koko - en to pt_BR translation catalogue (207 entries)

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke:
pt_BR: Traço:

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke Width
pt_BR: Largura do traço

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke Color
pt_BR: Cor do traço

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Fill:
pt_BR: Preenchimento:

[ctx: @label]
en: Fill Color
pt_BR: Cor de preenchimento

[ctx: @label:slider Strength of annotation tool effect]
en: Strength:
pt_BR: Força:

[ctx: @info:tooltip]
en: The strength of the effect.
pt_BR: A força do efeito.

[ctx: @label]
en: Font:
pt_BR: Fonte:

[ctx: @label]
en: Font Color
pt_BR: Cor da fonte

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Number:
pt_BR: Número:

[ctx: @info:tooltip]
en: Number for number annotations
pt_BR: Número para anotações numéricas

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Shadow
pt_BR: Sombra

[ctx: @label crop area position]
en: Position:
pt_BR: Posição:

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area X position
pt_BR: Posição X da área de recorte

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area Y position
pt_BR: Posição Y da área de recorte

[ctx: @label crop area size]
en: Size:
pt_BR: Tamanho:

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area width
pt_BR: Largura da área de recorte

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area height
pt_BR: Altura da área de recorte

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio:
pt_BR: Proporção:

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: Unlocked
pt_BR: Desbloqueado

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: Current Image
pt_BR: Imagem atual

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: Square
pt_BR: Quadrado

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: This Screen
pt_BR: Esta tela

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: ISO Paper (Landscape)
pt_BR: Papel ISO (Paisagem)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: US Letter (Landscape)
pt_BR: Carta (Paisagem)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: ISO Paper (Portrait)
pt_BR: Papel ISO (Retrato)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: US Letter (Portrait)
pt_BR: Carta (Retrato)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio placeholder]
en: Width:Height
pt_BR: Largura:Altura

[ctx: @action reset selection]
en: Reset
pt_BR: Redefinir

[ctx: @action accept selection]
en: Accept
pt_BR: Aceitar

[ctx: @action:intoolbar no tool, to allow dragging]
en: None
pt_BR: Nenhuma

[ctx: @action:intoolbar crop image tool]
en: Crop
pt_BR: Recortar

[ctx: @action:intoolbar select annotation tool]
en: Select
pt_BR: Selecionar

[ctx: @action:intoolbar freehand line tool]
en: Freehand
pt_BR: Mão livre

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to straight lines
pt_BR: Shift: Ajustar para linhas retas

[ctx: @action:intoolbar highlighter line tool]
en: Highlighter
pt_BR: Marca-texto

[ctx: @action:intoolbar straight line tool]
en: Line
pt_BR: Linha

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to 45 degree increments
pt_BR: Shift: Ajustar em incrementos de 45 graus

[ctx: @action:intoolbar arrow line tool]
en: Arrow
pt_BR: Seta

[ctx: @action:intoolbar rectangle tool]
en: Rectangle
pt_BR: Retângulo

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to diagonal movements
    Control: Resize from center
pt_BR: Shift: Ajustar para movimentos diagonais
    Control: Redimensionar a partir do centro

[ctx: @action:intoolbar ellipse tool]
en: Ellipse
pt_BR: Elipse

[ctx: @action:intoolbar pixelate tool]
en: Pixelate
pt_BR: Pixelizar

[ctx: @action:intoolbar blur tool]
en: Blur
pt_BR: Desfocar

[ctx: @action:intoolbar text tool]
en: Text
pt_BR: Texto

[ctx: @action:intoolbar number stamp tool]
en: Number
pt_BR: Número

[ctx: @title]
en: Unsaved Changes
pt_BR: Alterações não salvas

[ctx: @label]
en: The image <filename>%1</filename> has been modified. Do you want to save your changes or discard them?
pt_BR: A imagem <filename>%1</filename> foi modificada. Deseja salvar as alterações ou descartá-las?

