kdegames - en to bs translation catalogue (19 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (sounds)
en: Whether sound effects should be played.
bs: Da li puštati zvučne efekte.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
bs: &Igra

en: (c) 2007 Paolo Capriotti
bs: © 2007 Paolo Capriotti

en: Original idea
bs: Orginalna ideja

en: Port to use KGameRenderer
bs: Portiraje za korištenje KGameRenderer

en: Welcome to Kollision
    Click to start a game
bs: Dobro došli u Kollision
    Kliknite za početak igre

en: Game paused
    Click or press %1 to resume
bs: Igra zaustavljena
    Pritisnite ili ukucajte %1 da nastavite

en: %1 ball | %1 balls
bs[0]: %1 loptu
bs[1]: %1 lopte
bs[2]: %1 lopti

en: GAME OVER
    You survived for %1 second
    Click to restart | GAME OVER
    You survived for %1 seconds
    Click to restart
bs[0]: IGRA ZAVRŠENA
    Preživio si %1 sekundu
    Kliknite za ponovno pokretanje
bs[1]: IGRA ZAVRŠENA
    Preživio si %1 sekunde
    Kliknite za ponovno pokretanje
bs[2]: IGRA ZAVRŠENA
    Preživio si %1 sekundi
    Kliknite za ponovno pokretanje

en: End game
bs: Kraj igre

en: &Play Sounds
bs: &Puštaj zvukove

en: Balls: %1
bs: Lopti: %1

en: Time: %1 second | Time: %1 seconds
bs[0]: Vrijeme: %1 sekundu
bs[1]: Vrijeme: %1 sekunde
bs[2]: Vrijeme: %1 sekundi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSounds)
en: Enable &sounds
bs: Omogući &zvukove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Difficulty:
bs: &Težina:

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Easy
bs: Lagano

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Medium
bs: Srednje

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Hard
bs: Teško

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Animation smoothness:
bs: &Animacijska glatkost:
