koko - en to sv translation catalogue (210 entries)

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke:
sv: Streck:

[ctx: px: pixels]
note: i18n uses so it doesn't matter that much unless someone decides to set the locale for a specific part of spectacle in the future.
en: %1px | %1px
sv[0]: %1 bildpunkt
sv[1]: %1 bildpunkter

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke Width
sv: Streckbredd

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke Color
sv: Streckfärg

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Fill:
sv: Fyll:

[ctx: @label]
en: Fill Color
sv: Fyllfärg

[ctx: @label:slider Strength of annotation tool effect]
en: Strength:
sv: Styrka:

[ctx: @info:tooltip]
en: The strength of the effect.
sv: Effektens styrka.

[ctx: @label]
en: Font:
sv: Teckensnitt:

[ctx: %2 font family, %3 font style name, %1 font point size]
en: %2 %3 %1pt | %2 %3 %1pts
sv[0]: %2 %3 %1 punkt
sv[1]: %2 %3 %1 punkter

[ctx: %2 font family %1 font point size]
en: %2 %1pt | %2 %1pts
sv[0]: %2 %1 punkt
sv[1]: %2 %1 punkter

[ctx: @label]
en: Font Color
sv: Teckenfärg

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Number:
sv: Siffror:

[ctx: @info:tooltip]
en: Number for number annotations
sv: Nummer för sifferkommentarer

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Shadow
sv: Skugga

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area X position
sv: Beskär områdets X-position

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area Y position
sv: Beskär områdets Y-position

[ctx: @label crop area size]
en: Size:
sv: Storlek:

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area width
sv: Beskär områdets bredd:

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area height
sv: Beskär områdets höjd:

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio:
sv: Proportion:

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: Unlocked
sv: Upplåst

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: Current Image
sv: Nuvarande bild

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: Square
sv: Kvadrat

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: This Screen
sv: Den här skärmen

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: ISO Paper (Landscape)
sv: ISO-papper (liggande)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: US Letter (Landscape)
sv: US Letter (liggande)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: ISO Paper (Portrait)
sv: ISO-papper (stående)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: US Letter (Portrait)
sv: US Letter (stående)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio placeholder]
en: Width:Height
sv: Bredd:Höjd

[ctx: @action reset selection]
en: Reset
sv: Återställ

[ctx: @action accept selection]
en: Accept
sv: Acceptera

[ctx: @action:intoolbar no tool, to allow dragging]
en: None
sv: Inget

[ctx: @action:intoolbar crop image tool]
en: Crop
sv: Beskär

[ctx: @action:intoolbar select annotation tool]
en: Select
sv: Markera

[ctx: @action:intoolbar freehand line tool]
en: Freehand
sv: Frihand

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to straight lines
sv: Skift: Lås till räta linjer

[ctx: @action:intoolbar highlighter line tool]
en: Highlighter
sv: Märkpenna

[ctx: @action:intoolbar straight line tool]
en: Line
sv: Linje

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to 45 degree increments
sv: Skift: Lås till 45-graders steg

[ctx: @action:intoolbar arrow line tool]
en: Arrow
sv: Pil

[ctx: @action:intoolbar rectangle tool]
en: Rectangle
sv: Rektangel

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to diagonal movements
    Control: Resize from center
sv: Skift: Lås till diagonala rörelser
    Ctrl: Ändra storlek från mitten

[ctx: @action:intoolbar ellipse tool]
en: Ellipse
sv: Ellips

[ctx: @action:intoolbar pixelate tool]
en: Pixelate
sv: Dela upp i bildpunkter

[ctx: @action:intoolbar blur tool]
en: Blur
sv: Oskärpa

[ctx: @action:intoolbar number stamp tool]
en: Number
sv: Siffror

[ctx: @title]
en: Unsaved Changes
sv: Osparade ändringar

[ctx: @label]
en: The image <filename>%1</filename> has been modified. Do you want to save your changes or discard them?
sv: Bilden <filename>%1</filename> har ändrats. Vill du spara ändringarna eller kasta dem?

[ctx: @title]
en: Edit <filename>%1</filename>
sv: Redigera <filename>%1</filename>

[ctx: @label]
en: Unable to save file. Check if you have the correct permissions to save this file.
sv: Kan inte spara filen. Kontrollera om du har rätt behörighet för att spara filen.

[ctx: @action:button]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @action:button Resize an image]
en: Resize
sv: Ändra storlek

[ctx: @title:group for crop area size spinboxes]
en: Size:
sv: Storlek:

[ctx: @action:button Rotate an image]
en: Rotate
sv: Rotera

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate Left
sv: Rotera åt vänster

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate Right
sv: Rotera åt höger

[ctx: @action:button Flip/mirror an image]
en: Flip
sv: Vänd

[ctx: @action:button Flip/mirror an image horizontally]
en: Flip Horizontally
sv: Vänd horisontellt

[ctx: @action:button Flip/mirror an image vertically]
en: Flip Vertically
sv: Vänd vertikalt

[ctx: @action:button]
en: Undo
sv: Ångra

[ctx: @action:button]
en: Redo
sv: Gör om

[ctx: @action:button Save image modification]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @action:button Save As image modification]
en: Save As
sv: Spara som

[ctx: @info:tooltip]
en: Image Zoom
sv: Bildzoomning

[ctx: @info crop tool explanation]
en: Click and drag to make a selection.
    Double click the selection to accept and crop.
    Right click to clear the selection.
sv: Klicka och dra för att markera.
    Dubbelklicka på markeringen för att acceptera och beskära.
    Högerklicka för att avmarkera.

[ctx: @title:group]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: @item:intable]
en: Location
sv: Plats

[ctx: @item:intable %1 is the image width, %2 is the image height, %3 is the number of megapixels in the image]
en: %1 × %2 (%3 MP)
sv: %1 × %2 (%3 MP)

[ctx: @item:intable %1 is the image width, %2 is the image height]
en: %1 × %2
sv: %1 × %2

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @item:intable]
en: File Size
sv: Filstorlek

[ctx: @item:intable]
en: Date Created
sv: Skapad datum

[ctx: @item:intable]
en: Date Modified
sv: Ändringsdatum

[ctx: @item:intable]
en: Date Accessed
sv: Åtkomstdatum

[ctx: @item:intable]
en: Path
sv: Sökväg

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
sv: Bildstorlek

[ctx: @item:intable]
en: File Type
sv: Filtyp

[ctx: @item:intable]
en: Comment
sv: Kommentar

en: Open Containing Folder
sv: Öppna katalog med innehåll

en: &Copy
sv: &Kopiera

[ctx: @action:incontextmenu]
en: Copy Location
sv: Kopiera plats

[ctx: @title]
en: <application>Photos</application>
sv: <application>Foto</application>

[ctx: @title]
en: Photos is an image viewer for your image collection.
sv: Foto är en bildvisare för din bildsamling.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-%1 KDE Contributors
sv: © 2013-%1 KDE-bidragsgivare

[ctx: @info:credit]
en: Developer
sv: Utvecklare

en: Reset the database
sv: Nollställ databasen

en: path of image you want to open
sv: sökväg till bild som ska öppnas

en: Sharing failed
sv: Delning misslyckades

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
sv: Delad webbadress för bild är <a href='%1'>%1</a>

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures
sv: Navigera till bilder

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to favorites
sv: Navigera till favoriter

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to videos
sv: Navigera till videor

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to the trash
sv: Navigera till papperskorgen

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to the remote folders
sv: Navigera till fjärrkataloger

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by countries
sv: Navigera till bilder sorterade enligt länder

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by states
sv: Navigera till bilder sorterade enligt delstater

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by cities
sv: Navigera till bilder sorterade enligt städer

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by years
sv: Navigera till bilder sorterade enligt år

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by months
sv: Navigera till bilder sorterade enligt månader

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by weeks
sv: Navigera till bilder sorterade enligt veckor

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures sorted by days
sv: Navigera till bilder sorterade enligt dagar

en: 1 Image | %1 Images
sv[0]: 1 bild
sv[1]: %1 bilder

[ctx: @title]
en: Folders
sv: Kataloger

en: Remove Bookmark
sv: Ta bort bokmärke

[ctx: @action:button Bookmarks the current folder]
en: Bookmark Folder
sv: Bokmärkeskatalog

en: Go Up
sv: Gå upp

en: Home
sv: Hem

en: Root
sv: Rot

[ctx: @info:tooltip]
en: Share the selected media
sv: Dela de markerade medierna

en: Delete Selection
sv: Ta bort markering

en: Move selected items to trash
sv: Flytta markerade objekt till papperskorgen

en: Restore Selection
sv: Återställ markering

en: Restore selected items from trash
sv: Återställ markerade objekt från papperskorgen

en: Select All
sv: Markera alla

en: Selects all the media in the current view
sv: Markerar alla medier i den aktuella vyn

en: Deselect All
sv: Avmarkera alla

en: De-selects all the selected media
sv: Avmarkerar alla markerade medier

en: No Media Found
sv: Inga medier hittades

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Pictures
sv: Bilder

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Videos
sv: Videor

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Favorites
sv: Favoriter

en: Places
sv: Platser

en: Seek slider
sv: Sökreglage

en: Skip backward 1 second | Skip backward %1 seconds
sv[0]: Gå bakåt 1 sekund
sv[1]: Gå bakåt %1 sekunder

en: Pause playback
sv: Pausa uppspelning

en: Continue playback
sv: Fortsätt uppspelning

en: Mute audio
sv: Tysta ljud

en: Volume slider
sv: Volymreglage

en: Repeat current video
sv: Upprepa aktuell video

[ctx: @title]
en: Configure Metadata Display
sv: Anpassa metadatavisning

[ctx: @action:intoolbar Favorite an image/video]
en: Favorite
sv: Favorit

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove from favorites
sv: Ta bort från favoriter

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to favorites
sv: Lägg till i favoriter

[ctx: @action:intoolbar Edit an image]
en: &Edit
sv: &Redigera

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit this image
sv: Redigera bilden

[ctx: @action:intoolbar Share an image/video]
en: &Share
sv: &Dela

[ctx: @info:tooltip]
en: Share this video
sv: Dela videon

[ctx: @info:tooltip]
en: Share this image
sv: Dela bilden

[ctx: @action:intoolbar Show information about an image/video]
en: &Info
sv: &Information

[ctx: @info:tooltip]
en: See information about this video
sv: Visa information om videon

[ctx: @info:tooltip]
en: See information about this image
sv: Visa information om bilden

[ctx: @action:intoolbar Start a slideshow]
note: i18n hint in text and dynamic tooltip text
en: &Slideshow
sv: Bild&spel

[ctx: @info:tooltip]
en: Start slideshow
sv: Starta bildspel

[ctx: @action:intoolbar Print the image]
en: &Print
sv: Skriv &ut

[ctx: @info:tooltip]
en: Print image
sv: Skriv ut bild

[ctx: @action:intoolbar Toggle visibility of toolbars and other UI elements]
en: Show &Controls
sv: Visa &kontroller

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter immersive viewing mode
sv: Gå till fördjupat visningsläge

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit immersive viewing mode
sv: Avsluta fördjupat visningsläge

[ctx: @action:intoolbar Toggle visibility of toolbar]
en: Show &Thumbnail Toolbar
sv: Visa &miniatyrbildsverktygsrad

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the thumbnail toolbar
sv: Visa miniatyrbildsverktygsraden

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide the thumbnail toolbar
sv: Dölj miniatyrbildsverktygsraden

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Full Screen
sv: &Fullskärmsläge

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter Full Screen
sv: Gå till fullskärmsläge

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit Full Screen
sv: Avsluta fullskärmsläge

en: Previous image
sv: Föregående bild

en: Next image
sv: Nästa bild

[ctx: @label:spinbox Slideshow image changing interval]
en: Slideshow interval:
sv: Bildspelsintervall:

[ctx: Slideshow image changing interval]
en: 1 second | %1 seconds
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: %1 sekunder

[ctx: @option:check]
en: Loop
sv: Upprepat

[ctx: @option:check]
en: Randomize
sv: Slumpmässigt

en: Stop Slideshow
sv: Stoppa bildspel

en: Show All Controls
sv: Visa alla kontroller

[ctx: @action: button]
en: Stop
sv: Stoppa

[ctx: @action: button]
en: Start
sv: Starta

[ctx: @label:Slideshow image changing interval]
en: Interval:
sv: Intervall:

en: seconds
sv: sekunder

en: Set rating to %1
sv: Sätt betyg till %1

[ctx: @label]
en: Rating:
sv: Betyg:

en: Current rating %1
sv: Nuvarande betyg %1

[ctx: @label]
en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Image description…
sv: Bildbeskrivning…

[ctx: @label]
en: Tags:
sv: Etiketter:

en: Add Tag
sv: Lägg till etikett

[ctx: @action:button]
en: Choose What's Shown
sv: Välj vad som visas

[ctx: @title]
en: Places
sv: Platser

en: Images
sv: Bilder

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
sv: Inställningar

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Trash
sv: Papperskorg

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Network
sv: Nätverk

[ctx: @title:group]
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Locations
sv: Platser

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Countries
sv: Länder

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: States
sv: Stater

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Cities
sv: Städer

en: Time
sv: Tid

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Years
sv: År

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Months
sv: Månader

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Weeks
sv: Veckor

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Days
sv: Dagar

en: Tags
sv: Etiketter

en: Thumbnails size:
sv: Miniatyrbildsstorlek:

[ctx: @title:group]
en: Image View Background
sv: Visningsbakgrund för bilder

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: Black
sv: Svart

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: White
sv: Vit

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: Theme default
sv: Temats standardvärde

[ctx: info]
en: Use the background color specified by the theme
sv: Använd bakgrundsfärgen som anges av temat

[ctx: @option:check]
en: Show a checkerboard background behind transparent images
sv: Visa en schackrutig bakgrund bakom genomskinliga bilder

[ctx: @title:group]
en: Slideshow
sv: Bildspel

[ctx: @action:button]
en: General
sv: Allmänt

en: About Photos
sv: Om Foto

[ctx: @title:group]
en: About
sv: Om

en: About KDE
sv: Om KDE

[ctx: @action Share an image/video]
en: &Share
sv: &Dela

[ctx: @title:menu]
en: Share
sv: Dela

en: Filter by
sv: Filtrera enligt

[ctx: Remote network locations]
en: Remote
sv: Fjärr

en: %1 px
sv: %1 bildpunkter

en: Settings
sv: Inställningar

en: Add new tag…
sv: Lägg till ny etikett…
