koko - en to he translation catalogue (139 entries)

en: Open Containing Folder
he: פתיחת התיקייה המכילה

en: &Copy
he: ה&עתקה

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
he: העתקת מקום

[ctx: @title]
en: <application>Photos</application>
he: <application>תמונות</application>

[ctx: @title]
en: Photos is an image viewer for your image collection.
he: „תמונות” הוא מציג תמונות לאוסף התמונות שלך.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2020 KDE Contributors
he: (c) 2013‏-2020 מתנדבי KDE

[ctx: @info:credit]
en: Vishesh Handa
he: וישש הנדה

[ctx: @info:credit]
en: Developer
he: מפתח

[ctx: @info:credit]
en: Atul Sharma
he: אטול שארמה

[ctx: @info:credit]
en: Marco Martin
he: מרקו מרטין

[ctx: @info:credit]
en: Nicolas Fella
he: ניקולס פלה

[ctx: @info:credit]
en: Carl Schwan
he: קארל שוואן

[ctx: @info:credit]
en: Mikel Johnson
he: מיקל ג׳ונסון

en: Reset the database
he: איפוס מסד הנתונים

en: path of image you want to open
he: הנתיב לתמונה לפתיחה

en: Sharing failed
he: השיתוף נכשל

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
he: כתובת שיתוף לתמונה היא <a href='%1'>%1</a>

en: 1 Image | %1 Images
he[0]: תמונה
he[1]: %1 תמונות
he[2]: %1 תמונות
he[3]: %1 תמונות

en: Remove Bookmark
he: הסרת סימנייה

[ctx: @action:button Bookmarks the current folder]
en: Bookmark Folder
he: תיקיית סימניות

en: Go Up
he: למעלה

en: Home
he: בית

en: Root
he: שורש

en: Delete Selection
he: מחיקת הבחירה

en: Move selected items to trash
he: העברת הפריטים הנבחרים לאשפה

en: Restore Selection
he: שחזור הבחירה

en: Restore selected items from trash
he: שחזור הפריטים הנבחרים מהאשפה

en: Configure…
he: הגדרה…

en: Select All
he: בחירה בהכול

en: Selects all the media in the current view
he: בחירת כל המדיה בתצוגה הנוכחית

en: Deselect All
he: ביטול בחירה

en: De-selects all the selected media
he: ביטול בחירת כל המדיה שנבחרה

en: No Media Found
he: לא נמצאה מדיה

en: Pictures
he: תמונות

en: Videos
he: סרטונים

en: Favorites
he: מועדפים

en: Places
he: מקומות

en: Discard changes
he: התעלמות מהשינויים

en: Are you sure you want to discard all changes?
he: להתעלם מכל השינויים?

en: Cancel
he: ביטול

en: Yes
he: כן

en: Edit
he: עריכה

[ctx: @action:button Save image modification]
en: Save
he: שמירה

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit this file.
he: לא ניתן לשמור את הקובץ. נא לבדוק אם יש לך את ההרשאות המתאימות לערוך את הקובץ הזה.

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
he: הסגה

[ctx: @action:button]
en: Cancel
he: ביטול

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
he: חיתוך

[ctx: @action:button Resize an image]
en: Resize
he: שינוי גודל

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
he: סיבוב לשמאל

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
he: סיבוב לימין

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
he: היפוך

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
he: שיקוף

[ctx: @title:group for crop area size spinboxes]
en: Size:
he: גודל:

[ctx: @title:group for crop area position spinboxes]
en: Position:
he: מקום:

en: Save As
he: שמירה בשם

en: You are now editing a new file.
he: זאת עריכה של קובץ חדש.

en: Seek slider
he: מחוון חתירה

en: Skip backward 1 second | Skip backward %1 seconds
he[0]: דילוג שנייה אחורה
he[1]: דילוג שתי שניות אחורה
he[2]: דילוג %1 שניות אחורה
he[3]: דילוג %1 שניות אחורה

en: Pause playback
he: השהיית נגינה

en: Continue playback
he: המשך נגינה

en: Unmute audio
he: ביטול השתקה

en: Mute audio
he: השתקת שמע

en: Volume slider
he: מחוון עוצמת שמע

en: Repeat current video
he: חזרה על הסרטון הנוכחי

en: Don't repeat current video
he: לא לחזור על הסרטון הנוכחי

en: Info
he: פרטים

en: See information about video
he: הצגת מידע על סרטון

en: See information about image
he: הצגת מידע על תמונה

en: Remove
he: הסרה

en: Favorite
he: הוספה למועדפים

en: Remove from favorites
he: הסרה מהמועדפים

en: Add to favorites
he: הוספה למועדפים

[ctx: verb, edit an image]
en: Edit
he: עריכה

en: Share Video
he: שיתוף הסרטון

en: Share Image
he: שיתוף התמונה

[ctx: verb, share an image/video]
en: Share
he: שיתוף

en: Start Slideshow
he: התחלת מצגת

en: Slideshow
he: מצגת

en: Thumbnail Bar
he: סרגל תמונות ממוזערות

en: Hide Thumbnail Bar
he: הסתרת סרגל תמונות ממוזערות

en: Show Thumbnail Bar
he: הצגת סרגל תמונות ממוזערות

en: Toggle Thumbnail Bar
he: הצגת/הסתרת סרגל תמונות ממוזערות

en: Fullscreen
he: מסך מלא

en: Exit Fullscreen
he: יציאה ממסך מלא

en: Enter Fullscreen
he: הגדלה למסך מלא

en: Previous image
he: התמונה הקודמת

en: Next image
he: התמונה הבאה

en: More
he: עוד

[ctx: @label:spinbox Slideshow image changing interval]
en: Slideshow interval:
he: הפרש מצגת:

[ctx: Slideshow image changing interval]
en: 1 second | %1 seconds
he[0]: שנייה
he[1]: שתי שניות
he[2]: %1 שניות
he[3]: %1 שניות

[ctx: @option:check]
en: Loop
he: לולאה

[ctx: @option:check]
en: Randomize
he: אקראיות

en: Stop Slideshow
he: עצירת מצגת

en: Show All Controls
he: הצגת כל הפקדים

en: Metadata
he: נתוני על

[ctx: @label]
en: File name:
he: שם קובץ:

[ctx: @label]
en: Dimension:
he: ממד:

[ctx: dimensions]
en: %1 x %2
he: %1 × %2

[ctx: @label]
en: Size:
he: גודל:

[ctx: @label]
en: Created:
he: יצירה:

[ctx: @label]
en: Model:
he: דגם:

[ctx: @label]
en: Latitude:
he: קו רוחב:

[ctx: @label]
en: Longitude:
he: קו אורך:

[ctx: @label]
en: Rating:
he: דירוג:

en: Current rating %1
he: דירוג נוכחי %1

en: Set rating to %1
he: הגדרת הדירוג ל־%1

[ctx: @label]
en: Description:
he: תיאור:

en: Image description…
he: תיאור התמונה…

[ctx: @label]
en: Tags:
he: תגיות:

en: Add Tag
he: הוספת תגית

en: Configure
he: הגדרה

en: Images
he: תמונות

en: Folders
he: תיקיות

en: Network
he: רשת

en: Trash
he: אשפה

en: Pinned Folders
he: תיקיות נעוצות

en: Locations
he: מקומות

en: Countries
he: ארצות

en: States
he: מדינות

en: Cities
he: ערים

en: Time
he: שעה

en: Years
he: שנים

en: Months
he: חודשים

en: Weeks
he: שבועות

en: Days
he: ימים

en: Tags
he: תגיות

[ctx: @title:window]
en: Settings
he: הגדרות

en: General
he: כללי

en: Thumbnails size:
he: גודל תמונה ממוזערת:

[ctx: @title:group]
en: Slideshow settings:
he: הגדרות מצגת:

en: About Photos
he: על „תמונות”

en: About KDE
he: על KDE

en: Share
he: שיתוף

en: Share the selected media
he: שיתוף המדיה הנבחרת

en: Filter by
he: סינון לפי

[ctx: Remote network locations]
en: Remote
he: מרוחק

en: %1 px
he: %1 פיקסלים

en: Settings
he: הגדרות

en: Add new tag…
he: הוספת תגית חדשה…
