koko - en to pt translation catalogue (124 entries)

[ctx: @title]
en: Koko is an image viewer for your image collection.
pt: O Koko é um visualizador de imagens para a sua colecção de imagens.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-2020 KDE Contributors
pt: (c) 2013-2020 dos Colaboradores do KDE

[ctx: @info:credit]
en: Developer
pt: desenvolvimento

en: Image viewer
pt: Visualizador de imagens

en: Reset the database
pt: Repor a base de dados

en: path of image you want to open
pt: localização da imagem que deseja abrir

en: Sharing failed
pt: A partilha falhou

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
pt: O URL partilhado da imagem é <a href='%1'>%1</a>

en: 1 Image | %1 Images
pt[0]: 1 Imagem
pt[1]: %1 Imagens

en: Remove Bookmark
pt: Remover o Favorito

[ctx: @action:button Bookmarks the current folder]
en: Bookmark Folder
pt: Pasta de Favoritos

en: Go Up
pt: Subir

en: Home
pt: Início

en: Root
pt: Raiz

en: Delete Selection
pt: Apagar a Selecção

en: Move selected items to trash
pt: Enviar os itens seleccionados para o lixo

en: Restore Selection
pt: Repor a Selecção

en: Restore selected items from trash
pt: Repor os itens seleccionados do lixo

en: Configure…
pt: Configurar…

en: Select All
pt: Seleccionar Tudo

en: Selects all the media in the current view
pt: Selecciona todos os conteúdos na área actual

en: Deselect All
pt: Deseleccionar Tudo

en: De-selects all the selected media
pt: Deselecciona todos os conteúdos seleccionados

en: No Media Found
pt: Não Foram Encontrados Conteúdos

en: Pictures
pt: Imagens

en: Videos
pt: Vídeos

en: Favorites
pt: Favoritos

en: Places
pt: Locais

en: Discard changes
pt: Esquecer as alterações

en: Are you sure you want to discard all changes?
pt: Tem a certeza que deseja esquecer todas as alterações?

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Yes
pt: Sim

en: Edit
pt: Editar

[ctx: @action:button Save image modification]
en: Save
pt: Gravar

en: Unable to save file. Check if you have the correct permission to edit this file.
pt: Não foi possível gravar o ficheiro. Verifique se tem as permissões correctas para o editar.

[ctx: @action:button Undo modification]
en: Undo
pt: Desfazer

[ctx: @action:button]
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: @action:button Crop an image]
en: Crop
pt: Recortar

[ctx: @action:button Resize an image]
en: Resize
pt: Dimensionar

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate left
pt: Rodar à esquerda

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate right
pt: Rodar à direita

[ctx: @action:button Mirror an image vertically]
en: Flip
pt: Inverter

[ctx: @action:button Mirror an image horizontally]
en: Mirror
pt: Espelho

[ctx: @title:group for crop area size spinboxes]
en: Size:
pt: Tamanho:

[ctx: @title:group for crop area position spinboxes]
en: Position:
pt: Posição:

en: Save As
pt: Gravar Como

en: You are now editing a new file.
pt: Está agora a editar um novo ficheiro.

en: Seek slider
pt: Barra de posicionamento

en: Skip backward 1 second | Skip backward %1 seconds
pt[0]: Recuar 1 segundo
pt[1]: Recuar %1 segundos

en: Pause playback
pt: Pausar a reprodução

en: Continue playback
pt: Continuar a reprodução

en: Unmute audio
pt: Repor o áudio

en: Mute audio
pt: Silenciar o áudio

en: Volume slider
pt: Barra do volume

en: Repeat current video
pt: Repetir o vídeo actual

en: Don't repeat current video
pt: Não repetir o vídeo actual

en: Info
pt: Informação

en: See information about video
pt: Ver informações sobre o vídeo

en: See information about image
pt: Ver informações sobre a imagem

en: Remove
pt: Remover

en: Favorite
pt: Favorito

en: Remove from favorites
pt: Remover dos favoritos

en: Add to favorites
pt: Adicionar aos favoritos

[ctx: verb, edit an image]
en: Edit
pt: Editar

en: Share Video
pt: Partilhar o Vídeo

en: Share Image
pt: Partilhar a Imagem

[ctx: verb, share an image/video]
en: Share
pt: Partilhar

en: Start Slideshow
pt: Iniciar a Apresentação

en: Slideshow
pt: Apresentação

en: Thumbnail Bar
pt: Barra de Miniaturas

en: Hide Thumbnail Bar
pt: Esconder a Barra de Miniaturas

en: Show Thumbnail Bar
pt: Mostrar a Barra de Miniaturas

en: Toggle Thumbnail Bar
pt: Comutar a Barra de Miniaturas

en: Fullscreen
pt: Ecrã Completo

en: Exit Fullscreen
pt: Sair do Ecrã Completo

en: Enter Fullscreen
pt: Entrar no Ecrã Completo

en: Previous image
pt: Imagem anterior

en: Next image
pt: Imagem seguinte

[ctx: @label:spinbox Slideshow image changing interval]
en: Slideshow interval:
pt: Intervalo da apresentação:

[ctx: Slideshow image changing interval]
en: 1 second | %1 seconds
pt[0]: 1 segundo
pt[1]: %1 segundos

[ctx: @option:check]
en: Loop
pt: Ciclo

[ctx: @option:check]
en: Randomize
pt: Aleatório

en: Stop Slideshow
pt: Parar a Apresentação

en: Show All Controls
pt: Mostrar Todos os Controlos

en: Metadata
pt: Meta-dados

en: File Name
pt: Nome do Ficheiro

en: Dimension
pt: Dimensão

en: Size
pt: Tamanho

en: Created
pt: Criado

en: Model
pt: Modelo

en: Rating
pt: Classificação

en: Current rating %1
pt: Classificação actual de %1

en: Set rating to %1
pt: Mudar a classificação para %1

en: Description
pt: Descrição

en: Image description…
pt: Descrição da imagem…

en: Tags
pt: Marcas

en: Add Tag
pt: Adicionar uma Marca

en: Configure
pt: Configurar

en: Images
pt: Imagens

en: Folders
pt: Pastas

en: Network
pt: Rede

en: Trash
pt: Lixo

en: Pinned Folders
pt: Pastas Fixas

en: Locations
pt: Locais

en: Countries
pt: Países

en: States
pt: Estados

en: Cities
pt: Cidades

en: Time
pt: Hora

en: Years
pt: Anos

en: Months
pt: Meses

en: Weeks
pt: Semanas

en: Days
pt: Dias

[ctx: @title:window]
en: Settings
pt: Configuração

en: General
pt: Geral

en: Thumbnails size:
pt: Tamanho das miniaturas:

[ctx: @title:group]
en: Slideshow settings:
pt: Configuração da apresentação:

en: About Koko
pt: Acerca do Koko

en: Share
pt: Partilhar

en: Share the selected media
pt: Partilhar os conteúdos seleccionados

en: Filter by
pt: Filtrar por

[ctx: Remote network locations]
en: Remote
pt: Remotos

en: %1 px
pt: %1 pt

en: Settings
pt: Configuração

en: Add new tag…
pt: Adicionar uma marca nova…
