koko - en to de translation catalogue (252 entries)

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke:
de: Strich:

[ctx: px: pixels]
note: i18n uses so it doesn't matter that much unless someone decides to set the locale for a specific part of spectacle in the future.
en: %1px | %1px
de[0]: %1 px
de[1]: %1 px

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke Width
de: Strichbreite

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke Color
de: Strichfarbe

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Fill:
de: Füllung:

[ctx: @label]
en: Fill Color
de: Füllfarbe

[ctx: @label:slider Strength of annotation tool effect]
en: Strength:
de: Stärke:

[ctx: @info:tooltip]
en: The strength of the effect.
de: Die Stärke des Effekts.

[ctx: @label]
en: Font:
de: Schriftart:

[ctx: %2 font family, %3 font style name, %1 font point size]
en: %2 %3 %1pt | %2 %3 %1pts
de[0]: %2 %3 %1 pt
de[1]: %2 %3 %1 pt

[ctx: %2 font family %1 font point size]
en: %2 %1pt | %2 %1pts
de[0]: %2 %1 pt
de[1]: %2 %1 pt

[ctx: @label]
en: Font Color
de: Schriftfarbe

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Number:
de: Zahl:

[ctx: @info:tooltip]
en: Number for number annotations
de: Zahl für Zahlanmerkungen

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Shadow
de: Schatten

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area X position
de: X-Position des Zuschnitts

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area Y position
de: Y-Position des Zuschnitts

[ctx: @label crop area size]
en: Size:
de: Größe:

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area width
de: Breite des Zuschnitts

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area height
de: Höhe des Zuschnitts

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio:
de: Seitenverhältnis:

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: Unlocked
de: Entsperrt

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: Current Image
de: Aktuelles Bild

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: Square
de: Quadrat

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: This Screen
de: Dieser Bildschirm

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: ISO Paper (Landscape)
de: ISO Papier (Querformat)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: US Letter (Landscape)
de: US Letter (Querformat)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: ISO Paper (Portrait)
de: ISO Papier (Hochformat)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: US Letter (Portrait)
de: US Letter (Hochformat)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio placeholder]
en: Width:Height
de: Breite:Höhe

[ctx: @action reset selection]
en: Reset
de: Zurücksetzen

[ctx: @action accept selection]
en: Accept
de: Annehmen

[ctx: @action:intoolbar no tool, to allow dragging]
en: None
de: Kein

[ctx: @action:intoolbar crop image tool]
en: Crop
de: Zuschneiden

[ctx: @action:intoolbar select annotation tool]
en: Select
de: Auswählen

[ctx: @action:intoolbar freehand line tool]
en: Freehand
de: Freihand

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to straight lines
de: Umschalttaste: An gerade Linien einrasten

[ctx: @action:intoolbar highlighter line tool]
en: Highlighter
de: Textmarker

[ctx: @action:intoolbar straight line tool]
en: Line
de: Linie

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to 45 degree increments
de: Umschalttaste: In 45°–Schritten einrasten

[ctx: @action:intoolbar arrow line tool]
en: Arrow
de: Pfeil

[ctx: @action:intoolbar rectangle tool]
en: Rectangle
de: Rechteck

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to diagonal movements
    Control: Resize from center
de: Umschalttaste: Seitengleich vergrößern (Quadrat)
    Strg: Aus der Mitte heraus vergrößern

[ctx: @action:intoolbar pixelate tool]
en: Pixelate
de: Verpixeln

[ctx: @action:intoolbar blur tool]
en: Blur
de: Verwischen

[ctx: @action:intoolbar number stamp tool]
en: Number
de: Zahl

[ctx: @title]
en: Unsaved Changes
de: Ungespeicherte Änderungen

[ctx: @label]
en: The image <filename>%1</filename> has been modified. Do you want to save your changes or discard them?
de: Das Bild <filename>%1</filename> wurde geändert. Möchten Sie Ihre Änderungen speichern oder verwerfen?

[ctx: @title]
en: Edit <filename>%1</filename>
de: <filename>%1</filename> bearbeiten

[ctx: @label]
en: Unable to save file. Check if you have the correct permissions to save this file.
de: Die Datei lässt sich nicht speichern. Bitte überprüfen Sie, ob Sie zum Speichern dieser Datei berechtigt sind.

[ctx: @action:button]
en: Cancel
de: Abbrechen

[ctx: @action:button Resize an image]
en: Resize
de: Größe ändern

[ctx: @title:group for crop area size spinboxes]
en: Size:
de: Größe:

[ctx: @action:button Rotate an image]
en: Rotate
de: Drehen

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate Left
de: Nach links drehen

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate Right
de: Nach rechts drehen

[ctx: @action:button Flip/mirror an image]
en: Flip
de: Spiegeln

[ctx: @action:button Flip/mirror an image horizontally]
en: Flip Horizontally
de: Horizontal spiegeln

[ctx: @action:button Flip/mirror an image vertically]
en: Flip Vertically
de: Vertikal spiegeln

[ctx: @action:button]
en: Undo
de: Rückgängig

[ctx: @action:button]
en: Redo
de: Wiederherstellen

[ctx: @action:button Save image modification]
en: Save
de: Speichern

[ctx: @action:button Save As image modification]
en: Save As
de: Speichern unter

[ctx: @info:tooltip]
en: Image Zoom
de: Bildvergrößerung

[ctx: @info crop tool explanation]
en: Click and drag to make a selection.
    Double click the selection to accept and crop.
    Right click to clear the selection.
de: Klicken und ziehen, um eine Auswahl zu treffen.
    Doppelklick auf die Auswahl, um sie zu übernehmen und zuzuschneiden.
    Rechtsklicken, um die Auswahl aufzuheben.

[ctx: @title:group]
en: General
de: Allgemein

[ctx: @item:intable]
en: Location
de: Ort

[ctx: @item:intable]
en: File Size
de: Dateigröße

[ctx: @item:intable]
en: Date Created
de: Erstelldatum

[ctx: @item:intable]
en: Date Modified
de: Änderungsdatum

[ctx: @item:intable]
en: Date Accessed
de: Zugriffsdatum

[ctx: @item:intable]
en: Path
de: Pfad

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
de: Bildgröße

[ctx: @item:intable]
en: File Type
de: Dateityp

[ctx: @item:intable]
en: Comment
de: Kommentar

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Containing Folder
de: Ordner mit diesem Inhalt öffnen

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open With…
de: Öff&nen mit …

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Location
de: Ort kopieren

[ctx: @title]
en: <application>Photos</application>
de: <application>Fotos</application>

[ctx: @title]
en: Photos is an image viewer for your image collection.
de: Fotos ist ein Bildbetrachter für Ihre Bildersammlung.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-%1 KDE Contributors
de: © 2013–%1, KDE-Mitwirkende

[ctx: @info:credit]
en: Developer
de: Entwickler

en: Reset the database
de: Datenbank zurücksetzen

en: path of image you want to open
de: Pfad zum Bild, das Sie öffnen möchten

[ctx: @title]
en: Favorites
de: Favoriten

en: Countries
de: Länder

en: States
de: Staaten

en: Cities
de: Städte

en: Locations
de: Orte

[ctx: @title]
en: Selected Files
de: Ausgewählte Dateien

en: Tags
de: Stichwörter

en: Years
de: Jahre

en: Months
de: Monate

en: Weeks
de: Wochen

en: Days
de: Tage

en: Times
de: Zeit

en: Sharing failed
de: Teilen fehlgeschlagen

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
de: Geteilte URL für das Bild ist <a href='%1'>%1</a>

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures
de: Zu Bildern gehen

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to videos
de: Zu Videos gehen

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to favorites
de: Zu Favoriten gehen

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to the trash
de: Zum Papierkorb gehen

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to the remote folders
de: Zu Netzwerkordnern gehen

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by country
de: Zu Bildern gehen, die nach Ländern gruppiert sind

[ctx: @action:button Navigation button, state as in country subdivision]
en: Navigate to pictures grouped by state
de: Zu Bildern gehen, die nach Staaten gruppiert sind

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by cities
de: Zu Bildern gehen, die nach Städten gruppiert sind

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by year
de: Zu Bildern gehen, die nach Jahren gruppiert sind

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by month
de: Zu Bildern gehen, die nach Monaten gruppiert sind

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by week
de: Zu Bildern gehen, die nach Wochen gruppiert sind

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by day
de: Zu Bildern gehen, die nach Tagen gruppiert sind

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Pictures
de: Bilder

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Favorites
de: Favoriten

en: Places
de: Orte

en: 1 item | %1 items
de[0]: 1 Element
de[1]: %1 Elemente

[ctx: @info:tooltip]
en: Share the selected media
de: Ausgewählte Medien teilen

[ctx: @action:button Move the selected media to the trash]
en: Move to Trash
de: In den Papierkorb verschieben

[ctx: @info:tooltip]
en: Move the selected media to the trash
de: Ausgewählte Medien in den Papierkorb verschieben

[ctx: @action:button Restore the selected media from the trash]
en: Restore
de: Wiederherstellen

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore the selected media to their former locations
de: Ausgewählte Medien an ihren ursprünglichen Ort wiederherstellen

[ctx: @action:button %1 is the selected sort order, e.g. Name]
en: Sort: %1
de: Sortieren: %1

[ctx: @action:inmenu An order to sort media items]
en: Size
de: Größe

[ctx: @action:inmenu An order to sort media items]
en: Modified
de: Geändert

[ctx: @info:tooltip An order to sort media items]
en: Date Modified
de: Änderungsdatum

[ctx: @action:inmenu An order to sort media items]
en: Created
de: Erstellt

[ctx: @info:tooltip An order to sort media items]
en: Date Created
de: Erstelldatum

[ctx: @action:inmenu An order to sort media items]
en: Accessed
de: Zugegriffen

[ctx: @info:tooltip An order to sort media items]
en: Date Accessed
de: Zugriffsdatum

[ctx: @action:inmenu Sort media items in ascending order]
en: Ascending
de: Aufsteigend

[ctx: @action:inmenu Sort media items by name in ascending order]
en: A-Z
de: A–Z

[ctx: @action:inmenu Sort media items by size in ascending order]
en: Smallest First
de: Kleinste zuerst

[ctx: @action:inmenu Sort media items by date in ascending order]
en: Oldest First
de: Älteste zuerst

[ctx: @info:tooltip Sort media items in ascending order]
en: Ascending
de: Aufsteigend

[ctx: @action:inmenu Sort media items in descending order]
en: Descending
de: Absteigend

[ctx: @action:inmenu Sort media items by name in descending order]
en: Z-A
de: Z–A

[ctx: @action:inmenu Sort media items by size in descending order]
en: Largest First
de: Größte zuerst

[ctx: @action:inmenu Sort media items by date in descending order]
en: Newest First
de: Neueste zuerst

[ctx: @info:tooltip Sort media items in descending order]
en: Descending
de: Absteigend

[ctx: @action:button Bookmark the current folder]
en: Bookmark Folder
de: Lesezeichen für Ordner erstellen

[ctx: @info:tooltip]
en: Bookmark the current folder
de: Ein Lesezeichen für den aktuellen Ordner erstellen

[ctx: @action:button]
en: Select All
de: Alles auswählen

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all media
de: Alle Medien auswählen

[ctx: @action:button]
en: Select None
de: Nichts auswählen

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect all media
de: Auswahl aller Medien aufheben

[ctx: @action:button]
en: Invert Selection
de: Auswahl umkehren

[ctx: @info:tooltip]
en: Invert the selected media
de: Auswahl aller Medien umkehren

en: No media found
de: Keine Medien gefunden

[ctx: @action:button]
en: Back
de: Zurück

[ctx: @action:button]
en: Forward
de: Vorwärts

[ctx: @title]
en: Places
de: Orte

en: Seek slider
de: Wiedergabeposition

en: Skip backward 1 second | Skip backward %1 seconds
de[0]: 1 Sekunde rückwärts springen
de[1]: %1 Sekunden rückwärts springen

en: Pause playback
de: Wiedergabe anhalten

en: Continue playback
de: Wiedergabe fortsetzen

en: Mute audio
de: Audio stumm schalten

en: Volume slider
de: Lautstärkeregler

en: Repeat current video
de: Aktuelles Video wiederholen

en: Metadata
de: Metadaten

en: Set rating to %1
de: Bewertung auf %1 setzen

[ctx: @label]
en: Rating:
de: Bewertung:

en: Current rating %1
de: Aktuelle Bewertung %1

[ctx: @label]
en: Description:
de: Beschreibung:

en: Image description…
de: Bildbeschreibung …

[ctx: @label]
en: Tags:
de: Stichwörter:

[ctx: @action open tag dialog]
en: Add…
de: Hinzufügen …

[ctx: @info:placeholder]
en: Search for tags or write a new tag…
de: Nach Stichwörtern suchen oder ein neues Stichwort erstellen …

[ctx: @info:placeholder]
en: No tag found.
de: Kein Stichwort gefunden.

[ctx: @title:group]
en: Create New Tag
de: Neues Stichwort erstellen

[ctx: @title:group]
en: Existing Tags
de: Vorhandene Stichwörter

[ctx: @action close tag dialog]
en: Close
de: Schließen

[ctx: @action:button]
en: Choose What's Shown
de: Wählen Sie, was angezeigt werden soll

[ctx: @title]
en: Configure Metadata Display
de: Metadaten-Anzeige einrichten

[ctx: @action:intoolbar Favorite an image/video]
en: Favorite
de: Favorisieren

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove from favorites
de: Aus Favoriten entfernen

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to favorites
de: Zu Favoriten hinzufügen

[ctx: @action:intoolbar Edit an image]
en: &Edit
de: &Bearbeiten

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit this image
de: Dieses Bild bearbeiten

[ctx: @action:intoolbar Share an image/video]
en: &Share
de: &Teilen

[ctx: @info:tooltip]
en: Share this video
de: Dieses Video teilen

[ctx: @info:tooltip]
en: Share this image
de: Dieses Bild teilen

[ctx: @action:intoolbar Show information about an image/video]
en: &Info
de: &Information

[ctx: @info:tooltip]
en: See information about this video
de: Informationen über dieses Video anzeigen

[ctx: @info:tooltip]
en: See information about this image
de: Informationen über dieses Bild anzeigen

[ctx: @action:intoolbar Start a slideshow]
note: i18n hint in text and dynamic tooltip text
en: &Slideshow
de: &Diaschau

[ctx: @info:tooltip]
en: Start slideshow
de: Diaschau starten

[ctx: @action:intoolbar Toggle visibility of toolbars and other UI elements]
en: Show &Controls
de: &Bedienelemente anzeigen

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter immersive viewing mode
de: Immersiven Ansichtsmodus starten

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit immersive viewing mode
de: Immersiven Ansichtsmodus beenden

[ctx: @action:intoolbar Toggle visibility of toolbar]
en: Show &Thumbnail Toolbar
de: &Vorschaubild-Werkzeugleiste anzeigen

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the thumbnail toolbar
de: Die Werkzeugleiste für Vorschaubilder anzeigen

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide the thumbnail toolbar
de: Vorschaubild-Werkzeugleiste ausblenden

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Full Screen
de: &Vollbild

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter Full Screen
de: Vollbildmodus aktivieren