[ctx: @title]
en: Edit <filename>%1</filename>
pt_BR: Editar <filename>%1</filename>

[ctx: @label]
en: Unable to save file. Check if you have the correct permissions to save this file.
pt_BR: Não foi possível salvar o arquivo. Verifique se você tem as permissões necessárias para salvar este arquivo.

[ctx: @action:button]
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: @action:button Resize an image]
en: Resize
pt_BR: Redimensionar

[ctx: @title:group for crop area size spinboxes]
en: Size:
pt_BR: Tamanho:

[ctx: @action:button Rotate an image]
en: Rotate
pt_BR: Girar

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate Left
pt_BR: Girar à esquerda

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate Right
pt_BR: Girar à direita

[ctx: @action:button Flip/mirror an image]
en: Flip
pt_BR: Inverter

[ctx: @action:button Flip/mirror an image horizontally]
en: Flip Horizontally
pt_BR: Inverter horizontalmente

[ctx: @action:button Flip/mirror an image vertically]
en: Flip Vertically
pt_BR: Inverter verticalmente

[ctx: @action:button]
en: Undo
pt_BR: Desfazer

[ctx: @action:button]
en: Redo
pt_BR: Refazer

[ctx: @action:button Save image modification]
en: Save
pt_BR: Salvar

[ctx: @action:button Save As image modification]
en: Save As
pt_BR: Salvar como

[ctx: @info:tooltip]
en: Image Zoom
pt_BR: Zoom da imagem

[ctx: @info crop tool explanation]
en: Click and drag to make a selection.
    Double click the selection to accept and crop.
    Right click to clear the selection.
pt_BR: Clique e arraste para fazer uma seleção.
    Clique duas vezes na seleção para aceitar e cortar.
    Clique com o botão direito para limpar a seleção.

[ctx: @title:group]
en: General
pt_BR: Geral

[ctx: @item:intable]
en: Location
pt_BR: Localização

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: @item:intable]
en: File Size
pt_BR: Tamanho do arquivo

[ctx: @item:intable]
en: Date Created
pt_BR: Data de criação

[ctx: @item:intable]
en: Date Modified
pt_BR: Data de modificação

[ctx: @item:intable]
en: Date Accessed
pt_BR: Data de acesso

[ctx: @item:intable]
en: Path
pt_BR: Caminho

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
pt_BR: Tamanho da imagem

[ctx: @item:intable]
en: File Type
pt_BR: Tipo do arquivo

[ctx: @item:intable]
en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Open Containing Folder
pt_BR: Abrir pasta que contém

en: &Copy
pt_BR: &Copiar

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
pt_BR: Copiar localização

[ctx: @title]
en: <application>Photos</application>
pt_BR: <application>Fotos</application>

[ctx: @title]
en: Photos is an image viewer for your image collection.
pt_BR: Photos é um visualizador de imagem para a sua coleção de imagens.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-%1 KDE Contributors
pt_BR: (c) 2013-%1 Colaboradores do KDE

[ctx: @info:credit]
en: Developer
pt_BR: Desenvolvedor

en: Reset the database
pt_BR: Reiniciar o banco de dados

en: path of image you want to open
pt_BR: caminho da imagem que você quer abrir

en: Sharing failed
pt_BR: Falha ao compartilhar

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
pt_BR: A URL de compartilhamento da imagem é <a href='%1'>%1</a>

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures
pt_BR: Navegar pelas imagens

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to favorites
pt_BR: Navegar pelos favoritos

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to videos
pt_BR: Navegar pelos vídeos

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to the trash
pt_BR: Navegar pela lixeira

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to the remote folders
pt_BR: Navegar pelas pastas remotas

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by countries
pt_BR: Navegar pelas imagens ordenadas por países

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by states
pt_BR: Navegar pelas imagens ordenadas por estados

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by cities
pt_BR: Navegar pelas imagens ordenadas por cidades

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by years
pt_BR: Navegar pelas imagens ordenadas por anos

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by months
pt_BR: Navegar pelas imagens ordenadas por meses

