kolourpaint - en to el translation catalogue (421 entries)

en: Balance
el: Ισορροπία

en: Soften
el: Εξομάλυνση

en: Sharpen
el: Όξυνση

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Selection: %1
el: Επιλογή: %1

en: Emboss
el: Εμβάθυνση

en: Flatten
el: Ισοπέδωση

en: Reduce to Grayscale
el: Μείωση σε κλίμακα του γκρι

en: Hue, Saturation, Value
el: Απόχρωση, κορεσμός, τιμή

en: Invert Colors
el: Αντιστροφή χρωμάτων

en: Invert
el: Αντιστροφή

en: Reduce to Monochrome (Dithered)
el: Μείωση σε μονόχρωμο (αμφιταλάντευση)

en: Reduce to Monochrome
el: Μείωση σε μονόχρωμο

en: Reduce to 256 Color (Dithered)
el: Μείωση σε 256 χρώματα (αμφιταλάντευση)

en: Reduce to 256 Color
el: Μείωση σε 256 χρώματα

en: Histogram Equalizer
el: Ισοσταθμιστής ιστογράμματος

en: Flip
el: Αναστροφή

en: Flip horizontally and vertically
el: Αναστροφή οριζόντια και κατακόρυφα

en: Flip horizontally
el: Αναστροφή οριζόντια

en: Flip vertically
el: Αναστροφή κατακόρυφα

en: Text: Resize Box
el: Κείμενο: Πλαίσιο αλλαγής μεγέθους

en: Selection: Scale
el: Επιλογή: Κλιμάκωση

en: Selection: Smooth Scale
el: Επιλογή: Ομαλή κλιμάκωση

en: Resize
el: Αλλαγή μεγέθους

en: Scale
el: Κλιμάκωση

en: Smooth Scale
el: Ομαλή κλιμάκωση

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: Skew
el: Λόξυνση

en: &Undo: %1
el: Αναίρεσ&η: %1

en: &Undo
el: Α&ναίρεση

en: &Redo: %1
el: &Επαναφορά: %1

en: &Redo
el: &Επαναφορά

en: Undo: %1
el: Αναίρεση: %1

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo: %1
el: Επαναφορά: %1

en: Redo
el: Επαναφορά

en: %1 more item | %1 more items
el[0]: %1 επιπλέον αντικείμενο
el[1]: %1 επιπλέον αντικείμενα

en: Color Picker
el: Επιλογέας χρωμάτων

en: Flood Fill
el: Γέμισμα

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects (Selection)
el: Περισσότερα εφέ εικόνας (Επιλογή)

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects
el: Περισσότερα εφέ εικόνας

en: &Effect:
el: &Εφέ:

en: Reduce Colors
el: Μείωση χρωμάτων

en: Soften & Sharpen
el: Εξομάλυνση & όξυνση

[ctx: @title:window]
en: Document Properties
el: Ιδιότητες εγγράφου

en: Dots &Per Inch (DPI)
el: Κουκκίδες α&νά ίντσα (DPI)

en: Unspecified
el: Μη καθορισμένο

en: Horizontal:
el: Οριζόντια:

en: Vertical:
el: Κατακόρυφα:

en: <qt><p><b>Dots Per Inch</b> (DPI) specifies the number of pixels of the image that should be printed inside one inch (2.54cm).</p><p>The higher the image's DPI, the smaller the printed image. Note that your printer is unlikely to produce high quality prints if you increase this to more than 300 or 600 DPI, depending on the printer.</p><p>If you would like to print the image so that it is the same size as it is displayed on the screen, set the image's DPI values to be the same as the screen's.</p><p>If either DPI value is <b>Unspecified</b>, the image will also be printed to be the same size as on the screen.</p><p>Not all image formats support DPI values. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
el: <qt><p><b>Κουκκίδες ανά ίντσα (DPI)</b> Το (DPI) καθορίζει τον αριθμό των εικονοστοιχείων της εικόνας που θα εκτυπωθεί σε επιφάνεια μιας ίντσας (2.54cm).</p><p>Όσο μεγαλύτερα είναι τα DPI της εικόνας, τόσο μικρότερη η εκτυπωμένη εικόνα. Σημειώστε ότι ο εκτυπωτής σας είναι απίθανο να παράγει εκτυπώσεις υψηλής ποιότητας αν αυξήσετε την τιμή περισσότερο από 300 ή 600 DPI, ανάλογα με τον εκτυπωτή.</p><p>Αν επιθυμείτε την εκτύπωση της εικόνας στο μέγεθος εμφάνισής της στην οθόνη, ορίστε την τιμή DPI της εικόνας παρόμοια με εκείνη της οθόνης.</p><p>Αν κάποια από τις τιμές DPI είναι <b>Μη ορισμένη</b>, η εικόνα θα εκτυπωθεί με μέγεθος ίδιο με εκείνο που εμφανίζεται στην οθόνη.</p><p>Δεν υποστηρίζουν όλοι οι τύποι αρχειοθέτησης εικόνων τις τιμές DPI. Αν ο τύπος αρχειοθέτησης δεν υποστηρίζει ανάλυση DPI δεν θα αποθηκευτούν.</p></qt>

en: O&ffset
el: Με&τατόπιση

en: <qt><p>The <b>Offset</b> is the relative position where this image should be placed, compared to other images.</p><p>Not all image formats support the <b>Offset</b> feature. If the format you save in does not support it, the values specified here will not be saved.</p></qt>
el: <qt><p>Η <b>Μετατόπιση</b> είναι η σχετική θέση της τοποθέτησης της εικόνας, σε σχέση με τις άλλες εικόνες.</p><p>Δεν υποστηρίζουν όλοι οι τύποι αρχειοθέτησης εικόνων το χαρακτηριστικό <b>Μετατόπιση</b>. Αν ο τύπος αρχειοθέτησης δεν το υποστηρίζει, οι τιμές που ορίζονται εδώ δεν θα αποθηκευτούν.</p></qt>

en: &Text Fields
el: Πεδία &κειμένου

en: &Add Row
el: &Προσθήκη γραμμής

en: &Delete Row
el: &Διαγραφή γραμμής

en: &Reset
el: &Επαναφορά

en: <qt><p><b>Text Fields</b> provide extra information about the image. This is probably a comment area that you can freely write any text in.</p><p>However, this is format-specific so the fields could theoretically be computer-interpreted data - that you should not modify - but this is unlikely.</p><p>Not all image formats support <b>Text Fields</b>. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
el: <qt><p>Τα <b>Πεδία κειμένου</b> προσφέρουν επιπλέον πληροφορίες σχετικά με την εικόνα. Πρόκειται για μια περιοχή σχολίων στην οποία μπορείτε να γράψετε οποιοδήποτε κείμενο.</p><p>Ωστόσο, αυτό εξαρτάται από τον τύπο αρχειοθέτησης της εικόνας, έτσι τα πεδία θα μπορούσαν θεωρητικά να είναι δεδομένα ερμηνευμένα από τον υπολογιστή - τα οποία δεν πρέπει να τροποποιήσετε - αλλά αυτό είναι απίθανο.</p><p>Δεν υποστηρίζουν όλοι οι τύποι αρχειοθέτησης εικόνων τα <b>Πεδία κειμένου</b>. Αν ο τύπος αρχειοθέτησης για την αποθήκευση δεν τα υποστηρίζει, αυτά δεν θα αποθηκευτούν.</p></qt>

en: Key
el: Κλειδί

en: Value
el: Τιμή

en: The text value "%1" on line %2 requires a key.
el: Η τιμή κειμένου "%1" στη γραμμή %2 απαιτεί ένα κλειδί.

en: All text keys must be unique. The text key "%1" on lines %2 and %3 are identical.
el: Όλα τα κλειδιά κειμένου πρέπει να είναι μοναδικά. Το κλειδί κειμένου "%1" 
    στις γραμμές %2 και %3 είναι όμοια.

[ctx: @title:window]
en: Invalid Text Fields
el: Μη έγκυρα πεδία κειμένου

en: Dimensions
el: Διαστάσεις

en: Original:
el: Αρχικό:

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: &Update
el: Ε&νημέρωση

[ctx: @title:window]
en: Resize / Scale
el: Αλλαγή μεγέθους / κλιμάκωση

en: Ac&t on:
el: Ε&νέργεια σε:

en: Entire Image
el: Ολόκληρη εικόνα

en: Selection
el: Επιλογή

en: Text Box
el: Πλαίσιο κειμένου

en: Operation
el: Λειτουργία

en: <qt><ul><li><b>Resize</b>: The size of the picture will be increased by creating new areas to the right and/or bottom (filled in with the background color) or decreased by cutting it at the right and/or bottom.</li><li><b>Scale</b>: The picture will be expanded by duplicating pixels or squashed by dropping pixels.</li><li><b>Smooth Scale</b>: This is the same as <i>Scale</i> except that it blends neighboring pixels to produce a smoother looking picture.</li></ul></qt>
el: <qt><ul><li><b>Αλλαγή μεγέθους</b>: Το μέγεθος της εικόνας θα αυξηθεί δημιουργώντας νέες περιοχές στα δεξιό και/ή στο κάτω μέρος (γεμισμένο με το χρώμα φόντου) ή θα μειωθεί με αποκοπή στο δεξιό και/ή στο κάτω μέρος της εικόνας.</li><li><b>Κλιμάκωση</b>: Η εικόνα θα μεγεθυνθεί με αντιγραφή εικονοστοιχείων ή θα σμικρυνθεί με την απόρριψη εικονοστοιχείων.</li><li><b>Ομαλή κλιμάκωση</b>: Αυτό είναι το ίδιο με την <i>Κλιμάκωση</i> εκτός από το ότι αναμιγνύει τα γειτονικά εικονοστοιχεία για την παραγωγή μιας πιο ομαλής εικόνας.</li></ul></qt>

en: &Resize
el: &Αλλαγή μεγέθους

en: &Scale
el: Κλιμάκω&ση

en: S&mooth Scale
el: Ο&μαλή κλιμάκωση

en: Width:
el: Πλάτος:

en: Height:
el: Ύψος:

en: &New:
el: &Νέο:

en: &Percent:
el: &Ποσοστό:

en: Keep &aspect ratio
el: Δι&ατήρηση αναλογίας διαστάσεων

en: <qt><p>Resizing the text box to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the text box?</p></qt>
el: <qt><p>Η αλλαγή μεγέθους του πλαισίου κειμένου σε %1x%2 μπορεί να χρειαστεί σημαντική ποσότητα μνήμης. Αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα απόκρισης του συστήματος και προβλήματα πόρων σε άλλες εφαρμογές.</p><p>Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την αλλαγή μεγέθους του πλαισίου κειμένου;</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Text Box?
el: Αλλαγή μεγέθους του πλαισίου κειμένου;

en: R&esize Text Box
el: Α&λλαγή μεγέθους του πλαισίου κειμένου

en: <qt><p>Resizing the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the image?</p></qt>
el: <qt><p>Η αλλαγή μεγέθους της εικόνας σε %1x%2 μπορεί να χρειαστεί σημαντική ποσότητα μνήμης. Αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα απόκρισης του συστήματος και προβλήματα πόρων σε άλλες εφαρμογές.</p><p>Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την αλλαγή μεγέθους της εικόνας;</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Image?
el: Αλλαγή μεγέθους της εικόνας;

en: R&esize Image
el: Αλλαγή &μεγέθους εικόνας

en: <qt><p>Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the image?</p></qt>
el: <qt><p>Η κλιμάκωση της εικόνας σε %1x%2 μπορεί να χρειαστεί σημαντική ποσότητα μνήμης. Αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα απόκρισης του συστήματος και προβλήματα πόρων σε άλλες εφαρμογές.</p><p>Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την κλιμάκωση της εικόνας;</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Image?
el: Κλιμάκωση της εικόνας;

en: Scal&e Image
el: &Κλιμάκωση εικόνας

en: <qt><p>Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the selection?</p></qt>
el: <qt><p>Η κλιμάκωση της επιλογής σε %1x%2 μπορεί να χρειαστεί σημαντική ποσότητα μνήμης. Αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα απόκρισης του συστήματος και προβλήματα πόρων σε άλλες εφαρμογές.</p><p>Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την κλιμάκωση της επιλογής;</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Selection?
el: Κλιμάκωση της επιλογής;

en: Scal&e Selection
el: Κ&λιμάκωση επιλογής

en: <qt><p>Smooth Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the image?</p></qt>
el: <qt><p>Η ομαλή κλιμάκωση της εικόνας σε %1x%2 μπορεί να χρειαστεί σημαντική ποσότητα μνήμης. Αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα απόκρισης του συστήματος και προβλήματα πόρων σε άλλες εφαρμογές.</p><p>Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την ομαλή κλιμάκωση της εικόνας;</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Image?
el: Ομαλή κλιμάκωση της εικόνας;

en: Smooth Scal&e Image
el: Ομαλή κλιμάκ&ωση εικόνας

en: <qt><p>Smooth Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the selection?</p></qt>
el: <qt><p>Η ομαλή κλιμάκωση της επιλογής σε %1x%2 μπορεί να χρειαστεί σημαντική ποσότητα μνήμης. Αυτό μπορεί να προκαλέσει προβλήματα απόκρισης του συστήματος και προβλήματα πόρων σε άλλες εφαρμογές.</p><p>Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την ομαλή κλιμάκωση της επιλογής;</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Selection?
el: Ομαλή κλιμάκωση της επιλογής;

en: Smooth Scal&e Selection
el: Ομαλή κλιμάκω&ση επιλογής

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection
el: Περιστροφή επιλογής

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image
el: Περιστροφή εικόνας

en: After rotate:
el: Μετά την περιστροφή:

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Cou&nterclockwise
el: &Αριστερόστροφα

en: C&lockwise
el: &Δεξιόστροφα

en: Angle
el: Γωνία

en: 90 &degrees
el: 90 &μοίρες

en: 180 d&egrees
el: 180 μ&οίρες

en: 270 de&grees
el: 270 μοί&ρες

en: C&ustom:
el: &Προσαρμοσμένο:

en: degrees
el: μοίρες

en: <qt><p>Rotating the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to rotate the selection?</p></qt>
el: <qt><p>Η περιστροφή της επιλογής σε %1x%2 ίσως απαιτήσει σημαντική ποσότητα μνήμης. Αυτό ίσως μειώσει την απόκριση του συστήματος και προκαλέσει προβλήματα πόρων σε άλλες εφαρμογές.</p><p>Είστε βέβαιοι ότι επιθυμείτε την περιστροφή της επιλογής;</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection?
el: Περιστροφή της επιλογής;

en: Rotat&e Selection
el: Περιστ&ροφή επιλογής

en: <qt><p>Rotating the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to rotate the image?</p></qt>
el: <qt><p>Η περιστροφή της εικόνας σε %1x%2 ίσως απαιτήσει σημαντική ποσότητα μνήμης. Αυτό ίσως μειώσει την απόκριση του συστήματος και προκαλέσει προβλήματα πόρων σε άλλες εφαρμογές.</p><p>Είστε βέβαιοι ότι επιθυμείτε την περιστροφή της εικόνας;</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image?
el: Περιστροφή της εικόνας;

en: Rotat&e Image
el: Περιστρο&φή εικόνας

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection
el: Λόξυνση επιλογής

[ctx: @title:window]
en: Skew Image
el: Λόξυνση εικόνας

en: After skew:
el: Μετά τη λόξυνση:

en: &Horizontal:
el: &Οριζόντια:

en: &Vertical:
el: &Κατακόρυφα:

en: <qt><p>Skewing the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to skew the selection?</p></qt>
el: <qt><p>Η λόξυνση της επιλογής σε %1x%2 ίσως απαιτήσει σημαντική ποσότητα μνήμης. Αυτό ίσως μειώσει την απόκριση του συστήματος και προκαλέσει προβλήματα πόρων σε άλλες εφαρμογές.</p><p>Είστε βέβαιοι ότι επιθυμείτε τη λόξυνση της επιλογής;</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection?
el: Λόξυνση της επιλογής;

en: Sk&ew Selection
el: &Λόξυνση επιλογής

en: <qt><p>Skewing the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to skew the image?</p></qt>
el: <qt><p>Η λόξυνση της εικόνας σε %1x%2 ίσως απαιτήσει σημαντική ποσότητα μνήμης. Αυτό ίσως μειώσει την απόκριση του συστήματος και προκαλέσει  προβλήματα πόρων σε άλλες εφαρμογές.</p><p>Είστε βέβαιοι ότι επιθυμείτε τη λόξυνση της εικόνας;</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Skew Image?
el: Λόξυνση της εικόνας;

en: Sk&ew Image
el: Λό&ξυνση εικόνας

[ctx: @title:window]
en: Color Similarity
el: Ομοιότητα χρώματος

en: &RGB Color Cube Distance
el: Απόσταση κύβου χρωμάτων &RGB

en: Exact Match
el: Ακριβές ταίριασμα

en: <a href="dummy_to_make_link_clickable">What is Color Similarity?</a>
el: <a href="dummy_to_make_link_clickable">Τι είναι η ομοιότητα χρωμάτων;</a>

[ctx: @title:window]
en: Save Preview
el: Αποθήκευση προεπισκόπησης

en: 1 byte (approx. %2%) | %1 bytes (approx. %2%)
el[0]: 1 byte (προσέγγ. %2%)
el[1]: %1 bytes (προσέγγ. %2%)

en: Could not open "%1".
el: Αδυναμία ανοίγματος του "%1".

en: Could not open "%1" - unsupported image format.
    The file may be corrupt.
el: Αδυναμία ανοίγματος του "%1" - μη υποστηριζόμενος τύπος αρχειοθέτησης εικόνας.
    Το αρχείο μπορεί να είναι κατεστραμμένο.

en: Could not save image - insufficient information.
el: Αδυναμία αποθήκευσης της εικόνας - ανεπαρκείς πληροφορίες.

en: URL: %1
    Mimetype: %2
el: URL: %1
    Τύπος Mime: %2

en: <empty>
el: <κενό>

[ctx: @title:window]
en: Internal Error
el: Εσωτερικό σφάλμα

en: <qt><p>The <b>%1</b> format may not be able to preserve all of the image's color information.</p><p>Are you sure you want to save in this format?</p></qt>
el: <qt><p>Ο τύπος αποθήκευσης <b>%1</b> υπάρχει περίπτωση να μην μπορεί να διατηρήσει ολόκληρη την πληροφορία χρώματος της εικόνας.</p><p>Είστε βέβαιοι ότι επιθυμείτε την αποθήκευση σε αυτόν τον τύπο;</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Lossy File Format
el: Τύπος αρχειοθέτησης με απώλειες

en: <qt><p>Saving the image at the low color depth of %1-bit may result in the loss of color information. Any transparency might also be removed.</p><p>Are you sure you want to save at this color depth?</p></qt>
el: <qt><p>Αποθηκεύοντας την εικόνα με το χαμηλό βάθος χρώματος %1-bit μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την απώλεια πληροφορίας χρώματος. Επίσης κάθε διαφάνεια θα αφαιρεθεί.</p><p>Είστε σίγουροι ότι επιθυμείτε την αποθήκευση σε αυτό το βάθος χρώματος;</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Low Color Depth
el: Χαμηλό βάθος χρώματος

en: Could not save image - unable to create temporary file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης της εικόνας - αδυναμία δημιουργίας προσωρινού αρχείου.

en: Could not save as "%1": %2
el: Αδυναμία αποθήκευσης ως «%1»: %2

en: Error saving image
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση της εικόνας

en: Could not save image - failed to upload.
el: Αδυναμία αποθήκευσης της εικόνας - αποτυχία αποστολής.

en: Remove Internal B&order
el: Αφαίρεση εσωτερικού &περιθωρίου

en: Remove Internal Border
el: Αφαίρεση εσωτερικού περιθωρίου

en: Autocr&op
el: Αυτόματη περικοπή

en: Autocrop
el: Αυτόματη περικοπή

en: KolourPaint cannot remove the selection's internal border as it could not be located.
el: Το KolourPaint δεν μπορεί να αφαιρέσει το εσωτερικό περιθώριο της επιλογής καθώς αυτό δεν μπορεί να εντοπιστεί.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Remove Internal Border
el: Αδυναμία αφαίρεσης του εσωτερικού περιθωρίου

en: KolourPaint cannot automatically crop the image as its border could not be located.
el: Το KolourPaint δεν μπορεί αυτόματα να αποκόψει την εικόνα καθώς το περιθώριό της δεν μπορεί να εντοπιστεί.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Autocrop
el: Αδυναμία αυτόματης περικοπής

en: Set as Image
el: Ορισμός ως εικόνα

en: Selection: Create
el: Επιλογή: Δημιουργία

en: Paint Program by KDE
el: Πρόγραμμα ζωγραφικής από το KDE

en: Project Founder
el: Ιδρυτής του έργου

en: Chief Investigator
el: Αρχηγός ερευνητής

en: Scanning Support, Alpha Support, Current Maintainer
el: Υποστήριξη σάρωσης, υποστήριξη Alpha, τρέχων συντηρητής

en: Icons
el: Εικονίδια

en: InputMethod Support
el: Υποστήριξη μεθόδου εισαγωγής

en: Image Effects
el: Εφέ εικόνας

en: KDE 4 Porting
el: Μεταφορά στο KDE 4

en: KF 5 Porting
el: Μεταφορά στο KF 5

en: Thanks to the many others who have helped to make this program possible.
el: Ευχαριστήρια σε πολλά άτομα που βοήθησαν για να γίνει δυνατό αυτό το πρόγραμμα.

en: Image files to open, optionally
el: Αρχεία εικόνων προς άνοιγμα, κατ' επιλογήν

en: List all readable image MIME types
el: Λίστα όλων των αναγνώσιμων τύπων MIME εικόνων

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: &Προβολή

note: i18n: ectx: Menu (image)
en: &Image
el: &Εικόνα

note: i18n: ectx: Menu (colors)
en: &Colors
el: &Χρώματα

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων κειμένου

note: i18n: ectx: Menu (selectionToolRMBMenu)
en: Selection Tool RMB Menu
el: Μενού δεξί κλικ εργαλείου επιλογής

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

[ctx: @title:window]
en: Thumbnail
el: Εικόνα επισκόπησης

en: Left drag the handle to resize the image.
el: Σύρσιμο με το αριστερό κουμπί του ποντικιού για την αλλαγή μεγέθους της εικόνας.

en: Resize Image: Let go of all the mouse buttons.
el: Αλλαγή μεγέθους εικόνας: Ελευθέρωση όλων των κουμπιών του ποντικιού.

en: Resize Image: Right click to cancel.
el: Αλλαγή μεγέθους εικόνας: Δεξί κλικ για ακύρωση.

en: Text
el: Κείμενο

en: Could not open color palette "%1".
el: Αδυναμία ανοίγματος της παλέτας χρωμάτων "%1".

en: Could not open color palette "%1" - unsupported format.
    The file may be corrupt.
el: Αδυναμία ανοίγματος της παλέτας χρωμάτων "%1" - μη υποστηριζόμενος τύπος αρχειοθέτησης.
    Το αρχείο μπορεί να είναι κατεστραμμένο.

en: Could not open KDE color palette "%1".
el: Αδυναμία ανοίγματος της παλέτας χρωμάτων του KDE "%1".

en: Could not save color palette as "%1".
el: Αδυναμία αποθήκευσης της παλέτας χρωμάτων ως "%1".

en: Untitled
el: Χωρίς τίτλο

en: Use KolourPaint Defaults
el: Χρήση προκαθορισμένων του KolourPaint

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Use KDE's
el: Χρήση του KDE

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Open...
el: Ά&νοιγμα...

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Reloa&d
el: &Επαναφόρτωση

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Save
el: Απο&θήκευση

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Save &As...
el: Αποθήκευση &ως...

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Add Row
el: Προσθήκη γραμμής

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Delete Last Row
el: Διαγραφή τελευταίας γραμμής

en: Color Box
el: Πλαίσιο χρώματος

en: The color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
el: Η παλέτα χρωμάτων "%1" έχει τροποποιηθεί.
    Επιθυμείτε την αποθήκευσή της;

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it to a file?
el: Η παλέτα χρωμάτων του KDE "%1" τροποποιήθηκε.
    Επιθυμείτε την αποθήκευσή της σε ένα αρχείο;

en: The default color palette has been modified.
    Do you want to save it to a file?
el: Η προκαθορισμένη παλέτα χρωμάτων τροποποιήθηκε.
    Επιθυμείτε την αποθήκευσή της σε ένα αρχείο;

[ctx: @title:window]
en: Open Color Palette
el: Άνοιγμα παλέτας χρωμάτων

en: The color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
el: Η παλέτα χρωμάτων "%1" τροποποιήθηκε.
    Με την επαναφόρτωση θα χαθούν οι τροποποιήσεις μετά την τελευταία αποθήκευση.
    Είστε σίγουροι;

en: &Reload
el: &Επαναφόρτωση

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
el: Η παλέτα χρωμάτων του KDE "%1" τροποποιήθηκε.
    Με την επαναφόρτωση θα χαθούν όλες οι τροποποιήσεις.
    Είστε σίγουροι;

en: The default color palette has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
el: Η προκαθορισμένη παλέτα χρωμάτων τροποποιήθηκε.
    Με την επαναφόρτωση θα χαθούν όλες οι τροποποιήσεις.
    Είστε σίγουροι;

en: Save Color Palette As
el: Αποθήκευση παλέτας χρωμάτων ως

en: Paste in &New Window
el: Επικόλληση σε &νέο παράθυρο

en: &Delete Selection
el: &Διαγραφή επιλογής

en: C&opy to File...
el: Α&ντιγραφή σε αρχείο...

en: Paste &From File...
el: Επικόλληση &από αρχείο...

en: Text: Create Box
el: Κείμενο: Δημιουργία πλαισίου

en: Text: Paste
el: Κείμενο: Επικόλληση

en: <qt>KolourPaint cannot paste the contents of the clipboard as it has an unknown format.</qt>
el: <qt>Το KolourPaint δεν μπορεί να επικολλήσει τα περιεχόμενα του προχείρου γιατί αυτό έχει άγνωστο τύπο.</qt>

en: Cannot Paste
el: Αδυναμία επικόλλησης

en: Text: Delete Box
el: Κείμενο: Διαγραφή πλαισίου

note: i18n ("Text: Delete")
en: Selection: Delete
el: Επιλογή: Διαγραφή

en: Text: Finish
el: Κείμενο: Τέλος

en: Selection: Deselect
el: Επιλογή: Αναίρεση επιλογής

[ctx: @title:window]
en: Copy to File
el: Αντιγραφή σε αρχείο

[ctx: @title:window]
en: Paste From File
el: Επικόλληση από αρχείο

en: E&xport...
el: Ε&ξαγωγή...

en: Scan...
el: Σάρωση...

en: Acquire Screenshot
el: Ανάκτηση στιγμιότυπου οθόνης

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Reloa&d
el: &Επαναφόρτωση

en: All Supported Files (%1)
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία (%1)

[ctx: @title:window]
en: Open Image
el: Άνοιγμα εικόνας

en: Failed to open scanning dialog.
el: Αποτυχία ανοίγματος του παραθύρου διαλόγου του σαρωτή.

[ctx: @title:window]
en: Scanning Failed
el: Αποτυχία σάρωσης

en: Snapshot Delay
el: Καθυστέρηση στιγμιότυπου

en:  second |  seconds
el[0]:  δευτερόλεπτο
el[1]:  δευτερόλεπτα

en: No delay
el: Χωρίς καθυστέρηση

en: Hide Main Window
el: Απόκρυψη κύριου παράθυρου

en: Document Properties
el: Ιδιότητες εγγράφου

[ctx: @title:window]
en: Save Image As
el: Αποθήκευση εικόνας ως

[ctx: @title:window]
en: Export
el: Εξαγωγή

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
el: Το έγγραφο "%1" τροποποιήθηκε.
    Με την επαναφόρτωση θα χαθούν οι τροποποιήσεις μετά την τελευταία αποθήκευση.
    Είστε σίγουροι;

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
el: Το έγγραφο "%1" τροποποιήθηκε.
    Με την επαναφόρτωση θα χαθούν όλες οι τροποποιήσεις.
    Είστε σίγουροι;

[ctx: @title:window]
en: Print Image
el: Εκτύπωση εικόνας

en: You must save this image before sending it.
    Do you want to save it?
el: Πρέπει να αποθηκεύσετε την εικόνα πριν την αποστολή της.
    Θέλετε να την αποθηκεύσετε;

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
el: Το έγγραφο « %1 » έχει τροποποιηθεί.
    Θέλετε να το αποθηκεύσετε;

en: R&esize / Scale...
el: Α&λλαγή μεγέθους/ Κλιμάκωση...

en: Se&t as Image (Crop)
el: Ο&ρισμός ως εικόνα (Περικοπή)

en: &Flip (upside down)
el: Αναστρο&φή (ανάποδα)

en: Mirror (horizontally)
el: Κατοπτρισμός (οριζόντια)

en: &Rotate...
el: &Περιστροφή...

en: Rotate &Left
el: Περιστροφή &αριστερά

en: Rotate Righ&t
el: Περιστροφή &δεξιά

en: S&kew...
el: &Λόξυνση...

en: Reduce to Mo&nochrome (Dithered)
el: Μείωση σε μο&νόχρωμο (αμφιταλάντευση)

en: Reduce to &Grayscale
el: Μείωση σε &κλίμακα του γκρι

en: &Invert Colors
el: &Αντιστροφή χρωμάτων

en: C&lear
el: &Καθαρισμός

en: Make Confidential
el: Να γίνει εμπιστευτικό

en: &More Effects...
el: &Περισσότερα εφέ...

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure the translation has the same accel as the Select&ion translation]
en: &Image
el: &Εικόνα

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure that translation has the same accel as the &Image translation]
en: Select&ion
el: &Επιλογή

en: Show &Path
el: Εμφάνιση &διαδρομής

en: Draw Anti-Aliased
el: Σχεδίαση εξομάλυνσης

en: Font Family
el: Οικογένεια γραμματοσειράς

en: Font Size
el: Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Bold
el: Έντονα

en: Italic
el: Πλάγια

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Strike Through
el: Μεσογράμμιση

en: Previous Tool Option (Group #1)
el: Προηγούμενη επιλογή εργαλείου (Ομάδα #1)

en: Next Tool Option (Group #1)
el: Επόμενη επιλογή εργαλείου (Ομάδα #1)

en: Previous Tool Option (Group #2)
el: Προηγούμενη επιλογή εργαλείου (Ομάδα #2)

en: Next Tool Option (Group #2)
el: Επόμενη επιλογή εργαλείου (Ομάδα #2)

en: &Draw Opaque
el: Αδιαφανής &σχεδίαση

en: Draw With Color Similarity...
el: Σχεδίαση με ομοιότητα χρώματος...

en: Tool Box
el: Εργαλειοθήκη

en: Show &Grid
el: Εμφάνιση &καννάβου

en: Show T&humbnail
el: Εμφάνιση εικόνας &επισκόπησης

en: Zoo&med Thumbnail Mode
el: Λειτουργία &εστίασης εικόνας επισκόπησης

en: Enable Thumbnail &Rectangle
el: Ενεργοποίηση ορ&θογωνίου εικόνας επισκόπησης

en: &Zoom
el: &Εστίαση

[ctx: @title:window]
en: Acquire Image
el: Απόκτηση εικόνας

en: Opening the selected scanner failed.
el: Αποτυχία ανοίγματος του επιλεγμένου σαρωτή.

en: Brush
el: Πινέλο

en: Draw using brushes of different shapes and sizes
el: Ζωγραφική χρησιμοποιώντας πινέλα διαφορετικών σχημάτων και μεγεθών

en: Click to draw dots or drag to draw strokes.
el: Με κλικ σχεδιάστε κουκκίδες ή με σύρσιμο σχεδιάστε γραμμές.

en: Color Eraser
el: Διαγραφέας χρώματος

en: Replaces pixels of the foreground color with the background color
el: Αντικατάσταση των εικονοστοιχείων του χρώματος προσκηνίου με το χρώμα φόντου

en: Click or drag to erase pixels of the foreground color.
el: Με κλικ ή σύρσιμο σβήστε εικονοστοιχεία στο χρώμα του προσκηνίου.

en: Eraser
el: Σβηστήρας

en: Lets you rub out mistakes
el: Σας επιτρέπει να σβήσετε λάθη

en: Click or drag to erase.
el: Κάντε κλικ ή σύρσιμο για σβήσιμο.

en: Let go of all the mouse buttons.
el: Ελευθέρωση όλων των κουμπιών του ποντικιού.

en: Pen
el: Πένα

en: Draws dots and freehand strokes
el: Σχεδιάζει κουκκίδες και γραμμές με ελεύθερο χέρι

en: Spraycan
el: Σπρέι

en: Sprays graffiti
el: Σπρέι για γκράφιτι

en: Click or drag to spray graffiti.
el: Με κλικ ή σύρσιμο δημιουργήστε γκράφιτι με σπρέι.

en: Right click to cancel.
el: Δεξί κλικ για ακύρωση.

en: Left click to cancel.
el: Αριστερό κλικ για ακύρωση.

en: Lets you select a color from the image
el: Σας επιτρέπει την επιλογή ενός χρώματος από την εικόνα

en: Click to select a color.
el: Κλικ για την επιλογή ενός χρώματος.

en: Fills regions in the image
el: Γεμίζει περιοχές στην εικόνα

en: Click to fill a region.
el: Κλικ για το γέμισμα μιας περιοχής.

en: Zoom
el: Εστίαση

en: Zooms in and out of the image
el: Μεγέθυνση και σμίκρυνση της εικόνας

en: Click to zoom in/out or left drag to zoom into a specific area.
el: Κλικ για μεγέθυνση/σμίκρυνση ή σύρετε με το αριστερό κουμπί για την εστίαση σε συγκεκριμένη περιοχή.

en: Curve
el: Καμπύλη

en: Draws curves
el: Σχεδιάζει καμπύλες

en: Drag out the start and end points.
el: Εφαρμόστε με σύρσιμο τα σημεία τέλους και αρχής.

en: Left drag to set the first control point or right click to finish.
el: Αριστερό σύρσιμο για τον ορισμό του πρώτου σημείου ελέγχου ή δεξί κλικ για τέλος.

en: Right drag to set the first control point or left click to finish.
el: Δεξί σύρσιμο για τον ορισμό του πρώτου σημείου ελέγχου ή αριστερό κλικ για τέλος.

en: Left drag to set the last control point or right click to finish.
el: Αριστερό σύρσιμο για τον ορισμό του τελευταίου σημείου ελέγχου ή δεξί κλικ για τέλος.

en: Right drag to set the last control point or left click to finish.
el: Δεξί σύρσιμο για τον ορισμό του τελευταίου σημείου ελέγχου ή αριστερό κλικ για τέλος.

en: Line
el: Γραμμή

en: Draws lines
el: Σχεδιάζει γραμμές

en: Drag to draw.
el: Σύρσιμο για να σχεδιάσετε.

en: Polygon
el: Πολύγωνο

en: Draws polygons
el: Σχεδιάζει πολύγωνα

en: Drag to draw the first line.
el: Σύρσιμο για τον σχεδιασμό της πρώτης γραμμής.

en: Left drag another line or right click to finish.
el: Αριστερό σύρσιμο για άλλη γραμμή ή δεξί κλικ για τέλος.

en: Right drag another line or left click to finish.
el: Δεξί σύρσιμο για άλλη γραμμή ή αριστερό κλικ για τέλος.

en: Connected Lines
el: Συνδεδεμένες γραμμές

en: Draws connected lines
el: Σχεδιάζει συνδεδεμένες γραμμές

en: Ellipse
el: Έλλειψη

en: Draws ellipses and circles
el: Σχεδιάζει ελλείψεις και κύκλους

en: Rectangle
el: Ορθογώνιο

en: Draws rectangles and squares
el: Σχεδιάζει ορθογώνια και τετράγωνα

en: Rounded Rectangle
el: Στρογγυλεμένο ορθογώνιο

en: Draws rectangles and squares with rounded corners
el: Σχεδιάζει ορθογώνια και τετράγωνα με στρογγυλεμένες γωνίες

en: Left drag to create selection.
el: Αριστερό σύρσιμο για τη δημιουργία επιλογής.

en: Left drag to move selection.
el: Αριστερό σύρσιμο για τη μετακίνηση της επιλογής.

en: Left drag to scale selection.
el: Αριστερό σύρσιμο για την κλιμάκωση της επιλογής.

en: Selection: Opaque
el: Επιλογή: Αδιαφανής

en: Selection: Transparent
el: Επιλογή: Διαφανής

en: Selection: Transparency Color
el: Επιλογή: Χρώμα διαφάνειας

en: Selection: Transparency Color Similarity
el: Επιλογή: Ομοιότητα με χρώμα διαφάνειας

en: Selection (Elliptical)
el: Επιλογή (Ελλειπτική)

en: Makes an elliptical or circular selection
el: Κάνει μια ελλειπτική ή κυκλική επιλογή

en: Selection (Free-Form)
el: Επιλογή (Ελεύθερη μορφή)

en: Makes a free-form selection
el: Κάνει μια επιλογή ελεύθερης μορφής

en: Selection (Rectangular)
el: Επιλογή (ορθογώνιο)

en: Makes a rectangular selection
el: Κάνει μια ορθογώνια επιλογή

en: Selection: Move
el: Επιλογή: Μετακίνηση

en: %1: Smear
el: %1: Επάλειψη

en: Writes text
el: Γράφει κείμενο

en: Text: Backspace
el: Κείμενο: Backspace

en: Text: Delete
el: Κείμενο: Διαγραφή

en: Text: New Line
el: Κείμενο: Νέα γραμμή

en: Text: Write
el: Κείμενο: Γραφή

en: Left drag to create text box.
el: Αριστερό σύρσιμο για τη δημιουργία πλαισίου κειμένου.

en: Left drag to move text box.
el: Αριστερό σύρσιμο για τη μετακίνηση του πλαισίου κειμένου.

en: Text: Move Box
el: Κείμενο: Μετακίνηση πλαισίου

en: Left drag to resize text box.
el: Αριστερό σύρσιμο για την αλλαγή μεγέθους του πλαισίου κειμένου.

en: Left click to change cursor position.
el: Αριστερό κλικ για την αλλαγή της θέσης του δρομέα.

en: Text: Opaque Background
el: Κείμενο: Αδιαφανές φόντο

en: Text: Transparent Background
el: Κείμενο:·Διαφανές·φόντο

en: Text: Swap Colors
el: Κείμενο: Εναλλαγή χρωμάτων

en: Text: Foreground Color
el: Κείμενο: Χρώμα προσκηνίου

en: Text: Background Color
el: Κείμενο:·Χρώμα·φόντου

en: Text: Font
el: Κείμενο: Γραμματοσειρά

en: Text: Font Size
el: Κείμενο:·Μέγεθος γραμματοσειράς

en: Text: Bold
el: Κείμενο:·Έντονα

en: Text: Italic
el: Κείμενο: Πλάγια

en: Text: Underline
el: Κείμενο: Υπογραμμισμένα

en: Text: Strike Through
el: Κείμενο: Μεσογράμμιση

en: Unzoomed Mode - Thumbnail
el: Λειτουργία μη εστίασης - εικόνα επισκόπησης

en: %1% - Thumbnail
el: %1% - εικόνα επισκόπησης

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p><p>To configure it, click on the cube.</p></qt>
el: <qt><p>Η <b>ομοιότητα χρώματος</b> ορίζει την <i>ομοιότητα</i> των χρωμάτων διαφορετικών εικονοστοιχείων, για λειτουργίες που τα θεωρούν όμοια.</p><p>Αν την ορίσετε σε οτιδήποτε διαφορετικό από το <b>Ακριβές ταίριασμα</b>, μπορείτε να εργαστείτε πιο αποτελεσματικά με εικόνες και φωτογραφίες αμφιταλάντευσης, άμεσα συγκρίσιμο με το χαρακτηριστικό του "Μαγικού ραβδιού" άλλων προγραμμάτων ζωγραφικής.</p><p>Αυτό το χαρακτηριστικό ισχύει σε :</p><ul><li><b>Επιλογές</b>: Σε λειτουργία <b>Διαφάνειας</b>, κάθε χρώμα της επιλογής που είναι <i>παρόμοιο</i> με το χρώμα φόντου, θα γίνει διαφανές.</li><li><b>Γέμισμα χρώματος</b>: Για περιοχές με <i>παρόμοια</i> - αλλά όχι ταυτόσημα - χρωματιστά εικονοστοιχεία, μια υψηλότερη τιμή είναι πιθανό να γεμίζει περισσότερα εικονοστοιχεία.</li><li><b>Σβήσιμο χρώματος</b>: Κάθε εικονοστοιχείο που έχει χρώμα <i>παρόμοιο</i> με το χρώμα προσκηνίου θα αντικατασταθεί με το χρώμα φόντου.</li><li><b>Αυτόματη κοπή</b> και <b>Αφαίρεση εσωτερικού περιθωρίου</b>: Για περιθώρια με <i>παρόμοια</i> - αλλά όχι ταυτόσημα - χρωματιστά εικονοστοιχεία, μια υψηλότερη τιμή είναι πιθανό να κόψει όλο το περιθώριο.</li></ul><p>Υψηλότερες ρυθμίσεις σημαίνουν ότι οι λειτουργίες χρησιμοποιούν ένα αυξημένο εύρος χρωμάτων ως επαρκώς <i>παρόμοιο</i> με το επιλεγμένο. Γι' αυτό, θα πρέπει να αυξήσετε τη ρύθμιση αν οι παραπάνω λειτουργίες δεν επηρεάζουν εικονοστοιχεία επαρκώς παρόμοια.</p><p>Ωστόσο, αν επηρεάζουν πολύ και αλλάζουν εικονοστοιχεία με χρώμα που δεν θεωρείτε ότι είναι παρόμοιο (π.χ. Αν το <b>Γέμισμα χρώματος</b> τροποποιεί πάρα πολλά εικονοστοιχεία), θα πρέπει να μειώσετε την τιμή αυτή.</p><p>Για να τη διαμορφώσετε, κάντε κλικ στον κύβο.</p></qt>

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p></qt>
el: <qt><p>Η <b>ομοιότητα χρώματος</b> ορίζει την <i>ομοιότητα</i> των χρωμάτων διαφορετικών εικονοστοιχείων, για λειτουργίες που τα θεωρούν όμοια.</p><p>Αν την ορίσετε σε οτιδήποτε διαφορετικό από το <b>Ακριβές ταίριασμα</b>, μπορείτε να εργαστείτε πιο αποτελεσματικά με εικόνες και φωτογραφίες αμφιταλάντευσης, άμεσα συγκρίσιμες με το χαρακτηριστικό του "Μαγικού ραβδιού" άλλων προγραμμάτων ζωγραφικής.</p><p>Αυτό το χαρακτηριστικό ισχύει σε :</p><ul><li><b>Επιλογές</b>: Σε λειτουργία <b>Διαφάνειας</b>, κάθε χρώμα της επιλογής που είναι <i>παρόμοιο</i> με το χρώμα φόντου, θα γίνει διαφανές.</li><li><b>Γέμισμα χρώματος</b>: Για περιοχές με <i>παρόμοια</i> - αλλά όχι ταυτόσημα - χρωματιστά εικονοστοιχεία, μια υψηλότερη τιμή είναι πιθανό να γεμίσει περισσότερα εικονοστοιχεία.</li><li><b>Σβήσιμο χρώματος</b>: Κάθε εικονοστοιχείο που έχει χρώμα <i>παρόμοιο</i> με το χρώμα προσκηνίου θα αντικατασταθεί με το χρώμα φόντου.</li><li><b>Αυτόματη κοπή</b> και <b>Αφαίρεση εσωτερικού περιθωρίου</b>: Για περιθώρια με <i>παρόμοια</i> - αλλά όχι ταυτόσημα - χρωματιστά εικονοστοιχεία, μια υψηλότερη τιμή είναι πιθανό να κόψει όλο το περιθώριο.</li></ul><p>Υψηλότερες ρυθμίσεις σημαίνουν ότι οι λειτουργίες χρησιμοποιούν ένα αυξημένο εύρος χρωμάτων ως επαρκώς <i>παρόμοιο</i> με το επιλεγμένο.  Γι' αυτό, θα πρέπει να αυξήσετε την τιμή αν οι παραπάνω λειτουργίες δεν επηρεάζουν εικονοστοιχεία τα οποία θεωρείτε επαρκώς παρόμοια.</p><p>Ωστόσο, αν επηρεάζουν πάρα πολύ και αλλάζουν εικονοστοιχεία που δεν θεωρείτε παρόμοια (π.χ. Αν το <b>Γέμισμα χρώματος</b> τροποποιεί πάρα πολλά εικονοστοιχεία), θα πρέπει να μειώσετε την τιμή της ρύθμισης αυτής.</p></qt>

en: <p>Color Similarity: %1%</p><p align="center">Click to configure.</p>
el: <p>Ομοιότητα χρώματος: %1%</p><p align="center">Κλικ για διαμόρφωση.</p>

en: <p>Color Similarity: Exact Match</p><p align="center">Click to configure.</p>
el: <p>Ομοιότητα χρώματος: Ακριβές ταίριασμα</p><p align="center">Κλικ για διαμόρφωση.</p>

en: &Brightness:
el: &Λαμπρότητα:

en: Re&set
el: Επα&ναφορά

en: Co&ntrast:
el: Α&ντίθεση:

en: &Gamma:
el: &Γάμμα:

en: Rese&t
el: Επαναφο&ρά

en: C&hannels:
el: Κ&ανάλια:

en: All
el: Όλα

en: Red
el: Κόκκινο

en: Green
el: Πράσινο

en: Blue
el: Μπλε

en: Reset &All Values
el: Επαναφορά ό&λων των τιμών

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: &Amount:
el: Ποσότητ&α:

en: E&nable
el: Ε&νεργοποίηση

en: Colors
el: Χρώματα

en: &Hue:
el: &Απόχρωση:

en: &Saturation:
el: Κορε&σμός:

[ctx: The V of HSV]
en: &Value:
el: &Τιμή:

en: &Red
el: &Κόκκινο

en: &Green
el: &Πράσινο

en: &Blue
el: &Μπλε

en: &All
el: Ό&λα

en: Channels
el: Κανάλια

en: &Monochrome
el: &Μονόχρωμο

en: Mo&nochrome (dithered)
el: Μο&νόχρωμο (αμφιταλάντευση)

en: 256 co&lor
el: 256 χρώ&ματα

en: 256 colo&r (dithered)
el: 256 χρώμα&τα (αμφιταλάντευση)

en: 24-&bit color
el: 24-&bit χρώμα

en: Reduce To
el: Μείωση σε

en: &Granularity:
el: &Κοκκώδης υφή:

en: <qt><p>To select the foreground color that tools use to draw, left-click on a filled-in color cell. To select the background color, right-click instead.</p><p>To change the color of a color cell itself, double-click on it.</p><p>You can also swap the color of a filled-in cell with any other cell using drag and drop. Also, if you hold down the <b>Ctrl</b> key, the destination cell's color will be overwritten, instead of being swapped with the color of the source cell.</p></qt>
el: <qt><p>Για να επιλέξετε το χρώμα προσκηνίου με το οποίο σχεδιάζουν τα εργαλεία, κάντε αριστερό κλικ σε ένα κελί χρώματος. Για να επιλέξετε το χρώμα φόντου, κάντε δεξί κλικ.</p><p>Για να αλλάξετε το χρώμα ενός κελιού χρώματος, κάντε διπλό κλικ πάνω του.</p><p>Μπορείτε επίσης να εναλλάξετε το χρώμα ενός κελιού με ενός άλλου με χρήση μεταφοράς και απόθεσης. Και αν κρατήσετε πατημένο το πλήκτρο <b>Ctrl</b>, το χρώμα του κελιού προορισμού θα επικαλυφθεί, αντί να γίνει εναλλαγή χρωμάτων.</p></qt>

en: Convert &to:
el: &Μετατροπή σε:

en: Quali&ty:
el: Ποιό&τητα:

en: &Preview
el: &Προεπισκόπηση

en: Monochrome
el: Μονόχρωμο

en: Monochrome (Dithered)
el: Μονόχρωμο (αμφιταλάντευση)

en: 256 Color
el: 256 χρώματα

en: 256 Color (Dithered)
el: 256 χρώματα (αμφιταλάντευση)

en: 24-bit Color
el: 24-bit χρώμα

[ctx: @title:tab]
en: I&mage Position
el: Θέση ει&κόνας

en: &Center of the page
el: &Κέντρο της σελίδας

en: Top-&left of the page
el: &Πάνω αριστερά στη σελίδα

en: Transparent
el: Διαφανές

en: KolourPaint Defaults
el: Προκαθορισμένα του KolourPaint

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette]
en: Colors: %1
el: Χρώματα: %1

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette [modified]]
en: Colors: %1 [modified]
el: Χρώματα: %1[τροποποιημένο]

en: Circle
el: Κύκλος

en: Square
el: Τετράγωνο

en: Slash
el: Κάθετος

en: Backslash
el: Ανάποδη πλάγια γραμμή

en: No Fill
el: Χωρίς γέμισμα

en: Fill with Background Color
el: Γέμισμα με χρώμα φόντου

en: Fill with Foreground Color
el: Γέμισμα με χρώμα προσκηνίου

en: Opaque
el: Αδιαφανές
