kollision - en to da translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (IncreaseBallSize), group (game_options)
en: Whether automatically increasing ball size should be applied.
da: Om der skal bruges automatisk voksende boldstørrelse.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (sounds)
en: Whether sound effects should be played.
da: Hvorvidt lydeffekter skal afspilles

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
da: &Spil

en: Casual ball game
da: Afslappet boldspil

en: Original idea
da: Original idé

en: Port to use KGameRenderer
da: Portering til at bruge KGameRenderer

en: Welcome to Kollision
    Click to start a game
da: Velkommen til Kollision
    Klik for at starte et spil

en: Game paused
    Click or press %1 to resume
da: Spillet er på pause
    Klik eller tryk %1 for at genoptage

en: %1 ball | %1 balls
da[0]: %1 bold
da[1]: %1 bolde

en: GAME OVER
    You survived for %1 second
    Click to restart | GAME OVER
    You survived for %1 seconds
    Click to restart
da[0]: SPILLET ER SLUT
    Du overlevede %1 sekund
    ' Klik for at starte påny
da[1]: SPILLET ER SLUT
    Du overlevede %1 sekunder
    ' Klik for at starte påny

en: End game
da: Afslut spil

en: &Increase Ball Size
da: &Voksende boldstørrelse

en: &Play Sounds
da: Afs&pil lyde

en: Balls: %1
da: Bolde: %1

en: Time: %1 second | Time: %1 seconds
da[0]: Tid: %1 sekund
da[1]: Tid: %1 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSounds)
en: Enable &sounds
da: Aktivér &lyde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IncreaseBallSize)
en: Enable automatically &increasing ball size
da: Aktivér automatisk &voksende boldstørrelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Difficulty:
da: S&værhedsgrad:

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Easy
da: Let

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Medium
da: Middel

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Hard
da: Svært

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Animation smoothness:
da: &Animeringskvalitet:
