kolf - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (138 entries)

en: No configuration options
sr@ijekavianlatin: Nema opcija za podešavanje

en: Add object:
sr@ijekavianlatin: Dodaj objekat:

en: Course name:
sr@ijekavianlatin: Ime terena:

en: Course author:
sr@ijekavianlatin: Autor terena:

en: Maximum:
sr@ijekavianlatin: Najviše:

en: Maximum number of strokes player can take on this hole.
sr@ijekavianlatin: Najveći broj udaraca koje igrač može izvesti na ovoj rupi.

en: Maximum number of strokes
sr@ijekavianlatin: Najveći broj udaraca

en: Unlimited
sr@ijekavianlatin: neograničeno

en: Show border walls
sr@ijekavianlatin: Ivični zidovi

en: Course Author
sr@ijekavianlatin: Autor terena

en: Course Name
sr@ijekavianlatin: Ime terena

en: Drop Outside of Hazard
sr@ijekavianlatin: Spusti van prepreke

en: Rehit From Last Location
sr@ijekavianlatin: Novi udarac s posljednje lokacije

en: What would you like to do for your next shot?
sr@ijekavianlatin: Šta želite da vam bude sljedeći udarac?

en: %1 is in a Hazard
sr@ijekavianlatin: %1 je u prepreci

en: %1 will start off.
sr@ijekavianlatin: %1 započinje.

en: New Hole
sr@ijekavianlatin: Nova rupa

en: Course name: %1
sr@ijekavianlatin: Ime terena: %1

en: Created by %1
sr@ijekavianlatin: Autor: %1

en: %1 hole | %1 holes
sr@ijekavianlatin[0]: %1 rupa
sr@ijekavianlatin[1]: %1 rupe
sr@ijekavianlatin[2]: %1 rupa
sr@ijekavianlatin[3]: %1 rupa

en: Course Information
sr@ijekavianlatin: Podaci o terenu

en: This hole uses the following plugins, which you do not have installed:
sr@ijekavianlatin: Ova rupa zahtijeva sledeće priključke koji nisu instalirani:

en: There are unsaved changes to current hole. Save them?
sr@ijekavianlatin: Nesačuvane izmjene na tekućoj rupi. Sačuvati ih?

en: Unsaved Changes
sr@ijekavianlatin: Nesačuvane izmjene

en: Save &Later
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj &kasnije

en: &Do not ask again
sr@ijekavianlatin: &Ne pitaj više

en: Slope
sr@ijekavianlatin: Padina

en: Puddle
sr@ijekavianlatin: bara

en: Wall
sr@ijekavianlatin: zid

en: Cup
sr@ijekavianlatin: šolja

en: Sand
sr@ijekavianlatin: pesak

en: Windmill
sr@ijekavianlatin: vjetrenjača

en: Black Hole
sr@ijekavianlatin: crna rupa

en: Floater
sr@ijekavianlatin: plutač

en: Bridge
sr@ijekavianlatin: most

en: Sign
sr@ijekavianlatin: znak

en: Bumper
sr@ijekavianlatin: branik

en: Save &Course
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj &teren

en: Save &Course As...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj teren &kao...

en: &Save Game
sr@ijekavianlatin: &Sačuvaj poziciju

en: &Save Game As...
sr@ijekavianlatin: Sačuvaj &poziciju kao...

en: &Edit
sr@ijekavianlatin: &Uredi

en: &New
sr@ijekavianlatin: &Novo

en: &Reset
sr@ijekavianlatin: &Resetuj

en: &Undo Shot
sr@ijekavianlatin: &Opozovi udarac

note: i18n("&Replay Shot"), 0, this, SLOT(emptySlot()), actionCollection(), "replay"); Go
en: Switch to Hole
sr@ijekavianlatin: Prebaci na rupu

en: &Next Hole
sr@ijekavianlatin: &Sljedeća rupa

en: &Previous Hole
sr@ijekavianlatin: &Prethodna rupa

en: &First Hole
sr@ijekavianlatin: &Prva rupa

en: &Last Hole
sr@ijekavianlatin: &Posljednja rupa

en: &Random Hole
sr@ijekavianlatin: &Nasumična rupa

en: Enable &Mouse for Moving Putter
sr@ijekavianlatin: Pomijeranje kotrljača &mišem

en: Enable &Advanced Putting
sr@ijekavianlatin: &Napredno kotrljanje

en: Show &Info
sr@ijekavianlatin: &Podaci

en: Show Putter &Guideline
sr@ijekavianlatin: &Vodilja kotrljača

en: Enable All Dialog Boxes
sr@ijekavianlatin: Uključi sve opcije u dijalogu

en: Play &Sounds
sr@ijekavianlatin: Puštaj &zvukove

en: &About Course
sr@ijekavianlatin: &O terenu

en: &Tutorial
sr@ijekavianlatin: &Tutorijal

en: Par
sr@ijekavianlatin: par

en:  and
sr@ijekavianlatin:  i

en: %1 tied
sr@ijekavianlatin: %1: neriješeno

en: %1 won!
sr@ijekavianlatin: %1: pobjeda!

en: High Scores for %1
sr@ijekavianlatin: Najrezultati za %1

en: %1's turn
sr@ijekavianlatin: %1 na potezu

en: %1's score has reached the maximum for this hole.
sr@ijekavianlatin: %1 dostiže maksimalni rezultat za ovu rupu.

note: i18n: ectx: Menu (hole)
en: Ho&le
sr@ijekavianlatin: Ru&pa

note: i18n: ectx: Menu (go_course)
en: &Go
sr@ijekavianlatin: &Kretanje

en: Enable show/hide
sr@ijekavianlatin: Prikazivanje/skrivanje

en: Slow
sr@ijekavianlatin: sporo

en: Fast
sr@ijekavianlatin: brzo

en: Vertical
sr@ijekavianlatin: uspravna

en: Horizontal
sr@ijekavianlatin: vodoravna

en: Diagonal
sr@ijekavianlatin: dijagonalna

en: Opposite Diagonal
sr@ijekavianlatin: suprotno dijagonalna

en: Elliptic
sr@ijekavianlatin: eliptička

en: Reverse direction
sr@ijekavianlatin: Suprotan smjer

en: Unmovable
sr@ijekavianlatin: Nepomična

en: Whether or not this slope can be moved by other objects, like floaters.
sr@ijekavianlatin: Mogu li ovu padinu pomijerati drugi objekti, poput plutača.

en: Grade:
sr@ijekavianlatin: Strmina:

en: KDE Minigolf Game
sr@ijekavianlatin: Minigolf za KDE

en: (c) 2002-2010, Kolf developers
sr@ijekavianlatin: © 2002—2010, programeri Kolfa

en: Stefan Majewsky
sr@ijekavianlatin: Štefan Majevski

en: Current maintainer
sr@ijekavianlatin: Trenutni održavalac

en: Jason Katz-Brown
sr@ijekavianlatin: Džejson Kac‑Braun

en: Former main author
sr@ijekavianlatin: Bivši glavni autor

en: Niklas Knutsson
sr@ijekavianlatin: Niklas Knutson

en: Advanced putting mode
sr@ijekavianlatin: Režim naprednog kotrljanja

en: Rik Hemsley
sr@ijekavianlatin: Rik Hemsli

en: Border around course
sr@ijekavianlatin: Ivice terena

en: Timo A. Hummel
sr@ijekavianlatin: Timo A. Humel

en: Some good sound effects
sr@ijekavianlatin: Neki dobri zvučni efekti

en: Rob Renaud
sr@ijekavianlatin: Rob Rinod

en: Wall-bouncing help
sr@ijekavianlatin: Pomoć za odbijanje o zid

en: Aaron Seigo
sr@ijekavianlatin: Aron Dž. Sajgo

en: Suggestions, bug reports
sr@ijekavianlatin: Prijedlozi, izvještaji o greškama

en: Erin Catto
sr@ijekavianlatin: Erin Kato

en: Developer of Box2D physics engine
sr@ijekavianlatin: Programer fizičkog motora Box2D

en: Ryan Cumming
sr@ijekavianlatin: Rajan Kaming

en: Vector class (Kolf 1)
sr@ijekavianlatin: Klasa vektora (Kolf 1)

en: Daniel Matza-Brown
sr@ijekavianlatin: Danijel Maca‑Braun

en: Working wall-bouncing algorithm (Kolf 1)
sr@ijekavianlatin: Radni algoritam za odbijanje o zid (Kolf 1)

en: File
sr@ijekavianlatin: Fajl

en: Print course information and exit
sr@ijekavianlatin: Ispiši podatke o terenu i izađi

en: By %1
sr@ijekavianlatin: Autor: %1

en: %1 holes
sr@ijekavianlatin: %1 rupa

en: New Game
sr@ijekavianlatin: Nova partija

en: Players
sr@ijekavianlatin: Igrači

en: &New Player
sr@ijekavianlatin: &Novi igrač

en: Choose Course to Play
sr@ijekavianlatin: Izbor terena za igranje

en: Course
sr@ijekavianlatin: Teren

en: Create New
sr@ijekavianlatin: Napravi novi

en: You
sr@ijekavianlatin: Vi

en: Highscores
sr@ijekavianlatin: Najrezultati

en: Add...
sr@ijekavianlatin: Dodaj...

en: Remove
sr@ijekavianlatin: Ukloni

en: Game Options
sr@ijekavianlatin: Opcije igre

en: Options
sr@ijekavianlatin: Opcije

en: &Strict mode
sr@ijekavianlatin: &Strogi režim

en: In strict mode, undo, editing, and switching holes is not allowed. This is generally for competition. Only in strict mode are highscores kept.
sr@ijekavianlatin: U strogom režimu nije dozvoljeno opozivanje, uređivanje i prebacivanje rupa. Služi uglavnom za takmičenje — najrezultati se bilježe samo u strogom režimu.

en: Par %1
sr@ijekavianlatin: par %1

en: %1 Holes
sr@ijekavianlatin: %1 rupa

en: Chosen course is already on course list.
sr@ijekavianlatin: Izabrani teren je već na spisku terena.

en: Player %1
sr@ijekavianlatin: Igrač %1

en:  degree |  degrees
sr@ijekavianlatin[0]:  stepen
sr@ijekavianlatin[1]:  stepena
sr@ijekavianlatin[2]:  stepeni
sr@ijekavianlatin[3]:  stepen

en: Exiting ball angle:
sr@ijekavianlatin: Izlazni ugao loptice:

en: Minimum exit speed:
sr@ijekavianlatin: Najmanja izlazna brzina:

en: Maximum exit speed:
sr@ijekavianlatin: Najveća izlazna brzina:

en: &Top
sr@ijekavianlatin: &vrh

en: &Left
sr@ijekavianlatin: &lijevo

en: &Right
sr@ijekavianlatin: &desno

en: &Bottom
sr@ijekavianlatin: &dno

en: Walls on:
sr@ijekavianlatin: Zidovi:

en: Sign HTML:
sr@ijekavianlatin: Potpiši HTML:

en: Windmill on top
sr@ijekavianlatin: Vjetrenjača na vrhu

en: Moving speed
sr@ijekavianlatin: Brzina kretanja

en: New Text
sr@ijekavianlatin: Novi tekst

en: Total
sr@ijekavianlatin: ukupno
