koko - en to uk translation catalogue (249 entries)

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke:
uk: Штрих:

[ctx: px: pixels]
note: i18n uses so it doesn't matter that much unless someone decides to set the locale for a specific part of spectacle in the future.
en: %1px | %1px
uk[0]: %1пк
uk[1]: %1пк
uk[2]: %1пк
uk[3]: %1пк

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke Width
uk: Товщина штриха

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Stroke Color
uk: Колір штриха

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Fill:
uk: Заповнення:

[ctx: @label]
en: Fill Color
uk: Заповнення кольором

[ctx: @label:slider Strength of annotation tool effect]
en: Strength:
uk: Потужність:

[ctx: @info:tooltip]
en: The strength of the effect.
uk: Потужність ефекту.

[ctx: @label]
en: Font:
uk: Шрифт:

[ctx: %2 font family, %3 font style name, %1 font point size]
en: %2 %3 %1pt | %2 %3 %1pts
uk[0]: %2 %3 %1пт
uk[1]: %2 %3 %1пт
uk[2]: %2 %3 %1пт
uk[3]: %2 %3 %1пт

[ctx: %2 font family %1 font point size]
en: %2 %1pt | %2 %1pts
uk[0]: %2 %1пт
uk[1]: %2 %1пт
uk[2]: %2 %1пт
uk[3]: %2 %1пт

[ctx: @label]
en: Font Color
uk: Колір шрифту

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Number:
uk: Номер:

[ctx: @info:tooltip]
en: Number for number annotations
uk: Кількість нумерованих анотацій

[ctx: @label, annotation tool option]
en: Shadow
uk: Тінь

[ctx: @label crop area position]
en: Position:
uk: Позиція:

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area X position
uk: Позиція обрізаної області за X

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area Y position
uk: Позиція обрізаної області за Y

[ctx: @label crop area size]
en: Size:
uk: Розмір:

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area width
uk: Ширина обрізаної області

[ctx: @info:tooltip]
en: Crop area height
uk: Висота обрізаної області

[ctx: @label]
en: Aspect Ratio:
uk: Співвідношення розмірів:

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: Unlocked
uk: Розблоковано

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: Current Image
uk: Поточне зображення

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: Square
uk: Квадрат

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: This Screen
uk: Цей екран

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: ISO Paper (Landscape)
uk: ISO-папір (альбомна орієнтація)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: US Letter (Landscape)
uk: Лист США (альбомна орієнтація)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: ISO Paper (Portrait)
uk: ISO-папір (книжкова орієнтація)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio]
en: US Letter (Portrait)
uk: Лист США (книжкова)

[ctx: @item:inlistbox aspect ratio placeholder]
en: Width:Height
uk: Ширина:Висота

[ctx: @action reset selection]
en: Reset
uk: Скинути

[ctx: @action accept selection]
en: Accept
uk: Прийняти

[ctx: @action:intoolbar no tool, to allow dragging]
en: None
uk: Немає

[ctx: @action:intoolbar crop image tool]
en: Crop
uk: Обрізати

[ctx: @action:intoolbar select annotation tool]
en: Select
uk: Позначення

[ctx: @action:intoolbar freehand line tool]
en: Freehand
uk: Довільний контур

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to straight lines
uk: Shift: прилипання до прямих

[ctx: @action:intoolbar highlighter line tool]
en: Highlighter
uk: Підсвічування

[ctx: @action:intoolbar straight line tool]
en: Line
uk: Пряма

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to 45 degree increments
uk: Shift: прилипання до напрямків з кроком у 45 градусів

[ctx: @action:intoolbar arrow line tool]
en: Arrow
uk: Стрілка

[ctx: @action:intoolbar rectangle tool]
en: Rectangle
uk: Прямокутник

[ctx: @info:tooltip]
en: Shift: Snap to diagonal movements
    Control: Resize from center
uk: Shift: прилипання до діагональних пересувань
    
    Ctrl: змінити розміри від центра

[ctx: @action:intoolbar ellipse tool]
en: Ellipse
uk: Еліпс

[ctx: @action:intoolbar pixelate tool]
en: Pixelate
uk: Пікселізація

[ctx: @action:intoolbar blur tool]
en: Blur
uk: Розмивання

[ctx: @action:intoolbar text tool]
en: Text
uk: Текст

[ctx: @action:intoolbar number stamp tool]
en: Number
uk: Номер

[ctx: @title]
en: Unsaved Changes
uk: Незбережені зміни

[ctx: @label]
en: The image <filename>%1</filename> has been modified. Do you want to save your changes or discard them?
uk: До зображення <filename>%1</filename> було внесено зміни. Хочете зберегти внесені зміни чи відкинути їх?

[ctx: @title]
en: Edit <filename>%1</filename>
uk: Змінити <filename>%1</filename>

[ctx: @label]
en: Unable to save file. Check if you have the correct permissions to save this file.
uk: Не вдалося зберегти файл. Перевірте, чи маєте ви належні права доступу для збереження цього файла.

[ctx: @action:button]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: @action:button Resize an image]
en: Resize
uk: Змінити розмір

[ctx: @title:group for crop area size spinboxes]
en: Size:
uk: Розмір:

[ctx: @action:button Rotate an image]
en: Rotate
uk: Обертання

[ctx: @action:button Rotate an image to the left]
en: Rotate Left
uk: Обернути ліворуч

[ctx: @action:button Rotate an image to the right]
en: Rotate Right
uk: Обернути праворуч

[ctx: @action:button Flip/mirror an image]
en: Flip
uk: Перевернути

[ctx: @action:button Flip/mirror an image horizontally]
en: Flip Horizontally
uk: Віддзеркалити горизонтально

[ctx: @action:button Flip/mirror an image vertically]
en: Flip Vertically
uk: Віддзеркалити вертикально

[ctx: @action:button]
en: Undo
uk: Скасувати

[ctx: @action:button]
en: Redo
uk: Повторити

[ctx: @action:button Save image modification]
en: Save
uk: Зберегти

[ctx: @action:button Save As image modification]
en: Save As
uk: Зберегти як

[ctx: @label]
en: Zoom:
uk: Масштаб:

[ctx: @info:tooltip]
en: Image Zoom
uk: Масштаб зображення

[ctx: @info crop tool explanation]
en: Click and drag to make a selection.
    Double click the selection to accept and crop.
    Right click to clear the selection.
uk: Натисніть ліву кнопку миші і перетягніть вказівник для позначення.
    Двічі клацніть на позначеному, щоб підтвердити і обрізати.
    Клацніть правою кнопкою, щоб зняти позначення.

[ctx: @title:group]
en: General
uk: Загальне

[ctx: @item:intable]
en: Location
uk: Розташування

[ctx: @item:intable %1 is the image width, %2 is the image height, %3 is the number of megapixels in the image]
en: %1 × %2 (%3 MP)
uk: %1 × %2 (%3 Мпк)

[ctx: @item:intable Image file name]
en: Name
uk: Назва

[ctx: @item:intable]
en: File Size
uk: Розмір файла

[ctx: @item:intable]
en: Date Created
uk: Дата створення

[ctx: @item:intable]
en: Date Modified
uk: Дата зміни

[ctx: @item:intable]
en: Date Accessed
uk: Дата доступу

[ctx: @item:intable]
en: Path
uk: Шлях

[ctx: @item:intable]
en: Image Size
uk: Розмір зображення

[ctx: @item:intable]
en: File Type
uk: Тип файла

[ctx: @item:intable]
en: Comment
uk: Коментар

[ctx: @action:inmenu]
en: Open Containing Folder
uk: Відкрити теку з даними

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open With…
uk: &Відкрити за допомогою…

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy Location
uk: Копіювати адресу

[ctx: @title]
en: <application>Photos</application>
uk: <application>Фотографії</application>

[ctx: @title]
en: Photos is an image viewer for your image collection.
uk: «Фотографії» — програма для перегляду зображень з вашої збірки.

[ctx: @info:credit]
en: (c) 2013-%1 KDE Contributors
uk: © Учасники розробки KDE, 2013–%1

[ctx: @info:credit]
en: Developer
uk: Розробник

en: Reset the database
uk: Скинути до бази даних

en: path of image you want to open
uk: шлях до зображення, яке ви хочете відкрити

[ctx: @title]
en: Favorites
uk: Улюблене

en: Countries
uk: Країни

en: States
uk: Області

en: Cities
uk: Міста

en: Locations
uk: Місця

[ctx: @title]
en: Selected Files
uk: Позначені файли

en: Tags
uk: Мітки

en: Years
uk: Роки

en: Months
uk: Місяці

en: Weeks
uk: Тижні

en: Days
uk: Дні

en: Times
uk: Терміни

en: Sharing failed
uk: Не вдалося оприлюднити

en: Shared url for image is <a href='%1'>%1</a>
uk: Адресою поширення для зображення є <a href='%1'>%1</a>

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures
uk: Перейти до зображень

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to videos
uk: Перейти до відео

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to favorites
uk: Перейти до улюблених

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to the trash
uk: Перейти до смітника

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to the remote folders
uk: Перейти до віддалених тек

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by country
uk: Перейти до зображень, згрупованими за країнами

[ctx: @action:button Navigation button, state as in country subdivision]
en: Navigate to pictures grouped by state
uk: Перейти до зображень, згрупованих за областями

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by cities
uk: Перейти до зображень, згрупованих за містами

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by year
uk: Перейти до зображень, згрупованих за роками

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by month
uk: Перейти до зображень, згрупованих за місяцями

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by week
uk: Перейти до зображень, згрупованих за тижнями

[ctx: @action:button Navigation button]
en: Navigate to pictures grouped by day
uk: Перейти до зображень, згрупованих за днями

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Pictures
uk: Зображення

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Videos
uk: Відео

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Favorites
uk: Улюблене

en: Places
uk: Місця

en: 1 item | %1 items
uk[0]: %1 запис
uk[1]: %1 записи
uk[2]: %1 записів
uk[3]: 1 запис

[ctx: @info:tooltip]
en: Share the selected media
uk: Оприлюднити позначені мультимедійні дані

[ctx: @action:button Move the selected media to the trash]
en: Move to Trash
uk: Пересунути до смітника

[ctx: @info:tooltip]
en: Move the selected media to the trash
uk: Пересунути позначені мультимедійні дані до смітника

[ctx: @action:button Restore the selected media from the trash]
en: Restore
uk: Відновити

[ctx: @info:tooltip]
en: Restore the selected media to their former locations
uk: Відновити позначені мультимедійні дані до їхніх попередніх місць

[ctx: @action:button %1 is the selected sort order, e.g. Name]
en: Sort: %1
uk: Упорядковування: %1

[ctx: @action:inmenu An order to sort media items]
en: Name
uk: Назва

[ctx: @action:inmenu An order to sort media items]
en: Size
uk: Розмір

[ctx: @action:inmenu An order to sort media items]
en: Modified
uk: Змінено

[ctx: @info:tooltip An order to sort media items]
en: Date Modified
uk: Дата зміни

[ctx: @action:inmenu An order to sort media items]
en: Created
uk: Створено

[ctx: @info:tooltip An order to sort media items]
en: Date Created
uk: Дата створення

[ctx: @action:inmenu An order to sort media items]
en: Accessed
uk: Дата доступу

[ctx: @info:tooltip An order to sort media items]
en: Date Accessed
uk: Дата доступу

[ctx: @action:inmenu Sort media items in ascending order]
en: Ascending
uk: За зростанням

[ctx: @action:inmenu Sort media items by name in ascending order]
en: A-Z
uk: А-Я

[ctx: @action:inmenu Sort media items by size in ascending order]
en: Smallest First
uk: Найменші першими

[ctx: @action:inmenu Sort media items by date in ascending order]
en: Oldest First
uk: Найстаріші першими

[ctx: @info:tooltip Sort media items in ascending order]
en: Ascending
uk: За зростанням

[ctx: @action:inmenu Sort media items in descending order]
en: Descending
uk: За спаданням

[ctx: @action:inmenu Sort media items by name in descending order]
en: Z-A
uk: Я-А

[ctx: @action:inmenu Sort media items by size in descending order]
en: Largest First
uk: Найбільші першими

[ctx: @action:inmenu Sort media items by date in descending order]
en: Newest First
uk: Найновіші першими

[ctx: @info:tooltip Sort media items in descending order]
en: Descending
uk: За спаданням

[ctx: @action:button Bookmark the current folder]
en: Bookmark Folder
uk: Позначити теку закладкою

[ctx: @info:tooltip]
en: Bookmark the current folder
uk: Позначити поточну теку закладкою

[ctx: @action:button]
en: Select All
uk: Позначити все

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all media
uk: Позначити усі мультимедійні дані

[ctx: @action:button]
en: Select None
uk: Зняти позначення

[ctx: @info:tooltip]
en: Deselect all media
uk: Зняти позначення з усіх мультимедійних даних

[ctx: @action:button]
en: Invert Selection
uk: Інвертувати позначення

[ctx: @info:tooltip]
en: Invert the selected media
uk: Інвертувати позначені мультимедійні дані

en: No media found
uk: Мультимедійних даних не знайдено

[ctx: @action:button]
en: Back
uk: Назад

[ctx: @action:button]
en: Forward
uk: Переспрямувати

[ctx: @title]
en: Places
uk: Місця

en: Seek slider
uk: Повзунок позиції

en: Skip backward 1 second | Skip backward %1 seconds
uk[0]: Перемотати на %1 секунду
uk[1]: Перемотати на %1 секунди
uk[2]: Перемотати на %1 секунд
uk[3]: Перемотати на секунду

en: Pause playback
uk: Призупинити відтворення

en: Continue playback
uk: Продовжити відтворення

en: Mute audio
uk: Вимкнути звук

en: Volume slider
uk: Повзунок гучності

en: Repeat current video
uk: Повторити поточне відео

en: Metadata
uk: Метадані

en: Set rating to %1
uk: Встановити оцінку %1

[ctx: @label]
en: Rating:
uk: Оцінка:

en: Current rating %1
uk: Поточна оцінка %1

[ctx: @label]
en: Description:
uk: Опис:

en: Image description…
uk: Опис зображення.

[ctx: @label]
en: Tags:
uk: Мітки:

[ctx: @action open tag dialog]
en: Add…
uk: Додати…

[ctx: @info:placeholder]
en: Search for tags or write a new tag…
uk: Шукати мітки або записати нову мітку…

[ctx: @info:placeholder]
en: No tag found.
uk: Мітку не знайдено.

[ctx: @title:group]
en: Create New Tag
uk: Створити мітку

[ctx: @title:group]
en: Existing Tags
uk: Наявні мітки

[ctx: @action close tag dialog]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: @action:button]
en: Choose What's Shown
uk: Вибрати, що буде показано

[ctx: @title]
en: Configure Metadata Display
uk: Налаштовування показу метаданих

[ctx: @action:intoolbar Favorite an image/video]
en: Favorite
uk: Улюблене

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove from favorites
uk: Вилучити з улюбленого

[ctx: @info:tooltip]
en: Add to favorites
uk: Додати до улюблених

[ctx: @action:intoolbar Edit an image]
en: &Edit
uk: З&мінити

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit this image
uk: Редагувати це зображення

[ctx: @action:intoolbar Share an image/video]
en: &Share
uk: &Спільний ресурс

[ctx: @info:tooltip]
en: Share this video
uk: Оприлюднити це відео

[ctx: @info:tooltip]
en: Share this image
uk: Оприлюднити це зображення

[ctx: @action:intoolbar Show information about an image/video]
en: &Info
uk: &Відомості

[ctx: @info:tooltip]
en: See information about this video
uk: Переглянути відомості щодо цього відео

[ctx: @info:tooltip]
en: See information about this image
uk: Переглянути відомості щодо цього зображення

[ctx: @action:intoolbar Start a slideshow]
note: i18n hint in text and dynamic tooltip text
en: &Slideshow
uk: По&каз слайдів

[ctx: @info:tooltip]
en: Start slideshow
uk: Почати показ слайдів

[ctx: @action:intoolbar Toggle visibility of toolbars and other UI elements]
en: Show &Controls
uk: Показати &керування

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter immersive viewing mode
uk: Увійти до зануреного режиму перегляду

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit immersive viewing mode
uk: Вийти з зануреного режиму перегляду

[ctx: @action:intoolbar Toggle visibility of toolbar]
en: Show &Thumbnail Toolbar
uk: Показати панель &мініатюр

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the thumbnail toolbar
uk: Показати панель інструментів мініатюр

[ctx: @info:tooltip]
en: Hide the thumbnail toolbar
uk: Приховати панель інструментів мініатюр

[ctx: @action:intoolbar]
en: &Full Screen
uk: &На весь екран

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter Full Screen
uk: Увійти до повноекранного режиму

[ctx: @info:tooltip]
en: Exit Full Screen
uk: Вийти з повноекранного режиму

en: Previous image
uk: Попереднє зображення

en: Next image
uk: Наступне зображення

[ctx: @action]
en: Zoom Out
uk: Зменшити

[ctx: @action]
en: Zoom In
uk: Збільшити

[ctx: @label:spinbox Slideshow image changing interval]
en: Slideshow interval:
uk: Інтервал показу слайдів:

[ctx: Slideshow image changing interval]
en: 1 second | %1 seconds
uk[0]: %1 секунда
uk[1]: %1 секунди
uk[2]: %1 секунд
uk[3]: 1 секунда

[ctx: @option:check]
en: Loop
uk: Зациклити

[ctx: @option:check]
en: Randomize
uk: Випадково

en: Stop Slideshow
uk: Зупинити показ слайдів

en: Show All Controls
uk: Показати усі засоби керування

[ctx: @action: button]
en: Stop
uk: Стоп

[ctx: @action: button]
en: Start
uk: Пуск

[ctx: @label:Slideshow image changing interval]
en: Interval:
uk: Інтервал:

en: seconds
uk: секунд

en: Add new tag…
uk: Додати нову мітку…

[ctx: @action:button Open settings dialog]
en: Settings
uk: Параметри

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Trash
uk: Смітник

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Network
uk: Мережа

[ctx: @title:group]
en: Bookmarks
uk: Закладки

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Countries
uk: Країни

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: States
uk: Області

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Cities
uk: Міста

en: Time
uk: Час

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Years
uk: Роки

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Months
uk: Місяці

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Weeks
uk: Тижні

[ctx: @action:button Navigation entry in sidebar]
en: Days
uk: Дні

[ctx: @label:slider]
en: Thumbnail size:
uk: Розмір мініатюри:

[ctx: @info:tooltip, %1 is a size in pixels]
en: %1 px
uk: %1 пк

[ctx: @title:group]
en: Image View Background
uk: Тло перегляду зображень

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: Black
uk: Чорне

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: White
uk: Біле

[ctx: @option:radio As in, background color]
en: Theme default
uk: Типовий для теми

[ctx: info]
en: Use the background color specified by the theme
uk: Використовувати колір тла, який визначається темою

[ctx: @option:check]
en: Show a checkerboard background behind transparent images
uk: Показувати тло у форматі шахівниці під прозорими зображеннями

[ctx: @option:check]
en: Enlarge images that are smaller than the viewport
uk: Збільшувати зображення, які є меншими за панель перегляду

[ctx: @option:check]
en: Remember zoom level when switching between images
uk: Зберігати масштабування при переході між зображеннями

[ctx: @title:group]
en: Slideshow
uk: Показ слайдів

[ctx: @action:button]
en: General
uk: Загальне

en: About Photos
uk: Про «Фотографії»

[ctx: @title:group]
en: About
uk: Відомості

en: About KDE
uk: Про KDE

[ctx: @action Share an image/video]
en: &Share
uk: &Спільний ресурс

[ctx: @info:tooltip]
en: Show menu
uk: Показати меню

[ctx: @action:inMenu]
en: Donate…
uk: Підтримати фінансово…

[ctx: @action:inMenu]
en: Report Bug…
uk: Надіслати звіт про помилку…

en: General
uk: Загальне

[ctx: Remote network locations]
en: Remote
uk: Віддалене
