koko - en to ar translation catalogue (256 entries)

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke:
ar: الحدّ:

[ctx: px: pixels]
note: i18n uses so it doesn't matter that much unless someone decides to set the locale for a specific part of spectacle in the future.
en: %1px | %1px
ar[0]: %1بكسل
ar[1]: بكسل واحد
ar[2]: بكسلان
ar[3]: %1بكسل
ar[4]: %1بكسلاً
ar[5]: %1بكسل

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke Width
ar: عرض الحد

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke Color
ar: لون الحدّ

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Fill:
ar: التعبئة:

[ctx: @label]
en: Fill Color
ar: لون التعبئة

[ctx: @label:slider Strength of annotation tool effect]
en: Strength:
ar: القوّة:

[ctx: @info:tooltip]
en: The strength of the effect.
ar: قوة التأثير.

[ctx: @label]
en: Font:
ar: الخط:

[ctx: %2 font family, %3 font style name, %1 font point size]
en: %2 %3 %1pt | %2 %3 %1pts
ar[0]: %2 %3
ar[1]: %2 %3 نقطة
ar[2]: %2 %3 نقطتان
ar[3]: %2 %3 %1نقاط
ar[4]: %2 %3 %1نقطة
ar[5]: %2 %3 %1نقطة

[ctx: %2 font family %1 font point size]
en: %2 %1pt | %2 %1pts
ar[0]: %2 %1نقطة
ar[1]: %2 نقطة واحدة
ar[2]: %2 نقطتين
ar[3]: %2 %1نقاط
ar[4]: %2 %1نقطة
ar[5]: %2 %1نقطة

[ctx: @label]
en: Font Color
ar: لون الخط

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Number:
ar: العدد:

[ctx: @info:tooltip]
en: Number for number annotations
ar: الرقم لشرح الترقيم

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Shadow
ar: الظل

[ctx: @label crop area position]
en: Position:
ar: الموضع:

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area X position
ar: قص منطقة عند موضع س

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area Y position
ar: قص منطقة عند موضع ص

[ctx: @label crop area size]
en: Size:
ar: الحجم:

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area width
ar: قص عرض المنطقة

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area height
ar: قص ارتفاع المنطقة

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio:
ar: النّسبة الباعيّة:

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: Unlocked
ar: غير مقفل

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: Current Image
ar: الصورة الحالية

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: Square
ar: مربع

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: This Screen
ar: هذه الشاشة

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: ISO Paper (Landscape)
ar: ورق ISO (عرضي)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: US Letter (Landscape)
ar: رسالة أمريكية (عرضي)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: ISO Paper (Portrait)
ar: ورق ISO (طولي)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: US Letter (Portrait)
ar: رسالة أمريكية (طولي)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio placeholder]
en: Width:Height
ar: العرض:الارتفاع

[ctx: @action reset selection]
en: Reset
ar: صفّر

[ctx: @action accept selection]
en: Accept
ar: اقبل

[ctx: @action:intoolbar no tool, to allow dragging]
en: None
ar: لا شيء

[ctx: @action:intoolbar crop image tool]
en: Crop
ar: اقتصّ

[ctx: @action:intoolbar select annotation tool]
en: Select
ar: اختر

[ctx: @action:intoolbar freehand line tool]
en: Freehand
ar: رسم حُرّ

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to straight lines
ar: الضغط على زر Shift: الانجذاب إلى الخطوط المستقيمة

[ctx: @action:intoolbar highlighter line tool]
en: Highlighter
ar: قلم التحديد

[ctx: @action:intoolbar straight line tool]
en: Line
ar: سطر

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to 45 degree increments
ar: الضغط على زر Shift: الانجذاب على زيادات بمقدار 45 درجة

[ctx: @action:intoolbar arrow line tool]
en: Arrow
ar: سهم

[ctx: @action:intoolbar rectangle tool]
en: Rectangle
ar: مستطيل

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to diagonal movements
    Control: Resize from center
ar: الضغط على زر Shift: الانجذاب على الحركات القطرية
    الضغط على رز Control: تغيير الحجم من الوسط

[ctx: @action:intoolbar ellipse tool]
en: Ellipse
ar: بيضاوي

[ctx: @action:intoolbar pixelate tool]
en: Pixelate
ar: تنقيط

[ctx: @action:intoolbar blur tool]
en: Blur
ar: غشاوة

[ctx: @action:intoolbar text tool]
en: Text
ar: نص

[ctx: @action:intoolbar number stamp tool]
en: Number
ar: رقم

[ctx: @title]
en: Unsaved Changes
ar: تغييرات غير محفوظة

[ctx: @label]
en: The image <filename>%1</filename> has been modified. Do you want to save your changes or discard them?
ar: الصورة <filename>%1</filename> قد عُدلت. هل تريد حفظ التغييرات أم إلغاؤها؟

[ctx: @title]
en: Edit <filename>%1</filename>
ar: حرّر <filename>%1</filename>

[ctx: @label]
en: Unable to save file. Check if you have the correct permissions to save this file.
ar: تعذر حفظ الملف. تحقق مما إذا كان لديك الإذن الصحيح لحفظ هذا الملف.

[ctx: @action:button]
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: @action:button Resize an image]
en: Resize
ar: غيّر الحجم

[ctx: @title:group for crop area size spinboxes]
en: Size:
ar: الحجم:

[ctx: @action:button Rotate an image]
en: Rotate
ar: دوّر

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate Left
ar: دوّر لليسار

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate Right
ar: دوّر لليمين

[ctx: @action:button Flip/mirror an image]
en: Flip
ar: اقلب

[ctx: @action:button Flip/mirror an image horizontally]
en: Flip Horizontally
ar: اقلب أفقيا

[ctx: @action:button Flip/mirror an image vertically]
en: Flip Vertically
ar: اقلب عموديًا

[ctx: @action:button]
en: Undo
ar: تراجع

[ctx: @action:button]
en: Redo
ar: كرّر

[ctx: @action:button Save image modification]
en: Save
ar: احفظ

[ctx: @action:button Save As image modification]
en: Save As
ar: احفظ كَ‍

[ctx: @label]
en: Zoom:
ar: التّكبير:

[ctx: @info:tooltip]
en: Image Zoom
ar: تكبير الصورة

[ctx: @info crop tool explanation]
en: Click and drag to make a selection.
    Double click the selection to accept and crop.
    Right click to clear the selection.
ar: انقر واسحب لإجراء تحديد.
    انقر نقراً مزدوجاً فوق التحديد للقبول والاقتصاص.
    انقر بزر الفأرة الأيمن لمسح التحديد.

[ctx: @title:group]
en: General
ar: عامّ

[ctx: @item:intable]
en: Location
ar: الموقع

[ctx: @item:intable %1 is the image width, %2 is the image height, %3 is the number of megapixels in the image]
en: %1 × %2 (%3 MP)
ar: %1 × %2 (%3 م.بكسل)

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @item:intable]
en: File Size
ar: حجم الملف

[ctx: @item:intable]
en: Date Created
ar: تاريخ الإنشاء

[ctx: @item:intable]
en: Date Modified
ar: تاريخ التعديل

[ctx: @item:intable]
en: Date Accessed
ar: تاريخ الوصول

[ctx: @item:intable]
en: Path
ar: المسار

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
ar: حجم الصورة

[ctx: @item:intable]
en: File Type
ar: نوع الملف

[ctx: @item:intable]
en: Comment
ar: تعليق

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Containing Folder
ar: افتح المجلد الحاوي

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open With…
ar: اف&تح ب‍…

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Location
ar: انسخ المكان

[ctx: @title]
en: <application>Photos</application>
ar: <application>الصور</application>

[ctx: @title]
en: Photos is an image viewer for your image collection.
ar: الصور هو عارض صور لمجموعة صورك.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-%1 KDE Contributors
ar: © 2013-%1 مساهمو كِيدِي

[ctx: @info:credit]
en: Vishesh Handa
ar: فيشيش هاندا

[ctx: @info:credit]
en: Developer
ar: مطوّر

[ctx: @info:credit]
en: Atul Sharma
ar: أتول شارما

[ctx: @info:credit]
en: Marco Martin
ar: ماركو مارتن

[ctx: @info:credit]
en: Nicolas Fella
ar: نيكولاس فلا

[ctx: @info:credit]
en: Carl Schwan
ar: كارل شوان

[ctx: @info:credit]
en: Mikel Johnson
ar: ميكيل جونسون

en: Reset the database
ar: صفّر قاعدة البيانات

en: path of image you want to open
ar: مسار الصورة التي تود فتحها

[ctx: @title]
en: Favorites
ar: المفضّلة

en: Countries
ar: البلدان

en: States
ar: الولايات

en: Cities
ar: المدن

en: Locations
ar: المواقع

[ctx: @title]
en: Selected Files
ar: الملفات المحددة

en: Tags
ar: الوسوم

en: Years
ar: السنوات

en: Months
ar: الأشهر

en: Weeks
ar: الأسابيع

en: Days
ar: الأيام

en: Times
ar: الوقت

en: Sharing failed
ar: فشلت المشاركة

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
ar: عنوان الصورة المشارك بها هو <a href='%1'>%1</a>

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures
ar: انتقل إلى الصور

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to videos
ar: انتقل إلى الفيديوهات

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to favorites
ar: انتقل إلى المفضّلة

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to the trash
ar: انتقل إلى المهملات

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to the remote folders
ar: انتقل إلى المجلدات البعيدة

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by country
ar: انتقل إلى الصور المجموعة حسب الدول

[ctx: @action:button Navigation button, state as in country subdivision]
en: Navigate to pictures grouped by state
ar: انتقل إلى الصور المجموعة حسب الولايات

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by cities
ar: انتقل إلى الصور المجموعة حسب المدن

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by year
ar: انتقل إلى الصور المجموعة حسب السنين

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by month
ar: انتقل إلى الصور المجموعة حسب الشهور

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by week
ar: انتقل إلى الصور المجموعة حسب الأسابيع

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by day
ar: انتقل إلى الصور المجموعة حسب الأيام

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Pictures
ar: الصور

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Videos
ar: الفيديوهات

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Favorites
ar: المفضّلة

en: Places
ar: الأماكن

en: 1 item | %1 items
ar[0]: لا يوجد عناصر
ar[1]: عنصر واحد
ar[2]: عنصران
ar[3]: %1 عناصر
ar[4]: %1 عنصرًا
ar[5]: %1 عنصر

[ctx: @info:tooltip]
en: Share the selected media
ar: شارك الوسيط المحدد

[ctx: @action:button Move the selected media to the trash]
en: Move to Trash
ar: انقل إلى المهملات

[ctx: @info:tooltip]
en: Move the selected media to the trash
ar: انقل العنصر المحدد إلى المهملات

[ctx: @action:button Restore the selected media from the trash]
en: Restore
ar: استعِد

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore the selected media to their former locations
ar: استعد العناصر المحددة إلى أماكنها السابقة

[ctx: @action:button %1 is the selected sort order, e.g. Name]
en: Sort: %1
ar: افرز: %1

[ctx: @action:inmenu An order to sort media items]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @action:inmenu An order to sort media items]
en: Size
ar: الحجم

[ctx: @action:inmenu An order to sort media items]
en: Modified
ar: التعديل

[ctx: @info:tooltip An order to sort media items]
en: Date Modified
ar: تاريخ التعديل

[ctx: @action:inmenu An order to sort media items]
en: Created
ar: الإنشاء

[ctx: @info:tooltip An order to sort media items]
en: Date Created
ar: تاريخ الإنشاء

[ctx: @action:inmenu An order to sort media items]
en: Accessed
ar: وُصِل إليه

[ctx: @info:tooltip An order to sort media items]
en: Date Accessed
ar: تاريخ الوصول

[ctx: @action:inmenu Sort media items in ascending order]
en: Ascending
ar: تصاعديًّا

[ctx: @action:inmenu Sort media items by name in ascending order]
en: A-Z
ar: أ-ي

[ctx: @action:inmenu Sort media items by size in ascending order]
en: Smallest First
ar: الأصغر أوّلًا

[ctx: @action:inmenu Sort media items by date in ascending order]
en: Oldest First
ar: الأقدم أولاً

[ctx: @info:tooltip Sort media items in ascending order]
en: Ascending
ar: تصاعديًّا

[ctx: @action:inmenu Sort media items in descending order]
en: Descending
ar: تنازليًّا

[ctx: @action:inmenu Sort media items by name in descending order]
en: Z-A
ar: ي-أ

[ctx: @action:inmenu Sort media items by size in descending order]
en: Largest First
ar: الأضخم أوّلًا

[ctx: @action:inmenu Sort media items by date in descending order]
en: Newest First
ar: الأحدث أولاً

[ctx: @info:tooltip Sort media items in descending order]
en: Descending
ar: تنازليًّا

[ctx: @action:button Bookmark the current folder]
en: Bookmark Folder
ar: علّم المجلد

[ctx: @info:tooltip]
en: Bookmark the current folder
ar: علّم المجلد الحالي

[ctx: @action:button]
en: Select All
ar: حدّد الكلّ

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all media
ar: حدّد كلّ الوسائط

[ctx: @action:button]
en: Select None
ar: أزل التّحديد

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect all media
ar: ألغِ تحديد كلّ الوسائط

[ctx: @action:button]
en: Invert Selection
ar: اعكس التّحديد

[ctx: @info:tooltip]
en: Invert the selected media
ar: اعكس تحديد الوسائط المحددة

en: No media found
ar: لم يعثر على وسيط

[ctx: @action:button]
en: Back
ar: عُد

[ctx: @action:button]
en: Forward
ar: تقدّم

[ctx: @title]
en: Places
ar: الأماكن

en: Seek slider
ar: مزلاق المشاهدة

en: Skip backward 1 second | Skip backward %1 seconds
ar[0]: تخطى للخلف ثانية
ar[1]: تخطَ للخلف ثانية
ar[2]: تخطَ للخلف ثانيتين
ar[3]: تخطَ للخلف %1 ثواني
ar[4]: تخطَ للخلف %1 ثانية
ar[5]: تخطَ للخلف %1 ثانية

en: Pause playback
ar: ألبث التّشغيل

en: Continue playback
ar: تابع التشغيل

en: Mute audio
ar: كتم الصوت

en: Volume slider
ar: مزلاق مستوى الصوت

en: Repeat current video
ar: كرر الفيديو الحالي

en: Metadata
ar: البيانات الوصفيّة

en: Set rating to %1
ar: ضع التقييم إلى %1

[ctx: @label]
en: Rating:
ar: التّقييم:

en: Current rating %1
ar: التقييم الحالي %1

[ctx: @label]
en: Description:
ar: الوصف:

en: Image description…
ar: وصف صورة…

[ctx: @label]
en: Tags:
ar: الوسوم:

[ctx: @action open tag dialog]
en: Add…
ar: أضف…

[ctx: @info:placeholder]
en: Search for tags or write a new tag…
ar: ابحث عن الوسوم أو اكتب وسمًا جديدًا…

[ctx: @info:placeholder]
en: No tag found.
ar: لم يعثر على وسم

[ctx: @title:group]
en: Create New Tag
ar: أنشئ وسمًا جديدًا

[ctx: @title:group]
en: Existing Tags
ar: الوسوم الموجودة

[ctx: @action close tag dialog]
en: Close
ar: أغلق

[ctx: @action:button]
en: Choose What's Shown
ar: اختر ماذا تريد أن تعرض

[ctx: @title]
en: Configure Metadata Display
ar: ضبط عرض البيانات الوصفيّة

[ctx: @action:intoolbar Favorite an image/video]
en: Favorite
ar: فضّل

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove from favorites
ar: أزل من المفضّلة

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to favorites
ar: أضف إلى المفضّلة

[ctx: @action:intoolbar Edit an image]
en: &Edit
ar: &حرّر

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit this image
ar: حرّر هذه الصورة

[ctx: @action:intoolbar Share an image/video]
en: &Share
ar: &شارك

[ctx: @info:tooltip]
en: Share this video
ar: شارك هذا الفيديو

[ctx: @info:tooltip]
en: Share this image
ar: شارك هذه صورة

[ctx: @action:intoolbar Show information about an image/video]
en: &Info
ar: &معلومات

[ctx: @info:tooltip]
en: See information about this video
ar: شاهد معلومات حول هذا الفيديو

[ctx: @info:tooltip]
en: See information about this image
ar: شاهد معلومات حول هذه الصورة

[ctx: @action:intoolbar Start a slideshow]
note: i18n hint in text and dynamic tooltip text
en: &Slideshow
ar: &عرض كشرائح

