kollision - en to sv translation catalogue (23 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (IncreaseBallSize), group (game_options)
en: Whether automatically increasing ball size should be applied.
sv: Om automatiskt ökande bollstorlek ska gälla.

note: i18n: ectx: label, entry (EnableSounds), group (sounds)
en: Whether sound effects should be played.
sv: Om ljudeffekter ska spelas.

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
sv: S&pel

en: Casual ball game
sv: Vardagligt bollspel

en: (c) 2007 Paolo Capriotti
sv: © 2007 Paolo Capriotti

en: Original idea
sv: Originalidé

en: Port to use KGameRenderer
sv: Anpassning för att använda KGameRenderer

en: Welcome to Kollision
    Click to start a game
sv: Välkommen till Kollision
    Klicka för att starta spelet

en: Game paused
    Click or press %1 to resume
sv: Spelpaus
    Klicka eller tryck på %1 för att fortsätta

en: %1 ball | %1 balls
sv[0]: %1 kula
sv[1]: %1 kulor

en: GAME OVER
    You survived for %1 second
    Click to restart | GAME OVER
    You survived for %1 seconds
    Click to restart
sv[0]: Spelet är slut
    Du överlevde %1 sekund
    Klicka för att starta om
sv[1]: Spelet är slut
    Du överlevde %1 sekunder
    Klicka för att starta om

en: End game
sv: Sluta spelet

en: &Increase Ball Size
sv: Ö&ka bollstorlek

en: &Play Sounds
sv: Spela &ljud

en: Balls: %1
sv: Kulor: %1

en: Time: %1 second | Time: %1 seconds
sv[0]: Tid: 1 sekund
sv[1]: Tid: %1 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_EnableSounds)
en: Enable &sounds
sv: Aktivera &ljud

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_IncreaseBallSize)
en: Enable automatically &increasing ball size
sv: Aktivera automatiskt ö&kande bollstorlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Difficulty:
sv: &Svårighetsnivå:

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Easy
sv: Lätt

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Medium
sv: Normal

[ctx: Difficulty level]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GameDifficulty)
en: Hard
sv: Svår

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Animation smoothness:
sv: Jämn &animering:
