kolourpaint - en to fr translation catalogue (417 entries)

en: Balance
fr: Balance des couleurs

en: Soften
fr: Adoucir

en: Sharpen
fr: Renforcer

en: Clear
fr: Effacer

en: Selection: %1
fr: Sélection : %1

en: Emboss
fr: Mettre en relief

en: Flatten
fr: Aplatir

en: Reduce to Grayscale
fr: Convertir en niveaux de gris

en: Hue, Saturation, Value
fr: Teinte, saturation, valeur

en: Invert Colors
fr: Inverser les couleurs

en: Invert
fr: Inverser

en: Reduce to Monochrome (Dithered)
fr: Convertir en monochrome (avec tramage)

en: Reduce to Monochrome
fr: Convertir en monochrome

en: Reduce to 256 Color (Dithered)
fr: Convertir en 256 couleurs (avec tramage)

en: Reduce to 256 Color
fr: Convertir en 256 couleurs

en: Histogram Equalizer
fr: Égaliseur d'histogramme

en: Flip
fr: Retourner

en: Flip horizontally and vertically
fr: Retourner horizontalement et verticalement

en: Flip horizontally
fr: Retourner horizontalement

en: Flip vertically
fr: Retourner verticalement

en: Text: Resize Box
fr: Texte : re-dimensionner une zone

en: Selection: Scale
fr: Sélection : mise à l'échelle

en: Selection: Smooth Scale
fr: Sélection : mise à l'échelle avec lissage

en: Resize
fr: Re-dimensionner

en: Scale
fr: Mettre à l'échelle

en: Smooth Scale
fr: Mettre à l'échelle avec lissage

en: Rotate
fr: Rotation

en: Skew
fr: Cisailler

en: &Undo: %1
fr: Ann&uler : %1

en: &Undo
fr: Ann&uler

en: &Redo: %1
fr: &Refaire : %1

en: &Redo
fr: &Refaire

en: Undo: %1
fr: Ann&uler : %1

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo: %1
fr: Refaire : %1

en: Redo
fr: Refaire

en: %1: %2
fr: %1 : %2

en: %1 more item | %1 more items
fr[0]: %1 élément en plus
fr[1]: %1 éléments en plus

en: Color Picker
fr: Pipette de couleur

en: Flood Fill
fr: Pot de peinture

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects (Selection)
fr: Plus d'effets d'image (sélection)

[ctx: @title:window]
en: More Image Effects
fr: Plus d'effets d'image

en: &Effect:
fr: &Effet :

en: Reduce Colors
fr: Réduire les couleurs

en: Soften & Sharpen
fr: Adoucir / Renforcer

[ctx: @title:window]
en: Document Properties
fr: Propriétés du document

en: Dots &Per Inch (DPI)
fr: Points par pouce (DPI)

en: Unspecified
fr: Non spécifié

en: Horizontal:
fr: Horizontal :

en: Vertical:
fr: Vertical :

en: <qt><p><b>Dots Per Inch</b> (DPI) specifies the number of pixels of the image that should be printed inside one inch (2.54cm).</p><p>The higher the image's DPI, the smaller the printed image. Note that your printer is unlikely to produce high quality prints if you increase this to more than 300 or 600 DPI, depending on the printer.</p><p>If you would like to print the image so that it is the same size as it is displayed on the screen, set the image's DPI values to be the same as the screen's.</p><p>If either DPI value is <b>Unspecified</b>, the image will also be printed to be the same size as on the screen.</p><p>Not all image formats support DPI values. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
fr: <qt><p><b>Points par pouce</b> (DPI) spécifie le nombre de pixels de l'image devant être imprimé dans un pouce (2,54cm).</p><p>Plus ce nombre est grand, plus l'image imprimée est petite. Veuillez noter que votre imprimante ne produira certainement pas d'impression de haute qualité si vous augmentez ce nombre au-dessus de 300 ou 600 DPI, selon votre imprimante.</p><p>Si vous voulez imprimez l'image telle qu'elle est affichée à l'écran, indiquez pour la valeur DPI de l'image la même valeur que pour votre écran.</p><p>Si l'une des valeurs DPI n'est <b>pas indiquée</b>, l'image sera aussi imprimée avec les mêmes dimensions qu'à l'écran.</p><p>Tous les formats d'image ne prennent pas en charge les valeurs de DPI. Si le format dans lequel vous enregistrez l'image ne les prend pas en charge, elles ne seront pas enregistrées.</p></qt>

en: O&ffset
fr: &Décalage

en: <qt><p>The <b>Offset</b> is the relative position where this image should be placed, compared to other images.</p><p>Not all image formats support the <b>Offset</b> feature. If the format you save in does not support it, the values specified here will not be saved.</p></qt>
fr: <qt><p> Le <b>décalage</b> est la position relative de l'image, par rapport aux autres images.</p><p>Tous les formats d'image ne prennent pas en charge la fonctionnalité <b>Décalage</b>. Si le format dans lequel vous enregistrez ne le prend pas en charge, les valeurs spécifiées ici ne seront pas enregistrées.</p></qt>

en: &Text Fields
fr: Champs de &texte

en: &Add Row
fr: &Ajouter une ligne

en: &Delete Row
fr: &Supprimer une ligne

en: &Reset
fr: &Ré-initialiser

en: <qt><p><b>Text Fields</b> provide extra information about the image. This is probably a comment area that you can freely write any text in.</p><p>However, this is format-specific so the fields could theoretically be computer-interpreted data - that you should not modify - but this is unlikely.</p><p>Not all image formats support <b>Text Fields</b>. If the format you save in does not support them, they will not be saved.</p></qt>
fr: <qt><p>Les <b>champs de texte</b> fournissent des informations complémentaires sur l'image. Il s'agit souvent d'un champ de commentaire où vous pouvez écrire n'importe quel texte.</p><p>Toutefois, ce champ est spécifique à chaque format et peut donc, en théorie, contenir des données interprétées que vous ne devriez pas modifier, mais c'est peu probable.</p><p>Tous les formats d'image ne prennent pas en charge les <b>champs de texte</b>. Si le format dans lequel vous enregistrez ne les prend pas en charge, il ne seront pas enregistrés.</p></qt>

en: Key
fr: Clé

en: Value
fr: Valeur

en: The text value "%1" on line %2 requires a key.
fr: La valeur de texte « %1 » sur la ligne %2 nécessite une clé.

en: All text keys must be unique. The text key "%1" on lines %2 and %3 are identical.
fr: Toutes les clés de texte doivent être uniques. La clé de texte « %1 » des lignes %2 et %3 sont identiques.

[ctx: @title:window]
en: Invalid Text Fields
fr: Champs de texte non valables

en: Original:
fr: Originales :

en: Preview
fr: Aperçu

en: &Update
fr: Mise à jo&ur

[ctx: @title:window]
en: Resize / Scale
fr: Re-dimensionner / Mettre à l'échelle

en: Ac&t on:
fr: A&gir sur :

en: Entire Image
fr: Image entière

en: Selection
fr: Sélection

en: Text Box
fr: Zone de texte

en: Operation
fr: Opération

en: <qt><ul><li><b>Resize</b>: The size of the picture will be increased by creating new areas to the right and/or bottom (filled in with the background color) or decreased by cutting it at the right and/or bottom.</li><li><b>Scale</b>: The picture will be expanded by duplicating pixels or squashed by dropping pixels.</li><li><b>Smooth Scale</b>: This is the same as <i>Scale</i> except that it blends neighboring pixels to produce a smoother looking picture.</li></ul></qt>
fr: <qt> <ul> <li><b>Re-dimensionner</b> : la taille de l'image sera augmentée par la création de nouvelles zones à droite et / ou en bas (remplies avec la couleur de fond) ou réduite en coupant l'image à droite et / ou en bas. </li><li><b>Mettre à l'échelle</b> : l'image sera agrandie en dupliquant des pixels ou réduite en supprimant des pixels. </li><li><b>Mettre à l'échelle avec lissage</b> : cette option est identique à <i>Mettre à l'échelle</i>, sauf que les pixels voisins sont mélangés pour produire une image plus lisse.</li></ul></qt>

en: &Resize
fr: &Re-dimensionner

en: &Scale
fr: &Mettre à l'échelle

en: S&mooth Scale
fr: &Mettre à l'échelle avec lissage

en: Width:
fr: Largeur :

en: Height:
fr: Hauteur :

en: &New:
fr: &Nouveau :

en: &Percent:
fr: &Pourcentage :

en: Keep &aspect ratio
fr: &Conserver les proportions

en: <qt><p>Resizing the text box to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the text box?</p></qt>
fr: <qt> <p>Le re-dimensionnement de la zone de texte à %1 x %2 peut consommer beaucoup de mémoire. Ceci peut réduire la réactivité du système et provoquer des problèmes de ressources pour d'autres applications.</p> <p>Voulez-vous redimensionner la zone de texte ?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Text Box?
fr: Re-dimensionner la zone de texte ?

en: R&esize Text Box
fr: R&e-dimensionner la zone de texte

en: <qt><p>Resizing the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to resize the image?</p></qt>
fr: <qt> <p>Le re-dimensionnement de l'image à %1 x %2 peut consommer beaucoup de mémoire. Ceci peut réduire la réactivité du système et provoquer des problèmes de ressources pour d'autres applications.</p> <p>Voulez-vous vraiment re-dimensionner l'image ?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Resize Image?
fr: Re-dimensionner l'image ?

en: R&esize Image
fr: R&e-dimensionner l'image

en: <qt><p>Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the image?</p></qt>
fr: <qt> <p>La mise à l'échelle de l'image à %1 x %2 peut consommer beaucoup de mémoire. Ceci peut réduire la réactivité du système et provoquer des problèmes de ressources pour d'autres applications.</p><p>Voulez-vous vraiment mettre l'image à l'échelle ?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Image?
fr: Mettre l'image à l'échelle ?

en: Scal&e Image
fr: Mettr&e l'image à l'échelle

en: <qt><p>Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to scale the selection?</p></qt>
fr: <qt> <p>La mise à l'échelle de la sélection à %1 x %2 peut consommer beaucoup de mémoire. Ceci peut réduire la réactivité du système et provoquer des problèmes de ressources pour d'autres applications.</p><p>Voulez-vous vraiment mettre la sélection à l'échelle ?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Scale Selection?
fr: Mettre la sélection à l'échelle ?

en: Scal&e Selection
fr: Mettr&e la sélection à l'échelle

en: <qt><p>Smooth Scaling the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the image?</p></qt>
fr: <qt> <p>La mise à l'échelle de l'image avec lissage à %1 x %2 peut consommer beaucoup de mémoire. Ceci peut réduire la réactivité du système et provoquer des problèmes de ressources pour d'autres applications.</p><p>Voulez-vous mettre l'image à l'échelle avec lissage ?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Image?
fr: Mettre à l'échelle l'image avec lissage ?

en: Smooth Scal&e Image
fr: Mettre à l'éch&elle l'image avec lissage

en: <qt><p>Smooth Scaling the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to smooth scale the selection?</p></qt>
fr: <qt> <p>La mise à l'échelle de la sélection avec lissage à %1 x %2 peut consommer beaucoup de mémoire. Ceci peut réduire la réactivité du système et provoquer des problèmes de ressources pour d'autres applications.</p><p>Voulez-vous mettre à l'échelle la sélection avec lissage ?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Smooth Scale Selection?
fr: Mettre à l'échelle la sélection avec lissage ?

en: Smooth Scal&e Selection
fr: M&ettre à l'échelle la sélection avec lissage

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection
fr: Rotation de la sélection

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image
fr: Rotation de l'image

en: After rotate:
fr: Après rotation :

en: Cou&nterclockwise
fr: Sens a&nti horaire

en: C&lockwise
fr: Sens &horaire

en: 90 &degrees
fr: 90 &degrés

en: 180 d&egrees
fr: 180 d&egrés

en: 270 de&grees
fr: 270 de&grés

en: C&ustom:
fr: Per&sonnalisé :

en: degrees
fr: degrés

en: <qt><p>Rotating the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to rotate the selection?</p></qt>
fr: <qt><p>La rotation de la sélection à %1 x %2 peut consommer beaucoup de mémoire. Ceci peut réduire la réactivité du système et provoquer des problèmes de ressources pour d'autres applications.</p><p>Voulez-vous vraiment effectuer une rotation de la sélection ?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Rotate Selection?
fr: Rotation de la sélection ?

en: Rotat&e Selection
fr: Rotation de la sél&ection

en: <qt><p>Rotating the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to rotate the image?</p></qt>
fr: <qt> <p>La rotation de l'image à %1 x %2 peut consommer beaucoup de mémoire. Ceci peut réduire la réactivité du système et provoquer des problèmes de ressources pour d'autres applications.</p><p>Voulez-vous vraiment effectuer une rotation de l'image ?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Rotate Image?
fr: Rotation de l'image ?

en: Rotat&e Image
fr: Rotation d&e l'image

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection
fr: Cisaillement de la sélection

[ctx: @title:window]
en: Skew Image
fr: Cisaillement de l'image

en: After skew:
fr: Après cisaillement :

en: &Horizontal:
fr: &Horizontal :

en: &Vertical:
fr: &Vertical :

en: <qt><p>Skewing the selection to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to skew the selection?</p></qt>
fr: <qt> <p>Le cisaillement de la sélection à %1 x %2 peut consommer beaucoup de mémoire. Ceci peut réduire la réactivité du système et provoquer des problèmes de ressources pour d'autres applications.</p><p>Voulez-vous vraiment effectuer un cisaillement de la sélection ?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Skew Selection?
fr: Cisaillement de la sélection ?

en: Sk&ew Selection
fr: Cisaill&ement de la sélection

en: <qt><p>Skewing the image to %1x%2 may take a substantial amount of memory. This can reduce system responsiveness and cause other application resource problems.</p><p>Are you sure you want to skew the image?</p></qt>
fr: <qt> <p>Le cisaillement de l'image à %1 x %2 peut consommer beaucoup de mémoire. Ceci peut réduire la réactivité du système et provoquer des problèmes de ressources pour d'autres applications.</p><p>Voulez-vous vraiment effectuer un cisaillement de l'image ?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Skew Image?
fr: Cisaillement de l'image ?

en: Sk&ew Image
fr: Cisaill&ement de l'image

[ctx: @title:window]
en: Color Similarity
fr: Similitude de couleurs

en: &RGB Color Cube Distance
fr: Distance dans le cube des couleurs &RVB

en: Exact Match
fr: Correspondance exacte

en: <a href="dummy_to_make_link_clickable">What is Color Similarity?</a>
fr: <a href="dummy_to_make_link_clickable">Qu'est-ce que la similitude de couleurs ?</a>

[ctx: @title:window]
en: Save Preview
fr: Enregistrer l'aperçu

en: 1 byte (approx. %2%) | %1 bytes (approx. %2%)
fr[0]: %1 octet (environ %2 %)
fr[1]: %1 octets (environ %2 %)

en: Could not open "%1".
fr: Impossible d'ouvrir « %1 ».

en: Could not open "%1" - unsupported image format.
    The file may be corrupt.
fr: Impossible d'ouvrir « %1 ». Format d'image non pris en charge.
    Le fichier est peut-être corrompu.

en: Could not save image - insufficient information.
fr: Impossible d'enregistrer l'image. Informations insuffisantes.

en: URL: %1
    Mimetype: %2
fr: URL : %1
    Type MIME : %2

en: <empty>
fr: <vide>

[ctx: @title:window]
en: Internal Error
fr: Erreur interne

en: <qt><p>The <b>%1</b> format may not be able to preserve all of the image's color information.</p><p>Are you sure you want to save in this format?</p></qt>
fr: <qt> <p>Le format <b>%1</b> pourrait être incapable de préserver toutes les informations sur les couleurs de l'image.</p><p>Voulez-vous continuer l'enregistrement dans ce format ?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Lossy File Format
fr: Format de fichier avec pertes

en: <qt><p>Saving the image at the low color depth of %1-bit may result in the loss of color information. Any transparency might also be removed.</p><p>Are you sure you want to save at this color depth?</p></qt>
fr: <qt><p>L'enregistrement de l'image dans une profondeur basse de couleurs de %1 bits provoquera des pertes d'informations sur les couleurs. La transparence sera également supprimée. </p><p>Voulez-vous continuer l'enregistrement dans cette profondeur de couleurs ?</p></qt>

[ctx: @title:window]
en: Low Color Depth
fr: Profondeur basse de couleurs

en: Could not save image - unable to create temporary file.
fr: Impossible d'enregistrer l'image. Impossible de créer un fichier temporaire.

en: Could not save as "%1": %2
fr: Impossible d'enregistrer sous « %1 » : %2

en: Error saving image
fr: Erreur durant l'enregistrement de l'image

en: Could not save image - failed to upload.
fr: Impossible d'enregistrer l'image. Échec de l'envoi.

en: Remove Internal B&order
fr: Supprimer une b&ordure interne

en: Remove Internal Border
fr: Supprimer une bordure interne

en: Autocr&op
fr: R&ogner automatiquement

en: Autocrop
fr: Rogner automatiquement

en: KolourPaint cannot remove the selection's internal border as it could not be located.
fr: KolourPaint ne peut pas supprimer la bordure interne de la sélection car elle n'a pas pu être située.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Remove Internal Border
fr: Impossible de supprimer une bordure interne

en: KolourPaint cannot automatically crop the image as its border could not be located.
fr: KolourPaint ne peut pas rogner automatiquement l'image car il ne peut pas situer ses bordures.

[ctx: @title:window]
en: Cannot Autocrop
fr: Rognage automatique impossible

en: Set as Image
fr: Définir comme une image

en: Selection: Create
fr: Sélection : créer

en: Paint Program by KDE
fr: Programme de dessin, par KDE

en: Project Founder
fr: Créateur du projet

en: Chief Investigator
fr: Enquêteur en chef

en: Scanning Support, Alpha Support, Current Maintainer
fr: Prise en charge de la numérisation et de la couche alpha. Mainteneur actuel

en: Icons
fr: Icônes

en: InputMethod Support
fr: Prise en charge de la méthode d'entrée

en: Image Effects
fr: Effets d'image

en: KDE 4 Porting
fr: Portage vers KDE 4

en: KF 5 Porting
fr: Portage vers KDE 5

en: Thanks to the many others who have helped to make this program possible.
fr: Remerciement à tous ceux ayant contribué à rendre ce programme possible.

en: Image files to open, optionally
fr: Fichiers d'image à ouvrir, optionnel

en: List all readable image MIME types
fr: Établir la liste de tous les types « MIME » lisibles d'images

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: &Vue

note: i18n: ectx: Menu (colors)
en: &Colors
fr: &Couleurs

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fr: Barre principale d'outils

note: i18n: ectx: ToolBar (textToolBar)
en: Text Toolbar
fr: Barre de texte

note: i18n: ectx: Menu (selectionToolRMBMenu)
en: Selection Tool RMB Menu
fr: Menu contextuel pour l'outil de sélection

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: &Édition

[ctx: @title:window]
en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Left drag the handle to resize the image.
fr: Faites glisser la poignée vers la gauche pour re-dimensionner l'image.

en: Resize Image: Let go of all the mouse buttons.
fr: Re-dimensionner une image : relâcher tous les boutons de souris.

en: Resize Image: Right click to cancel.
fr: Redimensionner une image : faites un clic droit pour annuler.

en: Text
fr: Texte

en: Could not open color palette "%1".
fr: Impossible d'ouvrir la palette de couleurs « %1 ».

en: Could not open color palette "%1" - unsupported format.
    The file may be corrupt.
fr: Impossible d'ouvrir la palette de couleurs « %1 ». Format d'image non pris en charge.
    Le fichier est peut-être corrompu.

en: Could not open KDE color palette "%1".
fr: Impossible d'ouvrir la palette de couleurs KDE « %1 ».

en: Could not save color palette as "%1".
fr: Impossible d'enregistrer la palette de couleurs sous « %1 ».

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Use KolourPaint Defaults
fr: Utiliser les réglages par défaut de KolourPaint

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Use KDE's
fr: Utiliser celles de KDE

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Open...
fr: &Ouvrir...

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Reloa&d
fr: Rechar&ger

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Save
fr: Enregi&strer

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Save &As...
fr: &Enregistrer sous...

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Add Row
fr: Ajouter une ligne

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Delete Last Row
fr: Supprimer la dernière ligne

en: Color Box
fr: Palette de couleurs

en: The color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
fr: La palette de couleurs « %1 » a été modifiée.
    Voulez-vous l'enregistrer ?

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Do you want to save it to a file?
fr: La palette de couleurs de KDE « %1 » a été modifiée.
    Voulez-vous l'enregistrer ?

en: The default color palette has been modified.
    Do you want to save it to a file?
fr: La palette de couleurs par défaut a été modifiée.
    Voulez-vous l'enregistrer ?

[ctx: @title:window]
en: Open Color Palette
fr: Ouvrir la palette de couleurs

en: The color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
fr: La palette de couleurs « %1 » a été modifiée.
    Son rechargement effacera toutes les modifications effectuées depuis le dernier enregistrement.
    Voulez-vous vraiment continuer ?

en: &Reload
fr: &Recharger

en: The KDE color palette "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
fr: La palette de couleurs de KDE « %1 » a été modifiée.
    Son rechargement effacera toutes les modifications.
    Voulez-vous vraiment continuer ?

en: The default color palette has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
fr: La palette de couleurs par défaut a été modifiée.
    Son rechargement effacera toutes les modifications.
    Voulez-vous vraiment continuer ?

en: Save Color Palette As
fr: Enregistrer la palette de couleurs sous

en: Paste in &New Window
fr: Coller dans une &nouvelle fenêtre

en: &Delete Selection
fr: &Supprimer la sélection

en: C&opy to File...
fr: C&opier dans un fichier...

en: Paste &From File...
fr: Coller à partir d'un &fichier...

en: Text: Create Box
fr: Texte : créer une zone

en: Text: Paste
fr: Texte : coller

en: <qt>KolourPaint cannot paste the contents of the clipboard as it has an unknown format.</qt>
fr: <qt>Il est impossible pour KolourPaint de coller le contenu du presse-papier car son format est inconnu.</qt>

en: Cannot Paste
fr: Impossible de coller

en: Text: Delete Box
fr: Texte : supprimer une zone

note: i18n ("Text: Delete")
en: Selection: Delete
fr: Sélection : supprimer

en: Text: Finish
fr: Texte : terminer

en: Selection: Deselect
fr: Sélection : dé-sélectionner

[ctx: @title:window]
en: Copy to File
fr: Copier dans un fichier

[ctx: @title:window]
en: Paste From File
fr: Coller à partir d'un fichier

en: E&xport...
fr: E&xporter...

en: Scan...
fr: Numériser...

en: Acquire Screenshot
fr: Faire une capture d'écran

en: Properties
fr: Propriétés

en: Reloa&d
fr: Rechar&ger

en: All Supported Files (%1)
fr: Tous les fichiers pris en charge (%1)

[ctx: @title:window]
en: Open Image
fr: Ouvrir une image

en: Failed to open scanning dialog.
fr: Impossible d'ouvrir la boîte de dialogue de numérisation.

[ctx: @title:window]
en: Scanning Failed
fr: Échec de numérisation

en: Snapshot Delay
fr: Délai avant capture

en:  second |  seconds
fr[0]:  seconde
fr[1]:  secondes

en: No delay
fr: Aucun délai

en: Hide Main Window
fr: Cacher la fenêtre principale

en: Document Properties
fr: Propriétés du document

[ctx: @title:window]
en: Save Image As
fr: Enregistrer l'image sous

[ctx: @title:window]
en: Export
fr: Exporter

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes since you last saved it.
    Are you sure?
fr: Le document « %1 » a été modifié.
    Son rechargement effacera toutes les modifications effectuées depuis le dernier enregistrement.
    Voulez-vous vraiment continuer ?

en: The document "%1" has been modified.
    Reloading will lose all changes.
    Are you sure?
fr: Le document « %1 » a été modifié.
    Son rechargement effacera toutes les modifications.
    Voulez-vous vraiment continuer ?

[ctx: @title:window]
en: Print Image
fr: Imprimer une image

en: You must save this image before sending it.
    Do you want to save it?
fr: Vous devez enregistrer cette image avant de l'envoyer.
    Voulez-vous l'enregistrer ?

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save it?
fr: Le document « %1 » a été modifié.
    Voulez-vous l'enregistrer ?

en: R&esize / Scale...
fr: R&e-dimensionner / Mettre à l'échelle...

en: Se&t as Image (Crop)
fr: &Définir comme image (Rogner)

en: &Flip (upside down)
fr: &Retourner (de haut en bas)

en: Mirror (horizontally)
fr: Miroir (horizontal)

en: &Rotate...
fr: Fai&re pivoter...

en: Rotate &Left
fr: Fai&re pivoter à gauche

en: Rotate Righ&t
fr: Faire pivo&ter à droite

en: S&kew...
fr: &Cisailler...

en: Reduce to Mo&nochrome (Dithered)
fr: Convertir en mo&nochrome (avec tramage)

en: Reduce to &Grayscale
fr: Convertir en niveaux de &gris

en: &Invert Colors
fr: &Inverser les couleurs

en: C&lear
fr: E&ffacer

en: Make Confidential
fr: Rendre confidentiel

en: &More Effects...
fr: &Plus d'effets...

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure that translation has the same accel as the &Image translation]
en: Select&ion
fr: Sélect&ion

en: Show &Path
fr: Afficher l'em&placement

en: Draw Anti-Aliased
fr: Dessiner avec anticrénelage

en: %1,%2
fr: %1, %2

en: %1,%2 - %3,%4
fr: %1, %2 - %3, %4

en: %1x%2
fr: %1 x %2

en: %1bpp
fr: %1 bpp

en: %1%
fr: %1 %

en: Font Family
fr: Famille de polices

en: Font Size
fr: Taille de la police

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Underline
fr: Souligné

en: Strike Through
fr: Barré

en: Previous Tool Option (Group #1)
fr: Option précédente d'outil (groupe n°1)

en: Next Tool Option (Group #1)
fr: Option suivante d'outil (groupe n°1)

en: Previous Tool Option (Group #2)
fr: Option précédente d'outil (groupe n°2)

en: Next Tool Option (Group #2)
fr: Option suivante d'outil (groupe n°2)

en: &Draw Opaque
fr: &Dessiner de façon opaque

en: Draw With Color Similarity...
fr: Dessiner avec une similitude de couleurs

en: Tool Box
fr: Boîte à outils

en: Show &Grid
fr: Afficher le &quadrillage

en: Show T&humbnail
fr: Affic&her une vignette

en: Zoo&med Thumbnail Mode
fr: Mode « Vignette avec zoo&m »

en: Enable Thumbnail &Rectangle
fr: Activer le &rectangle de vignette

[ctx: @title:window]
en: Acquire Image
fr: Acquisition d'image

en: Opening the selected scanner failed.
fr: Échec de l'ouverture du scanner sélectionné.

en: Brush
fr: Brosse

en: Draw using brushes of different shapes and sizes
fr: Dessiner à l'aide de brosses de différentes formes et tailles

en: Click to draw dots or drag to draw strokes.
fr: Cliquez pour dessiner des points ou faire glisser en maintenant appuyé pour dessiner des traits.

en: Color Eraser
fr: Effaceur de couleurs

en: Replaces pixels of the foreground color with the background color
fr: Remplace tous les pixels de la couleur de premier plan par celle d'arrière-plan

en: Click or drag to erase pixels of the foreground color.
fr: Cliquez ou faites glisser en maintenant appuyé pour effacer les pixels de la couleur de premier plan.

en: Eraser
fr: Gomme

en: Lets you rub out mistakes
fr: Vous permet de corriger vos erreurs

en: Click or drag to erase.
fr: Cliquez ou faites glisser en maintenant appuyé pour effacer.

en: Let go of all the mouse buttons.
fr: Relâcher tous les boutons de la souris.

en: Pen
fr: Crayon

en: Draws dots and freehand strokes
fr: Dessine des points et des traits à main levée

en: Spraycan
fr: Aérographe

en: Sprays graffiti
fr: Dessine des graffitis

en: Click or drag to spray graffiti.
fr: Cliquez ou faites glisser pour dessiner des graffitis.

en: Right click to cancel.
fr: Faites un clic droit pour annuler.

en: Left click to cancel.
fr: Faites un clic gauche pour annuler.

en: %1:
fr: %1 :

en: Lets you select a color from the image
fr: Vous permet de sélectionner une couleur à partir de l'image

en: Click to select a color.
fr: Cliquez pour sélectionner une couleur.

en: Fills regions in the image
fr: Remplit les zones de l'image

en: Click to fill a region.
fr: Cliquez pour remplir une zone.

en: Zooms in and out of the image
fr: Effectue un zoom avant et arrière de l'image

en: Click to zoom in/out or left drag to zoom into a specific area.
fr: Cliquez pour effectuer un zoom avant et arrière ou faites glisser avec le bouton gauche pour zoomer dans une zone spécifique.

en: Curve
fr: Courbe

en: Draws curves
fr: Dessine des courbes

en: Drag out the start and end points.
fr: Faites glisser en maintenant appuyé les points de départ et de fin.

en: Left drag to set the first control point or right click to finish.
fr: Faites un glisser avec le bouton gauche pour définir le premier point de contrôle ou faites un clic droit pour arrêter.

en: Right drag to set the first control point or left click to finish.
fr: Faites un glisser avec le bouton droit pour définir le premier point de contrôle ou faites un clic gauche pour arrêter.

en: Left drag to set the last control point or right click to finish.
fr: Faites un glisser avec le bouton gauche pour définir le dernier point de contrôle ou faites un clic droit pour arrêter.

en: Right drag to set the last control point or left click to finish.
fr: Faites un glisser avec le bouton droit pour définir le dernier point de contrôle ou faites un clic gauche pour arrêter.

en: Line
fr: Ligne

en: Draws lines
fr: Dessine des lignes

en: Drag to draw.
fr: Faites un glisser en maintenant appuyé pour dessiner.

en: Polygon
fr: Polygone

en: Draws polygons
fr: Dessine des polygones

en: Drag to draw the first line.
fr: Faites un glisser en maintenant appuyé pour dessiner la première ligne.

en: Left drag another line or right click to finish.
fr: Faites un glisser avec le bouton gauche pour une autre ligne de contrôle ou faites un clic droit pour arrêter.

en: Right drag another line or left click to finish.
fr: Faites un glisser avec le bouton droit pour une autre ligne de contrôle ou faites un clic gauche pour arrêter.

en: Connected Lines
fr: Lignes connectées

en: Draws connected lines
fr: Dessine des lignes connectées

en: Draws ellipses and circles
fr: Dessine des ellipses et des cercles

en: Draws rectangles and squares
fr: Dessine des rectangles et des carrés

en: Rounded Rectangle
fr: Rectangles à coins arrondis

en: Draws rectangles and squares with rounded corners
fr: Dessine des rectangles et des carrés à coins arrondis

en: Left drag to create selection.
fr: Faites un glisser avec le bouton gauche pour effectuer une sélection.

en: Left drag to move selection.
fr: Faites un glisser avec le bouton gauche pour déplacer une sélection.

en: Left drag to scale selection.
fr: Faites un glisser avec le bouton gauche pour mettre à l'échelle la sélection.

en: Selection: Opaque
fr: Sélection : opaque

en: Selection: Transparent
fr: Sélection : transparente

en: Selection: Transparency Color
fr: Sélection : couleur de transparence

en: Selection: Transparency Color Similarity
fr: Sélection : couleur similaire à la couleur de transparence

en: Selection (Elliptical)
fr: Sélection (elliptique)

en: Makes an elliptical or circular selection
fr: Crée une sélection elliptique ou circulaire

en: Selection (Free-Form)
fr: Sélection (forme libre)

en: Makes a free-form selection
fr: Crée une sélection ayant une forme libre

en: Selection (Rectangular)
fr: Sélection (rectangulaire)

en: Makes a rectangular selection
fr: Crée une sélection rectangulaire

en: Selection: Move
fr: Sélection : déplacer

en: %1: Smear
fr: %1 : maculer

en: Writes text
fr: Écrit du texte

en: Text: Backspace
fr: Texte : retour arrière

en: Text: Delete
fr: Texte : supprimer

en: Text: New Line
fr: Texte : nouvelle ligne

en: Text: Write
fr: Texte : saisie

en: Left drag to create text box.
fr: Faites un glisser avec le bouton gauche pour créer une zone de texte.

en: Left drag to move text box.
fr: Faites un glisser avec le bouton gauche pour déplacer une zone de texte.

en: Text: Move Box
fr: Texte : déplacer une zone

en: Left drag to resize text box.
fr: Faites un glisser avec le bouton gauche pour re-dimensionner une zone de texte.

en: Left click to change cursor position.
fr: Faites un glisser avec le bouton gauche pour modifier la position du curseur.

en: Text: Opaque Background
fr: Texte : fond opaque

en: Text: Transparent Background
fr: Texte : fond transparent

en: Text: Swap Colors
fr: Texte : échanger les couleurs

en: Text: Foreground Color
fr: Texte : couleur de premier plan

en: Text: Background Color
fr: Texte : couleur d'arrière-plan

en: Text: Font
fr: Texte : police

en: Text: Font Size
fr: Texte : taille de la police

en: Text: Bold
fr: Texte : gras

en: Text: Italic
fr: Texte : italique

en: Text: Underline
fr: Texte : souligné

en: Text: Strike Through
fr: Texte : barré

en: Unzoomed Mode - Thumbnail
fr: Mode « Taille originale » - Vignette

en: %1% - Thumbnail
fr: %1 % - Vignette

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p><p>To configure it, click on the cube.</p></qt>
fr: <qt><p>La <b>similitude de couleurs</b> indique sous quelles conditions les opérations doivent considérer les couleurs de deux pixels comme<i>similaires</i>.</p><p>Si vous indiquez une valeur autre que <b>Correspondance exacte</b>, vous pouvez travailler plus efficacement avec les images et photos avec tramage, d'une manière comparable à l'outil « Baguette Magique » d'autres programmes de dessin.</p><p>Cette fonctionnalité s'applique à : </p><ul><li><b>Sélections : </b> en mode <b>Transparent</b>, toute couleur de la sélection étant similaire à la couleur de fond sera rendue transparente.</li><li><b>Remplissage</b> : pour les régions avec une couleur <i>similaire</i> mais pas identique, un réglage plus élevé aura tendance à remplir plus de pixels.</li><li><b>Rognage automatique</b> et <b>Retirer les bordures internes</b> : pour les bordures avec des pixels <i>similaires</i> mais pas identiques, un réglage élevé sera plus susceptible de rogner toute la bordure.</li></ul><p>Un réglage plus élevé signifie que les opérations vont considérer une plus large gamme de couleurs comme étant suffisamment <i>similaires</i> pour être les mêmes. De ce fait, vous devriez augmenter cette valeur si l'opération n'affecte pas certains pixels dont vous considérez la couleur comme suffisamment similaire.</p><p>Toutefois, s'ils ont un effet trop important et changent des pixels dont vous considérez la couleur comme n'étant pas similaire (par ex. si <b>Remplissage></b> change trop de pixels), vous devriez réduire cette valeur.</p><p> Pour la configurer, cliquez sur le cube.</p></qt>

en: <qt><p><b>Color Similarity</b> is how <i>similar</i> the colors of different pixels must be, for operations to consider them to be the same.</p><p>If you set it to something other than <b>Exact Match</b>, you can work more effectively with dithered images and photos, in a comparable manner to the "Magic Wand" feature of other paint programs.</p><p>This feature applies to:</p><ul><li><b>Selections</b>: In <b>Transparent</b> mode, any color in the selection that is <i>similar</i> to the background color will be made transparent.</li><li><b>Flood Fill</b>: For regions with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is likely to fill more pixels.</li><li><b>Color Eraser</b>: Any pixel whose color is <i>similar</i> to the foreground color will be replaced with the background color.</li><li><b>Autocrop</b> and <b>Remove Internal Border</b>: For borders with <i>similar</i> - but not identical - colored pixels, a higher setting is more likely to crop the whole border.</li></ul><p>Higher settings mean that operations consider an increased range of colors to be sufficiently <i>similar</i> so as to be the same. Therefore, you should increase the setting if the above operations are not affecting pixels whose colors you consider to be similar enough.</p><p>However, if they are having too much of an effect and are changing pixels whose colors you do not consider to be similar (e.g. if <b>Flood Fill</b> is changing too many pixels), you should decrease this setting.</p></qt>
fr: <qt><p>La <b>similitude de couleurs</b> indique sous quelles conditions les opérations doivent considérer les couleurs de deux pixels comme<i>similaires</i>.</p><p>Si vous indiquez une valeur autre que <b>Correspondance exacte</b>, vous pouvez travailler plus efficacement avec les images et photos tramées, d'une manière comparable à l'outil « Baguette Magique » d'autres programmes de dessin.</p><p>Cette fonctionnalité s'applique à : </p><ul><li><b>Sélections :</b> en mode <b>Transparent</b>, toute couleur de la sélection étant similaire à la couleur de fond sera rendue transparente.</li><li><b>Remplissage</b> : pour les régions avec des pixels de couleur <i>similaire</i> mais pas identique, un réglage plus élevé aura tendance à remplir plus de pixels.</li><li><b>Effaceur de couleurs</b> : tout pixel ayant une couleur de premier plan <i>similaire</i> sera remplacé par la couleur d'arrière-plan.</li><li><b>Rognage automatique</b> et <b>Retirer les bordures internes</b> : pour les bordures avec des pixels de couleur <i>similaire</i> mais pas identique, un réglage élevé sera plus susceptible de rogner toute la bordure.</li></ul><p>Un réglage plus élevé signifie que les opérations vont considérer une plus large gamme de couleurs comme étant suffisamment <i>similaires</i> pour être les mêmes. De ce fait, vous devriez augmenter cette valeur si l'opération n'affecte pas certains pixels dont vous considérez la couleur comme suffisamment similaire.</p><p>Toutefois, s'ils ont un effet trop important et changent des pixels dont vous considérez la couleur comme n'étant pas similaire (par ex. si <b>Remplissage></b> change trop de pixels), vous devriez réduire cette valeur.</p></qt>

en: <p>Color Similarity: %1%</p><p align="center">Click to configure.</p>
fr: <p>Similitude de couleurs : %1 %</p><p align="center">Cliquez pour configurer</p>

en: <p>Color Similarity: Exact Match</p><p align="center">Click to configure.</p>
fr: <p>Similitude de couleurs : correspondance exacte</p><p align="center">Cliquez pour configurer</p>

en: &Brightness:
fr: &Luminosité :

en: Re&set
fr: Réinitiali&ser

en: Co&ntrast:
fr: Co&ntraste :

en: &Gamma:
fr: &Gamma :

en: Rese&t
fr: Réini&tialiser

en: C&hannels:
fr: C&anaux :

en: All
fr: Tous

en: Red
fr: Rouge

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Reset &All Values
fr: Réinitialiser toutes les v&aleurs

en: Settings
fr: Configuration

en: &Amount:
fr: Qu&antité :

en: E&nable
fr: &Activer

en: Colors
fr: Couleurs

en: &Hue:
fr: &Teinte :

en: &Saturation:
fr: &Saturation :

[ctx: The V of HSV]
en: &Value:
fr: &Valeur :

en: &Red
fr: &Rouge

en: &Green
fr: &Vert

en: &Blue
fr: &Bleu

en: &All
fr: &Tous

en: Channels
fr: Canaux

en: Mo&nochrome (dithered)
fr: Mo&nochrome (avec tramage)

en: 256 co&lor
fr: 256 cou&leurs

en: 256 colo&r (dithered)
fr: 256 couleu&rs (avec tramage)

en: 24-&bit color
fr: Couleurs sur 24 &bits

en: Reduce To
fr: Convertir en

en: &Granularity:
fr: &Granularité :

en: <qt><p>To select the foreground color that tools use to draw, left-click on a filled-in color cell. To select the background color, right-click instead.</p><p>To change the color of a color cell itself, double-click on it.</p><p>You can also swap the color of a filled-in cell with any other cell using drag and drop. Also, if you hold down the <b>Ctrl</b> key, the destination cell's color will be overwritten, instead of being swapped with the color of the source cell.</p></qt>
fr: <qt><p>Pour sélectionner la couleur d'avant-plan utilisée par les outils pour dessiner, faites un clic gauche dans une cellule de couleur pleine. Pour sélectionner une couleur de fond, faites un clic droit.</p><p>Pour modifier la couleur d'une cellule de couleur, faites un double-clic dessus.</p><p>Vous pouvez aussi échanger les couleurs de deux cellules en faisant un glisser-déposer. En maintenant la touche <b> « Ctrl » </b> enfoncée, la couleur de la cellule de destination va être écrasée, au lieu d'être échangée avec la couleur de la cellule source.</p></qt>

en: Convert &to:
fr: Conver&tir en :

en: Quali&ty:
fr: Quali&té :

en: &Preview
fr: A&perçu

en: Monochrome (Dithered)
fr: Monochrome (avec tramage)

en: 256 Color
fr: 256 couleurs

en: 256 Color (Dithered)
fr: 256 couleurs (avec tramage)

en: 24-bit Color
fr: Couleur sur 24 bits

[ctx: @title:tab]
en: I&mage Position
fr: Position de l'i&mage

en: &Center of the page
fr: &Centre de la page

en: Top-&left of the page
fr: En haut et à gauche de &la page

en: KolourPaint Defaults
fr: Réglages par défaut de KolourPaint

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette]
en: Colors: %1
fr: Couleurs : %1

[ctx: Colors: name_or_url_of_color_palette [modified]]
en: Colors: %1 [modified]
fr: Couleurs : %1 [Modifié]

en: 1x1
fr: 1 x 1

en: Circle
fr: Cercle

en: Square
fr: Carré

en: Slash
fr: Barre oblique

en: Backslash
fr: Barre oblique inverse

en: %1x%2 %3
fr: %1 x %2 %3

en: No Fill
fr: Aucun remplissage

en: Fill with Background Color
fr: Remplir avec la couleur d'arrière-plan

en: Fill with Foreground Color
fr: Remplir avec la couleur de premier plan