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by weeks
pt_BR: Navegar pelas imagens ordenadas por semanas

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by days
pt_BR: Navegar pelas imagens ordenadas por dias

en: 1 Image | %1 Images
pt_BR[0]: 1 imagem
pt_BR[1]: %1 imagens

[ctx: @title]
en: Folders
pt_BR: Pastas

en: Remove Bookmark
pt_BR: Remover favorito

[ctx: @action:button Bookmarks the current folder]
en: Bookmark Folder
pt_BR: Favoritar pasta

en: Go Up
pt_BR: Ir pra cima

en: Home
pt_BR: Início

en: Root
pt_BR: Raiz

[ctx: @info:tooltip]
en: Share the selected media
pt_BR: Compartilhar as mídias selecionadas

en: Delete Selection
pt_BR: Excluir seleção

en: Move selected items to trash
pt_BR: Mover itens selecionados para a Lixeira

en: Restore Selection
pt_BR: Restaurar seleção

en: Restore selected items from trash
pt_BR: Restaurar itens selecionados da Lixeira

en: Select All
pt_BR: Selecionar tudo

en: Selects all the media in the current view
pt_BR: Seleciona todas as mídias na visualização atual

en: Deselect All
pt_BR: Desmarcar tudo

en: De-selects all the selected media
pt_BR: Desmarca todas as mídias selecionadas

en: No Media Found
pt_BR: Nenhuma mídia encontrada

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Pictures
pt_BR: Imagens

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Videos
pt_BR: Vídeos

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Favorites
pt_BR: Favoritos

en: Places
pt_BR: Locais

en: Seek slider
pt_BR: Barra deslizante de posicionamento

en: Skip backward 1 second | Skip backward %1 seconds
pt_BR[0]: Voltar 1 segundo
pt_BR[1]: Voltar %1 segundos

en: Pause playback
pt_BR: Pausar reprodução

en: Continue playback
pt_BR: Continuar reprodução

en: Mute audio
pt_BR: Desativar som

en: Volume slider
pt_BR: Barra deslizante de volume

en: Repeat current video
pt_BR: Repetir o vídeo atual

[ctx: @title]
en: Configure Metadata Display
pt_BR: Configurar exibição de metadados

[ctx: @action:intoolbar Favorite an image/video]
en: Favorite
pt_BR: Favorito

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove from favorites
pt_BR: Remover dos favoritos

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to favorites
pt_BR: Adicionar aos favoritos

[ctx: @action:intoolbar Edit an image]
en: &Edit
pt_BR: &Editar

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit this image
pt_BR: Editar esta imagem

[ctx: @action:intoolbar Share an image/video]
en: &Share
pt_BR: &Compartilhar

[ctx: @info:tooltip]
en: Share this video
pt_BR: Compartilhar este vídeo

[ctx: @info:tooltip]
en: Share this image
pt_BR: Compartilhar esta imagem

[ctx: @action:intoolbar Show information about an image/video]
en: &Info
pt_BR: &Informações

[ctx: @info:tooltip]
en: See information about this video
pt_BR: Veja informações sobre este vídeo

[ctx: @info:tooltip]
en: See information about this image
pt_BR: Veja informações sobre esta imagem

[ctx: @action:intoolbar Start a slideshow]
note: i18n hint in text and dynamic tooltip text
en: &Slideshow
pt_BR: Apresentação de &slides

[ctx: @info:tooltip]
en: Start slideshow
pt_BR: Iniciar apresentação de slides

[ctx: @action:intoolbar Print the image]
en: &Print
pt_BR: &Imprimir

[ctx: @info:tooltip]
en: Print image
pt_BR: Imprimir imagem

[ctx: @action:intoolbar Toggle visibility of toolbars and other UI elements]
en: Show &Controls
pt_BR: Mostrar os &controles

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter immersive viewing mode
pt_BR: Entre no modo de visualização imersiva

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit immersive viewing mode
pt_BR: Saia do modo de visualização imersiva

