kollision - en to ar translation catalogue (23 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (IncreaseBallSize), group (game_options)
en: Whether automatically increasing ball size should be applied.
ar: ما إذا كان يجب تطبيق زيادة حجم الكرة آليًّا.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (sounds)
en: Whether sound effects should be played.
ar: إذا كان يمكن تشغيل المؤثرات الصوتية

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ar: &لعبة

en: Kollision
ar: التصادم

en: Casual ball game
ar: لعبة كرة عرضية

en: Original idea
ar: الفكرة الأصلية

en: Port to use KGameRenderer
ar: النقل ليستخدم KGameRenderer

en: Welcome to Kollision
    Click to start a game
ar: مرحبًا بك في التصادم
    انقر لبدء اللعبة

en: Game paused
    Click or press %1 to resume
ar: أوقفت اللعبة
    انقر أو %1 اضغط لاستئناف اللعبة

en: %1 ball | %1 balls
ar[0]: كرة
ar[1]: كرة واحدة
ar[2]: كرتين
ar[3]: %1 كرات
ar[4]: %1 كرة
ar[5]: %1 كرة

en: GAME OVER
    You survived for %1 second
    Click to restart | GAME OVER
    You survived for %1 seconds
    Click to restart
ar[0]: انتهت اللعبة
    لقد صمدت 0 ثانية 
    انقر للإعادة
ar[1]: انتهت اللعبة
    لقد صمدت ثانية واحدة
    انقر للإعادة
ar[2]: انتهت اللعبة
    لقد صمدت ثانيتين
    انقر للإعادة
ar[3]: انتهت اللعبة
    لقد صمدت %1 ثواني
    انقر للإعادة
ar[4]: انتهت اللعبة
    لقد صمدت %1 ثانية
    انقر للإعادة
ar[5]: انتهت اللعبة
    لقد صمدت %1 ثانية
    انقر للإعادة

[ctx: @action]
en: End Game
ar: أنه اللعبة

[ctx: @option:check]
en: &Increase Ball Size
ar: زِد &حجم الكرة

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
ar: شغّل الأصوات

en: Balls: %1
ar: الكرات: %1

en: Time: %1 second | Time: %1 seconds
ar[0]: الوقت: 0 ثانية
ar[1]: الوقت: ثانية واحدة
ar[2]: الوقت: ثانيتين
ar[3]: الوقت: %1 ثواني
ar[4]: الوقت: %1 ثانية
ar[5]: الوقت: %1 ثانية

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSounds)
en: Enable &sounds
ar: &مكن الأصوات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IncreaseBallSize)
en: Enable automatically &increasing ball size
ar: مكن الزيادة الآليّة ل&حجم الكرة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Difficulty:
ar: ال&صعوبة:

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Easy
ar: سهل

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Medium
ar: متوسط

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Hard
ar: صعب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Animation smoothness:
ar: &سلاسة الحركات:
