kolf - en to ia translation catalogue (94 entries)

[ctx: @label:listbox]
en: Add object:
ia: Adde Objecto:

[ctx: @label:textbox]
en: Course name:
ia: Nomine de curso:

[ctx: @label:textbox]
en: Course author:
ia: Autor de Curso:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum:
ia: Maxime

[ctx: @item number of strokes]
en: Unlimited
ia: Sin limite

en: Course Author
ia: Autor de Curso

en: Course Name
ia: Nomine de curso

[ctx: @title:window]
en: New Hole
ia: Nove foramine

en: Course name: %1
ia: Nomine de curso: %1

en: Created by %1
ia: Create per %1

en: %1 hole | %1 holes
ia[0]: %1 foramine
ia[1]: %1 foramines

[ctx: @title:window]
en: Course Information
ia: Information de curso

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
ia: Modificationes non salveguardate

[ctx: @action:button]
en: Save &Later
ia: Salveguarda p&lus tarde

[ctx: @option:check]
en: &Do not ask again
ia: Tu non &Demanda de nove

en: Slope
ia: Inclination

en: Wall
ia: Muro

en: Cup
ia: Cuppa

en: Sand
ia: Arena

en: Windmill
ia: Molino

en: Black Hole
ia: Foramine Nigre

en: Bridge
ia: Ponte (Bridge)

en: Sign
ia: Signa

[ctx: @action]
en: Save &Course
ia: Salveguarda &Curso

[ctx: @action]
en: Save &Course As…
ia: Salveguarda &Curso Como…

[ctx: @action]
en: &Save Game
ia: &Salveguarda  Joco...

[ctx: @action]
en: &Save Game As…
ia: &Salveguarda  Joco Como ...

[ctx: @option:check]
en: &Edit
ia: &Edita

[ctx: @action]
en: &New
ia: &Nove

[ctx: @action]
en: &Reset
ia: &Re-Assigna

[ctx: @action]
en: &Undo Shot
ia: &Annulla colpo

[ctx: @title:menu]
note: i18nc("@action", "&Replay Shot"), 0, this, SLOT(emptySlot()), actionCollection(), "replay"); Go
en: Switch to Hole
ia: Passa a Foramine

[ctx: @action]
en: &Next Hole
ia: Proxime Forami&ne

[ctx: @action]
en: &Previous Hole
ia: &Previe Foramine

[ctx: @action]
en: &First Hole
ia: Prime &Foramine

[ctx: @action]
en: &Last Hole
ia: U&ltime foramine

[ctx: @action]
en: &Random Hole
ia: Foramine Aleato&ri

[ctx: @option:check]
en: Show &Info
ia: Monstra &Info

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
ia: Reproduce sonos

[ctx: @action]
en: &About Course
ia: &A proposito de Curso

[ctx: @action]
en: &Tutorial
ia: &Classe special (Tutorial)

[ctx: @item:intext winners]
en:  and
ia:  e

en: %1 tied
ia: %1 ligate

en: %1 won!
ia: %1 vince!

[ctx: @title:window]
en: Pick Saved Game to Save To
ia: Selige Joco Salveguardate e Salveguarda A

[ctx: @title:window]
en: Pick Kolf Saved Game
ia: Selige Joco de Kolf salveguardate

en: %1's turn
ia: torno de %1

note: i18n: ectx: Menu (hole)
en: Ho&le
ia: Fora&mine

note: i18n: ectx: Menu (go_course)
en: &Go
ia: &Vade

[ctx: @option:check]
en: Enable show/hide
ia: Habilita monstra/cela

[ctx: @item:inrange]
en: Slow
ia: Lente

[ctx: @item:inrange]
en: Fast
ia: Rapide

en: Opposite Diagonal
ia: Diagonal opposite

[ctx: @option:check]
en: Reverse direction
ia: Direction invertite

[ctx: @lable:spinbox]
en: Grade:
ia: Grado:

en: KDE Minigolf Game
ia: Joco de Minigolf de KDE

en: (c) 2002-2010, Kolf developers
ia: (c) 2002-2010, disveloppatores de  Kolf

en: Current maintainer
ia: Mantenitor Currente

en: Former main author
ia: Disveloppator principal anterior

en: Some good sound effects
ia: Alcun bon effectos de sono

en: Suggestions, bug reports
ia: uggestiones, reportos de bugs o faltas

en: Print course information and exit
ia: Imprime information de curso e exi

en: By %1
ia: Per %1

en: %1 holes
ia: %1 foramines

en: Course %1 does not exist.
ia: Curso %1 non existe.

[ctx: @title:window]
en: New Game
ia: Nove Joco

[ctx: @title:tab]
en: Players
ia: Jocatores

[ctx: @action:button]
en: &New Player
ia: &Nove Jocator

[ctx: @title:tab]
en: Course
ia: Curso

[ctx: @title]
en: Choose Course to Play
ia: Selige Curso per Jocar

en: You
ia: Tu

[ctx: @action:button]
en: Highscores
ia: Punctos alte

[ctx: @action:button]
en: Add…
ia: Adde…

[ctx: @title:tab]
en: Options
ia: Optiones

[ctx: @title]
en: Game Options
ia: Optiones de Joco

[ctx: @option:check]
en: &Strict mode
ia: Modo &Stricte

[ctx: @info author attribution]
en: By %1
ia: Per %1

[ctx: @info]
en: 1 Hole | %1 Holes
ia[0]: 1 Foramine
ia[1]: %1 Foramines

[ctx: @title:window]
en: Pick Kolf Course
ia: Selige tu curso de Kolf

en: Chosen course is already on course list.
ia: Curso seligite ja es sur le lista de curso.

en: Player %1
ia: Jocator %1

[ctx: @item:valuesuffix]
en:  degree |  degrees
ia[0]:  grado
ia[1]:  grados

[ctx: @label:spinbox]
en: Exiting ball angle:
ia: Angulo de exir de ballon:

[ctx: @label:spinbox]
en: Minimum exit speed:
ia: Minime velocitate de exito:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum exit speed:
ia: Maxime velocitate de exito:

[ctx: @option:check wall on]
en: &Top
ia: C&ulmine

[ctx: @option:check wall on]
en: &Left
ia: &Sinistra

[ctx: @option:check wall on]
en: &Right
ia: &Dextera

[ctx: @option:check wall on]
en: &Bottom
ia: &Basso

[ctx: @label:chooser]
en: Walls on:
ia: Muros sur:

[ctx: @label:textbox]
en: Sign HTML:
ia: Signa HTML:

[ctx: @option:check]
en: Windmill on top
ia: Molino in alto

[ctx: @label:slider]
en: Moving speed
ia: Velocitate de mover

en: New Text
ia: Nove texto
