kolourpaint - en to id translation catalogue (67 entries)

en: Balance
id: Seimbang

en: Sharpen
id: Pertajam

en: Clear
id: Bersihkan

en: Invert
id: Inversi

en: Flip
id: Balikkan

en: Resize
id: Ubah Ukuran

en: Scale
id: Skala

en: Rotate
id: Putar

en: &Undo
id: &Urung

en: &Redo
id: U&lang

en: Undo: %1
id: Urung: %1

en: Undo
id: Urung

en: Redo: %1
id: Ulang: %1

en: Redo
id: Ulang

en: &Effect:
id: &Efek:

en: Key
id: Tuts

en: Value
id: Nilai

en: Preview
id: Pratinjau

en: &Update
id: &Perbarui

en: Text Box
id: Kotak Teks

en: &Resize
id: Ubah Uku&ran

en: &Scale
id: S&kala

en: Width:
id: Lebar:

en: Height:
id: Tinggi:

en: &New:
id: &Baru:

en: degrees
id: derajat

en: Icons
id: Ikon

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
id: &Tampilan

note: i18n: ectx: Menu (image)
en: &Image
id: C&itra

note: i18n: ectx: Menu (colors)
en: &Colors
id: &Warna

en: Text
id: Teks

en: Untitled
id: Tak berjudul

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Open...
id: &Buka...

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Reloa&d
id: Muat-Ula&ng

[ctx: @item:inmenu colors]
en: &Save
id: Si&mpan

[ctx: @item:inmenu colors]
en: Add Row
id: Tambah Baris

en: &Reload
id: Muat-Ula&ng

en: Scan...
id: Pindai...

en: Reloa&d
id: Muat-Ula&ng

[ctx: @title:window]
en: Export
id: Ekspor

en: C&lear
id: Ha&pus

[ctx: Image/Selection Menu caption - make sure the translation has the same accel as the Select&ion translation]
en: &Image
id: C&itra

en: Bold
id: Tebal

en: Italic
id: Miring

en: Tool Box
id: Kotak Alat

en: Brush
id: Kuas

en: Eraser
id: Penghapus

en: Curve
id: Kurva

en: Line
id: Garis

en: Ellipse
id: Elips

en: All
id: Semua

en: Red
id: Merah

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: Settings
id: Pengaturan

en: E&nable
id: Fungsi&kan

en: Colors
id: Warna

[ctx: The V of HSV]
en: &Value:
id: Ni&lai:

en: &Red
id: &Merah

en: &Green
id: &Hijau

en: &Blue
id: Bi&ru

en: &All
id: &Semua

en: &Preview
id: &Pratinjau

en: Circle
id: Lingkaran

en: Square
id: Persegi

en: Slash
id: Setrip

en: Opaque
id: Kusam
