kolourpaint - en to be translation catalogue (54 entries)

en: Clear
be: Ачысціць

en: Resize
be: Змяніць памер

en: &Undo: %1
be: &Вярнуць: %1

en: &Undo
be: &Вярнуць

en: &Redo: %1
be: &Паўтарыць: %1

en: &Redo
be: Па&ўтарыць

en: Undo: %1
be: Вярнуць: %1

en: Undo
be: Вярнуць

en: Redo: %1
be: Паўтарыць: %1

en: Redo
be: Паўтарыць

en: &Effect:
be: &Эфект:

en: &Reset
be: С&кінуць

en: Dimensions
be: Памер

en: Preview
be: Прагляд

en: &Update
be: &Абнавіць

en: Selection
be: Вылучэнне

en: Operation
be: Аперацыя

en: &Resize
be: З&мяніць памер

en: Width:
be: Шырыня:

en: degrees
be: град.

en: <empty>
be: <пусты>

en: Icons
be: Значкі

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
be: &Выгляд

note: i18n: ectx: Menu (image)
en: &Image
be: &Адбітак

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
be: Галоўная панель начыння

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
be: &Змяніць

en: Text
be: Тэкст

en: Untitled
be: Безназоўны

en: &Reload
be: &Абнавіць

en: E&xport...
be: Экспарт...

en: Reloa&d
be: &Абнавіць

en: C&lear
be: А&чысціць

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure the translation has the same accel as the Select&ion translation]
en: &Image
be: &Адбітак

en: Font Size
be: Памер шрыфта

en: Bold
be: Цёмны

en: Italic
be: Курсіў

en: Underline
be: Падкрэслены

en: Show &Grid
be: Паказаць &сетку

en: &Zoom
be: &Маштабаванне

en: Line
be: Лінейны

en: Rectangle
be: Прамакутнік

en: &Brightness:
be: &Яркасць:

en: All
be: Усе

en: Red
be: Чырвоны

en: Green
be: Зялёны

en: Blue
be: Сіні

en: Settings
be: Настаўленні

en: &Amount:
be: &Агулам:

en: Colors
be: Колеры

en: &All
be: &Усе

en: Channels
be: Каналы

en: &Preview
be: &Прагляд

en: Monochrome
be: Монахром

en: Transparent
be: Празрысты
