kolf - en to mk translation catalogue (108 entries)

en: No configuration options
mk: Нема опции за конфигурација

en: Add object:
mk: Додај објект:

en: Course name:
mk: Име на полето:

en: Course author:
mk: Автор на полето:

en: Par:
mk: Минимум удари:

en: Maximum:
mk: Максимум:

en: Maximum number of strokes player can take on this hole.
mk: Максимален број на удари што играчот може да ги направи на оваа дупка.

en: Maximum number of strokes
mk: Максимален број на удари

en: Unlimited
mk: Неограничен

en: Show border walls
mk: Прикажи ги граничните ѕидови

en: Course Author
mk: Автор на полето

en: Course Name
mk: Име на полето

en: Drop Outside of Hazard
mk: Излези од препрека

en: Rehit From Last Location
mk: Повторен удар од последната локација

en: What would you like to do for your next shot?
mk: Што сакате да направите со следниот удар?

en: %1 is in a Hazard
mk: %1 е во препрека

en: %1 will start off.
mk: %1 ќе почне.

en: New Hole
mk: Нова дупка

en: Course name: %1
mk: Име на полето: %1

en: Created by %1
mk: Создадено од %1

en: This hole uses the following plugins, which you do not have installed:
mk: Оваа дупка ги користи следниве приклучоци кои ги немате инсталирано:

en: There are unsaved changes to current hole. Save them?
mk: Постојат незачувани измени на тековната дупка. Дали сакате да ги зачувате?

en: Unsaved Changes
mk: Незачувани измени

en: Save &Later
mk: Зачувај &подоцна

en: &Do not ask again
mk: &Не прашувај повторно

en: Puddle
mk: Бара (вода)

en: Wall
mk: Ѕид

en: Cup
mk: Дупка

en: Sand
mk: Песок

en: Windmill
mk: Ветерница

en: Black Hole
mk: Црна дупка

en: Bridge
mk: Мост

en: Sign
mk: Знак

en: Bumper
mk: Нерамнина

en: Save &Course
mk: Зачувај &поле

en: Save &Course As...
mk: З&ачувај поле како...

en: &Save Game
mk: Зачу&вај игра

en: &Save Game As...
mk: Зачува&ј игра како...

en: &New
mk: &Нова

en: &Reset
mk: &Ресетирај

en: &Undo Shot
mk: &Поништи удар

note: i18n("&Replay Shot"), 0, this, SLOT(emptySlot()), actionCollection(), "replay"); Go
en: Switch to Hole
mk: Оди на дупка

en: &Next Hole
mk: &Следна дупка

en: &Previous Hole
mk: &Претходна дупка

en: &First Hole
mk: П&рва дупка

en: &Last Hole
mk: П&оследна дупка

en: &Random Hole
mk: &Случајна дупка

en: Enable &Mouse for Moving Putter
mk: Овоз&можи движење на палката со глушецот

en: Enable &Advanced Putting
mk: Овозможи &напредно удирање

en: Show &Info
mk: Прикажи &информации

en: Show Putter &Guideline
mk: Прикажи ја &насоката на ударот

en: Enable All Dialog Boxes
mk: Овозможи ги сите дијалози

en: Play &Sounds
mk: Вклучи з&вуци

en: &Tutorial
mk: &Прирачник

en: Par
mk: Минимум удари

en:  and
mk:  и

en: %1 tied
mk: %1 нерешено

en: %1 won!
mk: %1 победи!

en: High Scores for %1
mk: Најдобри резултати за %1

en: %1's turn
mk: %1 е на ред

en: %1's score has reached the maximum for this hole.
mk: Резултатот на %1 го достигна максимумот за оваа дупка.

note: i18n: ectx: Menu (hole)
en: Ho&le
mk: &Дупка

note: i18n: ectx: Menu (go_course)
en: &Go
mk: &Оди

en: Enable show/hide
mk: Овозможи прикажи/скриј

en: Slow
mk: Бавно

en: Fast
mk: Брзо

en: Diagonal
mk: Дијагонала

en: Opposite Diagonal
mk: Спротивна дијагонала

en: Reverse direction
mk: Спротивна насока

en: Unmovable
mk: Неподвижно

en: Whether or not this slope can be moved by other objects, like floaters.
mk: Дали оваа косина може или не може да биде поместена од други објекти, како што се лебдeчките платформи.

en: Grade:
mk: Оцена:

en: KDE Minigolf Game
mk: KDE мини голф игра

en: Advanced putting mode
mk: Напреден режим на удирање

en: Border around course
mk: Граница околу полето

en: Some good sound effects
mk: Неколку добри звучни ефекти

en: Wall-bouncing help
mk: Помош за одбивање од ѕид

en: Suggestions, bug reports
mk: Предлози, извештаи за грешки

en: Print course information and exit
mk: Испечати ги информациите за полето и излези

en: By %1
mk: од %1

en: %1 holes
mk: %1 дупки

en: par %1
mk: мин. удари %1

en: Course %1 does not exist.
mk: Полето %1 не постои.

en: Players
mk: Играчи

en: &New Player
mk: &Нов играч

en: Course
mk: Поле

en: Choose Course to Play
mk: Изберете поле за игра

en: Create New
mk: Создади нов

en: You
mk: Вие

en: Highscores
mk: Најдобри резултати

en: Add...
mk: Додај...

en: Game Options
mk: Опции за играта

en: &Strict mode
mk: &Строг режим

en: In strict mode, undo, editing, and switching holes is not allowed. This is generally for competition. Only in strict mode are highscores kept.
mk: Во строгиот режим не е дозволено поништување, променување и пресокнување на дупки. Овој режим е за напревар. Се чуваат само најдобрите резултати од строгиот режим.

en: Par %1
mk: Мин. удари %1

en: %1 Holes
mk: %1 Дупки

en: Chosen course is already on course list.
mk: Избраното поле е веќе во листата со полиња.

en: Player %1
mk: Играч %1

en: Exiting ball angle:
mk: Излезен агол на топчето:

en: Minimum exit speed:
mk: Минимална излезна брзина:

en: &Top
mk: &Врв

en: &Left
mk: &Лево

en: &Right
mk: &Десно

en: Walls on:
mk: Ѕидови на:

en: Sign HTML:
mk: HTML ознака:

en: Moving speed
mk: Брзина на движење

en: New Text
mk: Нов текст

en: Total
mk: Вкупно