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit Full Screen
de: Vollbildmodus beenden

en: Previous image
de: Vorheriges Bild

en: Next image
de: Nächstes Bild

[ctx: @item:inlistbox zoom percent]
en: 25%
de: 25 %

[ctx: @item:inlistbox zoom percent]
en: 50%
de: 50 %

[ctx: @item:inlistbox zoom percent]
en: 75%
de: 75 %

[ctx: @item:inlistbox zoom percent]
en: 100%
de: 100 %

[ctx: @item:inlistbox zoom percent]
en: 150%
de: 150 %

[ctx: @item:inlistbox zoom percent]
en: 200%
de: 200 %

[ctx: @item:inlistbox zoom percent]
en: 300%
de: 300 %

[ctx: @item:inlistbox zoom percent]
en: 400%
de: 400 %

[ctx: @item:inlistbox zoom percent]
en: 600%
de: 600 %

[ctx: @item:inlistbox zoom percent]
en: 800%
de: 800 %

[ctx: @item:inlistbox zoom percent]
en: %1%
de: %1 %

[ctx: @action]
en: Zoom Out
de: Verkleinern

[ctx: @action]
en: Zoom In
de: Vergrößern

[ctx: @label:spinbox Slideshow image changing interval]
en: Slideshow interval:
de: Diaschau-Intervall:

[ctx: Slideshow image changing interval]
en: 1 second | %1 seconds
de[0]: 1 Sekunde
de[1]: %1 Sekunden

[ctx: @option:check]
en: Loop
de: Wiederholen

[ctx: @option:check]
en: Randomize
de: Zufällig

en: Stop Slideshow
de: Diaschau anhalten

en: Show All Controls
de: Alle Bedienelemente anzeigen

[ctx: @action: button]
en: Stop
de: Anhalten

[ctx: @action: button]
en: Start
de: Starten

[ctx: @label:Slideshow image changing interval]
en: Interval:
de: Intervall:

en: seconds
de: Sekunden

en: Add new tag…
de: Neues Stichwort hinzufügen …

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
de: Einstellungen

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Trash
de: Papierkorb

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Network
de: Netzwerk

[ctx: @title:group]
en: Bookmarks
de: Lesezeichen

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Countries
de: Länder

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: States
de: Staaten

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Cities
de: Städte

en: Time
de: Zeit

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Years
de: Jahre

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Months
de: Monate

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Weeks
de: Wochen

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Days
de: Tage

[ctx: @label:slider]
en: Thumbnail size:
de: Vorschaubildgröße:

[ctx: @info:tooltip, %1 is a size in pixels]
en: %1 px
de: %1 px

[ctx: @title:group]
en: Image View Background
de: Hintergrund der Bilderansicht

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: Black
de: Schwarz

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: White
de: Weiß

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: Theme default
de: Voreinstellung des Designs

[ctx: info]
en: Use the background color specified by the theme
de: Durch das Design festgelegte Hintergrundfarbe verwenden

[ctx: @option:check]
en: Show a checkerboard background behind transparent images
de: Einen Schachbretthintergrund hinter transparenten Bildern anzeigen

[ctx: @option:check]
en: Enlarge images that are smaller than the viewport
de: Bilder vergrößern, die kleiner als die Darstellungsfläche sind

[ctx: @option:check]
en: Remember zoom level when switching between images
de: Vergrößerungsstufe beim Wechsel zwischen Bildern merken

[ctx: @title:group]
en: Slideshow
de: Diaschau

[ctx: @action:button]
en: General
de: Allgemein:

en: About Photos
de: Über Fotos

[ctx: @title:group]
en: About
de: Über

en: About KDE
de: Über KDE

[ctx: @action Share an image/video]
en: &Share
de: &Teilen

[ctx: @info:tooltip]
en: Show menu
de: Menü anzeigen

[ctx: @action:inMenu]
en: Donate…
de: Spenden …

[ctx: @action:inMenu]
en: Report Bug…
de: Problem melden …

en: General
de: Allgemein

[ctx: Remote network locations]
en: Remote
de: Entfernt
