kolourpaint - en to fi translation catalogue (425 entries)

en: Balance
fi: Balanssi

en: Soften
fi: Pehmennä

en: Sharpen
fi: Tarkenna

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Selection: %1
fi: Valinta: %1

en: Emboss
fi: Kohokuvio

en: Flatten
fi: Litistä

en: Reduce to Grayscale
fi: Pelkistä harmaasävyksi

en: Hue, Saturation, Value
fi: Sävy, kylläisyys, arvo

en: Invert Colors
fi: Käänteiset värit

en: Invert
fi: Invertoi

en: Reduce to Monochrome (Dithered)
fi: Pelkistä yksiväriseksi (epätarkka)

en: Reduce to Monochrome
fi: Pelkistä yksiväriseksi

en: Reduce to 256 Color (Dithered)
fi: Pelkistä 256-väriseksi (epätarkka)

en: Reduce to 256 Color
fi: Pelkistä 256-väriseksi

en: Histogram Equalizer
fi: Histogrammi

en: Flip
fi: Käännä

en: Flip horizontally and vertically
fi: Käännä vaaka- ja pystysuunnassa

en: Flip horizontally
fi: Käännä vaakasuunnassa

en: Flip vertically
fi: Käännä pystysuunnassa

en: Text: Resize Box
fi: Teksti: Aseta laatikon koko

en: Selection: Scale
fi: Valinta: Skaalaus

en: Selection: Smooth Scale
fi: Valinta: Pehmennetty skaalaus

en: Resize
fi: Muuta kokoa

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Smooth Scale
fi: Skaalaa pehmennetysti

en: Rotate
fi: Kierrä

en: Skew
fi: Vääristä

en: &Undo: %1
fi: &Kumoa: %1

en: &Undo
fi: &Kumoa

en: &Redo: %1
fi: &Tee uudelleen: %1

en: &Redo
fi: &Tee uudelleen

en: Undo: %1
fi: Kumoa: %1

en: Undo
fi: Kumoa

en: Redo: %1
fi: Tee uudelleen: %1

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: %1 more item | %1 more items
fi[0]: %1 lisätietue
fi[1]: %1 lisätietuetta

en: Color Picker
fi: Värivalitsin

en: Flood Fill
fi: Täyttö

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects (Selection)
fi: Lisää kuvatehosteita (valinta)

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects
fi: Lisää kuvatehosteita

en: &Effect:
fi: &Tehoste:

en: Reduce Colors
fi: Vähennä värejä

en: Soften & Sharpen
fi: Pehmennä ja tarkenna

[ctx: @title:window]
en: Document Properties
fi: Tiedoston ominaisuudet

en: Dots &Per Inch (DPI)
fi: &Pistettä tuumalla (DPI)

en: Unspecified
fi: Ei määritetty

[ctx: Horizontal DPI 'x' Vertical DPI]
en:  x
fi:  ×

en: Horizontal:
fi: Vaaka:

en: Vertical:
fi: Pysty:

en: <qt><p><b>Dots Per Inch</b> (DPI) specifies the number of pixels of the image that should be printed inside one inch (2.54cm).</p><p>The higher the image's DPI, the smaller the printed image. Note that your printer is unlikely to produce high quality prints if you increase this to more than 300 or 600 DPI, depending on the printer.</p><p>If you would like to print the image so that it is the same size as it is displayed on the screen, set the image's DPI values to be the same as the screen's.</p><p>If either DPI value is <b>Unspecified</b>, the image will also be printed to be the same size as on the screen.</p><p>Not all image formats support DPI values. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
fi: <qt><p><b>Pistettä tuumalla</b> (DPI) määrittää sen määrän kuvan kuvapisteitä, joka tulisi tulostaa yhdelle tuumalle (2,54 cm).</p><p>Mitä korkeampi on kuvan DPI, sitä pienempi on tulostettu kuva. Huomaa, ettei tulostimesi enää paranna kuvan laatua, jos nostat arvon yli 300:aan tai 600:aan DPI:hin (tulostimesta riippuen).</p><p>Jos haluat tulostaa kuvan saman kokoisena kuin se on näytöllä, aseta kuvan DPI-arvot samaksi kuin näytön.</p><p>Samoin jos kumpikaan DPI-arvo on <b>Ei määritetty</b>, kuva tulostetaan saman kokoisena kuin näytöllä.</p><p>Kaikki kuvamuodot eivät tue DPI-arvoja. Ellei valitsemasi tallennusmuoto tue niitä, niitä ei tallenneta kuvaan.</p></qt>

en: O&ffset
fi: &Siirtymä

en: <qt><p>The <b>Offset</b> is the relative position where this image should be placed, compared to other images.</p><p>Not all image formats support the <b>Offset</b> feature. If the format you save in does not support it, the values specified here will not be saved.</p></qt>
fi: <qt><p><b>Siirtymä</b> on kuvan haluttu sijainti suhteessa muihin kuviin.</p> <p>Kaikki kuvamuodot eivät tue <b>Siirtymä</b>-ominaisuutta. Ellei tallennusmuotosi tue sitä, tässä määritettyjä arvoja ei tallenneta kuvaan.</p></qt>

en: &Text Fields
fi: &Tekstikentät

en: &Add Row
fi: &Lisää rivi

en: &Delete Row
fi: &Poista rivi

en: &Reset
fi: &Palauta arvot

en: <qt><p><b>Text Fields</b> provide extra information about the image. This is probably a comment area that you can freely write any text in.</p><p>However, this is format-specific so the fields could theoretically be computer-interpreted data - that you should not modify - but this is unlikely.</p><p>Not all image formats support <b>Text Fields</b>. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
fi: <qt><p><b>Tekstikentät</b> tarjoavat lisätietoa kuvasta. Tämä on todennäköisimmin huomautusalue, johon voit vapaasti kirjoittaa tekstiä.</p><p>Ominaisuus on kuitenkin kuvamuotoriippuvainen, joten kentissä saattaa myös olla tietokoneen tulkittavaksi tarkoitettua dataa – jota sinun ei tulisi muuttaa – mutta tämä on epätodennäköistä.</p><p>Kaikki kuvamuodot eivät tue <b>tekstikenttiä</b>. Ellei tallennusmuotosi tue niitä, niitä ei tallenneta kuvaan.</p></qt>

en: Key
fi: Avain

en: Value
fi: Arvo

en: The text value "%1" on line %2 requires a key.
fi: Tekstin arvo ”%1” rivillä %2 vaatii avaimen.

en: All text keys must be unique. The text key "%1" on lines %2 and %3 are identical.
fi: Kaikkien tekstiavainten on oltava ainutkertaisia. Tekstiavain ”%1” riveillä %2 ja %3 ovat yhtäläiset.

[ctx: @title:window]
en: Invalid Text Fields
fi: Virheellinen tekstikenttä

en: Dimensions
fi: Mitat

en: Original:
fi: Alkuperäinen:

en: %1 x %2
fi: %1 × %2

en: Preview
fi: Esikatselu

en: &Update
fi: &Päivitä

[ctx: @title:window]
en: Resize / Scale
fi: Muuta kokoa / skaalaa

en: Ac&t on:
fi: Käsi&ttele:

en: Entire Image
fi: &Koko kuva

en: Selection
fi: Valinta

en: Text Box
fi: Tekstilaatikko

en: Operation
fi: Tapahtuma

en: <qt><ul><li><b>Resize</b>: The size of the picture will be increased by creating new areas to the right and/or bottom (filled in with the background color) or decreased by cutting it at the right and/or bottom.</li><li><b>Scale</b>: The picture will be expanded by duplicating pixels or squashed by dropping pixels.</li><li><b>Smooth Scale</b>: This is the same as <i>Scale</i> except that it blends neighboring pixels to produce a smoother looking picture.</li></ul></qt>
fi: <qt><ul><li><b>Muuta kokoa</b>:Kuvan kokoa kasvatetaan luomalla oikealla ja/tai alhaalla uusia kuva-alueita, jotka täytetään taustavärillä ja pienennetään leikkaamalla kuvaa oikealta ja/tai alhaalta.</li> <li><b>Skaalaus</b>: Kuvaa kasvatetaan monistamalla pikseleitä tai poistamalla pikseleitä.</li> <li><b>Pehmennetty skaalaus</b>: Tämä on sama kuin skaalaus, paitsi että vierekkäiset pikselit sekoitetaan keskenään, jotta saadaan aikaan pehmeämpi kuva.</li></ul></qt>

en: &Resize
fi: &Muuta kokoa

en: &Scale
fi: &Skaalaa

en: S&mooth Scale
fi: Peh&mennetty skaalaus

en: Width:
fi: Leveys:

en: Height:
fi: Korkeus:

en: x
fi: ×

en: &New:
fi: &Uusi:

en: &Percent:
fi: &Prosenttia:

en: Keep &aspect ratio
fi: Säilytä kuv&asuhde

en: <qt><p>Resizing the text box to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the text box?</p></qt>
fi: <qt><p>Tekstilaatikon koon muuttaminen kokoon %1x%2 voi kuluttaa runsaasti muistia. Tämä voi vaikuttaa järjestelmän käyttömukavuuteen ja aiheuttaa muita ongelmia.</p><p>Haluatko varmasti muuttaa tekstilaatikon kokoa?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Text Box?
fi: Muuta tekstilaatikon kokoa?

en: R&esize Text Box
fi: Muuta tekstilaatikon kokoa

en: <qt><p>Resizing the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the image?</p></qt>
fi: <qt><p>Kuvan koon muuttaminen kokoon %1x%2 voi kuluttaa runsaasti muistia. Tämä voi vaikuttaa järjestelmän käyttömukavuuteen ja aiheuttaa muita ongelmia.</p><p>Haluatko varmasti muuttaa kuvan kokoa?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Image?
fi: Muuta kuvan kokoa?

en: R&esize Image
fi: &Muuta kuvan kokoa

en: <qt><p>Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the image?</p></qt>
fi: <qt><p>Kuvan skaalaus kokoon %1x%2 voi kuluttaa runsaasti muistia. Tämä voi vaikuttaa järjestelmän käyttömukavuuteen ja aiheuttaa muita ongelmia.</p><p>Haluatko varmasti skaalata kuvan uuteen kokoon?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Image?
fi: Skaalataanko kuvaa?

en: Scal&e Image
fi: Sk&aalaa kuva

en: <qt><p>Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the selection?</p></qt>
fi: <qt><p>Valinnan skaalaus kokoon %1x%2 voi kuluttaa runsaasti muistia. Tämä voi vaikuttaa järjestelmän käyttömukavuuteen ja aiheuttaa muita ongelmia.</p><p>Haluatko varmasti skaalata valinnan uuteen kokoon?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Selection?
fi: Skaalataanko valinta?

en: Scal&e Selection
fi: &Skaalaa valinta

en: <qt><p>Smooth Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the image?</p></qt>
fi: <qt><p>Kuvan pehmennetty skaalaus kokoon %1x%2 voi kuluttaa runsaasti muistia. Tämä voi vaikuttaa järjestelmän käyttömukavuuteen ja aiheuttaa muita ongelmia.</p><p>Haluatko varmasti skaalata kuvan uuteen kokoon?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Image?
fi: Skaalataanko kuvaa pehmennetysti?

en: Smooth Scal&e Image
fi: Skaalaa kuvaa pehmennetysti

en: <qt><p>Smooth Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the selection?</p></qt>
fi: <qt><p>Valinnan pehmennetty skaalaus kokoon %1x%2 voi kuluttaa runsaasti muistia. Tämä voi vaikuttaa järjestelmän käyttömukavuuteen ja aiheuttaa muita ongelmia.</p><p>Haluatko varmasti skaalata valinnan uuteen kokoon?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Selection?
fi: Skaalataanko valintaa pehmennetysti?

en: Smooth Scal&e Selection
fi: Skaalaa valintaa &pehmennetysti

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection
fi: Kierrä valintaa

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image
fi: Kierrä kuva

en: After rotate:
fi: Kierron jälkeen:

en: Direction
fi: Suunta

en: Cou&nterclockwise
fi: Vastapäivää&n

en: C&lockwise
fi: M&yötäpäivään

en: Angle
fi: Kulma

en: 90 &degrees
fi: 90°

en: 180 d&egrees
fi: 180°

en: 270 de&grees
fi: 270°

en: C&ustom:
fi: M&ukautettu:

en: degrees
fi: °

en: <qt><p>Rotating the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to rotate the selection?</p></qt>
fi: <qt><p>Valinnan kiertäminen kokoon %1 × %2 voi viedä paljon muistia, mikä voi hidastaa järjestelmän toimintaa ja aiheuttaa muita sovellusresurssien ongelmia.</p><p>Haluatko varmasti kiertää valintaa?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection?
fi: Kierretäänkö valintaa?

en: Rotat&e Selection
fi: Kierrä valintaa

en: <qt><p>Rotating the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to rotate the image?</p></qt>
fi: <qt><p>Kuvan kiertäminen kokoon %1 × %2 voi viedä paljon muistia, mikä voi hidastaa järjestelmän toimintaa ja aiheuttaa muita sovellusresurssien ongelmia.</p><p>Haluatko varmasti kiertää kuvaa?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image?
fi: Kierretäänkö kuvaa?

en: Rotat&e Image
fi: Ki&errä kuvaa

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection
fi: Väännä valintaa

[ctx: @title:window]
en: Skew Image
fi: Väännä kuvaa

en: After skew:
fi: Väännön jälkeen:

en: &Horizontal:
fi: &Vaaka:

en: &Vertical:
fi: &Pysty:

en: <qt><p>Skewing the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to skew the selection?</p></qt>
fi: <qt><p>Kuvan vääntäminen kokoon %1 × %2 voi viedä paljon muistia, mikä voi hidastaa järjestelmän toimintaa ja aiheuttaa muita sovellusresurssien ongelmia.</p><p>Haluatko varmasti vääntää valintaa?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection?
fi: Väännetäänkö valintaa?

en: Sk&ew Selection
fi: Väännä valintaa

en: <qt><p>Skewing the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to skew the image?</p></qt>
fi: <qt><p>Kuvan vääntäminen kokoon %1 × %2 voi viedä paljon muistia, mikä voi hidastaa järjestelmän toimintaa ja aiheuttaa muita sovellusresurssien ongelmia.</p><p>Haluatko varmasti vääntää kuvaa?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Skew Image?
fi: Väännetäänkö kuvaa?

en: Sk&ew Image
fi: Väännä kuvaa

[ctx: @title:window]
en: Color Similarity
fi: Värien samankaltaisuus

en: &RGB Color Cube Distance
fi: R&GB -värikuutioetäisyys

en: Exact Match
fi: Täsmälleen sama

en: <a href="dummy_to_make_link_clickable">What is Color Similarity?</a>
fi: <a href="dummy_to_make_link_clickable">Mitä värien samankaltaisuus on?</a>

[ctx: @title:window]
en: Save Preview
fi: Tallenna esikatselu

en: 1 byte (approx. %2%) | %1 bytes (approx. %2%)
fi[0]: 1 tavu (noin %2 %)
fi[1]: %1 tavua (noin %2 %)

en: Could not open "%1".
fi: Ei voi avata: ”%1”.

en: Could not open "%1" - unsupported image format.
    The file may be corrupt.
fi: Ei voitu avata: ”%1” - tukematon kuvamuoto.
    Tiedosto voi olla vioittunut.

en: Could not save image - insufficient information.
fi: Kuvaa ei voitu tallentaa – ei riittävästi tietoa.

en: URL: %1
    Mimetype: %2
fi: Verkko-osoite: %1
    MIME-tyyppi: %2

en: <empty>
fi: <tyhjä>

[ctx: @title:window]
en: Internal Error
fi: Sisäinen virhe

en: <qt><p>The <b>%1</b> format may not be able to preserve all of the image's color information.</p><p>Are you sure you want to save in this format?</p></qt>
fi: <qt><p>Tiedostomuoto <b>%1</b> ei pysty säilyttämään kaikkea kuvan väritietoa.</p><p>Haluatko varmasti tallentaa kuvan tähän muotoon?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Lossy File Format
fi: Häviöllinen tiedostomuoto

en: <qt><p>Saving the image at the low color depth of %1-bit may result in the loss of color information. Any transparency might also be removed.</p><p>Are you sure you want to save at this color depth?</p></qt>
fi: <qt><p>Kuvan tallentaminen vähäiseen värisyvyyteen (%1 bittiä) saattaa johtaa väritiedon hävikkiin. Mahdollinen läpinäkyvyys menetetään myös.</p><p>Haluatko varmasti tallentaa tähän värisyvyyteen?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Low Color Depth
fi: Alhainen värisyvyys

en: Could not save image - unable to create temporary file.
fi: Kuvaa ei voitu tallentaa – väliaikaistiedostoa ei voitu luoda.

en: Could not save as "%1": %2
fi: Ei voitu tallentaa nimelle ”%1”: %2

en: Error saving image
fi: Virhe tallennettaessa kuvaa

en: Could not save image - failed to upload.
fi: Kuvaa ei voitu tallentaa – tallennus epäonnistui.

en: Remove Internal B&order
fi: P&oista sisäkehys

en: Remove Internal Border
fi: Poista sisäkehys

en: Autocr&op
fi: Automaattirajaus

en: Autocrop
fi: Automaattirajaus

en: KolourPaint cannot remove the selection's internal border as it could not be located.
fi: KolourPaint ei voi poistaa valinnan sisäkehystä, sillä sitä ei voitu paikallistaa.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Remove Internal Border
fi: Ei voi poistaa sisäkehystä

en: KolourPaint cannot automatically crop the image as its border could not be located.
fi: KolourPaint ei voi rajata automaattisesti kuvaa, koska sen kehystä ei voi sijoitttaa.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Autocrop
fi: Ei voi rajata automaattisesti

en: Set as Image
fi: Aseta kuvana

en: Selection: Create
fi: Valinta: Luo

en: Paint Program by KDE
fi: KDE:n piirto-ohjelma

en: Project Founder
fi: Projektin perustaja

en: Chief Investigator
fi: Päätutkija

en: Scanning Support, Alpha Support, Current Maintainer
fi: Skannaustuki, alfa-kanavan tuki, nykyinen ylläpitäjä

en: Kristof Borrey
fi: Kristof BorreyKristof Borrey

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: InputMethod Support
fi: InputMethod -tuki

en: Image Effects
fi: Kuvatehosteet

en: KDE 4 Porting
fi: KDE4 -siirros

en: KF 5 Porting
fi: KF 5 -siirros

en: Thanks to the many others who have helped to make this program possible.
fi: Kiitämme monia muitakin, jotka ovat tehneet tästä ohjelmasta totta!

en: Image files to open, optionally
fi: Valinnaisesti avattavat kuvatiedostot

en: List all readable image MIME types
fi: Luettele kaikki luettavissa olevat kuva-MIME-tyypit

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (image)
en: &Image
fi: &Kuva

note: i18n: ectx: Menu (colors)
en: &Colors
fi: &Värit

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Työkalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
fi: Tekstirivi

note: i18n: ectx: Menu (selectionToolRMBMenu)
en: Selection Tool RMB Menu
fi: Valintatyökalun valikko

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

[ctx: @title:window]
en: Thumbnail
fi: Esikatselukuva

en: Left drag the handle to resize the image.
fi: Vedä kahvasta asettaaksesi kuvan koon.

en: Resize Image: Let go of all the mouse buttons.
fi: Kuvan koon muutos: Aseta kuvan koko hiirellä.

en: Resize Image: Right click to cancel.
fi: Kuvan koon muutos: keskeytä painamalla hiiren oikeaa painiketta.

en: Text
fi: Teksti

en: Could not open color palette "%1".
fi: Ei voitu avata väripalettia ”%1”.

en: Could not open color palette "%1" - unsupported format.
    The file may be corrupt.
fi: Ei voitu avata väripalettia ”%1” - muotoa ei tueta.
    Tiedosto voi olla vioittunut.

en: Could not open KDE color palette "%1".
fi: Ei voitu avata KDE-väripalettia ”%1”.

en: Could not save color palette as "%1".
fi: Ei voitu tallentaa väripalettia nimelle ”%1”.

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Use KolourPaint Defaults
fi: Käytä KolourPaint-ohjelman oletuksia

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Use KDE's
fi: Käytä KDE:n

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Open...
fi: &Avaa…

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Reloa&d
fi: Lataa &uudelleen

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Save
fi: &Tallenna

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Save &As...
fi: Tallenna &nimellä…

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Add Row
fi: Lisää rivi

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Delete Last Row
fi: Poista viimeinen rivi

en: Color Box
fi: Väri-ikkuna

en: The color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
fi: Väripaletti ”%1” on muuttunut.
    Haluatko tallentaa muutokset?

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it to a file?
fi: KDE:n väripaletti ”%1” on muuttunut.
    Haluatko tallentaa muutokset?

en: The default color palette has been modified.
    Do you want to save it to a file?
fi: Oletusväripaletti on muuttunut.
    Haluatko tallentaa sen tiedostoon?

[ctx: @title:window]
en: Open Color Palette
fi: Avaa väripaletti

en: The color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
fi: Väripalettia ”%1” on muutettu.
    Uudelleen lataaminen tuhoaa kaikki tallennuksen jälkeiset muutokset.
    Oletko varma?

en: &Reload
fi: Lataa &uudelleen

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
fi: KDE:n väripalettia ”%1” on muutettu.
    Uudelleen lataaminen tuhoaa kaikki tallennuksen jälkeiset muutokset.
    Oletko varma?

en: The default color palette has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
fi: Oletusväripalettia on muutettu.
    Uudelleen lataaminen tuhoaa kaikki tallennuksen jälkeiset muutokset.
    Oletko varma?

en: Save Color Palette As
fi: Tallenna väripaletti nimellä

en: Paste in &New Window
fi: Liitä &uuteen ikkunaan

en: &Delete Selection
fi: &Poista valitut

en: C&opy to File...
fi: K&opioi tiedostoon…

en: Paste &From File...
fi: Liitä &tiedostosta…

en: Text: Create Box
fi: Teksti: Luo laatikko

en: Text: Paste
fi: Teksti: Liitä

en: <qt>KolourPaint cannot paste the contents of the clipboard as it has an unknown format.</qt>
fi: <qt>KolourPaint ei voi liittää leikepöydän sisältöä, koska sen muoto on tuntematon.</qt>

en: Cannot Paste
fi: Ei voi liittää

en: Text: Delete Box
fi: Teksti: Poista laatikko

note: i18n ("Text: Delete")
en: Selection: Delete
fi: Valinta: Poista

en: Text: Finish
fi: Teksti: Lopeta

en: Selection: Deselect
fi: Valinta: Poista valinta

[ctx: @title:window]
en: Copy to File
fi: Kopioi tiedostoon

[ctx: @title:window]
en: Paste From File
fi: Liitä tiedostosta

en: E&xport...
fi: &Vie…

en: Scan...
fi: Skannaa….

en: Acquire Screenshot
fi: Ota kuvankaappaus

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Reloa&d
fi: Lataa &uudelleen

en: All Supported Files (%1)
fi: Kaikki tuetut tiedostot (%1)

[ctx: @title:window]
en: Open Image
fi: Avaa kuva

en: Failed to open scanning dialog.
fi: Skannausikkunan avaaminen epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Scanning Failed
fi: Skannaus epäonnistui

en: Snapshot Delay
fi: Kuvankaappauksen viive

en:  second |  seconds
fi[0]:  sekunti
fi[1]:  sekuntia

en: No delay
fi: Ei viivettä

en: Hide Main Window
fi: Piilota pääikkuna

en: Document Properties
fi: Tiedoston ominaisuudet

[ctx: @title:window]
en: Save Image As
fi: Tallenna kuva nimellä

[ctx: @title:window]
en: Export
fi: Vie

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
fi: Tiedostoa ”%1” on muutettu.
    Sen lataaminen uudestaan kadottaa kaikki viime tallennuksen jälkeen tehdyt muutokset.
    Oletko varma?

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
fi: Tiedostoa ”%1” on muutettu.
    Sen lataaminen uudestaan kadottaa kaikki muutokset.
    Oletko varma?

[ctx: @title:window]
en: Print Image
fi: Tulosta kuva

en: You must save this image before sending it.
    Do you want to save it?
fi: Kuva on tallennettava ennen sen lähettämistä.
    Haluatko tallentaa sen?

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
fi: Tiedostoa ”%1” on muutettu.
    Haluatko tallentaa muutokset?

en: R&esize / Scale...
fi: Säädä k&oko / Skaalaa

en: Se&t as Image (Crop)
fi: Aseta kuvaksi (crop)

en: &Flip (upside down)
fi: Käännä (&ylösalaisin)

en: Mirror (horizontally)
fi: Peilaa (vaakasuunnassa)

en: &Rotate...
fi: &Kierrä…

en: Rotate &Left
fi: Kierrä kuvaa &vasemmalle

en: Rotate Righ&t
fi: Kierrä kuvaa &oikealle

en: S&kew...
fi: &Väännä…

en: Reduce to Mo&nochrome (Dithered)
fi: Pelki&stä yksiväriseksi (epätarkka)

en: Reduce to &Grayscale
fi: Pelkistä &harmaasävyiksi

en: &Invert Colors
fi: &Käänteiset värit

en: C&lear
fi: &Tyhjennä

en: Make Confidential
fi: Merkitse luottamukselliseksi

en: &More Effects...
fi: &Lisää tehosteita…

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure the translation has the same accel as the Select&ion translation]
en: &Image
fi: &Kuva

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure that translation has the same accel as the &Image translation]
en: Select&ion
fi: Val&inta

en: Show &Path
fi: Näytä polku

en: Draw Anti-Aliased
fi: Piirrä antialiasoituna

en: Font Family
fi: Fonttiperhe

en: Font Size
fi: Fonttikoko

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Strike Through
fi: Yliviivattu

en: Previous Tool Option (Group #1)
fi: Edellinen työkalun optio (ryhmä #1)

en: Next Tool Option (Group #1)
fi: Uusi työkalun optio (ryhmä #1)

en: Previous Tool Option (Group #2)
fi: Edellinen työkalun optio (ryhmä #2)

en: Next Tool Option (Group #2)
fi: Seuraava työkalun optio (ryhmä #2)

en: &Draw Opaque
fi: &Piirrä läpinäkymättömänä

en: Draw With Color Similarity...
fi: Samankaltaisilla väreillä piirtäminen…

en: Tool Box
fi: Työkalulaatikko

en: Show &Grid
fi: Näytä &ruudukko

en: Show T&humbnail
fi: Näytä es&ikatselukuva

en: Zoo&med Thumbnail Mode
fi: Zoomattu esikatselu

en: Enable Thumbnail &Rectangle
fi: Käytä esikatselulaatikkoa

[ctx: @title:window]
en: Acquire Image
fi: Lue kuva

en: Opening the selected scanner failed.
fi: Valitun skannerin avaaminen epäonnistui.

en: Brush
fi: Pensseli

en: Draw using brushes of different shapes and sizes
fi: Piirrä käyttäen erimuotoisia pensseleitä ja eri kokoja

en: Click to draw dots or drag to draw strokes.
fi: Napsauta piirtääksesi pisteitä tai paina ja liikuta hiirtä piirtääksesi piirtoja.

en: Color Eraser
fi: Värinpoistaja

en: Replaces pixels of the foreground color with the background color
fi: Korvaa edustan värin taustan värin kanssa pikseleittäin

en: Click or drag to erase pixels of the foreground color.
fi: Napsauta tai paina ja liikuta hiirtä poistaaksesi piirrettyjä pikseleitä.

en: Eraser
fi: Kumi

en: Lets you rub out mistakes
fi: Poista virheet kumilla

en: Click or drag to erase.
fi: Napsauta tai paina ja liikuta hiirtä poistaaksesi.

en: Let go of all the mouse buttons.
fi: Vapauta hiiripainikeet

en: Pen
fi: Kynä

en: Draws dots and freehand strokes
fi: Piirrä pisteitä ja vapaalla kädellä siveltimenvetoja

en: Spraycan
fi: Spray-pullo

en: Sprays graffiti
fi: Spreijaa graffitia

en: Click or drag to spray graffiti.
fi: Napsauta tai vedä maalataksesi spray graffitia.

en: Right click to cancel.
fi: Hiiren oikea nappi keskeyttää.

en: Left click to cancel.
fi: Hiiren vasen nappi keskeyttää.

en: Lets you select a color from the image
fi: Valitse väri kuvasta

en: Click to select a color.
fi: Valitse väri napsauttamalla.

en: Fills regions in the image
fi: Täyttää kuvan alueita

en: Click to fill a region.
fi: Täytä kuvan alue napsauttamalla.

en: Zoom
fi: Suurennus

en: Zooms in and out of the image
fi: Loitonna ja lähennä kuvaa

en: Click to zoom in/out or left drag to zoom into a specific area.
fi: Lähennä/loitonna napsauttamalla tai lähennä tietty alue vetämällä.

en: Curve
fi: Kaari

en: Draws curves
fi: Piirrä kaaria

en: Drag out the start and end points.
fi: Vedä alku- ja loppupisteet.

en: Left drag to set the first control point or right click to finish.
fi: Vedä vasemmalla hiiren painikkeella asettaaksesi ensimmäisen kontrollipisteen, oikea painike lopettaa.

en: Right drag to set the first control point or left click to finish.
fi: Vedä oikealla hiiren painikkeella asettaaksesi ensimmäisen kontrollipisteen, vasen painike lopettaa.

en: Left drag to set the last control point or right click to finish.
fi: Vedä vasemmalla painikkeella asettaaksesi viimeisen kontrollipisteen, oikea painike lopettaa.

en: Right drag to set the last control point or left click to finish.
fi: Vedä oikealla painikkeella asettaaksesi viimeisen kontrollipisteen, vasen painike lopettaa.

en: Line
fi: Viiva

en: Draws lines
fi: Piirrä viivoja

en: Drag to draw.
fi: Vedä piirtääksesi.

en: Polygon
fi: Monikulmio

en: Draws polygons
fi: Piirrä monikulmioita

en: Drag to draw the first line.
fi: Vedä piirtääksesi ensimmäinen viiva.

en: Left drag another line or right click to finish.
fi: Paina vasenta hiiren painiketta vetääksesi viivan, lopeta oikealla painikkeella.

en: Right drag another line or left click to finish.
fi: Vedä toinen viiva hiiren oikealla painikkeella, lopeta vasemmalla painikkeella.

en: Connected Lines
fi: Yhdistetyt viivat

en: Draws connected lines
fi: Piirrä yhdistettyjä viivoja

en: Ellipse
fi: Ellipsi

en: Draws ellipses and circles
fi: Piirrä ellipsejä ja ympyröitä

en: Rectangle
fi: Suorakaide

en: Draws rectangles and squares
fi: Piirrä suorakaiteita ja neliöitä

en: Rounded Rectangle
fi: Pyöristetty suorakaide

en: Draws rectangles and squares with rounded corners
fi: Piirtää suorakulmiota ja neliöitä, joiden kulmat on pyöristetty

en: Left drag to create selection.
fi: Hiiren vasen painike luo valinnan.

en: Left drag to move selection.
fi: Hiiren vasen painike siirtää valintaa.

en: Left drag to scale selection.
fi: Vedä vasemmalla painikkeella skaalataksesi valintaa.

en: Selection: Opaque
fi: Valinta: Peitetty

en: Selection: Transparent
fi: Valinta: Läpinäkyvä

en: Selection: Transparency Color
fi: Valinta: Läpinäkyvä väri

en: Selection: Transparency Color Similarity
fi: Valinta: Läpinäkyvän värin samankaltaisuus

en: Selection (Elliptical)
fi: Valinta (elliptinen)

en: Makes an elliptical or circular selection
fi: Valitsee elliptillisesti tai ympyränä

en: Selection (Free-Form)
fi: Valinta (vapaamuotoinen)

en: Makes a free-form selection
fi: Tekee vapaamuotoisen valinnan

en: Selection (Rectangular)
fi: Valinta (suorakaiteen muotoinen)

en: Makes a rectangular selection
fi: Tee suorakaidevalinta

en: Selection: Move
fi: Valinta: Siirto

en: %1: Smear
fi: %1: Voidemainen

en: Writes text
fi: Kirjoittaa tekstiä

en: Text: Backspace
fi: Teksti: Askelpalautin

en: Text: Delete
fi: Teksti: Poisto

en: Text: New Line
fi: Teksti: Uusi rivi

en: Text: Write
fi: Teksti: Kirjoitus

en: Left drag to create text box.
fi: Hiiren vasen painike luo tekstilaatikon.

en: Left drag to move text box.
fi: Hiiren vasen painike siirtää tekstilaatikkoa.

en: Text: Move Box
fi: Teksti: Siirrä laatikkoa

en: Left drag to resize text box.
fi: Vedä vasemmalla painikkeella muuttaaksesi tekstilaatikon kokoa.

en: Left click to change cursor position.
fi: Hiiren vasen painike muuttaa kohdistimen sijaintia.

en: Text: Opaque Background
fi: Teksti: Sumea tausta

en: Text: Transparent Background
fi: Teksti: Läpinäkyvä tausta

en: Text: Swap Colors
fi: Teksti: Vaihda värejä

en: Text: Foreground Color
fi: Teksti: Edustaväri

en: Text: Background Color
fi: Teksti: Taustaväri

en: Text: Font
fi: Teksti: Fontti

en: Text: Font Size
fi: Teksti: Fonttikoko

en: Text: Bold
fi: Teksti: Lihavoitu

en: Text: Italic
fi: Teksti: Kursivoitu

en: Text: Underline
fi: Teksti: Alleviivattu

en: Text: Strike Through
fi: Teksti: Yliviivattu

en: Unzoomed Mode - Thumbnail
fi: Todellinen koko–Esikatselukuva

en: %1% - Thumbnail
fi: %1%–Esikatselukuva

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p><p>To configure it, click on the cube.</p></qt>
fi: <qt><p><b>Värien samankaltaisuus</b> tarkoittaa, kuinka <i>samankaltaisia</i> eri pikseleiden värien täytyy olla, jotta toiminnot katsovat niiden olevat samanvärisiä.</p><p>Jos asetat sen johonkin muuhun arvoon kuin <b>Täsmälleen sama</b>, työskentely epätarkkojen kuvien parissa on helpompaa samaan tapaan kuin käytettäessä muiden piirto-ohjelmien ”Taikasauva”-työkalua.</p><p>Tämä ominaisuus on käytössä seuraavissa:</p><ul><li><b>Valinnat</b>: <b>Läpinäkyvässä</b> tilassa kaikki valinnan värit, jotka ovat <i>samankaltaisia</i> kuin taustaväri, muutetaan läpinäkyväksi.</li><li><b>Täyttö</b>: Alueissa, joissa on <i>samankaltaisen</i> – mutta ei täsmälleen saman – värisiä pikseleitä, korkeampi asetus täyttää todennäköisemmin enemmän pikseleitä.</li><li><b>Värinpoistaja</b>: Kaikki pikselit, joiden väri on <i>samankaltainen</i> kuin edustaväri, muutetaan taustan värisiksi.</li><li><b>Automaattirajaus</b> ja <b>Poista sisäkehys</b>: Kehykset, joissa on <i>samankaltaisen</i> – mutta ei täsmälleen saman – värisiä pikseleitä, korkeampi asetus rajaa todennäköisemmin koko kehyksen.</li></ul><p>Korkeammat asetukset saavat toiminnot pitämään suurempaa värien eroavaisuutta tarpeeksi <i>samankaltaisena</i> ollakseen sama väri.  Siksi asetusta tulisi nostaa, jos yllä mainitut toiminnot eivät vaikuta pikseleihin, joiden värit ovat mielestäsi tarpeeksi samankaltaisia.</p><p>Jos kuitenkin vaikutus on liian suuri ja ne muuttavat pikseleitä, joiden värejä et koe samankaltaisiksi (esim. jos <b>Täyttö</b> muuttaa liian monia pikseleitä), tätä asetusta tulisi pienentää.</p><p>Muuta napsauttamalla kuutiota.</p></qt>

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p></qt>
fi: <qt><p><b>Värien samankaltaisuus</b> tarkoittaa, kuinka <i>samankaltaisia</i> eri pikseleiden värien täytyy olla, jotta toiminnot katsovat niiden olevat samanvärisiä.</p><p>Jos asetat sen johonkin muuhun arvoon kuin<b>Täsmälleen sama</b>, työskentely epätarkkojen kuvien parissa on helpompaa samaan tapaan kuin käytettäessä muiden piirto-ohjelmien ”Taikasauva”-työkalua.</p><p>Tämä ominaisuus on käytössä seuraavissa:</p><ul><li><b>Valinnat</b>: <b>Läpinäkyvässä</b> tilassa kaikki valinnan värit, jotka ovat <i>samankaltaisia</i> kuin taustaväri, muutetaan läpinäkyväksi.</li><li><b>Täyttö</b>: Alueissa, joissa on <i>samankaltaisen</i> – mutta ei täsmälleen saman – värisiä pikseleitä, korkeampi asetus täyttää todennäköisemmin enemmän pikseleitä.</li><li><b>Värinpoistaja</b>: Kaikki pikselit, joiden väri on <i>samankaltainen</i> kuin edustaväri, muutetaan taustan värisiksi.</li><li><b>Automaattirajaus</b> ja <b>Poista sisäkehys</b>: Kehykset, joissa on <i>samankaltaisen</i> – mutta ei täsmälleen saman – värisiä pikseleitä, korkeampi asetus rajaa todennäköisemmin koko kehyksen.</li></ul><p>Korkeammat asetukset saavat toiminnot pitämään suurempaa värien eroavaisuutta tarpeeksi<i>samankaltaisena</i> ollakseen sama väri.  Siksi asetusta tulisi nostaa, jos yllä mainitut toiminnot eivät vaikuta pikseleihin, joiden värit ovat mielestäsi tarpeeksi samankaltaisia.</p><p>Jos kuitenkin vaikutus on liian suuri ja ne muuttavat pikseleitä, joiden värejä et koe samankaltaisiksi (esim. jos <b>Täyttö</b> muuttaa liian monia pikseleitä), tätä asetusta tulisi pienentää.</p></qt>

en: <p>Color Similarity: %1%</p><p align="center">Click to configure.</p>
fi: <p>Värien samankaltaisuus: %1 %</p><p align="center">Napsauta muuttaaksesi</p>

en: <p>Color Similarity: Exact Match</p><p align="center">Click to configure.</p>
fi: <p>Värien samankaltaisuus: Täsmälleen sama</p><p align="center">Muuta napsauttamalla.</p>

en: &Brightness:
fi: &Kirkkaus:

en: Re&set
fi: &Palauta

en: Co&ntrast:
fi: Ko&ntrasti

en: Rese&t
fi: &Nollaa

en: C&hannels:
fi: &Kanavia:

en: All
fi: Kaikki

en: Red
fi: Punainen

en: Green
fi: Vihreä

en: Blue
fi: Sininen

en: Reset &All Values
fi: P&alauta kaikki arvot

en: Settings
fi: Asetukset

en: &Amount:
fi: &Määrä:

en: E&nable
fi: &Käytä

en: Colors
fi: Värit

en: &Hue:
fi: &Sävy:

en: &Saturation:
fi: &Kylläisyys:

[ctx: The V of HSV]
en: &Value:
fi: &Arvo:

en: &Red
fi: &Punainen

en: &Green
fi: &Vihreä

en: &Blue
fi: &Sininen

en: &All
fi: &Kaikki

en: Channels
fi: Kanavat

en: &Monochrome
fi: &Yksivärinen

en: Mo&nochrome (dithered)
fi: Y&ksivärinen (epätarkka)

en: 256 co&lor
fi: 256 vä&riä

en: 256 colo&r (dithered)
fi: 256 vär&iä (epätarkka)

en: 24-&bit color
fi: 24-&bittinen väri

en: Reduce To
fi: Vähennä…

en: &Granularity:
fi: &Rakeisuus:

en: <qt><p>To select the foreground color that tools use to draw, left-click on a filled-in color cell. To select the background color, right-click instead.</p><p>To change the color of a color cell itself, double-click on it.</p><p>You can also swap the color of a filled-in cell with any other cell using drag and drop. Also, if you hold down the <b>Ctrl</b> key, the destination cell's color will be overwritten, instead of being swapped with the color of the source cell.</p></qt>
fi: <qt><p>Valitaksesi työkalujen piirtoon käyttämän edustavärin napsauta hiiren vasemmalla painikkeella värisolua. Valitaksesi taustavärin käytä hiiren oikeaa painiketta.</p><p>Vaihtaaksesi värisolun itsensä värin kaksoisnapsauta sitä.</p> <p>Voit myös vaihtaa kahden solun värit keskenään vetämällä ja pudottamalla. Jos painat vetäessäsi <b>Ctrl</b>-näppäintä, kohdesolun väri korvataan, sen sijaan että se vaihdettaisiin lähdesolun värin kanssa.</p></qt>

en: Convert &to:
fi: Muunna &muotoon:

en: Quali&ty:
fi: Laa&tu:

en: &Preview
fi: &Esikatselu

en: Monochrome
fi: Yksivärinen

en: Monochrome (Dithered)
fi: Yksivärinen (epätarkka)

en: 256 Color
fi: 256-väriä

en: 256 Color (Dithered)
fi: 256-väriä (epätarkka)

en: 24-bit Color
fi: 24-bittinen väri

[ctx: @title:tab]
en: I&mage Position
fi: Kuvan s&ijainti

en: &Center of the page
fi: Sivun &keskellä

en: Top-&left of the page
fi: Ylhäällä vasemmalla

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: KolourPaint Defaults
fi: KolourPaint-oletukset

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette]
en: Colors: %1
fi: Värit: %1

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette [modified]]
en: Colors: %1 [modified]
fi: Värit: %1 [muutettu]

en: 1x1
fi: 1 × 1

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Square
fi: Neliö

en: Slash
fi: Vinoviiva

en: Backslash
fi: Kenoviiva

en: %1x%2 %3
fi: %1 × %2 %3

en: No Fill
fi: Ei täytettä

en: Fill with Background Color
fi: Täytä taustavärillä

en: Fill with Foreground Color
fi: Täytä edustavärillä

en: Opaque
fi: Sumea
