kollision - en to pl translation catalogue (23 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (IncreaseBallSize), group (game_options)
en: Whether automatically increasing ball size should be applied.
pl: Czy komputer ma sam zwiększać rozmiar kuli.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (sounds)
en: Whether sound effects should be played.
pl: Czy dźwięk powinien być odtwarzany.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
pl: &Gra

en: Kollision
pl: Kolizja

en: Casual ball game
pl: Zwyczajna gra w piłkę

en: Original idea
pl: Pomysł

en: Port to use KGameRenderer
pl: Port, który używa KGameRenderer

en: Welcome to Kollision
    Click to start a game
pl: Witaj w grze Kolizja
    Naciśnij, aby rozpocząć grę

en: Game paused
    Click or press %1 to resume
pl: Pauza
    Kliknij lub wciśnij "%1", aby wznowić

en: %1 ball | %1 balls
pl[0]: %1 kula
pl[1]: %1 kule
pl[2]: %1 kul

en: GAME OVER
    You survived for %1 second
    Click to restart | GAME OVER
    You survived for %1 seconds
    Click to restart
pl[0]: Koniec gry
    Przetrwałeś przez %1 sekundę
    Kliknij, aby zagrać ponownie
pl[1]: Koniec gry
    Przetrwałeś przez %1 sekundy
    Kliknij, aby zagrać ponownie
pl[2]: Koniec gry
    Przetrwałeś przez %1 sekund
    Kliknij, aby zagrać ponownie

en: End game
pl: Koniec gry

en: &Increase Ball Size
pl: &Zwiększ rozmiar kuli

en: &Play Sounds
pl: &Odtwarzaj dźwięki

en: Balls: %1
pl: Kule: %1

en: Time: %1 second | Time: %1 seconds
pl[0]: Czas: %1 sekunda
pl[1]: Czas: %1 sekundy
pl[2]: Czas: %1 sekund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSounds)
en: Enable &sounds
pl: Włącz &dźwięki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IncreaseBallSize)
en: Enable automatically &increasing ball size
pl: Włącz zw&iększanie piłki przez komputer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Difficulty:
pl: Poziom tru&dności:

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Easy
pl: Łatwy

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Medium
pl: Średni

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Hard
pl: Trudny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Animation smoothness:
pl: Płynność &animacji:
