koko - en to fi translation catalogue (192 entries)

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke:
fi: Viiva:

[ctx: px: pixels]
note: i18n uses so it doesn't matter that much unless someone decides to set the locale for a specific part of spectacle in the future.
en: %1px | %1px
fi[0]: %1 px
fi[1]: %1 px

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke Width
fi: Viivan paksuus

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke Color
fi: Viivan väri

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Fill:
fi: Täyttö:

[ctx: @label]
en: Fill Color
fi: Täyttöväri

[ctx: @label:slider Strength of annotation tool effect]
en: Strength:
fi: Voimakkuus:

[ctx: @info:tooltip]
en: The strength of the effect.
fi: Tehosteen voimakkuus.

[ctx: @label]
en: Font:
fi: Fontti:

[ctx: %2 font family, %3 font style name, %1 font point size]
en: %2 %3 %1pt | %2 %3 %1pts
fi[0]: %2 %3 %1 pt
fi[1]: %2 %3 %1 pt

[ctx: %2 font family %1 font point size]
en: %2 %1pt | %2 %1pts
fi[0]: %2 %1 pt
fi[1]: %2 %1 pt

[ctx: @label]
en: Font Color
fi: Fonttiväri

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Number:
fi: Numero:

[ctx: @info:tooltip]
en: Number for number annotations
fi: Numeromerkintöjen numero

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Shadow
fi: Varjostus

[ctx: @action:intoolbar no tool, to allow dragging]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: @action:intoolbar crop image tool]
en: Crop
fi: Rajaa

[ctx: @action:intoolbar select annotation tool]
en: Select
fi: Valitse

[ctx: @action:intoolbar freehand line tool]
en: Freehand
fi: Vapaa käsi

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to straight lines
fi: Vaihto: kiinnity suoriin viivoihin

[ctx: @action:intoolbar highlighter line tool]
en: Highlighter
fi: Korostus

[ctx: @action:intoolbar straight line tool]
en: Line
fi: Viiva

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to 45 degree increments
fi: Vaihto: kiinnity 45 asteen askelin

[ctx: @action:intoolbar arrow line tool]
en: Arrow
fi: Nuoli

[ctx: @action:intoolbar rectangle tool]
en: Rectangle
fi: Nelikulmio

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to diagonal movements
    Control: Resize from center
fi: Vaihto: kiinnity vinoihin liikkeisiin
    Ctrl: muuta kokoa keskustasta

[ctx: @action:intoolbar ellipse tool]
en: Ellipse
fi: Soikio

[ctx: @action:intoolbar pixelate tool]
en: Pixelate
fi: Pikselöi

[ctx: @action:intoolbar blur tool]
en: Blur
fi: Sumenna

[ctx: @action:intoolbar text tool]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: @action:intoolbar number stamp tool]
en: Number
fi: Numero

[ctx: @title]
en: Unsaved Changes
fi: Tallentamattomia muutoksia

[ctx: @label]
en: The image <filename>%1</filename> has been modified. Do you want to save your changes or discard them?
fi: Kuvaa <filename>%1</filename> on muutettu. Haluatko tallentaa vai hylätä muutokset?

[ctx: @title]
en: Edit <filename>%1</filename>
fi: Muokkaa tiedostoa <filename>%1</filename>

[ctx: @label]
en: Unable to save file. Check if you have the correct permissions to save this file.
fi: Tiedostoa ei voi tallentaa. Tarkista, että käyttöoikeutesi riittävät tiedoston tallentamiseen.

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: @action:button Resize an image]
en: Resize
fi: Muuta kokoa

[ctx: @title:group for crop area size spinboxes]
en: Size:
fi: Koko:

[ctx: @action:button Rotate an image]
en: Rotate
fi: Kierrä

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate Left
fi: Kierrä vasemmalle

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate Right
fi: Kierrä oikealle

[ctx: @action:button Flip/mirror an image]
en: Flip
fi: Pyöräytä

[ctx: @action:button Flip/mirror an image horizontally]
en: Flip Horizontally
fi: Pyöräytä vaakasuunnassa

[ctx: @action:button Flip/mirror an image vertically]
en: Flip Vertically
fi: Pyöräytä pystysuunnassa

[ctx: @action:button]
en: Undo
fi: Kumoa

[ctx: @action:button]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

[ctx: @action:button Save image modification]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: @action:button Save As image modification]
en: Save As
fi: Tallenna nimellä

[ctx: @label]
en: Zoom:
fi: Lähennys:

[ctx: @info:tooltip]
en: Image Zoom
fi: Kuvan lähennys

[ctx: @info crop tool explanation]
en: Click and drag to make a selection.
    Double click the selection to accept and crop.
    Right click to clear the selection.
fi: Valitse napsauttamalla ja vetämällä.
    Hyväksy rajaus kaksoisnapsauttamalla valintaa.
    Tyhjennä valinta oikean painikkeen napsautuksella.

[ctx: @title:group]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: @item:intable]
en: Location
fi: Sijainti

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @item:intable]
en: File Size
fi: Tiedostokoko

[ctx: @item:intable]
en: Date Created
fi: Luontipäivä

[ctx: @item:intable]
en: Date Modified
fi: Muutospäivä

[ctx: @item:intable]
en: Date Accessed
fi: Käyttöpäivä

[ctx: @item:intable]
en: Path
fi: Sijainti

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
fi: Kuvakoko

[ctx: @item:intable]
en: File Type
fi: Tiedostotyyppi

[ctx: @item:intable]
en: Comment
fi: Huomautus

en: Open Containing Folder
fi: Avaa yläkansio

en: &Copy
fi: &Kopioi

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
fi: Kopioi sijainti

[ctx: @title]
en: Photos is an image viewer for your image collection.
fi: Photos on kuvakokoelmasi kuvakatselin.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-%1 KDE Contributors
fi: © 2013–%1 KDE:n avustajat

[ctx: @info:credit]
en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Reset the database
fi: Alusta tietokanta

en: path of image you want to open
fi: avattavan kuvan sijainti

en: Sharing failed
fi: Jakaminen epäonnistui

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
fi: Kuvan jako-osoite on <a href='%1'>%1</a>

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures
fi: Siirry kuviin

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to favorites
fi: Siirry suosikkeihin

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to videos
fi: Siirry videoihin

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to the trash
fi: Siirry roskakoriin

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to the remote folders
fi: Siirry etäkansioihin

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by countries
fi: Siirry maittain lajiteltuihin kuviin

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by states
fi: Siirry osavaltioittain lajiteltuihin kuviin

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by cities
fi: Siirry kaupungeittain lajiteltuihin kuviin

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by years
fi: Siirry vuoden mukaan lajiteltuihin kuviin

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by months
fi: Siirry kuukauden mukaan lajiteltuihin kuviin

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by weeks
fi: Siirry viikon mukaan lajiteltuihin kuviin

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by days
fi: Siirry päivän mukaan lajiteltuihin kuviin

en: 1 Image | %1 Images
fi[0]: Yksi kuva
fi[1]: %1 kuvaa

[ctx: @title]
en: Folders
fi: Kansiot

en: Remove Bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

[ctx: @action:button Bookmarks the current folder]
en: Bookmark Folder
fi: Tee kansiosta kirjanmerkki

en: Go Up
fi: Siirry ylemmäs

en: Home
fi: Koti

en: Root
fi: Juuri

[ctx: @info:tooltip]
en: Share the selected media
fi: Jaa valittu media

en: Delete Selection
fi: Poista valinta

en: Move selected items to trash
fi: Siirrä valitut kohteet roskakoriin

en: Restore Selection
fi: Palauta valinta

en: Restore selected items from trash
fi: Palauta valitut kohteet roskakorista

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Selects all the media in the current view
fi: Valitsee kaikki nykynäkymän mediat

en: Deselect All
fi: Poista kaikki valinnat

en: De-selects all the selected media
fi: Poista kaikki mediavalinnat

en: No Media Found
fi: Mediaa ei löytynyt

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Pictures
fi: Kuvat

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Videos
fi: Videot

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Favorites
fi: Suosikit

en: Places
fi: Sijainnit

en: Seek slider
fi: Hakusäädin

en: Skip backward 1 second | Skip backward %1 seconds
fi[0]: Hyppää taaksepäin 1 sekunti
fi[1]: Hyppää taaksepäin %1 sekuntia

en: Pause playback
fi: Keskeytä toisto

en: Continue playback
fi: Jatka toistoa

en: Mute audio
fi: Vaimenna ääni

en: Volume slider
fi: Äänenvoimakkuussäädin

en: Repeat current video
fi: Toista nykyinen video

[ctx: @title]
en: Configure Metadata Display
fi: Metatietonäkymän asetukset

[ctx: @action:intoolbar Favorite an image/video]
en: Favorite
fi: Suosikki

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove from favorites
fi: Poista suosikeista

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to favorites
fi: Lisää suosikkeihin

[ctx: @action:intoolbar Edit an image]
en: &Edit
fi: &Muokkaa

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit this image
fi: Muokkaa tätä kuvaa

[ctx: @action:intoolbar Share an image/video]
en: &Share
fi: &Jaa

[ctx: @info:tooltip]
en: Share this video
fi: Jaa tämä video

[ctx: @info:tooltip]
en: Share this image
fi: Jaa tämä kuva

[ctx: @action:intoolbar Show information about an image/video]
en: &Info
fi: T&ietoa

[ctx: @info:tooltip]
en: See information about this video
fi: Näytä videosta tietoa

[ctx: @info:tooltip]
en: See information about this image
fi: Näytä kuvasta tietoa

[ctx: @action:intoolbar Start a slideshow]
note: i18n hint in text and dynamic tooltip text
en: &Slideshow
fi: &Diaesitys

[ctx: @info:tooltip]
en: Start slideshow
fi: Aloita diaesitys

[ctx: @action:intoolbar Print the image]
en: &Print
fi: Tu&losta

[ctx: @info:tooltip]
en: Print image
fi: Tulosta kuva

[ctx: @action:intoolbar Toggle visibility of toolbars and other UI elements]
en: Show &Controls
fi: Näytä &säätimet

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter immersive viewing mode
fi: Siirry keskittyneeseen katselutilaan

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit immersive viewing mode
fi: Poistu keskittyneestä katselutilasta

[ctx: @action:intoolbar Toggle visibility of toolbar]
en: Show &Thumbnail Toolbar
fi: Näytä &pienoiskuvarivi

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the thumbnail toolbar
fi: Näytä pienoiskuvarivi

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide the thumbnail toolbar
fi: Piilota pienoiskuvarivi

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Full Screen
fi: K&oko näyttö

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter Full Screen
fi: Siirry koko näytölle

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit Full Screen
fi: Poistu koko näytöltä

en: Previous image
fi: Edellinen kuva

en: Next image
fi: Seuraava kuva

[ctx: @label:spinbox Slideshow image changing interval]
en: Slideshow interval:
fi: Diaesityksen aikaväli:

[ctx: Slideshow image changing interval]
en: 1 second | %1 seconds
fi[0]: 1 sekunti
fi[1]: %1 sekuntia

[ctx: @option:check]
en: Loop
fi: Silmukka

[ctx: @option:check]
en: Randomize
fi: Satunnaista

en: Stop Slideshow
fi: Pysäytä diaesitys

en: Show All Controls
fi: Näytä kaikki säätimet

[ctx: @action: button]
en: Stop
fi: Pysäytä

[ctx: @action: button]
en: Start
fi: Aloita

[ctx: @label:Slideshow image changing interval]
en: Interval:
fi: Väli:

en: seconds
fi: sekuntia

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Set rating to %1
fi: Aseta arvosteluksi %1

[ctx: @label]
en: Rating:
fi: Arvostelu:

en: Current rating %1
fi: Nykyinen arvostelu %1

[ctx: @label]
en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Image description…
fi: Kuvan kuvaus…

[ctx: @label]
en: Tags:
fi: Luokitukset:

en: Add Tag
fi: Lisää luokitus

[ctx: @action:button]
en: Choose What's Shown
fi: Valitse mitä näytetään

[ctx: @title]
en: Places
fi: Sijainnit

en: Images
fi: Kuvat

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Trash
fi: Roskakori

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Network
fi: Verkko

[ctx: @title:group]
en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Locations
fi: Sijainnit

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Countries
fi: Maat

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: States
fi: Osavaltiot

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Cities
fi: Kaupungit

en: Time
fi: Aika

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Years
fi: Vuodet

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Months
fi: Kuukaudet

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Weeks
fi: Viikot

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Days
fi: Päivät

en: Tags
fi: Luokitukset

en: Thumbnails size:
fi: Pienoiskuvan koko:

[ctx: @title:group]
en: Image View Background
fi: Kuvanäkymän tausta

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: Black
fi: Musta

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: White
fi: Valkoinen

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: Theme default
fi: Teeman oletus

[ctx: info]
en: Use the background color specified by the theme
fi: Käytä teeman määrittämää taustaväriä

[ctx: @option:check]
en: Show a checkerboard background behind transparent images
fi: Näytä läpinäkyvien kuvien taustalla ruutukuvio

[ctx: @title:group]
en: Slideshow
fi: Diaesitys

[ctx: @action:button]
en: General
fi: Perusasetukset

en: About Photos
fi: Tietoa Photosista

[ctx: @title:group]
en: About
fi: Tietoa

en: About KDE
fi: Tietoa KDE:sta

[ctx: @action Share an image/video]
en: &Share
fi: &Jaa

[ctx: @title:menu]
en: Share
fi: Jaa

en: Filter by
fi: Suodata

[ctx: Remote network locations]
en: Remote
fi: Etä

en: Settings
fi: Asetukset

en: Add new tag…
fi: Lisää uusi luokitus…
