #36215]
note: Description of setting with label #14110 "Long date format"
en: Choose which long date format is used for displaying the date in the user interface.
th_th: เลือกรูปแบบวันที่แบบยาว ที่จะใช้เพื่อแสดงวันที่ ในส่วนติดต่อผู้ใช้

[ctx: #36216]
en: Folder where channel icons are stored.
th_th: โฟลเดอร์ที่จัดเก็บไอคอนช่องรายการไว้.

[ctx: #36217]
en: Scan for missing channel icons.
th_th: สแกนหาไอคอนช่องรายการที่ไม่มี.

[ctx: #36218]
en: This category contains the electronic programming guide (EPG) settings.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าของผังรายการอิเล็คทรอนิคส์ (EPG)

[ctx: #36221]
en: Time between imports of guide data from backends.
th_th: ช่วงเวลาระหว่างการนำเข้าข้อมูลผังรายการจากส่วนหลัง

[ctx: #36222]
en: Don't import the guide data while playing TV to minimise CPU usage.
th_th: ไม่นำเข้าข้อมูลผังรายการขณะทำการเล่นทีวี เพื่อให้ซีพียูใช้งานน้อยที่สุด

[ctx: #36224]
en: Hide "No information available" labels when no guide data is available for a channel.
th_th: ซ่อนป้าย "ไม่มีข้อมูลปรากฏ" เมื่อไม่มีข้อมูลผังรายการที่พบสำหรับช่อง

[ctx: #36225]
en: Delete the cached guide data and reimport it from the backend.
th_th: ลบแคชข้อมูลผังรายการ และนำเข้าใหม่จากส่วนหลัง

[ctx: #36226]
en: This category contains the PVR playback and channel switching settings.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าการเล่นกลับ PVR และการเปลี่ยนช่อง

[ctx: #36229]
en: Display signal quality information in the codec information window (if supported by the add-on and backend).
th_th: แสดงข้อมูลคุณภาพสัญญาณ ในหน้าต่างแสดงข้อมูลการเข้ารหัส (ถ้ารองรับโดยส่วนเสริมและส่วนหลัง)

[ctx: #36232]
en: When pressing channel up or down, the actual channel switch is delayed, allowing the user to flip to a channel number without waiting for each channel switch.
th_th: เมื่อกดปุ่ม เลื่อนช่องขึ้น หรือ ลง, การเปลี่ยนช่องจริงๆ จะมีการหน่วงเวลา, ทำให้ผู้ใช้สามารถเลื่อนไปยังหมายเลขช่อง โดยไม่ต้องรอการสลับแต่ละช่อง.

[ctx: #36234]
en: Duration of instant recordings when pressing the record button. This value will be taken into account if "Instant recording action" is set to "Record for a fixed period of time"
th_th: ระยะเวลาของการบันทึกทันทีเมื่อมีการกดปุ่มบันทึก ค่านี้จะถูกนำไปใช้กับบัญชี ถ้า "การกระทำบันทึกทันที" ถูกตั้งค่าเป็น "บันทึกเป็นระยะเวลาคงที่"

[ctx: #36235]
en: Close the on screen display controls after switching channels.
th_th: ปิด การควบคุมบนหน้าจอ หลังจากการเปลี่ยนช่อง.

[ctx: #36237]
en: Additional time to record before the scheduled start time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
th_th: เพิ่มเวลาที่จะบันทึกก่อนกำหนดเวลาเริ่ม เผื่อมีการเปลี่ยนแปลงเวลาออกอากาศเล็กน้อย ไม่ได้รับการสนับสนุนโดยส่วนเสริมและส่วนหลังทั้งหมด

[ctx: #36238]
en: Additional time to record after the scheduled end time to allow for minor broadcasting changes. Not supported by all add-ons and backends.
th_th: เพิ่มเวลาที่จะบันทึกหลังกำหนดเวลาหยุด เผื่อมีการเปลี่ยนแปลงเวลาออกอากาศเล็กน้อย ไม่ได้รับการสนับสนุนโดยส่วนเสริมและส่วนหลังทั้งหมด

[ctx: #36239]
en: Display a notification when timers are added, finished or removed by the backend.
th_th: แสดงการแจ้งเตือน เมื่อการตั้งเวลาถูก เพิ่ม, เสร็จสิ้น หรือ เอาออก โดย backend.

[ctx: #36240]
en: This category contains the PVR power management settings, such as when to wakeup the PVR backend server.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าการจัดการพลังงานของ PVR, อย่างเช่น เวลาที่จะปลุกเซิร์ฟเวอร์ส่วนหลัง PVR

[ctx: #36241]
en: Execute the wakeup command below when exiting this application or going into hibernation mode. The timestamp of the next scheduled recording is passed as parameter.
th_th: ดำเนินคำสั่งปลุกด้านล่าง เมื่อออกจากโปรแกรมนี้หรือเข้าสู่โหมดพักงาน การประทับเวลาของการบันทึกที่กำหนดต่อไปจะถูกส่งเป็นตัวแปร

[ctx: #36242]
en: The command will not be executed when a recording will be started within this timeout.
th_th: คำสั่งจะไม่ถูกดำเนินการ เมื่อการบันทึกจะเริ่มภายในเวลาที่กำหนดนี้.

[ctx: #36243]
en: The command to execute (cmd [timestamp]).
th_th: คำสั่งเพื่อดำเนินการ (cmd [timestamp])

[ctx: #36244]
en: Time to subtract from the start time of the next scheduled recording.
th_th: ช่วงเวลาที่จะลบออกจากเวลาเริ่มต้น ของกำหนดการบันทึกถัดไป.

[ctx: #36245]
en: Execute the wakeup command every day at the given time.
th_th: ดำเนินการคำสั่งปลุก ทุกวันตามเวลาที่กำหนด.

[ctx: #36246]
en: When to execute the daily wakeup command.
th_th: เวลาที่จะดำเนินการคำสั่ง ปลุก ประจำวัน.

[ctx: #36247]
en: This category contains the parental control settings, if the PVR backend server supports parental controls.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าควบคุมโดยผู้ปกครอง, ถ้าเซิร์ฟเวอร์ส่วนหลัง PVR รองรับการตั้งค่าโดยผู้ปกครอง

[ctx: #36248]
en: Asks for a pin code to access parental locked channels. Channels can be marked as locked in the channels editor on the general tab. Parental locked channels can't be played or recorded without entering a pin code, and the guide information is hidden for those channels.
th_th: ขอรหัส pin ในการเข้าถึงช่องที่ล็อคโดยผู้ปกครอง ช่องจะถูกทำเครื่องหมายว่าล็อค ในตัวแก้ไขช่องบนแท็บทั่วไป ช่องล็อคโดยผู้ปกครองไม่สามารถเล่นหรือบันทึกได้โดยไม่ป้อนรหัสพิน และข้อมูลผังรายการจะถูกซ่อนสำหรับช่องเหล่านั้น

[ctx: #36249]
en: Enter a new pin code to unlock parental locked channels.
th_th: ป้อนรหัส pin ใหม่ เพื่อปลดล็อคช่องรายดาร ที่ถูกล็อคโดยผู้ปกครอง.

[ctx: #36250]
en: Ask for the pin code again when trying to access a parental locked channel and the code hasn't been asked for this duration.
th_th: ขอรหัส pin อีกครั้ง เมื่อพยายามที่จะเข้าถึงช่องรายการที่ถูกล็อคโดยผู้ปกครอง และรหัสจะไม่ถูกถามในช่วงเวลานี้.

[ctx: #36251]
en: This category contains the settings for your PVR backend specifically, if supported by the PVR add-on and backend.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าเฉพาะสำหรับส่วนหลัง PVR ของคุณ, ถ้าสนับสนุนโดยส่วนเสริม PVR นั้น

[ctx: #36252]
en: This option will bring you to any specific settings for your PVR backend, if supported by the PVR add-on and backend.
th_th: ตัวเลือกนี้จะนำคุณไปสู่การตั้งค่าเฉพาะต่างๆ ของส่วนหลัง PVR ของคุณ, ถ้าสนับสนุนโดยส่วนเสริม PVR และส่วนหลังนั้น

[ctx: #36253]
note: Description of settings section with label #2 "Music"
en: Section that contains settings related to music files and how they are handled.
th_th: ส่วนที่มีการตั้งค่า ซึ่งเกี่ยวข้องกับแฟ้มเพลงและวิธีการจัดการ.

[ctx: #36254]
en: Action to perform when pressing the record button. [Record current show] will record the current show from "now" to the end of the show. If no TV guide data is currently available a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration" will be scheduled. [Record for a fixed period of time] will schedule a fixed length recording starting "now", with the value set for "Instant recording duration". [Ask what to do] will open a dialogue containing different recording actions to choose from, like "Record current show", "Record next show" and some fixed duration recordings.
th_th: การกระทำที่จะดำเนินการเมื่อมีการกดปุ่มบันทึก [บันทึกรายการปัจจุบัน] จะบันทึกรายการปัจจุบันจาก "ตอนนี้" ไปจนจบรายการ ถ้าไม่มีข้อมูลผังทีวีในปัจจุบัน การบันทึกระยะเวลาคงที่จะถูกใช้ "ตอนนี้" ด้วยค่าที่ตั้งไว้สำหรับ "ระยะเวลาการบันทึกทันที" จะถูกดำเนินการ [บันทึกเป็นระยะเวลาคงที่] จะดำเนินการบันทึกความยาวคงที่เริ่มต้น "ตอนนี้" ด้วยค่าที่ตั้งไว้สำหรับ "ระยะเวลาการบันทึกทันที" [ถามว่าจะทำอะไร] จะเปิดกล่องโต้ตอบที่มีการดำเนินการบันทึกที่แตกต่างกันให้เลือก เช่น "บันทึกรายการปัจจุบัน", "บันทึกรายการถัดไป" และบางการบันทึกในช่วงเวลาคงที่

[ctx: #36255]
note: Description of setting with label #13414 "Show song and album artists"
en: When enabled, both song and album artists are shown. When disabled, only album artists are shown and artists that appear only on individual songs from an album are excluded.
th_th: เมื่อเปิดใช้งาน ทั้งศิลปินเพลงและอัลบั้มจะถูกแสดง เมื่อปิดการใช้งาน เพียงศิลปินอัลบั้มจะถูกแสดง และศิลปินที่ปรากฏเฉพาะในแต่ละเพลงจากอัลบั้มจะถูกยกเว้น

[ctx: #36256]
note: Description of setting with label #20192 "Fetch additional information during updates"
en: Automatically fetch album and artist information from information providers when adding songs to the library.
th_th: ตึงข้อมูลอัลบั้มและศิลปินจากผู้ให้บริการข้อมูลโดยอัตโนมัติ เมื่อมีการเพิ่มเพลงไปยังคลังข้อมูล

[ctx: #36257]
note: Description of setting with label #20193 "Default provider for album information"
en: Select the default album information provider.
th_th: เลือกค่าเริ่มต้น ผู้ให้บริการข้อมูลอัลบั้ม

[ctx: #36258]
note: Description of setting with label #20194 "Default provider for artist information"
en: Select the default artist information provider.
th_th: เลือกค่าเริ่มต้น ผู้ให้บริการข้อมูลศิลปิน

[ctx: #36259]
note: Description of setting with label #22000 "Update library on startup"
en: Check for new and removed media files on startup.
th_th: ตรวจสอบหาแฟ้มสื่อใหม่และที่เอาออก เมื่อเริ่มระบบ

[ctx: #36260]
en: No info available yet.
th_th: ยังไม่มีข้อมูล.

[ctx: #36261]
note: Description of setting with label #19108 "Refreshrate"
en: If enabled, this framerate is used for streams we were not able to detect fps.
th_th: หากเปิดใช้, เฟรมเรตนี้จะถูกใช้สำหรับสตรีมที่เราไม่สามารถหา fps

[ctx: #36264]
note: Description of settings category with label #14086 "Playback"
en: This category contains the settings for how music playback is handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วยการตั้งค่า สำหรับวิธีจัดการ การเล่นกลับเพลง

[ctx: #36265]
note: Description of setting with label #489 "Play next song automatically"
en: Automatically plays the next item in the current folder, for example in "Files" view after a track has been played, the next track in the same folder will automatically play.
th_th: เล่นรายการต่อไปในโฟลเดอร์เดียวกันโดยอัตโนมัติ, ตัวอย่าง เช่น ในมุมมอง "แฟ้ม" หลังจากแทรคนึงได้เล่นไปแล้ว, แทรคต่อไปในโฟลเดอร์เดียวกันจะถูกเล่นโดยอัตโนมัติ

[ctx: #36266]
note: Description of setting with label #14084 "Queue songs on selection"
en: When songs are selected they are queued instead of playback starting immediately.
th_th: เมื่อเพลงถูกเลือกแล้ว พวกมันจะถูกจัดคิวแทนที่จะเริ่มเล่นโดยทันที.

[ctx: #36267]
note: Description of setting with label #638 "Volume adjustments"
en: Read the ReplayGain information encoded in your audio files by a program such as MP3Gain and normalise the sound levels accordingly.
th_th: อ่านข้อมูลระดับเสียงที่เข้ารหัสในแฟ้มเสียงของตุณ โดยโปรแกรม อย่างเช่น MP3Gain และ การปรับระดับเสียงให้เท่ากัน

[ctx: #36268]
note: Description of setting with label #641 "Files with ReplayGain information"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files with encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
th_th: ระดับเสียงอ้างอิง (ระดับปรีแอมป์) เพื่อใช้กับแฟ้มที่เข้ารหัสข้อมูลระดับเสียง ค่าเริ่มต้นคือ 89dB ตามมาตรฐาน การปรับให้ระมัดระวัง

[ctx: #36269]
note: Description of setting with label #642 "PreAmp Level - Non ReplayGained files"
en: Reference volume (PreAmp level) to use for files without encoded ReplayGain information. Default is 89dB as per standard. Change with caution.
th_th: ระดับเสียงอ้างอิง (ระดับปรีแอมป์) เพื่อใช้กับแฟ้มที่ไม่มีการเข้ารหัสข้อมูลระดับเสียง ค่าเริ่มต้นคือ 89dB ตามมาตรฐาน การปรับให้ระมัดระวัง

[ctx: #36271]
note: Description of setting with label #13314 "Crossfade between songs"
en: Smoothly fade from one audio track to the next. You can set the amount of overlap from 1-15 seconds.
th_th: ผสานเสียง จากแทร็คเสียงหนึ่งไปยังแทรคถัดไป อย่างกลมกลืน. คุณสามารถปรับขนาดช่วงการทับซ้อน ได้ตั้งแต่ 1-15 วินาที.

[ctx: #36272]
note: Description of setting with label #13400 "Crossfade between songs on the same album"
en: Allow crossfading to occur when both tracks are from the same album.
th_th: ยอมให้การผสานเสียงเกิดขึ้น เมื่อแทร็คทั้งหมดมาจากอัลบั้มเดียวกัน.

[ctx: #36273]
note: Description of setting with label #250 "Visualisation"
en: Select the visualisation that will be displayed while listening to music.
th_th: เลือกการแสดงแสงสี ที่จะแสดงผลขณะกำลังฟังเพลง.

[ctx: #36275]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" for musicfiles.trackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the user interface. In order to function properly, tag reading needs to be enabled.
th_th: เพื่อให้การควบคุมการแสดงผลของชื่อเพลงทำงานเป็นปกติ การอ่านแท็กจำเป็นต้องเปิดใช้งาน

[ctx: #36276]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in file lists.
th_th: ใช้เพื่อการปรับรูปแบบคอลัมน์ที่สองในรายการไฟล์

[ctx: #36277]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.nowplayingtrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in the now playing list.
th_th: ปรับแต่งการแสดงผลชื่อเพลงที่แสดงในรายการเพลงที่กำลังเล่น

[ctx: #36278]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in the now playing list.
th_th: ใช้จัดรูปแบบคอลัมน์ที่สองของรายการที่กำลังถูกเล่น

[ctx: #36279]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in musicfiles.librarytrackformat
en: Control the way that the names of songs are displayed in library lists.
th_th: ปรับแต่งการแสดงผลของชื่อเพลงในไลบรารี

[ctx: #36280]
note: unused?
en: Used for formatting the second column in library lists.
th_th: ใช้เพื่อการจัดรูปแบบคอลัมน์ที่สองในไลบรารี

[ctx: #36281]
note: Description of setting with label #14059 "Search for thumbnails on remote shares"
en: Search for thumbs on remote shares and optical media. This can often slow down the listing of network folders.
th_th: ค้นหารูปย่อบนการแบ่งปันทางไกลและสื่อออปติคอล ซึ่งมักจะทำให้แสดงรายการโฟลเดอร์เครือข่ายช้าลง

[ctx: #36282]
note: Description of settings category with label #620 "Audio CDs"
en: This category contains the settings for how CDs are handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีจัดการซีดี

[ctx: #36283]
note: Description of setting with label #14097 "Audio CD Insert Action"
en: Autorun CDs when inserted in drive.
th_th: เล่นแผ่น ซีดี โดยอัตโนมัติ เมื่อใส่แผ่นในไดว์.

[ctx: #36285]
note: Description of setting label #20000 "Saved music folder"
en: Select the location on your hard drive where ripped tracks will be saved to.
th_th: เลือกตำแหน่งบนฮาร์ดไดว์ ที่จะบันทึกแทร็คที่ริปแล้ว.

[ctx: #36286]
note: Description of setting with label #13307 "Track naming template" in audiocds.trackpathformat
en: Control how saved music is named from the tags. Tags: [B]%N[/B]: TrackNumber, [B]%S[/B]: DiscNumber, [B]%A[/B]: Artist, [B]%T[/B]: Title, [B]%B[/B]: Album, [B]%G[/B]: Genre, [B]%Y[/B]: Year, [B]%F[/B]: FileName, [B]%D[/B]: Duration, [B]%J[/B]: Date, [B]%R[/B]: Rating, [B]%I[/B]: FileSize.
th_th: ตั้งค่าแท็กของเพลง แท็ก: [B]%N[/B]: หมายเลขเพลง [B]%S[/B]: หมายเลขแผ่น, [B]%A[/B]: ศิลปิน, [B]%T[/B]: ชื่อเพลง, [B]%B[/B]: อัลบั้ม, [B]%G[/B]: ประเภท, [B]%Y[/B]: ปี, [B]%F[/B]: ชื่อไฟล์, [B]%D[/B]: เวลา, [B]%J[/B]: วันที่, [B]%R[/B]: เรตติ้ง, [B]%I[/B]: ขนาดไฟล์

[ctx: #36287]
note: Description of setting with label #621 "Encoder"
en: Select which audio encoder to use when ripping.
th_th: เลือกตัวเข้ารหัสเสียง ที่จะใช้เมื่อทำการริป.

[ctx: #36288]
note: Description of setting with label #622 "Quality"
en: Select which quality you want to rip your files.
th_th: เลือกคุณภาพที่คุณต้องการ ในการริปแฟ้มของคุณ.

[ctx: #36289]
note: Description of setting with label #623 "Bitrate"
en: Select which bitrate to use for the specified audio encoder for audio compression.
th_th: เลือกที่บิตเรตที่จะใช้ เพื่อกำหนดตัวเข้ารหัสเสียง สำหรับการบีบอัดสัญญาณเสียง.

[ctx: #36290]
note: Description of setting with label #665 "Compression level"
en: For FLAC define compression level, default 5.
th_th: การตั้งค่าระดับการบีบอัด FLAC, ค่าเริ่มต้น 5

[ctx: #36291]
note: Description of setting with label #14099 "Eject disc when CD ripping is complete"
en: Auto eject disc after rip is complete.
th_th: ดันแผ่นดิสค์ออกโดยอัตโนมัติ หลังจากการริปเสร็จสมบูรณ์.

[ctx: #36302]
en: No info available yet.
th_th: ยังไม่มีข้อมูล.

[ctx: #36303]
en: No info available yet.
th_th: ยังไม่มีข้อมูล.

[ctx: #36304]
note: Description of settings section with label #1 "Pictures"
en: Section that contains settings related to pictures and how they are handled.
th_th: ส่วนการตั้งค่าการจัดการของแฟ้มภาพ

[ctx: #36305]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how picture file lists are handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีจัดการรายการแฟ้มรูปภาพ

[ctx: #36307]
note: Description of setting with label #13360 "Automatically generate thumbnails"
en: Automatically generate picture thumbnails when entering picture folder.
th_th: สร้างรูปย่อของภาพโดยอัตโนมัติ เมื่อเข้าสู่โฟลเดอร์รูปภาพ.

[ctx: #36309]
note: Description of setting with label #22022 "Show video files in listings"
en: Show videos in picture file lists.
th_th: แสดงแฟ้มวิดีโอในรายการรูปภาพ

[ctx: #36310]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: No info available yet.
th_th: ยังไม่มีข้อมูล.

[ctx: #36311]
note: Description of settings category with label #108 "Slideshow"
en: This category contains the settings for how the picture slideshow is handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีจัดการแสดงภาพนิ่ง

[ctx: #36312]
note: Description of setting with label #12378 "Amount of time to display each image"
en: Select the amount of time that each image is displayed in a slideshow.
th_th: เลือกระยะเวลา ที่แต่ละภาพจะถูกแสดงในการแสดงภาพนิ่ง.

[ctx: #36313]
note: Description of setting with label #12379 "Use pan and zoom effects"
en: Images in a slideshow will pan and zoom while displayed.
th_th: รูปภาพในการแสดงภาพนิ่ง จะถูกกวาดมุมมองและย่อขยาย ขณะแสดงผล.

[ctx: #36314]
note: Description of setting with label #13319 "Randomise"
en: View slideshow images in a random order.
th_th: ดูรูปภาพในการแสดงภาพนิ่ง แบบสุ่มลำดับ.

[ctx: #36315]
note: Description of settings section with label #8 "Weather"
en: Section that contains weather related settings.
th_th: ส่วนการตั้งค่าสภาพอากาศ

[ctx: #36316]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings for how the weather service is handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีการที่บริการสภาพอากาศจะถูกจัดการ

[ctx: #36317]
note: Description of settings category with label #0 "Locations"
en: Select up to three locations for which the weather can be displayed.
th_th: เลือกได้ถึงสามตำแหน่งพื้นที่ สำหรับสภาพอากาศที่สามารถแสดงผลได้.

[ctx: #36318]
note: Description of setting with label #24029 "Service for weather information"
en: Specify the default weather information source. See the add-ons manager for options.
th_th: กำหนดค่าเริ่มต้นของแหล่งข้อมูลสภาพอากาศ ดูตัวเลือกในตัวจัดการส่วนเสริม

[ctx: #36319]
note: Description of settings section with label #14036  "Services"
en: Section containing settings for how services are handled.
th_th: ส่วนที่มีการตั้งค่าสำหรับวิธีการที่บริการจะถูกจัดการ

[ctx: #36320]
note: Description of settings category with label #16000 "General"
en: This category contains the settings used for all services.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าที่ใช้สำหรับบริการทั้งหมด

[ctx: #36321]
note: Description of setting with label #1271 "Device name"
en: The name to display for this device when using various network services.
th_th: ชื่อที่จะแสดงสำหรับอุปกรณ์นี้ เมื่อใช้งานในบริการเครือข่ายต่างๆ

[ctx: #36322]
note: Description of settings category with label #20187 "UPnP/DLNA"
en: This category contains the settings for how the UPnP service is handled. UPnP is also called DLNA on most consumer electronics.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีจัดการบริการ UPNP ซึ่ง UPnP ยังถูกเรียกว่า DLNA ในอุปกรณ์อิเล็กทรอนิกส์ภายในบ้านส่วนใหญ่

[ctx: #36323]
note: Description of setting with label #21360 "Share my libraries"
en: Enables the UPnP server. This allows you to stream media in your libraries to a UPnP client.
th_th: เปิดใช้งานแม่ข่าย UPnP ซึ่งจะทำให้คุณสามารถส่งสื่อในคลังข้อมูลของคุณ ไปยังลูกข่าย UPnP

[ctx: #36324]
note: Description of setting with label #20188 "Announce library updates"
en: When a manual or automatic library update occurs, notify UPnP clients.
th_th: เมื่อมีการอัพเดตคลังข้อมูลด้วยดนเองหรืออัตโนมัติเกิดขึ้น, แจ้งเตือนลูกข่าย UPnP

[ctx: #36325]
note: Description of setting with label #21881 "Allow playback control via UPnP"
en: Enable the UPnP client. This allows you to stream media from any UPnP server with a control point and control playback from that server.
th_th: เปิดใช้งานลูกข่าย UPnP จะช่วยให้คุณสามารถสตรีมมีเดียจากเซิร์ฟเวอร์ UPnP ได้พร้อมทั้งมีจุดควบคุมการเล่นจากเซิร์ฟเวอร์นั้น

[ctx: #36327]
note: Description of settings category with label #20187 "Control"
en: This category contains the settings for how the web server service and the application control service is handled.
th_th: หมวดหมู่นี้มีการตั้งค่า สำหรับวิธีการที่บริการเว็บเซิร์ฟเวอร์และการบริการการควบคุมแอพลิเคชันจะถูกจัดการ

[ctx: #36329]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Define the web server port.
th_th: กำหนดพอร์ตเว็บเซิร์ฟเวอร์

[ctx: #36332]
note: Description of setting with label #199 "Web interface"
en: Select between web interfaces installed via the add-on manager.
th_th: เลือกส่วนติดต่อผ่านเว็บ ที่ได้ติดตั้งผ่านตัวจัดการส่วนเสริม

[ctx: #36333]
note: Description of settings category with label #790 "Remote Control"
en: This category contains the settings for how the remote control service is handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีจัดการ บริการควบคุมระยะไกล.

[ctx: #36335]
note: Description of setting with label #792 "Port"
en: Define the remote control port.
th_th: ตั้งค่าพอร์ตควบคุมรีโมท

[ctx: #36336]
note: Description of setting with label #793 "Port range"
en: Define the remote control port range.
th_th: กำหนดขอบเขตพอร์ตควบคุมรีโมท

[ctx: #36337]
note: Description of setting with label #797 "Maximum number of clients"
en: Define the maximum number of clients that can connect.
th_th: กำหนดจำนวนลูกข่ายสูงสุดที่สามารถเชื่อมต่อได้

[ctx: #36339]
note: Description of setting with label #795 "Initial repeat delay (ms)"
en: Initial repeat delay (ms).
th_th: หน่วงเวลาเล่นซ้ำเริ่มต้น (ms)

[ctx: #36340]
note: Description of setting with label #796 "Continuous repeat delay (ms)"
en: Continuous repeat delay (ms).
th_th: หน่วงเวลาเล่นซ้ำแบบต่อเนื่อง (ms)

[ctx: #36341]
note: Description of settings category with label #1259 "Zeroconf"
en: This category contains the settings for how the Zeroconf network discovery service is handled, required for AirPlay.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีจัดการ บริการค้นหาเครือข่าย Zeroconf, ซึ่ง AirPlay ต้องใช้

[ctx: #36342]
note: Description of setting with label #1260 "Announce services to other systems"
en: Allows applications on the network to discover enabled services via Zeroconf.
th_th: อนุญาตให้โปรแกรมบนเครือข่าย สามารถค้นพบบริการที่เปิดใช้ ผ่าน Zeroconf

[ctx: #36343]
note: Description of setting with label #1270 "Enable AirPlay support"
en: If enabled, the content from other AirPlay devices or applications can be received.
th_th: ถ้าเปิดใช้งาน, เนื้อหาจากอุปกรณ์หรือโปรแกรม AirPlay อื่นๆ จะสามารถรับได้

[ctx: #36344]
note: Description of setting with label #1272 "Use password protection"
en: Enable AirPlay password protection.
th_th: เปิดใช้งานรหัสผ่าน AirPlay

[ctx: #36345]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Sets the AirPlay password.
th_th: ตั้งค่ารหัสผ่าน AirPlay

[ctx: #36346]
note: Description of settings category with label #1200 "SMB Client"
en: This category contains the settings for how the SMB client (Samba) service is handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีจัดการ บริการลูกข่าย SMB (Samba)

[ctx: #36347]
note: Description of setting with label #1207 "WINS server"
en: If a WINS server is running on the network, enter its IP address here. Otherwise, leave blank.
th_th: หากเซิร์ฟเวอร์ WINS กำลังรันบนเครือข่าย ให้ใส่ไอพีแอดเดรสตรงนี้ ถ้าไม่มีให้เว้นว่างไว้

[ctx: #36348]
note: Description of setting with label #1202 "Workgroup"
en: If a WINS server is running on the network, enter its workgroup name here. Otherwise, leave blank.
th_th: หากเซิร์ฟเวอร์ WINS กำลังรันบนเครือข่าย ให้ใส่ชื่อ workgroup ตรงนี้ ถ้าไม่มีให้เว้นว่างไว้

[ctx: #36349]
note: Description of settings section with label #13000 "System"
en: Section that contains the system related settings for the device this application is installed on.
th_th: ส่วนซึ่งประกอบไปด้วย การตั้งค่าเกี่ยวกับระบบของอุปกรณ์ที่โปรแกรมนี้ติดตั้งอยู่

[ctx: #36350]
note: Description of setting with label #13026 "Try to wake remote servers on access"
en: Automatically send Wake-on-LAN to server(s) right before trying to access shared files or services.
th_th: ส่งคำสั่ง ปลุก-ผ่าน-แลน โดยอัตโนมัติ เพื่อให้เซิร์ฟเวอร์(s) พร้อม ก่อนที่จะเข้าถึงการแบ่งปันแฟ้มหรือบริการ

[ctx: #36351]
note: Description of setting with label #21373 "Display Mode"
en: Changes the way this application is displayed on the selected screen. Either in a window or fullscreen.
th_th: เปลี่ยนวิธีที่โปรแกรมนี้จะแสดงบนหน้าจอที่เลือก ไม่ว่าจะในหน้าต่างหรือเต็มหน้าจอ

[ctx: #36352]
note: Description of setting with label #169 "Resolution"
en: Changes the resolution that the user interface is displayed in.
th_th: ปรับความละเอียดในการแสดงภาพ

[ctx: #36353]
note: Description of setting with label #243 "Refresh Rate"
en: Changes the refresh rate that the user interface is displayed in.
th_th: ปรับอัตราการรีเฟรชที่ user interface แสดงผล

[ctx: #36354]
note: Description of setting with label #14083 "Use fullscreen window"
en: If enabled, fullscreen mode will be applied by using a window instead of a real fullscreen mode. The main benefit is for multi-screen configurations, so that other applications can be used in parallel more easily. This uses more resources so playback may be less smooth.
th_th: หากเปิดใช้งาน, โหมดเต็มหน้าจอจะถูกใช้โดยหน้าต่างแทนโหมดเต็มหน้าจอจริง ประโยชน์หลักเพื่อการกำหนดค่าหลายหน้าจอ, ดังนั้นโปรแกรมอื่นจะสามารถใช้งานในแบบคู่ขนานได้ง่ายขึ้น ซึ่งใช้ทรัพยากรมากขึ้นทำให้การเล่นกลับอาจจะลื่นน้อยลง

[ctx: #36355]
note: Description of setting with label #13130 "Blank other displays"
en: In a multi-screen configuration, the screens not displaying this application are blacked out.
th_th: ในการกำหนดค่าหลายหน้าจอ, จอที่ไม่ได้แสดงผลโปรแกรมนี้จะมืดไป

[ctx: #36357]
note: Description of setting with label #214 "Video calibration..."
en: Calibrate the user interface by adjusting the overscan. Use this tool if the image being displayed is too large or small for your display.
th_th: ปรับตำแหน่งหน้าจอ ใช้ฟังก์ชั่นนี้เวลาภาพที่แสดงใหญ่หรือเล็กเกินไปสำหรับหน้าจอของคุณ

[ctx: #36359]
note: Description of setting with label #36042 "Use limited colour range (16-235)"
en: Use limited colour range (16-235) instead of full colour range (0-255). Limited range should be used if your display is a regular HDMI TV and doesn't have a PC or other mode to display full range colour, however if your display is a PC monitor then leave this disabled to get proper blacks.
th_th: ใช้ช่วงสีที่จำกัด (16-235) แทนการใช้ช่วงสีแบบเต็ม (0-255) ช่วงสีจำกัดควรใช้เมื่อหน้าจอของคุณเป็นทีวี HDMI ธรรมดาและไม่รองรับการแสดงช่วงสีแบบเต็ม หากจอของคุณเป็นจอคอมพิวเตอร์ ให้ปิดฟังชั่นนี้เพื่อการแสดงผลสีดำที่สมบูรณ์

[ctx: #36360]
note: Description of settings category with label #772 "Audio"
en: This category contains the settings for how audio output is handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีจัดการกับสัญญาณเสียงออก

[ctx: #36361]
note: Description of setting with label #337 "Output configuration"
en: Select how the properties of the audio output are set: [Fixed] Output properties are set to the specified sampling rate & speaker configuration at all times; [Best Match] Output properties are set to always be as close a match to the source properties as possible; [Optimized] Output properties are set at the start of playback and will not change if the properties of the source change.
th_th: เลือกวิธีกำหนดคุณสมบัติของสัญญาณเสียงออก: [ค่าแน่นอน] คุณสมบัติของสัญญาณออกจะถูกกำหนดเป็นอัตราสุ่มและการตั้งค่าลำโพงที่ระบุไว้ตลอด; [ตรงกันที่สุด] คุณสมบัติการส่งสัญญาณออกมีการปรับอยู่เสมอ ให้ใกล้เคียงกับคุณสมบัติต้นฉบับเท่าที่เป็นไปได้; [ปรับให้เหมาะสม] คุณสมบัติการส่งสัญญาณออกจะถูกปรับตอนเริ่มการเล่นและจะไม่เปลี่ยน แม้คุณสมบัติของต้นฉบับมีการเปลี่ยนแปลง

[ctx: #36362]
note: Description of setting with label #34100 "Number of channels"
en: Select the number of channels supported by the audio connection, or the number of speakers if connected by analogue connections. This setting does not apply to passthrough audio. Note: S/PDIF supports 2.0 channels only but can still output multichannel audio using a format supported by passthrough.
th_th: เลือกจำนวนของช่องสัญญาณที่รองรับโดยการเชื่อมต่อสัญญาณเสียง, หรือจำนวนของลำโพงในกรณีที่ใช้การเชื่อมต่อแบบอนาล็อก การตั้งค่านี้จะไม่ถูกใช้ในการส่งผ่านเสียง ข้อควรจำ: SPDIF รองรับ 2.0 ช่องสัญญาณ เท่านั้น แต่ยังคงสามารถส่งออกหลายช่องสัญญาณ โดยใช้รูปแบบการเข้ารหัสที่รองรับด้วยการส่งผ่านเสียง

[ctx: #36363]
en: Boost AC3 streams that have been downmixed to 2 channels.
th_th: เพิ่มระดับเสียงของกระแสสัญญาณ AC3 ที่ได้ถูกรวมลงมาเป็น 2 ช่องเสียง.

[ctx: #36364]
note: Description of setting with label #252 "Stereo upmix"
en: Select to enable upmixing of 2 channel audio to the number of audio channels specified by the channel configuration.
th_th: เลือกเพื่อเปิดใช้ การแยกกระจายเสียง 2 ช่องสัญญาณ ไปตามจำนวนช่องสัญญาณเสียงที่ระบุ โดยการกำหนดค่าช่องสัญญาณเสียงออก.

[ctx: #36365]
note: Description of setting with label #364 "Dolby Digital (AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital (AC3) streams.
th_th: เลือกตัวเลือกนี้ ถ้าเครื่องรับของคุณสามารถถอดรหัส กระแสเสียง Dolby Digital (AC3)

[ctx: #36366]
note: Description of setting with label #254 "DTS capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS streams.
th_th: เลือกตัวเลือกนี้ ถ้าเครื่องรับของคุณสามารถถอดรหัส กระแสเสียง DTS.

[ctx: #36367]
en: Select the maximum number of audio channels / speakers available for decoded audio. If optical / coax digital outputs are used, this must be set to 2.0
th_th: เลือกจำนวนสูงสุดของช่องสัญญาณเสียง / ลำโพง ที่มีอยู่ เพื่อถอดรหัสเสียง ถ้าใช้การส่งออกสัญญาณดิจิตอล optical / coax ตรงนี้ต้องกำหนดเป็น 2.0

[ctx: #36368]
note: Description of setting with label #348 "Enable passthrough"
en: Select to allow passthrough audio for playback of compressed audio such as Dolby Digital (AC3), DTS, etc. The Client of the AudioEngine, for example Videoplayer, might decide to decode the audio stream under certain conditions. In Videoplayer case, passthrough won't be used for live streams and when you sync playback to display.
th_th: เลือกเพื่อยอมให้ส่งผ่านเสียง สำหรับการเล่นเสียงที่ถูกบีบอัดเช่น Dolby Digital (AC3), DTS ฯลฯ ลูกค้าของ AudioEngine อย่างเช่น ตัวเล่นวิดีโอ อาจเลือกที่จะถอดรหัสสตรีมเสียงภายใต้เงื่อนไขบางอย่าง ในกรณีของ ตัวเล่นวิดีโอ, การส่งผ่านเสียงจะไม่ถูกนำมาใช้สำหรับการสตรีมสด และเมื่อคุณซิงค์การเล่นกับจอแสดงผล

[ctx: #36369]
note: Description of setting with label #349 "TrueHD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding TrueHD streams.
th_th: เลือกตัวเลือกนี้ ถ้าเครื่องรับของคุณสามารถถอดรหัส กระแสเสียง TrueHD.

[ctx: #36370]
note: Description of setting with label #347 "DTS-HD capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding DTS-HD streams.
th_th: เลือกตัวเลือกนี้ ถ้าเครื่องรับของคุณสามารถถอดรหัส กระแสเสียง DTS-HD.

[ctx: #36371]
note: Description of setting with label #545 "Audio output device"
en: Select the device to be used for playback of audio that has been decoded such as mp3.
th_th: เลือกอุปกรณ์ที่จะใช้สำหรับการเล่นเสียง ที่ถูกถอดรหัสแล้ว เช่น MP3.

[ctx: #36372]
note: Description of setting with label #546 "Passthrough output device"
en: Select the device to be used for playback of encoded formats, these are any of the formats below in the capable receiver options.
th_th: เลือกอุปกรณ์ที่จะใช้สำหรับเล่นกลับรูปแบบเข้ารหัส, เหล่านี้คือรูปแบบต่างๆ ในตัวเลือก 'ตัวรับที่สนับสนุน' ด้านล่าง

[ctx: #36373]
note: Description of setting with label #34120 "Play GUI sounds"
en: Configure how interface sounds are handled, such as menu navigation and important notifications.
th_th: ตั้งค่าวิธีการจัดการเสียงของส่วนติดต่อผู้ใช้, อย่างเช่น การเลื่อนเมนูและการแจ้งเตือนที่สำคัญ.

[ctx: #36374]
note: Description of settings category with label #15087 "Input"
en: This category contains the settings for how input devices are handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีจัดการอุปกรณ์ป้อนข้อมูล

[ctx: #36375]
note: Description of setting with label #35000 "Peripherals"
en: Configure any attached peripheral devices.
th_th: กำหนดค่าอุปกรณ์ต่อพ่วงใดๆ ที่เชื่อมต่ออยู่.

[ctx: #36376]
note: Description of setting with label #21449 "Remote control sends keyboard presses"
en: When activated, your keyboard arrows will move the selection on the virtual keyboard. When deactivated, they will move the cursor from your text.
th_th: เมื่อเปิดใช้งาน, ปุุ่มลูกศรบนแป้นพิมพ์ของคุณจะใช้เลื่อนการเลือกบนแป้นพิมพ์เสมือน. เมื่อปิดการใช้, จะเลื่อนตัวชี้จากข้อความของคุณ.

[ctx: #36377]
note: Description of setting with label #21369 "Enable mouse and Touch Screen support"
en: Use a mouse or touch screen device to control the interface. Note: Disabling will cause you to lose control over this application when no keyboard or remote is present.
th_th: ใช้เม้าท์หรืออุปกรณ์หน้าจอสัมผัส เพื่อควบคุมส่วนติดต่อผู้ใช้ ข้อควรจำ: การปิดใช้งานจะทำให้คุณเสียการควบคุมบนโปรแกรมนี้ เมื่อไม่มีคีย์บอร์ดหรือรีโมตอยู่

[ctx: #36379]
note: Description of settings category with label #798 Internet access
en: This category contains the settings for how Internet access is handled. The default web interface can also be selected here.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีควบคุม การเข้าถึงอินเตอร์เน็ต ค่าเริ่มต้นของส่วนติดต่อผ่านเว็บยังสามารถเลือกได้ที่นี่

[ctx: #36380]
note: Description of setting with label #708 "Use proxy server"
en: If your Internet connection uses a proxy server, configure it here.
th_th: ถ้าการเชื่อมต่ออินเตอร์เน็ตของคุณใช้พร็อกซีเซิร์ฟเวอร์, กำหนดค่าได้ที่นี่

[ctx: #36381]
note: Description of setting with label #1180 "Proxy type"
en: Configure which proxy type is used.
th_th: กำหนดค่า ชนิดของพร็อกซี่ ที่ถูกนำมาใช้.

[ctx: #36382]
note: Description of setting with label #706 "Server"
en: Configure the proxy server address.
th_th: กำหนดค่า ที่อยู่ เซิร์ฟเวอร์พร็อกซี่.

[ctx: #36383]
note: Description of setting with label #730 "Port"
en: Configure the proxy server port.
th_th: กำหนดค่า พอร์ต ของเซิร์ฟเวอร์พร็อกซี่.

[ctx: #36384]
note: Description of setting with label #1048 "Username"
en: Configure the proxy server username.
th_th: กำหนดค่า ชื่อผู้ใช้ ของเซิร์ฟเวอร์พร็อกซี่.

[ctx: #36385]
note: Description of setting with label #733 "Password"
en: Configure the proxy server password.
th_th: กำหนดค่า รหัสผ่าน ของเซิร์ฟเวอร์พร็อกซี่.

[ctx: #36386]
note: Description of setting with label #14041 "Internet connection bandwidth limitation"
en: If your Internet connection has limited bandwidth available, use this setting to keep bandwidth usage by this application within defined limits.
th_th: ถ้าการเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ตของคุณมีการจำกัดความเร็ว, ให้ใช้การตั้งค่านี้เพื่อให้ใช้ความเร็วด้วยโปรแกรมนี้ภายในขอบเขตที่กำหนดไว้

[ctx: #36387]
note: Description of settings category with label #14095 "Power saving"
en: This category contains the settings for power saving.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับการประหยัดพลังงาน

[ctx: #36388]
note: Description of setting with label #1450 "Put display to sleep when idle"
en: Turn off display when idle. Useful for TVs that turn off when there is no display signal detected.
th_th: ปิดการแสดงผลเมื่อไม่ใช้งาน. เป็นประโยชน์สำหรับทีวีที่จะปิด เมื่อไม่มีสัญญาณการแสดงผลเข้ามา.

[ctx: #36389]
note: Description of setting with label #357 "Shutdown function timer"
en: Set the time to wait for any activity to occur before shutting down.
th_th: กำหนดช่วงเวลาในการรอการทำงานใดๆ ที่เกิดขึ้นก่อนการปิดระบบ

[ctx: #36390]
note: Description of setting with label #13008 "Shutdown function"
en: Define what action to perform when the shutdown function timer lapsed.
th_th: กำหนดการกระทำที่จะดำเนินการ เมื่อหน้าที่ตัวตั้งเวลาปิดระบบสิ้นสุดลง

[ctx: #36391]
note: Description of settings category with label #14092 "Logging"
en: This category contains the settings for enabling event and debug logging. You can also enable component-specific debug logging in order to help troubleshoot related issues in more detail.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าเพื่อเปิดใช้บันทึกกิจกรรมและแก้ไขจุดบกพร่อง นอกจากนี้คุณยังสามารถเปิดใช้งานบันทึกระบบเฉพาะส่วนประกอบ เพื่อที่จะช่วยระบุปัญหาที่เกี่ยวข้องในรายละเอียดเพิ่มเติม

[ctx: #36392]
note: Description of setting with label #20191 "Enable debug logging"
en: Turn debug logging on or off. Useful for troubleshooting.
th_th: เปิดหรือปิด บันทึกแก้ไขจุดบกพร่อง. เป็นประโยชน์ในการบ่งชี้ปัญหา.

[ctx: #36393]
note: Description of setting with label #20004 "Screenshot folder"
en: Select the folder where screenshots should be saved in.
th_th: เลือกโฟลเดอร์ที่ ภาพจับหน้าจอ จะถูกบันทึกลงไป

[ctx: #36394]
note: Description of setting with label #666 "Enable component-specific logging"
en: Enables verbose messages from additional libraries to be included in the debug log.
th_th: เปิดใช้งานแจ้งข้อความอย่างละเอียดจากคลังข้อมูลเพิ่มเติม ที่จะรวมอยู่ในบันทึกการแก้ไขจุดบกพร่อง

[ctx: #36395]
note: Description of settings category with label #12360 "Master lock"
en: This category contains the settings for how the master lock function is handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีควบคุม การใช้งานเข้าระบบหลัก

[ctx: #36396]
note: Description of setting with label #20100 "Master lock code and settings"
en: Here you can enable or disable master lock and define the PIN code used to unlock it. You can also specify which areas of the application would need a PIN to access them.
th_th: ตรงนี้คุณสามารถเปิดหรือปิดการใช้งานการเข้าระบบหลัก และกำหนดรหัส pin ที่ใช้เพื่อปลดล็อค คุณยังสามารถกำหนดพื้นที่ของโปรแกรมที่ต้องใข้ pin ในการเข้าถึงมัน

[ctx: #36397]
note: Description of setting with label #20076 "Ask for master lock code on startup"
en: If enabled, the master lock code is required to unlock this application on startup.
th_th: ถ้าเปิดใช้งาน, รหัสเข้าระบบหลักจะต้องใช้เพื่อปลดล็อคโปรแกรมนี้เมื่อเริ่มระบบ

[ctx: #36398]
note: Description of setting with label #20076 "Max Retries"
en: Define the maximum number of retries before this application is closed down.
th_th: กำหนดจำนวนครั้งสูงสุดในการลอง ก่อนที่โปรแกรมนี้จะปิดตัวลง

[ctx: #36399]
note: Description of settings category with label #439 "Cache"
en: This category contains the settings for how the cache function is handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีควบคุมการใช้งานแคช

[ctx: #36400]
note: Description of settings category with label #14025 "Video/Audio/DVD cache - Hard disk"
en: Enable cache for playback of video, audio or DVDs from hard disk.
th_th: เปิดใช้งานแคช ในการเล่นกลับ วิดีโอ, เสียงหรือดีวีดีจากฮาร์ดดิสก์

[ctx: #36401]
note: Description of settings category with label #14026 "Video cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of video from DVD-ROM.
th_th: เปิดใช้งานแคช ในการเล่นกลับวิดีโอจากดีวีดี-รอม

[ctx: #36402]
note: Description of settings category with label #14027 "Video cache - Local Network"
en: Enable cache for video playback from local network.
th_th: เปิดใช้งานแคช ในการเล่นกลับวิดีโอจากเครือข่ายท้องถิ่น

[ctx: #36403]
note: Description of settings category with label #14028 "Video cache - Internet"
en: Enable cache for video playback from Internet.
th_th: เปิดใช้งานแคช ในการเล่นกลับวิดีโอจากอินเตอร์เน็ต

[ctx: #36404]
note: Description of settings category with label #14030 "Audio cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of audio from DVD-ROM.
th_th: เปิดใช้งานแคช ในการเล่นกลับเสียงจากดีวีดี-รอม

[ctx: #36405]
note: Description of settings category with label #14031 "Audio cache - Local Network"
en: Enable cache for audio playback from local network.
th_th: เปิดใช้งานแคช ในการเล่นกลับเสียงจากเครือข่ายท้องถิ่น

[ctx: #36406]
note: Description of settings category with label #14032 "Audio cache - Internet"
en: Enable cache for audio playback from Internet.
th_th: เปิดใช้งานแคช ในการเล่นกลับเสียงจากอินเตอร์เน็ต

[ctx: #36407]
note: Description of setting with label #14034 "DVD cache - DVD-ROM"
en: Enable cache for playback of DVD from DVD-ROM.
th_th: เปิดใช้การแคฃข้อมูล เพื่อการเล่นของ ดีวีดี จาก ดีวีดี-รอม.

[ctx: #36408]
note: Description of setting with label #14037 "DVD cache - Local Network"
en: Enable cache for DVD playback from local network.
th_th: เปิดใช้งานแคช ในการเล่นกลับดีวีดีจากเครือข่ายท้องถิ่น

[ctx: #36409]
note: Description of setting with label #14060 "Unknown type cache - Internet"
en: Enable cache of unknown types from Internet.
th_th: เปิดใช้การแคฃข้อมูล สำหรับที่ไม่ทราบชนิด จากอินเตอร์เน็ต.

[ctx: #36410]
en: No info available yet.
th_th: ยังไม่มีข้อมูล.

[ctx: #36411]
en: No info available yet.
th_th: ยังไม่มีข้อมูล.

[ctx: #36412]
en: No info available yet.
th_th: ยังไม่มีข้อมูล.

[ctx: #36413]
en: No info available yet.
th_th: ยังไม่มีข้อมูล.

[ctx: #36414]
en: No info available yet.
th_th: ยังไม่มีข้อมูล.

[ctx: #36415]
en: No info available yet.
th_th: ยังไม่มีข้อมูล.

[ctx: #36416]
note: Description of setting with label #13600 "Apple remote"
en: Specify the type of remote used.
th_th: ระบุฃนิดของรีโมทที่ใช้.

[ctx: #36417]
note: Description of setting with label #13602 "Allow start of Kodi with remote"
en: Always run a Kodi helper so that the remote can be used to start Kodi.
th_th: ใช้งานตัวช่วยเหลือ Kodi เสมอ ซึ่งจะทำให้สามารถใช้รีโมตในการเริ่มระบบ Kodi ได้

[ctx: #36418]
note: Description of setting with label #13603 "Sequence delay time"
en: Specify the delay between button sequences on a universal remote.
th_th: กำหนดช่วงหน่วงเวลา ระหว่างลำดับการกดปุ่ม บนรีโมทเอนกประสงค์.

[ctx: #36419]
note: Description of setting with label #21417 "Settings"
en: Define locations used for retrieving weather information.
th_th: กำหนดตำแหน่งพื้นที่ ที่ใช้เพื่อรับข้อมูลสภาพอากาศ.

[ctx: #36420]
note: Description of setting with label #20222 "Look for external subtitles"
en: Look for external subtitles for videos provided by the UPnP server. This can cause extensive CPU, filesystem and network load.
th_th: มองหาคำบรรยายภายนอก สำหรับวิดีโอที่ให้บริการโดยแม่ข่าย UPnP ซึ่งอาจเพิ่มการใช้งานซีพียู, ระบบแฟ้มและเคริอข่าย

[ctx: #36421]
note: Description of setting with label #13437 "Prefer VDPAU Video Mixer"
en: Bypassing VDPAU mixer saves resources on low power systems but slightly reduces picture quality.
th_th: การข้าม ตัวผสม VDPAU ช่วยประหยัดทรัพยากรในระบบประหยัดพลังงาน แต่จะลดคุณภาพของภาพลงเล็กน้อย.

[ctx: #36425]
en: Show context menu
th_th: แสดงเมนูเนื้อหา

[ctx: #36426]
en: Switch to channel
th_th: เปลี่ยนช่อง

[ctx: #36427]
en: Show information
th_th: แสดงรายละเอียดข้อมูล

[ctx: #36428]
en: Record
th_th: บันทึก

[ctx: #36429]
note: Description of setting with label #667 "Enable Dolby Digital transcoding"
en: Select this if the audio out connection only supports multichannel audio as Dolby Digital 5.1 (AC-3), such as a S/PDIF connection. If your system supports PCM multichannel audio via HDMI, leave this disabled.
th_th: เลือกตรงนี้ถ้าการเชื่อมต่อสัญญาณเสียงออก รองรับหลายช่องเสียงแบบ Dolby Digital 5.1 (AC-3) เท่านั้น, อย่างเช่น การเชื่อมต่อ SPDIF ถ้าระบบของคุณรองรับ PCM หลายช่องเสียงผ่าน HDMI, ให้ปิดการใช้งานตามเดิม

[ctx: #36430]
note: Description for setting category #14101: "Video Acceleration"
en: Configure how video processing will be accelerated. This includes things like decoding and scaling.
th_th: กำหนดวิธีการประมวลผลวิดีโอ ที่จะถูกเร่งความเร็ว. ซึ่งรวมถึงบางสิ่ง เช่น การถอดรหัสและปรับขนาด.

[ctx: #36431]
note: Description of setting with label #13438 "Show event log"
en: Shows all events in the event log for the current profile with options to only show specific levels.
th_th: แสดงทุกกิจกรรมในบันทึกกิจกรรมสำหรับโปรไฟล์ปัจจุบัน ด้วยตัวเลือกที่จะแสดงเพียงระดับที่กำหนด

[ctx: #36432]
note: Description for setting #310: "Virtual keyboard layouts" Setting in Interface -> Regional -> Virtual keyboard layouts Select the layout of a virtual keyboard
en: Select virtual keyboard layouts.
th_th: เลือกการจัดวางของคีย์บอร์ดเสมือน

[ctx: #36433]
note: Description for video related setting #13457: "vaapi sw filter"
en: When enabled, VAAPI render method is preferred and the CPU has less load. If you experience hangs, disable this option.
th_th: เมื่อเปิดการใช้งาน, อ้างอิงใช้กระบวนการสร้างภาพ VAAPI ซีพียูจะใช้งานน้อยลง หากคุณเจอการค้าง ให้ปิดตัวเลือกนี้

[ctx: #36442]
note: Description of setting "System -> Audio output -> Volume control steps" with label #1302
en: Set the number of volume control steps.
th_th: กำหนดจำนวนของระดับขั้นการปรับเสียง

[ctx: #36460]
note: Description of settings with label #14112 "Enable event logging"
en: Event logging allows to keep track of what has happened.
th_th: การบันทึกกิจกรรม ช่วยให้การติดตามในสิ่งที่ได้เกิดขึ้น

[ctx: #36461]
note: Description of settings with label #14113 "Enable notification event logging"
en: Notification event describe regular processes and actions performed by the system or the user.
th_th: การแจ้งเตือนคำอธิบายเหตุการณ์ ในกระบวนการปกติและการกระทำโดยระบบหรือผู้ใช้

[ctx: #36500]
note: label of a setting for the stereoscopic 3D mode of the GUI that is/should be applied
en: Stereoscopic 3D mode / Current
th_th: โหมดการแยกภาพ 3 มิติ / ปัจจุบัน

[ctx: #36501]
note: headline of a dialog/info message showing the current stereoscopic 3D mode
en: Stereoscopic 3D mode
th_th: โหมดการแยกภาพ 3 มิติ

[ctx: #36502]
note: name of a stereoscopic mode
en: Disabled
th_th: ปิดการใช้งาน

[ctx: #36503]
note: name of a stereoscopic mode
en: Over / Under
th_th: บน / ล่าง

[ctx: #36504]
note: name of a stereoscopic mode
en: Side by side
th_th: แยก ซ้ายขวา

[ctx: #36505]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph red / cyan
th_th: แยกสี แดง / ฟ้า

[ctx: #36506]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph green / magenta
th_th: แยกสี เขียว / บานเย็น

[ctx: #36507]
note: name of a stereoscopic mode
en: Interlaced
th_th: แยกเส้นทางขวาง

[ctx: #36508]
note: name of a stereoscopic mode
en: Hardware based
th_th: ฮาร์ดแวร์พื้นฐาน

[ctx: #36509]
note: name of a stereoscopic mode
en: Monoscopic / 2D
th_th: มุมมองเดียว / 2 มิติ

[ctx: #36510]
note: name of a stereoscopic mode
en: Anaglyph yellow / blue
th_th: แยกสี เหลือง / น้ำเงิน

[ctx: #36511]
note: name of a stereoscopic mode
en: Checkerboard
th_th: กระดานหมากรุก

[ctx: #36520]
note: Name of a setting, asking the user for the default playback mode (2D, 3D, ask) of stereoscopic videos
en: Playback mode of stereoscopic 3D videos
th_th: โหมดการเล่น ของการแยกภาพวิดีโอ 3 มิติ

[ctx: #36521]
note: Option value of a desired playback mode setting. (f.e. "Settings -> Video -> Playback -> Playback mode of stereoscopic 3D videos" with label #36520)
en: Ask me
th_th: ถามฉัน

[ctx: #36523]
note: Description of setting with label #458 "Limit sampling rate (kHz)"
en: Maximum sampling rate for S/PDIF or sampling rate for fixed output configuration.
th_th: อัตราสุ่มสูงสุดของ S/PDIF หรืออัตราสุ่มที่กำหนดค่าแน่นอนของสัญญาณออก

[ctx: #36524]
note: label for a setting to choose the preferred (playback) mode and the name of a selectable playback option
en: Preferred mode
th_th: โหมดที่กำหนดไว้

[ctx: #36525]
note: label for a preferred stereoscopic 3D playback mode
en: Same as movie (autodetect)
th_th: แบบเดียวกับภาพยนตร์ (ตรวจสอบอัตโนมัติ)

[ctx: #36526]
note: label of a setting to turn of stereoscopic 3D mode if video playback ended
en: Disable stereoscopic 3D mode when playback ended
th_th: เลิกใช้ โหมดการแยกภาพ 3 มิติ เมื่อจบการเล่น

[ctx: #36527]
note: Title of a dialog to choose the desired playback mode
en: Select playback mode
th_th: เลือกโหมดการเล่น

[ctx: #36528]
note: label of a dialog box prompting the user to selected the desired playback mode of the detected stereoscopic video
en: Select stereoscopic 3D mode
th_th: เลือก โหมดกวรแยกภาพ 3 มิติ

[ctx: #36531]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Select alternate mode...
th_th: เลือกโหมดอื่น...

[ctx: #36532]
note: option label of a setting/dialog asking for the desired stereoscopic playback mode
en: Same as movie
th_th: แบบเดียวกับภาพยนตร์

[ctx: #36533]
note: Description of setting with label #346 "Normalize levels on downmix"
en: Select how audio is downmixed, e.g. from 5.1 to 2.0.[CR][Enabled] Maintains volume level of the original audio source however the dynamic range is compressed.[CR][Disabled] Maintains the dynamic range of the original audio source when downmixed however volume will be lower. Note: Dynamic range is the difference between the quietest and loudest sounds in an audio source. Enable this setting if movie dialogues are barely audible.
th_th: เลือกวิธีการรวมช่องสัญญาณเสียง, เช่น จาก 5.1 ไปยัง 2.0[CR][เปิดใช้งาน] รักษาระดับความดังของแหล่งเสียงเดิม แม้ว่าช่วงไดนามิกได้ถูกบีบอัด[CR][ปิดใช้งาน] รักษาไดนามิกของแหล่งเสียงเดิมเมื่อรวมช่องเสียง แม้ว่าความดังจะลดลง ข้อควรจำ: ช่วงไดนามิกคือความแตกต่างระหว่างเสียงเงียบที่สุดและดังที่สุดในเสียงต้นฉบับ เปิดใช้งานการตั้งค่านี้ถ้าการสนทนาในภาพยนตร์เบาเกินไป

[ctx: #36534]
note: Description of setting with label #668 "Component-specific logging..."
en: Specify additional libraries whose verbose messages are to be included in the debug log.
th_th: ระบุคลังข้อมูลเพิ่มเติมที่ข้อความแจ้งรายละเอียด จะถูกรวมเข้าในบันทึกการแก้ไขจุดบกพร่อง.

[ctx: #36535]
note: label of a setting, allowing to specify the stereoscopic 3D mode of a video
en: Stereoscopic 3D mode of video
th_th: โหมดการแยกภาพ 3 มิติ ของวิดีโอ

[ctx: #36536]
note: label of a toggle option that allows to invert the stereoscopic 3d mode
en: Invert stereoscopic 3D mode (flip eyes)
th_th: กลับโหมดการแยกภาพ 3 มิติ (สลับสายตา)

[ctx: #36537]
note: Description of setting with label #36520 "Playback mode of stereoscopic videos"
en: Select in which mode stereoscopic 3D videos will be played.[CR][Ask me] Will show a dialogue to select the desired mode for each playback.[CR][Preferred mode] Will use the preferred mode specified in the "System -> Video hardware" section of the settings.[CR][Monoscopic / 2D] Will play the video in mono / 2D.[CR][Ignore] Disables any stereoscopic 3D processing and handling.
th_th: เลือกโหมดการแยกภาพวิดีโอ 3 มิติ ที่จะเล่น[CR][ถามฉัน] จะแสดงโต้ตอบเพื่อเลือกโหมดที่ต้องการสำหรับการเล่นแต่ละครั้ง[CR][โหมดที่อ้างอิง] จะใช้โหมดที่อ้างอิงซึ่งระบุไว้ใน "ระบบ ->วิดีโอ ฮาร์ดแวร์" ของส่วนการตั้งค่า[CR][ภาพเดียว / 2มิติ] จะเล่นวิดีโอในแบบภาพเดียว / 2มิติ[CR][ละเว้น] ปิดการใช้งาน การประมวลผลและการจัดการแยกภาพ 3มิติ ใดๆ

[ctx: #36538]
note: Description of setting with label #36526 Disable stereoscopic mode when playback is stopped
en: [Enabled] Switch GUI (and some TVs) back to 2D mode, between videos in a playlist or when playback ended.[CR][Disabled] GUI and TV will stay in stereoscopic 3D mode. For video playlists with mixed stereoscopic 3D and 2D content, then the GUI will also stay in stereoscopic 3D mode even when a non-stereoscopic 2D video is playing.
th_th: [เปิดใช้งาน] สลับ GUI (และ TVs บางตัว) กลับไปยังโหมด 2มิติ, ในระหว่างที่วิดีโออยู่ในรายการเล่นหรือเมื่อการเล่นสิ้นสุดสง[CR][ปิดการใช้] GUI และ TV จะคงอยู่ในโหมดการแยกภาพ 3มิติ สำหรับรายการเล่นวิดีโอที่ประกอบด้วยเนื้อหา ภาพแยก 3มิติ และ 2มิติ ผสมกัน, แล้ว GUI ยังจะอยู่ในโหมดแยกภาพ 3มิติ แม้ในขณะที่ทำการเล่นวิดีโอ 2มิติที่ไม่แยกภาพ

[ctx: #36539]
note: Description of setting with label #36500 "Stereoscopic mode (current)"
en: Changes the stereoscopic 3D mode of the user interface.
th_th: เปลี่ยนโหมดการแสดงผล 3 มิติ ของส่วนติดต่อผู้ใช้.

[ctx: #36540]
note: Description of setting with label #36524 "Preferred mode"
en: The preferred mode in which stereoscopic 3D media such as videos should be played.
th_th: กำหนดเลือก โหมดที่ใช้แยกภาพสื่อ 3 มิติ อย่างเช่นวิดีโอที่จะเล่น

[ctx: #36541]
note: Description of setting with label #1269 "Allow volume control"
en: Allows volume control from AirPlay clients.
th_th: อนุญาตให้มีการควบคุมระดับเสียง จากลูกข่าย AirPlay.

[ctx: #36544]
en: Enable hardware decoding of video files.
th_th: เปิดใช้งาน การถอดรหัสด้วยฮาร์ดแวร์สำหรับไฟล์วิดีโอ.

[ctx: #36545]
note: Label of a setting, allowing the user to adjust the visual depths of subtitles when watching stereoscopic 3D videos
en: Stereoscopic 3D depth of subtitles
th_th: ความลึกในการแยกภาพแบบ 3 มิติ ของคำบรรยาย

[ctx: #36546]
note: Description of setting with label #36545 "Subtitle stereoscopic depth"
en: Sets the visual depth of subtitles for stereoscopic 3D videos. The higher the value, the closer the subtitles will appear to the viewer.
th_th: กำหนดความลึกเสมือนของคำบรรยาย สำหรับวิดีโอแบบ 3 มิติ. ค่าที่สูงขึ้น, จะทำให้คำบรรยายปรากฎใกล้ขึ้นในมุมมอง.

[ctx: #36548]
note: Description of setting with label #37021 "Set GUI resolution limit"
en: Limits resolution of GUI to save memory. Does not affect video playback. Requires restart.
th_th: จำกัดความละเอียดของ GUI เพื่อประหยัดหน่วยความจำ. ไม่ส่งผลกับการเล่นวิดีโอ. จำเป็นต้องเริ่มระบบใหม่.

[ctx: #36549]
note: Description of setting with label #1268 "iOS 8 compatibility mode"
en: Enables support for receiving "Videos" and "Pictures" via AirPlay. This needs to be disabled when using iOS 9 or later clients to restore music streaming via AirPlay. "Videos" and "Pictures" are only supported for iOS clients using iOS 8.x and older.
th_th: เปิดใช้งาน การสนับสนุนเพื่อทำการรับ "วิดีโอ" และ "รูปภาพ" ผ่าน AirPlay ซึ่งจำเป็นจะต้องปิดใช้งาน เมื่อใช้งาน iOS 9 หรือลูกข่ายหลังจากนั้น เพื่อเรียกคืนการส่งเพลงผ่าน AirPlay "วิดีโอ" และ "รูปภาพ" ได้รับการสนับสนุนเฉพาะกับลูกข่าย iOS ที่ใช้ iOS 8.x และเก่ากว่า

[ctx: #36550]
note: Name of a setting
en: Stereoscopic 3D effect strength
th_th: ความแรงของผลการแยกภาพ 3 มิติ

[ctx: #36551]
note: Description of setting with label #36550 "Stereoscopic 3D effect strength"
en: Defines the strength of the stereoscopic 3D effect in the GUI. This is done by controlling the depth of perception within the GUI, so the higher the value, the more elements will pop out of the screen. [Zero] Disables the stereoscopic 3D effect of the GUI.[CR]For a good visual experience, the value should be higher for small screens and lower for large screens. Note: this is not supported by all skins.
th_th: กำหนดความแรงของผลภาพแยก 3 มิติ ในส่วนติดต่อผู้ใช้ ซึ่งทำโดยการควบคุมความลึกของการรับรู้ภายใน GUI ดังนั้นค่าที่สูงขึ้น องค์ประกอบจะนูนออกจากหน้าจอมากขึ้น [ศูนย์] ปิดการใช้งานผลภาพแยก 3 มิติของ GUI [CR] สำหรับประสบการณ์ภาพดี ค่าควรจะสูงสำหรับหน้าจอขนาดเล็กและต่ำกว่าสำหรับหน้าจอขนาดใหญ่ หมายเหตุ: นี่อาจไม่ได้รับการสนับสนุนจากสกินทั้งหมด

[ctx: #36552]
note: Description of setting "System -> Video output -> NoOfBuffers" with label #36043
en: Defines the number of presentation buffers used by the graphics driver. Select 2 if the driver uses double buffering or 3 for triple buffering.
th_th: กำหนดจำนวนบัฟเฟอร์ที่ถูกนำเสนอโดยใช้ไดรเวอร์กราฟิก เลือก 2 ถ้าไดรเวอร์ใช้บัฟเฟอร์คู่ หรือ 3 สำหรับบัฟเฟอร์สาม

[ctx: #36560]
en: Colour management
th_th: การจัดการสี

[ctx: #36561]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management" with label #36560
en: Reproduce video colours accurately using a display profile or a 3D lookup table.
th_th: ทำใหม่สีวิดีโอให้ถูกต้องโดยใช้โปรไฟล์จอแสดงผลหรือตารางมุมมอง 3 มิติ

[ctx: #36562]
en: Colour management mode
th_th: โหมดการจัดการสี

[ctx: #36563]
note: Description of setting "System -> Video output -> Colour management mode" with label #36562
en: Use a precalculated 3D lookup table for video colour correction, or calculate the transformation for each video from a profile of your display. A precalculated 3D lookup table is preferred as it allows you to take advantage of the advanced features and high precision in ArgyllCMS. Display profile based correction is useful for testing different parameters, or emulating display settings that you don't have a 3D LUT prepared for.
th_th: ใช้การประมวลผลก่อนตารางมุมมอง 3 มิติ สำหรับการแก้ไขสีวิดีโอ, หรือการคำนวณการแปลงค่าสีสำหรับแต่ละวิดีโอจากโปรไฟล์การแสดงผลของคุณ การประมวลผลก่อนตารางมุมมอง 3 มิติ เป็นจะถูกใช้เพื่อช่วยให้คุณสามารถใช้ประโยชน์จากคุณลักษณะขั้นสูงและความแม่นยำสูงใน ArgyllCMS โปรไฟล์หลักความถูกต้องการแสดงผลเป็นประโยชน์สำหรับการทดสอบพารามิเตอร์ที่แตกต่างกัน, หรือจำลองแบบการตั้งค่าแสดงผล ที่คุณไม่ได้เตรียมไว้สำหรับ LUT 3D

[ctx: #36565]
note: Description of setting "System -> Video output -> 3D LUT" with label #36564
en: Select the 3DLUT file to be used by default. If you place multiple 3DLUT files in the same directory, then you can switch between them in the OSD menu during video playback. This allows for multiple display profiles to account for different viewing environments and source materials, for example gamma 2.2 for daytime viewing and 2.4 for nighttime.
th_th: เลือกไฟล์ 3DLUT ที่จะใช้เป็นค่าเริ่มต้น ถ้าคุณวางหลายไฟล์ 3DLUT ในไดเรกทอรีเดียวกัน จากนั้นคุณสามารถสลับระหว่างพวกมันในเมนู OSD ขณะทำการเล่นวิดีโอ ซึ่งจะช่วยให้การแสดงผลหลายโปรไฟล์ในบัญชี เพื่อการรับชมในสภาพแวดล้อมและแหล่งวัสดุที่แตกต่างกัน เช่น แกมมา 2.2 สำหรับการรับชมในตอนกลางวัน และ 2.4 สำหรับตอนกลางคืน

[ctx: #36566]
en: ICC display profile
th_th: ICC โปรไฟล์การแสดงผล

[ctx: #36567]
note: Description of setting "System -> Video output -> ICC display profile" with label #36566
en: By providing a display profile, you can modify video parameters such as gamma, color primaries and whitepoint during playback. An ICC source profile is created based on the parameters and linked with the display ICC profile set here. This support is experimental and lacks near black adjustment towards display native black (causing raised black level) and white level scaling when a different whitepoint from display native is selected (as a workaround, adjust video brightness down to avoid clipping).
th_th: โดยการให้โปรไฟล์การแสดงผล คุณสามารถปรับเปลี่ยนพารามิเตอร์วิดีโอ เช่น แกมมา, สีพื้นฐานและส่วนขาวสุด ในระหว่างการเล่น โปรไฟล์ ICC ของต้นฉบับจะถูกสร้างขึ้นบนพื้นฐานของพารามิเตอร์และเชื่อมโยงกับโปรไฟล์ ICC ที่ตั้งไว้ที่นี่ การสนับสนุนนี้ยังเป็นการทดลองและไม่สมบูรณ์ในการปรับสีใกล้ดำไปสู่สีดำพื้นฐานของจอแสดงผล (ก่อให้เกิดการยกระดับสีดำ) และปรับระดับสีขาวเมื่อส่วนขาวสุดแตกต่างจากส่วนขาวสุดพื้นฐานที่ถูกเลือกของจอแสดงผล (วิธีแก้ปัญหาทีพบ, ปรับความสว่างของภาพลงเพื่อหลีกเลี่ยงการตัด)

[ctx: #36568]
en: Whitepoint
th_th: จุดขาว

[ctx: #36569]
note: Description of setting "System -> Video output -> Whitepoint" with label #36568
en: Changing video whitepoint to D93 is mainly useful for older Japanese NTSC material which looks too red when played back on a D65 display. Adjust video brightness setting down to avoid clipping to display native whitepoint.
th_th: เปลี่ยนส่วนขาวสุดของวิดีโอเป็น D93 เป็นประโยชน์กับว้สดุ NTSC ญี่ปุ่นแบบเก่าส่วนใหญ่ ซึ่งดูมีสีแดงเกินไปเมื่อเล่นกลับมาบนจอแสดงผล D65 ปรับการตั้งค่าความสว่างของวิดีโอลง เพื่อหลีกเลี่ยงการตัดในการแสดงส่วนขาวสุดพื้นฐาน

[ctx: #36570]
en: Primaries
th_th: เบื้องต้น

[ctx: #36571]
note: Description of setting "System -> Video output -> Primaries" with label #36570
en: Select the primary color coordinates according to source material. Older HD material may have been mastered on displays with BT.601 primaries.
th_th: เลือกพิกัดสีพื้นฐานตามแหล่งวัสดุ วัสดุ HD เก่า น่าจะได้ความถูกต้องบนจอแสดงผล ด้วยสีพื้นฐาน BT.601

[ctx: #36572]
en: Gamma mode
th_th: โหมดความเข้ม

[ctx: #36573]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma mode" with label #36572
en: Select the gamma curve formula. Use BT.1886 for gamma curve that accounts for display black and white levels and avoids perceptual clipping. Use input offset for a similar curve with a manually specified effective gamma. Output offset allows for perceptual clipping, but can be used to compensate for incorrect mastering monitor settings that lead to too bright dark details. Absolute gamma does not account for display black at all and will clip the lowest levels to display black on any display with higher than zero black level.
th_th: เลือกรูปแบบส่วนโค้งแกมมา ใช้ BT.1886 สำหรับบัญชีโค้งแกมมาสำหรับการแสดงผลระดับสีดำและขาวและหลีกเลี่ยงการตัดการแสดงผล ใช้การชดเชยสัญญาณเข้าสำหรับเส้นโค้งที่คล้ายกันด้วยแกมมาที่มีผลที่กำหนดด้วยตนเอง การชดเชยสัญญาณออกยอมทำการตัดทอนการแสดงผล แต่สามารถนำมาใช้เพื่อชดเชยความไม่ถูกต้องในการตั้งค่าต้นฉบับจอภาพ ที่นำไปสู่รายละเอียดที่มืดสว่างเกินไป แกมมาที่สมบูรณ์จะไม่ถูกบันทึกเพื่อการแสดงผลสีดำทั้งหมด และจะตัดระดับต่ำสุดเพื่อแสดงสีดำบนจอแสดงผลใด ๆ ด้วยระดับสีดำที่สูงกว่าศูนย์

[ctx: #36574]
en: Gamma
th_th: ความเข้มจาง

[ctx: #36575]
note: Description of setting "System -> Video output -> Gamma" with label #36574
en: Gamma for selected gamma curve type. For input and output offset, the result at 50% will match an absolute gamma curve with this gamma value.
th_th: แกมมาสำหรับรูปแบบเส้นโค้งแกมมาที่เลือก สำหรับชดเชยสัญญาณเข้าและออก, ผลลัพธ์ 50% จะเหมาะกับเส้นโค้งแกมมาอย่างสมบูรณ์แบบด้วยค่าแกมมานี้

[ctx: #36576]
en: Lookup table size
th_th: ขนาดตารางมุมมอง

[ctx: #36577]
note: Description of setting "System -> Video output -> Lookup table size" with label #36576
en: Specify the resolution for the 3D lookup table. Use a lower resolution for quick preview and higher resolution for more accurate picture. Using a high resolution may take seconds to prepare when parameters are changed or a new video is started.
th_th: ระบุความละเอียดสำหรับตารางมุมมอง 3D ใช้ความละเอียดต่ำเพื่อการแสดงตัวอย่างรวดเร็วและความละเอียดสูงสำหรับภาพที่ถูกต้องมากขึ้น โดยการใช้ความละเอียดสูงอาจใช้เวลาไม่กี่วินาทีเพื่อเตรียมความพร้อมเมื่อมีการเปลี่ยนแปลงพารามิเตอร์หรือวิดีโอใหม่จะเริ่มต้น

[ctx: #36580]
note: Dialog title for 3D LUT file picker
en: 3D LUT file
th_th: แฟ้ม 3D LUT

[ctx: #36581]
note: Dialog title for ICC display profile file picker
en: ICC Profile
th_th: โปรไฟล์ ICC

[ctx: #36583]
en: Input offset
th_th: เลื่อนเวลาป้อนข้อมูล

[ctx: #36584]
en: Output offset
th_th: เลื่อนเวลาส่งข้อมูล

[ctx: #36585]
en: Absolute
th_th: โดยสมบูรณ์

[ctx: #36586]
note: whitepoint labels
en: D65 (standard)
th_th: D65 (มาตรฐาน)

[ctx: #36587]
en: D93 (Japanese NTSC)
th_th: D93 (NTSC ญี่ปุ่น)

[ctx: #36588]
note: primaries labels
en: Automatic
th_th: อัตโนมัติ

[ctx: #36598]
note: Description of setting with label #36099 "Dither"
en: Eliminate banding caused by RGB level conversion or other processing by adding a small amount of noise to the picture. This can be disabled for slower systems, or when Kodi is set to limited range RGB output and no video processing is needed.
th_th: กำจัดแถบที่เกิดจากการแปลงระดับ RGB หรือการประมวลผลอื่น ๆ โดยการเพิ่มจุดรบกวนจำนวนเล็กน้อยไปยังภาพ ซึ่งสามารถปิดใช้งานสำหรับระบบที่ช้า หรือเมื่อ Kodi ถูกตั้งค่าการส่งออกในช่วง RGB จำกัด และไม่มีการประมวลผลวิดีโอที่จำเป็น

[ctx: #36599]
note: Description of setting with label #36100 "Dither depth"
en: Video dithering output precision in bits. Use the highest setting that doesn't show banding. The default of 8 is recommended for most systems. If your GPU is set to scale the output RGB levels or you use a laptop screen, a 7 or 6 bit setting may eliminate more banding. Lower settings are available for testing purposes only to make it easy to see whether dithering is applied and that the dither noise pixel size matches the display resolution.
th_th: สัญญาณส่งออกการเกลี่ยสีวิดีโอ ด้วยความแม่นยำในบิต ใช้การตั้งค่าสูงสุดที่จะไม่แสดงแถบสี เริ่มต้นจาก 8 เป็นที่แนะนำสำหรับระบบส่วนใหญ่ หากจีพียูของคุณตั้งค่าที่จะขยายระดับ RGB ของสัญญาณออก หรือคุณใช้หน้าจอแล็ปท็อป, การตั้งค่าที่ 7 หรือ 6 บิต อาจกำจัดแถบสีเพิ่มเติม การตั้งค่าที่ต่ำกว่าที่มีอยู่เพื่อการทดสอบเท่านั้น เพื่อที่จะทำให้ง่ายที่จะเห็นว่าเกลี่ยสีวิดีโอถูกนำไปใช้ และขนาดของจุดรบกวนที่เหมาะกับความละเอียดของการแสดงผล

[ctx: #36600]
note: Description of settings category with label #14022 "Library"
en: This category contains the settings for how the music library is handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีการจัดการ คลังข้อมูลเพลง

[ctx: #36601]
note: Description of settings category with label #14081 "File lists"
en: This category contains the settings for how music file lists are handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีจัดการรายการแฟ้มเพลง

[ctx: #36602]
note: Description of settings category with label #1273 "AirPlay"
en: This category contains the settings for how the AirPlay service is handled.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีจัดการ บริการ AirPlay

[ctx: #36603]
note: Description of settings category with label #14220 Display
en: This category contains the settings for displays.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับจอแสดงผล

[ctx: #36605]
en: Updates
th_th: อัพเดต

[ctx: #36606]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Install updates automatically
th_th: ติดตั้งการปรับรุ่น โดยอัตโนมัติ

[ctx: #36607]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Notify, but don't install updates
th_th: แจ้งเตือน, แต่ไม่ต้องติดตั้งการปรับรุ่น

[ctx: #36608]
note: Option for setting "System -> Add-ons -> Updates"
en: Never check for updates
th_th: ไม่ต้องตรวจสอบเพื่อปรับรุ่น

[ctx: #36609]
en: Show notifications
th_th: แสดงการแจ้งเตือน

[ctx: #36610]
note: Description of settings category "Add-ons"
en: This category contains settings for the add-on system.
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับระบบส่วนเสริม

[ctx: #36611]
note: Description of setting with label #36605 "Updates"
en: Change how auto updating of add-ons are handled.
th_th: เปลี่ยนวิธีที่การปรับรุ่นอัตโนมัติของ ส่วนเสริม จะถูกจัดการ

[ctx: #36612]
note: Description of setting with label #36609 "Show notifications"
en: Show notification when an add-on have been updated.
th_th: แสดงการแจ้งเตือนเมื่อ ส่วนเสริม ได้รับการปรับรุ่น

[ctx: #36613]
note: Description of setting with label #24996 "Manage dependencies"
en: Manage modules and support libraries that have been automatically installed as a dependency to other add-ons. Items listed as "Orphaned" are no longer required by any add-ons and are safe to uninstall.
th_th: จัดการโมดูลและคลังข้อมูลที่สนับสนุน ซึ่งรับการติดตั้งโดยอัตโนมัติเมื่อจำเป็นต้องใช้ร่วมกับส่วนเสริมอื่น รายการที่ระบุไว้ว่าเป็น "ไร้ประโยขน์" ซึ่งไม่มีความต้องการโดยส่วนเสริมใดๆ และมีความปลอดภัยในการถอนการติดตั้ง

[ctx: #36614]
note: Description of setting with label #24994 "Running"
en: Show add-ons that are currently running in the background.
th_th: แสดง ส่วนเสริม ที่ตอนนี้กำลังทำงานในเบื้องหลัง

[ctx: #36615]
note: Label of a setting or option referring to the source/origin of e.g. add-ons.
en: Unknown sources
th_th: แหล่งที่ไม่รู้จัก

[ctx: #36616]
note: Description of setting with label #36615 "Unknown sources"
en: Allow installation of add-ons from unknown sources.
th_th: อนุญาตการติดตั้ง ส่วนเสริม จากแหล่งที่ไม่รู้จัก

[ctx: #36617]
note: Text in warning dialog when attempting to install add-ons from zip file.
en: For security, installation of add-ons from unknown sources is disabled.
th_th: เพื่อความปลอดภัย, การติดตั้ง ส่วนเสริม จากแหล่งที่ไม่รู้จัก จะถูกปิดการใช้งาน

[ctx: #36618]
note: Text in confirm dialog when enabling setting "System -> Add-ons -> Unknown sources"
en: Add-ons will be given access to personal data stored on this device. By allowing, you agree that you are solely responsible for any loss of data, unwanted behaviour, or damage to your device. Proceed?
th_th: ส่วนเสริมจะสามารถเข้าถึงข้อมูลที่จัดเก็บไว้ในอุปกรณ์นี้ ด้วยความยินยอม คุณยอมรับว่าคุณต้องรับผิดชอบต่อการสูญเสียใด ๆ ของข้อมูล, พฤติกรรมที่ไม่พึงประสงค์หรือความเสียหายต่ออุปกรณ์ของคุณ ดำเนินการต่อไป?

[ctx: #36619]
note: Label of a setting, allow the user to specify high quality downscaling of pictures
en: High quality downscaling
th_th: การย่อขนาดแบบคุณภาพสูง

[ctx: #36620]
note: Description of setting "Pictures -> Slideshow -> High Quality Downscaling" with label #36619
en: Enable high quality downscaling of pictures (uses more memory and has moderate performance impact).
th_th: เปิดการใช้งาน การลดขนาดภาพแบบคุณภาพสูง (ใช้หน่วยความจำมากขึ้นและมีผลต่อประสิทธิภาพในระดับปานกลาง)

[ctx: #36623]
note: Values for setting with label #36621 and #36628 "Minimum/Maximum protocol version" - none means "no protocol version is forced"
en: None
th_th: ไม่มี

[ctx: #36627]
note: Label of a group, that allows configuration of the system SMB client
en: Client
th_th: ลูกข่าย

[ctx: #36900]
en: movie
th_th: ภาพยนตร์

[ctx: #36901]
en: movies
th_th: ภาพยนตร์

[ctx: #36902]
en: TV show
th_th: รายการทีวี

[ctx: #36903]
en: TV shows
th_th: รายการทีวี

[ctx: #36904]
en: season
th_th: ฤดู

[ctx: #36905]
en: seasons
th_th: ฤดู

[ctx: #36906]
en: episode
th_th: ตอน

[ctx: #36907]
en: episodes
th_th: ตอน

[ctx: #36908]
en: music video
th_th: วิดีโอเพลง

[ctx: #36909]
en: music videos
th_th: วิดีโอเพลง

[ctx: #36910]
en: set
th_th: ตั้งค่า

[ctx: #36911]
en: sets
th_th: ชุด

[ctx: #36912]
en: video
th_th: วิดีโอ

[ctx: #36913]
en: videos
th_th: วิดีโอ

[ctx: #36914]
en: music
th_th: เพลง

[ctx: #36915]
en: music
th_th: เพลง

[ctx: #36916]
en: artist
th_th: ศิลปิน

[ctx: #36917]
en: artists
th_th: ศิลปิน

[ctx: #36918]
en: album
th_th: อัลบั้ม

[ctx: #36919]
en: albums
th_th: อัลบั้ม

[ctx: #36920]
en: song
th_th: เพลง

[ctx: #36921]
en: songs
th_th: เพลง

[ctx: #37000]
en: (Visually impaired)
th_th: (ความบกพร่องทางสายตา)

[ctx: #37001]
en: (Director's comments)
th_th: (ความคิดเห็นของผู้กำกับ)

[ctx: #37002]
en: (Director's comments 2)
th_th: (ความคิดเห็นของผู้กำกับ 2)

[ctx: #37014]
en: Last used profile
th_th: ข้อมูลส่วนตัว ที่ใช้งานล่าสุด

[ctx: #37015]
note: Label used in different places to denote the function to open a folder to list its content
en: Browse into
th_th: เรียกดูไปยัง

[ctx: #37016]
note: Description of setting with label #448 "Dolby Digital Plus (E-AC3) capable receiver"
en: Select this option if your receiver is capable of decoding Dolby Digital Plus (E-AC3) streams.
th_th: เลือกตัวเลือกนี้ ถ้าเครื่องรับของคุณสามารถถอดรหัส กระแสเสียง Dolby Digital Plus (E-AC3)

[ctx: #37021]
en: Set GUI resolution limit
th_th: กำหนด ความละเอียด GUI แบบจำกัด

[ctx: #37022]
en: UPnP player
th_th: ตัวเล่น UPnP

[ctx: #37023]
en: Do you wish to stop playback on the remote device?
th_th: คุณต้องการที่จะหยุดการเล่น บนอุปกรณ์ระยะไกล ใช่หรือไม่?

[ctx: #37025]
en: Configure audio encoder settings such as quality and compression level
th_th: กำหนดการตั้งค่าตัวเข้ารหัสเสียง อย่างเช่นคุณภาพและระดับการบีบอัด

[ctx: #37026]
en: Auto
th_th: อัตโนมัติ

[ctx: #37030]
en: Unlimited
th_th: ไม่จำกัด

[ctx: #37031]
note: Description of setting #14102 Blu-ray playback mode
en: Specifies how Blu-rays should be opened / played back. Note: Some disc menus are not fully supported and may cause problems.
th_th: กำหนดวิธีการที่บลูเรย์จะถูก เปิด / เล่นกลับ ข้อควรจำ: เมนูของแผ่นดิสค์บางแผ่นยังไม่รองรับโดยสมบูรณ์ และอาจสร้างปัญหาได้

[ctx: #37032]
note: Title of accessibility menu group
en: Accessibility
th_th: การเข้าถึง

[ctx: #37034]
note: Setting #37034 Accessibility
en: Prefer audio stream for the visually impaired
th_th: กระแสเสียงที่อ้างอิงสำหรับผู้บกพร่องทางสายตา

[ctx: #37035]
note: Description of setting #37034 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the visually impaired to other audio streams of the same language
th_th: กระแสเสียงที่อ้างอิงสำหรับผู้บกพร่องทางสายตา เพื่อกระแสเสียงอื่นในภาษาเดียวกัน

[ctx: #37036]
note: Setting #37036 Settings -> Video -> Accessibility
en: Prefer audio stream for the hearing impaired
th_th: กระแสเสียงที่อ้างอิงสำหรับผู้บกพร่องทางการได้ยิน

[ctx: #37037]
note: Description of setting #37036 Accessibility
en: Prefer the audio stream for the hearing impaired to other audio streams of the same language
th_th: กระแสเสียงที่อ้างอิงสำหรับผู้บกพร่องทางการได้ยิน เพื่อกระแสเสียงอื่นในภาษาเดียวกัน

[ctx: #37038]
note: Setting #37038 Accessibility
en: Prefer subtitles for the hearing impaired
th_th: คำบรรยายที่อ้างอิงสำหรับผู้บกพร่องทางการได้ยิน

[ctx: #37039]
note: Description of setting #37038 Accessibility
en: Prefer the subtitle stream for the hearing impaired to other subtitle streams of the same language
th_th: กระแสคำบรรยายที่อ้างอิงสำหรับผู้บกพร่องทางการได้ยิน เพื่อกระแสคำบรรยายอื่นในภาษาเดียวกัน

[ctx: #37040]
note: Setting #37040 Playback
en: Prefer default audio streams
th_th: กระแสเสียงเริ่มต้นที่ต้องการ

[ctx: #37041]
note: Description of setting #37040 Playback
en: If enabled, audio streams that are flagged as default (and match the preferred language) are preferred over audio streams with higher quality (number of channels, codec, ...).
th_th: ถ้าเปิดใช้งาน, กระแสเสียงที่ติดป้ายเป็นค่าเริ่มต้น (และตรงกับภาษาที่อ้างอิง) จะถูกเลือกใช้มากกว่ากระแสเสียงที่มีคุณภาพสูงกว่า (จำนวนช่องสัญญาณเ, การเข้ารหัส, ...)

[ctx: #37042]
note: Description of setting Skip steps
en: Defines which step sizes to use when pressing the skip buttons. If more steps are selected for a skip direction, these can be applied by subsequent presses on the skip button within the defined skip delay. Forward (positive) and backward (negative) steps can be defined independently.
th_th: กำหนดขนาดการเลื่อนไปเมื่อทำการกดปุ่มข้าม หากเลือกจะเลื่อนไปที่มากขึ้นในทิศทางการข้าม, ซึ่งจะถูกใช้งานโดยการกดต่อไปบนปุ่มข้าม ภายในการหน่วงเวลาการข้ามที่กำหนด ไปข้างหน้า (ทางบวก) และไปด้านหลัง (ทางลบ) การเลื่อนไปสามารถกำหนดได้โดยอิสระ

[ctx: #37043]
note: Description of setting Skip delay
en: Defines the time to wait for subsequent key presses before performing the skip. Only applies when using smart skipping (when using more than one skip step for a direction).
th_th: กำหนดเวลาที่ใช้รอการกดปุ่มต่อไปก่อนดำเนินการข้าม ใช้งานได้เมื่อใช้การข้ามอัจฉริยะเท่านั้น (เมื่อใช้การกดมากกว่าหนึ่งครั้งในทิศทาง)

[ctx: #37044]
note: Setting #37044 Extract chapter thumbnails
en: Extract chapter thumbnails
th_th: แยกรูปย่อของบท

[ctx: #37045]
note: Description of setting #37044 Extract chapter thumbnails"
en: Extract chapter thumbnails for presentation in the chapters / bookmarks dialogue. This might increase CPU load.
th_th: แยกรูปย่อของบทเพื่อนำเสนอในกล่องโต้ตอบ บท / ที่คั่นหน้า ซึ่งอาจเพิ่มการใช้งานซีพียู

[ctx: #38011]
note: Setting #38011 "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry
th_th: แสดงรายการ "ทุกรายการ"

[ctx: #38012]
note: Description of setting "Show All Items entry"
en: Show "All items" entry in directory, e.g. "All albums" or "All seasons".
th_th: แสดงรายการ "ทุกรายการ" ในไดเรกทอรี, เช่น "ทุกอัลบั้ม" หรือ "ทุกฤดู"

[ctx: #38013]
note: Label of a setting to limit the number of fps used for updating the GUI while playing videos. This is useful for slow systems that have problems rendering GUI and video at the same time in full speed.
en: Limit GUI updates during playback
th_th: จำกัดการปรับปรุง GUI ในระหว่างทำการเล่นกลับ

[ctx: #38014]
note: Description for the setting with label #38013 "Limit GUI updates when playing video"
en: Limits the speed (fps) used to update the GUI while playing videos. This can reduce CPU load and fix playback issues while the GUI is shown.
th_th: จำกัดความเร็ว (fps) ที่ใช้ในการปรับปรุง GUI เมื่อทำการเล่นวิดีโอ ซึ่งจะช่วยลดการทำงานของซีพียู และแก้ปัญหาการเล่นกลับในขณะที่ GUI ถูกแสดง

[ctx: #38015]
note: Label of a settings value to indicate the "disabled" state of an otherwise limiting setting (like fps limit, bandwidth limit, etc.)
en: Unlimited
th_th: ไม่จำกัด

[ctx: #38017]
note: Description of setting #14111 "Blu-ray region code"
en: Region A - Americas, East Asia and Southeast Asia. Region B - Africa, Middle East, Southwest Asia, Europe, Australia, New Zealand. Region C - Central Asia, mainland China, Mongolia, South Asia, Belarus, Russia, Ukraine, Kazakhstan.
th_th: ภูมิภาค A - อเมริกา, เอเชียตะวันออกและเอเชียตะวันออกเฉียงใต้ ภูมิภาค B - แอฟริกาตะวันออกกลางเอเชียตะวันตกเฉียงใต้, ยุโรป, ออสเตรเลียและนิวซีแลนด์ ภูมิภาค C - เอเชียกลาง, จีนแผ่นดินใหญ่, มองโกเลีย, เอเชียใต้, เบลารุส, รัสเซีย, ยูเครน, คาซัคสถาน

[ctx: #38018]
note: Used for the viewstate selection
en: My rating
th_th: เรตติ้งของฉัน

[ctx: #38022]
note: Used for the rating selection
en: No rating
th_th: ไม่ได้จัดอันดับ

[ctx: #38023]
note: Used for the rating selection
en: Set my rating
th_th: กำหนดเรตติ้งของฉัน

[ctx: #38024]
en: Information provider selection
th_th: ทำการเลือกผู้ให้บริการข้อมูล

[ctx: #38025]
en: Choose information provider
th_th: เลือกผู้ให้บริการข้อมูล

[ctx: #38026]
en: Appearances
th_th: การแสดงผล

[ctx: #38031]
note: Label for an option to select the video stream to play if current video has more than one video stream
en: Video stream
th_th: กระแสวิดีโอ

[ctx: #38032]
note: Label for an option to select the angle to play if current disc has more than one angle
en: Angle
th_th: มุม

[ctx: #38033]
en: Role
th_th: บทบาท

[ctx: #38034]
note: Orchestra playing on the recording (if present)
en: Orchestra
th_th: วงออเคสตรา

[ctx: #38035]
note: Lyricist that wrote the lyrics of the song (if present)
en: Lyricist
th_th: ผู้แต่งคำร้อง

[ctx: #38036]
note: Remixer of the song (if present)
en: Remixer
th_th: ผู้รีมิกซ์

[ctx: #38037]
note: Arranger of the song (if present)
en: Arranger
th_th: ผู้เรียบเรียง

[ctx: #38038]
note: Engineer of the song (if present)
en: Engineer
th_th: วิศวกรด้านเสียง

[ctx: #38039]
note: Producer of the song (if present)
en: Producer
th_th: ผู้อำนวยการสร้าง

[ctx: #38040]
note: DJMixer of the song (if present)
en: DJMixer
th_th: ดีเจมิกเซอร์

[ctx: #38041]
note: Mixer of the song (if present)
en: Mixer
th_th: มิกเซอร์

[ctx: #38042]
note: Name used when artist name is missing from music file tags
en: [Missing]
th_th: [ไม่พบ]

[ctx: #38043]
note: Title album artists node, and music item to export output, see #38306
en: Album artists
th_th: ศิลปินอัลบั้ม

[ctx: #38044]
note: Title all artists node
en: Song & album artists
th_th: ศิลปิน เพลง & อัลบั้ม

[ctx: #38045]
note: Title all contributors node (any role e.g. composer, piano, producer, engineer)
en: All contributors
th_th: ผู้ให้ข้อมูลทั้งหมด

[ctx: #38046]
note: Title all roles node
en: All roles
th_th: บทบาททั้งหมด

[ctx: #38060]
note: Question when forced rescan of music tags needed after upgrade from previous version of Kodi
en: Music library needs to rescan tags from files. Would you like to scan now?
th_th: คลังข้อมูลเพลง จำเป็นต้องสแกนแท็กจากแฟ้ม. คุณต้องการที่จะสแกนตอนนี้?

[ctx: #38061]
note: Extra scraping question on upgrade from previous version
en: Fetch additional information for albums and artists? This could take some time so you may prefer to do this later
th_th: เรียกข้อมูลเพิ่มเติมสำหรับอัลบั้มและศิลปิน? ซึ่งอาจใช้เวลาสักพัก ซึ่งคุณอาจต้องการที่จะทำสิ่งนี้ในภายหลัง

[ctx: #38100]
note: Description of section #14200 "Player""
en: Section that contains the settings for the playback of media
th_th: ส่วนนี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีการเล่นกลับของสื่อ

[ctx: #38102]
note: Description of section #14203 "Customise"
en: Section that contains the settings influencing the GUI experience and for controlling the GUI/system
th_th: ส่วนที่มีการตั้งค่า ที่ส่งผลต่อประสบการณ์กับ GUI และเพื่อการควบคุม GUI/ระบบ

[ctx: #38103]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for the playback of videos
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับการเล่นกลับของวิดีโอ

[ctx: #38104]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for the playback of music
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับการเล่นกลับของเพลง

[ctx: #38105]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for playback of pictures via a slideshow
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับการเล่นกลับรูปภาพผ่านสไลด์โชว์

[ctx: #38107]
note: Description of category #14210 "Videos"
en: This category contains the settings for how information for videos is collected, stored, shown, and navigated
th_th: หมวดหมู่ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีการที่ข้อมูลของวิดีโอจะถูก รวบรวม, จัดเก็บ,แสดง, และค้นหา

[ctx: #38108]
note: Description of category #14211 "Music"
en: This category contains the settings for how information for music is collected, stored, shown, and navigated
th_th: หมวดหมู่ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีการที่ข้อมูลของเพลงจะถูก รวบรวม, จัดเก็บ,แสดง, และค้นหา

[ctx: #38109]
note: Description of category #14212 "Pictures"
en: This category contains the settings for how information for pictures is shown and navigated
th_th: หมวดหมู่ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับวิธีการที่ข้อมูลของรูปภาพจะถูก แสดง, และค้นหา

[ctx: #38110]
note: Description of category #14215 "Databases"
en: This category contains the settings for the library databases
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับฐานข้อมูลของคลังข้อมูล

[ctx: #38111]
note: Description of category #14224 "Other"
en: This category contains other settings for the GUI interface
th_th: หมวดหมู่นี้ประกอบด้วย การตั้งค่าสำหรับส่วนติดต่อของ GUI

[ctx: #38207]
note: Description of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38207
en: Show EXIF picture information
th_th: แสดงข้อมูลภาพ EXIF

[ctx: #38208]
note: Help text of setting "Pictures -> Show EXIF picture information" with label #38208
en: If EXIF information exists (date, time, camera used, etc.), it will be displayed.
th_th: ถ้ามีรายละเอียดข้อมูล EXIF อยู่ (วันที่, เวลา, กล้องที่ใช้, อื่นๆ.), มันจะถูกนำมาแสดงผล.

[ctx: #38301]
note: Kind of export output, see #38304
en: Single file
th_th: แฟ้มเดียว

[ctx: #39005]
note: Description of setting "Videos... with label #14242
en: This provides access to where video sources can be added and otherwise managed.
th_th: ให้การเข้าถึงแหล่งวิดีโอ ที่สามารถเพิ่มและทำการจัดการอื่นๆ

[ctx: #39006]
note: Description of setting "Music... with label #14243
en: This provides access to where music sources can be added and otherwise managed.
th_th: ให้การเข้าถึงแหล่งเพลง ที่สามารถเพิ่มและทำการจัดการอื่นๆ

[ctx: #39007]
note: Description of setting "Pictures... with label #14244
en: This provides access to where picture sources can be added and otherwise managed.
th_th: ให้การเข้าถึงแหล่งรูปภาพ ที่สามารถเพิ่มและทำการจัดการอื่นๆ

[ctx: #39008]
en: Zoom - 120% width
th_th: ซูม - 120% ด้านกว้าง

[ctx: #39009]
en: Zoom - 110% width
th_th: ซูม - 110% ด้านกว้าง

[ctx: #39010]
en: Select sort method
th_th: เลือกวิธีการเรียงลำดับ

[ctx: #39024]
en: Dependencies
th_th: ส่วนต้องใช้ร่วม

[ctx: #39030]
note: Media source, a filter and smart playlist rule option
en: Source
th_th: แหล่งข้อมูล

[ctx: #39115]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Movie plot
th_th: เรื่องย่อ ภาพยนตร์

[ctx: #39116]
note: Label for "show information for unwatched items" setting option
en: Episode plot
th_th: เรื่องย่อ ตอน

[ctx: #39123]
note: Label for section of settings, label for artwork file browse dialog
en: Artwork
th_th: งานศิลป์

[ctx: #39140]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Maximum
th_th: สูงสุด

[ctx: #39141]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Basic
th_th: เบื้องต้น

[ctx: #39142]
note: Value of setting with label #39137 "Artwork level"
en: Custom
th_th: กำหนดเอง

[ctx: #39157]
note: Item list value of setting with label #39154 "Override subtitles styles"
en: Styles
th_th: รูปแบบ