[ctx: @info:tooltip]
en: Start slideshow
ar: ابدأ عرض الشرائح

[ctx: @action:intoolbar Toggle visibility of toolbars and other UI elements]
en: Show &Controls
ar: أظهر ال&متحكمات

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter immersive viewing mode
ar: أدخل وضع المشاهدة الشاملة

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit immersive viewing mode
ar: اخرج من وضع المشاهدة الشاملة

[ctx: @action:intoolbar Toggle visibility of toolbar]
en: Show &Thumbnail Toolbar
ar: اعرض &شريط المصغرات

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the thumbnail toolbar
ar: اعرض شريط المصغرات

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide the thumbnail toolbar
ar: أخفِ شريط المصغرات

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Full Screen
ar: &ملء الشاشة

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter Full Screen
ar: ادخل ملء الشاشة

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit Full Screen
ar: أنهِ ملء الشاشة

en: Previous image
ar: الصّورة السّابقة

en: Next image
ar: الصّورة التّالية

[ctx: @item:inlistbox zoom percent]
en: %1%
ar: %1٪

[ctx: @action]
en: Zoom Out
ar: بعّد

[ctx: @action]
en: Zoom In
ar: قرّب

[ctx: @label:spinbox Slideshow image changing interval]
en: Slideshow interval:
ar: فترة عرض الشرائح:

[ctx: Slideshow image changing interval]
en: 1 second | %1 seconds
ar[0]: ثانية واحدة
ar[1]: ثانية واحدة
ar[2]: %1 ثانية
ar[3]: %1 ثانية
ar[4]: %1 ثانية
ar[5]: %1 ثانية

[ctx: @option:check]
en: Loop
ar: حلقة

[ctx: @option:check]
en: Randomize
ar: عشوائي

en: Stop Slideshow
ar: أوقف عرض الشرائح

en: Show All Controls
ar: أظهر جميع المتحكمات

[ctx: @action: button]
en: Stop
ar: أوقف

[ctx: @action: button]
en: Start
ar: ابدأ

[ctx: @label:Slideshow image changing interval]
en: Interval:
ar: الفترة:

en: seconds
ar: ثانية

en: Add new tag…
ar: أضف وسمًا جديدًا…

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
ar: إعدادات

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Trash
ar: المهملات

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Network
ar: الشبكة

[ctx: @title:group]
en: Bookmarks
ar: العلامات

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Countries
ar: البلدان

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: States
ar: الولايات

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Cities
ar: المدن

en: Time
ar: الوقت

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Years
ar: السنوات

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Months
ar: الأشهر

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Weeks
ar: الأسابيع

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Days
ar: الأيام

[ctx: @label:slider]
en: Thumbnail size:
ar: حجم المصغّرة:

[ctx: @info:tooltip, %1 is a size in pixels]
en: %1 px
ar: %1 بكسل

[ctx: @title:group]
en: Image View Background
ar: خلفية عرض الصورة

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: Black
ar: أسود

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: White
ar: أبيض

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: Theme default
ar: السمة المبدئيّة

[ctx: info]
en: Use the background color specified by the theme
ar: استخدم لون الخلفية المحدد بواسطة السمة

[ctx: @option:check]
en: Show a checkerboard background behind transparent images
ar: اعرض خلفية شطرنج خلف الصور الشفافة

[ctx: @option:check]
en: Enlarge images that are smaller than the viewport
ar: كبِّر الصور الأصغر من نافذة العرض

[ctx: @option:check]
en: Remember zoom level when switching between images
ar: تذكر مستوى التكبير عند التبديل بين الصور

[ctx: @title:group]
en: Slideshow
ar: عرض الشرائح

[ctx: @action:button]
en: General
ar: عامّ

en: About Photos
ar: حول الصور

[ctx: @title:group]
en: About
ar: عن

en: About KDE
ar: حول كِيدِي

[ctx: @action Share an image/video]
en: &Share
ar: &شارك

[ctx: @info:tooltip]
en: Show menu
ar: أظهر القائمة

[ctx: @action:inMenu]
en: Donate…
ar: تبرّع…

[ctx: @action:inMenu]
en: Report Bug…
ar: أبلغ عن علّة…

en: General
ar: عام

[ctx: Remote network locations]
en: Remote
ar: البعيدة
