kolf - en to fr translation catalogue (127 entries)

en: No configuration options
fr: Pas d'options de configuration

[ctx: @label:listbox]
en: Add object:
fr: Ajouter un objet :

[ctx: @label:textbox]
en: Course name:
fr: Nom du parcours :

[ctx: @label:textbox]
en: Course author:
fr: Auteur du parcours :

[ctx: @label:spinbox]
en: Par:
fr: Par :

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum:
fr: Maximum :

[ctx: @info:whatsthis]
en: Maximum number of strokes player can take on this hole.
fr: Nombre maximal de coups qu'un joueur peut réaliser sur ce trou.

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximum number of strokes
fr: Nombre maximal de coups

[ctx: @item number of strokes]
en: Unlimited
fr: Illimité

[ctx: @option:check]
en: Show border walls
fr: Afficher les murs de bordure

en: Course Author
fr: Auteur du parcours

en: Course Name
fr: Nom du parcours

[ctx: @item harzard action]
en: Drop Outside of Hazard
fr: Se droper en dehors d'une zone de danger

[ctx: @item harzard action]
en: Rehit From Last Location
fr: Frapper à nouveau à partir du dernier emplacement

en: What would you like to do for your next shot?
fr: Que voulez-vous faire pour votre prochain tir ?

[ctx: @title:window]
en: %1 in a Hazard
fr: %1 dans une zone de danger

en: %1 will start off.
fr: %1 commencera.

[ctx: @title:window]
en: New Hole
fr: Nouveau trou

en: Course name: %1
fr: Nom du parcours : %1

en: Created by %1
fr: Créé par %1

en: %1 hole | %1 holes
fr[0]: %1 trou
fr[1]: %1 trous

[ctx: @title:window]
en: Course Information
fr: Informations sur le parcours

en: This hole uses the following plugins, which you do not have installed:
fr: Ce trou utilise les modules externes suivants, que vous n'avez pas installés :

en: There are unsaved changes to current hole. Save them?
fr: Il y a des changements non enregistrés. Les enregistrer ?

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
fr: Modifications non enregistrées

[ctx: @action:button]
en: Save &Later
fr: Enregistrer p&lus tard

[ctx: @title:window]
en: Pick Kolf Course to Save To
fr: Choisir le parcours de Kolf dans lequel enregistrer

[ctx: @option:check]
en: &Do not ask again
fr: &Ne plus poser la question

en: Slope
fr: Pente

en: Puddle
fr: Mare

en: Wall
fr: Mur

en: Cup
fr: Coupe

en: Sand
fr: Sable

en: Windmill
fr: Moulin à vent

en: Black Hole
fr: Trou noir

en: Floater
fr: Flotteur

en: Bridge
fr: Pont

en: Sign
fr: Panneau

[ctx: @action]
en: Save &Course
fr: Enregistrer un par&cours

[ctx: @action]
en: Save &Course As…
fr: Enregistrer un par&cours sous...

[ctx: @action]
en: &Save Game
fr: Enregi&strer la partie

[ctx: @action]
en: &Save Game As…
fr: Enregi&strer une partie sous...

[ctx: @option:check]
en: &Edit
fr: Modifi&er

[ctx: @action]
en: &New
fr: &Nouveau

[ctx: @action]
en: &Reset
fr: &Réinitialiser

[ctx: @action]
en: &Undo Shot
fr: Ann&uler le coup

[ctx: @title:menu]
note: i18nc("@action", "&Replay Shot"), 0, this, SLOT(emptySlot()), actionCollection(), "replay"); Go
en: Switch to Hole
fr: Basculer vers le trou

[ctx: @action]
en: &Next Hole
fr: Trou suiva&nt

[ctx: @action]
en: &Previous Hole
fr: Trou &précédent

[ctx: @action]
en: &First Hole
fr: Pre&mier trou

[ctx: @action]
en: &Last Hole
fr: &Dernier trou

[ctx: @action]
en: &Random Hole
fr: T&rou aléatoire

[ctx: @option:check]
en: Enable &Mouse for Moving Putter
fr: Activer la &souris pour le déplacement du putter

[ctx: @option:check]
en: Enable &Advanced Putting
fr: &Activer le putting avancé

[ctx: @option:check]
en: Show &Info
fr: Afficher les &informations

[ctx: @option:check]
en: Show Putter &Guideline
fr: Afficher la li&gne de visée du putter

[ctx: @option:check]
en: Enable All Dialog Boxes
fr: Activer toutes les boites de dialogue

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
fr: Jouer les sons

[ctx: @action]
en: &About Course
fr: À propos du p&arcours

[ctx: @action]
en: &Tutorial
fr: &Tutoriel

[ctx: @item:intext winners]
en:  and
fr:  et

en: %1 tied
fr: %1 égalité

en: %1 won!
fr: %1 a gagné !

en: High Scores for %1
fr: Meilleurs scores pour %1

[ctx: @title:window]
en: Pick Saved Game to Save To
fr: Choisir une partie enregistrée pour l'enregistrer

[ctx: @title:window]
en: Pick Kolf Saved Game
fr: Choisir une partie de Kolf enregistrée

en: %1's turn
fr: Tour de %1

en: %1's score has reached the maximum for this hole.
fr: Le score de %1 a atteint le maximum pour ce trou.

note: i18n: ectx: Menu (hole)
en: Ho&le
fr: &Trou

note: i18n: ectx: Menu (go_course)
en: &Go
fr: A&ller

[ctx: @option:check]
en: Enable show/hide
fr: Activer afficher / masquer

[ctx: @item:inrange]
en: Slow
fr: Lent

[ctx: @item:inrange]
en: Fast
fr: Rapide

en: Diagonal
fr: Diagonale

en: Opposite Diagonal
fr: Diagonale opposée

en: Elliptic
fr: Elliptique

[ctx: @option:check]
en: Reverse direction
fr: Inverser la direction

[ctx: @option:check]
en: Unmovable
fr: Non déplaçable

[ctx: @info:whatsthis]
en: Whether or not this slope can be moved by other objects, like floaters.
fr: Définir si cette pente peut être déplacée par des objets, comme les flotteurs.

[ctx: @lable:spinbox]
en: Grade:
fr: Niveau :

en: KDE Minigolf Game
fr: Jeu de mini-golf pour KDE

en: (c) 2002-2010, Kolf developers
fr: (c) 2002-2010, Les développeurs de Kolf

en: Current maintainer
fr: Mainteneur actuel

en: Former main author
fr: Auteur principal originel

en: Advanced putting mode
fr: Mode de putting évolué

en: Border around course
fr: Bordure autour du parcours

en: Some good sound effects
fr: Des bons effets sonores

en: Wall-bouncing help
fr: Aide du rebond sur le mur

en: Suggestions, bug reports
fr: Suggestions, rapports de bogues

en: Developer of Box2D physics engine
fr: Développeur du monteur « Physique Box2D »

en: Vector class (Kolf 1)
fr: Classe « Vector » (Kolf 1)

en: Working wall-bouncing algorithm (Kolf 1)
fr: Algorithme de fonctionnement des rebonds sur les murs (Kolf 1)

en: File
fr: Fichier

en: Print course information and exit
fr: Afficher les informations sur le parcours et quitter.

en: By %1
fr: Par %1

en: %1 holes
fr: %1 trous

en: Course %1 does not exist.
fr: Le parcours %1 n'existe pas.

[ctx: @title:window]
en: New Game
fr: Nouvelle partie

[ctx: @title:tab]
en: Players
fr: Joueurs

[ctx: @action:button]
en: &New Player
fr: &Nouveau joueur

[ctx: @title:tab]
en: Course
fr: Parcours

[ctx: @title]
en: Choose Course to Play
fr: Sélectionnez un parcours pour une partie

en: You
fr: Vous

[ctx: @action:button]
en: Highscores
fr: Meilleurs scores

[ctx: @action:button]
en: Add…
fr: Ajouter…

[ctx: @action:button]
en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: @title]
en: Game Options
fr: Options de partie

[ctx: @option:check]
en: &Strict mode
fr: Mode &strict

en: In strict mode, undo, editing, and switching holes is not allowed. This is generally for competition. Only in strict mode are highscores kept.
fr: En mode strict, les annulations modifications et changements de trous ne sont pas permis. C'est généralement pour la compétition. Les records ne sont conservés qu'en mode strict.

[ctx: @info author attribution]
en: By %1
fr: Par %1

[ctx: @info]
en: 1 Hole | %1 Holes
fr[0]: 1 trou
fr[1]: %1 trous

[ctx: @title:window]
en: Pick Kolf Course
fr: Choisir un parcours de Kolf

en: Chosen course is already on course list.
fr: Le parcours choisi est déjà dans la liste des parcours.

en: Player %1
fr: Joueur %1

[ctx: @item:valuesuffix]
en:  degree |  degrees
fr[0]:  degré
fr[1]:  degrés

[ctx: @label:spinbox]
en: Exiting ball angle:
fr: Angle de sortie de la balle :

[ctx: @label:spinbox]
en: Minimum exit speed:
fr: Vitesse minimale de sortie :

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum exit speed:
fr: Vitesse maximale de sortie :

[ctx: @option:check wall on]
en: &Top
fr: En &haut

[ctx: @option:check wall on]
en: &Left
fr: A &gauche

[ctx: @option:check wall on]
en: &Right
fr: A d&roite

[ctx: @option:check wall on]
en: &Bottom
fr: En &bas

[ctx: @label:chooser]
en: Walls on:
fr: Bordures sur :

[ctx: @label:textbox]
en: Sign HTML:
fr: Signer en HTML :

[ctx: @option:check]
en: Windmill on top
fr: Moulin à vent en haut

[ctx: @label:slider]
en: Moving speed
fr: Vitesse de déplacement

en: New Text
fr: Nouveau texte