[ctx: @action:intoolbar Toggle visibility of toolbar]
en: Show &Thumbnail Toolbar
pt_BR: Mostrar barra de &miniaturas

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the thumbnail toolbar
pt_BR: Mostra a barra de miniaturas

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide the thumbnail toolbar
pt_BR: Oculta a barra de miniaturas

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Full Screen
pt_BR: Tela &cheia

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter Full Screen
pt_BR: Entrar no modo de tela cheia

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit Full Screen
pt_BR: Sair da tela cheia

en: Previous image
pt_BR: Imagem anterior

en: Next image
pt_BR: Próxima imagem

[ctx: @label:spinbox Slideshow image changing interval]
en: Slideshow interval:
pt_BR: Intervalo da apresentação de slides:

[ctx: Slideshow image changing interval]
en: 1 second | %1 seconds
pt_BR[0]: 1 segundo
pt_BR[1]: %1 segundos

[ctx: @option:check]
en: Loop
pt_BR: Repetição

[ctx: @option:check]
en: Randomize
pt_BR: Aleatório

en: Stop Slideshow
pt_BR: Parar apresentação de slides

en: Show All Controls
pt_BR: Mostrar todos os controles

[ctx: @action: button]
en: Stop
pt_BR: Parar

[ctx: @action: button]
en: Start
pt_BR: Iniciar

[ctx: @label:Slideshow image changing interval]
en: Interval:
pt_BR: Intervalo:

en: seconds
pt_BR: segundos

en: Metadata
pt_BR: Metadados

en: Set rating to %1
pt_BR: Definir avaliação como %1

[ctx: @label]
en: Rating:
pt_BR: Avaliação:

en: Current rating %1
pt_BR: Avaliação atual %1

[ctx: @label]
en: Description:
pt_BR: Descrição:

en: Image description…
pt_BR: Descrição da imagem…

[ctx: @label]
en: Tags:
pt_BR: Etiquetas:

en: Add Tag
pt_BR: Adicionar etiqueta

[ctx: @action:button]
en: Choose What's Shown
pt_BR: Escolha o que é mostrado

[ctx: @title]
en: Places
pt_BR: Locais

en: Images
pt_BR: Imagens

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
pt_BR: Configurações

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Trash
pt_BR: Lixeira

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Network
pt_BR: Rede

[ctx: @title:group]
en: Bookmarks
pt_BR: Favoritos

en: Locations
pt_BR: Localizações

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Countries
pt_BR: Países

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: States
pt_BR: Estados

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Cities
pt_BR: Cidades

en: Time
pt_BR: Hora

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Years
pt_BR: Anos

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Months
pt_BR: Meses

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Weeks
pt_BR: Semanas

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Days
pt_BR: Dias

en: Tags
pt_BR: Etiquetas

en: Thumbnails size:
pt_BR: Tamanho das miniaturas:

[ctx: @title:group]
en: Image View Background
pt_BR: Plano de fundo da visualização de imagem

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: Black
pt_BR: Preto

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: White
pt_BR: Branco

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: Theme default
pt_BR: Padrão do tema

[ctx: info]
en: Use the background color specified by the theme
pt_BR: Use a cor de fundo especificada pelo tema

[ctx: @option:check]
en: Show a checkerboard background behind transparent images
pt_BR: Mostrar um fundo quadriculado atrás de imagens transparentes

[ctx: @title:group]
en: Slideshow
pt_BR: Apresentação de slides

[ctx: @action:button]
en: General
pt_BR: Geral

en: About Photos
pt_BR: Sobre o Photos

[ctx: @title:group]
en: About
pt_BR: Sobre

en: About KDE
pt_BR: Sobre o KDE

[ctx: @action Share an image/video]
en: &Share
pt_BR: &Compartilhar

[ctx: @title:menu]
en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: Filter by
pt_BR: Filtrar por

[ctx: Remote network locations]
en: Remote
pt_BR: Remoto

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Add new tag…
pt_BR: Adicionar nova etiqueta…
