kolf - en to cs translation catalogue (129 entries)

en: No configuration options
cs: Žádné možnosti nastavení

en: Add object:
cs: Přidat objekt:

en: Course name:
cs: Jméno hřiště:

en: Course author:
cs: Autor hřiště:

en: Maximum number of strokes player can take on this hole.
cs: Maximální počet úderů, které má hráč na tuto jamku.

en: Maximum number of strokes
cs: Maximální počet úderů

en: Unlimited
cs: Bez omezení

en: Show border walls
cs: Zobrazit okrajové stěny

en: Course Author
cs: Autor hřiště

en: Course Name
cs: Jméno hřiště

en: Drop Outside of Hazard
cs: Přesunout se z hazardu

en: Rehit From Last Location
cs: Znovu z posledního místa

en: What would you like to do for your next shot?
cs: Co si přejete udělat v následujícím úderu?

en: %1 is in a Hazard
cs: %1 je riziko

en: %1 will start off.
cs: %1 začne.

en: New Hole
cs: Nová jamka

en: Course name: %1
cs: Jméno hřiště: %1

en: Created by %1
cs: Vytvořil %1

en: %1 hole | %1 holes
cs[0]: %1 jamka
cs[1]: %1 jamky
cs[2]: %1 jamek

[ctx: @title:window]
en: Course Information
cs: Informace o hřišti

en: This hole uses the following plugins, which you do not have installed:
cs: Tato jamka používá tyto moduly, které nemáte nainstalované:

en: There are unsaved changes to current hole. Save them?
cs: Pro aktuální jamku jsou některé změny neuložené. Přejete si je uložit?

en: Unsaved Changes
cs: Neuložené změny

en: Save &Later
cs: U&ložit později

[ctx: @title:window]
en: Pick Kolf Course to Save To
cs: Vyberte kurz Kolf, kam si přejete uložit

en: &Do not ask again
cs: Příště se už ne&ptat

en: Slope
cs: Svah

en: Wall
cs: Stěna

en: Cup
cs: Nádoba

en: Sand
cs: Písek

en: Windmill
cs: Větrný mlýn

en: Black Hole
cs: Černá díra

en: Floater
cs: Plovák

en: Bridge
cs: Most

en: Sign
cs: Značka

en: Bumper
cs: Nerovnost

en: Save &Course
cs: Uložit &hřiště

en: Save &Course As...
cs: Uložit hř&iště jako...

en: &Save Game
cs: &Uložit hru

en: &Save Game As...
cs: Uložit hru &jako...

en: &Edit
cs: &Upravit

en: &New
cs: &Nový

en: &Reset
cs: O&bnovit

en: &Undo Shot
cs: &Vrátit úder zpět

note: i18n("&Replay Shot"), 0, this, SLOT(emptySlot()), actionCollection(), "replay"); Go
en: Switch to Hole
cs: Přejít na jamku

en: &Next Hole
cs: &Následující jamka

en: &Previous Hole
cs: &Předchozí jamka

en: &First Hole
cs: P&rvní jamka

en: &Last Hole
cs: &Poslední jamka

en: &Random Hole
cs: Ná&hodná jamka

en: Enable &Mouse for Moving Putter
cs: Povolit &myš pro přesun putteru

en: Enable &Advanced Putting
cs: Povolit &pokročilý putter

en: Show &Info
cs: Zobrazit &informace

en: Show Putter &Guideline
cs: Zobrazit &rady pro putter

en: Enable All Dialog Boxes
cs: Povolit všechny dialogy

en: Play &Sounds
cs: Přehrávat &zvuky

en: &About Course...
cs: &O hřišti...

en: &Tutorial
cs: &Návod

en:  and
cs:  a

en: %1 tied
cs: %1 remíza

en: %1 won!
cs: %1 vyhrál!

en: High Scores for %1
cs: Nejvyšší skóre pro %1

[ctx: @title:window]
en: Pick Saved Game to Save To
cs: Vyberte hru, do které si přejete uložit

[ctx: @title:window]
en: Pick Kolf Saved Game
cs: Vyberte uloženou hru Kolf

en: %1's turn
cs: Tah %1

en: %1's score has reached the maximum for this hole.
cs: %1 dosáhl(a) maximální skóre pro touto jamku.

note: i18n: ectx: Menu (hole)
en: Ho&le
cs: &Jamka

note: i18n: ectx: Menu (go_course)
en: &Go
cs: S&tart

en: Enable show/hide
cs: Povolit skrývaní/zobrazení

en: Slow
cs: Pomalu

en: Fast
cs: Rychle

en: Vertical
cs: Svislý

en: Horizontal
cs: Vodorovný

en: Diagonal
cs: Diagonálně

en: Opposite Diagonal
cs: Opačně diagonálně

en: Elliptic
cs: Eliptické

en: Reverse direction
cs: Opačný směr

en: Unmovable
cs: Nepřesunutelné

en: Whether or not this slope can be moved by other objects, like floaters.
cs: Jestli je možné tento svah přesunout jinými objekty, například pomocí plováku.

en: Grade:
cs: Úroveň:

en: KDE Minigolf Game
cs: KDE hra Minigolf

en: (c) 2002-2010, Kolf developers
cs: (c) 2002-2010, vývojáři Kolf

en: Current maintainer
cs: Současný správce

en: Former main author
cs: Bývalý hlavní autor

en: Advanced putting mode
cs: Pokročilý režim pro putter

en: Border around course
cs: Okraje okolo hřiště

en: Some good sound effects
cs: Pár dobrých zvukových efektů

en: Wall-bouncing help
cs: Pomoc s odrážením od stěn

en: Suggestions, bug reports
cs: Nápady, zprávy o chybách

en: Developer of Box2D physics engine
cs: Vývojář engine fyziky Box2D

en: Vector class (Kolf 1)
cs: Třída Vector (Kolf 1)

en: Working wall-bouncing algorithm (Kolf 1)
cs: Práce na algoritmu odrážení od stěn (Kolf 1)

en: File
cs: Soubor

en: Print course information and exit
cs: Vytisknout informace o hřišti a skončit

en: By %1
cs: Od %1

en: %1 holes
cs: %1 jamek

en: Course %1 does not exist.
cs: Hřiště %1 neexistuje.

[ctx: @title:window]
en: New Game
cs: Nová hra

en: Players
cs: Hráči

en: &New Player
cs: &Nový hráč

en: Course
cs: Hřiště

en: Choose Course to Play
cs: Vyberte hřiště, které si přejete hrát

en: Create New
cs: Vytvořit nový

en: You
cs: Vy

en: Highscores
cs: Nejvyšší skóre

en: Add...
cs: Přidat...

en: Remove
cs: Odstranit

en: Options
cs: Možnosti

en: Game Options
cs: Možnosti hry

en: &Strict mode
cs: &Striktní režim

en: In strict mode, undo, editing, and switching holes is not allowed. This is generally for competition. Only in strict mode are highscores kept.
cs: V striktním režimu není povoleno vracení se zpět, úpravy a ani přechody mezi jamkami.
    Je určený hlavně pro soutěže. Pouze v tomto režimu se uchovávají nejvyšší skóre.

en: %1 Holes
cs: %1 jamek

[ctx: @title:window]
en: Pick Kolf Course
cs: Vyberte kurz Kolf

en: Chosen course is already on course list.
cs: Vybrané hřiště už je na seznamu hřišť.

en: Player %1
cs: Hráč %1

en:  degree |  degrees
cs[0]:  stupeň
cs[1]:  stupně
cs[2]:  stupňů

en: Exiting ball angle:
cs: Výstupní úhel míčku:

en: Minimum exit speed:
cs: Minimální rychlost na výstupu:

en: Maximum exit speed:
cs: Maximální rychlost na výstupu:

en: &Top
cs: Na&hoře

en: &Left
cs: V&levo

en: &Right
cs: Vp&ravo

en: &Bottom
cs: &Dole

en: Walls on:
cs: Stěny:

en: Sign HTML:
cs: Podepsat HTML:

en: Windmill on top
cs: Větrný mlýn nahoře

en: Moving speed
cs: Rychlost pohybu

en: New Text
cs: Nový text

en: Total
cs: Celkem
