kolourpaint4 - en to da translation catalogue (402 entries)

en: Soften
da: Blødgør

en: Sharpen
da: Skærp

en: Clear
da: Ryd

en: Selection: %1
da: Markering: %1

en: Flatten
da: Udjævn

en: Reduce to Grayscale
da: Reducér til gråskala

en: Hue, Saturation, Value
da: Farvetone (H), mætning (S), værdi (V)

en: Invert Colors
da: Invertér farver

en: Invert
da: Invertér

en: Reduce to Monochrome (Dithered)
da: Reducér til monokrom (farvereduceret)

en: Reduce to Monochrome
da: Reducér til monokrom

en: Reduce to 256 Color (Dithered)
da: Reducér til 256 farver (farvereduceret)

en: Reduce to 256 Color
da: Reducér til 256 farver

en: Histogram Equalizer
da: Histogram-equalizer

en: Flip
da: Vend

en: Flip horizontally and vertically
da: Vend vandret og lodret

en: Flip horizontally
da: Vend vandret

en: Flip vertically
da: Vend lodret

en: Text: Resize Box
da: Tekst: Ændr størrelse på kasse

en: Selection: Scale
da: Markering: Skalér

en: Selection: Smooth Scale
da: Udglat: Glat skalering

en: Resize
da: Ændr størrelse

en: Scale
da: Skalér

en: Smooth Scale
da: Udglat skalering

en: Rotate
da: Rotér

en: Skew
da: Skævt

en: &Undo: %1
da: &Fortryd: %1

en: &Undo
da: &Fortryd

en: &Redo: %1
da: &Gendan: %1

en: &Redo
da: &Gendan

en: Undo: %1
da: Fortryd: %1

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo: %1
da: Gendan: %1

en: Redo
da: Gendan

en: %1 more item | %1 more items
da[0]: %1 punkt mere
da[1]: %1 punkter mere

en: Color Picker
da: Farveplukker

en: Flood Fill
da: Udfyld

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects (Selection)
da: Flere billedeffekter (markering)

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects
da: Flere billedeffekter

en: &Effect:
da: &Effekt:

en: Reduce Colors
da: Reducér farver

en: Soften & Sharpen
da: Blødgør & skærp

[ctx: @title:window]
en: Document Properties
da: Dokumentegenskaber

en: Unspecified
da: Uspecificeret

en: Horizontal:
da: Horisontal:

en: Vertical:
da: Vertikal:

en: <qt><p><b>Dots Per Inch</b> (DPI) specifies the number of pixels of the image that should be printed inside one inch (2.54cm).</p><p>The higher the image's DPI, the smaller the printed image. Note that your printer is unlikely to produce high quality prints if you increase this to more than 300 or 600 DPI, depending on the printer.</p><p>If you would like to print the image so that it is the same size as it is displayed on the screen, set the image's DPI values to be the same as the screen's.</p><p>If either DPI value is <b>Unspecified</b>, the image will also be printed to be the same size as on the screen.</p><p>Not all image formats support DPI values. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
da: <qt><p><b>Dots Per Inch</b> (DPI) angiver antallet af pixel i billedet som skal udskrives i en tomme (2,54 cm).</p><p>Des højere billedets DPI er, jo mindre er det udskrevne billede. Bemærk at din printer sandsynligvis ikke producerer udskrifter i høj kvalitet hvis du forøger dette til mere end 300 eller 600 DPI, afhængigt af printeren.</p><p>Hvis du gerne vil udskrive billedet så det er samme størrelse som det vises i på skærmen, så sæt billedet DPI-værdier til det samme som skærmens.</p><p>Hvis begge DPI-værdier er <b>Uspecificeret</b> vil billedet også blive udskrevet til at have samme størrelse som på skærmen.</p><p>Ikke alle billedformater understøtter DPI-værdier. Hvis formatet du gemmer i ikke understøtter dem vil de ikke blive gemt.</p></qt>

en: O&ffset
da: A&fstand

en: <qt><p>The <b>Offset</b> is the relative position where this image should be placed, compared to other images.</p><p>Not all image formats support the <b>Offset</b> feature. If the format you save in does not support it, the values specified here will not be saved.</p></qt>
da: <qt><p><b>Afstand</b> er den relative position hvor dette billede skal placeres, i forhold til andre billeder.</p><p>Ikke alle billedformater understøtter <b>Afstand</b>-funktionen. Hvis formatet du gemmer i ikke understøtter det, vil værdierne specificeret her ikke blive gemt.</p></qt>

en: &Text Fields
da: &Tekstfelter

en: &Add Row
da: &Tilføj række

en: &Delete Row
da: &Slet række

en: &Reset
da: &Nulstil

en: <qt><p><b>Text Fields</b> provide extra information about the image. This is probably a comment area that you can freely write any text in.</p><p>However, this is format-specific so the fields could theoretically be computer-interpreted data - that you should not modify - but this is unlikely.</p><p>Not all image formats support <b>Text Fields</b>. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
da: <qt><p><b>Tekstfelter</b> giv ekstra information om billedet. Dette er formentlig et kommentarområde hvori du frit kan skrive tekst i.</p><p> Dette er dog formatspecifikt så felterne kunne teoretisk være computerfortolket data - som du ikke bør ændre - men dette er usandsynligt.</p><p>Ikke alle billedformater understøtter <b>Tekstfelter</b>. Hvis formatet du gemmer i ikke understøtter dem vil de ikke blive gemt.</p></qt>

en: Key
da: Nøgle

en: Value
da: Værdi

en: The text value "%1" on line %2 requires a key.
da: Tekstværdien "%1" i linje %2 kræver en nøgle.

en: All text keys must be unique. The text key "%1" on lines %2 and %3 are identical.
da: Alle tekstnøgler skal være unikke. Tekstnøglen "%1" i linjerne %2 og %3 er identiske.

[ctx: @title:window]
en: Invalid Text Fields
da: Ugyldige tekstfelter

en: Dimensions
da: Dimensioner

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: &Update
da: &Opdatér

[ctx: @title:window]
en: Resize / Scale
da: Ændr størrelse / skalér

en: Ac&t on:
da: &Agér på:

en: Entire Image
da: Hele billedet

en: Selection
da: Markering

en: Text Box
da: Tekstfelt

en: <qt><ul><li><b>Resize</b>: The size of the picture will be increased by creating new areas to the right and/or bottom (filled in with the background color) or decreased by cutting it at the right and/or bottom.</li><li><b>Scale</b>: The picture will be expanded by duplicating pixels or squashed by dropping pixels.</li><li><b>Smooth Scale</b>: This is the same as <i>Scale</i> except that it blends neighboring pixels to produce a smoother looking picture.</li></ul></qt>
da: <qt><ul><li><b>Ændr størrelse</b>: Billedets størrelse vil blive forøget ved at lave nye områder til højre og/eller forneden (udfyldt med baggrundsfarven) eller formindsket ved at skære det i højre side og/eller forneden.</li><li><b>Skalér</b>: Billedet vil blive udvidet ved at duplikere pixels eller gjort mindre ved at droppe pixels.</li><li><b>Udglattet skalering</b>: Dette er det samme som <i>Skalér</i> bortset fra at det blander nabo-pixels for at producere et glattere udseende billede.</li></ul></qt>

en: &Resize
da: Ænd&r størrelse

en: &Scale
da: &Skalér

en: S&mooth Scale
da: Ud&glat skalering

en: Width:
da: Bredde:

en: Height:
da: Højde:

en: &New:
da: &Ny:

en: &Percent:
da: &Procent:

en: Keep &aspect ratio
da: Behold &aspektratio

en: <qt><p>Resizing the text box to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the text box?</p></qt>
da: <qt><p>Ændring af størrelsen for tekstfeltet til %1x%2 kan tage en væsentlig mængde hukommelse. Dette kan reducere systemets responstid og forårsage at andre programmer får ressourceproblemer.</p><p>Er du sikker på at du ønsker at ændre tekstfeltets størrelse?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Text Box?
da: Ændr størrelse på tekstfelt?

en: R&esize Text Box
da: Ændr størrelse på tekstfelt

en: <qt><p>Resizing the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the image?</p></qt>
da: <qt><p>Ændring af størrelsen for billedet til %1x%2 kan tage en væsentlig mængde hukommelse. Dette kan reducere systemets responstid og forårsage at andre programmer får ressourceproblemer.</p><p>Er du sikker på at du ønsker at ændre billedets størrelse?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Image?
da: Ændr størrelse på billede?

en: R&esize Image
da: Ændr størrelse på billede

en: <qt><p>Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the image?</p></qt>
da: <qt><p>Skalering af billedet til %1x%2 kan tage en væsentlig mængde hukommelse. Dette kan reducere systemets responstid og forårsage at andre programmer får ressourceproblemer.</p><p>Er du sikker på at du ønsker at skalere billedet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Image?
da: Skalér billede?

en: Scal&e Image
da: Ska&lér billede

en: <qt><p>Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the selection?</p></qt>
da: <qt><p>Skalering af markeringen til %1x%2 kan tage en væsentlig mængde hukommelse.  Dette kan reducere systemets responstid og forårsage at andre programmer får ressourceproblemer.</p><p>Er du sikker på at du ønsker at skalere det markerede?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Selection?
da: Skalér markering?

en: Scal&e Selection
da: Ska&lér det markerede

en: <qt><p>Smooth Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the image?</p></qt>
da: <qt><p>Udglattet skalering af billedet til %1x%2 kan tage en væsentlig mængde hukommelse. Dette kan reducere systemets responstid og forårsage at andre programmer får ressourceproblemer.</p><p>Er du sikker på at du ønsker at lave en udglattet skalering af billedet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Image?
da: Udglattet skalering af billede?

en: Smooth Scal&e Image
da: Udglat skal&ering af billede

en: <qt><p>Smooth Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the selection?</p></qt>
da: <qt><p>Udglattet skalering til %1x%2 kan tage en væsentlig mængde hukommelse.  Dette kan reducere systemets responstid og forårsage at andre programmer får ressourceproblemer.</p><p>Er du sikker på at du ønsker at lave en udglattet skalering af det markerede</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Selection?
da: Udglattet skalering af markering?

en: Smooth Scal&e Selection
da: Udglattet skal&ering af det markerede

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection
da: Rotér markering

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image
da: Rotér billede

en: After rotate:
da: Efter rotering:

en: Direction
da: Retning

en: Cou&nterclockwise
da: Mod &uret

en: C&lockwise
da: &Med uret

en: Angle
da: Vinkel

en: 90 &degrees
da: 90 &grader

en: 180 d&egrees
da: 180 g&rader

en: 270 de&grees
da: 270 gra&der

en: C&ustom:
da: Selv&valgt:

en: degrees
da: grader

en: <qt><p>Rotating the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to rotate the selection?</p></qt>
da: <qt><p>Rotation af det markerede til %1x%2 kan tage en væsentlig mængde hukommelse.  Dette kan reducere systemets responstid og forårsage at andre programmer får ressourceproblemer.</p><p>Er du sikker på at du ønsker at rotere det markerede?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection?
da: Rotér markering?

en: Rotat&e Selection
da: Ro&tér det valgte

en: <qt><p>Rotating the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to rotate the image?</p></qt>
da: <qt><p>Rotation af billedet til %1x%2 kan tage en væsentlig mængde hukommelse. Dette kan reducere systemets responstid og forårsage at andre programmer får ressourceproblemer.</p><p>Er du sikker på at du ønsker at rotere billedet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image?
da: Rotér billede?

en: Rotat&e Image
da: Ro&tér billede

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection
da: Skævgør markering

[ctx: @title:window]
en: Skew Image
da: Skævgør billede

en: After skew:
da: Efter skævgøring:

en: &Horizontal:
da: &Vandret:

en: &Vertical:
da: &Lodret:

en: <qt><p>Skewing the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to skew the selection?</p></qt>
da: <qt><p>At skævgøre det markerede til %1x%2 kan tage en væsentlig mængde hukommelse.  Dette kan reducere systemets responstid og forårsage at andre programmer får ressourceproblemer.</p><p>Er du sikker på at du ønsker at skævgøre det markerede?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection?
da: Skævgør markering?

en: Sk&ew Selection
da: S&kævgør det markerede

en: <qt><p>Skewing the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to skew the image?</p></qt>
da: <qt><p>Skævgøring af billedet til %1x%2 kan tage en væsentlig mængde hukommelse. Dette kan reducere systemets responstid og forårsage at andre programmer får ressourceproblemer.</p><p>Er du sikker på at du ønsker at skævgøre billedet?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Skew Image?
da: Skævgør billede?

en: Sk&ew Image
da: Skævgør &billede

[ctx: @title:window]
en: Color Similarity
da: Farvelighed

en: &RGB Color Cube Distance
da: &RGB farvekubeafstand

en: <a href="dummy_to_make_link_clickable">What is Color Similarity?</a>
da: <a href="dummy_to_make_link_clickable">Hvad er farvelighed?</a>

[ctx: @title:window]
en: Save Preview
da: Gem forhåndsvisning

en: 1 byte (approx. %2%) | %1 bytes (approx. %2%)
da[0]: %1 byte (cirka %2%)
da[1]: %1 byte (cirka %2%)

en: Could not open "%1".
da: Kunne ikke åbne "%1".

en: Could not open "%1" - unsupported image format.
    The file may be corrupt.
da: Kunne ikke åbne "%1" - billedformat ikke understøttet.
    Filen er måske korrupt.

en: Could not save image - insufficient information.
da: Kunne ikke gemme billede - utilstrækkelig information.

en: <empty>
da: <tom>

[ctx: @title:window]
en: Internal Error
da: Intern fejl

en: <qt><p>The <b>%1</b> format may not be able to preserve all of the image's color information.</p><p>Are you sure you want to save in this format?</p></qt>
da: <qt><p><b>%1</b>-formatet vil måske ikke kunne bevare al billedets farveinformation.</p><p>Er du sikke på du ønsker at gemme i dette format?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Lossy File Format
da: Filformat med tab

en: <qt><p>Saving the image at the low color depth of %1-bit may result in the loss of color information. Any transparency might also be removed.</p><p>Are you sure you want to save at this color depth?</p></qt>
da: <qt><p>At gemme billedet med den lave farvedybde på %1-bit kan give tab af farveinformation. Eventuel gennemsigtighed kan også blive fjernet.</p><p>Er du sikker på at du ønsker at gemme ved denne farvedybde?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Low Color Depth
da: Lav farvedybde

en: Could not save image - unable to create temporary file.
da: Kunne ikke gemme billede - kan ikke oprette midlertidig fil.

en: Could not save as "%1": %2
da: Kunne ikke gemme som "%1": %2

en: Error saving image
da: Fejl under gemning af billede

en: Could not save image - failed to upload.
da: Kunne ikke gemme billede - mislykkedes at overføre.

en: Remove Internal B&order
da: Fjern intern &kant

en: Remove Internal Border
da: Fjern intern grænse

en: Autocr&op
da: Auto&beskær

en: Autocrop
da: Autobeskær

en: KolourPaint cannot remove the selection's internal border as it could not be located.
da: KolourPaint kan ikke fjerne det markeredes interne kant da stedet ikke kunne findes.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Remove Internal Border
da: Kan ikke fjerne intern kant

en: KolourPaint cannot automatically crop the image as its border could not be located.
da: KolourPaint kan ikke beskære billedet automatisk da dets kants placering ikke kan findes.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Autocrop
da: Kan ikke autobeskære

en: Set as Image
da: Sæt som billede

en: Selection: Create
da: Afsnit: Opret

en: Paint Program by KDE
da: Tegneprogram fra KDE

en: Project Founder
da: Projektgrundlægger

en: Chief Investigator
da: Hovedundersøger

en: Scanning Support, Alpha Support, Current Maintainer
da: Scanner-understøttelse, alpha-understøttelse, nuværende vedligeholder

en: Icons
da: Ikoner

en: InputMethod Support
da: Støtte for input-metode

en: Image Effects
da: Billedeffekter

en: KDE 4 Porting
da: KDE4-portering

en: KF 5 Porting
da: KF5-portering

en: Thanks to the many others who have helped to make this program possible.
da: Tak til de mange andre som har hjulpet med at gøre dette program muligt.

en: Image files to open, optionally
da: Billedfiler der skal åbnes, valgfrit

en: List all readable image MIME types
da: Oplist alle læsbare billed-MIME-typer

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (image)
en: &Image
da: &Billede

note: i18n: ectx: Menu (colors)
en: &Colors
da: &Farver

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
da: Tekstværktøjslinje

note: i18n: ectx: Menu (selectionToolRMBMenu)
en: Selection Tool RMB Menu
da: Højrekliksmenu for markeringsværktøj

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

[ctx: @title:window]
en: Thumbnail
da: Miniature

en: Left drag the handle to resize the image.
da: Venstretræk i håndtaget for at ændre billedets størrelse.

en: Resize Image: Let go of all the mouse buttons.
da: Ændr størrelse på billede: Giv slip på alle museknapper.

en: Resize Image: Right click to cancel.
da: Ændr billedets størrelse: Højreklik for at annullere.

en: Text
da: Tekst

en: Could not open color palette "%1".
da: Kunne ikke åbne farvepaletten "%1".

en: Could not open color palette "%1" - unsupported format.
    The file may be corrupt.
da: Kunne ikke åbne farvepalletten "%1" - format ikke understøttet.
    Filen er måske defekt.

en: Could not open KDE color palette "%1".
da: Kunne ikke åbne KDE farvepalet "%1".

en: Could not save color palette as "%1".
da: Kunne ikke gemme farvepalet som "%1".

en: Untitled
da: Unavngivet

en: Use KolourPaint Defaults
da: Brug KolourPaints standardindstillinger

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Use KDE's
da: Brug KDE's

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Open...
da: Å&bn...

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Reloa&d
da: Genin&dlæs

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Save
da: &Gem

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Save &As...
da: Gem &som...

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Add Row
da: Tilføj række

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Delete Last Row
da: Slet sidste række

en: Color Box
da: Farveboks

en: The color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
da: Farvepaletten "%1" er blevet ændret.
    Vil du gemme den?

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it to a file?
da: KDE farvepaletten "%1" er blevet ændret.
    Vil du gemme den til en fil?

en: The default color palette has been modified.
    Do you want to save it to a file?
da: Standard farvepaletten er blevet ændret.
    Vil du gemme den til en fil?

[ctx: @title:window]
en: Open Color Palette
da: Åbn farvepalet

en: The color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
da: Farvepaletten "%1" er blevet ændret.
    Genindlæsning vil tabe alle ændringer siden du sidst gemte den.
    Er du sikker?

en: &Reload
da: Genind&læs

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
da: KDE farvepaletten "%1" er blevet ændret.
    Genindlæsning vil tabe alle ændringer.
    Er du sikker?

en: The default color palette has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
da: Standard farvepaletten er blevet ændret.
    Genindlæsning vil tabe alle ændringer.
    Er du sikker?

en: Save Color Palette As
da: Gem farvepalet som

en: Paste in &New Window
da: Indsæt i &nyt vindue

en: &Delete Selection
da: S&let markering

en: C&opy to File...
da: K&opiér til fil...

en: Paste &From File...
da: Indsæt &fra fil...

en: Text: Create Box
da: Tekst: Opret kasse

en: Text: Paste
da: Tekst: Indsæt

en: <qt>KolourPaint cannot paste the contents of the clipboard as it has an unknown format.</qt>
da: <qt>KolourPaint kan ikke indsætte indholdet af udklipsholderen da det har et ukendt format.</qt>

en: Cannot Paste
da: Kan ikke indsætte

en: Text: Delete Box
da: Tekst: Slet kasse

note: i18n ("Text: Delete")
en: Selection: Delete
da: Afsnit: Slet

en: Text: Finish
da: Tekst: Afslut

en: Selection: Deselect
da: Markering: Fravælg

[ctx: @title:window]
en: Copy to File
da: Kopiér til fil

[ctx: @title:window]
en: Paste From File
da: Indsæt fra fil

en: E&xport...
da: E&ksportér...

en: Scan...
da: Skan...

en: Acquire Screenshot
da: Hent skærmbillede

en: Properties
da: Egenskaber

en: Reloa&d
da: Genind&læs

en: All Supported Files (%1)
da: Alle understøttede filer (%1)

[ctx: @title:window]
en: Open Image
da: Åbn billede

en: Failed to open scanning dialog.
da: Kunne ikke åbne scanningsdialogen.

[ctx: @title:window]
en: Scanning Failed
da: Scanning mislykkedes

en: Snapshot Delay
da: Forsinkelse på øjebliksbillede

en: No delay
da: Ingen forsinkelse

en: Hide Main Window
da: Skjul hovedvindue

en: Document Properties
da: Dokumentegenskaber

[ctx: @title:window]
en: Save Image As
da: Gem billede som

[ctx: @title:window]
en: Export
da: Eksportér

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
da: Dokumentet "%1" er blevet ændret.
    Genindlæsning vil tabe alle ændringer siden du sidst gemte det.
    Er du sikker?

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
da: Dokumentet "%1" er blevet ændret.
    Genindlæsning vil tabe alle ændringer.
    Er du sikker?

[ctx: @title:window]
en: Print Image
da: Udskriv billede

en: You must save this image before sending it.
    Do you want to save it?
da: Du skal gemme dette billede før du sender det.
    Vil du gemme det?

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
da: Dokumentet "%1" er blevet ændret.
    Vil du gemme det?

en: R&esize / Scale...
da: Ændr s&tørrelse / skalér...

en: Se&t as Image (Crop)
da: Sæ&t som billede (beskær)

en: &Flip (upside down)
da: &Vend (på hovedet)

en: Mirror (horizontally)
da: Spejlvend (vandret)

en: &Rotate...
da: &Rotér...

en: Rotate &Left
da: Rotér til &venstre

en: Rotate Righ&t
da: Rotér til &højre

en: S&kew...
da: S&kæv...

en: Reduce to Mo&nochrome (Dithered)
da: Reducér til mo&nokrom (farvereduceret)

en: Reduce to &Grayscale
da: Reducér til &gråskala

en: &Invert Colors
da: &Invertér farver

en: C&lear
da: &Ryd

en: Make Confidential
da: Gør fortrolig

en: &More Effects...
da: &Flere effekter...

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure the translation has the same accel as the Select&ion translation]
en: &Image
da: &Billede

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure that translation has the same accel as the &Image translation]
en: Select&ion
da: Mar&kering

en: Show &Path
da: Vis s&ti

en: Draw Anti-Aliased
da: Tegn med anti-aliasing

en: Font Family
da: Skriftfamilie

en: Font Size
da: Skrifttypestørrelse

en: Bold
da: Fed

en: Italic
da: Kursiv

en: Underline
da: Understreget

en: Strike Through
da: Streg igennem

en: Previous Tool Option (Group #1)
da: Forrige værktøjsvalg (gruppe #1)

en: Next Tool Option (Group #1)
da: Næste værktøjsvalg (gruppe #1)

en: Previous Tool Option (Group #2)
da: Forrige værktøjsvalg (gruppe #2)

en: Next Tool Option (Group #2)
da: Næste værktøjsvalg (gruppe #2)

en: &Draw Opaque
da: &Tegn ugennemsigtigt

en: Draw With Color Similarity...
da: Tegn med farvelighed...

en: Tool Box
da: Værktøjskasse

en: Show &Grid
da: Vis &gitter

en: Show T&humbnail
da: Vis &miniature

en: Zoo&med Thumbnail Mode
da: &Forstørret miniaturetilstand

en: Enable Thumbnail &Rectangle
da: Aktivér miniature&rektangel

[ctx: @title:window]
en: Acquire Image
da: Hent billede

en: Opening the selected scanner failed.
da: Åbning af den valgte scanner mislykkedes.

en: Brush
da: Pensel

en: Draw using brushes of different shapes and sizes
da: Tegn ved hjælp af pensler af forskellige former og størrelser

en: Click to draw dots or drag to draw strokes.
da: Klik for at trække prikker eller træk for at tegne linjer.

en: Color Eraser
da: Farvesletter

en: Replaces pixels of the foreground color with the background color
da: Erstatter pixels fra forgrundsfarven med baggrundsfarven

en: Click or drag to erase pixels of the foreground color.
da: Klik eller træk for at viske pixels i forgrundsfarven ud.

en: Eraser
da: Visker

en: Lets you rub out mistakes
da: Lader dig viske fejl us

en: Click or drag to erase.
da: Klik eller træk for at slette.

en: Let go of all the mouse buttons.
da: Giv slip på alle museknapper.

en: Draws dots and freehand strokes
da: Tegner prikker og frihåndstræk

en: Spraycan
da: Spraydåse

en: Sprays graffiti
da: Sprayer graffiti

en: Click or drag to spray graffiti.
da: Klik eller træk for at sprøjte graffiti.

en: Right click to cancel.
da: Højreklik for at annullere.

en: Left click to cancel.
da: Venstreklik for at annullere.

en: Lets you select a color from the image
da: Lader dig vælge en farve fra billedet

en: Click to select a color.
da: Klik for at vælge en farve

en: Fills regions in the image
da: Udfylder områder i billedet

en: Click to fill a region.
da: Klik for at udfylde et område.

en: Zooms in and out of the image
da: Zoomer ind og ud på billedet

en: Curve
da: Kurve

en: Draws curves
da: Tegner kurver

en: Drag out the start and end points.
da: Træk start- og slutpunkter ud.

en: Left drag to set the first control point or right click to finish.
da: Venstretræk for at sætte det første kontrolpunkt eller højreklik for at afslutte.

en: Right drag to set the first control point or left click to finish.
da: Højretræk for at sætte det første kontrolpunkt eller venstreklik for at afslutte.

en: Left drag to set the last control point or right click to finish.
da: Venstretræk for at sætte det sidste kontrolpunkt eller højreklik for at afslutte.

en: Right drag to set the last control point or left click to finish.
da: Højretræk for at sætte det sidste kontrolpunkt eller venstreklik for at afslutte.

en: Line
da: Linje

en: Draws lines
da: Tegner linjer

en: Drag to draw.
da: Træk for at tegne.

en: Draws polygons
da: Tegner polygoner

en: Drag to draw the first line.
da: Træk for at tegne den første linje.

en: Left drag another line or right click to finish.
da: Venstretræk en anden linje eller højreklik for at afslutte.

en: Right drag another line or left click to finish.
da: Højretræk en anden linje eller venstreklik for at afslutte.

en: Connected Lines
da: Forbundne linjer

en: Draws connected lines
da: Tegner forbundne linjer

en: Draws ellipses and circles
da: Tegner ellipser and cirkler

en: Rectangle
da: Rektangel

en: Draws rectangles and squares
da: Tegner rektangler og kvadrater

en: Rounded Rectangle
da: Afrundedet rektangel

en: Draws rectangles and squares with rounded corners
da: Tegner rektangler og kvadrater med afrundede hjørner

en: Left drag to create selection.
da: Venstretræk for at markere.

en: Left drag to move selection.
da: Venstretræk for at flytte det markerede.

en: Left drag to scale selection.
da: Venstretræk for at skalere markering.

en: Selection: Opaque
da: Afsnit: ugennemsigtig

en: Selection: Transparent
da: Markering: Gennemsigtig

en: Selection: Transparency Color
da: Markering: Gennemsigtighedsfarve

en: Selection: Transparency Color Similarity
da: Markering: Gennemsigtigheds farvelighed

en: Selection (Elliptical)
da: Markering (elliptisk)

en: Makes an elliptical or circular selection
da: Laver en elliptisk eller cirkulær markering

en: Selection (Free-Form)
da: Markering (fri form)

en: Makes a free-form selection
da: Laver en friformsmarkering

en: Selection (Rectangular)
da: Markering (rektangulær)

en: Makes a rectangular selection
da: Laver en rektangulær markering

en: Selection: Move
da: Markering: Flyt

en: %1: Smear
da: %1: Spred ud

en: Writes text
da: Skriver tekst

en: Text: Backspace
da: Tekst: Tilbage

en: Text: Delete
da: Tekst: Slet

en: Text: New Line
da: Tekst: Ny linje

en: Text: Write
da: Tekst: Skriv

en: Left drag to create text box.
da: Venstretræk for at lave tekstfelt.

en: Left drag to move text box.
da: Venstretræk for at flytte tekstfeltet.

en: Text: Move Box
da: Tekst: Flyt kasse

en: Left drag to resize text box.
da: Venstretræk for ændre størrelse på tekstfelt.

en: Left click to change cursor position.
da: Venstreklik for at ændre markørens position.

en: Text: Opaque Background
da: Tekst: Ugennemsigtig baggrundsfarve

en: Text: Transparent Background
da: Tekst: Gennemsigtig baggrund

en: Text: Swap Colors
da: Tekst: Byt farver

en: Text: Foreground Color
da: Tekst: Forgrundsfarve

en: Text: Background Color
da: Tekst: Baggrundsfarve

en: Text: Font
da: Tekst: Skrifttype

en: Text: Font Size
da: Tekst: Skrifttypestørrelse

en: Text: Bold
da: Tekst: Fed type

en: Text: Italic
da: Tekst: Kursiv

en: Text: Underline
da: Tekst: Understreget

en: Text: Strike Through
da: Tekst: Gennemstreget

en: Unzoomed Mode - Thumbnail
da: Uzoomet tilstand - miniature

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p><p>To configure it, click on the cube.</p></qt>
da: <qt><p><b>Farvelighed</b> er hvor <i>ensartede</i> farverne på forskellige pixel skal være for at operationer anser dem for værende ens.</p><p>Hvis du sætter det til noget andet end <b>Nøjagtigt ens</b> kan du arbejde mere effektivt med farvereducerede billeder og fotos, sammenligneligt med "Magic Wand"-funktionen i andre tegneprogrammer.</p><p>Denne funktion gælder for:</p><ul><li><b>Markeringer</b>: I <b>Gennemsigtig</b>-tilstand, vil enhver farve som <i>ligner</i> baggrundsfarven blive gjort gennemsigtig.</li><li><b>Udfyld</b>: For områder med <i>ensartede</i>, men ikke identisk farvede pixel, vil en højere indstilling sandsynligvis udfylde flere pixel.</li><li><b>Farvesletter</b>: Enhver pixel hvis farve <i>ligner</i> forgrundsfarven vil blive erstattet med baggrundsfarven.</li><li> <b>Autobeskær</b> og <b>Fjern intern kant</b>: For kanter med <i>ensartede</i>, men ikke identisk farvede pixel, vil en højere indstilling sandsynligvis beskære hele kanten.</li></ul><p>Højere indstilling betyder at operationer betragter et større farveområde som værende tilstrækkeligt <i>ensartede</i> til at være ens. Derfor bør du forøge indstillingen hvis de ovennævnte operationer ikke påvirker pixel hvis farver du betragter som værende tilstrækkeligt ens.</p><p>Hvis de har for megen virkning og ændrer pixel hvis farver du ikke betragter som værende ens (f.eks. ændrer <b>Udfyld</b> for mange pixel), bør du nedjustere indstillingen.</p><p>For at konfigurere den klikkes på terningen.</p></qt>

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p></qt>
da: <qt><p><b>Farvelighed</b> er hvor <i>ensartede</i> farverne på forskellige pixel skal være for at operationer anser dem for værende ens.</p><p>Hvis du sætter det til noget andet end <b>Nøjagtigt ens</b> kan du arbejde mere effektivt med uklare billeder og fotos, sammenligneligt med "Magic Wand"-funktionen i andre tegneprogrammer.</p><p>Denne funktion gælder for:</p><ul><li><b>Markeringer</b>: I <b>Gennemsigtig</b>-tilstand, vil enhver farve som <i>ligner</i> baggrundsfarven blive gjort gennemsigtig.</li><li><b>Udfyld</b>: For områder med <i>ensartede</i>, men ikke identisk farvede pixel, vil en højere indstilling sandsynligvis udfylde flere pixel.</li><li><b>Farvesletter</b>: Enhver pixel hvis farve <i>ligner</i> forgrundsfarven vil blive erstattet med baggrundsfarven.</li><li> <b>Autobeskær</b> og <b>Fjern intern kant</b>: For kanter med <i>ensartede</i>, men ikke identisk farvede pixel, vil en højere indstilling sandsynligvis beskære hele kanten.</li></ul><p>Højere indstilling betyder at operationer betragter et større farveområde som værende tilstrækkeligt <i>ensartede</i> til at være ens. Derfor bør du forøge indstillingen hvis de ovennævnte operationer ikke påvirker pixel hvis farver du betragter som værende tilstrækkeligt ens.</p><p>Hvis de har for megen virkning og ændrer pixel hvis farver du ikke betragter som værende ens (f.eks. ændrer <b>Udfyld</b> for mange pixel), bør du nedjustere indstillingen.</p></qt>

en: &Brightness:
da: &Lysstyrke:

en: Re&set
da: &Nulstil

en: Co&ntrast:
da: Ko&ntrast:

en: Rese&t
da: Nuls&til

en: C&hannels:
da: &Kanaler:

en: All
da: Alle

en: Red
da: Røde

en: Green
da: Grønne

en: Blue
da: Blå

en: Reset &All Values
da: Nulstil &alle værdier

en: Settings
da: Indstillinger

en: &Amount:
da: &Mængde:

en: E&nable
da: &Aktivér

en: Colors
da: Farver

en: &Hue:
da: &Farvetone (H):

en: &Saturation:
da: &Mætning (S):

[ctx: The V of HSV]
en: &Value:
da: &Værdi (V):

en: &Red
da: &Rød

en: &Green
da: &Grøn

en: &Blue
da: &Blå

en: &All
da: &Alle

en: Channels
da: Kanaler

en: &Monochrome
da: &Monokrom

en: Mo&nochrome (dithered)
da: Mo&nokrom (farvereduceret)

en: 256 co&lor
da: 256 far&ver

en: 256 colo&r (dithered)
da: 256 farve&r (farvereduceret)

en: 24-&bit color
da: 24-&bit farve

en: Reduce To
da: Reducér til

en: &Granularity:
da: &Granulering:

en: <qt><p>To select the foreground color that tools use to draw, left-click on a filled-in color cell. To select the background color, right-click instead.</p><p>To change the color of a color cell itself, double-click on it.</p><p>You can also swap the color of a filled-in cell with any other cell using drag and drop. Also, if you hold down the <b>Ctrl</b> key, the destination cell's color will be overwritten, instead of being swapped with the color of the source cell.</p></qt>
da: <qt><p>For at vælge forgrundsfarven som værktøjer bruger til at tegne med, venstreklikkes på en udfyldt farvecelle. For at vælge baggrundsfarve, højreklikkes i stedet. </p><p>For at ændre farve på selve farvecellen dobbeltklikkes på den. </p><p>Du kan også ombytte farven på en udfyldt celle med enhver anden celle med træk og slip. Desuden, hvis du holder <b>Ctrl</b>-tasten inde vil destinationscellens farve blive overskrevet, i stedet for at blive ombyttet med farven fra kildecellen.</p></qt>

en: Convert &to:
da: Konvertér &til:

en: Quali&ty:
da: Kvali&tet:

en: &Preview
da: &Forhåndsvisning

en: Monochrome
da: Monokrom

en: Monochrome (Dithered)
da: Monokrom (farvereduceret)

en: 256 Color
da: 256 Farve

en: 256 Color (Dithered)
da: 256 Farve (farvereduceret)

en: 24-bit Color
da: 24-bit farve

[ctx: @title:tab]
en: I&mage Position
da: Bi&lledposition

en: &Center of the page
da: &Midt på siden

en: Top-&left of the page
da: Øverst til &venstre på siden

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: KolourPaint Defaults
da: KolourPaints standardindstillinger

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette]
en: Colors: %1
da: Farver: %1

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette [modified]]
en: Colors: %1 [modified]
da: Farver: %1 [ændret]

en: Circle
da: Cirkel

en: Square
da: Kvadrat

en: Slash
da: Skråstreg

en: Backslash
da: Baglæns skråstreg

en: No Fill
da: Ingen udfyldning

en: Fill with Background Color
da: Fyld med baggrundsfarve

en: Fill with Foreground Color
da: Fyld med forgrundsfarve
