kollision - en to nds translation catalogue (20 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (sounds)
en: Whether sound effects should be played.
nds: Klangeffekten afspelen

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
nds: &Speel

en: Kollision
nds: Kollischoon

en: (c) 2007 Paolo Capriotti
nds: © 2007 Paolo Capriotti

en: Original idea
nds: Orginaalidee

en: Port to use KGameRenderer
nds: Kode för den Bruuk vun "KGameRenderer" överdragen

en: Welcome to Kollision
    Click to start a game
nds: Willkamen bi Kollischoon.
    Klick, wenn Du en Speel starten wullt

en: Game paused
    Click or press %1 to resume
nds: Speel anhollen
    Klick, oder drück "%1", wenn Du wiedermaken wullt

en: %1 ball | %1 balls
nds[0]: %1 Ball
nds[1]: %1 Bäll

en: GAME OVER
    You survived for %1 second
    Click to restart | GAME OVER
    You survived for %1 seconds
    Click to restart
nds[0]: Speel vörbi.
    Du hest %1 Sekunn överleevt.
    Klick, wenn Du nieg starten wullt.
nds[1]: Speel vörbi.
    Du hest %1 Sekunnen överleevt.
    Klick, wenn Du nieg starten wullt.

en: End game
nds: Speel afsluten

en: &Play Sounds
nds: Kläng &afspelen

en: Balls: %1
nds: Bäll: %1

en: Time: %1 second | Time: %1 seconds
nds[0]: Tiet: %1 Sekunn
nds[1]: Tiet: %1 Sekunnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSounds)
en: Enable &sounds
nds: Kläng &anmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Difficulty:
nds: &Speelstärk:

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Easy
nds: Eenfach

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Medium
nds: Middel

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Hard
nds: Swoor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Animation smoothness:
nds: &Animatschoon-Weekheit:
