kolf - en to sv translation catalogue (130 entries)

en: No configuration options
sv: Inga inställningsalternativ

[ctx: @label:listbox]
en: Add object:
sv: Lägg till objekt:

[ctx: @label:textbox]
en: Course name:
sv: Banans namn:

[ctx: @label:textbox]
en: Course author:
sv: Banans upphovsman:

[ctx: @info:whatsthis]
en: Maximum number of strokes player can take on this hole.
sv: Maximala antal slag som spelaren kan göra för det här hålet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Maximum number of strokes
sv: Maximalt antal slag

[ctx: @item number of strokes]
en: Unlimited
sv: Obegränsad

[ctx: @option:check]
en: Show border walls
sv: Visa kantväggar

en: Course Author
sv: Banans upphovsman

en: Course Name
sv: Banans namn

[ctx: @item harzard action]
en: Drop Outside of Hazard
sv: Släpp utanför hinder

[ctx: @item harzard action]
en: Rehit From Last Location
sv: Slå igen från senaste platsen

en: What would you like to do for your next shot?
sv: Vad vill du göra vid nästa slag?

[ctx: @title:window]
en: %1 in a Hazard
sv: %1 är i ett hinder

en: %1 will start off.
sv: %1 börjar.

[ctx: @title:window]
en: New Hole
sv: Nytt hål

en: Course name: %1
sv: Banans namn: %1

en: Created by %1
sv: Skapad av %1

en: %1 hole | %1 holes
sv[0]: %1 hål
sv[1]: %1 hål

[ctx: @title:window]
en: Course Information
sv: Baninformation

en: This hole uses the following plugins, which you do not have installed:
sv: Det här hålet använder följande insticksprogram som du inte har installerade:

en: There are unsaved changes to current hole. Save them?
sv: Det finns osparade ändringar för det aktuella hålet. Spara dem?

[ctx: @title:window]
en: Unsaved Changes
sv: Osparade ändringar

[ctx: @action:button]
en: Save &Later
sv: Spara se&nare

[ctx: @title:window]
en: Pick Kolf Course to Save To
sv: Välj Kolfbana att spara till

[ctx: @option:check]
en: &Do not ask again
sv: &Fråga inte igen

en: Slope
sv: Sluttning

en: Puddle
sv: Vattenhinder

en: Wall
sv: Vägg

en: Cup
sv: Hål

en: Sand
sv: Bunker

en: Windmill
sv: Väderkvarn

en: Black Hole
sv: Svart hål

en: Floater
sv: Flotte

en: Bridge
sv: Bro

en: Sign
sv: Skylt

en: Bumper
sv: Hinder

[ctx: @action]
en: Save &Course
sv: S&para bana

[ctx: @action]
en: Save &Course As…
sv: Spa&ra banan som…

[ctx: @action]
en: &Save Game
sv: &Spara spel

[ctx: @action]
en: &Save Game As…
sv: Spara spel s&om…

[ctx: @option:check]
en: &Edit
sv: &Redigera

[ctx: @action]
en: &New
sv: &Ny

[ctx: @action]
en: &Reset
sv: &Återställ

[ctx: @action]
en: &Undo Shot
sv: Ån&gra slag

[ctx: @title:menu]
note: i18nc("@action", "&Replay Shot"), 0, this, SLOT(emptySlot()), actionCollection(), "replay"); Go
en: Switch to Hole
sv: Byt till hål

[ctx: @action]
en: &Next Hole
sv: &Nästa hål

[ctx: @action]
en: &Previous Hole
sv: Före&gående hål

[ctx: @action]
en: &First Hole
sv: &Första hålet

[ctx: @action]
en: &Last Hole
sv: &Sista hålet

[ctx: @action]
en: &Random Hole
sv: S&lumpmässigt hål

[ctx: @option:check]
en: Enable &Mouse for Moving Putter
sv: Aktivera &mus för att flytta putter

[ctx: @option:check]
en: Enable &Advanced Putting
sv: Aktivera &avancerad puttning

[ctx: @option:check]
en: Show &Info
sv: Visa &information

[ctx: @option:check]
en: Show Putter &Guideline
sv: Visa st&yrlinje för putt

[ctx: @option:check]
en: Enable All Dialog Boxes
sv: Aktivera alla dialogrutor

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
sv: Spela ljud

[ctx: @action]
en: &About Course
sv: O&m banan

[ctx: @action]
en: &Tutorial
sv: Hand&ledning

[ctx: @item:intext winners]
en:  and
sv:  och

en: %1 tied
sv: %1 spelade oavgjort

en: %1 won!
sv: %1 vann!

en: High Scores for %1
sv: Poängtoppen för %1

[ctx: @title:window]
en: Pick Saved Game to Save To
sv: Välj sparat spel att spara till

[ctx: @title:window]
en: Pick Kolf Saved Game
sv: Välj sparat Kolfspel

en: %1's turn
sv: %1 slår

en: %1's score has reached the maximum for this hole.
sv: Poängen för %1 har överskridit den maximala för det här hålet.

note: i18n: ectx: Menu (hole)
en: Ho&le
sv: Hå&l

note: i18n: ectx: Menu (go_course)
en: &Go
sv: &Gå

[ctx: @option:check]
en: Enable show/hide
sv: Aktivera visa/göm

[ctx: @item:inrange]
en: Slow
sv: Långsam

[ctx: @item:inrange]
en: Fast
sv: Snabb

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Opposite Diagonal
sv: Motsatt diagonal

en: Elliptic
sv: Elliptisk

[ctx: @option:check]
en: Reverse direction
sv: Motsatt riktning

[ctx: @option:check]
en: Unmovable
sv: Oflyttbar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Whether or not this slope can be moved by other objects, like floaters.
sv: Om den här sluttningen kan flyttas av andra objekt, som flottar.

[ctx: @lable:spinbox]
en: Grade:
sv: Lutning:

en: KDE Minigolf Game
sv: KDE:s minigolfspel

en: (c) 2002-2010, Kolf developers
sv: © 2002-2010, Kolf-utvecklarna

en: Current maintainer
sv: Nuvarande underhåll

en: Former main author
sv: Tidigare huvudsaklig upphovsman

en: Advanced putting mode
sv: Avancerat puttningsläge

en: Border around course
sv: Kant runt bana

en: Some good sound effects
sv: En del bra ljudeffekter

en: Wall-bouncing help
sv: Hjälp med kantstuds

en: Suggestions, bug reports
sv: Förslag, felrapporter

en: Developer of Box2D physics engine
sv: Utvecklare av fysikgränssnittet Box2D

en: Vector class (Kolf 1)
sv: Vektorklass (Kolf 1)

en: Working wall-bouncing algorithm (Kolf 1)
sv: Fungerande kantstudsalgoritm (Kolf 1)

en: File
sv: Arkiv

en: Print course information and exit
sv: Skriv ut baninformation och avsluta

en: By %1
sv: Av %1

en: %1 holes
sv: %1 hål

en: Course %1 does not exist.
sv: Banan %1 finns inte.

[ctx: @title:window]
en: New Game
sv: Nytt spel

[ctx: @title:tab]
en: Players
sv: Spelare

[ctx: @action:button]
en: &New Player
sv: &Ny spelare

[ctx: @title:tab]
en: Course
sv: Bana

[ctx: @title]
en: Choose Course to Play
sv: Välj bana att spela

[ctx: @item]
en: <Create New>
sv: <Skapa ny>

en: You
sv: dig

[ctx: @action:button]
en: Highscores
sv: Poängtoppen

[ctx: @action:button]
en: Add…
sv: Lägg till…

[ctx: @action:button]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @title:tab]
en: Options
sv: Alternativ

[ctx: @title]
en: Game Options
sv: Spelalternativ

[ctx: @option:check]
en: &Strict mode
sv: &Strikt läge

en: In strict mode, undo, editing, and switching holes is not allowed. This is generally for competition. Only in strict mode are highscores kept.
sv: I strikt läge tillåts inte ångra, redigering, eller byte av hål. Det här är i allmänhet avsett för tävlingar. Toppresultat räknas bara i strikt läge.

[ctx: @info author attribution]
en: By %1
sv: Av %1

[ctx: @info]
en: 1 Hole | %1 Holes
sv[0]: %1 hål
sv[1]: %1 hål

[ctx: @title:window]
en: Pick Kolf Course
sv: Välj Kolfbana

en: Chosen course is already on course list.
sv: Den valda banan finns redan i listan med banor.

en: Player %1
sv: Spelare %1

[ctx: @item:valuesuffix]
en:  degree |  degrees
sv[0]:  grad
sv[1]:  grader

[ctx: @label:spinbox]
en: Exiting ball angle:
sv: Utgående bollvinkel:

[ctx: @label:spinbox]
en: Minimum exit speed:
sv: Minimal utgångshastighet:

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum exit speed:
sv: Maximal utgångshastighet:

[ctx: @option:check wall on]
en: &Top
sv: &Överst

[ctx: @option:check wall on]
en: &Left
sv: &Vänster

[ctx: @option:check wall on]
en: &Right
sv: &Höger

[ctx: @option:check wall on]
en: &Bottom
sv: &Underst

[ctx: @label:chooser]
en: Walls on:
sv: Kanter:

[ctx: @label:textbox]
en: Sign HTML:
sv: Skylt med HTML:

[ctx: @option:check]
en: Windmill on top
sv: Väderkvarn längst upp

[ctx: @label:slider]
en: Moving speed
sv: Förflyttningshastighet

en: New Text
sv: Ny text

[ctx: @title:column]
en: Total
sv: Totalt
