kollision - en to gl translation catalogue (22 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (IncreaseBallSize), group (game_options)
en: Whether automatically increasing ball size should be applied.
gl: Se aumentar automaticamente o tamaño da bóla.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (sounds)
en: Whether sound effects should be played.
gl: Indica se deben reproducirse os efectos de son.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
gl: &Xogo

en: (c) 2007 Paolo Capriotti
gl: © 2007 Paolo Capriotti

en: Original idea
gl: Idea orixinal

en: Port to use KGameRenderer
gl: Portaxe para empregar o KGameRenderer

en: Welcome to Kollision
    Click to start a game
gl: Benvido a Kollision
    Prema para xogar unha partida

en: Game paused
    Click or press %1 to resume
gl: Partida en pausa
    Faga clic ou prema %1 para continuar

en: %1 ball | %1 balls
gl[0]: %1 bóla
gl[1]: %1 bólas

en: GAME OVER
    You survived for %1 second
    Click to restart | GAME OVER
    You survived for %1 seconds
    Click to restart
gl[0]: REMATOU A PARTIDA
    Aguantaches %1 segundo
    Preme para volver xogar
gl[1]: REMATOU A PARTIDA
    Aguantaches %1 segundos
    Preme para volver xogar

en: End game
gl: Rematar a partida

en: &Increase Ball Size
gl: &Aumentar o tamaño da bóla

en: &Play Sounds
gl: Re&producir os sons

en: Balls: %1
gl: Bólas: %1

en: Time: %1 second | Time: %1 seconds
gl[0]: Tempo: %1 segundo
gl[1]: Tempo: %1 segundos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSounds)
en: Enable &sounds
gl: Activar os &sons

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IncreaseBallSize)
en: Enable automatically &increasing ball size
gl: Activar o aumento automát&ico do tamaño da bóla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Difficulty:
gl: &Dificultade:

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Easy
gl: Fácil

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Medium
gl: Medio

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Hard
gl: Difícil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Animation smoothness:
gl: Suavidade da &animación:
