kollision - en to fr translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (IncreaseBallSize), group (game_options)
en: Whether automatically increasing ball size should be applied.
fr: Définit si la taille des balles doit augmenter automatiquement.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (sounds)
en: Whether sound effects should be played.
fr: Définit si les effets sonores doivent ou non être joués.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
fr: &Jeu

en: Casual ball game
fr: Jeu classique de ballons

en: Original idea
fr: Idée originale

en: Port to use KGameRenderer
fr: Portage pour utiliser « KGameRenderer »

en: Welcome to Kollision
    Click to start a game
fr: Bienvenue dans Kollision
    Cliquez pour démarrer une partie

en: Game paused
    Click or press %1 to resume
fr: Jeu en pause
    Cliquez ou appuyez sur %1 pour reprendre

en: %1 ball | %1 balls
fr[0]: %1 balle
fr[1]: %1 balles

en: GAME OVER
    You survived for %1 second
    Click to restart | GAME OVER
    You survived for %1 seconds
    Click to restart
fr[0]: JEU TERMINÉ
    Vous avez survécu %1 seconde
    Cliquez pour redémarrer
fr[1]: JEU TERMINÉ
    Vous avez survécu %1 secondes
    Cliquez pour redémarrer

[ctx: @action]
en: End Game
fr: Terminer la partie

[ctx: @option:check]
en: &Increase Ball Size
fr: Augmenter la ta&ille des balles

[ctx: @option:check]
en: Play Sounds
fr: Jouer les sons

en: Balls: %1
fr: Balles : %1

en: Time: %1 second | Time: %1 seconds
fr[0]: Temps : %1 seconde
fr[1]: Temps : %1 secondes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSounds)
en: Enable &sounds
fr: Activer les &sons

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IncreaseBallSize)
en: Enable automatically &increasing ball size
fr: Activer l'&augmentation automatique de la taille des balles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Difficulty:
fr: &Difficulté :

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Easy
fr: Facile

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Hard
fr: Difficile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Animation smoothness:
fr: Fluidité des &animations :
