kollision - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (24 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (IncreaseBallSize), group (game_options)
en: Whether automatically increasing ball size should be applied.
sr@ijekavianlatin: Da li primenjivati automatsko uvećavanje lopte.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (sounds)
en: Whether sound effects should be played.
sr@ijekavianlatin: Da li puštati zvučne efekte.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sr@ijekavianlatin: &Igra

en: Kollision
sr@ijekavianlatin: Kolizija

en: (c) 2007 Paolo Capriotti
sr@ijekavianlatin: © 2007, Paolo Kaprioti

en: Paolo Capriotti
sr@ijekavianlatin: Paolo Kaprioti

en: Dmitry Suzdalev
sr@ijekavianlatin: Dmitrij Suzdaljev

en: Matteo Guarnieri
sr@ijekavianlatin: Mateo Gvarnijeri

en: Original idea
sr@ijekavianlatin: izvorna ideja

en: Brian Croom
sr@ijekavianlatin: Brajan Krum

en: Port to use KGameRenderer
sr@ijekavianlatin: Prenos na KGameRenderer

en: Welcome to Kollision
    Click to start a game
sr@ijekavianlatin: Dobrodošli u Koliziju.
    Kliknite za početak igre.

en: Game paused
    Click or press %1 to resume
sr@ijekavianlatin: Igra je pauzirana.
    Kliknite ili pritisnite %1 za nastavak.

en: %1 ball | %1 balls
sr@ijekavianlatin[0]: %1 loptica
sr@ijekavianlatin[1]: %1 loptice
sr@ijekavianlatin[2]: %1 loptica
sr@ijekavianlatin[3]: 1 loptica

en: GAME OVER
    You survived for %1 second
    Click to restart | GAME OVER
    You survived for %1 seconds
    Click to restart
sr@ijekavianlatin[0]: KRAJ IGRE
    Preživjeli ste %1 sekundu.
    Kliknite za novu igru.
sr@ijekavianlatin[1]: KRAJ IGRE
    Preživjeli ste %1 sekunde.
    Kliknite za novu igru.
sr@ijekavianlatin[2]: KRAJ IGRE
    Preživjeli ste %1 sekundi.
    Kliknite za novu igru.
sr@ijekavianlatin[3]: KRAJ IGRE
    Preživjeli ste jednu sekundu.
    Kliknite za novu igru.

en: Balls: %1
sr@ijekavianlatin: lopticâ: %1

en: Time: %1 second | Time: %1 seconds
sr@ijekavianlatin[0]: vrijeme: %1 sekunda
sr@ijekavianlatin[1]: vrijeme: %1 sekunde
sr@ijekavianlatin[2]: vrijeme: %1 sekundi
sr@ijekavianlatin[3]: vrijeme: 1 sekunda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSounds)
en: Enable &sounds
sr@ijekavianlatin: Puštaj &zvukove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IncreaseBallSize)
en: Enable automatically &increasing ball size
sr@ijekavianlatin: Automatsko &uvećavanje lopte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Difficulty:
sr@ijekavianlatin: &Težina:

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Easy
sr@ijekavianlatin: lako

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Medium
sr@ijekavianlatin: srednje

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Hard
sr@ijekavianlatin: teško

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Animation smoothness:
sr@ijekavianlatin: Glatkoća &animacije:
