kolourpaint - en to bs translation catalogue (402 entries)

en: Balance
bs: Balans

en: Soften
bs: Umekšaj

en: Sharpen
bs: Izoštri

en: Clear
bs: Očisti

en: Selection: %1
bs: Selekcija: %1

en: Emboss
bs: Ugraviraj

en: Flatten
bs: Spljoštiti

en: Reduce to Grayscale
bs: Snizi na nijanse sive

en: Hue, Saturation, Value
bs: Nijansa, Zasićenje, Vrijednost

en: Invert Colors
bs: Izokreni boje

en: Invert
bs: Izokreni

en: Reduce to Monochrome (Dithered)
bs: Snizi na monohromatski (Dithered)

en: Reduce to Monochrome
bs: Snizi na monohromatski

en: Reduce to 256 Color (Dithered)
bs: Snizi na 256 boja (Dithered)

en: Reduce to 256 Color
bs: Snizi na 256 boja

en: Histogram Equalizer
bs: Histogram ujednačenja

en: Flip
bs: Okreni

en: Flip horizontally and vertically
bs: Okreni vodoravno i uspravno

en: Flip horizontally
bs: Okreni vodoravno

en: Flip vertically
bs: Okreni uspravno

en: Text: Resize Box
bs: Tekst: Promijeni veličinu kutije

en: Selection: Scale
bs: Izbor: skaliraj

en: Selection: Smooth Scale
bs: Izbor: Komotna skala

en: Resize
bs: Promijeni veličinu

en: Scale
bs: Razmjera

en: Smooth Scale
bs: Komotna skala

en: Rotate
bs: Rotiraj

en: Skew
bs: Iskrivi

en: &Undo: %1
bs: &Poništi: %1

en: &Undo
bs: &Poništi

en: &Redo: %1
bs: &Vrati: %1

en: &Redo
bs: &Vrati

en: Undo: %1
bs: Poništi: %1

en: Undo
bs: Poništi

en: Redo: %1
bs: Vrati: %1

en: Redo
bs: Vrati

en: %1 more item | %1 more items
bs[0]: %1 stavka preostala
bs[1]: %1 stavke preostale
bs[2]: %1 stavki preostalo

en: Color Picker
bs: Izbornik boja

en: Flood Fill
bs: Popunjavanje

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects (Selection)
bs: Više efekata slike (Selekcija)

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects
bs: Više efekata slike

en: &Effect:
bs: &Efekt:

en: Reduce Colors
bs: Smanji boje

en: Soften & Sharpen
bs: Smekšanost & Izoštrenost

[ctx: @title:window]
en: Document Properties
bs: Svojstva dokumenta

en: Dots &Per Inch (DPI)
bs: Tačaka &po inču (DPI)

en: Unspecified
bs: Nenavedeno

en: Horizontal:
bs: Vodoravno:

en: Vertical:
bs: Uspravno:

en: <qt><p><b>Dots Per Inch</b> (DPI) specifies the number of pixels of the image that should be printed inside one inch (2.54cm).</p><p>The higher the image's DPI, the smaller the printed image. Note that your printer is unlikely to produce high quality prints if you increase this to more than 300 or 600 DPI, depending on the printer.</p><p>If you would like to print the image so that it is the same size as it is displayed on the screen, set the image's DPI values to be the same as the screen's.</p><p>If either DPI value is <b>Unspecified</b>, the image will also be printed to be the same size as on the screen.</p><p>Not all image formats support DPI values. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
bs: <qt><p><b>Tačaka po inču</b> (DPI) određuje broj piksela slike koji bi trebali biti štampani unutar jednog inča(2.54cm).</p><p>Što je veći DPI, manja je odšampana slika. Imajte na umu da je malo vjerovatno da će štampač proizvesti visokokvalitetne ispise ako to povećati to na više od 300 ili 600 DPI, ovisno o štampaču.</p><p>Ako želite odštampati sliku, tako da je iste veličine kao što je prikazano na ekranu, postavite sliku na DPI vrijednosti iste koje ima ekran.</p><p>Ako je i jedna DPI vrijednost <b>Nenavedena</b>, slika će se štampati istom veličinom kao na ekranu.</p><p>Ne podržavaju svi formati DPI vrijednosti. Ako format u kojim snimate ih ne podržava, one neće biti snimljene.</p></qt>

en: O&ffset
bs: Po&mak

en: <qt><p>The <b>Offset</b> is the relative position where this image should be placed, compared to other images.</p><p>Not all image formats support the <b>Offset</b> feature. If the format you save in does not support it, the values specified here will not be saved.</p></qt>
bs: <qt><p><b>Pomak</b>je relativni položaj gdje je slika trebala biti smještena, u odnosu na druge slike.</p><p>Ne podržavaju svi formati slika <b>Pomak</b>. Ako ste snimili u format koji ih ne podržava, vrijednosti specificirane ovdje neće biti snimljene.</p></qt>

en: &Text Fields
bs: &Tekstualna polja

en: &Add Row
bs: &Dodaj red

en: &Delete Row
bs: &Obriši red

en: &Reset
bs: &Poništi

en: <qt><p><b>Text Fields</b> provide extra information about the image. This is probably a comment area that you can freely write any text in.</p><p>However, this is format-specific so the fields could theoretically be computer-interpreted data - that you should not modify - but this is unlikely.</p><p>Not all image formats support <b>Text Fields</b>. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
bs: <qt><p><b>Tekst polja</b>daju dodatne informacije o slici. To je vjerojatno komentar područjeu  koje možete slobodno napisati bilo koji tekst u.</p><p>Međutim, to je format specifično tako da bi polja teoretski mogla biti računarski-interpretirani podaci - koje ne treba mijenjati - ali to je malo vjerojatno.</p><p>Ne podržavaju svi formati slika <b>Tekstualna polja</b>. Ako format u kojim ih spremate ne podržava, oni neće biti spašeni.</p></qt>

en: Key
bs: Ključ

en: Value
bs: Vrijednost

en: The text value "%1" on line %2 requires a key.
bs: Tekstualna vrijednost "%1" u redu %2 zahtijeva ključ.

en: All text keys must be unique. The text key "%1" on lines %2 and %3 are identical.
bs: Svi tekstualni ključevi moraju biti jedinstveni. Tekstualni ključevi "%1" na linijama %2 i %3 su identični.

[ctx: @title:window]
en: Invalid Text Fields
bs: Nevažeća tekstualna polja

en: Dimensions
bs: Dimenzije

en: Preview
bs: Prikaz

en: &Update
bs: &Ažuriraj

[ctx: @title:window]
en: Resize / Scale
bs: Promijeni veličinu / Razmjera

en: Ac&t on:
bs: Ak&t na:

en: Entire Image
bs: Cijela slika

en: Selection
bs: Selekcija

en: Text Box
bs: Tekst kutija

en: Operation
bs: Operacija

en: <qt><ul><li><b>Resize</b>: The size of the picture will be increased by creating new areas to the right and/or bottom (filled in with the background color) or decreased by cutting it at the right and/or bottom.</li><li><b>Scale</b>: The picture will be expanded by duplicating pixels or squashed by dropping pixels.</li><li><b>Smooth Scale</b>: This is the same as <i>Scale</i> except that it blends neighboring pixels to produce a smoother looking picture.</li></ul></qt>
bs: <qt><ul><li><b>Promijeni veličinu</b>: Veličina slike će biti povećana pravljenjem novih oblasti desno i/ili na dnu (popunjenih bojom pozadine) ili smanjena odsijecanjem djela desno i/ili na dnu.</li><li><b>Skaliraj</b>: Slika će biti proširena udvostručavanjem piksela ili sabijena ispuštanjem piksela.</li><li><b>Glatko skaliraj</b>: Ovo je isto kao <i>Skaliraj</i>, osim što stapa susjedne piksele kako bi se napravila manje nazubljena slika.</li></ul></qt>

en: &Resize
bs: &Promijeni veličinu

en: &Scale
bs: &Razmjera

en: S&mooth Scale
bs: Ko&motna skala

en: Width:
bs: Širina:

en: Height:
bs: Visina:

en: &New:
bs: &Novo:

en: &Percent:
bs: P&ostotak:

en: Keep &aspect ratio
bs: Zadrži &razmjeru izgleda

en: <qt><p>Resizing the text box to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the text box?</p></qt>
bs: <qt><p>Promjena veličine tekstualnog okvira na %1x%2 zahtijeva dosta memorije. To će smanjiti reagovanje sistema i izazvati druge probleme s programskim resursima.</p><p>Da li ste sigurni da želite promijeniti veličinu okvira</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Text Box?
bs: Promijeni veličinu tekst kutije?

en: R&esize Text Box
bs: Pr&omijeni veličinu tekst kutije

en: <qt><p>Resizing the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the image?</p></qt>
bs: <qt><p>Promjena veličine slike na %1x%2 zahtijeva dosta memorije. To će smanjiti reagovanje sistema i izazvati druge probleme s programskim resursima.</p><p>Da li ste sigurni da želite promijeniti veličinu slike</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Image?
bs: Promijeni veličinu slike?

en: R&esize Image
bs: P&romijeni veličinu slike

en: <qt><p>Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the image?</p></qt>
bs: <qt><p>Skaliranje slike na %1x%2 zahtijeva dosta memorije. To će smanjiti reagovanje sistema i izazvati druge probleme s programskim resursima.</p><p>Da li ste sigurni da želite skaliranje slike</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Image?
bs: Mijenjaj razmjeru slike?

en: Scal&e Image
bs: Mi&jenjaj razmjeru slike

en: <qt><p>Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the selection?</p></qt>
bs: <qt><p>Skaliranje izbora na %1x%2 zahtijeva dosta memorije. To će smanjiti reagovanje sistema i izazvati druge probleme s programskim resursima.</p><p>Da li ste sigurni da želite skaliranje izbora</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Selection?
bs: Mijenjaj razmjeru selekcije?

en: Scal&e Selection
bs: Mij&enjaj razmjeru selekcije

en: <qt><p>Smooth Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the image?</p></qt>
bs: <qt><p>Glatko skaliranje slike na %1x%2 zahtijeva dosta memorije. To će smanjiti reagovanje sistema i izazvati druge probleme s programskim resursima.</p><p>Da li ste sigurni da želite glatko skaliranje slike</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Image?
bs: Glatko skaliranje slike?

en: Smooth Scal&e Image
bs: Glatko skaliranj&e slike

en: <qt><p>Smooth Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the selection?</p></qt>
bs: <qt><p>Glatko skaliranje izbora na %1x%2 zahtijeva dosta memorije. To će smanjiti reagovanje sistema i izazvati druge probleme s programskim resursima.</p><p>Da li ste sigurni da želite glatko skaliranje izbora</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Selection?
bs: Glatko skaliranje izbora?

en: Smooth Scal&e Selection
bs: Glatko skaliranje izbora

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection
bs: Rotiraj izbor

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image
bs: Rotiraj sliku

en: After rotate:
bs: Nakon rotacije:

en: Direction
bs: Smjer

en: Cou&nterclockwise
bs: Supr&otno kretanju kazaljki na satu

en: C&lockwise
bs: U s&mjeru kazaljki na satu

en: Angle
bs: Ugao

en: 90 &degrees
bs: 90 &stepeni

en: 180 d&egrees
bs: 180 stepen&i

en: 270 de&grees
bs: 270 step&eni

en: C&ustom:
bs: P&rilagođeno:

en: degrees
bs: stepeni

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection?
bs: Rotiraj selekciju?

en: Rotat&e Selection
bs: Rotira&j selekciju

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image?
bs: Rotiraj sliku?

en: Rotat&e Image
bs: Rotiraj sli&ku

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection
bs: Iskosi izbor

[ctx: @title:window]
en: Skew Image
bs: Iskosi sliku

en: After skew:
bs: Nakon izvrtanja:

en: &Horizontal:
bs: &Vodoravno:

en: &Vertical:
bs: &Uspravno:

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection?
bs: Iskrivi selekciju?

en: Sk&ew Selection
bs: Is&krivi selekciju?

[ctx: @title:window]
en: Skew Image?
bs: Iskrivi sliku?

en: Sk&ew Image
bs: Iskri&vi sliku?

[ctx: @title:window]
en: Color Similarity
bs: Sličnost boja

en: &RGB Color Cube Distance
bs: &RGB udaljenost obojene kocke

en: Exact Match
bs: Tačan pogodak

en: <a href="dummy_to_make_link_clickable">What is Color Similarity?</a>
bs: <a href="dummy_to_make_link_clickable">Šta je sličnost boja?</a>

[ctx: @title:window]
en: Save Preview
bs: Snimi prikaz

en: 1 byte (approx. %2%) | %1 bytes (approx. %2%)
bs[0]: %1 bajt (oko %2%)
bs[1]: %1 bajta (oko %2%)
bs[2]: %1 bajtova (oko %2%)

en: Could not open "%1".
bs: Nisam mogao otvoriti "%1".

en: Could not open "%1" - unsupported image format.
    The file may be corrupt.
bs: Nije moguće otvoriti „%1“ - format slike nije podržan.
    Datoteka je možda oštećena.

en: Could not save image - insufficient information.
bs: Nisam mogao snimiti sliku - nedovoljno informacija.

en: URL: %1
    Mimetype: %2
bs: URL: %1
    Mime tip: %2

en: <empty>
bs: <prazno>

[ctx: @title:window]
en: Internal Error
bs: Interna greška

en: <qt><p>The <b>%1</b> format may not be able to preserve all of the image's color information.</p><p>Are you sure you want to save in this format?</p></qt>
bs: <qt><p> <b>%1</b> možda neće moći sačuvati sve informacije o boji slike.</p><p>Sigurno želite snimiti u ovom formatu?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Lossy File Format
bs: Lossy format datoteke

en: <qt><p>Saving the image at the low color depth of %1-bit may result in the loss of color information. Any transparency might also be removed.</p><p>Are you sure you want to save at this color depth?</p></qt>
bs: <qt><p>Snimanje slike na nisku dubinu boja od %1-bit može rezultovati gubitkom informacije o bojama. Prozirnost će također biti uklonjena.</p><p>Želite li snimiti na ovu dubinu boja?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Low Color Depth
bs: Niska dubina boje

en: Could not save image - unable to create temporary file.
bs: Nisam mogao da snimim sliku - nemogućnost pravljenja privremene datoteke.

en: Could not save image - failed to upload.
bs: Ne mogu snimiti sliku kao - neuspjeh uploada.

en: Remove Internal B&order
bs: Premjesti unutrašnju g&ranicu

en: Remove Internal Border
bs: Premjesti unutrašnju granicu

en: Autocr&op
bs: Auto&izrezivanje

en: Autocrop
bs: Autoizrezivanje

en: KolourPaint cannot remove the selection's internal border as it could not be located.
bs: KolourPaint ne može premjestiti unutrašnju granicu selekcije jer je ne može se locirati.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Remove Internal Border
bs: Ne mogu premjestiti unutrašnju granicu

en: KolourPaint cannot automatically crop the image as its border could not be located.
bs: KolourPaint ne može automatski izrezati sliku jer njena granica nemože biti locirana.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Autocrop
bs: Ne mogu autoizrezivati

en: Set as Image
bs: Postavi kao sliku

en: Selection: Create
bs: Selekcija: Napravi

en: Project Founder
bs: Projekt započeo

en: Chief Investigator
bs: Glavni istražitelj

en: Scanning Support, Alpha Support, Current Maintainer
bs: Podrška za skeniranje, alfa podrškam trenutno održava

en: Icons
bs: Ikone

en: InputMethod Support
bs: Podrška za metode unosa

en: Image Effects
bs: Efekti slika

en: KDE 4 Porting
bs: KDE 4 prilagođenje

en: Thanks to the many others who have helped to make this program possible.
bs: Hvala mnogim drugima koji su pomogli da je ovaj program moguć.

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bs: &Pogled

note: i18n: ectx: Menu (image)
en: &Image
bs: &Slika

note: i18n: ectx: Menu (colors)
en: &Colors
bs: &Boje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
bs: Traka sa tekstualnim alatima

note: i18n: ectx: Menu (selectionToolRMBMenu)
en: Selection Tool RMB Menu
bs: Meni desnog dugmet miša za alat izbora

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

[ctx: @title:window]
en: Thumbnail
bs: Sličica

en: Left drag the handle to resize the image.
bs: Lijevim dugmetom vucite ručku kako biste promijenili veličinu slike.

en: Resize Image: Let go of all the mouse buttons.
bs: Promijeni veličinu slike: Let go of all the mouse buttons.

en: Resize Image: Right click to cancel.
bs: Promijeni veličinu slike: Desni klik za odustani.

en: Text
bs: Tekst

en: Could not open color palette "%1".
bs: Ne mogu otvoriti paletu boja "%1".

en: Could not open color palette "%1" - unsupported format.
    The file may be corrupt.
bs: Ne mogu otvoriti paletu boja "%1" - nepodržan format.
    Datoteka je možda oštećena.

en: Could not open KDE color palette "%1".
bs: Ne mogu otvoriti KDE paletu boja "%1".

en: Could not save color palette as "%1".
bs: Ne mogu spremiti paletu boja kao "%1".

en: Untitled
bs: Bez naslova

en: Use KolourPaint Defaults
bs: Koristite KolourPaint zadano

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Use KDE's
bs: Koristi KDE-ovo

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Open...
bs: &Otvori...

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Reloa&d
bs: Ponovo &učitaj

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Save
bs: &Snimi

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Save &As...
bs: Snimi k&ao...

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Add Row
bs: Dodaj red

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Delete Last Row
bs: Obriši zadnji red

en: Color Box
bs: Kutija boja

en: The color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
bs: Paleta boja "%1" je bila mijenjana.
    Želite li je snimiti?

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it to a file?
bs: KDE paleta boja "%1" je izmijenjena.
    Želite li je snimiti u datoteku?

en: The default color palette has been modified.
    Do you want to save it to a file?
bs: Podrazumijevana paleta boja je izmijenjena.
    Želite li je snimiti u datoteku?

[ctx: @title:window]
en: Open Color Palette
bs: Otvori paletu boja

en: The color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
bs: Paleta boja "%1" je izmijenjena.
    Ponovnim učitavanjem će se izgubiti sve promjene od zadnjeg snimanja.
    Jeste li sigurni?

en: &Reload
bs: &Ponovo učitaj

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
bs: KDE paleta boja "%1" je izmijenjena.
    Ponovnim učitavanjem će se izgubiti sve promjene.
    Jeste li sigurni?

en: The default color palette has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
bs: Podrazumijevana paleta boja je izmijenjena.
    Ponovnim učitavanjem će se izgubiti sve promjene.
    Jeste li sigurni?

en: Save Color Palette As
bs: Snimi paletu boja kao

en: Paste in &New Window
bs: Umetni u &Novi prozor

en: &Delete Selection
bs: &Briši selekciju

en: C&opy to File...
bs: K&opiraj u datoteku...

en: Paste &From File...
bs: Umetni &Iz dateteke...

en: Text: Create Box
bs: Tekst: Napravi okvir

en: Text: Paste
bs: Tekst: Umetni

en: <qt>KolourPaint cannot paste the contents of the clipboard as it has an unknown format.</qt>
bs: <qt>KolourPaint ne može umetnuti sadržaj odlagališta jer ima nepoznat format.</qt>

en: Cannot Paste
bs: Ne mogu umetnuti

en: Text: Delete Box
bs: Tekst: Izbriši okvir

note: i18n ("Text: Delete")
en: Selection: Delete
bs: Selekcija: Izbriši

en: Text: Finish
bs: Tekst: Završeno

en: Selection: Deselect
bs: Selekcija: Deselektuj

[ctx: @title:window]
en: Copy to File
bs: Kopiraj u datoteku

[ctx: @title:window]
en: Paste From File
bs: Umetni iz datoteke

en: E&xport...
bs: &Izvezi...

en: Scan...
bs: Skeniraj...

en: Acquire Screenshot
bs: Pravljenje snimaka ekrana

en: Properties
bs: Svojstva

en: Reloa&d
bs: &Ponovo učitaj

[ctx: @title:window]
en: Open Image
bs: Otvori sliku

en: Snapshot Delay
bs: Kašnjenje slike ekrana

en:  second |  seconds
bs[0]:  sekunda
bs[1]:  sekunde
bs[2]:  sekundi

en: No delay
bs: Bez kašnjenja

en: Hide Main Window
bs: Sakrij glavni prozor

en: Document Properties
bs: Svojstva dokumenta

[ctx: @title:window]
en: Save Image As
bs: Snimi sliku kao

[ctx: @title:window]
en: Export
bs: Izvezi

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
bs: Dokument "%1" je izmijenjen.
    Ponovnim učitavanjem će se izgubiti sve promjene koje ste zadnji put spasili.
    Dali ste sigurni?

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
bs: Dokument "%1" je izmijenjen.
    Ponovnim učitavanjem će se izgubiti sve promjene.
    Dali ste sigurni?

[ctx: @title:window]
en: Print Image
bs: Štampaj sliku

en: You must save this image before sending it.
    Do you want to save it?
bs: Prije nego što pošaljete sliku morate je spasiti.
    Želite li je spasiti?

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
bs: Dokument "%1" je izmijenjen.
    Želite li ga snimiti?

en: R&esize / Scale...
bs: P&romijeni veličinu / Skale...

en: Se&t as Image (Crop)
bs: P&ostavi kao sliku (Isjeci)

en: &Flip (upside down)
bs: &Prevrni (odozgo prema dole)

en: Mirror (horizontally)
bs: Ogledalo vodoravno

en: &Rotate...
bs: R&otiraj...

en: Rotate &Left
bs: Rotiraj &lijevo

en: Rotate Righ&t
bs: Rotiraj &Desno

en: S&kew...
bs: Is&kriviti...

en: Reduce to Mo&nochrome (Dithered)
bs: Snizi na mo&nohromatsko (Dithered)

en: Reduce to &Grayscale
bs: Snizi na N&ijanse sive

en: &Invert Colors
bs: I&zokreni boje

en: C&lear
bs: &Očisti

en: &More Effects...
bs: Vi&še efekata...

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure the translation has the same accel as the Select&ion translation]
en: &Image
bs: &Slika

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure that translation has the same accel as the &Image translation]
en: Select&ion
bs: Oda&bir

en: Show &Path
bs: Prikaži &putanju

en: Font Family
bs: Familija fontova

en: Font Size
bs: Veličina slova

en: Bold
bs: Podebljano

en: Italic
bs: Kurzivno

en: Underline
bs: Podvučeno

en: Strike Through
bs: Linija preko

en: Previous Tool Option (Group #1)
bs: Prethodne opcije alata (Grupa #1)

en: Next Tool Option (Group #1)
bs: Sljedeće opcije alata (Grupa #1)

en: Previous Tool Option (Group #2)
bs: Prethodne opcije alata (Grupa #2)

en: Next Tool Option (Group #2)
bs: Sljedeće opcije alata (Grupa #2)

en: &Draw Opaque
bs: Crtaj &neprozirno

en: Draw With Color Similarity...
bs: Crtanje u boji sličnosti ...

en: Tool Box
bs: Kutija alata

en: Show &Grid
bs: Pokaži &mrežu

en: Show T&humbnail
bs: Prikaži T&humbnail

en: Zoo&med Thumbnail Mode
bs: Režim &uveličanih minijatura

en: Enable Thumbnail &Rectangle
bs: Uključi &pravougaonik minijatura

en: &Zoom
bs: &Uvećaj

en: Brush
bs: Četka

en: Draw using brushes of different shapes and sizes
bs: Crtaj koristeći četke različitih oblika i veličina

en: Click to draw dots or drag to draw strokes.
bs: Kliknite za crtanje tačaka ili prevucite za poteze.

en: Color Eraser
bs: Brisač boje

en: Replaces pixels of the foreground color with the background color
bs: Zamjenjuje piksele prednje strane boje sa bojom pozadine

en: Click or drag to erase pixels of the foreground color.
bs: Kliknite ili povucite za brisnje boje piksela prednje strane.

en: Eraser
bs: Guma za brisanje

en: Lets you rub out mistakes
bs: Omogućava vam da izbrišete greške

en: Click or drag to erase.
bs: Kliknite ili povucite za brisanje.

en: Let go of all the mouse buttons.
bs: Otpusti sve tipke miša.

en: Pen
bs: Olovka

en: Draws dots and freehand strokes
bs: Crta tačke i poteze slobodnom rukom

en: Spraycan
bs: Sprej

en: Sprays graffiti
bs: Grafiti sprejom

en: Click or drag to spray graffiti.
bs: Kliknite ili povucite za spray graffiti.

en: Right click to cancel.
bs: Desno kliknite da poništite.

en: Left click to cancel.
bs: Lijevo kliknite da poništite.

en: Lets you select a color from the image
bs: Dopušta vam da izaberete boju sa slike

en: Click to select a color.
bs: Kliknite da odaberete boju.

en: Fills regions in the image
bs: Puni područja slike

en: Click to fill a region.
bs: Kliknite za punjenje područja.

en: Zoom
bs: Uvećaj

en: Zooms in and out of the image
bs: Zumira i umanjuje sliku

en: Click to zoom in/out or left drag to zoom into a specific area.
bs: Kliknite da uvećate/umanjite ili vucite lijevom tipkom da uvećate određeno područje.

en: Curve
bs: Krivina

en: Draws curves
bs: Crtaj krivine

en: Drag out the start and end points.
bs: Povucite početne i krajnje tačke.

en: Left drag to set the first control point or right click to finish.
bs: Lijevo prevucite za postavljanje prve kontrolne tačke ili desno kliknite za kraj.

en: Right drag to set the first control point or left click to finish.
bs: Desno prevucite za postavljanje prve kontrolne tačke ili lijevo kliknite za kraj.

en: Left drag to set the last control point or right click to finish.
bs: Lijevo prevucite za postavljanje zadnje kontrolne tačke ili desno kliknite za kraj.

en: Right drag to set the last control point or left click to finish.
bs: Desno prevucite za postavljanje zadnje kontrolne tačke ili lijevo kliknite za kraj.

en: Line
bs: Linija

en: Draws lines
bs: Crta linije

en: Drag to draw.
bs: Povucite za crtanje.

en: Polygon
bs: Mnogougao

en: Draws polygons
bs: Crta mnogouglove

en: Drag to draw the first line.
bs: Povucite za crtanje prve linije.

en: Left drag another line or right click to finish.
bs: Lijevo prevucite za još jednu liniju ili desno kliknite za kraj.

en: Right drag another line or left click to finish.
bs: Desno prevucite za još jednu liniju ili lijevo kliknite za kraj.

en: Connected Lines
bs: Spojene linije

en: Draws connected lines
bs: Crta spojene linije

en: Ellipse
bs: Elipsa

en: Draws ellipses and circles
bs: Crtaj elipse i krugove

en: Rectangle
bs: Pravougaonik

en: Draws rectangles and squares
bs: Crta pravougaonike i kvadrate

en: Rounded Rectangle
bs: Zaobljen pravougaonik

en: Draws rectangles and squares with rounded corners
bs: Crta pravougaonike i kvadrate sa zaobljenim ćoškovima

en: Left drag to create selection.
bs: Lijevo povlačenje za pravljenje selekcije.

en: Left drag to move selection.
bs: Lijevo povlačenje za pomjeranje selekcije.

en: Left drag to scale selection.
bs: Lijevo povlačenje za promjenu razmjere selekcije.

en: Selection: Opaque
bs: Selekcija: neprozirnost

en: Selection: Transparent
bs: Selekcija: transparentnost

en: Selection: Transparency Color
bs: Selekcija: transparentnost boje

en: Selection: Transparency Color Similarity
bs: Selekcija: transparentnost sličnih boja

en: Selection (Elliptical)
bs: Selekcija (elipsasta)

en: Makes an elliptical or circular selection
bs: Pravi elipsastu ili kružnu selekciju

en: Selection (Free-Form)
bs: Selekcija (proizvoljna forma)

en: Makes a free-form selection
bs: Pravi selekciju proizvoljne forme

en: Selection (Rectangular)
bs: Selekcija (pravougaonasta)

en: Makes a rectangular selection
bs: Pravi pravougaonastu selekciju

en: Selection: Move
bs: Selekcija: pomjeraj

en: %1: Smear
bs: %1: Mrlja

en: Writes text
bs: Piši tekst

en: Text: Delete
bs: Tekst: obriši

en: Text: New Line
bs: Tekst: nova linija

en: Text: Write
bs: Tekst: piši

en: Left drag to create text box.
bs: Lijevo povlačenje za pravljenje tekst kutije.

en: Left drag to move text box.
bs: Lijevo povlačenje za pomjeranje tekst kutije.

en: Text: Move Box
bs: Tekst: Pomjeraj kutiju

en: Left drag to resize text box.
bs: Lijevo povlačenje za promjenu veličine tekst kutije.

en: Left click to change cursor position.
bs: Lijevi klik za promjenu pozicije kursora.

en: Text: Opaque Background
bs: Tekst: Neprozirna pozadina

en: Text: Transparent Background
bs: Text: transparentna pozadina

en: Text: Swap Colors
bs: Tekst:zamijeni boje

en: Text: Foreground Color
bs: Tekst:boja prednje strane

en: Text: Background Color
bs: Tekst:boja pozadine

en: Text: Font
bs: Tekst: font

en: Text: Font Size
bs: Tekst: veličina fonta

en: Text: Bold
bs: Tekst: podebljano

en: Text: Italic
bs: Tekst: ukošeno

en: Text: Underline
bs: Tekst: podvučeno

en: Text: Strike Through
bs: Tekst: linija preko

en: Unzoomed Mode - Thumbnail
bs: Nerašireni režim - Sličica

en: %1% - Thumbnail
bs: %1% - Sličica

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p><p>To configure it, click on the cube.</p></qt>
bs: <qt><p><b>Sličnost boja</b> je koliko <i>slične</i> boje različitih piksela moraju biti da bi ih operacije smatrale istim.</p><p>Ako postavite na drugu vrijednost od <b>Tačno poklapanje</b>, možete učinkovitije raditi s dithered slike i fotografije, na slično opciji "čarobni štapić" drugih programa za boje.</p><p>Ta mogućnost se odnosi na:</p><ul><li><b>Izbore</b>: U <b>Transparentnom</b> režimu, svaka boja koja je <i>slična</i> boji pozadine će postati transparentna.</li><li><b>Popunjavanje</b>: Za regione s <i>slično</i> -ali ne identično - obojenim pikselima, veća postavka je vjerojatna da će ispuniti više piksela.</li><li><b>Brisač boja</b>: Svaki piksel čija je boja <i>slična</i> boji crteža biće zamijenjena bojom pozadine.</li><li><b>Auto rezanje</b> i <b>Ukloni internu granicz</b>: Za ivice s <i>sličnim</i> - ali ne idntično - obojenim pikselima, veća postavka je više vjerojatno da obrezujete cijelu ivicu.</li></ul><p>Više postavke znači da operacije smatraju povećano raspon boja biti dovoljno<i>sličnim</i> da se smatra istim. Stoga, trebali povećati postavku ako gore navedene radnje ne utječuna  piksele čije boje uzmete u obzir da su slične dovoljno.</p><p>Međutim, ako maju previše učinka i mijenjaju piksele čije boje ne smatrate sličnim (npr. ako <b>Ispunjavanje</b> mijenja previše tačaka), trebate smanjiti ovu postavku.</p><p>Da je konfigurišete, kliknite na kocku.</p></qt>

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p></qt>
bs: <qt><p><b>Sličnost boja</b> je koliko <i>slične</i> boje različitih piksela moraju biti da bi ih operacije smatrale istim.</p><p>Ako postavite na drugu vrijednost od <b>Tačno poklapanje</b>, možete učinkovitije raditi s dithered slike i fotografije, na slično opciji "čarobni štapić" drugih programa za boje.</p><p>Ta mogućnost se odnosi na:</p><ul><li><b>Izbore</b>: U <b>Transparentnom</b> režimu, svaka boja koja je <i>slična</i> boji pozadine će postati transparentna.</li><li><b>Popunjavanje</b>: Za regione s <i>slično</i> -ali ne identično - obojenim pikselima, veća postavka je vjerojatna da će ispuniti više piksela.</li><li><b>Brisač boja</b>: Svaki piksel čija je boja <i>slična</i> boji crteža biće zamijenjena bojom pozadine.</li><li><b>Auto rezanje</b> i <b>Ukloni internu granicz</b>: Za ivice s <i>sličnim</i> - ali ne idntično - obojenim pikselima, veća postavka je više vjerojatno da obrezujete cijelu ivicu.</li></ul><p>Više postavke znači da operacije smatraju povećano raspon boja biti dovoljno<i>sličnim</i> da se smatra istim. Stoga, trebali povećati postavku ako gore navedene radnje ne utječuna  piksele čije boje uzmete u obzir da su slične dovoljno.</p><p>Međutim, ako maju previše učinka i mijenjaju piksele čije boje ne smatrate sličnim (npr. ako <b>Ispunjavanje</b> mijenja previše tačaka), trebate smanjiti ovu postavku.</p></qt>

en: <p>Color Similarity: %1%</p><p align="center">Click to configure.</p>
bs: <p>Sličnost boja: %1%</p><p align="center">Klik za konfiguraciju.</p>

en: <p>Color Similarity: Exact Match</p><p align="center">Click to configure.</p>
bs: <p>Sličnost boja: Tačno slaganje</p><p align="center">Klik za konfiguraciju.</p>

en: &Brightness:
bs: &Osvjetljenost:

en: Re&set
bs: Po&ništi

en: Co&ntrast:
bs: Ko&ntrast:

en: &Gamma:
bs: &Gama:

en: Rese&t
bs: Poniš&ti

en: C&hannels:
bs: Ka&nali:

en: All
bs: Sve

en: Red
bs: Crvena

en: Green
bs: Zelena

en: Blue
bs: Plava

en: Reset &All Values
bs: Poništi &sve vrijednosti

en: Settings
bs: Postavke

en: &Amount:
bs: Količin&a:

en: E&nable
bs: U&ključiti

en: Colors
bs: Boje

en: &Hue:
bs: &Nijansa:

en: &Saturation:
bs: &Zasićenost:

[ctx: The V of HSV]
en: &Value:
bs: &Vrijednost:

en: &Red
bs: &Crvena

en: &Green
bs: &Zelena

en: &Blue
bs: &Plava

en: &All
bs: &Sve

en: Channels
bs: Kanali

en: &Monochrome
bs: &Monohromatski

en: Mo&nochrome (dithered)
bs: Mono&hromatsko (zamućeno)

en: 256 co&lor
bs: 256 &boja

en: 256 colo&r (dithered)
bs: 256 boj&a (zamućeno)

en: 24-&bit color
bs: 24-bi&tne boje

en: Reduce To
bs: Svedi na

en: &Granularity:
bs: &Granularnost:

en: <qt><p>To select the foreground color that tools use to draw, left-click on a filled-in color cell. To select the background color, right-click instead.</p><p>To change the color of a color cell itself, double-click on it.</p><p>You can also swap the color of a filled-in cell with any other cell using drag and drop. Also, if you hold down the <b>Ctrl</b> key, the destination cell's color will be overwritten, instead of being swapped with the color of the source cell.</p></qt>
bs: <qt><p>Za odabir boje teksta koje alate koristiti za crtanje, lijevom tipkom miša kliknite na popunjenu ćeliju u boji . Da biste odabrali boju pozadine, kliknite desnom tipkom miša umjestotoga.</p><p>Za promjenu boje same ćelije, dvaput kliknite na njeu.</p><p>Također možete mijenjati boju popunjene ćelije s bilo kojom drugom ćelijom pomoću prevlačenja i ispuštanja. Takođe, ako držite <b>Ctrl</b> taster, odredišna boja ćelije će biti prebrisana, umjesto da se zamijenili s bojom izvorne ćelije.</p></qt>

en: Convert &to:
bs: Pro&mijeni u:

en: Quali&ty:
bs: Kvali&tet:

en: &Preview
bs: &Prikaz

en: Monochrome
bs: Monohromatski

en: Monochrome (Dithered)
bs: Monohromatski (Dithered)

en: 256 Color
bs: 256 boja

en: 256 Color (Dithered)
bs: 256 boja (Dithered)

en: 24-bit Color
bs: 24-bit boja

[ctx: @title:tab]
en: I&mage Position
bs: P&ozicija slike

en: &Center of the page
bs: &Centar stranice

en: Top-&left of the page
bs: Gore &lijevo stranice

en: Transparent
bs: Transparentnost

en: KolourPaint Defaults
bs: KolourPaint podrazumijevano

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette]
en: Colors: %1
bs: Boje: %1

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette [modified]]
en: Colors: %1 [modified]
bs: Boje: %1 [modified]

en: Circle
bs: Krug

en: Square
bs: Kvadrat

en: Slash
bs: Kosa crta

en: Backslash
bs: Naopaka kosa crta

en: No Fill
bs: Bez punjenja

en: Fill with Background Color
bs: Puni sa bojom pozadine

en: Fill with Foreground Color
bs: Puni sa bojom prednje strane

en: Opaque
bs: Neprovidno
